Новини
Новини за 2015
 
Над 1.2 милиона лева за данъци дължи "Топлофикация - София" за 2014 г. Дружеството приключи годината с отрицателен резултат от 55.9 милиона лева. Това е записано в бизнес плана на компанията, който е внесен за разглеждане в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Той ще бъде разгледан от регулаторния орган в сряда. "Топлофикация -София" смята да се модернизира в периода 2015 - 2019 г. Целта е технологичното обновление да стопи производствените разходи и да повиши енергийната ефективност на централите. За това обаче се говори от години, но дълговете на дружеството не му позволяват големи волности в инвестиционната програма. Тъй като няма пари, за модернизацията ще отидат само 13% от собствените средства на дружеството. Останалата част от обновлението се планира да бъде покрита от кредити и грантови схеми. Предвид финансовото състояние на компанията обаче не е ясно дали в кратки срокове ще се намери банка, която да отпусне заем. "Топлофикация - София" страда от хронична липса на средства. Наред с несъбраните пари от клиенти към средата на миналата година дружеството дължеше на "Булгаргаз" над 45 милиона лева. Отделно от това то държеше на влог в КТБ 80 милиона лева, които продължават да бъдат блокирани и не е ясно дали и каква част изобщо може да бъде възстановена. Заради това шефът на дружеството Стоян Цветанов бе уволнен през лятото на миналата година. Според председателя на общинския съвет Елен Герджиков тогава и ГЕРБ са оттеглили доверието си от Цветанов, след като той не е дал задоволителен отговор на въпроса защо всички средства за инвестиции са в една банка. Самият Цветанов пък се оправда, че решението за сметките на "Топлофикация - София" да бъдат в КТБ не е негово. Сметката била открита през 2004 г., за да може плащанията към "Булгаргаз", НЕК и БЕХ да стават бързо, тъй като и те ползват услугите на същия трезор.
Източник: Сега (12.01.2015)
 
Софийското парно дължи 1.2 милиона лева на НАП Над 1.2 милиона лева за данъци дължи "Топлофикация - София" за 2014 г. Дружеството приключи годината с отрицателен резултат от 55.9 милиона лева. Това е записано в бизнес плана на компанията, който е внесен за разглеждане в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Той ще бъде разгледан от регулаторния орган в сряда. "Топлофикация -София" смята да се модернизира в периода 2015 - 2019 г. Целта е технологичното обновление да стопи производствените разходи и да повиши енергийната ефективност на централите. За това обаче се говори от години, но дълговете на дружеството не му позволяват големи волности в инвестиционната програма. Тъй като няма пари, за модернизацията ще отидат само 13% от собствените средства на дружеството. Останалата част от обновлението се планира да бъде покрита от кредити и грантови схеми. Предвид финансовото състояние на компанията обаче не е ясно дали в кратки срокове ще се намери банка, която да отпусне заем.
Източник: Сега (12.01.2015)
 
"Топлофикация София" дължи на БЕХ 500 млн. лв. Дълговете на "Топлофикация София" са около 630 милиона лева. Само към Българския енергиен холдинг борчовете са половин милиард лева. Останалите 130 милиона дружеството е натрупало към обществения доставчик "Булгаргаз". Това отчете вчера Любен Параланов, председател на Съвета на директорите в "Топлофикация София", който представи бизнес плана на дружеството за периода 2015-2019 г. пред Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Макар че трудно ще излезе от спиралата на дълговете, компанията има и вземания. Столичното парно има да получава около 130 милиона лева от НЕК за произведения и продаден ток. Отделно от това почти толкова - над 120 милиона лева, дължат клиентите на компанията. Не е ясно обаче как точно дружеството ще стимулира потребителите да плащат редовно сметките си. В момента събираемостта е 82%, което е ръст спрямо април м.г. Тогава стана ясно, че редовните платци, които нямат нито едно задължение към парното, са 65% от всички клиенти на дружеството. "Останалите 18% от неплатените сметки в момента са или под формата на разсрочване, или под формата на съдебни дела. Основната задача на бизнес плана е подмяната на 34 - 35 км от топлопреносната мрежа за всяка година - общо 150 км в този програмен период", обясни Параланов. "Ако годишно се подменят 30 км, при 3000 км колко години ни трябват? Около 100", контрира го обаче председателят на ДКЕВР Светла Тодорова. Тя изрази съмнение, че "Топлофикация София" ще успее да изпълни програмата си, тъй като "никога няма 100% покриване между бизнес план и неговата реализация". СМЕТКИ 71.65 лв. е била средната сметка за парно в Пловдив през декември, отчетоха вчера от ЕВН. Това е с 13.45 лв., или с 15.8% по-малко спрямо средната стойност година по-рано - през декември 2013 г. тя е била 85.1 лв. За сравнение средната сметка на фактурите за битовите потребители през ноември м.г. е била 60.35 лв. От 1 юли с решение на ДКЕВР пловдивското парно продава един мегаватчас топлинна енергия за 90.74 лева. През декември 2013 г. цената е била 86.36 лева, допълват от ЕВН.
Източник: Сега (15.01.2015)
 
Новият изпълнителен директор на държавното дружество „Булгаргаз” е Петър Иванов, той замества на поста Дафинка Янкова, която влезе в борда на дружеството в края на 2013 г..Преди седмици в Съвета на директорите на дружеството беше назначен Илиян Дуков, син на бившата депутатката от ГЕРБ Снежана Дукова. Приемственост в компанията осигурява Ботьо Велинов, който също беше назначен в „Булгаргаз" в края на 2013 година. Досега Иванов работи във „Варна-про", специализирана в доставки на корабно оборудване и изграждане на газопроводи. Варненската фирма е в основата на „Консорциум Варна про енерджи", който има лиценз за газоснабдяване на община Балчик. „Варна-про" участва в консорциум с австрийската „Хаубау Хох-Унд Тийфбаугезелшафт" във „Консорциум Хабау - Варна", която изгражда българско-румънската газова връзка. Преди това компанията е работила по проекти на Черноморската технологична компания и Ситигаз. В друг консорциум „Варна-про" и „Хаубау" участваха и в обществената поръчка за строеж на газопровода Добрич - Силистра през 2013 г., но тогава бяха отстранени от „Булгартрансгаз" с мотива, че не изпълняват изискванията на търга. Само преди месец от поста си беше отстранен Кирил Темелков, най-дълго задържалият се в последните години изпълнителен директор на „Булгартрансгаз". В последните няколко месеца от управлението на ГЕРБ Петър Иванов беше за кратко и главен счетоводител на НЕК. В този период той е участвал в управата на пенсионноосигурително дружество „Алианц" и „Свободна зона Русе". Със смяната на ръководството на "Булгаргаз" правителството на ГЕРБ, Реформаторския блок и АБВ завърши подмяната на мениджмънта на държавната енергетика. Рокадите на ръководните органи на компаниите е редовна практика след смяната на властта, но поради зачестилите избори в последните години въртележката в бордовете стана изключително шеметна.
Източник: Капитал (05.02.2015)
 
Софийския районен съд ще гледа днес наказателно дело срещу бившия шеф на „Топлофикация София” - Валентин Димитров, по-известен като Вальо Топлото, съобщава Нова телевизия. Той е обвинен за валутни престъпления за десетки милиони лева. Проверката обхваща два различни периода между 1999-та и 2006 година. Става въпрос за съмнителни или необявени финансови операции за над 22 млн. лева. Съмнителните сделки са правени, както в България, така и в Австрия.
Източник: Преса (11.02.2015)
 
Бившият шеф на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров е осъден на три години затвор и на втора инстанция по делото за безстопанственост. Състав на Софийския апелативен съд призна Димитров за виновен, но измени присъдата на градския съд, като реши, че той е извършил едно продължавано престъпление в течение на няколко години, а не две, както бе приел Софийският градски съд. Както първата инстанция, така и САС оправда подсъдимите с Димитров бивши членове на борда на директорите на дружеството Илко Йоцев, Иванка Диловска, Георги Рогачев, Георги Ненков и Пламен Василев. Апелативният съд обаче не приема, че разпиляното от Димитров е в размер на над 422 000 лева, а е преценил, че то е по-малко ­ над 325 000 лева. По тази причина САС е намалил и размера на уважения граждански иск от страна на "Топлофикация София". Въпреки промените в обвинението апелативните съдии смятат, че Валентин Димитров трябва да получи ефективно наказание и то дори би трябвало да е повече от 3 г. затвор, каквото му е наложил СГС, като е приел, че надделяват смекчаващите вината обстоятелства. САС приема точно обратното ­ че превес имат утежняващите вината на Димитров обстоятелства, като цитира размера на разпиляно имущество, тригодишния период, през който е извършвано престъплението, злоупотребата със служебно положение и липсата на обществени поръчки при сключване на 17 договора за рекламни материали. Апелативната инстанция обаче не завишава размера на наказанието на Димитров заради продължителния период, минал от извършване на престъплението през 2003-2006 г.
Източник: Монитор (20.02.2015)
 
Финансовото състояние на "Булгаргаз" е стабилизирано благодарение на газа от хранилището в Чирен. Това съобщи членът на ДКЕВР Димитър Димитров пред парламентарната комисия, наблюдаваща регулатора. "Булгаргаз" няма затруднения за разплащане с доставчиците си, каза Димитров, но напомни, че наближава периодът за новото запълване на хранилището, за което засега липсват необходимите средства. Причината за това са големите длъжници, един от които е "Топлофикация София", която дължи почти 1 млрд. лв. на БЕХ и на "Булгаргаз".
Източник: Стандарт (06.03.2015)
 
Консултанти предлагат концесия за парното в София Наетият от общината консултант "Грант Торнтон", който трябваше да анализира състоянието на задлъжнялата "Топлофикация София", предлага общинското дружество да се даде на концесия. Това става ясно от доклада на комисията, която е разгледала анализа, внесен за одобрение от Столичния общински съвет. "Анализът на приложимите форми на публично-частно партньорство показват, че максимален размер на инвестициите и защита на публичния интерес се постигат чрез провеждане процедура по закона за концесиите", пише в доклада. Сред другите възможности са приватизация, публично-частно партньорство според едноименния закон и пр. "Това е първата стъпка. Ако общинските съветници приемат доклада, предстоят анализи - финансов, правен, технически и екологичен, и тогава ще се вземе окончателно решение", коментира пред "Сега" шефът на стопанската комисия Николай Стойнев. Консултантите изтъкват, че предимствата от това решение са гъвкавост при определяне на финансовия модел и постъпления от концесията, с които могат да се плащат задълженията на парното към БЕХ на стойност около 1 млрд. лв. Именно те станаха причина да се направи анализ за оптимизиране и подобряване дейността на "Топлофикация София". Друго предимство е, че ще се осигури социална поносимост на цената и има механизми за контрол върху дейността на оператора. Според закона за концесиите максималният срок е 35 г., но в анализа не се посочва докога да е концесията.
Източник: Сега (11.03.2015)
 
Дълговете на "Топлофикация - Плевен" към "Булгаргаз" достигнаха 50 млн. лв. Задълженията на "Топлофикация - Плевен" към "Булгаргаз" са се увеличили с 27.994 млн. лв. през 2014 г., с което общите й дългове към държавния газов доставчик достигат 50 млн. лв. В бизнес плана на топлофикацията, е посочено, че задълженията към "Булгаргаз" трябва да се изплащат чрез директни преводи от страна на Националната електрическа компания (НЕК) за произведената от дружеството електроенергия. Заради лошото финансово състояние на НЕК обаче част от тези плащания се бавят, което в крайна сметка рефлектира върху "Булгаргаз". Най-голямата топлофикация в страната – софийската, по последни данни има 20 млн. лв. текущи задължения към "Булгаргаз". За периода 2015-2019 г. "Топлофикация - Плевен" е предвидила 13.610 млн. лв. инвестиции, което е с над 8 млн. лв. по-малко в сравнение с предходния четиригодишен период. Средствата ще бъдат използвани най-вече за проекти, насочени към намаляване на производствените разходи. За ремонтни дейности пък ще бъдат използвани 12.704 млн. лв. От дружеството предвиждат и ръст на произведената електрическа енергия със 7% годишно.
Източник: Капитал (11.03.2015)
 
“Топлофикация София” предлага отказ от хартиена фактура “Топлофикация София” вече предлага отказ от хартиена фактура, съобщиха от дружеството. За да се заяви електронна фактура, е достатъчно да се изпълнят три стъпки: да се изтегли заявление от www.toplo.bg, да се попълни и да се изпрати на e-faktura@toplo.bg. Заявления се приемат и в деловодството на дружеството – кв. “Борово”, ул. “Ястребец” №23, или в касите на компанията, като заявленията за физически и юридически лица са различни. За да насърчат абонатите да се откажат от хартиената фактура, от “Топлофикация София” предвиждат специални награди, които ще се разиграват на томболен принцип между заявилите е-фактура. От компанията уточняват и че процесът е обратим – ако някой реши да се върне към хартиена фактура, може да го направи във всеки един момент. От топлофикацията казаха още, че февруарските сметки за парно и топла вода вече са на разположение на столичани на интернет страницата на дружеството www.toplo.bg и в касите на компанията. През февруари средната месечна температура е била +1,8 градуса С, а фактурираната топлинна енергия е 425 158 мвтч.
Източник: Монитор (17.03.2015)
 
Столичната Топлофикация отива на концесия Столичната Топлофикация да бъде отдадена на концесия. Това са гласували общинските съветници на проведеното на 12 март тази година заседание на Столичния общински съвет. Решението е взето с оглед подобряване работата на дружеството на "Топлофикация София” ЕАД. Според доклада на консултанта "Грант Торнтон", нает да изготви анализ за състоянието на дружеството публично-частно партньорство чрез провеждане на концесионна процедура е най-добрият метод. концесията ще позволи, от една страна, да се използват ресурсите на частния партньор, а от друга, кметството да получава концесионна такса, с която да се покриват дълговете към БЕХ.
Източник: Money.bg (24.03.2015)
 
Действията на държавата срещу дефицита в НЕК продължават. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще ореже с до 7% от април цените, по които държавната електрокомпания изкупува тока от топлофикациите. Намалението се обяснява с очакваното поевтиняване на природния газ с 13% също от април. От общо 644 млн. лв. дефицит в НЕК за м.г. 231 млн. лв. се дължат на завишените цени на тока от топлофикации и заводски ТЕЦ-ове. Електроенергията от „Топлофикация София“ ще поевтинее със 7% до 218,94 лв. за мегаватчас. В същото време понижението на цените на топлинната енергия ще бъде с близо 11%. Това съотношение е в полза на абонатите на парното. Цената на тока от „ЕВН Топлофикация“ в Пловдив ще падне с 6% до 185,45 лв./мвтч, докато парното там ще поевтинее от април с 12%. Във Варна стойността на електроенергията ще намалее също с близо 6% до 209,30 лв./мвтч., а на топлинната енергия ще е двойно повече - с 13%. Дори след намалението от април обаче токът от топлофикациите ще се изкупува около 3 пъти по-скъпо спрямо енергията от държавната ТЕЦ „Марица-изток 2“ например. Три топлофикации - в Русе, в Перник и в Сливен, ще останат от следващия месец без преференциални цени и гарантирано изкупуване на тока, тъй като вече са изразходвали годишните си квоти, определени от регулатора.
Източник: Преса (24.03.2015)
 
Публичната компания Енергоремонт Холдинг е сключила договор с Топлофикация София за доставка на автоматика за абонатни станции. Контрактът е на стойност 441 860 лв. без ДДС или над 530 000 хил. с ДДС. Това е пореден договор за компанията от началото на годината. В началото на февруари Енергоремонт - Холдинг подписа договор с Мини Марица-изток за ремонтно възстановяване на ходови звена за багери за 400 хил. лв. По-рано информирахме, че компанията е избрана за изпълнител по три обявление на обществени поръчки, отново от Мини Марица-изток. Общата стойност на договорите възлиза на 13 млн. лв. без ДДС. Енергоремонт - Холдинг е един от кандидатите за възстановяване, ремонт и модернизация на тягови подстанции Бургас, Карнобат и Ямбол по железопътната линия Пловдив-Бургас. От допуснатите петима кандидати, компанията е предложила най-ниска цена – 15.78 млн. лв.
Източник: profit.bg (26.03.2015)
 
Печалбата на БЕХ със спад от над 36 на сто Печалба на Българския енергиен холдинг (БЕХ) продължава стремително да пада. През 2014 г. печалбата на дружеството преди данъци е била 286 млн. лв., докато година по-рано тя е била близо 415 млн. лева, което е намаление с 36,6%. Това става ясно от публикуваните данни от финансовия отчет на дружеството. Интересен факт е, че нетните парични потоци от финансовата дейност на БЕХ са отрицателни за 2014 г. - минус 84,8 млн. лв. Година по-рано приходите от финансова дейност са било за 480,8 млн. лв. Също така постъпленията от дивиденти на холдинга рязко са намалели. За миналата година те са били 27,5 млн. лв., а година по-рано те са били 81,7 млн. лв. Във финансовия си доклад за 2014 г. БЕХ отчита вземания от "Топлофикация София" за 53,5 млн. лв. само за миналата година, но записани в графата "нетекущи активи", съобщава iNews. В другата графа "текущи активи" пък е записано, че вземанията на БЕХ от дружеството са за 354,3 млн. лв. Холдингът има и блокирани сметки в КТБ за 14,7 млн. лв. Сред дългосрочните пасиви на холдинга най-голямото перо е облигационната емисия в нейната нетекуща част. По нея БЕХ има да изплаща още 972,9 млн. лв. към края на 2014 г. През 2014 г. БЕХ е предоставила заем на Мини "Марица Изток" за 60 млн. лв. за оперативни нужди. Газовият доставчик "Булгаргаз" е получи 62 млн. лв. заем от холдинга през изминалата година. Отделно НЕК също е получил нов заем от 53 млн. лв. БЕХ е закупил вземания на "Булгаргаз" от "Топлофикация София” за близо 120 млн. лв., става ясно от доклада на холдинга. В същото време оттам са продали свои вземания на "Мини Марица Изток" за 4,2 млн. евро. Същото упражнение е било направено и с ТЕЦ "Марица Изток 2" като там са продадени вземания за над 21 млн. лева.
Източник: econ.bg (11.05.2015)
 
„Топлофикация София“ е внесла в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) проект за съкращаване на срока за плащане на сметките за топлата вода и парното. Искането на фирмата е сумите за предходния месец да се издължават до края на следващия месец вместо до 30 дни след издаването на фактурите, както е сега. Експерти от КЕВР са отхвърлили предложението на топлофикацията с мотив, че фирмата е готова със сметките най-рано към 12-о число на месеца. Така на практика за клиентите биха останали едва две седмици за плащане. От комисията предлагат срокът да бъде 45 дни след изтичането на отчетния период. Столичната топлофикация настоява също да отпадне задължението й да съобщава на абонатите си каква сметка им е била начислена за същия месец на предходната година. Експертите на комисията смятат, че тази информация е полезна за клиентите, но би трябвало да се припомня не сметката в пари, а потребената енергия.
Източник: Преса (15.05.2015)
 
Публикувани са априлските сметки за парно на столичани, съобщиха от "Топлофикация София" ЕАД. От дружеството призовават гражданите да осигурят достъп до жилищата си, за да могат да бъдат отчетени уредите за дялово разпределение и да се подготвят изравнителните сметки за периода 1 май 2014 - 30 април 2015 г. Инкасаторите трябва да проверят и апартаментите, в които отоплителните тела не се използват или са свалени. От дружеството припомнят, че по новата Наредба за топлоснабдяването изчисляването на месечните сметките за топла вода и парно за следващия отчетен период става на базата на реалната консумация на топлинна енергия, отразена в сегашните изравнителни сметки.
Източник: Сега (18.05.2015)
 
Топлофикациите натрупали 229 млн. лв. борч към „Булгаргаз” С 229 млн. лв. задължения за природен газ е приключил отоплителният сезон за пет от топлофикациите у нас. Това показват данните на “Булгаргаз” към края на април. Най-големият борч, естествено се пада на най-голямата топлофикация - столичната. По данните на държавния газов доставчик към 30 април тя му дължи 146,8 млн. лв. В сравнение с края на миналата година “Топло-фикация - София” все пак е успяла да погаси 51-52 млн. лв. Въпреки това новите задължения на общинската топлофикация никак не са малки, особено предвид факта, че в началото на миналата година “Булгаргаз” продаде други нейни борчове за газ на БЕХ Те възлизаха на 128 млн. лв. Втора по задължения към “Булгаргаз” с малко над 47 млн. лв. е плевенската топлофикация, която само за четири месеца след края на 2014 г. е натрупала нов борч от над 20 млн. лв. “Топлофикация Бургас” дължи за синьо гориво 22,3 млн. лв. при 15,8 млн. лв. към края на миналата година. За първите четири месеца врачанското дружество е натрупало нови над 3 млн. лв. и вече има да дава за газ 11,8 млн. лв. С най-нисък борч русенската топлофикация - 999 хил. лв. Към края на миналата година обаче тя не е дължала пари на “Булгаргаз”. Тези четири топлофикации се свързват с бизнесмена Христо Ковачки. От дружествата нееднократно са обяснявали неплащането си за синьо гориво с това, че НЕК от своя страна не им плаща за произведения от тях ток от когенерационните мощности. Топлофикациите са основните клиенти на “Булгаргаз”. Според данните на газовата компания за миналата година клиентите от сектор “Енергетика” са консумирали 941 млн. куб. метра газ, като спрямо предходната година това е намаление с близо 4 на сто. При втория по обеми консуматор - химическата промишленост се регистрира увеличение на закупените количества с 5,56% до 722 млн. кубични метра. По-съществен ръст на потреблението има в потреблението на металургията (16%) и стъкларската промишленост (над 13%). Там обаче обемите са доста ниски. За металургията става въпрос за годишна консумация от едва 75 млн. куб. м, а за стъкларската индустрия - 195 млн. куб. м. За цялата 2014-а “Булгаргаз” е продала 2,5 млн. куб. метра синьо гориво, което на годишна база е намаление с 1,45%. От тях под 4 на сто са дошли от местен добив на газ, който в сравнение с предходната година е паднал почти наполовина. Над 90% от газ, както е известно, идва от Русия.
Източник: Монитор (18.05.2015)
 
Софийската "Топлофикация" иска сметките да се плащат до 2 седмици "Топлофикация" София иска да скъси двойно срока за плащане на сметките и да увеличи този за отстраняване на определени повреди. Промените са записани в проект за изменение на общите условия на компанията, внесен за одобрение в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Регулаторът обаче не приема тези предложения с основния мотив, че те са в ущърб на клиентите на столичното парно, личи от доклада на КЕВР, който ще бъде обсъден днес на открито заседание. Според исканията на "Топлофикация София" абонатите на дружеството трябва да плащат сметките си до две седмици след излизането им. В общите си условия общинското дружество иска сметката за парно да се плаща до края на месеца, следващ този, за който се отнася. Фактурата обаче излиза обичайно в средата на следващия месец и на практика срокът ще е едва петнайсетина дни. В момента срокът за плащане е 30 дни от излизане на самата фактура. Компанията дава и 3% отстъпка, ако клиентите я платят за 15 дни. От "Топлофикация София" заявиха пред "Труд", че скъсяването на сроковете за плащане не е в ущърб на клиентите им, защото наказателни лихви се начисляват само на изравнителната сметка в края на годината. Всички останали плащания са на прогнозна база и затова компанията няма право да санкционира забавянето им. Изключение има само при домакинствата с дистанционен отчет, които всеки месец плащат реалното си потребление. На тях се налагат наказателни лихви и през годината. Енергийният регулатор обаче настоява да се запази сегашната схема и срокът за плащане да остане 45 дсни след края на месеца, за който се отнася сметката. От КЕВР не приемат и предложението на столичното парно в новите общи условия да бъде записано, че дължи неустойка на клиентите си при проблем с автоматичното регулиране на температурата в абонатната станция, ако не го отстрани след повече от 30 дни. Неустойката е 20% от стойността на доставената през периода на забавяне енергия. В момента срокът за отстраняване на подобна авария, която се случва сравнително често, е пет дни и след изтичането им парното дължи неустойка. От енергийният регулатор обясняват, че при ръчно управление на системата, когато автоматиката не работи, не може да бъде постигнат максималния температурен ефект за клиентите. Затова и удължаването на срока за поправка на съоръжението не е в интерес на абонатите. Топлофикация настоява още да не разглежда жалби на клиенти, когато не отговарят на условията й. Регулаторът е коригирал това искане с мотив, че парното трябва да поиска от абонатите да отстранят нередностите по жалбата си и само ако те откажат, тогава да не я разглежда.
Източник: Сега (19.05.2015)
 
ВАС потвърди 125 220 лева глоба за парното в София Столичната топлофикация ще трябва да плати 125 220 лева, защото е забавила навлизането на свой нов конкурент на пазара преди три години. Санкцията бе наложена от Комисията за защита на конкуренцията, но размерът й бе по-голям - 338 094 лева. Вчера обаче Върховният административен съд е потвърдил по-ниския размер на санкцията, като решението не подлежи на обжалване. Само преди ден КЗК наложи рекордна глоба от 1.25 милиона лева на ЧЕЗ заради нарушение при присъединяване. Случаят с "Топлофикация - София" е от 2012 г., когато в продължение на 3 месеца дружеството е отказвало да сключи договор с "ПМУ Инженеринг" ООД за извършване на услугата топлинно счетоводство, като междувременно се е опитвала да привлече и клиентите на своя конкурент. Освен това топлофикацията се е опитвала да придобива права за работа с използвания от това дружество модел топломери. Софийското парно също има правото да бъде топлинен счетоводител. Днес в енергийния регулатор ще бъде разгледан проектът на "Топлофикация -София" за новите общи условия за клиентите. От тях личи, че дружеството прави отчаян опит да повиши събираемостта на вземанията си, като съкращава значително сроковете за издължаване. Фактурите вече ще се плащат в рамките на две седмици, след като излязат. В момента срокът е един месец. Отсега обаче е ясно, че предложението на дружеството едва ли ще мине през КЕВР. Причината е, че регулаторът не смята, че то е от полза за клиентите, и настоява срокът за издължаване да бъде 45 дни. От друга страна, плащането на сметките ще стане съвсем трудно, ако комисията приеме заявлението на "Топлофикация -София" за рязък скок на парното и топлата вода. От дружеството са поискали поскъпване на топлата вода от 1 юли със 17.47 процента. Така за мегаватчас би трябвало да се плащат 92.41 лв. без ДДС. От топлофикация предлагат уязвимите клиенти да могат да разсрочват задълженията си за текущия отоплителен сезо,н като това да става при "облекчени условия". Според КЕВР обаче не е ясно какво точно означава това. "При това положение текстът противоречи на принципите на равнопоставеност между клиентите", смятат комисарите.
Източник: Сега (20.05.2015)
 
КЕВР иска всеки да може да си маха радиаторите Всеки, който желае, може да си свали радиаторите за парно отопление. Такова предложение ще отправи към парламента Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Целта е да се промени Законът за енергетиката така, че да не се получава правен вакуум. Това стана ясно на вчерашното обществено обсъждане на общите условия на договорите между "Топлофикация-София" и потребителите, които ще бъдат гласувани на закрито заседание на 29 май. В момента някои от текстовете противоречат на Закона на енергетиката. Общите условия например предвиждат некоректните потребители да остават без радиатори, докато законът го забранява. Според Стефан Мазнев от администрацията на омбудсмана ощетени се оказват изрядните платци, защото те плащат редовно, но не могат да си свалят радиаторите. "Същевременно общите условия предвиждат на неизрядните длъжници да им се свалят радиаторите и така те не влизат в допълнителни разходи", обясни той. "За мен решение може да се намери чрез промяна в текста на закона и ние ще предоставим на Народното събрание тези становища с мотивите към тях, защото си заслужава то да се произнесе по този казус. НС може да запази сегашния текст или да се вслуша в становището на КЗК и омбудсмана и да разреши свалянето на отоплителните тела", каза шефът на КЕВР Иван Иванов. РЕЖИМ Според Стефан Мазнев ремонтите на "Топлофикация-София" продължават твърде дълго и хората масово се оплакват, че нямат топла вода със седмици. "Представете си, ако и ЕРП-тата правят такива дълги ремонти", каза още той. Тази година дружеството планира да подмени 37 км тръби. Това трябва да стане постепенно и е в интерес на потребителите, отговори Боян Паунов от компанията.
Източник: Сега (21.05.2015)
 
Задават се шокови сметки за парно Стряскащи сметки за парно вероятно ще получат потребителите на прага на лятото. Тогава ще излязат така наречените изравнителни сметки и в много от тях сумите за доплащане ще бъдат солидни. Това ще е добавка към и без това високите фактури за април - последния месец от отоплителния сезон. Парадоксално, но причина за предстоящия шок за хората, които се топлят с парно, е в новата наредба за топлоснабдяване. Тя бе въведена през миналата година точно с цел да предотврати драстични разлики в месечните сметки. За очакваните по-високи изравнителни фактури признаха вчера и от Асоциацията на топлофикационните дружества. "В наредбата за топлоснабдяване има пропуски, които не бяха коригирани въпреки настояването на топлофикационните дружества. Ефектът от това е, че има голямо количество нефактурирана топлоенергия в някои дружества, което ще доведе до високи изравнителни сметки в края на сезона", заяви вчера шефът на асоциацията Илия Николаев. Тази година е първата от приемането на новата наредба за топлоснабдяването. В нея е заложен изцяло нов ред за формиране на сметките - те не са според прогнозните дялове, а според потреблението на всеки един клиент за изминалия отоплителен сезон. В новата методология вече има и коефициент, който отчита температурните разлики през периода. Потреблението на топла вода също се пресмята по нов ред. Още вчера част от клиентите на топлофикациите бяха изненадани неприятно. Клиентите на "Нелбо" във Враца получиха по-високи сметки с 19%. За Враца в настоящия сезон цената за киловатчас беше увеличена от 93.83 лв. на 98.68 лв. до март 2015 г. През април 2015 г. беше гласувано намаление до 91.02 лв. Средната сметка за отопление за двустайно жилище за 6-месечния отоплителен сезон е около 451 лв., или по около 75 лв. на месец без разходът за топла вода. За разлика от врачани, в Перник цената за топлото падна с близо 10 лв. - от 93.50 лв. на 82.52 лв. Средната сметка за двустаен апартамент в града е около 445 лв. Данните на "Топлофикация-София" пък показват, че потребената енергия в столицата само за април е била с 24% повече от консумацията през същия месец на предходната година. На сметките на софиянци ще се отрази и дългият отоплителен сезон - тази година той е продължил с 23 дни повече. Кой колко дължи обаче ще стане ясно едва в началото на юли, когато изравнителните сметки за парното ще бъдат готови. От дружествата вчера настояха за удължаване на регулаторния период, който в момента е 1 година. Според Илия Николаев сега топлофикациите нямат възможност да планират дългосрочно, тъй като цените се променят всяка година. Затова те трябвало да се определят от енергийния регулатор за срок от 5 години. В момента от 12 топлофикации 9 са на загуба от общо 78 млн. лв., показват данните на асоциацията. "Преди години регулаторният период бе четири години, но от 2008 г. това бе променено. В резултат браншът акумулира 160 млн. лв. загуба - средства, които никой не е възстановил, а дружествата се декапитализираха", обобщи Николаев. ШАНС От асоциацията се оплакаха, че топлофикациите са изключени от възможността да кандидатстват за финансиране по европейските програми. По проекти за енергийна ефективност и инвестиции в нови машини фирмите могат да кандидатстват по програма "Иновации и конкурентоспособност". Топлофикациите обаче са изключени от нея. Затова браншът настоя да участва с инвестиционни проекти по плана "Юнкер". "Надяваме се на подкрепа за това от страна на държавата", заяви Илия Николаев. Не стана ясно обаче точно с какви проекти са готови дружествата.
Източник: Сега (29.05.2015)
 
Българският енергиен холдинг (БЕХ) е отпуснал над 2 млрд. лева заеми на своите дъщерни дружества и на "Топлофикация София" при лихва от 4.49 на сто. Най-голям е дългът на НЕК - над 1 млрд. лева. Това се вижда от отчета на холдинга за първото тримесечие на годината. Дълговете на дъщерните дружества са нараснали с 20 млн. лв. Отделно от това холдингът има да връща остатъка от облигационната емисия, която изтегли през 2014 г., за 973.2 млн. лв., а до края на месеца ще изтегли нов заем от 1 млрд. лв. Той е, за да се покрият дълговете на НЕК, които са за близо 4 млрд. лв., като над 1 млрд. лв. са тези към БЕХ. Затруднени с плащанията са и други дъщерни дружества на БЕХ - "Булгаргаз", ТЕЦ "Марица-изток 2", "Мини Марица-изток" и "Булгартел", показват отчетите им за първите три месеца на годината. Така общо вземанията на холдинга от дъщерните му дружества са 1.484 млрд. лева. "Топлофикация - София" дължи на холдинга 403.1 млн. лева. Парите бяха изкупени като дълг от дъщерното дружество "Булгаргаз" през 2014 г. БЕХ има да получава дивидент от компаниите на стойност малко над 127 млн. лв. От отчета се вижда, че има и близо 15 млн. лв. във фалиралата КТБ. Две държавни дружества от енергетиката - "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", са държали над 25% от парите си в Корпоративна търговска банка към 21 юни 2014 г. - ден след като беше поставена под специален надзор, в нарушение на нормативните разпоредби. Това се разбра от думите на министъра на енергетиката Теменужка Петкова по време на парламентарния контрол в края на миналата седмица.
Източник: Труд (02.06.2015)
 
Топлинни счетоводители масово крият новите си цени Само 5 от общо 12 фирми за дялово разпределение в София са обявили новите цени за дялово разпределение. Това показа проверка на „Монитор” в интернет страниците на топлинните счетоводители. При някои от фирмите просто липсват обявени ценови листи за дяловото разпределение, при други те са много стари, а трети – изобщо не са си направили труда да имат интернет сайт. По-интересното обаче е, че новите цени се оказват влезли в сила, без много шум, още на 5 ноември 2014 г. Така на практика те са действали за отоплителния сезон, който мина и ще бъдат платени от абонатите, като вече са фактурирани в сметката им за топла вода за май. От юли пък столичната топлофикация ще започне да фактурира цените за новия отоплителен сезон на 12 равни месечни вноски. Те ще са на отделна сметка, което означава, че абонатите в София вече ще получават по две фактури всеки месец, вместо по една. Един от топлинните счетоводители, който е обявил новите цени, е МХ „Елвеко” („Сименс Елвеко”). От фирмата обаче са дали цената в стотинки без ДДС. За партида тя е 0,83 лв. на месец без ДДС, което за година с включен ДДС прави 12 лв. За отчитане на разпределител и водомер за топла вода цената е 0,23 лв. на месец без ДДС, или 3,30 годишно с ДДС. От „Топлофикация – София” вече вземат по 10,20 лв. на година за обслужването и обработката на данни по партидата. Цената за отчета на уредите е 2,40 лв. на брой. От „Техем” обявиха новите цени още преди няколко дни. За партида те вече вземат по 13,60 лв., а на отчет на уред – по 2,60 лв. Ценовата листа на „Данувиус”, която беше купена от „Техем”, показва, че цената за партида е 13,80 лв., а за отчет на разпределител и водомер – по 2,64 лв. За „Директ” аналогичните цени са съответно 13,60 лв. и 2,60 за отчет на уред. Без отлагане на по-високите санкции за неизрядните абонати Няма да има отлагане на промените в Наредбата за топлоснабдяването, които изненадващо бяха публикувани в „Държавен вестник” на 9 юни. Това обявиха за „Монитор” от Министерството на енергетиката. Измененията предвиждат за всички изравнителни сметки за парното, които са изготвени след 9 юни, да се прилагат новите, по-сурови санкции за абонатите без водомери. Или за такива, които не са пуснали топлинния счетоводител у дома. Те предвиждат на тези клиенти на топлофикациите да се начисляват до 420 литра на човек на денонощие. Месечно това прави по 12-13 кубика на човек. Това важи и за хората, които нямат индивидуални водомери. Както и за тези, чиито водомери са повредени или пък са със скъсана пломба. От Асоциацията на топлинните счетоводители и пловдивската топлофикация поискаха от енергийното министерство да отложи промените за следващия отоплителен сезон. Причината е, че за част от абонатите изравнителните сметки вече са били готови и дори раздадени преди 9 юни. Това поставя клиентите на топлофикациите при различни условия.
Източник: Монитор (19.06.2015)
 
В продължение на 5 месеца „Топлофикация София“ ще раздава по 3 електронни билета за хитови концерти и представления на свои клиенти, които са се отказали от хартиена и са преминали към електронна фактура. Печелившите ще бъдат определяни с томбола, като абонатните им номера ще бъдат изтегляни на 30-то число на всеки месец от избраните от Столичен общински съвет обществени посредници (обмудсмани) на „Топлофикация София”. Вчера един късметлия спечели билет за концерта на Роби Уилямс на 7 август, а други двама – за най-новия спектакъл на Камен Донев „За сватбите!”. Те ще получат персонален е-mail, а абонатните номера ще бъдат обявявани и на toplo.bg и фейсбук страницата на компанията. За по-малко от три месеца над 6000 абонати са се отказали от хартиена фактура.
Източник: Монитор (01.07.2015)
 
Обжалваме месец изравнителните сметки Абонатите на топлофикациите имат един месец да обжалват изпратените им от топлинните счетоводители изравнителни сметки за миналия отоплителен сезон, пише "Монитор". 30-дневният срок започва да тече от момента, в който сметките се връчат на домоуправителя или на упълномощения да контактува с фирмата за дялово разпределение съсед.Това означава, че за по-големите градове, като София и Пловдив обжалването на изравнителните сметки ще е възможно най-рано до 5-и август. Заради промяната в Наредбата за топлоснабдяването на 9 юни обаче раздаването им може да се забави. А оттам – и срокът им за обжалване. За възможността да се жалват от сметката си тази година трябва да са особено внимателни хората, които не са осигурили достъп на фирмата за дялово разпределение. Причината е, че с промените в наредбата се въведоха крути мерки. Според тях за тези жилища ще се начислява консумация топла вода от 140 литра на човек на денонощие. Това прави по над 4 кубика. Ако се окаже обаче, че сумата от водомерите на всички във входа е по-малка от общия водомер, тогава на неотворилите ще се пишат по 280 литра на човек на ден. Абсолютно същото важи и за абонатите, които са на база или пък са с повреден или манипулиран водомер. За разлика от тези, които не са осигурили достъп, те нямат никакъв шанс да им се намали сметката, защото не могат да я обжалват. Така ще трябва да платят солена сметка за топла вода. От фирми за топлинно счетоводство довериха, че такива техни клиенти се оплаквали от новите условия, които са влезли в сила без никакво предупреждение. В провинцията тези проблеми не стоят със същата сила. Първо, защото там почти всички абонати са на месечен отчет. Освен това на част от тях изравнителните сметки бяха изготвени и раздадени преди влизането в сила на промените в наредбата, тоест преди 9-и юни. След като изтече единият месец за обжалване пред топлинните счетоводители и те нанесат съответните корекции, сметките се предават на топлофикациите, които ги фактурират и разпращат на клиентите. Ако няма някакво особено забавяне в София, това обичайно се случва до 15 август. След тази дата на неосигурилите достъп до жилищата си е даден още един шанс – имат още близо три месеца да си поръчат допълнителен отчет. До промяна на сметката им обаче може да се стигне, само ако се съгласи мнозинството от съседите им. Това условие е сложено, защото промяна на една сметка води до промяна на всички останали.
Източник: Класа (13.07.2015)
 
Топлофикация София е загубила 57,6 млн. лева през 2014 г. През миналата година "Топлофикация София“ е загубила 57,65 млн. лева, става ясно от документ, публикуван на страниците на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). През 2013 година дружеството е било на печалба от 4,5 млн. лева. Първоначалните прогнози, вписани в одобрения от регулатора бизнес план, бяха, че Топлофикация „София“ ще бъде на загуба през миналата година, но в рамките на около 54 млн. лева. Заключението на КЕВР е, че финансовите показатели на дружеството се влошават и то не разполага със свободни оборотни средства за обслужване на текущите си задължения, както и собствен капитал за изпълнението на инвестиционната си програма. Топлофикационното дружество е поискало промяна на лиценза си, свързана с увеличаването на инсталираната електрическа и топлинна мощност. От изготвения доклад на регулатора по това искане става ясно, че в ТЕЦ „София“ е монтиран нов турбогенератор и така общо инсталираната електрическа мощност нараства до 110 мегавата, а топлинната е 1 218 мегавата. Цената на новия генератор е 21,6 млн. лева, става ясно още от доклада на Комисията.
Източник: Инвестор.БГ (17.07.2015)
 
Сметките за парно може да се обжалват до 1 октомври Сметките за топла вода за юни вече могат да се получат на сайта и в касите на "Топлофикация -София", съобщиха вчера от дружеството. В месечните сметки ще бъдат записани две отделни позиции. Едната е за консумираната през юни топла вода, а втората е за 1/12 част от годишната сума, начислявана за услугата дялово разпределение. При поискване на оригинална фактура битовите клиенти ще получават два отделни документа. По два документа месечно ще получават и бизнес клиентите. Каква е средната сметка за топло в столицата обаче ще стане ясно най-рано след месец. Причината е, че едва тогава ще бъдат обобщени данните, които топлинните счетоводители са подали в топлофикацията, обясни за в. "Сега" говорителят на дружеството Елизабет Павлова. В същото време от юли клиентите на дружеството ще започнат да получават и годишните си изравнителни сметки. От "Топлофикация - София" препоръчват да се проверят внимателно отчетените показания и хората да се уверят, че те са отразени коректно. В случай, че абонатите имат възражения за отчетите на уредите и изготвената изравнителна сметка, могат да я обжалват в срок от 1 месец от получаването й. Всяко обжалване обаче може да повлече след себе си нови възражения. Причината е, че ако след обжалване бъде променена сметката на дори един абонат в дадена сграда или вход, ще наложи корекция и на сметките на всички останали в тази сграда. Затова и всички ще получат нови изравнителни сметки. Обжалване и корекция на изравнителните сметки се допуска до 1 октомври 2015 г. Всички клиенти без индивидуални водомери за топла вода трябва да имат предвид, че това може да се отрази сериозно върху сметките им, предупредиха от "Топлофикация - София". Според новата наредба за топлоснабдяване консумацията се определя на база 140 л дневно на човек, като допълнително разликата между общия и индивидуалните водомери в самата сграда се разпределя само между потребителите без годни за употреба водомери. Според столичното парно принципът на изчисление е максимално опростен и гражданите могат лесно да се ориентират какви суми ще плащат. От изравнителната сметка за предходния отчетен период се взема количеството енергия за топла вода и се разделя на 12. А полученият месечен разход на енергия се умножава по действащата в момента цена на топлинната енергия. БАЛАНС Парното в София е на загуба от 57.6 млн. лв. през миналата година. През 2013 година дружеството е било на печалба от 4.5 млн. лева, съобщи investor.bg, цитирайки КЕВР. Според енергийния регулатор финансовите показатели на дружеството се влошават и то няма пари за обслужване на текущите си задължения, както и собствен капитал за изпълнението на инвестиционната си програма.
Източник: Сега (17.07.2015)
 
"Топлофикация - София" има задължения за 560 млн. лева към "Булгаргаз" "Топлофикация – София" има задължения в размер на 560 млн. лева към „Булгаргаз”, съобщи по време на парламентарния контрол енергийният министър Теменужка Петкова. В отговор на въпрос на депутата от БСП Лява България Жельо Бойчев тя уточни, че само 71 млн. лева са текущите задължения към газовото дружество. Енергийният министър посочи, че през май е имала среща с представители на Българския енергиен холдинг (БЕХ), в чиято структура е "Булгаргаз", на "Топлофикация – София" и с кмета на София Йорданка Фандъкова. По време на разговорите е било намерено „работещо решение” за начина, по който топлофикационното дружество може да върне задълженията си. В момента предстои финализиране на плана, който е разработен, съобразно общественото значение на "Топлофикация – София" и подписване на споразумение за връщане на дълговете. Жельо Бойчев обаче изказа своите съмнения относно възможността дружеството да връща своите задължения, при положение че работи на загуба. През периода 2009 – 2015 година е имало множество сделки по цедиране на задълженията на топлофикационното дружества към БЕХ и „Булгаргаз”, стана ясно още от думите на Петкова пред народните избраници.
Източник: Инвестор.БГ (27.07.2015)
 
"Eнергоремонт холдинг" с ръст на печалбата до 503 хил. лв. за тримесечието "Енергоремонт холдинг" е приключил второто тримесечие на 2015 г. с печалба от 503 хил. лв. Това показва тримесечният неконсолидиран отчет на дружеството, публикуван на сайта на Българската фондова борса (БФБ). Това е удвояване на приходите спрямо първото тримесечие на годината. Резултатите са значително по-добри и в сравнение с второто тримесечие на миналата година, когато дружеството е имало печалба от 105 хил. лв. Увеличението се дължи основно на значителния ръст на приходите от продажби, който за последните три месеца е 26 млн. лв. при 10.308 млн. лв. през второто тримесечие на 2014 г. В същото време разходите за дейността значително са се увеличили, като за периода март - юни те са 25.8 млн. лв. при близо 10.5 млн. лв. за същия период на миналата година. От финансовия отчет става ясно, че най-голямо увеличение има при разходите за външни услуги и разходите за материали. Паричните потоци от оперативна дейност също бележат значително увеличение спрямо първото тримесечие на годината, а текущите пасиви остават непроменени в размер на 21.856 млн. лв. В структурата на "Енергоремонт холдинг" влизат 10 дружества, като основната им дейност е свързана с ремонт на енергийни съоръжения и производство на енергийно оборудване и резервни части. Холдингът чрез своите дружества извършва голяма част от ремонтната дейност на АЕЦ "Козлодуй", както и сероочистващите инсталации на блок 5 и 6 на ТЕЦ "Марица-изток 2". Дружествата на "Енергоремонт" правят част от модернизацията и на "Топлофикация София". Холдингът има мрежа от представителства в съседните на България страни, както и в Ливан и Обединените арабски емирства. В Македония и Косово работи с регистрирани свои компании. В Косово е и един от най-големите чуждестранни проекти на дружеството - модернизиране на ТЕЦ "Косово А", има и проекти в нефтено-газовата индустрия на Сърбия. Основните акционери в "Енергоремонт холдинг" са "Миления 77" (33.03%), "Нови енергийни и индустриални технологии" (21.59%), "Геоприбор" (10.8%) и "Българска енергетика" (32.09%).
Източник: Капитал (28.07.2015)
 
Българският енергиен холдинг (БЕХ) е кредитирал с 2,1 млрд. лева дъщерните си компании и „Топлофикация София“, показва отчетът на дружеството за първите шест месеца на годината, публикуван вчера. Това е с близо 200 млн. повече в сравнение с първото полугодие на м.г. Самите дружества все повече бавят плащанията си. Дъщерните фирми на БЕХ дължат 1,6 млрд. лева на своята компания майка. 1,53 млн. лева са под формата на кредити, 59 млн. лева са неизплатени дивиденти и 1,18 млн. лева - за консултантски услуги. Отделно „Топлофикация София“ дължи на енергийния холдинг 479 млн. лева. В същото време БЕХ има да връща близо 1 млрд. лева облигационен заем, който предостави на НЕК. Самата НЕК не публикува вчера своя отчет за полугодието. Само в първите шест месеца на годината БЕХ е поела нов дълг на „Топлофикация София“ към „Булгаргаз“ от 78,5 млн. лева. Отделно дружеството е отпуснало и 35 млн. лева на дъщерните си „Мини Марица изток“ и ТЕЦ „Марица изток 2“, тъй като шестмесечието е било „изключително трудно“ за тях. Според отчета на държавния ТЕЦ компанията няма добра преспектива заради изключването й от регулирания пазар на ток. От централата изтъкват, че не могат да реализират производството си както на свободен пазар, така и при търговете за студен резерв на електроенергия. Заради липса на средства тецът е учредил залог в полза на БЕХ върху оборудване на стойност 144,5 млн. лв. Най-печелившите дружества в групата на БЕХ и тази година остават АЕЦ „Козлодуй“ и „Булгартрансгаз“. Компаниите завършват полугодието на печалба от съответно 67,3 млн. лв. и 54,2 млн. лв. Отделно дружествата са изплатили и близо 90 млн. лв. дивидент на БЕХ. Добрият резултат на ядрената централа идва от увеличен износ на ток, като той достига 50% от производството на АЕЦ. Американските централи не плащат Американските централи „КонтурГлобал Марица изток 3“ и „АES Гълъбово“, както и държавната ТЕЦ „Марица изток 2“ и свързаната с Христо Ковачки ТЕЦ „Брикел“ дължат стотици милиони за въглища на „Мини Марица изток“. Американските централи дължат 245,5 млн. лв., от които 212,2 млн. лв. са просрочени. ТЕЦ „Марица изток 2“ виси с 41,6 млн. лв, от които 37,7 млн. са просрочени, ТЕЦ „Брикел“ - 50 млн. лв., като 48 млн. са просрочени. "Булгаргаз" губи 21 млн. лева заради КЕВР „Булгаргаз“ е на загуба от 34,4 млн. лв. през първите шест месеца от годината. Според отчета на компанията тя е загубила 21 млн. лв. само от по-ниската продажна цена на газа, определена от Комисията за енергийно и водно регулиране, от тази, по която е купувала горивото. Вносът на природен газ от Русия е достигнал 95,4% от цялото потребление (за 2014 г. е 88,22%), става ясно от отчета. Местният добив е намалял до 3,51 на сто, при 4,6% година по-рано. Останалият обем до 100% е от хранилището в Чирен.
Източник: Труд (05.08.2015)
 
"Топлофикация София" се отказа да спира топлата вода в 20 квартала. Дружеството бе обявило, че между 15 и 30 август ще прави профилактика в кв. "Иван Асен II", "Яворов", "Гео Милев", "Изток", "Изгрев", "Дианабад", "Мусагеница", "Полигона", "Витоша", "Дървеница", "Студентски град", "Младост" 1-4 част, "Дружба" 1 и 2 част, "Подуене - център", "Редута", "Лозенец", ВЕЦ "Симеоново" и посолствата на Симеоновско шосе. Вчера дойде добрата новина, че изброените квартали, захранвани от ТЕЦ "София-изток", ще имат нормално топла вода. Изключение ще има само за обекти, където се подменят тръби. Те са посочени като конкретни адреси в графика за ремонтите, публикуван на сайта на "Топлофикация".
Източник: Сега (10.08.2015)
 
София е във финансов капан с дългове за близо 2 млрд. лв., които надхвърлят с една пета общинския бюджет за 2015 г. , обяви финансистът на партия "Зелените" Владислав Панев. Общо дълговете на основните общински компании се повишават до над 1.2 млрд. лева, което е 80% от годишния бюджет на София, който е в размер на 1.47 млрд. лв. Като се добавят и задълженията на общината за над 700 млн. лв., сумата доближава 2 млрд. лв., посочи Панев. Най-трагично е положението на "Топлофикация-София", която е в клинична смърт с дългове от над 810 млн. лв. За последните шест години, откакто кмет на София е Йорданка Фандъкова, задълженията на общинския монополист са нараснали двойно, отбеляза Панев. Отделно бедстващата общинска компания има загробени 80-90 млн. лв. в КТБ, които не е ясно дали ще й бъдат осребрени при разпродажбата на активите на фалиралата банка, добави той. Другото задлъжняло дружество е "Центърът за градска мобилност", което наскоро получи финансова инжекция от близо 100 млн. лв. от държавната Българска банка за развитие. "Центърът за градска мобилност е напълно декапитализиран - над 90% от активите му са вземания от Столична община, които тя не признава, според одитора Делойт", каза Панев. Не по-различна е ситуацията с общинските дружества "Столичен автотранспорт" и "Столичен електротранспорт". София харизала "Воден свят Банкя" на енергийния бос Богомил Манчев "Зелените" обърнаха внимание и на скандална сделка, останала скрита от обществото, със смесеното дружество "Воден свят – Банкя". Така, след като общината остави на самотек "Воден свят – Банкя" през последните години, делът й вече е паднал на 10%. Останалите 90% са собственост на Богомил Манчев, съобщиха от "Зелените". На последното общо събрание, когато е станало вдигането на капитала, Столична община не си е направила труда дори да изпрати свой представител, което буди недоумение, коментира Владислав Панев.
Източник: Медия Пул (14.08.2015)
 
Софиянци могат да се жалват на омбудсмани за парното Софиянци вече може да се жалват на специални омбудсмани за неволи с парното. В "Топлофикация София" са назначени трима обществени посредници, съобщи вчера председателят на Столичния общински съвет Елен Герджиков. Приемната им работи от 3 август и още в първите три дни са дошли 17 граждани. Повечето от проблемите, които абонатите поставят обаче, засягат топлинните счетоводители, а не "Топлофикация", обясни Деян Донев, един от омбудсманите. Тримата посредници, избрани с публичен конкурс, имат мандат от две години. Заплатата им ще бъде в размер на четири минимални работни заплати, което прави 1520 лв. месечно възнаграждение. Ще се отчитат пред общинския съвет, за да се изясни как най-често се нарушават правата на потребителите. Решението за назначаване на посредници беше взето заради огромния брой жалби и високия процент на спечелените дела, водени от потребители срещу дружеството.
Източник: Сега (14.08.2015)
 
Commerzbank, SoGen и ББР ще вземат първи пари при осребряването на КТБ Германската Commerzbank, френската Societe Generale, както и Българската банка за развитие са банките, които първи ще успеят да си вземат парите при осребряването на активите на обявената във фалит Корпоративна търговска банка АД, показва списъкът, който Търговският регистър публикува в края на работния ден в понеделник. Трите банки ще вземат първи парите си въз основа на чл. 94. т. 1 от Закона за банковата несъстоятелност. Вземанията на двете чуждестранни банки и ББР са обезпечени. Германската банка има да взема 12,45 млн. лв. Основното вземане на френската Societe Generale пък е по договор за срочен заем за 41 млн. лева. Банката има да взема също така още 3,5 млн. лева. ББР също има вземания за повече от 46 млн. лева по програма за рефинансиране на банки и програмата на KfW, по която вземанията са за над 142 хил. лв. Общо обезпечените вземания възлизат на над 103 млн. лева. Списъкът на синдиците включва вложители, както и лица с вземания по гаранции, начислени обезщетения, заплати, развалени договори и др. С най-високи сума в списъка фигурират „Топлофикация София“ – над 90 млн. лева и „Дунарит“ с над 85 млн. лева. Сред другите интересни имена са „Телиш“, Нуртс и Холдинг БДЖ (3,8 млн. лв.) и други кредитори, чиито вземания са придобити в резултат на договори за цесия. В дългия 173 страници документ присъства и Българската фондова борса, която има да взема 271 072 лв.. Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол е имала 10,7 млн. лв. в банката, а НАП има да взема над 3,2 млн. лв. Агенция Митници също присъства в документа. Списъкът, който е съставен към 22 юни, не включва вземания, които са били изплатени, тъй като са в обхвата на гаранцията. Липсват имената на някои известни политици, в това число Иван Костов и Вежди Рашидов, които сами признаха, че са имали депозити. Същевмреннно почетният председател на ДПС Ахмед Доган присъства със сумата от 694 хил. лв. Фондът за гарантиране на влоговете, който встъпва в правата на вложителите, също е в списъка. Към 17 август той е изплатил 3,647 млрд. лв. Държавните болници МБАЛ Св. Анна София и МБАЛ Св. Анна Варна, както и МБАЛ Пловдив АД и МБАЛ Пловдив към ВМА София, също са в списъка на големите вложители, както и УМБАЛ Д-р Георги Странски ЕАД Плевен. В документа фигурират и редица държавни и общински предприятия. Както споменахме по-горе, с най-много пари виси „Топлофикация София“ – над 90 млн. лева, „Булгартрансгаз“ има 60 млн. лева, БЕХ – 14,7 млн. лева, НЕК – 15 млн. лева, ЕСО – 5 млн. лева, а АЕЦ Козлодуй – 4,5 млн. лева. Летище София има блокирани 28,6 млн. лева. Синдиците на КТБ Лазар Илиев и Росен Ангелчев на два пъти поискаха удължаване на срока, в който списъкът с кредиторите на банката трябваше да бъде готов и оповестен публично. Междувременно, преди да излезе във ваканция, парламентът прие законодателни промени, с които стана възможно всички списъци и актове по обжалвания, свързани с процеса по несъстоятелност на банката, да се качват в Търговския регистър и да са публично достъпни. Това ще улесни процедурата по обжалване на решението на синдиците, ако има претенции срещу реда на кредиторите и определените им вземания. Срокът за обжалване е 14-дневен, а след това синдиците имат още 7 дни да се произнесат по предявените претенции. БНБ затвори КТБ и я постави под специален надзор на 20 юни 2014 г., след като банката сама поиска това, неудържайки на масираното теглене от страна на фирми и граждани. По официален баланс преди да бъде затворена, от банката са били изтеглени 7,2 млрд. Лева
Източник: Инвестор.БГ (18.08.2015)
 
Списъкът с кредиторите на Корпоративна търговска банка бе публикуван в Търговския регистър днес, след като вчера синдиците Лазар Илиев и Росен Ангелчев го внесоха. Списъкът включва имената на кредиторите, основанието за приемането на вземането и размерът му, видът и размера на обезпечението и поредността на удовлетворяване на вземането, предаде БНР. В него са вложителите с над гарантираните от държавата 196 000 лева депозити. В списъка фигурират имената на хора и фирми с признати вземания от банката. Най-големият кредитор е Фондът за гарантиране на влоговете. От 4 декември 2014 г. до 17 ч. на 17 август 2015 г. той е изплатил 3 647 600 хил. лева на 109 230 вложители. Банки Извън Фонда, сред най-големите кредитори-банки, се оказват държавната Българска банка за развитие с 46 651 510.50 лева, следвана от Societe Generale, Париж – 44 325 903.67 лева, и Commerzbank AG, Франкфурт – 12 458 917,99 лева. Отделно, Българска банка за развитие е направила две цесии – за 8 400 000.00 и още 13 001 047.22 лева – и така си е прибрала общо 21 401 047,22 лева. Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол има 10 756 479,92 лева. Сред имената на хора в списъка, които се отличават, са почетният председател на ДПС Ахмед Доган, който има да взима 694 272 лева. Вътре е и евродепутатът Николай Бареков, който има само 50 лева в банката. Мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев също присъства в списъците - има да взима 189 833 лева. В списъка фигурират и фирми свързани с Василев като Бромак, които имат да взимат 11 млн. лева, Дунарит с 85 млн. лева и Нуртс с 3.5 млн лева. Commerzbank, Societe Generale и Българска банка за развитие ще получат първи парите си при осребряването на активите на фалиралата КТБ. Германската банка има да взима 12.45 млн. лева, Societe General – 41 млн. лева, а ББР – повече от 46 млн. лева. С една от най-високите суми в списъка фигурират „Топлофикация София” – 90 243 658 лева, „Булгартрансгаз” има 60 млн. лева, а АЕЦ Козлодуй 4.5 млн. лева.
Източник: 24 часа (18.08.2015)
 
Публикуваха списъка с кредиторите в КТБ В Търговския регистър е публикуван списъкът с кредиторите в Корпоративна търговска банка. В списъка, дълъг 173 страници, фигурират имената на хора и фирми с признати вземания от банката. Най-големият кредитор е Фондът за гарантиране на влоговете (ФГВБ), който е изплатил 3 647 600 хил. лева на 109 230 вложители за периода 4 декември 2014 г. - 17 август 2015 г. В списъка са вложителите с над гарантираните от държавата 196 000 лева депозити. Най-големите кредитори-банки са Българска банка за развитие с над 46 млн. лв, следвана от Societe Generale, Париж с над 44 млн.лв., и Commerzbank AG, Франкфурт с почти 12,5 млн. лв. Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол има 10, 7 млн. лв, а НАП - над 3.2 млн. лв. Сред предприятията начело е „Топлофикация София" с над 90 млн. лева, следвана от военния завод "Дунарит" с над 85 млн. лева, както и винарската изба "Телиш" и НУРТС. "Булгартрансгаз" има да взима 60 млн. лв., "Летище София" 28.6 млн. лв., НЕК 15 млн. лв., БЕХ 14.7 млн. лв., ЕСО 5 млн. лв., АЕЦ "Козлодуй" 4.5 млн. лв., а "Холдинг БДЖ" - 3.8 млн. лв. В списъка с вложители в КТБ фигурират и болниците МБАЛ "Св. Анна" София и МБАЛ "Св. Анна" Варна, както и МБАЛ Пловдив АД и МБАЛ Пловдив към ВМА София и УМБАЛ "Д-р Георги Странски" ЕАД Плевен. В списъка фигурират имената и на физически лица, сред които липсват тези на министъра на културата Вежди Рашидов и на Иван Костов, които сами посочиха, че имат средства в банката. Сред имената обаче присъства това на почетния председател на ДПС Ахмед Доган 694 000 лв. Списъкът е съставен към 22 юни и не включва вземания, които са били изплатени, тъй като са в обхвата на гаранцията. Срокът за обжалване е 14-дневен, а след това синдиците имат още 7 дни да се произнесат по предявените претенции.
Източник: Агенция Фокус (19.08.2015)
 
"Агрополихим" завършва терминала, чрез който ще купува по-малко газ "Агрополихим" е пред приключване на изграждането на терминал за съхранението на 10 хил. тона амоняк, което ще позволи на дружеството да намали разходите си за природен газ. Проектът продължава повече от 10 години. Терминалът трябва да бъде пуснат в експлоатация през септември или октомври. Отделно торовият завод има намерение да изгради котел за производството на топлоенергия чрез изгарянето на слама, което допълнително ще намали разходите му за природен газ с около 2 млн. лв. месечн. "Ако ние и още един торов завод като "Неохим" спрем потреблението на природен газ, това означава, че "Булгаргаз" ще загуби най-големите си и платежоспособни клиенти и ще остане да работи с "Топлофикация - София", коментира зпълнителния директор на "Агрополихим" Васил Александров. Действително за първите шест месеца на 2015 г. химическата индустрия за първи път изпреварва по потребление на природен газ (макар и с малко) енергетиката, с което се превръща в най-големия клиент на "Булгаргаз", сочат данните от финансовия отчет на газовото дружество за полугодието. Според данните химическият сектор е купил 536 млн. куб. метра газ, което е увеличение от близо 40% спрямо същия период на 2014 г.
Източник: Капитал (26.08.2015)
 
За по-малко от месец над 100 абонати на "Топлофикация" с жалби до омбудсмана За по-малко от месец, откакто бе отворена приемната на тримата отбудсмани на "Топлофикация София", клиентите на дружеството са подали повече от сто жалби. 62 от сигналите са подадени писмено, а 40 са устни. Повечето от жалбите са свързани с несъгласие с изравнителните сметки за парно и топла вода. Това коментира Деян Дянков, който е единият от тримата обществени посредници. "Тук също трябва да се обърне внимание, че преди да стигнат нещата до фактуриране от страна на „Топлофикация“, изравнителната сметка е трябвало да бъде възразена в топлинния счетоводител. И при положение, че абонатът не го е направил това нещо, не си е направил труда да възрази изравнителната сметка, да каже, че не е съгласен с нея, вече като се стигне до фактура от „Топлофикация“ нещата стават по-сложни", обяснява още той. По неговите думи при такива случаи могат да се намерят решения. Въпреки това абонатите трябва да гледат по-внимателно и да сравняват с предходен период какво са ползвали, като така лесно могат да намерят нужния отговор, допълва БНР. Очаква се до петък да бъде пуснат и сайтът на тримата омбудсмани на "Топлофикация София". Там желаещите ще могат да подават заявление за жалби.
Източник: econ.bg (27.08.2015)
 
Столичната община спира търг за изгаряне на отпадъците от новия завод за рециклиране Общината не е доволна от подадените оферти в обществената поръчка за "оползотворяване" на т.нар. RDF отпадъци - крайния продукт след третирането на боклука в новия завод край с. Яна, и затова я прекратява. Това става ясно от съобщение в Агенцията по обществени поръчки. Търгът имаше за цел да намери три различни изпълнителя, които да изгарят RDF отпадъците в продължение на четири години, срещу прогнозен бюджет от общо 25 млн. лв. Де факто обществената поръчка беше разделена на три части единствено по критерий общ обем на изгаряните отпадъци - от различните фирми се очакваше да поемат съответно по 80 хил. тона годишно, по 75 хил. тона годишно и по 25 хил. тона годишно. За всяка от обособените позиции се яви само по един кандидат - съответно "Златна Панега цимент", "Девня цимент" и "Холсим България". Предлаганите от трите производителя на цимент цени обаче се различават драстично. За първата позиция офертата е била за 32 лв./тон, за втората - 0.05 лв./тон, а за третата - 29.50 лв./тон, става ясно от съобщението за прекратяване на поръчката. По тази причина Столичната община е преценила, че ще спре процедурите за двете по-скъпи позиции и ще сключи договор единствено с "Девня цимент". Този търг е поредна стъпка от сложния път на боклука на София. През септември след многогодишно забавяне трябва да заработи заводът за механично-биологично третиране "Садината" до село Яна. След рециклирането на боклука в него обаче ще остават въпросните крайни отпадъци - RDF. По тази причина от над година тече процедура за построяването на площадка за изгаряне на RDF отпадъци в някой от обектите на "Топлофикация - София". Когато бъде завършена, тя ще може да обработва по 180 хил. тона отпадък на година. До момента обаче общинското дружество е едва на началните фази на проекта. Преди година беше избран проектантът - датската компания Rambol, а в последните месеци тя показа и подложи на обществено обсъждане готовия си проект. Предстои да бъде избрана конкретна локация за площадката, като най-вероятното предложение към момента е ТЕЦ "София". Чак след това трябва да бъде взето финансиране за проекта и да започне реалният строеж. По тази причина и Столичната община търси компании, които да изгарят RDF oтпадъците в периода до откриването на новата площадка.
Източник: Капитал (27.08.2015)
 
Дългоочакваният завод за преработка на отпадъци в столицата най-после влиза в експлоатация. Първите 80 т софийски боклук бяха разтоварени в бункера и потеглиха към линиите за механично разделяне. Кметицата Йорданка Фандъкова и заместничката й по екология Мария Бояджийска проследиха процедурата. До 7 септември във фабриката трябва да постъпят 500 т, за да почнат 72-часови тестове на инсталациите. Едва след тях на обекта може да бъде издаден акт 16 и заводът за преработка на отпадъци на София да заработи на пълни обороти. “Целият процес е автоматизиран, дори найлоните ще се разделят по цветове”, обясни шефът на общинското предприятие за механично-биологично третиране на отпадъци Николай Савов. Пресяването на отпадъка се прави от барабанни сита. Фракцията над 200 мм, която излиза от тях, отива за ръчно сортиране, а по-малката - в сградата за биологично сушене с 26 клетки. След като престои там и отпадъкът се изсуши, той отива в сградата за производство на гориво. Там се извличат черните и цветните метали, стъкло и инертни материали. Фабриката ще преработва по 410 000 т годишно, като натоварването до достигане на максималния капацитет ще трае от 3 до 6 месеца. Произведеното гориво от боклука ще се ползва от циментовите заводи и от “Топлофикация–София”. Първото количество от него се очаква в края на годината.
Източник: Новинар (02.09.2015)
 
Заводът за битовите отпадъци на София заработи след 10-годишна сага София вече има завод за преработка на битовите отпадъци и така се закрива наказателната процедура срещу България за неправилно прилагане на европейското законодателство при управлението на отпадъците в столицата. Това съобщи еврокомисарят Кристалина Георгиева при официалното откриване на завода за механично-биологично третиране на битови отпадъци и производство на RDF гориво край софийското село Яна. Така приключва десетгодишната сага по проекта на Столична община за изграждане на интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци. Още през 2005 г. след протести беше затворено депото за отпадъци в Суходол, след това до 2007 г. боклукът беше балиран и трупан на площадки за временно съхранение в районите Искър и Кремиковци. След като количествата достигнаха 500 000 тона, общината се споразумя с няколко града в страната и боклукът пътуваше с камиони към техните депа. Стратегия за дългосрочно управление на отпадъците е приета от общинския съвет през 2007 г. През 2011 г. общината кандидатства за еврофинансиране по програма „Околна среда“ 2007 – 2013. „Ще открием завода и ще закрием наказателната процедура срещу страната ни“, каза Кристалина Георгиева по повод процедурата, която започна през 2011 г. и по-късно беше замразена от Европейската комисия заради свършената междувременно работа по проекта.
Източник: Инвестор.БГ (15.09.2015)
 
Заводът за боклука тръгна, обаче боклукът на София пак ще си пътува. Във вид на рециклирано гориво от твърди отпадъци – т.нар. RDF, за което столичните данъкоплатци ще плащат, за да пътува и се изгаря в „Девня цимент“. Ето това е зад маковете, лентите – и ножиците, големите приказки и тупане в гърдите заради близо 350-милионната инвестиция. Премиер, министри, еврокомисар, кмет на София и заместник-кметове… Обикновено когато се полива и празнува инвестиция за 347 милиона лева, 250 милиона от които отпуснати безвъзмезно от Брюксел, никой не помни обещанията, нито пита за проблемите. През 2005-а Бойко Борисов, тогава кмет на София, заяви: „Не един, два завода за боклук ще има до края на мандата“. Освен че не се случи, а първата копка беше направена четири години по-късно, заводът се оказа твърде скъп. Но извън това – защото парите все едно са похарчени, другият проблем е рециклираното гориво от твърди отпадъци, т.нар. RDF. В момента то не може да се използва от софийската топлофикация – и съответно да намали цените на парното за гражданите. А не може да се използва, защото „Топлофикация-София“ не е ъпгрейдната, за да гори RDF. Необходими са инвестиции в технологии и съоръжения, за да може да го прави. Така че ОК е, че отпадъците ще се горят, но се оказва, че Столична община ще плаща, за да пътуват и се изгарят брикетите от RDF гориво. Така както едно време плащаше, за да „погребва“ балите софийски боклук из различни депа в страната. Кметът Йорданка Фандъкова заяви, че се работи необходимата инвестиция в „Топлофикация-София“, с която да се намали нуждата от потребление на газ с над 10%, да се финансира по Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020, от която дойдоха над 80% от средствата за завода за боклук. Това е дълъг процес – кандидатстване, одобрение и т.н. На проекта за завода му трябваха няколко години. Със сигурност толкова ще отнеме и за столичното парно. А ако няма одобрение от Брюксел, или дружеството ще трябва да тегли заем, или Столична община – тъй като общинската фирма е доста закъсала. Значи – още време. През всичките тези години брикетите от RDF ще се разкарват до „Девня цимент“, за да бъдат изгаряни – за което ще плащат данъкоплатците. Странно е, че Столичната община ще прави това, след като преди 4 години, през 2011 г. Брюксел категорично оспори този вариант, доказвайки, че е неефективен заради високите транспортни разходи, които не просто ще занулят печалбата, но и ще докарат много минуси. Въпреки предупреждението – и разработените 3 варианта за технология за боклука от консултантите, на които бяха платени близо 6 милиона лева, общината се спря именно на RDF горивото. Именно заради тази технология цената на завода скочи от 90 милиона на 170 милиона евро. Сега най-тъмната страна в грандиозната инвестиция е дали ще е печеливша. Йорданка Фандъкова е съобщила пред Investor.bg, че общината ще обяви нова обществена поръчка за оползотворяване на RDF. На предишния – през юли т.г., три завода подадоха оферти – „Златна Панега цимент“, „Девня цимент“ и „Холсим България“, като всяки кандидатстваше за различна позиция. Столична община беше предвидила 25 милиона лева за цялата поръчка, макар и разделена на три позиции. „Холсим България“ и „Златна Панега цимент“, тъй като предприятията искаха по 32 и по 29.50 лева/тон за оползотворяване на 1 тон RDF, докато „Девня цимент“ предложи 0.05 лв./тон без включени транспортни разходи. Каквото и да се случи на новата обществена поръчка, едно е ясно. Започва ново пътешествие на софийския боклук. Този път не като бали, а като брикети. И ще трае още години. Поевтиняване на софийското парно ще има на куково лято. Със сигурност няма да е и на следващите местни избори през 2019 г.
Източник: Капитал (16.09.2015)
 
“Топлофикация-София” дължи точно 505 млн. лв. на “Български енергиен холдинг” (БЕХ), които ще се изплащат разсрочено в следващите 10 години от общинското дружество. От 1998 г. започва натрупването на този дълг, а през 2002 г. сумата е в размер на 120 млн. лв.
Източник: Монитор (18.09.2015)
 
"Топлофикация София" е готова за предстоящия отоплителен сезон. Според изискванията на нормативната уредба дружеството трябва да осигурява подаването на топлинна енергия към столичани в периода от 1 октомври до 30 април. Парното в София ще бъде включено, когато бъдат изпълнени законовите изисквания - три последователни дни със средноденонощна температура, по-ниска от 12°C и прогноза за трайно застудяване, съобщиха от дружеството.
Източник: Сега (02.10.2015)
 
"Топлофикация-София" вече само с електронни фактури за бизнес клиентите Всички фирми, които са клиенти на "Топлофикация-София", ще получат електронни фактури вместо хартиени, съобщиха от дружеството. Хартиен дубликат ще бъде издаван само при поискване. Заявяването на електронна фактура се извършва след "изтегляне" на формуляр от www.toplo.bg. След попълване на формуляра трябва да се изпрати на e-faktura@toplo.bg. Заявления се приемат и в деловодството на дружеството - кв. "Борово", ул. "Ястребец" 23 или в касите на компанията. Формулярите за небитови и битови потребители са различни. Близо 12 000 битови клиенти на компанията вече са преминали към електронни фактури.
Източник: Дума (06.10.2015)
 
"Топлофикация София" плаши клиентите си, че ще им начислява пари за по 140 литра вода на денонощие, ако водомерите им са стари. От юни т.г. с влизане в сила на промените в съответната наредба много категорично става изискването за наличие на редовен водомер за топлата вода. Ако няма такъв или той е стар (счупен), там ще се начисляват по 140 л на човек на денонощие, предаде БНР, позовавайки се на думите на говорителя на дружеството Елизабет Павлова. Подобни "честитки" могат да получат около 65 000 жилища в столицата, ако не се поставят или не се подновят водомерите за топла вода, каза Елизабет Павлова. Към момента все още не са налице условията за пускане на парното в София, но дружеството има готовност и при желание и заявление от страна на отделни етажни собствености това може да се направи още сега. От началото на годината до 25 септември в столичната "Топлофикация" са постъпили само 670 жалби (при около 430 000 клиенти). Над 80% от абонатите плащат редовно, уверяват от столичната компания. "Много от длъжниците сключват споразумения", поясни още Елизабет Павлова. Такива споразумения за разсрочване на дължимите суми могат да сключват както натрупалите такси, така и вече преминали през съдебни процедури. Сметките зависят от много фактори - от броя на жителите, от състоянието на сградата, но основният е потреблението.
Източник: Дума (07.10.2015)
 
Бившият директор на софийската Топлофикация Валентин Димитров, известен и като Вальо Топлото, прави опити да си вземе обратно 12 млн. лв., които му бяха запорирани, пише в. Всеки ден. Адвокат на Димитров вече подготвя ново искане, след като на няколко пъти съдът отрязваше искането на неговия клиент. Сумата от 197 881 лева е била изчислена до до точност и тези пари не са били включени в страниците на обвинението. Защитата изтъква като свой мотив факта, че процесът е трае неимоверно дълго, което е нарушение на правилата. Димитров очаква парите, за да може да се разплати с адвокатите и да нахрани семейството си. Топлото настоява , че негови близки нямат какво да ядат и вероятно ще мръзнат през идващата зима. Прокуратурата е категорична, че съдът не трябва да връща нито лев на бившия шеф на Топлофикация София от запорите, докато не свършат делата. Димитров бе задържан в началото на юли 2006 г. заради открити по сметка в Австрия 1,64 млн. евро. През 2008 година Софийският районен съд осъди на 5 години затвор Валентин Димитров за това, че в качеството си на управител на фирма не е декларирал пред БНБ сделки за над 10 млн. лева. Той обжалва присъдата. На 25 юни 2009 година състав на Софийски градски съд постанови 14 години затвор за бившия изпълнителен директор на "Топлофикация София" Валентин Димитров и конфискация на цялото му имущество. Присъдата е заради длъжностно присвояване в особено големи размери, Димитров я обжалва. На 14 декември 2010 година Софийският градски съд осъди на 3 години затвор за безстопанственост Валентин Димитров. На 19 февруари 2015 г. Софийският апелативен съд реши да остави Топлото в затвора.
Източник: Класа (16.10.2015)
 
Столична община ще плаща, за да ползват горивото от боклука й Столична община ще плаща по 9.3 млн. лв. без ДДС годишно на предприятия, които желаят да използват RDF-горивото от преработката на боклук в бленувания от години завод за отпадъци в София. Още 15 млн. лв. без ДДС общината ще отдели и за извозването на 180 000 тона годишно от въпросното гориво до пожелалите го. Това става ясно от две обявени поръчки от СО, свързани с оползотворяването на горивната суровина. Причината за допълнителния харч е, че заводът за преработка на отпадъци край с. Яна работи повече от месец, но RDF-горивото сега не може да се ползва от "Топлофикация-София". Затова Столична община ще го пренасочи към други предприятия в страната. Доставката на горивото също ще е за сметка на общината. Използването на горивото за нуждите на "Топлофикация-София" бе част от проекта за изграждането на завода. Инсталация за работа с този вид гориво обаче така и не бе изградена. От дружеството обясняват пред "Медиапул", че обществената поръчка за изграждане на инсталацията за работа с горивото ще бъде обявена "евентуално" през втората половина на 2016 г. В случай че процедурата не бъде обжалвана, изпълнителят й ще бъде избран едва в началото на 2017 г., а строителството й ще продължи най-малко до края на 2019 г.
Източник: Сега (20.10.2015)
 
БЕХ раздал 2,04 млрд. лева заеми Българският енергиен холдинг (БЕХ) е кредитирал дъщерните си дружества и „Топлофикация София“ с близо 2,04 млрд. лева, показва отчетът на компанията за деветмесечието на 2015 г. Според документа само за последните три месеца заемите, отпуснати от холдинга, са скочили с нови 100 млн. лева. Отделно от това холдингът има да връща заем по облигационна емисия от 973,8 млн. лева. Общата сума, с която компанията е назад е 3,2 млрд. лева. Въпреки многото дългове, счетоводно дружеството излиза на печалба от 118 млн. лв. за деветмесечието или с 2 млн. лева повече в сравнение със същия период на 2014 г. Основните приходи на БЕХ, в която влизат най-големите държавни енергийни дружества у нас, се формират от дивиденти и от лихви по заемите. Част от лихвите обаче са само начислени, но не и платени, показва отчетът на холдинга. Сред по-големите заеми, отпуснати през третото тримесечие на годината, са вземане на АЕЦ „Козлодуй“ за 46,3 млн. лв. и на „Булгаргаз“ за 42,62 млн. лв. Според отчета на групата най-тежко остава финансовото положение в НЕК, следвано от „ТЕЦ Марица изток 2“ и „Мини Марица изток“. Тези дружества продължават да не обслужват главниците и лихвите по консолидираните и новирани кредити, пише още в отчета на БЕХ. С най-голяма загуба за деветмесечието е НЕК – 310 млн. лева, следвано от „ТЕЦ Марица изток 2“ – 59 млн. лева, „Булгаргаз“ - 22 млн. лева. На печалба са „Булгартрансгаз“ - 75 млн. лева, „АЕЦ Козлодуй“ - 118 млн. лева, Електроенергийния системен оператор – 58 млн. лева и „Мини Марица изток“ - 58 млн. лева. Въпреки че държавните мини са на печалба обаче, задълженията им към доставчиците нарастват с над 60 млн. лева, показва отчетът на дружеството. Сред дружествата, които страдат от междуфирмена задлъжнялост, е „Булгаргаз“. Компанията има да получава от топлофикациите 148,7 млн. лева текущо. Най-големите й длъжници са „Топлофикация София“, „Топлофикация Плевен“ и „Лукойл Нефтохим“. НЕК ще получава пари от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ по утвърден от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) план. Това предвижда проект на наредба. Пари във фонда ще внасят всички производители и търговци на ток – 5% от приходите им всеки месец, както и 5% от продажбите на квоти парникови газове и от оборотите от сделки с ток. Фондът ще плаща на НЕК разликата между утвърдените от КЕВР цени и действителните по-високи преференциални цени на американските централи и зелените мощности. Разходите на фонда трябва да бъдат до 250 хил. лева на година, а ако управителите му са държавни служители или зам. министри, няма да получават заплати.
Източник: Труд (02.11.2015)
 
Обезценка на запаси в хранилището в Чирен доведе "Булгаргаз" до загуба Държавният газов доставчик "Булгаргаз" отчита загуба от 22.603 млн. лв. за деветмесечието на годината. Това е сериозно влошаване на финансовия резултат в сравнение с година по рано, когато компанията е била на печалба от 40.337 млн. лв. В сравнение с шестмесечието на 2015 г. загубата на "Булгаргаз" намалява с 34%. Според изпълнителния директор на "Булгаргаз" Петьо Иванов загубата за деветмесечието се дължи на обезценка на материални запаси в газохранилището в Чирен. За цялата 2015 г. намалението на цената на природния газ е общо 30%. Разликата между нея и продажната цена на дружеството през тази година намалява до 34.22 лв. за 1000 куб. метра при 46.67 лв. за миналата. От "Булгаргаз" отчитат, че ако към цената не се добавя такса пренос от 19.73 лв. за 1000 куб. метра, компанията би била на печалба от 14.49 млн. лв. Увеличение на цената на природния газ няма да има и от януари 2016 г., коментира Петьо Иванов. По думите му цената, определена от регулатора за последното тримесечие на 2015 г. от 415.20 лв. за 1000 куб. метра, вероятно ще се запази. Ако изобщо има промяна, тя няма да е в посока нагоре, допълни той. Иванов обясни, че тази прогноза е свързана със спада на цената на петрола и повишението на курса на долара спрямо лева. Официално дружеството ще обяви прогнозата си за цените на газа за януари на 10 ноември, а месец по-късно ще подадат заявлението си в енергийния регулатор. Според финансовия отчет основните приходи (99.42%) за деветте месеца очаквано са от продажбата на природен газ и са били 1.059 млрд. лв. С най-голям дял в графа "други приходи" пък са от начислени неустойки на клиенти - 3.719 млн. лв., което е намаление от 61% спрямо същия период на миналата година. С най-голям дял в общите разходи е себестойността на продадения природен газ, който е с 0.89% по-скъп в сравнение с деветмесечието на 2014 г. От компанията обясняват, че това се дължи както на по-голямото реализирано количество, така и на по високия курс на долара спрямо лева. Значително увеличение има и на разходите за съдебни такси и разноски, които са 704 хил. лв., или два пъти повече на годишна база. Причина за това е сключеният през юли договор с адвокатската кантора White and Case. Тя беше наета срещу 150 хил. евро, за да защитава компанията заедно с "Булгартрансгаз" и Български енергиен холдинг в започнатата от Европейската комисия процедура във връзка със съмнения за нарушение на конкурентните правила. Разходите на "Булгаргаз" за съхранение на природен газ за периода намаляват с 40%, което се дължи на по-малкото нагнетени количества в газохранилището Чирен. Разходите за дейността също са спаднали - със 70.26%, което се дължи на намалението на платените неустойки заради забавени плащания към доставчици. Причина за това е, че задълженията на дружеството са предоговорени и се плащат в срок, се посочва в отчета. Вземанията на "Булгаргаз" от клиенти продължават да са значителна сума и към края на септември са 148.731 млн. лв. Най-големият длъжник продължава да е "Топлофикация - София" с близо 70 млн. лв. Топлофикациите на Христо Ковачки в Плевен, Бургас и Враца също дължат общо 48.230 млн. лв. "Лукойл Нефтохим" е третият по големина длъжник с просрочени плащания за 14.108 млн. лв. Държавната "Булгартрансгаз" продължава да отчита изключително добър финансов резултат за деветмесечието. Дружеството увеличава печалбата си до 75.407 млн. лв. при 54.3 млн. лв. за полугодието на 2015 г. Спрямо деветте месеца на 2014 г. това е повишение от 30%. В същото време общите приходи са намалели с 7.7 млн. лв. Основната част от приходите са формирани от преноса на природен газ в страната и транзитирането му към Турция, Гърция и Македония.
Източник: Капитал (10.11.2015)
 
3 години затвор за Вальо Топлото ВКС потвърди присъдата от 3 години затвор за Валентин Димитров. Върховният касационен съд потвърди решението на Софийския апелативен съд по делото срещу бившия изпълнителен директор на "Топлофикация София" ЕАД, съобщиха от ВКС. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. С потвърдения акт на САС е изменена присъдата на Софийския градски съд от 14 декември 2010 година, с която Валентин Димитров е осъден по две от повдигнатите му обвинения - за безстопанственост в особено големи размери, представляваща особено тежък случай, за които му е наложено общо наказание "лишаване от свобода" за срок от 3 години, лишен е от право да заема ръководна длъжност в държавно предприятие за срок от 3 години и е осъден да заплати в полза на гражданския ищец обезщетение за причинени имуществени вреди.
Източник: Дарик радио (20.11.2015)
 
„Топлофикация София“ дължи 503 млн. лв. на Българския енергиен холдинг. Това стана ясно по време на заседанието на постоянната комисия по бюджет към Столична община, на което ръководството на дружеството поиска разрешение за подписване на споразумение с БЕХ за разсрочено изплащане на големия дълг. Изпълнителният директор на „Топлофикация София“ Георги Беловски обясни пред общинарите, че задълженията са натрупани към „Булгаргаз“, а в последствие са били прехвърлени към БЕХ. Заради дълга и невъзможността на дружеството да го погасява, е била направена работна група от експерти от ресорното министерство, „Булгаргаз“, БЕХ и „Топлофикация София“. „Това задължение беше обсъдено многократно. След изчисления, редица сметки и проверки то беше одобрено и се оказа, че възлиза на 503 милиона“, каза Белов. Той поясни, че това е „безспорното задължение“. Сметките показали, че „Топлофикация София“ дължи и други 50 милиона лева, но по думите на Беловски те били необосновани, за това и за тях се води дело. Дългът е разсрочен за изплащане в следващите 20 години, като Беловски се похвали, че след дълги преговори с БЕХ, лихвата по него е била свалена от 4,5% на 3,2%. „Извоювахме да няма ипотеки и условия, които да блокират функционирането на дружеството през тези години“, каза още изпълнителният директор на „Топлофикация София“. Комисията по финанси прие единодушно искането за разсрочено погасяване на дълга на общинското дружество. Очаква се то да бъде гласувано на следващото редовно заседание на Столичния общински съвет в четвъртък.
Източник: Други (02.12.2015)
 
Столичната община готви концесията на "Топлофикация - София" Бъдещият концесионер на "Топлофикация - София" ще трябва да плати първоначална вноска в размер на 200 млн. лв. от задълженията на дружеството към Българския енергиен холдинг (БЕХ). Това предвижда доклад на Столичната община, с който се дава разрешение на топлофикационното дружество за сключване на споразумение за ново разсрочване на дълга му към Българския енергиен холдинг, който е в размер на 503 млн. лв. натрупан от 1998 г. насам. Освен това БЕХ претендира за други 50 млн. лева, които "Топлофикация - София" не признава. Документът вече е бил одобрен от ресорните общински комисии и приемането му ще бъде гласувано окончателно от общинския съвет в четвъртък (3 декември). Най-голямото топлофикационно дружество в страната, което захранва с топлоенергия цяла София, от години е в лошо финансово състояние, а през 2014 г. реализира загуба от 57 млн. лв. В опит да бъде оздравявано неговата собственост многократно е прехвърляна между държавата и общината. Натрупаните дългове са основно от невъзможността на дружеството да плаща за закупения природен газ от "Булгаргаз". Вариантът за отдаването на концесия на топлофикацията през годините е обсъждан многократно, като не са липсвали и кандидати. Сега обаче за първи път подобна възможност влиза в официален документ. Проекторешението предвижда кметът на Столичната община да информира БЕХ "относно етапа на подготовка на процедурата за предоставяне на концесия" на топлофикацията. Плащането на първоначална вноска от 200 млн. лв. ще бъде включено като задължително условие към бъдещия концесионер. Според проектодокумента той ще трябва да я плати в срок от 120 дни от подписването на концесията. Останалите задължения на топлофикацията ще трябва да бъдат изплатени в срок не по-дълъг от концесионния договор и при годишна лихва, която не е по-висока от 3.25%. Сключването на ново споразумение за изплащането на дълга на топлофикацията към БЕХ се е наложило, тъй като дружеството не е изплащало регулярно задълженията си и държавният холдинг е бил принуден да се обърне към съда. Новите условия обаче са доста благосклонни към топлофикацията. Те предвиждат дружеството да получи 5 години гратисен период и лихва по главницата в размер на 3.25%. В този срок то ще трябва да плаща месечни лихви в размер на 1.362 млн. лв. След този срок годишна вноска по главницата от 33.544 млн. лв. Целият дълг пък трябва да бъде изплатен за 20 години. "Топлофикация - София" се задължава също така да учреди особен залог в полза на БЕХ в размер на 40 млн. лв. Към момента "Топлофикация - София" продължава да е най-големият длъжник на "Булгаргаз" за природен газ. Лошите финансови резултати на дружеството за 2014 г. пък бяха обяснени с високите температури през миналия отоплителен сезон и определените от енергийния регулатор цени. Топлофикацията обаче беше едно от дружествата с най-големи депозити във фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ) в размер на 80 млн. лв., които не бяха спасени чрез сключването на цесии или прихващания.
Източник: Капитал (03.12.2015)
 
ТЕЦ София намалява инсталираната си електрическа мощност ТЕЦ София ще намали инсталираната си електрическа мощност, ставя ясно от заявление на Топлофикация София до енергийния регулатор. В момента инсталираната мощност на централата е 110 мегавата електрическа мощност и 1 218 мегавата топлинна мощност. Причина за промяната е присъединяването на нов паров генератор и извеждането на стар. От изчисленията на топлофикационното дружество става ясно, че в резултат на операцията електрическата мощност ще падне до 72 мегавата. Новият генератор обаче повишава ефективността при производството на топлинна и на електрическа енергия, а произведената енергия ще отговаря на изискванията за високоефективно производство, съответно и ще бъде изкупувана като такава по преференциални цени от обществения доставчик - Националната електрическа компания (НЕК). Цената на новият генератор е малко над 14,5 млн. лева. Промяната в мощностите налага и преразглеждане на лицензията на ТЕЦ София и одобрение на плановете от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). В доклад на регулатора са посочени и икономическите резултати на Топлофикация София за 2014 г., на базата на които е взето ценовото решение за новия регулаторен период (до 30 юни 2016 г.). От данните е видно, че дружеството е реализирало загуба от 57,6 млн. лева спрямо печалба от 4,5 млн. лева през 2013 г. Работната група на регулатора отчита влошаване на ситуацията в компанията и невъзможност да изпълни заложената си инвестиционна програма. Членовете на КЕВР ще обсъдят искането на Топлофикация София по време на заседание през тази седмица. След това окончателното решение ще бъде взето на закрито заседание на регулатора.
Източник: Инвестор.БГ (15.12.2015)