Новини
Новини за 2007
 
Мини „Марица - Изток” преизпълниха годишния си план със 700 хиляди тона лигнитни въглища през последния ден на отминаващата година, обяви за изпълнителният директор на въгледобивното дружество инж. Иван Марков. Това е най-високият добив през последните 15 години. Инж. Марков припомни, че годишният план от 20 милиона и 700 хиляди тона беше изпълнен в 14.45 ч на 20 декември. За първата година от членството на България в ЕС държавното дружество вече е договорило за изкупуване 21 милиона 350 хиляди тона въглища. До три години добивът в трите източномаришки рудници ще достигне 35 милиона тона, за да задоволи потреблението на съществуващите три ТЕЦ-а в комплекса и новоизграждащата се ТЕЦ.
Източник: Дарик радио (03.01.2007)
 
Мините "Марица-изток" и "Бобов дол" и тези собственост на Христо Ковачки - "Чукурово", "Бели брег" и "Черно море", ще увеличат цените, по които продават въглищата на централите от комплекса "Марица-изток" и ТЕЦ "Бобов дол". Мини "Марица-изток" подготвят увеличение с около 5-6% от февруари заради по-скъпите горива и натрупаната инфлация. Цените на въглищата на дружеството се изчисляват по формула, в която влизат инфлацията, цените на металите и горивата. Все още не може да каже с колко ще повишим въглищата, защото нямаме данните от статистиката, каза изпълнителният директор на мини "Марица-изток" Иван Марков. Той обясни, че дружеството предлага на министерството и на енергийния регулатор да се използват статистическите данни за първото полугодие на текущата година и за последното за изминалата, за да се избегнат разминаванията между регулаторния период, в който Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) определя цени на централите и новите цени на мините. Цените, по които ТЕЦ "Бобов дол" (тя е в процедура на приватизация) ще купува от различните доставчици, се увеличават с 25-30%. През юни миналата година енергийният министър Румен Овчаров разреши мини "Бобов дол" да бъдат дадени под аренда на "Ораново" ООД за пет години при непрозрачни условия, без да бъде проведен търг или конкурс. Това стана, след като министерството отхвърли плановете за оздравяване на дружеството, които предвиждаха и увеличение на цената на въглищата. Засега ТЕЦ "Бобов дол" няма разчети как новите цени ще се отразят върху цената, по която централата продава електроенергия на НЕК. В момента цената й е най-високата в страната. Натискът на доставчиците е в момент, когато Агенцията за приватизация води преговори с гръцката компания РРС за продажбата на дружеството. Има искания от двете мини за увеличение на цените от януари, които в момента се анализират. Все още не са водени разговори с ДКЕВР по този въпрос, казаха от енергийното министерство. Засега само ТЕЦ "Марица-изток 2" е поискала регулаторната комисия да одобри нови цени заради по-скъпите въглища. От ръководството на централата твърдят, че са получили отказа на регулатора да разгледа искането с обяснението, цените ще увеличат от юли тази година, когато пазарът на електроенергия напълно се либерализира. Цените на тока за бита няма да се променят до юли независимо от исканията на производителите за нови цени, заяви в края на миналата година председателят на ДКЕВР Константин Шушулов на последното открито заседание на комисията. До момента комисията е увеличила с 6% продажната цена на тока от ТЕЦ "Варна" заради новите цени на руските и украйнските въглища. НЕК не може да поеме увеличение на цените дори с 1 лв. и трудно издържаме на новите цени, по които купуваме енергията от ТЕЦ "Варна", каза тогава изпълнителният директор на НЕК Мардик Папазян. Компанията също иска увеличение на цената, по която продава на електроразпределителните дружества.
Източник: Дневник (09.01.2007)
 
Добивът на въглища от мини "Марица-изток" нарасна с 3% до 21.5 млн. тона през миналата година, съобщиха от дружеството. Бизнес планът на компанията предвижда 20.7 млн. тона. Плановете й предвижда през 2007 г. да бъде изкопани 21.3 млн. тона въглища и транспортирани 92.2 млн. куб.м земна маса. Увеличеният добив беше отбелязан, когато работеха трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". Планираният добив през тази година е по заявки на централите от комплекса "Марица-изток", каза изпълнителният директор на дружеството Иван Марков. Той обясни, че очакванията на ръководството са, че добивът ще надхвърли планирания. Това се очаква да стане при застудяване, когато потреблението на ток се увеличава и централите от комплекса ще бъдат натоварени. НЕК планира да работят три блока на ТЕЦ "Варна", ако бъдат гарантирани доставките на руски и украйнски въглища. ТЕЦ "Марица-изток 2" подготвя пуска на рехабилитирания втори блок от японската компания "Мицуи". Мините вече поискаха лиценз за търговия с енергия от регулаторната комисия и са регистрирани като участници в свободния пазар. Мините искат да увеличат цените от февруари тази година с около 6% заради натрупаната инфлация и поскъпването на материалите и горивата. Засега регулаторът отказва да обсъжда по-високи цени на енергията, която продават на НЕК, защото това би се отразило върху цената на тока за бита.
Източник: Дневник (11.01.2007)
 
До края на 2006 година миньорите от „Мини Марица-изток" ЕАД добиха 21 543 000 тона въглища, което е с 843 000 тона въглища повече от годишната задача. Още на 20 декември бяха добити планираните 20.7 милиона тона въглища. В сравнение с добива на въглища за 2005 година, 2006 година приключва с 605 000 тона в повече, което е годишен ръст от 3%. През миналата година са изкопани, насипани и транспортирани 82 787 000 кубични метра земна маса. Те са с 6 897 000 кубични метра в повече от годишната задача. Реализиран е ръст от 14% в откривните работи в сравнение с 2005 година, което е с 10 285 000 кубически метра земна маса в повече. Програмата за текущата година предвижда до края на 2007 година в „Мини Марица-изток" да бъдат добити 21 350 000 тона въглища и да бъдат разкрити, насипани и транспортирани 92 200 000 кубични метра земна маса.
Източник: Други (11.01.2007)
 
Натура 2000 заплаши въгледобива на Мини Марица-изток, Министър Чакъров: Бъдете спокойни за инвестициите в мините Близо 400 находища на подземни богатства евентуално ще попаднат в обхвата на екологичната мрежа Натура 2000. Отделно за 43 обекта са издадени концесии и се експлоатират. Поставянето им под специална защита заради това, че се обитават от птици и редки животински и растителни видове, притеснява инвеститорите, вложили немалко средства в проучване и експлоатация. Kазус Неофициално министър Джевдет Чакъров уверил Българската минно-геоложка камара, че действащи рудници и кариери ще бъдат изключени от екомрежата. Това обаче не успокоява компаниите, защото повечето от тях имат сериозни инвестиционни намерения за други територии. Заради Натура 2000 на практика може да се окаже, че няма да са възможни бъдещи постъпки за добив и преработка на полезни изкопаеми. За голяма част от компаниите това означава значителни средства, инвестирани в проучване, да отидат на вятъра. Няма нищо по-естествено от това едно минно предприятие да се развива в прилежащите територии, защото вероятността да има залежи там е най-голяма, а вече има и изградена инфраструктура, коментира Лъчезар Цоцорков, изпълнителен директор на Асарел Медет и председател на Българската минно-геоложка камара. Според него ще бъде недалновидно да се блокира разработването на залежи близо до действащи рудници. Предприятието, което повече от 40 години извършва проучване, добив и преработка на медни и пиритни руди в Средна гора, настоява да не бъдат въвеждани забрани и ограничения на територията на промишлените площадки, за които има инвестиционни намерения, заявени преди стартирането на Натура 2000. Неяснота Всъщност няма никаква яснота каква ще бъде съдбата на проучваните находища, попаднали в екомрежата. Не е ясна и самата карта, която вече има няколко варианта. Според проекта целите Източни Родопи попадат в Натура 2000. Най-засегната е територията около Ивайловград, където всички инвестиционни предложения може да пропаднат. Оконтуряването на границите пък е правено в мащаб, несъобразен с кадастъра на полезните изкопаеми. Това ще доведе до отклонения в километри, до спорове и големи проблеми при изясняване на собствеността.
Източник: Пари (02.02.2007)
 
Старозагорският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 и чл. 251, ал. 4 ТЗ с решение № 3548 от 15.ХII.2005 г. по ф. д. № 2444/93 вписа промени за "Мини Марица-изток" - ЕАД, гр. Раднево: освобождава като член на съвета на директорите Владимир Димитров Сотиров; вписва като изпълнителен член на съвета на директорите заместник-изпълнителен директор Гочо Илиев Христов; вписа възлагането на управление на изпълнителните членове Иван Вълчанов Марков, Тенчо Стефанов Кайраков и Гочо Илиев Христов; дружеството ще се представлява и управлява от изпълнителния директор Иван Вълчанов Марков, а при негово отсъствие - от заместник-изпълнителните директори Тенчо Стефанов Кайряков и Гочо Илиев Христов заедно и поотделно.
Източник: Държавен вестник (02.02.2007)
 
Италианската компания "Енел", която рехабилитира ТЕЦ "Марица-изток 3", е готова бързо да инвестира в строежа на нова 700-мегаватова мощност в комплекса "Марица-изток". Това съобщи шефът на "Енел груп" в България Енрико Виале. Той обясни, че компанията е възложила на "Минпроект" да направи проучване за възможностите на мините да захранват с въглища новата централа. Според съобщението на мини "Марица-изток" в сряда дружеството ще проведе обсъждане за състоянието и перспективите за развитието на въгледобива в комплекса. За участие са поканени представители на "Експлоатационна компания Марица-изток 3", "Енергийна компания Марица-изток 3", ТЕЦ "Марица-изток 2", "Брикел", американската компания "Ей И Ес Марица-изток І" и германската RWE. Желанието на италианската компания е да изгради новата мощност на площадката на ТЕЦ "Марица-изток 3" в партньорство с НЕК, както се осъществява рехабилитацията на централата. Изграждането на новата централа по предварителни оценки на "Енел" ще струва над 900 млн. евро. Виале обясни, че заедно с НЕК компанията е започнала процедура по одобрение на проекта. По думите му италианската компания е готова да обсъди условията за доставка на въглища в краткосрочен план. Проучването на "Минпроект" посочва, че мястото на новата централа може да е в района на ТЕЦ "Марица-изток 3" и "Брикел". Мините могат да увеличат добива си на въглища със 7-8 млн. тона годишно, ако бъде изградена още една централа в комплекса. Залежите на въглищата ще стигнат през следващите 40-50 години, коментира изпълнителният директор на "Минпроект" Хубен Хубенов. Няма да се закриват рудници на мини "Марица-изток", каквото предложение имаше германската компания RWE, която преди повече от осем години създаде смесено дружество с рудниците, в което тя държи мажоритарния пакет. Според Виале проектът е изключително конкурентен и това ще бъде първата централа, която ще продава ток на свободния пазар в региона, което ще допринесе България да възстанови позициите си на износител след затварянето на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". През 1999. НЕК и регистрираната в Холандия "Енерджи пауър холдинг Марица", която държи 73%, и НЕК създадоха "Енергийна компания Марица-изток". През юни миналата година "Енел" изкупи 40-процентния дял на американската компания "Ентерджи" в холандския холдинг за 47.5 млн. евро. Италианската компания е инвеститор в рехабилитацията на съществуващата централа, като стойността на проекта е 680 млн. евро. Интерес към изграждането на нова мощност в комплекса "Марица-изток" заяви и RWE. Наскоро желание да изгради още един блок освен 650-мегаватовата мощност изрази и Ей И Ес. Обмисляме процедура, по която да изберем най-изгодната оферта за строителството на новата 700-мегаватова централа, казаха от енергийното министерство. Предполага се, че ще бъде обявен търг от регулаторната комисия, както изисква енергийният закон. В писмото на Ей И ЕС до министерството обаче американската компания не е посочила мощността, която иска да изгражда. Очакванията на ведомството на Румен Овчаров са новата централа да бъде изградена до 2012 г.
Източник: Дневник (19.02.2007)
 
"Брикел" е заявила интерес да купува въглища от мини "Марица-изток" и след изтичане на комплексното екоразрешително на централата през 2012 г., като рехабилитира съществуващата мощност или изгради нова заместваща. Това съобщи изпълнителният директор на мините Иван Марков на заседание на техническия съвет за развитие на дружеството в Раднево в сряда. Съветът реши да предложи на Министерството на икономиката и енергетиката да обяви процедура за избор на инвеститор за изграждането на нова 600-700-мегаватова мощност в комплекса. В момента "Брикел" получава от мините по 4-4.5 млн.т въглища годишно. Брикетната фабрика беше продадена преди две години от Агенцията за приватизация на "Калиста 2004", чийто консултант е Христо Ковачки. Той е собственик и на "Марица 3" в Димитровград. Мощността на "Брикел" в момента е 200 мегавата. В момента предложението е на етап на проучване дали да се извърши рехабилитация, или да се изгради заместваща мощност на площадката на "Брикел", и сме отправили запитване към мините, обясниха от офиса на Христо Ковачки. Интерес към изграждането на нова мощност заявиха още от италианската компания "Енел", американската Ей И Ес и германската RWE. Най-напреднало е проучването на "Енел", която иска новата мощност да е на площадката на ТЕЦ "Марица-изток 3". В момента италианската фирма е инвеститор в рехабилитацията. Предпроектното проучване вече е приключило, съобщи Алесандро Поски, директор бизнес развитие на международния отдел на "Енел". Готови сме да започнем преговорите за подписване на договор за доставка на въглищата, посочи той. Според Матиас Холценкам от "RWE пауър" намерението на компанията за изграждането на нова мощност е сериозно и компанията е готова да вложи около 900 млн.-1 млрд. евро в нея. Той смята, че до 2013 г. новата централа може да бъде построена и цената на електроенергията й да бъде конкурентна на регионалния пазар. През 1999 г. RWE и мините създадоха смесено дружество, което обаче така и не можа да стартира своята дейност. Според Иван Марков проучвателната дейност на смесеното дружество е изчерпана и то е изправено пред две възможности - да се ликвидира или да се трансформира в друго дружество за изграждане на новата централа. От енергийното министерство казаха, че очакват решението на мините за съдбата на смесеното дружество до края на февруари. Оттам обясниха, че мините биха могли да предложат и процедура по избора на инвеститор на новата мощност. Според енергийния закон Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) може да обяви търг за избора му, ако се докаже недостиг на енергия в България, но този текст от закона е свързан с подписването на дългосрочен договор с НЕК за изкупуване на енергията, с коeто не сме съгласни, казаха от министерството. Позицията на министерството е, че процедурата по избор трябва да бъде прозрачна, но инвеститорът да поеме риска при строителството на подобна мощност. В сряда стана ясно, че ДКЕВР ще направи проверка и на "Топлофикация" - Враца, собственост на Христо Ковачки, заради получени оплаквания за завишени сметки.
Източник: Дневник (22.02.2007)
 
Четири са станали офертите за изграждане на нова въглищна електроцентрала в комплекса ”Марица-Изток”, стана ясно в сряда на технически съвет на Мини “Марица-Изток”, на което бе обсъдена инвестиционната програма на дружеството до 2009 г. и възможностите за увеличаване на добива до 35 млн. т. Първото предложение за нова 600-700 мегаватова мощности бе отправено миналото лято от италианската компания “Енел”, която притежава 75 на сто от проекта за рехабилитацията на ТЕЦ “Марица Изток 3”. Останалите са на НЕК и двете компании заедно проучват възможността за нова централа. Подобен интерес има и американската компания AES, която пък строи заместващи мощности на площадката на ТЕЦ “Марица Изток 1”.
Източник: Медия Пул (22.02.2007)
 
Италианската компания Enel има готовност да инвестира около 900 млн. EUR за изграждането на нова мощност от около 700 мегавата. Тя ще се намира в района на ТЕЦ Марица-изток 3, където италианското дружество е собственик на 73%. Това съобщитърговският мениджър на Енел Марица-изток 3 АД Красимир Ненов. Информацията бе потвърдена и от ръководителя на групата за нови проекти при Enel Александро Боши, който взе участие в обсъждането на доклада за стратегическото развитие на Мини Марица-изток ЕАД-Раднево. Според експертите на Минпроект ЕАД и Тотема инженеринг икономически ефективните запаси от въглища в района са 1.163 млрд. т. При годишен добив от 35 млн. т осигуряват работа до 2060 г. През следващите три години миньорите възнамеряват да достигнат оптималния добив, като се предвижда да бъдат инвестирани около 280 млн. лв. собствени и привлечени средства, отбеляза изпълнителният директор на дружеството инж. Иван Марков. Той е категоричен, че трябва максимално да бъдат оползотворявани собствените ресурси, за да се запази конкурентната цена на произвежданата електроенергия.
Източник: Пари (22.02.2007)
 
Община Раднево на основание чл. 210, ал. 3 ЗУТ във връзка с чл. 50 ГПК съобщава на собствениците на имоти 016001, 016002, 016021, 024002, 024003 и 024004 в землище с. Овчарци, че с решения № 2 - 7 на комисията по чл. 210 ЗУТ е определена оценка по пазарни цени на правото на прокарване на електропровод във връзка с реализацията на обект "Ел. провод 6 кв 2 х 3 АСО - 400 кв. м от подстанция "3 март" до V хоризонт", с възложител "Мини Марица-изток" - ЕАД, Раднево, както следва: имот 016001 в землище с. Овчарци, собственост на наследници на Никола Иванов Колев - 75,47 лв.; имот 016002 в землище с. Овчарци, собственост на Живка Димитрова Николова, Иванка Димитрова Минева, Мария Димитрова Сарандева, Марин Димитров Маринов - 248,59 лв.; имот 016021 в землище с. Овчарци, собственост на Станка Илчева Донева - 143,58 лв.; имот 024002 в землище с. Овчарци, собственост на наследници на Въльо Маринов Иванов - 335,79 лв.; имот 024003 в землище с. Овчарци, собственост на наследници на Тота Колева Иванова - 119,20 лв.; имот 024004 в землище с. Овчарци, собственост на наследници на Руси Маринов Иванов - 313,46 лв. Решенията на комисията могат да се обжалват от заинтересуваните страни по реда на чл. 215, ал. 1 ЗУТ в 14-дневен срок от обнародването в "Държавен вестник".
Източник: Държавен вестник (06.03.2007)
 
ТЕЦ Марица-изток 2 ЕАД ще инвестира през тази година над 108 млн. лв. собствени средства в три програми за ремонт и рехабилитация на съоръженията. Това съобщи изпълнителният директор на енергийното дружество инж. Атанас Димитров. Преди данъчното облагане за миналата година компанията има 11.2 млн. лв. печалба, като са постигнати 361 млн. лв. приходи. ТЕЦ Марица-изток 2 успя да погаси кредита за изграждане на сероочистващи инсталации на седми и осми блок, по който годишно са плащани 30-32 млн. лв. главница. През 2006 г. дружеството е инвестирало близо 75 млн. лв. собствени средства в ремонт, поддръжка и рехабилитация на съоръжения. От ТЕЦ Марица-изток 2 ЕАД са направили искане до ДКЕВР за увеличение на цената за разполагаема мощност и не изключват възможността да поискат нова цена за електроенергията си предвид очакваното поскъпване на въглищата от 1 юли, които идват от Мини Марица-изток ЕАД-Раднево.
Източник: Пари (09.03.2007)
 
Приватизацията спаси от крах минната индустрия. Общият ръст в продажбите през 2006 г. е 11%. Минната индустрия вече шеста година се развива възходящо след тежката криза, която преживя във времето преди приватизацията. Ръстът в продажбите през м.г. по предварителни данни се очаква да е около 11% по-висок от 2005 г., когато бе отчетена промишлена продукция за над 1.5 млрд. лв. И това никак не е изненадващо, като се има предвид, че и през 2006 г. международните цени на металите продължиха да вървят нагоре, а към бума в строителството се присъединиха и мащабни инфраструктурни проекти, поглъщащи огромни количества строителни материали. Към позитивното влияние на външните фактори през последните години индустрията получи тласък и от подобрения мениджмънт и инвестиционна активност на дружествата. От 2000 г. насам разходите за придобиване на дълготрайни материални активи е нараснала близо два пъти до над 300 млн. лв. Дружествата преодоляват изоставането в модернизирането на минната техника, екологията и безопасността на труда. Положителните резултати обаче не означават, че браншът не се сблъсква с някои сериозни проблеми. На първо място е трайно намаляващият добив на въглища (с близо 5 млн. т по-малко от 2000 г.). В България добивът на антрацитни въглища е преустановен, на черни е стигнал до критичния минимум, а на кафяви пада трайно. Забавената приватизация и зависимостта на въгледобивните дружества от състоянието на топлоелектрическите централи и построяването на серо- очистващи съоръжения в тях поставя на карта много от действащите мини в страната. Единствено за Мини Марица-изток този риск е преодолян. В рудодобива високата рентабилност на дружествата предизвика апетити от страна на държавата за по-високи концесионни такси. А непремерени изказвания на еколози и държавници злепоставиха сектора и предизвикаха смут сред инвеститорите. Вероятно това е причината през 2006 г. производството на метали да падне с 2%. Да не забравяме, че най-амбициозният инвестиционен проект в подсектора - на канадската компания Dundee Precious Metals за разширяване на рудник Челопеч и добив на крайни метали, бе блокиран. Блокирани са и инвестиционните намерения на минните дружества за проучване на нови запаси, от това страдат и повечето геологопроучвателни компании. Така рудодобивът пропилява ценно време да се възползва от все още благоприятния ценови период и да реши проблема с намаляващите ресурси. Добивът на строителни материали може да се похвали с най-динамичен растеж през последните години. За 2006 г. се очаква произведената продукция да е с близо 20% ръст. По експертна оценка обаче над една трета от този добив е нелегален. Причината - неработещата от години система на концесиониране заради бездействието на министерствата на околната среда и на регионалното развитие, както и слабият контрол от тяхна страна. Подотраслите Нерудни минерални суровини и Скални материали, които също имат доста висок ръст през последните години, страдат от евтин внос и нелоялна конкуренция.
Източник: Пари (13.03.2007)
 
Мини "Марица-изток" могат да увеличат добива от 22-23 млн. тона на 35 млн. тона въглища годишно след пет години, ако бъде изградена нова 600-700 мегаватова мощност в комплекса. В противен случай добивът изисква допълнителни инвестиции, което прави производството неефективно, цената на въглищата неконкурентна и ще доведе до бързо изчерпване на залежите. Това се посочва в доклад на ръководството на дружеството до Министерството на икономиката и енергетиката, което предстои да избере вариант за избор на инвеститор на новата мощност. Докладът е направен след технически съвет на мините, проведен преди повече от месец. Проучванията на "Минпроект" сочат, че производство от 35 млн. тона е рационално и може да осигури по-ниска себестойност на въглищата. Залежите се пресметнати до 2060 г. и ще стигнат за срока на експлоатация на централите при натоварване от 35 млн. тона, коментира изпълнителният директор на мини "Марица-изток" Иван Марков.
Източник: Дневник (10.04.2007)
 
Италианската компания Enel ще инвестира над 950 млн. EUR в изграждането на нова генерираща мощност на площадката на сегашната ТЕЦ Енел Марица-изток 3. Това съобщи Алесандро Боски, ръководител Бизнес развитие на дружеството. През октомври 2006 г. ТЕЦ Енел Марица-изток 3 и НЕК се разбраха да бъде направено предпроектно проучване за новата мощност. Резултатите от него показват, че от гледна точка на възможностите за доставка на въглища, разходи и производителност оптималният вариант е построяването на един 750 MW блок. Според проучването на Минпроект площадката на сега съществуващата ТЕЦ Енел Марица-изток 3 е най-подходяща за построяването на нова мощност с оглед бъдещото развитие на изкопните работи и инвестиционните планове на Мини Марица-изток. Очаква се проектът да бъде изпълнен за 4 години. Той ще бъде финансиран със собствени средства и няма да изисква държавни гаранции или дългосрочни споразумения за изкупуване на електроенергия. Проектираната мощност ще използва технология със свръхкритични параметри с нетна ефективност над 40%. Очаква се новата централа да бъде най-ефективната от този тип в Югоизточна Европа. Тя ще изгаря 7.5 млн. тона лигнитни въглища на година. След изграждането на новата мощност централата ще бъде в експлоатация най-малко 30 години и ще осигури допълнителен приход по договори с доставчици и подизпълнители от близо 800 млн. EUR за период от 10 години. Очаква се в строителството да участват около 1500 души. Акционер в Еnel е италианското министерство на икономиката, което държи пряко 21.4% и още 10.29% чрез държавната банка Cassa Depositi e Prestiti. Към момента пряко или косвено интерес към изграждането на нова енергийна мощност в Марица-изток са заявили американската АЕS, E.ОN и RWE. Предвижда се експлоатацията на новата централа да започне през 2012 г. Около 25% от производството на необходимото оборудване може да се поръча на български фирми, каза Алесандро Боски.
Източник: Пари (25.04.2007)
 
Среден осигурителен доход за сектор "Добивна промишленост " през 2006 г. 609 лв. ПЪРВИТЕ 10 ОСИГУРИТЕЛИ С НАЙ-ВИСОК СРЕДЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ДОХОД: АСАРЕЛ-МЕДЕТ гр. Панагюрище , ДЕВНЯ ВАРОВИК с. Чернево , ЕАД "МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК" - КЛОН "РУДНИК ТРОЯНОВО -3" с. Медникарово, ЕАД "МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК" - КЛОН "РУДНИК ТРОЯНОВО - СЕВЕР" с. Ковачево , ЕЛАЦИТЕ - МЕД с. Мирково , ПЕТРЕКО БЪЛГАРИЯ гр. Варна , ПРОВАДСОЛ гр. Провадия , РИСОРСИЗ МЕНИДЖМЪНТ СЪРВИСИЗ гр. София , РИСОРСИЗ МЕНИДЖМЪНТ СЪРВИСИЗ КРУМОВГРАД гр. София , ЧЕЛОПЕЧ МАЙНИНГ с. Челопеч . ПОСЛЕДНИ 10 ОСИГУРИТЕЛИ С НАЙ-НИСЪК СРЕДЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ДОХОД: БИСТРИЦА гр. Благоевград , БУЛГНАЙС гр. Ивайловград , ВАЛ-МАРГ - ТЕРЗИЕВИ И СИЕ гр. Харманли , ГАРАНТСТРОЙ гр. Търговище , ЕКОАГРОСТРОЙ с. Ерден , ИЛИНДЕНСКИ МРАМОР гр. София , ЛЮБЕН БОЖИКОВ - СТАРТ с. Чешнегирово , МОЗАЙКИ гр. Белово , САМ-ДПД - ДИМИТЪР ДИМИТРОВ гр. София , ТУФИ-СТРОЙ гр. Кърджали
Източник: БСК (03.05.2007)
 
Нова, по-висока цена на електроенергията ще поиска официално ТЕЦ Марица-изток 2 от ДКЕВР, съобщи изпълнителният директор инж. Тодор Михайлов, като направи уговорката, че повишението ще бъде до 5% от сегашната цена. Сред мотивите е увеличение цената на въглищата от Мини Марица-изток АД - Раднево с 4 лв. на тон условно гориво. От централата ще направят и нов опит да бъде променено комплексното разрешително, макар да съзнават, че от МОСВ най-вероятно няма да се съгласят за удължаване на сроковете, при които съоръженията ще работят без сероочистващи инсталации. Проблемът с изграждането на сероочистки за първи и втори блок е изключително сериозен, припомни инж. Михайлов и обвини за закъснението японската фирма IHI. Преди дни японците представили актуализиран график, според който вместо в края на декември пуск ще има едва през октомври 2008 г. От централата отказват да приемат подобно удължаване на сроковете и настояват фирмата да подобри организацията си и да подава във вече утвърдените графици проекти за отделните възли на съоръженията. Ако се търси по съдебен път неустойка от японската фирма тя не може да надвишава 10% от проекта, а загубите са многократно по-големи. Инж. Михайлов настоява да бъдат предприети спешни мерки както за въздействие върху IHI, така и за промяна в комплексното разрешително, тъй като съществува съвсем реална опасност за изключване на енергоблоковете, неотговарящи на европейските изисквания. Проектът за рехабилитацията на първите шест блока и изграждането на сероочистки към първите четири блока стартира официално на 4 октомври 2004 г. Общата стойност е 226 млн. EUR, от тях 191 млн. EUR са държавно гарантиран кредит от Японската банка, а останалите 35 млн. EUR са от Булбанк. Вече закъснява и другият голям проект - за изграждането на сероочистки към пети и шести блок, където ще се инвестират 80.3 млн. EUR, от които 36.2 млн. са безвъзмездна помощ по ИСПА, 34 млн. са заем от ЕБВР, а 10.1 млн. са собствени средства. Дружеството е в незавидно финансово състояние, констатира проверка от министерството. За 2006 година при 100 лв. приходи има направени 96.9 лв. разходи, печалбата спрямо 2005 г. е спаднала с 9.8 млн лв.
Източник: Пари (09.05.2007)
 
През последните години енергийният сектор се е наредил сред най-рисковите по отношение на корупцията в обществените поръчки. Този "потенциал" се експлоатира изключително интензивно и умело под прикритието на твърдения за защита на висши политически и национални интереси. Това е заключението в доклад за подкупите при обществените поръчки на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД). Той беше представен в сряда на кръгла маса, организирана от парламентарната комисия за борба с корупцията. Според авторите на документа високият корупционен риск в енергетиката се потвърждава и от последните събития, свързани с мегаскандала между властите. Причината е, че с процедури на обществени поръчки се разпределят огромни средства без адекватна система за предварителен и последващ контрол по изпълнението на законодателството. Само за период 2004-2006 г. НЕК, мини "Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2" и АЕЦ "Козлодуй" са възложили поръчки за над 8.5 млрд. лв. Въпреки значителните финансови средства конкуренцията в сектора е много слаба. Това в голяма степен се дължи на начина на провеждане на поръчките - изкривяване и заобикаляне, твърди ЦИД. Само 21% от общия брой конкурси и търгове за тригодишния период са били възложени чрез открита процедура по Закона за обществените поръчки. Основната форма е прякото договаряне (51.3%), от което става ясно, че избягването на пазарната конкуренция е политика, а не изключение, установили анализаторите. Същевременно борсовите сделки са само 0.7% (16 от общо 2139), въпреки че много от доставките са за типично борсови стоки. Според експертите една от причините за това е ограниченият корупционен потенциал при тези сделки. Особено внимание трябва да се обърне на възлагането на консултантски услуги в енергийния сектор, смятат експертите. Този пазар според авторите на доклада е доминиран от няколко компании - "Фронтиер", "Риск инженеринг", "Парсънс България", "Атоменергоремонт" и "Минстрой холдинг". На 11 май шефът на "Фронтиер" Красимир Георгиев беше привлечен като обвиняем по аферата "Топлофикация". Ден по-рано една от основните фигури в "Минстрой холдинг" - Николай Вълканов, беше разпитан от прокуратурата по скандала между министъра на икономиката Румен Овчаров и шефа на следствието Ангел Александров. В анализа на ЦИД се посочва още, че подобно на консултантските компании е положението с износителите на енергия. Някои от основните дружества са главни играчи и в двете сфери. От центъра смятат, че монополизирането на двата пазара не може да се осъществи без активната подкрепа на ръководството на отрасъла и на водещите енергийни предприятия.
Източник: Дневник (17.05.2007)
 
Старозагорският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ с решение № 725 от 21.III.2006 г. по ф. д. № 2444/93 вписа промени за "Мини Марица-изток" - ЕАД, Раднево: преизбира като членове на СД Иван Вълчанов Марков, Тенчо Стефанов Кайряков, Гочо Илиев Христов, Христо Илиев Овчаров, Димитър Чавдаров Герасимов, Галина Андриянова Тошева-Григорова и Красимир Иванов Николов; преизбира като изпълнителни членове Иван Вълчанов Марков, Тенчо Стефанов Кайряков и Гочо Илиев Христов; дружеството ще се представлява и управлява от изп. директор Иван Вълчанов Марков, а при негово отсъствие - от зам.изпълнителните директори Тенчо Стефанов Кайряков и Гочо Илиев Христов - всеки от тях заедно и поотделно.
Източник: Държавен вестник (18.05.2007)
 
Най-големият производител на електрическа енергия в Германия - RWE, ще строи нова ТЕЦ у нас. Германците вече са подписали споразумение за съвместно проучване, разработване и строителство заедно с държавното дружество за открит въгледобив "Мини Марица-изток", съобщиха от централата на RWE. Новата централа ще е с мощност 600-700 мВт. Тя ще е разположена в Маришкия басейн, където са находищата на "Марица-изток" от лигнитни въглища. Скоро се очакват първите резултати от проучването на съвместната група от специалисти на RWE и ММИ. Планира се новата мощност да влезе в експлоатация около 2013 г. Освен с новия ТЕЦ немците ще участват и в процедурата на НЕК за избор на стратегически инвеститори за АЕЦ "Белене".
Източник: Стандарт (30.05.2007)
 
Държавното дружество за открит въгледобив ММИ, което снабдява електроцентралите в Маришкия басейн с лигнитни въглища, и RWE Power - най-големият производител на електрическа енергия в Германия, са подписали на 24.05.2007 г. споразумение за съвместно проучване, разработване и строителство на нова електроцентрала в Маришкия въглищен басейн, съобщиха във вторник от представителството на RWE в България. Споразумението предвижда ММИ и RWE да кандидатстват съвместно за строителството на електроцентрала на лигнитни въглища с мощност от 600 – 700 MW. Съвместна проектна група, състояща се от специалисти от RWE и от ММИ, е започнала работа и скоро ще представи на българското правителство своите резултати. Съвместните работи обхващат и проучвания за инсталации с ниски емисии на въглероден диоксид. Въвеждането в експлоатация на електроцентралата е планирано за около 2013 г. Наред със съвместния проект с ММИ, RWE Power ще участва и в процедурата, в която НЕК ще избира стратегическия или стратегическите съинвеститори за строителството на атомната електроцентрала „Белене” с мощност около 2.000 мегавата.
Източник: Медия Пул (30.05.2007)
 
Германската компания RWE и мини "Марица-изток" подписаха в края на миналата седмица споразумение, което позволява двете компании да кандидатстват заедно за строителството на 600 - 700 МВт централа. Това обяви германската компания в съобщение до медиите. Документът предвижда съвместно проучване, разработване и строителство на новата централа, която ще се намира в Маришкия басейн. В скоро време ще бъде регистрирано дружество, в което германският инвеститор ще притежава 51%. Искаме да работим съвместно с германската компания за ефективното използване на въглищата. Имаме собствени земи, които след оценка могат да бъдат използвани за площадката на новата мощност, каза изпълнителният директор на мини "Марица-изток" Иван Марков. Преди девет години мините и германската компания създадоха "Минна компания", в която RWE държи 67%, като идеята беше евентуалната приватизация на минното дружество. Сега "Минна компания" ще бъде ликвидирано и вече е постигнато съгласие с германската страна. Според Министерството на икономиката и енергетиката приватизацията на мините не е на дневен ред, защото дружеството е в забранителния списък за приватизация. Стойността на новата мощност ще е 1 млрд. евро. Въвеждането на централата в експлоатация е планирано около 2013 г., се посочва в съобщението на RWE. Тогава ще бъде пуснат и първият блок на АЕЦ "Белене". Подписаното споразумение предвижда още мините и германската компания заедно да започнат проучвания за инсталации с ниски емисии на въглероден диоксид. Мястото на новата централа все още не е определено. Интерес към изграждането на нови мощности проявяват италианската компания "Енел", германската Е.ON, американската Ей И Ес, която вече строи нова централа, както и Христо Ковачки, който в консорциум с ЧЕЗ иска да изгради заместваща мощност на площадката на "Брикел". Най-напреднала в подготовката на реализацията на проекта е "Енел", която вече е готова с предпроектното проучване и очаква да бъде завършена екооценката. Компанията твърди, че най-подходящото място за новата централа е на площадката на ТЕЦ "Марица-изток 3". Ковачки и Ей И Ес смятат, че на техните площадки може да е новата централа заради връзката, която имат с мините. Според енергийния закон министърът внася предложение за изграждането на новите мощности, за да се осигури енергийният баланс, и за целта провежда конкурс. Има вариант, при който производителят поема риска за инвестицията си, а след това инвеститорът кандидатства за лиценз за производство на ел. енергия пред регулатора. Съществува възможност регулаторната комисия да проведе конкурса за избора на инвеститор, но този вариант засега се смята за неприемлив от министерството. Мините са предложили да бъде създадена работна група, която да изработи критерии за избор на инвеститор. Най-важният трябва да бъдат гаранциите, че новата мощност ще бъде построена бързо, смята Иван Марков. RWE ще участва в процедурата, обявена от НЕК за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене", се посочва още в съобщението на германската компания. Офертите на кандидатите се приемат до 6 юни, след което НЕК ще изработи къса листа на кандидатите.
Източник: Дневник (30.05.2007)
 
Неизвестни досега тревожни факти за състоянието на енергийния сектор "изскочиха" от прощалната среща на министъра в оставка Румен Овчаров с шефовете на държавните дружества в отрасъла. След двучасово заседание стана ясно, че НЕК е задлъжнял към АЕЦ "Козлодуй" за тока, който купува от централата. От преносната компания и от атомната централа пък съобщиха, че продават на загуба електроенергията и препотвърдиха позицията си, че няма да отстъпят пред Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за исканото по-сериозно увеличение на цените им. Засилва се и натискът от останалите производители и доставчици на ток за по-високи цени, което поставя под въпрос обещанието на председателя на регулатора Константин Шушулов, че от 1 юли токът ще поскъпне минимално, само в рамките на 1 до 2%. Шушулов и заместникът му Валентин Кирчев също присъстваха на заседанието, което Овчаров открил с думите: "Министърът може да е в оставка, но отрасълът не е и затова се стягайте, работете и търсете решение на проблемите си." От един месец НЕК не плаща на АЕЦ "Козлодуй" електроенергията, която купува от централата, и до момента е натрупала 45 млн. лв. задължения, съобщи изпълнителният директор на АЕЦ-а Иван Генов. Ако до седмица компанията не плати, задълженията й ще стигнат 60 млн. лв., допълни той. Според участници в заседанието той е връчил на ръководството на електропреносната компания и на регулаторната комисия писмо за натрупаните дългове. От ръководството на НЕК отказаха да коментират изявленията на Генов. Според енергийни експерти финансовото състояние на дружеството може да доведе до промяна в кредитния му рейтинг и да постави под въпрос неговите възможности да осигурява изгодно финансиране и да осъществява големи проекти, какъвто е строителството на АЕЦ "Белене". От пресдирекцията на НЕК обясниха, че в момента дружеството купува електроенергията от производителите средно на цена 6 - 6.1 ст. на киловатчас и я продава на електроразпределителните дружества по 6.2 ст., докато реалната й себестойност с разходите за пренос, достъп до мрежата и издръжката на компанията всъщност е 7.5 ст. За сравнение оттам посочиха, че ЕРП-тата, които купуват тока по 6.2 ст., го продават на битовите потребители по 14.7 ст. (или над два пъти по-скъпо) за киловатчас по дневната тарифа. Затова компанията настоява за 24.5-процентно увеличение на цената, по която продава тока на ЕРП-тата, от юли. За първи път от 10 години насам НЕК предлага и повишение на тарифата за електроенергията високо напрежение, която се ползва от най-големите индустриални потребители, с 21.5%. След приватизацията на електроразпределителните дружества НЕК привлече част от клиентите им именно със запазената по-ниска цена. Като причина за влошеното състояние от НЕК изтъкват и спрелия износ заради затворените трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". Отчетът на компанията обаче показа, че износът формира едва 18% от приходите й. Производителите на ток също са решени да се борят за увеличение на цените. АЕЦ "Козлодуй" иска поскъпване с 24% от юли, но до момента няма отговор от регулаторната комисия, оплака се директорът на централата Иван Генов. И той заяви, че "Козлодуй" продава на загуба - по 7-8 лв. за всеки мегаватчас, като основната причина е спирането на трети и четвърти блок. При последното увеличение на тока от октомври шефът на регулатора Константин Шушулов заяви, че загубите от спирането на двата малки блока са отчетени предварително, но преди седмица преобърна позицията си. Генов призна, че е разчитал на подкрепата на министъра в оставка, за да получи от регулатора цена, която отговаря на себестойността. Токът от АЕЦ "Козлодуй" може да поскъпне още повече. Централата иска да ползва 27 млн. лв. от ядрените фондове, за да транспортира до Русия горивото от двата затворени реактора. За да стане възможно това, трябва да се промени наредбата за управлението на фондовете. Промяната се съгласува от няколко месеца между енергийното и финансовото министерство. Генов се надява, че решение ще има до края на годината, като, ако няма, се очаква повишаване на себестойността на производството в "Козлодуй". Мини "Марица-изток", които още в началото на 2007 г. поискаха промяна в цените, сега също подновиха настояването си. На заседанието, свикано от Овчаров, изпълнителният директор на мините Иван Марков е убеждаван да задържи тарифите, за да се предотврати последващият ценови натиск и от топлоелектрическите централи. След края му Марков обаче обясни, че няма логика да задържа цените при натрупана инфлация и увеличени разходи за горива и резервни части. Частните мини, които доставят въглища за ТЕЦ "Бобов дол", също искат по-високи цени с около 20%. За поскъпване с 12% настоява и ТЕЦ "Варна" заради увеличението на вносните въглища, което регулаторът не отчете при корекцията на тарифите през октомври.
Източник: Дневник (06.06.2007)
 
Правителството ще приеме до края на седмицата методика за определяне на инвеститор в нова ТЕЦ на територията на Марица-изток. Това съобщи изпълнителният директор на Мини Марица-изток ЕАД-Раднево инж. Иван Марков. Според него определящи ще бъдат изискванията за екологично чиста технология и времето за пускане в експлоатация на новата мощност. Според инж. Марков най-напреднала с подготовката на проекта за новата ТЕЦ е италианската компания Еnel, чието дъщерно дружество Енел Марица-изток 3 АД през миналата седмица получи сертификат за инвеститор първи клас. Известна готовност да участват в надпреварата имат американската АЕS и Брикел АД. Предстои да излезе съдебната регистрация на нова минно-енергийна компания, в която ще участват германската RWE Power и държавното Мини Марица-изток ЕАД, но според инж. Марков новото дружество няма големи шансове да догони останалите кандидати за изграждането на бъдещата ТЕЦ. Бъдещата централа ще може да разчита на около 7 млн. т въглища годишно от откритите рудници в Марица-изток, очакванията са това да бъдат два блока с обща мощност 780-800 мегавата, а инвестицията ще бъде в рамките на 850-950 млн. EUR. Новата централа трябва да бъде пусната в действие за срок от 3 до 5 години, за да бъде компенсирано спирането на двата блока в АЕЦ Козлодуй.
Източник: Пари (12.06.2007)
 
Следващата седмица правителството ще каже кой ще строи нови мощности в "Марица-изток". По разчет имаме свободни 7 млн. тона лигнитни въглища годишно, които са достатъчни за една нова топлоцентрала с мощност 600-700 мегавата, припомни директорът на "Мини Марица-изток" Иван Марков. Въгледобивното дружество вече е обявило своята готовност съвместно с немската компания РВЕ да изгради тази нова ТЕЦ. Намерения да строят новите енергийни мощности имат още ЕНЕЛ, която ремонтира "Марица-изток 3" и има готов проект за още два енергоблока на сегашната площадка на централата. Американската АЕS, която строи нова ТЕЦ в Гълъбово и "Брикел" на Христо Ковачки, са другите два потенциални инвеститори на новите енергомощности.
Източник: Стандарт (12.06.2007)
 
Министерство на икономиката и енергетиката ще обяви конкурс за избор на инвеститор за изграждането на новата 600 мВ мощност в комплекса "Марица-изток", съобщи председателят на ДКЕВР Константин Шушулов. Той обяви, че пет компании са заявили интереса да строят новата централа, и изрази надежда, че процедурата ще бъде честна и прозрачна. Очаква се правителството да вземе решение за условията за определяне на инвеститора на заседанието си днес. До момента интерес да строят новата мощност са заявили RWЕ, "Енел", "Е.ОН", Ей И Ес и консорциум между "Брикел" и ЧЕЗ. Преди две седмици обаче мини "Марица изток" подписаха споразумение за създаване на смесено дружество с RWЕ за строителството на новата централа. Най-напреднал е проектът на "Енел", който в момента очаква приключването на екологичната оценка. Според директора на "Бизнес развитие" на "Енел" Александро Боски компанията очаква честна процедура. Е.ОН обяви, че също има интерес към новата централа. ЕВН има интерес от производството на енергия, а не толкова от собствеността и е готова дори с други инвеститори да изгражда новата мощност, каза управителят на компанията за България Щефан Шишковиц. Изпълнителният директор на мините Иван Марков обясни, че определящо при избора на инвеститор трябва да е срокът за строителството на новата централа. Експерти предполагат, че в решението ще бъде записано и мястото, където тя ще се изгражда.
Източник: Дневник (14.06.2007)
 
Нова мощност от най-малко 600 мВт ще бъде изградена в комплекса "Марица-изток" и държавните мини ще изберат с конкурс инвеститора за нея. Това реши правителството в сряда по предложение на министъра на икономиката и енергетиката в оставка Румен Овчаров. Енергийният закон предвижда два варианта за провеждане на процедурата за избор на инвеститор. Единият е, след като се докаже недостиг на енергия в България, Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да проведе процедура, а НЕК да подпише дългосрочен договор за изкупуване на енергията. Такъв договор обаче ще блокира либерализацията на енергията и енергийното министерство до момента е заявявало, че рисковете по изграждането трябва да бъдат поети от инвеститора. Юристи на енергийното министерство разясниха, че законът не задължава мините да проведат конкурс. Според тях дружеството се подчинява на разпоредбите на Правилника за управление на предприятията с преобладаващо държавно участие и Закона за обществените поръчки. Мини "Марица-изток" експлоатира най-голямото находище на въглища и снабдява три централи в комплекса и една брикетна фабрика, се посочва в съобщението на правителствената пресдирекция. Новината, че мините ще избират компанията, внесе съмнения сред кандидатите за изграждането на новата мощност, че инвеститорът е предопределен. Преди месец миннодобивното дружество подписа споразумение с германската компания RWE, което предвижда създаване на смесено дружество за изграждането на новата мощност. Процедурата ще е честна и прозрачна и ще създадем работна група с участието на министерството, ДКЕВР и НЕК за изработване на критериите и провеждането на процедурата, каза зам.-министърът на икономиката и енергетиката Галя Тошева. Тя обясни, че по закон мините нямат задължението да изберат инвеститора. На въпроса защо решението се взема, когато министър Овчаров е в оставка, Тошева коментира, че то се е подготвяло дълго. До момента освен RWЕ интерес към строителството са заявили италианската компания "Енел", германската Е.ON, "Брикел" на Христо Ковачки и американската "Ей и Ес". През миналата седмица директорът "Бизнес развитие" на "Енел България" Алесандро Боски обяви, че компанията ще участва, ако бъде обявен конкурс. "Енел" очаква екооценка на проекта си и иска да строи новата мощност на площадката на ТЕЦ "Марица-изток 3". Според Щефан Шишковиц, регионален мениджър на ЕVN, за компанията е важна мощността, а не собствеността й.
Източник: Дневник (21.06.2007)
 
Мини "Марица-изток" обмислят да се оттеглят от подписаното преди месец споразумение за създаване на смесено дружество за изграждане на новата 600 мВт мощност в комплекса с германската компания RWE, съобщиха източници от дружеството. Причината за прекратяване на споразумението е, че има конфликт на интереси, защото мините ще проведат процедурата по избора на инвеститора в новата мощност, но в същото време са обвързани с един от кандидатите. Споразумението предвижда да бъде създадено смесено дружество за строителството на новата мощност и да си сътрудничат в проучването на нови технологии за изгаряне на въглищата. Освен германската компания кандидати да изграждат новата мощност са италианската "Енел", американската Ей И ЕС, "Брикел" заедно с ЧЕЗ и германската компания Е.ON. Най-напреднал е проектът на "Енел", който очаква екологична оценка. Преди седмица правителството реши да обяви новата централа като обект с национално значение и да възложи на министъра на икономиката и енергетиката да проведе конкурса за избора на инвеститор, който да изгради и експлоатира новата мощност, като сключи договор за изкупуване на въглищата от мините. В правителственото решение се посочва още, че основни критерии за избора са изпълнението на екоизискванията и по-високата ефективност на новата централа. Мините ще проведат процедурата и затова предлагам на министъра на икономиката и енергетиката да изпрати писмо, в което да им препоръча да обмислят възможността за прекратяване на всякакво сътрудничество с германската компания, коментира зам.-министърът на икономиката и енергетиката Галя Тошева. Тя обясни, че желанието на министерството е да бъде проведена прозрачна и конкурентна процедура за избор на инвеститор, като бъде създадена междуведомствена работна група с участието на НЕК и ДКЕВР за избора на инвеститор. През следващата седмица ще обявим решението да се оттеглим от споразумението заради конфликт на интереси, потвърдиха от "Минната компания". Дружеството беше създадено преди няколко години във връзка с приватизацията, която не се случи. В него RWE държи мажоритарния пакет. Според различни източници решението на мините за оттегляне от споразумението е взето след появилите се слухове, че част от кандидатите ще оспорят решението на правителството. Самата процедурата за избор на инвеститор изглежда странна, коментират експерти. Правителствените юристи са отхвърлили предложението процедурата да бъде проведена от икономическото министерство, защото няма правно основание. Ако бъде обявен конкурс, той трябва да бъде проведен от ДКЕВР при доказване на недостиг на мощности по списък, одобрен от правителството. Те смятат, че енергийният закон и Законът за устройство на територията изискват решение за определяне на обектите с национално значение. Този списък се определя от министъра на икономиката и енергетиката.
Източник: Дневник (02.07.2007)
 
Около 1000 миньори от маришките рудници блокираха за час международния път за Свиленград край Гълъбово сутринта вчера. Те издигнаха лозунги "Не на данъчната политика ограбваща и опорочаваща социалните придобивки на хората на наемния труд", "Стига "регулация" на заплатите", "Искаме достойно заплащане за достоен труд". Миньорите припомниха, че още в началото на март четирима министри са подкрепили исканията на синдикатите да падне налогът върху социалните плащания. Оттогава обаче и кабинетът, и парламентът не са направили нищо. Миньорите искат още да се махне регулацията на заплатите във фирми с над 50% държавно и общинско участие, а трудът на хората в открития въгледобив да стане I категория, като се оценява като на колегите им под земята и летците.
Източник: Стандарт (03.07.2007)
 
Рекорден добив от 10 140 000 т за полугодието отчете Мини Марица-изток ЕАД-Раднево. Изоставането е преодоляно и планът е преизпълнен, съобщиха от централата. До края на годината дружеството трябва да добие 21.35 млн. т въглища и да бъде осъществена откривка от 92.2 млн. куб. м земна маса, уточни изпълнителният директор инж. Иван Марков. Изцяло държавното дружество е най-голямото в областта на открития въгледобив, като продуктивната площ на находището възлиза на около 240 кв. км с обща дължина на фронта по добив на въглища 10 км. Находището разполага с 2.148 млн. т запаси, които при разумна експлоатация ще стигнат за задоволяване нуждите на топлоцентралите за около 50 години. От началото на м. г. в Мини Марица-изток ЕАД се разработва и внедрява Система за управление на качеството в съответствие с изискванията на стандарта ISO 9001:2000.
Източник: Пари (04.07.2007)
 
Мирният протест на миньорите от трите рудника на “Мини Марица-изток” ЕАД вчера бе окървавен. На третия пореден ден от блокадата на пътя Русе - Свиленград полицията атакува работниците, хвърли сълзотворен газ, преби и арестува един от тях, твърдят синдикалисти. Трима бяха обгазени и откарани в болница. Напрежението започна още от момента, в който нощната смяна излезе от рудника. Хората се качиха в автобусите и поеха към Гълъбово за мястото на митинга, но още в началото на пътя бяха спрени от полицията. В колоните на миньорите, изморени от нощния труд и принудени да вървят пеша 3-4 км под палещото слънце, за да протестират, забуча недоволство. Щом работниците се опитаха да заемат място пред фабрика “Брикел”, охраняващите полицаи им препречиха пътя. Тогава между тях започна схватка. В мелето главата на Кольо Колев (47 г.), електрошлосер с 25 г. стаж в мините, беше уцелен с палка и рукна кръв. Той беше повален на асфалта от полицаи, които му сложиха белезници, съобщи по-късно шефът на националния стачен комитет на КНСБ Валентин Никифоров.
Източник: Труд (05.07.2007)
 
Миньорите от "Мини Марица-Изток" ЕАД потвърдиха днес пред журналисти искането си за оставка на министъра на вътрешните работи Румен Петков заради сблъсъците с полицията на 4 юли по време на протестите на работниците в Гълъбово. Въпрос на морален и личен избор е Румен Петков да си подаде оставката, каза председателят на КНСБ Желязко Христов. Днес от 14.00 ч. представители на протестиращите ще имат среща с вътрешния министър, на която ще предоставят филм на КНСБ "Но комент", който отразява протестите. Чакам кадъра, който да покаже как миньори удрят с дръжки на знамена полицаи в гърдите, каза Христов. Той не назова автора на филма на синдиката, но каза, че е професионалист и морален човек. Миньорите казаха, че ще продължат протестните си действия.
Източник: БТА (10.07.2007)
 
50-60 млн. лева седмично ще загуби страната ни, ако миньорите в"Марица-Изток"започнат ефективни стачни действия. Режим на тока обаче няма да има. Това коментира пред журналисти заместник-министърът на икономиката и енергетиката Йордан Димов. По думите му, в момента Електроенергийният системен оператор към НЕК подготвя баланс, който предвижда разтоварване на централите от комплекса"Марица-Изток"и тяхното компенсиране с други производствени мощности. Спирането на 2000 мегавата в комплекса може да бъде компенсирано с натоварване на топлоцентралите във Варна, Русе, Бобов дол и пестеливо натоварване на ВЕЦ-ове, посочи Димов. Ако се налага, страната може да внася ток и от съседни страни, но при по-неизгодни условия, допълни заместник-министърът.
Източник: Дарик радио (12.07.2007)
 
Обявената за днес (понеделник) ефективна стачка в “Мини Марица-изток” се отлага, но миньорите остават в повишена стачна готовност. “Преговорите с управляващите продължават, затова при тези обстоятелства отлагаме стачката. Но ако няма развитие по нашите искания, веднага спираме работа”, заяви вчера пред “Труд” лидерът на “Подкрепа” в мините Генчо Генчев. С колегите си от КНСБ тази сутрин щели да имат среща с изпълнителния директор на “Мини Марица-изток” инж. Иван Марков, на която да обсъдят водените миналия петък разговори между лидерите на КНСБ и КТ “Подкрепа” и бъдещия енергиен министър Петър Димитров, и министрите Емилия Масларова и Пламен Орешарски.
Източник: Труд (16.07.2007)
 
Увеличението на заплатите на служителите с 20%, както искат синдикатите, ще е свързано със съкращения, съобщи изпълнителният директор на мини "Марица-изток" Иван Марков. От 19 юли ръководството на дружеството започва преговори за промяната в работната заплата. Марков обясни, че на този етап не може да се каже какви ще са съкращенията. В момента в мините работят 7200 души, а средната брутната работна заплата е 940 лв. и е най-високата във въгледобива. Марков посочи, че ръководството започва съкращаване на разходите, но не може да се разчита на по-високо производство и продажби, защото пазарът е ограничен. От въгледобивното дружество съобщиха, че от началото на годината досега са добити 11.5 млн. тона въглища, което е най-доброто производство за последните пет години. Произведените въглища са с 1.6 млн. тона повече в сравнение със същия период на 2006 г. Добивът беше увеличен през миналата година, независимо че трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" работеха. Дружеството увеличи цената на въглищата от юли. Според Марков, за да удолетворят исканията на миньорите, мините ще бъдат принудени да се откажат от някои ремонти на добивна техника, но ще продължат закупуването на нови булдозери в изпълнение на програмата за обновяване. Въгледобивната компания очаква решението на ръководството на германската компания RWE за прекратяване на подписаното преди месец споразумение за съвместна дейност в изграждането на новата 600 мВт мощност.
Източник: Дневник (17.07.2007)
 
Старозагорският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ с определение № 1561 от 5.VI.2006 г. по ф. д. № 2444/93 допуска прилагането в търговския регистър на актуализирания устав на "Мини Марица-изток" - ЕАД, Раднево.
Източник: Държавен вестник (07.08.2007)
 
Съветът на директорите на Мини „Марица Изток” взе решение дружеството да излезе от Минната компания “Марица Изток”. Мини „Марица Изток” заедно с германската компания RWE възнамеряваха заедно да участват в изграждането на нова топлоелектрическа централа в енергийния комплекс. Вече сме в процедура на разделяне, каза изпълнителният директор на мините инж. Иван Марков. От дружеството отчитат рекорден добив на въглища за месец юли – близо 2 264 000 тона. Това месечно производство е най-доброто от създаването на акционерното дружество през 1993 година, информира изпълнителният директор на мините. Така към края на юли Мини „Марица Изток” изпълняват годишната си задача по добив на близо 150 %. Преговорите между ръководството и синдикатите за повишаване на възнагражденията продължават. Към момента и двете страни са доволни от постигнатите договорености, съобщи председателят на КТ „Подкрепа” в мините Генчо Генчев. Мини „Марица Изток” получи и два сертификата по европейски стандарт – за управление на качеството и за управление на здраве и безопасност при работа. Сертификатите ще бъдат връчени официално на 17 август, когато дружеството ще отбележи Деня на миньора. До края на годината предстои да се сертифицира и Система за управление на околната среда.
Източник: Дарик радио (09.08.2007)
 
За седемте месеца на годината в трите открити рудника на Мини Марица-изток ЕАД - Раднево са добити 12 427 000 т въглища, съобщи изпълнителният директор на дружеството инж. Иван Марков. Само през месец юли тази година добивът е в размер на 2.2 млн. т., което означава 148% изпълнение на бизнес плана. Постигнат е своеобразен рекорд, тъй като има увеличение на добива за месеца спрямо предходната година с 297 000 т. През периода са разкрити, насипани и транспортирани 55 772 000 куб. м земна маса, като в този сектор бизнес планът е изпълнен 105 процента. В сравнение със същия период на миналата година извършените разкривни дейности са с 10 772 000 куб м земна маса повече. Междувременно изцяло държавното дружество обяви обществена поръчка за предоставяне на кредитна линия. Тя е за предоставяне на оборотни средства под формата на овърдрафт с общ лимит до 6 милиона лева. Очаква се офертите на участниците в конкурса да бъдат отворени на 4 септември.
Източник: Пари (09.08.2007)
 
През месец юли бяха проведени сертификационни одити на Системата за управление на качеството, внедрена в съответствие с изискванията на международния стандарт ISO 9001:2000 и Системата за управление на здраве и безопасност при работа, внедрена в съответствие с изискванията на спецификация OHSAS 18001:1999. Сертификатите ще бъдат връчени официално на 17 август 2007 г., когато дружеството ще отбележи Деня на миньора, от представител на органа за сертификация на системи за управление „ТЮФ Рейнланд България”. Предстои до края на годината да се сертифицира Система за управление на околната среда в съответствие с изисквания на международния стандарт ISO 14001:2004.
Източник: Фирмена информация (09.08.2007)
 
На 8 август Съветът на директорите на Мини Марица –изток ЕАД реши да прекрати акционерното участие на “Мини Марица Изток” ЕАД в “Минна Компания Марица Изток” АД . Търговското дружество е регистрирано по ф. Дело № 1323/ 2000 г. по описа на ОС – Стара Загора и като акционер “Мини Марица Изток” ЕАД притежава 33,33 % от капитала му. Изпълнителният директор на дружеството ще направи предложение до Министъра на икономиката и енергетиката за издаване на разрешение “Мини Марица Изток” ЕАД да предприеме необходимите действия за прекратяване на акционерното си участие в “Минна Компания Марица Изток”. Писмено ще бъде уведомен и немският партньор RWE Power AG , другият акционер в смесеното дружество, за инициираните от “Мини Марица Изток” ЕАД действия за прекратяване на акционерното участие на “Мини Марица Изток” ЕАД .
Източник: Фирмена информация (09.08.2007)
 
Мини "Марица-изток" къса с германските си партньори. Ръководството е взело решение дружеството да излезе от смесената компания с германския концерн RWE (Ер Ве Е). Това съобщи изпълнителният директор на мините Иван Марков. Смесената българо-немска компания бе създадена преди близо 10 години за проучване възможностите за съвместен проект, но така и не заработи. Марков уточни, че скъсването с германците на практика означава, че те няма да участват в съвместен проект с тях за изграждане на нови мощности в комплекса. В края на май най-големият производител на електрическа енергия в Германия RWE и мини "Марица-изток" подписаха споразумение за проучване и строителство на нова електроцентрала. Тя трябваше да се намира на територията на Маришкия басейн и да бъде с мощност 600-700 мвт. Въпреки прекратената съвместна работа с RWE остава решението на енергийното министерство мините да бъдат основно дружество при създаване на работната група от експерти. Те трябва да определят бъдещия инвеститор в новата централа, която да ползва въглища от басейна.
Източник: Стандарт (10.08.2007)
 
Правителството готви нов мениджърски договор с Мини "Марица Изток". Договорът дава възможност за допълнително финансово стимулиране на миньорите от въгледобивното дружество в Раднево, обяви пред журналисти премиерът Сергей Станишев. Той подчерта, че сега средната работна заплата в трите рудника на комплекса е около 930 лева. Заплатите ще нараснат и от въвеждането на единния данък, уточни той. Развитието на минната индустрия върви успешно. 11 милиона тона въглища са добити в рудниците на Мини "Марица Изток", а през юли е регистриран рекорден добив от 2 000 000 тона въглища, припомни премиерът, цитиран от БТА. По данни на Евростат, които анализират финансови резултати от юни 2006 до юни 2007 г., България има най-висок индустриален растеж в Европейския съюз и той е 14 процента, обяви министър-председателят.
Източник: Други (17.08.2007)
 
Старозагорският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 251, ал. 4 ТЗ с определение № 1761 от 23.VI.2006 г. по ф. д. № 2444/93 допуска прилагането в търговския регистър на проверения и приет годишен счетоводен отчет за 2005 г. на "Мини Марица-изток" - ЕАД, Раднево.
Източник: Държавен вестник (24.08.2007)
 
Старозагорският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 и чл. 251, ал. 4 ТЗ с решение № 1779 от 22.VI.2006 г. по ф. д. № 3994/91 вписа промени за "Мини Марица-изток" - ЕАД, гр. Раднево: освобождава като член на надзорния съвет Росица Георгиева Георгиева; вписа като член на надзорния съвет Ангелина Николова Томешкова; допуска прилагането в търговския регистър на проверения и приет годишен счетоводен отчет за 2005 г.
Източник: Държавен вестник (28.08.2007)
 
Старозагорският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 196, ал. 1 ТЗ с решение № 2095 от 19.VII.2006 г. по ф. д. № 2444/93 вписа промени за "Мини Марица-изток" - ЕАД, Раднево: вписа увеличаване на капитала от 36 077 390 лв. на 45 000 000 лв., разпределен в 4 500 000 поименни акции с номинална стойност 10 лв., чрез издаване на нови 892 261 поименни акции с номинална стойност 10 лв.; вписа промяна в устава; прилага заверен актуализиран устав.
Източник: Държавен вестник (18.09.2007)
 
До три месеца ще бъдат ясни конкурсната процедура и критериите за определянето на инвеститор по изграждането на нова топлоцентрала в комплек-са Марица-изток. Това съобщи изпълнителният директор на Мини Марица-изток ЕАД - Раднево, инж. Иван Марков. Работната група, която трябва да подготви документацията за конкурса, ще бъде оглавена от бившия министър на енергетиката в правителствата на проф. Любен Беров и Жан Виденов Кирил Цочев. Изискванията към кандидат-инвеститорите е да предложат мощност на централата не по-малко от 600 MW и да приложат най-добрите производствени практики, свързани с постигането на висока ефективност на централата. Проектът на участниците в конкурса трябва да е съобразен с екологичните изисквания на Европейския съюз, а също и да предложат внедряване на нови екологосъобразни въглищни технологии за постигане на устойчиво развитие при опазване на околната среда. Очаква се сред кандидатите да бъдат италианската Еnel, чешката CEZ, американската АES, евентуално австрийската ЕvN, както и групата фирми, свързани с бизнесмена Христо Ковачки, който притежава Брикел ЕАД-Гълъбово.
Източник: Пари (02.10.2007)
 
Акции от бъдещия енергиен холдинг, който се очаква да бъде създаден през 2008 г., ще бъдат пуснати на Българската фондова борса и на някоя от международните. Това съобщи министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Холдингът ще обедини мини "Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй", НЕК и "Булгаргаз холдинг". До края на годината консултантът на министерството ще е готов с оценката на новата структура. Неотдавна главният изпълнителен директор на "Булгаргаз холдинг" Любомир Денчев обяви, че амбицията на холдинга е до две-три години да се пуснат 20-30% първо на българската борса, а на следващия етап пакетът да бъде увеличен и да се предложи и на лондонската борса.
Източник: Дневник (20.11.2007)
 
България може да спре износа на ток от началото на следващата година, ако енергийният баланс на страната бъде застрашен заради високото потребление. Това каза изпълнитеният директор на Националната електрическа компания (НЕК) Мардик Папазян, който участва в Десетия икономически форум. В момента НЕК изнася по-голямо количество ток, отколкото през същия период на миналата година, посочи той. Изнася се през всички граници с изключение на румънската. Само за ноември вътрешното потребление на електроенергия се е увеличило с 3% спрямо същия месец на 2006 г. През зимата ръстът се очаква да достигне 6%, а за цялата 2008 г. - около 2.5-3%. Според Папазян по-високото потребление се дължи главно на по-лошите метеорологични условия в сравнение с миналата зима. ТЕЦ Варна и Русе обаче не са осигурили достатъчно въглища за зимния период според Папазян. В момента варненската топлоцентрала, която осигурява около 10% от енергийния баланс на страната, трябва да има на склад между 350 и 400 хил. т въглища. Реално тя разполага с едва 185 хил. т, а през зимните месеци не може да бъдат осигурени нови доставки. За да не бъде застрашен енергийният баланс, ще трябва да натоварим максимално други мощности, посочи Папазян. До два-три дни ще бъде възстановено и въглеподаването от Мини Марица-изток. За тецовете в Маришкия басейн обаче няма проблем, тъй като те разполагат с резервни количества въглища.
Източник: Пари (21.11.2007)
 
Добивните участъци на рудник „Трояново-север” и рудник „Трояново-1” възстановиха въглеподаването към ТЕЦ „Марица-изток 2”. До 8 часа днес на централата са подадени 25 хил. тона въглища. Нормализира се работата и в трите рудника на „Мини Марица-изток” ЕАД, както и въглеподаването към клиентите според техните заявки. Добитите въглища за вчера са 74 589 тона, което представлява с 8756 тона повече от предвидения план за деня. Обявеното на 18 ноември бедствено положение в дружеството все още не е отменено. Продължават отводнителните работи в трите рудника.
Източник: Банкеръ (22.11.2007)
 
„Марица-изток” искат по-висока цена на въглищата Мини „Марица-изток” поискаха увеличение на цената на въглищата от догодина, но не уточниха с колко. Това съобщи изпълнителният директор на мината Иван Марков. Предложението е внесено в Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). По думите на Марков увеличението на цената на горивото ще доведе до поскъпване и на тока, произвеждан от централите в комплекса „Марица-изток”.
Източник: Новинар (14.12.2007)
 
Над 91 млн. лв. ще бъдат вложени в трите открити рудника на Марица-изток през следващата година. Близо 15 млн. лв. от предвидените средства ще бъдат привлечени от външни източници, а останалата част ще са собствена инвестиция, каза изпълнителният директор на въгледобивното дружество инж. Иван Марков. Инвестиционните намерения са съобразени с предстоящото нарастване на въгледобива. Очакванията са той да се покачи от 23.1 млн. т през 2007 на 27.7 млн. т през 2010 г., уточни Марков. По-високите количества са в синхрон с влизането в експлоатация на новата ТЕЦ край Гълъбово, където американската компания АЕS влага над 1.3 млрд. USD.За следващата година ръководството на Мини Марица-изток ЕАД - Раднево залага с около 10 на сто поскъпване на продажната цена. В понеделник работната група, която се ръководи от бившия вицепремиер Кирил Цочев, ще представи критериите и изискванията към потенциалните инвеститори за изграждането на четвъртата ТЕЦ в Марица-изток. По предварителни пресмятания там ще трябва да бъдат вложени близо 850-900 млн. ЕUR при стриктно спазване на завишените европейски еконорми за серни и въглеводородни окиси. Сред потенциалните инвеститори са Enel, АЕS, CEZ, RWE и E.ОN.
Източник: Пари (14.12.2007)