Новини
Новини за 2003
 
Кредитори са завели дела срещу "Стомана" АД, съобщи на пресконференция изпълнителният директор Спас Христов. Дружеството, което наброява около 30 души, е последната държавна структура на металургичното предприятие. То съществува с почти единствената функция изпълнение на оздравителния план. От началото на годината до ноември са били заведени 19 дела, през декември вече са 40, уточни Христов. Наложен е запор на 500 000 лв. При такъв развой всички пари ще отидат в НОИ, защото публичните вземания стават приоритетни, опасяват се от дружеството. Това щяло да доведе до невъзможност за плащане на обезщетенията на работниците според синдика Цветан Банков. Съществува опасност от подновяване на производството по несъстоятелност и провал на оздравителния план, казват от ръководството на дружеството. Според шефовете на "Стомана" има активизиране на съдия-изпълнителите в Перник, които понякога действали в нарушение на разпоредбите на данъчно-процесуалния кодекс. Губели се дирите на 200 000 лв., преведени от "Стомана Индъстри" на съдебно-изпълнителната служба по изпълнително дело 33/1998г. Взискател по делото е НЕК - "Електроснабдяване" - Перник. 23 млн.лв. дължи "Стомана" АД на всички класове кредитори. Основните мощности на пернишкото металургично предприятие са собственост на гръцката групировка "Виохалко" и съществуват под името "Стомана Индъстри".
Източник: БТА (09.01.2003)
 
МС прие постановление, с което се създава Консултативен съвет към вицепремиера и министър на икономиката за наблюдение на финансовата дисциплина и фискалния риск на предприятия с над 50% държавно участие. Председател на консултативния съвет е Николай Василев, членове са зам.-министрите на финансите, икономиката, регионалното развитие и благоустройството, земеделието и горите, транспорта и съобщенията и на енергетиката и енергийните ресурси. Консултативният съвет ще предприема мерки за намаляване на просрочените задължения на предприятията и оптимизиране на тяхната структура, намаляване и премахване на загубите, подобряване на събираемостта на вземанията. При приватизация на предприятие наблюдението се преустановява, а раздържавеното предприятие се изключва от списъка по приложение. Сред дружествата, които ще наблюдава съветът, са Булгаргаз,Стомана-Перник, Гипс-Кошава, Видинско, НЕК, Агробиохим-Стара Загора /в ликвидация/, Проучване и добив на Нефт и газ-Плевен, Океански риболов-Бургас, Варненската корабостроителница /в несъстоятелност/, дружествата на Булгартабак /без холдинга/, дружествата на ВиК в страната, включително и в София, кадастрални фирми, БМФ-Варна и БРП-Русе, пристанищата във Варна и Бургас, летищата, Тератон, Кинтекс, Дунарит, ВМЗ-Сопот, БТК, Експомед, Инкомс-Телеком холдинг, обявените за приватизация топлофикации, електроразпределителни дружества, мини. В списъка фигурира и наскоро раздържавеното дружество Хемус ер. С приетото постановление кабинетът промени и т. нар списък на дружествата в изолация, пряко наблюдавани от Министерството на финансите. Те бяха определени с постановление на МС от 1999 г. Дружествата нямаха право да сключват кредитни договори с банки и други финансови институции. За тях се приемаха мерки за ограничаване на субсидиите и на загубите, спиране на губещи производства и преструктуриране. СПИСЪКЪТ ЗА ИЗОЛАЦИЯ От него отпаднаха Брикетната фабрика в Гълъбово, Мини Перник, Мини Чукурово, Мини Марица-изток-Раднево, мина Бели брег, Драгоман, НК БДЖ, ТЕЦ - Пловдив-юг, ТЕЦ в Правец, Лозница, Русе, Ловеч, Ямбол. Новите дружества в списъка са Национална компания Железопътна инфраструктура-София, БДЖ, Кабиюк-Шумен, завод Стефан Караджа-Балчик, Горско стопанство Беслет-с. Гърмен. Остават в изолация Мини Бобовдол, ТЕЦ в Плевен и Шумен, Варна, Враца, Сливен, Перник, Казанлък, Велико Търново, Разград и Габрово.
Източник: Пари (22.01.2003)
 
Правителството прие постановление, обнародвано в Държавен вестник, с което се създава Консултативен съвет към вицепремиера и министър на икономиката за наблюдение на финансовата дисциплина и фискалния риск на предприятия с над 50% държавно участие. Председател на консултативния съвет е Николай Василев, членове са зам.-министрите на финансите, икономиката, регионалното развитие и благоустройството, земеделието и горите, транспорта и съобщенията и на енергетиката и енергийните ресурси. Консултативният съвет ще предприема мерки за намаляване на просрочените задължения на предприятията и оптимизиране на тяхната структура, намаляване и премахване на загубите, подобряване на събираемостта на вземанията. При приватизация на предприятие наблюдението се преустановява, а раздържавеното предприятие се изключва от списъка по приложение. Сред дружествата, които ще наблюдава съветът, са Булгаргаз,Стомана-Перник, Гипс-Кошава, Видинско, НЕК, Агробиохим-Стара Загора /в ликвидация/, Проучване и добив на Нефт и газ-Плевен, Океански риболов-Бургас, Варненската корабостроителница /в несъстоятелност/, дружествата на Булгартабак /без холдинга/, дружествата на ВиК в страната, включително и в София, кадастрални фирми, БМФ-Варна и БРП-Русе, пристанищата във Варна и Бургас, летищата
Източник: Пари (22.01.2003)
 
Три са основните производители на черни метали в България - софийският комбинат "Кремиковци", пернишкият "Стомана" и бургаският "Промет". Ако не беше едно изключение ("Кремиковци"), отрасълът замалко да се пребори за приза "най-висок дял на чуждите инвестиции" - другите две големи фирми в бранша са задгранична собственост. "Кремиковци" беше приватизиран през 1999 г. срещу символичната цена от 1 долар. Купувачът - българската компания "Дару металс", се задължи да изплати задълженията на комбината от 645 млн. лв. и да инвестира в него още 300 млн. лв до 2005 г. Бургаското дружество "Промет" бе приватизирано от "Нева холдинг" (фирма с руски капитали), който през 1999 г. закупи 77% от капитала му за малко над 1 млн долара. След дълга съдебно-криминална сага понастоящем заводът е собственост на "Промет стийл", дружество, образувано чрез сливането на "Промет" и "Нева" ООД, която пък е свързана с "Нева холдинг". Основното производство на пернишкия металургичен комбинат "Стомана" е гръцка собственост. "Стомана индъстри", смесено дружество между гръцката "Сиденор" (75%) и българската "Еврометал" (25%), стана собственик на активите на фалиралия комбинат през юни 2001 г. срещу 16.5 млн. долара. "Сиденор" е дъщерна фирма на гръцката индустриална групировка "Виохалко". Фирмата притежава два стоманопреработвателни завода в Гърция - "Сиденор" и "Совел". Консорциумът "Виохалко" е мажоритарен собственик у нас и на софийския завод "София мед", както и на завода за алуминиеви профили "Стилмет", който е инвестиция на зелено.
Източник: Капитал (27.01.2003)
 
Тази година е юбилейна за съвременната българска металургия, тъй като в далечната 1953 г. бе пуснат металургичният завод в Перник. В този период завършва и строителството на цинковото производство в Кърджали. Пак тогава е създаден и самостоятелен металургичен факултет за обучение на висши металургични кадри. Тези факти определят предстоящия 50-годишен юбилей. Обръщайки се назад във времето и проследявайки строителството на такива големи за нашата страна предприятия, като металургичния комбинат в Кремиковци, Комбината за цветни метали край Пловдив и медодобивното производство в Пирдоп, днес не може да не отчетем, че тези мощности продължават да са голям индустриален потенциал за страната. В металургичния отрасъл сега работят над 27 хил. души, което представлява 0.94% от заетите в икономиката и 4.27% от заетите в индустрията, но те формират над 7% от произвежданата промишлена продукция. Създаден предимно за задоволяване на вътрешното потребление от метали, днес този сектор на икономиката е ориентиран основно за износ. За 2001 г. металургията и производството на метални изделия осъществяват износ за 1 872.7 млн. лв. Това е 16.78% от износа на стоки и 11.35% от общия износ на страната. Вносът е на стойност 675.7 млн. лв., или отрасловата групировка отчита положително вътрешнотърговско салдо от 1 197 млн. лв. По този показател отстъпва само на туризма. Изнасят се над 83% от проката и над 63% от изделията на черната металургия, около 93% от медта и 88% от оловото и цинка
Източник: Пари (04.03.2003)
 
Близо 700 български предприятия дължат на Националния осигурителен институт (НОИ) над 400 млн. лв. заедно с лихвите, съобщиха вчера оттам. Само 50-те най-големи борчлии имат да връщат 213 205 056 лв. Пернишката „стомана" също е сред рекордьорите по дългове с 21,6 млн. не- платени стари вноски, като фирмата превежда месечно около 100 000 лв. за погасяването им. Едновременно с това изпълнява и оздравителна програма, по която също дължи вноски. „стомана" е в процедура на несъстоятелност.
Източник: Труд (05.03.2003)
 
„София мед" получи сертификат за качество ИСО 9002, съобщи шефът на предприятието Андреас Делигианис. „София мед" е собственост на гръцки концерн "Виохалко", който държи и "Стомана Перник".
Източник: 24 часа (14.03.2003)
 
КНСБ подкрепи официално протеста на журналистите от БТА срещу генералния директор Стоян Чешмеджиев. На поредния протестен митинг в понеделник следобед пред сградата на БТА лидерът на КНСБ Желязко Христов поиска Чешмеджиев да подаде оставка до вторник вечерта. Към митинга се присъединиха представители на профсъюзите на миньорите, на работещите в “Стомана” - Перник и “Кремиковци”.
Източник: БТА (18.03.2003)
 
Генщабът уверява, че преки военни заплахи за България няма. Разведките обаче не изключват възможността от терористични удари заради твърдата ни подкрепа на САЩ за удари срещу Саддам, а и заради щатската база в Сарафово. От 3 месеца висшите военни повтарят, че защитата на рисковите обекти у нас като АЕЦ „Козлодуй", „Стомана"-Перник, „Химко"-Враца и „ЛУКойл-Нефтохим" е гарантирана.
Източник: Труд (20.03.2003)
 
Съветът на директорите на "Стомана" - АД, Перник, на основание чл. 223 ТЗ свиква редовно общо събрание на акционерите на 22.IV.2003 г. в 10 ч. в Дом на металурга (Червен салон) - Перник, кв. Изток, при следния дневен ред: 1. доклад на изпълнителния директор за дейността на дружеството през 2002 г. по изпълнение на оздравителния план на "Стомана" - АД; проект за решение - ОСА приема доклада на изпълнителния директор за дейността на дружеството през 2002 г. по изпълнение на оздравителния план на "Стомана" - АД; 2. приемане на годишния счетоводен отчет и доклада на експерт-счетоводителите за 2002 г.; проект за решение - ОСА приема годишния счетоводен отчет и доклада на експерт-счетоводителите за 2002 г.; 3. избор на експерт-счетоводители за 2003 г.; проект за решение - ОСА избира предложените експерт-счетоводители за 2003 г.; 4. освобождаване от отговорност членовете на съвета на директорите за дейността им през 2000, 2001 и 2002 г.; проект за решение - ОСА освобождава от отговорност членовете на съвета на директорите за дейността им през 2000, 2001 и 2002 г.; 5. освобождаване и избор на членовете на съвета на директорите на дружеството; проект за решение - ОСА приема направените предложения за освобождаване и избор на членове на съвета на директорите на дружеството; 6. определяне размера на възнаграждението на представителите на държавата като членове на съвета на директорите на дружеството; проект за решение - ОСА приема направеното предложение за определяне месечното възнаграждение на представителите на държавата като членове на съвета на директорите на дружеството; 7. разни. Поканват се всички акционери да вземат участие в общото събрание лично или чрез упълномощени представители. Регистрацията на акционерите ще започне в 8 ч. на 22.IV.2003 г. срещу представяне на лична карта. Писменото пълномощно за представляване на акционер и предложението за представляване на акционер или акционери с повече от 5 на 100 от гласовете в общото събрание на акционерите следва да бъдат в съответствие с изискванията на чл. 116 ЗППЦК към съдържанието и формата. Материалите по дневния ред са на разположение на акционерите в управлението на дружеството в Перник, кв. Изток, ул. Владайско въстание 1, сградата на ДИК, ет. 1 - счетоводство.
Източник: Държавен вестник (21.03.2003)
 
"Стомана" - Перник, откри конкурс за избора на одитор на годишния финансов отчет на дружеството за 2003 година. До тази година по решение на компанията майка "Виохалко" независимият финансов одит на "Стомана", "Стилмет" и "София мед" е осъществяван от "Ърнст енд Янг ашурънс" ООД, заяви Антон Петров, представител на "Виохалко" в България. Гръцката компания е собственик на основното производство на "Стомана", на "Стилмет" и "София мед". За тази година обаче ръководството на "Виохалко" е решило независимият одитор на "Стомана" да бъде избран чрез конкурс. "Договорът с "Ърнст енд Янг" изтече с приключване на счетоводната година в края на март. Смятам, че за голяма компания като "Стомана" е добре да се приложи конкурсният метод за избора на одитор, защото това е начинът да се избере най-добрият изпълнител", каза Антон Петров. Той уточни, че конкурсът е открит и че всички заинтересувани одиторски фирми могат да подадат оферти. Срокът за това е 15 май.
Източник: Дневник (14.04.2003)
 
През 2002 г. приходите в Стомана АД са 52.998 000 лв. От тях от продажби са 41.445 000 лв., а финансовите приходи са 11. 549 000 лв. От продажбата на активи са постъпили 3 155 000 лв. Най-голям дял имат приходите от отписани задължения към кредитори в размер на 37 240 000 лв. По изпълнение на оздравителния план на Стомана в дружеството са постъпили 8 905 000 лв. От тях на ТSBank са платени 3 040 000 лв. От постъпленията са изплатени 553 000 лв. ДДС, 1 898 000 лв. на НОИ, 306 000 по ЗКПО и 394 000 лв. към бюджета. При извършената инвентаризация на ДМА с отчетна стойност 10 157 057 лв. са констатирани липси за 241 291 лв., стана ясно на общото събрание на акционерите на Стомана. При краткотрайните материални активи липсите са в размер на 165 548 лв. при обща стойност на инвентаризирани активи 475 101 лв. В складовете на дирекция Инвеститорски контрол са установени липси в размер на 2 336 715 лв., като са инвентаризирани активи на обща стойност 4 588 166 лв. Ръководството на Стомана е взело решение да бъде потърсена отговорност на виновните за щетите. Акционерите на Стомана промениха съвета на директорите. На мястото на Райна Иванова, която бе и председател на борда, влиза Олга Шишкова от МИ. Евгения Игнатова е сменена с Ели Кадиева също от МИ. Остава изпълнителният директор Спас Христов. Акционерите решиха да не бъдат освобождавани от отговорност членове на борда на Стомана за дейността им от 2000 до 2002 г.
Източник: Пари (23.04.2003)
 
Материални активи за 3 079 545 лв. и запаси за 176 754 лв., собственост на Стомана АД, липсват. Това е заключението на комисиите, извършили инвентаризацията в дружеството през миналата година със заповеди на назначения тогава изпълнителен директор на дружеството инж. Спас Христов. Комисиите са установили разкомплектуване на голяма част от оборудването. Съветът на директорите на Стомана е решил да бъдат сезирани компетентните органи за нарушенията и на материалноотговорните лица да бъде потърсена имуществена отговорност по реда на Кодекса на труда.През м. г. СД е уведомил министъра на икономиката за резултатите от инвентаризацията. Уведомени са и Окръжна прокуратура-Перник, и териториалната дирекция на АДВФК с молба за извършване на вътрешен одит по констатираните липси и издаване на актове за начет на отговорните лица. Икономическа полиция разследва кражбите в стомана. В отговор на искането на стомана ТД Перник на АДВФК препраща ръководството на дружеството към търсене на отговорност по общия исков ред, което би лишило стомана от преимуществата, дадени й от закона в качеството й на държавно предприятие, тъй като констатациите на инвентаризационните комисии на дружеството не се ползват със същата доказателствена сила. Парадоксалното в случая е, че съвсем наскоро ТД Перник е начислила върху констатираните липси и ДДС. Данъчните информирали ръководството на стомана, че ако не внесе дължимите суми в съответния срок, ще бъдат предприети мерки за принудително събиране на вземанията. стомана АД е държавно предприятие, чиято основна задача е да изпълнява оздравителния план. В него е предвидено 100% удовлетворяване на вземанията на работниците и служителите, съкратени от дружеството. Вместо стомана да насочи усилията си към осигуряване на необходимите средства за издължаване на вземанията на работниците, то се налага да разходва пари за съдебни дела срещу лица, нанесли щети, без да има 100% гаранция за изхода от тях.
Източник: Пари (24.04.2003)
 
Пернишкият завод "Стомана" дължи на работниците си над 4 милиона лева за заплати и около 10 милиона лева за осигуровки или общо дългът е за 14 милиона лева, обяви заместник-председателят на КНСБ Валентин Никифоров. Той обаче обясни, че макар и в затруднено положение, в мини "Перник" и в "Стомана" се изплащат текущи работни заплати.
Източник: Монитор (07.05.2003)
 
Консорциум с българско участие е сред петте компании, които са заявили интерес за приватизацията на 57.99% от капитала на черногорския металургичен завод "Железара Никшич холдинг къмпани". Според агенция Ройтерс става въпрос за обединение между "Руа инвест енд трейд" и "Фьост Алпине интертрейдинг". Останалите кандидати са швейцарската компания "Техностийл холдинг", "Курум Демир" от Турция, "Глобал инфрастракчър холдинг" - Великобритания, и базираната в местния град Никшич "Русмонтестийл корпорейшън". Очаква се търгът да се проведе в началото на юни. "В момента държавата изслушва кандидатите за техните планове за развитие и инвестиции в завода", е заявил експерт пред Ройтерс. Заводът е с капацитет от 300 хил. тона годишно и произвежда бетонови и профилни железа. Аналози на тази продукция в България се правят от "Кремиковци", "Стомана" - Перник, и "Промет" - Бургас. Според източници от пазара на стомана обаче става въпрос за пловдивски предприемачи, които досега не са развивали дейност в областта на металургията. Те смятат, че австрийската компания "Фьост Алпине", която е най-голямата в бранша в тази страна, е привлечена по-скоро като финансов инвеститор в консорциума. Австрийците са акционери в България в предприятието за добив и преработка на медна руда "Асарел медет". Анализатори на политическите процеси в Черна гора са на мнение, че приватизационните сделки в страната, която е част от съюза Сърбия и Черна гора, се извършват с определена доза политически протекции на най-високо ниво. Затова и смятат, че повечето кандидати за завода в Никшич са подсигурили определена подкрепа.
Източник: Дневник (22.05.2003)
 
Класацията на най-големите длъжници на НОИ се води от металургичния комбинат Кремиковци, а предприетите мерки са запорирани банкови сметки. Следва от Стомана-Перник. За този длъжник има приет погасителен план за част от задълженията, както и оздравителна програма.
Източник: Пари (11.06.2003)
 
Людмил Стойков ,президент на “Ладимекс холдинг” и изпълнителен директор на “Дюни” АД : В: Как се развива предприятието “Стомана” - Перник? - В “Стомана” - Перник, влязохме през януари 2000 г. Една година и половина работихме самостоятелно и финансовият резултат беше печалба. Заводът се изправи на крака, започна да работи на обороти и това доведе до проява на интерес към него от международни компании. През юни 2001 г. избрахме за наш партньор гръцката металургична компания “Виохалко”, на която продадохме мажоритарния пакет акции. Освен че е добре финансово, гръцката компания има много добър кредитен рейтинг, което дава възможност за ползване на кредити и финансиране от различни банки. Гръцките банки ще бъдат основните ни партньори при бъдещите ни инвестиции в металургията. В: А реални инвестиции в металургията направихте ли? - Направена беше една голяма инвестиция, закупихме нова книпел машина на “Даниели”. Тя е последен хит в металургията и беше пусната през ноември миналата година. Благодарение на тази инвестиция можем да произвеждаме качествен продукт, да разширим гамата и пазарите, да свалим себестойността и оттам да сме по-рентабилни. Конкуренцията в металургията е много остра в световен мащаб. Завишихме производството с 30% спрямо миналата и по-миналата година. Очакваният резултат за 2003 г. е от порядъка на 700 хил.тона тона готов продукт. В: Какви са съвместните ви планове с “Виохалко”? - Имаме много амбициозна програма заедно с “Виохалко” в близките пет години да се инвестират от порядъка на 70 млн. долара и заводът да стане един от модерните в Европа. В: Къде пласирате произведената металургична продукция? - Тя е предимно за износ. Изнасяме почти в цял свят, познават ни на всички континенти. В Европа “Стомана” имаше традиционни партньори в Испания, Италия, Португалия, Гърция, Германия, Белгия. Тази година разширихме нашите контрагенти - изнасяме вече в Тунис, Мароко, Египет. Около 50 хил. тона изнасяме в Китай. Пробихме и в Америка и Канада. В: Как се справяте с конкуренцията в страната? - В България металургичните комбинати не се конкурират, защото така са проектирани, че да произвеждат различни видове продукти. Съвсем малко се допълваме с “Промет” - Дебелт, и с “Кремиковци”, но само в някои единични размери. С двете български предприятия не се конкурираме и на външния пазар, защото изнасяме различни видове продукти. Ние конкретно произвеждаме и изнасяме ламарини с дебелина над 8 мм, предназначени за строителството, корабостроенето и машиностроенето. В "Кремиковци" се произвеждат ламарини от 2 до 8 мм. “Промет” произвежда тънките профили от 25 мм винкели до 50 мм, а ние - над 50 мм.
Източник: Дневник (13.06.2003)
 
Гръцката индустриална групировка Виохалко АД е създадена през 1937 г. като предприятие за преработка и производство на изделия от мед и алуминий. Днес по оборот групировката се нарежда на 1 място в Гърция. Основната част от компаниите в състава на групировката притежават сертификат за качество ISO 9002. Сред тях най-големите са Elval S.A. - завод за валцово производство от алуминиеви листа, ленти и фолио, Halcor S.A., тръби, пръти, листа и ленти от мед и месинг. Заводът е сред малкото в света, усвоили производството на медни тръби с вътрешна резба. Продукцията се изнася в ЕС, САЩ и Япония. Притежава сертификати за качество ISO 9002, както и RAL, BS. Заводът Etem S.A., който е мажоритарен собственик на Стил мед произвежда алуминиеви профили използвани в строежа на Grand Arche a la defence в Париж. В семейството на Виохалко е и компанията за месингови изделия Fitco S.A., доставила медните шини за ПАВЕЦ "Чаира" по заявка Тошиба. Основни конкуренти на гръцкото предприятие са трите български завода - Кремиковци, Стомана и Промет, които по данни на Браншовата камара по черна и цветна металургия разполагат с мощности за около 4 млн.т. годишно, докато производството им е малко над половината на това количество.
Източник: Дневник (23.06.2003)
 
ТеПроМетал ЕАД е най-големият износител на суровина и изделия от черни и цветни метали от България за Гърция. Нетният годишен оборот превишава 30 млн.долара. През 2001 купи термокалибровъчния цех на Стомана АД. До момента са инвестирани 7.5 млн. лв., а други 1.5 млн.лв. предстои да бъдат инвестирани.
Източник: Дневник (23.06.2003)
 
Стомана Индъстри е най-голямото предприятие на Виохалко в България и е създадено в средата на 2001, когато гръцката компания купи част от активите на пернишкия комбинат за черни метали Стомана. Планираните инвестиции са 60 млн. евро. Произвеждат се основно стоманени изделия, като годишният капацитет е 1 млн. тона. В комбината са заети 1800 души.
Източник: Дневник (23.06.2003)
 
Вреди за общо 9.972 млн. лв. са констатирани от финансовоконтролните органи на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол /АДВФК/ по време на одити през миналия месец, съобщиха от ведомството на Гинка Драганинска. приключени са 240 вътрешни одита и са открити нови 170. Най-много нарушения са установили одиторите от териториална дирекция /ТД/ на АДВФК в Перник - за 8.556 млн. лв., Кюстендил - 408.9 хил. лв., Сливен - 331 хил. лв., Враца - 175 хил. лв., Велико Търново - 124.2 хил. лв. По-съществени нарушения са установени при проверката на Стомана АД-Перник. Там са констатирани вреди за близо 8.553 млн. лв. Според анализа на АДВФК вредите са в резултат от продажби на активи по цени, по-ниски от отчетната им стойност, от неправилно начислени обезщетения по Кодекса на труда, от неначислени данъци и вноски по Закона за корпоративното подоходно облагане. В предприятието са разкрити неосчетоводени приходи от наем и от лихви.
Източник: Пари (13.08.2003)
 
Предприятия и фирми в Пернишка област дължат на Националния осигурителен институт (НОИ) 34 421 775 лева, съобщиха от Районно управление "Социално осигуряване" в града. Първи в списъка на длъжниците е металургичния завод "Стомана" със задължение по Данък обществено осигуряване в размер на 24 172 000 лв. До този момент дружеството се издължава съгласно утвърдената оздравителна програма и сключено допълнително споразумение с НОИ. Друг длъжник е "Бесттехника-Тежко машиностроене" - Радомир. Дружеството е натрупало задължения в размер на 5 300 000 лева за невнесени осигуровки по ДОО. От миналата година Агенцията за държавни вземания се зае със случая, бе обявена публична разпродажба на част от оборудването на дружеството. По-късно търгът бе спрян. Предприятието продължава да трупа нови задължения, без да погасява старите. Не се плащат нито наложени актове, нито осигуровки, каза директорът на РУСО-Перник Станимир Стоянов. 1 874 000 лв. са задълженията на "Мини-Перник" в ликвидация към НОИ. Превеждат се само текущите задължения, по старите няма погасителни суми. Бившето поделение на мината в града е натрупало задължения от невнесени осигуровки в размер на 1 220 000 лева. Поделението се е отделило в самостоятелно предприятие - минен гараж "Белтранс". Сред големите длъжници са на НОИ в региона е и шивашката фабрика "Елена Георгиева", която дължи 767 000 лева,"Радомир-метали" със задължение от 646 000 лева, "Бесттехника-Струма", което дължи 483 000 лева и "Заводски строежи" с 308 000 лева задължения. Банковите сметки на всички длъжници без погасителни планове са запорирани, образувани са преписки в Агенцията за държавни вземания. В много от случаите е наложена възбрана на ръководствата на фирмите за пътуване извън страната. От 100 предприятия, наблюдавани от Международния валутен фонд, 10 са в Пернишка област, припомниха от НОИ.
Източник: Монитор (26.08.2003)
 
Кирил Алексов - бивш президент на ФК "Миньор" до 1994 г., е кандидат за кмет от партията на Стефан Софиянски в пернишкия квартал "Изток". Алексов е и бивш зам.-шеф на обществени начала на радомирския футболен тим "Струмска слава", работил е в "Тежко машиностроене", циментовия завод в Батановци, а в момента е началник-отиел "Продажби" в складово стопанство на фирма "Стомана".
Източник: 24 часа (26.08.2003)
 
Вицепремиерът Лидия Шулева ще поиска страната ни да бъде извадена от списъка на страни, които нанасят вреда на канадското производство на стомана на министерската конференция на СТО в Канкун, която започна. Според експерти за последното десетилетие Канада поне 5 пъти е започвала подобни разследвания, които най-често завършват с рязко увеличаване на митата. Въпреки незначителния си внос и недостатъчни доказателства за вреда България пак може да бъде санкционирана. България попада в списъка от страни заедно с Чехия и Румъния, които нанасят вреда на местното производство на стомана, решили властите в Канада. Това съобщиха от Виохалко, собственик на Стомана индъстри. Все още няма решение от канадска страна дали ще бъдат наложени мита върху вноса ни за тази държава. През юни Канада започна разследване срещу дъмпингов внос на български, румънски и чешки стоманени продукти. Това стана по искане на местния производител Алгома. Канадската компания е представила доказателства, че през ноември 2002 г. България е внесла 1.8 хил. т горещовалцуван плосък прокат. Те се продавали по 485 USD на тон при цена на канадските производители от 569 USD на тон. Канада се счита за крупен производител, вносител и износител на стомана, като през 2002 г. в страната са произведени 16 млн. т стомана, вносът е 7.5 млн. т, а износът - 5.6 млн. т. През 2001 г. Канада ни наложи мито за продукти, които произвежда Кремиковци, въпреки че тогава комбинатът въобще не беше изнасял за тази държава. Поставени сме в една група с държави, които имат много по-развит стоманодобив, коментират от Браншовата камара по черна и цветна металургия. Чехия е произвела през 2002 г. 6.5 млн. т стомана, а е изнесла - 4 млн. т. Производството на Румъния е достигнало 5.5 млн. т. а износът - 2.7 млн. т. За периода България е произвела 2 млн. т и са изнесени 1.1 млн. т. От тях за Канада износът на горещовалцуван плосък прокат е едва 10 хил. т, смятат от камарата. Канадските власти посочват като износител от българска страна Стомана АД. Производител на продуктите, по които е правено разследване, обаче е Стомана индъстри. Стомана АД е с прекратена дейност от 2001 г. Трябва да се изясни дали в наименованието на фирмата има техническа грешка, да се види какъв е декларираният произход на стоката, казват от камарата. Стомана индъстри категорично отричат поставените им обвинения и дори са ангажирали със случая фирмата майка в Гърция.
Източник: Пари (09.09.2003)
 
Канадските власти най-вероятно ще наложат антидъмпингови мита по вноса на горещо валцуван плосък прокат от България. Това стана ясно, след като през миналата седмица в „Стомана индъстри“ - дружеството - собственик на пернишкия металургичен комбинат, са получили решението на канадския съд, според което вносът на изделията от България, Румъния и Чехия вреди на местното производство. Мотивите за съдебното решение от средата на август, което бе получено в България преди дни, все още не са известни нито на основния заподозрян за дъмпингов внос - „Стомана индъстри“, нито на Министерството на икономиката. През юни Канада започна разследване за дъмпингов внос на горещо валцуван плосък прокат от Румъния, Чехия и България по оплакване на един от своите основни производители - компанията „Алгома“. В проучването е цитирано, че през 2002 г. българската компания „Стомана“ е продала на канадския пазар 1814 тона горещо валцуван плосък прокат при цени с около 20% по-ниски от местното производство. „Цитираното количество е твърде малко, за да нанесе вреди на местното канадско производство“, коментираха пред „Капитал“ от „Стомана индъстри“. По техни данни нито количеството на експорта, нито дружеството износител са верни. „В обвиненията цитират „Стомана“, а не „Стомана индъстри“, което е погрешно, заяви Лили Самарджиева от дружеството, собственик на металургичния комбинат. „Стомана“ е с прекратена дейност от 2001 г., припомни тя. Според данни от „Стомана индъстри“ през миналата година компанията е имала еднократен износ за Канада и в близко бъдеще не планира нови доставки. Според Антон Петров, представител в България на индустриалната групировка „Виохалко“, която е мажоритарен собственик на „Стомана индъстри“, експортът е осъществен не пряко, а чрез посредник. „Кремиковци“ също не изнася за този пазар. Така евентуално налагане на антидъмпингови мита няма да се отрази на българския експорт, но няма да е приятно от гледна точка на имиджа на страната. „Все пак Канада е голям производител и пазар и в този сектор нейното мнение е важно“, коментира Канада е крупен производител на стоманени изделия, като през 2002 г. в страната са произведени около 16 млн. тона стомана. Засега остава неясно защо България и Чехия присъстват сред обвинените в дъмпинг държави, след като вносът на всяка от страните в Канада не надвишава трите процента от общото потребление в страната, необходими за започване на антидъмпингово разследване. По данни на канадските власти делът на двете държави е съответно 3.3 и 3.6%. Според българската статистика обаче става дума за износ едва на 163 тона горещо валцуван плосък прокат в Канада през 2002 г. През 2001 г. не е регистриран износ на такава продукция. Единствено Румъния със своите над 10% присъствие на канадския пазар би могла да бъде заплаха за местните производители. В отговор на обвиненията в дъмпинг вицепремиерът Лидия Шулева е поискала специална среща с канадските власти по време на срещата на Световната търговска организация в Канкун, Мексико. В Министерството на икономиката няма информация дали такава среща е била проведена. Това е поредното разследване за дъмпинг, което канадското правителство води по оплакване на местни производители. През последното десетилетие са известни още няколко подобни случая, които са завършвали с увеличаване на митата за внос от уличените държави.
Източник: Капитал (13.09.2003)
 
Международната финансова корпорация, която е част от Световната банка, занимаваща се с инвестиции в частния сектор, отпуска заем на „Стомана индъстри“ - собственик на пернишкия металургичен комбинат. Стойността на кредитната линия е до 30 млн. евро, които могат да бъдат усвоявани до края на 2006 г. Кредитната линия е одобрена от борда на директорите на IFC в началото на август, а се очаква окончателното подписване да стане факт в началото на октомври. Заемът е насочен към подобряване на качеството на продукцията, разнообразяване на производствената гама и инвестиции в околната среда, поясни Антон Петров, представител за България на индустриалната група „Виохалко“, която е мажоритарен собственик на „Стомана индъст­ри“. Основната част от кредита ще бъде насочена към подобряване използването на отпадни води в производството, събиране на филтърния прах и преработка на някои отпадни продукти, които могат да се ползват като добавки при производството на цимент. В края на периода инвестициите в околна среда на „Стомана индъстри“ ще достигнат 13 млн. евро от общо планираните за периода 44 млн. евро инвестиции. Средствата няма да бъдат насочени към увеличаване на производствения капацитет на предприятието. Сега пернишкият комбинат произвежда по около 800 хил. тона изделия годишно. Чрез дъщерното си дружество „Сиденор“ гръцката индустриална групировка „Виохалко“ е собственик на 75% от акциите на „Стомана индъстри“ АД. Останалите 25% са притежание на пернишката „Еврометал“ ООД. „Стомана индъстри“ AД закупи основното производство на пернишкия металургичен комбинат „Стомана“ за 16.5 млн. долара. Чрез други свои дружества „Виохалко“ е собственик в България на столичния комбинат „София мед“ АД, предприятието за алуминиеви профили „Стилмет“ АД и дървообработващото дружество „Леско“ АД в Благоевград.
Източник: Капитал (13.09.2003)
 
Задълженията на 50-те най-големи длъжници към НОИ към края на юни т. г. възлизат на 218 973 319 лв. Посочената сума включва главницата и начислените лихви. Класацията се води от металургичния комбинат Кремиковци, а предприетите мерки са запориране на банкови сметки. На втора позиция е Стомана-Перник. За този длъжник има приет погасителен план за част от задълженията, както и оздравителна програма. Следваща е Варненската корабостроителница, чиито активи са продадени на БМФ и цялата сума е преведена на Банковата консолидационна компания. Четвърта поред е Видахим, чиито задължения се събират принудително от Агенцията за държавни вземания.
Източник: Пари (17.09.2003)
 
Средният осигурителен доход в 20-те най-коректни фирми с персонал до 15 души е 898 лв. Това показва справката за най-коректните осигурители през първото шестмесечие на тази година, оповестена от Националния осигурителен институт /НОИ/. В тези фирми работят 263 души. Сред тях са Кока-кола-България, Корабен регистър Лойдс - клон, Солвей България, Ер Франс, Дойче Луфтханза, Интернет Секюритис България ЕООД и др. 864 души са заетите във фирмите с персонал от 15 до 50 души, а средният осигурителен доход за тях е 815 лв. Тук сред 20-те отличници се нареждат Солвей Фарма, Хенкел България, ОМВ България, Хилти България, БТК - Нет, Борика, и др. Компаниите с персонал от 50 до 100 души осигуряват 1622 лица, като средният осигурителен доход за тях е 714 лв. Някои от включените в списъка са Булгаргаз, Делойт и Туш, Софийската градска прокуратура, Монетен двор, Демирбанк-България, Булфон, Насърчителна банка и др. 4252 пък са лицата, заети във фирми с персонал от 100 до 250 лица. Изчисленият среден осигурителен доход при тях е 699 лв. При тях с позиции в класацията за 20-те най-коректни са Медиа холдинг, Шератон София Балкан, 168 часа, Данъчна администрация, Централна кооперативна банка, Булгартабак холдинг, СИБанк, Общинска банка, Агенция за приватизация, Върховен касационен съд и др. Най-много заети - 56 702 лица, са в предприятия с персонал над 250 души. Средният размер на осигурителния доход в тях е 559 лв. Сред 20-те отличници са ЛУКойл-Нефтохим Бургас, АЕЦ Козлодуй, ОББ, Булбанк, МобилТел, ТЕЦ Марица-изток 2 и др. Задълженията на 50-те най-големи длъжници към края на юни т. г. възлизат на 218 973 319 лв. Посочената сума включва главницата и начислените лихви. Класацията се води от металургичния комбинат Кремиковци, а предприетите мерки са запориране на банкови сметки. На втора позиция е стомана-Перник. За този длъжник има приет погасителен план за част от задълженията, както и оздравителна програма. Следваща е Варненската корабостроителница, чиито активи са продадени на БМФ и цялата сума е преведена на Банковата консолидационна компания. Четвърта поред е Видахим, чиито задължения се събират принудително от Агенцията за държавни вземания.
Източник: Пари (17.09.2003)
 
Премиерът Симеон Сакскобургготски и министърът на икономиката и финансите на Гърция Николаос Христодулакис ще са сред гостите на празника за 50-годишнината на Стомана АД и официалното учредяване на Стомана индъстри. Съпредседателят на съвета на директорите на Стомана индъстри Антон Петров каза, че дружеството вече се развива стабилно.
Източник: Пари (19.09.2003)
 
Община Перник на основание чл. 129, ал. 1 ЗУТ съобщава на заинтересуваните лица, че с решение № 296, протокол № 6 от 21.VIII.2003 г. на Общинския съвет - гр. Перник, е одобрен проект за изменение на плана за регулация на квартали № 113б, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161 по плана на гр. Перник, кв. Изток (част от терена на бившо "Стомана" - АД). На основание чл. 215 ЗУТ в 14-дневен срок от обнародването в "Държавен вестник" заинтересованите лица могат да направят възражения чрез общината до Пернишкия окръжен съд.
Източник: Държавен вестник (26.09.2003)
 
Преди 50 г. първата българска стомана потича в металургичния комбинат "Ленин" в Перник. 10 години по-късно е открит "Кремиковци", а през 1987 г. за почва строителството на "Промет" край село Дебелт, т.нар. Трета металургична база. Мощностите са огромни за малка България. Те обаче са експортно ориентирани. Така е и сега - 90% от произвежданите метали се изнасят в ЕС и САЩ. Производството на стомана за 2003 г. ще е около 2 млн. тона. Големият пик е през 1986 г. - 2.9 млн. тона.
Източник: Труд (07.10.2003)
 
-Г-н Петров, периодът след 1989 г. бе труден за българската металургия. Смятате ли, че най-лошото е вече назад? - В момента в световен мащаб има свръхпроизводство на стомана. Това рефлектира и у нас, което означава, че секторът трябва да се пренастрои на нови релси по отношение на качеството и продуктовата си структура. - Колко инвестирахте в "Стомана" - Перник след приватизацията? - Гръцката компания Виохалко влеза като основен акционер в предприятието преди две години. За това време трябваше да се оцени какво е реалното състояние на мощностите, след което да се проектират, поръчат и монтират новите машини. Всичко това трябваше да бъде направено в изключително кратки срокове, защоото Стомана е първият металургичен комбинат в България и голяма част от машините са от 1956 г. Инвестиционната ни програма надвишава 60 млн. евро. Сега приключи първата й част. Машината за непрекъснато леене бе пусната през м.г., след това бяха реконструирани електропещите. Приключва реконструкцията и на валцовото производство. С други думи сърцето на Стомана индъстри е обновено. До края на годината ще се инсталира и шредерна инсталация, след което основните капиталовложения ще бъдат насочени към екологията. За тази цел са предвидени 13 млн. евро. Така че точно на 50-годишнината на завода можем да кажем, че той е в добри ръце и има зад гърба си един сериозен акционер - гръцката фирма Виохалко. Компанията притежава в Гърция две подобни предприятия, което е предпоставка Стомана да получава необходимото ноу-хау. Другото са пазарите. Разчитайки на структурите на Виохалко, ние сме спокойни, че ще намерим реализация на нашата продукция. - Колко са фирмите на Виохалко в България? - В българия групата има 8 фирми. Освен Стомана индъстри, това са заводите Стилмет, София мед, дъдето са предвидени инвестиции в размер над 88 млн. евро, благоевградската фирма Леско, фирмата за инвестиционно оборудване Сигма, Тепрометал и Стийлмет. Общата ни инвестиционна програма е 180 млн. евро до края на 2004. Тази програма ще бъде надскочена, или 200 млн. евро ще бъдат вложени в българската черна и цветна металургия. Но в металургията е така. Без големи инвестиции не може. Предприятията имат нужда от стабилен инвеститор, ноу-хау и пазари. - Как приемането на България в ЕС ще се отрази върху стоманодобива? - Единственото изискване на ЕС е фирмите, които са получили държавна помощ, да спрат мощностите. Стомана не е получавала държавна помощ, така че ние няма да намаляваме капацитета си. Като изключим това, влизането на България в ЕС ще се отрази положително на сектора, защото ще се ползват много присъединителни фондове. Износът ще се улесни с изравняване на производствените норми и премахването на митниците.
Източник: Труд (07.10.2003)
 
"Виохалко" е инвестирала 60 милиона лева в Стомана - Перник Инвестиционната програма в размер на 60 милиона евро на гръцката фирма "Сиденор" вече е преполовена, съобщи на пресконференция в Перник Антон Петров, представител на "виохалко" за България. Гръцката индустриална групировка "виохалко" чрез дъщерното си дружество "Сиденор" през 2001 година придоби активите на пернишкото металургично предприятие "Стомана" като мажоритарен собственик. Южните ни съседи основаха нова компания наречена "Стомана инвест 3", която от днес официално открива новите си производствени мощности. 60 милиона лева са вложени досега за инвестиции в "Стомана инвест 3". Обема на произведените изделия от "Стомана" през 2002 година бе 450 хиляди тона. Очакванията за 2003 година са продукцията да достигне 700 хиляди тона, което представлява увеличение над 50 процента. Инвестицията е финансирана чрез собствен капитал, осигурен от "Сиденор", Международната Финансова Корпорация и "Хипоферайнцбанк". "виохалко" е собственик и на столичните предприятия "Стилмет" и "Софиямет".
Източник: Други (08.10.2003)
 
Парламентарният шеф Огнян Герджиков и финансовият министър Милен Велчев присъстваха на тържеството по повод 50-годишнината от отливането на първата българска стомана в Перник. Поканен бе и премиерът, но не дойде. Гръцкият министър на икономиката и финансите Николаос Христодулакис и екс премиерът Константинос Мицотакис разгледаха новите производства в "Стомана", в които гръцката групировка "Виохалко" влага над 60 млн. евро.
Източник: Сега (09.10.2003)
 
С тържествено освещаване на почти възстановения си електростоманодобивен цех "Стомана Индъстри" отбеляза 50 години от производството на първата стомана в пернишкия завод. Възобновеният цех е част от четиригодишна инвестиционна програма за преструктуриране на предприятието на стойност 60 млн. евро. Началото й бе поставено през 2001 г. от "Сиденор", дъщерна компания на гръцката индустриална група "Виохалко". Тогава "Сиденор" стана собственик на активите на държавния завод "Стомана" и учреди дружеството "Стомана Индъстри", което да ги управлява. В новия цех са инсталирани машини от италианската фирма "Даниели", закупени миналата година за сумата от 18 млн. евро. Според представителя на "Виохалко" за България Антон Петров важно място в инвестиционната програма заема опазването на околната среда. За тази цел и за осигуряването на по-добри и безопасни условия на труд са предвидени 26 млн. лева. За повишаване на квалификацията на персонала компанията ще отдели 600 хил. лева. Останалата част от инвестиционната програма ще бъде изпълнена през следващите две години. Финансирането й е осигурено от собственика "Сиденор", от Международната финансова корпорация, която е част от групата на Световната банка, както и от "Хипоферайнсбанк". "Стомана Индъстри" изнася 90 на сто от продукцията си, предимно за САЩ и Западна Европа. "Продажбата на останалите 10% от нашето производство на българския пазар ще е успех за нас", категоричен е Антон Петров. Очакванията за тази година са производството на пернишкото предприятие да се повиши с 50 на сто спрямо миналата година и да достигне количество от 700 хил. т стомана. Гръцката компания "Виохалко" присъства в българската индустрия чрез още две свои фирми - "Стилмед" и "София мед".
Източник: Банкеръ (13.10.2003)
 
МФК инвестира US$22 милиона за подобрения в околната среда Парите са за обновяването и модернизацията на Стомана АД Международната финансова корпорация (МФК), част от групата на Световната банка, ще инвестира 22 милиона за обновяването и модернизацията на Стомана АД. Стомана е най-големият работодател в пернишкия регион и вторият по големина производител на стомана в България. Заемът от МФК ще допълни инвестициите в Стомана АД, направени от Сиденор – водещ производител и дистрибутор на стоманени изделия в Гърция. Сиденор е част от Виохалко Груп, групировка за преработка на метали в Гърция и утвърден клиент на Международната финансова корпорация. Като част от своята инвестиционна програма, Сиденор ще обнови оборудването, ще съдейства за въвеждането на по-богата гама изделия, при това с много голяма добавена стойност, и ще подпомага работата по опазването на околната среда. Около 15 милиона долара от общата инвестиция, оценявана на 94 милиона долара, включително и работния капитал, са предназначени за опазване на околната среда, което ще се съдейства за установяването на по-високи стандарти за стоманената промишленост в България. Господин Асаад Джабре, вицепрезидент на МФК, подписа споразумението за предоставяне на средствата от корпорацията. По време на церемонията по подписването той отбеляза, че насърчаването на конкурентноспособен частен сектор е от основно значение за Групата на Световната банка в опитите й да намали бедността и да подпомогне България в процеса на присъединяване към Европейския съюз. Като подкрепя този проект, МФК допринася и за усилията на България в областта на приватизацията и след-приватизационното преструктуриране в този сектор на икономиката, който е от стратегическо значение. Суджата Ламба, регионален директор на МФК добави, че в дългосрочен план се очаква проектът за модернизация на стоманолеярната да послужи за пример за по-нататъшното развитие на частния сектор в България като покаже успешното прилагане на модерни управленски методи, привличане на първокласни инвеститори и подпомагането на най-добрите практики в областта на корпоративното управление. Предвижда се също така проектът да отговаря напълно на високите стандарти на Групата на Световната банка в областта на социалното развитие и опазването на околната среда. Към днешна дата МФК е одобрила инвестиции за 340 милиона долара за 21 проекта в България, чиято обща стойност надхвърля 1,1 милиарда долара. Мисията на МФК, като част от Групата на Световната банка, е да допринася за устойчивото инвестиране в частния сектор като начин за намаляване на бедността и подобряване на стандарта на живот на хората. МФК финансира инвестиции в частния сектор, мобилизира капитали на международните финансови пазари, подпомага своите клиентите да подобрят социалното си развитие, да провеждат устойчива политика по опазване на околната среда и предоставя техническо съдействие на правителства и частния сектор. От основаването си през 1956 г. до днес, МФК се е ангажирала с предоставянето на повече от 37 милиарда долара от собствените си средства и е организирала съвместно в различни форми на финансови обединения още 22 милиарда долара за 2990 компании в 140 развиващи се страни. Към края на юни 2002 година портфолиото на МФК включва 16,7 милиарда и 6,6 милиарда долара съвместно с други форми на финансови сдружения.(www.Econ.bg)
Източник: Други (17.10.2003)
 
Две от най-големите федерации, членуващи в Конфедерацията на труда "Подкрепа", се отделиха от синдиката, а в четвъртък изненадващо се появи ново профсъюзно движение с претенции за представителност, която поставя под съмнение преброяването на синдикатите. От това зависи кои от тях ще взимат решения в Националния съвет за тристранно сътрудничество и в управлението на всички органи, чието управление е основано на трипартитен принцип. Участието в Националния съвет за тристранно сътрудничество дава на организациите привилегията да участват в надзорния съвет на Националния осигурителен институт и в събранието на представителите и управителния съвет на Националната здравноосигурителна каса, в националния съвет на фонд "Условия на труд" и във всички останали институции, чието управление е на трипартитен принцип. Металурзи и работници от леката промишленост масово се записват в два нови синдиката. Не по-малко от 5000 души се очаква да да се влеят в новорегистрирания Национален синдикат на металоработниците в България. Той ще обхваща металургията, машиностроенето, електрониката и рудодобива. Учредителите му се надяват по численост да надхвърлят всички останали сходни организации с изключение на КНСБ и "Подкрепа" и да разбият двуполюсния модел в синдикализма. Междувременно вчера изненадващо се появи нов профсъюз - Генерална централа на браншовите синдикати. Формацията е подала документи в Министерството на труда и социалната политика за участие в преброяването на работодатели и синдикати. Това означава, че сдружението претендира за членска маса от най-малко 50 хил. души. Нито другите профсъюзи, нито от министерството могат да дадат повече информация за новото сдружение. Причината за отделянето от "Подкрепа" е недоволство от управлението на синдиката, който не защитава интересите на работниците, корумпиран е, слял се е с работодателски структури и потушава недоволството чрез уволнения, казват членове на новия синдикат. Последният повод за недоволство е ситуацията в металургичния комбинат "Кремиковци", където работниците не получават редовно заплати, докато т.нар. синдикални лидери не влизали в предприятието и ползвали екстри, предоставени от работодателите, заяви досегашният председател на федерация "Металургия" към "Подкрепа" Красимир Митов. По думите му всичко това се толерирало от централата на конфедерацията. На 27 септември на извънредна конференция федерацията е решила да се саморазпусне. В 13-годишната синдикална история това е първият подобен случай, каза Митов. Тогава е взето и решението да се учреди нова синдикална структура, която да обхваща всички металоработници, както е в държавите на Европейския съюз. Вчера пък се саморазпусна и синдикалната секция на "Подкрепа" в пернишкото металургично дружество "Стомана индъстрис", като бяха обявени същите мотиви - заради водената от изпълнителния съвет на конфедерацията политика в разрез с интересите на наемния труд. Лошият пример, по който работодател и синдикати действат в "Кремиковци", е заразителен и за останалите собственици на предприятия в отрасъла, смята Митов. Същевременно конюнктурата в бранша е възходяща - предприятието от черната металургия "Дебелт" - Бургас, изнася за САЩ повече, отколкото е било производството му през последните три години, ръст на продукцията отчита и "Алумина" - Шумен, за "Елисейна" има интерес от чужд инвеститор, без сериозни проблеми са "Стомана", "Юмикор Пирдоп" и др. Въпреки че броят на заетите в отрасъла е намалял от 50 хил. на 15-16 хил. души от 1997 г. досега, според синдикалистите няма опасност през следващите две години някое от предприятията да бъде затворено.
Източник: Дневник (17.10.2003)
 
$22 млн. инвестира в “Стомана” Международната финансова корпорация (МФК), която е част от групата на Световната банка. Вчера договорът за заем беше подписан от вицепрезидента на МФК Асаад Джабре и представителите на гръцката Виохалко Груп, която е собственик на "Стомана" - Ставрос Теодоропулос и Димитрис Параскевопулос. В България сме инвестирали около $200 млн. в близо 20 проекта, каза Асаад Джабре. Имаме желание да подкрепим приватизацията на енергийните дружества, свързани с производството на енергия и газ, допълни той.
Източник: Стандарт (18.10.2003)
 
Международната финансова корпорация, част от групата на Световната банка, инвестира $ 22 млн. за модернизацията на металургичното предприятие "Стомана" - Перник. Заемът ще допълни инвестицията от $ 94 млн. на гръцката фирма "Сиденор", част от "Виохалко Груп", собственик на "Стомана". Ръководството на "виохалко" и на Международната финансова корпорация подписаха споразумение за предоставянето на средствата. От 1992 г. досега корпорацията е одобрила инвестиции за около $ 200 млн. за 20 проекта в България.
Източник: Новинар (18.10.2003)
 
"Промет стийл" АД София ще инвестира 20 млн. долара в проект за създаване на собствен стоманодобивен завод, съобщи изпълнителният директор на дружеството Мирослав Борисов. Той поясни, че новото производство ще е базирано на територията на металургичния комбинат "Промет" край Бургас. Там няма да се добива руда, а ще се преработва скрап. Бъдещият завод ще произвежда около 450 хил. тона заготовки годишно, а суровината ще захранва производството на "Стан 300". С реализирането на проекта ще бъде затворен производственият цикъл и ще се решат проблемите на дружеството с доставката на суровина. Освен това ще се повиши рентабилността на "Промет", защото себестойността на продукцията ще се понижи с около 30 долара за тон. Очаква се изграждането на стоманодобивния завод край Бургас да започне през май 2004 г. За изграждане на стоманодобивни мощности в "Промет" за първи път се заговори през ноември 2002 г. Тогава Мирослав Борисов обяви инвестиционни намерения в размер на 30 млн. долара и очаквания за партньорство с австрийската компания "Фьосталпине". Проектът не беше реализиран. През юни 2003 г. мениджърът "Проекти и инженеринг" в турската компания "Измир Делир челик" Ихсан Чолак обяви, че "Промет стийл" АД ще инвестира 25 млн. долара в нов завод за стоманодобив. Според изпълнителния директор на "Промет стийл" в България се предлагат около 35-40 хиляди тона скрап месечно. "Стомана" - Перник, използва около 15-20 хиляди тона от това количество. Останалите 10-15 хиляди тона се изнасят.
Източник: Дневник (31.10.2003)
 
Свидетелските показания на мажоритарния собственик на РОСЕКСИМБАНК Емил Кюлев бяха основното събитие на заседанието на Софийския градски съд от 31 октомври 2003-а по наказателното дело срещу Емил Хърсев - управляващ съдружник в "Хърсев и Ко", и Георги Танев - земеделски министър в правителството на Любен Беров. Хърсев и Танев са обвинени в престъпление по служба по чл. 219, ал.4 от Наказателния кодекс за това, че като длъжностни лица "не са положили необходимите грижи за управлението и стопанисването на парите, получени от продажбата на 157 хил. т царевица". Тя бе доставена през 1993 г. от САЩ със заем от 15 млн. щ. долара, който българската държава взе от американската Корпорация за стокови кредити. Получената царевица бе продадена на българския пазар, но от реализацията й в сметките на Министерството на земеделието и горите постъпват 7 млн. щ. долара. Тези пари са дадени на доверително управление на "Хърсев и Ко". По предложение на фирмата с тях Министерството на земеделието придобива вземане на ТСБанк от "Стомана" - Перник (по това време Емил Кюлев е председател на управителния й съвет). През 1998 г. дружеството е обявено в несъстоятелност и земеделското ведомство губи парите си. Пред съда Емил Кюлев подчерта, че през 1993-а и 1994-а "Стомана" се е ползвала с репутацията на стабилна фирма пред финансовата общност в България и нищо не е предричало, че ще стигне до несъстоятелност. Това негово изявление подкрепи версията на защитата, че Емил Хърсев и Георги Танев са действали правилно, като са използвали парите от продажбата на американската царевица, за да откупят от ТСБанк вземането й от "Стомана". Съдията по делото Даниела Атанасова обяви, че то ще продължи на 17 февруари 2004-а, когато трябва да бъде изслушан и последният свидетел - бившият синдик на ТСБАНК Александър Попов.
Източник: Банкеръ (03.11.2003)
 
Свидетелските показания на мажоритарния собственик на РОСЕКСИМБАНК Емил Кюлев бяха основното събитие на заседанието на Софийския градски съд от 31 октомври 2003-а по наказателното дело срещу Емил Хърсев - управляващ съдружник в "Хърсев и Ко", и Георги Танев - земеделски министър в правителството на Любен Беров. Хърсев и Танев са обвинени в престъпление по служба по чл. 219, ал.4 от Наказателния кодекс за това, че като длъжностни лица "не са положили необходимите грижи за управлението и стопанисването на парите, получени от продажбата на 157 хил. т царевица". Тя бе доставена през 1993 г. от САЩ със заем от 15 млн. щ. долара, който българската държава взе от американската Корпорация за стокови кредити. Получената царевица бе продадена на българския пазар, но от реализацията й в сметките на Министерството на земеделието и горите постъпват 7 млн. щ. долара. Тези пари са дадени на доверително управление на "Хърсев и Ко". По предложение на фирмата с тях Министерството на земеделието придобива вземане на ТСБанк от "Стомана" - Перник (по това време Емил Кюлев е председател на управителния й съвет). През 1998 г. дружеството е обявено в несъстоятелност и земеделското ведомство губи парите си. Пред съда Емил Кюлев подчерта, че през 1993-а и 1994-а "Стомана" се е ползвала с репутацията на стабилна фирма пред финансовата общност в България и нищо не е предричало, че ще стигне до несъстоятелност. Това негово изявление подкрепи версията на защитата, че Емил Хърсев и Георги Танев са действали правилно, като са използвали парите от продажбата на американската царевица, за да откупят от ТСБанк вземането й от "Стомана". Съдията по делото Даниела Атанасова обяви, че то ще продължи на 17 февруари 2004-а, когато трябва да бъде изслушан и последният свидетел - бившият синдик на ТСБАНК Александър Попов.
Източник: Банкеръ (03.11.2003)
 
Пернишкият окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ регистрира по ф. д. № 98/2001 промени за "Бул Финанс Консулт" - ООД, Перник: приема новия съдружник Кирил Петров Миланов; вписа промяна в начина на представителство и управление: освобождава като управител на дружеството Булганин Иванов Христов; избира за нов управител на дружеството Кирил Петров Миланов, който ще управлява и представлява дружеството; вписа изменения в дружествения договор към 3.ХII.2001 г.
Източник: Държавен вестник (14.11.2003)
 
Ако трябва да се изброят най-големите корпорации в Америка, Япония или Германия, трябва просто да се погледнат борсовите екрани на Уолстрийт, Токио и Франкфурт. Във всяка развита икономика фондовият пазар е витрината на големия бизнес. Там са индустриалните концерни, банките и застрахователните компании, големите търговски вериги и гигантите в сектора на услугите. Там са и новите технологии - двигателят на растежа на всяка икономика. Въпрос на престиж е да си на борсовата сцена, където те вижда и оценява целият свят. И въпрос на бизнес, защото пазарът на капитали храни икономиката и отмерва температурата й всяка минута. В България статут на публични дружества в момента имат 345 компании. Почти всички от тях са изкарани на капиталовия пазар с държавна принуда и по административния ред на новото законодателство. Почти всички се чувстват неуютно под прожекторите на Българската фондова борса и мечтаят да избягат в по-тъмната част на родната икономика. Експериментът "масова приватизация" донесе разпръсната акционерна структура в много гиганти на социалистическото стопанство и в шепа приватизационни фондове, отхапали 15% от българската икономика. В резултат на борсата излязоха държавни монополисти и цели индустрии. Там са металургичните гиганти Кремиковци, Стомана и ОЦК-Кърджали, почти цялата химическа и фармацевтична промишленост /начело с ЛУКойл-Нефтохим, Химко, Полимери и Софарма/, морските и зимните курорти, голяма част от хранително-вкусовата промишленост /включително цялото тютюнопроизводство/, бивши монополни структури в търговията на едро /Петрол и Топливо/.
Източник: Пари (17.11.2003)
 
АГЕНЦИЯ ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯ РЕШЕНИЕ № 1330 от 4 ноември 2003 г. На основание чл. 4, ал. 1, чл. 28, ал. 2 ЗПСК и протоколно решение № 6715 от 4.ХI.2003 г. на изпълнителния съвет Агенцията за приватизация реши: 1. Изменя Решение № 1302 от 29.ХII.2002 г., изм., с Решение № 1314 от 13.V.2003 г., като отменя посочените точки от същото решение и отменя забраната за извършване на разпоредителни сделки с дълготрайни активи, сключване на договори за придобиване на дялово участие, за наем, за съвместна дейност, за кредит, за обезпечаване на вземания, както и поемане на менителнични задължения, освен с разрешение на Агенцията за приватизация по отношение на следните дружества: 183. "Стомана" - АД, Перник; 194. "Топлофикация Бургас" - ЕАД, Бургас; 195. "Топлофикация Варна" - ЕАД, Варна; 196. "Топлофикация Велико Търново" - ЕАД, Велико Търново; 197. "Топлофикация Габрово" - ЕАД, Габрово; 200. "Топлофикация Плевен" - ЕАД, Плевен; 201. "Топлофикация Пловдив" - ЕАД, Пловдив; 202. "Топлофикация Перник" - ЕАД, Перник; 203. "Топлофикация Разград" - ЕАД, Разград; 204. "Топлофикация Русе" - ЕАД, Русе; 206. "Топлофикация Шумен" - ЕАД, Шумен. 2. Отменя т. 1 и 3 от Решение № 1282 от 17.IХ.2002 г. 3. Отменя Решение № 1278 от 18.VII.2002 г. Изпълнителен директор: Ил. Василев
Източник: Държавен вестник (25.11.2003)
 
До края на годината България ще предостави в Брюксел окончателния вариант на националната програма за развитие на стоманодобива. Очаква се ЕК да е готова с анализа си по програмата до месец след предоставянето й от българска страна, каза зам.-министърът на икономиката Евгения Колданова вчера. Втората част от програмата, която е за предоставянето на държавните помощи за сектора, ще бъде консултирана с Комисията за защита на конкуренцията и ЕК. Според Колданова основно изискване от страна на ЕС е държавната помощ да е в минимални граници, които да поддържат жизнеспособността на предприятията. В програмата са включени инвестиционните намерения на "Кремиковци", "Стомана" и "Промет". Там е вписана и новата инвестиция от 240 млн. евро на "Кремиковци" за производство на чугун.
Източник: Монитор (10.12.2003)
 
Бургаското предприятие "Промет" губи хиляди долари от неизпълнена поръчка за доставка на арматурно желязо до Америка заради инцидента с кораба "Елена", съобщи заместник-председателят на надзорния съвет на металургичното предприятие Пеню Донев. Корабът беше натоварен с 2 000 тона стоманени заготовки. Стоката беше предназначена за "Промет", за да изпълни поръчката си за Америка. В момента бургаското предприятие се опитва да купи същите стоманени заготовки от "Стомана"-Перник, но и оттам отказвали, тъй като графикът на пернишкия завод също бил запълнен. В момента "Елена" все още се намира в пристанище Варна. Екипажът дава дежурства на кораба, назначен е и нов капитан от Бургас. Той се казва Георги Калчев, съобщи президентът на бургаската фирма "Борд марин" Дойчин Дойчев. Компанията е мениджър кораба.
Източник: Дневник (10.12.2003)
 
Националният осигурителен институт е наложил запор върху сметките на "Стомана", съобщи директорът на пернишкото предприятие Спас Христов. НОИ претендира за 22 461 308 лв., от които 14 018 691 лв. е главницата, а останалите - лихви. Блокирано е постъпването на средства по сделката за продажба на основните мощности, чийто нов собственик е гръцката групировка "Виохалко". Всяко тримесечие от гръцкия холдинг постъпват по 584 000 лв. Парите са предназначени за изплащане на дължимите суми към бивши работници и служители на "Стомана". Ако запорът не бъде отменен, няма да бъдат изплатени дължимите за минало време заплати и обезщетения на хората, алармира Христов. Според него крайната мярка ще взриви социалното напрежение и ще блокира изпълнението на оздравителния план.
Източник: Стандарт (22.12.2003)
 
Вицепремиерът и министър на икономиката Лидия Шулева във вторник получи голямата награда на Дарик радио за принос в икономиката и финансите "Златен портфейл". Наградата връчи председателят на борда на директорите на Дарик радио Радосвет Радев на церемония в зала Електроимпекс. В категорията "инвестиция на годината" бе отличена гръцката компания виохалко - за вложението си в Стомана Перник. Според журито компанията е допринесла за съживяването на един доскоро считан за замиращ отрасъл на българската икономика - металургията. Останалите номинирани в категорията бяха руската петролна компания Лукойл и унгарската банка ОТП. Фирма на 2003 г. според Дарик радио е Приста ойл, която освен операциите си в България, е започнала и процес на експанзия в съседна Турция. Номинациите и наградените бяха определени от деветчленно жури от представители на Института за пазарна икономика и Центъра за икономическо развитие, сред които Лъчезар Богданов, Георги Ганев и Александър Божков.
Източник: Дневник (24.12.2003)
 
СПРАВКА ЗА 50-те НАЙ-ГОЛЕМИ ДЛЪЖНИЦИ НА НОИ С ОБЩ РАЗМЕР НА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА 215 482 870 лв. (ГЛАВНИЦА И НАЧИСЛЕНИ ЛИХВИ) КЪМ 31.12.2003 г. № по ред Наименование Населено място Предприети мерки 1. "КРЕМИКОВЦИ" АД СОФИЯ приет погасителен план за разсрочване на задълженията 2. "СТОМАНА" АД ПЕРНИК приет погасителен план за част от задълженията; приета оздравителна програма 3. "ВАРНЕНСКА КОРАБОСТРОИТЕЛНИЦА" АД ВАРНА активите са продадени на БМФ и цялата сума е преведена на Банкова Консолидационна Компания 4. "ВИДАХИМ" АД ВИДИН принудително събиране на задълженията от АДВ (Агенция за държавни вземания) 5. "БЕСТТЕХНИКА ТМ–РАДОМИР" АД РАДОМИР принудително събиране на задълженията от АДВ 6. "РУДОДОБИВ И ОБОГАТЯВАНЕ – КРЕМИКОВЦИ – КЛОН СОФИЯ" АД СОФИЯ запорирани банкови сметки, принудително събиране на задълженията от АДВ 7. "КВАРЦ" АД СЛИВЕН принудително събиране на задълженията от АДВ 8. "СТАРА РЕКА" АД ПЕЩЕРА принудително събиране на задълженията от АДВ 9. "ПРОМЕТ" АД с. ДЕБЕЛТ принудително събиране на задълженията от АДВ 10. "ПРИСТАНИЩЕ БУРГАС" ЕАД БУРГАС приет погасителен план за разсрочване на задълженията 11. "НОВА ПЛАМА" АД ПЛЕВЕН принудително събиране на задълженията от АДВ 12. РУСЕ – ОБЩИНСКИ АВТОТРАНСПОРТ – ЕООД РУСЕ принудително събиране на задълженията от АДВ 13. "КАВАЛЕР" АД СОФИЯ запорирани банкови сметки 14. "МАРИЦА" КК АД ПАЗАРДЖИК принудително събиране на задълженията от АДВ 15. АВИОКОМПАНИЯ "БАЛКАН" АД СОФИЯ принудително събиране на задълженията от АДВ 16. "ДИНАМО" АД СЛИВЕН принудително събиране на задълженията от АДВ 17. "ТРЕМА" АД ТРЯВНА принудително събиране на задълженията от АДВ 18. "ОРФЕЙ" АД КЪРДЖАЛИ принудително събиране на задълженията от АДВ 19. "ЕТАВИА" АД КЮСТЕНДИЛ принудително събиране на задълженията от АДВ 20. "МИНСТРОЙ – БОБОВ ДОЛ" АД БОБОВДОЛ принудително събиране на задълженията от АДВ 21. "КИТКА" АД НОВИ ПАЗАР принудително събиране на задълженията от АДВ 22. "БЕЛОПАЛ" АД БЕЛОСЛАВ принудително събиране на задълженията от АДВ 23. БУРГАСКИ МЕДНИ МИНИ ЕАД БУРГАС принудително събиране на задълженията от АДВ 24. МИНА "МАРИШКИ БАСЕЙН" ЕООД ДИМИТРОВГРАД запорирани банкови сметки 25. ИНДУСТРИАЛНА КОРПОРАЦИЯ "ЗЕЛИН" СОФИЯ принудително събиране на задълженията от АДВ 26. "ПИМА" АД МОНТАНА производство по несъстоятелност 27. "ХИМКО" АД ВРАЦА запорирани банкови сметки и предложени обезпечителни мерки 28. СТОМАНЕНИ ТРЪБИ АД СЕПТЕМВРИ принудително събиране на задълженията от АДВ 29. МИКРОПРОЦЕСОРНИ СИСТЕМИ ПРАВЕЦ принудително събиране на задълженията от АДВ, в несъстоятелност 30. ГОРУБСО – МАДАН АД МАДАН принудително събиране на задълженията от АДВ 31. ЕЛПРОМ – ЕМТ АД ТЕТЕВЕН принудително събиране на задълженията от АДВ 32. "МОНТАНА" АД МОНТАНА принудително събиране на задълженията от АДВ 33. "РОМИНА 2000" СОФИЯ принудително събиране на задълженията от АДВ 34. ГОРУБСО – РУДОЗЕМ ЕАД РУДОЗЕМ принудително събиране на задълженията от АДВ 35. "ОСОГОВО" АД КЮСТЕНДИЛ принудително събиране на задълженията от АДВ 36. ТЕЖКА МЕХАНИЗАЦИЯ – КРЕМИКОВЦИ СОФИЯ запорирани банкови сметки 37. "ГЕРГОВ" АД с. ТРУД принудително събиране на задълженията от АДВ 38. "ВЕСЛЕЦ" ЕАД ВРАЦА в несъстоятелност 39. МИНА ПИРИН СИМИТЛИ принудително събиране на задълженията от АДВ 40. “ИЗИДА” АД ЕЛИН ПЕЛИН принудително събиране на задълженията от АДВ 41. "ДОБРИЧ" АД ДОБРИЧ принудително събиране на задълженията от АДВ 42. НИТИ – ЕАД КАЗАНЛЪК принудително събиране на задълженията от АДВ 43. "ПОДЕМ" АД ГАБРОВО принудително събиране на задълженията от АДВ 44. "КРИСТАЛ" ПЕРНИК ЕАД ПЕРНИК принудително събиране на задълженията от АДВ 45. "МРАЗ" АД СОФИЯ принудително събиране на задълженията от АДВ 46. "СОФТРИКО-С-Т" СОФИЯ запорирани банкови сметки 47. "БОБОВ ДОЛ – ТРАНСПОРТ" АД БОБОВ ДОЛ принудително събиране на задълженията от АДВ 48. МИНИ – БОБОВ ДОЛ БОБОВ ДОЛ запорирани банкови сметки, принудително събиране на задълженита от АДВ 49. "УСТРЕМ – ТОПОЛОВГРАД" АД ТОПОЛОВГРАД приет погасителен план за разсрочване на задълженията 50. "ДОБРИЧ МЕЛ" АД РАДОМИР принудително събиране на задълженията от АДВ
Източник: Други (31.12.2003)