Новини
Новини за 2021
 
КЗК разреши сделката за "Нова" Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разреши на собствениците на БТК United Group да придобият "Нова броудкастинг груп", притежавана от братята Кирил и Георги Домусчиев. Офертата надхвърля 300 млн. евро, срещу които новият собственик получава редица телевизионни канали, най-голямата онлайн група "Нет инфо", както и наскоро придобитите радиа. Решението е взето на 14 януари, когато регулаторът е разрешил и друга сделка, а именно придобиването от United Group на редица вестници, сред които "Телеграф" и "Монитор". Така на българския пазар се сформира второ обединение на телекомуникационен и медиен бизнес, след като чешката PPF придоби "Теленор" и Central European Media Enterprises (CME), част от които е "бТВ медиа груп". В средата на декември сделката за продажбата на "Нова броудкастинг груп" (НБГ) беше официално оповестена, като United Group e бил единственият кандидат-купувач. Според КРС концентрацията на БТК и НБГ в един собственик не би повлияла на мрежите и услугите за разпространение на телевизионни сигнали на едро, както и не би оказала съществено въздействие върху пазарния сегмент на дребно за разпространение на радио- и телевизионни програми. На различно мнение са от "бТВ медиа груп". Според медийната група сделката би засегнала редица пазари в страната. В становище към КЗК посочват, че концентрацията може да доведе до ограничаване на достъпа на конкурентите на НБГ до пазара на разпространение на телевизионни програми на едро. КЗК приема, че съвместният дял от пазара за печатна реклама нa дъщерното дружество на "Нова" "Атика Ева" и "Вестник Телеграф" е между 10-20% (през 2018 г. е бил 30-40%), което означава, че ""планираната концентрация няма потенциал да доведе до установяване и/или засилване на господстващо положение или да ограничи съществено ефективната конкуренция на пазара на печатна реклама".
Източник: Капитал (19.01.2021)
 
КРС иска минимум по 4 млн. лв. за трите 5G лиценза Дългоочакваният от трите телекома търг за продажбата на така необходимите им честоти за развитието на 5G технологията в техните мрежи ще се състои на 15 март. Процедурата бе обявена във вторник от Комисията за регулиране на съобщенията. Наддаването за всеки от трите предлагани блока от 100 мегахерца ще започне от 4 млн. лв. със стъпка над началната цена от 100 хил. лв. Желаещите за се включат в надпреварата трябва да подадат заявления до 25 февруари, но преди това трябва да купят тръжната документация срещу 4 хил. лв. и да внесат депозит за участие от 200 хил. лв. Търгът е за три разрешителни за национално покритие за ползване на ленти 3500-3600 MHz, 3600-3700 MHz и 3700-3800 MHz, със срок от 20 години. От кандидатите ще се иска да имат издадени разрешения с предоставен радиочестотен спектър за наземни мрежи в България и да са инвестирали в GSM, UMTS и LTE мрежи поне 25 на сто от приходите си в последните пет години от дейността си. Трябва също така да са постигнали норма на рентабилност, определена въз основа на печалбата преди лихви, данъци и амортизации спрямо приходите, не по-малко от 25% средно за последните 5 г. До търга няма да се допускат дружества с публични задължения към държавата, включително и към КРС и осигурителни фондове. Няма да могат да участват и фирми с отнето разрешение за ползване на честотен ресурс. Очакванията са трите телекома – А1, "Виваком" и "Теленор", да участват в наддаването, тъй като тези ленти са им важни за истинското развитие на 5G мрежите им. Този радиочестотен ресурс бе освободен от правителството още през септември 2019 г., но търгът за него се обявява едва сега. И трите телекома още през 2019 г. представиха възможностите на мрежите си да предлагат новата технология за бърз обмен на данни в полза на бизнеса, местните администрации, комуналните услуги и дори болници и пациенти.
Източник: Медия Пул (03.02.2021)
 
А1 прескочи бариерата от 1 млрд. лв. приходи през 2020 г. Мобилният оператор А1 прескочи бариерата от 1 млрд. лв. приходи през 2020 г. Подобен връх не бе достиган от оператора от 2011 г. В пандемичната година компанията отбелязва ръст по всичките основни бизнес показатели, като най-съществено е увеличението при фиксираните услуги, съобщиха от телекома. Общите приходи достигат 513.8 млн. евро (1.005 млрд. лв.), като нарастват с 5.7% спрямо предходната година, показва отчетът на собственика Telekom Austria. Печалбата преди лихви, данъци и амортизация (EBITDA) също се покачва - със 7.3% до 192.4 млн. евро. С този оборот А1 може да атакува лидерската позиция на БТК по приходи в телеком сектора. За предходната година показателят на най-стария оператор беше 961 млн. лв., или с 10 млн. лв. над А1. Отчет на БТК за миналата година още няма. Както и предходната година, приходите на А1 от фиксирани услуги отбелязват най-голям ръст през 2020 г., като се повишават с 11.4% до 131.3 млн. евро. От компанията уточняват, че това се дължи основно на ICT решенията за бизнеса, които са развити през миналата година.
Източник: Капитал (11.02.2021)
 
КРС разпредели честотите за 5G без търг, но Vivacom обжалва процеса Българският телекомуникационен регулатор (Комисията за регулиране на съобщенията) заяви, че ще търси начини за ускоряване на търговското разпространение на 5G, след като телекомуникационният оператор Vivacom оспори решението му за разпределяне на три 5G лиценза в съда. По-рано през месеца КРС реши да закрие търга за 5G и да предостави на всеки от трите големи телекомуникационни оператора в страната лиценз в спектъра от 3,6 GHz без конкуренция, след като разгледа заявленията им за процеса. Първоначално КРС планираше да продаде на търг три 20-годишни лиценза (за ползване на ленти 3500-3600 MHz, 3600-3700 MHz и 3700-3800 MHz), всеки с първоначална цена от 4 милиона лева със стъпка за наддаване от 100 хил. лева, но преразгледа решението си на 10 март, след като разгледа заявленията. "Експeртната комисия, определена с решение на КРС, е разгледала постъпилите тръжни документи. Съгласно изводите на експeртната комисия подадените заявления за участие в търга дават възможност за разпределение на радиочестотния спектър съгласно действащата нормативна уредба (ЗЕС) и правилата на тръжните книжа. КРС разгледа предложението на експертната комисия и със свое решение е приела да приключи процедурата и да пристъпи към предоставяне на радиочестотния спектър съгласно нормативната уредба", пише в съобщението на КРС.
Източник: Инвестор.БГ (16.03.2021)
 
Операторите готови на търг за 5G Трите мобилни оператора у нас - А1, "Виваком" и "Теленор", са готови на търг за разпределение на честотите за 5G. Това стана ясно в понеделник след официални позиции на компаниите. Те са по повод блокирането на сегашната процедура за разпределение на честотите заради жалба в съда. Първоначално КРС планираше да продаде на търг три 20-годишни лиценза. Впоследствие всеки от телекомите получи по един пакет честоти. От "Виваком" са заявили обхвата 3500-3600 MHz, който им е бил предоставен, но са имали интерес и към другите - 3600-3700 MHz и 3700-3800 MHz. Регулаторът обаче ги е предоставил съответно на А1 България и "Теленор". Решението било взето, защото се предоставяли същите честоти, които компаниите и в момента ползват временно, което улеснявало техническата процедура по усвояването им. От "Виваком" обаче се оспорили в съда процедурата и лицензите не могат да бъдат дадени преди магистратите да се произнесат. Във връзка с жалбата предстои да бъдат разгледани всички законови възможности за предоставяне на радиочестотния спектър, завиха от КРС в понеделник. Комисията разгледала всички възможни механизми за ускоряване на процеса по предоставяне на радиочестотен спектър и създаването на условия за навлизането на нови технологии, в това число 5G. В максимално кратък срок регулаторът ще вземе решение по възникналия казус, за което ще предостави допълнителна информация.
Източник: 24 часа (16.03.2021)
 
"Теленор България" увеличава оборота и средния приход от абонат "Теленор България" отчита по-високи продажби и приход от абонат, но понижение на печалбата си за изминалата година, показват резултатите на чешката компания майка PPF Telecom Group. Приходите на българския мобилен оператор са нараснали с 4.3% до 400 млн. евро (781 млн. лв.), а печалбата преди лихви, данъци и амортизации (EBITDA) е спаднала със 1.7% до 177 млн. евро (346 млн. лв.). Абонатите намаляват с 1.4% до 3.47 млн. души - тенденция, която се наблюдава от няколко години при всички оператори заради държавните регулации, които ограничиха броя на предплатените карти на физическо лице. Клиентите на договор са 82% от всички. Един от основните показатели за представянето в индустрията - средният приход на абонат (ARPU), продължава да расте и е най-големият сред трите български оператора. Той е нагоре със 7% спрямо края на 2019 г. до 9.1 евро (17.8 лв.). Според отчета на PPF Telecom Group "Теленор България" е най-големият оператор в страната по приходи от мобилни услуги с дял 34%, следван от "А1 България" с 33% и БТК с 31%. Българският пазар е четвъртият най-голям в групата на PPF Telecom Group по абонати и по приходи (ако се броят Сърбия и Черна гора заедно, както е в отчета на чешката компания). Около 19% от общо 18.3 млн. клиенти на групата са в България. В началото на февруари резултатите си представи друг български оператор - "А1 България". Общите му приходи достигнаха 513.8 млн. евро (1.005 млрд. лв.), с 5.7% повече спрямо предходната година, показа отчетът на собственика Telekom Austria. Печалбата преди лихви, данъци и амортизация (EBITDA) също се покачва - със 7.3% до 192.4 млн. евро. Средният приход от абонат (ARPU) е нараснал с 6.1% до 6 евро, докато броят на абонати на мобилни услуги е намалял с 1.9% до 3.753 млн. души.
Източник: Капитал (24.03.2021)
 
КРС раздаде 5G честотите на телекомите на търг, плащат 13,4 млн. лв. На 6 април 2021 г. Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) проведе търг с тайно наддаване за издаване на разрешения за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс – радиочестотен спектър в обхват 3,6 GHz за осъществяване на електронни съобщения чрез наземна мрежа, позволяваща предоставяне на електронни съобщителни услуги (режим на работа TDD), с национално покритие. Предмет на търга бе издаване на три разрешения за ползване на радиочестотен спектър в обхват 3,6 GHz с национално покритие за срок от 20 години. Търгът приключи успешно с разпределение на предвидения радиочестотен ресурс на тримата участници в търга, съгласно правилата на тръжната процедура и предложените от участниците оферти, както следва: 1. Едно разрешение за честотна лента 3600–3700 MHz на „ А1 БЪЛГАРИЯ“ ЕАД с предложена цена 4 700 000 лв. 2. Едно разрешение за честотна лента 3700–3800 MHz на „БЪЛГАРСКА ТЕЛЕКОМУНИКАЦИОННА КОМПАНИЯ“ ЕАД с предложена цена 4 600 000 лв. 3. Едно разрешение за честотна лента 3500–3600 MHz на „ТЕЛЕНОР БЪЛГАРИЯ“ ЕАД с предложена цена 4 100 000 лв. Общата сума, която трите предприятия участници в търга се предвижда да заплатят за ползване на предоставените честоти е 13 400 000 лв.
Източник: 24 часа (07.04.2021)
 
Общите приходи на "А1 България" за първото тримесечие на годината са достигнали 132.2 млн. евро, 3.6% повишение спрямо година по-рано. Ръст има във всички сегменти, с изключение на приходите от оборудване, които намаляват с над 10% до 25.1 млн. евро. Печалбата преди данъци и амортизации също е пораснала, при това значително - с 21.2% до 55.6 млн. евро, сочат данните от финансовия отчет на телекома. Най-висок ръст компанията отчита при фиксираните услуги, чиито оборот е нараснал с 9.4% до 35.1 млн. евро в началото на годината. "Увеличеното търсене на услуги за широколентов интернет, ексклузивното спортно съдържание на каналите MAX Sport и интерактивната телевизия Xplore TV, са спомогнали за увеличаване на средния приход от фиксирана иния с 6.1% до 14.5 евро", пишат от компанията. Дори по-голямо в процентно отношение е увеличението на средния приход от абонат (ARPU) - с 8.5% до 6.3 евро. ARPU е един от основните показатели за телекомите, който се разглежда наравно с приходите и печалбата като важност във финансово отношение. Броят на клиентите на мобилни услуги е намалял с близо 100 хил. души, от 3.82 млн. абонати към края на март миналата година, към 3.73 млн. в края на март 2021 г. Тенденцията е при всички телекоми. РЕКЛАМА В тримесечния доклад на A1 Telekom Austria Group е отчетено, че ръстът в България се дължи на "продължаващи позитивни трендове както в бизнеса с фиксирани услуги, така и при мобилните услуги. Динамиката на пазара при мобилните услуги показва, че има растящо търсене за неограничените предложения във високия сегмент". В доклада се посочва още, че макар липсата на пътувания заради рестрикции около коронавируса да се е отразило негативно на приходите от роуминг, оборотите в мобилния сегмент са се увеличили благодарение на по-високи постъпления от вече съществуващи потребители. "А1 България" се фокусира върху изграждането на своя 5G мрежа, като по-рано през април успя да спечели исканата от компанията средна честотна лента в обхвата 3.6 GHz, срещу 4.7 млн. лв. Другата насока на компанията, извън традиционните мобилни услуги, са решенията в сферата на Интернет на нещата (IoT) и софтуера като услуга.
Източник: Капитал (29.04.2021)
 
"Теленор" с лиценз за 5G "Теленор България" получи официално от Комисията за регулиране на съобщенията лиценз за 5G, съобщшиха от оператора. Компанията спечели в рамките на провелия се на 6 април търг честотната лента 3500–3600 MHz, която ще използва за развитието на своята 5G мрежа за период от 20 години. С предоставянето на спектъра се създават условия за навлизане на нови технологии на българския пазар, с достатъчна гъвкавост за осигуряване на настоящи и бъдещи безжични широколентови услуги, посочват от "Теленор". "5G ще предложи качествено различно изживяване за клиентите, бизнеса и правителствата в близкото бъдеще. Tеленор беше първият телеком, който демонстрира революционните възможности на 5G чрез видеоразговор на живо със свръхвисока скорост през 2019 г.", заяви Джейсън Кинг, главен изпълнителен директор на "Теленор България". С новите честоти телекомът щял да надгради своято първокласна мрежа, отличена четири пъти с Best In Test сертификат, и да продължи да предоставяме услуги на изключително високо ниво. През април "Теленор България" обяви старта на мащабна информационна и обучителна кампания за новата мобилна технология 5G. Кампанията цели да представи 5G на крайните потребители в детайл и да отговори на всички важни въпроси, свързани с петото поколение клетъчна мрежа. На 10 юни "Теленор България" ще даде търговски старт на своята 5G мрежа.
Източник: 24 часа (18.05.2021)
 
Трите най-големи мобилни оператори запазват позициите си при мобилните телефонни услуги и през 2020 г. Съгласно предоставените в Комисията за регулиране на съобщенията данни от мобилните оператори и през 2020 година трите най-големи оператора „А1 България“ ЕАД, „Теленор България“ ЕАД, и „Българска телекомуникационна компания” ЕАД запазват позициите си по отношение предоставяне на мобилна телефонна услуга на брой абонати. От петте оператора с предоставен радиочестотен спектър за предоставяне на мобилни услуги (мобилен глас, мобилен интернет и пренос на данни М2М) с пазарен дял от 38,1%, „А1 България“ запазва лидерската си позиция по брой абонати на мобилна телефонна услуга за поредна година, следван от „Теленор България“ ЕАД с 33,4% и „Българска телекомуникационна компания” ЕАД с 28,5%. По отношение на останалите два оператора с предоставени честоти („Ти.ком” АД и „Булсатком” ЕАД) данните в КРС показват, че за последните няколко години тези предприятия не са въвеждали в експлоатация нови базови станции. Към 31.12.2020 г. пазарният дял на Булсатком, изчислен, както на база брой абонати така и на база приходи, продължава да бъде символичен, а „Ти.Ком“ АД все още не е стартирало предоставянето на мобилна телефонна услуга.
Източник: 24 часа (30.06.2021)
 
CETIN България придобива "София Комюникейшънс" и "Ракком" CETIN България, в която Теленор България отдели инфраструктурата си, придобива технологичните компании "София Комюникейшънс" ЕАД и "Ракком" АД, съобщиха от дружеството. "София Комюникейшънс" ЕАД е създадена през декември 2001 г. за доставка на MAN услуги по първата тогава алтернативна градска оптична мрежа. Компанията е сред водещите доставчици на оптични услуги в София, както и в предоставянето на телеком решения за бизнес клиенти. Тя оперира на територията на София и разполага със собствена оптична мрежа, с голяма плътност на покритие на столицата и прилежащите райони. "Ракком" АД предлага разнообразие от интернет услуги на голям брой бизнес клиенти, използвайки мрежата на София Комюникейшънс. С придобиването CETIN България разширява не само екипа, но и обхвата на услугите, които предлага на бизнеса, коментират от компанията. "Като регионален лидер в предоставянето на първокласни услуги и отлична мрежова инфраструктура, първостепенна задача на CETIN България е създаването на добавена стойност за нашите клиенти. Придобиването на компания с дългогодишен опит и традиции в осигуряването на свързаност е следващата логична стъпка в стратегията ни за развитие", каза Петър Мудринич, изпълнителен директор на CETIN България. CETIN България бе създадена през юли месец 2020 г. след отделянето на мрежовата инфраструктура на Теленор България в отделно дружество. Компанията има над 200 служители и предоставя широка гама от висококачествени мобилни и фиксирани услуги на своите клиенти.
Източник: Money.bg (14.07.2021)
 
Спас Русев купува "Булсатком" Най-големият доставчик на телевизия в България "Булсатком" има избран нов собственик - Спас Русев, съобщиха три независими източника на "Капитал". Сделката е очаквана и е пореден опит за промяна в оператора, след като от пет години имаше проблем с изплащането на дълговете и кредитори и фондове се опитват да го оздравяват през последната 1-2 години.Година след продажбата на БТК Спас Русев ще влезе в нов оператор, като е избран за предпочитан купувач на проведения от инвеститорите в компанията търг. Той купува през свързаното дружество "Вива корпорейт България", създадено през април, в което управители са две чуждестранни лица. Негов собственик е регистрираната в Люксембург фирма Viva Corporate, която пък е създадена през 2016 г. и тогава за собственик е посочен точно Русев. Единствените въпросителни са дали и за колко време ще го управлява самостоятелно, или ще препродаде компанията (или просто най-големия й актив - абонатите) на друг играч.Според информация на "Капитал" Русев е подал най-високата оферта от над 120-130 млн. евро, като на финалната права е имало още един кандидат - собственикът на "Теленор България" PPF Group. И двете предложения са били близки като стойност, а победителят е избран заради условията да изплати сумата бързо.Подаването на обвързващите оферти се е случило преди около две седмици, съобщиха източници на "Капитал". В тъй наречения data room е проявен интерес от няколко компании, макар и за част от тях той да е бил чисто проучвателен. В наддаването не се е включил основателят на "Булсатком" Пламен Генчев, който имаше кол-опция, даваща му предимство при определени условия. Тя важеше до края на 2020 г. И след като според Генчев и екипа му тя не е била уважена, преди няколко месеца те започнаха арбитражно производство в Лондон.
Източник: Капитал (09.08.2021)
 
PPF продава 30% от мрежовата си компания на сингапурския държавен инвестиционен фонд РPF Group, чешкият собственик на "Теленор", "ЦЕТИН България" и bTV, обяви, че продава дял от 30% в подразделението си за телекомуникационна инфраструктура CETIN Group на сингапурския държавeн инвестиционен фонд GIC. Финансови подробности около сделката не бяха разкрити. CETIN Group е доставчик на телекомуникационни решения "на едро" за различни клиенти в Централна и Източна Европа. Групата има компании на няколко пазара, сред които е и "ЦЕТИН България", която пък беше отделена от оператора "Теленор" през миналата година. В нея е мрежовата инфраструктура, обслужваща телекома. Идеята зад отделянето беше да се предлагат услуги и партньорства и на други играчи на пазара, включително и на конкурентите на оператора. Преди време "ЦЕТИН България" купи инфраструктурни компании в България, с които да подкрепи бизнеса си. При посещението си в България през лятото главният изпълнителен директор на PPF Ладислав Бартоничек не изключи пред "Капитал" в бъдеще да има още подобни сделки. GIC е сред водещите инвестиционни компании в света, управляваща активи за 750 млрд. долара. Сред инвестициите ? са имоти, акции, рисков капитал и инфраструктура в над 40 държави.
Източник: Капитал (19.10.2021)
 
Мобилните оператори едностранно вдигат цените от Нова година Два от трите мобилни оператора - "Теленор" и А1, сюрпризираха днес абонатите си, като с SMS ги известиха, че от Нова година вдигат цените по действащите към момента договори. "За да продължим да предоставяме висококачествени услуги, месечните абонаменти ще се индексират със средногодишния Индекс на потребителските цени на НСИ за 2020 & 2021 с общо около 5%. Промяната ще се отрази във фактурата от фев'22", гласи съобщението на "Теленор". С малко по-нисък процент А1 ще увеличи цените на месечните абонаменти, като от компанията уточняват, че индексацията, отчита инфлацията от 2020 и 2021 г. За миналата година увеличението е 1.7%, колкото е средногодишната инфлация, измерена от НСИ, а за тази година - 2.4%, каквато е прогнозата на МФ за средногодишната инфлация за 2021 г. Така общото увеличение е с 4.1%, ако прогнозата на МФ се сбъдне. Много вероятно е средногодишната инфлация за 2021 г. да се окаже по-висока - в последните три месеца бяха отбелязани рекордни за последните 10 години месечни нива от 6 и над 7%. Едностранното вдигане на цените по действащите договори мобилните оператори обясняват с предвидената подобна възможност в Общите условия към тях. Затова и не е възможно недоволните клиенти да прекратят договора си предсрочно, без да бъдат санкционирани с неустойки. Промяната засяга всички частни и бизнес клиенти, ползващи мобилни и фиксирани услуги. Тя ще влезе в сила през първото тримесечие на 2022 г., след като Националният статистически институт обяви официално инфлацията за 2021 г. Засега третият мобилен оператор "Виваком" не е обявил повишение на цените по сключените вече договори заради инфлацията. Увеличение с 4-5% означава месечни сметки от 20 лв. да нараснат до 20.82 лв., а сметки от 30 лв. - да поскъпнат с 1.23 лв.
Източник: Сега (22.12.2021)
 
КЗП официално забрани на телекомите да вдигат цените си с размера на двегодишната инфлация Комисията за защита на потребителите е издала заповеди, с които забранява на "Теленор България" и "А1 България" да индексират цените по ред, който не е предвиден в сключените между него и потребителите договори. Комисията базира решението си на основание чл. 68л, чл. 68в и чл. 68г от Закона за защита на потребителите. Това съобщава с прессъобщение до медиите министърът на икономиката и вицепремиер Корнелия Нинова. Броени дни преди Коледните празници мобилните оператори съобщиха почти едновременно, че ще индексират месечните такси за всички свои услуги - тв, интернет, мобилна телефония и съответните пакети, и за всички потребители (фирми и домакинства) спрямо инфлацията през последните две години. Телекомуникационните компании се позоваха на растящите цени в България и увеличените си разходи заради по-високото потребление на мрежата през последните две години. Очакванията на А1 бяха цените да се вдигнат с общо 4.1%, сборът от средногодишния индекс на потребителските цени през 2020 и 2021 г. От "Теленор" съобщиха за около 5% ръст на сметките. От третия голям телеком - БТК, не бяха обявили конкретни планове, но на въпроси на "Капитал" впоследствие отговориха, че също планират индексация на сметките на потребителите. От КЗП реагираха почти веднага и обявиха, че ще забранят на операторите да вдигнат цените по този начин - използвайки инфлацията за две години, тъй като увеличението ще е двойно. Това според комисията е нелоялна практика. Нинова дори ги заплаши с глоби, ако не се съобразят. Самите мобилни оператори излязоха с позиции, в които казват, че стриктно спазват законодателството.
Източник: Капитал (29.12.2021)