Новини
Новини за 2006
 
Германската Комерцбанк официално заяви интереса си да финансира изграждането на АЕЦ "Белене". Това стана ясно след среща на представители на банката с министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Комерцанк е регистрирана преди 135 години в Хамбург и е сред четирите най-големи германски банки. От трезора заявиха готовност банката да бъде водещ посредник при намирането на синдикиран заем за изграждането на "Втора атомна" в Белене. По предварителни данни изграждането на два блока на площадката на централата ще струва около 5 млрд евро. Германската RWE иска да строи нова мощност в ТЕЦ "Марица-изток 3". Ръководството на компанията е одобрило проект за изграждане на съоръжение с мощност между 400 и 600 МВт, заяви Матиас Хартунг, член на УС на RWE, който също имаше среща с министър Овчаров в Берлин. Компанията изпълнява договор за рехабилитацията на ТЕЦ-а и за изграждане на сероочистващи инсталации. RWE има и договор за изграждане на хранилище за временно съхраняване на отработилото ядрено гориво в АЕЦ "Козлодуй" на стойност 48 млн. евро, което трябва да бъде завършено до 2008 г. Да влагат в енергетика, туризъм, електроника и машиностроене у нас призова Румен Овчаров германски фирми на форум, посветен на България, който се проведе в Мюнхен вчера. Близо 200 участници присъстваха на срещата, чийто домакин бе Дойче банк. Развитието на българо-германските отношения ще получи нов тласък при посещението на германския канцлер Ангела Меркел у нас, което се очаква в най-скоро време, съобщи още министър Овчаров. БМВ ще проучи възможностите в България да се произвежда водород за автомобилни двигатели. Това е обявил Щефан Краузе, член на УС на компанията, на среща с министър Румен Овчаров в Мюнхен. БМВ планира до една година да пусне в серийно производство автомобил с водороден двигател. Компанията ще проучи и възможностите български фирми да станат нейни поддоставчици на автомобилни части.
Източник: Стандарт (19.01.2006)
 
Бизнесменът Христо Ковачки от в понеделник е собственик на още едно енергодружество - "Енергоинвестинженеринг" - София. На проведения в Агенцията за приватизация (АП) търг "Топлофикация Враца"(собственик на централата е "Камибо", чийто консултант е Христо Ковачки) беше единственият кандидат и купи 100% от предприятието на обявената начална цена от 2.6 млн. лв. Преди време Ковачки беше консултант на купувача на врачанското топлофикационно дружество. Сделката трябва да се одобри от надзорния съвет на ведомството. Според правилата на наддаването до участие се допускаха кандидати, които имат издаден лиценз за пренос на топлоенергия. Предметът на дейност на "Енергоинвестинженеринг" е съхранение и преконсервация на започнатите енергийни обекти, инженерингова дейност, маркетинг и решаване на инвестиционни въпроси по изграждането на нови и модернизацията на съществуващи топлоелектрически и отоплителни централи, абонатни станции и топлофикационни системи и т.н. Дружеството поддържа започнати енергийни обекти през 80-те години в Пазарджик и Ботевград. От купувача обясниха, че имат намерение да запазят предмета на дейност на компанията и ще работят в посока за развитието му. Според данните от интернет страницата на АП централното управление на "Енергоинвестинженеринг" се намира в северната промишлена зона в София, където има терен от 13 541 кв. метра площ с административна сграда и складове. В съседство се намира Железопътният завод, при чиято продажба преди време Ковачки също взе участие, но не спечели. Сред притежаваните недвижими имоти на продаваното дружество са и ТЕЦ "Тракия" - Пазарджик, терен в промишлената зона в Ботевград от 28 160 кв. метра и пет апартамента в Пазарджик. Пак според данните на АП става ясно, че за първото шестмесечие на миналата година приходите на компанията са 27 хил. лв., а загубата за същия период - 124 хил. лв. Досега приватизационното ведомство е правило един неуспешен опит да продаде "Енергоинвестинженеринг". Преди няколко години агенцията предложи на ресорното министерство да премине към ликвидация на компанията, но и това не стана. Христо Ковачки е собственик на "Ел Ем импекс", която купи "Лазерни и оптични технологии". Той притежава и веригата магазини "Европа". Преди две години чрез фондовата борса стана собственик на ТЕЦ "Марица 3 - Димитровград", притежава и мина "Чукурово". Ковачки е консултант по сделките за приватизацията на "Топлофикация Враца", "Брикел", мини "Балкан", мина "Черно море" и "Открит въгледобив - Перник". През 2003 г. "Българска енергийна компания" купи 70% от "Атоменергоремонт", а Ковачки отново беше консултант на купувача. Притежава и завод за преработка на автомобилни гуми в Габер. Той беше и участник в конкурса за концесия на варненското пристанище "Леспорт". Има миноритарен дял в Общинска банка и дял в Общинската застрахователна компания.
Източник: Дневник (28.02.2006)
 
"Енел" е готова да инвестира в изграждането на АЕЦ "Белене". Интересът е налице, независимо дали правителството ще иска партньор с миноритарно или с мажоритарно участие, заяви шефът на компанията за Балканите Енрико Виале на семинар за български журналисти в централата на компанията в италианската столица. "Енел" смята да инвестира около 15 млрд. евро в енергийния сектор в Югоизточна Европа през следващите няколко години и не се притеснява за размера на средствата, необходими за строителството на АЕЦ "Белене". Според Виале за изграждането на българската атомна централа са необходими между 2 и 2,5 млрд. евро. "Енел" работи у нас от 2003 г., когато придоби контрола върху ТЕЦ "Марица-изток 3".
Източник: Стандарт (01.03.2006)
 
"Енергийна компания Марица-изток 3" смени германската компания DSD Dillinger Stahlbau GmbH, която заедно с RWE Industrie-Losungen модернизира ТЕЦ "Марица-изток 3". Това съобщиха от "Енергийна компания Марица-изток 3", след като беше постигнато споразумение с германската компания за напускането на проекта. Акционери в "Енергийна компания Марица-изток 3" са регистрираното в Холандия "Марица-изток пауърс холдингс", което държи 73% от акциите, и НЕК с 27%. В "Марица-изток пауърс" акционери са италианската компания "Енел" с 60% и американската "Ентерджи" с 40%, която вече преговоря с италианците за продажбата на акциите си. Новият консорциум Еnel/RWE ще рехабилитира първи, трети и четвърти блок на централата, както и ще доизгради и пусне в експлоатация втората сероочистваща инсталация. Досегашният консорциум с участието на DSD ще продължи да носи отговорност за завършването на сероочистката на втори блок. "Тази сделка още веднъж показва дългосрочните интереси на компанията към настоящите и бъдещи проекти в енергийния сектор на България", каза изпълнителният директор на "Енергийна компания Марица-изток 3" Енрико Виале. Смяната на изпълнителя в проекта се наложи, след като рехабилитацията се забави с повече от 18 месеца. Със смяната на консорциума се цели приключването на проекта без нови забавяния, се посочва в официалното съобщение. Оттам посочват, че първият обновен блок вече е въведен в експлоатация. Проектът ще приключи до края на 2008 г. вместо в края на 2006 г., какъвто беше първоначалният срок. Удължаването на срока е одобрено от кредиторите и акционерите на компанията, които са подписали споразумение са промяна в графика и за изкупуване на електроенергията от централата. "Енергийна компания Марица-изток 3" има подписан с НЕК 15-годишен договор за изкупуване на тока от обновената централа, както и договор за изкупуване на въглищата от мини "Марица-изток". Стойността на проекта е 600 млн. евро, като до момента са инвестирани 340 млн. евро. През 2005 г. инвестицията е за 47 млн. евро.
Източник: Дневник (20.03.2006)
 
Държавата ще даде гаранция от 300 млн. евро за заемите от "Евроатом" и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за изграждането на АЕЦ "Белене", съобщи министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. По думите му по този начин правителството ще си гарантира подкрепа на ЕС за реализацията на проекта. Даването на гаранцията е чисто политически акт, който ще гарантира на България подкрепата на ЕС за строежа, обясни той. До момента правителството твърдеше, че няма да има нито държавна гаранция и дългосрочни договори за изкупуване. От ръководството на Националната електрическа компания (НЕК) разясниха, че сумата на гаранцията е определена според възможностите й за участие в проекта. Държавната гаранция ще увеличи риска за инвеститорите и държавния дълг, смята Георги Ангелов от Института за пазарна икономика. Според него правителството създава несигурност сред инвеститорите с променящите се идеи за структурата на бъдещата инвестиционна компания. Подобна позиция защити и Лъчезар Богданов от "Индъстри уоч". Бъдещото инвестиционно дружество за строителството на новата централа ще бъде създадено без участието на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй". То ще е самостоятелно, в него държавата ще притежава 51% от капитала, като ще участва с апорта на площадката в "Белене", каза още Овчаров. Стратегическият инвеститор ще държи 49%, като от него ще се изисква да гарантира дългосрочно изкупуване на енергията от новата ядрена мощност, обясни той. По думите му интерес да са стратегически инвеститори в централата са заявили италианската компания "Енел", чешката CEZ, германската Е.ОN, руски и белгийски фирми. Новата компания няма да има задължения по обслужването на заемите за модернизацията на пети и шести блок, което ще привлече банките за финансирането на новата ядрена централа. От НЕК уточниха, че критериите за подбор на инвеститорите в дружеството ще бъдат предложени от финансовия консултант "Делойт и Туш". Стратегическият инвеститор трябва да бъде определен чрез търг, за да се изберат най-добрите условия, а не предварително да се решава участието на компаниите, смята Георги Ангелов. Среди от ръководството на компанията не изключват възможността НЕК сама да започне строителството на централата чрез осигуряване на кредити. Анализаторите коментираха, че дългосрочният договор за изкупуване на енергията може да блокира цялостното развитие на пазара в България, като се има предвид, че до момента само 13 компании купуват директно от централите. НЕК има 15-годишни договори за изкупуване на енергията от рехабилитираната ТЕЦ "Марица-изток 3" и бъдещата "Марица-изток 1". Преди две години правителството реши да изгради два блока по 1000 мегавата на площадката в АЕЦ "Белене". Стойността на проекта е между 2 млрд. и 4 млрд. евро. Първият блок на централата трябва според плана на НЕК да е готов до 2012 г. Чешкият консорциум "Шкода Алианс" и руската компания "Атомстройекспорт" подадоха оферти за изпълнители на строителството на новата централа, които в момента електрическата компания разглежда.
Източник: Дневник (23.03.2006)
 
Съветът на директорите на "ТЕЦ Марица 3" - АД, Димитровград, на основание чл. 223 ТЗ свиква редовно годишно общо събрание на акционерите на 26.VI.2006 г. в 14 ч. и 30 мин. в седалището на дружеството в Димитровград, Промишлена зона, при следния дневен ред: 1. изслушване и приемане на доклада на дипломирания експерт-счетоводител за извършената проверка и заверка на годишния счетоводен отчет за 2005 г., одобряване и приемане на годишния счетоводен отчет на дружеството за 2005 г. и избиране на досегашния експерт-счетоводител Тотка Баръмска с рег. № 0396 за експерт-счетоводител и за 2006 г.; проект за решение - ОС приема доклада на дипломирания експерт-счетоводител, одобрява годишния счетоводен отчет на дружеството за 2005 г. и избира досегашния експерт-счетоводител Тотка Баръмска с рег. № 0396 за експерт-счетоводител за 2006 г.; 2. освобождаване от отговорност членовете на съвета на директорите за 2005 г. - Денка Иванова Топалова, ЕГН 5802156496, Любомир Иванов Тодоров, ЕГН 6608196762, и Цветана Георгиева Бънкова, ЕГН 6208286938; проект за решение - ОС освобождава от отговорност членовете на СД Денка Иванова Топалова, ЕГН 5802156496, Любомир Иванов Тодоров, ЕГН 6608196762, и Цветана Георгиева Бънкова, ЕГН 6208286938, при спазване разпоредбата на чл. 116в, ал. 7 ЗППЦК; 3. вземане на решение за разпределение на печалбата на "ТЕЦ Марица 3" - АД, и размера на дивидентите; проект за решение - ОС взема решение за разпределение на печалбата на дружеството; 4. вземане на решение за разглеждане и приемане на преработен бизнес план на "ТЕЦ Марица 3" - АД, за периода 2005 - 2009 г.; проект за решение - ОС взема решение за приемане на бизнес план за 2005 - 2009 г.; 5. изслушване и приемане на отчета за дейността на директора за връзки с инвеститорите за 2005 г.; проект за решение - ОС приема отчета за дейността на директора за връзки с инвеститорите за 2005 г.; 6. разни. Поканват се всички акционери да вземат участие лично или чрез писмено упълномощени от тях лица. При липса на кворум на основание чл. 227 ТЗ събранието ще се проведе на 10.VII.2006 г. в 14 ч. и 30 мин. на същото място и при същия дневен ред.
Източник: Държавен вестник (19.05.2006)
 
Италианската "Енел" е заинтересувана от участие в търга за избор на стратегически инвеститор за изграждането на АЕЦ "Белене" и очаква българското правителство да даде повече подробности за намеренията си за реализиране на проекта, обяви във Варна изпълнителният директор на корпорацията Фулвио Конти, цитиран от агенция "Блумбърг". Едва след като от правителството изяснят параметрите на проекта, от "Енел" ще уточнят формата, под която ще могат да се включат в него, уточни Конти. На този етап ясни намерения за участие в търга за АЕЦ "Белене" са обявили чешката "Шкода" (която е начело на консорциум за участие в процедурата) и руската "Атомстройекспорт". Проектът за 2000-мегаватовата ядрена електроцентрала е на стойност 2.5 млрд. долара, а по план инвеститорът трябва да бъде определен до юли. Интересът на "Енел" към "Белене" е част от стратегията на компанията за разширяване на бизнеса й в страната. Италианското дружество се интересува и от участие в проекти за пренос на газ между Италия и България, заявява още Конти пред агенцията. Подобни проекти ще спомогнат за диверсифицирането и за гарантирането на доставките на енергоресурси за страната, която в това отношение е изключително зависима от Русия, по оценка на компанията. Интегрирането на пазара на енергоресурси в Югоизточна Европа и на Балканите с този в Западна Европа, както и изграждането на складове за съхранение са другите основни предпоставки за намаляването на значението на руските суровини, добави той. Обвързването на пазарите в двете части на континента ще спомогне и за ускоряването на политическия процес на европейска интеграция, смята още Конти. За целите на разширяването от "Енел" възнамеряват да засилят контактите си с правителствата на страните от региона и да изградят партньорски тип взаимоотношения на дългосрочна основа, се казва още в информация на агенция "Блумбърг". В България "Енел" притежава съвместно с американската "Ентърджи" 600-мегаватовата ТЕЦ "Марица-изток 3", за която бяха платени 600 млн. евро преди три години. Италианската компания обаче загуби търга за покупката на топлоелектрическите централи в Русе, Варна и Бобов дол.
Източник: Дневник (22.05.2006)
 
НЕК увеличи износа на ток с 11% от началото на годината. Регионът на Югоизточна Европа ще изпитва недостиг от около 12 млрд. киловатчаса електроенергия поради остарелите мощности и намалените възможности на България за износ след спирането на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщи ръководителят на Централното диспечерско управление на Националната електрическа компания (НЕК) Митьо Христозов. През миналата година нуждите от електроенергия бяха покрити основно от производството на ток от водни централи, обясни той. Данните на компанията сочат, че производството на тези централи е нараствало с 8%, а от ТЕЦ - със 7%. В същото време се отчита ръст на вътрешното потребление на електроенергия с около 3.9%, което според НЕК се дължи на студената зима. При затварянето на глава "Енергетика" в преговорите с ЕС България пое ангажимента да спре двата малки блока на АЕЦ до края на 2006 г. Възможностите на България за износ допълнително ще бъдат намалени и от забавянето на най-големите енергийни проекти като изграждането на нова мощност в ТЕЦ "Марица-изток 1", рехабилитацията на ТЕЦ "Марица-изток 3" и отбелязаното забавяне при модернизацията на първите четири блока на ТЕЦ "Марица-изток 2". За първите пет месеца на тази година компанията отчете увеличение на износа с 11.7% спрямо същия период на 2005 г. Около половината от износа е за Гърция, около 35% - за Сърбия, останалото е за Румъния и Македония. Прогнозите ни са, че до края на годината можем да изнесем над 7 млрд. киловатчаса електроенергия, каза още Христозов. През миналата година НЕК осъществи рекорден износ заради голямото пълноводие и рекордното производство на енергия от ВЕЦ. Повече от половината от сделките с енергия се осъществяват от търговци и посредници на ток. НЕК има сключени договори с 12 компании. НЕКО (Тransbalkan Electric Power Тrading Company), смесено дружество между НЕК и гръцките компании "Прометеус газ" и "Дамко енерджи", осъществява износ за Гърция. Според Христозов Гърция изнася около 400 мегавата електроенергия за Италия. Около 10% НЕК е спечелила търгове за внос в съседните държави.
Източник: Дневник (30.05.2006)
 
"Универсален терминал Бургас" и "Булгаргаз", които се акционери в българската проектна компания "Нефтопровод Бургас - Александруполис БГ", ще участват в международното дружество за строежа на съоръжението. Това реши правителството в края на миналата седмица. В международната проектна компания "Нефтопровод Бургас - Александруполис БГ" ще притежава най- малко 24.5% от акциите и право на глас при вземането на решения. Тя ще преговоря с българските компании, които искат да участват в проекта, както и за финансирането и структурирането и проектно финансиране с гаранции от нефтените компании за запълване капацитета на нефтопровода. Според съобщението на правителствената пресслужба направените консултации между правителствата на Русия, САЩ, Европейския съюз и Гърция налагат по-бързото учредяване на международната компания. "Булгаргаз" ще държи 25% от акциите в българското дружество, а "Универсален терминал Бургас" - останалите. Дружеството беше създадено преди повече от година за изграждането на обща инфраструктура за петролопроводите Бургас - Александруполис и Бургас - Вльора. То ще преговаря и двата петролопровода да ползват съоръжението при еднакви условия, се посочва в правителственото съобщение. "Техноекспортстрой" притежава 55% от акциите на "Универсален терминал", останалите са на частната "Фронтиер", която участва при структурирането на проекта за рехабилитация на ТЕЦ "Марица-изток 3" на американската компания "Ентерджи". Във "Фронтиер" по 33% притежават Едуард Саркисян с американско гражданство, Красимир Георгиев и "Метаконсулт БГ", която е с по 33% на ВЕЦ "Бор", "Иглика", "Здравец", "Еленов дол", "Лилия" и микро-ВЕЦ "Слубешка". Стойността на строителството на петролопровода е около 700 млн. евро и първоначално по него ще се транспортират 15-25 млн. тона нефт годишно, а впоследствие 35 млн. т. Намеренията на страните участници в проекта са новият петролопровод да е готов до 2010 г. Руската страна посочи като участници в проекта "Газпром нефт", дъщерна компания на "Газпром" и наследник на "Сибнефт".
Източник: Дневник (05.06.2006)
 
Средното увеличение на цената за производство на електрическа енергия от централите в страната се очаква да е 5.4% На открито заседание във вторник от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране ще разгледа исканията за промяна на цените на големите производители на електрическа енергия. Постъпили са заявления от АЕЦ Козлодуй, ТЕЦ Марица 3, Топлофикация Русе, ТЕЦ Варна ЕАД и ТЕЦ Марица изток 2 за корекция на цените, по които те продават електрическа енергия на НЕК. Основната причина за исканата промяна от предприятията е увеличението на цените на енергоносителите - природен газ, въглища, петрол. По този начин те са заплашени от декапитализация.
Източник: Пари (27.06.2006)
 
Хасковският окръжен съд на основание чл. 491а, ал. 2 ГПК във връзка с чл. 251, ал. 4 ТЗ с определение № 1324 от 11.VII.2005 г. допуска прилагането по ф. д. № 174/2000 на "ТЕЦ Марица 3" - АД, Димитровград, на проверения и приет заверен годишен счетоводен отчет на дружеството за 2004 г.
Източник: Държавен вестник (27.06.2006)
 
ТЕЦ Марица 3 АД - Димитровград /MR3/, чието годишно общо събрание на акционерите се проведе на 26 юни 2006 год., не разпределя дивидент за 2005 г. ТЕЦ Марица 3 АД - Димитровград отчете печалба за 2005 г. в размер 220 000 лв., която се отнася като "Неразпределена печалба".
Източник: Капиталов пазар (03.07.2006)
 
Производството във фабриката за брикети “Брикел” ще бъде ограничено заради обгазяванията на Стара Загора. Това обяви вчера шефът на отдел "Предотвратяване на промишленото замърсяване" в екоминистерството Бойко Малинов. Ограничението ще стане с преразглеждане на комплексното разрешително на фабриката за производство на брикети за топлоенергия и електроенергия. Документът е вече изготвен и в най-скоро време ще бъде връчен на “Брикел”. Започва и процедура и за ТЕЦ “Марица-изток” 2 и 3, каза зам.-министърът на околната среда и водите Чавдар Георгиев. За топлоцентралите мерките ще са същите. Данни на старозагорската екоинспекция от дните на големи обгазявания на града доказаха, че при появата на серните облаци в града “Брикел” е работил на 100% от възможностите си, а тецовете са били на 75%. Те бяха обявени от парламентарна проверка и екоминистерството за основни замърсители на Стара Загора.
Източник: 24 часа (13.07.2006)
 
Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров в Стара Загора. Той обясни, че от месец и половина-два мажоритарен собственик на "Атомстройекспорт" е дружеството "Твел", което произвежда ядрено гориво. Така министърът разсея съмненията, че България бавела преговорите за Втора атомна, за да договори по-изгодни условия за доставка и транзит на руски газ. Ще настояваме за подобряване на параметрите на офертите на руснаците и "Шкода алианс" за "Белене", но преговорите едва ли ще продължат повече от месец, добави Овчаров. Той потвърди информацията, че изграждането на сероочистващи инсталации в "Марица-изток" наистина закъсняват. То обаче не било по вина на държавата, а на операторите, които плащали неустойки за това закъснение. Италианската компания "Енел" например е платила 13 млн. лв. за 60-те месеца закъснение при изграждането на екоинсталациите в ТЕЦ "Марица-изток 3".
Източник: Стандарт (20.07.2006)
 
Италианската компания "Енел" и Националната електрическа компания (НЕК) започнаха предпроектно проучване за изграждането на нова 600-700-мегаватова мощност на площадката на ТЕЦ "Марица-изток 3". Това съобщи изпълнителният директор на "Енергийна компания Марица-изток 3" Енрико Виале. Акционери в нея са регистрираната в Холандия "Енерджи пауър холдинг Марица", която държи 73%, и НЕК. През юни "Енел" изкупи 40-процентния дял на американската компания "Ентерджи" в холандския холдинг за 47.5 млн. евро. Италианската компания е инвеститор в рехабилитацията на съществуващата централа, като стойността на проекта е 680 млн. евро.Проучването за новата мощност ще отнеме около една година. Приблизителната стойност на двата блока по 300 мегавата е над 1 млрд. евро, но се надяваме цената да бъда намалена до 800-900 млн. евро, тъй като ще се използва съществуващата инфраструктура и имаме действаща централа, обясни Виале. Той допълни, че преди две години италианската компания е работила по проект за строителството на нова централа на площадката на ТЕЦ "Марица-изток 1", чийто инвеститор е американската компания Ей И Ес. "Енел" ще предложи на НЕК да бъде акционер в компанията за реализацията на новите два блока. По думите на Виале "Енел" най-вероятно ще иска 5-годишен договор, по който НЕК ще заплаща на новата централа за готовността й да бъде включена в енергийната система на България. В момента "Енергийна компания Марица-изток 3" има 15-годишен договор за изкупуване на тока от ТЕЦ "Марица-изток 3" и договор с мини "Марица-изток". НЕК работи по промяна на плана за развитие на мощностите заради нарастващото потребление в страната, съобщи финансовият директор на компания Лили Иванова. Средно с 11% повече например консумират потребителите на "Електроразпределение София-област", а за страната ръстът е около 7%. Планираме да ускорим рехабилитацията, която по график трябва да приключи до януари 2009 г., съобщи още Виале. Намеренията на инвеститора са реализацията на проекта да бъде ускорена с четири до шест месеца. В момента са пуснати втори блок и сероочистващата инсталация. Рехабилитацията на първи блок, която се осъществява в момента, трябва да приключи до март 2007 г. Пускането на втори блок закъсня с 18 месеца, главно по вина на изпълнителя - германската компания Ди Ес Ди, който беше сменен през март тази година с консорциума "Енел"/RWE. До момента италианската компания е инвестирала около 140 млн. евро в двете сероочистки.
Източник: Дневник (24.07.2006)
 
Германската компания RWE заяви интереса си към изграждането на нова 600-мегаватова мощност на въглища в комплекса "Марица-изток". Това съобщи министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Преди две седмици компанията е изпратила официално писмо за интереса си към реализацията на проекта. Новата мощност може да бъде изградена на площадката на ТЕЦ "Марица-изток 2", където в момента има осем блока с обща мощност 1460 мегавата, която ще бъде увеличена до 1700 мегавата, след като завърши рехабилитацията на първите четири блока. Комплексът произвежда около 30% от електроенергията на България. Интерес към изграждането на нова 600-мегаватова мощност в ТЕЦ "Марица-изток 3" има италианската компания "Енел", която е инвеститор в обновяването й. Трябва да се прецени какъв е екологичният ефект и има ли нужда от грандиозно развитие, каза Овчаров. Предстои енергийното министерство да направи анализи за необходимостта от новата мощност. Преди повече от пет години RWE направи смесено дружество с мини "Марица-изток" и обяви, че ще инвестира в модернизацията им. В дружеството германската компания държи 67%, останалите са собственост на мините. Бившият енергиен министър Милко Ковачев обяви, че е възможно държавното участие в дружеството да бъде увеличено и този въпрос ще се обсъжда с инвеститора, но така и не се стигна до конкретно решение. Според зам. енергийния министър Йордан Димов Комисията за защита на конкуренция трябва да се произнесе, ако се реши RWE да развива проекта за мините. Той се забави, като през миналата година компанията поиска да актуализира предпроектното си проучване.
Източник: Дневник (26.07.2006)
 
ТЕЦ "Марица 3 Димитровград", собственост на Христо Ковачки, поиска да получи десетгодишен лиценз за търговия с енергия, съобщиха от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). В четвъртък на закрито заседание регулаторната комисия разгледа искането. Очаква се комисията да го обсъди на открито заседание след седмица и да вземе решение по него. Ако искането бъде прието от комисията, централата освен директните продажби на електроенергия на привилегировани потребители ще може да купува от други производители и да им продава електроенергия. Така също тя може и да изнася на потребители в чужбина след отпадане на монопола на Националната електрическа компания (НЕК) от 2007 г., когато пазарът се либерализира. От юли следващата година ТЕЦ "Марица 3 Димитровград" ще може да продава на крайни битови потребители. От тази дата битовите абонати ще могат да си избират доставчика. Христо Ковачки ще се конкурира на българския пазар с лицензираните вече компании "ЕФТ България", в която един от собственици е Богомил Манчев, с "Транс евроенерджи", която се свързва с Васил Божков, с "Eнемона", "Енерджи партнърс", РСС, "ЧЕЗ трейд" и "Е.ON трейдинг". В момента най- привлекателна за търговците се явява покупката на ток от АЕЦ "Козлодуй" заради ниската цена. Димитровградската централа "Марица 3" стана собственост на Христо Ковачки, като тя беше приватизирана през фондовата борса през 2003 г. Първоначално бяха приватизирани 4% от капитала на централата, като по този начин държавният дял в нея намаля до по-малко от 47%. След това и те бяха купени от Христо Ковачки. От 2007 г. се очаква България да намали възможностите си да изнася електроенергия, след като спре трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". Прогнозите на НЕК сочат, че възможностите за износ ще бъдат намалени с 200 млн. до 1.5 млрд. киловатчаса. Периодът 2007 - 2011 г. ще е тежък за българската енергетика, прогнозират от НЕК. Планът на електрическата компанията предвижда "Марица 3 Димитровград" да бъде спряна в края на 2011 г., а "Брикел", която също е на Ковачки, през 2015 г., защото не отговарят на евроизискванията за екология.
Източник: Дневник (04.08.2006)
 
Националната електрическа компания (НЕК) да изкупува електроенергията от вятърни, малки водни и централи на биомаса по дългосрочни договори за 12 години по преференциални цени. Това предлага депутатът от НДСВ Йордан Костадинов в промени в енергийния закон, който парламентът започна да обсъжда на второ четене. Предложението бешe разгледано от парламентарната енергийна комисия, но окончателно решение по него ще се вземе на извънредно заседание на комисията през следващата седмица. Мотивът на вносителя е, че банките, които финансират изграждането на подобни мощности, изискват дългосрочни договори и съществува практика в страните от Европейския съюз. Предложението на икономическото министерство беше сегашната преференциална цена да се запази за 12 години. Текстът с дългосрочните договори беше предложен под влияние на производителите на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Яростен защитник на предложението на Костадинов в комисията е и Марио Тагарински. В полза на дългосрочните договори се изказа и председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Константин Шушулов. Договорите в Европейския съюз съществуват, докато производителят си изплати направената инвестиция и не са по-дълги от 8-10 години, каза той. По думите при всички случаи договорите ще са дългосрочни, а при енергията от вятъра се дават цени, които са по-високи от преференциалните цени за комбинираното производство. Ще видим как Европа ще погледне на подобно решение, добави Шушулов. Срещу него се обяви НЕК, чиито представители смятат, че подобни договори ще затруднят компанията, защото тя има и 15- годишни договори за изкупуване на енергията от рехабилитираната ТЕЦ "Марица-изток 3" и новата ТЕЦ "Марица-изток 1". В момента инвеститори в енергията от вятъра, малките водни централи и централите на биомаса получават преференциални цени, по които се изкупува токът от НЕК. Това прави инвестициите в този вид енергия атрактивни. От 1 юли регулаторната комисия увеличи от 12 на 17.5 ст. за киловатчас цената от вятърни централи, които работят по 2250 часа годишно и 15.6 ст. за киловатчас от централи, които работят под тази граница. Тя отчете, че пазарът на енергията от ВЕИ е слабо развит, а до 2010 г. делът им трябва да се увеличи до 11%, което означава да бъдат изградени още 1445 мегавата. Потенциалът на енергията от вятъра е за около 600 мегавата. Ако бъде гласуван подобен текст, това окончателно ще стопира развитието на енергийния пазар в България, смятат енергийни експерти.
Източник: Дневник (04.08.2006)
 
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) е разгледала искането на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград, собственост на Христо Ковачки, да получи лиценз за търговия с енергия. Решението ще бъде взето след публично обсъждане на искането през следващата седмица. Ако то бъде положително, Ковачки ще получи тринадесетия лиценз за търговец на ток. Така освен директните продажби на електроенергия на привилегировани потребители централата ще може свободно да търгува с електроенергия в страната, а след отпадане на монопола на НЕК от началото на 2007 г. ще може да сключва сделки и с чужбина. От средата на следващата година пък електроенергия ще може да се продава и на крайни битови потребители. Според регистъра на ДКЕВР лиценз за търговия с електроенергия е издаден и на "Топлофициране Вр". "Топлофикация-Враца" е еднолична собственост на Камелия Боянова Шушкова чрез "Камибо" ЕООД. Публична тайна обаче е, че зад нея стои самоковският бизнесмен Христо Ковачки. Дали Ковачки ще разполага с два или само с един лиценз за търговия с електроенергия, не е толкова важно. От огромно значение обаче е, че ако получи разрешителното, само след броени месеци той ще може да търгува свободно и на балканския, и на европейския пазар. И да продава там не само тока, произвеждан в "Марица 3", но и в другата си централа "Брикел" в Гълъбово. Останалите компании, лицензирани за търговия с електроенергия на българския пазар, са тримата собственици на електроразпределителните дружества CEZ, EVN (чрез "Енерджи Трейдинг" АД) и E.ON (с две разрешителни). Лиценз има и гръцката държавна електрическа компания РРС и румънското дружество "Енерджи Партнърс". Любопитни са разрешителните на "ЕФТ България", един от собствениците в което е Богомил Манчев, "Транс Евроенерджи", което се свързва с Васил Божков, както и на "Болкан Ютилитис", 90% от което държи Максим Димов. Другите търговци на електроенергия са "Енемона Ютилитис", 60% от която са собственост на един от най-известните електроенергийни експерти у нас Дичко Прокопиев, и "Албус-РБ" - еднолична собственост на Росен Божилов. Както е известно, търговията с електроенергия е доста доходно занятие. През миналата година НЕК изнесе близо 8 млрд. киловатчаса, за тази година се очакват същите обеми в експорта на електроенергия, след 2007 г. обаче възможностите за продажба на ток зад граница рязко ще се свият заради извеждането от експлоатация на блокове III и IV на АЕЦ "Козлодуй". През последните две-три години, а и в момента НЕК изнася електроенергия основно чрез търговци на ток, които обаче, поради монопола на електрокомпанията, са чуждестранни юридически лица. Според официални съобщения количествата от експорта, които се продават на търговци, варират между 65 и 90 на сто и това става най-вече при пълноводни месеци, когато хидроенергийните каскади и ВЕЦ-овете работят на пълна мощност. Преди 30-ина дни бившият шеф на Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели Георги Касчиев съобщи пред парламентарната Комисия за борба с корупцията, че чрез вкарването на посредници в износа на ток НЕК ежегодно се лишава от печалба в размер на 70 млн. лева. От НЕК обаче опонираха, че "тези фирми не са посредници, както твърди Георги Касчиев, тъй като те не получават комисионни от сделката, а търговци, които купуват електроенергията на българската граница на пазарни цени, определяни от периода на годината, месеца и часовете от денонощието". След това те я пласират на свои цени на регионалния или европейския пазар. От електрокомпанията обясниха още, че търговците на ток са предпочитани и от електрическите компании в Македония, Сърбия, Гърция, Косово и Хърватия, с които НЕК сключва договори, също така и чрез международни търгове или по заявки. По-големите търговци на електрическа енергия, с които работи НЕК, са швейцарската Atel, немската EGL, американската Sempra, базираната в Белград EFT (в българския й клон съдружник е и Богомил Манчев), френската EDF ("Електрисите дьо Франс"), IPN и шведската Ezpada, съобщи пред парламентарната Комисия за борба с корупцията Мария Генчева, началник отдел "Управление и търговия" на НЕК. По думите й, с български фирми не се търгувало, защото според действащия енергиен закон до 1 януари 2007 г. държавната електрическа компания е единственият търговец на електроенергия за износ. От догодина обаче това ще може да прави всеки български търговец на електроенергия и всяка наша производствена централа. Включително и Христо Ковачки, и то не само като търговец, но и като производител на ток.
Източник: Банкеръ (07.08.2006)
 
Меморандум за намаляване на мощностите на блоковете без сероочистни инсталации в енергийния комплекс "Марица Изток" подписаха министрите на околната среда и водите Джевдет Чакъров и на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Предвижда се натоварване на блоковете без сероочистни инсталации до 70 на сто от мощността им, без да се нарушава нормалната им експлоатация.
Източник: Монитор (10.08.2006)
 
Германската енергийна и ютилити компания RWE e готова да изгради нова 600-мегаватова мощност на въглища в комплекса "Марица-изток" и да инвестира в строителството й 700 - 800 млн. евро. Това съобщи членът на управителния съвет на компанията Матиас Хартунг в Раднево. Инвеститорът вече е направил предложението си до българското правителство. Представихме доста обстоятелствена оферта, която ще донесе по-голяма сигурност на производството на ток от въглища в региона. Имаме готовност да инвестираме както в новата мощност, така и в мини "Марица-изток", каза той. Комплексът "Марица-изток" произвежда около 30% от електроенергията в България. Германската компания досега не е инвестирала в България, макар преди повече от шест години да създаде смесено дружество с мини "Марица-изток" за инвестиции в рудниците, в което тя държи 67%. Засега остава открит въпросът за мястото на новата централа. RWE предлага тя да е или на площадката на ТЕЦ "Марица-изток 2", или на терена на рудник "Траяново-север", където част от терените са частни. Според Хартунг това е важен въпрос за проекта, но все още няма крайно решение. Намеренията на компанията са да продава електроенергията от новата централа на вътрешния пазар, но това ще зависи от развитието на либерализацията му от 2007 г. В края на годината трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" трябва да бъдат спрени и да започне извеждането им от експлоатация заради ангажиментите на България към Европейския съюз. Атомната централа произвежда около 40% от тока. Планът на НЕК предвижда спрените два реактора по 440 мегавата да бъда заместени от нова централа от 670 мегавата, която ще изгради американската компания Ей И Ес на площадка в близост до "Брикел" и да завърши рехабилитацията на първите четири блока на ТЕЦ "Марица-изток 2" и ТЕЦ "Марица-изток 3", както и строителството на хидровъзел "Цанков камък". Стойността на проекта на Ей И Ес е 1 млрд. евро, а първият блок на новата централа ще е готов в началото на 2009 г. Офертата на RWE се конкурира с тази на италианската компания "Енел", която също иска да изгради 600 мегавата в ТЕЦ "Марица-изток 3", която компанията рехабилитира. Предпроектното проучване ще отнеме една година, а приблизителната стойност на проекта, обявена от "Енел", е 1 млрд. евро. Италианската компания смята, че цената може да бъде свалена до 800 - 900 млн. евро. Имаме график и сме дали предложението си за новата мощност на българското правителство, коментира източник от италианската компания, който не пожела да бъде цитиран. Хартунг смята, че при оценката на офертите трябва да се отчита опитът на RWE, както и желанието на компанията да реши социалните въпроси на региона. Според министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров амбициите за изграждане на нови мощности в комплекса стават много и трябва да се прецени какъв е техническият капацитет на рудниците и какво ще е влиянието върху екологията. Той допълни, че оценката ще е готова в близките месеци. Неотдавна от ръководството на НЕК обявиха, че заради обявените инвестиционни намерения в комплекса ще започне актуализация на плана за изграждането на нови мощности.
Източник: Дневник (21.08.2006)
 
Още един от големите енергийни проекти - изграждането на хидровъзел "Цанков камък", се забавя. Забавянето е около половин година, съобщи източник, близък до проекта. Стойността на строителството е за 220 млн. евро. Новата водна централа с мощност 85 МВт, язовирът и новият път от Девин до Михалково трябва да са готови до 2008 г. Изграждането им, което започна преди две години, се осъществява от австрийските компании "Ватех хидро", "Вербундплан" и "Алпине мауредер бау" по схемата за търговия с емисии на Протокола от Киото и споразумението с Австрия за търговия с емисии. В момента трудно може да се каже колко е закъснението, защото има и обективни причини, като например наводненията, каза главният изпълнителен директор на Националната електрическа компания (НЕК) Любомир Велков. Той обясни, че в момента компанията води разговори с изпълнителя за изясняване на позициите и до два месеца ще може да каже кои са причините за забавянето и как то ще бъде наваксано. По думите му трябва да се отчита, че проектът е мащабен и сложен. В понеделник представители на австрийската компания "Ватех хидро" не бяха открити за коментар по забавянето. Компанията е изпълнител и на рехабилитацията на каскадата "Долна Арда". Договорът за "Цанков камък" е сключен по Международните правила за строителство (ФИДИК) и НЕК може да начислява неустойки за закъснението след изтичане на крайния пусков срок. НЕК вече се сблъска с подобен проблем при рехабилатацията на ТЕЦ "Марица-изток 3", чийто инвеститор е италианската компания "Енел", където се наложи да бъде договорен нов срок за януари 2009 г. Закъснението в рехабилитацията на втори блок е с 18 месеца. Закъснение с около две месеца беше отчетено и при изпълнението на рехабилитацията на първите четири блока на ТЕЦ "Марица-изток 2". Строителството пък на новата мощност в ТЕЦ "Марица-изток 1" се забави с почти пет години.
Източник: Дневник (29.08.2006)
 
Очаква се издаването на лиценз за търговия с електроенергия на дружеството. Това каза зам. изпълнителният директор на дружеството Мирослав Цанков след заседание на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) с председател проф. Константин Шушулов. На заседанието на ДКЕВР беше разгледано заявление за издаване на лиценз за дейността търговия с електрическа енергия на ТЕЦ Марица 3 АД. Решение комисията ще вземе на закрито заседание утре. Дружеството води преговори както с потенциални клиенти в качеството на търговци, така и с други производители на електроенергия като АЕЦ Козлодуй, ТЕЦ Русе и ТЕЦ Варна
Източник: Пари (30.08.2006)
 
ТЕЦ "Марица 3" - Димитровград, собственост на Христо Ковачки, ще продава електроенергия на потребители в Македония, Гърция и Турция от 2007 г., когато енергийният пазар се либерализира. Това съобщи зам.-шефът на централата Борислав Цанков. Във вторник Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) разгледа искането на централата да получи лиценз за търговец на ток. Комисията ще вземе решението в четвъртък. В момента ТЕЦ "Марица 3" продава електроенергия на "Агрополихим" и "Тракия папир". Регулаторът й определи до края на годината квота от 49 хил. гигавата, останалото количество изкупува Националната електрическа компания (НЕК). Средната продажна цена е 59.3 лв. Вече преговаряме с потребители и производители, на които да продаваме по 9-10 гигавата годишно, обясни още Цанков. Дружеството води разговори в АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ-овете "Варна" и "Марица-изток 2". Конкуренцията на пазара на енергия, разбира се, че ни притеснява, каза още Цанков. До момента енергийният регулатор е издал лицензи на 11 компании, сред които са "ЕФТ България", "CEZ трейд България", "Е.ОN България трейдинг", "Енемона ютилитис", "Енерджи партнърс", "Пи Си Си енерджи" и "Енерджи трейдинг", собственост на ЕVN, която е мажоритарен собственик на разпределителните дружества в Пловдив и Стара Загора. "ЕФТ България" беше първият лицензиран търговец на енергия, който продава електричество на "Агрополихим", "Полимери" и ОЦК - Кърджали. Акционери на "ЕФТ България" са датската "ЕФТ холдингс" и "Енергийна финансова група", в която акционер е Богомил Манчев. Лиценз за търговия има и "Транс евроенерджи", което се свързва с Васил Божков, макар името му официално да не фигурира сред собствениците. В управлението на дружеството участват Йордан Йорданов, Олег Горбалов и Васил Братанов. Олег Горбалов е участва и в други компании, които се свързват с Васил Божков. Електроразпределителните дружества регистрираха свои дъщерни компании, които от следващата година ще могат да продават на клиенти на средно напрежение и в региона. "Енерджи партнърс" е собственост на румънския търговец на енергия "Енерджи холдинг", а "Пи Си Си енерджи" - на едноименната германска компания, която също търгува с енергия.
Източник: Дневник (30.08.2006)
 
На закрито заседание вчера ДКЕВР взе решение за издаване на лиценз за търговия с електрическа енергия на ТЕЦ Марица 3 АД Димитровград. По този начин лицензираните търговци на ток в страната стават 13. След разглеждане на подаденото заявление регулаторът счете, че дружеството отговаря на всички условия, определени в нормативната уредба. Срокът на поискания от ТЕЦ Марица 3 АД лиценз е 10 години, съобщиха от ведомството на проф. Шушулов. Основните мотиви, посочени в искането, са свързани с предстоящата либерализация на пазара за електрическа енергия в България и необходимостта от оптимален срок за осъществяване инвестиционния план на дружеството. Очаква се то да се ориентира към продажба на ток на потребители високо напрежение с малка консумация на електроенергия между 9 и 10 GW. От дружеството казаха, че след 1 януари 2007 г. ще се опитат да продават ток на регионалния пазар.
Източник: Пари (01.09.2006)
 
Германската компания DSD, която беше изпълнител на рехабилитация на ТЕЦ "Марица-изток 3", е заплатила неустойка за забавянето на проекта на италианската компания "Енел". Това съобщи изпълнителният директор на "Енергийна компания Марица-изток" Енрико Виале пред енергийния регулатор, който във вторник разгледа искането на компанията за промяна на лиценза. Той отказа да посочи конкретна сума, като се позова на търговска тайна, но поясни, че неустойката е получена от инвеститора, преди изпълнителят на проекта да бъде сменен. Средствата ще покрият част от щетите, които трупа италианската компания от закъснението, обясни Виале. Акционери в енергийната компания са регистрираната в Холандия "Енерджи пауър холдинг Марица", която държи 73%, и НЕК. През юни "Енел" изкупи 40-процентния дял на американската компания "Ентерджи" в холандския холдинг за 47.5 млн. евро. Италианската компания е инвеститор в рехабилитацията на съществуващата централа, като стойността на проекта е 680 млн. евро.По вина на изпълнителя и непознаването на руското оборудване рехабилитацията на втори блок закъсня с 18 месеца, което принуди италианската компания да смени изпълнителя. В момента проектът се изпълнява от "Енел" и германската компания RWE. Втори блок работи заедно със сероочистката, която очиства газовете на 94%, изтъкна Виале. Срокът за завършване на рехабилитацията на централата беше удължен с 28 месеца. Планираме да ускорим рехабилитацията, която по график трябва да приключи до януари 2009 г., съобщи още той. Намеренията на инвеститора са реализацията на проекта да бъде ускорена с четири до шест месеца. В момента са пуснати втори блок и сероочистващата инсталация. Рехабилитацията на първи блок, която се осъществява в момента, трябва да приключи до март 2007 г. От допълнителното забавяне на проекта акционерите ще бъдат ощетени, а възвращаемостта на инвестицията ще бъде намалена, изтъкна Виале. Регулаторът определи норма на възвращаемост от 16%, каквато получиха през първия регулаторен период и електроразпределителни дружества.
Източник: Дневник (07.09.2006)
 
Близо 2 млрд. евро печалба отчете "Енел" за шестмесечието на 2006 г. Това е с 34% повече от същия период на 2005 г. Финансовите резултати бяха представени вчера в Рим от изпълнителния директор на италианската енергийна група Фулвио Конти. Приходите на компанията са нараснали с 18% до 19 млрд. евро. За шестте месеца "Енел" е продала 71 тераватчаса електрическа енергия, а през разпределителната й мрежа са доставени 126 тераватчаса ток в Италия. "Енел" увеличи дела си в българската ТЕЦ "Марица-изток 3" до 73%, като изкупи участието на американската "Ентърджи". Компанията запазва интересите си към изграждането на АЕЦ "Белене" и на газопровода "Набуко", който ще свърже Каспийско море и Италия, потвърди Конти. "Енел" е и сред кандидатите за "Топлофикация Русе".
Източник: Стандарт (08.09.2006)
 
Губим EUR 400 млн. от износа на ток България ще губи по 400 млн. евро годишно след спирането на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" от Нова година, защото рязко ще спадне износът на наш ток. Това заяви Румен Овчаров в Пловдив. Целият ни износ на електроенергия през следващата година ще е не повече от 1,5 млрд. квтч. За сравнение, през тази година ще стигне 9 млрд., каза Овчаров. Намаляването ще се отрази зле върху баланса, тъй като износът на ток формира почти 10% от почти всичките приходи на България от експорт. Спирането на двата блока на централата в Козлодуй ще повлияе сериозно на енергийния баланс не само в страната, но и в региона. От догодина България изцяло спира износа на ток за Гърция, за да покрие вътрешните си нужди, които растат доста по-бързо от предвижданото. Така южната ни съседка ще изпадне в много тежко положение. За 2006 г. сме доставили над 3,5 млрд. квтч на Гърция. Компенсирането на загубите може да дойде от въвеждането на нови мощности и единият вариант е стартът на АЕЦ "Белене" час по-скоро. Другата възможност е "Марица 1, 2 и 3.
Източник: Стандарт (11.09.2006)
 
През тази година миньорите от Мини Марица-изток ЕАД трябва да добият 20.7 млн т въглища, като до средата на септември са изкопани 14.08 млн. т, което е своеобразен рекорд, съобщи за в. Пари изпълнителният директор на дружеството инж. Иван Марков. Според предварителните разчети, направени от екип на Минпроект ЕАД по поръчка на италианската компания ЕNEL, за да отговорят на изискванията на клиентите си, миньорите ще трябва през 2009 г. да добиват 34.6 млн т. За да бъдат постигнати тези обеми, през следващите 3-4 години дружеството ще трябва да инвестира минимум по 70 млн. лв. за обновяване и модернизация на техниката, уточни инж. Марков. След спирането на блоковете в АЕЦ Козлодуй миньорите от Марица-изток очакват натоварване на местните енергийни мощности. Планираният добив от 34.6 млн. т въглища ще става постепенно. Идеята е след изграждането на заместващата мощност от АES в ТЕЦ Марица-изток 1 и два блока в ТЕЦ Марица-изток 3 от ЕNEL трите открити рудника да имат готовност за допълнителни количества топливо. От миналата седмица Мини Марица-изток ЕАД - Раднево са сред членовете на новоучредения Европейски комитет за борба с емисиите въглероден двуокис със седалище в Брюксел, съобщи инж. Марков. В учредителния форум са участвали представители на над 400 европейски компании, които обединяват усилията си в разработката на нови технологии за производство на електроенергия с нулева емисия въглероден двуокис. Очаква се първата топлоцентрала от този тип да заработи до 2015 г.
Източник: Пари (19.09.2006)
 
Токът от ТЕЦ "Марица-изток 3" може да поевтинее заради сделка по рефинансиране на заема, който собственикът на централата - италианската "Енел", прави. Италианската агенция за застраховане на кредитния риск SACE предоставя безусловна гаранция за изплащане на заема на енергийната компания. Новият заем е за 450 млн. евро и е към "Сосиете женерал". Такава е и стойността на досегашните заеми, но те бяха към четири финансови институции. Рефинансиращият заем е с по-ниски лихви, а договорът с НЕК предвижда в такива случаи част от облекчението да се прехвърли върху цената на тока.
Източник: Сега (03.10.2006)
 
Енергийна компания "Марица-изток 3" АД приключи успешно рефинансирането на проекта за рехабилитация на ТЕЦ "Марица-изток 3". Компанията осигури заем от 450 млн. евро за срок от 17 години, който ще покрие всички планирани инвестиции за продължаващата модернизация на централата, съобщиха от компанията. Френската инвестиционна банка "Сосиете женерал" договори и подписа новия заем. Италианската агенция за застраховане на кредитния риск SACE предоставя безусловна гаранция за изплащане на кредита. Новият кредит ще бъде използван, за да се погасят съществуващите кредити и да се финансира рехабилитацията на централата. С подписването на заемното споразумение "Енергийна компания Марица-изток 3" АД успя да постигне по-добри условия на финансирането, по-дълъг период на изплащане и значително по-ниска лихва. Новият кредит ще замени съществуващото финансиране, осигурено от "Сосиете женерал", "Креди Агрикол", ЕБВР, "Мидиокредито" и Банк Аустрия Кредитанщалт, както и финансирането от Черноморската банка за търговия и развитие, Булбанк, OББ, "Биохим" и "Сосиете женерал Експресбанк". Кредитният риск се поемаше от Международната агенция за гарантиране на инвестициите. Стойността на проекта за рехабилитацията е 680 млн. евро, като срокът за изпълнението му беше удължен до 2009 г. "Енел" смени изпълнителя германската компания DSD. Компанията ще намали цената, на която продава електроенергията на НЕК вследствие на по-благоприятните условия по новия кредит, тъй като в подписаното през 2003 г. споразумение за изкупуване на електроенергията е предвидено компанията да прехвърли частично ползите на НЕК. Електрическата компания ще изкупува тока от обновената централа 15 години. Значително подобрените условия по новия заем са постигнати благодарение на повишения кредитен рейтинг на България (ВВВ+), силните апетити на пазара към проектно финансиране, подобрения рисков профил на ТЕЦ "Марица-изток 3" след 3 години успешна експлоатация и сериозната ангажираност на акционерите в проекта НЕК и "Енел", поясняват от компанията. Миналата седмица компанията подписа договор на стойност 22 млн. евро с българската група "Тотема инженеринг" за проектиране, производство на оборудването и изграждане на инсталация за обезводняване на гипсовата суспензия, получена от работата на новите сероочистващи инсталации.
Източник: Дневник (03.10.2006)
 
Италианската "Енел" и "Булгаргаз" подписват днес меморандум за изграждане на газопровод от България през Македония и Албания до Италия. Документът ще бъде подписан от шефовете на двете компании Фулвио Конти и Любомир Денчев. Газопроводът ще транзитира руски природен газ, като плановете са връзката между Албания и Италия да е по дъното на Адриатическо море. За този проект се говори от няколко години. Основният довод за него е, че газопроводът, който свързва България и Македония, не се използва пълноценно заради ниската консумация на синьо гориво в западната ни съседка. "Енел" подписва днес и меморандум с НЕК, който предвижда нова мощност на територията на ТЕЦ "Марица-изток" 3. Сега централата е мажоритарна собственост на италианската компания.
Източник: Сега (04.10.2006)
 
Нов блок с мощност 600 мвт ще гради "Енел" в ТЕЦ "Марица-изток 3". Меморандумът за разбирателство ще бъде подписан днес от шефовете на италианската компания Фулвио Конти и на НЕК - Любомир Велков. "Енел" ще подпише и втори меморандум с "Булгаргаз" за разработването на газопровод от България през Македония и Албания до Италия, успоредно на Коридор №8.
Източник: Стандарт (04.10.2006)
 
По неофициална информация купувач контролния пакет от "Пловдив - Юрий Гагарин БТ"е фирма "Баранко" ЕООД - регистрирана в София и притежавана от "Баранко ко лимитид" - Кипър. Сделката беше потвърдена и от управителя на дружеството Владимир Бонев. "Управител съм едва от 28 септември и не съм запознат със сделката и перспективите пред "Юрий Гагарин", каза той. Според няколко независими източника от политическите и борсовите среди новият собственик е свързан с Първа инвестиционна банка (ПИБ). Доказателство за това е, че Бонев е изпълнителен директор на "София ленд", а увеселителният парк неофициално също се свързва с финансовата институция. Част от активите на атракциона са заложени именно в нея. Според източник от адвокатските среди Бонев е бил в ръководството на фалиралата Кредитна банка, а по-късно е започнал да работи за собствениците на ПИБ Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев. "Не мога да коментирам връзка със собствениците на ПИБ. Не съм комуникирал с тях и не намирам връзка на банката с "Баранко", каза Бонев. От ПИБ заявиха, че банката не е купувач на "Юрий Гагарин" и в предмета й на дейност не влиза придобиване на предприятия. "Баранко" е неизвестна за цигарения и печатарския бранш компания. Тя е учредена в средата на тази година. Първоначално управител е Любомир Тодоров, който е в ръководството и на фирми, свързани с ПИБ и енергийния бизнесмен Христо Ковачки ("ТЕЦ Марица 3 - Димитровград"). Връзката с банката е по-индиректна - през ЕАЗ - Пловдив, чийто съсобственик "Ски инженеринг" е с акционер "Юлен" - Банско. Това дружество стопанисва лифтовете в курорта и за негови притежатели се сочат Минев и Мутафчиев.
Източник: Капитал (09.10.2006)
 
България ще бъде изправена пред недостиг на електроенергия от 700 - 800 мегавата при силно застудяване през следващите два месеца заради липсата на въглища за тецовете "Варна" и "Русе" и аварии в централите от комплекса "Марица-изток". Положението ще се усложни през първите три месеца на 2007 г., когато ще бъдат спрени трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй", се посочва в доклад на Министерството на икономиката и енергетиката, който беше разгледан от парламентарната енергийна комисия. ТЕЦ "Варна" работи само с блок и половина вместо с три, защото няма резерв от въглища заради спиране на вноса им от Украйна и Русия. Варненската централа има на склад гориво за 20 дни. Кораб с 50 хил. тона въглища от Виетнам се очаква да пристигне през следващата седмица. Виетнам също иска да увеличи цената на доставката, което според ръководството на приватизираната наскоро централа ще доведе до увеличение на цените на ток. Освен това БДЖ няма вагони, за да превози въглищата за ТЕЦ "Бобов дол", което създава проблеми, за да бъде натоварена централата, съобщи зам. енергийният министър Йордан Димов. Той вече се е срещнал с доставчиците на въглища. ТЕЦ "Марица-изток 3", която се рехабилитира от италианската компания "Енел", има проблеми с комплексното разрешително. Тя трябваше да спре трети блок за ремонт в сряда, но това не се случи, защото обновеният втори блок непрекъснато аварира, съобщи ръководителят на централното диспечерско управление Митьо Христозов. В сряда блокът отново беше спрян заради авария. Пред НЕК италианската компания обяснила, че има проблеми със софтуера за управлението на блока. Изпълнителният директор на НЕК Мардик Папазян увери, че няма да има режим на тока, защото има 1700 мегавата в резерв.
Източник: Дневник (02.11.2006)
 
Мини "Марица-изток" поискаха от регулаторната комисия 35-годишен лиценз за търговия с електрическа енергия. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще разгледа искането на държавното дружество в петък. Мините вече имат гаранция от 150 хил. лв. и открита сметка в "Алианц България", каквито са изискванията на наредбата за лицензиране. Сега минната компания е привилегирован потребител, който купува ток директно от АЕЦ "Козлодуй" и плаща цена за пренос на НЕК. Дружеството беше едно от първите, които се възползваха от възможностите на свободния пазар. В заявлението до регулаторната комисия се посочва, че компанията разполага с обучен персонал за търговия с ел. енергия, тъй като има отдел" Електроснабдителен район Марица-изток". Бизнес планът на дружеството предвижда нарастване на продажбите с 2% годишно до 2010 г. Имаме мрежа от 110 киловолта и с нея са свързани няколко промишлени потребители, които на практика снабдяваме с енергия, обясни изпълнителният директор на мините Иван Марков. "Ремотекст" и клонът в Раднево на "Електроразпределение Стара Загора" се захранват от мрежата на мините. Те имат договор с НЕК за продажбата на енергията, тъй като НЕК няма там собствена подстанция. Намеренията на мини "Марица-изток" са да излязат на свободния пазар, след като от началото на 2007 г. всички небитови потребители имат право да се избират доставчика. Дружеството е второто след частната ТЕЦ "Марица 3" - Димитровград, собственост на Христо Ковачки, което има лиценз за търговец на ток. При получаването на лиценза компанията заяви, че ще продава ел. енергия на потребители в Македония, Гърция и Турция. В петък регулаторът ще разгледа и искането на германската "Щаткрафт саут Ийст Юръп", дъщерна на "Щаткрафт маркет", която е собственост на норвежката компания "Щаткрафт", за получаването на 10-годишен лиценз за търговия с енергия. Норвежката компания е стопроцентова държавна собственост и произвежда енергия от водни и вятърни централи, чието годишно производство е 42 ТWh. Компанията мотивира искането си за лиценз с прехода към либерализиран пазар и необходимостта тя да започне да работи на регионалния пазар. До момента ДКЕВР е лицензирала 15 компании, сред които са "ЕФТ България", "Енерджи партнърс", Пи Си Си, "ЧЕЗ трейд", "Е.ON България трейдинг", "Енемона ютилитис" и "Трансевро енерджи", която се свързва с Васил Божков.
Източник: Дневник (15.11.2006)
 
Рекордната цена от 85,1 млн. евро дава "Словенске електрарне" за ТЕЦ "Русе". Офертите за 100% от капитала на дружеството бяха отворени вчера в Агенцията за приватизация. Другите две предложения са на Е.оН и "Далкия" - съответно 29,1 млн. евро и 51,05 млн. евро. Офертите са добри, класация ще има до седмица, а договор до края на годината, каза шефът на АП Тодор Николов. Предишната процедура за топлофикацията в дунавския град бе прекратена поради ниската цена, предложена от втория класиран CEZ. Чехите дадоха 24 млн. евро. Първата класирана - руската "Единна енергийна система", се отказа. Собственик на 66% от словенската компания е "Енел", която у нас модернизира ТЕЦ "Марица-изток 3".
Източник: Стандарт (20.11.2006)