Новини
Новини за 2006
 
Стотици хиляди българи може да останат на студено заради газовата война между Русия и Украйна. Евентуалното намаляване на доставките на природен газ ще засегне най-силно топлофикациите, които използват най-много синьото гориво. В енергийния закон се предвижда ограничителен режим в случай на необходимост. Той се налага последно на потребителите, които нямат алтернатива. Софийското дружество, на което разчитат 375 хил. абонати, използва около 30% от природния газ. Това прави близо 300 млн. куб. м годишно, изчисли председателят на съвета на директорите Илко Йоцев. Софийските квартали ще останат без парно, ако налягането по преносната мрежа спадне с 50%. Дори и при по-нисък спад в налягането "Топлофикация-София" ще бъде принудена да подава по-малко отоплителна енергия към своите абонати, обясни Йоцев. Имаме авариен план за работа при ситуации с недостиг на гориво, заяви Мирко Угринов, изпълнителен директор на "Топлофикация-Пловдив". Той обясни, че дружеството може да мине на мазут при евентуално ограничение на газа. Но това е доста неприятна ситуация, каза Угринов. Мазутът е с високо съдържание на сяра, която замърсява въздуха и предизвиква киселинни дъждове. Освен това е много по-скъп и ще вдигне разходите на дружеството. Угринов увери, че хората няма да останат на студено, защото планът за действие при аварийни ситуации е проиграван на тренировка. Но е предвиден най-много за десетина дни. Няма проблеми с доставките на природен газ през почивните дни, заяви главният изпълнителен директор на "Булгаргаз" Кирил Гегов. Той увери, че всички клиенти на дружеството получават в график заявените количества. Няма спад и на транзитираните през наша територия количества синьо гориво към Турция, Гърция и Македония, категоричен бе Гегов. Националната газопреносна компания доставя на клиентите си около 3 млрд. куб. метра газ годишно и транзитира към съседните страни над 14 млрд. куб. метра.
Източник: Стандарт (03.01.2006)
 
Парното на битовите абонати в Пловдив да спира, ако икономически е нецелесъобразно за топлофикацията, за три месеца. Това предлага "Топлофикация Пловдив" в общи условия за работа с абонатите. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще ги обсъди днес заедно с причините за отказа на дружеството да коригира проекта според указанията на комисията. Според регулатора този текст трябва да отпадне, защото нарушава издадената лицензия за пренос. Тя задължава топлоснабдителната комисия да осигури непрекъснато предлагане на услугата и равнопоставеност на абонатите. ДКЕВР не е съгласна и смята, че топлофикацията няма правно основание да прекратява подаването на топлинна енергия, когато абонатите не са осигурили достъп до абонатната станция или апартаментите си, за да могат топлинните счетоводители да отчетат уредите. Според комисията дружеството ограничава правата на потребителите, като не им дава право да подадат повторно жалба, когато отговорът на дружеството не ги удовлетворява. Дружеството предвижда да отговаря на оплаквания срещу отчетените показания на топломера, цените на топлинната енергия и качеството на услугата. Подобно на "Топлофикация София" и топлоснабдителната компания в Пловдив не е изпълнила изискванията за данните, които трябва да съдържа сметката на абонатите. Регулаторната комисия настоява в нея да бъде записано количеството енергия, отчетена от топломера, общата енергия в абонатната станция, енергията за сградната инсталация, енергията за общите части и за имотите, както и индивидуални данни за прогнозния дял на енергия за отопление на апартамента. "Топлофикация Пловдив" е второто по големина топлоснабдително дружество след столичното. То има 49 596 битови абонати. Двете дружества - в София и Пловдив, са най-големите длъжници към "Булгаргаз". Общо топлофикациите дължат около 160 млн. лв. "Булгаргаз" изпрати писмо, с което уведомява дружествата, че заради студовете няма да спира природния газ, съобщи шефът на компанията Кирил Гегов. Той посочи, че с длъжниците от понеделник започват преговори за разсрочване на задълженията. Държавата държи 42% от столичното топлоснабдително дружество и една от възможностите е тя да увеличи участието си срещу задължението към "Булгаргаз". Затова обаче се изисква съгласието на столичната община. "Топлофикация Габрово" е изпълнила всички указания на регулаторната комисия. Нейните общи условия за работа с абонатите също ще бъдат разгледани в четвъртък.
Източник: Дневник (26.01.2006)
 
5 млн. лв. събра от длъжници "Топлофикация"-София чрез съдебни дела от 1999 г. досега. Това обаче са само 9% от общите дългове, които има да събира дружеството. В момента нередовни абонати на парното дължат над 45 млн. лв.
Източник: Стандарт (07.02.2006)
 
Обща заповед за проверка на "Топлофикация-София" подписаха столичният кмет Бойко Борисов и министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров, съобщиха от общината. Това стана, след като министър Овчаров помоли вчера градоначалника да направят проверка на финансовото състояние на фирмата и дали искането й за увеличение на цената на топлоенергията с 12,9 на сто е основателно. Проверката ще бъде извършена от 9 до 24 февруари, а докладът ще бъде внесен за одобрение в срок до една седмица, след като тя завърши, обясниха от Министерството на икономиката и енергетиката. Наглост е точно в момента, когато хората са измръзнали от студ и от сметки, "Топлофикация " да иска ново повишение на цената на топлоенергията. Фирмата вече започна да преиграва с желанието си за поскъпване точно в най-студените дни, аргументира се Овчаров. Не може в най-студените дни "Топлофикация" да реши да вдига цените, категоричен е и Борисов. Кметството държи 51% в дружеството, а държавата - 49 на сто. На 8 февруари от "Топлофикация-София" съобщиха, че искат от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране 12,9 на сто поскъпване на парното, за да се компенсират високите разходи от увеличението на цената на природния газ през януари. Шефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Константин Шушулов обясни, че "Топлофикация - София" не е подавала заявление в комисията за ново увеличение на цената на топлоенергията. Недопустимо е обаче от страна на "Топлофикация" да се разгласява по медиите, преди да е постъпило в регулаторната комисия, категоричен е Шушулов. Спазваме изцяло законовата процедура и ще подадем в ДКЕВР искане за нова цена и такса мощност, оправдаха се от пресслужбата на компанията. Междувременно стана ясно, че само топлофикационните дружества във Велико Търново, Русе и Враца са постъпили заявления за увеличение цената на топлоенерегията с 4-5%. Тя може да поскъпне само, ако се увеличи цената на природния газ. Ако през април има увеличение на цената на синьото гориво, което е съмнително, може и да вдигнем тарифата за топлоенергията. Това обаче може да стане най-рано в края на април или началото на май, каза още шефът на ДКЕВР.
Източник: Монитор (09.02.2006)
 
Столичната община да продаде акциите си в девет от 12-те смесени дружества, в които участва, ще предложи председателят на Столичния общински съвет Владимир Кисьов до 15 февруари. По думите му кметството ще се освободи от дяловете си в Общинска банка, където няма мажоритарно участие, и в общинската застрахователна компания, където държи едва 9 процента. Към двете дружества има проявен интерес от потенциални купувачи, посочи още Кисьов. Той обаче не се ангажира да конкретизира имена. Идеята на Кисьов отдавна се обсъжда в кметството, но досега няма развръзка. След като купи 27% от акциите на Общинска банка, бизнесменът Христо Ковачки си взе и дял от Общинската застрахователна компания. 49% в компанията държат Софийски имоти, общината има около 9%, също толкова имат Паркинги и гаражи и Топлофикация София. По 7% държат Алианц България и Застрахователно дружество Енергия, по 5% - Общинска банка и Авеста трейд.
Източник: Пари (10.02.2006)
 
НОИ обяви 50 -те "най-коректни работодатели с персонал над 1000 души за 2005 г., осигуряващи общо 111 225 лица и със среден осигурителен доход 584 лв.: 1 АЕЦ КОЗЛОДУЙ гр.Козлодуй 2 ЛУКОЙЛ НЕФТОХИМ БУРГАС гр.Бургас 3 ПАРАХОДСТВО БЪЛГАРСКИ МОРСКИ ФЛОТ гр.Варна 4 ЕАД "МИНИ МАРИЦА - ИЗТОК" - КЛОН "РУДНИК ТРОЯНОВО - СЕВЕР" .Ковачево 5 ЕАД "МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК - КЛОН РУДНИК "ТРОЯНОВО-1"" с.Трояново 6 ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ "РЪКОВОДСТВО НА ВЪЗДУШНОТО ДВИЖЕНИЕ" гр.София 7 БАНКА ДСК гр.София 8 УНИВЕРСИТЕТСКА МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "СВЕТИ ГЕОРГИ" гр.Пловдив 9 БЛАГОЕВГРАД-БТ - АД гр.Благоевград 10 ИДЕАЛ СТАНДАРТ-ВИДИМА гр.Севлиево 11 ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА гр.София 12 АРСЕНАЛ гр.Казанлък 13 БЪЛГАРСКА ТЕЛЕКОМУНИКАЦИОННА КОМПАНИЯ гр.София 14 СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ "СВ.КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ" гр.София 15 ЕАД "МИНИ МАРИЦА - ИЗТОК" - КЛОН "РУДНИК ТРОЯНОВО - 3" с.Медникарово 16 БУЛБАНК гр.София 17 ЕЙЧ ВИ БИ БАНК БИОХИМ гр.София 18 ПЕТРОЛ гр.София 19 АДМИНИСТРАТИВЕН РЕГИОН "ЮГ" гр.Пловдив 20 ТОПЛОФИКАЦИЯ СОФИЯ гр.София 21 АДМИНИСТРАТИВЕН РЕГИОН "ИЗТОК" гр.Варна 22 АДМИНИСТРАТИВЕН РЕГИОН "ЗАПАД" гр.София 23 ТЕЦ МАРИЦА ИЗТОК 2 с.Ковачево 24 ВАЗОВСКИ МАШИНОСТРОИТЕЛНИ ЗАВОДИ гр.Сопот 25 АДМИНИСТРАТИВЕН РЕГИОН "СЕВЕР" гр.Плевен 26 АСАРЕЛ-МЕДЕТ гр.Панагюрище 27 ПРИСТАНИЩЕ ВАРНА гр.Варна 28 МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ И СПЕШНА МЕДИЦИНА Н.И. ПИРОГОВ гр.София 29 ПОДЕЛЕНИЕ ЗА ТОВАРНИ ПРЕВОЗИ - СОФИЯ гр.София 30 МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ гр.София 31 БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ гр.София 32 СТОМАНА-ИНДЪСТРИ гр.Перник 33 КЦМ гр.Пловдив 34 УНИВЕРСИТЕТСКА МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ - Д-Р ГЕОРГИ СТРАНСКИ гр.Плевен 35 СОФАРМА гр.София 36 ИДЕАЛ СТАНДАРТ БЪЛГАРИЯ гр.Севлиево 37 РАЙФАЙЗЕНБАНК /БЪЛГАРИЯ/ гр.София 38 БАЛКАНФАРМА - ДУПНИЦА гр.Дупница 39 МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "АЛЕКСАНДРОВСКА" гр.София 40 ЯНА гр.Бургас 41 АРКУС гр.Лясковец 42 ТЕРИТОРИАЛНА ДАНЪЧНА ДИРЕКЦИЯ СОФИЯ-ГРАД гр.София 43 СТОЛИЧЕН ЕЛЕКТРОТРАНСПОРТ гр.София 44 БЪЛГАРСКА ПОЩЕНСКА БАНКА гр.София 45 МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРИ БЪЛГАРИЯ гр.София 46 ПИРИН ТЕКС ПРОДАКШЪН гр.Гоце Делчев 47 ЛЕТИЩЕ СОФИЯ гр.София 48 МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОСЪДИЕТО гр.София 49 ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ гр.София 50 МИНИСТЕРСТВО НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ гр.София
Източник: Други (14.02.2006)
 
Фирмите да плащат авансово сметките за парно. Това поиска "Топлофикация" София от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. До 15-о число на месеца стопанските абонати да внасят половината от прогнозното количество изразходвана топлоенергия. То ще се изчислява на базата на потреблението за същия месец на предишната година. Предварително да се плаща и такса мощност. Сега фирмите се издължават в края на месеца енергията, която вече са използвали. Искаме сметките да се плащат предварително с цел приходите ни да са по-регулярни и да се покриват месечните разходи за природен газ, обясниха от "Топлофикация". ДКЕВР ще вземе решение по предложението на 6 март. То може да влезе в сила най-рано от 1 април. Предприемачи скочиха срещу искането на "Топлофикация" да им прибира авансово сметките за парно. Защо да кредитираме дружеството, като можем да си завъртим парите за собствения бизнес, коментираха шефове на фирми. Нормално е "Топлофикация" да иска навреме да си събере вземанията, заяви Божидар Данев, председател на Българска стопанска камара. Той пък посочи, че не може да се очаква дружеството да кредитира фирмите. В края на отоплителния сезон ще има изравнителна сметка и ще се види реалното изразходено количество. Така компаниите няма да бъдат ощетени, допълни Данев.
Източник: Стандарт (02.03.2006)
 
Прокуратурата е отказала да образува наказателно производство срещу "Топлофикация София" и е прекратила почнатата от нея преписка. Това съобщи пред агенция Фокус вчера изпълнителният директор на дружеството Валентин Димитров. Мотивът на Софийската районна прокуратура е бил, че липсват данни за извършени престъпления от общ характер. Тази проверка почна миналата година след сигнал до главния прокурор за измама и документни престъпления, подаден от Федерацията на потребителите в България. Хората на Павел Кърлев твърдяха, че е имало масови измами със завишаване на стойностите на енергията за разпределение по общите топломери. Според Димитров е невярна и информацията, че годишно дружеството си е доставяло суровини за 30 - 40 млн. лева, без да спазва предвидените в Закона за обществените поръчки процедури. Миналата година в дружеството е имало проверки, продължили общо 260 дни и те пак не открили нищо нередно, обясни Димитров. Фактът, че ходи с лична охрана, шефът на столичната топлофикация обяснява с телефонна заплаха срещу него и с атентата в Ню Йорк на 11 септември 2001 г. Веднага след събарянето на кулите близнаци в САЩ се е наложило в дружеството да се назначи специален човек, който да анализира сигналите за нападение над енергийни обекти. Когато той прецени, охраната се засилва. Служителят заедно с човек от общинската охранителна фирма "Егида" в момента придружават навсякъде енергийния шеф заради получени анонимни заплахи.
Източник: Сега (06.03.2006)
 
Без топла вода през лятото може да остане половината държава. От "Булгаргаз" се заканиха да спрат кранчето за топлофикациите, ако не издължат борчовете си до края на април. Вероятно ще бъде ограничено подаването на природен газ за подгряване на вода към онези дружества, които не платят по-голяма част от дълговете си за този отоплителен сезон, каза Димитър Гогов, началник на управление "Икономическо" в "Булгаргаз". Възможно е да се поиска и запор на сметките на длъжниците, да се предприемат съдебни дела и изваждане на изпълнителни листове, дори искане на несъстоятелност. Общите задължения на всички потребители към "Булгаргаз" са 250 млн. лв. От тях топлофикациите дължат над 120 млн. лв. Най-голям длъжник на "Булгаргаз" е столичната "Топлофикация". Нейният борч е над 80 млн. лв. Следващите големи длъжници са дружествата в Пловдив, Плевен, Шумен, Варна и Бургас. Това са на практика най-големите градове в страната. Тяхното население може да остане без топла вода през май. Задълженията на "Топлофикация"-Пловдив за газ са за два месеца и половина, те са от пресрочените две сметки през зимните месеци, съобщи шефът на пловдивската "Топлофикация" инж. Мирко Угринов. Предприети са мерки и на длъжниците за повече от 2 месеца се спира топлата вода. Смятам, че с настъпването на летния период и изравняването на сметките за отопление ситуацията ще се подобри и зимните загуби ще се компенсират, заяви Угринов. От столичната топлофикация обясниха, че не са запознати с проблема.
Източник: Стандарт (23.03.2006)
 
ЧЕЗ иска парното в София, съобщи кметът Бойко Борисов след завръщането си от Прага във вторник вечерта. Борисов се е срещнал с представители на фирмата, които проявили интерес към столичната "Топлофикация". Общината държи 51% от дружеството. "Топлофикация" АД не се стопанисва добре и търпи загуби, които компенсира с надуване на сметките. Затова трябва да се помисли за продажба, смята градоначалникът. Чешката компания е собственик на Енергото в София, София-област и Плевен. Предстои да придобие и ТЕЦ "Варна".
Източник: Стандарт (23.03.2006)
 
"Булгаргаз" изпрати предупредителни писма до топлофикационните дружества да погасят до 90% от натрупаните задължения до април, съобщи началникът на управление "Икономическо" в компанията Димитър Гогов. Топлофикационните дружества дължат 125 млн. лв. от общо 250 млн. лв. дългове към държавната газова компания. Най-големи са дълговете на столичната "Топлофикация" за около 93 млн. лв. и на "Топлофикация Пловдив" - 13 млн. лв., следвани от дружествата в Бургас, Плевен и Шумен. Последното плащане от 6 млн. лв. е направено от софийското общинско дружество. Газовата компания очаква погасяване на задълженията, след като започне плащането на сметките за парно. През този отоплителен сезон събираемостта на задълженията е около 83-84%, а през миналия - 65%, посочи Гогов. Засега енергийното министерство не обсъжда варианта за увеличаване на държавното участие в столичното дружество срещу задълженията към "Булгаргаз". Ако до лятото проблемът с дълговете не бъде изчистен, компанията ще започне да ограничава подаването на природен газ и абонатите могат да останат без топла вода. Възможно е дружеството да поиска запор на сметките на длъжниците, да предприеме съдебни дела, изваждане на изпълнителни листове и дори да иска несъстоятелност. Топлофикациите консумираха през 2005 г. около 1.04 млрд. куб.м газ от общо 3.2 млрд. потребление в страната. Прогнозите на "Булгаргаз" са за потребление от около 1.38 млрд. куб.м за март. Рекордна консумация беше постигната през февруари заради редовно ниските температури. Седем топлофикации вече са поискали нови цени на парното от лятото, но предложенията им още се разглеждат от експертите, съобщи председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Константин Шушулов. Новите цени се искат заради поскъпването на природния газ за последните четири месеца с 26.6%.
Източник: Дневник (23.03.2006)
 
Общите задължения на всички потребители към Булгаргаз са над 250 млн. лв., от които топлофикационните дружества дължат над 120 млн. лв. Само Топлофикация - София дължи около 80 млн. лв. Ако топлофикационните дружества не погасят до края на април по-голямата част от задълженията си към Булгаргаз за този отоплителен сезон, газовата компания ще ограничи подаването на природен газ към тях, обяви вчера Димитър Гогов, началник на управление Икономическо в Булгаргаз. Това стана вчера, след като Държавната комисия за енергийно и водно регулиране /ДКЕВР/ и държавното дружество обсъдиха на открито заседание поскъпването на природния газ през второто тримесечие на тази година с 2.11% до 302.95 лв на 1000 куб. м без ДДС.
Източник: Пари (23.03.2006)
 
Да се свика заседание на Съвета на директорите на "Топлофикация"-София, на което да бъде разгледан въпросът за смяната на изпълнителния директор на дружеството Валентин Димитров. Това е поискал кметът на София Бойко Борисов в писмо до министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров вчера. Мотивът на столичния кмет за смяната на шефа на топлофикационната фирма, в която общината държи 51% от акциите, а държавата- 49%, са започналите широки обществени дебати, свързани с непрозрачността при формирането на цените на топлинната енергия, обясниха от общината. На 8 февруари кметът на София и министърът на енергетиката разпоредиха проверка на финансовото състояние на "Топлофикация", след като компанията поиска 12,9 на сто увеличение на цената на парното. Наглост е по средата на отоплителния сезон да се иска скок в цената на топлоенергията, коментира тогава Румен Овчаров. Исканата смяна идва дни след като енергийният министър оповести отчасти изводите от назначена съвместна проверка на общината и държавата в топлоснабдителното дружество. Според инспекцията, разпоредена в началото на февруари, в дружеството няма драстични финансови нарушения, но финансовото му състояние е изключително лошо. Това е вторият опит за смяна на Валентин Димитров, който е дългогодишен шеф на "Топлофикация"-София. През септември 2004 г. той бе свален от поста и бе решено да остане да работи като прокурист на дружеството, което тогава се сдоби с двама изпълнителни директори. Промяната обаче отпадна, тъй като общински съветници оспорваха преструктурирането на дружеството, което бе одобрено на общо събрание на "Топлофикация", но не бе съгласувано със Столичния общински съвет. Междувременно стана ясно, че Бойко Борисов предлага да бъде освободен от длъжност и Борис Стоичков, изпълнителен директор на ВиК-София.Предложението на кмета е направено в доклад от 24 март до Столичния общински съвет. Градоначалникът е мотивирал искането си за смяната на Борис Стоичков с изнесени данни и извършваните по този повод процесуално-следствени действия, както и широкият обществен отзвук, свързан с информацията за отклоняване на финансови средства и злоупотреба в столичната водоснабдителна фирма, обясниха от пресслужбата на общината.
Източник: Монитор (28.03.2006)
 
"Топлофикация София" е изправена пред възможността да се поиска обявяването й в несъстоятелност заради натрупаните над 150 млн. лв. дългове към "Булгаргаз" и около 200 млн. лв. несъбрани от абонатите сметки. Държавната газова компания вече предупреди топлофикациите в страната, че ако до април не погасят задълженията си, абонатите им могат да останат без топла вода през лятото, защото ще се ограничи подаването на гориво. В енергийното министерство вече се обсъждат варианти за бъдещето на столичната топлофикация, така че тя да продължи да работи. Според зам.-министъра Иванка Диловска те варират от несъстоятелност до приватизация, но решението може да вземе само Столичният общински съвет, тъй като общината притежава 59% от дружеството, а държавата - 41. В общината засега преобладава мнението, че най-добрият вариант е оздравителна програма. Според източници от енергийното министерство интерес към придобиването "Топлофикация София" вече са проявили руската "Газпром", чешката CEZ, австрийската ЕVN и френската "Далкия". Когато преди време "Газпром" поиска промяна на дългосрочния договор за доставка и транзит на синьо гориво, от министерство посочиха, че България е готова да обсъжда въпроса, като го обвърза и с възможността руският гигант да участва в приватизацията на топлофикационните дружества и строителството на АЕЦ "Белене". От "Газпром" пък казаха, че ще предложат по-ниски цени на горивото, ако участват в процедурите за топлофикациите. Диловска обясни, че има доводи за и против двата варианта - несъстоятелност или приватизация. По думите й, докато министерство не получи виждането на Столичния общински съвет за развитието на топлоснабдителното дружество, трудно може да се очаква решение. Индикация, че се търси ново решение за парното в София, даде и кметът Бойко Борисов. Подготвям предложение към Столичния общински съвет, с което искам да бъде освободен досегашният изпълнителен директор на дружеството Валентин Димитров и неговото място да заеме заместникът му Георги Рогачев, заяви той. Борисов каза още, че ще предложи на енергийния министър Румен Овчаров съвместно да бъде изработена оздравителна програма за развитието на компанията. Той мотивира искането си да бъде сменен директорът на дружеството с непрозрачността при формирането на цените на топлинната енергия. Едва ли обаче може да се очаква, че предложението му ще бъде подкрепено от съветниците. Председателят на директорския борд на "Топлофикация София" и бивш зам.-министър на енергетиката Илко Йоцев коментира, че до момента решенията за компанията са политически и предопределени от общинския съвет. Преди около година беше направен опит за смяната на Димитров, който завърши неуспешно, тъй като той получи подкрепата на енергийното министерство. Засега новият му екип дава да се разбере, че готов да обсъжда промени в ръководството. Валентин Димитров бе назначен за изпълнителен директор на топлоснабдителното предприятие още по време на първия мандат на бившия кмет Стефан Софиянски. "Позиция за смяната на Валентин Димитров ще имаме, когато бъде внесен доклад с предложение", обяви председателят на общинската инженерна комисия Николай Желев от групата на СДС. Той напомни, че Столичният общински съвет вече е гласувал смяна на съвета на директорите на "Топлофикация София", но държавата е блокирала това решение. На заседание на инженерната комисия беше разгледан въпросът за бъдещето на дружеството, но така и не се стигна до окончателно решение. "Категорично съм за приватизация на "Топлофикация София", защото от това дружество общината няма никакъв доход, а от продажбата ще вземем много добри пари, които могат да бъдат инвестирани в инфраструктура", коментира съветникът от "Гергьовден" Станимир Зашев, който е и представител на общината в дружеството. Той уточни, че все пак за смяната на Димитров иска да чуе първо мотивите на Борисов. Според председателя на комисията по стопанска политика в общинския съвет Пламен Илиев от "Демократи за София" вече има предложение за изграждане на когенерации в топлоснабдителното дружеството, които предстои да бъдат обсъдени с общинския съвет. Друг член на съвета на директорите на столичната топлофикация и общински съветник от БСП - Мичо Райковски, също изрази мнение, че с когенериращите мощности дружеството може да бъде оздравено и чак на следващ етап да се мисли за приватизация. "Топлофикация има бъдеще", каза той. Топлоснабдителната компания обслужва около 386 хил. абонати и е най- голямата в страната. Тя е и най-големият клиент на "Булгаргаз" с годишна консумация на природен газ около 1 млрд. куб.м. Дълговете й към "Булгаргаз" обаче вече са 158 млн. лв., от които текущи са около 125 млн. лв. Вчера от дружеството заявиха, че са превели още 12 млн. лв. От ръководството на "Булгаргаз" не скриха, че са обмисляли варианта да поискат несъстоятелност за столичната топлофикация, но смятат мярката за твърде крайна. Преди две години държавата увеличи участието си в капитала на компанията с размера на задълженията към "Булгаргаз". Несъбираемите вземания от гражданите са за около 200 млн. лв., от които за 48 млн. лв. се водят съдебни дела. При увеличаващите се цени на природния газ все по- трудно компанията ще може да си събира сметките от гражданите. От началото на миналата година отпаднаха и субсидиите за топлофикационните дружества. Така цената за производство на топлинна енергия стана по-висока от продажната. Световната банка и ЕБВР препоръчаха на министерството да търси схема за участие на частния сектор и евентуална приватизация на дружеството, казаха от ведомството. Столичната топлофикация осъществи проект за рехабилитация на преносната система за 114 млн. лв., който се финансира от двете банки и международния фонд "Козлодуй". Заемите са с държавна гаранция, а условие по тях е изборът на чуждестранен мениджър. През последните три години обаче общинският съвет упорито не изпълнява условието въпреки предупрежденията на кредиторите. В същото време цените на природния газ се увеличиха през последните пет месеца с 26.6%, което накара ръководството на дружеството да поиска повишение на цената на парното от регулаторната комисия. Предложението не беше внесено в ДКЕВР, защото разгневи министър Овчаров и кмета Борисов, които възложиха проверка за ценообразуването в дружеството и за общото му състояние. Резултатите от нея ще бъдат обявени в четвъртък.
Източник: Дневник (28.03.2006)
 
В "Топлофикация-София” няма драстични нарушения и лошо управление, обяви вчера Константин Шушулов, шеф на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Той се позова на проверката на министерството на икономиката в дружеството. Според него проблемът бил, че семейства и бюджетни организации не си плащали сметките за парно. Тези несъбрани вземания са към 160 млн. лв. От топлофикация потвърдиха цифрата и казаха, че 50 млн. лв. са вземания от хора, които са осъдени. Около 100 млн. пък са текущи дългове. От фирмата не отчитат увеличение на домакинствата, които не плащат парното си. Вчера кметът на София Бойко Борисов, който поиска смяната на шефа на "Топлофикация" Валентин Димитров, съобщи, че за неговото място предлага зам.-шефа на дружеството Георги Рогачев. От министерството на Румен Овчаров казаха, че дълговете на “Топлофикация-София” към "Булгаргаз" са 158,4 млн. лв. към 12 март.
Източник: 24 часа (29.03.2006)
 
Георги Такев да е новият шеф на столичното ВиК, предложи вчера кметът Бойко Борисов. За началник на "Топлофикация" пък градоначалникът издига Георги Рогачев, зам.-директор на дружеството. В понеделник Борисов поиска уволнението и на двамата. Борис Стоичков трябва да си ходи от ВиК, защото е разследван от НСБОП за финансови злоупотреби, а Валентин Димитров за непрозрачно надуване на сметките на парно. Стоичков даде обяснения вчера пред столичните съветници. За свалянето му трябва да се произнесе Столичният общински съвет. Разследването във ВиК било по сигнал на бивш служител, уволнен преди време. Писмото с обвиненията обаче още никой не е виждал, обясниха общинарите. Още не е ясно дали ВиК може да се приватизира, защото е акционер с 22% дял в "Софийска вода". Наскоро Стоичков влязъл в борда и на "Софийска вода".
Източник: Стандарт (29.03.2006)
 
Все още не са настъпили необходимите условия - три последователни дни със средноденонощна температура над плюс 12 градуса и дългосрочна прогноза за топло време, за да се пристъпи към общо прекратяване на отоплението в столицата. Това се казва в съобщение на "Топлофикация София"АД. Абонатите от сгради - етажна собственост, които желаят прекратяване на отоплението преди общото спиране в града, могат да заявят това чрез своя упълномощен представител в съответния топлорайон. Стопанските потребители, които са в самостоятелни сгради също могат да поискат предсрочно спиране на отоплението. Те трябва да подадат молба до обслужващия топлорайон. Заявките се изпълняват за един работен ден. В случай на рязко застудяване и при изявено желание на абонатите, отоплението може да бъде включено отново, се казва още в съобщението.
Източник: Дневник (31.03.2006)
 
"Топлофикация София" трябва да промени политиката си и да въведе стимули за коректните си абонати, както и да даде възможност за разсрочване и облекчения при плащането на сметките. Това препоръчват експерти след проверката на енергийното министерство в дружеството, назначена от министър Румен Овчаров и кмета на София Бойко Борисов. Подобни стимули въведоха вече частните топлофикации във Враца и Бургас. Докладът от проверката препоръчва и промяна в работата и дейността на топлинните счетоводители. Според проверяващите дружеството трябва да въведе информационна система за длъжниците си и система за контрол за плащанията. Енергийното министерство отхвърля предложението за повишение на цената на парното с 12.9% заради увеличение на цените на природния газ и препоръчва да се направи ново, което да бъде обсъдено и от Столичния общински съвет (СОС). Проверката е установила още, че задълженията на битовите абонати през 2005 г. са се увеличили с 15.8% спрямо 2004 г. и са за 129.1 млн. лв., от които за 48 млн. лв. се водят съдебни дела срещу длъжниците. Дълговете към "Булгаргаз" от 2003 до момента са около 100 млн. лв., като към края на първата половина на март те са нараснали до 158.4 млн. лв. Проверката в компанията е установила, че средната продажна цена на топлинната енергия през миналата година покривала 89.9% от себестойността й. Това не е така при цената на парното за стопански потребители. Установено е още, че разходите за командировки, посрещане на гости и вода, както и тези за управление на дружеството са се увеличили значително. За пътувания през 2005 г. са похарчени около 94 хил. лв., а през тази година са заложени 106 хил. лв. Разходите за вода ще се увеличат от 1.8 млн. лв. на 3.4 млн. лв. За консултантски услуги пък се предвиждат през тази година 110 хил. лв., което е с 6 хил. лв. по-малко от миналата година
Източник: Дневник (03.04.2006)
 
Списък на лошите длъжници на "Топлофикация-София" съществува и е напълно достъпен в интернет. Заводите "8 март", "Рулон Искър" и КОЦМ - комбинатът за цветни метали на Гара Искър, са окупирали челните места в позорната класация. Сайтът izmama.com е изложил в нисходящ ред 50-те предприятия с най-крупни неплатени сметки, осъдени от доставчика. Данните са към 23 март. От "Топлофикация-София" потвърдиха вчера верността на информацията. Само длъжник №1 - фалиралата текстилна фабрика "8 март", дължи 2.2 млн. лева за отопление и гореща вода. Борчът на "Рулон Искър" надхвърля 1.1 млн. лева. Освен заводи, изпаднали в несъстоятелност, в списъка има и доста предприятия, в които столичната община е принципал или съдружник. "Трамкар" например е осъден веднъж за 84 150 лева и втори път за 23 940 лева за 2004 г. и 2005 г. Заводът длъжник, който произвежда и поправя трамвайни мотриси, локомотиви и вагони, е 100% собственост на общината, която е и мажоритарен собственик на на топлофикацията. Срещу "Свежест" АД вече три пъти са вадени изпълнителни листове, сочи справката. Общината държи 10% от приватизираната фирма, която стопанисва бившите общински ателиета за химическо чистене и пране. Федерация "Приятелство с народите на Русия" също е сред неизправните клиенти. Организацията на Захари Захариев, нашумял покрай "Петролгейт", е натрупала неплатени сметки за парно от 2001 г. Само главницата е над 20 хил. лева. И известният бизнесмен Христо Ковачки се оказа косвено набъркан в листата на некоректните абонати. Той е в управата на "РУМ Деница" АД, което е осъдено да плати на "Топлофикация-София" 24 904 лева за 2002 г. плюс лихвите и разноските по делото. В ръководен орган на фирма длъжник е и Красимир Райдовски, който навремето съветваше премиера Жан Виденов. Той е в надзорния съвет на печатницата "Балкан прес", срещу която има изпълнителни листове за 90 943 и за 52 744 лева. В много от тези случаи дълговете са натрупани при стари собственици и директори на предприятията от зората на приватизацията. Водачът на листата на длъжниците обаче - фабрика "8 март", отдавна е в небитието и столичната топлофикация е просто един от списъка на кредиторите й.
Източник: Сега (04.04.2006)
 
Химическата промишленост е била най-големият потребител на природен газ в България през 2005 г. и е изпреварила по потребление на синьото гориво топлофикационните дружества, сочи отчет за дейността на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. През предишните години тенденцията беше топлоснабдителните дружества да консумират най-големи количества. Спадът се дължи на сравнително по-меката зима, както и на оживлението в производството на химическите заводи, свързани с договори за износ на продукцията им. Според отчета леко повишение се наблюдава и в останалите индустрии. Газоразпределителните дружества са увеличили потреблението на горивото от 158 млн. куб. на 212 млн. куб.м. Тяхната консумацията е около 7% от общата за страната, която е 3.2 млрд. куб.м. ДКЕВР твърди, че тенденцията на увеличаване на потреблението на газ се дължи на подходящата регулаторна рамка, която стимулира инвеститори да осъществяват проекти, свързани с пазара. Абонатите на природен газ в бита са достигнали над 16 хил., което е значително нарастване спрямо 2004 г., сочи още отчетът. Експерти от комисията коментираха, че този резултат е свързан със засилващия се интерес към битовата газификация. Очакванията са нов ръст на абонатите заради издадените лицензи след конкурс за регион "Дунав" на "Овергаз инк" и на италианската компания "Римини газ" за регион "Тракия" с център Пловдив. Регулаторната комисия до 20 март ще избере инвеститора за регион "Запад" с център Благоевград. Оферти за лиценза подадоха австрийската компания ЕVN, италианските АМGA и "Донди" и "Овергаз инк". Отчетът отбелязва и засилен интерес на инвеститорите към изграждане на централи за комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия. Осемнадесет компании в момента строят когенерации, сочи отчетът. До момента са изградени четири в "Топлофикация Враца", "Топлофикация Варна", "Биовет" и "Камибо". Най-много жалби на абонати през миналата година е имало срещу "Топлофикация София" и "Софийска вода". Потребителите се оплакват и от топлинните счетоводители, сочи отчетът. Основните претенции са свързани с изработването на изравнителните сметки. Според комисията оплакванията могат да бъдат преустановени с приемането на одобрените нови общи условия с абонатите и общи условия за работата на топлофикационните дружества. Комисията е задължила дружествата да изработват детайлни месечни сметки за парно. ВиК-тата са в задоволително финансово състояние, отчита ДКЕВР. Според нея ефектът от вложените инвестиции в подобряване на мрежата и намаляване на загубите е незначителен, а нормата на възвращаемост на собствения капитал е под 1%. Намалява и делът на дълготрайните активи, които са финансирани с кредити.
Източник: Дневник (07.04.2006)
 
За да се оптимизира работата на борда на директорите на “Топлофикация - София” и отчитайки настроенията и някои медийни шумове, създадени около самото дружество, досегашният изпълнителен директор Валентин Димитров направи предложение да бъде освободен от поста изпълнителен директор на “Топлофикация - София”. Това съобщи председателят на съвета на директорите на “Топлофикация” Илко Йоцев. Димитров е предложил на поста да бъде назначен Георги Рогачев. По предложение на Йоцев Димитров е назначен за зам.-председател на съвета на директорите. Решенията за промяната са били гласувани с мнозинство на вчерашното заседание на съвета на директорите.
Източник: Дневник (12.04.2006)
 
Нов скок на парно и топла вода чака софиянци от 1 юли. Това съобщи Стефан Дочев, шеф в столичната топлофикация. Според него цените на топлото са поддържани изкуствено ниски въпреки поскъпването на природния газ. Обмисля се повишаване на цената поне с 12%. Вероятно увеличението ще е по-малко, заяви Игнат Томанов от енергийния регулатор. Досега при нас не е постъпило искане за вдигане на цената, каза още Томанов. Новият директор на "Топлофикация" Георги Рогачев обаче побърза да опровергае новината. Колегата ми се е объркал, няма да има шоково вдигане на цените, увери той. За увеличение ще се говори, след като се приеме новият бизнес план на дружеството и идеята ни се съгласува със столичната община и Министерство на икономиката и енергетиката.
Източник: Стандарт (12.04.2006)
 
Край на пищните банкети и командировките в софийската "Топлофикация". Дружеството затяга колана, реши директорският борд. Представителните разходи на фирмата се орязват, на телефоните се слага лимит. Разходи над 20 хил. лева ще се правят само ако получат одобрение от управителния борд. Така фирмата изпълнява препоръките на експертите, които направиха проверка по искане на столичния кмет Бойко Борисов и министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Тя бе разпоредена след искането на "Топлофикация" да вдигне цената на парното с 12,9%. Одиторите установиха раздуване на харчовете за представителни разходи, хонорари и командировки и препоръчаха дружеството да преразгледа мотивите си за вдигане на цената. От вчера дружеството е и с нов шеф - Георги Рогачев. Кандидатурата му бе предложена от Бойко Борисов. Досегашният директор Валентин Димитров подаде оставка. Той обаче не си тръгва, а е назначен като втори зам.-председател в борда на директорите. Всички набелязани мерки след проверката ще бъдат изпълнени, иначе рискуваме дружеството да изпадне в несъстоятелност и да не намери пари за ремонти. Около 1 млн. лв. са необходими за спешни ремонти в ТЕЦ "София" през лятото, за да не остане центърът на столицата без парно и топла вода, каза Илко Йоцев, председател на директорския борд. Дружеството е затънало в дългове и в същото време има несъбрани вземания за около 120 млн. лева. В момента се водят 38 000 дела срещу граждани за 50 млн. лева. Борчът на "Топлофикация" към "Булгаргаз" е около 100 млн. лева. Според шефове на дружеството лихвите за просрочени плащания за доставки на синьо гориво, който формира около 70% от цената на парното, са неоснователни и много високи. В момента се начислява оскъпяване, което е с 3% по-високо от основния лихвен процент в страната. От столичното енергийно дружество ще настояват държавата, като принципал на "Булгаргаз", да намали лихвите. Топлофикацията ще настоява кражбите на топлинна енергия да се приемат за криминални деяния. Всички, които крадат парно, не крадат от топлофикация, а от съседите си, защото техните сметки стават по-големи, обясни новоизбраният директор Георги Рогачев. Един от всеки трима през миналата година е плащал до 50 лв. за парно и топла вода. 32% от потребителите са имали сметки до 100 лв., а около 20% са давали от 100 до 150 лв. за топло.
Източник: Стандарт (12.04.2006)
 
Политическите партии са опънали чадър над софийската "Топлофикация". Това заяви столичният кмет Бойко Борисов по бТВ. Години наред има политическо покровителство над всеки от ръководството на парното в столицата, а работата на дружеството е порочна, неправилна и лоша, каза още Борисов. Той поиска директорският борд да обясни защо трябва досегашният скандален шеф да се крие в ръководството на дружеството като зам.-председател на борда. Кметът определи промяната в ръководството като козметична, като целта й е да замаже очите на обществото. Столичната община е мажоритарен собственик на дружеството с 58% участие. Бойко Борисов поиска скандалният шеф на дружеството Валентин Димитров да бъде сменен, след като проверка разкри, че харчовете на фирмата са силно раздути. В същото време бе поискано увеличение на парното с 12,9%. Валентин Димитров подаде оставка, но не бе освободен, а бе преместен в борда на директорите. Новият шеф Георги Рогачев заяви, че ще се съобрази с абсолютно всички препоръки, дадени от проверяващата комисия. От вчера Федерацията за защита на потребителите (ФЗП) и "Топлофикация София" правят проверки на централните топломери в произволни сгради за кражби на топло. Според ФЗП топломерите в абонатните станции не мерят точно, защото не са монтирани правилно. Проверките ще продължат седмица, за да се установи дали сметките за парно са коректно изчислени.
Източник: Стандарт (13.04.2006)
 
Кметът Бойко Борисов обяви в сряда, че е особено недоволен от промените в ръководството на "Топлофикация София", защото са козметични. Изпълнителният директор на дружеството Валентин Димитров подаде във вторник оставка заради критиките в доклада от одита на фирмата. На негово място беше назначен Георги Рогачев, но Димитров остава като зам.-председател на съвета на директорите. Проверката на фирмата беше поискана от министъра на икономиката Румен Овчаров и Борисов. По-късно кметът обяви, че иска оставката на Валентин Димитров. Борисов е недоволен от факта, че дългогодишният шеф на "Топлофикация" остава в управата на дружеството. Той може да бъде изваден само с решение на общото събрание на "Топлофикация", в което влизат акционерите, Министерството на икономиката и общината. Съветниците пък могат да предложат изваждането на Димитров само след одобрение от общинския съвет. "Предполагам, че скоро ще се събере общото събрание на "Топлофикация", на което ще отчетем дейността му и ще се вземат решения, включително и за състава на борда на директорите", каза общинският съветник от БСП Мичо Райковски, който е от представителите на общината в дружеството. "Не разбирам защо беше направена рокадата, след като няма никакви нарушения, както твърди ръководството на "Топлофикация", коментира колегата му от "Гергьовден" Станимир Зашев, който също е в общото събрание на фирмата. Днес общинският съвет ще даде мандат на ръководството на "Топлофикация" и на комисия от съветници да преговарят с потенциални инвеститори за изграждането на мощности, които произвеждат и топлинна и електроенергия.
Източник: Дневник (13.04.2006)
 
Общинската топлофикация харчила безразборно за командировки и други екстри. Налага непрозрачно високи цени Това са част от констатациите на завършилата преди дни съвместна проверка на ресорното Министерство на икономиката и енергетиката и на Софийската община. Като следствие от нея и констатациите й шефът на важното столично дружество Валентин Димитров бе сменен на поста изпълнителен директор от заместника му Георги Рогачев. Димитров обаче остана член на съвета на директорите на фирмата. Топлофикация София да намали исканото поскъпване на парното (12.9%), като намали разходите си за командировки и пътувания, за управление, за автотранспорт и материали, за вода и ток за собствени нужди. Това са общите препоръки в доклада за резултатите от съвместната проверка на собствениците на дружеството. Тя бе назначена от министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров и столичния кмет Бойко Борисов заради обявеното предложение на топлофикация топлоенергията да поскъпне с 12.9% и цената за енергия да стане 53.42 лв. за MWh, а цената за мощност 12 лв. на KW годишно. Всичко това да стане от февруари, предложи топлофикационното дружество. Искането, което така и не бе внесено в държавната регулаторна комисия, предизвика проверка и взе главата на досегашния шеф Валентин Димитров. Междувременно ресорното министерство препоръча, вместо да повишава цените, дружеството да намали просрочените задължения. Топлофикация е платила 500 000 лв. на три фирми да й събират вземанията през 2005 г., но несъбраните задължения са се увеличили, вместо да се намалят, констатирали проверяващите. Най-ниска е събираемостта от населението и тя трайно продължава да намалява, като от 65.75% през 2003 г. е спаднала на 64.59% през 2005 г. Последствията от неговите резултати предстои да се видят. Трябва да има коренна промяна в политиката към потребителите - включително стимулиране на редовните абонати, препоръчват още в доклада. Топлофикация трябва да контролира по-добре фирмите за дялово разпределение.
Източник: Пари (14.04.2006)
 
Топлофикация София държи собственост в още 4 други фирми. В подопечната й топлоцентрала Земляне има само 34% Общинската топлофикация в София държи дялове и акции в други фирми. Възможно е заради това й участие апетитите към нея да са толкова големи, а периодичните рокади в ръководството - неизбежни. В същото време от търговските регистрации личи, че участието на общинската фирма не е ставало без съгласието на държавата. Например в Енергиен консорциум София топлофикационното дружество държи 20% като държавен дял, 29% като общинско дружество заедно с германски акционер, сочи справка в търговските регистри. За сметка на това в топлоцентрала Земляне - една от най-големите в София, тя има само 34%, останалите 66% се държат поравно от австрийски и канадски собственици. Как и кога е станала тази сделка, кой е продал мажоритарния пакет на ТЕЦ Земляне, благодарение на който топлофикацията изпълнява предмета си на дейност, засега не е ясно. Не е ясно и на какви цени изкупува топлоенергията от нея, за да я предостави на клиентите си. В консорциум ПРО-ТОП, регистриран в Приморско, пък топлофикационната фирма има 50% и е съсобственик с държавното дружество Профилактика, рехабилитация и отдих. Минимален дял от 9% има Топлофикация София и в Общинската застрахователна компания, където с други общински фирми държи 76.7%, частни собственици държат 15.86%.
Източник: Пари (14.04.2006)
 
Столичният общински съвет реши да финализира преговорите с австрийската компания "Ватех хидро" (Va Tech-Hydro) и българската "Ню енерджи вижън" за изграждане на две мощности от по 50 мегавата за комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия. Австрийците, които строят хидровъзел "Цанков камък", са определени за ТЕЦ "Люлин". Те ще доставят оборудването и ще го монтират, но предлагат инвестициите да се осигурят от "Топлофикация София", която е в тежко финансово състояние. Поради тази причина е възможно да възникнат проблеми при реализацията на проекта, смятат общинските съветници. Другият изпълнител - "Ню енерджи вижън", е определен за ТЕЦ "Земляне". Компанията, която е собственост на Цветан Джигански, е готова да изгради за своя сметка централата за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия. До края на юни двете фирми трябва да представят проектите си и да подпишат предварителен договор за изкупуване на топлинната енергия, решиха още съветниците. Общинският съвет преговаря с компаниите повече от година. Предвижда се електроенергията, която ще се произвежда от комбинираното производство, да се изкупува на преференциални цени от НЕК, което ще позволи и по-ниска цена на топлинната енергия. Общинският съвет реши още да продължат преговорите с нови потенциални инвеститори за изграждане на мощности за когенерация в София. Засега няма интерес към ТЕЦ "Изток" и ТЕЦ "София" заради големите инвестиции, които трябва да се направят. Постоянната комисия по инженерна инфраструктура към съвета заедно с Министерството на икономиката и енергетиката и ръководството на "Топлофикация София" ще преформулират и актуализират задачата за избор на международен оператор за управление на топлоснабдителното дружество, решиха още съветниците.
Източник: Дневник (17.04.2006)
 
Цената на тока да се вдигне с 6,5%. Това поиска компанията Е.ОН, която е собственик на Енергото във Варна и Горна Оряховица. Предложението, което ще бъде внесено в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, не е обвързано с поисканото във вторник от НЕК увеличение на електроенергията с 15%, заяви във Варна Манфред Пааш, шеф на Управителния съвет на Е.ОН. Исканото увеличение е много под разходите на дружеството. Дори то да се приеме, цената на тока пак ще остане с 12% по-ниска от реалната. CEZ, която е собственик на Енергото в София, София-област и Плевен, все още няма решение дали да иска по-висока цена. Ще имаме становище до края на април, заяви Нина Мирчева, говорител на "Електроразпределение Столично". Междувременно и "Топлофикация София" обяви, че ще поиска от ДКЕВР по-висока цена на тока, който произвежда и продава на НЕК. В момента дружеството купува мегаватчас по 145 лв. от електрическата компания, а продава по 96 лв. над 790 млн. квтч годишно. Цената на тока у нас е най-ниска в Европа - не само в сравнение със страните от ЕС, но и със съседните държави, заяви министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Той посочи, че тя не е коригирана от септември 2005 г. Но повишаването й не било политическо, а икономическо решение. Плащаме по-евтин ток от съседите, защото България е производител, а не вносител. Такива са останалите балкански държави освен Румъния. Сега страната ни задоволява над 80% от електроенергийните нужди в региона. Около 40% от тока, произвеждан от нас, е от евтините местни лигнитни въглища, а още толкова - от АЕЦ "Козлодуй", коментират експерти. Токът у нас е евтин, но заплатите ни също са сред най-ниските в Европа. Според изследване на европейските работодатели за 2006 г. България е на 46-о място по доходи сред 48 европейски страни. Румъния, Албания и Македония са преди нас, а с по-малки доходи са само Беларус и Молдова. През февруари тази година общите разходи на домакинствата са били 392,39 лв., като 8% от тях са били сметките за ток, сочи статистиката.
Източник: Стандарт (20.04.2006)
 
Разсрочват сметките за парно в София. До 15 май клиентите могат да внесат част от дължимата сума и да подпишат споразумение за разсрочено плащане, обявиха от дружеството. Това е необходимо, за да се съберат пари за неотложните летни ремонти, коментира изпълнителният директор на "Топлофикация" Георги Рогачев. 35% от сметките през месец март са до 50 лв. До 100 лв. ще платят 38% от абонатите. До 150 лв. сметки имат 17,7%, а до 200 - 6,3%. Над 300 лв. ще платят 0,4% от клиентите. Близо 129 млн. лв. са несъбраните суми от "Топлофикация София". От тях 36 млн. лв. са сметките за март, още 48 млн. лв. са съдебни вземания.
Източник: Стандарт (21.04.2006)
 
Националната електрическа компания (НЕК) преговоря с австрийската компания "Ватех хидро" и за изграждането на язовир "Яденица" по схемата за търговия с емисии по Протокола от Киото. Това съобщи главният изпълнителен директор на компанията Любомир Велков. НЕК вече е дал технически параметри за изграждането на язовира и очаква предложението на австрийската компания, обясни той. По думите му в момента се водят преговори за финансирането на проекта. Стойността му е около 100 млн. лв., максималната дължина на стената е 109 м, а вместимостта му е 14.2 млн. куб.м. Тунел от около 7 км ще свърже "Яденица" с ПАВЕЦ "Чаира" и ще даде възможност за по-голямото използване като изравнител и подвърхова мощност, обясниха експерти от НЕК. До момента в строителството на язовира са вложени 14 млн. лв. Споразумението между България и Австрия за търговия с вредни емисии на газове по изпълнението на Протокола от Киото не изисква обявяването на тръжна процедура за изпълнител и за финансиране, каза още Велков. Това е четвъртият голям енергиен проект, който ще получи "Ва тех хидро" без търг след строителството на хидровъзел "Цанков камък", рехабилитацията на каскадата "Долна Арда" и изграждането на когенерация в "Топлофикация София". Схемата предвижда българската страна да продаде на Австрия спестените вредни емисии срещу осигуряване на доставката на оборудване от "Ватех хидро" чрез осигурено финансиране на група от австрийски банки. НЕК участва и със собствени средства в проекта. Практиката при реализацията на такива проекти е застраховката срещу политически риск да бъде осигурена от австрийската агенция Oesterreichische Kontrolbank Aktiengellschaft. Подобна застраховка може да бъде дадена и от френска агенция Coface и германската "Хермес". На въпрос защо тази схема е предпочена пред тръжната процедура Велков обясни, че компанията е посочена от австрийската страна по споразумението, което не изисква провеждането на процедура по Закона за обществените поръчки. Ръководството на НЕК твърди още, че тази схема е предпочетена заради по-евтиното финансиране в сравнение с търговските кредити.
Източник: Дневник (27.04.2006)
 
Очаквайте шок с изравнителните сметки за парно през юли, предупредиха експерти. 10 000 абонати на столичната "Топлофикация" ще бъдат неприятно изненадани от голямото разминаване между това, което са плащали през зимата, и фактурите, които ще получат след годишното изравняване. Прогнозата е, че доплащането ще бъде много по-високо от предишни години. Анализ, направен през зимата от енергийното министерство, показва, че данните, по които сме плащали, са коренно различни от сметките, които ще очакваме. Причините за това са три - големият брой изключени радиатори, кражбите на топло и некоректното отчитане от страна на някои топлинни счетоводители. Това посочи преди дни енергийният министър Румен Овчаров. Заради спряното парно останалите абонати в сградите ще платят повече пари, защото към тях ще бъдат прехвърлени голяма част от общите разходи. Кражбите на топлинна енергия, които са придобили значителни размери, също завишават сметките на коректните платци. Внезапните проверки на инкасатори показват, че българинът е много изобретателен. В студените месеци сам монтира радиатори или сваля отчитащите уреди, без да разваля пломбите, единодушни са топлинните счетоводители. От фирмите за дялово разпределение заявиха, че много високи сметки не се очакват. Цената на парното е скочила само веднъж през този сезон и това е усетено още през ноември. Леко увеличение при изравняването прогнозира Петя Маргаритова от "Та-Ес-Нелбо Инженеринг". От "Бруната" и "Техем" не очакват драстични сметки. Сметките не могат да бъдат надувани от топлинните счетоводители, защото те само разпределят отчетеното от "Топлофикация" потребление, заяви Антоанета Костова от "Техем".
Източник: Стандарт (09.05.2006)
 
Столичните общинари разрешиха на "Топлофикация" да поиска по-високи цени за парното. Дружеството иска отоплението да поскъпне с 8% заради увеличението на природния газ. То обаче трябва да преговаря за одобрение с Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. От ДСБ предложиха, вместо "Топлофикация" да иска увеличение на цената на парното, "Булгаргаз" да намали печалбата си и да предлага по-евтино гориво на дружеството. Председателят на СОС Владимир Кисьов пък заяви, че нищо не пречи "Топлофикация" да бъде предложена за приватизация. Не искам да коментирам решенията на Столичния общински съвет за увеличение на цената на парното, защото може да се тълкува като натиск върху ДКЕВР, каза министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров.
Източник: Стандарт (12.05.2006)
 
През предстоящия отоплителен сезон Федерацията на потребителите в България ще измерва паралелно със "Столична топлофикация" парното на клиенти с фрапиращо високи сметки, съобщи главният секретар на федерацията Павел Кърлев. Измерванията ще стават с японски уреди, работещи с ултразвук, чиято доставка се финансира от японското правителство. При съвместните проверки на сградите с необичайно високи сметки в края на април хората на потребителската организация се натъкнали на съществено нарушение на енергийния закон - топлинната енергия масово се измерва не на границата на имота, т.е. след абонатната станция, както пише в закона, а преди нея. Законът допуска това само ако от сметките се вадят технологичните загуби на самата абонатна станция. "Именно тези загуби са съмнителни, въпреки че от няколко месеца вече се отбелязват в сметката и тя се намалява с тях. Защото няма нормативен документ, по който да се определят. От "Топлофикация" ту ни отговарят, че ги вземат от техническите паспорти на самите станции, ту че имало някакви изследвания за тях", каза Кърлев. В края на април са проверени едва 12 блока с масови оплаквания от високи сметки, защото, докато се организират проверките, отоплителният сезон свършил. В тези 12 блока начислената топлоенергия на кубичен метър отопляема площ превишава с 10, а на места и с 15 или с 20 пъти нормите. По думите на Кърлев, ако се гледат уредите, излиза, че хората живеят в пещ за цветни метали или в сушилни. Специално за тези сгради са изискани сметките за 18 месеца назад. Сред живеещите в тях често имало значителни сметки за апартаменти, в които радиаторите изобщо не са работили. От вчера със заповед на кмета на София Бойко Борисов започна пълна проверка на дейността на "Столична топлофикация". Комисия от общински служители и представители на инспектората ще проверят дейността на фирмата за 5 години назад. Членовете на комисията, начело с шефа на инспектората на Столична община Кирил Николов, са посетили дружеството още сутринта. Комисията има задача да провери всички сключени договори с външни фирми, финансово-счетоводни документи, договорите за доставка на гориво, както и всички дейности, свързани със законосъобразността и целесъобразността на почивните бази на дружеството. Проверката е по сигнали, че за лично ползване от страна на бившия изпълнителен директор на дружеството Валентин Димитров са купувани солариум, перлена вана и асансьор. Пред агенция "Фокус" Кирил Николов определи видяното като излишни луксове и съобщи, че в общината има и сигнали, които ще се проверяват, за завишаване на стойността на закупените средства за материално-техническо обезпечаване. За проверката няма краен срок и ще приключи, когато се свърши целият обем работа. "Това не е вярно, идвали сте в моя кабинет и знаете много добре, че такива неща там няма", коментира вчера Валентин Димитров. Преди няколко месеца по инициатива на Борисов и на енергийния министър Румен Овчаров пак бе направена проверка на топлофикацията и тогава изводите бяха, че най-тежкият проблем са несъбраните й вземания от клиентите.
Източник: Сега (17.05.2006)
 
Енергийният министър Румен Овчаров е бесен на кмета Бойко Борисов заради внезапната проверка в столичната "Топлофикация". Тя бе разпоредена от градоначалника във вторник, точно когато министърът бе на посещение в Русия. По време на акцията хората на кмета разкриха, че в дружеството има луксозно обзаведен център за рехабилитация, който е ползван от определен кръг служители. Във ведомството на Овчаров пък научили за акцията от публикацията във вестник "Стандарт". Изненадани сме не само от решението на кмета за внезапна проверка, а и от начина, по който се прави зад гърба ни, коментираха от МИЕ. Енергийното министерство, което е миноритарен собственик на столичното парно и държи 48% от капитала му, не е уведомено от Борисов за внезапния одит. От вчера по предложение на кмета столичният съвет спря разпореждането с движимо и недвижимо имущество на "Топлофикация" до приключване на проверката. Общинарите ще предложат и на Румен Овчаров да нареди запор на имущество от държавния дял на фирмата. В момента се проверяват всички финансово-счетоводни документи и договори за 5 години назад. Възможно е резултатите от проверката да доведат до пълна ревизия на образуването на цените за парно и топла вода в столицата, каза по Дарик радио шефът на Столичния инспекторат Гален Ганчев. Ако общинарите се съмняват в цените на парното, означава да подозират собствените си решения. Защото точно общинският съвет като мажоритарен собственик разрешава по-скъпото парно, коментираха от "Топлофикация". Преди седмица общинарите решиха цената на парното да скочи с 8%. Съкращения на персонал могат да започнат в "Топлофикация", ако резултатите и от сегашния одит докажат раздут щат.
Източник: Стандарт (19.05.2006)
 
Всички сделки с имущество на "Топлофикация - София" ще бъдат забранени, докато в дружеството тече финансово-счетоводна проверка. Това реши в четвъртък Столичният общински съвет по предложение на кмета Бойко Борисов. Той възлага на своите представители в съвета на директорите да свикат заседание, на което да бъде взето решение за вето върху сделките на дружеството. Борисов ще трябва да уведоми министъра на енергетиката Румен Овчаров за решението на общинския съвет и да му предложи министерството, което държи 42% от дружеството, да вземе същото решение. "Къде ще ходят", отговори Борисов на въпрос дали изпълнителната власт ще разпореди запор върху държавния дял от собствеността в "Топлофикация". Ревизията на фирмата започна във вторник по заповед на Борисов. Причината са жалби на граждани и съмнения за злоупотреби, уточни в началото на седмицата зам.-кметът по сигурността Цветан Цветанов. Комисията ще проверява още целесъобразността при използване и заплащане за външни услуги, закупените лодки и джетове за почивната база на дружеството в Приморско и договорите за реклама. В деня, в който започна проверката, служителка на фирмата се опитала да изнесе в пазарска чанта 100 договора, но е била разкрита от охраната. Държавната финансова инспекция също започна проверка в "Топлофикация". "Благодаря на общинския съвет за подкрепата. Не може столичани да плащат огромни сметки за парно и в същото време служители на "Топлофикация" да живеят в такова охолство", коментира в четвъртък кметът. В началото на годината дружеството беше проверявано от съвместна комисия от общината и енергийното министерство, след като поиска 15% поскъпване на парното в София. В резултат на това през април Валентин Димитров подаде оставка като шеф на борда на директорите и на негово място беше назначен Георги Рогачев. Димитров обаче остана в борда на директорите, което ядоса Борисов. Общината иска да смени своите представители в дружеството от две години, но от министерството на енергетиката ни бойкотират, напомни в четвъртък общинският съветник от СДС Стефан Иванов. За да бъде изваден човек от борда на директорите, трябва да има решение на общото събрание, в което влизат представители на общинския съвет и на министерството, и подкрепата на изпълнителната власт е задължителна, напомниха съветниците. Очаква се до края на другия месец да се свика общо събрание. В момента дружеството е в лошо финансово състояние. Към март дружеството има натрупани над 150 млн. лв. дългове към "Булгаргаз" и около 130 млн. лв. неплатени сметки.
Източник: Дневник (19.05.2006)
 
Приватизацията на столичната "Топлофикация" е ябълката на раздора между столичния кмет Бойко Борисов и енергийния министър Румен Овчаров. Двамата имат различни фаворити сред евентуалните кандидат-купувачи. За Овчаров най-приемливият вариант е столичното парно да бъде купено от "Газпром". Борисов пък не приема руската намеса и предпочита друг инвеститор. Шефове на руския гигант изявиха желание да купят дружеството по време на преговори у нас преди месец, когато се договаряше и цената на синьото гориво за България. Така най-лесно ще се реши проблемът с дълговете на "Топлофикация" към "Булгаргаз". В момента те са 87 млн. лева. Това е най-големият проблем на фирмата, заяви Румен Овчаров по БНР. Руснаците са готови да изплатят сумата на "Булгаргаз" срещу дял от "Топлофикация". Обмисля се и вариант борчът към държавното предприятие "Булгаргаз" да се опрости за сметка на увеличаване на дела на държавата в "Топлофикация". Това вече се случи преди няколко години, когато енергийното ведомство изплати 45 млн. лв. дългове на дружеството към "Булгаргаз" и увеличи капитала си. Днес обаче това е невъзможно да се случи, категоричен е Илко Йоцев, шеф на управителния съвет на "Топлофикация". В момента държавата притежава 42%, а останалите 58% държи общината. Не знам кои са Е.ОН и не ме интересува. Така Борисов коментира версията на наш седмичник, че германската компания се спряга за купувач на парното. Източници, близки до кмета, пък твърдят, че Борисов имал предпочитания към чешката енергийна компания CEZ. При посещението си в Прага през март той разговаря с шефове на CEZ, която определено има интерес към софийското парно. Тогава Борисов заяви, че в никакъв случай няма да продава за жълти стотинки. Бойко Борисов отрече проверката в "Топлофикация" да е свързана с приватизацията на дружеството. Тя била предизвикана единствено от желанието му да се спре корупцията. "Искам онзи, който е дал 25 хил. лева за дъвки, да си получи заслуженото, заяви кметът и отказа да разтълкува думите си.
Източник: Стандарт (23.05.2006)
 
Парното ще поскъпне със 7-8% от юли заради повишението на цените на природния газ, а токът - от октомври, съобщи председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Константин Шушулов. Той обясни, че топлофикационните дружества вече са внесли предложенията си за нови цени, които регулаторът ще разгледа. От началото на годината природният газ поскъпна с 10%, а с натрупването от миналата година скокът достигна 26.6%. Около 70% от топлофикациите работят с тази суровина. Още през февруари дружествата внесоха предложенията си за нови цени, като "Топлофикация София", която е най-голямата в България и мажоритарен собственик й е общината, обяви, че ще иска увеличение с 10%. Преди седмица общинският съвет одобри повишение с 8.75% и цената на мегавата ще е 60.16 лв. с ДДС.
Източник: Дневник (23.05.2006)
 
Столичният кмет Бойко Борисов е разпоредил проверка на морските почивни бази на "Топлофикация София". Ревизори разследват дали е имало злоупотреби със средства на столичното парно за ремонт на станциите в Приморско и Ахтопол. С над 60 хил. лв. са купени джетове и моторна лодка, разкриха проверяващите в дружеството след публикация в "Стандарт". В момента водните атракциони се продават на търг. Не съм разрешавал харченето на пари за лодки, коментира шефът на директорския борд на "Топлофикация" Илко Йоцев. Трябва да се запитаме дали парите за парното на софиянци не са влизали във фирми, които са подарявали джиповете на Димитров, заяви Бойко Борисов.
Източник: Стандарт (26.05.2006)
 
Агенцията за приватизация (АП) е приела правните и приватизационните оценки на топлофикациите в Перник, Пловдив и Шумен, съобщи изпълнителният директор на ведомството Тодор Николов. Методът за приватизация ще е едностепенен конкурс. До десети юни ще са готови разработките за дружеството в Сливен, а до 20 юни - за компанията във Варна. Намеренията на агенцията са до октомври да приключи изборът на купувач за "Топлофикация Пловдив". В процедурите за топлофикациите в Шумен, Пловдив и Варна ще могат да участват чуждестранни инвеститори, а за Сливен и Перник се очаква да се включат и български кандидати. Критериите за участие на инвеститорите в конкурса за Пловдив, Шумен и Варна ще са кредитен рейтинг и опит в отрасъла. В конкурса няма да се допускат офшорни компании. Критериите се съгласуват с енергийното министерство. Изпълнителният директор на АП очаква австрийската компания ЕVN, собственик на електроразпределителните дружества в Пловдив и Стара Загора, френската "Далкия", която бе кандидат за мениджър на "Топлофикация София", чешката CEZ и германската Е.ON да проявят интерес към конкурсите.
Източник: Дневник (29.05.2006)
 
Ще плащаме по-скъпи сметки за парно след отпадането на такса мощност заради съседите с откачени радиатори. Това обясни проф. Атанас Тасев, общински съветник и член на комисията по инженерна инфраструктура, водоснабдяване и енергийно планиране към Столичната община. Той коментира изявлението на енергийния министър Румен Овчаров, че хората с изключени радиатори вече няма да плащат нищо. Това ще стане с промени в Закона за енергетиката. Той предвижда таксата за мощност да влезе в цената на топлинната енергия. Така ще бъдат облекчени хората, които са спрели радиаторите си, но въпреки това сега плащат на "Топлофикация". В много сгради над 90% от живеещите не ползват парно, а това води до тежко изкривяване на сметките, обясни Овчаров. С отпадането на таксата обаче парите ще бъдат преразпределени между останалите абонати. Парите за мощност са част от т. нар. постоянни разходи на топлинните дружества, каза Тасев. Той обясни, че в една сграда, дори да не се ползва парното, топлофикациите правят тези постоянни разходи. И затова трябва да има кой да ги покрие. Смята се, че с включването в мрежа потребителите са подписали солидарен договор, че ще плащат. В Европа няма случай някой да се откаже от парното. Затова там няма такъв казус. В България обаче финансовото състояние на домакинствата ги принуждава да откачат радиаторите си. Така че абонатите се изключват не защото е скъпо топлото, а защото нямат достатъчно приходи, за да си го плащат, обясни Тасев. Според него парното излиза около 2 пъти по евтино от тока. Все още не сме разгледали проектозакона и не сме изчислявали какви ще са сметките. Чакаме решение на правителството, заяви зам.-шефът на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране Игнат Томанов. По думите му още не е решено дали ще отпадне изцяло такса мощност, защото няма официално предложение.
Източник: Стандарт (29.05.2006)
 
Да бъдат продадени централите за производство на електроенергия, топлоенергия и пара, които сега са част от мощностите на "Топлофикация София", обмислят експерти. Това ще е първият етап от приватизацията на столичното парно. След като бъдат продадени, двата ТЕЦ-а - "София" и София-изток", отоплителните централи - "Земляне" и "Люлин", и осемте временни отоплителни централи на парното ще се превърнат в самостоятелни дружества. Така те ще произвеждат и продават топло на "Топлофикация София" и ток на НЕК. Това е една от стъпките да се привлекат чужди инвестиции към топлофикационното дружество, коментират експерти. Според някои експерти приватизацията на ТЕЦ-овете ще оскъпи сметките на абонатите, защото инвеститорите ще търсят възвръщаемост на вложените средства и печалба. Други обаче са убедени, че частният собственик ще направи производството по-ефективно и така то ще е по-евтино. Все по-често по света навлизат системи за едновременно производство на топлинна и електрическа енергия, което пести до 40% от горивото. В централите на парното може да се изгаря и боклукът на столицата, съобщи шефът на парното Георги Рогачев. Такъв пример има във Виена. Край ТЕЦ "София" и "Люлин" има площадки, където да се разработят мощности за производство на пара от отпадъците на софиянци. Това обаче може да се разреши едва след анализ за замърсяванията и оборудване на централите.
Източник: Стандарт (30.05.2006)
 
Състоянието на софийската "Топлофикация" и на дружествата в страната показва, че общините не могат да се справят с управлението на парното, смята Овчаров. По Дарик радио той отправи нападки към столичния кмет. Минути след това Бойко Борисов отговори още по-остро. Преди 15 г. софийското парно е прехвърлено на Столичната община, която държи 58% от капитала му. Другите 42% са на Министерство на икономиката и енергетиката, което преди две години увеличи дела си, като изплати част от борча за газ. Над 10%, или около 40 хил. домакинства ще получат през юли стресиращи изравнителни сметки, които ще бъдат неколкократно по-високи от предишни години, подчерта Овчаров. Това ще засегне предимно хората с откачени радиатори и тези с ниско потребление. Освен дълговете и несъбраните сметки от абонати поставят парното в "поза партер". С отпадането на такса мощност сметките на абонатите с радиатори ще набъбнат с 25% за сметка на тези със свалени уреди, прогнозират експерти. Така единственият шанс за оздравяване на "Топлофикация" е влизането на частни капитали и приватизация . Отсега за дружеството точат зъби "Газпром", CEZ, EVN и други енергийни гиганти, каза още Овчаров.
Източник: Стандарт (05.06.2006)
 
На общото събрание, насрочено за 23 юни, ще бъдат направени промени в ръководството на "Топлофикация-София". Това съобщи министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. В министерството все още умуват кой да представлява държавата в "Топлофикация" вместо сегашния шеф на Съвета на директорите Илко Йоцев. Членът на Съвета на директорите и бивш шеф на държавно-общинската фирма Валентин Димитров вече намекна, че е готов да подаде оставката си преди изтичането на договора му на 9 юли. Министърът на икономиката и енергетиката каза още, че е възможно дългът на "Топлофикация" от 118 млн. лв. да бъде покрит с увеличение на държания капитал. Точно по същия начин държавата чрез "Булгаргаз" през миналата година придоби 41,8 на сто от акциите на "Топлофикация". Овчаров намекна още, че се подготвят и промени в ръководството на АЕЦ "Козлодуй".
Източник: Монитор (06.06.2006)
 
Министерството на икономиката и енергетиката и Столичният общински съвет /СОС/ се обединиха около становището за приватизация на 100 процента от капитала на "Топлофикация София" АД. Това съобщиха пред журналисти министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров и председателят на СОС Владимир Кисьов след среща.Дълговете на топлофикационното дружество към "Булгаргаз" ще бъдат поети от новия собственик. На 23 юни ще се състои общо събрание, на което ще бъдат взети решения за освобождаване на управителния съвет на "Топлофикация София", избирането на нов и ще се разгледат финансовите отчети на дружеството.Предвижда се от юли цената на топлинната енергия от "Топлофикация София" да бъде 50,04 лева за мегаватчас, от "Топлофикация Пловдив" - 54,77 лева, от "Топлофикация Варна" - 52,66 лева, от "Топлофикация Бургас" - 51,25 лева, а от "Топлофикация Плевен" - 52,84 лева за мегаватчас, без ДДС. Константин Шушулов коментира, че ценообразуването от юли отчита единствено изменението в цената на горивата, без да се прави регулаторен преглед на дружествата.
Източник: Дневник (08.06.2006)
 
Затъналата в дългове столична "Топлофикация" се оказа апетитна хапка за енергийните гиганти. Пет компании искат парното на софиянци. Гиганти от енергийния бранш са изпратили писма за намерения в Министерството на икономиката и енергетиката. Това са Газпромбанк, "Далкия", EVN, CEZ и американската "Призма Илектрик", съобщиха от ведомството. Две от компаниите - Газпромбанк и CEZ, потвърдиха принципния си интерес към дружеството. "Призма" е заявила намерения да купува топлофикации в цялата страна. Цената на столичната топлофикация може да надмине 150 млн. лв., като купувачът поеме и задълженията на дружеството, смятат експерти. Според министър Румен Овчаров борчовете на дружеството са 111 млн. лв. към "Булгаргаз". От "Топлофикация" обаче твърдят, че са свалили задълженията на 76 млн. лв. към 7 юни. Капиталът на дружеството е 110 млн. лв., което накара експертите да прогнозират, че компанията ще бъде продадена за дребна сума срещу поемане на борчовете. В същото време обаче "Топлофикация" има несъбрани вземания за близо 148,456 млн. лв. Това дава основание на управниците ни да се надяват на по-висока цена. Най-малко 100 млн. лв. от подобна сделка ще влязат в Столичната община, която е собственик на 58% от дружеството, прогнозира Илко Йоцев, шеф на борда на "Топлофикация". Той коментира, че е по-добре дружеството да се продаде изцяло, а не всяка централа поотделно, защото това ще свали цената с поне 50 млн. лв.
Източник: Стандарт (09.06.2006)
 
"Булгаргаз" ще опрости 15 млн. лв. закъснели плащания за природен газ на "Топлофикация София", ако получи газопроводите на дружеството,. Доставчикът на синьо гориво преговаря със столичното парно за 20 км газопреносна мрежа. Това са тръби, по които "Булгаргаз" доставя гориво до централите на парното, каза шефът на "Топлофикация София" Георги Рогачев. По думите му тези газопроводи не са нужни на дружеството и е по-добре да бъдат прехвърлени на "Булгаргаз" в замяна на част от дълга. Ако държавната компания за доставки на газ сложи ръка върху газопроводите, парното ще трябва да плаща за преноса на гориво по 50 стотинки на 1000 куб. м, поясни Рогачев. Специалисти от "Топлофикация" са започнали заснемания на тръбите и подготовка на площадките около газопреносната мрежа. В най-скоро време ще бъдат уредени и правомощията за собственост на "Булгаргаз".
Източник: Стандарт (15.06.2006)
 
Топлофикациите - без дружеството в Шумен, подписаха погасителни планове за изплащане на задълженията към "Булгаргаз", съобщи зам. енергийният министър Валентин Иванов. За натрупаните стари дългове на "Топлофикация София" и "Топлофикация Пловдив" е сключено споразумение за разсрочване. "Булгаргаз" е поставил срок до 16 юни на компаниите да сключат споразумение или да се издължат, в противен случай ще бъде спряно подаването на природен газ към тях. Изплащането на сумите може да стане до 30 септември, ако компаниите имат банкови гаранции. "Имаме споразумение с газовата компания, което предвижда два пъти месечно да правим вноски по него", коментира финансовият директор на "Топлофикация София" Емил Антонов. Той призова абонатите с просрочени задължения към дружеството да започнат да се издължават. Топлоснабдителното дружество дължи 111.3 млн. лв. до края на март на държавната газова компания. Според подписаното споразумение срокът за погасяване на текущите задължения от 70 млн. лв. е до края на септември. Дружеството в Пловдив постигна споразумение за 12.4 млн. лв. дълг. "Топлофикация Варна" дължи 2.2 млн. лв., като договорът с газовата компанията предвижда и санкции, ако дружеството не се издължава редовно. До края на следващата седмица се очаква топлоснабдителните дружества в Бургас, Плевен и Враца, които са собственост на Христо Ковачки, да се договорят с "Булгаргаз", съобщиха от дружествата. Дългът на "Топлофикация Бургас" е над 7.4 млн. лв. и газовата компания вече предупреди, че ще прекрати подаването на природен газ, ако не подпише споразумение и не приеме предложения и погасителен план. Държавната газова компания поиска топлоснабдителното дружество да подпише взаимно приемливо споразумение за разсрочено изплащане на целия дълг, което "Топлофикация Бургас" отказа. Единствено "Топлофикация Шумен" остави абонатите си без топла вода заради задължения от 5.8 млн. лв. и не промени положението си. Компанията при всички положения ще е принудена да обсъди дълговете си с "Булгаргаз", ако не иска да бъдат предприети мерки по нейната несъстоятелност. От ноември миналата година до април 2006 г. дружествата са увеличили с 46.9 млн. лв. до 150.3 млн. лв. задълженията си към държавната газова компания.
Източник: Дневник (19.06.2006)
 
Топлофикационните дружества в 6 града - София, Пловдив, Плевен, Варна, Бургас и Враца, постигнаха споразумение с Булгаргаз Газовата компания обеща да не спира подаването на синьо гориво към тях. В споразумението се предвижда механизъм как топлофикациите да се издължат за ползвания природен газ през последния отоплителен сезон. Според съобщение от Булгаргаз топлофикацията в Шумен сама е преустановила ползването на природен газ и подаването на топла вода за абонатите си. За останалите градове Булгаргаз няма да спира природния газ, което би довело до спиране на подаването на топла вода за абонатите им през лятото. Ще предприемаме всички мерки срещу неизрядните платци, предвидени от българското законодателство при събиране на вземанията си, включително снабдяването с изпълнителни листове, налагане запор на банкови сметки, образуване на дела за несъстоятелност, както и преустановяване подаването на природен газ, твърдят от Булгаргаз. Междувременно столичният кмет Бойко Борисов съобщи вчера, че е готов окончателният доклад от проверката в Топлофикация София. Според него нарушенията в дружеството по време на управлението на ексшефа му Валентин Димитров били за 12 млн. лв. Парите били отклонени чрез заобикаляне на Закона за обществените поръчки и по други схеми. Проверени са всички доставки на дружеството. Изводите от доклада кметът щял да изпрати и на премиера Сергей Станишев. .
Източник: Пари (20.06.2006)
 
Над 1,6 млн. лева е печалбата на парното за м. г. без държавна субсидия, съобщи шефът на "Топлофикация София" Георги Рогачев. Дружеството излиза за трета поредна година на плюс въпреки дълговете към "Булгаргаз". За 2003 г. печалбата е над 7 млн. лв., а за 2004 г. - 2,7 млн. лв. Утре е общото събрание на акционерите, на което ще се реши за разпределение на печалбата и за приватизацията на столичното топло.
Източник: Стандарт (22.06.2006)
 
Топлофикация София се продава. Престъпления по служба за над 11 млн. лв. е извършил бившият директор на Топлофикация София Валентин Димитров Това сочат окончателните данни от проверката на Столичния инспекторат за периода 2003-2005 година. Началникът на Столичния инспекторат Гален Ганчев обясни, че за да се избегнат процедурите по Закона за обществените поръчки, една покупка е била отчитана с много фактури, в които стойността е разбита под прага за обявяване на конкурс. Процедурата по приватизация на дружеството трябва да приключи до края на 2007 г. Столичният общински съвет реши да даде мандат на кмета Бойко Борисов за подписване на меморандум между кметството и Министерството на икономиката и енергетиката. В документа е записано, че общината и министерството ще предприемат действия за подобряване на качеството на услугите на Топлофикация - София и ще се направят стъпки за приватизацията на дружеството.
Източник: Пари (23.06.2006)
 
До края на септември 2006 година ще изплатим значителна част от дължимото към “Булгаргаз”, заяви изпълнителният директор на “Топлофикация-София” АД Георги Рогачев. Рогачев обясни, че на 14 юни е било подписано споразумение между топлофикационното дружество и “Булгаргаз”, което регламентира изплащането на тази значителна част от дълговете на “Топлофикация”. Изпълнителният директор на “Топлофикация” каза още, че в дружеството започва преструктуриране - ще бъдат освободени от работа около 80 души, които вече са в пенсионна възраст, както и ще има съкращение на персонала. Това важало за тези, които били с ниско качество на работа.
Източник: Агенция Фокус (23.06.2006)
 
Станалият скандален с джакузито, джетовете, масажните столове и близалките за хиляди левове бивш шеф на Топлофикация-София Валентин Димитров, който бе понижен като зам.-директор, вече окончателно е освободен от дружеството. Това стана в петък на общото събрание на топлоснабдителното дружество. На мястото на Димитров като представител на мажоритарния собственик Столична община влиза Борис Тодоров, който е предложен от столичния кмет Бойко Борисов. Освен Димитров от управата на фирмата бе отстранен и досегашният представител на държавата – бившият заместник-министър на енергетиката и енергийните ресурси Илко Йоцев, който участваше в управата на “Булгаргаз”, чиито са 42 на сто от акциите на столичната топлофикация. Неговото освобождаване е съвсем резонно, мястото му се заема от настоящия зам.-министър на икономиката и енергетиката Валентин Иванов, който миналата есен пое и поста на Йоцев в газовата компания. Третият нов човек в ръководството на топлофикацията е Добринка Михайлова, директор на дирекция "Вътрешен контрол" в Министерството на финансите. Тя заема мястото на досегашния член на Съвета на директорите Пламен Василев. Валентин Иванов и Добринка Михайлова ще представляват държавата в дружеството, чиято приватизация предстои. В ръководството на топлофикацията, както стана ясно още в четвъртък, остават изпълнителният директор Георги Рогачев и Георги Ненков, който запазва поста си на председател на директорския борд.
Източник: Медия Пул (26.06.2006)
 
"Топлофикация София" започна да връща надвзети пари за парно според предадените от фирмите изравнителни сметки, съобщиха от дружеството вчера. В сметката за май на 500 потребители вече са записани суми, които имат да взимат, защото са икономисвали топлоенергия и прогнозната им консумация за миналия отоплителен сезон се е оказала по-висока от действително потребеното количество енергия, или да доплащат, защото са потребили повече топлина. Хората могат да си поискат парите в касите на обслужващия ги топлорайон само ако те са включени в месечната сметка.
Източник: Новинар (27.06.2006)
 
Бившият шеф на “Топлофикация София” Валентин Димитров бе арестуван вчера заради пране на пари и укриване на данъци. Австрийското и българското финансово разузнаване разкрили, че той има депозит в чужда банка за 1 640 000 евро. И то при условие, че на месец е вземал чисто възнаграждение в “Топлофикация” от 2500 лв.
Източник: Труд (06.07.2006)
 
В сряда главният прокурор Борис Велчев заяви, че е наредил 72-часово задържане на бившия шеф на "Топлофикация". И докато всички очакваха, че обвинението ще е за длъжностни присвоявания, то се оказа за пране на пари и укриване на данъци в особено големи размери. Става въпрос за открита сметка в австрийска банка, в която са преведени 1.649 млн. евро, заяви говорителят на прокуратуратурата Бойко Найденов. Според осведомени това е банкова сметка на еднолична фирма на Валентин Димитров. Проверка по регистрите показва, че той е собственик на фирма "Про марк", която е регистрирана още през 1995 г. Тя обаче е дерегистрирана през януари 1999 г.т. Найденов поясни на пресконференция, че обвинението ще иска Конфискация на парите тъй като Димитров е знаел, че те са придобити по престъпен начин, и тъй като няма как те да бъдат спестени при заплата от 1000 лева. "Топлофикация - София" АД е съвместна фирма между Столичната община с 58.2% и министерството на енергетиката с 41.8%. Между кмета Бойко Борисов и енергийния министър Румен Овчаров вече прехвърчаха искри по повод ревизия в дружеството. При първата направена проверка от столичния инспекторат в "Топлофикация" бяха разкрити нарушения, свързани с огромни представителни разходи и луксозни придобивки на Димит­ров. По този повод кметът поиска отстраняването на изпълнителния директор. Това се случи, но Димитров остана член на борда на директорите. Тогава енергийният министър заяви, че става въпрос за дъвки и близалки. Сега обаче нещата наистина загрубяха, а Валентин Димитров има всички шансове да стане първият висш държавен чиновник, осъден за корупция, пране на пари и укрити данъци. Той е дипломиран инженер, а в периода 1983 - 1990 г. работи във външнотърговско дружество "Електроимпекс". Дълго време се появяваше по светски партита с мис България Елена Тихомирова. Най-честите му пътувания в чужбина били до Австрия и Германия. Разследващи твърдят, че приписал Много имоти на възрастната си майка. Бедите му започнаха след искане за вдигане на цените на парното с 12%, което предизвика проверка доколко исканията са обосновани. Така се стигна до разкритията за надутите разходи. През април в прокуратурата е постъпил анонимен сигнал за злоупотребите в "Топлофикация". След това кметът Борисов е изпратил там резултатите от първата проверка на фирмата за сладкия живот, който Димитров е водил като директор с парите на софиянци. По тези материали прокуратурата е образувала следствено дело по чл.203 от НК за длъжностни присвоявания в особено големи размери. До сегашното развитие се стигна, след като австрийското финансово разузнаване запитало Икономическа полиция в ДНСП дали имат информация за лице с името Валентин Димитров, тъй като от няколко офшорни фирми в банковата му сметка постъпвали пари. Подозренията са, че парите идват от фирми, които са печелили поръчки за снабдяване на "Топлофикация" с гориво, извършване на ремонти и резервни части. Според ревизията във фирмата е разработена Схема за заобикаляне на процедурата за възлагане на обществени поръчки. Стойността на поръчката се разделя на суми, по-малки от изиск­ванията на закона, а плащанията се извършват с по няколко фактури. Така например фирма "Шибър" ЕООД е доставила на "Топлофикация" през април 2005 г. мрежова помпа на стойност 740 хил. лв. За да се избегне Законът за обществените поръчки (ЗОП), сумата е разбита в 30 фактури. Същата фирма е доставила центробежна помпа с резервни части за 407 110 лв., като сумата е изплатена чрез 43 фактури, всяка от които на стойност между 9910 и 9990 лв. Абсолютно същият начин е използван и при доставката на помпа от фирма "Одекс" ЕООД. Разликата в цената с предната доставка е само 5 лева, но фактурите и тяхната стойност са същите. Според проверяващите нарушенията за периода 2002 - 2005 г. само по ЗОП са за близо 17 милиона лева. Сред фирмите, които са били избрани за доставчици без търг, са "Титан къмпани" ЕООД. Около тази фирма се образува своеобразен Обръч от свързани лица Нейното предишно име е "Марисол". И с двете си наименования тя присъства в списъка на инспектората. Собственост е на Онник Кючюкян и е регистрирана на ул. "Златовръх" в столичния квартал "Лозенец". Другата фирма, която е в списъка, е "Мако трейд" ЕООД, собственост на Теодора Тенева. Тя е собственик и на "Брокер къмпани" ЕООД - друга фирма от списъка на проверяващите "Топлофикация". В един момент фирмата става собственост на кипърската офшорка "Задберг лимитид", но управител си остава Тенева. Именно за тази фирма инспекторите подозират, че е правела преводи към австрийската банкова сметка на Валентин Димитров. Бизнес дамата притежава и още няколко фирми, част от които са регистрирани на адреса на "Титан къмпани" в кв. "Лозенец". И фирма "Солди МЕМ" е сред доставчиците на "Топлофикация" през този период. Нейният собственик Даниел Новоселски участва в спортно сдружение с Онник Кючюкян. Това са само част от фирмите, посочени в ревизията, през които се смята, че Димитров е заобикалял ЗОП. Врътка с горивата Третият доклад на столичния инспекторат засяга доставките на мазут. "Топлофикация" държи в складовете си определено количество мазут като държавен резерв. То се съхранява в три от четирите й бази. Всяка година фирмата обявява обществена поръчка за доставка на около 25 хил. тона мазут. На търг през 2004 г. на конкурса се явяват "Газтрейд" АД, "Нафтекс петрол" ООД, "Интерпетролеум енд партнърс", "Мава спед" ЕООД и "Лукойл". Най-изгодна е офертата на "Лукойл", която е за 7.710 млн. лв., но печели "Газтрейд" АД с оферта за 7.980 млн. лв. За да отстрани "Лукойл", комисията по търга посочва, че фирмата не може да изпълни едно от условията - доставките да се транспортират с жп цистерни. Инспекторите твърдят, че документите на "Лукойл" за участие в конкурса липсват в архива на "Топлофикация - София" АД и те са ги получили по други канали. На 25 януари 2004 г. с подписа на бившия шеф на държавния резерв Йовчо Йовчев е освободено 20 хил. тона котелно гориво от резерва. Това е станало по чл.22 от наредбата за държавния резерв, който позволява такова действие в определени случаи без решение на МС и задължава количеството да се възстанови в 6-месечен срок. В случая усвояването става на няколко транша. Първият е за 7920 тона мазут. Горивото е продадено на фирмата "Дамекс". По-интересното е, че още на 17 януари, т.е. седмица преди заповедта на шефа на резерва, фирма "Дамекс" ЕООД - Костинброд, получава горивото на цена 228.28 лв. за тон, като цената е 30% по-ниска от пазарната към този момент. Костинбродската фирма веднага го е продала на "Химимпорт". Пак на същата дата "Химимпорт" АД го продава на "Газтрейд" АД и на 20 януари тя го фактурира по 399 лв. за тон плюс 198 хил. лв. акциз. Инспекторите твърдят, че сделката е фиктивна и горивото ­изобщо не е напускало складовете на държавния резерв в "Топлофикация". През декември 2004 г. е извършен втори транш. Той е предоставен на "Интерпетролеум енд партнърс", известна още и като икономическата структура на бившата застрахователна компания СИК. Количеството е 7600 тона мазут по 218 лв., също 30% по-ниско от пазарната цена към онзи момент. "Интерпетролеум" го продава на "Газтрейд" АД. Тя от своя страна го продава на 2 януари на "Топлофикация - София" АД на цена 399 лв. за тон плюс 199 хил. лв. акциз. Последвали са още няколко освобождавания от държавния резерв. Според общинските инспектори от тези операции фирмите посредници са спечелили около 4 милиона лева. (Между другото срещу тогавашния шеф на резерва Йовчо Йовчев също се води дело за длъжностни нарушения.) Разкритията естествено предизвикаха и обвинения между акционерите в дружеството - столичното кметство в лицето на Бойко Борисов и енергийния министър Румен Овчаров. Кметът обвини министъра, че е покровителствал Валентин Димитров. Че бордовете в общинските фирми са за това да регулират паричните потоци, които "ако сега са към БСП, пос­ле ще са към НДСВ, пос­ле - към СДС, към който дойде на власт". Овчаров от своя страна отговори, че БСП от 10 години не е имала свои хора в борда на "Топлофикация", няма и сега. Взаимните престрелки със сигурност ще продължат, но истината е, че разследването срещу шефа Валентин Димитров би могло да бъде първото успешно за корупция само ако се стигне до осъдителна присъда, конфискация на имуществото и всички други процедури, предвидени в НК. Тогава наистина ще се видят и обръчите от фирми, и финансовите потоци към партиите.
Източник: Капитал (10.07.2006)
 
Мощна фирма-доставчик на столичната "Топлофикация", регистрирана в европейска държава, ще бъде проверявана по делото срещу бившия шеф на софийското парно Валентин Димитров. Досега се говореше само за офшорни клонове на фирми, през които Димитров е получавал пари от комисиони за сделки, за да натрупа 1.64 млн. евро в австрийската си сметка. Схемата е проста - фирми сключвали договори за гориво, резервни части и ремонти за "Топлофикация" на завишени цени и разликата отивала в сметката му. През почивните дни Нова телевизия съобщи и за втора сметка в Австрия с 1.5 млн. евро, която е на името на майката на Димитров - 82-годишната Цеца Димитрова. Димитров има общо четири или 5 сметки в австрийска и швейцарска банки, а общата сума от тях надхвърля 4 милиона евро според запознати с разследването. От прокуратурата не изключиха сумите да нараснат значително. Димитров е собственик на ЕООД "Про марк" с предмет на дейност вътрешна и външна търговия, посредничество и комисионерство. Дружеството е с капитал от 50 000 лв. Сметката от 1.64 млн. евро в Австрия е точно на това дружество. Тя е захранвана от 7 офшорни клона на фирми в Кипър, Лихтенщайн и Панама.
Източник: Сега (10.07.2006)
 
7 офшорни фирми са превеждали пари в австрийската сметка на Валентин Димитров, съобщиха осведомени вчера. Бившият шеф на "Топлофикация" бе задържан от Софийския градски съд заради сметка в Австрия с EUR 1,64 млн. Сигналът е дошъл първо от Виена, бяха категорични запознати с разследването. На службите там им направило впечатление голямата сума, която никой не пипал. Тя е отворена през 1999 г., но е захранвана от 7-те фирми през 2004-2005 г. Води се на името на "Про марк" ЕООД. Дружеството е българско, собственик е Валентин Димитров. За него у нас и в Австрия той не е подавал данъчни декларации, тъй като фирмата не е развивала дейност. Но е имала приходи и затова Димитров е обект на разследване за финансови престъпления и от австрийските служби. Фирмите, превеждали пари на "Про марк" ЕООД в Австрия, са регистрирани в офшорни зони - Кипър, Лихтенщайн, Панама. За 3-4 от тях се знаят представителите им, но са чужденци и имената им нищо не говорят засега на нашите служби. Прокуратурата е поискала от австрийските власти запор на сметката на "Про марк", както и цялата документация за нея. Подозренията са, че парите в банковата сметка са от сделки с участието на "Топлофикация".
Източник: 24 часа (10.07.2006)
 
82-годишната Цеца Димитрова, майка на ексшефа на “Топлофикация - София”, Валентин Димитров, има общ бизнес с имоти с един от най-сериозните играчи в енергетиката. Тя държи 50% от "Банско пропърти консулт 2". Цеца е управител в този бизнес заедно с Красимир Георгиев. Той пък е един от собствениците на фирма "Фронтиер", която строи нефтопроводи. Магистрати вчера потвърдиха, че проверяват фирми на близки на Димитров, след като стана ясно, че в Австрия той има банкова сметка с 1,64 млн. евро. Говори се за втора със същия размер.
Източник: 24 часа (10.07.2006)
 
Оперативното ръководство на "Топлофикация-София" трябва да бъде питано как са правени нецелесъобразните разходи в дружеството. Това заяви пред агенция Фокус бившият шеф на борда на дружеството Илко Йоцев. В това ръководство влизат директорите на четирите района на "Топлофикация" и тези по финансите и по материално-техническото снабдяване. Според Йоцев при необходимост от закупуване на различни материали и горива четиримата директори на райони представят план-сметка и доклад до финансовия директор на "Топлофикация -София". След неговото одобрение би трябвало тази обосновка да се докладва на борда, но според Йоцев това не е ставало. "За мен остават отворени въпросите как са били обосновавани нецелесъобразните разходи, защото един финансов директор вижда всеки ден цените и ако е имало завишение при стоки и услуги, купувани без спазване на Закона за обществените поръчки, той би трябвало веднага да сезира оперативното ръководство на дружеството и борда", каза бившият шеф на директорския съвет.
Източник: Сега (11.07.2006)
 
Данъчни проверки са започнали в 17 фирми, които по някакъв начин са свързани с бизнесмена Красимир Георгиев. Той е един от собствениците на "Фронтиер" - основния консултант в енергетиката, строителство на вецове, покупка на имоти, строителство на магистрали и петролопроводи. Георгиев, чиято актуална снимка не може да бъде открита, се оказа в една фирма с майката на арестувания шеф на софийската "Топлофикация" Валентин Димитров. Според източници от финансовото министерство лично шефката на Националната агенция за приходите Мария Мургина е разпоредила пълна данъчна ревизия на фирмите.
Източник: 24 часа (14.07.2006)
 
Нов, неочакван обрат претърпя вчера скандалът с "Топлофикация" - София. МВР шефът Румен Петков обвини столичния кмет Бойко Борисов, че като главен секретар на МВР лично е отговорен за потулването на разработка срещу директора на софийската "Топлофикация" Валентин Димитров. Бесен, Борисов отрече и обеща веднага да говори с президента и главния прокурор, за да "разнищи всичко". "Първите оперативни сигнали срещу директора на "Топлофикация" Валентин Димитров, и то подплатени с достатъчно факти, са получени в МВР на 23 февруари 2005 г. Работата по случая е била прекратена през юни 2005 г. и отново възобновена през ноември, когато ръководството на МВР бе сменено", обяви Румен Петков в Пловдив. Той е подготвил подробна справка, която днес ще даде на главния прокурор Борис Велчев. Според източници на "Сега" става дума за сигнал, постъпил в НСБОП, за превод от 500 000 лева по сметка в наша банка на името на майката на Валентин Димитров - 82-годишната Цеца Димитрова. Тя е изтеглила накуп парите.
Източник: Сега (20.07.2006)
 
Бизнесменът Христо Ковачки иска да строи ТЕЦ в Румъния. Фирмата "Брикел", която той консултира, е подала оферта за изграждането на нова производствена мощност в ТЕЦ "Доичещ", част от компанията "Термоелектрика". Това съобщава румънският вестник "Найн о'Клок". Останалите двама кандидати в конкурса са американската АES, която у нас прави нови мощности в ТЕЦ "Марица-изток 1", и американската "Призма Енърджи", която проявява интерес към "Топлофикация София".
Източник: Стандарт (20.07.2006)
 
Далавера № 3 в Столична община вчера излезе наяве. След “Топлофикация-София” и “Вътрешни услуги” гръмнаха данни и за злоупотреби в Медицинския холдинг. 11-те членове на ръководството на здравната фирма са имали най-високи заплати в кметството - по около 2400 лв. За възнагражденията отивали 270 000 лв. годишно. А приходите от наеми на кабинети са 230 000 лв. на година. Задълженията на холдинга са 10 млн. лв. Според проверка, назначена от кмета Бойко Борисов, фирми, близки до бивши и настоящи общинари, печелели търгове и доставяли лекарства и консумативи.
Източник: Труд (26.07.2006)
 
Министерството на икономиката и Столичната община да ускорят процедурата за продажбата на "Топлофикация София", като създадат работна група, която да изработи механизма за това. Това поискаха представители на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Световната банка (СБ) на среща със зам.-министъра на икономиката и енергетиката Валентин Иванов. Кредиторите са изразили безпокойство от сериозното забавяне на структурирането на работната група. Общината и общинският съвет все още не са определили представителите си в групата въпреки постигнатото преди месец съгласие между акционерите, се посочва в съобщението на икономическото министерството. Преди месец министър Румен Овчаров и кметът Бойко Борисов подписаха меморандум за продажбата на дружеството, който предвижда създаването на работната група и приватизация до края на 2007 г. при ясни и прозрачни правила. Според меморандума до края на август трябва да има изработен вариант за раздържавяването. Общината притежава 58.2% от акциите на топлофикационното дружество, останалите са собственост на държавата. ЕБВР отпусна заем от 30 млн. евро, СБ финансира дружеството с 26 млн. евро кредит, които са гарантирани от държавата по проекта за рехабилитация на преносната система. Стойността на проекта за рехабилитация е 114 млн. лв. Представителите на двете банки ще информират писмено столичния кмет и председателя на СОС за обезпокоителното закъснение в осъществяването на декларираните намерения за прозрачна и бърза приватизация на "Топлофикация", се посочва още в съобщението на министерството. В понеделник ще заседава съветът на директорите на дружеството, на което държавата ще предложи да се свика общо събрание на акционерите, което да вземе решение за преминаване към двустепенно управление. Тя иска още 10% съкращение на персонала, тъй като повечето от абонатните станции са автоматизирани и не се нуждаят от голям персонал за поддръжка. В момента в топлоснабдителната компания работят над 2 хил. души. Според зам.-министър Валентин Иванов ръководството ще обсъди и стратегията за намаляване на загубите, както и захранването от ТЕЦ "Изток" на Дървеница поради наличието на свободни мощности. Държавата предлага още да бъде избран консултант по приватизацията на най-голямото топлофикационно дружество, който да разработи механизма за раздържавяване и да проучи интереса на големите компании към процедурата. До момента интерес са заявили "Газпром", ЕVN, ЧЕЗ и френската "Далкия".
Източник: Дневник (31.07.2006)
 
Софийската "Топлофикация" може да бъде обявена във фалит точно преди началото на отоплителния сезон. "Нищо друго не ми е останало, освен да обявя дружеството в несъстоятелност." Това заяви енергийният министър Румен Овчаров по повод бездействието по подготовката на приватизацията на фирмата. Преди повече от месец министърът се договори с шефа на столичния общински съвет Владимир Кисьов за създаването на междуведомствена работна група, която да реши как да се продава парното. Досега обаче нищо не е направено. Кметът Бойко Борисов дава на заден за приватизацията. И дори разработва стратегия за оздравяване на дружеството, съобщиха източници от дружеството. Кметът все още не е излъчил хора за работната група. Трябва да обявя парното в несъстоятелност и тогава ще тръгне процедурата, коментира министърът. В момента "Топлофикация София" дължи над 60 млн. лева за природен газ на държавната компания "Булгаргаз". Така че намерението на кмета да си запази парното и да го направи изцяло общинска фирма няма как да стане, убедени са запознати. Европейската банка за възстановяване и развитие и Световната банка също натискат за бърза продажба на дружеството. В края на миналата седмица представители на двете финансови институции се срещнаха със зам.-министъра на икономиката и енергетиката Валентин Иванов заради сериозното забавяне. Двете банки са отпуснали държавно гарантиран кредит на парното, но заради неизпълнение на клауза от договора - влизане на чуждестранен оператор в управлението на фирмата, вече отрязаха 15 млн. евро от заема. До дни двете банки ще информират писмено столичния кмет и СОС за обезпокоителното закъснение.
Източник: Стандарт (01.08.2006)
 
Топлинните счетоводители няма да бъдат контролирани директно от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), реши окончателно вчера парламентът. Той отхвърли предложението на група депутати енергийният регулатор да вземе на пряк отчет и фирмите, от чиито изчисления зависят сметките за парно. Така директният контрол върху топлинните счетоводители остава за топлофикациите, които от своя страна се следят от ДКЕВР. Министърът на икономиката ще може да следи само техническите условия, по които фирмите предлагат услугата. Това обаче няма да засяга начина за формиране на сметките, плащани от потребителите. "И досега контролът върху топлинното счетоводство не беше по-различен. А по състоянието на "Топлофикация София" в момента може да се съди и за контрола, който ДКЕВР упражнява", коментира независимият Минчо Христов. Пленарната зала отхвърли и идеята на Христов методиките, по които фирмите определят изравнителните сметки за парното, да станат публични. Парламентът вчера одобри и отпадането на такса мощност, но засега не освободи от сметките за парно хората с напълно изключени радиатори. Ден по-рано енергийната комисия остави на топлинните счетоводители да определят таксата за сградна инсталация, която ще се плаща и от хората с топли тръби и студени радиатори. Час след като парламентът одобри съмнителната схема за контрол на топлинните счетоводители, депутатите от парламентарната енергийна комисия решиха да им въведат глоби. Фирмите ще плащат от 5 хил. до 10 хил. лв. при първо нарушение на режима, по който са се регистрирали. При второ глобата ще се вдига тройно, а при трето нарушителят ще се отписва от регистъра. Списъкът с фирмите, които отговарят на изброените в закона условия, ще се води от Министерството на икономиката и енергетиката. То ще преценява дали да ги включи в регистъра, или да откаже. Депутатите записаха и глоба от 1000 до 5000 лв. за нарушаване на нормалното електроснабдяване, топлоснабдяване или газоснабдяване.
Източник: Сега (03.08.2006)
 
С 30 млн. лв. са ощетени софиянци с цените за парното за периода от 2003 до 31 март 2006 г. Това е установила проверка на Агенцията за държавен и финансов контрол, а резултатите от нея оповести вчера зам.-министърът на икономиката и енергетиката Анна Янева. Тя припомни, че ревизията на "Топлофикация - София" е поискана от министър Румен Овчаров. За 17,438 млн. лв. е обезценката на вземанията, те са включени в разходите, а оттам и в себестойността на топлото. Плащани са неустойки и глоби, както и комисиони на посреднически фирми, каза Янева. 877 704 лв. е възнаграждението на фирми по три договора, които събират дългове на длъжници на топлофикацията. Не е бил обаче установен приносът им, когато нередовен абонат си е плащал парното. Не е извършван и ефективен контрол върху тези фирми, констатират ревизорите. Нарушаван е и законът за обществените поръчки. За ревизирания период е доставена арматура на стойност 5,434 млн. лв. по последователни договори, без да е обявявана обществена поръчка. За 184 хил. лв. пък са договорите за изработка на рекламни материали с една фирма - "Ултранет", пак без обществена поръчка. През 2003 г. с модна и рекламна агенция "Джей моделс" са сключени три договора за предпечатна подготовка на брошура. Ревизорите обаче не са открили никакви приемателно-предавателни протоколи, нито пък складови разписки или пък други документи, които да доказват, че услугата е извършена. Фактурите са подписани от административния директор Христо Георгиев.
Източник: 24 часа (09.08.2006)
 
Няма никакъв начин абонатите на "Топлофикация-София" да бъдат обезщетени заради неправомерно взетите над 33 милиона лева, каза вчера зам.-министърът на икономиката и енергетиката Анна Янева. Одитът на Агенцията за държавна финансова инспекция е установил драстично нарастване на представителните разходи, направени в дружеството за периода 2003-2005 година. Разходите в графа "Други" през 2003 г. са били седем милиона лева, а през 2005 г. - над 17 милиона лева. Значителни разходи се отчитат и за поздравителни адреси, ядки, френска минерална вода и захарни изделия. Нараснали са разходите за реклама - от над 15 хиляди лева през 2003 г. до 90 828 лева през 2005 г. Одитният доклад на агенцията ще бъде предаден на прокуратурата.
Източник: Новинар (10.08.2006)
 
До края на септември смесена работна група трябва да предложи стратегия за приватизация на "Топлофикация" - София. Тя ще определи какъв дял от компанията да бъде приватизиран, какви ще са изискванията към кандидатите и начинът за оценка на офертите. Това съобщи зам. министърът на икономиката и енергетиката Анна Янева. В срещата участваха 9 от включените 16 представители на Столичната община, на общинския съвет, на МИЕ, Световната банка и ЕБВР.
Източник: Стандарт (11.08.2006)
 
Столичната топлофикация първо ще бъде оздравена и едва след това - приватизирана. Това заяви през уикенда пред няколко медии столичният кмет Бойко Борисов. "Докато аз съм кмет, няма да позволя тя да бъде продадена набързо, защото това означава да последва съдбата на авиокомпания "Балкан", каза столичният кмет. В петък Румен Овчаров заяви, че ако до 11 септември общинарите не склонят да се обяви процедура за приватизация на топлофикацията, той ще накара "Булгаргаз" да поиска от съда несъстоятелност. На газовото дружество топлофикацията дължи към 100 млн. лв. На 11 септември трябва да се състои следващото заседание на съвместната между общината и икономическото министерство работна група за раздържавяване на столичното дружество. Искането за фалит за столичната топлофикация с цел приватизацията й ще постави на карта много други проекти в България, финансирани с пари на европейски банки. Това заяви по агенция "Фокус" вчера бившият зам.-министър на енергетиката и бивш шеф на борда на столичното дружество Илко Йоцев.
Източник: Сега (14.08.2006)
 
Договорите с трите фирми, наети от бившия изпълнителен директор на Топлофикация София АД Валентин Димитров да събират борчовете от абонатите, бяха прекратени вчера. Според ревизията на дружеството на тези фирми са платени 878 000 лв., без никой да е контролирал какво точно вършат те. Фирмите са "Финанс Инженеринг", "Сема Меркет" и MDM-S. На тях често е плащано в аванс, без да има контрол изпълняват ли задълженията си, сочат констатациите на ревизорите. Агенцията за манекенки "Джей моделс", която е трябвало да извършва рекламни услуги по договор с "Топлофикация"-София, пък е възстановила сумите по контракта заедно с процента, предвиден като неустойка - около 15 000 лв. Това съобщиха от столичното дружество.
Източник: Сега (17.08.2006)
 
Националната електрическа компания (НЕК) ще изкупува на преференциални цени електроенергията от вятър, малки водни централи и биомаса по договори до 12 години, предвиждат промени в енергийния закон. Парламентарната комисия по енергетика одобри текста на второ четене. Предложението е на депутата от НДСВ Йордан Костадинов. Той мотивира предложението си с искане на банките, които финансират проекти за изграждането на вятърни централи, инвеститорите да имат договори с НЕК. Така ще дадем гаранции на инвеститорите, каза депутатът от ДСБ Иван Иванов. Комисията смята, че по този начин ще се стимулират инвестициите във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), тъй като ангажимент на България в преговорите й с Европейския съюз е да увеличи дела на енергията от вятъра, водата и биомасата и до 2010 г. той да достигне 11%. Сега е около един процент. Европейската комисия разглежда задължителното изкупуване на енергията от ВЕИ, по-високите цени на изкупуване и дългосрочните договори като временни мерки, които целят поевтиняване на екотехнологиите. Експерти коментираха, че макар дългосрочните договори да се смятат за пазарен проблем, те ще оживят инвестициите в екологично чистата енергия. Комисията гласува още, че преференциалните цени на електроенергията ще се отнасят и за водни централи до 10 мегавата. Депутатите решиха, че предложението за 12-годишни договори за изкупуване на тока от комбинирано производство ще се третира в промените в закона за енергийната ефективност, които трябва да са готови до есента. Прекъсването на парното или присъединяването към топлофикация ще става с гласовете на 2/3 от присъстващите на общото събрание на етажната собственост, реши още енергийната комисия. Досегашният текст гласеше, че това става със съгласието на живеещите. Според промените "Топлофикация" може да съди длъжниците, след като топлинните счетоводители са готови с изравнителните сметки.
Източник: Дневник (17.08.2006)
 
Писмени искания до всички банки да съобщават за съмнителни сметки и парични трансфери са изпратени във връзка с делото “Топлофикация”, съобщи шеф на трезор, получил писмото. Служители на една банка са следствени от вчера, след като пратили в прокуратурата писмо, в което твърдели, че Димитров и майка му Цеца нямат сейфове в банката. Оказало се обаче, че двамата държат касети с пари в трезора.
Източник: 24 часа (17.08.2006)
 
Разследването на авоарите на бившия шеф на столичното парно Валентин Димитров продължава с връзките на негови близки с офшорни фирми, съобщиха от прокуратурата. "Начинът, по който са изпрани източените милиони от "Топлофикация", е най-интересен. Затова се проследяват договорите на фирми, които са едновременно доставчици на дружеството, но и които имат и сделки с офшорни компании. Взираме се и във взетите кредити от тези фирми", твърдят магистрати. Интересът на прокурорите се насочил в тази посока, след като стана ясно, че фирмата "Банско пропъртис партнърс 2", в която съдружник до 19 юли е майката на Валентин Димитров - Цеца, не е развивала досега бизнес дейност е не е направила инвестиции в зимния курорт. Проверявали се фирми и инвестиции в Банско и на членове на борда на "Топлофикация". Проверка на "Стандарт" пък установи, че чрез съдружника си Иво Колушев кумът на Валентин Димитров - Красимир Бадьоков, е в индиректни връзки с "Интер Булгериън пропъртис Голд". 45 на сто от дружеството притежават две офшорки - вирджинската "Фарао лимитед" и гибралтарската "Фърнзи Холдингс Лимитед". Фирмата инвестира в момента в огромен проект, наречен "Симеоново ривър парк". Ще бъдат построени 255 къщи върху парцел от 230 дка. Най-малкият дом е 200 квадрата, а големите стигат до 860 кв. м. По план първата копка трябваше да бъде направена през юни. Ще има и проверки дали Валентин Димитров чрез подставени лица не е прехвърлял средства към офшорни фирми и по каква схема са се натрупали парите по сметките му в Австрия, Вирджинските острови и други офшорни зони. Преди да пристигнат съдебните поръчки от няколко държави, МВР и следствието знаели за две австрийски сметки в евро и долари, по които има общо 3,2 млн. евро. "Нямам бизнес отношения с Валентин. Аз съм много малък строител на сгради. Иво Колушев отдавна започна бизнес с "големи риби" в бизнеса, като "Интер Булгериън пропъртис Голд", но аз не съм там", коментира вчера по телефона кумът на Валентин Димитров при втория му брак Красимир Бадьоков. Според него двамата се познавали още от 1990 г. покрай тениса, докато Валентин Димитров е представител на известната австрийска фирма за тенис и ски екипировка "Хед". "Никога няма да се отрека от Валентин и ми е смешно, че други хора спряха да си вдигат телефона. Вальо никога не е страдал от липса на пари. Жал ми е за Станислава, тя много изстрада, а е пред раждане. Тя не заслужава това", заяви Бадьоков. В същото време стана ясно, че прокуратурата е наложила забрана върху разпореждането с недвижимо имущество на майката Цеца Димитрова. Броени дни след ареста на Валентин Димитров тя скорострелно продаде семейния апартамент на бул. "Прага" 6, след като неуспешно търсела купувач в продължение на 2 години. След това продала и полусрутената къща във врачанското с. Бутан. Очевидно обаче обвинителите имат информация и за други подготвяни сделки по продажбата на имущество, като вероятно луксозната вила в Банкя. Цеца Димитрова старателно крила от близки и съседи, че във вилата е назначен градинар. Казвала, че отива в града край София, за да сади цветята. Едва вчера нейни близки съседки например узнали, че в продължение на 4 години тя имала прислужничка за апартамента си от 78 кв. м в жк "Белите брези."
Източник: Стандарт (19.08.2006)
 
Германският концерн "Сименс" проявява интерес към проектите за когенерация на енергия и модернизацията на "Топлофикация София". Това е обявено в писмо на генералния директор на компанията в Австрия Бригите Едерер до столичния кмет Бойко Борисов, съобщиха от общината в понеделник. На последното заседание на Столичния общински съвет преди лятната ваканция мнозинството от общинарите даде мандат на представителите си в "Топлофикация" да гласуват да се даде право на фирмата "Ню енерджи вижън" да произвежда електричество на площадката на отоплителната централа "Земляне". Това стана, без да е провеждан конкурс. Гласувалите против общински съветници обясниха, че от тази сделка ще печели само частната компания, а топлофикационното дружество ще получава минимален наем. Миноритарният собственик на "Топлофикация" - енергийното министерство, който има блокираща квота, обяви, че няма да подкрепи решението на общината. Впоследствие Бойко Борисов го оспорва и то ще бъде прегласувано на първата сесия на общинския съвет през септември. В писмото до кмета ръководството на "Сименс" обявява още интерес към уличното осветление на София и системата за контрол на движението. Столичната община отдавна обмисля отдаването на концесия на осветлението на града. "Сименс" преговаря от една година с община Пазарджик да изгради и поддържа уличното й осветление за 20 години. Германският концерн обещава поне 40% намаляване на разходите чрез изграждане на централен диспечерски пункт, който да контролира осветлението на града.
Източник: Дневник (22.08.2006)
 
Siemens-Австрия проявява интерес към проектите за ко-генериране на енергия на Топлофикация-София. Това се казва в писмо до столичния кмет Бойко Борисов от генералния директор на компанията Бригите Едерер. Едерер пише още, че компанията иска да си сътрудничи със Столична община по бъдещи инфраструктурни проекти и проекти в областта на енергетиката. Писмото от Siemens е резултат от оспорване на кмета по решение на Столичния общински съвет. С него общинарите дадоха мандат на представителите на кметството в общото събрание на Топлофикация-София да гласуват за предоставяне на право на строеж на Ню Енерджи Вижън. Фирмата трябваше да изгради централа за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия на площадката на отоплителна централа Земляне. За ко-генерацията не бе проведен конкурс. Борисов обаче смята, че са необходими повече яснота и правила при избора на партньор на Столичната община в общинските и смесените дружества.
Източник: Пари (22.08.2006)
 
3700 са абонатите на "Топлофикация София", които към вчерашна дата са подали молби-декларации за завеждане на колективен иск за 110 млн.лв. за некачествено отопление и надути сметки за парно, съобщи Павел Кърлев, председател на Федерацията за защита на потребителите. Делото ще бъде заведено срещу държавата, министъра на енергетиката Румен Овчаров, който според закона за енергетиката трябва да контролира дейността на топлофикация и фирмите за топлинно счетоводство. Включилите се досега в колективния иск потребители са спрели да плащат сметките си през последния отоплителен сезон, защото са били сгрешени от "Топлофикация" или от фирмите за дялово разпределние, обясни Кърлев. Според него общо 40 000 потребители на столичното парно не обслужват дълговете си. Федерацията ще събира още молби-декларации за общото дело още днес и в четвъртък, каза Кърлев. Когато съдът признае щетата от 110 млн.лв., абонатите - с някакъв коефициент ще се коригират дълговете на част от хората с неплатени сметки, а на редовните абонати може да се приспадне платената от тях щета от следващите им сметки, обясни Кърлев. Ако бъдат заведени масови съдебни дела срещу "Топлофикация", най-вероятно те ще са в полза на потребителите, заяви зам.-министърът на икономиката и енергетиката Анна Янева при обявяване на резултатите от ревизията на Агенцията за държавен финансов контрол. С 2% е намаляло плащането на сметките към "Топлофикация София" през юли след разкритието на злоупотребите и ареста на бившия шеф Валентин Димитров
Източник: Новинар (22.08.2006)
 
Кметът на София Бойко Борисов оспори решението на Столичния общински съвет от 27 юли, с което СОС даде мандат на своите представители в Съвета на директорите на "Топлофикация София" АД да предостави право на строеж на "Ню Енерджи Вижън" АД за изграждане на централа за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия на площадка на ОЦ "Земляне". Според Борисов са необходими повече яснота, прозрачност и правила при избора на партньор на Столична община в общинските и смесените дружества, за да се гарантира максимална защита на интересите на общината и гражданите, съобщи пресцентърът на общината. Произнасянето на СОС по оспорването ще се състои по време на първата сесия на съвета през месец септември. Представител на синдикатите от "Топлофикация София" да участва в работната група за определяне правилата за приватизацията й, предложи столичният кмет, след като се срещна с организациите. Междувременно високотехнологичната компания Siemens предложи да инвестира в проектите за когенериране на енергия и модернизация на "Топлофикация София" в писмо до кмета на София Бойко Борисов.
Източник: Новинар (22.08.2006)
 
Около 60 души успяха да се доберат още в първия ден вчера до офиса на Федерацията за защита на потребителите и да подадат заявка за включване в колективния иск срещу столичната топлофикация. Приемната вече ще работи всеки ден. "Много от дошлите не бяха подготвени и ще трябва да дадат допълнителни данни", каза адвокатът на федерацията Незрет Бабучев. Делото, което организацията на Павел Кърлев ще води, е срещу министерството на икономиката, топлофикационното дружество и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Претенцията е за 110 млн. лв., които според федерацията столичната топлофикация е надвзела от гражданите, откакто е въведено топлинното счетоводство. Гражданите трябва да носят поне една фактура за парно и да попълнят на място две пълномощни, тъй като на практика ще се водят две отделни дела. Безработните и пенсионерите са освободени от плащане на държавна такса само по едното от тях.
Източник: Сега (23.08.2006)
 
Около 100 души във вторник чакаха пред офиса на Федерацията на потребителите (ФПБ), когато от организацията започнаха да приемат желаещите да съдят "Топлофикация - София". Хората могат тази и следващата седмица да се включат в общото пълномощно, с което абонатите разрешават на федерацията да ги представлява в съда. Всеки участник в съдебната битка трябва да преведе държавна такса от 4% върху сумата, която претендира да му бъде върната в колективния иск. Останалата част от тези 110 млн. лв., за колкото ще бъде искът, ще се покрие от федерацията, каза председателят й Павел Кърлев. Пенсионерите и безработните попълват декларация, за да бъдат освободени от такса. По думите на Кърлев щетите са за 3-4 пъти повече, но 110-те млн. могат да бъдат доказани на този етап. Някои хора на опашката бяха дошли първо да попитат, други се бяха "въоръжили" с тестета бележки за плащания и сметки. Жена от кв. "Люлин" показа, че за последния отоплителен сезон са й начислявани сметки между 220 и 340 лв. месечно, докато радиаторите в дома й са били откачени. Според топлинните счетоводители "Топлофикация" трябвало да й върне близо 1200 лв., но от дружеството отказали с аргумент, че тя им дължи пари.
Източник: Дневник (23.08.2006)
 
2,5 млн. лв. за черни дни скрили ексшефът на парното Валентин Димитров и майка му Цеца. Парите били надиплени в няколко сейфа. Част от пачките бяха открити на 14 август. Тогава Вальо Топлото беше откаран с белезници в Пощенска банка, за да отвори касетките си. Наблюдаващият прокурор по делото Божидар Джамбазов каза, че новооткритите 2,5 млн. лв. не са част от запорираните вече сметки на семейство Димитрови. Досега общата сума на "спестяванията" на сина и майката Димитрови са 3 млн. евро по сметки и кеш. Следствена тайна все ще са запорираните им от прокуратурата сметки.
Източник: Стандарт (25.08.2006)
 
Приходите от такса смет в бюджета на София растат в същата прогресия, с която градът потъва в боклуци. За 2007 г. е планирано столичани да платят 86 млн. лв. Въпреки непрестанните закани на кмета срещу "вълците" концесионери и за догодина в план-сметката е предвидено 50 млн. лв. за чистота. Практиката показва, че тя постепенно набъбва с поне още 10 млн. лв. Други 26 млн. ще дадем за смърдящите и течащите бали. И въпреки двойното плащане проблемът пак няма да бъде решен. Защото европейски пари за завод за отпадъци могат да се намерят, но само срещу защитени проекти. А такъв за столичните отпадъци няма. Отново ще се разчита на средствата, осигурени от стари проекти. Увеличението на бюджета от 500 на 600 млн. лв. се дължи на усвояване на кредити, отпуснати още по времето на Софиянски, призна заместникът му Минко Герджиков. Единият е за метрото, а другият - за обновление на градския транспорт. Но заради боричкания между отделните лобита вече пета година общината не може да усвои парите, с които да смени раздрънканите автобуси. През това време текат лихви и такси по обслужване на заема, който се плаща от данъците на столичани. Кметските управници не могат да си съберат дори парите от билбордовете по улиците - само 3 млн. лв. при заложени 20 млн. лв. Приватизацията също буксува. Въпреки многобройните клетви и решения за продажба на Общинска банка тя успешно беше приватизирана, но под масата и за сметка на столичния бюджет. Същото е и положението с останалите партийни хранилки - "Топлофикация", "Софийски имоти", "Галатея", "Паркинги и гаражи" и т.н. По думите на Герджиков "бюджетът е консервативна дейност, не може да има революции". Въпросът е колко дълго ще са съгласни с твърдението му и софиянци.
Източник: Дневник (30.08.2006)
 
"Газпром" има намерение да купи няколко български топлофикационни дружества чрез българската компания "Овергаз", в която притежава 50%. Това съобщи агенция РИА "Новости". "Овергаз" вече е закупила конкурсна документация за приватизацията на "Топлофикация Варна" и "Топлофикация Пловдив". Изданието припомня, че в конкурса планират да участват германската компания Е.ОN, CЕZ, "Газ дьо Франс", френската "Далкия", както и български инвеститори. Срокът за подаване на оферти за варненското дружество е 23 октомври, а за пловдивското - 9 октомври. Агенцията за приватизация продава 100% от акциите на дружествата. Според агенцията "Газпром" смята инвестициите в българската енергетика за изгодни. В момента централите работят на въглища, но могат да преминат на природен газ. До момента "Овергаз" притежава топлоснабдителното дружество в Разград и лицензи за разпределение на газ за 25 града. Интересът на "Газпром" към топлофикациите беше заявен още преди три години и наскоро потвърден при посещението на шефа на управителния съвет на дружеството Александър Медведев в България. Тогава той обяви, че компанията проявява интерес и към приватизацията на столичната "Топлофикация". Интерес към нея имат "Далкия", ЧЕЗ и ЕVN.
Източник: Дневник (30.08.2006)
 
Държавата иска "Топлофикация София" да бъде продадена чрез конкурс на стратегически инвеститор, който ще развива дружеството дългосрочно, каза министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. В края на миналата седмица той се срещна с представители на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Световната банка (СБ), които са кредиторки на компанията по проекта за рехабилитация на преносната мрежа. За избора на инвеститор ще бъдат предложени квалификационни критерии. Държавата предлага да бъдат приватизирани 100% от акциите на дружеството. В момента тя държи 42% от него, останалите са на столичната община. За приватизацията ще бъде създадена комисия с равно участие на представителите на общината, държавата и банките. До края на септември ще е готова и процедурата за раздържавяване на дружеството. СБ и ЕБВР предлагат да бъде избран консултант за приватизацията. Изборът му обаче може да отнеме и година. Искането за консултант се подкрепя и от общината, каза столичният кмет Бойко Борисов. Мнението на министерството и банките е, че дружеството се нуждае от бърза и прозрачна приватизация. Това обаче се разминава с виждането на общината. Имаме единодушие с банките в разбирането за частична или пълна приватизация с помощта на консултант, но не смятаме, че това трябва да стане веднага. Нямаме бърза работа, коментира Борисов. Той припомни, че Столичният общински съвет трябва да вземе решение за приватизацията на най-голямото дружество, но това ще стане след като се изясни каква когенерация ще се строи. Нашето разбирането е, че "Топлофикация" не трябва да се продава преди да бъде оздравена, посочи кметът. Борисов препоръча на Овчаров да спре да се занимава с общинската фирма, която е намалила с 70 млн. лв. задълженията си към "Булгаргаз". Дружеството се нуждае от бърза промяна в управлението и структурата му, смята Румен Овчаров. Задълженията към доставчици са 230 млн. лв.
Източник: Дневник (11.09.2006)
 
Фирмите, доставчици на техническо оборудване и извършващите ремонти, са 15-ина. Повечето са свързани по различен начин, дори са регистрирани на близки адреси, показва справка за спечелилите поръчки за доставки на "Топлофикация". Основен контрагент на "Топлофикация" е българската "Нефи консулт". Тя редовно е сред поканените да участват в търговете за резервни части и ремонт на бърненските турбогенератори. На 22 май 2003 г. тя е поканена от ТЕЦ "София-изток" да участва в търг за "ремонт ротора на цилиндър ниско налягане, прелопатване и балансиране в заводски условия в Чехия на турбина заводски номер 5100". На 5 юли 2001 г. "Топлофикация"-София подписва три договора за доставки на изолирани тръби и елементи. Първият е с "Алстом пауър България" ЕООД за 464 243 лева без ДДС. Вторият е с "Неси 2" ЕООД за 235 840 лева, а третият - с "Нефи консулт" ЕООД за 172 602 лева. "Нефи" и "Филини 93" са регистрирани на близки адреси в София на - ул. "Лидице" 2 и "Фредерик Жолио Кюри" бл. 7 и 9. На 27 март 2001 г. с "Неси 2" е подписан договор за доставка на 32 тона безшевни тръби за 51 104 лева. На 13 август 2002 г. е сключен и друг договор за изолирани тръби и елементи за 320 362 лв. Същия ден е решена доставката на тръби за 882 944 лв. и от "Филини 93" ООД. На 8 март 2002 г. на "Алстом" е възложена модернизацията на 12-мегаватова турбина за ТЕЦ "Марица-3" ЕАД за 1,7 млн. лева. Според запознати част от фирмите доставчици са обединени от фигурата на собственичката на "Прострийм груп" и "Шибър" Мая Любчева. Проверка на Столичната община показа, че фирмите около нея са доставили оборудване за "Топлофикация" за най-малко 6 млн. лв. Друг кръг от дружества са обединени около собственика на "Неси 2" Иво Виденов. Прокурист на "Алстом Пауър България" пък е чехът Даг Вишнер. "Неси 2", "Алстом Пауър България" и "Нефи консулт" печелят търг за едно и също оборудване в столичната "Топлофикация". Повечето доставят оборудване и за "Марица 3", ТЕЦ Варна и ТЕЦ Бобов дол, сочат договорите по обществени поръчки.
Източник: Стандарт (11.09.2006)
 
"Топлофикация София" ще се продава с помощта на международен консултант, който ще бъде избран по критерии, определени от Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие. Това съобщи кметът Бойко Борисов след заседание на работната група за приватизацията на дружеството. Критериите ще бъдат разработени до 25 септември, а решение за консултанта се очаква да вземе и общинският съвет. Министерството на икономиката и енергетиката предлага да бъдат продадени 100% от акциите на дружеството и това да стане в кратки срокове. Според министър Румен Овчаров приватизацията е наложителна, защото компанията е във фактическа несъстоятелност. Вижданията на общината и държавата за топлоснабдителното дружество до момента се разминаваха. Министър Румен Овчаров иска бърза приватизация на дружеството, а кметът - то да бъде оздравено и продадено на висока цена. Вчера собствениците си стиснаха ръцете и се споразумяха. Дружеството трябва да бъде продадено до края на 2007 г. и срокът е достатъчен, за да се изработи ясна и прозрачна стратегия за продажбата, като бъде привлечен стратегически инвеститор, каза Борисов. Преди повече от месец общината, министерството и банките кредиторки се договориха "Топлофикация" да бъде приватизирана с прозрачна процедура и ясни критерии до края на 2007. Министерството предлага да бъде създадена смесена работна група, която да осъществи процедурата. Ще се избира между варианта дружеството да бъде продавано от Столичната агенция за приватизация, тъй като общината е мажоритарен собственик на дружеството, и Агенцията за приватизация. Има няколко варианта за раздържавяването на дружеството, но те ще бъдат оповестени, след като се вземе окончателно решение за начина, каза общинският съветник проф. Атанас Тасев. Той смята, че не бива да се бърза с процедурата. Тасев посочи, че на срещата е договорено и общината да представи своето виждане за приватизацията на следващото заседание в понеделник.
Източник: Дневник (12.09.2006)
 
След установяването на нарушения за милиони левове в Топлофикация-София министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров назначи проверки в дружествата във Варна и Русе. Работни групи ще анализират начините на формиране на себестойността на топлоенергията и разходването на средствата на двете компании за периода от 1 януари 2005 до 30 юни 2006 г. В срок от 30 работни дни експертите от ведомството на Овчаров трябва да установят доколко целесъобразно и законосъобразно са разходвани средствата на двете компании. Проверка на готовността за предстоящия отоплителен сезон ще има и в Топлофикация-Шумен. Топлофикациите във Варна и Русе са в процедура на приватизация. Към тях най-голям интерес проявяват чешката CEZ, австрийската EVN AG и френската Далкия Интернационал. Те участват в конкурсите и за двете топлофикационни компании. Предвиденото за 15 септември общото събрание на акционерите на Топлофикация-София беше отложено за края на месеца, тъй като отсъстваха представителите на Столичната община, която е мажоритарен собственик на дружеството. На него трябваше да бъдат предложени за освобождаване Георги Ненков и Георги Рогачев, които са членове на съвета на директорите. Оставките им са поискани заради съмнения в желанието и уменията на настоящия мениджърски състав за финансово стабилизиране на дружеството и подготовката му за наближаващия отоплителен сезон, казаха от ведомството на Румен Овчаров. 15 млн. EUR са необходими за подготовка за зимата, заяви столичният кмет Бойко Борисов. По думите му, ако общината скоро не намери заем или друго финансиране, за да пусне парното, положението през студените месеци ще е страшно. От дружеството отчитат рязко спадане на плащанията от битови абонати след установените нарушения и разкритията за сметките на бившия шеф на Топлофикация-София Валентин Димитров, който е в следствения арест за пране на пари и укриване на данъци.
Източник: Пари (18.09.2006)
 
Световната банка да изготви детайлна схема за приватизация на "Топлофикация" София. Това поиска Едуард Насим, вицепрезидент за Африка, Европа и Средния изток на Международната финансова корпорация (МФК) към СБ, по време на годишната среща с Международния валутен фонд в Сингапур. В нея участват министрите на финансите и икономиката Пламен Орешарски и Румен Овчаров. Министър Овчаров покани представителите на МФК за конкретни разговори в София. Стратегията на СБ за България предвижда до 2009 г. да отпуска по 2-3 заема годишно на стойност около $300 млн., или $900 млн. за тригодишния период. Част от парите ще бъдат за улесняване на търговията и транспорта, пътна и общинска инфраструктура, социално подпомагане и регионално развитие. Министър Орешарски се срещна и с иракския министър на финансите Бакер Ал-Зубайди. На нея те заявиха, че продължава експертната работа по уточняването на размера на иракския дълг към България. В Сингапур Орешарски е поискал и данни за инициативите за опрощаване на дългове към Ирак.
Източник: Стандарт (19.09.2006)
 
Петима кандидати са изявили желание да участват в разпродажбата днес, като най-голям интерес е регистриран към лодките и джетовете. Общата стойност на обявените за търг предмети е близо 50 хил. лв. По информация от топлофикационното дружество средствата, събрани от разпродажбата, ще отидат за погасяване на част от дълга на Топлофикация-София към Булгаргаз. Парите обаче са незначителна част от задълженията, които в момента са в размер на близо 100 млн. лв. Луксозните предмети са били купувани от Валентин Димитров, докато ръководеше дружеството в последните 10 години, повечето от тях са баснословно скъпи. Димитров е подсъдим за пране на пари и длъжностни престъпления и е в ареста вече почти три месеца. Разследването срещу ексдиректора започна, след като беше открита негова сметка в австрийска банка за 1.64 млн. EUR.
Източник: Пари (19.09.2006)
 
Френската компания "Далкия", която беше допусната в конкурса за приватизацията на топлофикационните дружества в Пловдив и Варна и кандидатства за това в Русе, се интересува и от столичната топлофикация. Това съобщи директорът на "Далкия интернешънъл" Мишел Мазалера. Мажоритарен собственик на компанията е Veolia environnement, останалите 34% от акциите са на "Електрисите дьо Франс" (ЕDF). Преди пет години френската компания заяви интереса си към управлението на столичното топлоснабдително дружество и беше класирано в късата листа на кандидатите, но до избор на мениджър не се стигна. "Искаме да сме дългосрочен инвеститор в България. В страните, в които работим, инвестираме в увеличаване на ефективността на топлопреносните мрежи чрез смяна на тръби и помпи, подобряване състоянието на централите, както и в изграждане на когенерации", обясни Мазалера. Според него топлоснабдяването в България има проблеми заради сравнително по-ниските температури от тези в Европа и високите загуби на енергия. Това изисква да се подобри ефективността на работата на инсталациите. От "Далкия" смятат, че разпределението и производството трябва да се управлява заедно. В началото на седмица секретарят на софийската община Росен Желязков заяви, че по-добре е отделно да бъдат приватизирани производството и разпределението на енергия. В Румъния френската компания се занимава с производството и разпределението на енергия в Плоещ, Тулча и Алба Лулия, в Словакия управлява отоплението на сгради, а в Чехия е производител на енергия от когенерация. Според Мазалера софийското общинско дружество може да подобри събираемостта си чрез ясни сметки за абонатите. При инвестициите си в България компанията ще разчита на разумна възвращаемост за по-дълъг период. "Далкия" е готова да работи по проекти за енергийна ефективност чрез използване на дърва и отпадъци за производство на енергия. Неотдавна тя закупи мажоритарния пакет от акции на "Компания за енергоспестяване".
Източник: Дневник (21.09.2006)
 
"Далкия Интернационал" ще участва в приватизацията на "Топлофкация-София", съобщи директорът на френската компания за Централна и Източна Европа Жан Мишел Мазалера. Той уточни, че в дългосрочните планове на френския енергиен гигант влиза и участието в процедурата по приватизацията на столичната топлофикация, тъй като компанията иска да инвестира в динамично развиващи се градове като София. Мазалера коментира предложението на Столична община да разпродаде топлофикацията на отделни части, като обясни, че общината е в пълното си право да реши начина на приватизация. Ние ще вземем предвид всяко решение на общината, подчерта Жан Мишел Мазалера. От „Далкия" потвърдиха дългосрочните си инвестиционни намерения в топлоенергийния сектор у нас. Компанията участва в последния кръг за приватизацията на топлофикационните дружества в Пловдив и Варна, а освен това е подала документи, за участие в раздържавяването на „Топлофикация-Русе". Три са основните направления в инвестициите на "Далкия" в топлофикационните мрежи в страните, в които работи: в ефективността на мрежата ­ с намаляване на загубите, в подобряване на работата на централите, капиталовложения в когенерацията на централите и инвестиции в информационното обслужване, подчерта шефът на "Далкия" за Централна и Източна Европа. "Далкия Интернационал" е собственост на френските компании Veolia Environnement и Electrisite de France. За компанията работят 47 000 души в 38 страни. За 2005 г. годишният оборот на "Далкия" е 6,1 млн. евро, като за Централна и Източна Европа той е 674 млн. евро.
Източник: Монитор (21.09.2006)
 
Общото събрание на "Топлофикация София“ на 29 септември ще гласува решение тя да участва в увеличението на капитала на Общинската застрахователна компания (ОЗК), където е акционер с 9%. За целта дружеството трябва да извади еднократно 200 хил. лв. Това според обясненията на общинари се налага, тъй като в момента ОЗК не отговаря на условията на действащия от началото на годината кодекс за застраховането. Според него застрахователните компании трябва да имат минимум 6 млн. лв. капитал. "Към момента капиталът на ОЗК е 3 млн. лв. Затова се взе решение всички общински фирми да участват в увеличението на капитала й, за да може да се поднови лицензът й“, обясни зам.-председателят на общинския съвет Мичо Райковски. В момента 80% от ОЗК са собственост на софийската община и четири общински фирми, а останалите 20% са на свързани с Христо Ковачки фирми. По искане на ведомството на Румен Овчаров общото събрание на дружеството трябва да гласува и промени в ръководството му. Овчаров настоява за смяна на изпълнителния директор Георги Рогачев и представителя на общината в борда на директорите Георги Ненков. И двамата са в управата на фирмата от времето на Валентин Димитров. Общинарите обаче са против рокадите. "Не виждаме мотив за смяната им. Общинският съвет няма да подкрепи отстраняването им, така че едва ли това решение ще се приеме и от общото събрание на дружеството“, заяви зам.-председателят на съвета Мичо Райковски.
Източник: Капитал (25.09.2006)
 
Обявяват критериите за избор на международен консултант за продажба на "Топлофикация София". Критериите ще бъдат представени днес от работната група за приватизация на дружеството. При избора на косултант ще се ползва помощта на Европейската банка за възстановяване и развитие и на Световната банка. Днес е и крайният срок за закупуване на информационен меморандум за продажбата на "Топлофикация Варна" ЕАД.
Източник: Стандарт (25.09.2006)
 
Близо 1 млн. евро ще получи консултантът, който Столичната община ще наеме, за да подготви и проведе приватизацията на столичната топлофикация, стана ясно вчера. Тези пари ще бъдат платени от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) като част от заема, отпуснат за рехабилитация на дружеството. 15 млн. евро от заема бяха спрени преди няколко години, защото общинарите не пожелаха да изпълнят условието да изберат чужда фирма за оператор на дружеството. Принципното съгласие на банката да отпусне тези пари бе постигнато вчера по време на работна среща с ЕБВР и Световната банка. Очаква се консултантът да бъде избран до края на февруари. Според главния секретар на Столичната община Росен Желязков изискванията към кандидатите ще са да бъдат в Топ 15 на международните консултанти за 2003-2005 г. и да имат поне 3 значими проекта в Европа, свързани с енергийни компании.
Източник: Сега (26.09.2006)
 
Инвестиционни банки, консорциуми и международни консултантски компании ще могат да участват в конкурса за консултант на приватизацията на "Топлофикация София", съобщи секретарят на общината Росен Желязков след заседание на работната група за продажбата на дружеството. Следващия понеделник групата ще одобри заданието за избора на консултанта, което ще бъде одобрено от Столичния общински съвет и от енергийното министерство. Очаква се до два-три месеца процедурата да приключи. Банките трябва да са сред първите 15 в шест различни класации за приватизационни сделки и сливания за периода 2003-2005 г. За да бъдат класирани, те трябва да са включени в три от тях, предлагат акционерите в топлоснабдителната компания. Общината е мажоритарен собственик, а държавата притежава 42% от акциите. Кандидатите трябва да са осъществили три значими енергийни проекта в Европа за последните десет години и да имат успешни сделки в енергетиката, както и да познават българското законодателство. Консултантските компании е необходимо да докажат годишен оборот от 10 млн. евро. За провеждането на процедурата за избора на консултант акционерите ще искат становището на Агенцията по обществени поръчки, защото провеждането на процедура по Закона за обществените поръчки би отнело време. Желязков увери, че желанието на общината и държавата е да проведе прозрачен избор при ясни условия, каквото е настояването на ЕБВР и Световната банка, кредитори на дружеството. От избрания консултант ще се изисква да разработи модела за приватизацията на дружеството. Той ще получи част от 15-те млн. евро по заема за рехабилитация на преносната система на ЕБВР. Евробанката отпусна за целта 30 млн. евро, досега са усвоени половината, а остатъкът е готова да отпусне след началото на приватизацията. За рехабилитацията на дружеството Световната банка дава 26 млн. евро, а международният фонд "Козлодуй" - 30 млн. евро. В момента общината и държавата предлагат два различни варианта за приватизацията. Икономическото министерство иска веднага и бързо да бъдат продадени 100% от акциите на "Топлофикация", докато общината предлага разделянето на преноса от производството на топлинна енергия, като за продажба да бъде предложен преносът. В производството могат да се включат компании, които да изградят когенерации и да дадат гаранции, че цената на парното няма да се увеличава, обясни главният секретар. Според общинарите въпреки желанието на държавата да намери стратегически инвеститор, за дружеството няма гаранция, че цената на парното няма да се увеличи драстично в резултат на направените инвестиции. Акционерите се обединиха около мнението, че трябва да бъдат преструктурирани задълженията на "Топлофикация София" към "Булгаргаз". В момента текущите задължения са за 70 млн. евро. Още 11 млн. евро трябва да бъдат погасени до края на 2007 г. "Топлофикация" предлага на газовата компания четири газопровода, като срещу прехвърлянето им да бъдат изплатени част от задълженията. От общината са готови да поискат от регулаторната комисия да промени наредбата за цените на природния газ, като новите цени на парното да съвпаднат с поскъпването на горивото. В момента цената на природния газ се променя на всеки три месеца, а от юли енергийният регулатор определи нова цена на топлинната енергия.
Източник: Дневник (26.09.2006)
 
Цената на парното няма да се повишава до средата на 2007 г., обяви пред парламентарната комисия по енергетика директорът на столичната "Топлофикация" Георги Рогачев. Той увери, че предприятието е готово за новия сезон от 1 октомври и че може да стопли детските градини и училищата още от идната седмица. За другите сгради парното ще бъде пуснато около 10 октомври, когато се очаква средните температури да паднат до 10-13 градуса. Включването може да стане и по-рано, ако абонатите пуснат нарочна заявка, напомни Рогачев.
Източник: Сега (28.09.2006)
 
"Топлофикация София" да купи още 263 655 акции от новата емисия на Общинска застрахователна компания, решиха общинските съветници вчера. Само така общината може да остане мажоритарен собственик в застрахователя. Това се налага заради промените в закона за застраховането, според които ОЗК може да запази лиценза си само ако увеличи капитала си от 3,2 млн. лв. на 6 млн. лв. Никой обаче не обясни защо точно дружество с над 92 млн. лв. дългове за гориво трябва да купува акции в други общински фирми. Съветниците решиха още в дружеството да се разработи по-ефективна стратегия за подобряване на работата с клиенти и увеличаване на събираемостта на неплатените сметки.
Източник: Стандарт (29.09.2006)
 
Пенсионираният преди 2 дни шеф на бюрото на Интерпол в България Петър Христов е заподозрян, че укривал документи и информация за директора на "Топлофикация" Валентин Димитров, съобщи вчера БГНЕС. Това била причината министър Румен Петков да го отстрани от службата. От пресцентъра на МВР съобщиха само, че цялостната дейност на Христов се проверява заради конкретен сигнал срещу него. "Случаят с моето пенсиониране няма нищо общо с "Топлофикация", просто става въпрос за преструктуриране на службата", заяви Христов. По думите му твърденията били смешни и не знаел откъде идват. Сигналът за пране на пари срещу арестувания бивш шеф на "Топлофикация" дойде от финансовото разузнаване на Австрия, след като бе открито, че той притежава там банкова сметка с 1.64 милиона евро
Източник: Сега (29.09.2006)
 
Георги Рогачев и Георги Ненков остават членове на Съвета на директорите на “Топлофикация София” АД. Това обяви столичният общински съветник от групата на СДС Стефан Иванов на пресконференция след проведено Общо събрание на акционерите в дружеството. Иванов обясни, че представителите на Столична община са гласували за оставането на Рогачев и Ненков, тъй като такова решени е било взето на вчерашното заседание на Столичния общински съвет. Владимир Туджаров, главен секретар на Министерството на икономиката и енергетиката обясни, че представителите на държавата са гласували "за" освобождаването на Рогачев и Ненков, тъй като Министерство на икономиката и енергетиката счита, че дружеството не може да се управлява от хора, участвали в управлението му в последните 10 години.
Източник: Агенция Фокус (29.09.2006)
 
Френската компания "Далкия интернешънъл" предложи най-висока цена от 6.7 млн. евро (13 млн. лв.) за 100% от капитала на "Топлофикация Варна". В понеделник изтече срокът за подаването на оферти за покупката на топлоснабдителното дружество, които бяха публично отворени. Освен "Далкия интернешънъл" оферти подадоха чешката компания CEZ, мажоритарен собственик на електроразпределителните дружества в София, София-област и Плевен и ТЕЦ "Варна", и британската Ener-G PLC. Британската компания предложи с 5 млн. лв. по-ниска цена за пакета от акции в сравнение с тази на "Далкия интернешънъл". CEZ даде най-ниската оферта - 4.5 млн. евро. Очаквам сделката да приключи до края на годината, каза изпълнителният директор на Агенцията за приватизация Тодор Николов. Той поясни, че след като агенцията е поставила предквалификационни критерии за кандидатите, офертите ще бъдат оценява според предложената цена. По думите му новият собственик на дружеството трябва да направи инвестиции в разширяване на мрежата. Николов посочи, че държавното дружество вече е изградило когенерационна мощност, която работи повече от две години. Тогава топлофикационното дружество инвестира в нея 4 млн. лв., като взе оборудване на лизинг, което трябваше да изплати за четири години. "Далкия", която е собственост на Veolia Environnement и Electricite de France, беше класирана на втора позиция в конкурса за "Топлофикация Пловдив", който беше спечелен от австрийската компания ЕVN. Французите са кандидати и за покупката на "Топлофикация Русе". Неотдавна ръководството на компанията заяви интереса си да придобие топлофикационно дружество в България. Компанията проявява интерес и към "Топлофикация София", след като беше в късата листа на кандидатите за управлението й. До избор на чуждестранен мениджър обаче не се стигна. Варненското дружество обслужва около 10% от населението и има 14 хил. абонати. Печалбата му за миналата година е 539 хил. лв. В същото време то работи при конкуренцията на двете газоразпределителни дружества "Примагаз" и "Варнагаз".
Източник: Дневник (24.10.2006)
 
"Топлофикация София", представители на фирмите за дялово разпределение и на собствениците ще започнат проверка на жилищни сгради за нелегално парно и кражба на топлоенергия след 15 ноември, съобщи Елизабет Павлова, пресаташе на дружеството. Абонатите ще бъдат предупредени предварително за датата на посещение на ревизорите. Ще се проверяват сгради, в които има нереално високи сметки, в които голям процент от живеещите са се отказали от парно или избрани на случаен принцип. Служителите на топлофикация ще носят специални баджове и ще имат право да издават актове за нарушение. Между 100 и 200 лева е глобата за отказан достъп до жилището за контрол. Около 71% от октомврийските сметки за парно в София са под 50 лева, около 10% между 50 и 100 лева, съобщи Павлова. Касите са заредени с новите фактури и ще бъдат отворени днес.
Източник: Новинар (15.11.2006)
 
Клиентите на “Топлофикация София” АД от днес ще могат да заплащат в касите на дружеството или по безкасов път сметките за топлинна енергия за октомври 2006 г., съобщиха от дружеството. 72% от сметките за октомври са под 50 лв. Касите на дружеството са отворени от 7 до 19 часа всеки работен ден. “Топлофикация София”АД не инкасира суми по домовете на абонатите, нито извън компютърните каси. Клиентите могат да проверят размера на сметките си на автоматичната телефонна линия за информация 958 01 55 на цената на един градски разговор, достатъчно е да знаят абонатния си номер. Ако имат просрочени сметки, те могат да започнат да се издължават от най-старата неплатена сметка.
Източник: Агенция Фокус (15.11.2006)
 
Над 7 млн. лева били открити в сейфовете и в австрийските сметки на бившия шеф на столичната топлофикация Валентин Димитров, заяви прокурор Божидар Джамбазов, който е ръководител на новото спецзвено от разследващи прокурори.
Източник: 24 часа (20.11.2006)
 
Общото събрание на Топлофикация София единодушно е одобрило плана на дружеството за 2007 г. Този план е доста рестриктивен от гледна точка на инвестициите и ремонтната програма и затова се нуждае от развитие, обясни вчера Атанас Тасев, представител на Столична община в общото събрание на дружеството. Общото събрание на дружеството е взело решение да се проведат преговори с "Булгаргаз" за намаляване на наказателните лихви, които "Топлофикация" е задължена да плаща когато забави плащанията си към "Булгаргаз". Атанас Тасев обясни, че за това не е виновно ръководството на дружеството. До всяко 15 число на текущия месец Топлофикация е задължена да плаща 40% от стойността на минималното договорено количество газ, а за 27 число останалите 60% от договореното количество. До 7 число на следващия месец дружеството плаща разликата между реално доставеното количество и минимално договореното, ако има такава. Основният проблем е, че плащането на клиентите за потребена електроенергия е в рамките за 45 дни след месечната доставка, което създава проблеми към плащанията за "Булгаргаз", в резултат на което се начисляват наказателни лихви на Топлофикация-София, които не се признават от ДКЕВР. Топлофикация - София няма да преговаря за преференциална цена на газовите доставки каквото беше решението на Общинския съвет преди две седмици. Атанас Тасев обясни, че "Булгаргаз" е монополист и е в регулаторна рамка. Ежегодно се определя тавана на приходите на единствения доставчик на газ у нас, подчерта Тасев и допълни, че ако Топлофикация - София получи преференциална цена това ще е за сметка на други потребители. Изпълнителният директор на Топлофикация - София Георги Рогачев заяви, че информира съвета на директорите за взетите решения.
Източник: Дума (22.11.2006)
 
Да се проведат преговори с Булгаргаз за намаляване на наказателните лихви, които топлото е задължено да плаща при забавяне. Решението за преговори като първа стъпка от одобрения план за действие на дружеството през 2007 г. беше взето в началото на седмицата по време на общото събрание на Топлофикация. Освен това на 15-и всеки месец столичното парно трябва да изплаща 40% от стойността на минималното договорено количество газ, а на 27-и - останалите 60% от договорения обем. В случай, че има разлика между реално доставеното количество и минимално договореното, тя ще се изплаща в началото на следващия месец. Фиксираната дата за това е 7-и. Проблемът обаче бил в това, че плащането на потребена топлоенергия от клиентите било в рамките на 45 дни след месечната доставка. Така се създавали проблеми с парите за Булгаргаз. По този начин се начислявали наказателни лихви на Топлофикация-София, които не се признават за разход от регулаторната комисия и директно отиват като загуба за дружеството.
Източник: Пари (23.11.2006)
 
"Газпром" се интересува от приватизацията на софийската "Топлофикация". Това съобщи шефът на дъщерната компания на газовия гигант -"Газпроменерго"Николай Иляхин, цитгиран от руския в. "Ведомости". Според шефа на чуждестранните проекти на "Газпроменерго" Юрий Луканин през следващата година "Овъргаз", която също е дъщерно дружество на "Газпром" възнамерява да участва в търга за "Топлофикация София". Топлофикационното дружество се оценява на около 100 милиона долара. През лятото на 2006 година "Овъргаз" прояви интерес към две български топлофикации - във Варна и Пловдив, но се отказа от участие в търговете за тях. Интерес към приватизацията на столичната "Топлофикация" проявява и френската компания "Далкия". В момента обаче все още не е решено дали дружеството ще бъде обявено за приватизация. Това вероятно ще стане след като то бъде фонансово оздравено. През България и Гърция за страните от Западна Европа ще преминават големи потоци природен газ след построяването на Южноевропейския газопровод, и заради това интересът на "Газпром" към проекти в този регион се засилва, пише още "Ведомости". В момента текат преговори между "Газпром" и българсктата страна за подписване на нов договор за доставка и транзит на природен газ. Преди две седмици министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров каза, че вариантите за предоговаряне на условията за доставките и транзита на руския природен газ ще бъдат предложени в края на ноември на съвета на управляващата коалиция. В момента "Булгаргаз" има договор с "Газпром", който изтича през 2010 г.
Източник: Монитор (30.11.2006)
 
100 млн. долара струва "Топлофикация София", пише руският вестник "Ведомости". В интервю за изданието ръководителят на отдела за чуждестранни проекти на "Газпроменерго" Юрий Луканин съобщава, че газовата компания "Овъргаз" възнамерява да участва в търга за столичното парно. През лятото "Овъргаз", която е съвместно дружество на "Газекспорт" и "Булгаргаз", поиска и топлофикациите във Варна и Пловдив. "Газпром" ще придобива енергийни активи не само в Русия, но и в Гърция, България и Молдова, ннформира пък генералният директор на компанията Николай Иляхин. Руският газов монополист възнамерява да купи не само централи, но и дялове в електроразпределителните компании.
Източник: Стандарт (30.11.2006)
 
12 фирми са кандидати да произвеждат ток и пара в нови газови централи в София. Така "Топлофикация София " ще пести по 120 млн. лв годишно и ще може да запази сегашната цена на парното за дълги години напред, ако бъдат изградени 5 нови парогазови централи за смесено производство на ток и топлоенергия. Това съобщи пред "Монитор" енергийният експерт проф. Атанас Тасев, който е общински съветник от НДСВ. Столичната община ще избере с конкурс кандидатите да строят четири нови парогазови топлоелектрически централи за смесено производство на ток и топлоенергия в София, добави Тасев. Стойността на инвестициите се оценява на около 400 млн. евро и ще е изцяло за сметка на инвеститора. Столичният общински съвет вече одобри проекта на "Ню Енерджи вижън" за строеж на централа за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия на площадката на централа "Земляне" , припомни проф. Тасев. Това пък, според него, е засилило интереса и на други инвеститори за строеж на още такива мощности в столицата. Над 10 западни компании вече са подали оферти за строителството на четири нови мощности за смесено производство на ток и топлина, казаха оттам.
Източник: Монитор (06.12.2006)
 
Интерес към приватизацията на софийските ТЕЦ-ове на топлофикацията и към изграждане на инсталация за обезвреждане на отпадъците в столицата проявяват белгийски фирми. Това стана ясно в понеделник по време на представяне на проекти на Столична общината пред престолонасредника на Белгия принц Филип и водената от него делегация. Кметът Бойко Борисов обаче изтъкна, че първо “Топлофикация-София” ще се оздрави и тогава ще се приватизира, както и че проблем пред преработката на столичната смет е политизирането на въпроса за строеж на инсенератор за боклука. Главният архитект на София Петър Диков отбеляза пред белгийската делегация, че през следващата година ще са очертани ясно възможностите за инвестиции в столицата. Това ще стане с приемането на новия устройствен план на града и с одобряването на четиригодишната програма за устойчиво развитие на инфраструктурата на София, в която са посочени всички обекти със сроковете и възможните източници на финансиране.
Източник: Медия Пул (12.12.2006)
 
Четирима нови обвиняеми за ограбването на столичната “Топлофикация” бяха арестувани вчера. Това са шефовете на дружеството Георги Рогачев и Емил Антонов, съветничката на Вальо Топлото Лина Абланска. Арестувана е и Мая Стоилова, шеф на фирма, източвала “Топлофикация”. Тя е и собственичка на сейф, в който Вальо Топлото е държал пари. Четиримата са задържани за присвояването на 1 млн. лв. от софиянци. В столичната община изпаднаха в шок, щом научиха, че управляваната от тях “Топлофикация” е на практика обезглавена. Кметът Борисов нареди да се подготви избор на нови шефове в дружеството. Два пъти исках отстраняване на ръководството на “Топлофикация”, но общото събрание постави на карта сигурността на 1 млн. столичани, заяви министър Румен Овчаров.
Източник: Труд (14.12.2006)
 
Изпълнителният директор на "Топлофикация - София" Георги Рогачев, членът на съвета на директорите Емил Антонов, бившият шеф на отдел "Материално-техническото осигуряване" Лина Абланска и собственикът на три фирми - доставчици на дружеството, Мая Стоилова бяха арестувани в сряда. Информацията потвърди прокурорът Божидар Джамбазов. Той работи по делата срещу бившия шеф на общинско-държавното дружество Валентин Димитров, който от половин година е в ареста. Обвинителят подчерта, че това няма да са последните задържани по аферата "Топлофикация". Четиримата са обвинени за длъжностно присвояване в особено големи размери, като съучастието на всеки е било в различна форма. По неофициална информация Рогачев, Антонов, Абланска и Стоилова са присвоили над 1.5 млн. лв. (виж карето). Разследваме ги от няколко месеца и има събрани доказателства във вид на документи, експертизи и свидетелски показания, каза Джамбазов. По случая работят двама следователи и един дознател. Престъпната схема е изключително сложна, каза Джамбазов и обеща в четвъртък да даде повече подробности. Това е петото дело за аферите в "Топлофикация". Срещу Валентин Димитров също се води дело за длъжностно присвояване. Освен това той се разследва и за укриване на данъци, а заедно с майка си Цеца Димитрова ще отговаря за пране на пари. Отделно се води и дело срещу съвета на директорите на дружеството, но по него още не са повдигнати обвинения. Разследват се и банковите служители, които подведоха прокуратурата, че при тях няма сметки на Димитров. В личните банкови сметки и сейфове на бившия шеф досега са намерени 7 млн. лв. В четвъртък трябваше да се проведе съвет на директорите на дружеството, който заради арестите няма да заседава. Вероятно функциите на изпълнителен директор ще поеме Петър Илиев, който в момента отговаря за експлоатацията. Арестите в "Топлофикация" станаха причина за възобновяване на словесните битки между министъра на енергетиката и икономиката Румен Овчаров и столичния кмет Бойко Борисов. "Докато продължават следствените действия, дружеството не може да бъде без изпълнителен директор и затова предлагаме на Столичния общински съвет бързо да отреагира на ситуацията", заяви кметът на София Бойко Борисов. След това се похвали, че арестите в сряда са следствие от проверката на "Топлофикация", направена от общината, и каза, че през лятото са намерени фалшиви договори, фактури, върху които има резолюции на Рогачев. Столичната община ще направи всичко възможно да не падне цената на "Топлофикация" и тя да не бъде продадена на безценица, защото има такива апетити, заяви кметът. Компанията е в процедура на приватизация и в момента се събират оферти за консултант по раздържавяването й.
Източник: Дневник (14.12.2006)
 
Столичната топлофикация е била източвана чрез паралелен внос на машини със завишени в пъти цени спрямо вече доставени. На държавата са нанесени щети за над 1 млн. лв. от 15 сделки. Схемата е била разработена от Валентин Димитров и е действала от 2003 до 2005 г. По това разследване той ще бъде привлечен като подбудител. "Той е бил мозъкът на операцията, трябва да се даде дан на интелекта му, схемата е била добре измислена ", коментира вчера градският прокурор Николай Кокинов на брифинг на прокурори и следователи, които разследват аферата. В сряда за нея бяха задържани изпълнителният директор Георги Рогачев, заместникът му Емил Антонов, шефката на отдел Лина Абланска и собственичката на фирма "Шибър" Мая Стоилова. Повдигнати са им обвинения за източване на средства от "Топлофикация". Основно внимание разследването е обърнало на доставчика "Шибър", обясни следователката от НСлС Татяна Шарланджиева.
Източник: 24 часа (15.12.2006)
 
Сигурен съм, че ако прокуратурата продължи да работи така, същите разкрития, като в “Топлофикация-София”, ще има и в “Софийски имоти”, и в “Паркинги и гаражи”, и в “Озеленяване”, заяви кметът на София Бойко Борисов. Според кмета прокуратурата е узаконила това, което от Столична община са разкрили отдавна. “Два дни преди да ги арестуват Георги Рогачев и другите дойдоха при мен и ми казаха, че си търсят адвокати, тъй като знаеха, че ще бъдат арестувани”, заяви още Бойко Борисов и допълни, че Рогачев е бил държан на този пост, тъй като в общината са знаели, че следователите работят по неговите злоупотреби и едно по-ранно негово отстраняване е можело да попречи на следствените действия. Борисов изрази притеснението си от това, че с този скандал, точно в средата на зимния период, гражданите може да спрат да плащат сметките си, “Топлофикация-София” да фалира и да бъде продадено на безценица. “Затова с Европейската банка за възстановяване и развитие се договорихме да има един мониторинг, да се заздрави предприятието и тогава да бъде продадено”, каза още Бойко Борисов.
Източник: Агенция Фокус (15.12.2006)
 
Столичната топлофикация е била източвана чрез паралелен внос на машини със завишени в пъти цени спрямо вече доставени. На държавата са нанесени щети за над 1 млн. лв. от 15 сделки. Схемата е била разработена от Валентин Димитров и е действала от 2003 до 2005 г. По това разследване той ще бъде привлечен като подбудител. "Той е бил мозъкът на операцията, трябва да се даде дан на интелекта му, схемата е била добре измислена ", коментира вчера градският прокурор Николай Кокинов на брифинг на прокурори и следователи, които разследват аферата. В сряда за нея бяха задържани изпълнителният директор Георги Рогачев, заместникът му Емил Антонов, шефката на отдел Лина Абланска и собственичката на фирма "Шибър" Мая Стоилова. Повдигнати са им обвинения за източване на средства от "Топлофикация". Основно внимание разследването е обърнало на доставчика "Шибър", обясни следователката от НСлС Татяна Шарланджиева. Управителят на фирмата Мая Стоилова е ползвала касета с 2 млн. лв. в Пощенска банка, която е принадлежала на Валентин Димитров. Това бе отправната точка на разследването, допълни Шарланджиева. Стоилова се е оказала собственик на дружества, извършвали доставки за "Топлофикация". Две са били схемите, по които "Шибър" е действала. При едната дружеството е било пряк доставчик, а при другата е действало чрез 5 агентски фирми. В първия случай "Шибър" е доставяло същите машини, каквито софийското парно е купувало със заем от Международната банка за възстановяване и развитие. По същия начин се е процедирало и при доставки за топлофикация, платени от Световната банка. Изпълнителят им е бил избиран чрез търг. За тях се оформяли документи и цената им се плащала от Световната банка по сметка на доставчика. Когато обаче доставките се финансирали от дружеството, нещата изглеждали по различен начин. Едно изделие се фактурирало на части и по този начин се оскъпявало в пъти. Вместо цялата машина на "Шибър" се плащало за всяко болтче и всяка гайка в нея. Така цената на едно от изделията била завишена със 138 хил. лв. в сравнение с цената, платена за същото изделие с пари от Световната банка. Засечени са както случаи и на фиктивни доставки от страна на "Шибър". На една от седмичните оперативки през април 2006 г. директорите на то-плорайоните получили от Валентин Димитров, Рогачев и Андонов указание "да приведат цялата документация в ред", обясниха още разследващите. Директорите трябвало да съставят договори за вече извършени доставки в дружеството. Следователите установили, че тогава започнало масово писане на договори - над 200-300 " От тези хора е било поискано да изготвят докладни записки със стара дата, че тези машини са били необходими през 2003-2004 г.", обясни прокурор Божидар Джамбазов. В момента складовете на дружеството са препълнени с ненужна арматура и излишни машини, които могат да стигнат до 2008 г., допълниха магистратите. От „ПроСтрийм”: Сейфът не е доближаван Сейфът с парите на Валентин Димитров, в който бяха открити и пликове за Мая Стоилова не е доближавай от нея или от служители на "ПроСтрийм груп", в която ей фирма "Шибър". Това се казва в специално изявление на фирмата, чиято собственичка също бе арестувана оня ден. Според компанията обвиненията са неоснователни, а твърдението на прокуратурата, че г-жа Стоилова била "ползвател" на сейфа, не било вярно. По отношение на фактурираните към "Топлофикация -София" доставки: българската митническа номенклатура невинаги отговаря на професионалния език и ако има разлика в наименованията на внесени и доставени продукти, лесно може да бъде доказано, че такова "разминаване" е нормална практика, твърдят от фирмата. Търговете, контролирани от Световната банка и "ПроСтрийм груп" са отговаряли на всички условия по финансирани от банката търгове. Ако ръководството на "Топлофикация - София" е правило други поръчки, това си е негова отговорност, заявяват от "ПроСтрийм. (24 часа) Много от договорите били фиктивни Фиктивни договори са сключени при 16 от 42 покупки на арматура през 2005 г., а за останалите 26 липсват контракти. Това пише в доклада за извършената в "Топлофикация "АД проверка. Комисията на Столична община, която ревизира дружеството, е установила, че само през миналата година правонарушенията са общо за 5 440 612 лв. За целия период на частичната ревизия - от 2003 до 2005 г., сумата достига 11 372 463 лв. Във всички случаи, в които "Топлофикация" разполага с договори за сделките, заплатената цена многократно надвишава записаната в контракта. Според експертите, изготвили доклада, за да се прикрият сделките, фактурирането и превеждането на сумите по тях се разсрочват във времето по месеци. Въпреки множеството издавани при закупуване на арматурата фактури най-често те са заприходявани с една складова разписка. Проверката в "Топлофикация" установи още, че при осъществените без договори сделки се изготвят много фактури със стойности под прага за прилагане на Закона за обществените поръчки. Според комисията сключените от дружеството контракти с фирмите контрагенти не са действителни и в тях са посочени стойности, които не отговарят на реално платените, за да се избегне изискването на закона. Проверките показват, че най-честият контрагент по сделките с дружеството са фирмите "Шибър", "Одекс", "Мако трейдинг" и "Мако тел трейдинг". Подписвали заявки за вече монтирани части 4-мата шефове на топлорайони се оплаквали на Борисов и Овчаров Четиримата директори на топлорайони са подписвали заявки за доставка на арматура, въпреки че частите са били доставени и монтирани много преди това. Това обявиха публично самите те, след като първо разказали пред следствието след ареста на Валентин Димитров. В заявките те не поставяли дати. На въпрос защо са го правили отговорът бе: "Знаете ли какво беше тук. Викаха ни в тази зала всеки понеделник и ни се караха." Временният изпълните лен директор на „Топлофикация- София” Петър Илиев, който по времето на Валентин Димитров е бил шеф на топлорайон "Люлин", обясни, че така доставката на арматура се разбивала, сумите падали и не се налагало да се обявява обществена поръчка. Той предполага, че Рогачев е задържан, защото негов подпис стоял под платежни нареждания и договори. Директорите на топлорайонните нямали право да сключват сделки, редът бил да правят заявки до централата и ръководството там да решава какво да се купува. Компанията "Прострийм", чието поделение е "Шибър", е доставяла на топлофикация арматура, помпи, каза Петър Димитров, шеф на ТЕЦ „София". Тя е представител на световно известни фирми - KSB, Adams, уточни той. През миналата зима четиримата писали писмо до министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров, до кмета Борисов, шефа на СОС Владимир Кисьов. Протестирали, че не е готова ремонтната програма на дружеството и че Димитров умишлено води дружеството към фалит. Вчера кметът Бойко Борисов пусна докладна за освобождаването на Георги Рогачев и за незабавно провеждане на конкурс за мястото му. Предложението ще се гледа на извънредна комисия на СОС днес. От групата на БСП в съвета заявиха, че са подкрепили навремето Рогачев заради опита му в дружеството, нямало политическо решение. Баш шефове почти без бизнес Доставчици на дружеството – свързани лица Финансовият директор на столичната топлофикация Емил Антонов е представлявал дружеството топлоцентрала Земляне-София . В нея "Топлофикация” участва с .34%. Съдружници с по 33% са австрийската "Ва Тех Хидро" и канадската "Нортланд пауър". Тя е регистрирана на адрес "Фритьоф Нансен"9,накойтое и регистрацията и на фирма "Фронтиер . показа справка в информационните системи. Дейността на "Топлофикация Земляне - София" е прекратена на 22 март 2006 г. От "Топлофикация" обясниха вчера, че фирмата е създадена, за да се кандидатства с проект за международно финансиране за изграждане на когенерационна мощност. След неуспешния опит тя прекратила дейността си. Изпълнителният директор на "Топлофикация-София" Георги Рогачев няма регистрирано участие във други фирми. Той е в управлението на сдружение "Софийска енергийна агенция - Софена" и на сдружение "Българска браншова камара на енергетиците". Шефът на борда и зам.-шеф на предишния съвет на директорите Георги Ненков има регистрация като адвокат. Участва в управлението на "Институт за обучение на общински служители". Бившият шеф на борда и зам.- министър на енергетиката Илко Йоцев сега е собственик със съпругата си на фирма "Тамплиер", която притежава апартаментен комплекс в Банско. В "Лексингтън енерджи груп", коятое за разпределение и търговия с еленергия, 'Тамплиер" държи 70%, съдружник с 30% е Николай Илиев Маринов. В сайта на Агенцията за обществени поръчки не фигурира информация за сключени договори на "Топлофикация -София" с "ПроСтрийм грутГи "Шибър". Според сайта на "Шибър"тя е доставила на "Топлофикация-София" два вида спирателно-регулиращи клапи. Други фирми, доставяли арматура на топлофикацията през 2005 г. пък нямат нищо общо с този вид дейност. "Мако трейдинг" търгува на едро със софтуер и периферна техника. Собственост е на Методи Станков. На адреса на неговата фирма е регистрирана "Мако тел трейдинг". която има същата дейност. Собственост е на Теодора Тренева. Тя пък е управител на друга фирма от списъка - "Брокер къмпа-ни", собственост на кипърската офшорка "Зандберг лимитид". Занимава се с търговия на дребно. "Полимат" пък търгува с облекло.
Източник: 24 часа (15.12.2006)
 
Европейската банка за възстановяване и развитие е готова да отпусне спешно финансиране за столичното парно.Парите бяха договорени, след като софийският кмет Бойко Борисов се срещна със зам.-директора на ЕБВР Хенри Ръсел. Финансовата институция вече отпусна 30 млн. EUR заем на Топлофикация. От тях обаче дружеството усвои едва 15 млн. EUR. Другата част беше спряна заради неспазването на условието в дружеството да влезе частен оператор. Банката е готова да освободи част от втория транш за заздравяване на дружеството, заяви Хенри Ръсел. Това обаче можело да стане само след съгласуване с Министерството на финансите.
Източник: Агенция Фокус (18.12.2006)
 
Столичният общински съвет ще избира нов изпълнителен директор на “Топлофикация” – София. Досегашният изпълнителен директор на дружеството Георги Рогачев и заместникът му Емил Антонов бяха арестувани на 13 декември за длъжностни присвоявания в особено големи размери. Ден по-късно наблюдаващият прокурор по делото Божидар Джамбазов обясни и схемата, по която са били източвани средствата от дружеството. До този момент са констатирани около 1 милион лева, които са присвоили двамата обвиняеми. В ареста по обвинение за пране на пари е и предишният директор на дружеството Валентин Димитров. Общинските съветници ще гласуват и дали занапред Съветът на директорите на „Топлофикация-София да бъде избиран с конкурс.
Източник: Агенция Фокус (18.12.2006)
 
Представителят на столичния кмет Бойко Борисов в борда на директорите на "Топлофикация София" Борис Тодоров е временно изпълняващият длъжността изпълнителен директор на дружеството. Това съобщиха вчера общински съветници, като уточниха, че решението е взето на извънредно събрание на борда в неделя.
Източник: Новинар (19.12.2006)