Новини
Новини за 2011
 
Искат забрана за изкупуването на жп елементи Да бъде наложена забрана върху изкупуването на жп релси от физически лица, предвижда един от текстовете за промяна в Закона за управление на отпадъците. По този начин ще се реши проблемът с набезите върху жп инфраструктурата, коментира шефът на „Вътрешна сигурност“ на НКЖИ Румен Колев. Нов дросел трансформатор, една от най-крадените части, струва 600 лв., в пункт за отпадъци за тази част плащат 10 лева. От компанията са предложили санкцията за кражба на елементи от жп съоръженията и на части от подвижния състав да бъдат завишени. Проектопромените в закона са минали през междуведомствена комисия. Очакванията са, че парламентът ще успее да ги приеме през март. В последните няколко дни силно са зачестили посегателствата върху жп инфраструктурата, само в неделя са регистрирани 17 случая, каза още Румен Колев. По предварителни данни за цялата минала година щетите от кражби на жп елементи са близо 1,5 млн. лв.
Източник: Класа (11.01.2011)
 
Съкращения реализира НК "Железопътна инфраструктура". От 1 януари компанията е с нова организационна структура. С цел по-добро управление и съкращаване на излишни разходи за управленски персонал регионалните поделения на компанията са намалени от 19 на 9. Премахнато е дублирането на длъжности и звена в административното и сервизно обслужване на регионите. Създават се 5 нови жп секции.
Източник: Стандарт (12.01.2011)
 
Правят план за спасяване на БДЖ който ще бъде готов до 15 февруари. Планът ще бъде разработен от работна група с участие на синдикалисти и зам.-министри на транспорта, финансите и социалната политика. Дотогава няма да се съкращават служители на БДЖ и НКЖИ. В плана ще влязат оздравителни мерки, включително с финансови ангажименти на държавата и социален пакет за служителите. За това се разбраха на среща двата синдиката и министрите на транспорта Александър Цветков и и на социалната политика Тотю Младенов. БДЖ е във фактическа неплатежоспособност от 2009 г. Ипотекирала и всичко - вагони, локомотиви, почивни станции и не може повече да взима кредити. Единствената й възможност е преструктуриране и сериозна финансова инжекция, каза министър Цветков.
Източник: Стандарт (14.01.2011)
 
До 15 февруари в „Холдинг БДЖ” няма да бъдат съкращавани служители, а в Национална компания „Железопътна инфраструктура” ще бъде орязана само администрацията. За това се споразумяха вчера след няколкочасово заседание лидери на КНСБ, КТ „Подкрепа”, шефове на транспортните синдикати и министрите на транспорта Александър Цветков и на труда Тотю Младенов. На срещата се договориха също да направят работна група, която до средата на идния месец да подготви оздравителен план за двете дружества. Транспортният министър обеща още днес да определи нейните членове. БДЖ е в неплатежоспособност и единствено договореният със Световната банка заем от 600 млн. лв. може да им вдъхне живот, коментира след срещата министър Алeксандър Цветков. Той припомни, че за последните 8 г. железниците са навъртели 200 млн. лв. загуби и са взели половин млрд. лв. кредити. Всичко в БДЖ вече е ипотекирано - и вагони, и почивни станции, и локомотиви, обяви той. От КНСБ обаче настояват предварително да се запознаят с условията, при които Световната банка ни отпуска заема. Според последните предложения до оздравяването на дружествата можело да се стигне, ако до 2014 г. от БДЖ бъдат съкратени още 2800 човека, а от НКЖИ - 3970. До момента са закрити 5000 работни места в двете структури.
Източник: Монитор (14.01.2011)
 
"Транспорт" за жп сектора ще сключи Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) до края на 2011 г. Това каза зам.-генералният директор на компанията Красимир Крачунов, предаде Агенция "Фокус". След един месец НКЖИ ще има подписани договори за повече от 400 млн. лв. Средствата ще са за ремонта на жп отсечките по линията Пловдив - Бургас, за които са предвидени 360 млн. лв., и за жп участъка Свиленград - турска граница за 60 млн. лв. На 8 февруари ще бъдат отворени офертите на участниците в процедурата за ремонта на жп линията Септември - Пловдив. Поръчката е за около 300 млн. лв. Ще стартира и процедурата Димитровград - Свиленград, която е за около 200 млн. лв.
Източник: Стандарт (28.01.2011)
 
Консорциум с участието на "Трейс" започва строителството на железопътната магистрала "Тракия" и до края на 2013 г. влаковете ще стигат с час и половина по-бързо от София до морето. НК "Железопътна инфраструктура" днес подписва договора за рехабилитация на жп линията Пловдив-Бургас с "Джи Ес Еф-СК13-Трейс Рейлинфра". Консорциумът спечели търга като предложи да поднови жп пътя за 316 968 850 лв. Проектът се финансира по ОП "Транспорт". През 2013 г. ще бъдат завършени и жп линиите Пловдив-Свиленград-турска граница и Пловдив-Септември за скорост 160 км до 200 км в час, каза генералният директор на НКЖИ Милчо Ламбрев. Ро-Ла терминалът при Драгоман е завършен и НКЖИ може да поеме превози на тирове върху влак между Драгоман-Свиленград-Турция. С европейски пари ще бъдат подготвени проектите за линиите София-Септември, София-Драгоман, София-Перник-Радомир и Видин-София. Ще бъдат възстановени скоростите на линията Русе-Варна.
Източник: Стандарт (08.02.2011)
 
317 млн. лв. за жп линията Пловдив-Бургас Когато завърши строителството на жп линията Пловдив-Бургас, ще имаме отсечка за скорост от 130 до 160 км/ч и пътуването от София до Бургас ще е с 1 час по-малко. Договорът за изграждане на жп трасето беше подписан вчера от генералния директор на НК „Железопътна инфраструктура” Милчо Ламбрев и от управителя на консорциума изпълнител Едуардо Роси в присъствието на посланика на Италия Стефано Бенацо. Заради прекалено високите оферти първият търг беше прекратен. След повторната процедура беше избран консорциумът „Джи Си Еф – Ск 13 – Трейс рейлинфра”, който предложи да изгради трасето за 316 968 850,42 лв. (без ДДС). Това е със 110 млн. лв. по-малко от най-ниската оферта от първия търг. Проектът се финансира по ОП “Транспорт“. 19 компании желаят да изпълнят проекта „Модернизация на железопътния участък Септември – Пловдив“, който е част от Трансевропейската железопътна мрежа, стана ясно вчера при отваряне на офертите на кандидатите. До дни стартира и търгът за отсечката от Димитровград до Свиленград.
Източник: Класа (09.02.2011)
 
19 фирми и консорциуми подадоха оферти за участие в проекта "Модернизация на железопътния участък Септември-Пловдив. Кандидатите са фирми от България, Германия, Австрия, Италия, Чехия и Гърция. Причината за огромния интерес е индикативният бюджет на проекта - 359 млн. лв., от които 76,5% са безвъзмездна помощ от Кохезионния фонд на ЕС, а 23,5% - от държавния бюджет. Парите ще бъдат похарчени за привеждането на 53-километровата двойна жп линия Септември-Пловдив в съответствие със стандартите за оперативна съвместимост с Трансевропейската железопътна мрежа TINA. След модернизацията на железопътната линия влаковете ще може да се движат по нея със скорост до 160 км/час. Участъкът е разделен на три лота. Всеки от кандидатите може да участва както за трите лота, така за всеки от тях поотделно. Тръжната комисия обяви имената на кандидатите и пристъпи към отваряне на офертите. След определено време ще обявим оферираните цени на участниците, заяви председателят на комисията инж. Златин Крумов, зам. генерален директор на НК "Железопътна инфраструктура". Крайният срок за обявяване на победителите е 10 май 2011 г. Кои подадоха оферти? 1. "Терна" АД, Гърция 2. Консорциум "Светелски - РВП Кьоне" 3. Консорциум "СО-ВА Инженеринг 1" 4. "Чи.Ем.Чи.-Акмар-Джойнт Венчър", Равена, Италия 5. "Пор Технобау унд Умвелт" АД, Австрия 6. Консорциум "Салчеф - Енергоремонт", Италия 7. Обединение "БТП-ГБС (жп линия Септември - Пловдив)" 8. Обединение "Азви - СПХ" 9. Консорциум "ЛВ - СТ" 10. ДЗЗД "Ай Джи Ей жп инфраструктура Консорциум" 11. Консорциум "БГ-ЖП-ИНФРА" 12. Консорциум "Железопътни магистрали" 13. "ОХЛ ЖС" АД, Чехия 14. Консорциум "Алпине Бау - Х.Ф.Вибе" 15. Обединение "Трансеуропа Асигния - Махента" 16. "Актор" Гърция 17. Консорциум "Страбак - Железопътно строителство" 18. "Пицароти ИПС" ДЗЗД 19. Консорциум "Туци - Мавимекс"
Източник: Стандарт (09.02.2011)
 
Националната компания "Железопътна инфраструктура" подписа договор с консорциума между българските компании "Трейс" и "СК-13" и италианската GCF за рехабилитация на "железопътната Тракия" - отсечката Пловдив - Бургас. Конкурсът, който е обявен за втори път, е със срок на изпълнение три години и е на обща стойност 317 млн. лева без ДДС. Според плана след завършването на линията по нея ще може да се движат влакове със скорост между 130 - 160 км в час. Самите превозни средства ще се купуват на по-късен етап, обясни транспортният министър Александър Цветков. По думите му България се е уговорила с Европейския съюз, щом се стабилизира БДЖ, да се кандидатира за бенефициент по оперативна програма "Транспорт". Така с европари ще може да се купят и необходимите високоскоростни локомотиви и вагони. "За да не се обезсмисли наличието на добра инфраструктура - именно заради това сме договорили БДЖ да влезе като бенефициент по европрограмите", каза министърът.
Източник: Дневник (09.02.2011)
 
Световната банка ще отпусне 460 млн. лв. заем на БДЖ и 140 млн. лв. на НК "Железопътна инфраструктура", каза зам.-министърът на транспорта Камен Кичев. Банката вече е одобрила мерките за финансово стабилизиране на железниците, представени от Министерството на транспорта. Кредитите се отпускат срещу реформа. Според Кичев част от мерките вече са изпълнени. Първите пари ще влязат в компаниите в средата на 2011 г. БДЖ ще ги използва за плащане по кредити и задължения към доставчици. Според директорите на двете компании Пенчо Попов и Милчо Ламбрев БДЖ ще намали персонала си с 2800 души до 2014 г., а НК ЖИ с 2979 човека. Това ще стане чрез пенсиониране и преминаване на хора на друга работа, след преквалификация и инвестиции в нова техника. Синдикатите ще решат на 28 февруари дали ще има стачка след празниците в началото на март. Австрийските и немските железници няма да купуват Товарни превози-БДЖ, съобщи още Камен Кичев.
Източник: Стандарт (16.02.2011)
 
Поредно предложение за освобождаване на около 8 хил. железничари отправиха във от БДЖ и Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) към синдикатите, а те от своя страна изразиха несъгласие и обявиха, че насрочват за следващия понеделник среща за подготовка на ефективна национална стачка Освобождаването на служители от двете държавни компании се налага заради заема от 600 млн. лева, който ще им отпусне Световната банка за погасяване на стари задължения. От БДЖ обявиха, че ще намалят персонала си с 2800 човека до 2014 г., а от НКЖИ – с 2944 служители до 2014 г. Самата оптимизация на персонала ще се случи не само чрез съкращения, ами чрез преквалификация, освобождаване на пенсионери и неназначаване на нови служители. НКЖИ ще освобождава само административен персонал, докато не почне усвояване на средствата за инвестиции – 140 млн. лева от Световната банка до 2014 г. С тях ще се закупи техника за поддържане на железния път, така че да отпадне нуждата от експлоатационен персонал.
Източник: Медия Пул (16.02.2011)
 
Железничарите започват национална стачка с едночасови предупредителни действия на 10 март, а от 11 март ще е безсрочната ефективна стачка. Това беше решено на общо събрание на стачните комитети към КНСБ и КТ "Подкрепа". При започване на ефективна стачка железниците няма да работят от 8 до 16 ч. Напрежението ескалира заради плановете за съкращения в БДЖ и в НКЖИ, заради отпускането на заем от Световната банка. До 2014г. в НКЖИ трябва да бъдат съкратени 2944 души, в БДЖ 2800 човека, или общо 5744 души. През 2011 г. няма да има съкращения в БДЖ, а се извършва оптимизиране, каза за агенция "Фокус" председателят на Съвета на директорите на "Холдинг БДЖ" ЕАД Владимир Владимиров. Това ще стане с пенсиониране на хора и пренасочване към други фирми. Евентуална стачка ще ощети БДЖ с милиони и ще блокира реформите в железниците. Ръководството на БДЖ ще води разговори със синдикатите за преосмисляне на решението за стачка. Владимиров изрази надежда, че до стачни действия няма да се стигне.
Източник: Стандарт (22.02.2011)
 
При стачка в железниците няма да пострадат толкова пътниците, колкото дружествата и служителите, тъй като ще се губят приходи и това ще затрудни изплащането на заплатите. Това каза министърът на транспорта Александър Цвеков вчера - ден преди предупредителната едночасова стачка на служителите в холдинг "Български държавни железници" (БДЖ) и Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). От петък работещите в двете компании се канят да протестират по осем часа на ден. Недоволството им е заради планираното съкращаване с 30% на разходите за заплати, свързано с отпускането на заем от 600 млн. лв. от Световната банка за сектора. По изчисления на БДЖ дневните загуби от спирането на влаковете за по осем часа на ден ще са около 550 хил. лв. Стачката ще има негативен ефект и върху спедиторски фирми и производители, които превозват товари с вагоните на БДЖ. Според асоциацията за спедиция, транспорт и логистика дневните загуби за клиентите на превозвача може да стигнат и 1 млн. лв. Според председателя на организацията Георги Минчев протестите може да забавят прехвърлянето на товарите от кораб на влак например. "Само неустойките при закъснение на разтоварването на един кораб с денонощие са 10-15 хил. долара, а може и повече. Сериозна стачка може да повлече всички останали видове транспорт", каза Минчев. Той все пак смята, че ако протестите са ограничени през деня, негативният ефект за товарните превози ще е по-малък, отколкото за пътническите.
Източник: Дневник (10.03.2011)
 
Ваучери вместо пари преди излизане в годишен отпуск ще получават железничарите от държавните компании БДЖ и НК "Железопътна инфраструктура". Купоните ще се ползват само в почивните бази на БДЖ. Това е включено в споразумението между синдикатите и шефовете на железниците, съобщи транспортният министър Александър Цветков по Дарик радио. Досега служителите трябваше да взимат по 100 лв. при излизане в отпуск според договорена стара социална придобивка. "Сега не сме склонни да правим това. Даваме хартиени ваучери, които може да се използват само в станциите на БДЖ, защото те стоят празни и носят загуби, а хората взимат пари и отиват другаде да ги харчат. Няма логика", каза Цветков.
Източник: Стандарт (14.03.2011)
 
Първите жп концесии сигурно ще бъдат за гарите Пловдив и Варна, каза министърът на транспорта Александър Цветков. Концесионната процедура за тях вече се подготвя и има запитвания от български инвеститори. В същото време стартът на концесията за Централна жп гара София, която се планираше да се даде в комплект с гара Подуяне и гара Захарна фабрика, се забавя заради липса на документи за собственост на част от имотите.
Източник: Стандарт (08.04.2011)
 
Българо-испанският консорциум ДЗЗД "Ай Джи Ей жп инфраструктура консорциум" подаде най-ниските оферти за модернизиране на трите участъка от жп линията Септември-Пловдив, част от т.нар. "Жп Тракия". Кандидатът поиска общо 146 068 809 лв. за привеждане на трасето от 53 километра в пълна оперативна съвместимост с Трансевропейската жп мрежа. Това стана ясно на публичното отваряне на ценовите оферти в НКЖИ. В цената е включено и обновяването на 5 жп гари - Септември, Пазарджик, Огняново, Стамболийски и Тодор Каблешков. Според източници на "Стандарт" българският участник в консорциума е "Трансстрой"-Варна, компания с над 100-годишна история в строителството. Нейно дело са удвояването и електрификацията на най-трудния участък от жп мрежата Карнобат-Синдел, електрификацията на линията Волуяк-Димитровград Юг, изграждането на подводния газопровод Галата-Провадия и др. В консорциума участват и три испански фирми. Офертата на българо-испанския консорциум е по-ниска с над 33 млн. лв. от офертите на втория и третия кандидати с най-евтини предложения - консорциум "Светелски-РВП Кьоне" и "Чи.Ем.Чи.-Акмар-Джойнт Венчър" от Италия. Общо 19 кандидати искаха да ремонтират жп линията. Сред тях освен български фирми имаше и компании от Италия, Испания, Австрия, Германия, Гърция и Чехия. Най-много средства поиска консорциумът "БГ-ЖП-ИНФРА" - 404 312 323 лв. Според експерти цената на ДЗЗД "Ай Джи Ей жп инфраструктура консорциум" от над 2,75 млн. лв. на километър не е ниска, а напълно реална. Тръжната комисия ще обяви крайното класиране на 10 май, заяви председателят й инж. Златин Крумов - зам. генерален директор на ДП НКЖИ.
Източник: Стандарт (13.04.2011)
 
Около 530 км жп линии може да бъдат закрити и демонтирани до 2013 г. за намаляване на разходите на железниците като част от плана за преструктурирането на сектора. Това показват разчети, представени на сайта на Световната банка в секцията за реформата в сектора. Финансовата институция ще отпусне заем от 600 млн. лв. за преструктурирането на железниците. "Голяма част от 4150 км железен път в България могат да бъдат считани за рентабилни и необходими. Останалите са наследство от времето на плановата икономика", казват от банката. Според анализа вероятно ще бъдат закрити линии, които в момента или не се ползват, защото са правени, за да обслужват вече закрити предприятия, или такива, които вече работят с много по-малък капацитет. Може да отпаднат и слабо натоварени пътнически линии, защото по тях се движат полупразни влакове, а по други пътуват средно по седем души на композиция. "Броят на пътниците, които евентуално ще бъдат засегнати от тези промени, няма да е голям. При всички случаи отмяната на някои пътнически услуги ще бъде обвързана с гарантиране на алтернативен транспорт като автобусни или микробусни линии. Така хората от отдалечените райони ще имат същото или по-добро ниво на транспортно обслужване", казват от банката. И добавят, че оптимизирането на линиите едва ли ще се отрази негативно и на околната среда. От банката все пак отбелязват, че решението за закриване на линии ще се вземе от правителството. Досега от министерството на транспорта твърдят, че реформата в железниците и опитите за намаляване на разходите няма да доведат до закриване на линии. От ръководствата на Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), която поддържа линиите, и от превозвача холдинг "Български държавни железници" (БДЖ) обаче допускат свиване на мрежа.
Източник: Дневник (03.05.2011)
 
Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) има идейни проекти за модернизация на около 5-8 участъка (или части от тях) от железопътната мрежа в страната на обща индикативна стойност около 14 млрд. лв., съобщи investor.bg. Това стана ясно от презентацията на зам.-директора на компанията Красимир Крачунов по време на форум в София за проектите в железопътния транспорт. Надеждите на НКЖИ са повечето от проектите да могат да се осъществят или поне да започне строежът им през следващия програмен период (2014-2020 г.) чрез финансиране с европари по ОП "Транспорт". Единият от тези проекти по всяка вероятност най-скъпият, е почти нова жп линия София - Видин, която ще се строи след 2015 г. Особено трудна за изграждане - с мостове и тунели, е отсечката от близо 80 км между Ботевград и София, минаваща през планински терен, чието изграждане по предварителни изчисления ще струва около 1 млрд. евро. Дължината на цялата жп линия е 252 км, а индикативната стойност на целия проект е 2,68 млрд. евро. Сравнително евтин спрямо останалите жп проекти - около 30 млн. евро, е този за строителството на интермодален терминал в София, стана ясно от думите на Крачунов. Досега има готов само идеен проект и зам.-шефът на НКЖИ не се ангажира кога би могло да започне самото изграждане. Предстоят тръжни процедури и отчуждаване на терени за строителството.
Източник: Стандарт (04.05.2011)
 
Концесията на летище София - след съгласуване с ЕК Концесионирането на летище София задължително трябва да се съгласува с ЕК, с ЕИБ и с Кувейтския фонд, съобщи министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски по време на първата си среща с представители на медиите. За летище София предстои да се разгледа бизнес модел, изготвен от консултант. Това не е процес, който ще се случи за три месеца, коментира зам.-министърът на транспорта Камен Кичев. Според него жп гара София е много по-приоритетна за концесиониране от летището. Няма да има основна промяна в политиката на министерството, обясни новият министър. Ще се ускорят обаче действията по Оперативната програма „Транспорт“. Затова се изграждат звена за управление на проектите в Агенция "Пътна инфраструктура" и в НКЖИ. Московски заяви, че в следващите няколко години БДЖ и НКЖИ рязко ще тръгнат напред, а договорът за заем със Световната банка, който предстои да бъде подписан, ще ускори процеса. За първите три месеца на т.г. обемът на товарните превози се е увеличил с 18 на сто, а до дни ще бъде избран и приватизационен консултант за дружеството.
Източник: Класа (25.05.2011)
 
НК "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) ще получи безвъзмездна помощ по ОП "Транспорт" в размер до 200 млн. лв. Правителството разреши управляващият орган на ОП "Транспорт" в Министерството на транспорта да подпише договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на железниците. Средствата в размер до 200 млн. лв. са за проекта "Модернизация на железопътния участък Септември-Пловдив - част от Трансевропейската железопътна мрежа".
Източник: Стандарт (30.06.2011)
 
Правителството разреши Управляващият орган на Оперативна програма "Транспорт" (ОПТ) в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията да подпише договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Средствата в размер до 200 млн. лв. са за реализацията на проекта "Модернизация на железопътния участък Септември-Пловдив - част от Трансевропейската железопътна мрежа". Проектът включва три отделни договора за модернизация на участъка - Септември-Пазарджик, Пазарджик-Стамболийски и Стамболийски-Пловдив. Ще бъдат извършени оценки на оперативната съвместимост, съответствието и строителен надзор за проекта. Ще бъдат проектирани и изградени системи за сигнализация в участъка Сепрември - Пловдив и телекомуникации София - Пловдив, надлези, археологически проучвания и опазване паметниците на културата, информира пресцентърът на МС. Одобрение за проекта от страна на Европейската комисия се очаква към края на 2011 г. Същевременно реализацията му трябва да стартира преди одобрението от ЕК предвид големия обем и продължителност на извършваните дейности с оглед успешното му приключване по график и в рамките на програмния период на Оперативна програма "Транспорт".
Източник: econ.bg (30.06.2011)
 
Месец и половина след смяната на министъра на транспорта Александър Цветков със заместника му Ивайло Московски започнаха рокади в дружествата, подчинени на транспортното ведомство. С нови директори са холдинг "Български държавни железници" (БДЖ) и "Летище София" ЕАД. Промени има в управителните съвети на предприятието "Пристанищна инфраструктура" и на Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), където има и нов зам.-директор. Освободените бяха назначени от предишния министър Цветков. С ускоряване на реформите в БДЖ, подобряване на финансовите резултати и на качеството на услугата Московски мотивира освобождаването на директора на БДЖ Пенчо Попов и назначаването на негово място на Йордан Недев. Попов оглави дружеството през октомври 2009 г., като работеше там и преди това. За разлика от него Недев е външен за системата. Той беше част от екипа на консултантската компания MMD Partners. Работил е в българския офис на германската консултантска компания Roland Berger. Завършил е London Business School, Великобритания, и стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Пред "Дневник" Недев каза, че опитът му с железниците е от два проекта с БДЖ. Коментира, че се е съгласил да поеме поста, тъй като видял, че на най-високо ниво има работещ екип. Според него компанията, която е в лошо финансово състояние, се нуждае от реформи, за да се стабилизира. "Положението със задлъжнялостта е, меко казано, сложно", добави Недев. В момента БДЖ трудно плаща на доставчиците си. От Европейската комисия, Световната банка и правителството искат компанията да се реформира, за да работи по-ефективно, тъй като е на последните места в ЕС по производителност. Прилагането на "нови механизми в управлението, което да доведе до оптимизиране на работата и по-високи финансови резултати", ще е основният приоритет пред новия директор на "Летище София" ЕАД Веселин Пейков. Той оглавява оператора на столичната аерогара след освобождаването на Асен Танчев. Танчев пое управлението на "Летище София" преди по-малко от година. В последната година компанията намали приходите си заради навлизането на нови оператори при наземните услуги и снабдяването със самолетно гориво. Новият директор на "Летище София" Пейков работи на аерогарата от 1994 г., като до момента е заемал различни позиции. Магистър е по гражданско инженерство от института за инженери в гражданската авиация в Киев, Украйна. Проверка на "Дневник" в Търговския регистър показва, че Московски е сменил и председателя на управителния съвет на НКЖИ Орлин Алексиев с Димитър Савов. Сменен е и зам.-директорът на компанията Красимир Крачунов, който отговаряше за европроектите. На негово място се е върнал освободеният от Цветков Христо Алексиев. Той заемаше поста, докато министър беше Петър Мутафчиев, а преди това беше негов съветник. Промяна има и в управителния съвет на "Пристанищна инфраструктура". На мястото на Мирослав Миланов е назначен Владимир Тодоров.
Източник: Дневник (04.07.2011)
 
Днес беше подписан договорът за модернизация на жп участъка от Септември до Пловдив, с което вече са договорени на 90% евросредствата за железопътната инфраструктура, предаде агенция "Фокус". Бюджетът за развитие на жп инфраструктурата по оперативна програма "Транспорт" е договорен изцяло и дори преизпълнен, показват данните в информационната система за еврофондовете ИСУН. При бюджет от 1.1 млрд. лв. са договорени 1.4 млрд. лв. към 15 юни 2011 г., сочи ИСУН. В същото време разплатените средства възлизат на 113 млн. лв. Проектът за модернизация на жп линията Септември - Пловдив е на стойност 200 млн. лева и се финансира със средства от Кохезионния фонд на ЕС и националния бюджет. Обектът е разделен на три позиции. Първата е модернизация на жп отсечката Септември – Пазарджик, включително и на гарите Септември и Пазарджик. Изпълнител е консорциум "Свителски – РВП Кьоне", който спечели търга с цена от 57 млн. лв. без ДДС. Втората позиция е за модернизация на жп отсечката Пазарджик – Стамболийски, като са включени и гарите Огняново и Стамболийски. Изпълнител на проекта е дружеството "Ай Джи Ей железопътна инфраструктура", което спечели поръчката с цена от близо 50 млн. лв. без ДДС. Третата позиция е за модернизация на жп отсечката Стамболийски - Пловдив и на гара Тодор Каблешков. Изпълнител е "Порр Бау". Австрийската компания спечели търга с цена от близо 51 млн. лв. без ДДС. След изграждането на железопътната инфраструктура трасето ще позволява скорост на движение на пътническите влакове от 160 км/ч, а на товарните влакове – 120 км/ч. При необходимост скоростта може да достигне и 200 км/ч, ако се използват влакове с накланящи се кошове. Изграждането на жп участъка от София до Септември ще стане през следващия програмен период на ЕС 2014 - 2020 г. С реализирането на модернизацията на жп участъка Септември – Пловдив България ще изпълни още един от ангажиментите си за развитие на жп инфраструктура и постигане на европейските стандарти, каза Милчо Ламбрев, генерален директор на държавното предприятие Национална компания "Железопътна инфраструктура", след подписването на днешните договори с изпълнителите.
Източник: Дневник (06.07.2011)
 
70 млн. евро заем взима железницата от Международната банка за възстановяване и развитие. Министерският съвет поиска съгласие от парламента да сключи гаранционно споразумение между МБВР и НК "Железопътна инфраструктура" за заем "Рехабилитация на железопътната инфраструктура". МБВР предложи на НКЖИ заем от 70 млн. евро за рехабилитация на железопътната инфраструктура. Срокът за изпълнение на финансираните от заема проекти ще бъде до 31 декември 2014 г. Заемът ще бъде гарантиран от държавата. Проектът включва купуване на механизация за поддържане на железния път и съоръженията за енергийната система на НКЖИ.
Източник: Стандарт (14.07.2011)
 
Националната компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) ще получи 70 млн. лв. заем от Световната банка за рехабилитация на жп инфраструктурата. Парите ще бъдат използвани за купуване на специализирана тежка механизация за поддържане на железния път и съоръженията на енергийната система. Това съобщиха от МС, който прие решение правителството да проведе преговори и да сключи гаранционно споразумение със Световната банка. Срокът за изпълнение на финансираните по заема проекти ще бъде от 1 юли 2011 г. до 31 декември 2014 г., а датата на приключване ще е на 30 юни 2015 г. Заемът ще бъде гарантиран от държавата. От НКЖИ уточняват, че нито лев от общата сума няма да отиде за ремонт на линии. Целта е с тези средства да бъде закупена техника, която да оперира по линиите, ремонтирани и рехабилитирани със средства по ОП „Транспорт”.
Източник: Монитор (14.07.2011)
 
Спасяват железниците с €240 млн. заеми. Парламентът вчера разреши на кабинета да сключи заемно споразумение за първи програмен заем с Международната банка за възстановяване и развитие (МБВР) за реформи в железопътния сектор. Предвижда се програмата за развитие на жп сектора да бъде подпомогната от Световната банка с три заема за периода 2011-2013 г., всеки от които е 80 млн. евро, или общо 240 млн. евро. Първият транш от 80 млн. евро е за погасяване на просрочените задължения към доставчици, на заеми и забавени задължения на НК "Железопътна инфраструктура" и ремонт на локомотиви и вагони. Финансовата помощ от Световната банка ще се реализира с държавен заем за структурно финансиране. Депутатите дадоха "зелена светлина" за подписване и на гаранционно споразумение по заем на НКЖИ от Световната банка. Целта е да се подобрят системите чрез купуване на механизация за поддръжка на железния път и съоръжения за енергетиката. Министерството на транспорта ще координира изпълнението на цялата програма за реформи в железниците. Заемът за стабилизиране на НКЖИ е за 70 млн. евро и ще бъде обслужван от компанията, като дружеството ще го покрива със собствени приходи и субсидии от бюджета.
Източник: Стандарт (28.07.2011)
 
Все още в БДЖ не са постъпили гласуваните от парламента 140 млн. лв. "мостово финансиране". Още през юни парите трябваше да бъдат преведени чрез Българската банка за развитие. Средствата трябваше да покрият спешни дългове преди железницата и НКЖИ да получат първият транш от заема на Световната банка (СБ). Според запознати банката все още чака някакви резултати от реформата в държавните железници и финансирането няма да дойде по-рано от есента. От ведомството на министър Дянков са отговорили, че средствата ще бъдат преведени, когато има гаранции, че „няма да потънат“. Заради липсата на текущо финансиране от ръководството на БДЖ месеци наред предупреждават за опасността всеки момент да бъдат спрени влаковете. Железниците дължат за изразходено гориво на „Лукойл“, имат просрочени задължения към банките, финансирали покупката на мотрисите Siemens Desiro. Засега в БДЖ „кърпят“ положението с продажба на стар подвижен състав.
Източник: Класа (22.08.2011)
 
БДЖ купува 30 спални вагона за последно. В момента те се произвеждат в Турция по поръчка на националния железопътен превозвач и ще влязат в употреба от май 2012 г. Това съобщи шефът на Борда на директорите на БДЖ Владимир Владимиров. Наличните 11 спални вагона са крайно недостатъчни за нуждата на пътниците, а сега съществуващата инфраструктура не позволява високи скорости за пътуване с влак коментира той. За да гарантираме комфорта на хората и правото им на модерен превоз, ние осигуряваме от догодина чисто нови а не преработени или рециклирани неизвестно кога, къде и от кого вагони. Пътниците ни ще получат най-доброто от май 2012 г. и до момента когато по българската железница ще се движим със 160 км/ч, комфортът на хората, както и потребността от билети за спални вагони ще бъде напълно задоволена, категоричен бе Владимиров. След въвеждането на високите скорости по нашите жп трасета, което зависи от изпълнението в срок на ремонтните дейности и рехабилитацията на жп линиите от страна на Национална компания „Железопътна инфраструктура”, спални вагони по вътрешните ни линии вече няма да са необходими, обясни шефът на борда. Хората ще прекосяват страната за четири часа и може да подремват, но няма да се нуждаят от спално място. Тогава БДЖ ще се концентрира върху разработката на международни линии и осъществяването на връзки с Централна и Западна Европа по релсите. Ще бъдем особено актуални през зимния сезон, когато поради честите промени във времето много летища из Европа не могат да функционират нормално, а железницата остава най-сигурен транспорт.
Източник: Монитор (26.08.2011)
 
Христо Алексиев е новият заместник генерален директор в Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) , с ресор „Стратегия и администрация”, съобщават от компанията. Той е през 1980 г. и е избран чрез конкурс по документи и събеседване. Има магистърска степен по „Международни икономически отношения“ в УНСС, и международни сертификати за управление на проекти. Работил е като ръководител проекти в сферата на местното самоуправление и като експертен съветник на кабинета на министъра на транспорта към министерството.
Източник: Фирмена информация (14.09.2011)
 
БДЖ засега няма да взима заем от Световната банка, нито държавно гарантиран от Българската банка за развитие, съобщи Йордан Недев, изпълнителен директор на компанията. "Трябва да покажем драматично подобрение на финансовите резултати, до тогава няма никакъв смисъл да се наливат пари в БДЖ", е казал изпълнителният директор на превозвача Недев. Преговорите за отпускането на заем от 460 млн. лв. от Световната банка засега не продължават. По информацията на медията същото се отнася и за гласувания от Народното събрание със закон кредит до 140 млн. лв. от Българската банка за развитие. Недев не е уточнил подробности, но е посочил, че компанията трябва да свие разходите си и да повиши приходите. Той е обяснил също, че до края на годината превозвачът има реална възможност да се освободи от стари и неоперативни активи – вагони, резервни части и т.н., за 10-13 млн. лева.
Източник: Дневник (17.09.2011)
 
Синдикатите в БДЖ подготвят ефективна национална стачка, след като стана известно, че предстоят нови сериозни съкращения в железниците. Информацията е публикувана в днешния брой на вестник "Труд". Според изданието в момента текат консултациите за датата, от която ще започне ефективната стачка на жп работниците. Решението за предупредителните мерки, което по информация на "Труд" ще бъде съобщено в понеделник, било всички влакове в активната част на деня от 8 до 16 часа да спрат. В петък - след няколко седмици мълчание по мерките за ускоряване на реформите в БДЖ, ръководството на железниците обяви, че до края на годината ще съкрати над 2000 служители, ще повиши с 15% цените на билетите и ще разреди влаковете по почти всички линии. Не е необходимо да има предупредителна процедура и консултации. От месец март сме в стачна готовност, обясни пред "Труд" Петър Бунев, шеф на жп синдиката към КНСБ, в който членуват 20 хил. служители на БДЖ и Национална компания "Железопътна инфраструктура". На 10 март профсъюзите направиха едночасова предупредителна стачка, която спря движението на пътническите влакове. Последваха спешни преговори между мениджмънта на БДЖ и синдикатите, на които беше постигнато споразумение за намаление на персонала. Работещите обаче получиха уверения, че няма да има съкращения, а хората ще намалеят "чрез пенсиониране и естествено текучество". Просто ще продължим старата стачка заради едностранно нарушаване на договореностите помежду ни от страна на държавата, казва сега Петър Бунев. Той уточнява, че ще бъде използвано решение от февруари на арбитража между профсъюзите и работодателя ефективните стачни действия да бъдат от 8 до 16 ч през деня. Именно в този период е най-интензивният жп трафик и протестът със сигурност би блокирал цялата страна. Единственото нормативно изискване за превръщането на предупредителната стачка в ефективна е ръководството на БДЖ да бъде уведомено 7 дни преди спирането на влаковете. Това означава, че спирането на жп трафика може да започне най-рано от 14 ноември.
Източник: Труд (07.11.2011)
 
Вицепремиерът Симеон Дянков от 2012 г. ще пусне свои агенти в държавните компании. Първата от тях ще бъде НК "Железопътна инфраструктура", стана ясно по време на бюджетната комисия в парламента. Бюджетът на финансовото министерство ще позволи назначаването на около 5 квестори в държавните фирми през 2012 г. На комисията бяха приети на първо четене промените в данъчните закони. От началото на 2012 година данъкът върху годишните доходи на гражданите ще се закръглява и стотинките ще се опрощават. Това ще важи и при подаване на данъчните декларации за доходите от 2011 г. В същото време задължително ще се декларират доходите от хазарт и игра на борсата, ако са над 5000 лв.
Източник: Стандарт (10.11.2011)
 
До края на 2011 г. в НК „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) ще бъдат съкратени общо 1300 човека, като редуцирането на служителите е изцяло сред административно-обслужващия персонал и хора от експлоатацията няма да напускат. Сред освободените са и 109 души, назначени на срочен договор. Чрез направената реформа са закрити административни звена, окрупнени са поделения и са премахнати звена с дублиращи функции. За идната година персоналът ще бъде свит с още около 900 души. Така от 14 445 служители през 2010 г., до края на 2012 г. те ще бъдат свити с почти 2200 човека, което е с 13 на сто по-малко. За съкращения на експлоатационен персонал няма да се говори, докато не бъдат завършени реконструкциите по някои основни жп направления, за поддръжката на които ще бъде осигурена модерна механизация. При съкращенията първо ще си отиват хората, навършили възраст за пенсия, а други служители ще получават възможност за преквалификация в експлоатационни сектори. Намаляването загубите на НКЖИ зависи както от структурните промени, така и от редовността, с която БДЖ ще започне да изплаща забавените си дългове за инфраструктурни такси, коментираха от НКЖИ.
Източник: Монитор (18.11.2011)
 
Глобиха „Дънди прешъс“ заради нарушения в Златица Златодобивната компания "Болкан Минерал & Майнинг"(БММ), дъщерна на канадската „Дънди прешъс металс”, е извършила нарушения на територията на жп гара Златица и град Златица. Това е установила съвместна проверка на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и Граждански кризисен щаб, съобщиха от Коалиция за устойчиво развитие. Компанията не е плащала наем за ежедневното ползване на 260 кв. м разтоварище на Национална компания "Железопътна инфраструктура" . Заради това нарушение на БММ е съставен акт от транспортното министерство по Закона за задълженията и договорите. Дружеството е увредило автомобилните подходи към гарата, изградени със средствата на данъкоплатците и е превозвала години наред товарите си в нарушение на указанията за тонаж до 16 тона, за което подлежи на санкции от Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация”. Проверяващите са дали срок до 5 декември да се премести дерайлирал товароподемен кран, който заплашва живота и здравето на пътниците и гражданите. Канадската компания е затлачила колекторните шахти за дъждовни води, за което също се предвижда санкция. Заключенията на транспортното ведомство са, че БММ трябва да прекрати дейността си на жп гара Златица и да премести разтоварището си на заводска гара „Пирдоп”. Освен това по сигнал на Коалиция за устойчиво развитие, председателят на комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите Йордан Бакалов е разпоредил на комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси към правителството да извърши проверка за конфликт на интереси на общински съветници в община Челопеч. По данни на коалицията представители на местната власт са кадри на БММ. Засега няма решение дали е одобрено или не инвестиционното предложение на БММ за златодобив в Крумовград, съобщиха от МОСВ.
Източник: Класа (23.11.2011)
 
Над 440 хил. лв. губи БДЖ от първите 4 дни на стачката През първите четири дни на стачката в холдинг БДЖ загубите са над 440 хил. лева. Нереализираните приходи на “БДЖ- Пътнически превози“ са 375 хил. лева, съобщи Йордан Недев, изпълнителният директор на „Холдинг БДЖ“, цитиран от Investor.bg. Загубите за „БДЖ-Товарни превози“ пък са около 60-70 хил. лева, каза за "Класа" Пламен Джуров, управител на компанията. Той обясни, че те идват от допълнителни разходи за пренасочване на превозите нощно време. Заради това на работниците се плаща за извънреден труд, а на НКЖИ - по-високи такси. Промяната на разписанията засега се прави всеки ден. „Няма отлив на товародатели, даже в последните дни има преизпълнение на плановете на дружеството“, обясни Джуров. Въпреки очакванията за преговори и вчера среща между ръководството на БДЖ и стачкуващите нямаше. От пресцентъра на компанията обясниха, че сега приоритетите на холдинга са договарянето на отсрочки с кредиторите. За пети пореден ден над 80% от пътническите влакове в цялата страна спряха, сочи информацията на синдикатите. От началото на стачката в 8.00 ч нито един влак не тръгна от Централна гара София, Перник, Мездра, Горна Оряховица, Пловдив, Бургас и Стара Загора. Между 8 и 16 часа от 261 пътнически влака, които по разписание е трябвало да превозват пътници, не са потеглили 203. От тях 32 композиции, които са били в движение преди началото на стачката, в рамките на деня не стигнаха до крайната си точка. Те са по късите линии, като Кърджали - Подкова, Царева ливада - Габрово, Септември - Добринище, Берковица - Бойчиновци, Петрич - Генерал Тодоров. По данните на профсъюзите 16 товарни влака, които е трябвало да се движат в интервала 8-16.00 ч, също са спрени. В 8-часовия протест се включиха и служители на НКЖИ от 37 гари в цялата страна. И през вчерашния ден продължиха нарушенията на закона и провеждането на локаут от страна на ръководството на БДЖ, което всъщност доведе до обратен ефект - стачката се разраства все повече. Стачката продължава и днес от 8.00 до 16.00 ч влаковете няма да се движат на територията на цялата страна. Междувременно “БДЖ-Товарни превози“ внесе в Софийския градски съд искова молба срещу десет служители на дружеството, които според управителите му са започнали стачката. Искът е за установяване на нейната незаконност. 30 влака ще бъдат спрени от движение днес. С това започва и предвиденото поетапно намаляване на влакове, което е част от плана за реформи в БДЖ. Плановете са в следващите две седмици постепенно да бъдат спирани пътнически влакове, така че на 12 декември общият им брой да достигне 138 композиции.
Източник: Класа (29.11.2011)
 
Ръководството на БДЖ се кани да спре облагите за синдикалните лидери в железниците. От догодина те ще се разделят с финансирането за командировки, телефони и различни социални доплащания. Това всъщност правело профсъюзите толкова непреклонни в преговорите за бъдещето на железниците, коментираха от двете компании БДЖ и НК "Железопътна инфрастрактура" . "При 800 000 лв. събрани миналата година от членски внос в двата синдиката те могат сами да си плащат разходите за дейността", коментира Владимир Владимиров, председател на Съвета на директорите в БДЖ. Оказва се, че БДЖ и двете му дъщерни дружества "Пътнически превози" и "Товарни превози" са плащали от своя бюджет задграничните и вътрешните командировки и телефоните на профсъюзните функционери в системата. Броят им е близо стотина, защото всяко регионално поделение си има председател и секретари. Най-фрапантен пример било звеното на БДЖ в Стара Загора, където на председателя помагали 9 секретари. По закон нито един от тези служители не може да бъде уволнен. "Против сме тези хора да ползват всички социални доплащания и обезщетения, каквито се дават на обикновените железничари", каза изпълнителният директор на холдинг БДЖ Йордан Недев. Шефовете на железницата не приемат и да питат писмено синдикатите дали може да правят съкращения в дружеството. Профсъюзите настояват, когато има спад на дейността с повече от 10%, при преструктуриране или закриване на определени дейности всяко преместване или съкращаване на служители да става след съгласуване. "Това са мениджърски решения и отговорността за тях се носи от мениджърите, а не от синдикалните лидери", коментира Владимиров. За да свият разходите си, мениджърите на БДЖ предложиха силно орязване на социалните придобивки за работещите в железницата, разписани в сегашния колективен трудов договор. Именно това накара синдикатите да прекъснат преговорите и да продължат стачката, която продължава вече 11-и ден. По сметките на синдикатите орязването на социалните доплащания на практика ще свие с 35-37% доходите, получавани в БДЖ. В момента средната заплата в БДЖ е около 700 лева. "Нито един синдикат няма да приеме подобно отстъпление от вече постигнатото", коментира Петър Бунев, шеф на стачния комитет в КНСБ. За БДЖ обаче плащането на всички социални придобивки за близо 12-те хиляди работещи в системата струва 12 млн. лв. на година. "Това е извън нашите възможности", каза изпълнителният директор Йордан Недев. За това на първо място шефовете в БДЖ се канят да намалят добавката за прослужено време от 1 на 0.6% и добавката за нощен труд от 42% на 25% от почасовата ставка. Друго предложение е да бъдат орязани възнагражденията за извънреден труд и за работа в почивните дни, както и възнаграждението за изминат километър за машинисти и кондуктори. Последното да бъде намалено от 3.8 ст. на 1 ст. на километър. Оттам настояват още за съкращаване на допълнителните дни отпуск и намаляване на обезщетенията при съкращения, пенсиониране, допълнителната заплата при излизане в отпуск и при продължително боледуване. Само от орязването на допълнителния отпуск ще спестим 20 хиляди дни, казаха от ръководството на компанията.
Източник: Стандарт (05.12.2011)
 
НКЖИ подготвя мащабни проекти за 4,5 млрд. евро Проекти за около 4,5 млрд. евро подготвя Национална компания „Железопътна инфраструктура” (НКЖИ) за периода 2014–2020 г. по Оперативна програма „Транспорт”, съобщи Стилиян Кротнев, директор на „Стратегическо развитие и инвестиционни проекти” в компанията. За следващия програмен период приоритет за компанията ще е работата по шест проекта. В тях влизат развитие на жп възли в София и Бургас, както и модернизация и строителство на 4 основи железопътни линии. По думите на Кротнев има голяма вероятност ЕК да не отпусне цялата необходима сума, но компанията може да кандидатства и по програмата “Кънектинг Юръп”(Cоnnecting Europe). По нея могат да се финансират зелени проекти, които повишават свързаността на държавите по най-важните трасета за Европа. Това е нова програма с финансов ресурс около 30 млрд. евро. НКЖИ подготвя за следващия програмен период и искане за промяна на възможните проекти за финансиране. С него железопътната компания ще предложи да бъдат включени проекти за техническа помощ, които са за подготовка на железопътни проекти по TEN-T мрежата и развитие на градската железница за доближаване на изискванията за екологичен транспорт. В момента се подготвя апликационна форма за 65 млн. лева. С тези пари трябва да се финансират всички дейности, свързани с подготовката на проектите до фаза “издаване на разрешително за строеж". Изпълнителна агенция „Железопътна администрация” оторизира компания ТИНСА за първия сертифициращ орган. В момента ТИНСА е единствената компания, която може да издава сертификат за съответствие на българската железопътна инфраструктура с европейските изисквания. Това се налага, след като през юли тази година беше приета директива, в която са описани всички технически спецификации, на които трябва да отговарят железните пътища във всяка държава от общността. Съответствието цели по-лесното и бързо преминаване на композициите през всички държави. При сертифициране обект на наблюдение са самото изграждане, количеството използвана енергия за движение и контролът на самото придвижване. В момента единствено ТИНСА може да даде документ за съвместимост на всички проекти, които извършва НКЖИ. За сертифициращ орган може да кандидатства всяка фирма, която има необходимите технически параметри да извършва дейностите, определени от евродирективата. Таксата за разглеждането на документите е 50 хил. лева, а срокът обхваща от 6 месеца до една година.
Източник: Класа (19.12.2011)
 
Изграждането на жп участъка Първомай-Свиленград-гръцка граница може да започне още в първите месеци на 2012 г. и да бъде завършен до края на 2013 г. Това стана възможно, след като кабинетът одобри предоставянето на 281 млн. лв. безвъзмездна помощ на НК "Железопътна инфраструктура" за модернизацията на жп линията Пловдив-Свиленград с цел постигане на скорости 160 км в час. Парите се планират по бюджета за 2012 г. Проектът за отсечката Първомай-Свиленград беше включен за финансиране по ОП "Транспорт" в този програмен период, който завършва през 2014 г.
Източник: Стандарт (29.12.2011)