Новини
Новини за 2020
 
85% по-малко трафик в небето над България, по 300 самолета прелитат на ден 85% е намалял трафикът на самолети в небето ни. Това съобщи изпълнителният директор на държавното предприятие Ръководство въздушно движение Георги Пеев. Около 300 самолета прелитат във въздушното ни пространство, а на летище София на ден кацат и излизат около 50 самолета. Основно летят “България ер”, “Уиз еър”, карго самолети. Има и американски полети, които кацат в София за зареждане с гориво и кетъринг на пък към държави в Близкия изток и Афганистан. На другите международни летища, освен Варна, няма трафик. Сривът започва през март с коронавируса, когато се отчитат общо 38,16% по-малко самолети, става ясно от оповестения отчет на предприятието. Спадът на прелитащите самолети е 38,69 на сто, на кацащите и излитащите от български летища е 30,22, а при вътрешните полети – 46,48%. Сравнението е със същия месец на 2019 г. Наченки на спад обаче е имало още през февруари. Приходите за трите месеца от началото на годината са 49,4 млн. лв. при 51,62 млн. за същия период на миналата година. Печалбата обаче е 4 млн. лв. при 2,58 млн. за 2019 г. От отчета се вижда, че са намалени разходите от 48,74 млн. на 44,96 млн. лв. При ситуацията със силно редуцирания трафик Пеев казва, че чака решението на Брюксел, как ще се излиза от кризата във ръководенето на полети. Още повече че до октомври има отсрочка за аеронавигационните такси, за да се помогне на авиокомпаниите. “Евроконтрол” води преговори с банка за кредит от 1,2 млрд. евро, за да се помогне на предприятията за ръководство на полетите. 40,8% спад на печалбата отчита летище София за първото тримесечие на годината в сравнение с 2019 г. Аеропортът е на плюс 2,24 млн. лв. при 3,39 млн. за същия период преди година. През първите три месеца на 2020 г. на летище София са кацнали и излетели общо 12 836 самолета, което е с 991 по-малко, или спад от 7,2 % за същия период на 2019 година. Това се дължи на големия брой анулирани полети през март във връзка с пандемията COVID-19. През март са излетелите и кацнали 3389 самолета, спадът е 31%. За януари и февруари има увеличение на обслужените въздухоплавателни средства спрямо същите месеци на предходната 2019 г. За януари – март на 2020 година през летище София са преминали общо 1 369 657 пътника, което е с 228 161 по-малко спрямо същия период на 2019 г. През третия месец на 2020 г. летище София е обслужило 269 419 пътника, което е спад от 52,9% спрямо същия месец на 2019 г. През първо тримесечие на 2020 г. са обработени 5769 тона товари, което е увеличение спрямо същия период на миналата година от 103 тона (ръст от 1,8%).
Източник: 24 часа (11.05.2020)
 
Летищата в София, Бургас и Варна отбелязват невиждан спад на трафика Летищата в София, Бургас и Варна отчитат невиждани до момента спадове на полетите това лято заради кризата с коронавируса, съобщава сайтът TravelNews, като цитира данни на ДП „Ръководство на въздушното движение“. Най-голям срив през август отчита Летище Бургас - 310%. Посрещнати са едва 972 самолета при над 3900 през август миналата година. Отливът е основно при чартърите за най-големия ни морски курорт – Слънчев бряг. През този сезон изцяло ги няма британските, руските и скандинавските туристи. От Германия също идват малки групи. Над 70% от хотелите в курорта не отвориха. Другото летище на Черноморието – Варна, се отчита по-малък спад от 120% до момента, показват данните на РВД. Осъществени са 950 полета, а за същия период на миналата година са 2070. "Златни пясъци", "Свети Константин и Елена" и "Албена" успяха да привлекат все пак германски туристи, но в началото на август Северното Черноморие попадна в червения списък на Германия с опасните за коронавирус дестинации. По този повод България поиска и получи преди седмица одобрение от Европейската комисия за временна държавна помощ за подпомагане на двете морски летища в размер на 4.4 милиона евро. Тя ще бъде под формата на отлагане на плащането на концесионните такси, дължими от Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт - дружеството, управляващо двете летища. Така концесионерът ще може да се справи с недостига на ликвидни средства. Отсрочването на плащането на концесинните такси ще важи за срок от една година. На Летище София засега спадът в трафика е около 65%. До 23 август е обслужило 2604 полета, докато за същия период през 2019 г. – 4292 самолета. Намалението идва заради свиването на редовните линии на доста авиокомпании до столицата и липсата на чартъри. През тази година голям брой българи от чужбина не се прибраха за летния сезон, коментираха от туристическия сектор. Ситуацията с намаления трафик е подобна и за предходния месец юли. За целия летен сезон от юни до момента спадът в полетите на Летище Бургас е с 83%, на Летище Варна е с 64%, а на Летище София с 45%, отчитат още от РВД. Авиокомпаниите очакват спадът в полетите в Европа да продължи и през есента и зимата. Раздвижване може да се очаква около коледните и новогодишни празници, но въпреки това ще е на 70% от трафика отпреди коронакризата.
Източник: Сега (27.08.2020)
 
За първи път са обявени конкурси за шефове на държавни фирми Със заповеди на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков, са обявени 21 конкурса за началници на 21 държавни компании в транспорта. Ведомството на Желязков е първото, което започва да изпълнява приетия миналата година Закон за публичните предприятия, според който управителните тела на държавните компании трябва да се назначават след конкурси. Обявите за тях са публикувани на 12 октомври на сайта на министерството. Срокът за подаване на документи е 10 дни след оповестяването на конкурсите, т.е. 22 октомври, съобщава dir.bg. Сред обявените позиции са такива за членове на съвета на директорите летищата в София и Пловдив, както и за управител на летището в Горна Оряховица. В авиацията са обявени още конкурси за генерален директор на предприятието "Ръководство въздушно движение" (РВД) и за член на УС на РВД. В железопътния транспорт конкурсите са за членове на борда на директорите на "Холдинг БДЖ" и за член на УС на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Същата процедура е обявена и за членове на Съвета на директорите на "Български пощи" и на "Информационно обслужване". Конкурси има и за избор на управници на пристанищата в Бургас, Варна, Русе, Видин, плюс предприятие "Пристанищна инфраструктура" и "Български морски квалификационен център" - Варна. Ще се избират и началници на жп болниците в София и Варна, на "Транспортен диагностично-консултативен център" в Бургас, както и на строителните фирми "Съобщително строителство и възстановяване" и "Транспортно строителство и възстановяване". В обявленията, публикувани на сайта на министерството, са записани изискванията към кандидатите, включително образование, квалификация и опит. Изброени са документите, които трябва да представят. Процедурата предвижда конкурсите да са в две части - писмена и устна. В писмената се изисква представяне на концепция за развитието на съответната фирма с нейните специфики.
Източник: Сега (19.10.2020)
 
Няма криза за държавните военни заводи Държавни военни заводи продължават да увеличават печалбата си и за тях се оказва, че криза заради пандемията няма. Това показват публикуваните им финансови отчети за деветте месеца на годината. Вазовските машиностроителни заводи отчитат печалба към края на септември от 18,062 млн. лв. За 3 месеца тя се е вдигнала с около 6 млн. лв., а спрямо миналия септември – с около 3 млн. Отчетените приходи от продажби са 17 млн. лв., което е намаление с 6,5 млн. за година, но силно се свиват и оперативните разходи. 17 млн. лв. са спечелени от продажба на специална продукция, но търсенето намалява. Затова дружеството си поставя за цел въвеждането на нови технологии, които да свалят себестойността на продукцията. До края на годината ВМЗ–Сопот трябва да изпълни поръчки за 60 млн. лв. “Кинтекс” има продажби за 154 млн. лв., докато преди година са били 71 млн. Нетната печалба на дружеството е 18,012 млн. лв., което е ръст с близо 10 млн. на годишна база и с около 5,5 спрямо предходното тримесечие. И авиоремонтният завод “Авионамс” има печалба - 1,673 млн. лв. от оперативна дейност, след данъци е 1,089 млн. лв. Това е спад с 957 хил. лв. за година, но спрямо второто тримесечие почти няма изменение. Пандемията удари държавните дружества в транспорта. Драстичен спад на печалбата регистрира летище София. Тя е едва 948 хил. лв. при 13,95 млн. лв. за същия период на предишната година. От януари до края на септември преминалите пътници са намалели с 55,3%, а кацналите и излетелите самолети - с 40%. Държавното предприятие “Ръководство въздушно движение” отчита печалба от 23,83 млн. лв., при 30,68 млн. година назад. “БДЖ Пътнически превози” увеличава загубата си на над 11,6 млн. лв. при 5,4 млн. за деветмесечието на 2019 г. Приходите от продажба на билети са спаднали с 12 млн. лв., което е 29% по-малко. И товарните превози на БДЖ са на загуба - с 4,6 млн. лв. при 618 000 за същия период на 2019 г. НКЖИ също е на загуба - 26,5 млн. лв., но е двойно по-малко от преди година.
Източник: 24 часа (18.12.2020)