Новини
Новини за 2008
 
По-слабото парно в някои райони на столицата се дължи на ниските температури през последните дни и засиленото потребление на топлоенергия. Това каза Стефан Дончев, директор в “Топлофикация” – София, пред Дарик радио. Заявените количества газ от страна на столичната "Топлофикация" се оказаха недостатъчни в студеното време и затова топлоподаването е намалено, обясни Дончев. По думите му с повишението на температурите проблемът е преодолян.
Източник: Новинар (07.01.2008)
 
Парното отопление в София и Пловдив отслабна и стотици хиляди потребители се принудиха да включват допълнително уреди, за да се стоплят. Причината е, че от четвъртък насам подаването на природен газ към топлофикациите е намаляло заради студовете и недалновидно направените заявки за гориво. "Обикновено средната месечна температура през януари в София е минус 1 градуса, но в събота бе паднала до минус 17, а графиците за горивото се актуализират веднъж седмично - в понеделник", каза пред "Сега" шефът на дирекция в столичната топлофикация Стефан Дочев. Според него проблемът е отстранен в неделя по обяд, но до късно вчера много столичани все още се оплакваха от ниските температури, които на места са паднали до 17-18 градуса. Дочев бе категоричен, че никой от абонатите няма да получи обезщетение, защото общите условия на столичната топлофикация не предвиждат такова нещо. Според документа температурата на отопляваните помещения трябва да е минимум 25 градуса и потребителите имат право да поискат контролно измерване. След това топлофикацията е длъжна да коригира температурата, но никъде не пише, че трябва да връща пари за студените помещения. Заявките за гориво се правят въз основа на синоптичната прогноза за следващите 7 дни.
Източник: Сега (07.01.2008)
 
"Булгаргаз" не е доставил достатъчно природен газ за някои топлофикации, съобщи пресдирекцията на министерство на икономиката и енергетиката вчера след среща на министър Петър Димитров с изпълнителния директор на столичната "Топлофикация" Петко Милевски, шефа на "Булгаргаз холдинг" Любомир Денчев, шефа на "Булгаргаз" Димитър Гогов и председателя на ДКЕВР Константин Шушулов. В съобщението не се уточнява кои са ощетените топлофикации.
Източник: Дневник (08.01.2008)
 
Топлофикациите в страната ще имат предимство при получаването на природен газ, когато се влошат метеорологичните условия. Това разпореди вчера министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров на ръководството на "Булгаргаз". Той привика шефовете на газовото дружество, на ДКЕВР и на столичната топлофикация след многобройните сигнали, че от четвъртък насам парното в няколко града грее слабо. На практика "Булгаргаз" ще има задължението да доставя гориво с предимство на най-задлъжнелите топлофикации, тъй като проблемите с недостатъчните количества природен газ са отбелязани в 4 града - София, Пловдив, Враца и Велико Търново. софийската топлофикация има неплатени сметки за гориво от порядъка на 150 млн. лв., Пловдивската - към 10 млн. лв., а врачанското и великотърновските дружества дължат по няколко милиона лева. Според пресцентъра на министерството от "Булгаргаз" се оправдали със заявките на тези топлофикации. Те се актуализират веднъж седмично, като се взимат предвид прогнозите за времето. Директорът на столичната топлофикация Петко Милевски признал, че заявките са правени като за минус 8 градуса, а в събота в София температурите паднаха до минус 17. Аварията в квартал "Иван Вазов" допълнително усложнила обстановката. В неделя следобед скъсан топлопровод спря топлоснабдяването на "Иван Вазов", който остана на студено през нощта. Сутринта аварийните екипи разкопаха мястото, но по невнимание прекъснаха и тока на квартала.
Източник: Сега (08.01.2008)
 
Заявките от топлофикационните дружества към “Булгаргаз”, както и от други потребители, са на база годишни договори. Въз основа на подписан годишен договор се правят разбивки по тримесечия и по месец. Въз основа на тези заявки се извършва заплащането, като в договорите е записано, че заявката може да варира плюс - минус 5%. Това коментираха за Агенция "Фокус" от “Булгаргаз” във връзка с проблемите в някои топлофикационни дружества, включително и столичното, при минусовите температури. Месечното количество газ се разделяло равномерно по дни и часове, като при топлофикациите заради колебанието в температурите имало амплитуди. Въз основа на годишните заявки на дружествата “Булгагаз” подавал по същия начин заявки към Русия. Съответно на тази база за “Булгаргаз” се доставят количествата природен газ, прави се ценообразуване и горивото се заплаща. На база прогнозните количества на тримесечие “Булгаргаз” дава разчети за цената на синьото гориво в ДКЕВР и комисията се произнасяла. ДКЕВР се произнасяли и по количеството. Всички потребители получават и в този момент количествата заявен природен газ, плюс допълнителни количества за топлофикационните дружества, тъй като температурите за няколко дни паднаха, обясниха от дружеството. От страна на “Булгаргаз” не е имало лимити и ограничения на база заявените количества, заявиха от компанията. Енергийните предприятия по закон трябва да имат резерв от алтернативно гориво, казаха от дружеството. Пределната цена на природния газ в момента при продажба от обществения доставчик на крайни потребители и на потребители, присъединени към газопреносната мрежа, е в размер на 365,10 лв. за 1000 куб. метра, без ДДС
Източник: Агенция Фокус (08.01.2008)
 
Домакинствата, които останаха без парно в най-студените дни през този месец заради авария в инсталацията на „Топлофикация”, няма да бъдат компенсирани. Това каза председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Константин Шушулов. По думите му в Закона за енергетиката и в общите условия в договорите няма такава клауза, според която топлинните дружества да изплащат обезщетения на своите абонати в случаи, при които парното е спряно заради авария. Шушулов обясни също, че няма да има глоби за „Топлофикация-София” и електроразпределителните дружества заради авариите. Единствената утеха за потребителите е, че няма да платят топлоенергия за дните, в които радиаторите са били студени. В този период топломерите не са отчели никаква топлоенергия, обясни Лилия Маутнер, председател на борда на директорите на "Топлофикация-София".
Източник: Новинар (09.01.2008)
 
България е енергиен хит не само в Европа, но до голяма степен и в световен мащаб. Естествен приоритет на българската икономика е енергетиката. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров в студиото на “Денят започва” на БНТ. Оптимистичният вариант е тази година да стартира “Белене”, каза Петър Димитров и изрази надежда и за другите енергийни проекти “Южен поток” и “Набуко”. Той обясни, че е минал първият етап от кандидатстване на стратегическия инвеститор за АЕЦ “Белене”. Пет от европейските гиганти кандидатстваха, интересът е огромен – за 49% от собствеността в “Белене”, България иска да участва с 51%, каза още министърът и допълни обаче, че ако България иска да участва, трябва да си осигури съответното кредитиране, което ще се плаща от търговските дружества, а не от данъкоплатците. От тази гледна точка българската страна трябва да си даде гаранциите за българската част от кредитирането. Сто процента частно не отговаря на стратегическите интереси на България, каза още Петър Димитров. По отношение на договорните отношения на България с “Газпром” и цените на газта, министърът на икономиката и енергетиката заяви, че ако сме за пазарна икономика, и по отношение на газта трябва да сме за пазарни цени. Не върви един път да искаме да имаме пазарна икономика, но като стане въпрос за газта, цената да е българо-руската дружба. Не може да стане това, категоричен бе министър Димитров. Той изтъкна още, че “Топлофикация – София” има около 200 млн. неплатени на “Булгаргаз”, 150 от които са разсрочени, а 43 млн. са новите само за ноември и декември. Направихме конструктивни разговори с ръководството на община София, има нова позиция – да вървим към приватизация на “Топлофикация – София” като цяло, каза министър Петър Димитров.
Източник: Агенция Фокус (09.01.2008)
 
„Топлофикация-София” ще бъде предложена за приватизация като цяло дружество, съобщи министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. До края на следващата седмица трябва да бъде подписано споразумение, с което да се подготви процедурата по раздържавяване. За целта ще бъде привлечен и външен консултант. Купувачът на софийската топлофикация трябва да е стратегически инвеститор с опит и с финансови възможности, заяви министър Димитров. По този начин ще се защитят интересите на потребителите и ще гарантира доставката на топлинна енергия в София.
Източник: Дарик радио (10.01.2008)
 
Бойко Борисов продава "Топлофикация София". Общината, която е собственик на 52% от дружеството, се е съгласила на сделката само ако тя мине през Столичната агенция по приватизация. Кметът и енергийното министерство най-сетне се споразумяха да сложат на тезгяха столичното парно. След година скандали около продажбата на най-голямата "Топлофикация" в България, енергийният министър Петър Димитров и Бойко Борисов си стиснаха ръцете. Следващата седмица трябва да бъде подписано споразумение за приватизация на 100% от капитала на "Топлофикация София", съобщиха от енергийното ведомство. Това потвърди и Бойко Борисов. Споразумението за продажбата на парното е още от миналата година. То бе подписано от бившия шеф на Столичния общински съвет Владимир Кисьов, както и от ексенергийния министър Румен Овчаров. Година продължи спорът между министерството и общината дали да се продават 100% от "Топлофикация София" или не. Заради разногласия относно международния консултант дори се стигна до парадокса кметът да наеме един консултант само за дела си от 52%, а министърът да плати на друг за пакета от 48%. Вчера обаче Борисов изненадващо заяви, че "общината няма нищо против да бъдат приватизирани 100% от дружеството". Но е поставила условие процедурата да се проведе от Столичната агенция по приватизация. "Нека държавата си даде свои представители в комисията по търга и ще работим заедно", категоричен е Генерала. Сега и сделка ще има, и един международен консултант ще съветва двамата собственици. Освен столичното парно държавата слага на тезгяха и "Топлофикация Перник", обявиха от Агенцията за приватизация. Досега процедурата се бавеше заради заем към Световната банка, който е с държавни гаранции, но той изтича в края на 2008 г.
Източник: Стандарт (10.01.2008)
 
Парното на София може да стане част от активите на Христо Ковачки. Известният с инвестициите си в енергетиката бизнесмен е готов да се бори с едни от най-големите гиганти за приватизацията на "Топлофикация София", съобщи в събота самият Ковачки. "Надявам се държавата да определи такива изисквания към кандидатите за приватизация на "Топлофикация София", че да могат да се състезават и български компании", каза Ковачки. Той вече държи парното на Сливен, Враца, Бургас и Велико Търново. През изминалата седмица от енергийното министерство обявиха, че със Столичната община започват приватизация на 100% от капитала на софийската топлофикация. За продажбата на най-голямото парно в България потвърди и кметът Бойко Борисов. Той обаче е поставил условие сделката да мине през Столичната агенция за приватизация. Едни от най-големите енергийни гиганти вече точат зъби за софийското топло. След тях са руският газов монополист "Газпром", чешката компания CEZ, френската "Далкия", финландската "Фортум" и френската "Електрисете дьо Франс". За "Топлофикация София" ще се борят австрийската EVN и американската "Призма Илектрик". Ивайло Велков
Източник: Стандарт (14.01.2008)
 
Над 603 хил. мвтч парно са излъчили радиаторите на столичани през декември. "Топлофикация София" е произвела и продала на абонатите си близо 50 хил. мвтч повече парно в сравнение с декември 2006 г. Тогава заради по-топлото време 568 хил. мвтч за отопление са стигнали, за да се загреят близо 400 хил. абонати, обясниха от дружеството. Един градус по-студено е била средната температура през този декември в сравнение с миналия.
Източник: Стандарт (15.01.2008)
 
На крачка от режим на тока България спря износа на ток. Това съобщи енергийният министър Петър Димитров. Той е издал заповед до края на седмицата от българската енергийна система да не излезе нито киловатчас зад граница. Правим го превантивно, за да не стигнем до режим. Не можем да оставим България на тъмно, а да изнасяме за съседните страни, лаконично коментира Димитров. Зевзеци веднага измислиха виц - спряха износа на ток, за да не угаснем пред Путин. Забраната ще важи до края на седмицата. Тогава ще се направи анализ на състоянието на системата и наличните мощности. Според резултата може да се разреши минимален износ или забраната да продължи още 10 дни, обясни шефът на Националната електрическа компания Любомир Велков. По думите му преди да се пристъпи към режим на тока, министърът ограничава или спира изцяло износа. Свиването на експорта е в правомощията на министъра на икономиката и енергетиката и мярката се прилага при извънредни ситуации с опасност от изчерпване на студения резерв от мощности, обясни Димитров. Заради студа все повече хора прибягват към електрическите печки, климатици и други електроуреди за отопление. От това консумацията на ток в страната за първата половина на януари се е увеличила с 20% в сравнение със същия период на миналата година, заяви Велков. Това е свръхпотребление и не е заложено в мощностите на страната. В неделя енергетиката ни достигна рекорд, като натовари 7050 мвт мощности, съобщи Иван Айолов, шеф на Електроенергийния системен оператор. Това е с близо 60 мвт по-голямо натоварване дори в сравнение с консумацията по празниците. Навръх Нова година за светлинки и веселби, печене на пържоли и баници страната ни е изгорила тока от 6989 мвт мощност, казаха от ЕСО. До 13 януари сме консумирали 1838 гигаватчаса ток, което е с 19,2% повече от същия период на 2007 г. Тогава потреблението е било 1542 гвтч. На предела на възможностите си работи и парното в София. Засега "Топлофикация София" е натоварила мощностите си на максимум и бълва по 1900 мвтч топлинна енергия и 200 мвтч ток. Допълнително утежнение за системата дава и голямата амплитуда на температурите от минус 20 до минус 5 градуса, което затруднява прогнозите. Това е екстремна ситуация и никой не я е предвидил, призна Велков. В момента страната ни на практика няма студен резерв, защото всички мощности, които са били в запас, са активирани, за да покрият нарасналото потребление. Работят всички енергийни блокове. Но за да бъдем спокойни, трябва да има поне някаква мощност в запас. А сега всички блокове са включени и работят. Дори при най-малката авария ще има известни затруднения за задоволяване на нуждите от ток за абонатите в страната, прогнозира Велков. Така България от традиционен производител и износител на ток за целия регион в момента е със спрян експорт. От това губи както НЕК, така и всички други търговци на либерализирания енергиен пазар, защото цената на мегаватчас зад граница е поне два пъти по-висока, обясни Велков. Сега регионът е лишен от 300-400 мвтч български ток. А България - от парите от продажбата на този ток. Кризата за електричество в страната и на Балканите започна още със затварянето на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй". Политическото решение на Европейския съюз за спирането на иначе безопасните реактори лишава не само страната от 880 мвт мощност, но и целия регион от тока, който те са произвеждали. А от Нова година затворихме и 200 мвт в ТЕЦ "Бобов дол". Това, изразено в цифри, прави загуби от около 7 млрд. квтч електричество и над 700 млн. лева.
Източник: Стандарт (16.01.2008)
 
"Топлофикация София" харчи по 1,5 млн. лв. за газ на ден, а събира от абонатите си по 400-700 хил. лв. Това съобщи шефът на дружеството Петко Милевски. Той беше привикан вчера в общинската комисия по финанси заради предупредително писмо от "Булгаргаз". Само за 20 дни от началото на годината столичното парно е навъртяло 50 млн. лева дълг, сигнализира газовият доставчик. Борчът вече е намален до 30 млн., успокои съветниците Милевски. Всяка година през зимата се трупали краткосрочни задължения, а лятото фирмата успявала да ги изплати. 137 млн. лв. стар борч обаче все още висят и се плащат разсрочено. "Булгаргаз" може да вдига цената на всеки три месеца, а ние веднъж годишно, и то ако ДКЕВР разреши, оплака се Милевски.
Източник: Стандарт (23.01.2008)
 
Приватизацията на 100 % от акциите на "Топлофикация София" трябва да приключи най-късно до края на 2009 г., съобщи вчера министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Дружеството трябва да се продаде изцяло, а не на парчета. Ако Столичната община е съгласна с нашето предложение, ще вървим заедно. В противен случай ще се приватизират само 42 % от акциите на дружеството, които са собственост на държавата заедно със задълженията към "Булгаргаз" за гориво, които са в размер на над 150 милиона лева, добави министърът. Според него министерството е уверило общинарите, че няма нищо против водеща по сделката да е Агенцията за приватизация или пък общинската приватизационна агенция.
Източник: Монитор (24.01.2008)
 
Свърши газът за януари Изчерпани са всички количества природен газ, които “Булгаргаз” е договорил с дъщерните фирми на “Газпром” за януари. В отделни денонощия страната ни е консумирала по 13-14 млн. куб. м, вместо заявените 9 млн. куб. м. От края на миналата седмица доставките на синьо гориво за България се извършват от руската страна изцяло “на добра воля”. Те могат да бъдат спрени всеки момент, ако Москва реши да изпълни стриктно договорите си с “Булгаргаз”. “Действително руската страна ни е доставила през този месец с около 20% повече газ от заявеното”, потвърди Ивелина Бърнева, пресаташе на “Булгаргаз”. В момента обаче не съществувала непосредствена заплаха от спиране на доставките заради изчерпването на заявката ни за януари, която е около 280 млн. куб. м. По думите на Бърнева увеличеното потребление у нас не ощетява съседните страни - договорените количества за Турция, Гърция и Македония се доставяли изцяло. Кризисната ситуация накара министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров да събере на извънредна среща в петък следобед представители на “Булгаргаз” и на големите топлофикации в София, Пловдив, Плевен, които работят със синьо гориво.
Източник: Труд (29.01.2008)
 
Бизнесменът Христо Ковачки е готов да вземе под наем АЕЦ "Козлодуй". Той е изявил желание да поеме управлението на ядрената ни централа. Отдаването на концесия на блоковете е добра идея, коментира Ковачки преди дни във Враца. Според него обаче освен към чужди компании българското правителство може да отправи оферта и към родни инвеститори. "Както задграничните енергийни фирми могат да лобират за повторен старт на спрените блокове, така и българските момчета с добри позиции в този бизнес могат да го направят. Професията ми е да намирам капитали и да ги инвестирам в интересни проекти. А "Козлодуй" е несъмнено интересен проект", убеден е Ковачки. Той е известен с енергийните си активи. Освен че е готов да приватизира "Топлофикация София", вече държи парното на Сливен, Бургас и Плевен. Във Враца е собственик на "Топлофикация" и още три мощни енергийни дружества в региона, където работят 2000 души. Сред тях са 64-мегаватовата централа в "Химко", която се ползва за студен резерв, "Атоменергостройпрогрес" и "Атоменергоремонт". Чрез последната фирма и днес Ковачки е свързан с АЕЦ "Козлодуй". Защото тя е едно от основните дружества, които извършват ремонтите на реакторите, блоковете на други централи в страната, както и в Македония и Сърбия. Дори се кани да листва на Лондонската борса дружествата си в Сърбия. Освен това е готов да вложи и 100 млн. евро за топлофициране на Стара Загора чрез въглищата от маришкия басейн.
Източник: Стандарт (29.01.2008)
 
Промени в договора между "Булгаргаз" и "Топлофикация-София" ще иска за пореден път Столичната община. От общината се надяват да срещнат разбиране в министерство на енергетиката, което е мажоритарен собственик на "Булгаргаз", и държи 41% от "Топлофикация". В момента топлофикационното дружество е длъжно авансово да плаща част от доставката на газа и да покрива останалата част от сумата към средата на съответния месец. В същото време сметките се плащат с 1 месец закъснение и това води до начисляване на сериозни неустойки.
Източник: Сега (31.01.2008)
 
"Топлофикация София" АД е обявила обществена поръчка за застраховане на имуществото, работниците и служителите на дружеството за 2008-2009 г., става ясно от Агенцията по обществените поръчки. Кандидатите трябва да предложат застраховане на дълготрайни материални активи и стоково-материални запаси срещу пожар и природни бедствия, включително земетресение; застраховане на парични средства в касите срещу кражба чрез взлом и/или въоръжен грабеж; на електронно оборудване срещу всички рискове, включително срещу кражба чрез взлом и вандализъм; обща гражданска отговорност и застраховане на работниците и служителите срещу трудова злополука и професионално заболяване, както и застраховки автокаско, злополука на местата в МПС и "Гражданска отговорност" на автомобилистите. Освен техническата документация, кандидатите трябва да представят отчет за приходи и разходи, счетоводен баланс и одиторски доклад за последните 3 г., както и банкова референция от обслужващата банка. Застрахователните компании трябва да посочат и списък на основните си договори за последните три години, както и минимум 3 препоръки за добро изпълнение. Офертата на всеки участник трябва да бъде представена заедно с гаранция за участие от 2 хил. лв. Участникът, избран за изпълнител, следва да представи гаранция за изпълнение на договора в размер на 5% от стойността на поръчката при подписване на договора. Критерият за избор ще бъде икономически най-изгодната оферта. Документи за участие се подават не по-късно от 24.03.2008 г., като офертите ще бъдат отворени на следващия ден - 25.03.2008 г. в централния офис на "Топлофикация София" АД.
Източник: Застраховател (04.02.2008)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ с решение от 19.ХII.2006 г. по ф. д. № 1084/93 вписва промени за "Топлофикация София" - АД: заличава като изпълнителен директор Георги Стоянов Рогачев; вписва като изпълнителен директор Борис Янакиев Тодоров; дружеството ще се представлява от Георги Димитров Ненков - председател на съвета на директорите, и Борис Янакиев Тодоров - изпълнителен директор, само заедно.
Източник: Държавен вестник (06.02.2008)
 
България 100% частна Всичко за продан. Това е акцентът в програмата на правителството за 2008-2009 г., която Съветът на коалицията и министрите ще обсъждат в парните бани на Хисаря. На тезгяха ще бъдат сложени държавни фирми, болници и училища. Сред най-апетитните компании са "Булгартабак" и "Топлофикация София". Идеята на кабинета е те да бъдат изтъргувани през фондовата борса. На този ход обаче едва ли ще се съгласи Бойко Борисов. Възражения за тютюневия холдинг пък ще има коалиционният партньор ДПС, който държи на стратегически инвеститор. Държавата продава и електрически централи с изключение на атомната и помпените ВЕЦ, които ни спасяват от режим на тока. На концесия се дават всички летища и пристанища. Парите от новата приватизация са за обезщетение на собствениците на компенсаторки и за Сребърния пенсионен фонд.
Източник: Стандарт (08.02.2008)
 
Премиерът свали “Булгаргаз” от тезгяха "Булгаргаз" и АЕЦ "Козлодуй" ще са единствените енергийни гиганти, които ще останат държавни. Лично премиерът Сергей Станишев е разпоредил изваждането на газовия холдинг от програмата на правителството. В един от вариантите, изготвен на 31 януари, бе записано, че "Булгаргаз" ще бъде раздържавен. В момента дружеството е в забранителния списък за приватизация. То е ключово за икономиката ни, защото не само доставя природен газ за страната, но и участва в стратегически енергийни проекти. Това са петролопроводът Бургас - Александруполис и газопроводите "Южен поток" и "Набуко". Ако "Булгаргаз" стане частен, държавата ще се лиши от милиони евро транзитни такси и дивидент. На тезгяха ще бъдат сложени и всички електропроизводствени мощности, пише в програмата. Сред тях са ВЕЦ-ове и топлофикациите в София, Перник и Шумен. За последните две вече са стартирали процедурите. Очаква се в началото на 2009 г. да тръгне и раздържавяването на парното в столицата. Засега идеята на управляващите е дружеството да бъде пуснато през фондовата борса. Това обаче едва ли ще се хареса на мажоритарния собственик - Столичната община. Ако бъде пуснато през борсата, с акции може да се сдобие всеки. Първата работа на новия собственик ще бъде да си събере дълговете от абонатите, които са около 200 млн. лева. Така ще бъде отрязана една от основните функции на "Топлофикация" - социалната. Кметът Бойко Борисов вече постави условие, че е съгласен на 100% раздържавяване на фирмата, но само ако процедурата мине през Общинската агенция за приватизация. За пореден път се лансира и идеята "Булгартабак" също да бъде пуснат през борсата. Подобно намерение имаха още юпитата от кабинета "Сакскобургготски". Тази идея обаче не бе приета радушно от коалиционния партньор ДПС. Ако има приватизация на холдинга, то той трябва да стане собственост на стратегически инвеститор, категоричен е лидерът на движението Ахмед Доган. Новият стопанин трябва да изпълни много ангажименти, повечето от които са социални. Това няма как да стане с продажба през борсата. Със сигурност тази точка в програмата ще бъде предмет на бурни спорове още по време на вечерята на тримата големи днес. Твърде малко вероятно е по нея да се стигне до единодушно съгласие. Но "Булгартабак" отново може да стане разменна монета в междукоалиционния пазарлък. Акцент в програмата на Станишев е сложен и върху продажбата на Българския морски флот. Процедурата за това е на финалната права. Очаква се на 19 февруари единственият кандидат - българо-немският консорциум "Кей Джи Маритайм Шипинг", да внесе окончателната си оферта. Преди време Станишев заяви, че макар и кандидатът да е единствен, държавата ще защити максимално интересите си.
Източник: Стандарт (08.02.2008)
 
„Булгартабак Холдинг” да бъде приватизиран през тази година и да се създаде енергиен холдинг – това реши съветът на управляващата коалиция на разширено заседание в Хисар. До края на годината ще стартира и процедурата за продажбата на „Топлофикация” – София. Бързата приватизация на „Булгартабак Холдинг” ще е важна за конкурентноспособността на цигарената индустрия, заяви премиерът Сергей Станишев и допълни, че ДПС винаги е подкрепяло раздържавяването на компанията, но при ясни правила.
Източник: Дарик радио (11.02.2008)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ с решение № 22 от 23.I.2007 г. по ф. д. № 1084/93 вписа промяна за "Топлофикация София" - АД: заличава като член на съвета на директорите Георги Стоянов Рогачев.
Източник: Държавен вестник (13.02.2008)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ с решение № 23 от 23.I.2007 г. по ф. д. № 1084/93 вписа промени за "Топлофикация София" - АД: вписва като член на съвета на директорите Наско Асенов Михов; вписва като изпълнителен директор Наско Асенов Михов, който ще представлява дружеството.
Източник: Държавен вестник (13.02.2008)
 
Петър Димитров обяви: Разпродажба до Коледа Хайде на пазар за държавни фирми! Поредна разпродажба на дружества с участие на държавата обяви икономическият министър Петър Димитров. Вчера той представи промените в закона за приватизация и следприватизационен контрол пред депутатите. Днес проектът трябва да бъде гласуван на първо четене. 37 предприятия ще бъдат извадени от забранителния списък за приватизация, в който сега има 115 фирми. 20 от тях вече са заличени или продадени, а 17 ще бъдат обявени за приватизация. Сред най-значителните са ВМЗ Сопот, ТЕЦ "Бобов дол" и топлофикациите в Перник и Шумен, както и "Булгартабак". В същото време в забранителния списък се прибавят 64 болници с национално значение - многопрофилни, университетски и специализирани. Както и девет спортни обекта, сред които Националният стадион "Васил Левски", спортният комплекс "Белмекен", Столичният колодрум "Сердика". В този списък се включва и дружеството за дипломатически имоти "АДИС" ЕООД. Забранява се раздържавяването и на нови 8 дружества. Сред тях са мини "Марица-изток", което влиза в бъдещия енергиен холдинг и не може да се приватизира, посочи Димитров. Лек смут в средите на управляващите предизвика първоначалното съобщение, че за раздържавяване са "Автомагистрали" и "Техноекспортстрой", които участват в концесията на магистрала "Тракия" и в проекта Бургас - Александруполис. Председателят на червената група Михаил Миков обаче обясни след консултация със строителния министър Асен Гагаузов, че фирмите ще продължат да бъдат държавни. От МРРБ са внесли писмо със становище в икономическата комисия. От БСП настояват за разговор с експерти от всички ведомства за прецизиране на списъка. На тезгяха се слагат и 183 миноритарни пакета, обяви министър Димитров. Сред тях са електрораразпределителните дружества, в които държавата има около 30%, 42 на сто от "Топлофикация-София" и 25% от "Кремиковци". 91,49% от държавните активи вече са приватизирани. Раздържавяването трябва да приключи окончателно до Коледа. До края на годината и Агенцията за приватизация (АП) трябва да бъде закрита. Ще остане единствено Агенцията за следприватизационен контрол, прогнозира още министърът. Това била и причината още отсега сериозно да се намали щатът на АП. Според запознати съкращенията в агенцията надвишават заложените в бюджета 12% за всички администрации.
Източник: Стандарт (15.02.2008)
 
6 % от сметките на абонатите на столичната “Топлофикация” са над 250 лева, 53 % - под 100 лева, съобщиха от пресслужбата на дружеството. Данните показват още, че 22 % от сметките са в размер от 100 до 150 лева, 12 % - от 150 до 200 лева и още 6 % - от 200 до 250 лева. “Топлофикация София” АД обслужва над 401 230 потребители на топлинна енергия в столицата. Топлинната енергия, фактурирана на битовите абонати през месец януари 2008 г., е 622 106 MWh. За сравнение – през месец декември 2007 г. количеството топлинна енергия е била 603 029 MWh. Сметките си клиентите на топлофикационното дружество могат да заплащат от днес, 18 февруари. Размера на сметките могат да бъдат проверени на автоматичната телефонна линия за информация 958 01 55 на цената на един градски разговор, достатъчно е да знаят абонатния си номер. От днес „Топлофикация София”АД предоставя и нова безплатна телефонна линия 0 700 17 122. На този телефон в почивните и празнични дни, както и в извънработно време клиентите ще могат да получат актуална информация за възникналите аварии по топлопреносната мрежа.
Източник: Агенция Фокус (19.02.2008)
 
През тази година ще бъдат продадени “Софийски имоти”, “Топлофикация” и “Общинска банка”. Освен това ще бъдат раздържавени още 5 общински фирми, между които БКС, “Галатея” и Общинската застрахователна компания. Това предвижда годишният план за приватизация, който вече е внесен за обсъждане в Столичния общински съвет. От списъка отпадат “Спортна София”, “Трамкар”, “Софинвест” и “Чистота искър”.
Източник: Банкеръ (19.02.2008)
 
Столичната „Топлофикация" няма да бъде продадена и тази година. Това стана ясно от думите на Иван Димитров – председател на общинската агенция за приватизация. Като причини той посочи дългите срокове за различните процедури преди сключването на сделка и че все още консултантът не е започнал да работи.
Източник: Дарик радио (20.02.2008)
 
Булгаргаз холдинг ще участва в изграждането на когенерация от 200 мегавата в топлофикация на Македонското държавно дружество LM. Най-вероятно нашето участие ще е около 20%, каза главният изпълнителен директор на Булгаргаз Любомир Денчев. Избор Процедурата за избор на партньори трябва да започне до няколко месеца. Договорът ще бъде подписан до средата на годината. Очаква се в проекта участие да вземе и френската енергийна компания Далкия. Булгаргаз е получил официално предложение за включване в проекта от македонския министър-председател, каза Денчев. Според него с това участие компанията ще диверсифицира инвестициите си. Стремим се към това, защото заради ниските цени на природния газ, които налага енергийният регулатор у нас, не можем да очакваме печалба, каза той. Булгаргаз е имала предложения за съвместно изграждане на когенерация и в Топлофикация София. Според Денчев обаче подобна инвестиция не е рентабилна при ниската събираемост на сметките на столичното парно. Предложение Булгаргаз и Газпром ще обсъдят през март създаване на проектна компания за изграждане на газопровода Южен поток. В нея България и Русия ще притежават по 50% дялове. Българската компания има намерение да участва в инвестиционни проекти и с Газ дьо Франс, но те още са на много ранен етап. На 10 март Булгаргаз ще внесе в енергийния регулатор предложение за нови цени на газа за второто тримесечие. Компанията е завела съдебен иск срещу ДКЕВР заради начина, по който бяха определени цените на газа за първото тримесечие.
Източник: Пари (25.02.2008)
 
Повече от 500 души са се оплакали във Федерацията за защита на потребителите за завишени сметки за парно от началото на годината. Toва съобщи Павел Кърлев, председател на Федерацията за защита на потребителите. Той обясни, че тези оплаквания са най-вече за завишени сметки при условие, че потребителите са се отказали да ползват услугата. Други оплаквания касаят ваденето на вече архивирани изпълнителни дела срещу длъжници на топлофикациите. Продължават и оплаквания във връзка със завишени сметки на БТК. Потребителите се оплакват, че в сметките им са включени цените на телефонни разговори, които не са провели. Зачестили са и сигналите за лошо качество или забавяне на договорите за изработване на мебели или поставянето на алуминиева дограма. Тези сигнали обаче се насочват към Комисията за защита на потребителите.
Източник: Агенция Фокус (26.02.2008)
 
Общината може да запази част от дела си в "Топлофикация-София". Тази възможност ще бъде разгледана при избора на варианти за приватизация, обясни секретарят на Столичната община Росен Желязков пред комисията по бюджет и финанси в общината. До два месеца столичният кмет и председателят на общинския съвет трябва да подпишат споразумение с министъра на икономиката и енергетиката за изпълнение на всички действия, произтичащи от меморандума за приватизацията на "Топлофикация-София", гласува комисията. Споразумението предвижда привличането на международен консултант по приватизацията на парното. Според Желязков лош вариант е държавата и общината да продават дяловете си поотделно. Той допълни, че намеренията на държавата за продажба на нейния дял са в по-напреднал стадий.
Източник: Стандарт (26.02.2008)
 
Програмата на Столичната общинска агенция за приватизация (СОАП) през 2008 г. предвижда да бъдат продадени дяловете на софийската община в седем дружества - "БКС-център", "Софийски имоти", "Озеленяване", "Галатея 2002", "Топлофикация - София", "Общинската застрахователна компания" и Общинска банка. Това заяви общинският съветник Данаил Кирилов, председател на надзорния съвет на СОАП. Годишната програма за приватизация предвижда приходи в размер на 20 млн. лева от продажбата на общински дялове. Очаква се тази сума да бъде реално надхвърлена, посочи главният изпълнителен директор на СОАП Иван Димитров. Приватизацията на общинските дялове в "Общинска застрахователна компания" и на Общинска банка ще бъде съобразена с изискванията на банковото законодателство и на Комисията за застрахователен надзор. Годишната програма трябва да бъде приета на заседание на Столичния общински съвет. Очаква се средствата от продажбата на "БКС-Център" и "Общинска застрахователна компания" да постъпят в агенцията през тази година, каза още Иван Димитров. В списъка на дружествата с общински дял в капитала, предвидени за приватизация през тази година, са и "Фина механика", "Хлебни изделия-Княжево", "БКС - Лозенец" и "БКС - Средец". Според СОАП през 2008 г. може да бъдат приватизирани обособени части, които не са свързани с основния предмет на дейност на други пет общински дружества, които са извадени от годишната програма. Това са "ГИС - София", "Чистота - Искър", "Софинвест", "Спортна София" и "Трамкар". От обявените за приватизация сега дружества Столичната община е собственик изцяло на "БКС-център", "Софийски имоти", "Озеленяване" и "Галатея 2002", "ГИС - София", "Спортна София". В Общинска банка дяловете на Столичната община и на други общински дружества са общо 70.54% от капитала на банката, а в "Общинска застрахователна компания" - 65.55%. Общината притежава 28.197% от капитала на "Топлофикация - София", а другият собственик на дружеството е държавата. Сред дружествата с миноритарно общинско участие са "Фина механика" (25%), "Хлебни изделия-Княжево" (7.5%), "БКС - Лозенец" (3.57%) и "БКС - Средец" (1.085%). През януари СОАП е извършила продажбата на девет недвижими имота, сред които магазини, терен, хидрофори и др. С най-висока продажна цена е терен със сгради в квартал Горубляне, на ул. "Георги Зоев" и ул."Искър". Продажбата е извършена чрез публичен търг с явно наддаване, като достигнатата цена е 1.68 млн. лева с ДДС. Купувач е "ВАЗ-07" ООД. Други по-интересни обекти са магазин на ул. "Опълченска" №117-123, бл. 37, който е продаден на фирма "Никдим" ЕООД за 692 хил. лева, и магазин №6 в "Света Троица", бл. 347 А, чийто нов собственик е "Реал-24" ЕООД. Фирмата е платила за обекта 174 хил. лева. Предвижда се през тази година да бъдат обявени за продажба паркингът на бул."Сливница" и бул. "Панчо Владигеров", както и сграда с урегулиран поземлен имат в метродепо "Обеля".
Източник: Строителство Градът (26.02.2008)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ с решение от 6.III.2007 г. по ф. д. № 1084/93 вписва промени за "Топлофикация София" - АД: заличава като членове на съвета на директорите Борис Янакиев Тодоров, Добринка Йотова Михайлова, Валентин Горянов Иванов и Георги Димитров Ненков; вписва като членове на съвета на директорите Лилия Асенова Маутнер, Петко Любенов Милевски, Дилянка Стефанова Железарова и Любка Симеонова Георгиева; вписва като председател на съвета на директорите Лилия Асенова Маутнер; вписва като зам.-председател на съвета на директорите Любка Симеонова Георгиева.
Източник: Държавен вестник (08.03.2008)
 
Бизнесменът Христо Ковачки има интерес да придобие и "Топлофикация -София". Стига да се направи процедура за приватизация, която да допуска и български фирми, ще участвам, заяви в понеделник пред БНТ собственикът на редица въгледобивни дружества и топлофикации, който смята да участва в търга за ТЕЦ "Бобов дол" и има апетит към бъдещата нова централа в комплекса "Марица Изток". Според него когато при приватизацията на българските предприятия трябва да се въвеждат стимули за участие на български фирми, а не да се ограничава тяхното допускане с различни предквалификационни критерии. По думите му български собственик би имал интерес и ще направи много повече за предприятието от чуждия. Той даде като лош пример за приватизация раздържавяването на електроразпределителните дружества, както и процедурите за топлофикациите в Русе, Варна и Пловдив, до които бяха допуснати само чуждестранни инвеститори.
Източник: Медия Пул (17.03.2008)
 
Продажбата на "Топлофикация София" е на път да създаде нов юридически казус. Експертни групи от общината и икономическото министерство умуват как да стане едновременната приватизация и на двата дяла - на община и на държава, които имат съответно по 58 и 42 на сто. По закон общината може да преотстъпи правото на продажба на Агенцията за приватизация, но тази идея няма подкрепа. В закона обаче не е изрично посочено дали държавата може да преотстъпи правото на продавач на общинската приватизационна агенция. Това е един от проблемите, които ще нищят юристите на двете институции. Другият е как да се покани Международната финансова корпорация за консултант. При открит конкурс МФК няма право да участва, разкриха експерти. Двата въпроса трябва да бъдат избистрени до понеделник. Ако някой от тях не се реши, процедурата става атакуема пред съда.
Източник: Стандарт (19.03.2008)
 
На всички членове на борда на директорите на столичната “Топлофикация” в периода 2003-2006 г. са били повдигнати обвинения през последните дни, научи “24 часа”. Вчера последен е бил подведен под отговорност Валентин Димитров. Преди него по процедурата са минали зам.-министърът на енергетиката по времето на НДСВ Илко Йоцев, Георги Рогачев и още трима.
Източник: 24 часа (27.03.2008)
 
Парното поскъпва от 1-ви юли, но все още от "Топлофикация" правят изчисления точно с колко ще се надуят сметките на абонатите. От дружеството чакаха крайното решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за това с колко ще се увеличи цената на природния газ. При поскъпване на синьото гориво, поскъпва и парното. Вчера ДКЕВР определи на закрито заседание цената на газа да се увеличи с 13% от април, което е три пъти по-малко от поисканото от „Булгаргаз” увеличение от 32 на сто. От газовата компания обясниха пред ДКЕВР, че ако газът се увеличи само с 13%, ще натрупат загуби от 60 млн. лв., но аргументите им не бяха приети.
Източник: Новинар (28.03.2008)
 
"Топлофикация София" вероятно ще се приватизира чак в средата на 2009 г. Това предвижда план-графикът на Столична община за раздържавяване на дружеството, представен вчера от секретаря на общината Росен Желязков пред комисията по инженерна инфраструктура в общинския съвет. Поделението на Световната банка IFC е предложило да бъде консултант на приватизацията. Общината чака съгласието на държавата, с която е съсобственик в дружеството. През април-май консултантът трябва да започне работа по анализ за финансовото състояние на дружеството и да очертае алтернативите за начина на приватизация. Докладът трябва да е готов до октомври-ноември. IFC ще получи 1.2 млн евро, ако приватизацията бъде осъществена, и 240 000 евро, ако не се стигне до сделка, обяви Желязков. Въз основа на анализа общината и държавата ще определят начина на раздържавяване. Много от съветниците, както и кметът Бойко Борисов, са на мнение, че общината трябва да запази някаква собственост в дружеството, за да има контрол над него. "Ако вкараме изцяло в приватизацията такава чисто монополна дейност, извращенията са гарантирани", коментира Николай Желев от СДС.
Източник: Сега (01.04.2008)
 
Столичната община (СО) и държавата са си поставили за цел да продадат “Топлофикация – София“ до месец юни 2009 година. Това стана ясно в понеделник по време на заседанието на комисията по инженерна инфраструктура в Столичния общински съвет (СОС). Главният секретар на СО Росен Желязков съобщи, че според експертните оценки този срок е постижим. Общината и държавата имат съответно по 58 и 42 процента дялово участие в топлофикационното дружество. Те ще бъдат продадени със сложна съгласувателна процедура между Столичната общинска агенция по приватизация (СОАП) и държавната Агенция по приватизация (АП).
Източник: Медия Пул (01.04.2008)
 
Ликвидната криза на световните пазари не е оказала влияние върху източноевропейските пазари и България. Това каза Хайнц Сернец, изпълнителен директор на Райфайзен Инвестмънт Австрия. Очаква се у нас да бъдат реализирани сделки в областта на телекомуникациите, енергетика и хранително-вкусова промишленост и софтуерния сектор, твърди управляващият директор на Райфайзен Инвестмънт България Ивайло Господинов. По думите му най-голямата сделка през 2008 г. ще бъде АЕЦ Белене, където консултант е Райфайзен Инвестмънт България. Очаква се следващите два-три месеца да бъде избран инвеститор на проекта. Райфайзен Инвестмънт имат интерес да участват като консултанти по приватизацията на Топлофикация-София и Булгартабак холдинг. Според Господинов значителният чужди интерес към топлофикационната ни компания е провокиран от факта, че тя е втората по големина в региона след варшавската. През 2008 г. сделките по сливания и придобивания ще са повече като брой сделки, но по-малки като обем, коментира Господинов. По думите му Райфайзен Инвестмънт България подготвят четири сделки по придобивания, като обемът им е средно между 10 и 15 млн. EUR. Той уточни, че интерес от чужди инвеститори има към компании и проекти, които са средно за около 20 млн. EUR. Според Господинов един от проблемите в сектора на сливанията и поглъщанията е, че българските бизнесмени имат само бегла представа какво представлява той. Той твърди, че много наши компании имат интерес да развиват бизнеса си в съседни страни като Румъния, Сърбия, Македония и Украйна. Сливанията и придобиванията достигнаха рекорден ръст през първата половина на 2007 г., но заради световната криза в края на годината в САЩ беше отчетен спад с 40%, а в ЕС между 20-25%. Пазарът Централна и Източна Европа все още има ръст, който е близо 20%, коментира Хайц Сернец. Според него икономическият растеж в ЦИЕ е близо 3-4 пъти по-висок в сравнение с този на Европейския съюз. Именно това е и причината инвеститорите да се насочат към този регион, уточни Сернец.
Източник: Пари (02.04.2008)
 
Цената на парното в София да следва промените в цената на природния газ, т.е да се променя четири пъти в годината, а не веднъж годишно. В противен случай предприятието не може да покрива разходите и приходите си. Това становище изрази изпълнителният директор на „Топлофикация - София" Петко Милевски при представяне на актуализиран бизнес план на дружеството пред комисията по инженерна инфраструктура и енергийно планиране в Столичния общински съвет. Милевски отново настоя за законодателни промени, така че кражбата на парно да се криминализира, защото сега от дружеството нямали ефикасни средства за въздействие. Според бизнес плана за тази година топлинното предприятие е разчело приходи от 371 млн. лв., а разходната част е с 45,7 млн. лв. повече, посочи Милевски. През годината е планувано производство на близо 1 млрд. киловатчаса електроенергия и завишаване на произведената топлоенергия. За гориво предприятието ще изразходва 308 млн. лв., за аварийни ремонти са предвидени 6,9 млн. лв., а инвестиционната програма на дружеството е на стойност 55,7 млн. лв., от които близо 16 млн. лв. са от евросредства.
Източник: Дарик радио (08.04.2008)
 
До 10 г. затвор заплашват членовете на Съвета на директорите на столичната "Топлофикация" по обвинения за безстопанственост, нанесла щети за около 2 млн. лв. Софийската градска прокуратура е повдигнала обвинения на 6 души, които са били в борда през 2003-2006 г. Сред тях е и Валентин Димитров, който вече има обвинение за длъжностно присвояване, пране на пари и укриване на данъци. Заедно с него прокуратурата се кани да прати на съд и Илко Йоцев, Георги Рогачев, Пламен Василев, Георги Ненков и Иванка Диловска. Обвиненията им са с различна тежест в зависимост от действията им и решенията им по конкретни сделки, обясни пред "Сега" наблюдаващият прокурор Божидар Джамбазов. Това разследване тръгна през лятото на 2006 г. след одити на Столичната община и Държавния финансов контрол. За най-тежката умишлена безстопанственост Наказателният кодекс предвижда от 1 до 10 г. затвор. За това престъпление, извършено по непредпазливост, наказанието е до 3 г. затвор. Членовете на борда са на свобода срещу различни парични гаранции - между 1000 и 18 000 лв. Най-високата гаранция е за Димитров, който според разследващите има най-голям принос за разпиляването на средствата.
Източник: Сега (14.04.2008)
 
"Българско речно плаване" поема доставките на АЕЦ "Козлодуй" Българско речно плаване" е избрано за основен превозвач по река Дунав на доставките на свежо и отработено гориво от АЕЦ "Козлодуй", стана известно от съобщение на дружеството до фондовата борса. От параходството пишат, че са спечелили конкурса по закона за обществените поръчки, защото офертата им е отговаряла на всички предварително обявени условия на възложителя. Транспортирането на ядреното гориво бе тема на горещи публикации в разгара на скандала с директора на “Топлофикация” миналото лято. Столичен вестник тогава изнесе данни, че фирмата "Фронтиер"е точила пари от атомната централа чрез договори за транспорт на ядрено гориво. Нейният шеф Красимир Георгиев бе посочен като близък до енергийния министър Румен Овчаров от директора на Националната следствена служба Ангел Александров. Заради Георгиев бе уволнена заместничката на Овчаров Корнелия Нинова. Впоследствие от АЕЦ опровергаха тези твърдения. Единствените партньори на атомната централа при изпълнение на задълженията ни като страна по договорите за доставка и връщане на ядреното гориво са доставчикът на свежо ядрено гориво - ОАО "ТВЕЛ" (Русия), и организацията, приемаща отработеното ядрено гориво - ОАО "Техснабекспорт" (Русия), заявиха от там. Отработеното гориво от 30 години се извозва по една и съща схема до украинско пристанище по р. Дунав със специализирана баржа "Наутилус", която е собственост на АЕЦ "Козлодуй".
Източник: Insurance.bg (15.04.2008)
 
Агенцията за приватизация и Столичната общинска агенция за приватизация да продават дяловете си по еднакви критерии в "Топлофикация" като решения се вземат от обща работна група. Това предлагат експерти на министерство на енергетиката на министър Петър Димитров. Столичната община притежава 58% от акциите на топлофикационното дружество. Намеренията на държавата са да бъдат продадени 100% от акциите му чрез конкурс при прозрачни условия и избран консултант.
Източник: Дневник (18.04.2008)
 
Тринадесет частни и държавни топлофикации без дружествата в Русе, Разград, "Бедек" и Ямбол учредиха асоциация, съобщиха участници в новата структура. Освен дружествата във Враца, Бургас, Плевен и Велико Търново, собственост на Христо Ковачки, в нея участват и "Топлофикация - София" и държавната "Перник", както и дружествата във Варна и Пловдив, собственост на френската "Далкия" и австрийската ЕVN. Целта е не само обединение на сектора, но и компаниите да поставят проблемите пред енергийния регулатор, преди той да одобри новите цени на парното от 1 юли. Дружествата вече поискаха увеличение между 15 и 20% заради натрупаното около 24% повишение на цените на природния газ. Ще настояваме за предвидимост в цените на горивото и ако се наложи, за промяна в метода на регулация, така че цените на топлинната енергия да могат да са поносими за населението, коментира председателят й Валентин Терзийски.
Източник: Дневник (12.05.2008)
 
50% е средната събираемост на сметките за парно в страната и на практика българите дължат около 350 млн. лв. Това съобщиха вчера от новосформираната Асоциация на топлофикационните дружества в страната, която обединява 13 от 16-те топлофикации. "Дори събираемостта да стане 100%, дружествата едва ли ще имат достатъчно средства за модернизация на съоръженията, които са средно на по 25 години", оплака се шефът на столичното дружество Петко Милевски. Наскоро топлофикациите поискаха увеличение на цените на парното и топлата вода с 15-20% . Вчера се оказа, че в тези искания не са отчетени евентуалните глоби за неспазване на квотите за емисиите въглероден двуокис. Ако се окаже, че разпределените квоти са недостатъчни и топлофикациите трябва да ги купуват, цената ще трябва да се вдигне още, казаха шефовете на дружествата, без да уточнят конкретни цифри.
Източник: Сега (13.05.2008)
 
“Топлофикация София” ще поиска рекордно поскъпване на топлата вода и парното с близо 21% от 1 юли. Това стана ясно вчера от платена обява. Цената на топлоенергията трябва да се повиши от 72,30 лева на 87,23 лева за мегаватчас с ДДС, решил съветът на директорите на фирмата. Малко по-евтино - 82,87 лева/мвтч, ще струва топлоенергията за асоциациите и доставчиците, които плащат сметките в блока колективно. Останалите топлофикации в страната настояват за поскъпване с 15-20% заради повишените цени на природния газ и въглищата.
Източник: Труд (15.05.2008)
 
Нови две мегадела срещу бившия шеф на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров-Топлото ще влязат в съда до две седмици. Те са за пране на пари и укриване на данъци. "До няколко дни очаквам материалите да пристигнат при мен и тъй като познавам добре делата, обработката и изпращането им в съда няма да отнемат време", заяви наблюдаващият прокурор Божидар Джамбазов. Преди няколко дни Софийският районен съд осъди на 5 години затвор Топлото за това, че в качеството си на управител на фирмата "ПРО МАРК" ЕООД не е декларирал пред БНБ сделки за над 10 млн. лева. Едното от делата, чийто обвинителен акт е вече написан, е за пране на пари и данъчни престъпления. Другото е срещу борда на директорите на "Топлофикация София" и по одитния доклад за разхищения на средства на дружеството за джакузита и реклами. От 2 април т.г. чака насрочване на дата делото за длъжностно присвояване в особено големи размери. Обвиняеми по него заедно с Топлото са приемникът му в "Топлофикация" Георги Рогачев, Емил Антонов, Лина Абланска и Мая Стоилова.
Източник: Стандарт (03.06.2008)
 
"Топлофикация-София” засече 40 блока, в които живеят обитатели, които се отопляват с парно, въпреки че са изключили радиаторите си. “Крадците” на отопление се греят на гърба на съседите си. С помощта на термовизионни снимки ясно се вижда как радиаторите в уж неотопляваните апартаменти светят в жълто-червен цвят. През февруари екип на Техническия университет в София е заснел със супер чувствителна камера, която улавя и температурата в сгради, посочени от софийската топлофикация, в жилищните комплекси “Люлин”, “Обеля”, “Дружба”, “Левски”, “Младост” и “Мусагеница”. Миналата седмица шефът на “Топлофикация-София” Петко Милевски обяви, че поне 60 на сто от топлоенергията, която постъпва в апартаментите, се краде от едни съседи и се плаща от други.
Източник: Новинар (12.06.2008)
 
Френската енергийна компания "Далкия" стана първата, която официално обяви решението си да участва в търга по закупуването на затъналото в дългове дружество "Топлофикация - София”. Това съобщи в отговор на въпрос на Mediapool вицепрезидентът на фирмата за Централна Европа Жан Мишел Мазалера на семинар във Варна във вторник . "Интересът на "Далкия" към Топлофикация-София датира отдавна, потвърждаваме, че продължаваме да го поддържаме и искаме да закупим това дружество", каза Мазалера, като допълни, че компанията разчита на добро партньорство със Столичната община по въпроса. Това на практика означава, че компанията вече е влязла в контакт с мажоритарния собственик на дружеството. Мазалера не пожела да коментира компаниите, с които ще се конкурира при бъдещата приватизация. Очаква се реалната процедура по продажбата на общинско-държавното топлофикационно предприятие да стартира в края на годината. Интерес към софийската "Топлофикация" са проявили още чешката компания CEZ, която държи електроразпределението в София и руският гигант "Газпром". Наскоро и бизнесменът Христо Ковачки заяви, че иска да придобие дружеството, но това може да стане, ако се направи процедура за приватизация, в която да участват и български фирми. От ръководството на френската компания официално обявиха, че варненската "Топлофикация" ще замрази цените на парното и топлата вода най-малко до края на тази година. От днес "Топлофикация - Варна” вече се нарича "Далкия - Варна”. Французите обмислят да компенсират огромния скок на цените на газа в България с изграждане на мощности с когенерация на произвежданата топлоенергия. Електричеството, което ще произвеждат новите мощности към парните турбини, ще компенсира вдигането на цените на синьото гориво. По думите на директора на "Далкия - Варна” Илия Николаев парното и топлата вода на апартамент с големина 80 кв. м през зимата ще излиза на потребителите около 80 лв. Това са цени, които на този етап са почти недостижими за столичната "Топлофикация". "Далкия" смята да намали цените на топлата вода с 20%, като разчита от тази оферта да се възползват повече потребители, което ще направи топлопреносната система по-ефективна. Ще има бонуси за блокове, в които над 80 на сто от живущите използват парно. За тях през зимата цените също ще бъдат намалени. От "Далкия" съобщиха още, че имат намерение да направят системите си към дружеството във Варна по-ефективни, като изградят и съоръжения за преработка на биомаса.
Източник: Медия Пул (17.06.2008)
 
"Топлофикация-София" е приключила 2007-ма година с 15 млн. лв. балансова загуба при общ приход от 365 млн. лв. и дългове на стойност 313 млн. лв. Това показват резултатите от финансовите анализи на общинските фирми. Едно от придобилите скандална известност дружество - "Софийски имоти" обаче отбелязва балансова печалба от 930 000 лева. Въпреки това от общината дават лоша оценка на финансовите му резултати за миналата година и се предлага да не бъде освободено от отговорност бившето му ръководство. Дружеството „Трамкар”, придобило скандална известност, е завършило миналата година със загуба от 530000 лева. За него също се препоръчва да не се освобождава от отговорност старото му ръководство, а новото да изготви оздравителен бизнес план за тази година. Отрицателна оценка за финансовото състояние е дадена и за дружеството „Галатея”, което стопанисва почивните ученически лагери. То е приключило миналата година със загуба от 408000 лева при печалба от 31000 лева предходната година. Положителни са оценките за транспортните дружества, както и за Паркинги и гаражи. На охранителната фирма ”Егида” пък се препоръчва да преразгледа начина за сключване на договорите за наем към пазарни цени на контракти. Освен това се препоръчва конната база на охранителите в Борисовата градина да се извади от капитала на фирмата и да се апортира в дружеството "Спортна София", тъй като сега нямало приходи от съществуването на базата с коне, а преминавайки към спортното дружество би се експлоатирала по-рационално. Балансовите резултати на "Егида" показват печалба от 97 хиляди лева за м.г при 61 хиляди лева печалба през 2006 г.
Източник: Дарик радио (18.06.2008)
 
Френската "Далкия" иска да купи "Топлофикация - София", каза вицепрезидентът за Централна Европа Жан Мишел Мазалера. Голямата задлъжнялост не ни притеснява. Интересът ни към дружеството датира отдавна, но всичко зависи от това дали ще бъде обявена процедура и какво решение ще вземат държавата и Столичната община, която е мажоритарен собственик, коментира той. По думите му "Далкия" вече е доказала, че може успешно да си партнира с местните власти. От 2006 г. ние инвестираме в енергийни и енергоспестяващи проекти в България чрез "Компания за енергоспестяване", подчерта Мазалера. Тя е реализирала 25 на сто икономии от енергия и е спестила консумацията на около 100 хил. мВтч на сградите, за които се грижи. В списъка влизат 319 сгради в София. През тази година "Компания за енергоспестяване" сключи и първите си договори за сертифициране на сгради за енергийна ефективност, каза още Мазалера.
Източник: Дневник (18.06.2008)
 
Имаме интерес към приватизацията на "Топлофикация"-София и се интересуваме от топлопреносната є мрежа. Това обяви във Варна вицепрезидентът на френската "Далкия" за Централна и Източна Европа Жан-Мишел Мазалера. Преди три години участвахме в конкуренция с две германски компании, но нашият интерес към предприятието продължава да е сериозен. Интересът на "Далкия" към Топлофикация-София датира отдавна, потвърждаваме, че продължаваме да го поддържаме и искаме да закупим това дружество", каза Мазалера, като допълни, че компанията разчита на добро партньорство по въпроса със Столичната община. Това на практика означава, че компанията вече е влязла в контакт с мажоритарния собственик на дружеството. Мазалера не пожела да коментира компаниите, с които ще се конкурира при бъдещата приватизация. Очаква се реалната процедура по продажбата на общинско-държавното топлофикационно предприятие да стартира в края на годината. Интерес към софийската "Топлофикация" са проявили още чешката компания CEZ, която държи електроразпределението в София и руският гигант "Газпром". Наскоро и бизнесменът Христо Ковачки заяви, че иска да придобие дружеството, но това може да стане, ако се направи процедура за приватизация, в която да участват и български фирми. Цените на топлоенергията във Варна ще останат на нивото от 1 юли миналата година, обяви още Мазалера. Компанията няма да увеличи цените от 1 юли тази година, въпреки увеличението на газа и инфлацията в България, декларира той. Така през новия отоплителен сезон средно голям апартамент във Варна ще се отоплява и ще има топла вода за 80 - 85 лева, а цената на душ за абонатите на варненското предприятие, което вчера официално бе кръстено "Далкия"-Варна, ще остане 42 ст. За сравнение от "Далкия" посочиха, че душ с вода, подгрявана от ток при дневна тарифа, струва 63 ст. Цената на топлата вода е намалена с 20 процента и така компанията ще върне абонатите, които са отказали услугите є. От новия отоплителен сезон варненци, които са на централно парно и топла вода, ще получат бонус за преданост към компанията, което ще се отрази на цените. Единственото условие е в жилищния блок над 70 процента от домакинствата да бъдат абонати на топлофикационното дружество. Стъпките за задържане и намаление цените на услугите на "Далкия" се дължат на инвестициите. В когенерацията са вложените 4,3 млн. лева, което ще осигури 4,4 мегавата мощност допълнително. Новите мощности ще бъдат пуснати през ноември. Подменени са 2 км от топлопреносната мрежа, а догодина ще бъдат сменени тръбите на още 3 км, което намалява разходите по преноса на топлина.
Източник: Монитор (18.06.2008)
 
Напук на всички предвиждания “Топлофикация София” има над 404 хиляди абонати и дружеството работи, заяви Петко Милевски, изпълнителен директор на “Топлофикация София”, на кръгла маса “Правата на потребителите на ютилити услуги. За период от година и половина са направени инфраструктурни инвестиции за подмяна на абонатни станции и нови трасета в размер на 75 млн. лева, чрез които са реализирани 35 % икономии в полза на потребителите. Тази инвестиционна програма се изпълнява вече пета година. Петко Милевски посочи, че не може да не е проблем топлофикационната услуга, когато тя заема между 50 и 100 % от месечния доход на потребителя. Тогава проблемът не е в дружеството, а другаде, каза той. По думите му е грешно топлинната енергия като отделна част от другите видове комунални услуги, каквото е например водоподаването. Не може също така да се разглеждат индивидуалните права на потребителите извън една определена социална общност, т.е. потребителят не може да бъде изключен от общите права в една мини общност, каквато е сградната инсталация. От своя страна националният омбудсман Гиньо Ганев обърна внимание на възможностите, които се предлагат за улеснение на клиентите на топлофикационните дружества. “Какво означава, че уважаваме правото на жалба. Това Лелин го наричаше “жалбите на гражданите са участие във властта”. Участват ли гражданите във властта наистина чрез подаването на жалби”, попита той. Според него тази кръгла маса не бива да бъда адвокатура на компаниите. “Не чувствате ли, че в тези жалби има едно голямо социално недоволство. Говорим, че клиентът ще стане партньор, ако има по-добра ценова рамка. От кого я искате – от клиента или не смеете да я поискате от държавата?”, зададе още въпроси омбудсманът.
Източник: Агенция Фокус (23.06.2008)
 
Изравнителните сметки за парно в София излязоха вчера и вече могат да се плащат в касите на топлофикацията или по банков път, интернет и на банкомат. От тази година изравнителната сметка е част от поредната месечна сметка за топла вода. В столицата са готови около 70% от изравнителните сметки за последния отоплителен сезон.
Източник: Сега (24.06.2008)
 
На ъгъла на два софийски булеварда строят административна сграда Строителство на нова офис сграда B-max building започна на бул. "Цветан Лазаров" до кръстовището с бул. "Асен Йорданов" в столичния комплекс "Дружба" 1. Официална първа копка на обекта бе направена на 17 юни. Местоположението му осигурява добър транспортен достъп както от централната част на града посредством бул. "Цариградско шосе", така и със северната част на Столичната община и страната чрез бул. "Ботевградско шосе". Възложител на обекта е "Корелана" ЕООД. Проектът е дело на "Архитектурно бюро - В. Ценов" ЕООД, с ръководител арх. Валери Ценов и колектив инж. Красимир Величков част "Конструкции", инж. Цоло Ников, част "Електро", инж. Валери Илиев, част ВиК, инж. Костадинка Атанасова, част ОВ, инж. Пенчо Никоевски, част "Вертикална планировка". Главен изпълнител на обекта е фирма "Бокар" ООД. Проект мениджър е "Корект проект" ООД, а консултант по строителен надзор - "Карил консулт" ООД. Сградата е разположена в парцел с площ 1540 кв.м. Общата й разгъната застроена площ е 8200 кв.м. Предвижда се строителството да приключи през март 2010 г. и обектът да бъде въведен в експлоатация. Архитектурно-обемното решение на сградата отговаря на нейното функционално предназначение. Като функционално зониране тя е разделена на две части - корпус A и корпус B. Корпус A e изцяло административна сграда с шест офисни етажа и партер. Корпус B съдържа търговски зали до трети етаж и офиси от четвърти до шести етаж. Конструктивната система на сградата е монолитна, със стоманобетонова конструкция, с безгредови плочи. Светлата височина на етажите е 3.10 м, която разрешава монтирането на окачен таван и монтаж на скрито осветление и кабелни разводки. Предвижда се сградата да се отоплява чрез абонатно помещение от "Топлофикация - София". Всички етажи ще бъдат климатизирани, с вградени в окачения таван тела. Покривът е плосък. Вертикалните комуникации са решени с четири асансьора. Предвиден е подземен паркинг с 70 паркоместа и открит паркинг с 11 места. За нуждите на работещите в сградата са предвидени и кафе-бар, летен бар с декоративна озеленена площ на покрива, както и фитнес и сауна. Първите три етажа, които са предназначени за търговски и офисни площи, са отдадени дългосрочно под наем на фирма за внос и дистрибуция на офис материали, представител на BIC - Франция, и MAPED - Франция. Плановете на инвеститора са останалите около 3000 кв.м офисни площи и прилежащите им паркоместа да бъдат отдавани под наем. Инвеститорът "Корелана" е с основен предмет на дейност инвестиции и проекти в недвижимите имоти.
Източник: Строителство Градът (30.06.2008)
 
"Дойче банк" е проявила интереса си към приватизацията на "Топлофикация-София", но като консултант на бъдещия купувач на дружеството. Това съобщи във вторник зам.-министърът на икономиката и енергетиката Анна Янева, участник в работната група за подготвяне на процедурата за продажба на силно закъсалото финансово топлофикационно дружество, което обаче е най-голямото в страната с 2000 МВ инсталирана мощност и огромни възможности за изграждане на когенерации. Традиционните кандидати за придобиване на общинско-държавното дружество остават същите, допълни Янева. Това са френската "Далкия", която вече притежава варненското парно и наскоро обяви официално интереса си и към столичното, както и чешката CEZ, която има най-голям интерес да купи топлофикацията, тъй като е собственик на електроразпределителната мрежа в София и икономически й е изключително изгодно да придобие нови мощности за производство на електроенергия чрез когенерации в града. Сред останалите кандидати са руската "Газпром", която пък като доставчик на синьо гориво може да си обезпечи ефективно и печелившо производство, италианската “Енел”, австрийската EVN и германската E.ON.
Източник: Медия Пул (02.07.2008)
 
"Булгартабак" отново ще бъде обявен за продан, този път с нови правила. Стратегията за приватизацията му ще бъде готова до две седмици. Подробностите около нея ще станат ясни, след като бъде одобрена от Министерския съвет, а след това и от Народното събрание. Това съобщи икономическият зам.-министър Анна Янева на международна конференция "Възможности и перспективи за развитието на публично-частното партньорство". Министерството на икономиката е подготвило своето становище и по отношение на консултанта по продажбата на "Топлофикация София" - Международната финансова корпорация към Световната банка, и го е предложило на столичния кмет и на общинския съвет, информира Янева. Столична община да вземе решение във връзка с избора на консултант. Предвижда се държавата и Столична община да поемат 20 на сто от разходите по консултантския процес. Останалите 80% ще се финансират от консултанта, като средствата след това трябва да се възстановяват от избрания купувач, каза Янева. Тя допълни, че ако няма успешна сделка, тези разходи ще останат за сметка на консултанта.
Източник: Стандарт (02.07.2008)
 
С по около 300 лева ще олекнат джобовете на абонатите на "Топлофикация" след 2010 г. Това стана ясно от думите на Петър Иванов, изпълнителен директор на "Техем Сървисис". През 2010 г. изтича 10-годишният срок на годност на първите уреди, които бяха монтирани по радиаторите. През 1999-2001 г. един уред струваше от 16 до 38 лв. в зависимост от вида си. Сега на пазара има предимно уреди с възможност за дистанционно отчитане, чиято цена е 1.5 пъти по-висока. "Те са по-удобни, защото не се налага при отчитане клиентът да си стои вкъщи", каза Иванов. Един уред с възможност за радиоотчитане излиза към 60 лв. Водомерът за топла вода също трябва да има устройство, позволяващо засичане на данните от разстояние. За 4 радиатора в жилище и 1 водомер са нужни към 300 лв., които ще се платят от гражданите, тъй като уредите са тяхна собственост.
Източник: Сега (04.07.2008)
 
Средно по 50 лв. ще доплащаме за парното тази година. Това прогнозират от Асоциацията на топлинните счетоводители. Изравнителните сметки ще са приблизително същите като миналата година, смята шефът на "Техем" Тодор Кузманов. Окончателните разчети на дружествата ще са готови до обяд в сряда, допълни той. Разлики могат да се получат единствено, ако много хора в един блок са се отказали от радиаторите. В тези случаи изравнителните сметки на апартаментите, които са продължили да се топлят с парно, може да скочат до 100-150 лв., обясняват от фирмите за топлинно счетоводство. Високи сметки ще получат и хората, които са заявили, че топлят една стая, а са ползвали два или три радиатора. В тези случаи изравнителните фактури за отоплителния сезон може да са за 400-500 лв. Комшиите на тези абонати обаче най-вероятно ще получат много по-малки сметки, а е възможно и да имат да взимат пари, обясняват счетоводителите. Всички абонати, които са надплатили през зимата, могат да изберат как да получат парите си обратно. Единият вариант е сумите да им бъдат приспаднати от следващите сметки. Другата опция е да подадат молба, че искат да получат парите си кеш. В края на отоплителния сезон "Топлофикация - София" разпрати на всички абонати предложения да преминат към равни месечни сметки за парно. Така изравнителните фактури на абонатите в края на зимата ще са много по-малки, смятат от дружеството.
Източник: Стандарт (08.07.2008)
 
Омбудсманът Гиньо Ганев и директорът на Топлофикация – София обсъдиха Становището на омбудсмана по направените проверки на топлофикационните дружества и фирмите за топлинно счетоводство, съобщиха от пресцентъра на омбудсмана. Националният омбудсман и директорът на „Топлофикация София” АД Петко Милевски обсъдиха резултатите от проверките по конкретни сигнали за нарушения в дейността на топлофикационните дружества и фирмите за топлинно счетоводство, представени в Становището на омбудсмана. Петко Милевски сподели своята загриженост от направените констатации, но подчерта, че възприема препоръките на омбудсмана като механизъм за по-ефективната защита на правата на потребителите. Той информира Гиньо Ганев за предприетите вече стъпки от дружеството в тази посока – издадени са първите печатни информационни материали на „Топлофикация София”, работи се активно и за създаването на система за стимулиране на коректните потребители. В Краткосрочната програма за стабилизиране на „Топлофикация София” АД и преодоляване кризата на доверието сред клиентите са набелязани и други конкретни стъпки за изпълнението на препоръките на омбудсмана - осъществяване на постоянен контрол върху работата на фирмите за дялово разпределение, въвеждане на нов образец на фактура с всички необходими данни за консумираната енергия, избор на индивидуален подход за разсрочване на задълженията и т.н. Омбудсманът изрази съгласие с предприетите действия от страна на ръководството на „Топлофикация София” АД и воля да продължи с активния граждански контрол за изпълнението на препоръките към топлофикационни дружества и фирмите за топлинно счетоводство.
Източник: Агенция Фокус (18.07.2008)
 
Сериозни трудности през новия отоплителен сезон очаква столичната "Топлофикация". "Не ни чака весела зима", заяви на заседание на инженерна комисия в общината изпълнителният директор на дружеството Петко Милевски. 55 млн. лв. текущи задължения към "Булгаргаз" отчита фирмата. Наред с това старите задължения към доставчика възлизат на 115 млн. лв. Милевски очаква да получи предупредително писмо от "Булгаргаз" за евентуално ограничаване на количествата подавана газ през новия отоплителен сезон. Голяма е и планираната загуба на фирмата в края на годината - 36 млн. лв. срещу 15 млн. за 2007 г. "Реално се намираме в енергийна криза, защото никой не може да каже какви ще са цените на газа, трябва да се приготвяме психологически за това", обясни Милевски. Събираемостта продължава да е ниска - 40%.
Източник: Сега (22.07.2008)
 
От 40,53 процента за първите пет месеца на миналата година, събираемостта на дължимите към дружеството "Топлофикация-София" суми се е понижила на 38,03 процента за същият период през тази година. Това съобщи пред съветниците от общинската комисия по инженерна инфраструктура в София изпълнителният директор на дружеството Петко Милевски. Единствената доходоносна дейност на дружеството - производството на електроенергия, е затруднена поради авария на турбина в "ТЕЦ-София изток", отбеляза той. Причината за аварията е занижената инвестиционна програма на дружеството заради несъбраните задължения, което от своя страна трупа дългове към доставчици на компанията, посочи Милевски.
Източник: Дневник (22.07.2008)
 
"Булгаргаз" предупреди пет топлофикационни дружества, че могат да останат без природен газ за предстоящия отоплителен сезон, ако не си платят навреме дълговете към. Ръководството на компанията е информирало писмено "Топлофикация София" АД, "Топлофикация Плевен" ЕАД, "Топлофикация Шумен" ЕАД, "Топлофикация Бургас" ЕАД и "Топлофикация Враца" ЕАД, които имат просрочени задължения за сроковете, в които трябва да си платят дълговете, съобщиха от "Булгаргаз". При неспазването на тези срокове компанията ще бъде принудена първоначално да преустанови доставката на суровина за производството на топла вода през последните летни месеци. Впоследствие съществува вероятност да не се доставят необходимите количества природен газ за предстоящия отоплителен сезон.
Източник: Дарик радио (23.07.2008)
 
"Булгаргаз" ще спре природния газ за производство на топла вода на топлофикациите в София, Бургас, Враца, Плевен и Шумен, ако в посочените от газовата компания срокове те не погасят просрочените си задължения, съобщи доставчикът. Оттам отказаха да посочат какви са дълговете, като се мотивираха, че компанията държи на коректните си отношения с клиентите. В понеделник изпълнителният директор на "Топлофикация - София" Петко Милевски заяви, че текущите й задължения са 80 млн. лв., а общите - 116 млн. лв., като през септември миналата година "Булгаргаз" й разсрочи за шест години 150 млн. лв. "Топлофикация - Бургас" дължи 13 млн. лв. Натрупаните задължения са резултат от регулаторната рамка, при която топлинната енергия поскъпва по-бавно в сравнение с увеличението на природния газ. Готови сме да договорим нови схеми за разсрочване и изплащане на задълженията, коментираха от офиса на Христо Ковачки, собственик на топлофикациите във Враца, Бургас и Плевен. Зам. изпълнителният директор на топлофикационното дружество в Бургас Вальо Дучев успокои клиентите, че топлата вода няма да бъде спряна. Просрочените дългове се изплащат по предварителна договорка с "Булгаргаз" за погасяване на задълженията до 2012 г., обясни той. По думите му не е възможно да бъдат погасени всички задължения, защото абонатите дължат милиони. По данни на Асоциацията на топлофикациите общата задлъжнялост на сектора надхвърля 350 млн. лв.
Източник: Дневник (24.07.2008)
 
Парното ни лъже с 3 млн. Парното краде като за олимпийски медал и без Вальо Топлото. По 3 млн. лв. влизат всеки месец в касите на столичната "Топлофикация" от грешно закръглени сметки. Това доказа пред съда инж. Тодор Авджиев. След негова жалба магистратите постановиха, че фактурите са незаконни. Между 5 и 8 лв. се надписват на всяко жилище според квадратурата, сочи сметката на инженера. Така от 405 хил. абонати се натрупва тлъстата сума. Причината е преобразуването на цената за топло от мегаватчаса в киловатчаса. Сметката за изразходваните киловати идва с 6 цифри след запетаята, а според закона трябва да е само с 2. След тази присъда всички абонати могат да си търсят правата пред Темида, заявиха юристи и потребителски асоциации.
Източник: Стандарт (25.08.2008)
 
Федерацията на потребителите в България призовава клиентите на топлофикациите да заведат дела за получаване на обезщетение от неправомерното закръгляне на цените на парното. Това заяви вчера пред "Сега" председателят на федерацията Павел Кърлев. "Като прецедент гражданите могат да ползват спечеленото вече от софиянката Татяна Авджиева дело в Софийския градски съд, с което са й върнати пари. Възможно е да се включат в колективния иск, който федерацията подготвя, но могат и да получат безплатно консултации от нас как сами да си подадат молбата в съда", каза Кърлев. Според него клиентите са ощетени средно с по 6-7 лв. на месец от закръглянето. Решението на СГС е взето преди седмица по подаден от Авджиева иск през юни т.г. Проблемът идва от това, че цената на топлинната енергия според решенията на ДКЕВР е в левове за мегаватчас. Тази мерна единица обаче е твърде голяма за битовите абонати и топлофикациите калкулират потреблението в левове за киловатчас, при което след десетичната запетая се получават 5 цифри. В София например 1 мегаватчас струва 68.33 лв., а в сметките за парно това се изписва като 0.06833 за киловатчас. Накрая сметката се закръгля, и то винаги в полза на предприятието. По същия начин през лятото на 2006 г. БТК, която дотогава закръгляше цената на четвъртия знак, започна да я закръгля след втория, с което прибра допълнително по 30-40 ст. от клиент. ЧЕЗ направи същото през 2007 г., когато цената на тока бе разделена на две и получената цифра имаше 5 знака след десетичната запетая. Компанията успя да прибере по този начин милиони левове допълнително от клиентите си, докато не получи изрично разпореждане от ДКЕВР как да закръгля цената. "Проблемът не е наш, това е проблем на мерните единици", коментира пред БТА вчера шефът на столичната топлофикация Петко Милевски. От дружеството коментираха още, че друг състав на Софийския градски съд по аналогичен случай се е произнесъл в полза на топлофикацията.
Източник: Сега (26.08.2008)
 
"Топлофикация София" има право да закръгля сметките за парно. В противен случай тя ще работи на загуба, заяви вчера председателят на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране проф. Константин Шушулов. Засега обаче комисията няма да излиза с официално мнение, а ще изчака "Топлофикация" да сезира Софийския градски съд, че има 2 противоречиви решения. След като съдът разреши казуса, ДКЕВР ще реши дали сметките за парно ще трябва да се изчисляват до втория знак след десетичната запетая или не.
Източник: Стандарт (27.08.2008)
 
Подаването на природен газ към топлофикациите в София, Плевен, Бургас и Враца ще бъде поетапно намалявано от 1 септември заради неплатени дългове, съобщиха от дружеството-доставчик „Булгаргаз”. Парното в четирите града дължи на газовата компания повече от 235 млн. лева според данните на „Булгаргаз”. От дружеството припомнят, че още преди месец писмено са информирали длъжниците си, както и областните управители и кметовете на четирите областни града, че може да последва ограничаване на доставките. Топлофикациите обаче не са предприели мерки за погасяване на дълговете си, допълниха от газовото дружество. Редовни платци, които няма да имат проблем с доставките, са топлофикациите във Варна и Русе, съобщиха още от “Булгаргаз”.
Източник: Дарик радио (29.08.2008)
 
“Булгаргаз” ЕАД започва поетапно намаляване на подаването на природен газ от 1 септември към четири топлофикационни дружества, съобщиха от компанията в четвъртък. Преди месец газовото дружество отново е информирало писмено своите длъжници – топлофикациите в София, Плевен, Бургас и Враца – че ги заплашва спиране на подаването на газ заради големите им задължения за доставки. За този проблем са известени и съответните областни управители, председатели на общински съвети и кметове на населените места, в които се намират топлофикациите. Според “Булгаргаз” четирите дружества дължат над 235 млн. лв. за доставен газ. Останалите работещи топлофикационни дружества, които ползват газ от “Булгаргаз” - във Варна, Пловдив и Русе, са коректни в плащанията си, подчертават от газовия доставчик.
Източник: Медия Пул (29.08.2008)
 
Има опасност поне половин София да остане без топла вода, съобщи вчера “Топлофикация”. “Булгаргаз” е изпратил ултиматум до топлоснабдителните фирми в София, Плевен, Бургас и Враца, че от 1 септември ще намали доставките на газ заради дългове, които са достигнали общо 235 млн. лева. Топлата вода в София ще бъде спирана поетапно на сградите с над 50 % неплатени сметки за последните 2 месеца.
Източник: Труд (29.08.2008)
 
Токът може да поскъпне с 50 на сто заради евроизисквания С близо 50 процента може да поскъпне токът, ако бъдат въведени евроизискванията за опазване на околната среда в ТЕЦ-овете ни, прогнозира вчера бизнесменът Христо Ковачки. В Агенцията за приватизация той подписа договора за придобиване на ТЕЦ "Бобов дол". По думите на Ковачки според изискванията на Брюксел всички централи трябва да имат сероочистващи инсталации, чрез които да се ограничава отделянето на вредни газове в атмосферата. Ако дружествата направят екоинвестициите, неминуемо ще вдигнат цената на енергията. Като мажоритарен собственик на ТЕЦ "Бобов дол" Ковачки се ангажира да изгради два нови блока, както и да отвори спряната мощност в централата. Дейността на съоръжението бе прекратена 2007 г., заради липса на еко инвестиции. Стойността на сделката за придобиване на ТЕЦ „Бобов дол” е 100 млн. лв., а в търга участваха само въгледобивните дружества на бизнесмена, които доставят суровина за централата. Ангажиментът на Ковачки е да ивестира още 35 млн. лв за изграждането на сероочистващи инсталации в ТЕЦ-а. В случай, че екоизисванията не бъдат въведени, има опасност от спиране на други централи и дефицит на ток, прогнозира Ковачки. По-късно думите му бяха опровергани от икономическия министър Петър Димитров. Според него в страната дори има излишък на енергия. Министърът успокои всички софиянци, че няма опасност да останат без парно през зимата, заради обявеното от "Булгаргаз" поетапно намаляване на доставките на гориво към софийската топлофикация.
Източник: Новинар (02.09.2008)
 
“Булгаргаз” надува цената с 30% "Булгаргаз" ще поиска от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране да разреши цената на природния газ да бъда увеличена с 30% от 1 октомври. Все още обаче официално заявление за това не е постъпвало в ДКЕВР, заяви пресаташето на комисията Яни Узунов. Според закона това може да стане в едномесечен срок след публичното обявяване на искането. Така на практика увеличение на цената от 1 октомври не може да има, а това ще стане евентуално по-късно. От ДКЕВР засега не могат да кажат дали ще разрешат на "Булгаргаз" увеличение на цената в искания размер. "Булгаргаз" от вчера започна поетапното намаляване на подаването на газ към топлофикациите в София, Плевен, Бургас и Враца. Още миналата седмица газовият холдинг обяви за намерението си, като причината са натрупаните задължения на дружествата. В отговор на намалените доставки на газ "Топлофикация София" започна поетапно да спира топлата вода на всички фирми с натрупани задължения, а също и на жилищните сгради с над 50% борчове. Това е причината газоподаването в 4-те топлорайона в столицата да се намалява в различна степен по план, представен от "Топлофикация София". "Вече има абонати, на които сме спрели топлата вода, след като предупредителният срок е изтекъл", заяви пред "Стандарт" пресаташето на дружеството Елизабет Павлова. В момента се изготвят списъци на всички длъжници на "Топлофикация София" и се подготвя поетапното спиране на топлоподаването, ако не се издължат, допълни Павлова. По повод намаляването на газоподаването към 4-те топлофикационни дружества в страната министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров заяви, че коректните платци няма да останат без парно през зимата. Но е нормално задлъжнелите да останат без топло, тъй като живеем в пазарна икономика и не може да се ползва нещо, без да се плаща.
Източник: Стандарт (02.09.2008)
 
Ултиматум на длъжниците в столицата дава "Топлофикация София". Хора от компанията вече тръгнаха по блоковете, където над 50% от абонатите имат неплатени сметки за парно. Те предупреждават, че след 15 дни ще бъде спряна топлата вода на целия вход, ако всички длъжници не изплатят борчовете си. Някои съседи имат дългове за над 1000 лв., какво ще стане, ако не могат да съберат парите за такъв кратък срок. Много софиянци още са на почивка и въобще може да не разберат за получения ултиматум. Акцията на "Топлофикация София" се прави, за да събере огромните задължения на абонатите. От 1 септември "Булгаргаз" намали подаването на природен газ към топлофикациите в София, Плевен, Бургас и Враца заради неплатени дългове. Парното в четирите града дължи на газовата компания над 235 млн. лв., сочат данни на "Булгаргаз". Затова топлофикациите от своя страна предприемат действия за събиране на вземанията си от абонатите. От "Топлофикация София" за момента отхвърлят възможността за разсрочено плащане на дължимите суми. При сегашната кризисна ситуация е почти невъзможно да се правят допълнителни отсрочки, все пак става дума за пълноценното отопление на цели градове, а не на отделни жилищни блокове, коментираха от "Топлофикация".
Източник: Стандарт (04.09.2008)
 
"Булгаргаз" алармира, че страната ни е на прага на безпрецедентна газова криза заради дълговете на топлофикациите в страната. Ръководството на монополиста спешно се опитва да събере от ТЕЦ-овете длъжници в София, Плевен, Враца и Бургас поне 80 милиона лева. Иначе няма как да се разплаща с руската "Газпром". Ако не съберат парите, страната ни ще трябва да наложи режим на газа, информира bТВ. Ситуацията е изключително сериозна. Топлофикациите дължат около 230 милиона лева. Дружеството остава без оборотни средства да се разплаща с Русия. Намаленото от самите ТЕЦ-ове по график потребление на синьо гориво не е достатъчно и няма да ни избави от тежка газова криза, освен ако „Булгаргаз” не събере спешно 80 милиона лева. "Толкова ни трябват, за да си поемем глътка въздух, ако мога така да се изразя", съобщи изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов. Сигурността на газоподаването вече не е само проблем за ТЕЦ-овете длъжници, ами за всички консуматори на синьото гориво в страната. "Не само коректните абонати на Топлофикациите ще страдат, ами ще пострадат абонатите в икономиката и индустрията, промишлеността, ще пострадат всички абонати на битовата газификация", отбеляза Най-големият длъжник на "Булгаргаз" е Топлофикация-София. Общината, която е мажоритарен акционер в дружеството, проучва как може да помогне в погасяването на дълга. Мислят се варианти да се търси заем или да се увеличи капиталът на дружеството. Кризата с газа вече се усети от домакинствата в Плевен. Там ТЕЦ-ът първи започна да спира абонатните станции на длъжниците.
Източник: Insurance.bg (05.09.2008)
 
Да бъде намалено участието на държавата в капитала на „Топлофикация – София”. Това е предложило Министерството на икономиката и енергетиката на Столична община, съобщи енергийният министър Петър Димитров. Така според Димитров задълженията на столичното парно ще се плащат само от софиянци, които са преките потребители на услугата, а не от всички български данъкоплатци. Временно решение на проблема с дълговете на софийската „Топлофикация” към „Булгаргаз", така Петър Димитров обясни предложението си държавата да намали участието си в „Топлофикация – София” от 42 до 25 процента , като останалата част от капитала да остане за Столична община. Целта на предложението е текущите дългове на столичното парно към „Булгаргаз” в размер на около 70 милиона лева да се плащат от софийския бюджет, а не да бъдат на сметката на българския данъкоплатец, обясни енергийният министър. По думите му така държавната "Булгаргаз” ще бъде предпазена от фалит, като едновременно с това „Топлофикация – София” ще продължи да работи. Според Петър Димитров в общината има позитивна настройка към подобна идея и решението предстои да бъде взето в близко бъдеще. Има риск от спиране на топлата вода на всички софиянци, ако скоро не бъдат предприети мерки за погасяване на дълга към "Булгаргаз", каза още Димитров и подчерта, че ако абонатите започнат масово да съдят столичното парно, топлофикацията може да фалира. Той увери, че преструктурирането на дружеството няма да се отрази негативно на процеса по приватизацията му, който все още е на нивото на джентълментското споразумение от декември. Министърът припомни, че правителството работи в посока заедно със Столична община дружеството да бъде приватизирано в кратки срокове.
Източник: Дарик радио (08.09.2008)
 
Принудителните мерки, предприети от страна на "Топлофикация-София" срещу нередовните платци, осигуриха на дружеството 11 млн. лв. до 8 септември, каза пред журналисти председателят на Столичния общински съвет Андрей Иванов. Той посочи, че от 71 млн. лв. текущите задължения на дружеството към "Булгаргаз" са намалени на 60 млн. лв., предаде bТВ. Въпреки принудителните мерки и дадения резултат проблемът с над 250-милионния дълг на абонатите към дружеството не е решен, посочи Иванов. Един от вариантите за решаването на проблема с натрупаните задължения към "Булгаргаз" беше увеличаването на капитала на дружеството, каза Иванов. Според него по-логично е това да стане с пари от Столичната община, тъй като дружеството обслужва софиянци и по този начин ще бъде защитен интересът им. Другият вариант - да е поравно между двата собственика - държавата и общината, е по-невъзможен, тъй като според председателя на СОС парите, които ще бъдат дадени от икономическото министерство, са пари на данъкоплатците от цялата страна и с тях не би следвало да се защитава само интересът на столичани. На следващата общинска сесия ще бъде внесен доклад за вариантите за приватизацията на топлофикационното дружество. В писмо до Министерството на икономиката и енергетиката Столичната община е предложила процедурата по избор на консултант за приватизацията да бъде извършена паралелно в Столичната общинска агенция за приватизация и в Агенцията за приватизацията, а съставът на комисиите за класиране на предложенията да е смесен от представители на двете ведомства. Приватизацията обаче не е решение на текущите проблеми на дружеството, каза Иванов. Той посочи, че затруднения пред работата на "Топлофикация-София" ще има и заради предстоящото увеличение на цената на природния газ, което ще е вероятно с до 25%. И сега дружеството губи по 7,50 лева на всяка произведена от него гигакалория, доставена на абонатите, каза още той
Източник: Insurance.bg (11.09.2008)
 
„Топлофикация-София” е събрала 11 млн. лв. от абонатите си, които са решили да си платят парното, за да не им бъде спряно. Това съобщи вчера председателят на Столичния общински съвет (СОС) Андрей Иванов. Сметките са започнали да се погасяват от нередовните платци, след като от дружеството са обявили, че ще спират парното и топлата вода в цели сгради. Така дългът от 70 млн. лв. на дружеството към „Булгаргаз” е намалял с 11 млн. лв. Междувременно от газовата компания съобщиха, че са намалили доставките на гориво към топлофикациите длъжници с 35 процента.
Източник: Новинар (12.09.2008)
 
Булгаргаз” намали с 35% горивото за “Топлофикация” Подаването на природен газ към "Топлофикация-София" е намалено с 35 на сто, съобщиха от "Булгаргаз". Ограничаването на обемите синьо гориво за столичното парно започна на 1 септември заради неплатените над 70 млн. лв. за доставен газ. Намаляването на количествата става съгласувано с топлофикационното дружество по негов график, съобразно спряното подгряване на вода на сградите с некоректни длъжници на общинско-държавната фирма, където сметките си не плащат над 90 на сто от клиентите. Така, въпреки намаленото газоподаване, "Топлофикация-София" има достатъчно количество гориво, за да произведе енергия и да подаде топла вода с необходимото качество към изрядните си платци или потребителите с над 50 процента плащания, посочиха от газовата компания. Задлъжнялото дружество всекидневно погасява част от борча си към "Булгаргаз", но още не са покрити и половината текущи плащания. От газовата компания увериха, че ще могат да извършат първото авансово плащане към "Газпром" за количествата, които ще бъдат доставени в четвъртото тримесечие на 2008 г., но парите за втората вноска към руската компания още не са събрани.
Източник: Монитор (12.09.2008)
 
100 сгради в София ще останат без топла вода до 18 септември, ако не си платят старите задължения към „Топлофикация-София”. Това каза вчера Лили Маутнер, председател на борда на директорите в дружеството, пред Дарик радио. Тя обясни, че около 40 блока вече нямат топла вода заради неплатени задължения. Преди седмици от столичното парно предупредиха, че започват да спират водата и парното в сградите, където има над 50 процента неплатени сметки.
Източник: Новинар (15.09.2008)
 
"Бруната" строи завод за сглобяване на абонатни станции в индустриалната зона Раковски край село Стряма, недалеч от Пловдив, съобщиха от компанията. Инвестицията е в размер на 3 милиона лева. Изгражда се сграда с площ от 2200 кв.м и необходимото модерно технологично оборудване. Предвижда се предприятието да заработи от есента. Производственият капацитет ще бъде около 2000 абонатни станции годишно. Основната част от производството ще бъде за износ за топлофикации в страните от Европейския съюз. През лятото "Бруната" подмени 1030 абонатни станции нейно производство в София. Това стана на базата на сключен договор между дружеството и столичната "Топлофикация" на стойност 4.4 млн. евро. Финансирането беше осигурено от Европейската банка за реконструкция и развитие. След изпълнението на този договор броят на подменените абонатни станции от "Бруната" в столицата ще надхвърли 7000 броя. Основните резултати за "Топлофикация" са намаляване на дебита на топлоносител в мрежата, което води до икономия на електроенергия за помпите в централите. Освен това се намаляват и загубите на топлина при преноса.
Източник: Дневник (16.09.2008)
 
Засега не е променено количеството газ, подавано към "Топлофикация-София", но е възможно то да бъде намалено още през тази седмица. Това е заявил изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов пред БТА. Гогов съобщи, че газовата компания разполага с новите разчети на столичната топлофикация и засега те се изпълняват. "Ако видим, че "Топлофикация-София" не е коректна към нас, ще пристъпим към ново намаляване на подаваното количество газ", каза Гогов. Той добави, че не разполага с данни колко точно от дължимите текущи разходи са погасени досега, защото плащания се извършват всеки ден. На топлофикациите в Плевен, Враца и Бургас е даден срок до петък - 19 септември. "Не сме съгласни на ново разсрочено плащане, защото дългът им се разсрочва от години", каза Гогов. Много сериозни са мерките, които се вземат във всички топлофикации, но все пак не са на нивото на желаното, добави той. Димитър Гогов заяви, че има пропуски в законодателството и в нормативната рамка, които бързо трябва да бъдат уредени.
Източник: Монитор (16.09.2008)
 
Шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов е останал без топла вода. Причината е, че съседите в блока му не плащали сметки към "Топлофикация". Столичното дружество започна да спира горещия душ на цели блокове, в които има нередовни платци. "Топлофикация" не може да събере над половината си сметки от абонати и затова бави около 70 млн. лв. борчове към "Булгаргаз". Така и блокът на Гогов останал на канчета, разкри самият той пред БТА. Важно е да видим при топлофикациите същото отношение, което имаме ние към тях - за всичко, което се консумира, трябва да се плаща, посочи Гогов. Газоподаването към столичното парно е намалено с 35% засега. Възможно е обаче то да бъде свито още през тази седмица, коментира Гогов. Общинското дружество изпълнявало разчетите си. "На топлофикациите в Плевен, Враца и Бургас сме дали срок до петък, 19 септември. Не сме съгласни на ново разсрочено плащане, защото дългът им се разсрочва от години", коментира газовият шеф. От Държавната комисия за енергийно и водно регулиране посочиха, че комисията не се е сезирала и не извършва проверка за това на колко коректни абонати на "Топлофикация София" е спряна топлата вода. От "Булгаргаз" припомниха, че дружеството предплаща газа, като парите се превеждат на 2 транша. Синьото гориво за септември вече е купено, като е платен и първият транш за октомврийската доставка. Но от длъжниците зависи дали ще има пари за втория. Проблемът не е само в борчовете към компанията, но и в цената на газа, която на всяко тримесечие се актуализира от ДКЕВР. От дружеството се оплакаха, че за последните 4 тримесечия комисията всеки път е орязвала значително предложената цена, което е довело до големи загуби. Изключение има само за периода януари-март 2008 г., когато държавата се е отказала от дивидент, за да не скочи значително цената на газа. Междувременно стана ясно, че освен преговорите със синдика на "Кремиковци" за връщане на дълга към "Булгаргаз", дружеството е подало и необходимите документи за одобрението му като кредитор на комбината.
Източник: Стандарт (16.09.2008)
 
Въпреки официалните обяснения на столичната топлофикация, че е спряла топлата вода само на блокове, в които 100% от живеещите не плащат, се оказа, че мярката е засегнала и блокове, в които само 1 човек не си е платил сметките. Това често става и без да се изчака законният 15-дневен срок хората да се издължат. Дружеството е открило и специален телефон за информация за затворените абонатни станции, на който служителка чистосърдечно обяснява защо и как се прави всичко това. "Дори един човек да дължи нещо в блока, спираме абонатната станция. Защото днес в България всеки, който ползва нещо, трябва да го плаща", отсича служителката на телефон 958 68 08, където се дават разяснения за положението. После обяснява, че графиците за спиранията се правят така, че да е удобно на техниците, които първо обикалят да разлепват съобщения, а после спират абонатните станции. Гледали общо взето да предупреждават сградите, в които дългът е над 5000 лв., макар че имало и сгради, в които не е плащано "от Балканската война насам". Обитателите на два входа в блок 111 в "Обеля" обаче по данните в сайта на топлофикация имат 37% събираемост, а водата им е спряна, и то на другия ден, след като са разлепени предупрежденията. "При тая липса на правила не е ясно дали пак на някого няма да хрумне да спре топлоподаването и на блок, в който всички си плащат. Действат като башибозуци, а няма никога да си съберат по този начин парите, защото за много от тези милиони отдавна е изтекла 3-годишната погасителна давност", коментира вчера председателят на Федерацията на потребителите в България Павел Кърлев.
Източник: Сега (17.09.2008)
 
За първи път в историята на "Топлофикация-София" дружеството върна пари за парно на абонат. Това стана, след като инж. Тодор Авджиев осъди столичната фирма за надписване на сметки. На 4 септември той си получи дължимите му 168,22 лв. заедно с лихвата. Дружеството плати и съдебните разходи по делото в размер на 144,85 лв. инж. Тодор Авджиев успя да осъди "Топлофикация", като доказа пред съда, че дружеството неправомерно изчислява изразходваната топлоенергия в мегаватчаса, а във фактурите тя се отразява в киловатчаса. Това се доказва и от техническата експертиза, направена от вещото лице инж. Коста Костов по време на делото. Киловатите са с 6 знака след десетичната запетая, а те трябва да бъдат 2. Причината е, че според българското законодателство левът се дели на 100. По този начин се получава математическа разлика между реално изразходваната и описаната във фактурата топлоенергия. "Това е все едно да ни продават сиренето в тонове, а не в килограми", коментира Авджиев. Решението на съда е окончателно и не подлежи на обжалване. Което на практика доказва, че всички абонати на "Топлофикация-София" са били ощетявани по този начин. Съдът е бил заблуден, твърдят от дружеството. Те се позовават на факта, че само месец след приключване на делото, заведено от Авджиев, е било приключено аналогично дело, което е спечелено от "Топлофикация". След този случай държавният регулатор заяви, че дружеството има право да изписва изразходваната топлоенергия с повече от 2 цифри след десетичната запетая, защото в противен случай ще има финансови загуби.
Източник: Стандарт (17.09.2008)
 
Ръководството на "Топлофикация София" ще поиска помощ от Държавната агенция за национална сигурност/ДАНС/ срещу клиенти с натрупани големи задължения, които имат финансови възможности да плащат сметките си, но не го правят. Това съобщи изпълнителният директор на дружеството Петко Милевски. Той посочи, че има списък на клиентите с дългове над 20 хил. лв. По думите му съществува законова възможност за намесата на агенцията, тъй като сигурността на доставките е част от националната сигурност. Топлофикациите да могат да събират задълженията с извлечение от сметката чрез изпълнителен лист, а не със съдебно решение, каквато практика се въведе от април с последните промени Гражданско процесуалния кодекс, предлагат Асоциaциите в промени в Закона за енергетиката. В момента събирането на неплатените сметки е блокирано, защото делата се точат по две-три години, обясни зам.-изпълнителният директор Иван Маринов. Той посочи, че текат процедури срещу длъжници за 60 млн. лв. С друга поправка дружествата искат кражбата на топлинна енергия да стане криминално престъпление, каквото кражбата на ток. При неплащане на 2/3 от абонатите в сградата топлофикациите да могат да спират захранването на цялата сграда се настоява в промени в Закона за етажната собственост. В момента отказване от парно става чрез писмено съгласие на живеещите и решение на общото събрание на етажната собственост.
Източник: Дневник (18.09.2008)
 
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще разследва „Топлофикация-София” заради това, че използва положението си на монополист на пазара и спира топлата вода на цели блокове, в които живеят длъжници. По този начин обаче без топло остават и коректните платци. Комисията е започнала проверката заради сигнали на разгневени абонати, които живеят в блокове, в които има 50 процента неизрядни платци, а топлата вода вече е спряна. Потребителите се жалват, че от "Топлофикация" са обещали поетапно да спират топлото в сгради с неизрядни платци, но като се започне от блокове със 100 процента неплатени сметки. Преди ден от столичното парно започнаха да спират топлата вода в жилищни блокове, в които длъжници са 90 на сто от живеещите. Шефът на "Топлофикация" Петко Милевски заяви вчера, че няма информация топлото да е спирано в сгради, в които едва половината от абонатите не са се издължили към дружеството.
Източник: Новинар (19.09.2008)
 
Бизнесът въстана срещу скъпия газ Бизнесът скочи срещу скъпия газ. Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България официално се обяви против поредното увеличение на цената на синьото гориво. С декларацията КРИБ изцяло застава зад Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, насочена срещу драстичното увеличение на цената с 36,5% от 1 октомври, което поиска "Булгаргаз". Според бизнеса необяснимо е защо в поисканата цена за следващото тримесечие не се отчита сериозното поевтиняване на петрола, въпреки че във формулата за изчисление е заложена цената на алтернативните горива. От "Булгаргаз" обясниха, че при изчисленията се включва средната цена на петрола през последните 90 дни, а в случая в тях влизат и пиковите моменти, когато барелът струваше около 150 долара. Предвид се взима и средният курс на долара, но само за последните 30 дни, а точно тогава американската валута започна възхода си. От КРИБ обаче са на мнение, че вероятно проблемът се крие в тази формула и е време ДКЕВР да я актуализира. Бизнесмените се питат дали с поскъпването на газа държавата не иска коректните платци да субсидират огромни длъжници на "Булгаргаз" като "Кремиковци" и топлофикациите. КРИБ призовава енергийното министерство, ДКЕВР и бизнеса да седнат на масата за преговори, защото единствено така може да бъде намерен компромис, който да не доведе до фалити в индустрията ни и да не изгони чуждите инвеститори.
Източник: Стандарт (19.09.2008)
 
Комисията за защита на конкуренцията ще разследва „Топлофикация–София” за злоупотреба с господстващо положение на пазара на услугата по доставка на топла вода и топлоенергия до крайни потребители за битови нужди на територията на София, съобщиха от антимонополния орган. Комисията се е самосезирала заради сигнали на граждани, че столичното парно спира топлата вода и в сгради с 50 на сто неплатени сметки. Според антимонополистите дружеството оказва натиск върху потребителите, като принудително прекъсва топлопроводните тръби, влизащи в абонатните станции. Комисията има съмнения, че „Топлофикация” извършва нарушения и във връзка с начина на ценообразуване и извеждането на технологичните разходи извън цената и фактурирането им повторно отделно; отчитането на извършената работа от централния топломер. Глобата, която може да бъде наложена на столичното парно, е в размер до 300 хиляди лева.
Източник: Дарик радио (19.09.2008)
 
Оставаме без ток и парно на прага на зимата Има реална опасност София да остане без ток през зимата. Това съобщиха за „Новинар” експерти от електроразпределителното дружество ЧЕЗ, което захранва с ток София и региона. Според тях електрическата инсталация е много стара и няма да издържи, ако всяко семейство, което досега се е отоплявало на парно, включи в мрежата бойлери и радиатори. Това ще доведе и до пожари в електрическите табла, смятат специалистите. Освен това в голяма част от блоковете в столицата инсталацията е предназначена за по-ниско натоварване, тъй като по проект блокът е трябвало да се отоплява с парно, а не с ток. Заради дълговете си към "Булгаргаз" „Топлофикация-София” започна да спира топлата вода в блокове, където над 50 процента от абонатите не са платили сметките си за топло. Преди дни шефът на столичното парно Петко Милевски заяви, че при това положение столицата ще остане без топло през зимата. Газовата компания заплаши топлофикациите, че ще им спре окончателно доставките на газ заради натрупани дългове. Проблеми с тока и парното ще има не само в столицата, но и във всички градове, в които досега са ползвали услугите на топлофикация. Междувременно от газовата компания обявиха, че спирането на доставките на газ към топлофикациите в Бургас и Враца ще бъде отложено до сряда заради националния празник – независимостта на България. Миналата седмица от „Булгаргаз” бяха категорични, че от понеделник ще спрат доставките на суровина към дружествата заради неизплатени дългове. Плевенската топлофикация ще изплаща дълга си към „Булгаргаз”, като превежда парите от продажбите на произведеното си количество електроенергия към газовата фирма, гласи подписаното вчера споразумение между двете дружества. Месечно плевенското парно произвежда ток на стойност между 3,5 и 4 млн. лв., което продава на Националната електрическа компания (НЕК). Дългът на дружеството към „Булгаргаз" е 3,16 млн. лв.
Източник: Новинар (23.09.2008)
 
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) се самосезира и образува производство за разследване на извършени нарушения, като забранени споразумения, от страна на Асоциацията на дружествата за топлинно счетоводство и „Топлофикация"-София. Фирмите, които са сключили споразумение с „Топлофикация„-София са "ПМУ - София 98", Консорциум "Сименс и Елвеко", "ТА-ЕС-Нелбо Инженеринг", СД "Електрон Комерс - Йовкови и сие", "Бруната България", "Техем Сървисис", "Директ" "ИСТА България", "Термокомплект", "АН-93", "Топлоконтрол" и "Рони", за предоставяне на услугата -дялово разпределение на топлинната енергия. Повод за образуване на производството са публикации в редица ежедневници, както и сигнали на граждани, в които се посочват данни, че таксите за отчитане на радиаторите са се повишили почти двойно, а „Топлофикация"-София е постигнала споразумение с топлинните счетоводители за въвеждане на „основен пакет услуги" с еднакви цени. Посочва се и проблема за техническа несъвместимост между уредите за отчитане на топлинната енергия, предлагани и монтирани от отделните фирми, което на практика прави невъзможно потребителят да смени по свой избор топлинния си счетоводител. Прилагат се търговски практики, които водят до координирано повишаване на цените и създаване на условия за разпределение на пазара между фирмите за дялово разпределение на топлинната енергия. Това поведение може да представлява забранено споразумение, което води до ограничаване на конкуренцията на пазара и директно уврежда интересите на потребителите, посочват от КЗК. Комисията може да наложи санкция до 300 000 лв. на всяко едно предприятие.
Източник: Други (23.09.2008)
 
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) проверява договорите на фирмите за топлинно счетоводство с „Топлофикация - София” за тайно споразумение за увеличение на цените на услугата за отчитане. Това съобщиха вчера от антимонополния орган. Преди седмица пък КЗК започна проверка и на столичната топлофикация за нарушения по начина, според който се изготвят сметките. Комисията за защита на конкуренцията е започнала разследването заради оплаквания на потребителите и публикации в пресата, че цените за отчитане на топломерите, предлагани от всички фирми, които извършват тази услуга, са се увеличили двойно. В момента абонати на „Топлофикация-София” заплащат със сметките си за топла вода и такса за отчитане на топломерите, която е 4,30 лв. на радиатор. Тази сума е еднаква за всички клиенти на дружеството, независимо коя фирма отчита уредите им. От комисията съобщиха, че ще проверяват документите на топлинните счетоводители. Компаниите, които отчитат топломерите на софиянци, са “ПМУ - София 98”, "Сименс и Елвеко”, “ТА-ЕС-Нелбо Инженеринг”, ”Електрон Комерс - Йовкови и сие”, “Бруната България”, “Техем Сървисис”, "Директ", "ИСТА България", "Термокомплект", "АН-93", "Топлоконтрол" и "Рони". От антимонополното ведомство съобщиха още, че при установяване на нарушение на всяко едно от дружествата ще бъде наложена глоба от 300 000 лв. Другият проблем, заради който КЗК е започнала проверката, е, че клиентите на фирмите за топлинно счетоводство, които имат договор с една фирма, но не са доволни от нея, нямат възможност да я сменят, тъй като ще им се наложи да подменят и уредите си за отчитане. В момента един топломер за радиатор струва между 20 и 30 лв. От Асоциацията на топлинните счетоводители отказаха да коментират дали действията на антимонополистите са основателни, като заявиха, че ще изчакат комисията да си свърши работата и в зависимост от това с какво решение ще излезе, ще преценят как да реагират.
Източник: Новинар (24.09.2008)
 
Цената на природния газ да стане 560,148 лева на 1000 куб. м от първи октомври. Това предлагат експертите от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) в доклада си по повод искането на "Булгаргаз" за преразглеждане на цените за четвъртото тримесечие на 2008 г. Записаната в доклада на енергийния регулатор цена предвижда със 7,7 на сто по-малко поскъпване в сравнение с предлаганото от държавната газова компания. Така вместо аргументираният от "Булгаргаз" скок с 36,5 на сто, който трябваше да стане факт от началото на следващия месец, компанията ще получи 28,8%. Това е четвъртият поред отказ за 2008 г. на ДКЕВР да даде исканото от "Булгаргаз" увеличение на цените. През март "Булгаргаз" поискаха 32% скок на цените, но получиха едва 13,25 на сто от 1 април. Вместо исканите 19% от 1 юли ДКЕВР разреши едва 5,6% нарастване на газа. От „Булгаргаз" мотивираха исканото поскъпване с увеличение на разходите си заради по-високите цени на алтернативните горива. Мазутът с 1 процент съдържание на сяра вече струва с 64,44 долара повече за тон или с 12,33 на сто. Мазутът с 3,5 % сяра поскъпна с 62,92 долара/т или с 13,37 %, а на газьола цената се вдигнала с 90,63 долара/т или с 9,73 на сто. Друг аргумент е увеличението на курса на щатския долар със средно 6,32 %. Още през пролетта, когато дружеството не получи искания скок на цените за второто тримесечие, изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов съобщи, че заради задържането на цените през тази година към 1 октомври загубите на "Булгаргаз" ще надхвърлят 77 милиона лева. За периода януари-август 2008 г. отчетената от газовото дружество загуба е в размер на над 61 млн. лв., след като компанията е изчерпала оборотните си средства, за да плаща на "Газпром" за нужната суровина за страната. Междувременно стана ясно, че краткосрочните задължения само на "Топлофикация-София" към "Булгаргаз" са близо 60 млн. лв. От началото на септември досега са изплатени около 18 млн. лв., които са дошли от събрани задължения от абонати и от производството на еленергия. От топлофикациите във Враца, Плевен и Бургас съобщиха, че "Булгаргаз' е приключило с анализа на предложените от тях погасителни планове, но се чака решението на принципала. Последният вариант на погасителния план предвижда трите топлофикационни дружества да разплатят 2,5 млн. лева дълг до края на септември, а остатъка от 7,5 млн. лева - през октомври.
Източник: Монитор (24.09.2008)
 
„Топлофикация"- София е изплатила половината от текущите си задължения към „Булгаргаз” за по-малко от 20 дни. Това съобщи изпълнителният директор на газовата компания Димитър Гогов и подчерта, че към момента „Булгаргаз” няма да ограничава подаването на синьо гориво за столичани. Все още обаче има риск Плевен, Бургас и Враца да останат на студено през зимата. Постъпилото в Булгаргаз предложение на топлофикациите в Бургас, Плевен и Враца предвижда покриване на натрупаните разходи на дружествата до момента, като едновременно се изплащат и текущите задължения. Това съобщи изпълнителният директор на „Булгаргаз” Димитър Гогов и подчерта, че все още не е постигнато споразумение с трите топлофикации, собственост на Христо Ковачки.
Източник: Дарик радио (25.09.2008)
 
ДКЕВР предлага парното да поскъпне с 12% от 1 ноември С 12% да поскъпне парното от 1 ноември в резултат на по-високите цени на газа. Това ще предложи в четвъртък в Министерски съвет ДКЕВР, съобщи нейният председател Константин Шушулов. Междувременно стана ясно, че природният газ ще поскъпне 25% от 1 октомври, ако бъдат приспаднати 3 на сто печалба на „Булгаргаз”. ДКЕВР и газовата компания отново не постигнаха съгласие за новата цена на синьото гориво и предложението на регулатора за поскъпване с 28,8 на сто бе остро оспорено от шефа на „Булгаргаз” Димитър Гогов. Окончателното решение за цената на природния газ ще бъде взето на 29 септември. Гогов съобщи, че е получил рационално предложение от трите топлофикации в Плевен, Враца и Бургас. В близките дни компанията ще вземе решение дали да го приеме и да не спре газоподаването за трите града. Не стана ясно какво точно е предложението.
Източник: Дарик радио (25.09.2008)
 
Държавата е готова да поеме цялата отговорност за столичната "Топлофикация", ако общината се откаже от своя дял поради неспособност да се оправя, закани се в сряда министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров след среща с общинските съветници от БСП. Само преди десетина дни той каза, вариантът с увеличаване на държавния дял за сметка на газовия дълг в столичната топлофикация би бил несправедлив спрямо останалите български данъкоплатци, които не ползват услугите на дружеството и общината трябва сама да си решава проблемите.
Източник: Медия Пул (25.09.2008)
 
Кметът на София Бойко Борисов и председателят на Столичния общински съвет Андрей Иванов получиха мандат за започване на преговори с Министерство на икономиката и енергетиката за „Топлофикация - София”, стана ясно след вчерашното заседание на общинарите. Целта е да се избере един от трите варианта за оздравяване на дейността на дружеството. Първият е държавата в лицето на енергийното министерство да изкупи задълженията към „Булгаргаз” и да ги прехвърли в капитала на „Топлофикация - София”. Вторият вариант за спасяване е погасяването на текущите задължения да стане пропорционално на акционерното участие на държавата и Столична община, като всеки от акционерите предостави заем на „Топлофикация”. И третата възможност е само Столична община да покрие финансовите задължения на дружеството. За последните два варианта обаче се изискват нормативни промени, включително и възможност да се променят цените на тока и парното паралелно с тримесечната промяна в цената на газа. По думите на кмета Бойко Борисов най-добрият вариант е държавата да придобие 100% от „Топлофикация”, тъй като и „Булгаргаз” е нейна собственост. Той заяви още, че няма да позволи за новия отоплителен сезон софиянци да останат на студено и без топла вода.
Източник: Новинар (26.09.2008)
 
Толофикациите във Враца, Бургас и Плевен са постигнали краткосрочно решение на проблема със задълженията към "Булгаргаз". Краткосрочно решение на проблема с неизплатените задължения към "Булгаргаз" са постигнали трите топлофикационни дружества от Враца, Бургас и Плевен. Представители на трите топлофикации са се срещнали с ръководството на "Булгаргаз" вчера вечерта. Подписването на споразумението ще бъде днес, когато ще бъдта оповестени и подробности, съобщава БНР. Според трите дружества - дългосрочното решение на проблема с задълженията към "Булгаргаз" зависи от морала и съвестта на гражданите, които ползват услугата. Ако те започнат да плащат сметките си редовно, топлофикациите няма да изпадат в ситуация, в която не могат да изплащат задълженията си.
Източник: News.bg (26.09.2008)
 
Да бъде създаден държавен фонд, който ще набира средства и ще защити топлофикациите, ако са застрашени от фалит. Това предложи вчера председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Константин Шушулов на форум за защита на потребителите на енергийни услуги. Идеята е във фонда да се набират средства, с които ще се покриват дълговете на топлофикациите, а парите да се заделят от бюджета, обясниха експерти. На среща между синдикати и БСП в парламента, от КНСБ и КТ "Подкрепа" предложиха държавата да плаща разликата между изкупната и продажната цената на газа. "Булгаргаз" продава синьото гориво на цена, която е по-ниска от тази, на която го купува от "Газпром". Синдикатите обясниха, че поскъпването на газа ще се отрази пагубно на потребителите през зимата и разходите за парно ще се увеличат с 30 на сто, ако държавата разреши поскъпване с 36 процента на газа. Вчера заседанието на ДКЕВР, на което трябваше да се реши окончателното поскъпване на синьото гориво, не се състоя и се отложи за днес.
Източник: Новинар (30.09.2008)
 
Брюксел ни погва и за парното Родното парно попаднало на мушката на евроинспекторите по време на обща проверка за енергийна ефективност в цяла Европа. Брюксел вече проверява дали законите ни отговарят на директивите на общността. Изискванията са да има точни уреди, които да се засичат достатъчно често, а сметките да са ясни на потребителите. Резултатите от проверката ще станат ясни в края на следващия месец. Ако се установи, че страната ни не е създала нужните закони, започва наказателна процедура. ЕК ще ни изпрати предупредително писмо какво трябва да променим. В случай, че не го изпълним, отиваме на съд. Процедурата трае дълго, през това време обаче българите ще продължат да плащат сметки както и досега. Надписани суми не се връщат дори да се установи, че са незаконни, уточни Кунева. От антимонополната ни комисия поискаха повече законодателни правомощия за намеса в работата на дружества, които злоупотребяват с господстващото си положение.
Източник: Стандарт (30.09.2008)
 
Новото поскъпване на парното ще доведе до още по-ниска събираемост на сметките за топло. Това съобщиха вчера от потребителски организации, след като шефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Константин Шушулов обяви, че цената на газа ще се увеличи с 23,9 процента от 1 октомври, а оттам и на парното. Според експерти новото увеличение на цената на топлоенергията ще доведе до това много потребители да не могат да си платят за услугата. Друг мотив да не покриват сметките към топлофикациите е тоталната загуба на доверие в тях от страна на абонатите. От потребителските организации предвиждат, че заради липсата на средства от топлофикационните дружества ще задлъжнеят още повече към „Булгаргаз” и има голяма вероятност да фалират.
Източник: Новинар (01.10.2008)
 
"Топлофикация-София" е завела дела срещу 1900 свои абонати, които не са платили сметките си за парно. Това съобщи вчера изпълнителният директор на дружеството Петко Милевски. Така длъжниците, ако не се явят в съда, ще бъдат осъдени служебно и към сметките им за парно ще бъдат прибавени и глоби от минимум 100 лв. за това, че са закъснели с плащането. Освен по съдебен път преди повече от месец дружеството наложи и друга наказателна мярка за събиране на старите си задължения. Новият подход на софийското парно към неизрядните платци е да спира водата в блоковете, където над 90 процента от живеещите не са платили сметките си. По този начин софийската "Топлофикация" вече събира по 1,3 млн. лв. на ден от задлъжнелите си абонати, уточни Милевски. Събраните средства се превеждат директно за погасяване на дълговете на дружеството към „Булгаргаз”. Милевски заяви още, че мерките за събиране на пари от абонатите дават резултат и задължението към газовия монополист е било намалено за по-малко от месец от 70 млн. лв. на 58 млн. лв.
Източник: Новинар (03.10.2008)
 
Има възможност държавата да продаде само своя дял от „Топлофикация-София” на частна компания чрез Агенцията за приватизация. Това заяви вчера министърът на икономиката Петър Димитров пред БНР. В момента държавата и Столична община си поделят съответно по 42 и 58 процента от софийското парно. Такова предложение вече е внесено в агенцията и това е единственият вариант за спасяването на дружеството, смята министърът. Димитров даде за пример варненската топлофикация, която от няколко години е собственост на френската компания „Далкия”. Икономическият министър заяви още, че до пролетта на 2009 г. се очаква да започне строителство на АЕЦ „Белене”.
Източник: Новинар (06.10.2008)
 
Организираният в събота Ден на отворените врати във фирмата за топлинно счетоводство "Бруната " бе парад на разгневени потребители на "Топлофикация". Въпреки че през офиса минаха 34 клиенти, нито един от тях не успя да вземе обещаните по 100 лв. за всяка открита аритметична грешка. На повечето дошли нервите им видимо не издържаха. "Имам сметка за миналия отоплителен сезон от 1100 лв., което е нереално. Не мога да разбера защо трябва да плащам толкова скъпо, ползвам само 3 радиатора по 2-3 часа в зимния период", оплаква се Надя Стаменова от жк "Изток". Жената подала жалба в "Топлофикация София", после проблемът й бил прехвърлен към "Бруната". След 10 минути разговор на висок глас тя напусна бясна офиса на "Бруната", изпратена от многозначителните усмивки на сътрудниците. Пенсионерът Илия Ценков също се опита да оспори своята сметка за предния отоплителен сезон. И той не можа да вземе 100 лева обратно, но поне си изля душата пред камерите на една телевизия и се успокои. "Проблемът е в това, че макар и да не е ползвател на парното, по закон и неговата изравнителна сметка включва сградната инсталация, която се разпределя върху всичките клиенти, без разлика дали ползват само топла вода, както е в случая", обясни експерт на "Бруната". Имаше и хора, които приеха разясненията на фирмата. "Убедиха ме, че са прави", заяви Петър Недялков от жк "Толстой", дошъл да разбере откъде в изравнителната му сметка са се появили още 120 лв., след като индивидуалният му топломер не работи.
Източник: Сега (06.10.2008)
 
Столичната община ще увеличи капитала си в Топлофикация-„София" с до 50 млн. лв. Това каза председателят на Комисията по стопанска политика на Столичния общински съвет Данаил Кирилов, цитиран от БНР. В момента уставният капитал на дружеството е 107 млн. лв. като 58% са на общината, а останалите 42% - на Министерството на икономиката и енергетиката. Идеята за увеличение на капитала на местната власт в дружеството беше обявена преди близо месец от министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Това беше един от вариантите за стабилизиране на фирмата и изплащане на задълженията й към "Булгаргаз". Другият беше за обратното - държавата да изкупи общинските акции в предприятието.
Източник: News.bg (06.10.2008)
 
Бойко взима парното, продава го на парче Престрелката между правителството и ГЕРБ не утихва. Енергийният министър Петър Димитров се включи в битката, като обвини столичния кмет Бойко Борисов, че не може да реши проблема със софийската "Топлофикация". И дори предложи или градоначалникът да си ходи, или да се смени столицата на България. И вчера не мина без словесни удари между премиера Сергей Станишев и Борисов. Николай Бареков пък предложи да води евентуалния дебат между двамата. Столичната община е готова да вземе държавния дял на "Топлофикация" срещу 50 млн. лева. Сделката е правителството да плати борчовете на дружеството към "Булгаргаз". Това обясни зам.-кметът по финансите Минко Герджиков. По закон общината не може със средства от бюджета да плаща борчове или да дава кредит. Парите обаче могат да се отпуснат за изкупуване на дял от капитала на дружеството. През последните десет години по този начин държавата е получила на два пъти своите 42%. Сега обаче предпочита да ги хариже обратно на общината. Окончателно решение за изкупуването на държавния дял ще се вземе на извънредна сесия на Столичния общински съвет в сряда. Така офертата на "Московска" 33 към правителството ще се гледа на заседанието на кабинета в четвъртък. Общинарите вече са се обединили около идеята кметството да поеме изцяло "товара" на софийското парно. Не можем да оставим жителите на София без топло, коментира преди дни кметът Бойко Борисов. Той и шефът на градския парламент Андрей Иванов са упълномощени да водят преговорите с икономическото министерство. В момента уставният капитал на "Топлофикация" е 107 млн. лева. Увеличаването на общинската собственост ще стане, след като градската управа изкупи нови акции на номиналната им цена. За това ще бъдат похарчени и въпросните 50 млн. лева. С парите пък държавата ще погаси дълга към "Булгаргаз". Средствата за столичното парно ще се извадят от общинския приватизационен фонд. Това е по-бързият вариант за изплащане на дълга, обясни зам.-кметът Герджиков. След цялата процедура общината ще е собственик на над 70% от дружеството.
Източник: Стандарт (07.10.2008)
 
Управляващата партия ГЕРБ и опозиционната БСП в Столичния общински съвет (СОС) формират мнозинство за сделката по прехвърляне на затъналата "Топлофикация – София" в общински ръце. На заседанието на инженерната комисия във вторник съветниците от двете партии одобриха схемата за увеличение на капитала на общинско-държавното дружество с 50 млн. лв. от бюджета на София. Така делът на общината ще нарасне от 52% на 71.5%, а държавата ще остане с 28.5% и трябва да се откаже от блокиращата си квота. Прехвърлянето, за което от месец настойчиво приканва министърът на икономиката (БСП) и червената група в СОС, ще осигури пари за топлофикацията в началото на отоплителния сезон, но няма да допринесе съществено за нейното стабилизиране.
Източник: Медия Пул (08.10.2008)
 
Столичната община увеличава с 55 млн. лв. участието си в капитала на „Топлофикация-София". Това реши Столичният общински съвет на извънредно заседание. Парите ще се отпуснат от Столичния приватизационен фонд за покриване на дълговете на дружеството. С решението се увеличава и акционерното участие на кметството в топлинното дружество на повече от 70 процента при 58 на сто досега, а останалите акции са държавни. Кметът на София Бойко Борисов определи решението като „лошо, неправилно, взето и под медиен натиск", за да имат софиянци отопление през зимата и предупреди, че напролет Общината ще има задължение от 100 млн. лв. към дружеството. Според Борисов правилният вариант бил за солидарно решаване на кризата с дълга на „Топлофикация-София” към „Булгаргаз” между държавата и общината, но правителството умишлено не го приела.
Източник: Дарик радио (08.10.2008)
 
Столичната община ще увеличи капитала си в „Топлофикация - София“ АД с до 50 млн. лв., съобщи председателят на Комисията по стопанска политика на Столичния общински съвет Данаил Кирилов. В момента уставният капитал на топлофикационното дружество е 107 млн. лв. и е разпределен на равни дялове, от които 58 на сто са собственост на Столичната община, а останалите 42 - на Министерството на икономиката и енергетиката. Чрез увеличението на капитала ще се оздрави финансовото състояние на дружеството, заяви Кирилов. Предложението за решение ще бъде разгледано на извънредно заседание на Столичния общински съвет в сряда. След увеличението на капитала делът на Столичната община ще надхвърли 70 на сто. Увеличението на капитала ще стане чрез издаването на нови акции за Столичната община, чиято емисионна стойност ще е равна на номиналната. Средствата от увеличението на капитала ще са за погасяване на задължения на „Топлофикация-София“ към Булгаргаз.
Източник: Инвестор.БГ (09.10.2008)
 
100 милиона лева загуба ще отчете "Топлофикация - София" след края на предстоящия отоплителен сезон, прогнозира бизнесменът Христо Ковачки, който е собственик на топлофикационните дружества в Плевен, Враца и Бургас. Според Ковачки парно в София ще има, но за сметка на огромните загуби. Единственото решение било да се промени цената на електро- и топлоенергията от страна на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Ковачки коментира още, че по закон топлофикациите не могат да фалират, но във финансово отношение те са на тотална загуба. Според бизнесмена e нужно да се промени регулаторният период за тези дружества, чиято цена сега се актуализира веднъж годишно. Неплащането на сметките за парно ще доведе до плачевен резултат за нашата енергетика, коментира още Ковачки. Според него системата с топлинното счетоводство е неефективна. "Това е поредната грешка. Оказа се, че лобито на топлинните счетоводители е по-силно от лобито на топлофикационните дружества", смята Ковачки. Бизнесменът съобщи още, че подкрепя идеята „Един вход, една сметка".
Източник: Монитор (13.10.2008)
 
Общо две трети от абонатите в София са застрашени да останат на студено през зимата. Все още нямаме пари да започнем отоплителния сезон, обяви шефът на столичното парно Петко Милевски. Той се оправда, че в момента дружеството получава от Булгаргаз 35% от синьото гориво. Това количество газ не е достатъчно, за да се пусне парното в София, уточни Милевски. За да се купи синьо гориво, общо 9000 входа в столицата, които са с 50% задлъжнялост, трябва да си платят или да се откажат от услугата. За да бъдат изплатени натрупаните задължения на Топлофикация-София към Булгаргаз от 58 млн. лв., Столичната община, която е мажоритарен собственик на дружеството, реши да увеличи капитала си в него с 55 млн. лв. Засега обаче се изчаква процедурата да бъде финализирана, а дотогава дружеството ще бъде в тежко финансово състояние. Ръководството на Топлофикация-София се надява до началото на отоплителния сезон законодателите да регламентират изключване на парното при мълчалив отказ от плащане на потребената енергия, обясни Петко Милевски. Тези 9000 входа са получили писма от дружеството със запитване искат ли да ползват парно или не. Към момента е сигурно, че 51 сгради с 90% неплатени сметки в столицата остават на студено.
Източник: Пари (13.10.2008)
 
Промени в Закона за енергийна ефективност готвят нова тесла за потребителите. Новите поправки предвиждат да узаконят практиката на топлофикационните дружества да спират парното на некоректните платци, но по този начин ще страдат и лоялните абонати. Други промени дават възможност на потребителите да си плащат за комуналните услуги, само когато им бъдат отчетени измервателните уреди, монтирани в домовете им. Въпреки това законът не забранява на дружествата да изпращат всеки месец сметки на потребителите, които са изчислени на база прогнозни данни за консумацията на енергия. Според промените търговците на енергия трябва да предоставят възможност за монтиране на нови уреди за отчитане на потребената енергия, които обаче да показват не само количеството, но и качеството й. Но ако потребителят реши да си постави такъв измервател, ще трябва да бръкне в собствения си джоб за закупуването на уреда. Депутати обмислят в новите сгради да има помещение, в което да може да се изгради инсталация за локално отопление или такава за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия. Узаконяват спирането на парното, ако има неплатени сметки Ако до сега “Топлофикациите” са спирали незаконно парното и топлата вода в блоковете, където има над 50 процента некоректни платци, с новите промени в Закона за енергийна ефективност, които предстои да се приемат от депутатите в Народното събрание, това ще стане легално. До сега дружествата извършваха нарушение с приумицата да спират парното и топлата вода в блоковете с некоректните платци, тъй като в Закона за енергетика е вписано, че нямат право да прекъсват топлоподаването за повече от 24 часа. Според промяната, предложена от председателя на енергийната комисия в парламента Рамадан Аталай, “ако две трети от собствениците или наемателите, присъединени към абонатна станция или към нейно самостоятелно отклонение, имат просрочени задължения за повече от два месеца от определения срок за плащане, топлофикацията може да прекрати топлоподаването към сградата – етажната собственост.” Така потребителите, които не си плащат редовно сметките за парно и топла вода, ще бъдат изключвани от мрежата. Заради тази поправка обаче без отопление ще останат и коректните платци. Причината е, че за да се спре подаването на топлинна енергия на един потребител, трябва да бъде спряно парното в целия вход или сграда. Инсталацията, която е еднаква в по-голямата част от сградите, е направена така, че да не може едно домакинство да се откаже, тъй като през апартамента му минават тръбите за другите абонати. От топлинните дружества са помислили и за тях, като дават обещания, че при подобни ситуации щели да компенсират абонатите си, които си плащат редовно, но парното им е изключено, защото в техния вход или блок над две трети от жителите не си погасяват редовно фактурите за отопление и топла вода. Как точно ще бъдат компенсирани коректните платци все още не е ясно. Според запознати обаче това ще става като от топлинните дружества плащат сметките за ток на коректните абонати. Потребителите ще плащат само за реалната консумация на енергия Други промени в Закона за енергийна ефективност предвиждат, че плащанията за консумираната енергия се извършват само въз основа на реалното потребление. Логично е, че с тази поправка в закона потребителите ще плащат сметките си, когато от дружествата отчетат изразходваната енергия на абонатите си. В момента обаче всеки месец се пращат сметки за ток, но електромерите се отчитат веднъж на тримесечие. Същият метод се прилага и при парното - фирмите за топлинно счетоводство отчитат топломерите веднъж годишно. Логично е, че при тази ситуация потребителят трябва да си плаща парното и тока, след като му бъде изчислено реалното потребление, тоест за тока – веднъж на три месеца, а за парното - един път в годината. Това обаче е малко вероятно да стане, тъй като тогава търговците на енергия трябва да станат кредитори на потребителите. Другата възможност е от топлофикационните и енергийните дружества да започнат да отчитат уредите всеки месец. Но ако всеки месец се отчита потреблението, това допълнително ще натовари сметките за ток на потребителите, тъй като те ще трябва да си плащат и за заплатите, и за транспортните разходи на инкасаторите, които ще изчисляват консумацията. Освен това отчитането на уредите всеки месец ще доведе до повече грешки в сметките, заради небрежност от страна на тези, които ги изчисляват. Нови уреди ще показват освен количеството, но и качеството на енергията Промените в закона предвиждат още търговците на енергия да предоставят нова услуга на потребителите - монтиране на уреди на входа на жилището, които да отчитат потреблението, качеството и спестената енергия. Така потребителите ще могат всекидневно да контролират консумацията си на енергия и при желание да я намаляват. С тези измерватели потребителите ще могат да сравняват данните от получената сметка с показанията на уреда и да се оплакват в дружеството при разлика в данните от фактурата. Но и това трябва да бъде платено от крайния потребител. Цената на подобен уред не ясна, тъй като в България такива все още няма монтирани. Но със сигурност ще е по-висока от сегашните устройства за отчитане, смята председателят на Агенцията за енергийна ефективност Таско Ерменков. В момента цената на един топломер е между 20 и 30 лв. Два пъти по-скъпи са тези, които могат да се отчитат дистанционно. В новите сгради ще има помещения за локално парно Промените в Закона за енергийна ефективност предвиждат още новите сгради да се строят с помещение, в което може да се изгради инсталация за комбинирано производство и потребление на енергия от възобновяеми енергийни източници. Енергията ще се произвежда с помощта на слънце или вода, както и с горива, произведени от зърнени култури като рапица, слънчоглед или царевица. Също така трябва да има зала, в която да може да бъде изградена система за производство на електрическа и топлинна енергия или инсталация за централно или локално отопление и охлаждане. Това означава, че строителните фирми трябва да предвидят при проектирнето на нова сграда помещение за мини ТЕЦ, който да произвежда топлинна и електрическа енергия за блока. Строители обаче смятат, че това ще оскъпи изключително много жилищата. Освен това ще натовари потребителите да плащат допълнително за ежедневната поддръжка на тази инсталация, както и за захранването й с гориво, заплати за персонал. Според депутати обаче по този начин проблемът, които в момента изпитват потребителите, които са потърпевши от спирането на топлата вода заради некоректни платци, ще бъде решен. Причината е, че за да бъде изградена такава мощност в сградата, трябва всичките живеещи да бъдат информирани за месечните разходи за поддръжка и всеки ще може да си направи сметка дали има възможност да си плаща. Съответно проблемите на абонатите на топлофикациите с надписаните сметки, лошото качество на услугата и други, ще бъдат разрешени. Освен това изграждането на подобна инсталация, която ще може да работи с биогорива, ще намали изхвърляните вредни газове във въздуха. Друга положителна страна на тази инвестиция е, че ще доведе до намаляване на разходите на домакинствата за потребление на топлинна енергия, тъй като загубите по инсталацията ще са минимални или дори нулеви. Изграждането на такава локална инсталация за производство на топлинна и електрическа енергия в сградата ще повиши нейната енергийна ефективност, особено ако бъде и санирана. Това едва ли ще стане в близките години, тъй като повечето сгради в големите ни градове са на повече от 30 години и за да има ефект от санирането, ще е необходимо целият блок или кооперация да се изолира, а не, както е в момента, всеки сам си поставя изолация на апартамента. А и в старите блокове няма предвидени помещения за изграждане на система за локално парно.
Източник: Новинар (14.10.2008)
 
За деветмесечието на годината загубите на „Топлофикация"-София са в размер на 19 720 млн. лв, съобщи изпълнителният директор на дружеството Петко Милевски. Според него, ако се запази тази цена на топлоенергията, дружеството ще ена загуба 63 милиона лева, ако поскъпването е десет процента, загубата ще бъде 54 милиона лева. „При непроменена ситуация по отношение на цената на топлинната енергия дружеството ще инкасира загуби над 63 млн. лв. Ако цената на топлоенергията се повиши с 10% загубата ще е над 54 млн. лева”, коментира още Милевски. Събираемостта за последния месец се е повишила с 6%. До средата на миналия месец дружеството е издължило към „Булгаргаз" 45 млн. лв.
Източник: Дарик радио (14.10.2008)
 
За деветмесечието на годината загубите на „Топлофикация"-София са в размер на 19 720 млн. лв, каза изпълнителният директор на дружеството Петко Милевски на заседание на Комисията по енергийна инфраструктура и енергийно планиране към Столична община. „При непроменена ситуация по отношение на цената на топлинната енергия дружеството ще инкасира загуби над 63 млн. лв. Ако цената на топлоенергията се повиши с 10% загубата ще е над 54 млн., коментира Милевски. Събираемостта за последния месец се е повишила с 6%. До средата на миналия месец дружеството е издължило към „Булгаргаз" 45 млн. лв.
Източник: News.bg (14.10.2008)
 
За деветмесечието на годината загубите на „Топлофикация"-София са в размер на 19 720 млн. лв, каза изпълнителният директор на дружеството Петко Милевски на заседание на Комисията по енергийна инфраструктура и енергийно планиране към Столична община. „При непроменена ситуация по отношение на цената на топлинната енергия дружеството ще инкасира загуби над 63 млн. лв. Ако цената на топлоенергията се повиши с 10% загубата ще е над 54 млн., коментира Милевски. Събираемостта за последния месец се е повишила с 6%. До средата на миналия месец дружеството е издължило към „Булгаргаз" 45 млн. лв.
Източник: News.bg (15.10.2008)
 
Държавата ще даде безвъзмездно дела си в „Топлофикация - София” на Столична община, ако кметството поеме гаранциите по двата кредита на дружеството и ангажиментите да се разплаща навреме с „Булгаргаз” за доставките на гориво. Това е записано в предложение на икономическото министерство към общината, съобщи вчера икономическият министър Петър Димитров. Основните заеми на дружеството са два – 30 млн. евро от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и 26 млн. евро от Световната банка, които са предназначени за подмяна на абонатни станции и рехабилитация на топлопреносната мрежа. Димитров обясни, че въпросът с прехвърлянето на държавните дялове в топлофикацията към кметството трябва да бъде обсъден на общо събрание на акционерите. Ако общината не иска да поеме целия капитал на софийското парно, държавата е готова да поеме същите ангажименти – т.е. общината да прехвърли всичките си акции безвъзмездно на държавата, а тя да гарантира кредитите и осигуряването на топлина за столичани, каза министърът.
Източник: Новинар (16.10.2008)
 
Столичният кмет Бойко Борисов поиска експертна помощ от Европейската комисия за решаване на енергийните проблеми в София. На среща в Брюксел кметът Борисов и еврокомисарят по въпросите на транспорта и заместник-председател на Европейската комисия Антонио Таяни са се договорили, че през следващата седмица експерти в областта на енергетиката от Столичната община ще представят проблема със състоянието на столичната „Топлофикация" и рисковете за столичани и за енергийната система на София при спиране на работата на дружеството пред съответните експерти на Европейската комисия.
Източник: Дарик радио (16.10.2008)
 
„Топлофикация-София” пред фалит „Топлофикация-София” ще фалира до края на този отоплителен сезон, ако бъдат приети промените в Закона за енергийна ефективност. Това заяви вчера омбудсманът Гиньо Ганев. Според поправките в закона, ако две трети от потребителите в сградата не са си платили сметките за парно за период от над два месеца, ще бъде прекъсвано топлоподаването към целия блок. Ганев обясни, че по този начин се нарушават правата на останалите абонати, които си плащат редовно сметките, но въпреки това ще останат без топло. Според омбудсмана дори само един потребител в блока да бъде изряден и да си плаща, не бива да му се спира топлото. Абсурдно е правата и достойнството на гражданите да зависят от абонатни станции и вертикални щрангове на една топлофикация, както и да се нарича тя, смята Ганев. Според друга промяна в закона живеещите в един блок абонати на "Топлофикация" ще имат право да създадат сдружение и да подадат пред столичното парно искане за възстановяване на топлоподаването, в случай че то им е спряно заради неплатени сметки.
Източник: Новинар (22.10.2008)
 
Столицата вдига с 55 млн. лева капитала на парното Представителите на общината в “Топлофикация-София” ще гласуват на общото събрание на 28 октомври капиталът на дружеството да се увеличи с 55 млн. лв. С парите ще се покрият текущи дългове на фирмата към “Булгаргаз”. Градският парламент реши вчера да разгледа в комисиите си декларация на ДСБ по кризата с парното. Хората на Костов имат идея на абонатите с дългове, чиито доходи са под средните, да бъдат отпуснати кредити, а лихвите и гаранциите да се поемат от държавата. “В този дух предлагат и да се обяви национализация на дружествата и да се въведе твърда цена за парното”, каза Росен Малинов (БСП). От ДСБ поискаха и да се проведе извънредна сесия за обществения ред в града. Шефът на СДВР не се бил отчитал вече две години.
Източник: Труд (24.10.2008)
 
Има интерес към приватизацията на "Топлофикация-София" Има интерес към приватизацията на "Топлофикация-София". Това е мнението на директора на Агенцията по приватизация Тодор Николов. Интересът е от сериозни фирми в енергийния бранш, независимо от влошаващото се състояние на дружеството в последните години, както и независимо от световната финансова криза. Преди да се премине към продажба да столичната топлофикация, трябва да бъдат направени няколко стъпки. Тодор Николов посочи, че на първо място трябва да се запази централизираното топлозахранване като модел за София. Задължително трябва да се премине към определяне на цената на топлинната енергия, нейното изчисляване и промяна, едновременно с промяната на стойността на газта. Друга важна стъпка, според Николов, е да се промени механизмът за събиране на сметките. „Това са много важни действия", посочи още Тодор Николов. „Приватизация може да се постигне успешно и сега, но при всички положения няма да се постигне това, което можеше през 2007, 2006 година.", допълни той.
Източник: News.bg (24.10.2008)
 
Представителите на Министерството на икономиката и енергетиката са отказали да увеличат капитала на Столична община в "Топлофикация – София" с 55 млн. лв., с които да бъдат покрити текущите задължения на топлофикационното дружество към "Булгаргаз". Това съобщи общинският съветник от ГЕРБ Валя Чилова, която представляваше Столична община на Общото събрание на "Топлофикация – София".
Източник: БТА (29.10.2008)
 
Всеки десети минава на ток Всеки десети ще се откаже от парното и ще се топли на ток през зимата. Заради очаквания отлив от услугите на "Топлофикация" електроразпределителното дружество ЧЕЗ е поискало да купува 10% повече ток, отколкото през миналата година. Това съобщиха от НЕК на заседание на парламентарната комисия по енергетика. Количеството електроенергия, заявено за тази зима в цялата страна, е между 6% и 11% повече в сравнение с периодите от 2000 година насам, допълниха от компанията. Проблеми с производството на ток и режим няма да има, всички големи ТЕЦ-ове са осигурили запаси от въглища, достатъчни за посрещане на сурова зима и засилено потребление. Язовирите са с 65% от капацитета си при средно 25-30 на сто за Европа. Депутатите приеха втори блок на ТЕЦ "Бобов дол" да стане студен резерв и да влезе в експлоатация в случай на нужда през зимата. Топлофикациите да произвеждат и ток ще искат още народните представители в декларация до шефовете на парното. Когенерацията ще намали двойно цените на топлото и ще върне хората към услугите му, смятат депутатите. Ако всички абонати на парното се откажат от радиаторите и минат на ток, това ще срине електропреносната система, обясниха от НЕК. Няма проблем да се произведе нужното количество електроенергия, но тя няма как да стигне до хората заради слабата преносна система. Инсталациите в блоковете също ще изпушат, обясниха енергийните експерти.
Източник: Стандарт (30.10.2008)
 
Казусът с дълговете на "Топлофикация София" към "Булгаргаз" изпадна в пълна безтегловност. Няма никаква яснота как ще бъдат разплатени натрупаните 55 млн. лв. задължения, след като държавата спря опита на общината да отпусне парите. В същото време "Булгаргаз" продължава да чака сумата накуп, за да може да гарантира доставките. Това се разбра след поредния задочен сблъсък между съакционерите в топлофикационното дружество - общината и енергийното министерство. И двата лагера не гарантираха на столичани, че ще имат парно при падане на температурите.
Източник: Сега (31.10.2008)
 
Държавата ще се съгласи да получи безвъзмездно 58% дял на столичната община в "Топлофикация", съобщи министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров във Варна. Той обясни, че за моменна няма конкретно предложение за съдбата на топлофикационното дружество. В петък председателят на Столичния общински съвет Андрей Иванов на среща с министъра предложи прехвърлянето на акциите. Общината очаква отговор от министерството за правните механизми за прехвърлянето на акциите в понеделник. При съгласие от държавата общинските съветници могат да вземат решение за държавния контрол върху парното на сесията в четвъртък. До момента общината искаше да увеличи капитала на "Топлофикация" с 55 млн. лв. каквито са дълговете й към "Булгаргаз".
Източник: Дневник (03.11.2008)
 
В писмо до министър-председателят Сергей Станишев, кметът на София Бойко Борисов предлага два варианта за спасяване на Топлофикация. Първият е Столична община да прехвърли своя дял от дружеството на разположение на държавата, а вторият е пропорционално разпределяне на дълговете на дружеството възоснова на акционерното участие на държавата и общината. „Ние сме готови да платим нашия дълг към „Булгаргаз”. Гарантираме на премиера, че ако приеме някое от предложенията на Столична община, ще го вкараме на сесия на общинския съвет да го гласуваме и ще бъде коректно изпълнено”, каза Борисов, цитиран от Bulgarian Post. Той допълни, че се надява Сергей Станишев да разбира колко е важно, че близо един милион души очакват неговия отговор. По думите на кмета Борисов в момента към "Топлофикация" се подава 30 процента от нужните количества природен газ, а ако се запази сегашното състояние на дружеството, загубите ще бъдат по 30 милиона лева на месец. „Повече няма смисъл да участваме в този фарс, който министърът на икономиката и енергетиката разиграва с „Топлофикация”, заяви Борисов и допълни, че според него има умисъл в действията на министър Димитров, с които се търсят политически дивиденти. На 28 октомври Министерството на икономиката и енергетиката чрез своите представители в управителния съвет на дружеството не подкрепи искането на общината да увеличи дела си в “Топлофикация” чрез купуване на акции за 55 млн. лв. С парите компанията трябваше да погаси дълговете си към доставчика на газ "Булгаргаз". Мотивите на министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) да отхвърли плана на Столична община е опасността увеличението на капитала да се разглежда като държавна субсидия, което е неправомерно. Втори аргумент на МИЕ, написан в решението им за отказ да подкрепят увеличаването на капитала на столичната топлофикация е, че Столична община трябва да получи разрешение от банките кредиторки, преди да увеличи капитала.
Източник: Insurance.bg (05.11.2008)
 
"Топлофикация – София" предяви граждански иск за 1.6 милиона лева срещу бившия си изпълнителен директор Валентин Димитров и още петима членове на борда за нанесени имуществени щети. Във вторник Софийският градски съд прие иска и даде ход на делото за безстопанственост срещу Вальо Топлото, Илко Йоцев, Иванка Диловска, Георги Рогачев, Георги Ненков и Пламен Василев. Те са членове на борда на дружеството в периода 2003-2006 година. Прокуратурата изчислява нанесените на дружеството щети на 2 милиона лева. Според държавното обвинение безстопанствеността се изразява в огромни суми, харчени за представителни цели. Разследването се основава на одитни доклади на финансовия контрол и на общината. Общата сметка за представителни разходи за този период само на Валентин Димитров е била 438 000 лева или по 400 лева на ден. С парите на дружеството са купени прословутите джет, лодка и джакузи. Валентин Димитров е отчел разходи за бонбони, шоколади, деликатесни бисквити, миникексчета, рула, вафли, пасти, балсамов оцет, майонеза, горчица, хрян, целина, артишок, маслини, каперси, броколи, натурални и топени сирена, мюсли, диетични храни, пуешко филе, дъвки, енергийни напитки, ракия, водка, бира, узо и джин. Той е шофирал взет под наем джип "Лексус". С пари на дружеството Вальо Топлото е задоволявал и неотменни нужди като покупката на душ-гелове, плюшен халат, сешоар, преса и маша за коса, мъжки и дамски чехли, прах за пране, четки за зъби и хвойнов еликсир. По време на заседанието защитата на подсъдимите поиска от съда да не се дава ход на делото и да се прекрати наказателното производство поради процесуални нарушения в обвинителния акт. Исканията не бяха уважени. Валентин Димитров вече бе осъден на първа инстанция на 5 години затвор за нарушения на валутния режим. Делото срещу него за пране на пари и длъжностни престъпления все още не е влязло в съдебна фаза. Процесът срещу бившия директор на парното е сред наблюдаваните от Европейската комисия знакови дела.
Източник: Медия Пул (12.11.2008)
 
Столичната община ще прехвърли безвъзмездно всички свои акции от Топлофикация-София на държавата, съобщи председателят на Столичния общински съвет (СОС) Андрей Иванов. Предложението ще бъде гласувано като извънредна точка на заседанието на СОС в четвъртък. Наложи се да вземем това решение, след като в понеделник получихме поредното писмо от Министерството на икономиката и енергетиката, посочи Иванов. В него се заявява, че предложението на общината за съразмерно увеличаване на капитала на двата собственика е недопустимо и незаконно. Правителството може да стабилизира дружеството и да гарантира непрекъснатото подаване на газ само ако безвъзмездно получи 100% от акциите му. Държавата има много повече механизми да се справи със ситуацията, отколкото общината, каза Иванов. Общинарите обаче определиха ситуацията като рекет, тъй като до това решение се е стигнало след отказа на държавата общината да увеличи капитала си с 55 млн. лв. Вече е късно за този механизъм, защото процедурите по него ще отнемат поне 4-5 месеца, каза Иванов. Вчера Софийският градски съд даде ход на делото за безстопанственост срещу шестима бивши ръководители на столичната Топлофикация. На подсъдимата скамейка са призовани членове на борда на дружеството - Валентин Димитров, Илко Йоцев, Иванка Диловска, Георги Рогачев, Георги Ненков и Пламен Василев.
Източник: Пари (12.11.2008)
 
Милион и 600 хиляди лева търси "Топлофикация" София от бившия борд на дружеството по така нареченото дело за джакузито срещу Валентин Димитров - Вальо Топлото и още петима от ръководството. Софийският градски съд прие да разгледа иска на "Топлофикация" и даде ход на делото. Валентин Димитров и бившият борд на "Топлофикация" са обвинени, че са ощетили дружеството с близо 2 милиона лева между 2003 г. и 2006 г. Парите са били изхарчени за купуването на горива, рекламни материали, джакузи, джет и други луксозни стоки. Защитата поиска делото да бъде прекратено, заради грешки в обвинението, но съдът отхвърли тяхното искане. Предишното заседание по делото беше отложено заради сигнал за бомба в Съдебната палата.
Източник: Insurance.bg (12.11.2008)
 
"Топлофикация–София" минава под контрола на държавата Столичният общински съвет гласува безвъзмездното прехвърляне на общински акции от капитала на "Топлофикация-София" на държавата. Според гласуваното решение съобразно волята на правителството Столичната община може да прехвърли целия си дял или част от него, като във втория случай ще запази 25% от акциите на дружеството. С това решение местният парламент възлага на столичния кмет да сключи договор за безвъзмездното прехвърляне на пакет от общинските акции в зависимост от отговора на държавата, изразен чрез решение на Министерския съвет, и след изричното съгласие на банките-кредитори на "Топлофикация". Докладът не беше подкрепен от четирима съветници, сред които Вили Лилков от ДСБ. По думите му липсват законови основания за реализацията на това решение.
Източник: Insurance.bg (13.11.2008)
 
Столичната община прехвърли акциите си от "Топлофикация - София" на държавата. Тона стана след като "за" гласуваха 50 съветника, а "против" бяха едва четирима. По този начин държавата получава едноличното право да промени и органите на управелние на дружеството, чиито капитал обаче се запазва без промяна. До днешния вот Столичната община бе собственик на 58% от акциите в "Топлофикация-София", а държавата притежаваше 42 на сто. Уставният капитал на дружеството е 107 млн. лева, а активите му по балансова стойност възлизат на 600 млн. лева. Прехвърлянето на акциите на дружеството в полза на държавата беше условие, поставено в писмото от Министерството на икономиката и енергетиката от началото на седмицата. Според текста на писмото, след прехвърлянето на акциите държавата, в лицето на министерството, ще бъде в състояние да гарантира нормалния отоплителен сезон в София.
Източник: Банкеръ (14.11.2008)
 
Общината ще хариже собственост за 1 млрд. лв. на Петър Димитров, който ще я продаде до изборите на безценица, защото сигурно вече има купувач. Така столичният кмет Бойко Борисов коментира решението на общинския съвет да прехвърли собст-веността на Топлофикация-София на държавата. С 50 гласа “за” градският парламент гласува два варианта - безвъзмездно прехвърляне на държавата на 62 648 905 броя поименни акции (58% от капитала на Топлофикация София) или на 35 736 679 броя поименни акции (33 процента от капитала на дружеството). Правителството ще трябва да реши кой от двата варианта да избере, но със съгласието на банките кредиторки.
Източник: Пари (14.11.2008)
 
Галина Тошева Прехвърлянето на дела, който притежава в "Топлофикация-София" Столична община на държавата е абсолютно законно. Това съобщи вчера зам.-министърът на икономиката Галина Тошева по време на форум за ядрената енергетика. Миналата седмица Столичният общински съвет (СОС) реши, че общинският дял в дружеството ще да бъде прехвърлен изцяло на държавата. В момента общината притежава 58 процента, а икономическото министерство - 42. Тошева обясни, че в момента икономическото ведомство разработва вариант за изплащане на дълга на „Топлофикация” към „Булгаргаз”.
Източник: Новинар (18.11.2008)
 
Капиталът на Българския енергиен холдинг (БЕХ) ще бъде увеличен с поне 80 милиона лева, съобщи вчера зам.-министърът на икономиката и енергетиката Галина Тошева. Мярката се налага заради нарастването на просрочените текущи задължения на "Топлофикация-София" към "Булгаргаз" до около 80 млн. лв. Затова според Галина Тошева капиталът на БЕХ, в чиято структура влиза и "Булгаргаз", трябва да бъде вдигнат най-малко с тази сума. Тошева уточни, че точно с колко ще е увеличението, зависи от решението на Министерския съвет, което още не е гласувано. "Топлофикация-София" е дружество с влияние върху сигурността на енергийното снабдяване на страната и от това дали то работи или не, зависи дали цялата енергийна система работи както трябва. Така зам. икономическият и енергиен министър обясни какво налага да се използват бюджетни средства за вдигането на капитала на холдинга. Държавата предприема вдигането на капитала на БЕХ, след като стана ясно, че Столична община ще й прехвърли своя дял от софийското парно. Зам.-министър Тошева съобщи, че в момента юристите уточняват начина, по който да стане безвъзмездното прехвърляне на общинските акции на държавата. Междувременно от БЕХ съобщиха, че холдингът ще предприеме всички необходими действия, за да осигури парното на клиентите на "Топлофикация - София". От там обясниха, че включването на енергийния холдинг в разрешаването на проблема със софийското парно се налага поради голямата важност на топлофикацията - както за стабилността на енергийната система, така и заради обществената й значимост. От енергийния холдинг коментираха още, че са необходими бързи мерки за финансово стабилизиране на дружеството. Едновременно с това според ръководството на БЕХ е много важно да се подсигурят средства за неотложните ремонти и за инвестиции. Зам.-министър Галина Тошева съобщи още, че повишение на цената на синьото гориво се очаква след 1 януари. Конкретният му размер обаче зависи от енергийния регулатор. Според нея, макар че "Газпром" обяви, че ще намали цените на доставките си за Европа, според договора с руската компания цената на природния газ за България се определя по формула с 9-месечно забавяне. Затова намалението нямало да се отрази у нас на този етап. Вчера стана ясно още, че България е пред финализиране на преговорите за сключване на акционерно споразумение с германската компания RWE. Тя беше избрана за стратегически инвеститор в проекта за изграждането на АЕЦ "Белене". Това съобщи главният изпълнителен директор на НЕК Любомир Велков. След подписването на споразумението ще се създаде нова компания, която ще започне да търси финансиране за проекта "Белене". Средствата могат да се наберат от частни заеми от компаниите майки или кредити от банки, обясни Велков.
Източник: Монитор (18.11.2008)
 
Заради забавянето на наредбата, с която цените на парното ще се променят заедно с тази на природния газ, а не веднъж годишно, топлофикациите в страната трупат загуби, каза председателят на ДКЕВР Константин Шушулов. Най-потърпевша е Топлофикация-София, защото тя е най-голямата. До края на годината дружеството ще реализира загуби от 40 млн. лв. От Нова година в цената на парното ще бъде калкулирано поскъпването на природния газ от 1 октомври т.г. с 23%, както и очакваното повишение от началото на 2009 г., каза Шушулов. Той обаче не се ангажира с колко точно ще поскъпне услугата. Междувременно Шушулов се оплака, че енергийният регулатор няма капацитет и средства да извърши проверки на електроразпределителните дружества. Одитът на една компания струва около 30 хил. EUR, което е непосилно за бюджета на ДКЕВР, каза Шушулов. Затова енергийният регулатор предлага проверките да бъдат заплатени от самите дружества.
Източник: Пари (19.11.2008)
 
Връзват парното за газа Парното ще бъде здраво вързано с природния газ. Това предвиждат последните предложения за промени в Наредбата за цените на топлинната енергия, която от месеци чака одобрението на Министерски съвет. Така на всяко тримесечие, когато се актуализира цената на газа, това ще става и с тази на топлоенергията. Дали и с колко обаче ще скача топлото през 3 месеца, ще зависи изцяло от държавния регулатор. Проф. Константин Шушулов ще преценява дали корекцията в цената на газа е достатъчно основателна, за да скача и парното. Първата секира ни чака от 1 януари. Ако до началото на декември измененията в наредбата бъдат одобрени от МС, от Нова година парното ще скочи рязко заради поскъпването на газа с близо 30% за последните 2 тримесечия, стана ясно вчера от думите на председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) проф. Константин Шушулов.
Източник: Стандарт (19.11.2008)
 
Може да вкарат „Топлофикация София” в енергийния холдинг Министерството на икономиката и енергетиката обмисля вкарването на „Топлофикация София” в Българския енергиен холдинг (БЕХ). Дали ще стане зависи от това дали общинският дял от 58 процента от столичното парно ще бъде прехвърлен на държавата, която е другият собственик на дружеството. Идеята е била дискутирана с консултанта на БЕХ „Делойт България”. От ведомството нито потвърдиха, нито отрекоха информацията, а заявиха, че в момента се обсъждат различни варианти за оздравяването на топлофикационното дружество и гарантирането на доставките на топлинна енергия до потребителите, съобщава още изданието.
Източник: Новинар (24.11.2008)
 
"Топлофикация - София" може да стане част от създадения Български енергиен холдинг (БЕХ), след като Министерството на икономиката и енергетиката получи 58% от акциите на общината. Това заяви зам.-министърът на икономиката и енергетиката Галина Тошева. Преди три седмици Столичният общински съвет реши да прехвърли безвъзмездно общинския дял в дружеството. С консултанта по създаването на холдинга "Делойт България" обсъждаме различни варианти, които включват увеличение на капитала на холдинга и отпускане от него на заем на дъщерната компания "Булгаргаз", каза Тошева. Схемата предвижда холдингът да стане акционер в топлоснабдителното дружество срещу погасяване на дълга към газовата компания. Очаква се през следващата седмица правителството да вземе решение за капитала. Според Тошева това трябва да стане с 80 млн. лв., колкото са задълженията на "Топлофикация - София" към "Булгаргаз". Средствата за него ще са от бюджета. На въпрос дали това не представлява държавна помощ и доколко тя е допустима зам.-министърът отговори, че не се нарушава регламента на Европейския съюз. Тя се позова на чл. 87 от Договора за създаване на ЕС, който предвижда, че държавна помощ не се съдържа, когато осигуряването на капитала би било приемливо за частен инвеститор и инжектираният свеж капитал е свързан с инвестиционни нужди. Юристите на министерството са произнесли, че няма правна пречка за безвъзмездното прехвърляне на акциите. С консултанта се обсъжда възможността и за отпускане на заем на "Булгаргаз" от холдинга, за да могат да бъдат гарантирани доставките на природен газ от "Газпром", както възможностите за оздравяване на дружеството и привличането на оператор в него. Засега остава неясно какъв ще е размерът на заема. През миналата седмица ръководството на БЕХ се обяви за бързи мерки за финансовото стабилизиране на "Топлофикация", тъй като дружеството няма да бъде приватизирано в кратки срокове. Задълженията на потребителите надхвърлят 300 млн. лв.
Източник: Дневник (25.11.2008)
 
Парното глобило с 10 хиляди топлинните счетоводители "Техем", "Нелбо", "Иста" и "Термокомплект", съобщи шефът на столичната "Топлофикация" Петко Милевски. До дни същата санкция ще отнесе и "Бруната". Наказанията са за неизпълнение на договорите. Събираемостта на задълженията на абонати вече е 60%. Все още обаче има 301 млн. лв. несъбрани дългове, 218 млн. от които са от граждани. Борчовете на парното към "Булгаргаз" в момента са 194 млн. лв., 75 млн. от тях текущи и 119 млн. просрочени.
Източник: Стандарт (28.11.2008)
 
"Топлофикация София" започва подмяна на 700 абонатни станции, което ще даде възможност за намаление на разходите на енергия в сградите, съобщи зам.-изпълнителният директор на дружеството Иван Маринов. Искаме бързо да монтираме станциите, за да може да се усетят икономиите, обясни той. По думите му парното в сградите ще се спира от 8,30 часа до 19 часа, но само, ако температурите са положителни. До момента са подменени 1030 станции. От този този сезон временните отоплителни централи в кварталите"Западен парк","Суха река", "Левски Г" и "Хаджи Димитър" веча работят на газ вместо на мазут, което дава възможност през цялата година да има топла вода.
Източник: Дневник (28.11.2008)
 
Правителството увеличи с 400 млн. лв. капиталът на Българския енергиен холдинг. Държавата безвъзмездно ще придобие близо 63 000 000 поименни акции от „Топлофикация София" АД и по този начин ще стане стопроцентов собственик на дружеството. Отделените 400 млн. лв. ще бъдат отпуснати от бюджета на Министерството на икономиката и енергетиката и с тях холдингът ще закупи акциите на Топлофикация. Годишно столичното дружество произвежда над 1 млрд. киловатчаса електроенергия и към момента предоставя топлофикационни услуги на над 400 000 домакинства в столицата. „Топлофикация София" АД е най-голямата топлофикационна компания в страната.
Източник: News.bg (05.12.2008)
 
Енергоремонт холдинг АД спечели малка обществена поръчка на Топлофикация София АД. Стойността на сключения договор е 50.453 хил. лв. без ДДС (60.543 хил. лв. с ДДС), съобщават от Агенцията по обществени поръчки. Споразумението е подписано на 28 ноември. Заданието е за ремонт на турбогенератор № 6 в ТЕЦ "София", във връзка с възникнала авария, което предполага извършване на дейности и подмяна на материали. В началото на миналия месец стана ясно, че Енергоремонт холдинг АД ще е един от изпълнителите на обществена поръчка от Енел Марица Изток 3 АД. Холдингът ще извърши дейности за сумата от 61.5 хил. лв. без ДДС (73.8 хил. лв. с данък).
Източник: profit.bg (08.12.2008)
 
"Български енергиен холдинг" (БЕХ) ще изкупи всички задължения от 240 млн. лв. на "Топлофикация - София" към "Булгаргаз", съобщи зам.-министърът на икономиката и енергетиката и изпълнителен директор на холдинга Галина Тошева. В четвъртък правителството отпусна на холдинга 400 млн. лв. за топлоснабдяване и за покриване на загубите на газовата компания от разсроченото плащане на горивото с новите цени от януари. Топлофикационното дружество дължи 80 млн. лв. за доставки, други 150 млн. лв. бяха разсрочени през миналата година до 2013 г. По този начин енергийният холдинг ще стане собственик на "Топлофикация - София", чийто капитал ще бъде увеличен с размера на задълженията, се посочва в съобщението на БЕХ.
Източник: Дневник (08.12.2008)
 
"Български енергиен холдинг" (БЕХ) ще изкупи всички задължения от 240 млн. лв. на "Топлофикация - София" към "Булгаргаз", съобщи зам.-министърът на икономиката и енергетиката и изпълнителен директор на холдинга Галина Тошева. В четвъртък правителството отпусна на холдинга 400 млн. лв. за топлоснабдяване и за покриване на загубите на газовата компания от разсроченото плащане на горивото с новите цени от януари. Топлофикационното дружество дължи 80 млн. лв. за доставки, други 150 млн. лв. бяха разсрочени през миналата година до 2013 г. По този начин енергийният холдинг ще стане собственик на "Топлофикация - София", чийто капитал ще бъде увеличен с размера на задълженията, се посочва в съобщението на БЕХ. За увеличението ще се иска разрешение от Комисията за защита на конкуренцията и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
Източник: Дневник (08.12.2008)
 
"Топлофикация-София" товари години наред своите абонати, като вписва в сметките по-високи от реалните показания за температура на водата, която влиза в домовете. Това показа проверка на Федерацията на потребителите в блок в столичния квартал "Света Троица". "Многобройните жалби от абонати на „Топлофикация–София” за надписани сметки за парно и топла вода ни предизвикаха да направим проверки по жилищните сгради, за да установим откъде идват нарушенията. Целта ни е да покажем, че дружеството трупа милиони левове на гърба на абонатите си, каза изпълнителният секретар на Федерацията на потребителите Павел Кърлев. За да докаже, че има нарушения, Кърлев влезе в абонатната станция на блок 289А в квартала. На тръбите, които влизат в сградата, е инсталиран топломер, който показва, че температурата на водата е 68 градуса. Друг уред е монтиран на тръбите, които трябва да подадат топлина към апартаментите в блока.
Източник: Новинар (09.12.2008)
 
Парното взима с измама по 20 бона от всеки блок за месец. Номерът е в по-ниската температура на топлата вода, която се пуска по радиаторите. Разкритието направи шефът на федерацията на потребителите Павел Кърлев. Воден от него екип направи замерване в абонатната станция на жилищен блок в столичния квартал "Света Троица". "Оказа се, че в апартаментите влиза вода с 4-5 градуса по-студена от обявената във фактурите", обясни Кърлев. С тази измама "Топлофикация" пести енергия за подгряване. Хората пък плащат за услуга, която реално не получават. Според изчисленията на инженери за месец от средно голям блок по този начин може да се вземат около 20 хиляди лева над реалната стойност на отоплението.
Източник: Стандарт (09.12.2008)
 
През последните 40 дни "Топлофикация" задлъжня повече, отколкото през целия отоплителен сезон – 2007/2008 г. Това каза на пресконференция изпълнителният директор на „Булгаргаз” Димитър Гогов, цитиран от Агенция “Фокус”. Задълженията на Топлофикация – София към „Булгаргаз” са между 200 и 240 млн. лева, от които текущите задължения са около 100 млн. лева. Събираемостта на дължимите суми на столичната топлофикация е под 40%. Към 30 ноември приходите на „Булгаргаз” от транзит са 67 500 000 лева. (econ.bg)
Източник: Други (18.12.2008)
 
Парното в София, Пловдив, Плевен, Варна и Бургас ще поскъпне от 1 януари заради рязкото увеличение на цените на вносния природен газ през последните 3 месеца и от Нова година. Повишението на топлото ще бъде най-голямо за столичани - с близо 17%, до 95,60 лева за мегаватчас с ДДС. Пловдивчани ще плащат с 15% по-скъпо, като за тях цената ще достигне 103,67 лв. за мегаватчас. С близо 15% е увеличението и за Плевен, до 102,72 лева/мвтч. Във Варна увеличението ще бъде с почти 13%, до 99,28 лв./мвтч. Най-малко е в Бургас - с 4%, до 85,92 лева/мвтч.
Източник: Труд (18.12.2008)
 
Голямото харчене Така накратко може да бъде описана работата на правителствените чиновници в последните месеци на годината, защото от края на октомври до 12 декември фискалният резерв е намалял с над 2 млрд. лева. Нормална практика през последните години е правителството да бърза да хване края на годината, защото след това няма законова възможност да похарчи бюджетните пари. Спорно е обаче дали това трябва да се прави с оглед на започналата икономическа криза. Още повече че парите се харчат непрозрачно и за неефективни проекти. Защо намалява? Фискалният резерв включва наличностите в левове и чужда валута на всички банкови бюджетни сметки и депозити в страната и чужбина (на централния бюджет, министерствата, Националния осигурителен институт, Националната здравноосигурителна каса и извънбюджетните фондове на централно ниво). Към него спадат и други високоликвидни външни активи на централното правителство. По данни на Министерството на финансите фискалният резерв в края на октомври тази година е бил 12 млрд. лева. По-нови данни няма. От баланса на управление "Емисионно" в Българската народна банка става ясно, че на 12 декември (от когато са последните данни) наличностите по сметки на правителството са били 9.35 млрд. лева. Това грубо означава, че за по-малко от месец и половина са похарчени с 2.6 млрд. лева в повече, отколкото са влезли в бюджета. Логичното обяснение е изразходването на общо 1.8 млрд. лв. от излишъка. Решение за това беше взето от парламента през октомври. Допълнително кабинетът одобри 300 млн. лева за АЕЦ "Белене", веднъж 100 млн. лв., а след това и още 330 млн. лева за Българската банка за развитие (ББР), 400 млн. лева за Българския енергиен холдинг (БЕХ), както и за други "по-дребни" проекти. Само за предпоследните две заседания на правителството (на 4 и 10 декември) заедно с някои други проекти бяха отпуснати общо 840 млн. лева. Според министъра на финансите Пламен Орешарски към 16 декември фискалният резерв се е възстановил до 10.8 млрд. лева. "Направени бяха редица плащания по инвестиционни проекти и е възможно те временно да са намалили резерва", обясни той. Предстои обаче да се преведат парите за ББР, БЕХ и другите проекти. Така по груби сметки фискалният резерв ще бъде намален с 3 млрд. лева през тази година. Според едно по-старо изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ) от 2000 до 2007 г. допълнително похарчените от бюджета средства са 6.5 млрд. лв. Авторите изрично отбелязват, че в предизборните години сумите се увеличават. Лошо няма В началото на годината фискалният резерв е бил около 7.5 млрд. лева и е увеличен значително през годината. Изглежда, че сега правителството просто харчи натрупаното през първите 10 месеца. Миналата година също през декември са похарчени 2 млрд. лева от фискалния резерв. Чисто теоретично наливането на пари в икономика в рецесия, съпроводена с дефлация, е полезно (виж и материала на стр. 30). Причината е, че повече пари в системата са проинфлационен фактор, който действа срещу падането на цените, което вече се вижда и в нашата страна. "От опита на развитите страни се знае, че когато икономиката има възходящ тренд, са оправдани бюджетните излишъци, но при очертаваща се рецесия или забавяне на растежа да се очакват излишъци е почти невъзможно, а и дори вредно. Полезно е при този случай да се постигне бюджетен баланс или дори дефицит, като се намаляват данъци и/или се увеличават бюджетни разходи, за да се стимулира производството и вътрешното търсене", написа проф. Христина Вучева във в. "Дневник". Бившият премиер Иван Костов също настоя за намаляване на данъците дори с цената на бюджетен дефицит. В подобна насока са и мерките, предложени от Европейската комисия, които ръководителите на страните - членки на ЕС, обсъждаха в края на миналата седмица. Теорията е хубаво нещо, но... В българската практика теоретичните постановки обикновено не действат. Първо, с харченето на пари в условия на валутен борд и при изключителната крехкост на банковата система е опасно. Валутните резерви са 15 млрд. евро и намаляването на фискалния резерв с 1 млрд. евро не е кой знае какъв проблем, но се създават предпоставки за спекулации и паника. "Колкото повече пари се изразходват, толкова повече се увеличава рискът за България. Резервът е важна котва на доверието към страната. Той неутрализира сочените от повечето чужди анализатори като рискови за макроикономическата стабилност на България голям дефицит по текущата сметка и намаляващи преки чужди инвестиции. Ако правителството реши да похарчи по-голямата част от резерва, ще спадне и доверието към България от страна на чуждите инвеститори и кредитори. Сега стабилните оценки за страната ни се подкрепят от устойчив фискален излишък и значително намаляване на държавния дълг, както и от поддържането на режим на валутен борд. При нисък рейтинг на България ще пострада и частният сектор, тъй като ще получава по-трудно финансиране от чужди финансови институции за своите проекти", каза Георги Ангелов, икономист от "Отворено общество". Второ, ясно е, че тези пари няма да се изхарчат ефективно, щом ги управляват чиновниците. Наливането на пари в енергийния холдинг може да се тълкува от Европейската комисия като държавна помощ за топлофикациите. И страната да бъде отново наказана със санкции. Трето, покриването на несъбрани вземания (примерно за парно) с пари на данъкоплатците е порочно като схема, защото стимулира некоректните длъжници и наказва коректните. "Тези 400 млн. лв., които ще бъдат отпуснати на БЕХ, няма да стимулират по никакъв начин икономиката, тъй като те де факто са вид държавна субсидия. Покриването на загубите на "Топлофикация - София" ще доведе най-много до още по-голям стимул от страна на клиентите - длъжници на дружеството, да не си плащат задълженията", каза Георги Ангелов. Ние сме против да се облагодетелстват определени групи данъкоплатци за сметка на всички, заяви през седмицата Светла Костадинова от ИПИ. Съществува и четвърти аргумент - точно обратният на посочената икономическа теория. "По време на криза всички ние намаляваме разходите, а не ги увеличаваме. Правителството трябва да вземе пример от обикновените домакинства", каза Петър Ганев от ИПИ. "Разходите трябва да се съкращават. Теорията за увеличаването на разходите и борба с кризата важи предимно за големите икономики. За малка отворена икономика с фиксиран валутен курс увеличаването на разходите би довело само до увеличаване на вноса и влошаване на текущата сметка", каза и финансовият министър. В същото време обаче заложеният в бюджета за 2009 г. праг, под който не може да пада фискалният резерв, беше намален от 8.2 млрд. лева на 6.8 млрд. лв. А това подсказва намерения за евентуално бъдещо харчене. Счетоводният трик Големите разходи за БЕХ и ББР формално няма да се отразят на излишъка и затова нямат нужда от одобрението на парламента. "Не е необходимо да искаме разрешение от депутатите за направените разходи за БЕХ", каза през седмицата източник от Министерството на финансите. Действително операции за "придобиване на дялове, акции и съучастия" не се отразяват на размера на бюджетния излишък. "Операцията се извършва под черта" означава, че част от излишъка се превръща в акции от предприятие, но остават собственост на държавата и така като цяло сумата на излишъка/дефицита не се променя. Така и приходите от приватизация не се записват в приходната част на бюджета, а "под черта" в графата финансиране на дефицита със знак плюс. Един вид актив се превръща в друг, но сумата на активите като цяло е една и съща. Примерно в баланса на едно предприятие дали активите са само в пари или в пари и в акции, или в пари, акции и дълготрайни активи - няма никакво значение за крайния размера на актива. "Изписването "под черта" на пари от фискалния резерв става по нерегулиран и непрозрачен начин. "Обикновено тази практика се използва от управляващите преди избори, за да харчат повече публични средства, отколкото им позволява бюджетът", смята Георги Ангелов. Акциите на държавните дружества нямат истинска пазарна стойност и в много случаи не могат да бъдат приравнявани по номинал на парите в брой. И тук не говорим за различни активи, които бюджетът вече притежава като дялове в международни организации, чужди ДЦК и други. Става въпрос за акции примерно на ББР и БЕХ, които, ако бяха пуснати на борсата, не е ясно дали биха се търгували по цени, близки до номинала. Счетоводно нещата са чисти, но здравият разум показва, че увеличаването на капитала или купуването на акции от държавни дружества с парите на данъкоплатците е много опасна практика. Още повече че за него не е необходима никаква санкция на парламента и в много случаи нещата стават тайно. И не се знае какъв портфейл държи в момента държавата и каква е неговата стойност спрямо първоначалната.
Източник: Капитал (20.12.2008)
 
Комисията за защита на конкуренцията забрани на "Топлофикация-София" да спира подаването в сгради с коректни абонати и я глоби с общо 450 хил. лв. С 300 хил. антимонополната комисия наказа дружеството заради неправомерно спиране на топлата вода през есента. Глоба от 150 хил. лв. пък топлофикацията трябва да плати, защото е изисквала собственици на имоти да погасяват натрупани от наематели задължения. Търсенето на отговорност от първите ставало дори когато титуляр на сметката е наемателят. Производството в КЗК бе образувано преди 3 месеца след материали в медиите и сигнали от граждани. Проучването показало, че към септември "Топлофикация" е спряла топлоподаването в сгради, в които наред с потребителите със задължения има и редовни платци. Така те били лишени от услуга, за която са плащали. "Топлофикация - София" се възползва от монополното си положение и от невъзможността на потребителите да си осигурят алтернативен източник на енергия, сочи заключението на комисията. Дружеството принуждавало длъжниците за сметка на редовните абонати и така потъпкало задължението си за непрекъснатост на услугата.
Източник: 24 часа (23.12.2008)
 
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) наложи две санкции за общо 450 хил. лв. на от "Топлофикация- София" за злоупотреба с господстващо положение, съобщиха от регулатора. Нарушенията се състоят в неправомерно спиране на топлоподаването и искане към наемодател да изплати задължения на наемател – титуляр в имота. Повод за образуване на производството са множество материали в електронните и печатните медии, както и сигнали на граждани. Проучването на комисията показва, че към септември 2008 г., "Топлофикация - София" е спряло топлоподаването в редица сгради, в които наред с потребителите с натрупани парични задължения, има и редовни платци. Изрядните клиенти на дружеството са лишени от ползване на услугата, за която са заплащали, поради централното прекъсване на снабдяването с топлинна енергия от абонатната станция. КЗК счита, че "Топлофикация - София" се възползва от фактически монополното си положение и от невъзможността на потребителите да си осигурят алтернативен източник на енергия за отопление и горещо водоснабдяване при сходни условия.
Източник: Дневник (23.12.2008)