Новини
Новини за 2003
 
Три фирми са подали молби за пряко договаряне с производителите на ток, след като започне либерализацията на пазара от 1 юли 2003 г. Това са мини "Марица изток", "Плама " - Плевен, и "Топлофикация София", съобщи председателят на Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР ) проф. Константин Шушулов. Само 16 фирми в страната в момента отговарят на условията за преки доставки на на по-евтино електричество. Сред тях са "Стомана индъстри" , "КЦМ", "Асарел Медет" , "Елаците мед", Юмикор мед", "Девня цимент" , "Лукойл Нефтохим Бургас", "Агрополихим" и "Неохим", обясни Шушулов. През пролетта на миналата година правителството одобри наредби за достъпа на привилегировани потребители до преки доставки на електричество.В наредбата е записано, че такива договори могат да сключват предприятия, които нямат дългове към НЕК и са с годишно потребление над 100 гигаватчаса. "Кремиковци" и повечето от химическите заводи отговарят на условията за потребление на ток, но висят с големи борчове към НЕК, поясни Шушулов. Енергийните компании, които ще могат да доставят пряко ток на потребителите ще са ТЕЦ"Марица изток" 2 и 3, ТЕЦ"Варна", ТЕЦ"Бобов дол" и ТЕЦ"Русе". АЕЦ"Козлодуй" не влиза в този списък, тъй като произвежда най-евтиното електричество и имаме опасения, че привилегированите потребители ще тръгнат да се договарят само с атомната централа, обясни шефът на ДКЕР. През лятото започва и либерализацията на газовия пазар. Свободното договаряне на доставките ще е само за фирми с годишно потребление над 80 млн. кубически метра газ. Засега обаче все още няма кандидати, добавиха от ДКЕР. Константин Шушулов прогнозира, че в следващите 10 г. няма да се наложи България да внася ток от чужбина, тъй като разполага с достатъчно енергийни мощности. Той добави, че строителството на АЕЦ"Белене" е необходимо, за да може страната ни да запази позицията си на енергиен лидер на Балканите. Преди това обаче трябва да се направи сериозен анализ дали строежът на централата ще е рентабилен, защото трудно ще се намери инвеститор, ако няма гаранции и ще се си върне вложените средства за 5-6 години, каза още шефът на ДКЕР.
Източник: Монитор (08.01.2003)
 
Сега статут на привилегировани потребители с потребление от 100 млн. кВтч/г и без задължения към НЕК ЕАД имат Мини Марица-изток ЕАД, Стомана индъстри, КЦМ-Пловдив, Асарел-Медет, Елаците Мед, Umicore Med, Девня цимент АД, ЛУКойл-Нефтохим-Бургас, Агрополихим и Неохим. Още на 17 декември м.г. с цел да се задоволи търсенето на електроенергия от привилегировани потребители и за създаване на конкуренция между производителите регулаторният орган взе решение да се освободят първоначално около 9% от мощностите на централите: ТЕЦ Марица-изток 2, ТЕЦ Варна, ТЕЦ Бобовдол, ТЕЦ Русе - бл. 4, и ТЕЦ Марица 3. През последните 6 месеца на 2003 г. ще бъдат освободени още мощности от тези централи. Целта е те да достигнат 18%.
Източник: Пари (25.02.2003)
 
Старозагорският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ с решение № 3301 от 19.ХII.2002 г. по ф. д. № 2444/93 вписа промени за "Мини Марица-изток" - АД: увеличава капитала от 14 913 686 лв. на 16 750 690 лв., разпределен в 1 675 069 бр. поименни акции с номинална стойност 10 лв.
Източник: Държавен вестник (25.02.2003)
 
"Мини Марица-изток" - ЕАД, гр. Раднево, област Стара Загора, ул. Св. св. Кирил и Методий 13, тел. 0417/централа 8 33 04, вътр. 30 73, лице за контакт Даниел Демирев, факс 0417/8 33 63, на основание чл. 3 и 5 от Наредбата за търговете отправя покана за участие към всички заинтересувани лица за участие в търг с тайно наддаване с предмет: продажба на вагони тип "Думпкар" и "Хопердозатор", при следните условия: 1. Предмет на търга: продажба на дълготрайни материални активи, подробно описани по вид, количество, начална цена в приложение № 1 към документацията за участие. 2. Вид на търга: търг с тайно наддаване. 3. Начална цена и обезпечения: началната тръжна цена на всеки актив е описана в приложение № 1 към документацията; предложената от кандидата цена не може да бъде по-ниска от обявената начална тръжна цена за всеки вид актив; предаването на ДМА и прехвърлянето на собствеността се извършват след окончателното плащане на цената от купувача. 4. Начин на плащане: плащането се извършва по банков път по посочената от продавача банкова сметка. 5. Размер на депозита: депозитът за участие е парична сума в размер 100 лв. за всеки вид вагон; депозитът се заплаща чрез превод по следната банкова сметка: банка: ТБ "Росексимбанк" - АД, клон Стара Загора, банков код 32071160, банкова сметка № 1075008619. 6. Място, ден и час за провеждане на търга: търгът ще се проведе на 15-ия ден след датата на обнародването в "Държавен вестник" в 13 ч. в отдел "Търговски" при "Мини Марица-изток" - ЕАД, гр. Раднево. В случай че този ден е неработен, търгът ще се проведе на следващия работен ден. 7. Размер и начин на плащане на таксата за получаване на тръжната документация и мястото, където тръжната документация може да се получи: цена на документацията - 30 лв. без ДДС; тръжната документация се получава от отдел "Търговски" в управлението на "Мини Марица-изток" - ЕАД, гр. Раднево, срещу представен документ за платена такса за закупена документация; плащането се извършва в счетоводството на дружеството, ет. 7, краен срок за закупуване на документацията и подаване на предложенията - 15 ч. и 30 мин. на 14-ия ден след датата на обнародването в "Държавен вестник". 8. Ден и час за провеждане на повторен търг: в случай че на търга не се яви кандидат, търгът ще се проведе повторно на 20-ия ден след датата на обнародването в "Държавен вестник" в 14 ч. в управлението на дружеството, отдел "Търговски"; залата за провеждане на търга ще бъде определена в деня на отваряне на предложенията.
Източник: Държавен вестник (25.03.2003)
 
От 1 юли тази година на пазара на ток се появяват привилегировани потребители. Това са онези гиганти, които харчат над 100 I млн. квтч годишно, те имат право да купуват ток директно от производителите. Засега това право имат "Мини Марица изток", "Стомана"-Перник, "Асарел-медет", "Юмикор мед", "Агрополихим", "Неохим", "Девня цимент", "Лукойл-Нефтохим","Елаците", КЦМ. За целта са освободени 9% от годишната разполагаема мощност на ТЕЦ "Марица Изток 2", ТЕЦ "Бобовдол", ТЕЦ "Русе" и ТЕЦ "Марица 3"-Димитровград. Вчера Държавната агенция за енергийно регулиране пусна съобщение, че привилегированите потребители могат да кандидатстват за покупката на ток. Догодина право да купуват от производители ще имат и стопански потребители, които сега пазаруват от електроразпределителните дружества.
Източник: 24 часа (28.03.2003)
 
"Мини Марица-изток" - ЕАД, гр. Раднево, област Стара Загора, ул. Св. св. Кирил и Методий 13, тел. 0417/централа 8 33 04, вътр. 30 73, лице за контакт г-н Даниел Демирев, факс 0417/8 33 63, на основание чл. 3, ал. 5 от Наредбата за търговете отправя към всички заинтересувани лица покана за участие в таен търг при следните условия: 1. Вид на процедурата - таен търг. 2. Предмет на търга - продажба на производствени отпадъци от цветни метали, обособени в следните позиции: а) меден проводник за контактна мрежа ТФ-100 - около 59 000 кг; б) алуминиев проводник А-300 - около 18 000 кг; в) алуминиев проводник АСО - метална сърцевина - около 14 000 кг. 3. Начин на изкупуване - от определени работни площадки на територията на предприятие "МТС". 4. Начална тръжна цена - посочена е в тръжната документация 5. Депозит за участие - парична сума в размер: за позиция "а" - 10 000 лв.; за позиция "б" - 8000 лв.; за позиция "в" - 5000 лв.; депозитът се заплаща чрез превод по следната банкова сметка: банка ТБ "Росексимбанк" - АД, клон Стара Загора; банков код 32071160, банкова сметка № 1075008619. 6. Цена на тръжната документация - 200 лв. без ДДС. 7. Краен срок за закупуване на документацията и подаване на предложението - 15 ч. на 30-ия ден след обнародване на поканата за участие в "Държавен вестник". В случай че този ден е неработен, срокът се удължава до първия следващ го работен ден. Тръжната документация може да бъде закупена в сградата на управлението на "Мини Марица-изток" - ЕАД, Раднево, ул. Св. св. Кирил и Методий 13, от отдел "Търговски" срещу представен документ за платена такса в касата на дружеството всеки работен ден от 8 ч. и 30 мин. до 14 ч. и 30 мин. в рамките на посочения краен срок. 8. Място, ден и час за провеждане на търга - търгът ще се проведе на 31-ия ден след обнародване на поканата от 13 ч. и 30 мин. в управлението на дружеството, отдел "Търговски". В случай че този ден е неработен, търгът ще се проведе на следващия работен ден. 9. Ден и час за провеждане на повторен търг - в случай че на търга не се яви кандидат, той ще се проведе повторно на 35-ия ден след обнародването на поканата от 14 ч.
Източник: Държавен вестник (11.04.2003)
 
"Винпром-Пещера" АД е тазгодишният носител на приза "Данъкоплатец на годината". Наградата се дава за шеста поредна година от регионалната данъчна дирекция - Пловдив, и местния в. "Марица". За връчването на отличията "Златна роза" в ресторанта на хотел "Тримонциум" пристигна финансовият министър Милен Велчев. "Винпром-Пещера" бе отличен в раздела "Големи данъкоплатци". От средно големите фирми "Златна роза" взе ЕТ "Ритъм 4 Таня Бонева" от Стара Загора. За цялостен принос в попълването на държавната хазна наградата беше дадена на мини "Марица-изток" -Раднево. 25 575 000 л в. акциз и 1 261 000 лв. ДДС внесе в хазната "Винпром-Пещера" през 2002 г. Фирмата е реализирала и инвестиции в размер на 9,3 млн. лв.
Източник: Стандарт (14.04.2003)
 
Девет предприятия са поискали статут на привилегировани потребители на ток, съобщиха от Държавната комисия за енергийно регулиране. Това са "Лукойл Нефтохим", "Стомана индъстри", мини "Марица изток", "Асарел Медет", "Елаците Мед", "Юмикор Мед", "Девня цимент",, "Агрополихим" и "Неохим". Ако комисията, оглавявана от проф. Константин Шушулов одобри молбите на кандидатите, те ще получават по-евтина ел. енергия от останалите промишлени потребители в страната чрез директни доставки от производителите, като ще плащат само такса за пренос на НЕК. Според специална наредба на ДКЕР, привелиригировани потребители могат да бъдат само компании с годишна консумация на ел. енергия над 100 млн. киловатчаса годишно и да нямат задължения към НЕК.
Източник: Монитор (08.05.2003)
 
Графикът за отваряне на електроенергийния пазар вече е готов и одобрен от Държавната агенция за енергийно регулиране, съобщи нейният шеф проф. Константин Шушулов. След 1 юли 2003 г. право да сключват директни договори с част от производителите на ток ще имат т.нар. превилигировани потребители, които годишно консумират над 100 гигаватчаса електроенергия и са изрядни платци на НЕК. В момента на тези условия отговарят десет компании: "Мини Марица-изток" АД, "Стомана Индъстри"- Перник, "КЦМ"-Пловдив, "Асарел-Медет", "Елаците-Мед", "Юмикор", "Агрополихим", "Девня цимент", "ЛУКойл Нефтохим" и "Неохим". Тяхната консумация покрива около 15% от пазара на електроенергия. През 2004 г. прагът за привилегированите потребители ще бъде свален до 40 гигаватчаса и към списъка ще могат да се добавят "Кремиковци", "Солвей-Соди", БДЖ и още няколко български дружества с високи приходи. Отварянето на пазара ще продължи поетапно до 2007 г., когато границата за директно договаряне с производителите ще се сведе до 1 гигаватчаса.
Източник: Банкеръ (10.05.2003)
 
Принудителен отпуск за 3200 работници в "Мини Марица-изток" от 1 юни, поради спиране работата на разкривните участъци и максимално ограничаване на ремонтната кампания, съобщи шефът на най-голямото ни въгледобивно дружество инж. Щерьо Щерев. Така рязко ще бъдат влошени икономическите показатели на мините, които от две години реализират висока норма на печалба. Според инж. Щерев от 1 юни се очаква "Брикел" ЕАД, един от големите консуматори на лигнити да започне реализация на поръчка от 100 хил. тона брикети за нуждите на Държавния резерв. Тогава трябва да стартира и новата програма на МТСП за социално слабите граждани.
Източник: Дума (28.05.2003)
 
Привилигерованите потребители и производителите на електроенергия обсъждат бъдещия либерален енергиен пазар, предвиден в новия енергиен закон. Енергийното министерство, Държавната комисия за енергийно регулиране, БИБА и НЕК организираха срещата във Велинград. Нито привилегированите потребители, нито производителите на ток са наясно какви ще са задълженията и дивидентите им при сключването на директни договори между тях и това е пречка пред либерализацията на пазара, защото първите участници в него са неподготвени, твърдят от БИБА. ДКЕР даде статут на привилегировани потребители на Мини Марица-изток, Стомана индъстри, КЦМ-Пловдив, Асарел медет-Панагюрище, Елаците мед, Юмикор мед-Пирдоп, Девня цимент, ЛУКойл-Нефтохим, Бургас, Агрополихим и Неохим.
Източник: Пари (30.05.2003)
 
Над десет компании са заявили пред Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) желанието си да получат статут на привилегировани потребители, съобщиха от комисията. Най-важното условие за придобиване на такъв статут според наредбата е компаниите да имат годишна консумация над 100 хил. мегаватчаса годишно. На това условие отговорят 15 предприятия в България. Това са "Кремиковци", мини "Марица изток", "Стомана", БДЖ, КЦМ, "Асарел Медет", "Елаците мед","Юмикор", Девня цимент", "Химко", "Топлофикация София", "Лукойл Нефтохим", "Неохим" и "Агрополихим". Някои от тези компании ще отпаднат, тъй като не отговорят на изискването да нямат задължения към НЕК. Засега остава под въпрос дали регулаторната комисия ще разреши на "Кремиковци" да стане привилегирован потребител, защото комбинатът до неотдавна имаше сериозни проблеми с НЕК заради просрочени задължения.
Източник: Дневник (02.06.2003)
 
Предприятията, които отговарят на изискванията за статута на привилегировани потребители на електричество, съгласно новата енегриийна стратегия, приета от парламента през средтрата на 2002 г, са Мини Марица-изток, Стомана индъстри, КЦМ, Асарел медет, Елаците мед, Юмикор мед, Девня цимент, ЛУКойл-Нефтохим, Бургас, Агрополихим и Неохим. Фактът, че тези производители имат потребление над 100 млн. кВтч годишно и са финансово стабилни би трябвало да е достатъчно доказателство, че няма да позволят някой да прави либерализация на пазара за тяхна сметка. И не е изненадващо, че още преди да им е дадена възможност да преговарят за директна доставка на електроенергия с ТЕЦ, те вече са разочаровани от офертата. Дерегулирането на електроенергийния пазар безспорно е в крак със съвременните световни тенденции за прекратяване на монопола в енергийните доставки, но при схемата, която се оформя, потребителят е принуден да поеме неоправдано висок риск смята Антон Петров, представител за България на Виохалко.
Източник: Пари (10.06.2003)
 
"Кремиковци" и Оловно-цинковият комбинат Кърдажили не бяха одобрени от Държавната комисия за енергийно регулиране за привилегировани потребители, които сами ще могат да договарят цената на електроенергията, която използват. Това става ясно от публикувания списък в Интернет-страницата на регулаторния орган. Комисията е одобрила молбите на "Мини Марица-изток" АД, "Девня Цимент", "Агрополихим" АД , "Асарел-медет" АД, "Елаците мед" АД, "КЦМ" АД, "Юмикор мед" АД, "Неохим" АД, "Свилоза" АД, "Стомана индъстри" АД. Подобен статут може да получи предприятие, което има годишно потребление на електрическа енергия не по-малко от 100 GWh през предходната календарна година и няма неизпълнени задължения към НЕК. "ОЦК"- Кърджали е получил отказ, защото потреблението му е паднало 100 GWh, а "Кремиковци" имал задължения към НЕК.
Източник: Стандарт (24.06.2003)
 
Инспекторатът на енергийното министерство ще провери договореностите между четирите компании по цесионния договор между "Брикел" и мини "Марица-изток", заяви енергийният министър Милко Ковачев. През декември миналата година "Елкабел", "Минстрой", "Българска енергетика" и "Дани-93" изкупиха дълг от 25 млн. лв. на "Брикел" към мини "Марица-изток". Срещу това четири компании ще получат 277 хил. тона брикети до средата на юни. Сделката трябваше да доведе до намаляване на задълженията на 42 млн. лв. Оказва се обаче, че не всички компании изтеглят равномерно количествата брикети и по този начин затрудняват производството на мините и на еленергията. "В договора има рационално зърно, но за съжаление има пропуски, които са позволили корекция в програмата за количествата и договорените цени", обясни Ковачев. Според него в договора отсъства клауза за сроковете за взимане на количествата брикети, което отлагало положителните ефекти от сделката. Само "Дани 93" ООД е изтеглила е 55 хил. тона брикети и е изпълнила задълженията си по договора. Твърди се, че компанията е свързана с "Риск инженеринг" и един от основните доставчици на ТЕЦ "Варна". "Българска енергетика" има да взема още 12 хил. тона брикети, а е получила 44 хил. тона. Мажоритарен собственик в "Българска енергетика" е изпълнителният директор на "Риск инженеринг" Богомил Манчев. "Минстрой", собственост на "Ем Джи корпорация", има да получава още 52 хил. тона, а "Елкабел", която също е собственост на корпорацията - 62 хил. тона. Задълженията на "Брикел" към мините в момента са 30 млн. лв. Според подписано в края на миналата седмица споразумение със синдикатите и министерството до края на годината те трябва да бъдат намалени до 20 млн. лв.
Източник: Дневник (30.06.2003)
 
АГЕНЦИЯ ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯ РЕШЕНИЕ № 1319 от 7 юли 2003 г. На основание чл. 4, ал. 1 във връзка с чл. 28, ал. 2 и § 19 ЗПСК и протоколно решение № 5643 от 7.VII.2003 г. на Изпълнителния съвет на Агенцията за приватизация Агенцията за приватизация реши: 1. Изменя Решение № 1302 от 29.ХII.2002 г. на Агенцията за приватизация (ДВ, бр. 8 от 2003 г.), като отменя забраната за извършване на разпоредителни сделки с дълготрайни активи, сключване на договори за придобиване на дялово участие, наем, съвместна дейност, кредит, обезпечаване на вземания, както и поемане на менителнични задължения освен с разрешение на Агенцията за приватизация по отношение на "Мини Марица-изток" - ЕАД, гр. Раднево (т. 68 от решението). 2. Изменя Решение № 1122 от 13.VII.2000 г. на Агенцията за приватизация (ДВ, бр. 64 от 2000 г.), като отменя забраната за извършване на разпоредителни сделки с дълготрайни активи, сключване на договори за дялово участие, наем, съвместна дейност, обезпечаване на вземания и сключване на договори за кредит освен с разрешението на съответния орган по чл. 3 ЗППДОбП (отм.) по отношение на "Мина Бобов дол" - ЕАД, гр. Бобов дол (т. 1.7 от решението). Изпълнителен директор: Ил. Василев
Източник: Държавен вестник (22.07.2003)
 
"Мини Марица-изток" - ЕАД, Раднево, ул. Св. св. Кирил и Методий 13, тел. 0417/централа 8 33 04, вътр. 30 73, лице за контакт: г-н Даниел Демирев, факс 0417/8 33 63, на основание чл. 3, ал. 5 от Наредбата за търговете отправя покана към всички заинтересувани за участие в търг с тайно наддаване за продажба на бракувани машини от тежко минно оборудване при следните условия: 1. вид на търга: с тайно наддаване; 2. предмет на търга: продажба на бракувани машини от ТМО, подробно описани в тръжната документация; 3. начин на изкупуване: от определени работни площадки на територията на "Мини Марица-изток" - ЕАД; 4. начална тръжна цена: посочена е в тръжната документация; 5. депозит за участие: парична вноска за всяка една от машините, посочени в тръжната документация; депозитът се заплаща по следната банкова сметка: ТБ "Росексимбанк" - АД, клон, Стара Загора; банков код 32071160; банкова сметка № 1075008619; 6. цена на тръжната документацията: 300 лв. без ДДС; 7. краен срок за закупуване на документацията и подаване на предложението: 15 ч. на 15-ия ден след обнародването на поканата за участие в "Държавен вестник"; в случай че този ден е неработен, срокът се удължава до първия следващ го работен ден; тръжната документация може да бъде закупена в сградата на управлението на "Мини Марица-изток" - ЕАД, Раднево, ул. Св. св. Кирил и Методий 13, отдел "Търговски", стая 616, срещу представен документ за платена такса в касата на дружеството всеки работен ден от 8 ч. и 30 мин. до 14 ч. и 30 мин. в рамките на посочения по-горе краен срок; 8. място, ден и час за провеждане на търга: търгът ще се проведе на 16-ия ден след обнародването в "Държавен вестник" от 13 ч. в управлението на дружеството, отдел "Търговски"; в случай че този ден е неработен, търгът ще се проведе на следващия работен ден; 9. ден и час за провеждане на повторен търг: в случай че на търга не се яви кандидат, търгът ще се проведе повторно на 21-ия ден след обнародването в "Държавен вестник" от 14 ч.
Източник: Държавен вестник (25.07.2003)
 
Мини Марица-изток са намалили изоставането от плана за добив на въглища през тази година с 350 хиляди тона, съобщи за БТА изпълнителният директор на дружеството Щерьо Щерев.Увеличаването на износа на ток за съседни страни от 1 юли е причината за възстановяване на работата в мините. В началото на юни рудниците не бяха реализирали 750 хиляди тона от програмата си заради спирането на износа на ток за Турция. Щерев прогнозира, че ще бъде изпълнен планираният годишен добив от 21 млн. т въглища.
Източник: Пари (30.07.2003)
 
Десет компании ще купуват електроенергия директно от ТЕЦ "Варна", ТЕЦ "Бобов дол" и ТЕЦ "Марица-изток" 2 от септември, когато се очаква парламентът да приеме на второ четене новия закон за енергетиката, съобщи началникът на отдел "Подготовка за либерализиране на пазара" в Националната електропреносна компания (НЕК) Пламен Попов. Компаниите са "Стомана индъстри", Асарел медет", "Елаците мед", "Юнион миниер", "Девня цимент", "Свилоза", "Неохим" и "Агропохим", мини "Марица-изток" и КЦМ. През юни Държавната комисия за енергийно регулиране определи десетте фирми като привилегировани потребители. Те според наредбата за достъп на привилегированите потребители на регулаторната комисия имат годишно консумация от над 100 гигаватчаса електроенергия и нямат задължения към електропреносната компания. Десетте компании ще договорят по-ниски цени от сегашната уикенд тарифа на НЕК, която е 63.15 лв. за мегаватчас. В същото време с въвеждането на двустранните договори производителите ще бъдат принудени да си намалят разходите за разполагаема мощност. Точната цена, която са договорили производители и привилегировани потребители, обаче остава тайна дори за НЕК.
Източник: Дневник (06.08.2003)
 
Програмата за извършване на ремонтни дейности в "Мини Марица Изток" със собствени средства и мерките за намаляване на разходите, предприети преди три месеца, увеличиха финансовите резултати за периода с 979 хиляди лева спрямо същия период на миналата година. Това обяви на пресконференция изпълнителният директор на дружеството инж. Щерьо Щерев. През 7-те месеца на 2003 година са добити 11 042 465 тона лигнитни въглища. Това представлява 94 на сто от заложените количества в бизнес плана, който е утвърден от МЕЕР. Дружеството ще изпълни плана на 100 процента за 9-те месеца на тази година, прогнозира инж. Щерев. От планираните 45 милиона лева за инвестиции са усвоени над 19 милиона лева. С 4,37 на сто е увеличен износът на електроенергия от трите топлоцентрали в комплекса "Марица Изток " през юли и началото на август, в сравнение със същия период на миналата година. Натоварването в електроцентралите е между 1200 и 1400 мегавата. До края на годината не се предвиждат съкращения на миньори, подчерта изпълнителният директор на "Мини Марица Изток".
Източник: БТА (08.08.2003)
 
От 25-те млн. лв. дългове на Брикел Гълъбово към Мини Марица-изток, за които беше сключен договор за цесия, са получени 18 млн. лв. от четирите фирми, които изкупиха дълга, съобщи пред протестиращите работници от Мини Марица-изток Щерю Щерев, изпълнителен директор на дружеството. Работниците възразиха срещу метода финансовите взаимоотношения между държавни фирми да се уреждат чрез цесиране на вземания. Според Щерев този вариант не е най-изгодният за дружеството, но е по-добър, отколкото мините изобщо да не си получат дължимите от Брикел суми. Той не изключи възможността дори да бъде сключен нов договор за цесия за дългове на Брикел, защото задълженията на дружеството към мините продължават да растат. От четирите фирми по цесионния договор - Елкабел, Минстрой, Българска енергетика и Дани 93, само последната е изтеглила навреме цялото си количество брикети - 55 хил. тона. Останалите са се забавили и са теглили неравномерно, което е създало проблеми в изпълнението на производствената програма на мините. Стигна се дотам, че преди около месец енергийният министър разпореди да се извърши проверка на договореностите с фирмите. Протестиращите работници се обявиха и против намеренията на ръководството да създаде ново самостоятелно предприятие за жп транспорт, което ще остави около 150-200 души без работа. Според Щерев обособяването няма да е свързано с уволнения, а персоналът, който в момента обслужва жп транспорта, ще бъде преквалифициран и ще поеме други дейности в мините.
Източник: Пари (15.08.2003)
 
Мини "Марица-изток" ще инвестират 4.9 млн. евро за ремонт на една от основните машини за изкопаване на руда, съобщиха от дружеството. Вече е подписан договор между германската компания "МАН Такраф" и български фирми за първата в комплекса рехабилитация на багер SRs -2000. С ремонта ще бъде удължен срокът на неговата експлоатация с 15 години. Мини "Марица-изток" приеха инвестиционна програма за рехабилитация на около 46 машини от тежкото оборудване
Източник: Дневник (18.08.2003)
 
Мини "Марица-изток" ще инвестират 4.9 млн. евро за ремонт на една от основните машини за изкопаване на руда, съобщиха от дружеството. Вече е подписан договор между германската компания "МАН Такраф" и български фирми за първата в комплекса рехабилитация на багер SRs -2000. С ремонта ще бъде удължен срокът на неговата експлоатация с 15 години. Мини "Марица-изток" приеха инвестиционна програма за рехабилитация на около 46 машини от тежкото оборудване
Източник: Дневник (18.08.2003)
 
Ако мандатът на Държавната комисия за енергийно регулиране бъде прекратен с приемането от парламента на новия закон за енергетиката, това ще отложи отварянето на електроенергийния пазар с шест месеца. Това прогнозира представителят на привилегированите потребители на електроенергия Николай Минков. Десетте компании, които получиха статут на привилегировани потребители на електроенергия от Държавната комисия за енергийно регулиране, се надяват, че сключването на преките договори с централите и покупката на по-евтина електроенергия ще започне през ноември. В момента енергийното министерство събира предложения за второ четене на проекта. Преди лятната ваканция Народното събрание прие на първо четене новия закон, който допуска мандата на председателя, заместника му и членовете на регулаторната комисия да бъдат прекратени след влизане на новия закон в сила. При приемането на проекта енергийният министър Милко Ковачев обеща да внесе предложение, което да гарантира независимостта на регулаторната комисия. С новия закон ще бъдат приети търговските правила за отваряне на пазара и нова наредба за цените на електроенергията. В края на миналата седмица представители на "Агрополихим" АД, "Асарел Медет", "Девня цимент", "Елаците мед" АД, КЦМ, "Мини Марица-изток" ЕАД, "Неохим", "Свилоза", "Юмикор мед" и "Стомана индъстри" АД обсъдиха възможността да създават асоциация, която да защитава техните интереси. Очаква се решението да бъде взето до две седмици. Привилегированите потребители имат годишна консумация над 100 гигаватчаса и ще имат право да договорят цените и условията на доставките с ТЕЦ "Марица-изток" 2, ТЕЦ "Варна" и ТЕЦ "Бобовдол". Десетте компании общо са консумирали през миналата година около 2.7 млрд. киловатчаса, което е 9.3% от вътрешното потребление в страната. Според експертни оценки пазарът има се оценява за 100 млн. долара.
Източник: Дневник (15.09.2003)
 
Старозагорският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 213, ал. 3 ТЗ с решение № 1383 от 11.IV.2003 г. по ф. д. № 2444/93 вписа в търговския регистър промяна за "Мини Марица-изток" - ЕАД: освобождава като член на СД Тоньо Минчев Железчев.
Източник: Държавен вестник (23.09.2003)
 
Старозагорският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ с решение № 2654 от 8.VIII.2003 г. по ф. д. № 2444/93 вписа промени за "Мини Марица-изток" - ЕАД: преизбира за членове на СД Щерьо Атанасов Щерев, Георги Петров Георгиев, Събимир Петров Стоянов, Христо Илиев Овчаров и Галина Андриянова Тошева; освобождава като член на СД Недялка Начева Иванова; избира за член на СД Димитър Чавдаров Герасимов; дружеството ще се представлява и управлява от Щерьо Атанасов Щерев или от Георги Петров Георгиев и Събимир Петров Стоянов заедно и поотделно.
Източник: Държавен вестник (04.11.2003)
 
Директното договаряне между големите предприятия и електроцентралите за доставки на ток ще започне в края на февруари 2004 г., съобщи изпълнителният директор на Националната електрическа компания (НЕК) Васил Анастасов. Въпреки че новият Закон за енергетиката влиза в сила от 1 януари 2004-а, забавянето на либерализацията на пазара на електроенергия се налага заради изработването на наредбите за цените на тока и издаването на лицензи на т. нар. привилигировани потребители (заводите, които имат годишно потребление на електроенергия през 2002 г. над 100 гигаватчаса и "чисти сметки" с НЕК). Подзаконовите актове трябва да се разработят от Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) и да се одобрят от правителството. А иначе участниците на либерализирания пазар са ясни отдавна. Още през юни тази година ДКЕР определи първите десет компании, които ще могат да се договарят пряко с производствените централи. Това са "Мини Марица-изток", "Девня цимент", "Агрополихим", "Асарел-Медет", "Елаците мед", КЦМ - Пловдив, "Юмикор мед", "Неохим", "Свилоза" и "Стомана индъстри". Тези фирми осигуряват 15% от годишното потребление на електроенергия у нас. Уточнени бяха и централите, които ще могат да търгуват свободно с част от произвежданата от тях електроенергия. На първия етап определена квота за свободно договаряне ще имат ТЕЦ "Марица-изток 2", ТЕЦ "Варна", ТЕЦ "Бобов дол", топлофикационните и заводските ТЕЦ-ове, както и вече приватизираните ВЕЦ-ове. Според експертите на НЕК квотите ще са достатъчно големи, за да се създаде конкуренция между производителите на електроенергия. Очаква се свободно договорените цени да са поне с 15% по-ниски от предлаганата сега уикенд тарифа - 63.15 лв. за мегаватчас.
Източник: Банкеръ (27.12.2003)