Новини
Новини за 2007
 
Хладилният завод на "Либхер" у нас ще стане един от най-големите заводи за хладилна техника на Балканите и Източна Европа, като ще увеличи двойно производството си в България . Това ще стане факт след реализацията на инвестиционната програма от близо 83 млн. лв. на германския хладилен гигант в страната през следващите няколко години. Компанията възнамерява да разшири производството си на хладилници и фризери с марката "Либхер" в с. Радиново, община Марица, като увеличи годишното си производство до около 2 млн. уреда. Според инвестиционната си програмата немският гигант ще вложи 71 млн. лв. до средата на 2009 г. за строителство на ново хале, както и за оборудването му с необходимата производствена техника. Общата застроена площ на новата производствена единица ще бъде 34 000 кв. м., като с разширяването на производството годишният капацитет на завода ще се увеличи двойно. Хладилният завод ще може да увеличи производството си от 450 000 хладилници и 200 000 изпарителни системи до 900 000 хладилници и фризери и 600 000 изпарители. С това заводът в с. Радиново ще постигне максималния си производствен капацитет. Очаква се да бъдат разкрити 600 нови работни места за висококвалифицирани специалисти от машиностроителното производство, а общият брой на служителите ще достигне 1500-1600 души. Числеността на индиректно заетите работници при поддоставчиците на завода ще се увеличи с 250-300 души. Инвестиционният план на "Либхер Хаусгерете Марица" ЕООД ще бъде подпомогнат с 1 773 186 лв. по реда на Закона за насърчаване на инвестициите, решиха още министрите на свое редовно заседание вчера. С предоставените средства ще се осигури 2,2 км общински път в индустриалната зона на с. Радиново. Освен завода на "Либхер", инфраструктурата ще обслужва и други предприятия от зоната ­ "Сокотаб" и "Агри ".
Източник: Монитор (06.07.2007)
 
Германската компания "Либхер" ще разшири производството си на хладилници и фризери у нас. Инвестиционният им план възлиза на близо 83 млн. евро, се казва в съобщение на правителствената информационна служба. В четвъртък кабинетът одобри 1.77 млн. лв. за изграждането на 2.2 км път. Отсечката ще свърже индустриалната зона на село Радиново, община Марица, с магистрала "Тракия". С изграждането му ще бъде решен проблемът и за останалите предприятия в зоната - "Сокотаб", "Агри България" - дъщерно дружество на "Фереро", "Белла България", "Индустриал комерс", "Шнайдер електрик България", представителствата и сервизните бази на "Мерцедес" и "Хюндай". Държавната подкрепа е по Закона за насърчаване на инвестициите. През миналата година "Либхер" бяха сертифицирани като инвеститор от най-висок клас. Общата стойност на инвестиционния им проект е 82.8 млн. лв. Програмата е до средата на 2009 г. Предвижда се строителство на ново хале, оборудването му с производствена техника и за довършителни работи да бъдат вложени 71 млн. лв. Общата застроена площ на обекта е 34 хил. кв.м. С разширяването на производството годишният капацитет на завода ще се увеличи двойно - за хладилници и фризери до 900 хиляди, и тройно за изпарители - до 600 хил. броя. Очаква се да бъдат разкрити 600 нови работни места за специалисти от машиностроителното производство. Така общият брой на заетите ще достигне 1500-1600 души. "Либхер Хаусгерете Марица" ЕООД е дъщерно дружество на "Либхер Хаусгерете Оксенхаузен", Германия. Групата "Либхер" осигурява работа на 24 хил. души в цял свят. Оборотът й за миналата година е 5.3 млрд. евро.Над 9.4 млн. евро са осигурени за рефинансиране на инвестиционни проекти на малките и средните предприятия от градски и земеделски райони, съобщи правителствената пресслужба. Средствата ще бъдат предоставяни чрез посредничеството на Прокредит банк в изпълнение на програмата на германската институция "Кредитанщалт фюр Видерауфбау" (КфВ). Тя е договорена в спогодбата за финансово сътрудничество между правителствата на България и Германия за 2000 г. и 2002 г. Финансирането е по 3 договора. Средствата ще подпомогнат развитието на малките и средните предприятия, тъй като те ще се използват револвиращо в продължение на 30 години при 10-годишен гратисен период за рефинансиране на инвестиционни проекти на малкия и средния бизнес. Годишната лихва е 2 на сто.
Източник: Дневник (06.07.2007)
 
Дружеството Либхер Хаусгерете Марица ще увеличи двойно производството си и годишният капацитет ще достигне 900 хил. хладилника и фризера и 600 хил. изпарителя. Това предвижда инвестиционният план на фирмата, която през 2006 г. получи сертификат за инвеститор първи клас. До средата на 2009 г. да бъдат вложени над 71 млн. лв. за строителството на ново хале и за оборудване. Дружеството ще бъде подпомогнато от държавата с 1.77 млн. лв., които ще бъдат вложени в изграждането на 2.2 км общински път в индустриалната зона на село Радиново, община Марица, където се намира заводът на Либхер.
Източник: Пари (06.07.2007)
 
Рекорден добив очакват в рудник Асарел Медет. Багер гигант, произведен от Liebherr, дълбае 52 млн. тона минна маса. Най-големият в Европа електрически багер, произведен от Liebherr, бе пуснат в експлоатация в рудник Асарел Медет. Сглобяването на уникалната машина е станало за три седмици на място в открития рудник с помощта на специалистите от Алки-Л ЕООД, които са изключителен представител на Liebherr за България. Багерът се захранва с напрежение от 6000 волта, а мощността му е 1200 киловата. С три-четири загребвания на кофата натоварва един 130-тонен самосвал. В сравнение с машините с дизелово гориво оперативните разходи за един тон добита минна маса са няколко пъти по-ниски, като напълно се елиминират вредните емисии. През тази година за ново минно оборудване в Асарел Медет ще бъдат вложени 75 млн. лв., съобщи Лъчезар Цоцорков, изп. директор на компанията. През 2006 г. в модернизация и условия на труд са вложени 60 млн. лв. В резултат на това очакваме 10 млн. тона повече откривка спрямо миналата година, което ще позволи да се стигне до рудата и да увеличим добива, каза Цоцорков. Мащабната инвестиционна програма на Асарел Медет започна още през 2005 г., когато компанията получи Сертификат за инвеститор първи клас. Тогава бе закупен първият багер с електрическо задвижване на Liebherr. Освен това бе обновено и оборудването във флотационната фабрика на комплекса. Освен увеличаване на капацитета на минните работи новото оборудване доведе до намаляване себестойността на добива и преработката на медна руда, по-пълно и ефективно оползотворяване на наличните запаси руда и удължаване на живота на находището.
Източник: Пари (13.07.2007)
 
Пътна отсечка от 2,2 километра ще свързва индустриалната зона на Пловдив край село Радиново с автомагистрала "Тракия". За строителството по Закона за насърчаване на инвестициите ще бъдат отпуснати 1 773 186 лв. Средствата ще са към инвестиционния план на "Либхер Хаусгерете Марица" ЕООД. Община "Марица", на чиято територия е заводът, вече проведе конкурс за изпълнител на обслужващата пътна връзка. В него участваха седем фирми, от които предстои да бъде избрана една, информираха от общината. Освен завода на "Либхер" инфраструктурата ще обслужва и другите предприятия от зоната - "Сокотаб България", "Агри България" - дъщерно дружество на "Фереро", "Белла България", "Индустриал комерс", "Шнайдер електрик България", представителствата и сервизните бази на "Мерцедес" и "Хюндай".
Източник: Стандарт (16.07.2007)
 
Пловдивският окръжен съд на основание чл. 491а, ал. 2 от ГПК във връзка с чл. 146, ал. 4 ТЗ с определение от 17.V.2006 г. допуска прилагането по ф. д. № 4005/98 на представения годишен счетоводен отчет за 2005 г. на "Либхер - хаусгерете Марица" - ЕООД.
Източник: Държавен вестник (27.07.2007)
 
Наплив за получаване на сертификати за инвеститор първи клас в сферата на недвижимите имоти залива Агенцията за инвестиции с наближаването на крайния срок - 30 август, съобщи изпълнителният директор Стоян Сталев. Той уточни обаче, че не всички искания ще бъдат удовлетворени. Въпреки това проектите в сферата на недвижимите имоти са получили най-много сертификати през тази година - около двайсетина, като половината от тях са за търговски центрове (виж карето). За сравнение, в периода 2004 - 2006 г. агенцията е издала около 30 сертификата. Причината за повишения интерес от страна на инвеститори в имоти са поправките в Закона за насърчаване на инвестициите. Те предвиждат от септември държавата да спре да ги подпомага заради бурното развитие на този бранш през последните години. Вчера мол с многофункционална зала в Русе беше един от последните, които взеха сертификати за инвеститор първи клас. Проектът е съвместен на общината, която предоставя правото на строеж върху терен от 36 дка, а инвестицията е на братя Бобокови, "Денси", които построиха първия мол извън София във Велико Търново, и местната компания "Готи". Още шест проекта в областта на имотите очакват да получат сертификат първи клас, каза Христо Етрополски от агенцията. Въпреки че срокът изтича в края на август, заявления от инвеститори в имоти ще се приемат до 6 август, каза Стоян Сталев. След този срок приоритетно ще се насърчават вложения в преработващата промишленост, възобновяеми енергийни източници, услуги в областта на информационните технологии. Стимулите са основната причина инвеститорите да търсят получаването на сертификат. Най-важният е индивидуалното административно обслужване. То им спестява времето за обработка на документите, като го съкращава с около една трета, каза Етрополски. Например, ако дадена процедурата отнема около месец, първокласният инвеститор получава документа за 20 дни. При инвеститорите в имоти голяма помощ се оказва при съгласуванията между отделните държавни и общински ведомства, особено при промяна на предназначението на земята от земеделска в регулация. Те получават и атрактивни имоти без търг или конкурс на занижени цени от общините. Другото предимство е получаването на държавни пари за изграждането на инфраструктурата около обекта. Досега такива средства са получили само "Бизнес парк София", заводът на френската "Монтюпе" в Русе, на "Либхер" край Пловдив и болница "Токуда" в София.
Източник: Дневник (01.08.2007)
 
Пътят до завода за хладилници на германската компания "Либхер" край Пловдив ще бъде изграден с помощта на държавата, която отпуска 1.7 млн лв на инвеститора, получил сертификат първи клас. В сряда министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров подписа договора с управителите на "Либхер хаусгерете Марица" Ралф Грубер и Христо Георгиев. Дъщерното предприятие на германската компания "Либхер хаусгерете Оксенхаузен" действа в страната от 2002 г., когато в община Марица беше изграден заводът за асемблиране на хладилници. Миналата година чуждестранните мениджъри решиха да разширят производството в страната и за новия си проект от 82.8 млн. лв. те получиха сертификат за първи клас инвеститори. Проектът е за три години и ще бъде изпълнен на три етапа. До юни 2009 г. ще се изгрди ново хале плюс административна сграда. С приключването на инвестицията капацитетът на завода ще нарасне двойно. Годишно компанията ще произвежда 600 хил. хладилника и 600 хил. изпарителя. След приключване на инвестицията се очаква персоналът да бъде увеличен с 600 работници и да достигне 1600 души. "Либхер" е третият чуждестранен инвеститор след германската "Линднер" и френската "Монтюпе", за която държавата прилага преференциите, разписани в закона за насърчаване на инвеститорите. Със средства от бюджета ще бъде изградена част от прилежащата инфраструктура до пловдивското село Радиново, до което се намира заводът за хладилници. Пътят ще обслужва и други предприятия от индустриалната зона като "Сокотаб България", "Агри България", дъщерна компания на "Фереро", "Белла България", "Шнайдер електроник България" и др.
Източник: Дневник (09.08.2007)
 
Държавата отпуска над 1, 730 млн. лв. за изграждане на нов път в индустриалната зона в пловдивското село Радиново. Строителството ще започне до десетина дни и ще приключи за 2 месеца, съобщи кметът на община Марица Запрян Дачев, след като министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров и икономическият директор на “Либхер - Хаусгерете Марица” ЕООД Христо Георгиев подписаха договора за изграждане на инфраструктурата. “Либхер” ползва държавната помощ в качеството си на инвеститор първи клас. Новото трасе с дължина 2,5 километра обаче ще обслужва повече от 20 фирми в Индустриалната зона, каза кметът Дачев. Той призна, че в момента още няколко фирми търсят общински и частни терени за изграждане на фабрики на зелено край Радиново, но отказа да даде повече подробности поради началния етап на разговорите.
Източник: Дарик радио (09.08.2007)
 
Договор за изграждане на 2.2 км път в района на индустриалната зона на с. Радиново подписаха управителите на българския клон на Liebherr Ралф Грубер и Христо Георгиев и кметът на община Марица Запрян Дачев. Германският хладилен гигант планира да изгради у нас един от най-големите заводи за такъв род техника на Балканите и Източна Европа. Това ще стане, след като се реализира инвестиционният план на компанията от 83 млн. лв. За подобряването на транспортната инфраструктура в района на завода Liebherr бе подпомогнат с 1 773 156 лв. Правителството взе решение да отпусне сумата на редовното си заседание. Това става съгласно Закона за насърчаване на инвестициите. С тези средства ще се изградят подходите, необходими не само за функционирането на завода за хладилна техника, но и на останалите предприятия в региона. Според експерти практиката досега показва, че най-бързо се изгражда транспортната инфраструктура в районите на големите предприятия. Преди време гръцки предприемач, който планира да строи голям бизнес център в района на Околовръстния път, предложи на фонд Републиканска пътна инфраструктура да поеме 50% от финансирането на трасето, за да се задвижи по-бързо процедурата по изграждането му. От фонда обаче отказали инвестицията.
Източник: Пари (09.08.2007)
 
Държавата финансира път в индустриална зона Радиново край Пловдив. Пътят е задължение към първокласните инвеститори Сокотаб и Либхер и ще струва 1 773 186 лв. Около 50 строители работят всеки ден, за да го построят за 35 работни дни. Общата дължина на пътя е 2200 м, като първата отсечка от 600 м е с ширина 6 м, а останалият участък е 4.5 м широк. В конкуренция за изграждането на пътя влязоха 7 фирми. Спечели Пътни строежи - Пълдин ООД, която поема 2 години гаранция след пуска.
Източник: Пари (27.09.2007)
 
Успешно приключи последния за 2007 г. базисен курс на обучение по системата на REFA (Асоциация за планиране и организация на труда в предприятията и фирмено развитие - Германия) на тема: “Оптимизиране на фирменото управление на трудово-производствения процес в условията на пазарна икономика”. Успешно положиха изпит и получиха своите REFA-сертификати участниците в курса от следните компании: Амис ЕООД, Солвей-Соди АД, Либхер - Хаусгерете Марица АД, Граммер АД, СФБ Капиталов пазар АД, Тал инженеринг ЕООД, , Торготерм АД и Техтим ВЧ ООД. Международно-признатият сертификат дава право да бъдат извършвана консултантска дейност по методите и системата на РЕФА. РЕФА е създадена още през 1924 година в Германия, нейни представители за България са Българска стопанска камара и БИК Капиталов пазар ЕООД.
Източник: Капиталов пазар (04.12.2007)
 
"Солвей Соди" АД заедно с дъщерната си фирма "Девен" АД получи приза "Инвеститор на годината 2007", определен от Българската агенция за инвестиции. Компанията е вложила през изтичащата година в страната ни близо 117 млн. лв. "Солвей Соди" е един от най-големите заводи за производство на калцинирана сода, а "Девен" произвежда електроенергия и топлоенергия за технологични нужди. Останалите компании с наградата са медодобивният комбинат "Кумерио Мед" АД, който се очаква да вложи 79 млн. лв. до средата на следващата година за изграждане на рафинерия за катодна мед; "Шнайдер Електрик България", "Монтюпе" АД, немската фирма "Софтуер", "Асарел Медет", "Ситигаз България", "Либхер Марица", "Едуардо Миролио". При връчването на наградите снощи министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров съобщи, че към края на октомври тази година чуждестранните инвестиции в България достигат 4,68 млрд. евро и се очаква до края на годината да надхвърлят 5 млрд. евро. По официални данни към март т.г. България е първа в Европа и девета в света по привлекателностза чуждите инвеститори.
Източник: Черно море (18.12.2007)