Новини
Новини за 2004
 
Следственото дело срещу бивши шефове на "Стомана" е приключило с мнение за съд, съобщиха от Окръжната следствена служба в Перник. Бившият директор на металургичното предприятие Валентин Бакалов и подчинените му Пенчо Димитров - ръководител сектор "Инвестиции" и главният счетоводител Борис Брадварски са подведени под отговорност за престъпление по служба и умишлена безстопанственост. Според пернишкото следствие тримата са нарушили и не са изпълнили служебните си задължения с цел набавяне на имотна облага на други физически лица. По този начин са нанесли щети на "стомана" за 3 544 924 лв. При условие, че вината на бившите шефове на "стомана" бъде доказана, ги заплашва до 8 години затвор. Престъплението е извършено за периода юли 2000г. - май 2002г. Сигнал за нарушенията е подал новият директор на предприятието Спас Христов. Следствието е започнало след финансова ревизия на "стомана" и е приключило за девет месеца.
Източник: Дневник (19.01.2004)
 
Пернишкият окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 и чл. 251, ал. 4 ТЗ регистрира по ф. д. № 935/92 промени за "Стомана" - АД, Перник: освобождава Райна Атанасова Иванова като председател и член на СД и Евгения Георгиева Игнатова като зам.-председател и член на съвета на директорите на дружеството; вписва Олга Станиславова Шишкова като член на съвета на директорите и като председател на СД и Ели Недева Кадиева като член на съвета на директорите и зам.-председател на СД; вписва приетия годишен счетоводен (финансов) отчет на дружеството за 2002 г. на общото събрание на акционерите на 22.IV.2003 г.
Източник: Държавен вестник (06.02.2004)
 
215.483млн.лв са задълженията на петдесетте най-големи борчлии към НОИ в края на 2003 г. Сумата включва главницата и начислените лихви. Класацията се оглавява от металургичния комбинат Кремиковци, следват Стомана-Перник, Варненската корабостроителница и Видахим. Средният осигурителен доход в 20-те най-коректни фирми с персонал до 15 души е 885 лв. В тези фирми работят 267 души. Сред тях са Сименс бизнес сървисис, Кока-кола България, Деу-България, Crown Agents, Ти Би Ай лизинг и др. 854 души са заетите във фирмите с персонал от 15 до 50 души, а средният осигурителен доход за тях е 860 лв. Тук сред 20-те отличници се нареждат Солвей Фарма, ОМВ-България, Борика, Аутотехника и др. Компаниите с персонал от 50 до 100 души осигуряват 1759 лица, като средният осигурителен доход за тях е 736 лв. Някои от включените в списъка са ING Bank, Булгаргаз-Враца, Петрол холдинг, Делойт и Туш и др. 4238 пък са лицата, заети във фирми с персонал от 100 до 250 лица. Изчисленият среден осигурителен доход при тях е 717 лв. При тях с позиции в класацията за 20-те най-коректни са Медиа холдинг, Шератон София Балкан, 168 часа, Данъчна администрация, СИБанк, Общинска банка и др. Най-много заети - 56 173 лица, са в предприятия с персонал над 250 души. Средният размер на осигурителния доход в тях е 537 лв. Сред 20-те отличници са ЛУКойл-Нефтохим, Бургас, АЕЦ Козлодуй, ОББ, Булбанк, МобилТел и др.
Източник: Пари (17.02.2004)
 
Фирмите, които не плащат заплати и не внасят върху тях осигуровки за хората си, трябва да бъдат обявени във фалит. Това заяви вчера доц. Атанас Щерев, шеф на парламентарната комисия по здравеопазване. Сред най-големите длъжници на касата били работодатели, неплащали възнаграждения с месеци - „Кремиковци", „Стомана"-Перник, мините и др. Сега се оказва, че служителите им няма да имат право на безплатно лечение, защото не са им превеждани здравни вноски. Според доц. Щерев държавата е длъжна да принуди фирмите (ако трябва и чрез съд) да плащат поне минималната заплата от 120 лв. Той щял да предложи на парламентарната комисия да се удължи времето за разсрочване на невнесените здравни вноски с още 2 месеца. Сега той е до 30 април. Идеята на доц. Щерев е документи да се подават до края на юни. Близо 700 000 са длъжниците, които имат борчове към касата за повече от 3 месеца. Сред тях са и много неплатежоспособни българи.
Източник: Труд (19.02.2004)
 
Георги Танев, който бе министър на земеделието в правителството на Любен Беров, и Емил Хърсев - управляващ съдружник на КДА "Хърсев и Ко", вече десет години са обвиняеми за нарушаване на чл.219, ал.4 от Наказателния кодекс. Като длъжностни лица те не положили достатъчно грижи за управлението и стопанисването на повереното им имущество. Става дума за заема, който България получила през 1993 г. от Корпорацията за стокови кредити на САЩ в размер на 15 млн. долара. С него бе финансирана доставката на 157 567 т царевица на по-висока цена, отколкото на вътрешния пазар. За да не пострада от това крайният потребител, Министерството на земеделието решило свинекомплексите, за които е предназначена царевицата, да заплащат по около 50% от себестойността й. Поради разликата между покупната и продажната цена обаче след пласирането на царевицата във фермите в "Хрансервиз инженеринг" - дружеството, което е трябвало да разпредели фуража, са постъпили едва 7 млн. щ. долара. За да компенсира разликата от 8 млн. щ. долара, тогавашният земеделски министър Георги Танев търси вариант да инвестира парите по такъв начин, че да донесат възможно най-висок доход. За целта Танев сключва договор за доверително управление на средствата с командитното дружество "Хърсев и Ко", което поема ангажимента както да инвестира изгодно парите на министерството, така и по негово нареждане да превежда вноските за погасяване на заема, отпуснат от корпорацията за стокови кредити. По съвет на Емил Хърсев през 1994 г. 7-те млн. щ. долара са прехвърлени по сметка на земеделското министерство в ТСБАНК. Обезпечението, което ведомството получава от кредитната институция, е запис на заповед, издадена по-рано от "Стомана" Перник, срещу заем, който банката е отпуснала на металургичното предприятие. При тази схема министерството ще търси парите от "Стомана", в случай че ТСБАНК не му върне въпросните 7 млн. щ. долара. Първоначално КДА "Хърсев и Ко" изпълнява стриктно погасителния план по заема за американската царевица, като за две години (1994-1995) на Корпорацията за стокови кредити на САЩ са изплатени общо 596 646 щ. долара. През 1996 г. обаче то закъснява с около три месеца заради поставянето на ТСБАНК под особен надзор. Проблемите за Хърсев и Танев обаче се задълбочават, след като две години по-късно, през 1998 г., фалира и "Стомана". Резултатът от провала на финансовата операция е, че 7 млн. щ. долара са блокирани във фалиралата ТСБАНК, а прокуратурата повдигна обвинение срещу Хърсев и Танев.
Източник: Банкеръ (23.02.2004)
 
Бившият изпълнителен директор на "Стомана" АД-Перник Валентин Бакалов и ръководителят на сектор "Инвестиции" в дружеството Пенчо Димитров са обвинени в престъпление по служба в особено големи размери, по чл.282 ал.3, съобщи изпълняващият длъжността окръжен прокурор на Перник Радка Петрова. За периода от май 2001 г. до май 2002 г. двамата са нарушили служебните си задължения с цел набавяне на облага за "Алпа-2000" ООД-Перник в размер на 2 289 791 лева и за други фирми и физически лица на стойност 1 255 132 лева, като от деянието са настъпили щети за "Стомана" АД на стойност 3 544 923 лева, се посочва в обвинителния акт. Собственици на "Алпа-2000" са Иван Янков и Николай Пресолски - син на бившия депутат от ОДС в 38-ото Народно събрание Раденко Пресолски. Тяхната фирма се интересувала главно от оборудването на Стан 500 и Стан 2 300. Доскоро това бяха основните мощности в "Стомана" АД, произвеждащи сортов и листов прокат. В същия период охраната на "Стомана" АД била осигурена от две охранителни дружества - "Стомана Секюрити" ООД и "Конкорд Секюрити". Началникът на отдел "Охрана" на "Стомана Секюрити" Иван Димитров е посочил, че лично Бакалов му се обаждал по телефона, за да се разреши на товарните автомобили на "Алпа-2000", пълни с машинни части, да бъдат пропускани на изхода, въпреки че водачите им не представяли необходимите документи.
Източник: БТА (01.03.2004)
 
директор на "Стомана"-Перник Валентин Бакалов и ръководителят на сектор "Инвестиции" в дружеството Пенчо Димитров са обвинени в престъпление по служба в особено големи размери, съобщи и.д. окръжен прокурор на Перник Радка Петрова. От май 2001 г. до май 2002 г. двамата са ощетили "Стомана" с 3 544 923 лв., се посочва в обвинителния акт.
Източник: Сега (01.03.2004)
 
"Кремиковци" е с най-много дългове към Националния осигурителен институт. Заводът има борчове за 61 млн. лева. Общо 416 млн. лв. са задълженията към НОИ. 280 млн.от тях са главницата, а останалите - лихви, съобщи управителят на института Йордан Христозков пред депутатите от бюджетната комисия. На второ място по неплатени осигуровки се нарежда "Стомана" Перник. Фирмата "виси" с 22 млн. лв. За да се платят борчовете, ще се продават недвижими имоти на предприятието, но трудно се намират купувачи, коментира Христозков. Близо 2/3 от дълговете към НОИ се събират от Агенцията за държавни вземания. През миналата година НОИ е събрал от старите си длъжници 95 млн. лв., докато АДВ - малко над 30 млн. лв.
Източник: Стандарт (22.03.2004)
 
Работодателите ще плащат лихва върху забавени над 3 месеца заплати и тя ще е значително по-висока от наказателната. Това ще влезе в сила с промените в Кодекса на труда, ако предложението на група депутати бъде прието при второ четене на законопроекта идната седмица. В социалната комисия има общо съгласие за тази промяна. Предвижда се лихвата да е основният лихвен процент (ОЛП) плюс 20%. Наказателната лихва е ОЛП+10%. Глобата ще се налага, ако се бавят цели заплати. В момента работници получават парите си с лихва, само ако осъдят некоректния шеф. По данни на КНСБ над 130 милиона лева са неплатените възнаграждения, много от които са натрупани от БДЖ, ТЕРЕМ, "Стомана"-Перник и др.
Източник: Сега (27.03.2004)
 
Стомана индъстри АД, собственост на гръцката компания Viohalco, ще изплати година и половина предсрочно сумата за обособената част Стоманодобив от Стомана АД. През 1999 г. Стомана АД-Перник е обявено в несъстоятелност и през лятото на 2001 г. продава на Стомана индъстри АД основното си производство - Стоманодобив, за 13.5 млн. USD без ДДС и сумата трябва да бъде изплатена за 5 години на тримесечни вноски. Стомана индъстри АД пое ангажимент да инвестира в обособената част 34 млн. USD за срок от 5 години. Ефективно извършените инвестиции от Стомана индъстри АД за по-малко от три години са 40 887 831 USD. През изминалата година в Стомана индъстри АД завърши първата част от инвестиционната програма за общо 60 млн. EUR. Официалното подписване на споразумението между Стомана АД и дружеството на гръцкия Viohalco ще е на 30 март.
Източник: Пари (29.03.2004)
 
Металургичното предприятие „Стомана" АД, което е в несъстоятелност, ще може да се разплати предсрочно с кредиторите си. Причината е, че „Стомана индъстри", закупила добивното производство на фирмата през 2001 г., изплати с година и половина по-рано парите по сделката. „Стомана Индъстри" инвестира и $40,9 млн. в обновяване на мощностите. Това е близо със $7 млн. повече от заложеното в договора с Агенцията за приватизация. През м. г. в предприятието бе въведена в експлоатация нова линия за непрекъснато леене.
Източник: Труд (29.03.2004)
 
Лилян Вачков е бивш директор на металургичния комбинат "Кремиковци". В момента е привлечен като експерт в парламентарната комисия, която проверява състоянието на завода след трагичния инцидент неотдавна, при който загинаха 4 души. Напуска комбината в края на 1996 год. - Г-н Вачков, докъде стигна работата на парламентарната комисия "Кремиковци"? Какво е положението в комбината след трагичния инцидент? - Какво става в "Кремиковци", не е много ясно. Според ръководството на комбината всичко е окей. Има основание за оптимизъм, защото комбинатът произвежда и продава продукция. - Значи край на скандалите за неплатени заплати? - 40 години съм в металургията, но такъв бум на цените в отрасъла не помня. Странното е, че комбинатът продава, а пари в него не влизат. Проверките показват, че няма средства за охрана на труда, не се изплащат заплати и осигуровки. - През юни изтича приватизационният 5-годишен срок, какво ще стане тогава? - Свидетели сме на два вида приватизация в металургията: успешна, в Стомана" - Перник, където гръцките собственици изпълняват обещаното, заплатите са над 400 - 500 лв. Вторият е неуспешна, какъвто е случаят с "Кремиковци". През 1999 год. ръководството заявява, че ако комбинатът не се продаде, ще фалира. На 16 юни "Дару металс" го купува за 1 долар, като обещава да плати всички дългове и да вкара свежи 300 млн. долара инвестиции за 5 години. Сега си мисля, че много трудно ще затворим глава" Конкуренция" в преговорите с ЕС. - Заради "Кремиковци" ? - Заради правителствената политика спрямо комбината. "Метал бюлетин", който излиза в Лондон, предупреди преди време, че българската държава субсидира частно предприятие, което е забранено в Евросъюза като нелоялна конкуренция. Под формата на отписани задължения на "Кремиковци" към държавата с решение на МС 467 от 29.06.1999 г. са "погасени" 180 млн. лв. Към това се прибавя държавна помощ под формата на заем при облекчен режим от 400 млн. лева. - Комисията за защита на конкуренцията не е ли реагирала? - Оттам са казали, че това е недопустимо, освен ако не става дума за закриване на неефективни мощности. Вероятно така ще се оправдаем пред ЕС. В момента се прави план за оздравяване на "Кремиковци". Но как ще докажат, че са закрити мощности за 500 000 т метал годишно, на колкото възлиза паричната дотация? Ако наистина ги закрият набързо, това пък означава стотици безработни. Предстои скандал от типа БГА "Балкан". - Но нали уж нещата вървят добре? - Споменатите 180 млн. държавна субсидия отиват за дългове към "Булгаргаз", НЕК, данъчни плащания. Има нещо много важно, което се премълчава. Към деня на приватизацията задълженията към НЕК са нулеви. На 18 март 2003 г. Агенцията за следприватизационен контрол открива, че задълженията към НЕК вече са 65 млн. лв., натрупани за 3 години. Същото е положението и с "Булгаргаз" - от нула задължения те стават 44 млн. лв. Задълженията към НОИ на 26 февруари 2003 г. са били 72 млн. лв. Има и към здравната каса и пр. Държавата обаче не си търси тези пари, които в общ порядък са близо 1,4 млрд. лв. С такава привилегия не се ползват нито "стомана" Перник, нито комбинатът в Дебелт. - На какво се дължи това? - Не знам. Има още нещо странно в договора за приватизация - купувачът се задължава да обслужва австрийския дълг от 70 млн. долара, взет заради машината за непрекъснато разливане на стомана. Държавата обаче не посочва кредитор и плащания няма. Но текат лихви. - Къде е главният проблем според вас? - В търговската дейност. Това е "черната кутия" на "Кремиковци". Там обаче и парламентарната комисия няма достъп. Съществуват слухове за начина на продажба чрез офшорни семейни фирми. През тези фирми минавали и доставките за комбината. Съмнения витаят и около фалирането на тръбопрокатния завод на "Кремиковци", защото може да е облагодетелстван конкурент от освободения пазар за 180 000 т. Социалдемократът Александър Томов, който не е ясно какво прави в управата, непрекъснато говори за търговската тайна. Само обаче, ако си изряден към държавата. Трябва да ни е ясно, че нереализираните стотици милиони в инвестиции Еврокомисията ще ни ги приспадне от гласуваната за нас сума за присъединяване към ЕС. Ощетена ще е цялата държава, а не частният комбинат. Подобен е случаят с "Пармалат", но в Италия ще има съд и осъдени. - До какви изводи стигна комисията по повод авариите? Очертаха ли се виновни? - Вече излезе един доклад на вътрешната комисия и инспекцията по труда. Аварията стана при първа доменна пещ, след шумната реконструкция и рязане на лентата от премиера Сакскобургготски. Оказа се, че газоочистката обаче не е ремонтирана. В металургията винаги трябва да има резервен вариант, ако нещо откаже. Затова вътрешната комисия казва, че е трябвало да се пусне вода от другия захранващ водопровод. - Какво да очакваме все пак след 16 юни? - Има две възможности. След тази дата собственикът може да прави каквото иска, дори да нареже "Кремиковци" за скрап. Ако държавата си е на мястото, тя може да прекрати договора и да обяви комбината за продан. Купувачи ще се намерят.
Източник: 24 часа (29.03.2004)
 
“Стомана индъстри” изплаща предсрочно цената на обособената част "Стоманодобив", съобщиха от фирмата. През 2001 г. обявената в несъстоятелност "Стомана" АД продава основното си производство за $ 13,5 млн., като сумата трябвало да бъде изплатена за 5 г. Това обаче щяло да стане 1,5 г. предсрочно.
Източник: 24 часа (29.03.2004)
 
"Стомана индъстри" и "Стомана" АД ще подпишат споразумение за предсрочно изплащане на закупеното през 2001 г. основно производство (обособена част "Стоманодобив"). През 1999 г. "Стомана" АД беше обявена в несъстоятелност и според оздравителния план през 2001 г. "Стомана индъстри" купи основното производство на пернишкото дружество за 13.5 млн. долара. Сумата трябваше да бъде платена за пет години, като за същия период от време "Стомана индъстри" трябваше да инвестира 34 млн. долара в закупеното основно производство. С подписването на това споразумение "Стомана индъстри" изплаща година и половина по-рано цялата цена. По този начин се дава възможност на "Стомана" АД бързо да се разплати с кредиторите и да удовлетвори вземанията на бившите работници на дружеството и на Националния осигурителен институт, заяви Антон Петров, представител на гръцката компания "Виохалко" за България, собственик на "Стомана индъстри". Комисия с представители на Агенцията за следприватизационен контрол и на Министерството на икономиката е направила проверка за направените инвестиции. Установено е, че размерът на вложенията, извършени от "Стомана индъстри" за три години, е за над 40 млн. долара. През миналата година в "Стомана индъстри" завърши първата част от инвестиционната програма на стойност 60 млн. евро. Преди година в дружеството беше пусната в експлоатация нова линия за непрекъснато леене "Даниели" за производство на блуми и кнюпели. Изцяло беше реконструирана по проект на "Вайфукс" първа електропещ, което увеличи капацитета й от 70 на 100 тона на час. През 2003 г. пък завърши реконструкцията на листопрокатния цех. Стартира и програма за опазване на околната среда за 13 млн. евро. Производство на стомана в дружеството нарасна с над 50%, като от 450 хил. тона през 2002 г. достигна до 700 хил. тона през миналата година. Близо 95% от продукцията на "Стомана индъстри" е експортно ориентирана, като дружеството инвестира и за по-масово навлизане на вътрешния пазар. За целта на територията на "Стомана индъстри" беше изграден един от най-големите складове за черни метали в България. През април "Стомана индъстри" ще пусне в експлоатация шредерна инсталация за раздробяване и сепариране на скрап. Мощността на съоръжението е 5000 конски сили и е доставено от германската компания "Линдеман". Инсталацията може да раздробява до 200 тона скрап на час, като първоначалната инвестиция за нея е 10 млн. лв. В момента в "Стомана индъстри" работят около 1600 души.
Източник: Дневник (30.03.2004)
 
"Стомана индъстри" изплаща предсрочно цената на обособената част "Стоманодобив". Цената е $ 13,5 млн. без ДДС и трябваше да бъде изплатена в срок от 5 г. Споразумението за предсрочното изплащане на закупеното през 2001 г. основно производство ще бъде подписано между "Стомана индъстри" и "Стомана" тази вечер. С документа "Стомана индъстри" изплаща година и половина предсрочно цялата дължима сума, като по този начин ще бъде дадена възможност на "Стомана" за бързо разплащане с кредиторите и удовлетворяване на вземанията на бившите работници на дружеството и НОИ. На подписването се очаква да присъстват вицепремиерът Лидия Шулева, управителят на НОИ Йордан Христосков, кметът на община Перник Антоанета Георгиева, лидерите на националните синдикални дружества.
Източник: Сега (30.03.2004)
 
"Стомана индъстри" и "Стомана" АД ще подпишат споразумение за предсрочно изплащане на закупеното през 2001 г. основно производство (обособена част "Стоманодобив"). През 1999 г. "Стомана" АД беше обявена в несъстоятелност и според оздравителния план през 2001 г. "Стомана индъстри" купи основното производство на пернишкото дружество за 13.5 млн. долара. Сумата трябваше да бъде платена за пет години, като за същия период от време "Стомана индъстри" трябваше да инвестира 34 млн. долара в закупеното основно производство. С подписването на това споразумение "Стомана индъстри" изплаща година и половина по-рано цялата цена. По този начин се дава възможност на "Стомана" АД бързо да се разплати с кредиторите и да удовлетвори вземанията на бившите работници на дружеството и на Националния осигурителен институт, заяви Антон Петров, представител на гръцката компания "Виохалко" за България, собственик на "Стомана индъстри". Комисия с представители на Агенцията за следприватизационен контрол и на Министерството на икономиката е направила проверка за направените инвестиции. Установено е, че размерът на вложенията, извършени от "Стомана индъстри" за три години, е за над 40 млн. долара. През миналата година в "Стомана индъстри" завърши първата част от инвестиционната програма на стойност 60 млн. евро. Преди година в дружеството беше пусната в експлоатация нова линия за непрекъснато леене "Даниели" за производство на блуми и кнюпели. Изцяло беше реконструирана по проект на "Вайфукс" първа електропещ, което увеличи капацитета й от 70 на 100 тона на час. През 2003 г. пък завърши реконструкцията на листопрокатния цех. Стартира и програма за опазване на околната среда за 13 млн. евро. Производство на Стомана в дружеството нарасна с над 50%, като от 450 хил. тона през 2002 г. достигна до 700 хил. тона през миналата година. Близо 95% от продукцията на "Стомана индъстри" е експортно ориентирана, като дружеството инвестира и за по-масово навлизане на вътрешния пазар. За целта на територията на "Стомана индъстри" беше изграден един от най-големите складове за черни метали в България. През април "Стомана индъстри" ще пусне в експлоатация шредерна инсталация за раздробяване и сепариране на скрап. Мощността на съоръжението е 5000 конски сили и е доставено от германската компания "Линдеман". Инсталацията може да раздробява до 200 тона скрап на час, като първоначалната инвестиция за нея е 10 млн. лв. В момента в "Стомана индъстри" работят около 1600 души.
Източник: Дневник (30.03.2004)
 
"Стомана Индъстри"- АД, част от гръцката групировка "Виохалко", ще изплати с година и половина по-рано закупеното през 1999 г. основно производство на металургичния комбинат "Стомана"-Перник, съобщиха от дружеството. Споразумение за предсрочното издължаване ще бъде подписано днес на официална церемония в София в присъствието на ръководството на "Виохалко". През 1999 г. "Стомана"-Перник бе обявена във фалит, а през лятото на 2001 г. нейното основно производство бе продадено на "Стомана Индърстри" за $ 13,5 млн. без ДДС. Парите трябваше да бъдат платени за 5 г.
Източник: Новинар (30.03.2004)
 
Между 30 и 40 млн. EUR ще инвестира Стомана Индъстри през следващите две години в производство и оборудване. До дни предстои пускането на нова инсталация за рязане и раздробяване на скрап, с която ще се обработват и стари автомобили. Линията е най-мощната на Балканския полуостров /5000 к. с./ и инвестицията в нея е 10 млн. лв., съобщи Атанас Атаносопулос, председател на съвета на директорите на Стомана Индъстри. Преди ден компанията подписа споразумение със Стомана АД за предсрочно изплащане на производство Стоманодобив. Досега фирмата е инвестирала в Стомана АД 41 млн. USD. Така Стомана Индъстри е надхвърлила инвестицията от 34 млн. USD, която е трябвало да вложи до 2005 г. С предсрочната инвестиция компанията ще се разплати с кредиторите, работниците и НОИ. Очакваме през май 2005 г. Стомана АД да бъде закрита, казаха от ръководството на Стомана Индъстри. Те предвиждат преструктуриране и отделяне на производствата, като бъдат създадени отделни дружества, например по транспорт и поддръжка. През миналата година са въведени две нови производства, които са увеличили добива на стомана. Реално производството е нараснало с над 50% и от 450 хил. тона през 2002 г. е достигнало 700 хил. тона за м. г. От ръководството се похвалиха, че предприятието е в първата десетка от фирми, формиращи БВП. Износът за 2003 г. е в размер на 153 млн. EUR.
Източник: Пари (01.04.2004)
 
"Стомана Индъстри" АД ще изплати предсрочно обособената част от пернишкия комбинат "Стомана", която закупи през 2001 г. за 16.2 млн. щ. долара. Това гласи подписаното на 30 март споразумение между двете фирми. Договорът за покупката предвиждаше цената да се издължи за пет години чрез тримесечни вноски, но сега 7.2 млн. лв. ще бъдат платени година и половина по-рано. Това ще даде възможност на пернишкото предприятие по-бързо да оправи финансовите си взаимоотношения както със своите работници, така и с НОИ. Заради дълговете на "Стомана" от 22.5 млн. лв. за осигурителни вноски сметките й бяха запорирани в началото на тази година. До този момент "Стомана Индъстри" е вложила за модернизацията на закупеното производство "Стоманодобив" 40.9 млн. щ. долара. През 2002 г. бе въведена нова автоматизирана линия за непрекъснато леене и беше завършена реконструкцията на листопрокатния и сортопрокатния цехове. Производството на стомана за 2003 г. достигна 700 хил. т - с 250 хиляди повече спрямо 2002-ра. Пернишкото металургично предприятие беше обявено в производство по несъстоятелност през 1999 г., но две години по-късно съдът и неговите кредитори приеха оздравителния му план, който включваше продажбата на основното производство. Министерството на икономиката притежава 75% от капитала на "Стомана". "АКБ Корпорация" и "Континентал Холдинг" пък държат по 10% от дружеството, а "ТК Холд" - един процент. Останалите акции са разпределени между група физически лица.
Източник: Банкеръ (03.04.2004)
 
Споразумение за предсрочно изплащане на закупеното през 2001 г. основно производство - т. нар. обособена част “Стоманодобив”, подписаха на 30 март 2004 г. “Стомана Индъстри” АД и “Стомана” АД. Подписи под документа сложиха представителят на “Виохалко” АД за България и изпълнителен директор на “Стилмет” АД Антон Петров, Атанасиос Атанасопулос, председателят на Съвета на директорите на “Стомана Индъстри” АД и С. Христов, изпълнителен директор на “Стомана” АД, Олга Шишкова, председател на съвета на директорите на “Стомана” АД. С подписване на споразумението “Стомана Индъстри” АД на практика изплаща година и половина предсрочно цялата дължима сума, като по този начин дава възможност на “Стомана” АД за бързо разплащане с кредиторите и удовлетворяване на вземанията на бившите работници на дружеството и НОИ. За целта между “Стомана” АД и Националния осигурителен институт е сключено споразумение за изплащане на дължимите суми и е определен график за постъпленията. През 1999 г. “Стомана” АД е обявена в несъстоятелност и по силата на утвърден от кредиторите и съда оздравителен план през лятото на 2001 г. продава на “Стомана Индъстри” АД основното си производство, т.нар. обособена част “Стоманодобив”, за 13,5 млн. долара без ДДС, като сумата трябва да бъде изплатена за 5 години на тримесечни вноски. Задължение на “Стомана Индъстри” АД е да направи инвестиции в обособената част в размер на 34 млн. долара за срок от 5 години. Размерът на инвестициите, ефективно извършени от “Стомана Индъстри” АД за по-малко от три години, възлиза на 40 887 831 долара. Това е установила специално назначена комисия с представители на Агенцията за следприватизационен контрол и Министерството на икономиката, информираха на специално дадена пресконференция от ръководството на “Стомана Индъстри”. През изминалата, 2003 г. са инвестирани 60 млн. евро за подобряване конкурентоспособността на производството. 80% от продукцията на предприятието се изнася в страни от Западна и Източна Европа, в САЩ и Канада, Египет, Китай и други.
Източник: Строителство Градът (05.04.2004)
 
Пернишкият окръжен съд отложи делото срещу бившия изпълнителен директор на Стомана АД Валентин Бакалов и ръководителя на сектор Инвестиции в металургичното предприятие Пенчо Димитров. Заседанието на съда бе отменено поради заболяване на Бакалов. Бившите шефове на Стомана са обвинени от Окръжната прокуратура за престъпление по служба. Според обвинителния акт за периода май 2001 - май 2002 г. те са превишили правата си с цел набавяне на облага за пернишката фирма Алпа-2000 в размер на близо 2.3 млн. лв. и за други фирми и физически лица на стойност 1.2 млн. лв. От деянието са настъпили вредни последици и щети за Стомана за 3.5 млн. лв. Алпа-2000 ООД е извозвала оборудване от складове на дирекция за инвеститорски контрол в металургичното предприятие. За изнасяните активи не са издавани заповеди за продажба, те не са заплащани и фактурирани. Колите се пропускали на изхода на предприятието без необходимите придружителни документи. Алпа-2000 е собственост на перничаните Иван Янков и Николай Пресолски - син на ексдепутата от ОДС от 38-ото народно събрание Раденко Пресолски. Бакалов и Димитров не са се признали за виновни по време на предварителното следствие. Все още не е насрочена дата за следващо съдебно заседание по делото.
Източник: Пари (06.04.2004)
 
3 400 бивши работници и служители на "Стомана" получават от днес дължимите заплати и обезщетения за 1999 г. и 2000 г., съобщиха от дружеството. Средствата са осигурени от предсрочното изплащане на остатъка по сделката за продажба на обособена част "Стоманодобив" от новия й собственик - "Стомана Индъстри". 4 880 798 лв. са преведени в ескроу сметка на Районно управление "Социално осигуряване" - Перник. По този начин гарантираме плащанията на хората, защото парите се използват по строго определено предназначение и друг кредитор не би могъл да има претенции към тях, уточни директорът на "Стомана" Спас Христов. Изготвен е график за изплащане на дължимите суми. Първи ще получат парите си бившите работници в основните цехове. Плащанията ще приключат на 21 май с издължаване по изпълнителни дела. Част от парите ще бъдат използвани и за погасяване на борчове към Териториална данъчна дирекция. 7 015 486 лв. изплати година и половина по-рано "Стомана Индъстри". Сумата е изчислена при фиксиран курс на долара 2,17146 лв. 13,5 млн. долара е цената на сделката за продажба на обособена част "Стоманодобив". 2 010 369 лв. са преведени директно на НОИ за осигуровки върху дължими заплати и обезщетения.
Източник: Монитор (07.04.2004)
 
На 10 януари тази година в "Кремиковци" стана авария. За съжаление това не се случва за първи път. Имало е и по-тежки инциденти, дори по Татово време. Металургичното производство крие рискове, а българинът не е от най-дисциплинираните работници. И двата факта са световноизвестни. Въпреки това депутатите решиха да създадат временна парламентарна комисия, която да разследва условията на труд в комбината. Нейните членове запретнаха ръкави и вече три месеца работят упорито. Но не по тази задача. Истинската цел е друга - периодично да се предизвикват сътресения в Кремиковци, за да не излязат на бял свят аферите на някои от предишните шефове на предприятието. Едва ли е случайно, че двама от тях са в основата на сегашното "разследване". Председател на временната парламентарна комисия е депутатът от ДПС Рамадан Аталай. Минният инженер има близо 20 г. стаж в металургичния комбинат, през последните 5 от които е търговски директор. По това време се нарича Ради Михайлов. Известен е като яростен защитник на идеята "Кремиковци" да се продаде за $1 на турската фирма "Ердемир". Само с активите, без пасивите. И без оспорване на сделката в съда. Той винаги е твърдял, че именно съдът и прокуратурата пречат на приватизацията в България. "Съдът и прокуратурата не са тези, които трябва да определят кой, кога и колко да инвестира у нас. Затова има институции, закони. За обществото не е тайна намесата на съдебната власт, прокуратурата и опозицията", казва Рамадан Аталай в интервю за печата. Странно е, че сега иска точно обратното - прокуратурата и съдът да проверяват приватизационната сделка с "Кремиковци". Уж заради аварията от 10 януари. Още по-странно е, че съветник на парламентарната комисия е не друг, а Лилян Вачков. През 1984 г. той е осъден за злоупотреба със служебното си положение и лично облагодетелстване като директор на оперативно управление на "Кремиковци". Няколко години от присъдата си изтърпява ефективно в Софийския затвор. През 1990 г. по друго дело - за финансови нарушения, е помилван от президента Желю Желев заедно със снахата на Цар Киро. Въпреки тази биография година по-късно Вачков оглавява съвета на директорите на "Кремиковци". А от юли 1992 г. става шеф на предприятието и на Рамадан Аталай. И двамата са освободени през октомври 1995 г. След 2 г. единият - Лилян Вачков, "възкръсва". На 24 юни 1997 г. без никакъв повод официалният печатен орган на Народното събрание Държавен вестник публикува съобщение за промени в борда на директорите на "Кремиковци". Текстът гласи, че по силата на обнародваното решение на Софийския градски съд шефовете на комбината трябва да отстъпят местата си на управлявания от Лилян Вачков борд на директорите, избран през 1991 г. Всъщност няма никакво решение и никакви промени. Станала е грешка. Кой е допуснал това в Държавен вестник, не е ясно. Днес Вачков работи, по негови думи, във фирма, която търгува с метали. "Докато управлявах "Кремиковци", предприятието беше в непрекъснат възход, а след това тръгна на зле. До края на 1994 г. нямаше никакви задължения. Още навремето казах на тогавашния премиер Любен Беров, че аз не отговарям за интересите на Република България", споделя Вачков пред журналисти след аварията в "Кремиковци". Точно през 1992, 1994 и 1995 г. предприятието е пред фалит, твърди обаче друг бивш изпълнителен директор на комбината - Атанас Богданов. Думите му се подкрепят и от ревизионен акт №Р-1047 от 1998 г. Според документа по време на управлението на Вачков от "Кремиковци" са източени над 8 млн. лв. Финансовите ревизори са категорични, че вината за причинените щети е негова. Пак неговият подпис стои и под договор между "Кремиковци" и американската компания "Рудолф Робинсън" на стойност $1 230 708 млн., които предприятието все още не е получило. В момента следствието проверява как точно се е облагодетелствал Вачков по този договор. Други $667 942,34 губи металургичното предприятие по сделка с "Ориент-Д" с посочен адрес в Ливан. За "Кремиковци" договорът е подписан едностранно от Лилян Вачков. Пак неговият подпис стои и под контракта с "Тринити Чарт", филиал на "Матан Интернешънъл Трейдинг". От тази фирма "Кремиковци" има да получава $1,5 млн. Няма шанс да вземе и цент. Вина за причинената щета носи Лилян Вачков, са категорични ревизорите. С неизгодни за "Кремиковци" клаузи Вачков сключва и консигнационен договор №1181 от 15 август 1994 г. с фирмата от ЮАР "Трипъл Ес". Той е на стойност $649 733,33. Рулоните поцинкована ламарина са изнесени, но пари по сметките на предприятието не са постъпили. По груби сметки Лилян Вачков е ощетил "Кремиковци" с над 8 млн. лв. и близо $4 млн. Щетите, причинени от други шефове на фирмата, са посочени отделно в ревизионния акт. Документът съдържа 90 страници прелюбопитно четиво за прокурори И по него още през 1997 г. е образувано следствено дело. До края на 1999 г. обаче то събира прах в нечие чекмедже. Няма данни дали причината за това е бившият главен прокурор Иван Татарчев, който е кум на Лилян Вачков. Но е факт, че по делото се работи отново, след като главен прокурор стана Никола Филчев. На 11 април 1995 г. като шеф на "Кремиковци" Лилян Вачков сключва договор с никому неизвестната по това време американска фирма "Рудолф Робинсън". Информацията за нея и до днес е много оскъдна. Компанията е регистрирана малко преди сделката и сякаш само заради нея. Защото в крайна сметка в черната каса "Рудолф Робинсън" потъват $1,2 млн. Съгласно договора "Кремиковци" трябва да продаде на щатската фирма 10 000 метрични тона поцинковани рулони по $480 на тон. С анекс от 12 юли количеството е увеличено с още 11 000 метрични тона по $495 на тон. Рулоните се товарят на кораби и заминават за Китай. Според купувача обаче стоката е некачествена и той отказва да плати. След размяна на факсове и срещи в Ню Йорк крайното задължение на "Рудолф Робинсън" е редуцирано до $213 760. Според счетоводния картон на "Кремиковци" обаче щатската фирма дължи на предприятието $1,2 млн., са установили финансовите ревизори. Сега следствието проверява как точно се е облагодетелствал Лилян Вачков от тази сделка. През 1999 г. "Рудолф Робинсън" беше кандидат за закупуване на "Стомана" - Перник, и предлагаше цена от $14 млн. От компанията обявиха, че годишният оборот на фирмата е между $200 и $400 млн. "По време на процедурата получихме справка от американското посолство в Естония, че фирмата има единствено два склада за желязо - в САЩ и в Естония", обясни участник в работната група, оценявал офертите за "Стомана". За "Рудолф Робинсън" се заговори отново през 2002 г. Тогава престижното британско издание "Метал бюлетин" съобщи, че представител на българското правителство е предложил на тази фирма да кандидатства за закупуване на вече приватизирания комбинат "Кремиковци". Пред българските медии шефът й Бари Бърнстейн заяви, че не човек от правителството, а международна търговска фирма му е отправила предложението, но той го е отхвърлил като несериозно.
Източник: Стандарт (19.04.2004)
 
Средният осигурителен доход в 20-те най-коректни фирми с персонал до 15 души е 989 лв., показва справка за най-коректните осигурители през първото тримесечие на т. г., оповестена от Националния осигурителен институт /НОИ/. В тях работят 248 души. Някои от включените в този списък са посолството на Швейцария, Приста Ойл трейдинг, БМ Лизинг, Сони България, Кока-Кола България, Биохим Лизинг България, 3М, Солвей-България и др. 769 са заетите във фирмите с персонал от 15 до 50 души, а средният осигурителен доход за тях е 967 лв. Тук сред 20-те отличници са Делегацията на Комисията на ЕС у нас, Хилти България, Ситибанк-клон София, Посолство на Германия и др. Компаниите с персонал от 50 до 100 души осигуряват 1656 лица, като средният осигурителен доход за тях е 731 лв. Някои от включените в списъка са Борг инструментс, Дару Кар, Делойт и Туш, Експресбанк-клон Варна и др. 4076 пък са лицата, заети във фирми с персонал от 100 до 250 души. Изчисленият среден осигурителен доход при тях е 674 лв. А тук с позиции в класацията за най-коректни фирми са Амилум България-Разград, Булгартабак холдинг, Мини Марица-изток-Раднево, Булгаргаз-Стара Загора, ТБ Юнионбанк, Комисия за регулиране на съобщенията, ДЗИ-Общо застраховане и др. Най-много заети - 50 391 лица, са в предприятия с персонал над 250 души. Средният осигурителния доход в тях е 621 лв. Сред 20-те "най" са АЕЦ Козлодуй, ЛУКойл-Нефтохим, Бургас, Видима-Севлиево, МобилТел, Булбанк и др. 216.061 млн. лв. са неплатените осигуровки от 50-те най-големи длъжници на НОИ. Тази класация води металургичният комбинат Кремиковци, следван от Стомана-Перник, Варненска корабостроителница и Видахим.
Източник: Пари (21.05.2004)
 
Около средното наказание за земеделския министър от кабинета "Беров" Георги Танев и финансиста Емил Хърсев поискаха вчера прокурор Масева от СГП по прословутото дело за американската царевица. Танев и Хърсев са винени в безстопанственост в особено големи размери заради сделка от 1993 г. За това престъпление се полагат от 1 до 10 г. затвор, което значи, че прокуратурата настоява за около 5 г. Очаква се съдиите да четат присъдата си в сряда. Договорът за покупка на 157 567 т американска царевица за $ 15 млн. е сключен между МС и американската корпорация за стокови кредити. Земеделското министерство обаче я продало само за $ 7 млн. и през 1994 г. Танев предал парите за доверително управление на дружество "Хърсев и Ко", а те купили обезпечено задължение на държавната "Стомана"-Перник от ТСБанк.
Източник: Сега (02.06.2004)
 
Над 3 хил. съкратени работници и служители от Стомана АД са получили дължимите им заплати и обезщетения по КТ и КТД за по-малко от 2 месеца. Металургичното дружество е изплатило 2.03 млн. лв. за трудови възнаграждения и обезщетения и 63 419 лв. по изпълнителни дела, заведени от работници и служители към дружеството.
Източник: Пари (02.06.2004)
 
Софийският градски съд оправда бившия земеделски министър Георги Танев и финансиста Емил Хърсев по обвинението в безстопанственост в особено големи размери за т.нар. случай с американската царевица. Танев беше обвинен за това, че като министър от кабинета "Беров" през 1993 г. е проявил безстопанственост към 7 млн. долара от продажбата на 157 тона американска царевица, дарена като безвъзмездна помощ. Той е представил парите за доверително управление на "Хърсев и Ко", като гарант по договора е била фалиралата "ТС банк". Емил Хърсев беше обвинен през 2001 г. Сумата от 7 млн. долара впоследствие е вложена в "Стомана" АД - Перник. "Стомана" беше обявена в несъстоятелност през юни 1999 г. На 7 юли 1999 г. Венцислав Върбанов - тогава земеделски министър в правителството на Иван Костов, изнесе данни за сделката на открито заседание на Министерския съвет.
Източник: Дневник (03.06.2004)
 
Акциите на Кремиковци отбелязаха 25.27% ръст на БФБ при приключването на търговията в петък. През този ден бяха закупени общо 1 784 акции на металургичния гигант, като 965 от тях бяха изтъргувани от инвестиционния посредник Булброкърс. Стомана – Перник регистрира подобрение от 30.15%, като акциите й стигнаха нива от 0.77 лв. за брой. Книжата на Химко АД – Враца се търгуваха по 0.12 лв., или с 9.09% повече. Общо 15 250 акции на Химко бяха продадени по време на петъчната борсова сесия.
Източник: Пари (07.06.2004)
 
НОИ обяви 50-те най-големи длъжници, с общ размер на задълженията 216 061 400 лв. (главница и начислени лихви) към 31.03.2004 г. 1. "КРЕМИКОВЦИ" АД СОФИЯ приет погасителен план за разсрочване на задълженията 2. "СТОМАНА" АД ПЕРНИК приет погасителен план за част от задълженията; приета оздравителна програма 3. "ВАРНЕНСКА КОРАБОСТРОИТЕЛНИЦА" АД ВАРНА активите са продадени на БМФ и цялата сума е преведена на Банкова Консолидационна Компания 4. "ВИДАХИМ" АД ВИДИН принудително събиране на задълженията от АДВ (Агенция за държавни вземания) 5. "БЕСТТЕХНИКА ТМ–РАДОМИР" АД РАДОМИР принудително събиране на задълженията от АДВ 6. "РУДОДОБИВ И ОБОГАТЯВАНЕ – КРЕМИКОВЦИ – КЛОН СОФИЯ" АД СОФИЯ запорирани банкови сметки / принудително събиране на задълженията от АДВ 7. "КВАРЦ" АД СЛИВЕН принудително събиране на задълженията от АДВ 8. "СТАРА РЕКА" АД ПЕЩЕРА принудително събиране на задълженията от АДВ 9. "ПРОМЕТ" АД с. ДЕБЕЛТ принудително събиране на задълженията от АДВ 10. "НОВА ПЛАМА" АД ПЛЕВЕН принудително събиране на задълженията от АДВ 11. РУСЕ – ОБЩИНСКИ АВТОТРАНСПОРТ – ЕООД РУСЕ принудително събиране на задълженията от АДВ 12. "ПРИСТАНИЩЕ БУРГАС" ЕАД БУРГАС приет погасителен план за разсрочване на задълженията 13. "КАВАЛЕР" АД СОФИЯ запорирани банкови сметки / принудително събиране на задълженията от АДВ 14. "МАРИЦА" КК АД ПАЗАРДЖИК принудително събиране на задълженията от АДВ 15. АВИОКОМПАНИЯ "БАЛКАН" АД СОФИЯ принудително събиране на задълженията от АДВ 16. "ТРЕМА" АД ТРЯВНА принудително събиране на задълженията от АДВ 17. "ОРФЕЙ" АД КЪРДЖАЛИ принудително събиране на задълженията от АДВ 18. "ЕТАВИА" АД КЮСТЕНДИЛ принудително събиране на задълженията от АДВ 19. "МИНСТРОЙ – БОБОВ ДОЛ" АД БОБОВДОЛ принудително събиране на задълженията от АДВ 20. "КИТКА" АД НОВИ ПАЗАР принудително събиране на задълженията от АДВ 21. "БЕЛОПАЛ" АД БЕЛОСЛАВ принудително събиране на задълженията от АДВ 22. МИНА "МАРИШКИ БАСЕЙН" ЕООД ДИМИТРОВГРАД запорирани банкови сметки 23. "ХИМКО" АД ВРАЦА запорирани банкови сметки и предложени обезпечителни мерки 24. ИНДУСТРИАЛНА КОРПОРАЦИЯ "ЗЕЛИН" СОФИЯ принудително събиране на задълженията от АДВ 25. "ПИМА" АД МОНТАНА производство по несъстоятелност, запорирани банкови сметки 26. БУРГАСКИ МЕДНИ МИНИ ЕАД БУРГАС принудително събиране на задълженията от АДВ 27. СТОМАНЕНИ ТРЪБИ АД СЕПТЕМВРИ принудително събиране на задълженията от АДВ 28. МИКРОПРОЦЕСОРНИ СИСТЕМИ ПРАВЕЦ принудително събиране на задълженията от АДВ, в несъстоятелност 29. ГОРУБСО – МАДАН АД МАДАН принудително събиране на задълженията от АДВ 30. ЕЛПРОМ – ЕМТ АД ТЕТЕВЕН принудително събиране на задълженията от АДВ 31. "ДИНАМО" АД СЛИВЕН принудително събиране на задълженията от АДВ 32. "РОМИНА 2000" СОФИЯ принудително събиране на задълженията от АДВ 33. ГОРУБСО – РУДОЗЕМ ЕАД РУДОЗЕМ принудително събиране на задълженията от АДВ 34. "ОСОГОВО" АД КЮСТЕНДИЛ принудително събиране на задълженията от АДВ 35. МИНИ ПЕРНИК ПЕРНИК принудително събиране на задълженията от АДВ 36. "ГЕРГОВ" АД с. ТРУД принудително събиране на задълженията от АДВ 37. "ВЕСЛЕЦ" ЕАД ВРАЦА в несъстоятелност 38. “ИЗИДА” АД ЕЛИН ПЕЛИН принудително събиране на задълженията от АДВ 39. "АГРОТЕХНИКА" КАРЛОВО запорирани банкови сметки 40. "ДОБРИЧ" АД ДОБРИЧ принудително събиране на задълженията от АДВ 41. "ПОДЕМ" АД ГАБРОВО принудително събиране на задълженията от АДВ 42. НИТИ – ЕАД КАЗАНЛЪК принудително събиране на задълженията от АДВ 43. МИНА ПИРИН СИМИТЛИ принудително събиране на задълженията от АДВ 44. ТЕЖКА МЕХАНИЗАЦИЯ – КРЕМИКОВЦИ СОФИЯ запорирани банкови сметки 45. МИНИ – БОБОВ ДОЛ БОБОВДОЛ запорирани банкови сметки / принудително събиране на задълженията от АДВ 46. "КРИСТАЛ" ПЕРНИК ЕАД ПЕРНИК принудително събиране на задълженията от АДВ 47. "СОФТРИКО–С–Т" СОФИЯ запорирани банкови сметки 48. "БОБОВ ДОЛ – ТРАНСПОРТ" АД БОБОВ ДОЛ принудително събиране на задълженията от АДВ 49. "УСТРЕМ – ТОПОЛОВГРАД" АД ТОПОЛОВГРАД приет погасителен план за разсрочване на задълженията 50. "МАРЕНА" ДУПНИЦА принудително събиране на задълженията от АДВ
Източник: Други (08.06.2004)
 
Между 621 лв. и 989 лв. средно се движат заплатите в стоте компании, обявени от Националния осигурителен институт (НОИ) за най-коректни работодатели през първото тримесечие на 2004 г., и така се доближават все повече до определения от парламента максимален осигурителен праг от 1200 лв. Те са далеч по-големи и от минималните осигурителни прагове за браншовете. Върху доход до 989 лв. се осигуряват над 57 хил. души, работещи в топ 100. Класацията, която НОИ обявява всяко тримесечие, е според размера на осигурителния доход и редовността на плащанията. Фирмите са разпределени по 20 в пет категории според броя на служителите. Най-висок е средният осигурителен доход в компаниите с до 15 наети. Увеличението спрямо средното за 2003 година е с над 100 лв., или 12%. Традиционно класацията се води от българското представителство в Русе на германската компания "Бусак Шамбан", която произвежда хидравлични уплътнения. В списъка на НОИ са включени още "Алфа Лавал", "Приста ойл трейдинг", "Сони България", "Биохим лизинг". Най-голямо е нарастването на заплащането - с над 15% спрямо средното за миналата година, в големите индустриални компании с над 250 заети. Средната заплата в АЕЦ "Козлодуй", "Лукойл- Нефтохим", "Видима", "Балканфарма - Дупница", "Юмикор мед" и други общо 20 компании между януари и март е била 621 лв., а броят на осигурените в тях работници надхвърля 50 хиляди. Над 4 хил. души са осигурени средно върху 674 лв. в двайсетте компании с персонал между 100 и 250 души. Сред тях са "Амилум - България", "Булгартабак холдинг", "Фесто производство", "Юнионбанк". "Борг инструментс", "Дару кар", "Плевенски цимент" и други 17 компании с персонал между 50 и 100 човека, които осигуряват 1656-те си служители средно върху 731 лв. Сред най-коректните работодатели от персоналния регистър на НОИ са още две банки, три посолства, търговски представителства на чуждестранни компании, една телевизия и един университет, три топлофикации, много високотехнологични компании, един футболен клуб, две съдилища. Петдесетте най-големи длъжници на НОИ са натрупали дългове за 216 млн. лв. към 31 март. Увеличението на задълженията спрямо края на миналата година е с половин милион лева. Начело в списъка продължават да бъдат "Кремиковци", "Стомана" - Перник, и Варненската корабостроителница. Двете металургични дружества имат приет погасителен план за разсрочване на задълженията им, а активите на корабостроителницата са продадени на БМФ.
Източник: Дневник (08.06.2004)
 
Металургичният комбинат "Кремиковци" превежда всеки месец на Националния осигурителен институт (НОИ) по 5 млн. лв. и спазва стриктно погасителния план за дълговете си, съобщи министърът на труда Христина Христова. Надзорният съвет на НОИ в понеделник разсрочи задълженията на дружеството към държавното обществено осигуряване, които по данни на синдикатите възлизат на 100 млн. лв., но официално са тайна. Надзорът е единственият орган, който има подобно правомощие. Причината НОИ да се занимава отново с дълговете на комбината, който от половин година има погасителен план, е техническа корекция в точния размер на задълженията, поясни Христова. Главният данъчен инспектор Николай Попов отказа коментар по темата. От Агенцията за държавни вземания не оповестяват информация за размера на държавните вземания към дружеството с мотива, че това е служебна тайна. Заедно с пернишката "Стомана" и Варненската корабостроителница "Кремиковци" от години води листата на 50-те най-проблемни длъжници на НОИ, чийто общ размер на задълженията в края на първото тримесечие е 216 млн. лв. Комбинатът е работодател на над 7 хил. души и темата за висящите му дългове винаги е била чувствителна. "Доволни сме, че "Кремиковци" спазва стриктно поетите задължения към общественото осигуряване, обратното би било опасно", каза още министър Христова.
Източник: Дневник (03.08.2004)
 
11 фирми бяха задължени до един месец да свикат редовно годишно общо събрание за 2003 г. Заповедта е на зам.-председателя на Комисията за финансов надзор Димана Ранкова. Досега компаниите не са направили това. Сред фирмите са "Стомана"-Перник, "Сердика-Кула", "Орфей-Б"-Батак, "Гарант инвест холдинг"-Кюстендил, "Трансстрой-Бургас", Завод за шлифовъчни машини-Асеновград, "Стоманени тръби" и др.
Източник: Сега (09.08.2004)
 
Между 622 лв. и 1018 лв. е средният осигурителен доход за първата половина на 2004 г. в компаниите, които Националният осигурителен институт (НОИ) е класирал в топ 100 на най-коректните работодатели. Най-голямото увеличение на заплатите в сравнение с 2003 г. е във фирмите с персонал между 50 и 100 души - 166 лв., където осигурените са над 1500 души. Това показва редовният доклад на НОИ, който се публикува на всеки три месеца. Петдесетте най-големи длъжници на НОИ са натрупали дългове за 216 млн. лв. към 31 март 2004 г. Начело в списъка продължават да бъдат "Кремиковци", "Стомана" - Перник, и Варненската корабостроителница.
Източник: Дневник (10.08.2004)
 
224.351 млн. лв. са задълженията на 50-те най-големи борчлии към НОИ в края на първото полугодие на тази година, сочи справка на осигурителния институт. Сумата включва главницата и начислените по нея лихви. Спрямо тримесечието на 2004 г. дълговете за осигуровки са нараснали с 8.290 млн. лв. За първите три месеца на тази година задълженията възлизаха на 216.061 млн. лв. 1. "КРЕМИКОВЦИ" АД СОФИЯ приет погасителен план за разсрочване на задълженията 2. "СТОМАНА" АД ПЕРНИК приет погасителен план за част от задълженията; приета оздравителна програма 3. МИНИ – БОБОВ ДОЛ БОБОВДОЛ запорирани банкови сметки / принудително събиране на задълженията от АДВ 4. "ВАРНЕНСКА КОРАБОСТРОИТЕЛНИЦА" АД ВАРНА активите са продадени на БМФ и цялата сума е преведена на Банкова Консолидационна Компания 5. "ВИДАХИМ" АД ВИДИН принудително събиране на задълженията от АДВ (Агенция за държавни вземания) 6. "БЕСТТЕХНИКА ТМ–РАДОМИР" АД РАДОМИР принудително събиране на задълженията от АДВ 7. "РУДОДОБИВ И ОБОГАТЯВАНЕ – КРЕМИКОВЦИ – КЛОН СОФИЯ" АД СОФИЯ запорирани банкови сметки / принудително събиране на задълженията от АДВ 8. "КВАРЦ" АД СЛИВЕН принудително събиране на задълженията от АДВ 9. "СТАРА РЕКА" АД ПЕЩЕРА принудително събиране на задълженията от АДВ 10. "ПРОМЕТ" АД с. ДЕБЕЛТ принудително събиране на задълженията от АДВ 11. "НОВА ПЛАМА" АД ПЛЕВЕН принудително събиране на задълженията от АДВ 12. РУСЕ – ОБЩИНСКИ АВТОТРАНСПОРТ – ЕООД РУСЕ принудително събиране на задълженията от АДВ 13. "КАВАЛЕР" АД СОФИЯ запорирани банкови сметки / принудително събиране на задълженията от АДВ 14. "МАРИЦА" КК АД ПАЗАРДЖИК принудително събиране на задълженията от АДВ 15. "ТРЕМА" АД ТРЯВНА принудително събиране на задълженията от АДВ 16. АВИОКОМПАНИЯ "БАЛКАН" АД СОФИЯ принудително събиране на задълженията от АДВ 17. "ПРИСТАНИЩЕ БУРГАС" ЕАД БУРГАС приет погасителен план за разсрочване на задълженията 18. "ОРФЕЙ" АД КЪРДЖАЛИ принудително събиране на задълженията от АДВ 19. "ХИМКО" АД ВРАЦА запорирани банкови сметки и предложени обезпечителни мерки 20. "ЕТАВИА" АД КЮСТЕНДИЛ принудително събиране на задълженията от АДВ 21. "МИНСТРОЙ – БОБОВ ДОЛ" АД БОБОВДОЛ принудително събиране на задълженията от АДВ 22. "КИТКА" АД НОВИ ПАЗАР принудително събиране на задълженията от АДВ 23. "БЕЛОПАЛ" АД БЕЛОСЛАВ принудително събиране на задълженията от АДВ 24. МИНА "МАРИШКИ БАСЕЙН" ЕООД ДИМИТРОВГРАД запорирани банкови сметки 25. ИНДУСТРИАЛНА КОРПОРАЦИЯ "ЗЕЛИН" СОФИЯ принудително събиране на задълженията от АДВ 26. "ПИМА" АД МОНТАНА производство по несъстоятелност, запорирани банкови сметки 27. БУРГАСКИ МЕДНИ МИНИ ЕАД БУРГАС принудително събиране на задълженията от АДВ 28. СТОМАНЕНИ ТРЪБИ АД СЕПТЕМВРИ принудително събиране на задълженията от АДВ 29. МИКРОПРОЦЕСОРНИ СИСТЕМИ ПРАВЕЦ принудително събиране на задълженията от АДВ, в несъстоятелност 30. ГОРУБСО – МАДАН АД МАДАН принудително събиране на задълженията от АДВ 31. ГОРУБСО – РУДОЗЕМ ЕАД РУДОЗЕМ принудително събиране на задълженията от АДВ 32. ЕЛПРОМ – ЕМТ АД ТЕТЕВЕН принудително събиране на задълженията от АДВ 33. "ОСОГОВО" АД КЮСТЕНДИЛ принудително събиране на задълженията от АДВ 34. "ГЕРГОВ" АД с. ТРУД принудително събиране на задълженията от АДВ 35. "ДИНАМО" АД СЛИВЕН принудително събиране на задълженията от АДВ 36. "ВЕСЛЕЦ" ЕАД ВРАЦА в несъстоятелност 37. “ИЗИДА” АД ЕЛИН ПЕЛИН принудително събиране на задълженията от АДВ 38. "АГРОТЕХНИКА" КАРЛОВО запорирани банкови сметки 39. "ДОБРИЧ" АД ДОБРИЧ принудително събиране на задълженията от АДВ 40. "ПОДЕМ" АД ГАБРОВО принудително събиране на задълженията от АДВ 41. НИТИ – ЕАД КАЗАНЛЪК принудително събиране на задълженията от АДВ 42. МИНИ ПЕРНИК ПЕРНИК чл. 146 от ДПК 43. "РОМИНА 2000" СОФИЯ принудително събиране на задълженията от АДВ 44. "КРИСТАЛ" ПЕРНИК ЕАД ПЕРНИК принудително събиране на задълженията от АДВ 45. "СОФТРИКО–С–Т" СОФИЯ запорирани банкови сметки 46. "БОБОВ ДОЛ – ТРАНСПОРТ" АД БОБОВ ДОЛ принудително събиране на задълженията от АДВ 47. "МАРЕНА" ДУПНИЦА принудително събиране на задълженията от АДВ 48. "МРАЗ" СОФИЯ принудително събиране на задълженията от АДВ 49. "БЕЛТРАНС" ПЕРНИК запорирани банкови сметки, принудително събиране на задълженията от АДВ 50. "УСТРЕМ – ТОПОЛОВГРАД" АД ТОПОЛОВГРАД приет погасителен план за разсрочване на задълженията
Източник: Пари (12.08.2004)
 
224.351 млн. лв. са задълженията на 50-те най-големи борчлии към НОИ в края на първото полугодие на тази година, сочи справка на осигурителния институт. Сумата включва главницата и начислените по нея лихви. Спрямо тримесечието на 2004 г. дълговете за осигуровки са нараснали с 8.290 млн. лв. За първите три месеца на тази година задълженията възлизаха на 216.061 млн. лв. Класацията води металургичният комбинат Кремиковци, за който има приет погасителен план за разсрочване на задълженията. Следва стомана-Перник. Предприятието има одобрен погасителен план за част от задълженията и оздравителна програма. На третия длъжник Mини Бобовдол са запорирани банковите сметки, а задълженията са предадени за принудително събиране от Агенцията за държавни вземания. Сред големите борчлии са още Варненската корабостроителница, Видахим, Нова Плама, Авиокомпания Балкан, Пристанище Бургас, Химко и др.
Източник: Пари (12.08.2004)
 
Мирослав Борисов е роден на 22 август 1956 г. в София. През 1991 г. завършва висше образование в УНСС - София, специалност "Счетоводство и контрол". Веднага след завършването си работи като главен счетоводител в "Мосстрой", поделение "Бербеж". От 1993-1996 г. е старши инспектор в БНБ, а от 1996 до 2000 г. е гл. счетоводител на "Кремиковци". От 2000 г. започва работа в "Нева холдинг" като мениджър "Корпоративни финанси". Година по-късно става финансов мениджър в "Промет" АД. От месец май 2002 г. е изпълнителен директор на "Промет стийл" АД. В: Г-н Борисов, наскоро "Промет стийл" получи комплексно разрешително за предотвратяване и контрол на замърсяването съгласно Закона за опазване на околната среда. Какво следва от това? - От това следва, че отговаряме на всички европейски стандарти и че сме екологично чисто предприятие, което работи в синхрон с нормите, по които работят предприятията на страните - членки на Европейския съюз. "Промет" е първото предприятие от черната металургия, което получи такова разрешително. Другите предприятия от отрасъла също кандидатстват, но все още не са получили документа. Около 90% от продукцията ни е за износ, като над 80% от износа е съсредоточен в САЩ. Там изискванията са завишени. Продукцията трябва да притежава много сертификати, които да доказват, че е качествена и екологично чиста. Ние получаваме от Търговско-промишлената палата озонов сертификат, че стоката ни е чиста. Всеки един елемент от арматурата, която изнасяме, носи белега на завода. На самото желязо е написано, че производител е "Промет"-България, и марката на стоманата. Във връзка с това разрешително, което вече получихме, предстои сертификацията по ISO 14001. Ние имаме вече ISO - 9001, предстои до началото на 2005 г. да се сертифицираме по ISO - 2001 и по ISO - 14 001, което е първата стъпка към знака за качество. Въпреки че е отпреди 15 години, оборудването е сравнително ново в технологично отношение и дава пълните възможности за излаз на американския пазар - а това означава и съответствие със стандарта ASTM, предстои усвояването на DIN стандарта, имаме TUF сертификати за някои от продуктите си. Надяваме се тази тенденция да продължи и "Промет" да стане един от водещите заводи на Балканския полуостров. В: Отчитате един голям обем на производство през последните месеци. Как ще се развива в бъдеще металургичният комбинат, какви са плановете на собствениците му? - Когато е бил построен, заводът е бил най-модерният завод на Балканския полуостров. А за 15 години той е произвел 1 млн. тона продукция, т.е. през тези 15 години заводът практически не е работил. От началото на 2004 година до момента сме произвели около 190 хил. тона стоманени изделия. За сравнение бих казал, че през цялата изминала 2003 г. произведохме 128 хил. тона готова продукция. През 2002 г. произведената продукция е 50 хил. тона, а през 2001 г. - 108 хил. тона. До края на тази година очакваме да произведем над 350 хил. тона. Това на практика означава натоварване на около 60% от възможностите на завода. Колкото до това как ще продължи да се развива комбинатът - развитието е предопределено от инвестиционната програма, приета от акционерите на фирмата. Наложително е изграждането на пещ за непрекъснато леене на стоманата, с което цикълът на завода ще бъде завършен. Плановете предвиждат добивната част с непрекъснатата разливка да бъде готова до 2007 г. Предстои също така през 2006 г. да бъде изградена допълнителна линия за производство на катанка. Това ще даде възможност изцяло да бъде запълнен капацитетът на завода, който е 800 хил. тона годишно. Инвестициите за тези мощности са осигурени изцяло от акционерите. Те са от порядъка на 40-50 млн. долара. В: На кои компании ще разчитате за новото строителство? - "Промет стийл" ще проведе международен конкурс. Има вече оферти от турската компания "Измир Делир Челик", от австрийската "Фьост Алпине", чакаме оферти евентуално и от други компании. Когато приключи събирането на оферти през септември 2004 година, Надзорният съвет на дружеството ще реши коя от компаниите ще поеме не само проектирането, но и изпълнението на проекта на завода за стоманодобив. За тогава е насрочено и акционерното събрание на дружеството. В: Когато новите производства заработят, откъде ще си доставяте суровина? - Една част ще бъде от вътрешния пазар - така нареченият скрап, а другата част - от внос, най-вече от Украйна. В момента скрапа, който се добива в България, е недостатъчен за трите завода - "Кремиковци", "стомана" и "Промет". Но все пак те са разположени в различни региони на страната. Ние ще ползваме скрап от региона на Бургас. Освен това при нас също отпада технологичен скрап в процеса на производството. Когато производството бъде увеличено и достигне капацитета, който имат производствените мощности, скрапът от собствени мощности ще е около 3 хил. тона месечно. Още около 10 хил. тона не е проблем да купуваме от вътрешния пазар, а останалото под формата на гъбесто желязо, палети е т.н. ще внасяме от Украйна. На същия принцип работят пещите в "Кремиковци" и "Стомана" - Перник. В: Мощности като вашите има ли и в другите съседни държави? - Вече има в Гърция такива мощности групировката "Виохалко", собственик и на "стомана индустри", има в Турция и с по-малки мощности - в Сърбия. За Македония, Сърбия, Гърция ние изнасяме приблизително 10 хил. тона готова продукция на месец. Но тези пазари не са ни приоритет. В: Кои са вашите контрагенти на външния и вътрешния пазар? - "Америка СМС", "Арселор", "Манесман", "Тисен", "Фьост-Алпине". Сред по-големите български търговски фирми е "Металснаб", за доставка на заготовките работим добре със "стомана индустри". Продукцията се изнася основно през пристанище Бургас. В момента сме вторият товародател на бургаския порт и нямаме никакви неиздължени суми към него. Средномесечно оттук минават по 70 хил. тона внос и износ. Предстои увеличаване на количеството. От началото на годината сме доставили над 400 хил. тона заготовка и сме изнесли около 170 хил. тона продукция през порта. В: Какви са финансовите резултати, дружеството реализира ли вече печалба? - Печалбата на "Промет стийл" АД за шестмесечието е около 2.8 млн. лева и тя отиде изцяло за погасяването на стари дългове. За миналата година сме на загуба от около 4.5 млн. лева. През 2004 година изчитаме изцяло да покрием загубата. Подобрихме организацията на работа. През 2003 година започнахме работа от второто шестмесечие. Ние внасяме основно от няколко украински завода, но оттам доставките на заготовки не бяха регулярни. Обемите, които се произведоха предвид капацитета на завода и разходите не бяха достатъчни за излизането на положителен резултат. При това ние сме завод, който няма пълен производствен цикъл. Имаме само прокатна част. Купуваме заготовката, преработваме я и тогава създаваме готовия продукт. Всичко зависеше в крайна сметка от пазара в България и Украйна. Освен това в момента цените са изключително благоприятни и за трите дружества от черната металургия. Такива цени от години не е имало. За различните изделия цените са различни, но средната цена, при която ние в момента работим, е от порядъка на 480-510 долара за тон при износ. Цените се определят от стойността на цената на заготовката, която преработваме. Аналогично е положението при "Кремиковци" и "Стомана". При тях цените дори са по-високи, защото гамата, която тези два завода произвеждат, изисква допълнителна обработка. Те имат една степен на обработка повече от нас. В: Имате ли конкуренция за вътрешния пазар? - В България няма металургичен завод, който може да конкурира "Промет". Нито един от останалите структуроопределящи заводи в черната металургия - "Кремиковци" и "Стомана", не се конкурират помежду си. В: А защо не можете да задоволявате потребностите на по-малките потребители на вътрешния пазар? - Ние можем изцяло да ги задоволим, но вътрешният пазар все още не може да задоволи нашите потребности. Той поема около 15 хил. тона на месец общо от всички продукти от нашата гама и с целия внос, който други фирми правят основно от Украйна и Гърция. А нашето производство е от 25-35 хил. тона месечно. В: Вероятно продължавате да ползвате банкови кредити? - Непрекъснато ползваме банкови кредити. Няма работещо предприятие, което да не ползва кредити. В момента оборотът от 45 хил. тона готова продукция (по 480 долара това са 16 млн. долара на месец) минават през чужди банки, тъй като дълговете, които имахме, не създаваха добри условия за работа с българските банки. В: Предприятието и новите му собственици наследиха големи дългове. Смятате ли, че държавата би следвало да направи някои облекчения за инвеститори от такъв мащаб? - Би следвало да се преразгледа инвестиционната програма. Защото тя е създадена в период, когато предприятието е приватизирано. Но в този период акционерите направиха толкова много инвестиции, че изведоха предприятието на световния пазар. Тези инвестиции надхвърлят многократно предвидените. Общите инвестиции, които предстои да бъдат направени през последните две години, ще бъдат от порядъка на 50 млн. долара, като на практика ще бъдат изградени две нови предприятия. Едното ще завърши изцяло прокатната част на завода и ще увеличи производителността с 400 хил. тона и добивната част - от порядъка на 600-700 хил. тона. Много малко са обектите в държавата, които ще имат такава инвестиция. Държавата би следвало да създаде допълнителни облекчения за инвеститорите, като се извършат промени във фискалната политика. При активи на "Промет", оценени за 30-40 млн. евро, буди недоумение оценката, която Агенцията за държавни вземания направи на предприятието от порядъка на 2.5 млн. лева. Ние вече изплатихме 5.2 млн. лева от задълженията към държавата, но директно на НОИ, а не чрез Агенцията за държавни вземания. Амбициите на дружеството са дълговете на завода да бъдат изцяло изплатени до края на първото шестмесечие на 2005 година.
Източник: Дневник (16.08.2004)
 
221 фирми и учреждения дължат 132 млн. лв. за заплати и 320 млн. лв. за социални осигуровки (общо 452 млн. лв.) на 180 000 работници и служители. По данни на КНСБ сред най-големите длъжници е БДЖ, които дължат още 15 млн. лв. за заплати и осигуровки на 30 000 човека, няколко дружества от "Терем" имат неизплатени заплати и социални осигуровки за 3,5 млн. лв., а "Стомана" АД (Перник) трябва да даде 23 млн. лв. за осигуровки в НОИ. По данни на КНСБ най-старият длъжник е "Видахим" (Видин). Предприятието има неизплатени месечни възнаграждения и пари за осигуряване на стойност 7,5 млн. лв. от 1997 г. Синдикатите заплашват с национална стачка, ако работодателите продължават да забавят плащанията. От 3 до 25 септември КНСБ и КТ "Подкрепа" ще правят допитване за протестите до своите 400 000 членове. Заради системното неизплащане на заплати и осигуровки, КНСБ иска работодателите да носят наказателна отговорност. Това каза вчера зам.председателят на синдиката Валентин Никифоров. "Сега, за да си получат парите работниците трябва да съдят работодателите си като в иска напишат от коя банкова сметка трябва да се изплатят парите им. А те не знаят номерата на сметките", обясни Никофоров. Той каза, че преди неизплащането на заплати се е наказвало със затвор от 1 до 3 г., но тази мярка в НК е била отменена. Сега според Кодекса на труда всеки работещ трябва да получава поне по 60% от брутната си заплата, но не по-малко от минималната, която е 120 лв. Останалите пари се дължат с лихва равна на основния лихвен процент, който е 2,40%, плюс 10%, т.е. 12,4 на сто. От 1 януари 2005 г. в сила влиза Законът за гарантиране вземанията на работниците и служителите при фалит на работодателя. Според него всеки работещ ще получава по 2,5 работни заплати, ако шефът му е банкрутирал. Така обаче ще останат ощетени работниците, чиито работодатели са фалирали преди влизането в сила на закона.
Източник: Монитор (26.08.2004)
 
От HVB Bank Biochim признаха, че в момента нейният собственик "Банк Аустрия" прави дю дилиджънс на пловдивската "Хебросбанк", като крайната цел е обединението на пловдивската финансова институция с HVB Bank Biochim. В напреднала фаза са и преговорите между "Петрол" и гръцката "Пиреос" за покупката на Евробанк. Ако сделките приключат успешно, това може да е повод за нова консолидационна вълна в сектора. Според източници от БНБ сред кандидатстващите за лиценз финансови институции са регистрираната в Хонконг HSBC, която е и една от най-големите английски банки, както и група компании около пернишкия бизнесмен Людмил Стойков. От HSBC коментираха неофициално, че имат желание да придобият лиценз у нас, за да обслужват интересите на своите международни клиенти. Друга новина, която обикаля последно време в сектора, е желанието на групата около бизнесмена Людмил Стойков да се сдобие със собствена банка. Стойков е член на съвета на директорите и миноритарен собственик на „Стомана индъстри“ в Перник и собственик на бившия комбинат "Стомана" в града. Той е широко представен в туристическия бранш у нас, след като през 1999 г. представляваната от него „Джованда интернешънъл“ купи мажоритарния пакт от курорта "Дюни".
Източник: Дневник (17.09.2004)
 
Съветът на директорите на "Стомана" - АД, Перник, на основание чл. 223 ТЗ свиква редовно общо събрание на акционерите на 27.Х.2004 г. в 10 ч. в сградата на ДИК, ет. 1 - заседателна зала, Перник, кв. Изток, при следния дневен ред: 1. доклад на изпълнителния директор за дейността на дружеството през 2003 г. по изпълнение на оздравителния план на "Стомана" - АД; проект за решение - ОС на акционерите приема доклада на изпълнителния директор за дейността на дружеството през 2003 г. по изпълнение на оздравителния план на "Стомана" - АД; 2. приемане на годишния счетоводен отчет и доклада на експерт-счетоводителя за 2003 г.; проект за решение - ОС на акционерите приема годишния счетоводен отчет и доклада на експерт-счетоводителя за 2003 г.; 3. доклад от съвета на директорите за отписване на натрупани разходи за придобиване на ДМА; проект за решение - ОС на акционерите приема доклада на съвета на директорите за отписване на натрупани разходи за придобиване на ДМА; 4. доклад на съвета на директорите за прихващане на вземания независимо от периода на тяхното възникване и отписване на вземания; проект за решение - ОС на акционерите приема доклада на съвета на директорите за прихващане на вземания независимо от периода на тяхното възникване и отписване на вземания; 5. доклад на съвета на директорите за отписване на КМА и ММП, на които не е извършена инвентаризация; проект за решение - ОС на акционерите приема доклада на съвета на директорите за отписване на КМА и ММП, на които не е извършена инвентаризация; 6. доклад на съвета на директорите за отписване на вземания по липси и начети на материалноотговорни лица; проект за решение - ОС на акционерите приема доклада на съвета на директорите за отписване на вземания по липси и начети на материалноотговорни лица; 7. доклад на съвета на директорите за отписване на вземания, приети като IV и V клас-кредитор, по които не се предвижда удовлетворяване, съгласно оздравителния план на "Стомана" - АД, Перник; проект за решение - ОС на акционерите приема доклада на съвета на директорите за отписване на вземания, приети като IV и V клас-кредитор, по които не се предвижда удовлетворяване, съгласно оздравителния план на "Стомана" - АД, Перник; 8. доклад на съвета на директорите за отписване на кредити по ЗУНК; проект за решение - ОС на акционерите приема доклада на съвета на директорите за отписване на кредити по ЗУНК; 9. избор на експерт-счетоводител за 2004 г.; проект за решение - ОС на акционерите избира предложения експерт-счетоводител за 2004 г.; 10. освобождаване от отговорност членовете на съвета на директорите за дейността им през 2000, 2001, 2002 и 2003 г.; проект за решение - ОС на акционерите освобождава от отговорност членовете на съвета на директорите за дейността им през 2000, 2001, 2002 и 2003 г.; 11. разни. Поканват се всички акционери да вземат участие в общото събрание лично или чрез упълномощени представители. Регистрацията на акционерите ще започне в 8 ч. на 27.Х.2004 г. срещу представяне на лична карта. Писменото пълномощно за представляване на акционер и предложението за представляване на акционер или акционери с повече от 5 на 100 от гласовете в общото събрание на акционерите следва да бъдат в съответствие с изискванията на чл. 116 ЗППЦК към съдържанието и формата. Материалите по дневния ред са на разположение на акционерите в управлението на дружеството, Перник, кв. Изток, ул. Владайско въстание 1, сградата на ДИК, ет. 1 - счетоводство.
Източник: Държавен вестник (21.09.2004)
 
Стомана АД - Перник ще проведе общо събрание на акционерите на 27 октомври. В дневния ред е включена точка за отписване на натрупани разходи за ДМА, за прихващане на вземания, за отписване на КМА и ММП, на които не е извършена инвентаризация, за отписване на вземания по липси и надчети на МОЛ, за отписване на вземания, по които не се предвижда удовлетворяване съгласно оздравителния план на дружеството, за отписване на кредити по ЗУНК. Последната дата за сключване на сделки с акции на дружеството на борсата, даващи право на глас в ОСА, е 11 октомври.
Източник: Пари (29.09.2004)
 
Справка за 50-те най-големи длъжници на НОИ, с общ размер на задълженията 212 171 хил. лв. (главница и начислени лихви) към 30.09.2004 г. № по ред Наименование Населено място Предприети мерки 1. "КРЕМИКОВЦИ" АД СОФИЯ приет погасителен план за разсрочване на задълженията 2. "СТОМАНА" АД ПЕРНИК приет погасителен план за част от задълженията; приета оздравителна програма 3. "ВАРНЕНСКА КОРАБОСТРОИТЕЛНИЦА" АД ВАРНА активите са продадени на БМФ и цялата сума е преведена на БКК 4. "ВИДАХИМ" АД ВИДИН принудително събиране на задълженията от АДВ (Агенция за държавни вземания) 5. "БЕСТТЕХНИКА ТМ – РАДОМИР" АД РАДОМИР принудително събиране на задълженията от АДВ 6. "КВАРЦ" АД СЛИВЕН принудително събиране на задълженията от АДВ 7. "РУДОДОБИВ И ОБОГАТЯВАНЕ – КРЕМИКОВЦИ – КЛОН СОФИЯ" АД СОФИЯ запорирани банкови сметки / принудително събиране на задълженията от АДВ 8. "СТАРА РЕКА" АД ПЕЩЕРА принудително събиране на задълженията от АДВ 9. РУСЕ – ОБЩИНСКИ АВТОТРАНСПОРТ – ЕООД РУСЕ принудително събиране на задълженията от АДВ 10. "НОВА ПЛАМА" АД ПЛЕВЕН принудително събиране на задълженията от АДВ 11. МИНИ – БОБОВ ДОЛ БОБОВДОЛ запорирани банкови сметки / принудително събиране на задълженията от АДВ 12. "КАВАЛЕР" АД СОФИЯ запорирани банкови сметки / принудително събиране на задълженията от АДВ 13. "МАРИЦА" КК АД ПАЗАРДЖИК принудително събиране на задълженията от АДВ 14. "ТРЕМА" АД ТРЯВНА принудително събиране на задълженията от АДВ 15. "ОРФЕЙ" АД КЪРДЖАЛИ принудително събиране на задълженията от АДВ 16. "ХИМКО" АД ВРАЦА запорирани банкови сметки и предложени обезпечителни мерки 17. "ЕТАВИА" АД КЮСТЕНДИЛ принудително събиране на задълженията от АДВ 18. "МИНСТРОЙ – БОБОВ ДОЛ" АД БОБОВДОЛ принудително събиране на задълженията от АДВ 19. "КИТКА" АД НОВИ ПАЗАР принудително събиране на задълженията от АДВ 20. ИНДУСТРИАЛНА КОРПОРАЦИЯ "ЗЕЛИН" СОФИЯ принудително събиране на задълженията от АДВ 21. МИНА "МАРИШКИ БАСЕЙН" ЕООД ДИМИТРОВГРАД запорирани банкови сметки 22. БУРГАСКИ МЕДНИ МИНИ ЕАД БУРГАС принудително събиране на задълженията от АДВ 23. "ПРИСТАНИЩЕ БУРГАС" ЕАД БУРГАС приет погасителен план за разсрочване на задълженията 24. МИКРОПРОЦЕСОРНИ СИСТЕМИ ПРАВЕЦ принудително събиране на задълженията от АДВ, в несъстоятелност 25. СТОМАНЕНИ ТРЪБИ АД СЕПТЕМВРИ принудително събиране на задълженията от АДВ 26. АВИОКОМПАНИЯ "БАЛКАН" АД СОФИЯ принудително събиране на задълженията от АДВ 27. ЕЛПРОМ – ЕМТ АД ТЕТЕВЕН принудително събиране на задълженията от АДВ 28. "ДИНАМО" АД СЛИВЕН принудително събиране на задълженията от АДВ 29. ГОРУБСО – МАДАН АД МАДАН принудително събиране на задълженията от АДВ 30. “ИЗИДА” АД ЕЛИН ПЕЛИН принудително събиране на задълженията от АДВ 31. "ГЕРГОВ" АД с. ТРУД принудително събиране на задълженията от АДВ 32. "ОСОГОВО" АД КЮСТЕНДИЛ принудително събиране на задълженията от АДВ 33. "АГРОТЕХНИКА" КАРЛОВО запорирани банкови сметки 34. "ПОДЕМ" АД ГАБРОВО принудително събиране на задълженията от АДВ 35. БЪЛГАРСКИ ДЪРЖАВНИ ЖЕЛЕЗНИЦИ СОФИЯ запорирани банкови сметки 36. НИТИ – ЕАД КАЗАНЛЪК принудително събиране на задълженията от АДВ 37. "УСТРЕМ" ТОПОЛОВГРАД приет погасителен план за разсрочване на задълженията 38. "ВЕСЛЕЦ" ЕАД ВРАЦА в несъстоятелност 39. ГОРУБСО – РУДОЗЕМ ЕАД РУДОЗЕМ принудително събиране на задълженията от АДВ 40. МИНИ ПЕРНИК ПЕРНИК чл. 146 от ДПК 41. "РОМИНА 2000" СОФИЯ принудително събиране на задълженията от АДВ 42. "СОФТРИКО–С–Т" СОФИЯ запорирани банкови сметки 43. "КРИСТАЛ" ПЕРНИК ЕАД ПЕРНИК принудително събиране на задълженията от АДВ 44. "БОБОВ ДОЛ – ТРАНСПОРТ" АД БОБОВ ДОЛ принудително събиране на задълженията от АДВ 45. "МАРЕНА" ДУПНИЦА принудително събиране на задълженията от АДВ 46. "МРАЗ" СОФИЯ принудително събиране на задълженията от АДВ 47. "БЕЛТРАНС" ПЕРНИК запорирани банкови сметки, принудително събиране на задълженията от АДВ 48. "МОНТАНА" АД МОНТАНА принудително събиране на задълженията от АДВ 49. СТОМАНЕНИ ОТЛИВКИ И ИЗКОВИ РАДОМИР принудително събиране на задълженията от АДВ 50. МИНА ПИРИН СИМИТЛИ принудително събиране на задълженията от АДВ
Източник: Капиталов пазар (30.09.2004)
 
Дружеството Кингстън ентърпрайсиз елелси е закупило акции на Стомана АД-Перник, с което делът му в капитала на пернишкото дружеството преминава границата от 10%. Книжата са придобити от Елза Радкова на 27 септември, стана ясно от бюлетина на Централния депозитар. Мажоритарен собственик на предприятието със 75% е Министерството на икономиката, Континентал холдинг АД и АКБ корпорация са с по 10%. Предметът на дейност на Стомана АД е производство на сортов и листов прокат, термично обработени и калиброви профили, стоки и услуги за населението. Дружеството не е от най-търгуваните на БФБ-София. От началото на годината с книжата на предприятието са сключени едва тринадесет сделки. Впечатление правят последните две. Първата е на 29 юли, а изтъргуваното количество е 362 503 ценни книги на цена 0.43 лв. Втората е за 363 823 акции на рекордно високата цена от 3.99 лв., сключена на 23 септември. Предприятието ще проведе общо събрание на акционерите на 27 октомври.
Източник: Пари (06.10.2004)
 
Изпълнителният директор на "Стомана"-Перник инж. Спас Христов ще бъде изправен днес пред съда по обвинение в умишлена безстопанственост и неизгодни сделки, съобщи прокурорът Емил Владимиров. Христов е третият директор на металургичното предприятие, срещу когото е повдигано обвинение за длъжностно престъпление, напомни БТА. Според прокуратурата Спас Христов е ощетил дружеството с над 27 000 лв. 4500 лв. от тази сума са изплатени хонорари на юрист от София, извън заплатата му от 1000 лв. Останалите щети пък дошли от спирането на плащания по дълг от друга фирма. След като тя платила главницата, Христов сам прекратил плащането на 22 787 лв. лихви. С тези пари трябвало да се финансира оздравителната програма на дружеството и да се покрият част от осигуровките на работниците.
Източник: Сега (18.10.2004)
 
Експромишленият министър от кабинета на Димитър Попов - Румен Биков, който е собственик на оранжериите в град Симитли, вчера дава показания в Пернишкия окръжен съд по делото срещу поредния изпълнителен директор на “Стомана” АД. Обвинението е срещу действащия шеф на обявената в ликвидация стоманодобивна фирма инж. Спас Христов, който носи отговорност за умишлена безстопанственост и сключени неизгодни сделки, в резултат на които са нанесени щети на “Стомана” в размер на близо 27 000 лева. Според окръжния прокурор Емил Владимиров шефът на “Стомана” е нанесъл вреда на дружеството, изплащайки 4500 лева допълнителен хонорар на столичния адвокат Тотьо Иванов, движел съдебните дела на фирмата пред различни инстанции, вместо регламентираните в гражданския му договор 1000 лева. Според прокурора инж. Христов е ощетил фирмата и с 22 767 лева от прекратените плащания на фирмата на ексминистър Румен Биков - “Ровотел”, преименувана по-късно в “R tel къмпани”. Срещу нея е имало изпълнително дело за борч от около 26 000 долара по сделка от 1999 година. След изплащането на главницата през август 2003 година изпълнителният директор прекратява делото, въпреки несъгласието на синдиците Цветан Банков и Виолета Манолова. Така “Стомана” губи от лихви 22 000 лева. Амнезия демонстрира вчера пред съда бившият министър Биков. Той заяви, че не помни никакви подробности около сделката на “Стомана” и погасяването на дълга по изпълнителното дело. Според защитата на инж. Христов нарушения на закона няма, тъй като синдиците Банков и Манолова през 2003 година фактически незаконно са пребивавали в дружеството и не са имали право на глас и становище, както и да оспорват действията на изпълнителния директор заради промени в нормативната уредба, направени още през 2000 година.
Източник: Струма - Благоевград (19.10.2004)
 
Бившият промишлен министър бе призован като свидетел по делото за източване на предприятието. Той даде показания за неиздължените от фирмата си "Ровотел" дългове към пернишкото дружество. Процесът е срещу директора на обявеното в ликвидация предприятие Спас Христов. Той е обвинен в умишлена безстопанственост, сключване на неизгодни сделки, от които "стомана" АД е ощетена с 27 хиляди лева.
Източник: Стандарт (19.10.2004)
 
11 от общо 50-те най-големи длъжници на Националния осигурителен институт в страната са от Кюстендилска и Пернишка област, показва справката, която вчера НОИ публикува в сайта си в Интернет. Най-много - 4, са пернишките фирми, които не са плащали здравните осигуровки на работниците си от началото на 2000 г. до средата на тази година. Водач сред тях, подреден на II място в позорния списък след “Кремиковци” АД, е “Стомана” АД, преди седмица фирмата се е договорил за поетапно погасяване на дълговете си, надминаващи 100 000 лв. Към най-старото стъкларско предприятие в България “Кристал” Перник ЕАД, което през 2002 г. бе обявено в несъстоятелност, а от началото на тази година е изложено на тезгяха за продан без всякакъв успех, е приложена процедурата за принудително събиране на задълженията от страна на Агенцията за държавни вземания. Транспортната фирма “Белтранс” получи запор на банковите сметки, а дълговете на мини “Перник” вероятно ще трябва да се платят от собственика на веригата магазини “Техномаркет Европа” Христо Ковачки, който наскоро купи “Мини открит въгледобив”. С 3 неизрядни към НОИ фирми Бобов дол дължи второ място в черната класация. Мини “Бобов дол” ще се издължи чрез запор на банковите й сметки, а “Минстрой” - Бобов дол и “Бобов дол-Транспорт” АД са вече в ръцете на АДВ, която ще направи принудително събиране на задълженията им.
Източник: Струма - Благоевград (26.10.2004)
 
Великотърновският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ с решение от 8.XII.2003 г. по ф. д. № 1288/2003 вписа в търговския регистър при съда еднолично дружество с ограничена отговорност "Алфа мед" - ЕООД (изписва се и на латиница), със седалище и адрес на управление Сухиндол, ул. Сърма 11, и с предмет на дейност: производство, търговия, покупка с цел препродажба, внос и износ на пчелен мед, покупка, строеж и обзавеждане на недвижими имоти с цел продажба, хотелиерство и ресторантьорство, търговия с хранителни и нехранителни стоки, вътрешен и международен туризъм, търговия с машини, съоръжения, резервни части, промишлени материали, модни и луксозни стоки, покупка на стоки или други вещи с препродажба в първоначален, преработен или обработен вид, продажба на стоки от собствено производство, търговско представителство, посредничество и агентство на местни и чуждестранни физически и юридически лица, външнотърговска дейност - внос и износ, реекспорт, бартерни и други специфични търговски операции, комисионна, консигнационна и оказионна търговия, спедиционни и превозни сделки, издателска и рекламна дейност, вътрешен и международен транспорт, както и други незабранени от закона дейности, и с капитал 5000 лв. Дружеството е с неопределен срок и се управлява и представлява от едноличния собственик на капитала Валентин Цанков Бакалов.
Източник: Държавен вестник (26.10.2004)
 
"Стомана" задръства порт Лом. Пернишката фирма е основен товародател на пристанището, съобщи изпълнителният директор Георги Младенов. През тази година са обработени 115 000 тона суровини и материали за производството и готова продукция на фирмата. Договорът за 2005 г. предвижда обработка на 140 000 тона. До неотдавна "Кремиковци" бе основният ни товародател, даже един от кейовете е кръстен кремиковският, допълни Младенов. До края на миналата седмица на пристанището в Лом са обработени 1 милион тона товари, което е рекорд за последните 10 години.
Източник: Стандарт (15.11.2004)
 
Правителството прие нова наредба за търговската дейност с отпадъци от черни и цветни метали. Досега декларация за произход се изискваше само при изкупуването на отпадъци от цветни метали. Търговците вече ще водят регистри и за предадения стоманен скрап. По данни на Асоциацията на търговците на метали оборотът на стоманен скрап за изминалата година е 1.070 млн. т. От тях 440 хил. т са изнесени, а останалите са продадени за преработка в Кремиковци и Стомана-Перник. 13 хил. т е оборотът на медния скрап, от които са изнесени 3 хил. т. Отпадъците от алуминий и алуминиеви сплави са 22 хил. т, от които експортът е 18.5 хил. т. Отпадъците от хром-никеловата стомана са били 800 хил. т, които изцяло се изнасят.
Източник: Пари (19.11.2004)
 
BAE Systems и Еlbit - двете компании, които дадоха гласност на офертите си, се интересуват от авиоремонтните заводи „Терем Летец“ във Враждебна и „Терем - Георги Бенковски“ в Пловдив. Идеята е модернизацията частично да бъде осъществена в един от тях. И двете предприятия обаче са в холдинга от осем военно-ремонтни завода „Терем“, който е обявен за приватизация анблок. От BAE Systems са купили документи за участие в раздържавяването на холдинга. Дори и Агенцията за приватизация да избере друг купувач, смятаме, че ще можем да осъществим проекта, тъй като едва ли новият собственик би отказал голяма поръчка, каквато е модернизацията на вертолетите, обясниха от компанията. И двете компании предлагат цялостно преустройство на авиониката за модернизацията на „Ми-24“ и „Ми-17“, система за разпознаване на „свой/чужд“, съвместима със стандартите на НАТО, навигационни системи и пакет за самозащита и засичане на цели. След модернизацията хеликоптерите ще могат да летят при всякакви метеорологични условия и нощно време. Предлага се и подмяна на въоръжението на вертолета. Приносът на американския гигант Lockheed Martin в офертата на Еlbit ще бъде чрез интегриране в машините на система за предаване на данни за страните - членки на НАТО. В конкурса за вертолетите се очерта нова сфера на конкуренция - офсетните програми Офсетът е промишлена или търговска компенсация, която съответното правителство изисква от чуждите фирми, спечелили поръчки за доставка за въоръжените сили. В България законодателството за офсета беше прието наскоро. Офсетна програма ще трябва да се представя при всеки договор за армията за над 5 млн. лева. Вече има и първата офсетна инвестиция в страната - на германската „Кун технолоджи“, която през 2005 г. ще започне производство за автомобилни детайли край Радомир. Това е по линия на рамковото споразумение за доставка на транспортни средства за армията с Daimler Chrysler. Офсетната програма на BAE Systems по предварителна информация е наполовина разделена между военната и цивилната индустрия. Т.нар. директен офсет предвижда инвестиции в „Терем“, в летище Крумово и трансфер на военни технологии. За целта са проучени 127 софтуерни компании в България и са отсети седем. Индиректният офсет предвижда съвместна работа с предприятието за двигатели „Елма“ - Троян, подпомагане на износа на „Промет“, „Кремиковци“ и „Стомана“ и поръчка на четири кораба във Варненската корабостроителница. От Elbit предлагат да изградят лаборатория за авионика и да инсталират симулатор за обучение на пилотите да летят на модернизираните машини. След като конкурсната комисия класира кандидатите, Министерството на икономиката ще започне да доуточнява офсетните им програми. Сработването на практиката с офсета е от особена важност за данъкоплатците. Сто милиона долара може и да са малко за световната оръжейна промишленост, но са значима за гражданите, които плащат за превъоражаването на армията. Сделката с руските хеликоптери е само един от 11-те основни проекта за модернизацията на армията, за които до 2015 г. се предвиждат 1.5 млрд. долара от бюджета.
Източник: Капитал (11.12.2004)
 
Осъдиха шефа на "Стомана" АД на 1 година условно. Присъдата на Спас Христов беше прочетена от Окръжния съд в Перник. Той трябва да заплати 500 лв. глоба. Христов беше осъден заради превишаване на служебните права.
Източник: Стандарт (20.12.2004)
 
Списъкът с предприятия за приватизация, държавните дялове от които ще може да се плащат с компенсаторни инструменти, беше публикуван в Държавен вестник. Дружествата в него са 60 на брой, като 7 от тях се предлагат по 100% от капитала. Седем са и публичните дружества, от които се предлагат дялове - Белопал /в несъстоятелност/, Видахим, Вратица, Възход, ОЦК, Светлина и Стомана. Най-големи дялове се предлагат от Видахим-Видин /25.09% от капитала/ и Стомана-Перник - мажоритарен дял от 75%. Делът за раздържавяване на най-голямата ни компания БТК се увеличава от 20 на 35%, увеличават се и дяловете на още няколко предприятия. В списъка обаче не са включени компании като Български морски флот и Бояна филм. Фигурират обаче дружества като Арсенал-Казанлък с 35.75% от капитала, ВМЗ-Сопот с 20% и търговската фирма Тератон също с 20%. Експерти коментираха, че спецдружествата не са в добро състояние и едва ли ще допринесат особено за активизиране на търговията. Неуредените лицензионни права и плащания пък допълнително ще намалят интереса към Арсенал и ВМЗ. Участниците на пазара приемат излизането на списъка като добра новина. Мненията са, че след продажбата на БТК ще има известно връщане при цените на компенсаторните инструменти, но с излизането на този списък то няма да е чак толкова драстично и едва ли книжата ще се върнат на нивата от около 25%.
Източник: Пари (22.12.2004)