Новини
Новини за 2009
 
Министърът на транспорта Петър Мутафчиев е издал заповед да спрат подготвителните действия за отдаване на международното летище в Горна Оряховица на концесия. Анализи във ведомството показали, че в аеродрума трябва да се инвестират поне 16 млн. евро. Още 1 млн. евро трябвало да вложи държавното предприятие “Ръководство на въздушното движение”, за да осигури оборудване за точен заход за кацане. А инвеститори липсвали. Това е съобщила при посещение в Горна Оряховица преди два дни заместник-министърът на транспорта Красимира Мартинова. “Градът и регионът ще загубят много, ако летището не бъде отдадено на частници”, коментира кметът на Горна Оряховица Йордан Михтиев.
Източник: Труд (29.04.2009)
 
Орязаха и бордовете на държавни фирми към министерствата на транспорта и на регионалното развитие. Това стана с решение на Министерския съвет вчера. По трима ще са членовете на Управителния съвет на 6 предприятия в МТСИТ - "Пристанищна инфраструктура", НКЖИ, "Ръководство на въздушното движение", "Транспортно строителство и възстановяване", "Съобщително строителство и възстановяване" и "Строителство и възстановяване". Само за година ще бъдат спестени 500 хил. лв. от възнаграждения. По трима ще са в бордовете и на държавните фирми към строителното ведомство.
Източник: Стандарт (03.09.2009)
 
Ръководствата на три фирми от системата на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) бяха отстранени вчера.С нови шефове са Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), Държавно предприятие "Ръководство въздушно движение" (РВД), както и "Транспортно строителство и възстановяване". На мястото на досегашния шеф на НКЖИ Антон Гинев е назначен Милчо Ламбрев. Новият управителен съвет на "Ръководство въздушно движение" пък включва Георги Ангелов, Росен Петков и Петя Димитрова. Ангелов е избран за генерален директор. Валери Василев е новият главен директор на Държавно предприятие "Транспортно строителство и възстановяване" (ТСВ) и член на управителния съвет. От 2006 г. Василев е заместник главен директор на компанията. Преди това е бил главен инженер във фирма "Топинженеринг" ООД, гр. Плевен.
Източник: Монитор (21.10.2009)
 
Министър Александър Цветков почти приключи със смените на директорите на всички големи държавни дружества в системата на транспорта. Вчера бяха подменени ръководствата на Национална компания Железопътна инфраструктура, Ръководство въздушно движение и Транспортно строителство и възстановяване. Освободен e генералният директор на НКЖИ Антон Гинев. Неговият пост заема Милчо Ламбрев. Гинев имаше всички шансове да се задържи като шеф на Национална компания Железопътна инфраструктура заради управленския му опит във всички нива на компанията досега. Информацията за тежкото положение в НКЖИ и стачките на служителите обаче повлияха на решението на транспортния министър Александър Цветков да го смени. Наследникът му Милчо Ламбрев не е ново лице, защото е работил както в БДЖ, така и в националната компания. Завършил е Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков". Продължават рокадите и в мениджърския екип на БДЖ. Преди две седмици Цветков избра нов изпълнителен директор на превозвача - Пенчо Попов, а сега смените засягат и следващите в йерархията постове. Освободен е финансовият директор на БДЖ Михаил Драгиев. Тази промяна буди изненада, защото той предложи ефективна схема за намаляване на дълговете на превозвача при предишното ръководство. Държавното предприятие Транспортно строителство и възстановяване от днес също има нов главен директор. Дружеството е подизпълнител на големи инфраструктурни проекти у нас в областта на железниците и на пътищата. Валери Василев ще наследи Александър Станоев. Василев беше заместник на Станоев в предприятието. Той е натрупал опит и в железниците, защото е работил в БДЖ и в НКЖИ. Подменен е и мениджърският екип на Ръководство въздушно движение. Емануил Радев напуска, а на негово място транспортният министър Александър Цветков назначава Георги Ангелов. Той е служител в РВД от 1981 г. и е известен с непримиримата си позиция срещу злоупотреби в предприятието по времето на по-предишния директор Цветан Дилов.
Източник: Пари (21.10.2009)
 
Само за ден министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков смени ръкодствата на три дружества, съобщиха от ведомството. С ново ръководство ще бъдат държавните компании "Железопътна инфраструктура", "Ръководство въздушно движение" и "Транспортно строителство и възстановяване". И трите смени не са мотивирани от ведомството. Новият генерален директор на националната компания "Железопътна инфраструктура" е Милчо Ламбрев, който сменя на поста Антон Гинев. Новият генерален директор е работил в БДЖ и в инфраструктурното дружество на железниците. Главен директор на "Транспортно строителство и възстановяване" става Валери Василев, който заменя на поста Александър Станоев. Досега Василев е бил зам.-директор в предприятието. Работил е в НК "Железопътна инфраструктура" и в частната "Топинженеринг". В дружеството са назначени и нови членове на управителния съвет - Камелия Димитрова и Бисер Борисов. Досега в ръководството на компанията влизаха петима души. Генерален директор на "Ръководство въздушно движение" стана Георги Ангелов, който ще замести Емануил Радев на поста. Назначени са и нови членове на управителния съвет - Росен Петков и Петя Димитрова.
Източник: Дневник (21.10.2009)
 
Три банки държат държавните пари В три банки са най-голяма част от сметките на големи държавни фирми. Това показва справка на наш седмичник. Трите трезора са Корпоративна търговска банка, Инвестбанк и Централна кооперативна банка. В първата са вложени над 420 млн. лв. от парите на държавните фирми. Във втората и третата се държат приблизително еднакво, но доста по-малко количество от парите на държавните предприятия - съответно 145 млн. и 141 млн. лв. Любопитното е, че и трите трезора са основно с родни капитали, а не са част от големи западни банкови групи. На четвърто място по привлечени пари от държавни дружества е Уникредит Булбанк със 115 млн. лв. В останалите трезори има в пъти по-малко пари на държавни фирми. Вицепремиерът Симеон Дянков наскоро разпореди държавните предприятия редовно да му докладват къде държат парите си и по какви критерии си избират банка. Общият размер на парите на държавните предприятия в банките е близо 1,2 млрд. лв. Сред най-големите вложители са "Ръководство на въздушното движение", което има 70 млн. в Инвестбанк, още 56 млн. лв. в Корпоративна банка и над 100 млн. в други трезори, пише седмичникът. Следва го "Булгартрансгаз" със 76 млн. лв. в Корпоративна банка. Пак там "Български енергиен холдинг" държи 73 млн. лв., твърди седмичникът.
Източник: Стандарт (30.11.2009)