Новини
Новини за 2007
 
Около час преди изтичането на крайния срок 17 души бяха подали документи за конкурса за нов изпълнителен директор на "Топлофикация-София" АД, съобщи председателят на Общинския съвет Владимир Кисьов. След седмица комисията трябва да предложи на съветниците класация на кандидатите. Конкурсът е по документи и събеседване за физически лица с необходимото образование и професионален опит и без съдебен спор с общината или държавата.
Източник: Новинар (04.01.2007)
 
Фаворитът за шеф на “Топлофикация – София” ще бъде гласуван на днешното заседание на Столичния общински съвет. Той трябваше да бъде определен след събеседване с петимата кандидати вчера - Любомир Борисов Кичев, Петър Асенов Илиев, Стоян Тодоров Тодоров, Огнян Нечев и Наско Асенов Михов. На днешното заседание на градския парламент ще бъде даден мандат на представителите на Столична община в Общото събрание на “Топлофикация” на утрешното заседание в дружеството да предложат фаворита. Ако предложеният от Столична община бъде избран за член на Съвета на директорите, той не става автоматично изпълнителен директор на дружеството, а това също ще бъде подложено на гласуване. За да бъде взето решение от Общото събрание на “Топлофикация” София, четирима от петима души трябва да са съгласни. Любомир Борисов Кичев е завършил промишлена топлотехника и е работил 30 години в “Топлофикация” София. Петър Асенов Илиев е завършил топло и ядрена енергетика, от 80-та година работи в “Топлофикация “София, работил е в ТЕЦ “Земляне”, ТЕЦ “Люлин”, ТЕЦ “София”, понастоящем зам.-изпълнителен директор на дружеството. Стоян Тодоров Тодоров също е работил в “Топлофикация”, както и в Агенцията по приватизация и като главен секретар на Агенцията за енергийна ефективност. Огнян Нечев е работил в Института за ядрени изследвания и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Наско Асенов Михов е работил в АЕЦ “Козлодуй”, бил е съветник на министъра на финансите и в “Информационно обслужване” АД. Никой от петимата не членува в партия.
Източник: Агенция Фокус (11.01.2007)
 
Топлофикацията и фирмата за електроснабдяване в София са извадили от сметките на потребителите си важни данни, научи "Новинар". Столичната топлофикация е махнала от фактурата процента от общото количество енергия, отдаван от сградна инсталация. Той се плаща от всички нейни абонати, включително и от тези с изключени радиатори. Според предишния енергиен закон този процент беше между 15 и 30 % и се определяше от общото събрание на блока, а според новия от фирмите за топлинно счетоводство. Безобразие, хората сами ли да си изчисляват колко са тези проценти, така те могат да бъдат заблудени, каза Павел Кърлев, председател на Федерацията на потребителите. Фирмите за топлинно счетоводство освен това могат да начислят всякакъв процент, дори 60%, а абонатите да разберат за това накрая при изравнителните сметки. От касовите бележки на Енергото в София пък изчезнала информацията колко ток е използвал потребителят. Така, ако фактурата е изчезнала от пощенската му кутия, той остава в неведение за какво плаща. Междувременно бе обявено, че сметките за газ в бита ще се увеличат с 3% заради по-високата цена на синьото гориво от 1 януари.
Източник: Новинар (11.01.2007)
 
Агенцията за приватизация започна преговори със словенския холдинг "Словенске електрарне" (НSE) за покупката на "Топлофикация Русе", съобщи пресцентърът на агенцията в края на миналата седмица. Холдингът бе избран за купувач, след като предложи 85.1 млн. евро в търга за 100% от акциите на дружеството. Офертата на "Словенске електрарне" бе предпочетена пред тази на френската компания "Далкия", чиято цена бе 51 млн. евро, и германската компания Е.ON. Агенцията за приватизация допусна до подаването на оферта германската E.ON, френската "Далкия интернационал", чешката ЧЕЗ и словенския холдинг. Договорът с него ще бъде подписан до 90 дни считано от 7 декември 2006 г., се посочва в съобщението на агенцията. Сделката трябва да бъде одобрена от надзорния съвет на Агенцията за приватизация. През февруари миналата година тя прекрати първия търг за "Топлофикация Русе", защото руската компания РАО "Електроенергийски системи" предпочете да купи ТЕЦ "Варна". Решение на Комисията за защита на конкуренцията не позволяваше руската компания да придобие двете дружества и тя трябваше да избира. Тогава руснаците предложиха 178.2 млн. евро. На второ място беше класирана CEZ. Впоследствие агенцията раздели електропроизводството от производството на топлинна енергия и обяви две отделни процедури. За топлофикационните дружества в Пловдив и Варна вече са избрани за купувачи - австрийската компания ЕVN и френската компания "Далкия". За да бъде финализирана сделката за пловдивското дружество, се очаква съгласието на Комисията за защита на конкуренцията. През тази година агенцията ще обяви процедура за продажбата на топлофикациите във Варна и Шумен. Очаква се да бъдат финансирани сделките за "Топлофикация Варна" и "Топлофикация Сливен". До края на 2007 г. според подписания меморандум между Столичната община, енергийното министерство и Световната банка и ЕБВР трябва да бъде приватизирана и "Топлофикация София".
Източник: Дневник (15.01.2007)
 
В Столичния общински съвет (СОС) се събира мнозинство, чрез което общината да намали дела си в "Топлофикация" и държавата да придобие мажоритарен дял в дружеството. Това ще стане с решение дългът на столичното парно към "Булгаргаз" да се погаси чрез предоставянето на акции, съобщиха съветници, пожелали анонимност. "Ако няма друг механизъм за излизане на "Топлофикация" от тежката икономическа ситуация, е възможно да се прехвърлят акции на държавата", каза в понеделник на специална пресконференция председателят на групата на ССД Радослав Кацаров. Тази схема е лансирана нееднократно от последните трима енергийни министри, като през лятото сегашният Румен Овчаров заплаши да я приложи. Тогава кметът Бойко Борисов обяви, че министърът иска да фалира дружеството и да го продаде на безценица на руския монополист "Газпром", който вече заяви интерес към участие в приватизацията на топлофикационното дружество. Схемата дълг срещу собственост вече беше проиграна от бившия енергиен министър Милко Ковачев. Чрез нея държавата влезе в "Топлофикация" и в момента притежава близо 42% от капитала на дружеството. Тогава промяната в собствеността стана заради проекта за рехабилитация на преносната система, който се финансира от Световната банка и ЕБВР, а кредиторите се притесняваха от финансовото състояние на дружеството. Миналата седмица от "Булгаргаз" се оплакаха, че задълженията на всички топлофикации, включително и на софийската, пак са започнали да се увеличават лавинообразно. В понеделник от ДСБ обявиха, че с избора на Наско Михов за изпълнителен директор на "Топлофикация" София се подготвя предаването на дружество в ръцете на Румен Овчаров. Михов беше избран в петък от общинския съвет за шеф на столичното парно, макар че съставената от съветниците конкурсна комисия им предложи друг кандидат. За Наско Михов гласуваха представителите на БСП, НДСВ, ССД, "Гергьовден - ДП - БЗНС" и "Демократи за София". Очаква се същото мнозинство да подкрепи и бъдещото решение за размяната на акции. Срещу кандидатурата му се обявиха от СДС, ДСБ и още петима съветници, близки до кмета Бойко Борисов.
Източник: Дневник (16.01.2007)
 
Наско Михов е новият изпълнителен директор на „Топлофикация – София”. Това реши Съветът на директорите на дружеството. Михов влезе в Борда на директорите след конкурс, проведен от Столичен общински съвет и одобрението на общото събрание на акционерите на „Топлофикация”. В заседанието участваха Валентин Иванов – заместник-министър на икономиката и енергетиката, Добринка Михайлова от финасовото министерство и Борис Тодоров от квотата на Столичен общински съвет. На заседанието не беше председателят на Борда на директорите Георги Ненов, който подаде оставка в петък.
Източник: Дарик радио (16.01.2007)
 
Столичани ще зъзнат насред зимата заради стачка в "Топлофикация". Служители на дружеството обявиха, че ще спрат работа до няколко дни. Те роптаят срещу мизерните заплати от 200 лева. Парите не са вдигани вече 9 години, откакто шеф на фирмата стана Валентин Димитров. Освен това директорите системно нарушават правата ни, твърдят работниците. Заради управленската криза нямало кой да разпише заповедта за изплащането на заплатите им. Избраният късно във вторник директор на столичната "Топлофикация" Наско Михов не може да се разпорежда поне още седмица. Дотогава той трябва да бъде вписан официално от съда. Започваме стачка, ако не си вземем парите до 20 януари, заканиха се парнаджиите. Точно тогава според синоптиците започва голямото застудяване.
Източник: Стандарт (18.01.2007)
 
Как топлинните счетоводители изчисляват сметките ни за парно, ще проверяват инспектори. Надявам се одитът да приключи до 10-15 дни, каза кметът на София Бойко Борисов. Предполагам, че фирмите ще се подготвят добре и ще има яростна съпротива, допълни той. Кметът обясни, че по отношение на "Топлофикация" си е поставил две цели. Първата била ръководството на дружеството да отиде в затвора. Втората - да се подобри дейността му, да бъдат убедени хората, че парното е най-добрият начин за отопление и тази услуга струва толкова, колкото се плаща. Фирмите за топлинно счетоводство пък реагираха бурно на предложението да се ликвидира дейността ми. Това е абсурд, заяви за агенция Фокус служител на "Консорциум Сименс Елвеко-България". Според него "Топлофикация" не може да направи разпределение, без уреди на радиаторите да отчитат ползваната електроенергия. Фирмите за топлинно счетоводство не определят сметките, заяви служителят по повод твърденията, че тази зима за парно се плаща повече въпреки топлото време. Сметките се определят от показанията на топломера в абонатната станция, има сгради, в които този декември изразходваната енергия е по-голяма от миналия декември, допълни той.
Източник: Стандарт (22.01.2007)
 
"Топлофикация София" може да поеме дяловото разпределение в столицата. Дружеството ще създаде своя фирма за топлинно счетоводство и абонатите могат да сключат договор с нея, за да им води топлинното счетоводство. Кметът Бойко Борисов аргументира предложението си с голямото недоволство на гражданите от услугите на фирмите, които сега разпределят топлоенергията между абонатите в дадена сграда. Днес Борисов и министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров ще обсъдят провеждането на съвместна проверка на методиките, по които фирмите за топлинно счетоводство разпределят ползваната в сградите топлоенергия и формирането на сметките за парно на отделните абонати. Новата ревизия е предизвикана и от високите декемврийски сметки за отопление. Двамата собственици и новият шеф на столична топлофикация Наско Михов ще говорят и за предстоящия цялостен одит на дружеството за дейността му през последната година. Законът за енергетиката дава възможност топлофикациите да разпределят потребената в жилищните сгради топлина, ако собствениците се откажат от услугите на фирмите за топлинно счетоводство. Скандалът с фирмите и бъдещите сметки за парно е на път да се разрази с още по-голяма сила след влизането в сила на новата наредба за топлоснабдяване, предупреди Павел Кърлев, изпълнителен секретар Федерацията за защита на потребителите. Проектът предвижда топлинните счетоводители да определят размера на топлоенергията, която се излъчва от общите тръби, и да го разпределят между всички абонати в сградата. При пробните изчисления от фирмите се оказа, че процент на потреблението на топлина от сградната инсталация достигал за някои сгради до 50 и дори 70% от общото количество топлоенергия, влязло в сградата и измерено с общия топломер в абонатната станция. Досега законът фиксираше между 15 и 30%, като живеещите в сградата определяха точния процент. Ще съдим държавата и Министерството на икономиката и енергетика, ако наредбата даде подобни права на фирмите, е категоричен Кърлев. Този висок процент ще натовари най-силно хората, които пестят енергия и не си пускат радиаторите, каза Кърлев.
Източник: Новинар (22.01.2007)
 
Столичната общинска агенция за приватизация (СОАП) ще продаде близо 56% от капитала на Общинската застрахователна компания (ОЗК). Това са дяловете на общинските фирми "Софийски имоти" и "Паркинги и гаражи", става ясно от обявление публикувано в Държавен вестник. В момента е насрочен конкурс за избор на оценител. Срокът за закупуване на документацията е 12 март, а за подаване на предложенията е 19 март, съобщи изпълнителният директор на СОАП Иван Димитров. По думите му за дружеството има направен правен анализ. След изготвянето на оценката е необходимо Столичният общински съвет да вземе решение за метода за приватизация - конкурс, търг или на борсата. Прогнозите на съветниците са, че общината ще успее да продаде дела си до края на мандата, който изтича през октомври. ОЗК е сред най-малките компании в сектора. За деветмесечието на 2006 г. премийният й приход е 5.48 млн. лв. по данни на комисията за застрахователен надзор. Основните постъпления идват от застраховките гражданска отговорност, пожар и природни бедствия и автокаско. Делът й на застрахователния пазар е относително малък дял - 0.76%. Дружеството обаче е атрактивно заради лиценза и стабилната си позиция. През миналата година бизнесменът Христо Ковачки изкупи дяловете на застрахователните дружества "Енергия" и "Алианц", както и на частната фирма "Авеста трейд" и в момента държи 20% от капитала на компанията. Освен него потенциален кандидат е и "Лев инс", които преди време бяха заявили с писмо до общинския съвет интереса си към дружеството. Представители на "Армеец" също разпитвали за продажбата на акции, твърдят съветници. Застрахователната компания беше създадена през 1996 г. с идеята всички общински служби и дейности да бъдат застраховани от нея. Това обаче не се случи. Редица общински детски градини, училища, болници и други обекти не ползват услугите й. Същото сториха и някои от районните кметове въпреки писмото на бившия вече кмет Стефан Софиянски. Освен Столичната община нейни клиенти са и общините Плевен и Велико Търново. Услугите й ползват още "Бояна филм", "Булгаргаз", "Газстроймонтаж", "Топлофикация София", "Софмил", "Софийска вода", "Метрополитен", "Егида", "Овергаз" и други.
Източник: Дневник (22.01.2007)
 
Френската компания „Далкия” иска да изкупи дълга на „Топлофикация” - София към „Булгаргаз” на стойност над 130 милиона лева. Това съобщи председателят на комисията по инженерна инфраструктура и енергийно планиране в Столичния общински съвет Николай Желев. В замяна компанията иска да придобие акции в топлинното дружество. Финансова структура от Световната банка проявява интерес да финансира бъдещия консултант за приватизация на „Топлофикация” – София, съобщи общинският съветник Атанас Тасев.
Източник: Дарик радио (23.01.2007)
 
Проверките на абонатните станции се правят от независими комисии и не може да се говори за нередности при отчитането на подадената топлоенергия. Това каза в интервю Стефан Дочев, директор на “Топлофикация - София”. Той посъветва всеки от абонатите да провери енергията за декември 2005 и декември 2006 година, за да се увери, че енергията в единици не е по-малко, но и декември 2005 година е бил доста по-топъл. Той подчерта, че високите показания са проверени и те са напълно достоверни. В същото предаване Павел Кърлев, председател на Федерацията на потребителите каза, че действията на “Топлофикация - София” са криминални. Проверките са извършвани от свързани с “Топлофикация” фирми и по този начин хората отново са излъгани. Той подчерта, че стикерчетата, поставени на топломерите, не гарантират нищо.
Източник: БНТ (23.01.2007)
 
Две фирми вече искат дял срещу дълговете на "Топлофикация", стана ясно на заседанието на комисията по инженерна инфраструктура в общинския съвет вчера. Съветниците обсъдиха искане на фирма "Далкия", постъпило до министъра на енергетиката Румен Овчаров.
Източник: 24 часа (23.01.2007)
 
Софийската градска прокуратура ще проверява столичните фирми за топлинно счетоводство, съобщиха вчера от там. Обвинителите са се самосезирали от публикация в столичен вестник, според който те са неконтролируеми и никой не може да каже как образуват високите сметки за парно. Проверката се извършва за няколко престъпления. Едно от тях е даването на неверни данни за количеството, качеството или вида на произведеното с цел да се облагодетелстват финансово. Другото престъпление, което обвинителите ще проверяват, е дали фирмите за топлинно счетоводство не правят услуги със завишени цени. Ще се проверяват и шефовете на фирмите, които притежават контролни функции върху работата на подчинените си, но не са ги упражнили по една или друга причина. Ако се окаже, че директорите имат вина за надутите сметки за декември на столичани, те могат да лежат в затвора до три години. Ръководството на "Топлофикация София" ще избере човек, който персонално ще отговаря за всички фирми за дялово разпределение, се разбраха Румен Овчаров и Бойко Борисов, който дойде на крака при министъра в сградата на министерството му. Двамата собственици на столичното дружеството и новият изпълнителен дирекор на "Топлофикация" Наско Михов обсъдиха състоянието, в което се намира в момента дружеството. Набелязани са били 5 съвместни стъпки - за повишаване заплатите на служителите, за подкрепа на ръководството и извършване на пълен одит на всички договори и обществени поръчки, сключени от "Топлофикация" от последната проверка миналата година досега. Експерти на министерството и на общината ще участват в пълна проверка на фирмите за топлинно счетоводство. Този път няма да се получи разнобой между институциите, ние сме дали своята подкрепа на изпълнителния директор и на общите управителни органи, за да могат да работят, каза Борисов в отговор на въпрос на "Новинар". Другият вариант е да продължим да се заяждаме публично и "Топлофикация" да фалира, от което ще загубят най-вече гражданите, обясни кметът. До общото събрание на акционерите на дружеството в петък ще бъдат обсъдени възможностите да се обяви конкурс за избор на консултант, който да предложи варианти за технологичното преструктуриране на "Топлофикация".
Източник: Новинар (23.01.2007)
 
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране проверява формирането на сметките за парно в София, съобщиха от регулатора. От една седмица експерти на ДКЕВР проверяват „Топлофикация–София” за начина на образуване на сметките за парно от началото на отоплителния сезон. Причина са многото постъпили жалби на граждани за високи сметки. Става дума не само за месец декември, а и за октомври и ноември, казаха от комисията. Експертите на ДКЕВР ще проверяват коректността при отчитането на показателите, формиращи сметките на абонатите. В обхвата на проверката не попадат фирмите за дялово разпределение на топлина, ДКЕВР няма правомощия да ги контролира. Проверката ще продължи до началото на следващата седмица, но при необходимост, срокът й може да бъде удължен, съобщават от регулатора.
Източник: Дарик радио (24.01.2007)
 
Министерството на икономиката и енергетиката вкарва нов посредник между топлофикация и потребителите освен сегашните фирми за топлинно счетоводство. Това предвижда проект на наредба за топлоснабдяване, която експертите на ведомството представиха пред депутатите от Комисията по енергетика вчера. Според новия документ ще има и доставчици на топлинна енергия, които ще купуват топлоенергията на едро преди абонатната станция на по-ниска цена и ще я продават на сградите със собствениците на които сключат договор. Потребителите ще могат да избират измежду различните фирми-доставчици според цената, на която им предлагат енергията и другите услуги, като поддържане на вътрешните тръби и инсталация на парното. Новите търговци ще могат да предлагат и дялово разпределение, обясни Любка Георгиева от Министерството на енергетиката. Доставчиците ще трябва да се регистрират в общ регистър с фирмите за топлинно счетоводство в министерството или ще се лицензират като търговци на топлоенергия от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) като търговци на топлинна енергия. Доставчиците са длъжни да внесат банкова или парична гаранция в размер на една шеста от количеството на предполагаемата доставка на енергия за целия отоплителен период.
Източник: Новинар (25.01.2007)
 
Договорът за продажбата на 100% от капитала на "Топлофикация Варна" на френската "Далкия Интернасионал" за 6 780 000 евро ще бъде подписан днес. Това съобщиха от Агенцията за приватизация, ръководена от Тодор Николов. От страна на продавача договорът ще бъде подписан от Тодор Николов и от Жером Ладриер, директор "Развитие за Централна и Източна Европа" на "Далкия". Френската компания бе кандидат и за централите в Пловдив и Русе, провява интерес и към приватизацията на "Топлофикация София". Размерът на инвестициите на френската компания ще стане ясен след като приключи правния и финансов анализ, каза преди месец Жан Мишел Мазалера, директор на компанията за Централна и Източна Европа. Те ще са насочени в три приоритетни направления от първостепенно значение - подмяната на тръби и помпи, за да се подобри ефективността на преноса на топлоенергията, обновяването на котлите в централите, така че да отговарят на екоизискванията, и в когенерации за комбинирано производство на топло- и електроенергия. "Далкия Интернасионал" е собственост на Veolia Environnement и на Electricite de France, които държат съответно 66 и 34 на сто от дяловете. Компанията присъства в 38 страни, а у нас е от пет години. За 2005 г. приходите й възлизат на над 6,1 млрд. евро.
Източник: Монитор (30.01.2007)
 
Столичният общински съвет (СОС) ще избере на 8 февруари дали общината и държавата или Световната банка ще платят на консултанта за приватизацията на "Топлофикация - София". Това съобщи зам. енергийният министър Ана Янева след заседанието на работната група по продажбата на дружеството в края на миналата седмица. Ако съветниците одобрят избора на Международната финансова корпорация (част от Световната банка) за консултант, няма да се налага обявяване на конкурс. В този случай правилата на банката не изискват провеждането на такава процедура. При този вариант 20% от средствата ще бъдат осигурени от Столичната община и министерството, консултантът ще се самофинансира за останалите, а при успешна сделка ще получи по-високо възнаграждение за успех. При втория вариант, когато финансирането се осигурява от собствениците на топлоснабдителното дружество, консултантът ще бъде избран след конкурс. Провеждането му ще отнеме поне два месеца. "Ако има достатъчно желание в общинския съвет, решението за финансирането на консултанта може да се вземе бързо", смята Ана Янева. Министерството като че ли е по-склонно да подкрепи варианта, при който консултантът ще е Международната финансова корпорация. Имаме решение за прозрачна приватизация и избор на консултант на дружеството. Налице е и обществено настроение срещу "Топлофикация - София", заяви Атанас Тасев от НДСВ. Не сме обсъждали в групата на общинските съветници от БСП въпроса, каза Мичо Райковски. Той е готов да подкрепи и двата варианта. Възможно е и Агенцията за приватизация да избере и да плати на консултант, както до момента прави по големите сделките. Според източници от работната група по приватизацията на дружеството на този вариант обаче не е съгласна общината, защото тя е мажоритарен собственик, а принципал на АП е Министерството на икономиката и енергетиката. До липсата на пари за финансирането на консултанта се стигна, след като финансовото министерство даде отрицателно становище по предложението на Министерството на икономиката и енергетиката и общината част от неусвоените средства по заема от ЕБВР за рехабилитацията на топлопреносната мрежа да отидат за консултанта. Според финансовото министерство средствата за преструктуриране на дружеството не могат да бъдат похарчени за други цели. Ако това се случи, трябва да бъде променено гаранционното споразумение по заема, което е ратифицирано от парламента. През септември миналата година министерството, общината, Световната банка и ЕБВР, които са кредитори на дружеството, подписаха меморандум, според който "Топлофикация - София" трябва да бъде приватизирана до края на годината при ясни правила и прозрачна процедура. Световната банка отпусна заем от 26 млн. евро, а ЕБВР от 30 млн. евро. Условие по кредитното споразумение с двете банки беше изборът на чуждестранен мениджър за дружеството. Това условие обаче общината не можа да изпълни поради липсата на политическата воля в общинския съвет.
Източник: Дневник (30.01.2007)
 
40 000 софиянци не са си монтирали уреди, с които топлинните счетоводители да измерят потреблението от всеки радиатор, и никой досега не ги е наказал, съобщи по Би Ти Ви вчера секретарят на Федерацията за защита на потребителите в България Павел Кърлев. Сметките на тези софиянци се образуват по показанията на общия топломер, които се разпределят между всички живеещи в сградата в зависимост от отопляемата кубатура. Според Кърлев по този начин те не се ощетяват от съседи и от фирми за топлинно счетоводство. Те са предупредени, че ще получат глоби от 100 до 500 лева, но никой не го е направил, каза Кърлев.
Източник: Сега (31.01.2007)
 
30% от жилищните сгради в София може да останат без парно или фирмите за топлинно счетоводство да се откажат да разпределят влязлата в тях енергия . Причината е, че повече от 50% от радиаторите в тези сгради са спрени и в този случай топлинното счетоводство е неефективно, призна Тодор Кузманов, председател на Асоциацията на фирмите за топлинно счетоводство, след като "Топлофикация София" обяви, че започва експеримент-проверка на сметките и дяловото разпределение.
Източник: Новинар (02.02.2007)
 
Ако се върне старият начин за разпределяне на топлинната енергия - в зависимост от отопляемата кубатура на жилищата, това ще повиши сметките на онези, които ползват парно, с 32% до 48% и те ще станат абсолютно невъзможни за плащане. Това заяви вчера шефът на асоциацията на фирмите за топлинно счетоводство Тодор Кузманов. Той подкрепи твърдението си с данни от проведено от такива фирми изследване. То показало, че при сегашните цени на парното, ако всеки плаща според големината на жилището си, най-много задължения се стоварват върху хората, които ползват парното. Освен това никой нямало да има стимул да пести в по-топлите дни. Идеята да се премахнат фирмите за топлинно счетоводство възникна миналата седмица, когато шефът на пернишката топлофикация Симеон Георгиев заяви, че това е възможно едва ли не още сега, въпреки че по енергийния закон топлинното счетоводство е задължително от 2002 г. насам. В София например все още има 40 000 абонати, които не ползват тази услуга.
Източник: Сега (05.02.2007)
 
"Топлофикация София" изненадващо осъмна с нов шеф. След като миналата седмица Петър Илиев подаде оставка като зам.-шеф по производствената дейност на дружеството, вчера на негово място бе назначен бившият директор на "Топлофикация Перник" Игнат Божинов. Явно Наско Михов е решил да си разчисти дворчето, коментират в парното. Божинов е най-награждаваният и най-уволняваният шеф в енергетиката. Три поредни правителства - синьо, жълто и червено, го свалят от поста след бурни скандали. Първи започна война с него Костовият министър на енергетиката Иван Шиляшки. Той уволни Божинов веднага след като перничанинът бе обявен за енергетик на 2001 г. На поста го върна Милко Ковачев. Ден преди да изтече мандатът му, Мирослав Севлиевски го отстрани. За последно Божинов бе уволнен в края на миналата година от Румен Овчаров.
Източник: Стандарт (13.02.2007)
 
Колкото повече пестиш от парно, толкова повече ще плащаш. Така накратко може да се опише новата наредба за топлоснабдяване, която бе обсъдена от експерти и фирмите за топлинно счетоводство вчера. Повече пари ще платим с изравнителните сметки през май и юни. С колко точно, ще зависи от цялостното потребление в сградата, както и от броя на изключените радиатори, твърди шефът на Асоциацията на топлинните счетоводители Тодор Кузманов. През новия отоплителен сезон абонатите няма да плащат повече, отколкото реално може да изгорят радиаторите им. Ако се получи разлика, то тя ще влезе в топлото за сградна инсталация и ще се разпредели върху всички жилища, независимо дали се греят, или не. С новата наредба сградната инсталация няма да се определя от съвета на блока, а от топлинните счетоводители и може да стига до 60%. Така ще се намали изкривяването на фактурите и греенето на гърба на съседите, заяви експертът в енергийното министерство Любка Георгиева. В над 50-60% от сградите не се очакват проблеми с новата наредба, прогнозира Кузманов.
Източник: Стандарт (21.02.2007)
 
Министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров заяви пред журналисти, че не изключва възможността „Булгаргаз” да спре доставките на природен газ за „Топлофикация” - София заради натрупани над 150 милиона лева задължения към газовото дружество. Въпроси, свързани с консултанта за приватизацията на столичното парно, обсъдиха министърът на икономиката и енергетиката, председателят на Столичния общински съвет Владимир Кисьов и главният секретар на Столична община Росен Желязков. „Топлофикация” - София е голям клиент на „Булгаргаз”, а когато един голям клиент системно не си плаща, вариантите са два – или фалит на клиента, или фалит на доставчика, обясни Овчаров.
Източник: Дарик радио (23.02.2007)
 
От 1 април тази година природният газ у нас ще поевтинее с 0.5% заради конюнктурата на международните пазари. Такова искане към Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) е отправила "Булгаргаз", съобщи вчера министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. "Всякакви паники и истерии, че заради договора с "Газпром" природният газ ще поскъпне с 10%, се оказаха поредният балон", коментира Овчаров. Той каза и че не вижда причина, поради която столичната топлофикация да иска увеличение на цената на парното. Вчера бизнес планът на "Топлофикация София" бе представен от шефа на дружеството Наско Михов на общинарите. Според документа средногодишното поскъпване на парното в столицата през 2007 г. трябва да е 4.5%, което означава, че ако цената се вдигне от средата на годината, поскъпването трябва да е 9-10%.
Източник: Сега (27.02.2007)
 
Събираемостта на сметките на "Топлофикация - София" е паднала до невижданите 12% и дружеството е пред фалит. Това обяви в понеделник пред общинската инженерна комисия Пламен Илиев от "Демократи за София". Той представяше в понеделник общината на общото събрание на дружеството. По-късно пред комисията се яви и новият изпълнителен директор на "Топлофикация" Наско Михов и уточни, че неплатените сметки към края на 2006 г. са за близо 220 млн. лв. и има само 34 хил. заведени дела срещу длъжници. Михов обяви, че не разполага с точни данни, защото не знаел, че съветниците очакват такива, и според него срещата била само опознавателна. "Г-н Михов, при тези проблеми на "Топлофикация", нямаме време да се запознаваме", отговори му Милан Миланов от ССД. Новият изпълнителен директор на "Топлофикация" отчете, че дружеството дължи на "Булгаргаз" 153 млн. лв. Той призна, че най-големият проблем на фирмата в момента е събираемостта заради лошия й имидж и ръководството не може да се справи само с него. Михов твърди, че 32% от сметките са до 50 лв. и едва 7800 абонати от всичките 390 хил. плащат над 300 лв. месечно. По негово мнение експериментът, който беше направен заедно с Федерацията на потребителите, ще покаже, че сметките се отчитат правилно. Наблюденията на "Топлофикация" били, че хората с най-големи суми ги плащат най-редовно. Фактът, че 60% от гражданите плащат до 100 лв., не е добър знак и показва, че те използват само топла вода и сградната инсталация, което натоварва останалите потребители, каза Тодор Кузманов, председател на Асоциацията на фирмите за дялово разпределение. Той отрече проблемът с високите сметки да е във фирмите. Средно по четири апартамента във вход са с включено парно. Кузманов каза още, че за декември сметките на се завишени и потреблението било като преди година при почти същата температура. Увеличението за някои потребители идвало от масовото намаляване на предварително заявените кубатури, откази от парно и кражби. Според шефа на "Топлофикация" Наско Михов само чрез криминализиране на кражбата на топлоенергия дружеството може да се пребори с този проблем.
Източник: Дневник (27.02.2007)
 
“Има абсолютно реален риск за фалита на “Топлофикация”. Ако “Булгаргаз” бе частно предприятие, а не държавно “Топлофикация” щеше да фалира още утре. В момента дружеството е в технически фалит, тоест има проблем с краткосрочната ликвидност. Това идва само от едно – че не се плащат сметките за парно”, заяви в предаването на Нова телевизия Коритаров “LIVE” общинският съветник от НДСВ Владимир Каролев. “Ако хората искат да нямат парно да не си плащат сметките, защото тогава “Топлофикация” ще фалира. Там се вършат инвестиции, намаляват се разходите, но само 52% от длъжниците си плащат сметките, чашата е на половина празна, ако хората не почнат да плащат няма как да се излезе от това положение”, добави общинският съветник.
Източник: Агенция Фокус (01.03.2007)
 
Като в истинска криминална афера и софийското парно въртяло бизнес с офшорки. Част от фирмите, доставчици на "Топлофикация", са с чуждестранни собственици, които имат офшорни подразделения. Това е установила проверката на общината. Чрез подобна фирмена структура става лесно прехвърлянето на средства зад граница, обясниха експерти. Впоследствие чуждите фирми биха могли да трансферират сумите в офшорни компании. Крайната цел на част от парите са сметките на Валентин Димитров. Някои от доставчиците на "Топлофикация", свързани с офшорки, са част от общ кръг. Свързани лица има в "Одекс" и "Титан къмпани" на Петър Гагаров. Собственичката на "Мако тел трейдинг" Теодора Симеонова Тренева притежава брокерски, консултантски и счетоводни фирми. Една от тях - "Брокер къмпани", е собственост на кипърската офшорка "Зандберг лимитид". Някои от фирмите на Гагаров и Тренева делят един и същи адрес - ул. "Хайдушка гора" 143 в столичния жк "Стрелбище", твърдят разследващите на "Топлофикация".
Източник: Стандарт (07.03.2007)
 
"Булгаргаз" няма да спира кранчето на топлофикационните дружества, които имат стари борчове. Подаването на природен газ е гарантирано до 15 април, когато е краят на отоплителния сезон. Това съобщи директорът на газовото дружество Димитър Гогов. Старите задължения на "Топлофикация-София" са между 148 и 150 млн. лв. В тази сума не влиза последната вноска, която по план трябва да се направи след ден, каза Гогов. Столичното дружество е най-големият длъжник на "Булгаргаз". Сред останалите са топлофикациите в Шумен, Варна, Враца, Плевен, Бургас и Пловдив. За последното дружество в момента текат преговори за приватизация с австрийската EVN. Очакваме в договора да се запише, че купувачът ще поеме старите задължения, каза Гогов.
Източник: Стандарт (14.03.2007)
 
Булгаргаз отново заплаши топлофикациите Засега нямаме намерение да спираме подаването на природен газ за топлофикациите. "Топлофикация-София" обаче би могла да ни принуди да прибегнем към тези мерки, в случай че продължи със сериозните темпове да трупа дългове и след края на отоплителния сезон, заяви вчера прокуристът на "Булгаргаз" Георги Гогов. До вчера столичната топлофикация е натрупала дълг от 148 млн. лева, посочи Гогов. Той уточни, че преди да се стигне до завъртане на кранчето, все пак ще бъде потърсено съдействие от принципала на дружеството. 58% от акциите на столичното парно се държат от общината, а останалите - от принципал и на "Булгаргаз" - Министерството на икономиката и енергетиката. Дори да се стигне до спиране на подаването на газ, това ще стане след края на отоплителния сезон, след 15 април, посочи още шефът на газовото дружество. Сред големите длъжници на "Булгаргаз" в момента са топлофикационните дружества в Шумен, Варна, Враца, Бургас, Плевен и Пловдив. Дълговете на провинциалните топлофикации обаче са далеч по-малки от тези на столичното парно и никъде не надхвърлят 10 млн. лв.
Източник: Сега (14.03.2007)
 
Ръководството и синдикатите в „Топлофикация-София” не постигнаха споразумение за осигуряване на минималните дейности, които трябваше да гарантират , че по време на протестните действия на служителите, парното на софиянци няма да бъде спряно. Така работниците не могат да започнат стачка, ще очакват решение от Националния институт за помирения и арбитраж. Синдикатите поискаха „Топлофикация” да спре парното на държавните институции и общината, както и на големите длъжници, но да се гарантира топлоподаването за домакинствата, болниците, детските и учебните заведения и изрядните платци, обясни говорителят на Съвета на синдикатите в дружеството Снежана Гьорева. Протестът на служителите на фирмата е с искане за индексация на заплатите им с ръста на инфлацията от 1998 година , защото от тогава те не са променяни.
Източник: Дарик радио (15.03.2007)
 
Примката около "Топлофикация София" се затяга и от всички страни я бутат към фалит. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) може да даде столичното дружество на прокурор заради разкритите нарушения при формиране на сметките и отчитането на консумираната топлоенергия в столицата, съобщи Константин Шушулов. В същото време "Булгаргаз" е на път да спре горивото за столичното парно заради 166 млн. лв. за неплатен природен газ. До 22 март пък ще стане ясно дали служителите на топлофикацията ще стачкуват с искане за актуализация на заплатите, които не са пипани от 1999 г. Какви ли не нередности при отчитане на топломери и водомери, на работата и регулацията на абонатните станции е разкрила проверката, назначена от ДКЕВР заради високите декемврийски сметки за парно. За да няма конфликт на интереси, експерти от Пловдив са ревизирали абонатните станции в 40 произволно избрани сгради в София и са проверили формирането на сметките на живеещите в тях абонати на столичната топлофикация. Според енергийния закон максималната глоба, която може да наложи комисията на дружеството, е едва 20 000 лева. ДКЕВР е разкрила, че регулаторите на много абонатни станции са били блокирани и не е било възможно да се спре подаването на голямо количество топлина в сградите въпреки високите външни температури. Дружеството трябва да поправи фактурите и да включи повече информация за потребителите в тях, но е абсурдно да бъдат върнати някакви пари на абонатите, каза Шушулов. В задължителните си указания към топлофикацията ДКЕВР изисква да се направи пълен анализ на инсталациите и потреблението на сградите с много високи сметки. "Топлофикация" да спре топлата вода на длъжниците, да започнат да си топлят вода в тенджерки с ток, препоръча зам.-министърът на икономиката и енергетиката Валентин Иванов. "Булгаргаз" пък може да спре синьото гориво на топлофикацията, ако продължи да увеличава дълга си. Междувременно вчера стана ясно, че новият изпълнителен директор на столичната топлофикация е определил 1200 лв. месечно възнаграждение на двама консултанти - финансист и юрист, които е довел в дружеството. 320 лева е средната месечна заплата на работещите в дружеството.
Източник: Новинар (15.03.2007)
 
"Топлофикация" да има система за откриване на грешки в сметките. Това задължиха "Топлофикация София" от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Председателят Константин Шушулов представи одита на дружеството за месеците ноември-януари. Проверени са 40 абонатни станции в столицата. "Топлофикация" трябва да коригира фактурите на абонатите, като посочи в тях информация за показанията на общия водомер и енергията за отопление на общите части, е друга от препоръките на ДКЕВР. Дружеството трябва да обследва сградите с високи сметки и да даде предписания на собствениците да си поправят инсталациите. "Топлофикация" да предложи на "Софийска вода" да отчита всеки месец и топлата вода, препоръча още Шушулов. ДКЕВР ще реши каква санкция да наложи на "Топлофикация" за нарушенията, максималният размер по закон е 20 хил. лв.
Източник: Стандарт (15.03.2007)
 
Съществени нарушения при формирането на сметките от “Топлофикация-София” е установила проверката на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), назначена след масовото недоволство от очевидно раздутите сметки за парно от декември. Това съобщиха от енергийния регулатор в сряда. Заради некоректни фактури дружеството ще отнесе от ДКЕВР глоба, която може стигне 20 хил. лв., каквато е най-голямата санкция по закон. Проверени са били 40 абонатни станции, по десет от всеки топлоразпределителен район. При някои от констатираните нарушения “Топлофикация” е задължена да коригира фактурите на абонатите. Най-големият проблем е, че повечето от системите за регулиране на топлоподаването във всяка абонатна станция не са настроени какво количество енергия да подават и то често не отговаря на външните атмосферни условия и на потреблението на сградата.
Източник: Медия Пул (15.03.2007)
 
С половин процент да бъде намалена цената на природния газ от първи април, поиска „Булгаргаз” от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Възможно е след тази промяна цената на парното и топлата вода да падне от първи юли, каза пред журналисти председателят на регулаторната комисия Константин Шушулов. Ако парното поевтинее от 1 юли, ще търсим начин да няма промяна и за целия предстоящ отоплителен сезон, обяви Константин Шушулов. Според него това ще е възможно, ако няма рязко поскъпване на природния газ до края на годината. Регулаторът очаква до 1 април топлофикационните дружества да заявят евентуални промени в цената на топлинната енергия. Комисията има намерение да премине към нов начин на регулиране. Чрез създаване на стимули мениджмънтът да търси вътрешни резерви, да намалява цените и да реализира икономии, обясни Шушулов. „Топлофикация – София” ще трябва да отстрани всички пропуски в работата си, констатирани от проверката на регулатора. Още не е решено колко ще е санкцията за нарушенията.
Източник: Дарик радио (21.03.2007)
 
Парното може да поевтинее от 1 юли заради намаляване на цената на природния газ и свиване на разходите от топлофикациите. Вчера Константин Шушулов, председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), обяви, че регулаторът ще търси резерви за намаляване на цената на топлоенергията. ДКЕВР разгледа предложението на Булгаргаз природният газ да поевтинее от 1 април с 0,5%. Държавната газова компания обоснова искането си с по-ниските цени на петрола и алтернативните горива, от които зависи цената на газа, по-ниските нива на долара и по-малкото потребление заради топлото време. През януари шефът на регулатора прогнозира, че от средата на годината е възможно поскъпване на парното с около 10% заради новия договор с "Газпром". Очакваното поскъпване обаче ще се компенсира от микса на количествата газ от различни доставчици, включително и от находище Галата. Междувременно, след като шефът на "Топлофикация София" Наско Михов обяви, че ще въведе плащане на 11 равни вноски и една изравнителна за всички абонати, Асоциацията на топлинните счетоводители поиска равни сметки и за Перник.
Източник: Новинар (21.03.2007)
 
Хората, които ще отсъстват от дома си за повече от един месец, да подадат заявление в присъствието на упълномощено лице от етажната собственост, което да може да потвърди отсъствието им. Така ще се ползва правото за смяна на базата, върху която се правят сметките за топла вода. Това препоръча Стефан Дочев от столичната топлофикация на среща с пенсионери. Според него проблемът с топлата вода е голям, тъй като съществуват много домакинства, в които живеят повече хора, а плащат на човек, на база. Разходите за старите абонатни станции са поне пет пъти по-големи, отколкото при новите, допълни той. До две години би трябвало да приключи замяната на старите абонатни станции по проект, финансиран от ЕБВР и Световната банка. Дочев заяви, че “Топлофикация” няма право да участва в подмяната на абонатните станции и той вече е спечелен от "Бруната Термал" АД. Според Дочев високите сметки за парно и топла вода са резултат и на непрекъснатото подгряване на топлата вода, както и голямото количество тръби, през които, преминавайки, горещата вода се охлажда. Имало водомери, чийто метрологичен срок е изтекъл, но въпреки това топлинните счетоводители отчитат данните по тях, а тези уреди били за проверка. Дочев обаче бе категоричен, че за манипулиране на данните от топломерите не може да става дума, тъй като уредите са ултразвукови с електронна памет в тях. Вчера пък бе открито арбитражно производство по искане на синдикатите в “Топлофикация София”. Те поискаха Националният институт за помирение и арбитраж да се произнесе, след като не са успели да се споразумеят с работодателя за осигуряване на условия за осъществяване на минимално необходимите дейности при ефективна стачка.
Източник: 24 часа (27.03.2007)
 
Тази година ще е поредната, в която няма да се случват много и големи приватизационни сделки. Причината е, че ресурсът, с който разполага Агенцията за приватизация (АП), е значително ограничен. Планът за работа на ведомството през тази година показва, че към момента за раздържавяване подлежат не повече от 50 мажоритарни пакета и около 400 миноритарни. В същото време в забранителния списък към закона за приватизация продължава да има 115 дружества, чиито продажба обаче не е на дневен ред. Заедно с това в предприятията, които АП може да продава, има доста проблеми от различно естество. При голяма част от тях се водят съдебни спорове, които най-често са за изясняване характера на собствеността. Продажбата на немалка част от миноритарнните пакети също е е блокирана заради уточняване на реституционни претенции или уточняване на структурата и размера на държавното участие. Не са малко и държавните дружества, които са декапитализирани и не осъществяват дейност. Плановете на приватизационното ведомство са през тази година да започне процедури за всички дружества, за които няма правни проблеми. За фирмите, които не осъществяват дейност, декапитализирани са и нямат оперативни активи, пък ще бъде предложено на ресорните министерства да предприемат действия за ликвидацията им. В ресурса на агенцията има и няколко дружества, за които по закон трябва да се разработи стратегия, по която да се продават. Това са "Параходство Български морски флот", Вазовските машиностроителни заводи - Сопот, "Тератон" и "Кинтекс". Досега парламентът е приел стратегията единствено за морския флот, а за останалите предприятия тепърва трябва да се разработват нови. В плана на АП е посочено, че през тази година трябва да се подготви и стратегия за приватизацията на "Топлофикация - София". Предвижда се едновременно за продажба да бъдат предложени общинското и държавното участие. АП ще извършва подготовка за продажба на държавното участие в топлофикацията, като по сделката ще бъде избран и консултант. През първото полугодие на годината трябва да приключат процедурите от края на миналата година. Това са сделките за топлофикационните дружества в Пловдив, Варна и Русе, както и "Балканкар Дунав" - Лом. Все още не е приключила и продажбата на ТЕЦ "Бобов дол", което също се очаква да стане през тази година. Предстои да се обяви и процедурата за "Топлофикация - Шумен". В документа се посочва, че приоритет в работата на АП ще бъдат сделките за "Параходство Български морски флот" и ВМЗ - Сопот. Чуждестранният интерес, проявен от европейски инвеститори, към държавния дял в капитала на Българската фондова борса е основание за започване на процедура за продажбата на държавните акции в капитала на дружеството, се казва още в плана на АП. И през 2007 г. агенцията ще продава чрез фондовата борса дружествата миноритарни пакети на централизирани и неприсъствени търгове. В момента плащане с непарични платежни средства се допуска само за част от тях. Според експерти от ведомството трябва да се допълни списъкът на дружествата, за които се дописка плащане с компенсаторки, с нови пакети, в които държавата има миноритарно участие. През тази година се предвиждат около 20 сделки за мажоритарни пакети и около 70 - за миноритарни. Заедно с това се очаква да бъдат продадени и пет обособени части. Очакваните договорени плащания са около 303.2 млн. лв. (виж таблицата). В тази сума не са включени плащанията за "Параходство Български морски флот" и ВМЗ - Сопот. Разходите за приватизация през 2007 са планирани на 19.3 млн. лв., като основното перо в тях са консултантските услуги и посредници. Възможностите да се увеличи ресурсът от предприятия за приватизация са няколко. Основната е чрез промяна на закона за приватизация и изваждането на някои от фирмите от забранителния списък, като например "Булгаргаз", Международен панаир Пловдив" и други. Другият начин е новообразуваните търговски дружества и обособени части в резултат на преструктуриране на държавни предприятия. Няколко малки ВЕЦ-а също могат да бъдат предложени на инвеститорите, ако се изясни правният им статут.
Източник: Дневник (30.03.2007)
 
Чешката "ЧЕЗ груп" проявява интерес към покупка на енергийни компании, собственост на Христо Ковачки. Изпълнителният директор на ЧЕЗ Мартин Роман заяви, че компанията проявява интерес към покупката на частни енергийни дружества в България. "В момента не преговаряме с Ковачки. Исторически погледнато, е имало разговор за покупка на негови дружества", каза Роман. Той обясни, че не е водил преговорите с българския собственик и не може да даде подробности за тях. Шефът на "ЧЕЗ груп" потвърди интереса на компанията към придобивания на мини, топлофикации, генериращи мощност в Югоизточна Европа, и към приватизацията на столичната "Топлофикация". От пресслужбата на Христо Ковачки нито потвърдиха, нито отрекоха информацията за водените преговори. Ковачки самостоятелно или в ролята си на консултант притежава мините "Черно море", "Открит въгледобив Перник" и "Чукурово", фабриката "Брикел" и ТЕЦ "Марица 3 - Димитровград", както и топлофикациите във Враца, Бургас и Плевен. Амбициите на Ковачки са свързвани с изграждането на заместваща мощност на площадката на "Брикел", която трябва да прекрати дейността заради европейските екоизисквания към 2011 г. Интерес да строят нова 600-мегаватова мощност в комплекса проявяват италианската компания "Енел" и германската RWE, но до момента икономическото министерство няма яснота за процедурата, по която ще бъде избран инвеститорът. ( Според източници от енергийните среди ЧЕЗ и Христо Ковачки искали заедно да участват в приватизацията на "Топлофикация - Русе", след като Комисията за защита на конкуренцията определи, че класираната на първо място РАО "Електроенергийни системи" не може да купи едновременно "Топлофикация - Русе" и ТЕЦ "Варна". След преговори от около година руската компанията се отказа от сделката. В началото на годината Агенцията за приватизация обяви холдинга "Словенске електрарне" за купувач на "Топлофикация - Русе". Холдингът предложи цена от 85.1 млн. евро.
Източник: Дневник (02.04.2007)
 
“До настоящия момент разполагаме с доказателства за присвоени около 25 милиона лева, от които можем да повдигнем обвинение за “пране на пари” в рамките на отделните случаи в сейфовете и в сметките в Австрия”. Това заяви вчера шефът на Националното следствие Ангел Александров пред Нова телевизия. Преди ден стана ясно, че срещу бившия шеф на столичното парно Валентин Димитров ще бъде повдигннато ново обвинение за валутно престъпление. Магистрати ще търсят отговорност от Вальо Топлото, че не е показал пред БНБ сметките си в Австрия, което е задължително. Дотук е установено, че той е имал там над 3,2 млн. евро. Преди около месец разследващите са отделили и материали за 32 фантомни фирми. Лично Валентин Димитров бил подписвал договори с тях и без да има доставки са платени по документи 15 млн. лв. Предстои и за това престъпление на бившия шеф на “Топлофикация-София” да бъде повдигнато обвинение. “Има един документ, за който има съмнения, че е подписан постфактум, който в момента се изследва. Ако се окаже, че документът е фалшив и стане ясно, че има отношение към когото и да било, естествено, това ще бъде нова линия на разследване”, заяви наблюдаващият прокурор Божидар Джамбазов. Той обаче не пожела да каже дали данните досега насочват към човек, свързан с правителството. В неделя следователят Иван Тороманов заяви, че е възможно до дни да бъде повдигнато обвинение за аферите в “Топлофикация” на доста известна личност. Вчера Ангел Александров категорично отказа да съобщи името на ВИП персоната. “Процесът на разследване е в динамика, така че няма да бъде изненада наистина и ако се появи такова лице”, заяви шефът на националното следствие. И намекна, че следователят Тороманов е избързал, като е съобщил, че се готви ново обвинение за публична личност. Според Ангел Александров правело впечатление, че в “Топлофикация” са минали няколко одита.
Източник: Труд (03.04.2007)
 
Столичната "Топлофикация" е била ощетена от фалшифициране на фактури за сметки с 15 млн. лв. Това съобщи вчера по Нова телевизия шефът на Националното следствие Ангел Александров. Чрез 32 фантомни фирми, които са съставяли фиктивните фактури, от дружеството са изтеглени още над 13 млн. лв. Това означава, че от гражданите са събрани неправомерно 28 млн. лв., които са източени от дружеството и са отишли във фирмите, обясниха от следствието. Съществена част от събраните доказателства по делото срещу бившия шеф на "Топлофикация" Валентин Димитров и негови съучастници от дружеството се пазят за решаващата фаза на процеса, обясни Александров. Именно затова два съдебни състава не са намерили достатъчно доказателства, че Димитров е прал пари, което бе първото обвинение срещу него. Подготвяме още обвинения към Димитров, каза още следовател № 1. Димитров ще бъде обвинен за укриване на сметки в чужбина, съобщи в неделя наблюдаващият делото следовател Иван Тороманов. Топлото ще бъде обвинен във валутно престъпление и за това, че е укрил от българските власти сметките си зад граница. Според Александров до дни ще има нови обвиняеми по делото. Това потвърди и наблюдаващият прокурор Божидар Джамбазов. Обвиняемите ще бъдат от кръга хора, които са над Вальо Топлото, каза следовател Тороманов. Според Джамбазов това ще е публична личност. Изпълнителният директор на столичната "Топлофикация" Наско Михов е сключил граждански консултантски договор с бившия изпълнителен директор на дружеството до 1996 г. Александър Обущаров. Договорът не се нуждаел от одобрението на Съвета на директорите. Общинските съветници от СДС реагираха остро на новия консултант на "Топлофикация". Според сините ръководството на дружеството е прехвърлено в ръцете на Обущаров.
Източник: Новинар (03.04.2007)
 
450 000 евро от фирма на Бахамите е получил в австрийската си сметка бившият шеф на "Топлофикация" Валентин Димитров. Парите са преведени от дружество, свързано със собственика на "Фронтиер" и близък на министъра на икономиката Румен Овчаров - Красимир Георгиев. Това научи "Сега" само ден след като следователят Иван Тороманов се закани да има още един, и то високопоставен, обвиняем по аферата "Топлофикация". От прокуратурата официално отказват да съобщят кой е следващият, за да не пречат на разследването. По информация на "Сега" той ще бъде обвинен за съучастие в прането на пари в близките седмици. И вчера прокурори и следователи продължаваха да настояват, че имат достатъчно доказателства и обвиненията срещу Димитров ще издържат в съда. В това разследване са обвинени и майката на Димитров Цеца Димитрова и адвокатът Гроздан Добрев. Преди време следователят Тороманов обясни, че един от преводите по сметката на Димитров за около 500 000 евро се припокривал с прехвърлянето на дялове от майка му при напускането на едно търговско дружество в България. Тя ги прехвърлила по номинал, въпреки че дружеството притежавало много по-големи авоари и имущество. Така на практика за 2500 лв. отстъпила дял на стойност около 600 000 евро. Тороманов нарече това пране на пари. Той не назова имена, но случаят, за който разказва, се покрива фактологично с продажбата на Димитрова на дела й в "Банско пропърти 2". Там тя бе съдружник с Красимир Георгиев.
Източник: Сега (03.04.2007)
 
До седмици прокуратурата ще повдигне обвинение за пране на пари на Красимир Георгиев, шеф на фирма “Фронтиер”. Това ще е поредният обвиняем в аферата за източване на столичната “Топлофикация”. Георгиев е разследван за дейността му във фирма “Банско пропърти партнърс 2”, която превела по сметки на Вальо Топлото около 450 000 евро. В нея Георгиев е бил съдружник на 83-годишната майка на Валентин Димитров.
Източник: Труд (04.04.2007)
 
“Разпоредил съм пълна проверка на всички абонатни станции и на системите им за контрол”, заяви вчера изпълнителният директор на “Топлофикация София” Наско Михов. Това ще бъде поредната ревизия във фирмата след проверките на прокуратурата, общината, Министерството на икономиката и енергетиката и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Източник: Труд (05.04.2007)
 
6 фирми от Велико Търново са получили почти милион от „Топлофикация София” . Сред тях е компанията „Борива” на Петър Тонков, която има два договора на стойност 58 980 без ДДС за доставка на арматура. Фирмата е регистрирана на домашния адрес на Тонков - ул. „Колоня Товар” N 5 в кв. „К. Фичето”. Сслед края на проверката през октомври 2006 г. перманентно болният за пред съда Тонков напуска „Борива”, но продължава да я държи изкъсо, тъй като начело на нея застава дясната му ръка Ванко Дошев. Явно бизнесотношенията на топдедесаря със столичната „Топлофикация” се оказват доста плодотворни, тъй като за доставчик е утвърдена друга „негова” фирма. Цели 8 договора, пак без обществена поръчка, получава „Вале 97” ЕООД. Новата сума, която Тонков прибира по тази схема, надхвърля 79 хил. лв. без ДДС, констатира главният вътрешен одитор Светлана Биджева. Същите „Борива” и „Вале 97” на Петър Тонков изпълняват /поне по документи/ още 11 договора с „Топлофикация София” за повече от 160 хил. лв. без данъка. И в тези случаи Валентин Димитров „забравя” за публичното обявление на процедурите. Регистрираната в село Шереметя фирма „Илком” ЕООД на Константин Щерев е получила от Вальо Топлото 12 договора за над 200 хил. лв. Щерев е трябвало да осигури шибъри и вентили за „Топлофикация” по подобие на Тонков. В схемата е и аверът му Мариян Иванов, който оперира с дружеството „Слим Консулт”. Фирмата е придошла в старата столица от русенския квартал „Чародейка”. Иванов обаче явно успява да се превърне в нещо като любимец на Топлото, тъй като независимо от необичайния предмет на дейност му подписват цели 23 договора за почти 300 хил. лв. без ДДС срещу резервни части за столичната топлоцентрала. Бизнесменът Димитър Барбонелов, който е сред топдлъжниците на приходната администрация, подписва с Валентин Димитров серия от контракти със завидно финансово измерение. Барбонелов, който в момента е обявен за национално издирване, върти компанията „Тотал инженеринг”. Явно не показва качества обаче, тъй като се сдобива с едва 3 контракта с „Топлофикация София” за скромната сума от 29 хил. лв. В групата попада и 53-годишната дедесарка и потомка на четник от Самоводене - Иванка Радова, която е бивша медицинска сестра във великотърновската болница. Нейната фирма „Трейд консулт” е сред главните доставчици на „Топлофикация София”. Тя е взела крупен договор за доставка на части за повече от 100 хил. лв., като е заобиколена обществената поръчка, доказва още проверката на агенцията. Според разследващите финансисти Вальо Топлото е следвал една и съща схема. Неизменно той е заобикалял процедурите и така е реализирал 241 договора за доставка на арматура, шибри, предпазни вентили, регулиращи клапани и други резервни части. Сумите по всеки един от тях са малки – средно около 10 хил. лв., но като се съберат всички накуп, се получава внушително число. Така става и с фирмата на самоводчанката Иванка Радова. Дамата виси с борч от над 1,8 млн. към държавата с едноличната си фирма за дребна амбулантна търговия, показа наша справка. Иванка Радова фигурира в бюлетините на Националната агенция за приходите с фирмата си ЕТ “Рогер – Иванка Радова”. Многократно е издирвана както от приходната администрация, така и от различни лизингови къщи, магазини, предлагащи стоки на кредит, и многобройни физически лица.
Източник: Борба - Велико Търново (05.04.2007)
 
Най-тежкият проблем на Топлофикация е събираемостта, считат от Съвета на директорите на дружеството. Към 31 март несъбраните дългове на потребителите са 230 милиона лева. 203 милиона лева са от частни потребители, от стопански са 19 милиона лева и от бюджетни са 7 милиона лева. Събираемостта за частни потребители е спаднала с 8,6% през 2006 г. в сравнение с 2005 г. и фактически тя е около 27% за 2006 г. В момента има заведени 35 000 изпълнителни дела към частните потребители, но в правния отдел на дружеството в сектора, който отговаря за това, има един юрист и пет технически лица, което прави невъзможно те да се следят и да се търси крайния резултат от делата. По отношение дълговете на дружеството към 31 март 2007 г. към "Булгаргаз" те са 128 343 000 лева, като до 31 декември 2006 г. са били 133 900 000 лева. Тези данни съобщи изпълнителният директор на "Топлофикация - София" Наско Михов
Източник: Агенция Фокус (11.04.2007)
 
С 37 гласа „За” и 19 „Против” Столичният общински съвет реши да отстрани Наско Михов от поста директор на „Топлофикация” – София. Това стана на извънредна сесия на градския парламент, продължила малко над един час. Заседанието и искането за сваляне на Михов от поста беше инициирано от съветниците от СДС. Мотивите на сините бяха, че той управлява некомпетентно и непрозрачно и нарушава служебните си правомощия, като осигурява ведомствени апартаменти и служебни коли на свои приближени. Михов беше избран като директор на „Топлофикация” -София на 12 януари, след като Общинският съвет не прие Стоян Тодоров, който пък беше определен след провеждане на специален конкурс.
Източник: Дарик радио (11.04.2007)
 
Експерти от Европейската комисия проверяват знаковите за българската прокуратура дела от последните 6 месеца, се разбра вчера. Става дума за около 50 производства. Сред тях са източването на "Топлофикация"-София, аферата с Е7,5 млн. от САПАРД, делата срещу Митьо Очите и магистрати. Целта на проверката е да се разбере как прокуратурата работи по делата с голям обществен интерес. Ще бъдат проверени и действията на МВР. Заключенията на проверяващите ще влязат в мониторинговия доклад на Брюксел по глава "Правосъдие и вътрешен ред", който се очаква през юни.
Източник: Стандарт (11.04.2007)
 
Столичният общински съвет (СОС) освободи вчера от пост сегашния изпълнителен директор на "Топлофикация" АД Наско Михов. 37 общински съветници гласуваха "за" отстраняването на Михов, 19 бяха "против", а 1 гласува "въздържал се". Директорът бе обвинен от десните партии в некомпетентност и бездействие. Според хората от ССД в мениджмънта на топлинното дружество има много недостатъци и премахването на Михов няма да върне доверието на гражданите в "Топлофикация". Дружеството е морално мъртво и единственият начин положението да се закрепи е всеки абонат да стане съсобственик на компанията, заявиха още от ССД.
Източник: Новинар (11.04.2007)
 
С 20% ще се увеличат заплатите на работещите в "Топлофикация София" със задна дата от януари. За това се разбраха Съветът на синдикатите в дружеството и бордът на директорите на фирмата вчера. Подписаното споразумение предвижда евентуално повторно увеличение на заплатите през второто полугодие, ако дотогава се постигнат добри финансови резултати. Стачната готовност обаче остава. Няма да спрем производството на ток. Но от утре (днес, б.р.) ще предприемем действия към държавните и общинските ни длъжници, както е предвидено по закон - с официално предупреждение, и ако не платят в срок - спираме им топлата вода, предупредиха синдикалисти.
Източник: Стандарт (12.04.2007)
 
Изпълнителният директор на столичната топлофикация Наско Михов, за когото СОС гласува преди дни, че снема доверие от него, е подал оставка от поста в сряда вечерта, съобщиха от общината. Докато обаче общото събрание на акционерите не я гласува той ще продължи да изпълнява функциите, стана ясно от изявление на председателя на СОС Владимир Кисьов. Самият Михов даде да се разбере, че се надява столичните общинари да прегласуват решението си. По принцип това може да стане по искане на отделна група в градския парламент или на кмета. Цялата тази процедура би трябвало да започне най-късно другата седмица, тъй като общо събрание на акцинерите е насрочено за 23 април и на него представителите на общината трябва да изпълнят волята на СОС, т.е. да гласуват оставката на Наско Михов. Едва след това той трябва да бъде заличен като член на борда и да престане да изпълнява функциите на изпълнителен директор.
Източник: Сега (13.04.2007)
 
Неточните сметки за парно, ниското доверие и дълговете към "Булгаргаз" са основни проблеми на "Топлофикация София", заяви министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Според него събираемостта от задълженията на потребителите е над 50%. В момента обаче има тежка авария в столицата и ежедневните загуби достигат 100 000 лв. "Фалитът не е опция, но може да се окаже съдба за "Топлофикация", отбеляза министърът.
Източник: Сега (16.04.2007)
 
Фалитът не е опция, а може да се окаже съдба за "Топлофикация". Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров в предаването "Неделя 150" на БНР. Проблемите на дружеството са изкривени сметки, повишаващи се дългове към Булгаргаз и падащо доверие, обясни министърът. Тази седмица Управителният съвет на "Топлофикация" трябва да реши дали да отстрани или да остави изпълнителния директор Наско Михов. Столичният общински съвет вече гласува уволнението.
Източник: Новинар (16.04.2007)
 
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) е на път да разреши днес на столичната топлофикация разширяване на територията, на която работи. Това е отбелязано в доклада, който комисията приема на днешното си заседание. Според него лицензията на дружеството, която в момента е само за територията в регулация, затворена от Околовръстно шосе, ще се промени. В западна посока парно ще се прекара почти до Княжево, докато сега територията му в тази посока стига само до ул. "Тодор Каблешков". В източна посока ще се разреши прокарването на тръбопроводи и в райони, които още не са регулирани. Преди няколко години ДКЕВР реши столичните райони без парно да се газифицират и даде лиценз за това на „Софиягаз". От "Топлофикация" обаче се надяват, че ако тръбите стигнат и до по-отдалечените квартали, дружеството ще подобри финансовото си състояние. За тази цел те са представили инвестиционен план, според който до 2009 г. ще присъединяват по 3500 нови абонати всяка година. Самата инвестиционна програма е за 74 млн. лв. Дружеството, което дължи над 166 млн. лв. само за природен газ, всъщност не е изпълнило почти нищо от намеренията си през 2006 г., пише в доклада. В дълъг списък са изброени кварталите, за които се твърди, че жителите от години чакат парно, но на повечето места не е правено нищо по този въпрос поради липса на средства.
Източник: Сега (17.04.2007)
 
"Топлофикация"- София бе глобена с максимално възможните по закон 20 000 лв. вчера от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Това съобщи вчера председателят на комисията Константин Шушулов. Нарушенията са няколко вида, като най-честите и повтарящите се са сбъркани сметки и неправилно отчитане на топлата вода. Предписанията на комисията са дружеството да уеднакви начина на отчитане на водата с този на "Софийска вода". След проверка на дружеството се оказа, че е масова практика влизащата в абонатните станции студена вода да не се измерва с водомер, заради което има много аномалии при изчисляването на потреблението на гореща вода. Другото предписание на комисията е топлофикация да разработи система за ранно откриване на грешки при изчисляване на сметките на потребителите. Междувременно вчера ДКЕВР разшири територията, на която може да работи топлофикационното дружество, с части от квартали, в които досега не е работило. До края на годината жителите на "Хаджи Димитър", "Сухата река" и "Левски Г" ще имат вече топла вода, тъй като местните централи ще минат на природен газ. Досега жителите на тези квартали имаха само парно.
Източник: Сега (18.04.2007)
 
Столичният общински съвет ще решава на днешното си заседание дали да бъде обявен нов конкурс за избор на шеф на “Топлофикация. Предложението се внася от кметът на София Бойко Борисов и председателят на Столичния общински съвет Владимир Кисьов. Предложението предвижда комисия в състав Владимир Кисьов, Бойко Борисов, Росен Желязков, по един представител от всяка политическа група и един представител на независимите общински съветници ще решава кой да бъде новия директор. Комисията трябва да избере нов директор за един месец, след като бъде сформирана. Кандидатите трябва да имат висше образование, три години управленски опит в търговско дружество, не трябва да са осъждани и да не са лишавани от правото да извършват търговска дейност. Кандидатите трябва да представят заявление, автобиография, нотариално заверено копие от диплома аз завършено висше образование, документ за трудов стаж, свидетелство за съдимост, декларация че не са лишавани от правото да извършват търговска дейност и проект за бизнес програма.
Източник: Агенция Фокус (19.04.2007)
 
Столичният общински съвет (СОС) одобри състава на комисията, която ще избира член на Съвета на директорите на "Топлофикация-София". В нея ще влязат кметът на София Бойко Борисов, председателят на СОС Владимир Кисьов, представител на всяка група в общинския съвет и четирима независими съветници.От БСП предложиха от комисията да отпаднат независимите общински съветници, защото те ще имат глас колкото цяла група. Предложението на социалистите обаче беше отхвърлено. На 10 април Столичният общински съвет реши да отстрани Наско Михов от поста директор на "Топлофикация-София". 37 от общинските съветници гласуваха "за" отстраняването му, 19 бяха "против" и един гласува "въздържал се". Главните обвинения към Михов бяха, че е управлявал дружеството некомпетентно и непрозрачно. Той беше избран за изпълнителен директор на "Топлофикация" на 16 януари 2007 г., след като предишният директор Валентин Димитров беше обвинен в кражба на пари от компанията. Ден след отстраняването на Наско Михов той връчи оставката си, а заедно с него оставки подадоха и неговите заместници. В същия ден той е увеличил заплатите в дружеството с 20%.
Източник: Новинар (20.04.2007)
 
Води се умишлена политика за съсипването на публичния образ на "Топлофикация София" и продажбата й на изкуствено занижена цена, заяви на пресконференция в неделя председателят на софийската организация на ДСБ Атанас Атанасов. Според него целта била продажбата на дружеството "на близки до управляващите субекти” и извличането на финансови и политически изгоди. Тези, които осъществят тази сделка, ще се освободят от отговорността за евентуално бъдещо увеличение на цените на топлоенергията, каза Атанасов. Сметките на длъжниците умишлено не се събират и събираемостта през последния месец е паднала на 12 процента, коментира членът на столичното ръководство на ДСБ Калин Янакиев. Към днешна дата вземанията на "Топлофикация София" многократно надхвърлят нейните задължения. Собственият капитал на дружеството, което означава всичките му активи, от които са извадени задълженията, е 370 млн. лв., каза Янакиев. Той допълни, че в годините между 2003 и 2005 предприятието е приключвало със счетоводна печалба между 4,3 и 1,6 милиона лева, като в този период са инвестирани 71 млн. евро.
Източник: Медия Пул (23.04.2007)
 
Общото събрание на акционерите на “Топлофикация-София” прие оставките на изпълнителния директор Наско Михов и на представителя на Министерството на финансите Дилянка Железарова в понеделник. Одобрени бяха и промените в устава на дружеството, според които съветът на директорите може да е съставен от трима до петима членове. Така фирмата ще може да изпълнява нормално дейностите си до избирането на нов изпълнителен директор, което ще стане с конкурс до месец, за да може през май да встъпи в длъжност. За да се запази съотношението между акционерите в борда на столичното парно, засега държавата няма да предлага втори свой човек в управата, каза след акционерното събрание общинският представител в него Пламен Илиев. Управлението на дружеството не е на автопилот, допълни той. Изпълняващ длъжността шеф на “Топлофикация-София” се очаква да бъде избран на заседание на Съвета на директорите във вторник. Възможният избор е между тримата настоящи членове на управата на дружеството – представителят на Министерството на икономиката и енергетиката Любка Георгиева, или на хората на общината Лилия Маутнер и Петко Милевски.
Източник: Медия Пул (24.04.2007)
 
Ако дължиш пари за парно, ще останеш без ток, вода и телефон. Всички сметки за дома да се плащат в пакет, а на борчлиите да се дърпа шалтерът. Предложението е на столичния общинар от НДСВ проф. Атанас Тасев. Целта е да се съберат парите за парно, които софиянци масово отказват да плащат. Този метод вече е дал добри резултати в Полша и Румъния, обясни Тасев. Идеята му ще бъде обсъдена в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. 218 млн. лв. са несъбраните дългове към столичната "Топлофикация". В момента си плащат сметките едва 33% от абонатите, обясни Лилия Маутнер от директорския борд на парното. Радикалното предложение скара депутатите.
Източник: Стандарт (24.04.2007)
 
Топлофикациите вече носят отговорност за сгрешени сметки, а не фирмите за дялово разпределение. Новата наредба за топлоснабдяване излезе в "Държавен вестник" и е в сила. Ако топлофикациите не са се регистрирали, то възлагат дяловото разпределение на фирми, които са вписани в регистъра. С новата наредба сметките за този сезон ще претърпят пълно преобразуване Предстои фирмите за дялово разпределение да изчислят дали единиците, които са отчели уредите върху радиаторите, не надвишават енергията, която те могат да излъчват. Това се прави по сложни формули, които трудно могат да се разберат от абонатите. От няколко дни фирмите за дялово разпределение вече започнаха да отчитат уредите. След това ще трябва да пренастройват софтуера и да вкарват всичките формули. Това ще забави изготвянето на изравнителните сметки и те ще дойдат най-рано към края на септември. Със задна дата фирмите трябва да определят и процента сградна инсталация. В повечето от блоковете хората бяха избрали минималния процент - 15, който не отговаря на действителния дял на общите части.
Източник: 24 часа (25.04.2007)
 
Парното в София продължава да е без шеф и освободеният директор Наско Михов ще подписва документите на дружеството още няколко дни. Вчера Управителният съвет (УС) на "Топлофикация София" отложи избора на временно изпълняващ длъжността изпълнителен директор за следващото си заседание до изясняване на процесуални неясноти. За и.д. шеф на топлофикация трябваше да бъде избран един от тримата членове на борда. Проблемът е, че най-желаният от дружеството кандидат Лилия Маутнер е председател на УС и началник-отдел "Топлоснабдяване" в Столичната община . За да бъде посочена за и.д. директор, Общото събрание на акционерите на топлофикация трябва да избере нов председател на борда. Петко Милевски, който също е от квотата на общината, пък има частна фирма, на която е директор. Любка Георгиева е държавен служител в Министерството на икономиката и енергетиката и за да оглави топлофикация, трябва да излезе в неплатен отпуск.
Източник: Новинар (25.04.2007)
 
Запор заради неплатен данък заплашва сметките на "Топлофикация София", съобщиха от дружеството пред "Новинар". Националната агенция по приходите (НАП) е изпратила ревизионен акт за дължими 4,5 млн. лева в столичното дружество със заплашително писмо още в края на януари, но бившият директор Наско Михов укрил информацията от Управителния съвет на дружеството до деня, в който бордът гласува освобождаването му. Задължението към хазната представлява данък върху лихвите от несъбраните 250 млн. лева вземания на топлофикация. Дружеството ще оспорва 4,12 млн. лева от предявената за изискуема сума, защото данъкът не е начислен правилно, коментираха от Управителния съвет. В момента се търси банкова гаранция, която да отложи санкцията, докато се реши спорът за размера на задължението. Проблемът ще бъде уреден, предприемаме мерки, коментираха от Управителния съвет на дружеството. Междувременно вчера столичният общински съвет даде подкрепата си за назначаването на общинския представител в Съвета на директорите Петко Милевски за изпълняващ длъжността директор на "Топлофикация" с 29 гласа "за" и по един "против" и "въздържал се". Червените съветници отказаха да участват в гласуването, защото не било работа на местния парламент да определя директора, преди да има решение на Управителния съвет. Това оправдание е странно, след като Милевски е посочен за член на управата с мандата на БСП, коментираха общинари.
Източник: Новинар (27.04.2007)
 
189 млн. лв. са несъбраните суми от „Топлофикация-София” от 1 януари. Със средствата по водените дела за неплатени сметки общата сума на несъбраните средства надхвърля 212 млн. лв. Това съобщи председателят на Съвета на директорите на топлинното дружество Лилия Маутнер по време на заседание на общинската комисия по инженерна инфраструктора, водоснабдяване и енергийно планиране. Бордът на директорите на топлинното дружество, директори на топлорайони и председателят на Федерацията на потребителите Павел Кърлев участваха в заседание на общинската комисия по инженерна инфраструктура, водоснабдяване и енергийно планиране. От управленския борд информираха, че към днешна дата събираемостта на средства е 37, 5%, хората без просрочени сметки са 43%. За увеличаване на събираемостта от "Топлофикация" искат инкриминиране на кражбата на топлинна енергия. Занапред пък Бордът на директорите обеща строг контрол на топломерите, на топлинните счетоводители и разяснителна кампания за правата и задълженията на абонатите. Във всеки блок ще има човек, който да улеснява връзката между дружеството и потребителите на парно и топла вода, нещо като посланик на добра воля, каза Лилия Маутнер.
Източник: Дарик радио (04.05.2007)
 
Петко Милевски е временният изпълнителен директор на "Топлофикация-София". Това беше решено на заседанието на комисията по инженерна инфраструктура в Столичния общински съвет (СОС). Милевски бе избран единодушно за временно управляващ, след като СОС му гласува кредит на доверие. На 10 април съветът освободи от длъжност бившия директор на дружеството Наско Михов, като го обвини в бездействие и некомпетентност. 13 дена след това Михов подаде оставката си. Той беше избран след скандала в средата на януари, когато спечелилият общинския конкурс кандидат Стоян Тодоров беше отхвърлен от БСП. Предишните директори на "Топлофикация" Георги Рогачев и Валентин Димитров бяха арестувани за измами с парите на дружеството.
Източник: Новинар (04.05.2007)
 
По делото за "Топлофикация" ще има внесен обвинителен акт до 4 юли. Така бившият шеф на дружеството Валентин Димитров ще застане пред съда. Това стана ясно от думите на главния прокурор Борис Велчев, който вчера бе изслушан от комисията за борба с корупцията на НС. "Ще внесем обвинителния акт в срока, в който изтича мярката за неотклонение на Валентин Димитров", заяви Велчев. По закон задържането по време на досъдебното производство не може да е повече от година, когато обвинението е за тежко умишлено престъпление. Димитров бе задържан на 4 юли м.г.
Източник: Сега (09.05.2007)
 
Френската компания "Далкия" има интерес да придобие 20% от капитала на "Топлофикация - София" по схемата дълг срещу собственост. Това съобщи пред журналисти изпълнителният директор на "Далкия България" Франк Женен. "Още в края на 2006 г. изпратихме писмо до Столичната община и Министерството на икономиката и енергетиката. Въпреки че до момента няма отговор на предложението ни от нито един от двата акционера в софийската топлофикация, то все още е актуално", коментира Женен. Той обясни, че идеята е срещу придобиването на 20% от капитала френската компания да погаси съответстващия на този процент дълг на дружеството, след като за целта се направи необходимата оценка. Към момента общо задълженията на "Топлофикация - София" към "Булгаргаз" и други доставчици са около 300 млн. лв. В момента 58% от "Топлофикация - София" са общински, а останалите са на държавата. Освен "Далкия" чешката ЧЕЗ също има интерес да придобие дял в софийското дружество по схемата дълг срещу собственост. Двата акционера обаче продължават да са с различни визии за бъдещето на топлофикацията и скоро едва ли ще има решение за приватизацията му. Столичната община продължава да настоява за продажбата на дружеството на части, а министерството държи да се обяви процедура за приватизация на 100% от капитала му. "Ако има процедура за приватизация, "Далкия" ще участва в нея със сигурност. Според нас по-доброто решение е да се продава цялата топлофикация, а не на части, тъй като е трудно различни компании да менажират подобен тип система. Интересът на "Далкия" определено е насочен към мениджмънта на цялата топлофикация", каза още Франк Женен. "Далкия" ще инвестира 20 млн. лв. в "Топлофикация - Варна" през следващите пет години, съобщи още изпълнителният директор на френската компания за България. Част от тези средства ще бъдат вложени в рехабилитация на топлопреносната мрежа и намаляване на загубите на топлина от 30-35% в момента до около 11%. Този резултат е постигнат в полския град Познан, където "Далкия" е собственик на топлофикационното дружество и дистрибутор на топлинна енергия. В момента компанията разработва и проект за внедряване на технология за производство на енергия от биомаса във Варна, който е включен в планираните от компанията инвестиции за следващите пет години. "Далкия" е собственик на "Топлофикация - Варна" от началото на тази година. "Заварихме дружеството в не много добро финансово състояние - с над 3 млн. лв. дългове и около 1.5 млн. лв. несъбрани вземания от клиенти. В момента чакаме транш от "Далкия" - Франция, за да погасим задълженията на дружеството", обясни Женен. Френската компания купи 100% от капитала на "Топлофикация - Варна" за 6.8 млн. евро. Женен прогнозира още, че цената на природния газ ще се повиши в България с 18% до края на годината и ако това се случи, няма как цената на парното във Варна да не се увеличи.
Източник: Дневник (14.05.2007)
 
Готови сме да придобием 20% от Топлофикация-София по схемата дълг срещу собственост, заяви Франк Женен, изпълнителен директор на Dalkia- България. Все пак това е само една идея и за нейното превръщане в реалност много трябва да се работи, уточни Женен. Dalkia е френска компания, която е водещ европейски доставчик на енергийни услуги. В началото на годината тя купи Топлофикация-Варна срещу 6.8 млн. EUR. Далкия притежава топлофикационното дружество в Познан от 2004 г. Нашата цел е да пренесем в България успешния опит, който натрупахме в Полша, твърди Женен, който, преди да дойде у нас, е ръководил дружеството на Dalkia в Полша. Първоначалните ни намерения са да инвестираме в Топлофикация-Варна 20 млн. лв. през следващите 5 години. В момента се губят 35% от топлинната енергия, произвеждана там. Загубите трябва да намалеят до 11%, пояснява шефът на Dalkia България.
Източник: Пари (14.05.2007)
 
Инженерната комисия в СОС ще заседава днес в ТЕЦ "Изток". Там ще обсъдим бизнес плана на "Топлофикация", обясни шефът на комисията Николай Желев. Най-важно е да научим какви мерки ще има за намаляване на разходите, добави той. Съветниците ще се интересуват и дали в парното ще приемат някои от предложенията на шефа на Федерацията на потребителите Павел Кърлев. Едно от тях е абонатите да не плащат предварително сметки, с които не са съгласни и обжалват.
Източник: Стандарт (21.05.2007)
 
При поредицата акции срещу офисите на "Булгартабак" прокуратурата е конфискувала над 300 неизгодни договора на дружеството с дистрибуторски компании, рекламни агенции и компании за наем на автомобили, като се позова на източници в прокуратурата. От шестте офиса на тютюневия холдинг и петте, свързани с него фирми, са иззети около 250 договора за дистрибуция на цигари, 40 договора с рекламни агенции и множество договори за наем на автомобили. Държавното обвинение се е решило на акцията заради сигнал за източване на около 1 млн. лв. чрез договори за реклама. Впоследствие обаче били открити шокиращи данни за мащабна далавера. Става дума за нещо много по-голямо от източването на "Топлофикация-София", заявил за сайта източник от Върховна касационна прокуратура, пожелал анонимност. Това означава, че до края на разследването прокуратурата може да установи загуби за държавата, многократно надхвърлящи сумата от 30 млн. лева, които се спрягат за източени от столичната "Топлофикация".
Източник: Черно море (21.05.2007)
 
Софийският градски съд пусна срещу 20 хил. лв. парична гаранция ексшефа на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров. Няма доказателства, че Димитров е прал пари, обясни вчера мотивите на съда неговият защитник Марин Марковски. По думите му има обосновано предположение за извършено валутно престъпление и укриване на данъци. Съдът обаче е приел, че няма опасност Димитров да въздейства на свидетелите, защото следствието приключва. Липсвала и опасност обвиняемият да се укрие. Съдът е преценил, че времето на неговото задържане от десет месеца и седемнадесет дни минава границите на разумния срок.
Източник: 24 часа (22.05.2007)
 
Темпото на икономически растеж в бившия комунистически блок през миналата година е достигнало най-високото си равнище от 1991 г., констатира Европейската банка за възстановяване и развитие в публикувания актуализиран вариант на Доклада за преходния процес, цитиран от Дау Джоунс. Средното темпо на икономически растеж в Централна и Източна Европа и ОНД през миналата година се е ускорило до 6,9 на сто спрямо 5,9 на сто през 2005 г., обяви ЕБВР на годишната си среща в Казан. Главният икономист на ЕБВР Ерик Берглоф прогнозира, че през тази година темпото на икономически растеж в региона ще се забави умерено до 6,5 на сто. Брутният вътрешен продукт на страните от Югоизточна Европа през миналата година е нараснал с 6,4 на сто спрямо 4,8 на сто през 2005 г., сочат данните на ЕБВР. Експертите от финансовата институция отбелязват, че увеличението се дължи основно на икономиките на България и Румъния
Източник: Дарик радио (22.05.2007)
 
Бившият шеф на “Топлофикация” – София Валентин Димитров излиза от ареста срещу 20 000 лева парична гаранция. Съдът реши, че няма опасност Димитров да се укрие или да попречи на разследването. Така година след шумното начало на делата за “Топлофикация”, в ареста не остана нито един от обвинените за източването на дружеството. Прокуратурата ще протестира решението.
Източник: БНТ (22.05.2007)
 
След 10 месеца арест в понеделник Софийският градски съд пусна срещу 20 хил. лв. гаранция бившия директор на "Топлофикация - София" Валентин Димитров. Това стана при четвъртия опит на защитата му да го извади от ареста и малко преди да изтече законният срок за престой там, без делото да е стигнало до съда. Димитров беше задържан първи по мегаделото за парното, а всички арестувани след него вече бяха освободени от магистратите. Според съда няма достатъчно данни бившият шеф на столичната топлофикация да е прал пари, а другите обвинения - за неплащане на данъци и за нарушение на валутния режим - не стигат, за да остане в ареста. Наблюдаващият прокурор по делото Божидар Джамбазов заяви веднага след вчерашното решение, че ще протестира освобождаването. Според обвинителя на свобода Димитров може да осуети събирането на доказателства и да повлияе на свидетелите. Джамбазов се опасява, че след пускането на арестувания изведнъж могат да се появят документи, доказващи законния произход на парите му, въпреки че 10 месеца такива не бяха намерени. Според Джамбазов, ако обвинението внесе протеста си, дори и да плати паричната гаранция, бившият шеф на парното няма да бъде пуснат от ареста, докато Софийският апелативен съд не се произнесе по мярката му за неотклонение. Според Джамбазов прокуратурата не е успяла да прецизира обвинението срещу бившия шеф на парното за пране на пари, както и престъплението, при което са добити тези средства, тъй като миналата седмица защитниците на Димитров Марин Марковски и Лъчезар Таков не са се явили в съда. "Това според мен не е случайно", коментира обвинителят. По думите му сумата, за чието изпиране Димитров е обвинен, включва намерените пари в сейфовете и банковите сметки в Австрия и по линия на "Банско пропъртис". В понеделник Джамбазов конкретизира, че обвинението за неплатени данъци срещу Димитров е за 1.5 млн. лв.
Източник: Дневник (22.05.2007)
 
Софиянци, които дължат на "Топлофикация" над 3000 лева, както и тези, които не са плащали сметките си през последните 3 години, ще станат обект на ухажване от страна на столичното парно в началото на лятото. Това предложение е залегнало в актуализирания бизнес план на дружеството, който днес трябва да се гледа от общинската комисия по инженерна инфраструктура и след това от Столичния общински съвет. В бизнес плана са разработени няколко варианта, чиято цел е да се даде известно облекчение на хората, които имат големи и стари дългове.
Източник: Сега (28.05.2007)
 
Поскъпването на тока и парното за бита от 1 юли ще бъде незначително - с 2%. “Това е моето лично мнение”, заяви председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране проф. Константин Шушулов. Ако прогнозата му се сбъдне, цената на 1 киловатчас по дневната тарифа ще се вдигне от 14,9 на 15,2 ст., а по нощната - от 9,3 на 9,5 ст. Фирмите на енергото искаха увеличение поне с 6,5%. Макар че “Топлофикация София” пожела увеличение до 13%, държавата ще й разреши до 2%, или промяна от 72,30 лева на 73,75 лева за мегаватчас с ДДС.
Източник: Труд (28.05.2007)
 
Има връщане на доверието към “Топлофикация - София”, констатира в понеделник новият изпълнителен директор на затъналото в дългове общинско – държавно дружество Петко Милевски след срещата си с членовете на общинската комисия по инженерна инфраструктура. Той направи този извод от постъпилите 6000 заявки за включване към системата на столичното парно. Ръководството на дружеството представи и плана си за излизане от кризата. Той включва намаление с пет процента за абонати, живеещи в общ блок, ако всички те си платят сметките навреме. Обмисля се и опрощаване на лихви за длъжници, които платят накуп своите задължения. Милевски предупреди, че ако Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) не приеме предложението цената на парното да се вдигне с 13 процента и не се приемат предвидени отстъпки за абонатите, загубата за дружеството ще достигне 40 милиона лева. През 2006 г. тя бе “само” 10 милиона лева. По последни данни “Топлофикация - София” дължи около 230 милиона лева на “Булгаргаз”, а има да прибира 260 милиона лева от неплатени сметки.
Източник: Медия Пул (29.05.2007)
 
5% отстъпка от сметката за парно се кани да дава от това лято столичната топлофикация, при положение че всички потребители, вързани на една абонатна станция, платят в рамките на законния срок сметките си. Това са съобщили вчера от топлофикационното дружество пред общинските съветници от комисията по инженерна инфраструктура. Тя проведе изнесено заседание в ТЕЦ "София-изток". Отстъпката ще се дава, като сумата ще се приспада от сметката за следващия месец. Сега срокът за плащане без лихва е краят на месеца след излизането на сметката. Столичната топлофикация е уведомила Националната агенция по приходите, енергийното министерство и общината за намерението да опрощава до края на лятото лихвите по стари дългове, за което "Сега" вече писа. Условието за опрощаване обаче е да се плати целият дълг. Лихвите по стари дългове особено при по-големи суми стават голям проблем, защото се акумулират, а заради тях не може да се плати и главницата. "От самата топлофикация обаче не можаха да кажат каква част от вземанията им са от лихви и каква от главница", каза общинският съветник от БСП Данаил Кирилов. Всички вземания на столичната топлофикация към края на март 2007 г. бяха за над 220 млн. лв.
Източник: Сега (29.05.2007)
 
Печалбата на столичните общински дружества се е увеличила два пъти през миналата година. Положителният финансов резултат в балансовите отчети на фирмите е 4.268 млн. лв. Община София е собственик на 31 фирми. През 2006 г. най-висока печалба са формирали от Чистота Искър - 1.680 млн. лв., Паркинги и гаражи - 1.325 млн. лв., Софийски имоти - 578 хил. лв., и Софинвест - 428 хил. лв. Отрицателен финансов резултат са показали и фирмите ВиК, СКГТ, Трансенергоремонт, която от една седмица вече е приватизирана, Въжени линии и Метрополитен. Първенец по загуби обаче е Топлофикация-София, която за същия период е формирала загуба от 10.5 млн. лв. Да не бъде освобождавана от отговорност управителката на общинските Пазари Север Мария Гулева, предложи вчера зам.-кметът по финанси на София Минко Герджиков. Финансистът на кметството мотивира искането си с факта, че управляваната от Гулева фирма е показала лоши финансови резултати за 2006 г. Според отчетите на зам.-кмета през миналата година Пазари Север са похарчили 70 хил. лв. за покриване на сметки от служебните мобилни телефони. Освен това същата сума е отишла за горивото на шест автомобила. За спонсорства, дарения и реклами пък от фирмата отчели 58 хил. лева.
Източник: Пари (29.05.2007)
 
Не съм откраднал стотинка от "Топлофикация", обяви в първото си интервю на свобода Валентин Димитров. Пред Мартин Карбовски за Дарик радио бившият шеф на столичното дружество заяви още, че е финансово затруднен, целият е потънал в заеми и едва е събрал пари за освобождаването си под гаранция. Димитров учтиво помоли водещия да се обръща към него по име: "Аз не ви казвам Марто Журналистчето, нали, за да ме наричате Вальо Топлото." Димитров каза, че вече осем съдийски състава не са открили нещо откраднато: "Няма нито една улика, че от "Топлофикация" липсва една стотинка от финансите, че липсва една гайка от складовете на фирмата или че липсва една педя земя от активите."
Източник: Новинар (04.06.2007)
 
Столичният кмет Бойко Борисов разказа на еврокомисаря по правосъдието Франко Фратини как протече проверката в "Топлофикация". Градоначалникът е на посещение в Брюксел. Борисов е обсъдил с Фратини и проверките в останалите общински дружества. Кметът информирал еврокомисаря за разкритите корупционни схеми в общината. Борисов е обяснил и как се проектират тези схеми като цяло в държавата.
Източник: Стандарт (07.06.2007)
 
Шефът на "Фронтиер" Красимир Георгиев ще е заточеник в собствената си страна. Той се върна вчера, за да получи обвинения по делото "Топлофикация". Най-вероятно ще получи забрана да напуска страната, съобщи наблюдаващият прокурор по процеса срещу Валентин Димитров - Вальо Топлото, Божидар Джамбазов. Точно в 12 ч вчера бизнесменът се яви в следствието, за да му бъдат повдигнати две обвинения. Първото е за пране на половин милион лева от сделки, свързани с фирмата "Банско пропъртис". Второто е, че Георгиев е внасял суми по сметките на Топлото в австрийска банка. Парите са от злоупотреби, смята прокуратурата.
Източник: Стандарт (08.06.2007)
 
С 2,20 лева за мегаватчас да поскъпне парното, за да могат да се изплатят задължителните ремонти. Това пише в бизнес плана на "Топлофикация София". Вчера той беше обсъден в инженерната комисия на Столичния общински съвет. Общинарите се съгласиха, че сметките трябва да се вдигнат с 4%. Така софиянци ще плащат 62,67 лв. за мегават час срещу досегашните 60,40 лв. Асоциациите на етажна собственост пък ще дължат по 59,54 лв. за мегават час вместо 57,24 лв.
Източник: Стандарт (13.06.2007)
 
4% увеличение на топлоенергията за потребители е записано в актуализирания бизнес план на “Топлофикация" – София АД. Това стана ясно на заседание на Комисията по инженерна инфраструктура в Столичния общински съвет. Повишаването на цената на топлоенергията се налага заради увеличението в цената на природния газ. Изпълнителният директор на дружеството Петко Милевски обясни пред комисията, че предлаганото 4% увеличение е минимално и е в рамките на социално-поносимите граници. То обаче по никакъв начин няма да реши финансовите проблеми на дружеството и да го изведе на печалба. С 14% трябва да поскъпне парното в София, за да бъдат нулирани загубите на “Топлофикация" – София. Ако цената не бъде увеличена, то “Топлофикация” я грозят загуби от 40 млн. лева.
Източник: Дарик радио (13.06.2007)
 
През следващата седмица Надзорният съвет на Столичната общинска агенция за приватизация (СОАП) трябва да приеме оценката на частната консултантска фирма СД "Рацио 90" за финансовото състояние на Общинска застрахователна компания (ОЗК) АД, съобщи Асен Петров, началник отдел "Преструктуриране и приватизация" в СОАП, цитиран от INSURANCE.BG. Многократните опити на редакцията да се свърже с ръководството на ОЗК за повече информация бяха неуспешни. Специалистите по приватизационните оценки изготвиха анализ на акционерните дялове на Столична община и двете й дружества - "Софийски имоти" и "Паркинги и гаражи" - в ОЗК. Общо тримата акционери притежават 65,55% от капитала на компанията. Мажоритарният дял на застрахователя ще се продава пакетно. След като от СОАП приемат оценката на консултантите, предстои Столичният общински съвет да избере и приеме метод за продажбата на пакета акции. Това може да стане или чрез публичен търг, или чрез публичен конкурс. Въпреки че няма открито заявен интерес към сделката, се очаква много бързо да бъде намерен купувач. Целта е да се върви към ритмична подготовка за цялостната приватизация на застрахователя. Очаква се, че онзи, който купи контролния пакет акции и стане мажоритарен собственик, на по-късен етап ще изкупи и останалите дялове в компанията. Най-голям дял в ОЗК има "Софийски имоти" ЕАД - 46,41%. Столична община, "Топлофикация София" АД и "Паркинги и гаражи" ЕАД държат по 9,57%, а Общинска банка АД има 4,78%. Акционери в дружеството са още "Брикел" ООД с 4,50% , Топлофикационните дружества в Бургас, Плевен и Габрово, както и "Мина Станянци" АД, които притежават по 3,54% от застрахователя. "Топлофикация Враца" ООД държи 1,34%, а "Софийски аптеки" АД - 0,10% от капитала на застрахователното дружество, който е в размер на 6 милиона лева. През април "Рацио 90" спечели търга за избор на консултант по продажбата на застрахователната компания. СД "Рацио 90" е частна консултантска фирма, създадена през 1990 г. Консултант по приватизационната сделка е консорциумът "Аржил, Камбуров - Транзакта - МурСтивънс БулМар", избран от СОАП за победител в конкурса. ОЗК беше създадена през 1996 г. с идеята всички общински служби и дейности да бъдат застраховани от нея. Освен Столична община, нейни клиенти са още община Плевен, община Велико Търново, "Бояна филм" АД, "Булгаргаз" АД, "Газстроймонтаж" АД, "Топлофикация София" АД, Холдинг "Света София", "Софмил" ООД, "ТОБО" ООД, "Софийска вода" АД, "Метрополитен София" АД, "Егида София" ЕАД, "Овергаз инженеринг" АД и др. ОЗК е сред малките на пазара, но сегашните собственици се надяват това да не се отрази на интереса на потенциалните купувачи. Премийният приход на компанията за миналата година е 7,397 млн.лв., който формира 0,7% пазарен дял.
Източник: Дневник (13.06.2007)
 
Топлинните счетоводители имат изгода да се повиши цената на парното, за да бъде продадена "Топлофикация" и те да я изкупят на безценица. Това предположение направи вчера пред "Новинар" изпълнителният секретар на Федерацията на потребителите Павел Кърлев. По думите му, след като абонати сега не могат и отказват да си плащат високите сметки, след като те бъдат увеличени, въобще няма да има събираемост на задълженията. Целта е компанията да фалира и да бъде продадена на безценица, смята Кърлев. Първи на опашката при обявяване за приватизация на дружеството ще са топлинните счетоводители, уточни той.
Източник: Новинар (14.06.2007)
 
Без дебат Столичният общински съвет (СОС) одобри в четвъртък новия бизнес план на “Топлофикация - София”, в който се предвижда увеличение на топлоенергията за битовите потребители с 4 процента. Ако Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) също одобри исканията на потъналото в дългове предприятие, то цената ще се вдигне от 60.25 лева на 62.67 лева с ДДС за мегаватчас топлоенергия. Въпреки това от думите на изпълнителния директор на общинско-държавното дружество Петко Милевски стана ясно, че дори и това няма да спре пътя на предприятието към фалита. По негови разчети след вдигането с 4 пункта на цените, загубите на “Топлофикация - София” само за 2007 година ще бъдат 18 милиона лева. Ако обаче ДКЕВР не одобри новия бизнес план, то те ще бъдат 40 милиона лева. Според него, за да завърши на нулата, дружеството трябва да повиши цената на парното с 14 процента.
Източник: Медия Пул (15.06.2007)
 
Парното и топлата вода в София и Пловдив поскъпват от 1 август. Топлофикациите в двата града вече са внесли предложенията си за повишение на цените в енергийната комисия, съобщиха шефове на двете дружества. "Топлофикация София" иска увеличение с 4%. От 2 до 6% пък е предложението за скок на топлото в Пловдив. Цената ще зависи от повишението на електроенергията, която дружествата произвеждат от когенерациите си. Ако удовлетворят исканията ни за цена на тока, парното и топлият душ ще поскъпнат само с 2%, обясни Мирко Угринов, шеф на дружеството под тепетата. От регулатора са категорични, че поскъпване ще има, ако се вдигне природният газ.
Източник: Стандарт (15.06.2007)
 
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране няма да разреши исканото от топлофикациите в София и Пловдив поскъпване на парното. По време на Енергийния форум край Варна шефовете на двете дружества потвърдиха, че от 1-ви август искат 4 %-но увеличение на топлоенергията в столицата и до 6 на сто - в Пловдив.
Източник: БНТ (15.06.2007)
 
Отчитането на абонатите на "Топлофикация" от фирмите за топлинно счетоводство ще приключи на 13 юли, съобщиха от асоциацията им. Причината за удължения срок, в който дружествата проверяваха радиаторите, беше новата наредба за топлоснабдяване, по която се работи през този отоплителен сезон. Документът беше приет от икономическото министерство извън предварително набелязаните срокове. От Асоциацията на фирмите за топлинно счетоводство обясниха, че основният проблем при отчитането е този, че клиентите не осигуряват достъп до домовете си. Парното в София да поскъпне с 4% от 1 август, предлагат от "Топлофикация". От асоциацията на топлинните счетоводители отрекоха, че имат намерение да изкупуват "Топлофикация" на безценица, както твърди изпълнителният секретар на Федерацията на потребителите Павел Кърлев.
Източник: Новинар (15.06.2007)
 
Фирмата за топлинно счетоводство "Бруната България" е на път да завземе още територии в бизнеса с отчитане на парното в София. Според обява от 31 май 2007 г. на столична топлофикация в регистъра на обществените поръчки "Бруната" е единствената фирма, поканена да участва в процедура по договаряне без обявление. Предмет на процедурата е услугата "отчитане на водомери в абонатните станции през 4969 броя топломери". Според запознати обявената процедура е напълно законен начин да се заобиколи конкурсното начало при избор на фирми с основен мотив, че техниката не може да работи със софтуер на друга фирма. Обемът на поръчката е за не по-малко от 0.5 млн. лв.
Източник: Сега (18.06.2007)
 
Фирмата за топлинно счетоводство "Бруната България" е на път да завземе още територии в бизнеса с отчитане на парното в София. Според обява от 31 май 2007 г. на столична топлофикация в регистъра на обществените поръчки "Бруната" е единствената фирма, поканена да участва в процедура по договаряне без обявление. Предмет на процедурата е услугата "отчитане на водомери в абонатните станции през 4969 броя топломери". Законът за обществените поръчки допуска такива ограничени процедури само когато става въпрос за защита на интелектуалната собственост върху някакъв продукт и изборът на произволна фирма би нарушил тези права. В мотивите към обявата е записано само, че софтуерът на топломерите трябва да бъде пренастроен, за да работи заедно с този на общия водомер за топлата вода.
Източник: Сега (18.06.2007)
 
Топлата вода и парното в София ще поскъпнат от 1 август едва с 0,26%, вместо с 4%, както поиска “Топлофикация”. Това предвиждат експерти на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) в доклад за промените в цените на топлоенергията. Документът ще бъде разгледан от комисията на открито заседание на 26 юни. За да ограничат поскъпването до незабележимите 19 ст. на мегаватчас, експертите са орязали исканията на “Топлофикация София” с над 17 млн. лева. Парите за ремонти например са намалени наполовина - от 8,964 на 4,424 млн. лева. Мотивът е, че през 2006 г. са похарчени реално по-малко - 4,322 млн. лв.
Източник: Труд (22.06.2007)
 
Докато мегаватчас парно в столицата ще поскъпне с 16 стотинки от 1 август, бургазлии ще плащат за същото количество топлоенергия с 5 лв. повече. С различни проценти се повишават и цените на други топлофикации в страната, а сливналии и плевенчани ще плащат по-ниски сметки за парно от следващия сезон. Средното повишение на цените за страната е 0.35 на сто. Това предвижда Държавната комисия за енергийно и водно регулиране в експертен доклад, който предстои да бъде разгледан на открито заседание на 26 юни. Документът е изготвен след анализ на постъпилите заявление от дружествата запромяна на цените им и преглед на разходите им. Публикуван е на сайта на регулатора. Предвидената корекция за столичната топлофикация е цената да стане от 60.25 лв./МВтч на 60.41 лв./МВтч. В Пловдив повишението е от 66.91 лв./МВтч на 68.87 лв./МВтч. Във Варна парното поскъпва от 71.29 лв./МВтч на 72.50 лв./МВтч. Най-сериозното повишение е за бургазлии - от 65.36 лв./МВтч на 70.38 лв./МВтч, в Русе също е по-съществена разликата - от 52.01 лв./МВтч на 56.64 лв./МВтч.
Източник: Медия Пул (22.06.2007)
 
Повечето от топлофикациите в страната отчитат загуба за 2006 г. с изключение на частните дружества във Враца, Велико Търново и Габрово и държавната в Пловдив. Това се посочва в доклад на експертите на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за новите цени на парното. Регулаторът ще разгледа предложенията на компаниите на открито заседание във вторник. В доклада се посочва, че средната събираемост на задълженията в сектора се увеличава и достига 150 дни. Експертите са установили, че най-висока събираемост имат дружествата в Сливен, Русе, Варна и Перник, а най-ниска - в Бургас, Казанлък, Шумен и Правец. Най-дълго се издължават на доставчиците дружествата в София, Разград, Лозница, Русе, Варна и Пловдив. Топлофикациите имат задължения 290.5 млн. лв., което е увеличение с 26.2% спрямо предходната година, като лидер по този показател е столичното дружество. Според доклада сегашният метод на регулиране на цените чрез нормата на възвращаемост и отчитане на инвестициите не създава финансови стимули в дружествата за намаляване на разходите. Компаниите правят необосновани инвестиции, а регулаторът им осигурява нарастваща възвращаемост ежегодно, без да има механизъм за ограничаването им. ДКЕВР ще регулира чрез стимули, като въведе горна граница на цените. Така методиката за промяна на цените ще бъде обвързана с постигнатото качество на предлаганите услуги. Намеренията на регулатора са новият метод да се въведе от този отоплителен сезон, като започне отчитане на финансовите резултати за 2-годишен период. Междувременно топлинните счетоводители "Техем","Бруната" и "Нелбо инженеринг" обявиха, че изравнителните сметки за този отоплителен сезон ще се забавят заради новата наредба за топлоснабдяването, която изисква въвеждане на друг софтуер. Някои от дружествата пък съобщиха, че ще разширяват дейността си, като се заемат и с отчитането на водомерите за топлата и студената вода, което изисква допълнителни служители.
Източник: Дневник (22.06.2007)
 
Само бърза процедура за приватизация може да спаси "Топлофикация Шумен". Това обяви вчера шефът на Агенцията за приватизация (АП) Тодор Николов. Агенцията вече изпратила писмо до енергийното ведомство, в което предупреждава, че предприятието е в лошо финансово състояние. Николов припомни, че м. г. агенцията е продала част от активите на шуменската фирма, за да бъдат върнати борчове към "Булгаргаз". Въпреки това дружеството продължило да трупа задължения и загуби. Ще обявим приватизационната процедура, но не съм оптимист", заяви шефът на АП. Той поясни, че раздържавяването на тази топлофикация много се забавило заради съпротивата на шуменци. До момента в АП има заявен интерес за "Топлофикация София" от 4 компании, съобщи още Николов. Решението за приватизацията на компанията обаче било сложно, защото общината и енергийното министерство имали различни виждания". Предстоящите общински избори и оставката на Румен Овчаров също намалявали вероятността някой да поеме отговорност за продажбата.
Източник: Сега (26.06.2007)
 
С 0.26 % да поскъпне парното в столицата от 1 август, средно с 0.35% за страната - това се предвижда в доклад на експерти на ДКЕВР, който регулаторът ще разгледа на свое заседание днес. Ако предложенията бъдат приети, цената на парното в София ще стане от 60.25 лв. за МВтч на 60.41 лв. за МВтч. За Пловдив поскъпването ще е с около 2 лева за МВтч, във Варна – с 1.20, за Бургас – с 5 лева, в Русе увеличението също ще е с почти 5 лева. В Плевен се очаква цената на парното да стане по-ниска.
Източник: Дарик радио (26.06.2007)
 
Абонатите на "Топлофикация - София" ще останат без топла вода и парно, ако Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) не увеличи цената на топлината енергия с исканите 4% от дружеството и повиши разходите за ремонти. Това предупреди изпълнителният директор Петко Милевски на открито заседание на регулаторната комисия за обсъждане на новите цени на парното от 1 август. Той посочи, че през миналата година след проверките на енергийното министерство, общината и прокуратурата не са правени никакви текущи ремонти, а само са отстранявани авариите. Като резултат три пъти са се увеличили авариите по преносната мрежа, отбеляза Милевски. Възстановяването на аварията с газопровода, прекъснат преди няколко месеца, ще струва на дружеството 2 млн. лв., посочи той. Разходите са намалени, а цените на материалите са се увеличили с 30%. Според него така определеното от регулаторната комисия повишение с 0.26% вместо с исканите 4% ще доведе до загуба от 30 млн. лв. за компанията за 2007 г. Милевски очаква поскъпване на природния газ от октомври, което трябва да бъде отразено в цените. В доклада на експертите на комисията е записано, че в новите цени е отчетено 8% увеличение на цените на природния газ от началото на годината. Срещу намалените средства за ремонти се изказаха и изпълнителният директор на "Топлофикация - Пловдив" Мирко Угринов. Регулаторът е намалил разходите за ремонти с 1/3 спрямо предложените. От ръководството на частната "Топлофикация - Плевен" възразяват също срещу по-ниските разходи, които ще се отразят върху ремонтите. "Топлофикация - Разград" също иска поскъпване на парното. Дружеството, чийто собственик е "Овергаз", работи по проект за изграждане на мощност за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия.
Източник: Дневник (27.06.2007)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ с решение от 19.IV.2006 г. по ф. д. № 1084/93 вписва промени за "Топлофикация София" - АД: заличава като изпълнителен директор Валентин Димитров Димитров; вписва като изпълнителен директор Георги Стоянов Рогачев; вписва като зам.-председател на съвета на директорите Валентин Димитров Димитров; дружеството ще се управлява и представлява от изпълнителния директор Георги Стоянов Рогачев.
Източник: Държавен вестник (10.07.2007)
 
Взетото от СОС решение за обявяване на нов публичен конкурс за директор на "Топлофикация-София" се бави тактически и може да не стане факт до местните избори. Конкурс изобщо може да няма, ако бъдещият общински съвет не зачете волята на предшествениците си. Това се разбра след изявление на председателя на СОС Владимир Кисьов, че ще внесе питане защо се бави конкурса. Решението за обявяването му бе взето още през април, като СОС дори определи критериите - висше образование, минимум 3 години опит в управлението на търговско дружество, представянето на проект за бизнес програма. Срок за провеждането на процедурата обаче не бе определен.
Източник: Сега (13.07.2007)
 
Приватизацията на "Топлофикация София" може да бъде извършена и през борсата. Това заяви новият министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров по БНТ. Продажба през борсата ще бъде по-прозрачна. Но от този вариант няма да бъдат доволни синдикатите, защото не могат да договорят допълнителни социални ангажименти, обясни Димитров. По думите му държавата отдавна е трябвало да продаде дела си в столичното парно. Дружества със социални функции като "Топлофикация" трябва да се управляват или от правителството, или от общината. Друго дружество със социална функция е и "Булгартабак", посочи Димитров. Според него подготовката за приватизация върви добре, но не трябва да се забравя, че на цигарения холдинг разчитат много производители на тютюн.
Източник: Стандарт (17.07.2007)
 
Държавата трябва да продаде своя дял от "Топлофикация София", защото дружеството не изпълнява социални функции, съобщи шефът на бюджетната комисия в парламента Петър Димитров, който утре ще бъде предложен за избиране от Народното събрание за министър на икономиката и енергетиката. Според него предприятие, което не изпълнява по закон социална функция, трябва да бъде обявено за приватизация. Навлизането дори на миноритарен частен капитал в управлението на "Топлофикация" ще подобри управлението на дружеството, коментира Димитров. Приватизация на дружеството през борсата е най-прозрачен начин за продажба, но при него не се знае кой ще бъде купувачът и не могат да се поемат социални ангажименти към работещите в него. Войната между Столична община и Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) относно "Топлофикация София" трябва да бъде прекратена, каза Димитров. В момента мажоритарният дял на дружеството от 52% се държи от софийската община, а МИЕ разполага с 48%.
Източник: Новинар (17.07.2007)
 
Като свои приоритети номинираният за министър на икономиката депутат от БСП Петър Димитров открои насърчаването на износа чрез подкрепа от страна на държавната Насърчителна банка и приватизацията на държавните активи през борсата. За предприятията със социални функции като "Булгартабак" обаче препоръча преговорите със стратегически инвеститор. Но и там "агонията не може да продължава вечно", каза Димитров. Той се обяви и за продажба на държавния дял в "Топлофикация-София". Според Димитров навлизането на частен, макар и миноритарен, собственик в дружеството ще има оздравителен ефект. Приватизацията на столичната топлофикация бе принципно договорена между столичния кмет Бойко Борисов и бившия министър на икономиката Румен Овчаров. И до момента обаче процедурата не е задвижена. "Аз мисля, че е в интерес на държавата тези сделки да се ускорят и да се финализират възможно най-бързо", заяви Петър Димитров.
Източник: Сега (17.07.2007)
 
България няма да има право да продаде "Булгаргаз", "Топлофикация-София", НЕК и други свои енергийни компании или части от тях на "Газпром", Обединените руски енергийни системи, на руски банки и фондове. Причината е, че руското правителство поставя прегради пред придобиването на руски добивни и енергийни компании от европейски инвеститори. До септември Европейската комисия ще завърши мерките за ограничаване на инвестициите в енергетиката на общността от компании от държави, несъблюдаващи "принципа на взаимно допускане" в енергетиката. Наесен ЕК ще се опита отново законодателно да раздели бизнеса в газовия и енергиен отрасъл, съобщи NEWSru.com. Целта е да се ограничи експанзията на "Газпром" на европейските пазари. Вицепрезидентът на ЕК Гюнтер Ферхойген е провел разговори в Москва по въпросите на координацията на развитието на промишлеността и държавното регулиране в ЕС, които започнаха през 2005 г. Възобновяването на преговорите е свързано с подготовката на пролетната среща 2008 г. на високо равнище Русия-ЕС. Датата и мястото на срещата още не са определени. Последната подобна среща през юни т.г. в Самара беше де факто провалена и подписването на двустранен договор между общността и Руската федерация бе отложено за неопределено време, напомня "Комерсант". Новият договор ще бъде подписан най-рано през пролетта на 2008 г., тоест след президентските избори в Русия. Представителите на ЕК предварително съобщиха, че биха искали заедно с рамковия договор за десетилетието ЕС-Русия да се подпише и договор за икономическо сътрудничество, включително и в енергетиката. Наесен ЕК ще внесе за разглеждане от Съвета на министрите на ЕС новите регулативни директиви за пазара на газ и електроенергия. На 13 юли еврокомисарят по икономическите и финансови отношения Хоакин Алмуниа е пуснал доклад, в който поддържа общата стратегия за либерализация на "мрежестите" (телекомуникационни, газови и електроенергийни) пазари в ЕС. Така Европа да преживее безболезнено ръста на цените на нефт и газ.
Източник: Новинар (18.07.2007)
 
Френската компания "Далкия", която неотдавна стана собственик на "Топлофикация - Варна", преговаря с Христо Ковачки за покупката на топлофикациите в Бургас, Враца, Плевен и Сливен, съобщи източник, близък до преговорите. На този етап не искаме да коментираме водените разговори, заявиха от "Далкия България". Неотдавна компанията заяви интереса да придобие и 20% от капитала на "Топлофикация - София" по схемата дълг срещу собственост. От офиса на Христо Ковачки до редакционното приключване не беше получен отговор по въпроса за преговорите. Към дружествата на Христо Ковачки интерес проявява и чешката компания ЧЕЗ. Шефът на "ЧЕЗ България" Мартин Роман обяви неотдавна, че са водени разговори за покупка на част от активите, собственост на Ковачки. По неофициална информация пък Ковачки проявява интерес към "Топлофикация - Русе", където сделката със "Словенски електрарне" все още не е приключена. Дружеството във Враца беше купено на фондовата борса от фирмата "Камибо", за чийто консултант се обяви Ковачки, за 790 хил. лв. Година по-късно бяха приватизирани топлофикациите в Бургас и Плевен. До момента няма информация за общия размер на инвестициите, направени в трите дружества, в регулаторната комисия. Общо абонатите на трите дружества надхвърлят 100 хил. Ако се стигне до успешно приключване на преговорите, "Далкия" ще засили позициите си на българския енергиен пазар и ще се конкурира с австрийската компания ЕVN, която наскоро купи "Топлофикация - Пловдив". Държавни засега остават топлофикациите в София, Шумен и Перник. В четвъртък пред парламентарната комисия за борба с корупцията шефът на "Топлофикация - София" Петко Милевски съобщи, че поне 60% от топлоенергията, подавана в столичните блокове, се краде от едни съседи, а се плаща от други, заради което и са толкова изкривени сметките за парно. Той обаче се позова не на данни на дружеството, а на неофициална информация. Изявлението му провокира нападки от страна на народния представител от "Коалиция за България" Димитър Гъндев, според когото подобен процент на кражби в сградите е недопустим и зад него се крият загуби по мрежата, които се калкулират в цената. Милевски обаче посочи, че от кражбата са потърпевши само някои от живеещите в дадена сграда. Столичният заместник-кмет по финансите Минко Герджиков каза, че към момента задълженията на абонатите към софийската топлофикация са 150 млн. лв. Дългът на дружеството към "Булгаргаз" за синьо гориво възлиза на 151 млн. лв., но има тенденция към увеличаването на сумата, каза заместник-министърът на икономиката и енергетиката Анна Янева, която участва в общинско-държавния консултативен съвет за продажбата на топлофикацията. Тя отбеляза, че двамата акционери нямат обща визия за развитието на дружеството и консултант за неговата приватизация все още не е избран. Работи се на планирана финансова загуба, която се изразява в разликата между одобрената от регулатора цена за топлинната енергия и цената на природния газ, каза Милевски. Тази контролирана финансова загуба за миналата година е 18 млн. лева, добави той.
Източник: Дневник (20.07.2007)
 
Изравнителните сметки за парно и топла вода да могат да се изготвят по всяко време на годината, а не само след края на отоплителния сезон. Това предложиха вчера от Асоциацията на топлинните счетоводители. Те участваха в заседание на енергийния регулатор, на което бяха разгледани общите условия между фирмите и топлофикациите в София, Враца, Сливен и Плевен. Идеята за т. нар. ролиращ принцип означава, че датите за отчитане в различните жилищни блокове ще се разминават дори и в сезоните.
Източник: 24 часа (25.07.2007)
 
"Топлофикация София" да връща пари от сметките за парно за миналата зима, очакват абонати. Според тях през топлата зима са плащали високи сметки, защото са били на база 2006 г. Затова сега при изравняването очакват парното да им върне надвзетите пари. Но от "Топлофикация" твърдят, че на много малко потребители ще дават пари обратно, защото сметките били реални. Зимата била топла, но цената на парното скочи. Дори радиаторите да не работят, много енергия отива в сградната инсталация. Така сметките са високи, сякаш радиаторът е работил. От края на миналата седмица някои фирми за дялово разпределение изпращат изравнителни сметки. Но повечето топлинни счетоводители ще са готови със сметките в средата на август.
Източник: Стандарт (25.07.2007)
 
Столичната топлофикация предупреди вчера, че заради високите температури работниците й ще провеждат ремонтни работи само рано сутрин и късно вечер. Според съобщението няма друг начин да бъде изпълнена лятната ремонтна програма и да се подготви системата за работа в зимни условия и затова дружеството се извинява, че ще причини неудобства на живеещите близо до ремонтните работи. Това лято въпреки липсата на профилактика около една четвърт от мрежата е в ремонти, при които се налага спирането на топлата вода. Такива ремонти има в части от "Младост", "Дружба", "Борово" и на други места. ОБЛЕКЧЕНИЕ Броят на касите за плащане на ток в Западна и Северна България ще бъдат увеличени двойно, а в столицата - тройно. Това съобщиха вчера от ЧЕЗ след среща на ръководството на електрокомпанията с председателя на Федерацията за защита на потребителите в България Павел Кърлев. Заради обещанието федерацията ще се откаже да заведе колективен иск срещу ЧЕЗ, която принуди през последните две седмици стотици хиляди клиенти да се редят на опашки в пощите, за да си платят тока.
Източник: Сега (26.07.2007)
 
На горещ телефон 311 софиянци ще сигнализират за всички несгоди, които ги сполетяват в големия град. 311 е кодовото название на линията по подобие на същата служба в Ню Йорк и Вашингтон. Там телефонът е бил пуснат след атентатите на 11 септември, за да се отклоняват неспешните повиквания на 911. Софийският проект също се казва Център за неспешни сигнали. Номерът на телефона тепърва ще се уточнява с БТК, но е сигурно, че ще е кратък и безплатен. Обажданията ще се приемат в диспечерски пункт в сградата на Столичната община. Операторите ще ги пренасочват към съответните служби, които могат да помогнат и да окажат съдействие. Системата може да определи мястото, откъдето идва сигналът, с точност до 10 метра, обясни Никола Лазаров, който движи проекта. На екрана си операторите ще го фиксират с едно кликване на мишката. Информацията ще се записва на огледален диск, което гарантира запазването й. Хората, които я приемат, пък ще я препращат на съответните общински служби или на "Софийска вода", "Топлофикация" и т.н.
Източник: Стандарт (26.07.2007)
 
Частната фирма “Ню енерджи вижън” може да получи днес без търг или конкурс правото да изгради нова ТЕЦ върху терен на “Топлофикация София”. Земята е 16 749 кв. м - част от площадката на Отоплителна централа “Земляне”. Проектът е включен като трета точка в дневния ред на насроченото за 12 часа общо събрание на акционерите на столичното парно. Собствениците - Столичната община с около 58% от капитала и Министерството на икономиката и енергетиката, са на противоположни позиции за новата мощност. Общинският съвет на София се съгласи на 26 октомври м. г. да бъде учредено възмездно право на строеж за 20 г. в полза на “Ню енерджи вижън”, за да изгради централа за комбинирано производство на ток и топлоенергия. Тя ще разполага с 24 мегавата електрическа мощност и с 64 мегавата топлинна.
Източник: Труд (27.07.2007)
 
Столичната община ще продаде дела си от 65.55% в Общинската застрахователна компания (ОЗК) чрез търг с явно наддаване. Това реши Столичният обищнски съвет. През септември предстои съветниците да одобрят минималната тръжна цена, която според оценката на консултанта СД "Рацио 90" е около 6.3 млн. лв. Така се очаква търгът да се насрочи през октомври преди провеждането на местните избори, казаха от Столичната общинска агенция за приватизация, която се ангажира с продажбата на акциите. Мажоритарният пакет на общината ще се продава заедно. Той се формира от акциите на общинските фирми "Софийски имоти" с 46.41% и "Паркинги и гаражи" с 9.57%, както и на общината от 9.57%. Общо трите акционера притежават 65.55% от капитала на компанията. Другият голям акционер в компанията е бизнесменът Христо Ковачки, който миналата година изкупи дяловете на застрахователните дружества "Енергия" и "Алианц", както и на частната фирма "Авеста трейд", и в момента държи 20% от капитала на дружеството. Освен него интерес към продажбата на общинския дял преди време официално с писмо до общинския съвет бяха заявили от "Лев инс", които обмислят да излязат на борсата. Представители на "Армеец" също бяха заявили интерес към продажбата на акции. ОЗК е сред най-малките компании в сектора. Премийният й приход за миналата година е близо 7.4 млн. лв. Основните й постъпления идват от застраховките "Гражданска отговорност", "Пожар и природни бедствия" и автокаско. Делът й на пазара е относително малък - под 1%. Дружеството обаче е атрактивно заради лиценза и стабилната си позиция. Застрахователната компания беше създадена през 1996 г. с идеята всички общински служби и дейности да бъдат застраховани от нея. Това обаче не се случи. Редица общински детски градини, училища, болници и други обекти не ползват услугите й. Същото сториха и някои от районните кметове въпреки писмото на бившия вече кмет Стефан Софиянски. Освен Столичната община нейни клиенти са и общините Плевен и Велико Търново. Услугите й ползват още "Бояна филм", "Булгаргаз", "Газстроймонтаж", "Топлофикация София", "Софмил", "Софийска вода", "Метрополитен", "Егида", "Овергаз" и други.
Източник: Дневник (03.08.2007)
 
Абонатите на "Топлофикация-София" дължат към момента на дружеството 190 000 000 лева, като събираемостта е около 38 на сто. Това каза пред журналисти изпълнителният директор на дружеството Петко Милевски. Същевременно топлофикационното дружество дължи на "Булгаргаз" общо около 150 000 000 лева за доставеното гориво. От "Топлофикация" коментираха, че сравнително ниският процент на събираемост на задълженията е свързан с все още неполучените изравнителните сметки за изтеклия отоплителен сезон. По думите на Милевски, по-голямата част от тези сметки ще бъдат получени през септември.
Източник: БТА (03.08.2007)
 
Показанията на топломерите в баните тази зима масово показват огромни стойности. Често пъти радиаторите в тях отчитат толкова топлоенергия, колкото тези и в спалнята и хола, оплакаха се читатели. Такива случаи са отбелязани в центъра на столицата, в "Слатина", квартал "Васил Левски" и другаде, където изравнителните сметки вече излязоха и тече срокът за обжалване. "Топломерът в банята ми почти доближава по показания този в хола и е два пъти повече от миналата година, а последната зима бе по-мека", каза клиент на "Техем" от блок 39 в "Слатина". Изравнителна сметка на "Бруната" от центъра на столицата показва почти същото - 41 единици за банята и 49 за хола. Оплакването е масово и за квартал "Васил Левски". От двете фирми поискаха време, за да проверят случаите. Според шефката на дирекция "Топлофикация" в енергийното министерство Любка Георгиева се е очаквало да се стигне до този феномен, защото просто досега топлинните счетоводители са усреднявали показанията на уредите в баните, а новата методика не им дава тази възможност. "Реално това са отоплителни тела, които греят непрекъснато, защото много рядко имат вентили и не могат да се спират. Особено големи разминавания ще има там, където се пести от потреблението", коментира Георгиева. Очаква се тези дни в министерството да бъде извикано ръководството на "Техем" да дава обяснения за странния начин, по който изписва в изравнителните сметки процента за сградна инсталация. Първите сметки показаха, че този процент на много места е силно завишен в сравнение с миналата година, а това ощетява хората, които пестят от парното. В самите сметки той е записан в проценти, а според Георгиева новата наредба изисква той да се пише в количество топлоенергия. Това означава, че хората съвсем могат да загубят представа за какво става дума. При последните промени в енергийния закон бе решено, че за да има по-голяма справедливост, се премахва горната граница от 30% за сградна инсталация и тя вече ще се определя от топлинния счетоводител според сградата, което води до натоварване на сметките на хората с ниско или никакво потребление.
Източник: Сега (03.08.2007)
 
Един от най-големите български туроператори - "Алма тур", е новият собственик на апартаментния комплекс "Тамплиер" в Банско. Информацията потвърдиха изпълнителният директор на компанията Любомир Панковски и бившият вече собственик на комплекса Илко Йоцев, който през последните години се занимаваше и с управление на имоти в планинския курорт. "Тамплиер" е един от първите апартаментни комплекси, които бяха построени в зимния курорт Банско. Той е категоризиран с четири звезди. В по-голямата си част обектът работеше като хотел. Реших да продам хотела поради лични мотиви, обяви Илко Йоцев, който беше зам.-министър на енергетиката в правителството на Симеон Сакскобургготски. По думите му в момента той се занимавал с бизнес в сферата на енергетиката и нямал възможността да развива и туристическа дейност. От "Алма тур" обявиха, че "Тамплиер" ще продължи да работи като хотел. Предстои компанията да разшири комплекса с нови апартаменти. За целта компанията е купила допълнително 5 дка терени, които ще използва за развитието на обекта. Ще инвестираме в изграждането на нова и модерна туристическа инфраструктура, каза Любомир Панковски. Това включва разширението на СПА центъра, изграждането на аквапарк и др. "Тамплиер" беше готов през есента на 2005 г. Строителството му продължи близо година, а първоначалната инвестиция беше 12 млн. лв. В момента комплексът разполага с над 50 апартамента, разпределени на четири етажа. Общата разгъната застроена площ е 12 хил. кв.м. Освен с апартаменти "Тамплиер" разполага с басейн, фитнес зала, СПА център с разнообразни процедури за разкрасяване, ресторант, бар, лоби бар и др. Обектът има и подземни гаражи. Купувачът "Алма тур" е сред водещите туроператори на българския пазар. През последните години се специализира и активно разработва руския пазар и балтийските държави. През 2005 г. компанията придоби дял от балтийския туроператор "Фиджи травъл". Броят на туристите от балтийските държави, посещаващи България, е над 10 хил., като по-голямата част от тях са организирани туристи на "Алма тур". Освен в Банско компанията има още един хотел в морския курорт Златни пясъци. "Алма тур" откри хотел "Атлас" през 2003 г. Хотелът, в който са вложени 12 млн. лв., се намира на втора линия в курорта на 350 м от центъра на комплекса и на 250 м от плажа. Разполага с 580 легла, един основен ресторант, лоби бар, закрит и открит басейн.
Източник: Дневник (07.08.2007)
 
Овластяване на управителния съвет на "Енергоремонт холдинг" да решава за издаването на облигационни заеми ще гласуват акционерите на дружеството. Общото събрание е насрочено за 17 септември, като общият размер на облигационните заеми, които могат да се емитират, е максимум 50 млн. лв. или равностойността им в друга валута. До редакционното приключване на броя от ръководството на холдинга не успяха да отговорят какви проекти биха се финансирали с емитирането на дългови ценни книжа. В обявата за общо събрание на холдинга, която бе публикувана на сайта на БФБ - София, е записано още и предложение за промени в системата на управление от едностепенна със съвет на директорите в двустепенна с надзорен и управителен съвет. Към края на полугодието холдингът е реализирал печалба в размер на 571 хил. лв., което представлява спад от 33% спрямо съответния период на миналата година. За разглеждания период разходите на компанията са се увеличили с 98% до 12.118 млн. лв, а приходите са нараснали с 82% до 12.689 млн. лв., сочи неконсолидираният отчет на компанията. Предметът на дейност включва производство и ремонт на машини, съоръжения и съдове, използвани в енергетиката, а сред клиентите на компанията са "Топлофикация София", НЕК, ТЕЦ "Марица-изток 2" и др. Право на глас в общото събрание ще имат лицата, вписани в регистрите на Централния депозитар като акционери 14 дни преди датата на ОСА, или към 3 септември. Последна дата за сключване на сделки с акции на дружеството, в резултат на които новият собственик ще има правото си на глас, е 30 август, става ясно от съобщението. Основни акционери в "Енергоремонт холдинг" към края на юни са "Миления 77" ЕООД (33.46%), "Конвенционални ерергийни системи" (32.39%), "Българска енергетика" (31.73%), е записано в междинния отчет за дейността.
Източник: Дневник (07.08.2007)
 
Ръководството на „Топлофикация–София” представи инвестиционната и ремонтната си програми за тази година. Първата е на стойност 49 млн.лв., като 33 млн. лв. са външни средства от Европейската банка и от Световната банка, а 16 млн. лв. са собствени средства. Ремонтната програма е за 6 млн. лв. По нея до края на годината ще се подменят 1600 абонатни станции, ще се оправи авариралият в края на март газопровод в район „Овча купел”, а в кв. „Левски Г”, „Хаджи Димитър” и „Сухата река” ще се осигури топла вода, каквато досега там нямаше. Председателят на инженерната комисия към Столичния общински съвет Николай Желев каза пред Дарик, че през септември ще се обсъди въпросът с приватизацията на „Топлофикация–София” и докъде е стигнал процесът. Миналата година общинският съвет взе решение, въз основа на което по-късно се подписа споразумение с енергийното министерство за приватизация на столичната „Топлофикация” до края на 2007 г. Интерес вече проявиха чешката фирма „ЧЕЗ”, френската „Далкия” и други.
Източник: Дарик радио (15.08.2007)
 
"Топлофикация" София реши да опрости лихвите по натрупаните до октомври миналата година сметки и обяви "лихвена ваканция". Тя ще започне през септември и ще трае 1 месец. През това време задлъжнелите абонати ще могат да платят главницата по задълженията си, а топлофикация се наема да опрости лихвата. Това няма да важи за сметки, натрупани след 1 октомври 2006 г. От столичното дружество ще отправят покана за индивидуално споразумение към всеки абонат и опрощаването ще стане факт след сключен нарочен договор. Столичната топлофикация, както и всички останали образуват наказателната лихва, като слагат върху задължението 10% плюс основния лихвен процент за година. Лихвата обаче се трупа всеки ден, като годишната се разделя на 360. Например за един ден просрочие през август тази година наказателната лихва е 0.04%. Върху по-старите задължения лихвите са доста високи. Върху сметка от 106 лв. от февруари 2002 г. например до вчера наказателната лихва е била 69 лева. Върху сметка със същия размер, но от декември 2002 г. лихвата е с 10 лева по-малко. Изрядните платци пък ще ползват до 5% отстъпка по сметките си. Според думите на изпълнителния директор на "Топлофикация" София Петко Милевски за изрядни ще се смятат абонатите на цяла сграда, които са си платили всички сметки за целия отоплителен сезон. Милевски допълни, че колкото по-редовен е бил клиентът, толкова по-голяма ще е отстъпката, но максимумът ще е 5%. Почти с толкова е по-ниска от нормалното и цената на топлоенергията на сградите, които плащат парното като асоциация. По новите схеми от дружеството очакват да съберат около 200 млн. лв. неплатени сметки. Само така столичното парно ще може да изплати гигантския си дълг от 150 млн. лева към "Булгаргаз". Причината софийската топлофикация да отстъпи от събиране на наказателната лихва е, че събираемостта на сметките е изключително ниска. В момента тя е 37%, т.е. само толкова процента от потребителите плащат навреме и изцяло сметките си. Досега единствената отстъпка, която правеше дружеството на абонатите с непокрити дългове, е да подписва споразумителни протоколи с тях, в които старият дълг се разсрочваше на равни вноски. Малко преди да почне новият отоплителен сезон, столичната топлофикация ще поиска от фирмите за топлинно счетоводство да изготвят енергийни паспорти на сградите, които обслужват. За целта те трябва да направят пълна проверка на сградната инсталация и на това дали някъде радиаторите или тръбите в баните не са сменени с по-мощни. Причината е, че такива изменения влияят върху разхода за сградна инсталация.
Източник: Сега (15.08.2007)
 
"Топлофикация София" ще въведе 30-дневна лихвена ваканция за абонатите, които имат дългове за парно от преди октомври 2006 г. Съветът на директорите на дружеството е взел решението си след съгласуване с министерствата на финансите и на икономиката и енергетиката, съобщи изпълнителният директор Петко Милевски. Така дружеството се надява да намали 150 млн. лева натрупани от потребителите задължения и да погаси своя дълг за гориво към "Булгаргаз". 20 млн. лева от тях са лихви. През септември, когато хората се върнат от отпуски, "Топлофикация" ще изпрати на всеки длъжник предложение за споразумение. Тези, които внесат накуп цялата главница от стари сметки, няма да платят лихва върху нея, обясни Милевски. Служители от дружеството ще обсъдят и възможности за разсрочване и определяне на график за издължаване на хората на траншове, ако не могат да извадят цялата сума наведнъж. Длъжниците, които не се възползват от лихвената ваканция, ще бъдат дадени на съд, каза Лидия Маутнер, председател на Управителния съвет на "Топлофикация София". 5 на сто отстъпка от бъдещите си сметки за парно ще получат потребителите към една абонатна станция, ако през годината са си плащали редовно и навреме месечните сметки, дори и ако не са регистрирали сдружение на етажната собственост. Ако "Топлофикация" не събере задълженията, цяла София може да остане без отопление, защото "Булгаргаз" ще й спре горивото. Фирмите за топлинно счетоводство да направят нов опис на отоплителните тела и на инсталацията във всички жилищни сгради до края на годината, ще поиска "Топлофикация" при сключване на договора си с тях, каза Маутнер. При проверките на сгради с нереално високи сметки през пролетта са открити монтирани допълнително радиатори в тавани, мазета и остъклени балкони, чиято енергия не е била отчитана. Около Нова година жителите на кварталите "Хаджи Димитър", "Сухата река" и "Левски-Г" ще получат топла вода, обяви Милевски. Живеещите в тези квартали трябва да проверят дали тръбите и инсталацията за топла вода е изправна. До октомври във всички абонатни станции ще бъдат монтирани общи водомери за топла вода, както предписа ДКЕВР след проверка заради прекалено високи сметки.
Източник: Новинар (15.08.2007)
 
"Топлофикация - София" е поискала от "Булгаргаз" да разсрочи задълженията и от 150 млн. лв., съобщи изпълнителният директор на газоснабдителното дружество Димитър Гогов. Той обясни, че дълговете на топлоснабдителните дружества са достигнали 203 млн. лв. за миналия отоплителен сезон. Газовата компания вече ги и предупредила, че ако ги намалят до нивото на предишния сезон и не подпишат споразумения погасяване или разсрочването им, ще им спре природният газ. Ще изискваме дружествата да дадат по-трудни гаранции за изпълнение на ангажиментите си, защото досега тези гаранции се нарушаваха. От софийската"Топлофикация" отказаха коментар по предложението и параметрите му. От ръководството на газовия холдинг пък заявиха, че са готови да преговарят и за схема "дълг срещу собственост", но за реализацията й ще е необходимо съгласието на двата акционери.
Източник: Дневник (20.08.2007)
 
В империята на Ковачки - и Мини Бобов дол От няколко дни управлението на Мини Бобов дол е в ръцете на Христо Ковачки. Той е купил фирмата, на която мините бяха отдадени под наем. Така един от най-големите български инвеститори в енергетиката ни прибавя още един актив в империята си. Чрез различни фирми Ковачки държи пет въгледобивни мини - четири в района на Перник (Чукурово, Бели брег, Станянци и Открит въгледобив) и мина Черно море. Хора от бранша смятат, че Ковачки едва ли ще остане само наемател и ще поиска концесия за добив в Мини Бобов дол. Виждането ни за тази мина е същото, както и за останалите, които са на Ковачки, коментира Огнян Зарев от Минна компания. Всички те от състояние на ликвидация за две-три години започнаха да работят много добре, в тях се инвестират милиони и намерението ни е да ги експлоатираме 20-30 години, обясни Зарев. През юни 2006 г. министър Румен Овчаров сключи договор за отдаване под наем на управлението на държавните Мини Бобов дол с частната фирма Ораново. Неин собственик е неизвестният в минните среди Красимир Михайлов. Срокът на договора е петгодишен. Браншът остана изненадан от това решение на Овчаров. От министерството обясниха, че отдаването под наем е с оглед на лошото финансово състояние на Мини Бобов дол и невъзможността на ръководството да изработи и приложи оздравителна програма. Година по-късно състоянието на мините продължава да е все така тежко. От няколко дни управител на дружеството е Николай Янев, а консултант - изпълнителният директор на Мини Черно море Ангел Ангелов. В мините не е правено преструктуриране още от социалистическо време, администрацията е много, неефективните дейности - също, нищо не е съобразено с пазара, обясни Ангелов. Според него обаче след месец-два нещата ще се подобрят. Ковачки ще се бори и за закупуването на ТЕЦ Бобов дол, след като се провали сделката с гръцкия кандидат РРС, смятат хора от минния бранш. Централата работи с въглищата, добивани от мините на Ковачки. Той вече затвори цикъла за въглищата от Мини Черно море, като купи преди месец ТЕЦ Сливен. Ковачки придоби също топлофикационните дружества във Враца, собственик е на няколко ВЕЦ, брикетната фабрика в Гълъбово, участва в ТЕЦ Марица-изток 3 и Атоменергоремонт.
Източник: Пари (20.08.2007)
 
Държавното дружество "Булгаргаз" ще намали подаването на природен газ към топлофикационните дружества, които не стопят дълговете си към него поне до равнището от есента на миналата година, предупреди главният изпълнителен директор Любомир Денчев в четвъртък. Към момента топлофикациите дължат на "Бургаргаз" 203 млн. лв., от които 150 млн. лв. е дългът на „Топлофикация – София”. „Булгаргаз” води преговори със столичната фирма за разсрочване на дълга. От компанията не пожелаха да коментират тиражираните слухове, че тя има намерение да поиска от септември да увеличи цената на подавания от нея газ с 10%.
Източник: Медия Пул (20.08.2007)
 
На 25 август изтича срокът, в който абонатите на „Топлофикация-София” могат да подадат заявление в дружеството, ако желаят да плащат сметките си на равни вноски. През месец юни заедно със сметките всички клиенти на фирмата получиха по пощата персонална бланка и разяснение какво представлява услугата. Вноските, които избралите тази услуга ще плащат, зависят от средните месечни сметки за отопление на имота през миналата година, обясняват от „Топлофикация”. Независимо че ще плащат равни вноски, например 50 лева месечно, абонатите ще получават всеки месец фактура с реалната стойност на консуминарата от тях топлоенергия. През месец август следващата година ще се сравнят сумите, платени на 12 равни вноски, и реално изполваното количество енергия. Разликата ще бъде сума за доплащане или сума за възстановяване. Основното предимство на равните вноски е, че през зимните месеци абонатите няма да плащат големи сметки, които натоварват семейния бюджет и при неплащане водят до натрупване на наказателни лихви. Клиентите, които в момента ползват тази услуга, няма нужда да подават ново заявление. От „Топлофикация” припомнят, че в Европа потребителите на различни видове битови услуги плащат сметките си на равни вноски.
Източник: Дарик радио (24.08.2007)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ с решение от 5.VII.2006 г. по ф. д. № 1084/93 вписа промени за "Топлофикация София" - АД: заличава като членове на съвета на директорите Илко Георгиев Йоцев, Пламен Борисов Василев и Валентин Димитров Димитров; вписва като членове на съвета на директорите Борис Янакиев Тодоров, Йотова Михайлова и Валентин Горянов Иванов; вписва като председател на съвета на директорите Георги Димитров Ненков; вписва като заместник-председател на съвета на директорите Валентин Горянов Иванов.
Източник: Държавен вестник (24.08.2007)
 
"Топлофикация София" е вдигнала за около 1 месец събираемостта на сметките с 3%. В същото време старите задължения са се стопили с около 7 млн. лв., стана ясно от интервю на шефа на дружеството Петко Милевски по националното радио. Когато ръководството на дружеството обяви преди месец, че ще опрощава лихви върху стари дългове, задълженията към него бяха 200 млн. лв., а към вчерашна дата - 193 млн. лв. Събираемостта вече е достигнала 40% от битови абонати, докато преди месец бе 37%. В същото време обаче общата събираемост от бита и от стопанските потребители е 49%, т.е. сметките за парно на практика се плащат само от половината потребители. Средата на септември е срокът, в който вероятно ще бъдат получени всички изравнителни сметки за последната зима. До момента са готови едва около 20% от сметките, каза Милевски. Той изрази съжаление, че фирмата не може да регулира процента сградна инсталация, който след последния отоплителен сезон доведе до свръхголеми сметки за хората, които пестят парно или са се отказали от него. Причината е, че този процент вече се определя от топлинните счетоводители.
Източник: Сега (29.08.2007)
 
Държавният дял в "Топлофикация София", може да бъде продаден. Експерти от икономическото ведомство и лично министър Петър Димитров са се срещали с представители на Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие, които са кредитори на столичното дружество по заеми с държавна гаранция. "Пресмятаме какво ще загубим и какво ще спечелим, ако се отървем от акциите", обясниха източници от министерството, пожелали анонимност. Държавата държи 42% от най-голямото топлофикационно дружество в страната. Мажоритарен собственик е столичният общински съвет с 58%. При отпускане на кредита преди години от ЕБВР са поставили като задължително условие в "Топлофикация София" да влезе частен инвеститор. Но до днес изискването не е изпълнено. Това е и причината дружеството да загуби около 15 млн. евро от кредита. Експертите, които готвят приватизацията, трябва да разрешат няколко проблема. Първият е кой ще поеме дълга към "Булгаргаз", който е около 150 млн. лева.
Източник: Стандарт (11.09.2007)
 
"Топлофикация София" отваря касите за изравнителните сметки на 17 септември, съобщиха от дружеството. До петък фирмите за дялово разпределение трябва да предадат изравнителните фактури в "Топлофикация", за които вече е изтекъл двуседмичният срок за обжалване. Все още не всички клиенти обаче са си получили фактурите. Причината е, че има сгради, където фирмите за дялово разпределение не са имали достъп при определените дати за отчет. Продължават и проверките на омбудсмана Гиньо Ганев за коректността на изравнителните фактури и дали новата наредба за топлоснабдяването не нарушава правата на гражданите.
Източник: Стандарт (11.09.2007)
 
Министерството на икономиката и енергетиката изчаква съставянето на новия Общински съвет след предстоящите избори в София, за да вземе решение за съдбата на столичната „Топлофикация”, съобщи Петър Димитров. Позицията на неговото ведомство е, че дружеството трябва да се приватизира изцяло. Ако Общинският съвет реши друго, то държавата ще помисли как да постъпи с дела си в „Топлофикация”. По думите на Димитров в момента има интерес от няколко компании, които искат да купят дружеството. Сред тях е и „Далкия", която е собственик на ТЕЦ – Русе.
Източник: Дарик радио (12.09.2007)
 
"Топлофикация София" предупреди вчера, че до 1 октомври всички ремонти, извършвани на вътрешни отоплителни инсталации и абонатни станции, трябва да приключат. След тази дата парното трябва да е в готовност да бъде пуснато, в случай че в продължение на 3 денонощия средната температура е под 12 градуса.
Източник: Сега (19.09.2007)
 
Няма как столичната „Топлофикация” да се приватизира до края на тази година, въпреки решението на Столичния общински съвет и меморандума между Столичната община и енергийното министерство за продажба на предприятието до края на 2007 г. Причината е, че не е решено още с какви средства ще се плати на консултанта по бъдещата приватизация. Това каза пред „Дарик” председателят на комисията по инженерна инфраструктура към Столичния общински съвет Николай Желев.
Източник: Дарик радио (19.09.2007)
 
Абонатите на "Топлофикация София", които са се отказали от парно, нямат право да демонтират радиаторите си и ще продължат да плащат за общите части в сградата. Това предвиждат общи условия за работа с битовите абонати на дружеството. Проектът е внесен за одобрение в Държавната комисия за енергийно и регулиране (ДКЕВР) и се очаква да бъде приет преди началото на отоплителния сезон. Според ръководството на дружеството забраната е предвидена заради зачестилите кражби на енергия с демонтирани отоплителни тела и създаване на проблеми в работата на отоплителната инсталация в сградата, когато радиаторите се демонтират в разгара на сезона. Независимо че абонат е декларирал, че не се отоплява с даден радиатор, той остава потребител на енергията за общите части на сградата и на тази, отдадена от сградната инсталация, пише още в проекта.
Източник: Дневник (28.09.2007)
 
“Булгаргаз” ЕАД и „Топлофикация София”АД подписаха споразумение за разсрочване на просрочените задължения на столичното топлофикационно дружество, съобщиха от "Булгаргаз". Двете ръководства се договориха дълговете на „Топлофикация София”АД за доставен природен газ в размер на 150 милиона лева да бъдат погасени в рамките на шестгодишен период. Подписаното споразумение е утвърдено от Съвета на директорите на “Булгаргаз” ЕАД и Съвета на директорите на „Топлофикация София”АД.
Източник: Дарик радио (01.10.2007)
 
Държавата може да се откаже от дивидентите си в „Булгаргаз” Държавата може да се откаже от дивидента си в „Булгаргаз”, за да не се ощетяват гражданите. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров по повод възможните варианти за по-малко поскъпване на природния газ от 1 октомври. В понеделник на закрито заседание Държавната комисия за енергийно и водно регулиране ще определи новата цена на горивото, което вероятно ще поскъпне с 9%. Според енергийни експерти, ако държавата се откаже от дивидента си в газовото дружество, то поскъпването на природния газ може да се ограничи до около 4 на сто. Първоначалното искане на „Булгаргаз” беше за 11 процента по-висока цена от 1 октомври, но в последствие Държавната комисия за енергийно и водно регулиране намали процента на 9. Това е ръст с около 29 лева до 349 лева за 1000 кубични метра. Освен държавата да се откаже от дивидента си, съществува и друг вариант за по-малко поскъпване на газа.
Източник: Дарик радио (01.10.2007)
 
"Топлофикация - София" да получи отсрочка до 2013 г. за 150 млн. лв. задължения към "Булгаргаз", предвижда споразумение, подписано в края на миналата седмица от двете компании. Дългът към държавното газово дружество е натрупан до края на август тази година. Условие за подписване на споразумението бе "Топлофикация - София" да погаси определена сума от задълженията си. Топлофикационното дружество намали задължението си с около 7 млн. - до 150 млн. лв. Предстои "Булгаргаз" да получи становище от Комисията за защита на конкуренцията дали операцията не представлява държавна помощ и дали тя е допустима. Това е второто разсрочване на дълг към "Булгаргаз" след това през 2003 г., когато бяха разсрочени 60 млн. лв. от общо 120 млн. лв. дълг, като срокът тогава бе пет години. Намаляването на задлъжнялостта на дружеството бе едно от условията, за да започне реализацията на проекта за рехабилитация на топлопреносната мрежа, финансиран от ЕБВР и Световната банка. Тогава държавата стана акционер в дружеството, получавайки 42% дял от капитала му срещу дълга към "Булгаргаз".
Източник: Дневник (01.10.2007)
 
Природният газ поскъпва с 9,21 на сто от октомври, реши Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Така цената на синьото гориво се променя от 319.52 лева за 1000 куб.м. на 348.96 лева за 1000 кубика. Увеличението е над 1,5% по-малко от поисканите от “Булгаргаз” 10,78 на сто. От “Булгаргаз” обаче вече предупредиха, че ще поискат ново увеличение от началото 2008 година, ако цените на петрола се задържат около 80 долара за барел. Природният газ поскъпва заради увеличението на цените на алтернативните горива на международародните пазари. През последните три месеца мазутът е поскъпнал с 13.92%, а газьолът с 12.53% пресметнаха от регулаторната комисия, ръководена от проф. Константин Шушулов. В решението си за новите цени на природния газ ДКЕВР посочва, че на входа на страната цената на горивото се увеличава с 11.44%о по договора с “Овергаз Инк.” Сс 11.85 % пък се повишава цената на доставките от “Винтерсхал Ердгаз Ханделсхаус”. Увеличението о по договора с “Газекспорт” е 11.82 на сто, а по контракта на правителството с “Овергаз Инк” ­ с 0.55 на сто. Най-голямо е поскъпването на суровината, купувана от “Мелроуз Рисорсиз”, която разработва находището “Галата” ­ 27.06 на сто. “Булгаргаз” е заявила ръст от 6.84 на сто на количествата синьо гориво, които ще бъдат продадени на вътрешния пазар, до 819.503 млн. куб. м. Най-голямото увеличение на доставките е от “Галата”, откъдето “Мелроуз” ще осигурят още 50 млн. куб. м, което е стопроцентно увеличение на обемите. По договора с “Газекспорт” ръстът ще е 105.77 на сто, но реално ръстът е 7.455 млн. куб.м. По своя преценка газовите дружества ще могат да продават природния газ на цени по-ниски от пределните, утвърдени от ДКЕВР. В момента експерти от комисията правят анализи как новата цена на синьото гориво ще се отрази върху дейността на топлофикационните дружества, ползващи природен газ. Според проф. Шушулов регулаторът ще направи всичко възможно да не вдига цената на парното до края на отоплителния сезон. В момента “Булгаргаз” обмисля да въведе различни цени за потребителите си според размера на тяхната консумация, при което големите клиенти да плащат по-ниски цени от определените пределни тарифи от ДКЕВР. Така предприятия като “Топлофикация-София”, които са сред най-големите консуматори на природен газ ще могат да ползват гориво на преференциални цени. Цената на топлоенергията може да бъде задържана тази зима само, ако ДКЕВР увеличи изкупната цена на тока, произвеждан от ТЕЦ. Така на практика с по-скъпият ток ще може да компенсират по-високите разходи за производство на топлоенергия, коментира пред “Монитор” енергийният експерт проф. Атанас Тасев. Като използва същата схема, ДКВЕР не позволи драстично увеличение на цената на топлоенергията през юли, припомни Тасев, който е и член на Съвета на директорите на софийската “Топлофикация”. Според него евентуалното поскъпване на газа от октомври ще се отрази най-силно върху металургията, химическата и стъкларската ни индустрия
Източник: Монитор (02.10.2007)
 
Природният газ поскъпва с 9 на сто от 1 октомври. Това е окончателното решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, прието на закрито заседание днес. В следващите дни регулаторът трябва да прецени как новата цена ще се отрази върху топлофикациите в страната. Анализът на икономическото състояние на топлофикациите и как ще им се отразят новите цени на „Булгаргаз” трябва да е готов до една седмица, съобщиха от комисията. Чак след това ще стане ясно налага ли се поскъпване и на парното, с колко и в кои градове. От софийската „Топлофикация” заявиха, че ще направят разчети и ще преценят дали да поискат повишение на цените и на парното. На заседанието си днес от енергийния регулатор прецениха, че поисканото от „Булгаргаз” близо 11-процентно повишение е неоснователно и разрешиха само 9 на сто поскъпване на горивото. Така пределната цена на природния газ за последното тримесечие на 2007 година се променя от 319 за 1000 куб.м без ДДС на близо 349 лева без ДДС. Газовите компании обаче могат да продават природния газ на цени, по-ниски от пределните, утвърдени от държавната комисия, съобщиха от регулатора.
Източник: Дарик радио (02.10.2007)
 
След повече от година преговори между Столична община и правителството за начало на приватизацията на “Топлофикация - София”, двете институции изпаднаха в абсурдната ситуация да зациклят на тема кой ще плаща за консултанта по процедурата. Във вторник източници на Mediapool от Столичния общински съвет съобщиха, че все още няма избран консултант за приватизация на столичното парно, защото няма пари, с които да му бъде платено. Около 1.5 млн. евро трябват за консултантската агенция, която ще препоръча на общината и държавата как да преструктурира, а след това и да продаде своята собственост.
Източник: Медия Пул (03.10.2007)
 
Абонатите на столичната топлофикация в 220 блока може да бъдат принудени да сменят измерителните си уреди точно преди зимата. Причината е топлинният счетоводител "Електрон комерс", който се отказа от дейността си в София. Великотърновската фирма за дялово разпределение прекратява работа, защото не е получила регистрация. Така абонатите на "Електрон комерс" в София трябва да си изберат нова фирма, която да им отчита топлото. Проблемът обаче е, че топлинният счетоводител работи с два вида разпределители - полски и германски. Немските машинки имат съвместимост с програмите на останалите топлинни счетоводители. Полските уреди Metron Epoka обаче са били обслужвани само от "Електрон комерс". Така абонатите с полски разпределители трябва да сменят не само фирмата, а и топломерите. Това ще им излезе поне 150 лева за стандартен апартамент. От "Топлофикация София", под чиято шапка са фирмите за дялово разпределение, вече обсъждат проблема със засегнатите абонати и до седмица ще им предложат няколко варианта. Няма опасност тези клиенти да останат без парно, обещаха от дружеството.
Източник: Стандарт (03.10.2007)
 
Ново цунами с цените Ново ценово цунами ще удари българина по джоба догодина. Токът и природният газ ще скочат с около 10% от 2008 г. Това прогнозира шефът на енергийния регулатор Константин Шушулов пред депутатите от енергийната комисия в парламента. Синьото гориво, което от 1 октомври поскъпна с 9,21%, ще се вдигне с още 10% от януари, каза Шушулов. Така веднага след Нова година всички газови потребители, заводите и топлофикациите ще бъдат сурвакани от "Булгаргаз" с нови, по-високи цени. Ако прогнозата се сбъдне, природният газ ще достигне 380-385 лв. без ДДС за 1000 куб.м. Това ще е истински шок за всички фирми и ще напомпа сериозно инфлацията още в началото на годината, коментираха веднага след заседанието икономисти в парламента. тернативните горива на средиземноморските пазари, посочи Шушулов. Нефтът и петролните продукти са скочили през последните месеци с 25%. Въпреки че новите цени на газа, които ДКЕВР определи от 1 октомври, ни се струват високи, те отразяват нивата на барел петрол от 76 долара. А сега той е 83, коментира Шушулов. Той посочи още, че от април и юли догодина не се очаква повишение на цената на газа.
Източник: Стандарт (04.10.2007)
 
Нужни са решителни действия за подобряване ситуацията в "Топлофикация -София", каза в минутите за парламентарен контрол министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Несъбраните вземания на дружеството са почти 200 млн. лв., в същото време компанията дължи над 150 млн. лв. за природен газ. Държавата и данъкоплатците са донор на топлофикацията, заяви министърът. Димитров уточни, че има меморандум с ЕБВР да се върви към избор на консултант за приватизация на "Топлофикация-София". Той допълни, че се надява до края на мандата да има решение за дружеството.
Източник: Дарик радио (08.10.2007)
 
2,3 млн. лв. е събрала „Топлофикация–София” от обявената на 25 септември "лихвена ваканция", съобщи Стефан Дочев, директор „Външни връзки” в дружеството. Според условията на кампанията абонатите в срок до 25 октомври могат погасят безлихвено задълженията си, ако платят накуп натрупаните до 30 септември 2006 г. сметки. Общо 80 хиляди абонати могат да се възползват от отстъпката. Над 3 хиляди подписани договора и 50 хиляди платени сметки отчита „Топлофикация– София” в двадесетия ден от едномесечната кампания. Това е близо 2 процента от общите задължения към дружеството, които са в размер на 190 млн. лева. Очаквам повечето от абонатите да се възползват от отстъпката в последните дни, каза Дочев.
Източник: Дарик радио (15.10.2007)
 
Пуснаха парното в столицата вчера заради значителното застудяване, съобщиха от "Топлофикация". До 5 дни топлината ще бъде пусната в цяла София. Парното ще бъде пуснато първо в болниците. Докато стачкуват детските градини и училищата, няма да имат парно, казаха вчера от дружеството. Абонатите от един блок или кооперация, които се отказват от услугите на компанията, трябва да оставят бележка на вратата на абонатната станция.
Източник: Новинар (18.10.2007)
 
Над 30 хиляди домакинства в София не са получили изравнителните си сметки за миналия отоплителен сезон, а "Топлофикация" от вчера започна да пуска парното, съобщиха от фирмите за дялово разпределение. Проблемът е, че в тези блокове имало по няколко апартамента, в които не са допуснати топлинни счетоводители да отчетат уредите. До края на октомври фирмите ще се опитват да правят индивидуални отчети, за да не трябва след това наново да преизчисляват. Хората са притеснени, че скоро ще започнат да текат лихви, а те не знаят какво действително.
Източник: 24 часа (19.10.2007)
 
Спираме износа на ток от ноември, за да се осигури енергийният баланс на страната за зимния период, съобщи Йордан Димитров, зам.-министър на икономиката и енергетиката. Причината е, че това ще е първата зима, която посрещаме с четири ядрени реактора и това може да доведе до режим на тока. Комплексът "Марица-изток" ще има решаваща роля при производството на ток тази зима, обясни Димитров. От началото на годината България е осъществила износ на 3,5 млрд. киловатчаса електроенергия. Междувременно стана ясно, че 3300 абонати са си платили старите задължения за парно без лихва, съобщиха от "Топлофикация София".
Източник: Новинар (19.10.2007)
 
Чуждестранни фирми, сред които три германски, две френски, чешки и други имат интерес към „Топлофикация-София”. Това каза председателят на Столичния общински съвет Владимир Кисьов. Той допълни, че още не е избран консултант за приватизацията на топлинното дружество и затова няма как да се изпълни в срок споразумението между общината и енергийното министерство за продажба на фирмата до края на тази година. Кисьов обясни, че в самото дружество имало различни нагласи и идеи кое да се приватизира и кое да остане за управление от „Топлофикация”. Това довело до забавяне на изпълнението на общинско-министерския меморандум. Председателят на общинския съвет призна, че още не е разрешен проблемът с плащането на наем от БТК за това, че телекомуникационната компания ползва шахти, които от кметството и градския парламент твърдят, че са общинска собственост.
Източник: Дарик радио (19.10.2007)
 
6500 договора за плащане на главниците по стари задължения към „Топлофикация” е сключило дружеството до този момент. Лихвената ваканция приключва утре, припомниха от компанията. До днес са платени общо над 111 000 сметки, като най-голямата от тях е на стойност около 9 000 лв. Отоплението в столицата е пуснато във всички топлофицирани сгради с изключение на 510, в които клиентите не са пожелали топлоподаване към настоящия момент заради продължаващи ремонти на вътрешната отоплителна инсталация.
Източник: Дарик радио (25.10.2007)
 
Осемгодишни сметки за парно платени по време на лихвената ваканция, съобщиха от "Топлофикация София". Днес изтича срокът за погасяване на борчове към "Топлофикация" без лихви. До вчера са се възползвали 6500 абонати и са платени над 111 хил. сметки. Най-голямата платена сума от тях е 9 хил. лева. В цяла София вече е пуснато топлото с изключение на 510 сгради, които така са пожелали.
Източник: Стандарт (25.10.2007)
 
500 договора за плащане на главниците по стари задължения към „Топлофикация” е сключило дружеството до този момент. Лихвената ваканция приключва утре, припомниха от компанията. До днес са платени общо над 111 000 сметки, като най-голямата от тях е на стойност около 9 000 лв. Отоплението в столицата е пуснато във всички топлофицирани сгради с изключение на 510, в които клиентите не са пожелали топлоподаване към настоящия момент заради продължаващи ремонти на вътрешната отоплителна инсталация. Това лято „Топлофикация София” е рехабилитирала 19 км от топлопреносната мрежа в столицата, отчетоха от дружеството. Възстановяването на вертикалната планировка се забави заради неблагоприятните климатични условия, но работата ще продължи в следващите дни при спазване на технологичните изисквания за възстановяване на улични настилки.
Източник: Банкеръ (25.10.2007)
 
"Газпром" се промъква тайно в "Топлофикация София". Руският газов монополист е декларирал финансовата си подкрепа за "Ню Енерджи Вижън", съобщава Mediapool. Преди година компанията бе избрана без конкурс с пълно мнозинство от столичните общинари да прави ток от мощностите на парното в ТЕЦ "Земляне". Финансовото рамо на "Газпром" е опит да влезе през задния вход в най-голямото топлофикационно дружество в страната, за чиято приватизация руснаците точат зъби отдавна. Новата оферта на НЕВ ще бъде гласувана от общинарите през януари. Никой не ни е канил да разглеждаме предложението, заявиха от енергийното министерство. Хората на Петър Димитров принципно подкрепят когенерацията в парното, но има много неясноти по офертата на НЕВ. От парното обявиха, че лихвената ваканция е удължена до 31 октомври.
Източник: Стандарт (26.10.2007)
 
"Топлофикация - София" смята да удължи лихвената ваканция с шест дни до 31 октомври включително, съобщиха от пресцентъра на дружеството в четвъртък. Касите на столичното парно ще работят извънредно и на 27 октомври (събота) от 9.00 до 14.00 часа. Решението на ръководството на “Топлофикация - София” било взето по настояване на множество клиенти, допълниха от топлоснабдителното предприятие. Длъжниците изтъквали като причини необходимото време за изтегляне на кредит от банките, изчакването на закъснелите изравнителни сметки, получаване на сезонни възнаграждения, продължително отсъствие от града през лятото и др.
Източник: Медия Пул (26.10.2007)
 
Въвеждат нова такса за отчитане на парното През пролетта на следващата година може да влезе в сила нова такса при отчитането на парното, съобщи вчера Тодор Кузманов, председател на фирмите за дялово разпределение. Ако топлинните счетоводители и "Топлофикация-София" се договорят да въведат новата такса, цената за обслужване на абонатите от топлинните фирми ще скочи на 19 лв. - с 12% повече.
Източник: Новинар (31.10.2007)
 
"Топлофикация - София" подписа договори с шест компании за дялово разпределение на енергията, като са покрити около 80% от обслужваните клиенти, съобщи изпълнителният директор на дружеството Петко Милевски. Той отказа да посочи имената им, защото с някои още се водели преговори. Подписани договори за подизпълнители вече имат "Техем", "Иста", "Термокомплект", "Директ", "Нелбо", а преговори се водят с "Бруната" и "Елвеко". До момента 11 компании обслужваха клиентите на дружеството. От ръководствата на компаниите обясниха, че договорите са еднакви и в тях е заложено внасянето на банкова гаранция за добро изпълнение, която е 10% от стойността на договора. От нея топлофикационното дружество ще може да удържа суми при закъснение на изравнителните сметки и неверно отчетени данни на уредите, обясни Красимир Христов от "Термокомплект". До момента подобна гаранция липсваше.
Източник: Дневник (08.11.2007)
 
Булгаргаз може в най-скоро време да ограничи и дори да спре подаването на природен газ за топлофикационни дружества, които разсрочват задълженията си и правят значителни нови дългове. За крайната мярка са виновни некоректните платци, заявиха от Булгаргаз. Оттам уточниха, че крайната мярка не се отнася за Топлофикация-София, която към момента изплаща коректно своите задължения, коментираха оттам. Неотдавна двете дружества сключиха договор за разсрочване на задълженията на стойност 150 млн. лв. Трупането на нови задължения поставя под заплаха доставките на природен газ за страната, казаха от Булгаргаз.
Източник: Пари (09.11.2007)
 
Чехия проявява интерес към развитието на инфраструктурни и енергийни проекти в Столичната община, бе заявено след срещата на избрания за кмет на София Бойко Борисов с чешкия премиер Мирек Тополанек. Борисов посочи, че с Тополанек са разговаряли за изразен интерес на чешката страна към участие в приватизацията на "Топлофикация-София", в приватизацията на когенерационните централи, в изграждането на трамвайни линии и в проекти за развитие на осветлението в София. Мирек Тополанек отбеляза, че Прага и София имат едни и същи проблеми, както е станало ясно на срещата. Това са инфраструктурата, канализацията, опазването на културните паметници. Освен това има възможности и за сътрудничество в областта на инвестициите, в образованието и в културата, допълни Тополанек.
Източник: Дарик радио (12.11.2007)
 
Абонатите на "Топлофикация-София" могат да поискат от топлинните счетоводители да им отчитат топломерите всеки месец. Това стана ясно вчера, след като "Топлофикация" подписа договорите с фирмите за дялово разпределение, които ще облсужват абонатите в столицата. Цената на ежемесечното отчитане на топломера струва различно в зависимост от фирмата, към която е абонатът. Например таксата може да бъде 12 лв. на топломер. Услугата ще се предоставя, при условие че всички абонати на етажа на жилищната сграда са поискали топломерите им да бъдат отчитани всеки месец.
Източник: Новинар (15.11.2007)
 
“Топлофикация - София” демонстрира в сряда натиск върху фирмите за дяловото разпределение и представи новите си форми на контрол върху тяхната дейност. Общинско-държавното дружество ще събира таксите за обслужване на уредите в топлофицираните сгради в столицата и едва след това ще ги превежда на топлинните счетоводители. Общата сума, която се събира от тези такси, е около 5 милиона лева.
Източник: Медия Пул (15.11.2007)
 
Ръководството на "Електрисите дьо Франс" е заявило пред министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров, че все още проявява интерес към покупка и продажба на електроенергия от АЕЦ "Белене". Дружеството желае да участва и в приватизацията на "Топлофикация-София", като мажоритарен собственик, през дъщерната си компания "Далкия eнтернасионал", която е 100 процента собственик на "Далкия-България" ЕАД. Надявам се приватизацията да се реализира в кратки срокове, подчертава Петър Димитров, който е на посещение в Рим по повод 20-ия Световен енергиен конгрес.
Източник: Дарик радио (15.11.2007)
 
Българските фирми "Брикел" и "Медия свят" досега са купили три предприятия в Крушевац ­ "Траял Корпорация", "Топлана" и "Победа", писа сръбският вестник "Блиц" . Въпреки че двете компании официално не са свързани, неофициално и те и други фирми, купували сръбски компании /мината Ковин, "Невена", Сърбиянка"/ обединява българският бизнесмен Христо Ковачки, един от най-влиятелните хора в България, добавя "Блиц", цитиран от агенция Фокус. Ковачки е най-силен в областта на енергетиката, собственик е на верига магазини и много недвижими обекти, а от скоро се занимава и с политика, припомня още изданието. "Брикел" се споменава и като евентуален купувач на Земеделския комбинат "Делишес", който се подготвя за продажба чрез търг за трети път. Предишните два търга бяха неуспешни. Иначе, според неофициална информация, българите проявят голям интерес към регионалната Радио-телевизия Крушевац, която се очаква да бъде продадена на търг до края на годината, но и за стратегически важния химически комбинат "Жупа", пише вестникът. Горан Красич, председател на Регионалната стопанска камара, смята, че компаниите от България проявяват интерес към закупуването на фирми в Крушевац, но и в цяла Сърбия заради излишъка от капитал в новата членка на ЕС. У нас собственикът на "Брикел"е сред кандидатите за изграждането на нова мощност в "Марица изток". Идеята е дружеството да бъде 50:50 собственост на "Брикел" и на чешката CEZ, която е собственик на електроразпределителните дружества в Северозападна България. Смесената фирма ще иска да построи от 700 до 1000 мегавата мощност, като стойността на инвестицията ще бъде между 700 млн. и 1 млрд. евро. Основният източник на средствата ще бъдат банкови заеми. Процедурата за избор на инвеститор на новата ТЕЦ още не е обявена. Но интерес за участие са обявили и от италианската Enel, немската RWE и американската AES. Ако не бъде избран за новата ТЕЦ, Ковачки смята да построи заместваща мощност от 200 мегавата на площадката на "Брикел". Ковачки преговаря с CEZ и с френската Dalkia и за продажба на дялове в контролираните от него топлофикации. Разговорите са за по-големите му топлофикации ­ Бургас и Плевен. Ковачки не изключва и възможността за партньорство с една от двете компании в бъдещата приватизация на "Топлофикация-София". Бизнесменът вече е концесионер и на държавните мини "Бобов дол". Неотдавна пък беше финализирана сделката за покупка на дружеството "Ораново", което е концесионер на мина "Ораново" и мини "Бобов дол".
Източник: Монитор (19.11.2007)
 
Над 20% ще поскъпне парното в София от Нова година, ако Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) приеме исканото от “Булгаргаз” увеличение на синьото гориво с над 33%. Обикновено делът на газа в цената на топлото е между 70 и 80 на сто в различните топлофикации, коментират експерти в бранша. За София това означава, че един мегаватчас топлинна енергия без ДДС ще струва над 72 лева при сегашните 60, 25 лева. При 20% поскъпване на газа скокът на парното ще бъде 14 , а при 10% - 7 на сто, пресмятат варианти специалистите. В бранша обаче се надяват регулаторът да не промени цената на топлинна енергия точно през зимата. По-скоро очакват, че ще поскъпне електроенергията, произвеждана от топлофикациите, която НЕК е задължена да изкупува. Запознати казват, че и в ДКЕВР били притеснени от искането за драстичен скок на природния газ. Самите топлофикации засега изчакват със сметките колко ще поскъпне парното на база 33% скок на природния газ.
Източник: 24 часа (19.11.2007)
 
Загубите на Топлофикация-София през този отоплителен сезон ще бъдат 22 млн. лв, съобщи изпълнителният директор на дружеството Петко Милевски. Топлофикация имала инвестиционна програма, в която са записани предвидени загуби в размер от около 28 млн.лв. за 2007 г. Те обаче са по-ниски, защото някои ТЕЦ са преминали на производство на топлоенергия от газ, а не както досега - от мазут.
Източник: Пари (11.12.2007)
 
Две топлофикации поискаха поскъпване на парното 5 от най-големите топлофикационни дружества в страната - софийското, пловдивското, варненското, бургаското и пернишкото, поискаха от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране повишение на цените. В София и Варна топлофикациите искат коригиране на цените на парното, а и петте настояват комисията да увеличи цените, по които те продават произвеждания ток на НЕК. Корекциите на цените на парното са минимални - във Варна искат цената да се вдигне от 72 на 75 лв. за мегаватчас, а според шефа на столичната топлофикация Петко Милевски дружеството иска 8% увеличение на цената. "Корекция ще има едва догодина през лятото, и то в рамките на 5 до 8%", заявиха вчера от ДКЕВР. Основният мотив за искането - поскъпването на природния газ, не се приема от комисията, тъй като между настояванията на "Булгаргаз" за вдигане на цената и решението на комисията може да има драстична разлика, казаха от ДКЕВР. И вчера от "Булгаргаз" не можаха да кажат ясно какво увеличение на цената на природния газ ще искат от ДКЕВР. Преди около месец държавното дружество говореше за 33%, миналата седмица "намали" увеличението на 26%, вчера цифрата стана 29%, а в края на миналата седмица зам. енергийният министър Галина Тошева заяви, че дружеството има резерви и повече от 16% поскъпване не е необходимо. ПРИДОБИВКИ "Булгаргаз" стана собственик на 1% от акциите на румънската "Транснефт", похвали се вчера шефът на българската фирма Любомир Денчев. С разрешение на принципала си компанията е платила 1.1 млн. лв. за придобивката. "Булгаргаз" е платила неизвестна засега сума за окончателното довършване на луксозния частен хотел "Анел" в центъра на столицата, където от известно време е наела офиси. За бартера призна вчера Денчев, но отказа да назове сумата. Неофициално се знае, че в хотела държавното дружество е вложило близо 1 млн. лв. с мотива, че офисът му в "Люлин" вече е тесен за многото служители.
Източник: Сега (11.12.2007)
 
Столична община не си плащала сметките за парно и дължи 780 хил. лв. на “Топлофикация – София”, чийто мажоритарен собственик е. Борчът е натрупан през 2007 г. през общински предприятия и кметската администрация, обясни изпълнителният директор на топлоснабдителното дружество Петко Милевски в понеделник. Миноритарният собственик – държавата, пък има дължими суми за 1.7 млн. лв. Общо клиентите на столичното парно не са платили сметки за 169 милиона лева.
Източник: Медия Пул (11.12.2007)
 
Загубите на Топлофикация-София през този отоплителен сезон ще бъдат 22 млн. лв. Това съобщи изпълнителният директор на дружеството Петко Милевски. Топлофикация имала инвестиционна програма, в която са записани предвидени загуби от около 28 млн. лв. за 2007 г. Те обаче ще са по-ниски, защото някои ТЕЦ са преминали на производство на топлоенергия от газ, а не както досега - от мазут. 169 млн. лв. дългове към дружеството са натрупани от 1999 г. досега, каза председателят на съвета на директорите Лилия Маутнер. От тях 1.7 млн. лв. са от общински предприятия и държавни учреждения. Все още не е ясно каква ще е цената на топлоенергията за 2008 г. Ще има поскъпване с 5 до 8% заради увеличаването на цената на природния газ от Булгаргаз, посочва агенция БГНес. Източници на в. Пари обаче твърдят, че е имало тайна среща в ДКЕВР с шефовете на топлофикациите и от регулатора са заявили, че няма да допуснат увеличаване на цената на парното.
Източник: Пари (11.12.2007)
 
Четири строителни фирми са изявили желание да купуват топлинна енергия от „Топлофикация-София” и да я доставят до крайните потребители, съобщи вчера Стефан Дончев, директор на „Външни връзки” в топлофикационното дружество по време на заседание на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Предложенията ще бъдат обсъдени в комисията на 7 януари 2008 г., когато ще стане ясно и при какви условия ще работят бъдещите доставчици. Според промени в Закона за енергетика кандидат-доставчиците могат да изберат дали да сключват договори с топлинни счетоводители, които да отчитат използваната топлоенергия от крайните потребители или те сами да извършват тази дейност. Абонатите на топлофикациите ще плащат сметките си директно на фирмата доставчик на топлина, а не както досега на топлофикационното дружество. Фирмите ще купуват топлинна енергия на едро от топлофикациите с отстъпка, като минималният й праг ще бъде определен от регулаторния орган. Топлофикациите обаче ще могат да продават топлоенергията на дистрибуторите си с по-голяма отстъпка от определената от комисията. Кандидат-доставчиците ще предлагат услугите си и на живеещите в сградите, които те ще строят, казаха експерти. Същите фирми ще монтират и сградните инсталации в бъдещите кооперации. Цената на топлинната енергия доставяна от фирмите, ще бъде по-ниска, отколкото тази, която се предлага от топлофикацията, коментираха експерти. Така бъдещите дистрибутори ще могат да привличат повече клиенти с по-ниски цени, казаха от бранша. От столичната топлофикация съобщиха, че 25% от абонатните станции за топлинна енергия в кооперациите са подменени с нови. До две години най-рано ще бъдат сменени и останалите. Причината за забавянето е липсата на средства, обясни Дончев.
Източник: Новинар (19.12.2007)
 
Големите градове могат да останат без парно и топла вода през зимата, съобщиха топлофикациите в страната. Причина отново е исканото от „Булгаргаз” увеличение на цената на природния газ, което ще доведе до натрупване на нови дългове и невъзможност да се погасят от топлинните дружества. Решението, с което ще стане ясно с колко точно ще се увеличи цената на природния газ от 1 януари следващата година, ще бъде взето днес. Това заяви вчера шефът на “Булгаргаз” Димитър Гогов по време на дискусия между газовата компания и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). От дружеството смятат, че суровината трябва да поскъпне минимум с 11% от следващата година. Според Гогов при такова увеличение компанията ще работи на загуба, но ще може да изплаща задълженията си към доставчиците. Газовият монополист обаче продължава да настоява пред комисията за поскъпване на суровината с 25% през първото тримесечие на следващата година. С това увеличение цената на газа ще достигне до 416 лв. за 1000 кубика. Гогов се аргументира, че ако не се приеме исканото от компанията 25% повишение, ще могат да доставят газ само през първите три месеца на 2008 г. Друга причина, която изтъкнаха от дружеството, е, че само „Топлофикация-София” дължи на компанията за изразходван газ 150 млн. лв., които все още не могат да бъдат събрани.
Източник: Новинар (20.12.2007)
 
Неплатен природен газ за милиони левове е причина за предупредителни срокове за спиране на подаването на гориво до края на тази година, които "Булгаргаз" е обявил за няколко от частните топлофикации. Това съобщи вчера говорителят на инициативен комитет на ръководителите на топлофикационни дружества Валентин Терзийски. "Топлофикация"-Враца има задължения от 3.8 млн.лв. и предупредителен срок за спиране на горивото от 21 декември 2007 г. Задълженията на "Топлофикация"-Бургас са 10 млн. лв. и предупредителният срок е също 27 декември. Двете дружества са собственост на енергийния бос Христо Ковачки. "Топлофикация"-Плевен пък има предупреждение до 21 декември за дълг от 13 млн. лв. Столичната топлофикация, която дължи към 140 млн. лв. за газ няма предупреждение за спиране на горивото.
Източник: Сега (20.12.2007)