Новини
Новини за 2011
 
Русия и САЩ в битка за тец Руснаци и американци наддават за ТЕЦ "Марица-изток 3". Най-голямата италианска ютилити компания Enel е в преговори с американския фонд Contour Global и с руската компания InterRAO за продажбата на ТЕЦ "Марица-изток 3", съобщиха източници. Според други източници Contour Global преговаря с Enel от 5 месеца и сделката ще бъде сключена съвсем скоро. Консултант на американския фонд е инвестиционната банка Lazard. Contour Global е създаден през 2005 г. и се занимава с разработването, придобиването и управлението на електроцентрали и предприятия за централно топлоснабдяване в целия свят. Тя има дейност в Африка, Латинска Америка, Украйна и САЩ. Фондът прави инвестиции и в подценени активи. През ноември 2010 г. руската компания InterRAO съобщи, че е направила оферта за придобиване на българските активи на Enel в замяна на активи на InterRAO в Русия. Руската компания се занимава с внос и износ на електричество и с осигуряването му за страната. InterRAO има и собственост в Европа, Задкавказието, Централна Азия и Далечния изток. Enel се надяваше да продаде българските си активи още в края на 2010 г.
Източник: Reuters (19.01.2011)
 
До края на септември димитровградската централа ТЕЦ "Марица 3" ще трябва да спре работа. В началото на есента ще бъдат изчерпани оставащите 2500 работни часа на централата от общо разрешените 20 хил. часа от Европейския съюз. Дружеството е сред ТЕЦ-ове - големи замърсители в страната, които получиха гратисна квота от Бркюсел, за да си монтират необходимите съоръжения за пречистване на дима. Днес Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) разглежда евентуалното удължаване на лицензията за производство на ток и топлинна енергия от централата. Разрешителното на ТЕЦ "Марица 3", което е дадено на 14 февруари 2001 г., вече е изтекло. Компанията кандидатства за удължаване с още десет години. Според заключителния доклад на ДКЕВР искането на дружеството може да бъде удовлетворено. От предприятието, свързано с бизнесмена Христо Ковачки, заявиха, че ще започнат монтирането на нови сероочистващи инсталации още през март тази година и ще приключат до края на 2012 г. Дружеството се нуждае от 65 млн. лева, за да монтира новите съоръжения, които все още не е набавило. От ДКЕВР изрично поискаха доказателства, че компанията има откъде да вземе пари за сероочистките. "Преговаряме с две банки за финансиране, част от доставчиците ни също предлагат външно финансиране от чужбина", увериха от ТЕЦ-а и обещаха доказателства до 21 февруари. Тогава ще се проведе закритото заседание на енергийния регулатор, на което ще бъде решена съдбата на централата.
Източник: Дневник (16.02.2011)
 
Модернизираха предсрочно ТЕЦ “Марица-изток 2” С 32 дни по-рано приключи модернизацията на Осми блок на най-големия ТЕЦ у нас "Марица-изток" 2. След преминалите 72-часови проби днес блокът ще бъде пуснат отново в експлоатация в присъствието на министъра на икономиката Трайчо Трайков. Благодарение на ремонтните дейности, които започнаха на 2 юли 2010 г., мощността на блок 8 е увеличена до 230 мегавата, а животът му - с 25 години. Освен модернизация и подмяна на всичките му компоненти с изтекъл ресурс по време на рехабилитацията е монтирана и нова цифрова система за защита и възбудителна инсталация швейцарско производство, а модернизацията на турбината беше направена от японската компания "Тошиба". Същевременно блокът е оборудван и с нов генератор на руската компания "Електросила". Централата вече отговаря на всички екологични изисквания на родното и на европейското законодателство.
Източник: Стандарт (14.03.2011)
 
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) удължи с пет години лицензията за производство на електрическа и топлинна енергия на димитровградския ТЕЦ "Марица 3" до 31 декември 2015 г., показва справка в регистъра на ведомството. Решението на регулатора може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд. В средата на февруари стана ясно, че централата, свързана с бизнесмена Христо Ковачки, трябва да бъде затворена през септември, защото не покрива екологичните стандарти, подобно на предприятието "Брикел". От години ТЕЦ "Марица 3" не произвежда топлинна енергия. В началото на есента ще бъдат изчерпани оставащите 2500 работни часа на ТЕЦ "Марица 3" от общо разрешените 20 хил. часа от Европейския съюз, показват данни на дружеството. Централата е сред ТЕЦ-ове - големи замърсители в страната, които получиха гратисна квота от Брюксел, за да си монтират необходимите съоръжения за пречистване на дима. На откритото заседание на ДКЕВР преди две седмици стана ясно, че компанията не може да гарантира финансово изпълнението на инвестициите си. След изричното настояване на енергийния регулатор, ръководството на централата е представило писмо за намерение за бъдещо финансиране от "Първа инвестиционна банка".
Източник: Дневник (14.03.2011)
 
Гълъбовското предприятие "Брикел" е започнало строителство на сероочистваща инсталация и вече е в напреднал етап, предстои изграждане на сероочистки и в димитровградската ТЕЦ "Марица 3", както и в ТЕЦ "Бобов дол". Това обяви министърът на икономиката Трайчо Трайков по време на форума вчера, отчитайки капацитета на страната за енергийно производство в следващите години. Съгласно европейските директиви трите централи, притежавани от компании на Христо Ковачки, трябва да инвестират в очистващи съоръжения или поетапно да спрат. Крайният срок за "Брикел", наскоро прехвърлена на офшорна фирма, изтече преди година, но предприятието все още действа. "Марица 3" ще изчерпи лимита си за работа тази година. По думите на министъра на околната среда Нона Караджова въпреки започналото строителство на сероочистката в "Брикел" централата трябва да бъде спряна след април. Предприятието, което миналия април изчерпа лимита си от часове експлоатация и оттогава е в нарушение, в момента работи с два от шестте си котела.
Източник: Дневник (30.03.2011)
 
Одобриха US фирма за “Марица-изток 3” Комисията за защита на конкуренцията разреши на компанията "Контур Глобал България" да купи ТЕЦ "Марица-изток 3". Преди два месеца компанията се договори с настоящия собственик на централата - италианската "Енел", да купи дела й от 73% за 230 млн. евро. Останалите 27% от ТЕЦ-а, които не са обект на сделката, държи НЕК. Според антимонопола "Контур Глобал България", както и собственикът й - американският инвестиционен фонд "Contour Global", нямат дъщерни дружества или свързани лица в България. Според непотвърдена информация обаче фондът е свързан с друг голям американски инвеститор у нас - AES. Компанията притежава ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово", както и ветроенергиен парк край Каварна.
Източник: Стандарт (19.05.2011)
 
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разреши на американската компания "Контур глобал" да купи 73 на сто от ТЕЦ "Енел Марица-изток 3", съобщиха от ведомството. Сделката се изчислява на 230 млн. лв. и ще се осъществи през дружеството "Контур глобъл България холдингс". Проверката на антимополния орган е показала, че американската компания не е свързана с други компании от пазара в България. Италианският концерн "Енел" обяви, че ще продава ТЕЦ "Марица-изток 3" преди две години. Купувачът на дружеството беше избран в средата на март. "Енел" планира изцяло да се оттегли от българския пазар, като продаде и вятърните си мощности, които притежава по Северното Черноморие. При представянето на годишните финансови резултати в Лондон през март изпълнителният директор на групата "Енел" Фулвио Конти каза, че няма конкретна причина за оттеглянето на компанията от ТЕЦ "Енел Марица-изток 3", а просто той не отговаря на стратегията за развитие на групата. "Бяха постигнати задоволителни резултати по отношение на екологичността и рехабилитацията на централата, но не е сред приоритетите ни да поддържаме една мощност в една страна", обясни тогава Конти.
Източник: Дневник (19.05.2011)
 
„КонтурГлобъл България Холдингс” вече официално е новият собственик на ТЕЦ „Марица-изток 3”. Това стана, след като Комисията за защита на конкуренцията разреши придобиването от страна на „КонтурГлобъл” върху „Марица Ийст ІІІ” и „Марица О&М”, както и непряк едноличен контрол върху „Енел Марица-изток 3” и „Енел Оперейшънс България”. Досегашният собственик - италианската „Енел”, обяви сделката в средата на миналия месец, като стойността й е 230 млн. евро. Според антимонополния орган
Източник: Монитор (20.05.2011)
 
Нова графа в сметката за ток ще има от догодина. Тя ще ни съобщава колко ще плащаме като добавка за тока от новата американска централа "Марица-изток 1", която още не е заработила, и за модернизираната "Марица-изток 3". Това ще бъде поредният "енергиен данък", който ще се калкулира на всички потребители. Съобщи го шефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев по време на конференция за либерализация на енергийния пазар у нас. Досега плащаме добавка "зелена енергия", с която стимулираме изграждането най-вече на ветрогенератори и на фотоволтаични паркове. Втората добавка, с която българинът стимулира производството е за тока, който произвеждат топлофикациите. В енергийните среди той вече се нарича "кафява енергия". Какво означава третата нова добавка за потребителите? Токът от тези два теца е скъп, тъй като имат да си връщат инвестиции - за новата "Марица-изток 1" те са към 1 млрд. евро. Двете централи има дългосрочни договори с НЕК за задължително изкупуване на тока. Цената му влиза в микса на електрическа енергия на НЕК, който се прави от цените на тока на "Козлодуй", през водните централи, тецове и т.н. И тази нова цена от "Марица-изток 1" ще вдигне средната цена. Ако пък централата излезе на свободния пазар - няма кой да й купува тока. Затова онази част от цената, която е над пазарната, ще се вкара като добавка към цената за пренос по жиците на НЕК и така ще се плаща и от бизнеса, и от битовите потребители. Това е "хватка" да се намали натискът върху цената за бита. Терминът "енергийни данъци" беше пуснат в обращение вчера от Иванка Диловска, бивш зам. министър на енергетиката, сега шеф на Института по енергиен мениджмънт. При 60% дневна и 40% нощна енергия цената на един мегаватчас ток, който плащат потребителите, извън другите такси е 61,95 лв., изчисли Диловска. Енергото обаче за същата енергия брояло на НЕК 72,64 лв. Недостигът се компенсирал от стопанските потребители, тъй като при тях цената е 80,14 лв., каза тя и допълни, че има скрито субсидиране от бизнеса към бита. Новият зам. министър на икономиката Деян Добрев каза, че се подготвят промени в енергийния закон за отварянето на енергийния пазар. Имало няколко варианта - единият бил всички стопански потребители, които ползват ток на средно напрежение, да започнат да си купуват енергия от търговците на ток, а не от НЕК или от електроразпределителните дружества. Другият вариант е на свободния пазар да отиде бизнесът с потребление 1000 мегаватчаса годишно, сметки от над 10 000 лв. месечно за ток и 200 киловата мощност. До две седмици промените в енергийния закон щели да бъдат пуснати за обществено обсъждане. Само 27% от тока в страната се търгува на свободния пазар. Към февруари тази година сделки по свободно договорени цени са сключили 6 производителя, 66 потребителя и 34 търговци на електрическа енергия. Шефът на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов посъветва бъдещите играчи на свободния пазар да си купят софтуер, който да следи консумацията им на ток. Ако пък са малък бизнес, да си водят подробни записи. Проблемът, който се очертава на свободния пазар, е в точността на заявките от фирмите. Защото, ако не ви достигне електроенергия, купената на свободния пазар вече е по-скъпа - 150 лв. на мегаватчас. Ако пък продавате излишък, губите с цена от около 20 лв. Големите фирми от федерацията са първите, излезли на свободния пазар, и вече натрупаха опит в търговията. Енерго: Може да има сривове Възможен е срив на електроенергийната система, заради липса на инвестиции. Това заяви вчера Михаил Сладек, мениджър в ЧЕЗ, припомняйки сривовете с САЩ от 2001 до 2003 г. Инцидентите станали въпреки че показателите на техните мрежи били по-добри от тези в България. Компанията настоява за 156 млн. лв. вложения в мрежите. Оттам са изчислили, че това щяло да се отрази в цената на тока с 0,7% поскъпване. Шефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев обаче напомни, че електроразпределителните дружества трябва да изпълняват одобрените от комисията инвестиции, а това невинаги ставало.
Източник: 24 часа (03.06.2011)
 
Финализираха продажбата на “Марица-изток” 3 ТЕЦ “Енел Марица-изток 3” АД вече ще се казва ТЕЦ “Контур Глобал Марица-изток 3” АД. Промяната е заради новите собственици на централата - американският фонд “Контур Глобал”. Вече е финализирана сделката за продажбата на 73% от капитала на акционерното дружество, които досега бяха собственост на италианския енергиен гигант “Енел”. Стойността на сделката е 765 млн. евро. Останалите 27% от капитала на централата са на Националната електрическа компания. Според министъра на икономиката Трайчо Трайков министерството няма намерение да продава държавния дял в нея.
Източник: Труд (01.07.2011)
 
Две поредни ръководства на "Мини Марица-изток" за периода 2006 – 2009 г. са причинили вреди на държавата за 135 264.21 лв. само по една поръчка – превоз на работници и служители. Това показва проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), която приключи в края на май. Дължимата сума от начислени неустойки плюс причинените вреди към момента се изчислява на 177 765.74 лева. Отделно одиторите не са успели да съставят около 20 акта за административни нарушения заради изтеклия им давностен срок от три години. Агенцията за държавна финансова инспекция извършва последващ контрол на изхарчените публични средства и глобява персонално, а не дружеството като юридическо лице. Ведомството до момента работи само по сигнал, като няма право да излиза от обхвата на подадените жалби. Така проверката на държавните "Мини Марица-изток" се изчерпва единствено до транспортната поръчка. Със съставени актове за административни нарушения са двама бивши изпълнителни директори на компания - Иван Марков (управлявал дружеството до юли 2009 г.) и Тодор Тодоров (изп. директор между юли 2009 г. и февруари 2011 г.). Нарушения по обществената поръчка са допуснали и двамата заместници на Марков – Гочо Христов и Тенчо Кайряков, но на тях не са им съставени актове заради изтекли давностни срокове. С акт е заместникът на Тодоров – Христо Николов. Основните суми за причинени вреди са за служителите по дирекции в компанията. Проверяваната поръчка е "Рамково споразумение за извършване на автотранспортни услуги – превоз на работници и служители на "Мини Марица-изток". Финансовата инспекция е получила сигнал в три аспекта – възлагане на поръчката през 2006 г., проверка на изпълнението на сключените договори и на начина на формиране на цената на километър пробег в офертите на участниците. Проверката е продължила повече от шест месеца, като е започнала в края на септември 2010 г. и е приключила през май 2011 г. Очакваната стойност на конкурса е била 26.48 млн. лева за период от три години – от 2007 до 2009 г. Тя е била разделена на четири лота заради направленията на превоза на персонала – направление рудник "Трояново 1", рудник "Трояново-север", рудник "Трояново 3" и посока Управление на компанията. Сключени са рамкови споразумения с три фирми – "Превози Фаворит 2006", "Марица транс 2006" и с "Обединение Автотранс", което обслужва два от лотовете на поръчката. Инспекцията е установила, че са фактурирани превози, които не са извършвани, а също така са извършвани превози, които не влизат в поръчката. Самите фирми също са допускали нарушения и се е наложило да връщат пари заради неправилно счетоводно отчитане на поръчките. "Въз основа на представените пътни листи се установи, че без наличието на достатъчно относими и безспорни са включени неизвършени допълнителни превози, както и незаявени допълнителни пробези, пише в доклада на АДФИ. Освен това компаниите изпълнителки са използвали неправомерно данъчни кредити при допълнителни превози, които не са били свързани с "Мини Марица-изток". Открити са и много нарушения при спазването на сроковете по процедурата, както и сключването на договори без изискана задължителна гаранция, както е по закон. Държавната компания заедно с ТЕЦ "Марица-изток 2", НЕК, БЕХ , ТЕЦ "Марица-изток 3" и АЕЦ "Козлодуй" са едни от най-проверяваните дружества. Досега от 2009 г. АДФИ е направила общо 41 констатации, 39 от които са за открити нарушения. От 4 февруари "Мини Марица-изток" са с ново ръководство. Тогава изпълнителен директор стана бившият зам.-директор на ТЕЦ "Марица-изток 2" Евгени Стойков. И досега от Българския енергиен холдинг (БЕХ), в чиито предели е дружеството, не са обявили причини за уволнението на Тодор Тодоров като изпълнителен директор на мините.
Източник: Дневник (04.07.2011)
 
Контур Глобал придоби 73% от ТЕЦ Марица Изток 3 от Енел за обща сума от 545 млн. евро Сделката е най-голямата по сливания и придобивания (М&А) в сектора на енергетиката в историята на България и най-голямата в сектора в Централна и Източна Европа за 2011 г. Очакват се още транзакции в Югоизточна Европа и България Българският пазар на сливания и придобивания за 2011 г. се оценява на 1 млрд. евро Виена, 29 Юни 2011 г. Райфайзен Инвестмънт АГ (РИАГ), в партньорство с Лазард бяха консултант на Контур Глобал (Contour Global) – глобална енергийна компания, която развива, придобива и оперира електрически и топлоцентрали, по сделката за придобиването на ТЕЦ Марица Изток 3, която бе финализирана на 28 юни 2011 г. Най-голямата сделка за сливания и придобивания в Централна и Източна Европа в сектора на енергетиката и комуналните услуги за 2011 г. На 15 март 2011 г. между Контур Глобал LP, със седалище в Ню Йорк и Енел S.p.A – третата най-голяма компания в Европа, предлагаща комунални услуги, със седалище в Рим, бе подписано споразумение за покупка. След изпълнение на условията по споразумението, на 28 Юни 2011г. Контур Глобал приключи сделката по придобиването на 73% от Енел Марица Изток 3 и 73% от Енел Оперейшънс България АД, като капиталовият дял се оценява на 230 млн. евро. По този начин общата стойност на сделката по придобиването на двете компании, заедно с дълга, възлиза на около 545 млн. евро към датата на приключването й. ТЕЦ Марица Изток 3 е разположена в Югоизточна България и представлява около 10% от общата инсталирана мощност в страната. “Тази сделка представлява, от една страна, най-голямата сделка в историята на България в сектора на енергетиката и комуналните услуги в областта на сливанията и придобиванията (M&A), а от друга – най-голямата M&A сделка в Централна и Източна Европа в сектора за 2011г. ”, подчерта Волфганг Пучек, член на УС на Райфайзен Инвестмънт. България е растящ пазар в сектора на сливания и придобиванията Според оценки на експерти, българският пазар на сливания и придобивания (M&A) се очаква да достигне 1 млрд. евро през 2011 г., най-вече в секторите на възобновяемата енергия, производството на храни, търговията на дребно и земеделието. “Българският пазар отново набира скорост и броят на сделките, най-вече в средния сегмент, чиято стойност е от около 20 млн. евро също отбелязва ръст”, каза още Волфганг Пучек. Все пак, не се очаква през 2011 г. да бъдат достигнати стойностите отпреди кризата, като това се очаква да стане в рамките на две години, в зависимост възстановяването на региона. Към настоящия момент, Райфайзен Инвестмънт е консултант по 20 активни проекта в Югоизточна Европа, включително България, Румъния и страните от Западните Балкани заедно с Хърватска, като в същото време са планирани още около 10 проекта.
Източник: Застраховател (06.07.2011)
 
Новият собственик на ТЕЦ "Енел Марица изток 3" - американската компания "Контур Глобал" е поискала да бъде променена лицензията за производство на електроенергия на компанията, заради новото й име, показва справка на сайта на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Енергийният регулатор трябва да се произнесе, за да промени лицензията на дружеството за производство на електрическа енергия. Така новата централа вече ще се нарича ТЕЦ "КонтурГлобал Марица изток 3". Италианският концерн "Енел" обяви, че ще продава ТЕЦ "Марица-изток 3" преди две години. Купувачът на дружеството беше избран в средата на март. Американската "Контур глобал" тогава купи 73 на сто от ТЕЦ "Енел Марица-изток 3" за 230 млн. евро, чрез дъщерното си дружество "Контур глобъл България холдингс".
Източник: Дневник (13.09.2011)
 
ДКЕВР ще принуди индустрията да купува ток от свободния пазар Държавната комисия за енергийно и водно регулиране(ДКЕВР) се опитва да отвори електроенергийния пазар като накара по-голяма част от индустрията да купува от свободния пазар. Затова тя предлага да се промени кръгът на потребителите, които в момента имат право да ползват по-евтина електроенерия с промени в Закона за енергетиката, съобщи председателят на комисията Ангел Семерджиев. Проектът се очаква да бъде внесен за обсъждане в правителството до края на октомври. Има все още големи предприятия, които са на регулирания пазар, където цените се определят от ДКЕВР, каза Семерджиев. Той допълни, че намеренията на комисията са в групата на защитените по закон клиенти, които ползват евтина електроенергия, да останат само онези, които са захранват на ниско напрежение,социалните и административните обекти. В момента тази група включва домакинствата, малките и средни компании, които имат 50 души персонал и годишен оборот от 19 млн. лв. Семерджиев смята, че годишната консумация може да бъде критерии за компаниите да излязат на свободния пазар. Една от идеите е предприятията с годишна консумация над 1 GWT да купуват енергия от търговци вместо от НЕК и електроразпредителните дружества. Председателят на регулатора призна, че в момента „близките“ цени на ток на регулирания и свободния пазар, не стимулират предприятията да излязат на него. Цените на регулирания пазар се определят за една година от комисията и създават сигурност в потребителите „Няма да се върви към бърза либерализация на електроенергийния пазар“, увери той в отговор на опасенията, че законовите промени ще увеличат цените за малкия бизнес. Според него за момента съществуват рискове за малкия бизнес.
Източник: 3e-news (26.10.2011)
 
С 30% повече инвестиции ще направи НЕК през 2012 г. в сравнение с тази година. Така общата сума на капиталовложенията догодина ще достигне 220 млн. лв. при 170 млн. лв. за 2011 г. От тазгодишните инвестиции 80 млн. лв. са получени от Европейската банка за възстановяване и развитие по линия на Международния фонд „Козлодуй”, съобщи изпълнителният директор на НЕК Михаил Андонов. Приоритетните обекти в които ще бъдат влагани средства догодина, са двете нови подстанции „Маяк” и „Каварна” в Североизточна България. Както и двата електропровода от 400 киловолта от подстанция „Пловдив” до ТЕЦ „Марица-изток 3” и от подстанция „Марица-изток” до Бургас. Заедно с още пет елпровода през октомври те бяха обявени от правителството за обекти с национално значение. Това ще облекчи значително процедурите по отчуждаване на земи по трасето и самото им изграждане. На финалната права са преговорите по контрактите за изграждане на новите подстанции „Маяк” и „Каварна”. Те ще бъдат строени от португалската „Ефасек”. Наред с това в четвъртък беше подписан договорът с германската ABB за рехабилитация на подстанция „Златица”. И трите проекта се финансират по линия на фонд „Козлодуй”, каза Андонов.
Източник: Монитор (30.12.2011)