Новини
Новини за 2007
 
Чешката "ЧЕЗ груп" проявява интерес към покупка на енергийни компании, собственост на Христо Ковачки. Изпълнителният директор на ЧЕЗ Мартин Роман заяви, че компанията проявява интерес към покупката на частни енергийни дружества в България. "В момента не преговаряме с Ковачки. Исторически погледнато, е имало разговор за покупка на негови дружества", каза Роман. Той обясни, че не е водил преговорите с българския собственик и не може да даде подробности за тях. Шефът на "ЧЕЗ груп" потвърди интереса на компанията към придобивания на мини, топлофикации, генериращи мощност в Югоизточна Европа, и към приватизацията на столичната "Топлофикация". От пресслужбата на Христо Ковачки нито потвърдиха, нито отрекоха информацията за водените преговори. Ковачки самостоятелно или в ролята си на консултант притежава мините "Черно море", "Открит въгледобив Перник" и "Чукурово", фабриката "Брикел" и ТЕЦ "Марица 3 - Димитровград", както и топлофикациите във Враца, Бургас и Плевен. Амбициите на Ковачки са свързвани с изграждането на заместваща мощност на площадката на "Брикел", която трябва да прекрати дейността заради европейските екоизисквания към 2011 г. Интерес да строят нова 600-мегаватова мощност в комплекса проявяват италианската компания "Енел" и германската RWE, но до момента икономическото министерство няма яснота за процедурата, по която ще бъде избран инвеститорът. ( Според източници от енергийните среди ЧЕЗ и Христо Ковачки искали заедно да участват в приватизацията на "Топлофикация - Русе", след като Комисията за защита на конкуренцията определи, че класираната на първо място РАО "Електроенергийни системи" не може да купи едновременно "Топлофикация - Русе" и ТЕЦ "Варна". След преговори от около година руската компанията се отказа от сделката. В началото на годината Агенцията за приватизация обяви холдинга "Словенске електрарне" за купувач на "Топлофикация - Русе". Холдингът предложи цена от 85.1 млн. евро.
Източник: Дневник (02.04.2007)
 
Агенцията за приватизация (АП) и "Мина Черно море - Бургас" ЕАД, София, подписаха договора за продажба на 4 966 419 акции, равни на 100% от капитала на "Топлофикация - Сливен" ЕАД, съобщиха от агенцията. Договорът беше подписан от изпълнителния директор на АП Тодор Николов и от изпълнителния директор на дружеството купувач Милен Влашки. "Мина Черно море - Бургас" се държи от бизнесмена Христо Ковачки, който самостоятелно или в ролята си на консултант притежава още мините "Открит въгледобив - Перник" и "Чукурово", фабриката "Брикел" и ТЕЦ "Марица 3 - Димитровград", както и топлофикациите във Враца, Бургас и Плевен. Сумата по сделката е 12.761 млн. лв., от които 20% се заплащат в компенсаторни инструменти. Документи за участие в процедурата за "Топлофикация - Сливен" бяха закупили пет дружества, но оферта подаде само "Мина Черно море – Бургас". Купувачът се задължава да не прехвърля акциите на дружеството, правата и задълженията, произтичащи от договора, както и да не намалява участието си в капитала му под 51% за срок от три години освен с предварително разрешение на Агенцията за следприватизационен контрол. Основният предмет на дейност трябва да бъде запазен поне за три години, като за същия период не се допуска и ликвидация или преобразуване на дружеството. Купувачът се задължава да встъпи като съдлъжник в просрочени публични задължения на дружеството към държавата и търговски дружества, в които държавата притежава повече от 51 на сто от капитала им.
Източник: Дневник (05.04.2007)
 
Агенцията за приватизация на Сърбия обяви, че мината за кафяви въглища "Ковин" е продадена на българската компания "Корником" за 16.1 млн. евро, съобщи агенция SeeNews. "Корником" е собственост на българския бизнесмен Христо Ковачки, който е особено активен в минния и енергийния сектор в страната и региона. Според агенцията Ковачки ще покрие задълженията на "Ковин" от 312 хил. евро. В България преди три години "Корником" купи мини "Открит въгледобив Перник" за 5.4 млн. лв. Мината притежава багер, който се управлява дистанционно, коментираха от офиса на Ковачки. Собственост на Ковачки са и мини "Черно море" и "Чукурово", както и ТЕЦ "Марица Димитровград". Той притежава и базираното в Козлодуй дружество "Атоменергоремонт". Преди две седмици Агенцията за приватизация го избра за купувач и на "Топлофикация Сливен". По-рано през тази година друга компания, собственост на Ковачки - "Брикел", закупи в западната ни съседка втория по големина производител на гуми "Трайъл" за 12 млн. евро. Българското дружество и холандската финансова компания "Елкор холдинг" (Elcor Holding) бяха единствените кандидати, подали документи за участие в търга за "Трайъл". Офертата на "Брикел" беше за 12.1 млн. евро, като компанията се задължава да инвестира допълнително около 25 млн. евро. Освен "Брикел", която е собственост на компания, близка до Христо Ковачки и "Елкор", тръжна документация бяха закупили още словашкият производител на гуми "Матадор", както и българската Общинска банка, но в крайна сметка не подадоха оферти.
Източник: Дневник (20.04.2007)
 
Бизнесменът Христо Ковачки превзе мините в Бобов дол. Това стана, след като бяха подписани официално приемно-предавателните протоколи между него и досегашния наемател "Ораново". От предприятието ще се махне целият ръководен екип на досегашния наемател Красимир Михайлов. Персонален отговорник за бобовдолската мина в компанията на Христо Ковачки става бившият директор на рудник "Христо Ботев" Огнян Зарев, който в момента ръководи и "Мини открит въгледобив" в Перник. За изпълнителен директор се спряга Петър Везирски, бивш началник на рудник "Бабино".
Източник: Сега (30.07.2007)
 
Фалшив украински кюмюр залива пазара. Търговци лъжат населението и подбиват пазара на българските въглища. Рекламираното като вносно гориво обаче било с примеси и качеството му се разминавало с оригинала. За да надвият на конкуренцията, нелоялни дилъри продавали кюмюра с по 5-10 лв. по-евтино от българския. Заради ударите под кръста през последните години са паднали продажбите на дребно, съобщи зам. изпълнителният директор на "Мини "Открит въгледобив" в Перник Огнян Зарев. Те са намалели до 380 тона на месец. Спадът не се отразява фатално на предприятието, тъй като то пласира на едро енергийно гориво за ТЕЦ-овете. През тази година дори е постигнат рекорд по доставки за централата в "Бобов дол", като за първи път откакто съществува мината, там са пласирани 140 000 тона условно гориво, каза Зарев. На склад в Перник стоят 100 тона за населението. Въглищата са в чували и се предлагат в три разновидности. Цените са от 136 до 140 лв. на тон с ДДС. В ход е разработването на нови терени със залежи от въглища в Пернишко. Ако те заработят, ще гарантират въгледобива в региона за повече от 15 години, смята Зарев.
Източник: Стандарт (29.11.2007)
 
Мини Открит въгледобив с над 5% ръст С над 105% изпълнение на плана ще приключи 2007 г. Мини Открит въгледобив, заяви зам. изпълнителният директор инж. Огнян Зарев. През тази година добивът на въглища от мината ще достигне 1.2 млн. т, а за догодина са заложени 1.250 млн. т. Проектът ни за развитие на дружеството гарантира в близките 10 години мината да работи със същите темпове без проблеми, заяви Зарев. Проучват се нови терени, затова ръководството смята, че след 10 години ще има работа в пернишкия въгледобивен басейн. През 2007 г. в Мини Открит въгледобив са инвестирани над 7 млн. лв. в модерна минна техника.
Източник: Пари (30.11.2007)