Новини
Новини за 2010
 
Акции за 13 милиона лева на фирмата "Ел Ем Импекс" бяха запорирани по искане на комисията "Кушлев". Компанията е собственост на подсъдимия за източване на ДДС бизнесмен Христо Ковачки. Новите запори са наложени по-късно, тъй като собствеността на Ковачки е установена след налагането на предишните мерки. В края на септември м. г. съдът уважи искането за запор на имущество на бизнесмена за 143 милиона. Той обаче оспори част от мерките. Новите блокади са за акции на Ковачки в енергийните дружества "ТЕЦ Марица 3" и "Топлина" АД, както и в "Общинска застрахователна компания" АД, "Общинска застрахователна каса" АД и "Химко" АД. Най-много акции дружеството на Ковачки "Ел Ем Импекс" държи в "Общинска застрахователна компания" - 4 195 216. Блокирани са и 291 хил. компенсаторни записа на "Ел Ем Импекс".
Източник: Стандарт (17.02.2010)
 
Комисията "Кушлев" за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност е внесла в Софийския градски съд мотивирано искане за налагане на допълнителни обезпечителни мерки за над 12 милиона лева на бизнисмена Христо Ковачки. Те са по бъдещ иск за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност, информира bТВ. Общата стойност на обезпеченото имущество към настоящия момент е над 156 милиона лева. Съдът е уважил изцяло внесения допълнителен иск от комисията и се е произнесъл с решение за налагане на допълнителни обезпечителни мерки за запор на акции на бизнисмена, притежавани от дружеството "Ел Ем импекс" ЕООД в капитала на "Химко" АД, ТЕЦ "Марица 3", ПОД "Топлина" АД, "Общинска застрахователна компания" АД, "Общинска застрахователна каса" АД. Запорирани са и компенсаторни записи на дружеството. Комисията ще заведе дело за отнемане в полза на държавата на имуществото на Христо Ковачки, след влизане в сила на присъда за извършени престъпления от Наказателния кодекс за имущество, придобито от престъпна дейност.
Източник: Insurance.bg (17.02.2010)
 
Пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй" трябва да бъдат затворени през 2017-2019 г., когато изтичат сроковете за експлоатацията им. Тогава България ще се лиши от 2000 мВт, сочи планът на Националната електрическа компания (НЕК) за развитието на мощностите, съобщи ръководителят на отдел "Прогнозиране, развитие и научно обслужване" в компанията Стефан Кънчовски по време на конференцията за развитието на топлоелектрическите централа (ТЕЦ), организирана от Българския енергиен форум. Експлоатационният живот на хилядниците е 30 години. Според Кънчовски трябва да се помисли за удължаване експлоатацията на блоковете. Планът предвижда те да бъдат заменени с нови 2000 мВт ядрени мощности от АЕЦ "Белене" или от седми и осми блок в "Козлодуй". До 2015 г. трябва да бъдат затворени ТЕЦ-овете "Бобов дол", "Марица 3", "Брикел" и "Варна", ако не бъдат направени инвестиции за изпълнение на екоизискванията.
Източник: Дневник (17.02.2010)
 
Акции за 13 милиона лева на фирмата "Ел Ем Импекс" бяха запорирани по искане на комисията "Кушлев". Компанията е собственост на подсъдимия за източване на ДДС бизнесмен Христо Ковачки. Новите запори са наложени по-късно, тъй като собствеността на Ковачки е установена след налагането на предишните мерки. В края на септември м. г. съдът уважи искането за запор на имущество на бизнесмена за 143 милиона. Той обаче оспори част от мерките. Новите блокади са за акции на Ковачки в енергийните дружества "ТЕЦ Марица 3" и "Топлина" АД, както и в "Общинска застрахователна компания" АД, "Общинска застрахователна каса" АД и "Химко" АД. Най-много акции дружеството на Ковачки "Ел Ем Импекс" държи в "Общинска застрахователна компания" - 4 195 216. Блокирани са и 291 хил. компенсаторни записа на "Ел Ем Импекс".
Източник: Стандарт (17.02.2010)
 
"Енел" ще продаде ТЕЦ "Марица-изток 3" и вече има заявен интерес към дружеството. Това съобщи главният изпълнителен директор на компанията Фулвио Конти. "Причината е, не че не сме доволни, напротив, централата е прекрасна, но имаме само един актив в България и не успяхме да го интегрираме в компанията", обясни Конти. В България "Енел" има четири дъщерни дружества - три от тях се занимаваха с рехабилитацията на ТЕЦ "Марица-изток 3", която приключи през миналата година, а едно - "Енел грийн пауър България", има 13 ветрогенератора с обща инсталирана мощност 39 MW, разположени на черноморското крайбрежие в близост до Шабла и Камен бряг. През 2009 г. "Енел" стана инвеститор на годината заради обновяването на ТЕЦ "Марица-изток 3", където компанията вложи над 700 млн. евро, от които 160 млн. бяха насочени за екологични дейности. Италианското дружество е собственик на централата от 2003 г.
Източник: Дневник (19.03.2010)
 
Пет ТЕЦ-а - “Брикел”, “Марица 3”, “Бобов дол”, “Република”-Перник и “Сливен”, искат да се удължат сроковете им за експлоатация. Това стана ясно на среща с министъра на околната среда и водите Нона Караджова и зам.-министър Евдокия Манева. Мощностите предстои да бъдат спрени, тъй като замърсяват над допустимото. Според комплексните им разрешителни ТЕЦ-овете на бизнесмена Христо Ковачки - “Брикел” и “Марица 3”, могат да работят без допълнителни мерки за пречистване на отпадъчните газове до 2011 и 2015 г. Това може да стане в рамките на 20 000 часа за всеки оператор. Проблемът е, че и двете централи са напреднали в изразходването на лимита си. В момента дружествата искат съдействие от екоминистерството за среща в ЕК, на която да бъдат обсъдени възможните стъпки от страна на България. Министър Караджова даде съгласие да съдейства за срещата. Тя обаче подчерта, че операторите са имали време да инвестират в сероочистващи инсталации. Сега оставането им в експлоатация ще бъде в нарушение на европейското законодателство и може да доведе до наказателни процедури за страната. Наскоро собственикът на ТЕЦ “Варна ”- “ЧЕЗ България”, също поиска удължаване на срока за експлоатация на мощностите.
Източник: Труд (09.04.2010)
 
Предстои поетапно затваряне на някои предприятия от енергетиката, които не отговарят на екоизискванията, ако ЕК не позволи удължаване на срока, в който предприятията да изградят инсталации за намаляване на вредните емисии. Това каза заместник-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева след представяне на програмата за търговия с квоти парникови газове пред парламентарната екокомисия. Очаква се при неудължаване на срока сред първите пострадали да бъдат Гълъбово Брикел, ТЕЦ-3 Димитровград и други. Енергийният сектор ще кандидатства за дерогация пред Европейския съюз, за да може в следващия период 2013-2020 година да получава около 70 процента безплатни квоти и до края на периода всички те да станат платени, допълни Манева. Тя припомни, че от 2013 година 60 процента от квотите ще се закупуват от операторите чрез търг и постепенно безплатните ще се редуцират до нула. Ако не се постигне споразумение с предприятията от енергетиката да модернизират програмите си до септември следващата година, от 2013 година те ще трябва да купуват емисии, което значително ще завиши цената енергията, която плащаме. Тези, които превишат позволените си квоти, пък ще плащат глоби, но към момента няма такива, каза още Манева. След 2013 година в търговията с емисии ще се включи и авиационният сектор.
Източник: Дарик радио (30.04.2010)
 
Eврокомисията ни отказа екоотстъпки за пет ТЕЦ-а Европейската комисия отхвърли искането на България за отлагане с още две години на изискването пет електроцентрали у нас да спазват екологичните норми. Решението бе публикувано на 6 май в официалния вестник на Евросъюза. То засяга работата на ТЕЦ “Бобов дол”, ТЕЦ “Брикел”, ТЕЦ “Марица 3” и ТЕЦ “Сливен”, свързани с бизнесмена Христо Ковачки, както и ТЕЦ “Република” в Перник. Петте централи ще трябва да изградят пречиствателни съоръжения до края на 2012 г. или да спрат. България искаше да използва предвижданата в Договора за присъединяване към ЕС възможност в случай на влошена икономическа ситуация да предоговори някои от подписаните споразумения. Страната ни изтъкна, че икономическата криза е забавила съществено инвестициите в тези мощности. А затварянето им би застрашило сигурността на електроснабдяването и топлоподаването в Югозападния и в Югоизточния регион на България. Вероятно ще се наложи и затваряне на близките въгледобивни мини. Еврокомисията (EК) обаче смята, че предполагаемите затруднения в страната ни нямат краткосрочен характер и не са възникнали през трите години на членството на България в ЕС. Тези проблеми са съществували и към момента на съставяне на Акта за присъединяването ни към Съюза. Затова искането на България не попада в полето на член 36 от Акта за присъединяване и следва да бъде отхвърлено като недопустимо, реши ЕК.
Източник: Труд (10.05.2010)
 
Държавата ще продължи преговорите с Европейската комисия и Европейския парламент за удължаване на живота на пет топлоелектрически централи, сред които и гълъбовското предприятие "Брикел", контролирано от фирми на Христо Ковачки. Това съобщи зам.-министърът на околната среда Евдокия Манева, след като в началото на месеца България получи отказ от Европейската комисия да бъде удължен с по 2 години животът на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград, "Брикел" в Гълъбово, ТЕЦ "Бобов дол", ТЕЦ "Република" в Перник и ТЕЦ "Сливен". Искането за отлагателния срок беше внесено в края на миналата година в Брюксел от Министерството на икономиката и енергетиката. Държавата се позова на чл.36 от договора за присъединяване към Европейския съюз, който й дава възможност при възникване на сериозни затруднения за някой сектор на икономиката до 3 години след датата на еврочленството да поиска разрешение за защитни мерки. Искането беше изпратено в Брюксел на 30 декември, точно в края на 3-годишния период, и на 4 май Еврокомисията го отхвърли. За разлика от другите четири централи "Брикел" вече надхвърли лимита си за работа и в момента работи извън позволеното. По договора за присъединяване на България към Европейския съюз от 2008 до края на 2011 г. предприятието има право на не повече от 20 000 часа експлоатация. Този лимит е бил достигнат на 21 април, съобщи зам.-председателят на асоциацията на топлофикациите Валентин Терзийски. Оттогава "Брикел" работи в нарушение на държавния ангажимент и на комплексното си разрешително, издадено от ековедомството. Активна роля в искането за отсрочката имат и синдикатите - в гълъбовското предприятие работят около 2000 души.
Източник: Дневник (18.05.2010)
 
“Енел” се отказва от АЕЦ “Белене” Италианската енергийна компания "Енел" заяви, че окончателно се отказва да се включи в изграждането на АЕЦ "Белене". Преди време имахме интерес, но вече не се интересуваме от проекта, заявява източник от компанията. Освен това италианците заявяват, че вече са в напреднал процес на преговори за продажбата на мажоритарния си дял в ТЕЦ "Марица-изток 3". За сметка на това "Енел" ще изгражда четири нови АЕЦ-а в Италия съвместно с френската компания "Електрисите дьо Франс".
Източник: Стандарт (26.05.2010)
 
138 млн. лв. или 15% по-малко ще даде държавният бюджет на общините. Това предвижда внесената в парламента актуализация на бюджета. 45 млн. лв. ще се дадат на НК "Железопътна инфраструктура". Границата за пускане на външен заем се вдига от 1,2 млрд. лв. на 2 млрд. лв. Нови еврооблигации може да се пуснат до края на тази или през следващата година. 200 млн. лв. се очакват от приватизацията на "Булгартабак", "Топлофикация"-София и ТЕЦ "Марица-изток 3". Приходите в държавната хазна да паднат от 26,5 млрд. лв. на 24,5 млрд. лв., гласи актуализацията. Приходите от ДДС се свиват с 940 млн. - от 6,8 млрд. лв. на 5,8 млрд. лв. Прогнозите на Дянков са за ръст на икономиката от 1% през тази година, дефицит от 3,8%, който може да се финансира от резерва, и публичен дълг под 17%.
Източник: Стандарт (07.06.2010)
 
Oбщото събрание на акционерите на ТЕЦ Марица 3 АД-Димитровград (6TM), което се проведе на 15 юни 2010 прие годишния финансов отчет за 2009 г. Дружеството отчете загуба в размер на 10 047 000 лв.
Източник: Капиталов пазар (17.06.2010)
 
"Кнауф" инвестира 62 млн. евро в новия си завод "Марица" На 17 юни "Кнауф" официално откри новия си български завод за гипскартонени плоскости. В модерната производствена база, разположена на 12 ха терен непосредствено до ТЕЦ "Марица изток III", са вложени 62 млн.евро. Първата копка на завод "Марица" беше направена през 2007 г. За проекта "Кнауф България", 100% дъщерно дружество на австрийската Knauf GmbH, получи сертификат инвеститор "Първи клас". Това е втората инвестиция на компанията в България след приватизацията на Завода за гипсфазерни плоскости във Видин. Към днешна дата в страната ни са инвестирани над 80 млн. евро и са назначени около 180 служители. През 2008 г. община Гълъбово получи от правителството 2.6 млн. лв. за изграждането на път до завода. Пробното пускане в действие на модерната инсталация беше извършено още в края на 2009 г., а през януари тази година бяха пуснати първите пробни доставки, предназначени за целевите пазари. Годишният производствен капацитет е 30 млн. кв. метра гипскартон. Основна суровина за плоскостите "Кнауф" е техническият гипс (т.нар. РЕА-гипс), добиван от ТЕЦ "Енел Марица изток III", което е една устойчива и икономически изгодна симбиоза. 30% от продукцията на отговарящия на най-новите технически стандарти завод "Марица" е предназначена за Южна Румъния. Управителят на "Кнауф България" ЕООД, г-жа Ингрид Янкер, в момента е изправена пред трудните икономически условия в страната, но е все пак уверена: "Потреблението на глава на гипскартон на глава от населението е спаднало на 1.5 кв, метра, но въпреки това държим 50% пазарен дял. Тя очаква възстановяване на пазара от 2011 г. 90% от продукцията на завода във Видин се експортира в Австрия, Щвейцария и Италия. Годишно се произвеждат около 3 млн. кв. метра гипсфазерни плоскости с приложение за сухи подове и стени, като към най-важните клиенти се числи индустрията за готови дървени и сглобяеми къщи.
Източник: Строителство Градът (21.06.2010)
 
"Енел" все още не е договорил излизане от "Марица-изток 3" Италианската енергийна компания "Енел" отрече да е постигнала споразумение за продажбата на ТЕЦ "Марица-изток 3" с руската "Интер РАО" или с която и да е друга компания. Повод за съобщението на дружеството беше публикация, в която се твърди, че сделката за централата ще бъде обявена до две седмици, а договорената цена е 800 млн. евро. Според съобщението на "Енел" процесът по продажбата все още продължава. "Следователно "Енел" не е взела никакво решение в очакване процесът да приключи", допълват от италианското дружество. Италианската и руската компания през април подписаха меморандум за сътрудничество в сферата на ядрената енергетика, енергоснабдяването, строителството и реконструкцията на централи. Те ще работят заедно и по изграждането на нова атомна централа в Русия, чиито първи блокове трябва да започнат да работят през 2016 г. От "Интер РАО" досега не са коментирали информацията, че може да купят топлоцентралата край Гълъбово. Публичен интерес към собствеността на "Енел" в нея вече заяви американската фирма AES, която притежава "Марица-изток 1". "Енел" има 73% от централата, като останалите 27% са собственост на Националната енергийна компания (НЕК). Италианското дружество придоби мажоритарния дял през 2004 г. срещу инвестиция в рехабилитацията на централата, която се оценява от икономическото министерство на 803 млн. евро.
Източник: Дневник (12.07.2010)
 
В офиса на фирма "Тотема инженеринг" в София вчера бяха само охраната и секретарката. Собственикът на компанията Любен Ганчев не беше открит за коментар по обвинения към фирмата му за скрити обороти. Вчера "24 часа" писа за дружества, чиито офиси са били претърсвани от ГДБОП и им били иззети банкови и счетоводни документи, заради подозрения за скрити 3 млн. лв. и черно счетоводство. В медиите се появи предположението, че "Тотема инженеринг" е завъртяла нелегална схема при изграждане на блок II на ТЕЦ "Марица-изток 3". Фирмата спечели конкурса за изграждане на инсталацията за обезводняване на гипсовата суспензия. Секретарката обясни, че шефът й не е в офиса, тя не знаела къде е и нямала негов телефон. "Помня, че "Тотема инженеринг" бяха на фургони в ТЕЦ "Енел Марица-изток 3", докато работеха на централата. Това пък каза вчера пред "24 часа" бившият член на УС на компанията "Енел Марица-изток 3" Еленко Божков. Той представяше там държавата до 17 май 2010 г. "Тотема" подписа договор през септември 2006 г. след конкурс за изграждане на инсталацията за обезводняване на гипсовата суспензия, получена от работата на двете сероочистващи инсталации на централата. Проектът бе за 22 млн. евро. Тази инсталация е част от екоподобренията, които направи италианската "Енел" по време на рехабилитацията на ТЕЦ-а, която завърши през 2009 г. Междувременно от мажоритарния собственик на ТЕЦ-а "Енел Марица-изток 3" вчера признаха в съобщение до медиите, че са били потърсени от МВР за съдействие във връзка с разследване на българска инженерна компания, участваща в енергийния сектор, "която извърши някои дейности про проекта за рехабилитация и модернизация на ТЕЦ "Енел Марица-изток 3". Компанията оказала пълно съдействие, но уточни изрично, че не тя е обект на разследването.
Източник: 24 часа (22.07.2010)
 
Пет ТЕЦ-а спират, развалят договорите с купувачите Възможно е до 2015 година 5 термични централи у нас да спрат производството на електроенергия, тъй като ще им бъдат отнети комплексните разрешителни. Според зам.-министъра на икономиката, енергетиката и туризма Марий Косев, ако собствениците им не започнат незабавни инвестиции в очистващи съоръжения, може дори да се стигне до разваляне на приватизационните договори, а спирането на тези мощности може да създаде проблеми за енергийната сигурност на страната. Става дума за 1765 мвт обща мощност на ТЕЦ-овете в Бобов дол, „Брикел“, „Марица 3“ в Димитровград, „Топлофикация- Сливен“ и три блока на ТЕЦ-Варна. Техни собственици са бизнесменът Христо Ковачки, фирми, близки до него, и чешката ЧЕЗ, която държи ТЕЦ-Варна. Косев обясни, че вече са проведени срещи със собствениците на дружествата с предупреждението, че те незабавно трябва да вложат пари в съоръженията. Необходимо е да се покрият екологичните изисквания на ЕС, да се издадат нови комплексни разрешителни, за да може централите да продължат да работят. Най-тежко в момента е положението с ТЕЦ „Брикел“, който според миньорските синдикати трябва да спре работа на 1 септември. От централата, собственост на бизнесмена Христо Ковачки, вече представиха своя план за изграждане на сероочистващи инсталации. Подобни намерения имат и „Топлофикация-Сливен“ и ТЕЦ-Бобов дол, също собственост на фирми, близки до Ковачки. Бизнесменът е собственик и на ТЕЦ-а в Димитровград, а инвеститор във варненската електроцентрала е чешката компания ЧЕЗ. Главният оперативен директор на компанията Алеш Дам вече заяви, че водят преговори за удължаване на срока на експлоатация на първите три блока на ТЕЦ-Варна. За да не се загубят тези централи, вече водим разговори с Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол доколко е възможно да се разтрогнат договорите с инвеститорите, каза Косев. По думите му искането за отсрочка пред ЕС не устройва страната ни, защото има възможност собствениците отново да не направят нужните инвестиции. По повод искането на „Булгаргаз“ за поскъпване на горивото от октомври с близо 3% Косев заяви, че не са приключили преговорите с „Газпром“ и България ще търси по-осезаемо намаляване на цената. Според него прогнозата на „Булгаргаз“ щеше да е за поскъпване с още 21 лв. (4%) отгоре, ако не беше договорено намалението с руснаците. Пред агенция „Фокус“ председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев заяви, че има възможност от октомври цената на газа да се намали с около 5%.
Източник: Класа (19.08.2010)
 
Икономическото министерство проверява дали може да развали приватизационните договори за пет ТЕЦ-а: “Брикел”, “Марица 3”, “Бобов дол”, “Република - Перник” и “Сливен”. Това съобщи пред журналисти заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Марий Косев. Централите са заплашени от спиране, тъй като не отговарят на екологичните изисквания и мърсят над допустимото. Те обаче са важни за България. “Отиват си мощности, които не искаме - заяви Марий Косев. - Това може да застраши сигурността на енергийната ни система. Ние обаче сме на кръстопът. Частниците не са инвестирали, а сега искат от държавата да решава проблемите”. Поетапното затваряне на остарелите съоръжения е записано в Договора за присъединяване на България към ЕС. Първа ще трябва да излезе от строя “Брикел”. В централата вече е получено писмо от заместник-министъра на околната среда и водите Евдокия Манева, в което се казва, че трябва да се предприемат мерки за извеждане от действие на горивната инсталация. “Брикел” обаче е поискала удължаване на сроковете за експлоатация от ЕК. За същото настояват и останалите централи с аргумента, че времето за привеждане в съответствие на съоръженията било изключително кратко. Наскоро в отговор на тези искания екоминистърката Нона Караджова заяви, че операторите са имали време да инвестират в сероочистващи инсталации. Сега оставането им в експлоатация ще бъде в нарушение на европейското законодателство и може да доведе до наказателни процедури за страната. Същата позиция изрази и Марий Косев. Искаме да разберем какви са намеренията им - да кажат ясно какво ще инвестират и кога. Иначе държавата щяла да потърси начин за разваляне на договорите. Според комплексните разрешителни ТЕЦ-овете на бизнесмена Христо Ковачки - “Брикел” и “Марица 3”, могат да работят без допълнителни мерки за пречистване на отпадъчните газове до 2011 и 2015 г. Това може да стане в рамките на 20 000 часа за всеки оператор. Проблемът е, че и двете централи са напреднали в изразходването на лимита си. Според изискванията на ЕС ТЕЦ “Варна” трябва да затвори първите си три блока през 2010-2012 г., ако не бъдат модернизирани.
Източник: Труд (23.08.2010)
 
До края на октомври трябва да бъде затворен ТЕЦ Брикел заради неспазване на екологичните норми на Европейския съюз (ЕС). Това обяви днес зам.-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева на организирана от КТ Подкрепа кръгла маса по въпроси от енергетиката. По думите на Манева, цитирана от БТА, трябва да изберем или да плащаме огромни санкции, или да предприемем мерки за спазване на европейското законодателство. Зам.-министърът припомни, че още през 2003 г. е била приета програма за съответствие от Европейския съюз за привеждане в норми на редица сектори, най-вече - в енергетиката. Евдокия Манева съобщи, че са проведени срещи с представители на всички ТЕЦ-ове в страната, които още не са изпълнили съответните екологични норми, и са изготвени графици, по които те трябва да ги изпълнят. „Уточнили сме приемливи условия, които ще удовлетворят исканията на ЕС, единствено с ТЕЦ Перник и „Брикел" това не бе постигнато“, каза Манева. Четирите блока на ТЕЦ Перник, които не отговарят на нормите, вече са спрени, а до края на октомври трябва да преустанови работа и „Брикел", подчерта Манева. Според зам.-министъра Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол може да прецени дали има възможност и дали ще е изгодно да бъде „развалена“ приватизацията на „Брикел“, чийто собственик е Христо Ковачки. В началото на септември от Министерството на икономиката и енергетиката и това на околната среда и водите съобщиха, че ще поискат от Европейската комисия (ЕК) да бъде удължен срокът на работа на пет ТЕЦ-а, между които ТЕЦ Бобов дол, ТЕЦ Марица 3 и ТЕЦ Брикел - и трите собственост на бизнесмена Христо Ковачки. Тогава министър Нона Караджова обясни, че най-тежко е положението на „Брикел“, тъй като централата вече е изчерпала отпуснатите й 20 хил. часа работа със сегашните инсталации, които не отговарят на екологичните изисквания. Такова запитване беше отправено вече веднъж в края на миналата година, а през пролетта на тази ЕК официално отговори, че отказва удължаване на първоначалните срокове. Караджова коментира в началото на месеца, че ще има и запитване дали на „Брикел“ и евентуално на други ТЕЦ-ове в страната може да се отпуснат квоти за вредни емисии от резерва на държавата, който е безплатен за съответните предприятия и по принцип е предназначен за нови горивни инсталации. Преди почти месец министър Трайчо Трайков съобщи, че е постигната договореност с Христо Ковачки да инвестира в Брикел 38 млн. евро за изграждане на модерна сероочистваща инсталация, което би трябвало да стане до март 2012 г. Днес зам.-министър Манева информира, че в момента приключва досъдебната процедура и предстои влизането в съда в Страсбург на наказателна процедура спрямо България за нарушаване на нормите на серен диоксид в атмосферния въздух. От Министерството на околната среда и водите (МОСВ) допускат, че може да бъдат заведени и още две наказателни процедури - за таваните на всички излъчвани от ТЕЦ-ове вредни вещества в атмосферата, както и за прага на прахови частици в атмосферния въздух.
Източник: Инвестор.БГ (27.09.2010)
 
България заплашена с глоба от €50 хил. на ден заради 5 ТЕЦ-а По 50 хил. евро дневна глоба може да плаща страната ни, ако от Брюксел започнат наказателна процедура срещу България, каза вчера Евдокия Манева, заместник-министър на околната среда и водите, на кръгла маса, организирана от КТ "Подкрепа". По думите й санкцията може да се наложи на България, ако големите горивни инсталации продължават да работят, без да спазват еконормите на общността. Манева добави, че в момента приключва досъдебната част и предстои в съда в Страсбург да започне нова наказателна процедура за страната ни, която е за нарушаване на нормите на серен диоксид в атмосферата. От екоминистерството очакват да бъдат заведени и още две наказателни процедури заради превишаване на допустимите излъчвания от ТЕЦ-ове на вредни вещества в атмосферата, както и за прага на прахови частици във въздуха. Санкциите на ЕС са толкова респектиращи, че е по-добре страната членка, към която са насочени, да изпълни изискванията на Брюксел, вместо да се плащат глобите, смята Манева. Тя бе категорична, че до края на октомври трябва да спре да работи ТЕЦ "Брикел". В него досега не са влагани пари за спазване на екологичните норми. Централата е собственост на фирми, близки до бизнесмена Христо Ковачки. Сред застрашените от спиране централи са и ТЕЦ-Бобов дол, ТЕЦ-Сливен, ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград и ТЕЦ- Варна. Вече са проведени срещи с представители на всичките дружества и са изготвени графици, по които те трябва да въведат производствата си в еконормите, каза Манева. Друга замърсяваща мощност е ТЕЦ-Перник, но там блоковете вече са спрени, обясняват от МОСВ. С около 20% ще поскъпне токът от 2013 г. заради парниковите емисии, които страната ни ще трябва да купува. С това ще се увеличат значително разходите за производство на електроенергия, каза вчера Валентин Терзийски, зам.-председател на Асоциацията на топлофикационните дружества у нас. По думите му страната ни е успяла да удължи срока на безплатните си парникови квоти. Пред ЕС до 30 юни догодина трябва да бъде представен план за екоинвестиции в тези инсталации. Вложенията трябва да са колкото е стойността на безплатните квоти, каза Терзийски. Според споразумението 70% от квотите за България трябва да бъдат безплатни през 2013 г., като броят им ще намалява до 2020 г. Тогава ще се плаща за всички емисии. От асоциацията изчислиха, че крайната цена на енергийния микс ще се увеличи с около 15 лв./мвт от 2013 г., ако цената на квотите остане на сегашните нива. В момента те се продават по европейските пазари за 15 евро/т. 38 млн. т са годишните вредни емисии, които страната ни изхвърля, уточни Манева. Така след малко повече от 2 г. енергийните предприятия ще трябва да закупуват квоти, ако производствата им не отговарят на еконормите в ЕС. В момента преговаряме с ЕК и правим разчети да приведем в съответствие нашите предприятия, каза Манева. Очаква се за 2010 г. промишлеността у нас да изхвърли в атмосферата около 260 хил. т серен диоксид, а според присъединителния договор с ЕС разрешеното количество за България е 179,7 хил. т. --------------------------------------------------------------------------------
Източник: Класа (28.09.2010)
 
Шефът на "Геотехмин" започнал от мината, сега управлява половин милиард "Какви са тия милиони? Това не се яде, не се пие, не може да се вземе вкъщи. Парите са вложени в машини - дълготрайни материални активи за фирмата. Ако не работят, те носят загуба." Така коментираха служители от "Геотехмин" факта, че шефът им се оказа най-богатият човек в България. Работниците в рудник "Елаците" край Мирково са шокирани, че Цоло Вутов управлява активи за 438,2 млн. лева. Защото той не парадира нито със супер луксозни джипове, нито с имоти за милиони. А вместо да си купи частен самолет, влага парите в техника. Последната придобивка на компанията е трошачка за 40 млн. лв. Цоло Вутов не е сред най-често спряганите имена на българския бизнес. Той не обича да е под светлината на прожекторите. И вчера не се отдаде на медийни изяви. "Не мога да намеря сега време. В момента съм на управителен съвет, в края на годината приемаме годишните отчети и баланси на фирмите. Разберете ме, че имам работа. Нека след Нова година говорим кой е богат, кой е най-богат", коментира в свой стил Цоло Вутов. Той е типичен пример за човек, издигнал се от низините до собственик на голям промишлен холдинг. Започва в мина "Елаците" като маркшайдер. Това е човекът, който трасира новите рудни жили и показва къде да бъде прокопана галерия. За кратко време се издига до главен маркшайдер и зам.-шеф на рудника. След това за кратко работи в изследователския институт "Нипроруда". Паралелно Вутов придобива второ висше квалификационно равнище във Висшата международна школа по маркетинг и мениджмънт към българо-френския център "Марком". През 1990 г. заедно с починалия проф. Величко Стоянов основават държавното дружество "Геотехмин". През 2000 г. пък го приватизират с РМД. Моментът е стратегически, защото точно тогава се вдига световната цена на медта. Добивът на руда варира между 8 и 10 млн. тона. Пикът е 13 млн., от които се извлича мед, злато и сребро. През 2008 г. продажбите са за 366 млн. лв. "Геотехмин" придобива "Трансминерал" за добив на скалооблицовъчни камъни, "Хеликс" - за проучвания на полезни изкопаеми, и "Експлозив прогрес", което се занимава с пробивно-взривните работи по обектите. През 2005 г. компанията се насочва към специализираното строителство - високо, хидротехническо, изграждане на транспортна и енергийна инфраструктура. Това дава възможност "Геотехмин" да се включи в големи обществени поръчки и да усвоява държавни пари. Дружеството изгражда метростанция 9 на софийското метро - "Стадион Васил Левски", две от каскадите на ВЕЦ "Среден Искър" - "Свражен" и "Лакатник", пречиствателните станции на ТЕЦ "Марица-изток 3". В последните 2-3 години изгражда фундаменти за ветроенергийния парк край Камен бряг и Шабла. Напоследък Цоло Вутов се насочва към поддържане на инфраструктурата в различни градове и пътното строителство. Сред тях са "Пътно поддържане" и "Пътища и съоръжения"-София, столичното "Улично осветление" и фирмата, която поддържа техническото състояние на трамваите, тролеите и автобусите в столицата -"Трансремонтстрой". Собственик е и на фирмите, които поддържат инфраструктурата в Лом и Берковица. За разлика от новобогаташите, които се кичат с бентлита, хеликоптери и самолети, Цоло Вутов живее в ненатрапчива триетажна къща близо до Киноцентъра. Синовете му работят рамо до рамо с него. Владимир оглавява строителната фирма, а Иван - транспортната.
Източник: Стандарт (09.12.2010)