Новини
 
Либхер Хаусгетере - Марица ЕООД възнамерява да инвестира 50 млн. DEM в новия супермодерен завод за производство на хладилници и фризери в село Радиново, Пловдивско. Това капиталовложение представлява най-големият инвестиционен проект в България в областта на промишлеността. Още през септември тази година заводът, на обща площ от около 100 хил. кв. м, ще бъде пуснат в експлоатация, обещаха от компанията. Строителните работи по производствения цех са завършени, а първите производствени линии вече са монтирани, заявиха от компанията. До края на първата производствена година се предвижда готовата продукция да е около 120 хил. изделия и ще бъдат ангажирани над 300 сътрудници, а след третата ще се покрие пълният капацитет на завода, който е около 200 хил. хладилника годишно. Допълнително ще се открият много работни места, допълниха от Либхер. Над 90% от продукцията е предвидена за износ в Западна Европа и съседните на България страни, но се проектира и разработване на българския пазар. Либхер Хаусгетере - Марица ЕООД ще произвежда в Радиново десет различни модела хладилници. Всички производствени съоръжения съответстват на най-новите технически постижения в областта. В производствения сектор хладилници и фризери Либхер е един от най-значителните европейски производители с две производствени предприятия в Оксенхаузен /Германия/ и Лиенц /Австрия/. С производство от 1.5 млн. хладилника и фризера оборотът им за 1999 г. е над 900 млн. DЕM.
Източник: Пари (13.07.2000)
 
Германският концерн Либхер ще пусне в експлоатация завод за производство на хладилници край пловдивското село Радиново. Тече строителството на площ от 100 000 кв. м. Новият завод ще произвежда 200 000 хладилника годишно и в него ще работят 300 души. Производствената програма предвижда изработката на 10 различни модела с нисък разход на електричество и отговарящи на екологичните стандарти на ЕС. Проектът се осъществява от създаденото през 1998 г. дружество Либхер-Xaycrepete Марица. Инвестицията е на стойност около 50 млн. DEM и е сред най-значимите чуждестранни промишлени проекти в България. Вече е изграден производственият цех на площ от 20 000 кв. м. Доставени и монтирани са и първите производствени линии.
Източник: Пари (07.09.2000)
 
Германски концерн "Либхер" открива свой завод край Пловдив. Официалното прерязване на лентата ще бъде на 19 октомври, съобщиха от пловдивската община "Марица". Преди година германските инвеститори закупиха 93 декара частни земи край село Радиново, за да вдигнат завода. В него ще работят 300 елeктротехници, инженери и механици. В цеховете, които вече са оборудвани със супермодерни поточни линии, ще се произвеждат хладилници и фризери за износ. Годишният капацитет на завода е 100 000 бройки. До момента за откритите 300 работни места молби са подали над 3000 души. Предстои изграждането на още един цех, който ще осигури работа на още 200 специалисти, уточниха от общината.
Източник: Стандарт (25.09.2000)
 
Швейцарската група Либхер открива първия си завод за производство на хладилници в България - Либхер-Хаусгерете Марица на 19 ооктомври в село Радиново. След Германия и Австрия, България е третата страна, в която компанията открива завод за бяла техника. Триста души от Пловдивски регион ще работят в завода, а най-малко още толкова ще бъдат създадени в предприятия партньори чрез поръчките на завода. Производствения цех е на площ 20 000 квадратни метра. Либхер-Хаусгерете Марица АД ще произвежда в Радиново десет различни модела хладилници, някои от тях комбинирани с фризери. В края на първата година се очаква готовата продукция да достигне близо 120 000 изделия, а до третата - до 200 000 хладилника.
Източник: Марица (10.10.2000)
 
Швейцарският концерн Либхер откри първия си завод у нас за производство на хладилници. На церемонията присъстваха социалният министър Иван Нейков, зам.-министърът на икономиката Левон Хампарцумян и представители на българския и германския парламент. След двата завода в Германия и Австрия България е третата страна, в която компанията открива предприятие за бяла техника. С производство на 1.5 млн. хладилника и фризера оборотът за 1999 г. в това направление на фирмата достига общо 900 млн. USD, заяви съсобственичката на компанията г-жа Изолде Вагисхаузер. Преди повече от 2 години взехме принципно решение да изградим в България завод за хладилници, каза управителят на Либхер холдинг ООД Робърт Бауш. Новото дружество Либхер Хаусгерете Марица ООД е с производствена площ от 20 000 кв. м и обща площ 96 000 кв. м. Инвестициите са за над 50 млн. DEM, а в тях влизат терените и сградите, машините и системите за обработка на пластмаса и ламарина. Като начало в Радиново ще се правят 10 типа хладилници и за българския, и за международния пазар. В началото ще се произвеждат хладилници с нисък разход тип А и Б от 120 до 220 литра и комбинирани хладилници с фризери. Над 90% от произвежданите у нас изделия са предназначени за износ. За срок от 3 години ще увеличим производството на 200 000 изделия на година, при което в завода ще бъдат заети над 300 работници и служители. В момента във фирма Либхер всеки ден се произвеждат 8000 хладилника и фризера. С производството у нас количеството ще нарасне с още 1000 изделия дневно.
Източник: Демокрация (20.10.2000)
 
Работници от столичния хладилен завод "Мраз" масово напускат или излизат в неплатен отпуск до началото на март следващата година. Изплащането на заплатите за август и септември също се бави, съобщиха служители в предприятието. Собственикът на приватизирания през 1996 г. завод за хладилна техника Васил Василев потвърди информацията. Според него обаче тази ситуация има своето пазарно обяснение. "Мраз" отдавна е сезонно предприятие заради структурата на потреблението на хладилна техника в страните от Западна Европа, каза Василев. През зимните месеци потреблението рязко спада и отново се покачва през лятото, обясни той. Ние имаме няколко хиляди хладилника на склад, за да подсигурим търсенето през зимата, но не можем да продължим да произвеждаме, без да имаме пазар, каза още Василев. В момента ръководството на завода изготвя план за преструктуриране на работата на цеховете. Този за производство на минибарове за хотели работи на пълни обороти и според плановете част от работниците могат да бъдат прехвърлени там. Според Васил Василев хладилният завод няма да е единственото предприятие, което ще започне да освобождава служители. Според него в дългосрочен план присъствието на "Либхер" ще има само положително влияние върху "Мраз" заради засилената, но лоялна конкуренция. Никой собственик не е заинтересован предприятието му да не работи, затова ние сме принудени да търсим изход за оцеляване, категоричен е шефът на "Братя Василеви холдинг".
Източник: Стандарт (20.11.2000)
 
"Златна мартеница" за български производител бе връчена вчера на "Каолин"-Сеново. Наградата се дава за увеличаване на производствената програма и продажбите, внедряване на нови инвестиции и подобряване на условията на труд. Призовете "Златна мартеница" се раздават всяка година от съюз "Произведено в България". С отличие за чуждестранен инвеститор си тръгна "Либхер-Хаусгерете Марица". Златната мартеница за банкова институция за значителна инвестиция в сектора и за внедряване на нови продукти за кредитиране на малки и средни предприятия бе присъдена на "Уникредито Италиано Груп-Булбанк".
Източник: Сега (02.03.2001)
 
Изпълнителният директор на КЦМ Никола Добрев спечели приза “Бизнесмен на 2000-а” сред пълното одобрение на бизнеселита, който се събра за церемонията вчера. В организирането на значимото за града събитие освен автора на идеята за излъчване на най-успешния бизнесмен - в. “Марица”, се включиха още община Пловдив и Териториалната данъчна дирекция. Наградата бе връчена лично от финансовия министър Муравей Радев в зала “Бендида” на новотел “Пловдив”. Над 100 стопански ръководители от града и региона уважиха топсъбитието на икономическата година. Г-н Радев заяви, че подобна инициатива заслужава последователи в цялата страна. Два часа преди тържеството стопанският елит и финансовият министър дискутираха проблемите на българския бизнес. Грамоти и плакети получиха и другите номинирани участници: Александър Дяков - изпълнителен директор на “Международен панаир”, Иван Папазов - управител на Винпром “Пещера”, Атанас Рогачев, управител на “Атаро Клима”, Стефан Попов - управляващ собственик на “Рефан”, Божана Апостолова - управляващ собственик на ИК“Жанет 45”, Никола Артарски, изпълнителен директор на “Каменица”, Ветко Арабаджиев - управляващ собственик на “Виктория тур”, “ Захарен комбинат Пловдив”, “Кристал 91” и “Екофрут”, Роберт Бауш - управляващ директор на “Либхер Хаусгерете Марица”, и Венцислав Каймаканов - изпълнителен директор на “Юрий Гагарин”.…
Източник: Mарица днес (08.04.2001)
 
Агенцията за чуждестранни инвестиции /АЧИ/ даде голямата награда за чуждестранен инвеститор за 2000 г. на италианската банка Уникредито за покупката на Булбанк. Призът в областта на туризма печели Некерман туристик, а в сферата на медиите - Болкан нюз корпорейшън, телевизията на Мърдок. bTV е 100% собственост на Нюз корпорейшън. В областта на земеделието наградата спечелиха фирмата на Мартин Уест Ар Ес енд Ти и холандската Хай Про. За инвестиция в най-голям социален аспект бе наградена турската компания Аркомат, която е дъщерна фирма на Фолксваген. Министър Иван Нейков ги похвали за това, че от октомври 1999 г., когато са имали 30 работници, досега са разкрили 605 места. Цялата инвестиция е за 940 000 USD. Нюз корпорейшън е инвестирала в bTV 15 млн. USD, като е обучила 200 души, от които 80 журналисти. Парите са изразходвани за съоръжения, за закупуване на програми и обучение. Евробилла и Либхер спечелиха приза за значителна инвестиция на зелено.
Източник: Пари (19.04.2001)
 
Американският концерн “Сокотаб” набира 1000 неквалифицирани работници за тютюневия си завод край пловдивското село Радиново, съобщи кметът на община “Марица” Запрян Дачев. Фабриката ще преработва тютюн за износ и е една от най-големите на Балканите. Въпреки че сме на първо място в страната по брой привлечени чужди инвестиции, данъците им отиват в други общини - София и Пловдив, където е регистрацията на фирмите, призна Дачев. Единствено отчисленията от немската “Либхер” постъпват в “Марица”.
Източник: Марица (22.01.2003)
 
Общата стойност на инвестициите на "Либхер" у нас ще надхвърли 30 млн. евро до края на годината. 25 млн. са първоначалните вложения за изграждането на завода, чиято продукция бележи ръст от близо 80 %, съобщиха от компанията. В годината на пускане в експлоатация са били продадени 14 000 хладилника, през 2001 г. броят им е 129 000, а през 2002 г.- 180 000. 230 000 броя хладилници пък са планирани за производство до края на 2003 г.
Източник: Сега (04.12.2003)
 
Над 676 млн. долара са преките германски инвестиции в България за 11 години – от 1992 г. до октомври 2003 г. Това е 12% от общия обем на всички преки вложения в страната, с което Германия заема втора позиция сред чуждестранните инвеститори в страната, сочи изследване на Деловия клуб на германската икономика в България. Според него, сред най-големите германски инвеститори са Аllianz, METRO Group, Commerzbank, Heidelberger Zement, Liebherr Geraete, Siemens, TUI, Willi Betz, Lindner grоup, Schenker и др. Повече от половината германски вложения от 1992 г. досега са инвестиции на зелено. Останалите са направени след придобиването на акции в приватизирани предприятия или създаването на смесени българо-германски фирми. Прогнозата за общите преки чуждестранни инвестиции през 2003 г. са близо 1,5 млрд. долара, сочи анализът на Агенцията за чуждестранни инвестиции. С това размерът на всички преки чужди вложения от 1992 г. досега ще достигне близо 7 млрд. долара. Гърция е инвеститор номер едно в България с над 1 млрд. долара за последните 11 години.
Източник: Монитор (07.01.2004)
 
Българското и германското правителства подписаха вчера споразумение, с което се създава българо-германска индустриално-търговска камара. Камарата ще замени досега съществуващото представителство на германската икономика у нас, обясни вицепремиерът и министър на икономиката Лидия Шулева. Според нея, едва от основните задачи на новата структура е да предоставя информационни, консултантски и организационни услуги на фирмите, както и да защитава интересите на членуващите в камарата компании. Германия заема водеща позиция сред чуждестранните инвеститори в страната, подчертаха от ведомството на Шулева вчера. Преките немски инвестиции от 1992 г. досега са за над 676 млн. долара, което е 12% от общия обем на всички преки вложения у нас. Най-големите германски инвеститори са Аllianz, METRO Group, Commerzbank, Heidelberger Zement, Liebherr Geraete, Siemens, TUI, Willi Betz, Lindner grоup, Schenker и други, припомниха от икономическото министерство. Според тях повече от половината немски вложения от 1992 г. досега са инвестиции на зелено. Останалите са направени след придобиването на акции в приватизирани предприятия или смесени българо-германски фирми.
Източник: Монитор (06.02.2004)
 
Два пъти по-евтин ток ще се произвежда в Цалапица с немска биогазинсталация. Това съобщи вчера вицекметът на община “Родопи” Рангел Портев. На 14 май в селото пристигат представители на Магдебургския институт и на Търговско-индустриалната камара в Дуисбург, които ще направят работния проект на съоръжението. То ще е първото в Пловдивска област. Струва 400 000 евро. Половината от сумата ще поеме Агенцията за енергийна ефективност, останалото - немската страна. Община “Родопи” ще участва с 40 дка земя и инфраструктура. Апаратурата ще работи с животински отпадъци от местната кравеферма и птицеферма. На ден са необходими по 30 тона тор. От производството се получава биогаз и евтино електричество. На първо време с горивото ще се отопляват детската градина и училището. Впоследствие можем да включим “Либхер” и “Сокотаб”, уточнява Портев. Двадесет декара оранжерии също ще са с биогаз. Предполага се, че инсталацията ще бъде изградена за 6 месеца и до средата на идната година ще заработи. Засега в България се проектира още една ­ в Русенско. В Германия подобни съоръжения са над 200, а в Китай - около 4000. Те се радват на голяма популярност, защото са икономични и екологично чисти, казва вицекметът.
Източник: Марица (11.05.2004)
 
Най-големите чуждестранни инвеститори "на зелено": • ОТЕ - над 500 млн. долара в "Глобул". • "Американ Стандарт" - над 100 млн. долара в заводите за санитарен фаянс и арматура край Севлиево. • "Либхер" - 40 млн. долара в завод за хладилници край Радиново, Пловдивско. • "Виохалко"- 80 млн. евро в заводите "Стилмед" и "София мед". • "Метро" - около 80 млн. долара в 7 хипермаркета. • "Миролио" - над 150 млн. долара в 4 текстилни завода в Сливен, Нова Загора и Елин Пелин • "Сокотаб" - 30 млн. евро в Завода за преработка на ориенталски тютюн в Радиново. • "Петреко" - 70 млн. долара в разработка на газовото находище край Галата. • "Бизнес парк София" - общ размер на инвестицията около 100 млн. долара. • "Опет Айгаз България" - над 100 млн. долара във верига бензиностанции. • "Практикер" - 50 млн. евро в 7 хипермаркета.
Източник: Труд (07.07.2004)
 
Производството на хладилници "Либхер" в пловдивското село Радиново ще се увеличи до 700 000 броя годишно. Досега капацитетът бе за 400 000 броя.
Източник: Труд (24.08.2004)
 
Заводът на германския концерн Liebher край пловдивското село Радиново планира да увеличи производството на хладилници до 700 хил. годишно спрямо 400 хил. в момента. Производственият ръст ще се съпътства от строителство на допълнителна складова площ на завода. В него сега се правят 17 базови модела охладители с 60 подвида. Според икономическия директор на Liebher Христо Георгиев все повече български конструктори участват в разработката на моделите. Два от тях са изцяло българска разработка и вече са в производство. По други 6 нови хладилни машини работят съвместно български, немски и австрийски инженери. През 2000 г. заводът на Liebher край Радиново е определен за най-голямата инвестиция на зелено в страната. В изграждането му тогава бяха вложени 35.3 млн. USD.
Източник: Пари (25.08.2004)
 
Няколко души от “Либхер” са се подпалили при изтичане на газ. При един от случаите се запалила косата на работник. Имаме информация, че е станало заради използваните евтини материали в завода, съобщи лидерът на регионалната “Подкрепа” Атанас Кръстев. По негови думи вместо безшевни тръби за газта се използвали такива с шефове, което създавало опасност от изпускане на силно запалителния газ. Ще настояваме за съвместна проверка с Областния съвет и Инспекцията по труда, каза Кръстев. По данни на “Подкрепа” в цеха за боя в “Ален мак” имало вредни изпарения, причиняващи обриви. През лятото температурата в помещението стигала до 42 градуса. Работниците обаче се страхували да протестират, за да не ги уволнят. До момента освободените заради преструктуриране на производството в козметичната фабрика са около 100.
Източник: Марица (17.11.2004)
 
Строителната фирма "Сиенит" започна с изграждане на жилищни кооперации, но през последните години участва в редица по-мащабни проекти. Фирмата беше главен изпълнител по изграждането на фабриката на италианската фирма Миролио в Елин Пелин, разположена на 96 000 кв. м площ, от които 20 000 кв. м производствени сгради и 2 000 кв. м офис сгради. Сред по-мащабните є проекти са и изграждането на база на немската фирма "Фереро" на площ от 35 000 кв. м в Пловдив, както и на фабриката за хладилници и фризери на "Либхер". Партньори на "Сиенит" при изпълнение на повечето от промишлените обекти са пловдивските фирми "Хелиос" (един от големите вносители на железа и собственик на завод за заготовка на метални конструкции) и "Крис Мари 91" ЕТ, която извършва изкопите и осигурява строителна механизация.
Източник: Дневник (02.12.2004)
 
"Хелиос - Пловдив" СД тази седмица отбелязва 15-ата си годишнина на българския пазар. Предметът на дейност на дружеството е търговия и производство на черни метали, основно метали за строителството - арматурни заготовки, метални конструкции, изделия от метали. В момента има изградени бази в София, Пловдив, Бургас, Свищов, Гоце Делчев и Русе. Тя е основен производител и доставчик на строителните фирми в София и в Пловдив, а нейни клиенти са водещите в бранша компании и в други градове на страната. Изпълнила е арматурната заготовка на хиляди сгради, включително тези на "Либхер - хаусгерете Марица" в Пловдив, "Джордети" в Елин Пелин, КЦМ в Пловдив, магазините "Мосю Бриколаж" в София, Пловдив и Варна, множество хотели по черноморските курорти. Васил Василев е директор във фирмата. И той, и брат му Кирил Василев, който е съдружник, са завършили икономическо образование в Стопанската академия в Свищов. Преди "Хелиос - Пловдив" Васил Василев е работил в строителното предприятие "Пловдивстройресурс", чийто директор е бил, а Кирил Василев - в сферата на туризма.
Източник: Строителство Градът (05.04.2005)
 
Седем са новите предприятия в процес на проектиране в индустриална зона Раковски край Пловдив. Завършва изработването на проекта на немска текстилна компания върху терен от 7.6 дка. Италианска фирма е закупила терен от 7 дка за предприятие за производство на мебели. Работи се и по проект за стоково тържище. Развива се българо-италианско сътрудничество за завод за стоманобетонови конструкции. Вече има строително разрешение за централния логистичен склад на "Кауфланд" върху терен от 125 дка с 60 хил. кв.м застроена площ. Първият етап, който трябва да завърши до края на 2005 г., е от 10 хил. кв.м. Тази информация представи инж. Пламен Панчев, управител на "Сиенит" ООД, по време на българо-италиански бизнес форум, който се проведе миналата седмица в София. В индустриалната зона предстои да бъдат изградени още и модерна автогара, заведения за хранене, хотел, бензиностанция. На предварителен етап са разговорите с английска, швейцарска и италианска фирма. Индустриална зона Раковски е разположена върху 815 дка на 14 км североизточно от Пловдив край с. Стряма, на 8 км от автомагистрала "Тракия" и на 140 км от столицата. Тя предлага осигурено електрозахранване, водоснабдяване, канализация, близост до газопровод, възможности за оптични комуникации, асфалтов път, в момента продължава изграждането на вътрешната пътна мрежа. Зоната попада в регион с данъчни преференции. Тя е създадена през юли 2004 г. с първи инвеститор - английската фирма "Уилиям Хюз" с цех за производство на части за автомобили, който вече работи на трисменен режим. За всеки инвеститор може да бъде осигурен терен с променен статут на земята с възможност за бързо стартиране на реализацията на проекта. Съвременните индустриални зони се стремят да възпроизвеждат условията, благоприятствали в миналото изграждането на промишлени комплекси. Предоставянето на централизирани услуги, цялостно инфраструктурно решение, транспортни, телекомуникационни и захранващи мрежи, технологии и спомагателни услуги позволява оптимизирането на бизнеса в зоната. В разположената на автомагистрала "Тракия" край Пловдив първа индустриална зона Марица в момента има три новостроящи се предприятия - представителство на "Мерцедес", на "Хюндай", митнически терминал. Голям терен е закупен от израелска фирма за реализация на логистичен център. Предстои изграждане на разширение на завода за хладилници "Либхер" край Пловдив. Първият етап с изпълнител фирма "Сиенит" беше с разгъната площ 20 хил. кв.м върху 100 дка, вторият етап ще включва още 30 хил. кв.м разгъната площ. Изграждането на луксозен търговски комплекс и жилищна група в Пловдив ще стартира през май, е другата новина, която съобщиха инж. Пламен Панчев и Алберто Ферети по време на бизнес форума в София. Общата стойност на инвестицията е 15 млн. евро, строителството ще продължи 36 месеца. Инвеститор е "Сифер" ООД с управител Пиетро Луиджи Гиа. Компанията е смесено дружество между "Сиенит Холдинг" и "Ферети Интернешънъл". Тя закупи 50 дка бивши военни терени в Пловдив, на север от хипермаркет "Метро". Там ще бъде разположен многофункционален търговски център "Галерия" над четири етажа с 60 хил. кв.м разгъната застроена площ, със зона за офиси от 20 хил. кв.м, и жилищен комплекс от три жилищни групи с общо 30 хил. кв.м разгъната площ, с богато озеленено пространство между тях. Общата разгъната застроена площ на комплекса е 110 хил. кв.м. Жилищната част ще бъде проектирана и изпълнена с висок стандарт на обитаване. Проектантският екип включва консултанти от Италия, особено по дизайна и детайлите, от българска страна участват арх. Георги Стоянов, арх. Антон Примов, и др. Основната дейност на "Сиенит Холдинг" е комплексно изпълнение на промишлени, административни и жилищни обекти, професионално консултиране в строителството и реконструкциите, производство на бетонови и стоманобетонови елементи. Сред референтните обекти са заводи на "Миролио" в Елин Пелин - 30 хил. кв.м РЗП върху 40 дка; текстилна фабрика до Пловдив на италианската фирма "Булсафил"; най-големият завод за преработка на ориенталски тютюн в Европа - 52 хил. кв.м РЗП върху 140 дка терен в община Марица, и много др. "Ферети Интернешънъл" е частна строителна предприемаческа фирма с дейност в цял свят в областта на инженеринга, гражданското строителство, изпълнение на проекти до ключ, широка гама от инсталационни работи и др. Годишният оборот на фирмата е бил 40 млн. евро за 2003 г. Основните пазари на компанията са в Германия, Белгия, Испания, Румъния, Швеция, Люксембург, Мексико, Саудитска Арабия, Либия, Катар.
Източник: Строителство Градът (18.04.2005)
 
Енергийнията министър Мирослав Севлиевски ще открие новата подстанция Прослав в Пловдив днес. Тя ще подобри качеството на електрозахранването в района и ще осигури необходимите за изграждането на производствени обекти мощности, съобщават от Министерството на енергетиката и енергийните ресурси. Тя ще захранва завода за производство на хладилна техника на Liebher, завода за газови бутилки на Shell, завода Сокотаб и др. Проектът е на стойност 11 млн. лв.
Източник: Пари (14.06.2005)
 
Либхер Хаусгерете Марица произведе милионният хладилник. Заводът за производство на хладилни и фризерни уреди е открит край Пловдив през 2000 г. Оттогава до днес в производствената дейност са инвестирани повече от 25 млн. ЕUR. Либхер е сред водещите европейски производители на бяла техника с годишно производство над 1.8 млн. уреда. От тях 11 хил. броя са за българския пазар. Фирмената група Либхер обхваща над 100 компании във всички континенти.
Източник: Пари (21.06.2005)
 
ЛИБХЕР ХАУСГЕРЕТЕ МАРИЦА ЕООД ПРОИЗВЕДЕ МИЛИОННИЯ ХЛАДИЛНИК. Заводът за производство на хладилни и фризерни уреди е открит край Пловдив през 2000 г. Оттогава до днес в производствената дейност са инвестирани повече от 25 млн. ЕUR. Либхер е сред водещите европейски производители на бяла техника с годишно производство над 1.8 млн. уреда. От тях 11 хил. броя са за българския пазар. Фирмената група Либхер обхваща над 100 компании във всички континенти.
Източник: Пари (21.06.2005)
 
През 2002 г. бе внесен първия нов кулокран в България след 1989 г., казва Красимира Цанева, управител на "Алки-Л" ЕООД, официален представител на "Либхер" за България Красимира Цанева е официален представител за България на концерна "Либхер" - един от най-големите производители на строителна и минна техника в света. Тя е единствената жена на такава длъжност в рамките на концерна. Управляваната от нея фирма "Алки-Л" ЕООД е създадена през 1997 г. Г-жо Цанева, каква е ситуацията на пазара на строителна и минна техника в България? - В момента развитието на пазара е особено динамично. В сравнение с 2000 - 2002 г. имаме значително нарастване на продажбите. От началото на годината до момента в България са продадени близо 30 машини "Либхер", 14 от които са кулокранове, за които вече пазарът се развива активно. През 2002 г. бе продаден първият след настъпването на демократичните промени фабрично нов кулокран в България. Става дума за кран с долно въртене, тип 71 К, самомонтиращ се, с височина до куката 35 м, дължина на стрелата 45 м, товароподемност 6 т, а на 45 м - 1.2 т. Кранът бе закупен от ДП "Строителство и възстановяване". Подобна нова машина през 2003 г. закупи и "Сиконко билдинг" АД. При продажбите на нови машини важна роля имат прилаганите лизингови схеми, които осъществяваме чрез германската лизингова фирма "Зюдлизинг". Става дума за три- или четиригодишна схема с авансова вноска от 15-20%. Процентът на годишното оскъпяване е с 1-2 пункта по-нисък от този на предлаганите в България схеми. Предстоящото присъединяване на България към Европейската общност също така стимулира фирмите да обновяват машинния си парк с модерна и високотехнологична техника, предлагана от "Либхер". Разкажете ни нещо повече за германския концерн "Либхер". - "Либхер" е концерн, изцяло собственост на фамилията Либхер и е основан от Ханс Либхер през 1949 г. Днес компанията има над 70 филиала в цял свят, в които работят 22 хиляди служители. Годишният оборот за м.г. е бил 4.8 милиарда евро. В областта на машините за строителството "Либхер" държи пазарен дял между 15 и 20 на сто във всички страни с изключение на Германия, където процентът е традиционно по-висок. При мобилните кранове делът е около 45 на сто от пазара в света. Акциите на концерна не се предлагат на фондовата борса, поради което не съществува риск от продажба или сливане с други фирми. "Либхер" присъства на българския пазар повече от 40 години. Фирма "Алки-Л" ЕООД е представител за България от 1997 г. Основните продуктови групи, които предлагаме, са подемно-строителна техника - кулокранове, автокранове, земекопна техника - верижни и колесни багери, товарачи, булдозери, а също големи специализирани минни багери и камиони. В световен мащаб "Либхер" предлага най-широка гама от продукти, като е признат лидер в тази област. Как се развива секторът на техниката втора употреба в България? - Продажбите на употребявани машини в България нарастват. Най-голям ръст се отбелязва при кулокрановете и автокрановете. От началото на тази година започнахме да предлагаме и машини под наем. Става дума за кулокранове, предстои да започнем и със земекопната техника. Договорите ни предвиждат снабдяване с резервни части, гаранционна и извънгаранционна поддръжка на всички машини с марка "Либхер" в България. Към нас се обръщат и клиенти, закупили машини втора употреба директно от Западна Европа. В много случаи на тях им липсва сервизна документация, често са извършени предшестващи ремонти с неоригинални части, което кара новите собственици да прибягват бързо до нашите услуги. Предлаганите от нас машини са преминали изпитания и ремонти в заводите на "Либхер". Повечето от тях са произведени след 1990 г. и имат все още значителен ресурс в моточасове. Много строителни компании започват с рециклирана техника, тъй като нямат достатъчно средства. Следващата стъпка е закупуване на нови машини. Целта ни е обхващане на целия процес - от консултацията и продажбата до сервизното обслужване и снабдяването с резервни части. Осигуряваме сервиз както в гаранционен, така и в извънгаранционен срок. Най-дългият престой на техниката поради авариен ремонт не надвишава няколко дни. В "Либхер" действа специална програма за бърза замяна на аварирали агрегати и възли с рециклирани такива, като цената в повечето случаи е по-ниска от тази за ремонт, а времето за доставка при аварийни случаи е до няколко дни. Гаранцията на тези възли е като за фабрично нови - а именно шест месеца. Повече от сто кулокрана с марка "Либхер" работят на морето. Сред нашите референтни клиенти са ДП "Строителство и възстановяване", "Сиенит", "Монолит 3", "Феърплей", СК "Арнаудов", "Главболгарстрой", "Монолит" - Хасково, "Монолит" - Плевен, и др. На 13 юли най-големият багер в Европа с марка "Либхер" започна работа в "Асарел - Медет". За какво точно става дума? - Това е електрически верижен хидравличен багер. Машината е модел R994B със собствено тегло 360 тона и обем на кофата 17 куб.м. Още две такива машини предстои да бъдат доставени на "Асарел - Медет". Общата стойност на сделката е 9 млн. евро. Това е най-голямата инвестиция в минното дело за последните години. Дванадесет са машините с марка "Либхер" на територията на добивното и преработвателно предприятие край Панагюрище. Сътрудничеството с "Асарел - Медет" започва през 1992 г., когато е доставен първият колесен товарач. Каква е стратегията за вашето развитие на българския пазар? - До края на 2005 г. ще заработи сервизно-складова база на "Самоковско шосе" в София, където освен всичко друго ще се извършва рециклиране на машини втора употреба. Тя включва сервизно хале и административна сграда. Инвестицията е за над 1 млн. лв. Нейният пуск ще намали времетраенето на ремонтите и ще повиши качеството на услугите. Планираме в близко бъдеще и откриване на сервизна база в Бургас, като по този начин ще улесним още повече нашите клиенти. Ново направление, което предстои да се развива, са пристанищните кранове. Освен големите, все още държавни пристанища във Варна и Бургас, а също така и големите дунавските пристанища има много по-малки кейове на приватизирани фирми, които ще обновяват своя машинен парк. Нашите прогнози са за още по-бързи темпове на развитие на строителния сектор във връзка със засилената евроинтеграция. За нас приоритетна задача е не само нарастването на продажбите, но и все по-качественото сервизно обслужване.
Източник: Строителство Градът (01.08.2005)
 
До пловдивското село Радиново ще се строи жп линия, информира кметът на община "Марица" Запрян Дачев. Изграждането на 3-километровата отсечка от Бенковски до Радиново (на жп линията Пловдив-Съединение) ще започне през следващата година. Инвеститор ще бъде израелската фирма "Сензор Це". В проектирането участва строителната компания "Сиенит" ООД. Израелската компания е купила терен от 300 декара близо до магистрала "Тракия". Намеренията са тук да бъде построен огромен търговски център с кина, заведения, зони за спорт и развлечения. Бъдещата жп линия ще се използва както за превоз на товари, така и на работници. Замо заводът за бяла техника на "Либхер" се разширява върху още 340 декара. Американската компания "Сокотаб" също строи нови сгради за изкупуване и манипулиране на тютюн. Последната сделка с парцел до с. Радиново е с белгийски предприемачи. Преди седмица е подписан договорът за продажбата на 75 декара общинска земя, върху която белгийците искат да построят селище от затворен тип.
Източник: Монитор (20.10.2005)
 
За 10 години западни и български фирми издигнаха заводи за почти 500 милиона евро в Пловдивско. “Агри България”, “Шел-газ”,“Либхер”, “Булсафил” и “Сокотаб” станаха лицето на европейските инвестиции в България. Петте компании наеха общо 1600 души в годините, когато безработицата в Пловдив гравитираше около 20%. Миналата година и българската “Чайкафарма” се подреди в редицата на големите. Варненската фармацевтична фирма вложи над 15 млн. евро на “гола поляна” в центъра на Пловдив - между “Метро” и “Макдоналдс”, и с това поведе българските инвестиции в областта. За последните 10 г. промишленото строителство “на зелено” тук е за най-малко 500 милиона лева, пресмятат икономисти.
Източник: 24 часа (25.01.2006)
 
Пловдивският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ с решение № 2592 от 18.IV.2005 г. по ф. д. № 4005/98 вписа промени за "Либхер - Хаусгерете Марица" - ЕООД:оттегляне на упълномощаването и заличаване на Томас Юлиус Дурстевиц като прокурист на дружеството; дружеството се управлява и представлява от управителите Вилфрид Йозеф Кинг, Юрген Йозеф Гилен, Детлеф Валтер, и прокуриста Христо Георгиев - всеки от тях само заедно с друг управител или прокурист.
Източник: Държавен вестник (10.02.2006)
 
"Дойче бан" и БДЖ ще увеличат превоза на товари за Близкия изток Германската жп компания "Дойче бан" и БДЖ ще увеличат превозите на товари от Германия и България за Близкия изток, стана ясно след срещата на транспортния министър Петър Мутафчиев с председателя на управителния съвет на "Дойче бан" Хардмут Меедорн. В момента действа спогодба, според която периодично преминават четири германски и два български карго композиции. В резултат на досегашното сътрудничество с германските железници се превозват медни аноди от Пирдоп до Белгия и действа споразумение за използване на подвижния състав и логистиката на "Дойче бан карго" при превозите на детайли и износ на готова продукция на хладилния завод "Либхер". Съществува и проект за влак за комбиниран превоз от Кьолн до Турция на автомобилни части на "Форд". Според Мутафчиев БДЖ може да ползва опита на "Дойче бан" и в процеса на преструктурирането си. В момента германската компания е холдингова структура с пет подразделения - инфраструктура, товарни, пътнически превози на къси разстояния, пътнически превози на дълги разстояния и гари. От срещите на Мутафчиев с германските компании стана ясно, че те настояват за повече информация и прозрачност в търговете и процедурите за обществени поръчки. "Ние трябва да създадем благоприятна среда при търговете, за да се търсят силни партньори и да не се избират подизпълнители, които след това създават проблеми при реализацията на един проект", каза министърът. Компанията "Либе" е заявила интерес за участие в проекти в жп транспорта, а "Реве солюшънс" - в строителството на тунели и оборудване на метрото, съобщи още Мутафчиев. Според изпълнителният директор на ДП "Ръководство на въздушното движение" Цветан Дилов водени са разговори с германското дружество GTZ за реализиране на проект за подобряване на качеството на въздушния транспорт. Германски експерти ще консултират повишаването на сигурността на летище София, заяви изпълнителният му директор Пламен Станчев. Мерките ще обхванат карго превозите, пътниците и придружаващите ги лица.
Източник: Дневник (24.02.2006)
 
“Софарма” и “Либхер” са платили наложените им от министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров продуктови такси, заради непризнати изпълнения на ангажиментите им за оползотворяване на отпадъците от пуснатите на пазара опаковки на фирмите, съобщиха от Министерството на околната среда и водите. “Софарма” е член на “Екобулпак”, една от четирите организации за колективно изпълнение на дейностите по разделно събиране и рециклиране на амбалажа, чиито одити не бяха одобрени от екоминистъра и им наложиха двойното плащане за опаковките. "Либхер – Хаусгерете Марица" изпълнява задълженията си индивидуално, но на нея също не бе признато изпълнение на целите. Фармацията е внесла 325 982 лева, а заводът за производства на хладилници - 21 337 лв. Други 1500 фирми, които също трябва да платят продуктова такса, независимо, че са плащали на организациите за оползотворяване на опаковките, обаче обжалват заповедта на Джевдет Чакъров. Те не са внесли наложените им такси в 14-дневния срок, но до произнасянето на съда няма да им бъдат начислявани наказателни лихви за просрочване на задълженията им.
Източник: Медия Пул (29.03.2006)
 
Пловдивският окръжен съд на основание чл. 491а, ал. 2 ГПК във връзка с чл. 146, ал. 4 ТЗ с определение от 17.VI.2005 г. допуска прилагането по ф. д. № 4005/98 на "Либхер - Хаусгерете Марица" - ЕООД, на представения годишен счетоводен отчет за 2004 г.
Източник: Държавен вестник (19.05.2006)
 
Вложения за 350 млн. лв. ще подкрепи държавата до седмици, като предостави терени и изгради инфраструктура. Агенцията за инвестиции е започнала процедура за издаване на сертификати Първи клас на 4 проекта, съобщи шефът на ведомството Стоян Сталев. Единият е за разширението на завода за хладилници край Пловдив на "Либхер-Хаусгерете Марица". Там ще бъдат вложени 70 млн. лв. и ще се открият 700 нови работни места. Два от проектите са за изграждането на ветрогенераторни паркове. Единият от тях ще е край Каварна. Инвеститори са "Калиакра Уинд Пауър" - Япония, и българската "Инос 1". Японското дружество е смесена собственост на "Инос 1" и "Мицубиши Хеви индъстрис". Вложението е за 79 млн. лв. Вторият парк ще е в община Суворово. Проектът е на българо-испанското "Еолика България" и е на стойност 120 млн. лв. Ще бъдат открити 20 нови работни места. Четвъртият проект е за разширяване на мощностите в "Агрополихим" - Девня. Подобренията в торовия завод ще са на стойност 81 млн. лв. Агенцията подпомага още 20 проекта. До края на годината се очаква да получат сертификат поне 10 от тях, каза Сталев. За инвеститорите от Първи клас това означава помощ от държавата за изграждане на инфраструктура, покупка на терени от държавния поземлен и горски фонд без търг и съкратени срокове за получаване на разрешения. До момента помощ от държавата и местната власт имат право да получат 21 проекта. От тях 17 са "първи клас" (т.е. над 71 млн. лв.), три са "трети клас", а един е "втори клас". Това е испанската "Керос", която предвиждаше да построи фабрика за керамични плочки в Индустриална зона-Русе. Съдът обаче спря решението за получаване на терена и от компанията заплашиха, че отиват в Румъния. Сред най-големите проекти са тези на американската AES за модернизацията на ТЕЦ "Марица-изток 1" с вложения за над 2 млрд. лв., на "Шишеджам" за заводите за стъкло за 366 млн. лв., на Спортно-туристически център "Перелик" в Родопите за нов курортен комплекс за 185 млн. лв., на "Токушукай" за израждането на болницата в София за 138 млн. лв.
Източник: Стандарт (29.05.2006)
 
Областната администрация в Пловдив вчера за втори път нападна местното електроразпределително дружество с упреци, че качеството на услугите се е влошило, откакто то стана собственост на австрийската EVN. "Откакто австрийската компания стана собственик на „Електроразпределение", качеството на подаваното електричество рязко се влоши", каза вчера зам. областният управител Найден Найденов. По думите му мощностите на много места са слаби, хората не получават качествено електричество, което води до повреди на електроуредите и домакинската техника. Много чужди инвеститори от региона са завели съдебни дела за пропуснати ползи срещу енергото, тъй като дружеството бави с месеци присъединяването им към мрежата. Преди време фирмите "Либхер Хаусгерете Марица", "Сокотаб", "Агри България" и "Мерцедес" поискаха да разширят дейността си в община Марица, но не можаха да го направят заради недостига на мощности. Вече втора година те чакат да се построи подстанция край с. Радиново, на която първата копка е направена още през 2004 г.
Източник: Сега (28.06.2006)
 
"Либхер" взима сертификат за инвеститор "Първи клас" за проекта си "Разширяване на производството на хладилници и фризери". Шефът на Българската агенция за инвестиции ще връчи удостоверението утре. Немският гигант планира да удвои сегашния капацитет на фабриката си в с. Радиново, Пловдивско, която произвежда 450 000 уреда годишно. За новото хале са закупени 100 000 кв. метра площ. Производството ще започне в средата на 2007 г.
Източник: Сега (24.07.2006)
 
Един милион хладилници и фризери с марка "Либхер" ще се произвеждат годишно в завода в село Радиново, Пловдивско. Вчера шефът на Българската агенция за инвестиции Стоян Сталев връчи на управителя на "Либхер Хаусгерете Марица ЕООД" Торстен Грюцмахер сертификат за инвеститор първи клас. Немският производител на хладилна техника ще инвестира още 70 млн. евро и ще удвои производствените си мощности в България, каза Христо Георгиев, прокурист на компанията. Площта на завода ще нарасне с още 100 хил. кв. метра и ще бъдат наети 630 нови служители. За нуждите на завода ще са необходими и поне 200 непряко заети работници на фирми подизпълнители, обясни Георгиев. Досега немците са инвестирали около 50 млн. евро и са открили над 800 работни места. През 2000 г. са наградени за инвеститор на годината. За миналата година от фабриката са излезли над 351 хил. хладилници и фризери. 97% от продукцията се изнася за чужбина, предимно за Европа. "Либхер" предлага над 300 базисни модела домакинска техника. Общият оборот на компанията в световен мащаб надхвърля 5,3 млрд. евро. В заводите й са заети повече от 24 хил. служители. Средно с 40 лева ще поскъпнат хладилниците след въвеждането на продуктовата екотакса. Надявам се за тези два месеца отсрочка, за която се договори бизнесът с МОСВ, да се направи поне план за изграждане на депата за събиране и рециклиране на старата електротехника, каза още Георгиев.
Източник: Стандарт (26.07.2006)
 
Ново производствено хале строи Либхер Хаусгерете Марица в индустриалната зона в с. Радиново, Пловдивско. То ще бъде завършено до края на 2006 г., а през първата половина на следващата в него да започне производство на хладилници и фризери. До три години ще удвоим сегашния капацитет, който е 450 хил. уреда годишно, съобщи управителят на компанията Торстен Грюцмахер. Разширяването ще струва над 70 млн. лв., за което Либхер получи вчера сертификат първи клас от директора на Българската агенция за инвестиции Стоян Сталев. Освен хладилници и фризери новите мощности ще осигуряват и доставки на няколко компонента за другите заводи за хладилна техника на Либхер, като например изпарителни модули. Инвеститорът вече е закупил до съществуващия терен 100 хил. кв. м. На тях ще бъдат построени също лаборатории и нова административна сграда. Предвижда се още през 2007 г. да бъдат разкрити нови 600 работни места.
Източник: Пари (26.07.2006)
 
Германският производител на хладилници и фризери “Либхер Хаусгерете Марица” стана инвеститор от първи клас. Проектът, с който го заслужи, предвижда удвояване на производството в базата си в Пловдивско, като за целта е купил още 100 декара земя. През 2005 г. компанията е произвела 351 хиляди единици при капацитет от 450 хиляди уреда. С разширението този капацитет ще бъде удвоен. Строителството на новото хале трябва да завърши в края на тази - началото на следващата година, а до средата на 2007 да бъде доставено и монтирано оборудването и предприятието да заработи. Инвестицията ще е около 70 милиона лева. До момента в завода са вложени 32 милиона евро за изграждането на производственото хале и закупуване на техника.
Източник: Строителство Градът (31.07.2006)
 
Красимира Димитрова Цанева е родена на 10 април 1962 г. в София. Завършва немска езикова гимназия, а през 1985 г. - немска филология в Софийския университет. От 1989 г. работи в представителството на "Либхер" за България. През 1997 г. Красимира Цанева основава фирма „Алки Л” ЕООД, главен представител на концерна за България. В свободното си време обича да пътува и спортува. На 14 септември вие открихте сервизно-складовата си база на бул. "Симеоновско шосе”. Разкажете ни малко повече за тази инвестиция. - Тази инвестиция бе необходима поради изключителния интерес на българските клиенти към машините с марка "Либхер" и увеличаващите се продажби през последните години. С новоизградената сервизна база ние се стремим да подобрим качеството на предлаганите от нас услуги. От немалко значение е възможността да предлагаме на вниманието на нашите клиенти по-голям брой експонати с марка "Либхер". Търси ли "Либхер" нови места за изява на на българския пазар? - През последните години ние стартирахме една съвсем нова дейност - отдаване на машини под наем, и по-специално кулокранове и 40-тонен автокран. Традиционно "Либхер" взима участие на Международния технически панаир в Пловдив. Какви са очакванията ви? - Очакванията ни за тазгодишния есенен панаир са много високи, поради които ние увеличихме двойно изложбената си площ. Стремежът ни е да покажем възможно най-много машини от новата генерация. Какво ново може да очакват клиентите на българския пазар? - Необходимостта от подобряване на инфраструктурата в страната, усиленото строителство, навлизането на все повече нови чужди инвеститори ще увеличат необходимостта от нова строителна и минна техника, което е изцяло предмет на нашата дейност. Поради това ние планираме изграждане на последващи сервизни бази в други региони на страната с цел улесняване на контактите с клиентите.
Източник: Строителство Градът (25.09.2006)
 
С р. N 8473/29.12.2006 г. се вписва увеличаване капитала на дружеството от 10 000 000 лв. на 29 560 000 лв., разпределен в 1 478 дяла по 20 000 лв., чрез записване на нови 978 дяла от едноличния собственик на капитала, промяна в учредителния акт.
Източник: Съдебна регистрация (29.12.2006)
 
Хладилният завод на "Либхер" у нас ще стане един от най-големите заводи за хладилна техника на Балканите и Източна Европа, като ще увеличи двойно производството си в България . Това ще стане факт след реализацията на инвестиционната програма от близо 83 млн. лв. на германския хладилен гигант в страната през следващите няколко години. Компанията възнамерява да разшири производството си на хладилници и фризери с марката "Либхер" в с. Радиново, община Марица, като увеличи годишното си производство до около 2 млн. уреда. Според инвестиционната си програмата немският гигант ще вложи 71 млн. лв. до средата на 2009 г. за строителство на ново хале, както и за оборудването му с необходимата производствена техника. Общата застроена площ на новата производствена единица ще бъде 34 000 кв. м., като с разширяването на производството годишният капацитет на завода ще се увеличи двойно. Хладилният завод ще може да увеличи производството си от 450 000 хладилници и 200 000 изпарителни системи до 900 000 хладилници и фризери и 600 000 изпарители. С това заводът в с. Радиново ще постигне максималния си производствен капацитет. Очаква се да бъдат разкрити 600 нови работни места за висококвалифицирани специалисти от машиностроителното производство, а общият брой на служителите ще достигне 1500-1600 души. Числеността на индиректно заетите работници при поддоставчиците на завода ще се увеличи с 250-300 души. Инвестиционният план на "Либхер Хаусгерете Марица" ЕООД ще бъде подпомогнат с 1 773 186 лв. по реда на Закона за насърчаване на инвестициите, решиха още министрите на свое редовно заседание вчера. С предоставените средства ще се осигури 2,2 км общински път в индустриалната зона на с. Радиново. Освен завода на "Либхер", инфраструктурата ще обслужва и други предприятия от зоната ­ "Сокотаб" и "Агри ".
Източник: Монитор (06.07.2007)
 
Германската компания "Либхер" ще разшири производството си на хладилници и фризери у нас. Инвестиционният им план възлиза на близо 83 млн. евро, се казва в съобщение на правителствената информационна служба. В четвъртък кабинетът одобри 1.77 млн. лв. за изграждането на 2.2 км път. Отсечката ще свърже индустриалната зона на село Радиново, община Марица, с магистрала "Тракия". С изграждането му ще бъде решен проблемът и за останалите предприятия в зоната - "Сокотаб", "Агри България" - дъщерно дружество на "Фереро", "Белла България", "Индустриал комерс", "Шнайдер електрик България", представителствата и сервизните бази на "Мерцедес" и "Хюндай". Държавната подкрепа е по Закона за насърчаване на инвестициите. През миналата година "Либхер" бяха сертифицирани като инвеститор от най-висок клас. Общата стойност на инвестиционния им проект е 82.8 млн. лв. Програмата е до средата на 2009 г. Предвижда се строителство на ново хале, оборудването му с производствена техника и за довършителни работи да бъдат вложени 71 млн. лв. Общата застроена площ на обекта е 34 хил. кв.м. С разширяването на производството годишният капацитет на завода ще се увеличи двойно - за хладилници и фризери до 900 хиляди, и тройно за изпарители - до 600 хил. броя. Очаква се да бъдат разкрити 600 нови работни места за специалисти от машиностроителното производство. Така общият брой на заетите ще достигне 1500-1600 души. "Либхер Хаусгерете Марица" ЕООД е дъщерно дружество на "Либхер Хаусгерете Оксенхаузен", Германия. Групата "Либхер" осигурява работа на 24 хил. души в цял свят. Оборотът й за миналата година е 5.3 млрд. евро.Над 9.4 млн. евро са осигурени за рефинансиране на инвестиционни проекти на малките и средните предприятия от градски и земеделски райони, съобщи правителствената пресслужба. Средствата ще бъдат предоставяни чрез посредничеството на Прокредит банк в изпълнение на програмата на германската институция "Кредитанщалт фюр Видерауфбау" (КфВ). Тя е договорена в спогодбата за финансово сътрудничество между правителствата на България и Германия за 2000 г. и 2002 г. Финансирането е по 3 договора. Средствата ще подпомогнат развитието на малките и средните предприятия, тъй като те ще се използват револвиращо в продължение на 30 години при 10-годишен гратисен период за рефинансиране на инвестиционни проекти на малкия и средния бизнес. Годишната лихва е 2 на сто.
Източник: Дневник (06.07.2007)
 
Дружеството Либхер Хаусгерете Марица ще увеличи двойно производството си и годишният капацитет ще достигне 900 хил. хладилника и фризера и 600 хил. изпарителя. Това предвижда инвестиционният план на фирмата, която през 2006 г. получи сертификат за инвеститор първи клас. До средата на 2009 г. да бъдат вложени над 71 млн. лв. за строителството на ново хале и за оборудване. Дружеството ще бъде подпомогнато от държавата с 1.77 млн. лв., които ще бъдат вложени в изграждането на 2.2 км общински път в индустриалната зона на село Радиново, община Марица, където се намира заводът на Либхер.
Източник: Пари (06.07.2007)
 
Рекорден добив очакват в рудник Асарел Медет. Багер гигант, произведен от Liebherr, дълбае 52 млн. тона минна маса. Най-големият в Европа електрически багер, произведен от Liebherr, бе пуснат в експлоатация в рудник Асарел Медет. Сглобяването на уникалната машина е станало за три седмици на място в открития рудник с помощта на специалистите от Алки-Л ЕООД, които са изключителен представител на Liebherr за България. Багерът се захранва с напрежение от 6000 волта, а мощността му е 1200 киловата. С три-четири загребвания на кофата натоварва един 130-тонен самосвал. В сравнение с машините с дизелово гориво оперативните разходи за един тон добита минна маса са няколко пъти по-ниски, като напълно се елиминират вредните емисии. През тази година за ново минно оборудване в Асарел Медет ще бъдат вложени 75 млн. лв., съобщи Лъчезар Цоцорков, изп. директор на компанията. През 2006 г. в модернизация и условия на труд са вложени 60 млн. лв. В резултат на това очакваме 10 млн. тона повече откривка спрямо миналата година, което ще позволи да се стигне до рудата и да увеличим добива, каза Цоцорков. Мащабната инвестиционна програма на Асарел Медет започна още през 2005 г., когато компанията получи Сертификат за инвеститор първи клас. Тогава бе закупен първият багер с електрическо задвижване на Liebherr. Освен това бе обновено и оборудването във флотационната фабрика на комплекса. Освен увеличаване на капацитета на минните работи новото оборудване доведе до намаляване себестойността на добива и преработката на медна руда, по-пълно и ефективно оползотворяване на наличните запаси руда и удължаване на живота на находището.
Източник: Пари (13.07.2007)
 
Пътна отсечка от 2,2 километра ще свързва индустриалната зона на Пловдив край село Радиново с автомагистрала "Тракия". За строителството по Закона за насърчаване на инвестициите ще бъдат отпуснати 1 773 186 лв. Средствата ще са към инвестиционния план на "Либхер Хаусгерете Марица" ЕООД. Община "Марица", на чиято територия е заводът, вече проведе конкурс за изпълнител на обслужващата пътна връзка. В него участваха седем фирми, от които предстои да бъде избрана една, информираха от общината. Освен завода на "Либхер" инфраструктурата ще обслужва и другите предприятия от зоната - "Сокотаб България", "Агри България" - дъщерно дружество на "Фереро", "Белла България", "Индустриал комерс", "Шнайдер електрик България", представителствата и сервизните бази на "Мерцедес" и "Хюндай".
Източник: Стандарт (16.07.2007)
 
Пловдивският окръжен съд на основание чл. 491а, ал. 2 от ГПК във връзка с чл. 146, ал. 4 ТЗ с определение от 17.V.2006 г. допуска прилагането по ф. д. № 4005/98 на представения годишен счетоводен отчет за 2005 г. на "Либхер - хаусгерете Марица" - ЕООД.
Източник: Държавен вестник (27.07.2007)
 
Наплив за получаване на сертификати за инвеститор първи клас в сферата на недвижимите имоти залива Агенцията за инвестиции с наближаването на крайния срок - 30 август, съобщи изпълнителният директор Стоян Сталев. Той уточни обаче, че не всички искания ще бъдат удовлетворени. Въпреки това проектите в сферата на недвижимите имоти са получили най-много сертификати през тази година - около двайсетина, като половината от тях са за търговски центрове (виж карето). За сравнение, в периода 2004 - 2006 г. агенцията е издала около 30 сертификата. Причината за повишения интерес от страна на инвеститори в имоти са поправките в Закона за насърчаване на инвестициите. Те предвиждат от септември държавата да спре да ги подпомага заради бурното развитие на този бранш през последните години. Вчера мол с многофункционална зала в Русе беше един от последните, които взеха сертификати за инвеститор първи клас. Проектът е съвместен на общината, която предоставя правото на строеж върху терен от 36 дка, а инвестицията е на братя Бобокови, "Денси", които построиха първия мол извън София във Велико Търново, и местната компания "Готи". Още шест проекта в областта на имотите очакват да получат сертификат първи клас, каза Христо Етрополски от агенцията. Въпреки че срокът изтича в края на август, заявления от инвеститори в имоти ще се приемат до 6 август, каза Стоян Сталев. След този срок приоритетно ще се насърчават вложения в преработващата промишленост, възобновяеми енергийни източници, услуги в областта на информационните технологии. Стимулите са основната причина инвеститорите да търсят получаването на сертификат. Най-важният е индивидуалното административно обслужване. То им спестява времето за обработка на документите, като го съкращава с около една трета, каза Етрополски. Например, ако дадена процедурата отнема около месец, първокласният инвеститор получава документа за 20 дни. При инвеститорите в имоти голяма помощ се оказва при съгласуванията между отделните държавни и общински ведомства, особено при промяна на предназначението на земята от земеделска в регулация. Те получават и атрактивни имоти без търг или конкурс на занижени цени от общините. Другото предимство е получаването на държавни пари за изграждането на инфраструктурата около обекта. Досега такива средства са получили само "Бизнес парк София", заводът на френската "Монтюпе" в Русе, на "Либхер" край Пловдив и болница "Токуда" в София.
Източник: Дневник (01.08.2007)
 
Пътят до завода за хладилници на германската компания "Либхер" край Пловдив ще бъде изграден с помощта на държавата, която отпуска 1.7 млн лв на инвеститора, получил сертификат първи клас. В сряда министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров подписа договора с управителите на "Либхер хаусгерете Марица" Ралф Грубер и Христо Георгиев. Дъщерното предприятие на германската компания "Либхер хаусгерете Оксенхаузен" действа в страната от 2002 г., когато в община Марица беше изграден заводът за асемблиране на хладилници. Миналата година чуждестранните мениджъри решиха да разширят производството в страната и за новия си проект от 82.8 млн. лв. те получиха сертификат за първи клас инвеститори. Проектът е за три години и ще бъде изпълнен на три етапа. До юни 2009 г. ще се изгрди ново хале плюс административна сграда. С приключването на инвестицията капацитетът на завода ще нарасне двойно. Годишно компанията ще произвежда 600 хил. хладилника и 600 хил. изпарителя. След приключване на инвестицията се очаква персоналът да бъде увеличен с 600 работници и да достигне 1600 души. "Либхер" е третият чуждестранен инвеститор след германската "Линднер" и френската "Монтюпе", за която държавата прилага преференциите, разписани в закона за насърчаване на инвеститорите. Със средства от бюджета ще бъде изградена част от прилежащата инфраструктура до пловдивското село Радиново, до което се намира заводът за хладилници. Пътят ще обслужва и други предприятия от индустриалната зона като "Сокотаб България", "Агри България", дъщерна компания на "Фереро", "Белла България", "Шнайдер електроник България" и др.
Източник: Дневник (09.08.2007)
 
Държавата отпуска над 1, 730 млн. лв. за изграждане на нов път в индустриалната зона в пловдивското село Радиново. Строителството ще започне до десетина дни и ще приключи за 2 месеца, съобщи кметът на община Марица Запрян Дачев, след като министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров и икономическият директор на “Либхер - Хаусгерете Марица” ЕООД Христо Георгиев подписаха договора за изграждане на инфраструктурата. “Либхер” ползва държавната помощ в качеството си на инвеститор първи клас. Новото трасе с дължина 2,5 километра обаче ще обслужва повече от 20 фирми в Индустриалната зона, каза кметът Дачев. Той призна, че в момента още няколко фирми търсят общински и частни терени за изграждане на фабрики на зелено край Радиново, но отказа да даде повече подробности поради началния етап на разговорите.
Източник: Дарик радио (09.08.2007)
 
Договор за изграждане на 2.2 км път в района на индустриалната зона на с. Радиново подписаха управителите на българския клон на Liebherr Ралф Грубер и Христо Георгиев и кметът на община Марица Запрян Дачев. Германският хладилен гигант планира да изгради у нас един от най-големите заводи за такъв род техника на Балканите и Източна Европа. Това ще стане, след като се реализира инвестиционният план на компанията от 83 млн. лв. За подобряването на транспортната инфраструктура в района на завода Liebherr бе подпомогнат с 1 773 156 лв. Правителството взе решение да отпусне сумата на редовното си заседание. Това става съгласно Закона за насърчаване на инвестициите. С тези средства ще се изградят подходите, необходими не само за функционирането на завода за хладилна техника, но и на останалите предприятия в региона. Според експерти практиката досега показва, че най-бързо се изгражда транспортната инфраструктура в районите на големите предприятия. Преди време гръцки предприемач, който планира да строи голям бизнес център в района на Околовръстния път, предложи на фонд Републиканска пътна инфраструктура да поеме 50% от финансирането на трасето, за да се задвижи по-бързо процедурата по изграждането му. От фонда обаче отказали инвестицията.
Източник: Пари (09.08.2007)
 
Държавата финансира път в индустриална зона Радиново край Пловдив. Пътят е задължение към първокласните инвеститори Сокотаб и Либхер и ще струва 1 773 186 лв. Около 50 строители работят всеки ден, за да го построят за 35 работни дни. Общата дължина на пътя е 2200 м, като първата отсечка от 600 м е с ширина 6 м, а останалият участък е 4.5 м широк. В конкуренция за изграждането на пътя влязоха 7 фирми. Спечели Пътни строежи - Пълдин ООД, която поема 2 години гаранция след пуска.
Източник: Пари (27.09.2007)
 
Успешно приключи последния за 2007 г. базисен курс на обучение по системата на REFA (Асоциация за планиране и организация на труда в предприятията и фирмено развитие - Германия) на тема: “Оптимизиране на фирменото управление на трудово-производствения процес в условията на пазарна икономика”. Успешно положиха изпит и получиха своите REFA-сертификати участниците в курса от следните компании: Амис ЕООД, Солвей-Соди АД, Либхер - Хаусгерете Марица АД, Граммер АД, СФБ Капиталов пазар АД, Тал инженеринг ЕООД, , Торготерм АД и Техтим ВЧ ООД. Международно-признатият сертификат дава право да бъдат извършвана консултантска дейност по методите и системата на РЕФА. РЕФА е създадена още през 1924 година в Германия, нейни представители за България са Българска стопанска камара и БИК Капиталов пазар ЕООД.
Източник: Капиталов пазар (04.12.2007)
 
"Солвей Соди" АД заедно с дъщерната си фирма "Девен" АД получи приза "Инвеститор на годината 2007", определен от Българската агенция за инвестиции. Компанията е вложила през изтичащата година в страната ни близо 117 млн. лв. "Солвей Соди" е един от най-големите заводи за производство на калцинирана сода, а "Девен" произвежда електроенергия и топлоенергия за технологични нужди. Останалите компании с наградата са медодобивният комбинат "Кумерио Мед" АД, който се очаква да вложи 79 млн. лв. до средата на следващата година за изграждане на рафинерия за катодна мед; "Шнайдер Електрик България", "Монтюпе" АД, немската фирма "Софтуер", "Асарел Медет", "Ситигаз България", "Либхер Марица", "Едуардо Миролио". При връчването на наградите снощи министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров съобщи, че към края на октомври тази година чуждестранните инвестиции в България достигат 4,68 млрд. евро и се очаква до края на годината да надхвърлят 5 млрд. евро. По официални данни към март т.г. България е първа в Европа и девета в света по привлекателностза чуждите инвеститори.
Източник: Черно море (18.12.2007)
 
Пловдивският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ с решение № 8473 от 29.ХII.2006 г. по ф. д. № 4005/98 вписа промени за "Либхер - Хаусгерете Марица" - ЕООД: увеличава капитала на дружеството от 10 000 000 лв. на 29 560 000 лв., разпределен в 1478 дяла по 20 000 лв.; вписва промяна в учредителния акт.
Източник: Държавен вестник (25.01.2008)
 
Президентът Георги Първанов връчи на изпълнителния директор на "Либхер Хаусгерете Марица" Герхард Грубер годишната награда на Германско-българската индустриално-търговска камара за голямо предприятие. Наградите на камарата са традиционни и се присъждат за проекти или дейности, подпомагащи деловите контакти между България и Германия. Семейната фирма "Либхер" произвежда хладилници и фризери в България от шест години. Първоначалната инвестиция на компанията бе около 30 млн. евро. През миналата година фирмата инвестира нови 35 млн. евро, за да разшири производствения си капацитет от сегашните 500 хил. хладилника до 900 хил. годишно. Наградата на камарата за малко и средно предприятие получи "Елиттур" - генерален агент на туроператора Thomas Cook, а машиностроителната фирма "Петров П.М." спечели отличието в категорията компания, която не е член на камарата.
Източник: Капитал (28.01.2008)
 
Пловдивският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ с решение № 899 от 1.II.2007 г. по ф. д. № 4005/98 вписа промени за "Либхер - Хаусгерете Марица" - ЕООД: увеличава капитала на дружеството от 29 560 000 лв. на 35 620 000 лв. чрез апортна вноска на вземане в размер 6 060 000 лв. на едноличния собственик на капитала; вписа промени в учредителния акт.
Източник: Държавен вестник (20.02.2008)
 
Пловдивският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ с решение № 1886 от 1.III.2007 г. по ф. д. № 4005/98 вписа промяна за "Либхер - Хаусгерете Марица" - ЕООД: освобождава Торстен Ото Ерих Грюцмахер като управител.
Източник: Държавен вестник (29.02.2008)
 
Пловдивският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ с решение № 1886 от 1.III.2007 г. по ф. д. № 4005/98 вписа промяна за "Либхер - Хаусгерете Марица" - ЕООД: освобождава Торстен Ото Ерих Грюцмахер като управител.
Източник: Държавен вестник (29.02.2008)
 
В Българска стопанска камара (БСК) започна базовият REFA-курс по "Организация и управление на фирмата и оптимизация на производствените процеси", които се организира от изключителния представител на REFA за България - БИК "Капиталов пазар" ЕООД. В обучението взимат участие експерти от водещи компании като Арос Куалити Магнит АД, "Либхер - Хаусгерете Марица ЕООД, Нитекс-96 АД, Граммер АД, Елиа АД и др. Обучението в първият модул "Организация на работни системи и процеси" ще завърши с изпит на 30 юни. Участниците в него придобиват познания и практически умения в областта на фирмения мениджмънт и управлението на трудовите процеси. В края на всеки модул те полагат изпит върху целия изучен материал, като успешно завършилите курса получават международно признат сертификат от REFA-Германия.
Източник: Капиталов пазар (19.05.2008)
 
В Българска стопанска камара (БСК) приключи първия за 2008 година основен квалификационен курс на обучение по системата на REFA-Германия (Асоциация за планиране и организация на труда в предприятията и фирмено развитие) на тема: "Организация и управление на фирмата и оптимизация на производствените процеси". Успешно положиха заключителния изпит и получиха своите REFA-сертификати курсистите от следните предприятия: АК Магнит АД, Елиа АД, Граммер АД, Либхер-Хаусгерете Марица ЕООД и Нитекс 96 АД. Международно-признатият сертификат дава право да бъде извършвана консултантска дейност по методите и системата на REFA. REFA е създадена още през 1924 година в Германия, нейни представители за България са БСК и БИК Капиталов пазар ЕООД.
Източник: Капиталов пазар (24.06.2008)
 
Пловдивският окръжен съд на основание чл. 491а, ал. 2 ГПК във връзка с чл. 146, ал. 4 ТЗ с определение от 23.V.2007 г. допуска прилагането по ф. д. № 4005/98 на "Либхер - хаусгерете Марица" - ЕООД, представения годишен финансов отчет за 2006 г.
Източник: Държавен вестник (24.06.2008)
 
Германската асоциация за организация на труда и за развитие на предприятието-REFA има своя нова Интернет-страница на български език (http://refa.bia-bg.com). Освен обновения дизайн, страницата е обогатена с информация за предприятията обучили свои специалисти по методиката на РЕФА. За всички завършили базовия курс на обучение е създаден и форум, в който професионално да обсъждат практически въпроси и проблеми свързани с оптимизацията на производствените процеси. REFA е сред най-големите частни образователни и преквалификационни институции в Европа в областта на проучването на работните процеси и организацията на производството. Официални представители на РЕФА за България са Българска стопанска камапа и БИК Капиталов пазар ЕООД.
Източник: Капиталов пазар (31.07.2008)
 
Мините искат нов метод за концесионните такси Минните компании настояват концесионните такси да се определят по нов метод, а не по този, който е заложен в едноименната наредба към Закона за природните богатства. Това предложение е част от антикризисните мерки, внесени в икономическото министерство от Минно-геоложката камара. В своя план за борба с кризата много от компаниите настояват да отпаднат минималните нива, които трябва да плащат при добива на различни изкопаеми. Така те смятат, че ще намалее административният натиск върху дружествата и ще се плаща при действително добит полезен компонент. "Положението в мините наистина е тежко и това си личи от намалените поръчки към нас", обясниха от компанията "Алки М", която внася машини и съоръжения за бранша, произведени от германския концерн "Либхер". През последното тримесечие на годината и в началото на тази много от доставките на компанията са в позиция изчакване. Към момента от медодобивната компания "Асарел Медет" са намалили количествата на добитата минна маса с общо 45% спрямо 2008 г., като приходите им от продажби са спаднали с 40 на сто. Освен промяна на метода за определяне на концесиите от добивните дружества искат икономическият министър да подкрепи отпадането на 70% от концесионните такси. Това е сумата, която всяка мина плаща на бюджета. Останалите пари от таксата се внасят в общините, където са разположени отделните находища. Според представителите на камарата ограничителната мярка трябва да продължи поне две години, докато браншът преодолее кризата. За същия период рудниците биха искали да плащат и наполовина по-ниска такса "площ", за да си осигурят финансов ресурс за оперативни разходи. Така от мините уверяват, че биха могли да съхранят много от работните места по време на кризата. Освен това браншът е притеснен от продължителността на сроковете за отдаване на концесии за проучване и добив. От минната индустрия са настоявали много пъти да бъде променен процесът на издаване на такива разрешителни. Опитът на компаниите досега е показал, че системно са забавяни разрешенията от оторизираните ведомства - министерствата на икономиката, на екологията и на регионалното развитие и благоустройството. Според представители на камарата по този начин компаниите губят пари заради разсрочване на инвестиционните им планове. От браншовата организация продължават да настояват да бъде създаден единен орган за възлагане на концесиите, а не тази функция да се разделя между три институции, както е досега. В същото време мините искат да се осигури държавно финансиране за авансови плащания при проектиране и изграждане на пречиствателни съоръжения на емисии в атмосферния въздух. Подобни предложения компаниите направиха и при приемането на промените в Закона за природните богатства, но те не бяха взети под внимание от правителството и парламента.
Източник: Дневник (04.02.2009)
 
Димитър Вълков оглави отдел "Продажби" в "Либхер-Хаусгерете Марица". Той се присъединява към "Либхер" в началото на 2006 г., като последователно заема позициите регионален мениджър "Продажби" и заместник търговски директор. Преди това Вълков е ръководил последователно "Мюзик фешън" и "Ориндж мюзик" (компании за разпространение на продукти от развлекателната индустрия). Завършил е УНСС със специалност "Маркетинг и мениджмънт".
Източник: Капитал (18.03.2009)
 
Дружеството е регистрирано в ТД "Големи данъкоплатци и осигурители" към 30.04.2009 г.
Източник: НАП (30.04.2009)
 
39 броя проектни предложения на стойност 97 304 725,85 лв., съгласно т. 2 от Решение № ТМГ-01- 1/27.05.2009 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Открита процедура за конкурентен подбор на проекти с определен срок за кандидатстване: BG161PO003-2.1.05 „Технологична модернизация в големи предприятия”: 1 BG161PO003- 2.1.05-0077 ХИДРАВЛИЧНИ ЕЛЕМЕНТИ И СИСТЕМИ АД Технологично обновление и модернизация на машинния парк в ХЕС АД 94,501420152 4 299 079,00 2 149 539,50 50,0000000000% 2 BG161PO003- 2.1.05-0073 ЦЕНТРОМЕТ АД Развиване производството на продукти с висок експортен потенциал – голямогабаритни детайли за различни отрасли на промишлеността 94,398705649 1 882 351,87 941 175,93 49,9999997344% 3 BG161PO003- 2.1.05-0138 ЕЛЕКТРОСТАРТ АД Технологична модернизация на оборудването на водещ международен производител на дросели 94,185661111 1 783 008,00 891 504,00 50,0000000000% 4 BG161PO003- 2.1.05-0108 ХАН ОМУРТАГ АД Увеличаване на конкурентноспособността на „Хан Омуртаг”АД на Общия пазар чрез технологична модернизация на производството с нова линия за производство на гранитогрес 94,183593906 9 570 256,42 4 695 905,99 49,0677133811% 5 BG161PO003- 2.1.05-0084 МОНБАТ АД Повишаване на конкурентоспособността на Монбат АД чрез инвестиране в ново оборудване за производство на решетки и плочи за сухозаредени и залети оловно-кисели батерии 94,094615632 10 820 973,90 4 998 207,84 46,1899999592% 6 BG161PO003- 2.1.05-0066 ПОБЕДА АД Повишаване на конкурентоспособността на “ПОБЕДА” АД чрез внедряването на иновативни производствени линии 93,932572618 10 737 076,42 5 000 000,00 46,5676111859% 7 BG161PO003- 2.1.05-0106 АРОМА АД Интегрирана управленческа система и технически решения за повишаване на конкурентноспособността и ефективността на бизнес процесите на компания Арома АД 93,645349967 1 212 307,00 606 153,50 50,0000000000% 8 BG161PO003- 2.1.05-0078 М+С ХИДРАВЛИК АД Внедряване на ново технологично оборудване в “М+С Хидравлик”АД 93,420542176 4 970 820,00 2 485 410,00 50,0000000000% 9 BG161PO003- 2.1.05-0065 ВСК КЕНТАВЪР - ИЗ ДИНАМИКА ЕООД Повишаване конкурентоспособността на “ВСК Кентавър-ИЗ Динамика” ЕООД чрез технологична модернизация на производството 93,234340626 9 975 451,32 4 987 725,66 50,0000000000% 10 BG161PO003- 2.1.05-0103 ХЮНДАЙ ХЕВИ ИНДЪСТРИЙС КО.БЪЛГАРИЯ АД „По-нататъшно укрепване на конкурентноспособността на „Хюндай Хеви Индъстрийс Ко. България” АД на международните пазари чрез продължаваща технологична модернизация” 93,233091306 3 162 700,00 1 575 525,82 49,8158478515% 11 BG161PO003- 2.1.05-0154 КАОЛИН АД Технологична модернизация на „Каолин” АД чрез инвестиционна подкрепа за разширяване на производството 93,176790376 6 187 000,00 3 093 500,00 50,0000000000% 12 BG161PO003- 2.1.05-0086 МЕГАПОРТ ООД Утвърждаване на „Мегапорт” ООД като водещо предприятие в производството и рециклирането на опаковки от пластмаса на българския и международния пазар 93,031702881 4 998 800,00 2 498 800,00 49,9879971193% 13 BG161PO003- 2.1.05-0017 ГИПС АД Повишаване на конкурентоспособността и ефективността на производството на „Гипс” АД чрез изграждане на комплектна инсталация за калциниране на природен гипс 92,937266634 6 464 438,00 2 875 255,45 44,4780420200% 14 BG161PO003- 2.1.05-0116 АВТОМАГИСТРАЛИ- ЧЕРНО МОРЕ АД Проект за модернизация и разширяване на дейността на “Автомагистрали – Черно море” АД 92,920172837 10 211 731,00 4 999 663,49 48,9599999256% 15 BG161PO003- 2.1.05-0052 СОФИЯ МЕД АД Модернизация на „София Мед” АД – инвестиции за развитие и конкурентноспособност на европейския пазар 92,587846176 7 625 333,62 3 812 666,81 50,0000000000% 16 BG161PO003- 2.1.05-0057 ДИНАМО АД Технологично обновление с помоща на структурните фондове на ЕС 92,570051442 748 811,00 374 405,50 50,0000000000% 17 BG161PO003- 2.1.05-0122 ПРЕСТИЖ 96 ООД „Инвестициите в Престиж 96 ООД – предпоставка за прогресивно развитие на европейските пазари” 92,568612282 2 113 770,00 1 056 885,00 50,0000000000% 18 BG161PO003- 2.1.05-0087 ДАТЕКС ООД Технологично разширение на цех за монтаж на печатни платки 92,354087204 2 398 488,00 1 151 274,24 48,0000000000% 19 BG161PO003- 2.1.05-0127 БУЛМЕТАЛ ООД Доставка и въвеждане в експлоатация на ново технологично оборудване 92,160770004 5 724 044,35 2 862 022,17 49,9999999126% 20 BG161PO003- 2.1.05-0049 СПАРКИ АД Повишаване на конкурентоспособността на СПАРКИ АД Русе чрез технологична модернизация 92,116068896 9 957 450,00 4 978 725,00 50,0000000000% 21 BG161PO003- 2.1.05-0153 ТЕКЛАС - БЪЛГАРИЯ АД Повишаване на конкурентоспособността на “Теклас- България”АД 92,108509559 2 077 378,94 1 038 689,47 50,0000000000% 22 BG161PO003- 2.1.05-0042 БЪЛГАРСКА РОЗА СЕВТОПОЛИС АД Закупуване на нови таблет- преса и блистер автомат и ремонт на съществуваща сграда за технологичната модернизация на таблетното производство в „БЪЛГАРСКА РОЗА СЕВТОПОЛИС” АД, Казанлък 92,086364603 2 964 227,40 1 480 928,00 49,9599996950% 23 BG161PO003- 2.1.05-0128 УНИФАРМ АД Модернизация и развитие на Унифарм АД 91,959671235 5 309 000,00 2 654 500,00 50,0000000000% 24 BG161PO003- 2.1.05-0021 АСАРЕЛ- МЕДЕТ АД Повишаване ефективността на “Асарел-Медет” АД чрез технологична модернизация в предприятието 91,701998864 10 347 000,00 4 999 670,40 48,3200000000% 25 BG161PO003- 2.1.05-0082 БАЛКАНКАР-ЗАРЯ АД Ефективност и качество за устойчиво развитие на БАЛКАНКАР ЗАРЯ АД 91,635859048 3 127 800,00 1 563 900,00 50,0000000000% 26 BG161PO003- 2.1.05-0070 СТИЛМЕТ АД „Инвестиции и постигане на устойчивост в Стилмет АД” 91,526572321 12 069 426,93 4 948 465,04 40,9999999892% 27 BG161PO003- 2.1.05-0135 АВТОМАГИСТРАЛИ ХЕМУС АД Технологична модернизация на „Автомагистрали Хемус” АД за постигане на дългосрочна пазарна устойчивост 91,351957370 3 700 000,00 1 813 000,00 49,0000000000% 28 BG161PO003- 2.1.05-0064 ЛИБХЕР- ХАУСГЕРЕТЕ МАРИЦА ЕООД Повишаване конкурентоспособността на „Либхер-Хаусгерете Марица” ЕООД чрез въвеждане на нова технология за пянозапълване на врати на хладилни и фризерни уреди 91,321234905 4 356 550,00 2 177 403,69 49,9800000000% 29 BG161PO003- 2.1.05-0047 БЪЛГАРИЯ-К АД Повишаване на конкурентоспособността и адаптивността на “България – К” АД, гр. Казанлък 91,212291039 401 425,03 200 712,51 49,9999987544% 30 BG161PO003- 2.1.05-0079 ЕЛХИМ- ИСКРА АД Повишаване на производствения капацитет в “Елхим Искра” АД 90,837005771 729 720,00 364 860,00 50,0000000000% 31 BG161PO003- 2.1.05-0055 СПАРКИ ЕЛТОС АД „Повишаване конкурентоспособността на „СПАРКИ ЕЛТОС” АД чрез технологична модернизация на производствения процес” 90,458941507 7 637 800,00 3 818 900,00 50,0000000000% 32 BG161PO003- 2.1.05-0101 МАК АД „Повишаване конкурентоспособността на „МАК” АД чрез технологична модернизация на производствения процес” 90,455434809 1 085 040,00 542 520,00 50,0000000000% 33 BG161PO003- 2.1.05-0036 ТРАКЦИЯ АД Повишаване конкуретноспосбността на “Тракция” АД чрез технологична модернизация 90,444845820 1 149 637,00 574 818,00 49,9999565080% 34 BG161PO003- 2.1.05-0014 ХИДРОСТРОЙ АД Разширяване на дейността и повишаване на конкурентоспособността на Хидрострой АД чрез изграждане на комплексна инсталация за производство на бетонови изделия 90,293396097 6 491 832,00 3 245 916,00 50,0000000000% 35 BG161PO003- 2.1.05-0099 ПРЕСКОВ АД Технологична модернизация на „Пресков”АД 90,143984613 9 164 145,68 4 582 072,84 50,0000000000% 36 BG161PO003- 2.1.05-0062 ЕКСТРАПАК ООД „Експанзия на пазара чрез финализирането на цялостна технологична модернизация в предприятието” 89,034139956 4 308 549,00 2 154 274,00 49,9999883952% 37 BG161PO003- 2.1.05-0149 Е.МИРОЛИО АД Повишаване конкурентоспособността на „Е.Миролио”АД чрез инвестиционна подкрепа за модернизация на производството и вндедряване на ко- генерационна инсталация 88,905947419 2 872 000,00 1 436 000,00 50,0000000000% 38 BG161PO003- 2.1.05-0037 ПРЕЦИЗ ИНТЕР- ХОЛДИНГ АД Повишаване конкурентните предимства на ПРЕЦИЗ ИНТЕР - ХОЛДИНГ АД посредством модернизиране на технологичното оборудване 88,679170866 2 958 500,00 1 479 250,00 50,0000000000% 39 BG161PO003- 2.1.05-0089 ЕЛМОТ АД Повишаване на конкурентоспособността на “ЕЛМОТ” АД чрез обновяване на производствените мощности на предприятието 88,658323356 4 389 000,00 2 194 500,00 50,0000000000%
Източник: М-во на икономиката (28.05.2009)
 
Производителят на хладилна техника “Либхер Хаусгерете Марица” ЕООД отчете 38,59% ръст на приходите до 306 млн. лв. за 2008 г. Това сочат данни на компанията. Нетната печалба възлиза на 7,6 млн. лв., което е с 31,2% по-малко спрямо 2007 г. Разходите за амортизации се увеличават с 6,5 млн. лв. до 11,8 млн. лв., което е основна причина за намалението на печалбата. Нарастват и разходите за материали с 39,7% на годишна база до 244 млн. лв. От дружеството предвиждат да произведат с 5% повече, или 630 хил. хладилника и фризера тази година, както и над 300 хил. изпарителни системи (за заводите на “Либхер” в Германия и Австрия).
Източник: Монитор (25.06.2009)
 
39% ръст на приходите отчете "Либхер Хаусгерете Марица" ЕООД за 2008 г., до 306 млн. лв. Това е с 38,59% повече от резултата за 2007 г. Нетната печалба намалява с 31,2% до 7,6 млн. лв. за 2008 г. Дружеството произвежда хладилна техника до Пловдив. През 2008 г. са произведени 598 хил. хладилници и фризери. За т. г. въпреки кризата е планирано производството на над 630 хил. хладилника и фризери (5% ръст).
Източник: Стандарт (25.06.2009)
 
Рекордна търговия, но спад на инвестициите Германия остава основен търговски партньор на България, като дори изпреварва доставчика на суровини Русия. През 2011 г. стокообменът достигна близо 5 млрд. евро, с което не само беше преодолян спадът след 2008 г., но и беше отбелязан рекорд в двустранната търговия. Нещо повече - традиционният дефицит за България намаля над 3.5 пъти благодарение на изпреварващия ръст на износа спрямо вноса, което до голяма степен се дължеше на продажбите на "Аурубис България". За пръв път обаче беше отчетен отлив на германски капитали. Макар че едва ли може да се очакват нови големи инвеститори, потенциал за развитие на бизнеса има при малките и средните предприятия. Списъкът на българските експортни стоки и на германските към България е доста традиционен. България изнася предимно текстил, облекло, полуфабрикати, метали, машиностроителни изделия, продукти на леката промишленост. Вносът пък е основно на автомобили и резервни части, продукти на химическата промишленост, машини и съоръжения. "Това са най-големите пера, които редовно присъстват в двустранната търговия", каза главният управител на Германско-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) Митко Василев. С изключение на 2009 г., когато заради кризата двустранният стокообмен спадна рязко до 3.4 млрд. евро, като цяло от 2000 г. насам търговията между България и Германия бележи ръст, достигайки рекордна стойност за миналата година. Освен това търговският дефицит, който допреди три години не падаше под 1 млрд. евро, от 2009 г. насам намалява и през миналата година ножицата се сви до едва 152 млн. евро. Основната причина за това е експортът, който реализира "Аурубис България" - местното дъщерно дружество на германския металургичен гигант Aurubis. "Само за една година износът на "Аурубис България" се е увеличил с около 190%", посочи Василев. В Пирдоп се намира второто по важност производствено звено на германската група. Затова и металите вече формират най-голям дял в експортната структура - 31% през 2011 г. спрямо едва 11% десет години по-рано. Има и неизползвани резерви в двустранния бизнес. Търговията традиционно е свързана с три основни провинции - Северен Рейн-Вестфалия, Бавария и Баден-Вюртемберг, на които се дължи над 50% от стокообмена. "Може да бъдат привличани и другите провинции, това ще увеличи двустранната търговия", смята Митко Василев. По думите му през 2012 г. може да се очаква търговски обем като миналата. По отношение на инвестициите обаче Германия е загубила лидерската си позиция, която имаше в края на 90-те години, и сега се нарежда едва на пето място. Причините за това за различни, но със сигурност една от тях се крие в негативната оценка, която германските компании дават на икономическата и бизнес среда в България. Друг фактор е и това, че немалка част от германските инвестиции на практика се правят през дружества, регистрирани в други държави, и формално се водят австрийски или холандски например. Именно Австрия и Холандия са двата топ инвеститора в България. Отчетените за пръв път миналата година отрицателни нетни германски инвестиции в страната (-54 млн. евро) пък се обясняват с плащания по вътрешнофирмени кредити, теглени от компаниите майки. "Все пак статистиката е тревожна, тъй като това е ново развитие, досега винаги сме имали прираст", коментира Василев. Иначе по данни на Българската агенция за инвестиции около 30% от 100-те най-големи инвеститора в страната са германски или с германско участие. За периода 1996 - 2011 г. Германия е един от водещите чуждестранни инвеститори с общи вложения в размер на 1.9 млрд. евро. В страната работят около 1300 - 1400 германски компании. Освен Aurubis сред по-големите инвеститори е Liebherr, която чрез българското си дружество "Либхер-Хаусгерете Марица" има завод за хладилници и фризери край Пловдив и която вече удвои инвестицията си в страната. Бизнесът си в момента разширява и германският концерн за индустриална автоматизация Festo, който през 2013 г. ще увеличи двойно производствените площи и работните места в софийското си предприятие "Фесто производство". Освен това в страната присъстват водещи германски производители като Knauf и Siemens, големите търговски вериги Metro, Kaufland и Hit, както и редица други фирми. За съжаление има и компании, които напуснаха България. Такава е медийната група WAZ, която през декември 2010 г. продаде бизнеса си на консорциум от български, германски и австрийски инвеститори. В края на миналата година пък E.ON взе решение за продажба на електроразпределителното си дружество на чешката Energo-Pro. "Това е вътрешнофирмена политика, явно са решили да концентрират усилията си в друга посока или да се преструктурират", коментира Василев
Източник: Капитал (27.09.2012)
 
България иска да участва в екооценката на турската ТЕЦ край Резово Министерството на околната среда и водите ще иска да участва със свое мнение и становище в оценката за въздействие върху околната среда, която ще бъде направена в Турция за строежа на ТЕЦ в град Инеада в непосредствена близост до Резово. Това съобщи в четвъртък край бургаското село Братово министърът на околната среда и водите Нона Караджова. Караджова посочи, че в министерството й вече подготвят официално писмо до турската държава. Писмото ще бъде изпратено чрез Министерството на външните работи. Друго от исканията в документа ще е турската страна да предостави достъп до информация по проекта за строеж на ТЕЦ край Резово. През миналата седмица стана ясно, че турска частна фирма иска да строи топлоелектрическа централа в град Инеада, която да работи с вносни въглища и с мощност 1.200 MW. Към настоящия момент молбата на фирмата е в процес на разглеждане от Службата за регулиране на енергийния пазар.
Източник: Класа (16.11.2012)
 
Добри печалби за пловдивските фирми: 7 отчетоха до 9 млн. лева! Финансовите отчети за 2011 г. на пловдивски компании, които често заемат челни места в Икономическите годишници на Търговско-промишлената камара на Пловдив, показват, че няма повод за оплакване. Тъй като все още каталогът с класацията на дружествата по приходи не е готов, от “Марица” решихме да го изпреварим с малко във времето и да разгледаме отчетите на седем произволно избрани фирми. В скоби можем да уточним, че в Търговския регистър все още не са качени финансовите резултати за миналата година на немалко фирми. Липсват например отчети на “Белла България”, “Фермата”, “Сокотаб”, “Табако трейд”, “Инсаойл” и други. Така че списъкът на произволно избраните компании неволно трябваше да се разшири. В крайна сметка стигнахме до отчетите на “Мастер стийлпрофайлс” АД, “Филкаб” АД, ПИМК ООД, “Каменица” АД, “Готмар” ЕООД, “Лайткомерс” ООД, “ЛибхерХаусгерете Марица” ЕООД. Всички те са водещи компании в региона, а някои от тях и в страната, и беше любопитно да разберем как се е развила за тях 2011-а в сравнение с 2010 година. 5 от 7-те фирми отчитат ръст в печалбата, при някои той дори е впечатляващ. Друго общо между тях е, че не са публични, тоест техни акции не се търгуват на БФБ и по тази причина не са задължени да публикуват отчети на тримесечие, и затова не можем да проследим как се развиват през 2012 г. С най-висока печалба е ПИМК ООД. Компанията, която извършва международен транспорт и спедиция, е завършила 2011 г. с 8 810 хил. лева финансов резултат след данъчното облагане. В сравнение с предходната 2010 г. тя е увеличила с над 1 млн. лв. печалбата си. Приходите є са с още по-сериозен ръст от почти 25 млн. Дружеството, чието седалище е в Съединение, има още 6 дъщерни фирми, в които притежава от 50 до 100% дял. Част от тях са регистрирани в чужбина. Въпреки, че приходите на “Готмар” са били по-ниски през 2011 г. в сравнение с 2010-а, фирмата за преработка на модерни пластмаси, е завършила миналата година с по-висока печалба - 5 650 хил. лева. Причината е в увеличаване на обема на производство и на пазарните цени. Дружеството изнасяло 35% от продукцията си в балкански и в държави от ЕС. Плановете за тази година са да увеличи нетните продажби с 5-10%, да разшири външните пазари и да оптимизира разходите си. За “Каменица” 2011 г. е била чудесна в бизнесплан. Пивоварната е произвела 1 571 488 хектолитра бира, от които е експортирала над 56 500 хектолитра. Приходите є от продажби през 2011 г. спрямо предходната не са драстично увеличени, но все пак бележат ръст от над 17 млн. Печалбата є обаче е четирикратно увеличена от 885 хил. на 3 858 хил. лева. При това през миналата година “Каменица” е инвестирала над 23 млн. лева в съоръжения и опаковки. За тази година планираните инвестиции са 17.5 млн. лева. “Филкаб” показва най-солиден ръст спрямо предходната година. Предприятието за търговия с елкабели, проводници, елинсталации и други е направило сериозен пробив в изграждането на фотоволтаични електроцентрали. Изградените от компанията ВЕИ съоръжения през 2011 г. са с обща мощност над 20 мегавата. Приходите спрямо 2010 г. са с 43.7% повече, а нетната печалба е с 1743.3% ръст спрямо предходната година, в която “Филкаб” е реализирало загуба. За 2011 г. печалбата е 1 972 хил. лева. Дружеството има участие и в още 5 дъщерни фирми. Въпреки че има ръст от 3 процента (спрямо 2010 г.) в приходите от продажби на стоки, “Мастер стийлпрофайлс” е с два пъти по-нисък финансов резултат в сравнение с предходната година. Компанията има 3 търговски бази в страната, откъдето търгува на едро и на дребно с черни и цветни метали. Счетоводната й печалба за миналата година е 937 хил. лева. Дружеството има дългосрочни вземания от свързани предприятия в размер на над 3.7 млн. лева, а търговските му вземания и предоставените аванси са над 10 млн. Обхватът на фирмата може да се измери с едно дъщерно, две асоциирани и седем свързани фирми. От април м.г. “Лайт комерс” е отдал бензиностанциите си в Пловдив, Труд, Димитровград, Хасково, Стара Загора и Долна махала под наем. Дружеството е запазило складовата си база в Труд. При приходи над 130 000 хил. лева, печалбата на компанията преди облагане е 598 хил. лева. В сравнение с 2010 г. тя е почти 3 пъти по-ниска. “Либхер Хаусгерете Марица” има огромни приходи от продажби и, в сравнение с тях, нищожна печалба. Немската компания за производство на хладилници е завършила 2011 г. с приходи от продажби на готова продукция в размер на 278 088 хил. лева, а те са с около 2 млн. лева повече спрямо 2010 г. Нетната й печалба обаче е само 562 хил. лева при над 15 млн. през предходната година. Дружеството е произвело над 671 хил. хладилници и фризери с марката “Либхер”, които са с около 10 хил. повече спрямо 2010 г. Има големи кредити и финансови пасиви през миналата година.
Източник: Марица (19.11.2012)
 
"Либхер" ще увеличи производството на хладилници Производителят на хладилна техника "Либхер-Хаусгерете Марица" планира да увеличи поризводството си до около 950 хил. хладилника годишно, след като през тази година се очаква то да нахдхвърли 722 хил. уреда. Това съобщиха днес от поделението на швейцарската компания liebherr при представянето на учебния си център. За целта ще бъдат увеличени инвестициите в предприятието в индустриалната зона Радиново, край Пловдив, но засега точният размер не беше уточнен. Очакванията са оборотът за годината да се повиши до 159 млн. евро. Миналата година оборотът е бил 144 млн. евро, а произведените хладилници - 671 хил. Общият брой на служителите в завода е нараснал на 1480 души. Основният пазар на компанията е Централна Европа, но ръководството й планира да разшири пазара си и към Турция, откъдето да направи експания към Близкия и Далечния Изток. Компанията представи учебния си център. През тази учебна година в него са кандидатствали 800 души за 10 места. Компанията поема ангожимент на успешно завършилите да осигури работа. "Либхер-Хаусгерете Марица" произвежда хладилници в Радиново от 1999 г., като компанията предлага общо над 300 модела Liebherr в цялата страна. От 2004 г. също в Радиново започва работа "Либхер-транспортейшън системс". В сътрудничество със завода-майка за транспортна техника в австрийския град Корнойбург дружеството произвежда серийно канални системи, отоплителни тела и климатични инсталации за използване в железопълтния транспорт.
Източник: Капитал (07.12.2012)
 
Три компании с наградите на германската икономика в България "Луфтханза техник София", "Винтерхалдер България" и "Либхер хаусгерете Марица" са трите компании, които получиха наградата на германската икономика за 2012 г. Призът се връчва за девета година по инициатива на Германско-българската индустриално-търговска камара. Носителите се излъчват след гласуване на дружества, които членуват в камарата. Целта е да се насърчат икономическото сътрудничество и търговските взаимоотношения между двете страни. Отличията тази година се връчват в три категории – за голямо предприятие (с над 250 служители), за малко или средно предприятие (което не е част от голямо), както и отворена категория (за проекти, организации, социален ангажимент и т.н.). Членството в камарата не е условие за попадане сред номинираните и наградените дружества. В категория "Голямо предприятие" наградата получи компанията за ремонт на въздухоплавателни средства "Луфтханза техник София", която е смесено дружество на германската Lufthansa Technik и българската "Химимпорт". През миналата година компанията реализира проект за увеличаване на капацитета си за поддръжка, ремонт и техническо обслужване на самолети от 2 на 5 места за позициониране. Инвестицията доведе до създаването на повече от 250 работни места, като бяха построени и два нови хангара на летище София. Също през 2012 г. дружеството започна и проект за изграждане на централни звена за услуги, които ще обслужват другите центрове на Lufthansa Technik в Европа. Призът в категория "Малко или средно предприятие" беше присъден на "Винтерхалдер България", която е дъщерно дружество на немската Winterhalder Selbstklebetechnik. Компанията произвежда различни продукти от технически пенопласт като самозалепващи се ленти, материали на основата на пяна, опаковъчни материали и др. Заводът й се намира в индустриалната зона край пловдивското село Радиново. През 2012 г. дружеството разшири капацитета си и увеличи броя на служителите си от 23 до 46 души. В отворената категория носител на наградата за 2012 г. е производителят на хладилна техника "Либхер хаусгерете Марица". Компанията е отличена заради дейностите си в областта на професионалното обучение и околната среда. Дружеството има изграден собствен център за професионално обучение, в който служителите му, както и заетите в други предприятия могат да бъдат обучени за конкретна професия по образец на немската дуална форма на обучение. През 2012 г. в рамките на инициативата Aktiv Green общо 450 служители на компанията и членове на техните семейства се ангажираха с почистване на отпадъците около завода, както и на зелени площи и паркове в Пловдив.
Източник: Капитал (30.01.2013)
 
"Луфтханза техник София", "Винтерхалдер България" и "Либхер хаусгерете Марица" са трите компании, които получиха наградата на германската икономика за 2012 г. Призът се връчва за девета година по инициатива на Германско-българската индустриално-търговска камара. Носителите се излъчват след гласуване на дружества, които членуват в камарата. Целта е да се насърчат икономическото сътрудничество и търговските взаимоотношения между двете страни. Три категории Отличията тази година се връчват в три категории – за голямо предприятие (с над 250 служители), за малко или средно предприятие (което не е част от голямо), както и отворена категория (за проекти, организации, социален ангажимент и т.н.). Членството в камарата не е условие за попадане сред номинираните и наградените дружества. В категория "Голямо предприятие" наградата получи компанията за ремонт на въздухоплавателни средства "Луфтханза техник София", която е смесено дружество на германската Lufthansa Technik и българската "Химимпорт". През миналата година компанията реализира проект за увеличаване на капацитета си за поддръжка, ремонт и техническо обслужване на самолети от 2 на 5 места за позициониране. Инвестицията доведе до създаването на повече от 250 работни места, като бяха построени и два нови хангара на летище София. Също през 2012 г. дружеството започна и проект за изграждане на централни звена за услуги, които ще обслужват другите центрове на Lufthansa Technik в Европа. Познати имена Призът в категория "Малко или средно предприятие" беше присъден на "Винтерхалдер България", която е дъщерно дружество на немската Winterhalder Selbstklebetechnik. Компанията произвежда различни продукти от технически пенопласт като самозалепващи се ленти, материали на основата на пяна, опаковъчни материали и др. Заводът й се намира в индустриалната зона край пловдивското село Радиново. През 2012 г. дружеството разшири капацитета си и увеличи броя на служителите си от 23 до 46 души. В отворената категория носител на наградата за 2012 г. е производителят на хладилна техника "Либхер хаусгерете Марица". Компанията е отличена заради дейностите си в областта на професионалното обучение и околната среда. Дружеството има изграден собствен център за професионално обучение, в който служителите му, както и заетите в други предприятия могат да бъдат обучени за конкретна професия по образец на немската дуална форма на обучение. През 2012 г. в рамките на инициативата Aktiv Green общо 450 служители на компанията и членове на техните семейства се ангажираха с почистване на отпадъците около завода, както и на зелени площи и паркове в Пловдив.
Източник: Капитал Dаily (30.01.2013)
 
Следвай клиента Ниските данъци и макроикономическата стабилност в България често се рекламират от правителството като основния мотор за привличане на чуждестранни инвестиции. Разбира се, немалко фирми, които вече работят тук, биха отвърнали, че тези предимства трудно компенсират липсата на предвидимост и бюрокрацията. Има обаче и други фактори, които могат да накарат една компания да се насочи към страната. Такъв е случаят с германската Mecalit, която през септември миналата година откри завод край Пловдив. Причината фирмата да инвестира близо 7.5 млн. евро тук чрез дъщерното си дружество "Мекалит България" е, че това й осигурява стратегическа близост до основните й западноевропейски клиенти, които все по-често изнасят производствата си на Изток, привлечени от големите азиатски пазари и конкурентните разходи за труд. "Мекалит" произвежда детайли за вграждане в бяла техника, като например специални водонепромокаеми плотове, капаци, врати, дръжки и други компоненти за перални, сушилни, съдомиялни, фризери и хладилници. Германската фирма започва този бизнес през 1984 г. на базата на патентована технология за пластмасово обкантване в производството на домакински уреди, а по-късно се преструктурира като преработвател на пластмаса. През годините компанията развива нови техники като тази за обкантване на стъклени плотове за хладилници и производство на плотове с ултразвуково заварени плоскости, така че днес може да съчетае няколко материала в един детайл. Всичко това става и с инициативата на основните й клиенти, сред които са компании като Bosch-Siemens Hausgeraete (BSH), Liebherr и Miele. За целта развойният екип в Германия работи в тясно сътрудничество със специалисти от фирмите. Това вероятно обяснява защо Mecalit е включена в Топ 20 на BSH за доставчик на десетилетието. През последните години много големи компании преместиха производствата си на Изток, включително и клиентите на Mecalit, а след тях естествено тръгнаха и доставчиците им. "Следваме основните си клиенти към държавите, където производството е по-евтино. Затова големите инвеститори са толкова важни, защото водят със себе си цял кръг от по-малки фирми", каза директорът на "Мекалит" Красен Кръстев. Още през 2004 г. германската компания основава дъщерно дружество в Лодз, Полша, след като BSH открива голям завод там. Пак заради същия клиент през 2008 г. Mecalit прави смесено дружество с Maanshan Yongxing Plastics Mould в Китай. През есента на миналата година пък компанията започна производство и в Пловдив. "Нямаше да сме тук, ако Liebherr не бяха дошли", обясни Кръстев. Засега "Мекалит" все още не обслужва "Либхер хаусгерете Марица" в село Радиново. В момента предприятието работи за завода на BSH в Черкезкьой, Турция, където е концентрирано огромно производство - от миксери до огромни хладилници, и където работят близо 4500 души. Досега клиентът е бил обслужван от полския завод на Mecalit. Сега обаче българското предприятие поема доставките в Югоизточна Европа и дори има планове да започне да изнася за свои клиенти в Индия. Фабриката в Лодз пък ще се концентрира върху доставки за BSH в Полша и ще изнася за Русия, докато германският завод, който се намира в Лихтенау, ще обслужва Западна Европа. "Работим за глобални фирми и за нас е важно да сме близо до клиентите си", посочи Кръстев. Независимо от кризата оборотите на групата постоянно се увеличават. "Компонентите за бяла техника не са производство, където има големи скокове - растежът е малък, но стабилен", обясни Кръстев. За 2012 г. продажбите на Mecalit са нараснали до 56 млн. евро от 50 млн. евро за 2011 г., а плановете за тази и следващата година са оборотите да достигнат съответно 58 и 63 млн. евро. Въпреки че е германска компания и въпреки производствения си профил, Mecalit няма амбиции да прави компоненти за автомобилостроенето. По думите на Кръстев този пазар е характерен с големи скокове, но и с големи спадове, докато в производството на детайли за домакински уреди няма балони. "Освен това за бялата техника криза няма, защото хората не могат без нея", добави той. Друг фактор, който гарантира стабилните приходи, е това, че марките, за които Mecalit работи, са в по-високия ценови клас. Купувачите на такава техника по принцип са консервативни и след като веднъж си купят и харесат една марка, рядко я сменят. Историята за разрастването на Mecalit наистина доказва, че икономическият спад и свитите пазари не са засегнали компанията. След като две години е произвеждала в сграда под наем в Полша, през 2006 г. фирмата изгражда свой собствен завод на площ от 7500 кв.м. Пет години по-късно - през 2011 г., тя разширява производствените помещения до 10 хил. кв.м. Инвестицията й в Китай пък е точно в началото на кризата през 2008 г. Едва ли може да се определи като добра за икономиката и миналата година, когато Mecalit стъпи в България. Нещо повече, в близко бъдеще компанията планира да разшири производството край Пловдив. В момента заводът там е с площ от 5500 кв.м, но целият парцел е около 20 декара. "Идеята е в следващите две-три години мястото да се застрои, това е планирано от германските собственици още в началото", уточни Кръстев. С разширяването на завода ще дойдат и повече работни места. В момента в Пловдив са заети над 50 души. По думите на Кръстев за високотехнологично производство като това на "Мекалит", където голяма част от дейностите се извършват от роботи, това наистина е сериозен брой. Той признава, че не е много лесно да се намерят добри работници, особено висококвалфицирани. Затова обаче компанията си има изградена система за обучение на всеки новопостъпил. "Инвестицията ни не е за година-две, тя е дългосрочна и затова усилията си струват", категоричен е той.
Източник: Капитал (08.02.2013)
 
Когато преди шест години идва в България със задачата да даде насока на развитие на пловдивската фабрика на Liebherr и да осигури добре обучен персонал, управителят на производството на бяла техника там Герхард Грубер се изправя пред предизвикателство. Икономиката по това време е в разцвет и инженерите, които дотогава са работели на по-сложните машини в предприятието като обикновени оператори, постепенно напускат и си намират нови места като инженери. В същото време младите хора, завършили професионални училища, се оказват крайно неподготвени за практическа работа. Подобен проблем имат и много други германски (и не само) фирми, решили да произвеждат в страната. Това, което отличава "Либхер - Хаусгерете Марица", е, че днес компанията не само успява да се подсигури с необходимите кадри, но и помага на доставчиците и партньорите си да си намерят знаещи и можещи работници. Пробивът идва с т.нар. модел на комплексно обучение, след като фирмата не успява да наложи дуалното обучение в училищата - едно чисто германско изобретение, което обаче вече се прилага и далеч отвъд границите на страната. Макар че за себе си компанията е открила решение, въвеждането на системата в училищата се е превърнало в нещо като лична кауза за Герхард Грубер, който е твърдо убеден, че от това българското образование само би спечелило. Системата всъщност е много проста. Най-общо казано, тя съчетава обучението в професионално училище с практиката в дадено предприятие. Въпреки че съществуват различни варианти, обикновено част от времето обучаемите прекарват в училище, където получават знания по общообразователните предмети и теория по специалността. През останалото време са във фабриката, където също имат теоретична подготовка, както и практическо обучение. Така в края на курса те получават не просто диплома, а реални технически умения. Именно силната практическа насоченост отличава дуалното обучение от това, което се предлага в професионалните училища у нас. Герхард Грубер разбира това още през 2007 г., докато се опитва да осигури работници за предприятието. "Забелязахме, че училищата са доста слабо оборудвани, че всичко се обяснява на теория и няма практика", разказва той. Започва диалог с Министерството на образованието и професионалните училища в района на Пловдив за възможностите да се обучат добри специалисти. Година по-късно обаче открива, че развитие няма и решава да вземе нещата в свои ръце. "Казахме си, че щом сме предприятие, трябва да предприемем нещо", казва Грубер. След неуспешния опит за сътрудничество с държавната образователна система, управителят на "Либхер" разбира, че в България има и друг вариант - Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО). Компанията решава да създаде свой собствен център за обучение след средно образование и да го сертифицира в агенцията. Избира специалността "машинен техник", която е подобна на германската "машинен оператор" и която присъства в образователните документи, но без конкретен учебен план. Затова "Либхер" прехвърля инструментите на обучение от Германия и обогатява българската специалност не само със съдържание, но и с методите на дуалната система. Така през есента на 2009 г. центърът започва работа. "По този начин получихме възможност не само да обучаваме млади хора за нашата фабрика, но и да развием самия център", посочи той. Началото, разбира се, се оказва трудно. Въпреки широката рекламна кампания в местните медии и презентациите в училищата, през първата година кандидатстват едва 70 души за 10 места. Компанията дори се вижда принудена да избере само седем от тях. "За нас е важно да обучим хора, които ще останат при нас, а не да попълним бройките", уточни Грубер. Колелото обаче се завърта през втората година, когато броят на желаещите да се обучават се оказва десет пъти по-голям. От тогава насам всяка година кандидатстват между 700 и 900 души. "Това доказва, че създадохме нещо ново, което е интересно за младите хора и им обещава бъдеще", категоричен е управителят на "Либхер". През 2011 г. компанията взима за обучение двама души за свой доставчик, а от есента на миналата година разширява групата на 12 места, осем от които са за други фирми. Системата за подбор на кандидати до голяма степен дава представа за същността и приоритетите на самото обучение. Приемът минава на два етапа - тест и разговор. Тестът много прилича на поредица от логически задачи и пъзели, чиято цел е да се провери по-скоро способността за мислене и връзки, а не толкова предварителната теоретична подготовка. Има и чисто практически елемент, идеята на който пък е да покаже сръчността на кандидата и умението му да работи с ръцете си. Макар че този етап от изпита е много важен, от компанията поставят голяма тежест и на интервюто. "Има случаи, когато някой кандидат се справя отлично с теста, но не показва необходимите личностни качества по време на разговора и отпада", разказва техническият асистент Валентин Рудов. Обучението продължава една година, като през този период младежите получават заплащане. През първите шест месеца се прилага моделът на комплексно действие, който се състои от шест стъпки, а основният акцент е върху самостоятелната работа. Всъщност инструкторите присъстват само на две от стъпките - третата и шестата. След като получат заданието си, в началото младежите се учат да се информират и планират работата си, като използват техническата литература и интерактивните помагала в центъра. След това идва производствената част от курса, където те трябва да изработят определен детайл. Вторите шест месеца от обучението вече са практика в съответното предприятие, където бъдещите работници се подготвят на специализираните съоръжения. Успоредно с това през целия едногодишен период два пъти седмично се провеждат и езикови курсове, тъй като основните учебни материали са на немски. "Освен това в бъдеще на работниците ще им се налага да разговарят с колегите си от Германия и Австрия, да решават сходни проблеми и така комуникацията ще е много по-лесна", обяснява Рудов. Обучението завършва със заключителен изпит, който на практика е държавен изпит. Теоретичната подготовка се проверява в учебния център на "Либхер", а практическата - в съответното предприятие. Завършилите получават свидетелство за професионална квалификация трета степен по специалността "Машинен техник". "Ние инвестираме много в обучението, надеждата ни е да останат", казва Грубер. "Винаги казвам, че трябва да сме толкова добри като организация, че те да не искат да се махнат. Ако искат, значи правим нещо погрешно", добавя той. Факт е, че досега никой не си е тръгнал. По време на цялото обучение, а и след това, компанията обръща голямо внимание на личностното развитие, като организира семинари и инициативи за усвояване на социални умения. "За нас е важно хората не само да знаят и да могат, но и да са уверени в себе си, да имат самочувствие", обяснява Грубер. "В дългосрочен план тези младежи може би ще се развият като инженери в технологичните отдели, може би ще отидат да следват, после ще се върнат, така че това е инвестиция за нас", добавя той. Управителят на "Либхер" не се е отказал от идеята си да помогне за налагането на дуалната система на обучение в страната. За това активно работи и Германско-българската индустриално-търговска камара. "Мисля, че това, което правим, е важно не само за нас, но и за целия регион", казва Грубер. С това той обяснява и икономическия успех на страната си. "Германия няма нищо, няма полезни изкопаеми. Имаме обаче стратегии като тези учебни центрове, имаме и много средно големи фирми, които наемат добре обучени технически кадри, а това движи икономиката", категоричен е той. Заявките на новия просветен министър Стефан Воденичаров за въвеждане на публично-частното партньорство в сферата на образованието може да се окажат стъпка в правилната посока. Стига да се случат.
Източник: Капитал (13.02.2013)
 
В челната тройка предсказуемо са трите - ЕВН Електроразпределение, ЕВН Електроснабдяване и КЦМ АД 120 дружества в Пловдив и областта са отчели през 2011 г. годишни приходи от 18 до над 250 милиона лева. Класацията, подготвена от Търговско-промишлената камара Пловдив, бе отпечатана миналата седмица в традиционния вече годишник, данните за които са предоставени от Териториално статистическо бюро - Пловдив. Очаквано и повторяемо от години, в челната тройка са “ЕВН България Електроразпределение” АД, “ЕВН България Електроснабдяване”АД и КЦМ АД. Те, заедно с “Либхер Хаусгерете Марица”ЕООД са реализирали годишни обороти над 250 000 000 лева. Класацията е подредена в 13 групи, обособени според приходите си за 2011 г. Във втората група са компаниите с обороти между 130 и 250 милиона. Начело е “Белла България”АД, а другите 8 фирми са “Булсафил”, “Инса ойл”, “Каменица”, “Макслогистик”, “ПИМК”, “Табако Венчърс”, “Табако трейд” и “Хъс”. От първите 30 дружества, 13 се занимават с търговия. Най-печелившият търговец след “ЕВН Елекстроснабдяване” е “Белла България”. Дружеството е и водач на фирмите от хранително-вкусовата промишленост. В този сектор, сред вписаните в годишника, са още “Каменица”, “Сокотаб” (100-130 млн. лв.), “Фермата” (100-130 млн. лв.), “Кооперация Симид 1000” (50-55 млн. лв.), “Обединена млечна компания”АД (50-55 млн. лв.), “Брезово” АД (45-50 млн. лв.), “Нова трейд” ЕООД (45-50 млн.), “Агри България” ЕООД (40-45 млн.), “Димитър Маджаров - 2” ЕООД (35-40 млн.), “Кингс табако” ЕАД (35-40 млн.), “Деликатес 2” ООД (30-35 млн.), “Куминяно фрут” ООД (25-30 млн.), “Братя Къртеви” ООД (20-25 млн.), “Галус 2004” ЕООД (20-25 млн.), “Захарен комбинат Пловдив” АД (20-25 млн.), “Симид Агро” ЕООД (20-25 млн.), “Унитемп” ООД (20-25 млн.) и “Филикон-97” АД (18-20 млн.). Търговците на тютюни и горива отново заемат добри позиции в класацията по приходи. Най-силните търговци на тютюневи изделия са “Макслогистик” ЕООД, “Табако венчърс”ООД, “Табако трейд” ООД (и трите с обороти между 130 и 250 млн. лв.), “Сити тобако” ООД (55-70 млн.лв.), “Спийдстар” ЕООД (55-70 млн. лв.), “Фреш лоджик” ЕООД (35-40 млн. лв.), Районен кооперативен съюз Пловдив (30-35 млн.), “Ведена” ООД (20-25 млн.) и “Фамилекс” ООД (20-25 млн.). Последните 4 дружества не са типични дистрибутори на тютюневи изделия, тъй като търгуват и с други, предимно хранителни стоки. Шест са търговците на горива на едро и на дребно, които са влезли в Годишника с най-високи приходи. След производителя “Инса ойл”, фирмите с най-високи търговски приходи са “Лайт комерс”ООД (100-130 млн. лв.), “Марж” ООД (70-100 млн. лв.), “Салина 7” ЕООД (70-100 млн. лв.), “Векта” ООД (35-40 млн. лв.), “Емко-М” ООД (20-25 млн. лв.) и “Инса” ЕООД (20-25 млн. лв.). Само 3 строителни дружества са успели да реализират високи обороти през 2011 г. Две от тях са на един собственик. Това са “Сиенит инвест” ООД (55-70 млн. лв.) и “Сиенит” ООД (20-25 млн. лв.). Третото дружество е СК “Арнаудов” ЕООД (40-45 млн. лв.). Десетина фирми, чиито дейности са свързани със строителството, са развивали успешна дейност, показва класацията. Това са “Атаро клима” ЕООД (40-45 млн. лв.), “Профилинк”ООД (40-45 млн.лв.), “Або Гранити” ООД (30-35 млн. лв.), “Калцит”АД (20-25 млн. лв.), “Керамик груп” ЕООД (20-25 млн.лв.), ФТБ ЕООД (20-25 млн. лв.) и “Хелиос - метал център” ООД (20-25 млн. лв.). Най-силните фирми от транспортния сектор са ПИМК ООД (130-250 млн. лв.), “Петко Ангелов БГ” ЕООД (40-45 млн. лв.), “АИТ интернешънъл транспорт”ЕООД (18-20 млн. лв.) и “Трайков транс”ООД (18-20 млн. лв.). Още няколко интересни факта от Годишника. “ЕВН България Топлофикация” ЕАД е на 53 място в класацията с приходи от 40 до 45 милиона лева. На 22-о са “Вазовските машиностроителни заводи” ЕАД, които са пред обявяване в несъстоятелност. Дружеството е реализирало приходи , близки до 100 милиона лева. УМБАЛ “Свети Георги” е на 36-та позиция и е в групата с приходи между 55 и 70 млн.лв. Единствената фирма с предмет на дейност хазарт, която е поместена в класацията, е “Ентъртеймънт”АД с обороти близки до 35 млн. лв. Тя оперира в хотел “Тримонциум”.
Източник: Марица (08.03.2013)
 
Свежа автоинвестиция от Германия Новините за навлизащи чужди индустриални инвеститори в България напоследък са рядкост, но сега има такава с германски произход. Министерството на икономиката съобщи, че производителят на климатични системи Behr-Hella Thermocontrol (BHTC) ще изгради нов завод за авточасти, като първоначално в него ще бъдат вложени 42.5 млн. лв. Германската BHTC ще започне строежа на своя завод през второто тримесечие на тази година. Предприятието ще се намира в Икономическа зона София – Божурище на площ от 70 декара. Очакванията са предприятието да започне да произвежда през следващата пролет с около 350 души персонал, а в него ще бъде изграден и развоен център. За германския проект се заговори в средата на миналата година, когато кметът на Пловдив Иван Тотев и икономическият министър Делян Добрев обявиха, че компанията оглежда града за следваща своя производствена база. Тогава Тотев предложи на BHTC да не купува терена за завода, а да се учреди право на строеж за 25-30 години върху общинска земя. Все пак накрая BHTC избра не Пловдив, а София за своето капиталовложение, става ясно от съобщението на икономическото министерство. "Работим с BHTC върху проекта от пролетта на 2012 г. Преди да се спре на България, компанията оглеждаше много държави", каза Борислав Стефанов, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции. Накрая основен конкурент за привличане на производителя е била Сърбия, която за подобни проекти предлага щедри финансови стимули от милиони евро. При избора на производителя значение е имал и планът за нов инвестиционен стимул в България (вече приет) - това е възможността да се възстановят разходите за осигуровки в продължение на 2 години. Според Стефанов първоначално мениджърите на германската компания са оглеждали около десет града в Южна и Северна България, като в шортлистата са останали Пловдив и София. В първия ги е привлякло присъствието на международни производствени компании като "Либхер", "Иксетик" и др. В столицата пък са били впечатлени от Техническия университет и лабораториите за машиностроене и информационни технологии. За групата е важно близо до предприятието да има университет заради развойния център и този факт вероятно е натежал при избора на столицата. BHTC ще е първата компания в държавната икономическа зона в Божурище. Тя е част от "Национална компания индустриални зони". Началото на проекта беше обявено преди три години, но засега няма публично развитие по проекта в Божурище. Плановете са зоната да се простира върху 2.5 млн. кв.м. От години се говори и за навлизането на китайски компании в нея, но все още няма подписани договори. Според запознати дебютът на германците ще е своеобразен тест за бъдещето на зоната, тъй като инфраструктурата все още не е готова. От години има осигурени средства от бюджета, които са в дружеството и са за развитие на индустриалния парк. Инвеститорът във вторник ще получи и сертификат от държавата за подкрепа на проекта. Още не е ясно какви точно стимули ще иска и ще получи BHTC. Много възможно е да се кандидатства за преференцията с осигуровките. Освен това според закона германската компания ще има право да закупи земя без търг, но по пазарни цени. Behr-Hella Thermocontrol e създадена през 1999 г. като джойнт венчър между Behr GmbH & Co. и Hella KGaA Hueck & Co. Постепенно предприятието се превърна в един от водещите производители на оборудване и контролни системи за климатици за автомобили и камиони. В момента в компанията работят над 1500 души, а оборотът й за 2012 г. достигна 333 млн. евро. Сред клиентите на BHTC са почти всички големи автомобилни производители - както луксозни като Lamborghini, Рorsche и Bugatti, така и традиционни марки като Volkswagen, Ford и Renault. Отделно групата държи и над 80 патента в сектора, които са резултата от иновациите в развойните центрове. Такъв трябва да има и в завода край Божурище. В момента BHTC има подразделения в Германия, САЩ, Китай и Индия, както и развоен и търговски център в Япония. Секторът за автомобилни компоненти е сред малкото, които през последните години привличат нови производствени проекти. Македония и Сърбия също се борят за инвестиции, като предлагат щедри отстъпки и субсидии, но заради ниските си разходи, плосък данък и членство в ЕС България явно продължава да привлича западни компании. Общите приходи на компаниите, работещи в тази индустрия, надхвърлят 2 млрд. лв. Сред тях има както производители на кабели (японската "Язаки" в Ямбол и Сливен и германската "СЕ Борднетце") и алуминиеви компоненти (френската "Монтюпе" в Русе), така и далеч по-високотехнологични като щатската Johnson Controls, която разработва софтуер за електрониката на почти всички големи автомобилни компании. BHTC далеч не е първата германска компания от сектора, която навлиза в България. Всъщност приходите на фирмите за автокомпоненти от водещата икономика в ЕС през последната година надминаха 400 млн. лв. Най-големият инвеститор от Германия в сектора по приходи и служители е "СЕ Борднетце". Предприятията на групата в Бургас и Мездра произвеждат кабели за коли и дават работа на над 2300 души, а оборотът за за 2011 г. достигна 183 млн. лв. Друг голям германски производител е "Иксетик" с приходи за 2011 г. от над 122 млн. лв. Дружеството произвежда вакуумни и хидравлични компоненти в завода си в индустриална зона Раковски край Пловдив. Всъщност една от най-ранните инвестиции в целия сектор също е германска - производителят на калъфи, тапицерии и седалки "Граммер". Компанията купи през 1997 г. фабрика "Възход" в ботевградското село Трудовец. Последната германска фирма за автокомпоненти, която навлезе в България, е Kostal Group. Преди две години тя започна производство в Смолян на осветителни и електронни системи за BMW, Chrysler, Ford и др.
Източник: Капитал (30.04.2013)
 
Пловдив става най-големият индустриален център Четири огромни индустриални паркове до Пловдив са на път да се обединят в един, и да затворят напълно зоната между града и летището, създавайки предпоставки и условия за нови мащабни инвестиции и бизнес развитие. Това ще стане до две години, когато започне изграждането на нова индустриална зона „Тракия”, насочена към селското стопанство, преработката на храни и селскостопанска продукция, коментира Пламен Панчев, председател на Съвета на директорите на „Сиенит Холдинг“ АД. С нея ще се затвори кръгът и обособи регионът като безспорен и най-голям индустриален център на България – изцяло енергийно осигурен и с напълно изградена собствена инфраструктура. Това, според експерти, ще осигури множество възможности за нови инвестиции и навлизане на големи международни компании. В момента на километри от Пловдив се намира промишлено-търговската зона „Куклен”, която е насочена основно към машиностроенето, металургията, химическата промишленост. Там е и първата индустриална зона „Раковски”, която бе изградена за последните 8 години на терен от 85 хектара и вече се е наложила в сферата на логистиката и производството. В нея са ситуирани над 28 работещи предприятия и логистична база на Кауфланд на 90 000 кв. м. Там са и световноизвестните компании „Либхер”, които сега строят и трети завод. Също „АВВ”, които правят сериозна инвестиция в индустриалната зона, като изграждат втори завод и планират да отворят минимум 700 нови работни места. Третата мащабна зона е „Марица”, която обобщава всичко. Изграждането на четвъртата зона „Тракия” ще затвори напълно кръга, предлагайки аграрно тържище и четири преработвателни предприятия, които ще подпомогнат изключително много българските селскостопански производители. Общата инвестиция в проекта възлиза на около 40 млн. евро и ще разкрие стотици нови работни места. (строймедия)
Източник: Други (31.05.2013)
 
"Газтрейд" държи 19% от търговията с пропан-бутан (LPG) в България с обем на 75 000 МТ LPG годишно. Сред клиентите на компанията са ОМВ-България ЕООД, "Еко Елда България" ЕАД, "Петрол" АД, "Либхер" АД, "Аурубис"-България АД и общо над 300 клиенти в цялата страна, пише на страницата на фирмата в интернет. Фирмата разполага и с акцизен данъчен склад в землището на Костинброд. Сред съпътстващите дейности на компанията са вътрешна и международна спедиция. От октомври 2008 г. дружеството придобива лиценз за частен национален жп превозвач и понастоящем е една от 4-ите частни компании, извършващи дейност в този сектор. Разполага със складови бази за съхранение на LPG и течни горива в София, Асеновград, Русе и Варна. Сред търговските обекти на "Газтрейд" са бензиностанции и газостанции в градовете: София, Варна, Враца, Ботевград, Пирдоп и Брестница. Разполага със 105 жп цистерни и 40 автоцистерни за превоз на LPG, 15 жп цистерни и 10 автоцистерни за превоз на течни горива. Основните доставки на LPG, извършвани от дружеството през 2010 г., са от съседни страни като Хърватия, Австрия, Гърция, Румъния, Русия и Украйна, пише в сайта на компанията. От края на 2010 г. "Газтрейд" АД е установила сериозни делови отношения с "Газпром"-Оренбург посредством фериботната линия порт Кавказ - порт Варна.
Източник: Стандарт (15.08.2013)
 
Очакват се над 1 млрд. лв. инвестиции от големи български фирми Много от големите български фирми ще направят солидни инвестиции в индустрията, която развиват, като ще създават и нови проекти, или ще довършат вече започнати. Това съобщи в интервю за агенция Фокус изпълнителният директор на Българска агенция за инвестиции, Светослав Младенов. Своите инвестиции ще завършат компании като: „Девня Цимент" АД , „СОЛ България" ЕАД, „Тракия Глас България", „АББ България" ЕООД, ВНТС - Бер Хелла Термоконтрол ЕООД, „Витте Аутомотив" ЕООД, „Марица олио" АД, „Бони Холдинг" АД, „Фесто Производство" ЕООД, „Теклас България", „АЛС България" ЕООД. Към разширение пристъпиха също и „Либхер Хаусгерете Марица" ЕООД и „Интегрейтид Микро-Електроникс България" ЕООД". Според Младенов инвестициите само на тези компании ще възлязат на около 1 млрд. лева. До края на годината се очаква да заработи модерен завод за кабелно оборудване за автомобили в Плевен, инвестиция на световния автомобилен доставчик „Нексанс Аутоелектрик" в България. „Тук кабелите ще се обработват и асемблират до крайния си вид, в който се монтират в автомобилите", посочи Младенов. „Автомобилният доставчик работи за компании като Daimler, BМW, Audi. Предвижда се изработените в Плевен части да бъдат предназначени за компании като Daimler, General Motors и други", отчита изпълнителният директор на БАИ. „За момента няма обявен точен размер на инвестицията. Очакванията ни са в най-скоро време инвеститорът да подаде документи в Българската агенция за инвестиции за издаване на сертификат и тогава ще стане ясно, каква ще бъде предвидената инвестиция за изграждането на новия завод", допълни Младенов.
Източник: Money.bg (20.02.2014)
 
Реализират проекти поне за 1 млрд. през 2014 г. Проекти за поне 1 млрд. лв. ще бъдат реализирани у нас през 2014 г. Това посочи Светослав Младенов, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции (БАИ) пред агенция Фокус. В рамките на тази година инвестиционни проекти ще реализират компании като Девня цимент АД , СОЛ България ЕАД, Тракия Глас България, АББ България ЕООД, ВНТС-Бер Хелла Термоконтрол ЕООД, Витте Аутомотив ЕООД, Марица олио АД, Бони Холдинг АД, Фесто производство ЕООД, Теклас България и АЛС България ЕООД. Разширение на дейността си ще предприемат и Либхер Хаусгерете Марица ЕООД и Интегрейтид Микро-Електроникс България ЕООД, каза Младенов. Нов завод за кабелно оборудване за автомобили се очаква да заработи до края на годината в Плевен, каза шефът на БАИ. Става дума за световния автомобилен доставчик Нексанс Аутоелектрик, който ще произвежда кабелно оборудване за автомобили у нас чрез дъщерната си компания Електрокабел България. Изработените в Плевен части ще бъдат за компании като Daimler, General Motors и други.
Източник: Стандарт (20.02.2014)
 
Италианският "Ферети Холдинг" и българският "Сиенит Холдинг" подписаха споразумение за продажба с японската фирма SMC Industrial Automation на 180 000 кв.м. терен в индустриална зона Марица, Пловдив. Това съобщава в бюлетина си Сдружението на италианските предприемачи Конфиндустрия България /Confindustria Bulgaria/. Сделката е осъществена от дъщерните фирми в страната - "Сифер" и SMC Industrial Automation Bulgaria, и от юридическата кантора "Респект консулт", член на Конфиндустрия България. Терените, собственост на италианската група, включват площ от 700 000 кв.м с високо ниво на инфраструктура в резултат на осъществените през последните две години инвестиции. Японското дружество SMC Industrial Automation, което е водещ световен доставчик на пневматика, планира реализирането на високотехнологично производство, увеличавайки атрактивността на зоната, в която са ситуирани фирми, като Liebherr, Schneider Electric, Socotab, Mercedes, Linde, Jumbo и Fresh Logic. Индустриална зона "Марица" е част от "Тракия икономическа зона" – един от най-важните проекти на България, в който до момента са реализирани инвестиции за над 1 милиард евро. SMC е световен лидер на пазара в индустриалната автоматизация с пневматични и електрически системи с фабрики в 28 страни. Произвежда основно Hi-Tech пневматични системи за контрол с широко приложение. За японската компания работят 1360 опитни инженери, като техническите центрове на фирмата са разположени в Япония, Китай, САЩ и Европа. През 2011 г. списание "Форбс" класира SMC на 49-то място сред ТОП 100 на най-иновативните компании в света.
Източник: Строителство Градът (16.02.2015)
 
През 1885 г. жителите на град Голямо Конаре, начело с воеводата Чардафон Велики, взимат дейно участие в съединението на Княжество България и Източна Румелия. Затова днес този град носи гордото име Съединение. Днес на ул. „Чардафон Велики“ в града се намира семейната фирма „Доев“. Тя се занимава с производство на пластмасови изделия и шприцформи, предназначени основно за хранително-вкусовата и козметичната промишленост. Фирмата произвежда опаковки и капачки за шампоани, лосиони, ароматизатори, кутии за гъби за почистване на обувки, както и пластмасови детайли за хладилници и технически детайли за електростроенето като бленда за ауспух. Всички модели са строго индивидуални и нямат никаква повтаряемост. „Доев“ изцяло изпълнява изискванията на клиента, свързани с дизайна и изработката на продукти. Собственик и основател на фирмата е Никола Доев. През 1990 г. той решава да стартира собствен бизнес в родния си град Съединение. Никола регистрира фирма, наема трима работници и влага лични спестявания, за да закупи три машини за производство на капачки и преформи за пластмасови бутилки. Постепенно поръчките се увеличават и семейството решава да разшири дейността си. Сега дружеството се е разраснало до два модерни производствени цеха - инструментален и шприцов. В инструменталния цех се проектира и изработва екипировката на матрици на пластмасови детайли. След това продукцията се прехвърля в другия цех за шприцване. Основната цел на “Доев“ е клиентът да получи това, което желае, и то да е с високо качество. Цикълът от проекта до крайното изделие е затворен в рамките на фирмата. Борислав е син на Никола Доев и работи във фирмата като координатор на производствената дейност. Постъпва на работа в семейната фирма през 2000 г. веднага щом завършва Механотехникума по машиностроене. Той споделя, че формулата за успешно фирмено развитие е „постоянство и добри умения“. Брат му Костадин се занимава с доставките, а майка му Петрана - със счетоводната дейност. Производствените помещения на „Доев“ са с размер около 2000 кв.м. В момента фирмата изгражда още един инструментален цех, който се очаква до края на годината да е готов и оборудван с най-модерни машини. В последните години пазарът налага усложняване на продуктите и все по-комплексни изисквания към качеството им от гледна точка на външен вид, функционалност и безопасност. За да се гарантира максимално качество, от 2008 г. фирмата е сертифицирана по стандарт ISO 9001. „Оттогава редовно минаваме през одити, но сме спокойни и всичко ни е „6“, казва Доев-младши. Всяка година „Доев“ бележи ръст на клиентите, поръчките, а съответно и броя на служителите. Фирмата разполага с широка гама от машини от най-висок клас, които основно са за обработка и производство на пластмасови детайли. С финансиране по програма „Конкурентоспособност“ се снабдила и с две нови машини на фирма Battenfeld със сила на затваряне, достигаща до 400 т. В „Доев“ има обособен конструкторски отдел, в който се създават шприцформите, както и програми за тяхното изработване. За проектиране на сложните конструкции „Доев“ си е осигурил софтуер от най-високо ниво. „Работим с “ДиТра” от края на миналата година и вече сме повече от доволни от партньорството ни с тях. Софтуерите, които ни доставят са SolidWorks и PowerMill. И двата са невероятни, защото повишават качеството на продукцията и скъсяват сроковете“, разкрива Борислав. Годините на криза не се отразили на работата на фирмата, защото по-голямата част от продукцията била за чужбина. По време на кризата не само че нямало съкращения, но „Доев“ отбелязал ръст в производството. Това се дължало на компетентността, предприемчивостта и амбицията на собственика. Фирма „Доев“ не се рекламира. Нейната реклама е доволният клиент, който след себе си води други. Сега във фирмата от Съединение работят 63-ма служители. Повечето от тях са млади хора, част от тях студенти в Техническия университет. Преди да постъпят на работа, всички служители преминават през специално обучение във фирмата. Доеви залагат на млади служители, защото те имат свежи идеи, които могат да се внедрят в производството. Българската фирма произвежда пластмасови детайли за инвенторите за фотоволтаици на фирма „Щека Електроник“, както и за хладилниците на фирма “Либхер”. От нея идват и най-големите поръчки за дружеството. За “Либхер” са предназначени и най-сложните детайли, които изискват съвършен външен вид и огромна прецизност при изработката. Редовен клиент на „Доев“ е и италианска фабрика, която изработва парфюмирани ароматизатори за автомобили. За тях фирмата прави пластмасовите детайли. „В момента работим по две поръчки. Едната е за “Либхер” за детайли за хладилници, а другата е за “Профилинк”. Там изработваме пластмасови детайли за щори“, разкрива Борислав. Клиенти на Доеви са и компаниите "Котман", "Дзобеле", "Роза Импекс", "Мауер Локинг Системс", ИТД, "Радулов" и др. Фирмата изнася продукция и за редица европейски държави като Германия, Италия, Австрия, Русия, Албания и Румъния.
Източник: Труд (04.03.2015)
 
TRUE LEADER За втора поредна година компанията е отличена с приза TRUE LEADER На 3-ти Декември в София се състоя връчването на наградите на ICAP Bulgaria, където фирма ‘’Калинел’’ ЕООД получи отличието TRUE LEADER. Наградата бе връчена на инж. Марин Радевски – собственик и управител на компанията, от г-н Никос Арсенопулос – зам-председател на Гръцко-българската търговска камара (НВСВ). Институцията TRUE LEADER отличи за втори път в България всички компании покриващи едновременно измерими и обективни критерии, като Калинел беше оценен за своя висок кредитен рейтинг, висока доходност и водеща позиция в текстилния сектор. За 2013 година фирмата увеличи персонала си с 6.2% спрямо 2012 година. През 2014 персоналът е нарастнал с 18.3% спрямо предходната и до момента в компанията работят около 1400 човека. Калинел увеличи производството си с над 12% и разшири пазарите си в повече от 15 държави по света. От 2013 година фирмата вече е утвърден доставчик и в Арабските страни. Това е втора официална церемония в страната организирана от ICAP Bulgaria , част от ICAP Group – най-голямата група за бизнес информационни услуги в Югоизточна Европа. Събитието се състоя на 3-ти Декември 2014 (Сряда) в зала Rainbow Plazza в София, с участието на повече от 250 висши мениджъри от българския бизнес, както и председатели на търговски камари и държавни организации. Водещи на церемонията бяха Неда Василева и Борислав Петров. Отличени бяха над 70 компании, сред които Мобилтел, Ай Би Ем България, Булгаргаз, Каменица, Нестле България, Порше БГ, Балканфарма Дупница, Либхер-Хаусгерете Марица, Луфтханза Техник София и др.
Източник: Фирмена информация (17.03.2015)
 
Заводът на Liebherr в България вече е произвел над 7 млн. хладилници и фризери, съобщиха от компанията. 7-милионният уред по традиция ще остане в завода. Предприятието, разположено в близост до Пловдив, е основано през 1999 г., а производството на хладилници и фризери започва през 2000 г. От основаването си производствената база на Либхер-Хаусгерете Марица е нараснала значително. Годишният обем на произведени уреди от 14 000 през 1999 г. се е увеличил до над 800 000 уреда към днешна дата, а служителите на компанията вече са над 1600. В края на февруари 2015 г. беше направена първа копка на новия логистичен център. След неговото завършване Либхер-Хаусгерете ще разполага с допълнително 36 000 кв. м, като от тях 30 000 кв. м са предвидени за склад готова продукция. Благодарение на тези инвестиции българското предприятие ще разшири производствения си капацитет до 950 хил.- 1 млн. уреда годишно. - See more at: http://industryinfo.bg/article/13313-libher-hausgerete-marica-proizvede-7-milionniia-si-ured#sthash.lN0KbCA2.dpuf
Източник: Други (20.05.2015)
 
След няколко неустойчиви години секторът за машини и оборудване вече изглежда стабилен, дори цветущ. Компаниите са най-добре представящата се група сред всички останали сектори през миналата година. Причините са ясни: основната част от продукцията е за износ към големи и стабилни пазари, а производителите продължават да инвестират в разширяване на капацитета, модернизиране и повишаване на ефективността. Което се доказва и от данните. Приходите на водещите тридесет компании в сектора са скочили с над 20% до впечатляващите 4.5 млрд. лв. Още повече че оборотът на почти всичките 30 производителя в класацията е нагоре (с изключение на три). Ръстът идва чрез инвестиции - половината от дружествата в класацията или наскоро са разширили мощностите си, или в момента са във фаза изграждане на нови фабрики. Секторът е сред малкото, в които загубите не са масови - едва четири компании са на минус, като загубите са сравнително малки. Преобладаващо собственици на заводите са чуждестранни инвеститори, но има и 12 с местни капитали. Познатите гиганти Представителите в класацията са най-разнообразни: от бурно развиващия се сегмент за автомобилни компоненти (с десет фирми в Топ 30), през производители на санитарна арматура и керамика до хладилници и за пръв път в историята - на "цели" автомобили. От години насам първите две компании в сектора са несменяеми - "Идеал Стандарт - Видима" и "Либхер – Хаусгерете Марица". Приходите на лидера в класацията не са се увеличили, но остават стабилни през последните години. През миналата година в компанията майка на "Идеал Стандарт - Видима" имаше трансформации: в Ideal Standard International влезе нов финансов инвеститор. Хедж фондът Anchorage Capital придоби дял след преструктуриране на дълговете на групата, а Bain Capital продължава да е водещият акционер. Което поне видимо не се отрази на бизнеса на българската компания, която остава една от най-успешните в групата. През последните години производителят от Севлиево работи на загуба заради финансовите си разходи по обслужването на дълга. Все пак през 2014 г. отрицателният резултат значително намалява (до 1.9 млн. лв. загуба). На второ място продължава да бъде поделението на базирания в Швейцария германски производител Liebherr - "Либхер – Хаусгерете Марица", което замалко да измести дългогодишния лидер "Идеал Стандарт - Видима". През годините заводът на групата в пловдивското село Радиново постоянно увеличаваше производството на хладилници, като плановете са то да достигне 950 000 - 1 000000 уреда годишно. Това ще стане през следващата година чрез последната инвестиция в изграждането на нов логистичен център с площ над 36 000 кв.м, от които 30 000 кв.м ще са склад за готова продукция. При същите темпове на растеж секторът "Машини и оборудване" може да има нов водач през следващата година. На трето място е още едно познато име, този път от сектора за автомобилни компоненти. Приходите на "Интегрейтид микроелектроникс България" са скочили с почти 30% до 277 млн. лв. Подобен беше растежът през 2013 г. Производителят на електронни модули и компоненти за автомобили е един от първите навлезли в България в средата на 90-те години. Новите заводи Голяма част от растежа на участниците в секторната класация се дължи на нови производства. Половината от тридесетте компании в подреждането са разширили и продължават да разширяват заводите си. Отчетливата тенденция е видима най-вече при представителите на сегмента за автомобилни компоненти. Много от тях проъджлавата да растат, като японската компания за производство на автомобилни кабелни системи "Язаки", "Сенсата технолоджис - България", френската Montupet и много други.
Източник: Капитал (08.07.2015)
 
Очакваме изграждане на 150 хил. кв. м нови площи в Пловдив до 8 години Очакванията на общинските администрация на регион Пловдив са до 6-8 години да се удвои броят на работещите в IT и BPO секторите, които са 4500 в момента, както и да бъдат изградени 150 хил. кв. м нови офис площи. Шест милиарда евро е годишният брутен вътрешен продукт на Пловдив, 50% от него идва от производство. Инвестициите в града нарастват от 2009 г. насам. За последните 15 години над 120 компании са навлезли в региона, инвестициите са над 1 млрд. евро. Сред най-големите частни инвеститори в региона са "Либхер" и "Кауфланд" с логистичния си център в Раковски. Откриване на нови 30 хил. работни места очаква администрацията до 10 години. На специална среща в офиса на Германо-българската търговско-индустриална камара зам.-кметът на Пловдив Стефан Стоянов представи икономическите предимства на регион Пловдив - ключово местоположение, собствено летище, 500 хил. души население до 2 млн. души в радиус от 1.5 часа с кола, конкурентни по-ниско заплащане на труда, 30% по-нисък наем на офиси в сравнение със столицата, 3.7 евро/кв. м цена на складови площи, разрешителни за строеж за 386 хил. кв. м индустриални площи, издадени през 2013 г., 870 хектара терени, организирани в индустриални зони, прогресивно намаляване на такса смет за корпоративни потребители през годините. В момента в индустриалните зони около Пловдив се изграждат 3 завода. До края на годината ще започне експлоатация заводът на "Сенсата" и ще започне строителство на завод на японската SMC. В момента текат преговори с двама германски инвеститори. До 10 години очакваме поне един производител на автомобили, коментира зам.-кметът Стефан Стоянов. "Тракия икономическа зона" стартира като обединен проект през миналата година, той включва 9 общини, шест отдавна съществуващи индустриални зони (пет от тях частни), два частни клъстера, върху общо 13 хил. декара, основни партньори са компаниите "КЦМ" и "Сиенит".
Източник: Строителство Градът (28.07.2015)
 
Пловдив – новата индустриална столица на България Несъмнено признанието на Пловдив за Европейска столица на културата 2019 донесе още по-голяма популярност на града из множество регионални и световни културни среди. Градът под тепетата обаче се радва на не по-малка слава и сред индустриалните инвеститори благодарение на мащабния проект „Тракия икономическа зона“ – ТИЗ. В него се обединяват 9 общини, 6 индустриални зони и два клъстера, за да предложат първия в България Район за целенасочена подкрепа от държавата. Мега-проектът е с площ от 10 700 000 м?, където са реализирани както български, така и чуждестранни инвестиции в размер на над 1 милиард евро. 120 инвеститори, от които над 80 са чуждестранни, са осигурили работни места на над 15 000 души, като според предварителните прогнози в срок от 10 години се очаква този брой да нарасне с още 30 000. В района на Пловдив работят компании като Liebherr, Magna Powertrain, ABB, , Socotab, Schneider Electric, William Hughes, DB Schenker, Kaufland, Zobele, , Mecalit, Lunatone, Brunata, Viking и др., както и български производители. В процес на изграждане са нови проекти на японската компания SMC Industrial Automation, българската „Биофреш“ и на американската Sensata. . В състава на ТИЗ са обособени зони с различна икономическа специфика, което дава добра възможност на инвеститора за избор. Голяма част от индустриалните производства са съсредоточени в три от шестте зони на ТИЗ – „Марица“, „Раковски“ и „Куклен“. Наградената през 2005г. с отличието „Първа индустриална зона в България“, зона „Раковски“ обхваща 19 компании в сферата на автомобилостроенето, енергийното оборудване, битовата химия, текстилната и хранително-вкусовата индустрия. Хранително-вкусовата промишленост, заедно с машиностроенето и развитието на електрониката са съсредоточени също така и в зона „Марица“. Третата зона „Куклен“, която се намира до Международното летище Пловдив, обединява металургия, машиностроене, химическа промишленост и автомобилостроене с инвеститори като „КЦМ” АД, „Агрия АД‘‘, Завод за горещо поцинковане на Юпитер Холдинг , „Мекалит“ и „Техно Акташ“. В рамките на мащабния икономически проект се предлагат готови производствени, логистични и търговски помещения или се изграждат обекти според специфичните изисквания на всяка компания. Съществува обща система за управление и модерна инфраструктура – транспортни връзки, достъп до електричество и газификация, ВиК и телекомуникации. Завършеното устройствено планиране, облекчените процедури и прякото съдействие на местната администрация правят възможно бързото стартиране на бизнес. Най-добрият знак, че Тракия икономическа зона е мястото на успешния бизнес, е фактът, че много от вече инвестиралите тук, продължават да разширяват инвестициите си като удвоят и дори утрояват производствените си мощности. За позиционирането на Пловдив като индустриална столица решаваща роля играе Българо-китайската асоциация за бизнес развитие, която съдейства за привличането на китайски инвеститори. В момента скорост набира проект за китайски логистичен хъб за цяла Европа в частта „Евро-китайска зона за икономическо развитие“ на ТИЗ. Самият Пловдив е побратимен с 15-милионния китайски мегаполис Шенджен, което, заедно с откриването на първия задграничен офис на Града под тепетата именно там, е важна предпоставка за установяването на дългосрочни връзки и партньорства. Стратегическата географска локация, инфраструктурната обезпеченост и целенасочената подкрепа от страна на държавата са само част от предимствата, които Пловдивския регион предлага. Всички те свидетелстват за утвърждаването на Пловдив като индустриална столица на България и допринасят за международната му слава на добър промишлен и логистичен център, отворена за още инвестиции.
Източник: econ.bg (28.08.2015)
 
Над 50 000 квадрата офис площи от висок клас строят в Пловдив Над 50 000 квадратни метра офис площи от най-висок клас се строят в момента в Пловдив. По този начин градът под тепетата отговаря на нарасналите нужди на IT и аутсорсинг индустрията. За последните 3 години броят на заетите в него се удвои, а Пловдив се превърна във втория най-голям притегателен център у нас за инвестиции в информационни технологии и аутсорсинг на бизнес процеси след столицата. В Пловдив в най-бързо развиващия се сектор вече работят 5000 души и 80 фирми. Стартовите месечни възнаграждения в сектора са от 1000 до 3000 лв. През следващите 3-5 години се очаква броят им да се удвои. До няколко години градът под тепетата ще има нужда от над 100 000 квадратни метра офис пространства висок клас. Тези фактори засилиха инвестиционните намерения сред местния бизнес и в града започна изграждане на офис сгради клас А. Вече има няколко проекта в много напреднал етап. В момента в Пловдив се изгражда проектите “Офис парк "Пловдив", бизнес център в близост до “Империал” и IT център на компанията Sibiz. България вече влезе в топ 10 на класацията по потенциал и привлекателност за развитие на сектора. Приходите на българските IT компании са се увеличили с 600% за последното десетилетие, броят на работните места в сектора вече е 17 000, 90% от заетите в сектора са млади хора под 35 г. и 80% от тях говорят английски и други езици. Днес софтуерната индустрия е секторът с най-висока добавена стойност и формира 1,7% от БВП на страната, като 60% от продуктите й са за износ.
Източник: Труд (29.09.2015)
 
Динамика при инвестициите в логистика и производства в цялата страна Симеон Митев, управител на "Шанс 96" и собственик на националната платформа за индустриални имоти БГСКЛАД Симеон Митев е собственик на националната платформа за индустриални имоти БГСКЛАД , която работи активно на много регионални пазари в България. За динамиката на пазара на логистични и складови площи извън София говорят партньорите в платформата в Пловдив, Варна и Ст. Загора. Атанас Ласков, БГСКЛАД - Пловдив Западният изход по магистрала "Тракия" към София се развива непрекъснато През последните 18 месеца се наблюдава стабилизиране на пазара и повишаване на търсенето на индустриални площи, най-вече на производствени бази, което говори за стабилна икономическа среда в региона на Пловдив. Добрата инфраструктура превръща Пловдив в предпочитана инвестиционна дестинация, а развитието на висшето образование улеснява намирането на висококвалифицирана работна ръка от страна на бизнеса. Този извод е на база мониторинг на запитване към нас за промишлени и производствени площи. Преди години се създаде дружество "Северна индустриална зона" ООД, в което съсобственици са няколко големи компании, ситуирани и работещи в тази зона - "Карловско шосе", чиято цел е: Изграждане, управление и експлоатация на ВиК, електропреносни, газопреносни и телекомуникационни мрежи успоредно на път II-ри клас Пловдив - Карлово, за осигуряване на необходимите комуникации на участващите в дружеството съдружници, както и предоставяне при определени от дружеството условия на връзка с посочените съоръжения на други субекти, други дейности и услуги. Това естествено оказа влияние върху цените на парцелите, покрай които бе изградена тази инфраструктура, както и повишаване на интереса към тях. Финализирането на магистрала "Тракия" до крайна точка Бургас ускори времето за транспортиране на стоки и даде нов облик и на логистичния бизнес. Западният изход към магистрала "Тракия", посока София, пък се развива непрекъснато. Пример за това са следните проекти: * "Сенсата Технолоджис България" ЕООД (Sensata Technologies Bulgaria) - Завод за електрокомпоненти - сензорни и електрозащитни устройства с приложение в автомобилната индустрия, самолетостроенето, строителната техника и др. Компанията произвежда около 1.4 млн. артикула за целия свят. Българският завод до Пловдив ще е вторият по големина след този в Мексико. Изгражда се нов завод, който, освен че отваря нови работни места, ще доведе до допълнителни услуги от доставчици, обслужващи и сервизни компании. * Добре познатата ни вече "Либхер" започна изграждане на нови допълнителни площи, които ще влязат в експлоатация през идната година. Паралелно с това също ще се развиват всички съпътстващи това производство процеси, добавящи стойност на продукта. Това за нас са тип ключови клиенти, които освен дейността, която извършват пряко, носят допълнително развитие на съпътстващите ги дейности от фирми доставчици. Важно е да отбележим и реконструирането на "Голямоконарско шосе", както и стратегическият план за развитие на общината. Този проект ще улесни движението и ще урегулира бъдещите граници на обособяващи се икономически зони с по-ясно предназначение. Това влияе пряко на интересите на инвеститорите, както и към цените на промишлените имоти. Като обобщение: търсят се производствени площи в близост до магистралата и комуникации в индустриалните зони на Пловдив. Желани квадратури - от 500 до 2-3 хил. кв.м. Често пъти са от клиенти със съпътстваща дейност или подизпълнители на по-големи производствени предприятия в района. Цени от 2 до 2.5 евро за кв.м. Паралелно се търсят логистични бази или складове с квадратури от 250 до 500 кв.м за търговски фирми, цени от 2.5 до 3 .5 евро за кв.м. Тони Танев, БГСКЛАД - Варна Ключовите наематели са международни спедиторски компании Инвестициите в производствени и логистични бази в регион Варна се дължи основно на нарастващото в последните години търсене на съвременни промишлени площи. Предлагането на новопостроени или модернизирани площи под наем е ограничено, а същевременно има наличие на свободни промишлени терени, поради което все повече бизнеси се ориентират към инвестиции в строителство на бази за собствено ползване. В регион Варна като индустриална зона с висок инвестиционен потенциал се очертават промишлените територии в съседство с Пристанище Варна-запад. В същия този район се очаква и реализацията на значими за региона инфраструктурни проекти. Ключови наематели на съвременни складови площи в района на Варна традиционно са местни и международни логистични, спедиторски и шипингови компании. От средния и едрия бизнес присъстват също и компаниите - дистрибутори на оборотни хранителни продукти, явяващи се и основни наематели на по-големите складови площи с подходящи санитарни и температурни условия за съхранение. Широко представени в повечето бази са търговците на потребителски стоки и промишлени продукти, като те заемат разнообразни по размер и състояние площи. Масовото търсене на складови площи във Варна очертава следните изисквания на наемателите: градска локация, площ 300 - 500 кв.м, термоизолация, гладък под, височина 4-6 м, врати с ТИР габарити, вътрешно офис помещение, пожароизвестителна система, 3-фазно електрозахранване и ВиК, паркинг за нощуване на товарни автомобили. Наемателите за такъв склад са готови да плащат месечни наеми на нива от 5-6 лв./кв.м + ДДС. Огнян Георгиев, БГСКЛАД - Стара Загора Стара Загора може да се превърне в международен карго център Стара Загора може и има перспективи в развитието на сектора на логистиката. Географското разположение на града е в основата на идеята старозагорското летище да се преобразува в международен авиационен и карго център, свързващ Азия с Европа. Локацията на летище Стара Загора позволява придвижване за три часа със самолет и 24 часа с автомобил до всички дестинации в Европа, намира се на по малко от 5 км от основните жп и магистрални пътища (които са и европейски коридори). В плана за индустриално развитие на град Стара Загора до 2020 г. е заложено реализирането на 240 проекта за над 782 млн. лв. до 2020 г. За сравнение - от градовете във второ ниво (Плевен, Велико Търново, Русе, Варна, Бургас, Пловдив, Благоевград, Стара Загора) единствено планът на Пловдив предвижда по-големи инвестиции - за над 1.35 млрд. лв. В тази връзка активизирането в логистичния сектор следва да се отбележи както от страна на наши, така и на чуждестранни инвеститори. Определена перспектива има и в предлагането и подготовката на подходящи терени за строителство около и извън зоната на летището и това ще търпи развитие и ще допринесе в осъществяването на такива проекти.
Източник: Строителство Градът (16.11.2015)
 
"Мекалит" започва да работи и за автомобилната индустрия Производителят на детайли за бяла техника "Мекалит България" започва ново производство в завода си край Пловдив. В желанието си да разшири бизнеса си обаче сега пловдивският завод навлиза в нова област – производство на пластмасови елементи за автомобилната индустрия. В допълнителната линия са инвестирани близо 3 млн. евро, а сред клиентите са компании като Renault - Nissan, Volswagen и Mercedes. Запитвания има и от други автомобилни производители. Новото оборудване вече е монтирано и производството практически започна. Линията ще произвежда кутии от пластмаса, в които се влагат електронни части за автомобили. Инвестицията е между 2.5 и 3 млн. евро. Произведените компоненти ще се изнасят за страни от Европейския съюз. "Мекалит" вече доставя компоненти за завода на "Либхер хаусгерете Марица" край Пловдив, който беше основната причина доставчикът да изгради предприятието си в този район. Между 60 и 70% от продажбите на компанията са в Европейския съюз. Износът към трети страни се дължи основно на Турция, където "Мекалит" снабдява с детайли завода на Bosch-Siemens. Това, което отличава предприятието, е, че прави сложни компоненти и цели монтажни групи с висока добавена стойност. В момента в предприятието работят около 100 души.
Източник: Капитал (21.01.2016)
 
Liebherr, Sensata Technologies и DB Schenker инвестират €50 милиона край Пловдив С 1500 нови работни места „Тракия икономическа зона“ /ТИЗ/ приключи 2015-та година. Още толкова се очаква да бъдат открити през тази година с изграждането на проекти на обща стойност около 50 млн. евро, съобщи инж. Пламен Панчев. Председателят на Съвета на директорите на „Сиенит Холдинг“ АД, дивелъпър на зоната, конкретизира кои компании през миналата година откриха нови производствени бази или разшириха съществуващите вече в района на Пловдив и кои са предстоящите инвестиции. "Щром" В началото на 2015 г. „Щром" пусна в експлоатация консервната си фабрика „ТРАКИ” за 4.7 милиона евро в индустриална зона „Раковски“, част от ТИЗ. Няколко партиди продукция вече са изпратени в Русия, Англия и Италия, подготвя се износ и за Германия. През 2014-та година компанията закупи 150 декара селскостопански земи, върху които отглежда червена капия за собственото си производство, а останалата част от суровините изкупува от местни производители. Sensata Technologies Американската Sensata Technologies, номер 1 в света в производството на сензорни и електрозащитни устройства, приключи първия етап на предприятието си. Тя строи тук, защото според Томи Вер Елст, генералния мениджър за България, „Тракия икономическа зона“ е комбинация от фактори: близо до магистралата, има летище, гарантиран достъп до електричество и цялата инфраструктура, подкрепата на местната власт, а близостта до Техническия университет дава необходимите квалифицирани кадри. Предвижданията са до 4 години в „Сенсата“ да бъдат наети 1500 работника. В първата фаза от проекта бе изградено предприятие от 10 000 кв.м, а общо теренът е от 68 000 кв.м. За миналата година инвестицията е 40 млн. долара. SMC Industrial Automation Японската компания SMC Industrial Automation, която е в топ 50 на най-иновативните компании в света, закупи 180 000 кв.м. терен в ТИЗ. Liebherr Либхер-Хаусгерете Марица, част от германското дружество Liebherr, приключи строителството на новия си логистичен център, разположен върху 32 000 кв.м. С него ще се увеличи производството в освободените заводски площи, така че след последното разширение в завода ще се произвеждат 1 000 000 хладилни уреда годишно. В момента тече оборудването на логистичния център, като цялата инвестиция в него е над 30 милиона лева. Италианската "Дзобеле" Италианската Дзобеле, световен лидер в света по производство на ароматизатори за битови нужди, получи през 2015 г. нови 3 000 кв.м – за склад и производство, като инвестира над 2 милиона евро. С това разширение предприятието вече се простира върху 11 000 кв.м. Английската "Уилям Хюз" През 2015 г. завърши 4-тото разширение на завода на британската фирма за производство на автомобилни детайли „Уилям Хюз", има планове и за ново. Англичаните са вече 11 години в зона „Раковски“ и инвестират годишно средно по 1 милион евро. DB Schenker Фактът, че логистичната компания DB Schenker утроява площите си край Пловдив, потвърждава устойчивото развитие и очакваното увеличение на бизнеса в „Тракия икономическа зона“. В края на миналата година DB Schenker изгради нов склад върху 2000 кв.м. Още 2000 кв.м се очаква да бъдат добавени в средата на тази година. Проектът се изпълнява заедно с „Логистика Марица", която развива индустриална зона „Марица“, част от ТИЗ. Българската "Биофреш" До няколко дни българската „Биофреш” очаква АКТ 16 за модерната си база в зона „Марица“. Предприятието включва производство на продаваната и в Китай маркова козметика от розово масло, роботизиран склад и офис помещения. Досега компанията е вложила над 5 милиона евро и продължава да инвестира. В близост до „Биофреш“ и до магистрала Тракия са 2-те халета на „Елена Пропъртис“ и „Сенсор“ /всяко върху площ от 4 000 кв.м и с инвестиция за по 1.1 милиона лева/, които със своята стратегическа локация са изключително примамливи за компании, развиващи своите дейности в сферата на търговията, леката промишленост, складова и спедиторска дейност. „Мекалит България" Производителят на детайли за бяла техника „Мекалит България" започва ново производство в завода си в зона „Куклен“, част от ТИЗ. Преди три години германската Mecalit стъпи в България, за да е по-близко до основните си западноевропейски клиенти, изнасящи производството си на изток, а основната цел беше оттук да се снабдяват предприятията на Liebherr, Bosch-Siemens Hausgeraete и Miele. В желанието си да разшири бизнеса си обаче сега пловдивският завод навлиза в нова област – производство на пластмасови елементи за автомобилната индустрия. В допълнителната линия са инвестирани близо 3 млн. евро, а сред клиентите са компании като Renault - Nissan, Volkswagen и Mercedes. La Fiesta Германският предприемач Райнер Зигмунд от веригата за облекла втора употреба La Fiesta, в партньорство с фонда за дялови инвестиции BlackPeak Capital, започва строителството през март 2016 г. на сортировъчен завод за употребяван текстил, който ще бъде разположен в зона „Марица“. Инвестицията в сградата и сортировъчните машини е за около 2.5 млн. евро, като в предприятието ще работят 120 - 150 души. „Завърши проектирането и на агроцентър „Калояново", информира инж. Панчев. Центърът ще улесни достъпа до пазара на селскостопански производители независимо от размера им. На първия етап ще бъде изградено тържище, където производителите ще могат да си партнират и така да бъдат доставчици на клиенти като търговските вериги, които търсят големи обеми. На следващия етап се предвижда да има и преработвателни предприятия за сокове, консерви и т.н. Цялата инвестиция ще бъде за над 5 млн. евро. Willi Elbe Gelenkwellen Нов инвеститор в ТИЗ е производителят на кормилна и задвижваща техника „Вили Елбе аутомотив България" – дъщерна фирма на германската Willi Elbe Gelenkwellen, която през май миналата година закупи близо 20 дка край гр. Куклен. Сега проектирането вече е приключило и строителството на новия завод започва. Предварителен договор е сключен и с още един германски производител на автомобилни части. Фирма от САЩ в областта на машиностроенето също проявява интерес да инвестира край Града на тепетата, както и китайски компания за производство на автомобилни компоненти. Доста напреднал е проектът на българо-немската „Интрама“ /Entrama/ за производство на машини за хранително-вкусовата промишленост. Компанията закупи над 20 дка в индустриална зона „Марица“ за фабриката си. На финалната права са и преговорите с международна компания в областта на електрооборудването. Те стартираха преди половин година и се очаква да приключат до месец. Със сигурност обаче е взето решение, че инвестицията ще бъде в „Тракия икономическа зона". В завода ще работят 1 000 души. В зоната край Пловдив предприятия вече имат големи компании от сектора като ABB и Schneider Electric.
Източник: Money.bg (26.01.2016)
 
3000 нови работни места в Тракия икономическа зона С 1500 новооткрити работни места приключи 2015 г. Тракия икономическа зона (ТИЗ). Още толкова се очаква да бъдат открити през тази година с изграждането на проекти на обща стойност около 50 млн. евро. Това обобщи инж. Пламен Панчев, председател на Съвета на директорите на "Сиенит Холдинг" АД. В началото на 2015 г. "Щром" пусна в експлоатация консервната си фабрика "ТРАКИ" за 4,7 млн. евро в индустриална зона "Раковски", която е част от ТИЗ, обясни Панчев. Компанията вече изнася продукция за Русия, Англия и Италия, подготвя се експорт и за Германия. Американската Sensata Technologies, № 1 в света в производството на сензорни и електрозащитни устройства, приключи първия етап на предприятието си. До 4 години тя ще наеме 1500 работника. Инвестицията само за 2015 г е 40 млн. долара. Японската компания SMC Industrial Automation, която е в топ 50 на най-иновативните компании в света, закупи 180 дка терен в ТИЗ. "Либхер-Хаусгерете Марица", част от германското дружество Liebherr, приключи строителството на новия си логистичен център, разположен на 32 дка, а инвестицията е над 30 млн. лв. Компанията ще увеличи производството си до 1 млн. хладилника годишно. Италианската "Дзобеле", световен лидер по производство на ароматизатори за битови нужди, закупи нови 3 дка за склад и производство и инвестира над 2 млн. евро. През 2015 г. завърши 4-то разширение на завода на британската фирма за производство на автомобилни детайли "Уилям Хюз". Англичаните вече 11 години са в зона "Раковски" и инвестират годишно средно по 1 милион евро.
Източник: Стандарт (26.01.2016)
 
Започна разширение на търговско-логистичната база на DB Schenker" в Индустриална зона "Марица" Логистичната компания DB Schenker утроява площите си в Индустриална зона "Марица" край Пловдив. В края на миналата година DB Schenker се сдоби с втори склад върху 2000 кв. м. Още 2000 кв. м се очаква да бъдат изградени в средата на тази година. Проектът се изпълнява заедно с "Логистика Марица", която развива индустриална зона "Марица", част от "Тракия икономическа зона". Изпълнител на обекта е "Сиенит Строителна Група" ЕООД. Индустриална зона "Марица" е разположена на 5000 дка на входа на Пловдив от АМ "Тракия". В зоната вече са изградени над 50 предприятия, складови и логистични бази на световни и български лидери като: "Фереро", "Сокотаб", "Шнайдер Електрик", "Либхер", "Шел", "Белла -Фреш лоджистик", "Линде", "Макском" и др.
Източник: Строителство Градът (01.02.2016)
 
Американската Sensata създава 1500 работни места в Пловдив 1500 работни места се очаква да бъдат отворени в Пловдив, след като днес американската Sensata Technologies откри втория си завод за производство на сензори за автомобилната индустрия. Първият е в Ботевград, като компанията има и инженерно подразделение в София. Базата се намира в индустриална зона "Марица", близо до завода за производство на хладилници на "Либхер". Инвестицията е около 40 млн. долара, а предприятието се разполага на площ от 68 хил. кв. м, което позволява бъдещо разширение. „В момента сме оставили свободно пространство, където ще има допълнителни поточни линии“, каза Томи Вер Елст, генерален мениджър на Sensata България. „Инвеститорите идват, защото имаме инфраструктура“, заяви при откриването премиерът Бойко Борисов. Той се обърна към опонентите си, които го критикуват за строителството на магистрали, и заяви: "Статистиката ясно казва: намалява се безработицата, увеличават се инвестициите, ръстът на икономиката минава 3%", каза Борисов. Той подчерта, че предприятието работи в областта на високите технологии и припомни, че много производители на автомобили изнесоха свои производства в България. Така на практика по думите му "можем да сглобим един автомобил", защото у нас се произвеждат почти всички части - климатици, седалки, лагери, сервоусилватели, уплътнения, стъкла, носачи.
Източник: Инвестор.БГ (11.04.2016)
 
Индустриален разцвет на Пловдив Приходите на най-големите компании в региона растат пет пъти по-бързо от средното за страната Средни по размер, но осезаемо по-бързи по растеж. Развитието на най-големите 50 дружества в Пловдив и региона през миналата година нагледно илюстрира някои от основните тенденции в икономиката на страната за последните 12 месеца. Почти всички производители, които са почти половината от състава на подреждането, увеличават бизнеса си, като често темповете на растеж са двуцифрени, търговците и на дребно, и на едро записват силна година, а представителите на строителния сектор, макар и по-малобройни, са сред най-динамично разширилите дейността си. Високо нагоре Измерено в числа, пловдивското постижение е почти 15% ръст на приходите на водещите 50 компании в региона. Или над пет пъти по-силен растеж от отчетените 3.3% ръст от най-големите 100 дружества в България, подредени в представената в края на юни годишна класация "Капитал 100" на корпоративните гиганти в страната. И дори малко повече над постигнатия растеж на икономиката с 3% за миналата година. Причината е, че в подреждането има много машиностроители, няколко строителни компании (които имат рекордни приходи заради еврофондовете), а представителите на сектор горива, където сривът в приходите на национално ниво е най-голям, почти отсъстват от подреждането (с изключение на две компании от групата "Инса"). Видима е и втора група производители - на храни и напитки, които обаче са насочени към местния пазар и затова не растат бурно. Силната година за пловдивския бизнес се чете и в това, че едва седем от водещите компании в региона са отчели спад на приходите си през изминалите 12 месеца. Най-осезаемо е свиването в бизнеса на дистрибутора на цигари "Макслогистик", който продаваше продукцията на "КТ интернешънъл" ("Кингс табако") - оборотът му пада с над 65%. От миналата година свързаният с част от собствениците на "Винпром Пещера" производител избра за свой ексклузивен партньор в разпространението свързваната с Делян Пеевски "Експрес логистика и дистрибуция", който има приходи от почти 1 млрд. лв. Групата на растящите е огромна, като над половината компании в класацията (28) имат двуцифрен ръст. При финансовите резултати картината е доста по-разнообразна, но все пак средно за топ 50 печалбите растат с внушителните 221%. Зад този забележителен растеж стоят най-вече държавният производител на оръжие "Вазовски машиностроителни заводи", който увеличава печалбата си от скромните 265 хил. лв. до близо 25 млн. лв. Само четири дружества са на загуба. В основната си част компаниите в Пловдив са средни по-размер и тези от тях, които попадат в челната петдесетица на най-едрия бизнес в страната, се броят на пръсти. Девет имат приходи над 200 млн. лв., а нито едно дружество няма оборот над 1 млрд. лв. Въпреки това в националната класация след София Пловдив има най-много представители заедно с Варна - по седем дружества. Сред националните и регионалните гиганти е новият лидер в машиностроителния сектор в България – производителят на хладилници "Либхер Хаусгерете Марица". В подреждането е и местният шампион в транспорта в България – ПИМК. В регионалното подреждане попада и вицешампионът в сектор текстил - "Булсафил", който редовно е подгласник на лидера "Миролио". Шампионското трио Начело на подреждането в региона е търговецът на електроенергия "ЕВН България Електроснабдяване" с приходи от 705 млн. лв., а разпределителното дружество на австрийската група е шесто по големина с оборот от 301 млн. лв., в класацията е и притежаваната от австрийската фирма топлофикация. Втората позиция е за местния металургичен гигант КЦМ, който след направените през последните няколко години големи инвестиции в модернизиране и разширяване на производството си отчита нарастване на продажбите си с 4.4% до 615 млн. лв. Челната тройка с приходи от 582 млн. лв. допълва търговецът на едро с тютюневи изделия "Табако трейд", който продава цигарите на "Бритиш американ табако".
Източник: Капитал (14.07.2016)
 
Пловдивски фирми ще привличат служители от райони с висока безработица Компании, които работят в "Тракия икономическа зона" край Пловдив, ще привличат необходимите им служители от райони с висока безработица. Идеята за инициативата е на JobTiger, а първите партньори в нея са едни от най-големите инвеститори в страната - АББ, "Кауфланд", "Сенсата технолоджис", "Либхер хаусгерете Марица" и "Белла". Към момента в зоната работят близо 100 инвеститора, а производството формира половината от икономиката на Пловдив. По последни данни БВП на региона е 6.3 млрд. лв. Инициативата ще продължи с обучителни програми, които се подготвят в момента, за да могат хората да получат необходимата квалификация преди започване на работа. В момента се търсят около 5000 нови работници. От тях около 600 са нужните кадри с висше образование, предимно инженерно, а около 1000 са средните специалисти.
Източник: Капитал (07.12.2016)
 
Големи инвеститори с кампания за кадри в зона “Тракия” Стратегическата инициатива за наемане на работници за индустрията в “Тракия икономическа зона” (ТИЗ) от населени места с висока безработица извън област Пловдив обявиха пет компании. Кампанията започва с Монтана, Ловеч, Сливен, Бяла Слатина и Стамболийски и ще продължи с други 15 града в страната и чужбина. Над 5000 работници са необходими на предприятията в ТИЗ през 2017 г., съобщи Пламен Панчев, председател на клъстер “Тракия икономическа зона”. В тази цифра се включват приблизително 600 специалисти с висше образование и 1000 със средно. За да посрещнат растящата нужда от кадри, едни от най-големите инвеститори в страната като “Сенсата Технолоджис България”, “АББ България”, “Белла България”, “Кауфланд България” и “Либхер Хаусгерете - Марица” се обединиха около концепцията на JobTiger за търсене на кадри не само от цялата страна, но и от чужбина. Компаниите имат и подкрепата на община Пловдив и клъстер “Тракия икономическа зона”.
Източник: 24 часа (07.12.2016)
 
Стратегическата инициатива за наемане на работници за индустрията в “Тракия икономическа зона” (ТИЗ) от населени места с висока безработица извън област Пловдив обявиха пет компании. Кампанията започва с Монтана, Ловеч, Сливен, Бяла Слатина и Стамболийски и ще продължи с други 15 града в страната и чужбина. Над 5000 работници са необходими на предприятията в ТИЗ през 2017 г., съобщи Пламен Панчев, председател на клъстер “Тракия икономическа зона”. В тази цифра се включват приблизително 600 специалисти с висше образование и 1000 със средно. За да посрещнат растящата нужда от кадри, едни от най-големите инвеститори в страната като “Сенсата Технолоджис България”, “АББ България”, “Белла България”, “Кауфланд България” и “Либхер Хаусгерете - Марица” се обединиха около концепцията на JobTiger за търсене на кадри не само от цялата страна, но и от чужбина. Компаниите имат и подкрепата на община Пловдив и клъстер “Тракия икономическа зона”.
Източник: 24 часа (07.12.2016)
 
Превозвач задмина КЦМ по брой работници Пловдивска транспортна фирма изпревари КЦМ по брой работници. Това сочат данните, цитирани в Икономически годишник за регион Пловдив. Според изнесената статистика превозвачът ПИМК осигурява заетост на 1657 служители, докато в КЦМ се трудят 1417 души. На първо място по този показател в региона е ВМЗ Сопот с 2616 заети лица, следван от "Либхер" с 1685 работници. Топ 5 допълва ВиК с 1210 на щат. Цифрите показват възход на икономика в Пловдив, като броят на работещите фирми се е повишил с 692 и е достигнал 36 126. Крайният финансов резултат на предприятията от областта за 2015 г. е печалба от 1,252 млрд. лв., или с 44.7% повече от предходната година. На плюс са приключили 69.6% от общия брой фирми, на загуба - 17.8%, а 12.6 на сто са на нулата.
Източник: Марица (24.04.2017)
 
Около 60% от най-големите 100 компании у нас са повишили приходите си през 2016 г. Около 60% от най-големите 100 компании на българския пазар са повишили приходите си през изминалата година. Ръст отчитат фирмите, работещи в секторите технологии, машини, фармация, храни, търговия и текстил. Това показва класацията "Капитал 100", която се прави за десета поредна година. Средните производствени компании, а не гигантите, движат българската икономика, сочи анализът на данните за 2016 г. Въпреки като цяло добрата година приходите на десетте най-големи компании се свиват със средно 10%. Изминалата година не е била добра за енергийните и металургичните гиганти заради ниските цени на суровините. Строителният сектор също бележи общ спад поради намалелите държавни поръчки, въпреки оживлението в по-малките компании, които строят жилища и офиси в София. Растежът е осезаем при производителите и търговците на храни и лекарства, чиито приходи се изстрелват нагоре вследствие на високо вътрешно потребление. За втора поредна година приходите и печалбите на петте оръжейни завода растат. Географски големите компании остават съсредоточени в София - 49 от стоте най-големи. Втора е област Пловдив с осем представители. Най-голяма компания у нас традиционно е "Лукойл Нефтохим Бургас", следвана от "Аурубис България". Лидерите в растящите сектори са "Либхер-Хаусгерете Марица", следван от "ЕПИК" и "Идеал Стандарт - Видима" в сектор "Машини и оборудване". В сектор "Технологии" има разместване във водещата позиция - най-много приходи за 2016-а има "Пейсейф България", следвана от миналогодишния лидер "Телерик" (Progress) и "ВиЕмУеър България". В сектор "Търговия" с голяма преднина води "Кауфланд" пред "Лидъл" и "Метро". В сектор "Храни и напитки" най-голяма компания е "Олива", а в сектор "Фармация" за поредна година водеща е "Софарма Трейдинг". Данните в "Капитал 100" са събрани от подадена от компаниите информация, от публични източници на информация, регулаторни органи, бази данни. Част от отчетите са от Търговския регистър. Финансовата информация за публичните дружества е от Българската фондова борса, Комисията за финансов надзор и други платформи за отчети.
Източник: Медия Пул (10.07.2017)
 
Германските фирми са инвестирали 6.9 млрд. лв. в България Официалната статистика подценява германските инвестиции в България с 1.4 млрд. лв., а реалният им размер за последните над 20 години приближава 6.9 млрд. лв. Това показват изчисления на Института за пазарна икономика (ИПИ). Анализът е финансиран от фондация "Конрад Аденауер" и подкрепен от Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) в България. Целта на изследването е да направи максимално реалистична и обхватна оценка на преките чуждестранни вложения с краен собственик инвеститорите от Германия. Второ проучване, изготвено от Института за икономическа политика, разглежда външната търговия между двете страни. Според изчисленията на ИПИ германските инвестиции в България са подценени с 25%, или 1.4 млрд. лв., като по-реалистична е сумата 6.87 млрд. лв. Това поставя Германия на второ място след Холандия като най-голям инвеститор в местната икономика. Разликата идва от начина на отчитане на преките чуждестранни инвестиции. Стандартният статистически подход предполага те да бъдат класифицирани според произхода на преките чуждестранни собственици на българската компания. Много от вложенията обаче се правят през дъщерни дружества, регистрирани в страни като Холандия например. Германският бизнес инвестира най-много средства в търговията в България (43% от всички капиталовложения), като сред големите представители са "Кауфланд", "Билла", "Лидл" и "Метро". На второ място се позиционира преработващата промишленост, в която са инвестирани над 2.8 млрд. лв. Тук по-големи инвеститори са "Аурубис България", "Девня цимент". "Каолин" и "Либхер-Хаусгерете Марица". Третият относително голям сектор е този на финанси и застраховане, където германските фирми на практика са само две - "Алианц България холдинг" и Прокредит банк. Второ проучване, изготвено от Института за икономическа политика, обобщава положителните тенденции и в българския износ към Германия. Докладът отбелязва плавният спад на леката промишленост (основно практиката за шиене на ишлеме), докато все по-голямо значение за износа към Германия придобива миннодобивната и преработващата индустрия. "Наред със суровините се увеличава делът и на сектори, намиращи се по-високо във веригата на стойността. Положителен тренд на растеж е видим най-вече в секторите машиностроене, електроника и електротехника, фармация и химическа индустрия", подчертават анализаторите. Премиерът Бойко Борисов, който присъства на официалното представяне на двата доклада по време на икономически форум на ГБИТК в четвъртък, подчерта ролята на управлението на ГЕРБ от 2009 г. насам в подобрението на външнотърговските отношения между България и Германия. "Икономиката започва да бълва и да работи и износът става по-голям. И така във всички сфери", обобщи премиерът.
Източник: Капитал (29.03.2019)
 
Произвеждат хладилници от ново поколение край Пловдив Хладилници от най-висок клас и по най-модерни технологии ще се произвеждат до две години в завода на Либхер край с. Радиново. Те ще заменят сегашните модели, които ще продължат да се правят, но в други държави, където компанията има свои представителства. Новината съобщи в аванс областният управител Здравко Димитров по време на честването на 10-ия юбилей на пловдивското представителство на Германо-българската индустриално-търговска камара /ГБИТК/. Той уточни, че бил приятно изненадан от намеренията на ръководство на компанията, с което провел среща преди дни. Либхер-Хаусгерете Марица е една от 70-те германски фирми в Южен Централен район и най-големият инвеститор в Тракия икономическа зона. Преди два месеца заводът бе посетен от президент?ите на България и Германия Румен Радев и Франк-Валтер Щайнмайер, които останаха впечатлени от мащабите на производството. Всички германски компании в обсега на Южен централен район са производствени и в различни сфери ?- машиностроене, металургия, хранително-вкусовата и химическата промишленост, строителството, медицинската сфера, текстилната индустрия и др. Големият производител на селскостопанска техника Claas е тясно свързан с Аграрния университет в Пловдив, коментира д-р Мариана Чолакова - изпълнителен директор на ГБИТК - Пловдив. Тя е с обхват областите Пловдив, Пазарджик, Хасково, Смолян и Кърджали. Успешно е дългогодишното присъствие на фирмата „Аурубис България“ - медодобивния завод на германската компания „Аурубис“ в Пирдоп, която е на 50 км от Карлово по Подбалканския път. Тя работи добре с много пловдивски подизпълнители, което прави региона важен партньор, заяви президентът на ГБИТК и изпълнителен директор на „Аурубис“ Тим Курт. Той подчерта, че не само София като столица е важна за развитието на българската икономика и за двустранните отношения между България и Германия. Регионите също са много важен фактор, имат голямо значение и дават своя принос за развитието на икономическите връзки между двете страни. България има добро географско положение, което я прави желан бизнес партньор. Пазарът в страната не е толкова голям, но ако се присъединят съседните държави Румъния, Турция, Гърция, пазарът ще стане много по-атрактивен, категоричен е г-н Тим Курт. Според него важно е също присъствието на международното летище в София, чрез което се трансферират стоки. Той коментира и последните статистически данни за месечното възнаграждение в България. Виждаме, че добри заплати се плащат не само в София и Пловдив, но и в по-малките общини, където са позиционирани големи инвестиции, а това е важно за имиджа на страната, категоричен е г-н Курт.
Източник: Марица (18.06.2019)
 
Разработва се техническият проект на Околовръстния път на Пловдив Агенция "Пътна инфраструктура" обяви тръжна процедура за изработването на технически проект и подробен устройствен план за Околовръстен път на Пловдив, съобщиха от пътната агенция. Дължината на обходното трасе ще бъде 18.7 километра. Индикативната стойност на поръчката е 3 750 000 лв. без ДДС, а финансирането е от националния бюджет. Околовръстният път на Пловдив е от съществено значение за района и е важен за развитието на индустриалната зона и връзката й с града. Проектът предвижда промяна в габарита на пътя, изграждане на локални платна за осигуряване на достъп до търговски, крайпътни и други обекти, разположени в близост до съществуващия път. Околовръстното трасе включва участък от път ІІ-86 Пловдив - Асеновград, като началото е при отделянето му от път І-8 Пазарджик - Пловдив, а краят е при новоизграждащото се кръгово кръстовище между път ІІ-56 Брезово - Пловдив и път ІІ-86. Отделно от това се проектира и път ІІІ-805 пътен възел Царацово - Съединение, който също се отделя от път І-8 Пазарджик - Пловдив в северна посока към АМ "Тракия". Двата пътя ІІІ-805 и път ІІ-86 оформят западен околовръстен път на Пловдив. Чрез него се осъществява една от връзките към Града под тепетата, а от друга - връзката на АМ "Тракия" с Област Смолян. Започналата тръжна процедура е разделена в три обособени позиции. В първата е път ІІІ-805 "/Път І-8 Пазарджик - Пловдив/ - ПВ Царацово - Съединение" от 0+000 до км 1+460 и участък за привързване към съществуващия път и път II-86 "/Път І-8 Пазарджик - Пловдив/ - Асеновград - Смолян" от км 0+000 до км 0+640 и участък за привързване към съществуващия път. Във втората обособена позиция е път ІІІ-805 "/Път І-8 Пазарджик - Пловдив/ - ПВ Царацово - Съединение" от км 1+460 до км 4+120. В третата е път ІІ-86 "/Път І-8 Пазарджик - Пловдив/ - Асеновград - Смолян" от км 0+640 до км 14+600. Кандидатите могат да подават офертите си до 17.30 часа на 9 декември тази година. Пло?вдив е вторият по големина град в България с население 346 893 души по настоящ адрес. Той е управленски център на област и община Пловдив, на община Марица и на община Родопи. Градът е най-динамично развиващият се център в Южна България. Икономиката му се крепи на добре развитата многопрофилна индустрия, на услугите, туризма и информационните технологии. Благоприятни фактори за това са централното географско разположение и сравнително добрата инфраструктура. Пловдив има международно летище, интермодален терминал, в близост до града минава автомагистрала "Тракия", има добре развита система от първокласни пътища и железопътна мрежа. През 1895 г. е основана Пловдивската търговско-промишлена камара. В града действат още Стопанска асоциация - Пловдив, Пловдивска стокова борса, Свободна безмитна зона. От гледна точка на инвестициите с най-голям дял е промишлеността, следвана от търговията. В близост до града е изградена "Тракия икономическа зона", една от най-големите индустриални зони в Източна Европа. Сред големите компании в региона са EVN България (енергетика), ПИМК (транспорт), Инса Ойл (горива), Liebher (машини и оборудване), Магна Пауъртрейн (машини и оборудване), Белла България (храни), Сокотаб (цигари), АББ България (машини и оборудване), Шнайдер Електрик (машини и оборудване), Филкаб, КЦМ (метали), ЕАЗ, Агрия (химическа промишленост), производителят на опаковки Дунапак Родина, производителят на мотокари Балканкар Рекорд, стъкларският завод Дружба. Пловдив е един от важните транспортни центрове на България. Днес през града минават основни автомобилни пътища с международно значение: автомагистрала "Тракия", част от Европейски път Е80, Паневропейски транспортни коридори №4 Паневропейски транспортен коридор №8, който преминава на 5 км северно от Пловдив. Пловдив е основен център на жп транспорт в Южна България. От 1874 г. през Пловдив преминава жп линията Любимец-Белово, разширена в началото на ХХ век до София и Истанбул. Пловдив е център на жп управление за Южна България, а оттук започват линиите за Стара Загора и Бургас, Карлово, панагюрище, Пещера, Хисария и Асеновград. В района на гара Тодор Каблешков, част от ж.п. възел Пловдив, е изграден терминал за интермодални превози. В границите на град Пловдив има три жп: "Централна гара" (17 коловоза), гара "Тракия" (8 коловоза), гара "Филипово" (8 коловоза).
Източник: Банкеръ (31.10.2019)
 
Изборът на студентите: Три компании от Пловдив сред мечтаните работодатели За четвърта поредна година студенти от цялата страна дадоха мнението си и класираха 100-те компании с най-висок имидж като работодател в България в превърналото се в ежегодно проучване "Graduate Survey". Наред с големите международни компании у нас и фирмите, опериращи в редица градове, няколко работодатели от Пловдив и региона попаднаха сред най-желаните места за старт на кариерата от студентите. Това са "ВП Брандс Интернешънъл" АД, "Либхер-Хаусгерете Марица" и "Девин" ЕАД. И трите компании бяха особено активни в обществената и социалната си дейност в условията на пандемия, което се оказва и от огромно значение за висшистите при избора на предпочитан работодател. Проучването измерва и по какви канали студентите добиват информация и изграждат мнението си за даден работодател. Обобщените данни показват, че 50,15% от бъдещите висшисти използват социалните мрежи за получаване на информация от компанията, 47,15% - реклами в интернет, 23,88% - приятели студенти, 22,08% черпят данни от кариерната страница на компанията, 20,98% - от нейни служители, 20,78% - от реклами по телевизията и 19,18% - от семейство и познати. През 2020 г. студентите търсят повече сигурност в добре познати брандове и популярни сред клиентите фирми, като три от общо петте най-високо оценени причини за избор на работодател са свързани с възможността за развитие, обучение и растеж в компанията чрез разнообразни задачи. В ТОП 5 причини влизат още предлагането на професионално обучение и възможността за работа по разнообразни задачи. За 4-те години, в които се провежда проучването в България, стартовата заплата и нивото на заплащане и придобивки никога не са били сред водещите 5 причини за избор на бъдещ работодател. За сметка на това възможността за обучения, кариерно израстване и работа в среда, която развива уменията на студента, винаги са давали предимство в определянето на най-търсените работодатели, както обобщено, така и в разрезите по индустрии.
Източник: Марица (20.05.2020)
 
Средно големите предприятия генерират близо 1/3 от приходите в областта Пловдив остава вторият най-добре разработен индустриален център в страната по отношение на комплексното си развитие. Това показва единната картата на българската индустрия, която обединява данни за редица сектори и области в страната. В Пловдив малко над 40 хиляди компании формират индустрия и бизнес с годишен оборот от близо 27 млрд. лева. Далеч на трето място остава Варна с 35 хил. компании на територията си, които обаче генерират едва 17,8 млрд. лева на годишна база. Лидерска позиция спрямо столицата, която е първенец по тоталните показатели, Пловдив регистрира единствено в козметичния сектор на индустрията. Под тепетата 49 компании генерират общо над 116 млн. лева годишен оборот, докато в София те са 67 на брой, но с общ приход от близо 97 млн. лева. В почти всички други сектори Пловдив е далече пред Варна и все по-близо до София. Впечатление прави аутомотив сегментът, в който вече се генерират близо 1,2 млрд. лева на година в областта. В този сегмент са и двете най-големи компании в местната индустрия - „Либхер“ в Радиново с 420 млн. годишен оборот и „Ханон Системс“ до Стряма с 263 млн. лева приходи. С обороти под 200 млн. годишно пък имаме четири местни компании – две в хранително-вкусовата промишлености („ВП Брандс Интернешънъл“ и „Каменица“), една в текстилния сегмент („Зюдволе Груп Италия“) и още една в аутомотив сегмента („Готмар“). Общо 10 компании в града пък имат над 500 служители, като 2 от тях са с над 1000 души - „Готмар“ (1165 души) и „Либхер“ (с 1921 работещи). В Пловдив обаче е ясно отличима една тенденция - редица фирми със сериозни обороти, постигащи това с малък човешки ресурс. Цели 22 компании в областта генерират приходи между 10 и 20 милиона лева на годишна база с щат от под 50 служители. Други 7 компании в региона пък влизат в същата категория на годишния оборот, но с под 10 служители - абсолютен рекорд за страната. По последни данни в област Пловдив работят 168 371 души, или близо 10% от всички заети в страната. Коефициентът на безработица в Пловдив остава нисък и говори за положително развитие на икономиката - 2,4 при среден за страната 4,2. Основен притегателен център за инвестиции, които са около 100 млн. лв. всяка година и надвишават 1 млрд. лв., е „Тракия икономическа зона". Заводите и цеховете обаче попадат основно в община “Марица”. Пловдив е на 253-о място по територия от общо 265 общини в България. С площ от едва 98,9 квадратни километра, самият град има около 13 пъти по-малко територия от първенците Сливен, София и Добрич. Анализът на най-големите компании в топ 100 на Пловдив показва, че 59% от фирмите са в съседните общини. По този показател Пловдив е на последно място, с едва 41 от най-големите фирми в региона, регистрирани в рамките само на града. Профилът на компаниите, за които може да кажем, че са гръбнакът на местната икономика, сочи още, че това са фирмите от средно голям калибър с между 100-300 души персонал и обороти до 20 млн. лева. Всички подобни компании в местната индустрия са били отговорни за формирането на близо 28% от общия оборот на местната индустрия.
Източник: Марица (08.06.2021)
 
Kostal вече е най-голямата компания за авточасти с оборот над 500 млн. лв. България аутомотив, който е част от германската Kostal, рязко увеличава приходите си през миналата година. Причината е преместването на линии от фабриката в Чехия, както и прехвърлянето на производството от смолянското предприятие на групата в завода в Пазарджик, става ясно от отчета на дружеството. Така със скок от 60% през 2020 г. оборотът на компанията вече надвишава половин милиард лева. С приходите си от 515 млн. лв., които стават видими сега, "Костал България аутомотив" става най-голямата компания в сектор "Машини и оборудване" в страната. Така измества производителя на хладилници "Либхер хаусгерете Марица", който за 2020 г. има отчетени продажби 503 млн. лв. Малък неясен детайл за завода в Пазарджик е дали в числото за приходи са отчетени и продажби от клона на групата в Чехия. В отчета се отбелязва, че местенето на производството тук е завършило едва тази година. Заводът в Пазарджик, който произвежда компоненти за кормилните системи на автомобилите, започна работа през 2017 г. и макар че очаквано през първата година отбеляза силен ръст, през 2019 г. отново значително увеличи продажбите си. От компанията тогава обясниха, че повишението се дължи на трансфера на производствени линии от Чехия, както и на започването на нови проекти. Този процес е продължил и миналата година и е приключил едва тази. Освен от Чехия обаче към Пазарджик е прехвърлено и цялото производство от смолянската "Костал България", която беше създадена пет години по-рано. От отчета на компанията се вижда, че в момента тя се занимава само с преотдаване на лизинг на наети производствени сгради и складови площи. От такива услуги и продажба на материали идват и всичките й приходи, които спадат с 97% през 2020 г. Значително намаляват и работниците - до средно 23 души през миналата година спрямо 895 души през 2019 г. В същото време предприятието в Пазарджик се е разширило до 1742 работници (1549 през 2019 г.), макар че справка в АПИС показва, че през тази година заетите спадат с около 250 души.
Източник: Капитал (07.10.2021)
 
Новата инвестиция - "Либхер - Конкрийт Технолоджи Марица" ЕООД Германската група "Либхер" по всичко личи, че е доволна от дейността си в България. След като успешно работят два завода край Пловдив, ръководството взема решение и за трети - за бетонна техника. В момента групата развива нова стратегия за това направление. Необходимо е производителността и ефективността на разходите да бъдат повишени допълнително. Поради тази причина монтажните възли, които са доста трудоемки, трябва да бъдат доставяни на компанията майка от друг обект. Пловдив е много подходящ за тази цел, още повече че и други продуктови направления на "Либхер" вече успешно работят. Целта е с новото производство да се използва допълнително синергията и да се разширят дейностите на групата в Пловдив. Типично по германски се действа организирано и бързо - дружеството "Либхер - Конкрийт Технолоджи Марица" ЕООД е регистрирано в началото на юли с предмет на дейност производство на бетоновози. Няколко месеца по-късно новият завод вече е построен, а производствените линии са отчасти в експлоатация. Вече се произвеждат успешно окомплектовани бетоносмесители и компоненти за бетоносмесители с високо качество, разказват от компанията, но засега не разкриват размера на инвестицията. Официалното откриване е планирано да бъде в средата на следващата година. По-важното е, че строителни компании и фирми за транспорт на бетон от доста региони не само в Европа вече са клиенти на завода. Директно от фабриката в България с готови бетоновози се снабдяват клиентите от цяла Източна Европа, Израел, Саудитска Арабия и Русия. На завода майка в Бад Шусенрийд в Германия се изпраща предварително сглобено оборудване и след допълнителен монтаж се снабдяват клиентите в Западна Европа.
Източник: Капитал (22.11.2021)
 
"Либхер" вдига заплатите на работниците си у нас след стачка Германската компания "Либхер" ще вдигне заплатите на работниците си в България след масов протест. Във вторник работниците и от двете смени са протестирали, като са излезли на плаца на предприятието в село Радиново, което е на 7 км от Пловдив, съобщи местното издание "Марица". В двете български предприятия на "Либхер" работят над 2000 души. Причините за стачката са минималното увеличение от 6% на заплатите на всички служители и вдигането на цената на храната в служебния стол. По думите на протестиращите планираното увеличение на заплатите не покрива дори инфлацията от 10%, а с поскъпването и на храната в стола, планирането увеличение на практика изяжда ръста на заплатите. Недоволните са потърсили съдействие от бившия омбудсман Мая Манолова, която обяви, че се готви да учредени партия. В официално изявление до медиите от "Либxep Бългapия" обявиха, че са останали изнeнaдaни oт пpeдпpиeтитe cтaчни дeйcтвия. Cпopeд pъ?oвoдcтвoтo нa фaбpи?aтa, cpeднoтo увеличение на заплатите на служителите ще бъде с 10-11 пpoцeнтa.
Източник: Медия Пул (14.04.2022)
 
"Либхер" открива трети завод у нас - за бетоновози Германският концерн "Либхер" ще открие трети завод в България, отново в района на Пловдив, този път за бетоновози. Той е построен за две години, нарича се "Либхер Конкрийт Технолоджи Марица" ЕООД и вече е пуснат в експлоатация. В него годишно ще се произвеждат 2000 детайла и предварително монтирани възли, както и 500 изцяло готови бетоновози, съобщиха от компанията. Новият завод на "Либхер" се намира на бул. "Кукленско шосе" в рамките на Пловдив. Изграден е върху терен от 37 000 кв.м, като застроената производствена и складова площ е 12 000 кв.м. Инвестицията е над 17 милиона евро. В сумата е включен и трансферът на налични съоръжения от Германия, които частично са допълнени с ново закупени машини и съоръжения, конкретизират от компанията. Инвеститор в новия завод е дивизията "Бетонна техника" към "Либхер Интернационал" АД. "Либхер Конкрийт Технолоджи Марица" ще има ролята на вътрешен доставчик в рамките на дивизията. Основните усилия на екипа са насочени към развитие на производствените процеси до топ ниво с помощта на модерни принципи като Лийн, Индустрия 4.0. и т.н. Предприятието вече работи и са назначени 120 души - заварчици, механици, електромеханици, бояджии, складови работници. Средната работна заплата е в горния сегмент за региона и съгласно системата за заплащане в концерна "Либхер". Фирмата има и силно развита социална политика по отношение на своите служители. В "Либхер Конкрийт Технолоджи Марица" планират да наемат още индустриални инженери и инженер-конструктори.
Източник: Медия Пул (27.06.2022)
 
Liebherr откри завод за бетоновози в Пловдив Германският гигант Liebherr откри нов завод за бетоновози в Пловдив. Това е третата инвестиция в нова производствена база на фирмената група в Тракия икономическа зона, съобщават от компанията. Този път локацията е в рамките на града, върху терен от 37 000 кв. м, а застроената производствена и складова площ е 12 000 кв. м. В завода на „Либхер конкрийт технолоджи Марица“ са инвестирани 17 млн. евро. В сумата е включен и трансферът на налични съоръжения от Германия, които частично са допълнени с ново закупени машини и съоръжения. Liebherr има присъствие от над 20 години в България. Третият обект на германската компания тук е оборудван с най-новите производствени машини, за да отговори на нарастващото търсене в Европа на висококачествени бетонобъркачки. Тази локация ни позволява по-ефективно производство за клиенти в Източна Европа. В завода ни в Германия пък се сглобяват произведените тук елементи за клиенти в Западна Европа и други части от света. Сега заводите ни в България и Германия имат оптимална връзка. С новата фабрика отваряме нова глава и предоставяме на нашите клиенти технологии от бъдещето", посочи Филип Либхер. Германската компания е една от най-големите в машиностроенето в България, както и голям работодател – с над 2500 служители и масивни инвестиции на всеки няколко години. Liebherr бе от първите, които направиха инвестиция в региона преди 22 години. Инвеститор в новия завод е дивизията Бетонна техника към Liebherr International. „Либхер конкрийт технолоджи Марица“ ЕООД има ролята на вътрешен доставчик в рамките на дивизията.
Източник: economic.bg (04.07.2022)
 
Над 130 милиона евро е инвестирал през последните 22 години в Тракия икономическа зона /ТИЗ/ германската Liebherr. Първото предприятие на компанията е на „Либхер-Хаусгерете Марица” за производство на хладилници и фризери, което работи от 2000-та година. Вторият завод - за производство на климатични системи за релсов транспорт - влак, трамвай и метро, и на охладителни модули за хладилни ремаркета, е на дружеството „Либхер - Транспортейшън Системс Марица”. Третата инвестиция в рамките на Пловдив беше официално открита на 1 юли 2022 - производствена база за бетоновози на „Либхер Конкрийт Технолоджи Марица“. .„Либхер“ не само е един от най-големите работодатели и фирми с мащабни инвестиции на всеки няколко години. Дейността на групата тук привлече още няколко чуждестранни компании, нейни контрагенти, които откриха заводи в ТИЗ. В трите завода на фирмата работят над 2 500 служители. Над 7 000 души са в компаниите - подизпълнители на „Либхер“. Когато се прибавят и членовете на средното българско семейство, тогава този брой стига до 25 000 – 30 000. Сред най-големите контрагенти на „Либхер“ са компаниите „Готмар“, „Мекалит България“, „Мони МГ“, „Техмаш БГ“, „Ем енд Джи“, „Туристстрой Царацово“, „Таневпласт“, „Тела – Иван Ангелчев 1“ и др. За 2021 година 76 български доставчика са продали на трите завода детайли за производството за 85 милиона евро. За същата година „Либхер-Хаусгерете Марица” /производство на хладилници и фризери/ е закупил детайли за 215 милиона евро от общо 301 доставчика – от които 76 български.
Източник: economy.bg (01.09.2022)
 
Инвестираха милиони в нови фабрики в Пловдивско през 2022 г. Бизнесът наля внушителни български и чуждестранни инвестиции в нови производствени мощности в Пловдив и областта през 2022 г. Разширение на фабриката си за майонеза „Краси“ предвижда предприемачът Димитър Консулов. Предстои изграждане на нова производствена, складова и административна част с близо 5 хил. кв. м разгъната застроена площ. Новата база ще е разположена в съседен имот на сега действащата фабрика. Очакваната инвестиция е за 6 млн. лв. собствени средства. Предвидено е строителството и монтажа на машините и съоръженията да завърши до края на 2023 година. „Интерлинк Груп“ АД инвестира 7,5 млн. лв. в разширяването на логистична база „Технолинк парк 2“ в село Радиново, част от "Тракия икономическа зона". Дружество вече е реализирало успешно няколко инвестиционни проекта заедно с „Профилинк“ ООД и „Технолинк инвест“ АД, които са част от една група. За поредното бизнес начинание дружеството получи сертификат клас „А“ по реда на Закона за насърчаване на инвестициите, който е трети сертификат за компанията. Нова фабрика за производство на висок клас е-велосипеди вдига „Лидер 96“. Тя е изградена върху 25 000 кв. м от общо 47 000 кв. м площ. Локацията е Индустриална зона Куклен, в близост с Асеновградско шосе. Във фабриката предстои да се открият нови 300 работни места. Обектът, в който са инвестирани над 50 млн. лв. за строителство и оборудване, ще отвори врати през първата половина на 2023 г. Германският концерн „Либхер“ откри трети завод в страната. Той се намира на Кукленско шосе под тепетата и е за производство на бетоновози. Първите два са за производство на хладилници и фризери, както и на климатични и вентилационни системи в железопътния транспорт. Инвестицията е в размер на 17 млн. евро. „Шнайдер Електрик България“, част от френската Schneider Electric, инвестира това лято в разширение на умната си фабрика в Пловдив. Инвестицията за над 60 млн. евро обхваща разрастване на сградата на завода с 3000 кв. м и увеличение на производствените мощности. Това ще даде възможност да се открият нови още над 100 нови работни места, с които общият брой ще стане близо 1000. "Одело" - турският производител на фарове зa aвтoмoбилнитe кoмпaнии Volkswagen, Mercedes, BMW и Audi инвecтиpa 10 милиoнa евро във втopи зaвoд край ?лoвдив. 4 милиoнa евро oт cyмaтa нa компанията, която у нас оперира с дъщерното си дружество "Одело България", ca зa закупуването на машини. Hoвaтa пpoизвoдcтвeнa фaбpикa e pазположенa на площ от 12 000 квадратни метра и се намира до Асеновградско шосе. В Пловдив се откри и пъpвaтa в Eвpoпa фaбpикa зa нитpилни pъкaвици - РРЅ Маnufасturіng. Инвecтициятa e в paзмep нa 15 милиoнa лeвa. Зaвoдът с капацитет 800 000 ръкавици на ден, e paзпoлoжeн нa нaд 25 000 кв. м зacтpoeнa плoщ и за начало в нeгo paбoтят нaд 100 дyши. Лидepът в пpoизвoдcтвoтo нa тexникa зa poбoтизиpaнa xиpypгия и минимaлнo инвaзивни гpижи "Интyитив Cъpджикaл", инвecтиpa в пocтpoявaнeтo нa мoдepнa пpoизвoдcтвeнa бaзa в ?ъpвoмaй. Paзмepът нa инвecтициятa възлизa нa 84 млн. лв. и щe ce финaнcиpa cъc coбcтвeни cpeдcтвa.
Източник: Марица (15.12.2022)
 
За 85 милиона евро детайли от 76 български фирми са закупили трите завода на световния гигант Либхер през 2021 г. И трите предприятия на немската фамилна група са ситуирани в Тракия икономическа зона. „Либхер-Хаусгерете Марица” за производство на хладилници и фризери работи от 2000 г. Вторият завод - за производство на климатични системи за релсов транспорт - влак, трамвай и метро, и на охладителни модули за хладилни ремаркета, е на дружеството „Либхер - Транспортейшън Системс Марица”. Третата инвестиция в рамките на Пловдив беше официално открита на 1 юли 2022 г. - производствена база за бетоновози на „Либхер Конкрийт Технолоджи Марица“. През 2021 г. от „Либхер-Хаусгерете Марица” с гордост отчитат над 1 милион произведени хладилници и фризери. За тях са използвани над 7 милиона детайла, доставени от „Готмар“ EООД, един от най-големите български партньори на немския концерн. Производственият асортимент е основно пластмасови детайли от вътрешността на хладилника, както и видимите повърхности - корпуси и бленди за чекмеджета за хладилници и фризери, плотове, компресорни ниши, които придържат компресора към хладилника и разнообразни видове услуги като различни видове печат (тампонен, сито и топъл печат) и асемблиране. Посредством партньорството с немския концерн са усвоени и приложени множество иновативни технологии за България като дву-компонентно шприцване (2K) и шприцване с газов поток за олекотяване на изделията (Gas Melt Injection). В проект на инсталиране е една от последните инвестиции, която има възможност за метализиране на външни пластмасови детайли за по-високия клас продукти на фирма „Либхер“, допълват още от „Готмар“. Днес в периоди на пиково потребление от страна на „Либхер“, доставчикът увеличава до сто и петдесет оператора и 18 шприц машини.
Източник: Марица (20.01.2023)
 
"Либхер хаусгерете" ще расте умно с по-голям развоен център в Пловдив След като построи три завода в България, германската група Liebherr избира страната и за център на умния си растеж. Базираната в Пловдив "Либхер хаусгерете Марица", която произвежда бяла техника и е първата инвестиция на концерна зад граница, вече разширява екипа си за развойна дейност, който ще разработва по-сложни софтуерни продукти и електроника за изделията на групата. Това е част от глобална стратегия на Liebherr за превръщането на българската компания в R&D център за сектора за домакински уреди и за разширяването на пазарите в Европа, Азия и САЩ. Новият високотехнологичен проект ще е насочен към проектиране и изграждане на софтуера и електрониката на хладилна техника. Това ще включва разработване на управление от разстояние, наблюдаване на потреблението, IoT, изграждане на връзка чрез Bluetooth и др. технологии, които впоследствие при съвместимост могат да се използват и в продуктите от друг клас в центровете на групата в Германия и Австрия.
Източник: Капитал (13.03.2023)
 
Български инженери от "Либхер" участваха в конструирането на един от най-големите електрически багери Български екип е участвал активно в конструирането на напълно електрифицирания багер Liebherr LH 150 M Port E, който бе представен в края на 2022 г. на световното изложение за строителна техника BAUMA в Мюнхен. Конструкторите са ситуирани в базата на Либхер-Хаусгерете Марица и са част от развойния екип на дивизията за строителни машини Liebherr Construction Machines. Заводът за производство на хладилници и фризери е първата инвестиция зад граница на германската група Liebherr и е едно от първите чужди предприятия в Тракия икономическа зона /ТИЗ/, отворило врати през 2000 г. Най-големият индустриален парк в Източна Европа стана „дом“ и на другите 2 завода на световния концерн - за производство на климатични системи за релсов транспорт „Либхер - Транспортейшън Системс Марица” и за бетоновози „Либхер Конкрийт Технолоджи Марица“. Като цяло всички направления на Либхер в ТИЗ разширяват екипите си за Развойна дейност – в сферите на машинното инженерство, софтуера и електрониката. Това е част от глобалната стратегия за растеж, за изграждане на собствено ноу-хау и за намаляване на зависимостта от доставчиците.
Източник: Марица (02.06.2023)
 
Дружеството за производство на хидравлични цилиндри "Кяшиф" през 2022 г. увеличава приходите си с 80% Постъпленията на производителят на хидравлични цилиндри "Кяшиф" - Джебел за 2022 г. нарастват с 80% спрямо предходната година и достигат над 136 млн. лв. Заводите на "Кяшиф" са три, в които работят около 650 души, като до две години се очаква да заработи и четвърти с около 8 хил. кв.м. Строителството му вече е започнало, а инвестицията в него ще е около 20 млн. евро. Дружеството в Джебел произвежда хидравлични цилиндри. Към днешна дата производството им е разпределено в съотношение 50 на 50 малки към средни цилиндри. Първите се използват в производството на трактори и малки машини, докато средните - за кранове и камиони. Плановете на инж. Кяшиф са в бъдещия четвърти завод да произвеждат големи цилиндри, някои от които ще достигат до пет-десет, че и двадесет тона за кораби, за огромни багери и кранове. Така компанията би била световен лидер на пазара. Близо 99% от продукцията се изнася, като в България днес най-голям клиент им е пловдивският производител на мотокари Apex. Сред големите компании, които купуват продукция от "Кяшиф", са Palfinger и Liebherr. Конкуренти на "Кяшиф" в България са френската "Серта" в Кърджали (бившето "Пневматика"), "Хес" в Ямбол и заводът на Palfinger в ямболското село Тенево.
Източник: Капитал (16.08.2023)
 
Либхер празнува своята 75-та годишнина Германската група Либхер празнува своята 75-годишнина. Когато през 1949 г. Ханс Либхер изобретява мобилния кулокран, той полага основите на глобална корпорация и широк спектър от новаторски решения в различни технологични отрасли: от земекопна техника, строителна техника, минно дело и различни видове кранове през системи за автоматизация, транспортна, авиационна и космическа техника и компоненти, до разработка и производство на домакински и професионални охладителни уреди. През 1999 година Либхер изгражда в България трета фабрика за производство на хладилници и фризери – Либхер-Хаусгерете Марица. Производствената база е пусната в действие през 2000-та година. Останалите 2 от общо 5 завода за производство на бяла техника са ситуирани в Азия – в Клуанг, Малайзия (основан през 2007) и в Аурангабад, Индия (основан през 2018). „Либхер-Хаусгерете Марица“ е част от фирмената група и лидер в сектора „Хладилна техника“. В завода, намиращ се в Тракия икономическа зона край Пловдив, вече над 20 години се произвеждат широка гама висококачествени хладилници и фризери за домакинска употреба. От основаването си фирмата поставя стабилни основи за динамичен растеж, благодарение на който днес е компания с около 1900 сътрудници и годишно производство от приблизително 900 000 уреда.
Източник: economic.bg (21.08.2024)
 
"Либхер" купи още един завод край Пловдив Новопостроеният завод на "Пиерер Макском Мобилити“ ООД “ за е-велосипеди в Тракия икономическа зона, в който така и не започна производство, е продаден на немската група „Либхер“. Съвсем наблизо е първият завод „Либхер Хаусгерете Марица“ за хладилници и фризери, но ще се ползва за нуждите на „Либхер Конкрийт Техонолоджи“, който произвежда бетоновози. Заводът бе открит официално през 2022 година след инвестиция от 17 милиона евро и се намира на „Кукленско шосе“. Компанията-майка на „Либхер Конкрийт Технолоджи“ преди няколко месеца обяви, че е взела решение да премести част от производството на бетонобъркачки и миксери за бетон от германския град Бад Шусенрид в България и то точно в Пловдив. С преместването на производството в Пловдив, подразделението в Бад Шусенрид ще се преориентира предимно към бетон-помпи. Предвижда се производството да бъде прехвърлено в Пловдив на етапи, най-късно до 2028 година. В рамките на този процес в пловдивския завод на световния концерн ще бъдат създадени 250 нови работни места. „Либхер“ ще инвестира в разширяване и увеличаване на производствените капацитети и офис помещенията. Предполага се, че покупката на 200-декаровия терен в зона Марица на Тракия икономическа зона е именно с тази цел. Освен хладилници и бетоновози, немският гигант има още един завод в Пловдивско "Либхер Транспортейшън Системс" за производство на климатични и вентилационни системи в жп-транспорта. А заводът на "Пиерер Макском Мобилити“ – съвместен проект между българския производител на велосипеди „Макском“ и австрийският гигант „Пиерер“, трябваше да стартира официално миналата година. Инвестицията се изчисляваше на 120 милиона лева и щеше да открие около 1000 работни места.
Източник: Марица (24.04.2025)