Новини
Новини за 2012
 
Шефът на “Топлофикация” - Разград инж. Свилен Маринов е освободен от поста си, съобщиха от централата на “Овергаз Холдинг” АД, мажоритарен собственик на предприятието. На мястото е назначен инж. Михаил Ковачев (46 г.), който има 17 г. опит на ръководни позиции в пароцентралите в Казанлък и София. Собствениците не пожелаха да обявят мотивите за промяната. Маринов също отказа коментар. Той бе назначен за директор в разградската “Топлофикация” още при правителството на Иван Костов (1997 - 2001 г.), когато дружеството бе държавно.
Източник: Труд (11.01.2012)
 
Сроковете за строежа на софийския завод за боклук ще бъдат съкратени, за да не се загубят парите от Брюксел. Столичната община ще обяви втората обществена поръчка за изграждане на инсталацията тази седмица, но в нея срокът за изграждането на прословутия завод е по-кратък с 5 месеца. Новите изисквания към строителите ще са заводът да бъде проектиран и построен за 19 месеца, а една година след това да е срокът, в който избраната фирма ще отстранява дефекти, обясни пред "Сега" зам.-кметът по екология Мария Бояджийска. В първата обществена поръчка общината даде 2 г. за проектиране и изграждане и една - за отстраняване на дефектите. "Намаляването на месеците за изграждане са заради сроковете, които фирмите предложиха в първата поръчка. В подадените оферти те предложиха около 19-20 месеца", обясни Бояджийска. Парите от оперативните програми обаче могат да се разплащат до края на 2015 г., но само за дейности, извършени не по-късно от края на 2014 г. Ако успее да проведе успешно обществената поръчка за изграждане на същинската част от интегрираната система за преработка на отпадъците - завода за боклук, той може да започне да се строи в средата на тази година. Така общината е на ръба да не загуби парите от ЕК. Всяка година в завода трябва да влизат за преработка 410 000 т боклук. Под натиска на Брюксел общината се отказа от авангардната си идея да гори произведеното RDF гориво из циментовите заводи край Девня например. Вместо това горивото ще се използва в "Топлофикация". Затова са увеличени тоновете RDF гориво, които трябва да се произведат - от 123 000 т на година на 154 000 т. Количеството на материалите за рециклиране се вдига над три пъти - до 14 000 т годишно. Сериозно се намалява и количеството на отпадъците, които ще се депонират след преработката в завода - от 156 000 т годишно на 113 000 т. Пак заради настояването на Европа цената на софийския завод също бе намалена с 20 млн. лв., след като преди това на "Московска" 33 я вдигаха няколко пъти. Последно инсталацията ще струва 173 576 000 лв. без ДДС. Европейската комисия поиска София да проведе нова обществена поръчка заради променената технология и параметри на системата. Странно е защо, след като общината знаеше, че ще има нови параметри на завода и променена технология, избра строител на най-голямата обществена поръчка. Брюксел обаче изпрати писмо с официално искане да бъде проведен нов конкурс. Очаква се в началото на февруари ЕК да отпусне парите за втората част от интегрираната система.
Източник: Сега (16.01.2012)
 
Десетки хиляди абонати на топлофикациите в страната са свалили радиаторите си. Това стана ясно от думите на управителя на топлинния счетоводител "Техем Сървисис" Милена Стоянова. От 2006 г. насам в жилищата, обслужвани от компанията, са свалени над 35 хил. радиатора. 12 500 от тях са свалени през последните шест месеца. При положение че "Техем" обслужва 55-60% от абонатите, това означава, че в цяла България свалените радиатори са около 70 хил., допълни Стоянова. Тя уточни, че в масовия случай става въпрос за демонтиране само на 1-2 радиатора в жилището, а случаите със сваляне на всички отоплителни уреди в дома са много малко. Стоянова припомни, че свалянето на радиатори е забранено със закон и се санкционира с 500 лв. глоба. Въпреки това хората го правят, най-вече по икономически причини. В същото време засега няма и глобен. Около 98 хил. абонати на "Техем" е трябвало да сменят топломерите си през 2011 г. 28 хил. от тях не са го направили и има риск уредите им да изгаснат, поради което може да им се начисли максимална мощност. Затова хората трябва да следят дали дисплеят им свети. Сметките за парно през януари ще са с 20-25% по-високи от декемврийските. Поради сибирския студ през последните дни "Топлофикация София" подава по 1500 мегавата енергия на час, което е доста повече от миналия месец. Затова сметките, които ще излязат на 15 февруари, може да минат и 300 лв. за по-големите жилища.
Източник: Стандарт (01.02.2012)
 
Около 25 млн. лв. стари задължения към "Булгаргаз" е изплатила "Топлофикация - София" през 2011 г., а в края на годината дружеството е излязло на печалба 23 млн. лв. Това съобщи изпълнителният директор на компанията Стоян Цветанов. Изплащането на дълговете, някои от които са на повече от десет години, става по споразумение за разсрочено плащане от 2009 г. По него остава да бъдат преведени на "Булгаргаз" още 57 млн. лева, като дългът се обслужва по график с по 2-3 млн. месечно, уточниха за "Капитал" от дружеството. Миналата година общинската компания е превела и 481 млн. лева по текущи сметки към газовия доставчик, а разходите за природен газ формират над 70% от себестойността на отоплителната услуга."Топлофикация - София" отчита по-висока събираемост на задълженията на клиентите си. Въпреки това абонатите все още дължат около 260 млн. лв. Нито едно старо задължение не е било отписано по давност, ако няма съдебно решение за това, посочи Цветанов. По думите отписаните дългове след решение на съда са минимални.
Източник: Капитал (02.02.2012)
 
23 млн. лв. е печалбата на „Топлофикация-София“ за 2011 г., каза вчера изпълнителният директор на дружеството Стоян Цветанов. Той обясни, че от 2007 г. до сега фирмата все е била на загуба и тя е стигнала 135 млн. лв. Около 260 млн. лв. пък са задълженията на потребителите към „Топлофикация- София”. През 2011 г. дружеството е платило общо 481 млн. лв. по текущи задължения към "Булгаргаз" и още 25 млн. лв. по споразумение за разсрочено плащане на стари дългове. От столичното парно отчетоха, че през студените дни напоследък произвеждат по 1700 мвт топлоенергия и по 200 мвт ток. По думите на Цветанов 64% от абонатите си плащат редовно сметките за парно. Дружеството стартира и проект за подмяна на турбина в ТЕЦ-София за 32 млн. лв., като така ще се спестят до 10% от консумацията на газ. Столичното парно ще създаде и модерна информационна система, с която да се подобри обслужването на клиентите. Дружеството смята да инвестира 47 млн. лв. тази година. Междувременно енергийният министър Трайчо Трайков съобщи, че до 3000 лв. могат да получат домакинствата, които преминат на отопление с природен газ. Средствата за тази субсидия са 20 млн. лв. и се дават от Международен фонд „Козлодуй“.
Източник: Класа (02.02.2012)
 
260 млн. лв. са стигнали дълговете на столичани за парно, съобщиха вчера от „Топлофикация – София” по време на обичайната си за началото на годината пресконференция. Шефът на дружеството Стоян Цветанов направи уточнение, че тази сума все още не е окончателна. Въпреки това тя е с 30 млн. лв. по-голяма от обявените през 2011 г. борчове. По-късно от столичната топлофикация обясниха, че конкретно за битовите абонати сумата се върти около 200 млн. лв. В същото време от „Топлофикация – София” отчетоха ръст с 12% на изрядните абонати през миналата година. За такива се смятат всички с до две просрочени сметки. В тази графа попадат 64% от клиентите. Както и онези 8 на сто от абонатите, които плащат веднъж годишно – след получаването на изравнителната сметка. От столичното парно се похвалиха още, че през 2011 г. са събрали чрез съда неплатени сметки за 12 млн. лв. 2800 абонати пък са поискали разсрочване. „Взехме правилното решение – да не изнасяме делата в адвокатски кантори”, коментира Стоян Цветанов. Той припомни, че топлофикацията не отписва служебно натрупани борчове, чиято давност е изтекла. Това се случва само ако съд каже, че е изтекла давността. Въпреки че омбудсманът постанови, че тя не може да е повече от 3 г., добре е да се знае, че все още има съдебни състави, които смятат, че дълговете са с давност 5 г. Данните на „Топлофикация – София” показват още, че нейните собствени дългове за природен газ се доближават много до несъбраните пари от абонатите. Текущо тя дължи 170 млн. лв. на „Булгаргаз” а освен това има задължения и по разсрочени плащания. Цветанов гарантира, че до края на февруари ще преведат на „Булгаргаз” 100 млн. лв. От столичното дружество отчетоха още, че ще завършват 2011 г. с 23 млн. лв. оперативна печалба. За миналата година се регистрира рекордно производство на топлинна енергия – с 5 млн. мвтч повече спрямо 2010 г.
Източник: Монитор (02.02.2012)
 
До 19 март ще се приемат документите за участие в откритата процедура за избор на изпълнител на строителството на завода за механично-биологично третиране на отпадъците с производството на RDF гориво, съобщи заместник-кметът Мария Бояджийска. Заводът ще се финансира по втората фаза на проекта за инсталации за третиране на отпадъците в София, чието одобрение се очаква от ЕК. Индикативната стойност на проекта е 208 млн. лв., посочи Бояджийска. Изискването към строителя е да има минимален оборот за последните три години в размер на общо 250 млн. лева. Процедурата е за пълен инженеринг на обекта - проектиране и строителство, като то ще трябва да продължи максимум 19 месеца, а след това ще има една година за предявяване на претенции към дефекти при експлоатацията на инсталацията. Това е втората обществена поръчка, която се обявява за строителството на тази инсталация, тъй като първата беше анулирана заради промяна на вътрешните параметри на инсталацията. Инсталацията трябва да обработва 410 хиляди тона отпадъци годишно. От тях трябва да се произведат 154 хиляди тона горивни блокчета за предстоящата за изграждане нова мощност в "Топлофикация-София", 70 хиляди тона компост, 14 хиляди тона рециклируеми отпадъци, а 113 хиляди тона трябва да е количеството, което ще се депонира след обработването на целия отпадък.
Източник: Класа (10.02.2012)
 
Сметките за парно за януари тази година са средно с 10% по-високи от тези за същия месец на миналата година, съобщиха преди ден от "Топлофикация-София". Въпреки че този януари беше по-студено, а дружеството има и с 5000 абонати повече в сравнение с миналата година, е отчетен два процента ръст на общата консумация за месеца. Според дружеството това показва, че консуматорите са оптимизирали отоплението си, което е възможно да се дължи и на мерките за саниране и изолация, но и на подмяната на абонатните станции с нови, която дружеството е направило. Вече 95 на сто от абонатните станции са нови, което е намалило с 30 на сто разходите в тях. Общо 65% от столичани ще получат сметки за януари под 150 лева. В месечните си фактури клиентите могат да видят посочено количеството енергия, отчетено по общия топломер в тяхната сграда. Това количество консумирана топлинна енергия се разпределя на всеки отделен имот според прогнозния дял, определен от фирмата топлинен счетоводител, и може да се провери на втората страница на месечната фактура в позиция номер 22. По правило, ако клиент е имал доплащане при изравнителната си сметка през миналия сезон, за този сезон му е определен по-висок прогнозен дял и съответно той плаща за по-голямо количество топлинна енергия. По тази причина сметките му през настоящия сезон ще бъдат по-високи от сметките през предходния. След изготвянето на изравнителната сметка, ако клиентът е употребявал по-малко от определения прогнозен дял, сумата ще му бъде върната.
Източник: Дума (13.02.2012)
 
Европейската комисия ще отпусне и останалата част от финансирането за прословутия софийски завод за боклук и кметът Йорданка Фандъкова ще трябва да направи трета първа копка. "Можем да потвърдим, че ще има положително решение за апликационната форма за втората фаза на интегрираната система за отпадъци на София", съобщиха пред "Сега" от ЕК. Решението обаче ще дойде след няколко седмици, защото от Брюксел все още разглеждат финансовите параметри на завода за боклук. Общата стойност на първата и втората фаза е 366 млн. лв. Брюксел вече отпусна 100 млн. лв. за депото към завода. Техническата част от проекта е одобрена - за изгаряне на RDF горивото в столичната "Топлофикация". За това ще са необходими поне още 90 млн. евро за изграждане на инсталация, които ще се търсят от следващия програмен период. "В момента проверяваме някои последни финансови параметри, което ще отнеме още няколко седмици", казаха от комисията. Решението трябваше да се вземе в началото на февруари. Миналата седмица общината обяви за втори път обществената поръчка за завода. Прогнозната стойност на съоръжението е 208.29 млн. лв. Общината твърдеше, че е намалила цената под натиска на Брюксел, но понижението е минимално - първата обществена поръчка беше спечелена с оферта за 208.8 млн. лв. Времето, за което ще се строи, е по-кратко - строителят ще трябва да проектира и построи завода за 19 месеца, а после 1 година ще се тества системата. По-кратките срокове са заради изискването парите по оперативните програми да бъдат усвоени една година, след като приключи програмният период. Т.е. заводът трябва да е построен до края на 2014 г., а парите да се разплащат до края на 2015 г.
Източник: Сега (15.02.2012)
 
14 435 са новите съдебни дела на потребители срещу "Топлофикация София" през 2010 г., а 47 018 дела са висящи. Това каза адвокат Виолета Манолова от гражданското сдружение ДНЕС и посочи, че заради сложността им делата трябва да се гледат от специализирани състави. В София цената на парното е скочила от 37 лв./мвтч през 2002 г. на 89 лв./мвтч през 2010 г., а сметките за отопление са се увеличили от 5 до 8 пъти, каза Манолова. Според Матей·Матеев,·юрист·към сдружението, клиентите на столичното парно получават изкривени сметки заради големите загуби по мрежата и старите сградни инсталации. Над 50% са загубите от топловоди, сградни инсталации и производствен разход на енергия на "Топлофикация София", твърдят от сдружението. Общите топломери на входа да се поставят след абонатната станция, за да се плаща само за топлината в сградата, предлагат от сдружението.
Източник: Стандарт (20.02.2012)
 
Специализирани състави да гледат делата срещу топлофикациите. Това поискаха вчера от Гражданско движение ДНЕС. От организацията са убедени, че гражданите са поставени в положение на пълен фактически отказ от правосъдие и защита. Само през 2010 г. срещу "Топлофикация"- София, има 14 435 нови и 47 018 висящи дела. Масово съдилищата отказват допускането и събирането на доказателства, поискани от гражданите-ответници. В редица случаи това се прави мълчаливо и без никаква аргументация, а там, където отказът е аргументиран, се използва формално-бланкетната формулировка "неотносими към предмета на спора", обясняват от движението. С изменението на ГПК от декември 2010 г. дела с цена на иска до 5000 лв. не могат да бъдат обжалвани на трета инстанция. Така на практика всички дела от и срещу "Топлофикация"- София, са изключени от касационен контрол. От организацията заявиха още, че "Топлофикация" - София, мами потребителите си. По техни изчисления проектната мощност на абонатните станции, монтирани след 2003 г., е завишена 3-4 пъти, откъдето се завишават и количествата енергия за сградна инсталация. Кубатурите на имотите пък са надути с 15-30%. От движението се обявиха и срещу неясните фактури. Според тях нерегламентирано е и завишението на цената на топлоенергията. За последните 10 години горивата са поскъпнали приблизително двойно, а сметките за парно от 5 до 8 пъти.
Източник: Дума (20.02.2012)
 
Топломерите в домовете да се отчитат по-често от веднъж годишно, обмисля Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Според нейния председател Ангел Семерджиев така ще бъдат избегнати драстичните разминавания между сметките за парно и подадената топлина. Решението е резултат от масовите оплаквания от жители на София за надути сметки за парно през януари. Столичани бяха неприятно изненадани от високите сметки за парно през януари, които се оказаха с до 90% по-големи от декемврийските. Шефът на енергийният регулатор изчисли, че ако потребителите ползват парно толкова, колкото преди година, сметките им не би трябвало да се увеличат с повече от 12% Експерти на регулатора вече работят по промяна на методиката, по която действат топлинните счетоводители. "Начинът им на работа и формиране на сметките вече е показал някои недостатъци, които трябва да се отстранят", посочи Семерджиев. Друга възможност, според него, е топлофикациите да участват на пазара на топлинните счетоводители. По този начин контактът на потребителите с топлофикационните дружества ще е по-пряк и това ще намали деформациите в отчитането, смята председателят на ДКЕВР. Експертни екипи на ДКЕВР и парламентарната комисия по икономика, енергетика и туризъм обмислят и законодателни промени, които да подобрят работата на топлинните счетоводители и отношенията между потребителите и топлофикационните дружества. Възможно е част от промените да се регламентират със сега внесените промени в закона за енергетиката, които в момента се разглеждат от парламентарната комисия. В момента показанията на топломерите се отчитат в края на отоплителния сезон. Реалното потребление на топлоенергия се изравнява с прогнозните месечни сметки на база миналогодишните данни. Често клиентите на топлофикациите заявяват нулево потребление на парно през зимата, за да платят реалното, а не прогнозното количество топлоенергия. Това обаче се отразява в по-високи сметки на съседите им, които остават с усещането, че са измамени от топлинния счетоводител. Възможно е отчитането да става на 6 месеца, а защо не и на три - добър вариант за зимния сезон, когато финансовият удар върху гражданите е най-силен, коментираха експерти. Според тях обаче ще се появи проблем, ако отчитането се прави на място от служители на топлинния счетоводител. Това означава голям разход за заплати и ще надуе цените на парното. Затова най-добрият вариант е монтирането на уреди с дистанционно отчитане, смятат експертите. Същевременно стана ясно, че кметът на София Йорданка Фандъкова е възложила проверка на всички сметки за топлоенергия в София, които са по-високи от обичайното. "Хората в тежката криза не могат да си позволят да плащат толкова високи сметки за парно", призна тя и призова да има баланс между качество и социално поносима цена.
Източник: Сега (22.02.2012)
 
"Топлофикация" - София, e заплашен от фалит, разкри общинският съветник от БСП Георги Кадиев. По думите му в момента в самото дружество има голямо напрежение и вече няколко синдиката са поискали среща с него. Оказва се, че освен потребителите и служителите са недоволни, заключва Кадиев. Той допълни, че ако се запази положението, дружеството го грози фалит. Като аргумент Кадиев посочи дълговете на столичното парно към "Булгаргаз" и други доставчици, които надхвърлят 500 млн. лева. Той допълни, че и лихвите, които въпреки разсрочването, са доста високи и тежат върху дружеството. Червеният съветник предупреди и за евентуален фалит на "Булгаргаз". Според Кадиев е наложително търсенето на алтернативно гориво, след като 75% от цената на парното се формира от цената на газа. По думите на общинския съветник цената на парното в София е свързана пряко със съдбата на завода за битови отпадъци в столицата. Всички анализи показват, че ако можеше да се използва столичният боклук за горене в "Топлофикация", сметките можеха да намалеят между 10 и 12%, заключи Кадиев. Той посочи още, че заплатите в "Топлофикация" - София, са скочили 4 пъти за 3 години и предложи шефовете на дружеството да намалят възнагражденията си. "Аз бях председател на Съвета на директорите през 2009 г. Моята заплата беше 900 лв. Сега средната заплата на борда на директорите е 3600 лв. Какво се случи толкова в тази "Топлофикация", че се увеличиха толкова заплатите?, попита Кадиев. Според него топлинните счетоводители са излишни, ако те не поемат и събирането на сметките. Той посочи още, че не е привърженик на това "Топлофикация" да бъде и топлинен счетоводител.
Източник: Дума (23.02.2012)
 
Столичният общински съвет (СОС) одобри бизнес плана и инвестиционната програма на „Топлофикация-София“ за 2012 г. Очаква се общинското енергийно дружество да търси външно финансиране, като един от вариантите за това са европейските фондове. „Единственият изход за „Топлофикация“ е търсене на външно финансиране от оперативните програми. На по-късен етап ще търсим и публично-частно партньорство“, обясни Валя Чилова от ГЕРБ. Кметът Йорданка Фандъкова заяви, че подкрепя тези идеи. „Дружеството има нужда от инвестиции, такива не са правени от десетки години. Нека не забравяме в какво тежко състояние общината пое „Топлофикация“. Дружеството трябва да върне доверието на потребителите. Те са длъжни да плащат сметките си, но трябва и да са сигурни, че тези сметки са коректни“, каза Фандъкова. Шефът на групата на БСП в СОС Желю Бойчев обаче заяви, че този план не решава нито един от проблемите на „Топлофикация“. „Техническото състояние е в отчайващо състояние, съоръженията са от 50-те години, ефективността е ниска, несъбраните вземания са 40% и ние не знаем какво ще правим с това дружество в бъдеще. Това, че бизнес планът е малко по-добър от миналогодишния, не решава нито един от проблемите“, обясни Бойчев.
Източник: Класа (24.02.2012)
 
Всяка година българите изхвърлят 1 600 000 тона биоразградими отпадъци - храна, листа, окосена трева, дървесина. Само че от следващата според ангажиментите ни пред ЕС това количество трябва да намалее наполовина, а до 2020 г. едва 35% от него да отиват на депата за отпадъци, обясни експертът по управление на битови и строителни отпадъци от екоминистерството Григор Стоянов. Вариантите как да стане това са три - домашно компостиране в специални съдове, където тези отпадъци се превръщат в тор, създаване на такива депа на регионално ниво или преработка на биобоклуците в гориво. На последния вариант засега се е спряла София в проекта си за завод за преработка на отпадъците. Такива работещи инсталации има в Пловдив и Варна. Държавата и еврофондовете пък ще финансират изграждането на 23 депа за компостиране на биоразградимите отпадъци като част от регионалните сметища, които се изграждат в момента. "Нито заводите, нито депата обаче са работещ вариант за малките общини. Има други варианти, при които на тях ще им излиза много по-евтино, почти без пари, а в крайна сметка нали това е целта, хората да не плащат допълнително", обясни шефът на отдел "Управление на битови отпадъци" в Министерството на околната среда и водите Теодора Желева. Според програмата на екоминистерството вариантите за селата и крайградските зони са два - всеки сам да си компостира отпадъците у дома или да се създадат малки общински компостиращи депа. Те може да бъдат направени както от кмета, така и от кооператив на хората в селото, защото инвестициите са минимални, а от произведения компост може да се изкарват пари, каза Григор Стоянов. Такава била практиката в Австрия, където жителите на селото сами си транспортирали зелените и хранителните отпадъци до компостиращата инсталация. "В замяна в началото безплатно са им давали компоста, за да си обогатяват земята, която обработват. В момента вече тези инсталации продават продукцията си", обясни експертът на екоминистерството. Тарифата за един килограм компост, който всъщност е изключително богат на хранителни вещества хумус, е 30-40 евро. Един килограм компост, който да е годен за наторяване на земеделска земя, пък се получава от около 3 кг биоразградими отпадъци. Такъв вид малки компостиращи депа са подходящи и за крайградските и вилните зони, където хората живеят в къщи, твърдят от екоминистерството. За тези квартали обаче в момента се разработват програми за домашно компостиране, така произведеният хумус може да се ползва директно за наторяване на ливадите и градините в дворовете. "Аз живея в къща край София и от година компостирам. Реално контейнерът за нормалния боклук на моята къща вече спокойно може да се вдига само два пъти в месеца, толкова много намалява отпадъкът", разказа Теодора Желева. За централните градски части обаче тези два варианта не са приложими, преценяват в екоминистерството. Причината е, че тук биоразградимите отпадъци са замърсени и почти няма вариант как да бъдат разделени. Дори да се сложат кафяви контейнери (това е цветът за биобоклуците), то компостът от тези отпадъци няма да е с достатъчно добро качество и ще може да се ползва единствено за ликвидиране на стари замърсявания. Освен това още една кофа за разделно събиране на отпадъците ще струва скъпо, а целта е системата да бъде въведена с възможно най-малко натоварване на населението, обясни Желева. Изчисления от други държави показвали, че разходите заради разделяне на биоразградимите отпадъци в центъра на градовете може да стигнат и до 10 евро на жител. Ако обаче то бъде въведено, тези отпадъци може да се подлагат на безкислородно компостиране и от тях да се произвежда метан, а съответно и електрическа или топлоенергия. Този вид технологии обаче все още са прекалено скъпи дори за по-богатите държави от България. Заради това изборът за градовете засега е да бъдат изграждани инсталации за преработка на биоотпадъците в брикети. Те се използват като гориво в циментовите заводи, а плановете за София предвиждат и изгарянето им в столичната "Топлофикация".
Източник: 24 часа (28.02.2012)
 
Общинският съветник от БСП Георги Кадиев пита кмета на София Йорданка Фандъкова за изграждането и внедряването на информационна система на „Топлофикация – София” ЕАД. Информационна агенция КРОСС публикува пълния текст на питането: УВАЖАЕМА Г-ЖО ФАНДЪКОВА, На 25 март 2010 е сключен договор №35/25.03.2010 между Топлофикация- София ЕАД и Обединение „Браво-ЕИБ Софт” с предмет на договора “изграждане и внедряване на информационна система на Топлофикация - София съгласно техническо задание №2, неразделна част от настоящия договор”. Съгласно договора, изпълнителят Обединение “Браво-ЕИБ Софт” е трябвало в рамките на 11 месеца от датата на договора да разработи и внедри информационна система, като получи възнаграждение от 1 008 000 лева /с вкл. ДДС/. Тъй като изграждането на информационна система е ключов момент за повишаване на събираемостта на Топлофикация - София ЕАД, моля да отговорите на следните въпроси: 1. Внедрена ли е информационната система, кога и в какъв вид? 2. Ако е внедрена, моля да приложите Протокол за приемане съгласно чл. 13, ал. 2 от договора. 3. Спазени ли са всички изисквания съгласно техническото задание, което е приложение№2 към гореспоменатия договор? 4. Изплатена ли е сумата към изпълнителя Обединение “Браво-ЕИБ Софт”, на коя дата и в какъв размер? 5. Подписвани ли са анекси към гореспоменатия договор? Ако да, моля да приложите копия от тях.
Източник: Други (01.03.2012)
 
Половината от оплакванията на граждани, получени в гражданско движение ДНЕС през последната една година, са от топлофикационните дружества. Осемдесет на сто от всички жалби са срещу столичната топлофикация, съобщиха вчера от движението. Потребителите се оплакват и от мобилните оператори, но организацията за момента не може да се похвали със спечелени дела срещу тях. 13 процента от постъпилите жалби в ДНЕС са срещу електроразпределителните дружества ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН. Най-много подадени жалби и спечелени дела има срещу Е.ОН, а най-малко - срещу ЕВН. Междувременно „Топлофикация- София“ вчера отново остави центъра на столицата без парно и топла вода поради авария в ТЕЦ-София. Същата амортизирана централа имаше проблеми през декември, когато освен без парно, част от столицата беше и без ток. Най-редки са оплакванията от ВиК дружествата, но пък най-много хора са засегнати от техните злоупотреби. Обикновено ставало въпрос не само за една или две надписани сметки, а за натиск върху цели населени места, добавят от ДНЕС. В подписката срещу произвола на монополите, организирана от движението преди една година, са се включили 700 000 граждани, каза Галя Николова от сдружението. През последната година срещу монополите са получени 21 хиляди жалби и сигнали, а са заведени 437 дела. Една пета от тях вече са приключили в полза на гражданите. Най-много заведени искове има в Кюстендил – 82, а по 57 са процедурите в София и Добрич.
Източник: Класа (06.03.2012)
 
Близо 7 млн. лева са задълженията на Столична община към бизнеса, като от тях най-много за около 4 млн. лв. са просрочените плащания към собственото й дружество “Топлофикация-София”. Районните кметства масово бавят плащанията на фирмите за охрана и доставка на храна за детските градини. Това показва публикуваната справка за задълженията на общината на сайта й. Половината от районните в Столична община не си плащат редовно сметките за парно. Това са Възраждане, Илинден, Искър, Красна поляна, Красно село, Слатина, Средец, Студенски. От справката не става ясно каква част от дълга е от общински жилища, които са дадени на наематели. Сградата на ул.”Московска” 33 обаче не дължи нито лев на “Топлофикация”. Столичната библиотека не си е плащала сметките за парно от две години, показва още справката. Просрочени задължения към “Топлофикация” има и зоопарка. В същото време общинският монополист води стотици дела срещу столичани за забавени плащания. “Топлофикация” има да събира около 260 млн. лв. просрочени задължения към края на 2011 г. През миналата година те се увеличиха с нови 50 млн. лв. заради невъзможността на столичани да плащат високите сметки. Освен за парно районни кметства не плащат сметките си за ток и вода, като имат натрупани задължения към ЧЕЗ и “Софийска вода”.
Източник: Медия Пул (06.03.2012)
 
Българо-германското обединение "Егерсман и Ко" е класирано на първо място за проектирането и строителството на инсталацията за биологично третиране на отпадъците, част от бъдещия столичен завод за преработка на боклук, съобщиха от Столична община. Второ място в класирането заема обединението "Арге Богров" ДЗЗД, уточняват от общината. Класирането е извършено след финансова оценка на подадените оферти от кандидатите. Публичното отваряне на офертите на кандидатите за изпълнител на компостиращата инсталация се състоя в началото на февруари. Това е втората тръжна процедура за избор на строител на инсталацията. Първата процедура беше прекратена, след като се наложи по препоръка на Еврокомисията общината в София да коригира техническото предложение на завода и да предвиди изгарянето на преработените от завода горими блокчета в "Топлофикация-София".Наскоро от Брюксел съобщиха, че са останали доволни от поправката в проекта на завода. Строителството на столичната компостираща инсталация ще е втори проект за "Егерсман и Ко" в България. Обединението строи завода за отпадъци във Варна, който беше пуснат в експлоатация през лятото на 2011 г.
Източник: Инвестор.БГ (07.03.2012)
 
Въпреки по-малкото дни февруари ще излезе дори по-солен от януари за отопляващите се с парно. Средната сметка за парно в София е с 2% по-висока от януарската, показват изчисленията на "Топлофикация София". В същото време една трета от абонатите на дружеството ще получат фактури за над 150 лв. Причината е в рекордно студения февруари от 36 години насам. Средната температура през миналия месец в София е била минус 3,4%, съобщават от "Топлофикация". От дружеството обявиха още, че 64% от абонатите му ще получат сметки на стойност до 150 лв. Част от тези хора обаче може би са стояли на студено или са отоплявали само стая и кухня, за да платят по-малки сметки. Останалите 36% от жителите на столицата ще получат доста по-солени сметки. Изкривяването в сметките идва от съседи, които са заявили, че няма да ползват парно, а в същото време пускат радиаторите и така комшиите плащат за техния комфорт, заявиха от "Топлофикация". От компанията припомнят, че ощетените абонати ще получат обратно парите си след края на отоплителния сезон, засичането на реалното потребление от топлинните счетоводители и изготвянето на изравнителните сметки.
Източник: Стандарт (15.03.2012)
 
Нова методика за изплащане на заплатите на изпълнителните и контролните органи за общинските дружества в София предлага зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов. Той съобщи, че заплатите на ръководствата ще намалеят с 30 на сто. Възнагражденията на управителите вече нямало да се обвързват със средната заплата за страната, тъй като това създавало предпоставка за необосновано увеличение. Затова парите на шефовете вече щели да са обвързани с минималната заплата и да се изчисляват на тримесечие. Управителите няма да могат да изразходват за представителни цели повече от 1000 лв. годишно. За ръководителите на търговските дружества с отрицателен финансов резултат ще има санкции. Шефовете, които постигат добри резултати, пък ще бъдат стимулирани. В промените на наредбата изрично ще бъде записано, че възнагражденията са окончателни и няма да се изчисляват допълнителни елементи към тях. Преди дни общинският съветник от БСП Георги Кадиев изнесе заплатите на управителните органи на общинските дружества през миналата година. От данните стана ясно, че средното месечно възнаграждение за ръководството на "Топлофикация" е 3629 лв. Рекорд държи ръководството на "Столичен електротранспорт" с 3917 лв. за първото тримесечие на 2011 г.
Източник: Дума (15.03.2012)
 
Около 130 млн. лв. ще похарчи "Топлофикация" - София, по 30-те хиляди дела, които дружеството води срещу абонати. Това заяви вчера главният секретар на Федерацията на потребителите в България (ФПБ) Павел Кърлев. Според Кърлев топлофикацията харчи парите на абонатите и данъкоплатците, за да води войната срещу длъжници, но по този начин се източва дружеството. Кърлев заяви, че воденето на тези дела е безсмислено, защото се претендира за суми от преди 10-15 и повече години. От "Топлофикация" - София, обаче са подели акция да вадят от архива на съда изпълнителни листи от 1998 г., 2000 г. и 2002 г. и да ги дават за събиране на частни съдебни изпълнители, посочи Кърлев. Според него давностният срок по тях е изтекъл и хората не трябва да се лъжат да плащат тези дългове. Юристите на организацията обясниха, че общинското дружество давало пари основно за адвокати, съдебни изпълнители и вещи лица, като последните дори подвеждали съдилищата. По думите на адвокат Марина Маврова вещите лица по делата на столичното дружество не правели реални експертизи, нищо не изчислявали сами, а преписвали от документи на "Топлофикация" - София. Това е така, защото вещите лица се водят по семинари, обясни адвокат Маврова. По нейните думи вече имало засечени некоректни експертизи и няколко вещи лица са дадени на прокурор. Има ярки нарушения при експертизите, заяви Кърлев. Маврова твърди, че има масов отлив на клиентите от топлофикацията и затова все по-често делата се водят само за потреблението на топлата вода или за сградните инсталации. Сметките до 150 лв., които получиха 60% от столичани за януари и февруари, са за изключено парно, каза Кърлев. На практика толкова струва на абонатите топлата вода и плащането на сградната инсталация на блока, допълни Кърлев. В момента срещу "Топлофикация" - София, водят дела на две пенсионерки, които са плащали три години месечно между 120 и 150 лв. за изключено парно. Искът е столичното дружество да им възстанови над 4000 лв. Вдигат тока, за да не се откажем от парното Откакто Семерджиев оглави ДКЕВР, са нарушени абсолютно всички принципи, заяви Павел Кърлев и допълни, че откакто той е председател на регулаторната комисия, прекалено често се променя цената на топлоенергията. Кърлев каза, че цените се променят едва ли не през седмица, а това трябва да става веднъж в годината. По думите му същевременно расте и цената на електроенергията, като целта е да бъдат отказани потребителите да ползват електрическата енергия. Според него ръководство на ДКЕВР е въвело практика с различни инвестиционни намерения да бъдат увеличавани цените на топлоенергията. Работници от парното: При Вальо Топлото бяхме по-добре "При Вальо Топлото бяхме по-добре". Такива коментари се чували от страна на работещи в "Топлофикация" - София, по време на среща със столичния кмет Йорданка Фандъкова, научи ДУМА. Срещата е била преди ден и е организирана от синдикалните организации в дружеството. На нея се е коментирало основно това, че вече три години не е увеличавана заплатата на работниците, както и раздутата администрация на дружеството. За това призна наскоро и самият изпълнителен директор на столичното парно Стоян Цветанов. Той заяви, че в топлофикация положението било следното - "много началник, малко работник". В дружеството имало началници, които ръководели единствено себе си. Проблем имало и с КТД-то, което се нарушавало, защото в него било записано, че заплатите на работниците трябва да се индексират според инфлацията, но това за последните три години не се е случвало. Фандъкова обещала да се направи проверка.
Източник: Дума (21.03.2012)
 
Над 13 милиона лева е събрала „Топлофикация-София" по съдебен ред през миналата година, а само за първите три месеца на 2012 година събраните стари задължения са 3,2 млн. лева. Това съобщи пред Дарик изпълнителният директор на дружеството Стоян Цветанов. Около 14 хиляди са заведените граждански и изпълнителни дела през 2011 г., а 7 000 са дела при частен съдебен изпълнител. Според шефа на столичната „Топлофикация" дружеството няма да успее да покрие по-високите си разходи за синьо гориво и натрупаните загуби дори и с предстоящото увеличение на парното с 9 процента. Стоян Цветанов подчерта, че към днешна дата има около 2 800 заявления за разсрочване на задълженията. Няма проблем с отлив на клиенти, каза той. „Сметките са проблем за джоба на много хора и ние много добре го осъзнаваме", допълни Стоян Цветанов - тежката зима е увеличила сметките на столичани, защото са консумирали повече енергия. По думите му, в сградите, в които имало нормално потребление - примерно с термостат-вентили, поставени на 3, там цената за сградната инсталация е много по-малка отколкото в сгради, в които се краде. „Топлофикация" е задължена да доставя топлинната енергия до абонатната станция и оттам насетне разпределението се прави от топлинните счетоводители, коментира Цветанов по повод справедливостта на сметките. „Всеки иска да плати онова, което е консумирал като енергия - и така трябва да бъде. Решението обаче няма да го даде „Топлофикация", няма да го даде и топлинния счетоводител. Решението е вътре в етажната собственост, между нас", допълни той. Запитан дали решението е в индивидуалните сметки, Стоян Цветанов подчерта, че има съвременни методи за отчитане, които позволяват всеки месец да бъде отчетен уреда ви и да получавате реалната сметка. „Това е пътят, който ще ни извади от тази ситуация, която вече 10 години дебатираме, защото дистанционното отчитане е малко по-скъпо, но тази инвестиция се възвръща", заяви той. Съдебното дело е крайната фаза, към която пристъпваме - преди това сме се опитали да се свържем с всеки клиент, напомни още шефът на столичната „Топлофикация". За първите три месеца на тази година имало около 2700 заявления за издаването на заповед за изпълнение, а около 1300 са изпълнителните дела. „Топлофикация-София" няма нито желание, нито намерения да продава жилищата на длъжниците, заяви още изпълнителният директор на дружеството. Стоян Цветанов коментара позицията на юристи, според които текстове в законите за енергетиката и за етажната собственост допускали възможност "Топлофикация" да обяви за публична продан цял блок в случая, че живеещите са си направили асоциация на собствениците при две неплатени фактури.
Източник: Труд (26.03.2012)
 
Столичната община въвежда таван от 3700 лв. за заплатите на шефовете на общинските фирми. Толкова ще получават обаче само в дружества, които са на печалба и показват финансова независимост от кредиторите. След като станаха известни високите възнаграждения от 4000 лв. на директорите на губещи и затънали в дългове общински предприятия през лятото на м.г., кметството най-накрая ще гласува промени в наредбата, с които въвежда ограниченията. Въпреки новите правила членовете в бордовете на фирмите, както и заместниците на Фандъкова ще продължат да си докарват двойни заплати върху основните си възнаграждания. За сравнение кметът се разписва срещу 1661 лв. на месец. Нейните заместници обаче си докарват между 26 000 и 33 000 лв. годишно от допълнителна дейност, при положение че заплатата им е около 1600 лв. Наскоро стана ясно, че заплатите на шефовете са нараснали между 500 и 800 лв. за половин година, без показателите на дружествата да са се подобрили съществено. Така шефът на Столичния електротранспорт е вземал по 3917 лв. месечно в началото на м.г. Ръководството на "Топлофикация" е вземало по 3629 лв. Висока заплата е вземал и шефът на "Чистота Искър" - 2918 лв. В същото време сочените за отличници в общинската икономика - пазарите, са със заплати около 2000 лв. Основната промяна в методиката е, че шефските заплати вече ще са обвързани с минималната работна заплата в страната, а не със средната за съответната фирма. Така от 1 май, когато минималната заплата става 290 лв., най-високата заплата в общинската икономика ще е 3700 лв. Според мотивите на зам.-кмета по финансите Дончо Барбалов, който предлага промените, обвързването със средната заплата досега е довело до "необосновано увеличение на работните заплати". В новата методика за определяне на възнагражденията коефициентът на задълженията се заменя от три нови показателя, които би трябвало да отчитат реалното икономическо положение на фирмите - коефициенти за финансова автономност, за ефективност на приходите и за бърза ликвидност. Барбалов предлага изрично да се запише, че към заплатите няма да се дават бонуси. Заплатите ще се изчисляват всеки месец на базата на финансовите показатели на съответната фирма. Освен това директорите вече ще се санкционират, ако показват лоши резултати. Директорите, които са на загуба от оперативната си дейност, ще бъдат глобени с една минимална заплата. Същата ще е глобата, ако забавят осигурителните вноски на работещите или не представят финансова информация на принципала си - Столичния общински съвет, както и на кмета.
Източник: Сега (05.04.2012)
 
Информационната система на "Топлофикация"- София, която трябва да сложи край на опашките на касите и да даде възможност за следене на съдебните вземания, се бави заради безхаберие. За това сигнализира вчера общинският съветник от БСП Георги Кадиев. Досега за реализацията на обществената поръчка за изграждане на информационната система е платена половината от сумата - 420 000 лв., а е готова само документалната й част. Червеният общинар обясни, че първото забавяне на изпълнението на договора се дължи на препоръка на Министерството на икономиката за прекратяването му през април 2010 г. Работата по системата се отлага още няколко месеца и заради отказа на ръководството на "Топлофикация" да посочи място за разполагане на сървъра й. В същото време столичани продължават да получават надути сметки и никой не може да каже дали те са реални, коментира Кадиев. Предложение за таван на възнагражденията на членовете на Съветите на директорите на столичните общински търговски дружества внесе още Георги Кадиев. Според него за няколко часа работа седмично те не бива да получават повече от размера на заплатата на кмета на столицата.
Източник: Дума (06.04.2012)
 
Десетте най-големи длъжници сред държавните компании дължат близо 6 млрд. лв. Най-много са дълговете на НЕК, общо 2,17 млрд. лв. Следват БДЖ и АЕЦ "Козлодуй", чиито задължения по последни данни възлизат на 767 и 750 млн. лв. В челото са още ТЕЦ Мини "Марица-изток 2" с 648 млн. лв., столичната "Топлофикация София" - 548 млн. лв. В топ десет са и "Булгаргаз", НКЖИ с 213 млн. лв. и Мини "Марица-изток", които дължат 209 млн. лв. В списъка са и "Пристанищна инфраструктура", Столичната компания за градски транспорт, "Летище София" и "Булгартрансгаз".
Източник: Стандарт (09.04.2012)
 
Държавните фирми са натрупали дългове за 7,2 млрд. лв. Държавните фирми са натрупали 7,2 млрд. лв. дългове, които застрашават сигурността на българската икономика. Това изчисли икономистът от институт „Отворено общество“ Георги Ангелов на дискусия „Състояние на икономиката 2012“. По думите му задълженията на държавните фирми са сериозна пречка пред икономиката на страната, тъй като голяма част от тях са монополи на българския пазар и ако изпаднат в неплатежоспособност, държавата се ангажира да им изплати дълговете. В момента обаче правителството няма свободни средства, с които да оперира при възникването на подобна ситуация, обясни икономистът. Първенец по дългове е Националната електрическа компания (НЕК) с общо 2,17 млрд. лв., следват БДЖ и АЕЦ „Козлодуй“, чиито задължения възлизат на 767 и 750 млн. лв. съответно. Така само тези три дружества с държавно участие се оказва, че имат задължения за над 3,68 млрд. лв. С над половин милиард лева дългове са още ТЕЦ „Мини „Марица-изток 2“ - общо дължи 648 млн. лв., и „Топлофикация-София“ - с 548 млн. лв. С над 100 млн. лв. дългове са: летище София (150 млн. лв.), „Булгартрансгаз“ (107 млн. лв.), Столична компания за градски транспорт (164 млн. лв.), Пристанищна инфраструктура (175 млн. лв.), „Мини „Марица-изток“ (209 млн. лв.), Железопътна инфраструктура (213 млн. лв.) и „Булгаргаз“ (341 млн. лв.). Според Ангелов сериозни задължения имат и някои финансови институции като Общинска банка и Българска банка за развитие. Структурата на вземанията на банките обаче е малко по-различна и задълженията на тези 2 институции – 2,15 млрд. лв., реално се отчитат като привлечени средства, допълни икономистът. По думите му е необходим публичен регистър за следенето на тези дългове. Той посочи, че по данни от края на януари общият държавен дълг е 11,68 млрд. лв., от които 4,92 млрд. лв. е вътрешният. Икономистите предупредиха, че в следващите 8-9 месеца страната трябва да изплати общо 3 млрд. лв. по дългови плащания за облигации и дефицит. Според Лъчезар Богданов, управляващ съдружник в Industry Watch, кабинетът трябва да премине към балансиран бюджет. Ако това се беше случило преди една година, сега нямаше да се чудим откъде да намерим 1,6 млрд. лв., за да се плати предстоящият падеж по облигациите през януари 2013 г. Страната ни има нисък приход от приватизация, резервите ни са намалели и не е ясно кой ще ни даде пари, категоричен бе той. Димитър Чобанов, икономист и преподавател в УНСС, пък заяви, че правителството няма как да набере средства от местния пазар. Преди дни финансовото министерство пусна ДЦК за 50 млн. лв., но бяха закупени само за 42 млн. лв., тъй като инвеститорите искат висока доходност, която не може да им бъде дадена. Чобанов обясни, че искането на финансова помощ от МВФ е реалистичен вариант въпреки негативните ефекти, които може да доведе подобно финансиране. Георги Ангелов засегна и темата за изваждането на парите от "Сребърният фонд". Намаляването на фискалния резерв от 12 млрд. лв. през 2008 г. до 4,5 млрд. лв. за 2012 г. е сред основните икономически проблеми на България. Той изрази притеснение, че ако пари за бъдещи плащания на пенсии бъдат отделени, то от 4,5 млрд. лв. във фискалния резерв ще останат около 2,5 млрд. лв. Тези пари обаче няма да могат да бъдат ползвани заради ангажименти към Европейския съюз. Така на практика България ще остане без никакви резерви, категоричен бе икономистът и уточни, че подобни действия ще позиционират страната ни на дъното в Европейския съюз по размер на резервите.
Източник: Класа (09.04.2012)
 
Десетте най-големи длъжници сред държавните компании дължат близо 6 млрд. лв. Това съобщи Георги Ангелов от "Отворено общество", цитиран от profit.bg. Най-много са дълговете на НЕК, общо 2,17 млрд. лв., съобщи Ангелов. Следват БДЖ и АЕЦ "Козлодуй", чиито задължения по последни данни възлизат на 767 и 750 млн. лв. В челото са още ТЕЦ Мини "Марица-изток 2" с 648 млн. лв., столичната "Топлофикация София" - 548 млн. лв. В топ десет са и "Булгаргаз", НКЖИ с 213 млн. лв. и Мини "Марица-изток", които дължат 209 млн. лв. В списъка са и "Пристанищна инфраструктура", Столичната компания за градски транспорт, "Летище София" и "Булгартрансгаз".
Източник: Стандарт (09.04.2012)
 
Работната група, подготвяща за второ четене промените в Закона за енергетиката, обсъжда тоталната забрана за отказ от услугите на топлофикация. Това съобщи Валентин Николов, зам.-министър на икономиката, енергетиката и туризма, по време на националната кръгла маса, посветена на моделите за устойчиво развитие на дружествата от сектора. Той обясни, че споделя намеренията за забрана на отказ от парно, тъй като в почти всички европейски страни е така. Идеята е на самите топлофикационни дружества. До момента няма внесено писмено предложение за промяна в Закона за енергетиката, уточни Диян Червенкондев от ГЕРБ, член на енергийната комисия. Забрана за отказ от парно, когато в сградата има инсталация за централно отопление, съществува и в момента в Чехия, Словакия, скандинавските страни и други държави - членки на ЕС. В Румъния е възможно едва след енергиен одит на сградата, платен от живеещите в нея. Граждански сдружения на потребителите са поискали на свой ред да се облекчи режимът за отказ от парно, съобщи още Червенкондев. В момента това може да стане, ако две трети от етажната собственост в даден блок или кооперация депозират писмено искане за това. Потребителските организации са настояли отказът да става при 50% плюс един собственик на жилище. „По всяка вероятност искането за 50 плюс 1 няма да бъде гласувано в сегашната промяна на Закона за енергетиката. Нещата обаче вървят към облекчаване на режима за отказ. Трябва да си сверяваме часовниците с българската действителност“, коментира Червенкондев. Той каза още, че има нагласи промяната да бъде направена преди началото на следващия отоплителен сезон – през септември, със следващото изменение на закона. Над 19% от цялото българско население ползват услугите на централно отопление, 30% са на дърва, 13% - на въглища, и 37% на ток, съобщи Димитър Куюмджиев, шеф на дирекция „Топлоенергетика“ в МИЕТ. В Полша са 70%, а в скандинавските страни – 90%. В България за отопление отиват 40% от енергията, а в страните от ЕС – около 10%. Според Куюмджиев причината е, че нито производителите, нито потребителите са енергийно ефективни. „За плащането на сметките за отопление се разходват 20% от средните доходи на българите. В Чехия този процент е 5-6 на сто, а в Германия – едва 3%“, заяви Рено Капри, директор на френската „Далкия България“. По думите му причината не е в това, че парното е скъпо, а че доходите на сънародниците ни са ниски. Около 22%-23% от произведената от пароцентралите в София енергия се губят заради лошото състояние на преносната мрежа, каза още Куюмджиев. Според него столичната топлофикация е с най-остаряла и немодернизирана технология и мрежа. Докато Европа тепърва започва да прави когенерации – комбинирано производство на парно и на ток, в България това се прави от 50-те години, обясни шефът на дирекция „Топлоенергетика“ в МИЕТ. Новата информационна система на „Топлофикация-София“ е готова 99% и вече се тества, съобщи шефът на централата Стоян Цветанов. От столичното парно се похвалиха, че са започнали мащабна програма за инвестиции и вече е почти готов новият генератор. Да се въведе система за двустепенно заплащане на отоплението с парно, поиска Илияна Стефанова от ЕВН. Тя настоя за въвеждането на такса мощност и това да стане с промени в Закона за енергетиката. „Фирмите за топлинно счетоводство да преминат под контрола на топлофикационните дружества. Така ще се повиши събираемостта на дължимите за ползваните услуги суми“, настоя още служителката на австрийската компания. Според нея в закон трябва да се запише и правото на компаниите, предлагащи парно, да поискат спирането на отоплението в цялата сграда, когато повече от половината живеещи там имат просрочени сметки.
Източник: Класа (11.04.2012)
 
Дълговете към "Топлофикация" и семейните проблеми са били най-често обект на процедури за извънсъдебни споразумения, известни като медиация. Това се разбира от отчет на Съдебния център за спогодби и медиация за 2011 г. Този способ за решаване на спорове бе въведен преди няколко години и като възможност за препращане към медиатори от страна на съда по вече започнали дела. Много хора, които дължат пари за парно, искат да минат през тази процедура, като предлагат да започнат да плащат по 50-100 лв. на месец. Юристите на дружеството винаги откликвали, но тъй като има задължително правило да се плати поне 30% от дълга първоначално, не се стига до спогодби, разясниха медиатори. Според тях политиката на фирмата изобщо е гъвкава. При медиацията се спестяват много време, пари и висенето по съдилища, но още не е популярна у нас.
Източник: Сега (25.04.2012)
 
Дълговете за парно, ток и вода ще се търсят само до 3 г. назад Върховният касационен съд (ВКС) охлади окончателно намеренията на топлофикациите, електроразпределителните дружества и ВиК-тата да събират стари дългове при условията на общата 5-годишна давност. С тълкувателно решение от вчера върховните съдии обявиха, че задължения могат да се търсят най-много до 3 г. назад. На практика ВКС прие, че тези дългове възникват от периодични плащания, а пък те се подчиняват на специалната 3-годишна давност. Години наред съдебната практика бе противоречива. Първоначално много съдебни състави не приемаха, че дълговете към трите дружества са периодични плащания. Техните аргументи бяха, че при договора за продажба на топлинна енергия например доставяните количества не са еднакви през различните дни, седмици или месеци. Освен това не става дума за повтарящи се на равни интервали дейности и размери на задълженията, както и на еднакви по периоди плащания. Затова често се прилагаше 5-годишна давност. Постепенно обаче съдилищата се съгласиха, че става дума за периодични плащания и започнаха да определят погасяване на задълженията 3 г. назад. Но имаше съдебни състави, които не споделяха това мнение и караха хората да плащат за по-дългия период. Затова преди няколко месеца омбудсманът Константин Пенчев поиска от ВКС да издаде тълкувателно решение по въпроса. Той настоя върховните съдии веднъж завинаги да прекратят разнобоя за това каква е давността за сметките за ток, вода, парно и телефон. В искането си той дори цитира коренно противоположни съдебни решения по едни и същи казуси. Сегашното решение на ВКС определя, че понятието "периодични плащания" в Закона за задълженията и договорите обхваща всички повтарящи се задължения за предаване на пари, "чиито падеж настъпва през предварително определени интервали от време, а размерите на плащанията са изначално определени или определяеми, без да е необходимо периодите да са равни и плащанията да са еднакви". За целта обаче всеки длъжник трябва да направи задължително възражение пред съда за изтекла давност, защото по закон погасяването на една претенция не става автоматично.
Източник: Сега (03.05.2012)
 
Между 80 и 100 млн. лв. ще загуби "Топлофикация София" заради решението на Висшия касационен съд от длъжниците да може да се взимат пари с до 3-годишна давност, показват сметките на дружеството. Така, ако някой в момента има непогасени сметки от преди 2009 г., няма да може да бъде осъден да ги плати. От миналата година "Топлофикация" оставя на съда да преценява каква давност ще разреши по всяко заведено дело. През 2011 г. дружеството е събрало 14 млн. лв. стари задължения, а от началото на 2012 г. - около 4 млн. лв. Лоялните клиенти на "Топлофикация" вече са 74%.
Източник: Стандарт (03.05.2012)
 
Строителят на завода за боклук трябва да бъде избран до края на август, съобщиха от Столична община при отварянето на офертите. Общо 11 фирми и обединения от Франция, Чехия, Германия, Испания, Гърция, Италия,Турция и България са сред мераклиите да строят завода. Участниците са с двама повече в сравнение с първия конкурс, който беше спечелен от обединението „Хут -Станилов”. Още вчера беше отстранен играчът от Чехия. Българската фирма „Станилов” ЕООД сега участва в консорциум с италианската „Данеко”. Гръцката „Хелектор” тови път е в обединение с „Актор”, а германската „Хохтииф” сега играе самостоятелно. От българските играчи този път в обединения с чужди фирми се състезават и „Главболгарстрой” с италианската „Еурека”, „Строително-предприемачески холдинг” с испанската ВСМ, „Трейс” с турската „Мут” и „Геотехмин” с френската „Воше”. От общината очакват, че и този път ще има обжалване и затова са предвидили да сключат договор с избрания изпълнител до края на годината. „Заводът да бъде проектиран и построен за 21 месеца”, обясни зам.-кметът по екологията Мария Бояджийска. После 1 г. ще се тества за дефекти. Всяка година в завода трябва да влизат за преработка 410 000 т боклук. От тях трябва да се произведат 154 000 тона RDF гориво, което ще се използва в „Топлофикация - София”. Кметството планира още да продава горивото и на циментовите заводи „Холсим” и в „Титан - Златна Панега”.Очаква се скоро да почне строителството на компостиращата инсталация. Тя ще преработва 44 000 тона растителни и хранителни отпадъци годишно. През октомври ще бъде завършено депото край село Яна. В него годишно ще се складират 113 000 тона смет.
Източник: Монитор (03.05.2012)
 
Пестим до 30% от парно в София Всички абонатни станции в София вече са обновени и модернизирани. Това ще позволи на клиентите на „Топлофикация-София“ да оптимизират потреблението си и да намалят консумацията на топлинна енергия в сградите с до 30%. Това съобщи пред „Класа“ председателят на Столичния общински съвет (СОС) Елен Герджиков. Обновените автоматизирани съоръжения разполагат с външни датчици и ще регулират достъпа на топлоносителя до сградата съобразно промените в температурата на външния въздух и потреблението на топлинна енергия в жилищата, обясни Герджиков. На „Московска“ 33 обаче са притеснени от тълкувателното решение на Върховния касационен съд от преди няколко дни, според което дълговете за ток, вода и парно ще могат да се търсят само за три години назад. Това ще рефлектира сериозно и върху столичната „Топлофикация“, към която задълженията с над 3-годишна давност са почти 210 млн. лева. „Ще кандидатстваме по европейски проекти за саниране на сгради. Администрацията разработва конкретни мерки, които да стимулират хората сами да подобрят вида и енергийното състояние на жилищата си, особено в панелните комплекси. Направлението на арх. Петър Диков разработва 12 типови проекта, които ще бъдат предоставени безплатно на етажните собствености в панелните сгради. Обмисля се и възможността етажните собствености да получават безвъзмездно разрешение за строеж“, каза още председателят на СОС. Общината като собственик ще ремонтира общо 600 сгради. Вече 23 детски заведения отговарят на всички изисквания за енергийна ефективност, предстои да бъдат ремонтирани още 61 детски заведения, допълни Елен Герджиков.
Източник: Класа (07.05.2012)
 
Всички абонатни станции на „Топлофикация София” вече са подменени с нови, съобщиха от дружеството. Модернизацията стана възможна със субсидията, отпусната от фонд „Козлодуй” и със съдействието на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕВБР). За реализацията на проекта бяха използвани и кредити, отпуснати от Световната банка. Според експерти от топлофикационното дружество на столицата постигнатите технически показатели са много добри и проектът беше посочен като един от най-успешните в Източна Европа. Днес в присъствието на Даниел Берг, директор на ЕБВР за България, министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, представители на Столичната община и „Топлофикация София” ЕАД ще бъдат представени резултатите от изпълнението на проекта.
Източник: Монитор (07.05.2012)
 
Сред около 400 проекта бе избран проектът за ново лого на "Топлофикация София". В галерия "Академия" на Националната художествена академия бяха наградени класираните на първо, второ и трето място проекти. На церемонията присъстваха изпълнителният директор на дружеството Стоян Цветанов и заместник-ректорът на Художествената академия проф. Свилен Стефанов. Конкурсът за ново лого на софийската "Топлофикация" беше обявен в началото на февруари и премина през три етапа. В края му журито единодушно е определило Невена Колева за победител и тя е поканена да разработи предложението си съобразно съответните изисквания за създаването на нов бранд на компанията. Новото лого на "Топлофикация София" представлява стилизирана рисунка на радиатор в универсалния символ за градус. На второ и трето място са класирани проектите на Георги Павлов.
Източник: Дарик радио (18.05.2012)
 
66 общини получиха одобрение за финансиране на 217 сгради По Международен фонд "Козлодуй" са договорени и 10.5 млн. евро за изграждане на енергийно ефективно улично осветление в 14 общини. Проекти за 120 млн. лв. по МФ "Козлодуй" ще бъдат финансирани с европейски пари. Това стана ясно след заседание на 23-та Асамблея на донорите на Международния фонд вчера. След като представи позицията на България и защити нуждата да бъдат отпуснати пари за енергийна ефективност, министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев успя да убеди Европейската банка за възстановяване и развитие и донорите да не закриват неядрения прозорец. Общо 66 общини получиха одобрение за финансиране на 217 сгради (болници, училища и детски градини). Отпуснатите средства за енергийна ефективност са на стойност 35.5 млн. евро. Асамблеята на донорите се съгласи да мине към писмена процедура (непозната досега в работата й), за да се сключат договорите до края на лятото и работата по сградите да започне през следващия строителен сезон. Изпълнението на проектите ще повиши енергийната ефективност, разходите за енергия ще бъдат намалени и външния вид на рехабилитираните сгради ще бъде подобрен. Допълнително са договорени и 10.5 млн. евро за изграждане на енергийно ефективно улично осветление в 14 общини. "Топлофикация София" ще получи 1.5 млн. евро за финансиране на проектно проучване за изграждането на мощност за оползотворяване на горимите части (RDF) от отпадъци, които ще се произвеждат от бъдещия завод за отпадъци в София. За дейности по извеждане на блокове 1-4 на АЕЦ "Козлодуй" са подписани споразумения за близо 15 млн. евро.
Източник: citybuild.bg (04.06.2012)
 
Бургас остава без топла вода, след като вчера местната "Топлофикация" спря работа. Причината е прекъснатото подаване на природен газ, съобщиха от дружеството. Доставките на синьо гориво са спрени по настояване на "Булгаргаз", която е поискала "Топлофикация" да преведе 4,6 млн. лв. от дълга си за много кратък срок. От дружеството предупреждават, че за неопределен срок Бургас остава без топла вода, като ТЕЦ-ът няма да може да произвежда и ток. От друга страна, компанията има да получава 2 млн. лв. от НЕК за произведена ел. енергия и 8,5 млн. лв. от задлъжнели клиенти.
Източник: Стандарт (06.06.2012)
 
София, Бургас и Враца засега ще имат топла вода, след като топлофикациите се разбраха да платят част от дълговете си за синьо гориво, съобщи шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов. Вчера следобед НЕК преведе директно на "Булгаргаз" 843 хил. лв., които дължи на "Топлофикация Бургас" за произведен ток. Веднага след това газоподаването в морския град беше възстановено и от 18 ч всички абонати имаха топла вода. С врачанската "Топлофикация" е постигнато споразумение ЧЕЗ да преведе на газовото дружество парите за ток от местния ТЕЦ и така да се покрие част от дълга. С "Топлофикация София" пък са се разбрали тя да плати до края на месеца текущото си задължение плюс още 50 млн. лв. от старите борчове, съобщи Гогов. Той предупреди, че дълговете към "Булгаргаз" към момента са 120 млн. лв., като освен топлофикациите борчове са натрупали и няколко оранжерии и "Промишлено газоснабдяване Сливен".
Източник: Стандарт (07.06.2012)
 
За миналата година 15 общински дружества в София са отчели печалба от 35,45 млн. лева, като за първи път от години насам "Топлофикация-София" също е формирала печалба. Т Загуби за близо 1,3 млн. лв. са отчели пет от общинските фирми. Сред тях са "Егида-София" ЕАД, "Озеленяване" ЕАД и "ВиК" ЕАД - София, чието съществуване става все по-трудно, коментира още Стойнев. След промяната на управленските екипи през миналия мандат дружествата, стопанисващи пазарите, са запазили добрите си финансови резултати. В резултат на направените от тях инвестиции в края на миналата година те са отчели по-ниска печалба от очакваното. Общата годишна печалба на стопанисващите пазарите дружества достига 3,8 млн. лв. Най-висок е финансовият резултат на "Пазари Възраждане", които отговарят за обектите в централните части на София. През миналата година инвестиции са направени освен на Женския пазар, също и на обектите, които се управляват от "Пазари Изток", "Пазари Север" и "Пазари Юг". Общинското дружество "Софийски имоти" е отчело печалба от 270 хил. лв. Дружеството е мажоритарен собственик на "Лабело" ЕООД и има дялове в различни други фирми. „Софийскки имоти“ притежава 0,19 % от холдинг "Света София" АД, 3,43 % от "Общинска банка", 48,75% от "Търговска верига София" АД, 41,96 процента от "Парк "Мария Луиза" АД, 34 % от "София сити къмпани" АД и 34,05% от ПФК "Славия" АД. "Чистота-Искър" ЕООД, която е оператор на депото за отпадъци в "Суходол", реализира печалба от 1,49 млн. лв., при 3,11 млн. лв. печалба за 2010 година. Високият финансов резултат преди две години се дължеше на продадените съдове за битови отпадъци, от които бяха получени 1,2 млн. лв. Сред останалите печеливши дружества са още "Центърът за градска мобилност" ЕООД , "Метрополитен" ЕАД и др.
Източник: Инвестор.БГ (07.06.2012)
 
Влошеното финансово състояние на Националната електрическа компания (НЕК) вече започна да се проявява и като отказ за изкупуване на електроенергия. В началото на миналата седмица НЕК е изпратила писма до повечето топлофикационни дружества в страната (към момента без "Топлофикация - София"), че през настоящия месец няма да може да изкупи произведената от тях електрическа енергия по комбиниран начин. А компанията е длъжна по закон да плаща цялата енергия, произведена по този начин. НЕК няма да купи около половината електрическа енергия, произведена от дружествата за този месец, каза заместник-председателят на Асоциацията на топлофикациите в България Валентин Терзийски, който е и изпълнителен директор на "Топлофикация - Плевен". "Това означава, че не можем да реализираме тази енергия, което ще окаже влияние и върху подгряването на водата, тъй като става въпрос за комбинирано производство", посочи Терзийски. Това реално означава, че някои градове в България могат да останат без топла вода само защото НЕК няма възможност да покрива задълженията си. По закон компанията е длъжна да изкупува високоефективното комбинирано производство, което след това се заплаща от всеки потребител в страната под формата на добавка за кафява енергия. В момента тя е 2.86 лв. за мегаватчас, а от първи юли ще бъде увеличена до 3.93 лв. за мегаватчас. Преведено, това означава, от следващия месец цената на тока от "Топлофикация - София" ще нарасне от сегашните 280 лева на мегаватчас на 316 лева на мегаватчас, което ще направи тази електроенергия по-скъпа от тока от фотоволтаиците. НЕК дължи и 38 млн. лева на ТЕЦ "Варна" за произведената електроенергия от студния резерв през зимните месеци. Причината е, че заради по-студеното време се наложи активирането на по-голямо количество от предвиденото, което доведе и до по-големи разходи за НЕК. В тази връзка от дружеството се опитвали да договорят с Държавната комисия за енергийно и водно регулиране компенсация, с която тези разходи да им бъдат изплатени през новия регулаторен период. Докато от ТЕЦ "Варна" очакват парите да им бъдат изплатени през следващите дни, топлофикациите в страната заплашиха, че ако НЕК не изкупи енергията им, срещу нея ще бъдат заведени дела. Дружествата реално не са получили никакво обяснение за намеренията на НЕК и в тази връзка са изпратили писма до Българския енергиен холдинг и министерството на икономиката и енергетиката. Ако в действителност се стигне до съдебно дело обаче, НЕК няма на какво основание да го спечели, което означава, че дружеството ще претърпи още по-големи разходи, които няма как да му бъдат компенсирани чрез цената на тока. "Очакваме ситуацията да се изясни, защото едва ли НЕК би си позволила да не спази закона", посочи Терзийски. От НЕК обаче коментираха, че компанията няма пари да изпълни задълженията си и ще изчака влизането в сила на новите цени. "Компанията претърпя големи загуби през настоящия регулаторен период, причина за което е и по-високото производство на енергия от когенерациите", допълват оттам. "Пари няма. Не ги ковем в мазата", коментира пресаташето на компанията Христина Стоянова. Държавното дружество няма средства да покрива плащанията си към редица предприятия, признаха оттам. От доклада на регулатора за определянето на цените на електроенергията действително се вижда, че от юли миналата година до юли тази НЕК е претърпяла загуби от 6.3 млн. лв. за купуването на енергията от когенерации. Причината за това е, че заради поскъпването на природния газ в началото на април цената на високоефективното производство беше увеличена, което доведе до непредвидени разходи за компанията. За периода 2010-2011 г. НЕК твърди, че също е реализирала загуби от над 2 млн. лв. за купуването на тази енергия. В тази връзка освен повишението на цената на надбавката за кафява енергия компанията получава и допълнителни приходи в цената за пренос от 17 млн. лв., които да компенсират загубите й от промяната в цените на топлофикационните дружества. Това реално е и причината за увеличението на цената за пренос на НЕК с 0.08 лв. до 9.40 лв. Тези 17 млн. лв. обаче значително надхвърлят реализираните загуби на дружеството от 8.2 млн. лв. за последните две години. В същото време от увеличената цена за кафява енергия потребителите ще платят на НЕК чрез цената за пренос 166 млн. лв.
Източник: Капитал (18.06.2012)
 
С начална цена 17 398 492 лв. частният съдия-изпълнител Александър Цанковски обяви за публична продан един от най-известните и луксозни хотели в Банско - "Тамплиер", стопанисван от фалиралия мегатуроператор "Алма тур". Луксозният хотелски комплекс, който банскалии помнят като собственост на бившия зам. министър на енергетиката в кабинета "Сакскобургготски" Илко Йоцев, който бе и председател на борда на директорите на "Топлофикация" - София по време на управлението на Вальо Топлото, е сложен на тезгяха заради необслужвани кредити на компанията, която бе обявена в несъстоятелност през септември миналата година. Имот в хотела има и Христо Стоичков, който го получи даром. По документи хотел "Тамплиер" се води собственост на "Алма тур хотел Тамплиер" ЕООД, която е част от групата "Алма тур БГ", която го купи през 2007 г. с намерението да инвестира в него и да доразвие екстрите и глезотиите за туристите. Хотелският комплекс, намиращ се в местността Грамадето в Банско, през август 2010 г. бил заложен от собствениците като обезпечение по огромен инвестиционен кредит на стойност 13.9 млн. лв., отпуснат на "Алма тур БГ" от Централна кооперативна банка /ЦКБ/ и "УниКредит Булбанк". Едната част от парите били за облагородяването на хотел "Тамплиер", но впоследствие, когато компанията "Алма тур БГ" изпадна във финансов колапс, закъсала и с изплащането на заема. Така се стига до ситуацията хотелът да бъде обявен за публична продан. Той се състои от над 50 стаи и апартаменти, разпределени на четири етажа, конферентен блок, СПА и други екстри. Тъпкан е със символите на Ордена на тамплиерите. Възбраната от съдия-изпълнител Александър Цанковски е наложена по искане на ЦКБ, последният срок за приемане на офертите е 19 юни, утре, а продажбата ще се състои на 20 юни в Районен съд - Разлог. Бившият зам. енергиен министър Илко Йоцев, който според запознати е вложил в изграждането и модернизирането на хотел "Тамплиер" близо 12 млн. лв., го продаде през 2007 г., мотивирайки продажбата с лични мотиви. "Алма тур БГ" беше обявена в несъстоятелност през есента на миналата година по искане на ЦКБ, които запорираха имотите. В момента Илко Йоцев демонстрира завиден живот на богаташ. Председател е на Аматьорската лига по голф, има голф тренажори в София.
Източник: Струма - Благоевград (19.06.2012)
 
Природният газ поскъпва с 4,88%, повлича и парното в София Цената на природния газ да се увеличи с 4,88 на сто до 733,23 лв. за 1000 куб. метра без акциз и ДДС вместо с поисканите от „Булгаргаз“ 809,05 лв. за третото тримесечие на 2012 г. Това предлага Държавната комисия за енергийно и водно регулиране за предстоящото обсъждане на поскъпването на синьото гориво, което ще се състои следващата седмица. В момента синьото гориво се продава за малко над 699 лв. за кубик без акциз и ДДС. Цената на газа се определя на базата на поскъпването или поевтиняването на петролните деривати и на щатската валута. Междувременно шефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев призна, че парното и топлата вода в София все пак ще поскъпнат. Най-вероятно увеличението ще бъде с около 5% , тъй като природният газ е основна суровина за дейността на „Топлофикация-София".
Източник: Класа (20.06.2012)
 
Софиянци, които ползват услугите на "Топлофикация - София", са заплашени от тази неделя (2 юли) да останат без топла вода. Причината са натрупаните към днешна дата (27 юни) 155 млн. лв. текущи задължения на дружеството към доставчика на природен газ "Булгаргаз". Това заяви изпълнителният директор на газовата компания Димитър Гогов по време на общественото обсъждане за поскъпването на горивото с 4.88% от началото на юли. "Ако "Топлофикация - София" не заплати заявеното количество газ, за нас тази заявка е нулева и ние не сме в състояние да снабдяваме дружеството", посочи Гогов. За да не се стига до крайната мярка, задълженията на топлофикацията трябва да намалеят драстично, така че на 12 юли "Булгаргаз" да има пари да извърши съответно плащанията към своите доставчици. В отговор, от "Топлофикация София" посочиха, че задълженията на дружеството към "Булгаргаз" се покриват регулярно и няма да бъде допуснато спиране на топлата вода. "Компанията плаща консумирания природен газ авансово, а събира дължимите от клиентите си суми до два месеца след като те са получили месечните си фактури. Именно заради спецификата на паричния поток и рекордно високата цена на газа, дружеството натрупа и не успява да наваксва изплащането на фактуриран газ през най-студените зимни месеци за отоплителен сезон 2011 - 2012 г", са коментирали още от отоплителното дружество. От "Топлофикация София" леко опровергаха данните на "Булгаргаз", че 141 млн. са дълговете за два отоплителни сезона, а текущите са наполовина. За текущата година дори отчитат розова картина - при фактурирани от "Булгаргаз" 331 млн. лв., те са изплатили стари и нови задължения за 342 млн. лв. По думите на Гогов обаче софийското дружество трябва да намали дълга си поне до 70 млн. лв., колкото е бил той през октомври миналата година. Не може на клиенти, които имат много по-малки непогасени сметки, подаването на газ да се прекратява, а на "Топлофикация - София", за която е ясно, че няма да си плати, доставките да продължат. Засега спиране на природния газ за други дружества от сектора не се очаква - като цяло графиците за издължаване се спазват, обясни Гогов. Заплахата на "Булгаргаз" не е първа по рода си. Досега обикновено сценарият се развиваше така: газовото дружество обявява, че предстои да спре захранването с гориво, "Топлофикация - София" поема ангажименти за плащания по бъдещ график, двете фирми се споразумяват в този дух, а после договорката не се спазва. В същото време, след като преди няколко седмици "Булгаргаз" спря подаването на газ на "Топлофикация - Бургас", тя започна да погасява задълженията си.
Източник: Капитал (27.06.2012)
 
„Булгаргаз“ предупреди: София може да остане без топла вода от 2 юли "Булгаргаз" ЕАД предупреди, че ще спре доставките на природен газ на „Топлофикация- София“, ако до 2 юли дружеството не плати вече полученото гориво. Това може да доведе до спирането на топлата вода за потребителите на топлофикационното дружество в столицата, съобщи изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов по време на дискусия в ДКЕВР. Преди време по същата причина беше спряна топлата вода в Бургас. Столичната топлофикация дължи на държавното газово дружество 154 млн. лв. при 74 млн. лв. дълг преди началото на отоплителния сезон през октомври 2011 г. С писмо, изпратено миналата седмица до топлофикацията, общественият доставчик е поискал парите си, но досега не е получил отговор. Загубите на "Булгаргаз" до момента са в размер на 230 млн. лв. и по думите на неговия изпълнителен директор Димитър Гогов компанията не може да носи такава тежест. Ние категорично държим задължението да бъде върнато поне до равнището на първи октомври веднага, каза шефът на "Булгаргаз". Гогов направи изказването си по време на обсъждане с колко да поскъпне природният газ от 1 юли. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) предлага то да е с под 5 %, докато искането на доставчика е за близо 16 %. Председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев е поискал "Булгаргаз" да работи така, че цените на синьото гориво, а оттам и на парното и топлата вода да са поносими за потребителите. Зимните газови запаси на страната може да не бъдат попълнени изцяло, тъй като "Булгаргаз" не разполага с достатъчно налични средства да си плаща доставките от "Газпром". В същото време исканото от дружеството повишение на цените на природния газ за пореден път е орязано значително от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), а топлофикациите имат да погасяват близо 166 млн. лв. газови дългове. От тези борчове 150 млн. лв. се падат на "Топлофикация-София", но шефът на дружеството Стоян Цветанов не искал да плаща наследените от предишните ръководства дългове. Държавната газова компания обаче поставила на общинското дружество ултиматум да погаси повече от половината от дължимата сума, в противен случай след по-малко от седмица - от 2 юли, спира подаването на газ и клиентите на столичната топлофикация ще останат без топла вода. За настоящото тримесечие например "Булгаргаз" искаше поскъпване на суровината с малко под 26 на сто, но ДКЕВР разреши само 13 %. Сегашното намерение на енергийната комисия да ореже тройно заявеното вдигане на цената на газа от 1 юли 2012 г., в комбинация с топлофикационните дългове, ще се доведе до тежки финансови проблеми за "Булгаргаз", които ще затруднят дружеството да осигури достатъчно количества суровина в газохранилището в Чирен. Оттам през зимата се черпи гориво, за да се подсигури ръстът на потреблението заради работата на топлофикациите. Запълването на газохранилището в Чирен в момента се извършва и до края на месеца количествата газ в него ще достигнат 300 млн. куб. метра. Това количество обаче е недостатъчно, заяви Гогов. "Булгаргаз" иска през лятото да нагнети допълнителни 148 млн. куб. м като запаси, но ДКЕВР реже тия количества, за да намали поскъпването на газа. Доводът на председателя на комисията Ангел Семерджиев е, че дружеството трябва да почака да получи обещаната от "Газпром" отстъпка от 11 %, за да нагнети в Чирен по-евтина суровина. Намалението в цената, по думите на енергийния министър Делян Добрев, било изчислено твърдо на 115 млн. долара, които ще останат за "Булгаргаз", но неясно кога. Причината е, че отстъпката е обвързана с положителното решение на България за участие в "Южен поток", което трябва да бъде взето до 15 ноември 2012 г. По тези причини държавното газово дружество може и да не успее да осигури необходимия за зимата добив от газохранилището от 4.5 млн. куб. м дневно за период от 20-30 дни при тежки зимни условия, твърди Димитър Гогов. Тъй като запълването на хранилището с газ зависи и от изплащането на задълженията на топлофикациите, дружеството предприема отново кампания по спиране на доставките за най-големите си длъжници, за да може да осигури средства за разплащане с "Газпром" до 12 юли. Ако те обаче не се разплатят, теоретично е възможно още от първите дни на юли "Булгаргаз" да изпадне в несъстоятелност, каза шефът на дружеството. На практика обаче до това надали ще се стигне, тъй като държавната компания има договорен кредит за осигуряване на оборотни средства, който все още не е използван. Дори и при това положение обаче държавната компания ще е непреклонна към най-големия си длъжник – "Топлофикация-София", която има да плаща за доставен газ през годините 150 млн. лв. Гогов отбеляза, че останалите клиенти на "Булгаргаз" имат много по-малки неизплатени задължения и това са пренебрежимо малки просрочия в сравнение с топлофикациите. На заседанието в ДКЕВР Димитър Гогов цитира данни за натрупаните досега загуби от "Булгаргаз" - около 113 млн. лв. е загубата на дружеството само от разликата между отчетната стойност на закупения природен газ и приходите от продажбата му. За периода 1 януари - 31 май 2012 г. загубата е 121.6 млн. лв. , без да се начисляват възможните по закон до 2 % печалба за самоиздръжка на дружеството, а натрупаната загуба за периода от съществуването му е 230.4 млн. лв., без да се отчита намалението на капитала. Някои български градове могат да останат без топла вода и поради друга причина . НЕК няма пари да изкупи цялото електричество, произведено от топлофикациите през юни, стана ясно в началото на месеца. Тогава НЕК разпрати писма до повечето топлофикационни дружества, че няма да може да изкупи произведената от тях електрическа енергия по комбиниран начин, което ще повлияе върху подгряването на водата. Загубата на НЕК за купуването на електроенергия от когенерации е 6.3 млн. лв. за година. Непредвиденият разход е заради поскъпването на природния газ от 1 април.
Източник: Класа (27.06.2012)
 
Емблематичният дедесар Петър Тонков стартирал големия бизнес с фиктивни поръчки за Вальо Топлото, сочи оперативна информация на икономически ченгета, подкрепена и от наше разследване. В края на миналата седмица от прокуратурата обявиха, че Тонков е нищен и за това, че ръководи престъпна група от килията си. За жителите на старата столица това не е изненада, тъй като те отдавна знаят, че дейността му се протежира „отвисоко”, а вместо притеснения възпълничкият и мургав „бизнесмен” демонстрира охолен живот и парадира със скъпи возила и скандално поведение. Цели шест компании от нашия регион са имали бизнес отношения със столичната „Топлофикация”. Плащанията са извършвани лично от ексдиректора Вальо Топлото, който също бе от клиентите на прокуратурата. Сред тях е дружеството „Борива”, което е близко до Петър Тонков. Според документите фирмата има парафирани два договора с Вальо Топлото на стойност 58 980 без ДДС за доставка на арматура. Тя първоначално е регистрирана на един от домашните адреси на Тонков - ул. „Колоня Товар” N 5 в квартал „К. Фичето”. Впоследствие Тонков напуска „Борива”, но продължава да я държи изкъсо, тъй като начело на нея застава дясната му ръка Ванко Дошев. Според запознати с делата им бивши членове на бригадата именно така започва и мащабната дейност на дедесарите. Явно бизнес отношенията на топдедесаря със столичната „топлофикация” се оказват доста плодотворни, тъй като за доставчик е утвърдена друга „негова” фирма. Цели 8 договора, пак без обществена поръчка, получава „Вале 97” ЕООД. Новата сума, която Тонков прибира по тази схема, надхвърля 79 хил. лв. без ДДС, констатира главният вътрешен одитор на Министерството на финансите Светлана Биджева. Същите „Борива” и „Вале 97” изпълняват (поне по документи) още 11 договора с „Топлофикация София” за повече от 160 хил. лв. без данъка. И в тези случаи Валентин Димитров „забравя” за публичното обявление на процедурите. Задълженията са формирани основно от издадени ревизионни актове по ЗДДС вследствие на извършени данъчни ревизии за периода от 1995 г. до 2005 г. Същите са несъбираеми поради обстоятелството, че длъжниците не притежават активи. Извършвани са промени в собствеността на капитала, управителите и представляващите в седалището на управление на фирмите. От тогава започва да се говори и за дедесарската империя на Тонков, която напук на всички черни списъци на данъчните, които мъжът оглавява, се разраства с неподозирана мощ, а Велико Търново започва да формира имидж на своеобразен дедесарски рай. Регистрираната в село Шереметя фирма „Илком” ЕООД на Константин Щерев, който също е близък съратник на Тонков, е получила от Вальо Топлото 12 договора за над 200 хил. лв. Щерев е трябвало да осигури шибъри и вентили за Топлото по подобие на Тонков. В схемата е и аверът му Мариян Иванов, който оперира с дружеството „Слим Консулт”. Фирмата е дошла в старата столица от русенския квартал „Чародейка”. Иванов обаче явно успява да се превърне в нещо като любимец на Топлото, тъй като независимо от необичайния предмет на дейност му подписват цели 23 договора за почти 300 хил. лв. без ДДС срещу резервни части за столичната топлоцентрала. Отборът юнаци се заформя с присъединяването на друго емблематично лице, свързано с източването на ДДС. Димитър Барбонелов, който е сред топдлъжниците на приходната администрация, подписва с Валентин Димитров серия от контракти със завидно финансово измерение. В момента в регистрите на НАП Барбонелов, който мистериозно изчезна от Велико Търново, се води крупен длъжник с няколко фирми. Тук е „Спринт-3”, която е регистрирана в с. Петко Каравелово. Тя е с борч към хазната от над 27 млн.
Източник: Борба - Велико Търново (10.07.2012)
 
Емблематичният дедесар Петър Тонков стартирал големия бизнес с фиктивни поръчки за Вальо Топлото, сочи оперативна информация на икономически ченгета, подкрепена и от наше разследване. В края на миналата седмица от прокуратурата обявиха, че Тонков е нищен и за това, че ръководи престъпна група от килията си. За жителите на старата столица това не е изненада, тъй като те отдавна знаят, че дейността му се протежира „отвисоко”, а вместо притеснения възпълничкият и мургав „бизнесмен” демонстрира охолен живот и парадира със скъпи возила и скандално поведение. Цели шест компании от нашия регион са имали бизнес отношения със столичната „Топлофикация”. Плащанията са извършвани лично от ексдиректора Вальо Топлото, който също бе от клиентите на прокуратурата. Сред тях е дружеството „Борива”, което е близко до Петър Тонков. Според документите фирмата има парафирани два договора с Вальо Топлото на стойност 58 980 без ДДС за доставка на арматура. Тя първоначално е регистрирана на един от домашните адреси на Тонков - ул. „Колоня Товар” N 5 в квартал „К. Фичето”. Впоследствие Тонков напуска „Борива”, но продължава да я държи изкъсо, тъй като начело на нея застава дясната му ръка Ванко Дошев. Според запознати с делата им бивши членове на бригадата именно така започва и мащабната дейност на дедесарите. Явно бизнес отношенията на топдедесаря със столичната „топлофикация” се оказват доста плодотворни, тъй като за доставчик е утвърдена друга „негова” фирма. Цели 8 договора, пак без обществена поръчка, получава „Вале 97” ЕООД. Новата сума, която Тонков прибира по тази схема, надхвърля 79 хил. лв. без ДДС, констатира главният вътрешен одитор на Министерството на финансите Светлана Биджева. Същите „Борива” и „Вале 97” изпълняват (поне по документи) още 11 договора с „Топлофикация София” за повече от 160 хил. лв. без данъка. И в тези случаи Валентин Димитров „забравя” за публичното обявление на процедурите. Задълженията са формирани основно от издадени ревизионни актове по ЗДДС вследствие на извършени данъчни ревизии за периода от 1995 г. до 2005 г. Същите са несъбираеми поради обстоятелството, че длъжниците не притежават активи. Извършвани са промени в собствеността на капитала, управителите и представляващите в седалището на управление на фирмите. От тогава започва да се говори и за дедесарската империя на Тонков, която напук на всички черни списъци на данъчните, които мъжът оглавява, се разраства с неподозирана мощ, а Велико Търново започва да формира имидж на своеобразен дедесарски рай. Регистрираната в село Шереметя фирма „Илком” ЕООД на Константин Щерев, който също е близък съратник на Тонков, е получила от Вальо Топлото 12 договора за над 200 хил. лв. Щерев е трябвало да осигури шибъри и вентили за Топлото по подобие на Тонков. В схемата е и аверът му Мариян Иванов, който оперира с дружеството „Слим Консулт”. Фирмата е дошла в старата столица от русенския квартал „Чародейка”. Иванов обаче явно успява да се превърне в нещо като любимец на Топлото, тъй като независимо от необичайния предмет на дейност му подписват цели 23 договора за почти 300 хил. лв. без ДДС срещу резервни части за столичната топлоцентрала. Отборът юнаци се заформя с присъединяването на друго емблематично лице, свързано с източването на ДДС. Димитър Барбонелов, който е сред топдлъжниците на приходната администрация, подписва с Валентин Димитров серия от контракти със завидно финансово измерение. В момента в регистрите на НАП Барбонелов, който мистериозно изчезна от Велико Търново, се води крупен длъжник с няколко фирми. Тук е „Спринт-3”, която е регистрирана в с. Петко Каравелово. Тя е с борч към хазната от над 27 млн.
Източник: Борба - Велико Търново (10.07.2012)
 
След като започна да развива мрежа от бензиностанции в България, единственият външен доставчик на природен газ в страната - "Газпром", може да навлезе и на пазара на топлофикационни услуги у нас. За такъв интерес на руския газов монополист неофициално се говори отдавна. Вчера обаче стана ясно, че в партньорство с българско дружество той иска да купи шуменската топлофикация. Инвестиционното намерение за това е било внесено в началото на юли в шуменския общински съвет от българското дружество "Био пауър". Негови управители са бившият заместник-министър на икономиката в правителството на НДСВ и председател на съвета на директорите на "Топлофикация - София" Илко Йоцев и бившият изпълнителен директор на столичното парно Георги Рогачев. Досега фирмата им има изградена една топлоцентрала, работеща на биомаса в Ихтиман, проект за изгаряне на биогаз от отпадни води, както и собствени соларни паркове. Йоцев коментира, че тепърва ще бъде създаден консорциум за закупуването на топлофикацията в Шумен между "Био пауър", дъщерна фирма на "Газпром", която има топлофикации в Ниш и Братислава, и словашка технологична компания, която се занимава с инсталирането и поддръжката на когенерационни системи и работи съвместно с "Газпром". Йоцев обаче не пожела да назове имената на бъдещите си партньори с уговорката, че това ще стане, когато офертата за закупуване на топлофикационното дружество бъде внесена в община Шумен. Той обаче подчерта, че поддържа дългогодишни контакти с "Газпром" и е успял да спечели доверието на компанията, за да инвестира в България съвместно с "Био пауър". През 2006 г. компанията "Ню енерджи вижън" (която източници от общината свързваха с Йоцев) заяви в Столичната община искането си да построи когенерация в ТЕЦ "Земляне", като представи референции от "Газпром" за осигуряване на необходимите 25 млн. евро инвестиции. Тогава съветници от СОС твърдяха, че това е опит да се вкара руската компания през задния вход в софийската топлофикация. В момента работна група извършва финансов и правен анализ на "Топлофикация - Шумен" като подготовка за сделката. Решението да се инвестира там обаче не е случайно, тъй като дружеството е предизвикало най-голям интерес в сравнение с други топлофикации, които инвеститорите са оценявали. Причината "Газпром" да се спре именно на закъсалото дружество са икономическата дейност и индустриализацията на Шумен, обясни Йоцев. "За нас е важно, че в града има проект за изграждането на индустриален парк, който може да привлече редица фирми, които впоследствие да станат клиенти на топлофикацията", обясни той. Идеята е отоплителното дружество да привлече нови абонати, предлагайки им най-ниската цена на енергията в цяла България. Това ще бъде постигнато чрез използването не само на природен газ, но и на микс от други алтернативни горива включително, обясни Йоцев. Плановете на евентуалните собственици предвиждат да бъде изплатен дългът на дружеството за природен газ от 18 млн. лв., заради който в края на миналата година "Булгаргаз" заведе дело за несъстоятелност. Освен това като първи етап ще бъдат инвестирани около 50 млн. евро за изграждането на когенерационна инсталация, за производство едновременно на електро- и топлоенергия. Първоначално плановете предвиждат тя да бъде с капацитет от 50 мегавата, като впоследствие те могат да бъдат увеличени до 100 мегавата. Инвеститорите имат намерение да подменят и остарялата топлопреносна мрежа, а парното на шуменци да заработи още през идващия отоплителен сезон. "На практика ние ще изградим една чисто нова топлофикация", коментира Йоцев.
Източник: Капитал (11.07.2012)
 
По-евтино може да излезе идната зима на българите спрямо миналата, стана ясно от думите на председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев. Заради подписаното вече споразумение между "Булгаргаз" и "Газпром" за отстъпка от 11.1% в цената синьото гориво от 1 октомври няма да се увеличава. Възможно е даже тя да бъде леко намалена. "Моята прогноза е, че няма да се променят цените или евентуално, ако има поевтиняване на газа, веднага ще намалим цените на парното", каза Семерджиев. Той припомни и че от 1 юли регулаторът свали тарифите на повечето топлофикации, и то не заради синьото гориво, а заради намаляване на специфичните им разходи. Сега не е изключено от началото на зимата парното отново да бъде намалено. В понеделник беше подписано споразумение, влизащо в сила със задна дата от 1 април, което дава отстъпка на "Булгаргаз" в размер около 120 млн. долара. Това е сума, която българската компания няма да плати на руската за синьото гориво до края на годината. Според Семерджиев от началото на годината "Булгаргаз" е натрупал 150 млн. лв. недовзет приход. Според вчерашния курс на долара отстъпката в лева се равнява на 187.2 млн. лв., което до известна степен потвърждава възможността за известно намаление за последното тримесечие, показват сметките.
Източник: Стандарт (29.08.2012)
 
Природният газ няма да поскъпва Цената на природния газ няма да се променя, каза във вторник на открито заседание на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране председателят й Ангел Семерджиев. Топлофикация-София остава най-големият длъжник на "Булгаргаз", но несъбраните вземания от ТЕЦ-овете няма да доведат до поскъпване на природния газ от октомври. След като отстъпката от 11% за руските доставки стана факт, от "Булгаргаз" заявиха, че няма да искат увеличение на цените от октомври. Окончателното искане обаче ще стане ясно следващата седмица, когато "Булгаргаз" ще внесе предложенията си в ДКЕВР. "Булгаргаз" е много зависим от паричните потоци и особено от постъпленията от "Топлофикация София", за да може да работи като обществен доставчик. Задълженията на топлофикациите да си събират вземанията от абонатите, никога не е било отчитано като аргумент за повишаване на цената, каза още Семерджиев. Според председателя на Българския енергиен форум Иван Хиновски през 2013 и 2014 година в Европа ще има срив в цените на природния газ вследствие на вноса на евтин шистов газ, най-вече от САЩ. У нас обаче поевтиняване може и да няма, обясни той пред телевизия България Он Ер.
Източник: Класа (05.09.2012)
 
Цените на парното в столицата няма да скочат през този отоплителен сезон, въпреки че дружеството продължава да е най-големият длъжник на "Булгаргаз". Това каза шефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев, цитиран от агенция "Икономика". Според него шансовете на шуменската топлофикация да работи тази зима не са големи, а запазването на цените на газа през следващото тримесечие би било успех.
Източник: Стандарт (05.09.2012)
 
238 млн. лева са задълженията на абонатите към "Топлофикация София", съобщиха от компанията. 206 млн. лв. от тях (86.5%) са дълговете на битовите потребители, а останалите 32 млн. лв. са на стопанските. Най-голям длъжник сред фирмите е Софийският университет, който има да погасява близо 1.2 млн. лв., които ще се изплащат по вече подписан погасителен план. По информация от "Топлофикация София" коректните абонати са 74% от всички потребители. Сред тях обаче влизат и абонатите, които имат до 6 неплатени сметки. Все още тече плащането на изравнителните сметки, така че около 8% абонатите, които плащат веднъж годишно, точно през тези дни изплащат дължимите си сметки, коментираха от компанията.
Източник: Стандарт (18.09.2012)
 
Около 265 млн лв. са просрочените задължения на клиенти към "Топлофикация София", съобщи изпълнителният директор на дружеството Стоян Цветанов. По-голямата част от натрупания дълг към топлофикационната компания е на битови абонати, поясни той. Същевременно дългът на „Топлофикация София“ към „Булгаргаз“ е намалял до 124 млн. лева. Издължаването към държавния газов доставчик е приоритет за топлофикационното дружество, като за целта се използват всички постъпления от клиенти, обясни Стоян Цветанов. Дружеството се бори дълговете си със собствени сили и поне засега не възнамерява да тегли кредит, за да се разплати с „Булгаргаз“. Цветанов каза, че от началото на годината досега топлофикацията е подписала 600 споразумения за разсрочено плащане на просрочени сметки на стойност 12 млн. лева. По думите му тези пари ще постъпят по сметките на компанията до няколко месеца, като незабавно ще бъдат преведени на „Булгаргаз“. „Топлофикация София“ освен това е успяла да събере още 12 млн. лева по съдебен път. Стоян Цветанов коментира, че няма опасност топлофикацията да остане без природен газ и да има проблеми с топлоснабдяването през зимата. Той обясни, че натрупаните към газовия доставчик дългове са заради авансовото плащане на суровината и закъсненията при плащането на сметките от клиентите на столичното дружество.
Източник: Инвестор.БГ (27.09.2012)
 
„Топлофикация София дължи на „Булгаргаз“ 128 млн. лв. Задълженията на „Топлофикация София” към „Булгаргаз” са 128 млн. лв. , съобщи изпълнителният директор на топлофикационното дружество Стоян Цветанов. В последните 15 години „Топлофикация София” винаги е имала проблеми със заплащането на природния газ. Правим всичко, което е възможно. Всички средства, които постъпват от нашите клиенти, отиват за погасяването на плащанията за природен газ всекидневно.Ние поехме компанията със 195 млн. лева общи задължения, а в момента те са 170 млн. лева. В енергийната система има нарушен паричен поток, но ние всекидневно с колегите от „Булгаргаз” търсим решение на тези въпроси. „Топлофикация” търси със собствени сили да решава проблемите с „Булгаргаз” и не обмисля да тегли кредит. Дългът ни намалява, макар и не в достатъчна степен, каквато бихме искали, каза Цветанов. Той обави, че ремонтите на топлопреносната мрежа в столицата ще приключат до 30 септември. От 44 обекта, по които едновременно работи "Топлофикация - София", 36 вече са с осигурено топлоснабдяване. На някои места имаме забавяне, но това е нормално, тъй като проблемите с инфраструктурата, която е под земята, са известни. За първи път от много години договорите са изключително тежки, в смисъл, че ние ще заплатим 70% от извършените дейности, когато сме на 100% сигурни, че обектите са предадени с необходимото качество. Тази година бяхме абсолютно безкомпромисни по отношение на качеството и това трябва да е пътят оттук нататък, каза Цветанов. Той посочи, че с подмяната на мрежата ще се повиши качеството на услугата на добра цена. Голямата цел на компанията е в следващите години да предложи цена на топлоенергията енергията, която да бъде най-атрактивна от всички други видове енергии, използвани за отопление, коментира Стоян Цветанов.
Източник: Класа (27.09.2012)
 
14 млн. лв. е вложила "Топлофикация София" в ремонти по одобрена от Столична община инвестиционна програма за 2012 г. Това съобщи шефът на дружеството Стоян Цветанов, цитиран от www.economymagazine.bg. С парите са подмени 37 км топлопроводи, което е с 5 км повече от планираното, заяви Цветанов. Рехабилитирането на топлопреносната мрежа беше наложително, за да бъдат намалени авариите, обясни той. Някои ремонти се забавили заради непредвидени проблеми. В жк "Мотописта" се наложило да се изгради ново трасе на тръбите, тъй като старите се оказали под гаражи, строени през 1989 г. До 30 септември ремонтите ще приключат и на 1 октомври ще имаме пълна готовност да пуснем парното, ако се наложи, допълни Цветанов. Ремонтирани са и ТЕЦ "София", ТЕЦ "София Изток" и двете отоплителни централи в кв. "Овча купел". През следващите 3 години ще бъдат подменени още 130 км тръби, каза Цветанов.
Източник: Стандарт (27.09.2012)
 
До 74% от клиентите на "Топлофикация София" са със задължения от 0 до 6 месеца. Това каза изпълнителният директор на "Топлофикация София" Стоян Цветанов на заседание на Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм в Народното събрание, информира агенция "Фокус”. Истински проблемните задължения, които варират от 25 до 30 години, са 7,32%. "Въпросът е какво правим със събираемостта, защото оттук нататък дори на 100% да съберем текущите си пари, ние няма да можем да платим на 100% на "Булгаргаз". Събираемостта е ключ към решаване на проблема, но не е единственият", каза Цветанов. Той увери, че топлофикацията е предприела всички законови действия и събираемостта е повишена. До вчерашна дата от съдебни дела са събрани около 16 млн. лева, похвали се Цветанов. 178 млн. лева са задълженията на "Топлофикация-София" към "Булгаргаз". Те са намалели с 12 млн. лева от 2010 г. наса. "Старите унаследени задължения ги чистим лека полека, но това е процес, който ще изисква доста време", каза Цветанов. "За последните четири години за първи път тази година успяхме да подменим около 37 км тръби в София", похвали се шефът на дружеството. Относно резервите на "Топлофикация София” Цветанов посочи, че съгласно нормативната уредба дружеството поддържа около 20 000 тона мазут, което стига за около пет дни денонощна работа на съоръженията. То може да издържи още 2-3 дена плюс тези пет, ако се влоши топлоснабдяването.
Източник: 3e-news (18.10.2012)
 
Топлофикациите дължат над 170 милиона лева на Булгаргаз Има опасност "Буглаграз" да не може да плаща на доставчиците си заради задълженията на Топлофикациите. Това стана ясно от думите на шефа на доставчика Димитър Гогов. В момента дружествата дължат над 170 милиона лева. Това може да стане причина "Булгаргаз" да не може да плаща за природен газ, което пък ще направи невъзможна доставката на синьо гориво за повечето клиенти на компанията. Според Гогов трябва да се въведат законови промени, с които Топлофикациите да изключват индивидуално своите абонати. Така дружествата ще подобрят събираемостта си и ще могат да покриват задълженията си към "Булгаргаз". Задълженията на "Топлофикация София" към "Булгаргаз" са 134 милиона лева, каза Димитър Гогов: "Всичките тези 134 милиона са ни необходими, за да можем да работим нормално. Изпратили сме им също така писмо, в което сме им казали, че имаме нужда от тези пари и че има вероятност, в случай че ние не сме в състояние да заплатим газа, да бъдем информирани, че не разполагаме с този газ. А след като не разполагаме с него, пак да го доставим. Има възможност ние да не сме в състояние да си изпълним лицензионните условия да доставяме газ не само на "Топлофикация София", а на повече от нашите потребители. Това нещо е в резултат на влошеното ни финансово състояние поради това, че продаваме под себестойност и поради това, че имаме голям обем на несъбрани вземания. Най-точният и най-ясен изход от цялата ситуация, макар че сигурно е болезнен и много скъп, е преминаването към индивидуално мерене и отговорност. Или съвкупност от много ползватели, но с една отговорност, която да позволява същия начин на действие, какъвто се позволява при ползване на електрическа енергия, телефонни услуги, вода". Според Богомил Николов от "Активни потребители" обаче системата не позволява абонатите да се изключват индивидуално: "Принципът, че който пие, трябва да плаща, е безспорен. Въпросът е защо най-големите длъжници не са спирани, начело със Софийския университет с милион и 300 хиляди". Председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Илия Николаев също коментира идеята на Гогов: "Не би трябвало, ако неплащащите са повече от половината или от две трети, да се изключи цялата сграда". Шефът на "Булгаргаз" заяви, че топлофикациите ще плащат авансово за газ, тъй като компанията също плаща предварително на доставчиците си.
Източник: Дарик радио (29.10.2012)
 
Топлофикациите дължат на "Булгаргаз" 191 млн. лева 191 милиона лева са текущите задължения на всички топлофикации към "Булгаргаз" към момента, каза изпълнителният директор на дружеството Димитър Гогов в предаването "Референдум" на БНТ. По неговите думи от 2002 година насам "Топлофикация София" има един и същ процент неразплатени суми, за получено гориво. Независимо от цената на природния газ, процентът неплатени задължения на "Топлофикация София" е един и същ", изрази учудване Гогов.
Източник: Дневник (21.11.2012)
 
"Булгаргаз" вече има конкурент На 1 януари в българския газов пазар може да настъпят сериозни промени. Те обаче няма да са породени от новия дългосрочен договор с "Газпром". Или поне той няма да е пряката причина за тях. Най-вероятно от началото на годината "Овергаз", дъщерното дружество в България на руския газов гигант, ще започне да си доставя газ, избягвайки досегашния монопол на "Булгаргаз". Доскоро това беше невъзможно, тъй като държавата и двете й газови дружества всячески препятстваха навлизането на нов играч. Миналата седмица изпълнителният директор "Булгаргаз" в интервю за "Капитал" вече сигнализира за промяната, като каза, че компанията вече нямала задължение за доставки към "Овергаз". "По какъв начин те ще си осигуряват газа не е моя работа да коментирам", допълни той. Пред "Капитал" заместник изпълнителният директор на "Овергаз инк" АД Светослав Иванов потвърди, че до края на годината компанията ще сключи договор за пренос с "Булгартрансгаз" и от началото на 2013 г. ще може да доставя газ на своите клиенти, който не е закупен от доскорошния държавен монополист "Булгаргаз". Иванов не уточнява от кого ще идва суровината за най-голямото българско газоразпределително предприятие, но най-вероятно става въпрос за "Газпром". От това развитие има една добра и една лоша новина. Добрата е, че българските потребители на газ ще имат реален избор на доставчици. Лошата е, че "Булгаргаз" ще трупа още повече загуби, тъй като едва ли управлението му ще се подобри драстично. А това са загуби за данъкоплатците. Компанията се опитва сериозно да измести "Булгаргаз" поне от две години. През 2010 г. изтече договорът за доставки на газ от дъщерното на "Газпром" дружество към държавната фирма. Тогава Димитър Гогов беше коментирал, че фирмата е продавала газа с около 7 до 8% по-скъпо, отколкото го е купувала, като с тази надценка е била развивана газопреносната мрежа на "Овергаз" в България. Вече две години "Овергаз инк" доставя суровина само като заплащане за транзитния договор на "Газпром". От това тя печели по един долар на всеки 1000 куб.м газ, или между един и един и половина милиона долара годишно (в зависимост от обема на транзита). Доскоро "Булгаргаз" имаше фактически монопол върху вноса на газ, макар че поне на теория пазарът в България е lиберализиран още през 2007 г. Причината за това, е че дружеството е резервирало целия капацитет на транзитната система в Румъния. Поради това никой конкурент, дори да си е осигурил газ директно в Русия или Украйна не можеше да го докара в България. Случайно или не, миналата седмица, в деня, в който бяха подписани споразуменията за газопровода "Южен поток" и дългосрочните договори за доставка, Европейската комисия публикува информационен доклад относно състоянието на енергийните пазари в ЕС, в който изрично се казва: "Трябва да бъде приложено изискването за предоставяне на пълен достъп на трети страни до газопреносната мрежа..." На практика досега "Овергаз" и "Газпром експорт" продаваха на "Булгаргаз", а след това дъщерното дружество на руския газов гигант си купуваше същата суровина, за да я продаде на крайните си клиенти. Стигаше се до абсурдни ситуации, в които "Овергаз" получаваше газ на по-ниска цена от тази, на която го е доставил на държавната компания, тъй като регулаторът ДКЕВР задържаше цените на вътрешния пазар по-ниски от доставните. Изпълнителният директор на "Овергаз холдинг" Сашо Дончев пък постоянно критикуваше "Булгаргаз", че тя е единственият посредник в цялата схема по вноса на природен газ. От компанията дори намекваха, че ударите срещу него са започнали, когато "Овергаз" заяви намерението си да заобиколи държавния доставчик. Завоят започна още в началото на годината, когато от "Газпром" подновиха натиска да стъпят директно на българския пазар. В средата на годината министърът на икономиката Делян Добрев заговори за реално отваряне на пазара. В интервю за "Капитал" Добрев тогава заяви: "Името на доставчика няма значение, ако предложи по-добра цена." След подписването на дългосрочните договори за доставка на газ от Русия миналата седмица пък се появи съмнение, че резкият спад на цената (към юли тази година газът, доставян в Германия по дългосрочни договори, беше с близо 100 долара за 1000 куб.м по-евтин от този в България) e свързан с други ползи за руската компания. Една от тях може да е обещанието за директен достъп до българския пазар. Сега остава да се види дали все пак "Булгаргаз" ще пусне друг доставчик, като освободи капацитет по транзитния газопровод в Румъния. ато се има предвид, че през мрежата на "Овергаз" минават 35% от потреблението на газ в България (по информация на самото дружество), това означава сериозно разместване на газовия пазар в страната. Пред "Капитал" Гогов каза миналата седмица, че не е притеснен от евентуалната конкуренция. Това обаче едва ли е точно така. "Булгаргаз" вероятно ще изгуби приходи, тъй като ще препродава с една трета по-малко газ. В средносрочен план тенденцията само може да се засилва. Освен това държавното дружество ще остава с по-малко платежоспособните клиенти. Само "Топлофикация - София" дължи към края на миналата година 191 млн. лева на газовата компания и отделно още толкова на Българския енергиен холдинг. В тежката ситуация, в която се намира "Булгаргаз", това е сериозен удар. Само за последното деветмесечие загубите на компанията стигнаха 112 млн. лева (основно заради разликите между пазарната и регулираната цена на газа, която е по-ниска), нарастване със стряскащите 423% спрямо деветмесечието на 2011 г. Получената отстъпка от 11% в цените на газа през миналата година вероятно ще стопи тази загуба. Новите цени на газа, закупуван от "Газпром" от 2013, които се очаква да бъдат с около 23% по-ниски от пика им през миналата година, също ще облекчат положението на "Булгаргаз", но това няма как кардинално да подобри отношенията с лошите клиенти, на които компанията трябва да продава газ по политически и социални причини.
Източник: Капитал (26.11.2012)
 
ДКЕВР: Цените на газа и парното падат с до 7% от януари Цените на природния газ и парното ще бъдат намалени с до 7% от началото на следващата година. Това каза председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев днес след откритото заседание на комисията. Той обаче подчерта, че това все още са само предварителни разчети, тъй като "Булгаргаз" не е внесла предложението си за намаление на природния газ за първото тримесечие на годината. "Когато това стане, ще можем с точност да ви кажем какво ще е намалението от януари", посочи Семерджиев. Държавната "Булгаргаз" трябва да внесе заявлението си за нови цени до 10 декември. Според Семерджиев компанията може да направи това и по-рано, но винаги "за съжаление" изчаквала последния момент. Причина за оптимистичните прогнози за намаление на цената се дължат на подписаното преди две седмици споразумение между "Булгаргаз" и "Газпром" за доставките на газ за страната ни от началото на 2013 г. С него страната ни получи отстъпки от над 20% в цената на природния газ, с което цената, която българите ще плащат за тази суровина, почти се изравни с тази в Германия. Според неофициални източници става въпрос за малко над 400 долара за 1000 куб. метра. За първи път прогнозата на ДКЕВР за 7% намаление на природния газ съвпадат с тази на "Булгаргаз". Пред "Капитал Daily" обаче изпълнителният директор на Български енергиен холдинг Михаил Андонов коментира, че очакванията му са природния газ да поевтинее поне с 10% от януари. Неговото мнение едва ли е без значение, като се има предвид, че "Булгаргаз" е част от холдинга, а изпълнителният директор на газовата компания Димитър Гогов беше коментирал, че ще съгласува бъдещето намаление с принципала си. Ако и министерството е за по-голямо намаление, е много вероятно ДКЕВР също да се съобрази с тяхното мнение. Със сигурност освен цените на парното и природния газ, ще бъде намалена и цената на електронергията от когерениращите мощности на топлофикациите. Сега тази енергия, подобно на зелената се изкупува по преференциални цени, които Националната електрическа компания е длъжна да плаща. Тарифата за електроенергията от "Топлофикация София" в момента дори е по-висока отколкото тази за вятърна и слънчева енергия, което беше повод за критики, че по-този начин цяла България субсидира столичното дружество.
Източник: Капитал (28.11.2012)
 
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) обвини "Топлофикация София" в злоупотреба с монополно положение, съобщиха от ведомството. Дружеството има право да опровергае информацията преди окончателното произнасяне на антимонополния орган. Жалба срещу парното е подал топлинният счетоводител "ПМУ Инженеринг". Според дружеството столичната топлофикация се е включила неправилно на пазара на разпределение на сметките. Първи от "Топлофикация София" се оплакаха от най-големия топлинен счетоводител - "Техем", преди две седмици. Според дружеството парното е нелоялен конкурент и може да застраши свободния избор на потребителите. От "Топлофикация София" обясниха, че в момента юристите им се запознават с определението и ще реагират в законовия срок.
Източник: Труд (28.11.2012)
 
Собственикът на „Минстрой холдинг” с приза „Мистър Икономика” Собственикът на „Минстрой холдинг” Николай Вълканов получи престижното отличие „Мистър Икономика” за 2012 г. Наградата му беше връчена от министъра на икономиката Делян Добрев. През тази година фирмата „Върба-Батанци”, ръководена от Вълканов, спаси от фалит „Горубсо - Мадан”, като придоби дружеството срещу 30 млн. лева. „По време на кризата успяхме да запазим над 850 работни места и да открием нови, каза новият Мистър Икономика при получаването на статуетката „Рибарят и златната рибка”, която е изработена от Ставри Калинов. „Увеличихме производителността в рудодобива между 30 и 40%, както и заплатите в сектора”, сподели още Николай Вълканов. За първи път в историята на конкурса се дава и отличие „Мисис Икономика”, което отиде при генералния директор на „Белла България” Елза Маркова. През тази година организаторите раздадоха и три специални награди - на “Топлофикация София”, на “Търкиш еърлайнс” и община Стара Загора. Класацията се извърши в девет категории, за които са били номинирани 45 бизнесмени и финансисти.
Източник: Монитор (30.11.2012)
 
С поне 8% ще поевтинее парното от Нова година. Причината е в падането на цената на природния газ от 1 януари. За първото тримесечие на 2013 г. "Булгаргаз" ще поиска ДКЕВР да свали цената на синьото гориво с около 9%, заяви изпълнителният директор на компанията Димитър Гогов. Той обаче отказа да прогнозира как това ще се отрази на цените на топлофикациите, като обясни, че това зависи от регулатора. Преди седмица председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев обяви, че комисията вече е разгледала различни варианти и въпреки че все още не разполага с официалното заявление от "Булгаргаз", може да каже, че цената на парното от 1 януари ще падне между 7 и 9 процента. Според изчисленията на ДКЕВР поевтиняването ще бъде близко до процента, с който ще падне цената на газа. Освен по-ниската цена, на която "Булгаргаз" ще купува синьото гориво от Русия, което ще се отрази и на цената за българските потребители, за поевтиняването на парното от Нова година ще помогне и падането на курса на долара и лекото намаление на газа от 1 октомври с 0,67%, което не беше отразено в тарифите на топлофикациите, обясни Семерджиев. Така излиза, че при евентуално поевтиняване на газа от Нова година с 9% регулаторът ще свали цените на парното в различните градове с поне 8 на сто. Така, ако януари бъде студен и сметката за тристаен апартамент през същия месец на миналата година е била 200 лв., то сега тя ще падне поне с 16 лв. Реално абонатите ще усетят поевтиняването през февруари, когато ще плащат януарските си сметки.
Източник: Стандарт (06.12.2012)
 
Цената на природния газ пада с почти 10% Цената на природния газ ще бъде намалена с почти 10% от януари и ще стане 656.47 лв. за 1000 куб. метра без ДДС. Това показват данните от доклада на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за определяне на цените на природния газ за първото тримесечие на 2013 г., който беше публикуван в петък. Според разчетите на комисията синьото гориво ще поевтинее с 9.87%, което е със 71.89 лв. по-малко от цената, която потребителите плащат в момента за 1000 куб. метра. В цената са включени и допълнителните 7.58 лв., които "Булгаргаз" поиска за възстановяване на недовзет приход за предишни периоди. Според компанията той достига 250 млн. лв., като за първото тримесечие от него ще бъдат възстановени едва 6 млн. лв. За първи път от няколко години цената включва и 2% надценка, която дружеството принципно трябва да получава. Цените на парното също ще станат по-ниски от началото на следващата година, заедно с цените на електроенергията, произвеждана от топлофикациите. Според доклада на ДКЕВР цената на парното в София ще намалее с 7.1%, а на електроенергията от "Топлофикация София" - с 6.1 на сто. Както председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев обеща, това намаление е повече от прогнозираното от изпълнителния директор на столичното дружество Стоян Цветанов намаление с около 5%. В интервю за "Капитал Daily" (цялото интервю четете в сряда, 19 декември) той коментира, че по разчети на дружество при намаление на цената на природния газ между 9.3-9.8% цената на парното трябва да поевтинее с около 5.3-.5.4 процента. "Само по този начин топлофикация може да постигне резултат около нулата или да е на минимална загуба", посочи Цветанов. Той също допълни, че в противен случай по-голямо процентно намаление ще доведе дружеството до финансова загуба. "Ако приемем, че цената на "Топлофикация София" намалее около 7.2-7.4%, това ще доведе до 25 млн. лв. загуба за цялата 2013 г.", допълни той. В Пловдив парното също ще поевтинее, но с - 5.9%, за сметка на това преференциалната цена на елекетроенергията ще бъде намалена с 6.9 на сто. В Плевен и Бургас намалението на парното ще е съответно с 5 и 4.4%, а на електроенергията от когенерации с 8.4 и 9.6%. Комисията предага по-ниски цени на всички топлофикационни дружества в страната. Във вторник предложените от комисията цени ще бъдат обсъдени на консултативен съвет, на който присъстват представители на големите клиенти на "Булгаргаз" - индустрията, топлофикациите както и синдикатите. След това те трябва да бъдат подложени и на обществено обсъждане, след което до края на следващата седмица ще бъде взето и окончателното решение. Обикновено обаче то не се различава от предложеното в доклада на комисията.
Източник: Капитал (15.12.2012)
 
Цената на природния газ пада с почти 10% Цената на природния газ ще бъде намалена с почти 10% от януари и ще e 656.47 лв. за 1000 куб. метра без ДДС. Това показват данните от доклада на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за определяне на цените на природния газ за първото тримесечие на 2013 г., който беше публикуван в петък. Според разчетите на комисията горивото ще поевтинее с 9.87%, което е със 71.89 лв. по-малко от цената, която потребителите плащат в момента за 1000 куб. метра. В цената са включени и допълнителните 7.58 лв., които "Булгаргаз" поиска за възстановяване на недовзет приход за предишни периоди. Според компанията той достига 250 млн. лв., като за първото тримесечие от него ще бъдат възстановени едва 6 млн. лв. За първи път от няколко години цената включва и 2% надценка, която дружеството принципно трябва да получава. Комисията все пак е завишила предложението на "Булгаргаз", което беше за 9.3% намаление на цената. Разликата реално идва от по-ниския курс на долара, заложен от регулатора. В предложението на "Булгаргаз" той е с 3.17% по-нисък спрямо предходното тримесечие, а според разчетите на ДКЕВР намалението на курса долар/лев е 3.39%. Разликата идва от това, че комисията е взела данни, отразяващи не само последно, а последните две тримесечия. В предишни тримесечия големите разлики между поисканото от "Булгаргаз" и това, което ДКЕВР определяше, идваха от разликата в заявените за продажба количества природен газ. Този път обаче в доклада на регулатора се отчита, че прогнозираните количества газ за продажба са в съответствие от заявените от техните клиенти. Председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев преди дни коментира, че "Булгаргаз" вече са се научили как да подават заявленията си и затова не се получават големи разлики между поисканото и решението на регулатора. От доклада на комисията обаче не става ясно колко количества газ ще бъдат използвани от газохранилището в Чирен. В предишни периоди този газ беше по-евтин и помагаше крайната цена да бъде потисната. За първи път обаче през първото тримесечие на годината газа от Чирен ще бъде по-скъп от руския, за който беше договорено намаление от 22% от началото на годината. Това може да се види и от доклада на ДКЕВР, според който по два от договорите на "Булгаргаз" за внос и местен добив цените намаляват съответно с 10.65 и 9.85%, а по третия се увеличават с 3.28%. Цените на парното също ще паднат от началото на следващата година заедно с тези на електроенергията, произвеждана от топлофикациите. Според доклада на регулатора цената на парното в София ще намалее със 7.1%, а на електроенергията от "Топлофикация София" с 6.1%. Както председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев обеща, това намаление е повече от прогнозираното от изпълнителния директор на топлофикация Стоян Цветанов намаление с около 5%. В интервю за "Капитал Daily" (цялото интервю четете в сряда, 19 декември) той коментира, че по разчети на дружеството при намаление на цената на природния газ между 9.3-9.8% цената на парното трябва да поевтинее с около 5.3-5.4%. "Само по този начин топлофикацията може да постигне резултат около нулата или да е на минимална загуба", посочи Цветанов. Той също допълни, че в противен случай по-голямо процентно намаление ще доведе топлофикацията до финансова загуба. "Ако приемем, че цената на "Топлофикация София" намалее около 7.2-7.4%, това ще доведе до 25 млн. лв. загуба за цялата 2013 г.", допълни той. В Пловдив парното също ще поевтинее, но с 5.9%, за сметка на това преференциалната цена на електроенергията ще бъде намалена с 6.9%. В Плевен и Бургас намалението на парното ще е съответно с 5 и 4.4%, а на електроенергията от когенерации с 8.4 и 9.6%. Комисията предлага намаление на цената във всички останали топлофикации в страната. Във вторник предложените от комисията цени ще бъдат обсъдени на консултативен съвет, на който присъстват представители на големите клиенти на "Булгаргаз" - индустрията, топлофикациите, както и синдикатите. След това те трябва да бъдат подложени и на обществено обсъждане, след което до края на следващата седмица ще бъде взето и окончателното решение. Обикновено обаче то не се различава от това, предложено в доклада на комисията.
Източник: Капитал (17.12.2012)
 
Газова "промоция" Острото недоволство на топлофикациите заради изискването за 100% авансово плащане на природния газ накара "Булгаргаз" да предложи компромисен вариант на клиентите си, но само за първите три месеца на 2013 г. С него авансовото плащане се заменя с плащане на сметките на два транша през текущия месец плюс 25% авансово плащане за следващия месец. Това става ясно от писмо, публикувано на сайта на "Булгаргаз" в петък, което клиентите на компанията трябваше да разпишат до 16:00 в неделя. Според писмото промяната в договора е продиктувана от становищата на клиентите на дружеството и след съгласуване с доставчика "Газпром". Пред "Капитал Daily" обаче самите клиенти на "Булгаргаз" заявиха, че не са доволни и вместо облекчение виждат в новите условия още по-утежняващи изисквания. Компромисът, който "Булгаргаз" предлага сега, е доставките за януари да бъдат изплатени с два транша от по 50% в рамките на самия месец, а доставките за февруари и март да се предплащат в размер на 25% от договорените количества. Останалата сума по тях ще се доплаща също в два транша – един от 25% и един от 50% в рамките на месеца. Доставчикът ще издава и съответното кредитно или дебитно известие към клиента в началото на месеците февруари, март и април. Така 100% авансовото плащане ще влезе в сила чак от второто тримесечие на годината. То всъщност е едната опция за разплащане, която "Бугаргаз" предлага. Другата е чрез учредена гаранция в полза на "Булгаргаз". Този вариант обаче в период на криза и ниска събираемост на вземанията е още по-неизгоден за дружествата. Дружество като "Топлофикация София" например трябва да учреди гаранция за 120 млн. лв., което при финансовото му състояние – задължения от близо 170 млн. лв. към "Булгаргаз", няма как да се случи. Вместо тримесечна промоция обаче клиентите на "Булгаргаз" видяха в новите условия още по утежняващи изисквания. Според зам.-председателя на Асоциацията на топлофикациите в България Валентин Терзийски по този начин дружествата ще трябва да плащат през февруари и март не 100, а 125% от стойността на газа. "Новото изискване е свързано с паричния поток, договорен с "Газпром", посочи Терзийски. Константин Стаменов, председател на федерацията на големите енергийни консуматори, също коментира, че с новите условия авансовото плащане става още по-авансово с 15-ина дни. И според него също причината е в договора с "Газпром". Терзийски обясни, че топлофикациите все още не са подписали договорите си, защото изчакват ДКЕВР да одобри общите условия, предложени от "Булгаргаз". Индустриалните консуматори пък ще изчакат да мине и заседанието на Консултативния съвет към регулатора във вторник с представители на бизнеса, на който ще бъде повдигнат въпросът за евентуалните санкции за клиентите при неспазване на заявените количества газ. Отстъпки за тях не се предвиждат в новото предложение на "Булгаргаз". Освен авансово плащане "Булгаргаз "иска от клиентите си да плащат, ако консумират по-малко или повече от заявените количества газ. Така, ако потреблението е с 5% повече от поръчаното, клиентът трябва да плаща допълнителните количества с 10% по-скъпо. Санкция има и ако бъдат използвани с 20% по-малко от заявените. Такава клауза - "купуваш или плащаш", има и в договора между "Булгаргаз" и "Газпром". Топлофикационните дружества се обявиха против тези санкции, тъй като за тях е много трудно да прогнозират с точност потреблението си. Те също така предложиха вместо санкции за клиентите за надвзети или недовзети количества да има балансиращ пазар на природен газ, на който излишните количества да бъдат продавани. Това обаче няма как да се случи до края на годината, тъй като трябва да бъде регаламентирано чрез множество законови и подзаконови актове. Изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов обаче успокои клиентите си, че тези санкции ще бъдат приложени само ако подобни мерки бъдат предприети и от страна на "Газпром" към "Булгаргаз" в края на всяка година. "Досега обаче такава санкция никога не е била налагана", обясни Гогов.
Източник: Капитал (18.12.2012)