Новини
Новини за 2002
 
Правителството ще подпише меморандум за създаване на смесено дружество за строителството на каскада "Горна Арда" с италианският инвеститор "Енел", съобщи вицепремиерът и строителен министър Костадин Паскалев. Целта е до 4 месеца да бъде създадено смесено дружество, за да тръгне реално работата по обекта. Идеята е инвеститорът да покаже реални възможности за финансиране на проекта и ясно да се формулират ангажиментите. Правителството ще поиска гаранции от компанията, за да не се повтаря случаят с турския "Джейлан холдинг". Становището на кабинета за бъдещето на проекта и поканата за посещение на турския премиер Бюлент Еджевит официално са били пратени до турския посланик. Идеята е новият вариант на споразумението да бъде парафиран при посещението на Еджевит у нас в края на януари. Предстои Министерството на енергетиката да направи преоценка на активите, защото това ще е елемент от апортната вноска с който ведомството ще влезе в новото дружество. То на практика ще замени съществувалото досега ХЕК "Горна Арда". В него дялово участие имаха НЕК и турският холдинг. Ако "Джейлан" не се съгласят да им се изплатят акциите по номинал, дружеството ще бъде разформировано.
Източник: Сега (02.01.2002)
 
Асоциацията на торовите заводи протестира срещу предложения контракт от Булгаргаз за доставка на суровина. Ако до седмица офертата на държавното дружество не бъде преразгледана, един от гигантите в тази индустрия - Агрополихим, ще преустанови работа, заяви изпълнителният директор на девненската фирма Васил Александров. Продаваме продукцията си на конкурентен пазар у нас и навън, а в същото време на входа ни налагат монополни условия - Булгаргаз, НЕК, обяви той. Предложената оферта от Булгаргаз за 2001 г. съдържа 7 страници санкции за нас при общо 9 страници на договора. Ако позицията на Булгаргаз остане непроменена, Асоциацията на торовите заводи ще премине към завеждане на дела срещу дружеството, каза г-н Александров.
Източник: Пари (03.01.2002)
 
С износа си на ток България покрива около 50 на сто от дефицита на електроенергия в региона, каза днес на пресконференция министър на енергетиката и енергийните ресурси Милко Ковачев. През 2001 г. са изнесени 7 милиарда киловатчаса електроенергия. Българската енергийна система крепи енергийните системи в региона и е стабилизиращ фактор за Балканите, добави той. През миналата година износът на електрическа енергия на България е нарастнал с 42 на сто спрямо 2000 г., каза Васил Анастасов, изпълнителен директор на НЕК. 3 милиарда и 800 милиона киловатчаса електроенергия е изнесеното количество за Турция. България е осигурявала ток и за Гърция, Сърбия, Черна гора, Македония, Косово и Албания, допълни той. По оперативни данни през миналата година общото брутно производство на ток е 43 милиарда и 886 милиона киловатчаса и това е рекорд за последните десет години, информира г-н Анастасов. Ръстът спрямо 2000 г. е 8 на сто. За страната произведеното количество е 36 милиарда 901 милиона киловатчаса като нарастването е с 2,2 на сто, посочи още изпълнителният директор на НЕК.
Източник: БТА (09.01.2002)
 
НЕК - ЕАД, клон "ВЕЦ група "Родопи" - Пловдив, ул. Васил Левски 244, на основание чл. 18, ал. 1 във връзка с чл. 16, ал. 1, т. 2, чл. 10, ал. 1 и чл. 11 ПРУПСДП, решение на съвета на директорите на НЕК - ЕАД, протокол № 6 от 23.Х.2001 г., заповед № 579 от 30.ХI.2001 г. на председателя на ДАЕЕР и чл. 2, ал. 2 от Наредбата за конкурсите обявява конкурс за продажба на следния имот: магазин и помещения, преустроени в офис, с площ 132,20 кв. м, намиращ се в гр. Девин, ул. Освобождение 37, партерен етаж, с начална конкурсна цена 36 700 лв., без включен ДДС. Приоритетни условия: заплащане на предложената от кандидата цена в пълен размер в 7-дневен срок от провеждане на конкурса; цената на имота следва да е платена изцяло най-късно 1 ден преди изповядване на сделката пред нотариус. Общи условия: срокът за прехвърляне на собствеността на имота се определя на 30 дни считано от датата на провеждане на конкурса; до участие в конкурса ще бъдат допуснати физически и юридически лица, които следва да представят необходимите документи съгласно конкурсната документация. Място и срок за закупуване на конкурсната документация: Пловдив, ул. Васил Левски 244, ет. 4, стая 403; документацията ще се продава от 1.II до 25.II.2002 г. до 16 ч. и 30 мин. Цена на конкурсната документация: 100 лв. с включен ДДС, която сума не се връща. Размер на депозита за участие в конкурса: 3700 лв., платим по сметката на продавача № 100174716, б. к. 62176244 - Булбанк - Пловдив, или платим в брой в касата на клона, Пловдив, ул. Васил Левски 244, ет. 4, стая 403. Време и начин за оглед на обекта: обектът може да бъде огледан от всеки кандидат след закупуване на конкурсната документация и издаден документ за достъп. Срок за представяне на предложенията: до 26.II.2002 г., 12 ч., в деловодството на НЕК - ЕАД, клон "ВЕЦ група "Родопи" - Пловдив, ул. Васил Левски 244, ет. 3, стая 301. За справки - тел. 032/904-338 и 448-769.
Източник: Държавен вестник (11.01.2002)
 
До края на годината седемте електроразпределителни дружества ще се приватизират, съобщи Гати ал Джебури, заместник-председател на Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси, която бе преобразувана в министерство. В момента се водят преговори с Европейската банка за възстановяване и развитие /ЕВБР/, каза Гати ал Джебури. ЕВБР е определила един милион евро за консултанския проект. Парите са по програмата ФАР, каза Гати ал Джебури. Консултантът предстои да бъде назначен, допълни той. Проектът ще бъде обсъден на 22 януари от борда на директорите на ЕВБР, след което влиза в процедурите на ФАР, каза Гати ал Джебури. "Надявам се в края на април най-късно да започне работа консултантът с цел приватизиране на 7-те електроразпределителни дружества до края на годината", каза Гати ал Джебури.
Източник: БТА (14.01.2002)
 
Заем от 41,1 млн евро ще отпусне ЕБВР за изпълнение на проект на НЕК за рехабилитация и модернизация на електропреносната система, съобщи пресцентърът на Министерството на финансите. В министерството ще бъдат подписани заемно и гаранционно споразумения с ЕБВР за заема. Гаранционното споразумение ще бъде подписано от министъра на финансите Милен Велчев и Антъни Марш - директор на "Енергиен сектор" в ЕБВР, Лондон. Заемното споразумение ще бъде подписано от Васил Анастасов изпълнителен директор на НЕК - ЕАД. Заемът в размер на 41,1 млн ЕВРО е за срок от тринадесет години с три години гратисен период. Държавно гарантираният заем ще бъде усвоен до 2005г. и ще се изплаща на полугодишни вноски, на базата на променлив лихвен процент.
Източник: БТА (16.01.2002)
 
Германската агенция за кредитиране на експорта КfW продължава проучването си за отпускането на кредит на американската компания Ей И Ес за рехабилитацията и изграждането на нова мощност в ТЕЦ "Марица изток" 1, съобщи зам.-министърът на енергетиката Гати ал Джебури в сряда. Представители на кредитната институция се срещнаха с ръководството на енергийното министерство, а в четвъртък предстоят срещи и в икономическото ведомство. Два дни преди изборите НЕК и американската компания подписаха договора за централата. Ей И Ес обеща инвестиции от 850 милиона долара в новата мощност на централата."КfW е основен кредитор и не се е отказала от заема", заяви ръководителят на проекта за България Ричард Мардън пред БНТ. "Надяваме се новата мощност да е готова през 2005-2006 г.", добави той. Според Ал Джебури Ей и Ес ще е готова с финансовия модел на проекта в средата на тази година.
Източник: Дневник (17.01.2002)
 
Европейската банка за възстановяване и развитие ще предостави допълнително 73 милиона евро за подпомагане на малките и средните предприятия, съобщава вестник "Уолстрийт джърнъл". Сумите ще се отпускат под формата на кредити съвместно с австрийската "Райфайзен централбанк" и са насочени към частната инициатива в Централна и Източна Европа. По програмата се очаква да се насочат повече от 250 милиона евро чрез клоновете на базираната във Виена банка към 11 страни, сред които и България. Първата част от 73 милиона, според ЕБВР, ще се насочат приоритетно към Хърватия, Русия и Югославия. Московският клон ще получи 33 милиона за дългосрочно финансиране на клиенти, 30 милиона ще се насочат към загребския филиал, който ще има средносрочен приоритет, а останалите 10 милиона евро ще са за второстепенни заеми към малките предприятия. Останалите източноевропейски страни, сред които и България, ще се включат в програмата след приключването на първия й етап. Тази информация бе потвърдена и от представителството на ЕБВР в София. Междувременно Министърът на финансите Милен Велчев подписа споразумение за финансиране на енергиен проект с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), съобщи министерството. Проектът е за рехабилитация и модернизация на електропреносната система - "Енергия" 2 на НЕК, на обща стойност 153 милиона евро. Заемът от ЕБВР ще се изплаща за десет години след изтичане на три години гратисен период.
Източник: Дневник (17.01.2002)
 
"Електроразпределение" - Пазарджик прекъсна захранването с ток на бази, складове и съоръжения на БДЖ за неплатени сметки от 60 000 лв., съобщи началникът на отдел "Пласмент" в Енергото Николай Убчев. Няма опасност за нарушаване на движението на влаковете, успокоиха енергетици.
Източник: Стандарт (17.01.2002)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ с решение от 23.Х.2001 г. регистрира по ф. д. № 29869/91 промени за "Национална електрическа компания" - ЕАД, с държавно имущество: заличава като изпълнителен директор и член на съвета на директорите Данаил Савов Тафров; вписва като член на съвета на директорите за срок до 26.IV.2004 г. Васил Петров Анастасов; вписва като изпълнителен директор Васил Петров Анастасов; дружеството ще се представлява от изпълнителния директор Васил Петров Анастасов, а в негово отсъствие - от прокуриста Лилия Стоянова Иванова.
Източник: Държавен вестник (25.01.2002)
 
"Химко" възобновява производството на карбамид след двумесечно прекъсване, съобщиха от врачанския торов завод вчера. Вече е започнало натоварването на мощностите. В действие е включен пети реформинг на амонячно производство, като линиите ще се натоварват постепенно до необходимата мощност. За първи път заводът работи със собствена електроенергия от ТЕЦ-а към "Химко" поради задължения към Националната електрическа компания. Наред с разговорите за разсрочено изплащане на дълга към "Булгаргаз", който е над 60 млн.лв., ръководството на дружеството води преговори за разплащане и с НЕК. В "Химко" вече са получени заявки за производство на 10 000 тона карбамид. От ръководството уточниха, че заводът ще работи на ишлеме само след подадени заявки от потребители. Цената на един тон карбамид е 332,50 лева без ДДС, но с транспортните разходи до складовете на дружеството в Добрич, Варна и Пордим.
Източник: Монитор (30.01.2002)
 
"Майкрософт - България" обяви фирмата "Стемо" ООД - София, за "златен партньор" за софтуерна поддръжка на продуктите си. Това е първата фирма в България, която получава такъв статут, подчерта пред журналисти днес Теодор Милев, управляващ директор на "Майкрософт - България". Дружеството поддържа компютърните системи и софтуера на 11 000 клиенти - физически и юридически лица. Между тях са БТА, НЕК, "Лукойл" и АЕЦ "Козлодуй". Във фирмата работят 115 компютърни специалисти в 32 офиса в цялата страна. "Стемо" ООД е създадено преди 11 години и притежание на четирима души, българи. Между тях е Стефан Моров, управляващ директор на "Стемо". Миналата година фирмата е направила 9,4 милиона лева оборот, а тази година Стефан Моров очаква оборота да се вдигне с 25 процента.
Източник: БТА (31.01.2002)
 
Националната електропреносна компания (НЕК) ще направи последна отстъпка и ще пусне електрозахранването на "Радомир метали" АД за две седмици, за да може предприятието да изпълни поръчка за свой клиент, съобщиха от Министерството на енергетиката след среща на министър Милко Ковачев с областния управител на Перник Димитър Колев и ръководството на НЕК късно в петък. По-рано през деня НЕК спря тока на предприятието за неплатени сметки за над 11 милиона лева. Прекъсването на електрозахранването беше крайна мярка, след като двата изпълнителни листа от Радомирския районен съд срещу дружеството от средата на миналата година останаха без резултат. Друг мотив за бързото възстановяване на електрозахранването е, че в предприятието работят около 2000 души и районът е с висока безработица. До две седмици ръководството на завода трябва да представи бизнесплан, с който да докаже, че с приходите си от производствената си дейност е в състояние да плаща месечните сметки за електроенергия, обясниха от енергийното министерство. Друго условие е "Радомир метали" да представи график за погасяване на старите си задължения. "Радомир метали" представи много поръчки, но не видях договори", каза заместник-министърът на енергетиката Ангел Минев. "Надяваме се до две седмици да се договорим с дружеството, което се опитва да бъде коректно към партньорите си", обясни той. Според Ангел Минев в момента 100 клиенти на НЕК, които получават ток с високо напрежение, забавят плащанията си. С тях в момента се подписват протоколи за разсрочено погасяване на задълженията им.
Източник: Дневник (04.02.2002)
 
8 фирми и 73 физически лица, кредитори на "Диамант" - Разград, предявиха исковете си на общото събрание вчера. Фирмата им дължи над 1,3 млн. лв. Най-голям, за около 10 млн. лв., е искът на "Булгаргаз", която от август м. г. спря синьото гориво за стъкларския завод. Претенции имат и НЕК, Агенцията за държавни вземания, "Соди" - Девня. На следващото събрание съдът ще реши дали "Диамант" ще бъде обявен в несъстоятелност, или ще се изготвя оздравителна програма. Кредиторите решиха още временните синдици Боян Минев и Горчо Тодоров да станат постоянни.
Източник: Стандарт (05.02.2002)
 
Смесеното дружество между НЕК и "Ентерджи" подписа договора си с основните изпълнители на проекта за рехабилитация на ТЕЦ "Марица-изток 3" - консорциума между немските компании "DSD Dillinger Stahlbau GmbH" и "RWE Industrie-Losungen GmbH". Рехабилитацията обаче ще започне след осигуряване на заема от приблизително $ 470 млн. Той ще бъде осигурен едва когато пред банковите институции могат да се представят всички необходими окончателни договори и лицензии.
Източник: Сега (07.02.2002)
 
Монополът на Националната електропреносна компания ще падне окончателно през 2007 година, съобщи енергийният министър Милко Ковачев. Това означава, че оттогава енергийните производители ще могат да сключват договори за директен износ с компании в чужбина, както и обратното. Сега НЕК е единствен купувач на пазара и износител. През 2001 г. България е успяла да покрие близо 48-50% от дефицита на ток в региона, каза още Ковачев. До края на ноември големите потребители на ток у нас могат да сключват директно договори с производителите. От "Булгаргаз" ще бъдат отделени преносът, транзитът и доставките до крайните битови потребители. В концепцията за енергийна стратегия няма да се описва какъв тип енергийни мощности ще се развиват у нас, допълни Ковачев. Междувременно сп. "Ню Юръп'обя-ви, че търгът за монтиране на кондензатори в V и VI блок в АЕЦ "Козлодуй" е спечелен с оферта за 15 млн. долара от руския консорциум "Силовие машини".
Източник: 24 часа (07.02.2002)
 
Националната електрическа компания - ЕАД, Предприятие "Мрежи високо напрежение" - София, ЕПР - София-град, на основание чл. 3 и 5 от Наредбата за търговете обявява търг с тайно наддаване за продажба на пакет от отпадъчни материали - демонтирани детайли и части от съоръжения, агрегати и възли, намиращи се на територията на подстанции "София-юг" и "Казичене", при следните условия: 1. Начална цена на предмета на търга - 24 830,09 лв. без начислен ДДС, като отделно от нея кандидатът, спечелил търга, за своя сметка ще нареже и извози отпадъчните материали. 2. Размер на депозита - 2500 лв. 3. Начин на плащане на цената - чрез банков превод. 4. Обезпечение - за обезпечение на изпълнение на задълженията си по договора купувачът се задължава да представи в срок до пет календарни дни от подписването му гаранция за добро изпълнение под формата на парична сума в размер 10% от цената, внесена по сметката на НЕК - ЕАД, П "МВН", ЕПР "София-град" или безусловна и неотменяема банкова гаранция в полза на продавача в същия размер и със срок на валидност - крайния срок на изпълнение на задълженията му по договора. 5. Търгът ще се проведе на 6.III.2002 г. от 14 ч. в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", ЕПР - София-град, бул. Г. М. Димитров 14. 6. Ако на търга не се яви кандидат, търгът се смята за непроведен и се провежда повторен търг на 13.III.2002 г. от 14 ч. на същото място. 7. Цената на тръжната документация е 30 лв. и може да бъде закупена всеки работен ден в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", ЕПР - София-град, бул. Г. М. Димитров 14. Началният срок за продажба на документите е първият работен ден, следващ деня на обнародване на решението за провеждане на търга в "Държавен вестник". 8. Предложенията се подават пред комисията по търга в деня и часа, определен за начало на търга.
Източник: Държавен вестник (07.02.2002)
 
Държавната комисия за енергийно регулиране ще даде лиценз за производител на електроенергия на американската компания "Ентерджи" за ТЕЦ "Марица изток" 3, при условие че финансово проектът приключи до края на годината, съобщи председателят на комисията Константин Шушулов. Това означава, че до края на декември трябва да е осигурено финансирането на проекта. Окончателното решение на комисията ще стане известно във вторник. Друго условие за получаването на лиценза е в същия срок да е осъществено прехвърлянето на собствеността от Националната електропреносна компанията (НЕК) на смесеното дружество за рехабилитация на централата. Дружеството беше създадено през юли 1999 г. и в него НЕК държи 49%, а американската компания - 51 процента. След като бъде осигурено финансирането на проекта, дяловото участие трябва да бъде променено, като делът на "Ентерджи" се увеличи на 70%, а на НЕК се намали на 30%. Срокът на лицензията ще е за 20 години, а изплащането на инвестицията ще стане за 18.5 години. "Комисията дава срок от 41 месеца за извършване на модернизацията на четирите блока на централата и изграждането на сероочистващи инсталации", обясни Шушулов. Американската компания обяви, че ще вложи около 650 млн. долара в рехабилитацията на централата и изграждането на сероочистващи инсталации. През миналата седмица "Ентерджи" и НЕК подписаха договор с изпълнителя на проекта - германския консорциум DSD, в който участва и компанията RWE. Държавната комисия за енергийно регулиране очаква в скоро време и американската Ей И Ес да подаде молба за лиценз за производител на електроенергия от ТЕЦ "Марица изток" 1. В края на миналата седмица компанията официално обяви, че ще ограничи инвестициите си в чужбина. АЕЦ "Козлодуй" ще плати за лиценза за производство на електроенергия 104 250 лв. Към края на миналата година със задължения за неплатени лицензи са "Топлофикация - Правец", "Топлофикация - Ямбол", както и газоразпределителните дружества "Кожухгаз - Петрич", "Велбъжд газ", "Плевен газ", "Павгаз" и "Газоинжеринг" - Долни Дъбник.
Източник: Дневник (11.02.2002)
 
Д вама представители на държавата ще влязат в управителния съвет и двама - в надзорния съвет на "Кремиковци". Това беше договорено вчера по време на преговори между Министерството на финансите, на икономиката, Агенцията за приватизация, "Булгаргаз", НЕК и "Кремиковци". Общото събрание, на което ще се определят представителите на държавата в надзорния съвет, ще се проведе до 50 дни. Ще се създаде работна група за събиране на информация, която ще предложи решение на проблемите, каза след срещата вицепремиерът Николай Василев. В работната група, чийто председател ще е зам.-министърът на икономиката Никола Янков, ще влизат представители на осем институции, сред които министерствата на икономиката и финансите, НОИ и Главна данъчна дирекция. Държавата няма да предоставя помощи на стоманодобивния отрасъл, заяви Николай Василев. Целта ни е "Кремиковци" да продължи да работи, но да се защитят правата на работници и данъкоплатци, коментира Милен Велчев.
Източник: Стандарт (12.02.2002)
 
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще разследва Националната електропреносна компания заради спирането на електрозахранването на "Радомир метали" ЕООД. НЕК е спряла тока на предприятието заради липса на договор за доставка.
Източник: Дневник (13.02.2002)
 
На 26 февруари Варненският апелативен съд трябва да реши обявяването в несъстоятелност на стъкларския завод в Белослав - Белопал. Искът е подаден от Булгаргаз с него се оспорва решението на Варненския окръжен съд, който прецени че заводът е способен да изплати задълженията си. Апелативния съд вчера приетата пазарната оценка на активите на завода, които според вещите лица са 23.580 млн. лв. Според адвоката на Белопал Иван Кръстев фирмата има достатъчно активи, за да покрие задълженията и вземания от 110 фирми, съобщи той. Над 8 млн. лв. дължи стъкларското предприятие на Булгаргаз, заяви зам.-главният юрисконсулт Андон Роков, 1.6 млн. лв. са дълговете към НОИ. На НЕК се дължат 1.6 млн. лв. Трябва да се върнат и суми по ДДС и данък общ доход. Краткотрайните активи, които се приемат за бързоликвидно имущество, са за 3 млн. лв. Именно тяхната стойност определя дали едно дружество е в състояние да удовлетвори кредиторите си, обяви Андон Роков.
Източник: Пари (13.02.2002)
 
НЕК спря тока на "Алкомет"-Шумен. Според подписаното споразумение между НЕК и фирмата за погасяване на задълженията до 28 февруари м.г. дружеството дължи 845 хил.лв без лихвите. Към 7 февруари старите задължения са 617 хил.лв.
Източник: Монитор (18.02.2002)
 
Частната "Пио комерс" ООД е поела ангажимента да изплаща текущите задължения на "Химко" към НЕК ЕАД, става ясно от подписаното на 7 февруари споразумение между НЕК и врачанския торов завод. "Пио комерс" ще изплаща текущите задължения на "Химко" към НЕК, считано от 1 февруари до 31 декември 2002 г. "Това ще става съгласно съществуващия договор между "Химко" и НЕК - количествата и сумите по него са различни за всеки месец и затова не може да се каже за каква сума става въпрос", поясниха от НЕК. Старите дългове, натрупани от юли 2000 г. на стойност 30 млн. лв., ще се плащат от "Химко" по 300 хил. лв. месечно. На 11 февруари комбинатът е превел първите 87 хил. лв. по това споразумение, съобщиха от НЕК ЕАД. "Пио комерс" има договор за ишлеме с " Химко", съобщи прокуристът на комбината Андрей Семерджиев. Според него "Пио комерс" доставя газ на врачанския комбинат, който произвежда урея, а тя се продава от "Пио комерс". "Пио комерс" плащала за преработката процесингови такси, с които комбинатът покрива задълженията си към "Булгаргаз". Както вече е известно, след двумесечно спиране на подаването на газ заради дълг от 60 млн. лв. към "Булгаргаз" "Химко" поднови дейността си в края на януари, като обяви, че ще работи само на ишлеме след предварително подадени поръчки.
Източник: Капитал (18.02.2002)
 
Националната електропреносна компания (НЕК) може да обяви международен търг за посредници при износа на електроенергия през тази година, ако останат свободни енергийни мощности в страната. Това съобщи изпълнителният директор на електрокомпанията Васил Анастасов. Количеството на износа и цената на киловатчас електроенергия ще зависят от прогнозите на АЕЦ "Козлодуй" за производството през тази година, обясни той. През миналата година централата произведе 18 милиарда киловатчаса електроенергия, като около 17 милиарда от тях продаде на НЕК. България изнася ток предимно от блоковете на АЕЦ "Козлодуй" заради ниската цена, която е конкурентна на енергийния пазар в региона. Очаква се прогнозите на АЕЦ "Козлодуй" за производство да са готови през тази седмица. Те ще отчитат извеждането от експлоатация на първи и втори блок според споразумението с Европейската комисия.
Източник: Стандарт (25.02.2002)
 
3,3 млн. лв. дължи ВиК - Добрич, на НЕК Нарастването на задължението е най-вече заради лихвите, натрупани от забавеното изплащане на дължимите пари към "Електроразпределение" ЕАД - Варна, по времето на управлението на ексшефа на ВиК-Добрич, Георги Михов. Да се премине към разсрочено плащане, се опитал да договори новият управител Георги Господинов, но не намирал разбиране от страна на НЕК. Миналото лято енергетиците спряха захранването на водното дружество като наказателна мярка за неплащането на дълга, за което водното дружество предявява съдебен иск. За излизане от критичната ситуация тогава е предложено сумите да се плащат разсрочено. От водното дружество обаче не спазват уговорките и затова от НЕК вече са безкомпромисни. Подновяват круизите по Дунав След дълго прекъсване русенска туристическа агенция подновява дунавските пътувания с кораб до Виена. На 1 април тръгва първият рейс по Дунав на луксозния четиризвезден плаващ хотел - кораба "София".
Източник: Черно море (25.02.2002)
 
Дълговете на промишлените предприятия за ток и газ са надхвърлили 500 млн. лева. Задълженията са натрупани само за периода от 1999 г. до днес. Начело на черния списък на длъжниците на НЕК и "Булгаргаз" са бившите социалистически мастодонти - "Кремиковци", "Химко", "Нова Плама", БДЖ, казаха шефовете на НЕК и "Булгаргаз" - Васил Анастасов и Кирил Гегов. Заради сложни процедури и натиск от различни страни, дълговете не могат да бъдат събрани. Това поставя под въпрос оцеляването ни, коментираха двамата директори. Ако най-големите данъкоплатци спрат да внасят пари в хазната, това ще означава и фалит на държавата, коментираха финансисти.
Източник: Стандарт (27.02.2002)
 
По 20% от НЕК и ТЕЦ "Варна" ще бъдат пуснати за приватизация с компенсаторки на борсата, съобщи зам.-председателят на Сдружението на собствениците на записи Валентин Христов. На борсата ще се продават 13% от "Булгартабак", пакети от две електроразпределителни дружества и ТЕЦ "Марица-изток 2". Ако пуснем по 25% от 17 фирми, както бе предложено от икономическото министерство преди няколко месеца, това ще е два пъти повече от номинала на компенсаторките, каза шефът на фондовата борса Георги Драйчев. Съотношението на акциите към записите трябва да е 1:1, допълни той. Най-вероятно борсовата търговия с компенсаторки ще стартира след 2 месеца. Христов показа фанелка с надпис "Гордеем се с вас", която ще бъде дадена на депутата Светослав Лучников, създател на закона за обезщетение с компенсаторки. Ще има голям интерес към приватизацията с компенсаторки от чуждестранни инвеститори, каза Драйчев.
Източник: Стандарт (27.02.2002)
 
Американската компания Ей И Ес-3С е подала документи в Държавната комисия по енергийно регулиране (ДКЕР) за получаване на лиценз за производство на електроенергия и разрешение за изграждане на електропроизводствена мощност в ТЕЦ "Марица-изток" 1. Два дни преди парламентарните избори компанията подписа договор с Националната електропреносна компания (НЕК) за изграждането на две нови заместващи мощности от 670 мегавата в централата. Стойността на проекта е около 850 милиона долара. "Работим усилено по развитието на проекта и кандидатстването за лиценз е съществена стъпка в този процес", коментира изпълнителният директор на компанията Ричард Мардън. "Вярваме, че проектът ще стартира до края на годината, при положение че всички процедури бъдат завършени по график", обясни той. До момента няма информация дали американската компания е осигурила финансиране на проекта. Преди седмица тя обяви, че ще свие разходите си с 490 милиона долара и вероятно ще се отложи реализацията на проектите в Латинска Америка, Европа и Африка. На по- късен етап компанията ще обмисли дали да анулира, или да продаде тези проекти, съобщи тогава вицепрезидентът Кенет Уудкок. "Ще се произнесем по молбата на американската компания до месец", каза председателят на ДКЕР Константин Шушулов. Комисията вече издаде 15-годишен лиценз на американската "Ентерджи" под условие, че до края на годината ще стане прехвърлянето на собствеността в смесеното дружество с НЕК за ТЕЦ "Марица-изток" 3. "Ентерджи" ще рехабилитира централата и ще изгради сероочистващи инсталации.
Източник: Дневник (01.03.2002)
 
41,1 млн. евро заем за НЕК ще отпусне Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Кабинетът одобри гаранционното споразумение и го предложи за гласуване на парламента. Парите ще се използват за финансиране на проекта "Рехабилитация и модернизация на електропреносната система Енергия-2". Заемът ще се погасява за 13 години, с 3 години гратисен период. Средствата ще бъдат усвоени до юни 2005 г., а погасяването ще става на полугодишни вноски с променлив лихвен процент. Общата стойност на проекта "Рехабилитация и модернизация на електропреносната система Енергия-2" е 153 млн. евро.
Източник: Стандарт (08.03.2002)
 
НЕК изключи тока на заводите в Червена могила. Дълг от 10 600 000 лв. на Радомир-метали АД, натрупан в продължение на 4 г., е причина за спиране на електрозахранването. Освен 1500 работници на завода длъжник в момента престояват още 1200 души от 6 предприятия, намиращи се на площадката на Червена могила. Те са платили тока си, но се захранват от една и съща 400-киловолтова подстанция, собственост на завода длъжник. По нея тече ток и за Югославия и Македония. Радомир-метали претендира за наем от НЕК в размер на 9 млн. лв. за това, че ползва подстанцията за разпространение на енергия. Досега не е платен нито лев за услугата, твърдят от дружеството. Между предприятието и НЕК се води спор за собствеността на подстанцията, който според потърпевшите блокира плащанията. Преди месец НЕК спря захранването на заводите в Червена могила. След разговори в енергийното министерство токът бе пуснат и започнаха преговори за начина на погасяване на задълженията.
Източник: Пари (08.03.2002)
 
НЕК - ЕАД, клон "ВЕЦ - група Родопи" - Пловдив, ул. Васил Левски 244, на основание чл. 3 и 6 от Наредбата за търговете и заповеди № РД № 14/60 и № РД 14/61 от 6.II.2002 г. на министъра на енергетиката и енергийните ресурси обявява търг с тайно наддаване за продажба на следните имоти: 1. магазин № 1 с площ 80,15 кв. м, намиращ се в Кричим, пл. Демокрация 4; начална тръжна цена 11 800 лв. без ДДС; 2. апартамент № 4/6 със застроена площ 70,35 кв. м и прилежащо избено помещение № 5 с площ 15,30 кв. м, намиращ се в Кричим, пл. Демокрация 2, вх. А; начална тръжна цена 6130 лв. без ДДС. До участие в търга ще бъдат допуснати физически и юридически лица, представили необходимите документи съгласно тръжната документация и внесли депозит за участие в размер 1200 лв. за магазина и 620 лв. за апартамента. Депозитът се превежда по сметката на продавача № 1001747116, банков код 62176244, Булбанк - Пловдив, или платими в брой в касата на клона, Пловдив, ул. Васил Левски 244, ет. 4, стая 403. Имотите могат да бъдат огледани от всеки кандидат след закупуване на тръжната документация и издаден документ за достъп. Цената на тръжната документация за всеки имот е по 100 лв. (с включен ДДС) и може да бъде закупена на адреса на клона, ет. 3, стая 301, от 15.III.2002 г. до 15.IV.2002 г. от 8 до 16 ч. Срокът за представяне на офертите е до 12 ч. на 18.IV.2002 г. в деловодството на клона, ет. 3, стая 301. Търгът ще се проведе в сградата на клона в Пловдив, ул. Васил Левски 244, ет. 3, стая 309, на 19.IV.2002 г. в 14 ч. За справки - тел. (032) 904338.
Източник: Държавен вестник (08.03.2002)
 
Вече четвърти ден е без ток частното дружество "Радомир-Метали". НЕК прекъсна захранването на предприятието на 5 март заради неплатени сметки. Натрупаните борчове от юли 1997 г. са за над 11 млн. лева. Преди месец НЕК беше изключил тока на радомирското предприятие, но с намесата на областния управител Димитър Колев захранването беше възстановено. Около 3000 души в заводите в Червена могила стоят без работа, заяви вчера Колев, който е съпруг на царската депутатка Милена Милотинова. "Радомир-Метали" е единственото предприятие, което отказва да подпише споразумение за разсрочено плащане на дълговете, и затова НЕК има законно право да му спре захранването, заяви шефът на електрическата компания Васил Анастасов. Той е категоричен, че НЕК няма да прави повече компромиси с длъжниците си. Над 188 млн. лева са задълженията на частни и държавни фирми за ток.
Източник: Стандарт (11.03.2002)
 
А 18 февруари т. г. изтече периодът на предявяване на вземанията на кредиторите на разградския стъкларски завод Диамант пред съда. До 45 дни след приемане на списъка на кредиторите от Разградския окръжен съд, или приблизително в началото на април, се очаква приемане на оздравителния план на дружеството. Това ще стане на събрание на кредиторите, като решаващият глас ще бъде на Булгаргаз, който държи 80% от вземанията. В оздравителния план може да бъде включено и предложение за външен инвеститор, казаха синдиците. С решение на Разградския окръжен съд през февруари изпълнителният директор Емил Гюров и целият борд на директорите в Диамант бяха лишени от правото да управляват и да се разпореждат с имущество. Това е обезпечителна мярка, взета на основание чл. 635, ар. 2 от ТЗ. Съдът е преценил, че действията на длъжниците застрашават интересите на кредиторите. Функциите по управлението и разпореждането с имущество се поемат от двамата синдици. Междувременно в края на януари в Районния съд в Разград влезе обвинителният акт срещу Емил Гюров. Обвинението е по чл. 227 б от НК. Гюров не е поискал откриване на производство по несъстоятелност при съществуваща декапитализация на дружеството. Проверката срещу Емил Гюров бе образувана от окръжния прокурор в края на септември, когато бе забранена и обявената от дружеството разпродажба на обособени части. ПРЕЗ ЯНУАРИ Т. Г. РАЗГРАДСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД ОБЯВИ ДИАМАНТ АД В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ тъй като направената финансова експертиза констатира, че задълженията на дружеството към Булгаргаз са по-големи от размера на активите му. Булгаргаз е най-големият кредитор на Диамант АД, като задължението заедно с лихвите надхвърля 10 млн. лв. Общо кредиторите на фалиралото дружество са 444, сред които НЕК, Соди-Девня, Агенцията за държавни вземания, еднолични търговци, НОИ. Освен това Диамант дължи заплати на стотици работници и служители, които вече имат изпълнителни листове от съда, но въпреки това не може да получат заплатите си. В същото време на Емил Гюров са били изплатени 14 хил. лв. за неползвани отпуски, от които 3 хил. лв. са били за данъци и той е получил 11 хил. лв. На 4 февруари т. г. се състоя първото събрание на кредиторите на Диамант АД, което избра за постоянни синдици Боян Минев и Горчо Тодоров. В доклада на синдиците, изнесен на събранието, се анализираха причините за неплатежоспособността. В Диамант схемата на управление не е оперативна, а персоналът не е подбран по професионални критерии. Що се отнася до възможностите за оздравяване на предприятието, констатацията на синдиците е, че такива има. Може да бъдат възстановени цеховете за армирано и орнаментно стъкло, както и цехът за водно стъкло. Но двата цеха за плоско стъкло - 1 и 2, са изгубени завинаги. В цех за плоско стъкло 2 ги няма пещите, тъй като са съборени и продадени.По този начин производството на плоско стъкло в завода е ликвидирано. ДЕЛОТО СРЕЩУ ЕМИЛ ГЮРОВ Е НАСРОЧЕНО ЗА 18 АПРИЛ в Районния съд в Разград. В очакване на съдебното заседание той не прави изявления, но позицията му е нееднократно заявявана в местната преса. Неговото обяснение защо фалира Диамант е, че функциониращите технологии, обслужващи основните производства, са остарели от момента на тяхното внедряване. Производството на плоско стъкло по метода Фурко от 1961 г. е спряно през 1989 г. и оттогава не е възстановявано. Производството на плоско стъкло по метода Питсбург е внедрено в дружеството през 1975 г., като е изпълнен остарял руски проект от началото на 60-те години. Основен недостатък и на двете технологии, особено на реализираните пещни агрегати, е високата консумация на гориво, впоследствие природен газ, който формира около 40% от себестойността на стъклото. След построяването на първите мощности за производство на плоско стъкло Флоат в Турция, Израел, Саудитска Арабия, Русия, Беларус и др., нашето стъкло започва да губи позиции и пазарите все повече се свиват. В Диамант години наред не е модернизирано производството, за да се намалят производствените разходи. Новите проекти за модернизация и реконструкция на пещите са свързани, от една страна, с точно намаляване на разхода на енергия на 1600/1700 кcal/kg стъкло през цялата експлоатационна кампания, а от друга - с намаляване площта на цялата пещ. Проектът не бе осъществен поради липсата на финансови ресурси, които бяха 8 млн. DEM при единия вариант на проекта и 8.5 млн. USD при втория за модернизация на Питсбург система. ЕДНА ОТ ОСНОВНИТЕ ПРИЧИНИ ЗА ТЕЖКОТО ПОЛОЖЕНИЕ НА ДИАМАНТ БЕ И НЕУДАЧНАТА ПРИВАТИЗАЦИЯ На 30.12.1997 г. АП продаде 26.4% от капитала на Диамант ЕАД-Разград на РМД Диамант - Прима-Разград. Цената на сделката е 632 520 000 лв. за 210 840 бр. поименни акции.Цената на една акция е 3000 лв. В деня на подписване на договора купувачът заплаща 63 252 000 лв., като в 10-дневен срок трябва да внесе 30% от сумата в размер на 18 975 600 и до 30 дни останалата част от първоначалната вноска - 70% от 63 252 000 лв., или 44 276 400 лв. До 8 октомври 2001 г. купувачът е заплатил само 1/7 от покупната цена - 86 282.18 лв., и е забавил дължимите две вноски по разсроченото плащане, уговорено в договора. Държавата притежава 61 103 акции, представляващи 5.39% от капитала на Диамант. Въпреки това след сделката директорът Гюров не е вземал правилни управленски решения, се казва в постановлението на прокуратурата от 15 октомври 2001 г. Той не се е съобразил с решението на съвета на директорите за продажба на дълготрайни активи на дружеството. Според решението на директорския борд е трябвало да се направи пазарна оценка от правоспособен оценител на активите - диетичен стол, детска кухня, стол на МВР и апартаменти на дружеството, и продажбите да станат след получаване на най-малко три оферти за обект. Средствата от сделките е трябвало да покриват задълженията на завода. Директорът е отчуждил имотите под минималната им цена. Вследствие на сделките, които сключва Гюров, дружеството е понесло вреди в размер на най-малко 114 400 лв., защото имотите били продадени по данъчна, а не по пазарна оценка. Столът на МВР със застроена площ от 291 кв. м е продаден на ЕТ Мегаконтакт Цанко Василев за 52 640 лв. с ДДС на 8 август 2001 г. Оценката на оценителя е 61 471.73 лв., а данъчната оценка по нотариален акт е 113 230 лв. Диетичният стол в Разград с площ 137 кв. м става собственост на Гений ЕООД-Шумен със собственик Марийка Димитрова Йорданова чрез пълномощник Светлозар Димитров Стоилов за сумата от 33 333 лв. Стоилов и съпругата му Боянка Тончева Стоилова имат договор за правна защита с Диамант АД. Данъчната оценка на имота е 49 351.40 лв., а оценката на оценителя - 38 051 лв. От икономическата полиция уточняват, че оценителят Тодор Христов от Разград е оценил някои имоти под данъчната им оценка, която според полицията трябвало да е водеща. ПРЕЗ 1999 Г. ДИАМАНТ ПРИТЕЖАВА 4 АВТОМОБИЛА Шкода Фаворит, Фолксфаген Транспортер и две коли Фолксфаген Голф. Според становището на прокуратурата те са били годни за експлоатация. Без решение на директорския борд Гюров ги продава за общата сума от 24 255 лв., без оценка на пазарната им стойност. Автомобилите били придобити от дружеството в периода 1992-1994 г., а продажбата е станала в периода 1.11.1999-6.06.2001 г. Илия Василев Иванов е закупил двата Фолксфагена Голф за 12 000 лв. Шкода Фаворит е продадена за 3050 лв. на Илко Николов Илиев от Разград, а Фолксфаген Транспортер - на ЕТ Беса - Бейтула Мехмед за 9205 лв. Преди това на 18.10.1999 г. ГЮРОВ Е СКЛЮЧИЛ ДОГОВОР ЗА ЛИЗИНГ С ОРЕЛ - ЛИЗИНГ АД-СОФИЯ ЗА 4 АВТОМОБИЛА ТОЙОТА за които дружеството е платило 186 840.92 лв. Според прокуратурата от така сключените сделки нанесените щети са 162 145 лв. от разликата в цените между продадените автомобили и закупените на лизинг. Отделно Диамант поема и застраховки пълно Каско на автомобилите в размер на 11 905.34 лв. Лизинговият договор дава право на Диамант да придобие право на собственост върху колите, щом изплати вноските. Независимо че са изплатени на 17 април 2001 г., директорът не предприема действия, за да станат собственост на дружеството. Автомобилите не са в активите на Диамант. По време на автосделките Диамант вече е бил в критично състояние - забавени вноски по приватизационния договор, задължения за заплати на персонала и към кредитори. Директорът Емил Гюров иска от АП с писмо от 29 септември 1999 г. ДА БЪДЕ УДЪЛЖЕН СРОКЪТ НА РАЗСРОЧЕНОТО ПЛАЩАНЕ ОТ 5 НА 10 ГОДИНИ заради тежкото финансово състояние на завода. А едновременно с това на 18 октомври сключва лизинговия договор за луксозните возила. Последвала е вреда за дружеството най-малко в размер на 176 545 деноминирани лв., твърдят от прокуратурата. Особената тежест на случая произтича от това, че сделките за разпродажба на дълготрайните активи са извършени от директора на Диамант, без да е платена не само окончателната цена по приватизационния договор, а дори са забавени и дължимите вноски по разсроченото плащане за 1999-2000 г. ОТНОВО С ЛИПСА НА РЕШЕНИЕ НА ДИРЕКТОРСКИЯ БОРД Гюров закрива цех Водно стъкло в завода На 28 август 2001 г. в Разград е сключен договор с димитровградската фирма Традекс за отдаване под наем на цеха с наличните производствени мощности. Димитровградската фирма се представя от Гочо Манолов Жисов. Наемният срок е до 31 декември 2002 г., а наемът е 5000 лв. с ДДС на месец със задължително условие цехът да продължи да произвежда водно и разтворимо стъкло. Дотогава Диамант е монополист в производството на водно стъкло у нас и след отдаването му под наем на Традекс губи монополното си положение и възможностите за финансови постъпления от тази дейност. Това прокуратурата също определя като нанасяне на вреди на дружеството от страна на изпълнителния директор. На базата на тези данни е образувано предварително производство срещу директора Емил Гюров. ДОКУМЕНТИТЕ: Окръжната прокуратура в Разград е образувала наказателно производство срещу изпълнителния директор Емил Василев Гюров заради установените данни. Наказателното производство е на базата на предварителната проверка на икономическата полиция през 2001 г. С прокурорското постановление от 15 октомври 2001 г. е запознато и Министерството на икономиката. Окръжният прокурор на Разград уведомява министерството за предприетото наказателно преследване срещу директора и посочва, че държавата е съдружник в Диамант и предлага тя да прецени дали не са налице основания за упражняване на правата на собственост на държавата по Търговския закон.
Източник: Пари (12.03.2002)
 
Националната електрическа компания ще кредитира още 4 месеца предприятието "Радомир-метали", съобщи областният управител на Перник Димитър Колев. Днес е било подписано споразумение, съгласно което до месец май радомирското дружество ще плаща 75 на сто от консумираната електроенергия. НЕК спря тока на "Радомир-метали" на 5-ти март и го пусна днес след подписване на споразумението. Още 9 предприятия бяха без ток защото получават електричество от същата подстанция. Загубите им от това надхвърлят 500 хиляди лева.
Източник: БНР (13.03.2002)
 
НЕК - ЕАД, Предприятие "Мрежи високо напрежение", Електропреносен район Плевен, ул. Витска долина 61, тел. 850-125, факс 850-432, на основание чл. 18, ал. 1 ПРУПСДП, чл. 3, ал. 1 и 2 от Наредбата за търговете и решение № 1-НТ от 1.III.2002 г. на началника на Електропреносен район Плевен обявява търг с тайно наддаване за продажба на полезни отпадъци от бракуван прекъсвач тип Ю-220/1600/12. Начална цена - 1614 лв. без ДДС. Търгът ще се проведе на 21.III.2002 г. в 10 ч. в административната сграда на Електропреносен район Плевен, ул. Витска долина 61. Депозитът за участие в търга е в размер 10% от първоначалната стойност на дълготрайния материален актив и се внася по сметка на НЕК - ЕАД, Предприятие "Мрежи високо напрежение", Електропреносен район Плевен, в левове по банкова сметка № 1066033012, банков код 92079233, "Българска пощенска банка" - АД, клон Плевен, до 16 ч. на 20.III.2002 г. Огледът на обекта на търга може да се извършва всеки работен ден считано от 11.III.2002 г. от 9 до 16 ч. в Цеха за ремонт на изолатори в Плевен, индустриална зона (срещу ТЕЦ Плевен), в присъствието на началник ЦРИ срещу представяне на квитанция за закупена тръжна документация и документ за самоличност. Тръжната документацията, съдържаща условията на търга, може да се закупи срещу сумата от 10 лв. без ДДС, платими в касата на Електропреносен район Плевен, ул. Витска долина 61, всеки работен ден след обнародването в "Държавен вестник". На 21.III.2002 г. от 10 ч. кандидатите представят запечатаните пликове с предложението си пред комисията по търга, като спазват точно указанията за необходимите документи. В случай на неявяване на кандидати търгът ще се проведе повторно на 28.III.2002 г. от 10 ч. на същото място и при същите условия.
Източник: Държавен вестник (15.03.2002)
 
НЕК и фирма Радомир метали спорят за собствеността върху подстанция Червена могила. Още в края на м. г. в районния съд в Радомир е внесена искова молба срещу предприятието от НЕК. Причината е, че подстанция Червена могила е в активите на НЕК от самото учредяване на дружеството. Инвеститори на обекта са СО Металхим-Сопот и Комбинатът за тежко машиностроене-Радомир. От 1987 г. сградата е собственост на Електроразпределение-Перник. В активите на НЕК са заприходени машини, съоръжения и земята на подстанцията. Радомир метали обаче успява да получи акт за частна държавна собственост от 3 април 1997 г., издаден от областния управител на Софийска област, и на 12.11.2001 г. въз основа на него е съставен нотариален акт за собственост. От съда в Радомир НЕК иска да се установи правото на собственост върху подстанцията и да се обезсили нотариалният акт на Радомир метали. На 15 март от Тежко машиностроене /ТМ/ изпращат писмо до министрите на енергетиката, икономиката и до НЕК, с което искат НЕК да поеме управлението на подстанцията, за да се спре самоуправството на Радомир метали. В писмото се казва, че Радомир метали пренася и дистрибутира ток, без да има необходимия лиценз за това. За вчера бе насрочено общото събрание на Радомир метали. До редакционното приключване на броя не бяха ясни резултатите от него. Обявеният дневен ред включва приемане на решение за преобразуване на дъщерните дружества чрез прекратяване без ликвидация, приемане на решение за промени в устава на дружеството, решение за намаляване на директорския борд и промени в съвета на директорите. Сега бордът е от 5 души - Асен Симеонов, Пламен Евлогиев Бонев, Камен Рушков, Людмил Александров и Стефан Радонов.
Източник: Пари (19.03.2002)
 
Над 65.804 млн. лв. кредити е отпуснала през миналата година СИБАНК. Най-голям дял в кредитния портфейл на финансовата институция заемат частните предприятия - 92.20%. На тях са разрешени заеми за 61.005 млн. лв. Делът на държавните предприятия е 6.38%, като сумата на кредитите възлиза на 4.095 млн. лв. Заемите за граждани са 1.42% от всички одобрени и се изчисляват на 704 хил. лв. Анализите в банката сочат, че през 2001 г. /в сравнение с предходната година/ има лек спад в кредитирането на частни предприятия за сметка на граждани и фирми. Преобладават заемите до 1 година и техният дял е 57% от портфейла на банката, а кредитите над 1 година са 43%. Сред по-големите клиенти на банката са предприятията от системата на НЕК /самата компания, електроразпределителни дружества в София и страната, АЕЦ Козлодуй, ТЕЦ Марица, Мини Марица и др./, БТК, Булгаргаз, ЛУКойл-Нефтохим. Осъществяваме мащабна съвместна дейност по отношение на пенсионното осигуряване с ПОД Лукойл Гарант-България АД, коментират от СИБАНК. Банката е единственият депозитар на дружеството и във всяко нейно представителство може да бъдат сключени договори за допълнително пенсионно осигуряване.
Източник: Пари (26.03.2002)
 
Предприятията потребители на над 100 млн. квтч ток, или консуматори на над 80 млн. куб. м природен газ годишно ще могат директно да сключват договори с независими производители на електроенергия или синьо гориво, съобщи Константин Шушулов, председател на Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР). Това става възможно с одобрените вчера от Министерски съвет наредби за условията и реда на присъединяване към тези системи. Онези дружества, които имат дългове към "Булгаргаз" или НЕК, обаче няма да могат да се възползват от привилегиите да купуват на по-ниска цена ел. ток директно от централите или синьо гориво от "Петреко", "Нефт и газ"-Плевен. По-ниските цени няма да важат за вноса на природен газ, уточни проф. Шушулов. По този начин ще се отвори енергийният пазар с 18% и ще се принудят длъжниците, ако искат да ползват евтини ресурси, да си погасят борчовете към НЕК и "Булгаргаз".
Източник: Стандарт (29.03.2002)
 
Общините да плащат тока на НЕК с компенсаторни записи, настоява националното сдружение на кметовете пред парламента и правителството. Ценните книжа да бъдат използвани като платежно средство в строителството на общински обекти, както и за покриването на други разходи, иска най-голямата неправителствена организация у нас. Сега Законът за обезщетяване на собственици на одържавени имоти поставя общините в крайно несправедливо положение. Собствениците на компенсаторни записи приватизират общинска собственост, а местната власт остава с пръст в устата. Държавата би трябвало обратно да изкупува ценните книжа по номинала, но не го прави и общините стават притежатели на ненужни хартийки. По този начин държавата покрива свои задължения с общинска собственост, разясни казуса кметът на Добрич Лъчезар Росенов, който е в управителния съвет на сдружението. Най-тежка е ситуацията в София и в най-големите областни центрове, където собствениците на компенсаторни записи най-много напират да ги осребрят в имущество. Стефан Софиянски на няколко пъти е алармирал бившия финансов министър Муравей Радев да бъдат взети спешни мерки за решаване на проблема. В Стара Загора от приватизация на обекти по този механизъм общината се е сдобила с компенсаторни записи на стойност 4 500 000 лева, които се чуди какво да прави. По закон приходите от приватизацията се разделят в три фонда - 9 % отиват за покриване на разходите от продажбите, 5 % за опазване на околната среда и 86 % за инвестиции.
Източник: Черно море (02.04.2002)
 
През последните 12 години за поддръжка на съоръженията и оборудването на площадката на АЕЦ "Белене" Националната електрическа компания е вложила около 60 милиона лева. Това каза на пресконференция, организирана от Българското ядрено дружество /БЯД/ днес, управителят на АЕЦ "Белене" Петър Симеонов. Според него 1000-мегаватовият реактор на площадката на АЕЦ "Белене" е почистван три пъти в последните десет години и е годен за експлоатация. Площадката е изследвана от пет различни института, които са потвърдили безопасността й, съобщи Симеонов. За дострояването на АЕЦ "Белене" ще са необходими между 1,1 и 1,3 милиарда долара, посочи Минчо Попов, ръководител направление "Ядрени системи и технологии" в "Атоменергопроект" ООД. В момента са построени едва половината от съоръженията и оборудването на площадката, допълни той. От БЯД се обявиха в подкрепа на строежа на АЕЦ "Белене", ако той не замества изведени от експлоатация блокове на АЕЦ "Козлодуй". Експертите изразиха опасения, че обявените намерения за дострояване на "Белене" са опит за отклоняване на вниманието от 440-мегаватовите реактори на съществуващата атомна електроцентрала. Няма икономически причини за затварянето на малките блокове в "Козлодуй", те са най-печелившите предприятия в България, смятат от БЯД. Според тях електроенергията от АЕЦ "Белене" ще бъде по-евтина от тази, произвеждана във ВЕЦ-овете и прогнозираха стойност от 3,5-4 цента на киловатчас.
Източник: БТА (10.04.2002)
 
Националната електропреносна компания (НЕК) може да изкупи дела на турския холдинг "Джейлан" в дружеството за строежа на хидроенергийната каскада "Горна Арда". Тази възможност ще обсъжда общото събрание на акционерите на 18 април, съобщи източник от енергийното министерство. "Джейлан" държи 30% от акциите на каскадата, останалите са собственост на НЕК. Уставът на дружеството предвижда, че оттеглянето може да стане само при взаимно съгласие на страните. Идеята е в дружеството да се включи стратегически инвеститор, след като "Джейлан" не може да изгради каскадата. Оттеглянето на "Джейлан" от проекта беше договорено между вицепремиерите Костадин Паскалев и Месут Йълмаз по време на смесената българо-турска комисия преди два месеца.
Източник: Дневник (12.04.2002)
 
Националната електропреносна компания (НЕК) може да изкупи дела на турския холдинг "Джейлан" в дружеството за строежа на хидроенергийната каскада "Горна Арда". Тази възможност ще обсъжда общото събрание на акционерите на 18 април, съобщи източник от енергийното министерство. "Джейлан" държи 30% от акциите на каскадата, останалите са собственост на НЕК. Уставът на дружеството предвижда, че оттеглянето може да стане само при взаимно съгласие на страните. Идеята е в дружеството да се включи стратегически инвеститор, след като "Джейлан" не може да изгради каскадата. Оттеглянето на "Джейлан" от проекта беше договорено между вицепремиерите Костадин Паскалев и Месут Йълмаз по време на смесената българо-турска комисия преди два месеца. До момента "Джейлан" отказва да се оттегли от дружеството и да продаде дела си по номинал и настоява за определяне на пазарни цени на акциите. Министерството на регионалното развитие и италианската компания "Енел пауърс" вече подписаха меморандум за предпроектно проучване на икономическата целесъобразност от строителството на каскадата, което ще е готово до края на май. Ако "Джейлан" откаже да се продаде дела си, това ще доведе до нов застой в проекта.
Източник: Дневник (12.04.2002)
 
Производството на електроенергия в България за 2001 г. е 43, 965 милиарда киловатчаса. Потреблението за вътрешния пазар за същия период е 36,965 милиарда киловатчаса, а изнесената електроенергия - 7 милиарда киловатчаса, обяви на пресконференция Митю Христозов, главен инженер и член на Съвета на директорите на Националната електрическа компания. Той изрази очаквания, че до 2020 г. потреблението на електроенергия от населението ще намалява за сметка на потребената от промишлеността поради ценовата стратегия за битово потребление и отварянето на електроенергийния пазар. След 2010 г. с 5 на сто годишно ще се повишава цената на природния газ. Според прогнози на Европейската икономическа комисия цената на въглищата и мазута няма да се променят, каза още Христозов. Той представи план за развитие на електроенергийния сектор на България с минимални разходи за периода 2002-2020 г., разработен от Националната електрическа компания. Планът е създаден на основата на икономически прогнози, изготвени от Агенцията за икономически анализи и прогнози към Министерството на финансите.
Източник: БТА (17.04.2002)
 
Цената на електроенергията ще се увеличи със 7.9% при оптимистична прогноза и с 11.2% при песимистична, ако извеждането от експлоатация на трети и четвърти блок на АЕЦ Козлодуй бъде съобразено с искането на ЕС за 2006 г. Това сочи разработка на Агенцията за икономически анализи и прогнози. Анализът е изготвен с участието на специалисти от НЕК, Булгаргаз и топлоцентралите. При варианта, предвиден в Меморандума между България и ЕС и съгласуван с предния кабинет за затварянето на блоковете - т. е. периода 2008-2010 г., цената на тока ще се увеличи с 6.7% при минимална прогноза и с 10.9% при максимална. Ако обаче страната ни успее да постигне успех при преговорите с ЕС и наложи становището си, цената на електроенергията по оптимистична прогноза ще се увеличи с 4.1%, а по песимистична - с 9.3%, заяви Стефан Кънчовски, началник-отдел Прогнозиране към НЕК, който представи анализа на АИАП.
Източник: БТА (17.04.2002)
 
Комисията по изграждане на малки водно-електрически централи на територията на община Роман е обсъдила предложенията на три фирми, които са внесли предложенията си до 12 април. Срокът е определен от Общинския съвет в Роман. "Ривър Енерджи" ООД се интересува от изграждане на ВЕЦ по поречието на река Искър край Кунино и от неизградения докрай деривационен канал, който ще снабдява с вода селата Радовене, Стояновци, Караш, а и град Роман. Интерес към тези обекти е проявила и "Dek Energy Ltd". Предложението й обаче е дошло по-късно и комисията е поискала от Общинския съвет да удължи срока за приемане на оферти. Точно на 12 април се е получило и трето предложение от "Флауър Таун" ЕАД. Фирмата е от Враца, но координатите й липсват в офертата. Тя проявява интерес към изграждането на малки ВЕЦ-ове на територията на цялата община по поречието и на двата Искъра. Както и на предишните си заседания комисията е отбелязала, че не може да се подпише договор с нито една фирма, докато не се уточни чия собственост е земята. Кметът на Роман Вълчо Маринов е изпратил писмо до "Геопланпроект" - София по този въпрос. Три са възможностите за отдаване на съоръженията и прилежащите терени - концесия, консорциум и ЕАД, това обаче трябва да реши местният парламент. И тъй като комисията дава само становището си и отправя предложения към Общинския съвет, тя е решила двама от членовете й да изготвят докладна записка от името на кмета относно деривационния канал, а той да я внесе в съвета за решаване начина на отдаване, съобщи пресаташето на община Роман Станка Иванова.
Източник: Шанс Експрес - Враца (17.04.2002)
 
На публични търгове с явно наддаване Агенцията за приватизация ще продава първите две от общо 21 ВЕЦ-а и 6 каскади, които ще бъдат пуснати за продажба - ВЕЦ "Черни Осъм" и "ВЕЦ "Топлика". Началната цена за ВЕЦ "Черни Осъм" е 1.7 милиона лева при стъпка от 50 хиляди лева. За "ВЕЦ "Топлика" началната цена е 400 хиляди лева, а стъпката в наддаването - 40 хиляди лева. Търговете ще се проведат на 3 юни. Цените ще се плащат изцяло в брой.
Източник: Дневник (17.04.2002)
 
Решават за “Горна Арда” днес на общото събрание на Хидроенергийната компания (ХЕК), която трябва да изгради каскадата. В нея са акционери НЕК и "Джейлан". Очаква се електрическата компания да изкупи дела на турския холдинг. Вчера шефът на НЕК Васил Анастасов, вицепремиерът Костадин Паскалев и министърът на енергетиката Милко Ковачев се срещнаха с представители на италианската фирма "Енелпауър", която е готова да инвестира в изграждането на проекта. Луиджи Джофрида, главен изп. директор на "Енелпауър", е поискал в кратки срокове да бъде отстранена турската фирма "Джейлан" от ХЕК "Горна Арда". След срещата вицепремиерът Паскалев каза пред mediapool.bg, че към настоящия момент "Джейлан" не изпълнява ангажиментите си по договора. Това е основание представителите на НЕК в борда на дружеството да предложат оттеглянето на турската компания. Паскалев изрази надеждата "Енелпауър" да предостави своя доклад за проекта през май. Той щял да бъде основа да се вземе решение за проекта и за евентуално започване на строителство
Източник: Стандарт (18.04.2002)
 
Турският холдинг "Джейлан" да продаде акциите си по номинал плюс осем процента в смесената хидроенергийна компания "Горна Арда". Това поиска Националната електропреносна компания (НЕК) от "Джейлан" на общото събрание на акционерите в четвъртък, съобщи вицепремиерът Костадин Паскалев. Турската страна в началото е предложила цена, която е неприемлива за българската, заяви участник в общото събрание, без да уточнява цената. То продължи повече от пет часа и до редакционното приключване на броя не бяха известни конкретни резултати от него. Специално за срещата в София пристигна и президентът на турския холдинг Махмуд Джейлан. В момента турската компания държи 30.9 на сто от акциите на дружеството, останалите 69.1 процента са собственост на НЕК.
Източник: Дневник (19.04.2002)
 
Махмуд Джейлан и директорът на НЕК Васил Анастасов са избрани за съпредседатели на директорския борд на "Горна Арда". Това е решено на общото събрание на хидроенергийната компания в четвъртък, съобщиха от НЕК. Останалите членове на борда са Кемал Ананджъ, Юлиан Желязков и изпълнителните директори Николай Наумов и Исмет Север. До юни и НЕК, и "Джейлан холдинг" ще направят конкретни предложения за ускоряване строителството на "Горна Арда". В тях ще бъде включен и въпросът с участието на стратегически инвеститор при реализацията на проекта.
Източник: Стандарт (22.04.2002)
 
“Енелпауър” е готова да вложи капитали в каскадата “Горна Арда”, както го е направила досега в 146 други ВЕЦ. Намеренията им потвърди италианският премиер Силвио Берлускони, който бе на еднодневна официална визита в България в края на миналата седмица. Изграждането на хидроенергийната каскада “Горна Арда” беше приоритет на предишното правителство. Сегашното периодично продължава работата по проекта. На 29 януари т. г. беше подписан меморандум за разбирателство между МРРБ, НЕК и италианската енергийна компания “Енелпауър”, която трябва да подготви проучване за проекта “Горна Арда” за 4 месеца и да оповести резултатите през май т. г. Финансовите показатели на проекта трябваше да са готови до края на април, когато да бъде подписан договор за единственост с “Енелпауър”. Тук някъде се вместват и интересите на “Джейлан”. По време на посещението на италианския премиер е обсъждано изграждането на газопровод от България през Македония и Албания за Италия, което е свързано със стратегическите намерения на италианската “Енелгруп”, чиято дъщерна компания е “Енелпауър”. Югоизточна Европа е важен регион за развитието на “Енелпауър”. Затова и в нейните планове влиза развитието на проекти в България, Гърция, Турция и Албания...
Източник: Строителство Градът (23.04.2002)
 
Исковата молба на НЕК срещу Радомир метали АД за собственост на 400-киловолтовата подстанция на територията на бившия комбинат за тежко машиностроене в Червена могила бе отхвърлена от Радомирския районен съд. За консумирана електроенергия Радомир метали дължи на НЕК 11 млн. лв. От своя страна предприятието настоява, че НЕК дължи наем за подстанцията в размер на 9 млн. лв. През съоръжението се транспортира ток за Македония и Гърция. Радомир метали АД притежава констативен нотариален акт за собственост. Документът е на базата на издаден от областния управител на София акт за частна държавна собственост през 1997 г. НЕК се мотивира, че сградите и съоръженията са предадени безвъзмездно на Електроснабдяване-Перник през 1987 г. Районният съд не прие мотивите на НЕК и отхвърли иска. Решението подлежи на обжалване. През март в продължение на 11 дни НЕК спря електрозахранването на 9 предприятия, разположени на територията на Червена могила, поради неиздължени суми за консумиран ток.
Източник: Пари (24.04.2002)
 
Парламентът ратифицира гаранционното споразумение с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) по кредитно споразумение за заем от 41.1 милиона евро между НЕК ЕАД и банката. Заемът е предназначен за финансиране на проект "Рехабилитация и модернизация на електропреносната система - "Енергия 2". Кредитът ще се усвои за 4 години с три години гратисен период. Общата стойност на разходите по проект "Енергия 2" е 153 милиона евро. НЕК ЕАД ще финансира със собствени средства подготовката на тръжната документация, проектните работи, както и местните данъци, такси и мита, свързани с доставките на оборудването.
Източник: Дневник (26.04.2002)
 
До 1 май мениджърският екип на "Химко" ще подпише меморандум с Булгаргаз и НЕК за 10-годишно разсрочено изплащане на задълженията си, които съответно са 52 млн. лв към “Булгаргаз” и 30 млн. лева към НЕК без лихвите. Това каза Валентин Димитров, представител на мажоритарния собственик на “Химко” кипърската фирма "A.V.S.T" и председател на Българската асоциация на торовата индустрия /БАТИ/. Изпълнителният директор на “Булгаргаз” потвърди, че преговорите предстоят. Ръководството на врачанския завод търси и банков заем, срещу който ще ипотекира амонячни цистерни. Димитров отказа да назове банките, с които се водят преговори и размера на заема. Очаква се към 20 май да започне производство на карбамид за вътрешния пазар, а от 1 юни и за Сърбия, когато ще паднат митата за внос на български стоки, каза още Димитров. Има напредък и в разговорите с министерството на енергетиката за намаляване цените на природния газ, обясни той. Според него реалистичната цена на суровината е 80 долара или 180 лева за 1000 куб.м. природен газ. Шефът на “Булгаргаз” обаче отрече възможността за намаляване на цените защото това би довело до намалявено на приходите на дружеството и невъзможност да изпълни инвестиционната си програма. Сега тя е 135 долара при себестойност на карбамида, който е основното производство на “Химко” - 150 долара за тон. Ръководствата на завода и на БАТИ смятат, че намалението на природния газ няма да се отрази негативно на бюджета, а напротив - при пълно натоварване на мощностите на трите торови завода приходите ще се увеличат, посочи Димитров. Той съобщи, че Той изрази оптимизъм, че Министерството на икономиката ще въведе защитни мита за вносния карбамид, както направи за амониевата селитра. Димитров обясни, че производството на карбамид не беше възстановено на 8 април, както декларира тогава ръководството, защото гръцка фирма се е отказала от поръчката си за амоняк поради високата му цена. За вътрешния пазар били заявени само 3000 т. карбамид, които могат да се произведат за пет дни, допълни той.
Източник: Пари (29.04.2002)
 
РЕШЕНИЕ № 2043-П от 16 април 2002 г. На основание чл. 1, ал. 2, т. 2, чл. 4, ал. 1, чл. 32, ал. 3, т. 1 и чл. 35 ЗПСК, чл. 1, ал. 2, т. 3, чл. 2 и 3 от Наредбата за търговете във връзка с т. 27 от Решение № 1234 от 17.Х.2001 г. на Агенцията за приватизация за откриване на процедура за приватизация на ВЕЦ "Топлика", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София, и протоколно решение № 2510 от 16.IV.2002 г. на изпълнителния съвет Агенцията за приватизация реши: 1. Продажбата на ВЕЦ "Топлика", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София (наричана по-нататък за краткост "обособената част"), да се извърши чрез търг с явно наддаване. 2. Началната тръжна цена е в размер 400 000 лв. 3. Начин на плащане на цената - цялата цена се заплаща чрез банков превод по сметка на Агенцията за приватизация. Сроковете за извършване на плащането са посочени в проектодоговора за продажба на ВЕЦ "Топлика", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София, неразделна част от тръжната документация. 4. Правото на собственост върху обособената част се прехвърля на купувача по силата на приватизационния договор. Условие за прехвърляне на собствеността е купувачът да е извършил окончателното заплащане на покупната цена ведно с евентуално начислените лихви за забава. 5. Тръжната документация се закупува в Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, стая 605, в срок до 28.V.2002 г. до 17 ч. и 30 мин. българско време. Цената на тръжната документация е 1000 лв. и се заплаща в касата на Агенцията за приватизация преди получаването й. 6. Предложенията на участниците в търга се подават в стая 209 - обща канцелария на Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, в срок до 3.VI.2002 г. до 16 ч. българско време. 7. Депозитът за участие е в размер 40 000 лв. и се превежда по банковата сметка на Агенцията за приватизация, посочена в тръжната документация, до изтичане на срока за подаване на предложения. 8. Търгът ще се проведе на 3.VI.2002 г. от 16 ч. българско време в сградата на Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29. 9. В случай че на търга не се яви кандидат, той ще се проведе повторно на третия ден след датата на провеждане на първоначалния търг от 16 ч. в сградата на Агенцията за приватизация. 10. Оглед на обособената част може да се извърши всеки работен ден до датата на провеждане на търга след закупуване на тръжна документация и след представяне в дружеството на удостоверение за право на извършване на оглед, издадено от Агенцията за приватизация. 11. Утвърждава тръжната документация и проекта на договор за продажба на ВЕЦ "Топлика", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София. За изпълнителен директор: Ил. Василев
Източник: Държавен вестник (29.04.2002)
 
РЕШЕНИЕ № 2040-П от 15 април 2002 г. На основание чл. 1, ал. 2, т. 2, чл. 3, ал. 3, т. 3, чл. 4, ал. 1, чл. 32, ал. 3, т. 1 ЗПСК, чл. 1, ал. 2, т. 3, чл. 2 и 3 от Наредбата за търговете във връзка с т. 12 от Решение № 1234 от 17.Х.2001 г. на Агенцията за приватизация за откриване на процедура за приватизация на ВЕЦ "Черни Осъм", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София, и протоколно решение № 2502 от 15.IV.2002 г. на изпълнителния съвет Агенцията за приватизация реши: 1. Продажбата на ВЕЦ "Черни Осъм", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София (наричана по-нататък за краткост "обособената част"), да се извърши чрез търг с явно наддаване. 2. Началната тръжна цена е в размер 1 750 000 лв. Цената се оферира в левове и се заплаща съгласно изискванията на тръжната документация. 3. Начин на плащане на цената - цялата цена се заплаща чрез банков превод по сметка на Агенцията за приватизация. Сроковете за извършване на плащането са посочени в проектодоговора за продажба на ВЕЦ "Черни Осъм", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София, неразделна част от тръжната документация. 4. Правото на собственост върху обособената част се прехвърля в полза на купувача по силата на приватизационния договор. Условие за прехвърляне на собствеността е купувачът да е извършил окончателното заплащане на покупната цена ведно с евентуално начислените лихви за забава. 5. Тръжната документация се закупува в Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, стая 811, в срок до 28.V.2002 г. Цената на тръжната документация е 1000 лв. и се заплаща в касата на Агенцията за приватизация преди получаването й. 6. Предложенията на участниците в търга се подават в стая 209 - обща канцелария на Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, в срок до 3.VI.2002 г. до 13 ч. 7. Депозитът за участие е в размер 100 000 лв. и се превежда по банковата сметка на Агенцията за приватизация, посочена в тръжната документация, до изтичане на срока за подаване на предложения. 8. Търгът ще се проведе на 3.VI.2002 г. от 13 ч. в сградата на Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29. 9. В случай че на търга не се яви кандидат, той ще се проведе повторно на третия ден след датата на провеждане на първоначалния търг от 14 ч. в сградата на Агенцията за приватизация. 10. Оглед на обособената част може да се извърши всеки работен ден до датата на провеждане на търга след закупуване на тръжна документация и след представяне в дружеството на удостоверение за право на извършване на оглед, издадено от Агенцията за приватизация. 11. Утвърждава тръжната документация и проекта на договор за продажба на ВЕЦ "Черни Осъм", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София. За изпълнителен директор: Ил. Василев
Източник: Държавен вестник (29.04.2002)
 
До средата на 2002 г. ще бъде създадена работна група от представители на "Булгаргаз" и националната газова компания на Турция "БОТАШ" за проучване на възможностите за транзитиране на газ от Турция през България. Това съобщи министърът на енергетиката и енергийните ресурси Милко Ковачев при завръщането си от тридневно посещение в Турция. Министър Ковачев потвърди, че през месец май ще бъде завършен втория 400-киловолтов електропровод между България и Турция. Първият такъв далекопровод е изграден през 1975 г. Милко Ковачев беше на тридневно посещение в Анкара и Истанбул по покана на турския министър на енергетиката и природните ресурси Зеки Чакан. В българската делегация участваха изпълнителният директор на "Булгаргаз" Кирил Гегов и изпълнителният директор на НЕК Васил Анастасов.
Източник: БТА (08.05.2002)
 
Врачанското електроснабдяване опрости на местната община натрупания дълг от 205 960 лева за консумиран ток. Борчът е зачеркнат заради решение на ОбС да предостави на Енергото 4 трафопоста на същата пазарна стойност. За първи път в отношенията между градската управа и енергоснабдителното дружество се прилага системата дълг срещу собственост. Според съветниците от местния парламент така ще отпадне задължението на общината да се грижи за поддръжката на трафопостовете, която ще бъде поета от Електроснабдяване.
Източник: Монитор (08.05.2002)
 
Комисия ще координира отношенията на "Кремиковци" с държавните компании кредитори на завода - НОИ, данъчните, митниците, НЕК, "Булгаргаз" и пристанищата Лом и Бургас. Председател на комисията ще бъде зам.-министърът на икономиката Никола Янков, а членове - зам.-министрите на финансите Гати ал-Джебури и на енергетиката Ангел Минев. Комисията ще организира преговорите между "Кремиковци" и кредитори по уреждане на задълженията на комбината.
Източник: Стандарт (09.05.2002)
 
Агенцията за приватизация на основание § 11, ал. 2 ЗППДОбП обявява, че са сключени следните сделки през февруари и март 2002 г.: II. Сделки по чл. 33: ВЕЦ "Попина лъка", ВЕЦ "Лиляново" и ВЕЦ "Сандански", обединени в каскада "Санданска Бистрица", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София, продадени на "Енерго - Про България" - АД, за 33 057 000 щ. д., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора; 50% от цената чрез държавни дългосрочни облигации, емитирани по вътрешния/външния дълг на страната и/или с инвестиционни бонове и/или с други разрешени от закона платежни средства в срок до 30 календарни дни; за 3 години: да направи инвестиции в размер 10 940 000 лв.; да запази средносписъчния брой на заетите - 32 души; за периода на целия експлоатационен срок на съоръженията да не извършва или да не допуска да бъде извършена промяна на функционалното и технологичното предназначение на обособената част.
Източник: Държавен вестник (10.05.2002)
 
Агенцията за приватизация (АП) обяви публични търгове с явно наддаване за продажбата на три водноелектрически централи, които са обособени части от Националната електропреносна компания. Това са ВЕЦ "Разлог" (с начална тръжна цена от 412 хил. лв.), ВЕЦ "Черни Вит" (с начална цена от 250 хил. лв.) и ВЕЦ "Леденик" (с начална цена от 46 хил. лв.). Цената и на трите централи ще се плаща изцяло в брой като 50% в деня на подписването на сделката, а останалата сума - до 15 календарни дни след това.
Източник: Дневник (14.05.2002)
 
Агенцията за приватизация /АП/ обяви, че ще продаде на публичен търг с явно наддаване каскада "Копринка", обособена част от "НЕК" ЕАД. В каскадата влизат две водноелектрически централи - ВЕЦ "Стара Загора" с мощност 22,4 MW и ВЕЦ "Копринка" с мощност от 7 MW. Началната тръжна цена на каскадата е 8,2 милиона лева, а стъпката на наддаване - 100 хиляди лева. Депозитът за участие в търга е 500 хиляди лева. Наддаването ще се състои на 30-ия ден от обнародване на решението на АП в Държавен вестник. Цената на тръжната документация е 1500 лева и се закупува в срок до 25 календарни дни от датата на обнародването. Постигната на търга цена за каскадата ще се плати изцяло в брой, не по-малко от 50 на сто - в деня на подписване на договора, а останалото - до 20 календарни дни след това, се казва в решението на АП
Източник: БТА (16.05.2002)
 
Правителството създаде комисия за координиране на взаимоотношенията на Кремиковци АД с държавните кредитори. Тя ще осъществява взаимодействието и ще организира преговорите за уреждане на дълговете на дружеството. Сред най-големите кредитори на Кремиковци АД са НОИ, Главна данъчна дирекция, агенция Митници, Булгаргаз, НЕК, БДЖ и др.
Източник: Пари (17.05.2002)
 
Затварят 26 хотела в Слънчев бряг Божидар Божков Дирекцията за строителен контрол в Бургас нареди затварянето на 26 хотела в Слънчев бряг. Причината е, че строежът им е бил незаконен. Заповедта носи подписа на шефката на бургаската дирекция арх. Веселина Драганова, съобщи изпълнителният директор на "Слънчев бряг" АД Малина Бакалова. Дирекцията е поискала от НЕК и ВиК да спрат електрозахранването и подаването на вода към обектите, за да не могат те да работят до изтичането на последния срок за приключване на строителството в комплекса - 30 май. Всичките 26 хотела са достроявани тази година и изграждането им е почти приключило. Предстоят само някои довършителни работи. Според дирекцията обаче техните собственици или все още не са закупили земята под тях, или не разполагат с пълен комплект документи за собственост и законност на строителството. Дирекцията е проверила общо 70 хотела в комплекса и във всички от тях е намерила нарушения, но са санкционирани само 26. Междувременно Министерството на регионалното развитие и благоустройството започна проверка как е бил отдаден Северният плаж в Слънчев бряг.
Източник: Сега (17.05.2002)
 
АГЕНЦИЯ ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯРЕШЕНИЕ № 2057-П от 11 май 2002 г. На основание чл. 1, ал. 2, т. 2, чл. 4, ал. 1, чл. 31, чл. 32, ал. 3, т. 1, § 13, ал. 2 ЗПСК, Наредбата за търговете, т. 26 от решение № 1234 от 17.Х.2001 г. за откриване на процедура за приватизация на ВЕЦ "Разлог", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София, и протоколно решение № 2605 от 11.V.2002 г. на изпълнителния съвет Агенцията за приватизация реши: 1. Продажбата на ВЕЦ "Разлог", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София (наричана по-нататък за краткост "обособената част"), да се извърши чрез публичен търг с явно наддаване. 2. Началната тръжна цена е 412 000 лв. Цената се оферира в левове и се заплаща съгласно изискванията на тръжната документация. 3. Начин на плащане на цената - цялата цена се заплаща чрез банков превод по сметка на Агенцията за приватизация, указана в тръжната документация. 4. Срок за плащане на цената - определен в тръжната документация и проектодоговора за продажба на обособената част. 5. Правото на собственост върху обособената част се прехвърля на купувача по силата на приватизационния договор. Условие за прехвърляне на собствеността е купувачът да е извършил окончателното заплащане на цената ведно с евентуално начислените лихви за забава. 6. Тръжната документация се закупува в Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, стая 712, в срок до 24.VI.2002 г. Цената на тръжната документация е 1000 лв., която се заплаща в касата на Агенцията за приватизация преди получаване на документацията. 7. Предложенията на участниците в търга се подават в стая 209 - обща канцелария на Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, в срок до 27.VI.2002 г., до 14 ч. българско време. 8. Депозитът за участие е 40 000 лв. и се превежда по банковата сметка на Агенцията за приватизация, указана в тръжната документация, до изтичане на срока за подаване на предложения. 9. Търгът ще се проведе на 27.VI.2002 г. в 14 ч. българско време в сградата на Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29. 10. В случай че на търга не се яви кандидат, той да се проведе повторно на третия ден след датата на провеждане на първоначалния търг в 14 ч. в сградата на Агенцията за приватизация. 11. Оглед на обособената част може да се извърши всеки работен ден до деня на провеждане на търга след закупуване на тръжна документация и представяне в дружеството на удостоверение за право на извършване на оглед, издадено от Агенцията за приватизация. 12. Утвърждава тръжната документация и проектодоговора за продажба на ВЕЦ "Разлог", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София. Изпълнителен директор: Ап. Апостолов
Източник: Държавен вестник (28.05.2002)
 
Областният управител на област Търговище, на основание чл. 149, ал. 4 ЗУТ съобщава на заинтересуваните лица за издадено на основание чл. 148, ал. 3 ЗУТ разрешение за строеж № 1 от 23.IV.2002 г. на НЕК - ЕАД, П "Мрежи високо напрежение", Ел. преносен район Шумен - подрайон Търговище, за строеж: "Рехабилитация на ВЛ 110 kV извод "Росина" п/ст "Попово" - п/ст "Търговище 1" - III етап, от ст. № 36 до ст. № 77". Разрешението за строеж може да бъде обжалвано по реда на чл. 215, ал. 1 ЗУТ.
Източник: Държавен вестник (28.05.2002)
 
РЕШЕНИЕ № 2058-П от 11 май 2002 г. На основание чл. 3, ал. 3, т. 3, чл. 4, ал. 1 и чл. 32, ал. 3, т. 1 ЗПСК, чл. 1, ал. 2, т. 3, чл. 2 от Наредбата за търговете, т. 20 на решение № 1234 от 17.Х.2001 г. за откриване на приватизационна процедура и протоколно решение № 2610 от 11.V.2002 г. на изпълнителния съвет Агенцията за приватизация реши: 1. Продажбата на ВЕЦ "Леденик", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София (наричана по-нататък за краткост "обособената част"), да се извърши чрез публичен търг с явно наддаване. 2. Началната тръжна цена е 46 000 лв.; цената се оферира и заплаща в левове. 3. Начин на плащане на цената - цялата цена се заплаща чрез банков превод по сметката на Агенцията за приватизация, посочена в тръжната документация. 4. Срокът за плащане на цената е посочен в тръжната документация. 5. Правото на собственост върху обособената част се прехвърля след окончателното заплащане на покупната цена и евентуално начислените лихви за забава. 6. Тръжната документация се закупува в Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, стая 711, до 30-ия ден от датата на обнародване в "Държавен вестник" на решението. Цената на тръжната документация е 1000 лв. и се заплаща предварително в касата на Агенцията за приватизация, стая 202. 7. Предложенията на участниците в търга се подават в стая 209 - "Обща канцелария", на Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, в срок до 14 ч. на 35-ия ден от датата на обнародване в "Държавен вестник" на решението. 8. Депозитът за участие е 4600 лв. и се внася по банковата сметка на Агенцията за приватизация, посочена в тръжната документация, най-късно до изтичане срока за подаване на предложенията. 9. Търгът ще се проведе на 35-ия ден от датата на обнародване в "Държавен вестник" на решението в 14 ч. в сградата на Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29. 10. В случай че на търга не се яви кандидат, той ще се проведе повторно на третия ден след датата на провеждане на първоначалния търг в 14 ч. в сградата на Агенцията за приватизация. 11. Оглед на обособената част може да се извърши всеки работен ден до края на срока за приемане на офертите за участие в търга след закупуване на тръжна документация и представяне в обособената част на удостоверение за право на извършване на оглед, издадено от Агенцията за приватизация. Извършеният оглед се удостоверява от участника в търга с подписване на декларация за извършен оглед. 12. Утвърждава тръжната документация за продажба на ВЕЦ "Леденик", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София. Изпълнителен директор: Ап. Апостолов
Източник: Държавен вестник (28.05.2002)
 
РЕШЕНИЕ № 2059-П от 11 май 2002 г. На основание чл. 1, ал. 2, т. 2, чл. 3, ал. 3, т. 3, чл. 4, ал. 1, чл. 32, ал. 3, т. 1 ЗПСК, чл. 1, ал. 2, т. 3, чл. 2 и 3 от Наредбата за търговете във връзка с т. 9 на решение № 1234 от 17.Х.2001 г. за откриване на процедура за приватизация на ВЕЦ "Черни Вит", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София, и протоколно решение № 2611 от 11.V.2002 г. на изпълнителния съвет Агенцията за приватизация реши: 1. Продажбата на ВЕЦ "Черни Вит", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София (наричана по-нататък за краткост "обособената част"), да се извърши чрез търг с явно наддаване. 2. Началната тръжна цена е 250 000 лв. Цената се оферира в левове и се заплаща съгласно изискванията на тръжната документация. 3. Начин на плащане на цената - цялата цена се заплаща чрез банков превод по сметка на Агенцията за приватизация. Сроковете за извършване на плащането са посочени в проектодоговора за продажба на ВЕЦ "Черни Вит", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София, неразделна част от тръжната документация. 4. Правото на собственост върху обособената част се прехвърля в полза на купувача по силата на приватизационния договор. Условие за прехвърляне на собствеността е купувачът да е извършил окончателното заплащане на покупната цена ведно с евентуално начислените лихви за забава. 5. Тръжната документация се закупува в Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, стая 606, в срок до 21.VI.2002 г. Цената на тръжната документация е 1000 лв. и се заплаща в касата на Агенцията за приватизация преди получаване на документацията. 6. Предложенията на участниците в търга се подават в стая 209 "Обща канцелария" на Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, в срок до 28.VI.2002 г. до 13 ч. 7. Депозитът за участие е 50 000 лв. и се превежда по банковата сметка на Агенцията за приватизация, указана в тръжната документация, до изтичане на срока за подаване на предложения. 8. Търгът ще се проведе на 28.VI.2002 г. в 13 ч. в сградата на Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29. 9. В случай че на търга не се яви кандидат, той ще се проведе повторно на третия ден след датата на провеждане на първоначалния търг в 14 ч. в сградата на Агенцията за приватизация. 10. Оглед на обособената част може да се извърши всеки работен ден до датата на провеждане на търга след закупуване на тръжна документация и представяне в дружеството на удостоверение за право на извършване на оглед, издадено от Агенцията за приватизация. 11. Утвърждава тръжната документация и проекта на договор за продажба на ВЕЦ "Черни Вит", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София. Изпълнителен директор: Ап. Апостолов
Източник: Държавен вестник (28.05.2002)
 
Националната електропреносна компания (НЕК) кандидатства за износ на електроенергия за Албания и Черна гора, съобщи главният инженер и член на съвета на директорите на компанията Митьо Христозов. Неотдавна Албания обяви международен търг за внос на 150 мегавата. НЕК има оферти за износ от съседните електрокомпании и компании посредници и внимателно ще анализира предложенията, обясни той. Сега България изнася електроенергия за Турция между 600 и 800 мегавата според дългосрочния договор между двете страни. Около 240 мегавата е износът на ток за Гърция, който също беше договорен, след като НЕК спечели търг. Изнася се и за Македония.
Източник: Дневник (29.05.2002)
 
ENELPOWER е подал молба за продължаване на срока на меморандума за разбирателство с НЕК за анализ и оценка на целесъобразността на проекта Горна Арда. Искането е заради недостатъчното време за проучване. Българската страна в лицето на НЕК обаче още не е взела решение дали да бъде удължен или не срокът по меморандума. Една от причините за удължаване на срока е, че меморандумът е с крайна дата 31 май, а общото събрание на акционерите в ХЕК Горна Арда е насрочено за 15 юни. Според турската компания Джейлан обаче продължаването на срока на Enelpower е свързано само с ограниченото време за подготовка на техническо предложение за Горна Арда.
Източник: Пари (30.05.2002)
 
Проектът за изграждане на каскада "Горна Арда" е осъществим. Този извод е на италианската компания "Енел пауър, която е кандидат за стратегически инвеститор по проекта, според представителството на фирмата в България. Компанията е готова с предпроектното проучване и е предала в Министерството на регионалното развитие и благоустройството доклада на 31 май. Тогава изтече срокът на Меморандума между италианската фирма, НЕК и МРРБ, до който "Енел" трябваше да е готова с проучването. Срокът на момерондума продължава до 31 юли. През това време на базата на проучването "Енел" и НЕК ще определят базовия модел, върху който проектът "Горна Арда" ще бъде разработен и реализиран, казаха от представителството на "Енел". До средата на този месец акционерите на ХЕК"Горна Арда" трябва да подготвят предложения за ускоряване на проекта, реши общото събрание на дружеството през април. В тях се очаква да бъде включен въпросът за участието на стратегически инвеститор.
Източник: БТА (04.06.2002)
 
"Кабел комерс" ООД София е новият собственик на ВЕЦ "Черни осъм" с мощност 2,05 мегавата, обособена част от НЕК. На търг с явно наддаване фирмата купи ВЕЦ-а за 4 милиона и 550 хиляди лева. В търга участваха 6 фирми, като предложения бяха подали 7, но в последния момент единият от кандидаткупувачите с писмо заяви, че се отказва от наддаването. Началната тръжна цена беше 1 милион и 750 хиляди лева, а стъпката на наддаване - 50 хиляди лева. Цената по сделката ще бъде платена изцяло в брой, като договорът трябва да бъде утвърден от Надзорния съвет на АП. Новият собстевник трябва да запази националното и технологичното предназначение до срока на годността на съоръженията. Това е първата ВЕЦ, която АП раздържавява на търг. По-късно днес на публичен търг с явно наддаване се очаква да бъде продадена и друга ВЕЦ - "Топлика". Тя е с по-малка мощност и началната цена за нея е 400 хиляди лева, а стъпката за наддаване 40 хиляди. На друг търг АП раздържави "Портови флот 99" във Варна за 4 милиона лева. Търгът бе спечелен от "Българска морска компания ПФ" от София. Тя придоби сто процента от капитала на варненското дружество. На публичен търг с явно наддаване фирмата вдигна цената до 4 милиона лева от 3 милиона и половина, като стъпката на наддаване беше 100 хиляди лева. Цената по сделката ще бъде платена изцяло в брой. "Портови флот 99" извършва маневриране и обслужване на кораби, занимаващи се с разтоварни работи в района на пристанище Варна.
Източник: БТА (04.06.2002)
 
РЕШЕНИЕ № 2075-П от 30 май 2002 г. На основание чл. 1, ал. 2, т. 2, чл. 4, ал. 1, чл. 31, чл. 32, ал. 3, т. 1 и § 13, ал. 2 ЗПСК, Наредбата за търговете, т. 10 от Решение № 1234 от 17.Х.2001 г. за откриване на процедура за приватизация на ВЕЦ "Бели Вит", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София, и протоколно решение № 2699 от 30.V.2002 г. на изпълнителния съвет Агенцията за приватизация реши: 1. Продажбата на ВЕЦ "Бели Вит", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София (наричана по-нататък за краткост "обособената част"), да се извърши чрез публичен търг с явно наддаване. 2. Началната тръжна цена е 450 000 лв. Цената се оферира в левове и се заплаща съгласно изискванията на тръжната документация. 3. Начин на плащане на цената - цялата цена се заплаща чрез банков превод по сметка на Агенцията за приватизация, указана в тръжната документация. 4. Срок за плащане на цената - съгласно тръжната документация и проектодоговора за продажба на обособената част. 5. Правото на собственост върху обособената част се прехвърля на купувача по силата на приватизационния договор. Условие за прехвърляне на собствеността е купувачът да е извършил окончателното плащане на цената заедно с евентуално начислените лихви за забава. 6. Тръжната документацията се закупува в Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, стая 711, в срок до 25 календарни дни от датата на обнародване на решението в "Държавен вестник". Цената на тръжната документация е 1000 лв. и се заплаща в касата на Агенцията за приватизация преди получаване на документацията. 7. Предложенията на участниците в търга се подават в стая 209 "Обща канцелария" на Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, в срок до 30 календарни дни от датата на обнародване на решението в "Държавен вестник", до 14 ч. българско време. 8. Депозитът за участие е 45 000 лв. и се превежда по банковата сметка на Агенцията за приватизация, указана в тръжната документация, до изтичане на срока за подаване на предложения. 9. Търгът ще се проведе на 30-ия ден от датата на обнародване на решението в "Държавен вестник" в 14 ч. българско време в сградата на Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29. 10. В случай че на търга не се яви кандидат, той да се проведе повторно на третия ден след датата на провеждане на първоначалния търг в 14 ч. в сградата на Агенцията за приватизация. 11. Оглед на обособената част може да се извърши всеки работен ден до деня на провеждане на търга след закупуване на тръжна документация и представяне в дружеството на удостоверение за право на извършване на оглед, издадено от Агенцията за приватизация. Извършеният оглед се удостоверява от участника в търга с подписване на декларация за извършен оглед. 12. Утвърждава тръжната документация и проектодоговора за продажба на BEV "Бели Вит", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София. Изпълнителен директор: Ап. Апостолов
Източник: Държавен вестник (07.06.2002)
 
РЕШЕНИЕ № 2064-П от 15 май 2002 г. На основание чл. 1, ал. 2, т. 2, чл. 4, ал. 1, чл. 32, ал. 3, т. 1 и чл. 35 ЗПСК, чл. 1, ал. 2, т. 3, чл. 2 и 3 от Наредбата за търговете, т. 4 от Решение № 1234 от 17.Х.2001 г. за откриване на процедура за приватизация на ВЕЦ "Копринка" и ВЕЦ "Стара Загора", обединени в каскада "Копринка" - обособена част от "НЕК" - ЕАД, София, и протоколно решение № 2624 от 15.V.2002 г. на изпълнителния съвет Агенцията за приватизация реши: 1. Продажбата на ВЕЦ "Копринка" и ВЕЦ "Стара Загора", обединени в каскада "Копринка", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София (наричана по-нататък за краткост "обособената част"), да се извърши чрез търг с явно наддаване. 2. Началната тръжна цена е 8 200 000 лв. Цената се оферира в левове и се заплаща съгласно изискванията на тръжната документация. 3. Начин на плащане на цената - цялата цена се заплаща чрез банков превод по сметка на Агенцията за приватизация. Сроковете за извършване на плащането са посочени в проектодоговора за продажба на каскада "Копринка", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София, неразделна част от тръжната документация. 4. Правото на собственост върху обособената част се прехвърля на купувача по силата на приватизационния договор. Условие за прехвърляне на собствеността е купувачът да е извършил окончателното заплащане на цената заедно с евентуално начислените лихви за забава. 5. Тръжната документация се закупува в Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, стая 606, в срок до 25 календарни дни считано от датата на обнародване на това решение. Цената на тръжната документация е 1500 лв. и се заплаща в касата на Агенцията за приватизация преди получаване на документацията. 6. Предложенията на участниците в търга се подават в стая 209 "Обща канцелария" на Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, в срок до 30 календарни дни считано от датата на обнародване на решението, до 14 ч. българско време. 7. Депозитът за участие е 500 000 лв. и се превежда по банковата сметка на Агенцията за приватизация, указана в тръжната документация, до изтичане на срока за подаване на предложения. 8. Търгът ще се проведе на 30-ия ден считано от датата на обнародване на решението в 14 ч. българско време в сградата на Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29. 9. В случай че на търга не се яви кандидат, той да се проведе повторно на третия ден след датата на провеждане на първоначалния търг в 14 ч. в сградата на Агенцията за приватизация. 10. Оглед на обособената част може да се извърши всеки работен ден до деня на провеждане на търга след закупуване на тръжна документация и представяне в дружеството на удостоверение за право на извършване на оглед, издадено от Агенцията за приватизация. 11. Утвърждава тръжната документация и проектодоговора за продажба на каскада "Копринка", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София. Изпълнителен директор: Ап. Апостолов
Източник: Държавен вестник (07.06.2002)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ регистрира с решение от 7.II.2002 г. по ф. д. № 29869/91 промени за "Национална електрическа компания" - ЕАД, с държавно имущество: вписва увеличение на капитала от 39 678 117 лв. на 40 501 035 лв. чрез издаване на нови 822 918 поименни акции с номинална стойност 1 лв.; увеличението е извършено с непарична вноска - право на собственост върху недвижими имоти, на стойност 822 918 лв. Дружеството е с капитал 40 501 035 лв., разпределен в 40 501 035 акции с номинална стойност 1 лв.; вписва нов устав съгласно заповед № 268 от 22.ХI.2001 г. на председателя на Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси.
Източник: Държавен вестник (11.06.2002)
 
България не била изпълнила задълженията си по договора за ХЕК Горна Арда - с този мотив турската компания Джейлан е поискала отлагане на общото събрание, което трябваше да се състои на 15 юни, събота, съобщи неофициален източник. България не е посочила стратегическия инвеститор и сумата, която той ще вложи в изграждането на ХЕК Горна Арда. По този начин страната ни не е изпълнила своя ангажимент, твърди Джейлан. До редакционното приключване на броя официален коментар от българска страна не бе направен. Преговорите между НЕК и турската компания Джейлан продължиха два дни.
Източник: Пари (14.06.2002)
 
Проектът за ХЕК Горна Арда отново е на път да спре. Причината е ангажиментът, който българската страна е поела в междуправителственото споразумение с Турция от 1998 г. Според него, както и според устава на ХЕК Горна Арда ако една от двете страни не е съгласна с предложения инвеститор, може да предложи свой. Точно това направи турската компания Джейлан в изпреварващи срещи на 12 и 13 юни с ръководството на НЕК. Като част от предложението си за бъдещата роля и участието си по-нататък в проекта Горна Арда Джейлан Иншаат представи Айдениз Груп. С нея турската компания е формирала консорциум, наречен АСЕ, който да бъде главен изпълнител на проекта. Българската страна обаче ще трябва да изчака края на юли, когато италианската компания Enelpower трябва да каже точната цена за изграждането на каскадата.
Източник: Пари (17.06.2002)
 
НЕК настоява сръбската енергийна компания ЕPS да плати на страната ни трафика на ток за Гърция. От 3 месеца експерти на електропреносната компания са установили, че има техническо преразпределение на еленергията, която Румъния транзитира за Гърция през Сърбия и Македония. От НЕК обясниха, че не става въпрос за нелегален трафик, тъй като замерванията на входа и изхода веднага установявали наличието на този трафик. Около 40% от транзита за Гърция преминавал през страната ни. Договорът между Румъния и Гърция бил сключен в началото на октомври и е в сила до края на 2003 година. Подстанциите се намират на Железни врата. Оттам тръгва трафикът през Сърбия и Македония за Гърция, а втора подстанция го насочва през страната ни при Козлодуй с изход Благоевград. Въпреки че сърбите засега не искат да платят тези 40% от трафика, който минава през страната ни, ние не можем да го спрем, категорични бяха от НЕК. Причината е, че страната ни също изнася по 200 мегавата за Гърция и Македония. Ако дръпнем шалтера при Благоевград, ще бъде спрян и нашият трафик, категорични са от НЕК. Енергетиците настояват за създаване на правила за транзит за Балканския регион. До този момент такива няма, заявиха от НЕК. Днес началникът на Централно диспечерско управление към електропреносната компания ще представи на изпълнителния директор на НЕК Васил Анастасов доклад за транзитираните количества ток през територията на България.
Източник: Стандарт (18.06.2002)
 
Над два милиона лева печалба реализира ТЕЦ "Марица 3" ЕАД-Димитровград за петте месеца на тази година. Отчисленията на топлоцентралата за данъци и осигуровки през този период са 3 500 000 лева, съобщава регионалният седмичен вестник "Тракия 21век". Изданието припомня, че в началото на 2000 г. електроцентралата беше предвидена за затваряне като стара и нерентабилна. Отделянето от НЕК през юли същата година стана повратен момент за дружеството. Тогава започна икономическият подем в централата, стана възможно и отделянето на средства от производството за инвестиции. През миналата година ТЕЦ "Марица 3" произведе 302 милиона киловатчаса. Успяхме да свалим цената на активната електроенергия от 0,46 лв. за киловатчас на 0,41 лв., съобщава директорът на електроцентралата Янко Янков пред репортер на вестника. Според него единствено тяхното дружество и АЕЦ са успели да намалят цената на тока, останалите са я запазили или повишили.
Източник: БТА (20.06.2002)
 
Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) ще реши дали да издаде лиценз на смесеното дружество между американската компания AES и НЕК, което ще строи два нови блока в ТЕЦ”Марица изток 1” на закрито заседание на 28 юли, съобщи председателят на ДКЕР проф. Константин Шушулов. Модернизацията на “Марица изток” 1”ще струва 680 млн. долара, а финансирането трябва да бъде осигурено от AES. На заседанието си миналия месец комисията отказа да даде лиценз на смесеното дружество. Причината е, че от AES, не са предоставили документи по споразумението за съфинансиране на проекта с германската компания “Алстом”, припомни проф. Шушулов. След като бъдат осигурени парите за модернизацията на “Марица изток” 1, AES ще придобие 88% от акциите в смесеното дружество с НЕК, което ще експлоатира блоковете в централата през следващите 15 г. Споразумението с щатските компании AES и “Ентърджи” за модернизацията на ТЕЦ “Марица изток” 1 и 3 бе одобрено от кабинета “Костов” в края на май 2001 г. То ще влезе в сила, след като двете компании осигурят парите за двата проекта на обща стойност 1,3 млрд. долара, припомниха от министерството на енергетиката. Според предварителните разчети, токът от двете централи ще поскъпне с около 10%, след модернизацията на блоковете им.
Източник: Монитор (24.06.2002)
 
Националната електрическа компания (НЕК) досега е изхарчила около 14-15 млн. лева за проекта "Горна Арда". Нашите съдружници от "Джейлан" досега са дали само 300 000 лева за дяловия си капитал. Това съобщи вчера главният изпълнителен директор на електрокомпанията Васил Анастасов. Това е отбелязано в писмо, депозирано при вицепремиера Костадин Паскалев. То е отговор на пратено преди две седмици писмо от "Джейлан", в което турският холдинг хвърля цялата вина за бавенето на проекта на българската страна. Харчовете на НЕК досега са за прединвестиционни проучвания, строежа на пътя до първия язовир от каскадата, разходи по управление на проекта и смесеното дружество. Според шефа на НЕК в рамките на сключения между "Джейлан" и НЕК договор за създаване на смесеното дружество "ХЕК Горна Арда" няма възможност за елиминиране на турската фирма, освен ако тя не се съгласи да продаде акциите си по номинал.
Източник: Сега (24.06.2002)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ регистрира промени по ф. д. № 3553/2001 за "Атоменергопроект" - ООД: заличава като съдружници Иван Василев Хиновски, Борис Иванов Калчев и Валентин Петров Терзиев; вписва като съдружник Драгомир Добринов Илков; дружеството ще се управлява и представлява от управителя Виктор Георгиев Кирилов; вписва промени в дружествения договор, приети от общото събрание на съдружниците на 1.III.2002 г.
Източник: Държавен вестник (25.06.2002)
 
Хидроенергийната компания (ХЕК) "Горна Арда", създадена да подготви изграждането на едноименната каскада, може да бъде заличена от съдебните регистри. Това се закани вчера вицепремиерът Костадин Паскалев. В петък той ще внесе доклад за премиера Симеон Сакскобургготски с предложенията на Националната електрическа компания (НЕК), която е единият от акционерите в ХЕК. НЕК иска да изкупи акциите на другия акционер - турския "Джейлан холдинг". За пакета от 31,6% на "Джейлан" НЕК ще плати цена по номинал плюс 8% лихва. Ако турците не се съгласят, дружеството ще бъде прекратено. Според вицепремиера това няма да се отрази на българо-турските отношения. Докладът е изготвен в отговор на писмото на "Джейлан холдинг", които предлагат НЕК да изкупи дела им при условие, че те участват като изпълнители в консорциум с друга турска фирма - "Айдениз груп", и си запазят минимален дял в ХЕК "Горна Арда". Очаква се премиерът да поиска докладът на Паскалев да бъде внесен в Министерски съвет за обсъждане или да посочи конкретни стъпки за решаването на проблема, каза още Паскалев.
Източник: Стандарт (26.06.2002)
 
Благоевградският професионален спортен клуб "Старт" е новият собственик на ВЕЦ "Разлог". Цената на сделката е 1 372 000 лв. Мисля, че постигнахме разумна цена, централата има потенциал и нашата цел ще е да го развием, заяви след наддаването Румен Митов, изпълнителен директор на клуба. Митов е собственик на клуба заедно със Севдалина Митова. Отделно двамата имат и още по една фирма за търговия на едро с хранителни продукти. Спортният клуб има 50 хил. лв. капитал и е 100% частен. На търга с явно наддаване вчера в Агенцията за приватизация участваха 12 компании. Началната тръжна цена беше 412 хил. лв. със стъпка в наддаването от 30 хил. лв. Единият от участниците - "Реиж" ООД, не беше допуснат за участие, защото не беше представил оригинален платежен документ за внесен депозит. Наддаването не премина при идеална организация. Залата беше пълна с представители на кандидатите и председателката на тръжната комисия Невена Чурешка трудно се ориентираше кой точно наддава. След като беше обявена постигната цена от 1 342 000 лв., никой от кандидатите не даде повече. ВЕЦ-ът щеше да бъде вече обявен за продаден, когато един от участниците заяви, че ще продължи да наддава, но още при следващата стъпка се отказа и търгът беше спечелен от участник номер две - Професионален спортен клуб "Старт" АД - Благоевград, срещу 1 372 000 лв. ВЕЦ "Разлог" е обособена част от Националната електропреносна компания. Инсталираната мощност на централата е 800 киловата, а средното годишно производство на електроенергия е 1 857 698 киловатчаса. Сега в централата работят само трима души.
Източник: Дневник (28.06.2002)
 
НЕК - ЕАД, Предприятие "Мрежи високо напрежение" - София, на основание чл. 3 и 6 от Наредбата за търговете обявява търг с тайно наддаване с предмет - продажба на стенд за контрол на спирачки на автомобили (модел RH 30, производител FSR - Полша), в демонтирано състояние на основните агрегати и възли: 4 вала (спирачки), 2 ел. двигателя, 2 редукционни кутии, 2 бр. рами (метални конструкции), в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", София, бул. Джеймз Баучър 51, при следните условия: 1. Предмет на търга - продажба на стенд за контрол на спирачки на автомобили (модел RH 30, производител FSR - Полша), в демонтирано състояние на основните агрегати и възли: 4 вала (спирачки), 2 ел. двигателя, 2 редукционни кутии, 2 бр. рами (метални конструкции), в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", София, бул. Джеймз Баучър 51. 2. Вид на търга - с тайно наддаване. 3. Началната цена на предмета на търга е 1010 лв., без начислен ДДС. 4. Размерът на депозита е 100 лв. без начислен ДДС. 5. Начин на плащане на цената - чрез банков превод. 6. Търгът ще се проведе на 2.IХ.2002 г. от 14 ч. в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", бул. Джеймз Баучър 51, ет. 14, залата. 7. Ако на търга не се яви кандидат, той се смята за непроведен и се провежда повторен търг на 9.IХ.2002 г. от 14 ч. на същото място. 8. Цената на тръжната документация е 20 лв. без ДДС и може да бъде закупена всеки работен ден в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", бул. Джеймз Баучър 51, ет. 14, лице за контакти: Дамян Попов, тел. 63-21 (в. 518). Началният срок за продажба на документите е първият работен ден, следващ деня на обнародване на решението за провеждане на търга в "Държавен вестник". 9. Предложенията се подават пред комисията по търга в деня и часа, определен за начало на търга.
Източник: Държавен вестник (02.07.2002)
 
"Райтър" ЕООД от Велико Търново е новият собственик на ВЕЦ "Леденик" с мощност 0,08 мегавата, обособена част от НЕК, съобщи пресслужбата на Агенцията за приватизация /АП/. На търг с явно наддаване фирмата вдигна цената до 166 хиляди лева. Началната цена бе 46 хиляди лева, а стъпката на наддаване - 4 хиляди лева. В търга участваха още четири фирми. Цената по сделката ще бъде платена изцяло в брой. Купувачът развива външнотърговска, транспортна и консултантска дейност, ресторантьорство, хотелиерство и туризъм.
Източник: БТА (03.07.2002)
 
Надзорният съвет на Агенцията за приватизация /АП/ одобри договора за продажба на ВЕЦ "Черни Осъм" с мощност от 2,05 мегавата с купувача "Кабел комерс" ООД от София. Цената по сделката е 4,550 милиона лева ще бъде платена изцяло в брой, съобщи пресцентърът на агенцията. ВЕЦ "Черни Осъм" беше раздържавен чрез публичен търг с явно наддаване. Началната тръжна цена бе 1,7 милиона лева, а стъпката на наддаване - 50 хиляди лева.
Източник: БТА (04.07.2002)
 
Фирма Райтър ЕООД, собственост на великотърновския бизнесмен Огнян Костадинов, е класирана на първо място в търга с явно наддаване, обявен от АП за продажбата на ВЕЦ Леденик край Велико Търново. От петимата кандидат-купувачи Костадинов е предложил най-висока цена - 166 000 лв., при първоначална оферта 46 000 лв. и стъпка за наддаване 4000. ВЕЦ Леденик е обособена част от НЕК. Тя има капацитет 0.08 мВт и е една от петте малки водноелектрически централи, действащи на територията на Великотърновска област. Райтър ЕООД има предмет на дейност външна търговия, туризъм, транспорт и консултантска дейност. Собственикът на дружеството инж. Огнян Костадинов е съпруг на депутатката от НДСВ Марияна Костадинова.
Източник: Пари (08.07.2002)
 
"Енерго-Про България" спечели търга за каскада "Копринка", като вдигна цената до 16,2 млн. лв. Само преди месец дружеството купи и каскадата "Санданска Бистрица". В каскада "Копринка" влизат две водноелектрически централи - ВЕЦ "Стара Загора" (22,4 МВ) и ВЕЦ "Копринка" (7 МВ). Началната цена за каскадата беше 8,2 млн. лв. В наддаването участваха още "Миролио електрисити" - Сливен, и "Стил-93" - София.
Източник: Стандарт (09.07.2002)
 
Агенцията за приватизация подписа договора за продажба на ВЕЦ Топлика, обособена част от НЕК ЕАД, София, с Пирин ват ООД, София. Цената по сделката е 1.040 млн. лв. Купувачът се задължава да запази функционалното и технологичното предназначение на обекта до изтичане на срока на годност на съоръженията.
Източник: Пари (09.07.2002)
 
Варненската групировка ТИМ заема позиции и в енергетиката, след като участва с дъщерната си компания "Булхимекс", базирана в Германия, в търга за износа на ток на Националната електропреносна компания (НЕК). По този начин на вторичния пазар на електроенергия се появи нов играч с партньори в региона, заяви високопоставен служител на електрокомпанията. Търгът е за износ на 100 мегавата от юли до септември - сезонът, в които НЕК разполага с излишни мощности заради ниското потребление на електроенергия в страната. Базираната във Франкфурт на Майн компания "Булхимекс" е стопроцентова собственост на "Химимпорт", чийто собственик е ТИМ. Германската компания притежава и 8.19% от акциите на Централна кооперативна банка, която също се държи от ТИМ. "Булхимекс" през февруари 1997 г. получи разрешение от служебното правителство на Стефан Софиянски по договор с държавната тогава компания "Нефтохим" да изнесе в Югославия 3000 тона горива за Върховния комисариат за бежанците към ООН. Преди седмица на международен форум за глобализацията с участието на президента Георги Първанов групировката обяви, че излиза на светло и представи дейността си. ТИМ е собственик на винзавода в Сухиндол, верига от ресторанти, има бизнес в охранителната дейност и търговията с недвижими имоти. Тя притежава "Зърнени храни" АД и създаде консорциум за застрояване на крайбрежната алея във Варна, както и варненското предприятие "Елпром". Варненската групировка очаква да финализира сделката за закупуването на Добруджанска търговска банка.
Източник: Дневник (10.07.2002)
 
Публичен търг с явно наддаване за продажбата на ВЕЦ Жребчево, обособена част от НЕК ЕАД, София, обяви Агенцията за приватизация. Началната тръжна цена на обекта е 2.650 млн. лв., стъпката за наддаване - 50 хил. лв., а депозитът за участие - 250 хил. лв. Търгът ще се състои на 16 септември т. г. в сградата на АП. Цената на документацията е 1500 лв., като срокът й за закупуване е 11 септември. Цената на ВЕЦ Жребчево ще се плаща изцяло в брой - 50% в деня на подписване на договора, а останалото - до 15 календарни дни след това. Бъдещият собственик се задължава да не извършва промяна на функционалното и технологичното предназначение на обекта до изтичане срока на годност на съоръженията. Друг ангажимент е свързан с осигуряването на необходимите количества вода за приоритетните нужди на питейно-битовото и селскостопанското ползване, уточняват от АП.
Източник: Пари (10.07.2002)
 
Турското правителство подкрепя позицията на "Джейлан холдинг" по проекта "Горна Арда" се казва в писмо до премиера Симеон Сакскобургготски и министъра на енергетиката Милко Ковачев. На 12 юни от "Джейлан" обявиха, че са готови да продадат на НЕК акциите си от хидроенергийната компания. Условието им обаче е главен изпълнител на проекта да стане консорциум ACE, в който акционери са "Айдениз груп" и "Джейлан". Турското правителство потвърждава, че "Айдениз груп" е най-голямата компания в страната, специализирана в изграждането на хидромелиорационни проекти. В писмото пише също, че Турция продължава да спазва подписаното с България споразумение за изграждането на "Горна Арда", като продължава да купува ток само от нашата страна. От началото на април южната ни съседка е прекратила договорите си за доставка на електроенергия от Азербайджан и Грузия.
Източник: Стандарт (11.07.2002)
 
Френската банка "БНП Париба" най-вероятно ще бъде избрана от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) за консултант по приватизацията на седемте електроразпределителни дружества (ЕРП), съобщи източник от Агенцията за приватизация (АП). Банката е класирана на първо място от четирите компании, кандидати във финалната фаза на конкурса на АП и енергийното министерство. Засега няма официално и окончателно решение кой да е консултант, тъй като предстоят преговори с победителя, обясниха от агенцията. Договорът с консултанта ще е за една година и ЕБВР ще му плати около 1 млн. евро.
Източник: Дневник (12.07.2002)
 
НЕК - ЕАД, предприятие ВЕЦ група "Рила" - София, София 1700, бул. Симеоновско шосе 85, тел. 962-05-28; 62-28-87, факс 962-14-55, при условията на Наредбата за търговете обявява търг с тайно наддаване за отдаване под наем на магазинно помещение с площ 83 кв. м - Белово, ул. Юндола 16, начална цена - 250 лв. Търгът ще се проведе на 1.VIII.2002 г. в 10 ч. в административната сграда на предприятието - София, бул. Симеоновско шосе 85. До търга се допускат физически и юридически лица, регистрирани по ТЗ. Документи за участие в търга и внасяне на депозит в размер 10% от началната цена се приемат в административната сграда на предприятието - София, бул. Симеоновско шосе 85, в срок до 31.VII.2002 г. Справки и закупуване на документи - всеки работен ден от 8 до 12 ч. срещу заплащане на такса 10 лв. Оглед и внасяне на депозит - само след представен документ за закупена тръжна документация. Офертите се представят пред комисията в запечатан плик в деня на началния час на търга. При неявяване на кандидати се насрочва втори търг на 15.VIII.2002 г. в 10 ч., при същите условия и на същото място. Документи за участие: за закупена тръжна документация; за внесен депозит в размер 10% от първоначалната тръжна цена; за самоличност или фирмена регистрация; писмена молба за участие в търга. За контакти: тел.: 962-05-28 и 62-28-87, вътр. 132.
Източник: Държавен вестник (12.07.2002)
 
Агенцията за държавни вземания (АДВ) ще разпродава активи на "Кремиковци". Сред тях са апартаменти и сгради, върху които са наложени обезпечителни мерки. За това са се договорили собствениците на комбината и държавните фирми кредитори, съобщи зам.-министърът на икономиката Никола Янков. С парите ще се покрият старите задължения към кредиторите. От дружеството са се договорили за предварителни разплащания с най-големите от тях - НЕК, "Булгаргаз" и БДЖ. Представител на кредиторите вероятно ще влезе в управата на дружеството като прокурист.
Източник: Стандарт (15.07.2002)
 
Агенцията за приватизация подписа договор за продажба на ВЕЦ "Черни Вит" с габровската компания "Инструмент" ООД за 570 хил. лв. Мощността на централата е 0.36 мегавата. Началната тръжна цена беше 250 хил. лв. Купувачът се задължава да не извършва промяна на функционалното и технологично предназначение на обособената част от срока на годност на съоръжението, както и да не извършва разпоредителни сделки освен с разрешение на АП или друг орган с право на това. "Инструмент" развива външнотърговска дейност, внос и износ, хотелиерска, туристическа и рекламна дейност.
Източник: Дневник (16.07.2002)
 
Турското правителство постави въпроса за изпълнение на междуправителствено споразумение за износ на електроенергия и участие на турски компании в инфраструктурни проекти у нас, съобщи източник от енергийното министерство. Министърът на енергетиката Милко Ковачев и вицепремиерът Костадин Паскалев са получили писмо от турския вицепремиер Месут Йълмаз. В него се напомня, че турската електрическа компания ТЕАШ купува електроенергия от НЕК, но общите инфраструктурни проекти като каскадата "Горна Арда" и магистрала"Марица" още не са започнати. Турската страна предлага строителството на обектите да се финансира от печалбата на НЕК, получена от износа на електроенергия. Подобно беше искането на турския холдинг "Джейлан", който трябваше да финансира и строи каскадата "Горна Арда".
Източник: Дневник (16.07.2002)
 
Агенцията за приватизация /АП/ е обявила "Погледец - Лесенинест" ЕООД -Разлог за спечелил търга с явно наддаване за продажбата на ВЕЦ "Разлог", обособена част от "НЕК"ЕАД - София. Договорът за продажбата на ВЕЦ-а трябва да бъде сключен в 14 -дневен срок от датата на уведомяване на купувача, информират от АП. " Погледец - Лесенинест" ЕООД -Разлог е вторият класиран кандидат в търга с оферта 1 342 000лв. Първият класиран - "Старт" АД -Благоевград, не е представил декларация за произхода на средствата си и не се е явил на подписването на приватизационния договор. Цената по сделката ще бъде платена в изцяло в брой като 50 на сто се плащат в деня на подписване на договора, а останалата част - до 15 календарни дни. Началната тръжна цена е била 412 000лв., а стъпката на наддаване - 30 000лв., припомнят от АП.
Източник: БТА (18.07.2002)
 
Националната електрическа компания беше приета за пълноправен член на SUDEL. Това е решението на изпълнителния комитет на организацията от началото на месеца. SUDEL е регионална група на Обединената европейска електропреносна система /UCTE/ за Югоизточна Европа. Нейни пълноправни членове са Австрия, Гърция, Италия, Македония, Унгария, Югославия и др. НЕК ЕАД кандидатства за пълноправен член в организацията от 1997 г. От 2 март м. г. беше със статут на наблюдател, а след това е извънреден член, казаха от централата на електрическата компания. SUDEL е основана на 22 април 1964 г. като регионална група на UCTE за Югоизточна Европа. Основните задачи, които SUDEL в момента изпълнява, са свързани с техническото сътрудничество между членовете за поддържане на сигурна синхронна работа на системата, осигуряване равнопоставеност на регионалния пазар на електроенергия, въвеждане на вътрешен електроенергиен пазар в съответствие с Директива 96/92 на ЕС и други
Източник: Пари (18.07.2002)
 
Агенцията за приватизация подписа договора за продажба на ВЕЦ "Леденик" /0,08 мегавата/, обособена част от "НЕК" ЕАД - София, с "Райтър" ЕООД, Велико Търново,съобщиха от пресслужбата на агенцията. Цената по сделката е 166 000 лева и ще бъде платена изцяло в брой, като не по-малко от 50 на сто в деня на подписване на договора, а останалата част - до 15 календарни дни. Началната тръжна цена беше 46 000 лева, а стъпката на наддаване - 4000 лева. "Райтър" ЕООД - Велико Търново, се задължава да не извършва промяна на функционалното и технологичното предназначение на обособената част до срока на годност на съоръжението, както и да не извършва разпоредителни сделки, освен с разрешението на АП или друг оправомощен орган. Дружеството развива външнотърговска, транспортна и консултантска дейност, ресторантьорство, хотелиерство и туризъм.
Източник: БТА (19.07.2002)
 
РЕШЕНИЕ № 2087-П от 9 юли 2002 г. На основание чл. 1, ал. 2, т. 2, чл. 4, ал. 1, чл. 32, ал. 3, т. 1 и чл. 35 ЗПСК, чл. 1, ал. 2, т. 3, чл. 2 и 3 от Наредбата за търговете във връзка с т. 24 на Решение № 1234 от 17.Х.2001 г. за откриване на процедура за приватизация на ВЕЦ "Жребчево", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София, и протоколно решение № 2902 от 9.VII.2002 г. на изпълнителния съвет Агенцията за приватизация реши: 1. Продажбата на ВЕЦ "Жребчево", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София, (наричана по-нататък за краткост "обособената част"), да се извърши чрез търг с явно наддаване. 2. Началната тръжна цена е 2 650 000 лв. 3. Начин на плащане на цената - цялата цена се заплаща чрез банков превод по сметка на Агенцията за приватизация. Сроковете за извършване на плащането са посочени в проектодоговора за продажба на ВЕЦ "Жребчево", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София, неразделна част от тръжната документация. 4. Правото на собственост върху обособената част се прехвърля на купувача по силата на приватизационния договор. Условие за прехвърляне на собствеността е купувачът да е извършил окончателното заплащане на цената заедно с евентуално начислените лихви за забава. 5. Тръжната документация се закупува в Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, стая 605, в срок до 11.IХ.2002 г. до 17 ч. и 30 мин. българско време. Цената на тръжната документация е 1500 лв. и се заплаща в касата на Агенцията за приватизация преди получаване на документацията. 6. Предложенията на участниците в търга се подават в стая 209 - "Обща канцелария", на Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, в срок до 16.IХ.2002 г. до 14 ч. българско време. 7. Депозитът за участие е 250 000 лв. и се превежда по банковата сметка на Агенцията за приватизация, указана в тръжната документация, до изтичане на срока за подаване на предложения. 8. Търгът ще се проведе на 16.IХ.2002 г. в 14 ч. българско време в сградата на Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29. 9. В случай че на търга не се яви кандидат, той да се проведе повторно на трети ден след датата на провеждане на първоначалния търг в 14 ч. в сградата на Агенцията за приватизация. 10. Оглед на обособената част може да се извърши всеки работен ден до деня на провеждане на търга след закупуване на тръжна документация и представяне в дружеството на удостоверение за право на извършване на оглед, издадено от Агенцията за приватизация. 11. Утвърждава тръжната документация и проектодоговора за продажба на ВЕЦ "Жребчево", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София. Изп. директор: Ап. Апостолов
Източник: Държавен вестник (19.07.2002)
 
Агенцията за приватизация (АП) подписа договора за продажба на ВЕЦ "Бели Вит" (0.24 МВ), обособена част от НЕК, с ЕТ "Елкомерс-Красимир Николов"-Монтана. Цената по сделката е 450 хиляди лева, колкото беше и началната цена. Новият собственик се задължава да не извършва промяна на функционалното и технологично предназначение на обособената част до срока на годност на съоръжението.
Източник: Дневник (24.07.2002)
 
Петнадесет дружества с годишна консумация по-голяма от сто гигаватчаса ще могат да сключват директни договори с производители от 2003 г., съобщи началникът на отдел "Подготовка за либерализация на пазара" в Националната електропреносна компания (НЕК) Пламен Попов. От директните договори ще могат да се възползват металургичният комбинат "Кремиковци", трите големи химически завода, столичната "Топлофикация", ОЦК-Кърджали, "Юмикор", БДЖ, мините и "Солвей Соди"-Девня. Годишното им потребление е 35 млрд. киловатчаса и се равнява на около 15% от общото в страната. Задължително условие за сключването на договорите обаче е компаниите да не са длъжници на НЕК и на електроразпределителните дружества, което практически значително ще стесни кръга на привилегированите потребители. Въпреки това предварителните оценки сочат, че директните договори между потребители и производители ще позволят 16-17% отваряне на пазара на електроенергия. Държавната комисия за енергийно регулиране прие наредба за условията и реда за достъп на привилегировани, както и независими потребители до електропреносната мрежа още през април. Тя не може да се прилага обаче, тъй като не са готови търговските и техническите правила за електроенергийния пазар. Комисията и енергийното министерство твърдят, че ще разработят правилата до септември. В същото време ДКЕР ще определя всяка година мощностите, които ще могат да ползват привилегированите потребители чрез директни договори. Първоначално поевтиняването на електроенергията ще е незначително, но отварянето на пазара и наличието на конкуренция ще доведе до по-голямо намаление, прогнозират експертите от министерството на Милко Ковачев. "Приветстваме подобно решение, годишно БДЖ харчи по 40 милиона лева за електроенергия", заяви изпълнителният директор на дружеството Владимир Дунчев. От "Юмикор" също подкрепиха предложението на енергийното министерство. Високата цената на тока за промишлените потребители прави продукцията им неконкурентна. По данни на енергийното министерство българската промишленост изразходва десет пъти повече електроенергия в сравнение със средните данни за западноевропейската. Намеренията на ведомството на Милко Ковачев са до 2007 г. отварянето на пазара да достигне до 34%. Тогава 1200 потребители ще бъдат в положението на привилегировани, обясни Попов. Енергийното министерство обмисля в бъдеще да бъде създадено ново дружество, което ще се отдели от НЕК и ще се заминава с чисто търговска дейност. Първоначално ще бъде въведено счетоводство за търговската дейност, което ще се отдели от дейността на Централното диспечерско управление на НЕК. Освен подписването на двустранни договори ще бъде създаден и пазар на балансираща енергия. Това означава, че в случай на по-голямо потребление "Кремиковци" например може да купи електроенергия от други централи. Холдингова структура на производители ще може по-добре да работи в условия на конкуренция при отваряне на пазара отколкото отделните участници, твърдят експертите. Това поставя въпроса доколко отделянето на седемте електроразпределителни дружества от НЕК преди две години е било достатъчно ефективно. В Германия например 11 производители се обединиха в холдингова структура и на пазара има вече четири големи играча. Централното диспечерско управление на НЕК ще прогнозира графиците за работа на централите и ще урежда цената в случай, когато потребителите търсят балансираща енергия. Специалистите смятат, че в бъдеще в рамките на региона ще бъде създадена енергийна борса, на която ще се уреждат доставките ден за ден. Тя ще позволи по-бързо сключване на двустранните договори между производители и потребители и формиране на по-гъвкав пазар. Подготовката за либерализацията на пазара у нас обаче изглежда закъсняла на фона на съседните страни. Приемането на нормативни документи в тази насока се забави с повече от година. Румъния и Гърция вече либерализираха пазара си. Според експерти отварянето на българския енергиен пазар ще зависи от сроковете за спиране на малките блокове в АЕЦ "Козлодуй". При този процес ще бъде приложен "моделът на регулиран достъп", който е широко разпространен в Германия. Моделът на "единствен купувач" в сегашния Закон за енергетика вече не се прилага в евросъюза. В бъдеще като основни производители на електроенергия в страната ще останат ТЕЦ "Марица изток" 1 и 3, които произвеждат около 40% от електроенергията, и АЕЦ "Козлодуй". Водноелектрическите централи, които сега са в структурата на НЕК, ще заемат своето място като производители на "балансираща енергия".
Източник: Дневник (24.07.2002)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ регистрира с решение от 29.III.2002 г. по ф. д. № 29869/91 промени за "Национална електрическа компания" - ЕАД: вписва увеличение на капитала с непарична вноска в размер 2 517 253 лв. - от 40 501 035 лв. на 43 018 288 лв., чрез издаване на нови 2 517 253 бр. поименни акции с номинална стойност 1 лв.; дружеството е с капитал 43 018 288 лв., разпределен в 43 018 288 поименни акции с номинална стойност 1 лв.; вписва изменения и допълнения в устава съгласно заповед № 631 от 29.ХII.2001 г. на министъра на енергетиката и енергийните ресурси.
Източник: Държавен вестник (26.07.2002)
 
Надзорният съвет на Агенцията за приватизация одобри договора за продажба на каскада "Копринка", обособена част от "НЕК" ЕАД, София с "Енерго - Про България" АД, София. Цената по сделката е 16 200 000 лв. И ще бъде платена изцяло в брой по следния начин - 50% - в деня на подписване на договора, а останалата част до 20 календарни дни. В каскадата се включват ВЕЦ "Стара Загора" / 22,4 МВ/ и ВЕЦ "Копринка" /7 МВ/. В съобщението на Агенцията за приватизация се припомня, че новият собственик трябва да запази функционалното и технологичното предназначение до срока на годност на съоръженията, както и да осигури необходимото количество вода за питейно-битово и селскостопанско ползване. Купувачът е 100% собственост на "Енерго - Про" АД, Чехия и извършва експлоатация на водни електроцентрали.
Източник: БТА (31.07.2002)
 
962. - НЕК - ЕАД, клон "АЕЦ - Белене", гр. Белене 5930, ул. Ф. Дечев 1, на основание чл. 3, ал. 5 от Наредбата за търговете, чл. 16, ал. 1, т. 2 във връзка с чл. 18, ал. 1, чл. 10, ал. 1 и чл. 11 ПРУПСДП, заповед № РД-14-211 от 22.IV.2002 г. на министъра на енергетиката и енергийните ресурси, решение на съвета на директорите по протокол № 1 от 3.I.2001 г., т. 4, и протокол № 11 от 19.III.2002 г., т. 2, и писмо на изпълнителния директор на НЕК - ЕАД, № 260/126 от 29.III.2002 г. обявява търг с явно наддаване за продажба на Производствено-техническа база ХТК при следните условия: 1. Предмет на търга - продажба на ДМА - Производствено-техническа база ХТК. 2. Вид на търга - търг с явно наддаване. 3. Начална тръжна цена без ДДС - 56 300 лв. 4. Размер на депозита - кандидатите следва да представят депозит за участие в търга парична сума в размер 20% от началната тръжна цена в левове, внесена по сметка № 1064516618, банков код 66070875 при ТБ "Биохим" - гр. Белене, НЕК - ЕАД, клон "АЕЦ - Белене", за търг с явно наддаване за продажба на Производствено-техническа база ХТК. 5. Начин на плащане на цената - чрез банков превод по сметка в левове № 1064516618, банков код 66070875 при ТБ "Биохим" - гр. Белене, НЕК - ЕАД, клон "АЕЦ - Белене", след подписване на договор за покупко-продажба.6. Търгът ще се проведе в сградата на клон "АЕЦ - Белене" от 10 ч. на втория работен ден след изтичане на 30 календарни дни считано от датата на обнародването в "Държавен вестник". 7. Тръжната документация може да се получи всеки работен ден от 9 до 15 ч. и 30 мин. в направление "Търговски, правни и наемни отношения" на клон "АЕЦ - Белене" срещу представен документ за платени 180 лв. - невъзстановими (без ДДС), платими в касата на клона, всеки работен ден от 8 до 15 ч. в срок до 30-ия календарен ден от датата на обнародването в "Държавен вестник". 8. Повторен търг в случаите по чл. 6, ал. 3 от Наредбата за търговете ще се провежда при условията, посочени в тръжната документация, от 14 ч. същия ден. 9. Оглед може да се извърши от желаещите кандидати всеки работен ден до 30-ия календарен ден след обнародването в "Държавен вестник" от 13 ч. и 30 мин. до 15 ч. и 30 мин. в присъствието на представител на клон "АЕЦ - Белене" и след представяне на документ за закупена тръжна документация. За допълнителна информация - тел. (0658) 2-72-46.
Източник: Държавен вестник (02.08.2002)
 
Агенцията за приватизация продаде на търг ВЕЦ "Разлог" - обособена част от "НЕК" ЕАД, София, на "Погледец - Лесинвест" ЕООД, Разлог. Цената по сделката е 1 342 000 лева, съобщи пресцентърът на агенцията. "Погледец - Лесинвест" ЕООД се задължава да не извършва промяна на функционалното и технологично предназначение на обекта до срока на годност на съоръжението, както и да не се разпорежда с него, освен с разрешението на АП. Купувачът се задължава също така обектът да работи за осигуряване на водните количества за приоритетните нужди на питейно-битовото и селскостопанското ползване.
Източник: БТА (07.08.2002)
 
Задълженията на Кремиковци към БДЖ към 31 юли 2002 г. са в размер на 10.5 млн. лв. съобщи Андрей Брешков, директор на Секторни и регионални анализи в Министерството на икономиката и член на надзорния съвет на предприятието. Преди ден от дружеството заявиха, че дълговете им към железниците до края на юли възлизат на 9 млн. лв. А според зам.-министъра на транспорта Любомил Иванов сумата е 14 млн. лв. Задълженията на комбината към НЕК са почти 61 млн. лв., съобщи още Брешков. Има подписан протокол за споразумение между двете предприятия. Според договора дължимата сума се разделя на две части, като едната от тях възлиза на 40 млн. и се погасява ежемесечно в рамките на 40 месеца. Другата сума от около 20 млн. лв. ще бъде платена с тристранна операция срещу поръчано от НЕК оборудване. Според Националния осигурителен институт към края на юли Кремиковци дължи 78 млн. лв. към държавното обществено осигуряване, 913 хил. лв. към допълнително задължително пенсионно осигуряване и към НЗОК - 658 хил. лв. В момента текат разговори с НОИ за уреждане на дълговете. До този момент в Министерството на икономиката няма писмен сигнал за забавяне на заплатите, каза още Брешков
Източник: Пари (09.08.2002)
 
Договорът с консултанта по продажбата на 7-те електроразпределителни предприятия - BNP Paribas, се очаква да бъде подписан в близките дни. Специалисти оценяват предстоящата продажба на 7-те дружества от енергетиката като доста мащабна, но и трудна. Минимум 300 млн. USD постъпления от продажбата на предприятията очаква министърът на енергетиката и енергийните ресурси Милко Ковачев. Експерти от енергийното ведомство смятат, че сумата може да достигне дори 400-450 млн. USD, но е трудно отсега да бъде назован точният й размер. Още повече че въпреки отчетената печалба над 25 млн. лв. 7-те ЕРП имат и сериозни дългове. Само на НЕК те имат да дават около 170 млн. лв. Успокояващо донякъде е, че несъбраните задължения на абонатите към дружествата са почти равни на техните задължения към НЕК. Битовите абонати в страната дължат на 7-те ЕРП близо 85 млн. лв., промишлеността - над 60 млн. лв., а общините - 23 млн. лв.
Източник: Пари (12.08.2002)
 
Албания ще внесе електроенергия за 15.5 млн. Евро (15 млн. долара) от България чрез Националната електропреносна компания (НЕК), съобщи албанският вестник “Корриeри”. Сделката е за 470 киловатчаса, а износът ще започне от 21 август. НЕК е спечелила наддаването сред 30 компании на обявен в началото на август международен търг. Изданието не уточнява другите параметри по сделката. Тирана покрива около 50% от енергийните си нужди чрез внос от хърватската инженерингова компания “Монтация”, която е един от най- големите контрактори с широк спектър на дейност, посочва изданието. “Получихме писмо от албанската страна, че сме победители в търга, но все още няма подписан договор”, коментираха от ръководството на НЕК. Оттам уточниха, че износът ще бъде реализиран до края на тази година. В момента НЕК изнася ток за Турция, Македония и Гърция. Електрокомпанията преговаря и за експорт на електроенергия в Косово, обясниха от НЕК.
Източник: Дневник (13.08.2002)
 
Предприятията ще могат да купуват с 2-3% по-евтина електроенергия в събота и неделя от първи октомври, съобщиха от Националната електропреносна компания (НЕК). Новата тарифа ще бъде въведена с решение на Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР), като идеята е да се стимулират големите потребители. Въпросът е как новата тарифа ще се отрази на потреблението и дали ще стимулира по-високо производство, коментира членът на ДКЕР Игнат Томанов. Според него, ако въвеждането на "уикендовата" тарифа се окаже успешно, от следващата година е възможно да се мисли за 4-5% намаление на цените на електроенергията. Годишното потребление на енергия у нас за миналата година е 36 млрд. киловатчаса. Сега около 100 компании са присъединени към системата на НЕК, а по-малките предприятия работят с електроразпределителните дружества. От по-ниската тарифа могат да се възползват компании като "Кремиковци", "Стомана", БДЖ и химическите заводи. "Това е нормална стъпка за пазарните икономики и е в правилна посока", коментира председателят на Съюза на работодателите Васил Василев. Според него намалението ще повиши конкурентоспобността на българската промишленост и ще увеличи износа. "Дълго водихме разговори с енергийното министерство за въвеждането на "уикенд" тарифа", коментира представителят на гръцката компания "виохалко" Антон Петров, която е собственик на пернишкия металургичен комбинат "Стомана". Уикендова тарифа е въведена в повечето страни от ЕС, но при така предложеното намаление едва ли ще се усети от компаниите. Според него уикендовата тарифа би имала ефект при намаление от 10%. "За да се възползваме от по-ниската тарифа, ще трябва да плащаме двойни надници на 380 работници, които ще работят в събота и неделя и ефект няма да има", смята обаче Марияна Печеян, от ВСК "Кентавър", собственик на завод "Динамо" и ЗММ "Дряново". Ако трябва компаниите да се възползват от намалението, необходимо е да се промени Кодексът на труда, който задължава работодателите да заплащат извънредния труд", обясни тя.
Източник: Дневник (22.08.2002)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ с решение по ф. д. № 4737/2002 вписа в търговския регистър еднолично дружество с ограничена отговорност "Ековат Инженеринг" - ЕООД, със седалище и адрес на управление София, район "Студентски", бул. Драган Цанков 172, с предмет на дейност: проектиране, изграждане и експлоатация на енергийни обекти, вътрешна и външна търговия, производство и търговия с промишлени, хранителни, селскостопански и битови стоки, посреднически и комисионерски услуги, търговско представителство, посредничество и агентство на местни и чуждестранни лица в страната и в чужбина, реклама, маркетинг, както и всякаква друга дейност, позволена със закон. Дружеството е с неопределен срок, с капитал 5000 лв. и се управлява и представлява от едноличния собственик на капитала Пламен Методиев Стоименов.
Източник: Държавен вестник (23.08.2002)
 
НЕК има постъпила заявка от Румъния за внос на електроенергия от България, съобщи главният инженер на НЕК Митю Христозов. Според него се очаква в близките месеци да постъпят молби за пренос на български ток и за Сърбия и Черна гора. Това на практика опровергава написаното преди десетина дни от румънския вестник Зиарул финанчиар, че северната ни съседка може да стане още през 2003 г. най-големият износител на електроенергия на Балканите, ако се възползва от излизането от експлоатация на крупни производствени единици в България. Вестникът цитира очакванията на румънски експерти износът на българска електроенергия да спадне наполовина. Няма опасност в близките години Румъния да измести страната ни от лидерското място на износител на електроенергия за региона, твърди главният инженер на НЕК. Румънската страна съди за нас по това, че сме поели ангажименти към ЕС за извеждане на блокове в АЕЦ Козлодуй и това ще намали възможностите ни за износ, а тогава тя би могла да се настани на пазара, който сега владеем ние, казва инж. Христозов. Според направения от него паралел обаче България е изнесла през 2001 г. 7 млрд. кВтч, докато Румъния е осъществила износ от 1 млрд. и 400 млн. кВтч., а тези показатели се запазват и за 2002 г. От голямо значение по думите на главния инженер на НЕК е и това, че българската енергийна система е доста стабилна, което гарантира постоянство и качество на доставките. Важно обаче за запазване на лидерското място и в бъдеще е страната ни да не забавя строежа на нови мощности, казва още инж. Христозов. В момента България изнася електроенергия за Гърция, Македония и Албания. С Турция имаме дългосрочен договор. Водят се преговори за пренос на български ток за Косово.
Източник: Пари (26.08.2002)
 
В следващите три години "Енерго-Про България" ще инвестира 11 милиона лева в двете каскади, обединяващи петте водноелектрически централи, които компанията купи, заяви в сряда изпълнителният директор на дружеството Яромир Тесарж. С това общите инвестиции на чешката "Енерго-Про" у нас ще надхвърлят 100 милиона лева, тъй като за придобиването на двете каскади компанията е платила 89 милиона лева, поясни Тесарж. Миналата седмица “Енерго-Про” е спечелила търга за продажба на каскада “Копринка”, предлагайки цена от 16.2 милиона лева. Сумата вече е платена, а от 23 август чешката компания официално управлява каскадата. Бившата обособена част от НЕК ЕАД - водната каскада "Копринка", включва ВЕЦ "Стара Загора" и ВЕЦ "Копринка". “Ние притежаваме 43 процента от приватизираните досега енергийни мощности. Общата мощност на петте водноелектрически централи, които са собственост на "Енерго-Про”, е 86 мегавата, а общата мощност на приватизираните в България електроцентрали е около 200 мегавата”, каза още Тесарж. През март “Енерго-Про” купи каскадата “Санданска Бистрица” за 33.057 милиона долара, от които половината плати в брой, а останалите с т.нар. разрешени от закона непарични платежни инструменти. С договора за покупка на каскадата "Енерго-про" се задължи да инвестира 10.94 милиона лева до 2004 г. и да запази средносписъчния брой на заетите лица, които са 32-ма души. Освен това купувачът трябва да запази функционалното и технологично предназначение на електроцентралите до 2004 г., както и да осигури приоритетно вода за питейно-битови и селскостопански нужди.
Източник: Дневник (29.08.2002)
 
Зам.-министърът на икономиката София Касидова ще влезе във втори управителен съвет на търговско дружество, след като вчера Министерският съвет я одобри за български представител в управата на Черноморската банка за международно развитие със седалище в Солун. Тя ще замени на този пост Румен Аврамов. Касидова е и член на Съвета на директорите на НЕК, а преди приватизацията на банка "Биохим" бе представител на БКК в борда й.
Източник: Сега (30.08.2002)
 
Шуменският завод "Мадара" е на ръба на ефективна безсрочна стачка. 560-те работници в комбината втори месец. Машиностроителите от "Мадара" имат да вземат 4 заплати от 1999 г. и от 2000 г. На част от работниците им омръзна да чакат и вече заведоха съдебни дела срещу собственика Валери Симеонов. С дата 1 август са заведени общо 103 дела за неполучените заплати. Въпреки действащото законодателство, Валери Симеонов не плаща и осигуровки. В понеделник "Енергото" предупредително спря тока на завода заради неплатени сметки, които по данни на синдикатите са около 500-600 000 лв. Вчера електрозахранването беше възстановено, но днес НЕК пак може да дръпне шалтера. Заради дискотечния режим вече трети ден в "Мадара" е въведено намалено работно време. Първата смяна работи от 6 до 11 ч., а втората от 15 до 18 ч. Как може да няма пари за тока, когато някои от цеховете всеки ден бълват продукция, възмущават се машиностроителите. Работници и синдикати открито обвиняват собственика Валери Симеонов в източване на комбината. "Негови фирми са застанали на входа и на изхода на завода и източват "Мадара", заяви синдикалистката Мария Дакева Шуменският завод "Мадара" беше продаден за символичния 1 долар през 1999 г., с мотива, че комбинатът има огромни задължения. Освен със завода, който даже на скрап струва повече от дълговете си, новият собственик се сдоби за 1 долар и с профилакториум, както и с хотел на морето. Бившата почивна станция на "Мадара" край "Журналист" вече трета година работи като хотел, до който работниците нямат достъп.
Източник: Шуменска заря (05.09.2002)
 
До края на септември приключват подготвителните дейности на подобекта ВЕЦ "Мадан", първия от каскада "Горна Арда", научи БТА от ръководителят на строежа инж. Тодор Енчев. Той се изпълнява от консорциума "ГУСВ-Хидрострой" и финансира от НЕК. Работи се на удължен работен ден, като по въртящ график се осигуряват двата почивни дни за всеки от 55-те строители и механизатори. Във върхови моменти са били наемани над 200 души.
Източник: БТА (09.09.2002)
 
Рекордните 21.7 млн. лв. загуба за 2001 г. бяха отчетени на общо събрание на акционерите на Химко, което се проведе на 7 септември. 15 млн. лв. са загубите от нереализирана продукция. Според отчета на дружеството производството на карбамид е паднало с 40% през миналата година в сравнение с 2000 г. Неплатените сметки на торовия завод към момента надхвърлят 200 млн. лв., като най-големи са задълженията към Булгаргаз и НЕК. Според председателя на управителния съвет на дружеството Мартин Макариев цената на природния газ продължава да е основна причина Химко да не работи и да произвежда загуби. Очакваме правителството да изпълни обещанието си за по-ниска цена на природния газ и за въвеждане на защитни мита срещу вноса на карбамид, коментира пред журналисти председателят на Асоциацията на торовата индустрия Валентин Димитров. Пълномощниците на двамата основни акционери в Химко АД - кипърските фирми A.V.S.T Trading и JAGOIL Limited, отхвърлиха предложението на вицепремиера Николай Василев в надзорния съвет да бъде включен Лъчезар Борисов. Така държавата, която притежава 2.3% от акциите на торовия завод, остана без влияние в управлението му. Представителите на кипърските фирми обясниха, че предложението на МИ не било съгласувано предварително и те нямат пълномощия да го подкрепят. Акционерите приеха нов устав на Химко. Предвижда се през тази седмица да започнат пускови операции в Химко. Според Мартин Макариев производството ще се активизира през октомври, когато настъпва активният сезон за торовете у нас и в съседните страни. Подготвя се договор за 25 000 т карбамид за Сърбия, казаха от Химко.
Източник: Пари (09.09.2002)
 
Големите потребители на електроенергия, които от догодина ще могат свободно да се договарят с производствените централи за доставки на ток, започнаха да подават заявките си за издаване на разрешителни за това право в Държавната комисия по енергийно регулиране (ДКЕР). Според енергийната стратегия от началото на следващата година 18.9% от продажбите на ток ще могат да се договарят свободно, с което ще започне и първият етап от либерализацията на енергийния пазар. Достъп до пазара ще имат потребителите с годишна консумация на електроенергия от поне 100 млн. киловатчаса. Де факто това са общо 15 компании, клиенти на НЕК. Освен химическите заводи и минно-добивния комплекс такъв достъп, ако отговорят на условията, ще имат и „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД, „Стомана индъстри“ АД, КЦМ АД, „Асарел медет“ АД, „Девня цимент“ АД, „Кремиковци“ АД, „Юнион миниер Пирдоп мед“ АД, БДЖ, „Топлофикация - София“ АД, „Елаците мед“ ЕАД и ОЦК АД.
Източник: Капитал (16.09.2002)
 
"Слънчев бряг" АД ще стане второто частно електроразпределително дружество у нас, ако Държавната комисия по енергийно регулиране му издаде лиценз за това. Първият лиценз беше издаден на "Златни пясъци" АД. Ръководството на "Слънчев бряг" е подало молба до енергийната комисия още през май, а до дни изтича срокът, в който тя трябва да излезе с решение по нея, съобщи Николай Николов, който е член на борда на директорите. "Ако получим лиценза, който ще ни даде право за пренос на електроенергия на територията на курорта, ще можем да получаваме и приходи от енергийната инфраструктура. Сега ние поддържаме електросъоръженията, защото са собственост на курортния комплекс, и извършваме разходи за това, които не се покриват от нищо", каза още Николов. Той поясни, че енергийната инфраструктура в курортния комплекс включва близо 115 километра кабели, три подстанции и петнайсет трафопоста. Председателят на Съюза на собствениците на туристически обекти в Слънчев бряг Елена Иванова заяви, че членуващите в организацията са против намерението "Слънчев бряг" АД да извършва дейност като електроразпределително предприятие."Ние настояваме частта от инфраструктурата, която е свързана с енергоразпределението, да бъде прехвърлена като собственост на съответното "Електроразпределение" в района, който ни обслужва. Това е специфична дейност и е добре да бъде извършвана от специализирано предприятие. Досегашната дейност на "Слънчев бряг" е хотелиерство и и туризъм. Никой в дружеството няма никакво понятие от електроразпределение", посочи Иванова. Държавата в лицето на Министерството на икономиката притежава 75 на сто от акциите на "Слънчев бряг" АД, останалите 25 на сто са разпределени между 3800 акционери. Част от тях са членове на Съюза на собствениците на туристически обекти в курорта. Тяхната позиция традиционно е против участие в управлението на инфраструктурата на комплекса, тъй като смятат това за икономически неизгодно. Преди време частните акционери в "Слънчев бряг" излязоха с предложение кабелите и водопреносните тръби да бъдат прехвърлени съответно на "Електроразпределение" АД и "Водоснабдяване и канализация" АД, а алеите и зелените площи - на община Несебър. В случай че "Слънчев бряг" АД получи лиценза за електроразпределение, дружеството ще продава електроенергията на собствениците на обекти в комплекса по нормативно определените цени. То ще купува ел. енергията от НЕК по цена, която ще се образува, като от фиксираната продажна цена се приспаднат разходите и печалбата на електропреносното предприятие.
Източник: Дневник (17.09.2002)
 
"Петрол" АД спечели търга с явно наддаване за продажбата на ВЕЦ "Жребчево", обособена част от Националната електропреносна компания (НЕК), за 5.4 млн. лева. Мощността на централата е 14.40 мегавата и се намира край Сливен. Началната тръжна цена на обекта беше 2.6 млн. лв. Победителят в търга донякъде изненада с интереса си към ВЕЦ, защото основната му дейност е да извършва пласмент, снабдяване и търговия с петролни продукти. "Петрол" АД притежава над 400 бензиностанции в цялата страна, а мажоритарният му собственик е "Нафтекс петрол", зад което се предполага, че стои изгоненият от България Денис Ершов. Цената на водно-електрическата централа ще се плаща изцяло в брой, като 50% от нея в деня на подписване на договора за продажба, а останалата част до 15 календарни дни след това. Приватизацията на водно-електрическите централи е част от енергийната стратегия на правителството. Те са в списъка за т. нар. целева приватизация, което означава, че за тях не се допуска плащане с непарични платежни средства. Бъдещият собственик се задължава да не извършва промяна на функционалното и технологично предназначение на водната централа до изтичането на срока на годност на съоръжението. ВЕЦ "Жребчево" ще трябва приоритетно да осигурява вода за битови нужди и за напояване. Предстои сделката да се одобри от надзорния съвет на Агенцията за приватизация. От началото на годината досега АП е продала близо десет водно-електрически централи и каскади.
Източник: Дневник (17.09.2002)
 
Старозагорското дружество "Кълвача" спечели търга за продажбата на търговски комплекс "Загорка" за първоначално обявената цена от 385 хил. долара. "Кълвача" беше единствената компания, проявила реален интерес към обекта, включващ хотел-ресторант и прилежащи открити тераси и е с разгъната застроена площ 4730 кв.м. Това съобщи източник от общинската администрация в Стара Загора. Седем фирми са купили тръжната документация за комплекс "Загорка". Между тях е и "АКБ Форес". Единствената компания, внесла 82 хил. левов депозит, даващ право на участие в наддаването, обаче е била "Кълвача" АД. Това е станало 15 минути преди обявения от тръжната комисия начален час за провеждане на търга. Комисията, отложила старта на наддаването с изисквания от закона двучасов срок в очакване на друг кандидат, но такъв не се появил. Така управителят на "Кълвача" АД Стойчо Кълвачев подписал документите, удостоверяващи продажбата, с което поел и ангажимент в двуседмичен срок да внесе левовата равностойност на продажната цена. Търгът за продажба на "Загорка", който Община "Стара Загора" проведе в края на изтеклата седмица, беше трети поред. Първият беше през 2000 г. с начална цена от 700 хил. долара. Година по-късно сценарият се повтори. На спечеления от "Кълвача" АД търг първоначалната цена за обекта, която стана и продажна, беше 385 хил. долара. "Кълвача" АД е известно с дейността си в бизнеса с пропан-бутан. Освен това дружеството е собственик на профилакториума в Старозагорски минерални бани и ресторант в парка "Аязмото".
Източник: Дневник (17.09.2002)
 
НЕК - ЕАД, София, Предприятие "Мрежи високо напрежение", Електропреносен район - Стара Загора, на основание чл. 3 и 6 от Наредбата за търговете обявява търг с тайно наддаване за продажба на отпадъчни черни и цветни метали при следните условия: 1. Предмет на търга: продажба на пакет от отпадъчни материали (цветни и черни метали): черен метал - 9 т; силициева ламарина - 20 т; алуминиеви отпадъци - 2 т; медни отпадъци - 0,5 т, намиращи се в подстанция "Зора" - Стара Загора. 2. Търгът е с тайно наддаване. 3. Началната цена на предмета на търга е 2830 лв., в т. ч. като отделно от нея кандидатът, спечелил търга, за своя сметка ще нареже и извози отпадъчните материали. 4. Размерът на депозита е 283 лв. 5. Начин на плащане на цената - чрез банков превод. 6. Търгът ще се проведе на 24.Х.2002 г. в 14 ч. в Стара Загора, ул. Отец Паисий 89, ет. 5, стая 506. 7. Ако на търга не се яви кандидат, търгът се смята за непроведен и се провежда повторен търг на 31.Х.2002 г. от 14 ч. 8. Цената на тръжната документация е 50 лв. и може да бъде закупена всеки работен ден в сградата на НЕК - ЕАД, Предприятие "МВН", Стара Загора, ул. Отец Паисий 89, ет. 5, стая 509, лице за контакти: инж. Десислава Господинова, тел. 042/600-424. Началният срок за продажба на документите е първият работен ден, следващ деня на обнародването в "Държавен вестник". 9. Предложенията се подават пред комисията по търга в деня и часа, определен за начало на търга.
Източник: Държавен вестник (17.09.2002)
 
От 1 октомври Националната електропреносна компания (НЕК) ще намали за осем компании средно с 8% цената на електроенергията, която те ползват в събота и неделя, съобщи изпълнителният директор на електрокомпанията Васил Анастасов. Очаква се през следващата седмица Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) да одобри предложението на компанията. Сред фирмите, за които ще важи намалението, са "Биовет" - Пещера, "Стомана" - Перник, и "Юмикор". Облекчението ще важи по принцип за 15-18 дружества, които имат годишно потребление от поне 50 милиона киловатчаса електроенергия и не са длъжници на НЕК. От по-ниската тарифа обаче ще се възползват половината компании, като "Кремиковци" и "Химко", заради дълговете им към НЕК. Металургичният комбинат, макар да погасява текущите си задължения към НЕК, има стари задължения от 60 милиона лева. "Химко" дължи 39 милиона лева на НЕК. Ако останалите 7-8 компании погасят задълженията си към НЕК, веднага ще могат да ползват по-ниската неделна тарифа. По-ниската цена през уикенда ще намали и приходите на НЕК, но по този начин ще се стимулира промишлеността да работи, обясни Анастасов. Електроенергията е 20-30% от стойността на продукцията на "Биовет" - Пещера, и намалението ще ни се отрази благоприятно, заяви членът на надзорния съвет на компанията Кирил Домусчиев. Намалението няма да ни принуди да плащаме допълнително на работниците, защото предприятието работи на четири смени и е с непрекъснат цикъл, обясни той. Според него компанията е добър партньор на НЕК. Намалението ще засегне само големите компании, а не малките и средните предприятия, които са преобладаващи в страната, коментира изпълнителният директор на ВСК "Кентавър", собственик на заводите "Динамо" и ЗММ "Дряново". Според нея, ако работодателите се възползват от по-ниската тарифа през почивните дни, ще трябва да заплащат допълнителни възнаграждения на работниците. Задълженията на промишлените предприятия към НЕК от началото на годината са намалели с 1.4 милиона лева - до 196.5 милиона лева, в сравнение с края на 2001 г., съобщи още Анастасов. "Радомир метали", "Промет", "Ямболен" и мина "Бобов дол" остават длъжници на електрокомпанията. Подписани са споразумения за замяна на дълг срещу собственост с ВМЗ-Сопот.
Източник: Дневник (18.09.2002)
 
Общите просрочени задължения на промишлените предприятия към Националната електрическа компания (НЕК) са намалели с 1,45 млн. лв. от началото на годината и са 196,52 млн. лв. Сумата е натрупана от клиенти, които не могат да платят наведнъж старите си задължения, съобщи на пресконференция вчера изпълнителният директор на НЕК Васил Анастасов. От големите потребители най-голям длъжник е "Кремиковци" АД с 60,64 млн. лв. Задълженията на електроразпределителните предприятия към НЕК са намалели наполовина, отбеляза Анастасов. По думите му НЕК прилага всички предвидени от закона мерки за осигуряване на вземанията, като издаване на изпълнителни листове, прихващане на взаимни задължения, минимизиране на захранването и преустановяване на снабдяването като крайна мярка. С повечето от длъжниците компанията е подписала погасителни протоколи, съгласно които предприятията, освен текущите си задължения, плащат и част от просрочените.
Източник: Черно море (18.09.2002)
 
Мини "Марица-изток" са подали молба пред Държавната комисия по енергийно регулиране за свободно договаряне на доставки на електроенергия, съобщиха от пресслужбата на дружеството. Акционерното дружество е сред големите потребители на ток с годишна консумация над 500 млн. киловатчаса. Според енергийната стратегия от началото на следващата година 18.9 % от продажбите на електрическа енергия ще се договарят на свободния пазар. За преки доставки на електричество, ще могат да кандидатстват само фирми, които консумират над 100 млн. киловатчаса електроенергия годишно и нямат дългове към НЕК, обясни главният изпълнителен директор на електрическата компания Васил Анастасов. Мини "Марица-изток" отговарят на изискванията, като изпълняват най-важното условие за достъп на привилегированите потребители до пазара на електроенергия - нямат дългове към НЕК и са изряден платец, поясниха от предприятието.
Източник: Монитор (23.09.2002)
 
Пенсионноосигурителни дружества и техните акционери: ПОК Доверие АД (БЗП - 85.33%, КНСБ - 13.17% и 5 отраслови федерации - 1.5%) ПОК Съгласие АД (Орел инвест холдинг АД - 16.2%, Орел-G холдинг АД - 40.9%, БСК - 20%; ЗД Витоша АД - 15%, ТБ Булбанк АД - 6%, други - 1.9%), БПОД АД (БЗП груп АД - 67%, ДЗИ ЕАД - 27% и други 6%), СКПОК Родина АД (Българо-американски инвестиционен фонд - 36.20%, Банка ДСК ЕАД - 59.30%, ЦКС - 4.50% и др), ПОД Алианц България АД (Алианц България холдинг - 65.4%, НЕК - 34% и др. - 0.6%), ПОД Ай Ен Джи АД (ING Континентал Юръп холдинг - 100%), ПОАД Нютон-сила (Нютон файненшъл мениджмънт БГ ООД - 98.75% и др. - 1.25% ПОД ЛУКойл-гарант България АД ЛУКойл-България ЕООД - 50%, ЛУКойл-Нефтохим, Бургас АД - 50%
Източник: Пари (27.09.2002)
 
"Стомана Индъстри" предлага цената на електроенергията в събота и неделя да бъде равна на нощната. Предприятието е сред най-големите консуматори на ток в страната и няма задължения към НЕК. Ползата е взаимна, каза Антон Петров - представител на гръцкия собственик "Виохалко" за България. По-евтиният ток ще намали себестойноостта на продукцията и ще направи предприятията по-конкурентноспособни според Петров. НЕК пък щяла да продаде енергията си в дни с по-ниска консумация. Предвижданото намаление с 8 % в празнични дни е незначително, но приветстваме намеренията на правителството в тази посока, каза Петров. 6,3 млн. лв. дължат за ток абонатите на "Електроразпределение" в Пернишка област. 4 млн. лв. от тях са несъбрани вземания от обществени консуматори и фирми.
Източник: БТА (30.09.2002)
 
МИНИСТЕРСТВО НА ЕНЕРГЕТИКАТА И ЕНЕРГИЙНИТЕ РЕСУРСИ ЗАПОВЕД № 14/59-РД от 6 февруари 2002 г. На основание чл. 18, ал. 1 във връзка с чл. 10, ал. 1 и чл. 11 ПРУПСДП, чл. 4 и 5 от Наредбата за конкурсите нареждам: 1. Да се извърши продажба чрез публично оповестен конкурс на магазин с площ 188 кв. м, обособена част от НЕК - ЕАД, Предприятие ВЕЦ група "Рила" - София, намиращ се в гр. Сандански, ул. Свобода 34, с начална конкурсна цена 54 980 лв. 2. Конкурсът да се проведе на 31-ия ден след обнародването в "Държавен вестник" в 10 ч. в НЕК - ЕАД, Предприятие ВЕЦ група "Рила", София, бул. Симеоновско шосе 85. 3. Утвърждава конкурсната документация и условията за продажба чрез публично оповестен конкурс на имота. 4. Конкурсната документация се закупува от касата на предприятието всеки работен ден от 8 до 16 ч. срещу 300 лв. в брой. 5. Срок за закупуване на конкурсната документация - 2 дни преди датата за провеждане на конкурса. 6. Срок, в който лицата, закупили конкурсна документация, могат да отправят искане за разяснение по процедурата - 2 дни преди датата за провеждане на конкурса. 7. Утвърждава конкурсна комисия в състав от четирима членове и двама резервни членове. 8. Депозитът за участие е парична вноска в размер 10% от приватизационната оценка на обекта и се превежда по банковата сметка на НЕК - ЕАД, Предприятие ВЕЦ група "Рила", № 1030013300, б. код 660 742 50, ТБ "Биохим" - АД, клон "Витоша", София, или в касата на предприятието до 16 ч. в деня, предхождащ конкурса. 9. Заявления за участие и конкурсните предложения на участниците се внасят в деловодството на предприятието в запечатан непрозрачен плик до 16 ч. в деня, предхождащ конкурса. 10. Купувачът няма право да прехвърля собствеността върху обекта за срок не по-рано от 3 години след датата на придобиването. 11. Предоставя на изпълнителния директор на НЕК - ЕАД, правомощия по чл. 6, 7, 8, 10, 12, 13, 14, чл. 15, ал. 3, чл. 16 и чл. 19, ал. 4 от Наредбата за конкурсите. Министър: М. Ковачев
Източник: Държавен вестник (01.10.2002)
 
Агенцията за приватизация на основание чл. 30 ЗПСК обявява, че са сключени следните сделки през периода юни - август 2002 г.: Сделки по чл. 1, ал. 2 във връзка с чл. 4, ал. 1 ЗПСК 1. ВЕЦ "Топлика", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София - продадена на "Пирин Ват" - ООД, за 1 040 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора, 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора; купувачът се задължава да не се разпорежда с обособената част освен с разрешението на АП или друг оправомощен орган, да не извършва промяна на функционалното и технологичното предназначение на обособената част. 2. ВЕЦ "Черни Вит", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София - продадена на "Инструмент" - ООД, за 570 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора, 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора; купувачът се задължава да не се разпорежда с обособената част освен с разрешението на АП или друг оправомощен орган, да не извършва промяна на функционалното и технологичното предназначение на обособената част. 3. ВЕЦ "Леденик", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София - продадена на "Райтър" - ЕООД, за 166 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора, 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора; купувачът се задължава да не се разпорежда с обособената част освен с разрешението на АП или друг оправомощен орган, да не извършва промяна на функционалното и технологичното предназначение на обособената част. 4. ВЕЦ "Черни Осъм", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София - продадена на "Кабелкомерс" - ООД, за 4 550 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора, 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора; купувачът се задължава да не се разпорежда с обособената част освен с разрешението на АП или друг оправомощен орган, да не извършва промяна на функционалното и технологичното предназначение на обособената част. 5. ВЕЦ "Бели Вит", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София - продадена на ЕТ "Елкомерс Красимир Николов" за 450 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора, 50% от цената в брой в срок до 20 календарни дни от датата на подписване на договора; купувачът се задължава да не се разпорежда с обособената част освен с разрешението на АП или друг оправомощен орган, да не извършва промяна на функционалното и технологичното предназначение на обособената част. 6. ВЕЦ "Разлог", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София, продадена на "Погледец - Лесинвест" - ЕООД, за 1 342 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора, 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора; купувачът се задължава да не се разпорежда с обособената част освен с разрешението на АП или друг оправомощен орган, да не извършва промяна на функционалното и технологичното предназначение на обособената част. 7. ВЕЦ "Копринка" и ВЕЦ "Стара Загора", обединени в Каскада "Копринка", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София - продадена на "Енерго - Про България" - АД, за 16 200 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора, 50% от цената в брой в срок до 20 календарни дни от датата на подписване на договора; купувачът се задължава да не се разпорежда с обособената част освен с разрешението на АП или друг оправомощен орган, да не извършва промяна на функционалното и технологичното предназначение на обособената част.
Източник: Държавен вестник (01.10.2002)
 
Мажоритарният собственик е поставил ултиматум на ръководството на "Химко" до края на годината заводът да заработи. В противен случай двете кипърски офшорки, представлявани от бившия изпълнителен директор Валентин Димитров и сегашния шеф на управителния съвет Мартин Макариев, ще започнат разпродажба на акциите си. Другият вариант за торовия гигант е обявяването му в несъстоятелност. Тези дни НЕК заплашва да спре тока на "Химко". Само през последните два месеца, въпреки че мощностите му продължават да бездействат, борчът към електрическата компания е нараснал с 1,650 млн. лв. До спиране на тока в завода може и да не се стигне. Шефовете на предприятието са поискали държавна гаранция за дълга чрез Агенцията за експортно застраховане. Основанието е предстоящият износ на 25 000 тона карбамид за Сърбия, който се осъществява чрез агенцията и трябва да бъде изпълнен в средата на този месец. Ако се забави държавната гаранция за тока, работниците ще бъдат пуснати в 15-дневен принудителен отпуск. За останалите 31 млн. лева стари дългове към НЕК без лихвите, дружеството има подписано споразумение за разсрочено плащане в продължение на 10 години. Ръководството на торовия завод е недоволно от предложението на държавен фонд "Земеделие" за кредитиране на есенната сеитба. От общо 12 млн. лева стокови заеми, които ще отпуска фондът, само 260 хил. лв. ще отидат в "Химко". Това е гавра с врачанското предприятие - се казва в протестна декларация до фонд "Земеделие", изпратена чрез Българската асоциация на торовата индустрия. Вече 300 работници и служители на "Химко" са подали искови молби в съда за неполучени трудови възнаграждения. Сметките на дружеството пък са под запор заради дългове от 1,1 млн. лева към НОИ.
Източник: Шанс Експрес - Враца (03.10.2002)
 
Столичната топлофикация ще разполага с два нови блока от по 127 мегавата съгласно подписано споразумение с щатската фирма "Natonal Fuel Gas", която е собственост на "Horizon Energy". Подписаното от шефа на столичната топлофикация Валентин Димитров и вицепрезидента на "Natonal Fuel Gas" Брус Хейл споразумение предвижда създаването на смесено дружество с капитал от 50 000 лева, разпределени 30 на 70% в полза на щатската фирма. До 1 година то трябва да разработи проектите и да осигури финансиране за около 200 млн. долара. За тази цел трябва да се подпишат дългосрочни договори с НЕК за изкупуване на електроенергията, която ще произвеждат двата нови блока, и със самата топлофикация за изкупуване на топлоенергията. В бъдещото дружество топлофикацията ще участва с апортна вноска на земята, върху която ще се градят мощностите. Едната от тях ще почне да се строи догодина на площадката на ТЕЦ "София", а втората, малко по-късно, в района на ТЕЦ "София-изток". Схемата за финансиране напомня тази на проекта за изграждане на нови мощности в ТЕЦ "Марица-изток 1" от щатската AES, който не може да тръгне вече четвърта година заради липса на финансиране. Консултант на проекта на столичната топлофикация е бившият шеф на "Омнитех" Константин Димитров, който консултираше и проекта за "Марица-изток 1" в началото
Източник: Сега (07.10.2002)
 
На близо 14 млн. лв. се изчисляват в момента дълговете на шуменското предприятие Мадара АД, като близо 5 млн. лв. от тях са натрупани през последните три години, откакто заводът е собственост на фирма СФК ООД от Свищов. Най-голям е борчът към РУСО. Над 1 млн. лв. дължи собственикът на Мадара АД за социално осигуряване на 560 души персонал от началото на 2001 г. досега. Отделно задълженията към НЕК се изчисляват на 800 хил. лв. Такъв е размерът и на неизплатените заплати. През 1999 г. СФК ООД купи 84.65% от Мадара АД за символичния 1 USD, като купувачът пое ангажимент да погаси натрупаните дотогава дългове на предприятието в размер на 9 млн. лв. Този ангажимент не беше изпълнен, което по всяка вероятност ще доведе до развалянето на сделката.
Източник: Пари (08.10.2002)
 
Врачанският торов завод "Химко" ще спре работа, ако до края на годината правителството не намали цената на природния газ. Не се ли понижи цената на горивото, ние просто нямаме алтернатива, заяви изпълнителният директор на комбината Андрей Семерджиев. В момента цената на 1000 кубически метра е 280 лева, като последното поевтиняване е с 6 лева от края на септември. От друга страна, по всяко едно време "Химко" може да бъде обявен в несъстоятелност, защото не се обслужват дълговете му към НЕК и "Булгаргаз". Сметките за неплатен ток вече са близо 31 милиона лева, а дългът към газовия монополист е 60 милиона лева. Семерджиев отрече активи на дружеството да се разпродават. Мажоритарният собственик на комбината - кипърската компания A.V.S.T. Trading Limited, се готви да обяви декапитализираното вече дружество в несъстоятелност и да затвори торовия завод, заяви председателката на местната организация на КНСБ Румяна Вълковска, цитирана от БТА. Тя допълни, че синдикалната организация поддържа своите искания от протестите през април и юни - да се преразгледа приватизационната сделка и за оставката на мениджърския екип, който според нея използва работниците, за да притискат правителството. Тази година "Химко" е работил само 45 дни. От петък са спрени всички мощности, тъй като НЕК е преустановила подаването на електроенергия. Ръководството на завода преговаря с НЕК, която не е приела представената от дружеството полица за сключена от комбината сделка със Сърбия за производство и доставка на 25 хиляди тона карбамид.
Източник: Дневник (09.10.2002)
 
"Ей И Ес" търси съдружници за своя дял от финансирането на нови мощности в ТЕЦ "Марица изток" 1, а "Ентерджи" - за модернизацията на ТЕЦ "Марица изток" 3. Това съобщи енергийният министър Милко Ковачев. Причината е, че американските компании искат да намалят рисковете си при изпълнението на най-големите енергийни проекти у нас за над 1.5 милиарда долара. Двете компании ще участват в тях с 25% собствени средства и 75% привлечени. "Ентерджи" трябва да приключи финансовата схема на проекта до ноември и сега прави техническа оценка на блоковете в ТЕЦ "Марица изток" 3. Модернизацията на централата ще струва 470 милиона евро, като 123 милиона евро ще са заем от ЕБВР, а 215 милиона евро ще отпуснат френските банки "Креди агрикол" и "Сосиете женерал", както и Черноморската банка за търговия и развитие. "Булбанк", ОББ, "Росексимбанк" и "Първа инвестиционна банка" също са готови да финансират проекта с около 20 милиона евро. Българските банки ще бъдат избрани след одобрение от ЕБВР, обясниха от Националната електропреносна компания (НЕК). От НЕК допълниха, че вече се подготвя регистрацията на смесеното дружество с американската компания, в която "Ентерджи" ще държи мажоритарен пакет, а НЕК ще участва с апортната вноска на централите. Нямаме намерение да се отказваме от проекта и работим по графика с енергийното министерство за реализацията му, коментираха от българския офис на "Ентерджи". До юни американската компания "Ей И Ес" трябваше да осигури финансирането за строителството на 650 мегавата нови мощности в ТЕЦ "Марица изток" 1. Стойността на проекта надхвърля 850 милиона долара. Правителството отказа неотдавна да промени писмото за подкрепа на американската компания, тъй като искането й за промяна на практика означава държавна гаранция. Писмото за подкрепа беше дадено от правителството на Иван Костов без ангажименти за гаранции. Преди две седмици "Ей И Ес" потвърди официално, че преговаря с потенциални партньори, заинтересовани да участват в проекта. Интересът, демонстриран от водещи чуждестранни компании в областта на енергетиката към проекта "Марица изток" 1, показва стабилността и сигурността му, обясниха тогава от компанията. "Ей И Ес" продължава да бъде изпълнител на проекта, като отговаря за развитието и управлението му, заявиха още от компанията. Според неофициална информация "Ей И Ес" преговаря с италианската компания "Енел" и германската RWE. Доклад на консултантската компания "Нера" посочва, че изграждането на нова ядрена мощност ще застраши развитието на ТЕЦ "Марица изток"1. Двете американски компании имат дългосрочни договори за изкупуване на електроенергията от двете централи за 15 години.
Източник: Дневник (09.10.2002)
 
Надзорният съвет на Агенцията за приватизация (АП) одобри договора за продажба на ВЕЦ "Жребчево" с "Петрол" АД, София. Цената по сделката е 5.4 милиона лева и ще се плаща изцяло в брой - 50% - в деня на подписване на договора за продажба, останалата част - до 15 календарни дни. Бъдещият собственик се задължава да не извършва промяна на функционалното и технологичното предназначение на ВЕЦ-а до срока на годност на съоръжението. Той се задължава също така обектът да работи за осигуряване на необходимото количество вода за питейно-битови и селскостопански нужди.
Източник: Дневник (09.10.2002)
 
В Министерството на енергетиката и Агенцията за приватизация пак оплетоха конците, като тръгнаха да продават фирмите, които доставят електричеството до крайните потребители преди да са определили правилата, по които ще действат на пазара новите им собственици. За това предупреди и Световната банка в последния си доклад за България. Процедурата за продажбата на седемте електроразпределителни дружества, които имат активи за над 1 млрд. долара и 4 млн. абонати, стартира без да е приет новия закон за енергетиката и да са одобрени наредбите на Държавната комисия за енергийно регулиране, в които трябва да се регламентират правилата на търговията с електро и топлинна енергия и с природен газ. Шефът на Държавната комисия за енергийно регулиране Константин Шушулов призна, че новият закон за енергетиката няма да бъде готов до края на тази година, а наредбите за либерализация на пазара ще се пишат и приемат едва след като законът бъде одобрен от парламента. След като френската БНП “Париба” бе избрана за консултант по продажбата на седемте електроразпределителни дружества, въпрос на два-три месеца е продажбата им да започне. Според плановете на Агенцията за приватизация седемте дружества трябва да бъдат продадени до средата на идната година. Ако сроковете бъдат спазени, още от лятото на 2003 г., народът ще купува скъпо електричество от новите монополисти, които вече ще са частни без да може да си избира алтернативен доставчик на електричество. Като към това се прибави и обещанието на министъра на енергетиката Милко Ковачев,че новите собственици на електроразпределителните дружества ще бъдат задължени да продават електричество на една и съща фиксирана от правителството цена поне 5 г. след приватизацията им, става ясно, че либерализацията на енергийния ни пазар се отлага за неопределено време. Въпреки щедро декларираните обещания, че той ще бъде отворен частично още през 2004 г. Съществува реална опасност България да повтори лошия пример на Унгария , която преди 8 г. приватизира голяма част от енергийните си мощности, а в момента търси пари от Световната банка за измъкване от кризата в отрасъла, предупреди шефът на Черноморския енергиен център Люлин Радулов. По време на дискусията по доклада на банката в началото на тази седмица, министърът на енергетиката Милко Ковачев дипломатично не отговори на въпросите на журналисти ще приеме ли българската страна препоръките на Световната банка за приватизацията в отрасъла. Вместо това той предпочете да се похвали, че скритото субсидиране в отрасъла е намаляло с 40% и че дълговете на електроразпределителните дружества са паднали драстично от 50 млн. лв. на 12 млн. лв. за първите осем месеца на годината. Той премълча обаче, че това “очистване” от дългове на електроразпределителните дружества е за сметка на печалбата на НЕК, за която изпълнителният директор на електрическата компания Васил Анастасов призна, че се очаква да намалее значително през второто полугодие на 2002 г. Целта е прозрачна- електроразпределителните фирми да бъдат “напудрени” пред потенциалните кандидати за сметка на останалите фирми от отрасъла. В същото време ако спазим препоръките на Световната банка да не инвестираме в нови енергийни мощности, това ще е най-късият път от износител, България да се превърне във вносител на електроенергия. Тази перспектива в момента е твърде близка, като се има предвид че 1 и 2 блок на АЕЦ”Козлодуй” ще бъдат спрени в края на годината. Така страната ще се лиши от мощности от 880 мегавата, които произвеждат най-евтината електроенергия. Американските компании “Ентърджи” и Ей И Ес продължават да търсят партньори, с които да си поделят финансовия риск от модернизацията на ТЕЦ”Марица изток” 1 и 3, която ще струва 1,4 млрд. долара. Най малко 1,6 млрд. долара пък ще излезе доизграждането на АЕЦ”Белене”. Строителството на нито една от новите енергийни мощности все още не е стартирало. Дори и те да бъдат построени през периода 2007-2010 г., още през 2005 г. в страната ще има дефицит на мощности за производството на 1 млрд. киловатчаса електроенергия. Затова е по-добре правителството да не слуша експертите на банката, а даде възможности на крупни чужди инвеститори да построят новите мощности, като им осигури възможности да предложат конкурентни цени при свободно договаряне с потребителите на електроенергия.
Източник: Монитор (10.10.2002)
 
DELOITTE&TOUCHE Bulgaria работи съвместно с Министерството на финансите по проекта на програма PHARE за изолация и оздравяване на държавни предприятия, който е най-мащабният проект на ЕС от този род, осъществяван у нас, съобщи Васко Райчев, управляващ съдружник на Deloitte&Touche Bulgaria, по повод десетгодишния юбилей на международната компания на българския пазар. Сред най-големите клиенти на компанията у нас са Кремиковци, ОББ, Булгаргаз, ДЗИ, Главболгарстрой, Нафтекс, Росексим, СИБАНК, Общинска банка, Солвей, БДЖ, НЕК.
Източник: Пари (17.10.2002)
 
Народното събрание прие отчета за приватизацията в периода 1 януари - 30 юни 2002 година, внесен от надзорния съвет на Агенцията за приватизация. За периода са реализирани 68 приватизационни сделки, като 51 от тях за пакети от акции и дялове, а 17 - за обособени части. Осъществени са и 150 продажби на дялове и пакети от акции от вече приватизирани предприятия. С тях общият брой на продажбите става 218, сочат данните на АП. Сключени са три сделки с чуждестранни инвеститори - 57 на сто от капитала на "Ален мак" АД - Пловдив, и две обособени части - "Лагерен завод", обособена част от "ВМЗ" ЕАД в Сопот и каскада "Санданска Бистрица", обособена част от "НЕК" ЕАД - София. Договорените плащания по сделки на АП с чуждестранни инвеститори са 59.678 милиона лева, а размерът на договорените инвестиции - 26.987 милиона лева.
Източник: Дневник (18.10.2002)
 
Първата българска рейтингова агенция ще прави кредитни рейтинги и ще оценява риска на юридически лица и различни видове задължения. Агенцията е създадена на 17 септември с акционерното участие на Българската агенция за експортно застраховане, съобщи пресцентърът на Министерство на икономиката. Очаква се основни партньори на агенцията да бъдат големи кредитори като НЕК, Булгаргаз, както и Главна данъчна дирекция, Агенцията за държавни вземания и всички търговски банки в страната. Създаването на "Българска рейтингова агенция" АД е част от средносрочната стратегия за развитие на капиталовите пазари и подобряването на бизнессредата в България, коментира пресцентърът. Очаква се новата структура да осигури по-голяма прозрачност и достоверност на икономическата информация, да улесни развитието на финансовите пазари в България и да привлече чуждестранни инвеститори.
Източник: БТА (18.10.2002)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ с решение от 13.VI.2002 г. по ф. д. № 29869/91 вписва промени за "Национална електрическа компания" - ЕАД, с държавно имущество: вписва намаление на капитала от 43 018 288 лв. на 42 682 134 лв. чрез обезсилване на 336 154 поименни акции с номинална стойност 1 лв.; дружеството е с капитал 42 682 134 лв., разпределен в 42 682 134 поименни акции с номинална стойност 1 лв.; вписва изменения в устава съгласно заповед № РД-14-306 от 3.VI.2002 г. на министъра на енергетиката и енергийните ресурси.
Източник: Държавен вестник (22.10.2002)
 
Новосъздадено смесеното дружество "Прометеус газ", в което участва НЕК и гръцката фирма "Капелузос груп", ще осигурява продажбата на електричество за Гърция. Това съобщи днес пред журналисти заместник-министърът на енергетиката и енергийните ресурси Ангел Минев. Дружеството е регистрирано преди няколко дни. Електричество за Гърция има право да изнася само лицензирана фирма, като едно от условията е тя да има производство на територията на Гърция, каза Минев. В момента България не изнася електричество за Гърция, защото през есенния сезон консумацията на ток е много ниска и страната покрива нуждите си със собствено производство. С пет процента по-нисък е износът на България на електричество в сравнение със същия период на миналата година, съобщи изпълнителният директор на НЕК Васил Анастасов. За Турция износът е намалял с осем на сто, добави той. България изнася електричество за Албания и Косово. водят се преговори и с Румъния, обясни Васил Анастасов. През следващата година ще започне експириментално отваряне на пазара на електричество, каза Ангел Минев. Когато България стане член на ЕС, 32 процента от пазара трябва да е либерализиран, добави той. Има тенденция към намаляване на задълженията към НЕК. В момента те са 283 млн. лв. Най-много са неизплатените сметки на държавни институции, каза Анастасов.
Източник: БТА (23.10.2002)
 
Досега само 9 фирми са подали заявка в НЕК да минат на т. нар. уикендова тарифа за тока, съобщи главният изпълнителен директор на електрокомпанията Васил Анастасов. Сред тях са "Стомана", "Биовет", "Мини Марица-изток". Ако успеят да сключат договорите, от 1 ноември те ще плащат с 4 до 11% по-евтин ток. От тази тарифа могат да се възползват само предприятията, които имат над 50 млн. киловатчаса годишно потребление и нямат просрочени задължения към енергийните дружества.
Източник: Сега (23.10.2002)
 
Изпълнителният директор на "Китка" - Нови пазар, Атанас Калев е бил взет за заложник в понеделник вечерта от близо 700 работници и е държан принудително в административната сграда на завода. Причината за необичайното решение били неизплатени заплати и липсата на перспектива за тяхното изплащане. За последно работещите в керамично-стъкларския завод получили парите си за май. Директорът твърди, че заплатите ще бъдат издължени, когато бъде реализирана готовата продукция. Работниците не вярвали на обещанията, защото преди тях на опашката за плащания били наредени държавни фирми и бюджетни организации. Най-голямата сума от 600 000 лв. чакал да си получи "Булгаргаз", 380 000 лв. били задълженията към НОИ, а към НЕК - за 183 000 лв. От една гаденя фирмата била в процедура по несъстоятелност, бившата директорка Галина Йорданова пък била следствена още от 2000 г. по дело 302 по описа на Шуменското следствие за престъпления по служба.
Източник: Черно море (23.10.2002)
 
НЕК е на загуба от продажбите на електроенергия у нас през второто полугодие на 2002 г. , съобщи изпълнителният директор на електрическата компания Васил Анастасов.Причината е, че продаваме под себестойността му електричество на електроразпределителните дружества, добави той. Шефът на НЕК уточни, че загубите на компанията от продажбите на вътрешния пазар се компенсирали с износ на електричество в чужбина. Според Анастасов обаче за деветмесечието на т. г. експортът ни на електричество е намалял с 400 000 млн. киловатчаса спрямо същия период на 2002 г.. Общо износът ни е намалял с 5%, като за Турция спадът е с 8%, поясни Анастасов. Според него освен за Турция, в момента изнасяме електричество само за Косово. Учредихме смесената българо-гръцка фирма “Транс Балкан електрик пауър”, за да потърсим резервен вариант на износ на ток за южната съседка след частичната либерализация на енергийния й пазар. Така зам.-министърът на енергетиката Ангел Минев отговори на въпрос, защо създаването на смесеното дружество с две от фирмите на “Копелузос груп”, Дамко енерджи" и "Прометеус газ" бе крито в тайна два месеца. “Газекспорт” е собственик на 50% от акциите на Прометеус газ”, но няма да участва при вземането на решения в българо-гръцкото дружество, увери Ангел Минев. Той добави, че НЕК е създала смесено дружество с “Копелузос груп”, тъй като гръцката компания разполагала с енергийни мощности от 1000 мегавата, а в момента строяла три нови електроцентрали. Заради либерализацията на гръцкия енергиен пазар, износът ни на електричество там щеше да намалее драстично, ако не бяхме си осигурили достъп до либерализирания пазар на дребно, каза Васил Анастасов. За да продава свободно електричество на гръцкия пазар, всяка фирма трябва да е регистрирана в Гърция или в страна членка на Европейския съюз, припомниха от енергийното министерство. Досега НЕК продаваше електричество само на гръцката електрическа компания "Пи Пи Си". НЕК ще печели от продажбите на ток чрез “Транс Балкан електрик пауър” по $55 за 1000 мегавата. Цените, на които сме продавали на“Пи Пи Си” варираха от $26 до $35, сравни Ангел Минев.
Източник: Монитор (23.10.2002)
 
Очаква се Агенцията за държавни вземания да освободи запора върху активите на Кремиковци, ако бъдат уредени старите дългове на комбината преди приватизацията, съобщи зам.-министърът на икономиката Никола Янков. Комисията, която координира взаимоотношенията на Кремиковци с държавните кредитори, вече е внесла предложение в Министерския съвет натрупаните преди приватизацията 140 млн. лв. дългове да бъдат уредени. Те са към агенция Митници, НОИ и Главна данъчна дирекция. Предлагаме задълженията не да бъдат опростени или извадени от баланса, а да бъдат компенсирани, коментира Андрей Брешков, член на борда директорите на Кремиковци. Очаква се правителството да излезе със свое решение в началото на ноември. Това ще разчисти баланса на Кремиковци, коментира Янков. След това металургичният гигант ще може да залага активите си за инвестиционни кредити или да продава неоперативни активи за привличане на оборотен капитал и изплащане на текущи задължения. Кремиковци вече е погасил дълговете си към БДЖ, а с НОИ, НЕК и Булгаргаз има погасителни планове и те се изпълняват. Работните заплати вече се изплащат с дебитни карти и така се внасят авансово осигурителните вноски.
Източник: Пари (24.10.2002)
 
Държавата ще поиска несътоятелност на врачанския торов завод "Химко", съобщиха правителствени източници. В понеделник ще се проведе среща между ръководството на комбината и представители на икономическото министерство, на която ще бъде обсъдена мярката. Поканени сме на среща, но не знаем за какво ще говорим на нея, заяви Андрей Семерджиев, изпълнителен директор на завода. От ведомството на Николай Василев също потвърдиха за срещата, но отказаха да кажат причината за нея. Трябва да се направи нещо за решаването на този проблем, тъй като "Химко" няма възможност да погаси задълженията си към "Булгаргаз", коментира зам.-министърът на енергетиката Илко Йоцев. Той каза още, че все още се правят последни анализи относно вариантите за изчистване на дълговете. Йоцев не изключи като възможен сценарий двете компании - "Булгаргаз" и НЕК, да поискат несъстоятелност на торовия завод. Сметките за неплатен ток вече са близо 31 млн. лв., а дългът към газовия монополист е 60 млн. лв. "Химко" може да получава природен газ срещу банкова гаранция или сериозно обезпечение, иначе това означава отново "Булгаргаз" да кредитира дружеството, смята Йоцев. През миналата седмица финансовото министерство обяви, че транзитната такса, която плаща "Газпром" на "Булгаргаз" за преноса на руски природен газ през страната, ще отива в бюджета, както досега. По този начин държавата се отказа от обещанието към големите потребители за намаляване на цените на синьото гориво, като половината от таксата остане в държавния газов монополист. От началото на годината досега ръководството на комбината нееднократно е заявявало, че "Химко" ще спре работа, ако до края на годината правителството не намали цената на природния газ. В момента цената на 1000 кубически метра е 280 лв., като последното поевтиняване е с 6 лева от края на септември.
Източник: Дневник (28.10.2002)
 
Управителният съвет на борда на директорите на "Химко" се очаква на утрешното си заседание да поиска несъстоятелност на комбината заради неплатежоспособността му. Ако това не стане, най-големите кредитори на врачанското дружество - "Булгаргаз" и НЕК до две седмици ще поискат несъстоятелността му. Това съобщи пред журналисти директорът на "Секторни анализи" в Министерството на икономиката Андрей Брешков. По инициатива на Министерството на икономиката се състоя среща с ръководството на комбината. Към 30 септември дълговете на "Химко" са 151 милиона лева, от които 110 милиона лева към "Булгаргаз" и НЕК, каза Брешков. Карбамидът, произвеждан от "Химко", се продава в Западна Европа по 135 долара за тон при 91-92 долара за същия продукт от държавите от черноморския регион. Българският продукт се оскъпява заради високата цена на природния газ у нас - 116 долара за 1000 куб.метра спрямо 80-85 долара за другите европейски държави, припомни Брешков. Поради тази причина България ще търси сред потенциалните бъдещи купувачи на "Химко" главно фирми, свързани с производството, търговията и дистрибуцията на природен газ. Сред тях Брешков посочи "Газпром", "Норскхидро" и германска фирма от газовия сектор. Ръководстовто на комбината е поело ангажимент от следващия месец да покрие около 600 хиляди лева от задълженията към работниците на обща стойност 1,5 милиона лева, допълни Брешков.
Източник: БТА (30.10.2002)
 
От четвъртък протестите на врачанските химици ескалират в гражданско неподчинение, заявиха синдикалните лидери в "Химко" АД. Те настояват да се предприемат конкретни мерки за спасяване на врачанския торов завод, включително и чрез процедура по несъстоятелност, и да получат заплатите си, неизплащани от март досега. Следобед ще има заседание на управителния съвет на "Химко" АД, но не се предвижда да бъде обявена процедура по несъстоятелност на завода, каза председателят на УС Мартин Макариев. По думите му ще бъде обсъдено сегашното състояние на дружеството и възможности за излизане от кризата чрез преговори с кредиторите "Булгаргаз" и НЕК. Ако в четвъртък управителният съвет не внесе в съда иск за обявяване на процедура по несъстоятелност, в петък химиците ще блокират и железопътната линия за София, а след това ще пренесат протеста си в столицата.
Източник: Дневник (31.10.2002)
 
Единадесет компании подписаха договори да ползват по-ниска тарифа за електроенергия в събота и неделя, съобщи изпълнителният директор на Националната електропреносна компания (НЕК) Васил Анастасов пред енергийната парламентарна комисия. От петък НЕК намалява цените за големите потребители в събота и неделя с около осем процента. Сред компаниите, които ще ползват облекчената тарифа, са "Стомана индустри" - Перник, мини "Марица Изток", "Асарел", "Биовет" и "Юмикор". Очаква се от новата тарифа да се възползват и "Балканфарма", "Амилум" и "Лукойл-Нефтохим". Условие за ползване на облекчението е компаниите да нямат задължения към НЕК и да имат годишно потребление от поне 50 млн. киловатчаса електроенергия. Тази мярка действа и стимулиращо на потребителите към погасяване на дълговете им, за да могат да ползват тарифите, обясни Анастасов. "Агрополихим" например погаси 800 хил. лв. от общия си дълг от 900 хил. лв. и до месец ще плати и останалата част от него, за да може да се включи в тарифата, твърди изпълнителният директор на НЕК. "Очаквахме намалението да бъде по-голямо, но и това ще се отрази положително на компаниите, защото ще намали разходите на "Биовет" и ще направи продукцията ни по-конкурентна", коментира Кирил Домусчиев, шеф на холдинг "Напредък", мажоритарен собственик на "Биовет" - Пещера. Според представителя на "Вилхалко", собственик на "Стомана", Антон Петров мярката е положителна и първата стъпка за облекчаване на големите потребители вече е направена. С 37 млн. лв. - до 193 млн. лв., са намалели задълженията на големите потребители към НЕК в сравнение с декември миналата година. Най-големите длъжници в момента са "Кремиковци" - с 62 млн. лв., БДЖ - с 43 млн. лв., "Химко" - с 33 млн. лв., ВМЗ Сопот - с 6 млн. лв., "Промет" - с 3 млн. лв. Тези задължения не дават отражение върху крайната тарифа на електроенергията, но оказват влияние върху финансовите възможности на електрокомпанията, тъй като се налага да търсим краткосрочни кредити, за да погасяваме своите задължения, твърди Анастасов.
Източник: Дневник (01.11.2002)
 
НЕК - ЕАД, Предприятие "Мрежи високо напрежение", Електропреносен район Монтана, на основание чл. 3, ал. 5 от Наредбата за търговете обявява търг с тайно наддаване с предмет: продажба на отпадъчни материали: 1. Предмет на търга - продажба на отпадъчни материали, както следва: елементи от СРС до п/ст "Козлодуй" - 10 100 кг; демонтирани СРС до подрайон "Кнежа" - 10 200 кг; демонтирани СРС до п/ст "Бяла Слатина" - 9800 кг; общо тегло на демонтирани СРС и елементи - 27 100 кг; демонтирана поцинкована ламарина - 90 кг. 2. Търгът е с тайно наддаване, като ценовото предложение трябва да бъде за цялото количество отпадъци. 3. Началната цена на предмета на търга е 0,045 лв. за 1 килограм метал от демонтирани СРС (45 лв. за 1 тон) и 0,002 лв. за 1 килограм демонтирана поцинкована ламарина (20 лв. за 1 тон), без начислен ДДС, като отделно от нея кандидатът, спечелил търга, за своя сметка ще нареже и извози отпадъчните материали. 4. Размерът на депозита за участие е 15 лв. 5. Начин на плащане на цената - на ръка в касата на предприятието преди извозването на отпадъците. 6. Обезпечение - за обезпечение на изпълнение на задълженията си по договора купувачът се задължава непосредствено след подписването на договора да представи гаранция за добро изпълнение под формата на парична сума в размер 10% от цената плюс ДДС върху гаранцията, внесени по сметка на НЕК - ЕАД, П "МВН", ЕПР "Монтана", или безусловна и неотменяема банкова гаранция в полза на продавача в същия размер и със срок на валидност - крайният срок на изпълнение на задълженията му по договора. 7. Търгът ще се проведе на 15-ия ден от обнародването в "Държавен вестник"; ако този ден е почивен - в първия работен ден, от 10 ч. в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", ЕПР "Монтана", на адрес: Монтана, ул. Ал. Стамболийски 45, ет. 2. 8. Ако на търга не се яви кандидат, търгът се смята за непроведен и се провежда повторен търг на седмия ден от него в 10 ч., при същите условия. 9. Цената на тръжната документация е 20 лв., без ДДС, и може да бъде закупена всеки работен ден в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", ЕПР "Монтана", на адрес: Монтана, ул. Ал. Стамболийски 45, ет. 2, лице за контакти: Кирил Димитров, тел. 096/240-204; началният срок за продажба на документите е първият работен ден, следващ деня на обнародването в "Държавен вестник". 10. Предложенията се подават пред комисията по търга в деня и часа, определен за начало на търга; до участие се допускат само търговци, регистрирани по Търговския закон и притежаващи лицензия, издадена по реда на Наредбата за търговската дейност с отпадъци от черни и цветни метали (ДВ, бр. 47 от 2001 г.), както и разрешение по чл. 37 от Закона за ограничаване на вредното въздействие на отпадъците върху околната среда (ДВ, бр. 86 от 1997 г.).
Източник: Държавен вестник (01.11.2002)
 
Спoред Валентин Захариев, изпълнителен директор на Кремиковци АД до юни комбинатът е бул на загуба в размер на 13 млн. лв. Оттогава обаче работим на печалба и очаквам да завършим годината с положителен финансов резултат минимум 20 млн. лв. - В момента задълженията на Кремиковци АД са главно към държавата и държавните фирми, допълва г-н Захариев. Към НЕК са около 52 млн. лв., но имаме сключен договор за продажба на една подстанция за около 6 млн. лв. Те обаче не желаят да изпълнят договора, защото АДВ ни е блокирала имущество и от НЕК не са сигурни дали, като я купят, АДВ няма да им я вземе. Но ние сме я продали. Освен това между нас тече договор за доставка на електрооборудване за около 16 млн. лв., което ние купуваме и доставяме на НЕК. Смятам, че по този начин реалното задължение на Кремиковци" към НЕК е около 32 млн. лв. Около 20 млн. лв. са задълженията ни към Булгаргаз". Още около 37 млн. лв. дължим на НОИ. Това са основните ни задължения - общо около 90 млн. лв. Ние сме предали на правителствената комисия предложение как ще погасим тези задължения до края на 2004 г. Предлагаме това да стане за сметка на ДДС. Всеки месец Кремиковци" има за възстановяване по около 4 млн. лв. ДДС. Откакто ние сме започнали работа в Кремиковци", не сме взели нито стотинка данъчен кредит - всичко отива за изплащане на стари задължения. Според г-н Захариев така наречените скрити задължения са са около 280 млн. лв. От тях към държавата са около 170 млн. лв. - лихви, неплатени мита за периода 1991 - 1998 г. Ние настояваме те да бъдат отписани. В същото време БДЖ поиска увеличение на таксата за превоз на наши товари с 45%. Това е нещо, което ще съсипе Кремиковци". Те едностранно развалиха договора с нас на 29 септември и в момента нямаме нов договор.
Източник: Капитал (04.11.2002)
 
До края на годината се очаква американската компания "Ентърджи" да избере партньор по проекта за рехабилитация на ТЕЦ "Марица изток 3" за сметка на своя дял. Проектът за ТЕЦ "Марица изток 3" предвижда рехабилитация и модернизация на съществуващите мощности в централата и е на стойност около 470 милиона долара. За осъществяването му през юни 2001 г. е подписан договор между "Ентърджи" и НЕК. Собствеността върху ТЕЦ "Марица изток 3" в момента е 51 на сто на "Ентърджи" и 49 на сто на НЕК. Очаква се проектът да приключи финансово до края на годината, с което "Ентърджи" да придобие 73 на сто собственост, а НЕК - 27 на сто. Включването на нов партньор в проекта ще стане за сметка на дела на "Ентърджи", но американската компания ще запази водеща роля в осъществяването му. С избора на трети партньор от американската компания целят разпределение на риска по проекта заради криза на енергийните пазари, значителен спад в цените на акциите на енергийните фирми в Европа и Северна Америка и фалита на някои от тях. В момента от "Ентърджи" преговарят с четири компании - британската "Интернешънъл пауър", немската RWE, италианската "Енел про" и белгийската "Трактабел".
Източник: Дневник (11.11.2002)
 
Фирма АРА - Благоевград с управител Димитър Данчов ще строи ВЕЦ на река Ощавска - Пирин планина. Поисканата за ползване вода е половин кубик на секунда.
Източник: Струма - Благоевград (11.11.2002)
 
Министърът на енергетиката и енергийните ресурси Милко Ковачев ще внесе за обсъждане в правителството становище за обявяване на Химко в несъстоятелност, съобщи самият той след срещата си с кмета на Враца Румен Стоманярски. Кметът е предоставил на министъра експертна оценка за състоянието на торовия завод, изготвена от Кирил Петков, смятан за най-успешния директор на Химко. При добър мениджмънт торовият завод може да преодолее финансовата криза и да работи рентабилно с максимум 50% натоварване. Мощностният ресурс е за не повече от 10 години, смята експертът. Според Стоманярски министър Ковачев се е съгласил със становището на община Враца, че изходът за дружеството е обявяването му в несъстоятелност и промяна на собствеността. Очаква се преди заседанието на Министерския съвет врачанският кмет да проведе разговори и със зам.-министъра на икономиката Никола Янков, който пряко следи проблемите на Химко. Кметският екип на Враца е поискал среща и с министър-председателя Симеон Сакскобургготски, съобщиха от общината. Становище да се пристъпи към подготовка на процедура за несъстоятелност изразиха и от управителния съвет на Химко. Управленският екип подготвя оздравителен план, включващ преструктуриране на задълженията към основните кредитори Булгаргаз, НЕК и НОИ. .
Източник: Пари (13.11.2002)
 
В момента средната международна цена на карбамида е 90 долара за тон. Минималната себестойност на българския карбамид е 150 долара. Това лишава страната ни от износ и блокира продажбите на вътрешния пазар. От 1989 г.насам торовата ни индустрия непрекъснато понася ударите на свитото потребление и срива на цените на международните пазари. Вътрешното потребление за 13 години спадна от 1.1 млн. тона на жалките 150 хил. т. Едновременно с това Русия, която произвежда природен газ, основна суровина за торовете, пласира продукцията си на цени с 50 долара на тон по-ниски от нас. Безконтролният внос също съсипва индустрията. За миналата година са внесени 110 хил. тона торове, почти колкото е годишното потребление у нас. Енергийният министър Милко Ковачев ще внесе становището си за бъдещето на "Химко" на заседание на кабинета. По всяка вероятност ще се иска несъстоятелност, като се има предвид, че на срещата си във вторник с врачанския кмет, Ковачев се е съгласил с позицията на общината, че "Химко" трябва да бъде обявен във фалит. Още преди две седмици основните кредитори на торовия завод - "Булгаргаз" и НЕК, чийто принципал е Милко Ковачев се заканиха, че ще поискат фалит за "Химко". Комбинатът дължи на монополистите общо 110 млн. лева. От министерството на икономиката също смятат, че друг вариант за завода няма. И новият председател на Управителния съвет на дружеството Николай Вузев вижда несъстоятелността като изход за "Химко", който тази година е работил едва 65 дни. Много оптимистично обаче звучат неговите думи, че от април догодина комбинатът може да заработи. Торовата ни индустрия все повече и повече затъва в дупката, изкопана от предприятия със статут "монополист" и неясна политика за развитие на отрасъла от няколко правителства. В тази дупка се сгромолясаха и останалите ни торови заводи - "Агрополихим" и "Неохим", "Агробиохим" е на ръба. Първият проблем, е че родните предприятия не могат да се преборят с конкуренцията на международния пазар.И не може да бъде другояче щом доставчикът на основната им суровина определя цените си без конкуренция. Тя идва до заводите ни само по тръбата на "Булгаргаз", чиято цена е достатъчно неприемлива, за да бъде тази продукция продаваема както на вътрешния, така и на външния пазар. Над 94% от себестойността на азотните торове се формира от газ, ток и вода, като делът на природния газ е 80 на сто. Европейските и регионалните производители плащат 1000 кубика газ по 80 долара, а "Химко" се бърка за 144 долара. Това означава, че българският карбамид по никакъв начин не може да се конкурира с този, произведен в Черноморският регион, който се търгува по 90 долара. Ситуацията с амониевия нитрат е подобна. Руските производители свалиха цените на световния пазар. Те продават с около 50 долара по-евтино от нас, защото природния газ им излиза по 11 до 14 долара за 1000 куб. м. Тази година заводът не е работил три месеца, което ще намали производството, спрямо миналогодишното най-малко с 200 хиляди тона, защото месечното производство е 75 хиляди тона. Оказва се, че това правителство е поредното, което отказва да свали цената на газа за един стратегически подотрасъл на тежката индустрия. От сега действащите лица във ведомството на площад "Батенберг" оправдават бездействието си със споразумението Бакърджиев - Вяхирев и вдигат рамене с думите "това е положението, нищо не може да се направи". Според енергийният министър Милко Ковачев проблемът на торовите заводи не бил в цената на газа, която от началото на годината била паднала с 15%, а в лошият им мениджмънт и в стагнацията на пазара. А либерализация на газовия пазар ще има най-рано в края на другата година, когато вече действа новия енергиен закон. Тогава правителството трябва да реши дали ще продава "Булгаргаз". Не можело и да се въведат и диференцирани цени на газа в България, категоричен е Андрей Брешков от икономическото министерство. Структурата на потребление у нас не го позволява, защото 90 на сто от потреблението на газ се пада на предприятията. При въвеждането на такава мярка едни потребители плащат повече за сметка на други. В страните, в които цените на газа са диференцирани освен индустриални потребители има и милиони семейства, които купуват газ. У нас обаче не е така. От икономическото министерство ще търсят купувач на "Химко", който да се занимава с доставка или дистрибуция на газ. Така заводът ще може да получава суровината за производството си на нормални цени. Може би наистина това е единственият вариант. Освен цената на газа,производството на тор у нас страда и от кризата в селското стопанство. Липсата на финансов ресурс у земеделските производители рефлектира върху потреблението на тор. Закъснелите мерки на Министерството на земеделието и проливните дъждове провалиха сеитбата тази есен, а щом не се сее, тор на земеделеца не му трябва. Според прогнозата на шефът на "Агрополихим" Васил Александров потреблението на тор тази година ще бъде около 160 хиляди тона. Според данните на земеделският министър Мехмед Дикме потреблението ни е около 400 хиляди тона. И двете цифри обаче изглеждат нищожни в сравнение с нуждите до 1989 г. когато потреблението е надвишавало 1,1 млн. тона и дори се е налагал внос. Тогава обаче и цената на газа за заводите ни е била от 13 до 18 долара за тон. Така че проблемът на вътрешния пазар не е по-малък от този с износа на торовите ни заводи, защото капацитетът на мощностите за производство на азотни торове многократно надвишава вътрешното търсене. Възможностите за годишното производство на амониева силитра са за около 1.500 млн. тона. При карбамида разликата в производството и реализацията у нас е много по-голяма -при капацитет на производство 900 хил. тона в последните години потреблението в страната е около 50 хил. тона. Да не говорим, че земеделецът предпочита чуждите торове, които му излизат по- евтино. Точно затова производители и синдикати протестираха и разнасяха торби с амониева селитра пред министерствата на икономиката и на земеделието, с молби за въвеждане на защитни мита при внос на азотни торове. Мехмед Дикме тогава обяви, че вносните торове заемат едва 25% от потреблението в страната. От Асоциацията на торовата индустрия обаче отхвърлиха данните на Мехмед Дикме и казаха, че през миналата година у нас са внесени над 110 хил. тона азотни торове, които сравниха със няма и 200 хиляди тона потребление. Въпреки че агроминистърът беше против защитните мита, защото земеделците щели да бъдат ощетени от скъпите български торове, защитната мярка беше въведена. Тя обаче е напълно безмислена, защото действа през период, в който по принцип не се тори. От друга страна финансовите линии на фонд "Земеделие" за тор, трудно се усвояват, от както аграрното министерство въведе системата -първо плащаш после ти отпускат помощ, обясни Васил Александров. Според данните на министерството до момента е усвоена половината от сумата отпусната по финансовата линия - общо 12, 816 млн. лева. В областните дирекции на фонда са постъпили документи за още около 2 млн. лв. Едва ли обаче останалата част ще бъде усвоена при положение, че сеитбения сезон приключи още преди 20 дни. Заради свитото потребление инсталациите на "Неохим" може да бъдат спрени, каза и шефът на димитровградския завод Димитър Димитров. От срива на долара печалбите паднали, въпреки, че навън един тон амониев нитрат се харчи по 100 долара. Комбинатът щял да вдигне цената на амониевата селитра, но ако и това не увеличи проходите, ще се наложи прекъсване на производството, добави той. Възходът на торовата индустрия е от създаването й през 50 - те и 60 - те години до края на 80 -те. Сривът започва през първите години след нежната революция от 1989 г. След 1990 г. средната степен на натоварване на мощностите за азотни торове започва да намалява. През 1993 г. натоварването на мощностите за амониева селитра достига нивото от 59%, въпреки че през следващата година продукцията на торовите заводи е представлявала над 20% от брутния вътрешен продукт.
Източник: Дневник (14.11.2002)
 
"Национална електрическа компания" - НЕК, ЕАД, Проект "Модернизация на SCADA/EMS в териториалните диспечерски управления (ТДУ)", във връзка със заем от Европейската банка за възстановяване и развитие (банка) за финансирането му обявява открит международен търг за модернизация на SCADA/EMS в териториалните диспечерски управления, финансиран от банката, за доставка на хардуер, софтуер, монтаж, въвеждане в експлоатация и гаранционна поддръжка за замяна на съществуващите "фронт-енд" процесори и системи SCADA в четирите ТДУ Север, Юг, Изток и Запад. Целта на НЕК е: 1. замяна на старите SCADA системи за управление и "фронт-енд" системи в ТДУ с нови системи за управление на основата на отворена архитектура; 2. подобряване на интерфейса човек - машина; 3. две от новите ТДУ да поемат ролята на дублиращи центрове на Централното диспечерско управление (ЦДУ); дублиращият център трябва да има същите функционалности както ЦДУ по отношение на SCADA и AGC; 4. доставените системи за управление трябва да се интегрират в съществуващата телеинформационна система на ЦДУ и да осигуряват двупосочна телекомуникационна връзка с ЦДУ, използвайки различни протоколи на обмен на информация; 5. новите системи за управление трябва да осъществяват комуникация със съществуващите периферни постове (RTU), използвайки протоколи за обмен на данни Telegyr 709 и Telegyr 800 и с ЦДУ, с протоколи за обмен на данни Telegyr 709 и ICCP/TASE2; 6. новите системи трябва да осигуряват връзка и по стандартните комуникационни протоколи IEC6087-5-101 и IEC6087-5-104; 7. новите системи за управление трябва да осигуряват управление на централизирана база данни с автоматична актуализация на данните по обекти и актуализация на параметризираните стойности между местата; 8. по време на преминаване към новата система за управление трябва да се осигури паралелна работа на новата система със съществуващите SCADA системи в ТДУ, за да се избегне загуба на данни и управление; 9. системата за автоматично регулиране на честотата и обменните мощности (AGC) трябва да бъде в съответствие с изискванията на UCTE (Union for the Coordinaation of Transmission of Electricity). Участници в открития международен търг могат да бъдат кандидати от всички страни. Средствата от заема не могат да бъдат използвани за извършване на плащания на лица или фирми или за внос на стоки, ако такива плащания или внос са забранени с решение на Съвета за сигурност към ООН и посочени в глава седма на Устава на ООН. Тръжни документи могат да бъдат закупени на посочения по-долу адрес срещу заплащане на невъзстановима сума от 300 евро или техния еквивалент в конвертируема валута по следната сметка: "Стопанска и инвестиционна банка", сметка № 1900501202 (евро). Еквивалентна сума в BGN може да бъде заплатена в касата на НЕК - ЕАД. ДДС не е включено в посочената цена на документацията. В случай че кандидатите желаят документацията да им бъде изпратена с куриерска поща, то възложителят не носи отговорност при загуба или закъсняла доставка. Всички тръжни предложения трябва да бъдат придружени от гаранция за участие на стойност 300 000 евро или съответния еквивалент в конвертируема валута и трябва да бъдат представени на посочения по-долу адрес до 14 ч. на 7.I.2003 г., когато получените предложения ще бъдат отворени в присъствието на представители на кандидатите, пожелали да присъстват. Заинтересуваните кандидати могат да получат повече информация или да прегледат и получат тръжни документи на адрес: "Национална електрическа компания" - ЕАД, София 1000, ул. Веслец 5, управление "Инвестиции", факс: + 359 2 988 06 95, Л. Велков или Людмила Витанова - тел./факс + 359 2 986 12 88.
Източник: Държавен вестник (15.11.2002)
 
НЕК - ЕАД, София, Предприятие "Мрежи високо напрежение", Електропреносен район Стара Загора, на основание чл. 3 и 6 от Наредбата за търговете обявява търг с тайно наддаване за продажба на отпадъчни метали при следните условия: 1. Предмет на търга: продажба на пакет от отпадъчни материали - бракувани автомобили: черен метал - 16 т, намиращи се в ЕПР - Стара Загора - Стопански двор - Автобаза, Стара Загора. 2. Търгът е с тайно наддаване. 3. Началната цена на предмета на търга е 1265 лв., в т. ч., като отделно от нея кандидатът, спечелил търга, за своя сметка ще нареже и извози отпадъчните материали. 4. Размерът на депозита е 126 лв. 5. Начин на плащане на цената - чрез банков превод. 6. Търгът ще се проведе на 20.ХII.2002 г. в 14 ч. в Стара Загора, ул. Отец Паисий 89, ет. 5, стая 506. 7. Ако на търга не се яви кандидат, търгът се смята за непроведен и се провежда повторен търг на 27.ХII.2002 г. в 14 ч. 8. Цената на тръжната документация е 50 лв. и може да бъде закупена всеки работен ден в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", Стара Загора, ул. Отец Паисий 89, ет. 5, стая 509, лице за контакти: Десислава Господинова, тел. (042) 600-424. Началният срок за продажба на документите е първият работен ден, следващ деня на обнародването в "Държавен вестник". 9. Предложенията се подават пред комисията по търга в деня и часа, определен за начало на търга.
Източник: Държавен вестник (15.11.2002)
 
Обявяване на "Химко"АД в несъстоятелност и прилагане на оздравителна програма за стабилизиране на врачанския торов завод обсъдиха мениджъри, експерти, представители на държавни институции и на синдикални организации. Документи за такава процедура вече се подготвят от основните кредитори "Булгаргаз" и НЕК, на които "Химко" дължи над 100 милиона лева без лихвите, каза представителят на газовата компания Димитър Гогов. Според експертния анализ, изготвен от бившия директор на торовия завод Кирил Петков, дружеството е декапитализирано, в непосилна задлъжнялост /135 600 000 лева/ и в невъзможност да изплаща лихвите на задълженията и да ползва заеми за необходимите му за производство оборотни средства. След приватизирането на завода в края на 1999 г. натрупаните нови задължения са 91,5 млн.лева, а загубата от непроизведена продукция е 45 млн.лв., твърди Кирил Петков. Спасителният изход за единствения производител на карбамид в България и за работещите 850 човека, според Петков е държавата чрез Булгаргаз и НЕК да обяви ускорена процедура по несъстоятелност като защити държавния и обществения интерес. Председателят на Българската асоциация на торовата индустрия /БАТА/ Валентин Димитров, бивш изпълнителен директор на дружеството смята, че процедурата по несъстоятелност няма да удовлетвори кредиторите и ще се стигне до пълна ликвидация на завода. Според него изходът за "Химко" е в сключване на споразумение между мениджърския екип, кредиторите и държавата за разсрочване на задълженията и прилагане на оздравителна програма при преференциални цени на природния газ. Становището, изразено от юристи е, че не може да се прилага оздравителна програма в предприятие, което не работи, а трябва да се защитят интересите на кредиторите чрез продажба на материалните му активи, дори това да означава ликвидация. Депутатът Георги Божинов предложи схема, при която държавата трябва да защити своя интерес като чрез процедура по несъстоятелност и преструктуриране на капитала превърне задълженията на "Химко" в инвестиция и до оздравяването му да поеме неговото управление чрез принципала си министерството на икономиката. Председателят на Управителния съвет на "Химко" АД Николай Вузев, по чиято инициатива се състоя дискусията, се ангажира да представи всички мнения и варианти пред министрите на икономиката, финансите и енергетиката за окончателното решаване съдбата и бъдещето на врачанския завод.
Източник: БТА (19.11.2002)
 
В Терем-Търговище се очаква да пристигне новоназначеният управител на дружеството Петър Казанджиев. В Търговище се говори, че той ще донесе новината за осигурена поръчка за ремонт на 10-20 БТР-а. Ако това се окаже вярно, социалното напрежение в завода ще се понижи. До скоро имаше вероятност Терем-Търговище да остане без ток, понеже дружеството дължи на НЕК около 70 000 лв. Военният завод обаче се договори с "Електроразпределение"-Търговище за разсрочено плащане на сумата.
Източник: Сега (19.11.2002)
 
Спрян е токът на фирма BEST Tecnica, Радомир. Дружеството получава електроенергия от подстанция, която захранва 10 дружества от системата на Радомир метали. BEST Tecnica ползва само 5% от подадената електроенергия и няма задължения към НЕК, но плаща тока на Радомир метали, които трябва да се разплащат с НЕК. Проблемът може да се реши като имуществото на НЕК се раздели на движимо и недвижимо и да се дава под наем. Такова предложение е направено пред НЕК и МЕЕР, но няма отговор. Всеки неработен ден носи на дружеството загуба от 24 хил. лв.,според генералния мениджър на Тежко машиностроене Максим Клейтман.
Източник: Пари (19.11.2002)
 
Четвърти мини ВЕЦ край Банско строят собствениците на Аверс ООД - Благоевград. Фирмата спечели търга за продажба на общинска земя край село Кремен.
Източник: Струма - Благоевград (21.11.2002)
 
Агенцията за приватизация на основание чл. 30 ЗПСК обявява, че са сключени следните сделки през периода септември - октомври 2002 г.: I. Основни продажби 1. "Булгарконтрола" - ЕАД, София - 100% от капитала са продадени на "Маяк Контрол" - ЕООД, за 3 700 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора, 50% от цената в брой в срок до 20 календарни дни от датата на подписване на договора; за срок 3 години: да запази предмета на дейност на дружеството; да не намалява участието си в капитала на дружеството под 75%; да не предприема действия за ликвидация на дружеството; да не се разпорежда с дълготрайни материални активи на дружеството. 2. "Агрокомплект" - ЕАД, София - 100% от капитала са продадени на "Рена - България" - ЕООД, за 9 510 999 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора, 50% от цената в брой в срок до 20 календарни дни от датата на подписване на договора; за срок 3 години: да запази предмета на дейност на дружеството; да инвестира 5 100 000 лв.; да увеличи средносписъчния брой на заетите с 30 души; да не намалява акционерното си участие в капитала на дружеството под 51% освен с писменото съгласие на АП или друг оправомощен орган; да не предприема действия за ликвидация на дружеството. 3. "Бялалес" - ЕОД, Бяла - 100% от капитала са продадени на "СФК - В. Симеонов" - ЕООД, за 310 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора, 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора; за срок 3 години: да запази предмета на дейност на дружеството; да не намалява размера на дяловото си участие в капитала над дружеството под 51%; да не предприема действия за ликвидация на дружеството; да не прехвърля собствеността върху придобитите дялове на трето лице. 4. "Завод за стоманобетонови конструкции и изделия" - ЕООД, Свищов - 97% от капитала са продадени на "Молимен Консулт" - АД, за 5 900 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора, 50% от цената в брой в срок до 20 календарни дни от датата на подписване на договора; за срок 3 години: да запази предмета на дейност на дружеството; да не намалява участието си в капитала на дружеството под 97% освен с предварително писмено съгласие на оправомощен за това държавен орган; да не предприема действия за ликвидация на дружеството; да не се разпорежда с дълготрайни материални активи на дружеството. 5. 90% от капитала на "Инкомс Телеком Холдинг" - АД, София, 40% от капитала на "Инкомс - Ирет" - АД, София, 29% от капитала на "Инкомс - Сет" - АД, Русе, и 40% от капитала на "Инкомс Битова техника" - АД, София, са продадени на "CSI Handels und Beteiligungs" GSMBH, Виена, Австрия, за 9 000 000 лв., платими: 70% от цената в деня на подписване на договора по реда, предвиден в Рамковото споразумение с Кралство Испания за прилагане на компенсационен механизъм за изплащане на дълга на Минералбанк посредством конвертирането му в участие на инвеститори в приватизацията на български държавни предприятия; 1 000 000 лв. (11% от цената) чрез банков превод по доверителна сметка в срок до 20 календарни дни от датата на подписване на договора, 19% от цената чрез банков превод по сметка на АП в срок до 20 календарни дни от датата на подписване на договора; за срок 3 години: да запази предмета на дейност на холдинга; да не намалява акционерното си участие в капитала на холдинга под 51% освен с предварително писмено съгласие на АП или друг оправомощен орган; да не допуска ликвидация на холдинга; да инвестира не по-малко от 25 000 000 лв. в холдинга и дъщерните му дружества; да увеличи средносписъчния брой на заетите от 1000 на 3000 души. II. Сделки по чл. 1, ал. 2 във връзка с чл. 4, ал. 1 ЗПСК 1. "Аероклуб" - Добрич, обособена част от "Воинтех" - ЕООД, София - продадена на "Баск Ер" - АД, за 84 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора, 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора. 2. ВЕЦ "Жребчево", обособена част от "НЕК" - ЕАД, София - продадена на "Петрол" - АД, за 5 400 000 лв., платими: 50% от цената в брой в деня на подписване на договора, 50% от цената в брой в срок до 15 календарни дни от датата на подписване на договора; купувачът се задължава да не се разпорежда с обособената част освен с разрешението на АП или Агенцията за следприватизационен контрол; да не извършва промяна на функционалното и технологичното предназначение на обособената част. III. Сделки за продажба на остатъчни дялове 1. "Ямбол Комерс" - ООД, Ямбол - 1,31% от капитала са продадени на "Стоково тържище" - АД, за 5590,05 долара, платими: 100% от цената в брой в деня на подписване на договора. 2. "ДЗУ" - АД, Стара Загора - 18 122 акции от капитала са продадени на "Видеотон холдинг" - АД, за 1090 долара, платими: 100% от цената в брой в деня на подписване на договора. IV. Сделки по § 17 "Ателие № 3", ул. Тодор Александров 92, Благоевград, обособена част от "Телевизионни и радиосервизи" - ЕАД, София - продадена на ЕТ "Владимир Вецев - Зора", Благоевград, за 7932 лв., платими чрез банков превод по сметка на АП: не по-малко от 2380 лв., представляващи 30% от цената, са платени в АП преди подписване на приватизационния договор; останалата част от цената се плаща в срок 5 години на равни годишни вноски.
Източник: Държавен вестник (26.11.2002)
 
"Национална електрическа компания" - ЕАД, Предприятие "Мрежи високо напрежение", Електропреносен район Горна Оряховица, на основание чл. 1, ал. 2, т. 4 от Наредбата за търговете и решение № 618 от 22.Х.2002 г. на началника на Електропреносен район Горна Оряховица обявява търг с тайно наддаване при следните условия: 1. Предмет на търга: продажба на отпадъчни материали - проводник АС 185 - 10 500 кг, проводник С 50 - 3300 кг, намиращи се в ЕПР Горна Оряховица. 2. Търгът е с тайно наддаване. 3. Началната цена на предмета на търга е 12 479,07 лв. (без ДДС), като отделно от нея кандидатът, спечелил търга, за своя сметка ще нареже и извози отпадъчните материали. 4. Размерът на депозита е 124,79 лв. - 1% от началната цена. 5. Начин на плащане на цената - чрез банков превод. 6. Обезпечение - за обезпечение на изпълнение на задълженията си по договора купувачът се задължава да представи в срок до 5 календарни дни от подписването му гаранция за добро изпълнение под формата на парична сума в размер 10% от цената, внесена по сметката на НЕК - ЕАД, П "МВН", ЕПР Горна Оряховица, или безусловна и неотменяема банкова гаранция в полза на продавача в същия размер и със срок на валидност - крайният срок на изпълнение на задълженията му по договора. 7. Търгът ще се проведе на 15.ХII.2002 г. от 10 ч. в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", ЕПР Горна Оряховица, ул. Съединение 151, ет. 2, стая 14. 8. Ако на търга не се явят кандидати, търгът се смята за непроведен и се провежда повторен търг на 23.ХII.2002 г. от 10 ч. на същото място. 9. Цената на тръжната документация е 10 лв. (без ДДС) и може да бъде закупена всеки работен ден в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", ЕПР Горна Оряховица, ул. Съединение 151, ет. 2, стая 15, лице за контакти: Мирела Димитрова, тел. 0618/394-138. Началният срок за продажба на документите е първият работен ден, следващ деня на обнародването в "Държавен вестник". 10. Предложенията се подават пред комисията по търга в деня и часа, определен за начало на търга.
Източник: Държавен вестник (26.11.2002)
 
"Национална електрическа компания" - ЕАД, Предприятие "Мрежи високо напрежение", Електропреносен район Горна Оряховица, на основание чл. 1, ал. 2, т. 4 от Наредбата за търговете и решение № 617 от 22.Х.2002 г. на началника на Електропреносен район Горна Оряховица обявява търг с тайно наддаване при следния условия: 1. Предмет на търга: продажба на отпадъчни материали (полезни отпадъци) от аварирал силов трансформатор тип ТМРУ 25000/110, 25 МVA - 18 405 кг желязо и 6070 кг мед, намиращи се в п/ст Севлиево 110/20 kV при ЕПР Горна Оряховица. 2. Търгът е с тайно наддаване. 3. Началната цена на предмета на търга е 10 352,50 лв. (без ДДС), като отделно от нея кандидатът, спечелил търга, за своя сметка ще нареже и извози отпадъчните материали. 4. Размерът на депозита е 103,53 лв. (1% от началната цена). 5. Начин на плащане на цената - чрез банков превод. 6. Обезпечение - за обезпечение на изпълнение на задълженията си по договора купувачът се задължава да представи в срок до 5 календарни дни от подписването му гаранция за добро изпълнение под формата на парична сума в размер 10% от цената, внесена по сметката на НЕК - ЕАД, П "МВН", Електропреносен район Горна Оряховица, или безусловна и неотменяема банкова гаранция в полза на продавача в същия размер и със срок валидност - крайният срок на изпълнение на задълженията му по договора. 7. Търгът ще се проведе на 5.ХII.2002 г. от 10 ч. в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", ЕПР Горна Оряховица, ул. Съединение 151, ет. 2, стая 14. 8. Ако на търга не се явят кандидати, търгът се смята за непроведен и се провежда повторен търг на 12.ХII.2002 г. от 10 ч. на същото място. 9. Цената на тръжната документация е 10 лв. (без ДДС) и може да бъде закупена всеки работен ден в сградата на НЕК - ЕАД, П "МВН", ЕПР Горна Оряховица, ул. Съединение 151, ет. 2, стая 15, лице за контакти: Мирела Димитрова, тел. 0618/394 138. Началният срок за продажба на документите е първият работен ден, следващ деня на обнародването в "Държавен вестник". 10. Предложенията се подават пред комисията по търга в деня и часа, определен за начало на търга.
Източник: Държавен вестник (26.11.2002)
 
За неопределено време се отложи 72-часовата проба на ТЕЦ-а при "Видахим", която трябваше да стартира в 9 часа. Пускът на централата, която е спряна преди четири години, се отложи поради липсата на потвърждение на заявката в централното диспечерско управление на НЕК, каза за БТА ръководителят на ТЕЦ-а Богомил Първанов. Час преди определения пуск на съоръжението всички работници на топлоелектрическата централа чакаха решението за стартиране, което до 11 часа днес така и не дойде. Хората бяха разочаровани, защото очакваха от години този момент и много се трудиха, за да възстановяват възлите и съоръженията на централата. Богомил Първанов уточни, че от страна на работещите в топлоелектрическата централа всичко е било в изправност и готовност да се извърши пробата. Работещите в централата имаха готовност да стартира в работа първият котел и при необходимост да включат и втория от общо трите котела, уточни Първанов. 40 на сто от назначените на работа специалисти в ТЕЦ-а са бивши нейни работници. Ако бе стартирала пробата, то 10 на сто от произведената електроенергия щеше да отива за възстановяване работата на Завода за пневматични гуми към "Видахим", а другата енергия бе за продажба на НЕК. Произведената отработена пара щеше да се подава за възстановяване на производството в останалите заводи на химическия гигант. "Видахим" не работи от четири години и се търсеше приватизатор за химическото дружество.
Източник: БТА (27.11.2002)
 
Мениджърският екип на "Химко" е предявил писмен иск към Националната електрическа компания (НЕК) за 123 млн. лв., неизплатени за ползване под наем на съоръженията в последните години, съобщи председателят на Управителния съвет на торовото дружество Николай Вузев. Според него това е стъпка за защита на собствеността и интересите на дружеството. Другата цел е да се докаже, че "Химко" няма такива огромни задължения, каквито фигурират в баланса на дружеството и в експертната оценка. Според тези документи дружеството дължи на НЕК и Булгаргаз над 100 млн. лв., а общите му задължения възлизат на 153,7 лв. Позицията на КТ "Подкрепа" обаче е да бъде обявен торовият завод в несъстоятелност. В края на седмицата приключват преговорите на предприятието с банките, отпуснали кредит, уточни Константин Тренчев. Според него "Химко" ще загуби пристанището си, жп възела си и ТЕЦ-а си. Ако държавата не се намеси, химическата индустрия на страната ни ще загине, каза още лидерът на "Подкрепа".
Източник: Дума (27.11.2002)
 
Мениджърският екип на "Химко" е предявил писмен иск към Националната електропреносна компания (НЕК) за 123 млн. лв. задължения за ползване под наем на съоръженията на комбината в последните години. Това съобщи председателят на управителния съвет на торовия завод Николай Вузев. Става въпрос за разпределителите на електроенергия на открито, собственост на "Химко". Според Вузев това е стъпка за защита на собствеността и интересите на комбината. Другата цел е да се докаже, че дружеството няма такива огромни задължения, каквито фигурират в баланса му. Според документите "Химко" дължи на НЕК и "Булгаргаз" над 100 милиона лева, а общите му задължения са 153.7 милиона лева. Николай Вузев смята, че "Булгаргаз" не е предявил претенции на кредитор в регламентирания шестмесечен срок след откриването на процедурата за приватизация на торовия завод през 1999 г. и с това губи статута си на такъв. Ръководството е поискало съдебна оценка, за да докаже, че заводът не е декапитализиран, а материалните активи са по-високи от пасивите. Тезата на мениджърския екип е, че няма предпоставки за обявяване на процедура по несъстоятелност на "Химко", каквато подготвят кредиторите "Булгаргаз" и НЕК. Според Николай Вузев с промяна на пазарната политика и с помощта на банков заем заводът може да започне да работи в началото на декември и да произвежда по 600 тона карбамид на месец. При това положение заплатите на работниците могат да бъдат платени към средата на март. Според експерта Кирил Петков, бивш директор на завода, това е несериозно, тъй като задълженията на дружеството са факт, в последните пет години не са правени инвестиции за модернизацията на завода, чийто капацитет е 800 000 тона карбамид, най-добрите специалисти са напуснали, а цената на природния газ остава непроменена при неблагоприятна за азотните торове пазарна конюнктура.
Източник: Дневник (27.11.2002)
 
Националната електрическа компания внесе молба до Врачанския окръжен съд за обявяване в несъстоятелност на "Химко" вчера, съобщиха от компанията. Искът е заради задължениеята на торовия завод към НЕК в размер на 33,4 млн. лв. До два-три дни иск за фалит на врачанския комбинат ще внесе в съда и "Булгаргаз", на който заводът дължи 75 млн. лв., каза шефът на газовата фирма Кирил Гегов. От НЕК опровергаха изявлението на председателя на Управителния съвет на "Химко" Николай Вузов от вторник, в което той твърдеше, че НЕК дължи на торовия завод 123 млн. лева за ползване под наем на съоръжения. Компанията изобщо не била влизала в договорни отношения за ползването им.
Източник: Монитор (28.11.2002)
 
Осемдесет строителни фирми от Плевен ще регистрират търговско дружество, което ще кандидатства за участие в изграждането на АЕЦ ”Белене” или на съпътстващите проекти в района, съобщи инж. Румен Янков, един от инициаторите на проекта. Все още се уточнява дали принципът за участие в негото управление да бъде квотен, както и размерът на вноските.
Източник: Дневник (02.12.2002)
 
Обявеното днес решение на Врачанския окръжен съд, че торовото предприятие "Химко" АД не е декапитализирано и материалните му активи са повече от пасивите, не е свързано с подадения от НЕК иск за обявяване на дружеството в несъстоятелност. Това казаха за БТА от пресцентъра на НЕК, потърсени за коментар. НЕК подаде искова молба за обявяване в несъстоятелност на "Химко" на 27 ноември. С решение от 28 ноември окръжният съд във Враца е удовлетворил всички искания на компанията като назначаването на временен синдик на "Химко", спиране на всички изпълними дела срещу имуществото на завода с изключение на делата по държавни вземания и запор върху банковите сметки, движимите вещи и недвижимото имущество. За 11 декември 2002 г. е насрочено открито заседание на съда за откриване на процедура по несъстоятелност на "Химко" във връзка с молбата на НЕК от 27 ноември, съобщиха от пресцентъра на електрическата компания.
Източник: БТА (04.12.2002)
 
Булгаргаз поиска обявяването на Химко в несъстоятелност заради дългове от 69,6 млн.лв.В края на ноември т.г.НЕК също заведе иск срещу завод за 33,4 млн.лв.
Източник: Труд (05.12.2002)
 
Агенцията за приватизация (АП) обяви публични търгове с явно наддаване за продажбата на ВЕЦ "Сини вир" и 100% от капитала на "Феникс Бдин" ЕООД - Видин. Началната цена за централата е 150 хил. лв., а стъпката на наддаване - 15 хил. лв. При 40 хил. лв. ще започне наддаването за "Феникс Бдин". Стъпката е 4 хил. лв.
Източник: Дневник (10.12.2002)
 
Два блока за комбинирано производство на топлинна и електроенергия на територията на ТЕЦ "София" и ТЕЦ "София-Изток" ще бъдат построени по съвместен проект на американската компания "Хорайзън енерджи девелопмънт" и "Топлофикация-София". Проектът на стойност $180-200 млн. бе представен вчера от Брус Хейл, вицепрезидент на "Хорайзън". Блоковете ще са с мощност от 127 мгвт. Ще бъде създадено смесено дружество "София Енерджи" между "Хорайзън" и "Топлофикация". Първоначално "Хорайзън" ще държи 70%, а "Топлофикация" - 30% от акциите. Американците се надяват строителството да започне в края на 2003 г. и да приключи най-много до 2 години. "Топлофикация" ще участва с апортна вноска - земя, а американците ще осигурят финансирането. Част от парите ще са собствени средства, а останалите - заеми. Към проекта са проявили интерес Ситибанк, Банк Аустриа, БНП Париба и Креди Агрикол. Има едно важно условие, заяви Хейл, да се подпише договор с НЕК за изкупуване на електроенергията, иначе няма да има финансиране. Проектът предвижда блоковете да работят 20 г. по 8000 ч годишно, като ще имат КПД 90% при 60% на сега съществуващите.
Източник: Дума (11.12.2002)
 
Ще предявим иск срещу Агенцията за приватизация, ако загубим делото, заведено от НЕК, за собствеността на подстанцията Червена могила, съобщи директорът на Радомир метали Людмил Александров. Подстанцията е наша, закупихме я заедно с предприятието и АП трябва да си понесе последствията, ако НЕК я вземе, обясни Александров. Държавата трябва да се намеси, за да спре натиска, на който е подложена фирмата от страна на НЕК. Да се намали цената на тока и газа чрез залагане на по-ниски печалби за монополистите и да се въведат преференциални цени за големите консуматори, предлагат от Радомир метали. Ако ни спрат тока, това ще доведе до спиране на пречиствателната станция и до замърсяване на Струма, каза Александров.
Източник: Пари (12.12.2002)
 
Врачанският окръжен съд прекрати процедурата по несъстоятелност за Химко АД. Съдът е приел, че на този етап няма безспорни вземания, тъй като са възникнали сложни облигационни отношения между страните. Исковете са преждевременно предявени, каза съдия Радослава Симеонова. В 7-дневен срок съдебният акт може да бъде обжалван пред Апелативен съд в София. С определението си съдът уважи иска на Химко за прекратяване на процедурата, позовавайки се на внесените от представителите на дружеството нови доказателства и становище, че твърденията в исковете на кредиторите не отговарят на истината. Делото за обявяване на Химко в несъстоятелност бе заведено по молба на НЕК с иск за 33.4 млн. лв. и на Булгаргаз, чийто иск е за 69.6 млн. лв.
Източник: Пари (13.12.2002)
 
АГЕНЦИЯ ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯ РЕШЕНИЕ № 2148-П от 2 декември 2002 г. На основание чл. 1, ал. 2, т. 2, чл. 4, ал. 1, чл. 32, ал. 3, т. 1 ЗПСК, чл. 1, ал. 2, т. 3, чл. 2 и 3 от Наредбата за търговете в съответствие с т. 21 от Решение № 1234 от 17.Х.2001 г. за откриване на процедура за приватизация и протоколно решение № 3803 от 2.ХII.2002 г. на изпълнителния съвет Агенцията за приватизация реши: 1. Продажбата на ВЕЦ "Сини вир", обособена част от НЕК - ЕАД, София, да се извърши чрез публичен търг с явно наддаване. 2. Началната тръжна цена е 150 000 лв. Цената се оферира и се заплаща в левове. 3. Начин на плащане - цялата покупна цена се заплаща чрез банков превод по сметката на Агенцията за приватизация, посочена в тръжната документация. 4. Депозитът за участие е парична вноска в размер 15 000 лв. и се превежда по банковата сметка на Агенцията за приватизация, посочена в тръжната документация, най-късно до изтичане на срока за подаване на предложения. 5. Тръжната документация се закупува в Агенцията за приватизация, София, ул. Аксаков 29, стая 406, в срок до 25 дни от датата на обнародване на решението в "Държавен вестник". Цената на тръжната документация е 1000 лв. и се заплаща в касата на Агенцията за приватизация, стая 202, преди получаване на документацията. 6. Предложенията на участниците в търга се подават в стая 209 - "Обща канцелария", на Агенцията за приватизация, в срок до 14 ч. българско време на 30-ия ден от датата на обнародване на решението в "Държавен вестник". 7. Търгът ще се проведе на 30-ия ден от датата на обнародване на решението в "Държавен вестник" от 14 ч. българско време в сградата на Агенцията за приватизация. 8. В случай че на търга не се яви кандидат, той ще се проведе повторно на третия ден след датата на първоначалния търг от 14 ч. българско време в сградата на Агенцията за приватизация при условията на първоначалния търг. В този случай лицата, закупили тръжна документация и неподали предложения в срока по т. 6, могат да подадат предложения за участие до датата и часа на повторния търг. 9. Оглед на обособената част, преглед на свързаната с нея документация и срещи със съответните длъжностни лица могат да се извършват всеки работен ден до датата на провеждане на търга след закупуване на тръжната документация и представяне на удостоверение за право на извършване на оглед, издадено от Агенцията за приватизация. 10. Утвърждава тръжната документация и проекта на договор за приватизационна продажба на ВЕЦ "Сини вир", обособена част от НЕК - ЕАД, София. Изпълнителен директор: Ап. Апостолов
Източник: Държавен вестник (13.12.2002)
 
НЕК - ЕАД, Предприятие "Мрежи високо напрежение" - ЕПР София област, София, бул. Европа 2, факс 02/9157 840, е-mail: pmvnsfo@mail.orbitel.bg, на основание чл. 3, ал. 5 и чл. 1, ал. 2, т. 4 от Наредбата за търговете обявява търг с тайно наддаване при следните условия: 1. Предмет на търга - продажба на отпадъчни материали: проводник АС 185 - 4600 кг, М 120 - 38 600 кг, стоманено въже С-50 - 7000 кг, стоманорешетъчни стълбове 4 бр. тип ОМВ II - 8000 кг, в София, бул. Европа 2, и стоманорешетъчните стълбове 4 бр. тип ОМВ II - 8000 кг, и около 980 кг проводник М 120 в подстанция "Златица"; допуска се подаване на предложения само за всички видове отпадъчни материали. 2. Началните цени по предмета на търга са, както следва: проводник АС 185 - 1,65 лв. за килограм, М 120 - 2,05 лв. за килограм, стоманено въже С-50 - 0,096 лв. за килограм, стоманорешетъчни стълбове 4 бр. тип ОМВ II - 0,077 лв. за килограм. Кандидатът, спечелил търга, за своя сметка ще нареже и извози отпадъчните материали. 3. Размер на депозита за участниците - 880 лв., внесени в касата на предприятието най-късно до 15 ч. на работния ден преди деня на провеждане на търга. 4. Начин на плащане на цената - чрез банков превод. 5. Обезпечение - за обезпечение на изпълнението на задълженията си по договора купувачът се задължава да представи при подписването му парична гаранция в размер 10% от цената, внесена по банковата сметка на продавача. 6. Търгът ще се проведе на 30-ия ден считано от следващия ден след деня на обнародването на решението в "Държавен вестник", а ако този ден е почивен - на първия работен ден, от 14 ч. в сградата на ЕПР София област, София, бул. Европа 2. Ако на търга не се яви кандидат, той се смята за непроведен и се провежда повторен търг на 7-ия ден считано от следващия ден след деня на търга на същото място от 14 ч. 7. Цената на тръжната документация е 30 лв. без ДДС и може да бъде закупена всеки работен ден в сградата на ЕПР София област, София, бул. Европа 2, лице за контакти - Христо Иванов, тел. 9157830. Началният срок за продажба на документите е първият работен ден, следващ деня на обнародване на решението за провеждане на търга в "Държавен вестник". 8. Предложенията се подават пред комисията по търга в деня и часа, определен за начало на търга. Предложенията трябва да съдържат цена за един килограм от продаваните материали. До участие се допускат само търговци, регистрирани по Търговския закон и притежаващи лицензия, издадена по реда на Наредбата за търговската дейност с отпадъци от черни и цветни метали, приета с ПМС № 113 от 2001 г., и разрешение по чл. 37 от Закона за ограничаване на вредното въздействие на отпадъците върху околната среда. 9. Количествата, посочени в решението, са приблизителни. Точното установяване на количествата и конкретните задължения на страните са подробно описани в договора за продажба.
Източник: Държавен вестник (13.12.2002)
 
НЕК - ЕАД, Предприятие "ВЕЦ група "Рила" - София, бул. Симеоновско шосе 85, на основание чл. 1, т. 3 от Наредбата за търговете и решение № 30 от 13.VIII.2002 г. на съвет на директорите на НЕК - ЕАД, обявява търг с тайно наддаване за отдаване под наем на сграда на бившето маслено стопанство с площ 120,65 кв. м, намиращо се в гр. Белово, квартал 70, при начална месечна наемна цена 368 лв. Търгът ще се проведе на 27.ХII.2002 г. в 10 ч. в административната сграда на предприятието. Справки и закупуване на тръжна документацията - всеки работен ден от 8 ч. до 12 ч. срещу заплащане на такса от 10 лв. (вкл. ДДС). Оглед на място се допуска до 20.ХII.2002 г. Закупуване на тръжна документация и внасяне на депозит в размер 10% от началната цена се приемат в административната сграда на посочения адрес в срок до 20.ХII.2002 г. При неявяване на кандидати се насрочва втори търг на 10.I.2003 г. при същите условия и на същото място. За информация: тел. 962-05-28, в. 132.
Източник: Държавен вестник (13.12.2002)
 
Националната електрическа компания /НЕК/ ЕАД е сключила договор за рехабилитация на ПАВЕЦ "Орфей" и ВЕЦ "Кричим". Това съобщи днес на БТА компанията. Изпълнител на проекта е консорциум от фирмите ALSTOM Pawer и VOITH Siemens Hydro. За финансирането на проекта са отпуснати кредити общо за 17,3 млн. евро от "Societe Generale" - Франция, и SG Expressbank - България, като кредитите са гарантирани от Австрийската контролна банка. Срокът за изпълнение на договора е три години, като се предвижда подмяна на основното оборудване в електрическата и механичната част на двете централи, се казва в съобщението. ПАВЕЦ "Орфей" и ВЕЦ "Кричим" са строени през 70-те години и са част от каскада "Доспат - Въча". С рехабилитацията на двете централи ще се повиши тяхната ефективност, производството на електроенергия и ще се осигури автоматичното им управление от Централното диспечерско управление на НЕК ЕАД - София.
Източник: БТА (14.12.2002)
 
След определението в четвъртък на Врачанския окръжен съд, който не уважи исковете на кредиторите "Булгаргаз" и НЕК към врачанското дружество "Химко", то продължава със съдебни дела към двете компании. Според ръководството на дружеството двата монополиста са нанесли и продължават да нанасят сериозни щети. По искане на мениджърския екип и с решение на районния съд във Враца са блокирани валутните и левовите сметки на НЕК заради дълг към "Химко" в размер на 89 млн.лева, каза изпълнителният директор на дружеството Николай Вузев. Той уточни, че предстоят съдебни процеси за уточняване размера на щетите, нанесени на "Химко" и за удовлетворяване на вземанията, тъй като НЕК отказвал да плати дължимите суми. Ръководството на "Химко" ще държи отговорни "Булгаргаз" и НЕК при евентуална авария със сериозни последици, тъй като те продължават да отказват доставка на природен газ и електроенергия за торовия завод, а това може да доведе до изтичане на вредни за живота и здравето на хората вещества в атмосферата, заяви Николай Вузев. Той уточни, че ръководството на дружеството ще сезира прокуратурата за нарушаване сигурността на електрозахранването, което според него представлявало престъпление по Наказателния кодекс.
Източник: Дневник (14.12.2002)
 
Две водни централи от каскадата "Доспат-Въча" ще бъдат модернизирани срещу 17,3 млн. евро. Това се предвижда в подписан договор между НЕК и компаниите "ALSTOM Power" и "VOITH Siemens Hydro", съобщиха от НЕК. Едната мощност е ПАВЕЦ "Орфей", а другата - ВЕЦ "Кричим". И двете оползотворяват водите на река Въча. Срокът за модернизирането им е 3 години, като след това двата ВЕЦ-а ще могат да се управляват автоматично от централното диспечерско управление, ще повишат мощността и ефективността си. Предвидена е промяна на цялото им оборудване. Заемът е осигурен от самите изпълнители на проекта и е взет от "Сосиете женерал" и "СЖ Експресбанк". Кредитът е гарантиран от Австрийската контролна банка.
Източник: Сега (14.12.2002)
 
Националната електропреносна компания (НЕК) обжалва определението на Врачанския съд за запориране сметките й по искане на "Химко", съобщи пресдирекцията й. През миналата седмица съдът определи да се блокират сметките на НЕК заради дълг от 89 млн. лв. Държавният монополист обаче твърди, че няма задължения към химическия завод. Издаването на обезпечителна заповед се налага на длъжници със съмнителна репутация, които са на прага на несъстоятелност или практически декапитализирани, какъвто длъжник не е НЕК, обясняват юристите на дружеството. Те посочват, че компанията е един от големите данъкоплатци в страната, практически няма неизплатени задължения и неговият собственик е държавата. Очевидно е за всеки, че НЕК има възможности да посреща плащанията си дори и без да бъдат прилагани обезпечителни производства, допълниха юристите. Преди месец "Булгаргаз" и НЕК поискаха "Химко" да бъде обявена в несъстоятелност, но Врачанският съд отхвърли молбата им. Задълженията на врачанския химически завод са 33.4 млн. лв. Независимо че дружеството не си плаща, НЕК не е прекъснала захранването на завода поради опасност от обгазяване. Месечно захранването струва 64 хил. лв. В края на миналата седмица "Химко" обяви, че са завели дела в Комисията за защита на конкуренцията за възстановяване на електрозахранването и подаването на газ за комбината. От ръководството на дружеството дори заплашиха, че ще сезират прокуратурата, а щетите за химическия завод тепърва ще се изчисляват.
Източник: Дневник (17.12.2002)
 
Министърът на регионалното развитие и благоустройството на основание чл. 149, ал. 4 във връзка с чл. 148, ал. 3 и 4 ЗУТ обявява, че са издадени: 1. разрешение за строеж № РС-16 от 22.ХI.2002 г. на "АЕЦ Козлодуй" - ЕАД, Козлодуй, за обект "Програма за модернизация на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй"; 2. разрешение за строеж № РС-17 от 27.ХI.2002 г. на "НЕК" - ЕАД, П "Мрежи ВН" - Хасково, за обект "Реконструкция на въздушна електропроводна линия (ВЛ) 110 kV Крумовица - от ВЕЦ "Студен кладенец" до подстанция "Маджарово".
Източник: Държавен вестник (17.12.2002)
 
Десет компании свободно ще договорят условия и цените за доставка на електроенергия с производителите от юли следващата година, съобщи председателят на Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) Константин Шушулов при представянето на развитието на енергетиката през 2002 година. Директни договори ще подписват "Лукойл Нефтохим", мини "Марица изток", "Стомана", КЦМ, "Юмикор", "Девня цимент", "Агрополихим", "Неохим" и "Елаците медет" и "Асарел медет". Те имат годишно потребление над 100 гигаватчаса (100 милиона кВтч) и нямат задължения към НЕК, както предвижда наредбата за привилегированите потребители. Директните договори с централите ще доведат до намаление на цените на тока за тях. ДКЕР отказа на "Кремиковци", "Химко" и БДЖ да ползват облекчението, тъй като имат задължения към НЕК. "Кремиковци" има да плаща 64 милиона лева за ток, а "Химко" - 33 милиона лева.
Източник: Дневник (18.12.2002)
 
Брутният износ на електроенергия за 2002 г. вероятно ще бъде около 6,3-6,4 млрд. квтч, малко по-нисък от този през 2001 г., когато България е експортирала близо 7 млрд. квтч ток. Понижението се дължи на намаления износ за Турция. Експортираната електроенергия от началото на годината до края на ноември е около 5,9 млрд. квтч, а равнището от първата половина на декември отговаря на аналогичния период от 2001 г. С около 9% е по-ниско потреблението на ток за първите 15 дни на този месец в сравнение със същия период на миналата година. По всяка вероятност причина са по-високите температури, близки до нормалните за този период на годината.
Източник: Дума (18.12.2002)
 
Цените на тока и парното ще се увеличат съответно с 15% и 10% от 1 юли 2003 г., съгласно утвърдения през тази година график, заяви вчера Константин Шушулов, шеф на Държавната комисия по енергийно регулиране. Цената на газа, която се регулира на всеки три месеца, няма да се променя до края на март 2003 г.
Източник: Дума (18.12.2002)
 
Проектът за рехабилитация и последваща експлоатация на блоковете на ТЕЦ "Марица-изток" от щатската фирма "Ентерджи" тръгва след почти 7-годишни преговори. В Лондон са били парафирани финансовите споразумения между смесеното дружество "НЕК-Ентерджи" и ЕБВР, "Сосиете Женерал" и "Креди Агрикол". Това беше необходимо условие, за да се задействат договорите, подписани в последните дни на кабинета "Костов" през 2001 г.
Източник: Сега (20.12.2002)
 
Счетоводна печалба от 160-170 милиона лева за 2002 г. очаква ръководството на Националната електрическа компания /НЕК/. Очакваният износ за годината е около 6,3 милиарда киловатчаса, съобщи пред журналисти изпълнителният директор на НЕК Васил Анастасов. Печалбата за тази година е с около 70 милиона лева по-малко от 2001г., когато беше 247 милиона лева, отбеляза Анастасов. По думите му това се дължи на промяната в някои ценови равнища и разходите на компанията, свързани с извозването на отработено ядрено гориво.
Източник: БТА (28.12.2002)
 
Износът на електроенергия ще намалее с около един милиард киловатчаса на година след спирането на 1 и 2 блок на АЕЦ "Козлодуй". Това каза пред журналисти Митю Христозов, главен инженер и член на Съвета на директорите на Националната електрическа компания /НЕК/ ЕАД, като се позова на разчети на дружеството.
Източник: БТА (28.12.2002)
 
Министърът на регионалното развитие ще преговаря с турската страна за изваждането на строежа на отсечката Оризово-Капитан Андреево на магистрала "Марица" от дългосрочното споразумение за износ на ток. Споразумението от 1998 г. предвижда износ на електроенергия срещу участието на турски компании в строежа на "Горна Арда" и магистрала" Марица". Досега турският холдинг "Джейлан", който трябваше да строи двата обекта, не е направил нищо. Изключването на магистралата от споразумението ще позволи доизграждането на отсечката Пловдив - Свиленград. С пари от бюджета са построени 43 км. Италианската "Салини", която спечели през 1992 г. международния търг за концесия Калотина-Капитан Андреево -част от магистрала "Марица", също ще може да получи концесията. Според президента на компанията Алесандро Салини проектът трябва да бъде актуализиран. Министърът на регионалното развитие при положителни преговори с турската страна ще възложи правен и финансов анализ на концесията, предвижда още правителственото решение. НЕК започна преговори с турската електрическа компания ТЕАШ за износа на електроенергия през следващата година. ТЕАШ е поискала да получи около 4 млрд. киловатчаса, с около милиард по-малко от договореното в споразумението. НЕК започна преговори с турската електрическа компания ТЕАШ за износа на електроенергия през следващата година. ТЕАШ е поискала да получи около 4 млрд. киловатчаса, с около милиард по-малко от договореното в споразумението
Източник: Дневник (29.12.2002)