Новини
Новини за 2021
 
Анализатори: Медта ще продължи да надминава резултатите през 2021 г. Постепенното икономическо възстановяване след Covid-19 помогна на медта да възстанови позициите си, като металът вероятно ще надмине останалите индустриални метали през годината. Локдаунът в страните по целия свят след бързото разпространение на вируса доведоха до спиране на предприятията, което от своя страна доведе до намалено търсене на индустриални метали. Постепенното възстановяване на икономиките доведе до здравословно възстановяване на търсенето на мед заедно с други суровини. Съобщенията за обещаващи ваксини допълнително повдигнаха настроенията в промишлеността. Медта стана свидетел на забележително подобрение, главно предизвикано от спада в цените на долара, оптимизма относно по-нататъшните пакети парични стимули и спада в предлагането на метала. Според анализаторите постепенното икономическо възстановяване ще засили търсенето през 2021 г. Goldman Sachs поддържа изключително бичи поглед върху червения метал. Според тях настоящият спринт на метала най-вероятно ще продължи до 2022 г. Цените на медта са готови да достигнат 10 хил. долара за тон. Няколко други анализатори също отбелязват, че ценовата сила на метала не е отклонение, а първи етап от структурен бичи пазар на мед. (Scrap Monster)
Източник: Други (01.01.2021)
 
Министър: Китай трябва да намали стоманодобива през 2021 г. Разрастващата се стоманена индустрия в Китай трябва да гарантира, че ще произвежда по-малко сурова стомана през 2021 г. в сравнение с рекордното ниво последната година, заяви министърът на индустрията на страната. Най-големият производител на стомана в света за първи път ще произведе над 1 млрд. тона сурова стомана през 2020 г., а наскоро правителствената консултантска компания прогнозира, че производството ще нарасне с още 1.4% през следващата година на фона на бързия икономически растеж и по-високите инвестиции в дълготрайни активи. Въпреки това, Сяо Яцин, министър на промишлеността и информационните технологии, призова стоманодобивът като енергоемка индустрия „решително“ да намали обемите и да гарантира, че ще има спад на годишна база през 2021 г. За последен път годишното производство на стомана в Китай е спаднало през 2015 г. Страната отдавна е обвинявана от САЩ и ЕС, че има свръхкапацитет за производство на стомана и алуминий. Сяо отбеляза, че Китай е успял да постигне целта си да затвори 150 млн. тона годишен капацитет предсрочно през текущия петгодишен период 2016-20 и постигна значителен спад на въглеродния отпечатък. (Hellenic Shipping News)
Източник: Други (01.01.2021)
 
FIMI настоява да се преразгледат протекциите за местните производители на стомана Федерацията на индийската добивна промишленост (FIMI) призова правителството да преразгледа протекционистичните мерки, обявени по-рано, с цел защита на вътрешната стоманена индустрия и местните производители. Федерацията твърди, че местните стоманодобивни компании неправомерно се възползват от ситуацията. Според тях местните играчи фиксират цените на стоманата, които почти съвпадат с международните, въпреки стимулите и предпазните мерки. През последните шест месеца вътрешните цени на стоманата в страната скочиха с почти 55%, отбеляза ген. Р. К. Шарма, генерален секретар на FIMI, в писмо, адресирано до главния секретар към министър-председателя. Цените се повишиха почти 6 пъти през последните два месеца. В писмото FIMI призова централното правителство да оттегли вносното мито от 15% за стоманени изделия. Стоманодобивната промишленост в страната получава висококачествена руда на сравнително по-ниски цени. Въпреки това индустрията приема международните цени на стоманата като основа за определяне на вътрешните цени. Освен това много големи производители на стомана притежават ексклузивни мини за руда, което прави доставките на суровини много по-лесни и рентабилни. (Scrap Monster)
Източник: Други (04.01.2021)
 
Световните водещи нации в производството на сурова стомана през ноември Производството на сурова стомана от страните, отчитащи се пред Световната асоциация на стоманата (worldsteel), регистрира значителен скок през месец ноември 2020 г. Месечните статистически данни за добива показват, че производството на 64-те държави се е увеличило с близо 6.6% спрямо предходната година. Световното производство на сурова стомана възлиза на 158.261 млн. тона (Mt) през ноември тази година, в сравнение със 148.417 Mt година по-рано. Китай, Индия и Япония продължават да бъдат първите три в света. От водещите производители на стомана, Китай и Индия регистрират по-висок добив спрямо предходната година, докато производството в Япония спада. Кумулативното производство на стомана през първите единадесет месеца на 2020 г. възлиза на 1.670 млрд. тона. Това се сравнява с добива от 1.692 Mt през януари-ноември ’19. (Scrap Monster)
Източник: Други (04.01.2021)
 
"Алкомет" утрои капацитета си за прахово боядисване с инвестиция за 1.4 млн. лв. Шуменският производител на алуминиеви изделия "Акомет" увеличи капацитета си за прахово боядисване три пъти, като модернизира линията си с инвестиция за 1.4 млн. лв. С приключването на проекта линията вече може да обработва 600 тона профили месечно. През последните години заводът засили производството на специализирани продукти с допълнителна повърхностна и машинна обработка, които имат по-висока добавена стойност. Преди няколко месеца стана ясно и че компанията ще доставя изделия на голям автомобилен производител. "Алкомет" въведе линията за прахово боядисване през 2003 г., като сега цялото съоръжение е модернизирано. Очаква се проектът значително да намали използването на боя и да повиши качеството. Преди месец компанията съобщи още, че новият валцов цех, който беше изграден като част от започналата в края на 2016 г. инвестиционна програма за 40 млн. евро, вече работи. Това ще позволи на "Алкомет" да увеличи капацитета на валцовото производство с 85 хил. тона годишно. През 2019 г. в експлоатация беше въведена и нова 2500-тонна преса за профили, която също беше част от инвестиционната програма. В момента компанията работи по нови проекти, като преди няколко месеца получи сертификат за подготвяната инвестиция за 27 млн. лв. Тя е свързана със сключения договор за доставка на компоненти за голям германски производител на коли и желанието на компанията да навлезе активно в автомобилния сектор.
Източник: Капитал (06.01.2021)
 
Производството на стомана в Югоизточна Европа се възстановява на месечна база Производството на сурова стомана в Югоизточна Европа (ЮИЕ) продължава да намалява през периода януари-ноември, според worldsteel. Регионалната продукция възлиза на 3.165 млн. тона, което е -21.4% спрямо предходната година. През януари-октомври регионалното производство е спаднало с -24.2% на годишна база до 2.884 млн. тона. Сърбия отново е най-големият производител на стомана сред седемте страни от Югоизточна Европа, които включват още България, Хърватия, Словения, Босна, Северна Македония и Молдова. Добивът в Сърбия възлиза на 1.373 млн. тона през януари-ноември, което е спад с 24.5%. Вторият по големина производител в региона отново е Словения, чието производство на сурова стомана е спаднало с 11.8% до 519 хил. тона. Третият по големина производител на стомана Босна и Херцеговина е регистрирал производство от 465 хил. тона, което е спад с 36.3%. На четвърто място в България добивът на сурова стомана е намалял с -15.3% до 443 хил. тона. Петият по големина производител на стомана, Молдова, обаче е произвел 401 хил. тона, което е с 12.% повече на годишна база. (Kallanish)
Източник: Други (06.01.2021)
 
ЕС налага мита върху част от турския внос на желязо и стомана Европейският съюз ще наложи мита от петък върху горещовалцувани изделия от желязо и стомана от Турция въз основа на текущо разследване за дъмпинг. Митата ще варират от 4.8% до 7.6% и ще засегнат турските компании Erdemir, Isdemir, Colakoglu Metalurji и Habas. Оплакване показва, че потреблението на стомана в ЕС е било с 4% по-ниско през 2019 г. спрямо 2016 г., докато турските износители са увеличили пазарния си дял до 8.1% от 2.8%, отчасти поради мерките на ЕС срещу други износители на стомана, като Китай и Бразилия. Въпреки това, докато цените в Турция нараснаха като цяло, те все са били постоянно по-ниски от цените на производителите от ЕС, показа разследването. Турция е изнесла около 3 млрд. долара горещо валцувана стомана за ЕС през 2020 г., според Угур Далбелер, заместник-председател на Асоциацията на износителите на стомана в Турция. Митата ще се прилагат в продължение на шест месеца, до който момент е трябвало да приключи разследването. ЕС ще събере тези временни мита, ако разследването му потвърди дъмпинг, заяви той. Разследването, стартирало през май, последва жалба от Eurofer. Съществува и паралелно антисубсидийно разследване на същите продукти от Турция. То приключва през юли. (Hellenic Shipping News)
Източник: Други (11.01.2021)
 
Защо цените на желязната руда стискат: Цените да останат високи в близко бъдеще Първо, Индийската стоманена асоциация (ISA), представляваща интереса на всички големи производители, насочи вниманието на правителството към „изпитателните времена“, пред които са изправени производителите на стомана - особено тези, които не притежават мини - поради двоен удар от скок в износа на желязна руда и спада в производството, главно в щата с най-голям дбив на руда в страната, Одиша. Скоро той се превърна в хор на протести срещу износа на желязна руда като асоциации на производители на гъбено желязо и стомана се обединиха с ISA. Изправена пред нарастващото недоволство на министерства, занимаващи се с изпълнението на инфраструктурни проекти, както и на автомобилни и строителни групи, тъй като цените на стоманата се покачи рекордно и имаше бързи ревизии на цените от производителите на стомана през месеците след блокирането, ISA поиска шестмесечна забрана за износ на желязна руда, ограничаване на електронната продажба към производителите на стомана и пелети. Тя също така призова държавните минни компании да увеличат производството. (Financial Express)
Източник: Други (11.01.2021)
 
Най-големите световни производители на стомана се ангажират с водорода и УСВ Водещите световни стоманопроизводители обявиха намерения за намаляване на емисиите, като се стремят към нула до 2050 г. или по-скоро. Те се ангажират с различни нови технологии, които все още не са доказани в мащаб: производство на стомана с водород, а някои със стратегии, които включват улавяне на въглерод. Слагат парите си там, където им е устата. Списъкът е впечатляващ и включва ArcelorMittal (№1 в света), ThyssenKrupp, Voestalpine, SSAB / LKAB / Vattenfall, Nippon Steel, POSCO и други. Тим Бъкли от IEEFA преминава през стратегиите, целевите числа и дати. Той отбелязва, че IEEFA отдавна се отнася скептично към улавяне и съхранение на въглероден диоксид (УСВ), но смята, че изпитанията на H2H Saltend в Северно море са обещаващи. Бъкли завършва с предупреждение към фирми, които произвеждат и изнасят коксуващи се въглища, прогнозирайки, че това технологично прекъсване ще унищожи техния бизнес модел. През декември 2020 г. има нарастващо цунами от съобщения за ангажименти за климата, съчетани с политики за изключване на изкопаеми горива от глобално значими финансови институции, надграждайки обещанията от два месеца по-рано от лидерите на Китай, Япония и Южна Корея, ангажирани да постигнат целите за нулеви емисии. На всичкото отгоре, три водещи корпоративни съобщения показват инерционния импулс към технологично прекъсване, предизвикано от декарбонизация. Nippon Steel и POSCO - съответно най-големите производители на стомана в Япония и Южна Корея - поеха ангажимент да постигнат нулеви нулеви емисии до 2050 г. през декември. Австралийската Lendlease публикува пътна карта, в която подробно се описва как ще изпълни ангажимента си към „Абсолютния нулев въглерод до 2040 г.“ (energypost.eu)
Източник: Други (11.01.2021)
 
КЦМ договори цялото финансиране за инвестиционния си проект за 130 млн. евро Пловдивският металургичен завод КЦМ договори последната част от финансирането за проекта си за по-ефективно използване на суровините за 130 млн. евро. След като преди година компанията подписа споразумение с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за половината от сумата, в края на декември бяха договорени и последните 25 млн. евро от Уникредит Булбанк. Останалите средства се осигуряват поравно от Обединена българска банка (ОББ) и Банка ДСК. Последният договор за финансиране на проекта е подписан с Уникредит Булбанк на 23 декември. КЦМ има дългосрочно партньорство с банката, която участва в кредитирането и на предния голям проект на завода - "Технологично обновление и разширение на производството" (ТОРП), който приключи през 2014 г. и беше на стойност близо 150 млн. евро. Заем за него беше отпуснат и от Европейската банка за възстановяване и развитие. За сегашния проект - "Технологично интегриране на КЦМ", по-рано миналата есен по 20 млн. евро кредити осигуриха също ОББ и Банка ДСК. Най-голямата част от финансирането - 65 млн. евро, идва от ЕИБ, договорът с която беше подписан през декември 2019 г. Дотук не е обявено дали и колко е собственото финансиране от предприятието за новата инвестиция. След като при предишния проект беше изграден изцяло нов оловен завод и беше модернизирано цинковото производство, сега компанията планира да интегрира технологично процесите на площадката, така че да може максимално да използва суровините. Това ще й позволи да увеличи дела на рециклираните материали, както и да произвежда нови метали като кобалт, мед и др. Очаква се проектът да приключи през 2023-2024 г. Заводът в Пловдив е най-големият производител на цинк и олово в Югоизточна Европа. За 2019 г. приходите на КЦМ са над 700 млн. лв.
Източник: Капитал (12.01.2021)
 
Емблематична египетската компания за желязо и стомана ликвидирана заради загуби Бордът на директорите на Египетската компания за желязо и стомана (EISC) прие във вторник резолюция за ликвидирането на компанията и разделянето й на две нови образувания. EISC е една от индустриалните икони на страната от създаването й през 1954 г. и началото на дейността ? в началото на 60-те години. Резолюцията предвижда EISC да бъде разделена на компания за желязо и стомана и друга за мини и кариери. Този ход поставя основите на инвестициите от частния сектор в двете компании в бъдеще, в светлината на държавния план да се възползва от нейните загубени активи и неизползваните възможности. Съветът на EISC заяви, че решението е взето в резултат на значителните загуби натрупани през годините, които достигнаха 9 млрд. египетски паунда, 982.8 млн. от които бяха загубени между юли 2019 и юни 2020 г. Според баланса на EISC, която е листната на Египетската борса (EGX), общата стойност на активите на компанията е била свидетел на умерен ръст от 2017 до 2021 г. (Ahram Online)
Източник: Други (14.01.2021)
 
Вносът на желязна руда в Китай през 2020 г. постигна рекорди от следвирусното търсене Китайският внос на желязна руда достигна рекордно ниво през 2020 г., като скочи с 9.5% спрямо година по-рано, тъй като страната увеличи разходите за инфраструктура, за да стимулира икономическото възстановяване. Китай е внесъл 1.17 млрд. тона желязна руда през 2020 г., показват данни от Главната митническа администрация. Това надмина годишния внос от 1.069 млрд. тона през 2019 г. и предишния рекорд от 1.075 млрд. тона през 2017 г. "Скокът дойде, когато потреблението в чужбина (на желязна руда) спадна, докато Китай имаше силно търсене," заяви главния анализатор на Huatai Futures в Пекин. Докато по-голямата част от света се бори с коронавируса през 2020 г., спиране на доменни пещи и съкращаване на работни места, Китай очаква целогодишно производство на стомана от 1 млрд. тона след бързо възстановяване от пандемията. Степента на използване на капацитета в 163 завода в Китай се движи над нивата от преди година от втората половина на 2020 г. насам, за да отговори на нарастващото търсене на стоманени продукти, използвани в инфраструктурата и производствения сектор. (Mining Weekly)
Източник: Други (14.01.2021)
 
Стоманодобивната промишленост и синдикатите в САЩ призовават Байдън да задържи тарифите Четири от водещите асоциации на стоманодобивната промишленост в САЩ и синдикатът United Steelworkers настояха новоизбрания президент Джо Байдън да гарантира запазването на тарифите и квотите за стомана, въведени през 2018 г. за защита на националната сигурност. В писмо до избрания президент, Американският институт за желязо и стомана, Асоциацията на производителите на стомана, синдикатът United Steelworkers, Комитетът за внос на тръби и Американският институт за стоманено строителство настояха, че: „Продължаване на тарифите и квотите [за стомана] е от съществено значение за осигуряване на жизнеспособността на местната стоманена промишленост в лицето на този огромен и нарастващ излишен капацитет. Премахването или отслабването на тези мерки, преди големите страни производители на стомана да елиминират свръхкапацитета си, както и субсидиите и други политики, нарушаващи търговията, които подхранват кризата, само ще предизвика нов скок на вноса с опустошителни ефекти за местните производители и техните работници.” Миналата година ОИСР прогнозира, че свръхкапацитетът на стоманата ще нарасне до 700 млн. метрични тона през 2020 г. - осем пъти производството на САЩ миналата година. Китай, Виетнам и Турция, наред с други, продължават да увеличават производството си, въпреки че пандемията е причинила спад в търсенето по света. Корея, Русия, Украйна, Индонезия и други продължават да изнасят големи дялове от производството си на външни пазари. (Steel Manufacturers Association)
Източник: Други (14.01.2021)
 
Стомана от ЕС може да влиза в Северна Ирландия без мито Европейската стомана може да бъде внесена в Северна Ирландия без заплащане на мито от 25%, заяви правителството на Обединеното кралство. Няма да има квота или мито за европейската стомана, което означава, че тя ще има неограничен достъп до страната, противно на предишните съвети на правителствените агенции на Обединеното кралство. Суровината от останалия свят все още ще трябва да плаща митото, докато тази с произход от Обединеното кралство трябва да използва "временно решение", за да избегне митата, това включва допълнителни документи и информиране на Министерството на бизнеса, енергетиката и индустриалната стратегия, за продажби в Северна Ирландия на суровини и стоки с произход Великобритания. Няма процес, който да позволи стомана от Великобритания да се внася в Северна Ирландия и да се регистрира според квотите на Обединеното кралство в рамките на схемата за защита на ЕС за стомана, така че е необходимо временно решение. Някои участници на пазара предполагат, че ЕС е казал в края на декември, че доставките за Северна Ирландия не могат да бъдат намалени спрямо квотата за внос за Обединеното кралство, което води до налагане на митото. (Argus Media)
Източник: Други (15.01.2021)
 
Румъния ще поеме голям стоманодобивен завод заради неплатени данъци Румънското правителство планира да поеме единствения производител на арматура в страната, COS Targoviste, който е в процедура по несъстоятелност от 2013 г., в замяна на дълга му към бюджета. Програмата за реорганизация, предложена от основния кредитор на компанията, очаква одобрение от останалите кредитори, съобщи Profit.ro. Правителството вече е подготвило законовите процедури за поемане на предприятието от икономическия министър. COS Targoviste е сред активите, притежавани преди, но изоставени от руската група Mechel. Най-големият кредитор е Alphard Financial Corp., регистрирано на Британските Вирджински острови. Синдик на завода е руснакът Олег Шведаков. Основните активи на COS Targoviste са оценени на 302 млн. леи, според документите на компанията. Предстои да бъдат премахнати екологичните задължения, оценени на почти 28 млн. леи, както и ДДС на стойност 57.3 или 32.4 млн. lеи (в зависимост от статута на субекта, който ще бъде определен от Министерството на икономиката за поемане на актива , необлагаеми или облагаеми). (Romania-Insider)
Източник: Други (21.01.2021)
 
Бразилската Vale ще продаде проблемни активи за въглища в Мозамбик Бразилската Vale заяви, че изкупува миноритарния дял на японската Mitsui & Co във въглищни мини и пристанища в Мозамбик, преди да продаде губещите активи, в опита си да постигне въглероден неутралитет до 2050 г. Vale, втората най-голяма компания в света за добив на желязна руда, заяви, че планира да се раздели със губещата въгледобивна Moatize и железопътните и пристанищни проекти Nacala Corridor в Мозамбик, за да се съсредоточи върху основните си операции. Mitsui заяви отделно, че се е съгласила да продаде своя дял в мината и инфраструктурата на Vale, управляваща проекта, за по 1 долар, с цел да завърши трансфера до края на годината. „Това е ужасно недостатъчно ефективен актив“, каза анализаторът Матю Ходж от Morningstar в Сидни. „Трябва да се промени нещо значимо, за да има продаваема стойност.“ През 2019 г. Vale напълно обезцени активите поради технически и експлоатационни проблеми и заяви, че ще преработи плана си за добив и ще направи основен ремонт на своите преработвателни предприятия, преди тези планове да бъдат нарушени от COVID-19. Отделът за въглища на Vale отчете загуба от 213 млн. долара преди лихви, данъци и амортизация в последния си тримесечен резултат. (Reuters)
Източник: Други (21.01.2021)
 
Стоманодобивът ще увеличи усилията да намали въздействието на въглеродните емисии Промишлените асоциации на ключови страни-производители на стомана, включително Китай и Индия, отново потвърдиха ангажиментите си да увеличат усилията за намаляване на въздействието на въглеродните емисии. Китайската асоциация за желязо и стомана (CISA) създаде комитет, който ще се съсредоточи върху планирането, изследването и развитието на инициативите за намаляване на въглерода и формулирането на политики за регулиране. Работата на комитета ще бъде подкрепена от експертна група, особено по въпроси, свързани с политики и техники. Индустрията заяви две важни цели в бъдещото развитие на Китай - реализиране на въглероден неутралитет и достигане на пик на въглеродните емисии. Между другото, страната си поставя за цел да стане неутрална към въглерода до 2060 г. Междувременно индийското правителство призовава за съвместни действия между заинтересованите страни за справяне с проблема с въглеродните емисии, който според него представлява голяма заплаха за световната стоманена индустрия. Властите подчертаха необходимостта от приемане на технологии, способни да улавят въглерода от въглеродния диоксид, като по този начин му пречат да навлиза в атмосферата. Индустрията трябва да премине към улавяне и съхранение на въглерод (CCS) и улавяне и използване на въглерод (CCU), каза Расика Чаубе, допълнителен главен секретар в Министерството на стоманата. (Scrap Monster)
Източник: Други (22.01.2021)
 
Eurofer подкрепя позицията на ЕС по отношение на износа на индонезийски никел Европейският съюз призова за разследване на ограниченията, наложени от Индонезия върху износа на суровини, необходими за производството на неръждаема стомана, по-специално никелова руда и желязна руда, подкрепен от Европейската асоциация по стомана (Eurofer). На 14 януари ЕС поиска Световната търговска организация да създаде комисия за проверка на законността на индонезийските разпоредби, които за първи път бяха предмет на официална жалба през ноември 2019 г. Eurofer заяви, че Индонезия е започнала „агресивно разширяване на преработката на никел и производство на неръждаема стомана“. „То започна през 2014 г., когато Индонезия забрани износа на никел-съдържащи суровини, за да се гарантира, че нейното зараждащо се вътрешно производство на неръждаема стока има достъп до цени под пазарните“. Никелът е ключов компонент в производството на неръждаеми стомани, 55% от които съдържат метала, тъй като подобрява устойчивостта на корозия и подобрява свойствата на сплавта. Твърди се, че „натрупването“ на този материал от Индонезия нагнетява конкурентоспособността на нейната местния сектор за неръждаема стомана. (Recycling International)
Източник: Други (25.01.2021)
 
Китайското търсене на австралийска желязна руда ще се срине, защото рециклира скрап Очаква се износът на желязна руда за Китай да се срине през следващите години - и това няма нищо общо с търговската война. Суровината, използвана за производство на стомана, е най-големият износ на Австралия като достига 12.5 млрд. долара продажби в чужбина само през декември, тъй като месечните продажби за Китай нарастват с 21%. Цените на желязната руда също са нараснали над 2 пъти от април миналата година, тъй като Китай е купил значително повече от региона Пилбара в Западна Австралия, за да стимулира възстановяването си от Ковид. Въпреки това, Oxford Economics прогнозира рязък спад на износа по-късно тази година, тъй като Китай се стреми да произвежда повече стомана от скрап по екологични причини. „Пекин има за цел да намали емисиите във въглеродоемката стоманодобивна индустрия“, казва Oxford Economics. „Той иска предприятията да намалят производството си тази година и да увеличат използването на скрап. Това ще помогне и за намаляване на зависимостта на Китай от вносна желязна руда, което поражда опасения за ръста на търсенето на руда“. По ирония на съдбата, Китай ще разчита на австралийска иновация, технология за зелен стоманодобив, за да постигне целта си за нулеви нетни емисии на въглерод до 2060 г. (Mail Online)
Източник: Други (28.01.2021)
 
AISI: Значителен спад в стоманодобива на САЩ Последната седмична статистика предполага значителен спад в производството на сурова стомана в САЩ през седмицата, приключила на 23 януари 2021 г. Данните, публикувани от Американския институт за желязо и стомана (AISI), сочат към значителен спад в производство на годишна база. Вътрешното производство през седмицата възлиза на 1.717 млн. нетни тона. Натоварването на мощностите през седмицата беше 75.7%. За сравнение, година по-рано данните са за 1.906 млн. нетни тона и 82.4%. В сравнение със седмицата, приключила на 23 януари 2020 г., производството е намаляло с 9.9%. Производството за седмицата е спаднало незначително с 1.2% спрямо предходната седмица, когато то е достигнало 1.738 млн. нетни тона. Степента на използване на капацитета е 76.7% за седмицата до 16 януари 2021 г. Най-големият производител е Южният регион, чиято продукция възлиза на 692 хил. нетни тона. Производството от останалите региони е както следва: Големи езера (614 хил. нетни тона), Среден Запад (189 хил. нетни тона), Североизток (153 хил. нетни тона) и Запад (69 хил. нетни тона). (Scrap Monster)
Източник: Други (28.01.2021)
 
SSAB се отказва от IJmuiden на Tata Steel През четвъртото тримесечие на 2020 г. SSAB обяви, че води дискусии с Tata Steel относно евентуално придобиване на стоманодобивната фабрика IJmuiden и свързаните с нея активи надолу по веригата. След задълбочен анализ и дискусии стана ясно, че има ограничени възможности за интегриране на IJmuiden в стратегическата рамка на SSAB. В резултат, преговорите с Tata Steel бяха прекратени. Президентът и главен изпълнителен директор на SSAB, Мартин Линдквист, заяви: „Внимателно оценихме Tata Steel IJmuiden и стигнахме до заключението, че придобиването ? ще бъде трудно по технически причини. Не можем да бъдем достатъчно сигурни, че бихме могли да приложим нашия индустриален план с предпочитаните технически решения толкова бързо, колкото желаем. Не можем да приведем Tata Steel Ijmuiden в съответствие с нашата стратегия за устойчивост по желания начин.“ Tata Steel потвърди, че SSAB е оттеглил първоначалния си интерес за Tata Steel Netherland. Tata Steel обаче потвърди, че се ангажира да постигне стратегическа резолюция за своето европейско портфолио. Заводът IJmuiden на Tata Steel е сред най-ефективните и екологично конкурентни производители на стомана в Европа. В момента около две трети от бизнеса на Tata Steel е базиран в Индия с най-добрите в класа си, висококонкурентни активи откъм разходи и силни парични потоци, а Tata Steel остава ангажирана да предприеме значително намаляване на ливъриджа през FY21 и след това. (Steel Guru)
Източник: Други (01.02.2021)
 
Байдън да запази митата върху вноса на алуминий от ОАЕ, обръщайки Тръмп Президентът на САЩ Джо Байдън ще запази тарифите от 10% върху вноса на алуминий от Обединените арабски емирства, в контра на опитите на Доналд Тръмп да прекрати налозите в последния си ден като президент, заяви Белият дом в понеделник. Президентът от републиканците обяви на 20 януари, че ще освободи ОАЕ от тарифата за внос на повечето алуминиеви продукти, заявявайки, че двете страни са постигнали споразумение за квоти, което ще ги ограничи. Освобождаването трябваше да влезе в сила в сряда. Тръмп обяви освобождаването малко след като определи ОАЕ за „основен партньор по сигурността“ и подписа договор за продажбата на 50 бойни самолета F-35 от Lockheed Martin Corp. Миналата седмица администрацията на Байдън заяви, че временно ще спре тази сделка и някои други, за да ги прегледа. Решението на Белия дом късно в понеделник заяви, че алуминиевата тарифа ще бъде по-ефективна защита на местните производители, отколкото „непроверената квота“, обявена от Тръмп. „Според мен наличните доказателства сочат, че вносът от ОАЕ все още може да измести вътрешното производство и по този начин заплашва да наруши националната сигурност“, каза Байдън. (Reuters)
Източник: Други (03.02.2021)
 
Гръцката група Loulis Mills назначи нов директор на завода си в България Гръцката индустриална група Loulis Mills назначи нов изпълнителен директор на новата си фирмена база в страната - мелницата за брашно в Генерал Тошево, която купи на публичен търг през 2018 и която заработи през 2020 г. Постът заема Калин Йонов, който има управленски опит в няколко други гръцки компании. Калин Йонов е завършил Атинския икономически университет. Над 10 години е заемал топ мениджърски позиции в балканските филиали на гръцката металургична група "Виохалко". Последните няколко години е бил изпълнителен директор на "Завод за хартия Белово" АД. Говори свободно шест езика и този месец ще получи своята MBA диплома по "Стратегическо управление" от СУ "Св. Климент Охридски". Досегашният изпълнителен директор на българското дружество "Лулис Мел България" Димитрис Тарнарас ще поеме поста заместник-главен изпълнителен директор на групата Loulis Mills в Гърция. 2020 е първата година на производствена дейност на мелницата в Генерал Тошево, която е преработила над 21 000 тона пшеница и отчита около 6 млн. евро приходи. Заетите в "Лулис Мел България" са 40. Мелницата стана собственост на Loulis Mills през лятото на 2018 г. Гръцката публична група бе единствен купувач и я придоби за 2.25 млн. евро чрез частен съдебен изпълнител, организирал публичен търг заради дългове на предишния собственик. Покупката бе финансирана със собствени средства на компанията. Мелницата в Генерал Тошево е с капацитет 100 тона на денонощие, притежава складова база за съхранение на 4500 тона пшеница и е разположена на площ 21 хил. кв.м. Новият собственик обяви, че тя ще обслужва българския и румънския пазар. "След придобиването Loulis Mills инвестира в сгради, машини и съоръжения 5 млн. евро, за да постигне пълна автоматизация на процесите, което определя и сравнително малкия брой на заетите в компанията", коментира за "Капитал" Калин Йонов. Той съобщи още, че българското дружество планира да увеличи натоварването на мощностите и да достигне поне 8 млн. евро приходи през тази година.
Източник: Капитал (04.02.2021)
 
Британските стоманодобивни фирми платиха 250 млн. паунда повече за електроенергия от чуждестранните си конкуренти за пет години Британските производители на стомана са платили четвърт милиард паунда повече от европейските си конкуренти за електричество през последните пет години. Британските фирми отделят 54 млн. паунда допълнително за енергия от чуждестранните конкуренти през 2020/21 г., според проучването на търговския орган UK Steel. Нейният 21-страничен доклад „Запълване на пропастта“ очертава огромните предизвикателства пред индустрията, като местните фирми харчат 86% повече за електроенергия от германските предприятия и 62% повече от френските. Призовавайки министрите „най-накрая да се справят ... с неконкурентните цени на електроенергията“, UK Steel казва: „Енергийно интензивните индустрии в Обединеното кралство са изправени пред едни от най-високите индустриални цени на електроенергията в света. Това сериозно уврежда конкурентоспособността на стоманодобивния сектор, тъй като е едновременно електроинтензивен и силно изложен на международна конкуренция, което означава, че не може да прехвърля допълнителни разходи на клиентите. За най-електроинтензивните производители електричеството може дори да представлява по-голям дял от производствените разходи, отколкото разходите им за труд.“ (Mirror)
Източник: Други (04.02.2021)
 
Германия налага глоби за картел на компании за коване на стомана Германският национален регулаторен орган по въпросите на конкуренцията Bundeskartellamt наложи глоби на обща стойност около 35 млн. евро на три компании за коване на стомана и двама висши служители за участието им в антиконкурентен обмен на информация. Засегнатите компании са бившата CDP Bharat Forge GmbH, сега Bharat Forge Global Holding GmbH и Bharat Forge CDP GmbH, базирани в Енепетал и част от индийската група Bharat Forge, и бившата Johann Hay GmbH & Co KG Automobiltechnik, сега Musashi Bockenau GmbH & Co KG. Разследванията на Bundeskartellamt бяха предизвикани от информация от Hirschvogel Umformtechnik GmbH със седалище в Денклинген. В съответствие с програмата за освобождаване от отговорност при предоставяне на информация за картели на Bundeskartellamt, на тази компания не е наложена глоба. Обменът на информация, който редовно се е провеждал поне от октомври 2002 г. до декември 2016 г., е имал за цел да прехвърли собствените разходи на компаниите за производство на ковани стоманени изделия и всички промени в разходите изцяло върху своите клиенти. (Steel Guru)
Източник: Други (05.02.2021)
 
"Аурубис" е произвела 4% повече чиста мед за последните три месеца на 2020 г. Медодобивната компания "Аурубис България" е произвела 4% повече катоди (чиста мед) за последните три месеца на 2020 г. спрямо година по-рано. Това става ясно от отчета на германската група Aurubis за първото тримесечие на финансовата година, която започва през октомври. Собственикът на завода в Пирдоп отчита постепенно възстановяване на глобалното търсене, както и по-високи цени на металите. Това е и причината наскоро групата да ревизира прогнозите си за годината нагоре. Заводът в Пирдоп е втората по приходи компания в България (с оборот от над 4.8 млрд. лв. за 2019 г.) и е сред топ износителите. За периода октомври-декември 2020 г. заводът в Пирдоп е преработил 327 хил. тона меден концентрат, което е 2% по-малко, отколкото преди година. Лек спад (1%) има и при количеството сярна киселина, което е пряко свързано с металургичното производство. В същото време компанията е произвела 4% повече чиста мед, като общото количество достига 57 хил. тона. Разликата вероятно идва от увеличена преработка на медни аноди, които заводът прави както за собствени нужди, така и за други предприятия в групата. Компанията не обявява данни за анодното производство. Като цяло сегментът "Рафиниране и преработка на метали", в който влиза "Аурубис България", увеличава преработката на концентрат с 24% благодарение на завода в Хамбург, а производството на катоди нараства с 19% до 278 хил. тона. От групата отчитат по-ниски такси за преработка и рафиниране на концентрати поради пазарни фактори, но по-високи цени на металите, като медта е поскъпнала с 22% до средно 7166 долара/тон. На групово ниво значително се увеличава рециклирането на скрап и други материали, след като миналата година Aurubis придоби два завода на Metallo Group.
Източник: Капитал (09.02.2021)
 
ArcelorMittal планира икономии от 1 млрд. долара, рестартира дивидентите ArcelorMittal, най-големият производител на стомана в света, представи нов план за намаляване на разходи за 1 млрд. долара и поднови изплащането на дивиденти след по-високите от очакваното печалби за четвъртото тримесечие. ArcelorMittal заяви, че търсенето на стомана трябва да нарасне през 2021 г. с между 4.5% и 5.5%, като собствените доставки се очаква да се увеличат, и също така обяви, че главният финансов директор Адитя Митал поема поста главен изпълнителен директор от баща си Лакшми. Базираната в Люксембург компания обяви, че основната печалба за четвъртото тримесечие (EBITDA), числото, което се очаква най-много от пазара, е 1.73 млрд. долара, почти двойно спрямо от предходната година и далеч над средната прогноза за 1.47 млрд. долара. ArcelorMittal заяви, че се е възползвала от постепенното възстановяване на търсенето на стомана, което води до по-високи доставки и подобрени маржове, както и по-добри резултати в добива на суровини. Също така, компанията ще започне нова програма за намаляване на фиксираните разходи на стойност 1 млрд. долара, която ще бъде постигната изцяло до 2022 г., включително повишаване на производителността и 20% намаление на корпоративния офис персонал.
Източник: Reuters (11.02.2021)
 
Американските производители и потребители на метали призовават Байдън да премахне тарифите по член 232 Коалицията на американските производители и потребители на метали (CAMMU), представляваща над 30 хил. американски производствени компании и над 1 млн. американски работници, публикува писмо до президента Джо Байдън с искане за незабавно прекратяване на митата по раздел 232 върху вноса на стомана и алуминий, инициирани от администрацията на Тръмп. Наложени преди почти три години, тарифите по раздел 232 за стомана и алуминий са нанесли щети на секторите потребители в САЩ, в които работят над 6.8 млн. работници, в сравнение със 140 хил. в стоманодобивната индустрия в САЩ. Те също така подхранват настоящия недостиг на стомана и високите цени в момент, когато американските производители са изправени пред значителни предизвикателства поради пандемията COVID-19. CAMMU призова президента да вземе предвид, че „тарифите на Тръмп са нанесли вреда на малките семейни производители“, като същевременно „нанасят щети върху отношенията с чуждестранните търговски партньори. Самият процес на изключване не може да се справи с недостига и ценовите скокове, които вредят на производителите, използващи стомана и алуминий. " (AJOT)
Източник: Други (11.02.2021)
 
Eurofer: Потреблението на стомана в ЕС ще нарасне с 13% през 2021 г. след една от най-лошите години за индустрията Очаква се потреблението на стомана в ЕС да се възстанови с ръст от 13.3% през 2021 г. и след това да нарасне с по-умерени 3.4% през 2022 г., след една от най-лошите години за индустрията, каза Европейската стоманена асоциация Eurofer в своя доклад за икономически и пазарни перспективи. Eurofer коригира прогнозата си за спад от 14.6% на явното потребление на стомана от 2020 г. на ръст от 13%. Икономическият растеж и световната търговия ще останат приглушени и крехки до второто тримесечие на 2021 г., каза Eurofer, с последици за експортно ориентираните сектори, особено автомобилната индустрия. Това също би повлияло на инвестициите в ЕС чрез силно отслабеното доверие в бизнеса. Стоманодобивната асоциация заяви, че по-доброто представяне в строителния сектор може да смекчи негативни тенденции от други сектори, използващи стомана. Общата продукция за секторите, използващи стомана, спадна с 11% през 2020 г., запазвайки предишната прогноза за спад от 10.4% до голяма степен непроменена, и ще се възстанови с ръст от 7.4% през 2021 г. като след това ще нарасне с 4.1% през 2022 г. (S&P Global)
Източник: Други (12.02.2021)
 
Tata Steel с отделна пътна карта за Великобритания, Холандия Tata Steel ще следва различни пътища за двата си европейски бизнеса в Холандия и Обединеното кралство, като ще се фокусира върху това да направи всеки от тях ще се самоиздържа и отчита поотделно, казва Кушик Чатърджи, изпълнителен и главен финансов директор на Tata Steel Limited. „През тримесечието до декември Tata Steel представи едни от най-добрите финансови показатели с най-високата консолидирана EBITDA от 95.4 млрд. рупии и свободни парични потоци от над 120 млрд. рупии на фона на силна оперативна ефективност на бизнеса в Индия, остър фокус върху разпределението на капитала и управление на оборотния капитал. Всички оперативни центрове в Индия са се представили изключително добре със самостоятелния марж на EBIDTA от 37.5%. Ключовите дъщерни дружества Tata Steel BSL и Tata Steel Long Products също отчитат най-високата рентабилност през последните години. Управлението на дълга продължава да бъде насочено. След намаляване на нетния дълг с 82.85 млрд. рупии през първото полугодие, продължихме агресивно да намаляваме нетния дълг със 103.25 млрд. рупии и брутния дълг с 56.4 млрд. рупии през тримесечието, което доведе до намаление на нетния дълг с 186.09 млрд. рупии и брутния дълг с 76.49 млрд. рупии през деветмесечното.“ (The Telegraph)
Източник: Други (15.02.2021)
 
Thyssenkrupp приключва преговорите с Liberty Германският конгломерат Thyssenkrupp заяви, че е приключил преговорите за продажба на стоманодобивната си дивизия на британската Liberty Steel, като се позовава на различия в стойността и структурата на потенциална сделка. Liberty Steel, която се ръководи от магната Санджеев Гупта, миналия месец подаде твърда необвързваща оферта за стоманеното подразделение на Thyssenkrupp, номер 2 на континента, според източници, което включва ангажименти за защита на работни места и обекти. „Съжаляваме, защото възприехме Liberty Steel като сериозен партньор в процеса“, заяви главният финансов директор на Thyssenkrupp, Клаус Кийсберг. Прекратяването на преговорите измества фокуса за Thyssenkrupp към двата други сценария на групата за нейното стоманено подразделение: запазване или прехвърляне на акционери. И двата варианта ще доведат до големи допълнителни разходи и съкращения на работни места. Във вътрешна бележка към служителите, Кийсбърг каза, че различните възгледи относно стойността на подразделението, структурата на финансиране и гаранциите са основните причини за прекратяване на дискусиите. „Като цяло идеите бяха толкова отдалечени, че продължаващите дискусии нямаше да доведат до нищо“, заяви Кийсбърг.
Източник: Reuters (18.02.2021)
 
Мексиканските производители на стомана и алуминий спират заради намаляване на газа Мексиканските производители на стомана и алуминий са под натиск да намалят потреблението на природен газ, но много от тях в крайна сметка преустановиха производството, тъй като работата с по-ниски нива на газ е неустойчива и създава загуби за тях. Асоциацията за природен газ в страната AMGN призова индустриалните, търговските и битовите потребители на 17 февруари временно да намалят потреблението след прекъсване на електрозахранването в седем северни щати. „Това намаление ще помогне на индустрията и правителството да приоритизират услугата към стратегически съоръжения, като болници и клиники, както и условията за експлоатация на Интегрираната национална система за транспортиране и съхранение на природен газ (SISTRANGAS), да бъдат възстановени в полза на всички потребители на природен газ в Мексико“, се казва в изявлението на AMGN. Според няколко източника от сектора, от тях се иска да намалят потреблението на природен газ с 80%-100% - което не е устойчиво за поддържане на операциите. Въпреки че е твърде рано да се прецени точното въздействието на подобно свиване, източниците очакват наличието на метал да бъде ограничено през следващите седмици. (S&P Global)
Източник: Други (19.02.2021)
 
Rio Tinto и немската SHS Group ще разработят екологични HBI в Канада Rio Tinto заяви, че канадското му предприятие за желязна руда обединява сили с немската стоманодобивна група SHS-Stahl-Holding-Saar и инженерната група Paul Wurth, за да проучи производството на горещо брикетирано желязо с ниски емисии (HBI), използващо пелети от желязна руда и зелен водород. Предпроектното проучване за промишлено производство на нисковъглеродно желязо в Канада е планирано да приключи в края на 2021 г., като се очаква инвестиционно решение за завод за директно редуциране на желязо (DRI) на основата на водород в промишлен мащаб. Резултатът може да доведе до допълнително търсене на DR пелети, което вече е с високо предлагане, заради новите DRI инсталации в Северна Африка. Iron Ore Company of Canada (IOC) ще доставя висококачествени железни руди и опит в добива, преработката и гранулирането, заяви Rio Tinto относно връзката на суровините с нисковъглеродната стомана. Rio Tinto притежава 58.7% от IOC, като Mitsubishi Corp. и Labrador Iron Ore Royalty Corp. държат останалото. Paul Wurth има познания за процесите в областта на високоефективното производство на водород и заводите за директно редуциране на Midrex, докато SHS group, която притежава Dillinger и Saarstahl, предлага дълбоки експертни познания за производство на желязо и стомана, съгласно меморандума за разбирателство. (Eurometal)
Източник: Други (19.02.2021)
 
Federation of Indian Minerals Industry: Приложете пълна забрана за износ на стомана Federation of Indian Minerals Industry (FIMI) призова за пълна забрана за износ на стомана, така че да не липсва суровина в страната, което да доведе до покачване на цените, и ще намали вносното мито върху стоманата до минимум, така че интегрираните играчи да са изложени на световните пазари. Р.К. Шарма, генерален секретар на FIMI, каза: „Въпросът за неоправданото непрекъснато нарастване на цените на стоманата от първични стоманени компании изобщо не е свързан с ефекта на пандемията. Всъщност поради пандемията Covid-19 цените трябваше да бъдат намалени от стоманодобивните компании. Като разглежда сектора на добива и металите като основни услуги, правителството разрешава продължаване на минните операции дори в период на локдаун в цялата страна. Като такива почти всички стоманодобивни компании имат свои собствени мини за желязна руда, които ги осигуряват да получават суровини на много по-ниски устойчиви цени. (Economic Times)
Източник: Други (22.02.2021)
 
Ново стоманодобивно предприятие на зелен водород за 2,5 млрд. евро Стартира ново предприятие за "зелена стомана" в Швеция със смели планове за стартиране на производството още през 2024 година. Тогава инициативата H2 Green Steel ще се увеличи до 5 млн. тона годишно производство на зелена стомана. Това би бил първият в света мащабен производител на зелена стомана, с планирани инвестиции от общо 2.5 млрд. евро. Стратегическите инвеститори, които вече са обезпечени, включват подкрепяния от ЕС инкубатор и инвеститор EIT InnoEnergy. Според EIT InnoEnergy, капиталовото финансиране от Серия A от 50 млн. евро е готово да приключи. Сред поддръжниците са съоснователят на Spotify Даниел Ек, производителят на камиони Scania и SMS Group, производител на инструменти за металния сектор. Vargas Holding и свързаният с Ikea инвеститор, Imas Foundation, също са част от проекта. По-нататъшни кръгове от акции и финансиране на зелени проекти ще бъдат използвани за набиране на пълните 2.5 млрд. евро, каза говорител на EIT InnoEnergy пред GTM. Амбицията е подобна на тази на шведския производител на батерии Northvolt. Производителят на батерии е разработил широкомащабен производствен бизнес за по-малко от пет години работа. Фирмата е събрала над 3 млрд. евро за своите гигафабрики в Швеция, Германия и Полша с големи стратегически инвестиции от своята клиентска база по пътя. (GreenTechMedia)
Източник: Други (25.02.2021)
 
Нов метод за производство на стомана може да намали емисиите Инженери от университета Шефилд твърдят, че са постигнали пробив в производството на стомана, който има потенциал да намали емисиите на въглерод в автомобилната индустрия. Екипът се ръководи от професор Марк Рейнфорт и д-р Юнхенг Гао от Университетския отдел по материалознание и инженерство. Публикувано в списание Nature, изследването на екипа описва нов метод за производство на лека стомана с висока якост, която може лесно да се адаптира към масовото производство и да се използва, за по-леки и по-устойчиви автомобили. Според изследователите, технологията може да произведе стомана с якост от близо 2GPa, което се равнява на тел с диаметър 1 см, способна да издържа тегло от 15 тона. Може да се произведе и стомана с удължение от 45%, според екипът, което означава, че стоманата ще бъде достатъчно пластична, за да се оформи в сложни форми. В новия метод на екипа се използва мед, елемент, който все повече се открива в рециклираните стомани, тъй като голяма част от него е направен с помощта на рециклирани автомобили и други инженерни елементи, съдържащи електрически кабели. Екипът от Шефилд е открил, че наличието на мед води до бързо утаяване, когато стоманата се обработва термично. Това ограничава растежа на зърната в микроструктурата на материала, оставяйки ултрафинозърнеста микроструктура, която придава висока якост и превъзходна пластичност, но също така подобрява термичната стабилност. (The Engineer)
Източник: Други (25.02.2021)
 
Emirates Steel се насочва към стоманени плоски продукти Emirates Steel обяви плановете си да добави горещо валцувани рулони (HRC) към портфолиото си от продукти, така че да може основно да отговори на нуждите на местните и регионалните пазари от висококачествени плоски продукти. Понастоящем Emirates Steel извършва цялостна оценка на проекта за изграждане на напълно автоматизирания първи по рода си завод за HRC в региона на Близкия Изток и Северна Африка. След завършване, новият завод ще увеличи производствения капацитет на Emirates Steel до над 5 млн. тона годишно. Новият завод ще има най-ниския въглероден отпечатък в региона. Новите плоски продукти намират приложение в няколко сектора, включително автомобилната, електротехниката, корабостроене, котостроене и съдове под налягане, производство на газови бутилки, тежки метални конструкции, морски конструкции, общо строителство, машинни компоненти, тръби, битови уреди и структурна стомана, и др. Главният изпълнителен директор на Emirates Steel, Саед Гумран ал Ремити, подчерта, че компанията се стреми да предостави на своите клиенти пълна гама продукти на високо ниво и цялостни стоманени решения. (WAM)
Източник: Други (01.03.2021)
 
ЕК започва разследване за възможно продължаване на гаранциите за внос на стомана в ЕС Европейската комисия е започнала разследване, за да определи дали настоящата система от гаранции за внос на стомана в ЕС трябва да продължи и след изтичането ? на 30 юни, след искания от страните производители на стомана в ЕС. Заинтересованите страни се приканват да представят своите становища пред ЕК в рамките на 15 дни. Решение дали защитните мерки, основани на система от тарифни ставки и квоти, могат да бъдат продължени или не, ще бъде взето до 30 юни, се посочва в съобщението на комисията. Източник от предприятие, близко до разследването, заяви, че решението се очаква в средата на май. Държавите-членки смятат, че удължаването е необходимо поради "съществуването на непрекъснат значителен натиск върху вноса от трети страни ... фактът, че глобалният свръхкапацитет остава на много високо ниво, че голям брой търговски ограничителни мерки и мерки за търговска защита от трети страни продължават да бъдат приемани, и че няма сигнали, които да предполагат, че САЩ ще премахнат мерките по раздел 232 за стоманата", се казва в изявлението в Официалния вестник на ЕС. (S&P Global)
Източник: Други (01.03.2021)
 
САЩ наложи тежки мита за вноса на алуминий от Европа САЩ наложи тежки мита върху вноса на алуминий от 18 държави, половината от които са европейски. Тарифите бяха обявени само часове, след като губернаторът на Роуд Айлънд Джина Раймондо бе избрана за министър на търговията на САЩ. Новият министър обеща да се бори с нелоялните търговски практики и да върне производства в Щатите, което ще създаде много нови работни места в страната. Митата достигат от 4,83% върху вноса от Бахрейн до 243% върху вноса от Германия. Те са резултат от антидъмпингово разследване, започнато от администрацията на Тръмп през март 2020 г. Обложените с тежки мита алуминиеви листове имат широка употреба, като се използват за фасади на сгради и различни продукти, като каросерии на камиони и улични табели. Окончателното решение за тях се очаква да влезе в сила до 15 април. С най-високите тарифи е наказана Германия, чиито фирми трябва да плащат от 49,4% до 242,8% антидъмпингово мито. Федералната република е най-големия вносител на алуминиева ламарина в САЩ на стойност, реализирайки продукция за 286,6 млн. долара през 2019 г. Вторият най-голям вносител - Бахрейн ще плаща скромните 4,83% антидъмпингово мито и антисубсидирана ставка до 6,44%. Друг голям износител на алуминий - Турция ще плаща антидъмпингова ставка от 2,02% до 13,56% и антисубсидиен изравнителен процент от 2,56% до 4,34%. Турция е внесла в САЩ алуминиева ламарина за 122,8 млн. долара през 2019 г.
Източник: expert.bg (04.03.2021)
 
Зеленото състезание поставя под натиск производителите на стомана в Европа Целта на зелената сделка на Европейския съюз (ЕС) да превърне блока в неутрален за климата до 2050 г. оказва огромен натиск върху производителите на стомана от континента. Тези, които не могат бързо да се декарбонизират, рискуват да бъдат погълнати от съперници. Тези, които оцелеят, ще се изправят пред конкуренцията на азиатските производители, които агресивно обещават да намалят вредните си емисии. Роланд Юнк, президент на Liberty Steel за Европа и Великобритания, четвъртият по големина производител на стомана в Европа, коментира, че компаниите трябва да започнат да инвестират в скъпи електрически дъгови пещи, захранвани от възобновяема енергия. По думите му европейската стоманена индустрия винаги е казвала, че „нашият краен срок е 2050 г.“ заради големите капиталови разходи, но според него това се използва като мотив за отлагане на инвестициите. Стоманените компании в Китай, които са най-големите конкуренти на европейските, вървят напред. Ако техните емисии се очаква да достигнат пик до 2023 г., Европа дотогава вече трябва да е започнала да изпълнява зелената сделка, допълва Сузана Карп, директор на политическата стратегия в неправителствената организация Bellona Europa, която е фокусирана върху индустриалната декарбонизация.
Източник: Други (04.03.2021)
 
Повишението с 4.8% на световното производство на стомана през януари е добре дошло Остави ли стоманодобивната промишленост зад себе си фазата на спадащото търсене, новите мощности, които не намират адекватен пазар, спадащите цени, нарастващите производствени разходи и следователно непрекъснатия период на лоша Ebitda? Без съмнение пандемията Covid 19 добави масло в огъня, който буквално изгори много сектори в световен мащаб, големи и малки, освен че отне живота на над 2.5 млн. и остави още няколко милиона без работата. На този фон ръстът от 4.8% на световното производство на стомана през януари внася доста свеж въздух в тази атмосфера на мрак и униние. Китай все още остава загадка с ръст от близо 7% през месеца, след като миналата година произведе над 1.05 млрд. тона сурова стомана. Производството на Индия от 10 млн. тона през януари, което надвишава производството от предния януари със 7.6%, предполага, че прогнозният дефицит в добива на стомана през FY21 в сравнение с миналата година ще бъде сведен до минимум. В световен мащаб пазарът на стомана след края на лунния ваканционен период в Китай върви нагоре. Стимулиращите мерки от правителствата изглежда са основният двигател. ЕС е в разгара на изпълнението на план за възстановяване от 2.19 трлн. долара в подкрепа на региона, както и за усилията за декарбонизация на стоманодобива. Инвестиция от 1.9 млрд. долара се предвижда за 55 железопътни инфраструктурни проекта. (Financial Express)
Източник: Други (05.03.2021)
 
Световното търсене на стомана ще навлезе в период на слаб растеж Глобалното търсене на стомана продължава да расте в краткосрочен план на фона на голяма несигурност, тъй като се очаква само леко забавяне на световния растеж, заяви председателят на Световната асоциация на стоманата Андре Гердау Йоханпетер на годишния конгрес на Бразилския институт за стомана в Бразилия. В дългосрочен план, обаче, световното търсене преминава в зона с нисък ръст, тъй като нови мегатрендове оформят индустрията, предупреди Йоханпетер. „Търсенето на стомана е в друга преломна точка, която може да бъде последвана от продължителен период на нисък растеж“, каза Йоханпетер, който е и директор на борда на бразилския производител Gerdau Group. „Търсенето на стомана е изправено пред нови предизвикателства: забавянето на растежа и застаряването на населението в развиващите се икономики, нарастващото неравенство в доходите, застрашаващо растежа и базата на средната класа.“ Загрижеността за околната среда засяга и световния стоманен сектор, като устойчивото развитие сега е „ключовата концепция“, каза той. (bisouv.com)
Източник: Други (08.03.2021)
 
Rio Tinto ще построи съоръжение за телур в медната мина в Юта Rio Tinto ще започне строителство на нов завод за добив на телур, важна суровина, използвана при слънчевите панели, от рафиниране на мед в мината си в Кенекот близо до Солт Лейк Сити, заяви компанията. Компанията ще инвестира 2.9 млн. долара за изграждането на централата , който ще добива телур като страничен продукт от топенето на мед, извличайки ценната суровина от отпадъчните потоци, заявиха от Rio Tinto. Заводът ще има капацитет да произвежда приблизително 20 метр.тона телур годишно, като производството се очаква да започне през четвъртото тримесечие на 2021 г., съобщиха от компанията. Телурът е основен компонент на кадмиевия телурид, полупроводник, използван за производството на тънкослойни фотоволтаични слънчеви панели. Може да се използва и като добавка към стомана и мед за подобряване на обработваемостта, което прави тези метали по-лесни за рязане. (S&P Global)
Източник: Други (10.03.2021)
 
Китайският внос на железен скрап може да достигне 5 млн. тона през 2022 г. Китайската държавна Zhejiang Metals and Materials Co. очаква, че китайският внос на черен скрап ще нарасне до 500 хил. - 1 млн. тона през 2021 г. и 3 -5 млн. тона през 2022 г., тъй като стремежът на страната за въглеродна неутралност увеличава търсенето на висококачествени материали, заяви Лим Кок Джиак. Страната отмени двугодишна забрана за внос на скрап от черни метали на 1 януари, като даде възможност за внос, който отговаря на пет категории от нов стандарт "рециклиран желязо-стоманен материал". Лим заяви, че ZMMC, водещ участник на пазара на железен скрап в Китай, е сключил 10 задгранични договора от 1 януари, предимно от Източна Азия и Обединеното кралство както насипни, така и с контейнери, и около 20 хил. mt от Северен Китай към март-април. Въз основа на оценката на ZMMC за общо 30-50 хил. mt скрап от черни метали, пристигащи в Китай през март, Лим прогнозира, че Китай ще внесе 500 хил. - 1 млн. тона през 2021 г., като вносът се очаква да се увеличи през втората половина на годината, когато държавните служители се запознаят с новите митнически процедури и ускорят освобождаването на товари. Други видове, като нарязани и чист скрап (busheling), също могат да бъдат добавени в крайна сметка, тъй като митническите процеси се ускоряват, за да улеснят търговията. (S&P Global)
Източник: Други (11.03.2021)
 
Американският съд отхвърля оспорването на тарифите за стомана и алуминий в раздел 232 Съдът за международна търговия на САЩ отхвърли искът от страна на Thyssenkrupp Materials North America за тарифите по раздел 232 на САЩ върху стоманата и алуминия, като установи, че процесът на изключване по член 232 не нарушава част от конституцията на САЩ и не отразява неправилно предишни президентски прокламации, както се твърди. Казусът по делото е процесът на изключване, създаден, когато бившият президент Доналд Тръмп издаде тарифите през март 2018 г. съгласно раздел 232 от Закона за разширяване на търговията от 1962 г. Когато тарифите бяха въведени, Министерството на търговията беше упълномощено да изключва алуминия и стоманени изделия от тарифите, ако конкретният артикул е „решен да не се произвежда в САЩ в достатъчно и разумно налично количество или със задоволително качество“, в допълнение към отчитането на съображенията за националната сигурност, съгласно прокламации, издадени по това време. Thyssenkrupp се аргументира, че процесът, който предоставя изключения въз основа на заявление на конкретни заявители, а не автоматично на всички вносители на даден артикул, създава неравномерен данък в САЩ в нарушение на "клаузата за еднаквост" на Конституцията, според съдебно становище от 10 март. (S&P Global)
Източник: Други (11.03.2021)
 
Eurofer приветства подкрепата на Европейския парламент за граничния въглероден данък Eurofer приветства гласуване в Европейския парламент, при което огромно мнозинство подкрепи резолюцията на механизма за корекция на въглеродните граници. Резолюцията бележи стъпка напред към законодателно предложение, което се очаква да бъде представено през юни, с цел защита на европейските граници от изтичане на въглерод. Въпреки че резултатът от процеса за постигане на ефективен данък все още не е сигурен, Eurofer отново изрази своята подкрепа. „Мярката трябва да запълни разликата при въглеродните разходи с глобалните конкуренти и вноса, вместо да замени или намали настоящите нива на защита от изтичане на въглерод“, казва шефът на Eurofer Аксел Егерт. „По-високите амбиции за климата за 2030 и 2050 г. изискват засилена, а не отслабена защита от изтичане на въглерод. Това може да бъде постигнато само ако мярката за въглеродни граници се прилага като допълващ инструмент за подпомагане на съществуващите мерки за изтичане на въглерод. Приветстваме, че ЕП призна това.“ Европейските производители на стомана са обезпокоени, че безплатните квоти за CO2 изчезват и биха могли да се изправят пред допълнителна конкуренция, ако не бъде приложена схема за защита на европейските граници от изтичане на въглерод. (Eurometal)
Източник: Други (12.03.2021)
 
"КЦМ 2000" ще инвестира 11 млн. лв. в добив на медни руди Групата "КЦМ 2000", в която влиза пловдивският производител на цинк и олово КЦМ, се насочва и към добив на медни руди. Това стана ясно, след като правителството даде 30-годишна концесия на компанията за добив на метални полезни изкопаеми от находище "Цар Асен 2" в община Пазарджик. Планираната инвестиция в новия обект е близо 11 млн. лв. Находището се намира край село Цар Асен на около 12 км от Пазарджик, в близост до друго старо медно находище. Компанията проучва участъка от 2008 г., а през 2011 г. получи и положителна оценка по ОВОС, но проектът беше забавен заради обжалване. Предвижда се мината и съоръженията покрай нея да заемат площ от 650 дка, като рудата ще се преработва в обогатителната фабрика на групата в село Елешница, където ще се получава меден концентрат. Плащанията, които компанията ще направи за периода на концесията, са близо 4 млн. долара без ДДС, казаха от правителствения пресцентър. Според Закона за подземните богатства половината от тези приходи постъпват в държавния бюджет, а другата половина - в бюджета на местната община, т.е. Пазарджик. Проектът е интересен с това, че чрез него "КЦМ 2000" навлиза и в добива на медни руди. Освен металургичния завод в Пловдив, където се произвеждат главно цинк и олово, в момента групата има и минно дружество - "Лъки инвест", което добива оловно-цинкови руди от две находища в района на град Лъки. Самият завод в последните години насочи усилията си към извличане и на други метали от суровината, като вече произвежда телур, а в плановете влиза също производството на кобалт, индий, бисмут и др. В момента компанията изпълнява инвестиционен проект за 130 млн. евро, чрез който ще може максимално да оползотворява получените полупродукти от двете си основни производства. С приключването на проекта компанията очаква да увеличи приходите си до над 1 млрд. лв. Пловдивското предприятие е третата по големина металургична компания в страната в К100 с общи приходи от 702.3 млн. лв. за 2019 г. Консолидираните приходи на групата за същата година са в размер на 705.7 млн. лв., а заетите са 1850 души.
Източник: Капитал (18.03.2021)
 
Дебатът за корекция на въглеродните граници раздели Европейската комисия и производителите на стомана Производителите на стомана от Европейския съюз може да се скарат с Европейската комисия относно начина, по който механизмът за регулиране на въглеродните граници (CBAM) може да бъде въведен в Европа, според мненията, изразени по време на уеб семинара на Европейската асоциация на производителите на стомана, фокусиран върху политиката на ЕС в областта на климата. Въвеждането на CBAM върху настоящата система на ЕС за търговия с емисии би било "свръхкомпенсация" по отношение на осигуряването на справедлив пазар за чиста стомана и рисковете да бъдат несъвместими с политиките на Световната търговска организация, заяви Мете Кофод Куйн, началник отдел на Европейската комисия „Внедряване на СТЕ и ИТ“, ГД „Действия в областта на климата“, пред представители на сектора в уеб семинара на Eurofer. Понастоящем системата за търговия с емисии (СТЕ) предлага някои безплатни средства за производителите на стомана, за да се избегне изтичането на въглерод. Междувременно членовете на Eurofer настояват СТЕ да продължи с преходен период от осем години след въвеждането на CBAM, като през това време ще продължат да се разпределят безплатни квоти по СТЕ за производителите на стомана в ЕС, каза генералният директор на асоциацията Алекс Егерт. Този преходен период трябва да продължи, докато устойчивият пазар на "зелена" стомана се оформи напълно през 2030 г., според асоциацията. (S&P Global)
Източник: Други (18.03.2021)
 
Производителят на стомана ArcelorMittal засилва въглероден неутрален натиск ArcelorMittal ще предложи зелени сертификати на клиенти, готови да платят премия за нисковъглеродна стомана, заяви компанията в сряда, тъй като стартира фонд за подкрепа на иновативни технологии за ограничаване на въглеродните емисии от производството на стомана. Стоманодобивът представлява около 7-9% от емисиите на въглероден двуокис в световен мащаб, но Китай има за цел да премахне своите нетни емисии до 2050 г. и преследва проекти, използващи водород за превръщане на желязната руда в желязо, както и технологии за улавяне и съхранение на въглерод за постигане на целта си. Базираната в Люксембург група заяви, че ще даде на клиентите възможност да купуват „зелени сертификати за стомана“ със своите поръчки за стомана, представляващи спестявания на емисии, постигнати от ArcelorMittal в сравнение със средния интензитет на CO2 при европейското производство на стомана чрез проекти, включително намаляване на използването на въглища в доменните пещи, което позволява клиентите да докладват за намаляване на собствените си емисии.
Източник: Reuters (18.03.2021)
 
Британският стоманодобив може да мине към Zero Carbon бъдещето Декарбонизацията на стоманената индустрия предоставя на Великобритания възможност да стимулира вътрешното производство и да поеме водеща роля в новата Зелена индустриална революция, се казва в доклад на Syndex UK и Института за обработка на суровини. Докладът идва след обявеният от министъра на бизнеса и енергетиката Кваси Квартенг амбициозен план за предоставяне на първия в света нисковъглероден индустриален сектор, с над 1 млрд. паунда за намаляване на емисиите в промишлеността, училищата и болниците. Новата стратегия за индустриална декарбонизация излага визията на правителството за изграждане на конкурентно, по-екологично бъдеще за производствения и строителния сектор. Като част от пътя на правителството към нулеви емисии до 2050 г., сегашните мерки ще създадат и подкрепят 80 хил. работни места в Обединеното кралство през следващите 30 г., като същевременно намалят емисиите с две трети само за 15 г. Тази нова стратегия ще подкрепи съществуващата индустрия за декарбонизация и насърчаване на растежа на нови, нисковъглеродни сектори в Обединеното кралство, с цел да защити и създаде квалифицирани работни места и бизнес в Обединеното кралство. (The Northern Echo)
Източник: Други (19.03.2021)
 
Добри перспективи за стоманодобива Силното търсене на стомана и от своя страна нарастващите цени след облекчаването на ограниченията продължават да стимулират рентабилността на индийските производители на стомана. Анализаторите очакват цикълът да се задържи по-дълго и подобрените парични потоци могат да доведат до намаляване на задлъжнялостта. Освен това, новият капиталов цикъл може да продължи със силно търсене и цени. Силното възстановяване на търсенето през 2021 г., плюс реформите от страна на предлагането в Китай трябва да доведат до по-високи международни цени на стоманата, твърдят анализатори от Morgan Stanley India. Китай остава най-големият потребител и ускорява екологичния си натиск за контрол на въглеродните емисии. Това вероятно ще се отрази на производството в много сектори. Morgan Stanley в Китай смята, че усилията на страната за постигане на въглероден неутралитет могат да доведат до възходяща тенденция в кривата на разходите и прекъсване на доставките за тежки енергоемки и високоемисионни индустрии като производство на стомана и алуминий, което води до по-голям потенциал за цените им. Продължаващото нарастване на търсенето на стомана и ограниченията в предлагането от Китай може да вдигне международните цени и да предвещава добри показатели за индийските производители. (Mint)
Източник: Други (25.03.2021)
 
Liberty Steel иска от клиентите да плащат предварително Третият по големина производител на стомана в Обединеното кралство иска от клиенти да плащат предварително, заради проблеми с паричния поток. Liberty Steel е под натиск, след като преди две седмици основният й финансов поддръжник Greensill Capital се срина. Проблемите са най-остри в подразделението за специална стомана, която наред с други снабдява и големи авиокосмически клиенти, засегнати от коронавируса. Liberty заяви, че търсенето на някои продукти в това подразделение е спаднало с почти две трети. Фирмата е в крехко финансово състояние и правителството е готово да се намеси, ако е необходимо, за да я подкрепи. Така че идеята за авансово плащане може да бъде непривлекателна за много клиенти, които биха могли разумно да се страхуват за парите си и доставките им могат да замръзнат при всеки бъдещ процес на несъстоятелност. Източници, близки до компанията, обаче настояват, че специализираните продукти, които Liberty произвежда - особено в завода в Stocksbridge близо до Шефилд, са трудни за набавяне от други доставчици в кратки срокове. Liberty притежава 12 стоманодобивни завода във Великобритания, включително в Rotherham, Motherwell и Newport, и дава работа на 5000 души. Сривът на Greensill Capital по-рано този месец предизвика сериозни опасения относно бъдещето на тези работни места. (BBC)
Източник: Други (25.03.2021)
 
Блокирането на Суецкия канал може да засили ценовия натиск върху стоманата и металите Блокирането на Суецкия канал от контейнеровоза Ever Given не се очаква незабавно да повлияе на доставките на стомана и метали в световен мащаб, според пазарни експерти. Това обаче подхранва очакванията за евентуално повишаване на превозните цени и да свие запасите, което може да повиши ценовия натиск, особено при стоманата и медта. Каналът се използва за превози на стомана и стоманодобивни суровини, включително желязна руда, пелети и горещо брикетирано желязо между ОНД и Азия, включително Китай; алуминиеви полуфабрикати от Близкия изток до европейските страни и доставки на мед от западните страни до Китай. „Въздействието върху суровините надхвърля нефт и газ“, каза Дерек Лангстън, ръководител на изследователската дейност в корабния брокер SSY. „Множество сухи насипни товари използват Суецкия канал за достъп до ключови пазари в Азия. Дори доставките на въглища и петролен кокс от САЩ за Индия минават оттам. Брокерската компания Marex Spectron се позова на коментари на Mysteel, че блокирането вероятно ще изостри смущенията по доставката на мед за Китай. Дори ако запушването бъде решено за няколко дни, прочистването на канала може да доведе до закъснения в доставките на мед от западните страни до Китай с месец. (S&P Global)
Източник: Други (26.03.2021)
 
Американските метални групи приветстват предложението за инфраструктура на Biden Американските стоманодобивни и алуминиеви организации приветстваха предложения инфраструктурен план на президента Джо Байдън от 31 март, тъй като се очаква инвестицията в инфраструктура, заедно с призива „Купувай американско“, да засилят търсенето. Байдън изложи своята визия, известна като "Американски план за заетост", който се фокусира върху модернизирането на американската инфраструктура, подобряване на конкурентоспособността на страната и справяне с климатичните промени. Предложението, което представлява приблизително 2 трлн. долара инвестиции за осемгодишен период, предвижда 621 млрд. долара финансиране на транспортната инфраструктура за модернизиране на 20 хил. мили магистрали и пътища, замяна на 10 от икономически най-значимите мостове в САЩ в неизправност и ремонт на допълнителни 10 хил. моста. Планът също така призовава за модернизиране на обществения транспорт и инвестиране в надеждни пътнически и товарни железопътни услуги, както и инвестиция на 174 млрд. долара на пазара на електрически превозни средства. „[Американският институт за желязо и стомана] високо оценява ангажимента на президента Байдън да изгради по-добре американските пътища, мостове, водни пътища, железопътни линии, електрически мрежи и друга критична инфраструктура - и да го прави с американска стомана“, заяви главният изпълнителен директор на Института, Кевин Демпси. (S&P Global)
Източник: Други (01.04.2021)
 
Posco ще се съсредоточи върху „зелената и мобилната“ индустрии След повече от 50 години като най-големият производител на стомана в Корея, Posco сега иска да се съсредоточи върху „зелената и мобилната“ индустрии. „На преходна точка сме, където индустриалната тенденция се измества към нисковъглеродна и екологична чистота“, заяви главният изпълнителен директор на Posco, Чой Чон У, пред служителите на Posco. „Posco Group трябва да излезе отвъд бизнеса със стомана и да направи голям скок, за да стане бъдещ лидер на пазари като части за електрически превозни средства, материали за батерии и водород.“ Електрическите превозни средства (EV) са една от малкото екологични индустрии, в които Posco има известен опит. Производителят на стомана предлага от десетилетия стоманени панели за автомобилни производители и има опит в работата със суровини. В момента Posco произвежда литий, никел и графит. С тях подразделението Posco Chemical произвежда катодни и анодни материали и ги доставя на производителите на батерии. Планът е да се увеличи производството до 400 хил. тона катоден и 260 хил. тона аноден материал до 2030 г. Има известна степен на напредък, според компанията. (Korea JoongAng Daily)
Източник: Други (01.04.2021)
 
Директор в ERG: Медта с голям дефицит заради нарастващо търсене Очертава се година на значителен дефицит на пазара на мед, тъй като по-свитото от очакваното предлагане не успява да отговори на значително засиленото търсене, заяви главният изпълнителен директор на диверсифицираната минна компания Eurasian Resources Group (ERG). Това търсене е подкрепено от безпрецедентни нива на така наречените зелени стимули, тъй като икономиките възстановяват инфраструктурата с цел декарбонизация, като връщането към цените на медта над 10 хил. долара за тон е краткосрочна реалност, добави Бенедикт Соботка. Тримесечната цена на медта на Лондонската метална борса се понижи с 0.8% през седмицата до крайна цена от 8 790 долара за тон в четвъртък 1 април. Това е спад спрямо 9 562.50 долара за тон на 25 февруари. Последният път, когато медта беше над 10 хил. долара, беше през февруари 2011 г., когато достигна рекорден връх от 10 120 долара за тон. Според Соботка, ръстът на търсенето на мед извън Китай се очаква да бъде движеща сила през 2021 г., промяна спрямо последните години. (Metal Bulletin)
Източник: Други (01.04.2021)
 
"Алкомет" отчита загуба за 2020 г. заради по-високи разходи Увеличените разходи и лекият спад на приходите са извели "Алкомет" на загуба през 2020 г. Това показва отчетът на шуменския производител на алуминиеви изделия. Макар че обемът на производство е нараснал, след като компанията приключи мащабен проект за разширяване на мощностите, по-ниските цени на метала са довели до намаление на продажбите. За тази година дружеството прогнозира значително увеличение на приходите, както и нетна печалба. През миналата година шуменският завод е произвел 7% повече продукция - общо 73.5 хил. тона. Продажбите като обеми също нарастват. Двуцифрен ръст (16.6%) има при пресовите продукти, където силно увеличение се отчита при продажбите на специални и стандартни профили, които са основната част от това производство. Миналата година компанията започна проект за обособяване на цех за механична обработка на алуминиеви профили, което ще й позволи да прави завършени детайли с по-висока добавена стойност за сектори като автомобилостроене, машиностроене и др. В същото време компанията отчита минимален спад на приходите от продажби (с около 1%), главно заради по-ниската цена на алуминия - средната цена на метала миналата година е била 1489 евро/тон спрямо 1600 евро/тон през 2019 г. Ако тази година няма някакви значителни сътресения, компанията прогнозира значително увеличение както на производството, така и на финансовите резултати. Обемът на продажби на пресови изделия се очаква да се увеличи с около 30% вследствие на засиленото търсене, а акцентът отново ще бъде върху продукти с по-висока добавена стойност. При валцовите изделия очакваният ръст е 22%, като компанията ще наблегне на продажбите на различни видове фолиа, както и на финсток. При запазване на нивата на алуминия на Лондонска борса за метали очакванията на ръководството са през 2021 г. продажбите да достигнат около 480 млн. лв., което е ръст с 38%. Маржът на печалбата преди лихви, данъци и амортизации се предвижда да бъде около 8.8%, а крайният резултат отново да е положителен с нетна печалба около 3.9% от приходите.
Източник: Капитал (02.04.2021)
 
Китай обмисля данъчни промени в стоманодобива за зелените цели Китай обмисля редица данъчни промени за своята гигантска стоманена индустрия, за да изчисти една от най-замърсяващите си индустрии. Властите обмислят промени, които да насърчат вноса и да намалят износа. Мерките подчертават фокуса върху обслужването на вътрешния пазар, след като страната се ангажира да намали производството на стомана тази година, за да ограничи въглеродните емисии в индустрията. Данъчните промени също могат да променят световната търговия със стомана, тъй като Китай е най-големият производител, вносител и износител. Ходът за ограничаване на пратките за чужбина рискува да остави недостиг на доставки, който трябва да се запълни, точно когато има оптимизъм, че възстановяването след пандемия ще повиши глобалното търсене. Пазарът може също да се затегне, ако съвпада с нарастване на покупките от чуждестранни производители. Разглежданите промени включват намаляване на отстъпките при износ за някои стоманени продукти и намаляване или премахване на вносни мита за някои продукти. Китай също обмисля да намали данъка върху добавената стойност или данъка върху доходите за местните производители на желязна руда или да освободи компаниите от данъците. Подробностите не са окончателни и може да се направят промени, като някои политики вероятно ще бъдат обявени веднага след април. (Business Times)
Източник: Други (02.04.2021)
 
Китай може да не намали производството си през 2021 г., световните цени скачат Плановете на Китай да намали производството на сурова стомана през 2021 г. могат да бъдат възпрепятствани от високите цени на стоманата, стимулиращи предприятията да вдигнат оперативните си темпове, което би компенсирало намаляването на производството другаде. Нетният резултат би бил в най-добрия случай незначително намаляване на общото производство и по всяка вероятност изобщо няма да свие нивата от миналата година, изчислява S&P Global Platts Analytics. Вътрешните цени на горещовалцуваните рулони в Китай са се повишили с около 12% от началото на март, достигайки най-високото си ниво от средата на 2008 г. Най-новият кръг на покачване на цените се дължи главно на спирането на град Таншан на 30% от капацитета на доменната си пещ и има пазарни очаквания, че подобни намаления на производството ще бъдат приложени и отвъд Тангшан в опит да се постигне целта на китайското правителство за намаляване на стоманодобива през 2021 г. Асоциацията на желязото и стоманата на провинция Дзянсу на 2 април призова за контрол на производството на стомана, а град Кинхуандао в северната част на Китай е готов да спре 30% от капацитета си за производство на желязо и стомана. Провинция Дзянсу е произвела 121 млн. тона сурова стомана през 2020 г., което представлява 11% от общата продукция на Китай, според Националното статистическо бюро. (S&P Global)
Източник: Други (08.04.2021)
 
Rio Tinto произвежда литий за батерии от отпадъчни скали в демонстрационен завод Rio Tinto започна производството на литий за батерии от отпадъчни скали в демонстрационна фабрика за литий в Калифорния, отбелязвайки следващата стъпка за увеличаване на мащаба на нов производствен процес на литий. В мината Boron процесът ще спомагат за възстановяването на критичния минерал и за извличане на допълнителна стойност от купчини отпадъци от над 90 години добив по време на операцията. Първоначално малко проучване през 2019 г. успешно доказа процеса на печене и извличане на отпадъчни скали за възстановяване на високи класове литий, каза Rio Tinto. Демонстрационната централа в Калифорния има конструктивен капацитет от 10 mt / год. литий за батерии и ще заработи през 2021 г., за да оптимизира процеса. Тя също така ще даде оценка за осъществимостта за преминаване към производствен завод с първоначален капацитет от поне 5000 mt годишно или достатъчно, за да се направят батерии за приблизително 70 хил. електрически превозни средства, каза компанията. "Това е ценна следваща стъпка за увеличаване на производството на литий на площадката на Boron, и всичко това от използване на отпадъчни материали, без да е необходимо по-нататъшно копаене", заяви изпълнителният директор на Rio Tinto Minerals Синеад Кауфман. (S&P Global)
Източник: Други (08.04.2021)
 
Виетнам ще приложи временни антидъмпингови мерки върху малайзийските стоманени продукти Виетнам ще приложи временни антидъмпингови мерки върху някои Н-образни стоманени продукти с произход Малайзия. Органът за защита на търговията на Виетнам заяви, че Министерството на промишлеността и търговията наскоро е издало решение за прилагане на временни антидъмпингови мерки върху някои Н-образни стоманени продукти от Малайзия. Временната антидъмпингова данъчна ставка, прилагана за малайзийските износители, е 10.2%. Органът за търговски мерки на Виетнам започна разследването през август миналата година въз основа на резултатите от оценката на петицията, с която се искат антидъмпингови мерки от представители на местната производствена индустрия, подадена през юли. След осем месеца на предварително разследване, резултатите показаха, че обемът на вноса на Н-образна стомана от Малайзия се е увеличил рязко по време на разследвания период, причинявайки значителни щети на местната Н-образна стоманодобивна промишленост. Дъмпингът оказа значителен натиск върху местната преработваща промишленост, отразена в критерии като производствена продукция, обем на продажбите, приходи, печалба, пазарен дял и материални запаси, които варираха силно през разследвания период. Всички тези показатели показват ясна тенденция към намаляване. (VNS)
Източник: Други (09.04.2021)
 
Решението на Япония за нулев въглерод може да е технология на столетие Някои от най-големите индустриални компании в Япония работят по проект, който може да предизвика вълна от инвестиции в една от най-противоречивите форми на улавяне на въглерод: метанирането. Морският гигант Mitsui OSK Lines Ltd. ръководи работна група от девет японски компании, включително производители на стомана Nippon Steel Corp. и JFE Steel Corp., за да оцени жизнеспособността на производството и използването на метан за захранване на „кораби с нулеви емисии“ вместо с втечнен природен газ или други изкопаеми горива, включително флот от нови кораби, които ще транспортират въглероден диоксид за преработка. Метанацията е „най-реалистичното решение“ за Mitsui OSK Lines за постигане на нулеви емисии до 2050 г., каза Такеши Хашимото, главен изпълнителен директор. „Предизвикателството за следващото едно до две десетилетия е дали компанията може да превърне технологията в устойчиво и практично решение“ чрез намаляване на разходите, каза той. Открит преди повече от век от френски химици, метанирането е процес от две части за превръщане на въглеродния диоксид и водорода в метан. Водородът може да се получи чрез разделяне на вода, използвайки възобновяема енергия като вятър или слънчева енергия. Водородът се комбинира с CO2 и полученият метан може да се използва като гориво за кораби или в електроцентрали. (Japan Times)
Източник: Други (15.04.2021)
 
Авиокосмическата индустрия настоява правителството да осигури доставките ot Liberty Steel Авиокосмическата индустрия призовава правителството да се намеси, за да осигури доставките на специализирани стоманени продукти, на които разчита, на фона на борбата за финансиране на Liberty Steel. Собственикът на Liberty Steel Санджеев Гупта спешно търси финансиране след срива на Greensill Capital, преди това негов ключов кредитор. Liberty Steel е третият по големина производител на стомана в Обединеното кралство с около 3500 работници, докато цялата империя за метали GFG на Гупта дава работа на около 35 хил. души по целия свят. ADS Group, която представлява авиокосмически и отбранителни компании, включително Airbus и Rolls-Royce, заяви, че нейните членове са особено загрижени за поддържането на доставките от две подразделения на Liberty Steel в Родъръм и Стоксбридж. Двата завода в Южен Йоркшир произвеждат високоякостна стомана, която е устойчива на корозия, което я прави ключов материал за реактивни двигатели, колесници и други части като витлата на по-малки самолети. Кевин Крейвън, временният главен изпълнителен директор на ADS, е писал на британският бизнес секретар Куази Квартанг с молба за неговата „спешна намеса за разрешаване на ситуацията“, преди да се стигне до недостиг и увеличени разходи. (The Guardian)
Източник: Други (15.04.2021)
 
Световният дисбаланс в стоманата дава възможности за износ през Q2 Острият недостиг на намотки в Европа и САЩ доведе до най-високото ниво на стоманата от 2008 г. насам и привличане на износен интерес от азиатските предприятия - и ситуацията изглежда малко вероятно да се промени, докато производството на стомана се засили от втората половина на годината, което дава възможности за износ през Q2. Цените на горещовалцуваните намотки в Средния Запад на САЩ са се повишили с 33% от началото на годината, докато цените в Северна Европа са скочили с 36.5%, показват данните на S&P Global Platts. Сроковете за доставка се удължиха и на двата пазара, като много клиенти не успяха да си осигурят стомана през текущото тримесечие. САЩ очакват вносът да започне да се увеличава през лятото, което може да помогне за облекчаване на напрежението в доставките. Драматичното покачване на цените на стоманата в САЩ се разглежда до голяма степен като задвижено от предлагането, а не от търсенето, като производителите на автомобили се борят с недостига на полупроводници. В Европа търсенето надолу по веригата е по-обтегнато, но големи производители като ArcelorMittal предлагат срокове за доставка дори до октомври. Очаква се цените на стоманата в Европа и САЩ да продължат да се повишават през второто тримесечие, допълнително подкрепени от програмите за ваксинация COVID-19, помагащи икономиките да се възстановят. (S&P Global)
Източник: Други (16.04.2021)
 
Възстановяване на световното търсене на стомана през 2021 г. Световната асоциация на стоманата прогнозира, че търсенето на стомана в световен мащаб ще нарасне с 5,8% през тази година до 1,87 млрд. метрични тона, а след това с още 2,7% до 1,92 млрд. тона през 2022 г. Търсенето от автомобилния и строителния сектор предлага най-добрите перспективи за растеж. Тези прогнози следват година на леко намаляващо (-0,2%) търсене през 2020 г., като основните потребяващи индустрии като автомобилостроенето и строителството са обхванати от свързани с пандемия ограничения и прекъсвания на веригата на доставки. Световната асоциация добави, че новата прогноза предполага, че втората или третата вълна на Covid-19 ще затихнат през второто тримесечие на 2021 г. и че ваксинациите ще допринесат за „постепенно връщане към нормалността в основните страни, използващи стомана“. Според Саед ал Ремейти, председател на World Steel Economics Committee, „световният стоманодобив има късмета да завърши 2020 г. само с малко свиване на търсенето. Това се дължи на изненадващо силно възстановяване в Китай, с ръст от 9,1%. В останалата част на света търсенето на стомана се сви с 10.0%. “ (American Machinist)
Източник: Други (19.04.2021)
 
“Аурубис” взе световен сертификат “Аурубис България” е получила световния сертификат The Copper Mark, съобщиха от компанията. Дружеството е първото от мултинационалната група за производство на метали “Аурубис”, която успешно е приключила сертифицирането. Стандартът удостоверява, че компанията отговаря на международните изисквания за устойчиво развитие в медодобивната индустрия. Сертифицирането е продължило 12 месеца, като изисква да бъдат покрити 32 международно признати критерия за устойчиво развитие, всеки от които се оценява независимо един от друг. Сред критериите са съответствие с изискванията за опазване на околната среда, здравословни и безопасни условия на труд, права на човека, отношения с общностите, корпоративно управление. Стандартът е нов за устойчивост в медодобивната индустрия, въведен на 30 март 2020 г. Минни компании и металургични производства могат да участват доброволно в процеса по външно оценяване. Досега са сертифицирани 17 компании, като “Аурубис България” е четвъртото металургично производство в целия свят, което получава стандарта. В рамките на The Copper Mark е разработен и стандарт за дю дилиджънс за отговорни доставки на мед, никел, цинк и олово в съответствие с изискванията на Лондонската метална борса, които ще влязат в сила през 2022 г.
Източник: 24 часа (27.04.2021)
 
Производството в "Аурубис" е почти без промяна на фона на ръст в групата Производството в "Аурубис България" е останало почти без промяна през шестте месеца до края на март. Докато преработката на концентрати леко намалява, минимален ръст отчита добитото количество чиста мед. В същото време германската Aurubis, която е собственик на завода в Пирдоп, отчита значително увеличение на производството в другите си предприятия и двуцифрено повишение на приходите през първата половина на финансовата 2020/2021 г. Отчетът на групата показва, че в "Аурубис България" е преработен 3% по-малко концентрат на годишна база, като общото количество за шестмесечието е 660 хил. тона. Това е причината и за спада в производството на сярна киселина, отново с 3% до 674 хил. тона. Леко повишение от 1% има при произведените медни катоди (чиста мед), които достигат 113 хил. тона. В същото време общо сегментът "Рафиниране и преработка на метали", в който освен българското предприятие влизат още 7 завода, включително за медни продукти и рециклиране, значително увеличава резултатите си. Преработеният концентрат нараства с 10% до 1.225 млн. тона, повече е и сярната киселина, добивана като страничен продукт, а катодното производство скача със 17% до 554 хил. тона.
Източник: Капитал (11.05.2021)
 
Индия разширява митото за AD върху безпроблемния внос на тръби от Китай Централният съвет на Индия за непреки данъци и митници публикува уведомление на 7 май 2021 г. за удължаване на антидъмпинговите мита върху вноса на безшевни тръби, тръби, кух профил от легирана и нелегирана стомана от Китай до 31 октомври 2021 г. Заместник-секретар на правителството на Индия г-н Раджеев Ранджан разпореди, че „Антидъмпинговото мито, наложено съгласно уведомление № 7/2017-Митници (ADD) от 17 февруари 2017 г., ще остане в сила до 31 октомври 2021 г. включително, освен ако не бъде отменено, заменено или изменено по-рано.” Удължаването на антидъмпинговото мито за въпросните продукти се наложи, тъй като генералният директор по търговските средства (DGTR), който през февруари 2021 г. започна преглед на ставките, все още не е завършил процеса и официалният налог трябваше да изтече на 16 май. Преразглеждането на съществуващото антидъмпингово мито следва заявление, подадено от местни производители като ISMT Limited и Jindal SAW Limited пред DGTR, търсещи преглед и продължаване на защитата при внос, като се твърди, че дъмпингът на тези продукти от Китай продължава дори след налагането на митото и че е налице значително увеличение на обема на вноса. В уведомлението на DGTR беше казано, че „има вероятност дъмпингът на тези стоки да продължи от Китай, ако съществуващото мито остане да изтече. Въз основа на надлежно обоснованото заявление и след като се е убедил на основата на доказателства prima facie, представени от местната индустрия, органът започва разследвания за преразглеждане.“ /Https://www.steelguru.com/
Източник: Други (11.05.2021)
 
Цените на желязната руда скачат, заради бумът на металите Докато инвеститорите залагат на икономическото възстановяване, има нова лудост, която завладява пазарите. По света се бърза да се купуват метали. Какво се случва: Фючърсите за железна руда в Китай се изстреляха с 10% до рекордно висок в понеделник. „Картината на търсенето в Китай е много динамична“, обясни Уорън Патерсън, ръководител на стоковата стратегия в ING. Извън Китай икономическата ситуация също изглежда "по-оптимистична", което натоварва доставките на желязна руда. Освен това има силни стимули за заводите в Китай да увеличат производството на стомана, което изисква желязна руда, добави Патерсън. Геополитическото напрежение между Китай и Австралия, ключов доставчик на суровини, също е фактор. Експлозията в цените на желязната руда идва на фона на по-широк бум на метали. Цената на медта също достигна рекорд за всички времена в понеделник, докато цените на стоманата са приблизително три пъти повече от средните за 20-те години. Bloomberg Commodity Spot Index, който е на най-високото си ниво от десетилетие, се е повишил през 14 от последните 15 търговски сесии. /CNN
Източник: Други (11.05.2021)
 
Salzgitter намалява емисиите CO2 в производството на електрическа стомана За да можем да задоволим търсенето на валцувани продукти с редуциран CO2, в момента се работи в Salzgitter Flachstahl за намаляване на въглеродните емисии в производството на стомана, като се използват ресурсите, които вече са налични в групата. Процесът на производство на стомана с помощта на електрическа дъгова пещ, използвана в Peiner Tr?ger GmbH в Peine, има предимството пред класическия път на доменната пещ, че вложеният материал, използван за производството на плочи, се състои от 100% скрап. В тясна работа в екип между Peiner Tr?ger и Salzgitter Flachstahl, през втората половина на 2020 г. беше разработена концепция за снабдяване на SZFG с плочи Peiner, изработени от електрическа стомана, за да може да се произвежда плоска стомана със значително намален отпечатък на въглероден диоксид. След като оборудването за леене за производство на плочи беше модернизирано, първите плочи бяха доставени на Salzgitter още през ноември 2020 г. За да се влезе в екологосъобразно производство на стомана с ниско съдържание на CO2, базирана на плочи Peiner, беше разработен избор на марки между Peiner Tr?ger и Salzgitter Flachstahl, с която вече може да се обслужва избран сегмент от плоско производство на стомана. /https://www.steelguru.com/
Източник: Други (11.05.2021)
 
Над 300 производители помолиха Байдън да отмени стоманените тарифи на Тръмп Цените на стоманата растат и американското производство плаща цената - буквално, благодарение отчасти на продължаващите последици от митата на бившия президент Доналд Тръмп, които президентът Джо Байдън не е премахнал. В четвъртък над 300 производствени предприятия изпратиха писмо до Белия дом, призовавайки Байдън да отмени тарифите на Тръмп, които според подписващите са допринесли за недостиг на доставки, дълги срокове за изпълнение и изкуствено високи цени за ключови материали от стомана и алуминий. „Бизнесът, произвеждащ в Америка като нашия, плаща тарифите за внос, а нашият бизнес и служителите страдат, когато продуктът ни не може да се конкурира с чуждестранни производители, тъй като САЩ са остров с високи цени на стоманата и алуминия“, се казва в писмото. Производителите казват, че са принудени да плащат цени с около 40% по-високи за някои стоманени продукти, отколкото чуждестранните конкуренти, което е „неустойчива ситуация за всеки работодател в САЩ“. / reason.com/
Източник: Други (11.05.2021)
 
Службата за сериозни измами във Великобритания ще проучи финансирането на GFG Alliance, посочва Greensill Службата за сериозни измами в Обединеното кралство (SFO) разследва подозрения за измама, измамна търговия и пране на пари във връзка с финансирането и провеждането на бизнеса на компании в рамките на Gupta Family Group Alliance (GFG Alliance), включително споразуменията за финансиране с Greensill Capital UK Ltd., заяви SFO в публикация на уебсайта си на 14 май. Понастоящем SFO не може да каже колко дълго ще продължи разследването или кой период е обект на разследване, но актуализации ще бъдат публикувани на уебсайта му, каза говорител. GFG Alliance заяви, че ще си сътрудничи изцяло с разследването. "GFG Alliance отбелязва съобщението на Службата за сериозни измами в Обединеното кралство (SFO), че е започнало разследване", заяви говорител в изявление по имейл. "Тъй като тези въпроси са обект на разследване на SFO, не можем да правим допълнителни коментари. GFG Alliance продължава да обслужва своите клиенти по целия свят и напредва в рефинансирането на своите операции, които се възползват от оперативните подобрения, които е направила, и много силни пазари на стомана, алуминий и желязна руда. " (S&P Global)
Източник: Други (17.05.2021)
 
Vale, Rio Tinto, BHP си сътрудничат за декарбонизация на камиони Три конкуриращи се добивни компании, Vale, BHP и Rio Tinto, се обединиха, за да поканят компании и частни лица да участват в инициатива за намиране на начини за използване на електрически превозни средства в повърхностното копаене с цел декарбонизиране на минните операции в световен мащаб. Charge On Innovation Challenge ще покани участници от цял свят да предложат възможни методи за използване на камиони с електрическо задвижване в операции по надземен добив. Фокусът ще бъде върху това как да се презареждат акумулаторните батерии с възможно най-малко въздействие върху операциите, като се гарантира широкото им приемане в откритите рудници. Настоящите стационарни системи за зареждане изискват значително време за зареждане на големи камиони, което би довело до значителна загуба на производителност. Минната индустрия се нуждае от концепции за бързо зареждане с мащаб от мегават, способни да доставят около 400kWh за зареждане и задвижване на камион в рамките на цикъла на изтегляне на камиона (натоварване, пътуване, изхвърляне, връщане, опашка), заявиха от BHP и Rio Tinto. „Очакваме, че предизвикателството ще стимулира иновативни идеи, някои от които биха могли да бъдат незабавно приложени към съществуващото дизелово-електрическо оборудване и ще помогнат за бързото прилагане на по-дългосрочни решения“, каза Едгар Басто, президент на BHP Minerals Australia. Rio Tinto заяви, че счита, че иновациите са ключът към декарбонизацията. (S&P Global)
Източник: Други (17.05.2021)
 
Китай се готви да "усмири" суперцикъла на индустриалните метали Световните цени на индустриалните метали записаха спад в началото на седмицата, след като китайските регулатори предупредиха компаниите от сектора в страната да предприемат мерки за ограничаване на поскъпването им. Китайската национална комисия по реформи и развитие настоява фирмите да поддържат "нормално ниво на поръчките". Тази стъпка идва след като цените на металите поскъпнаха значително през последните месеци в резултат на нарасналата активност на водещите икономики. Сред тези, чиято стойност достигна най-сериозен пик, бяха медта и алуминият. По време на търговията на лондонската борса в понеделник медта поевтиня с 1,6% до 9881 долара за метричен тон, а алуминият - с 1,09% до 2370 долара на метричен тон. Според информацията в китайски медии, регулаторът е провел срещи с големите компании в индустрията заради "продължаващото и драстично поскъпване на суровините". Търговците на суровини следят пазара с повишено внимание и след като от Белия дом обявиха в петък, че ще намалят готвените мащабни инвестиции в нова инфраструктура от 2,25 трилиона долара до 1,7 трилиона долара. /BBC
Източник: Други (25.05.2021)
 
Wood Mackenzie: Медта се насочва към лебедовата си песен Цената на медта се изстреля през последните месеци. Сега обаче е време тя да се насочи обратно надолу, смята изследователската компания Wood Mackenzie в нов доклад. Според главния вицепрезидент на компанията Джулиън Кетъл, настоящия скок може значително да навреди на дългосрочния растеж на пазара. Wood Mackenzie публикува анализа си в контекста на рязкото понижаване на цените с почти 6%. Фючърсите с доставка през юли се търгуват при цена от 4,59 долара, което е понижение от 3% през деня вчера. Спринтът на медта е предизвикан от голяма криза на предлагането на пазара. Търсенето на мед бележи значителен ръст, тъй като нациите се стремят да подобрят своята електрическа инфраструктура като част от нарастващия преход към зелена енергия. В същото време производството от рудниците не е в състояние да се справи с това търсене. Според Кетъл обаче съществува нарастващ риск поскъпването на суровината да доведе до заместване и пестене сред потребителите на медта. "В последния суперцикъл медната индустрия не успя да се справи с огромното търсене на Китай, в резултат на което цените първоначално се повишиха рязко и силно", изтъква той. Заради тези исторически динамики той припомни, че в много производства медта може да бъде заменена с алуминий.
Източник: Money.bg (25.05.2021)
 
Индийските производители на тръби търсят забрана на износа на стомана Индийската асоциация на производителите на тръби поиска държавна намеса за регулиране на цените на стоманата. В писмото до министъра на стоманата г-н Дармендра Прадхан от 20 май индустриалният орган иска временна забрана за износ на стомана, за да попречи на стоманените играчи да отклоняват продукцията си на международните пазари. В него се казва: „Производителите на тръби, както и микро, малки и средни предприятия се борят дълго време поради повишени цени и недостиг на стоманата на вътрешния пазар. Обърнахме се към Министерството на стоманата, като поискахме вашата любезна намеса за регулиране на цените и налагане на временна забрана за износ на стомана. IPMA заяви, че „Цените на стоманата са се увеличили с повече от 60% през последните 10 месеца и се очаква да се увеличат допълнително с 4000 INR за тон през следващите дни. Това направи невъзможно съществуването на индустриите надолу по веригата, които са изцяло зависими от интегрираните стоманодобивни заводи заради нуждите си от суровини. Като такива няколко индустрии надолу по веригата са затворени и много други са на ръба на закриването. ”/ Steelguru
Източник: Други (25.05.2021)
 
Преминаване от доменни към електродъгови пещи ще започне сериозно към 2025 г. Преминаването от доменни към електродъгови пещи като част от стремежа за декарбонизация на стоманодобива е предизвикателство в краткосрочен план, но може да започне сериозно около 2025 г., според участници в уеб семинар, организиран от европейската асоциация на търговците на стомана и акционерите Eurometal. От 2025 г. немалко производители на стомана ще започнат да търсят повече инвестиции в електрически дъгови пещи (EAF), стимулирани от по-високите цени на въглерода, каза Люк Питърс, анализатор на металургични въглища от изследователската организация CRU. Понастоящем производството с доменни пещи, използващо въглища и желязна руда, представлява около 70% от производството на стомана в световен мащаб, като производството на EAF на базата на стоманен скрап представлява около 30% и нараства. Високите цени на въглерода ще принудят производителите на стомана да вземат решения дали да инвестират в по-нататъшни реконструкции на доменните пещи или да приемат различни, потенциално по-малко замърсяващи технологии, които не използват въглища, каза Питърс. Компаниите ще искат да извлекат парите си от последните или настоящите ревизии, които в много случаи могат да удължат експлоатационния живот на техните доменни пещи за 10-15 години, каза той. (S&P Global)
Източник: Други (25.05.2021)
 
Aurubis AG: Първо производство на анодна мед с водород Aurubis започва серия от тестове за производството на анодна мед с водород в своя завод в Хамбург. Пилотният проект, при който водород и азот са въведени в производственото съоръжение (анодна пещ) вместо природен газ, протича по план. Първоначално настоящите тестове ще измерват реакцията на съоръжението към въвеждането на водород и ще гарантират, че отделните производствени етапи, които са силно чувствителни в енергоемкия процес на производство на метали, протичат гладко. В средносрочен план водородът може да замести изкопаемите горива в производствения процес, като направи производството като цяло по-благоприятно за климата. Поради високата реактивност на водорода, Aurubis очаква повишена ефективност и в производствения процес. Водородът за тестовете в Aurubis се доставя от Air Liquide, дългогодишен партньор на Aurubis, който, наред с други неща, управлява кислороден блок в помещенията на завода в Хамбург. С първото използване на водород в индустриален мащаб, Aurubis демонстрира още една ключова стъпка към неутрално въглеродно мултиметално производство: докато конвенционалното използване на природен газ като редуциращ агент образува въглероден диоксид, използването на водород генерира само водни пари като страничен продукт. (Bloomberg)
Източник: Други (28.05.2021)
 
Търговците на стомана лижат рани, докато китайското правителство бързо сваля цените След бързите, решителни и съгласувани усилия на китайското правителство за намаляване на внезапния скок на цените на стоманата, балонът, който започна да се надува в началото на май, започна да се изпуска през последните дни. Спукването на балона остави мнозина, които се хвърлиха с главата напред да оближат рани, източници от индустрията и анализатори заявиха, че може да отнеме месеци, докато пазарът на стомана се нормализира. Цените на стоманата в Китай пощуряха от 1 май. Цените на стоманените изделия се повишиха с над 1600 юана (250 долара) на тон за период от две седмици, привличайки вниманието на най-високо ниво на китайското правителство. Отговорът на правителството достигнаха своя връх в понеделник, като китайският премиер Ли Кецян заяви, че трябва да се избегне предаване повишаването на цените на суровините към потребителите. След това цените на стоманата спаднаха, оттегляйки се до нивата отпреди 1 май. Неотдавнашният скок на световните цени на суровините е ужасяващ. Измерен чрез CRB, индекс на цените на фючърсите на стоките, средната цена на стоките се е повишила с 46% от второто тримесечие на 2020 г. За да се постави това стръмно изкачване в перспектива, на индекса му бяха нужни седем години, за да се покачи със 145% от 2001-08. (globaltimes.cn)
Източник: Други (28.05.2021)
 
Китайските регулатори предупреждават основните играчи за манипулация на цените Китайски регулатори предупредиха големите стокови компании и индустриални асоциации в страната срещу прекомерна спекулация и разпространение на дезинформация. Държавните регулатори призоваха основните играчи в секторите на желязната руда, стоманата, медта и алуминия относно предлагането и ценовата стабилност, според Националната комисия за развитие и реформи. Множество фактори подхранват ценовото нарастване сред стоките в Китай от началото на годината. Въпреки че признаха световното ценово повишение, регулаторите посочиха прекомерна спекулация в сектора. Те обещаха да следят отблизо движението на цените на суровините и да засилят инспекциите на стоковите фючърси и спот пазарите. Също така се ангажираха да имат "нулева толерантност" към незаконните дейности, да налагат монополни споразумения и да предприемат мерки срещу разпространението на дезинформация и натрупване на запаси в индустрията. Според китайското национално статистическо бюро цените за 42 от 50 основни стоки са се повишили през периода от април до май. Цените на стоманата и въглищните продукти са скочили над 10% средно от април до май, като добавка към 9% поскъпване на стоманата през първите три месеца на тази година. (CGTN)
Източник: Други (28.05.2021)
 
Производителите на стомана и автомобили се договориха за поскъпване на стоманените листове Южнокорейските производители на стомана повишиха цените на автомобилната стомана за първи път от четири години насам, ход, който може да засили крайните им резултати. Posco, най-големият производител на стомана в страната, постигна сделка с Hyundai Motor Co. и Kia Corp., за повишаване цената на тон автомобилна стомана с 50 хил. вона (45 долара). Този ход има за цел да отрази увеличените разходи за една от основните суровини, желязна руда. Цената на желязната руда е скочила до 190.51 долара за тон на 28 май, което е рязко увеличение от 97,09 долара на същата дата миналата година, според данните на Korea Resources Corp. Hyundai Steel Co., вторият по големина производител на стомана, също заяви, че има сключи сделка със своите клиенти Hyundai Motor и Kia Corp. за повишаване на цената на тон автомобилна стомана с 50 хил. вона. Hyundai Steel печели около 30% от общите си продажби, като продава стоманени листове на Hyundai и Kia. Всички те са свързани с Hyundai Motor Group, петият по големина автомобилен производител в света по продажби. Анализаторите смятат, че производителите на стомана могат да предават по-високите цени на суровините върху корпоративните си клиенти чрез повишаване на цените, което от своя страна се очаква да подобри резултатите на стоманодобивните предприятия. (Korea Herald)
Източник: Други (31.05.2021)
 
Цените на желязната руда падат, тъй като Китай обещава да разгледа „необичайни сделки“ Цената на желязната руда се срина в сряда, след като Шанхайската фючърсна борса обеща да проучи „необичайни сделки“, допълвайки предишните опити на правителството да смекчи поскъпването на суровините чрез предупреждения. Цената на желязната руда на стоковата борса в Далиан спадна с 6,1% до 994,50 юана (155,59 долара) за тон, малко над най-ниското ниво от 992 юана (155,20 долара) за деня, което е най-слабото от 12 април. Шанхайската строителна арматура приключи през деня с 6% по-ниска стойност от 4667 юана (729,79 долара) за тон, след като по-рано се докосна до 4661 юана, най-ниската от 24 март. Търговията започна с пазари, които вече са под натиск заради притесненията от мусонните дъждове в южната част на Китай и високата температура на север, забавяща строителната дейност, която може да намали търсенето за арматура и желязна руда. „Вътрешното строителство ... извън сезона идва скоро“, казват анализатори от Huatai Futures. Дъждът в някои части на централен и южен Китай достигна рекордно високи нива. Силният икономически импулс в Китай леко се успокои през май, тъй като нарастващите цени на суровините притиснаха печалбите, бизнесът стана по-предпазлив, а продажбите на имоти и автомобили постигнаха ниски резултати. (mining.com)
Източник: Други (03.06.2021)
 
Неръждаема стомана и батерии за електромобили задвижват на търсенето на никел Производството на неръждаема стомана вероятно ще остане водещ двигател на търсенето на никел, докато пазарът на батерии - особено за електрическите превозни средства - ще се превърне във втория по големина потребител на суровината „със значителен марж“, заяви Оливие Масън, старши анализатор в Roskill, пред Бюрото за международно рециклиране (BIR). Китай и Индонезия продължават да бъдат ключови играчи в световното производство на неръждаема стомана, като увеличиха своя общ дял от общото производство от 52% през 2015 г. на 64% миналата година. В резултат на продължаващата голяма зависимост от първичен никел, глобалното съотношение на скрап в производството на неръждаема стомана се е понижило до около 37% през 2020 г. от близо 42% пет години по-рано, добави Масън. Перспективите за скрапа в променящия се пейзаж на употреба на никел заемат голяма част от дискусията по време на онлайн срещата на Комитета по неръждаема стомана и специални сплави на BIR. Свързаното с пандемията свиване с 2.4% на световното потребление на неръждаема стомана през миналата година всъщност е по-малко от спада, наблюдаван по време на глобалната финансова криза от 2008 и 2009 г., каза Масън. Стръмните годишни спадове в САЩ (-17%), Европа (-9%) и Япония (-6%) бяха до голяма степен уравновесени от ръста на потреблението от над 6% в Китай заради металоемкия план за стимулиране. (S&P Global)
Източник: Други (03.06.2021)
 
Алкомет се насочва към производството на автомобилни компоненти Алкомет се насочва към производството на алуминиеви компоненти за автомобилната индустрия. Компанията очаква около 25% от нейното производство в следващите години да отива именно за този сектор. Това коментира директорът за връзки с инвеститорите на Алкомет АД Петър Станчев, който взе участие в 12-ото издание на форума Шумът на парите. "Алуминият, според много анализатори, е металът на бъдещето. Той е изключително лек, подлага се на лесна обработка и е безкрайно рециклируем. Когато се рециклира, загубата е под 1% и се използва само 5% от енергията, необходима за производството на първичен алуминий", коментира Станчев. Последната инвестиция на Алкомет е в два нови цеха - един за студено валцоване и един за механична обработка на профили. "Тези инвестиции ни дадоха основата и куража да се обърнем към пазара на автомобилни компоненти. Въпреки че в България все още няма компания, която да сглобява цели автомобили, има над 250 фирми, които произвеждат автомобилни компоненти. Над 65 000 души работят в тази индустрия, която генерира около 10% от брутния вътрешен продукт на страната", коментира директорът за връзки с инвеститорите на Алкомет. По думите му бизнесът е много конкурентен и всеки производител се опитва да придаде максимален комфорт и сигурност на своите автомобили. Той каза, че след първоначалните контакти, осъществени от Алкомет, компанията е била подложена на подробни тестове и анализи от страна на нейните клиенти. Производството преминава през сериозна сертификационна програма. "Нашият фокус и усилия през последните години са насочени към това да се превърнем в сигурен доставчик на алуминиеви компоненти. Автомобилната индустрия претърпява сериозна трансформация и със сигурност бъдещето е на електромобилите. Дръзките усилия на европейските страни за намаляване на въглеродните емисии само катализират този процес. Теглото е много важен елемент от конструкцията на новите автомобили, а алуминият, бидейки много лек метал, се превръща в основен компонент във всички негови системи - ходовата част, каросерията, дори в акумулаторните батерии. Любопитен факт е, че в последния модел на Airbus над 60% от компонентите са алуминиеви", каза още Станчев.
Източник: profit.bg (10.06.2021)
 
Китай и Япония опитват да ограничат високите цени на желязната руда Обменът между стоманените контролни органи от Китай и Япония означава, че нарастващите глобални цени на суровината могат да бъдат ограничени до известна степен и може да бъде създаден по-разумен ценови механизъм за справяне с обтегнатите вериги на доставки, казват експерти. Забележките дойдоха след като Луо Тиеджун, вицепрезидент на Китайската асоциация за желязо и стомана (CISA) се срещна с главния представител на Nippon Steel за Китай във вторник в Пекин. Nippon Steel е производителят на стомана No3 в света. Двете страни проведоха откровен и приятелски обмен по въпроси като контрол на производствения капацитет, цените на суровините, регулирането на механизмите за ценообразуване на желязна руда и тенденциите на пазара на стомана през втората половина на годината, според уебсайта на CISA. Луо се надява двете страни да продължат да поддържат диалог и обмен в бъдеще, особено за нисковъглеродната металургична технология. Обменът и работата в партньорство на пазара на стомана и желязна руда между Китай и Япония са благоприятни за ограничаване на нарастващите глобални цени на суровината, а по-разумният механизъм за ценообразуване е една от мерките, която би могла да се справи с веригите за доставки под натиск, заяви Уанг Гоцин, директор на научните изследвания в Пекинския център за информационни изследвания на стомана Lange. (Global Times)
Източник: Други (10.06.2021)
 
Цената на желязната руда се покачва, тъй като Западна Австралия призовава за започване на чисто с Китай Най-големият износител на Австралия във вторник призова Канбера да спре да се противопоставя на Китай, най-големият търговски партньор на страната. „Тук не става въпрос за сервилност към други страни и отстъпване“, заяви премиерът на Западна Австралия Марк Макгоуан по време на най-голямата конференция в Австралия за петролна и газова индустрия. „Трябва да има национално започване на чисто в тази връзка.“ Западна Австралия е най-големият производител на желязна руда в света. Връзките с Китай се влошиха миналата година, когато Австралия призова за независимо разследване на произхода на новия коронавирус, който предизвика търговски репресии от Китай, като удари австралийски стоки, вариращи от ечемик и въглища до омари и вино. Отношенията вече се бяха влошили, след като Австралия забрани китайския технологичен гигант Huawei от 5G мрежата на страната през 2018 г. Китайска агенция за икономическо планиране заяви миналия месец, че се стреми да диверсифицира китайските доставки на желязна руда. „Въпреки че пълната забрана би била почти невъобразима, все още могат да се случат различни форми на ограничения, закъснения или повишена административна тежест върху австралийския внос на желязна руда“, заяви Wood Mackenzie. (mining.com)
Източник: Други (17.06.2021)
 
В механизма за корекция на въглеродните емисии на границите на ЕС липсват подробности, които да стимулират преместването на индустрията близо до чиста енергия Индустриите с високи емисии трябва да бъдат релоцирани там, където е евтината чиста енергия. Докато разходите за доставка (по отношение на цената и емисиите) не са непосилно високи, тези места могат да бъдат навсякъде по света. За да бъдат правилни изчисленията, механизмите за регулиране на въглеродните граници (отчитане на емисиите от внесени стоки) трябва да бъдат хармонизирани в международен план. От решаващо значение е и да вземат предвид всички съответни емисии. Но проектоплановете на ЕС, изтекли по-рано този месец, не правят това, твърдят Долф Гилен, Пол Дюрант, Барбара Джинкс и Франсиско Бошел от IRENA. Авторите дават примери (нефтохимичните продукти и водородът са пропуснати, рециклираната и чистата стомана трябва да се диференцират, прозрачността не трябва да се подкопава от собствена информация). Авторите обясняват и определят количествено основните двигатели за преместване на секторите за зелен водород, амоняк, метан, алуминий, желязо и др. Не всичко ще има полза, като цимента. Вече се случва и ще продължи. Но глобалните стратегии за намаляване на емисиите не отчитат достатъчно тези възможности за преместване, казват авторите. Това трябва да бъде критичен механизъм в инструментариума на политиката за бъдещи нулеви стратегии. Това означава да се обвържат дискусиите относно отчитането на въглерода за зелени стоки с чисто производство на енергия. Производството на стоки като желязо, стомана, химикали, нефтохимически продукти, цветни метали и керамични материали е енергийно и въглеродно интензвно. През последните години се появиха и нови енергоемки услуги, като центровете за данни и операции за добив на биткойни. Това създава все по-голямо предизвикателство за намаляване на глобалните емисии в надпреварата за постигане на целите от Париж. Броят на индустриите, в които енергията и изкопаемите горива са достатъчно ключов компонент на разходите, е сравнително малък, но тяхното въздействие върху глобалното потребление на енергия и емисиите на CO2 е значително, което представлява около две трети от промишленото използване на енергия. Изтичането на въглерод - преместването на въглеродно интензивни дейности в страни с нестабилни политически режими или увеличеният внос на въглеродно интензивни стоки вместо националното производство - е бариера за ефективни климатични политики и намаляване на глобалните емисии от десетилетия. (energypost.eu)
Източник: Други (17.06.2021)
 
AISI похвали съвместно изявление на САЩ и ЕС относно търговията със стомана Американският институт за желязо и стомана (AISI) публикува изявление, в което приветства подновяването на ангажимента на американската администрация да осигури дългосрочна жизнеспособност на американската стоманодобивна индустрия и да отговори на глобалния излишен капацитет на стоманата. Това идва като отговор на неотдавнашното съвместно изявление на САЩ и ЕС. AISI отбеляза, че предизвикателствата, пред които е изправена стоманодобивната промишленост, могат да бъдат решени само чрез прилагане на нови и ефективни мерки за премахване на държавните субсидии и други политики, изкривяващи пазара в няколко държави. Страната трябва да поддържа силни и ефективни търговски мерки за предотвратяване на нарастването на вноса на стомана от страни по света, отбелязва органът. Институтът също приветства приемането на законопроекти за инфраструктура, заявявайки, че те могат да стимулират икономическия растеж и да създадат работни места в страната. Законопроектът може да доведе до значителни инвестиции в национални инфраструктурни системи, включително пътища и мостове. Препоръката за разширяване на използването на изискванията на Buy America за стомана във федерални инфраструктурни проекти ще даде нов тласък на вътрешния стоманен сектор. (Scrap Monster)
Източник: Други (17.06.2021)
 
"Аурубис" започна изграждането на соларен парк с мощност 10 мегавата На връх Еньовден "Аурубис" започна изграждането на соларен парк близо до завода си в Пирдоп, който ще бъде с мощност 10 мегавата. На полето от 104 декара, на което вече са монтирани металните стойки, ще има 20 000 фотоволтаични панела. Те ще произвеждат 2,5% от електроенергията, която ползва медодобивният завод, а в пиковите часове ще покрива 12% от потребностите му. Количеството ток ще е колкото е потреблението на град с 14 000 души.Това е най-голямата соларна инсталация у нас, чиято енергия е за собствени нужди, каза регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Карел Крал. Дъщерната им фирма "ЧЕЗ Еско" е избрана за изпълнител на проекта. Соларен парк "Аурубис-1" е етап от пътя на компанията в зеления преход. Целта на българския завод е да покрива 20% от енергията, която му е нужна от възобновеями източници до 2030 г. и 50% до 2050 г.
Източник: 24 часа (25.06.2021)
 
"Алкомет" АД успешно въведе в експлоатация нов цех за механична обработка на алуминиеви профили Нов цех за механична обработка на профили бе успешно въведен в експлоатация в "Алкомет" АД. Инвестицията е на стойност 13.5 млн. лв., като новото оборудване позволява на компанията да произвежда алуминиеви компоненти, които се влагат в електрическите автомобили. Пандемията определено затрудни изпълнението на проекта, не се състоя и официално откриване, но всичко приключи успешно и в планирания срок. В момента компанията е на етап прототипно и предсерийно производство на вече договорени проекти, а серийното производство ще стартира през 2022 г. Мащабната инвестиционна програма, която "Алкомет" реализира през последните години, внедрявайки най-високо технологично оборудване, беше предпоставка компанията да насочи интереса си към автомобилния сектор, който е един от основните двигатели на съвременната икономика и същевременно е един от пазарите с най-високи темпове на растеж в потреблението на алуминиеви продукти. Тенденцията към олекотяване на автомобилите с цел оптимизиране разхода на гориво и намаляване на въглеродните емисии налага използването на алуминиеви изделия в каросерията, ходовата част, акумулаторни батерии и други компоненти.
Източник: Капитал (28.06.2021)
 
Китай изследва пазара на желязна руда и обеща да стабилизира цените В понеделник водещите икономически планиращи и регулатор на пазара в Китай стартираха съвместна проверка на обема на търговията и цените на желязната руда, като част от усилията за стабилизиране на цените на суровините на вътрешния пазар. След новините от разследването фючърсите на желязната руда затвориха със 7.2% по-ниско в понеделник на стоковата борса в Далиан. Основната договорна цена за сетълмент на желязна руда се е повишила с 29.5% от второто тримесечие до неделя. Цените на желязната руда нарастват тази година, добавяйки натиск върху производството и дейността на средните и малките предприятия, се казва в изявление на Националната комисия за развитие и реформи (NDRC). Китай подкрепя стабилното развитие на платформата за спот търговия с желязна руда в съответствие със закона. В същото време страната ще следи отблизо пазарната спот цена, като своевременно идентифицира необичайни транзакции и спекулации, съобщи NDRC, заедно с Държавната администрация за регулиране на пазара. (Global Times)
Източник: Други (28.06.2021)
 
Бумът преминава от металите към енергията Скокът на цените на суровините вероятно ще премине от металите към енергийните ресурси, като суров нефт, втечнен природен газ (LNG) и въглища, според последните прогнози на австралийското правителство. Въпреки, че докладът от Министерството на промишлеността, науката, енергетиката и ресурсите за тримесечието до юни не предвижда значително поевтиняване на метали като мед, желязна руда, цинк, алуминий и никел, той прогнозира по-силни резултати за енергийните суровини. Водещ извод в доклада е, че се очаква износът на суровини от Австралия да достигне рекордните 310 млрд. австр. долара (235.3 млрд. долара) През финансовата 2020-21 година, която приключва на 30 юни. Това е с около 6% повече от предишния рекорд през 2019-20 г., а перспективите остават положителни, като правителството прогнозира още 7.7% печалба до 334 млрд. австр. долара през 2021-22 г. Австралия е най-големият износител в света на желязна руда, природен газ и коксови въглища, използвани за производство на стомана. Той се нарежда на второ място след Индонезия по топлинни въглища и на трето място при доставки на медна руда и е основен производител както на алуминий, така и на алуминиев оксид, суровината, използвана за производството на рафинирания метал. (The Globe and Mail)
Източник: Други (28.06.2021)
 
Rusal America забелязва привличане от страна на клиенти за нисковъглеродни алуминиеви инициативи Rusal America Corp. започва да забелязва привличането от страна на своите клиенти към нисковъглеродните алуминиеви инициативи и очаква темата да бъде част от преговорния сезон през 2022 г., заяви президентът и изпълнителен директор на компанията Брайън Хес. Хес, който е главен изпълнителен директор на Rusal America от две години, заяви че клиентите на компанията искат да намалят въглеродния си отпечатък, "защото техните клиентите им го изискват". Той каза, че все повече клиенти искат някои от техните договорени продукти с добавена стойност "да включват част зелени продукти". Той очаква пазарите да видят диференцирани цени на нисковъглеродния алуминий, но "моето мнение е, че ще стигнем до зелена премия преди въглеродния данък." Например, Хес каза, че търговецът на дребно за домашно обзавеждане Lowe's е започнал да пита за съдържанието на въглерод в стълбите. "Потребителите са загрижени за околната среда и търсят зелено", каза той. "Моето мнение е, че поколението, което сега е в гимназията и колежите, ще управляват тези инициативи, когато навлезе сред работната сила. Няма да натискат спирачките. Сега сме на прага на това." (S&P Global)
Източник: Други (28.06.2021)
 
Световният пазар на стомана ще срещне краткосрочни спънки Последният пазарен доклад, публикуван от тайванската Yuanta Securities Investment Consulting Co., гласи, че световният пазар на стомана е изправен пред множество краткосрочни спънки. Той посочва неблагоприятните политически действия на китайската администрация за ограничаване на инфлацията и постигане на целта с нулеви емисии на въглерод като ключови фактори, които допринасят за опасенията на пазара на стомана. В доклада се отбелязва, че търсенето на стомана в световен мащаб продължава да остава стабилно, движено от стимулиращи пакети на различните страни след кризата с Covid-19. Търсенето на стомана от автомобилния и строителния сектор не се е забавило въпреки пандемията и продължава да набира скорост. Междувременно продължаващият недостиг на работна ръка и ограниченията за корабоплаване са довели до ограничени доставки на стомана. Също така Yuanta предвижда значителен скок в печалбите на световните производители на стомана. Един от най-големите бенефициенти е China Steel Corp. - най-големият производител на стомана в страната, който наскоро отчете 848% годишен ръст на печалбите преди данъци през първоначалния петмесечен период тази година. Компанията предложи да направи по-нататъшно повишаване на цените на стоманените изделия на вътрешния пазар, което от своя страна се очаква да бъде от полза за местните компании надолу по веригата. (Scrap Monster)
Източник: Други (28.06.2021)
 
Strike с първия износ на желязна руда от Перу Камиони, натоварени с първи товар от първокласна желязна руда на Strike Resources, произведена в Апуримак в Перу, са напуснали мината и съоръженията за трошене, за да доставят стоките в пристанището в Писко, откъдето ще бъде изнесен. Базираният в Перт миньор за желязна руда е на прага да започне износ, докато референтната цена на желязната руда скача и продължава да се противопоставя на гравитацията с около 215 долара за тон. Още няколко товара висококачествена руда за директна доставка (DSO) от Апуримак ще бъдат транспортирана до определена зона за складиране в близост до пристанището, преди основната пратка на Strike от общо около 30 хил. тона да е готова за износ през следващия месец за клиентите в Китай. Strike предвижда Апуримак да генерира първокласен продукт от буци желязна руда, с впечатляваща „целева чистота“ от около 65% желязо с ниски примеси. Според компанията, еднократният DSO се очаква да допринесе още към текущото ниво на референтните цени. Очаква се разходите за товарни превози да достигнат 70-80 долара / тон. Strike казва, че около 50 хил. тона висококачествен DSO сега е добит от Апуримак и се раздробява в две местни трошачни инсталации в близост до проекта и трета трошачна станция близо до пристанището в Писко. / thewest.com.au
Източник: Други (01.07.2021)
 
Учените от IIT-BHU разработват стомана без никел Учените от катедрата по металургично инженерство в Индийския технологичен институт (Banaras Hindu University) са успели да произведат медицинска неръждаема стомана без никел. Този метал е по-евтин и много по-безопасен от неръждаемата стомана, която съдържа титан, кобалт-хром и ‘никел’ и се използва при трансплантация на органи в човешкото тяло. „Честите странични ефекти от никела са умора, подуване и кожна алергия. При някои обстоятелства може също да съществува риск от развитие на белодробни, сърдечни и бъбречни заболявания. Поради ръждясването на метала вътре в тялото, ‘никелът’ също започва да излиза заедно с различни елементи. Капацитетът му за разтваряне може да достигне до 20 милиграма на килограм, което е много опасно. Имайки предвид всички тези неща, е необходимо да се измисли евтин и ефективен метал, в който никелът е незначителен и той няма никакви странични ефекти в организма, каза д-р Гирия Шанкар Махобия, доцент, металургично инженерство. (Hindustan Times)
Източник: Други (02.07.2021)
 
Китайският пазар на стомана се очаква да отслабне през юли на фона на нарастващите запаси Китайските поръчки за стомана, продукцията и цените ще се смекчат този месец, докато запасите ще продължат да се покачват поради по-слабия сезон, според очакванията на S&P Global Platts Analytics за Китайския пазар на стомана за юли. Новите поръчки, производството и цените са получили оценка две от пет за юли, докато инвентарът е оценен с оценка четири от пет. Резултатите варират от едно (по-нисък) до пет (по-висок), за да се определят вероятните пазарни тенденции през следващия месец. Юли може да бъде един от най-слабите месеци в годината за търсенето на стомана в Китай, тъй като сезонното горещо и дъждовно време ограничава активността надолу по веригата, като строителството. Това се усложнява от по-строгите условия на кредитиране и влошените настроения, които вече тежат върху търсенето и цените на стоманата. Вътрешните маржове на арматура в Китай са били средно 30 долара/тон през юни в сравнение със 149 долара/тон през май, според Platts Analytics. Вътрешните горещовалцувани маржови са средно 62 долара/тон през юни, спрямо 155 долара/тон през май. Маржовете са се влошили поради по-ниските цени на готовата стомана и високите цени на желязната руда и коксуващите се въглища. (S&P Global)
Източник: Други (02.07.2021)
 
Американските производители на стомана се стремят да отговорят на бурното търсене след пандемичната 2020 г. Американските производители на стомана работят извънредно, за да изпълнят поръчките и да намерят нови решения, с които да отговорят на търсенето на клиентите и да сведат до минимум прекъсванията на веригата на доставки, причинени от коронавируса. „Когато всичките ви клиенти работят на 130% от обикновеното, е трудно да се произведе достатъчно, така че наистина се опитваме да гарантираме, че не вредим на клиентите си, като не попълваме поръчките им“, заяви Бари Шнайдер, старши Вицепрезидент в Steel Dynamics, по време на форум, организиран от Асоциацията за технологии за желязо и стомана „Работим върху решения за справяне с това и през последните няколко години инвестирахме тук доста пари, за да можем да го реализираме през 2022 г.“ Понастоящем много стоманени предприятия работят с висок капацитет, за да задоволят устойчивите тенденции на търсене на фона на исторически ниските запаси от стомана, според Мери Емили Слейт, изпълнителен вицепрезидент по търговските операции в Nucor. "В момента работим с около 95% капацитет и работим много усилено, за да се погрижим за нуждите на нашите партньори", каза Слейт. (S&P Global)
Източник: Други (05.07.2021)
 
Beltrame ще инвестира €300 млн. в завод за стоманени пръти в Румъния AFV Beltrame Group, един от най-големите производители на стоманени пръти и специални стомани в Европа, обяви, че ще инвестира 300 млн. евро в екологична фабрика за арматурни и метални пръти в Румъния. Проектът ще включва изграждането на завод за валцована стомана и 100 MWp фотоволтаичен парк. Производството ще е с капацитет от около 600 000 тона годишно. По данни на Romanian Insider вътрешното потребление на арматурни и метални пръти в строителния сектор на страната възлиза на около 1.4 – 1.5 млн. тона годишно. Очаква се то да се увеличи през следващите 10 години, главно поради инвестирането на правителството в публична инфраструктура. В момента Beltrame обмисля няколко места за своя проект. Това ще бъде първият проект за стоманодобивна фабрика в Европа от десетилетия насам и ще създаде нов еталон за стоманодобивната индустрия по отношение на намаляване на въглеродните емисии. В Румъния Beltrame Group притежава стоманодобивния завод Donalam, специализиран в производството на горещовалцувани стоманени пръти и специални стомани. Те имат приложения в различни индустрии – от петрол и газ, в автомобилна индустрия, при големите механични и хидравлични съоръжения до селскостопански машини и оборудване.
Източник: economic.bg (07.07.2021)
 
Първоначалните правила на ЕС за данък върху въглерода определят тенденциите, повишават разходите за стомана и алуминий Планираното на 14 юли съобщение на Европейската комисия за предложение за механизъм за регулиране на въглеродните граници (CBAM) е насочено към бъдещите тенденции в сектора на стоманата и алуминия, които представляват съответно 8% и 2% от глобалните въглеродни емисии. Според проектопредложенията, CBAM ще замени сегашната система за безплатни квоти за въглеродни емисии в секторите на метали и ще затегне квотите в Европейската система за търговия с емисии като цяло, което е спорно за някои. Очаква се механизмът или данъкът да бъде усъвършенстван преди въвеждането върху вноса в ЕС на метали, електричество, цимент и торове през 2023 г. Докато някои наричат инициативата амбициозна, механизмът със сигурност ще повиши цените както на въглерода, така и на декарбонизираните метали. "Очакваме големи новини, като се има предвид, че през април-21 ЕС се съгласи да намали емисиите на блока с 55% от нивата от 1990 г. до 2030 г. и че икономиката му все още не е в състояние да постигне тази амбициозна цел", заяви Том Прайс, анализатор в търговска банка Liberum, позовавайки се на така наречения пакет на EC - Fit for 55. Най-големите промени ще бъдат свързани със Системата за търговия с емисии, "основният агент на ЕС за индустриални промени", каза анализаторът. (S&P Global)
Източник: Други (08.07.2021)
 
Може ли вносът на рециклирана стомана в Китай да свали цените на рудата? Тъй като цените на желязната руда достигат рекордни нива, подтиквани от възстановяването на световното търсене на стомана, все по-популярен вариант в Китай се превръща потенциала за замяна или допълване на желязото в производството на стомана с рециклирана стомана, след като беше вдигнато ограничението за внос на скрап от черни метали през януари 2021 г. Въпреки че разчитането на желязна руда може да изглежда непреодолимо в краткосрочен план, търсенето на скрап от черни метали постепенно набира скорост покрай целите на Китай за въглероден неутралитет. С промените от първата половин година, вносът на скрап не оказва натиск върху цените на морските доставки на руда поради ограниченото му използване в основни кислородни пещи (BOF), слаба икономическа ефективност и ограничено предлагане. Въпреки това скрапът от черни метали се използва главно в електродъгови пещи (EAF), които са по-екологични от доменните и са удобни за целта на Китай да достигне пикови въглеродни емисии до 2030 г. и въглеродна неутралност преди 2060 г. Според S&P Global Platts Analytics, китайският капацитет за производство на EAF стомана ще се увеличи със 17 млн. тона на година през 2021 г. до около 198 млн. тона на година, което представлява 15% от общия капацитет на суровата стомана в Китай. (S&P Global)
Източник: Други (08.07.2021)
 
Малайзия налага антидъмпинг мито върху PPGI стомана от Китай и Виетнам Бернама съобщи, че правителството на Малайзия е наложило антидъмпингови мита върху вноса на предварително боядисани, боядисани или с цветно покритие стоманени намотки с произход или износ от Китай и Виетнам за период от пет години, считано от 20 юли 2021 г. до 19 юли 2026 г. Министерството на международната търговия на Малайзия и промишлеността заявиха, че продуктите от всички производители от Китай ще бъдат наложени с мито от 52,1%, докато виетнамското акционерно дружество Nam Kim Steel с 0,06%, акционерното дружество Maruichi Sun Steel ще бъде наложено с мито от 12,06%, NS Bluescope Vietnam Ltd с 34,85% и други 34,85% Решението е взето след приключване на административен контрол, иницииран на 22 януари 2021 г. въз основа на петиция, подадена от CSC Steel Sdn Bhd от името на местната индустрия. / steelguru.com
Източник: Други (22.07.2021)
 
Британски министри призовани да блокират оскъпяването на електроенергията, което може да осакати стоманодобива Министрите във Великобритания бяха призовани да се намесят, за да предотвратят осакатяващото оскъпяване за електроенергията за стоманодобивната индустрия. Регулаторът на енергетиката Ofgem планира да позволи повишаване на цените, което според критиците допълнително ще навреди на сектора. Депутатът Стивън Кинок, който председателства общопартийната парламентарна група за стоманодобивната и металообработващата промишленост, призова бизнес секретаря Кваси Квартенг да блокира увеличението. Кинок каза: "Шокиращо, Ofgem предлага да приложи възможно най-лошия резултат за стоманения сектор ... което би удвоило мрежовите такси." Mirror разказа тази година как затруднените британски фирми за метали плащат два пъти повече за електричество от френските си конкуренти и с 50% повече от германските си колеги. Проучване в индустрията „Скандалът с цената на енергията: справедлива сделка за електроенергия за британската стомана“ показва, че средната цена на електроенергията за производителите на стомана в Обединеното кралство е около 65 паунда на мегават час (Mwh), в сравнение с 31 паунда / MWh във Франция и 43 паунда / MWh в Германия. Експертите се страхуват, че допълнителните режийни разходи ще попречат на опитите да се направи индустрията по-екологична чрез намаляване на емисиите. (Mirror)
Източник: Други (22.07.2021)
 
Antofagasta предупреждава, че сушата в Чили може да засегне производството на мед Дълготрайната суша в Чили може да засегне производството в медната мина Лос Пеламбрес на Antofagasta, една от най-големите в света, предупреди лондонският производител на мед на 21 юли. Представяйки производствените си резултати за второто тримесечие на годината, компанията заяви, че остава на път да произведе 730-760 хил. метр. тона мед тази година, в сравнение със 733.9 хил. метр. тона през 2020 г. "Очакванията взимат предвид минимално необходимите нива на валежите да се възобновят в баланса на годината и следователно зависи от наличността на вода", обясниха от компанията. "Въпреки това досега тази година валежите в Лос Пеламбрес са били значително по-малко, отколкото през 2019 г., която сама по себе си беше най-сухата година от настоящата 12-годишна суша." Компанията заяви, че са въведени строги протоколи за управление на водите и че тя оценява варианти "за смекчаване на риска от въздействието на намалените валежи, в случай че тази ситуация продължи". Мината Los Pelambres, в която Antofagasta държи 60% дял, е произвела 84.4 хил. метр. тона мед през тримесечието, което е с 0.6% по-малко от предходното тримесечие, главно заради по-ниските класове руда. В момента компанията изгражда обезсоляваща инсталация, за да осигури вода на мината и местните общности. (S&P Global)
Източник: Други (22.07.2021)
 
ArcelorMittal Малко вероятно ще спаси Liberty Steel Dudelange в Люксембург "Люксембург Таймс" съобщи, че завареният завод Liberty Steel в Дюделанж в Люксембург е осигурил ведомост за заплати за още два месеца, като малко вероятно е поглъщането на обекта от бившия му собственик ArcelorMittal. Министърът на икономиката на Люксембург г-н Франц Файо информира членовете на икономическата комисия на Парламента относно бъдещето на завода Liberty Steel. Г-н Файо заяви пред депутатите, че заплатите за юли и август са осигурени. Понастоящем заводът работи с намален капацитет с персонал при частична безработица поради липса на средства за закупуване на суровини. Г-н Файо обаче заяви пред депутатите, че няма индикации, че органите на Европейския съюз по конкуренция ще помислят за изключение и ще позволят на бившия собственик на завод Dudelange ArcelorMittal да изкупи обекта. Законодателят на Демократическата партия на министър-председателя на Люксембург г-н Андре Баулер заяви: „В момента поглъщането от ArcelorMittal не е възможно. Но има и съображение от Европейската комисия, където има известна степен на гъвкавост. "ArcelorMittal беше принуден да продаде заводите в Лиеж и Дюделанж, заедно с други в Италия, Румъния, Македония и Чехия, за да купи европейския най-голям стоманен завод в Италия. Liberty Steel се намеси, когато Европейската комисия се опита да гарантира, че пазарът на стомана остава конкурентен. / steelguru.com/
Източник: Други (22.07.2021)
 
Mitsubishi Heavy се връща към печалба с нисковъглеродна промяна Mitsubishi Heavy Industries заяви в понеделник, че се е върнала към печалба през първото тримесечиЕ април-юни на фискалната година. Японският индустриален конгломерат има за цел да извърши обрат в авиационната криза, предизвикана от COVID. Mitsubishi Heavy, разработчикът на първата японска програма за търговски самолети и подизпълнител на Boeing и Airbus, е един от най -тежко засегнатите японски производители на фона на кризата с COVID. През октомври компанията реши да замрази програмата за търговски самолети на SpaceJet. Mitsubishi Heavy произвежда крила и корпуси за широкофюзелажни самолети на Boeing като B-777 и B-787, модели, използвани за международни маршрути и за които глобалното търсене не се е върнало на фона на пандемията COVID. Сега компанията се стреми към основния си бизнес с енергия, за да се измъкне от кризата. Mitsubishi Heavy е водещият производител на газови турбини заедно с General Electric и Siemens. Тримесечният оперативен баланс се превърна в печалба от 21,4 милиарда йени (195 милиона долара) от загуба от преди година от 71,3 милиарда йени, като продажбите нараснаха с 9,5% до 851,7 милиарда йени. За годината до март базираната в Токио компания прогнозира, че оперативната й печалба ще се утрои почти до 150 милиарда йени. С ускоряването на глобалното отдалечаване от изкопаемите горива нараства търсенето на енергия от биомаса и по -чисти технологии за производство на стомана, заяви главният финансов директор Хисато Козава на брифинг за пресата. Mitsubishi Heavy прие поръчки за нови електроцентрали на биомаса, както и за промяна на съществуващите инсталации за биогорива, каза Козава. Увеличиха се запитванията за оборудване за производство на стомана, използващо водород, вместо обичайните кокси, добави той. (asia.nikkei.com/)
Източник: Други (02.08.2021)
 
Австралийските компании за желязна руда се сблъскват с недостиг на машинисти на фона на блокирането на Covid Rio Tinto моли машинистите, работещи в богатата на полезни изкопаеми Западна Австралия, да работят повече часове, след ход на конкурентната BHP Group, с който миньорите бързат да превозят милиони тонове желязна руда на фона на покачващите се цени за суровината. Това идва насред повишаващ се недостиг на умения в Западна Австралия, който се задълбочава от строгите ограничения покрай коронавируса, които според профсъюзите са повишили рисковете за психичното здраве на работниците и техните семейства. Работниците в рудниците в Австралия често живеят в градове и работят на отдалечени места за добив, пътуване до работното място, което може да отнеме от няколко часа до ден, включително с прикачания. Докато компаниите в Западна Австралия се радват на ръста при суровините, който задвижва нови строителни проекти, те трябва да се състезават за работници с инфраструктурни проекти, подкрепяни от правителството, от другата страна на страната. За машинистите на влаковете Rio предлага смени с режим две седмици работа, една седмица почивка в сравнение с типичния две седмици работа, две седмици почивка, но заяви, че това е доброволно и ще включва подходящо възнаграждение . (Reuters)
Източник: Други (03.08.2021)
 
POSCO с рекордна печалба заради силното търсене на стомана Южнокорейският производител на стомана POSCO отчете най-високата си печалба за всички тримесечия в четвъртък, тъй като силното индустриално търсене и нарастващите цени на стоманата увеличиха приходите му. Шестият по големина производител на стомана в света за 2020 г. разкри план за увеличаване на годишния капацитет за производство до над 60 млн. тона до 2030 г. от 46 млн. тона през 2020 г. Той също така повиши целта си за приходи за 2021 г. до 37 трлн. вона от 32.8 трлн. вона, тъй като очаква ограниченото предлагане да продължи до края на тази година, особено на вътрешния пазар. Консолидираната оперативна печалба достигна 2.2 трлн. вона (1.91 млрд. долара) за април-юни, което съответства на прогнозата на компанията, направена по-рано този месец, и леко над пазарните очаквания за 2.1 трлн. вона, според Refinitiv Smartestimate. POSCO отчете около 170 млрд. вона оперативна печалба година по-рано, когато продажбите бяха засегнати от пандемията на коронавируса. Приходите са се увеличили с 33% до 18.3 трлн. вона през последното тримесечие. (Reuters)
Източник: Други (03.08.2021)
 
LIBERTY Steel Newport разширява успешно бизнеса си Завода на LIBERTY Steel в Нюпорт продължава да постига значителен напредък, постигайки най-добрите си финансови резултати за първото тримесечие, като перспективите за второто тримесечие изглеждат още по-силни. През миналата година бизнесът подобри рентабилността въпреки предизвикателните пазарни условия, причинени от Covid-19. Управляващият директор на LIBERTY Steel Newport г-н Майкъл Пери каза: „Търсенето на нашия продукт е силно, тъй като строителният сектор се отдръпва от въздействието на Covid-19 и с нетърпение очакваме да поставим повече рекорди за производство и продажби през следващите месеци." Силните продажби заедно с подобрената оперативна ефективност поставиха бизнеса на печеливша основа. LIBERTY Steel инвестира малко над 2 милиона британски лири миналата година в модернизация на завода в Нюпорт и това продължи с изразходвани 1,1 милиона британски лири през първите три месеца на тази година. Инвестициите включват нов софтуер за газови пещи и контроли за намаляване на разхода на газ и намаляване на въглеродния отпечатък на централата. Групата-майка на LIBERTY Steel GFG Alliance придобива завода в Нюпорт, първото му индустриално придобиване, през 2013 г. и взе решение да изплати на служителите половината от заплатите им, докато пазарните условия се подобриха, преди да отвори отново обекта през октомври 2015 г. LIBERTY Steel Newport произвежда горещо валцувани серпентини за използване в производствения и строителния сектор в Обединеното кралство. / steelguru.com
Източник: Други (03.08.2021)
 
Законопроект за корекция на въглеродните граници, предложен в САЩ След ход на ЕС, американските демократи представиха законодателство, което ще налага такса върху вносни въглеродноинтензивни стоки, включително стомана. Председателят на Американския сенат за климатични решения Сенаторът на САЩ г-н Крис Кунс (D-Del.) и член на Комитета по енергетиката и търговията на Камарата на представителите на САЩ г-н Скот Питърс (D-Калифорния) представиха ново законодателство за установяване на корекция на въглеродните граници за замърсяването от вноса. Тази корекция е инструмент за търговията, който изравнява полето за местните производители, като налага такса върху продуктите с интензивен въглерод, когато достигнат границата. Това ще стимулира инвестициите в по-чисти технологии и ще отчете разходите за спазване на американските закони и разпоредби относно емисиите на парникови газове. Законопроектът ще осигури и гъвкава рамка за по-амбициозна политика за климата, която предстои. Налагането на тази регулация ще защити работните места в САЩ, ще намали емисиите в световен мащаб и ще повиши устойчивостта във фронтовите общности. /steelguru.com
Източник: Други (03.08.2021)
 
Българският Alcomet увеличава нетната печалба през първото полугодие с по -високи приходи Българският производител на алуминиеви изделия Алкомет Шумен обяви, че неговата нетна печалба е достигнала до 1,06 милиона лева (666 300 долара/562 600 евро) през първата половина на 2021 г. в сравнение с чиста печалба от 67 000 лева през същия период на 2020 година. Нетните приходи от продажби на Алкомет са се увеличили до 234 милиона лева за шестте месеца до юни, с 29.3% повече от година по - рано. По - високите приходи от продажби са резултат както от увеличения обем на продадените стоки, така и от по - високите средни глобални цени на алуминия, казаха от компанията. От гледна точка на обема, продажбите на Алкомет нараснаха с 19% на годишна база до 43 229 млн. тона през разглеждания период.
Източник: SeeNews (06.08.2021)
 
Индустриалното забавяне в Китай може да убие ръста на суровините Един от най-големите двигатели на скока в цените на металите тази година, най-големият потребител в света Китай, показва признаци на забавяне на търсенето, което може да намали цените на медта и желязната руда през останалата част от годината след бурния скок през първото полугодие. Ръстът на китайската промишленост се забави рекордно от 15 месеца, вносът на мед и желязна руда също се забавиха на фона на покачващите се цени и ограничаване на производството на стомана в Китай, докато властите освобождават запасите от метали от резервите, за да охладят нарастващите цени, които повишават производствените разходи. Всички тези фактори от последните няколко седмици са мечки за китайското търсене - и в резултат на това внос - на желязна руда, мед, цинк и алуминий, отбелязва колумнистът на Ройтерс Клайд Ръсел. Въпреки че анализаторите казват, че по-бавното китайско търсене не означава непременно по-ниски цени на суровините, поради затегнатите световни пазари, Китай може да не е основен двигател на търсенето на метали до края на 2021 г. Това се дължи на забавянето на растежа на индустрията, ограничението, наложено от властите за производство на стомана и освобождаването на тонове метали от китайските резерви. Индексът Caixin/Markit Manufacturing Purchasing Manager (PMI) показа тази седмица, че растежът в Китай е най -бавен през юли от 15 месеца, също поради високите цени на суровините, особено за индустриалните метали. / Oilprice.com
Източник: Други (09.08.2021)
 
Thyssenkrupp казва, че форсмажорът е премахната за повечето стоманодобивни обекти Thyssenkrupp Steel Europe отмени форсмажорните обстоятелства на 6 август след облекчаване на логистичните проблеми, причинени от наводнения през юли, но я запази си в Thyssenkrupp Precision Steel, потвърди говорител на компанията. Транспортната логистика се "стабилизира", тъй като железопътният транспорт е възстановен, макар и не на всички обекти, каза говорителят на компанията. Обектът Thyssenkrupp Precision Steel в Хаген-Хохенлимбург продължава да е във форсмажорна ситуация, тъй като сигналните кутии на железопътната мрежа все още не са ремонтирани. Thyssenkrupp обяви форсмажор на 16 юли след интензивното наводнение в германския регион Рейн-Рур, тъй като не успя да достави предварително материали между обектите на компанията. Доставките на стомана за клиенти също бяха прекъснати. Части от Хаген, където се намират няколко стоманодобивни компании, бяха сериозно засегнати. Bilstein също обяви форсмажорни обстоятелства на 14 юли. Thyssenkrupp трябваше да затвори своята доменна пещ № 2 Schwelgern за „кратък период“ в началото на юли след задействане на предпазен клапан. Основната работа на доменната пещ № 1 също започна през юли. (S&P Global Platts)
Източник: Други (09.08.2021)
 
Американските автомобилни производители и стоманодобивната промишленост подкрепят натиска на Байдън за електрически превозни средства Американските автомобилни производители и Американският институт за желязо и стомана изразиха подкрепата си за заповедта на президента Джо Байдън от 5 август, целяща половината от всички вътрешни продажби на превозни средства да бъдат с нулеви емисии до 2030 г. и за разработване на дългосрочни стандарти за ефективност и емисии. Байдън подписа заповедта на събитие в Белия дом, на което присъстваха ръководители на автомобилни производители и работнически лидери. Американските автомобилни производители изразиха своята подкрепа за натиска към електрификация, като трите най -големи американски компании - Ford, General Motors и Stellantis - споделиха на 5 август доброволни обещания за постигане на продажби от 40% до 50% от годишните обеми на електрически превозни средства в САЩ до 2030 г. „Неотдавнашните ни съобщения за продукти, технологии и инвестиции подчертават нашия колективен ангажимент да бъдем лидери в прехода на САЩ към електрически превозни средства“, се казва в съвместно изявление на Ford, GM и Stellantis. „Това представлява драматична промяна от пазара на САЩ, която може да бъде постигната само с навременното внедряване на пълния набор от политики за електрификация, ангажирани от администрацията в Плана за изграждане на по -добър план, включително стимули за покупки, всеобхватна мрежа за зареждане с достатъчна плътност за подпомагане на милионите превозни средства, които тези цели представляват, инвестиции в научноизследователска и развойна дейност и стимули за разширяване на производствените вериги и вериги за доставки на електрически превозни средства в САЩ." Настоящият законопроект за инфраструктурата включва инвестиция от 7,5 млрд. долара за изграждане на национална мрежа от зарядни за електрически превозни средства, първата по рода си национална инвестиция в инфраструктура за зареждане на електромобили, но по-ниска от първоначалното предложение на Байдън от 15 млрд. долара. (S&P Global)
Източник: Други (09.08.2021)
 
„Сивата“ стомана ще остарее в ЕС, след като „зелената“ стомана напредва "Сивата" стомана в крайна сметка ще остарее в Европа, тъй като "зелената" стомана печели конкурентоспособност, заяви Гунар Гроеблер, главен изпълнителен директор на германската Salzgitter, пионер в развитието на производството на водородна стомана. "В краткосрочен план очакваме по-високи цени, или ценови премии за зелената стомана в ЕС поради добавената зелена стойност за клиента и недостиг на доставки до средата на 2020-те години“, каза Гроублер пред анализатори. "В средносрочен до дългосрочен план цената на премията ще намалее след увеличаване на предлагането. Ще има по-висока конкурентоспособност на зелената спрямо сивата стомана поради регулациите за CO2 и поскъпването като цяло. В крайна сметка сивата стомана ще бъде остаряла в Европа поради натиска на цените от свръхпредлагането спрямо търсенето. "Поради тези причини Salzgitter вярва, че "зелената стомана е продаваема, фундаментална и икономически жизнеспособна... виждаме силен интерес от страна на клиентите към зелената стомана, произведена с водород", каза изпълнителният директор. Производителят на стомана вече разработва така наречената "зелена" стомана и ще достави малки количества от този продукт на производителя на превозни средства Mercedes Benz тази година, каза Гунар. Също въвежда в експлоатация 30 MW капацитет в собствените си вятърни инсталации и работи съвместно с миньора Anglo American върху оптимизиране на продукти от желязна руда за намаляване на въглеродния отпечатък. (S&P Global)
Източник: Други (12.08.2021)
 
Американските производители на стомана аплодират приемането на законопроекта за инфраструктурата в Сената Американските производители на стомана похвалиха приемането на Закона за инвестициите и работните места в инфраструктурата от 10 август на САЩ, който - ако бъде одобрен и от Камарата на представителите на САЩ - се очаква да увеличи значително търсенето на стомана. „Приветстваме Сената за подобряване на това двупартийно законодателство, което ще стимулира икономическия растеж и създаването на работни места в цялата страна“, каза Кевин Демпси, президент и главен изпълнителен директор на Американския институт за желязо и стомана. "Приемането на този законопроект ни довежда крачка по-близо до извършване на отдавна закъснели инвестиции в пътищата, мостовете, транзитните системи и другата основна инфраструктура на нашата страна, използващи стомана от американско производство. Очакваме с нетърпение да работим с Камарата на представителите, за да изпратим този законопроект на бюрото на президента възможно най -скоро." Законопроектът за трилион долари включва 550 млрд. долара нови федерални инвестиции в американската инфраструктура, включително 110 млрд. долара нови средства за пътища, мостове и големи проекти и 7.5 млрд. долара за изграждане на национална мрежа от зарядни за електрически превозни средства. (S&P Global)
Източник: Други (12.08.2021)
 
Novelis завършва мощности за валцуване и рециклиране на алуминий в Бразилия Novelis е завършила инвестиция от 150 млн. долара за разширяване на мощностите за валцуване и рециклиране на алуминий в завода си в Пиндамонхангаба, Бразилия, и двете с по 100 000 млн. тона, съобщи компанията. Инвестицията в комплекса се очаква да увеличи годишния капацитет до приблизително 680 000 метр. тона алуминиеви листи и 490 000 метр. тона за рециклиране, според Novelis. Допълнителният капацитет за рециклиране е последната стъпка в подкрепа на целите на устойчивостта на Novelis да намали въглеродния си отпечатък с 30% до 2026 г. и да достигне въглеродна неутралност до 2050 г., които бяха обявени през април. "Рециклирането и увеличаването на използването на рециклирано съдържание в нашите продукти е крайъгълният камък за Novelis", каза главният изпълнителен директор Стив Фишър. „Ще продължим да идентифицираме и инвестираме в проекти като тази експанзия в Бразилия, които ще насочат Novelis към това да затворим кръга на операциите“. Допълнителният капацитет за алуминиеви листове позволява на компанията да отговори на нарастващото търсене за опаковки за напитки и специализирани клиенти в региона. (S&P Global)
Източник: Други (13.08.2021)
 
"Алкомет" инвестира 1.7 мнл. евро в зелени процеси в цеха за елоксация Шуменският производител на алуминиеви изделия "Алкомет" ще инвестира 1.7 млн. евро в иновативни зелени процеси в цеха за елоксация. Проектът, наречен Alugreen (Greener anodizing for cleaner nature), ще бъде изпълнен за година и половина. Общо 650 хил. евро (37.9% от сумата) са осигурени като безвъзмедна финансова помощ от Норвежкия финансов механизъм в рамките на програмата "Развитие на бизнеса", съобщиха от "Алкомет". Проектът предвижда въвеждане на иновативни технически решения към основната линия за елоксация и свързаната пречиствателна станция за отпадни води. Самата линия за елоксация (процес, който прави алуминия по-издържлив на външния влияния и подобрява естетическия му вид) е част от пресовото производство. Внедряването на новите зелени процеси ще има както екологични, така и иконимечески ефекти. От "Алкомет" уточниха, че изпълнението на проекта ще доведе до намаляване на отпадъците, икономии на вода и енергия, както и редуциране на въглеродните емисиите, тъй като ще се оптимизира потреблението на химикали в производствения процес. Всичко това ще помогне за оптимизиране на производството и засилване на пазарните позиции на компанията. Засега от "Алкомет" не дават подробности за новите процеси и необходимото за тях оборудване. Това е поредната инвестиция, която компанията прави. В края на миналата година беше пуснат в експлоатация нов валцов стан, който беше последната част от проект за 40 млн. евро (около 80 млн. лв.), който включваше и инсталиране на 2500-тонна преса. По-рано тази година започна работа и цех за механична обработка на профили на стойност 13.5 млн. лв., който ще позволи производството на алуминиеви компоненти за електрически автомобили. С увеличения производствен капацитет и по-големите обеми продукция за първото полугодие на 2021 г. "Алкомет" отчете 29% ръст на продажбите до 234 млн. лв., като част резултата се дължи на по-високите цени на алуминия.
Източник: Капитал (19.08.2021)
 
"Алкомет" инвестира 1.7 мнл. евро в зелени процеси в цеха за елоксация Шуменският производител на алуминиеви изделия "Алкомет" ще инвестира 1.7 млн. евро в иновативни зелени процеси в цеха за елоксация. Проектът, наречен Alugreen (Greener anodizing for cleaner nature), ще бъде изпълнен за година и половина. Общо 650 хил. евро (37.9% от сумата) са осигурени като безвъзмедна финансова помощ от Норвежкия финансов механизъм в рамките на програмата "Развитие на бизнеса", съобщиха от "Алкомет". Проектът предвижда въвеждане на иновативни технически решения към основната линия за елоксация и свързаната пречиствателна станция за отпадни води. Самата линия за елоксация (процес, който прави алуминия по-издържлив на външния влияния и подобрява естетическия му вид) е част от пресовото производство. Внедряването на новите зелени процеси ще има както екологични, така и иконимечески ефекти. От "Алкомет" уточниха, че изпълнението на проекта ще доведе до намаляване на отпадъците, икономии на вода и енергия, както и редуциране на въглеродните емисиите, тъй като ще се оптимизира потреблението на химикали в производствения процес. Всичко това ще помогне за оптимизиране на производството и засилване на пазарните позиции на компанията. Засега от "Алкомет" не дават подробности за новите процеси и необходимото за тях оборудване. Това е поредната инвестиция, която компанията прави. В края на миналата година беше пуснат в експлоатация нов валцов стан, който беше последната част от проект за 40 млн. евро (около 80 млн. лв.), който включваше и инсталиране на 2500-тонна преса. По-рано тази година започна работа и цех за механична обработка на профили на стойност 13.5 млн. лв., който ще позволи производството на алуминиеви компоненти за електрически автомобили. С увеличения производствен капацитет и по-големите обеми продукция за първото полугодие на 2021 г. "Алкомет" отчете 29% ръст на продажбите до 234 млн. лв., като част резултата се дължи на по-високите цени на алуминия.
Източник: Капитал (19.08.2021)
 
Feintool: Стоманените тесни звена и цените излагат автомобилното възстановяване на риск Feintool International Holding AG заяви, че проблемите с доставките и по-високите цени на стоманата застрашават възстановяването в автомобилната индустрия, ситуация, която компанията очаква да продължи до края на тази година. Относно възстановяването: „След резкия спад след Covid-19, пазарите, свързани с Feintool, се възстановиха значително през последните месеци“, заяви швейцарската компания за промишлени машини. "Съживената пазарна среда предложи солидна основа за работа и продажбите на части се увеличиха във всички региони на групата. Всички ключови области, в които Feintool е активен, отбелязаха двуцифрен ръст на годишна база. Регистрациите на нови превозни средства в Европа и Азия нараства с по около 27%, докато в САЩ увеличението е 29%. " Възстановяващата се икономика и произтичащото от това увеличение на общото търсене в автомобилната индустрия също имат отрицателни аспекти. По-специално полупроводниковата индустрия се бори с тесните места в глобалните вериги на доставки и затова се превърна в основен източник на несигурност за следващия отчетен период. (Dow Jones Newswires)
Източник: Други (20.08.2021)
 
Купувачите на стомана в ЕС се опасяват от по-високи цени след отпадане тарифите в САЩ С излизане от летния бавен период, европейският пазар се надява на евентуално уреждане на спора за тарифите за стоманата по раздел 232 на 1 ноември, което би могло да възстанови гъвкавостта на жизненоважните търговски пътища между Европа и САЩ, в съответствие с разпоредбите на СТО. Ако тарифата за европейския износ на стомана бъде отменена, местните купувачи се опасяват от нов скок в местните цени на стоманата в момент, когато цените на горещо валцуваните рулони ex-works Ruhr все още са над 1100 евро/т, а европейските вътрешни запаси остават изключително ниски. САЩ и ЕС преди се договориха да работят заедно при разрешаването на търговския спор за металите, вследствие на тарифите за стомана и алуминий срещу европейските износители до края на годината. Постигането на споразумение обаче може да се окаже трудно, тъй като тарифите за стомана са неразделна част от стоманодобивната промишленост на САЩ, особено в щатите с висока производителност като Охайо, Пенсилвания и Индиана. Понастоящем няма въведена американска система за квоти за стомана, докато защитните мерки за стомана са здраво закрепени за вътрешния европейски пазар. (S&P Global)
Източник: Други (20.08.2021)
 
Правният „шум“ допринася за задълбочаването на проблемите за Vale За бразилския гигант за желязна руда Vale, проблемите от падащит цени на металите е придружен от ярко напомняне за правните му проблеми. Акциите на компанията спаднаха с около 12% тази седмица - включително спад от над 6% в четвъртък, тъй като цените на желязната руда губят всичките си печалби тази година поради притесненията за производството на китайска стомана и глобалния растеж. Това, което не помогна на Vale тази седмица, беше искане от бразилските прокурори да конфискуват активи в размер на 9.5 млрд. долара от базираната в Рио де Жанейро компания и BHP Group в качеството им на собственици на предприятието Samarco, което подаде молба за защита от фалит през април. Докато съдия отхвърли това искане, новинарският поток подчертава правната несигурност. „Несъмнено това предизвиква шум и тежи върху инвеститорите, особено на чужденците, които следят ситуацията отдалеч“, каза анализаторът на Itau BBA Даниел Сасън. Съдебният процес на възстановяване на Samarco рискува да наруши преговорите за репарации за бедствието от язовира през 2015 г., което причини финансовите му затруднения. Някои кредитори и прокуратурата твърдят, че Vale и BHP трябва да носят отговорност за покриване на разходите за щетите. (Bloomberg)
Източник: Други (20.08.2021)
 
Цените на медта и желязната руда се сриват заради ръста и ограничаването на китайската стомана Цените на медта и желязната руда спадна този месец от притесненията на търсенето, тъй като кризата с коронавируса продължава, докато желязната руда е изправена пред специфичен за индустрията натиск, тъй като Китай изисква ограничаване на производството на стомана, което повдига въпроси дали цените на индустриалните метали могат да се върнат към високите стойности за годината. Референтните цени на желязна руда с 62% съдържание на желязо през август паднаха с около 26% до над $ 156 на метричен тон, достигайки нива, които не са наблюдавани от февруари насам. Медта спадна с над 8% до около 4.11 долара за килограм, което е най -ниското ниво от около четири месеца. Спадът идва след като цените на металите се покачваха от март 2020 г., когато имаше намаление заедно със срива в американските запаси, тъй като пандемията COVID-19 заплаши да тласне икономиките по целия свят към рецесия. „Ако се замислите за ниския пазар S&P 500 през март 2020 г. до първата половина на тази година, виждаме, че медта просто продължава да върви нагоре и този аргумент за силни метали като мед и силни пазари имаше смисъл, защото по-високите цени на медта предполагат икономически растеж и икономическа активност и нужда от мед “, каза Дейвид Келер, главен пазарен стратег в Stockcharts.com, пред Insider. (Business Insider)
Източник: Други (23.08.2021)
 
Швеция произведе стомана, без да използва изкопаеми горива Шведската компания SSAB обяви, че е произвела първата в света стомана, без да използва изкопаеми горива, и я е доставила пилотно на клиент – Volvo Group. Сътрудничеството все още е тестово, но има успех ? би помогнало значително за намаляване на въглеродните емисии. Постижението обуславя напредъка по проекта Hybrit, стартирал през 2016 г. с цел да революционизира производството на стомана. В него SSAB си партнира с енергийната фирма Vattenfall и групата за добив и минерали LKAB – и двете собственост на шведската държава. Идеята на съвместната им работа е да намеря начин как да заменят с водород коксовите въглища, които традиционно се използват при производството на стомана на рудна основа. През 2018 г. започна изграждането на пилотен завод за производство на такъв тип сплав в Лулео, Швеция. Сега изглежда, че първата в света технология за производство на стомана без изкопаеми горива е реализирана. Компаниите изчислиха, че при успех начинанието им може да помогне за намаляването на CO2 на Швеция с 10% и на Финландия със 7%. В съобщение от тази седмица SSAB определи пробната доставка за Volvo като важна стъпка по пътя към 100% производство без изкопаеми горива. В дългосрочен план целта е технологията да се развие, така че да бъде приложена в индустриален мащаб. Надеждата е това да се случи през 2026 г.
Източник: Други (23.08.2021)
 
Ръстът на европейската стомана може да достига своя връх, докато в САЩ продължава Нарастването на цените на стоманата в Европа до рекордни нива може най-накрая да свърши. Спадът в цените на желязната руда, по-евтиният внос и сезонното забавяне на търсенето говорят за охлаждане на базовите цени на стоманата на континента. Цената на фючърсите на горещо валцувани рулони постепенно се понижи през август след шест поредни месеца на нарастване, което донесе на европейските стоманодобивни компании някои от най-големите им печалби от години. От другата страна на Атлантическия океан ръстът продължава. Фючърсите на горещо валцувани рулони наближават 2000 долара на тон, подпомогнати от митата върху чуждестранния внос, които президентът Байдън не бърза да вдигне. Ако го направи, това може да стимулира европейските цени, като същевременно охлади тези за американските потребители. Разбира се, европейските производители и строителните фирми не бива да се вълнуват твърде бързо от бързото намаляване на разходите. Затихването в търсенето е сезонно и може да се увеличи отново следващия месец. „Ако активността се подобри през септември, цените трябва да останат стабилни“, казва Кристиан Жорж, старши анализатор в Societe Generale SA. (Bloomberg)
Източник: Други (27.08.2021)
 
Производителят на алуминий търсят нисковъглеродни надбавки от 30-40 дол./т за 2022 Според източници, близки до преговорите, голям производител на алуминий се стреми към нисковъглеродни надбавки между 30 и 40 долара за тон в годишните договори за продукти с добавена стойност. Специфичната нисковъглеродна надбавка сега е ключова характеристика при договорните преговори, които започнаха сериозно тази седмица. „Дискусиите вече не са за това дали да има допълнителна надбавка“, каза един източник. "Става въпрос за това каква е да е тя." През 2021 г. имаше голям фокус върху нисковъглеродния алуминий - алуминий, произхождащ от предприятия, задвижвани от водноелектрическа енергия. Профилът на въглеродните емисии на нисковъглеродния алуминий обикновено е по -малък от 4tCO2/tAl в топилната фабрика, в сравнение със световната средна стойност от 13.4 tCO2/tAl. Множество производители са докладвали на Platts, че са постигнали успешно надбавки за продукти с добавена стойност в диапазона от 10-20 дол./т през 2021 г. Надбавките са постигнати най-вече на пазара на заготовки, където те представлява по-малък процент от общата цена. Platts оцени цената на заготовките, доставени в Германия, на 1300 дол./т на Лондонската борса за метали на 27 август (S&P Global)
Източник: Други (29.08.2021)
 
BHP очаква производството на китайска стомана да нарасне с 5% през 2021 г. BHP Group Ltd. отчита 42% увеличение на годишната нетна печалба и рекорден краен дивидент, отразяващ силните цени на суровините. Глобалното производство на сурова стомана беше небалансирано през календарната 2020, като силният ръст в Китай беше компенсиран от рязкото спадане в останалата част на света. През календарната 2021 година до момента това се е коригирало до известна степен, като процентът на използване в останалия свят се върнаха към нормалното, дори когато Китай продължи да произвежда при много високи проценти. Независимо от регулаторната несигурност по отношение на периодичния контрол върху производството и рисковете от Covid-19, китайското производство на стомана се очаква да се увеличи с около 5% през календарната 2021 г. Очаква се продължаване на силното крайно потребление в Китай и продължаващо възстановяване в останалата част на света през финансовата 2022 г. Цените на желязната руда скочиха след трагедията с язовира в Брумадинхо в Бразилия, която за пръв път наруши пазара в началото на 2019 г. Условията са особено тежки от втората половина на календарната 2020 г. с нови рекордни стойности за индекса на 62% Fe фини руди и установена еднократна премия. Силите, допринасящи за повишаването на цените през последната половина, бяха силното производство на чугун в Китай, възстановяване на производството на чугун в останалия свят и ограниченото предлагане на маркови продукти. В средносрочен план се очаква търсенето на желязна руда от Китай да бъде по-ниско от сегашното, тъй като производството на сурова стомана и съотношението скрап към стомана нарастват. Тъй като търсенето на мед в останалия свят се възстановява и китайската икономика продължава да се представя добре, краткосрочната перспектива за търсенето ? остава конструктивна. От страна на предлагането, смущенията са под дългосрочните средни стойности през календарната година до момента, въпреки потенциалните затруднения от огнищата на Covid-19, политическата несигурност и редица преговори за заплатите в чилийските мини. В по -дългосрочен план както търсенето, така и предлагането показват, че медта има потенциал за растеж. Регулаторната несигурност е възникващ риск в повече от един ключов регион за доставка, чийто резултат може потенциално да повлияе дългосрочно. (Dow Jones Newswires)
Източник: Други (30.08.2021)
 
China Baosteel очаква облекчаване на цените на суровините от контрола върху производството на стомана Най-големият китайски производител на стомана Baoshan Iron & Steel Co Ltd (Baosteel) заяви, че очаква натискът на разходите да се облекчи с прилагането на правителственото намаляване на производството на стомана. "Компанията винаги се е придържала към стратегия с ниски запаси. Тъй като страната провежда политики за ограничаване на добива на сурова стомана, търсенето и предлагането на желязна руда се обърна значително", каза председателят на Baosteel Зу Джисин. Зу също така каза, че цените на желязната руда са влезли в низходящ канал. Цените на желязната руда се повишиха по-рано тази година, като базовият фючърсен договор на Далианската стокова борса се повиши с 38,5 процента през януари-юни, подкрепен от стабилното търсене на стомана и облекчаване на ликвидността. Цената на стоманодобивната суровина обаче е спаднала с 20,8 % през последните два месеца, тъй като правителството засили контрола върху производството на стомана, за да намали емисиите на въглерод от сектора на черни метали. Засегнат от бордюрите, Baosteel заяви, че ще коригира производството, ще засили стратегията си за закупуване на суровини и ще работи за поддържане на относително добра рентабилност. Производителят на стомана публикува рекорден нетен доход за първата половина на 2021 г. миналата седмица и регистрира най-добрата си тримесечна печалба. (Reuters)
Източник: Други (02.09.2021)
 
Алуминият не е бил толкова скъп от 13 години насам Впечатляващото рали на алуминия от началото на годината продължава и сега суровината се търгува на нов рекорд - на най-високата цена от 2008 година насам. А причина за новия пик са опасенията за доставките в Китай и от Гвинея. Превратът в африканската държава, която осигурява почти една четвърт от доставките на боксит в света, подкрепи опасенията за потенциални проблеми с доставките на ключовият за производството на алуминия материал. Тези опасения се появиха въпреки че новите лидери в Гвинея предупредиха компаниите да продължат операциите си и че техните сключени споразумения преди преврата ще бъдат уважени от правителството. Цената на алуминия нарасна с 1,6% до 2837 долара за метричен тон на лондонската борса. Това беше най-високата стойност от 2008 година насам преди тя да падне отново до 2829 по време на ранната търговия в Шанхай. Стойността на алуминия се удвои от началото на възстановяването, след като бизнесът в световен мащаб заработи активно. Анализаторите очакват тази тенденция да се запази и суровината да продължи да поскъпва.
Източник: Money.bg (10.09.2021)
 
Търсенето на алуминий, стомана остава стабилно, цените на скрапа намаляват Цените на първичния алуминий и плосковалцуваните продукти продължиха да растат през седмицата до 10 септември, тъй като спредовете към разходите за суровини се увеличиха. Цените на горещо валцуваните рулони се задържаха точно под рекордно високите стойности и тъй като цените на алуминия в Средния Запад на САЩ достигнаха рекорди, маржовете на предприятията продължиха да се увеличават значително през 2021 г. Търсенето на тези продукти и вторични сплави остава стабилно, дори и след като недостига на чипове и липсата на персонал в заводите предизвиква участниците на пазара на цветни и черни метали. Това бяха сред продължаващите тенденции тази седмица в новите нисковъглеродни спредове и съотношения на S&P Global Platts -набор от осем референтни цени, стартирани на 13 август, които позволяват на потребителите да сравняват нисковъглеродни суровини с традиционните. Новите спредове и съотношения -подкрепени от съществуващите оценки на Platts за горещо валцувана стомана, чугун, скрап, желязна руда и алуминий от САЩ, Китай, Турция и Черноморския регион, стартираха в отговор на исканията на участниците на пазара за инструменти за подпомагане на количественото определяне на разходите, управление на риска и възможности за подкрепа, свързани с разширяването на стратегиите за намаляване на въглерода и увеличаването на регулациите. (S&P Global)
Източник: Други (13.09.2021)
 
Стоманата в ЕС пред по-строги ограничения на емисиите на парникови газове Стоманодобивните предприятия на Европейския съюз в бъдеще може да останат без разрешения за експлоатация, ако не могат да ограничат емисиите си на парникови газове до определени нива, предупредиха представители на стоманодобивната промишленост. Европейската комисия е готова скоро да преразгледа Директивата си за промишлените емисии (IED), която лицензира стомана, метали, химикали и други основни отрасли в ЕС по отношение на техните емисии. Това ще бъде първото преразглеждане на директивата от 2010 г. С нарастващия акцент през последните години върху опазване на околната среда и кръговата икономика се очаква IED да бъде затегнат, за да отговаря на климатичните цели от Зелената сделка на ЕС от 2019 г. и тазгодишния пакет „Подготвени за цел 55“, добавяйки контрол върху емисиите," каза Ева Бликс, председател на работната група на Eurofer по промишлени емисии и представител на шведската асоциация на стоманодобивната промишленост Jernkontoret. Очаква се предложението за актуализирана версия на директивата да стане публична през януари или февруари 2022 г. Дебатът между 500 -те различни стоманодобивни и преработвателни предприятия в Европа относно възможните промени и връзките на директивата със системата за търговия с емисии на ЕС вече започва. (S&P Global)
Източник: Други (13.09.2021)
 
Нисковъглеродният алуминий става все по-популярен сред азиатските крайни потребители Крайните потребители в Азия плащат допълнително за нисковъглеродни алуминиеви продукти (LCA), което отразява нарастващото признание на зелените метали в хода на глобалната декарбонизация. Най-големият руски производител на алуминий Rusal продаде нисковъглеродни алуминиеви продукти без добавена стойност с надбавка за емисии от 5 долара/т под 8 т, и надбавка от 30 долара/т за емисии под 5.3 т на китайски краен потребител в пристанище Кингдао от септември до декември, по 300 т на месец. Допълнителната надбавка се начислява върху нормалния алуминиев продукт, плащана за „зелен“ метал. „Нисковъглеродният алуминиев продукт може да се сравнява с обикновения на китайския пазар от 2020 г.“, каза източник. Китай пое значителен ангажимент за климата през 2020 г., за да достигне пикови емисии на CO2 до 2030 г. и нетната нула до 2060 г. Шепа производители, включително Alcoa, Century, Hydro, Rio Tinto и Rusal, са водачи при намаляването на въглеродните си емисии. Допълнителните такси за LCA са във възходящ тренд на пазара в Югоизточна Азия, като повече крайни потребители полагат усилия за намаляване на въглеродните емисии. (S&P Global)
Източник: Други (13.09.2021)
 
Стоманодобивната индустрия в Европа разполага с по-малко от 26% от въглеродния си бюджет Европейската стоманодобивна промишленост разполага с по-малко от 26% от бюджета, разпределен за намаляване на въглеродните емисии. Тоест, ще надхвърли определения за вредни емисии бюджет 15 години предварително. Това показват данните от нов доклад, публикуван от Industry Tracker. Авторите му са предоставили задълбочен анализ на 10-те най-големи стоманодобивни компании, които представляват 68% от производството на първична стомана в Европа. Това, че индустрията разполага с по-малко от 26% от въглеродния си бюджет означава, че съществуващите активи на стоманодобивната промишленост могат да отделят 2,3 милиарда тона CO2 през живота си. Емисиите от стомана днес представляват до 9% от всички глобални емисии - повече от производсвото на цялата Индия. Най-големият принос за замърсяването от процеса на производство на стомана идва именно от доменната пещ.
Източник: Money.bg (15.09.2021)
 
Стоманодобивната индустрия в Европа разполага с по-малко от 26% от въглеродния си бюджет Европейската стоманодобивна промишленост разполага с по-малко от 26% от бюджета, разпределен за намаляване на въглеродните емисии. Тоест, ще надхвърли определения за вредни емисии бюджет 15 години предварително. Това показват данните от нов доклад, публикуван от Industry Tracker. Авторите му са предоставили задълбочен анализ на 10-те най-големи стоманодобивни компании, които представляват 68% от производството на първична стомана в Европа. Това, че индустрията разполага с по-малко от 26% от въглеродния си бюджет означава, че съществуващите активи на стоманодобивната промишленост могат да отделят 2,3 милиарда тона CO2 през живота си. Анализът на Industry Tracker установява, че компаниите ще трябва да спрат да подновяват доменните си пещи преди 2030-а година. Съответно, разполагат с около 10-на години до 2033-а, до когато трябва да инвестират в нови еко технологии. Цената на този преход може да варира от 4 до 34 милиарда щатски долара. Емисиите от стомана днес представляват до 9% от всички глобални емисии - повече от производството на цялата Индия. (money.bg)
Източник: Други (15.09.2021)
 
"Алкомет" АД стартира производство на части за автомобили Нов цех за механична обработка на профили успешно въведе в експлоатация "Алкомет" АД и беше официално открит. Специални гости на събитието бяха посланикът на Турция в България Н.Пр. Айлин Секизкьок, кметът на Община Шумен Любомир Христов и областният управител Валентин Александров. Противоепидемичните мерки ограничиха официалния старт в тесен кръг от хора. Новоизграденият цех е разположен на 4 100 кв.м., а инвестицията в новите производствени мощности е на стойност 13,5 млн. лв. Новото оборудване позволява на компанията да произвежда алуминиеви компоненти, които се влагат в електрически автомобили и хибридни модели."Нашето намерение е да продължим и с други поизводители от автомобилния сектор. Работихме неуморно дълго време, понякога до 18 часа на ден, но за сравнително кратко време успяхме да постигнем този изумителен успех", каза на откриването с благодарност към всичките си служители Фикрет Индже, председател на Надзорния съвет на фирмата. Според Валерия Колева, директор "Продажби", амбициите са за ръст на производството и в следващите години продажбите на автомобилни продукти да достигнат до 25% дял поне от пресовото производство на "Алкомет".Мащабната инвестиционна програма, която дружеството реализира през последните години, внедрявайки най-високо технологично оборудване, е в основата компанията да насочи интереса си към автомобилния сектор - двигател на съвременната икономика и същевременно един от пазарите с най-високи темпове на растеж в потреблението на алуминиеви продукти. Тенденцията към олекотяване на автомобилите с цел оптимизиране разхода на гориво и намаляване на въглеродните емисии, налага използването на алуминиеви изделия в каросерията, ходовата част, акумулаторни батерии и още компоненти. Новият цех на "Алкомет" е с оборудване от най-висок клас за извършване на широка гама довършителни операции като фрезоване, щанцоване, пасивиране, вибрационно шлайфане и монтаж на компоненти. Благодарение на инвестицията, "Алкомет" вече може да доставя на клиентите си обработени детайли, готови за вграждане. Подобни продукти са с приложение не само в автомобилната промишленост, но и в строителство и архитектура, машиностроене, производство на енергия от възобновяеми източници и други сектори, уточняват от дружеството.
Източник: Труд (16.09.2021)
 
Годишното производство на стомана в Китай ще спадне за първи път от 2016 г. Китай е на път да намали производството си на сурова стомана през 2021 г. под нивото на 2020 г. за първи път от 2016 г., дори ако продължаващото съкращение на производството не се разшири допълнително за останалата част от 2021 г., според изчисленията на S&P Global Platts въз основа на данни от различни предприятия, търговци и Национално статистическо бюро. Производството на сурова стомана в Китай през август е спаднало с 13% на годишна база и е спаднало с 4,1% на месечна база до 80,24 млн. тона, което е най-ниското ниво от март 2020 г., според данните на NBS. Производството на сурова стомана в Китай вероятно ще спадне още през септември с около 3 милиона тона спрямо нивата от август и ще остане по -ниско през октомври, тъй като няколко големи стоманодобивни провинции разшириха съкращенията на производството на стомана от началото на септември, поради контрола на потреблението на енергия, показват изчисленията на Platts. Китай иска от стоманодобивните заводи от юли да ограничи производството, което се разглежда като част от по-широките планове на страната за постигане на амбициозните цели за въглерода. Китайската стоманодобивна промишленост е отговорна за около 15-20% от годишните емисии на въглерод в страната. През януари-август производството на сурова стомана в Китай достигна 733.02 млн. тона, което е увеличение с 5.3%, или 36.89 млн. тона, на годишна база. (S&P Global)
Източник: Други (16.09.2021)
 
Русия може да промени данъка за стоманени суровини, торове, Nornickel Русия може да определи нов данък за добив на суровини (MET), свързан със световните цени, за производителите в страната на желязна руда, коксуващи се въглища и торове, както и на сложна руда, добивана от Nornickel. Москва търси допълнителни приходи за държавния бюджет и е загрижена от нарастващите разходи за отбрана и държавни строителни проекти на фона на високата инфлация и повишаването на цените на металите. Преговорите за детайлите по формулите за всеки продукт се проведоха в четвъртък във финансовото министерство, но окончателното решение по предложението ще бъде взето от премиера Михаил Мишустин. Финансовото министерство, правителството, Nornickel и основните производители на стомана и торове отказаха коментар. Желязната руда и коксуващите се въглища са суровини за производството на стомана. Сложните руди на Норникел съдържат метали от никелова, медна и платиновата група. Остава неясно колко би донесла на държавната хазна промяната на MET. Производителите все още се опитват да променят данъчния план. На среща в сряда те поискаха от финансовото министерство да остави MET, какъвто е, и да основава данъчната система на печалбите им. (Reuters)
Източник: Reuters (17.09.2021)
 
Цената на желязната руда се срина под $ 100, Китай удължава екоограничаването Цената на желязната руда потъна под 100 долара за тон в петък за първи път от юли 2020 г., тъй като китайските мерки за почистване на силно замърсяващия промишлен сектор предизвикаха бърз и брутален колапс. Министерството на екологията и околната среда, че планира да държи 64 региона под ключов мониторинг по време на зимната кампания за замърсяване на въздуха. Регулаторът каза, че стоманодобивните заводи в тези региони ще бъдат призовани да намалят производството въз основа на емисиите им по време на кампанията от октомври до края на март. „Стриктният контрол на производството доведе до по-ниски пазарни цени напоследък и песимистичните перспективи за търсенето се засилиха“, пишат анализатори от SinoSteel Futures. Цените са намалели наполовина от своя връх през май, тъй като най-големият производител на стомана в света засилват ограничаването на производството, за да се постигне целта за по-ниски обеми тази година, а резкият спад в сектора на имотите в Китай влияе върху търсенето. Спадът на желязната руда я прави една от най-лошо представящите се основни суровини и изключение от широкия бум, при който алуминият се покачва до 13-годишен връх, цените на газа скачат и фючърсите на въглищата се покачват до безпрецедентни нива. (mining.com)
Източник: Други (20.09.2021)
 
Кризата с Evergrande може да причини хаос на стоковите пазари Ходът на Китай за почистване на тежко замърсяващия промишлен сектор предизвика бърз срив в цените на желязната руда за първи път от юли 2020 г. Цените миналия петък и понеделник паднаха под 100 долара за тон. Според проект на насока, публикуван в четвъртък, Министерството на екологията и околната среда възнамерява да наблюдава 64 региона по време на своята зимна кампания за замърсяването на въздуха. Желязната руда, медта и други суровини могат да бъдат допълнително засегнати след новините за кризата с китайската Evergrande. Пазарите по целия свят рязко паднаха в понеделник, тъй като Evergrande, един от най -големите предприемачи в страната, заплаши да не изпълнява задължения по заеми на стойност 300 млрд. долара. Това предизвика притеснения за икономиката. Това също може да причини спад в строителството и търсенето на суровини. От май цените на желязната руда са паднали повече от на половина. Китай, най -големият производител на стомана в света, затегна ограничаването на производството. Освен това пазарът на имоти в Китай преживява рязък спад. По-рано MetalMiner съобщи за хода на Китай да намали стоманодобивната промишленост, която представлява между 10-20% от нейните въглеродни емисии. Страната също повиши митата върху износа, свързан със стомана, в сила от 1 август 2021 г. (Oilprice.com)
Източник: Други (24.09.2021)
 
Цената на желязната руда е стабилна, докато Китай се подготвя за „възможна буря“ Цените на желязната руда бяха стабилни в четвъртък, докато китайските власти поискаха от местните власти да се подготвят за евентуалното срив на затрупаната с дългове China Evergrande Group, съобщава Wall Street Journal. Този ход е характеризиран като „подготовка за възможна буря“ от страна на официалните лица. Длъжностните лица заявиха, че правителствените агенции на местно ниво и държавните предприятия са инструктирани да се намесят едва в последния момент, ако Evergrande не успее да управлява своите дела по подреден начин. Вторият по големина китайски предприемач има 83.5 млн. долара лихвени плащания в доларови облигации, дължими в четвъртък по 2 млрд. долара офшорни облигации и 47.5 млн. долара за облигации, дължими следващата седмица. И двата вида облигации ще бъдат неизпълнени, ако Evergrande не успее да уреди лихвата в рамките на 30 дни от планираните дати за плащане. Фючърсите на желязната руда компенсираха печалбите в сряда, след като настроението се повиши след сделката на Evergrande за уреждане на лихвени плащания по вътрешни облигации. (mining.com)
Източник: Други (24.09.2021)
 
Украинските производители на стомана страдат, тъй като цените на природния газ се повишават, но руските метални компании останаха непокътнати Украинските метални компании започнаха да усещат ефектите от повишаването на цените на природния газ върху производствените си разходи, но техните руски колеги са относително защитени поради държавното регулиране на пазара на природен газ и поради огромния брой доставчици. Европейските и турските стоманодобивни предприятия изразиха загриженост този месец от повишените разходи за електроенергия и газ, като цените на електроенергията в Испания и Италия бяха най-високи. Нарастващите разходи сега се превърнаха в проблем и в Украйна. Говорител на украинския производител на стоманени тръби Interpipe каза пред S&P Global Platts, че стоманеният скрап традиционно е основната разходна позиция в производствената стойност на компанията, но напоследък природният газ започна да има по-голям ефект от високите цени на скрапа. Interpipe използва природен газ предимно в ротационни пещи и линии за термична обработка. Цените на газа в Украйна започнаха да се покачват през април тази година, а през август и септември те скочиха до рекордни нива, каза компанията, добавяйки, че увеличението засяга всички нейни продукти, принуждавайки я да прехвърли тези разходи на потребителите. (S&P Global)
Източник: Други (24.09.2021)
 
Шведската Ovako предлага въглеродно неутрални продукти, цели нулеви емисии Ходът на Швеция на Ovako, официално обявен на 28 септември, да предложи въглеродно неутрална стомана, ще й позволи да се възползва от свиването на емисиите и планираното използване на зелен водород в усилията за постигане на стомана с нулеви емисии. Решението за актуализиране на бизнес модела от 2022 г. следва инвестиционни споразумения от няколко по-големи производители на стомана с доменни пещи за разработване на нови железни модули с директно редуциране и подобряване на околната среда. Това идва като допълнение към по-широката цел за увеличаване на производството на стомана от скрап и по-ниски емисии на въглерод от сектора, който е вторият по големина промишлен замърсител с въглероден диоксид в света. Ovako начислява специфична „климатична“ премия от януари, за да отразява вече ниските емисии на стоманата си и 100 милиона евро за инвестиции, планирани в електролизатори и водородна инфраструктура до 2030 г. или по -рано. Проектите ще помогнат на компанията да се доближи до постигането на нулеви емисии. Премията, която Ovako не разкри по-подробно, също ще проследява нарастващите цени на въглеродните кредити и таксите за стоманодобивните заводи в рамките на Системата за търговия с емисии на ЕС. (S&P Global)
Източник: Други (30.09.2021)
 
Ограниченията на електроенергията в Китай влияят на производството на дълга стомана и свиват търсенето на плоска Китайският стоманодобив е изправена пред прекъсвания заради широкото разпределението на електрическо захранване, като производството на дълга стомана понастоящем е по-силно засегнато от плоската - но много по-голямо въздействие върху производството се очаква бързо да намали търсенето на плоска стомана в близко бъдеще. Сривът на електроенергията в страната се разраства в провинции и региони поради недостиг на електроенергия, генерирана от топлинни въглища, и затягане на целите за потребление. Китай въведе енергийни цели в началото на 2021 г. като част от плановете за постигане на амбициозни въглеродни цели, които включват постигане на пикови емисии на въглеродни емисии до 2030 г. След като пропуснаха целите през първата половина на годината, 18 провинции и региони в момента налагат нормиране на енергията, което оказва влияние както върху производството, така и върху търсенето на стомана. Ограниченията засягат стоманодобивни заводи в 12 от тези 18 провинции или региони, включително Хейлундзян, Вътрешна Монголия, Шандонг, Дзянсу, Чжецзян, Съчуан, Гуейджоу, Юнан, Гуандун и Гуанси, според производители и търговци. В резултат на това се очаква комбинираният дневен добив на сурова стомана в тези райони да спадне с над 140 хил. т/ден от нивото, наблюдавано в средата на септември, според изчисленията на S&P Global Platts. (S&P Global)
Източник: Други (30.09.2021)
 
Недостигът на кокс и въглища и ограниченията за стоманата в Китай вдигат цените на скрапа Скрапът от черни метали поскъпва заради декарбонизацията, подобряването на емисиите във въздуха и ограничаването на стоманодобива в Китай, тъй като ограничените доставки на кокс и електроенергия продължават. Цените на вносен скрап HRS101 остават стабилни на 1 октомври, при 598 долара/т CFR, спрямо средните за септември от 576,19 долара/т CFR. След спада миналия месец намалените цени в Европа и по-стабилните нива на скрап HMS в Турция, скрапът, отговарящ на изискванията за износ за Китай, може да наложи по-високи цени. Това би могло да поддържа пазарите на скрап високи, спрямо бенчмарка за желязна руда 62%-Fe, който спадна още, с 25% по-нисък през септември спрямо август. Съотношението на цените на HRS101 скрап към желязна руда в китайския внос нарасна до 5.11:1 на 1 октомври, от 4.99:1 в края на септември и средно за миналия месец 4.89:1, според оценките на Platts. Китайският внос на желязна руда 62%-Fe остава сравнително близо до последните ниски нива след като падна наполовина през юли, докато вносните цени на кокса в Китай достигнаха нови рекорди миналия месец. (S&P Global)
Източник: Други (04.10.2021)
 
Alcoa стартира съвместен проект за производство на алуминиев оксид с висока чистота Alcoa Corporation обяви съвместен проект за увеличаване на производството на алуминиев оксид с висока чистота (HPA). Този ход е част от усилията му за справяне с нарастващото търсене на устойчиви продукти. Дъщерното дружество, Alcoa of Australia Limited (AoA), е поело ангажимент с базираната в Западна Австралия FYI Resources Ltd., за насърчаване дейности за развитие на HPA производство. Дъщерното дружество на Alcoa ще има 65% собственост в проекта, докато останалите 35% ще са собственост нА FYI Resources. Проектът предвижда пълномащабен HPA завод с производствен капацитет от приблизително 8000 метрични тона годишно (mtpy) до 2024 г. Очаква се съоръжението да струва около 200 млн. долара. През декември миналата година беше проведено успешно изпитание, при което се използва суровина от Alcoa за производство на HPA с чистота над 99.99% алуминиев оксид. Първият етап от проекта включва допълнителни производствени опити и подробен проект на съоръжението. Следващият етап включва изграждане на демонстрационно съоръжение и подробно проектиране на завода. В третата и последна фаза ще започнат строителните работи. (Scrap Monster)
Източник: Други (04.10.2021)
 
ЕБВР финансира инвестиционната програма на "София мед" с 20 млн. евро Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) ще осигури 20 млн. евро заем за производителя на медни продукти "София мед". Със средствата ще се финансира част от инвестиционната програма на компанията, чиято цел е да се увеличи капацитетът за производство на ленти от мед и медни сплави. Причината е растящото търсене на такива продукти за зелени приложения като електромобили и възобновяеми енергийни източници, съобщиха от банката. Заемът ще бъде предоставен за срок от 7 години. Допълнителни средства ще бъдат осигурени от самата компания и ще бъдат използване за покупка на оборудване за завода. "Целта е да увеличим производствения капацитет, основно заради развитието на зелените индустрии. Това е продължение на стратегията на "София мед", но сега се поставя все по-голям фокус върху сфери като електромобилност и ВЕИ, а с това се засилва и търсенето на продукти за тях", каза главният финансов директор на дружеството Сергей Влайков за "Капитал". Заради промени в цените на медта и цинка през 2020 г. "София мед" отчете лек спад на приходите (-3%) до 923.4 млн. лв., но и 4% ръст в обема на продажбите до 82.3 хил. тона. В същото време компанията значително увеличи оперативната си печалба, като успя да оптимизира разходите си за преработка и да получи по-добри цени на суровините. Финансовите разходи също се понижиха в резултат на предоговаряне на условия по заеми и намаляване на лихви. Нетната печалба скочи от 6.7 млн. лв. на 17.6 млн. лв.
Източник: Капитал (08.10.2021)
 
Британската промишленост може да се изправи пред спиране, цените на газ на едро достигат рекордно високи стойности Цените на едро на газта достигнаха нови върхове за всички времена в сряда, което предизвика предупреждения, че фабриките могат да бъдат принудени да затворят през зимата или да преминат към по-замърсяващи горива, точно както Великобритания е домакин на конференцията за климата Cop26 следващия месец. Кризата вече предизвика вълна от сривове сред доставчиците на електроенергия, което доведе до предупреждения за „отчаян избор“ за домакинствата, които вероятно ще се сблъскат с по-високи сметки. Тъй като енергоемките сектори като стоманодобив, производство на стъкло и химикали водят собствената си битка с нарастващите разходи за газ и електроенергия, те предупредиха за по-нататъшни сътресения както за промишлеността, така и за потребителите, включително по-високи цени на стоките и заводи, които ще бъдат принудени временно да затворят. Цените спаднаха, след като президентът на Русия Владимир Путин посочи, че страната, най-големият доставчик на газ в Европа, е готова да помогне за облекчаване на кризата. Но водещи фигури от енергоемките индустрии заявиха, че сериозните последици вече са на масата, освен ако правителството не се вслуша в призива им за мерки за намаляване на разходите за енергия. (The Guardian)
Източник: Други (08.10.2021)
 
ArcelorMittal слага надценки за някои стомани заради енергийните разходи Най-големият производител на стомана в Европа ArcelorMittal SA наложи допълнителна надценка за някои продукти поради повишаване на цените на електроенергията. Дългите стоманени продукти, продавани от ArcelorMittal в Европа, ще подлежат на такса от 50 евро (58 долара) за тон. Това идва след подобен ход миналата седмица от британската British Steel, която заяви, че е повишила цените с 30 паунда (41 долара) на тон. Недостигът на природен газ доведе до скок на цените на електроенергията в цяла Европа, увеличавайки разходите за енергоемки индустрии като стоманата. Заводите, които разчитат на електрически дъгови пещи, са най-силно засегнати, тъй като електроенергията представлява по-голяма част от техните разходи. Високите цени на стоманата и хеджирането облекчиха болката за индустрията, която обикновено работи с малки маржове. Надценките на ArcelorMittal бяха споменати за първи път от Argus Media. Дългите стоманени продукти обикновено се използват в строителството, което вече е засегнато от нарастващите разходи за други суровини. (Bloomberg)
Източник: Други (08.10.2021)
 
JSW Group ще вдигне цените заради нарастване на разходите за въглища JSW Group на магната Сайджан Джиндал усеща покачването на световните цени на въглищата и в резултат на това смята да повиши надценките на стоманата. Гигантът, който разчита най-вече на вносни въглища, смята, че презокеанските цени ще останат повишени за още едно или две тримесечия, каза Джаянт Ачария, директор маркетинг в JSW Steel Ltd., най-големият производител на стомана в Индия. „Въглищата оказват влияние върху разходите и това ще окаже влияние върху цената на стоманата“, като JSW прехвърля по-високите разходи - които включват също такси за товари и желязна руда - за следващите няколко тримесечия, според Ачария. Бенчмаркът на цените на топлинните въглища се е удвоил от началото на годината до над 200 долара на тон с резки повишения през последните няколко седмици поради глобалното свиване на предлагането, каза той. Индийските стоманодобивни предприятия, които използват местни въглища, също са изправени пред по-високи цени и плащат повече от четири пъти нормалните разходи, според Jindal Steel & Power Ltd. Повишаването на глобалните цени на въглищата е „голяма грижа“ за енергийния блок на JSW, каза Прашант Джайн, главен изпълнителен директор на JSW Energy Ltd. (Bloomberg)
Източник: Други (08.10.2021)
 
Солидно търсене на стомана и алуминий Цените на първичния алуминий и плосковалцуваната стомана се задържаха стабилни през седмицата, приключила на 8 октомври, тъй като разходите за входящи ресурси започнаха да се увеличават. Цените за горещо валцувани рулони и алуминий в Средния Запад се задържаха точно под рекордно високите стойности, маржовете на предприятията загубиха известни позиции, но също така остават близо до рекордите, тъй като предизвикателната логистика подкрепи крайните цени. Търсенето на тези продукти и вторични сплави остава стабилно, въпреки че недостигът на полупроводникови чипове за автомобилите и липсата на персонал в заводите предизвикват участниците на пазара на цветни и черни метали. Глобалните оценки на скрапа започнаха да намират подкрепа, тъй като търсенето се повиши. Това бяха сред продължаващите тенденции тази седмица в новите нисковъглеродни спредове и съотношения на S&P Global Platts - набор от осем референтни цени, пуснати на 13 август, които позволяват на потребителите да сравняват нисковъглеродни суровини с традиционните с по-високо съдържание на въглерод. Новите спредове и съотношения - подкрепени от съществуващите оценки на Platts за горещо валцувана стомана, чугун, скрап, желязна руда и алуминий от САЩ, Китай, Турция и Черноморския регион - стартираха в отговор на исканията на участниците на пазара за инструменти за подпомагане на количественото определяне на разходите, управление на риска и възможности за подкрепа, свързани със стратегиите за намаляване на въглерода и увеличаването на регулациите. (S&P Global)
Източник: Други (11.10.2021)
 
Енергийната криза изстреля алуминия до 13-годишен пик Цената на алуминия достигна до най-високото си ниво от 13 години насам, като причината за скока е задълбочаващата се световна енергийна криза. Тя свива доставките на енергоемкия метал, който се използва в производството на почти всичко – от бирени кутии до iPhone. В началото на седмицата курсът му нарасна с 3.3% до 3064 долара за тон на Лондонската метална борса, което е най-високото ниво от юли 2008 г. Това доведе до увеличение на цените на неблагородните метали. За добива на един тон алуминий се изразходват 14 MWh електроенергия. Затова Китай цели да ограничи производството на метала, като по този начин иска да смекчи нарастващите разходи за електроенергия. Това означава, че предстоят съкращения на доставките и задаваща се перспективата за дълбоки глобални дефицити. За инвеститорите, които залагат на бъдещ скок на цените, Лондонската метална борса предлага нискорискови договори като опция. През последните седмици офертите достигнаха до 4000 долара за тон. Същевременно натискът върху алуминиевата индустрия се увеличава. В Нидерландия компанията Aldel обяви, че ще намали производството от тази седмица заради високите цени на електроенергията, съобщи Dutch Broadcaster NOS.
Източник: economic.bg (13.10.2021)
 
Британският стоманодобив моли правителството за допълнителни енергийни субсидии за спасяване на работни места Цените на едро на газта се удвоиха през последните седмици на фона на спекулациите относно търсенето след изключително студената зима миналата година и последните промени към ВЕИ - въпреки предстоящия дебют на газопровода „Северен поток 2“ от Русия. Стоманената промишленост на Обединеното кралство отиде да иска от правителството увеличаване на енергийните си субсидии на фона на европейския скок в цените. Индустриалният орган UK Steel призова правителството на премиера Джонсън да „блъсне главите на министрите“, като твърди, че „нямаме лукса на времето“, за да спасим работни места. Изпълнителният директор Гарет Стейс каза, че секторът се нуждае от временно увеличение, за да „защити“ него и останалите 31 хил. служители. "Ако правителството не се намеси, тогава колко от тези работни места ще си заминат и след това ще предизвика по-голяма тежест за данъкоплатците, ако тези хора, които в момента работят в стоманодобивната промишленост, са без работа?" - попита Стейс. Затруднената Liberty Steel обяви в неделя, че инвестират 50 млн. паунда, за да рестартират производството в своя завод в Ротерхам. / sputniknews.com
Източник: Други (20.10.2021)
 
Vale ще забави производството на желязна руда през четвъртото тримесечие поради ниските цени Бразилският миньор Vale заяви, че забавя производството на желязна руда с нисък марж през четвъртото тримесечие с около 4 млн. тона поради ниските цени и може да намали производството през 2022 г., ако цените не се повишат. Vale заяви, че производството на желязна руда за годината сега се очаква да попадне в долната половина на целевия диапазон, който в момента е между 315 и 335 млн. тона. Миньорът добави, че ще намали предлагането на нискомаржови продукти през 2022 г. с 12 до 15 млн. тона, ако настоящият сценарий не се промени. "Стратегията за производство и продажби се основава на пазарните условия, като се дава приоритет на стойността пред обема, с акцент върху максимизирането на маржа", каза Vale. През третото тримесечие Vale заяви, че е произвела 89.42 млн. тона желязна руда, с около 0.8% повече, отколкото през същия период година по-рано. Компанията добави, че е произвела 30 200 тона никел, с 22% по-малко от година по-рано, най-вече поради прекъсвания на труда в мината в Съдбъри. Цените на желязната руда паднаха рязко от рекордите през май, след прекратяване на ограниченията в предлагането и по-слабите перспективи за търсене в Китай. / Reuters
Източник: Други (22.10.2021)
 
Как CBAM на ЕС ще формира разходите за емисии На 14 юли 2021 г. Европейската комисия (ЕК) представи пакет от предложения, за да постигне своите амбиции, свързани с изменението на климата. Те включват предложение за преразглеждане на системата за търговия с емисии на ЕС (ETS) и предложение за прилагане на Механизъм за коригиране на въглеродните граници (CBAM), които ще засегнат сектора на първичния алуминий. Тъй като емисиите от обхват 2 са изключени от CBAM, предложенията влияят предимно върху перспективите за изчисления на разходите за емисии от обхват 1. CBAM се занимава с така наречения риск от „изтичане на въглерод“ и е алтернатива на системата за безплатно разпределение, въведена в ETS на ЕС. Като такива, предложенията предвиждат, че безплатното разпределение по ETS ще бъде постепенно премахнато от 2026 г., тъй като се въвежда CBAM. По-точно, ще се прилага коефициент 0.9 за безплатните разпределения през 2026 г., които ще намалеят с 0.1 всеки година. Това означава, че безплатното разпределение ще бъде напълно премахнато до 2035 г. и от този момент предприятията ще трябва да плащат за всичките си емисии. / eurometal.net
Източник: Други (22.10.2021)
 
Буреносните облаци се събират над очакванията за желязна руда заради Китай Рисковете за желязната руда се увеличават, заради спада в производството на стомана и строителството в Китай, натрупването на пристанищни запаси и вълна от нови доставки към Китай. Спот цената на референтната 62% желязна руда за Северен Китай, според оценката на агенцията за отчитане на цените на суровините Argus, засега подобри последните негативни новини. Търговският диапазон от миналата седмица беше тесен. Но след рекордното ниво на желязна руда от 235.55 долара за тон през май, суровината се търгува в диапазона между 100 и 137 долара през последните два месеца. Това е цена в по-голяма степен в съответствие с балансирания пазар, където търсенето от Китай, който купува около 70% от желязната руда в света, остава стабилно, а предлагането от водещите износители Австралия, Бразилия и Южна Африка е близо до потенциала. Въпреки това има все повече признаци, че комфортният баланс от последните два месеца е застрашен както от по-ниското търсене в Китай, така и от по-високото предлагане. Дневното производство на стомана в Китай падна през септември до най-ниското ниво от декември 2018 г. с общо 73.75 млн. тона, произведени през месеца, с 21% по-малко спрямо същия месец година по-рано и с 9% под средното дневно за август. (StarTribune)
Източник: Други (25.10.2021)
 
КЦМ 2000 и частно лице търсят одобрение от КЗК за съвместна собственост на Върба Батанци Българската комисия за защита на конкуренцията (КЗК) съобщи, че местната компания за производство на цветни метали КЦМ 2000 и частно лице Румен Цонев търсят одобрението на регулатора за съвместно контролиране на минната компания "Върба батанци". Според уведомление, подадено до КЗК, не се очаква сделката да засегне местния пазар, каза регулаторът на конкуренцията в изявление миналата седмица. Заинтересованите лица имат срок до 29 октомври да представят на регулатора своите изявления относно сделката. По данни, публикувани на сайта на КЦМ 2000, акционерният капитал на Върба Батанци е разпределен поравно между КЦМ 2000 и местната компания Минстрой Холдинг. Базираната в Мадан „Върба батанци” се занимава основно с добив на оловно-цинкова руда и преработката й в оловно-цинкови концентрати. По данни на търговския регистър Румен Цонев е собственик на КЦМ 2000 и е част от надзорния съвет на Върба Батанци.
Източник: SeeNews (27.10.2021)
 
ЕС и САЩ тръгват срещу „мръсната“ стомана на Китай Европейският съюз и Съединените щати официално сложиха край на спора около митата за стомана и алуминий, които администрацията на Доналд Тръмп започна преди няколко години. Сега двете страни заявиха, че ще работят върху глобално споразумение за борба с „мръсното“ производство и свръхкапацитета в индустрията. То ще бъде предизвикателство за Китай, който произвежда над половината от световната стомана. ЕС и САЩ обвиняват страната, че генерира свръхкапацитет, заплашвайки оцеляването на техните собствени стоманодобивни индустрии. „Съединените щати и Европейският съюз постигнаха голям пробив, който ще адресира екзистенциалната заплаха от изменението на климата, като същевременно защити американските работни места и американската индустрия“, каза президентът на САЩ Джо Байдън пред репортери в Рим. Именно там той се срещна с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по време на срещата на върха на Г-20. Съгласно споразумението Вашингтон ще позволи на държавите от ЕС безмитен достъп за износ на стомана и алуминий за Съединените щати в обеми, сравними с тези, доставяни преди наложените от Тръмп тарифи през 2018 г. В отговор ЕС премахва ответните мерки за американски продукти, сред които уиски, моторни лодки и мотоциклети Harley-Davidson. Но вместо просто връщане към статуквото от 2018 г., САЩ и ЕС планират да се противопоставят на екзистенциалната заплаха, свързана с климатичните промени, както и със свръхкапацитета в стоманодобивната промишленост, която е един от най-големите емитенти на CO2 в света. „Заедно САЩ и ЕС ще работят за ограничаване на достъпа до техните пазари на мръсна стомана и за намаляване на достъпа на страни, които подбиват стоманата на нашите пазари, допринасяйки за свръхпредлагането в света“, съобщи Белият дом, без да посочва пряко Китай. Глобалната сделка трябва да бъде изготвена през следващите две години, като целта е да се насърчи производството на „зелена“ стомана и алуминий. Споразумението ще бъде отворено и за други страни, които искат да се присъединят, включително за Китай, чийто стоманодобив сектор отговаря за 10-20% от CO2 емисиите му.
Източник: economic.bg (01.11.2021)
 
Австралия отказва да премахне постепенно въгледобива Австралия няма да се присъедини към споразуменията за постепенно премахване на въглищата по време на срещата на върха на Г-20 в Рим и Конференцията на ООН за изменението на климата COP26 в Глазгоу. Това The Australian, позовавайки се на австралийския премиер Скот Морисън, който пристигна в Рим, за да присъства на срещата на лидерите на страните от Г-20. По данни на изданието, цитирано от ТАСС, по време на двете срещи на върха, Морисън „възнамерява да постави интересите на Австралия на първо място и няма да участва в споразуменията за прекратяване на добива на въглища и производството на електроенергия от изкопаеми горива“. Окончателното комюнике ще бъде изготвено през следващите няколко дни, но политиката на Австралия по тези въпроси ще бъде кристално ясна: австралийското правителство и в Рим, и в Глазгоу ще постави Австралия на първо място. Всички страни подхождат (по въпроса за намаляване на емисиите) по различни начини, техните икономики са различни и те са изправени пред различни предизвикателства. Ситуацията в Австралия също е много различна от тази в Европа и други страни", каза Морисън.
Източник: economic.bg (01.11.2021)
 
European Aluminium призовава за по-силна индустриална политика на ЕС за повишаване на конкурентоспособността European Aluminium призова за силна политика от Европейския съюз за повишаване на конкурентоспособността на европейските производители. Председателят на EA, Ингрид Йорг, призова за мерките на годишното общо събрание на асоциацията, заявявайки, че конкурентоспособността на европейските производители e ощетенa от нелоялните търговски практики на Китай и липсата на достъпна, зелена енергия. „За да се справим ефективно с важни системни предизвикателства, се нуждаем от смела и ориентирана към бъдещето индустриална стратегия на ЕС. Интегрирането на индустриалната конкурентоспособност във всички области на политиката трябва да стане норма,“ заяви Йорг. Общото събрание е ключово събитие, на което присъстват ръководители и експерти, за да обмислят развитието на индустрията и ключовите предизвикателства, пред които са изправени основните метали, използвани в зеления преход на Европа. Индустриите на ЕС изискват глобални равни условия и предвидимо, съгласувано законодателство, за да вдъхнат доверие на бизнеса, да привличат инвестиции и да останат конкурентоспособни в световен мащаб, каза генералният директор на EA, Герд Гоц. (S&P Global)
Източник: Други (01.11.2021)
 
Цените на желязната руда се сринаха с 65% от пика, тъй като Китай ограничава стоманодобива Нарастването на желязната руда може да е приключило, тъй като цените спаднаха с над 65% от пика през май тази година поради слабото промишлено търсене, главно в Китай, където производството на стомана е изправено пред ограничения. От миналата седмица спадът е с около 5%. Сривът доведе до това рейтингови агенции като Fitch Solutions Country Risk and Industry Research (FSCRIF) да понижат прогнозите за желязна руда за тази, както и за следващата година. Желязната руда с 63.5% съдържание на желязо беше оценена на цена от 87,50 долара за тон за доставка в Тиендзин - най-ниската стойност от 17 месеца. На стоковата борса в Далиан фючърсите на желязна руда с доставка през януари бяха котирани на 528 китайски юана (82,59 долара) за тон в сряда срещу 561 юана на 5 ноември. Основен фактор за текущия спад на цените на желязната руда са данните, показващи вноса на желязна руда от Китай през октомври, че спадна с над 4%. Това е вторият пореден месец, когато вносът намалява. Спадът на вноса на желязна руда идва след като производството на стомана намалява в продължение на три поредни месеца до септември. Предполага се, че производството на стомана ще спадне и през октомври, като степента на използване на капацитета на стоманодобивните заводи в Китай падна до близо 60 процента. (thehindubusinessline.com)
Източник: Други (11.11.2021)
 
Китайската медна индустрия предпазена от кризата с енергията Последният доклад на Wood Mackenzie показва, че в сравнение с други неблагородни метали, пазарът на мед в Китай изглежда е по-добре предпазен от енергийната криза в страната. От средата на 2021 г. китайското правителство разпределя мощността в много провинции с по-голям акцент върху енергоемките индустрии като стомана, цимент, химикали и цветни метали. Въпреки мерките, удара върху китайската медна индустрия е относително смекчен от нормирането на мощността, тъй като е относително ниско енергоемка индустрия с ниски емисии. Управляващият консултант на Wood Mackenzie Йонг Ченг Джао каза: „Към днешна дата сме идентифицирали около 60 килотона (kt) рафинирано производство, засегнато от съкращенията на електроенергията в топилните и рафинериите. Това е еквивалентно на по-малко от 1% от общия производствен капацитет на страната." За разлика от тях, ограниченията на мощността са проклятие за китайската алуминиева индустрия. В сравнение с медта, алуминиевата индустрия е по-енергийно и въглеродно интензивна. Тя консумира около 13,6 мегаватчаса на тон (MWh/t) мощност в сравнение с 1,6 MWh/t при медта общо за топене и рафиниране. Недостигът на електроенергия ескалира свиването на производството при топенето и рафинирането на алуминий. (Wood Mackenzie)
Източник: Други (12.11.2021)
 
Tata Steel вижда високите цени на енергията в Европа като ключов риск Tata Steel Ltd отчете рекордна тримесечна печалба от 125.5 млрд. рупии през септемврийското тримесечие, подсилена от подобреното представяне на своите европейски операции. Но по-високите цени на енергията в Европа са риск, каза Кушик Чатърджи, изпълнителен директор и главен финансов директор на най-големия производител на стомана по капацитет в Индия. Редактирани откъси от интервю: „Налице е инфлационна тенденция в целия свят. Така че мисля, че от тази гледна точка зависи от вътрешните действия свързани с разходите, намаляване на режийните разходи, което при нас е от много години и следователно няма отстъпление на този фронт. Цените на енергията са по-високи в Европа и виждаме това като риск. Но мисля, че това се решава. В известен смисъл ще бъде зима, в която трябва да бъдем много бдителни, и там също предприемаме стъпки, за да гарантираме, че излагането ни на цените на енергията е намалено, както от гледна точка на потреблението, така и при заемане на позиции, което вече сме поели някои енергийни експозиции и така нататък. Така че мисля, че по същество се стремим да ограничим инфлационното въздействие на тези цени върху рентабилността. В Европа имаме въглеродна такса от 12 евро на тон и тя се увеличава. (Live Mint)
Източник: Други (15.11.2021)
 
Постфактум ОВОС ще се направи на разширението на "Асарел Медет" Работещото без оценка за въздействие върху околната среда и водите (ОВОС) разширение на предприятието за добив на цветни метали "Асарел Медет" в Панагюрище ще получи такава постфактум. Това става ясно от съобщение на екоминистерството, в което се посочва, че на пазарджишката екоинспекция е дадено указание да направи такъв доклад. Той ще отрази и сегашното влияние на производството, а не само потенциалното, както по принцип се прави при изготвянето на екооценките. С това би трябвало да приключи казус с десетгодишна давност, който е бил разглеждан и от съда. За инвестиционното намерение на "Асарел Медет" вече е била проведена процедура по ОВОС през 2012 г. и е било допуснато предварително изпълнение. То обаче е обжалвано пред Върховния административен съд (ВАС) и след поредица произнасяния решението за екооценката е окончателно отменено и преписката за проекта е върната за ново произнасяне. При възобновената процедура по ОВОС през 2020 г. от "Асарел Медет" е потвърдено, че всички дейности по разширяването на промишлената площ на предприятието, одобрени с отмененото решение по ОВОС и допуснати с решението за предварително изпълнение, са приключили на 100 %. Всички обекти са въведени в експлоатация и функционират, на практика без решение по ОВОС, посочват от екоминистерството. В националното екологично законодателство не съществува законова предпоставка за провеждане на процедура по ОВОС за действащ обект. За изработване на указанието към РИОСВ Пазарджик да изиска нов доклад за ОВОС, МОСВ реферира към последното издание от месец октомври 2020 г. на Практиките на Съда на ЕС относно прилагането на Директивите по ОВОС и СЕО, съгласно които се допуска провеждане на posteriori аssessment ("пост фактум" оценка) по смисъла на процедура по ЕО/ОВОС. Оценка, извършена след изграждането и влизането на инсталацията в експлоатацията, не може да бъде ограничена до бъдещото въздействие върху околната среда, но също така трябва да се вземе предвид отчитане на въздействието върху околната среда от момента на приключване на дейностите по въвеждане в експлоатация, посочват от ведомството.
Източник: Медия Пул (16.11.2021)
 
China Steel понижава цените на продуктите си за първи път от година China Steel Corp., най-големият производител на стомана в Тайван, понижи цените на вътрешните си продукти на едро за декемврийските договори в съответствие с колебанията на международните пазари, отбелязвайки първото намаляване на цените на компанията от юли 2020 г. China Steel каза, че намалява цените на едро по договорите за декември средно с 1.65% за повечето си продукти, включително горещо валцувани стоманени плочи и горещо валцувани и студено валцувани артикули, намалени с 600 нови тайвански долари (21.58 щатски долара) за метричен тон. Въпреки това цените на електрическите стоманени бобини и електропоцинкованите стоманени бобини ще останат непроменени за декемврийските договори. Намалението на цените от China Steel дойде, след като Formosa Ha Tinh Steel Corp. във Виетнам и Baosteel Group в Китай наскоро понижиха цените на своите продукти съответно с 200-300 китайски юана (31.34 - 47.01 долара) и 40 долара за метричен тон. China Steel заяви, че глобалният пазар на стомана е изправен пред корекции на запасите, като същевременно нарастващите ставки на навлото също са фактор, изпращайки вълни през пазарите и създавайки нестабилност. (CNA)
Източник: Други (18.11.2021)
 
Rio Tinto ще инвестира 87 млн. долара, за да увеличи производството на нисковъглероден алуминий в Канада Rio Tinto ще инвестира 87 млн. долара за увеличаване на нисковъглеродното си производство на алуминий в Канада чрез инсталирането на 16 нови топилни клетки в своето съоръжение в Квебек, съобщи компанията. Инвестицията в топилната AP60 на компанията, разположена в региона Саген-Лак-Сен-Жан в Квебек ще увеличи производството от настоящите 26 500 mt/година първичен алуминий до 86 500 mt/година, увеличение от около 45%. Разширяването идва, тъй като Rio Tinto прогнозира, че световният пазар на алуминий ще расте със среден темп от 3.3% годишно през следващото десетилетие, воден от глобалния енергиен преход и усилията за декарбонизация. 16-те нови клетки ще бъдат построени в съществуващата сграда на технологичния център AP60 на Complexe Jonqui?re, който в момента разполага с 38 клетки, каза Rio Tinto. Работата по проекта ще започне през пролетта на 2022 г. и компанията очаква да бъде завършена до края на 2023 г. В същото време Rio Tinto ще проучи потенциала за добавяне на още AP60 клетки на обекта. (S&P Global)
Източник: Други (18.11.2021)
 
Цените на стоманата може да паднат навсякъде, освен в САЩ Одобрението на президента на САЩ Джо Байдън на програма за стимулиране на инфраструктурата от 15 ноември ще подкрепи цените на стоманата в САЩ, въпреки че е вероятно те да се понижат още повече в други части на света, до 750 долара за тон за дълги и плоски продукти. Fitch Solutions Country Risk and Industry Research (FSCRIR), заяви, че ралито на цените на стоманата е приключило в световен мащаб, освен в САЩ. Миналия месец Световната асоциация на стоманата (worldsteel) заяви, че стоманата може да се задържи скъпа, ако президентът на САЩ приеме законопроекта за инфраструктура от 1 трлн. долара, но ефектът може да не се усети до края на 2022 г. Fitch Solutions обаче повиши прогнозата си за цената на стоманата тази година до 950 долара за тон от 920 долара по-рано. Дългогодишното несъответствие между търсенето и предлагането през първата половина на годината повиши цените на стоманата по-високо от очакваното. FSCRIR каза, че правилно е предвидил, че цените ще се охладят през втората половина, като ще се понижат в Европа и Азия, въпреки че в САЩ започнаха да се стабилизират от октомври. (The Hindu)
Източник: Други (26.11.2021)
 
Водородните проекти са изправени пред недостиг на финансиране в Европа Европейските водородни проекти са изправени пред недостиг на финансиране поради бавното разгръщане на частен капитал и ограничена държавна подкрепа, казаха водещи банки на конференцията S&P Global Platts Hydrogen Markets Europe на 25 ноември. „Имате нужда от много пари и, честно казано, не ги виждам“, каза старши стратег по устойчивост на Rabobank, изпълнителен директор, Хюнг-Джа де Зеу за публичните инвестиции. Изпълнителният директор Проектно финансиране на ABN Amro, Лиза Макдермот каза, че са необходими по-критични избори от правителствата към кои индустрии и сектори трябва да бъдат насочени усилията. Към днешна дата повечето правителства с водородни стратегии „говорят на посоки“ за употребата на водород, включително за сектори, където той би бил по-малко ефективен, като лекия транспорт и отоплението, каза Макдермот. Няма да има достатъчно капацитет за възобновяема енергия или електролизери, за да достигнат до всички сектори, така че правителствата трябва да действат бързо, за да внесат яснота в кои области трябва да бъдат приоритетни, за да се избегне рискът от блокиране на активи, добави тя. Platts оцени разходите за производство на водород чрез алкална електролиза в Обединеното кралство (включително капиталови разходи) на GBP 14,01/kg ($18,67/kg) към 24 ноември. Производството на PEM електролиза беше оценено на GBP 16,58/kg, докато производството на син водород чрез автотермично реформиране - GBP 5,20/kg (включително капиталови разходи, CCS и въглерод). (S&P Global)
Източник: Други (26.11.2021)
 
Германия и Холандия печелят значителни квоти за износ на стомана за САЩ след раздел 232 Германия и Холандия са получили права за значителни квоти за износ на стомана за САЩ от 1 януари 2022 г., след като САЩ прекратит настоящия си режим на тарифи за внос на стомана от ЕС по раздел 232 съгласно двустранно споразумение, според документи, публикувани от Министерството на търговията на САЩ. Квотите на Швеция и Австрия също се разглеждат като очевидно благоприятни за някои продукти. Най-големият производител на стомана в ЕС Германия спечели лъвски дял от общите годишни тарифни квоти от 3.33 млн. метр. Тона (mt) за износ към САЩ на региона (TRQ). Германия ще има право да изнася общо 907 893 mt от голямо разнообразие от продукти. Квотите включват 121 185 mt ламарина годишно, 86 221 mt плочи в разрезни дължини и 85 676 mt тръбопроводи с външен диаметър над 406,4 mm. Италия, вторият по големина производител на стомана в ЕС, e с общи квоти от 360 477 mt, остана значително зад Германия и изпреварена от общите квоти на Холандия от 507 598 mt. В Холандия е голямата стоманодобивна фабрика IJmuiden на Tata Steel – традиционен износител на горещо валцувани рулони за САЩ. (S&P Global)
Източник: Други (29.11.2021)
 
Глобалните тесни места засегнаха германския пазар на скрап Германската индустрия за скрап страда от глобални затруднения и недостиг на полупроводници, въпреки силното търсене от страната и чужбина, каза Даниела Енциан от германската федерация за рециклиране на стомана BDSV. „Проблемите са особено тежки за автомобилните производители, които до голяма степен допринасят за обема на новия скрап“, отбеляза тя по време на среща в четвъртък. „Досега обаче този проблем не се отразява на поръчките на стоманодобивната индустрия. Търговските бариери, дължащи се на преразглеждането на Наредбата на ЕС за превоз на отпадъци, също карат индустрията за скрап да се притеснява, добави тя. „В новото си предложение, публикувано на 17 ноември, Европейската комисия не прави разлика между смесени или опасни отпадъци и рециклиране на суровини. Това ще създаде конкурентни недостатъци в сравнение с първичните суровини, които се внасят с висок въглероден отпечатък." Според асоциацията доставчиците на скрап от ЕС също са изправени пред сериозни конкурентни неблагоприятни условия в сравнение с конкурентите от страни, в които вторичните метали не са обект на режима за отпадъци. Пример за това са САЩ, вторият по големина износител на скрап в света след ЕС. (eurometal.net)
Източник: Други (29.11.2021)
 
Японски стоманен гигант готов да повиши цените за автомобилните производители Най-големият производител на стомана в Япония заяви, че е близо да повиши цените от местните производствени гиганти, сигнализирайки, че балансът на силите се измества от купувачи към продавачи, тъй като цената на сплавта се покачва. „Видяхме голям напредък в коригирането на договорните цени“, каза изпълнителният вицепрезидент на Nippon Steel Corp. Такахиро Мори. "Договорите за второто полувреме са почти уредени." Японските доставчици на стомана печелят надмощие на пазара, където производителите на автомобили, техните най-големи клиенти, обикновено имат по-голяма сила при договаряне. Висшите ръководители на производителя на стомана са все по-гласови в търсенето на по-добри условия за местните договорни цени, за да се преодолее разликата с международните цени. Още през май президентът предупреди, че компанията не може да поеме отговорност за стабилни доставки, освен ако не се коригират необосновано ниските вътрешни цени. Мори каза, че местните потребители на стомана са приели призивите на компанията за повишаване на договорните цени, за да отразят скокове в разходите. Средната цена на Nippon за своите продукти, продавани както в чужбина, така и на местния пазар, се повишиха до най-високото ниво поне от 2008 г. за трите месеца до септември на фона на ограничено предлагане и силно търсене. (The Detroit News)
Източник: Други (02.12.2021)
 
Експертите от стоманодобивната индустрия изразяват загриженост относно „нестабилните и завишени“ цени на стоманата Експертите в стоманодобивната индустрия смятат, че стоманата е станала прекалено напомпана и нестабилна като суровина. В неотдавнашен уебинар, воден от 20 Vison, трима бизнесмени от индустрията изразиха недоволството си от цените на стоманата. Тя отбеляза 145% увеличение на цените за период от пет години. През последните четири месеца тя се увеличи с 42%. Изпълнителният директор на Fabricon, Селвин Суорт, каза, че това е направило продукта рискован за работа в сравнение с преди 20 години, когато разходите са били стабилни. „Това е много различна ситуация от времето, когато имахме конкурентни цени на стоманата, конкурентни компании, които оперираха. Стоманата не беше най-рисковия елемент в един проект. Беше лесно достъпна. „Това, което видяхме през последните пет години и още повече през последните 12 месеца, е, че стоманата се превърна в най-големия рисков артикул. Цените са валидни само за пет дни. Когато управлявахте риска при поемане на поръчка, стоманата никога не е беше проблем; сега тя е най-големият риск, който имаме“, каза Суорт. (Independent Online)
Източник: Други (02.12.2021)
 
Железният скрап остава ключов за намаляването на въглеродните емисии в Европа Използването на скрап от черни метали продължи да привлича вниманието в стремежа европейската стоманодобивна индустрия да бъде по-кръгова, като регионът разполага с изобилие от суровини, което е ключово предимство, каза главният изпълнителен директор на Eusider Trading Марко Микише по време на 16-тата конференция на S&P Global Platts за азиатските пазари. „Има много повече производство на суровини от това, което местната стоманодобивна индустрия в ЕС-28 може да поеме, и вместо това голяма част от нея се изнася. Европа е естествен доставчик на скрап от черни метали и също така е в състояние ефективно да придвижва доставките чрез шлепове и релси в рамките на региона“. ЕС е най-големият в света регион износител на скрап от черни метали, като обемът на износа е 17.4 млн. тона през 2020 г., както и 1.6 млн. тона скрап от мед, алуминий и никел и 100 хил. тона скрап от благородни метали, според ЕК. Според данните на EU Comext, 74.44% от скрапа от черни метали в ЕС отива за страните от ОИСР и 25.56% за страни извън ОИСР средно през 2018 и 2019 г., като Турция е най-голямата дестинация. (S&P Global)
Източник: Други (02.12.2021)
 
Целите на Китай за декарбонизация подкрепени от плановете на Baowu Най-големият производител на стомана в света Baowu Group наскоро представи пътна карта за намаляване на въглеродните емисии на метричен тон сурова стомана с 30% от 2020 до 2035 г. и постигане на въглероден неутралитет до 2050 г., задавайки тон за стоманодобивната индустрия в Китай в усилията им за декарбонизация. Страната обещава да стане въглеродно неутрална до 2060 г., но иска да достигне пиковите си въглеродни емисии много по-рано, до 2030 г. За постигането на тези цели са изготвени планове от няколко енергоемки индустрии. Китайската стоманодобивна промишленост представлява около 15%-20% от националните въглеродни емисии годишно. За бъдещото оцеляване на всеки производител на стомана, притежаването на зелени електроцентрали за вятърна или слънчева енергия ще бъде ключът, каза Baosteel, подразделение на Baowu. За да се постигне въглеродна неутралност от цялата стоманодобивна индустрия, гигантът Baowu все още ще се фокусират върху доменните пещи и конвертори, докато по-малките мелници, особено производителите на дълга стомана, се очакваше постепенно да преминат към електродъгови пещи чрез размяна на капацитет. (S&P Global)
Източник: Други (03.12.2021)
 
Най-голямата компания в България "Аурубис" е с лек спад на печалбата за година Медодобивният завод "Аурубис България", който с приходите си от 5.4 млрд. лв. за 2020 г. стана най-голямата компания в страната, отчита лек спад на печалбата за последната финансова година. Това показва отчетът на германската група Aurubis за финансовата 2020/21 г., приключваща до края на септември. Заводът в Пирдоп временно е бил в планов ремонт, което е понижило производството. В същото време силното търсене и високите цени на металите са осигурили най-добрата година в историята на групата, която приключва с оперативна печалба от 353 млн. евро, което е ръст от 60%. За 12-те месеца до края на септември печалбата на "Аурубис България" е 132.3 млн. евро, което е спад от 3% на годишна база. В страната дружеството съставя отчет към края на годината - в този за 2020 нетната печалба е близко число - 265 млн. лв. Приходите в отчета на германската група са дадени общо за сегмента "Рафиниране и преработка на метали", в който влиза българският завод, като те се увеличават с 31% до 15.1 млрд. евро. С 40% се повишава и оперативната печалба преди данъци (EBT), която е основен индикатор за инвеститорите, достигайки 399 млн. евро. За по-добрите резултати на сегмента през тази финансова година има няколко причини, като съществен положителен ефект са оказали по-високите цени на медта и сярната киселина, която се получава като страничен продукт, както и значително увеличеното търсене на медни продукти. Негативно се е отразило забавеното пускане на завода в Пирдоп след планов ремонт през последното тримесечие на финансовата година, както и по-високите енергийни разходи, най-вече за електричество и газ, се посочва в отчета на Aurubis.
Източник: Капитал (07.12.2021)
 
Цените на желязната руда скачат, вносът в Китай достигна най-високото си ниво от 16 месеца Цената на желязната руда се повиши във вторник, след като митническите данни показаха, че вносът на желязна руда в Китай се е увеличил с 14,6% през ноември спрямо месец по-рано, за да достигне най-високия си размер от юли 2020 г. от 91,61 милиона и също и с 6,9% спрямо ноември 2020 г., показват данни на Главна митническа администрация. „Данните за вноса през ноември може да бъдат повлияни от фактора „митническо освобождаване“, каза Танг Бингхуа, анализатор от основател на CIFCO Futures в Пекин, добавяйки, че доставките и пристиганията на желязна руда не са се променили значително през последните месеци. „Но е малко вероятно високите нива на внос да продължат, тъй като потреблението е слабо, след като Китай засили контрола на производството на заводите по време на отоплителния сезон и преди Зимните олимпийски игри. „Изненадата в ръста на вноса беше предизвикана от възстановяването на обема на стоките, вероятно отразяващо подобряването на търсенето на капиталови разходи за инфраструктура, тъй като местните власти засилиха стимулите към началото на годината“, каза Мишел Лам, икономист в Societe Generale SA в Хонконг. / mining.com
Източник: Други (10.12.2021)
 
Цените на електроенергията са бариера пред декарбонизацията Нов доклад на търговската асоциация UK Steel предполага, че настоящите цени на електроенергията са бариера пред декарбонизацията. Анализът показва, че производителите на стомана в Обединеното кралство трябва да плащат с близо 61% повече за електроенергия от своите колеги в Германия и почти 51% повече, отколкото във Франция. Авторите на доклада изчислиха, че цените на електроенергията са се повишили от средно ?20 за MWh между 2015 и 2020 г. до ?34 за MWh тази година. Това означава допълнителни ?90 милиона разходи тази година за производителите на стомана в Обединеното кралство и обща цена от ?345 милиона за шест години, еквивалент на почти две години капиталови инвестиции в сектора, каза търговската асоциация. Гарет Стейс, генерален директор на UK Steel, каза: „Стоманодобивният сектор на Обединеното кралство е голям потребител на електроенергия, консумирайки колкото 800 хил. жилища годишно. „Също така сме силно търговско-интензивни, като внасяме 70% от нужната ни стомана и изнасяме 45% от всичко, което произвеждаме. Непропорционално високите цени на електроенергията в Обединеното кралство имат изключително негативно въздействие върху способността на сектора да се конкурира, търгува, да привлича вътрешни инвестиции и в крайна сметка да бъде устойчив в дългосрочен план. / energylivenews.com
Източник: Други (10.12.2021)
 
САЩ премахват 30 стоманени и алуминиеви продукта от изключенията за тарифи Търговския департамент на САЩ ще премахне 30 вида стомана и алуминий от своя списък с "общо одобрени изключения", като отново подложи тези артикули на мита съгласно националните тарифи в раздел 232. "Въз основа на прегледа на търговията на обществени коментари, получени в отговор на решението от 14 декември [2020] и допълнителен анализ, извършен от Департамента относно заявките за изключване на раздел 232, той установи, че продуктите, добавени в правилото от 14 декември, вече не отговаря на критериите и следователно трябва да бъдат премахнати", каза Департамента в междинно окончателно правило, публикувано във Федералния регистър. 26 стоманени продукта и 4 алуминиеви продукта, премахнати от списъка, отново ще подлежат на тарифи от 27 декември. През 2018 г. администрацията на Тръмп използва раздел 232, за да приложи тарифни ставки от 25% и 10% към стоманени и алуминиеви продукти. Въпреки това тарифната програма позволява на вносителите да поискат определени пратки да бъдат изключени от тарифите за всеки отделен случай, ако не се произвеждат в САЩ в достатъчно количество или качество или от съображения за национална сигурност. / S&P Global
Източник: Други (10.12.2021)
 
Металообработващата индустрия се нуждае от регулация или рамка за „зелените“ продажби Необходими са глобални регулации или икономически рамки, за да направят продажбите на зелени метали приложими, тъй като цената на декарбонизацията се покачва, според големите миньори. При малък напредък в това отношение от правителствата на конференцията COP26 на ООН за изменението на климата миналия месец, може да зависи от индустрията да разработи рамки, включващи начисляване на премии за нисковъглеродни продукти, за да поемат разходите за декарбонизация, заявиха миньорите. Доставчиците на цени в момента работят за създаване на пазар за премии, например за алуминий с нисък или нулев въглерод, който ще се формализира, след като борсите предложат договори за търговия с диференцирани зелени продукти. „Можем да получим договори с клиенти (за зелен никел), но се нуждаем от икономическа рамка, която да я направи жизнеспособна“, каза Антон Берлин, глобален ръководител на продажбите в големия руски производител на никел, кобалт и платина Норилск никел (Норникел). Рамката е необходима, тъй като т.нар. зелен никел в момента се продава в относително малки количества и с надценка, посочи той. (S&P Global)
Източник: Други (13.12.2021)
 
Цените на желязната руда нарастват заради по-висок внос Винаги е предизвикателство да четете пазарите, независимо дали разглеждате предлагането, търсенето и макроикономическото развитие, или сте специалист, който разглежда ценовите тенденции, за да види как се сравняват с предишни модели, оценявайки движението на цените спрямо нивата на Фибоначи и индикациите от високи/ниски дневни данни за цените. Проблем, който многократно виждаме, е прекомерното разчитане на един показател. Медиите обичат заглавията и ще направят прогноза въз основа само на една точка от данни. Нивата на запасите падат - цените трябва да се повишат, или вносът се повиши - значижтърсенето трябва да е силно. По-опитните анализатори разбират това и скорошна публикация на Reuters е пример за това. Нарастващият внос и 25% скок на цените на желязната руда само за три седмици за топ потребителя Китай бяха възприети от мнозина като сигурен залог, че търсенето на стомана е силно. Въпреки това остават няколко предупреждения. Голяма част от това увеличение на вноса на желязна руда се натрупва в пристанищни запаси. Настоящото ниво е най-високото от 2012 г. за това време на годината. Междувременно самите цени на стоманата падат, като арматурата и HR намотките са надолу в SHFE. Цените на други черни метали също се понижават. Цените на неръждаемата стомана достигнаха петмесечно дъно на фона на растящите акции и слабото търсене. (Seeking Alpha)
Източник: Други (16.12.2021)
 
ArcelorMittal пуска завод за 1 млрд. долара в Мексико, операциите започват януари ArcelorMittal завърши строителството на ново предприятие с капацитет 2.5 млн. метр. тона (mt) годишно в мексиканския завод Lazaro Cardenas, произвеждайки първата намотка на 15 декември. Новият завод ще започне търговски операции през януари, с което капацитетът на завода ще достигне 5.3 млн. mt готова стомана на година. Производството на плосковалцувана стомана ще възлезе на 2.5 млн. mt, на дълга стомана - общо 1.8 млн. mt и 1 млн. mt плочи. Според компанията, новото производство на горещо валцувани рулони „може да покрие [една трета] от общото производство на националния пазар, което е 16.8 млн. mt през 2021 г., според данни от националната стоманена камера Canacero. След инвестиции от 1 млрд. долара и три години строителство, новото мексиканско предприятие променя профила на ArcelorMittal Mexico от износител на полуготова стомана в производител на стомана надолу по веригата. То е в състояние да произвежда широка гама листове с крайна дебелина от 25,4 mm до минимум 1,2 мм, както и производство на нисковъглеродни стомани, ултра нисковъглеродни, високоякостни нисколегирани и API класове. (S&P Global)
Източник: Други (16.12.2021)
 
ЕБВР ще отпусне още 20 млн. евро на българската София Мед Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) заяви, че ще отпусне нов заем от 20 милиона евро на българския производител на медни изделия София Мед, за да помогне за покриване на нуждите от капиталови разходи в контекста на неговия устойчив растеж. Средствата ще позволят на София Мед да разшири производството на ленти от мед и медни сплави, главно в отговор на нарастващото търсене на мед със зелена насоченост, вариращи от електронна мобилност до възобновяема енергия. Инвестициите, финансирани от ЕБВР, включват две пещи за отгряване, нов агрегат за студено валцуване, както и други инвестиции, увеличаващи производителността на крайните етапи на производство. Като част от ангажимента, ЕБВР също така ще подкрепи София Мед в разработването и прилагането на нисковъглеродна пътека за привеждане на операциите в съответствие с целите на Парижкото споразумение за изменението на климата. По-рано тази година ЕБВР заяви, че ще предостави заем до 20 милиона евро в подкрепа на инвестиционната програма на София Мед. Обезпеченият заем ще бъде със срок до седем години. Приходите от заема ще бъдат използвани за финансиране на програмата за капиталови разходи на София Мед за 2020-2022 г. на обща стойност 27 милиона евро, която предполага увеличаване на капацитета за производство на ленти от мед и медни сплави, които да се използват за електронна мобилност и възобновяема енергия.
Източник: SeeNews (29.12.2021)