Новини
Новини за 2003
 
Предвижда се преструктуриране на БДЖ ЕАД и компанията ще се раздели на две отделни предприятия - за пътнически и за товарни превози, съобщи Любомил Иванов, зам.-министър на транспорта и съобщенията. За обединяване на БДЖ и Национална компания Железопътна инфраструктура, каквато идея бе лансирана от някои депутати, не може да се говори, защото това противоречи на Закона за железопътния транспорт, допълни Иванов. Интервю със зам.-министъра на транспорта четете утре НА ЧЕРВЕНО Загубите на двете предприятия - БДЖ ЕАД и НК Железопътна инфраструктура, за 2002 г. ще бъдат около 55 млн. лв., от тях за превозвача - 40 млн. лв. и за националната компания - 15 млн. лв. Данните са по-добри в сравнение с 2001 г. заради закриването на второстепенни линии и преструктуриране на просрочените задължения на БДЖ.
Източник: Пари (27.02.2003)
 
Със Заповед на министъра на транспорта и съобщенията Пламен Петров от 12.03.2003 г., Илия Пастушански се освобождава от поста генерален директор на Национална компания "Железопътна инфраструктура". На негово място е назанчен г-н Димитър Гайдаров. От 1995 г. г-н Гайдаров работи като юридически консултант и адвокат на: "Кремиковски строител" АД, "Симба", сдружение с основен предмет на дейност приватизационни консултации, "Аниса" ООД, търговско дружество, лицензиран оценител от АП, "Експресстрой" ООД, дружество, занимаващо се със строителство на промишлени и граждански обекти и "Проинвекс" ЕООД, дружество с изцяло държавно участие.` Димитър Гайдаров е завършил Юридически факултет при Софийски университет "Св. Климент Охридски", специалност право.
Източник: Други (13.03.2003)
 
Новият шеф на държавните железници, Георги Нешев е работил в ирландско-руска офшорна компания, базирана в Кипър като финансов мениджър, показват биографичните данни. Вчера той официално беше представен на мениджърския екип на БДЖ, а след това и привикан на среща с транспортния министър. Завършил е мениджмънт на транспорта в Свищов, а последната му работа е като главен експерт в отдел "Недвижими имоти" на изпълнителната агенция, която управлява частната държавна собственост на Министерство на отбраната. В системата на БДЖ е работил от 1997 г. до 1999 г. като заместник и шеф на дирекция "Материално техническо снабдяване" в компанията. На практика той е бил подчинен за кратко време на освободения от длъжност генерален директор Владимир Дунчев. За миналата година загубата на дружеството е 45 млн. лв., съобщи неотдавна зам.-министър Любомил Иванов. Годишно компанията получава държавна субсидията от 70 млн. лв., които обаче отиват за покриване на разходите за пътувания на социално слаби хора. Отделно по закон компанията трябва да плаща по 150 млн. лв. годишни такси на Национална компания "Железопътна инфраструктура" за ползване на железния път и гарите.
Източник: Дума (04.04.2003)
 
Първа инвестиционна банка, Росексимбанк и СИбанк ще предоставят овърдрафт по сметки на работници и служители на БДЖ и НК Железопътна инфраструктура за уреждане на всички просрочени плащания. Договорът е подписан на 29 август. Ще се гарантират и просрочените до момента две месечни заплати /средно около 800 лв. на човек/, а сумата за възнаграждения ще бъде осигурена чрез овърдрафт, по който няма да се плаща лихва. Задължението по него ще трябва да бъде покрито до две години. Банките ще захранят сметките на служителите на БДЖ с 6.583 млн. лв., а на НК ЖИ с 4.976 млн. лв.
Източник: Пари (02.09.2003)
 
Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/ допусна предоставянето на държавна помощ чрез апортна вноска под формата на прехвърляне на правото на собственост върху недвижим имот от Национална компания "Железопътна инфраструктура" на БДЖ в размер на 1 266 212,20 лева, пише в съобщение на "Информационния сектор" на КЗК.
Източник: Дневник (10.09.2003)
 
Сградата, в която се намира управлението на железниците, на ул. "Иван Вазов" 3 в столицата ще се продава. В момента там се разполагат двете предприятия БДЖ и Националната компания Железопътна инфраструктура. Според източници на вестника вече е започнало преместването на НК Железопътна инфраструктура в сгради на Централна гара. Сградата на ул. "Иван Вазов" 3 е частна държавна собственост, 50% е собственост на БДЖ и 50% на НК Железопътна инфраструктура, каза финансовият директор на превозвача Наско Цанев.
Източник: Пари (29.09.2003)
 
Георги Попов, бивш изпълнителен директор на Булгартабак холдинг, щял да оглави дирекция Държавна собственост в НК Железопътна инфраструктура. Попов, който е и кум на транспортния министър Николай Василев, ще смени на поста Антон Гинев, който е освободен. Вчера Георги Попов е трябвало да бъде представен в дирекцията, казаха източници на вестника. Попов, който в момента е в чужбина, отрече, че ще заеме тази длъжност. Според служители дирекцията е ключова, през нея минават значителни държавни средства. От транспортното министерство не бяха открити за коментар.
Източник: Пари (07.10.2003)
 
Отделената от БДЖ национална компания "Българска железопътна инфрастуктура" ще направи нови конкурси и търгове за даване под наем на търговските площи на гарите, съобщи изпълнителният й директор Христо Гайдаров. В момента наемите били символични, а гарите изглеждали като битпазари. В момента, когато на компанията не й достигат средства, е престъпление да се взимат само 16 000 лв. от наеми на Централна гара София. Ще издам заповед сегашните наематели да опразнят помещенията, ще поръчам специални указателни табели, вътрешното пространство, чакалните и заведенията трябва да бъдат организирани като в европейските гари - удобни за пътниците, се закани Гайдаров.
Източник: Новинар (08.10.2003)
 
Кабинетът гласува 19 млн. лв. субсидия за Национална компания Железопътна инфраструктура. През декември Василев е договорил с финансовото министерство първо 10 млн. лв., а след това още 9 млн. лв. С тези средства ще бъдат намалени задълженията на БДЖ и НК Железопътна инфраструктура към държавата. Все още се обмисля вариантът капиталът на БДЖ да бъде увеличен с 50 млн. лв., за да бъдат изплатени с тях задълженията на превозвача към националната компания. Министрите промениха категорията на жп линии с обща дължина 247 км от 2-ра на 3-а. Ще спре експлоатацията по жп линии с обща дължина 242 км. От публична държавна собственост тези линии ще се превърнат в частна държавна собственост и ще може да се продават или отдават на концесия.
Източник: Пари (19.12.2003)