Новини
Новини за 2002
 
Минимум 108 млн. USD трябва да инвестира бъдещият концесионер в двете ВиК дружества във Варна и Шумен, стана ясно на започналата вчера в грандхотел Варна среща на одобрените 5 кандидати за концесии, консултанта Аркадис и представители на МРРБ. Приключи първият етап от процедурата, стана ясно на започналата среща вчера. В момента предстои отново да се огледат тръжните книжа и да се пристъпи към конкурс. Окончателният избор ще е ясен до края на юни т. г. В началото на срещата не пристигнаха представители на Женерал Дез'О. Останалите участници са Интернешънъл уотър, Темз уотър акваинтернешънъл, ОНДЕО Авкамундо и консорциум между Главболгарстрой и компанията Каска
Източник: Пари (22.01.2002)
 
Общото събрание на дружество "Водоснабдяване и канализация" смени вчера управителя Георги Янев, но не го освободи от отговорност. На негово място е избран Валентин Вълканов. Вълканов бе за кратко време управител на общинската фирма "Пазари". Сега е началник на отдел "Собственост" в общината. Протоколът от вчерашното събрание е бил подписан с особено мнение от кмета на Девня Димитър Димитров и представителя на Общинския съвет във Варна Васко Василев.
Източник: Черно море (01.02.2002)
 
Кандидатите да вземат водната концесия на Варна и Шумен са пет, съобщи вчера началникът на управление "Благоустройствени дейности" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството Григор Василев. Това са VIVENDI, International Water, Thames Water, Ондео и консорциум между Главболгарстрой и Бай уотър. Във VIVENDI съдружници са френската Generale des Eaux и немската Berlinwaser. Английската United Utilitis и американската Бехтел груп са основните участници в International Water, а в Ондео главният акционер е френската Леонез дез'о. Концесионният договор се очаква да бъде подписан до края на юни, а вероятно ще влезе в сила 4 до 6 месеца след това. От тогава ще започне да действа и комисия към МС, която ще трябва да регулира цената и качеството на водата. VIVENDI, International Water, Thames Water бяха сред кандидатите за софийското ВиК. По експертни оценки 2.5 млрд. EUR са необходимите инвестиции за водоснабдяването, канализацията и строителството на язовири, за да изпълним критериите за членство в ЕС, каза г-н Василев. От тях за ремонт на остарели водопроводи са 1.7 млрд. ЕUR.
Източник: Пари (15.03.2002)
 
По предварителни данни приключилата ревизия в дружество ВиК - Варна не е констатирала нарушения. Печалбата на дружеството за миналата година е около 200 000 лева. До отдаването на концесия на варненското ВиК, което се очаква да стане след май, управител на дружеството остава Георги Янев. В началото на годината за неговия пост избухна скандал, като представител на Министерството на регионалното развитие и благоустройството се опита да въдвори на поста управител Валентин Вълканов.Той е известен с това, че бе използван пак със същия ефект от общинската управа и за управител на фирма "Пазари". Това стана на общо събрание на дружеството в началото на годината. Веднага след това Георги Янев подаде жалба във Варненския окръжен съд, който отхвърли избора на Вълканов, тъй като при провеждането на общото събрание на дружеството са били нарушени клаузи от Търговския закон. По-късно пък Вълканов обжалва решението на окръжния съд, но вчера стана известно, че Варненският апелативен съд е отхвърлил жалбата му по същите мотиви.
Източник: Черно море (28.03.2002)
 
ВиК ООД - Варна отчита приходи за 2001 г. в размер на 26,145 млн., чистата печалба - 284 000 лв., а инвестициите в строителната програма - над 700 000 лв. Макар че апелативният съд отхвърли жалбата на Валентин Вълканов да бъде вписан в регистъра като управител на водното дружество, за 8 април е насрочено ново дело по жалба на част от съдружниците.Средните загуби от водопреносната мрежа във Варна са около 60 на сто, съобщи управителят на ВиК ООД Георги Янев. Според него половината от тях се дължат на кражби. Освен това дружеството има да събира от длъжници 4,5 млн. лв., но вътрешна наредба не разрешавала да се спира водата на некоректните абонати.До края на годината водното дружество ще бъде отдадено на концесия. Графикът на тръжния процес предвижда на 28 май предложенията да бъдат отворени, първоначалната оценка да стане известна до 3 юни, след което започват преговорите. Всеки от петимата кандидати - "Виевенди", "Интернешънъл уотър", "Каскал - ГБС", "Темз уотър" и "Ондео", е работил по седмица във ВиК в периода от 18 февруари до 18 март.
Източник: Черно море (29.03.2002)
 
Днес от 14 часа е насрочено общото събрание на съдружниците на ВиК - Варна, на което трябва да бъде свален управителят на дружеството Георги Янев, а на негово място да бъде избран нов управител. Според запознати, решението, ако то е за освобождаването на Георги Янев, ще бъде обжалвано, тъй като делото по обжалването на предишното решение на общото събрание от 31 януари 2002 г. още не е приключило, а следващото заседание на съда е насрочено за 17 юни. В същото време във ВиК се е получило писмо от Крейг Мюллер, директор на B.I.D. (Международна дирекция за бизнес-услуги), в което управителят на ВиК - Варна, се уведомява, че на ръководеното от него дружество е присъдена международна награда по качество, а самият той е поканен да я получи на 1 юли в Женева, по време на IV международна конференция по качеството.
Източник: Черно море (20.05.2002)
 
Насроченото за вчера от 14 часа общо събрание на съдружниците на ВиК - Варна, на което трябваше да бъде свален управителят на дружеството Георги Янев, а на негово място да бъде избран Валентин Вълканов, не се състоя. След като почакаха 15-ина минути и представителят на Министерството на регионалното развитие и благоустройството не се появи, съдружниците напуснаха залата и оставиха на стълбището пред административната сграда кандидата за управител Валентин Вълканов. Продължава рехабилитацията на варненската пречиствателна станция по съвместен българо-датски проект. От датска страна се осигурява безвъзмездно доставката на решетките за станцията на стойност 350 000 долара. В същото време продължава да се поддържа високият процент от загуба на питейна вода - 60 на сто, от които една втора са кражби, според специалистите във водното дружество. За 31 май е насрочено общо събрание, на което ще се отчетат резултатите на водното дружество. Очаква се до 4 месеца да станат ясни концесионерите на варненското ВиК.
Източник: Черно море (21.05.2002)
 
Варненският окръжен съд призна Валентин Вълканов за легитимно избран за управител на "ВиК" ООД - Варна, на проведеното на 20 май общо събрание на дружеството. Съдебното решение за промяната е предадено за вписване в Търговския регистър. С него се заличава досегашният управител Георги Янев и на негово място се вписва ексшефът на общинската фирма "Пазари" Валентин Вълканов. Решението за смяна на управителя на "ВиК" ООД бе взето на общо събрание на дружеството миналата седмица и бе обжалвано от общините Суворово, Аврен, Аксаково и Ветрино. На 23 май съдията докладчик Ванухи Аракелян си е направила отвод по делото, а в първия ден след празниците с жребий на нейно място е определена Душана Здравкова. След служебна справка съдът е отхвърлил постъпилите искови молби от четирите общини за спиране на регистърното производство.
Източник: Черно море (29.05.2002)
 
Инвестицията за ВиК - Варна и Шумен, няма да бъде по-малка от 108 млн. долара, заяви зам.- министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Саев на предтръжна конференция за бъдещите концесионери на ВиК дружествата във Варна и Шумен. На 28 юни трябва да бъде публикувана обявата за търга, а тръжните документи да са изяснени до 21 юни т. г. През юли ВиК дружествата във Варна и Шумен ще бъдат на разположение на фирмите - кандидатки за концесиониране, а официалното отваряне на офертите трябва да стане в началото на септември. Така до 10-15 ноември ще бъде известен концесионерът на дружествата. “До 2 седмици от МРРБ трябва да подготвят инвестиционни очаквания на общините, които да са съгласувани с ВиК дружествата във Варна и Шумен, потвърди Григор Василев, директор на дирекция “Благоустройствени дейности” в МРРБ.”
Източник: Строителство Градът (18.06.2002)
 
7.6 млн. лв. са задълженията на клиентите на ВиК-Варна към дружеството, съобщи изпълнителният директор на фирмата Валентин Вълканов. За по-бързата събираемост ще се пристъпи към съдебни искове. В момента се обсъжда вариант за бърза процедура на съдопроизводство и участието на съдия-изпълнител. 4 млн. лв. са задълженията на населението към ВиК. Другите 3.6 млн. лв. са дългове на промишлени предприятия, с които се водят преговори за разсрочено изплащане. В момента варненци плащат по 0.70 ст. за вода без включена такса за канализация и ДДС, а производствената цена е 0.794 лв., заяви Вълканов. Печалбата на дружеството за м. г. е 284 хил. лв. Неизплатените задължения към доставчици били 500 хил. лв. 2.1 млн. лв. са месечните разходи на дружеството. До този момент са изплатени 750 хил. лв. главница и лихви по водния заем от Световната банка. Още 4.750 хил. лв. остават за следващите 8 г.
Източник: Пари (19.06.2002)
 
На фона на трагичното състояние, в което се намира водоснабдяването у нас, отдаването на концесия на "ВиК"-дружествата във Варна и Шумен е сред малкото реални възможности за навлизането на свежи инвестиции в бранша. Според предварителните планове концесионерът и на двете фирми ще е един за срок от 25 години. Намеренията на правителството са подобни процедури да бъдат организирани и за други водоснабдителни дружества в страната. По-важното е, че има и инвеститорски интерес. Пет от най-големите международни компании в бранша са заявили намерението си да участват в конкурса. Това са френските "Ондео" и "Женерал дез О", която е дъщерно дружество на "Вивенди", английската "Интернешънъл Уотър", холандско-българският консорциум "Каскал" - "Главболгарстрой" АД и немската "Теймз Уотър". Техни представители направиха предварително технико-икономическо проучване на дружествата още през февруари-март тази година. Според условията на процедурата, бъдещият концесионер трябва да инвестира общо 108 млн. щ. долара в двете дружества. Очакванията са това да стане още през първите десет години. Шестдесет и четири млн. щ. долара ще трябва да бъдат вложени във ВиК-мрежата на Варна, а 44 млн. щ. долара - в тази на Шумен. Според запознати обаче, в концесионния договор ще бъдат заложени доста високи изисквания за повишаване нивото на услугите. И за да ги изпълни, концесионерът ще трябва да бръкне доста по-дълбоко в джоба си. Освен това той ще трябва да възстанови други над 1 млн. щ. долара, платени на консултантите от холандската фирма "Аркадис" за разработка на проекта за концесиониране. Сумата е преведена като част от т.нар. воден заем от Световната банка, чиято обща стойност е близо 42 млн. щ. долара. Първоначалните планове конкурсът за отдаване на концесия да се проведе през юни тази година така и не се реализираха. Причините са както в проточилото се изготвяне на документацията, така и в бавното определяне на правилата за процедурата. Членове на тръжната комисия са представители на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на околната среда и водите, както и на всичките 22 общини, в които работят двете водоснабдителни дружества. Всяка от общините има различни виждания за бъдещето на "ВиК"-дружествата, заявиха членове на комисията. Според тях, отлагане на конкурса са поискали и фирмите кандидатки, мотивирайки се с летните месеци. "На този етап вече има яснота по параметрите на процедурата, така че се надявам скоро тя да бъде утвърдена и до края на годината концесионерът да влезе във владение на дружествата" - заяви Борислав Петров, представител на Световната банка в тръжната комисия и консултант по водния заем. "От друга страна, продължителните уточнения ни помогнаха да определим конкретните условия на бъдещата договореност, така че най-късно седмица след излъчването на победителя договорът с него ще може да бъде сключен. При отдаването на концесия на столичното "ВиК" за подобно конкретизиране беше загубена близо година" - добави Петров. Докато експертите изглаждаха документи и процедурни параметри, стана ясно, че варненското водоснабдително дружество "губи" около 70% от общото количество вода, преминало през водопреносната мрежа. Според управителя на "ВиК" Варна Валентин Вълканов, този процент е започнал да се увеличава от 1994 г. насам, а причините са както влошеното състояние на водопреносната мрежа, така и нерегламентираното източване на огромни водни количества. През всяка от последните пет години изтеклата в неизвестна посока вода е средно по 18 млн. куб. метра. Годишните загуби пък са към 12 млн. лева. Друг сериозен проблем, който според Вълканов застрашава финансовото състояние на дружеството, са огромните неплатени сметки главно на големи промишлени предприятия и болници от региона. От "ВиК" Варна отказаха да посочат имената на по-големите си длъжници, но не скриха, че "Варненска корабостроителница" също е сред тях. Дълговете на нередовни платци към дружеството в момента са около 7 млн. лв. и са натрупани основно след 1998 година. Ръководството на "ВиК" Варна е започнало преговори с повечето длъжници за договаряне на схеми за разсрочено плащане. Ако не се стигне до общо становище, то ще потърси правата си по съдебен път, заяви Вълканов. Независимо от изброените проблеми финансовите резултати на варненската фирма са добри. Според доскорошния й управител Георги Янев, чистата печалба на дружеството за 2001 г. е 284 000 лева. Друг е въпросът, че то има задължения към Световната банка в размер на около 4 млн. лв., които обаче са разсрочени за период от осем години. Резонният въпрос в случая е как при 70-процентните загуби на вода дружеството излиза на печалба. Отговорът е в уникалната практика загубите на "ВиК"-компаниите у нас да се покриват чрез увеличаване на цените за техните потребители. И за да бъдат те "доказани" пред обществото, шефовете на дружествата измислят версии като тази - как водопреносната инфраструктура е толкова остаряла, че "гълта" средно над 60% от водните количества за различните региони на страната. Упорито избягвайки въпроса къде отива тази вода и колко от нея действително става жертва на уличните течове. Надеждите са, че бъдещият концесионер на варненското и шуменското дружества ще може да се пребори с тези проблеми, влагайки средства за модернизация на мрежата. Оптимистите предвиждат договорът с него да бъде сключен най-късно през октомври тази година.
Източник: Банкеръ (07.07.2002)
 
Варненският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ с решение от 28.V.2002 г. по ф. д. № 8218/91 вписа промяна за "Водоснабдяване и канализация" - ООД: заличава като управител Георги Стоянов Янев; вписва като управител Валентин Донев Вълканов.
Източник: Държавен вестник (27.08.2002)
 
Концесията за ВиК дружествата във Варна и Шумен засега не се приема и от общинските съветници от Варна, стана ясно през изминалата седмица. Преди по-малко от месец предложените от Министерството на регионалното развитие и благоустройството механизми за провеждане на тръжната процедура за концесията и проекта на концесионен договор бяха отхвърлени от шуменските общинари. Основните несъгласия на представителите от двете общини са, че в проекта на концесионния договор не е заложен график за капиталовложенията, които трябва да направи бъдещият концесионер. Освен това все още няма създаден регулаторен орган, който да определя и регулира цените на водата.
Източник: Капитал (23.09.2002)
 
160 000 лв. дивиденти взема общината за 2001 г. Най-голямата сума в бюджета влиза от участието в "Шеле екосервиз" Дивиденти в размер на 160 538 лева ще влязат в общинската хазна, стана ясно вчера. Това е печалбата, която община Варна получава за дяловото си участие в капитала на 4 смесени дружества. Сумата е с над 10 000 лева по-висока от заложените 150 000 лева приходи от дивиденти в бюджет 2002. Най-голяма сума общината получава от участието в "Шеле екосервиз". Сметопочистващата фирма трябва да приведе в хазната 78 432 лева. От участието си във ВиК ООД общината ще вземе 67 500 лв. дивидент за миналата година. Приходът от станалото скандално напоследък дружество "Търговски дом" е близо 14 000 лева. Сумата обаче включва дивиденти за 2 години. Дружествата трябва да преведат парите в общинския бюджет най-късно до 30 ноември. Печалбата за миналата година на "Градски транспорт" ЕАД и "Дезинфекциозна станция" ЕАД да бъде отнесена във фонд "Резервен" на дружествата. Това решиха съветниците от постоянната комисия по "Собственост и стопанство". Те приеха още положителния финансов резултат на "Обреди" ЕООД и на "Пазари" ЕООД да бъде използван за развитие на материално техническата база. Взетите решения обаче трябва да бъдат потвърдени на сесия на Общинския съвет. От едноличните общински дружества с положителен финансов резултат през 2001 г. са приключили още ДКЦ 3, ДКЦ 5, Медицински център I, МБДПЛ "Св. Иван Рилски" и тубдиспансерът. Те ще използват печалбата си за покриване на задължения от минали години.
Източник: Черно море (23.09.2002)
 
Варненското водоснабдително дружество В и К ООД остава държавно, докато не се реши нещо друго, след като общинските съветници гласуваха отмяна на решението си от 2000 година, с което бе приета опция концесия като форма на навлизането на частните капитали. Според управителя на ВиК - Варна, Валентин Вълканов дружеството е в състояние при намаляване на загубите и увеличаване на приходите да финансира само реконструкцията на водопроводната мрежа. Само за три месеца ООД-то успяло да покрие 600 000 лева задължения към доставчици, 600 000 лева загуба и да излезе на печалба за периода 1 юли - 31 август в размер на 690 000 лева. С 13 процента са намалени и загубите главно с предотвратяването на кражби на вода. Ако тази тенденция продължи и в бъдеще, ще намалим цената на водата с 0,05 - 0,10 лева, заяви в отговор на питане на общинската съветничка Веселина Савова управителят на дружеството. Общият размер на вземанията на дружеството възлиза на 7 млн. лева, като най-големи злъжници са: община Варна - 5,2 млн. лева, в това число: 3,5 млн. лева от населението и 1,7 млн. лева от промишлени абонати Големи длъжници: МБАЛ "Св. Анна" - 340 000 лева МБАЛ "Св. Марина" - 105 000 лева Медицински университет и студентски общежития - 84 000 лева
Източник: Черно море (03.10.2002)
 
Проблемите на курорта "Златни пясъци" бяха обсъждани на среща в събота между частни хотелиери и ресторантьори и варненските царски депутати без участието на хора от "Златни пясъци" АД. Според изявление на дружеството подобна среща е немислима само дни след покушението срещу изпълнителния директор Николай Недков. За срещата дойдоха частниците от сдружението "Златни пясъци 2000". "Златни пясъци" АД неправомерно продава ток и вода на потребители на територията на курорта, заяви депутатът Радослав Коев. Според него така незаконно то формирало печалба, тъй като в приватизационния договор никъде не пише, че "Златни пясъци" АД получава водоснабдяването. Там пишело, че в активите му влизат тръби, които може и да са на склад. Коев смята, че с действията си туристическото дружество ощетява както бъдещия концесионер на ВиК-Варна, така и собствениците на "Електроснабдяване". "Златни пясъци" АД трябва да стопанисва единствено алеите и зелените площи, заяви народният представител. Актуализираният застроително-регулационен план чака събиране на Висшия архитектурен съвет, обясни пред частните хотелиери и ресторантьори шефът на Дирекция "Архитектура и благоустройство" в Община Варна Венелин Жечев. Приемането му се отлага повече от година. Заради забавянето мнозина от частните собственици платиха през изминалия летен сезон сериозни глоби. Заради промените в Министерството на регионалното развитие и благоустройството обаче не е ясно кога изобщо ще се събере архитектурният съвет.
Източник: Сега (18.11.2002)