Новини
Новини за 2015
 
В 17:50 ч. на 7 януари 2015 г. на шести енергиен блок на АЕЦ “Козлодуй” бе изключена една от двете турбопитателни помпи, подаващи вода към парогенераторите по 2 контур (конвенционалната, неядрена част на блока). Мощността на блока временно бе намалена до 40% от номиналната, след което са извършени необходимите проверки и анализи на състоянието на съоръженията. Установено е, че причина за изключването на турбопитателната помпа е намаляване на разхода на охлаждащата вода. След възстановяването на нормалния разход на охлаждаща вода, в 18:40 часа помпата е включена в работа и мощността на блока се повишава до достигане на 100%. Събитието е в конвенционалната част на шести блок и няма отношение към ядрената безопасност. Няма промяна в радиационната обстановка на площадката на атомната централа. Пети енергиен блок на АЕЦ “Козлодуй” работи със 100% натоварване на мощността. Прочети повече на: http://profit.bg/news/SHesti-blok-na-AETS-Kozloduj-otnovo-raboti-normalno/nid-133183.html
Източник: profit.bg (08.01.2015)
 
Правителството изтупа от прахта идеята да бъдат продавани акции на дружества, включени в Българския енергиен холдинг (БЕХ). Намерението е с парите от продажбата енергийната система да бъде частично оздравена. Мярката е част от пакет от предложения на Министерството на енергетиката до Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), стана ясно вчера. В БЕХ влизат дружества като АЕЦ "Козлодуй", "Мини Марица-изток", Националната електрическа компания, "Електроенергийния системен оператор" и др. Предложението за продажба на дялове от някои от тези дружества се появи за първи път през 2009 г., но впоследствие ГЕРБ се отказа от него. През 2012 г. бившият финансовият министър Симеон Дянков отново възроди идеята, но с уточнението, че парите от продажбата трябва да запълнят дупките в бюджета. В интервю пред "Ройтерс" тогава той заяви, че целта на правителството е да продаде от 10 до 25% дял от БЕХ на чужда фондова борса до края на 2012 г. Според него това би донесло няколкостотин милиона евро. Вчера от енергийното министерство се застраховаха пред в. "Сега", че предложенията са в работен вариант, а финансовият им ефект тепърва ще се оценява. Освен продажбата на части от БЕХ в енергийния регулатор са пратени още предложения за стабилизиране на енергийния сектор. В него само НЕК вече има задължения за около 3.5 милиарда лева, които продължават да растат. "Сред идеите не са предвидени мерки за намаляване на действащи изкупни цени, а други законодателни мерки, които да позволят да се балансира системата", каза вчера шефката на ДКЕВР Светла Тодорова. По думите й друга мярка за стабилизиране на сектора е да се създаде по-пазарен модел за стимулиране на енергията от възобновяемите енергийни източници (ВЕИ). Намерението е да се раздават зелени сертификати, които ще заменят сега действащото задължително изкупуване на ток от зелени централи. Сред "новите" мерки са и преговорите с т.нар. американски централи - ТЕЦ "Марица-изток" 1 и 3, които в края на 2014 г. отрекоха правителството да води каквито и да било разговори с тях. Претоплят се и старите мерки като изключване от микса на неефективните заводски централи и топлофикации. За това обаче се говори от години, но към момента реално нищо не е свършено. "До края на годината ще бъдат променени моделът и законодателството, така че да бъде либерализиран енергийният пазар у нас", заяви още Тодорова. По думите й пазарът трябва да бъде освободен, а енергийната борса най-накрая да започне работа. ЦЕНИ Рано е да се говори за повишаване на цената на тока, коментира Светла Тодорова. В края на миналия месец тя заяви, че ново увеличение на електроенергията може да има от април или от юни. "В процес сме на уточняване с Министерството на енергетиката на всички законодателни или други инициативи, които трябва да бъдат предприети в краткосрочен план, като имам предвид до края на март, и които са възможни, така че да се облекчи натискът върху крайните цени", добави тя.
Източник: Сега (09.01.2015)
 
Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" прекъсна работа за кратко за втори път от началото на тази година. Една от двете помпи, захранваща с охлаждаща вода парогенераторите, е спряла в сряда вечерта. "Мощността на блока временно бе намалена до 40% от номиналната, след което са извършени необходимите проверки и анализи на състоянието на съоръженията. Установено е, че причина за изключването на турбопитателната помпа е намаляване на разхода на охлаждащата вода. След възстановяването на нормалния разход на охлаждаща вода, в 18:40 часа помпата е включена в работа и мощността на блока се повишава до достигане на 100%", пише на официалния сайт на АЕЦ "Козлодуй". Събитието е в конвенционалната част на шести блок и няма отношение към ядрената безопасност. Няма промяна в радиационната обстановка на площадката на атомната централа. Пети енергиен блок на АЕЦ "Козлодуй" работи със 100% натоварване на мощността, посочват още от централата. Стандарт Нюз припомня, че шести блок на АЕЦ "Козлодуй" бе изключен от енергийната система в неделя. Той спря работа за седем часа, което бе първото прекъсване за тази година. Тогава автоматичната система е подала фалшив сигнал, което наложило изключване на блока, съобщи шефът на централата. Димитър Ангелов изтъкна, че наносни боклуци, навлезли в охлаждащия канал от Дунав, са причината за проблема.
Източник: Стандарт (09.01.2015)
 
АЕЦ "Козлодуй" с поръчка за 41 млн. лв. за ремонт на 5-и и 6-и блок АЕЦ "Козлодуй" ще отдели значителни средства за ремонти на 5-и и 6-и блок през тази година. Това става ясно от обявената в началото на декември обществена поръчка на стойност 41.433 млн. лв. Тази сума значително надвишава средствата, отпускани за тази дейности през миналите години. Това показва справка на обществените поръчки, обявявани от АЕЦ "Козлодуй", за изпълнението на годишните планове и ремонти на двата блока. От централата коментираха за "Каптиал Daily", че през 2015 г. на двата блока на атомната централа ще бъдат изпълнени необходимите ремонтни дейности, профилактика на оборудването и на системите на блока, както и презареждане на реакторите със свежо ядрено гориво. "Успоредно с това през тази година са планирани и дейности, свързани с подготовката за изпълнение на мерки от програмата за продължаване на срока на експлоатация на 5-и и 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй", допълват оттам. Срокът на лицензите за експлоатация на двата блока изтича съответно в края на 2017 и 2019 г. Поръчката за изпълнение на ремонтните и електромонтажните дейности на основното и на спомагателното оборудване и системите на ядрените блокове 5 и 6 е пусната в началото на декември, като първоначално срокът за подаване на оферти е 5 януари, но впоследствие е удължен до 20 януари. Срокът за изпълнение на поръчката в пет обособени позиции е една година от сключването на договора, като за краен срок е посочен краят на март 2016 г.
Източник: Капитал (12.01.2015)
 
Висшият експертен екологичен съвет към екоминистерството одобри вчера оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) за предстоящо изграждане на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщи пред в. "Сега" зам.-министърът на околната среда и водите Бойко Малинов, който участва в съвета. "Това е последният етап от процедурата. Докладът по ОВОС за нова ядрена мощност на АЕЦ "Козлодуй" е допълнен с условия и план с мерки към инвестиционното предложение, които ще трябва инвеститорът да изпълнява. Основните препоръки са за изпълнението на изискванията за изграждане и експлоатация на ядрено съоръжение. Те са съобразени и със забележките на неправителствените организации", обясни Малинов. Според процедурата след гласуването министърът на околната среда трябва да издаде решение по ОВОС, а след публикуването тече срок, в който то може да се обжалва. Екооценката е съгласувана и със съседна Румъния, както и с организации в Австрия, откъдето е имало заявен интерес за участие в обсъжданията.
Източник: Сега (20.01.2015)
 
Удължават живота на АЕЦ "Козлодуй" по план Удължаването на експлоатацията на 5-и и 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй" върви по план. Това съобщи председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Лъчезар Костов. До ноември 2014 г. са получени необходими документи, на чиято база вече е одобрена програмата за удължаване на сроковете на експлоатация на двата реактора, посочи Костов. Допълнително международната компания "Уорли Парсънс", с която има сключен договор за 150 хил. лв., ще оценява до април дали одобрените мерки са достатъчни. Ако "Уорли Парсънс" препоръча допълнителни мерки, те ще бъдат включени за изпълнение, посочи Костов. Независимо от това АЕЦ "Козлодуй" може веднага да започне изпълнението на програмата, одобрена от АЯР, каза шефът на държавния регулатор. През 2014 г. АЕЦ "Козлодуй" е докладвала само за 2 експлоатационни събития от нулево ниво по 7-степенната скала - по едно на блок, което е рекорд, обясни още шефът на АЯР Лъчезар Костов.
Източник: Стандарт (22.01.2015)
 
V блок на АЕЦ "Козлодуй" може да работи още 10 години Удължаването на експлоатацията на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ върви по план, съобщи по време на пресконференция председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Лъчезар Костов, цитиран от сайта „Инвестор“. До ноември 2014 г. са получени всички необходими документи и на базата на тях е одобрена програмата за удължаване на сроковете на експлоатация на двата блока. Допълнително външна фирма - "Уорли Парсънс", оценява дали препоръчаните мерки са достатъчни. Договорът с "Уорли Парсънс" е на стойност около 150 хил. лв. До април се очаква компанията да даде своята оценка на програмата. Ако има допълнителни мерки, те могат да бъдат включени в плановете. АЕЦ „Козлодуй“ в момента може спокойно да започне изпълнението на плана, одобрен от АЯР, допълни Костов. От Агенцията са категорични, че на базата на първите данни от оценката на петия реактор на централата може да бъде дадено разрешение за удължаване на лиценза за експлоатация с още 10 години. Допълнително собственикът (АЕЦ "Козлодуй") ще може да кандидатства за удължаване на този срок на базата на изпълнената сега програма. Срокът за експлоатация на пети блок е до ноември 2017 година, а за шести - до 2019 година. Ресурсът на шести блок обаче е до 2021 година.
Източник: Преса (22.01.2015)
 
Ударна продажба на части от осем сочни и апетитни държавни компании чрез борсата - това предлагат работодателски организации, пенсионните дружества и представители на инвестиционната общност. В писмо до премиера Бойко Борисов и до ресорни министри те съветват правителството как да намали бюджетния дефицит в хазната, като привлече бързо (до шест месеца) свеж паричен ресурс. По принцип сделките чрез борсата се смятат за прозрачни, а оценките - справедливи. Идеята на бизнеса е на тезгяха да бъдат изкарани миноритарни пакети (20-25%) от държавни компании, които биха привлекли силен инвеститорски интерес. Изброени са осем конкретни дружества, като акцентът е в енергетиката: Български енергиен холдинг (БЕХ), АЕЦ „Козлодуй“, „Булгартрансгаз“, Електроенергиен системен оператор (ЕСО), ТЕЦ „Марица-изток 2“. Към тях се добавят за цвят една финансова институция (Българска банка за развитие), едно летище (София) и 100 000 кв. м луксозни имоти, обединени под шапката на Агенция за дипломатически имоти в страната (АДИС). Авторите на идеята изтъкват следния мотив: от една страна, държавата има нужда от финансов ресурс. Заложеният в бюджет 2015 дефицит е 3% от брутния вътрешен продукт, или близо 2,4 млрд. лв. Изчисления на „Преса“ (виж горе) показват, че от продажбата на тези пакети може да се вземат около 2,5 млрд. лв. при интерес на борсата. От друга страна, в момента има много свободни пари в банките, пенсионните фондове, застрахователните компании и договорните фондове. И не на последно място - евентуалната продажба би привлякла и чуждестранни инвеститори в страната. Дава се пример с Румъния, която е събрала близо 2 млрд. долара от продажба на миноритарни пакети в енергийни компании след 2010 г. Не е тайна, че за повечето дружества от години се говори за приватизация (пълна или частична), но винаги неочаквани пречки осуетяват процедурите. Най-много пари биха се взели от сектор „Енергетика“, към чиито компании интерес има от наши и от чужди инвеститори. Перлата е Българският енергиен холдинг, чийто 25-процентен дял се оценява грубо на 838 млн. лв. Това е нетната стойност на активите, която се получава, като те се намалят със задълженията (пасивите) на холдинга. „Преса“ не претендира, че този метод е най-точният измерител. Разбира се, пазарът ще покаже на колко се оценява мастодонтът БЕХ. Дипломатическите имоти аха да бъдат продадени още при кабинета на Симеон Сакскобург­готски. „Миролио“ предложи 96 млн. лв. през 2003 г., но заради пропуски в документацията офертата бе отхвърлена. АДИС притежава близо 100 000 кв. м имоти, от които половината са жилища. Процедурата за концесия на летище София беше спряна заради проблеми с отчуждаване на земите. Кабинетът Борисов обаче я поднови и в момента се извършват предконцесионни анализи, съобщиха за „Преса“ от Министерството на транспорт
Източник: Преса (29.01.2015)
 
Министерството на околната среда и водите одобри екооценката на инвестиционното предложение за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Козлодуй”. Това станало във вторник, след като седмица по-рано Висшият експертен екологичен съвет също даде зелена светлина на ОВОС-а на 7-и блок. От петте варианта за площадка е избрана площадка 2, която е разположена на изток от блокове 1 и 2 на АЕЦ “Козлодуй”, в посока село Хърлец, южно от изградените топъл и студен канал. Площта му е около 55 хектара, допълва publics.bg. Процедурата по ОВОС стартира през юни 2012 г., припомнят от проектната компания „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности”.
Източник: Монитор (29.01.2015)
 
Най-рано след 2025 г. може да се очаква да заработи 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй”, сочи най-оптимистичната прогноза за това кога планираният за изграждане реактор може да влезе в редовна експлоатация. Това е посочено в новия 10-годишен план за развитие на преносната мрежа, който Електроенергийният системен оператор (ЕСО) предложи за обществено обсъждане. От оператора уточняват, че при прогнозата си са взели предвид дългите съгласувателни процедури по проекта, които тепърва предстоят. И посочват, че очакванията им се подкрепят от тези на Европейската комисия, според която допълнителна ядрена мощност в България се предвижда едва след 2035 г. Затова в плана на преносния оператор, който е от 2015 г. до 2024 г. не е предвиден вариант за развитие на мрежата, който включва 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй”. АЕЦ „Белене” също е извън плановете за развитие на преносната мрежа, тъй като проектът е спрян, посочват още от ЕСО. Въпреки това от 10-годишния план на ЕСО става ясно, че до края на 2024 г. България може да се окаже с 2212 мегавата нови мощности. От тях 1489 мегавата са предвидени за ВЕИ централи. Останалите 622 мегавата са конвенционални централи. Сред тях са проекти за увеличаване на мощността на 5-и и 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй” с 200 мегавата, изграждането на първата газо-парова централа у нас в Хасково (256 мегавата) и реализирането на проекта за хидроенергийната каскада „Горна Арда”.
Източник: Монитор (06.02.2015)
 
7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ ще заработи най-рано след 2025 г. 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ може да заработи най-рано след 2025 г. Това става ясно от новия 10-годишен план за развитие на преносната мрежа относно най-оптимистичната прогноза за това кога планираният за изграждане реактор може да влезе в редовна експлоатация. Планът, обхващащ периода 2015 – 2024 г., е предложен от Електроенергийния системен оператор (ЕСО) предложи за обществено обсъждане. От ЕСО уточняват, че при прогнозата си са взели предвид дългите съгласувателни процедури по проекта, които тепърва предстоят. Очакванията им се подкрепят от тези на Европейската комисия, според която допълнителна ядрена мощност в България се предвижда едва след 2035 г. Затова в плана на преносния оператор не е предвиден вариант за развитие на мрежата, който включва 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй”. Извън плановете за развитие на преносната мрежа остава и АЕЦ „Белене“, посочват още от ЕСО. Въпреки това от 10-годишния план на оператора става ясно, че до края на 2024 г. България може да се окаже с 2212 мегавата нови мощности. От тях 1489 мегавата са предвидени за ВЕИ централи. Останалите 622 мегавата са конвенционални централ. Сред тях са проекти за увеличаване на мощността на 5-и и 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй” с 200 мегавата, изграждането на първата газо-парова централа у нас в Хасково (256 мегавата) и реализирането на проекта за хидроенергийната каскада „Горна Арда”.
Източник: econ.bg (09.02.2015)
 
"Уестингхаус" съветват да вземем нов заем за 7-ми блок на "Козлодуй" „Уестингхаус" съветва да вземем нов заем за строежа на 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй" заради рекордно ниските лихви. Това стана ясно от думите на вицепрезидента на компанията Майкъл Кърст, цитиран от Дарик. Той заяви, че 5.3 милиарда долара ще струват разходите на компанията по новия ядрен блок на централата. По думите му основният фактор при строеж на всяко съоръжение е лихвата, а нивата са рекордно ниски и затова сега е моментът да се инвестира в подобен проект. Според Кърст токът ще бъде много по-скъп, ако не бъде построен още един блок на електроцентралата. "Проектната цена на „Уестингаус" ще бъде около 5.3 милиарда долара, всяка друга цена над тази ще бъде сума, която собственикът - АЕЦ Козлодуй ще трябва да понесе отвъд съоръжението, както и сумите за финансиране на разходите". В тази цена обаче не са включен и разходите за гориво и за извеждането на блока от експлоатиция след 60 години, колкото се очаква да бъде животът му, както и харчовете по разглобяването. "Всички останали разходи са на собственика, тоест българската държава", коментира пред журналисти след презентацията Кърст. Изчисленията при ръст на икономиката на България под 2% показват, че цената на блока ще е поне 7,7 млрд. долара, беше показано в презентацията. Според Кърст в момента нивата на лихвите са много ниски и затова сега е моментът да се реализира подобен проект, съобщава Инвестор.бг. Ако строителството започне по план, централата ще може да заработи през 2025 година. Кърст обаче посочи, че инвестиционно решение за проекта може да бъде взето най-рано след 3 години, защото процесът е още в началото. "Искаме от правителството гаранции и да прояви решителност да започне този проект", заяви Кърст и допълни, че още не са започнали никакви разговори за финансиране и дали ще има държавни гаранции за теглените заеми за строителството на блока. Работи се да се намери най-добрата финансова схема, стана ясно още от думите на експерта. По данни на компанията 75 долара на мегаватчас ще струва произведеният ток от новия реактор на АЕЦ-а. Майкъл Кърст заяви, че ако се постигнат всички споразумения и започне подписване на договори с българските подизпълнители през 2025 година 7-ми блок може да стартира. По думите на Кърст токът ще бъде много по-скъп, ако България не построи още един блок на електроцентралата. С правителството постоянно се говори по условията на сегашния акционерен договор, който беше подписан по време на правителството на Орешарски, каза още той.
Източник: Преса (04.03.2015)
 
НЕК дава най- много средства за купуване на "зелена енергия" Националната електрическа компания отделя най-много средства за изкупуване на т.нар. "зелена енергия", а най-малко за тока, произвеждан от АЕЦ "Козлодуй". Това съобщи изпълнителният директор на НЕК Петър Илиев, който беше изслушан от временната парламентарна комисия за установяване на състоянието в енергетиката. 3 % от разходите са за най-евтината електроенергия, произвеждана от атомната централа, а за т.нар. "зелени централи" процентът е 26. Дефицитът в НЕК нараства допълнително, заради задължението на компанията да изкупува цялата електроенергия, произведена от определени централи, дори в случаите, когато те надвишават квотите определени от енергийния регулатор. Петър Илиев нарече тези квоти "измислени" и обясни, че в определени случаи свръхпроизводството е 74% и то трябва да бъде изкупено на преференциални цени. Кошарата е разградена изцяло, обобщи ситуацията в НЕК председателят на Парламентарната анкетна комисия Валери Симеонов. Очакванията са ситуацията да се подобри, благодарение на приетите от парламента промени в Закона за енергетиката. Според тях, НЕК ще изкупува енергия от заводските централи и от топлофикациите само, ако тя е високоефективна и само в рамките на определените от регулатора квоти. Още месец март някои от централите ще си надвишат квотите, обясни шефът на НЕК Петър Илиев. Той определи като "неморално" евентуално ново поскъпване на тока. Цената на свободния пазар е 70 лева, а защитените потребители , милите, плащат по 125 лева , да, защото са защитени. Като специалист не мога на мен да си го обясня, каза Петър Илиев.
Източник: БНР (12.03.2015)
 
Дилян Петров: Не очакваме съществени проблеми с процедурата по ОВОС за хранилището за радиоактивни отпадъци В последният вариант на доклада, одобрен от МОСВ и вече пуснат за процедура за обществено обсъждане, са отразени всички препоръки, дадени от Националния център по радиобиология и тези на съда – да се разгледа в повече общини в 30 –километровата зона Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ изпълнителният директор Дилян Петров на държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“, което трябва да изгради национално хранилище за ниско и средно радиоактивни отпадъци на територията на АЕЦ „Козлодуй“: Не очакваме да има съществени проблеми с процедурата по ОВОС, защото сме опитали да покрием становищата на всички заинтересовани страни. Има обявена преселекция за избор на изпълнител и за надзор на строителството. Този процес трябва да започне, защото иначе има опасност да загубим средства, които се дават от Европейска банка. – 80 млн. евро. Хранилището е абсолютно безопасно за обществото и e проектирано от най-добрите водещи компании в сферата, каза Петров. Техническият проект е напълно одобрен. Технологията е съобразена с водещите постижения в ЕС. Подобни има във Франция и Испания. Това не са отпадъци от реакторите, а т работно облекло, инструменти, съпровождащи флуиди от процеса на производство на електроенергия – отпадъци, до които човек може да се допира и да стои известно време, преди да получи минималната доза радиация, разрешена от регулатора. В момента такива отпадъци се съхраняват в специализирани контейнери във временен склад. Контейнерите ще бъдат циментирани, а отпадъците – пренесени в новия център. Самото фактическо изграждане ще трае 2.5 години. Още 2 са необходими за вкарване на съоръжението в експоатация.
Източник: БНР (12.03.2015)
 
Режат на скрап малките блокове на „Козлодуй“ Съоръженията на първи и втори блок на АЕЦ „Козлодуй“ се режат за скрап. Експлоатационният срок на оборудването на първите два блока е изтекъл през 2010 г., а на трети и четвърти ще приключи през 2020 г. Дори да получим съгласието на ЕС днес, издаването на всички разрешителни за рестартиране ще отнеме поне три години. На практика не остава време за експлоатация. Машинната зала на малките блокове на АЕЦ „Козлодуй“ (от първи до четвърти) обаче може да се използва като склад за получаване и съхранение на оборудването за нова ядрена мощност. Това съобщи вчера в отговор за „Преса“ изпълнителният директор на Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“ (ДП РАО) Дилян Петров. Първите четири 440-мегаватови блока на централата бяха затворени предсрочно на две двойки през 2002 и 2006 г. под натиска на ЕС въпреки изпълнените програми за модернизация. Докато работеха, те произвеждаха най-евтиния ток в Европа. Себестойността му беше под един американски цент за киловатчас. ДП РАО отчете вчера успешно изпълнение на програмата за 2014 г. за демонтаж в машинната зала на спрените блокове в АЕЦ. В края на миналия месец за първи път екипите за демонтаж са влезли в контролната зона - реакторния цех на първи и втори блок. Ядреното гориво от двата реактора вече е извадено. Под наблюдението на Международната агенция за атомна енергия са скъсани пломби на реактора на втори блок и е свален неговият „калпак“. Специалисти в защитно облекло изваждаха вчера от корпуса на реактора 36-те високорадиоактивни екран-касети. Те не съдържат ядрено гориво.
Източник: Преса (13.03.2015)
 
Продаваме оборудване от АЕЦ за 40 млн. лв. Около 40 млн. лв. са приходите, които очаква ДП "Радиоактивни отпадъци" (ДП РАО) от продажбата на оборудване и материали от демонтажа на четирите спрени от експлоатация малки реактора на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщи изпълнителният директор на ДП РАО Дилян Петров. Става въпрос само за снети от регулаторния контрол на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) материали, уточни Петров. За целта, след като е разглобено или нарязано, оборудването минава през специализираното Съоръжение за освобождаване на материали от регулаторен контрол FRM02, което представлява специализиран комплекс от радиометър за регистрация на гама-лъчението на материалите, автоматична система за подаването им в специални палети или варели и електроника, която анализира получените резултати. След като бъдат освободени от контрола на АЯР, една част от материалите отиват за претопяване, а друга се продава на търгове за ползване от атомни и термични централи, каза Дилян Петров. През 2014 г. Специализираното поделение "Извеждане от експлоатация 1-4 блок" на ДП РАО, е демонтирало над 7 хил. тона оборудване основно от 1 и 2 блок. Само преди няколко дни под строгия контрол на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и на АЯР започна свалянето на "калпака" на 2-ри реактор. В ход е и програмата за преместване на 36-те касети-екрани от корпуса на 2-ри блок, които са най-големите излъчватели от досега демонтираното оборудване. До края на годината трябва да бъдат демонтирани 200 тона оборудване от Контролираната зона на реакторите, което ще се съхранява на временни площадки, обясни Петров. Вече започна и изграждането на Цеха за раздробяване и дезактивация, което се финансира от Международния фонд "Козлодуй". Цехът трябва да бъде завършен до края на март 2017 г., обясни изпълнителният директор на ДП РАО Дилян Петров.
Източник: Стандарт (13.03.2015)
 
Ръководството на Първа атомна преговаря в Москва за удължаване на срока на 5-и и 6-и блок Ново усъвършенствано свежо ядрено гориво прие делегация на АЕЦ "Козлодуй" директно от неговия производител - Новосибирския завод за химически концентрати (НЗХК) в Русия. Целта на нашето посещение беше приемането на свежо ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй", заяви от Новосибирск Иван Стоянов, главен експерт по ядрено-горивния цикъл в Първа атомна. Идвам в завода за седми път и винаги съм много щастлив да работя с колегите от НЗХК, тъй като това е взаимноизгодно сътрудничество, заяви Стоянов. Топлоотдаващите елементи, които сега приехме, са леко усъвършенствани специално по наша поръчка, каза Иван Стоянов. АЕЦ "Козлодуй" има програма за приемане на свежото ядрено гориво в съответствие с подробен план за качеството, обясни Стоянов. Ние наблюдаваме целия цикъл на производство на горивото, допълни той. "Особено внимание отделяме на заварките и на контрола като цяло. За нас е важно продукцията на Новосибирския завод за химически концентрати винаги да е на такова високо ниво, на каквото е била и досега", заяви Стоянов. В близко време модернизираното гориво на НЗХК ще бъде доставено в АЕЦ "Козлодуй".Новосибирския завод за химически концентрати е един от големите световни производители на ядрено гориво. Заводът е част от компанията ТВЕЛ, която зарежда с гориво 78 ядрени реактора в 15 държави плюс руския ядрен флот. Само Новосибирският завод за химически концентрати зарежда със свежо гориво 6% от инсталираните ядрени мощности в целия свят.
Източник: Стандарт (16.03.2015)
 
Блоковете на АЕЦ „Козлодуй“ отиват за скрап Започна рязането на малките ядрени блокове на АЕЦ „Козлодуй“, които отиват за скрап. След като бяха спрени преждевременно, сега започна и демонтирането на блоковете, което е поверено в ръцете на държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“, съобщи бТВ. По правило животът на един ядрен блок, дори и затворен, продължава, докато той окончателно не бъде погребан, обясняват специалистите. До момента са свалени 12 000 тона оборудване и остават още 55 000, които ще бъдат погребани в изграждащото се в съседство хранилище за радиоактивни отпадъци. При демонтажа всеки детайл се сканира за радиация, а в контролираната зона на реакторите работата тепърва започва и тъй като там са източниците на най-високо лъчение, демонтажът ще става дистанционно, категорични са запознати. По думите им не всичко обаче е за боклука. 25-тонен блок от стоманобетон може да помага при бедствия, а изпразнената машинна зала пък би могла да приюти съоръжения на нови мощности в АЕЦ, надяват се в централата. Целият демонтаж на малките блокове ще струва малко над 1 млрд. евро.
Източник: Новинар (24.03.2015)
 
Теменужка Петкова: Работим за удължаването на живота на 5 и 6 блок на АЕЦ Козлодуй Работим за удължаването на живота на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй". В настоящия момент около 33% от електроенергията се произвежда от атомната централа. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова. По думите й, ядрената енергетика е залегнала като основен приоритет в правителствената програма. "В нея като основен приоритет е посочено нашата воля да запазим и да развием ядрения потенциал на България. Нашите усилия в тази посока са насочени към удължаването на живота на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй". Там сме концентрирали голяма част от своите усилия. Има разработена програма, свързана с удължаването на живота на тези два реактора. Тази програма има ясни дейности, които трябва да бъдат извършени, етапи, през които трябва да преминем. Съответно срокове, които трябва да спазим, за да сме подготвени за удължаването на живота на 5 и 6 блок, чиито лицензи за работа изтичат съответно през 2017 и 2019 г.", каза министър Петкова. Тя обясни, че този процес към момента тече нормално. "Надявам се и съм уверена, че ние ще успеем да спазим тези срокове, така че удължим живота на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй", добави министър Петкова. Миналата година България подписа договор с френско-руски консорциум за удължаването на живота на двата хилядника на АЕЦ "Козлодуй", които изтича през 2017 и 2019 г. съответно. След модернизацията им те ще продължат да произвеждат евтин и екологично чист ток в продължение на повече от 10 години. По предварителни оценки стойността на модернизацията им е между 300-400 милиона евро за двата, което е доста изгодно, защото за тази сума не можем да построим нова ядрена мощност.
Източник: Преса (27.03.2015)
 
Кабинетът иска „Уестингхаус“ да участва с 49% в седми блок на „Козлодуй“ Основното, което българското правителство иска, за да бъде реализиран проектът за седми блок на АЕЦ „Козлодуй“, е „Уестингхаус“ да се яви като стратегически инвеститор, който да участва със свеж финансов ресурс в проекта и да не излиза от него възможно най-дълго. Това съобщи пред журналисти министърът на енергетиката Теменужка Петкова, след като откри Международна конференция в София, посветена на ядрената енергетика. „Основно искане на България е да не се изискват държавни гаранции и осигуряването на финансиране да не бъде за сметка на дълга и дефицита на страната ни“, отбеляза Петкова. „В „Уестингхаус“ са запознати с нашите искания, надявам се съвсем скоро да имаме техния отговор“, добави тя. Министър Петкова припомни, че в последните дни на предишното правителство бе взето решение да бъде подписано акционерно споразумение за изграждане на седми блок на АЕЦ „Козлодуй“, но споразумението е под условие и трябва да бъде потвърдено от сегашното правителство. „Крайният срок за това е 31 март, дотогава продължаваме да водим разговори с „Уестингхаус“, каза Петкова. „Помолили сме нашите партньори от „Уестингхаус“ тяхното участие в проекта да бъде с 49% дял със съответстващото на това финансиране“, посочи министърът на енергетиката. На въпрос откъде страната ни ще намери пари, за да финансира своя дял от 51%, Петкова каза, че трябва да изчакаме и да видим как ще се развият преговорите с „Уестингхаус“. „Основен приоритет на правителството в областта на ядрената енергетика е удължаването на живота на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ и този процес върви по график“, подчерта Петкова. Валентин Николов, заместник-председател на комисията по енергетика в Народното събрание, каза на форума, че според ядрената стратегия до 2020 г., приета през 2010 г., България е трябвало да изгради 2000 мегавата нови ядрени мощности. „Вече е ясно, че това няма как да се случи до 2020 г. поради финансови и икономически причини, посочи Николов. Според него обаче съществуват варианти, по които седми блок на АЕЦ „Козлодуй“ би могъл да бъде изграден. „Заради кризата цените на електроенергията се върнаха на нива 70 лв. на мегаватчас, която не е привлекателна за ядрени проекти“, коментира Николов. По думите му обаче, ако се удължи животът на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ и запазят ниските си цени на произведената енергия, би могло техните цени да се миксират с цената на енергията от седми блок и така тя да бъде конкурентна на пазара.
Източник: Vesti.bg (27.03.2015)
 
Брюксел ни похвали за демонтажа в АЕЦ "Козлодуй". Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" впечатли представителите на Европейската комисия и Европейската банка за възстановяване и развитие с напредъка на дейностите по проекта за извеждане от експлоатация на спрените блокове в централата. На площадката при блок 1 се състоя планирано заседание на Мониторинговия комитет на Международен фонд "Козлодуй" по повод реализацията на дейностите, свързани с извеждането от експлоатация на спрените ядрени мощности на атомната централа. Участие в прегледа на проектите в "Козлодуй" взеха Саймън Мърфи и Жан-Филип Гьосе – представители на Европейската комисия, и Валентин Шайдер – представител на ЕБВР. "Впечатлен съм от всички, с които се срещнахме – хората, които работят по програмата за извеждане. Оценявам колко всеки от тях е силно ангажиран в своята работа и се стреми проектите да вървят напред, да се решават професионалните предизвикателства в хода на реализацията им", изтъкна Жан-Филип Гьосе след техническия обход.
Източник: Новинар (30.03.2015)
 
Американската компания "Уестингхаус" не е съгласна да придобие 49 на сто от капитала на бъдещия VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй" и да осигури съответстващото на този дял финансиране за построяването на новата ядрена мощност по нейна технология, каквото условие бе поставено от Министерството на енергетиката. Това съобщи Mediapool. Агенцията се позова на свои източници от енергийното ведомство. Не е постигнато споразумение и за предоговаряне на дългосрочното изкупуване на електроенергията от двете ТЕЦ "Ей и Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица Изток 3". На 31 март изтича споразумението между американската "Уестингхаус" и българското правителство за построяването на новата ядрена мощност у нас по технологията АР-1000, която ще струва 7.7 млрд. долара според базовата цена. С обяснението, че България няма необходимите средства, пред "Уеснигхаус" бе поставено условието да стане инвеститор в проекта. Миналата седмица енергийният министър Теменужка Петкова съобщи, че официално е поискано американската компания да поеме 49 на сто от капитала на дружеството на VІІ блок и да осигури финансирането, както и да не се оттегля от проекта "възможно най-дълго". Още тогава източници, запознати с преговорите, се съмняваха, че "Уестингхаус" ще приеме подобна сделка, тъй като корпоративната й политика не е да инвестира в ядрени проекти, а да продава технологии и да изпълнява строежа им.
Източник: Сега (01.04.2015)
 
Проектът за 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй” с участието „Уестингхаус” е прекратен, съобщи бТВ, позовавайки се на източници от правителството. Причината е, че американската компания не е потвърдила финансово участие в проекта, каквото условие поставя българската страна. Преди седмица министърът на енергетиката Теменужка Петкова обяви, че за да бъде реализиран проектът, българското правителство иска от „Уестингхаус” да се яви като стратегически инвеститор, който да участва със свеж финансов ресурс в проекта и да не излиза от него възможно най-дълго. Според запознати с преговорите, компанията е искала да участва с проект и технология, а българската страна е трябвало да поеме разходите. Според последните изчисления, изграждането на 7-ми блок би струвало над 7 млрд. долара.
Източник: Преса (02.04.2015)
 
Проектът за седми блок на АЕЦ "Козлодуй" пропада Американската компания Westinghouse няма да участва като стратегически инвеститор в проекта за седми блок на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщиха няколко правителствени източника. До редакционното приключване на броя от Министерството на енергетиката не обявиха официално новината. Крайният срок за подписването на споразумението беше 31 март. След отказа на Westinghouse изграждането на новата ядрена мощност изглежда непостижимо. Двете страни все пак са постигнали съгласие да си сътрудничат за подобряване на съществуващите българските ядрени мощности. Условието на българското правителство е било Westinghouse да участва като стратегически инвеститор, а не само като доставчик на оборудване.
Източник: Капитал (02.04.2015)
 
Въпреки изтеклия срок на акционерното споразумение за 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй", ще продължат да се водят дискусии за нова структура и времеви период. Това обявиха вчера от американската компания в съобщение до медиите - ден след като премиерът Бойко Борисов обяви, че България няма пари за нов реактор. "Това решение бе взето съвместно от всички страни и отразява сегашните условия в България за подкрепа на инфраструктурен проект от такъв мащаб", заявява шефът на "Уестингхаус" Дани Родерик. По думите му, макар да има единодушие, че в дългосрочен план този проект е атрактивен, страните са на мнение, че ще трябва да се разгледат различни модели за внедряването на технологията AP1000 за в бъдеще. "Уестингхаус" е доволна от работата с АЕЦ "Козлодуй" и в близкото бъдеще ще се фокусира върху незабавни подобрения на ядрените мощности в страната чрез най-модерната технология, се посочва още в съобщението на компанията. "Продължаваме да предоставяме и предлагаме съдействието си и своята международна технология на целия спектър дейности на АЕЦ "Козлодуй" - от гориво и услуги до извеждане от експлоатация и управление на отпадъците", казва още Дани Родерик. От компанията посочват, че осем реактора с технология AP1000 вече се изграждат в света - по два на всяка от площадките Vogtle и V.C. Summer в САЩ, както и по два на площадките на АЕЦ Sanmen и AEЦ Haijang в Китай. Акционерни споразумения имало и за изграждането на ядрени мощности със същата технология на площадката "Мурсайд" в Обединеното кралство. В сряда премиерът Борисов обяви от парламентарната трибуна, че България няма финансови възможности да строи 7-и блок на АЕЦ. Но е готова да работи с "Уестингхаус" като инвеститор. "Какво ще стане, ако трябва да се изтеглят нови 10 милиарда евро дълг", попита риторично Борисов. Нов заем обаче така или иначе ще трябва, тъй като това е начинът да се спаси закъсалата НЕК, обяви неотдавна енергийният министър Теменужка Петкова.
Източник: Сега (03.04.2015)
 
"Уестингхаус" не се отказва от VII блок Американската компания "Уестингхаус електрик къмпани" не се отказва от идеята за изграждане на VII блок по технологията АР 1000 в АЕЦ "Козлодуй". Това стана ясно след среща в енергийното министерство. Въпреки изтеклия на 31 март срок на споразумението за VII блок, подписано от кабинета "Орешарски", преговорите ще продължат до постигането на съгласие за нова структура на проекта. Решението бе взето единодушно от двете страни и отразява сегашните условия в България за подкрепа на проект от такъв мащаб. Това заяви Дани Родерик, шеф на "Уестингхаус". Макар и страните да се съгласиха, че проектът е атрактивен, ще трябва да се разгледат различни модели за внедряването на технологията AP1000 в България, допълни той. Премиерът Бойко Борисов заяви в сряда, че България е готова да продължи проекта при условие, че "Уестингхаус" влезе с 49% в проекта и инвестира средства.
Източник: Стандарт (03.04.2015)
 
"Уестингхаус" не се отказва от 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" Въпреки изтеклия срок на акционерното споразумение за 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй", ще продължат да се водят дискусии за нова структура и времеви период. Това обявиха вчера от американската компания в съобщение до медиите - ден след като премиерът Бойко Борисов обяви, че България няма пари за нов реактор. "Това решение бе взето съвместно от всички страни и отразява сегашните условия в България за подкрепа на инфраструктурен проект от такъв мащаб", заявява шефът на "Уестингхаус" Дани Родерик. По думите му, макар да има единодушие, че в дългосрочен план този проект е атрактивен, страните са на мнение, че ще трябва да се разгледат различни модели за внедряването на технологията AP1000 за в бъдеще. "Уестингхаус" е доволна от работата с АЕЦ "Козлодуй" и в близкото бъдеще ще се фокусира върху незабавни подобрения на ядрените мощности в страната чрез най-модерната технология, се посочва още в съобщението на компанията.
Източник: Сега (03.04.2015)
 
Енергоремонт Холдинг е сключил договор с АЕЦ Козлодуй ЕАД на стойност 9.578 млн. лв. без ДДС (11.49 млн. лв. с ДДС) Контрактът включва ремонтни и електромонтажни дейности по основно и спомагателно оборудване и системи на ядрени енергийни блокове 5 и 6 по време и/или свързани с плановите годишни ремонти през 2015 г. Това е пореден голям договор за компанията от началото на 2015 г. Енергоремонт Холдинг е и кандидатът, предложил най-ниска цена за възстановяване, ремонт и модернизация на тягови подстанции Бургас, Карнобат и Ямбол по железопътната линия Пловдив-Бургас – 15.78 млн. Лв
Източник: profit.bg (08.04.2015)
 
Спират 5-и блок на "АЕЦ Козлодуй" до 20 май Пети блок на "АЕЦ Козлодуй" ще бъде спрян от петък вечерта на 10 април до 20 май за планов годишен ремонт. През това време ще бъде извършена и подготовка за удължаване на експлоатацията му. Това каза изпълнителният директор на Централата Димитър Ангелов пред БНР. "Ще бъде направен анализ на състоянието на съоръженията, на подземно оборудване, механичната част и така нататък. Ще го направят изследователски институти и от Русия, и от България. Този годишен ремонт е изключително напрегнат и натоварен. Допълнително, има, естествено, и смяна на оборудване, смяна на елементи на оборудването. Направили сме организация и се надяваме всичко да се изпълни и качествено, и в планираните срокове, каза Ангелов. Според него страната ни има достатъчно резервни мощности, за да се компенсира спирането на 5-и блок. По време на великденските празници потреблението на ток пада с 10-15 на сто в сравнение с работните дни, каза директорът на Централното диспечерско управление към Електроенергийния системен оператор Пламен Герджиков. "Когато се утвърждава ремонтната програма винаги се следи да не се получи дефицит на мощностите в системата. Опитът показва, че по време на празници товарите падат, потреблението е много по-ниско и това е една от причините през този период да бъде спрян за ремонти и презарядка 5-и реактор в "АЕЦ Козлодуй".", заяви Герджиков. Варенето на яйцата и приготвянето на козунаци, курабии и печено агнешко ще натовари енергийната система само за няколко часа, а потреблението на ток ще остане по-малко, обясни още той. Очакват се 2-3 пикови часа да има и те могат да бъдат покрити. Очакваните пътувания на български граждани за почивните дни в съседните страни също ще намали потреблението в нашата страна. Веднага след празниците потреблението отново ще се увеличи с близо 15%.
Източник: Преса (14.04.2015)
 
АЕЦ „Козлодуй” с нов договор за застраховка АЕЦ „Козлодуй” ще може да сключи нов едногодишен договор за застраховка „Обща гражданска отговорност”, след като правителството одобри вчера проекта му. Застраховката покрива отговорността на централата към трети лица за ядрена вреда и се сключва ежегодно от 2002 г. „АЕЦ Козлодуй” ЕАД е определен за експлоатиращ ядрената инсталация – енергийните ядрени реактори и другите съоръжения, разположени на площадката на АЕЦ в Козлодуй, с изключение на съоръженията за управление на радиоактивни отпадъци, предоставени за стопанисване и управление на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци”. Застрахователният договор ще бъде сключен с Гражданско дружество „Български национален застрахователен пул”. Гражданската отговорност за ядрена вреда се решава от ратифицираната от България през 1994 г. Виенска конвенция за гражданска отговорност за ядрена вреда и в Закона за безопасно използване на ядрената енергия. Междувременно стана ясно, че правителството осигурява 100 млн. лв. за експортно застраховане през 2015 г. Брутният застрахователен капацитет за дейността на „Българската агенция за експортно застраховане” ЕАД по Закона за експортното застраховане за 2015 г. ще бъде в размер на 851,351 млн. лева.
Източник: Монитор (16.04.2015)
 
Токът от АЕЦ "Козлодуй" ще се продава онлайн АЕЦ "Козлодуй" има намерение да въведе онлайн платформа за продажба на електроенергията си, която се разработва "със собствени средства и ресурси". През януари това направи и ТЕЦ "Марица-изток 2", която първа започна да използва този механизъм за търгуване, докато Националната електрическа компания (НЕК) използва практиката за двустранно договаряне в края на миналата година. Така, изглежда, държавните енергийни дружества са започнали да се насочват към използването на все по-гъвкави механизми за продажба като онлайн търговия на електроенергия. Налаганите промени са продиктувани от все по-голямото либерализиране на пазара на електроенергия и необходимостта участниците да бъдат максимално адекватни на новите пазарни условия въпреки липсата борсов пазар. Промяната се вижда от обява на интернет страницата на атомната централа във връзка с облекчаване на процедурите за продажба на електроенергията и участието в тях. "В условията на динамично развиваща се пазарна среда, реално функциониращ балансиращ пазар, се поражда необходимостта да се търсят начини за подобряване на процедурите за продажба на електрическа енергия и участието в тях, чрез което да се осигури по-голяма гъвкавост, прозрачност и достъпност на всички търговски участници", се казва в съобщението. На практика това, което се променя, е, че търговците ще могат да изпращат електронни оферти и да се информират онлайн за текущо предлаганите продукти. От един месец АЕЦ "Козлодуй" изпраща по електронната поща покана за всеки отделен търг, но участниците трябва да отидат лично до централата, за да подадат документите си. С новата система класирането на кандидатите да купят електроенергия ще се извършва автоматично, обясниха от централата.
Източник: Капитал (20.04.2015)
 
Бомбастична сума във финансов отчет на Българския енергиен холдинг (БЕХ) за отпуснати 11 млрд. лв. заеми на дъщерни дружества хвърли в смут експерти в сектора. В структурата на БЕХ влизат фирмите от държавната енергетика - НЕК, „Електроенергиен системен оператор“, АЕЦ „Козлодуй“, „Мини Марица-изток“, ТЕЦ „Марица-изток 2“, „Булгаргаз“, „Булгартрансгаз“ и други. Според финансовия отчет, публикуван на сайта на Министерството на финансите, през 2013 г. БЕХ е отпуснал на дъщерни фирми близо 612 млн. лв., а година по-късно - 11,136 млрд. лв. Съответно активите на БЕХ са скочили тройно - от 4,338 млрд. лв. на 14,701 млрд. лв. За обяснение на това чудо „Преса“ се обърна към холдинга. „От вас научихме. Станала е техническа грешка“, отговори пресцентърът на БЕХ. В действителност отпуснатите заеми на дъщерни дружества през 2014 г. са общо 1,136 млрд. лв., стана ясно от поправените числа, които бяха публикувани по-късно вчера на сайта. Получатели са НЕК, „Мини Марица-изток“ и „Булгаргаз“.
Източник: Преса (08.05.2015)
 
Наближава краят на дългогодишната драма със спряното строителство на АЕЦ „Белене“. Арбитражният съд в Женева ще излезе на 31 август тази година с решение по търговския спор между НЕК и руския главен изпълнител на проекта „Атомстройекспорт“. Това стана ясно от годишния финансов отчет на българската държавна електрокомпания за 2014 г. Руската страна претендира да получи от НЕК компенсации на стойност „не по-малко от 1 млрд. евро“ - лихви, неустойки и косвени щети плюс всички разходи, такси и разноски, включително платените за арбитражните услуги. НЕК внесе насрещен иск за около 44 млн. евро за старото оборудване от предишния проект за АЕЦ „Белене“, което руската компания е трябвало да получи и да заплати. Първият реактор, доставен за централата в началото на 90-те години на миналия век, беше монтиран на четвърти блок на Калининската АЕЦ на 320 км от Москва и вече работи там. Досега НЕК е инвестирала 1,306 млрд. лв. в изграждането на новата АЕЦ „Белене“ с два блока по 1000 мегавата. Отделно са вложени 83 млн. лв. в имоти, машини и съоръжения, свързани с проекта. „Атомстройекспорт“ вече е произвела и фактурирала оборудване с дълъг цикъл на изработка за 202 млн. лв., но НЕК не го е платила с мотив, че то още не е доставено в България. Руската страна заведе делото за „Белене“ на 19 юли 2011 г. Първото изслушване по него беше в периода 15-26 септември м.г. В срок до 22 май тази година двете страни трябва да представят втори кръг изложения на претенциите си, а до 5 юни ще заявят и размера на направените досега разходи по делото. Представител на НЕК е адвокатската компания „Уайт енд Кейс“.
Източник: Преса (11.05.2015)
 
Внасяме евтин ток, спираме наши ТЕЦ Евтин ток от Унгария и Румъния удари продажбите на българските електроцентрали, съобщиха пред „Преса“ търговци от бранша. Пролетното затопляне намали потреблението в региона и рязко свали цените на съседните борси. Електроенергията там сега се предлага по 23 до 29 евро за мегаватчас на фона на последния търг, който АЕЦ „Козлодуй“ обяви при минимална цена от 35 евро/мвтч. „Истината е, че българската електроенергия стана скъпа и неконкурентна“, обясниха търговците. От началото на месеца браншът все по-често внася електроенергия от чужбина, за да захранва български предприятия, които купуват от свободния пазар. По този начин през последните дни петимата най-големи търговци осигуряваха на клиентите си общо поне 250 мегавата. В същото време местни тецове се принуждават да изключват блокове заради намалялата консумация. Част от производствените електроенергийни мощности са спрени заради ниското потребление на ток в страната и малкия износ, съобщи вчера изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Иван Йотов пред БНР. През деня натоварването на системата е между 3000 и 4000 мегавата, а износът е около 600 мегавата на час. За сравнение в края на април експортът ни достигаше 1600 мегавата на час. Сега се конкурираме дори с вецове от Албания, които изместват наши доставки за Сърбия. Електроенергията е стока, която не може да се складира. Производството винаги трябва да отговаря на потреблението. Затова „евентуално биха могли да се наложат ограничения на производствени мощности“, обясни Йотов. Централите в „Марица-изток“ вчера бяха натоварени едва около 50%. На 20 май трябва да приключи ремонтът на 1000-мегаватовия шести блок на АЕЦ „Козлодуй“. Заради ниското потребление обаче се очаква той да заработи също с намалена мощност - до 700 мегавата. Единственият изход е българските централи да възприемат пазарно поведение, смятат търговците. АЕЦ може да се конкурира със сегашните борсови цени в региона с цена около 27 евро/мвтч. При последния търг обаче тя била вдигната до 35 евро по настояване на компанията майка „Български енергиен холдинг“ (БЕХ) с мотив да се осигури пазар и за държавната ТЕЦ „Марица-изток 2“, която иска 36-37 евро/мвтч. В тези сложни условия единствено НЕК е получила разрешение от БЕХ да продава тока от големите водноелектрически централи на пазарни цени. Благодарение на това компанията понася по-леко спадналото търсене, като продава електроенергия на свободния пазар в рамките на 21-28 евро/мвтч. В „Марица-изток“ са подготвени „Няма изненада в рязкото намаляване на износа на електроенергия. Винаги сме знаели, че от края на април докъм средата на юни търсенето на пазара е ниско, а борсовите цени са изключително неизгодни за нас. Имаме дългосрочни договори и това е заложено в тях“, заяви за „Преса“ изпълнителният директор на държавната ТЕЦ „Марица-изток 2“ инж. Живко Динчев. В момента централата работи с половината от мощността си, като два от блоковете са в планов ремонт, а един е в студен резерв. Спадът в износа на енергия не е изненада и за миньорите, категоричен е изпълнителният директор на „Мини Марица-изток“ ЕАД-Раднево инж. Андон Андонов. Дневно от трите рудника се подават към трите топлоцентрали между 65 000 и 80 000 т въглища, част от добивните участъци са в ремонт. В петък на територията на комплекс „Марица-изток“ се поддържаше мощност от около 1650 мегавата което според специалистите е нормално за сезона. В ТЕЦ „Ей И Ес Марица-изток 1“ работят и двата блока с общо 462 мегавата от общо 600. В другата американска централа - „Контур Глобал Марица-изток 3“, са натоварени едва 200 мегавата от инсталираните 908 мегавата. Министерството на енергетиката: Спадът сега е нормален „Намаленото потребление на електроенергия е нормално за сезона. Няма опасност за електроенергийната система на страната“, коментираха вчера от Министерството на енергетиката пред „Преса“. Пониженият износ се обяснява с планови ремонти на електропреносната мрежа. Всяка година това се прави на междусистемната връзка с Гърция. В момента тече ремонт на междусистемния електропровод 400 киловолта „Пирин“ между Благоевград и Солун. Затова износът към Гърция през деня е нулев, а през нощта е силно ограничен. „Търговският обмен не е нарушен и не се налага въвеждането на компенсиращи мерки. Сигурността на електроенергийната система е гарантирана“, подчертаха от министерството.
Източник: Преса (18.05.2015)
 
342 млн. евро не достигат за малките атомни реактори 342,41 млн. евро са недостигащите средства за извеждането от експлоатация на четирите малки блока на АЕЦ "Козлодуй". След поет политически ангажимент към Европейската комисия четирите 440-мегаватови реактора бяха спрени преди изтичането на проектния им ресурс от по 30 горивни кампании за всеки от тях - съответно, 1-ви и 2-ри - на 31 декември 2002 г., а 3-и и 4-и - само ден преди присъединяването на България към ЕС на 1 януари 2007 г. Общата сума за безопасното извеждане от експлоатация на четирите блока е 1,107 млрд. евро. Това съобщи изпълнителният директор на Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" (ДП РАО) Дилян Петров. Сумата е прогнозна и е изчислена на базата на извеждането от експлоатация на ядрени реактори в други държави, най-вече в Германия, поясни Петров. 455,53 млн. евро ДП РАО получава от Международния фонд "Козлодуй" като компенсация от ЕС за предсрочното спиране на четирите блока. 141,33 млн. евро са акумулирани като отчисления от продажбата на ток от работата на четирите малки реактора във Фонд "Извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения", а 167,92 млн. евро е държавното съфинансиране. Основната причина за недостига на тези 342,41 млн. евро е предсрочното спиране на четирите реактора, коментира директорът на ДП РАО. Така пропуснатите за България ползи от "спестените" общо 30 горивни цикъла от проектния живот на четирите малки реактора (13 - на 1-ви и 2-ри и 17 - на 3-и и 4-и блок) са 513,39 млн. евро, изчисли Дилян Петров. Ако проектният срок на четирите блока беше удължен с по 5 години, което беше напълно реално поради инвестираните огромни средства в тяхната модернизация, пропуснатите ползи се изчисляват на 1,164 млрд. евро, коментира Петров. От тези изчисления се вижда, че тогава извеждането на 4-те блока нямаше да има нужда от европейски средства или от съфинансиране от хазната.
Източник: Стандарт (18.05.2015)
 
Пети блок на АЕЦ “Козлодуй” заработи след ремонт Завърши плановият годишен ремонт на пети блок на АЕЦ “Козлодуй”, съобщиха от ядрената централа. След извършена проверка от Агенцията за ядрено регулиране и получено одобрение от председателя на АЯР, в 10.22 часа вчера 1000-мегаватовият блок беше включен в паралел с електроенергийната система на страната. По време на годишния ремонт, който започна на 11 април, са били извършени необходимите ремонтни дейности, профилактика на оборудването и системите на блока. Реакторът е бил презареден със свежо ядрено гориво за следващата горивна кампания. Съвместен екип от консорциум “Росатом Сервис – Концерн Росенергоатом – ЕДФ” и специалисти на АЕЦ “Козлодуй” са извършили в пълен обем планираните дейности по обследване на конструкциите, системите и компонентите, с цел удължаване срока на експлоатация на пети енергоблок след 2017 година, допълниха от централата. Другият 1000-мегаватов шести енергоблок на АЕЦ “Козлодуй” работи с пълно натоварване в съответствие със съгласувания график с ЕСО. Към 14 часа вчера 5-и блок беше достигнал малко под 50% от проектната си мощност. Двата блока работеха общо на 1470 мегавата.
Източник: Монитор (19.05.2015)
 
Катар иска да инвестира в 7-ми блок на АЕЦ Козлодуй Катар проявява интерес за инвестиции и финансиране в 7-ми блок на АЕЦ Козлодуй. Това стана ясно от срещата на министър-председателя Бойко Борисов с Негово Превъзходителство баща-шейх на Катар Хамад бин Халифа Ал Тани. „България иска да изгради нова ядрена мощност в Козлодуй, на площадката на съществуващата атомна електроцентрала. Там имаме изградени мощности още през 70-те години на миналия век, което ни дава предимството да разполагаме с готова инфраструктура и подготвени ядрени енергетици. След предсрочното закриването на първите 4 енергоблока, което беше условие за членството ни в ЕС, България взе решение да изградим нов модерен реактор от най-ново поколение, за да задоволим енергийните нужди на страната и успоредно с това да покрием най-високите екологични критерии", подчерта Борисов, цитиран от правителствената информационна служба. България има подписано споразумение с американската компания Уестингхаус за доставка на реактор, но в момента страната ни търси стратегически инвеститор, обясни Борисов. От своя страна шейх Ал Тани изрази интерес за енергийната стратегия на България и поиска да предоставим на Катар подробна презентация с информация за параметрите на проекта.
Източник: Стандарт (19.05.2015)
 
"Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" държали над 25% от парите си в КТБ Общият размер на паричните средства в КТБ на Българския енергиен холдинг (БЕХ) и изборните дъщерни дружества възлиза на 132,839 млн. лева. Това каза в парламента министърът на енергетиката Теменужка Петкова. "По-конкретно за самия холдинг, общият размер на разплащателните сметки в КТБ възлиза на 44,073 млн. лева към момента на поставяне на банката под специален надзор. На 20 юни 2014 година АЕЦ "Козлодуй" е имал парични средства в КТБ в размер на над 4 млн. лева. Към 30 юни 2014 година изискването за нетна концентрация е спазена. НЕК е имал парични наличности в левове в КТБ в размер на над 14 млн. лева. Дружеството има сключен договор с банката след провеждане на процедура на Закона за обществената поръчка, обясни Петкова. Тя посочи, че изборът на банка е одобрен с решение на Съвета на директорите. Паричните средства на Електроенергийния системен оператор в банката са в размер на над 3 млн. лева. "КТБ е избрана за обслужваща банка по реда на обществените поръчки", уточни енергийният министър. Две държавни енергийния дружества обаче, са държали над 25% от парите си в КТБ, в нарушение на нормативните разпоредби, към момента, когато банката беше поставена под специален надзор - "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", каза министър Петкова. Тя ще възложи на Държавната финансова инспекция да провери как са проведени обществените поръчки в двете дружества, с които банката е била избрана за обслужваща.
Източник: Преса (27.05.2015)
 
5-ти и 6-ти блок на "Козлодуй" трябва да работят възможно най-дълго Темата с удължаването на живота на 5-ти и 6-ти блок в АЕЦ "Козлодуй" е много важна. Това са блокове, които работят само на печалба и имаме интерес да работят възможно най-дълго. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на заседание на Комисията по енергетика, предаде агенция "Фокус". "Трябва обаче да бъдат изпълнени определени условия. Трябва да бъде дадено разрешение от МОСВ дали да бъде извършен ОВОС. Становището им е, че не е налице такава необходимост. Води се едно дело обаче, свързано с ОВОС от зелени организации, които обжалват решението на МОСВ", обясни Петкова. По думите й, Министерство на енергетиката има възможност да укрепи правната защита на това дело. "На 18 март беше първото дело и тогава бяха подадени още три искания, които не са съгласни с решението на МОСВ. Съдът прецени, че тяхното искане е неоснователно, но те пък от своя страна обжалваха", добави Петкова. Тя посочи, че на второто дело съдът е спрял производството. Нашата идея за изграждане на газов хъб може да се случи. Но за да кандидатстваме за европейско финансиране, тези три български проекта трябва да бъдат оценени като проекти от общ интерес, коментира друга от актуалните енергийни теми министър Петкова, цитирана от БГНЕС. Петкова подчерта, че предстои втори етап на оценка на проектите за газопровода Варна – Оряхово, реконструкцията на Северния пръстен и рехабилитацията на мрежата за транзит на газ. Едва след края му България може да кандидатства за европейско финансиране. "Имаме увереността на европейските ни колеги, че това може да стане", каза още Петкова. По отношение на добива на природен газ от Черно море, Петкова каза че едно от първите решения на кабинета е било за стартирането на процедура за проучване на блоковете "Силистар" и "Терес". Официалната информация за това е публикувана на 18 април във вестника на ЕС. "Вече има и компании, закупили документация за участие в процедурата", обяви министърът на енергетиката и допълни, че крайната дата за даване на предложения от компаниите е 21 септември. Първите сондажи в блок "Хан Аспарух" пък ще започнат през януари 2016 г. Предположенията са, че в Черно море има големи залежи на газ. Очакваното количеството в блок "Нептун" е над 42 млрд. куб. м. Сондажи на турската територия на Черно море са започнали и от страна на компанията "Шел". Министърът на енергетиката каза още, че предоговорените условия с т. нар. "американски централи" трябва да бъдат одобрени до 30 юни. За да влязат в сила обаче, НЕК трябва да заплати просрочените си задължения в размер на 750 млн. лв. "Ние не разполагаме с такива средства и ще търсим кредит. Той ще бъде изтеглен от БЕХ, но трябва да имаме предвид, че през изминалата година е изтеглен и облигационен заем от 1 млрд. лв.", поясни Петкова. Тя каза още, че за реализирането на проекта "Цанков камък" са изтеглени 4 търговски и 1 експортен кредит в размер на 100 млн. лв., който НЕК все още погасява.
Източник: Преса (29.05.2015)
 
Атомната централа край Козлодуй се нуждае от кредитна линия от 30 млн. лева, която да използва, ако й свършат парите през 2015 г. и 2016 г. За целта дружеството е обявило обществена поръчка за избор на банки. АЕЦ е готов да плати 600 хил. лева разход по кредита. За последен път ядрената мощност търсеще подобен кредит през 2013 г., но така и не избра банка, тъй като нямаше достатъчно кандидати в конкурса. Гаранция за изпълнението на кредита е залог за бъдещите вземания на централата от Националната електрическа компания, пише в обявлението на поръчката. Същевременно НЕК обаче плаща едва половината от реалната стойност на тока от централата.
Източник: Труд (01.06.2015)
 
Направените досега анализи показват, че няма никакви съмнения относно възможността за продължаване на срока на експлоатация на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй". 360 милиона евро ще струва удължаването на живота им плюс увеличаването на тяхната мощност. "Росатом" ще изпълни всичките си ангажименти по договора към България, в това не трябва да има никакви съмнения. Това заявиха на VII Международен форум "Атомекспо 2015" в Москва изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Димитър Ангелов и председателят на Българския енергиен холдинг /БЕХ/ Жаклен Коен, предаде БГНЕС. Димитър Ангелов заяви, че всички проверки, които са направени са дали основание на специалистите да заключат, че няма никакви съмнения относно възможността за продължаване на срока на експлоатация на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй". Той, позовавайки се на българския ядрен регулатор, заяви, че няма опасност той да не удължи лиценза, защото контролират всички дейности свързани с удължаването на експлоатацията на двата блока. АЯР ще има една година от 5 ноември 2016 до към 5 ноември 2017 г., за да направи всички проверки и да зададе всички въпроси, за да вземе решението за удължаването на ресурса на двата реактора. "Бихме се радвали, ако няма безотговорни декларации, без никакви разумни доводи. Изявления от типа "ние се страхуваме, че нещо ще стане" са много безотговорни", подчерта Ангелов. "Цялата програма е изпълнена, всичко беше направено. Над 50% от дейността е изпълнена. Тази, която трябва да се изпълни специално за 5 блок, е изпълнена напълно. Оформени са напълно всички документи и анализи от обследванията и пробите, които са направени. От тук нататък с тази информация изпълнителските организации от Русия и България и "Електрисите дьо Франс" ще направят анализи и разчети. На базата на постигнатите резултати по методиките, които имат и статистиката, която имат, ще ни дадат едно обоснование за възможността за продължаване на експлоатационния срок специално на 5 блок. Надяваме се с минимум 30 години напред да бъде удължен ресурса, защото нямаме засега основания или забележки, които да сочат различни прогнози", каза Ангелов. От своя страна, председателят на Българския енергиен холдинг /БЕК/ Жаклен Коен уточни, че 30 години са разрешение от конструктора, а според българския закон ще бъде издадено разрешение за 10 години. "Това разграничение трябва да се направи. След 10 години отново се кандидатства. За нас основно е решението на конструктора по отношение на системите на незаменимото оборудване", отбеляза той. На въпрос за цената Димитър Ангелов заяви, че средствата, които за момента са планирани са на базата на това, което е необходимо да се направи. "Знаете, че имаше първи етап на комплексното изследване. На неговата база беше разработен и съгласувана програма, която трябваше да се изпълни конкретно за обследване на оборудване. За определяне конкретно и точно на възможността за удължаване на експлоатационния срок на оборудването. Тези средства ние сме ги определили. Около 360 милиона евро, в основно линии това се очаква да бъдат разходите", заяви Ангелов. Помолен да коментира разминаването между посочената цифра от 360 милиона и 240 милиона, които бяха обявени от министъра на енергетиката Теменужка Петкова, Ангелов каза: "Не е никакво разминаване. 240 милиона е програмата за удължаване на срока на експлоатация, която е вплетена и с увеличаването на мощността на блока до 104%. Това увеличаване на мощността е включено в тази програма, която е в същия период със смяната на оборудването и ние използваме това". Руските организации декларираха не само за нашия контракт за удължаването на живота на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй", а за всички международни договори, че те нямат такъв, който да не изпълняват или по който да имат някакви забавяния или нарушения. Това заяви директорът на АЕЦ "Козлодуй" Димитър Ангелов.
Източник: 24 часа (02.06.2015)
 
Срещу 360 млн. Евро Русия работи за още 30 години живот на АЕЦ „Козлодуй“Блоковете на АЕЦ „Козлодуй“ са в прекрасно състояние и може да работят минимум още 30 години. Това установиха специалистите от руско-френския консорциум за продължаване на експлоатацията на пети и шести блок, съставен от компаниите „Росенергоатом“, „Русатом сървис“ и „Електрисите дьо Франс“ съобщи вчера изпълнителният директор на централата Димитър Ангелов. Двамата с шефа на Българския енергиен холдинг Жаклен Коен участват в седмия международен форум „Атомекспо 2015“ в Москва. Чуждите специалисти споделили пред българските, че при нас е най-доброто, което са виждали досега в инспектирани централи. До момента са извършени над 50% от всички модернизации, необходими за пети блок, чийто лиценз изтича на 5 ноември 2017 г. За шести блок срокът е до октомври 2019 г. Модернизацията ще струва около 360 млн. евро. От тази сума 240 млн. евро са мерките за продължаване на срока на експлоатация, а останалите 120 млн. евро - за повишаване мощността на блоковете с 4%. Засега АЕЦ „Козлодуй“ финансира програмата със собствени средства. До края на първото тримесечие на тази година по нея бяха похарчени около 170 млн. лв. По-рано министър Теменужка Петкова заяви, че за част от сумата вероятно ще трябва да се осигури кредит. „Докато не се реши проблемът за тарифния дефицит, енергетиката ще бъде в сегашното си положение“, каза Коен. Той припомни, че себестойността на енергията от АЕЦ е 52-53 лв. за мегаватчас, а се продава по 30 лв./мвтч за регулирания пазар по решение на Комисията за енергийно и водно регулиране. Политическите противоречия в света засега не влияят на сътрудничеството ни с руските организации. „Заместник генералният директор на държавната корпорация „Росатом“ Кирил Комаров подчерта, че към момента няма нито една компания от нейния състав, на която да е наложена санкция“, каза Коен. Запитан за АЕЦ „Белене“, шефът на БЕХ заяви: „Парламентът трябва да реши. Аз не виждам нищо лошо проектът да бъде сложен на масата и да се каже: България е похарчила такива пари до момента, ние си ги търсим.“ По оценка на специалисти проектът може да бъде предложен на търг поне за 1 млрд. евро.
Източник: Преса (02.06.2015)
 
Удължават живота на V и VI блок с 360 млн. Срокът на експлоатация на V и VI блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде продължен, а 360 милиона евро ще струва увеличаването живота на реакторите и на тяхната мощност. Това заявиха в Москва изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Жаклен Коен и директорът на АЕЦ "Козлодуй" Димитър Ангелов. Двамата участваха в VII международен форум "Атомекспо 2015". "Разходите за удължаване на срока за експлоатация на пети и шести блок ще бъдат около 360 млн. евро", каза още директорът на ядрената ни централа, цитиран от БГНЕС. Ангелов посочи, че има разминаване с разчетите на Министерството на енергетиката, които очакват проектите да костват около 240 млн. евро. А като причина за това изтъкна допълнителните мерки за повишаване на мощността на пети блок до 104% от първоначалния му капацитет. Българският ядрен регулатор ще има една година от 5 ноември 2016 до към 5 ноември 2017 г., за да направи всички проверки и да зададе всички въпроси, за да вземе решението за удължаването на ресурса на двата реактора, стана ясно още от думите на Ангелов.
Източник: Стандарт (02.06.2015)
 
ТВЕЛ ще зарежда "Козлодуй" с модернизирано гориво От следващата година се предвижда ТВЕЛ да достави и зареди с модернизирано гориво един от реакторите на АЕЦ "Козлодуй". Това заяви на "Атомекспо 2015" в Москва Пьотр Лавренюк, първи вицепрезидент, отговарящ за научно-техническите дейности в ТВЕЛ, предаде БГНЕС. В момента е в сила договор, подписан през 2014 г. В съответствие с него на завършващия етап е подготовката на необходимите документи за лицензиране от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) и разрешение за използването на модернизирания вид гориво, обясни Лавренюк. Той се надява, че в съответствие с този график ТВЕЛ до края на тази година ще получи разрешение от българския регулатор, но не изключва процедурата да се удължи и това да стане през следващата година. Пьотр Лавренюк коментира и въпроса с извозването на отработено ядрено гориво от двата блока на АЕЦ "Козлодуй", който също се решава в момента. Той посочи, че върви съгласуването на търговските условия на договора за това отработено гориво, което предстои да бъде извозено. Мисля, че страните ще съгласуват този договор и ще го подпишат, завърши първият вицепрезидент на ТВЕЛ - компанията, произвеждаща и доставяща ядрено гориво за ядрените реактори, произведени от Русия.
Източник: Дума (03.06.2015)
 
Председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) – д-р Лъчезар Костов връчи в понеделник официално на изпълнителния директор на ДП РАО – Дилян Петров, лицензията за експлоатация на съоръжение за управление на радиоактивни отпадъци чрез Специализирано поделение „Радиоактивни отпадъци – Козлодуй”. Документът е издаден на 28 април 2015 г. и подновява предишната лицензия за тази дейност от 2008 г. Срокът на новата лицензия е 10 години. Според Закона за безопасното използване на ядрена енергия (ЗБИЯЕ) и поднормативните му документи лицензиантът получава право да извършва следните основни дейности: - Обработка на РАО; - Съхранение на преработени и кондиционирани РАО; - Превоз на РАО на площадката на АЕЦ „Козлодуй”; - Техническо обслужване, ремонт, изпитвания и надзор на конструкции, системи и компоненти, лабораторни изпитвания; - Изработка на стоманобетонни контейнери (СтБк) с цел използване от СП „РАО – Козлодуй” и другите специализирани поделения на ДП РАО; - Манипулиране (преместване, сортиране и др.) на РАО при осъществяване на изброените дейности. Лицензията дава право и на други дейности, подпомагащи основните, включително развойна работа, освен ако за това не се изисква отделно разрешение или лицензия по смисъла на ЗБИЯЕ. Специализирано поделение „РАО – Козлодуй” (СП „РАО – Козлодуй”) функционира на площадката на АЕЦ „Козлодуй”. В поделението се събират, сортират, транспортират, преработват и съхраняват отпадъците, генерирани от експлоатацията и ремонтните кампании на енергоблоковете на централатa, от извеждане от експлоатация на 1-4 блок и отпадъци от предишни практики („исторически отпадъци”). Благодарение на работата на Специализираното поделение „РАО – Козлодуй” постепенно трайно се решава въпросът с натрупаните ниско и среднорадиоактивни отпадъци за повече от 40 години експлоатация на атомната централа, които са генерирани от момента на пуск на първия реактор.
Източник: Фирмена информация (04.06.2015)
 
АЕЦ „Козлодуй“ ще поднови основна система за 37 млн. Лева АЕЦ „Козлодуй“ ще подмени сърцевината на системите за управ­ление и безопасност на пети и шести блок като част от програмата за продължаване на живота им с още 30 години. Причината е, че главният конструктор ОКБ „Хидропрес“ е въвел по-високи изисквания към автоматизираните системи за контрол на неутронния поток на съвременните централи, стана ясно по време на международния ядрен форум „Атомекспо“ в Москва. За да покрие по-високите норми за управление и безопасност на ядрените реактори, българската АЕЦ е обявила международен конкурс за изпълнител. Прогнозната стойност на системата за един блок е 37 млн. лв. Това е един от най-скъпите досега проекти по новата програма за модернизация на централата. Системата се разполага в радиоактивната част на блока - тя се вгражда в бетона около реактора. За изпълнение на тази задача няма западни кандидати. В търга участват два руски консорциума, водени от компаниите „Русатом сервис“ и „Ску-Атом“, и две украински фирми - „Радий“ и „Импулс“. Системите, които сега работят на пети и шести блок на „Козлодуй“, са изработени от „Ску-Атом“, отбеляза заместник генералният директор на компанията Андрей Пронякин по време на форума. Той е от групата руски специалисти, отличени през 1987 г. от българската страна за личния им принос при изграждането на пети блок. Новата апаратура е разработена от фирмата за руските реактори от трето поколение АЕС 2006 - такъв тип блокове ще бъдат инсталирани в Турция. Шефът на „Атомстройекспорт“: Надявам се, че ще построим АЕЦ „Белене“ Надявам се, че ще настъпи ден, в който ще построим АЕЦ „Белене“, защото добрите неща трябва да се случват. Това заяви в отговор за „Преса“ президентът на руския главен изпълнител „Атомстройекспорт“ Валерий Лимаренко на международния форум „Атом­експо“ в Москва. В момента компанията и българската НЕК водят арбитражно дело в Женева, като претенциите на руската страна по него са за „не по-малко от 1 млрд. евро“. По-голямата част от основното оборудване за 1000-мегаватовите първи и втори блок на „Белене“ е произведена и се съхранява в руските предприятия изпълнители. Корпусите на реактори например са в „Ижорските заводи“. Оборудването е в добро работоспособно състояние и се намира в добри ръце, увери Лимаренко. По информация от НЕК последното заседание на арбитража по случая ще бъде на 31 август тази година. Експерти искат политическо решение за нови мощности „Държавата трябва най-после да вземе политическо решение - ще продаваме ли АЕЦ „Белене“, ще строим ли нови ядрени мощности и ако да - защо само VII блок на АЕЦ „Козлодуй“, след като е по-ефективно на една площадка да се изградят два блока.“ Това заяви председателят на Българския атомен форум Богомил Манчев след откриването на международната конференция „Българската атомна енергетика - национална, регионална и световна енергийна сигурност“. Манчев припомни, че още през 2005-2006 г., когато се е избирал инвеститор за АЕЦ „Белене“, организацията, която оглавява, е предложила да се листват енергийни книжа на Българската фондова борса. По такъв модел „Росатом“ изгражда ядрена централа във Финландия и притежава само 30%, а останалата собственост е на предприятия, които ще ползват енергията, посочи вицепрезидентът на руската държавна компания Вадим Титов. „В България трябва да се построят поне още 2000 мегавата ядрени мощности“, каза зам.-председателят на Народното събрание Кирил Цочев. От името на АБВ той ще внесе в Съвета за развитие към Министерския съвет нова енергийна стратегия с визия до 2050 г.
Източник: Преса (04.06.2015)
 
Оборотен кредит с лимит от 40 млн. лв. Това е сумата, която държавната "Мини Марица-изток" търси под формата на овърдрафт за срок от една година, става ясно от обявената в началото на юни обществена поръчка. Средствата са за осигуряване на временен финансов ресурс при недостиг на средства и по този начин да се обезпечи текущата дейност във връзка с плащането на данъци, доставчици на стоки и услуги, както и плащанията на задълженията към персонала. Подобна обществена поръчка за отпускането на овърдрафт с таван до 30 млн. лв. беше обявена в края на май и от АЕЦ "Козлодуй". Според обявата средствата са необходими на дружеството в случай на временен недостиг за разплащанията през 2015 и 2016 г. Особености Прогнозната стойност, посочена от "Мини Марица-изток" за отпускането на кредита, е 1.124 млн. лв. с ДДС. За сравнение - в поръчката на АЕЦ "Козлодуй" прогнозната стойност е 600 хил. лв., което е двойно по-малко. Вероятно разликата идва от това, че държавните мини не предлагат обезпечение на кредита за разлика от атомната централа. Освен това обществената поръчка на "Мини Марица-изток" е разделена в три обособени позиции, едната с лимит до 8 млн. лв., а останалите две до 12 и 20 млн. лв. Кандидатите могат да подават за една или повече от позициите, като към тях не са предявявани никакви изисквания за икономическите и финансовите им възможности. Процедурата, избрана за избор на изпълнителя, е договаряне с обявление, а основното изискване, по което участниците ще бъдат класирани, е предложената най-ниска цена. Офертите ще бъдат отворени на 14 юли в 10.30 часа в "Мини Марица-изток".
Източник: Капитал (09.06.2015)
 
Строителството на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй" ще струва 5,3 млрд. Долара 5,3 милиарда долара ще струва строителството на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй". Това е уточнено по време на срещата в министерството на енергетиката между специалния пратеник на държавния секретар Джон Кери Амос Хохстейн и ресорния министър Теменужка Петкова, предаде БГНЕС. На срещата е уточнена крайната цена по EPC–контракта. По този начин се слага край на спекулациите относно цената на строителството на новия блок. Очаква се участието на АЕЦ "Козлодуй" в изграждането на бъдещата мощност ще възлиза на 400 милиона долара. Ключовото от срещата между Хохстейн и енергийния министър е установяването на коректната цена на ядрения реактор, съобщи участник в преговорите. Специалният представител на държавния секретар на САЩ Амос Хохстейн посети вчера България. Освен с министъра на енергетиката Теменужка Петкова, той имаше срещи с президента Росен Плевнелиев, министър-председателя Бойко Борисов и външния министър Даниел Петков. Сред темите, които Хохстейн обсъди беше и диверсификацията на доставките на природен газ за България. Идеята за 7 блок В края на 2013 г. след посещението на тогавашния министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев в САЩ беше взето решение България да построи един реактор по технологията АР-1000 на площадката в Козлодуй. Неговото изграждане ще ни позволи и занапред да останем в клуба на държавите развиващи ядрената енергетика за мирни цели. Предлаганият проект е не само един от най-модерните, но също така ще създаде хиляди нови работни места и ще произвежда екологично чист ток за десетилетия напред на сравнително ниска цена. През декември 2013 г. страните влязоха в ексклузивни преговори, последвали предпроектно проучване за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", проведено след търг. "Уестингхаус" трябваше да предостави цялото оборудване за реактора, проектирането, инженеринга и горивото за него. Планираше се реакторът АР-1000 да влезе в експлоатация до 2023 г. Като базова мощност с нулеви въглеродни емисии, блокът ще отговаря на изискванията на българското и на европейското законодателство за конкурентоспособна и нисковъглеродна енергия за следващите 60 години. Кои са "Уестингхаус" "Уестингхаус Електрик Къмпани", компания от групата "Тошиба Корпорейшън", е пионер и световен лидер в ядрената енергетика и водещ доставчик на продукти за атомни електроцентрали и технологии за енергийни компании по целия свят. През 1957 г. в Шипингпорт, Пенсилвания, САЩ, "Уестингхаус" доставя първия в света ядрен реактор с технология вода под налягане. Днес технологии на "Уестингхаус" са основа за приблизително половината от действащите атомни електроцентрали в света, включително над 50% от тези в Европа. "Уестингхаус" в България Американската компания е на българския пазар отдавна. Между 2001 и 2007 г., "Уестингхаус" успешно са модернизирали всички несвързани с безопасността системи за управление на пети и шести блок в АЕЦ "Козлодуй". От 2009 г. насам инженерният офис на "Уестингхаус" в София успешно е завършил или в момента изпълнява множество големи проекти за модернизация на системи за контрол и управление за клиенти от регион Европа, Близкия изток и Африка.
Източник: Преса (12.06.2015)
 
Седми блок на АЕЦ "Козлодуй" ще струва 5,3 млрд. долара Строителството на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй" ще струва 5,3 млрд. долара. Това е станало ясно по време на срещата в министерството на енергетиката между специалния пратеник на държавния секретар Джон Кери Амос Хохстейн и ресорния министър Теменужка Петкова. Конкретната сума е крайната цена по EPC–контракта. Участието на АЕЦ "Козлодуй" в изграждането на бъдещата мощност ще възлезе на 400 милиона долара. Припомняме, че вчера специалният представител на държавния секретар на САЩ Амос Хохстейн посети България. Той се срещна с министъра на енергетиката Теменужка Петкова, президента Росен Плевнелиев, министър-председателя Бойко Борисов, както и с външния министър Даниел Петков. Той е обсъдил с тях и диверсификацията на доставките на природен газ за България.
Източник: Стандарт (12.06.2015)
 
Световни ядрени експерти дадоха висока оценка за работата на 5-и и 6-и блок на АЕЦ “Козлодуй”. Това е станало след последваща партньорска проверка на Световната асоциация на ядрените оператори (WANO), проведена от 22 до 26 юни. Целта на Световната асоциация е да оцени степента на изпълнение на препоръките, отразени в официалния доклад на проверката от 2013 г., а също така и постигнатият от централата напредък за изминалия 18-месечен период, обясниха от АЕЦ “Козлодуй”.
Източник: Монитор (29.06.2015)
 
“Уестингхаус” с проект за смяна на горивото за руски реактори в ЕС „Уестингхаус Електрик Къмпани” и още осем европейски партньори в консорциум обявиха, че са получили 2 млн. евро финансиране от ЕС, за да се гарантира сигурността при доставките на ядрено гориво за реакторите с руски дизайн в рамките на ЕС. Пет страни-членки на ЕС (България, Чехия, Финландия, Унгария и Словакия) експлоатират 18 ядрени реактора с такъв дизайн, които към момента са изцяло зависими от доставките на руски производители на ядрено гориво. Тези реактори осигуряват до 52% от електропроизводството в съответните държави-членки. Финансирането от ЕС цели да диверсифицира източниците на ядрено гориво в краткосрочен до средносрочен план, което е в пълно съответствие с международните стандарти за ядрена безопасност, посочиха от „Уестингхаус”. Финансирането се осигурява по програма „Евратом” за изследвания и обучение, която е част от „Хоризонт 2020” – програма за научни изследвания и иновации към ЕС. След 6-годишни изпитания до 2007 г. с тестови касети „Уестингхаус”, заедно с испанската ENUSA, е доставяла ВВЕР-440 гориво от завода си в Престън, Великобритания за АЕЦ „Ловиза” (Финландия). Ядреното гориво оперира безпроблемно, отговаряйки на всички регулаторни изисквания за най-високите нива на безопасност. От 2008 г. цялото ядрено гориво за атомната електроцентрала в Ловиза се доставя от Русия. Понастоящем „Уестингхаус” доставя ядрено гориво за 143 централи в целия свят, 65 от които са в Европа, и има 10 завода за производство на ядрено гориво в света, включително два в Европа.
Източник: Монитор (30.06.2015)
 
Лукойл е №1 в класация на най-големите компании "Лукойл Нефтохим Бургас" и тази година оглави класацията на "Капитал" за 100-те най-големи български компании. Приходите на рафинерията за 2014 г. са 6,5 млрд. лв. На второ място е "Аурубис България" с 4,1 млрд. лв., а търговската компания на "Лукойл България" е трета с 3,2 млрд. лв. приходи. На първите четири места (четвърти е НЕК) подреждането на фирмите е същото като за 2013 г. с тази разлика, че приходите и на четирите компании са били по-високи, отколкото през 2014 г. Резултатите показват, че 100-те най-големи компании в страната имат приходи от общо 58 млрд. лв., което е 20% от всички декларирани от бизнеса обороти за 2014 г. Въпреки растежа на икономиката с 1,7% за годината, приходите на големия бизнес у нас се свиват. Дебют сред първите 10 компании в класацията прави АЕЦ "Козлодуй", който се качва от 14-та на 10-та позиция. Останалите компании в топ 10 са "Булгаргаз", "ЧЕЗ Електро България", "ОМВ България", "Кауфланд България" и "Сакса".
Източник: Стандарт (02.07.2015)
 
Цените на тока гонят партньорите на АЕЦ "Козлодуй" Постоянната игра с цените на тока и мъглата около регулаторния период вече притесняват и фирмите, с които работи АЕЦ "Козлодуй". "Заради неяснотата около цените на тока АЕЦ "Козлодуй" е загубила част от дългосрочните си договорености за продажбата на електроенергия", съобщи директорът на Първа атомна Димитър Ангелов пред БНР. В същото време НЕК бави плащанията на дълговете си към АЕЦ и това допълнително затруднява работата на централата. Ангелов определи състоянието в момента като "регулаторна криза", при която са засегнати както производителите, така и самата НЕК в ролята на обществен доставчик. "НЕК обикновено ни дължи около 130-140 милиона лева. Само в последния месец този дълг е станал малко повече, тъй като кризата в сектор "Електроенергетика" създаде напрежение и утежни условията за всички, които участват в процеса", каза още директорът на АЕЦ "Козлодуй". Разчетите му показват, че от новия данък "продажба" атомната централа ще дължи на НЕК 40 млн. лв., които ще дойдат от оптимизация на работата в дружеството. Парите ще влязат под формата на вноска във фонд "Сигурност на енергийната система", който предстои да бъде създаден. Данъкът ще се плаща от всички производители на ток и ще бъде в размер на 5% от месечните им приходи за произведен и продаден ток. Във фонда ще се трупат средства за изчистване на дефицитите в НЕК. Самата електрическа компания обаче също ще трябва да плаща сама на себе си, тъй като разполага с водни централи, които също произвеждат ток.
Източник: Сега (13.07.2015)
 
АЕЦ "Козлодуй" губела дългосрочни продажби заради неяснотата в цените на тока Заради неяснотата около цените на тока АЕЦ "Козлодуй" е загубила част от дългосрочните си договорености за продажбата на електроенергия. Същевременно НЕК започва да бави изплащането на дълговете си към атомната централа и да не ги погасява в размера, посочен в погасителния план между двете дружества. Близо 40-те милиона лева, които АЕЦ "Козлодуй" ще трябва да внася в бъдещия фонд "Сигурност" на електроенергийната система, централата се надява да намери, като оптимизира работата си. Всички конвенционални централи, които ще внасят 5% от своя оборот във фонда, на практика ще калкулират този разход в своята цена, на която те продават енергията на свободния пазар и по този начин, по веригата, този разход ще стигне до крайната цена на потребителите.
Източник: Дума (13.07.2015)
 
АЕЦ губи, ако не работи на пълна мощност Себестойността на тока от АЕЦ "Козлодуй" може да скочи с 50%, когато централата не работи на пълна мощност. Това каза по БНР бившият изпълнителен директор на централата Иван Генов. В неделя настоящият изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй" Димитър Ангелов заяви, че заради неяснотите около цената на тока централата е загубила дългосрочни договори за продажба на ток. "За известен период централата е била принудена да работи с по-малка мощност", каза той. Вчера Иван Генов обясни, че именно дългосрочните договори са гаранцията, че АЕЦ ще работи с цялата си мощност и произведеният ток ще е евтин. "Токът от АЕЦ "Козлодуй" е с най-ниска себестойност - между 48 и 50 лв., но когато работи на 100% мощност. Ако централата е разтоварена и двата блока работят на по 60%, разходите си остават същите, а приходите от производството са по-малки и себестойността се качва. Тя може да стигне до 70-75 лв. и тази себестойност вече прави централата доста трудно конкурентна на пазара на електроенергия", каза Генов.
Източник: Стандарт (14.07.2015)
 
"Eнергоремонт холдинг" с ръст на печалбата до 503 хил. лв. за тримесечието "Енергоремонт холдинг" е приключил второто тримесечие на 2015 г. с печалба от 503 хил. лв. Това показва тримесечният неконсолидиран отчет на дружеството, публикуван на сайта на Българската фондова борса (БФБ). Това е удвояване на приходите спрямо първото тримесечие на годината. Резултатите са значително по-добри и в сравнение с второто тримесечие на миналата година, когато дружеството е имало печалба от 105 хил. лв. Увеличението се дължи основно на значителния ръст на приходите от продажби, който за последните три месеца е 26 млн. лв. при 10.308 млн. лв. през второто тримесечие на 2014 г. В същото време разходите за дейността значително са се увеличили, като за периода март - юни те са 25.8 млн. лв. при близо 10.5 млн. лв. за същия период на миналата година. От финансовия отчет става ясно, че най-голямо увеличение има при разходите за външни услуги и разходите за материали. Паричните потоци от оперативна дейност също бележат значително увеличение спрямо първото тримесечие на годината, а текущите пасиви остават непроменени в размер на 21.856 млн. лв. В структурата на "Енергоремонт холдинг" влизат 10 дружества, като основната им дейност е свързана с ремонт на енергийни съоръжения и производство на енергийно оборудване и резервни части. Холдингът чрез своите дружества извършва голяма част от ремонтната дейност на АЕЦ "Козлодуй", както и сероочистващите инсталации на блок 5 и 6 на ТЕЦ "Марица-изток 2". Дружествата на "Енергоремонт" правят част от модернизацията и на "Топлофикация София". Холдингът има мрежа от представителства в съседните на България страни, както и в Ливан и Обединените арабски емирства. В Македония и Косово работи с регистрирани свои компании. В Косово е и един от най-големите чуждестранни проекти на дружеството - модернизиране на ТЕЦ "Косово А", има и проекти в нефтено-газовата индустрия на Сърбия. Основните акционери в "Енергоремонт холдинг" са "Миления 77" (33.03%), "Нови енергийни и индустриални технологии" (21.59%), "Геоприбор" (10.8%) и "Българска енергетика" (32.09%).
Източник: Капитал (28.07.2015)
 
Какво има в цената на тока Формирането на цената на електроенергията винаги е изглеждало шаманско начинание. В така наречения микс за регулирания пазар трябва да се включат всички видове енергия, които подлежат на задължително изкупуване от НЕК, а остатъкът да се разпредели между останалите производители. Така се получава, че с най-голям дял в цената на енергията са производителите на възобновяема енергия (ВЕИ), следвани от двете американски централи с дългосрочни договори за изкупуване - ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица-изток 3" и топлофикациите и заводските централи с комбинирано производство на пара и електроенергия. Държавната АЕЦ "Козлодуй", която е и с най-ниската продажна цена от 30 лв. за мегаватчас, има съответно и най-малък дял в цената на енергията, която НЕК продава за битовите потребители на снабдителните дружества. Другото държавно дружество, ТЕЦ "Марица-изток 2", все пак ще участва на регулирания пазар въпреки първоначалните заявки да отпадне от него. Така централата ще си гарантира приход от 41 млн. лв. (613.200 мегаватчаса) за регулаторния период. Останалото количество електроенергия обаче дружеството ще трябва да реализира на свободния пазар. Цена "Задължение към обществото", която беше една от най-спорните през последния месец (тъй като се плаща от всички потребители), в крайна сметка беше намалена спрямо първоначалните планове до 37.90 лв. за мегаватчас. С нея се покриват разходите на НЕК за енергията с преференциални цени и дългосрочни договори. В нея отново ВЕИ държат най-голям дял, следвани от комбинираното производство и двете американски централи. В нея влиза и миналите разходите на НЕК за критична инфраструктура. Заради мерките, предприети от правителството през последния месец и създаването на фонд "Сигурност на електроенергийната система", в който се генерират по 5% от приходите на всички производители, цена задължение към обществото беше намалена с 118.414 млн. лв. Средното намаление на цената на електроенергията за бита е 0.11%. Тя се формира от мрежовите разходи за съответното електроразпределително дружество и Електроенергийния системен оператор (ЕСО) и цената на обществения доставчик НЕК. Отделно електроснабдителните дружества би трябвало да получават добавка в крайната цена, която КЕВР определя, но на практика те работят на загуба. Регулаторът им определя по-ниски цени на електроенергията, на които те да продават на бита, отколкото те я купуват от НЕК.
Източник: Капитал (04.08.2015)
 
АЕЦ "Козлодуй" печели основно от износа на ток Държавната атомна централа АЕЦ "Козлодуй", която е най-големият производител на електроенергия в страната, запазва добрия си финансов резултат за полугодието на 2015 г. Дружеството е реализирало печалба от 67.400 млн. лв., сочи публикувания отчет. Реално това е повишение с едва 3 млн. лв. спрямо първите три месеца на годината когато централата отчете печалба от 63.334 млн. лв. Резултатите на централата спрямо полугодието на 2014 г. обаче имат съществено подобрение с 21.171 млн. лв., което е повишение с 46%. Това се дължи на по-малки загуби от преустановени дейности. В същото време разходите са нараснали с малко по-голям темп от приходите. Същевременно приходите на дружеството от 424.6 млн. лв. за първите шест месеца на 2015 г. се запазват почти непроменени, отбелязвайки увеличение от едва 0.17% спрямо същия период на миналата година. Основна част от тях (97%) са формирани от продажбата на електроенергия. През първите шест месеца на 2015 г. обаче дружеството е произвело с 0.32% по-малко електроенергия. Това се дължи основно на по-малките количества (-15%), които централата е осигурила за регулиран пазар (битови потребители и дребен бизнес) поради излизането на по-големите фирми на свободен пазар, където купуват електроенергията си на пазарен принцип. Това обаче е довело до увеличение на продажбите на АЕЦ "Козлодуй" за свободния пазар, където цената, която дружеството може да постигне, е значително по-добра от тази за регулирания, която е определена от КЕВР на 30 лв. за мегаватчас. В отчета на централата е записано, че средната цена на пазарните доставки се е увеличила с 2.91 лв. на мегаватчас. От данните, публикувани от дружеството, се вижда и друга интересна тенденция и тя е, че количествата продадени за вътрешния пазар за полугодието, са намалели с 18.3%. Това може да се обясни със свиването на потреблението от страна на едрите консуматори или вноса на енергия от съседни страни. В същото време електроенергията, продавана от АЕЦ "Козлодуй" за износ, се е увеличила с със 70.8%, сочат данните. Разходите на централата за полугодието са отбелязали увеличение от 2% спрямо същия период на 2014 г. Това се дължи най-вече на увеличението на разходи за заплати със 7% и за външни услугиу където са изхарчени близо 50 млн. лв. (15% увеличение). В последните с най-голям дял са разходите за поддръжка и ремонт, следвани от сключените застраховки. В тази връзка председателят на енергийната комисия в парламента Делян Добрев неколкократно е обяснявал как централата дава по 1 млн. лв. годишно за косене на трева във връзка с намеренията за намаляването на подобни разходи. Инвестициите на АЕЦ "Козлодуй" за полугодието са изцяло от собствени средства – 40.295 млн. лв. и са насочени основно за удължаване живота на 5 и 6 блок на централата (27.888 млн. лв.), увеличаване на топлинната мощност на реакторите до 104% (2.514 млн. лв.), както и мероприятия, свързани със стрес тестовете и лицензионните условия. Търговските задължения на АЕЦ "Козлодуй" са намалели с 32% спрямо края на 2014 г. заради платените близо 45 млн. лв. на доставчици най-вече за извозеното отработено ядрено гориво към Русия през миналия декември. През първото полугодие Националната електрическа компания (НЕК) е продължила да забавя плащанията за електроенергия към АЕЦ "Козлодуй", вследствие на което са платени само 20 млн. лв. от 102 млн. лв. за текущите доставки.
Източник: Капитал (06.08.2015)
 
НЕК с 947 млн. лв. на минус от продажбите на ток за бита 947 млн. лв. загуба отчита НЕК от продажбите на ток на регулирания пазар. Причината е, че компанията продава всеки мегаватчас енергия по регулирана цена, която е с близо 60 лв. по-ниска от покупната. Сумата е натрупана за 12 месеца – от 1 юли 2014 г. до края на юни 2015 г., показва отчетът на дружеството за второто тримесечие. Благодарение на печалбата, загубата от продажбите като цяло се намалява до 825 млн. лв. Като в сметката се включат и одобрените на НЕК от КЕВР компенсации за минали години, отрицателният финансов резултат за последната година е 515 млн. лв. От тях 338,7 млн. лв. са натрупани от юли до декември 2014 г., а останалите – 176,7 млн. лв. - от януари до юни тази година. От НЕК отбелязват, че загубата за първите шест месеца на 2015 г. е формирана изцяло през второто тримесечие. НЕК отчитат още отрицателен оборотен капитал от малко над 1 млрд. лв. - сума, която би следвало да разплати на производителите на еленергия. Продажбите на ток към края на юни са скочили с 6,4% годишно. Те обаче се дължат почти изцяло на ръста при свободния пазар – с 33 на сто. Благодарение на влажната година и по-високото с 80% производство на собствените ВЕЦ-ове НЕК е закупила с 5,5% по-малко ток за този период. Това обаче не е успяло да облекчи особено финансите й, тъй като е трябвало да плати за 15% по-голямо производство на зелен ток, става ясно от отчета й. От отчета на НЕК става ясно още, че законовите поправки от март, с които беше решено да се изкупува само високоефективната енергия от топлофикациите и от заводските централи, дават резултати. Тяхното производство е намаляло с 30 на сто на годишна база, като само за заводските централи спадът е с почти 50%.От НЕК отбелязват, че ВЕИ, заедно с топлофикациите и заводските централи формират 54% от разходите й за покупки на ток. В същото време количеството от тях е едва 33% от закупеното. Това, в комбинация с 67-процентния спад на покупки от най-евтиния ток от АЕЦ „Козлодуй”, са причина за това разходите да не са намалени, обясняват от електрическата компания.
Източник: Монитор (07.08.2015)
 
НЕК повишава приходите си, но остава на загуба Мерките за спасяването на Националната електрическа компания (НЕК), които управляващите предприеха под формата на законодателни промени (първите от които бяха факт още през март), все още не могат да дадат очакваното общо подобрение на компанията. Това сочат данните от финансовия отчет за шестмесечието, според които дружеството е реализирало загуба от 176.785 млн. лв. Спрямо първото тримесечие на 2015 г., когато НЕК отчете печалба от 25 млн. лв., това е сериозно влошаване на финансовия резултат. Ако числата обаче се анализират спрямо същия период на миналата година, се вижда, че загубата на НЕК е намаляла с близо 73.5 млн. лв., което може да се разглежда като положителна тенденция. От данните също така се вижда, че краткосрочните задължения на НЕК се увеличават с 0.10% до 2.061 млрд. лв., като най-значителен ръст бележат търговските задължения, които са и най-голямото перо от задълженията с 9.5%. В същото време задълженията към свързани лица са намалели с 8.4%. При дългосрочните задължения пък не се отбелязва почти никаква разлика, като за шестмесечието техният размер е 1.422 млрд. лв. От финансовия отчет на компанията се вижда подобрение на някои от показателите. На първо място общите приходи са се увеличили с 10.7%. Сериозно покачване от 80% има и в производството на електроенергия от собствените ВЕЦ на компанията. Това се дължи на голямото пълноводие на язовирите спрямо 2014 г., пише в анализа към финансовия отчет на НЕК. Заради по-голямото собствено производство покупките на електроенергия от компанията съответно са намалели с 5.5%, а общите продажби са се увеличили с 6.4%. В същото време обаче разходите се запазват на нивото от първите шест месеца на миналата година, а средната цена на закупената електроенергия се увеличава с 6.5%. Благоприятен фактор върху финансовото състояние на НЕК има и по-голямото натоварване на двете американски централи – ТЕЦ "AES Гълъбово" (26.9%) и ТЕЦ "КонтурГлобал Марица-изток 3" (60.6%), тъй като това намалява неизползваната разполагаемост на мощности, за която НЕК също плаща Общите разходи на НЕК за полугодието са се увеличили с 4.8%. От данните във финансовия отчет прави впечатление сериозно разместване на квотите за електроенергия, които НЕК купува за регулирания пазар (битови потребители и дребен бизнес). Така например закупената електроенергия от най-евтината електроцентрала АЕЦ "Козлодуй" е намаляла с 66.9%, докато другата държавна централа ТЕЦ "Марица-изток 2" е увеличила продажбите си към НЕК с 66.3%. Това, от една страна, се дължи на задължението на атомната централа да осигурява енергията за технологични разходи на електроразпределителните дружества, пише в анализа на НЕК. НЕК отчита и значително нарастване (25.9%) на закупената електроенергия от възобновяеми енергийни източници, присъединени към мрежата средно напрежение. Законодателните мерки, които целяха да ограничат закупуването на електроенергия, произведена от комбинирано производство, която обаче не е високоефективна, все пак е дала резултат. Според данни в отчета сериозно намаление има в количествата, които НЕК е закупила най-вече от заводските централи (46.9%), докато при топлофикациите спадът е 24.1%. Според сметките на регулатора тази мярка като цяло трябва да спести на НЕК около 300 млн. лв. годишно. От НЕК отчитат, че разходите за енергия от възобновяеми източници и комбинирано производство имат най-голям дял от 54%, като в същото време количествата електроенергия, закупена от тези производители, са 33% от общия обем. Общите приходи на НЕК се увеличават с 10.7%. Увеличават се и продажбите на електроенергия както за регулирания (с 1.7%), така и за свободния пазар (с 33.4%). От анализа на дружеството става ясно, че увеличението на приходите от регулирания сегмент, от който все повече потребители излизат, се дължи основно на ръста на продадената балансираща енергия, който е 388.9%, достигайки 73 млн. лв. Приходите от продажба на свободния пазар пък са се увеличили с 14.5%. От НЕК отчитат, че отрицателният финансов резултат е формиран изцяло през второто тримесечие поради нарастването на разходите за закупена възобновяема енергия на фона на все по-свития регулиран пазар. НЕК отчита и значителен отрицателен нетен оборотен капитал в размер на 1.105 млрд. лв., което показва липсата на свеж финансов ресурс. От дружеството също така посочват, че във финансовия му резултат са намерили отражение признатите от КЕВР разходи за предишни периоди в размер на 140 млн. лв., без които загубата на полугодието е щяла да достигне 361 млн. лв. Основната причина за загубата на НЕК е дейността от регулирания пазар. За периода от юли 2014 до юни 2015 г. от дружеството отчитат загубата на този сегмент от 947 млн. лв., тъй като без компенсациите за минали периоди продажната цена е с 54% по-ниска от разходите за закупената електроенергия.
Източник: Капитал (11.08.2015)
 
Ще платим 2,5 млрд.лв. за скъпия ток Малко над 1 млрд. лв. от тях се падат на централите, които произвеждат еленергия от слънце, вятър, вода и биомаса. Други 935 млн. лв. ще бъдат платени на ТЕЦ "AES Марица Изток 1" и ТЕЦ "КонтрурГлобал Марица-изток 3", а почти 520 млн. лв. - на топлофикациите и заводските централи. Това показват данните от последното ценово решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) от 1 август. С него цената на тока за бита в страната беше намалена средно с 0,11%, но добавката "задължения към обществото" за бизнеса беше увеличена двойно. От документа става ясно още, че от въпросните 2,5 млрд. лв. некомпенсирани чрез цената на НЕК са 1,24 млрд. лв. Те ще се покрият през цената "задължения към обществото", която КЕВР реши да изравни за бита и бизнеса от 1 август на ниво от 37,90 лв. на мегаватчас. За да осигури потреблението на клиентите на регулирания пазар, на който вече са само битовите клиенти и най—малките фирми на ниско напрежение, НЕК ще купи и ще продаде на снабдителите ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про" до края на следващата година 15,1 млрд. киловатчаса при общо очаквано вътрешно потребление от 32,7 млрд. киловатчаса, включително от внос. В действителност НЕК ще купи 20 млрд. квтч, но разликата от 4,9 млрд. квтч КЕВР й е заложила да реализира на свободния пазар. Така, от общото количество, което НЕК ще трябва да плати, 92% се падат на същите "скъпи" централи – тези с дългосрочни договори и за които има задължително изкупуване. На тях се пада и 73 на сто енергията, която ще влезе на регулирания пазар през идните 11 месеца, или 13,5 млрд. квтч. По-конкретно 45% от тока, който бита ще потреби до 30 юни догодина е от двете американски централи, 18,8% - от ВЕИ и малко над 16% от заводските централи и когенерациите. Делът на АЕЦ "Козлодуй" е сведен до 7 на сто или едва 1 млрд. киловатчаса. Голямата изненада е, че КЕВР е променила първоначалното си решение държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" да изпадне изцяло от регулирания пазар. С окончателното си решение тя й е определила да произведе за този сегмент 613 млн. киловатчаса, което дава 4% от енергията, която ще влезе на него. Според прогнозите клиентите на ЧЕЗ в Западна България ще потребят до началото на следващия юли 6,5 млрд. квтч, тези на ЕВН – 5,3 млрд. квтч, а тези на "Енерго-Про" – 3,3 млрд. квтч. Остава прогнозите за потреблението, спрямо които са смятани цените на регулирания пазар и добавката "задължения към обществото" да се сбъднат. Ако се съди по становищата на ЕРП-тата, цитирани в ценовото решение обаче, има опасност това да не се случи. ЕРП-тата са настояли КЕВР да занижи очакванията си за потреблението. Причината е наблюдаваното от тях засилено излизане на клиенти, основно малки фирми на свободния пазар и очакваната пълна либерализация от началото на следващата година. Тогава опасността е НЕК да трябва пак да плати повече за скъпия ток отколкото й е покрито чрез добавката и да трупа още загуби. От КЕВР обаче смятат, че опасенията на ЕРП-тата няма да се сбъднат и няма да се запази тенденцията за масово излизане на фирми от регулирания на свободния пазар. Те изтъкват, че за това ще допринесе изравняването на размера на добавката за двата сегмента на пазара. Досега бизнесът на свободния пазар плащаше двойно по-ниска добавка. Данните на НЕК за първите шест месеца на годината сочат, че закупената енергия от фирми на свободния пазар е скочила с 23%. В същото време продажбите на НЕК към т.нар. доставчици от последна инстанция (ЕРП-тата, но в друго свое качество) са паднали с 60 на сто на годишна база през първото полугодие. Доставчиците от последна инстанция снабдяват фирмите средно напрежение, които все още не са си намерили друг доставчик. До края на май по данни на ЕСО на свободния пазар имаше около 6000 потребители.
Източник: expert.bg (12.08.2015)
 
Изграждането на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" може да започне през 2025 г. Строителството на нов 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“ може да започне едва след като бъдат одобрено удължаването на живота на 5 и 6 блок на централата. Това означава, че най-ранна дата за започване на изграждането може да се очаква след 2016 г. Възможно е също така кабинетът да преразгледа решението на предходното правителство на площадката, определена за 7-ми блок да не бъде строен реактор АР-1000. Има няколко варианта, коментираха различни източници. ЕК дори прогнозира необходимост от нова ядрена мощност в България след 2035 г. Това означава, че през 2016-2017 г. ще се търсят нови възможности за изграждането на 7-ми блок, като се предполага, че правителството ще обяви нов търг. Споразумението с американската Westinghouse изтече в края на месец март и към настоящия момент няма сигнали или някакви опити за подновяване на преговорите. Една от причините за отказа може да е ситуацията, в която изпадна японската компания Tоshiba,която е собственик и на американската компания Westinghouse. Припомняме, че преди около месец от компанията съобщиха за грешки в отчетността в миналото, в резултат на което бяха отписани над 100 млрд.долара. Компанията отпадна и от Nikkei преди седмица и в момента се подготвя ново разделяне на активите, като в Westinghouse, Toshiba ще запази само определени интереси. Възможните опции са следните: Гориво на лизинг – ОЯГ се връща на доставчика на гориво; Междинно съхранение – с възможни няколко варианта, като предпочетеният е за сухо съхранение, се казва в документа. Отбелязва се също така, че съществуващият в страната ни капацитет на разглежданите модели реактори може да осигури минимум 10 годишен период от време за съхранение на ОЯГ. Кога ще има нужда от изграждането на нова ядрена мощност ще стане ясно през 2016 г. Тогава изтича двегодишният период за обновяване на 10 годишния план за развитие на мрежата, който се подготвя от ЕСО. В него е заложена вероятността от нов блок на АЕЦ „Козлодуй“ след 2025 г.
Източник: econ.bg (13.08.2015)
 
БЕХ си вдига капитала с 239 млн. лв. с "дар от бюджета" Държавата, която е собственик на Българския енергиен холдинг, се отказва от полагащия й се дивидент от печалбата на компанията за миналата година. Става дума за "подарък" в размер на 266 млн. лева. Вместо да отиде в приход на бюджета, сумата ще остане за БЕХ - с 239.445 млн. лв. ще бъде увеличен капиталът на дружеството, а остатъкът ще отиде във фонд "Резервен". С увеличението капиталът на енергийния холдинг ще стане близо 3.2 млрд. лв. Решението, взето в края на юли от ресорния министър Теменужка Петкова, идва в момент, в който БЕХ спешно търси заем, с който дъщерната му НЕК да покрие дълговете си към двете американски централи "Марица-изток" 1 и 3, посочва Медиапул. Изчистването на тези борчове е условието двата теца да приемат да продават на по-ниски цена тока, който НЕК е задължена да изкупува от тях. В началото на годината "Фич" понижи дългосрочния кредитен рейтинг на БЕХ точно заради лошото финансово състояние на НЕК. Вдигането на капитала на БЕХ ще даде положителен сигнал към света и ще подобри оценката на рейтинговите агенции за нашия енергиен гигант, смята Министерството на енергетиката. Още през зимата министър Петкова обяви, че държавата може да се откаже от дивидента си от БЕХ. Тогава обаче причината беше различна - липсата на пари за модернизация на АЕЦ "Козлодуй".
Източник: Сега (13.08.2015)
 
Commerzbank, SoGen и ББР ще вземат първи пари при осребряването на КТБ Германската Commerzbank, френската Societe Generale, както и Българската банка за развитие са банките, които първи ще успеят да си вземат парите при осребряването на активите на обявената във фалит Корпоративна търговска банка АД, показва списъкът, който Търговският регистър публикува в края на работния ден в понеделник. Трите банки ще вземат първи парите си въз основа на чл. 94. т. 1 от Закона за банковата несъстоятелност. Вземанията на двете чуждестранни банки и ББР са обезпечени. Германската банка има да взема 12,45 млн. лв. Основното вземане на френската Societe Generale пък е по договор за срочен заем за 41 млн. лева. Банката има да взема също така още 3,5 млн. лева. ББР също има вземания за повече от 46 млн. лева по програма за рефинансиране на банки и програмата на KfW, по която вземанията са за над 142 хил. лв. Общо обезпечените вземания възлизат на над 103 млн. лева. Списъкът на синдиците включва вложители, както и лица с вземания по гаранции, начислени обезщетения, заплати, развалени договори и др. С най-високи сума в списъка фигурират „Топлофикация София“ – над 90 млн. лева и „Дунарит“ с над 85 млн. лева. Сред другите интересни имена са „Телиш“, Нуртс и Холдинг БДЖ (3,8 млн. лв.) и други кредитори, чиито вземания са придобити в резултат на договори за цесия. В дългия 173 страници документ присъства и Българската фондова борса, която има да взема 271 072 лв.. Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол е имала 10,7 млн. лв. в банката, а НАП има да взема над 3,2 млн. лв. Агенция Митници също присъства в документа. Списъкът, който е съставен към 22 юни, не включва вземания, които са били изплатени, тъй като са в обхвата на гаранцията. Липсват имената на някои известни политици, в това число Иван Костов и Вежди Рашидов, които сами признаха, че са имали депозити. Същевмреннно почетният председател на ДПС Ахмед Доган присъства със сумата от 694 хил. лв. Фондът за гарантиране на влоговете, който встъпва в правата на вложителите, също е в списъка. Към 17 август той е изплатил 3,647 млрд. лв. Държавните болници МБАЛ Св. Анна София и МБАЛ Св. Анна Варна, както и МБАЛ Пловдив АД и МБАЛ Пловдив към ВМА София, също са в списъка на големите вложители, както и УМБАЛ Д-р Георги Странски ЕАД Плевен. В документа фигурират и редица държавни и общински предприятия. Както споменахме по-горе, с най-много пари виси „Топлофикация София“ – над 90 млн. лева, „Булгартрансгаз“ има 60 млн. лева, БЕХ – 14,7 млн. лева, НЕК – 15 млн. лева, ЕСО – 5 млн. лева, а АЕЦ Козлодуй – 4,5 млн. лева. Летище София има блокирани 28,6 млн. лева. Синдиците на КТБ Лазар Илиев и Росен Ангелчев на два пъти поискаха удължаване на срока, в който списъкът с кредиторите на банката трябваше да бъде готов и оповестен публично. Междувременно, преди да излезе във ваканция, парламентът прие законодателни промени, с които стана възможно всички списъци и актове по обжалвания, свързани с процеса по несъстоятелност на банката, да се качват в Търговския регистър и да са публично достъпни. Това ще улесни процедурата по обжалване на решението на синдиците, ако има претенции срещу реда на кредиторите и определените им вземания. Срокът за обжалване е 14-дневен, а след това синдиците имат още 7 дни да се произнесат по предявените претенции. БНБ затвори КТБ и я постави под специален надзор на 20 юни 2014 г., след като банката сама поиска това, неудържайки на масираното теглене от страна на фирми и граждани. По официален баланс преди да бъде затворена, от банката са били изтеглени 7,2 млрд. Лева
Източник: Инвестор.БГ (18.08.2015)
 
Списъкът с кредиторите на Корпоративна търговска банка бе публикуван в Търговския регистър днес, след като вчера синдиците Лазар Илиев и Росен Ангелчев го внесоха. Списъкът включва имената на кредиторите, основанието за приемането на вземането и размерът му, видът и размера на обезпечението и поредността на удовлетворяване на вземането, предаде БНР. В него са вложителите с над гарантираните от държавата 196 000 лева депозити. В списъка фигурират имената на хора и фирми с признати вземания от банката. Най-големият кредитор е Фондът за гарантиране на влоговете. От 4 декември 2014 г. до 17 ч. на 17 август 2015 г. той е изплатил 3 647 600 хил. лева на 109 230 вложители. Банки Извън Фонда, сред най-големите кредитори-банки, се оказват държавната Българска банка за развитие с 46 651 510.50 лева, следвана от Societe Generale, Париж – 44 325 903.67 лева, и Commerzbank AG, Франкфурт – 12 458 917,99 лева. Отделно, Българска банка за развитие е направила две цесии – за 8 400 000.00 и още 13 001 047.22 лева – и така си е прибрала общо 21 401 047,22 лева. Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол има 10 756 479,92 лева. Сред имената на хора в списъка, които се отличават, са почетният председател на ДПС Ахмед Доган, който има да взима 694 272 лева. Вътре е и евродепутатът Николай Бареков, който има само 50 лева в банката. Мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев също присъства в списъците - има да взима 189 833 лева. В списъка фигурират и фирми свързани с Василев като Бромак, които имат да взимат 11 млн. лева, Дунарит с 85 млн. лева и Нуртс с 3.5 млн лева. Commerzbank, Societe Generale и Българска банка за развитие ще получат първи парите си при осребряването на активите на фалиралата КТБ. Германската банка има да взима 12.45 млн. лева, Societe General – 41 млн. лева, а ББР – повече от 46 млн. лева. С една от най-високите суми в списъка фигурират „Топлофикация София” – 90 243 658 лева, „Булгартрансгаз” има 60 млн. лева, а АЕЦ Козлодуй 4.5 млн. лева.
Източник: 24 часа (18.08.2015)
 
Публикуваха списъка с кредиторите в КТБ В Търговския регистър е публикуван списъкът с кредиторите в Корпоративна търговска банка. В списъка, дълъг 173 страници, фигурират имената на хора и фирми с признати вземания от банката. Най-големият кредитор е Фондът за гарантиране на влоговете (ФГВБ), който е изплатил 3 647 600 хил. лева на 109 230 вложители за периода 4 декември 2014 г. - 17 август 2015 г. В списъка са вложителите с над гарантираните от държавата 196 000 лева депозити. Най-големите кредитори-банки са Българска банка за развитие с над 46 млн. лв, следвана от Societe Generale, Париж с над 44 млн.лв., и Commerzbank AG, Франкфурт с почти 12,5 млн. лв. Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол има 10, 7 млн. лв, а НАП - над 3.2 млн. лв. Сред предприятията начело е „Топлофикация София" с над 90 млн. лева, следвана от военния завод "Дунарит" с над 85 млн. лева, както и винарската изба "Телиш" и НУРТС. "Булгартрансгаз" има да взима 60 млн. лв., "Летище София" 28.6 млн. лв., НЕК 15 млн. лв., БЕХ 14.7 млн. лв., ЕСО 5 млн. лв., АЕЦ "Козлодуй" 4.5 млн. лв., а "Холдинг БДЖ" - 3.8 млн. лв. В списъка с вложители в КТБ фигурират и болниците МБАЛ "Св. Анна" София и МБАЛ "Св. Анна" Варна, както и МБАЛ Пловдив АД и МБАЛ Пловдив към ВМА София и УМБАЛ "Д-р Георги Странски" ЕАД Плевен. В списъка фигурират имената и на физически лица, сред които липсват тези на министъра на културата Вежди Рашидов и на Иван Костов, които сами посочиха, че имат средства в банката. Сред имената обаче присъства това на почетния председател на ДПС Ахмед Доган 694 000 лв. Списъкът е съставен към 22 юни и не включва вземания, които са били изплатени, тъй като са в обхвата на гаранцията. Срокът за обжалване е 14-дневен, а след това синдиците имат още 7 дни да се произнесат по предявените претенции.
Източник: Агенция Фокус (19.08.2015)
 
С 4,7 милиона евро газифицират Свищов 4, 7 милиона лева е стойността на проекта за газифициране на Свищов. Вече е подписан договор между “Булгартрансгаз” ЕАД и Европейската банка за възстановяване и развитие и по този начин са ускорени дейностите по реализация на газопровод до дунавския град. Предвидената стойност на начинанието е 4, 7 млн. евро, от които 50% се осигуряват по Международен фонд „Козлодуй” от ЕБВР. Останалата стойност за изпълнение на проекта осигурява „Булгартрансгаз“ ЕАД. Проведена е тръжна процедура за прединвестиционно проучване на газопровода до Свищов. Преди месец е сключен договор с „Дончев П и Сие“ ЕООД, като фирмата е избрана след процедура по Закона за обществените поръчки. Срокът за изпълнение на договора е 120 дни и се предвижда да приключи през октомври 2015 г. Дължината на преносния газопровод от съществуващата газопреносна мрежа до Свищов е 36 км, като ще бъде изградена и автоматична газорегулираща станция.
Източник: Борба - Велико Търново (24.08.2015)
 
Новата (стара) стратегия на минната индустрия След близо три години чакане минната индустрия се сдоби със стратегия за развитието на брашна до 2030 г. Тя беше одобрена от Министерския съвет в средата на миналата седмица, въпреки че беше пусната за обществено обсъждане още през 2012 г. Документът, който оттогава е претърпял някои корекции (последните от които статистически), все още не е публикуван официално от Министерство на енергетиката. От бранша, който е участвал в изготвянето на стратегията, възлагат големи надежди на документа. Според председателя на управителния съвет на Българската минно-геоложка камара Лъчезар Цоцорков с изпълнението на заложените мерки ще бъдат осигурени още 15 хил. работни места (при 30 хил. в момента), а приходите от концесии ще се увеличат с 50%. Сред приоритетите на бранша, за които той настоява от години, е борбата срещу "сивия" сектор и незаконния добив на подземни богатства. За разлика от стратегията, която беше предложена на обществено обсъждане преди три години, в една от последните редакции на текстовете се предлагат по-сериозни мерки в тази насока като инкриминиране на незаконния добив като престъпление. Нещо, за което в Министерството на енергетиката усилено се работи, особено след като за свлачището в пернишки квартал в началото на юли беше нарочен незаконният добив на въглища от "Мини Перник". Стратегията също така предвижда концесии да се предоставят единствено на лица с доказан опит в търсенето и проучването на подземни богатства. В стратегията се залага и въвеждането на нови технологии, които да намалят загубите при добива, повишаване на производителността и енергийната ефективност. Важно за развитието на бранша е и усъвършенстването на законодателството в областта на подземните богатства. Металните полезни изкопаеми, чийто добив е с най-голям дял в сравнение с останалите видове (по данни на БМГК 32.8% за 2014 г.), са приоритет според стратегията. Техните запаси обаче са сравнително малки, което е и една от причините за насърчаването на търсенето и проучването на нови находища. Стратегията също така предвижда да се търсят нови нетрадиционни източници на минерални суровини като находища на шистов газ и редки елементи. Перспективите пред добива на строителните материали, които също имат значителен дял спрямо общия добив на полезни изкопаеми (25.4% за 2014 г.), също са засегнати от стратегията. Според текста през последните години броят на кариерите значително се е увеличил, което налага постепенното им окрупняване за по-доброто организиране и безопасност по време на работа. С цел повишаване конкурентоспособността на местното производство на строителни и скалнооблицовъчни материали е необходимо и въвеждането на мерки за ограничаване на вноса от страни, които са извън Европейски съюз. В проекта на стратегията се предлага определянето на квоти или въвеждане на по-високи мита за внос от трети страни. Добивът на въглища в България също е сред основните за сектора. Той се извършва основно от държавната "Мини Марица-изток" и частното холдингово дружество "Въгледобивна компания" на Христо Ковачки. В стратегията обаче е записано, че определен тласък в развитието на подземния въгледобив може да окаже усвояването на Добруджанския въглищен басейн. България има и залежи от уран, които според проектодокумента могат да покрият една трета от нуждите на АЕЦ "Козлодуй". За целта обаче е необходимо политическо решение, което да позволи добива. Страната разполага и с голям потенциал за откриване на нови находища на минерални суровини, особено в сравнение с останалите страни на ЕС. Като цяло предприятията в сектор "Добивна промишленост" са конкурентни на тези от бранша в Европейския съюз, пише в стратегията. Според данните най-добри показатели за производителност на разходите за труд са постигнати през 2006 и 2007 г., като след това се наблюдава значителен спад в резултат от влиянието на икономическата криза. Рентабилността на предприятията от сектора също е по-добра от средната за бранша в ЕС. Изчислените по-високи норми на печалба обаче са в резултат в най-голяма степен от значително по-ниските разходи за труд в сравнение със средните за съюза.
Източник: Капитал (25.08.2015)
 
"Енергоремонт" излиза на загуба за полугодието Публичната компания "Енергоремонт холдинг" е приключила първото полугодие със загуба от 385 хил. лв. заради силно увеличение на разходите, показва консолидираният й отчет. За същия период на миналата година холдингът е имал 725 хил. лв. печалба. За това време увеличението на приходите е двойно, до близо 30 млн. лв. Почти всички те са от продажба на услуги, каквато е и основната дейност на предприятията от холдинга. Основната част от повишените разходи са заради парите, похарчени за външни услуги, ръст има и при тези за материали, но техният дял е много по-малък. В доклада за дейността от ръководството успокояват, че изпълнението на договорите, по които "Енергоремонт" работи, на този етап дават основание да се очаква печалба в края на годината. Това може да стане, ако компанията получи плащания по тях – често се случва разходите за някои поръчки да се отчетат много преди приходите от тях. Така се получава загуба, която би могла да се компенсира, след като клиентите платят дължимото за получените услуги. В консолидирания отчет влизат резултатите на дъщерните дружества - "Енергоремонт - Бобов дол", "Енергоремонт - Варна", "Енергоремонт - Русе", "Техенерго", "Тотема", " Инком 2003", "Енергоремонт - Раднево", "Енергоремонт - Козлодуй", както и дружества в Македония и Косово. Компанията има и малцинствени участия, от които според отчета е на загуба от 133 хил. лв. Холдингът се занимава с реконструкция, модернизация, изграждане на енергийни мощности, минна промишленост, транспортна и енергийна инфраструктура, произвежда метални конструкции. Сред проектите на дружества от структурата на холдинга са ремонт на блокове в АЕЦ "Козлодуй", реконструкция на жп линия от Първомай до Свиленград, сероочистваща инсталация в ТЕЦ "Марица-изток 2". Компании от групата са работили по втория диаметър на метрото в София, обследване и саниране на сгради. Основните акционери в "Енергоремонт холдинг" са "Миления 77" (33%), "Нови енергийни и индустриални технологии" (21.6%), "Българска енергетика" (32%) и "Геоприбор" (10.8%). Една от дъщерните компании на холдинга - "Енергоремонт - Бобов дол" скоро може да бъде отписана от Българската фондова борса, стана ясно от съобщение на Комисията за финансов надзор. На последното си заседание в петък комисията е решила да не забрани публикуването на търгово предложение от холдинга към миноритарните акционери.
Източник: Капитал (25.08.2015)
 
17 наши фирми в класация Топ 500. Международният кредитен застраховател „Кофас“ е за страните от Централна и Източна Европа Броят на българските компании в класацията Топ 500 на международния кредитен застраховател „Кофас“ за страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) расте. В подреждането за 2014 г. вече са включени 17 наши компании спрямо 13 предходната година. Критериите са били ръст на оборота и назначените служители спрямо предходната година. Общият оборот на българските фирми, включени в подреждането, достига 17,99 млрд. евро. Това е увеличение с 4,24% на годишна база. Новите компании в класацията са шест - „Адванс Пропъртис“, АЕЦ „Козлодуй“, „Софарма“, БТК, „Метро Кеш енд Кери“ и Мтел. Има и две фирми, които са отпаднали – „Нафтекс Петрол“ и „Табак Логистик Груп“. Останалите БГ фирми в класацията са предимно от енергийния сектор. Най-напред в подреждането е „Лукойл Нефтохим Бургас“, която заема 23-о място. Дори годишният спад в оборота на компанията с 14,5% до 3,33 млрд. евро не е успял да я измести от предните позиции. На второ място сред българските фирми и на 26-о в подреждането е Българският енергиен холдинг (БЕХ). Оборотът на дружеството за 2014 г. е 3,17 млрд. евро и се е увеличил с 8,8% за година. На трета позиция сред нашите фирми и на 52-о в общото подреждане е „Аурубис България“. Годишният оборот на компанията е 2,11 млрд. евро, но се свива със 7 на сто. Печалбата на компанията обаче нараства с близо 216% до 61 млн. евро. Освен тях в класацията са включени още „Лукойл България“, НЕК, „Булгаргаз“, „ЧЕЗ Електро България“, „ОМВ – България“, „Кауфланд“, „Сакса и Петрол“. „Оборотите на българските фирми като цяло нарастват, но със сравнително по-малки стойности, което пък премества компаниите по-надолу в класацията“, коментира Милена Виденова, управител на „Кофас“ за България. Челните места в класацията са заети от дружества, опериращи в Полша, Унгария и Чехия. Голяма част от тях работят в петролния бранш и автомобилната индустрия. Общият оборот на всички компании, включени в класацията, е 572 млрд. евро.(http://www.bulgaria.utre.bg/2015/08/27/335979-17_nashi_firmi_v_klasatsia_top_500)
Източник: Други (27.08.2015)
 
България предложила на Азербайджан да участва в строителството на АЕЦ Правителството на България предостави на Азербайджан пакет от проекти в енергийното сътрудничество. На Азербайджан му е предложено да участва в строителството на АЕЦ и да инвестира в нефтени и газови хранилища и в рафинерии, предаде азербайджанският информационен портал Day.az, цитиран от "Фокус". „Енергийната сфера е едно от важните направления в двустранното сътрудничество. България се интересува от покупката на азербайджански газ – в обема от един милиард кубически метра годишно“, каза посланикът на Азербайджан в София Емил Керимов. В момента се водят преговори за доставка на азербайджански газ до интерконектора Гърция- България от находището „Шах Дениз“.
Източник: 24 часа (31.08.2015)
 
Седми блок на "Козлодуй" може да има най-рано след 10 години Въпреки затихналите дебати около съдбата на бъдещия седми блок на АЕЦ "Козлодуй" изграждането на реактора е включено в редовния доклад на КЕВР до Агенцията за сътрудничество на енергийните регулатори и Европейската комисия (ЕК) за миналата година. В документа е записано, че в най-оптимистичният евентуален нов реактор на площадката на АЕЦ "Козлодуй" се очаква да влезе в редовна експлоатация след 2025 година. Причината за това са дългите съгласувателни процедури, които тепърва предстоят, разясняват експертите. "Това се подкрепя и от прогнозата на ЕК до 2050 г., в която допълнителна ядрена мощност в България се предвижда едва след 2035 година", пишат от КЕВР. Комисарите допълват, че вариантът със седми реактор на площадката на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде взет предвид при следващи обновявания на плана за развитие на електропреносната мрежа. През юни енергийният министър Теменужка Петкова съобщи, че изграждането на новата мощност на Първа атомна ще струва около 5.3 млрд. долара. Цената е станала ясна на срещата й със специалния пратеник на държавния секретар на САЩ Джон Кери - Амос Хохстейн, съобщи тогава БГНЕС. Участието на АЕЦ "Козлодуй" в изграждането на блока ще бъде в размер на 400 млн. долара. В доклада, подписан от председателя на КЕВР Иван Иванов, се посочва още, че 10-годишният план за развитие на енергийната система у нас предвижда да бъдат изградени общо 2212 MW нови мощности, от които 1489 MW - възобновяеми източници. С ударното присъединяване на зелени централи обаче ще расте и нуждата от ограничаване на работата на централи като АЕЦ "Козлодуй" през определени периоди от годината, които дават най-евтината енергия, предупреждават от регулатора. През миналата година произведеният ток от ВЕИ-централите се е увеличил с 15.55% в сравнение с предходната 2013 година. Все пак най-голям дял в производството на ток имат топлоелектрическите централи, използващи въглища (около 50%), следвани от ядрената централа АЕЦ "Козлодуй" (33%). Основен дял в структурата на вложените горива за производство на ток имат местните въглища и ядреното гориво. Фотоволтаиците, вятърните централи и централите на биогаз са дали сумарно малко над 6% от общото количество електроенергия. ПРИЗНАНИЕ Според КЕВР преференциалните цени за изкупуване на ток от т.нар. зелени централи изкривява пазара и това води до нарушаване на конкуренцията в сектора. Все пак обаче от комисията на Иван Иванов се оправдават, че това е станало съгласно последните препоръки за енергийния сектор на ЕК, които допускали силна подкрепа на ВЕИ-тата с преференциални цени. ОТПАДЪЦИ Натрупаните към момента в АЕЦ "Козлодуй" ядрени отпадъци да се преработват и полезните им компоненти да се извличат и използват пак. Това предвижда актуализираната Стратегия за управление на отработено ядрено гориво и радиоактивни отпадъци до 2030 г. Вчера тя бе одобрена от правителството. Предвижда се това да стане след преговори с компаниите, които разполагат с такива технологии. В момента страната ни изпраща периодично отработеното ядрено гориво за обработка и съхранение в Русия по договор между АЕЦ "Козлодуй" и доставчика на свежо ядрено гориво ТВЕЛ.
Източник: Сега (03.09.2015)
 
Капиталът на АЕЦ „Козлодуй“ ще бъде увеличен с 30,8 млн. лева до 196,4 млн. лв., предвижда решение на компанията майка на дружеството - Български енергиен холдинг. Средствата са от нетната печалба на централата за миналата година. Общо АЕЦ завършва 2014 г. с положителен резултат от 78,39 млн. лв. По-голямата част от него - 46,33 млн., отиват в БЕХ под формата на дивидент. Останалите средства се разпределят във фонд Резервен, а неразпределената печалба е 703,58 лв. Увеличеният капитал ще е необходим на дружеството, за да извърши част от дейностите, свързани с удължаване на живота на 5-и и 6-и блок в централата. Междувременно от АЕЦ “Козлодуй” обявиха вчера, че спират 6-и блок за планов годишен ремонт, който ще продължи до 31 октомври.
Източник: Труд (07.09.2015)
 
Рано тази сутрин шести блок на АЕЦ “Козлодуй” е бил спрян за планов ремонт, съобщават от ядрената електроцентрала. Ремонтът се предвижда да приключи в края на октомври. За това време ще се направи профилактика на оборудването и системите на блока, като реакторът ще бъде презареден и с със свежо ядрено гориво. Графикът на дейностите включва извършването на подмяна на статора на генератора на 1000-мегаватовата мощност. Мярката е в изпълнение на проектите за повишаване на топлинната мощност на реактора до 104% и за продължаване на срока на експлоатация на блока. От днес пети блок на централата работи със 100% натоварване на мощността.
Източник: Други (07.09.2015)
 
НЕК с двойно повече приходи от такса "задължение към обществото" Приходите на Националната електрическа компания (НЕК) от такса "задължение към обществото" са нараснали два и половина пъти. Това съобщи директорът на дружеството Петър Илиев. Таксата се вдигна с влизането в сила на новите цени на тока от 1 август и това предизвика протестите на работодателите. От 20 милиона средно преди новия ценови период приходите сега са 54 милиона, допълни Илиев. Сумата обаче е недостатъчна на фона на големите задължения на НЕК към производителите на ток. "На отделните предприятия дължим общо около милиард и 400. На американските централи повече от 900 милиона. На ТЕЦ "Марица Изток" са по-малко. Ние взимаме от тях много малко енергия, 2 месеца въобще не взимаме от тях. Пазим тяхната квота за зимния период. На АЕЦ "Козлодуй" дължим над 130 милиона", каза още Илиев. По-рано днес енергийният експерт Атанас Георгиев обясни, че част от проблемите в българската енергетика са генерирани от подход, който затваря анализите и решенията само на национално равнище "Например решенията за нова електроенергийна мощност или решенията за развитие на вътрешната газова инфраструктура със забавяне на регионалната", каза той. "Хубавото е, че това се разбира вече от Брюксел – има засилено внимание към Югоизточна Европа. Дори Марош Шевчович в свое официално съобщение за посещението си в България обяви, че страната ни ще бъде една от най-печелившите страни от този Енергиен съюз. В него са засегнати изискванията за поне три алтернативни източника на природен газ и развитие на енергийна инфраструктура, а самият Шевчович беше написал, че вярва, че България може да помогне за интеграцията на страните в Европейския съюз в региона, но и за интеграцията на Западните Балкани в този Енергиен съюз", поясни експертът.
Източник: expert.bg (16.09.2015)
 
"Енемона" излиза на загуба при спадащи приходи Загуба и спад на приходите наполовина показва индивидуалният отчет на строително-енергийната компания "Енемона" за първото полугодие. В края на юни дружеството приключва с 2.35 млн. лв. загуба при 557 хил. лв. печалба година по-рано. Общите приходи са паднали до 21 млн. лв., почти два пъти по-малко от същия период на миналата година, когато компанията е имала 39.6 млн. лв. постъпления. В доклада за дейността няма обяснения за силното понижение на приходите. До редакционното приключване на броя не успяхме да получим коментар от "Енемона" по отчета. В него са изредени новите договори, подписани през второто тримесечие. Сред тях са ремонти в АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица- изток 2", "Контур Глобал Марица-изток 3", поръчка на ABB за монтажни работи в ТЕЦ "Лихтерфелде" в Берлин, подобряване на градската среда в община Ябланица, болницата в Лом, договори по националната програма за енергийна ефективност. "Енемона" е подписала договор и за изграждане на байпасен газоход и димоохладител с Alstom Danmark. Стойностите на договорите не се посочват. В последните години резултатите на "Енемона" се влошават, макар че миналата година индивидуалният отчет показа 146 хил. лв. печалба при загуба за предходната. Одитът свали финансовия резултат на 141 хил. лв., което е много слабо представяне на фона на близо 84 млн. лв. приходи. Компанията има огромни разходи за външни услуги и възнаграждения и макар последното полугодие те да са намалени, резултатите не се подобряват. Отчетът за първото полугодие не е одитиран като годишните и е подаден с голямо закъснение. Неконсолидираните отчети на публично дружество трябва да се подават до месец след приключване на всяко тримесечие. През юли "Енемона" предаде отчетите си за първото тримесечие отново с голямо закъснение. Една от причините за влошаването на резултатите са сделки с акции на небезизвестната компания "Енергони", която направи огромно увеличение на капитала си с оценка на вятърна перка за половин милиард лева. Заради тези сделки одитът за 2011 г. превърна печалбата на "Енемона" в загуба, а финансовите резултати за 2012 и 2013 г. се влошиха с общо 31.44 млн. лв.
Източник: Капитал (16.09.2015)
 
Удължаването на живота на АЕЦ „Козлодуй“ няма да приключи в срок Удължаването на живота на АЕЦ „Козлодуй“ ще поскъпне. Това стана ясно от думите на председателя на Българския атомен форум „Булатом“ и изпълнителен директор на „РИСК Инженеринг“ Богомил Манчев. По думите му причината е в забавянето на проекта и изпълнението на програмата с дейностите, които трябва да бъдат извършени. Проектът се бави заради закъснението от 5 години на подписването на договора за изпълнение на съответните дейности за удължаването на срока на експлоатация на двата блока. Проблемът обаче касае само пети, чийто лиценз изтича през 2017 г. За шести, при който това се случва през 2019 г., проблем няма да има, обясни Манчев. Самите дейности по удължаване на живота на 5-и блок вече текат, но няма да бъдат приключени в срок. „Изтичат 30-те години, има си определена дата за 5-и блок. И когато към тази дата програмата все още не е приключила, се налага санкция“, обясни Манчев. Той допълни, че това технологично няма да навреди, нито пък ще повлияе на безопасността. „Но чисто административно АЕЦ „Козлодуй“ ще трябва да плати глоба, която регулаторът (Агенцията за ядрено регулиране) не може да не наложи. По закон това не може да бъде избегнато“, поясни още той. Манчев допълни още, че глобата няма да спре проекта за удължаване на срока на експлоатация на 5-и блок. Просто времето за изпълнение на програмата ще бъде продължен с половин или 1 година. „Блокът ще си работи. Но за тази година „Козлодуй“ ще трябва да си плати“, казва специалистът. И допълва, че самата санкция ще бъде в размер на около 300 хил. лв. „Сумата не е голяма, централата ще я преглътне, но можеше и да се мине, без да се плаща“, казва Манчев. Обтегнатите ни в момента отношения с Русия не би трябвало да повлияят на сътрудничеството на страната ни с Москва по отношение на ядрената енергетиката, смята още председателят на „Булатом“. Ситуацията сега няма да създаде проблеми и по отношение на отработеното ядрено гориво от АЕЦ „Козлодуй“, което се съхранява на територията на Русия. „Ние в момента имаме решение за следващите 60 години. Пък за толкова време все ще си оправим отношенията с Русия“, смята Манчев. И пояснява, че от гледна точка на съхранението на отработеното ядрено гориво (ОЯГ) България вече е взела конкретни решения и има изградени съоръжения, които да се занимават с преработката и дългосрочното съхранение на между 60 и 100 години на ниско и средно радиоактивните отпадъци. Единствено по отношение на ОЯГ дългосрочно решение няма, обяснява специалистът. „Но има техническо решение, което сме обсъждали с френската компания AREVA и предложение как може да бъде решен въпросът за около 130 години. Ако се върне отработеното гориво на територията на България, то ще се съхранява на територията на АЕЦ „Козлодуй“ на площадката на старите блокове. През този период вече ще бъде намерено и по-дългосрочно решение. Срокът не е малък, но не е и толкова голям, така че трябва да се работи в тази посока“, казва още Манчев.
Източник: econ.bg (17.09.2015)
 
Печалбата на АЕЦ "Козлодуй" за първите 9 месеца на годината е 156 млн. лева Печалбата на АЕЦ “Козлодуй” за първите девет месеца на тази година е около 156 млн. лева, съобщи изпълнителният директор на централата Димитър Ангелов. По думите му счетоводната печалба на АЕЦ “Козлодуй” за първото полугодие възлиза на 116 000 000 лева. Освен това през юли, август и към средата на септември има положителен финансов резултат от още 40 000 000 лева, допълва изпълнителният директор на централата. “Вярно е, че това е в първия период, когато ние работихме с двата блока. Сега, когато направихме двата ремонта, специално направихме вече на 5-ти и 6-ти блок, ще видим, какъв ще бъде крайният резултат и от разходите, които имаме в този период”, коментира Ангелов, допълвайки, че се надява, че крайният резултат за годината ще е добър. Очаква се на 24 октомври да завърши плановият годишен ремонт на 6-и блок на АЕЦ “Козлодуй”, който тече в момента. Другият 1000-мегаватор 5-и блок работи с пълно натоварване.
Източник: Инвестор.БГ (23.09.2015)
 
В Крайова ще се проведе референдум заради VII блок на АЕЦ "Козлодуй" Неправителствените организации в румънския град Крайова са събрали над 13 000 подписа срещу намерението на България да изгражда нов реактор на площадката на АЕЦ „Козлодуй“. Плановете на българските власти предвиждат изграждането на нов реактор на 3,7 км от границата с Румъния, а жителите на румънската област Олтения са против проекта, пише вестник „Адеврул“. Най-вероятно на 15 ноември ще бъде организиран референдум по въпроса. Румънците трябва да отговорят с „да“ или „не“ на питането: „Съгласни ли сте с осъществяването на проект за нови мощности в Козлодуй, България, тъй като община Крайова влиза в рисковата зона от ядрен инцидент?“. В края на 2013 г. след посещението на тогавашния министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев в САЩ беше взето решение България да построи един реактор по технологията АР-1000 на американския гигант „Уестингхаус“ на площадката в Козлодуй. Неговото изграждане ще ни позволи и занапред да останем в клуба на държавите развиващи ядрената енергетика за мирни цели. Предлаганият проект е не само един от най-модерните, но също така ще създаде хиляди нови работни места в България и ще произвежда екологично чист ток за десетилетия напред на сравнително ниска цена. През декември 2013 г. страните влязоха в ексклузивни преговори, последвали предпроектно проучване за изграждане на VII блок на АЕЦ "Козлодуй", проведено след търг. "Уестингхаус" трябва да предостави цялото оборудване за реактора, проектирането, инженеринга и горивото за него. Планира се реакторът АР-1000 да влезе в експлоатация до 2023 г. Като базова мощност с нулеви въглеродни емисии, блокът ще отговаря на изискванията на българското и на европейското законодателство за конкурентоспособна и нисковъглеродна енергия за следващите 60 години. "Уестингхаус Електрик Къмпани", компания от групата "Тошиба Корпорейшън", е пионер и световен лидер в ядрената енергетика и водещ доставчик на продукти за атомни електроцентрали и технологии за енергийни компании по целия свят. През 1957 г. в Шипингпорт, Пенсилвания, САЩ, "Уестингхаус" доставя първия в света ядрен реактор с технология вода под налягане. Днес технологии на "Уестингхаус" са основа за приблизително половината от действащите атомни електроцентрали в света, включително над 50% от тези в Европа. "Министерството на енергетиката на САЩ ни казва къде може и къде - не да има реактор, изграден по тази технология. Собствеността е 87% на японски акционери, но от 60 г. Вашингтон решава къде може и къде – не, да строим тези реактори. Над половината реактори в света са построени по технологията на Уестингхаус. Ние сме частна компания, опитваме се да стоим настрана от политиката", заяви изпълнителният директор на компанията Дани Родерик при едно от посещенията си в страната ни. Американската компания е на българския пазар отдавна. Между 2001 и 2007 г., "Уестингхаус" успешно са модернизирали всички несвързани с безопасността системи за управление на пети и шести блок в АЕЦ "Козлодуй". От 2009 г. насам инженерният офис на "Уестингхаус" в София успешно е завършил или в момента изпълнява множество големи проекти за модернизация на системи за контрол и управление за клиенти от регион Европа, Близкия изток и Африка. През ноември 2013 г. компанията подписа договор с АЕЦ "Козлодуй" за модернизация на системите за управление на спецкорпус 3 (СК-3) в централата.
Източник: expert.bg (24.09.2015)
 
Енергийната борса тръгва на 8 декември Електроенергийната борса, за която се говори от години, най-накрая ще започне да работи. Това ще стане след по-малко от три месеца - на 8 декември, съобщи изпълнителният директор на "Българска независима енергийна борса" (БНЕБ) Константин Константинов на първата официална среща, която беше организирана, за да може потенциалните участници да се запознаят с принципите на работа на борсата. Според Константинов основното, което ще се промени след стартирането на борсата, е постигането на пазарна цена на електроенергията. Първоначално на борсата, на която ще се продава електроенергия за ден напред, ще се търгува тази, произвеждана от АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2" и водноелектрическите централи на Националната електрическа компания. Константинов обаче посочи, че все още преговорите с тях не са приключили. По думите му, за да се осигури достатъчна ликвидност, така че да се гарантира постигането на реална пазарна цена, са необходими около 300 - 400 мегавата. Той даде за пример Унгария, където на борсата се търгуват 10-20% от потреблението в страната. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова коментира, че е важно да се определи компенсаторен механизъм за централите, които имат договори за гарантирано изкупуване, като двете американски централи "AES Марица-изток 1" и "Контурглобал Марица-изток 3" и производителите на възобновяема енергия, така че те също да могат да продават електроенергията си на борсата. Останалите участници ще бъдат регистрираните търговци на електроенергия, които ще могат да купуват и препродават чрез новата платформа в рамките на ден напред. Участниците ще трябва да заплащат и различни такси, които да осигурят издръжката на самата борса. Според Петкова за битовите потребители може да се даде гратисен период до март, преди и те изцяло да излязат на свободния пазар. Това на практика означава, че КЕВР вече няма да определя регулирани цени на електроенергията. Отделно от БНЕБ се надяват да осигурят и платформа за сключването на дългосрочни договори. В момента производителите сами организират търгове за продажба, а ТЕЦ "Марица-изток 2" и АЕЦ "Козлодуй" дори направиха собствени онлайн платформи за тази цел. Константинов посочи, че амбициите са в бъдеще на борсата да може да се търгува електроенергия и за същия ден, а до няколко години да се създаде борсово обединение със съседните страни.
Източник: Капитал (30.09.2015)
 
Експерти: АЕЦ може да работи и след 2050 г АЕЦ "Козлодуй" вероятно ще може да работи и след 2050 г., смята директорът на Института по ядрени реактори към Руския научен център "Курчатовский институт" Юрий Семченков. По думите му това е възможно не само заради прилаганите в момента мерки за удължаване на живота на V и VI блок, но и заради нови научни разработки и използването на нов вид ядрено гориво от централата от следващото лято. Колко точно ще работят блоковете, зависи най-вече от състоянието на реакторите им. "Основната част е корпусът и т.нар. корпусни устройства, от които се определя ресурсът за работа на тези блокове. Това е незаменяемо оборудване", обясни Семченков, цитиран от изданието iNews.
Източник: Стандарт (05.10.2015)
 
11 български фирми в Топ 100 за региона Единайсет български компании са включени в класацията на SeeNews TOP 100 SEE на стоте най-големи фирми в Югоизточна Европа за 2014 г., съобщиха от агенцията за бизнес новини. Фирмите са класирани на база общи годишни приходи. На трето място за втора поредна година е Лукойл Нефтохим с 3,331 млрд. евро приходи за 2014 г. Устойчиво на осма позиция е Аурубис България с 2,372 млрд. евро приходи. Класацията водят заводите Дачия с годишни приходи за 2014 г. от 4,247 млрд. евро и печалба от почти 83 млн. евро. Показателно е, че осем от първите десет компании се занимават с преработка или търговия с петрол. Останалите български фирми в Топ 100 са Лукойл ЕООД, НЕК, Булгаргаз, ЧЕЗ Електро България, Кауфланд България, ОМВ България, Сакса, АЕЦ Козлодуй и БТК. Отделно има и класация на банките и застрахователите. При банките подреждането е по размер на активите. Сред първите 100 място са намерили 18 родни трезора, като на челните позиции са УниКредит Булбанк (8-о място), Банка ДСК (12-то) и ПИБ (13-то). България има 20 представители в класацията на стоте най-големи застрахователя в региона. Най-високо класираната компания е Армеец - на 20-то място, следвана от Булстрад Виена Иншурънс Груп и Лев Инс съответно на 23-та и 24-та позиция. Копирано от standartnews.com
Източник: Стандарт (07.10.2015)
 
"Русатом Сервис" с интерес към удължаване на живота на VI блок в Козлодуй Руската компания „Русатом Сервис“, която е част от корпорацията „Росатом“, планира да участва в търга за удължаване на живота на шести блок в АЕЦ „Козлодуй“. Това е коментирал генералният директор на компанията Евгений Салков, цитиран от РИА Новости. „Търгът вече е обявен. Ние сме готови със своите предложения, ще създадем консорциум, но неговият състав е предмет на преговори“, коментирал е Салков пред журналисти в Ереван. Лицензът за експлоатация на шести блок на ядрената ни централа изтича през 2019 г. Удължаването на живота на тази мощност, както и на другия работещ блок в централата, са обявени като приоритетни за българското правителство. Мерките по тази цел обаче се изпълняват без закъснение. Според разчетите досега удължаването на експлоатацията на двата блока и повишаването на мощностите до 104% от номиналната им ще струва 360 млн. евро. „Русатом Сервис“ участва в консорциума, който работи по удължаването на живота на пети блок в АЕЦ „Козлодуй“.
Източник: Инвестор.БГ (09.10.2015)
 
Руската компания „Русатом Сервис“, която е част от корпорацията „Росатом“, планира да участва в търга за удължаване на живота на шести блок в АЕЦ „Козлодуй“. Това е коментирал генералният директор на компанията Евгений Салков, цитиран от РИА Новости. „Търгът вече е обявен. Ние сме готови със своите предложения, ще създадем консорциум, но неговият състав е предмет на преговори“, коментирал е Салков пред журналисти в Ереван. Лицензът за експлоатация на шести блок на ядрената ни централа изтича през 2019 г. Удължаването на живота на тази мощност, както и на другия работещ блок в централата, са обявени като приоритетни за българското правителство. Мерките по тази цел обаче се изпълняват без закъснение. Според разчетите досега удължаването на експлоатацията на двата блока и повишаването на мощностите до 104% от номиналната им ще струва 360 млн. евро. „Русатом Сервис“ участва в консорциума, който работи по удължаването на живота на пети блок в АЕЦ „Козлодуй“.
Източник: Инвестор.БГ (12.10.2015)
 
Над 80% от инвеститорите от Бавария биха вложили още в България Над 80% от баварските компании, които са инвестирали в България, са доволни от сътрудничеството си с местни партньори и биха се ангажирали отново с бизнес в страната. Това показват резултатите от проведена от баварското министерство на икономиката и медиите, енергетиката и технологиите анкета сред представили на бизнеса в германската провинция. Информацията беше съобщена от държавния секретар на министерството Франц Йозеф Пширер по време на церемонията за връчване на наградите на баварското представителство в България. Призовете се присъждат за седма година и отличават български и баварски компании с принос за развитието на икономическите отношения между България и Бавария. През 2014 г. общият стокообмен между България и Германия е бил на стойност 5.9 млрд. евро, от които 16% са формирани от отношенията с Бавария, което прави провинцията трети по важност икономически партньор за България сред германските автономни области, обяви Митко Василев, който е главен управител на Германо-българската индустриално-търговска камара и представител на Бавария в България. През последните години стокообменът с провинцията неизменно расте, като за 2014 г. е 792.34 млн. евро, което е с 8.6% повече спрямо година по-рано. Участвалите в анкетата баварски компании посочват сред основните предимства на страната благоприятната за инвестиции данъчна система и конкурентните разходи за работна ръка. "От гледна точка на конкуренцията с азиатски пазари България също е много добра дестинация", коментира резултатите от допитването Пширер. Баварският държавен секретар отбеляза също така и добре развитото висше образование в България, особено в областта на информационните технологии. "Надяваме се, че българското правителство ще продължи с реформата в съдебната и административната система с цел създаване на още по-благоприятни условия за инвестиции и търговия", каза още той. От своя страна българският заместник-министър на икономиката Любен Петров изтъкна, че макар ниските работни заплати в страната да са атрактивни за баварските инвеститори, в бъдеще те ще растат, така че няма да бъдат най-атрактивният елемент в отношенията между България и Бавария. "Работим за намаляване на административната тежест на бизнеса, облекчаване на процедурите", отбеляза той, като отчете още, че съдебната реформа е изключително важна за повишаването на доверието в България. По думите му страната става все по-атрактивна дестинация за автомобилостроителите. Тазгодишните награди на баварското представителство в България са за представители на строителния и на медийния сектор. В категория "Българско предприятие с икономически контакти с Бавария" отличието получи строително-монтажното "ПМУ Плевен", като наградата прие изпълнителният му директор Петър Талев. Компанията е създадена през 1955 г. и изпълнява редица проекти както в България, така и в Германия и в частност в Бавария. От организаторите на конкурса отбелязват, че "стойността само на разходите за работна ръка на последния проект в Бавария надхвърля 1 млн. евро.". На българския пазар дружеството е участвало в проекти в АЕЦ "Козлодуй", "Кремиковци", циментовия завод "Златна Панега", ТЕЦ "Марица-изток" и т.н. Призът в категория "Баварско предприятие с дейност в България" беше присъден на базираната в Пловдив "м+в МедиаНетуъркс", която е еднолична собственост на мюнхенската m+w MediaCooperation. Дружеството, което по думите на управителя Радиана Радева има около 220 служители, е специализирано в дизайна, предпечата, печата и разработката на уеб и мобилни решения. Дейността му в България започва през 2003 г. като аутсорсинг компания.
Източник: Капитал (13.10.2015)
 
Борисов: "Уестингхаус" дадоха "меморандумче" без ясни показатели за след 10 години Премиерът Бойко Борисов обясни отказа за участието на "Уестингхаус" в строителството на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" с факта, че му е било предоставено "меморандумче" за проекта без ясни показатели за финансиране, инвестиции и печалби за след 10 години, предаде БГНЕС. "Отношенията България-САЩ не са само бизнес, а морал и геополитика. Не е въпросът само да спечелим долар или 100. Отношението на България към САЩ е като към страна, която е за пример", подчерта Борисов. Той направи сравнение и какво е станало с руските проекти. "С руските проекти действаме незабавно, те с в съдилищата - и за АЕЦ "Белене", и за "Южен поток". Там действаме незабавно, повтори той. Можехме да действаме незабавно и по "Уестингхаус", ако имахме ясен план за финансиране, инвестиции и планирани печалби за всяка година, а не колко по-малко ще загубим, каза той. Трябва да говорим за печалби, а не за по-малки загуби, подчерта премиерът. БГНЕС припомня, че в петък след срещата си Доналд Туск министър-председателят Борисов присъства на церемонията по завършване и въвеждане в експлоатация на газопровод високо налягане и АГРС -Силистра. Там той заяви, че газопроводът "Южен поток", който е добър проект за България, отдавна щеше да се строи, ако неговото правителство не беше паднало от власт през февруари 2013 г.. Ако не ви бях спрял и на "Уестингхаус" седми реактор, още 20 млрд. щеше да търси България, добави той, имайки предвид проекта за изграждане на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй" по американска технология.
Източник: 24 часа (13.10.2015)
 
АЕЦ „Козлодуй“ подписа за модернизацията на 5-и блок „Русатом сервис“, която е част от руската държавна корпорация „Росатом“, е подписала с АЕЦ „Козлодуй“ договор на стойност 24,7 млн. евро за модернизиране на генераторното оборудване на 5-и блок на атомната централа. Това съобщи на сайта си „Росатом“. Договорът е бил подписан на 30 септември, става ясно от официалното съобщение. Според него модернизацията трябва да приключи до май 2018 година, като срокът на изпълнение е 500 дни. При нея оборудването (ротора на турбогенератора) ще бъде извозено от България в завода „Електросила“ в Санкт Петербург, където ще бъде модернизирано. Това е вторият договор, който „Русатом сервис“ подписва с АЕЦ „Козлодуй“. В момента на 6-и блок се поставя модернизиран статор, доставен през миналата година по същия договор. Компанията планира да участва в търга за продължаване на ресурса за работа на 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ с 30 години.
Източник: Монитор (19.10.2015)
 
БАН започва да изгражда Национален циклотронен център, който ще произвежда радиоизотопи за най-модерната диагностика на онкозаболявания с РЕТ-скенер. За целта образователното министерство отпуска 3 млн. лв. на академията. Преди 3 г. Департаментът по енергетика на САЩ и АЕЦ "Козлодуй" направиха целеви дарения в размер на 5 млн. долара на Института по ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ) към БАН за купуване на циклотрон с възможности да произвежда максимално широк спектър от радиоизотопи. С тези средства е закупена и изработена базовата машина - ускорител на заредени частици, циклотрон TR-24 на канадската компания ACSI, на стойност 4 166 000 долара без ДДС. Сега предстои изграждането на циклотронния център. В момента изотопи се произвеждат единствено във Варна, а допреди няколко години ги внасяхме от Австрия и Унгария. В страната работят два РЕТ-скенера в държавните университетски болници "Александровска" в София и "Света Марина" във Варна, както и един в столична частна болница. При изграждането на центъра ще може да се задоволят нуждите на около 18 000 пациенти годишно.
Източник: Сега (20.10.2015)
 
Шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ ще може да произвежда с 50 мегаватчаса повече електрическа енергия годишно. По време на плановия ремонт на блока, който започна на 5 септември, е подменен статорът на генератора, в резултат на което проектната топлинна мощност е повишена до 104%. Реално по-високото производство ще може да започне в рамките на 1 година, тъй като първо Агенцията за ядрено регулиране трябва да промени лицензът. Зам.-шефът на агенцията Борислав Станимиров съобщи пред БНР, че за целта АЕЦ „Козлодуй“ трябва да представи на регулатора анализ на резултатите от извършените изпитания. След проверка и одобрение от негова страна, на шести блок ще бъде позволено да произвежда повече ток. Това по думите му може да се случи още в рамките на тази горивна кампания или от следващата. По време на плановия ремонт реакторът е презареден със свежо ядрено гориво. Очаква се 6-и блок да бъде включен в паралел днес или в рамките на следващите няколко дни.
Източник: Монитор (23.10.2015)
 
НЕК е на загуба от 311 млн. лева за деветмесечието Националната електрическа компания (НЕК) е на загуба от 311 млн. лева за първите девет месеца на годината. Това съобщи директорът на финансовата дирекция на дружеството Румяна Кръстева по време на откритото заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране, на което беше разгледано решението за промяната на цената на електроенергията от 1 ноември. Припомняме, че в края на миналата седмица регулаторът свали стойността на таксата "Задължения към обществото" с 1 лев, заради по-ниската цена на природния газ в последните месеци на годината. Към края на септември загубите от регулираната дейност на дружеството са в размер на 400 млн. лева, уточни още Кръстева. Задълженията на НЕК към края на август са 3,6 млрд. лева, от които 1,5 млрд. лева са към производители на електрическа енергия, каза още тя. На т.нар. "американски" централи - AES Гълъбово и КонтурГлобал, НЕК дължи 968 млн. лева. Прогнозата на Кръстева е, че до края на годината загубите на НЕК ще нарастнат до 400 млн. лева. Тя посочи още, че няма изготвена наредба за разпределението на приходите във фонда за спасяването на електроенергетиката, в който всеки месец производителите на електроенергия и търговци трябва да внасят 5% от приходите си от продажби. Кръстева посочи, че приходите във фонда са 24,5 млн. лева месечно. От държавната компания коменитраха още и че приходите й намаляват - през август и септември с по около 10 млн. лева. Изчисленията сочат още, че това няма да бъде компенсирано с намалените разходи за изкупуване на енергията от топлофикациите, което ще бъде в размер на 40,5 млн. лева. Ако влязат в сила новите предложения на КЕВР, приходите за дружеството до края на регулаторния период – ще бъдат 35 млн. лева. От електроразпределителните дрежества пък съобщиха за масовото напускане на небитови потребители от ниско напрежение на свободния пазар. Само в периода август - октомври 6 хил. обекта са излезнали на свободния пазар, обясни Зорница Генова от ЧЕЗ България. EVN България също посочиха, че има увеличение на броя на потребителите, излизащи от регулиран към свободен пазар. До края на регулаторния период (юни 2016 година) прогнозите са, че 52% от небитовите потребители на регулирания пазар (основно малки и средни фирми) ще излязат на свободния пазар. Разпределителните дружества посочиха още, че в доклада на работната група без промяна остават технологичните разходи - в размер на 8%, което не е реалистично. От ЧЕЗ България посочиха още, че признатите оперативни разходи са с 14% по-ниски от реално извършените. Промяната в таксата "Задължения към обществото" ще стане ясна след заседание на енергийния регулатор на 1 ноември.
Източник: Инвестор.БГ (27.10.2015)
 
Монтираха 370-тонен статор на 6 блок в АЕЦ По време на плановия годишен ремонт на шести енергоблок на АЕЦ “Козлодуй” е извършена уникална операция, съобщиха от Първа атомна. Става дума за замяна и монтаж на 370-тонен нов статор на турбогенератора. Съоръжението е най-тежкото единично оборудване в атомната централа. Всички дейности по подмяната му са изпълнени съгласно утвърдения график. След ремонта, продължил 52 дена хилядникът е включен в паралел с електроенергийната система на страната в 18 часа и 4 минути на 27 октомври. Блокът е пуснат след извършена проверка и издадено одобрение от Агенцията за ядрено регулиране. По време на престоя са изпълнени необходимите ремонтни и надзорни дейности, както и профилактика като са обхванати над 7000 единици от конструкции и технологични системи. Реакторът е презареден със свежо ядрено гориво. В рамките на плановия годишен ремонт на шести блок са реализирани редица важни мероприятия и модернизации, насочени към продължаване на срока на експлоатация и към повишаване на топлинната мощност на реакторната инсталация до 104%. Констатираното на 21 октомври по време на изпитания на турбогенератора несъответствие на неговите характеристики с изискванията на заводската документация е отстранено успешно с участието на специалисти от завода производител. Проведените повторни изпитания са показали добри резултати. Другият 1000-мегаватов блок на АЕЦ “Козлодуй” – пети, работи с пълно натоварване на мощността. Плановият ремонт на шести блок трябваше да приключи миналия четвъртък. По време на предпусковите изпитания на турбогенератора на 21 октомври обаче, при намаляване на мощността на реактора, едно от четирите устройства, които отвеждат парата към кондензатора на турбината (БРУ-К) не затваря напълно. Това е довело до автоматично задействане на аварийната защита на реактора. Събитието се оценява със степен 0 по скалата ИНЕС за събития в ядрени съоръжения. От АЕЦ „Козлодуй“ обясняват, че констатираното на 21 октомври по време на изпитания на турбогенератора несъответствие на неговите характеристики с изискванията на заводската документация е било отстранено успешно с участието на специалисти от завода производител. Проведените повторни изпитания са показали добри резултати. Към 12 часа и 56 минути пети шести блок работеха с натоварване от 1675 мегавата.
Източник: Монитор (29.10.2015)
 
Дълговете на НЕК минаха 3,6 млрд. лева Националната електрическа компания (НЕК) продължава да издъхва над планина от дълг. Задълженията на компанията вече надхвърлиха 3,6 млрд. лева, показва отчетът за деветте месеца на 2015 г. Основната причина е ръстът на задълженията за изкупена електроенергия, като те вече достигат 1,163 млрд. лева, предава Bloomberg TV Bulgaria. Държавното дружество отчете загуба в размер на 311 млн. лв за разглеждания период на 2015 година, докато същия период на предходната година дружеството приключи със загуба от 425 млн. лв. Така се оказва, че загубата е намалена със 114 млн. лв., или 26 на сто. Във финансовия резултат на дружеството за 2015 г. са намерили отражение приходи от дивиденти от асоциирани предприятия и приходи за компенсиране на признати от КЕВР разходи за минали периоди и включени в микса за ценовия период 2014-2015 г. Елиминирайки влиянието на тези фактори загубата от основната дейност за текущия период е около 400 млн. лв, което означава, че дружеството продължава да работи при лоши регулаторни и ценови условия, пише в отчета. Приходите на НЕК ЕАД се увеличават до 2,242 млрд. лева спрямо 2,078 млрд. лева, като ръстът се дължи на по-високите цени и на увеличените продажби за свободния пазар. Друга причина за подобрения резултат са намалените разходи за изкупуване на енергия - от 2.363 млрд. лева през миналото деветмесечие до 2.225 млрд. лева сега. Данните в натура също са интересни. Те показват ръст на изкупената енергия от ВЕИ с 5.1%, но спад на покупките на кафява енергия с с 37,2 % спрямо отчетените количества за същия период на 2014 г., най-вече заради двойно по-малките покупки на ток от заводски централи. Покупките от ТЕЦ Марица-изток 1 и 3 са нараснали съответно с 56% и 50%. Но покупките на ток от АЕЦ са паднали с една пета. Собственото производство на електроенергия от ВЕЦ се е увеличило с 66%. В резултат делът на Контур Глобал Марица изток 3 в закупената електроенергия от НЕК (близо 20%) почти се изравнява с този на АЕЦ "Козлодуй". Общите продажби на електроенергия са намалени спрямо предходната година, като се отчита спад на продажбите на вътрешния пазар с 5,1%. Продажбите на дружеството на свободния пазар са се увеличили с 11,7% в резултат на предприетите действия от мениджмънта на НЕК ЕАД, Нетната печалба на дружеството майка - Българския енергиен холдинг (БЕХ), е 118.5 млн. лв. и се увеличава с 2% спрямо деветмесечието на 2014. Холдингът формира приходите си от лихви и дивиденти. Към 30.09.2015 г. вземанията на БЕХ ЕАД от дъщерните му дружества са на обща стойност 1,56 млрд. лв., формирани от 1,48 млрд. лв. по предоставени заеми и дължими лихви и 85 млн. лв. от дължим дивидент и търговски вземания. Част от вземанията на АЕЦ "Козлодуй" от НЕК (на стойност 46 млн. лв.,) са уредени чрез цесия - за сметка на дължим дивидент.
Източник: Инвестор.БГ (02.11.2015)
 
БЕХ раздал 2,04 млрд. лева заеми Българският енергиен холдинг (БЕХ) е кредитирал дъщерните си дружества и „Топлофикация София“ с близо 2,04 млрд. лева, показва отчетът на компанията за деветмесечието на 2015 г. Според документа само за последните три месеца заемите, отпуснати от холдинга, са скочили с нови 100 млн. лева. Отделно от това холдингът има да връща заем по облигационна емисия от 973,8 млн. лева. Общата сума, с която компанията е назад е 3,2 млрд. лева. Въпреки многото дългове, счетоводно дружеството излиза на печалба от 118 млн. лв. за деветмесечието или с 2 млн. лева повече в сравнение със същия период на 2014 г. Основните приходи на БЕХ, в която влизат най-големите държавни енергийни дружества у нас, се формират от дивиденти и от лихви по заемите. Част от лихвите обаче са само начислени, но не и платени, показва отчетът на холдинга. Сред по-големите заеми, отпуснати през третото тримесечие на годината, са вземане на АЕЦ „Козлодуй“ за 46,3 млн. лв. и на „Булгаргаз“ за 42,62 млн. лв. Според отчета на групата най-тежко остава финансовото положение в НЕК, следвано от „ТЕЦ Марица изток 2“ и „Мини Марица изток“. Тези дружества продължават да не обслужват главниците и лихвите по консолидираните и новирани кредити, пише още в отчета на БЕХ. С най-голяма загуба за деветмесечието е НЕК – 310 млн. лева, следвано от „ТЕЦ Марица изток 2“ – 59 млн. лева, „Булгаргаз“ - 22 млн. лева. На печалба са „Булгартрансгаз“ - 75 млн. лева, „АЕЦ Козлодуй“ - 118 млн. лева, Електроенергийния системен оператор – 58 млн. лева и „Мини Марица изток“ - 58 млн. лева. Въпреки че държавните мини са на печалба обаче, задълженията им към доставчиците нарастват с над 60 млн. лева, показва отчетът на дружеството. Сред дружествата, които страдат от междуфирмена задлъжнялост, е „Булгаргаз“. Компанията има да получава от топлофикациите 148,7 млн. лева текущо. Най-големите й длъжници са „Топлофикация София“, „Топлофикация Плевен“ и „Лукойл Нефтохим“. НЕК ще получава пари от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ по утвърден от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) план. Това предвижда проект на наредба. Пари във фонда ще внасят всички производители и търговци на ток – 5% от приходите им всеки месец, както и 5% от продажбите на квоти парникови газове и от оборотите от сделки с ток. Фондът ще плаща на НЕК разликата между утвърдените от КЕВР цени и действителните по-високи преференциални цени на американските централи и зелените мощности. Разходите на фонда трябва да бъдат до 250 хил. лева на година, а ако управителите му са държавни служители или зам. министри, няма да получават заплати.
Източник: Труд (02.11.2015)
 
149% повече ток от биомаса за 10 месеца 149,49% е ръстът на производство на тока от биомаса от януари до 25 октомври в сравнение със същия период на 2014 г., сочат данните на Електроенергийния системен оператор. Бумът се обяснява и с високите цени, на които се изкупува еленергията, произведена от оборски тор. Общо произведената еленергия в страната е 39 760 009 мвтч, което е ръст със 7,59%. Потреблението на ток в страната се е увеличило с 3,52%. Износът е увеличен с 24,45%, или за 10 месеца са експортирани 8,9 млрд. квтч. Продължава да расте производството на ток от ВЕИ. Освен бума с биомасата, със 17% е увеличението при вятърните централи, присъединени към мрежата на ЕСО, и с 20,86% - за присъединените към мрежата на разпределителните дружества. От решението за цените на тока от 1 ноември на КЕВР пък става ясно, че за еленергията на топлофикациите, ВЕИ-тата и на американските “Марици” за година трябва се платят над 2 млрд. лв. Средната цена на тези 13,5 млрд. квтч, които по закон се изкупуват, е 15,4 ст. за квтч, при 3 ст. за тока, АЕЦ “Козлодуй” и 6,79 ст. на “Марица-изток 2”. Втори ден сайтът на КЕВР не бе възстановен, а решението за цените влиза в сила след публикуването му на страницата на регулатора.
Източник: 24 часа (03.11.2015)
 
"Българската телекомуникационна компания" (БТК) е рекордьорът по сключени цесии с нейни сметки във фалиралата КТБ, следвана от фирмата на италианския бизнесмен Едоардо Миролио, Централния кооперативен съюз и "Българския енергиен холдинг". Сред частните лица с цесии в КТБ са съпругата на председателя на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Кирил Домусчиев – Ирина, бившият зам.-главен прокурор на София Роман Василев и отново Миролио, сочи списък с цесиите, обявен от синдиците на КТБ и публикуван на сайта на Фонда за гарантиране на влоговете, който изплати 3.7 млрд. лв. за защитените депозити в банката. Синдиците публикуваха и списък с привилегированите влогове на физическите и юридическите лица в КТБ, от който става ясно, че държавната енергетика е държала милиарди левове за високи лихви по депозитни и разплащателни сметки и влогове, а отново БТК е компанията с най-много и най-пълни сметки с преференции. Според първия документ БТК е сключила 13 цесии за общо 128.688 млн. лв. Фирмата "Е.Миролио" ЕАД е спасила 31.7 млн. евро, а италианецът като частно лице – 920 хил. евро. "Централният кооперативен съюз" е договорил прихващане на 16.473 млн. евро, а на преференциални лихми е държал близо 20 млн. евро и почти 26 млн. лв. Компанията майка на всички държавни енергийни фирми – "Българският енергиен холдинг", е успял да си възстанови 21 млн. лв. и 4.256 млн. евро. Сред спасилите средства от фалиралата банка има университети и болници. "Българската фондова борса" (БФБ) е цедирала 1.7 млн. лв. Държавната консолидационна компания – 1.3 млн. лв., Централният депозитар – 1.155 млн. лв. Националната компания "Индустриални зони" е спасила 1.515 млн. лв. частната "Литекс" – 1.141 млн. лв. Застрахователната компания "Виктория" е договорила да получи 2.8 млн. лв. от блокираните при несъстоятелността на КТБ средства. В същото време "Виктория" е държала на привилегировани сметки 30.56 млн. лв. Съпругата на Домусчиев – Ирина, е спасила влог за 350 хил. евро, Роман Василев – 205 хил. евро и 21 хил. долара. В списъка с привилегированите влогове на физическите и юридическите лица в КТБ, по които са давани лихви в отклонение от обявените от КТБ условия за период от две години преди датата на неплатежоспособността, присъства Роман Василев с 286 хил. евро. Домусчиева е имала на такива сметки 600 хил. евро, а бившата шефка на дирекция във "Виваком" Михаела Калайджиева – 503 хил. лв. Дъщерята на бившия премиер Иван Костов – Мина, е имала на привилегирован влог 203 хил. лв. Самият Костов отсъства от списъка, но партията, чийто лидер беше – Демократи за силна България, е държала на преференциален влог над 1 млн. лв. Държавната енергетика рекордьор по привилегировани сметки Държавният газов доставчик "Булгаргаз" е абсолютен рекордьор по държани по сметки за високи лихви пари. Дружеството присъства в списъка с влогове за близо милиард долара - над 925 млн. долара, с 98.844 млн. лв. и 1.146 млн. евро. Следващата компания с преференциални сметки за най-много пари е БТК, която е държала в КТБ при особени условия 1.099 млрд. лв., над 20 млн. евро и 2.2 млн. долара. Газовият оператор "Булгартрансгаз", който получава парите от транзита на руски газ през наша територия, е имал на привилегировани сметки 413.603 млн. лв., 294.495 млн. долара и 142.49 млн. евро. БЕХ също се е радвал на доволно много сметки с преференции на сумата над 540 млн. лв., за 33.595 млн. долара и 27.6 млн. евро. Дъщерната му АЕЦ "Козлодуй" присъства с над 100 млн.. лв. в привилегировани сметки, а силно закъсалата финансово НЕК е имала подобни влогове за 142 млн. лв. и над 10 млн. евро. "Електроенергийният системен оператор", който също е част от БЕХ, е държал в банката 36.6 млн. лв. и 34 млн. евро. Близо 18 млн. лв. са били затворените за повече доходност пари на държавните "Мини Марица Изток". Строителят на АЕЦ "Белене" също в списъка Любопитна подробност е, че за високи лихви в КТБ пари е държал и регистрираният в Белене клон на руската компания "Атомстройекспорт", която трябваше да строи втората ядрена централа у нас. Става въпрос за близо 3.2 млн. лв. на преференциални сметки и 586 хил. евро. Влог с висока лихва, но за скромните 400 хил. лв., е имала и проектната компания за строежа на петролопровода "Бургас-Александруполис". Ръководството на въздушното движение е сложило за лихви 9 млн. евро. "Българските държавни железници" - над 1.4 млн. лв., а Националната компания "Железопътна инфраструктура" – 4.9 млн. евро. В списъка са още държавния оръжеен търговец "Кинтекс" с 9.8 млн. евро и 1 млн. долара., Държавен фонд "Земеделие" – с 3.6 млн. лв., Българската агенция за експортно застраховане присъства с привилегировани сметки за 3.3 млн. лв. Летище "София" присъства с привилегировани сметки в КТБ за 16.5 млн. лв., Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол е имала на влогове 10 млн. лв., а Югозападният университет 10 млн. лв. и 5.3 млн. евро. Националната кардиологична болница и Александровска болница са държали на привилегировани влогове съответно 15.6 млн. лв. и 5.6 млн. лв.
Източник: Медия Пул (04.11.2015)
 
Първата сделка за ток на свободен пазар, която ще мине през новата енергийна борса, ще стане факт на 9 декември. Ден по-рано трябва да се състои самата премиера на борсата. В нея ще бъдат регистрирани всички участници - производители, търговци, потребители. Ще има яснота и за цените, на които се търгува енергията в дадения момент. "Въвеждането на борсата е абсолютно необходимо. В противен случай свиването на регулирания пазар ще доведе до промяна в цената на тока", предупреди шефът на енергийния регулатор Иван Иванов.
Източник: Сега (06.11.2015)
 
Вдигат мощността на VI блок до 1100 МВт "Русатом Сервис", част от руската държавна корпорация "Росатом", успешно приключи поредния етап от проекта за модернизация и удължаване срока на експлоатация на VI блок на АЕЦ "Козлодуй". Той бе осъществен по време на годишния планов ремонт на блока, който започна на 5 септември. В рамките на модернизацията бяха проведени и дейности за повишаване на мощността на турбогенератора от 1000 до 1100 МВт. Една от най-сложните операции бе замяната на статора на турбогенератора. Той е с тегло 370 тона и е най-тежкото единично оборудване в АЕЦ. Преди да бъде включен в експлоатация модернизираният турбогенератор премина 200 технически процедури. В рамките на плановия ремонт бяха проведени дейности по техническото обслужване на повече от 7000 единици оборудване на блока. След повишаването на мощността Vт блок ще произвежда над 720 000 МВтч повече електроенергия годишно, което ще увеличи приходите на АЕЦ с над 50 млн. лв.
Източник: Стандарт (10.11.2015)
 
55% от продажбите на АЕЦ "Козлодуй" се реализират в чужбина АЕЦ "Козлодуй" е спечелила малко над 118 млн. лева за първите девет месеца на годината, става ясно от публично достъпните финансови отчети на дружеството за периода. Спрямо същия период на миналата година нетната печалба на ядрената централа се увеличава с 28,5 млн. лева. 55% от приходите от продажби на електроенергия са от продажбата на електроенергия в чужбина. Дружеството, което е в структурата на Българския енергиен холдинг, отчита ръст на приходите от продажби от 3 на сто до 722,1 млн. лева. Увеличението се дължи на по-големите постъпления (с 43,5 млн. лева, или 8%) от продажби на електроенергия на свободно договорени цени. Общо продажбите на свободния пазар са донесли приходи от 593,2 млн. лева за централата. Приходите от продажби на регулирания пазар обаче намаляват с 15% (22,7 млн. лева) до 128,8 млн. лева. Като цяло разходите на дружеството за деветмесечието са 519,3 млн. лева и има увеличение от 16,2 млн. лева (3%) спрямо същия период на 2014 г. През периода централата е намалила доставките на електроенергия (с 25,4%) на регулирания пазар в страната, но отчита ръст (с 14%) на реализацията по свободно договорени цени. Значително се покачват количествата електроенергия, продадена на търговци в чужбина - общо 4,1 млн. MWh, което е увеличение от 87,3 на сто. Така износът вече държи дял от 55% от продажбите на централата, спрямо 33,4% през първото деветмесечие на 2014 г.
Източник: Дума (11.11.2015)
 
Българинът с по 2090 лв. в сметката за втора пенсия Малко под 2090 лв. е средната сума по сметките на осигурените за втора пенсия, натрупана за последните 14 години. Това показват последните данни на Комисията за финансов надзор (КФН) за универсалните фондове към края на септември. В сравнение с наличните пари по индивидуалните партиди към края на миналия декември (1940 лв.), сумата по сметките на осигурените в универсалните фондове е скочила със 150 лв. Универсалните фондове са най-масовите. В тях осигуряват всички работещи на трудов договор българи, родени след 31 декември 1959 г. Към 30 септември техният брой е 3 482 085 при общо осигурени за допълнителна пенсия у нас 4 360 968 души. Те имат по сметките си общо 7,27 млрд. лв., на колко възлизат нетните активи на този тип фондове. В сравнение с края на 2014 г. тази сума е скочила с 639 млн. лв., или с 9,6 на сто. Данните на КФН показват още, че чуждите финансови пазари, основно европейските, продължават да са предпочитани от инвестиционните мениджъри на пенсионните компании. 55 на сто парите на осигурените за втора пенсия са вложени в ценни книжа, търгувани на чуждестранни регулирани пазари. При другия вид фондове за задължително допълнително осигуряване – професионалните, средната сума по сметките на клиентите е 3039 лв. В тях са длъжни да се осигуряват работещите при тежки и вредни за здравето условия. Към момента те наброяват 275 524 българи, които съвкупно имат 796 млн. лв. 47 на сто от всички инвестирани пари на тези фондове също са вложени зад граница. Доста повече клиенти имат доброволните фондове, в които се правят вноски за трета пенсия. В тях в момента има близо 597 хил. осигурени, като за почти три четвърти от тях вноски се правят от работодателя. Основно става въпрос за големи държавни компании като БДЖ, НЕК, АЕЦ „Козлодуй“ и други, за чиито работещи битката между пенсионните фондове е ожесточена. Нетните активи на доброволните фондове към края на септември възлизат на 790 млн. лв. Съвкупно клиентите на всички фондове за втора и трета пенсия у нас имат 8,873 млрд. лв., което е с близо 13 на сто повече от
Източник: Монитор (16.11.2015)
 
НЕК се стабилизира Националната електрическа компания (НЕК) се стабилизира. Това се вижда от последните отчети на дружеството, заяви председателят на енергийната комисия в парламента Делян Добрев. Според него в следващите месеци компанията постепенно ще излезе на нула и ще започне да трупа печалба. „Вижда се, че НЕК изплува – много бавно, но изплува“, посочи Добрев. Така Добрев още веднъж потвърди новината, която съобщи вчера енергийният министър Теменужка Петкова в рамките на блиц контрол в парламентарната комисия по енергетика. В отговор на въпрос тогава министърът посочи, че се наблюдава тенденция за нормализиране на състоянието на НЕК. Петкова припомни всички предприети досега мерки и законови промени - намирането на резерви за оптимизиране на разходите, създаването на фонда "Сигурност на енергийната система", споразумението, което беше подписано с американските централи за намаляване на цената за разполагаемост, както и ценовия модел на КЕВР. Тя не скри обаче за увеличеното задължение на НЕК към АЕЦ "Козлодуй" - от 69 до 138 млн. лв. Състоянието е наистина сериозно и единственият начин за преодоляване на кризата в сектора е да влезе свеж финансов ресурс, заяви Петкова. Пред БНТ Добрев заяви, че направените реформи в енергийния сектор вече дават резултат. По думите му НЕК дори ще излезе на печалба, макар и малка. Важното е, че НЕК вече няма да генерира дефицит, който през миналата година е 800 млн. лв. Според него заемите, които ще тегли Български енергиен холдинг (БЕХ), няма да стопят дефицита на НЕК, те могат да покрият стари задължения. Бившият енергиен министър отбелязва, че в енергетиката в последните две години са се натрупали огромни суми като междуфирмена задлъжнялост. „Във времето ще се намери решение и на този проблем, като това няма да става за сметка на потребителите“, обеща шефът на енергийната комисия.
Източник: econ.bg (16.11.2015)
 
Българската енергийна борса стартира на 8 декември Предстои около 5 милиона потребители на мрежата за ниско напрежение в страната да минат на свободния пазар На 8 декември т.г. регистрираната през 2014 г. Българска независима енергийна борса, която е 100 процента собственост на БЕХ, ще проведе първата си сесия в реални участници. Количествата електричество са гарантирани от държавните производители НЕК, АЕЦ и ТЕЦ "Марица изток 2". Това съобщи днес в Стара Загора зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков, който участва в първата разяснителна среща по повод предстоящата либерализация на пазара на електроенергия в страната. В момента над 60 процента от потребителите у нас разчитат на регулирания пазар, предстои вероятно до 5 години 5 милиона абонати на мрежата за ниско напрежение да излязат на свободния пазар. Прогнозата е на члена на КЕВР Евгения Харитонова, която обясни, че засега поне не се предвижда краен срок кога да стане това. Очаква се битовите абонати да започнат да се договарят за доставка на електричество с търговците на ток след 1 април 2016 година, пак според Евгения Харитонова. Дотогава електроразпределителните дружества в страната трябва да опоределят товаровите профили на абонатите си, т.е. да разделят абонатите си по групи според киловатите, които потребяват месечно, за да бъде представена тази информация на търговците. След либерализирането на пазара на електричество КЕВР ще определя само цената за пренос по електроразпределителната мрежа. Големите потребители ще разчитат на борсата, а по-дребните и битовите ще търсят услугите за доставка на ток на лицензираните търговци на електричество. "В момента те са 148, актуалният списък може да се види на електронните страници на КЕВР и на Енергийния системен оператор", съобщи още Харитонова. Тя предупреди, че физически лица и организации вече се опитват да се представят за търговци на ток, без да имат тези права, и посъветва хората да проверяват стриктно с кого си имат работа. "Напоследък се засили и интересът на желаещите да станат търговци на електричество, но никой от тях не отговаря положително на въпроса дали е готов да предложи услугите си и на битовите абонати", сподели тревогата си Евгения Харитонова. Комисията на енергийно и водно регулиране не само дава лицензиите на търговците на електричество, но и ще контролира типовите договори, които занапред търговците на електричество ще сключват с битовите абонати. Очакванията са чрез свободния пазар не само да падне цената на тока, но и да се подобри услугата за неговата доставка.
Източник: 24 часа (19.11.2015)
 
Търговете за ток вече са онлайн, но станаха по-непрозрачни Трите най-големите продавача на електричество в страната - държавните АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2" и НЕК, вече няколко месеца предлагат количествата си свободна енергия на електронни платформи. Новите търгове обаче не премахват досегашните проблеми, а дори внасят повече непрозрачност, показва опитът на търговците на ток. Така съмненията, че се избират не най-добрите оферти, остават. Годишните сделки са огромни - от порядъка на 1.5 млрд. лв., а количества отиват както за износ, така и за месни потребители. Онлайн системата за продажба на електроеелектронергия на АЕЦ "Козлодуй" заработи в средата на тази година, но според търговци на енергия с нейното въвеждане търговете са станали по-непрозрачни. Причината е, че централата вече не обявява имената на компаниите, които са класирани, и така не се знае кой е спечелил, коментира Никола Василски, търговски директор на "Енерджи съплай". "За мен това е минус, добре е да има повече информация", посочи още той. На друго мнение е председателят на Асоциацията на търговците на електроенергия Мартин Георгиев и прокурист на фирмата за търговия с електроенергия "Алпик енергия България", който смята, че това е търговска тайна. По думите му в тази връзка дори е имало оплаквания от фирми, че имената се обявяват. Липсата на имена обаче прави невъзможно да се проследи дали пазар се картелизира, а и затруднява потребителите, които евентуално биха искали да потърсят за оферти различни доставчици. Според Георгиев основното предимство на новата онлайн система е, че дава възможност за продажба на повече краткосрочни продукти. В бъдеще обаче тази функция вероятно ще бъде иззета от електроенергийната борса. Онлайн платформата дава информация само за последните десет търга, които са приключили, а централата прави на ден повече от десет, посочва обаче друг минус Георгиев. Преди въвеждането на онлайн системата на сайта на АЕЦ "Козлодуй" можеше да се намери информация за обявените търгове за години назад. Липсата й прави невъзможно да се провери например какво количество енергия е предложила АЕЦ "Козлодуй" за продажба по дългосрочни договори за 2016 г. и ще има ли достатъчно количества, които да предложи на борсата, която предстои да заработи през декември. Според централата, последните няколко търга дават достатъчно адекватна информация за процедурите, при които централата реализира своята енергия към даден момент. Новата система е дотолкова онлайн, че на практика само показва предлаганите от централата продукти, но търговските участници не могат да подават офертите си чрез нея. В случая единственият плюс е, че АЕЦ "Козлодуй" е въвела практиката офертите да се изпращат чрез електронната поща, а не лично, каквото беше изискването при аналоговите търгове. В тази връзка от АЕЦ "Козлодуй" коментираха, че "платформата е съобразена със специалните изисквания за информационна сигурност в "АЕЦ Козлодуй" като обект със стратегическо и национално значение". От централата все пак поясняват, че платформата позволява тя да бъде надграждана и доразвивана, така че да отговори на промените в пазарните условия. Те допълват също, че на енергийната борса ще се търгуват почасови продукти за следващия ден, а за по-дългосрочни продажби "АЕЦ Козлодуй" ще продължи да използва своята платформа. От средата на годината Националната електрическа компания (НЕК) също въведе онлайн система за продажба на електроенергията си, което би трябвало да гарантира, че компанията вече няма да може тихомълком да сключва договори с неясно подбрани фирми, както направи в края на миналата година. Платформата на НЕК е идентична с тази на ТЕЦ "Марица-изток 2", която беше първата, въвела подобна система. За разлика от нея на тази на НЕК липсва информация за минали процедури и статистика за сключените договори за продажби, макар че в "Ръководството за употреба" е посочено, че тези опции съществуват. Търговци на електроенергия заявиха, че въпреки наличието на платформа НЕК не е обявявала резултатите от дневните търгове, които е провеждала, както и какво е количеството, което се предлага за продажба. На самата платформа липса каквато и да било информация за вече минали търгове. От НЕК не бяха открити за коментар. От 2-3 месеца компанията пък напълно е спряла да продава електроенергия. Според представители на сектора причината е, че нивото на водата в язовирите, които НЕК използва за производството на електроенергия, е критично ниско заради сухото време. Водният ресурс бил изчерпан и заради това, че до средата на лятото водните централи на НЕК са произвеждали големи количества електроенергия. Заради ниското ниво на вода в язовирите към министъра на енергетиката Теменужка Петкова беше отправено питане от страна на депутатите от енергийната комисия в парламента. Тогава тя обясни, че лично е направила инспекция на водните съоръжения, но не можа да каже какво е тяхното ниво. Заради ниските количества участието на НЕК на електроенергийната борса, която трябва да стартира на 8 декември, също е било поставено под въпрос, стана ясно от изказвания на депутати. Първата централа, която въведе онлайн търгове за продажба на електроенергия в началото на тази година, беше държавната ТЕЦ "Марица-изток 2". От средата на тази година държавният производител работи изцяло за свободния пазар на електроенергия. Интернет платформата на "Марица-изток 2" е единствената, на която има подробна статистика за продадените количества и за постигнатите цени и вероятно е единствената, която не може да бъде обвинена в по-малко прозрачност от преди. Тя обаче също не обявява имената на спечелилите участници, което явно е за предпочитане за някои от търговците.
Източник: Капитал (24.11.2015)
 
България покани китайска компания да инвестира в АЕЦ "Козлодуй" България е предложила на китайска компания да стане инвеститор в изграждането на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй". По неофициална информация става дума за държавната State Nuclear Power Technology Corp (SNPTC), на която може да бъдат предложени 49% от проекта. Ходът идва, след като правителството на Бойко Борисов сондира Катар за евентуална инвестиция, но арабската държава така и не прояви особен интерес. Мистериозен кувейтки партньор пък се споменаваше за АЕЦ "Белене". Китайската компания изглежда далеч по-сериозен инвеститор от досега спряганите алтернативи. Общата стойност на проекта към средата на 2014 г. се изчисляваше на 4.8 млрд. евро. Премиерът Бойко Борисов заяви в Пекин, че кабинетът работи за привличането на голям китайски инвеститор за следващите реактори в АЕЦ Козлодуй. "За да знаем, че след 15-20 години ще имаме нови реактори, трябва отсега да започне да се говори на тази тема, за да се направи финансово-икономическа обосновка." Борисов не каза името на китайската компания, но потвърди, че тя е препоръчана от Westinghouse, която беше избрана от АЕЦ "Козлодуй" за технологичен партньор за изграждане на новата ядрена мощност у нас. SNPTC е инженерингов партньор на Westinghouse в Китай и пое изпълнението на някои от детайлите, използвани в новото поколение американски реактори AP-1000. Двете компании подписаха и споразумение през 2014 г. за изграждане на АЕЦ в Турция с обща мощност 4800 мегавата. Едното от възможните места за строителство е Игнеада, на 12 км южно от Резово в България. В момента проектът за новата ядрена мощност в България е замразен, тъй като българската страна и американската Westinghouse, която беше избрана да бъде мостов инвеститор и доставчик на основното оборудване, не могат да се разберат по условията на сделката. Между АЕЦ "Козлодуй" и Westinghouse беше подписано акционерно споразумение на 1 август 2014 г. малко преди правителството на Пламен Орешарски да подаде оставка. То обаче така и не влезе официално в сила. С него американската компания поемаше 30% дялово участие в смесената компания. Срещу това тя щеше да отпусне стоков кредит, с който да стартира изграждането на АЕЦ-а. В средата на 2015 г. пред японските медии Toshiba Corporation (която е мажоритарен собственик на Westinghouse) съобщи, че очаква да получи 3.63 млрд. евро за доставката на оборудването. След това обаче Westinghouse имаше право да продаде дела си "на справедлива стойност" и по този начин да излезе от АЕЦ "Козлодуй - нови мощности". Така Westinghouse, който е инженерингова компания, помага проектът да стартира, но не се превърна в стратегическия инвеститор, който българското правителство желае да намери и който би споделил дългосрочния риск от оперирането на новата мощност. Сега от SNPTC са поискали ясен бизнес план за работата на новата мощност и гаранции за възможностите за износ към други страни. В момента бизнес планът на АЕЦ "Козлодуй" е да интегрира новата 1000-мегаватова мощност към съществуващите два 1000-мегаватови блока. Средната цена, на която централата продава електроенергията си в момента, е около 54 лв. за мегаватчас. Новият седми блок, ако оперира отделно, би продавал електроенергията си на над 110 лв. за мегаватчас (точна сметка няма поради незавършеното проучване). Така средната цена на най-евтиния електропроизводител у нас ще стигне средната пазара цена в момента. Това обаче ще доведе до общо покачване на цените на електроенергията. Проблем ще е и къде ще бъде продавана тази енергия - например през нощта консумацията в България пада до около 2 хил. мегавата. По време на правителството на Пламен Орешарски, което сключи сделката с Westinghouse, бяха правени опити да за договорки с Турция за разширяване на износа на електроенергия към страната. През януари 2014 г. след среща между министъра на енергетиката Драгомир Стойнев и турския му колега Танер Йълдъз стана ясно, че двете страни са се договорили за създаване на обща електрическа компания, която да развива износа на български ток в Турция. Дружество не беше създадено и не беше много ясно каква би била изгодата на НЕК да споделя печалбата си с турски партньор, освен ако той не окажеше политическа подкрепа за разширяване на износа на български ток към Турция. В момента Китай е особено активен в областта на енергетиката и се опитва да навлиза в различни проекти в Европа. China General Nuclear Corporation и China National Nuclear Corporation са инвеститори в "Хинкли пойнт" във Великобритания. Целта на китайските компании е да навлязат като финансови инвеститори, но и да гарантират възможност на други китайски фирми да станат доставчици проектите.
Източник: Капитал (26.11.2015)
 
"Мини Марица Изток" започна рехабилитация на промишленото осветление чрез подмяна с LED В края на октомври "Мини Марица Изток" подписа два договора за повишаване на енергийната ефективност на дружеството, финансирани от Международен фонд за подпомагане на извеждането от експлоатация на АЕЦ "Козлодуй". Проектът е на обща стойност 3,3 млн. лева и е разделен на два лота: Лот А: Проектиране, доставка и монтаж на съоръжения и оборудване за компенсиране на реактивната мощност на тежкото промишлено минно оборудване на "Мини Марица-изток" ЕАД, България и Лот Б: Рехабилитация (проектиране, доставка и монтаж) на промишленото осветление чрез подмяна с LED осветители в "Мини Марица-изток" ЕАД, България За изпълнението на дейностите въгледобивното дружество ще получи безвъзмездно 70% от стойността на целия проект (равняващи се на 2,3 млн. лв), а останалите 30% са съфинансиране (990 хил. лв.) След процедура, реализирана съгласно правилата на Европейската банка за възстановяване и развитие, избраните фирми изпълнители са SIEMENS ЕООД, България, за проекта в частта му за компенсиране на реактивната мощност на тежкото минно оборудване, и Етралукс, Испания, за рехабилитацията на промишленото осветление чрез подмяна с LED. Подмяната на промишлените осветители с обща инсталирана мощност 1200 kW с енергоефективни LED осветители ще обхване 156 задвижващи станции, 27 роторни багера, 12 насипообразувателя, 9 претоварача и 6 верижни многокофови багера от типа Rs 710. Срокът за изпълнение на двата лота е една година и три месеца. Изпълнението на двата лота е от особено важно значение, тъй като след въвеждане на новата цена на електроенергията разходите за консумирана енергия на въгледобивното дружество се увеличиха с близо 1 млн. лв. на месец. Разчетите са за намаляване на този разход до 7%. Опазване на околната среда и повишаване на безопасността на работните места са другите важни показатели, които мултиплицират ефективността на проекта.
Източник: Строителство Градът (03.12.2015)
 
Още няма инвеститор за 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй” Инвестиционен проект за изграждането на 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй” все още няма. Преговори с различни инвеститори все пак се водят. Това обясни вицепремиерът Томислав Дончев. За строежа на ядрения реактор се заговори усилено след посещението на премиера в Китай. От Пекин е имало интерес, но от правителството не са готови да се ангажират с държавни гаранции и искат проектът да се поеме изцяло от чуждия инвеститор. Дончев участваше в блиц контрола в парламента. Той отговори на депутатски въпроси относно цената на тока. „Каква ще бъде цената на тока след либерализацията не може да каже никой”, заяви вицепремиерът. Относно увеличението на цената на винетките Дончев каза, че поскъпването ще донесе около 300 млн. лв. приходи. Към момента от тази такса се събират около 224 млн. лв. Дончев е убеден, че по-скъпите винетки ще позволят пренасочването на повече пари за пътищата.
Източник: Новинар (04.12.2015)
 
Търси се консултант за новия блок в АЕЦ Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) обяви конкурс за консултант, който да направи анализ на предварителния отчет за безопасността на ново ядрено съоръжение в АЕЦ „Козлодуй“ на избраната вече площадка. Стойността на поръчката е 220 хил. лева, а срокът за изпълнение - 6 месеца. В конкурса могат да участват само лица, които са изпълнявали подобни поръчки досега, пише в обявлението. До момента за съоръжението са изхарчени 12 млн. лева. България взе решение да изгради 7-и блок в АЕЦ „Козлодуй“ в началото на 2012 г. За негов изпълнител беше определена компанията „Уестингхаус“ в края на 2014 г. В началото на 2015 г. се оказа, че американската компания не иска да бъде стратегически инвеститор в проекта, а само доставчик на оборудването. България замрази строителството на мощността.
Източник: Труд (07.12.2015)
 
Пробни сделки за 1074,5 мвтч ток в първия ден на борсата 1074,5 мвтч ток бяха изтъргувани в първата сесия на енергийната борса, която се проведе от 12,23 ч до 13 часа в петък. Това е 0,9% от зимното потребление, което е средно 120 000 мвтч на денонощие. Шефът на Българската независима енергийна борса Константин Константинов заяви, че сравнително добра ликвидност на борсата ще се получи при търгуване на 5% от ползвания в страната ток. Той прогнозира, че това ще се случи още в първите дни на реална търговия в средата на януари. Първата сесия бе тестова. За първи и последен път 17 компании обявяваха публично оферти с цени и количества за всеки час от денонощието. Те варираха от 30 до 83 лв. за мвтч. Това обаче не бяха цените, които те при реална сесия ще предложат. Търгуваните количества бяха 1133,6 мвтч, единственият продавач бе държавната ТЕЦ “Марица-изток 2”. Централата постигна 74,56 лв. за мвтч. Търговците на ток най-вече се притесняваха дали държавните АЕЦ “Козлодуй”, ТЕЦ “Марица-изток 2” и НЕК ще пускат количества на борсата. Шефът на БЕХ Жаклен Коен се врече това да става. Тестовият старт на борсата тръгна пред погледите на министъра на енергетиката Теменужка Петкова, шефа на КЕВР Иван Иванов и Клаус-Дитрих Борхард от главна дирекция “Енергетика” към ЕК. Борхард заяви, че либерализацията може да е болезнен процес и че в първите месеци токът може да поскъпне. Петкова заяви, че отварянето на пазара ще е постепенен процес, за да няма сътресения. Няма да има шок с цените, каза министърът. И допълни, че с ЕК са направили работна група за либерализацията, а първата задача е да дефинира кои са уязвимите битови потребители и да се реши как да бъдат защитени. Борхард каза, че всяка държава е намерила начин за подпомагане на енергийно бедните. За нас най-полезен би бил опитът на Румъния. Там след отварянето на пазара 1,1 млн. домакинства изпаднали в енергийна бедност. Подпомагат се с регулирани цени плюс социални тарифи на тока Министър Петкова каза, че тепърва се проучва опит как да се помага на социално слабите, което означава, че още 7-8 месеца битовите потребители ще купуват еленергия на регулирани цени. Така че домакинствата ще преживеят още един 1 юли, в който КЕВР ще каже колко да им струва токът. ЕК прекрати разследване срещу БЕХ Стартът на енергийната борса съвпадна с прекратяването на разследване от ЕК срещу БЕХ за злоупотреба с пазарно положение при търговия на едро с електроенергия. Това става срещу ангажимент на холдинга да предлага количества еленергия на борсата в продължение на 5 години. Ангажиментите на дружествата в холдинга са правно обвързващи и ако БЕХ ги наруши, ЕК може да наложи глоба до 10% от оборота на предприятието.
Източник: 24 часа (12.12.2015)
 
Китайска корпорация обсъжда изграждането на VII блок в АЕЦ „Козлодуй” Делегация с представители от китайска корпорация, оперираща атомни централи е посетила ядрената централа в Козлодуй. Акцент в разговорите са били предимствата в АЕЦ „Козлодуй“ за изграждане на нова ядрена мощност. От Министерството на енергетиката категорично отказаха да назоват името на китайската компания. Според запознати обаче това е същата компания, с която са били проведени разговори по време на неотдавнашната визита в Китай на правителствената делегация, начело с премиера Бойко Борисов. Наличието на енергийна и транспортна инфраструктура, опитен персонал, връзка с енергийната система на страната и с тези на съседните страни, са сред предпоставките за бъдеща реализация на съвместен проект, са изтъкнали от Първата атомна. Всички детайли и въпроси ще бъдат обсъдени в рамките на съвместна работна група между представители от българска и китайска страна, съобщиха от атомната ни централа. Във визитата са участвали вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на енергетиката Теменужка Петкова, зам.-министър Николай Николов и изпълнителният директор на АЕЦ „Козлодуй“ г-н Димитър Ангелов. Представителите на китайската фирма са били запознати още с приоритетите в работата на българската ядрена централа – удължаването на живота на 5-ти и 6-ти блок, както и увеличаването на тяхната мощност до 104%. По думите на изпълнителния директор на централата Димитър Ангелов, повече от 33% от електроенергията в България се произвежда от атомната централа. От началото на годината до 13-ти декември 2015 г. двата ядрени блока са произвели 14 490 463 MWh.
Източник: Монитор (16.12.2015)
 
Китайци проучват VII блок на АЕЦ “Козлодуй” До април 2016 г. ще е ясно дали VII блок на АЕЦ “Козлодуй” ще се строи от китайска компания. Изричното условие на правителството е проектът да се осъществи без българско финансиране, а голяма част от средствата да се осигурят от стратегическия инвеститор, без държавна гаранция. Това съобщи вицепремиерът по икономическите въпроси Томислав Дончев. Разговори за финансирането на ядрения проект бяха проведени в края на ноември при посещението на премиера Бойко Борисов в Китай, но се водят реално от две години. Преди два дни Дончев и министърът на енергетиката Теменужка Петкова заведоха представители на китайската компания SNPTC в атомната централа и обсъдиха възможностите за изграждането на новата ядрена мощност. Дружеството е един от трите оператора на ядрени мощности в Китай и основен партньор на „Уестингхаус“. У нас държавното китайско дружество смята да се включи в проекта с инвестиционното подразделение на групата. Вчера вицепремиерът обясни, че вече е създадена работна група с представителите на потенциалния инвеститор. Целта на преговорите е да се изчисти икономическият модел, по който би могла да се случи инвестицията. Основният въпрос е дали китайската компания да има миноритарно или мажоритарно участие в проекта. Обсъждат се всякакви варианти. Ще видим кой от тях ще е най-приемлив за нас и за инвеститора, каза Дончев. „След най-много 4 месеца искам да има няколко възможни сценария, за да има възможност да избираме. Тогава ще знаем има ли реалистичен вариант, или ще търсим друг“, добави той. Първото изрично условие на правителството е, че подобен проект трябва да се реализира без държавна гаранция. Не изключваме варианта държавата да има дялово участие, което ще е по-скоро миноритарно. Все пак мощността ще се изгражда на площадка, която е държавна собственост. Имаме основание да претендираме за дял в този проект, каза Дончев. SNPTC e държавна китайска компания, която е и строител, и оператор на енергийни мощности.
Източник: Труд (17.12.2015)
 
Атоменергоремонт АД иска да се качи на борсата Ремонтното предприятие Атоменергоремонт АД иска да се качи на борсата. Козлодуйското дружество очаква разрешението на Българска фондова борса (БФБ) за допускане на акциите му до търговия на Основен пазар, след като на 17 декември 2015 г. Комисията за финансов надзор (КФН) е одобрила неговия проспект. Атоменергоремонт е създадено през 1974 г. с предмет на дейност ремонт на оборудването на „АЕЦ Козлодуй“. През периода 2003-2008 г. ремонтното дружество участва активно в програмата за реконструкции и модернизации на блокове 5 и 6 на „АЕЦ Козлодуй”, като по-значимите изпълнява като подизпълнител. Други основни клиенти на Атоменергоремонт са топлоелектрическите централи и топлофикационните дружества в Димитровград, Бобов дол, Плевен, Враца, Сливен, Велико Търново, Габрово, Брикел ЕАД, ТЕЦ Марица Изток 2 и други. Компанията е извършвала ремонти и за Биовет АД, Неохим АД, Агрополихим, македонски и сръбски дружества, става ясно от информацията в проспекта. Бултрейд корпорейшън ЕООД, което е собственост на Борис Георгиев Методиев, притежава 99,99% от капитала на Атоменергоремонт АД. Останалият 0,01% е пряка собственост на Борис Методиев. Капиталът на Атоменергоремонт е 15 355 140 лв., като е разпределен в 15 355 140 обикновени акции с номинал 1 лв. С вписване в Търговския регистър от 23 юли 2015 г. той е увеличен от 355 140 лв. Увеличението на капитала с 15 млн. лв. е след взето на 15 юли 2015 г. решение на едноличния собственик, като капиталът е увеличен със собствени средства по реда на чл. 197, ал. 1 от Търговския закон чрез превръщането на част от реализираната печалба в капитал. През периода от края на 2012 г. до 30 юни 2015 г. регистрираният капитал на Атоменергоремонт е непроменен и възлиза на 355 хил. лв.. Същевременно общият собствен капитал на дружеството нараства значително през посочения период, като от 21,712 млн. лв., отчетени към края на 2012 г., достига 32,49 млн. лв. към края на 2013 г., 53,106 млн. лв. към края на 2014 г. и 57,057 млн. лв. към 30 юни 2015 г. Увеличението идва за сметка на акумулираната неразпределена печалба, която достига 43,965 млн. лв. към края на първите шест месеца на настоящата година. Решението за допускане на акциите на Атоменергоремонт до търговия на регулиран пазар е взето от Съвета на директорите на заседание, проведено на 21 август 2015 г. На същата дата е приет и проспектът, който е променян два пъти – на заседания на Съвета на директорите, проведени на 30 септември и 6 ноември 2015 г. На 6 ноември КФН връща проспекта на дружеството за отстраняване на непълноти и несъответствия, като на 17 декември издава своето потвърждение. Атоменергоремонт чака само решението на БФБ за допускане на акциите. Инвестиционният посредник, който движи регистрацията, е ИП София Интернешънъл Секюритиз АД (СИС). „Проспектът за допускане на ценни книжа на Атоменергоремонт АД до търговия на регулиран пазар има за цел регистрация на акциите на емитента за търговия на БФБ-София АД. Настоящото предлагане няма за цел набиране на допълнителни средства и по своята същност не е първично публично предлагане. Дружеството не очаква да получи приходи от допускането за търговия на регулиран пазар на ценните книжа. Искането за допускане до търговия на регулиран пазар на ценни книжа има за цел да осигури ликвидност при търгуване с акциите на компанията и осигуряване на достъп до тях на по-широк кръг инвеститори“, пише в проспекта, достъпен на сайта на пазарния оператор. Към 30 юни 2015 г., откогато са актуалните финансови резултати на дружеството, видни и в проспекта, то реализира нетна печалба в размер на 3,95 млн. лв., която е с 18,97% по-ниска спрямо резултата, постигнат през първото шестмесечие на 2014 г. През първото полугодие на тази година общите му приходи от продажби нарастват с 20,83% на годишна база до 14,528 млн. лв. През 2014 г. 75,2% от тях се формират от АЕЦ "Козлодуй", 12% - от ТЕЦ „Бобов дол“, а други 3,08% - от ТЕЦ МАРИЦА 3 АД. Общите разходи на Атоменергоремонт нарастват с 5,56% на годишна база до 12 млн. лв. Най-осезателно е покачването при разходите за заплати, които се увеличават с 10,66% до 5,635 млн. лв. Разходите за консумативи и материали, които са основно разходно перо, се покачват с 2,09% на годишна база до 3,231 млн. лв. Оперативните разходи на козлодуйското дружество нарастват от 7,175 млн. лв. през 2014 г. до 10,693 млн. лв. към 30 юни 2015 г. Това увеличение от 49% до голяма степен се дължи на положителния счетоводен ефект на измененията на запасите от продукция и незавършено производство през първото полугодие на 2014 г. Изключвайки ефектите на сумите с корективен характер, разходите за дейността нарастват с 5,7% на годишна база. Нетните финансови приходи за периода възлизат на 115 хил. лв. Дружеството не ползва заемно финансиране. През първото полугодие на 2015 г. текущите пасиви спадат до 3,992 хил. лв. главно поради намалението в данъчните задължения и задълженията към персонала. Дружеството посочва в проспекта, че през 2015 г. е подписало значими договори за общо 25,864 млн. лв. В Атоменергоремонт работят 759 служители при 755 към 31 декември 2014 г. „Атоменергоремонт АД инвестира средства в дялове на дружества с разнороден предмет на дейност, като основната цел е реализирането на допълнителни приходи за дружеството, които не зависят от развитието на пазара и стопанската позиция в даден момент на дружеството“, пише още в проспекта във връзка и с инвестицията му в Магазини Европа АД. Към 30 юни 2015 г. дългосрочните финансови инвестиции на Атоменергоремонт възлизат на 13,601 млн. лв., като през 2015 г. компанията „прави най-значимата си инвестиция за последните три години чрез придобиване на 4,81% от капитала на „Магазини Европа” АД - дружество, което притежава редица недвижими имоти с търговско предназначение в град София и развива успешно своята дейност по управлението им“. Като свои конкуренти компанията посочва публичните Енергоремонт Холдинг АД и Енемона АД, както и Централна Енергоремонтна База ЕАД и Риск Инженеринг АД. Прогнозните разходи за регистрацията на емисията акции са за общо 20,6 хил. лв. 15 600 лв. е възнаграждението за инвестиционния посредник, а останалите 5 хил. лв. е таксата за потвърждение на проспекта от КФН.
Източник: Инвестор.БГ (23.12.2015)
 
АЕЦ "Козлодуй" преизпълни производствения си план В 11:30 часа днес АЕЦ "Козлодуй" произведе 15 303 928 мегаватчаса електроенергия с което вече преизпълни производствения си план за годината, в съответствие със съгласувания с "Електроенергиен системен оператор" ЕАД график за натоварване. За постигането на този резултат, осъществен при спазване на всички изисквания за безопасност, допринесоха ефективната и стабилна експлоатация на ядрените съоръжения и високия професионализъм на персонала на атомната електроцентрала. До края на 2015 г. се предвижда натоварването на производствените мощности на АЕЦ - 1000-мегаватовите пети и шести енергоблок, да бъде 100%.
Източник: Дарик радио (30.12.2015)