Новини
Новини за 2013
 
Извънредно ОСА на ТЕЦ Марица 3 АД одобри издаването на корпоративни облигации На 08.01.2013 год. се е провело извънредно Общо събрание на акционерите на ТЕЦ Марица 3 АД-Димитровград (6TM). На събранието са присъствали двама акционери притежаващи и представляващи 51% от уставния капитал. На събранието е било решено издаването на емисия корпоративни облигации на стойност 5млн. лв. с номиналната стойност на облигация 1000лв. Облигациите са корпоративни, обикновени, поименни, безналични, лихвоносни, свободно прехвърляеми, обезпечени, неконвертируеми. Падежът на облигационната емисия е 60 месеца. Емисията ще бъде с фиксиран гтодишен лихвен процент 6.5%. Лихвата ще се плаща на всеки 6 месеца, а главницата - еднократно на падежа. Минималният размер на набраните парични средства, при който заемът се счита за сключен е 1 000 000 лв. За инвестиционен посредник обслужващ емисията е ИП Елана трейдинг АД. Началната и крайна дата за записване на облигациите ще бъде определена допълнително от СД. С това си решение дружеството се задължава да предприеме необходимите мерки за регистрация на емисията за търговия на БФБ-София АД в срок не по-късно от 6 месеца от сключването на облигационния заем.
Източник: Money.bg (14.01.2013)
 
На кръстоносен поход срещу енергото тръгна държавата. Премиерът Бойко Борисов впрегна всички институции да проверяват електроразпределителните дружества и ДКЕВР. Прокуратурата пък се самосезира от недоволството на гражданите и публикациите в медиите и също нареди спешна проверка. Държавното обвинение ще проследи законността на актовете и дейността на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) като специализиран контролен орган по приложението на Закона за енергетиката и свързаните с него подзаконови нормативни актове. За целта прокуратурата вчера взе документите и за начина, по който е осъществен контрол на електроразпределителните и топлофикационните дружества при формиране на цената, отчитане и заплащане на потребената енергия. Проверката ще обхване и дейността на ДКЕВР за приватизация, както и следприватизационния контрол. Докато прокуратурата взимаше документите, премиерът Бойко Борисов даде няколко спешни задачи на новия шеф на ДКЕВР Юлияна Иванова, която преди това представи на министрите. Борисов й нареди да направени проверки на дейността на комисията, като поиска такива и от Сметната палата, и от Агенцията за държавна финансова инспекция. "Каквито нарушения бъдат открити - веднага на прокуратурата", нареди премиерът. По същото време пък енергийният министър Делян Добрев отиде в парламента, за да предложи на депутатите промени за по-висок контрол на работата на ЕРП-тата. Добрев поиска ежегоден контрол на дейността и разходите на всички дружества в енергийния сектор, проверки на харчовете им от Сметната палата и редукция на скъпите електроцентрали, които влизат в цената на тока за потребителите, както и нов метод за ценообразуването. Според него ДКЕВР не е обръщала достатъчно внимание на основанията на ЕРП-тата за одобряваните им инвестиционни разходи, благодарение на което цената на електроенергията се е вдигала през последните 10 години. "Поради същата причина те отчитат и такива големи печалби, за което отговорност носи регулаторът", каза Добрев и продължи: "Затова трябва методът на ценообразуване да бъде преразгледан. Това обаче далеч не трябва да касае само ЕРП-тата, а всички дружества по веригата, която определя тарифите на тока за крайния потребител". Енергийният министър се ядоса от факта, че в момента в цената влизат и ТЕЦ-ове със скъп ток, които не е ясно защо са там. Освен американските централи "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица изток 3", в миска влиза и скъпата енергия на ТЕЦ-овете "Бобов дол", "Брикел" и "Марица 3"-Димитровград (всичките собственост на Христо Ковачки - бел. ред.). Защо те са там?", пита министърът от турбината депутатите от БСП, които последно са променяли закона. Но отговор не получи.
Източник: Стандарт (14.02.2013)
 
Спряха скъпия ток от „Марица изток” Електроенергийният системен оператор нареди вчера да бъдат спрени три блока в ТЕЦ „Марица-изток 2”, както и един в ТЕЦ „Марица-изток 1” и два в ТЕЦ „Марица-изток 3”. Спирането се налага заради минималния износ на електроенергия от страната, който през последните дни се движи в рамките на 160 мегавата, при капацитет на мрежата от 1300 мегавата, както и свитото вътрешно потребление от 3600 мегавата през деня и 3300 мегавата през нощта, с цел осигуряване на баланса и сигурността на eнергийната система на страната. В паралел няма включени мощности и от ТЕЦ „Варна” и ТЕЦ „Димитровград”. Според Митю Христозов, директор в централното диспечерско управление към ЕСО, тези месеци винаги са критични за системата, тъй като има много вода в язовирите и ниско натоварване. Тази година в допълнение има и голямо производство на ток от ВЕИ. Средното производство от соларни мощности вчера се движеше в рамките на 750 мегавата. „Миналата година износът на 3 март е бил 950 мегавата, а вчера е бил едва 130 мегавата”, обясни още Христозов на извънредна пресконференция вчера. Това се дължи на слабото търсене на електроенергия в Европа в сравнение с 2012 г. Причината е топлото време в региона. Повечето държави задоволявали нуждите си от електроенергия само чрез вътрешното си производство и не търсели възможности за внос. Дори когато имало търсене, то било на цени, които са неизгодни за България. Зам.-министърът на енергетиката в оставка Евгения Харитонова увери, че въпреки промените няма риск ТЕЦ-овете да бъдат закрити. „Това не трябва да бъде допуснато в никакъв случай”, заяви тя. Харитонова припомни, че термичните централи са много важни за индустрията. „ВЕИ производителите имат много жалби не само в съда, но и в Брюксел”, коментира още Харитонова. Тя обясни, че този проблем не възниква само в България. Например в Германия са въвели ограничение 85% от произведената от ВЕИ енергия задължително да се изкупува, а 15 на сто да са на свободния пазар. В Чехия пък има 26% акциз на слънчевите централи. В тази посока се вървяло и у нас. Идеята е да се създаде фонд за зелена енергия, който със събраните в него пари да компенсира зелената добавка. Харитонова каза още, че министърът в оставка Делян Добрев вече е свикал съвет, за да се види как разумно може да се балансира енергийната система. „Става въпрос не за рестрикции, а за едно разумно ограничаване, за да се балансират интересите на всички страни”, каза Харитонова.
Източник: Монитор (04.03.2013)
 
Миньорите няма за какво да протестират срещу ДКЕВР, тъй като регулаторът не е направил нищо, с което да предизвика недоволство от тяхна страна, коментираха от комисията. Председателят на ДКЕВР в оставка Юлиана Иванова обясни, че за намаляването на цените на тока не са правени никакви промени в микса от електроенергия на НЕК. Така всички електроцентрали ще продължат да продават на обществения доставчик същите количества енергия както до момента. Затова в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране се чудят защо миньорите искат да протестират. Вчера работници в мините на бизнесмена Христо Ковачки, които захранват с въглища ТЕЦ "Бобов дол", "Марица 3" и "Брикел" - също собственост на бизнесмена, обявиха, че започват протести пред сградата на ДКЕВР. Причината била в очакваното орязване на тока, който тези централи доставят на НЕК, за сметка на по-евтиния ток от АЕЦ "Козлодуй" и държавната ТЕЦ "Марица-изток 2". Миньорите се притесниха, че така могат да останат без работа, и тръгнаха да протестират. "Няма никаква промяна в микса от електроенергия на НЕК. Понижаването на цените се дължи само на намаляване на признатите технологични разходи на ЕРП и свалянето на цената на НЕК, заяви Иванова.
Източник: Стандарт (05.03.2013)
 
Както бе обявено, заради ограничения до минимум износ на ток и заради създаване на микс от уж по-евтина електроенергия, през уикенда бяха изключени три енергоблока от държавната ТЕЦ "Марица-изток 2", два блока от ТЕЦ "Контур Глобул - Марица-изток 3" и един блок от "АЕS - Гълъбово". Общото енергопроизводство от целия комплекс в събота е било 1500-1600 мегавата, в неделя - около 1000 мегавата, а вчера - 800-900 мегавата. ДКЕВР вече съобщи, че по различни причини това натоварване на мощностите в източно маришките централи засега оставало без промяна. Драстичното намаляване на енергопроизводството съвсем естествено повлече и Мини "Марица-изток", които доставят лигнитните въглища за централите. Събота и неделя въгледобивът в рудник "Трояново 3" е бил преустановен напълно, тъй като складовете на американската "КонтурГлобул" са били пълни с резервни въглища. В рудник "Трояново 1" пък от 35 хил. тона на денонощие въгледобивът е бил намален повече от 4 пъти - на 8500 тона. Най-малко е паднало производството в най-големия рудник - "Трояново-север", който снабдява със суровина основно държавната ТЕЦ " Марица-изток 2". Ежедневният производствен график в него е бил свален от 20 хил. тона въглища на 15 хил. тона. Цифрите показвали, че само за първите два месеца, в които имаше нормално потребление и износ, мините вече били назад с над 1,5 млн. т от годишния план, който е около 30 млн. тона. Какво ще стане, ако топлоцентралите продължат да работят с половината си мощности, никой не се наема да прогнозира. Напълно е спряна и работата в рудниците "Бели брег", "Чукурово" и "Станянци", съобщиха от "Въгледобив - Бобов дол". Откритите мини в Бобов дол и Перник са на намалени мощности. Засега поддържат работата в подземните рудници, защото затварянето им е необратимо. Принудителният престой е заради липсата на пласмент. Складовете в централите в двата града са пълни с въглища и затова копаенето на нови количества е спряно. Има индикации за самозапалване на склада в Бобов дол, твърдят от минната компания на Христо Ковачки. Депото е поставено под непрекъснато наблюдение. От дружеството отричат цената на тока да се влияе от 140-те мегавата, произвеждани в ТЕЦ-Бобов дол. Той работи само с един блок и на минимален товар. Обвиненията били спекулация, която застрашава работата на 5000 души, работещи в рудниците и ТЕЦ-овете на фирмата. "За разлика от енергетиците, които получават заплати и ако топлоцентралите не работят заради т.нар. студен резерв, миньорите вземат толкова, колкото изкопаят", припомни шефът на синдикалната организация на КНСБ в мини "Марица Изток" Веселин Вълканов. Колегата му от КТ "Подкрепа" Генчо Генчев пък беше категоричен, че ДКЕВР трябва да преразгледа всички разходи по цялата верига - от ТЕЦ-овете до ЕРП-тата, а не по най-лесния начин да дърпа шалтера без много да мисли. "В момента ние продаваме тон сурови въглища за 15 лв., а те ни струват 17 лв.", припомни друг абсурд от натиска към държавните дружества синдикалистът. За сметка на това, както многократно бе тиражирано, оказва се, че някои топлоцентрали плащат много по-скъпо за варовика в сравнение с въглищата - по 27 лв. на тон. Генчев припомни и с нищо не оправданата такса за пренос, която ни калкулират сега в сметките - по 17 евро на мегават, при 10 евро дори за богатите европейски страни. Синдикатите са категорични, че в стремежа се да свали цената на тока ДКЕВР трябва да преразгледа подобни необосновани разходи на производителите по цялата верига. Те не приемат и оправданието - "имаме сключени договори, трябва да ги изпълняваме", което се отнася и за двете американски топлоцентрали, и за фотоволтаиците и ветрогенераторите. Ако цената на тези договори са няколко хиляди съкратени миньори и енергетици, по-добро да ги развалим, не са далеч и от тази радикална мярка синдикалистите.
Източник: Стандарт (05.03.2013)
 
Милиарди левове са откраднати от джоба на бедните българи със сметките за ток. Между 420 млн. лв. и 1.040 млрд. лева сме ужилени всички ние като потребители от юни 2001 г. досега само от договорите с двете частни централи в енергийния комплекс "Марица-изток" - ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и ТЕЦ "КонтурГлобал Марица-изток 3". От пускането на централите досега те са оскъпили електроенергията между 10% и 25%, съобщиха от Софийска градска прокуратура. Това означава, че всеки от нас - от пеленачетата до старците, е ощетен с между 60 и 150 лева само от тези два договора, сключени на 13 юни 2001 г. от кабинета на Иван Костов. Далаверите в електроенергетиката, които бъркат в джобовете ни повече от десетилетие, обаче не са само в тези два договора, пише вестник "Стандарт".Пет наказателни производства са образувани в прокуратурата за престъпления с нанесени щети за милиарди левове в енергетиката. Вчера главният прокурор Сотир Цацаров обяви резултатите от проверките в Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕВР), Националната електрическа компания (НЕК), трите електроразпределителни дружества и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ). Обвинителите стартираха разследването си на 12 февруари под натиска на масовите улични протести. Държавата е изгубила близо 200 млн. лева само по едно от делата, показват най-фрапиращите данни от проверката. В периода 2011-2012 г. длъжностните лица от МИЕТ не са потърсили дивидент от печалбата на ЧЕЗ, която към 31 декември 2012 г. възлиза общо на 593 449 000 лева. Енергийното ведомство е трябвало да получи 33% от тази сума, колкото е размерът на държавния дял. Никой от министерството обаче не е предприел каквито и да е действия в тази насока и така държавата е била ощетена. Делото е образувано по чл. 219 от Наказателния кодекс - за умишлена безстопанственост. "Длъжностните лица не са използвали всички механизми, с които държавата може да защити правата си", уточни главният прокурор. Юристи коментираха, че в управителните органи държавата обикновено се представлява от зам.-министър. Сега от държавното обвинение ще проверяват в рамките на наказателно производство кой точно от енергийното министерство носи вина за невзетите пари. В периода от 2007 до 2012 г. държавата е получила дивидент единствено за 2010 г. Според прокуратурата в договора за приватизация между държавата и ЧЕЗ изрично са посочени механизми за решаване на споровете между акционерите, дори и ако мажоритарният собственик не желае да разпределя печалба. Второто дело е срещу виновни длъжностни лица от ДКЕВР и е образувано по чл. 282 от НК - за престъпление по служба. Причината е, че комисията е одобрила без мотиви временни цени за включването на мощностите на производители на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Това се е случило на 13 и 14 септември миналата година и е направено в нарушение на Закона за енергетиката. На 18 септември са определени временни цени за достъп до електроразпределителната и електропреносната мрежи на производителите на "зелена" енергия, ползващи преференциални цени. Прокуратурата е установила, че от ДКЕВР изобщо не са правили анализ и не са поискали конкретни данни от трите енергийни предприятия. Не е било преценено и доколко разходите им са реални. С тези си действия от ДКЕВР не са изпълнили служебните си задължения с цел да набавят за себе си или друг облага, твърди прокуратурата.
Източник: profit.bg (04.04.2013)
 
"БДЖ - Товарни" със срив на приходите “БДЖ-Товарни превози” продължава да трупа огромни загуби, а пазарните позиции на компанията се влошават драстично през първото тримесечие на т.г., показва финансовият анализ на дружеството. В периода януари-март т.г. приходите на товарното поделение на държавния жп превозвач са намалели с 6,242 милиона лева или с 18 процента спрямо същите месеци на миналата година. Още по-голямо е отклонението от бизнес-плана на дружеството - постъпленията са с над 7,2 милиона лева под прогнозираното. Предприятието е превозило 1,9 млн. тона стоки през първите три месеца на годината, което е с близо 400 000 т по-малко от съизмеримия период на 2012 г. Това е нов исторически антирекорд за компанията. От “БДЖ-Товарни” обясняват, че основната причина за срива е, че заради кризата има спад в търсенето на продукцията на много от основните клиенти. Освен това от държавната компания твърдят, че върху обема на превозите силно негативно влияние оказва и намаленото потребление на ток в страната. То предизвикало застояването на въглища в складовите бази на ТЕЦ “Бобов дол” и ТЕЦ “Марица 3” - Димитровград. Така пропаднали изцяло предварително планирани заявки за доставка на въглища от мини Станянци, Бели брег, Чукурово и Открит въгледобив “Перник” за ТЕЦ “Бобов дол”. Същото се отнасяло и за превозваните въглища от гара Любеново - предавателна за “ТЕЦ Марица 3” - Димитровград.
Източник: Труд (18.05.2013)
 
За първите три месеца на 2013-та ТЕЦ Марица 3 е със загуба над 1 млн. лева ТЕЦ Марица 3 АД е реализирало загуба за първите три месеца на годината, в размер на 1, 084 млн. лв. Загубата е шеста поред от този порядък. Общите приходи на дружеството са 8, 428 млн. лв., което е с 394.02 % повече спрямо предходния период. Общите разходи отчитат ръст от 129.65 % спрямо предходния период до 9 512 хил.лв. Нетните приходи от продажби за първото тримесечие на 2013г. са в размер на 8 428 хил.лв. и представляват 100.00 % от общите приходи. Спрямо първото тримесечие на 2012 година те се увеличават с 394.02 %. Към 31 март 2013 г. дружеството показва загуба на акция (на осреднена годишна база) в размер на 22.08 лв. Данните са от Баланс/Отчет на дружеството за I-во тримeсечие на 2013 г. Собственият капитал на дружеството към 31 март 2013 г. е -5 536 хил. лв. , като спрямо същия период на 2012 г. се е увеличил с 59.68 %.
Източник: Класа (21.05.2013)
 
98% от обществените поръчки у нас се печелят от 2% от фирмите Българите обедняват заради големите държавни предприятия. Това става ясно от анализ на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и противодействие на организирана престъпност, известен като БОРКОР, представен от Елеонора Николова. Според анализа 98% от обществените поръчки се печелят от 2% от фирмите у нас. Най-големите нередности при тръжните процедури са установени именно при предприятията, чийто принципал е държавата. Сред тях са "Марица-1", "Марица-2", "Марица-3", АЕЦ "Козлодуй", Електроенергийният системен оператор (ЕСО), "Български държавни железници" (БДЖ), Национална компания "Железопътна инфраструктура". Според Николова обедняването на българина, невъзможността му да си покрива сметките се дължи на слабостите при работата на тези дружества. Тя уточни, че БОРКОР има идея какви промени в Закона за обществените поръчки трябва да бъдат предприети, за да спрат тези порочни практики
Източник: econ.bg (11.06.2013)
 
Пенсионират 2500 мегавата от ТЕЦ-овете 2500 мегавата от ТЕЦ-овете ще излязат от енергийната ни система до 2018 г., съобщи вчера зам. енергийният министър Иван Айолов след заседанието на ресорната парламентарна комисия. ТЕЦ „Варна”, която е с мощност 1200 мегавата, в момента работи с три блока, тоест наполовина, даде за пример Айолов. Други мощности, които ще спрат до 2018 г., са ТЕЦ „Бобов” дол, в който в момента работи само един от три блока след изграждането на сероочистка. В подобно положение са ТЕЦ „Брикел” и ТЕЦ „Марица-3”, Димитровград, която е пред изчерпване на ресурса, посочи още зам.-министърът. Коментарът на Айолов дойде по повод представената от него информация за постигане на целите за енергийната ефективност. Страната ни е поела ангажимент до края на 2016 г. чрез мерки за енергийна ефективност да спестяване на 7291 гигаватчаса на година. Зам.-министърът каза, че спрямо изпълнението към момента – спестяване на 5200 гигаватчаса, тази цел изглежда постижима но трябва да се търсят и мерки за финансиране на дейностите по енергийна ефективност. В резултат само на мерките, финансирани по линия на фонд „Козлодуй”, в момента се спестяват 2000 гигаватчаса годишно, което е равно на 640 MW инсталирани мощности. „Тези мегавати са получени по изчислителен път и не трябва да се смята, че като се отчитат, може с лека ръка да задраскаме 640 MW реални мощности”, подчерта Иван Айолов. В тази връзка той посочи, че на хартия България има 13 хил. мегавата. Като от тях се извадят централите с изчерпан ресурс, тези, които са ограничени заради парниковите квоти и тези в планов ремонт, реално се оказва, че разполагаме с 8000 мегавата. Рекордът на товара в системата е стигал 8600 MW, посочи Айолов. В същото време използваемостта вятърните централи и на фотоволтаиците е не повече от 2000-2200 часа. На тях не може да се разчита като базови мощности обясни зам.-министърът. И даде за пример ситуацията с вятърните централи, които произвеждат най-много между 3 и 6 сутринта, когато потреблението е най-ниско. „Тогава диспечерите правят „на ластик” термичните блокове, което от своя страна води до повишена аварийност и изчерпване на ресурса”, допълни Айолов. На въпрос кога 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй” ще бъде спрян за планов ремонт, зам. енергийният министър отговори, че се правят разчети, така че хем блокът да изгори горивото в него, хем презареждането и ремонтът му да е приключил до 15 октомври. Проблемът с 6-и блок се появи със затоплянето на времето, когато фотоволтаиците започнаха да произвеждат сериозни количества. В комбинация с ниското потребление това наложи ограничаване на конвенционалните централи, включително на АЕЦ „Козлодуй”, който дълго време работеше с наполовина намалена мощност. Това отлага във времето спирането на 6-и блок за презареждане. За 5-и плановият ремонт и презареждането приключи на 10 юни.На заседанието на енергийната комисия беше разгледан и докладът на ДАНС от 2011 г., който по неясна причина не е стигнал до нея по време на 41-вото НС. Депутатите отложиха дебатите по него за следващото заседание. За тогава се очаква да е готов и докладът на икономическия министър Драгомир Стойнев за състоянието на енергетиката.
Източник: Монитор (11.07.2013)
 
ТЕЦ-овете започват ударни ремонти 12 ТЕЦ-а у нас трябва да направят ударни инвестиции в сероочистващи инсталации и в подобряване на технологиите, за да намалят изхвърляните в атмосферата вредни газове. Става въпрос за всички големи топлоцентрали ­ „Бобов дол”, „Брикел”, „Марица 3”, Димитровград, държавната „Марица-изток 2”, американските ТЕЦ „AES Гълъбово” и ТЕЦ „Контур Глобул Марица-изток 3”, и няколко заводски централи. В противен случай България е заплашена да бъде осъдена от ЕС и да плаща евросанкции от порядъка на няколко десетки милиона месечно. В момента тече наказателната процедура срещу страната ни. Тя е във фазата на проучването преди влизането в съда, обясни вчера министърът на околната среда и водите Искра Михайлова. След редовното заседание на Министерския съвет Михайлова представи съвместния доклад на ековедомството и на икономическото ведомство за мерки по намаляване на вредните емисии с който е бил запознат кабинетът. Мерките са свързани с увеличаване на степента на сероочистване, използване на въглища с по-малко съдържание на сяра, нискоемисионни инсталации за азота, както и ползване на технология за впръскване в горивните инсталации. Друга възможност е да се увеличи производството от ВЕИ и да се намали това на ТЕЦ-овете, посочи Михайлова. „ТЕЦ-овете са наши партньори, но за да можем да ги използваме за производство на еленергия в бъдеще, трябват инвестиции”, коментира Михайлова. Целта на мерките е да не се стига до крайни действия като спиране на централи добави тя. По думите є от ТЕЦ-овете са се съгласили с тези мерки. Засега от двете министерства обаче не съобщават на колко ще възлязат необходимите инвестиции. Таваните са договорени преди присъединяването на България към ЕС и са за два периода, единият ­ от 2008 до 2011 г., а другият – след 2011 г. Те са за максимално допустимите нива на изхвърляния на серни диоксиди, азотен оксид и прах. При таван от 179 700 тона за 2008-2011 г. за серния диоксид ТЕЦ-овете са изхвърлили 344 505 тона. За азотните окиси максималното допустимо количество за същия период е било 42 900 тона, а реално изхвърленото в атмосферата – 56 783 тона. За същите три години вместо 8900 тона допустимо изхвърляне на прахови частици са регистрирани 11 511 тона. Превишението се получило заради забавяне или неизпълнение на инвестиции в очистващи инсталации, оставането в действие на блокове, които се е смятало, че ще спрат да работят, и пускането на нови мощности, обясни министър Искра Михайлова. Тя уточни, че според договора с ЕС, независимо какви нови мощности вкарва в експлоатация страната ни, таваните остават същите. В резултат на кризата и намаленото производство на топлоцентралите нещата за 2012 г. изглеждат доста по-добре. Макар и с малко, вече сме паднали под тавана за праховите частици от 6000 тона Предварителните данни за миналата година показват, че превишението на допустимите нива за серния диоксид от 103 хил. са нахвърлени с 60 хил. тона. За азотния при таван от 33 300 са отчетени 40 464 тона. Целта ни е да покажем пред ЕК трайно намаляване на изхвърлянето на вредните газове и прахови частици в атмосферата. Тогава има шанс да избегнем санкциите, обясни екоминистърът.
Източник: Монитор (15.08.2013)
 
Загубата на ТЕЦ Марица 3 АД към полугодието наближава рекордните нива Дружеството ТЕЦ Марица 3 АД е реализирало загуба за второто тримесечие на годината, в размер на 5 845 хил. лв. Пекордните нива на загуба към този период отстоят на не-повече от 100 хил. лв., показват данните от финансовите отчети. Общите приходи на дружеството са 14 522 хил. лв., което е с 264.51 % повече спрямо предходния период. Общите разходи отчитат ръст от 116.03 % спрямо предходния период до 20367 хил.лв. Нетните приходи от продажби към второто тримесечие на 2013г. са в размер на 14 522 хил.лв. и представляват 100.00% от общите приходи. Спрямо второто тримесечие на 2012 година те се увеличават с 283.57 %. Данните са от Баланс/Отчет на дружеството за II-ро трим. на 2013г. Към 30 юни 2013г. дружеството показва загуба на акция (на осреднена годишна база) в размер на 40.79лв. Собственият капитал на дружеството към полугодието на 2013г. е -10 358 хил. лв. , като спрямо същия период на 2012г. се е увеличил с 59.97 %.
Източник: Money.bg (20.08.2013)
 
Ревизия на присъда "невинен" за Ковачки Оправдателната присъда на бизнесмена Христо Ковачки за укриване на 16 млн. данъци подлежи на ревизия. Това става ясно от решение на Върховния касационен съд. Тричленен съдебен състав на ВКС, начело със съдия Иван Недев, връща делото на Апелативния съд за ново разглеждане. Христо Ковачки бе осъден от Софийски градски съд на 1,5 години условно, а след това бе оправдан от Апелативния съд-София. Според решението на ВКС Апелативният съд е приел, че е създадена добре организирана система за укриване и избягване плащането на данъчни задължения в особено големи размери чрез приспадане на неследващ му се данъчен кредит. Ковачки осъществявал "стратегическо ръководство и управление на четирите дружества, като се е интересувал предимно от финансовия резултат". В същото време обаче съдиите са приели и че "не се установява той да е имал каквото и да е отношение" към източването". "Това са два противоречиви извода, които взаимно се изключват", посочва в мотивите за решението си съдебният състав от ВКС.
Източник: Стандарт (12.09.2013)
 
Икономическият министър видя проблем за 390 млн. лв. в енергетиката Прокуратурата ще проверява дали Електроенергийният системен оператор (ЕСО) е изхарчил правомерно 230 млн. лв. за закупуване на студен резерв (виж карето) през 2012 г. Това стана ясно, след като министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев съобщи по ТВ7, че в понеделник ще внесе сигнала за това в прокуратурата. Стойнев заяви още, че от министерството вече са подали други три сигнала за общо 160 млн. лв. за източване на българската енергетика. От финансовия отчет на ЕСО се вижда, че въпросните 230 млн. лв. всъщност са цялата сума, която системният оператор е похарчил за студен резерв през 2012 г. Това на практика означава, че ще бъде проверявани не договори с конкретни производители, а цялостният механизъм, по който е работено. Източник от мениджмънта на ЕСО коментира, че е научил за предстоящата проверка на дружеството от телевизията, а от БЕХ заявиха, че трябва да се изчака да се види какво точно ще внесе в прокуратурата министърът, за да се правят коментари. В същото време енергийният министър от правителството на ГЕРБ Делян Добрев обяви, че въпросните 230 млн. лева, за които говори Драгомир Стойнев, всъщност са 236 млн. лева и не са за 2012-а, а за 2013 г. "Тези пари не касаят "студения резерв", а касаят т.нар. разполагаемост по дългосрочните договори за двете централи "Марица-изток 1" и "Марица-изток 3", които не сме подписвали ние." Според Добрев разполагаемостта се плаща от момента, в който са заработили двете централи, т.е. отпреди управлението на ГЕРБ, и не може да се търси отговорност от тях. Докато през 2012 г. ЕСО е похарчило за студен резерв 230 млн. лв., за 2011 г. разходите по същото перо на системния оператор са били 108 млн. лв. Експерти обаче коментираха, че двете години са много различни и не е коректно сравнението между тях заради силния износ през 2011 г. През следващата година обаче има някои нови фактори, които водят до увеличение на разполагаемостта за студен резерв - стачка в "Мини Марица–изток", намалелият износ и бездействащите заради това американски централи. Вероятно големият скок в разходите на ЕСО за студен резерв през 2012 г. се дължи на новопостроената ТЕЦ "АЕS Гълъбово", която заработи на пълна мощност през миналата година. Според дългосрочните договори с ТЕЦ "AES Гълъбово" и ТЕЦ "Контур Глобал Марица-изток 3" НЕК е длъжна да изкупува 100% от разполагаемостта на двете американски централи, дори и те да не работят. Проблемът се появи през 2012 г., когато ниският износ стесни вътрешния пазар и намали производството на американските централи, увеличавайки разполагаемостта им, и съответно оскъпи електроенергията им. Тъй като надбавката към цената на тока за невъзстановяеми разходи не покриваше изцяло тази разполагаемост, от НЕК се опитаха да прехвърлят част от нея към ЕСО като студен резерв. Затова и от НЕК твърдят, че ЕСО трябва да изплати 207 млн. лв. Три централи от години осигуряват студен резерв. Това е най-вече ТЕЦ "Варна", както и ТЕЦ "Русе" и ТЕЦ "Бобов дол". Първата е собственост на "ЧЕЗ България", а останалите две се свързват с Христо Ковачки. Всъщност и трите централи имат блокове, които имат право да работят само по няколкостотин часа годишно, тъй като не отговарят на екоизискванията. Това им позволява да дават доста ниска цена за студен резерв. В същото време останалите производители предпочитат да работят с пълен капацитет и да изнасят енергия, а не да държат в готовност неработещи мощности. Договор за резервиране на 200 мегавата до края на годината има и държавната ТЕЦ "Марица-изток 2", но централата предпочита да се възползва от нарасналия износ и не е заявявала желание да осигурява повече капацитет за студения резерв.
Източник: Капитал (16.09.2013)
 
МОСВ наказа ТЕЦ "Марица 3" за замърсяване на въздуха Текуща санкция от малко над 64 хил. лева наложи Регионалната инспекция по околна среда и водите (РИОСВ) на ТЕЦ „Марица 3" заради замърсяване на въздуха със серен диоксид над допустимите емисии. Това става ясно от отчетите за проверки на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) през септември. Наказание за замърсяване на въздуха има и за "Топлофикация" – Перник, тъй като дружеството не е взело необходимите мерки за ограничаване на неорганизираните емисии прах в атмосферния въздух. Проверката на експертите е показала, че компанията е допуснала изсушаване на повърхността на сгуроотвал „Седми септември“, което е нарушение на Комплексното разрешително за дейността на дружеството. Данните от проверката показват, че не само топлофикационните дружества са източник на замърсяването на атмосферата над допустимите норми. Санкции за такива нарушения са наложени на „Пътни строежи – Велико Търново“, предприятието за производство на растителни масла „Роса“ в Шумен, както и на асфалтовата база на „Бургаспътстрой“ край Бургас. Акцент в проверката през септември е било опазването на водите, коментират още от МОСВ. Наложени са наказания на завода за хартия в Белово, който е нарушил разрешителното за заустването на отпадни води, както и на „Фикосота синтез“ - заради изхвърляне на отпадни води, без да са минали през пречиствателна станция. Общо през септември са проверени над 1,5 хил. обекта. Наложени са 79 акта за нарушения и са издадени 626 предписания за отстраняване на нарушенията.
Източник: Инвестор.БГ (28.10.2013)