Новини
Новини за 2009
 
Козлодуй прати в Брюксел молба за преразглеждане на условията за спиране на III и IV блок на атомната ни централа. За да отнесе призива до Брюксел, пътува евродепутатът Владимир Уручев. Документът е гласуван на последната сесия на Общинския съвет в Козлодуй преди празниците. Призивът е мотивиран не само с нуждата на региона от електричество, но се изтъкват и доводи, че атомната енергия е най-чиста и най-евтина. За да тръгне каквато и да е процедура в Европейската комисия, България трябва официално да заяви позицията си, каза Владимир Уручев. Българското правителство трябва да започне кампания за повторен пуск на спрените в края на 2006 г. 440-мегаватови реактора като антикризисна мярка, подчерта евродепутатът.
Източник: Стандарт (05.01.2009)
 
На около половин милиард лева на ден се оценяват засега финансовите щети за бизнеса от газовата криза, съобщи пред Дарик изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов. Изчисленията са направени на основата на съобщения от 6-те хиляди членове на бизнес организацията. “Пред мен имам 100 имейла на наши членове, които пишат колко им струва кризата и колко работни места ще закрият. Ето, “Нестле” казва, че търпи загуба от 500 хил. лв. на ден, “Фикосота” представя данни за 300 хил. на ден, при “Биовет” говорим за милион на ден”, посочи Иванов. В "Миролио" са се принудили да пуснат 240 служители в отпуск. Ще изгубим цели производства, директорът на КРИБ. По думите му в стъкларската промишленост пораженията са смъртоносни – спре ли подаването на газ, спира пещта, а тя не подлежи на ремонт. Не е по-добро положението в торовите заводи и доменните пещи. Най-силно пострадалите предприятия - стъкларски и металургични заводи вече са завели искове срещу "Булгаргаз". "Очевидно договорът с "Газпром" е написан така, че нямаме лостове за защита на интересите си. Националната сигурност е била поставена на карта”, смята Иванов. Трябва да имаме възможност за реакция не от днес за утре, а от днес за днес, защото газът е особена стока, отбеляза експертът. "Договорът, който сме подписали, на практика постави на изпитание националната сигурност, тъй като има криза на недоверие спрямо доставчика и този договор е категорично неизгоден за страната. Никой не го е видял в цялостния му вид, а правата можем да търсим само през арбиртарж. Това е процедура, която може да трае с години". Да се говори за повторно пускане на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ “Козлодуй” е популизъм, смята Евгений Иванов. Според него в момента се заиграва с този казус. Не можем да пуснем реакторите на своя глава, защото сме решили, че има някаква криза. Технически е възможно това да стане в рамките на месец, а до тогава кризата ще е отминала. “Не забравяйте, че след това има цикъл на затваряне на тези реактори, защото ако някой си въобразява, че може временно да ги спира и пуска ... нека си спомним, че ние платихме за тяхното затваряне, после ще трябва да платим още веднъж”, коментира Иванов. Като експерт по европейско право мога да ви кажа, че и без това имаме достатъчно проблеми по други линии и това може да ни коства членството в ЕС, обобщи шефът на КРИБ.
Източник: Insurance.bg (07.01.2009)
 
Президентът поиска отваряне на III блок на АЕЦ "Трябва да бъде стартирана процедура за пускане в действие на трети реактор на АЕЦ "Козлодуй" поради спирането на газоподаването от Украйна". Това заяви президентът Георги Първанов вчера. По думите на държавния глава според чл. 36 от Договора за присъединяване на България към ЕС страната има право да използва реактора в случай на кризисна ситуация. Особено важно е да мобилизираме своите вътрешни ресурси, каза президентът. Според него на този етап се създават възможности, ако кризата е в краткосрочен план, да бъде преодоляна.„За съжаление повечето страни, които са потърпевши в една или друга степен, имат и своите находища и други възможности.
Източник: Новинар (07.01.2009)
 
Първанов: Да отворим АЕЦ Незабавно да пуснем III блок на АЕЦ "Козлодуй". Това призова вчера президентът Георги Първанов. Той припомни, че според чл. 36 от Договора ни за присъединяване към Евросъюза в кризисни ситуации можем да рестартираме спрените блокове. А по-голяма криза от тази не може да има. Президентът заяви, че са ни нужни алтернативни доставки на синьо гориво. "Надявам се сега и най-големите ми опоненти да разберат защо посетих Туркменистан, Азербайджан, Египет и Турция. Целта беше не просто да се създаде алтернатива за доставка на газ, а да се изгради система от газопроводи, чрез които да се избегне такава кризисна ситуация", заяви президентът. Комисия от експерти в "Козлодуй" вече анализира сроковете за рестарт на реакторите. Това ще отнеме около месец, заяви шефът на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов. Така ще бъдат осигурени още 440 мегавата за енергийната ни система. При добра организация Четвърти блок може да бъде пуснат най-рано до месец и половина, каза за "Стандарт" ръководителят на направление "Експлоатация" на централата Рашо Първанов. "Все още разполагаме с неизразходвано гориво и можем да го заредим в реактора за около месец. След това всички системи трябва да бъдат задължително тествани. Преди да бъде пуснат реакторът обаче, той трябва да получи лиценз за производство на ток, обясни пред "Стандарт" председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Сергей Цочев. В момента III и IV блок разполагат с лицензи, но те не са за производство. Цочев обеща, че специалистите на АЯР ще действат паралелно със служителите на Първа атомна, за да бъдат съкратени максимално сроковете.
Източник: Стандарт (07.01.2009)
 
Тръгна процедура за рестарт на 3-ти и 4-ти блок Председателят на енергийната парламентарна комисия Рамадан Аталай от ДПС, зам.-шефът на външната комисия Пламен Ранчев и шефът на комисията по европейски въпроси Младен Червеняков са внесли в деловодството на парламента предложение за повторното пускане на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй", ако кризата с газа се задълбочи. Това на практика задейства процедура по възобновяване на работата на спрените реактори. Освен управляващите за повторното пускане на реакторите ще настоява и движение "Напред". То организира голям протест на 18 януари между сградите на президентството и Министерския съвет. Организаторите очакват на протеста да се съберат около 6-7 хиляди души oт цялата страна. По-голямата част от участниците в митинга ще бъдат симпатизанти на трите партии от „Напред” – ВМРО, ЛИДЕР и ЗНС. Междувременно в парламента премиерът Сергей Станишев обяви, че правителството ще разглежда възможността за временно отваряне на един от спрените блокове на АЕЦа.
Източник: Новинар (13.01.2009)
 
Отваряме АЕЦ, ако се наложи Премиерът Сергей Станишев бе категоричен, че не бива да се използва темата за отварянето на блоковете на АЕЦ "Козлодуй" за политически цели. Това може да има само антикризисен и временен характер, лаконичен беше той. Българското правителство вече е информирало Еврокомисията, че при продължаване на кризата България може да се окаже в опасност, подобна на останалите страни, които вече отвориха пуснаха реактори на атомни електроцентрали. "България не е в кризисна ситуация днес по отношение на електропроизводство. Ние задоволяваме вътрешните си нужди и изнасяме ток за съседните страни, но това може да се промени, ако кризата продължи", заключи Станишев.
Източник: Стандарт (13.01.2009)
 
За първи път от затварянето на реакторите в АЕЦ Козлодуй българският парламент прие да разгледа въпроса за тяхното рестартиране. На извънредно заседание в енергийната комисия към Народното събрание вчера бяха разгледани четири проекторешения, три от тях внесени от опозицията. Предложението на Минчо Христов и Стела Банкова е да се активира чл. 36 от Договора за присъединяване на България към ЕС по отношение на предсрочното закриване на реактори на АЕЦ Козлодуй. Лидерът на Атака Волен Сидеров и група народни представители също поискаха Народното събрание да задължи правителството да включи четирите спрени блока на централата. Проекторешението на председателя на парламентарна група Напред Красимир Каракачанов и група народни представители предвижда отварянето на III и IV блок. В последното проекторешение на Рамадан Аталай, Младен Червеняков и Пламен Ранчев се предлага правителството временно да пусне спрените реактори. В крайна сметка до гласуване на предложенията така и не се стигна, защото депутатите решиха да изчакат да чуят днес становището на министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Всички парламентарни групи обаче се обединиха около идеята, че газовата криза е достатъчно основание да се поиска рестартирането на реакторите. В следващите дни депутатите ще излязат и с едно общо проекторешение по въпроса. Въпреки ентусиазма на народните представители последната дума за отварянето на реакторите е на правителството. Премиерът Сергей Станишев вече заяви, че до такива действия може да се стигне само ако кризата се задълбочи. След поредното спиране на доставките на газ от Русия вчера той посочи, че вече имаме реални основания за това . Подобно е и становището на министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров, изпратено до парламентарната комисия. Ако България вземе самостоятелно такова решение, ЕК ще заведе дело срещу нас за неспазване на ангажиментите по договора, обясниха за в. Пари от дирекция Европейски съюз към парламента. Тогава на страната ни може да бъдат наложени много големи парични санкции или да се спре финансирането от европейските фондове, допълниха оттам. Така най-вероятно огромното желание да се поправи едно недоразумение ще бъде попарено от вече сложените подписи под договора ни за присъединяване към ЕС.
Източник: Пари (14.01.2009)
 
"Стандард енд Пуърс" е поставила под наблюдение рейтинга на "Национална електрическа компания" (НЕК), съобщиха от рейтинговата агенция. Като причина за решението се посочва липасата на информация за финансовото състояние на "Български енергиен холдинг"(БЕХ), от която НЕК е част. До 6 седмици "Стандард енд Пуърс" очаква да получи повече данни, които биха й позволили да решат дали рейтингът на НЕК ще бъде променен. От рейтинговата агенция посочват, че кредитните оценки на част от останалите поделения в "Български енергиен холдинг" - "Мини Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2" и АЕЦ "Козлодуй", може да не са толкова високи колкото рейтинга на НЕК, което би могло да свали оценката на целия енергиен холдинг под тази на електроразпределителната компания.
Източник: Дневник (14.01.2009)
 
Депутати: Да пуснем АЕЦ Да бъдат пуснати отново спрените преди 2 г. трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". Това мнение за първи път обедини всички депутати от енергийната комисия. Подкрепиха го и комисиите по външна политика и енергийните въпроси. Точно сега е моментът да се възползваме от чл. 36 на договора ни за присъединяване към Европейския съюз, който позволява повторно пускане на реакторите, е становището на народните ни представители. На извънредно заседание на енергийната комисия те изслушаха три независими предложения за рестарт на спрените реактори. В едно от тях, внесено от Волен Сидеров, се настоява да рестартираме дори и първи и втори блок на атомната ни централа след необходимата модернизация. Според повечето му колеги обаче рестартът на най-старите реактори в Първа атомна е почти невъзможен, а и икономически неизгоден. Относно трети и четвърти блок всички депутати са на мнение, че те абсолютно съответстват на европейските стандарти за безопасност и по нищо не отстъпват на работещите такива в Западна Европа.
Източник: Стандарт (14.01.2009)
 
Булатом: Сега е моментът Сега е моментът за рестартиране на спрените блокове на АЕЦ "Козлодуй" и по-добър едва ли ще има. Това заяви шефът на организацията "Булатом" Богомил Манчев. Той е изпратил официално писмо до президента, премиера, председателя на парламента и шефката на представителството на ЕК у нас. Според Булатом правителството спешно трябва да поиска от Европейската комисия да преразгледа в най-кратки срокове клаузите в присъединителния ни договор за извеждане от експлоатация на двата блока. Членовете на организацията припомнят, че всички проверки на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и ЕК са показали, че III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" нямат никакви технически проблеми. Наясно сме, че въвеждането в експлоатация на тези блокове няма да реши кризата с доставката на газ в момента, но работата на тези съоръжения в бъдеще ще бъде гаранция за много по-безболезнено и бързо справяне в подобни кризисни ситуации, се казва още в писмото.
Източник: Стандарт (14.01.2009)
 
Трябва да бием камбаната за АЕЦ Иван Генов, изпълнителен директор на "АЕЦ Козлодуй" ЕАД - Г-н Генов, България е готова да поиска рестартиране на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй". Президентът Георги Първанов пръв обяви още в началото на газовата криза, че сега е времето това да се случи. Енергийният министър Петър Димитров постави въпроса в Брюксел, депутатите също се обединиха около това мнение. Песимист или оптимист сте вие? - Предпочитам да бъда реалист. За мен, както и за моите колеги в АЕЦ "Козлодуй", тази реакция на нашите политици беше много важна, защото показа, че има воля да бъде използвана всяка възможност за поставяне на обсъждане рестартирането на III и IV блок. - Как гледате на митинга, който организира в неделя движение НАПРЕД в подкрепа на повторното отваряне на III и IV блок? - Разбирате, че аз не мога да бъда против изразяването на подкрепа за пускането на III и IV блок. На мен ми е трудно да не говоря емоционално за нашите блокове, но смятам, че при търсенето на решение на този въпрос трябва да се пристъпва без излишно политизиране, със сериозни аргументи и факти Аз и моите колеги в АЕЦ "Козлодуй" сме много благодарни на българската общественост за високото доверие към работата на атомната централа, което се регистрира от различни проучвания и анкети през последните години. - Вярна ли е сметката на лидера на ВМРО Красимир Каракачанов, че България е загубила 100 милиона лева заради предсрочното спиране на реакторите? - Тази сума е силно занижена. Правени са много и различни оценки на загубите за страната от предсрочното спиране на блоковете. При оценяването на негативното икономическо влияние трябва да се отчитат редица аспекти, сред които са спиране на електропроизводството с най-ниската себестойност в страната; преки загуби от непроизведена енергия; намалени вноски във Фонда за извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения; увеличаване на разходите за електроенергийната система; нарастване на цените на електроенергията за потребителите; сигурността на енергийните доставки и др. Не на последно място са и отрицателните екологични последствия след спирането на блоковете - от намаляването на спестените емисии вредни газове. Най-общо негативните последици могат да бъдат оценени, като се отчете фактът, че за една година финансовите загуби от спирането само на един 440-мегаватов блок възлизат на около 175 млн. лева. - Известно е, че атомната централа не е в криза, макар че остана без 1760 мегавата мощности. Дръпнаха им шалтера, без да имат технически проблеми, нито пък с безопасността. При това те даваха най-евтината енергия и е икономически абсурд да се лишим от тях. Смятате ли, че газовата криза е единственият реален повод да поискаме те отново да заработят? - Кризата с газовите доставки наистина е много сериозна, но трябва да се има предвид, че в страната ни в момента на практика няма криза с недостиг на електроенергия Ако се забави решаването на проблема с доставките на газ, тогава може да се очаква, че електропотреблението в България ще нарасне значително. В такава една ситуация, разбира се, че е добре да работят повече електропроизводствени мощности и това се отчита при заявеното желание да се обсъждат възможностите за пускане в експлоатация на III и IV блок. - Какво е състоянието на спрените мощности? - Преди решението за спиране на блоковете, през 2003 г. те са лицензирани от Агенцията за ядрено регулиране за експлоатация за производство на електроенергия със срок до 2011 г. на III блок и 2013 г. на IV блок. Това означава, че тяхната безопасност е гарантирана за този период. През същата година - 2003-а, безопасността на двата блока получи много висока оценка от две независими авторитетни международни проверки - на Световната асоциация на ядрените оператори WANO и на Експертна мисия на Групата по атомните въпроси с мандат от Съвета на Европа. От 1 януари 2007 г. лицензиите на двата блока са променени за експлоатация в състояние, при което ядреното гориво е извадено от активната зона на реакторите и се съхранява в приреакторните басейни, при съблюдаване на всички изисквания за безопасност. След спирането на блоковете технологичните системи са поддържани в изрядно техническо състояние, осигуряващо безопасността на ядрените съоръжения. - Има ли достатъчно персонал, който да се справи с производствените задачи, ако реакторите тръгнат? - До момента в атомната централа няма нито един съкратен служител поради спирането на 440-мегаватовите I-IV блок. Отчитайки уникалността и спецификата на знанията, както и сложността на подготовката на специалистите в атомната централа, през последните години ние полагаме сериозни усилия да запазим квалифицираните кадри от спрените 440-мегаватови блокове, включително и за нуждите на новата централа в Белене. Така че, ако се вземе решение за рестартиране на блоковете, ние няма да имаме проблем с наличието на кадри. - Вярвате ли, че е дошло времето да обявите какво написахте в онези пликове, които оставихте до реакторите в тъжната новогодишна нощ на 2007 година и си пожелахте да бъдат отворени, когато III и IV блок бъдат пуснати отново? - Аз винаги ще вярвам, че ще дойде време III и IV блок да заработят отново. Увереността ми идва не само от това, че аз и моите колеги в атомната централа знаем, че блоковете са напълно безопасни, работоспособни и биха могли да произвеждат още много евтина и екологичночиста енергия. В Европа, където в борбата с климатичните промени се предприемат все по-сериозни мерки, отношението към ядрената енергия се преосмисля и все по-широки кръгове подкрепят работата на атомните централи. Надявам се, че и нашите партньори в Европейския съюз ще погледнат положително на разумната възможност III и IV блок да заработят отново и да осигуряват чиста електроенергия за страните от Югоизточна Европа, където има сериозен енергиен дефицит.
Източник: Стандарт (15.01.2009)
 
Печелим $130 млн., ако пуснем блоковете България ще спечели 130 млн. долара, ако пуснем един от спрените блокове на АЕЦ "Козлодуй", заяви вчера по БНР шефът на централата Иван Генов. Това ще стане за период от 5 месеца, за колкото има налично отработено ядрено гориво, ако произведеното през това време електричество бъде продадено на балканския пазар. Ако токът се търгува у нас, печалбата ще е 100 млн. долара, заяви Генов. Той съобщи още, че в момента по четвърти блок се извършват подготвителни дейности, които да го доведат до състояние, отговарящо на евроизискванията. От днес започват и разговори за получаване на лиценз от Агенцията за ядрено регулиране. Така блокът може да бъде пуснат до седмица, след като правителството вземе такова решение.
Източник: Стандарт (19.01.2009)
 
Ковачки: Токът пада 4 пъти III и IV реактор на АЕЦ "Козлодуй" трябва да бъдат отворени. Това заяви пред БНТ вчера бизнесменът Христо Ковачки. По думите му в момента АЕЦ "Козлодуй" произвежда енергия на цена 40 лева на мегават, а ако се пуснат Трети и Четвърти блок, токът ще струва по 10 лева на мегават. "Ние ще произвеждаме четири пъти по-евтина електроенергия. Какви други доводи, за какво трябва да говорим?", аргументира се той в подкрепа на тезата за отваряне на блоковете. Според него трябва да се търси политическа отговорност за отражението на газовата криза у нас от фирмите доставчици - "Овергаз" и "Винтерсхал".
Източник: Стандарт (20.01.2009)
 
Брюксел ни поряза за АЕЦ “Козлодуй” Брюксел ни поряза за АЕЦ "Козлодуй" още преди официално да се допитаме до него. Европейската комисия не смята, че повторното пускане на III и IV блок може да помогне на България да разреши в кратки срокове съществуващия проблем с газовата криза. Това коментира пред БНР вчера говорителят на комисията Фернан Тараделас. Той подчерта, че ЕК прави всичко необходимо за реално решаване на проблема чрез незабавно възстановяване на газовите доставки. Говорителят съобщи още, че до момента в Брюксел не е получено официално искане за повторно пускане на някой от спрените реактори. Твърда позиция за отваряне на реакторите бе ответният удар на властите в София. Премиерът Сергей Станишев отново подчерта, че кабинетът "разглежда много внимателно тази възможност". Той припомни, че България има право да отвори блоковете при кризисни обстоятелства, но към момента няма такива. По думите му трябва да се направят много точни разчети какво можем да спечелим и какво да загубим икономически от подобно решение. То означава да се откажем от компенсациите, които получаваме от Евросъюза заради предсрочното спиране на реакторите, чийто живот е до 2010 г., обясни Станишев. По думите му рестартирането на IV блок може да доведе и до отхвърлянето на български проекти поради напрежението, което може да се създаде. В същото време енергийният министър Петър Димитров пък разкри, че официалната молба на българското правителство за временно отваряне на IV блок, ще бъде обявена евентуално около 10 февруари. По думите му тогава Станишев трябва да представи позицията ни в Брюксел. Еврокомисията пък ще ни отговори за АЕЦ "Козлодуй" в рамките на 5 дни.
Източник: Стандарт (20.01.2009)
 
Над 169 млн. лв загубите от газовата криза Загубите, които фиксирахме от предприятията към днешна дата, се изчисляват на около 169 263 699 лева. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Това са преките загуби, които претърпяват отделните предприятия, уточни министърът. До края на деня кризисният щаб към МИЕ ще определи кои са потребителите, които имат най-остра нужда от увеличаване на количествата газ. Сега големият въпрос е да тръгне газът по мрежата от Русия, за да можем да пуснем по-големи количества на потребителите. За 10 дни загуби от 170 млн. лв. действително е катастрофа и тя е причинена от политически действия, а не от природен катаклизъм или световната икономическа криза, изтъкна Петър Димитров. Смятам, че България има всички основания да очаква солидарна подкрепа от ЕС, заяви още той и уточни, че според него в рамките на европейската солидарност трябва да получим подкрепа за газовите проекти, за които кандидатстваме, както и че би трябвало да се ползват и други мерки за компенсация, част от които е пускането поне на един блок от АЕЦ „Козлодуй".
Източник: News.bg (21.01.2009)
 
Шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов и зам.-министърът на икономиката Галина Тошева влизат в ръководството на Българския енергиен холдинг (БЕХ), съобщиха от икономическото министерство. В управителното тяло на мегахолдинга влизат още Димитър Димитров, шеф на Съвета на директорите на "Булгаргаз", Борис Пеков - изпълнителен директор на държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци", и Тенчо Попов, който беше главен секретар на Милен Велчев в Министерството на финансите, а в момента е финансов консултант. Консултантската фирма „Делойт България” съветваше шефовете на икономическото министерство при избора на ръководство на холдинга. Съветът на директорите ще контролира, организира и ръководи цялостната дейност на холдинга. Кой ще бъде председател на Съвета на директорите ще стане ясно, след като всички членове го изберат. По нейна молба, за да няма конфликт на интереси, зам.-министър Тошева вчера е била освободена от длъжността си в министерството. Така тя ще работи само в холдинга. Миналата година управляващата коалиция взе решение за създаването на мегаенергиен холдинг, който ще обединява дейността на няколко дружества - "Булгаргаз", АЕЦ "Козлодуй", АЕЦ "Белене", НЕК, ТЕЦ "Марица-изток 2" и "Мини Марица-изток". Ръководството на холдинга ще се помещава в сградата на "Булгаргаз".
Източник: Новинар (21.01.2009)
 
На извънредно открито заседание днес парламентарната комисия по енергетика одобри проект на решение, с което парламентът официално ще възложи на правителството да започне процедура за пускане на затворените блокове на АЕЦ. В текста, приет от депутатите, е посочено, че възможността ще бъде разгледана в сътрудничество с Европейската комисия, като бъдат спазени всички изисквания за сигурност и безопасна експлоатация. Според действащия договор с ЕС на България се позволява при кризисна ситуация да пристъпи към пускане на 3-ти и 4-ти блок на централата, каза министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров, който бе изслушан от комисията, преди да се пристъпи към гласуване.
Източник: Insurance.bg (21.01.2009)
 
Първа атомна – студената война на България "Всяка АЕЦ един ден достига до края на живота си, когато вече не е рентабилна или не покрива критериите за безопасност. Но никога по политическа причина. А причината за края на блокове 3 и 4, а преди това - 1 и 2 - винаги е била политическа, никога техническа, икономическа или свързана с безопасността." Това са думи на Джон Кониъм - лобист, нает от българското правителство за спасяването на блокове 3 и 4 от натиска на ЕС. Зад тази общоизвестна истина лежи почти дведесетилетна студена война с ЕС, която наивно си мислехме си, че приключи с приемането ни в ЕС. Уви! Днес, само 24 месеца след старта на нашето еврочленство, същото правителство, което затвори блоковете, сега започва 45-дневна техническа подготовка за техния пуск, позовавайки се на клаузи от чл. 36 от договора ни с ЕС, касаещ форсмажорни обстоятелства. Според енергийния бос Христо Ковачки киловатът от бъдещата АЕЦ „Белене” ще струва 120 лв., докато от старите блокове ще бъде 10 лв. Сега 5-и и 6-и блок произвеждат ток за 40 лв., обясни той в централния ефир. Изглежда икономически приемливо, но Брюксел никога не е гледал с добро око на реакторите ни след Чернобил. И винаги е бил готов да ни даде пари, но да държим кучето вързано. Министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова е силно скептична, но говори за възможен “мек” вариант на успех. Като компенсация да получим над записаните в договора още 210 милиона евро за три години. Дали пак не си правим глупави сметки. Както навремето, когато през 1993 г. тогавашното правителство на Любен Беров заедно с председателя на КИАМЕЦ Никита Шервашидзе, и двамата покойници, подписват с Брюксел споразумение за затваряне на блокове от 1 до 4 с краен срок 1997-1998 г. Срещу 26 млн. екю заем от ЕБВР.Специалистите казват, че 4-те спрени реактора могат да ги произведат за 3 месеца тия пари... „Вие нищо не разбирате
Източник: Новинар (23.01.2009)
 
АЕЦ Козлодуй и АЕЦ Белене - кога, колко и защо Исторически факти: АЕЦ Козлодуй: На 6 април 1970 г. започва изграждането на главния корпус на АЕЦ "Козлодуй" с дължина 240 м, ширина 105 м и височина 40 м. В него са разположени реакторната зала, машинното отделение, вентилационният център и електрическите устройства на 440-мегаватовите блокове. През юни 1972 г. от Съветския съюз пристига първият реактор, а на 20 ноември същата година той е спуснат в шахтата си. АЕЦ Белене: Историята на АЕЦ "Белене" започва през 70-те години със серия от проучвания за избор на площадка за втора атомна централа. До 1979 г. са проучени 20 терена, като специалистите се спират на три от тях - Белене, Вардим и Батин. През периода 1979-1980 г. на тези площадки са проведени детайлни изследвания и като най-благоприятна от гледна точка на геология, сеизмични, инженерно-подготвителни мероприятия и радиационни характеристики е определена територията край Белене. Въз основа на тези проучвания с постановление от 20 март 1981 г. Министерският съвет утвърждава площадката за втора атомна електроцентрала - Белене-Изток. Площадката е разположена край града на площ 2700 декара. През годините: АЕЦ Козлодуй : През 2003 г. след натиск от Европейския съюз (ЕС) са затворени четирите реактора с мощност 440 МВт, тъй като не отговарят на европейските стандарти за сигурност. Затворени са 1 и 2 блок на АЕЦ Козлудуй през 2003 г. и в началото на 2007 са затворени 3 и 4 блок на АЕЦ Козлудуй. 5 и 6 блок все още работят. Мощностите затворени до сега са 1760 МВт, а работещите и в момента са 2000 Мвт. АЕЦ Белене: Полагането на основите на бъдещата електроцентрала през 1987 г. по проект на „Атоменергопроект" - Киев и „Енергопроект" - София, предвиждащ изграждането на 4 блока WWER-1000/V 320. В периода 1988 - 1990 г. са изпълнени около 40% от дейностите по изграждането на първи блок и е доставено 80% от основното оборудване. През 1990 проектът е замразен, а на площадката се извършват единствено консервационни работи. Възможности: АЕЦ Козлодуй : В последно време се появява предложение за изграждане на 7 и 8 блок на АЕЦ. Вероятно те ще бъдат оборудвани с американски реактори, всеки с мощност 1000 МВт. Проектът се появява в следствие на забавянето на строежа на АЕЦ Белене, и ако бъде започнат, вероятно 7 и 8 блок ще бъдат довършени преди 1 и 2 на Белене. АЕЦ Белене: Стойността на втората българска ядрена централа е 3.997 млрд. евро според договора с "Атомстройекспорт". Главен чуждестранен подизпълнител на руската компания е консорциум между френската група за ядрена енергия "Арева" и германската фирма "Сименс". През 2013 г. се предвижда да бъде завършен и пуснат в експлоатация първият блок на централата, а през 2014 г. се очаква да заработи и вторият блок. Цена на произвежданата електроенергия: АЕЦ Козлодуй: По официални данни от ДКЕВР цената на тока е 12.68 лв./МВтч. Според изказвания на Христо Ковачки тя се е повишила от 10 лв./МВтч на 40 лв./МВтч, след спитането на 3 и 4 блок на централата. АЕЦ Белене: Прогнозната цена напроизвежданата от новата АЕЦ електроенергия е 3.6 - 3.7 евроцента на киловатчас, което е 36-37 евро/МВтч., или 70-72 лв/МВтч. Тук прави впечатление по-високата цена на електроенергията, която ще се произвежда в АЕЦ Белене. Трябва обаче да се има предвид огромните по размер инвестиции, както и това, че блокове 5 и 6 на АЕЦ Козлодуй в момента произвеждат над 40% от тока в страната. Евентуални планови ремонти, или непредвидени проблеми биха поставили страдана ни в кризисно положение. С АЕЦ Белене страната ни пък ще се превърне в основен играч в региона и това би повишило износа ни на електроенергия.
Източник: profit.bg (23.01.2009)
 
“Ние много внимателно, предпазливо и по умен начин ще формулираме нашите аргументи за пускането на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ “Козлодуй”, които ще пратим с писмо до Европейската комисия (ЕК). Не бива да се остава с впечатлението, че действаме напук.” Това каза вчера в Русе премиерът Сергей Станишев. “От ЕК се мотивират, че газовата криза вече е приключила. Факт е обаче, че се запазва много голяма несигурност в отношенията между Украйна и Русия, независимо от подписаното между тях споразумение, и точно тази несигурност води решението на българския парламент”, каза премиерът. По думите му най-важното в момента било България да отстои своя интерес по отношение на газовите проекти за диверсификация на доставките. Станишев припомни, че правителството е представило пакет за цялостната модернизация на българското газово хранилище в Чирен, което ще изисква около 250 млн. евро, както и за връзка на газопреносната ни мрежа с тези на съседните държави. “Когато очакваме солидарност и чуваемост от Европейския съюз към България и финансова подкрепа за тези проекти, трябва да сме много предпазливи по отношение на другите, особено самосиндикални действия”, предупреди Станишев, но не каза кого визира. Ние сме се ангажирали да пуснем блоковете в диалог с ЕК и съобразно договора за присъединяване, припомни премиерът в отговор на въпроса дали България все пак ще пусне реакторите, ако в Брюксел отговорят отрицателно. Според Станишев сега е моментът да бъде ускорен и проектът “Набуко” за доставка на газ от Средна Азия за Европа. По сметките му България се нуждае от около 900 млн. евро за диверсификация на газовата си мрежа. Важно било тези пари да залегнат в общия пакет на Европейския съюз, който е планиран във връзка с икономическата криза. Премиерът каза още, че правителството е подготвило цялостен план за икономическа стабилност и стимулиране на реалния сектор. Той включва разнообразни мерки, а най-ефективен в него бил инвестиционният пакет на държавата. В условия на риск от намаляване на преките чуждестранни инвестиции и тези от частния бизнес 5,6 млрд. лв. се насочвали към подкрепа на реалната икономика. В същото време се правел внимателен преглед за готовността на всички проекти, кога министерствата биха могли да ги усвоят, за да се помогне на реалния сектор.
Източник: Труд (26.01.2009)
 
Премиерът: Трябва умен план за АЕЦ Трябва да формулираме нашите аргументи пред Еврокомисията за пускане на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" по много предпазлив и умен начин. Това каза в Русе премиерът Сергей Станишев. По думите му не бива да оставяме впечатление, че действаме напук, а трябва да се съобразим с конкретните условия по договора. Анализът на страната ни трябва да е внимателен и много точен, тъй като ЕК изхожда от това, че газовата криза е приключила. Факт е обаче, че се запазва доста голяма несигурност в отношенията между Украйна и Русия, независимо от подписаното между тях споразумение, посочи премиерът. По думите му точно тази несигурност води до решението на българския парламент за временното пускане на двата реактора. Сега за мен най-важното е държавата да устои своя интерес по отношение на газовите проекти за диверсификация, обясни премиерът. Той припомни, че правителството е представило пакет за цялостната модернизация на българското газово хранилище в Чирен за около 250 милиона евро. Междувременно баба дари Станишев със стих.
Източник: Стандарт (26.01.2009)
 
Париж ни поряза за АЕЦ Само с 27 гласа "за" България ще има право да отвори III и IV блок на АЕЦ. Това заяви на конференция за правителствените приоритети на ЕС в Министерски съвет френският посланик Етиен дьо Понсен. Според него всички страни членки на ЕС трябва да се съгласят с отварянето на реакторите, за да може България да направи стъпка в това отношение. Понсен бе категоричен, че подобно единодушие е почти невъзможно. "Да не забравяме, че при затварянето на реакторите страната ви получи и компенсации, от които се възползва", допълни Понсен. Български чиновници пък ще имат възможността да се обучават във френското училище по администрация, заяви директорът на заведението Бернар Буко. В момента тече записване през френското посолство на желаещите да станат курсисти на училището. Партньорите от ЕС натиснаха България да побърза с развитието на електронното си правителство. Всяка страна членка трябва да осигури и възможност за електронно гласуване, подчертаха от Литва. Капацитетът и дейността на администрацията трябва да станат приоритет за европейските страни, заявиха делегатите. От българска страна зам.-министърът на финансите Кирил Ананиев коментира, че правителството ни се старае да балансира разходите си в социалната сфера и бизнеса.
Източник: Стандарт (29.01.2009)
 
270,355 милиона евро безвъзмездна помощ е договорила АЕЦ „Козлодуй" с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Средствата са над 50% от общата сума, акумулирана в Международния фонд „Козлодуй", който подпомага затварянето на малките блокове на ядрената ни централа. Това съобщи изпълнителният директор на АЕЦ „Козлодуй" Иван Генов. Изплатените към момента средства възлизат на 54,6 млн. евро. От общата сума, одобрена към момента от ЕБВР, за Групата за управление на проекти - Козлодуй са договорени 38,5 млн. евро. От тях на консултанта BNFL-EDF са изплатени 22,815 милиона евро. Средствата са за подпомагане на извеждането на 1-ви и 2-ри блок на ядрената централа.
Източник: Монитор (02.02.2009)
 
Производството на АЕЦ „Козлодуй” за 2008 година е с 15 процента повече от предишната. За изтеклата година сме с оперативна печалба 108 милиона лева, което е много повече, отколкото през 2007 г. Това каза в предаването „Седмицата” на Дарик изпълнителният директор на атомната централа Иван Генов. „Нямаме намерение да искаме увеличение на производствената цена на електроенергията през тази година. По всяка вероятност цената ще бъде свалена. За съжаление обаче, всички останали по веригата искат увеличение на цената на тока”, каза Генов. Според него при сегашния начин на управление на Европейския съюз шансовете да се отворят 3-ти и 4-ти блок да заработят са почти никакви. За евентуалното им повторно отваряне няма да е нужен нито допълнителен персонал, нито допълнителни средства, уточни той. „При условие, че се отворят двата блока, АЕЦ „Козлодуй” може да спечели допълнително до края на 2009 година 100 милиона лева. Ако имаме разрешението на Агенцията по ядрено регулиране, 4-ти блок може да бъде пуснат в срок от три седмици”, обясни Иван Генов.
Източник: Дарик радио (02.02.2009)
 
АЕЦ "Козлодуй" ще вложи 66 млн. евро в модернизацията на системите за безопасност на пети и шести блок, съобщи изпълнителният директор на централата Иван Генов. Двата 1000-мегатови реактора ще бъдат спрени за ремонти през април и септември. Сроковете за спиране на блоковете са определени така, че да се използва възможността производството от тях да бъде изнесено на регионалния пазар, обясни той. Блоковете произвеждат над 35% от електроенергията в България. Изпълнител на модернизацията на системите е украинската компания "Радий", която бе избрана за изпълнител на проекта след търг с участието на френската компания "Арева". Избрахме украинската компания, защото предложи по-ниска цена в сравнение с офертата на френската компания и представи сертификати за работа в страни от Европейския съюз, обясни Генов.
Източник: Дневник (02.02.2009)
 
Енергийният холдинг отчете печалба "Български енергиен холдинг" (БЕХ) отчете печалба преди данъчно облагане от 154 млн. лв. за 2008 г., сочат предварителните финансови резултати. Холдингът беше създаден през лятото на миналата година и обединява мини "Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй", НЕК, Електроенергиен системен оператор (EСО), "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и "Булгартел". БЕХ планира увеличение на печалбата през тази година до 471 млн. лв., а приходите ще нараснат с 292 млн. лв. до 5.9 млрд. лв. Планираме да приемем петгодишен бизнес план на холдинга, съобщи изпълнителният директор Галина Тошева. Резултатите за 2008 г. се дължат основно на увеличените приходи от продажби на електроенергия след поскъпването й и нарасналите приходи на НЕК, ТЕЦ "Марица-изток 2" и АЕЦ "Козлодуй" от свободния пазар. Задълженията по дългосрочни банкови заеми са 1.7 млрд. лв. Холдингът ще търси банкови заеми за осъществяване на инвестиционната програма за 2 млрд. лв. Ръководството му планира да обяви процедура за избор на рейтингова агенция.
Източник: Дневник (05.02.2009)
 
Управителят на „Биомет" е 13-ият „Мистър Икономика" Инж. Ваньо Алексиев спечели приза в категорията за цялостен принос в развитието на българската икономика в спор с шефа на АЕЦ „Козлодуй" Иван Генов и проф. д. ик. н. Гарабед Минасан от Икономическия институт на БАН. В другата категория - „За принос в развитието на българската индустрия", статуетката „Рибарят и златната рибка" взима Никола Добрев - председател на Надзорния съвет на „КЦМ" АД- Пловдив. За втора поредна година пък председателят на УС и изпълнителен директор на „Булстрад" Румен Янчев печели приза в категорията „За принос в развитието на небанковия финансов сектор". В оспорван "двубой" с депутата Мая Манолова - само с няколко гласа преднина, Специалната награда „За развитие на бизнес средата" бе спечелена от правосъдния министър Миглена Тачева. И тази година победителите в Националния конкурс "Мистър/Мисис Икономика 2008", организиран от сп. "Икономика" и Асоциацията на индустриалния капитал в България - бяха определени от създадено за целта постоянно експертно жури. То е формирано от над 280 изявени личности от областта на икономическата наука, бизнеса, финансите, политиката, медиите. Експертите направиха своя избор чрез попълване на анкетна карта с публично излъчените и оповестени номинации в трите категории на националния конкурс. Процедурата по получаването и обработването на анкетните карти се извърши от Адвокатското дружество „Доковска, Атанасов и съдружници". Най-после човек от сектор „Транспорт и логистикса" е отличен, възкликна при получаването на наградата за цялостен принос в развитието на националната икономика управителят на „Биомет" Ваньо Алексие. Той очерта приноса на сектора през 2008 г. за икономиката на страната. Транспортът и логистиката са свързващо звено в икономиката - дейност, без която не би могла да съществува нито една друга дейност в икономиката, услугите и цялостното развитие на обществото, заяви той. От друга страна транспортът и логистиката е функция на икономиката - те зависят от нея. По думите на Алексиев 2008 г. като цяло е успешна, въпреки че в последните три месеца започна да се усеща отрицателното влияние на световната икономическа криза. Годината свърши, трябва да мислим за следващата като голямо предизвикателство, добави награденият и посочи, че важното ще е в кризата да се задържи постигнатото и да се оцелее. Като най-голям успех на „Биомет" Алексиев посочи това, че компанията е успяла да се наложи като лидер в сектора.
Източник: Money.bg (06.02.2009)
 
Българският енергиен холдинг бърза да разнообрази газовите доставки Заради газовата криза от началото на годината все по-актуален става въпросът за ускоряване на алтернативните проекти за доставка на синьото гориво. Веднага след края на газовия колапс премиерът Сергей Станишев договори природен газ от Азербайджан за България в обем на 1 млрд. кубически метра годишно. Само че за момента на практика горивото няма как да стигне до страната ни. Преди седмица пък стана ясно, че най-рано след 2-3 години страната ни ще е независима от руския газ и ще може да се похвали с тръбопроводи, чиито кранчета няма да се затварят при поредния конфликт между Москва и Киев. Заради неразбирателствата около цените на газа и на транзита на суровината между Русия и Украйна доставките на гориво за страната ни за две седмици бяха спрени. За всички проекти, от които се очаква да разнообразят възможностите за доставки на гориво, отговаря мегаструктурата Български енергиен холдинг, който обединява най-големите държавни енергийни компании. Мегаенергийната структура беше създадена от правителството преди месеци и обединява в себе си АЕЦ "Козлодуй", бъдещата АЕЦ "Белене", ТЕЦ "Марица", НЕК и "Булгаргаз". Така новото обединение ще трябва да реализира проектите за алтернативни доставки на газ, за да може страната ни да избегне повторна газова криза.
Източник: Новинар (09.02.2009)
 
Рестартът на АЕЦ - справедливост или блъф Дали повторното пускане на спрените трети и четвърти реактор на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде победа на справедливостта, или е просто политически блъф в навечерието на парламентарните избори в България? За инженерите, които се грижат за поддръжката на един от закритите два реактора, това ще бъде победа на справедливостта. Според наблюдатели и някои български политици от опозицията, и дори според партията на бившия премиер Симеон Сакскобургготски НДСВ това е просто блъф и рискована игра. Опозиционните партии и десноцентристката НДСВ, смятат, че действителната цел, която се крие зад искането на оглавяваното от социалистите правителство за подновяване на дейността на закритите блокове, е да се отклони вниманието от наболелите проблеми, като корупцията и безработицата, които носи със себе си глобалната икономическа криза. Според наблюдатели и политолози искането за отваряне на двата реактора е стратегия за съживяване на намаляващата обществена подкрепа в навечерието на изборите чрез експлоатиране на тема, към която българският народ е чувствителен. Допитванията на общественото мнение показват, че над 70 процента от българите искат оставката на кабинета. От друга страна, пак 70% смятат АЕЦ "Козлодуй" за символ на националната гордост.
Източник: Стандарт (09.02.2009)
 
Има частен инвеститорски интерес за изграждане на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", заяви министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров, при обсъждането на енергийната стратегия на България до 2020 година. Той допълни, че държавата няма да заделя финансов ресурс за този проект. По думите му, ако той се осъществи, то това ще бъде изцяло с частни капитали. Министър Димитров посочи още, че интерес проявяват едни от най-големите фирми в ядрената енергетика. Той уточни, че през 2007 г. сме изнасяли 4,5 млрд. киловатчаса електроенергия, а сме транзитирали 2,8 млрд. киловатчаса. Капацитетът на мрежата е за около 9 млрд. киловатчаса, допълни Димитров. През 2030 г. се надяваме да транзитираме поне 18 млрд. киловатчаса, а ако бъдат изградени и 7-и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй", капацитетът за износ може да се повиши на 33 млрд. киловатчаса, посочи още министърът.
Източник: News.bg (12.02.2009)
 
Едни от най-големите световни компании в областта на ядрената енергетика са заявили интерес към изграждането на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщи икономическият и енергиен министър Петър Димитров по време на обсъждането на енергийната стратегия на България до 2020 г. Министър Димитров обаче категорично отказа да съобщи кои са тези компании. На въпрос дали и български енергийни фирми проявяват интерес да участват в бъдещо строителство на още два реактора на ядрената ни централа, той отговори: "Ядрената енергетика засега не е хоби на българския бизнес." Икономическият министър коментира още исканията на “Атомстройекспорт”, която изгражда АЕЦ “Белене”, за увеличаване на стойността на втората ядрена централа. Става въпрос за записаната в договора с руската компания възможност проектът да се индексира в зависимост от инфлацията. Според Петър Димитров от “Атомстройекспорт” настояват оборудването, което се изработва в Русия, да се индексира със стойността на инфлацията там, а плащането на българските работници да се смята според инфлацията в България. Тъй като в контракта за строителството на АЕЦ “Белене” било записано индексацията да става с нивото на инфлацията, отчетено от ЕВРОСТАТ, нашите юристи смятали, че предвид трябва да се вземе средно европейската инфлация. При откриването на форума и изброяването на приоритетните за България проекти Петър Димитров каза, че страната ни няма да позволи българската газопреносна мрежа да бъде погълната в проекта за изграждане на “Южен поток”. По-късно той поясни, че има искания от руска страна част от доставките на природен газ през “Южен поток” за съседни страни да минава по сега съществуващата газопреносна система у нас. “Това няма как да се случи”, категоричен е Димитров. “Транзитната мрежа може да се използва само при досегашните условия - срещу заплащане на транзитни такси”, добави той. Според Димитров сега страната ни е изцяло зависима от „Газпром” за доставките на синьо гориво. През 2030 година обаче 34 на сто от тях ще бъдат от “Набуко” и газопровода Турция - Гърция - Италия.
Източник: Монитор (12.02.2009)
 
Газпром има претенции част от съществуващата газотранспортна мрежа на Булгаргаз да бъде включена в проекта Южен поток. Това съобщи министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров при представянето на проекта за енергийна стратегия на България до 2020 г. По този начин Газпром ще си спести изграждането на допълнителни разклонения на тръбата за доставка на газ към съседни на България страни. Това би означавало страната ни да предостави 50% от собствеността на тръбите си на руския монополист. Причината е, че според подписания договор за реализирането на Южен поток Булгаргаз и Газпром ще държат по 50% от газопровода през нашата територия. Според министъра на икономиката и енергетиката обаче България няма да позволи това да се случи. По време на общественото обсъждане на енергийната стратегия Петър Димитров посочи, че частни фирми проявяват интерес към изграждането на седми и осми блок на АЕЦ Козлодуй. Вестник Пари научи, че става въпрос за няколко американски фирми, които искат да построят два блока от типа АП-1000, които да бъдат изградени от фирмата Уестингхаус. Спoред източниците на вестника тези блокове биха стрували 3.6 млрд. EUR, което означава, че ще излязат значително по-евтино от АЕЦ Белене. Причината е, че проектът може да бъде в голяма степен оскъпен заради инфлацията. Засега ЕК не е предвидила средства за разширяването на газохранилището в Чирен, което ще струва 250 млн. EUR, каза Димитров. Ако не бъде осигурено еврофинансиране, за този проект ще се търсят национални средства, посочи той. Относно алтернативните доставки на газ вече се водят разговори с Алжир, Египет и Катар. Суровината е скъпа, но тези страни проявяват интерес да финансират изграждане на газова връзка до нас, която би струвала 500 млн. EUR. Министър Димитров съобщи още, че с Дайрект Петролеум България са обсъдили добива на природен газ от находището Девинци. По предварителни оценки то може да задоволи 50% от потребностите в страната за период от две-три години.
Източник: Пари (12.02.2009)
 
Чужди фирми искат да строят VII и VIII блок на АЕЦ „Козлодуй” Големи чуждестранни фирми проявяват интерес да строят 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй”. Това заяви вчера енергийният министър Петър Димитров по време на представянето на енергийната стратегия на страната до 2020 г. Той отказа да назове имената на компаниите, но поясни, че до момента няма интерес от български фирми да строят новите мощности. Държавата обаче няма да заделя средства за строежа на двата реактора и ако той се осъществи, ще бъде изцяло с частни капитали, поясни Димитров. Ако бъдат изградени двата блока, България ще може да изнася 33 млрд. киловатчаса енергия. В момента у нас няма недостиг на ток, какъвто има в Турция, Хърватия и Македония. Затварянето на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ „Козлодуй” е политическо решение и се надявам ЕС да промени становището си и да позволи повторното пускане на реакторите, като вземе предвид наскоро приключилата газова криза, коментира енергийният министър.
Източник: Новинар (12.02.2009)
 
Има интерес за строеж на 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй” Има заявен частен интерес за строителството на 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй", съобщи енергийният министър Петър Димитров. Той допълни, че затварянето на 3 и 4 реактор на централата носи загуби не само за България, но и за Балканите и целия Европейски съюз. Петър Димитров бе категоричен, че българското правителство няма да отдели ресурс за строителството на 7 и 8 блок на атомната електроцентрала „Козлодуй”. Министърът обаче отказа да назове имената на компаниите. „Ядрената енергетиката засега не е хоби на българския бизнес. Става въпрос за едни от най-големите в атомната енергетика”, уточни министърът.
Източник: Дарик радио (12.02.2009)
 
Пазарът на електроенергия в България трябваше да бъде либерализиран още от средата на 2007 г., след като страната ни пое определени ангажименти като член на ЕС. Принципно това наистина се случи, но само на хартия. Де факто на енергийния пазар у нас все още действат много ограничения, които пречат на реалната либерализация. Основното от тях са преференциалните или т.нар. регулирани цени, които Държавната комисия за енергийно и водно регулиране въведе за битовите потребители и малките фирми. По този начин държавата защитава тъй наречените уязвими потребители, които не могат да си позволят да плащат в пъти по-скъпия ток на свободния пазар. Правилата обаче са за това да се изпълняват, което доведе и до предупредителното писмо, изпратено преди две седмици от ЕК. В него се настоява до два месеца България да отговори какви мерки ще предприеме за реалното либерализиране на енергийния пазар. В противен случай срещу страната ни ще бъде заведено дело в Европейския съд в Люксембург. Според Министерството на икономиката и енергетиката за изпълнението на тези изисквания на ЕК отговаря Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Ние уведомихме ДКЕВР, НЕК и Електроенергийния системен оператор (ЕСО) за становището на ЕК и очакваме те да представят мерки как да се отстранят нарушенията. Това каза за в. Пари Иванка Диловска, директор Енергийна стратегия в министерството. На въпрос на в. Пари от ДКЕВР пък отговориха, че се работи активно, но пазарът е сложно нещо и решенията не може да бъдат взети за два дни. Че това е така, няма спор, но въпросът в случая е доколко има воля енергийният пазар действително да бъде либерализиран. Според бившия зам.-министър на икономиката и енергетиката и настоящ шеф на Български енергиен холдинг Галина Тошева пазарът в България е специфичен, тъй като основните потребители са битът и малките фирми. Ако квотите за регулирания пазар бъдат премахнати, цената на електроенергията ще скочи значително, каза и шефът на АЕЦ Козлодуй Иван Генов. Квоти трябва да има, защото в противен случай всички производители ще предпочетат да изнасят електроенергията навън, където цените са много по-добри, каза Митю Христозов, директор на Централно диспечерско управление в ЕСО. Това ще доведе или до дефицит на електроенергия в страната, или до изравняване на цените с тези в останалите страни, което означава значително да поскъпнат, допълни той. Според него обаче във всички страни от ЕС съществуват субсидии за ползването на електро-енергия. Дори и квотите да отпаднат, държавата пак трябва да осигури преференции за някои потребители, посочи той. За да може все пак да отговорим на европейските изисквания, една от възможностите е квотата за регулирания пазар да бъде намалена. Това означава от нея да отпаднат малките дружества с персонал до 50 души и оборот до 19.5 млн. лв., които по закон също имат право на евтина енергия. Това намерение обаче беше заявено от ДКЕВР още през миналата година, но в крайна сметка вместо намалена квотата за регулирания пазар скочи с 30% от юни 2008 г. За да отпаднат някои потребители от регулирания пазар, трябва да бъде променен Законът за енергетиката, призна Галина Тошева. Това обаче едва ли ще се случи в рамките на този мандат, коментират експерти.
Източник: Пари (16.02.2009)
 
Ако до края на тази година Агенцията за ядрено регулиране одобри площадка за изграждане на Национално хранилище за ниско и среднорадиоактивни отпадъци, то до 2014 г. хранилището ще бъде изградено. Това каза изпълнителният директор на Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" (ДП РАО) Борис Пеков, цитиран от БТА. Хранилището ще се изгражда със средства от фонд "Козлодуй", които Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) предоставя на България като компенсация за затварянето на малките реактори на АЕЦ "Козлодуй". Основното предназначение на хранилището ще бъде именно съхранението на радиоактивните отпадъци от І-ІV блок на ядрената ни централа, без отработилото ядрено гориво, което ще бъде транспортирано в Русия, посочи Пеков. От фонд "Козлодуй" за изграждането на хранилището могат да бъдат ползвани до 100 млн. евро като точната стойност на проекта все още не е ясна и зависи от избора на площадката и типа проект на хранилище. Вече е избран консорциум от три фирми - испанска, английска и българска, който ще бъде консултант по подготовката на проекта и възлагането на ОВОС на площадката за изграждане на хранилището, обяви Борис Пеков. В момента се извършва пълно геоложко заснемане на територията, предложена от ДП РАО - площадка наречена "Радиана" и намираща се в непосредствена близост до АЕЦ "Козлодуй". Пеков посочи, че ДП РАО активно работи с кметовете на общини в района и първоначалното недоволство от изграждането на хранилище за радиоактивни отпадъци на територията на Козлодуй е преодоляно. На разноски на ДП РАО кметове и местни производители са посетили хранилище в Испания, подобно на това, което ще бъде изградено и у нас и са разгледали как се развива испанската община, на територията, на която е хранилището. Община Козлодуй ще получи 1,8 млн. евро, а община Нови хан, където се намира хранилището за временно съхранение на радиоактивни отпадъци, - 800 хил. евро от фонд "Козлодуй" за прилагане на енергоефективни мерки в обществени сгради, посочиха от ДП РАО. До 20 февруари кметовете на двете общини трябва да представят предложения за обекти - общинска или държавна собственост, които да бъдат финансирани в рамките на проекта като за целта трябва да бъдат представени и енергийни обследвания на сградите, каза Борис Пеков. В момента се извършва геоложко проучване дали в България има възможност да бъде изградено и хранилище за високорадиоактивни отпадъци, защото според европейските директиви всяка държава е длъжна сама да съхранява радиоактивните отпадъци, които генерира, посочи Пеков. До средата на тази година ДП РАО ще подаде заявление в АЯР за получаване на лиценз за управление на радиоактивните отпадъци от 1 и 2 блок на АЕЦ "Козлодуй", съобщи Борис Пеков. С решение на МС двата спрени блока вече са на подчинение на ДП РАО и в предприятието са назначени още около 10 човека, които да подготвят необходимата документация за управление на отпадъците от блоковете, информира той.
Източник: Медия Пул (20.02.2009)
 
Има възможност Европейската комисия да отпусне нови компенсации за затворените III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" при молба и обосновка от страна на българското правителство, но за Брюксел не съществува въпросът с отварянето на реакторите. Това заяви и Феран Тараделас, говорител на ЕК в областта на енергетиката. Комисията е направила всички вноски към България по сумата от 550 млн. евро, която Брюксел задели за страната ни като компенсация за загубите от спирането на двата блока на "Козлодуй" през 2006 г. За нас не съществува въпросът да се отворят ли реакторите. Изваждането им от експлоатация е заложено в предприсъединителния договор, който е първично законодателство. По този договор има още 26 страни и той е ратифициран от вашето и от другите правителства, припомни говорителят на еврокомисаря по енергетиката, цитиран от Медиапул. За отваряне на реакторите се заговори в седмиците на газовата криза, предизвикана от Русия и Украйна, и от която България пострада най-много, каза още Тараделас. Ако нямаше никакъв друг изход от ситуацията, ние сами щяхме да предложим отваряне на реакторите, но случаят изобщо не е такъв, каза Тараделас. Диверсификацията на газовия пазар безспорно е от голямо значение, но Европа трябва да мисли повече за алтернативни източници на гориво, а не само как да добавя нови газови източници, обясни говорителят на енергийната комисия. За ЕК от първостепенно значение е енергийната ефективност и, ако се реализират политиките в тази област, Европа може би ще добие по-голяма енергийна независимост, отколкото ако изгражда газови връзки, допълни той. Междувременно екоорганизацията "Грийнпийс" предприе нова атака срещу АЕЦ "Белене". Европейската комисия да започне разследване за незаконно държавно субсидиране за изграждането на два атомни реактора в България и два в Румъния, поиска екоорганизацията. Според природозащитниците двете страни нарушават европейското законодателство за конкуренцията и така пречат на развитието на по-устойчив и зелен енергиен сектор. От "Грийнпийс" твърдят, че българското правителство реши да даде 300 млн. лв. (154 млн. евро) на държавната НЕК за строежа на АЕЦ "Белене", а после още 400 млн. лева (205 млн. евро) на компанията майка "Български енергиен холдинг" - също за развитие на проекта. Румънското правителство също е заделило средства, за да гарантира заем от 220 млн. евро за още два блока в АЕЦ "Черна вода". Освен това то предостави 350 млн. евро от държавния бюджет за закупуването на тежка вода за новата централа, както и 800 млн. евро от Националния фонд за инфраструктура, за да увеличи капитала на държавното дружество S.N. Nuclearelectrica - S.A с цел финансиране на част от неговите 51% в проекта, твърдят от "Грийнпийс".
Източник: Монитор (26.02.2009)
 
Брюксел готов на компенсации за АЕЦ Няма никаква възможност за повторно отваряне на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй". Това заяви Феран Тараделяс, говорител на Еврокомисията в областта на енергетиката. Според него въпросът е приключен и не стои на дневен ред. Комисията е изпълнила своите ангажименти. Изплатила е цялата сума от 550 милиона евро, която задели за България като компенсация за загубите от спирането на двата блока на "Козлодуй" през 2006 г., подчерта Тараделяс. Съществува обаче възможност страната ни да получи допълнителни бюджетни средства за 2007-2013. За целта кабинетът трябва да представи солидно обосновано искане. Еврокомисията би могла да го разгледа, каза говорителят.
Източник: Стандарт (26.02.2009)
 
Бизнесът: Енергийният пазар е свръхрегулиран Енергийният пазар в България е свръхрегулиран и липсва реална конкуренция между компаниите в бранша - това каза Божидар Данев, председател на Българската стопанска камара. Той предлага да бъдат въведени гъвкави тарифи на електроенергията и да бъде променена регулацията. Изявлението му идва седмица след като ЕК предупреди България, че ще започне наказателна процедура заради неспазване на директивата за електроенергийния пазар и определяне на квоти за централите - количествата от тях те са задължени да продават на НЕК по цени, определени от регулаторната комисия. Необходимо е да се освободи поне 40% от пазара. Всяка година си говорим, че трябва да има либерализация и нищо не се променя, каза председателят на Асоциацията на търговците на ток Румяна Георгиева. Търговците на енергия отчетоха, че в момента само 20% от произвежданата енергия се продава на свободно договорени цени. Балансиращата енергия, която потребителите купуват при недостиг, остава много скъпа и достига до 260-270 лв. за мВтч, заяви изпълнителният директор на "ЧЕЗ трейд България" Владимир Дичев. "Традиционна практика е компаниите да поръчват с 20 на сто повече ток за всеки случай, въпреки че може и да не го използват", обясни той. По думите му по тази причина пазарът на практика може да спре. Регулирани да останат само цените по дългосрочните договори с инвеститорите в изграждането и модернизацията на централите в комплекса "Марица-изток" за изкупуване на тока от НЕК, предлага още БСК. Договорите с американската компанията Ей и Ес за ТЕЦ "Марица-изток 1" бяха подписани преди десет години и са за 15 години, същият е срокът на договора с италианската компания "Енел" за ТЕЦ "Марица-изток 3". Петгодишен договор има и ТЕЦ "Марица-изток 2". Данев настоява те да бъдат преразгледани, защото са непазарни. Това не може да стане, защото останалите производителите могат да налагат три-четири пъти по-високи цени, коментира шефът на "Булатом" Богомил Манчев.
Източник: Дневник (26.02.2009)
 
Искаме още 700 млн.евро от ЕС за “Козлодуй” Между 500 и 700 млн. евро допълнително обезщетение за спрените III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" можем да получим от ЕС. Това заяви по БНР евродепутатът Атанас Папаризов. За целта е необходимо правителството добре да обоснове искането си компенсации, защото никой няма да ни даде пари ей така, каза Папаризов. Основание за нови компенсации имаме достатъчно. България вече е получила договорените 550 млн. евро, които са преведени в международния фонд "Козлодуй". Но тази сума не може да компенсира загубите и пропуснатите 35 реакторни години. Страни като Литва и Словакия са договорили компенсации до 2013 г. и са получили между 700 млн. и 1 млрд. евро. У нас те са само до 2009 г. Но при договарянето на тези 550 млн. евро е оставена вратичка за допълнително изчисление на загубите, които ще ни докара спирането на блоковете. Сега тези условия са налице и можем да получим още пари, ако правителството се обоснове достатъчно добре, смята Папаризов. На същото мнение е и говорителят на Европейската комисия по енергийните въпроси Феран Тараделяс. Той категорично отрече възможността за повторно пускане на реакторите, но обяви, че комисията е готова да разгледа искане за допълнителни компенсации. Напълно реално е да получим още пари, смята и енергийният експерт проф. Атанас Тасев. За всички беше ясно, че няма да можем да пуснем пак блоковете, но Договорът за присъединяване към ЕС ни позволява да искаме още компенсации. Сега вече можем по-точно да изчислим какво сме загубили от спирането и да поискаме допълнителни пари, смята Тасев.
Източник: Стандарт (27.02.2009)
 
Последните 70 милиона евро от европейската помощ за закриване на четирите малки блока на АЕЦ "Козлодуй" ще бъдат получени през втората половина на 2009 г. Това съобщи министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. На фона на изчерпването на помощта за АЕЦ "Козлодуй" от Брюксел дойде новината, че Ек е проявила разбиране към нашите аргументи за допълнително финансиране заради закритите ядрени блокове. Това стана ясно след срещата между председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и премиера Сергей Станишев, която се състоя в края на миналата седмица. Според Станишев размерът на конкретната сума е въпрос на преговори и зависи и от възможностите на европейския бюджет. Междувременно евродепутатът Атанас Папаризов съобщи, че през тази седмица се очаква ЕК да реши за допълнителна помощ за спрените блокове в АЕЦ "Козлодуй". България не трябва да е дискриминирана и затова трябва да получи през следващите години от европейския бюджет както Литва и Словакия между 700 млн. и 1 милиард евро, смята Папаризов. Той уточни, че допълнителната помощ трябва да се разглежда напълно независимо от евентуалното рестартиране на някои от реакторите. Общата сума на компенсациите от международния фонд "Козлодуй" възлизат на 590 милиона евро, като отпускането им става на четири транша. Администратор на средствата е Европейската банка за възстановяване и развитие. Годишният размер на помощта е на стойност 70 млн. евро, обясни министър Петър Димитров. През 2000-2004 година са получени 200 млн. евро, през 2005-2006 г. - 140 млн. евро, а през периода от 2007 г. до 2009 г. - 210 млн. лв. От цялата сума, набрана в международния фонд "Козлодуй", към момента са договорени 482,7 млн. евро. За тях са сключени 31 договора. Осем от контрактите са по ядрената програма и са сключени от АЕЦ "Козлодуй". Те възлизат на обща стойност от 277 милиона евро, а дейностите по тях са пряко свързани с извеждане на блокове от 1 до 4. В неядрения сектор са договорени 23 проекта на обща стойност 205 млн. евро, съобщи министър Петър Димитров. Те са свързани с енергийна ефективност на обществени сгради, улично осветление, рехабилитация на топлопреносните мрежи на София и Перник, рехабилитация на националната електропреносна мрежа, газоснабдяване и пренос на природен газ.
Източник: Монитор (09.03.2009)
 
Орешарски поиска още за “Козлодуй” Министърът на финансите Пламен Орешарски внесе в Брюксел декларация за допълнителни обезщетения за България по повод предсрочното затваряне на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй", съобщиха от министерството. Това стана по време на заседанието на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН). С декларацията България очаква подкрепата на държавите от общността за продължаване на финансовата компенсация за спрените реактори и през бюджетния период 2010-2013 г. Миналата седмица евродепутатът от Партията на европейските социалисти Атанас Папаризов обяви, че страната ни спокойно може да получи допълнителни компенсации за АЕЦ "Козлодуй" в размер на 500 до 700 млн. евро. Той подкрепи мнението си, че страни като Словакия и Литва са се договорили с ЕС да получат за затварянето на ядрените блокове съответно 700 млн. и 1 млрд. евро, а за нашата атомна електроцентрала сме подписали договор за едва 550 млн. евро. Еврокомисарят по енергийните въпроси Андрис Пиебалгс също потвърди възможността да получим допълнителни компенсации, но категорично заяви, че разрешение за повторно пускане на блоковете няма да получим.
Източник: Стандарт (11.03.2009)
 
Станишев иска по-големи компенсации за ІІІ и ІV блок на "Козлодуй" България е поискала в писмо до Европейската комисия по-големи компенсации за спирането на III и ІV блок на АЕЦ "Козлодуй", съобщи премиерът Сергей Санишев в Брюксел на среща на лидерите на страните членки на ЕС. Страната ни получи 550 млн. евро за спрените мощности след приемането ни в ЕС, но депутати от БСП отдавна лансират тезата, че обезщетението трябва да се увеличи на 700 млн. евро. Засега не е ясно точно колко по-голяма компенсация е поискал Станишев, но ще настоява средствата да се изплащат поне до 2013 г. Изплащането на компенсациите от Еврокомисията свършва в края на тази година. Междувременно икономическият министър Петър Димитров замина за Москва, за да обсъди развитието на проектите АЕЦ "Белене" и "Южен поток". Димитров ще се срещне с руския си колега Сергей Шматко и с генералния директор на „Росатом” Сергей Кириенко. Заедно с немския концерн "Сименс" дружеството ще има участие в изграждането на техниката за безопасност в АЕЦ "Белене".
Източник: Новинар (20.03.2009)
 
Станишев иска милиони за АЕЦ Премиерът Сергей Станишев поиска от Евросъюза допълнителни компенсации за затварянето на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй". На срещата на върха на Европейския съвет в Брюксел той подчерта, че страната ни вече е внесла подробен документ с обосновка. Причината е, че сега се преразглежда финансовата перспектива на съюза до 2013 г. Поставих въпроса за допълнително финансиране още през 2005 г., защото е честно да бъдем компенсирани за по-дълъг срок и в по-голям размер, допълни той. Страната ни настоява да получи допълнително толкова пари, колкото и останалите страни от Евросъюза, които спряха реакторите си. Стана въпрос за стотици милиони евро. По време на срещата с колегите си от Европа Станишев настоя за координирани европейски политики за справяне с кризата. "С особена важност за страната ни е обсъждането на разпределението на 5 млрд. евро, предвидени за енергийни проекти. Искам да видя още по-ясен антикризисен план на европейско ниво, за да се постигне мултиплициране на ефекта", обобщи очакванията си от Европейския съвет премиерът. Пред лидера на либерал-демократите в Европейския парламент Греъм Уотсън Станишев представи антикризисния план на правителството. Той подчерта, че благодарение на разумната фискална политика на кабинета България не е поискала нито стотинка от ЕС за справяне с кризата. Станишев подчерта, че левът не се е обезценил и стои със същата покупателна способност. Двамата с Уотсън обсъдиха и предстоящите евроизбори. По-рано вчера в Европарламента официално бе открита дарената от страната ни статуя "Изток-Запад. Една Европа". Днес хората на България даряват камък от българските земи на единствената институция, която пряко се избира от хората в Европа, заяви в словото си Станишев. На церемонията присъства и шефът на ЕП Ханс-Герт Пьотеринг.
Източник: Стандарт (20.03.2009)
 
ЕНП: Отворете реакторите България трябва да отвори III и IV блок на АЕЦ, за да се спаси от кризата. Това заяви вчера зам.-шефът на Европейската народна партия Струан Стивънсън. Форум на партиите от ЕНП-ЕД се проведе вчера в София по инициатива на ГЕРБ. Стивънсън допълни, че пускането на реакторите трябва да стане още през тази година, за да се избегне зависимостта от Русия. "Така за по-малко от година и половина ще натрупате печалба, равностойна на платената от ЕС компенсация за затварянето на блоковете", уточни Стивънсън. България получи от ЕС 500 млн. евро, за да затвори III и IV блок. Планът "Станишев" е образец на привидна активност и няма да спаси България от кризата. Така икономисти разкритикуваха действията на държавата за изход от кризата заедно с председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов. От БСП веднага отговориха на нападките.
Източник: Стандарт (20.03.2009)
 
Барозу каза "Да" на Станишев за компенсациите Късно снощи председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозу официално подкрепи от името на комисията декларацията на българския премиер за поисканите компенсации за АЕЦ "Козлодуй". На срещата на върха на Европейския съвет в Брюксел, министър-председателят Сергей Станишев постави официално, на най-високо ниво, въпроса за допълнителните компенсации за предсрочното закриване на ІІІ и ІV блок на АЕЦ "Козлодуй". Припомняме, до този момент по договора бяха предвидени компенсации само до 2009 година. „Това е голям успех за България. Тази подкрепа рязко повишава шансовете за положително решаване на въпроса, защото става дума за няколкостотин милиона евро", категоричен бе премиерът. Министър-председателят припомни, че нашата страна работи по този въпрос още от 16 декември 2005 г., когато България все още не бе член на Европейския съюз. При разглеждането на бюджета за периода 2007-2013 г., премиерът декларира, че получаването на компенсации само до 2009 г. не отговаря на европейските принципи за солидарност и равно третиране, и че ще настоява при прилагането на бюджета, тази ситуация да се промени. „Тази година бяха представени писма на ЕК от българска страна и вече имаме тяхната подкрепа", каза премиерът. Министър-председателят подчерта още, че подкрепата на ЕК е много важна за положителното решаване на проблема за България и допълни, че продължаваме напред с последователност, ефективност и екипност".
Източник: News.bg (20.03.2009)
 
ЕК и Станишев си противоречат за АЕЦ Козлодуй Не мога да потвърдя, че председателят на Европейската комисия е подкрепил официално предложението за увеличаване на компенсациите за България за затварянето на ІІІ и ІV блок на АЕЦ Козлодуй, заяви пред журналисти говорителят на ЕК Марк Грей по повод разпространената по-рано през деня информация от правителствената информационна служба, че председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу е подкрепил декларацията на Станишев за допълнителни компенсации за предсрочното спиране на двата реактора. Председателят каза, че ще разгледаме предложението на българския премиер, каза Грей, като припомни, че това е решение на страните членки, а не на Брюксел. Той допълни още, че отпуснатите с договора за присъединяване на България към ЕС 550 млн. евро до края на 2009 г. за затварянето на реакторите са "значителна сума". По-рано през деня на срещата на върха на Европейския съвет в Брюксел, министър-председателят Сергей Станишев постави официално, на най-високо ниво, въпроса за допълнителните компенсации за предсрочното закриване на ІІІ и ІV блок на АЕЦ Козлодуй. До този момент по договора бяха предвидени компенсации само до 2009 г.
Източник: Дарик радио (23.03.2009)
 
България иска 3.8 млрд. евро заем за АЕЦ "Белене" България иска да получи заем от 3.8 млрд. евро за проектната компания с RWE за АЕЦ"Белене", съобщи изпълнителният директор на Български енергиен холдинг (БЕХ) Галина Тошева. Тази възможност е обсъдила преди седмица с руската страна делегацията начело с министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров в Москва. Конкретните параметри на кредита не са коментирани, обясни тя. До търсенето на руско финансиране се стигна след започване на финансовата криза, когато се разбрало, че "БНП Париба", която е банката, организираща финансирането по проекта, няма да може да осигури сумата. Единият от вариантите е да бъде финансиран "Атомстройекспорт", която е изпълнител на строителството на новата централа. Другата възможност е да се повтори финансирането за модернизацията на пети и шести блок на АЕЦ"Козлодуй", което беше отпуснато от Росексимбанк. В момента НЕК използва собствени средства и част от 300 млн. лв. отпуснати от бюджета на Български енергиен холдинг (БЕХ) за увеличаване на капитала на електрическата компания.
Източник: Дневник (30.03.2009)
 
Учени настояват за блокове 3 и 4 на АЕЦ Гражданският комитет за защита на АЕЦ “Козлодуй” настоя за незабавно рестартиране на блокове 3 и 4. Сдружението, в което членуват известни български учени, е изпратило писмо до президента Георги Първанов и премиера Сергей Станишев, в което предупреждават, че не бива правителството да иска допълнителни компенсации за спрените реактори. “Исканата сума е несъизмерима с финансовите загуби на страната ни и окончателно погребва шансовете за рестартиране на реакторите”, смятат учените. Те настояват правителството да поиска от Еврокомисията възобновяване на работата на двата блока. На предстоящия енергиен форум в София пък трябва да се обсъди и въвеждането на единни европейски стандарти за ядрена безопасност. Това ще улесни пускането на реакторите ни, които са напълно безопасни. Сред членовете на комитета са проф. Стефан Воденичаров, проф. Александър Чирков, проф. Боян Биолчев, акад. Георги Марков, акад. Светлин Русев, проф. Станислав Семерджиев, Рангел Вълчанов и други.
Източник: Труд (02.04.2009)
 
V блок на АЕЦ „Козлодуй” беше спрян вчера през нощта за планиран годишен ремонт. Това съобщиха от атомната централа. Реакторът ще бъде презареден със свежо ядрено гориво за следващия зимен сезон, когато се очаква повишение на потреблението на ток, обясниха от централата. Такова прекъсване се прави всяка година, като през този период VІ блок е натоварен максимално, посочиха от АЕЦ „Козлодуй”. Ремонтът ще продължи до края на май.
Източник: Новинар (13.04.2009)
 
Испанската компания “Ибердрола” проявява интерес към инвестиции в ядрената енергетика и възобновяемите енергийни източници, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет. Това обяснил президентът на компанията Рамон де Мигел по време на срещата си с премиера Сергей Станишев. На срещата президентът на компанията заявил, че тя проявява интерес към развитие на бизнеса си у нас. Заедно с американската фирма „Уестингхаус", която модернизира реактори в АЕЦ „Козлодуй", дружеството обмисля възможностите за реализиране на нови съвместни проекти. Според него АЕЦ „Козлодуй" е модерно съоръжение с бъдеще, в което има още много живот. Iberdrola е сред водещите световни енергийни компании и е най-големият оператор на възобновяеми енергийни източници. Друга част от дейността й е в ядрения сектор. Миналата година Iberdrola обяви плановете си да инвестира във ваканционен проект до Царево. Русия винаги е била и ще бъде основен търговски партньор на България, заяви междувременно в интервю за ИТАР-ТАСС Сергей Станишев. Премиерът ще направи работно посещение в Москва в края на месеца. Осъществяването на стратегическите мащабни енергийни проекти като строежа на АЕЦ "Белене", газопровода "Южен поток" и нефтопровода "Бургас - Александруполис" е нашият отговор на стремежа за осигуряване на разнообразие и сигурност на енергийните източници, каза Станишев. Той добавя, че другите приоритетни проекти, по които се работи, са газопроводът "Набуко", нефтопроводът АМБО и терминалът за втечнен газ. Премиерът подчертава, че България вижда възможностите, които световната кризата поражда, в няколко посоки - във внимателното преосмисляне на връзката между пазара и регулациите, в засилването ролята на международните финансови институции, и в ускоряване развитието на новите технологии. Близо 2 млн. лв. брои вчера кабинетът за енергийния форум, на който София ще е домакин в края на другата седмица. Парите ще дойдат от преструктуриране на разходите от бюджета за тази година, разписа правителството. Така външното министерство ще се раздели с над 1,4 млн. лв., МВР с 200 хил. лв., а НСО с 380 хил. лв. Срещата на върха "Природен газ за Европа", ще събере 30 държави и международни организации от Югоизточна Европа, Русия и основните производители на природен газ от Черноморско-Каспийския регион и Централна Азия, страните от ЕС, както и САЩ.
Източник: Монитор (17.04.2009)
 
Дружеството е регистрирано в ТД "Големи данъкоплатци и осигурители" към 30.04.2009 г.
Източник: НАП (30.04.2009)
 
Еврокомисията разследва затварянето на "Козлодуй" Европейската комисия ще разследва затварянето на спрените мощности на АЕЦ "Козлодуй". Това стана ясно вчера от официално писмо на комисията по петициите на Европарламента. Повод за проверката на комисията е петиция на партия "Атака", внесена в Европарламента от евродепутатите Слави Бинев, Димитър Стоянов и Десислав Чуколов в разгара на газовата криза в началото на годината. Експерти от Европейската комисията ще анализират у нас причините, довели до спирането на четирите блока на атомната ни централа в Козлодуй. Българските депутати настояват институцията да разреши на България да отвори отново спрените блокове. Така ще бъде ограничена зависимостта на България от руски газ, смятат те.
Източник: Новинар (15.05.2009)
 
“Козлодуй” остава без ядрено парно АЕЦ “Козлодуй” обяви вчера търг за изграждане на топлоцентрала за пара и гореща вода. Новата мощност трябва да заработи до края на 2012 г. Строежът се налага заради предсрочното затваряне на блокове 3 и 4 в края на 2006 г. Топлоцентралата ще се финансира от Международния фонд за закриване на АЕЦ “Козлодуй”. И през миналата зима градът на ядрената енергетика разчиташе на работещите блокове на АЕЦ за отоплението си. Така цената на парното и топлата вода за населението в Козлодуй остана най-ниската в страната - 36,60 лева за мегаватчас с ДДС. Компаниите, които кандидатстват за строежа на новата топлоцентрала, трябва да са изградили поне 2 подобни през последните 5 години и успешно да са ги пуснали в експлоатация. Освен това всяка трябва да внесе 500 000 евро банкова гаранция. Обявата не уточнява какво гориво трябва да използва бъдещата централа - газ, въглища, биомаса или друго. Не е посочена и мощността й.
Източник: Труд (19.05.2009)
 
Немският енергиен гигант RWE, който беше избран за стратегически инвеститор в АЕЦ "Белене", преговаря с три компании за включването им в проекта. Това съобщи пред журналисти Богомил Манчев, управител на "Джи Си Ар", която е подизпълнител на "Парсънс" - архитект-инженера по проекта. Манчев отказа да назове имената на фирмите, но уточни, че RWE може да избере повече от една от тях, които да станат акционери в проектната компания за изграждането на втората ядрена мощност. Създаването на проектната компания се предвиждаше за началото на април. Според подписаното между НЕК и RWE споразумение в края на миналата година в смесеното дружество НЕК ще държи 51% от акциите, а RWE - 49 на сто. Малко след като RWE беше избрана за стратегически инвеститор, се появи информацията, че заради протестите на зелените, както и заради финансовата криза, концернът ще се откаже от участието си в АЕЦ "Белене". Последните информации пък са, че RWE изчаква да минат избори за Европарламент, както и парламентарните избори в самата Германия. Въпреки това от компанията отричат информацията за излизането си от проекта, като не крият, че търсят партньори, с които да поделят акционерното си участие в АЕЦ "Белене". От българска страна също са категорични, че всичко върви по план. В действителност RWE имат срок до 31 март 2010 г. да оценява проекта "Белене", преди да се включи реално в него, обясни още Богомил Манчев. Той съобщи още, че към момента се отчита закъснение по изграждането на централата. От НЕК обаче са категорични, че при тях няма отчетено закъснение и всичко върви по план. Малко по-рано на форум за ядрената енергетика, който се проведе в София, Манчев предупреди, че всяка година забавяне на проекта води да загуби от порядъка на 1 млрд. евро. Според него до 2 месеца площадката в Белене ще е разчистена и готова за започване на фактическото строителство. След реализацията на проекта 40% от произвеждания у нас ток ще е от ядрени централи. По отношение на цената той ще е без конкуренция, каза още Богомил Манчев, като посочи, че енергията от слънчеви централи е 15 пъти по-скъпа от тази от АЕЦ. Междувременно председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране проф. Константин Шушулов отново обяви, че точно заради енергията от възобновяемите източници, токът от 1 юли ще поскъпне с около 5%. Скокът ще е под 5 на сто, ако се запази цената на тока, продаван от производствените централи, като АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица - изток 2". Шушулов обяви още, че от 1 юли ще бъде възстановено ежемесечното отчитане на електромерите. Почти сигурно е, коментира той и добави, че във всяко твърдение има известна доза несигурност. .
Източник: Монитор (20.05.2009)
 
Енергетици искат VII блок на “Козлодуй” Възможността за строителството на VII блок на площадката на АЕЦ "Козлодуй" е съвсем реална, при това средствата за осъществяване на проекта ще бъдат около половината отколкото ако се построи реактор на напълно нова площадка. Това заяви от името на енергетиците от АЕЦ "Козлодуй" Рашо Първанов, началник експлоатация в централата. Построяването на АЕЦ "Белене" не е изключено да се забави, каза председателят на Български атомен форум Богомил Манчев на конференция за атомната енергетика. Прави се всичко възможно това да не се случи и до два месеца площадката, където са двата ядрени реактора в Белене, ще бъде напълно готова за започване на строителството, допълни той.
Източник: Стандарт (20.05.2009)
 
“Топлофикация-София” отчете вчера успешно изпълнение на петгодишната си програма за рехабилитация за 90,66 млн. евро. Проектът се финансира със заеми - 15 млн. евро от Световната банка и 26 млн. евро от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), както и с 26,4 млн. евро помощ от Международния фонд за затваряне на АЕЦ “Козлодуй”. “Научихме се да правим обществени поръчки по европейски стандарт”, заяви изпълнителният директор Петко Милевски. По думите му проектът ще бъде посочен като добър пример на предстоящата среща на дарителите, която се организира от ЕБВР на 5 юни. “За пръв път говорим за топлофикация като добър европейски пример, а не по скандална тема”, отбеляза икономическият министър Петър Димитров. С част от парите в периода 2003-2009 г. “Топлофикация” е подменила 6840 абонатни станции. В тези сгради топлинните загуби са намалели средно с 22%. Около 6000 други абонатни станции са модернизирани със средства на фирмата. Остават 2000, за подмяната на които са необходими 10 млн. евро. Кандидатстваме част от парите да бъдат безвъзмездна помощ от фонда, за да не се товарят сметките на софиянци, каза Милевски. Така и последните 2000 сгради в столицата ще икономисват 22% от енергията досега.
Източник: Труд (21.05.2009)
 
Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" бе включен в енергийната система на страната след успешно приключване на плановия годишен ремонт, съобщиха от пресцентъра на дружеството, ръководено от Иван Генов. Агенцията за ядрено регулиране е извършила необходимата проверка и е дала съгласие за пуск и експлоатация на 1000-мегаватовия блок. Пети блок на атомната ни централа бе спрян на 11 април. По време на престоя са изпълнени планираните дейности и са обхванати всички съоръжения, предвидени за ремонт в дългосрочния график на АЕЦ „Козлодуй". Реакторът на блока е зареден със свежо ядрено гориво за новата, 16-а поред, горивна кампания. В съответствие с графика на Електроенергийния системен оператор, вторият 1000-мегаватов блок на атомната централа - 6 блок, работи с натоварване от 100%, добавиха от атомната централа. .
Източник: Монитор (25.05.2009)
 
Пуснаха V блок на АЕЦ "Козлодуй" На 22 май - в 19 часа и 11 минути, V блок на АЕЦ "Козлодуй" беше включен в енергийната система на страната, след успешно приключване на плановия годишен ремонт. Агенцията за ядрено регулиране е извършила необходимата проверка и е дала съгласие за пуск и експлоатация на 1000-мегаватовия блок. Пети блок беше спрян на 11 април т.г. По време на престоя са изпълнени планираните дейности и са обхванати всички съоръжения, предвидени за ремонт в дългосрочния график на АЕЦ "Козлодуй", припомнят от пресцентъра на централата. Реакторът на блока е зареден със свежо ядрено гориво за новата, 16-та поред, горивна кампания. В съответствие с графика на Електроенергийния системен оператор, вторият 1000-мегаватов блок на атомната централа - 6 блок, работи с натоварване от 100%.
Източник: econ.bg (25.05.2009)
 
България трябва да получи допълнителни компенсации за затворените блокове в АЕЦ "Козлодуй", заяви Меглена Кунева. По думите й договорените компенсации изтичат в края на 2009 г. и Европейската комисия трябва да отпусне нови средства. “Ако се стигне до договореност със страните от ЕС за отваряне на 3 и 4 блокове на АЕЦ "Козлодуй", ще са необходими седем години за проверка, а след този срок блоковете ще бъдат технически остарели”, посочи евродепутатът Биляна Раева, цитирана от Bulgarian Post. На среща с избиратели в Добрич тя коментира, че приоритет на страната трябва да е развитието на модерна ядрена енергетика, а не връщане на "трупове от миналото". Според Раева идеята за отваряне на блоковете в Козлодуй било "дрънкане на оръжия", което водело само до объркване на българските граждани за това кой е приоритетът, който България трябва да следва.
Източник: Insurance.bg (26.05.2009)
 
VII блок на АЕЦ ще струва 1 млн. евро Под 1 млн. евро ще излезе строежът на VII блок в АЕЦ "Козлодуй". Това стана ясно от презентацията на ръководителя на отдел "Експлоатация" в централата Рашо Първанов. Причината за доста по-ниската цена от тази на един блок в "Белене" е, че за нов енергоблок в "Козлодуй" има налични и работещи всички необходими съоръжения - като машинна зала, канал за охладителна система, инфраструктура, връзка с националната електропреносна мрежа. На практика единственото нещо, което ще трябва да се изгради, е самият реактор. Всички други съоръжения ги има и могат да работят спокойно още поне 50 години, категоричен е Първанов. Освен това след затварянето на I до IV блок съпътстващите съоръжения в Първа атомна се използват с под 50% от капацитета си. Това означава, че в момента там има оборудване, което може да обслужва нова мощност от над 1700 мегавата. В района има и достатъчно ядрени експерти, които могат да бъдат наети. АЕЦ "Козлодуй" разполага и с всички необходими разрешителни и лицензи, което пък ще съкрати сроковете за строеж на нов енергоблок. Освен това ако III и IV бъдат рестартирани, централата сама ще поеме изграждането, без да има нужда от външно финансиране на проекта, заяви Рашо Първанов.
Източник: Стандарт (30.05.2009)
 
Робот проверява радиацията в АЕЦ Министерството на извънредните ситуации провери готовността на страната да реагира в случай на авария в АЕЦ "Козлодуй". Ведомството проведе преди месец мащабно учение - "Защита 2009". Какви са резултатите от него попитахме зам.-министъра на здравеопазването и на координационния щаб д-р Стоян Стоянов. - Д-р Стоянов, готови ли сме да се справим с евентуална авария в АЕЦ "Козлодуй"? - Да, това показаха резултатите от "Защита 2009". В учението участваха 11 министерства, 5 ведомства, 7 области, 23 общини и над 3000 длъжностни лица. Целта беше да видим в какво състояние е външният авариен план на АЕЦ-а. Той обхваща зоната от 30 км от централата. Първият етап на учението беше на 21 май. Той включваше оповестяване на аварията за населението и задействането на националната система за ранно оповестяване. В ситуационния център на Министерството на бедствията и авариите се известиха 267 длъжностни лица. При учението 239 веднага приеха сигнала. Всички в щаба, който се ръководи от Емел Етем, слушаха и виждаха чрез специална видеовръзка какво се прави. На екрана се показваше накъде се движи радиационният облак от центъра за аеродинамични наблюдения. Дори в САЩ се учудват, че имаме толкова модерна система за наблюдение. - Тежка ли беше аварията, която симулирахте? - Авариите са в няколко степени. Тази, която проиграхме, е от общ характер, тоест доста сериозна. Тя е външна, при която има изтичане на радиация от централата. - Каква е вероятността подобен инцидент да се случи наистина? - Почти никаква, но по-важното е, че държавата ни е подготвена и може адекватно да се справи с такава ситуация. - Какво точно се прави в случай на подобна авария? - Много неща. Когато се подаде сигналът, щабът се събира и се задействат много служби. Населението в Козлодуй трябва да отиде в прикритието, което е изградено в общината. Всички получават противогази, маски и защитни облекла, ако са необходими. Хранителните магазини се херметизират. На изхода на града се прави диспечерски контролнопропускателен пункт. През него преминават тези, които се евакуират. Извършва се регистрация, дават се указания за маршрутите към следващия пункт в село Ковачица. Той е разположен извън зоната за неотложни защитни мерки, където няма радиация. В него по време на учението имаше над 450 души с 95 единици техника - бронетранспортьори, линейки, има и един робот. Той се управлява дистанционно от 500 метра и може да влезе преди спасителите, за да види каква е радиацията. След това се отделят облъчените от здравите потоци. Измерва се каква е радиацията у всеки човек с дозиометри. Облъчените се насочват към медицински пунктове. В зависимост от състоянието им се предприемат и нужните мерки. Много хора изпадат в шок в такава ситуация, защото не знаят къде са близките им. На тях се оказва психологична помощ. - Има ли прогнози за колко време радиацията ще обхване страната? - Не може да се каже, защото зависи от атмосферните условия в момента. Първият час от една подобна авария обаче е най-важен. В него трябва да се оповести аварията и да се вземат адекватни мерки да се спре изтичането на радиация и да се предпазят хората. Те трябва да се скрият в подготвените бункери в цялата страна. Там могат да изкарат 4-5 седмици, докато спасителните екипи свършат нужната работа. Раздават се и йонни таблетки, за да неутрализират радиацията. - Има ли смисъл от повторното отваряне на III и IV блок? - Да, защото те са абсолютно безопасни. Ако не се възобнови работата им, обаче трябва да поискаме компенсации от ЕС. Има идея да се построи VII и VIII блок на АЕЦ Козлодуй. Според мен обаче и според специалистите в Козлодуй заради безопасността е по-добре да се пусне АЕЦ "Белене". В бъдеще пък да се градят VII и VIII блок. - Защо? - Защото I и II блок стоят, III и IV също, V и VI работят. С пускането на нови два блока работните площадки стават много.
Източник: Стандарт (10.06.2009)
 
С 90 на сто може да се намалят радиоактивните отпадъци от твърдата фаза на борната киселина на спрените реактори в АЕЦ "Козлодуй", след като на територията на блоковете започне да работи френска инсталация за преработка на около 3600 куб. метра такива отпадъци, съобщи Валентин Рибарски, ръководител на "Управление и извеждане от експлоатация" в централата, цитиран от БТА. Очаква се инсталацията да започне работа до 2012 г. Рибарски уточни, че точните параметри на редукцията на опасните отпадъци ще може да се посочат, след като инсталацията започне да работи. Проектът се финансира от Международния фонд за подпомагане на извеждането от експлоатация на блокове в централата. За реализацията му вече е подписан договор с френската компания Onet Technologies.
Източник: Монитор (15.06.2009)
 
До 26 юни 2009 г. Световната асоциация на организациите, експлоатиращи атомни електроцентрали - WANO, ще извърши партньорска проверка на 1000-мегаватовите 5-и и 6-и блок на "АЕЦ Козлодуй" ЕАД, дъщерно дружество на Българския енергиен холдинг (БЕХ). Провеждането на проверката е в отговор на поканата на ръководството на атомната електроцентрала, отправена до Московския център на WANO. Целта е да се определят силните страни в работата на атомната централа, както и областите, в които могат да се направят още подобрения за повишаване на безопасността и надеждността на 5-и и 6-и блок, съобщават от атомната централа. В екипа на WANO са представени и четирите регионални центъра на организацията в Москва, Париж, Токио и Атланта. Включени са висококвалифицирани експерти (16 проверяващи и един координатор) от 10 страни, а общият им опит в ядрената област е 412 години. Партньорските проверки, в които са участвали досега, са общо 91. Ръководител на екипа e Ярослав Вокурек (Чехия). По време на официалното откриване на проверката изпълнителният директор на АЕЦ Иван Генов запозна екипа с актуалното състояние на ядрените мощности и благодари на WANO за организирането на партньорската проверка. "Това е възможност да получим обективен поглед към АЕЦ "Козлодуй", което ще ни помогне да станем още по-добри в експлоатацията на нашата централа", подчерта Иван Генов. Резултатите от партньорската проверка ще бъдат обобщени в отчет, който е конфиденциален и съгласно правилата на WANO се предоставя единствено на експлоатиращата организация - в случая АЕЦ "Козлодуй".
Източник: Монитор (16.06.2009)
 
Световната асоциация на организациите, експлоатиращи атомни електроцентрали, (WANO) започна от вчера партньорска проверка в АЕЦ "Козлодуй" на работещите 5-и и 6-и блок. Тя се прави по покана на ръководството на централата, за да се определят областите, в които може да се повиши безопасността на двата реактора. Резултатите от проверката ще бъдат обобщени в отчет, който е конфиденциален и съгласно правилата на WANO се предоставя единствено на самата централа. Досега организацията е правила прегледи на всички реактори на Първа атомна и благодарение на анализите й бяха модернизирани 3-ти и 4-ти блок. Вчера ръководството на АЕЦ "Козлодуй" сключи 3-годишен договор с френската "Онет Технолъджис", която ще преработва радиоактивните отпадъци на територията на централата.
Източник: Сега (16.06.2009)
 
Три големи държавни компании в енергийния бизнес - Националната електрическа компания (НЕК), АЕЦ "Козлодуй" и Електроенергийният системен оператор (EСО), обявиха, че си търсят нови здравни фондове, които да осигуряват медицинското обслужване на над 7 хил. техни служители и семействата им. Търговете обаче са на път да скарат здравноосигурителните дружества и да предизвикат скандал в сектора. Това е и причината от НЕК да не обявяват победителя вече няколко месеца. Очаква се той да стане известен чак след изборите. Първите обществени поръчки бяха обявени от ЕСО и НЕК още през февруари. И двете компании в края на миналата година подписаха временен договор без търг или конкурс с "ДаллБогг: Живот и Здраве" на "Търговска лига". Само за временното обслужване на НЕК и дъщерното му дружество EСО досегашният осигурител е взел над 1 млн. лв. Сега същата компания загуби поръчката на системния оператор и оспорва процедурата в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). За победител в новата процедура беше избран фондът на енергийния бос Христо Ковачки "Общинска здравноосигурителна каса".
Източник: Дневник (16.06.2009)
 
Французи мачкат спрените реактори Спрените I и II реактор в АЕЦ "Козлодуй" ще бъдат демонтирани и преработени от френската компания "Онет". Вчера дружеството подписа договор за преработка на 3600 куб. метра радиоактивни материали от спрените блокове на Първа атомна. За целта "Онет" ще изгради инсталация в близост до централата. Договорът беше подписан във френското посолство в присъствието на министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Дейностите по преработката ще се финансират от Европейската банка за възстановяване и развитие.
Източник: Стандарт (16.06.2009)
 
Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост поиска от правителството да се увеличи държавният резерв от дървесина, както и да се предостави целенасочена държавна подкрепа за фирмите от отрасъла. В писмо до кабинета от браншовата организация предлагат българските държавни институции да се обзавеждат с мебели българско производство, да се промени начинът за ценообразуване на дървесината, да отпаднат някои такси, както и малките и средни предприятия в сектора да имат възможност да участват в Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Фондовете за регионално развитие и за инфраструктура трябва да се използват за подобряване на достъпността на горските пътища, както и за разработване на специална програма за достъп до горите, настояват от дървопреработвателния бранш. Подобряването на достъпността ще доведе до създаване на повече работни места в условията на криза. Кризата сериозно повлия на фирмите в сектора, които към момента наброяват над 4 хиляди и дават работа близо 50 хиляди души. Някои от компаниите вече изпаднаха в несъстоятелност, при другите се наблюдава сериозен спад на поръчките и оборотите, което неминуемо води до съкращения на персонал.
Източник: expert.bg (17.06.2009)
 
Националната електрическа компания дължи общо 110 милиона лева за продадения й ток от ТЕЦ Марица- Изток II и АЕЦ Козлодуй. Дългът на компанията към топлофикацията е в размер на 60 милиона лева, а към комбината 34 милиона. Останалата част от дълговете са към различни по-малки компании и засягат текущи разходи. Според Иван Желязков, заместник-председател на съвета на директорите на НЕК, задълженията са в резултат на икономическата конюнктура. Той допълни, че са проведени разговори за разсрочваното на задълженията. Иван Желязков съобщи още, че потреблението на ток спрямо миналата година е спаднало с близо 50 %. Най-малко свиване има при битовото потребление, но и то намаляло с около 15%, допълни той.
Източник: News.bg (19.06.2009)
 
С общо 110 млн. лв. е задлъжняла Националната електрическа компания /НЕК/ към дружествата, от които изкупува енергия. Това каза пред журналисти заместник-председателят на Съвета на директорите на НЕК Иван Желязков. Експортно ориентираните предприятия загубиха пазарите си в Европа и другаде заради рецесията, съответно се свиха производството и потреблението, коментира Желязков. Той посочи, че дълговете на НЕК към АЕЦ "Козлодуй", натрупани от април-май насам са около 34 млн. лв., тези към ТЕЦ "Марица Изток" 2 - около 60 млн. лв., а има и по-малки задължения към други дружества. Желязков съобщи, че общото потребление на енергия в страната е намаляло с 50 процента в сравнение със същия период миналата година, а битовото потребление е намаляло с около 15-20 на сто.
Източник: Дарик радио (19.06.2009)
 
Задължения от 110 млн. лв. е натрупала Националната електрическа компания към АЕЦ Козлодуй и ТЕЦ Марица-изток 2 за произведената от тях енергия през април и май. Това съобщи заместник-председателят на съвета на директорите на НЕК Иван Желязков. Задълженията към АЕЦ Козлодуй, натрупани през април - май, са около 34 млн. лв., а към ТЕЦ Марица-изток 2 - около 60 млн. лв. Има и по-малки задължения към други дружества. По думите му тези дългове вече са разсрочени и ще бъдат изплатени в нормални срокове. В същото време Кремиковци АД дължи на НЕК 130 млн. лв., които не е ясно как ще бъдат върнати. Търсят се различни финансови инструменти, все още не е обсъждана възможността за цесиране на дълга на металургичния комбинат, каза Желязков. Големите индустриални предприятия, които ползват високо напрежение, също имат задължения към НЕК, посочи Желязков. В момента те са в затруднено финансово състояние и предпочитат да разсрочват дълговете си към нас, но максималният срок за това е един месец, обясни той. Заради рецесията потреблението на електроенергия от бизнеса в България е намаляло с 25% от януари до май тази година в сравнение със същия период на 2008 г., обясниха от НЕК. Намалелият износ също поставя НЕК в трудна ситуация. В момента компанията изнася от 400-700 мегавата на ден. Цената на електроенергията обаче е паднала два пъти в сравнение с миналата година. За Гърция изнасяме на около 30 ЕUR на мегават, докато през миналата година цената беше около 60 EUR за мегават, посочи Желязков. От НЕК заявиха, че се надяват през горещите летни месеци износът за южната ни съседка да се увеличи.
Източник: Пари (19.06.2009)
 
Дългът на "Топлофикация-София" е преминал към Българския енергиен холдинг (БЕХ), но дружеството все още не е в състава на холдинга. Това каза днес пред журналисти министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Той добави, че дружеството е изцяло държавна собственост и засега не погасява дълга си към БЕХ. Въпрос на бъдещи договорки между "Топлофикация-София" и БЕХ ще бъде начинът на погасяване на задълженията, каза Петър Димитров. Той добави, че първоначалният вариант за погасяване на задълженията е бил дълг срещу собственост, но са възможни и други варианти, които ще трябва да се обсъдят в бъдеще. Стойността на проекта АЕЦ "Белене" не е актуализирана, каза още Петър Димитров. Когато се подпише договор между НЕК, "Атомстройекспорт" и РВЕ, в документа ще бъде посочена окончателната цена, каза Димитров. По повод решението на ДКЕВР за премахване на тримесечното отчитане на консумацията на електроенергия в Западна България, Петър Димитров каза, че от гледна точка на икономическата ефективност по-изгодно е електроенергията да се отчита на по-дълъг период, но отчитането трябва да бъде направено така, че да бъде изгодно на абонатите.
Източник: expert.bg (23.06.2009)
 
Две фирми искат да правят 7-и и 8-и блок в "Козлодуй" Две мощни западни компании очакват България да им каже иска ли да строят два нови блока в АЕЦ "Козлодуй". Това съобщи вчера Валентин Стоянов от икономическия екип на "Синята коалиция". Стоянов, който е мажоритарен кандидат за депутат във Враца, уточни пред "Сега", че става дума за американска и европейска фирма, които не желаят имената им да се афишират заради предизборната кампания. Правителството е запознато с интереса, но очевидно не бърза да им отговори. Още предното лято Станишев сформира работна група, която да огледа плюсовете и минусите от разширяването на атомната централа. Информацията не бе съобщена официално, но "изтече" в медиите. През февруари т.г. при обсъждането на енергийната стратегия на България министър Петър Димитров само спомена, че имало частен инвеститорски интерес към изграждане на 7 и 8 блок. "Ако проектът се осъществи, ще е изцяло с частни капитали", подчерта той. Строежът на един или два реактора с мощност 1000 мегавата в Козлодуй ще е двойно по-евтино и много по-бързо от АЕЦ "Белене", защото ще се ползва вече готова инфраструктура, обясни Стоянов. "Ние не сме против АЕЦ "Белене", но смятаме, че този проект трябва да се развива като частен, без държавата да се ангажира със заеми или гаранции", обясни синият кандидат-депутат.
Източник: Сега (25.06.2009)
 
Министърът на регионалното развитие и благоустройството на основание чл. 149, ал. 4 във връзка с чл. 148, ал. 3 ЗУТ обявява, че е издал разрешение за строеж № РС-20 от 15.VI.2009 г. за обект “Реконструкция на електрическа мрежа високо напрежение в “АЕЦ Козлодуй” - ЕАД - ОРУ 220 kV” на “АЕЦ Козлодуй” - ЕАД. Разрешението за строеж може да бъде обжалвано в 14-дневен срок след обнародването му в “Държавен вестник” чрез дирекция “Правна” при МРРБ.
Източник: Държавен вестник (03.07.2009)
 
АЕЦ Козлодуй ЕАД реализира 31,6% ръст на продажбите на годишна база до 788 млн. лв. за 2008 г., показват данни на дружеството. Нетната печалба се увеличава 22 пъти до 71 млн. лв. за миналата година. Разходите за заплати и възнаграждения са за 96 млн. лв., а разходите за осигуровки - за 31 млн. лв. за 2008 г. Активите на атомната електроцентрала са за 1,83 млрд. лв., собственият капитал е 1,16 млрд. лв., нетекущите пасиви са 546 млн. лв., а текущите пасиви възлизат на 130 млн. лв. За 2008 г. АЕЦ Козлодуй е платила за ядрено гориво 115,7 млн. лв. спрямо 89,4 млн. лв. за 2007 г. За миналата година компанията има разходи за 14,3 млн. лв. за застраховки, 99,9 млн. лв. за транспорт и преработка на отработено ядрено гориво, 38,6 млн. лв. за ремонтни и сервизни услуги, 30,9 млн. лв. за консултантски и одиторски услуги. Също така 8,5 млн. лв. такса водоползване, 5,4 млн. лв. за такси, лицензии и разрешения, 2,5 млн. лв. за хигиенизиране и озеленяване. За фонд ИЯСЕ (Извеждане на ядрени съоръжения от експлоатация) са платени 57,3 млн. лв. за 2008 г., а за фонд РАО (радиоактивни отпадъци) са платени 23 млн. лв. Годишните разходи за лихви са за 26,52 млн. лв., а разхода за данък печалба възлиза на 8,8 млн. лв. Дивидент не е разпределян.
Източник: Инвестор.БГ (14.07.2009)
 
АЕЦ "Козлодуй" увеличи 22 пъти печалбата за миналата година до 71 млн. лв. Нарастват и продажбите с 31,6 на сто до 788 млн. лв. за 2008 г. спрямо година по-рано. Това сочат данни на дружеството, управлявано от Иван Генов, съобщи Investor.bg. В размер на 96 млн. лв. са разходите за заплати и възнаграждения, а 31 млн. лв. са тези за осигуровки. Активите са за 1,83 млрд. лв. Собственият капитал на атомната електроцентрала възлиза на 1,16 млрд. лв. Нетекущите пасиви са 546 млн. лв., текущите пасиви са 130 млн. лв. Компанията е платила 115,7 млн. лв. за ядрено гориво през 2008 г. спрямо 89,4 млн. лв. за 2007 г. Разходите за застраховки са 14,3 млн. лв. за миналата година, а 99,9 млн. лв. са тези за транспорт и преработка на отработено ядрено гориво. За ремонтни и сервизни услуги са платени 38,6 млн. лв. На стойност 8,5 млн. лв. е таксата водоползване, 5,4 млн. лв. за изразходвани за такси, лицензии и разрешения, а 2,5 млн. лв. за хигиенизиране и озеленяване. Годишните разходи за лихви са за 26,52 млн. лв., а разходът за данък печалба възлиза на 8,8 млн. лв.
Източник: Монитор (14.07.2009)
 
Късо съединение Когато една електрическа система спре да работи, първото нещо, което трябва да се направи, е да се провери дали някой бушон не е изгърмял или дали някъде инсталацията няма късо съединение. Ако е така, то трябва да се отстрани повредата и да се смени развалена част. Горе-долу такъв е процесът, който тече в момента в "Български енергиен холдинг" (БЕХ). Ръководството на компанията освободи в началото на седмицата досегашните изпълнителни директори на дъщерното си дружество "Мини Марица-изток" Иван Марков и Гочо Христов, след като направен одит откри "сериозни злоупотреби и нарушения на финансовата дисциплина, липса на контрол при планиране и изразходване на финансови средства на дружеството, както и липса на контрол при провеждане и финализиране на обществени поръчки". Според източници от БЕХ проверката е била назначена преди два месеца, след като ръководството на мините е поискало увеличаване на цената на лигнитни въглища, които добива. Одитът е бил извършен от новосъздадено вътрешно звено на БЕХ за контрол на риска. "Искането веднага ни накара назначим проверка в "Мини Марица-изток", коментира източник, запознат с проверката. Според него, въпреки че за първите три месеца на годината се увеличили продажбите на дружеството (заради януарската газова криза), печалбите на мините намаляват. Постарому Одитът е показал наличие на една от най-честите схеми за избягване на Закона за обществените поръчки, прилагани от държавните дружества. Част от тръжните процедури за строително-ремонтни работи са били разбивани на по-малки поръчки, за да се заобиколи прилагането на закона. В много от случаите липсвал и контрол на извършените строителни работи. Пред БНР председателят на борда на БЕХ Борис Пеков уточни, че при около 30 договора на мините за над 10 млн. лв. се установило, че са рискови за злоупотреби. Сумите може да се окажат и по-големи при "по-задълбочена проверка от по-специализираните органи", добави той. Със случая вече се е заела Държавната агенция "Национална сигурност", която поискала от енергийния холдинг резултатите от проверката. Прокуратурата в Стара Загора също се е сезирала по случая. Намеренията на ръководството на БЕХ за проверката на системата обаче няма да се ограничат само до въгледобивното дружество. Одит да бъде направен на всички останали компании - АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2", "Булгаргаз", "Булгартрансгаз", Национална електрическа компания (НЕК), дъщерното й дружество "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО) и "Булгартел". А "Белене"? Следващото дружеството, в което вече е започнала проверка е "Националната електрическа компания". Тя трябва да приключи до края на август. Поводът за одита са изявленията на представители на ръководството на НЕК, че само за първите четири месеца има загуби от 38 млн. лв. Отделно дружеството дължи 140 млн. лв. на производителите на ток. Източници от БЕХ признават, че част от лошите финансови резултати се дължат и на регулираните цени на тока, които пречат на компанията да работи нормално. В края на май ръководството на НЕК прогнозира, че ще отчете загуба от 60 млн. лв. за тази година от по-високите цени, на които купува електроенергията, произведена от топлофикациите, и от намаления износ. Със сигурност обект на проверката ще са и досегашните разходи по строежа на АЕЦ "Белене", който се управлява от НЕК. Разходите по проекта до този момент остават тайна, въпреки че става дума за държавни средства. Според евродепутата от ГЕРБ Владимир Уручев стотици милиони са потънали в разрушаването на старата площадка на централата. От ГЕРБ твърдят, че държавата е похарчила с над 500 млн. лв. повече за разчистване на площадката край Белене, докато за целта били достатъчни 250 млн. лв. Уручев посочи, че кредитът от 250 млн. евро, отпуснат от "БНП - Париба" за подготвителните работи, "потъна в земята и никой не разбра за какво бяха изхарчени парите". След одитите - преструктуриране Според източници от енергийния холдинг следващата стъпка след края на одитите на дружествата ще е преструктуриране на дейностите в част от тях. Това обаче ще стане в сътрудничество със синдикатите, за да няма социално напрежение. Не се предвиждат съкращения, а оптимизиране на дейностите, обясниха представители на холдинга. Една от идеите на БЕХ е част от работниците в "Мини Марица-изток" да се заемат с рекултивирането на площите, използвани за въгледобив. В момента това се прави от външни компании. Другата сериозна промяна ще засегне НЕК, която ще трябва да се раздели с дъщерното си дружество "Eлектроенергиен системен оператор", който управлява преносната мрежа, и то да стане самостоятелна компания в рамките на холдинга. Целта е да се гарантира по-добро управление. До този момент тази стъпка е била отлагана заради притеснения на част от банките – кредиторки на НЕК, разказаха източници от БЕХ. Те са обявили, че ако ЕСО бъде отделено, ще направят кредитите към електрическата компания незабавно изискуеми. Всички стъпки явно целят едно нещо - да се избегнат бъдещи случаи на късо съединение в системата, още повече, че бъдещето управляващо мнозинство даде ясно да се разбере, че ще започне промени в ръководството на енергийните дружества. За случващото се в холдинга обаче не бива да бъде упреквано само ръководството му, тъй като решаваща роля за определяне на енергийната политика на България и на държавните компании има Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. А тя през последните месеци взема само решения, лишени от всякакви пазарна логика. Факт е обаче, че ръководството на БЕХ можеше да започне с одитите на дъщерните си дружества още при създаването на холдинга.
Източник: Капитал (20.07.2009)
 
Националната електрическа компания (НЕК) е спечелила 844 хил. лв. от продажбата на част от старото оборудване, доставено за АЕЦ "Белене", сочи финансовият й отчет за миналата година. Сделката е за 22.6 млн. лв. Това е втората продажба на оборудване на руската "Атомстройекспорт", която строи новата ядрена централа. През 2007 г. руската компания е купила съоръжения за 77.3 млн. лв. Сделките станаха обект на спорове сред енергийните експерти, които твърдяха, че цените им са ниски. Изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов поиска турбините за първата атомна централа, но се оказа, че те вече са договорени с руснаците. В началото на януари тази година НЕК е получила още 87 млн. лв. Отчетът сочи още, че електрическата компания почти двойно е увеличила авансовите плащания към изпълнителите на АЕЦ "Белене", хидровъзел "Цанков камък" и по проекта за рехабилитация на преносната мрежа "Енергия 2", финансиран от ЕБВР.
Източник: Дневник (05.08.2009)
 
Потреблението на природен газ в България е паднало с 20 на сто през първите шест месеца на годината, става ясно от отчета към полугодието на Българския енергиен холдинг (БЕХ). Според него до 30 юни „Булгаргаз” е продал 1,258 млрд. кубически метра газ. За цялата 2008 г. реализираните количества синьо гориво на вътрешния пазар са възлизали на 3,4 млрд. куб. метра, а за 2007 г. - на 3,359 млн. куб. метра. Въпреки това заради благоприятната конюнктура на международните пазари държавната газова компания отчита значително подобряване на финансовото си състояние. Към края на шестмесечието „Булгаргаз” отчита 52,8 млн. лв. печалба.
Източник: Монитор (17.08.2009)
 
Шефът на АЕЦ „Козлодуй” Иван Генов обяви, че ще подаде оставка заради обвиненията на енергийния министър Трайчо Трайков, че централата е сключвала неизгодни договори за продажба на ток. След заседание на икономическата комисия Трайков заяви, че дружеството е продавало ток на свободния пазар, чиито цени не се определят от държавния регулатор, а се калкулират според търсенето и предлагането, като това е ощетило държавата. Генов коментира, че за първите шест месеца печалбата на централата е 54 млн. лв., въпреки че е работила 2 месеца на ограничени мощности заради годишния ремонт на 5-и и 6-и блок. Шефът на държавната компания в момента е в отпуск.
Източник: Новинар (20.08.2009)
 
Премиерът Бойко Борисов е възложил на партньорите ни от немска и руска страна да направят анализ за това колко ще струва изграждането на АЕЦ „Белене”. Борисов не пожела да се ангажира с конкретна сума, но подчерта, че ще поиска ясни гаранции, за това, че след изграждането блоковете те ще продължат да работят години напред. Министър-председателят припомни, че затварянето на трети и четвърти реактор на АЕЦ „Козлодуй” бе поискано от Брюксел, заради остарялата технология на работа. "Искаме гаранции, че това няма да се случи и с АЕЦ „Белене”, бе категоричен Борисов. Правителството няма да ощети държавата с този проект и ще бъде спестен всеки милиард, увери премиерът.
Източник: Дарик радио (20.08.2009)
 
Договорите за продажба на електроенергия на свободния пазар, сключвани от АЕЦ Козлодуй, не са били максимално изгодни. Това е показала проверка, извършена в централата, каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той обаче не можа да посочи какви са загубите, които са реализирани от тези договори, тъй като това щяло да бъде анализирано допълнително. По отношение на решението за реализацията на проекта АЕЦ Белене Трайков призна, че то трябва да бъде взето до седмици. Настояваме за промяна на някои от сегашните параметри и ако това не стане, държавата ще се откаже от участие в проекта, посочи той.
Източник: Пари (20.08.2009)
 
ТЕЦ "Марица-изток 2" отчете печалба от 59.6 млн. лв. за първите шест месеца на тази година, сочи консолидираният отчет на Българския енергиен холдинг (БЕХ), в чиято структура е централата. С увеличението й с 34.2 млн. лв. дружеството изпревари АЕЦ "Козлодуй", която отчете 54.3 млн. лв. По-високата печалба се дължи на повишението на цените на произвежданата от електроенергия от 1 юли миналата година, за която има петгодишен договор за изкупуване заради изграждане на сероочистките на пети и шести блок, финансирани от европейската банка за възстановяване.
Източник: Дневник (24.08.2009)
 
Предполагам, че оценката, че АЕЦ Козлодуй е сключвала неизгодни договори за продажба на електроенергия, се отнася не за цената, а за това на кои фирми сме продавали. Това каза изпълнителният директор на атомната централа Иван Генов пред в. Пари. Поводът са резултатите от проверка на АЕЦ Козлодуй, съобщени от ресорния министър Трайчо Трайков, според които договорите не са сключени максимално изгодно. Аз не деля фирмите на чужди и свои, а на такива, които си плащат за електроенергията, и такива, които не плащат, допълни Генов. За полугодието на 2009 г. АЕЦ Козлодуй е продавала електроенергия на 12 търговци, каза Генов. Сред традиционно спряганите купувачи са Енергийна финансова група на Богомил Манчев, Вивид пауър, в която мажоритарна собственост има Иво Прокопиев, Енемона ютилитис, Енерджи съплай на съпругата на бившия зам.-финансов министър и настоящ столичен общинар Георги Кадиев. Отделно от централата ток купуват и фирмата за търговия на електроенергия на БДЖ - Трен, ДАНС енерджи, швейцарските Егел и Етел, EVN, ЧЕЗ, НЕК и др. До миналата година търговци на електроенергия се оплакваха, че не могат да се вредят за количества електроенергия от АЕЦ Козлодуй заради НЕК, за която отивала почти цялата свободна енергия. По принцип всеки, който поиска, може да закупи електроенергия от АЕЦ Козлодуй, ако има свободна енергия. Договорите, които сключваме за вътрешния пазар, са за 6 месеца и можем да продаваме на други фирми, ако има допълнителни количества или след като изтекат контрактите, каза Генов. Ако имаше енергийна борса в България, нещата нямаше да стоят така, защото там и участниците, и цената се определят от пазара. В случая обаче ние трябва да се договаряме с търговците за стойността на електроенергията, посочи шефът на АЕЦ Козлодуй. В подобна ситуация ние напипваме най-добрата възможна цена, бе категоричен той. През тази година пазарът на електроенергия в региона драстично се срина заради световната икономическа криза и намалялото потребление. Това неминуемо се отрази и на цената на тока, който през миналата година се търгуваше на регионалните борси на цена 85 лв. за мегаватчас. Миналия месец ние успявахме да продаваме по 60 лв. за мегаватчас, а през август най-ниската цена, на която продадохме, беше 56 лв., посочи Генов. В региона пък цените в момента вървят около 30-35 EUR за мегаватчас. Количествата от централата, които се продават за износ, отиват основно за Гърция. Пролетта обаче беше тежка, тъй като на пазара се появиха и количества електроенергия от Румъния и Унгария. Заради намалението на мощностите на АЕЦ Козлодуй през пролетта на тази година централата произведе по-малко електроенергия, което увеличи и нейната себестойност, каза Генов. За полугодието цената на мегаватчас от централата е 51 лв., до като миналата година електроенергията е струвала 47 лв., каза Генов. Това е и причината през 2009 г. да губим повече от продажната цена на регулирания пазар, където продаваме на 41 лв., каза Генов. Персоналът на АЕЦ Козлодуй събира подписка в подкрепа на изпълнителния директор Иван Генов, съобщиха работници от централата. Не получихме енергия, защото предложихме по-ниска оферта В световен ма-щаб цените на електроенергията се определят според търсенето и предлагането. За септември от Вивид пауър предложихме сравнително ниска цена за закупуването на електроенергия от АЕЦ Козлодуй. Причината е, че цените на регионалните пазари към момента са в порядъка на 30-35 EUR. Не сме получили количества за износ, тъй като вероятно търговци с дългосрочни договори, подписани в началото на годината, са предложили по-високи цени.
Източник: Пари (24.08.2009)
 
Македония отново обмисля да се включи в АЕЦ "Белене" в България, писа македонският вестник "Дневник", цитиран от БТА. Изданието се позовава на министъра на икономиката Фатмир Бесими, който заявил, че македонските власти ще анализират тази възможност. Вестникът припомня, че миналата година правителството в Скопие отхвърли възможността да се включи в изграждането на "Белене", въпреки че българските власти му предложиха това. "Ще разгледаме тази опция, въпреки че вече се обмисля и изграждането на атомна централа в Македония", казал министър Бесими, цитиран от "Дневник". Но според него за това е нужно много време, а в момента трябва да се реши проблемът с енергийната зависимост на страната. Проектът за македонска АЕЦ вече се подготвял, но щяло да бъде нужно много време, за да се реши дали в Македония има условия да се изгражда атомна централа или не. "Дневник" преценява, че ако Македония реши да се включи в изграждането на АЕЦ "Белене", това ще й струва четири милиарда евро. Македонски експерти препоръчват да не се пропуска подобна възможност в момент, когато целият район се сблъсква с недостиг на енергия. Експертите са наясно, че такива проекти струват много пари, но че има възможности те да се осигурят. Вестникът припомня, че в новата енергийна стратегия на Македония се предлага да бъде изградена атомна централа на платото Мариово. Министерството на икономиката вече започнало да анализира тази възможност, а чрез анкети се опитало да вземе и мнението на гражданите дали Македония има нужда от своя АЕЦ. Експертите обаче твърдят, че за такъв проект нито има условия в страната, нито пък е финансово издържан. Част от енергийните експерти според изданието твърдят, че за АЕЦ в Македония няма достатъчно вода, която да охлажда реакторите, нито пък че тя може да се впише в цялата енергийна система. "Дневник" отбелязва, че и трите възможности - Македония да се включи в "Белене", да изгради своя централа или да се присъедини към албанско-хърватския проект за АЕЦ, който засега е само идея, все още се дискутират.
Източник: Монитор (25.08.2009)
 
Изп. директор на АЕЦ “Козлодуй” Иван Генов подаде оставка с факс до Българския енергиен холдинг (БЕХ) вчера следобед. До края на седмицата тя вероятно ще бъде приета, тъй като Генов не желае повече да изпълнява тези задължения, заяви вчера шефът на борда на БЕХ Борис Пеков. Двамата изп. директори на НЕК Любомир Велков и Мардик Папазян също ще бъдат сменени. Те не са предприели кризисни мерки за намаляване на разходите, заяви зам.-шефът на борда на холдинга Тенчо Попов. Проверката, която държавният енергиен холдинг започна в НЕК, още не е приключила. Основният упрек към досегашното ръководство на електрокомпанията е, че при намаление на продажбите през първото полугодие с 8% собствените разходи са съкратени само с 2%. За същия период НЕК отчита 42 млн. лева загуба. Според признание на шефа на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране проф. Константин Шушулов сумата е натрупана през първото тримесечие, когато електрокомпанията беше задължена да изкупува тока от топлофикациите на завишени цени. Целта беше да се субсидира цената на парното. Според зам.-шефа на борда Тенчо Попов, след като НЕК е била принудена да работи на загуба, мениджърите й е трябвало да намерят начин да съкратят разходите. Влошаването на финансовите показатели на НЕК е довело до предоговаряне на заема от 250 млн. евро от френската банка БНП “Париба”, така че лихвената надбавка се е вдигнала 8 пъти. До края на годината се очаква загубата на електрокомпанията да достигне 76 млн. лева. За да се предотврати това, е възможно новите шефове на НЕК да поискат поскъпване на тока от 1 октомври. По повод оставката на шефа на АЕЦ ресорният министър Трайчо Трайков заяви, че досега централата не е имала правилник за продажба на електроенергията. “Така в условията на дефицит, когато е имало много желаещи да купуват, не е било ясно кой получава”, каза министърът.
Източник: Труд (25.08.2009)
 
Димитър Ангелов ще бъде новият изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщи енергийният министър Трайчо Трайков. До сега Ангелов беше главен инженер на V и VІ блок в централата. Трайчо Трайков заяви, че не отправя лични квалификации към качествата на Иван Генов, който вчера подаде оставка от поста изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй". Трайков обаче даде пример с фирма, която е сключила договор за купуване на електрическа енергия от централата за първите шест месеца на 2008 година. След това количествата на договорената енергия са променяни многократно без за това да са плащани наказателни такси. Според Трайков трябва да има прозрачност при процедурите за купуване на енергия.
Източник: Дарик радио (26.08.2009)
 
АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2" ще правят търгове за продажба на ток АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2" ще провеждат търгове за продажба на електроенергия на свободния пазар, съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. До момента атомната централа продава енергията си на всички търговци, които са заявили желание да купуват. Цената по думите на бившия изпълнителен директор Иван Генов се определя опипом. За септември централата проведе първия търг за износ на 200 мВт. "Основен проблем на досегашното управление на АЕЦ "Козлодуй" е липсата на прозрачни тръжни процедури. Не е имало причини такива да не се провеждат. Цените са определяни по неясен начин", коментира Трайков. Според Генов цената е една и съща за всички купувачи. Търговци на енергия обясниха, че в някои случаи тя надвишава с 50% цената на енергията на регулирания пазар. Проверката на министерството в централата е установила, че първоначално договорените количества са били намалявани, без търговецът да плаща предвидените по договор неустойки.
Източник: Дневник (26.08.2009)
 
Бордовете на БЕХ и енергийните дружествата ще бъдат намалени Бордовете на Българския енергиен холдинг и дъщерните му дружества ще бъдат намалени от 5 на 3 души, съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той не изключи промени в ръководството на енергийния холдинг. Петимата членове на съвета на директорите бяха назначени от бившия енергиен министър Петър Димитров с петгодишни договори, които предвиждат при предсрочното им прекратяване те да получат обезщетение от по 60 хил. лв. След назначаването на новия министър Трайчо Трайков председателят на борда Борис Пеков заяви, че той и колегите му са готови да си подадат оставките.
Източник: Дневник (26.08.2009)
 
Новият изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй" ще бъде Димитър Ангелов, съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Ден по-рано името на Ангелов беше обявено от премиера Борисов. Ангелов работи в АЕЦ "Козлодуй" от 28 години. През последните 9 години той е главен инженер на 5-и и 6-и блок на централата. По думите на министъра двамата вече са се срещали и са намерели общи виждания за това къде може да се търси потенциал в компанията. До две седмици ще има предложения за шеф и на ДКЕВР.
Източник: Монитор (26.08.2009)
 
Димитър Ангелов ще бъде новият изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй". Това каза днес министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, цитиран от Дарик. Ангелов има 28 години стаж в централата и изборът му е израз на желанието ни да има приемственост, а не да се прави самоцелна смяна, посочи Трайков. Министърът каза, че Ангелов е минал през различни нива на работа в АЕЦ "Козлодуй", а в момента длъжността му е главен инженер.
Източник: Insurance.bg (26.08.2009)
 
Сменят ръководството и в енергийния холдинг Не е изключен вариант, при който ръководството на Българския енергиен холдинг (БЕХ) да бъде сменено, заяви във вторник икономическият министър Трайчо Трайков. Холдингът беше създаден миналата година и обединява мини „Марица-изток”, ТЕЦ „Марица-изток 2”, АЕЦ „Козлодуй”, НЕК, „Булгаргаз” и „Булгартрансгаз”. Също така се предвижда да бъде намален броят на членовете в съвета на директорите, като те ще бъдат съкратени от 5 на 3, посочи министърът. Не е изключено един от първите, които ще бъдат сменени в енергийния холдинг, да е зам.-председателят на съвета на директорите Тенчо Попов. Преди ден Попов обяви, че заради лошото финансово състояние на НЕК ще бъдат уволнени изпълнителните директори Любомир Велков и Мардик Папазян. Министърът обаче не посочи какво ще е бъдещето на сегашния изпълнителен директор на холдинга Галина Тошева.
Източник: Новинар (26.08.2009)
 
Започва проверка на продажбите на електрическа енергия на ТЕЦ "Марица-изток 2", сключвани от скандалния директор Георги Христозов. "В теца ще бъдат направени проверки, защото не са провеждани търгове за продажбата на еленергия", заяви вчера министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Липсата на търгове довела до непрозрачност. Има съмнения, че периодично се предоговаряли условията за продажба без от купувачите да бъдат искани неустойки за това, твърдят запознати. Според тях най-голямата електроцентрала у нас е продавала електричество дори под себейстойността. Според "Медиапул", за корупционните практики в централата вече е уведомена прокуратурата. При проверките ще се изчисли колко пари е загубила централата от промените в договорите, за които не са плащани неустойки. Вестник "Стандарт" многократно алармира за далаверите в централата. Съобщихме за нецелесъобразни консултантски договори, за доставки на резервни части на завишени до 10 пъти цени. Най-големите щети на държавното дружество са нанесени с анексите, с които Христозов се отказва да търси неустойки от японската компания "Мицуи", както и да приеме всякакви техни разходи за по-бързата модернизация на блоковете. Проблем с продажбата на ток на свободния пазар без търгове е установен и в АЕЦ "Козлодуй". Там директорът Иван Генов обаче вече подаде оставка. Макар че не е съгласен с министъра си, той си тръгва с високо вдигната глава и с подкрепата на синдикатите. За разлика от Христозов, който въпреки че е разследван от прокуратурата, не се отказва от поста и замита следите си, като унищожава документи. За какво си тръгна шефът на АЕЦ "Козлодуй"? Вчера министър Трайков подробно разказа историята. През януари търговец на еленергия е сключил с централата договор за купуването на 36 хил. мегаватчаса ток, който да бъде продаден на вътрешния пазар. Срокът на договора бил 6 месеца, а фирмата е трябвало да купува на цена от 56 лв. на мегават час. През март обаче условията по контракта са били предоговорени. Компанията вече е поискала да увеличи количеството ток на 47 хил. мегаватчаса, 7 хил. от които да бъдат продадени в чужбина. Освен всичко останало анексът е влязал в сила със стара дата - през февруари. Това се повтаря отново през април, май и юни, като в крайна сметка количеството ток, което АЕЦ трябва да произведе за въпросната компания, чието име Трайков отказа да съобщи, нараства до 90 мегават часа. Никой от централата не е поискал да се възползва от заложените още в договора от януари клаузи за неустойки при предоговаряне на количествата, заяви министърът. Той съобщи още, че това не е единичен случай, а нещо, което се е случвало с повечето купувачи от свободния пазар. Също така е имало и случаи, в които първоначално договорените количества електроенергия са били намалени, за което също не са плащани неустойки. Според Трайков проблемът е, че в АЕЦ "Козлодуй" не са провеждани търгове за продажбата на енергия на свободния пазар, което би решило проблемите. "Не се съмнявам в качествата на Генов като професионалист и нямам нищо лично против него. Но това, че едно предприятие е на печалба, не означава, че е ръководено добре. Според тезата на Трайков, договорите за продажба на ток на свободния пазар, които централата е сключвала, не са защитили максимално интереса й, както и този на обществото.
Източник: Стандарт (26.08.2009)
 
Състоянието на АЕЦ „Козлодуй" е много добро, обяви новият шеф на централата Димитър Ангелов. "Производствената програма е изпълнена. Миналата година имахме рекордни производства на електроенергия. Тази година за полугодието планът също е преизпълнен", коментира той. Ангелов посочи още, че при планирани около 30 млн. лв. печалба за полугодието са постигнати 54 млн. лв. Новият шеф на атомната централа не пожела да коментира дали има нарушения в търговете за продажба на енергия на свободния пазар по времето на неговия предшественик Иван Генов. Към момента не съм имал достъп до тази информация, обясни той. Ангелов успокои подчинените си, че няма намерение да прави революционни промени в централата. Решението на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма бордовете на енергийните предприятия да се орежат до трима души, беше изпълнено първо за АЕЦ "Козлодуй". В новия съвет на директорите на атомната централа освен изпълнителният директор Димитър Ангелов влизат още Костадин Димитров и Милена Ценова. От 2000 г. Костадин Димитров е главен счетоводител на АЕЦ "Козлодуй". Завършил е Стопанската академия в Свищов като магистър по "Счетоводна отчетност и контрол". Има и магистратура по Международни счетоводни стандарти и финансови отчети. Милена Цветкова е началник на политическия кабинет на министъра на икономиката, енергетиката и туризма. Както стана ясно преди дни, новият шеф на АЕЦ "Козлодуй" работи в централата от 28 г., а от 2000 г. е главен инженер "Електропроизводство" в V и VI блок в АЕЦ "Козлодуй".
Източник: Монитор (27.08.2009)
 
По 15 процента от дъщерните дружества на Български енергиен холдинг (БЕХ) ще бъдат пуснати на борсата, заяви финансовият министър Симеон Дянков. Холдингът не си върши работата и вариантът е той да бъде закрит, а проценти от стопанисваните от него компании да бъдат пуснати на борсата и дейността им да стане прозрачна, обясни той. Преди време Дянков имаше намерение да листва на финансовите пазари част от самия холдинг. Това обаче може да стане не по-рано от две години, тъй като мегаструктурата все още няма нужния за това кредитен рейтинг. Дружествата НЕК и „Булгаргаз” покриват това изискване и организирането на тяхна първа емисия ще стане възможно най-бързо. Холдингът беше създаден през септември миналата година от кабинета „Станишев” и в него влизат НЕК, АЕЦ „Козлодуй”, ТЕЦ „Марица-изток 2”, мини „Мариц-изток”, „Булгаргаз” с дъщерните си компании „Булгартрансгаз” и „Булгартел”, Енергийният системен оператор (ЕСО). Според Дянков е ужасяващо, че 4 млрд. лв. изтичат в енергетиката. Финансовият министър заяви още, че всички държавни агенции ще бъдат закрити. Те ще станат или дирекции към министерствата или изпълнителни агенции, за да е ясно кой отговаря за изпълнението на задачите им и чия е отговорността. Идеята е била харесана от премиера Бойко Борисов и вече се работело по нея. Дянков допълни, че щатът на агенциите е прекалено раздут и част от хората могат да бъдат полезни в различни райони на страната. Според финансовия министър дружеството „Информационно обслужване” не работи по основната си задача – създаването на електронно правителство. Вицепремиерът опроверга информацията, че бившият депутат от ДСБ Атанас Атанасов ще оглави дружеството, но заяви, че там също ще има реформи. „Според мен това дружество трябва да се води от човек, който разбира добре от електронно правителство и по принцип е по-хубаво в тези дружества да има повече цивилни и по-малко генерали”, каза Дянков. Все пак той допусна възможността Атанасов да влезе в управата на "Информационно обслужване". Дянков допълни още, че предстои да се въведе електронно управление на всички митнически обекти и в складовете за горива. Така винаги ще се знае какво влиза и какво излиза оттам, добави Дянков.
Източник: Новинар (01.09.2009)
 
С 29,3 милиона лева се е увеличила печалбата на дружествата, включени в групата на Българския Енергиен Холдинг през юли, съобщиха от дружеството. Увеличението на печалбата се дължи на подобрените резултати на Булгартрансгаз, ТЕЦ "Марица Изток 2", Булгаргаз и АЕЦ "Козлодуй", както и на намалената загуба на Националната електрическа компания. Към края на юли печалбата преди облагане с данъци на дружествата в групата възлиза на 255, 8 милиона лева. През този период приходите от оперативна дейност на компаниите са се увеличили с 12 на сто. В сравнение с юли 2008 година печалбата на дружествата през юли 2009 година бележи ръст от 29,3 на сто или 57,9 милиона лева. Подобрените финансови резултати са в резултат на по-ефективното управление на дружествата и политиката за оптимизиране на дейността, наложена от БЕХ ЕАД, допълват от Холдинга. Припомняме, преди няколко дни стана ясно, че БЕХ дължи 5 млн. лв. за коли, закупени на лизинг. Лизингът е 5-годишен, а до момента е платена една пета от сумата.
Източник: News.bg (03.09.2009)
 
Над 255 милиона лева е печалбата на Българския енергиен холдинг преди облагането с данъци в края на юли, съобщиха от компанията. В сравнение с първите седем месеца на 2008 година печалбата на холдинга се е увеличила с малко над 29 на сто или с почти 58 милиона лева. От дружеството отчитат, че това се дължи най-вече на подобрените финансови резултати на Булгаргаз, АЕЦ „Козлодуй”, Булгартрансгаз и ТЕЦ „Марица Изток” 2, както и на намалената загуба на Националната електрическа компания. През август ръководствата на дружествата АЕЦ „Козлодуй” и НЕК бяха сменени. Бившият изпълнителен директор на атомната електроцентрала Иван Генов сам подаде оставка, защото не бе доволен от оценката на ресорния министър Трайчо Трайков за работата му. Любомир Велков и Мардик Папазян пък бяха освободени от постовете си в Националната електрическа компания заради загубите й.
Източник: Дарик радио (03.09.2009)
 
С 29,3 милиона лева се е увеличила печалбата на дружествата, включени в групата на Българския Енергиен Холдинг през юли. Увеличението на печалбата се дължи на подобрените резултати на Булгартрансгаз, ТЕЦ “Марица Изток 2”, Булгаргаз и АЕЦ “Козлодуй”, както и на намалената загуба на Националната електрическа компания. Към края на юли печалбата преди облагане с данъци на дружествата в групата възлиза на 255,8 милиона лева. През този период приходите от оперативна дейност на компаниите са се увеличили с 12 на сто. В сравнение с юли 2008 година печалбата на дружествата през юли 2009 година бележи ръст от 29,3 на сто или 57,9 милиона лева. Подобрените финансови резултати са в резултат на по-ефективното управление на дружествата и политиката за оптимизиране на дейността, наложена от БЕХ ЕАД.
Източник: Insurance.bg (03.09.2009)
 
Умуват за 7-и блок на АЕЦ “Козлодуй” Държавата обмисля изграждането на нов, 7-и блок на АЕЦ “Козлодуй”. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков на среща с ядрените оператори в дунавския град. Проучва се възможността за строеж на 1000-мегаватова мощност. “За съжаление разговорите за изграждане на 7-и блок на площадката в “Козлодуй” е трябвало да бъдат водени преди доста години. Сега сме в положение да носим тежка раница с камъни по нанагорнище”, обясни Трайков. Първоначалните анализи на новата мощност са направени, сега се проучват икономическата целесъобразност и технологичната осъществимост. Според министъра 7-и блок е добра възможност поради лицензираната площадка, изградената инфраструктура и високо квалифицирания екип в централата. Трайков не пожела да се ангажира със срокове за официално становище по въпроса нужна ли е на България АЕЦ “Белене”. Преди дни стана ясно, че ще бъде възроден проектът за каскада “Горна Арда”. Енергийният мегаобект ще се реализира от НЕК и австрийските ЕВН и “Алпине Бау”.
Източник: Труд (07.09.2009)
 
В момента проучваме много сериозно възможността, икономическата целесъобразност и техническата осъществимост на концепцията за седми блок в АЕЦ "Козлодуй", съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков при посещението си днес в АЕЦ "Козлодуй". Министър Трайков посети атомната централа по повод на тържественото отбелязване днес на 35 години от официалното й откриване. След среща с ръководството на АЕЦ "Козлодуй" той заяви, че въпросът за седми блок му е бил поставен от енергетиците. Трайков посочи, че възможността за нов блок е много привлекателна, включително и от гледна точка на това, че има вече изградена инфраструктура на площадката на атомната централа.
Източник: expert.bg (07.09.2009)
 
За бъдещето на холдинга Знаете ли какво е усещането, когато се гмурнеш 10 метра под водата? Натискът е абсолютно навсякъде - от налягането започваш да дишаш трудно, а тъпанчетата ти сякаш ще се спукат. Ако изпаднеш в паника, това може да има фатални последици, но в случай че запазиш самообладание – ставаш цар на дълбините. Усещането при решението за бъдещето на БЕХ е същото. Признанието е на икономическия и енергиен министър Трайчо Трайков. "Отвсякъде се оказва натиск върху вземането на решение за бъдещето на БЕХ", призна в четвъртък той. В това има логика - от това дали решението за бъдещето на холдинга ще бъде резултат от трезва и рационална икономическа оценка, или ще бъде емоционално и политически вдъхновено ще зависи как българското правителството ще заплува в дълбоките води на енергийния сектор у нас. Енергийният министър не разкри източника на натиска, но ефектът от него е видим. През последните месеци правителствената позиция за бъдещото на холдинга не е еднозначна. След като в своя пакет антикриза кабинетът обяви намерението да преобразува БЕХ в публично дружество и да листва 10% от акциите на борсата, в петък премиерът Бойко Борисов заяви, че енергийният мастодонт ще бъде закрит. Няколко дни по-късно финансовият министър Симеон Дянков разясни, че на борсата ще отидат по 15% от основните компании на БЕХ и това трябва да стане максимално бързо. Последен думата взе Трайков, който заяви, че решението за закриването на холдинга ще зависи от това дали той изпълнява целите, за които е създаден. Правителството на кабинета "Станишев" взе решение за обединяването на държавните енергийни компании в една структура през септември 2008 г. с намерение да отговори на световните тенденции за консолидиране на дружествата в сектора. Като основна цел идеолозите на новата структура посочиха намаляване на разходите и увеличаване на приходите и възможностите за инвестиции. Отчетът за първото шестмесечие на тази година обаче показва, че това все още не се е случило. Извършеният одит в мини "Марица-изток" откри злоупотреби, а загубите на дружеството са 17. 3 млн. лв. за полугодието. Националната електрическа компания е с намалена печалба от 42. 2 млн. лв. спрямо същия период на 2008 г. Операторът на оптичната мрежа на "Булгаргаз" – "Булгартел", е със загуба от 170 хил. лв. Основен принос за лошите резултати има фактът, че след създаването си той беше поставен в абсолютна невъзможност да работи нормално заради силната политическа намеса в работите му и силния регулиран пазар на енергия у нас. Не е възможно, когато на входа и на изхода на пазара стои държавата, да имаш нормално пазарно поведение, коментират експерти от бранша. Общо 81% от приходите от продажби в БЕХ са реализирани от регулирани дейности. Това означава, че рентабилността на дружествата зависи в по-голяма степен от решенията на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. През 2008 г. "Булгаргаз" е на загуба от 93 млн. лв. вследствие на определените от регулатора цени. В момента цената на тока, който АЕЦ "Козлодуй" продава на регулирания пазар е с 10 лв. по-ниска на мегават от себестойността. Лошите резултати се дължат и на събирането на нереформирани дружества под една шапка, което блокира тяхното ефективно управление. Още преди създаването на холдинга, консултантът по обединението "Делойт" предупреди, че "структура, образувана от механично събиране на трансформирани компании, вероятно ще е по-малко ефективна, по-скъпа и по-малко конкурентоспособна". Компаниите в холдинга останаха като отделни вилаети, за което принос имаха бившите управляващи от БСП. Те не пожелаха да загубят дългогодишния си контрол върху дружествата и така блокираха подобряването на работата на холдинга. "Една от целите на създаване на холдинга беше да се въведе съвременно управление на енергетиката. Точно това не можа да бъде изпълнено, поради което дружествата имат лоши финансови резултати", коментира пред "Капитал" евродепутатът от ГЕРБ Владимир Уручев. Според него, преди да се вземе решение за бъдещето на холдинга, трябва да се анализира внимателно какво предстои пред енергетиката, включително и като проекти, тъй като БЕХ има по-големи възможности да привлече средства. Трябва да се анализира и внимателно вариантът за листване на борсата, посочи Уручев и допълни, че трябва да се избере този вариант, който ще защити максимално обществения интерес. Според Илиян Василев, председател на консултантската компания "Делойт", енергийният холдинг е важен потенциален инструмент за гарантиране на националната енергийна сигурност. Лъчезар Богданов, икономически анализатор от "Индъстри уоч" обаче определи холдинга като безсмислено предприятие, което трябва да се премахне. "Логиката е, че създаването на пазара на енергия изисква ясно разграничаване на отделните играчи", посочи Богданов. По думите му, след премахването на БЕХ ще трябва да се тръгне към промяна на нормативната рамка, създаване на конкуренция на пазара и приватизация при максимално прозрачни процедури. Старши икономистът от "Отворено общество" Георги Ангелов също посочи, че съществуването на холдинга убива възможността за либерализация на пазара, реално ценообразуване и създаване на реална конкуренция. По думите му идеята за листване на дружествата на борсата е добра от гледна точка на прозрачността, защото компаниите ще са задължени да предават тримесечни отчети на борсата. "Ще имаме повече информация за сделки, загуби, печалби и мениджмънт. Пазарът ще може да оценява дали тези компании се управляват добре", посочи Ангелов. От поредицата изяви на представителите на правителството става ясно, че статуквото на енергийната системата у нас ще се промени през следващите месеци. Засега очертаните варианти за БЕХ са два. При първия холдингът остава, дъщерните дружества се преструктурират според новите изисквания на Европейския съюз за либерализация на пазара. Според експерти на енергийното министерство това касае основно Енергийния системен оператор (ЕСО), който трябва да бъде изваден от НЕК и да получи юридическа и финансова независимост , което ще осигури равен достъп на всички търговци и потребители до преносната електроенергийна мрежа. Следва преструктурирането на холдинга от финансов в оперативен, листване на борсата и продажба на пакети както от холдинга, така и от дъщерните фирми. Вторият вариант е да се премахне "шапката" БЕХ и всички компании в сегашното си състояние да се листват на борсата и да се раздържавят през нея. Тук един от спорните моменти е как да се продава НЕК - след преструктуриране или заедно със системния оператор. Второто означава проблеми пред либерализацията на електропазара в дългосрочен план. И в двата случая обаче е задължително да се подобри управлението на финансите и инвестициите, да има прозрачно в изразходване на средствата от дружествата, както и да се увеличи производителността и ефективността на персонала. Защото в сегашното си състояние дружествата едва ли ще бъдат атрактивни за приватизация. Трябва да се намали до минимум ролята на държавата и на енергийния регулатор. Важно условие ще е назначаването на необвъзрани политически професионални мениджъри в БЕХ и в отделните компании. Според енергийни експерти, ако холдингът бъде запазен, трябва да се изтегли от част от проектите, в които може да се привлекат средства от частния сектор. Такива са например разширяването на газопроносната система, на хранилището в Чирен и построяването на ново в Галата. Както и да преглътне конкуренцията в търговията с газ и електричество. Каквото и да бъде решението на правителството, повече от ясно е, че то трябва да бъде добре икономически и експертно аргументирано. Защото в противен случай упражнението "зелена поляна – строеж – зелена поляна", което го играем с АЕЦ "Белене", ще се повтори. А вече видяхме, че това струва много пари.
Източник: Капитал (07.09.2009)
 
Публичното дружество Енергоремонт холдинг спечели обществена поръчка на АЕЦ Козлодуй. Договорът между двете компании е сключен на 7 септември и е на стойност от 527 999 лв. с ДДС, информират от Агенцията по обществени поръчки (АОП). Наименование на поръчката, дадено от възложителя, е "Ремонт на спомагателни и обслужващи конструкции и площадки на защитната оболочка на 6 блок". От АОП информираха, че през август Енергоремопнт спечели обществени поръчки на ТЕЦ Варна и на Национална компания Железопътна инфраструктура (НКЖИ). Договорът с електроцентралата е на стойност 3.57 млн. лв. с ДДС, а споразумението с НКЖИ възлиза на 3.23 млн. лв. с ДДС
Източник: profit.bg (10.09.2009)
 
ЕК склонна да даде още 300 млн. евро заради спрените реактори Европейската комисия е склонна да отпусне допълнителни компенсации за спрените блокове на АЕЦ "Козлодуй" в размер на 300 милиона евро, съобщи в Брюксел министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Не ясно обаче от къде точно ще дойдат тези пари, допълни той. Според него единствената възможност е Европейският фонд за възстановяване на икономиката. "Това, за което има общо разбиране е, че трябва да продължи финансирането на Международен фонд "Козлодуй" с тези 300 млн. евро, за които става дума" каза Трайков. “Въпросът е, че не за първи път се появява проблемът, че между 2005 и началото на 2009 г. не е правено нищо. И когато, в крайна сметка, предишното правителство решава да се задейства, се оказва, че заради финансовата криза нещата са доста трудни. В момента се търси бюджетно решение от къде ще дойдат парите", допълни той.
Източник: Медия Пул (10.09.2009)
 
Брюксел дава още € 300 млн. за АЕЦ 300 млн. евро допълнителни компенсации за АЕЦ "Козлодуй" ще ни отпусне Европейската комисия. Това заяви вчера министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков от Брюксел. Парите най-вероятно ще дойдат от еврофонда за подпомагане на икономиката на страните членки по време на криза. Милионите не са най-важното, а правото да бъдем третирани като всички останали, обясни шефът на строителното ведомство Росен Плевнелиев. Двамата министри са част от водената от премиера Бойко Борисов делегация, която пристигна вчера в Брюксел на двудневна визита. Първата среща на министър-председателя бе с шефа на ОЛАФ Франц-Херман Брюнер. Домакинът увери Борисов, че Европейската служба за борба с измамите подкрепя мерките на кабинета за борба с корупцията, защото те са ключов елемент за възстановяването на европарите. Брюнер похвали и правосъдния министър Маргарита Попова за работата й. Борисов пък подчерта, че доброто сътрудничество с ОЛАФ ще продължи. Според Плевнелиев в Брюксел били напълно наясно за свършеното досега от новото правителство. Той се надява, че България ще получи едногодишна отсрочка за проектите по ИСПА, които закъсняват драматично. По време на срещите в Брюксел Плевнелиев е гарантирал, че в новите тръжни процедури за магистрала "Тракия" няма да има политическа намеса и дискриминационни условия, а българските и чуждите фирми ще бъдат третирани еднакво. "Това е музика за моите уши", казал еврокомисарят Самецки. Плевнелиев, Трайков и екоминистърът Нона Караджова се срещнаха вчера със зам.-шефа на ЕК по въпросите на предприемачеството и промишлеността Гюнтер Ферхойген и с комисаря по регионална политика Павел Самецки. Пред тях еврочиновниците обяснили за опасенията си, че може да се скъса приемствеността в управлението на еврофондовете. Уверихме ги, че надграждаме стореното досега, уточни Плевнелиев. График за ускорено покриване на изискванията за Шенген пък подписаха вчера вицепремиерите Цветан Цветанов и Симеон Дянков. Бързите темпове се налагат, тъй като по индикативната програма за Шенген са ни отпуснати 161 млн. евро, които трябва да бъдат изразходвани до края на 2009 г. Има огромно забавяне заради изборите, обясни Цветанов. По думите му, досега са усвоени едва 33 млн. евро, което е 22% от сумата. Той уточни, че 143 млн. евро са насочени към МВР за оборудване на граничните пунктове. Парите от ЕС трябва много бързо да се усвоят, защото в противен случай ще плащаме от държавния бюджет техниката, необходима за границите. Вече били направени поръчки за интегрирана система за охрана на "синята" ни граница, за три вертолета, хангари и оборудване за тях.
Източник: Стандарт (10.09.2009)
 
Барозу лобира за още пари за АЕЦ Следващите 6 месеца са особено важни за отношенията между България и Европейския съюз. Европейската комисия се ангажира да внесе предложение в Европейския съвет и Европейския парламент за отпускане на допълнителни 300 млн. евро компенсации за затворените блокове в АЕЦ "Козлодуй". Това заяви след срещата си с Бойко Борисов шефът на ЕК Жозе Мануел Барозу. Той даде пълен кредит на доверие за действията на правителството и на премиера Бойко Борисов в борбата срещу корупцията и организираната престъпност, заяви пред "Стандарт" външният министър Румяна Желева. Барозу заявил също така, че трябва да се подкрепят усилията на България за получаването на допълнителни компенсации за затворените реактори на АЕЦ "Козлодуй". Но и че това трябва да бъде изработено съвместно с България чрез лобиране в Европейския съвет и в ЕП, останалите страни членки трябва да се съгласят да се отнасят към България по същия справедлив начин, както вече са третирани други държави, които са затворили своите реактори.
Източник: Стандарт (11.09.2009)
 
1000-мегаватовият шести енергоблок на АЕЦ "Козлодуй" е спрян за планов годишен ремонт, съобщиха от електроцентралата. Реакторът ще бъде презареден със свежо ядрено гориво за следващата, 15-а поред горивна кампания. Очаква се ремонтът на шести блок да приключи в началото на ноември. Другият работещ блок на АЕЦ "Козлодуй" - 1000-мегаватовият пети блок, работи в момента с пълната си мощност.
Източник: Монитор (14.09.2009)
 
“Белене” ще струва над 10 млрд. евро АЕЦ „Белене" ще струва над 10 млрд. евро, съобщи икономическият министър Трайчо Трайков. За 4 млрд. бил базовият договор. Към него обаче се прибавяли още 1,3 млрд. за инфраструктура, 2 млрд. за други разходи и лихви до общо над 8 млрд., сметна министърът. Възвръщаемостта на проекта пък била под половин процент. "Мой дълг е да вземам такива решения, в които съм убеден, че няма да натоварят обществото и нашите деца", заяви Трайков. Миналата нощ пък беше спрян 6-и енергоблок на АЕЦ "Козлодуй" за планов ремонт и зареждане с ядрено гориво. Другият хилядник работел на 100%, нямало сривове в системата.
Източник: 24 часа (14.09.2009)
 
Удари часът на ядрената енергетика За първи път от десетилетия общественото мнение е в полза на индустрията. Последните проучвания показват, че мнозинството от американците смятат, че ядрената енергетика, която фактически не отделя въглероден двуокис, е безопасен и ефективен начин за борба с климатичните промени. Законотворците пък проявяват нов интерес към ядрената енергетика, докато търсят начини, за да намалят рязко емисиите на парникови газове, отделяни в околната среда. Ядрената индустрия сега се възползва от възможността да излезе от сянката на инцидентите в АЕЦ "Три майл айланд" и "Чернобил" и да покаже, че е решила трите големи проблема, които дълго време я преследваха: цена, безопасност и отработено гориво. Учените разработват реактори, които според тях са с по-опростена конструкция, по-евтини са и са по-ефективни от последното поколение атомни централи. Някои разработки опитват да намалят възможността за инциденти чрез автоматични съоръжения за безопасност и намаляване на хардуеъра, необходим за изключването на реактор по спешност. Други пък намаляват разходите, като използват стандартизирани части, които могат да бъдат произведени в големи количества и след това да бъдат доставени. Трети пък максимално използват урана, като намаляват количеството на изхвърленото отработено гориво, а има и такива, които извличат дори повече енергия от отработеното гориво. "Моментът е вълнуващ за атомната енергетика", казва Роналдо Шилърд, който отговаря за ядрените изследвания в Националната лаборатория в Айдахо, която е част от американското Министерство на енергетиката. "Има много възможности, които се проучват". Ядрената енергетика обаче е далеч от пълната безопасност. Да, централите на близкото бъдеще - строежът на някои може дори да започне до 2012 г. - са изминали поне част от пътя към решаването на някои от проблемите на вчерашния ден. Но те все още са по-скъпи от централите, произвеждащи енергия от твърдо гориво, и все още генерират отпадъци, които трябва да се съхраняват на безопасни места. И докато индустрията печели привърженици, то остават и нейните големи врагове. Много учени и защитници на околната среда все още нямат доверие на ядрената енергетика и са уверени, че не е възможно да се намали цената й, да се повиши безопасността и да се решат проблемите с отработеното гориво. Критиците смятат, че решаването на проблеми като безопасността неизбежно води до по-големи трудности, като увеличаване на разходите. Много хора свързват ядрената енергетика със спомените за два инцидента: в АЕЦ "Три майл айлънд" в Пенсилвания през 1979 г. и в Чернобилската АЕЦ през 1986 г. Като цяло обаче ядрената индустрия на САЩ има високо ниво на безопасност, а производителността на централите сериозно се е увеличила през последното десетилетие. Следващото поколение реактори от т.нар. трето поколение са проектирани така, че да имат всичко, което е свързано с безопасността им. Третото поколение реактори са предпочетени от повечето от 34-те държави, които вече имат действащи ядрени централи. (Китай все още прави няколко реактора от второ поколение.) "Общото между реакторите на бъдещето е да ги направим с по-опростена конструкция, така че да имат по-малко системи за наблюдение и по-малко системи, които могат да излязат от строя", обяснява Ревис Джеймс, директор на Центъра за оценка на енергийните технологии в независимата изследователска организация на енергийната индустрия "Електрик Пауър Рийсърч Инститют". Реакторите, които се използват в момента от централите, имат сложни лабиринти от мотори, помпи, клапани и контролни системи, с които да могат да се справят при извънредни ситуации. Третото поколение реактори нямат тези части и разчитат главно на пасивни системи, които не се нуждаят от човешка намеса, за да държат реактора в безопасност - така се намалява възможността от инцидент, причинен от човешка грешка или от проблем с оборудването. Например компанията "Уестингхаус" се хвали, че при реактора й АР 1000 са намалени наполовина клапите, свързани с безопасността, има с една трета по-малко помпи и разполага само с една пета от тръбите, използвани в по-старите реактори, голяма част от които са собственост на "Тошиба". При извънреден случай реакторът, който е избран за използване в АЕЦ Vogtle в щата Джорджия на компанията "Садърн Ко." и в още шест американски централи, е направен така, че да се изключи автоматично и да държи нивото на температурата в безопасни граници. Пасивната конструкция на реакторите има предимство пред природните закони, като този за гравитацията. Например охладителят, който трябва да се включи при извънредна ситуация, е разположен на по-високо ниво, отколкото нивото на налягането в реактора. Ако сензорите регистрират опасно ниско ниво на охладителя в центъра на реактора, клапите се отварят и той охлажда реактора. В по-старите реактори спешното охлаждане се осъществява от много свързани помпи, а и може да се наложи и намеса на операторите. Друго голямо притеснение е до каква степен АЕЦ може да издържи на терористична атака, особено при кошмарния сценарий, ако някой със самолет лети в зоната на реактора. Реакторът ЕRP (Evolutionary Rower Reactor) на френската компания "Арева", който също е от трето поколение, е защитен от подобен инцидент, като е поставен в двойна защитена обвивка, което ще го предпази дори и ако бъде проникнато във външната част. Този тип реактор също така разполага с четири активни и пасивни системи за сигурност - броят им е двоен в сравнение с други реактори, използвани днес - те могат да го изключат и да охладят активната зона в случай на инцидент. Реактори ERP на "Арева" се правят във Финландия, Франция и Китай, а четири са в процес на одобрени за конструиране в САЩ. Реакторите от четвърто поколение, които използват различни горива и охладители от реакторите от трето и второ поколение, са проектирани така, че да абсорбират допълнителната топлина по-добре чрез по-големите охладители, по-добрата циркулация и по-усъвършенстваната защитна обвивка. Напредналите изследвания на металните сплави, които са устойчиви на напукване и корозия, трябва да помогнат за създаването на по-добри материали, които да се използват в централите и да удължат живота им. Все още реакторите от трето поколение са изключително сложни системи, които трябва да бъдат направени от най-висококачествени материали, изискват наблюдение и обучение на персонал. Критиците казват, че не е реалистично да се смята, че те могат да работят безупречно. Корозията на основните части остава потенциален проблем, особено ако остане незабелязана и е засегнала частите на реактора, на които е трудно или дори невъзможно да се направи пряк оглед. Освен това нито един от реакторите от трето поколение не е одобрен за изграждане от американската Ядрената регулаторна комисия. Някои от проектите за реакторите от четвърто поколение дори не са представени пред Комисията за разглеждане и дори са много далеч от прекрачването на прага й. "Реакторите са по-безопасни и културата на безопасност е по-голяма, отколкото преди 20 години", казва Том Кокран, старши учен от екипа за анализ на ядрената енергетика към Съвета за защита на природните ресурси - организация, която работи в защита на околната среда. Той обаче все още не е убеден, че реакторите са достатъчно безопасни, за да им бъде дадено одобрение за строеж. Критиците остават притеснени за евентуални физически пробиви на сигурността в случай на терористичен удар. Според някои учени отговорът на проблемите с безопасността е реактор с революционен дизайн, който обещава да бъде "иманентно сигурен" - физически да не може да пострада при катастрофален дефект, който да изведе цялата система от строя. Такъв дизайн, поне на теория, има реакторът с топкови топлоотделящи елементи (PBMR), който е в процес на изработка в Китай и Южна Африка. Той работи с уранови топчета, пълни с графит, а не с традиционните прътове гориво. Ако се повреди системата за охлаждане, температурата в реактора пада под точката на топене на топчетата и след това автоматично се охлажда. Компанията "Уестингхаус" работи съвместно с американското Министерство на енергетиката, за да получи одобрение на проект на реактор от Ядрената регулаторна комисия до 2017 г. Китай в момента има малък прототип на реактора с топкови топлоотделящи елементи и има планове да започне още тази години изграждането на 200-мегаватова централа, която да използва тази технология. Повечето от наблюдателите на атомната индустрия смятат, че този реактор е доста интересен, но ще се изправи пред много пречки в САЩ, защото използва газов охладител вместо такъв с вода, и различно гориво. Ядрената регулаторна комисия ще трябва да разработи специални процеси, за да разгледа този тип реактор, защото тя прави експертизите си в реактори с вода под налягане или с вряща вода. Компанията "Екселън", която управлява 17 реактора в САЩ, проявява интерес към реактор с топкови топлоотделящи елементи още в края на 90-те години, но не се включва в разработването му. "Имаше технически проблеми като този с горивото, които ни накараха да решим, че не искаме да участваме", казва Амир Шахкарами, старши вицепрезидент в ядрения департамент на "Екселън". Докато безопасността може да е най-големият пиар проблем на ядрената енергетика, то цената е това, което убива разработването й преди едно поколение, което накрая реши, че само половината от централите, получили лиценз от Ядрената регулаторна комисия, работят. АЕЦ обикновено се сблъскват със злощастната комбинация: ако са по-безопасни, ще бъдат и по-скъпи. Създателите на модели на реактори от трето поколение разглеждат цената по няколко начина. Някои твърдят, че реакторите ще бъдат използвани много години, така че разходите за изграждането им ще са разпределени за по-дълъг период на действие. Съвременните централи са направени така, че животът им продължава поне 60 години - по-дълго, отколкото функционират други централи, с изключение на хидроелектрическите. Очаква се работещите в момента централи да бъдат "пенсионирани" след 40 години, въпреки че приблизително половината от тях имат 20-годишен лиценз за удължаване на работата им. Новите централи са направени така, че да бъдат с по-опростена конструкция и по-бързо да се строят, като разходите се намаляват със стотици милиони долари. Например реакторът ABWR, който е направен в Япония от GE-Hitachi и който компанията NRG Energy се надява да построи с помощта на "Тошиба" в Южен Тексас. Реакторът е направен на модули, което значително ускорява изграждането му. От GE-Hitachi, която е джойнтвенчър между General Electric и Hitachi, казват, че са построили централата в Япония за 42 месеца, което е два пъти по-бързо в сравнение с реакторите от второ поколение, конструирани през 80-те години. NRG се надява да изгради два реактора от типа ABWR в Тексас, близо до съществуващия проект за ядрена централа в Южен Тексас. За всяка АЕЦ ще трябват по 190 модула, което според NRG ще спести 30% от разходите за труд. По-бързото изграждане също така ще намали времето, за което ще се вземе под наем голям кран, за което месечно се плащат 400 000 долара. Но все още ядрените централи остават много скъпи. Последните изчисления показват, че АЕЦ с реактори от трето поколение струва от 4000 до 6700 долара за киловат капацитет, или от 4.4 до 11 млрд. долара за АЕЦ с капацитет от 1100 до 1600 мегавата. За сравнение, наскоро направено изследване в Масачузетския технологичен институт показва, че цената на централа с въглища е около 2300 долара за киловат капацитет, а централа с газ излиза около 850 долара за киловат капацитет. Всъщност едва няколко са американските компании, които са достатъчно големи, за да могат сами да направят реактор от трето поколение, без да са част от консорциум. В резултат на това някои експерти виждат бъдещето на ядрената енергетика в малки реактори, които могат да се произвеждат в заводи, вместо да се сглобяват на място - цената само от 3500 до 5000 долара за киловат капацитет или милиони долари вместо милиарди. Друг плюс на малките реактори: те са направени да се презареждат не толкова често и така се намалява броят на презарежданията. Вместо на всеки от 18 месеца до две години, те могат да се презареждат на четири-пет години и от това да се пестят средства. По-малките реактори по-лесно се поддържат, докато централите работят, като това също намалява загубеното време. Критиците смятат, че няма достатъчно практически опит, за да се знае дали някои от американските разработки, на голям или малък реактор, ще функционира, както казват защитниците на ядрената енергетика. Само един реактор от типа ABWR е напълно представен в американската ядрена регулаторна комисия. Освен това според скептиците сметките на малките централи няма да излязат: Разходите за лицензи на АЕЦ са толкова големи, някъде между 50 и 100 млн., както и разходите за безопасност и строеж. Един от най-спорните въпроси, свързани с ядрената енергетика, е: Къде да се съхранява отработеното гориво? Десетки хиляди метрични тонове ядрени отпадъци - главно отработено ядрено гориво - стоят в централите, докато федералното правителство се опитва да намери място, където да ги съхранява. Нито една държава засега не е изградила постоянно ядрено сметище, въпреки че настоящата ситуация може да продължи известен период от време: Дори критиците казват, че методите за съхранение трябва да позволят горивото да се съхранява безопасно за период между 50 и 100 години, докато бъде създадено постоянно сметище. Голям проблем е и контролирането на ядрените отпадъци: Съвременните реактори използват само 5% от ефективната енергия на урана - което означава повече радиоактивни отпадъци, след като горивото е използвано. Някои реактори от трето поколение обещават да се заемат с този проблем, като произведат повече електричество от горивото и намалят общото количество на отпадъците. Реактори от четвърто поколение, наричани бързи реактори, могат да направят пробив в бъдеще - защото са проектирани така, че да изгарят отработеното гориво. Например GE-Hitachi разработва бърз реактор, наречен Prism, който ще взима отработено гориво, намиращо се в хранилищата, и ще го използва почти изцяло, като оставя малко отпадъци. Това, което остава, ще бъде доста по-малко радиоактивно, отколкото сегашния боклук, и ще трябва да се съхранява в продължение на стотици години вместо хилядите години, казват учени. Бързите реактори могат да получават енергия от отпадъците, защото могат да изгарят плутоний, нептуний и други материали, които реакторите от второ и трето поколение не обработват. Компанията се надява да кандидатства за сертификат в Ядрената регулаторна комисия за реактора си Prism през 2011 г. и да създаде прототип на реактор, чиято стойност е около 3.2 млрд. долара в следващото десетилетие. Цената е изключително висока за един реактор, който ще бъде само 311 мегавата, което означава около 10 000 долара за киловат капацитет, но от GE-Hitachi казват, че разходите за следващите реактори може и да намалеят. Критиците отбелязват, че САЩ са се опитали да създадат бързи реактори преди време, но се отказали заради техническите проблеми и стойността, която е изглеждала доста висока. В последен свой доклад Съветът за защита на природните ресурси казва, че бързите реактори ще бъдат "скъпи за построяване, сложни за работа, чувствителни към продължителни изключвания... а ремонтът им ще е сложен и ще отнема доста време."
Източник: Сега (14.09.2009)
 
България отърва клопката “Шенген” Заявената от новото правителство в София воля за реформи пожъна нов успех в Европа. България се размина с опасността влизането й в Шенгенската зона да бъде обвързано с напредъка й в борбата с корупцията и организираната престъпност. Приключилият вчера съвет на външните министри от ЕС с участието на дипломат №1 на България Румяна Желева утвърди без дискусия и единодушно докладите по Механизма за проверка и сътрудничество за България и Румъния. Въпреки опасенията, че някои страни членки като Холандия могат да поискат да се обвърже мониторингът в правосъдие и вътрешни работи с други области като Шенген или усвояването на еврофондовете, това не се случи. Тъй като нито една страна не възрази, бе приет предложеният от шведското председателство текст на заключения на срещата, който не предвижда такова обвързване, нито споменава задействане на предпазни клаузи. Този успех бе постигнат и чрез усилията и разговорите, които проведе Румяна Желева. Тя окачестви решението на Съвета като голям успех на българската дипломация и подчерта, че това е ясен сигнал от страна на европейските ни партньори за постигнатия от България напредък в тази област. Министърът обаче смята, че страната ни трябва да си напише домашното и да положи максимални усилия да се справи с критиките в мониторинговия доклад, за да отпадне възможността за налагане на предпазна клауза. Такава вероятност все още има, тъй като външните министри потвърдиха вчера, че мониторингът над България и Румъния в правосъдието и вътрешните работи продължава, докато не бъдат решени всички посочени проблеми. Съветът отчита новия момент в усилията на България в съдебната област и борбата с корупцията и престъпността и признава мерките, предприети от новото правителство. Въпреки това министрите призовават за по-категорични резултати в разследването и осъждането на случаи на корупция на високо ниво и организирана престъпност, както и ясен политически ангажимент към съдебната реформа у нас. По време на срещата Румяна Желева изрази очакването на България, че в най-кратък срок ЕК ще представи на Съвета и на ЕП предложения за допълнителни компенсации за АЕЦ "Козлодуй". Желева се срещна също така с гръцката си колежка Дора Бакояни по нейно искане.
Източник: Стандарт (16.09.2009)
 
Бойко отива в Брюксел за 300 млн. 300 милиона лева компенсация за затворените III и IV блок на АЕЦ “Козлодуй” ще иска премиерът Бойко Борисов в Бюрксел. Това е един от основните проблеми, за който той ще преговаря с европейските лидери днес. Министър-председателят ще отлети за сърцето на Европа за специална среща, на която всички страни членки на ЕС трябва да съгласуват стратегия срещу кризата. Още по време на предишната си визита в Брюксел обаче Борисов договори председателят на Европейската комисия Жозе Барозу да внесе там предложението за допълнителни компенсации за България. Общата стратегия, която се очаква да бъде договорена утре, ще бъде представена на предстоящата среща на държавите от Г27 в края на септември в Питсбърг, САЩ. Освен Борисов в родната делегация ще влизат външният министър Румяна Желева, съветникът Радослав Точев и началникът на кабинета Румяна Бъчварова. На място ще се присъедини и родният посланик в Белгия - Бойко Коцев. Днес Борисов ще разговаря с Барозу и за името и ресора на българския еврокомисар.
Източник: Стандарт (17.09.2009)
 
Държавните енергийни компании, включително АЕЦ, да бъдат превърнати в публични дружества, като 15% от акциите им бъдат листвани на фондовата борса. Това е една от 80-те мерки на правителството за преодоляване на последствията от кризата за българската икономика, одобрени вчера от кабинета. Между тях е съкращаване на администрацията с общо 15 на сто през тази и през следващата година, както и намаляване на бюджетните разходи за т.г. със същия процент. Основна задача пред кабинета ще е балансиран бюджет, запазване на валутния борд и влизане в “чакалнята” за еврото - валутния механизъм ERM 2, заяви зам.-министърката на финансите Ана Михайлова вчера. С мотив подобряване на бизнессредата кабинетът препотвърди и ангажимента си за намаляване на осигурителната тежест за работодателите с 2 процентни пункта догодина и с по още един в следващите 3 г., или общо 5 пункта за целия мандат. Освен това обещава ускорено възстановяване на ДДС, промени в закона за обществените поръчки, ускоряване на съдебните производства по несъстоятелност и др.
Източник: Труд (24.09.2009)
 
Тече процес по преиздаване на лицензиите на V и VI блок на АЕЦ "Козлодуй", каза председателят на Агенцията за ядрено регулиране Сергей Цочев. Преиздаването на лицензиите се налага, тъй като на 4 октомври тази година изтича лицензията на V блок, а малко по-късно - и тази на VI блок. Извършен е периодичен преглед на безопасността на двата блока, изготвена е и програма за повишаване на безопасността на ядрената ни централа през следващия лицензионен период. В напреднала фаза на изграждане е първият етап от хранилище за сухо съхранение на отработено ядрено гориво, което се строи на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Първият етап на хранилището е предназначен за съхранение на гориво от I и II блок на централата. Очакванията са, че този етап на хранилището ще бъде завършен през първите месеци на следващата година, заяви Цочев.
Източник: econ.bg (28.09.2009)
 
Господин Ангелов, каква беше първата ви задача като изпълнителен директор на АЕЦ Козлодуй? - След 30 години работа в атомната централа мога да твърдя, че познавам всички страни от основната дейност на АЕЦ Козлодуй - организацията на производството и технологичния процес. При заемането на поста изпълнителен директор трябваше да се запозная детайлно и с финансово-икономическите аспек-ти, свързани с работата на дружеството. Искам да отбележа, че мога да разчитам във всяко отношение на експертните знания и практическия опит на екип от изградени професионалисти, с които сме колеги от много години. В какво според вас трябва да бъде насочено най-силно вниманието и концентрирани усилията при управлението на ядрената централа? - В момента работим по подготовката за зимния сезон. Плановият годишен ремонт (ПГР) на пети блок бе изпълнен успешно, а от 12 септември започна ремонтната кампания на шести енергоблок. Поради спецификата на ядрената индустрия основен приоритет на нашата дейност е осигуряването на безопасността при експлоатацията на съоръженията. Към това са насочени и усилията - чрез непрекъснати модернизации на оборудването да поддържаме ниво на безопасност, отговарящо на най-високите световни стандарти. В тази връзка планираме например по време на сегашния годишен планов ремонт на шести блок да приключим цялостния процес по подмяна на управляващите системи за безопасност на блока с нови. Как смятате да постигнете пазарни цени за електроенергията, която АЕЦ Козлодуй продава на свободния пазар? Ясни ли са вече условията, при които ще се провеждат тези търгове занапред? - Като цяло считам, че въпросът за продажбата на електроенергия на либерализирания пазар в България е необходимо да бъде решен кардинално. Съветът на директорите на АЕЦ проведе обсъждане с Министерството на икономиката, енергетиката и туризма за възможните подобрения в правилата, които би следвало да доведат до максимална прозрачност. Една от възможностите за постигане на такава прозрачност е провеждането на търгове за продажба на електроенергия на свободния пазар и ние я практикуваме от август тази година. При публичното предлагане на свободните месечни количества електроенергия в търга могат да вземат участие всички кандидати, отговарящи на обявените условия. Принципният механизъм, който прилагаме, е, че класирането се извършва на база предложените най-изгодни условия за АЕЦ Козлодуй. За октомври също провеждаме търг и обявата е публикувана в сайта на атомната централа. Според вас възможно ли е да бъдат изградени седми и осми блок на АЕЦ Козлодуй и откъде може да се финансира подобен проект? - На площадката на АЕЦ Козлодуй съществуват всички условия за изграждането на поне още един блок. Налична е инфраструктура, която след спирането на 440-мегаватовите реактори не е натоварена в пълна степен, изградени са и необходимите обекти. Трябва да се подчертае и че разполагаме с отлично подготвен персонал. Така че, ако се появи стратегически инвеститор, този проект е напълно осъществим. Смятате ли, че на страната ни е необходима още една ядрена централа, каквито са плановете за изграждане на АЕЦ Белене? - Като ядрен енергетик не мога да не бъда пристрастен към изграждането на нова ядрена мощност, но решението трябва да бъде взето от новото правителство с оглед възможностите на страната да отдели такъв огромен ресурс. Имате ли намерение да оптимизирате разходите на централата? - Финансовото състояние на атомната електроцентрала е добро. За момента не предвиждаме съкращения на персонал, а за намаление на заплатите изобщо не може да се говори.
Източник: Пари (01.10.2009)
 
Групата на БЕХ повиши печалбата си с 79.1 млн. лева 309 милиона лева е печалбата преди облагане с данъци на дружествата в групата на Българския енергиен холдинг към края на август 2009 година, информират от БЕХ. Увеличението е с 79.1 милиона лева повече спрямо първите осем месеца на 2008 година. Само през месец август 2009 година печалбата на дружествата, включени в групата на БЕХ, е 53.2 милиона лева. Основна роля за това имат добрите резултати на АЕЦ Козлодуй, ТЕЦ Марица Изток 2, Булгаргаз и Булгартрансгаз. Сериозно подобрение има и при финансовите резултати на Националната електрическа компания. През август НЕК отчита намаление на загубата си с 44% или 14.6 милиона лева. С 11.2% са се увеличили през август приходите от оперативна дейност на компаниите в БЕХ-група. Ръстът на разходите за същия период е с 8.9%. Тенденцията за намаляване на ръста на разходите спрямо този на приходите е следствие на провежданата от БЕХ ЕАД политика за намаляване и оптимизиране на разходите на групата като цяло и завишения контрол върху финансовите потоци.
Източник: Дарик радио (02.10.2009)
 
С над 80 млн. лв. се е увеличила печалбата преди данъци на дружествата от Българския енергиен холдинг (БЕХ) за август спрямо юни 2009 г. С това тя достига 309 млн. лв., сочат отчетите на холдинга за осеммесечието на годината. Увеличението на печалбата за август спрямо юли пък е с над 53 млн. лв., показват резултатите. Основна причина за отчетения ръст е увеличението на печалбите на четири от седемте дружества в холдинга. Най-значително повишение на резултатите има при АЕЦ Козлодуй, където печалбата за август достига 73.6 млн. лв. при 57.7 млн. лв. за юли. ТЕЦ Марица Изток 2 пък е реализирала 80.7 млн. лв. печалба за август при 67.2 млн. лв. за предходния месец. Булгаргаз и Булгартрансгаз също са подобрили резултатите си и за август имат съответно 61.6 млн. лв. и 64.8 млн. лв. Причина за по-добрите резултати на холдинга е и драстично намалената загуба на НЕК за последните два месеца. От юни до края на август дружеството е стопило загубите си с почти 24 млн. лв., с което те достигнаха 18.4 млн. лв. Председателят на борда на директорите на БЕХ Борис Пеков обясни това подобрение с раздвижването на пазара на електроенергия. Това обаче едва ли е причината за стопяването на милионите, тъй като според изпълнителния директор на НЕК Георги Миков реалният спад на потреблението е 8%. Затова по-вероятно е причина за подобрените резултати на компанията да са драстичните мерки за намаление на разходите, посочи Пеков. Още преди няколко месеца в холдинга беше взето решение дружествата да извършват единствено оперативни разходи и такива, свързани със сигурността, допълни той. Специално в НЕК пък бяха съкратени и значителни средства от ремонтната и инвестиционната дейност на дружеството. Това обаче е нож с две остриета и най-вероятно през следващата година спрените ремонти трябва да се извършат, коментира Пеков. Мини Марица Изток продължава да е черната овца в структурата на холдинга и през август. Само за един месец дружеството е увеличило загубите си с 2 млн. лв., с което те достигат 22.5 млн. лв. Причината за това е, че в мините се правят разходи за добива на въглища през зимния период, каза Пеков. Очакванията ни все пак са към края на годината дружеството да завърши поне на нулева печалба, допълни той. Най-малкото дружество в структурата на БЕХ - Булгартел, също е увеличило загубите си за август, с което те достигат почти 1 млн. лв. при 570 хил. за юли. В общата печалба на БЕХ е отчетена и тази на самата холдингова структура. Тя се генерира като дивидент, който е 50% от печалбата на седемте дъщерни дружества за миналата година. Освен това в сумата влизат и приходите от сключваните холдингови споразумения, обясниха от БЕХ. Така за август печалбата на БЕХ ЕАД се е увеличила с 3 млн. лв. спрямо юли, с което достига 70.2 млн. лв. Въпреки опитите на БЕХ за ограничаване на разходите обаче те са се увеличили с почти 10% за август спрямо юли 2009 г. Според Пеков те ще продължат да се увеличават заради различните такси, които БЕХ дължи за участието си в консорциумите за Южен поток и Набуко.
Източник: Пари (02.10.2009)
 
Националната електрическа компания топи загубите, които натрупа през първата половина на годината. Докато в края на юни НЕК беше на червено с 42,2 млн. лв., месец по-късно загубата беше намалена на 33 млн. лв., а към 31 август дружеството вече е на минус с 18,4 млн. лв. Това сочи финансовият отчет на компаниите в "Българския енергиен холдинг". Обратното се случва обаче в "Мини Марица-изток", където през август загубите са нараснали с 2 млн. лв., до 22,5 млн. лв. Загубата на "Булгартел" пък вече е почти 1 млн. лв., докато в края на юли беше 570 хил. лв. Останалите дружества в БЕХ отчитат печалба. Най-добри резултати постигат ТЕЦ "Марица-изток 2" и АЕЦ "Козлодуй", чиято печалба в края на август е съответно 80,7 млн. лв. и 73,6 млн. лв. "Булгартрансгаз" е на плюс с 64,8 млн. лв., а на "Булгаргаз' - 61,6 млн. лв. За осемте месеца БЕХ отчита печалба преди данъците в размер на 309 млн. лв.
Източник: Стандарт (02.10.2009)
 
Днес ще приключи последната писмена процедура за отпускане на евросредства за АЕЦ "Козлодуй". Това съобщи пред БНТ еврокомисарят за защита на потребителите Меглена Кунева. Това е последният транш за 2009 година, допълни Кунева. Тя подчерта, че нейн приоритет до края на годината е да направи "силен финал" на първия мандат на български еврокомисар. Кунева даде положителна оценка на мандата си и заяви, че е готова да помага в работата на всеки следващ комисар. Преди десетина дни премиерът Бойко Борисов каза, че сегашният министър на външните работи Румяна Желева ще бъде следващият български еврокомисар.
Източник: econ.bg (12.10.2009)
 
ЕК готова да даде последните компенсации за 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ „Козлодуй” Европейската комисия е готова да преведе последния транш от 77,5 милиона евро компенсации за затварянето на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ „Козлодуй”. Това съобщи еврокомисар Меглена Кунева, която е на еднодневно работно посещение у нас. До 2008 година страната ни е получила общо 490,3 милиона евро за преждевременното затваряне на 3 и 4 блок на атомната ни централа. Според Меглена Кунева изплащането на допълнителните компенсации, които България иска от Европейската комисия ще бъде затруднено заради кризата.
Източник: Дарик радио (13.10.2009)
 
Италия и България ще започнат общи газови проекти Италия подкрепя България за поисканите 300 милиона евро като компенсация за затварянето на 3-и и 4-и блок на АЕЦ "Козлодуй", обяви италианският премиер Силвио Берлускони след срещата си с българския му колега Бойко Борисов. Берлускони наблегна върху засилване на сътрудничеството между Италия и България в областта на търговията и стартиране на общи газови проекти. Силвио Берлускони определи проекта "Южен поток" като важен и за Италия, и за нашата страна в контекста на това, че Европа трябва да стане енергийно независима от политическата обстановка в Украйна. Затова особено важно е ускореното изграждане на тръба, преминаваща южно от границата на Украйна. Италианският премиер заяви, че ще обсъди с българското правителство включването на България в нов газов проект, който предвижда изграждането на тръба, свързваща България, Гърция и Италия.
Източник: Дарик радио (16.10.2009)
 
Влагат €240 млн. за ток от вятър Японски инвеститори влагат 240 млн. евро в производство на ток от вятър край село Бяла над Сливен. Проектът ще бъде реализиран до една година, обяви Йоши Мицухаши, директор на компанията "Уинд девелопмънт фонд". Групата от 8 японски инвеститори се качи на мястото на бъдещия ветропарк заедно с посланика на Япония у нас Цунехару Такеда. Над Сливен ще бъдат изградени 60 вятърни перки върху площ от 3000 декара. Това е една от най-големите инвестиции на Япония в България. Общата мощност на перките ще бъде 100 мегавата, което е една десета от пети блок на АЕЦ "Козлодуй". В строителството ще бъдат ангажирани над 100 души. Японският посланик благодари за подкрепата на местната власт, която изключително бързо придвижи процедурите за проекта. В рамките на последните 20 години японското правителство е отпуснало на България икономическа помощ и заеми в размер на 1 млрд. евро. Сега вие сте членове на Европейския съюз и не можете да бъдете реципиент, а ние - донор, но си оставаме стратегически партньори, каза дипломатът. Японците се увериха в силата на вятъра край село Бяла, където в момента 8 вятърни турбини произвеждат ток. Районът се счита за един от най-добрите за производство на ток от вятър, заедно с Калиакра.
Източник: Стандарт (27.10.2009)
 
ЕК одобри още 300 млн. евро компенсации за АЕЦ „Козлодуй” Европейската комисия одобри отпускането на още 300 милиона евро компенсации за затварянето на реактори в АЕЦ "Козлодуй", като средствата трябва да бъдат предоставени през периода 2010-2013 г.. Европейската комисия прие днес предложение до Съвета на Европейския съюз за удължаване на срока за помощ за България във връзка със затварянето на ядрени реактори в АЕЦ "Козлодуй". Без такова удължаване изплащането на компенсации за затварянето на реактори /550 милиона евро получени досега/, трябваше да приключи в края на тази година. Изключително съм доволен, че сме в състояние да предложим удължаване на срока за декласирането /на реактори/ в АЕЦ "Козлодуй". Тази инвестиция в една по-сигурна и трайна енергийна мрежа в България показва нашата воля да видим страната изцяло интегрирана в европейския енергиен пазар. Смятам, че това е силен сигнал за солидарността в Европейския съюз и за нашата решимост всички държави членки да се третират равноправно, изтъкна председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.
Източник: Дарик радио (28.10.2009)
 
Европейската комисия одобри вчера предложението да бъдат отпуснати на България още 300 млн. евро като компенсации за закриването на четирите малки реактора на АЕЦ „Козлодуй". Парите са за периода 2010-2013 г. С допълнителните компенсации условията за България се изравняват с тези за Литва и Словакия, които също закриха ядрени реактори. Двете страни получиха за това финансова подкрепа от Евросъюза до 2013 година. Припомняме, че до момента сме получили 550 млн. евро за спирането на реакторите. Взетото решение е израз на солидарността на ЕС с българското правителство и е инвестиция в една по-сигурна и устойчива енергийна мрежа на страната ни като член на ЕС. „Тази инвестиция в една по-безопасна и по-устойчиво развита българска енергийна мрежа изразява желанието ни България да се интегрира напълно в общия европейски енергиен пазар. Смятам, че това е важна проява на европейска солидарност и на нашата решимост да третираме еднакво всички държави членки, се казва в специално изявление на председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, разпространено по-късно вчера. Министърът на външните работи Румяна Желева изрази удовлетворение от днешното предложение, дошло в отговор на настоятелно поставеното искане от българска страна. Тя благодари на ЕК за бързата и професионална работа и за доброто сътрудничество с българските институции. Говорителят на Европейската комисия по въпросите на енергетиката Феран Тараделас подчерта, че отпускането на парите зависи от Европейския парламент и Европейския съвет, които трябва да гласуват предложението. Междувременно вчера руските компании "Силови машини" и "Атоменергопром "са сключили договор за доставката на основно оборудване за първите два блока на строящата се в България атомна електроцентрала "Белене", предаде ИТАР-ТАСС. Според условията на договора "Силови машини" ще проектира, изработи и достави за АЕЦ "Белене" два комплекта парни турбини с мощност 1060 мегавата, кондензатори и отделно помощно оборудване, както и два комплекта турбогенератори с помощно оборудване. "Доставката е планирана за 2011-2012 г.", посочиха представители на "Атоменергопром". Според компанията високо скоростните парни турбини и турбогенератори с мощност над 1000 мегавата, произведени от "Силови машини", "са показали добри качества в китайската АЕЦ "Тянван". " На 18 септември на среща в София между руския министър на енергетиката Сергей Шматко и българския му колега Трайчо Трайков с участието на премиера на България Бойко Борисов беше постигнато споразумение за продължаване на сътрудничеството в големи енергийни проекти въпреки изразените по-рано от Борисов опасения. Преговорите за строителството на АЕЦ "Белене" продължават, като българската страна трябва да реши каква част от дяловете на държавата в електроцентралата може да бъде предоставена на заинтересовани инвеститори, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Източник: Монитор (28.10.2009)
 
Европа предложи $300 млн. за АЕЦ “Козлодуй” Европейската комисия предложи предоставянето на допълнителни 300 млн. евро на България като компенсация за затварянето на трети и четвърти реактор на АЕЦ "Козлодуй", предаде АФП. До края на м. г. ЕС предостави 550 млн. евро като компенсация за затваряне на реакторите. Новата сума ще покрие периода 2010-2013 г., ако бъде одобрена и от Европейския съвет и Европейския парламент.
Източник: Стандарт (28.10.2009)
 
Държавната енергетика, обединена под шапката на Българския енергиен холдинг, отчете вчера 331 млн. лева печалба преди данъчното облагане за деветте месеца на тази година. Сумата е със 144,6 млн. лева, или близо 78%, по-голяма от сборната печалба на фирмите в холдинга за същия период на м. г. Само през септември парите са се увеличили с 22 млн. лв. Влошено е състоянието на Националната електрическа компания (НЕК). При 25,6 млн. лева печалба за деветмесечието на м. г. сега дружеството отчита 17,3 млн. лева загуба. С разликата от 43 млн. лева НЕК субсидира топлофикациите през зимата, като бе принудена да им плаща завишени изкупни цени на тока. На загуба е и “Мини Марица-изток” - 18,6 млн. лв. при 2,2 млн. лв. печалба за деветмесечието на 2008 г. Резултатът се обяснява с решението от началото на т. г. да не се вдигат цените на въглищата. Все пак дружеството е успяло за месец да намали загубата си с 3,9 млн. лева. Това станало чрез увеличаване на приходите от продажби и чрез оптимизация на разходите. През септември най-добри са били финансовите резултати на ТЕЦ “Марица-изток 2”, която има гарантирана рентабилност заради кредитните споразумения за модернизацията й. За месец печалбата й се е увеличила със 7,2 млн. лева до 87,7 млн. лeва за периода. При нормативно гарантирана надценка от 3% върху цената на газа “Булгаргаз” отчита 5,8 млн. лева печалба за септември и 67,4 млн. лева за деветмесечието. Подобни са резултатите и на газовия оператор “Булгартрансгаз”, където постъпват парите от таксите за национален пренос на газ и от транзита. Печалбата му през септември е 4,3 млн. лева, а от началото на годината - 69,2 млн. лева. Заради планов ремонт на шести блок миналия месец АЕЦ “Козлодуй” временно е намалила финансовия си резултат с 3,9 млн. лв., като печалбата й за периода възлиза на 69,9 млн. лева. Оперативните разходи на холдинга за деветте месеца са намалели с 3,5% спрямо същия период на м. г.
Източник: Труд (30.10.2009)
 
С 3,7 милиона лева с намаляла печалбата на АЕЦ „Козлодуй” през септември спрямо август тази година до по-малко от 70 милиона лева за периода януари -септември, съобщиха от Българския енергиен холдинг. На годишна база печалбата на централата за деветмесечието се е стопила с почти 6 милиона лева. От холдинга обясниха, че причината за спада е временното спиране на работа, заради планов ремонт в АЕЦ „Козлодуй”. Първа атомна по традиция е дружеството с най-добри финансови резултати под шапката на холдинга. Въпреки това Българският енергиен холдинг бележи ръст на печалбата за първите девет месеца на годината спрямо същия период на 2008-а с почти 145 милиона лева до 331 милиона лева. Положителният резултат на холдинга за септември спрямо август е 22 милиона лева. Най-добри резултати са постигнали ТЕЦ „Марица Изток 2” с месечен ръст на печалбата за септември от 7,2 милиона лева. Доставчикът на синьо гориво „Булгаргаз” има месечна печалба от 5,8 милиона лева, а мрежовият оператор „Булгартрансгаз” е спечелил през септември 4,3 милиона лева. По-добри финансови резултати отчита Мини Марица Изток, която намалява загубата си за деветия месец с 3,9 милиона лева до 18,6 милиона лева за януари – септември. Националната електрическа компания отчита спад на загубите си през септември с 1,1 млн. лева до 17,3 милиона лева за деветмесечието.
Източник: Дарик радио (30.10.2009)
 
Защита от фирми вампири поиска бизнесът от премиера Бойко Борисов. Помогнете ни да се справим с междуфирмената задлъжнялост, призова Димитър Илчев от "Евромаркет груп" на четвъртата годишна среща на предприемачите с кабинета. "Има престъпници, които изтърбушват задлъжнели фирми, а после регистрират нови на вуйчо и вуйна. Мъкнем ги на гръб", каза Илчев. Премиерът посъветва подобни дружества да се извадят в публичен регистър, за да не излъжат и други. "В стари времена са рязали ръце и крака в такива случаи. Така се създадоха силовите бригади. Но в XXI век не може да се мисли така", отговори още Бойко. И покани бизнеса да предложи промяна в закона, защото сегашният пазел разбойниците повече от потърпевшите. Хазната е на плюс през октомври, макар и малък. С 8 милиона сме по-добре от септември, похвали се Борисов. Вече имаме балансиран бюджет, изтъкна той свършеното за първите 100 дни на кабинета. Според него това ще гарантира влизането ни в еврозоната и е важен сигнал за привличане на инвестиции, намаляване на лихвите по заеми и финансова стабилност. Предприемачите дадоха добра оценка за работата на правителството. Те изразиха подкрепа за предстоящите реформи и за намеренията да се балансира бюджетът. "Ако ме питате дали трябва да го подкрепим - ще отговоря с да, а дали го харесвам - не, но трябва да затегнем коланите", коментира председателят на Конфедерацията на индустриалния капитал в България Иво Прокопиев. "Не съкращавайте повече работници, отколкото трябва. Спазвайте правилата". Това отговори премиерът на въпроса на шефа на "Софарма" Огнян Донев за какво правителството очаква съдействие от бизнеса. Предприемачите поискаха подкрепа за инвестициите си и премахване на сивия сектор, за да бъдат по-конкурентни. Премиерът посочи, че времето, когато проекти се раздаваха само срещу голи обещания, е свършило и който иска да инвестира, трябва да се яви на конкурс. Борисов обеща много работа за строителните фирми, ако правителството действа със сегашните темпове на работа. През февруари започва "Тракия", строежът на лот 2 от магистралата, посочи той. По-късно строителният министър Росен Плевнелиев уточни, че на 12 ноември ще бъде първият търг за аутобана. Министър-председателят припомни, че е взел държавата с огромни задължения. Като пример за тежкото наследство той посочи и неразплатените договори за поръчаните фрегати и корвети. Борисов каза, че скоро ще идва белгийският премиер да се пазари с него, защото им дължим 20 млн. А предишният кабинет поръчал фрегати за милиони, но не и инсталация за връзването им на кей, която е за 300 хил. евро. "И сега те не могат да спрат, и 364 дни в годината са "бръм-бръм-бум", денонощно", нагледно демонстрира премиерът. Прекрасно е да имаме атомна централа, но за АЕЦ "Белене" няма финансов разчет, каза още Борисов в изложението си. И попита бизнеса: "Вие ще правите ли нещо, ако не знаете отговора на 4 въпроса - колко пари ще струва, за колко време ще се върне инвестицията, колко ще струва произведеното от централата и на кой пазар ще се продава? Аз мога сега да дам 6-7 млрд. от данъци, които са вашите пари, но кой ще отговаря, когато след 15 г. спрат тези реактори, защото са руски? Единственият прецедент в ЕС със спиране на блокове, само защото са руски, са 3 и 4 реактор на АЕЦ "Козлодуй", припомни Борисов. Той обеща нови електронни услуги за бизнеса от началото на 2010 г., като сред тях ще е подаване на отчетите към НАП. Така ще се спестят 100 млн. Няма да пипаме фискалния резерв, подчерта още веднъж Борисов и нарече "наглост" питането на опозицията в парламента за правителствения резерв. "Защо Орешарски пита Дянков, а очаква от него да си мълчи за тайното споразумение на кабинета "Станишев" да се дава резерва в банки?", попита Борисов и сам отговори - целта е да се подронва банковата система умишлено и тенденциозно.
Източник: Стандарт (04.11.2009)
 
До средата на 2010 г. част от държавните енергийни дружества, които са в структурата на Българския енергиен холдинг, ще бъдат листнати на фондовата борса. Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Вчера цялото ръководство на министерството представи отчет за първите 100 дни на своето управление и бъдещите си приоритети. Става въпрос за 10-15% от дружествата Булгаргаз, Булгартел и НЕК. От министерството обаче не споменаха да имат такива планове за АЕЦ Козлодуй, ТЕЦ Марица-изток 2 и Мини Марица-изток, които също са част от холдинга. Листването на Електро-енергийния системен оператор и Булгартрансгаз са възможни. Преди това те ще бъдат отделени от холдинга заради изискванията на третия либерализационен пакет. Според Трайков отворен остава въпросът дали дружествата ще се листват самостоятелно, или на борсата ще се предложи дял от самия БЕХ. В момента се правят разчетите за това кой от двата варианта е по-удачен, допълни той. Тепърва ще бъде решен и въпросът дали дружествата ще се листват само на нашата или и на европейските борси. Депозитарни разписки от държавните дружества може да бъдат листвани на Лондонската борса по примера на Русия, каза за в. Пари Петко Вълков, изпълнителен директор на БенчМарк. По думите му това ще доведе до по-голяма ликвидност. Не е ясно обаче дали ще е полезно дружествата да бъдат двойно листвани, защото от това ще загуби най-вече българският пазар, допълни той. Министерството има идея да продаде държавния дял от 33% в трите електроразпределителни дружества, посочи министър Трайчо Трайков. Преди седмици обаче от КНСБ настояха държавата не само да не продава дела си, а и да го увеличи поне с 1%. По този начин ще има юридическа възможност да се влияе върху решенията на частните собственици на ЕРП, аргументираха се синдикатите. В понеделник шефът на EVN също коментира, че е добре държавата да запази дела си, защото е добре по част от задачите да се работи съвместно. В плановете на министерството влиза и продажбата на Булгартабак холдинг още в първото тримесечие на 2010 г., съобщи Трайчо Трайков. Тепърва обаче министерството ще наеме нови консултанти, които да изготвят процедурата за приватизацията на холдинга. Тя най-вероятно ще бъде вид конкурс, който да предизвика най-широк интерес, посочи Трайков. Консултантът ще работи не на комисиона, а за такса при успех, допълни той. Няма нужда от нов консултант, а от политическа воля дружеството да се продаде, коментира за в. Пари Владимир Каролев, бивш консултант по приватизацията на Булгартабак. По думите му от 2-3 месеца дружеството има готова оценка и меморандум за продажбата и тя може да се извърши веднага. Това обаче няма да стане, ако тепърва се наемат нови консултанти, допълни той.
Източник: Пари (11.11.2009)
 
16 родни фирми сред най-добрите в региона 16 наши компании влизат в топ 500 на най-оборотните фирми в Централна и Източна Европа. Класацията е на световния лидер в информацията и управлението на вземания “Кофас”. Изготвя се ежегодно на базата на нетните обороти от продажби в евро на фирми от 13 държави в региона. Най-оборотното българско дружество е “Лукойл Нефтохим”, което е на 23-та позиция. Сред отличниците са медодобивният гигант “Аурубис”, “Метро кеш енд кери България”, “Стомана индъстри” и др. АЕЦ “Козлодуй” е едва на 414-а позиция. Оборотът на най-големите родни фирми е 15 564 105 120 евро. Това е 2,9% от общия оборот на фирмите в топ 500, който е в размер на 542,1 млрд. евро. 10-те най-големи компании в Централна и Източна Европа са в Полша, Унгария, Чехия, Украйна, Словакия и Литва. Традиционните “двигатели” на икономиката в региона през 2008 г. остават добивът, преработването и търговията с петрол и други горива, енергетиката, автомобилостроенето, телекомуникациите и търговията.
Източник: Труд (12.11.2009)
 
Парите за “Козлодуй” под въпрос България може да загуби допълнителните компенсации от ЕС за спрените блокове за АЕЦ "Козлодуй". Това обяви от бюджетната комисия към парламента вчера Надежда Сандолова, член на европейската Сметна палата. По думите й обещаните 300 млн. евро допълнителни средства вече са заделени в бюджета на ЕС, но има голяма вероятност да не ги получим, ако не демонстрираме, че усвояваме добре европейските средства и системите ни за управление и контрол над тях работят ефективно. В доклада за бюджета на ЕС за 2008 г. на европейската сметна палата се посочва, че България е усвоила 962 млн. евро, от които 420 млн. са за земеделие и природни ресурси.
Източник: Стандарт (12.11.2009)
 
България ще получи обещаните 300 млн. EUR допълнителни компенсации за АЕЦ Козлодуй. Това стана ясно след заседанието на т. нар. Помирителна комисия, в която участват представители на Европейския парламент и Европейската комисия. Тя трябваше да постигне компромис какви суми от евробюджета за 2010 г. да бъдат изплатени като допълнителни компенсации. Така България ще получи обезщетение от общо 850 млн. EUR. Първият транш от допълнителните компенсации в размер на 75 млн. EUR ще бъде преведен на страната ни догодина. По толкова пари ще получим последователно през 2011, 2012 и 2013 г. Тези средства ще бъдат осигурени чрез икономии от разходи на Съвета на Европейския съюз и на Европейския парламент по различни програми, посочи българският евродепутат Ивайло Калфин от Групата на социалистите и демократите. Средствата за компенсации ще отиват в Международен фонд Козлодуй, в който вече са постъпили 550 млн. EUR. Те са предназначени за подпомагане на извеждането oт експлоатация на първите четири блока на АЕЦ Козлодуй, за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници. До момента са финансирани проекти за 512.675 млн. EUR. За следващата година Европейската сметна палата планира проверки за използването на компенсационни средства.
Източник: Пари (20.11.2009)
 
Брюксел проверява как харчим парите за АЕЦ "Козлодуй" Европейската сметна палата ще проверява догодина три държави членки - България, Литва и Словакия, за какво харчат парите, които им отпуска за затварянето на ядрени блокове. Това стана ясно след приключилото късно вечерта в сряда помирително заседание на Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз по бюджета на общността за догодина. На същото заседание е решено България засега да получи първите 75 млн. от общо 300 млн. евро допълнителни компенсации за АЕЦ "Козлодуй", договорени миналия месец. През всяка от следващите 3 години в евробюджета ще се включват по 75 млн. евро. "Ако се установи неправомерно използване, следващите вноски могат да бъдат поставени под най-сериозен въпрос", съобщи евродепутат Ивайло Калфин. Средствата са осигурени от икономии на разходи на Съвета на Европейския съюз и на Европейския парламент по различни програми. Затова присъстващите са настояли следващите три плащания да бъдат сложени "под черта", т.е. те могат и да не се включат в бюджетите на ЕС през следващите години, ако страната не отговори на определени изисквания. Парите от помощта на Европа за преждевременното затваряне на четирите малки реактора на АЕЦ "Козлодуй" - 550 млн. досега, влизат в Международен фонд "Козлодуй", който е регистриран в Лондон и се управлява от ЕБВР. Проверка на Европейската сметна палата в него досега не е правена.
Източник: Сега (20.11.2009)
 
България ще получи 75 млн. евро допълнителни компенсации за предсрочното затваряне на първите четири блока в АЕЦ "Козлодуй". Сумата е заложена в бюджета на Европейския съюз за 2010 г., съобщи евродепутатът Ивайло Калфин, цитиран от БТА. Тя е първата част от общо 300 млн. евро, които ще бъдат отпуснати през следващите четири години. До момента за предсрочното затваряне на реакторите бяха заделени 500 млн. евро, но загубите за страната са много по-големи и преди година България поиска допълнителни компенсации. Новината за отпуснатите 75 млн. евро дойде след заседание на делегациите от Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз, събрали се на помирителна процедура по бюджета на съюза за следващата година. Тя се състоя, за да бъде постигнато съгласие за източниците, с които да бъдато осигурени допълнително 767 млн. евро. Средствата ще дойдат от икономии от разходи на Съвета на Европейския съюз и на Европейския парламент по различни програми. В приетия документ след помирителната процедура е включен текст "под черта". С него се изключва отпускането на следващите три плащания за България по 75 млн. годишно до 2014 г. да става след задължителното им включване в бюджетите на Европейския съюз за съответните години. Средствата за компенсации ще отиват във фонд "Козлодуй". Неотдавна министър Трайчо Трайков обяви, че средствата ще бъдат насочени към проекти за енергийна ефективност. Следващата година Европейската сметна палата планира проверки за използването на компенсационни средства за затваряне на блокове в ядрени електроцентрали на България, Литва и Словакия. Ако се установи неправомерно използване, следващите вноски могат да бъдат поставени под въпрос, посочва БТА.
Източник: Дневник (20.11.2009)
 
Български енергиен холдинг 2.0 Ще го закрием - няма да закрием, ще го листваме на борсата - ще качваме само отделни дружества от него. Така накратко звучеше доста разнопосочният дебат около бъдещето на "Български енергиен холдинг" през последните месеци. Най-накрая той приключи, и то по начин, който можеше да се предугади още в самото начало - започване на реформа в холдинга. Първата стъпка в тази насока беше предприета от министъра на икономиката Трайчо Трайков, който в края на миналата седмица освободи цялото ръководство на БЕХ с изключение на изпълнителния директор Галина Тошева. Формалната причина за промяната е "подобряване оперативната работа на холдинга". Истинската: лошите резултати на дружествата в БЕХ. Отчетът за първото шестмесечие показа, че някои от тях са увеличили сериозно загубите си – "Мини Марица-изток", "Националната електрическа компания" и "Булгартел", а извършени одити показаха и наличие на злоупотреби в някои от дъщерните компании. Едва през последните месеци финансовите резултати на дружествата в холдинга започнаха да се подобряват. Индикациите за предстоящите промени в БЕХ имаше от няколко месеца, след като бяха сменени ръководствата на "Мини Марица-изток", "Национална електрическа компания" и АЕЦ "Козлодуй". На 19 октомври е бил избран и нов председател на съвета на директорите на "Булгаргаз" – досегашният член на борда Юлиян Генов. От резултата на одита на ТЕЦ "Марица-изток 2", "Булгаргаз", "Булгартрансгаз", "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО) пък зависи и какви какви промени ще бъдат направени и в тези дружества. Предприетите реформи са част от по-дългосрочна стратегия. Според анализа, който е разработен от консултанта по създаването на БЕХ – "Делойт", предстои трансформация на холдинга от финансов, какъвто е в момента, в оперативен. Това означава, че най-накрая ръководството на БЕХ ще има възможност да осъществява реален контрол върху дружествата в компанията. Досегашна структурата на холдинга ограничаваше ръководството му до задаване на финансови цели на дъщерните компании и осъществяване на контролни функции. Механичното събиране на компаниите при създаването на холдинга през септември 2008 г., силната регулаторна среда и политическата намеса в работата на дружествата от кабинета "Станишев" обаче блокираха дори и тези ограничени правомощия на БЕХ. Новите планове предвиждат ръководството на холдинга да може да осъществява активен контрол върху "Мини Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй", "Булгаргаз", "Булгартрансгаз", "Булгартел", НЕК и ЕСО. На 17 ноември е приет и устав на компанията, в която това ясно е записано. Ръководството на БЕХ ще може да определя и почти всички важни политики в компанията - от инвестициите през провеждането на търговете и конкурсите до управлението на човешките ресурси. "БЕХ трябва да координира политиките, да наблюдава бизнес плановете на дружествата, да координира управлението на дъщерните фирми", обясни пред "Труд" министърът на икономиката Трайчо Трайков. По думите му не е редно министерството да се занимава с N на броя дружества. Източници от холдинга посочиха като възможна следваща стъпка на преструктуриране на дружеството тематично обединяване на различните дейности в него, като въгледобив и електропроизводство. Това ще подобри управлението на компаниите и ще намали на разходи за дублиращи функции. Според документа трансформацията на холдинга трябва да бъде съпроводена и от промяна в регулаторната среда. От министерството на икономиката вече дадоха заявка, че това ще се случи през следващата година. Управленската програма на правителство предвижда увеличаване на дяла на свободно договорените количества електрическа енергия на вътрешния пазар и той да достигне до 30% до 2013 г. До края на юни в Закона за енергетиката ще трябва да бъдат въведени изискванията на Третия либерализационен пакет на Европейския съюз. Това ще осигури независимост на операторите на преносни системи - "Бурлгаргаз" и ЕСО, за да може всеки производител, потребител и търговец да може безпрепятствено да ползва преносната мрежа. Европейските директиви предвиждат промяна и в правомощията на енергийния регулатор - той ще може да взема задължителни за компаниите решения, да предприема мерки в случаите на незадоволително функциониране на газовия и електрическия пазар, както и да налага санкции на компаниите в случаите на неизпълнение на правни ангажименти или решения на регулатора. Ще бъдат въведени и по-прозрачни правила за търговия и по-строги изисквания по отношение на изготвяне и публикуване на прогнози за потребление и снабдяване. Крайният резултат от започналото преструктуриране на енергийния холдинг ще бъде излизането му на борсата. Министерството на икономиката и енергетиката обяви миналата седмица плановете си да бъдат листвани 10-15% от БЕХ и дъщерните му дружества. Процедурата по листването би отнела месеци, затова е важно да започнем подготовката преди края на годината, коментира министър Трайков. Според заместничката му Мая Христова, цитирана от "Дневник", раздържавяването може да стане най-рано в края на 2010 г. Засега няма единно мнение дали това трябва да стане на българската или международна борса. Позицията на енергийните експерти е, че излизането на борсата трябва да стане задължително, след като компаниите в холдинга преминат оздравителна програма, за да бъдат по-атрактивни за инвеститорите. Тъй като програмата явно е започнала, остава следващите месеци да видим ново издание на "Български енергиен холдинг" - по-прозрачен и по-печеливш.
Източник: Капитал (23.11.2009)
 
"Булгартрансгаз" е първата държавна енергийна компания, 15 на сто от която ще бъдат пуснати за търговия на фондовата борса. Това обяви вчера министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на кръгла маса. На нея беше представен проектът на енергийна стратегия на страната до 2020 г. Преди това във възможно най-кратки срокове ще стартира преобразуването на всички енергийни предприятия в публични дружества, обясни още Трайков. След това на борсата ще бъдат предложени до 15% от тях. Преди време министърът изключи от списъка на компаниите, които ще бъдат листвани, АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2". Освен това във връзка с новите изисквания на ЕС в областта на енергетиката предстои "Булгартрансгаз" и Електроенергийният системен оператор (ЕСО) да бъдат отделени от Българския енергиен холдинг като самостоятелни юридически лица с принципал министърът на икономиката, енергетиката и туризма. Сега ЕСО е собственост на НЕК, която също е част от холдинга. Преструктурирането ще бъде извършено преди края на 2011 г., поясни Трайков. Министър Трайчо Трайков съобщи още, че основни приоритети в новата енергийна стратегия до 2020 г. са изграждането на мощности, произвеждащи ток от възобновяеми източници, както и подобряване на енергийната ефективност. Енергийната стратегия ще бъде придружена и от положителна екологична оценка. Трайков каза, че пътят е от регулиране към създаване на условия за конкуренция, затова стремежът ще бъде към създаване на електроенергийна борса. Вече се работи по проект за изграждането й съвместно с Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Зам.-министърът на икономиката и енергетиката Мая Христова съобщи, че развитието на чисти енергийни технологии ще бъде третирано като антикризисни мерки от страна на правителството. В тази връзка Христова коментира, че сега ДКЕВР е определила цена за тока от слънце, която е 20 пъти по-висока от тази за ядрената енергия. За това според зам.-министъра регулаторът има важна задача хем да насърчава изграждането на ВЕИ, хем това да не води до прекомерно високи цени, а да са поносими за цялото общество. Председателят на комисията Ангел Семерджиев коментира, че ДКЕВР подкрепя залегналите в стратегията мерки. Семерджиев съобщи още, че регулаторът ще работи върху въвеждането на механизми за ефективно ценово регулиране. Според него такива са прилагането на таван на приходите или таван на цените при определянето на тарифите на електрическата енергия, газа и водата. Сега ДКЕВР определя цени, които носят такива приходи на регулираните предприятия, които задължително покриват доказаните от тях разходи плюс процент печалба. Паралелно с това регулаторът обмисля мерки, които да стимулират предприятията да въведат различни тарифи за различните потребители. Клиентите ще бъдат обособени в групи в зависимост от количеството, което употребяват, или съобразно часовата зона, в която консумират ток, например. Това ще важи и за битовите клиенти и може да стане факт след една или две години.
Източник: Монитор (24.11.2009)
 
Проучват за нов реактор в Козлодуй Екип на АЕЦ "Козлодуй" прави проучване за евентуално изграждане на нов ядрен реактор в централата, заяви Димитър Ангелов, изпълнителен директор на централата, пред списание "Енергиен наблюдател". Проучването ще установи с какво разполага атомната централа и доколко то представлява интерес за участието на централата заедно с друг инвеститор в строителството на VII или VIII блок, казва Димитър Ангелов. Въвеждане на атомен данък върху тока от стари АЕЦ, които са се изплатили, обсъждат среди от ЕС, съобщи енергийният министър Трайчо Трайков. Причината е, че цената на тока от тях е много ниска и изкривявала пазара на електроенергия.
Източник: Стандарт (24.11.2009)
 
Пестим 1 млрд. с нов блок в “Козлодуй” Над 1 млрд. лева ще спестим при построяване на нов блок в АЕЦ "Козлодуй" вместо в АЕЦ "Белене", заяви шефът на направление "Есплоатация" в Първа атомна Рашо Първанов. Причината е, че заради затворените четири блока в централата тя разполага с достатъчно капацитет за обслужването на нов реактор и единственото нещо, което трябва да се изгради, е самият енергоблок. Вчера министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков съобщи, че процентът на вероятност в АЕЦ "Козлодуй" да бъде изграден седми блок е двуцифрено число. В момента работна група проверява възможността за изграждане на нов реактор на площадката и резултатът ще е ясен през следващия месец. Евентуален нов реактор в АЕЦ "Козлодуй" ще използва съществуващата инфраструктура на централата, от което също ще се пестят пари. Според Рашо Първанов площадка "Козлодуй" е доказала сигурността си след 35 години безопасна работа на централата, която безаварийно е преживяла дори разрушителното земетресение през 1977 г. Освен това площадката има всички лицензи и така ще се спести много време от издаването им, които пък задължително ще трябва да се изкарат за АЕЦ "Белене". В отговор на въпрос дали е възможно да се строи и АЕЦ "Белене", и нова мощност в АЕЦ "Козлодуй," министър Трайков каза, че това би било икономически обосновано, ако има пазар за тока. Сега в региона има дефицит на ток, но има и много конкуриращи се проекти, посочи Трайков. Според него въпросът е кой проект ще бъде най-ефективен.
Източник: Стандарт (27.11.2009)
 
България ще търси американски и европейски инвеститори за изграждането на седми блок в АЕЦ "Козлодуй". Преди месец министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков обяви, че новият реактор ще се строи по предложение на енергетици. "Много фирми, включително и американски, имат интерес към отделни компоненти на проекти за изграждане на нова ядрена мощност у нас", коментира той. От икономическото министерство поясниха, че при правителството на Сергей Станишев идеята е представена пред американски компании, които са заявили интерес, без да има договорености. Ричард Морнингстар, специален съветник на американския президент по енергетика в Евразия, след среща с Трайков и премиера Бойко Борисов предположи, че американските компании биха проявили интерес към новия блок. В момента АЕЦ "Козлодуй" събира данни, с които да докаже целесъобразността от изграждането на мощността. Обосновката ще е готова през следващата седмица, каза изпълнителният директор на централата Димитър Ангелов. Той обясни, че предпроектното проучване може да отнеме два месеца.
Източник: Дневник (07.12.2009)
 
Спирането на Кремиковци свали стокообмена с Украйна със 70% Търговският ни стокообмен с Украйна е паднал драстично, стана ясно вчера на среща на търговци и инвеститори в украинското посолство. Докато през 2008 г. двустранната търговия е била за 1.5 млрд. USD, за деветмесечието е само за 435 млн. USD, съобщи посланик Виктор Калник. За цялата година се очаква спадът да е 70%. В голямата си част причината е спирането на доставките на украинска руда за Кремиковци, признава Александър Гуриев, ръководител на икономическата мисия към посолството. Украинската фирма Днепър за промишлено строителство в района на Варна, българската компания Имоти, транспортни фирми за превози през Черно море и компании за системи на безопасност в АЕЦ Козлодуй коментираха с представителите на посолството трудностите, които срещат на украинската митница, и проявите на корупция. Дистрибутори на алкохол се оплакаха, че за производителите от значение е обемът на пазара, а българският пазар не е много голям. Фирмите участници в срещата обмениха идеи за нови партньорства. Посланик Калник заяви, че работата по инвестициите също е замряла. Трудно обаче се проследява движението на капиталите, защото много от инвеститорите, както български, така и украински, са регистрирани в офшорни зони като Кипър или Вирджинските острови, казаха от икономическата мисия. Искаме да окуражим както украинските, така и българските фирми, че може да им съдействаме при търсене на решение на проблемите им, каза още посланикът. Той вече е разговарял с министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и с министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов. Виктор Калник призова украинските фирми да си поставят ясно проблемите, за да им съдейства с лобиране. Украинският посланик благодари за хуманитарната помощ от България за Украйна за борба с грипа А1H1 в размер на 250 хил. лв. Виктор Калник запозна бизнеса с резултатите от 13-ата среща на високо ниво в Киев ЕС - Украйна. Имало прогрес при изготвянето на пътна карта за безвизов режим на Евросъюза с Украйна, който да стимулира бизнеса и туризма.
Източник: Пари (09.12.2009)
 
Русия има интерес и към изграждането на седми реактор в АЕЦ "Козлодуй". Това съобщи вчера вицепрезидентът на "Атомстройекспорт" Генадий Тепкян. Ако правителството отвори търг за инвеститор в новата ядрена мощност, ние ще участваме, допълни представителят на компанията, която е изпълнител на замразения проект за АЕЦ "Белене". Преди десетина дни премиерът Бойко Борисов заяви, че се работи активно по идеята за изграждане на нов 1000-мегаватов реактор на площадката на АЕЦ "Козлодуй" с изцяло нова инфраструктура, защото страната ни има нужда от него. Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков пък съобщи, че ще се търсят американски и европейски инвеститори в новия ядрен проект. Това е вторият заявен интерес към бъдещия блок, след като в края на миналата седмица специалният пратеник на САЩ по енергийните въпроси за Евразия Ричард Морнингстар каза, че американски фирми имат интерес към атомната енергетика на България, включително за доставка на ядрено гориво, припомни Медиапул.
Източник: Монитор (11.12.2009)
 
Русия се интересува от изграждане на седми блок в АЕЦ "Козлодуй", заяви в сряда вицепрезидентът на "Атомстройекспорт" Генадий Тепкян. Компанията е изпълнител на проекта за централата в Белене. Изявлението му дойде броени часове преди заседанието на българо-руската икономическа комисия, което започна вчера в София при закрити врати. Той обясни, че ако правителството обяви търг за избор на инвеститор за нов блок в "Козлодуй", руската компания ще участва. Миналата седмица министърът на икономиката Трайчо Трайков обясни, че интерес към отделни компоненти проявяват американски компании, без да уточни имена. Правителствени източници коментираха, че идеята за новия реактор е да бъдат потърсени американски и европейски инвеститори. Интересът на американски фирми бе потвърден през миналата седмица и от специалния пратеник на САЩ по енергийните въпроси за Евразия Ричард Морнингстар. Вчера Тепкян отказа да коментира обявеното ново предложение за финансиране на АЕЦ "Белене" от генералния директор на "Росатом" Сергей Кириенко.
Източник: Дневник (11.12.2009)
 
И Русия поиска 7-и блок на АЕЦ “Козлодуй” Русия има интерес към изграждането на седми реактор в АЕЦ “Козлодуй”, съобщи вчера пред журналисти вицепрезидентът на “Атомстройекспорт” Генадий Тепкян. Преди три години компанията спечели конкурса за главен изпълнител на АЕЦ “Белене”. “Ако правителството обяви търг за инвеститор в новата ядрена мощност, ние ще участваме”, обясни Тепкян в кулоарите на 13-ата сесия на българо-руската икономическа комисия. Преди седмица специалният посланик на САЩ по енергийните въпроси в Евразия Ричард Морнингстар заяви, че американски фирми имат интерес да инвестират в седми блок на АЕЦ “Козлодуй”. Нашите власти вероятно ще се въздържат за обявяването на конкурс за тази мощност до края на 2011 г., коментираха български експерти. Причината е, че дотогава руските реактори няма да имат реална конкуренция на международния пазар. Най-рано през 2011 г. американската компания “Уестингхаус” ще може да кандидатства пред властите в САЩ за лицензия на своя реактор АР 1000.
Източник: Труд (11.12.2009)
 
ЕП прие бюджет 2010 и допълнителната помощ за АЕЦ "Козлодуй" Председателят на ЕП Йежи Бузек подписва бюджета на ЕС за 2010 година. Той предвижда 141,453 милиарда евро в ангажименти и 122,937 милиарда евро в плащания, след като в четвъртък депутатите гласуваха за неговото окончателно приемане, съобщиха от пресслужбата на ЕП. Основното предизвикателство в бюджетна процедура тази година беше намирането на средства за програмата за икономическо възстановяване, която ще струва на ЕС 2,4 милиарда евро за следващата година. ЕП одобри и отпускането на 75 милиона евро за 2010 г. като помощ за закриването на реактори 1-4 в централата в Козлодуй. Докладчикът Ласло Сърджан (ЕНП, Унгария) заяви по време на дебата в пленарната зала, че "ако искаме европейците да се чувстват по-сигурни през 2010 г., трябва да прилагаме разумно този бюджет. Точно затова ние засилваме енергийната сигурност, подкрепяме създаването на работни места и въвеждаме механизма за микрофинансиране. (...) Искаме да подпомогнем млечния сектор и да намалим вредните последствия от климатичните промени." С гласуването в четвъртък депутатите окончателно приеха бюджета за 2010 г., който е и последният бюджет, договорен според правилата на договора от Ница. Плащанията представляват 1.04 на сто от Брутния национален доход (БНД) на ЕС.
Източник: Дарик радио (18.12.2009)
 
Европарламентът одобри €75 млн. за АЕЦ “Козлодуй” Европейският парламент одобри бюджета на ЕС за 2010 г. Така България окончателно получи зелена светлина за допълнителните компенсации за преждевременно спрените четири блока в АЕЦ "Козлодуй". От договорените 300 млн. евро в бюджета на ЕС за догодина са заложени 75 млн. евро. Останалите пари ще получим на части до 2014 г. До момента България е получила компенсации от 550 млн. евро.
Източник: Стандарт (18.12.2009)
 
АЕЦ Козлодуй изпълни производствения си план за годината, като това се е случило на 26 декември, съобщиха от електроцентралата. Дружеството е произвело 14 998 080 мегаватчаса електроенергия. Този резултат е постигнат при спазване на всички изисквания за безопасност, благодарение на стабилната и ефективна експлоатация на ядрените съоръжения и на отличната работа на персонала на АЕЦ, се отбелязва в съобщението. До края на 2009 г. се предвижда натоварването на производствените мощности на атомната електроцентрала - 1000-мегаватовите 5 и 6 енергоблок, да бъде 100 процента.
Източник: Дарик радио (29.12.2009)