Новини
Новини за 2020
 
"Топлофикация София" продаде за първи път ток на свободния пазар "Топлофикация София" ЕАД продаде за първи път на търг електроенергия на енергийната борса, съобщиха от дружеството, цитирани от Би Ти Ви. Фирмата продаде 43 670 МВтч електрическа енергия на цена 99,23 лв. за МВтч. Това ще донесе над 4.33 млн. лв. приход на столичната Топлофикация, пише в съобщението. "Дружеството участва за първи път самостоятелно на борсовия пазар на електрическа енергия и успешното представяне ни дава увереност и за следващите ни участия през 2020 година. Решихме да излезем от рамките на консервативния подход на търговия с електрическа енергия чрез координатор на балансираща група, който до сега прилагахме и считаме, че началото е добро. Така ще успеем да внесем повече финансова стабилност в работата на компанията", коментират от ръководството на компанията. Кметът на София Йорданка Фандъкова обяви във фейсбук, че купувач на енергията е "ЧЕЗ Трейд", а през следващите месеци "Топлофикация" ще продължи с активното участие на енергийната борса. "В средата на 2020 г. изтичат договорите с "Гранд енерджи дистрибюшън" и "Топлофикация София" ще има и възможност, и опит да участва активно и самостоятелно на енергийната борса", пише още Фандъкова.
Източник: 24 часа (02.01.2020)
 
"Топлофикация София" е за втори път на борсовия пазар "Топлофикация София" ЕАД регистрира днес второ участие на Българската независима енергийна борса. Дружеството е закупило 14 492 МВтч електрическа енергия за собствени нужди със срок на доставка 1.02.-30.06.2020 г., съобщиха от фирмата, цитирани от БТА. "В края на миналата година заявихме намерението си да излезем от рамките на консервативния подход при търговията с електрическа енергия и да активизираме участието си на енергийната борса. На 31 декември 2019 г. за първи път самостоятелно продадохме 43 670 МВтч електрическа енергия и реализирахме 4,33 млн. лв. приход за дружеството. На днешната тръжна сесия на Българската независимата енергийна борса дружеството е постигнало оптимална цена от 109.80 лв за МВтч и така са спестени част от средствата, предвидени за закупуване на необходимите за собствени нужди количества електрическа енергия. Днешното участие на "Топлофикация София" ЕАД на борсовия пазар е поредно доказателство за нашия отговорен подход към финансовото стабилизиране на дружеството", заявиха от ръководството на компанията.
Източник: 24 часа (09.01.2020)
 
"Булгаргаз": "Топлофикация София" да си плаща или да търси друг доставчик Софийската топлофикация не е платила сметките си за природен газ от юли, а само лихвите за забавянето вдигат дълга й с по 17 хил. лв. на ден. Напрежението между общинската фирма и държавната "Булгаргаз" се засилва в последните дни с намеци за спиране на газа и предложения "Топлофикация" да си търси друг доставчик. Това се вижда от официално писмо на газовия доставчик до министъра на енергетиката Теменужка Петкова и в отговорите на двете компании на въпроси на "Дневник". Това става в разгара на зимния сезон, в който семействата на 420 хил. абонати на дружеството или общо 1 млн. души, очакват от него топлина и топла вода. До 7 януари 2020 г. просрочените задължения на "Топлофикация София" ЕАД с настъпил падеж са общо в размер на 200.5 милиона лева като от тях 3.14 милиона лева са неустойка за забавеното плащане, съобщават от "Булгаргаз" ЕАД. "Натрупаното задължение е в резултат на неплащане на издадените фактури за доставен природен газ, като най-старата от тях е от месец юли 2019 г.", уточнява доставчикът. На 13 декември 2019 г. "Булгаргаз" сигнализира с писмо министъра на енергетиката Теменужка Петкова, че "от началото на декември "Топлофикация София" не е извършвало плащания като не е предоставило и график за погасяване на просрочените задължения". Към тази дата те са в размер на 155.79 милиона лева.
Източник: Дневник (10.01.2020)
 
В 25 големи производителя на ток ще има ремонтни дейности през 2020 г. Общо 25 големи производителя на ток са обявили пред Електроенергийния системен оператор, че планират ремонтни дейности през 2020 г., които в определени периоди ще доведат до спиране на мощностите им. Сред тях са както държавни централи като АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2", така и частни като американските ТЕЦ-ове - "Ей и Ес Марица-изток 1" и "КонтурГлобал Марица-изток 3" и свързаните с Христо Ковачки дружества. Ремонти предстоят и в столичната "Топлофикация". Графикът с ремонтите в централите е от особено значение за цените на електроенергията на свободния пазар, тъй като изключването на определени мощности обикновено води до поскъпване на тока. Последният пример за това са плановите ремонти в АЕЦ "Козлодуй" през септември и октомври миналата година, които доведоха до 20% скок в цените на платформата "Ден напред" на Българската независима енергийна борса.Тази година АЕЦ "Козлодуй" ще започне ремонтната си програма още през април, когато ще стартират дейности при петия блок. Те ще продължат общо 43 дни. Ремонт ще има и на шести блок на атомната ни централа, но той е планиран за септември. В графика на ЕСО не се посочва точно какви дейности ще се извършват. Миналия октомври шести блок на АЕЦ "Козлодуй" получи нов лиценз за експлоатация, който му позволява да работи през следващите 10 години. В същото време през м.г. само в рамките на няколко месеца шести блок спря на два пъти, след задействане на аварийните защити. Последно това се случи през ноември след сработване на защита на блочните трансформатори, преди това август заради технически проблем. Малко по-рано - през април, реакторът отново отказа, след като електрическата защита на генератора се включи.
Източник: Капитал (14.01.2020)
 
Столичното парно вече може да купува газ през борсата "Топлофикация София" вече е официално регистриран участник на газовата борса. Целта е да постигне по-ниски цени на газа, като купува от различни доставчици. Това съобщиха кметът на София Йорданка Фандъкова и екипът на общинското дружество. До момента "Топлофикация София" купуваше газ само от държавния доставчик "Булгаргаз". Дружеството редовно бави плащанията си по този договор и трупа задължения. "Повече от година работихме за това (регистрирането на борсата - бел. ред.) заедно с министър Теменужка Петкова и парламента, с които направихме законодателни промени, а вчера получихме и разрешение от Столичен общински съвет за регистрация в платформата за търговия на "Газов хъб Балкан", коментира Фандъкова. Още по време на предизборната кампания тя съобщи, че заедно с Министерството на енергетиката е договорено "Топлофикация София" да купува газ и от други доставчици през борсата. "Убедени сме, че активното участие на газовата борса на най-голямото отоплително дружество на Балканския полуостров ще спомогне, както за подобряване на услугата, която то предлага, така и за установяването на ликвиден и прозрачен пазар на природен газ в България", твърдят от "Топлофикация София".
Източник: Медия Пул (10.02.2020)
 
"Топлофикация София" вече купува природен газ от борсата "Топлофикация-София" ЕАД вече има първи сделки за покупка на природен газ на свободния пазар. До края на годината предприятието смята още да се еманципира от "Булгаргаз" и да си доставя над 50% от нужните количества синьо гориво чрез платформата за търговия на "Газов хъб Балкан". Това стана ясно на пресконференция днес. Столичната топлофикация подписа първите две успешни сделки на платформата за търговия с природен газ, обяви Владимир Малинов, председател на Съвета на директорите на "Газов хъб Балкан" и изпълнителен директор на "Булгартрансгаз". До края на седмицата всеки ден ще купуваме по 1000 мегаватчаса газ в сегмента "Ден напред", през следващите две седмици ще купуваме на седмична база, докато се стигне до момента, в който ще се купи количество приблизително 100 000 мегаватчаса за март, обясни изпълнителният директор на "Топлофикация София" Александър Александров. Той добави, че целта е чрез сделки на борсата дружеството да си осигури поне 50% от необходимите годишни обеми синьо гориво (успоредно с обвързващите договори с "Булгаргаз", които изтичат в края на годината). Първите покупки на топлофикацията на свободния пазар са на цени, които са с 12% по-ниски от доставките на "Булгаргаз". "Топлофикация София" се снабди с необходимите разрешения да участвата на газовата борса на 7 февруари. Така тя вече може да си доставя природен газ от мрежата на "Булгартрансгаз" с посредничеството на "Газов Хъб Балкан". Задълженията на столичното парно към "Булгаргаз" в момента са към 200 млн. лева. Те вече се обслужват редовно, 54 милиона лева са преведени на "Булгаргаз" само през януари, а до средата на годината дължимите суми ще бъдат изчистени, увери Александър Александров.
Източник: Сега (12.02.2020)
 
КЕВР предлага от април парното да поевтинее с до 25% Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) предлага от 1 април цените на парното и топлата вода да се понижат с между 8% и 25%. Предложеното поевтиняване е продиктувано от поисканото намаление с 40.49% на цената на природния газ в България, която ще се понижи от 44.04 лв. на 26.21 лв. за мегаватчас. Това пък понижение се дължи на измененията на условията на договора с руската компания „Газпром експорт“, която на 3 март тази година се съгласи да намали цената на синьото гориво за България с 40.3%. Промяната влезе в сила със задна дата от 5 август 2019 г. Разчетите на КЕВР за предложените понижения в цените са предварителни и ще бъдат обсъдени на открито заседание на 26 март. Предложението на КЕВР е цената на топлинната енергия в София да поевтинее с 25.14%. В Пловдив се предлага намаление на цената с 14.8%, в Бургас с 16.4%, във Варна със 7.8%, във Враца с 21.3%, във Велико Търново - с 16.6%, в Разград – с 16%. Законът за енергетиката все още не е променен и това не позволява на КЕВР да определи цени със задна дата, уточняват от регулатора.
Източник: economic.bg (23.03.2020)
 
"Топлофикация-София" спира скандалния двудневен конкурс Ръководството на "Топлофикация-София" ще спре скандалния конкурс, чийто срок за подаване на документи бе само два дни. Това става след множеството медийни публикации по въпроса, след като стана ясно за конкурса. Той беше за за участие на "Топлофикация-София" в балансираща група, като срокът за подаване на заявки от страна на заинтересованите бе само два дни. Балансиращата група се занимава с това да се подава равномерно количество енергия в мрежата. Координаторът има право да получава такси, като е въпрос на споразумение дали те да са твърда сума или изчислени на мегаватчас. Според хора от енергийния сектор сумата би могла да е милиони лева. Обявата бе публикувана в сряда - 25 март, а крайният срок за отговор е до 17 часа в неделя. Отговорът на желаещите да участват трябва да бъде пратен по мейл, но също така в деловодството на общинското дружество трябва да пристигне запечатан плик със съответната оферта. Тя трябва да съдържа близо 20 документа, включително и такива, които е трудно да бъдат внесени и получени за 48 часа. За скандалната поръчка на "Топлофикация-София" съобщи общинският съветник от "Демократична България" и съпредседател на "Зелено движение" Владислав Панев. "Ето така прави конкурси новото "неопетнено" ръководство на "Топлофикация София". Пуска писма до потенциални участници в сряда следобед, а оферти приема до неделя. По време на извънредно положение, когато офисите работят предимно от дома. За тези два работни дни трябва да се извадят удостоверения от НЕК, НАП, общината, енергийната борса и ЕСО. Почти невъзможно без предварителна информация. Истински пир по време на чума. ", коментира Панев във "Фейсбук". Според съветника от опозицията финансовите условия в процедурата са изработени така, че в него да мога да участват само избрани компании. В обявата на "Топлофикация-София" пише, че проявяващите интерес фирми трябва да приложат декларация, че приходите им от продажба на електричество през последната година са били не по-малко от 200 млн. лв. "На условието вероятно отговарят само три фирми. Още няма данни за 2019 г., но за предишната такива обороти имат само фирмите на ЧЕЗ и "Енерго про", както и "Гранд енерджи дистрибюшън", свързана с Христо Ковачки. Възможно е границата през миналата година да е минала и още един търговец на Ковачки - " Юропеан трейд оф Енерджи". Всичко това ме навежда на мисълта, че процедурата е направена за определен предварително победител. Поне за мен това е изключително скандално. Време е за пълна карантина срещу такива схеми, за да изгоним вирусите от "Топлофикация". Иначе ще ни се подиграват, отпускайки като дарение малка част от прибраното, коментира Панев. Той допълва, че вече е пратил мейл до председателя на комисията по икономика и собственост в СОС - Николай Стойнев от ГЕРБ, с искане за действия по прекратяване на скандалната процедура и изслушване на ръководството на "Топлофикация- София". Часове след първото си съобщение Владислав Панев публикува второ, че е получил уверения от Николай Стойнев, че конкурсът на "Топлофикация- София" за избор на балансираща група ще бъде прекратен. След това същото е обявила и самата "Топлофикация-София", съобщи "Медиапул". От дружеството са пояснили, че процедурата за избор на координатор на балансираща група е утвърдена още през декември миналата година, а документите са публикувани на сайта на дружеството. "При обявяването на посочената процедура не е отчетено обстоятелството, че в условията на извънредно положение в страната потенциалните участници биха срещнали затруднения при снабдяването с изискваните в поканата документи и поради това ръководството на дружеството взе решение за прекратяване на процедурата", се казва в съобщение от фирмата. От там допълват, че са изпратени покани за участие в конкурса до 17 фирми, но не са дали ясно становище колко от тях биха могли да се включат в процедурата при поставените изисквания. "Условието за приходи от продажби за последната година в размер на минимум 200 млн. лв. е в съответствие с мащабите на производство на електрическа енергия от "Топлофикация София" ЕАД, което е в рамките на 850 000-900 000 мегаватчаса годишно и изисква реципрочна стабилност от фирмата координатор", обясняват от "Топлофикация". Дружеството нямало информация за това кои участници на пазара изпълняват това условие. "Нещо повече, с цел предотвратяване на всякакви спекулации в публичното пространство, изискваме от участниците да представят документи за липса на задължения и разсрочени плащания към НАП, НЕК-заплатена "Цена за задължение към обществото", Фонда за сигурност на енергийната система, местни данъци и такси и др.", твърдят от столичното парно. През ноември м.г. Столичният общински съвет смени бившия изпълнителен директор на дружеството Кремен Георгиев, който се смята за приближен до споменатия Ковачки, с Александър Александров. Георгиев бе сред шефовете на топлофикациите във Враца, Велико Търново и Перник, които индиректно се свързват с бизнесмена. Александров също е бивш директор на предприятие, свързано с Ковачки - "Стомана" - Перник. След встъпването си в длъжност новото ръководство на "Топлофикация София" се зарече да стабилизира финансите и да ореже излишните разходи.
Източник: Сега (30.03.2020)
 
Парното и топлата вода поевтиняват с до 27% от днес Природният газ, парното и горещата вода стават по-евтини от 1 април. Това са новините от заседанието на Комисията за енергийно и водно регулиране. За софиянци намалението на топлинната енергия е с 26,47%. Тарифите в другите топлофикации в страната намаляват така: във Враца – с 22,52%, в Пловдив – 12,11%, Плевен – 15,65%, Бургас – 17,30%, Варна – 8,27%, Велико Търново – 17,54%, Разград – 16,88%. КЕВР съобщи, че от 1 април цената на природния газ, продаван от "Булгаргаз", се понижава на 25,20 лв./MWh(без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). В сравнение с действащата цена за първото тримесечие (44.04 лв./MWh) намалението е с 42,78%. Решението си КЕВР взе днес следобед на закрито заседание. То идва, след като бе променен договорът между "Булгаргаз" и "Газпром экспорт". От комисията посочват, че при утвърждаването на цената са отчели заявените прогнозни количества природен газ от внос за вътрешния пазар и усреднения валутен курс на БНБ на лева спрямо чуждестранната валута, в която се заплаща внасяният у нас природен газ. При определянето на очакваните доставни цени във връзка с образуването на цената на вход на газопреносни мрежи са отчетени общото количество природен газ за месец април 2020 г., общото количество природен газ за 2020 г. и относителния дял на количествата за обществена доставка на природен газ, програмата за освобождаване на природен газ, както и по двустранните договори.
Източник: Сега (02.04.2020)
 
Продавачът на тока от столичното парно го заряза заради ниските цени Близката до Христо Ковачки "Гранд енерджи дистрибюшън" е спряла да изпълнява задълженията си по договора с общинското дружество "Топлофикация-София" за продажба на произведения му ток през борсата. Това е станало с писмо от 23 март. Причините били ликвидни проблеми на посредника при продажбата на енергия, стопанската непоносимост и извънредното положение. Проблемите с изпълнението на договора обявил изпълнителният директор на "Топлофикация" Александър Александров на среща със съветниците от две от комисиите на общинския съвет в столицата, съобщи един от участниците в нея Владислав Панев от "Демократична България", която е и съпредседател на общинската група "Зелено движение". "Припомням, че "Топлофикация" продава произвеждания ток на "Гранд енерджи" по фиксирана цена от 91.50 лева на мегаватчас. Това ниво беше под пазарната цена, като така Ковачки реализираше печалба от разликата за десетки милиони годишно", коментира Панев.Той припомни, че ръководството на "Топлофикация-София" оправдаваше решението да ползва посредник при продажбата на ток на борсата с това, че с фиксираната цена се предпазва от поевтиняване на стойността на енергията и съответно от загуби. "Излиза обаче, че компанията не е предпазена по никакъв начин. Защото "Гранд енерджи" купува само когато е на печалба от сделката, респективно когато "Топлофикация" е на загуба. Ако се случи обратното - късаме договора и обявяваме непоносимост", коментира Панев. То добави, че в момента общинската фирма продава електроенергия на сегмента "ден напред" на енергийната борса, където цените са 20-60 лева за мегаватчас. В края на миналата година от "Топлофикация – София" обявиха, че ще продават част от енергията си на борсата без посредник и дори реализираха сделка. Обещанието беше в средата на годината, когато изтича споразумението с "Гранд енерджи дистрибюшън", това да е основният начин за пласиране на произведения от дружеството ток.
Източник: Медия Пул (09.04.2020)
 
Топлофикациите поискаха драстично поскъпване на парното Драстично поскъпване на топлоенергията от 1 юли предлагат топлофикациите в страната. Това става ясно от публикуваните им заявления за нови цени на сайта на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). За редица градове исканото поскъпване е двуцифрено. Предложенията за повишението на цените на парното в проценти спрямо цената от 1 април 2020 г. започват от 9,5 % във Варна, минават през 20 % за Плевен, София и ЕВН Топлофикация (Пловдив) и достигат 45 % за Бургас, 52% за Разград и 62 % за Враца. Най-фрапиращо е исканото увеличение на цената с цели 140,5 % за Велико Търново. За новите увеличения първа съобщи бившият омбудсман Мая Манолова. От заявленията става ясно, че са изпратени на регулатора в края на март, но са публикувани на сайта на КЕВР едва преди два дни, твърдят експертите на движението „Изправи се.БГ". Новината за умопомрачителния скок на цената на топлоенергията идва на фона на новите договорки с "Газпром", които доведоха до рязко поевтиняване на природния газ и до обвързване на цената му с котировките на "синьото злато" на международните борси. Съгласно споразумението цените на газа бяха преизчислени със задна дата - от август насам, и руският доставчик възстанови надплатени 150 млн. лева на "Булгаргаз", който пък трябва да върне надвзетото на своите клиенти, вкл. и на топлофикациите. Въпреки спада на цената на природния газ на международните пазари родните топлофикационни дружества предлагат в разчетите си завишаване на най-различни разходи като амортизации, заплати, свързаните с тях осигуровки и социални плащания. "Топлофикация София" е завишила и количествата въглеродни емисии, което също изисква допълнителни разходи. "В крайна сметка вместо да се намалят цените на парното след обявеното от правителството намаление на цената на газа с 40% и вместо да се върнат надвзетите суми, което така или иначе се очакваше късно – около септември 2020 г., сега гражданите ще бъдат натоварени с нови, по-високи цени на парното от 1 юли, което е абсолютно недопустимо", коментира лидерът на движението „Изправи се.БГ" Мая Манолова. В открито писмо тя настоява енергийният министър Теменужка Петкова да наложи пълен мораториум на всякакви увеличения на цените на ток, парно, топла вода и газ до отмяната на извънредното положение, а след това – и до края на годината, докато не се стабилизират финансово домакинствата, гражданите и фирмите. Призивът е и отправен и към кмета на София Йорданка Фандъкова като принципал на "Топлофикация София". Според Манолова има опасност от 1 май да се покачи драстично и необосновано цената на тока на регулирания пазар. Намаленото потребление на електроенергия в страната поради принудителния престой на хиляди фирми и производства у нас е довело до дефицити във Фонд „Сигурност на енергийната система". За това се е оплакал преди няколко дни шефът на фонда, според когото недостигът е около 100 млн. лв. "Настояваме енергийният министър да гарантира, че това няма да доведе до принудително компенсаторно вдигане на цената на тока от 1 май 2020 г. на регулирания пазар, на който са и битовите потребители", призова Манолова.
Източник: Сега (16.04.2020)
 
КЕВР ще проверява "Топлофикация София" за завишени сметки Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) нареди извънредна проверка на "Топлофикация София" заради подадени сигнали за завишени сметки. Проверката е разпоредена от председателя на Комисията Иван Иванов. КЕВР се е самосезирала от получени сигнали, както и от медийни публикации. Ще се проверява ценообразуването на сметките за указания период. В случай, че в хода на предстоящата проверка бъдат констатирани нарушения от страна на топлофикационното дружество, КЕВР ще предприеме предвидените в закона административно-наказателни мерки, съобщават от регулатора. След приключване на извънредната проверка на "Топлофикация София“ ЕАД Комисията ще обяви публично резултатите от нея. От "Топлофикация София" заявиха, че ще окажат съдействие на регулатора. Припомняме, че миналата седмица стана ясно, че топлофикациите в страната масово са поискали увеличение и то драстично. Във Велико Търново е заявено увеличение на парното от 140,5%. От „Топлофикация София“ са поискали цената да се увеличи с 20%. Всякакви искания за увеличение на цената на топлинната енергия са неоснователни, посочи на извънреден брифинг председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов. „КЕВР няма да позволи увеличение на цената“, подчерта той. „Мога да заявя, че цената на парното отопление за този сезон ще бъде по-ниска от цената на изминалия отоплителен сезон“, добави той.
Източник: Инвестор.БГ (22.04.2020)
 
КЕВР проверява високите сметки за парното в София Шефът на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов е наредил да се извърши извънредна проверка на "Топлофикация София". Причината - небяснимо високи сметки за парно и топла вода през март. КЕВР се е самосезирала от получени сигнали от недоволни абонати, както и от медийни публикации. Проверката ще изясни коректно ли са изчислявани цените и фактурите на абонатите на най-голямата топлофикация в България. Миналата седмица от предприятието се опитаха да обяснят, че сметките са високи, защото март бил студен месец. Ако бъдат установени нарушения от страна на топлофикационното дружество, ще бъдат предприети предвидените в закона административно-наказателни мерки, уверяват от регулатора. От КЕВР обещават да обявят публично резултатите от извънредната проверка на "Топлофикация София“. От предприятието заявиха, че ще окажат пълно съдействие на инспекторите от енергийната комисия. Софийската топлофикация е собственост на Столичната община.
Източник: Сега (22.04.2020)
 
В средата на юли топлофикациите ще обявят сумите, които ще връщат на абонатите В средата на юли топлофикационните дружества, които работят с природен газ, трябва да обявят сумите, които ще възстановят на своите абонати заради поевтиняването на синьото гориво с 40% със задна дата от август миналата година, както беше договорено между „Булгаргаз“ ЕАД и „Газпром експорт“, заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов в ефира на БНТ.„Това ще стане чрез изравнителните сметки за изминалия отоплителен сезон, посочи Иванов, като добави, че за първи път срокът за обжалване на фактурите се скъсява. Вместо през есента, крайният срок ще бъде 31 август. По думите на председателя на КЕВР абонатите трябва да са уверени, че ще получат надвзетите суми. „При представянето на изравнителната сметка на отделен ред ще бъде указано с каква сума се намалява изравнителната сметка поради надвзетите пари за природен газ за изминалите 8 месеца“, изтъкна Иванов. Според него, когато сумата, която трябва да се възстанови, е по-голяма от тази, която по начало е в изравнителната сметка, в следващата месечна прогнозна сметка топлофикациите трябва да изчистят своето заплащане към крайните потребители. По-рано този месец изпълнителният директор на „Топлофикация-София“ ЕАД Александър Александров заяви, че процесът по обявяване на сумите за възстановяване ще стартира на 15 юни. „В случай, че надвзетата от клиента сума надвишава първата сметка, прихващането ще продължи и в следващите фактури и така до изчерпване на надплащането“, изтъкна Александров. На 1 май КЕВР намали цената на природния газ с 11%. В същото време беше намалена и цената на топлинната енергия, като тя варираше според топлофикационното дружество, а диапазонът на съкращенията достигна 1-5%.
Източник: Инвестор.БГ (27.05.2020)
 
Цената на парното пада средно с 14% Цената на парното и топлата вода ще бъде средно с 14% по-ниска през предстоящия есенно-зимен сезон в сравнение с миналия. Това съобщи председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов. Понижението се получава, когато сравним прогнозната цена, която КЕВР предлага за следващите 12 месеца, считано от 1 юли, със средната цена на топлинната енергия за изминалата година. За София цената ще бъде с 15 на сто по-ниска - при средна 95,64 лева за мегаватчас за 2019/2020 на 81 лева за мегаватнчас за новия отоплителен сезон. С 15% намаление ще има на сметките на абонатите в Пловдив и в Плевен, а с 13 на сто - за Враца и Велико Търново. Под 10% е предвиденото понижение на цените на парното за Бургас, Варна и Разград. Не вярвайте на всичко, което се пише. Хората трябва да бъдат спокойни, заяви Иванов. Според него объркването е настъпило, тъй като беше сравнена месечната цена за май с прогнозната годишна цена за топлинна енергия, която трябва да бъде валидна от 1 юли 2020 до юни 2021 година. “По този начин беше направено внушение у хората, че те ще плащат за парно с 22% по-висока цена”, каза той. Иванов обясни, че при определяне на прогнозната годишна цена са взети предвид зимните месеци, в които поради намаление на температурите, се покачва потреблението на газ, а от там и цената. Освен това след период на пандемия, икономиката започва да се възстановява, което също предполага повече търсене и по-висока цена на синьото гориво. И отново отсече, че не може всеки месец да се определя цена на парното с промяната в стойността на газа. 94% от абонатите само в София нямат уреди за дистанционен отчет или това са близо 400 000 души. Ще е нужна армия от инкасатори, за да се засекат тези уреди за един ден само в столицата, обясни председателят на КЕВР. Той беше категоричен, че регулаторът веднага ще иска промяна в цената на парното, ако тази на газа се вдигне и или падне с над 15%, както е предвидено в Наредба 5 за регулиране на цените на топлинната енергия.
Източник: Труд (05.06.2020)
 
Столичната топлофикация получила проект за споразумение за превод на 59 млн. лв. от "Булгаргаз" „Топлофикация София“ е получила от "Булгаргаз" проект на споразумение, което съдържа изчислените суми за възстановяване по договорите за доставка на природен газ за периода 5 август 2019 г. - 31 март 2020 г. Сумата, която е посочена в документа и дружеството следва да получи е 59 милиона лева с включени лихви и ДДС. „Очакваме КЕВР да утвърди ретроактивна цена на топлинната и електрическата енергия за същия период, за да направим съответните преизчисления. Тъй като дружеството произвежда и електрическа енергия, то част от посочената сума ще бъде възстановена на фонд „Сигурност на електроенергийната система.“, коментират от „Топлофикация София“. Съгласно промените в Закона за енергетиката, в 30 дневен срок след получаване на сумата от „Булгаргаз“ ЕАД, столичната топлофикация ще извърши преизчислението на сметките на своите клиенти. За абонатите, които заплащат потреблението на топлинна енергия в имотите си по реален месечен отчет, ще бъде направено приспадане на дължимите суми с първата възможна фактура. Ако сумата е по-голяма, приспадането ще продължи до нейното изчерпване. За клиентите, които заплащат прогнозно месечно потребление, ще бъде направено преизчисляване и възстановяване на сумите в годишната изравнителна сметка, която предстои те да получат до 15 юли.
Източник: 24 часа (09.06.2020)
 
С 10,16% падат цените на парното за 8 месеца назад Комисията за енергийно и водно регулиране оповести решението си за поевтиняване на парното със задна дата - от 1 юли 2019 г. От преизчислението става ясно, че средно за държавата топлинната енергия оттогава е намалена с 10,16%. За София поевтиняването е 11,16 на сто, а за другите топлофикации - от 5,76 до 0,13%. Това стана възможно след поевтиняването на природния газ със задна дата. Във връзка с това КЕВР е решила, че на 22 дружества от сектор "Топлоенергетика" ще се възстановят 75,975 млн. лв. с ДДС за периода 1 юли 2019 - 31 март 2020 г. Изчислените суми са формирани, след като са отчетени разликите в цените на природния газ по отделни месеци, както и потребените от дружествата количества природен газ. За топлинната енергия с топлоносител гореща вода на 22 топлофикационни дружества се възстановяват суми в размер 33 476 696 лв. без ДДС, или 40 172 035 лв. с ДДС. Тези суми дружествата трябва да възстановят в сметките на потребителите за ползваната от тях топлинна енергия през изминалия период. За потребителите на прогнозен отчет корекциите ще бъдат отразени в изравнителните сметки, а за потребителите на реален отчет корекцията ще стане в първата получена месечна фактура. За произведената от топлофикационните дружества високоефективна електрическа енергия с решението на КЕВР на тях се възстановяват 27 808 963 лв. без ДДС, или 33 370 755 лв. с ДДС.
Източник: Дума (12.06.2020)
 
От „Булгаргаз“ очакват „Топлофикация София“ да се разплати до месец От "Топлофикация София" обявиха, че до месец се очаква да погасят всичките си просрочени задължения към "Булгаргаз". Това заяви в интервю за БНР изпълнителният директор на "Булгаргаз" Николай Павлов. По думите на Павлов задълженията на топлофикационното дружество сега са около 125 милиона лева. Те са след като "Булгаргаз" си прихвана сумата, която трябваше да възстанови след поевтиняването на газа със задна дата. Припомняме, навръх 3 март бе обявено, че от "Газпром" намаляват цената на газта с над 40%. Новият договор с "Газпром" дойде след антимонополното решение на ЕК и двустранни преговори. Новата ценова формула ще се прилага ретроактивно, считано от 5 август 2019 г. По тази причина "Булгаргаз" съобщи, че ще възстанови на клиентите си пари със стара дата. Заради поевтиняването на газа, на 20 март от КЕВР съобщиха, че се очаква от 1 април парното да поевтинее средно с 20% за страната. "Бяха прихванати близо 60 милиона лева. Те ще се опитат да намерят финансиране, с което да се погасят всички задължения към "Булгаргаз", каза Павлов. По думите му от "Топлофикация" са ги уверили, че разговорите с финансиращите институции са в много напреднала фаза и очакват да си погасят пълния размер на задълженията в рамките на месец. Газовата ни компания вече е възстановила 195 милиона лева на повечето си клиенти. Общо сумата, която трябваше да върне "Булгаргаз" след преизчисляването на цените на газа, беше 202 милиона лева. Николай Павлов съобщи още, че потреблението на газ е паднало с над една четвърт от началото на годината в сравнение със същия период на миналата година заради извънредното положение заради коронавируса и топлата зима.
Източник: News.bg (19.06.2020)
 
Преговори с “Газпром” поевтиниха газа с 40% - 201 млн. лв. ще бъдат върнати на хората След 7 месеца тежки преговори между “Булгаргаз” и “Газпром експорт” България успя да постигне безпрецедентно намаление на цената на газа на историческата дата 3 март 2020 г. Руският природен газ за България поевтиня с 40,3% със задна дата - от 5 август миналата година. “Газпром експорт” възстанови по сметките на българското дружество 201 млн. лв. Новината беше съобщена на извънреден брифинг сутринта на националния ни празник от премиера Бойко Борисов. С него бяха и вицепремиерът Томислав Дончев, енергийният министър Теменужка Петкова и изпълнителният директор на “Булгаргаз” Николай Павлов. Че преговорите са били дълги и с помощта на Европейската комисия, разказа тогава министър Петкова. До този момент страната ни не бе постигнала споразумение за цената на руския газ. Затова и промяната е със задна дата. А и намалението за нас е най-голямо, сравнено с всички останали държави. Борисов видя в намалението и ролята на конкуренцията и пазара благодарение на алтернативните доставки. “Този половин милиард кубически метра втечнен газ (внесеният в България през 2019 г.) и двата интерконектора изиграха своята роля. Добре свършена работа. Диверсификацията и конкуренцията показват как падат цените на газа”, заяви на 3 март министър-председателят, като визираше двата проекта за газови връзки със съседните страни - Гърция и Сърбия. В новия договор с “Газпром” е заложена формула за изчисляване на цената, в която по-голяма тежест има хъбов индекс - котировките на регионалните борси. Досега изчисленията се правеха според движението на петролните деривати - мазут и газьол, за 9 месеца назад, като отражение даваше и курсът на лева спрямо долара. В новата формула остават петролните деривати и валутният курс. Освен това цената на газа вече се определя на месечна база, а не както досега - на тримесечие. Още тогава “Булгаргаз” сметна за справедливо да възстанови средства на клиентите си и пое ангажимент да го направи. 75,975 млн. лв. отиват при 22 топлофикации за доставената на клиентите топлинна енергия през периода от 1 юли 2019 до 31 март 2020 г. и за произведената от тях електроенергия. Тези средства ще бъдат върнати и по сметките на потребителите. Изчислените суми са формирани, след като са отчетени разликите в цените на природния газ по отделни месеци, както и потребените от дружествата количества газ. За парното на тези дружества се връщат 40,172 млн. лв. Тази сума трябва да се възстанови в сметките на потребителите за ползваната от тях топлинна енергия през изминалия период. Всички топлофикации трябва да направят преизчисления и във фактурите на клиентите до 10 юли. За потребителите на прогнозен отчет корекциите ще бъдат отразени в изравнителните сметки, а за потребителите на реален отчет ще стане в първата получена от тях месечна фактура. В сметките изрично ще бъде посочена точната сума, която ще им бъде приспадната. За произведения ток на топлофикациите се възстановяват 33,37 млн. лв. Потребителите на газ и парно ще мога да видят сумите по сметките си най-рано от август. За да изчислят топлофикациите колко пари ще трябва да върнат на домакинствата, КЕВР определи цените на парното със задна дата от 1 юли 2019 г. Те ще са средно с 10% по-ниски. Поевтиняването на газа продължава. “Булгаргаз” предложи на КЕВР да поевтинее и за юли с 4,13% спрямо юни и цената му да е 19,49 лв. за мегаватчас. Прогнозната цена за август е 19,29 лв. за мвтч.
Източник: 24 часа (25.06.2020)
 
"Топлофикация София" иска кредит за 40 млн. лева Днес четиримата общински съветници Николай Стойнев, Прошко Прошков, Карлос Контрера и Георги Георгиев внесоха доклад, с който се иска "Топлофикация София" ЕАД да вземе нов заем от 40 млн. лв. за оборотни средства с цел възстановяване и прихващане на суми по изравнителни сметки на клиенти. Парите са необходими на общинското дружество след направени нормативни промени. Внесеният доклад е разгледан по-рано днес на онлайн заседание на Постоянната комисия за инженерна инфраструктура и енергийно планиране. От гласувалите 11 общински съветници, членове на комисията, 7 са "За", а 4 се въздържат. До момента задълженията на дружеството са над 500 млн. лв. Банковият кредит е за 36 месеца с 12 месеца гратисен период при лихва от 3%. Изпълнителният директор на "Топлофикация София" Александър Александров вече е провел разговори с банка, според информация на "Столица.bg". За да се одобри кредитът, докладът трябва да се приеме на сесия на Столичния общински съвет. "Ако реализираме 5 млн. лв. по-добър разход за газ, 2,5 млн. лв. ще се дадат към потребителите, а 2,5 млн. лв. ще покрият финансовото състояние на дружеството. Това не са радикални неща, но капка по капка вир прави", обясни пред комисията Александров.
Източник: Банкеръ (07.07.2020)
 
"Топлофикация София" започва да възстановява суми от сметките за газ "Топлофикация София" започва да възстановява сумите от "надписаните" сметки за периода от юли на 2019 г. до март на 2020 г. Това стана възможно след като държавата успя да договори по-ниски цени на газа с "Газпром", които имат ретроактивно действие. За да се случи това беше нужно ЕС да заведе дело срещу руския гигант, заради непазарните цени, по които продаваше на осем страни в блока, сред които и България. България получи малко над 150 милиона евро за посочения период и допълнително намаление на цената на горивото за в бъдеще. След като сделката беше обявена последва известно чудене от регулаторните органи как парите да бъдат върнати на крайните потребители. В крайна сметка се реши това да става през прихващане на разликата от новите сметки. Тоест пари на ръка няма да се дават, но за известен период хората ще плащат по-малки суми. Това важи за всички потребители за месец юни на тази година, независимо дали са на реален месечен отчет, на прогнозно потребление с годишно изравнение или заплащат на равни месечни вноски.
Източник: Club Z (17.07.2020)
 
При сегашните номинации Ковачки може да овладее енергийния регулатор След като процедурата за избор на нов председател на Комисията за енергийно и водно регулиране се провали, това може да се случи и с избора на членове за регулатора. Одобряването на кандидатите трябваше да се случи в петък, но председателят на енергийната комисия Валентин Николов (ГЕРБ) поиска тя да бъде отложена. Официална причина за това не бе обявена, което повдига съмнения, че задкулисните договорки за постовете между партиите продължават. На практика за 4 свободни места в КЕВР се състезават седем човека - Евгения Харитонова, Георги Добрев и Валентин Терзийски (издигнати от ГЕРБ), Любомир Денчев и Димитър Кочков (БСП), Владко Владимиров (Обединени патриоти) и Кремен Георгиев, издигнат от "Воля" на Веселин Марешки. Тяхното изслушване в ресорната парламентарна комисия премина без въпроси на 21 юли и това създаде впечатление, че депутатите са наясно кой точно ще изберат. По информация на "Капитал" обаче заради напрегнатата обществено-политическа обстановка и рокадите в кабинета на Бойко Борисов е възникнала несигурност сред мнозинството в ГЕРБ кои точно кандидати ще получат подкрепа в зала и кои не. Най-смущаваща изглежда номинацията на Кремен Георгиев, който безспорно има голям опит в енергетиката, но е бивш шеф на "Топлофикация София", а преди това е бил дългогодишен служител в ТЕЦ-овете на Христо Ковачки, като сега ръководи Асоциацията на топлофикационните дружества, която ги обединява. Това, че Георгиев е издигнат от партията на Марешки също е доста интересно, защото тя формално вече има двама свои представители в КЕВР - Пенка Трендафилова и Георги Златев, които бяха избрани през 2018 г. Важен факт е, че Златев е бивш изпълнителен директор на свързаната с Ковачки ТЕЦ "Брикел" и за първи път влезе в КЕВР през 2015 г. по предложение на партията на Ковачки - Български демократичен център. По принцип и един от кандидатите на ГЕРБ - Валентин Терзийски, също е бил свързан с бизнеса на Христо Ковачки в миналото, но по информация на "Капитал" и според личните му твърдения, в момента няма общо него. Сега Терзийски е в надзорния съвет на "Топлофикация София". Интересното тук е, че през 2015 г. Валентин Терзийски бе предложен за член на КЕВР от БСП, но тогава не получи одобрението на ГЕРБ, които сега го издигат.
Източник: Капитал (27.07.2020)
 
Работодатели сигнализираха за „корупционни практики“ на енергийната борса Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) поиска „Топлофикация София“ да анулира „корупционната“ сделка за продажба на електроенергия на непазарна цена. В позиция от АОБР опровергаха информацията на общинското дружество от преди няколко дни, в която се твърди, че сделка е сключена „напълно прозрачно и по пазарни цени“. „Въпреки че сделката е сключена, нейното изпълнение започва от 01.10.2020. Тоест, изпълнението на сделката не е стартирало. Защо „Топлофикация София“ не предприема действия за разваляне на сделката, при положение че щетата за дружеството се доказва от всички експерти? Такава пречка няма“, изтъкват от АОБР в писмо с пояснения до медиите. От организацията подкрепят позицията си с примери от последните години, които показват, че цената на електроенергията през зимния период е значително по-висока спрямо летния такъв.
Източник: Инвестор.БГ (28.07.2020)
 
Дигитална трансформация на „Топлофикация София“ „Топлофикация София“ започна поетапно да дигитализира процесите на управление в дружеството, както и редица услуги за клиентите си. Така ще отговори на очакванията на близо 67% от клиентите си, които предпочитат електронните услуги. Новата платформа за клиентско обслужване ще е уеб базирана, като ще има и мобилна версия. Дигиталната трансформация вече стартира с успешното внедряване на интегрираната информационна система ERP SAP. Съвсем скоро потребителите на най-голямото топлофикационно дружество на Балканите ще могат да се възползват от много нови дигитални услуги, а вече съществуващите ще се извършват и онлайн – без да се налага да се посещава клиентски център. Освен, че могат да преминат на електронна фактура, клиентите ще могат да следят задълженията и плащанията си. От удобството на дома си, по електронен път, те ще имат възможност да подават заявления и заявки за нови услуги, за допълнителни отчети, за проверки и др. Така стандартни операции ще станат дигитализирани, автоматизирани и оптимизирани, за да пестят време и да са лесно достъпни за абонатите. Създавайки си личен профил в системата, потребителите ще могат да получават нотификации и персонализирана информация за топлоподаването към техния обект, за евентуални аварии, за графици за отчет на сградната инсталация и много други уведомления, които ги касаят пряко. Онлайн платформата ще предоставя пълна информация за потреблението на топлоенергия и топла вода, като абонатите ще имат възможност да правят справки и сравнения с предходни периоди. С въвеждането на платформата, базирана на модерни IT решения, ще се увеличи прозрачността и в реално време потребителите ще имат бърз достъп до необходимата информация. Само с няколко клика те ще могат да наблюдават параметрите на абонатната станция, като данните ще са в справки, графики и др. Дигитализирането на отчетите ще ускори и процеса по издаване на месечни сметки за потребителите.
Източник: 24 часа (29.07.2020)
 
"Топлофикация София" ЕАД е възстановила на потребителите 24 милиона лева от намалението на цената "Топлофикация София" ЕАД вече е възстановила 24 милиона лева на своите потребители от ретроактивното намаление на цената на топлинната енергия, съобщиха от дружеството. Към 17 август чрез прихващане на сметките за юни са върнати над 10 млн. лв., а със сметките за юли и годишните изравнителни сметки - още 13,8 млн. лв. Остават за възстановяване още 12 798 316 млн. лв., с които ще бъдат прихванати бъдещи сметки на потребителите. Топлинните счетоводители са предали изравнителните сметки за парно и топла вода. На тази база "Топлофикация София" ЕАД е изготвила общите фактури за потребената топлинна енергия за периода 1 май 2019 г. - 30 април 2020 г. От днес те са достъпни на интернет страницата на дружеството и в центровете за обслужване на клиенти, посочват от топлофикационното дружество.
Източник: БТА (18.08.2020)
 
Със сметките за топлоенергия настана пълно объркване Драмите със сметките за топла вода и парно продължават и в разгара на лятото. Абонатите с нетърпение очакваха топлофикациите да им възстановяват надвзети суми, както им се обещаваше от месеци. Вместо това много домакинства получават шокиращо високи фактури. От март насам премиерът, енергийният министър, КЕВР и депутати от управляващото мнозинство тръбяха при всеки повод какъв огромен успех е постигнат в преговорите с "Газпром" и как свалянето на цената на природния газ, при това със задна дата - от август 2019 до март 2020 г., означава по-евтина топлоенергия и връщане на надвзети суми на клиентите. Стана ясно, че "Топлофикация София" например трябва да възстанови 36 млн. лева на потребителите. Връщането на надвзетите суми за периода август-март месеци трябваше да стане не в брой, а чрез приспадане от текущите сметки. Общо за юни са върнати над 10 млн. лева, а за юли - близо 14 млн. лева, а за август остават още 13 млн. лева за изчистване. Но последните фактури и изравнителните сметки за отминалия отоплителен сезон са стъписали мнозина столичани с размерите си, достигащи няколкостотин лева. Оказа се, че "Топлофикация" е изпреварила топлинните счетоводители и е изготвила сметки, през които възстановява пари. Те обаче били прогнозни, а сега идват нови фактури - изравнителните, изготвени от топлинните счетоводители. С тях щяло да стане окончателното изчистване на вземанията-даванията между дружеството и клиентите му. В резултат на всички тези преизчисления, прихващания и приспадания обаче абонатите изобщо не могат да разберат какво точно плащат и защо. Хаосът ще продължи и с фактурите за август, които ще пристигат през септември. Според изчисленията на един от големите топлинни счетоводители у нас заради намалението на парното и топлата вода със задна дата, близо 73% от клиентите имат да получават пари от топлофикациите, а 27% имат да доплащат, съобщи бТВ. Общото потребление за отминалия отоплителен сезон за парното и топлата вода е около 410 лева за апартаменти до 50 квадратни метра и до близо 800 лева за апартаменти до 100 кв. От "Топлофикация София" вече няколко пъти обясниха, че въпреки че зимата е била по-топла с близо градус от по-миналата, много домакинства са използвали повече топлинна енергия, затворени през март и април заради коронавируса вкъщи. Въпреки това една трета от хората би трябвало да получат обратно между десет и сто лева. Междувременно движението Изправисе.бг на бившия омбудсман Мая Манолова настоя енергийният министър Теменужка Петкова и столичният кмет Йорданка Фандъкова да се извинят за гражданите за хаоса с изравнителните сметки - "за незаконното прихващане на сумите за топла вода и за сумите, които трябваше да върнат за надплатено парно, но не ги върнаха". "През март Борисов обеща да има намаление на сметките заради по-ниската цена на природния газ с над 40%, а през август се оказа, че хората имат да доплащат", обясни Манолова. Тя заяви, че Сметната палата трябва да направи ревизия на "Топлофикация София", Министерството на енергетиката да провери как се връщат парите на хората от сметките, а Столичният общински съвет да осъществи контрол защо няма информация в сайта на „Топлофикация София“ за разминаванията в сметките, защо не намаляват сумите в изравнителните сметки и не връщат на хората пари, а им изпращат нови, по-високи сметки. Ето какво още обясни бившият омбудсман: "На 3 март Борисов обяви историческа победа, че с „Газпром“ е договорено над 40% намаление на цената на природния газ. Месец по-късно депутатите решиха да не се връщат пари, а да се прихващат суми от бъдещи сметки за парно. В сайта на „Топлофикация“ обаче има информация единствено за това какво трябва да дадат гражданите като сума, но не и какво имат да получат след намалението на сметките с 11% (а не с 40%) за гражданите заради по-ниската цена на природния газ. Става ясно единствено, че част от топлинните счетоводители имат разминавания в сметките. Вместо да връща, „Топлофикация“ прихваща суми от сметките за юни. Така гражданка получава фактура, в която пише, че трябва да й върнат 90 лв., но дължи 80 лв., а след това се налага да заплати 198 лв., неясно защо", дава пример Мая Манолова с един от многото абсурдни казуси, за които граждани подават оплаквания и в офиса на Изправисе.бг.
Източник: Сега (24.08.2020)
 
КЕВР ще проверява как топлофикациите са връщали пари за парно До края на октомври КЕВР ще извърши проверка на всички топлофикационни и газоразпределителни дружества, за да провери как са компенсирали потребителите за намалените със задна дата цени на природния газ и парното. Това увери министърът на енергетиката Теменужка Петкова по повод вълната от недоволство срещу високите сметки за парно и топла вода, начислени при изравняването в края на отоплителния сезон. Масово абонати на "Топлофикация София" останаха изненадани, защото очакваха възстановяване на надвзети суми, както им обещаваше правителството, след като подписа сваляне на цената на руския природен газ със задна дата от агуст 2019 г. Както писа "Сега" хаосът със сметките за парно настъпи, след като се оказа, че от юни от "Топлофикация София" са започнали да приспадат част от парите, които трябва да се възстановят на абонатите, преди да бъдат готови изравнителните сметки, изготвени от топлинните счетоводители. С изравнителните сметки голяма част от столичните абонати са неприятно изненадани, че ще трябва да доплащат огромни суми. "До края на август недоволните да подадат жалби пред топлофикационното си дружество. Ако отговорът не ги удовлетворява, могат да се обърнат към министерството на енергетиката, където контролните органи могат да извършат проверки за всеки конкретен случай", заяви министър Теменужка Петкова. Междувременно омбудсманът Диана Ковачева също поиска КЕВР да направи извънредна проверка на „Топлофикация София“ за изравнителните сметки. Поводът са многобройни сигнали и жалби до омбудсмана срещу „Топлофикация София“, свързани със сумите за възстановяване в резултат на поевтиняването на природния газ със задна дата за периода 5 август 2019 г. до 31 март 2020 г., както и за изпълнението на показателите за качество за отоплителен сезон 2019-2020 г. „Гражданите изразяват недоумение от символичните суми за прихващане“, пише омбудсманът. Ковачева припомня, че за този проблем е предупредила на заседание на Комисията по енергетика към Народното събрание още на 18 юни 2020 г. Според нея основната причина за възникването на проблема е, че почти половината от сумата, възстановена от „Булгаргаз“ ЕАД на топлофикационните дружества, реално не стига до крайните клиенти, а е насочена от КЕВР към държавния Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Освен това омбудсманът информира КЕВР и че граждани, чиито имоти са в сгради с предприети мерки за енергийна ефективност, са възмутени, че задълженията им за топлинна енергия вместо да намаляват се увеличават. Омбудсманът обръща внимание и на факта, че обещаният от „Топлофикация София“ ЕАД калкулатор, с помощта на който хората да установят какви суми им се възстановяват, е заработил твърде късно – едва на 21 август 2020 г., почти в края на срока за рекламации по изравнителните сметки.
Източник: Сега (26.08.2020)
 
"Булгаргаз" се отказа да иска поскъпване на газа Комисията за енергийно и водно регулиране прекрати процедурата за определяне на нови цени на природния газ за септември, съобщи КЕВР на сайта си. От съобщението на регулатора става ясно, че причината е полученото късно днес писмо от "Булгаргаз", с което компанията оттегля внесеното заявление с искане за поскъпването на синьото гориво. Това става след разпореждане на енергийния министър Теменужка Петкова, която е постановила проверка на начина, по който "Булгаргаз" е образувала цената за този месец. Компанията трябва да подаде ново заявление, а до произнасянето на регулатора, ще продава синьото гориво по сега действащата цена. По-рано днес природният газ да поскъпне с 20,3% от септември е поискала "Булгаргаз" от енергийния регулатор, съобщи БНР, цитирайки изпълнителния директор на газовата компания Николай Павлов. Само преди седмица Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) съобщи след обсъждане, че е одобрила исканото от "Булгаргаз" увеличение от 15.21%, но ще определи точната цена на 1 септмеври. Очаква се по-късно днес регулаторът да излезе с решение. Независимо дали увеличението е с 15% или с 22% от КЕВР уверяват, че ръстът няма да се отрази на цената на парното и топлата вода. Причината е, че регулаторът предварително вдигна цените за целия отоплителен сезон. С промени в Наредбата за регулиране на цените на топлинната енергия цената на парното вече се променя веднъж годишно. КЕВР вече определи средна цена на природния газ от 31.58 лв./мВтч до 1 юли 2021 г. "Причината за по-високата цена на природния газ за месец септември се дължи на значителното повишение на цените на европейските газови пазари с над 51 процента. Тази пролет бяха отчетени рекордно ниски ценови нива - както на природния газ на европейските борси, така и на петролните продукти, като основната причина за безпрецедентния спад на цените е спадът в потреблението в резултат на пандемията с Covid-19. Покачването на цените на газа на европейските пазари показва, че потреблението започва да се възстановява, съответно и икономиките в Европа", коментира пред БНР Николай Павлов. От газовото дружество още миналата седмица са предупредили КЕВР, че поскъпването трябва да е по-високо от обсъжданите тогава 15%. Ако КЕВР утвърди това увеличение, от днес един мегават синьо гориво ще струва 22,46 лв., без такси и налози. Това няма да доведе до промяна в цената на парното и топлата вода. Николай Павлов каза още, че към момента просрочените задължения на "Топлофикация-София" към "Булгаргаз" са в размер на 120 милиона лева, като се очаква до края на септември дружеството да погаси изцяло дълга си.
Източник: Сега (02.09.2020)
 
Синдиците на КТБ връщат нови 430 млн. лв. на кредитори Втори транш от 430 млн. лв. към кредитори на фалиралата КТБ ще започне да бъде изплащан от 8 септември чрез клоновата мрежа на Уникредит Булбанк. Това съобщиха синдиците на банката, след като през юли обявиха списъците с близо 7000 вложители - фирми и граждани, с негарантирани спестявания. Те ще получат суми от няколко стотинки до десетки хиляди лева от втората частична сметка. С малки изключения на някои компании и държавни институции ще бъдат възстановени суми за стотици хиляди и дори милиони левове. Най-голямата сума - 320.5 млн. лв . отива във Фонда за гарантиране на влоговете. Фондът е най-големият кредитор на фалиралата КТБ, след като изплати защитени влогове за 3.7 млрд. лв. Така за вложителите с негарантирани влогове сега се разпределят само 110 млн. лв. В списъка фигурират държавни и общински фирми като "Топлофикация София", която ще получи 7.8 млн. лв., "Булгартрансгаз" с 5.2 млн. лв., "Булгаргаз" с близо 440 хил. лв., АЕЦ Козлодуй с 392 хил. лв., ТЕРЕМ с 860 хил. лв. Агенцията за приватизация ще си възстанови над 930 хил. лв, а Агенция "Дипломатически имоти" - 172 хил.лв. ББР ще получи от събраните от синдиците активи на фалиралата КТБ 1.5 млн. лв., които са от междубанков кредит по програма за подпомагане на малки и средни предприятия. За втори пореден път в списъците на вложителите с негарантирани влогове е и почетният председател на ДПС Ахмед Доган. Този път той ще си върне малко над 60 хил. лв. При предишното възстановяване на средства Доган получи 78 хил. лв. Всеки кредитор на КТБ може да провери каква е разпределената му за получаване сума в Единния портал за заявяване на електронни административни услуги към Агенцията по вписванията: portal.registryagency.bg, раздел „Търговски регистър и регистър на юридическите лица с нестопанска цел”, подраздел „Справки”, по партидата на КТБ - ЕИК:831184677, в раздел „Обявени актове по несъстоятелност”. При първото частично връщане на средства от КТБ през май 2019 г. бяха разпределени 570 млн. лв. И тогава по-голямата част от парите отиде във Фонда за гарантиране на влоговете - 418 млн. лв.
Източник: Сега (08.09.2020)
 
Енергийният министър Теменужка Петкова е възложила поредна проверка на сметките за парно този отоплителен сезон. Преди месец КЕВР обяви, че също започва проверки как топлофикациите са възстановили пари на абонатите си, след като "Булгаргаз" и "Газпром" договориха през март по-ниски цени със задна дата от август 2019 г. Сметките за парно и топла вода това лято в София изненадаха потребителите с мижави намаления и неясно приспадане на суми. Сега енергийното министерство ще проверява специално „Топлофикация София“ и 6 фирми за дялово разпределение, заради неяснотите с изравнителните сметки. Последните фактури на столичната топлофикация за юли разгневиха столичани заради огромните суми, които фигурират в тях за доплащане. Това стана на фона на по-ниски цени на природния газ и при получени през юни изравнителни сметки от топлинните счетоводители със суми за възстановяване. Днес енергийната комисия в парламента обсъжда казуса. 165 жалби са подадени в Министерството на енергетиката, съобщи министър Петкова. По-голямата част от тях били срещу закъсняло представяне на изравнителните сметки от страна на топлинните счетоводители, при което абонатите не могат да възразят в срок. Затова министър Петкова изпратила препоръка към Асоциацията на топлинните счетоводители срокът за обжалване на сметките да бъде удължен с един месец. „Да бъде дадена възможност на потребителите, които се чувстват засегнати по някакъв начин от целия този процес или имат съмнения по отношение на отчетите, които им се предоставят, да възразят и да искат нов отчет не до 31 август, както предвижда нормативно установеният ред, а до 30 септември“, заяви Петкова пред БНР. По-рано днес омбудсманът Диана Ковачева призова "Топлофикация София" да направи фактурите си по-ясни и разбираеми от потребителите. "Абсолютно объркващо е с разлики между окончателните съобщения към фактури и изравнителните сметки, които хората получават. Те не могат да разберат какво пише във фактурите. Абсолютно се нарушава Директивата за енергийна ефективност, в която се казва, че трябва да е ясно", заяви Ковачева. Тя е направила препоръката си и по време на заседанието на енергийната комисия в парламента. От "Топлофикация София" са отговорили, че ще сформират работна група, която да обсъди как да изглеждат фактурите. По време на заседанието на комисията така и не е станало ясно защо има разминаване между представените изравнителни сметки на топлинните счетоводители и последващите сметки на "Топлофикация София". Нито как точно столичната топлофикация е изчислила намаленията от юнските и юлските сметки вследствие по-ниската цена със задна дата на природния газ. "Много хора се оплакаха, че възстановените суми са символични, очакванията бяха други. Необяснимо малки са", коментира още омбудсманът. По думите й "Тополофикация" София изобщо не дава фактури на хората, въпреки че дружествата в Пловдив, Плевен и Велико Търново го правят. Пред бТВ тя показа сметки на хора, подали оплаквания, от които е видно, че на първа страница се посочва някаква огромна сума от 3000 лв. със срок за плащане 14 септември, а на втората страница има втора сума за плащане от 400 лв. "Това е сумата, която трябва да се плати, но не е ясно защо на първата страница е написана голямата сума", недоумява омбудсманът. На заседанието на енергийната комисия, което продължи до късно следобед, са изслушани представители на "Булгаргаз", на Фонд "Сигурност на електроенергийната система", топлофикационните дружества и топлинните счетоводители.
Източник: Сега (17.09.2020)
 
Столичната топлофикация удължи срока за обжалване на сметките до 30 септември „Топлофикация София“ удължава срока за обжалване на изравнителните сметки до 30 септември 2020 г. в изпълнение на препоръката на министъра на енергетиката Теменужка Петкова, съобщават от дружеството. На заседание на парламентарната комисия за контрол на КЕВР тя съобщи, че е изпратила писмо с такава препоръка, а пред "24 часа" каза, че е сигурна, че ще се топлофикацията ще се съобрази с нея. От столичното дружество съобщават, че винаги са давали възможност на своите клиенти да изпращат сигнали, жалби и препоръки за подобряване на дейността и комуникацията с потребителите на услугата. "Приканваме и сега клиентите, които имат въпроси, свързани не само с изравнителните сметки и общите фактури, но засягащи и други процеси от дейността на дружеството да се обръщат към експертите на „Топлофикация София“ ЕАД и след удължения срок за обжалване на изравнителните сметки. Дружеството гарантира, че за всеки изпратен сигнал ще бъде извършена проверка и всяка жалба ще получи отговор.
Източник: 24 часа (21.09.2020)
 
Четвърт от сметките за парно ще се преизчисляват Близо една четвърт от изравнителните сметки за парно и топла вода на столичани трябва да бъдат преизчислени, заяви говорителят на "Топлофикация-София" Елизабет Павлова. "Заради пандемията кампанията на отчитане на уредите тръгна доста късно. Една част от фирмите за дялово разпределение не успяха в законово определения срок да отчетат уредите и не на последно място потребителите се притесняваха от влизането на външни хора в техните домове, така че в резултат на всички тези причини се стигна до необходимостта от корекция на близо 24% от изравнителните сметки", коментира Павлова. В следващите няколко дни "Топлофикация" очаква окончателните изравнителни сметки да бъдат предоставени на дружеството, за да стигнат до клиентите заедно със септемврийските месечни сметки. Предстои дружеството да приспадне от сметките на потребителите още около 13 млн. лева заради поевтинелия със задна дата природен газ. Това ще стане с фактурите за парно и топла вода за август и септември. До края на октомври КЕВР трябва да излезе с доклад за скандалното увеличение на сметките за парно в София. Близо 2000 лв. да стане средната брутна заплата в "Топлофикация София" през следващите години, предвижда бизнес планът на дружеството, внесен в КЕВР. За тази година средната брутна заплата в дружеството е 1727 лВ., като след 2022 г. тя ще продължи да расте с по 70 лв. годишно. Освен заплата обаче служителите на столичното парно получават бонуси към заплатата за Великден, Коледа и Деня на енергетика. За тази година за Великден сума е 474 000 лв., за Деня на енергетика - 426 000 лв. и още толкова за Коледа. При персонал от 2295 човека, според разчетите за тази година, се получава, че средно един служител получава по 200 лв. на всеки един от трите празника. В бизнес плана е заложено още ежегодно нарастване на потребителите с до около 0,5%. Предвижда се обаче намаление на доставяната топлинна енергия за отопление с около 1,5% всяка година, в резултат на тенденцията за подобряване на енергийната ефективност. От дружеството залагат покачване на цената на топлинната енергия в периода 2021-2024 г., която е прогнозирана при инфлация от 2%.
Източник: Дума (01.10.2020)
 
Още 250 семейства абонати на “Топлофикация - София”, инвеститор дари 1 км топлопровод Още 250 семейства в София ще се свържат с топлопреносната мрежа на “Топлофикация - София”. Повечето от тях са млади двойки с малки деца и са собственици на имоти в един от най-новите жилищни комплекси в столицата - “София Ленд Резиденс”. Компанията инвеститор ще изгради за своя сметка 1 километър топлопровод, който ще дари на общината. Така още тази зима целият комплекс ще има парно и постоянно топла вода. “Инвестицията, която правим, е за 2,1 млн. лв. Подобен топлопровод в “Лозенец” не е изграждан от 1989 г. насам. Капацитетът му ще позволи към него да се включат и други обекти от южната страна на бул. “Н. Вапцаров”, обясни Бойко Бойков, управител на “София Ленд Риъл Естейт”. Топлопроводът трябва да е готов за 45 дни. Той се строи на три етапа - два вече са готови и остава само участъкът, който преминава под булеварда. Бойков подчерта, че на обекта работят 130 души, като така им се осигурява работа в тази трудна ситуация, наложена от пандемията. Комплексът “София Ленд Резиденс” е една от най-зелените точки в столицата. Още с първата копка на първата от общо 8 сгради “София Ленд Риъл Естейт” започна засаждането на трева, дървета, многогодишни растения. Построено бе и езеро. 249-те апартамента са с уникална панорамна гледка към Борисовата градина и планината Витоша. “Съгласувана е временната организация за движението при изграждането на топлопровода, като по време на всички етапи на изпълнението ще се осигурят по две ленти в посока по бул. “Н. Вапцаров”. Така няма да се намали значително пропускливостта на булеварда. Дейностите там трябва да приключат до началото на декември”, обясни зам.-кметът по транспорта на София Кристиан Кръстев. Инвеститорът е имал готовност да изгради топлопровода още през лятото, но заради блокираните от протести тогава кръстовища в центъра общината не е искала да се затрудни и трафикът по бул. “Н. Вапцаров”, който беше една от алтернативите за придвижване. “Правим този компромис с движението, за да може още тази зима тези 250 семейства да имат парно. Това са и нови абонати за “Топлофикация - София”, която е общинско дружество”, подчерта Кръстев.
Източник: 24 часа (02.10.2020)
 
След намеса на АОБР „Топлофикация София“ прекрати спорен договор за продажба на ток „Топлофикация София“ прекрати спорен договор на стойност 8.5 млн. лв. с анонимен (заради борсовите правила) търговец на ток, на който от 1 октомври трябваше да започне да продава електроенергия на цена със 17% под пазарната цена в момента. По информация на „Капитал“ това се е случило още преди влизането в сила на спогодбата, а причината за разтрогването не е толкова в цената, колкото в породилия се обществен натиск. Новината за договора, подписан на 16 юли, предизвика силен публичен отзвук. Acoциaциятa нa opгaнизaциитe нa бългapc?итe paбoтoдaтeли (AOБP), председателствана от КРИБ Кирил Домусчиев, нарече сделката „корупционна“ и настоя за нейното разтрогване. Един от основните доводи бе, че общинското дружество очевидно ще понесе щети от изпълнението ?. Българска федерация на индустриалните енергийни консуматори също публикува становище по случая, в което изтъква непазарния характер на сделката. Според изчисленията на експертите договорът може да доведе до на 1.5 млн. лв. пропуснати ползи за „Топлофикация София“. Сега „Топлофикация София“ ще продава тази енергия на сегмента „Ден напред“, където в момента цените са по-високи – между 85 и 105 лв./мВтч. Но тъй като оперативно това изисква повече усилия, а и има голям пазарен риск цените да се понижат при евентуални нови ограничения заради коронавирус, е планирано провеждането на нов търг за дългосрочен договор. Това обаче ще стане след анализ на пазарната ситуация.
Източник: economic.bg (05.10.2020)
 
Столичната топлофикация упорства: 99% от клиентите са доволни Въпреки брожението срещу високите сметки и неразбираемите фактури "Топлофикация София" продължава да повтаря като развалена грамофонна плоча, че абонатите й всъщност са много доволни. Доказателството - само 1% от всички топлофицирани домакинства били подали жалби. Това, което общинското предприятие свенливо премълчава, е, че на абонатите масово им е писнало от разправии, не вярват, че нещо може да се промени, и вече се отказали да хабят нерви и време в обречени битки. Обмудсманът Диана Ковачева обаче не се отказва - най-малкото защото работата й е да защитава обществените интереси. Тя също има много критики срещу изравнителните сметки и объркващите фактури за парно, а сега отваря нова тема - за закъсняващите ремонти на тръби, които оставят за дълго абонатите без топла вода. Когато топлофикационното дружество не спази обявения график за поправки по мрежата си, да плаща обезщетения на клиентите, настоява Ковачева. Тя вече е изпратила писмо с тази препоръка до председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов и до изпълнителния директор на "Топлофикация София" инж. Александър Александров.Общественият защитник припомня, че на 2 юни енергийният регулатор съобщи на сайта си, че е наредил ръководството на "Топлофикация София" в 3-дневен срок да предостави изчерпателна писмена информация планираните ремонти и строително-монтажни работи през неотоплителните месеци. Дружеството е следвало да посочи конкретни данни за броя на засегнатите абонатни станции и броя на засегнатите клиенти. Комисията е изискала и информация относно възможностите за оптимизация на планираните дейности с цел максималното им ускоряване. Резултатите обаче не станаха известни на обществото, отбелязва Диана Ковачева.
Източник: Сега (06.10.2020)
 
"Топлофикация София" дава ход на дигитална процедура за присъединяване на сгради Вече само "Топлофикация София" ще финансира изграждането на съоръженията при присъединяване на нови сгради към топлопреносната мрежа в столицата. Това ще става по нова процедура, която ще се извършва директно, без необходимост от намеса на външни посредници. Единственото, което трябва да направят желаещите да се присъединят към централизираната топлофикационна мрежа на столицата, е да подадат необходимите документи. Дигиталната ускорена процедура е планирана така, че максимално да облекчи административните процеси при приемането и обработката на документи. Освен това тя ще е напълно прозрачна, ясна и проследима за новодомците във всеки един момент от процеса на присъединяване. По този начин многократно ще се улеснят абонатите. Промените предвиждат: Създаване на публичен регистър на постъпващите заявления за извършване на проучвания и сключване на договори, достъпен през сайта на дружеството. Така хората ще могат по всяко време да следят етапа на обработка на документите. Съкратени срокове за присъединяване, изцяло съобразени с интересите на потребителите. Разглеждане на документите по поредността на постъпване. Дигитализация на процесите - подаване на заявления и документи по електронен път без необходимост от посещение на клиентски център. Лесно и достъпно описание на необходимите стъпки в процеса на присъединяване и образци на всички необходими документи. Увеличаване на административно-техническите услуги, предоставяни от дружеството. Клиентът ще има възможност да заяви осъществяване на пълна инженерингова услуга. В този случай проектирането и изграждането ще се реализират само от "Топлофикация София", като документите ще се одобряват съгласно Наредбата за топлоснабдяване от март 2020 г. Етапът на изграждане ще бъде изцяло за сметка на дружеството. Новите абонатни станции ще бъдат на съвременно техническо ниво, с висока ефективност и експлоатация и ще позволяват дистанционно извършване на всички мониторингови процеси и отчети. "Промените са част от стратегията на дружеството за развитие и модернизация на топлопреносната мрежа и облекчаване на инвеститорите и желаещите да се присъединят към централизираното топлоснабдяване. В същото време изграждането на абонатни станции от ново поколение ще позволи осъществяването на дистанционен мониторинг и контрол на потреблението както от нас, така и от клиентите. Това е още една стъпка напред към съвременния модел на топлинно отчитане, залегнал в новата европейска директива за енергийната ефективност", коментира Лъчезар Чотов, заместник-изпълнителен директор "Експлоатационна и ремонтна дейност" на "Топлофикация София". Дружеството вече е получило лиценз за изграждане на присъединителни топлопроводи, съоръженията към тях и абонатни станции за новостроящи се жилищни и административни сгради.
Източник: Капитал (06.10.2020)
 
Товарят ни с 400 лв. за нови топломери и водомери След 25 октомври индивидуалните топломери и водомерите за топла вода с изтичащ срок трябва да бъдат подменени с устройства, позволяващи дистанционен отчет. Масовата подмяна се налага от последните промени в Закона за енергийна ефективност. Експертни оценки показват, че всяко домакинство трябва да похарчи за купуването и монтирането на нови уреди най-малко 300-400 лв. Нов водомер за топла вода с дистанционно отчитане излиза над 170 лв., а само електрониката за модернизация настар може да излезе над 60 лв., без в сметката да влиза заплащането на майстора. Цялата кампания за подмяна на уредите трябва да завърши до началото на 2027 г. Тя ще обхване стотици хиляди уреди в цялата страна, измерващи консумацията на топлинна енергия. Очаква се през 2023 г. да изтече срокът на годност на 11% от старите топломери и водомери, през 2024 г. - на още 48%, през 2025 г. - на една пета от от тях, през 2026 г. ще трябва да бъдат сменени или модернизирани още 11 на сто от устройствата и през 2027 г. - 10%. Подмяната или преустройването на водомерите зависи от срока за метрологична проверка и е индивидуален за всеки уред. От 25 октомври 2020 г. в жилищни блокове, в които всички уреди за измерване на потреблението на топлинна енергия, енергия за охлаждане или топла вода за битови нужди във всеки отделен имот от сградата и/или топлинните разпределители са с дистанционно отчитане, на крайните ползватели се осигурява информация за фактурирането върху основата на реалното потребление поне веднъж на тримесечие при поискване или в случаите, когато крайните ползватели са предпочели да получават електронни фактури, а в останалите случаи - два пъти годишно. От 1 януари 2022 г. това трябва да се прави ежемесечно. По последни официални данни абонатите на топлофикациите в страната са 616 607 (571 865 битови и 44 742 небитови), показват данните на Министерството на енергетиката.
Източник: Дума (13.10.2020)
 
"Булгаргаз" е продал с 22% по-малко природен газ за деветмесечието Топлата зима, ограниченията заради коронавируса и драстичният спад в цените на природния газ са причината държавната компания "Булгаргаз" да отчита срив на приходите си с над 57% за първите девет месеца на 2020 г. Докато за същия период на предходната година постъпленията са били над милиард, то сега са малко над 451 млн. лева. Като цяло продажбите на газ от дружеството са намалели с 21.68%, което обаче не отразява реалния спад в потреблението в страната, тъй като редица клиенти вече могат да купуват и от алтернативни доставчици чрез газова борса. След промяната в ценообразуващата формула в договора с "Газпром" през март пък цената на газа се понижи средно с около 20% за първите 4 месеца на годината, а след това отразяваше много по директно движенията на европейските борси, които се сринаха заради коронакризата. На фона на намалелите обеми на продажбите и понижената цена, "Булгаргаз" отчита положителен финансов резултат от 27.8 млн. лв., което е с близо 20% по-малко от печалбата за първите 9 месеца на миналата година. От отчета на дружеството се вижда, че най-голям спад в доставките на газ има при газоразпределителните дружества - над 50%. Това са фирмите, които снабдяват крайни битови клиенти и предприятия. Понижените от тяхна страна заявки обаче не означават директно, че и потреблението на абонатите им се е понижило толкова, защото е възможно да са купували газ от другаде през газовата борса. Други сектори със значително намалена консумация през "Булгаргаз" са енергетиката и химията. Доколкото най-голямото енергийно предприятие, което използва природен газ, е "Топлофикация София", а тя успя да замени около 10% от нуждите си с алтернативни покупки през борсата, може да се предположи, че именно оттук идва въпросното понижение. Що се отнася до химическата индустрия - там по-вероятната причина е коронавирусът и въведените заради него социални и икономически ограничения. По същата причина има голям спад в доставките на газ и за стъкларската промишленост, както и за сектора на строителните материали. С 27% по-малко газ е доствил "Булгаргаз" за стъкларската индустрия. Единствено при металургията няма почти никаква промяна в продажбите на газ от страна на "Булгаргаз". От отчета се вижда още, че отново най-голям длъжник на компанията е общинската "Топлофикация София". Сумата е почти 112 млн. лв., въпреки че държавата уж предприе мерки в тази посока. Към 30 септември 2019 г. дълга на столичното парно беше 104 млн. лв., а в края на миналата година - 170 млн. лв. Също така новост в дейността на "Булгаргаз" през тази година е участието на борсата "Газов хъб Балкан". Там компанията продава определена част от газа по свободно договорени цени, но засега обемите са твърде малки - около 3%.
Източник: Капитал (19.11.2020)
 
Топлофикациите дължат 25% от надвзетите пари Топлофикационните дружества в страната към 30 септември не са върнали на абонатите си 25% от сумите, които е трябвало да им възстановят или прихванат от сметките. Това пише в доклада на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), който е предаден в парламента. Както е известно, депутатите задължиха регулатора да направи провертка, след като през септември избухна скандал за огромните сметки за парно и топла вода, въпреки поевтиняването на природния газ с 40 на сто. Към последния ден на септември от общо 32 819 780 лв. без ДДС, каквато е била цялата сума за ретроактивно връщане, абонатите са получили 24 490 469 лв. без ДДС за надплатените от тях фактури. Това е 75% от дължимото от дружествата, става ясно от написаното в информацията до парламента. Към 30 септември не са били възстановени 8 329 311 лв. Най-голям дял невърнати пари на абонатите от надплатените фактури за изминалия отоплителен сезон е имало в София. От 7 403 871 лв. за възстановяване на столичани с парно са били върнати 2 506 349 лв. От тях през юни абонатите на софийската топлофикация са получили обратно или са им били прихванати от сметките 927 969 лв, през юли - 1 001 364 лв., а през август - 577 016 лв. За септември в информацията не е записана върната сума и така към последния ден на същия месец столичното дружество е "висяло" с остатък за връщане от 4 897 552 лв или 66% от цялата сума. 404 543 лв. са били неиздължени на битовите клиенти, а на небитовите - 4 492 9679 лв. Според КЕВР една от причините за това са по-ниските летни сметки за топлинна енергия. От информацията не става ясно колко от първоначално върнатите пари чрез прихващане след това не са били начислени обратно в сметката за юли или август, каквито случаи имаше доста в София. По същата схема бургаското парно е имало да довръща 20% от общата сума за възстановяване, равняваща се на 293 652 лв. За разлика от София, във втория по големина черноморски град към фирмените клиенти невърнатите суми са били 16 578 лв, а на битовите - 42 862 лв. В Плевен пък на местното дружество към 30 септември са му оставали да възстановява още 189 071 лв. или 35% от малко над 534 000 лв., сметнати за връщане на абонатите си заради ретроактивното поевтиняване на природния газ. Там почти 3 пъти повече невърнати суми се падат на битовите абонати - 141 461 лв. срещу 47 430 за фирмените. В пловдивската топлофикация няма висящи задължения към абонати по схемата за ретроактивното връщане на пари, става ясно от написаното в информацията на регулатора до парламента.
Източник: Дума (20.11.2020)
 
Булгаргаз ще даде на съд "Топлофикация - София" "Булгаргаз" ще заведе съдебен иск срещу "Топлофикация - София" заради неплатени сметки за природен газ. Общинското предприятие може да избегне делото - ако до края на месеца погаси натрупаните задължения - към 149 млн. лева. Държавният газов доставчик "Булгаргаз" е изпратила поредното писмо до топлофикационното дружество с настояване да плати просрочията. Подобни ултиматуми са поставяни не веднъж и дваж към вечно закъсващото откъм финанси предприятие, което доставя топлинна енергия на най-големия български град. Подобен сюжет се разигра и миналата година. Тогава "Булгаргаз" дори внесе документите в съда, но оттегли иска си, след като топлофикацията погаси част от задълженията си. Не е ясно как ще се развият събитията този път. Засега няма реакция от топлоснабдителя, както и от неговия "принципал" - Столичната община.
Източник: Сега (27.11.2020)
 
Има риск за азерския газ заради спора между "Топлофикация София" и "Булгаргаз" Драмата с дълга на общинската "Топлофикация София" към държавния газов доставчик "Булгаргаз" се повтаря за поредна година, но този път залогът за разрешаването й е много по-голям. Това е договорът за доставка на природен газ от Азербайджан, който би нарушил руския монопол в региона и силно се подкрепя от САЩ. Планът е България да започне да получава азерски газ от началото на 2021 г. първо през съществуващата сега тръба през Кулата, а на по-късен етап през газовата връзка с Гърция. Но за да може това да се случи, е нужно "Булгаргаз" да предостави и банкова гаранция за азерския газ. Такава гаранция бе предоставена през юли, като забавата й стана и неформален повод за оставката на Жаклен Коен като директор на Българския енергиен холдинг. По информация на "Капитал" в началото на 2021 г. тази гаранция трябва да бъде подновена, но условието на банковите институции за това е погасяването поне на част от дълга на "Топлофикация София" към "Булгаргаз", което обаче трудно може да стане, още по-малко в началото на отоплителния сезон. Дългът по последни данни е 148.6 млн. лева. Столичното парно е най-големия потребител на природен газ в страната (близо 30% от общата консумация) и съответно най-голям клиент на държавния газов доставчик. В момента обаче то не разполага с достатъчно средства да изплати дълговете си, а също така иска и промени в договорните си отношения с газовия доставчик. От друга страна "Булгаргаз" твърди, че не може да понесе подобна финансова тежест за дълъг период от време и ще има затруднения не само с осигуряването на гаранцията за азерския газ, но и с плащанията по договора с "Газпром". Към момента е известно, че "Булгаргаз" е предупредил с писмо "Топлофикация София", че ако не бъде погасен дългът, газовата компания няма да има друга алтернатива, освен да заведе съдебен иск за събиране на вземанията си с цел обезпечаване на договорите за доставка на газ и гарантиране на снабдяването в страната. От Министерството на енергетиката, което е принципал на "Булгаргаз", мълчаливо отказаха да коментират пред "Капитал" ситуацията. Мълчание има и от Столичната община, която е собственик на топлофикацията. КЕВР засега казва само, че промяна в договорите или цените на парното не се налага, макар че неизпълнението на лицензионни задължения, каквото е плащането на сметките за природен газ, би следвало да се анализира по-задълбочено от регулатора.
Източник: Капитал (30.11.2020)
 
Столичната топлофикация е изплатила 240,3 млн. лв. на „Булгаргаз“ през 2020 г. Въпреки безпрецедентна епидемиологична обстановка и негативните последици, които "Топлофикация София" претърпя в резултат на законовите промени за ретроактивното прилагане на цените на природения газ, топлинната и електрическата енергия за периода 01.01.2020 г. – 25.11.2020 г., дружеството е изплатило 240,3 млн. лв. на „Булгаргаз“ от началото на 2020 г. От тях 181,6 млн. лв. са директни банкови преводи, което е с 13,2 млн. лв. повече спрямо същия период на 2019 г. и 58,7 млн. - прихващания по силата на тристранни споразумения, пише в съобщение на компанията. Дългът към „Булгаргаз“ за периода 1 януари – 25 ноември е намалял с 23,2 млн. лв., при увеличение с 69,6 млн. лв. за същия период на 2019 г. От топлофикацията съобщават, че дългът е формиран за повече от 10 години в различно съотношение на собствеността на дружеството - общинска и държавна. Към 31.12.2010 г. задълженията на "Топлофикация София" за природен газ са 315 820 000 лв., от които 100 857 000 лв. към „Булгаргаз" и 214 963 000 лв. към БЕХ, което означава, че значителна част от дълга на дружеството е натрупан през периода, когато негов собственик е била държавата в лицето на Министерството на икономиката и енергетиката. "Искаме да уверим софиянци, че няма никакъв риск за отоплителния сезон. Спорът между двете дружества е търговски и няма да рефлектира върху потребителите. Казусът в отношенията между двете дружества датира от над 10 години. Настояването да се възпроизведат същите търговски условия и през 2021 г. автоматично означава да се повтори порочната практика от последните години, а фактите говорят, че тя не е работеща", пишат от дружеството. Към 24.11.2020 г. задълженията на "Топлофикация София" към "Булгаргаз" са 148 446 875,83 лв., като са включени двете авансови фактури за месец ноември 2020 г. на обща стойност 31 011 681,80 лв. Съгласно условията на текущия договор, по авансовите фактури все още не е извършена доставка, но само до края на месеца ще бъдат начислени лихви в размер на близо 150 000 лв. Въпреки либерализацията на пазара на природен газ и до момента, „Топлофикация София“ продължава да предплаща заявените месечни количества и неустойка при забава в размер на ОЛП плюс 10%. Съгласно действащите условия, неустойки започват да се начисляват върху фактури, отнасящи се за все още недоставени количества. Цифровото изражение именно на тези договорни условия се равнява на начислена лихва за просрочие в размер на 21,5 млн. лв. от 2019 г. Пълното погасяване на дълга в исканите от ръководството на „Булгаргаз" срокове до голяма степен се възпрепятства от нежеланието от страна на газовия доставчик за гъвкавост при подписване на новия договор, условията по който да предоставят равнопоставеност и защита на интересите и на двете страни. След либерализация на пазара на природен газ в страната от началото на 2020 г. за „Топлофикация София" се откриха възможности за диверсификация на доставките. В тази връзка дружеството предприе действия по предоговаряне на условията по предложения от „Булгаргаз" проект на договор, се казва в съобщението на компанията.
Източник: 24 часа (30.11.2020)
 
"Топлофикация София": По-високите сметки за парно през ноември са заради дистанционното обучение Ноемврийските сметки за парно вече са достъпни в партньорските мрежи и центровете за обслужване на клиенти, съобщиха от "Топлофикация София". Анализите показват около 29% повишение на консумацията на топлинна енергия през месец ноември 2020 г., в сравнение с този от предходната годината. Основен фактор за отчетената разлика са значително по-ниските температури за периода през тази година. По данни на Националния институт по метеорология и хидрология, отчетената средномесечната температура за ноември 2019 г. е била 9,7 градуса, докато същия месец през 2020 г. средната температура е била 5,3 градуса или с 4,4 градуса по-студено, обосновават се от столичната топлофикация. Тази година застудяването е започнало още през октомври и парното е било пуснато 5 дни по-рано в сравнение с 2019 г., когато отоплителния сезон е започнал на 5 ноември. Като друг аргумент се посочва, че повишената консумация на топлинна енергия през 2020 г. се дължи освен на по-студеното време и на преминаването на учениците към електронен тип обучение, което се случи на 29-ти октомври за гимназиалните класове, а по-късно и за останалите ученици. Всеки потребител може да намери подробна информация за общата подадена топлоенергия до абонатната станция, отчетената средномесечна температура и денградусите на 2-ра страница в съобщението към месечната фактура. В данните и поясненията за изготвянето на фактурата са посочени и съответните показатели за предходния отоплителен сезон.
Източник: Банкеръ (17.12.2020)
 
Енергийният регулатор започва проверка в "Топлофикация София" След публикации в медиите за завишени сметки за парно в София за ноември, Комисията за енергийно регулиране (КЕВР) започва проверка. Със заповед от днес на председателя работна група на енергийния регулатор започва извънредна проверка за ценообразуването на сметките на дружеството за указания период. В случай че в хода на предстоящата извънредна проверка бъдат констатирани нарушения от страна на топлофикационното дружество, комисията ще предприеме предвидените в закона административно-наказателни мерки, се казва в съобщение. След приключване на извънредната проверка на "Топлофикация София" ЕАД комисията ще обяви публично резултатите от нея. През седмицата столичната топлофикация обяви, че анализите за ноември сочат с около 29% повишение на консумацията на топлинна енергия в сравнение с този от предходната годината. Основен фактор за отчетената разлика са значително по-ниските температури за периода през тази година.
Източник: Дневник (18.12.2020)
 
КЕВР не откри причина да сваля цените на парното и тока Комисията за енергийно и водно регулиране не вижда нито една причина да преразгледа и да понижи цените на топлинната и на електрическата енергия от Нова година. Това става ясно от писмо на КЕВР, изпратено до националния омбудсман Диана Ковачева. В същото писмо обаче регулаторът признава, че само за половин година столичната топлофикация е надвзела от абонатите си почти 8 млн. лева - в резултат на ценови стъкмистки в рамките на закона. Неотдавна от гражданската платформа "Изправи се.БГ" пресметнаха, че софиянци на практика кредитират общинското дружество (то е най-голямата топлофикация в България) през надписаните фактури и че става дума за сума от порядъка на 14 млн. лева. Сега КЕВР успокоява, че надвзетите пари са "само" 7.7 милиона лева. Повод за писмените разяснения на КЕВР до омбудсмана са зачестилите критики - най-вече срещу "Топлофикация София", че чрез завишените тарифи се събират повече пари от потребителите. Темата за надвзетите пари стана особено "гореща" на фона на непрекъснатите хвалби на премиера Борисов от март насам, че е постигнал сензационно намаление на цената на руския природен газ, което българите трябваше да усетят в сметките си. Но ето че сега КЕВР застава съвсем открито на страната на "Топлофикация София". "Твърденията, че през заплащаните цени клиентите кредитират „Топлофикация София“ за разходите за природен газ, са неоснователни и тенденциозни, по същата логика може да се твърди, че доставчикът кредитира абонатите си за направените по-високи разходи за квоти въглеродни емисии", обяснява в писмото си до омбудсмана регулаторът. Според действащата уредба цените на парното и тока се определят за цяла година напред, като в случая става дума за периода 1 юли 2020 - 30 юни 2021 г. Корекция - нагоре или надолу - е възможна само ако цената на природния газ, която се определя месец за месец, се промени с повече от 15 процента. КЕВР твърди, че "към настоящия момент средното отклонение между определената прогнозна цена на природния газ от 1 юли спрямо постигнатата цена за юли-декември 2019 г. е точно 12%. "Дори при ревизиране на прогнозните цени на природния газ за първото и второто тримесечие на 2021 г. с актуалните стойности на фючърсите газ за холандския газов хъб TTF на Европейската енергийна борса (EEX), актуалния курс на щатския долар и цените на петролните деривати (мазут и газьол), отклонението е отново около 12%, тоест под минималния изискуем праг от 15%, поясняват от КЕВР.
Източник: Сега (23.12.2020)