Новини
Новини за 2001
 
Главна дирекция "Ръководство на въздушното движение" ще се преобразува в държавно предприятие със същото име, реши парламентът вчера, след като гласува на първо четене поправките в Закона за гражданското въздухоплаване. Поправките в закона предвиждат да се запазят лицензиите за техническо обслужване и ремонт на авиационна техника на летищата в страната. Тези дейности трябва да останат лицензионни, за да се гарантира сигурността на полетите, поясниха от Министерството на транспорта и съобщенията. С други поправки в закона се регламентират структурата и дейността на Авиоотряд 28, който обслужва полетите на президента Петър Стоянов, на членовете на правителството и на делегации на Народното събрание. Главна дирекция "Ръководство на въздушното движение" (РВД) сега е на извънбюджетно финансиране и спрямо нея се прилагат всички финансови ограничения, произтичащи от валутния борд. Преобразуването й в държавно предприятие се налага, за да може тя да осъществи необходимите мащабни инвестиционни програми за осигуряване на съоръжения за комуникация, казаха от ведомството на Антони Славински.
Източник: Демокрация (18.01.2001)
 
Управителният съвет на ръководство на въздушното движение (РВД) одобрил броени дни преди парламентарните избори на 17 юни допълнителни анекси към договорите със скандалните братя Джанкови. Ръководство на въздушното движение в продължение на четири години - от 1997 г. досега, е платило 10 млн. долара от специализирания фонд "Развитие на националната система за обслужване на въздушното движение", за да се доизградят ресторанта и хотела на "Копитото". Те са собственост на ЕТ "Пламен Найденов", зад която компания стоят братята Красимир и Стефан Джанкови. Срещу това РВД получава правото да ползва десет стаи от хотела за срок от осем години, но без право на собственост. От май тази година РВД от дирекция Министерството на транспорта и съобщенията беше преобразувано в държавно дружество, което се издържа от 25% от приходите от таксите прелитане. Договорът за Копитото беше подписан през лятото на 1997 г., когато предизвика скандал. През 1998-а РВД е подписало и договор за ползване на хотел "Морска звезда" в Златни пясъци, също собственост на братята. По подписаните преди изборите анекси допълнително за "Морска звезда" ще бъдат платени 2.5 млн. долара, а за ползването на "Копитото" - 900 хил. долара. "Анексът за хотел "Морска звезда" не е свързан с отминалите парламентарни избори и предвижда дружеството да ползва повече легла в него", заяви финансовият директор и председател на управителния съвет на РВД Антонина Костова, без да уточни колко е допълнителното плащане.
Източник: Дневник (12.09.2001)
 
Сигнали за злоупотреби и назряващо напрежение в Ръководство въздушно движение (РВД) е причината за поисканите оставки на Управителния и на Контролния съвет. Това заяви зам.-министърът на транспорта и съобщенията Здравко Величков. Не всички, които си подадат оставките, ще бъдат освободени, уточни той. Председателят на Контролния съвет на РВД Апик Гарабедян, който беше и зам.-министър на транспорта и съобщенията при Антони Славински, не бе открит за коментар. До петък обаче той не бил подал оставка. Идеята е да се назначат финансисти, които да спрат изтичането на средства от предприятието, заявиха отлично информирани източници. Всевъзможни слухове за нови началници държат в напрежение персонала на РВД, казаха представители на синдикатите. Бившият директор на РВД Антони Зумпалов е един от кандидатите. Споменават се още Пламен Накев и Гроздан Караджов, който беше главен секретар в транспортното министерство. Изпълнителният директор на РВД се назначава от министъра на транспорта и съобщенията, гласят изискванията на Закона за въздухоплаването.
Източник: Стандарт (24.09.2001)
 
Главна дирекция "Ръководство на въздушно движение" (РВД) поиска Бургаският окръжен съд да наложи запор на сметките на "ЛУКойл Нефтохим" заради борч от $ 897 804, 35. Парите не били платени още от 1996 г. Държавната фирма вече заведе дело в търговското отделение на съда за въпросната сума. На 4 юли 1996 г. РВД подписала цесия с "Нефтохим", по силата на която се нагърбила да изплати всичките задължения на рафинерията към Агробизнесбанк. Договорката била "Нефтохим" да плати парите на фирмата в срок от една година. Това обаче не било направено. Шеф на бургаския клон на банката по това време бе бившият търговски директор на петролния комбинат Светослав Йорданов, който впоследствие стана втори изпълнителен директор на "Мултигруп", а сега оглавява "Петрол" АД. От "ЛУКойл" настояват, че с няколко транша са върнали главницата и им остава да платят само лихвите. От РВД обаче се позовават на чл. 76 от ЗЗД, според който ако преведената еднократно сума не е достатъчна за покриване на главницата, се приема, че с нея са изплатени лихвите. На 1 юни 2001 г. държавната фирма отправила нотариално заверена покана до "ЛУКойл" да върне борча си до края на месеца, но това не било направено.
Източник: Сега (02.10.2001)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 62, ал. 3 ТЗ с решение по ф. д. № 5515/2001 вписа в регистъра за държавните и общински предприятия Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" (ДП "РВД") със седалище и адрес на управление София, район "Слатина", бул. Брюксел 1, и с предмет на дейност: управление на въздушното движение и осигуряване на аеронавигационно обслужване за постигане на безопасност, ефективност и редовност на полетите в обслужваното гражданско въздушно пространство, организация и управление на обслужваното гражданско въздушно пространство, организация и управление на потоците на въздушното движение, обслужване, поддръжка и експлоатация на съответните съоръжения, системи и оборудване за комуникационно, навигационно, обзорно, енергийно, светотехническо, метеорологично и аеронавигационно осигуряване на полетите и съпътстващите ги инфраструктури, информационно обслужване на дейностите по търсене и спасяване на въздухоплавателни средства, управление на системата за безопасност на въздушното движение в рамките на предоставената му компетентност, изпълнение задълженията на Република България, произтичащи от международни договори в областта на управление на въздушното движение, по които Република България е страна, събиране на пътни такси за аеронавигационно обслужване по чл. 120, ал. 2 ЗГВ, на основание чл. 53, ал. 3 ЗГВ Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" може да предоставя и други услуги, свързани с предмета на дейността му. Органи на управление на предприятието са: министърът на транспорта и съобщенията; управителен съвет в състав: Лазар Тодоров Бъчваров - зам.-председател, Живко Кунчев Желязков, Антонина Антонова Костова - председател, Владимир Стратев Василев и Иван Борисов Станчев; генерален директор - Живко Кунчев Желязков; орган за контрол на предприятието е контролен съвет в състав: Апик Едуард Гарабедян - председател, Владимир Георгиев Петров и Георги Петров Георгиев. Предприятието се ръководи и представлява от генералния директор Живко Кунчев Желязков.
Източник: Държавен вестник (02.10.2001)
 
Има корупция в "Ръководство въздушно движение", призна зам.-министърът на транспорта Здравко Величков. Неправомерно са изразходвани средства за хотели на Копитото, като парите са дадени на фирма на братя Джонкови, обясни той. От миналата седмица се проверяват и договорите за оборудване на РВД. Още преди месец транспортният министър Пламен Петров поиска оставките на управителния и контролния съвет на РВД. До момента оставки са депозирали всички членове на контролния съвет, но двама от управителния отказват, заяви Здравко Величков. Между тях е и изпълнителният директор Живко Жлязков. Подаването на оставка обаче не освобождава автоматично от отговорност съответните лица, подчерта Величков
Източник: Стандарт (11.10.2001)
 
Софийският градски съд /СГС/ одобри списъка на вземанията, които кредитори предстои да получат от авиокомпания "Балкан", от него бе изключен Гад Зееви. Гад Зееви претендираше, че има да получава от националния превозвач 48,6 милиона лева. Той вече няма решаващ глас за бъдещето на превозвача. Сумата, която авиокомпания "Балкан" трябва да изплати на кредиторите си е 175 милиона лева, вместо 223,6 милиона лева, която включваше и претенциите на Зееви. Така основните кредитори на компанията стават държавата в лицето на Агенцията за държавни вземания, Ръководство въздушно движение и летище "София". Тези кредитори имат да получават близо 60 на сто от одобрените днес вземания от авиокомпания "Балкан". Решението на съда е окончателно и не подлежи на обжалване. Търговският закон дава възможност по-нататък да се обжалва цялата процедура, което обаче е много сложно, коментира Ненов. Според него сега лесно и бързо може да се приеме оздравителен план за компанията, с което да се избегне фалита й. Претенциите на Гад Зееви за вземания от авиокомпания "Балкан" бяха оспорени единствено от Съюза на летците от гражданската авиация.
Източник: БТА (24.10.2001)
 
186 дружества няма да се приватизират с влизане в сила на новия закон за приватизация, реши правителството. Сред тях са АЕЦ "Козлодуй", "Булгаргаз", БДЖ, РВД, летищата, пристанищата, "Български пощи", "ВиК"-дружества в 29 града. Министерството на земеделието и горите няма да приватизира "Напоителни системи" - София. Остават държавни и военните заводи "Терем". Няма да се слагат на тезгяха "Студентски столове и общежития" и Центърът за подводна археология. Няма да се продават още "Ел Би Булгарикум", Българска фондова борса, Централен депозитар, БКК и Насърчителна банка, решиха министрите.
Източник: Стандарт (30.10.2001)
 
2000 лева на човек ще е месечната заплата на новите синдици на "Балкан". Това стана ясно на Общото събрание на кредиторите. Всеки от досегашните, чиито заплати бяха по 1500 лева, ще получи допълнително като окончателно възнаграждение сумата от 7000 лв. Новите синдици са икономистката Олга Миленкова и юристът Христо Моллов. Предложението за тяхното назначаване бе от представителя на РВД и летище София Пламен Накев. Също той, но само от името на летище София, предложи тлъстото им възнаграждение. Моллов е адвокат към Софийската адвокатска колегия и е бил синдик в две предприятия, които отказа да назове. Съекипничката му Олга Миленкова е с двегодишен стаж като синдик в Агробизнесбанк, където е била и експерт-счетоводител.
Източник: Стандарт (31.10.2001)
 
54 изпълнителни директори, членове на бордове, управителни и контролни съвети на всички по-значими предприятия от транспорта и съобщенията са сменени със заповед на транспортния министър Пламен Петров. Сред дружествата са РВД, БДЖ, "Български пощи", "Разпространение на печата", "Трансимпекс", летища, пристанища, морският и речният флот. Сред подписаните заповеди все още не е тази за смяна на шефовете на БТК, въпреки че новите директори бяха обявени от самия министър още преди 2 седмици. "Параходство БМФ" и "Пристанище Варна" са с изцяло променени директорски бордове.
Източник: Сега (02.11.2001)
 
Mинистър Пламен Петров смени съветите на директорите на РВД, БДЖ, летище "Бургас", пристанище "Лом", пристанище "Варна", летище "Пловдив", летище "Горна Оряховица", "Български пощи" и БМФ, съобщиха от ведомството. За член на съвета на директорите на летище "Бургас" е избран зам.-социалният министър Радослав Бозаджиев. Главният секретар на икономическото министерство Милен Керемидчиев влиза в контролния съвет на РВД, а зам.-министърът на транспорта и съобщенията Любомил Иванов влиза в борда на пристанище "Варна".
Източник: Дневник (02.11.2001)
 
Ръководството на въздушното движение неправомерно е кредитирало авиокомпания "Балкан" и е гарантирало пред контрагенти дългове от 4.9 млн. долара на авиопревозвача. Това се посочва в одитен доклад на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол, която е ревизирала "Балкан". Проверката обхваща периода януари 1999 г. - март 2000 г., когато авиокомпанията все още е била в процедура на приватизация. От началото на тази година РВД е държавно предприятие, което се издържа от таксите за прелитане. Средствата по кредита на националния превозвач са отпуснати от специализирания фонд "Развитие на националната система за въздушно движение", което е в нарушение на правилника за изразходване на средствата, се посочва в документа. "Действията на РВД са правомерни и сме отнесли въпроса до съда", обясни досегашният изпълнителен директор Живко Желязков. РВД не е поискала ЕТ "Пламен Найденов", зад която стоят братята Стефан и Красимир Джанкови, да платят неустойки за забавяне ползването на десет стаи от хотел "Копитото" и хотел "Морска звезда". РВД е платила близо 11 млн. долара на едноличната фирма, за да ползва хотелите. Държавното дружество е платило авансово парите, а върху услугите в хотелите е било учредено право на ползване на услугите, които ЕТ "Пламен Найденов" е трябвало да предостави безвъзмездно. Цените на нощувките в хотелите са определени според тарифите на най-скъпите хотели. Според одиторите нощувката е струвала 120 долара на човек и е завишена. Държавното предприятие е ощетено с 553 503 лв. за поддържането на двигателите на правителствения самолет "Фалкон 50", който през тази година беше използван и за бизнеспътувания на президента на "Ем Джи корпорация" Илия Павлов. Това стана причина и за освобождаването наскоро на директора на правителствения авиоотряд Венцислав Узунов.
Източник: Дневник (02.11.2001)
 
В ръководството на Пристанище Варна влиза 21-годишният секретар на транспортното министерството Делян Пеевски. Той е студент по право в Нов български университет. Другите членове са Емил Пенков, бивш колега на Стефан Минков, и Даниел Папазов, който е работил на пристанище "Варна - запад" в отдел "Оперативен". Заместникът на Петров Любомил Иванов също е нов член на борда. Рокадите в Параходство "Български морски флот" са свързани с предстоящата приватизация, твърдят осведомени. Новите членове на борда са Славейко Стайков, Стилиян Стилиянов. Също и капитан Гено Генов и капитан Стефан Бузев, които съвипускници на Стефан Минков от Висшето военноморско училище, и Милчо Михайлов. Заместничката на Пламен Петров Златолина Мукова вече е в управителния съвет на "Ръководство въздушно движение" на мястото на Антонина Костова - сестра на екс-правосъдния министър Теодосий Симеонов. Новият генерален директор на РВД довчера беше заместник на вече бившия Живко Желязков. В Контролния съвет влизат главният секретар на транспортно министерство Красимир Стоянов, както и колегата му от Министерство на икономиката Милен Керемедчиев и Любомир Дацов. Златолина Мукова е член и на Управителния съвет на БДЖ. Заместникът на Милен Велчев Нахит Зиа и експертите от БДЖ - Антон Буров и Антон Гинев, ще помагат на заместничката на Пламен Петров да управлява. Зам. социалният министър Валери Апостолов, бившият транспортен министър Кирил Ерменков и Васко Райчев от консултантската фирма "Делойт и Туш" стават членове на контролния съвет на железниците. Там е и заместникът на Петров - Любомил Иванов. Последният отговаря за компанията и в министерството и може би е човекът, който е най-добре запознат с проблемите на БДЖ.
Източник: Стандарт (02.11.2001)
 
Министърът на транспорта и съобщенията Пламен Петров подписа заповеди за промяна в състава на Съвети на директорите. Mинистърът на транспорта и съобщенията г-н Пламен Петров промени състава на съветите на директорите на дружества от системата, както следва: На основание Закона за гражданското въздухоплаване и Устройствения правилник на МТС освободи Живко Желязков от длъжността генерален директор и член на УС на Държавно предприятие “Ръководство на въздушното движение” и Антонина Костова от длъжността “член на УС на ДП”РВД” и назначи Цветан Дилов, досегашен зам.генерален директор на длъжността генерален директор и член на УС и Златолина Мукова – зам.министър на транспорта и съобщенията за член на УС. На основание Закона за гражданското въздухоплаване, Устройствения правилник на МТС и договорите за възлагане на контрол в ДП”РВД” освободи членовете на Контролния съвет Апик Гарабедян, Георги Георгиев и Владимир Петров и назначи Красимир Стоянов – гл.секретар на МТС, Милен Керемедчиев и Любомир Дацов. На основание Закона за БДЖ и Устройствения правилник на МТС освободи като членове на Управителния съвет на НК БДЖ: Валентин Ценов, Иван Карайончев, Димитър Стамов и Илия Пастушански и определи нови членове: Антон Буров, Антон Гинев, Нахит Зиа и Златолина Мукова. На основание Закона за БДЖ, договорите за възлагане на контрол и Устройствения правилник на МТС, освободи като членове на Контролния съвет Стефан Еленков, Стоян Дурин, Петко Аврамов и Александър Огнянов и определи нови членове: Валери Апостолов, Любомил Иванов, Кирил Ерменков и Васко Райчев. На основание член 221, точка 4 от Търговския закон и съгласно Правилника за реда за упражняване правата на собственост на държавата в предприятията, за нови членове на Съвета на директорите на различните дружества са направени следните промени: "Ресторанти и спални вагони “ЕАД – София – Освобождава се Иван Корчев като член на СД и се избира Мария Калева за нов член. "Железопътен завод - София” ЕАД – Освобождават се Пенчо Граматиков, Манол Манчев и Борис Богданов като членове на СД и се избират Иван Митев, Стоян Стоянов и Събко Петкански за нови членове. "Завод за автоматика и телемеханика” ЕАД – Освобождават се като членове Петър Рендов и Георги Малоселски и се назначават Момчил Турлаков и Никола Диков за нови членове. "Пристанищен комплекс Лом” ЕАД – Освобождават се като членове на СД Борислав Гюлеметов и Женета Рогова и се назначават Димитър Зоев и Владимир Йорданов за нови членове. "Летище Бургас” ЕАД - Освобождава се като член на СД Константин Коцев и се назначава Радослав Бозаджиев за нов член. "Летище Горна Оряховица”ЕАД- Освобождават се като членове на СД Любомир Анастасов, Атанас Петров и Людмил Манасиев и се избират Пламен Гочев, Ертан Кара и Христо Христов за нови членове. "Летище Пловдив”ЕАД – Освобождават се като членове на СД Данчо Дачев, Румен Христов и Спас Гърневски и се избират Пламен Николов, Константин Василев и Никола Манчев за нови членове. "ЛЕСПОРТ”ЕАД – Варна – Освобождават се като членове на СД Светлан Златев и Свилен Крайчев и се избират Даниела Керекова и Евгени Москов за нови членове. "Параходство БМФ”ЕАД – Варна – Освобождават се като членове на СД Румен Георгиев, Илчо Томов, Златозар Данчев, Атанас Андреев и Валентин Гълъбов и се избират Славейко Стайков, Гено Генов, Стефан Бузев, Стилиян Стоянов и Милчо Михайлов – за нови членове. "Пристанище Варна”ЕАД – Освобождават се като членове на СД Стоян Щумф, Татяна Стефанова, Росен Костурков,Марин Петров и Константин Илиев и се избират Нина Беленска-Начевска, Делян Пеевски, Данаил Папазов, Емил Пенков и Любомил Иванов. "Трансимпекс” ЕАД – Освобождават се като членове на СД Ивайло Ненов и Радослав Атанасов и се избират Христина Велчева и Филип Алексиев за нови членове. "Информационно-издателски център “Импулс”ЕАД – Освобождава се като член на СД Христо Христов и се избира Катя Атанасова за нов член. "Български пощи”ЕАД – На мястото на Камен Константинов се избира Стана Христова за нов член . "Разпространение на печата”ЕАД – Освобождават се като членове на СД Стана Христова, Валентин Стойнов, Тошко Тодоров и Георги Иванов. "Автомобилни превози”ЕАД- Балчик – Освобождават се като членове на СД Румен Павлов, Веселин Димов и Георги Тодоров. На основание чл.137 от Търговския закон, Правилника за реда за упражняване правата на собственост на държавата в предприятията и договор за възлагане на управлението на "Порт флот- Бургас” ЕООД се прекратява договора на Динко Керанов и се избира за управител Димитър Христов. На основание чл.13 от Закона за преобразуване на Строителни войски, Войските на МТ и Войските на КПД освобождава се членът на Контролния съвет на ДП”Съобщително строителство и възстановяване”- София, Райна Иванова и се избира Евгения Колданова.
Източник: Правителствен бюлетин (14.11.2001)
 
Договор за почивна база "Копитото", стопанисвана от ЕТ "Пламен Тр. Найденов". Договорът е за учредяване на право на ползване на недвижим имот. Имотът е следвало да бъде използван като почивна база за отдих на служителите на РВД - общо 1450 души. Наемат се помещения – стаи и общи части – като цената за ползването им за срок от 10 години е заплатена предварително. Първоначално договорът е бил сключен за 8 стаи за десет години за $ 2 300 000. Въпреки че стаите не са били ползвани през 1998 и 1999 г., през 1999 г. се сключва анекс за ползване на още 16 стаи и РВД се задължава с още $4 380 000. Общо са заплатени $6 680 000. Допълнително към тази сума за всеки посетител се заплащат от РВД по $35 на ден, което е цената за една закуска и една вечеря. Средствата за храна в рaзмер на 85 348.55 лв ($ 35 за полупансион) са изразходвани в нарушение на Правилника за набиране, разходване, отчитане и контрол на средствата на фонд РНСОВД. Базата не е била ползвана през 1998 и 1999 г. Всички допълнителни разплащания, произтичащи от нарушаването на договора от ЕТ "Пламен Найденов" не са били изплащани от последния, а са били уреждани чрез удължаване на срока на договора и с увеличаване броя на стаите, независимо от ниския процент на използваемост на договорения леглови фонд. Вместо да се иска намаляване на цената или да се търсят неустойки за неизпълнение, РВД сключва договор за ползване на още 4 за период от 5 години. Договорът е сключен, без да бъде проведен търг или конкурс. Общата площ, за която е сключен договорът, е 988,02 кв.м. Ако договорът беше за закупуване, то цената на един кв.м. площ щеше да възлезе на $ 6 760,99. За 2000 г. базата е била използвана на 56 % от капацитета си, като вместо 2520 нощувки са ползвани само 1404. За първото полугодие на 2001 г. базата е била използвана на 52 % от капацитета си, като вместо 4480 нощувки са ползвани само 2345.
Източник: Правителствен бюлетин (06.12.2001)
 
Договор с "Капси Турс" за ползване на хотел "Морска звезда" на "Златни пясъци". Договорът е за ползване на легловата база на хотела за отдих на служителите на РВД - общо 1450 души. За 1999 г. са платени 1 597 049,05 лева; За 2000 г. са платени 3 157 937,25 лева. Цената на една нощувка е $92 на човек с включени закуска и вечеря. За сравнение цената на една стая в подобен хотел за чуждестранни туристи е около $ 30. Договорът е сключен, без да бъде проведен търг или конкурс. Макар че базата е следвало да бъде използвана само от служители на РВД, за периода 1999-2000 г. там са почивали за сметка на РВД и външни лица, като РВД е заплатил за тях $150 654.
Източник: Правителствен бюлетин (06.12.2001)
 
Договор с Dassault International за закупуване на самолет-лаборатория "ФАЛКОН-2000". Договорът е сключен в изпълнение на решение на Министерски съвет № 612 от 1998 г. Решението предвижда да се проведат преговори с Dassault International за закупуване на самолет "Фалкон 2000", който да бъде предоставен за стопанисване на РВД. За закупуването на самолета не е бил провеждан търг или конкурс. Не са били разглеждани и други оферти. Цената на самолета е $29 830 000. До доставката на "Фалкон 2000" през 2001 г., е използван самолет "Фалкон 50", за ползването на който са заплатени $2 762 000.
Източник: Правителствен бюлетин (06.12.2001)
 
Договор с "Главболгарстрой"АД. През 1991 година се извършва от специалисти на ИКАО проучване на системата за управление на въздушното движение на Република България и се изготвя програма. За изпълнение на програмата и за хармонизиране на системата за управление на въздушното движение на РБългария с тази на европейските страни са отпуснати два заема от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) от по 30 000 000 екю, т.е. общо 60 000 000 екю. Нашата страна има задължение да съфинансира програмата. Част от програмата е и изграждането на Единния център за Управление на въздушното движение. Неговото строителство започва през 1997 година, като грубото строителство завършва през 1998 година. През лятото на 1998 година се провежда конкурс за изпълнение на довършителните работи. На първо място се класира "Главболгарстрой" АД. През месец август 1998 година Европейската банка (ЕИБ) не признава резултатите от конкурса. РВД променя условията на том 1 на тръжните документи и без обявяване на нова процедура, през м. декември 1998 година сключва договор за изпълнение на довършителните работи с "Главболгарстрой" АД, като цената на договора е 27 807 436 евро. Впоследствие "Главболгарстрой"АД изпълнява препроектиране на вече изпълнен груб строеж и цената на договора вече нараства с 13 488 688 евро, като от тях 3 228 113.04 евро са за невключени в тръжните документи работи, т.е. има едно завишение с около 10 000 000 евро. Сроковете за строителство са удължавани. Не е ясно какви са неустойките.
Източник: Правителствен бюлетин (06.12.2001)
 
Съгласно програмата летищните радари е трябвало да се заменят през 2001-2003 година. За да могат съществуващите дотогава радари да работят до този срок, на 13 ноември 1997 година се сключва договор с ALENIA за модернизиране на някои елементи от антенната система на летищните радари за сумата от $ 365 700. На 10 декември 1998 година се подписва договор (10/12/98) между ГД РВД и "Аления" на сума $10 500 000, в т.ч. за модернизация на радарите в София - $3 456 000, Варна - $3 456 000, Черни връх - $1 794 000 и Върбица - $1 794 000, след пряко договаряне само с един участник. Прилагането на чл. 58, т. 2 от ЗВДОбП има основание само при извършване на модернизация на съществуващите приемници на първичните радари. Tази разпоредба не може да служи като основание за закупуване на нов моноимпулсен вторичен радар (както в случая е направено) и по този начин да се заобикалят разпоредбите на ЗВДОбП за търг или конкурс между няколко фирми, тъй като става дума за съоръжение, което може да работи самостоятелно или да бъде интегрирано, така както е изпълнено на ТРЛК "Черни връх" и на ТРЛК "Върбица". Монтажът на радарите закъснява между 40 и 240 дни и вместо да се съберат, дължимите неустойки се предоговарят. На 22 декември 1999 година се подписва нов Договор 221299 между ГД РВД и италианската фирма ALENIA вече за модернизацията на радара в Бургас на сума $ 3 456 000, след пряко договаряне само с един участник. Като правно основание се цитира чл.16, т.5 от ЗОП - авторски права на ALENIA Marconi Sysytems (AMS). Прилагането на чл. 16, т.5 от ЗОП е основание само при извършване на модернизация на съществуващия приемник на първичния радар. Тази разпоредба не може да служи като основание за закупуване на нов моноимпулсен вторичен радар (както в случая е направено) и по този начин да се заобикалят разпоредбите на ЗОП за открита процедура или ограничена процедура между няколко фирми, тъй като става дума за съоръжение, което може да работи самостоятелно или да бъде интегрирано, така както е изпълнено на "Черни връх" или "Върбица".
Източник: Правителствен бюлетин (06.12.2001)
 
Все още няма индикации, че транспортният министър Пламен Петров ще свика общо събрание, за да се приеме нов устав и нов борд на авиокомпания Хемус еър. Само така собственикът Пирин турист може да влезе във владение, тъй като сега притежава само временно удостоверение за собственост. Депозирали сме искането си още през август, заяви за Георги Попов, представител на Пирин турист. От транспортното ведомство смятат, че общо събрание ще има едва след като мине прокурорската проверка по приватизацията на авиокомпанията. Ако то обаче все така се отлага, вероятно е акционерите да поискат правата си по законния ред, коментираха от Пирин турист. Още в началото на ноември стана ясно, че Главна прокуратура проверява сделката. В публикуваната Бяла книга за приватизацията Хемус еър е включена. От Пирин турист не се притесняват от проверката, тъй като цената е платена. Сделката за Хемус еър беше сключена два дни преди новото правителство да встъпи в длъжност. Купувач на 51% от авиокомпанията е Пирин турист, която плати 11.2 млн. лв. Дружеството плати и 2.6 млн. лв. задължения към РВД. Новият собственик придоби първоначално само 34% с опция да получи останалите 17%, след като изпълни двугодишен план, включващ инвестиции в нови самолети за 5 млн. лв.
Източник: Пари (07.12.2001)
 
Ръководството на въздушно движение (РВД), Летище София, застрахователна компания "Булстрад" и Агенцията за държавни вземания (АДВ) от кредитори ще станат акционери в Авиокомпания "Балкан", съобщи синдикът Христо Моллов. Преоформянето на вземанията в акционерно участие или разсрочено изплащане на задълженията на кредиторите до пет години са залегнали в оздравителната програма на дружеството, която беше представена в петък. Според документа се предвижда и работниците да станат акционери в дружеството. Признатите задължения на превозвача към кредиторите са 165 милиона лева, като 73 милиона лева са дълговете към АДВ. За първи път държавното предприятие РВД става акционер в "Балкан". Ръководството на въздушното движение е едно от най-печелившите държавни дружества, на което се плащат всички такси прелитане и кацане от всички авиокомпании, ползващи въздушното пространство на страната. От средата на тази година бившата главна дирекция беше регистрирана като търговско дружество, в резултат на което получените суми остават изцяло на негово разпореждане. В този смисъл, ако правителството реши да продължи издръжката на "Балкан", един от вариантите е това да е за сметка на по-малкия дивидент, който РВД би внесло в бюджета. С преоформянето на задълженията държавата отново ще стане мажоритарен собственик в авиокомпанията, след като съдът отказа да признае вземанията на дъщерните дружества на Зееви - Зет Би Ай и "Болкан еърлайнс холдинг". "За да бъдат превърнати държавните вземания в част от капитала, парламентът трябва да приеме специален закон, с който да се определи начина на преоформяне", обясни Моллов. След това капиталът на "Балкан", който сега е 3.1 милиона лева, ще бъде увеличен.
Източник: Дневник (17.12.2001)