Новини
Новини за 2002
 
В последните дни на 2001 г. щатската фирма "Ентерджи" е прекратила делото, което водеше във Върховния административен съд срещу Държавната комисия по енергийно регулиране (ДКЕР) за неиздаден лиценз.Най-вероятната причина за тази крачка е споразумение със самата комисия, тъй като за 11 януари в ДКЕР е обявено открито заседание, в дневния ред на което е включено повторно разглеждане на молбата за 15-годишен лиценз за електропроизводство на "Ентерджи" на територията на ТЕЦ "Марица-изток" 3. Делото бе заведено заради мълчаливия отказ на комисията миналата година да издаде такъв лиценз, необходим за да тръгне проектът за модернизация на централата. Според източници от американска страна то се е водило по чисто процедурни съображения: в енергийния закон е посочено, че повторно кандидатстване за лиценз може да има не по-рано от 6 месеца след предишния отказ. При положение, че няма документиран, а мълчалив отказ, според юристите нямало друг начин да се докаже откога почва да тече този срок. Аналогичният лиценз на другия голям инвеститор в българската енергетика - AES, обаче остава под въпрос заради неизясненото финансиране на проекта.
Източник: Сега (02.01.2002)
 
ТЕЦ - Сливен и централите на Марица-изток дължат около 80 млн. лв. на своите доставчици на въглища - мините Лев, Балкан-2000, Черно море и Марица-изток. Данни на Минната камара сочат, че ТЕЦ-овете налагат на държавни и частни мини монополните си условия за количествата на доставяните въглища и за техните цени. Според специалисти от камарата у нас няма приет баланс за производство на енергия от различни източници. Изцяло преструктуриран е рудодобивът.
Източник: Пари (15.01.2002)
 
До 500 млн. евро предвижда да инвестира в България Европейската банка за възстановяване и развитие през следващите три години, съобщи директорът за България Джон Шомел-Доу. Основните приоритети за ЕБВР са инфраструктурата, включително и енергийният сектор, финансовият сектор, приватизацията на Банка ДСК и частният сектор. ЕБВР има намерение да участва в подготовката за приватизация на Банка ДСК, като придобие между 10 и 20 на сто от капитала й, каза Шомел-Доу. Банката е създала специален фонд за затварянето на първите четири реактора на АЕЦ "Козлодуй" до 200 млн. евро безвъзмездна помощ, като по-голямата част от средствата в него ще бъдат осигурени от европейската комисия. ЕБВР възнамерява да инвестира между $100 и 150 млн. за всеки от двата проекта за "Марица-изток 1" и "Марица-изток 3". 30 млн. евро банката ще вложи и за реконструкцията и преструктурирането на "Топлофикация" - София.
Източник: Черно море (18.01.2002)
 
Мини "Марица-изток" ще подпишат през март договор за определяне на цената на въглищата и количествата за добиване с американската компания "Ентерджи", която ще рехабилитира ТЕЦ "Марица-изток" 3. Това съобщи изпълнителният директор на минната компания Щерю Щерев. Енергийното министерство и американската компания вече са договорили методиката за определяне на цената на добиваните въглища през следващите години. Два дни преди парламентарните избори на 17 юни "Ентерджи" и Националната електропреносна компания (НЕК) подписаха договор за рехабилитация на централата. "Ентерджи" ще вложи 650 милиона долара в модернизацията и се очаква проектът да се задвижи реално в средата на тази година. "Цената на въглищата ще се определя според курса на долара и разходите на централите и ще е еднаква за всички потребители", посочи Щерев. Според него мините са задължени да гарантират на "Ентерджи" производството на минимални количества гориво. От софийския офис на "Ентерджи" поясниха, че става дума за методиката за определяне на цените в бъдеще.
Източник: Дневник (23.01.2002)
 
Новата енергийна стратегия на правителството предвижда експлоатацията на димитровградската ТЕЦ "Марица-3" да бъде удължена до 2015 г., съобщи изпълнителният директор на централата Янко Янков във вторник. Сегашният план на НЕК изисква топлоцентралата трябва да бъде закрита през 2004 г., уточни той. Според споразумението с НЕК за 2001 г. ТЕЦ "Марица-3" трябваше да произведе 250 милиона киловатчаса електроенергия и да реализира печалба от един милион лева.
Източник: Дневник (06.02.2002)
 
Смесеното дружество между НЕК и "Ентерджи" подписа договора си с основните изпълнители на проекта за рехабилитация на ТЕЦ "Марица-изток 3" - консорциума между немските компании "DSD Dillinger Stahlbau GmbH" и "RWE Industrie-Losungen GmbH". Рехабилитацията обаче ще започне след осигуряване на заема от приблизително $ 470 млн. Той ще бъде осигурен едва когато пред банковите институции могат да се представят всички необходими окончателни договори и лицензии.
Източник: Сега (07.02.2002)
 
Държавната комисия за енергийно регулиране ще даде лиценз за производител на електроенергия на американската компания "Ентерджи" за ТЕЦ "Марица изток" 3, при условие че финансово проектът приключи до края на годината, съобщи председателят на комисията Константин Шушулов. Това означава, че до края на декември трябва да е осигурено финансирането на проекта. Окончателното решение на комисията ще стане известно във вторник. Друго условие за получаването на лиценза е в същия срок да е осъществено прехвърлянето на собствеността от Националната електропреносна компанията (НЕК) на смесеното дружество за рехабилитация на централата. Дружеството беше създадено през юли 1999 г. и в него НЕК държи 49%, а американската компания - 51 процента. След като бъде осигурено финансирането на проекта, дяловото участие трябва да бъде променено, като делът на "Ентерджи" се увеличи на 70%, а на НЕК се намали на 30%. Срокът на лицензията ще е за 20 години, а изплащането на инвестицията ще стане за 18.5 години. "Комисията дава срок от 41 месеца за извършване на модернизацията на четирите блока на централата и изграждането на сероочистващи инсталации", обясни Шушулов. Американската компания обяви, че ще вложи около 650 млн. долара в рехабилитацията на централата и изграждането на сероочистващи инсталации. През миналата седмица "Ентерджи" и НЕК подписаха договор с изпълнителя на проекта - германския консорциум DSD, в който участва и компанията RWE. Държавната комисия за енергийно регулиране очаква в скоро време и американската Ей И Ес да подаде молба за лиценз за производител на електроенергия от ТЕЦ "Марица изток" 1. В края на миналата седмица компанията официално обяви, че ще ограничи инвестициите си в чужбина. АЕЦ "Козлодуй" ще плати за лиценза за производство на електроенергия 104 250 лв. Към края на миналата година със задължения за неплатени лицензи са "Топлофикация - Правец", "Топлофикация - Ямбол", както и газоразпределителните дружества "Кожухгаз - Петрич", "Велбъжд газ", "Плевен газ", "Павгаз" и "Газоинжеринг" - Долни Дъбник.
Източник: Дневник (11.02.2002)
 
До месец-два РВЕ "Рейнбраун" ще е готова с новия проект за съвместна експлоатация на лигнитното находище в "Марица-изток". Това стана ясно след среща на представители на немския концерн с ръководството на мините, община Раднево и областната управа на Стара Загора в сряда вечерта. Проектът не предвижда консервация на рудник "Трояново-север", срещу каквато преди възразиха българските специалисти. Проектът предвижда 30 млн. тона годишен добив на въглища и 600-700 млн. лв. инвестиции за първите 5 години, съобщи изпълнителният директор на смесената компания Еберхард Булинг. Ролф Цимерма е новият член на надзорния съвет в българо-немската компания, стана ясно след срещата.
Източник: Стандарт (22.02.2002)
 
Германският консорциум "Ер Ве Е Солушънс" АД подписа договор за модернизирането на ТЕЦ "Марица-изток" 3 и за строеж на съоръжения за пречистване на серните окиси. Стойността на договора е неколкостотин милиона евро, съобщи "Дойче веле". Предвидената модернизация ще е за радикално редуциране на вредните газове. Реконструкцията ще удължат живота на ТЕЦ "Марица-изток" 3 с поне още 15 години.
Източник: Стандарт (12.03.2002)
 
Банките да станат публични дружества предложи шефът на Агенцията за приватизация Апостол Апостолов на конференция за състоянието и перспективите на капиталовия пазар в петък. Така акции от финансовите институции ще могат да се търгуват на фондовата борса. Това е един от начините да съживим борсовата търговия у нас, обясни Апостолов. Държавата може да помогне, като предложи остатъчните миноритарни пакети от всички приватизирани фирми. Спешно ще бъде подготвена документацията за БТК, Българско речно плаване (БРП), БМФ, ДЗИ, Енергоремонт и "Марица-изток". В момента се обсъжда списък от дружества, които да се търгуват на борсата. Ще бъдат предложени по 49% от капитала на "Международен панаир"-Пловдив, "Нефт и газ"-Плевен, "Енергоремонт холдинг", и ТЕЦ "Марица-изток" 3, заяви министърът на икономиката Николай Василев.
Източник: Стандарт (01.04.2002)
 
Питър Барет е новият изпълнителен директор на проекта на американската компания AES за строителството на нови мощности в ТЕЦ “Марица изток 1” на стойност $850 млн. Това съобщиха от офиса на AES у нас вчера. Барет, който замени на поста досегашния изпълнителен директор Ричард Мардън, е възпитаник на Империъл колидж в Лондон и има повече от 26 години опит в енергийния сектор. Работил е по мащабни проекти във Великобритания, САЩ, Азия, Южна Америка и Хонгконг.”В близките седмици предстоят важни съобщения, свързани с нашия проект. Искаме да сме сигурни, че всички заинтересовани страни ще разберат как напредваме в опитите си да осигурим на България енергийните ресурси, които ще са и необходими в 21-ви век”, коментира Питър Барет. Междувременно се разбра, че AES e избрала за своя консултантска агенция Ем Ем Ди , която е сред най-големите консултанти в областта на комуникациите в Централна Европа.
Източник: Монитор (01.04.2002)
 
Мини “Марица- изток” имат още 10 г. живот след като беше открита възможност за добив от запасите между рудниците "Трояново 1" и "Трояново 2". Там запасите от въглища са 180 млн. тона. В мини "Марица изток" има достатъчно въглища. Проблемът е в ниското натоварване на централите, заяви производственият директор инж. Георги Георгиев. Около 22 млн. тона въглища е прогнозният добив от трите рудника за тази година, докато през 1987 г. в мините са добити над 27 млн. тона. 15 млн. лева е печалбата на предприятието за тримесечието.
Източник: Стандарт (08.05.2002)
 
Инженер Кънчо Филипов е новият изпълнителен директор на "Брикел" ЕАД, информираха от пресцентъра на дружеството. Решението е взето на заседание на Съвета на директорите. Досегашният временно изпълняващ длъжността инж. Васил Христов е назначен за директор "Брикетопроизводство", за заместник-изпълнителен директор е утвърден инж. Димитър Димитров. Кънчо Филипов е завършил ВМЕИ - Варна, започнал е работа като началник лаборатория в ТЕЦ "Марица-изток 3" и има над 25 години стаж в системата на енергетиката. Досега беше началник на отдел "Маркетинг и продажби" в "Брикел" ЕАД.
Източник: БТА (09.05.2002)
 
Съветът на директорите на Европейската банка за възстановяване и развитие одобри отпускането на 30 млн. евро заем за столичната "Топлофикация". Това съобщиха от енергийното министерство в четвъртък след срещата в Лондон на министър Милко Ковачев с Питър Райнигер, директор в банката на бизнесгрупата по енергетика. Проектът за рехабилитация на 62 километра топлопреносна мрежа и шест хиляди абонатни станции е за 120 млн. евро. Международният фонд "Козлодуй" ще финансира проекта с 30 млн. евро, а Световната банка ще отпусне 26 млн. евро. До момента фондът е заявил, че ще отпусне 20 млн. евро и предстои да бъдат обсъдени предложенията за отпускане на още 10 млн. евро. Държавната гаранция по проекта е за 56 млн. евро. Столичното топлофикационно дружество ще се включи в проекта с 34 млн. евро. ЕБВР е отпуснала и 1 млн. евро за избора на консултант за приватизацията на седемте електроразпределителни компании. На срещата Райнигер изтъкнал възможностите на BAS (Служба за делови консултации) за подпомагане на малките и средните предприятия в страната. Основно място било отделено на по-тесния диалог с кредиторите на проектите на ТЕЦ "Марица-изток 1" и "Марица-изток 3". Обсъдена е била и продължаващата работа по изграждането на нови мощности и строителството на електропровода към Македония.
Източник: Дневник (10.05.2002)
 
Предвидените инвестиции от Европейската банка за възстановяване и развитие /ЕБВР/ в България по съвместни проекти са 250-300 милиона долара, каза на пресконференция днес министърът на енергетиката и енергийните ресурси Милко Ковачев. До началото на месец юни ще бъде избран консултант за приватизацията на електроразпределителните дружества. В първите три месеца консултантът ще проверява техническото състояние и правния статус на дружествата, а през октомври ще започнат търговете за тях. Според министър Ковачев банката е заинтересована да съфинансира и избраните приватизатори на дружествата. На годишната среща на ЕБВР в Букурещ е обсъдено участието на банката във финансирането на проекта за рехабилитация на "Марица изток 3" и изграждането на заместваща мощност в "Марица изток 1" и проектът за подобряване на управлението на електроенергийната система "Енергия 2".
Източник: БТА (22.05.2002)
 
Над два милиона лева печалба реализира ТЕЦ "Марица 3" ЕАД-Димитровград за петте месеца на тази година. Отчисленията на топлоцентралата за данъци и осигуровки през този период са 3 500 000 лева, съобщава регионалният седмичен вестник "Тракия 21век". Изданието припомня, че в началото на 2000 г. електроцентралата беше предвидена за затваряне като стара и нерентабилна. Отделянето от НЕК през юли същата година стана повратен момент за дружеството. Тогава започна икономическият подем в централата, стана възможно и отделянето на средства от производството за инвестиции. През миналата година ТЕЦ "Марица 3" произведе 302 милиона киловатчаса. Успяхме да свалим цената на активната електроенергия от 0,46 лв. за киловатчас на 0,41 лв., съобщава директорът на електроцентралата Янко Янков пред репортер на вестника. Според него единствено тяхното дружество и АЕЦ са успели да намалят цената на тока, останалите са я запазили или повишили.
Източник: БТА (20.06.2002)
 
600 лв. да е средната заплата на персонала в ТЕЦ "Марица-изток 3". За това настояват синдикатите в започналите преговори с инвеститорите от "Ентърджи", съобщи вчера зам.-шефът на Националната федерация на енергетиците в България Христо Дяков. В момента средната работна заплата в третата източномаришка централа е 459 лв. Исканото увеличение на заплатата е съобразено с инфлацията за последната година и половина, когато бе подписано споразумението между синдикатите и "Ентърджи", поясни Дяков. Продължават и преговорите за наложителното свиване на персонала, след като американците поемат централата. Засега се говори за около 40% съкращение за срок от 4 г., докато трае рехабилитацията на старите енергоблокове.
Източник: Стандарт (20.06.2002)
 
Френските банки "Сосиете женерал" и "Креди агрикол", Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и базираната в Солун Черноморска банка за търговия и развитие ще финансират американската компания "Ентерджи" за рехабилитацията на ТЕЦ "Марица изток" 3. Това съобщи прокуристът на Националната електропреносна компания Лили Иванова след среща с представители на банките. В сряда ЕБВР обяви, че се подготвя да участва със заем от 123 млн. евро, а бордът на директорите на банката ще вземе решение за отпускането му на 23 юли. Според съобщението на ЕБВР търговските банки ще финансират проекта с общо до 215 млн. евро. Рехабилитацията и модернизацията на централата ще струва около 470 млн. евро, като 75% ще са средствата от кредити, а 25% собствени средства на "Ентерджи". "Преговаряме с банки за отпускане на заемите", коментира директорът на проекта в "Ентерджи" Том Рей.
Източник: Дневник (21.06.2002)
 
На открито заседание Държавната комисия за енергийно регулиране /ДКЕР/ обяви решението си за издаване на разрешително за изграждане на ТЕЦ на дружеството "Ей И Ес - 3С Марица изток 1" ЕООД. Това съобщи за БТА Яни Узунов от пресцентъра на ДКЕР. Разрешението ще влезе в сила, след като дружеството представи в ДКЕР доказателства за окончателно осигуряване на финансирането на проекта и докаже наличието на вещни права върху земята, на която ще бъде изградена новата централата, подчертаха от ДКЕР. Проектът на AES - 3С предвижда изграждането на нова централа с мощност 670 мегавата близо до старата централа "Марица-изток 1". Проектът е за около 850 милиона долара.
Източник: БТА (08.07.2002)
 
Европейската банка за възстановяване и развитие гласува кредит в размер на 112,100 млн. евро на "Ентърджи" за рехабилитация на ТЕЦ "Марица-изток 3". Договорът с американската компания "Ентърджи" предвижда инвестиции от 470 млн. долара за рехабилитация и модернизация на ТЕЦ "Марица-изток 3", които ще удължат живота на централата с 15 години. На 6 февруари американската компания получи от Държавната комисия за енергийно регулиране 20-годишен лиценз за производство на ел.енергия. Той ще влезе в сила едва след финансовото осигуряване на проекта. В края на миналия месец представители на Европейската банка за възстановяване и развитие и другите две кредиторки "Кредит Агрикол" и "Сосиете Женерал" бяха в централата, за да се запознаят на място с техническото състояние на мощностите. Оценката беше положителна, в резултат на което ЕБВР реши да гласува кредит на "Ентърджи".
Източник: Черно море (24.07.2002)
 
Бордът на директорите на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) одобри на 23 юли заем от 112.1 млн. евро за проекта на американската "Ентeрджи" за рехабилитация на ТЕЦ "Марица-изток 3". Също на 23 юли община Гълъбово е издала разрешение за строеж по проекта. От енергийното министерство припомниха, че до 15 август и компанията Ей И Ес трябва да осигури финансирането на изграждането на две мощности по 650 мегавата в ТЕЦ "Марица-изток" 1. Според условията на издаденото разрешение за строителството проектът трябва да стартира до юли 2003 г.
Източник: Дневник (26.07.2002)
 
Български банки са готови да финансират изграждането на нови мощности в ТЕЦ “Марица – “Изток 3” по проекта на американската компания “Ентърджи”, съобщи министърът на енергетиката Милко Ковачев. В момента се водят преговори с няколко кредитни институции, които ще бъдат финализирани до края на септември, обясни министърът. Проектът за модернизация на ТЕЦ “Марица - Изток 3” е на стойност 470 млн. долара. Преди две седмици Европейската банка за възстановяване и развитие отпусна 112.1 млн. евро за финансирането на проекта. Пред финализиране са и преговорите с френската “Сосиете женерал” и Черноморската банка за отпускане на още около 80 млн. евро по проекта. Очаква се българските банки да осигурят около 20 млн. долара. Модернизацията на ТЕЦ “Марица – Изток” 1 и 3 е на стойност около 1.3 млрд. долара. Договорът с френската БНП "Париба", която ще консултира продажбата на седемте електроразпределителни дружества, ще бъде сключен най-късно до средата на август, каза Милко Ковачев. Както Монитор писа, френската банка има намерение да продаде 7-те електроразпределителни дружества в страната за около 350 млн. евро, което е за около три пъти по-малко от реалната им стойност. Милко Ковачев обясни, че след приватизацията на електроразпределителните фирми няма да бъдат въведени регионални цени на тока в страната. Те ще останат еднакви и ще се определят от Държавната комисия за енергийно регулиране за дълъг срок от време. Ковачев призна още, че освен "Електрисите дьо Франс" са допуснати за още няколко потенциални инвеститори да направят оглед на електроразпределителните фирми.
Източник: Монитор (05.08.2002)
 
Немският концерн РВЕ "Рейнбраун" е предал в Министерство на енергетиката нова концепция за експлоатация и развитие на мините в "Марица-изток". Това съобщи шефът на компанията за Източна Европа Еберхард Булинг. Новият проект изключвал закриването на рудник "Трояново-Север" и съкращаването на работници. Това бяха двете предложения, които спираха създаването на българо-немско дружество. Новото предложение отлежавало в енергийното министерство повече от месец. Бъдещето на "Марица-изток" включва не само мините, но и централите, които скоро ще работят при отворен енергиен пазар, обясни забавянето министър Милко Ковачев.
Източник: Стандарт (20.08.2002)
 
Най-голямата банка в България "Булбанк" е готова да отпусне заем от 40 млн. евро на американската компания "Ентерджи" за нейния проект по модернизацията на ТЕЦ "Марица-Изток" 3, съобщи източник от енергийното министерство. Заемът ще е със срок на погасяване 10 години. От "Булбанк" потвърдиха интереса си към финансиране на модернизацията на ТЕЦ "Марица-Изток" 3. В началото на 2002 г. Държавната комисия за енергийно регулиране издаде лиценз на "Ентерджи", като едно от условията е до края на годината да бъде завършен финансовият пакет по проекта. Той е на стойност 470 млн. долара, 75% от средствата ще са кредити, а останалите са собствено финансиране. Очаква се до края на септември да бъдат подписани договорите с банките кредиторки. "Български банки са готови да участват в проекта с 50 млн. евро в ТЕЦ "Марица-Изток" 3, заяви заместник-министърът на енергетиката Илко Йоцев. Той обясни, че преговорите с кредитните институции предстоят, а интересът от тяхна страна е голям. Договорът за рехабилитацията на централата бе подписан два дни преди парламентарните избори през юни миналата година между НЕК и "Ентерджи".
Източник: Дневник (02.09.2002)
 
Американската компания "Ентерджи", която ще модернизира ТЕЦ "Марица изток" 3, трябва да приключи финансовата схема по проекта до края на септември. Това съобщи енергийният министър Милко Ковачев след срещата си в четвъртък с директора на проекта Том Рей. Стойността на проекта е 470 млн. евро, от които 75% са от кредити, останалите от собствени средства на "Ентерджи". "Срещата беше оперативна и целеше да установи дали върви по график проектът", заяви енергийният министър Милко Ковачев. Той обясни, че вече е започнала техническата подготовка за един от двата блока на централата, които предстои да бъдат модернизирани. Сделката с "Ентерджи" и очакваните от нея почти половин милиард долара бе посочена вчера и в интервю на вицепремиера Николай Василев за международните новини на агенция "Дау Джонс". Според Василев тази година България има сериозен шанс да постигне рекордните преки чуждестранни инвестиции от един милиард долара, като от приватизацията на БТК се очакват "неколкостотин милиона долара". Агенцията обаче посочва и песимистичните прогнози, че едва ли ще бъдат надхвърлени миналогодишните 641 млн. долара преки чуждестранни инвестиции.
Източник: Дневник (13.09.2002)
 
"Ей И Ес" търси съдружници за своя дял от финансирането на нови мощности в ТЕЦ "Марица изток" 1, а "Ентерджи" - за модернизацията на ТЕЦ "Марица изток" 3. Това съобщи енергийният министър Милко Ковачев. Причината е, че американските компании искат да намалят рисковете си при изпълнението на най-големите енергийни проекти у нас за над 1.5 милиарда долара. Двете компании ще участват в тях с 25% собствени средства и 75% привлечени. "Ентерджи" трябва да приключи финансовата схема на проекта до ноември и сега прави техническа оценка на блоковете в ТЕЦ "Марица изток" 3. Модернизацията на централата ще струва 470 милиона евро, като 123 милиона евро ще са заем от ЕБВР, а 215 милиона евро ще отпуснат френските банки "Креди агрикол" и "Сосиете женерал", както и Черноморската банка за търговия и развитие. "Булбанк", ОББ, "Росексимбанк" и "Първа инвестиционна банка" също са готови да финансират проекта с около 20 милиона евро. Българските банки ще бъдат избрани след одобрение от ЕБВР, обясниха от Националната електропреносна компания (НЕК). От НЕК допълниха, че вече се подготвя регистрацията на смесеното дружество с американската компания, в която "Ентерджи" ще държи мажоритарен пакет, а НЕК ще участва с апортната вноска на централите. Нямаме намерение да се отказваме от проекта и работим по графика с енергийното министерство за реализацията му, коментираха от българския офис на "Ентерджи". До юни американската компания "Ей И Ес" трябваше да осигури финансирането за строителството на 650 мегавата нови мощности в ТЕЦ "Марица изток" 1. Стойността на проекта надхвърля 850 милиона долара. Правителството отказа неотдавна да промени писмото за подкрепа на американската компания, тъй като искането й за промяна на практика означава държавна гаранция. Писмото за подкрепа беше дадено от правителството на Иван Костов без ангажименти за гаранции. Преди две седмици "Ей И Ес" потвърди официално, че преговаря с потенциални партньори, заинтересовани да участват в проекта. Интересът, демонстриран от водещи чуждестранни компании в областта на енергетиката към проекта "Марица изток" 1, показва стабилността и сигурността му, обясниха тогава от компанията. "Ей И Ес" продължава да бъде изпълнител на проекта, като отговаря за развитието и управлението му, заявиха още от компанията. Според неофициална информация "Ей И Ес" преговаря с италианската компания "Енел" и германската RWE. Доклад на консултантската компания "Нера" посочва, че изграждането на нова ядрена мощност ще застраши развитието на ТЕЦ "Марица изток"1. Двете американски компании имат дългосрочни договори за изкупуване на електроенергията от двете централи за 15 години.
Източник: Дневник (09.10.2002)
 
В Министерството на енергетиката и Агенцията за приватизация пак оплетоха конците, като тръгнаха да продават фирмите, които доставят електричеството до крайните потребители преди да са определили правилата, по които ще действат на пазара новите им собственици. За това предупреди и Световната банка в последния си доклад за България. Процедурата за продажбата на седемте електроразпределителни дружества, които имат активи за над 1 млрд. долара и 4 млн. абонати, стартира без да е приет новия закон за енергетиката и да са одобрени наредбите на Държавната комисия за енергийно регулиране, в които трябва да се регламентират правилата на търговията с електро и топлинна енергия и с природен газ. Шефът на Държавната комисия за енергийно регулиране Константин Шушулов призна, че новият закон за енергетиката няма да бъде готов до края на тази година, а наредбите за либерализация на пазара ще се пишат и приемат едва след като законът бъде одобрен от парламента. След като френската БНП “Париба” бе избрана за консултант по продажбата на седемте електроразпределителни дружества, въпрос на два-три месеца е продажбата им да започне. Според плановете на Агенцията за приватизация седемте дружества трябва да бъдат продадени до средата на идната година. Ако сроковете бъдат спазени, още от лятото на 2003 г., народът ще купува скъпо електричество от новите монополисти, които вече ще са частни без да може да си избира алтернативен доставчик на електричество. Като към това се прибави и обещанието на министъра на енергетиката Милко Ковачев,че новите собственици на електроразпределителните дружества ще бъдат задължени да продават електричество на една и съща фиксирана от правителството цена поне 5 г. след приватизацията им, става ясно, че либерализацията на енергийния ни пазар се отлага за неопределено време. Въпреки щедро декларираните обещания, че той ще бъде отворен частично още през 2004 г. Съществува реална опасност България да повтори лошия пример на Унгария , която преди 8 г. приватизира голяма част от енергийните си мощности, а в момента търси пари от Световната банка за измъкване от кризата в отрасъла, предупреди шефът на Черноморския енергиен център Люлин Радулов. По време на дискусията по доклада на банката в началото на тази седмица, министърът на енергетиката Милко Ковачев дипломатично не отговори на въпросите на журналисти ще приеме ли българската страна препоръките на Световната банка за приватизацията в отрасъла. Вместо това той предпочете да се похвали, че скритото субсидиране в отрасъла е намаляло с 40% и че дълговете на електроразпределителните дружества са паднали драстично от 50 млн. лв. на 12 млн. лв. за първите осем месеца на годината. Той премълча обаче, че това “очистване” от дългове на електроразпределителните дружества е за сметка на печалбата на НЕК, за която изпълнителният директор на електрическата компания Васил Анастасов призна, че се очаква да намалее значително през второто полугодие на 2002 г. Целта е прозрачна- електроразпределителните фирми да бъдат “напудрени” пред потенциалните кандидати за сметка на останалите фирми от отрасъла. В същото време ако спазим препоръките на Световната банка да не инвестираме в нови енергийни мощности, това ще е най-късият път от износител, България да се превърне във вносител на електроенергия. Тази перспектива в момента е твърде близка, като се има предвид че 1 и 2 блок на АЕЦ”Козлодуй” ще бъдат спрени в края на годината. Така страната ще се лиши от мощности от 880 мегавата, които произвеждат най-евтината електроенергия. Американските компании “Ентърджи” и Ей И Ес продължават да търсят партньори, с които да си поделят финансовия риск от модернизацията на ТЕЦ”Марица изток” 1 и 3, която ще струва 1,4 млрд. долара. Най малко 1,6 млрд. долара пък ще излезе доизграждането на АЕЦ”Белене”. Строителството на нито една от новите енергийни мощности все още не е стартирало. Дори и те да бъдат построени през периода 2007-2010 г., още през 2005 г. в страната ще има дефицит на мощности за производството на 1 млрд. киловатчаса електроенергия. Затова е по-добре правителството да не слуша експертите на банката, а даде възможности на крупни чужди инвеститори да построят новите мощности, като им осигури възможности да предложат конкурентни цени при свободно договаряне с потребителите на електроенергия.
Източник: Монитор (10.10.2002)
 
Акциите на "Енергоремонт холдинг" вече са вписани в Централния депозитар на 23 октомври и е първата стъпка към обявяването на холдинга за публично дружество, с което акциите му ще могат да се продават на Българска фондова борса - София. Книжата на холдинга са общо 349 340 броя с номинална стойност от един лев всяка. От тях 49%, или 171 177 ак//ии, ще бъдат предложени на аукционите на фондовата борса за продажба срещу компенсаторни инструменти. Вероятно книжата на "Енергоремонт холдинг" ще бъдат комбинирани в отделен приватизационен пул заедно с миноритарни пакети от три негови дъщерни дружества - в Русе, Варна и Бобов дол, и евентуално с 49% от димитровградския ТЕЦ "Марица 3". Тези предприятия вероятно ще формират и последния пул от раздържавяването срещу компенсаторни инструменти на борсата, след като за мегагрупата, съставена от пет водещи компании, вече са избрани посредник и консултант. Това предстои да се направи и за останалите девет пула. За продължаване на процеса обаче Министерството на енергетиката трябва да довърши процедурите по превръщането на всички тези компании в публични. Досега ведомството, управлявано от Милко Ковачев, заедно с транспортното министерство, търпеше доста критики, идващи предимно от Министерството на икономиката, заради забавянето на процедурите. Първата стъпка вече е направена, но през следващите седмици ще стане ясно дали ще бъде продължена и с нови.
Източник: Дневник (31.10.2002)
 
До края на годината се очаква американската компания "Ентърджи" да избере партньор по проекта за рехабилитация на ТЕЦ "Марица изток 3" за сметка на своя дял. Проектът за ТЕЦ "Марица изток 3" предвижда рехабилитация и модернизация на съществуващите мощности в централата и е на стойност около 470 милиона долара. За осъществяването му през юни 2001 г. е подписан договор между "Ентърджи" и НЕК. Собствеността върху ТЕЦ "Марица изток 3" в момента е 51 на сто на "Ентърджи" и 49 на сто на НЕК. Очаква се проектът да приключи финансово до края на годината, с което "Ентърджи" да придобие 73 на сто собственост, а НЕК - 27 на сто. Включването на нов партньор в проекта ще стане за сметка на дела на "Ентърджи", но американската компания ще запази водеща роля в осъществяването му. С избора на трети партньор от американската компания целят разпределение на риска по проекта заради криза на енергийните пазари, значителен спад в цените на акциите на енергийните фирми в Европа и Северна Америка и фалита на някои от тях. В момента от "Ентърджи" преговарят с четири компании - британската "Интернешънъл пауър", немската RWE, италианската "Енел про" и белгийската "Трактабел".
Източник: Дневник (11.11.2002)
 
Агенцията за приватизация обявява конкурс за инвестиционен посредник за втория пул-мечта, в който влизат по 49% от "Енергоремонт-холдинг", дъщерните му дружества в Русе, Бобов дол и Варна и "ТЕЦ Марица-3", 30% от БРП и 25% от "София-филм". Държавните пакети на дружествата ще се продават на фондовата борса срещу компенсаторки, обясниха от приватизационното ведомство. Според тях листването на акциите може да се забави за догодина, защото фирмите в енергетиката и Параходство "Българско речно плаване", още не са регистрирани като публични и не могат да се продават на борсата. Идеята е, в средата на януари 2003 г. да приключи изкупуването на държавните миноритарни и остатъчни пакети от 85-те дружества, определени за приватизация чрез компенсаторки, подчертаха от АП. Междувременно стана ясно, че 72% от акциите на "Св. Св. Константин и Елена" няма да излязат на фондовата борса, защото като инвестиционен посредник Централна кооперативна банка е поискала удължаване на срока, с което Надзорният съвет на АП се е съгласил.
Източник: Монитор (20.11.2002)
 
"Рейнбраун" преговаря с "Ентърджи" за участие в проекта за модернизация на ТЕЦ "Марица изток 3". Рехабилитацията на централата ще се извърши от консорциум от две германски фирми, в който участва "RWЕ". Ние сме фирма от същия концерн, каза на пресконференция в Стара Загора Еберхард Булинг представител на "Рейнбраун" за България. Интересуваме се само от една ТЕЦ, затова интересът ни към ТЕЦ "Марица изток 2" сега не е актуален, посочи Еберхард Булинг. Той отказа да коментира докъде са стигнали преговорите с "Ентерджи" като се позова на споразумение за конфендициалност. Булинг припомни, че вече са сключени договори за изкупуване на еленергия, за доставка на въглища, както и споразумения за прехвърляне на собствеността върху централата и за акционерно участие на НЕК и американската компания в смесеното дружество. Еберхард Булинг съобщи още, че три българо-немски работни групи между мини "Марица изток и "Рейнбраун" ще бъдат структурирани до Коледа. Те ще изготвят концепция за развитие на въгледобива, която ще представят пред българското правителство за подкрепа. Първата комисия ще направи анализ на енергийния пазар на България и Балканите, втората на базата на анализа ще изготви проект за развитие на дружеството, а третата - ще изработи социални програми. Има сближаване на позициите между българските и немските специалисти, обяви инж. Щерьо Щерев, изпълнителен директор на мини "Марица изток".
Източник: БТА (21.11.2002)
 
Агенцията за приватизация обяви конкурс за избор на инвестиционен посредник за продажбата чрез публично предлагане на акции от дружества от пул “Енергетика”: 171 177 броя акции, представляващи 49% от капитала на “Енергоремонт холдинг” ЕАД, София 24 500 броя акции, представляващи 49% от капитала на “Енергоремонт - Русе” АД, Русе 48 445 броя акции, представляващи 49% от капитала на “Енергоремонт – Бобов дол” АД, Бобов дол 58 022 броя акции, представляващи 49% от капитала на “Енергоремонт - Варна” АД, Варна 45 913 броя акции, представляващи 49% от капитала на ТЕЦ “Марица 3” ЕАД, Димитровград 268 621 броя акции, представляващи 30% от капитала на “Параходство Българско речно плаване” ЕАД, Русе 17 935 броя акции от капитала на “София филм” АД, София Акциите на дружествата ще се предлагат на “Приватизационен сегмент за плащане с компенсаторни инструменти” на “Приватизационен пазар” на Българска фондова борса – София. Цената на конкурсната документация е 500 лева и може да бъде закупена в срок до 5 декември 2002 г. Крайният срок да подаване на предложения от участниците е 14.00 ч. на 5 декември 2002 г. Депозитът за участие в конкурса е в размер на 10 000 лева. Приоритетните условия на конкурса са: -предложение за стратегия за публично предлагане на акциите на всяко едно от гореизброените дружества на БФБ срещу компенсаторни инструменти; - възнаграждение за успешна реализация на акциите като процент; - максимална стойност на възнаграждението. Информация за дружествата ще бъде качена на Интернет страницата на АП на 21 ноември 2002г.
Източник: Агенция за приватизация (21.11.2002)
 
Подготвена е приватизация чрез фондовата борса на дружествата на "Енергоремонт холдинг" в страната и на ТЕЦ "Марица 3", Димитровград, с капацитет 100 мегавата. Това съобщи на пресконференция министърът на енергетиката и енергийните ресурси Милко Ковачев. През септември са се състояли общите събрания на дружествата и са създадени условия те да станат публични. Очаква се решение от Агенцията за приватизация кога акциите им ще бъдат пуснати за продажба на фондовия пазар. Изготвени са меморандуми за приватизация на топлофикационните дружества, които не се субсидират от държавата, съобщи Милко Ковачев. Това са Топлофикация "Бедек", Топлофикация "Искрец " ЕАД, Топлофикация "Ямбол" ЕАД, Топлофикация "Ловеч" ЕАД, Топлофикация "Лозница" ЕАД, Топлофикация "Правец" ЕАД, Топлофикация "Самоков" ЕАД. По думите му скоро ще бъде обявена и стратегията за приватизация на електрогенериращите мощности. Министърът направи равносметка на приватизацията в енергийния сектор през 2002 г., като подчерта започналия "прозрачен и систематичен процес" на приватизация на седемте електроразпределителни дружества. По думите на Ковачев вече са приватизирани всички малки мини и голям брой малки ВЕЦ. Министърът отново изрази увереност, че в края на 2002 г. ТЕЦ "Марица изток 3" ще бъде частна собственост. Около 1 милиард долара инвестиции могат да бъдат реализирани в енергийния отрасъл през 2003 г., каза Ковачев. По думите му те са свързани с проектите "Марица изток 3", рехабилитацията на мощности в ТЕЦ "Марица изток 2", където ще бъдат вложени около 220 милиона долара, хидроенергийния възел "Цанков камък" и проектът "Горна Арда".
Източник: БТА (28.11.2002)
 
Агенцията за приватизация ще удължи до 9 декември срока за подаване на оферти за посредничество при приватизацията на акциите от пул "Енергетика", съобщи изпълнителният директор на ведомството Апостол Апостолов. Сега последната дата, на която могат да се дават предложенията, е 5 декември. Удължаването на срока с два работни дни е заради молба от страна на кандидатстващите. В пула влизат миноритарни пакети от "Енергоремонт холдинг" и три негови дъщерни дружества, както и ТЕЦ "Марица 3" - Димитровград, Параходство "Българско речно плаване" и "София филм".
Източник: Дневник (03.12.2002)
 
Агенцията за приватизация ще удължи до 9 декември срока за подаване на оферти за посредничество при приватизацията на акциите от пул "Енергетика", съобщи изпълнителният директор на ведомството Апостол Апостолов. Последната дата, на която могат да се дават предложенията, е 5 декември. Удължаването на срока с два работни дни е заради молба от страна на кандидатстващите. В пула влизат миноритарни пакети от "Енергоремонт холдинг" и три негови дъщерни дружества, както и ТЕЦ "Марица 3" - Димитровград, Параходство "Българско речно плаване" и "София филм".
Източник: Дневник (03.12.2002)
 
Агенцията за приватизация /АП/ промени сроковете за купуване на документация и подаване на оферти в конкурса за избор на инвестиционен посредник за продажба на дружества от пул "Енергетика". Това съобщи на БТА пресслужбата на АП. Мотивите за удължаване на сроковете са свързани с нуждата от предоставяне на допълнителна актуална информация за листваните дружества и с настъпили промени в капитала на част от дружествата. В пула се предлагат акции от седем предприятия: - 49 на сто от капитала на "Енергоремонт холдинг" ЕАД, София /171 177 броя акции/; - 49 на сто от капитала на "Енергоремонт - Русе" АД, Русе /24 500 броя акции/; - 49 на сто от капитала на "Енергоремонт - Бобов дол" АД, Бобов дол /48 445 броя акции/; - 49 на сто от капитала на "Енергоремонт - Варна" АД, Варна /58 022 броя акции/; - 49 на сто от капитала на ТЕЦ "Марица 3" ЕАД, Димитровград /45 913 броя акции/; - 30 на сто от капитала на "Параходство Българско речно плаване" ЕАД, Русе /268 621 броя акции/; - 17 935 броя акции от капитала на "София филм"АД, София. Акциите на дружествата ще се предлагат на "Приватизационен сегмент за плащане с компенсаторни инструменти" на "Приватизационен пазар" на Българска фондова борса - София. Цената на конкурсната документация е 500 лева и може да се купи до 9 декември 2002 г. Крайният срок да подаване на предложения от участниците е 14.00 ч. на 9 декември 2002 г., а депозитът за участие в конкурса - 10 000 лева.
Източник: БТА (04.12.2002)
 
Лутанията около преобразуването на големите български компании в публични дружества са на път да се прекратят със законодателен замах. Трима депутати от НДСВ са внесли нова поправка в Закона за приватизация и следприватизационен контрол и според нея всички компании, за които е предвиден метод за раздържавяване чрез продажба на борсата, ще бъдат направени автоматично публични. Това означава, че те ще бъдат служебно вписани в регистъра на Държавната комисия по ценните книжа по инициатива на Агенцията за приватизация или овластени от нея лица. Процедурата ще се извърши след влизането на законовите промени в сила. Текстът ще засегне предимно компании със 100% държавна собственост, които още не са станали публични. Такива са Българската телекомуникационна компания, параходствата "Български морски флот" и "Българско речно плаване", "Енергоремонт холдинг" и дъщерните му компании в Русе, Варна и Бобов дол и ТЕЦ "Марица 3"-Димитровград.
Източник: Дневник (11.12.2002)
 
Директори на ТЕЦ и на рудници от "Марица изток" поискаха да се запази целостта на комплекса на среща-дискусия днес в Стара Загора за бъдещето на комплекса. Рудниците и електроцентралите трябва да работят заедно, приватизацията на минно-енергийния комплекс трябва да се осъществи, след като бъдат изслушани експертните оценки на специалистите от комплекса, настояха директорите на три ТЕЦ в комплекса и мини "Марица изток" пред областния управител на Стара Загора Мария Нейкова по време на срещата-дискусия. В срещата участвуваха бивши и настоящи директори на рудници и на ТЕЦ, кметове на общините Гълъбово и Раднево и специалисти-ветерани.
Източник: БТА (14.12.2002)