Новини
Новини за 2004
 
Над 676 млн. долара са преките германски инвестиции в България за 11 години – от 1992 г. до октомври 2003 г. Това е 12% от общия обем на всички преки вложения в страната, с което Германия заема втора позиция сред чуждестранните инвеститори в страната, сочи изследване на Деловия клуб на германската икономика в България. Според него, сред най-големите германски инвеститори са Аllianz, METRO Group, Commerzbank, Heidelberger Zement, Liebherr Geraete, Siemens, TUI, Willi Betz, Lindner grоup, Schenker и др. Повече от половината германски вложения от 1992 г. досега са инвестиции на зелено. Останалите са направени след придобиването на акции в приватизирани предприятия или създаването на смесени българо-германски фирми. Прогнозата за общите преки чуждестранни инвестиции през 2003 г. са близо 1,5 млрд. долара, сочи анализът на Агенцията за чуждестранни инвестиции. С това размерът на всички преки чужди вложения от 1992 г. досега ще достигне близо 7 млрд. долара. Гърция е инвеститор номер едно в България с над 1 млрд. долара за последните 11 години.
Източник: Монитор (07.01.2004)
 
Българското и германското правителства подписаха вчера споразумение, с което се създава българо-германска индустриално-търговска камара. Камарата ще замени досега съществуващото представителство на германската икономика у нас, обясни вицепремиерът и министър на икономиката Лидия Шулева. Според нея, едва от основните задачи на новата структура е да предоставя информационни, консултантски и организационни услуги на фирмите, както и да защитава интересите на членуващите в камарата компании. Германия заема водеща позиция сред чуждестранните инвеститори в страната, подчертаха от ведомството на Шулева вчера. Преките немски инвестиции от 1992 г. досега са за над 676 млн. долара, което е 12% от общия обем на всички преки вложения у нас. Най-големите германски инвеститори са Аllianz, METRO Group, Commerzbank, Heidelberger Zement, Liebherr Geraete, Siemens, TUI, Willi Betz, Lindner grоup, Schenker и други, припомниха от икономическото министерство. Според тях повече от половината немски вложения от 1992 г. досега са инвестиции на зелено. Останалите са направени след придобиването на акции в приватизирани предприятия или смесени българо-германски фирми.
Източник: Монитор (06.02.2004)
 
Два пъти по-евтин ток ще се произвежда в Цалапица с немска биогазинсталация. Това съобщи вчера вицекметът на община “Родопи” Рангел Портев. На 14 май в селото пристигат представители на Магдебургския институт и на Търговско-индустриалната камара в Дуисбург, които ще направят работния проект на съоръжението. То ще е първото в Пловдивска област. Струва 400 000 евро. Половината от сумата ще поеме Агенцията за енергийна ефективност, останалото - немската страна. Община “Родопи” ще участва с 40 дка земя и инфраструктура. Апаратурата ще работи с животински отпадъци от местната кравеферма и птицеферма. На ден са необходими по 30 тона тор. От производството се получава биогаз и евтино електричество. На първо време с горивото ще се отопляват детската градина и училището. Впоследствие можем да включим “Либхер” и “Сокотаб”, уточнява Портев. Двадесет декара оранжерии също ще са с биогаз. Предполага се, че инсталацията ще бъде изградена за 6 месеца и до средата на идната година ще заработи. Засега в България се проектира още една ­ в Русенско. В Германия подобни съоръжения са над 200, а в Китай - около 4000. Те се радват на голяма популярност, защото са икономични и екологично чисти, казва вицекметът.
Източник: Марица (11.05.2004)
 
Най-големите чуждестранни инвеститори "на зелено": • ОТЕ - над 500 млн. долара в "Глобул". • "Американ Стандарт" - над 100 млн. долара в заводите за санитарен фаянс и арматура край Севлиево. • "Либхер" - 40 млн. долара в завод за хладилници край Радиново, Пловдивско. • "Виохалко"- 80 млн. евро в заводите "Стилмед" и "София мед". • "Метро" - около 80 млн. долара в 7 хипермаркета. • "Миролио" - над 150 млн. долара в 4 текстилни завода в Сливен, Нова Загора и Елин Пелин • "Сокотаб" - 30 млн. евро в Завода за преработка на ориенталски тютюн в Радиново. • "Петреко" - 70 млн. долара в разработка на газовото находище край Галата. • "Бизнес парк София" - общ размер на инвестицията около 100 млн. долара. • "Опет Айгаз България" - над 100 млн. долара във верига бензиностанции. • "Практикер" - 50 млн. евро в 7 хипермаркета.
Източник: Труд (07.07.2004)
 
Производството на хладилници "Либхер" в пловдивското село Радиново ще се увеличи до 700 000 броя годишно. Досега капацитетът бе за 400 000 броя.
Източник: Труд (24.08.2004)
 
Заводът на германския концерн Liebher край пловдивското село Радиново планира да увеличи производството на хладилници до 700 хил. годишно спрямо 400 хил. в момента. Производственият ръст ще се съпътства от строителство на допълнителна складова площ на завода. В него сега се правят 17 базови модела охладители с 60 подвида. Според икономическия директор на Liebher Христо Георгиев все повече български конструктори участват в разработката на моделите. Два от тях са изцяло българска разработка и вече са в производство. По други 6 нови хладилни машини работят съвместно български, немски и австрийски инженери. През 2000 г. заводът на Liebher край Радиново е определен за най-голямата инвестиция на зелено в страната. В изграждането му тогава бяха вложени 35.3 млн. USD.
Източник: Пари (25.08.2004)
 
Няколко души от “Либхер” са се подпалили при изтичане на газ. При един от случаите се запалила косата на работник. Имаме информация, че е станало заради използваните евтини материали в завода, съобщи лидерът на регионалната “Подкрепа” Атанас Кръстев. По негови думи вместо безшевни тръби за газта се използвали такива с шефове, което създавало опасност от изпускане на силно запалителния газ. Ще настояваме за съвместна проверка с Областния съвет и Инспекцията по труда, каза Кръстев. По данни на “Подкрепа” в цеха за боя в “Ален мак” имало вредни изпарения, причиняващи обриви. През лятото температурата в помещението стигала до 42 градуса. Работниците обаче се страхували да протестират, за да не ги уволнят. До момента освободените заради преструктуриране на производството в козметичната фабрика са около 100.
Източник: Марица (17.11.2004)
 
Строителната фирма "Сиенит" започна с изграждане на жилищни кооперации, но през последните години участва в редица по-мащабни проекти. Фирмата беше главен изпълнител по изграждането на фабриката на италианската фирма Миролио в Елин Пелин, разположена на 96 000 кв. м площ, от които 20 000 кв. м производствени сгради и 2 000 кв. м офис сгради. Сред по-мащабните є проекти са и изграждането на база на немската фирма "Фереро" на площ от 35 000 кв. м в Пловдив, както и на фабриката за хладилници и фризери на "Либхер". Партньори на "Сиенит" при изпълнение на повечето от промишлените обекти са пловдивските фирми "Хелиос" (един от големите вносители на железа и собственик на завод за заготовка на метални конструкции) и "Крис Мари 91" ЕТ, която извършва изкопите и осигурява строителна механизация.
Източник: Дневник (02.12.2004)