Новини
Новини за 2019
 
Шведската MTG търси нов купувач за Нова тв MTG договори кредитна линия в размер на 1 млрд. шведски крони от банка Nordea, което ще осигури допълнително финансиране за MTG след разделянето и листването на борсата на Nordic Entertainment Group (NENT Group) през първото тримесечие на 2019 година, съобщи Нова телевизия. Обявеният по-рано договор за продажба на акциите на MTG в Нова Броудкастинг груп на PPF Group на Петр Келнер е прекратен. MTG започна преговори с други потенциални инвеститори относно продажбата на акциите си в най-голямата търговска медийна група в България. Прекратяването на договора с PPF Group е след решението на българската Комисия за защита на конкуренцията да не разреши сделката, както и след изтичането на удължения краен срок по договора между двете страни за приключване на продажбата. Чешкият милиардер Петр Келнер придоби през август миналата година българското подразделение на мобилния оператор Теленор. Очаква се MTG да приключи разделянето си на две компании - MTG и NENT Group - през март 2019 г., като NOVA ще остане част от MTG до приключване на продажбата й. Тригодишният револвиращ валутен кредит в размер на 1 млрд. шведски крони може да бъде усвояван изцяло или на части след листването на NENT Group на борсата. Йорген Мадсен Линдеман, Президент и Главен изпълнителен директор на MTG: „Новата кредитна линия ще ни предостави допълнителна гъвкавост, за да продължим да инвестираме както в текущия си бизнес, така и чрез нови придобивания с цел да развиваме нашите глобални дигитални продукти след листването на NENT Group на борсата. Продажбата на NOVA също е част от тази стратегия и ние очакваме разговорите с новите потенциални инвеститори за бъдещето на този утвърден и добре управляван и позициониран бизнес
Източник: Сега (08.01.2019)
 
MTG се отказа да продава "Нова тв" на Петр Келнер Шведската компания Modern Times Group (MTG), която е собственик на "Нова тв", обяви, че е решила да прекрати споразумението си за продажба на телевизията на чешкия инвестиционен фонд PPF на Петр Келнер. Решението идва, след като през лятото КЗК със спорни аргументи не разреши сделката, а съдът сякаш умишлено проточи първото гледане на казуса за май тази година. Реално управляващите не харесаха Петр Келнер за собственик на една от двете най-гледани телевизии. Сега от MTG обясняват, че започват преговори за продажба с други заинтересовани. По информация на "Капитал" интересът при събирането на оферти преди близо година е бил слаб - само три окончателни предложения, като с по-ниска цена от тази на Келнер са били гръцки и унгарски кандидати. "Прекратяването на договора с PPF Group е следствие от решението на българската Комисия за защита на конкуренцията (КЗК) да отхвърли предложената продажба на PPF, както и изтичането на удължената крайна дата по договора за покупко-продажба", се казва в изявлението на MTG. От компанията уточняват, че са влезли в разговори за продажбата на "Нова" с други заинтересовани компании. От MTG обясняват, че очакват до март тази година да приключи разделянето й на две компании - MTG и NENT Group. "Нова" ще остане част от MTG до приключването на продажбата. "Нова броудкастинг груп" е 95% собственост на MTG, а регистрираните в Люксембург източноевропейски медийни холдинги притежават останалите 5%. На официалния сайт на MTG пише още, че компанията е договорила кредитна линия в размер на 1 млрд. шведски крони от банка Nordea, което ще осигури допълнително финансиране за MTG след разделянето и листването на борсата на Nordic Entertainment Group (NENT Group) през първото тримесечие на 2019 година. MTG влезе в България през 2007 г. чрез придобиването на Balkan Media Group, която управлява телевизионните канали Diema. През 2008 г. MTG купи "Нова". В България основният конкурент на "Нова тв" е bTV. Миналата година PPF Group приключи придобиването на телекомуникационните активи на норвежкия мобилен оператор Telenor в България, Унгария, Черна гора и Сърбия при оценка от 2.8 милиарда евро.
Източник: Капитал (08.01.2019)
 
Спас Русев и Кирил Домусчиев с интерес към Нова ТВ Бизнесмените Спас Русев и Кирил Домусчиев преговарят с шведската компания "Модърн Таймс Груп" (MTG) за покупката на "Нова броудкастинг груп", след като преди дни бе обявено, че споразумението за продажбата на "Нова телевизия" с фонда ППФ на чешкия милиардер Петър Келнер е прекратено. Това пише вестник "Капитал" в петък. Сделката с Келнер се провали заради забраната на Комисията за защита на конкуренцията и от "ЕмТиДжи" заявиха,че преговарят с други кандидат-купувачи. "Да, заявил съм интерес пред MTG за "Нова" в консорциум с голяма чуждестранна компания", потвърдил Спас Русев, който притежава "Виваком", пред изданието, но не разкрил партньора си. Участието му не е през БТК. Кирил Домусчиев не е бил открит за коментар. За опитите на правителството да вкара в сделката Домусчиев се говори неофициално от месеци, след като през юли 2018 г. антимонополната комисия блокира сделката https://www.mediapool.bg/neochakvano-kzk-sprya-sdelkite-za-chez-i-nova-televiziya-news281685.html с ППФ, която бе за 185 млн. евро. Това решение бе обжалвано пред Върховния административен съд от ППФ, но заседанието по казуса бе насрочено за май 2019 г. Това и предопредели провала на сделката. Доколкото се смяташе, че Келнер, който вече придоби втория по големина телеком у нас – "Теленор", има интерес към Нова телевизия за комбиниране на двата вида бизнес, същата логика се вижда и при "Виваком". Телекомът на Спас Русев дава сериозна заявка за завладяване на по-сериозен пай от дигиталните услуги и каналите на "Наво броудкастинг груп", заедно със сайтовете си, ще ? позволят по-голяма синегрия на предлаганите на потребителите услуги. Интересът на Домусчиев към медийната група "Капитал" си обяснява с мотива покупка на влияние в контекста на евровота през май и местните избори през есента тази година. Според различни източници сделката за "Нова" може да бъде сключена още преди края на март тази година на цена над 100 млн. евро. Това е доста под сумата, за която "ЕмТиДжи" през 2008 г. придоби кабелния канал "Нова+" и 80% от списание "Ева". Тогава шведите платиха 620 млн. евро на гръцкия собстевник "Антена груп".
Източник: Медия Пул (14.01.2019)
 
"А1 България" расте по приходи, печалба и среден приход от абонат "А1 България", която през миналата година премина през мащабно ребрандиране от бившата си търговска марка "Мтел" (и смени името на дружеството си от "Мобилтел"), е отбелязала ръст във всички финансови показатели за 2018 г. Това е трета поредна година на ръст на приходите за телекома. За 2018 г. оборотът се е повишил с 3.5% до 446.2 млн. евро (872.4 млн. лв). Печалбата преди данъци и амортизации (EBITDA) също се е вдигнала с 6.1% до 138 млн. евро (270 млн. лв.), а средният приход от абонат (ARPU) – ключов показател за мобилните оператори – достига 5.6 евро (10.95 лв.). Приходите само за последното тримесечие на годината са 116 млн. евро (226.9 млн. лв.), а EBITDA – 30.5 млн. евро (40.1 млн. лв.). Основната причина за ръста на приходите през годината е сегментът на фиксираните услуги, който расте с 12.1% до 103.1 млн. евро. Мобилният също бележи ръст от 0.7% до 268.8 млн. евро. Продажбите на устройства за годината са нараснали с 12.1% до 66.5 млн. евро. Ръстът в приходите от фиксирани услуги се дължи на повишени продажби на цялостни корпоративни и облачни решения, както и по-голямо търсене на услуги от страна на настоящи клиенти на компанията. Спортните канали MAX Sport също отбелязват ръст като източник на приходи, съобщиха от компанията. През 2018 г. те започнаха да излъчват Шампионска лига, испанското първенство La Liga и италианското Калчо. В отчета си компанията отбелязва, че фиксираните услуги влияят положително върху средния приход от фиксирана линия и броя клиенти на фиксирани услуги на "А1 България". При мобилните услуги ръстът се дължи основно на по-големия брой бизнес клиенти, както и на стартирането през годината на различни типове приложения като А1 Xplore Music, A1 Wallet и A1 кредитна карта. Въпреки това общият брой на мобилните клиенти продължава да върви надолу – този път с 1.1% до 3.93 млн. абонати. Причината продължава да бъдат спадовете в броя предплатени карти, които бяха ограничени до 10 за физическо лице, и се отразяват на всички оператори. Те са вече 429 хил., докато броят на клиентите на договор отбелязва минимално увеличение с 0.1% до 3.5 млн. души.
Източник: Капитал (14.02.2019)
 
Кирил Домусчиев купува "Нова телевизия" Председателят на Конфедерацията на индустриалните работодатели в България (КРИБ) Кирил Домусчиев е спечелил търга за "Нова телевизия" и собствеността в "Нет инфо", съобщи изданието topnovini.bg. Информацията бе потвърдена за money.bg от източник, пожелал анонимност. Както бе ясно, за една от двете най-големи български телевизии се бореха той и най-големият акционер във "Виваком" Спас Русев. Информацията за сделката идва малко повече от месец, след като настоящият собственик - шведската MTG - се отказа да продаде "Нова телевизия" на чеха Петр Келнер, който придоби активите на Telenor в България и региона. Отказът дойде, след като Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) реши да не разрешава на Келнер да придобие телевизията с мотиви, които предизвикаха коментар. Според регулатора, "Нова броудкастинг груп" АД притежава значителен пазарен дял на пазара на телевизионно разпространени и между 40% и 50% от рекламния пазар на база стойност. Знaчитeлният бpoй cpeдcтвa зa мacoвa инфopмaция c ?oитo щe paзпoлaгa oбeдинeнaтa гpyпa, щe й дaдe cъщecтвeнo пpeдимcтвo пpeд ocтaнaлитe yчacтници, пpeдocтaвящи мeдийни ycлyги", пишеше в решението на КЗК. Самият Келнер не притежава други медии в България, а групата на "Нова" не е продавала части от бизнеса си след решението на КЗК. Собственикът на Telenor обжалва решението на регулатора, но първото заседание по делото бе насрочено чак за 12 март т.г. Петр Келнер бе готов да плати €185 милиона за активите на MTG в България. Не е известна сумата, която Кирил Домусчиев ще плати, но е твърде вероятно тя да е по-ниска. През 2008 г. шведската компания плати €620 милиона. Освен председател на КРИБ, Домусчиев е собственик на ПКФ "Лудогорец", както и на фармацевтичните "Хювефарма", "Биовет", както и на "Параходство Български морски флот" и други. Официалното съобщение за постигната сделка се очаква утре. Тя трябва да бъде одобрена от КЗК.
Източник: Money.bg (20.02.2019)
 
“Теленор” в България с нов ръст на приходите и печалбата И през четвъртото тримесечие на 2018 г. се запазва тенденцията, започнала в началото на миналата година, за ръст на приходите и печалбата преди данъци, лихви и амортизации на “Теленор” в България, съобщиха от телекома. Общите приходи са достигнали 191 млн. лева, основно поради ръста в средния приход от потребител, който се е повишил до 15,40 лв. Продажбите, най-вече на смартустройства от висок клас, също увеличили приходите. Ръстът в комбинация с фокуса на компанията върху подобряване на ефективността са довели до увеличение на печалбата преди данъци за последното тримесечие на миналата година до 68 млн. лева. Вследствие на сезонността при използването на предплатените услуги през лятото броят на клиентите отбелязал лек спад в края на 2018-а до 3,07 милиона абонати. В същото време е сравнително малък делът на хората, които ползват предплатени услуги - 20%. Останалите абонати са на тарифен план. От “Теленор” посочват, че продължават със стремежа си да осигуряват отлично качество на услугите си и да предоставят нови. Стартирането на услугата “Купи онлайн” и програмата за обратно изкупуване на устройства са сред новите възможности за клиентите, заедно с предимствата, които висококачествената мобилна мрежа на телекома предлага. Преди дни “Теленор” представи още една нова услуга - абонатите може да вземат пакет от 10 000 МВ за мобилен интернет на максимална скорост без допълнително заплащане и безплатен трафик към приложенията Play Diema Xtra и HBO GO. Предложението е валидно за всички клиенти на абонаментни планове до 31 март 2019 г. За да активират допълнителния пакет от 10 000 МВ, клиентите трябва само да кликнат на специалния банер в приложението MyTelenor. Услугата може да се ползва за 30 дни както в България, така и в роуминг в ЕС. От 1 август 2018 г. “Теленор България” стана собственост на PPF Group на чешкия милиардер Петр Келнер. (24часа) Чешкият милиардер Петр Келнер купи бизнеса на “Теленор” в България, Унгария, Сърбия и Черна гора за общо за 2,8 млрд. евро.
Източник: 24 часа (27.02.2019)
 
"Теленор България" увеличава приходите и печалбата си "Теленор България" отчита повишение във всичките си финансови показатели за четвъртото тримесечие. Приходите на мобилния оператор са нараснали с малко над 7% до 191 млн. лв., а печалбата преди данъци и амортизации (EBITDA) се е увеличила с над 21% до 68 млн. лв. Покачва се и средният приход от абонат (ARPU), който е 15.40 лв. Общите приходи за цялата 2018 г. са 721 млн. лв., с почти 7% повече от предишната година. Това е вторият тримесечен финансов отчет, който компанията пуска като част от чешкия инвестиционен фонд PPF, собственост на най-богатия човек в Централна и Източна Европа Петр Келнер. В съобщението си от компанията не дават много подробности за основните причини за ръста на резултатите, но коментират, че продажбите на устройства също са допринесли за увеличението, "основно поради фокуса на потребителите върху смартустройства от висок клас". Общият брой на потребителите продължава да намалява - тенденция, която се наблюдава в целия сектор, най-вече заради спада в броя предплатени карти, които бяха ограничени до 10 за физическо лице. Клиентите на "Теленор България" са 3.07 млн. абонати, от които 20% са потребители на предплатени услуги. Сделката за "Теленор България" бе официално одобрена от Европейската комисия в края на юли 2018 г. PPF плати на норвежката Telenor общо 2.75 млрд. евро за бизнеса в България, Сърбия, Черна гора и Унгария. В документите не се отбелязва каква е цената на българското звено, но според изчисления на "Капитал" стойността на компанията е малко над 800 млн. евро. В средата на февруари "А1 България" също отчете повишение на всичките си финансови показатели. Приходите за цялата 2018 г. са 446.2 млн. евро (872.4 млн. лв), печалбата преди данъци и амортизации (EBITDA) е 138 млн. евро (270 млн. лв.), а средният приход от абонат (ARPU) достига 5.6 евро (10.95 лв.). Третият голям телеком - БТК, трябва да представи резултатите си по-късно през март.
Източник: Капитал (27.02.2019)
 
“Теленор” става и застраховател "Теленор България” вече ще извършва и застрахователна дейност, след като телекомът е вписан като застрахователен агент Chubb european group. Това става ясно от съобщение на сайта на Комисията за финансов надзор. Chubb еuropean group е част от американския концерн Chubb limited. Предлага различни застрахователни продукти, като освен класическите има и здравно осигуряване, продукти срещу различни финансови рискове и управление на фондове. Тя е и най-голямата застрахователна компания за публично търгувани имоти и най-големият търговски застраховател в САЩ. Има дейност в 54 държави. Активите, които управлява концернът, се оценяват на 167 млрд. долара. За 2017 г. компанията има премиен приход от над 36 млрд. долара. “Теленор България” разширява дейността си, след като през миналата година телекомът стана собственост на PPF group на чешкия милиардер Петр Келнер.
Източник: 24 часа (22.03.2019)
 
“Теленор” става и застраховател “Теленор България” вече ще извършва и застрахователна дейност, след като телекомът е вписан като застрахователен агент Chubb european group. Това става ясно от съобщение на сайта на Комисията за финансов надзор. Chubb еuropean group е част от американския концерн Chubb limited. Предлага различни застрахователни продукти, като освен класическите има и здравно осигуряване, продукти срещу различни финансови рискове и управление на фондове.
Източник: 24 часа (22.03.2019)
 
Мобилният оператор Telenor получи разрешение да действа и като застрахователен брокер, освен телекоминикационните услуги, които предоставя. Това става ясно от решение на Комисията за финансов надзор (КФН) от сряда, 20 март 2019 г., публикувано на сайта на регулатора. Според него телекомуникационната компания „Теленор България“, собственост на инвестиционния фонд PPF, може да действа като застрахователен агент на френската застрахователна компания Chubb European Group. КФН не дава повече подробности. От Telenor към момента не са коментирали информацията. Мобилните оператори в България все повече разширяват портфилиото си от услуги, като един от секторите, в които се фокусират, е именно финансовият. Миналата годна телекомът беше закупен на PPF Group, собственост на чеха Петр Келнер. Компанията запази името и бранда Telenor, като за целта заплаща такса на норвежкия оператор. 2018 се оказа и по-успешна за „Теленор България“ във финансов план. Приходите ? за четвъртото тримесечие достигнаха 191 млн. лв., като обяснението за подобряването на финансовите резултати е свързано основно с ръста в средния приход от потребител (ARPU), който достигна 15.40 лв. (debati.bg)
Източник: Други (22.03.2019)
 
“Теленор” предлага застраховка за GSM “Теленор” пуска от 28 март нова услуга - застраховка “Смартфон протект”, съобщиха от оператора. Това става само седмица след като компанията бе вписана като застрахователен брокер. В зависимост от избрания застрахователен продукт на клиентите се осигурява защита на устройствата. Клиентите могат да избират от два продукта: единият покрива щети при случайна или злоумишлена повреда, а другият - и при кражба. Застрахователната премия зависи от цената без абонамент на устройството в “Теленор” и избрания застрахователен продукт. Тя се заплаща като месечна такса и се включва в сметката на клиента. При настъпване на застрахователно събитие клиентът трябва да подаде заявка на номер 123. В случаите, в които повредата подлежи на ремонт, устройството ще бъде оправено в сервиза на “Теленор”, а когато това е невъзможно - ще бъде заменено с ново от същата марка и модел или аналогично, ако застрахованият телефон вече не се предлага. Не се предвижда изплащането на парично обезщетение за настъпили щети. “Теленор” има и промоционални условия - всички клиенти, които сключат застраховка “Смартфон протект” или “Смартфон протект+” до 30 април 2019 г., няма да заплащат първата месечна застрахователна премия.
Източник: 24 часа (29.03.2019)
 
Берлинската компания за иновации launchlabs открива офис у нас с местен партньор Българската компания за дизайн мислене DesignThinking.bg обединява сили с международната компания за бизнес иновации и организационна трансформация launchlabs, която е базирана в Берлин. Двете заедно създават съвместно предприятие launchlabs София, което ще служи като регионален офис и ще обслужва приоритетно клиенти в Централна и Източна Европа. Българската страна притежава мажоритарен дял в съвместното предприятие. Стойността на сделката не е обявена официално. Студиото, което ще включва място за обучения и шоурум, се намира в София. Екипът на DesignТhinking.bg се запазва, но ще се разраства поетапно в рамките на новото предприятие. Студиото иска да наеме още 4-5 души до края на 2020 г., основно с експертиза в имплементирането на иновативни проекти и организационни трансформации. До момента 25% от приходите на DesignThinking са идвали от български компании, а около 50% - от международни с представителство в България. Останалите 25% са свързани с работа извън България. Сред портфолиото от клиенти на DesignThinking.bg се нареждат ING, RaiffeisenBank, UniCredit, SocieteGenerale, Telenor, A1, Vmware, Ubisoft, Konica Minolta. От миналата година компанията се радва на съвместна работа и с изцяло български компании в лицето на издателство Сиела и компанията за доставки Еконт.
Източник: Инвестор.БГ (24.04.2019)
 
БТК се готви за продажба Поредната продажба на най-големия телеком в България - БТК, е задвижена с наемането на компанията Lazard за консултант, съобщава "Капитал". Информацията идва от специализираната медия за корпоративни сделки Mergermarket, като се позовава на източник, близък до процеса, както и на още два информатора, запознати с предприетите действия по подготовка за продажбата. Новината, че Lazard е предпочетена още преди месеци за консултант, съобщиха пред "Капитал" и два местни източника. Според тях обект на продажба ще е 100% от капитала на телекома, а желанието за сделка е дошло през акционера и основен кредитор при предходната сделка - руската банка ВТБ. По информация на "Капитал" първоначални оферти ще се събират през есента. Тъй като процедурата е в много ранна фаза, шестият подред частен собственик на БТК много вероятно ще е ясен чак догодина. Компания на бизнесмена Спас Русев в партньорство с руската VTB придоби телекома през 2016 г. срещу 330 млн. евро, а впоследствие международен банков консорциум преструктурира задълженията на оператора и това помогна за рефинансирането на голям корпоративен заем от 400 млн. евро. Преди това БТК бе контролирана от консорциум между банкера Цветан Василев (през "Бромак") и VTB Bank, но след фалита на КТБ собственикът спря да обслужва стар заем и БТК бе продадена като обезпечение по него. БТК е най-големият телеком на пазара в България с приходи към деветмесечието на миналата година в размер на 697.4 млн. лв., което му отрежда лидерска позиция спрямо конкурентите A1 и "Teленор".
Източник: Дневник (15.05.2019)
 
Приходите и печалбата на "Теленор България" продължават да растат Финансовите резултати на "Теленор България" са продължили да се подобряват и през първото тримесечие на 2019 г. по всичките основни показатели, обявиха от компанията. Приходите за периода са се увеличили с 5.4% до 179 млн. лв. Печалбата преди данъци, лихви и амортизации (EBITDA) достига 89 млн. лева, което е с 19% повече спрямо първото тримесечие на 2018 г. От оператора обявиха, че основна причина за добрите резултати е нарасналият среден приход от потребител (ARPU) - ключов показател за мобилните оператори, който е с 8.4% повече от същия период на 2018 г. и вече достига до 15 лв. Друг причина са и добрите продажби на устройства, основно на смартфони във високия клас. В същото време продължава спадът в общия брой на клиентите на телекома. Към края на първото тримесечие те са 3.04 млн., като 20% от тях са предплатени абонати. Основната причина продължава да е ограничението на физическо лице от 10 предплатени карти, като същата тенденция се забелязва и при другите големи телекоми - "А1 България" и БТК. Това е третият пореден тримесечен финансов отчет, който компанията пуска като част от чешкия инвестиционен фонд PPF, собственост на най-богатия човек в Централна и Източна Европа Петр Келнер. Компанията му придоби "Теленор България" през миналия юли, след като сделката бе официално одобрена от Европейската комисия. PPF плати на норвежката Telenor общо 2.75 млрд. евро за бизнеса в България, Сърбия, Черна гора и Унгария. В документите тогава не беше отбелязана цената на българското звено, но според изчисления на "Капитал" стойността на компанията е малко над 800 млн. евро. Преди месец "А1 България" също отчете растеж във всички финансови показатели за първото си тримесечие на 2019 г. Телекомът обяви, че приходите му са нараснали с 3.9% до 111.1 млн. евро (217.3 млн. лв.), докато EBITDA също се е вдигнала с 17.7% до 42.8 млн. евро (83.7 млн. лв.). Повишение има и при средния приход от абонат (ARPU), който достига 5.4 евро (10.56 лв.), или със 7% повече от същия период на предишната година. БТК трябва да обяви финансовите си резултати за периода в близките седмици.
Източник: Капитал (23.05.2019)
 
Приходите и печалбата на БТК продължават да растат БТК е увеличила приходите си през 2018 г. и първото тримесечие на 2019 г., обяви главният изпълнителен директор на оператора Атанас Добрев при представянето на интегрирания доклад на телекома. За миналата година оборотът е достигнал 948 млн. лв., с 6.6% повече от 2017 г. Печалбата преди данъци и амортизация EBITDA пък е нараснала с 12.8% до 359.8 млн. лв. Тенденцията за растеж се спазва и през първите три месеца на тази година. Приходите на БТК за периода са 235.2 млн. лв., с 5.5% повече от предишната година, а пък EBITDA скача с 30.5% до 112.5 млн. лв. Друг важен показател за представянето на телекомите - средният приход от клиент (ARPU), също е скочил до 12.90 лв. за четвърто тримесечие на 2018 г. и до 13.20 лв. за периода януари–март 2019 г. В същото време има спад при клиентите на мобилни услуга, каквато се забелязва и при другите два големи телекома - "А1 България" и "Теленор България". Причината е в ограничението на физическо лице да може да притежава само 10 предплатени карти. Мобилните потребители на БТК в края на 2018 г. са 3.071 млн. души, с 2% по-малко от края на 2017 г. Тези на срочен договор са 89% от всички. Една от основните причини за добрите резултати на оператора са фиксираните услуги, където компанията отчита повече клиенти и на фиксиран интернет, и на телевизионните услуги. Първите са нараснали с 12 хиляди до 444 хиляди в края на 2018 г., а вторите - с 21 хиляди до 468 хиляди души. Разходите за инвестиции на телекома през миналата година са скочили с 3.6% до 187.5 млн. лв. "А1 България" и "Теленор България" вече обявиха резултатите си за 2018 г. и първото тримесечие на тази година. Общите приходи за цялата минала година на А1 са 872.4 млн. лв., а на "Теленор" - 721 млн. лв. За периода януари-март на тази година оборотът е съответно 217.3 млн. лв. за "А1 България" и 191 млн. лв. за "Теленор България".
Източник: Капитал (31.05.2019)
 
Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) представи доклада си за българския пазар на мобилни, фиксирани, интернет и телевизионни услуги през 2018 година. Данните разкриват пазарния дял на телекомуникационните компании и позиционирането им по приходи. А1 има най-голям пазарен дял при мобилните услуги, но Telenor е първи по приходи КРС отчита, че четири компании са предоставяли мобилни телефонни услуги през 2018 г.: А1, Теленор, БТК и "Булсатком". В тези данни не се включват фиксираните услуги, които са записани в отделна графа. А1 има най-голям пазарен дял на база брой абонати с 39,4% пред Теленор с 32,9%, докато по приходи двата оператора са с разменени позиции, като лидер е Теленор с 38,9% пред А1 с 34%. БТК е на трето място по пазарен дял с 27,7% на база абонати и 27% на база приходи. Пазарният дял на "Булсатком" е символичен. Пазарните дялове на база брой абонати почти не се променят спрямо 2017 г., докато на база приходи А1 губи 2,5 проценти пункта, пише в доклада. През 2018 г. общият обем на изходящия трафик се увеличава с 2,8% спрямо предходната година. Освен това, намалява делът на трафика в рамките на дадена мобилна мрежа (on net) до 57,4%. Това е индикация за наличие на по-изгодни за потребителите условия, особено за разговори извън собствената мрежа, казват от комисията. БТК е лидер на спадащия пазар на фиксирани услуги Броят на фиксираните телефонни постове намалява за поредна година. През 2018 г. те са били 1 080 760, като намаляват с цели 13,5 процента спрямо предходната година. Обемът на изходящия трафик спада със 17,9%, а приходите намаляват с 13,8% до 117,875 млн. лв. На този пазар се борят 25 компании, като БТК продължава да бъде лидер на пазара с дял от 60,7% на база телефонни постове и 84% на база приходи, изпреварвайки с много втория А1, който има дял от 23,7% на база постове и 7,7% на база приходи, както и третия Теленор с дял от 13,5% по постове и 5,2% по приходи. Разликите спрямо 2017 г. не са съществени, като спадът в пазарния дял на БТК е с 1 процентен пункт на база постове и с 0,6 проценти пункта на база приходи. През 2018 г. продължава намаляването на дела на трафика, реализиран в рамките на мрежата (on net), за да достигне 44,9%, което е индикация за наличие на по-изгодни условия за повиквания към други мрежи, най-вече мобилни, повикванията към които са единствените отбелязали ръст. Фиксираният и мобилният интернет продължават да носят двуцифрен ръст С 18,2 процента до 1,904 милиона лева растат приходите от фиксирания интернет, а от мобилния - с 13,9 процента с 6,2 милиона лева. Броят на абонатите, включително тези на пакетни услуги, расте с 5,6 процента. През 2018 г. 679 компании са предоставяли услуги по достъп до интернет, с 19 повече спрямо предходната година. Основните доставчици на фиксиран достъп до интернет за крайни потребители са БТК, А1 и Булсатком. Техните пазарни дялове на база брой абонати са, както следва: БТК (27,1%), A1 (26,2%), Булсатком (8,9%), като и трите водещи предприятия увеличават с малко пазарния си дял по този показател. Към края на 2018 г. преобладаващата част от абонатите на фиксиран достъп до интернет в България продължава да ползва достъп чрез влакнесто-оптични мрежи (FTTH, FTTB и FTTN/C) - 59,4%. На следващо място се нарежда делът на абонатите на CATV достъп (15,9%), а тенденцията на спад на абонатите на xDSL достъп, предоставян единствено от БТК, продължава и през 2018 г. в резултат на миграцията към оптичен достъп оператора. Спрямо края на предходната година абонатите на този вид достъп са намалели до 8,1%. Дяловете на абонатите на LAN и друг вид достъп през 2018 г. достигат съответно 8,3% и 8,4%. Пазарните дялове на база брой абонати на трите водещи предприятията, предоставящи мобилен достъп до интернет на дребно са следните: БТК (34,8%), А1 (32,8%), Теленор (32,4%), като А1 отбелязва ръст за сметка на другите два оператора. В тези данни е включен и мобилния достъп до интернет за различни устройства, включително касови апарати и редица други. През 2018 г. мобилен достъп до интернет чрез LTE предоставят всички мобилни оператори в България. Броят на LTE абонатите за изминалата година отново отбелязва ръст от 32,6%, като към 31.12.2018 г. той достига 3,551 млн., с което делът им вече е 57,1%. Осветляването на сектора увеличава броя на телевизионните абонати След като през 2017 г. бе отчетен спад на абонатите на платена телевизия, през 2018 г. техният брой расте с невероятните 11,3 процента и за първи път в историята те надхвърлят, макар и с малко, 2 милиона абонати. Сериозното увеличение може да бъде обяснено единствено с осветляване на сектора. Броят на компаниите, които предоставят услугата, намалява с 2,4 процента до 253, продължавайки тенденцията от последните години. Лидер по пазарен дял е "Булсатком" с 39,1 процента и дял от приходите от 39,9 процента. Делът на А1 намалява на база брой абонати с 1,7 процентни пункта до 24,1%, но нараства на база приходи с 3,8 процентни пункта до 24,9% спрямо предходната година. Отрицателно е изменението, отчетено спрямо 2017 г., при БТК. Дяловете на предприятието намаляват, като обхващат 23,1% от общия брой абонати и 21,4% от приходите. Данните за дяловете на абонатите по платформи в общия брой абонати на платена телевизия за периода 2016-2018 г., показват най-значително увеличение в броя на абонатите на сателитна телевизия, като те формират над половината от общия брой абонати на платена телевизия в страната (50,7%). Броят на абонатите на IP телевизия, както и относителният им дял в общия брой абонати на платена телевизия, продължават да нарастват и през 2018 г. Макар че нараства с почти двойно по-нисък темп спрямо предходния едногодишен период, делът на абонатите достига 21,8%. Тенденцията на спад в броя на абонатите на кабелна телевизия, наблюдавана през последните няколко години, продължава и през настоящия отчетен период, като делът им в общия брой абонати на платена телевизия следва отчетената низходяща тенденция и намалява с 4,4 процентни пункта до 27,6%
Източник: Money.bg (19.06.2019)
 
КЗК проверява "A1 България" за нелоялна конкуренция Комисията за защита на конкуренцията проверява телекомуникационната компания "A1 България" ЕАД за евентуално извършено нарушение по глава седма от Закона за защита на конкуренцията. Това е видно от регистъра на антимонополната комисия, където е уточнено, че тя се е самосезирала. Производството е образувано на 2 юли, а предметът му е "Забрана за нелоялна конкуренция". Не са наложени санкции или временни действия срещу "A1 България". Глава седма от ресорния закон се отнася за увреждане на доброто име на конкурентите, въвеждане в заблуждение, забранява заблуждаваща и сравнителна реклама, имитацията, нелоялното привличане на клиенти, забранява разгласяването на производствени или търговски тайни и регламентира злоупотребата с по-силна позиция при договаряне. Междувременно от телекома съобщиха, че са получили временни честоти за 5G и започват тестове на реални приложения. Компанията вече е монтирала първата базова станция за 5G, след като получи тестови честоти от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) за период от шест месеца.
Източник: Банкеръ (03.07.2019)
 
Financial Times: Vivacom е обявена за продажба и цената ? може да стигне €1.2 млрд. Най-голямата българска телекомуникационна компания Vivacom е обявена за продажба, пише Financial Times, отбелязвайки ожесточения юридически спор за собствеността ?. Според информацията операторът може да бъде оценен на около 1.2 млрд. евро. Само преди дни Vivacom се похвали, че английският върховен съд е отхвърлил претенциите на LIC Telecommunications SARL, Люксембург и Empreno, които обжалваха продажбата на телекома на сегашните му собственици чрез търг през 2015 г. Според FT към момента има назначен консултант по продажбата и това е водещата световна фирма за финансово консултиране и управление на активи Lazard. Според информация от трима източници вече са проведени и срещи с потенциални купувачи. Подготвяната продажба е потвърдена и от Спас Русев, най-големият акционер във Vivacom, пише още изданието. Очакванията на българския бизнесмен са за печалба преди лихви, данъци, обезценки и амортизация в размер на 190 млн. евро още в рамките на тази година. Ако нещата се развият така, телекомът би се оказал „най-печелившият независим доставчик на Балканите“. Оценката от 1.2 млрд. евро на Vivacom е направен въз основа на неотдавнашни сделки в региона, включително придобиването от PPF Group на източноевропейския бизнес на Telenor за общо 2.8 млрд. евро. За сравнение, Vivacom бе придобита преди четири години за 330 млн. евро. „Сега е точният момент (да продаваме)“, казва Спас Русев, който притежава 46% от собствеността на Vivacom. Друг голям акционер в телекома е VTB Capital, британското подразделение на руската ВТБ Банка, както и с Delta Capital International на бившия финансов министър на България Милен Велчев и брат му Георги. Lazard е предупредена, че потенциалните купувачи на компанията трябва да бъдат осведомени за продължаващите претенции около начина, по който преди четири години мобилният оператор е продаден на търг, и за възникналите след това спорове около собствеността. През въпросната 2015 г. Empreno Ventures, инвестиционна компания, контролирана от руския бизнесмен Дмитрий Косарев, купува дял в люксембургската холдингова компания, която притежаваше Vivacom преди търга, на който Русев и компания се сдобиват с Vivacom. Оттогава Косарев води дела срещу VTB Capital, Спас Русев и Милен Велчев. Той твърди, че търгът е бил „фиктивен“, а Vivacom е продаден на консорциума на изкуствено ниска цена. Продажбата, твърди той, е унищожила направената от него инвестиция. Русев отрича твърдението и обяснява, че аукционът е задействан заради неизпълнение на изплащането на заем към VTB Capital от люксембургска холдингова компания. Той е категоричен, че търгът е „легитимен и прозрачен“ и подкрепя думите си с решението на Върховния съд в Лондон от този месец.
Източник: economic.bg (12.07.2019)
 
Растежът на "А1 България" продължава и през второто тримесечие Финансовите резултати на най-големия български телеком по брой абонати – "А1 България", продължават да се подобряват, като тази тенденция продължава вече няколко поредни тримесечия. За второто тримесечие на 2019 г. компанията отчита ръст на приходите от 4% на годишна база, до 115.4 млн. евро. По-осезаем е растежът на печалбата на компанията, която се вдига с 9.3% до 45.1 млн. евро, показват данните от финансовия отчет на австрийската A1 Telekom Austria Group, компанията майка на българския телеком. Средният приход на абонат (ARPU) е 11 лв. (5.6 евро), като увеличението на годишна база е 8%. ARPU е един от най-важните финансови показатели за телекомите. Към края на юни компанията е имала 3.836 млн. активни абонати. Намалението спрямо първото тримесечие е минимално – хиляда броя, но на годишна база е 3.4%. Новините са добри за "А1 България", защото показват, че отнелият години процес на чистене на неактивните SIM карти е към своя край. Телекомът продължава да бъде лидер по този показател спрямо конкурентите си от БТК и "Теленор". В другите бизнес направления на компанията се наблюдава повишение. Броят на абонатите по отношение на домашния интернет е нараснал с 16 хил. до 449 хил., а тези, които ползват телевизия, са се увеличили с 10 хил. до 508 хил. потребители. Именно по отношение на телевизията компанията може да има проблеми през текущото тримесечие, след като Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) започна проверка на сигнали за нелоялна конкуренция от страна на "А1 България" заради платените й спортни канали. През изминалия месец компанията инсталира първата тестова 5G станция в България, която се намира на покрива на НДК в София. Най-вероятно бъдещите инвестиции на телекома ще бъдат насочени в тази посока въпреки немалко регулаторни и дори политически пречки – както на държавно, така и на международно ниво.
Източник: Капитал (18.07.2019)
 
Петр Келнер останал единствен купувач за Би Ти Ви и бизнеса на СМЕ Чешкият милиардер Петр Келнер участва в надпреварата за покупка на медийната група Central European Media (CME), която притежава българската телевизия Би Ти Ви. И не само това - той е останал единственият кандидат в сделката, пише чешкото издание “Хосподарске новини”, както и някои словашки медии. През последните две години европейската медийна група Central European Media, част от американската AT&T продаде част от активите си в Централна и Източна Европа. През март групата обяви, че е започнала “преразглеждане на стратегическите опции, включително евентуална продажба на компанията”. Оттогава текат различни спекулации дали ще бъдат продадени отделни телевизии, или цялата група, която оперира в пет държави - в Словакия държи телевизия Markiza, в Чехия - TV Nova, в Румъния - PRO TV, в Словения - Kanal A, POP TV и други, а в България - Би Ти Ви, Ринг тв, както и тематичните канали “Би Ти Ви Комеди”, “Би Ти Ви Екшън”, “Би Ти Ви Синема” и “Би Ти Ви Лейди”. В началото имало няколко кандидати за покупката на CME, като впоследствие останали двама - инвестиционната група PPF на Петр Келнер и американската медийна компания “Дискавъри”. “Хосподарске новини” пише, че “Дискавъри” вече няма интерес към сделката, което значи, че Келнер остава единственият кандидат. Източник на чешката медия потвърждава, че става въпрос за продажбата на цялата медийна група. В статията обаче се поставя под съмнение дали при евентуална покупка от страна на Келнер, той ще запази всички телевизионни канали в Централна и Източна Европа. Според “Хосподарске новини” окончателно решение за сделката е трябвало да бъде взето до края на юли или началото на август, но се е забавило заради спорове по отношение на цената PPF не за първи път се опитва да придобие CME - през 2017 г. тя отново участва в наддаване за медийната група, но се отказа. Тогава кандидати останаха китайската CEFC и чешко-словашката Penta Investments. Освен това групата на Келнер е притежавала чешката телевизия TV Nova между 2002 и 2004 г., но след това я продава на CME. Келнер не за първи път се пробва да придобие и българска телевизия, като участва неуспешно в сделката за “Нова телевизия”. Компанията му беше спряна от българската Комисия за защита на конкуренцията. Като мотиви за отказа да одобри PPF за купувач антимонополният орган изтъкна водещите позиции на придобиваното предприятие в областта на медийните услуги, което може да застраши конкурентната среда в този пазар. Опасения имало и за хоризонталното препокриване на дейностите на участниците в концентрацията на пазара на онлайн търговия. Келнер, който е смятан за най-богатия чех, успя успешно да приключи друга сделка у нас - тази за “Теленор”. Той взе от норвежците бизнеса не само в България, но и в Унгария, Сърбия и Черна гора.
Източник: 24 часа (13.08.2019)
 
"Теленор България" отново с по-високи приходи и печалба Тенденциите на продължаващ растеж в българския телекомуникационен сектор се потвърдиха и от резултатите на "Теленор България" за второто тримесечие. Както и в предишния отчетен период, операторът отчита повишение и в трите си основни финансови показателя. Приходите на телекома за периода са нараснали с 1.4% до 180 млн. лв. Покачването е още по-високо за цялото първо полугодие, когато те са достигнали общо 359 млн. лв., с 4.7% по-висок резултат от същия период на 2018 г. "Теленор България" отчита по-добри резултати и в печалбата преди данъци, лихви и амортизации (EBITDA), както и в средния приход от потребител (ARPU). EBITDA за периода е достигнала 82 млн. лв., което е с 1.2% повече спрямо второто тримесечие на 2018 г. ARPU пък е достигнал 15.5 лв. и остава най-високият в сектора, с 8% нагоре спрямо година по-рано. В същото време продължава спадът в общия брой на клиентите на телекома. Към края на първото тримесечие те са 3.04 млн., с над 2% по-малко от същия период на предишната година, като 20% от тях са предплатени абонати. Основната причина продължава да е ограничението на физическо лице от 10 предплатени карти, като същата тенденция се забелязва и при "А1 България" и БТК. Преди месец "А1 България" също обяви резултатите си за второто тримесечие на 2019 г. Компанията отчита ръст на приходите от 4% на годишна база, до 115.4 млн. евро (225.7 млн. лв.). Печалбата преди данъци, лихви и амортизации (EBITDA) на компанията се вдига с 9.3% до 45.1 млн. евро (88.2 млн. лв.). Средният приход на абонат (ARPU) е 5.6 евро (11 лв.). Третият голям оператор - БТК все още не е обявил финансовия си отчет за периода.
Източник: Капитал (28.08.2019)
 
“Теленор” с нов ръст на приходите и печалбата И през второто тримесечие на 2019 г. “Теленор България” запазва ръста на приходите и печалбата преди данъци, съобщиха от телекома. Общите приходи достигнали 180 млн., отбелязвайки ръст от 1,4% спрямо същия период на 2018 г. Основната причина е по-високият среден приход от потребител. Той се повишава с 8% на годишна база, достигайки 15,5 лева. Ръстът на приходите в комбинация с фокуса на компанията върху подобряване на ефективността, довели до по-висока печалба за тримесечието - 82 млн. лв. Тя е с 1,2% повече на съпоставима база спрямо второто тримесечие на 2018 г. В резултат на продължаващата тенденция на пазара за консолидация на SIM картите, броят на клиентите отбелязал лек спад и той е 3,04 милиона души. 20% от потребителите ползват предплатени услуги. От “Теленор посочват, че продължават с политиката за предоставяне на стойностни и гъвкави предложения на клиентите си. В допълнение към постоянния фокус върху качествота на мрежата, през май компанията представи и новото си тарифно портфолио. То дава възможност за комбинация по избор между пакети за данни и нови услуги (видео, музика и съдържание за деца), отговаряйки по този начин още по-адекватно на нуждите на клиентите. От 1 август 2018 г. “Теленор България” е част от PPF Group на чешкия милиардер Петр Келнер. Групата има активи в края на миналата година за 45 млрд. евро.
Източник: 24 часа (29.08.2019)
 
Освобождават честоти за 5G у нас, и трите оператора имат интерес Правителството реши да освободи радиочестотен спектър за изграждането на 5G мрежи на заседанието си в сряда. Следващата стъпка е Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) да предостави на мобилните оператори честоти в обхват 700 MHz и радиочестотна лента 24.25-27.5 GHz, които трябва да осигурят висока скорост на обмен на данни при пълно покритие на страната по територия, а не само по население. От Министерския съвет припомнят, че промените са в съответсвие на ангажиментите, които България е поела към решение на Европейския парламент. И трите оператора - “Виваком”, А1 и “Теленор”, вече обявиха, че имат интерес към развитието на технологията в България. Компаниите започнаха и тестове на различни услуги чрез 5G у нас. В сряда от “Теленор” коментираха, че в момента има обществени консултации за намаляване на цените на честотите за новата технология. От оператора били готови да инвестират в закупуването на честоти, ако се постигнат подходящите икономически стимули. От компанията посочват още, че за развитието на телекомуникационния пазар в страната от телекомуникационния бизнес очакват и освобождаване на честотите в сектора на 800 MHz и намаляването на цената. По неофициална информация преговори между операторите и КРС за цената на честотите ще започнат още до края на тази седмица. Очакванията са, че мрежи с новата технология може да стартира през следващата година, като първо ще се ползват в големите градове, а постепенно ще се разширява покритието им. 5G мрежата дава супербърз мобилен достъп и фиксирани услуги като телевизия и интернет. Предоставя и виртуална и добавена реалност, гледане от мобилно устройство на cпopтни cъбития, кoнцepти, игри в реално време. Надеждната комуникация с малко закъснение позволява дистанционна диагностика и интервенции, безопасно движение на автономните автомобили, управлението на промишлени съоръжения с помощта на индустриални роботи.
Източник: 24 часа (12.09.2019)
 
„Алтерко Роботикс“ спечели престижната награда Best of IFA Българската IoT компания „Алтерко Роботикс“ спечели престижната награда Best of IFA 2019 на най-голямото технологично изложение в Европа. Наградата бе получена за мултифункционалните и иновативни продукти за автоматизация на дома Shelly. Това е поредният изключителен успех за „Алтерко Роботикс“ и бранда Shelly през 2019 г., който затвърждава позицията на компанията на водещ разработчик на устройства за автоматизация на дома в Европа. Устройствата Shelly, чрез които на практика можете да контролирате всичко в жилището си, както и да следите консумацията на ток, са хит на над 90 пазара и повече от 200 000 домакинства по цял свят в момента използват продуктите Shelly. Водещи пазари за бранда са Германия и Италия. По време на най-голямото технологично изложение IFA 2019 в Берлин „Алтерко Роботикс“ представи 5 нови продукта: Wi-Fi управление на осветлението с възможност за контрол на силата на светлината, Wi-Fi сензор за врати и прозорци в комбинация със сензор за осветеност, WI-Fi сензор за пожар, Wi-Fi бутон, позволяващ всяко едно устройство да стане смарт, и нов аксесоар за най-успешния продукт на компанията Shelly 1.„В момента „Алтерко Роботикс“ е сред най-иновативната компании в света на пазара за домашната автоматизация. Нашите продукти са на световно ниво и се радваме, че на щанда ни на IFA 2019 в Берлин успяхме да се срещнем с хиляди доволни клиенти, които ползват наши устройства и бяха дошли не просто да видят какво ново ще представим, а и да ни стиснат ръката. Почувствахме се като рок звезди на турне, които фенове чакат, за да се запознаят!“, каза Димитър Димитров, изпълнителният директор на Алтерко Роботикс. „Все пак ние много ясно съзнаваме, че за да поддържаме интереса на потребителите към нашите продукти, ни чака много работа и креативност. Очаквайте още много новини от нас.“ Заедно с новите продукти за автоматизация на дома по време на IFA 2019 Алтерко Роботикс показа и нов модел детски GPS/GSM часовник MyKi, 100% водонепроницаем, с още по-дълъг живот на батерията. Той се очаква в магазините на мобилните оператори в края на годината. MyKi е един от най-успешните брандове, създадени в България, който жъне успехи у нас и по света. Продажбите на настоящите три модела MyKi надхвърлят 500 000 бройки. Часовниците са налични в мрежата на над 30 мобилни оператора по цял свят в партньорство с водещи телекоми като Deutsche Telekom, Telenor, A1, Vodafone, Ooredoo Qatar, Telekom Austriа, Go Malta, Elisa Естония и Vodafone Унгария и могат да бъдат намерени в комплект с атрактивни абонаментни планове в търговските им мрежи. „Алтерко Роботикс“ е изцяло българска компания, част от холдинга „Алтерко“. Компанията се занимава с разработка на иновативни IoT решения и продукти. Засега основните направления на развитие са две – умни устройства за локализиране от серията MyKi, какъвто е детският часовник MyKi, и системи за автоматизация на дома. Компанията има амбициите да разширява продуктовата си гама с нови и иновативни разработки.
Източник: Инвестор.БГ (13.09.2019)
 
Магазините на “Теленор” достъпни за инвалиди Всички магазини на “Теленор” в Бълария вече са достъпни за посетители в инвалидни колички, съобщиха от оператора. Така компанията ставало първият телеком в страната, осигурил тази възможност за хората с увреждания. В 108 магазина, в които няма постоянни рампи или друг начин за достъп с инвалидни колички, са осигурени мобилни рампи, а четири магазина са оборудвани със стълбищни роботи. Има и обозначителни стикери и звънци, в случай че посетител има нужда от съдействие от служителите на магазина.Те са преминали обучение за работа със съответното оборудване, така че да могат да асистират достъпа на хората. Нововъведенията са част от продължаващите усилия на “Теленор” за осигуряване на достъпна среда, която да е отворена за всички, покочват от оператора. Това включва улеснен достъп до магазините, и достъпна работна среда в централния офис.
Източник: 24 часа (14.10.2019)
 
A1 отчете ръст на печалбата от 13,6% А1 България се похвали със силно трето тримесечие на 2019 година и продължава позитивната тенденция за ръст във всички основни бизнес показатели от края на 2016 година. Приходите от мобилни и фиксирани услуги се увеличават с 11,5% до 98,8 млн. евро спрямо същия период за 2018 г., а общите приходи нарастват с 11,8% и достигат 122 млн. евро. Печалбата преди данъци, такси, лихви и амортизация (EBITDA) възлиза на 49,8 млн. евро, регистрирайки ръст от 13,6% на годишна база, съобщиха от компанията. Повишението на приходите от услуги се дължи на ръст на фиксирания и мобилния сегмент, както и на увеличение на приходите от продажба на устройства. Фиксираните услуги продължават да растат и през това тримесечие, като регистрират увеличение от 17,1% до 30,2 млн. евро. Компанията отдава добрите резултати на дигиталните бизнес услуги на компанията, ексклузивното спортно съдържание на каналите MAX Sport и предлагането на повече услуги на съществуващите абонати. ICT бизнес направлението на А1 става все по-значим фактор за позитивните резултати на компанията, която постоянно разширява своето портфолио от дигитални решения и достига дo все повече клиенти. През последните три месеца телекомът е интегрирал успешно 950 ICT проекта за корпоративни и институционални клиенти. През същия период А1 стартира и мащабна комуникационна кампания, насочена към промотирането на своите дигитални услуги за бизнеса. Всичко това води до увеличение на годишна база на средния приход от фиксирана линия (ARPL) от 6,9% до 13,4 евро, а броят на фиксирани услуги се увеличава с 2,6% до над 1 043 500. През третото тримесечие А1 България продължава своето стабилно представяне в мобилния сегмент чрез успешна продажба на нови услуги на съществуващите клиенти. Като резултат приходите от мобилни услуги нарастват с 9,2% до 68,6 млн. евро, а средният приход от абонат (ARPU) с 12,5% до 5,9 евро. Добрите резултати на компанията през третото тримесечие на годината се дължат и на по-високите приходи от продажбата на устройства. През третата четвърт на 2019-а спрямо същия период на миналата година, А1 регистрира 16,2% ръст на приходите или 22,1 млн. евро от търговията с устройства.
Източник: Money.bg (17.10.2019)
 
Официално: Чехът Петър Келнер купи бТВ Собственикът на бТВ "Сентръл Юръпиън Медия Еунтръпрайсиз" (Central European Media Enterprises – CME) и чешкият инвестиционен фонд ППФ (PPF) на милиардера Петър Келнер са постигнали окончателно споразумение СМЕ да бъде купена от ППФ в сделка за приблизително 2.1 млрд. долара, съобщиха късно вечерта в неделя СМЕ, ППФ и бТВ. Сега тя трябва да бъде одобрена от акционерите на СМЕ, Европейската комисия и някои национални регулатори, което се очаква да отнеме няколко месеца. Сделката беше очаквана и с нея ППФ получава 30 телевизионни канала в Централна и Източна Европа. Шест от тях са българските bTV, bTV Cinema, bTV Comedy, bTV Action, bTV Lady и Ring, останалите са в Чехия, Румъния, Словакия и Словения. Така в България Келнер ще успее да постигне търсената от него още през миналата година синегрия на сделката за купуването на телекома "Теленор" и се беше разбрал със собственика на "Нова телевизия" – шведската "Ем Ти Джи", но Комисията за защита на конкуренцията забрани сливането. Сега обаче думата за одобрението на концентрацията ще има генералната дирекция "Конкуренция" на Европейската комисия, тъй като сделката е трансгранична. Споразумението е одобрено единодушно от борда на директорите на СМЕ, с препоръката на специалния комитет на борда. Най-големият акционер на CME, американския телеком AT&T, е изразил съгласие да гласува в полза на сделката. Придобиването се очаква да бъде финализирано около средата на 2020 г. Според условията на споразумението, притежателите на всички емитирани и дължими обикновени акции на CME от клас А ще получат 4.58 долара на акция. Тази оценка представлява премия от приблизително 32% спрямо цената на акциите на CME преди съобщението от 25 март 2019 г., според което дружеството започва процедура по преглед и оценка на потенциални стратегически възможности, които стоят пред компанията. Джон Билок, председател на борда на директорите на СМЕ, коментира, че специалният комитет на борда, заедно с неговите съветници е направил обширен преглед на възможностите със значителен брой заинтересовани страни в стратегическо и финансово отношение. "Днешното съобщение потвърждава нашия приоритет да доставяме стойност на всички акционери”, допълва той, цитиран в съобщението на СМЕ. В съвместно изявление, Майкъл Дел Нин и Кристоф Майнуш, главни изпълнителни директори, допълват: "През последните 6 години, докато трансформирахме бизнеса и осигурихме впечатляващ и устойчив ръст в рентабилността, нашият основен фокус беше да създаваме стойност за нашите собственици. Тази сделка, която е кулминацията на тези усилия, е правилната за нашите акционери и е удовлетворяващ завършек на един от най-успешните обрати в развитието на водеща медийна компанията през последните години. Доволни сме, че ППФ Груп, с доказан успех в управлението на бизнеси в много индустрии, споделя нашата перспектива за важността на местното съдържание и неговата способност да привлича големи аудитории към телевизията“. Петър Келнер посочва, че "придобиването на СМЕ с нейните медийни активи в пет европейски държави ще допълни и укрепи нашите телекомуникационни операции в Централна и Източна Европа". "Целта ни е да използваме естествените синергии между създаването на съдържание и неговото разпространение за по-нататъшно развитие на телекомуникациония и медиен бизнес на групата. CME е здрава и добре управлявана организация и нямаме намерение да правим значителни промени", каза още Келнер. Завършекът на транзакцията не е обект на допълнителни условности, свързани с финансирането ?. СМЕ е съветвано от "Ален енд къмпъни" и Банк ъф Америка Мерил Линч като финансови консултанти, и от "ЕлЕлПи Ковингтън енд Бърлинг" като юридически съветник. Консултанти на ППФ са били БНП-Париба и "Сосиете Женерал". Общо 1.15 млрд. евро за сделката са изцяло гарантирани от група от банки като БНП-Париба, "Креди Агрикол", Креди Сюис, "Ейч Ес Би Си", "Сосиете Женерал" и "Уникредит". iete Generale и UniCredit. Компанията "Джей Пи Морган" е била финансов съветник на ППФ, а "Уайт енд Кейс" - юридически съветник. CME e компания от медийната и развлекателната индустрия, която управлява водещи бизнеси в пет пазара от Централна и Източна Европа с общо население от близо 45 милиона души. ППФ инвестира в множество пазарни сегменти като финансови услуги, телекомуникации, биотехнологии, недвижими имоти и машинно инженерство. Бизнесът на инвестиционната група се простира от Европа до Северна Америка и в Азия. Фондът притежава активи за над 45 милиарда евро (към декември 2018 г.) Част о тях са и дружествата на "Теленор" в България, Сърбия, Черна гора и Унгария, които ППФ придоби миналото лято срещу 2.8 млрд. евро.
Източник: Медия Пул (28.10.2019)
 
БТК е оттеглила молбата си КЗК да разследва Apple БТК е оттеглила молбата си към Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да разследва световния гигант Apple по отношение на злоупотреба с по-силна позиция при договаряне. Това става ясно от сайта на регулатора, като причината е, че двете компании – БТК и Apple, вече са започнали преговори по отношение на проблема, свързан с продажбата на смартфоните на американската фирма iPhone. Казусът даваше възможност на КЗК да глоби Apple с 10% от приходите на компанията в съответната дейност за последната година – над 100 млрд. долара за 2018 г. БТК е единственият от трите телекома в България, който не продава през мрежата си моделите iPhone. Към този момент ситуацията не се е променила, макар двете фирми вече да са влезли в преговори. Практиката на Apple е да се договаря директно с операторите в дадена страна и продуктите на компанията да се продават само от компаниите с ексклузивни права. В случая на България сред операторите това са "А1 България" и "Теленор".
Източник: Капитал (31.10.2019)
 
United Group купува БТК Най-големият български телеком БТК ще има нов собственик и това е регионалната медийна компания United Group, в която мажоритарен акционер е лондонският фонд BC Partners. Сделката се подготвяше от месеци, като до последно се състезаваха два кандидата. От два източника "Капитал" научи, че проектодоговорът с United Group вече е подписан, като се очаква той да бъде финализиран през второто тримесечие на 2020 г., като зависи от получаване на регулаторни одобрения и други условия. Сделката е при оценка на българския телеком между 1.2 и 1.3 млрд. евро, като е в по-горната граница, което е седем пъти печалбата преди лихви, данъци и амортизация (EBITDA), каза източник на "Капитал". Сумата е над първоначалните оферти. С тази придобивка купувачът, който вече оперира във всички страни от бивша Югославия, ще навлезе и в България. United Group започва историята си през 2000 г. като малък кабелен оператор, основан от сръбския бизнесмен Драган Шолак. През годините минава през серия финансови инвеститори, като Шолак остава неизменно ключово лице и миноритарен акционер. Делът му не е известен, като според някои медийни публикации може да надхвърля и 20%. От март 2019 г. United Group е с мажоритарен собственик BC Partners с малко над 50% дял, който влиза чрез сделка, оценяваща компанията на 2.6 млрд. евро. Продавачът KKR остава с миноритарен дял, а остатъчна малка инвестиция има и ЕБВР. През годините групата се разраства, като окрупнява кабелни доставчици, а паралелно развива и сателитна мрежа Total TV, която се разпростира в териториите, където няма достъп до кабел - модел, сходен на този на "Булсатком". За разлика от БТК United Group е и производител на съдържание с редица телевизионни канали. Последно преди България тя навлиза в Хърватия. През 2018 г. придобива Nova TV от собственика на българската bTV CME. А през 2019 г. беше обявена и сделка за 220 млн. евро зa хърватския бизнес на шведската Tele 2, която още не е приключена. При финализирането това ще е шестият собственик на БТК от приватизацията й, като последният - консорциум воден от Спас Русев, влезе преди три години. Продавач беше руската ВТБ, която влезе във владение на телекома, тъй като той беше обезпечение по отпуснат от нея мостов заем за предишното му придобиване - от компании, контролирани от Цветан Василев, който след затварянето на КТБ се оказа без възможност да бъде обслужван. Така след търг за купувач срещу 330 млн. евро беше избран Viva Telecom (Luxembourg). В него при сделката Спас Русев влезе с 46% дял, 20% минус 1 глас отидоха за ВТБ, 19% за "Делта кепитъл инвестмънтс" (контролирано от българските мениджъри на ВТБ, братята Милен и Георги Велчеви и Красимир Катев) и остатъкът 15% плюс 1 глас е за бившите кредитори. Освен това руската ВТБ осигури и голяма част от дълговото финансиране за сделката - 240 млн. евро. Сега при изхода вероятно ще се търси регулаторно одобрение не от българската Комисия за защита на конкуренцията, а от ЕК поради големия размер и широките географски инвестиции на купувача. Вероятно част от другите условия са разчистване на висящите съдебни спорове около собствеността на БТК. Търгът, чрез който бе придобита последно, бе атакуван от руснака Дмитрий Косарев и неговата Empreno Ventures, които са настоящи собственици на част от някогашните дружества на Цветан Василев.
Източник: Капитал (08.11.2019)
 
Средният приход от абонат, приходите и печалбата на "Теленор България" продължават да растат И през третото тримесечие "Теленор България" запазва тенденцията за ръст на приходите и печалбата преди данъци, лихви и амортизации (EBITDA), която се наблюдаваше и през първата половина на тази година, съобщиха от компанията. Общите приходи за периода са 193 милиона лева, като отбелязаха ръст от 1.6% спрямо същия период на миналата година, основно поради по-високия среден приход от потребител (ARPU). В месеците между юли и септември този показател се повиши с 8% в сравнение с третото тримесечие на 2018-а и достигна 15.90 лева, става ясно от отчета на телекома. Ръстът в общите приходи, в комбинация с фокуса на компанията върху подобряване на ефективността, доведоха до по-висока печалба преди данъци, лихви и амортизации (EBITDA) за тримесечието. Тя възлиза на 93 милиона лева, което е с 1.8% повече (на съпоставима база) спрямо третото тримесечие на миналата година. В резултат на продължаващата тенденция на пазара за консолидация на SIM-картите, броят на клиентите на Теленор отбеляза лек спад през тримесечието в сравнение със същия период на предходната година и достигна 3.08 милиона абоната, от които 21% са потребители на предплатени услуги. Повишаването на качеството на мрежата и на клиентското преживяване са основен фокус за инвестициите на компанията и през тази година. През третото тримесечие "Теленор" предостави възможност за активиране без допълнително заплащане на всички трафик пакети, които са част от тарифните планове Total+, както и редица нови възможности в дигиталните си канали. Също така, през юли компанията започна поредица от тестове на 5G технологията с цел по-добра оценка на потенциала и възможностите за използването ? в различни сфери от ежедневието. През октомври "Теленор" представи пред бизнеса 5G тест в сферата на производството, което бе петият от серията практически тестове на технологията на специално събитие за бизнеса в централния офис на телекома. "Успешните 5G тестове ни дадоха увереност, че развитието на тази технология ще има положително влияние върху е-обществото и бъдещето на бизнеса. С напредването на 5G, ще можем да предложим напълно нови услуги и бизнес модели, които ще са от полза за нашите клиенти и партньори", заяви Джейсън Кинг, главен изпълнителен директор на "Теленор". "Работата с нашите бизнес клиенти за усъвършенстване на различните приложения на 5G ще допринесе за създаването на решения, които биха били успешни за всички заинтересовани страни", добави той.
Източник: Банкеръ (13.11.2019)
 
"Теленор" отбеляза пореден ръст на приходи и печалба "Теленор България" отбеляза поредно тримесечие на растеж на основните си финансови показатели, сочи отчетът за третото тримесечие. Приходите на оператора за периода се вдигат с 1.6% спрямо година по-рано, до 193 млн. лв. Най-осезаемо е повишението при средния приход от потребител – ARPU, един от важните показатели за телекомите. Той се вдига до 15.9 лв., 8% ръст спрямо година по-рано. И през миналото тримесечие "Теленор" отбеляза подобни ръстове – 1.4% на приходите и отново 8% при ARPU. Печалбата преди данъци, лихви и амортизации (EBITDA) също бележи ръст, с 1.8% на годишна база, до 93 млн. лв. за изминалото тримесечие. Броят на абонатите на телекома в момента е 3.08 млн. активни карти, което е понижение на годишна база, но повишение спрямо края на второто тримесечие, когато те са 3.04 млн. От общата бройка 21% са потребители на предплатени услуги, а останалите са на договор. Свиването изглежда като един от последните ефекти от въведеното преди две години законодателство, според което броят на предплатените карти на един човек се ограничава до 10. По време на тримесечието "Теленор", която от миналата година е част от чешката група PPF, започна официално тестове на своята 5G мрежа, като поне за момента те са по-скоро в лабораторни условия. Фирмата направи няколко теста в различни сфери, които да покажат възможността на технологията, която обещава високи скорости на интернет и минимално забавяне на връзката. "Теленор" е вторият телеком, който обявява резултатите си за третото тримесечие. Месец по-рано това направи "А1 България", която също отчете по-високи приходи - 238 млн. лв., печалба - 98 млн. лв., и ARPU - 11.54 лв.
Източник: Капитал (13.11.2019)
 
5G може да добави 8 млрд. евро към БВП за 5 г., умни градове ще има у нас от догодина 5G може да добави нови 8 млрд. евро към БВП на България за 5 години. Това показва изследване на УНСС, представено от ректора на вуза Стати Статев на конференция в София за новата технология, организирана от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС). В нея участваха и министърът на транспорта Росен Желязков, представители на трите телекома - А1, “Виваком” и “Теленор”, депутати от ресорната комисия, експерти.Дигиталната икономика в България приблизително е съпоставима като дял от БВП с този на най-големите 5 пазара на Европейския съюз - съответно 6,7 срещу 6,9%, и България имала възможнoст и добри стартови позиции за развитие. През публичния сектор най-добре ще се почувства стартът на 5G и влиянието на технологията върху социално икономическото развитие, заяви Статев. Значително ще бъде въздействието и върху селското стопанство, където технологичното развитие засега е най-ниско, както и в енергетиката и във финансовия сектор. Очакванията са до края на следващото десетилетие развитието на интернет на нещата да се оценява на около 19 трлн. долара, а изкуственият интелект и роботиката, използващи 5G, да добавят 15 трлн. долара в световната икономика. За България този принос може да е 12 млрд. долара към БВП в края на следващото десетилетие. Елетронната търговия ще прибави у нас близо 2 млрд. долара. 10% увеличение на степента на проникване на широколентовия достъп до интернет води до ръст на БВП с 0,25%, показва изследване в 22 страни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Според същото проучване очакванията са 5G да генерира ползи в размер на 113 млрд. евро годишно до 2025 г. и да спомогне за създаването на 2,3 млн. работни места в ЕС. През 2020 година в България ще има умни градове с изградени мобилни мрежи от пето поколение. Това заяви министърът на транспорта Росен Желязков по време на конференцията. “Държавата в лицето на правителството и на регулатора биха могли да стимулират развитието и разгръщането на мрежите. Инвестициите не могат да бъдат други освен пазарно ориентирани и за да може да се стимулира потреблението. Поради това се мисли за мерки като намаляване на първоначалните и годишните такси, които се събират за използването на спектъра”, каза Росен Желязков. Той добави, че в най-скоро време Министерският съвет ще направи промяна в тарифата на тези такси и те ще бъдат намалени. В момента режимът на изграждане на мобилна станция е приравнен към изискванията за водно-електрическа централа, посочи министърът. Според него тези процедури трябва да бъдат облекчени, но при спазване на санитарно-хигиенните изисквания. Ще намалим административната тежест, но ще засилим здравния контрол, обясни той. Министърът добави, че мерките по отношение на тарифирането на спектъра и намаляването на административната тежест, при запазването на всички съображения, които гарантират безопасността и здравето, трябва да бъдат комплексно разглеждани и да работят в система. Министър Желязков бе категоричен, че киберсигурността е един от най-важните аспекти на новата технология. Тази инфраструктура е свързана с множество услуги като електроснабдяване, здравеопазване и други, обясни той. КРС е готова да предостави честотите, каза шефът на регулатора Иван Димитров. Това се очаква да се случи в средата на следващата година. Оборудването за 5G струва близо 4 пъти повече от сегашните технологии, заяви Атанас Добрев, главен изпълнителен директор на “Виваком”. Той припомни, че при стартирането на GSM мрежите у нас цената на телефоните е била 700-800 лв., а месечната сметка - около 100 лв., и то само за разговори. Сега средната сметка е паднала на 10-15 лв., а телефон от среден клас е 200-300 лв.
Източник: 24 часа (20.11.2019)