Новини
Новини за 2011
 
"Булгаргаз" и Столична община преговарят за дълга на "Топлофикация" На предстоящата среща между ръководството на „Топлофикация-София“, Столична община и „Булгаргаз“ ще се водят преговори за разсрочване дължимите суми от столичното парно на газовия доставчик, заяви Стоян Цветанов, изпълнителен директор на предприятието. Той припомни, че в момента общите задължения на столичното парно са около 500 млн. лв., като извън тях са текущите борчове от 100 млн. лв. към „Булгаргаз“. Цветанов очаква загубата на дружеството за 2010 г. да надхвърли 16 млн. лв. Основната причина за това е, че топлоенергията се продава под себестойност. От 1 януари цената на парното в София бе намалена с 5,1%. „Намалението безспорно е в полза на клиентите и те ще го усетят в януарските си сметки”, каза още Цветанов. Според него новите цени на парното ще доведат до загуби, но те ще са поносими за дружеството. В момента абонатите на топлофикацията дължат около 260 млн. лв., от които 230 млн. са от битовите клиенти, а останалите 30 млн. лв са борчове на фирми и организации. Цветанов добави, че всеки ден в топлофикация се уреждат стари сметки за по 15 хил. лв., но това става след завеждане на дела. Цветанов добави, че около 60 хил. от клиентите на фирмата формират 80% от задълженията. От компанията се очаква този месец да представи новия си бизнес план пред ДКЕВР. В него ще са предвидени инвестиции в когенериращи мощности, което ще спомогне за поевтиняването на парното за софиянци. Едно от най-големите предизвикателства пред дружеството е намаляването на загубите по мрежата, каза Цветанов. Решението откъде ще дойдат средства за тези инвестиции ще вземе собственикът на дружеството – Столична община, каза още той. По думите му средства може да се привличат както чрез нисколихвени кредити, така и с публично-частно партньорство.
Източник: Класа (03.01.2011)
 
Сърбия гледа благосклонно към АЕЦ Белене Сърбия гледа благосклонно на участието си в изграждането на втората атомна централа у нас. Това обяви сръбският вицепремиер Божидар Джелич. Освен за проекти в сферата на енергетиката между България и Сърбия, той се обяви и за изграждането на магистрала между Европа и Близкия Изток. Вицепремиерът Божидар Джелич заяви, че големият брой срещи между лидерите на България и Сърбия през отминаващата година са показали, че двете страни са важни партньори, имащи общи интереси в областта на ядрената енергетика, Дунавската стратегия, както и изграждането на газопровода "Южен поток". На въпрос дали проектът АЕЦ "Белене" обединява в енергиен план интересите на България и Сърбия, Джелич отговори: "Ако се стигне до подписването на договор, то тогава да. Сърбия гледа на този проект благосклонно. Сръбският премиер изпрати вече отговор на българския си колега по този повод, но в същото време ни е необходима и повече информация за технологичните и икономическите параметри, за да можем да вземем своето решение".
Източник: Дарик радио (03.01.2011)
 
"Топлофикация-София" плаща на "Булгаргаз" 90 млн. лева До средата на февруари „Топлофикация-София” ще изплати около 90% от 100-те милиона лева задължения към „Булгаргаз”. Това стана ясно след среща на кмета на София Йорданка Фандъкова с изпълнителните директори на „Топлофикация-София” Стоян Цветанов и на "Булгаргаз" Димитър Гогов. „Г-н Цветанов ни увери, че в рамките на около 40 дни около 90% от тези 100 милиона лева, за които ви казах в края на миналата година, ще бъдат изплатени. Това за нас е гаранция, че ние ще можем да покриваме задълженията си към нашите доставчици. Най-големият потребител и клиент на „Булгаргаз” следва да получи този кредит на доверие и, разбира се, трябва да го изпълни”, заяви Гогов. Единственият механизъм, с който могат да се събират старите задължения към „Топлофикация–София”, е законовият, каза изпълнителният директор на дружеството Стоян Цветанов. Той допълни, че е поел ангажимент да бъдат удвоени усилията по отношение на некоректните платци. За последната година по съдебен път са събрани около 14-14,5 млн. лв. от стари задължения на потребители, а за тази година очакванията са този приход да се увеличи. По думите му до 10 февруари се очаква дружеството да получи и около 50 млн. лева от продажба на ток от когенерационните си мощности. Можем да гарантираме на софиянци отоплителния сезон, каза кметът на София Йорданка Фандъкова. ”Аз съм благодарна на г-н Цветанов и г-н Гогов, които работят и в празничните дни, особено новото ръководство на "Топлофикация", за да могат да гарантират изплащане на задълженията по текущия дълг за 2010 г. до средата да месец февруари, което пък дава възможност на „Булгаргаз” да гарантира редовни доставки за целия сезон”, каза Фандъкова. По думите й задачите са поставени и в тази ситуация може да се гарантира на софиянци отоплителният сезон. „Новото ръководство на "Топлофикация-София" има важни задачи – събиране на стари задължения, мобилизиране на допълнителни усилия, но важно е, че е постигнато споразумение и можем да успокоим хората”, заяви Фандъкова. Топлофикациите в Бургас, Враца и Плевен имат най-големи проблеми с плащането към "Булгаргаз" на текущи задължения, които са между 5 и 6 милиона лева. Най-големи задължения има "Топлофикация-Шумен". Това каза изпълнителният директор на „Булгаргаз” Димитър Гогов. Ако "Топлофикация-Шумен" дойде и каже, че за 40 дни ще покрие 90% от 15 милиона лева, бъдете сигурни, че отношението ни ще е същото като към "Топлофикация–София”, каза той. По думите на Гогов, ако задлъжнелите топлофикации не се разплатят, има опасност „Булгаргаз” да не може да доставя газ заради липса на средства, с които да го закупува.
Източник: Класа (04.01.2011)
 
Софиянци няма да останат без парно отопление заради дълговете на „Топлофикация - София” към „Булгаргаз”. Това съобщи столичният кмет Йорданка Фандъкова, след като ръководството на топлофикацията се разбра с „Булгаргаз” до 10 февруари да погаси 90 от общо 100 милиона лева текущи финансови си задължения към газовия доставчик. Новият шеф на столичната топлофикация Стоян Цветанов се закани да увеличи събираемостта на дружеството чрез по-честото пращане на съдия-изпълнители в домовете на най-задлъжнелите абонати. Абонатите на парно в София засега могат да бъдат спокойни, че “Булгаргаз” няма да спре кранчето към столичната топлофикация. Новият изпълнителен директор на дружеството Стоян Цветанов се разбра с шефа на “Булгаргаз” Димитър Гогов до 10 февруари да бъдат изплатени 90 на сто от текущите задължения към газовата компания, обясни кметът на София Йорданка Фандъкова. “Което пък дава възможност на “Булгаргаз” в лицето на господин Гогов да гарантира редовни доставки и в тази ситуация можем да гарантираме на софиянци отоплителния сезон”, допълни тя. Шефът на “Булгаргаз” Димитър Гогов предупреди, че дългове за по около 6 милиона лева имат още три топлофикации, които се свързват с името на бизнесмена Христо Ковачки във Враца, Плевен и Бургас. “Булгаргаз” призова шуменската топлофикация, която вече е с ограничено газоподаване, да погаси задълженията по примера на столичното парно. “Ако “Топлофикация - Шумен” дойде и каже, че за 40 дни ще покрие 90 процента от 15-те млн. или от 2,3 млн. лв., бъдете сигурни, че отношението ни ще бъде същото”, коментира Гогов. Шефът на софийската топлофкация Стоян Цветанов се закани да удвои усилията си срещу некоректните платци. “Тези, които не си плащат сметките, могат да очакват трудна за тях 2011-а. Под процесна събираемост се възприема всичко онова от прозвъняването след втората сметка, която просрочите, и се стигне до съдебното производство. Не може да имате над 3000 лв. задължения, да не сте си плащали пет или десет години и да смятате, че това ще ви се размине”, коментира той. Събираемостта в резултат на намесата на съдия-изпълнител се подобрява, като през миналата година по този начин са събрани 14,5 милиона лева. От столичното парно се надяват през 2011-та да увеличат тези проходи.
Източник: Дарик радио (04.01.2011)
 
Китайци вадят пари за “Белене” Китайци искат да инвестират в енергийния сектор у нас, съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет. Представители на Китайската национална електрическа корпорация са провели срещи с вицепремиера Симеон Дянков и министъра на икономиката Трайчо Трайков, пред които са съобщили, че проявяват сериозен интерес към инвестиции както в големите енергийни проекти, така и в по-малки обекти. Според запознати гостите от Пекин се интересуват основно от проекта АЕЦ "Белене". Преди няколко месеца Сърбия, която беше поканена от София да се включи в изграждането на Втора атомна, проучи възможността да вземе за това заем от Китай. Сега обаче Пекин явно се интересува от директно участие в проекта "Белене", смятат експерти.
Източник: Стандарт (11.01.2011)
 
Китайци оглеждат АЕЦ и парното Делегация на Китайската национална енергийна корпорация е посетила АЕЦ "Козлодуй", научи "Стандарт". Това е станало след срещата им в началото на седмицата с вицепремиера Симеон Дянков и министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, на която са обявили инвеститорски интерес към българския енергиен сектор. От АЕЦ "Козлодуй" потвърдиха визитата, като уточниха, че китайците са провели среща с ръководството на централата, запознали са се с историята, актуалното състояние, мащабните модернизации на работещите V и VI блок и перспективите пред Първа атомна. От своя страна китайците са отправили покана към ръководството на АЕЦ "Козлодуй" да посети Китай, където да се запознае на място с опита и възможностите на корпорацията. Нейните представители не са заявили официален интерес към инвестиция на площадка "Козлодуй".
Източник: Стандарт (14.01.2011)
 
Изнасяме ток за Турция от април НЕК ще стартира износа на ток за Турция в началото на април. От Електроенергийния системен оператор потвърдиха, че електропреносната система на югоизточната ни съседка ще бъде синхронизирана с нашата след малко повече от два месеца. Това е последната пречка пред старта на доставките на български ток за Турция, което трябваше да започне в края на миналата година. Междувременно турската Национална електрическа компаня изнесе доклад, според който до 2019 г. потреблението на ток ще нараства между 5 и 7,5% на година. Така още през 2016 г. Турция ще започне да изпитва сериозен недостиг на електричество. Това увеличава шансовете пред България да получава добри приходи от износа на ел.енергия, смятат родни експерти.
Източник: Стандарт (14.01.2011)
 
"Мини Марица-изток" ще инвестира в нов пункт за претоварване Инвестиционната програма на "Мини Марица-изток" ЕАД за 2011г. е в размер на 88.2 млн. лв., съобщи пресцентърът на въгледобивното дружество. Обемът на планираните инвестиции е съобразен с годишния план за добив - 27.25 млн. т лигнитни въглища. Приоритет в инвестиционната програма е изграждането на нов пункт за претоварване, с което ще се обезпечат доставките на въглища към новата ТЕЦ "AES - Гълъбово". Предстои обновяване и на тежкото минно оборудване, на багери и на подстанции. "Мини Марица-изток" завърши 2010 г. с добив 26,091 милиона тона въглища, с 4% над плана.
Източник: Дневник (17.01.2011)
 
Българският енергиен холдинг (БЕХ) ще запази досегашната си структура въпреки липсата на синергия в нея. Това стана ясно от думите на икономическия министър Трайчо Трайков, който присъства на форума "Енергетика и добро управление", организиран от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД). Единствената промяна, която се очаква през първите три месеца на годината, е излизането на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) от структурата на Националната електрическа компания (НЕК).
Източник: Дневник (19.01.2011)
 
“Белене” поскъпва заради металите През следващата седмица предстои нов кръг от преговори с представители на руската корпорация "Росатом" по проекта АЕЦ "Белене". Това каза по време на дискусия в парламента изпълнителният директор на НЕК Красимир Първанов. Според него крайната цена на проекта ще бъде ясна след обсъждане на всичките около 150 позиции за дейности и материали във връзка с атомната централа. Първанов призна, че в последно време стойността на централата върви нагоре заради трайния ръст в цените на металите. Министърът на икономиката Трайчо Трайков коментира, че по проекта все още продължават преговори с руската страна на експертно ниво. По думите му ако окончателното решение на България бъде "Белене" да не съществува, тогава се отваря опцията за изграждане на 7-ми и 8-ми блок в "Козлодуй".
Източник: Стандарт (19.01.2011)
 
НЕК ще вдигне цената на тока с 4-5 % Държавната Национална електрическа компания (НЕК) ще поиска поскъпване на тока с 4-5 % от 1 юли тази година. Изпълнителният директор на компанията Красимир Първанов съобщи това вчера пред журналисти в парламента. НЕК планирала 219 млн. лева инвестиции през тази година - с около 50 % повече, отколкото през 2010 г. “ С поскъпването на тока от 1 юли 2010 г. вече беше осигурено около 30 % повишение на приходите на НЕК, изтъкнаха експерти. Фирмите на енергото на ЧЕЗ, Е.ОН и ЕВН също ще поискат повишения на цените на електроенергията от юли. Те обаче още правели изчисления и не можели да посочат размера.
Източник: Труд (19.01.2011)
 
НЕК иска по-скъп ток с 1 ст., за да инвестира 219 млн. лв. Националната електрическа компания ще поиска от енергийния регулатор да бъдат признати по-големи инвестиции тази година, за да рехабилитира елмрежата си, каза вчера шефът на НЕК Красимир Първанов. Той обясни, че ще настоява ДКЕВР да признае инвестиции от 219 млн. лв., които смята да направи дружеството. 80% от тези пари ще отидат за рехабилитация на елмрежата. По-големите инвестиции в мрежата означават и по-скъп ток за потребителите. От държавната НЕК все още изготвят предложението си за промяна в цената от юли. Според Първанов по-големите инвестиции „ще оскъпят електроенергията с по-малко от една стотинка“. В момента токът за бита се продава за малко над 0,17 лв./квтч с ДДС, а НЕК продава на електроразпределителните дружества на нива около 0,09 лв./квтч. За да изпълнят инвестиционната си програма, от НЕК ще поискат половината от дивидента, който трябва да изплатят на държавата, да се върне в дружеството. Преди месец от обществения доставчик очакваха да завършат годината със 130 млн. лв. печалба. Освен от дивидента другата част от парите за инвестиции в елмрежата трябва да дойде от продажбите на електроенергия за износ. Първанов обясни, че очаква до края на март да започне износът на електроенергия за Турция, която е най-перспективният пазар за ток в региона. До две седмици вероятно ще има повече яснота за цената на АЕЦ "Белене", добави шефът на НЕК след кръгла маса в парламента, посветена на проблемите на управлението в енергийния сектор. В момента се прави анализ на разходите за строежа на централата и след това ще се разбере дали искането на руската страна е коректно, каза Първанов. Предложението на „Росатом“ е строежът на двата 1000-мегаватови блока да струва 6,3 млрд. евро. Според енергийния министър Трайков втората атомна не трябва да е повече от 5 млрд. евро. Ние не искаме да затваряме нито една възможност, обясни вчера Трайчо Трайков. В момента АЕЦ "Белене" се развива по начин, който гарантира обосноваността на взетите решения на всеки етап. Според него, ако се вземе решение да не се строи АЕЦ „Белене“, ще се тръгне към изграждане на VII и VIII блок на АЕЦ „Козлодуй“. Същият вариант е записан и в подготвяната енергийна стратегия на страната ни, която се очаква да бъде обсъдена днес. АЕЦ "Белене”, който е най-големият инфраструктурен проект в историята на България, съдържа всички порочни практики в енергийния сектор и в управлението на държавните предприятия в България през последните 20 години. Това е записано в анализа на Центъра за изследване на демокрацията, който бе представен вчера. Според организацията проектът захранва силно ядрено лоби, обединяващо енергийни експерти, политици и множество частни фирми, което се стреми да монополизира ядрените политики и обществения дебат. От ЦИД отчитат, че строителството на втората ни атомна централа ще струва около 10-12 млрд. евро. Това ще застраши финансовата стабилност на държавата, смятат експертите. В анализа е записано още, че държавните енергийни предприятия у нас се товарят с множество инфраструктурни проекти и социални функции, които ограничават инвестиционните им възможности. Две от структуроопределящите дружества на енергетиката ни - НЕК и "Булгаргаз", са в критично финансово състояние. Те са в ликвидна криза и декапитализирани въпреки подобренията след свиването на разходите през 2010 г., смятат от центъра. По техни данни „Булгаргаз“ дължи на доставчиците си на газ 80 млн. щатски долара. Според експертния анализ около 56% от всички процедури за обществени поръчки в енергетиката не са конкурентни и публични, а са манипулирани и при провеждането им се оказва служебен и политически натиск. След изказванията на министър Трайков стана ясно, че Българският енергиен холдинг няма да бъде закриван, независимо че за момента не изпълнява целите, за които бе създаден. Все още се обсъждат вариантите за преструктурирането на дружеството, засега е ясно, че Електроенергийният системен оператор и „Булгартрансгаз“ няма да бъдат част от него. Отделянето на двете компании ще стане до края на март, обясни вчера шефът на БЕХ Йордан Георгиев. По думите му нещата в холдинга не са оптимални в момента, но се работи в тази посока.
Източник: Класа (19.01.2011)
 
Енергетиката остава на тъмно Корупция, лошо управление и пълно бездействие на контролните органи, което ощетява данъкоплатците и влошава енергийната сигурност на страната. Това са част от изводите в анализа за управлението на държавните енергийни дружества и на големите проекти в сектора, извършен от Центъра за изследване на демокрацията и представен във вторник. Липсват елементарни правила за отчетност и контрол в дружествата, което заплашва финансовата им стабилност. Като пример са посочени НЕК и "Булгаргаз", които въпреки икономиите през последната година остават застрашени от фалит. Отговорността за управлението е размита между различни структури и в резултат не е ясно кой е отговорен за състоянието на дружествата - министерството, Българският енергиен холдинг (излишен според ЦИД) или техните ръководства. Близо 56% от обществените поръчки в енергетиката през 2008 и 2009 г. са проведени без реална конкуренция, под служебен и политически натиск. Заедно с договорите, сключени без процедура, избягването на пазарната конкуренция в сектора се оказва "правило, а не изключение", смятат от ЦИД. АЕЦ "Белене" е посочен като пример за проект, който съчетава всички порочни практики в сектора и в управлението на държавните предприятия през последните 20 години. Той захранва силно ядрено лоби. Проектът е основан на подвеждащи прогнози, а крайната му цена вероятно ще достигне 10-12 млрд. евро, прогнозират от центъра.
Източник: Дневник (19.01.2011)
 
Япония с интерес към "умни мрежи" в България България и Япония са се споразумели да си сътрудничат в областта на изграждане на "умни мрежи", съобщиха от Министерството на икономиката и енергетиката. Ресорният министър Трайчо Трайков се е срещнал с председателя на компанията "Тошиба" по време на работното си посещение в страната на изгряващото слънце. "Умната мрежа" позволява неизползваната от потребителя енергия да се върне обратно в преносната мрежа. Тя може да се използва активно от електрическите автомобили. Японската компания "Тошиба" е потвърдила, че ще вложи 37.6 млн. евро в изграждането на соларен парк край Ямбол. С това те опровергаха информацията на икономическият вестник "Никей", според който инвестицията е щяла да бъде 1.2 млрд. евро. "Тошиба" има намерение да построи парк с мощност 10 мегавата. Това е съобщил лично изпълнителният директор на корпорацията Норио Сасаки на министър Трайков. "Тошиба" е поела ангажимент пред Българския енергиен холдинг (БЕХ) да подпомогне българската страна при провеждането на предпроектни проучвания на ключова инфраструктура и по-тясно сътрудничество в енергийното производство, включително топлоенергетика, хидроенергетика, ядрена енергетика и други. Японската корпорация се занимава също така с изработването на ядрени турбини и топлинни генератори.
Източник: Дневник (25.01.2011)
 
Закон блокира поевтиняването на парното, стана ясно по време на форум за развитието на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ). Проектът на нов закон за ВЕИ предвижда преференции за екоток от слънце, а всички останали източници на зелена енергия се пренебрегват, заявиха участниците във форума. Напълно се изключва присъединяването на зелена енергия към топло- и газопреносната мрежа, подчертаха участниците във форума. Те настояха да се обърне специално внимание на енергията от биомаса, която според тях е изцяло пренебрегната. От отпадъци, растения и дори оборски тор може да се произвежда не само изгодно ток, но и два пъти повече топлинна енергия. Парното от биомаса би било далеч по-евтино от конвенционалното, твърдят експертите. В закона обаче не се предвижда присъединяване на зелените топлинни мощности към преносната мрежа. Това удря по джоба на бизнеса и на хората, твърди Костадинка Тодорова, шеф на Българската асоциация за устойчива енергия.
Източник: Стандарт (26.01.2011)
 
България ще получава газ без посредници от 2013 г. България ще започне да получава руски природен газ без посредници от 2013 г., съобщи вчера руският в. „Ведомости“, цитирайки съобщение на руската „Газпром“. Двете страни са се разбрали за директните доставки след преговори в Москва между шефа на „Булгаргаз“ Димитър Гогов и на „Газпром“ Алексей Милер. В момента природен газ за страната ни доставят три компани - „Овергаз“, „Винтерсхал“ и „Газпром експорт“. И трите дружества са свързани с „Газпром“, като целта на правителството ни е да се подпише нов договор само с една компания, считана за дъщерна на руският гигант - „Газпром експорт“. До края на 2012 г. ще приключи срокът на сегашните контракти за доставка, като след това се очаква да влезе в сила новият договор. Самият документ пък се очаква да бъде подписан до края на юни тази година, обявиха от „Газпром“.В момента страната ни купува от свързаните с „Газпром“ компании около 70% от необходимия природен газ, припомня „Ведомости“. През миналата година концернът е доставил на „Булгаргаз“ 2,6 млрд. куб. м газ. Останалите количества се добиват от шотландската компания „Мелроуз ризорсис“ в Черно море край Каварна. През лятото бе договорено намаление на цените на руското гориво с между 5 и 7% до края на 2012 г. На сегашните преговори Гогов и Милер са обсъдили и реализацията на газопровода „Южен поток“, съобщиха от централата на „Газпром“. Двамата са изразили мнението, че заради увеличаващото се търсене на природен газ в Европа, проектът трябва да се реализира. Очаква се газопроводът да минава по дъното на Черно море и да свърза руския с българския бряг. На наша територия тръбата ще се разделя на две, като северната й част ще продължи за Сърбия, Унгария и Австрия, а южната ще продължи за Гърция и Италия. Първоначално по тръбата ще се пренасят по 15,6 млрд. куб. м природен газ, а впоследствие по 64 млрд. куб. Първите доставки са планирани за края на 2015 г. а според оценките на експерти проектът ще струва 15,5 млрд. евро.
Източник: Класа (27.01.2011)
 
"Газпром" и "Булгаргаз" може да търгуват без посредник през 2013 г. Руската компания "Газпром" и "Булгаргаз" са обсъдили възможностите за постепенно преминаване към сключване на договор за доставка на газ без участието на посредници до 2013 г., съобщи РИА "Новости", като цитира съобщение на руското дружество. На посещение в Москва е бил изпълнителният директор на българската компания Димитър Гогов. На срещата му с председателя на "Газпром" Алексей Милер са били разгледани и общите газови проекти на двете дружества, пишат руските медии. От пресцентъра на българската компания обясниха, че информация ще предоставят след връщането на Гогов от Москва. От "Газпром" очакват "Булгаргаз" да сключи договор за доставка на газа с дъщерната на руското дружество компания "Газпром експорт" на 30 юни 2011 г. Москва и София наричат този договор без посредник, защото считат, че дружеството е 100% собственост на газовия монополист "Газпром". По договора могат да започнат доставки едва през януари 2013 г. Дотогава синьо гориво за България ще бъде осигурено чрез дружествата "Овергаз", "Винтерсхал" и "Газпром експорт", определяни от правителството като посредници. Най-големи количества се доставят по договора с "Овергаз" (в компанията участие има и "Газпром"). България купува около 70% от горивото си от Русия. По предварителни данни за 2010 г. доставките към страната ще възлизат на 2.6 млрд. куб. метра при 2.4 млрд. година по-рано. От руските медии припомнят, че българското правителство е поискало по-ниски цени на газа от "Газпром" още през лятото на 2010 г.
Източник: Дневник (27.01.2011)
 
Руската ИнтерРао се разтърси за 300 млн. евро за ТЕЦ "Марица изток 3" Руската държавна компания "ИнтерРАО", която е един от кандидатите за покупката на българската топлоелектроцентрала "Марица изток 3" от италианската "Енел", е готова да вземе заем от 300 млн. евро, за да осъществи сделката. Общото събрание на акционерите на 21 февруари ще решава дали да одобри кредитни споразумения с банките Сбербанк, Газпромбанк и ВТБ на стойност до 300 млн. евро, след което компанията ще избере една или няколко от финансовите институции. Енергийният холдинг е готов да вложи парите в покупката на 73% от българската централа "Марица изток 3" от италианската "Енел", информира агенцията. За финансирането на възможната сделка "ИнтерРАО" ще прехвърли кредита на дъщерната си "ИнтерРАО Капитал", която планира, за да погаси заема, да продаде акции на холдинга на инвеститорите в срок от 2 години с норма на печалба, гарантираща връщането на дълга с лихвите.
Източник: Дневник (28.01.2011)
 
Съветът на директорите на Българския енергиен холдинг освободи изпълнителния директор на Мини „Марица изток" ЕАД Тодор Тодоров, съобщиха от холдинга. Тодоров е освободен и като член на Съвета на директорите на компанията, като мястото му и на двата поста ще бъде заето от Евгени Стойков. Стойков е роден през 1968 година. Завършил е Техническия университет в София, със специалност инженер по „Топлоенергетика". Специализирал е „Организация и управление на бизнеса" в Стопанската академия „Д. А. Ценов" в Свищов. Новият изпълнителен директор на Мини „Марица изток" последователно е заемал ръководни позиции в ТЕЦ „Марица изток 3" ЕАД, „Енергоремонт Гълъбово" АД, „Брикел" ЕАД, „Видахим" ЕАД, ТЕЦ „Марица изток 2" ЕАД и Мини Марица изток" ЕАД, допълниха от хoлдинга.
Източник: Дарик радио (07.02.2011)
 
Една трета от дейностите около изграждането на АЕЦ "Белене" ще бъдат възложени на български компании, обяви зам.-шефът на Строителното управление на АЕЦ "Белене" Валерий Рябенко. Така към родния бизнес ще потекат стотици милиони евро. Това стана ясно на семинар, организиран от изпълнителя на проекта - руската компания "Атомстройекспорт". Сред фирмите, които ще бъдат ангажирани с изграждането на Втора атомна, ще са и участниците в семинара "Главболгарстрой", "Атоменергомонтаж", "Балканстрой", "Галчев Холдинг", "Мистрал", "Енемона", "Хидроремонт ИГ", "Енергоремонт Холдинг" и др. Близо 10 хил. души ще работят на строителната площадка на АЕЦ "Белене". Толкова ще са заетите в пиковите моменти от изграждането на новата ни атомна централа. Според вицепрезидента на "Атомстройекспорт" Генадий Тепкян площадката на централата вече е подготвена, изградена е цялата нужна инфраструктура и в момента се провеждат подготвителните работи за започване на строителството. Към момента в света няма друга площадка за изграждане на АЕЦ, която да е на такова високо ниво, сочи експертиза на специализираната немска компания Wolfel. Тя отбелязва още, че в проекта "Белене" е отчетена високата сеизмичност на района, съчетана с технологии за активна и пасивна безопасност. Реакторното отделение ще може да издържи падане на 400-тонен пътнически самолет от калибъра на Боинг 747. Стартът на строителството трябва да бъде през тази година, като за целта НЕК и "Атомстройекспорт" трябва да подпишат допълнително споразумение номер 12 към основния договор за изграждането на централата, което да урегулира изпълнението на дейностите между 2011 и 2014 г. Действащото в момента допълнително споразумение номер 11 изтича на 31 март. След старта на реалното изграждане на Втора атомна, първи блок се очаква да бъде готов 59 месеца след наливането на т.нар. първи бетон, а втори реактор ще бъде въведен в експлоатация година по-късно.
Източник: Стандарт (07.02.2011)
 
Бившият зам. директор на ТЕЦ "Марица изток 2" Евгени Стойков е назначен за нов изпълнителен директор на въгледобивната "Мини Марица изток", съобщиха от пресслужбата на Българския енергиен холдинг (БЕХ). На поста той ще замени досегашният шеф на дружеството - Тодор Тодоров. Потърсени за коментар защо е бил освободен шефът на мините, от БЕХ отговориха, че "просто е бил освободен". Минути по-късно самият Тодоров коментира, че не знае мотивите за освобождаването си. "Не знам мотивите за освобождаването ми, но искам да припомня, че наследих дружеството с над 40 млн. лв задължения, а сега то практически няма дългове", каза за "Стандарт" вече бившия шеф на мините Тодоров.
Източник: Дневник (07.02.2011)
 
"Росатом" заплаши да се откаже от "Белене" Руската компания "Атомстройекспорт" съветва собственика си "Росатом" да се оттегли от проекта за изграждане на АЕЦ "Белене", пише френският бизнес всекидневник "Ла трибюн". Изданието се позовава на писмо на дружеството, което е изпратено до неговата компания майка - "Росатом". В края на текста френският вестник изтъква, че това може да е само начин за натиск върху българското правителство за ускоряване на строежа на централата. От "Росатом" съобщиха, че няма да коментират писмото, защото то е вътрешен документ и до момента не са взели окончателно решение дали да се откажат от проекта. Написаното в писмото ще бъде разгледано като възможност, в случай че не бъде постигнато подписването на 12-ото поред споразумение с България. По-рано в понеделник от "Атомстройекспорт" изпратиха съобщение до българските медии, в което изказват увереността си, че централата ще бъде достроена. В момента между НЕК и "Атомстройекспорт" са подписани 11 допълнения съм споразумението от 29.11.2006 г. за строителството на АЕЦ "Белене". Срокът на последния документ изтича в края на март тази година.
Източник: Дневник (08.02.2011)
 
Френската "Арева" предлага €1,5 млрд. кредит за АЕЦ "Белене" 1,5 млрд. евро кредит за строителството на АЕЦ „Белене“ могат да отпуснат френската и германската кредитна агенция „Кофас“ и „Хермес“, заявиха вчера пред „Класа“ източници, пожелали анонимност. Предложението е било направено от френската компания „Арева“ миналия петък по време на работна среща за строителството на централата. Офертата е била представена на ресорния заместник енергиен министър Марий Косев. Информацията за предложената оферта не бе отречена вчера от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма след направено запитване от „Класа“. Освен този кредит предложение за финансиране на проекта до момента има и от руската страна. „Росатом“ е готова да вложи 2 млрд. евро в строежа на АЕЦ „Белене“ срещу дял в централата, който впоследствие може да бъде намален. В активите на бъдещата проектна компания за АЕЦ „Белене“ ще бъдат пресметнати и вложените до момента средства от НЕК, които са над 1 млрд. лв. Китайската банка за развитие също прояви интерес да инвестира във втората ни атомна централа преди време. Според първоначалния договор цената на АЕЦ „Белене“ трябваше да е 4 млрд. евро, но заради забавянето сега руската страна настоява изграждането на двата блока да струва не по-малко от 6,3 млрд. евро. Изпълнител на проекта е руската „Атомстройекспорт“ /АСЕ/. Междувременно в медиите бе разпространено писмо на дружеството до корпорация „Росатом“, с което се предлага руската страна да се оттегли от строежа на АЕЦ „Белене“ и да заведе иск в Арбитражния съд срещу НЕК. Писмото е изпратено от Алексей Калинин и е до президента на „Росатом“ Сергей Кириенко. От АСЕ предлагат оборудването, което се произвежда за втора атомна, да бъде дадено за турската АЕЦ „Аккую“, както и „Росатом“ да спре да плаща на консорциума „Арева-Сименс“ за работата по проекта. В писмото на Калинин е записано, че вече е премината критичната точка за взимане на решение за АЕЦ „Белене“, въпреки че той е най-конкурентоспособен в сравнение с останалите проекти в региона. НЕК не подписвала и допълнителното споразумение №12 към договора за строежа на централата въпреки постигнатите договорки в края на 2010 г. Очаква се с това споразумение да се разпишат дейностите за строежа на централата до 2014 г. Източници от НЕК обясниха пред „Класа“, че споразумението е било дискутирано и българската страна е изпратила забележките си към АСЕ. По проекта за АЕЦ „Белене“ нищо не се е променило и преговорите с „Росатом“ продължават, обясни вчера министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той добави, че не очаква руската корпорация да се оттегли от проекта. „Всеки има право да взема решения, които смята, че най-добре отговарят на неговите интереси.“ Той окачестви като странно направеното изказване в пресата чрез писмото до „Росатом“. Говорителят на корпорацията Сергей Новиков също заяви, че не е взето решение компанията да се оттегли от строежа. От „Росатом“ не коментираха изпратеното в медиите писмо. Трайков обясни, че до 2 месеца се очаква да бъдат готови първите резултати от работата на английската банка HSBC. Фирмата бе избрана за финансов консултант на АЕЦ „Белене“ през миналата година. Консултантът трябва да разгледа документите, а това е сложна материя, обясни пред „Класа“ и Мая Христова, изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг. По думите й до края на март, когато изтича споразумението с „Атомстройекспорт“, консултантът ще даде препоръките си за АЕЦ „Белене“. При сегашните условия централата не може да бъде построена, заяви вчера и премиерът Бойко Борисов. Той обясни, че правителството иска да направи сигурна и евтина централа, каквато е по джоба на българските граждани. Премиерът поиска от президента Георги Първанов да обясни какво оскъпяване на централата е договорено. По думите му първото плащане към „Росатом” е станало по определения висок индекс на ескалация на цената и руската страна има възможност да ни притиска. Само от разликата в тези индекси цената се променя с 2,5 млрд. евро, добави Борисов. По думите му, ако руската страна иска да бъде коректен партньор, трябва да приеме инфлационен индекс от предложения от правителството индекс – между 500 милиона и 1 млрд. евро. Това, което е записано в споразумението, е да се прилага инфлационният индекс на ЕС, каза вчера бившият енергиен министър Петър Димитров. Той уточни, че индексът не е конкретно определен, но по същия начин е записан и за транзитната такса в договора с „Газпром”. Оскъпяването на АЕЦ „Белене“ при управлението на тройната коалиция варираше от 600 млн. лева до 1,8 млрд. лева, каза вчера бившият премиер Сергей Станишев. По думите му сегашното правителство трябва да обясни защо се стигнало до цена на проекта от близо 6,3 млрд. евро.
Източник: Класа (09.02.2011)
 
Електроенергията вече ще се търгува в реално време На спот пазара на електроенергия може да се сключват основно сделки от един час до един ден преди реалната доставка, пише Investor.bg. Водеща роля при организацията на този вид пазар се предвижда да има електроенергийният системен оператор (ЕСО), тъй като той е наясно с наличностите и потреблението на електроенергия във всеки момент и съответно с излишъците (дефицита) и възможностите за пренасочването им. Този е и моделът, който се предвижда да започне да функционира у нас след няколко месеца - електроенергийна борса, на която се сключват сделки на спот пазара, т.е. тя ще бъде организирана от ЕСО, каза изпълнителният директор на ССБ Симеон Елазаров. Производителите и търговците на електроенергия (някои дружества съчетават и двете), които към момента се очертава да са основно трите електроразпределителни предприятия (ЕВН, Е.ОН, ЧЕЗ), Националната електрическа компания (НЕК) и някои електроцентрали, ще подават офертите си в даден ден за следващия. Офертите на продавачите ще съдържат количеството ток, което може да бъде продадено (за следващия ден), конкретното време на доставката и цената на електроенергията. „Тъй като разчетите към момента сочат, че заявената от купувачите електроенергия ще бъде сумарно повече от предлаганата, то на практика търгът ще се провежда на принципа на открит аукцион“, смята Симеон Елазаров. От своя страна ЕСО ще съгласува тези доставки технически, т.е. в зависимост от възможностите на електрическата мрежа, за да не се получи претоварване в даден момент по дадено направление. На следващия ден, по време на провеждането на самия търг, купувачите ще наддават по всяка подадена оферта на продавачите. В началото на функциониране на енергийната борса токът ще се продава по максималната предложена цена, достигната по време на наддаването, а не по т.нар. единна спот цена за дадения период (час или няколко часа), която представлява „равновесна“ цена за периода. Както може да се предположи, цената на електроенергията в пиковите часове на деня ще е най-висока, а през нощта – най-ниска. Форуърдни и фючърсни сделки с време на доставка от седмица до няколко месеца, дори до 2-3 години, биха могли да се сключват на ССБ, посочиха преди време от ръководството й. Това би дало на пазарните участници възможност за хеджиране на производството и потреблението на ток, а фючърсната цена на електроенергията може да служи и като ориентир за бъдещи периоди. Цените на енергийната борса обаче ще зависят и от броя участници с оферти за покупка на ток за даден период от денонощието, както и от сумарното количество ток, за което правят заявка. На практика това означава, че дори за два последователни дни борсовата цена на електроенергията за един и същ период от денонощието може да не е еднаква. Задача на ЕСО (НЕК) ще е да продава т.нар. балансираща електроенергия, по всяка вероятност на вече достигнатата цена на борсата за дадения период или по-висока, за да не остане нито един потребител без ток, коментират експерти от бранша. По този начин, т.е. на по-висока цена, ще бъде продавана електроенергия и на фирми, които поради някаква причина не са подали навреме заявки за закупуване на ток за следващия ден, а ги подават в деня на покупката. Пазарът на електроенергия у нас обаче няма да е изцяло либерализиран, докато не започне да функционира и „срочна“ енергийна борса, на която да се сключват форуърдни и фючърсни сделки и която ще е изцяло ликвидна. Следващата стъпка ще е обединение в единна енергийна борса за региона, базирана в София или Букурещ.
Източник: Класа (09.02.2011)
 
Проучват трасето за “Южен поток” Проучването на трасето на газопровода "Южен поток" ще започне до 1-2 седмици. Вчера в Москва комисия, съставена от представители на "Газпром" и "Българския енергиен холдинг", е избрала за изпълнител на технико-икономическата обосновка на проекта консорциума между "Газтек БГ" и "Южнийгипрогаз". Утре в София ще бъде подписан договорът за изпълнение на предпроектното проучване.
Източник: Стандарт (10.02.2011)
 
Кой печели и кой губи от “Белене” Сергей Кондратиев, експерт по атомна енергетика Строителството на АЕЦ "Белене" ще позволи да се запази позицията на България в енергийната система на Балканския полуостров, ще увеличи износа за съседните страни (Турция, Гърция, Сърбия), ще гарантира и стабилното икономическо развитие през идните десетилетия. Атомната електроцентрала ще започне да дава значителен принос за икономиката на България още преди пускането в експлоатация на първи блок чрез възлагане на поръчки на местни компании (общият им обем може да стигне до 30 процента от стойността на проекта) и привличане на местни работници. Отказът на София от изпълнение на проекта в дългосрочен план ще доведе до сериозни изменения в енергетиката на целия Балкански полуостров, а стратегическата инициатива в тази сфера скоро след това ще премине към Румъния и Турция, които активно развиват енергийните си системи (включително чрез изпълнение на проекти в атомната сфера). В такъв случай на България ще се наложи да внася електроенергия от съседните страни, значително да увеличи вноса на газ за повишаване на производството на електроенергия за ТЕЦ, което пък ще доведе до силно поскъпване на електричеството и ще се отрази по крайно негативен начин върху перспективите пред икономиката и привличането на чуждестранни инвестиции. Сега цената на тока в България е с 25-30 процента по-ниска, отколкото в съседните страни. През последните години руската страна положи значителни усилия, за да премине изпълнението на проекта в практическа фаза. Към настоящия момент обаче за Москва проектът вече не е крайно важен - през последните години Росатом успя силно да диверсифицира портфейла си от поръчки за изграждане на атомни електроцентрали, сключвайки договори с Китай, Индия, Виетнам, Турция и редица други страни. Сега от строителството на електроцентралата интерес има най-вече българската страна. Това е свързано с факта, че продължаване на забавянето или отказ от проекта ще нанесе на икономиката на страната загуби за милиарди (включително необходимостта да се плати неустойка на Росатом). Oбръщането към другите участници (Арева - Areva, Уестингхаус - Westinghouse) пък само ще доведе до още по-голямо оскъпяване на съоръжението, да не говорим за необходимостта отново да започне дългият цикъл на съгласуване и преговори, което фактически прави проекта "Белене" почти нереален".
Източник: Стандарт (10.02.2011)
 
Консорциум проучва трасето ни за „Южен поток“ „Газпром“ и Българският енергиен холдинг (БЕХ) повериха проучването на българската отсечка от газопровода "Южен поток" на консорциум, в който влизат компаниите „ЮжнииГипроГаз“ и „Газтек БГ“, съобщи „Газпром“, цитиран от РИА „Новости“. "Южен поток" ще намали зависимостта при доставките на газ от транзитни страни като Украйна. Част от газопровода ще минава по дъното на Черно море в турски териториални води и ще свързва руския с българския бряг. Споразумение за строежа на газопровода бе подписано през 2008 г. при посещението у нас на бившия президент на Русия Владимир Путин. Очаква се в началото по тръбата да преминават по 15,6 млрд. куб. м природен газ, а съоръжението ще струва около 15 млрд. евро. Дължината му е около 900 км, а максималната дълбочина - над 2 км. През 2010 г. Москва и София подписаха "пътна карта", припомнят от „Газпром“. Газопроводът трябва да заработи през 2015 г.
Източник: Класа (10.02.2011)
 
Никой не печели при саботаж на “Белене” "Мъглява" е перспективата руският атомен консорциум "Росатом" да събере от България неустойка за "политически саботаж" на междуправителствените споразумения за строежа на АЕЦ "Белене". В края на миналата година при преговори в София бяха постигнати конкретни договорености за "Белене", а буквално на следващия ден те бяха дезавуирани с политически изявления от българската столица. "Росатом" почти се отчая да постигне от днешното ръководство на България адекватни стъпки, за да започне изграждането на централата. "За Русия в лицето на "Росатом" сега ще е по-изгодно в икономически план да се оттегли от проекта и да получи обезщетение чрез съда, отколкото да работи и занапред с българските власти", смята руският аналитик Дмитрий Кумановски. Според експерта под натиска на чуждестранни държави днешното българско ръководство съзнателно вкарва в задънена улица ситуацията със строежа на АЕЦ на базата на руски технологии. За пет години "приказки не по същество" цените на материалите, оборудването и монтажа са нараснали и разноските са се покачили многократно, казва Кумановски. Признава обаче, че "от политическа гледна точка Русия ще изгуби със загубата на един от традиционните пазари за своите технологии". Междувременно София запазва плах оптимизъм. "Не вярвам много-много Русия да се откаже от проекта", заявява професор Атанас Тасев, експерт на Българския атомен форум. Според него последното развитие може да стимулира българското правителство да ускори бюрократичните процедури. Ако строежът бъде спрян, ще пострадат и двете страни. Русия ще изгуби своите геополитически позиции на Балканите, предупреждава Борис Шмельов, политолог от Института за икономика към Руската академия на науките. Според него независимо от всички проблеми е далеч по-разумно проектът да бъде доведен докрай и да се използват резултатите, вместо да се зарязват нещата насред път.
Източник: Стандарт (15.02.2011)
 
Шефът на "Арева" е обсъждал с премиера Борисов участие в АЕЦ "Козлодуй" и "Белене" Премиерът Бойко Борисов и шефът на френския холдинг "Арева" Ан Льовержан са обсъдили евентуалното участие на компанията при изграждането на нов блок в АЕЦ "Козлодуй" и в строежа на втора атомна централа край Белене, съобщиха от правителствената пресслужба. "По време на срещата страните направиха преглед на проблемите в областта на ядрената сигурност и обсъдиха възможностите за сътрудничество в тази област", обясниха още от "Дундуков 2". По време на разговорите е било обсъдено развитието на ядрената енергетика в България, както и възможностите за сътрудничество между София и Париж в областта. "Арева" заедно с германската компания "Сименс" са доставчици на оборудването на част от електрониката на АЕЦ "Белене". Само преди седмица във френските медии се разпространи вътрешна кореспонденция на руската компания "Росатом", според която ще се откаже от строителството на АЕЦ "Белене". Медиите в Париж намекнаха, че това би означавало и отказ на "Арева" и "Сименс" от проекта. Според публикуваното писмо, руската държавна компания може да съди България за около 220 млн. евро заради отказа от втората атомна централа.
Източник: Дневник (16.02.2011)
 
Русия излиза от проекта "Бургас - Александруполис"? Русия има намерение да излезе от проекта по изграждането на петролопровода Бургас-Александруполис. Очаква се руските участници в проекта - компаниите Транснефт, Роснефт и Газпром нефт - да обявят прекратяване на неговото финансиране днес в Рим на заседание на надзорния съвет и на събранието на акционерите в проектната компания Транс-Болкан Пайплайн, съобщава руската агенция ИТАР-ТАСС. Тръбата трябваше да заработи през 2011 г., но началото на строителството и досега така и не започнало. Властите на България, през чиято територия ще премине петролопроводът, и досега не са съгласували проекта, отбелязва руската агенция, като се позовава на руския вестник и припомня, че новото българско правителство, дошло на власт през 2009 г., е изразило съмнения относно екологичната безопасност на проекта и фактически е прекратило финансирането му. По-рано този месец вицепрезидентът на Транснефт Михаил Барков съобщи, че в Рим акционерите по проекта Бургас-Александруполис ще обсъдят възможностите за по-нататъшно съществуване на компанията-собственик на бъдещия нефтопровод. "Ще бъде обсъждана ситуацията с позицията на българската страна, финансовото състояние на компанията, която разработва проекта, и възможностите за по-нататъшното й съществуване при така създадените финансови условия", посочи той на 10 февруари.
Източник: econ.bg (16.02.2011)
 
Одобряват техническия проект за АЕЦ "Белене" До няколко месеца Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) може да одобри техническия проект за АЕЦ "Белене", каза вчера пред БНР председателят на регулатора Сергей Цочев. По думите му изпълнителят на проекта – руската „Атомстройекспорт“, заедно с НЕК вече компенсират натрупаното забавяне. Основните забележки на регулатора са свързани с безопасността на новите реактори, обясни Цочев. Според него като цяло по проекта няма големи дефекти, но има пропуски при обясненията на детайлите. Първоначално се очакваше техническият проект за АЕЦ „Белене“ да бъде одобрен от АЯР до юли 2010 година. След одобряването на техническия проект агенцията трябва да издаде и разрешението за строеж на централата. Това обаче няма да стане, ако дотогава не е напълно ясно финансирането на проекта, категоричен бе Сергей Цочев. Недопустимо е да се прекъсва и забавя във времето строежът, обясни той. Освен финансирането трябва да бъде структурирана компанията, да е ясно кой ще бъде лицензиантът, кой ще бъде операторът на тази централа и кой ще носи отговорността за нея, обясни още шефът на АЯР. Площадката „Белене“ за момента има получено само общо разрешение за строителство от регионалното министерство. Това позволява там да се изграждат спомагателни обекти, но не и да се строят двата ядрени блока. По план на площадката трябва да има два 1000 мвт блока от последно поколение, като възложител на проекта е НЕК. Според първоначалния договор строежът на реакторите трябваше да струва 3,997 млрд. евро и първият от тях да бъде готов до края на 2012 г. Финансирането на централата все още не е ясно, като до момента желание да отпуснат кредити са проявили руската страна, немската и френската кредитна агенция „Хермес“ и „Кофас“.
Източник: Класа (17.02.2011)
 
За продажба до края на годината ще бъдат пуснати държавните миноритарни дялове от ЕВН и ЧЕЗ, каза зам.-министърът на икономиката Евгени Ангелов. По думите му целта е първо да се види какъв ще е интересът към листването на пакета от Е.ОН на борсата и след това да се прецени кой е най-добрият вариант за продажбата на останалите два. Очаква се в по-късен етап, след като приключи преструктурирането на БЕХ, да се пристъпи към търсенето на инвеститор и там, допълни Ангелов. До 2-3 седмици ще стартира процедурата по продажбата на "Булгартабак". По думите на Ангелов има голям инвеститорски интерес както от страната, така и от чужбина, което ще позволи да се вземе възможно най-добрата цена за холдинга. На заседание на икономическата комисия към парламента вчера бе решено от забранителния списък за приватизация да отпаднат ВМТ Орбита АД, или организирането на младежки туризъм, както и Техноекспортстрой ЕАД, Картография ЕООД, ЦЕСИ Инвест ЕООД, Водоснабдяване и канализация ООД-Кюстендил. При първо четене на проекта от списъка трябваше да отпадне и Държавна лаборатория - Българска роза ЕООД, специализирана в производството на розово масло. Но депутатите решиха да я оставят в забранителния списък. От икономическото министерство заявиха, че оставането й в списъка не пречи да бъдат продадени имотите към нея.
Източник: Стандарт (18.02.2011)
 
Никой не се отказа от петролопровода, чака се екооценката Строителството на петролопровода „Бургас-Александруполис“ продължава и никоя страна не се е отказала от строежа на тръбата, заявиха вчера за „Класа“ от финансовото министерство, което представлява България в проекта. Оттам поясниха, че заседанието на надзорния съвет на компанията „Транс Болкан Пайплайн“, което се проведе в Рим вчера, е протекло нормално. Русия и Гърция отново са проявили разбиране и ще изчакат да бъде внесена екологичната оценка за проекта в Министерството на околната среда и водите. Очаква се пренаписаният ОВОС да бъде внесен за разглеждане до края на февруари, след което трябва да се определи срок за обществено обсъждане на проекта. Първият доклад за екооценката бе върнат за доразглеждане след искането на българското правителство да се представи план за разтоварване на нефта на пристанище „Росенец“. На срещата не са били обсъждани финансови аспекти. Българската страна е признала, че дължи за вноски 7,3 млн. евро на компанията. Парите ще бъдат дадени, след като има повече яснота около проекта, уточниха от МФ. За работата на консултантите на проекта – немската фирма ILF, до момента от ТБП са платили около 15 млн. евро. В тази сума са включени и парите за ОВОС-а, обясни пред „Класа“ бившият шеф на българския клон на фирмата Пламен Русев. Подизпълнител при изготвянето на екооценката е българската компания „ГеоМарин“. Русев прогнозира, че ако България и Гърция продължават да не плащат, то Русия до няколко месеца ще прекрати финансирането на петролопровода. Москва е мажоритарен собственик в проекта чрез компаниите „Транснефт“, „Газпром нефт“ и „Роснефт“. България и Гърция си поделят по 24,5% от проекта. Едва ли някоя от страните ще се откаже от петролопровода, прогнозира пред БНР Валентин Кънев, председател на Балканската и Черноморската петролна асоциация. Според него за момента няма непосредствена необходимост от построяване на нефтопровода в близката година. Реализацията на тръбата е свързана с разширението на петролопровода "Тенгиз-Новоросийск", което трябва да е реализирано до 2014 г.
Източник: Класа (18.02.2011)
 
Строим “Белене” без държавни пари Българският бюджет, както и НЕК, няма да платят нито лев повече за изграждането на АЕЦ "Белене". Това съобщиха от департамента по комуникации на "Росатом" по повод изказвания на български политици и запитвания от страна на медиите. Това е било решено още по време на преговорите в София през миналия ноември, когато беше подписан меморандумът за създаване на проектна компания за изграждане на АЕЦ "Белене". Тогава двете страни са приели определени варианти за финансиране на строителните дейности. Един от тях предвижда НЕК да запази дела си от 51% в проектната компания под формата на направените вече от дружеството разходи по проекта. Недостигащите средства за доизграждане на централата ще бъдат привлечени под формата на кредити. Погасяването им ще започне едва след като първи блок на АЕЦ "Белене" заработи през 2016 г. и ще продължи около 20 години, на колкото се изчислява срокът, през който инвестицията във Втора атомна ще се изплати. През това време страната ни ще получава чиста енергия на ниска цена, а през следващите 40 години централата ще работи на чиста печалба, която ще влиза в бюджета на държавата като принципал на НЕК. Освен това отпадат и притесненията около ескалационния индекс, който може да увеличи цената на АЕЦ "Белене" по време на строителството. В подписания през ноември 2010 г. меморандум е записана твърда цена от 6,298 млрд. евро, като по този начин изпълнителят на проекта "Атомстройекспорт" поема върху себе си всички рискове от инфлация по време на строителството, което трябва да приключи до 2017 г., когато в експлоатация ще влезе и вторият блок на централата. До създаването на проектната компания "Атомстройекспорт" ще продължи да работи на базата на подписаните към момента документи. Те обаче изтичат в края на март. От "Росатом" предупреждават, че при липсата на подписано приложение номер 12 след тази дата, "Атомстройекспорт" няма да има правни основания да продължи работата си по проекта "Белене". Руснаците припомнят още, че с включването на финландската компания "Фортум" и френската "Алтран Технолоджис" вече е изпълнено и изискването на България в проекта да влязат западни инвеститори.
Източник: Стандарт (21.02.2011)
 
"Булгаргаз" прогнозира с 6% по-скъп газ от април Цената на природния газ трябва да се увеличи с 6.3% до 541.62 лева без ДДС за 1000 куб. метра от април като се отчитат досегашните показатели на пазара, съобщиха от държавната компания "Булгаргаз". "Отчитайки данните, с които разполагаме, настоящата прогноза показва, че цената на природния газ от началото на второто тримесечие на 2011 г. при обществена доставка би следвало да бъде 541.62 лв. за 1000 куб. м.", пише в съобщението на дружеството. Окончателното решение за промяна на цената ще бъде взето от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) в края на март. До тогава се очаква "Булгаргаз" да внесе и окончателното си предложение за нова цена на синьото гориво. Причина за бъдещото поскъпване е повишената цена на петролните продукти на международните пазари, обясниха от националния доставчик. В момента компанията обжалва последното решение на ДКЕВР от декември миналата година, с което цената на природния газ е беше намалена с 5%. Според енергийният регулатор тази стъпка е достатъчна, газовата компания да събере недовзетия си приход за 2010 г., който възлиза на 10.1 млн. лева.
Източник: Дневник (22.02.2011)
 
Подписваме за доставки на компресирано гориво Договорът за доставки на компресиран на природен газ (CNG) от Азербайджан и Грузия през Черно море за България ще бъде подписан през тази година, заяви вчера в интервю за агенция „Тренд“ посланикът на страната ни в Азербайджан Васил Калинов. Няма проблем с осигуряването на пари, защото големите финансови институции са готови да отделят средства за достатъчно ефективен и рентабилен проект, каза още посланик Калинов. Печеливш за страната ни е и строежът на петролопровода „Бургас-Александруполис“, каза вчера Пламен Русев, бивш директор на българския клон на проекта. По думите му петролопроводът е икономически по-изгоден от „Самсун-Джейхан“, който не може да се осъществи, ако турското правителство не го субсидира, предаде news.bg. Според Русев всички еконорми са спазени при изготвянето на ОВОС-а на проекта. При корпоративното финансиране на тръбата руската страна предлага заем с лихва 7% и срок за погасяване до 20 г. Ако се приеме това предложение, то Русия ще поеме изцяло финансовия риск, каза още Русев.
Източник: Класа (23.02.2011)
 
България и Сърбия подписаха протокол за икономическо сътрудничество Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков и министърът на търговията на Сърбия Слободан Милосавлевич подписаха заключителния протокол от Първата сесия на междуправителствената комисия за икономическо сътрудничество. Протоколът очертава насоки и перспективи за развитие на двустранния стокообмен, заяви по време на церемонията Александър Цветков. Като приоритетни направления са набелязани развитието на връзките между партньорски институции на двете страни за насърчаване на износа, взаимодействието между малки и средни предприятия; браншови камари и търговско-промишлени палати; провеждане на бизнес форуми. По време на подготовката на заключителния документ, в областта на енергетиката бяха обсъдени изграждането на газова междусистемна връзка между България и Сърбия, атомната централа "Белене" и евентуалното участие на Сърбия в реализацията на проекта, както и "Южен поток".
Източник: Vesti.bg (23.02.2011)
 
Проектаната компания за "Бургас - Александруполис" е внесла новия си екодоклад Екодокладите по проекта за изграждане на нефтопровода "Бургас-Александруполис" са внесени днес в Министерството на околната среда и водите (МОСВ), съобщиха за пресцентъра на ведомството. "Транс Болкан пайплайн" трябваше да представи новите варианти на документите - за съвместимост със защитените територии и за оценка на въздействието върху околната среда, в екоминистерството най-късно днес. Предишният доклад беше отхвърлен от МОСВ като непълен в края на миналата година. Проектът за изграждане на нефтопровода може да се провали в случай, че екоминистерството не приеме докладите. В случай, че ги приеме България ще плати над 7 млн. лева за продължаването на нефтопровода, който ще свързва българския град Бургас с гръцкия Александруполис. "Въпросът за задълженията на страната ни по проекта, както и тяхното погасяване, ще бъде обсъждан, след като бъде оповестен докладът по ОВОС на проекта. Едва след това ще стане ясно и какви ще са българските позиции по-нататък", обясниха преди седмица от финансовото министерство. Ведомството отговаря за строителството на петролопровода от лятото на миналата година.
Източник: Дневник (01.03.2011)
 
НЕК предлага с 5% по-скъп ток, ЧЕЗ и Е.ОН - с 13 и 15 на сто Електроенергията в Западна България да поскъпне средно с 13,12%, предложиха вчера от ЧЕЗ, която е собственик на елмрежата в района. От Е.ОН – собственици на мрежата в Североизточна България, пък поискаха средно увеличение на тока от юли с 14%. Двете компании обосновават искането си с намерението да инвестират повече в елмрежата, за да се подобри качеството на услугата и изкупуването на енергийни обекти. От ЧЕЗ възнамеряват да вложат в мрежата 152 млн. лв., като за целта искат вдигане на цената на достъп до мрежата си със 110,59%, или до 0,01173 лв./квтч. Компанията настоява и за увеличение на цената за пренос с 16% за бизнеса и с 30 на сто за битовите клиенти. Ако се приеме предложението, токът през деня за бита ще струва по 0,169 лв./квтч без ДДС, а през нощта – по 0,118 лв./квтч без ДДС. С над 40% предлага Е.ОН да се увеличат цените за достъп и пренос на енергия през мрежата им, стана ясно от съобщение на дружеството. От компанията са поискали и увеличение на нощната тарифа за бита с 27,27%, а дневната да остане без промяна. Новите цени биха повишили с по-малко от 2 ст./квтч сметките на битовите абонати. От НЕК също поискаха поскъпване на тока от юли, но с 5,09%. Повишението е заради инфлацията, както и заради увеличения дял на присъединени ВЕИ мощности. От юли няма да има поскъпване на тока с 13-14 на сто, увери вчера пред БНР председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. Той обясни, че в най-лошия случай услугата ще поскъпне с 5 на сто. -------------------------------------------------------------------------------- Парното за бизнеса в Пловдив поевтинява с 6,3% -------------------------------------------------------------------------------- Парното за бизнеса и администрацията в Пловдив може да поевтинее от юли с 6,3%, ако ДКЕВР приеме предложението на ЕВН за нови цени на услугата на „Топлофикация-Пловдив“. Намалението обаче ще е валидно само за компаниите със собствена абонатна станция. За останалите клиенти, както и за битовите абонати в сгради етажна собственост парното в Пловдив ще поскъпне с 1%. Компанията ще предложи и индивидуални договори и топломери на клиентите си с хоризонтална инсталация.
Източник: Класа (01.03.2011)
 
"Уестингхаус" иска да участва в удължаване живота на 5-и и 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй" Американската компания "Уестингхаус" проявява интерес към дейностите по продължаване живота на 5-и и 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй", както и към доставката на свежо ядрено гориво. Това е станало ясно по време на срещата на икономическия министър Трайчо Трайков в Мадрид с изпълнителния директор и вицепрезидент за Южна Европа на фирмата Хосе Гутиерес, съобщиха от МИЕТ. Срещата е била в рамките на посещението на премиера Бойко Борисов в испанската столица, което приключи на 5 март. Това е втора заявка от страна на американската компания по адрес на атомната ни централа. През април миналата година от "Уестингхаус" показаха готовност за изграждането на нов блок в "Козлодуй", след като България потърси съдействието на САЩ за намирането на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене". През есента на изтеклата година икономическият министър оповести, че атомната централа има график за продължаване на експлоатацията на 5-и и 6-и блок. Лицензът на 5-и блок изтича в края на 2017 година, а на 6-и блок – две години по-късно. През ноември новият директор на АЕЦ "Козлодуй" Костадин Димитров коментира, че животът на двата реактора трябва да се удължи с поне още 20 години.
Източник: Дневник (07.03.2011)
 
Парите, натрупани във фондовете за извеждане от експлоатация и демонтиране на спрените блокове в АЕЦ "Козлодуй", не са достатъчно. Това алармира изпълнителният директор на Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" Дилян Петров. Във фонда за извеждане от експлоатация има 1,05 млрд. лв. А за демонтирането на един атомен блок отиват 400-600 млн. лв. Причината за недостатъчните средства е, че те се събират от 2000 г., а 2 години по-късно са спрени първите два блока на АЕЦ. Така те не са имали време сами да отделят необходимата сума. България обаче има да получава още два транша по 300 млн. евро от ЕС за спрените блокове. А голяма част от демонтираното оборудване, което не е радиоактивно, може да се продаде и така да се акумулират допълнителни средства.
Източник: Стандарт (11.03.2011)
 
Модернизираха предсрочно ТЕЦ “Марица-изток 2” С 32 дни по-рано приключи модернизацията на Осми блок на най-големия ТЕЦ у нас "Марица-изток" 2. След преминалите 72-часови проби днес блокът ще бъде пуснат отново в експлоатация в присъствието на министъра на икономиката Трайчо Трайков. Благодарение на ремонтните дейности, които започнаха на 2 юли 2010 г., мощността на блок 8 е увеличена до 230 мегавата, а животът му - с 25 години. Освен модернизация и подмяна на всичките му компоненти с изтекъл ресурс по време на рехабилитацията е монтирана и нова цифрова система за защита и възбудителна инсталация швейцарско производство, а модернизацията на турбината беше направена от японската компания "Тошиба". Същевременно блокът е оборудван и с нов генератор на руската компания "Електросила". Централата вече отговаря на всички екологични изисквания на родното и на европейското законодателство.
Източник: Стандарт (14.03.2011)
 
Продаваме ток на Ирак Ирак е готов още днес да сключи договор с България за доставка на електроенергия за всякакво количество. Това стана ясно след срещата на външния министър Николай Младенов с иракския премиер Нури ал Малики. Първият ни дипломат е на официално посещение в Ирак. Той посочил, че в най-кратък срок ще отговори на желанието за сътрудничество в енергетиката, като предложил визита на българските министри Трайчо Трайков и Мирослав Найденов, съобщиха от МВнР. По думите на иракския вицепремиер Шахрастани иракска делегация е готова да посети веднага България, за да договори закупуването на електроенергия. Ирак желае също така в най-кратки срокове да възстанови сътрудничеството и в областта на земеделието и иригацията. Младенов от своя страна пък казал, че се надяваме в най-скоро време да открием посолство в Багдад. Освен това София е готова да съдейства на Ирак в рамките на ЕС.
Източник: Стандарт (15.03.2011)
 
Губим 1 млрд. евро, ако се премести блокът за АЕЦ "Белене" в Козлодуй 1 млрд. евро ще бъдат загубени, ако произведеното оборудване за АЕЦ „Белене“ бъде прехвърлено на площадката край Козлодуй, каза вчера Кирил Комаров, изпълнителен директор на дирекция „Ядрено-енергиен комплекс“ в корпорация „Росатом“, по време на форум на доставчиците от атомната промишленост. Той обясни, че парите ще бъдат загубени заради средствата, които до момента са вложени в АЕЦ „Белене“. Преместването на ядрения реактор също така би коствало забавяне на проекта с още 2–3 години. В Белене в момента има всичко необходимо, направени са нужните инвестиции, площадката е готова и там централата може да се построи във възможно най-кратки срокове. Около 40% от цената на АЕЦ „Белене“ е за системи за сигурност, обясни още Комаров. И дори се пошегува, че ако инвеститорите в проекта настояват, може и вълнолом срещу цунами да бъде изграден на бъдещата централа. Нови съоръжения за сигурност обаче ще оскъпят проекта допълнително, категорични са от „Росатом“. Руската страна е настроена конструктивно за постигането на конкретен резултат в преговорите с България за цената на АЕЦ "Белене". Комаров повтори, че фиксираната цена до момента е 6,3 млрд. евро, защото българското правителство я е поискало. Сега се заговори за цена с ескалация и ние сме готови да работим и по двата варианта. По думите му, ако двете страни се разберат за цената до края на март, още през септември може да започне работата на площадката, а двата блока ще бъдат готови до 2017 г. Ако цената остане фиксирана, тя няма да се промени, дори и проектът да не бъде завършен до 7 г., смята говорителят на „Росатом“ Сергей Новиков. Ако обаче не бъде подписано 12-ото допълнение към договора между НЕК и „Атомстройекспорт“, руската страна няма да има юридическо основание да продължи работата по проекта. Руският специалист изрази увереност, че ще бъде постигната договореност. От „Росатом“ са изпратили през януари всички отговори на въпросите на Агенцията за ядрено регулиране по техническия проект на централата. Заложените системи за сигурност в АЕЦ „Белене“ са достатъчни и проектът отговаря на всички основни изисквания за сигурност, заявиха от корпорацията. ЕК ще трябва да даде ново становище за строежа на АЕЦ „Белене", каза вчера пред БНР Марлене Холцнер, говорител на еврокомисаря по енергетика Гюнтер Йотингер. По думите й в момента няма инвеститор в централата и ЕК на практика няма партньор, с който да преговаря по проекта. Съпредседателката на партия Зелените в ЕП Ребека Хармс пък поиска ЕК да оттегли положителното си становище за изграждането на АЕЦ "Белене“. Причината е, че става дума за строеж на атомна централа в сеизмична зона
Източник: Класа (17.03.2011)
 
Реакторите в "Козлодуй" най-проверявани в света, а тези за АЕЦ "Белене" са единствените, които са проверени за безопасност още преди да е започнал строежът на централата. Това заяви на дискусия за бъдещето на Втора атомна енергийният експерт и бивш директор на АЕЦ "Козлодуй" Йордан Костадинов. Той посочи, че в САЩ има 104 реактора, шест са проверени за експлоатация, но нито един за безопасност. В Англия работят 23 реактора и има само три проверки за безопасност, Франция има 76 реактора и 22 проверки. А България е имала шест реактора и 25 проверки за безопасността на експлоатацията и на проекта. Ако АЕЦ "Белене" не бъде построена, страната ни ще трябва да компенсира недостига си на ток чрез ТЕЦ-ове, за които ще се плаща за вредните емисии.
Източник: Стандарт (18.03.2011)
 
Турска и швейцарска компания вече са проявили интерес да купуват тока от АЕЦ "Белене". Това съобщи премиерът Бойко Борисов пред ТВ7. Още днес можем да подпишем договор за продажбата на електричеството от единия блок, смята министър-председателят. Борисов обаче не назова имената на компаниите. Той потвърди, че с безопасността на АЕЦ "Белене" няма да се правят никакви компромиси. В близките дни правителството ще подпише консултантски договор с банката HSBC, която да анализира цената на Втора атомна. До няколко дни между НЕК и "Атомстройекспорт" вероятно ще бъде подписано допълнителното споразумение 12, което дава право за продължаване работата на площадка "Белене", заяви пък министърът на икономиката Трайчо Трайков. От 2018 г. в Югоизточна Европа ще има сериозен недостиг на ток, сочи доклад на един от най-големите търговци на електроенергия - EFT Group. До 2020 г. потреблението ще расте с около 2,2% на година, което ще изправи региона пред нуждата от изграждане на нови мощности, за да се осигурят стабилни доставки на ток и нормално функциониране на икономиката. В доклада на EFT Group се посочва, че България, Румъния и Босна и Херцеговина са единствените държави, където може да се произвеждат допълнителни количества ток, докато в останалите ще има дефицит.
Източник: Стандарт (18.03.2011)
 
Русия може да се откаже от "Южен поток" Русия може да се откаже от строежа на газопровода "Южен поток", ако се сблъска с непреодолими препятствия, а алтернативата е изграждане на завод за втечнен газ на Черно море. Това заяви говорителят на премиера Владимир Путин, Дмитрий Песков. Заводът за втечнен газ е "хармонична съставна част" от проекта Южен поток, изтъкна Песков, според когото в случай на непреодолими препятствия тази съставна част може да се превърне в алтернатива на тръбопровода. По думите на вицепремиера Игор Сечин след вчерашните разговори в Кремъл, на които Русия не получи съгласието на Турция за прокарване на газопровода по дъното на Черно море в изключителната икономическа зона на Турция, Москва обмисля по-евтини варианти, включително алтернативна възможност за пренос на руски газ до Европа не по тръбопроводи, а във вид на втечнен природен газ. "В момента руската компания Газпром и правителството обмислят различни варианти за минимизиране на издръжката при реализацията на проекта Южен поток", посочи Сечин. Според него заводът за втечнен газ може да бъде построен и в Северна Русия близо до ямалския газ. Руската страна не разбира причините, поради които не се дава разрешение, изтъкна снощи Сечин пред журналисти.
Източник: Vesti.bg (18.03.2011)
 
С 4,5% ще се увеличи цената на природния газ от 1 април. Това се предвижда в доклада на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране за цената на синьото гориво за вътрешния пазар през второто тримесечие, който ще бъде разгледан на открито заседание в четвъртък. Ако решението бъде прието в този вид, това означава, че от следващия месец 1000 кубически метра газ ще струват 532,14 лв. без ДДС, като увеличението спрямо сега действащата цена от 509,38 лв. без налога ще бъде с 22,76 лв., или с 4,5%. За потребителите, които не са присъединени към газопреносната мрежа, цената от 1 април ще бъде 539,86 лв. за 1000 кубически метра без ДДС. Предвиденото от регулатора увеличение обаче е с над 2% по-ниско от поисканото от "Булгаргаз". Предложението на дружеството беше за поскъпване на синьото гориво от 6,61%, или с 33,76 лв. до 543,05 лв. без ДДС за 1000 кубика синьо гориво. Това ще бъде второто поредно тримесечие, за което регулаторната комисия ще пореже исканото от "Булгаргаз" увеличение и компанията ще продължи да продава по-евтино синьо гориво за своя сметка. Още при внасянето му на 11 март обаче председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев предупреди, че увеличението на цената на газа няма да бъде над 5%. При положение, че регулаторът разреши скокът окончателно да бъде 4,5%, това означава, че и цените на парното през второто тримесечие на годината няма да бъдат променяни. Така абонатите на топлофикационните дружества ще си отдъхнат, че може да се наложи да плащат по-високи сметки за парно в края на отоплителния сезон.
Източник: Стандарт (22.03.2011)
 
Стрес-тест в АЕЦ “Козлодуй” Стрес-тест ще провери сигурността на АЕЦ "Козлодуй". Експертната ревизия започва по нареждане на премиера Бойко Борисов след среща с шефа на Националната електрическа компания Красимир Първанов, с директора на атомната централа Костадин Димитров и със специалисти по безопасността на АЕЦ. Проверката ще се прави по седем основни критерия. Специалистите ще проследят сеизмичната устойчивост и риска от наводнения за централата. Тестът трябва да покаже и дали сработват охладителните системи на реакторите при екстремни ситуации. Ще се проверява възрастта на цялото оборудване, обясни шефът на Първа атомна Костадин Димитров. Освен това ще има специални тестове за евентуални терористични нападения, както и за издръжливост на пожари и природни бедствия. Днес Съветът по безопасност на централата ще нарисува пътя, по който ще се проведат проверките, уточни директорът. Самите тестове ще се проведат на няколко етапа по критерии на Европейската комисия и на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).
Източник: Стандарт (23.03.2011)
 
Строим Белене само ако е безопасно АЕЦ "Белене" ще бъде изградена само ако се спазват всички критерии за безопасност. До края на годината в Европа ще бъдат определени нови правила за ядрената сигурност, които се наложиха се случилото се в Япония. След края на дебата по безопасността ще се обсъди и цената. Държавата не е обещавала нищо срещу мораториума за горивата, категоричен бе той. Токът за потребителите наистина поскъпва заради неизпълнени ангажименти на инвеститорите да заработят мощностите на "Марица-изток 1". Справедливостта обаче ще бъде възстановена, на инвеститорите ще бъде наложена санкция от 30 000 евро, а надплатената сума за тока, който не е купен, ще бъде отчетена, обясни Трайков.
Източник: Стандарт (28.03.2011)
 
През есента пускат хидровъзел "Цанков камък" Пускането в експлоатация на хидровъзел „Цанков камък“ може да се забави до септември заради неуредени сервитутни права на далекопроводите, съобщи БНТ. Националната електрическа компания в момента очаква земеделското министерство да издаде акт, с който да се узакони единият от двата далекопровода от 110 квт до ВЕЦ „Цанков камък“. За другия електропровод НЕК има необходимите документи, обясни Николай Гайтанджиев от дружеството „Хидроелектроинвест“, което е част от НЕК. Той обясни, че без сервитутни права хидровъзелът не може да работи, а земеделското министерство още не е започнало процедурата по издаване на документите. Тя обикновено продължава около шест месеца. За да завършат изпитанията, водата в язовира трябва да се вдигне с още 5 м. Това ще се случи, след като бъде повдигнат пътят за Девин, защото част от него ще бъде залят от водата. Очаква се това да стане до края на май, каза Гайтанджиев. Вече на няколко пъти се отлага пускането на хидровъзела. Последното обяснение на НЕК бе, че съоръжението ще заработи до края на март. Общественият доставчик ще прехвърли на Агенция „Пътна инфраструктура“ и изградения нов обходен път до Девин. Отсечката е дълга 22 км и по думите на премиера Бойко Борисов е „златна“ за българите. Първоначално от НЕК планираха тя да струва до 41 млн. евро, но цената й стигна 120 млн. евро. ВЕЦ-ът на язовира е с мощност 80 мвт и е инвестиция на НЕК. Очаква се мощността да бъде включена след двегодишно забавяне. Първоначално общественият доставчик планираше строителството на язовира и ВЕЦ-а да струва 220 млн. евро. Заради грешни геоложки проучвания и скъп обходен път цената „набъбна“ до 550 млн. евро. Изпълнител на проекта е австрийската фирма „Алпине“.
Източник: Класа (30.03.2011)
 
Енергийният регулатор ще определи цената на природния газ за второто тримесечие Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще реши на закрито заседание днес с колко да се повишат цените на природния газ от утре - 1 април. Работната група на ДКЕВР предложи пределната цена за второ тримесечие да е 532.14 лв./1000 куб. м без ДДС или с 4.47 % по-висока от действащата сега. Според шефа на регулатора Ангел Семерджиев увеличението е минимално и няма да повлияе на цената на парното отопление, обвързана с тази на газа. Според газовия доставчик "Булгаргаз" ръстът на цената трябва да е с 6.61 % до 543.05 лв./1000 куб. м без ДДС. Искането е обосновано с по-високите през последните месеци цени на алтернативните на природния газ горива на международните пазари.
Източник: Дневник (31.03.2011)
 
Реалното строителство на газопровода от Добрич до Силистра ще започне от октомври, съобщи кметът на Тервел Живко Георгиев. Вчера Добрич беше домакин на общественото обсъждане на проекта. Участие в него взеха представители на общините, през чиято територия ще премине тръбата и областният управител на Добрич. Представен бе Подробен устройствен план за частта от трасето на тръбата, преминаваща през землищата на селата Росеново, Божурово, Камен, Лясково, Житница, Черна, Крагулево - община Добричка, и селата Балик, Оногур, Коларци - община Тервел. В хода на обсъждането са били разяснени поставени от общините въпроси, като двете добрички кметства вече преминават към оценяване на частните имоти по трасето на бъдещата тръба и преговори със собствениците на земя, каза Живко Георгиев. Както "Стандарт" писа, през ноември 2010 г. на координационна среща между областните управители на Силистра и Добрич и кметовете на общини от двете области изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Иван Дреновички, декларира, че компанията има осигурено финансиране от ЕБВР, с което да бъде изградена 80-километровата тръба с капацитет 25 хил. куб. м газ на час. Обектът е на стойност 12,4 млн. евро. От тях 75% са безвъзмездно финансиране от ЕБВР, а 25% - съфинансиране от "Булгартрансгаз".
Източник: Стандарт (01.04.2011)
 
Рекордните 4,5 млн. мвтч произведе АЕЦ "Козлодуй" за три месеца 4,5 млн. мвтч електроенергия е произвела АЕЦ „Козлодуй“ за първите три месеца на 2011 г, отчетоха от централата. В сравнение с миналата година произведената енергия е с 297 хил. мвтч повече, а това е рекорд за работата на V и VI блок. Ако тази електроенергия бе продадена само на свободния пазар, приходите на централата щяха да бъдат с 20 млн. лв. повече, добавят от дружеството. През тази година не е имало спирания на блока заради дефектирало оборудване, докато през първото тримесечие на миналата година на три пъти блоковете спираха да работят за кратко. Тогава централата успя да произведе и достави за нуждите на страната 4,2 млн. мвтч електроенергия. Шефът на централата Костадин Димитров вече съобщи пред „Класа“, че очаква дружеството да има печалба от около 65 млн. лв. за 2010 г. Той обясни, че централата ще поиска от ДКЕВР да бъде намалена квотата за работа на регулирания пазар, защото в момента около 70% от произведения ток отиват за защитените потребители. До май работна група от Асоциацията на европейските ядрени регулатори ще предложи как да бъдат направени стрес тестовете на атомните централи в Европа. Това заяви пред БНР председателят на асоциацията Юка Лааксонен. Той обясни, че тестовете ще се опират на физически проверки в централите и вероятно ще продължат около шест месеца. Лааксонен беше категоричен, че няма причина за замразяването на строежа на нови ядрени мощности. Няма да има и провалили се централи след провеждането на тестовете за устойчивост. Ако някоя централа покаже пропуски на тестовете, това означава, че операторът трябва да вземе допълнителни мерки за сигурност, обясни Лааксонен. Той очаква при проверките във всяка централа да се открие по нещо, което трябва да се подобри, но то може да бъде коригирано за една-две години, без да се спира конкретната АЕЦ. Стрес тестовете може да доведат до изненади и не е изключено да се наложи затварянето на стари блокове, прогнозира евродепутатът Владимир Уручев. Според него по-старите ядрени блокове, строени преди 1980 г., със сигурност няма да отговарят на съвременните представи за безопасност на един ядрен обект. За някои от централите икономически няма да бъде изгодно да се модернизират, смята Уручев. Според него най-вероятно ще има отделно звено към ЕК, което да наблюдава провеждането на стрес тестовете на атомните централи. Очаква се идната седмица Европейският парламент да приеме декларация за сигурността на ядрената енергетика.
Източник: Класа (04.04.2011)
 
Следят ни под лупа как харчим парите за спрените реактори в АЕЦ "Козлодуй" Компенсациите, които България получава за спрените реактори в АЕЦ "Козлодуй", трябва да са обект на повече прозрачност и по-задълбочен контрол от европейските институции. Това предвижда приетият от Европейския парламент доклад за изразходването на европейските средства, отпуснати на България, Словакия и Литва, за извеждане от експлоатация на ядрени централи. Докладчик е румънският евродепутат от Европейската народна партия Мариан Маринеску, според когото у нас твърде много от парите се харчат за нови енергийни проекти, предаде БНР. Основната теза в доклада е, че отпуснатите суми на трите страни са огромни и надхвърлят значително всички първоначални оценки. Затова е нужен повече контрол как се харчат евросредствата. Парите са отпуснати за затварянето на ядрени блокове в АЕЦ „Козлодуй“, литовската АЕЦ „Игналина“ и словашката централа „Бохунице“. Най-много са дадени на Литва – 1,367 млн. евро за 2 спрени реактора. На страната ни са отпуснати близо 868 млн. евро за спрените четири малки блока в Първа атомна, а най-малко пари е получила Словакия - 613 млн. евро за два затворени реактора. Според Маринеску няма достатъчно прозрачност как се изразходват парите, а вече има закъснения в извеждането от експлоатация. Конкретно за България той отбелязва с тревога, че твърде големи суми се харчат за енергийни проекти, а не за спирането на блоковете. Затова евродепутатът настоява ЕК да наблюдава този процес и призовава по-голям дял от средствата да се насочат за пълното извеждане от експлоатация на блокове. Приетата резолюция вчера предвижда ЕК да сформира специален орган, който да наблюдава финализирането на този процес в трите страни при ясно определени срокове, както и начина, по който се изразходват парите. Извършените досега инспекции са недостатъчни по брой и обхват, пише още в доклада. Затова Европейската сметна палата трябва да направи пълен одит дали парите се използват по предназначение, как се провеждат тръжните процедури и дали има злоупотреби, наложили намесата на Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ. Депутатите са загрижени и заради липсата на координация по проектите за спиране на блоковете. Конкретно за АЕЦ „Козлодуй“ загрижеността е за това, че малките блокове не се управляват от един орган, което затруднява разглобяването им. От АЕЦ „Козлодуй“ планират до края на годината III и IV блок да бъдат предадени за управление на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“. Резолюцията приветства доброто техническо и финансово изпълнение на програмата за АЕЦ „Козлодуй“ и преразглеждането на стратегията за извеждане от експлоатация на малките блокове. Тя бе променена от първоначалната концепция за отсрочено извеждане от експлоатация към стратегия за незабавно извеждане.
Източник: Класа (06.04.2011)
 
Достигнат е 14-годишен рекорд в добива на въглища През март т.г. миньорите от „Мини Марица-изток ЕАД“ са добили над 2 437 000 тона въглища, съобщават от дружеството. Този резултат е най-висок както за месец март, така и за първото тримесечие на 2011 г. за периода след 1997 година. Това означава, че миньорите са възстановили обемите на добив отпреди 14 години. От началото на т.г. са изкопани 7 446 000 тона въглища. Планът по разкривка на земна маса за март е изпълнен - разкрити, транспортирани и насипани са 8 719 000 кубични метра земна маса. От началото на годината разкривката достигна 23 823 000 кубични метра земна маса. Още в последната седмица на март световните анализатори съобщиха, че хит на пазарите са станали акциите на минните компании, които добиват и продават въглища, както и индустриите, свързани с добива и преработката на метали, в това число стомана. Според икономисти обяснението се крие в необходимостта от възстановяването на инфраструктурата в Япония. Страната, която пострада от разрушително земетресение и апокалиптично цунами, ще се нуждае от желязо и строителни материали и това ще повиши търсенето им. Проблемите с ядрените реактори пък сериозно са засегнали проектите, свързани с атомни електроцентрали, и инвеститорите ще търсят начин да пренасочват свободните ресурси към алтернативни енергийни проекти. В Австралия компаниите, които се занимават с добив и продажбата на уран, основно гориво за ядрените централи, са обект на ожесточени инвеститорски разпродажби. Paladin Energy Ltd изгуби 16,5%, а Extract Resources, която разработва уранови залежи в Нигерия, изгуби близо 8% от стойността на акциите си. Rio Tinto обаче печели подкрепа и акциите му в австралийската сесия се покачиха. Въглищните компании, като Winsway Coking Coal Holdings и Fushan International Energy, също поскъпнаха по време на азиатската сесия.
Източник: Класа (06.04.2011)
 
ТЕЦ “Марица” по-опасен от “Фукушима” ТЕЦ "Марица-изток" е по-опасен за България в радиоактивно отношение, отколкото "Фукушима", съобщи акад. Александър Петров, шеф на Института по физика на твърдото тяло към БАН. При изгарянето на кафявите каменни въглища заедно с дима във въздуха се отделят радиоактивни изотопи, които причиняват замърсяване в огромни мащаби", уточни акад. Петров. Става дума за общо 28 изотопа, които комините бълват на височина 200 метра. Според Петров те многократно превишават радиацията от "Фукушима", която е успяла да достигне до България. В момента според измерванията, които БАН прави на връх Мусала, концентрацията на достигналия до нас цезий 137 е 500 000 пъти под нормата. Другият радиоактивен изотоп, който е стигнал до нас от Япония - йод 131, е 40 000 пъти под нормата. Те обаче са констатирани за първи път във въздуха ни от 5 години насам. Това доказва, че не са резултат от друго явление, а именно от аварията в АЕЦ "Фукушима 1", каза шефът на ядрения ни реактор проф. Кирил Крежов. Учените коментираха също, че ако се опитаме да преодолеем радиоактивния ефект от "Марица - изток", за това ще отидат много пари и би вдигнало цената на тока. Единият начин е обезпрашаване, който е изключително скъп. Другият е рекултивация на находищата, която сега е направена само върху 1% от цялата площ. Акад. Петров заяви, че един от начините за решаване на проблема с радиоактивното замърсяване от ТЕЦ-овете е пускането на АЕЦ "Белене".
Източник: Стандарт (07.04.2011)
 
Любомир Павлов и Огнян Донев вече имат контролен дял от компанията, издаваща "Труд", "24 часа" и "168 часа", стана ясно от последните промени в Търговския регистър. В събота двамата официално са вписани като собственици на контролния пакет от 83% от издателската компания "Медийна група България холдинг". Делът на Павлов вече е 43%, 40 притежава Донев, а 17 са на "БГ Принтмедия". В нея Павлов има 47%, а останалите са на Христо Грозев и австриеца Даниел Руц. Грозев коментира, че ще обжалва решението за вписване в съда. Той обяви, че има и паралелна проверка на прокуратурата за документна измама. Само преди няколко дни Огнян Донев поиска от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) становище за концентрация в собствеността между него и "Медийна група България". Според "Труд" становището най-вероятно ще е положително, тъй като Донев няма участие в други медии. Не е ясно обаче защо досега становище от КЗК не е поискал Любомир Павлов, който държи по-голям дял от Донев.
Източник: Дневник (11.04.2011)
 
Три варианта за “Белене” Английските консултанти от HSBC ще разработят три варианта за АЕЦ "Белене" - песимистичен, реалистичен и оптимистичен. Това съобщи пред "Стандарт" депутатът Валентин Николов от ГЕРБ, който е член на енергийната комисия в парламента. След два месеца консултантите ще ни кажат при какви финансови условия, икономически и структуриращи ще се строи централата и каква е нормалната й приемлива ескалация, обясни премиерът Борисов. Той бе категоричен, че за един подобен проект цената е много важна. По думите му на същото мнение е и министърът на икономиката Трайчо Трайков. "Белене" ще стане успешен проект, ако цената на тока оттам е такава, че да може да се продава навън, а не на вътрешния пазар, обясни още Борисов. Той допълни, че за него е било много важно финансовата схема за Втора атомна да бъде изрядна, за да можем да преборим руската страна за най-ниската цена.
Източник: Стандарт (11.04.2011)
 
HSBC става консултант за АЕЦ "Белене" срещу €2,7 млн. Британската банка HSBC е спечелила конкурса за консултант за АЕЦ „Белене“ с оферта от 2,7 млн. евро за финансовите анализи, които ще представи за строителството на централата. При доказване, че АЕЦ „Белене“ е икономически обоснована, банката ще получи и 0,95% от крайната цена за осъществяването на проекта. HSBC ще може да прави анализи и оценки на работата по АЕЦ „Белене“ през следващите две години. С тези параметри компанията бе избрана за финансов консултант от Българския енергиен холдинг, съобщиха за „Класа“ източници, близки до преговорите. Анализът на HSBC ще е в основата на правителственото решение дали да се строи втората ядрена централа у нас, или проектът да бъде замразен. Очакваше се договорът с консултанта HSBC да бъде подписан вчера – дистанционно, с размяна на подписи по факса, както обясниха от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Официална церемония също не бе предвидена. До редакционното приключване на броя договорът не бе парафиран, но очакванията са, че той ще е факт до дни. Британската банка бе избрана през ноември 2010 г. за финансов консултант на АЕЦ „Белене“, след като спечели търга в конкуренция с банка „Ротшилд“, “Сосиете Женерал”, KPMG в консорциум с “Магуайър”, “Аржил”, както и “Ърнст енд Янг”. Енергийният министър Трайчо Трайков прогнозира тогава, че до края на март трябва да са готови първите резултати от работата на HSBC по преструктурирането на проекта и определянето на цената му. ”Банката ще посочи допустимото оскъпяване на проекта", каза премиерът Бойко Борисов, цитиран от БНР. По думите му два месеца след подписването на договора за консултант с HSBC ще е ясно какви са финансово-икономическите условия за проекта и какво е приемливото оскъпяване спрямо базовата цена от 3,997 млрд. евро, с които „Атомстройекспорт“ спечели конкурса през 2006 г. Той повтори изказването си, че АЕЦ „Белене“ ще стане успешен проект, ако енергията оттам може да се продава в чужбина на конкурентни цени. От HSBC ще представят прогнозите си за пазара на ток от бъдещата централа „Белене“, както и финансов модел, какъвто до момента липсва, обясниха пред „Класа“ източници, близки до преговорите. Българското общество ще бъде информирано за всяка една стъпка по структурирането на проекта. Освен HSBC консултант по техническата част на АЕЦ „Белене“ е компанията „Уорли Парсънс“, а досегашен финансов консултант бе „Делойт“. Двете дружества са получили около 100 млн. евро за консултантските си услуги. Фирмата „Уорли Парсънс“ като архитект-инженер на АЕЦ "Белене" е получила от 2006 г. до 7 септември 2009 г. 91,9 млн. евро и 5,2 млн. долара. По договорите, подписани между НЕК и "Делойт“ съвместно с „Нортън Роуз“, страната ни е дала 2,7 млн. евро. По договора със структурираща банка „БНП Париба“ пък до края на 2009 г. са били платени 417 хил. евро, обясни тогава министър Трайчо Трайков.
Източник: Класа (12.04.2011)
 
"Росатом" е заплашена да загуби проекта си в България Българските власти отново промениха позицията си за АЕЦ "Белене", която се строи от "Росатом", пише във вчерашния си брой руският в. „Комерсант“. Противникът на проекта, министърът на икономиката Трайчо Трайков, подкрепян от парламента, остава на поста си, а анализът за ефективността на проекта ще бъде поръчан на британската банка HSBC (която е консултант - бел. ред). Политическото решение за АЕЦ "Белене" въз основа на заключението на HSBC ще бъде взето до 1 юни. Скандалът в българското правителство заради новото споразумение с "Росатом" за АЕЦ "Белене" се реши в полза на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той остава ръководител на проекта, реши българският премиер Бойко Борисов след среща с Трайков и вицепремиера Симеон Дянков. Според Борисов АЕЦ "Белене" ще продължи само при икономическа целесъобразност, ако бъде доказана възможността за изгоден износ на ток в съседни страни, съобщава още вестникът. Трайчо Трайков съобщи, че трябва да бъде подписан договор с HSBC, който е консултант на България по проекта. Според анализите на българския Институт за пазарна икономика НЕК "целенасочено повишава прогнозите за потреблението на енергия". Ако анализът на банката за прогнозите за потребление на енергия на Балканите в следващите 15 години не покажат необходимост от мощностите на "Белене", проектът ще бъде замразен. HSBC ще представи заключението си до 1 юни, пише изданието. "На основата на заключенията от анализите на консултанта ще вземем политическото решение", заявил Трайков. Миналата седмица ръководителят на НЕК Красимир Първанов и вицепрезидентът на "Атомстройекспорт" Генадий Тепкян подписаха 12-о допълнение към договора от 2008 г. за строителството на АЕЦ "Белене", припомня „Комерсант“. Анексът задължава страните до 1 юни да подготвят, а до 1 юли да подпишат EPC договор. Но допълнението е било подписано само с устното одобрение на вицепремиера Симеон Дянков. След това Трайков поиска оставката на Първанов. Самият ръководител на НЕК подчерта, че "Атомстройекспорт" е информирал българската страна, че при провал на проекта възнамерява да се обърне към съда с искане за неустойка в размер на близо 1 милиард евро. Тогава Борисов застана на страната на НЕК и даде на Трайков последно предупреждение. След завръщането на Трайчо Трайков от Москва, където той участва в заседанието на междуправителствената комисия на двете страни, в България го чакаше оставката му. Но в петък министърът се яви в парламента, където защити своята позиция, като заяви за опасностите от допълнението, подписано с "Атомстройекспорт". Той настояваше за необходимостта да се освободи Красимир Първанов за "нарушение на заповедта да не се подписва руският вариант на документа, нарушение на устава на компанията и компрометиране на заемания пост". На страната на министъра застана и опозицията от БСП, която подписа договора за АЕЦ "Белене". В резултат позицията на премиера се промени и ръководителят на НЕК отново е пред реална заплаха от уволнение, а "Росатом" – пред загуба на проекта в България, разкрива причините на опасенията си вестникът. Мнения Цецка Цачева, председател на Народното събрание: Идеята за референдум за „Белене“ не е актуална Идеята на президента Георги Първанов за референдум за АЕЦ „Белене“ през есента не е актуална сега, каза вчера председателят на парламента Цецка Цачева. Тя посети Сливен, където се срещна с кмета Йордан Лечков и областния управител Марин Кавръков. През миналата седмица Цачева заяви, че правителството на ГЕРБ води процеса за АЕЦ „Белене“ в правилната посока. По думите й в кабинета няма разнобой по темата за втора атомна централа, а работата по проекта до момента се води напълно професионално от премиера Бойко Борисов, вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков и икономическия и енергиен министър Трайчо Трайков, смята председателят на парламента. След случилото се в японската АЕЦ „Фукушима“, от което целият свят е разтревожен, трябва да бъдат преосмислени много от показателите за сигурност и безопасност на централата край Белене, заяви Цачева. Красен Станчев, председател на Института за пазарна икономика: Централата е скъпа и не е необходима Според оценката на неправителствени организации, включително Центъра за изследване на демокрацията, включително Института за пазарна икономика, цената на централата е прекалено висока, няма необходимост от нея, а също няма и пазар за произведената оттам енергия, посочи вчера Красен Станчев, шеф на Института за пазарна икономика, пред радио „Фокус“. Освен това съществуват технологични и системни рискове, каза още Станчев. Друг аргумент, който Станчев изтъкна, бе, че българската енергетика е зависима от Русия 71-72% , а с реализирането на АЕЦ „Белене“ този процент ще нарасне до 90. Има домашно, което трябва да бъде свършено от българското правителство, и то не е свършено от предишните две правителства и е крайно време да свърши, коментира още Станчев. Правителството трябва да оцени разходите на българската страна, рисковете за българските граждани за няколко поколения напред. Румен Овчаров, БСП, бивш министър на икономиката: Втора година само говорим Лошото е, че с доста безсмислено говорене вече втора година, бягаме от реалните действия, което е най-важното. Този път не са виновни медиите, каза пред БНР Румен Овчаров от Коалиция за България, бивш министър на икономиката. Ако има нещо позитивно за АЕЦ "Белене", е, че може би след 2 месеца ще знаем окончателно какво правим. Позитивното е, че ще има решение. Премиерът обича, когато няма какво да каже по същество, да търси някой друг виновен, доста несериозничко е това, подчерта Овчаров. През 2006 г. никакъв проект за АЕЦ "Белене" нямаше. Тогава имаше конкурс. Той завърши и "Атомстройекспорт" беше избран за изпълнител, добави Овчаров. Според него трябва най-после да се вземе решение по този въпрос. България трябва да реши дали иска да се изгради АЕЦ "Белене" или не. "Въпросите можеха да се изчистят в рамките на един месец. Но ние две години стоим и не правим, общо взето, нищо. Накрая ще се окаже, че инфлационният индекс е в рамките на 1 млрд. евро", уточни Овчаров.
Източник: Класа (12.04.2011)
 
“Арева” ще помага за АЕЦ “Белене” Френската компания "Арева" и Българският енергиен холдинг подписаха меморандум за сътрудничество в ядрената енергетика под зоркия поглед на премиера Бойко Борисов. Най-високи стандарти за ядрена безопасност и възобновяеми енергийни източници ще са основните сфери на сътрудничество. Наемаме най-добрата експертиза в света, нужно ни е ядрено лоби за пред Брюксел, коментира Бойко Борисов. Експертизата на "Арева" ще даде насоки как да се процедира с дилемата АЕЦ "Белене". Президентът на френската компания Ан Ловержон изрази благодарности за положените усилия на енергийния министър Трайчо Трайков и посланиците на България Марин Райков и на Франция Филип Отие. Борисов е информирал "Арева" за подписването на последните документи между НЕК и "Атомстройекспорт" за АЕЦ "Белене", които дават отсрочка на правителството ни, и че вече е подписан договор с британската банка HSBC като консултант по проекта.
Източник: Стандарт (14.04.2011)
 
Съветът на директорите на Българския енергиен холдинг (БЕХ) взе единодушно решение за освобождаване на Красимир Първанов от поста изпълнителен директор на Националната електрическа компания (НЕК), съобщиха от пресцентъра на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Мотивите за освобождаването му са грубо нарушаване на йерархичните правила и неспазване на установената процедура за водене на преговори, се казва в съобщението. Изпълняващ длъжността изпълнителен директор на НЕК ще бъде Михаил Андонов – настоящ главен счетоводител на компанията и член на Съвета на директорите. Заместник-министър Марий Косев пък ще поеме овакантеното място в Съвета на директорите на НЕК. Ще бъдат предприети действия за стартиране на конкурс за избор на нов изпълнителен директор на дружеството, съобщават още от икономическото министерство. След като Красимир Първанов подписа споразумението за проекта АЕЦ "Белене" с руската "Атомстройекспорт" министърът на икономиката Трайчо Трайков обяви, че го е уволнил, защото с Допълнение 12 след изрична забрана от негова страна е задължил България да строи атомната централа в Белене. Впоследствие премиерът Бойко Борисов смъмри Трайков и оябви, че Първанов не е уволнен. За отстраняването му трябваше да се произнесе енергийният холдинг. Впоследствие стана ясно, че Първанов е съгласувал подписания текст с вицепремиера Симеон Дянков, според когото той не задължава българската страната да построи централата. Преди два дни Трайков обясни, че забележките му към изпълнителния директор не се изчерпват само с конфликта им около проекта за АЕЦ "Белене", а са свързани с някои процедури за обществени поръчки за разширението на мрежата на НЕК. За такива нарушения наскоро спомена и депутатът от БСП Румен Овчаров, който коментира по повод обявеното уволнение на Първанов, че шефът на НЕК е трябвало да бъде свален не заради "Белене", а заради съмнения за корупция при замяната на електропроводи в Източна България. Първанов пък се защити със становища на Върховния административен съд и на Комисията за защита на конкуренцията, които не открили нарушения. По-късно стана ясно, че синът на Първанов е съсобственик в слънчева централа, но от НЕК увериха, че няма конфликт на интереси, тъй като въпросното съоръжение е присъединено към мрежата на ЧЕЗ, а не на държавната НЕК. Миналата седмица и премиерът Борисов заяви в предаването "Панорама", че ще поиска оставката на шефа на НЕК Красимир Първанов, защото очевидно двамата с министъра след скандала помежду им не могат да работят заедно, но "ще му я вземе, без да той има вина".
Източник: Дневник (15.04.2011)
 
"Росатом" не е съгласна на нова отсрочка за АЕЦ "Белене" Руската корпорация „Росатом“ не е съгласна на нова отсрочка по строителството на АЕЦ „Белене“ и ако не се подпише окончателен договор до 1 юли, Русия ще предяви иск за неустойки за 980 млн. евро. Това твърди руският в. „Комерсант“, който добавя, че в момента корпорацията се ръководи от подписаното в началото на април споразумение 12. Според него до 1 юли трябва да има подписан EPC договор (контракт за изпълнение, доставка и строеж). След тази дата „Атомстройекспорт“ /изпълнител на проекта/ няма да има юридическо основание да продължава работата си по АЕЦ „Белене“ и това ще се тълкува като отказ на България от проекта, обясняват от изданието. Подобен отказ ще даде основания на руската страна да поиска неустойки за проекта. Финансовият анализ на проекта за втора атомна се изготвя в момента от британската банка HSBC, с която в понеделник бе сключен договор за консултантски услуги. Той е за 18 месеца. Затова според изданието от София се надяват „Росатом“ да прояви разбиране и да подпише ново удължаване за срока на сключване на EPC договор. Иск за неустойки бе готова да заведе руската страна още в началото на април, когато изтече последното споразумение 11. „Комерсант“ цитира изказването на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, че се очаква към 1 юли HSBC да направи финансов анализ на проекта. Според министъра обаче банката вероятно няма да може да осъществи в срок пълно проучване на толкова мащабен проект. Няма да пресирам решението за АЕЦ "Белене", защото става въпрос за милиарди, заяви вчера министър-председателят Бойко Борисов. Той добави, че договорът за строеж на АЕЦ „Белене“, обявен като „голям шлем“ от президента Георги Първанов, е подписан през 2006 г. Тогавашните управляващи са дали 12 месеца срок да си доуредят всичко след "пиано бара", да изтрезнеят и да подпишат най-накрая нещо през 2007 г., коментира Борисов. През този срок е трябвало да си уредят въпросите за ескалация, индексация, сигурност и други и първи реактор да е пред пуск. Сега е 2011 година и ме притискат да започна всичко отначало, но няма да стане, категоричен бе Борисов. „Всички, които се изказват по темата, е трябвало да го правят през 2006-2007 г. След като не са се изказвали тогава, сега да си мълчат и да ни оставят да си свършим работата“, отсече премиерът. След като експертите кажат дали цената на АЕЦ „Белене“ е изгодна или не, данните ще бъдат представени пред парламента и там ще решат за строежа на централата, твърди още Борисов. Той бе категоричен, че президентът Първанов, ръководейки тройната коалиция, е могъл да приключи въпроса с проекта. Бургас и регионът се бунтуваха срещу петролопровода до Александруполис и го спряхме. Но там неустойките са по-малки и ние го правим много интелигентно, никой не може да го отрече, продължи Борисов. От „Комерсант“ пък добавят, че друг проблем пред „Атомстройекспорт“, свързан с АЕЦ „Белене“, е вероятността заради изисквания на ЕК да се наложи отново да се препроектират защитите на двата реактора. Преговорите по проекта между НЕК и "Атомстройекспорт" ще продължат на 26 април, заяви пред БНТ вицепрезидентът на руската компания Генадий Тепкян. Той добави, че инвеститорът ще реши дали вложението в проекта е добро или не.
Източник: Класа (21.04.2011)
 
Реакторите за “Белене” най-сигурни в Европа Реакторите за АЕЦ "Белене" ще бъдат най-сигурните в Европа и ще отговарят на всички изисквания за безопасност, дори и да се появят нови такива след проблемите в АЕЦ "Фукушима 1" в Япония. Това заяви шефът на дирекцията за програмите в капиталното строителство на "Росатом" Сергей Бояркин. За разлика от останалите реактори по света този за българската Втора атомна съчетава в себе си активни и пасивни системи за безопасност, които да не допуснат възникването на инциденти при каквито и да било условия. В света има две основни концепции за сигурността на атомните централи. В руския реактор за АЕЦ "Белене" има уникално съчетание на 4 активни и 2 пасивни системи за сигурност, които не позволяват в никакъв случай възникването на аварийна ситуация с последствия, категоричен е Бояркин.
Източник: Стандарт (26.04.2011)
 
"Уестингхаус" представи новия си ядрен реактор в София Американската енергийна компания "Уестингхаус" е готова да участва във всеки нов ядрен проект на територията на България, съобщи пред журналисти Хосе Гутиерес вицепрезидент на концерна за Южна Европа. Той обясни, че компанията не се е включила в "Белене", защото в него е било зададено довършване на вече съществуващия проект от 80-те години на миналия век. Гутиерес отказа да даде повече информация дали компанията се интересува от изграждането на седми блок в АЕЦ "Козлодуй", но обясни, че при обявяване на конкурс, сигурно ще участва. "Нямам вътрешна информация какво се случва в българското правителство и не знам какви са плановете на държавата", допълни Гутиерес. По думите му ключово за страната ще остане развитието на местния офис на "Уестингхаус", който се занимава с разработване и проектиране на системи за управление за цяла Европа.
Източник: Дневник (27.04.2011)
 
"Булгартрансгаз" успя да увеличи печалбата си за 2010 г. с 26 млн. лв. въпреки кризата и намаленото търсене на природен газ от 2008 г. насам, сочи финансовият отчет на компанията. През 2009 г., когато кормилото на дружеството пое новото ръководство и завари редица проблеми и изоставане от европейските изисквания, "Булгартрансгаз" реализира печалба от 87,036 млн. лв. след облагането с данъци. За 2010 г. компанията реализира нетна печалба от почти 113 млн. лв., което представлява ръст от близо 26 млн. лв. Отличните финансови резултати се дължат на оптимизирането на дейността на дружеството и на мерките за ограничаване на разходите на компанията. През миналата година тя е успяла да намали разходите си за външни услуги с близо 19% от 11.32 млн. лв. през 2009 г. до 9.164 млн. лв. за 2010 г. В същото време с над 33% намаляват и разходите за материали, сочи финансовият отчет. Благодарение на доброто управление на дружеството за миналата година то регистрира 215% ръст на финансовите си приходи - от 14,035 млн. лв. през 2009 г. до 44,289 млн. лв. през 2010 г. Като цяло приходите на дружеството от различните видове дейност през миналата година също бележат ръст спрямо предходната 2009 г. Изключение прави съхраняването на синьо гориво в "Чирен", където постъпленията намаляват с близо 57%. Причината за това е, че като държавна компания "Булгартрансгаз" понякога трябва да изпълнява и социални функции и дори да работи на загуба в някой момент. Така, за да не поскъпне прекалено много цената на природния газ за потребителите в България, през миналата година се наложи да се продава нагнетеното в "Чирен" синьо гориво на "Булгаргаз" на по-ниски цени и затова приходите от тази дейност намаляха, обясниха експерти в бранша.
Източник: Стандарт (02.05.2011)
 
“Лукойл”: Няма проблем с петрола Решението на руското правителство да спре износа на петролни продукти няма да застраши страната ни. Това обясниха от пресцентъра на "Лукойл България". Забраната касае петролните продукти, т.е. бензин, дизел и т.н., а не самия суров петрол, какъвто страната ни внася за "Нефтохим", за да произведе рафинерията необходимите ни автогорива. Междувременно министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков изпрати писмо до изпълнителния директор на "Лукойл Нефтохим Бургас" Сергей Андронов, с което поиска от него данни за съхраняваните от дружеството количества суров петрол и нефтопродукти и готовността за гарантиране на доставките на горива за вътрешния пазар при спрян износ от Русия.
Източник: Стандарт (02.05.2011)
 
Трайков поиска от "Лукойл" сигурни горива за България На 1 май, денят, в който в Русия беше обявена едномесечна забрана за износа на петролни продукти, както и повишаване на 7% с митото върху тях, българският икономически министър Трайчо Трайков изпрати писмо до "Лукойл България", с което иска уверение от дружеството, че ще има достатъчно горива в страната въпреки мораториума в Русия. Министърът поиска да разбере и какви количества суров петрол и нефтопродукти има най-голямата рафинерия в България - "Лукойл Нефтохим". Потърсени за коментар дали вече са отговорили на министъра, от компанията обясниха, че "за нея днес е неработен ден и отговор може да бъде получен от понеделник нататък". "Не е съвсем ясно дали под нефтени продукти руското правителство планира да спре от днес и износа на суров петрол", каза пред агенция "Фокус" председателят на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев. Той допълни, че все още не е ясно какво точно ще спре да изнася Русия.
Източник: Дневник (03.05.2011)
 
След 1 юли НЕК ще продава по-евтин ток Цената, на която НЕК продава електроенергията на ЕРП-тата, вероятно ще бъде намалена с около 1% от 1 юли, каза вчера Ангел Семерджиев, председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Заради включената през 2010 г. в общия микс цена на тока от ТЕЦ “Ей И Ес Гълъбово” (която още не работи), НЕК е трябвало да компенсира липсите с покупка от други централи. Цените на тази енергия обаче са били по-ниски, а НЕК е похарчила по-малко пари. Заради това сега приходите на НЕК ще бъдат намалени, обясни шефът на ДКЕВР. “Така ще бъде свалена цената на едро на НЕК, по която купуват всички по веригата нататък, което ще се отрази и на техните цени”, каза Семерджиев. Проблеми с електрозахранването на курорта Слънчев бряг и около него това лято няма да има, твърди още Семерджиев.
Източник: Класа (04.05.2011)
 
Отлагат с две години доставките на газ по Набуко Първите газови доставки през газопровода Набуко, чиято цел е да намали зависимостта на Европа от руския газ, се отлагат с две години за 2017 година, а началото на строежа - с една, за 2013 година, заяви изпълнителният директор на проектната компания Райнхард Мичек, цитиран от Франс прес. Консорциумът Набуко е бил принуден да се адаптира към променените прогнози за газовите доставки от каспийския регион и Близкия изток, обявени наскоро от страните потенциални доставчици, обясни Мичек. "Проектът Набуко продължава да се определя от нуждите на неговите клиенти", изтъкна той. "Отлагането на началото на работите по изграждането на Набуко е свързано с тази несигурност за доставките на газ, обещани от Азербайджан", уточни говорителката на европейския комисар за енергетиката Гюнтер Йотингер Марлене Холцнер. Йотингер, който е голям поддръжник на проекта, е разговарял с азербайджанските власти, като е настоял да изпълнят поетите от тях ангажименти за снабдяване със "синьо гориво". Европейският комисар за енергетиката ще посети Азербайждан през юни. "Набуко е приоритетен проект и има нужда от доставките, обещани от Азербайджан" на ЕС в началото на годината при предишна визита на Йотингер през януари, подчерта Холцнер.
Източник: Дарик радио (09.05.2011)
 
Износът на ток е отбелязал 70% ръст през първото тримесечие на годината спрямо същия период на 2010 г. Това става ясно от анализ на финансово-икономическото състояние на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) за същия период. Освен при експорта ръст се отчита и при вътрешното потребление на еленергия. За януари-март 2011 г. увеличението е с 3,19% спрямо първите три месеца на 2010 г. Като цяло от ЕСО отчитат, че пренесената енергия за същия период е с 12 на сто повече на годишна база. Само за март експортът на енергия е нараснал с 41,5%, а вътрешната консумация – с 5 на сто. Положителните тенденции в износа на енергия се наблюдаваха и през миналата година. През 2010 г. беше регистриран рекорден износ от 8,5 млн. мвтч. За разлика от експорта потреблението на ток в страната остана почти без промяна от нивата си от 2009 г. В резултат на увеличения износ, както и на по-високата цена за пренос, която ДКЕВР определи миналото лято, от ЕСО отчитат сериозно подобрение на финансовото си състояние. Приходите към края на първото тримесечие на системния оператор възлизат на 145 млн. лв., което е с 35% повече в сравнение със същия период на 2010 г. Спрямо бизнес плана на оператора ръстът е с близо 9,26 на сто. Пак в сравнение с него съществено увеличение бележат и приходите от пренос – с 13,66%. В сравнение с първото тримесечие на 2010 г. обаче ръстът им е двоен. За януари-март разходите на ЕСО са за близо 80 млн. лв., или с 8,5% по-ниски на годишна база. В резултат на това печалбата към тримесечието е близо 66 млн. лв. при 20 млн. лв. към март 2010 г. За цялата 2010 г. пък печалбата (преди данъци) на дружеството е 85,7 млн. лв. От отчетите на Националната електрическа компания пък става ясно, че към края на март тя е на плюс с 30,7 млн. лв. при положителен финансов резултат от 56 млн. лв. за първите три месеца на 2010 г. През 2010 г. НЕК е реализирала близо 110 млн. лв. печалба. За сравнение през 2009 г. нейният размер беше под 7 млн. лв. С много добри резултати завършва първото тримесечие и АЕЦ „Козлодуй” Печалбата на централата към края на март е близо 73 млн. лв. Което е над два пъти повече от тази за януари-март на 2010 г., когато са отчетени 42 млн. лв. Увеличението се дължи основно на по-големите количества енергия, продадени зад граница. А през 2010 г. положителният финансов резултат на АЕЦ „Козлодуй” е 67 млн. лв., сочат още отчетите на централата. На плюс с 24 млн. лв. приключва първото тримесечие и „Мини Марица-изток”. Това е значително подобрение, тъй като за цялата 2010 г. счетоводната печалба на въгледобивната компания беше малко над 11 млн. лв. От ТЕЦ „Марица-изток 2” отчитат 167 млн. лв. приходи към края на март при 133 млн. лв. за същия период на миналата година. Печалбата за януари-март е в размер на малко над 4 млн. лв. За 2010 г. приходите на теца намаляват с близо 10%, което е в резултат на намалението на цените на енергията от централата на два пъти през годината. Така печалбата й за миналата година възлиза на 12 млн. лв. Подобряване на финансовите резултати се отчита и за газовия оператор „Булгартрансгаз”. Той завършва първото тримесечие на 2011 г. с 21,7 млн. лв., което е с 4 млн. лв. повече в сравнение със същия период на 2010 г. Дружеството приключва миналата година със 125 млн. лв. на плюс. За „Булгаргаз” все още липсват данни, тъй като новият одитор на дружеството – Ърнст енд Янг, беше избран в средата на март. Такива ще има, след като бъде променен отчетът за 2010 г. Това се налага от постигнатото съгласие между „Булгаргаз” и одитора за промяна на счетоводната политика на дружеството. Ще бъдат променени и отчетите за 2007 г., 2008 г. и 2009 г.
Източник: Монитор (10.05.2011)
 
Дял от държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" може да бъде пуснат на фондовата борса. Целта е така да се намерят пари за изграждане на нови и опазващи околната среда блокове в централата. Това обяви министърът на икономиката Трайчо Трайков. Той поясни, че една от обсъжданите идеи за реализацията на проекта е два от блоковете на ТЕЦ-а да бъдат отделени в ново дружество. След това миноритарен дял от него да бъде пуснат на борсата и той да бъде купен от частен инвеститор. С набраните от това средства плюс заем или допълнителни инвестиции от страна на частната компания ще могат да се изградят нови мощности в централата чрез публично-частно партньорство, обясни Трайков. На заседанието на парламентарната комисия по енергетика, на която трябваше да се гласува енергийната стратегия на България до 2020 г., Трайков отбеляза, че развитието на комплекса "Марица-изток" може да продължи и само чрез държавно участие. В крайна сметка обаче гласуването на стратегията беше отложено поради липса на кворум. Административната тежест върху българския бизнес вече е намалена с 15%, заяви Трайков. Това става чрез приетите вече изменения в закона за ограничаване на административната регулация. Това означава, че когато подаваме заявление за търговия с храни в минимаркет например, държавните и общинските институции, които трябва да ни дадат разрешения, няма да е задължително да ни отговорят с "да". Ако до крайния срок за разглеждане на документите не получим отказ, това означава, че спокойно можем да развиваме поисканата дейност. Трайков каза още, че 6 месеца след публикуването на новия закон в Държавен вестник таксите за адинистративни услуги ще се формират само от разходите за услугата и чиновниците няма да могат да получават премии от тях. Той се похвали, че от 215 набелязани мерки за облекчаване на бюрокрацията 135 вече са приети.
Източник: Стандарт (12.05.2011)
 
След година влиза в действие ново хранилище в АЕЦ "Козлодуй" През април 2012 година се очаква да заработи хранилището за сухо съхранение на отработено ядрено гориво в АЕЦ „Козлодуй“. При откриването на съоръжението присъстваха премиера Бойко Борисов, енергийният министър Трайчо Трайков и част от ръководството на Българския енергиен холдинг. В новото съоръжение могат да се съхраняват 5256 касети с отработено гориво за поне 50 години напред, обясни директорът на АЕЦ „Козлодуй“ Костадин Димитров. Там може да се съберат използваните касетки от 4-те спрени малки реактора на централата. Отработеното гориво ще сe съхранява посредством най-модерни технологии, а изграждането му е на стойност 70,5 млн. евро. Парите за него са отпуснати от международния фонд „Козлодуй“. Съхраняването на отпадъците на площадката ще позволи на страната ни да има алтернатива на транспортирането на горивото извън България, обясни министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Според него в бъдеще това ще има икономически ефект за централата, тъй като ще се спести от транспортни разходи. Според експерти извозването на горивото в Русия струва колкото вноса на свежо гориво за едно зареждане – около 20 млн. долара. Идеята на държавата е да може след 50 години отработените касети да се използват за създаване на свежо гориво за реакторите. Агенцията за ядрено регулиране още не е издала необходимите лицензи за работата на новото съоръжение, обясни пред „Класа“ Димо Иванов, ръководител сектор „Инженерна поддръжка и контрол на хранилището за отработено гориво“. По думите му в новия обект могат да се складират всички 2800 касети от малките блокове. От 2012 година правителството ще работи за разширяване на съоръжението, за да може то да поеме и използваното гориво от 5-и и 6-и блок, каза и премиерът Борисов. Интерес към разширението на хранилището вече прояви американската компания „Холтек“, която представи пред кабинета проекта си за съхранение на гориво за период от 100 години. Винаги е бил голям шансът да се изгради и АЕЦ „Белене“, и 7-и реактор в АЕЦ „Козлодуй“, коментира още премиерът. Преди да се вземе решение за строеж на ядрени блокове у нас обаче, ще се изчака ЕК да обяви ясни критерии за сигурност на централите. В отговор на въпрос на „Класа“ Борисов заяви, че многократно е разглеждал плановете за строеж на нов блок в АЕЦ „Козлодуй“. През 2010 година 36 на сто от електроенергията у нас е била произведена тук, обясни Трайков. Той добави, че за първото тримесечие на 2011 г. централата е произвела 7% повече ток – около 300 000 мвт.
Източник: Класа (13.05.2011)
 
Природният газ да поскъпне със 7,12% от 1 юли, предлага "Булгаргаз". Причината за това е в трайната тенденция за сериозно поскъпване на петрола и производните му продукти през последните два месеца, които са сред основните фактори за определяне на цената на природния газ. Ако регулаторът позволи това увеличение, през третото тримесечие на тази година синьото гориво у нас ще се продава с 37,91 лв. без ДДС по-скъпо от сегашната цена. Така потребителите на природен газ ще трябва да плащат по 570,05 лв. без ДДС за 1000 куб. м, вместо по 532,14 лв. без налога, колкото е сега действащата цена. Увеличението на цената на синьото гориво със 7,12% не е официалното предложение на "Булгаргаз", а само прогнозата, която изисква законът. Окончателната си оферта "Булгаргаз" ще даде на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране след месец. Ако и тогава бъде предложено такова поскъпване, през лятото най-вероятно ще имаме и скок на цената на парното. Председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев нееднократно е заявявал, че при скок на газа с повече от 5% няма как да не се увеличи и цената на парното. Тъй като газът формира около 75% от цената на парното, за жителите на топлофицираните градове летният душ може да стане с около 5% по-скъп.
Източник: Стандарт (13.05.2011)
 
През следващите три години инвестициите в производство на биогаз, електро- и топлоенергия от биомаса може да надхвърлят 1 млрд. лв., като вече има заявени над 100 проекта. Това съобщи земеделският министър Мирослав Найденов при откриване на конференция за оползотворяване на биомасата. По думите му от този сравнително нов за България бизнес се интересуват предимно чужди компании. Найденов повтори още, че сред най-големите проекти на чужди инвеститори е този на френската "Газ дьо Франс". Още преди няколко седмици стана ясно, че компанията е заявила намерение да инвестира в две централи за производство на енергия от биомаса в България, като планираните вложения са за над 100 млн. евро. Министърът коментира, че голяма част от инвеститорите в съоръжения за оползотворяване на биомаса ще получат преференции за инвеститор първи клас и дългосрочни договори. По думите му електроенергията от биомаса ще бъде в пъти по-евтина от вятърните и фотоволтаичните централи. С последните промени в Закона за енергия от възобновяеми източници, които Народното събрание прие навръх Великден, бяха дадени силни стимули за производство тъкмо на ток от биомаса. В новите текстове е заложено гарантирано изкупуване на енергията за 20 години по преференциална тарифа, въпреки че първоначално обмисляният срок беше 15 години.
Източник: Дневник (13.05.2011)
 
Токът от слънчеви централи по-евтин с около една трета С близо 200 лв./мвтч /около една трета/ да се намали преференциалната цена на тока от слънчевите паркове, предвижда доклад на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за промяна в цените на зелената енергия. Според документа фотоволтаичните централи с мощност до 30 квтп (киловатпика) ще получават по 576,50 лв./мвтч за произведения от тях ток. Слънчевите паркове с мощност от 30 квтп до 200 квтп ще получават по 567,41 лв./ мвтч за енергията си, а тези над 200 квтп – по 485,6 лв./мвтч. В момента за производство на ток от слънце се плаща по 760,48 лв./мвтч. за модули до 5 квтп и по 699,11 лв./мвтч. за по-големи паркове. Очаква се докладът да бъде разгледан от ДКЕВР на 25 май. Токът от вятърните централи, които работят до 2250 часа годишно, ще се плаща по 191 лв./мвтч при 188,29 лв./мвтч сега. За съоръжения, които работя над 2250 ч/г. ще се плаща по 173,06 лв./мвтч при сегашна цена от 172,95 лв./мвтч. Увеличава се с 2% преференциалната цена на тока от микро ВЕЦ-ове с мощност до 200 квт. Токът от тях досега се плащаше по 222,9 лв./мвтч, а за в бъдеще ще е по 227,43 лв./мвтч. С 1,79% се намалява и цената на тока от биомаса, произведен от дървесина, в централи с до 5 мвт мощност. Според предложението на ДКЕВР изкупната цена на енергията оттам трябва да бъде 248,28 лв./мвтч при сегашна 252,73 лв./мвтч. Ако централата произвежда и топлоенергия, цената ще бъде 281,85 лв./мвтч, като досега се плащаха по 288,04 лв./мвтч. При съоръженията с мощност над 5 мвт токът ще се изкупува по 234,45 лв./мвтч вместо за 218,6 лв./мвтч. Централите на биомаса с до 150 квт мощност ще доставят тока си по 420,30 лв./мвтч вместо досегашните 425,02 лв./ мвтч. За съоръженията с мощност до 500 квт цената пада с 1% до 393,90 лв./мвтч. Ако мощността е до 5000 квт, токът от него се увеличава с 16,5% и ще се изкупува по 352,64 лв./мвтч вместо досегашните 302,73 лв./мвтч.
Източник: Класа (16.05.2011)
 
Предложение на енергийния регулатор: Токът от слънце да поевтинее с до 25%, от биомаса да поскъпне с нови 16% Електроенергията от вода, вятър и биомаса може да бъде с по-високи цени от 1 юли, показва последният доклад на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), публикуван на страницата на ведомството. Промяната на цените от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) е втора за тази година след тази през април. Причината е, че в края на април беше изменен ресорният закон, което задължава регулаторът да коригира стойността на зелената електроенергия в едномесечен срок. За тока от ВЕИ се определят преференциални цени и по принцип електроразпределителните дружества и Националната електрическа компания (НЕК) са длъжни да го изкупуват напълно. С 16.41% до 195.03 лв. за мегаватчас ще поскъпне токът от биомаса за централи с мощност до 5 мВт, работещи с отпадъци от земеделски култури. В момента в България няма нито една подобна централа, но има заявени мощности за 1 млрд. лв.
Източник: Дневник (17.05.2011)
 
Тестват “Козлодуй” за природни бедствия В АЕЦ "Козлодуй" вече текат стрес тестове. В ЕС още няма единодушие какво трябва да съдържат проверките, но у нас вече се правят анализи на издръжливост на земетресение, наводнение, пожар или комбинации от тях, както и случаи, които надхвърлят, заложените в проекта на V и VI блок, съобщи председателят на Агенцията за ядрено регулиране Сергей Цочев. Според него днес или утре вече ще има пълен консенсус за това какво да включват общоевропейските стрес тестове. Ако има и допълнителни изисквания, АЕЦ "Козлодуй" ще пристъпи към съответните проверки. Цочев очаква, че тестовете в целия ЕС ще приключат. Той каза още, че АЯР почти е приключил анализа на техническия проект за "Белене", но след аварията в Япония не се знае дали няма да има допълнителни изисквания за безопасност, които да наложат корекция на проекта. Тогава може оценката да се забави. Той причисли реакторите за новата АЕЦ към поколение 3 и по-добри от тези в "Козлодуй".
Източник: Стандарт (19.05.2011)
 
Турция подписва с акционерите споразумение за "Набуко" на 6 юни Турция ще подпише споразумение за проекта „Набуко“ на 6 юни, съобщи турският министър на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз, цитиран от РИА „Новости“. Документът ще бъде подписан от всички компании, участнички в проекта - българската „Булгаргаз“, турската „Боташ“, австрийската OMV, румънската „Трансгаз“, унгарската МОЛ и германската RWE. Йълдъз добави, че участниците в проекта се опитват да получат конкретен отговор от Азербайджан за доставките за „Набуко“. „Ако отговорът на Азербайджан е негативен, ние ще се свържем с Туркменистан, Ирак и Иран за доставки на природен газ. Проектът е от огромно значение за Турция и за Европа“, отбелязва още турският министър на енергетиката. По план през „Набуко“ се очаква да транспортира по 31 млрд. куб. м природен газ от Каспийския регион за ЕС, заобикаляйки Русия. Строителството на газопровода трябваше да започне догодина, а първите доставки да са през 2015 г., но преди месец от консорциума за проекта обявиха, че изпълнението на газопровода се удължава с още една година в съответствие с графика на доставките. Междувременно България поиска пред ЕС да бъде намерено решение на въпроса за задължителното обявяване на свободните капацитети по транзитните газопроводи. Това е изискване на третия европейски енергиен либерализационен пакет, но приложението му така е невъзможно. Причината за това са клаузи за конфиденциалност в двустранните договори с руската „Газпром“. Въпросът е бил дискутиран по време на срещата на енергийния министър Трайчо Трайков с еврокомисаря по енергетика Гюнтер Йотингер. В момента договорът с „Газпром” ни забранява обявяването на свободните капацитети, като разглежда тези данни като конфиденциална търговска информация. Затова сме поставени между чука и наковалнята – от една страна, еврокомисията ни заплашва със съд, ако не обявяваме капацитетите, а „Газпром“ ни заплашва със съд, ако го направим”, обясни министър Трайков. Експерти обясняват, че в момента едва 30% от капацитета на газопреносната мрежа на „Булгартрансгаз“ е заета. България е отказала да изпълни и споразумение с Русия от 1994 г., което предвижда Москва да придобие част от газовата инфраструктура у нас, каза външният министър Николай Младенов пред парламента в петък. На 17 февруари тази година руското посолство у нас е уведомено, че подобна договорка е в нарушение и на изискванията от третия либерализационен пакет на ЕС, обясни още Младенов. При срещата си с еврокомисарят Йотингер министър Трайков е обсъдил и въпроса за равнопоставено третиране на всички държави по проекта „Южен поток“ в двустранните договори с „Газпром”, като предимство в тях да има европейското право. Темата ще бъде поставена пред руската страна тази седмица, когато руският министър на енергетиката Сергей Шматко ще представи пред ЕК на какъв етап е проектът „Южен поток“. При срещата си Трайков и Йотингер са обсъдили и възможността за участие на представители на Брюксел в преговорите по газовите въпроси на държавите членки с трети страни.
Източник: Класа (25.05.2011)
 
Подписваме за „Набуко” на 6 юни Споразумение за проекта „Набуко” ще бъде подписано в Турция на 6 юни. Документът ще бъде подписан от газовите компании OMV (Австрия), „Боташ” (Турция), „Булгаргаз” (България), „Трансгаз” (Румъния), МОЛ (Унгария) и RWE (Германия). Участниците в проекта се опитват да получат конкретен отговор от Азербайджан относно участието в „Набуко” и ако отговорът е негативен, ще се търси контакт с Туркменистан, Ирак и Иран. Проектът „Набуко” предполага транспортирането на природен газ от Каспийския регион в европейските страни, като се заобикаля Русия, през Азербайджан, Грузия, Турция, България, Унгария, Румъния и Австрия. Според изчисленията ежегодно се предвижда да се транзитират 31 млрд. куб. метра газ. Първоначално се предвиждаше строителството на тръбата да започне през 2012 г., а първите доставки да бъдат направени през 2015 година. Преди месец обаче от „Набуко газ пайплайн интернешънъл” дадоха знак, че газът ще може да потече по тръбата едва през 2017 г. Промяната е в съответствие с графика на доставките на природен газ в Каспийския регион и региона на Близкия изток според изискванията на потенциалните доставчици, обясниха от компанията инвеститор. По-рано в медиите се появи информация, че оценката на стойността за реализацията на проекта е повишена до 12-15 милиарда евро от по-рано обявените 7,9 милиарда евро.
Източник: Монитор (25.05.2011)
 
Проверяват атомните централи в Европа на три етапа Изпитанията на 143 европейски АЕЦ ще се проведат на три фази и ще започнат от 1 юни, съобщи вчера в Брюксел комисарят по енергетика Гюнтер Йотингер. Той обясни, че изпитанията първо ще се правят от операторите на съоръженията, след това докладите ще се преглеждат от националните ядрени регулатори. На третия етап ще се прави проверка на сигурността на съоръженията от експерти на страните - членки на общността. Йотингер призова и съседните на ЕС страни да се включат в инициативата, която цели да се провери състоянието на АЕЦ в Европа след катастрофата във „Фукушима“, съобщи БТА. Приехме, че на фона на събитията в Япония трябва да се предвидят последиците за работата на АЕЦ от всякакви природни бедствия, да бъдат преценени потенциалните рискове при новоизгражданите централи, уточни комисарят. Той посочи, че се предвиждат изпитания за устойчивост при земетресения, наводнения, цунами, студ, горещини. Комбинацията от тези естествени събития върху сигурността на централите ще бъде преценявана поотделно и заедно. Предвижда се също да бъдат проверени използваните в АЕЦ технологии, както и съоръженията за охлаждане на реакторите. По думите на Йотингер оценката на човешкия фактор за причиняване на евентуалните аварии също ще се разгледа, тъй като по негово мнение те са имали своето влияние в навечерието на събитията в Япония. Продължават разговорите в Брюксел по какъв начин да се изследват централите за терористични атаки, като в следващите седмици ще има среща с ядрените оператори, за да се установи кой отговаря за предотвратяване на такива събития. От АЕЦ „Козлодуй“ вече започнаха тестовете, като по план през юни те трябва да бъдат завършени. Ако е необходимо, ще се правят допълнителни изпитания и според евроизискванията каза преди седмица енергийният министър Трайчо Трайков. Очаква се до края на годината да бъдат ясни резултатите от проверките, както и Брюксел да излезе със становище по въпроса. У нас Агенцията за ядрено регулиране ще провери и техническата документацията за АЕЦ „Белене“ и как тя отговаря на стрес тестовете.
Източник: Класа (26.05.2011)
 
"Лукойл" ще прави ток от вятър и слънце в България Руската петролна компания "Лукойл" ще изгражда вятърни и слънчеви енергийни мощности за производство на ток в България и Румъния. Днес "Лукойл екоенерго" и италианската ERG Renew подписаха споразумение във Виена, с което основаха съвместното дружество LUKErg Renew, обявиха от руската компания. Смесената компания ще осъществява проекти в сферата на възобновяемата енергия. Първоначално тя ще съсредоточи своята дейност в България и Румъния, а по-късно в Украйна и Русия. Бизнес планът трябва да бъде гласуван следващия месец и одобрен до края на годината. Всеки от акционерите ще внесе по 50% от първоначалния капитал от 35 хил. евро.
Източник: Дневник (26.05.2011)
 
Москва и София ще изчакат оценката на HSBC за АЕЦ "Белене" Бъдещето на "Белене" ще бъде решено след произнасяне на британския консултант по проекта - HSBC, и след преминаването на европейските стрес тестове на атомните централи. За това са се разбрали енергийните министри на България и Русия - Трайчо Трайков и Сергей Шматко. Двамата са присъствали на представянето на проекта "Южен поток" в Брюксел в сряда. Крайният срок, който София и Москва си бяха дали за решение по проекта "Белене", беше 2 юни. Така беше записано в 12-ото поред споразумение с руския строител на централата "Атомстройекспорт". Именно заради тази уговорка беше уволнен бившият шеф на НЕК Красимир Първанов. "В близките два-три месеца финансовият консултант ще представи своите предложения и след това ще пристъпим към последния етап на преговорите", обясни Шматко пред руските медии. По думите му именно консултантът ще даде анализ и на окончателната цена за "Белене". Шматко е уверил, че втората АЕЦ в България ще може да издържи европейските стрес тестове, които започват в началото на юни. Те ще се извършват на базата на проверка по документи.
Източник: Дневник (27.05.2011)
 
Купуваме US ядрено гориво Днес или в понеделник България ще подпише споразумение с американската компания "Уестингхаус" за доставка на ядрено гориво, съобщи от парламента трибуна премиерът Бойко Борисов. "Днес (вчера-бел. ред.) сутринта разговарях с "Уестингхаус", които доставят гориво за някои реактори в Украйна. Ще подпишем споразумение, подобно на това с френската "Арева" и от следващите години не само съхранението, а и доставките на ядрено гориво за България ще бъдат диверсифицирани", каза Борисов. "Уестингхаус" е най-големият конкурент на руската държавна корпорация "Росатом" в изграждането и поддръжката на ядрени мощности. Тя бе поканена за инвеститор в "Белене", но отказа. Американците обаче са готови да строят 7-ми блок на "Козлодуй" и даже представиха на икономическия министър Трайчо Трайков параметрите на новия си реактора AP 1000. В момента "Козлодуй" има договор с руската ТВЕЛ за доставка на гориво до 2020 г. Малко преди това изтичат и лицензите на двата блока, а България иска удължаване на живота им с 15-20 години.
Източник: Стандарт (28.05.2011)
 
Зависим 70% от вноса на суровини в енергетиката България е зависима 70% от вноса на енергийни източници, каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на заседанието на Парламентарната асамблея на НАТО край Варна, съобщи БТА. По-рано той откри ремонтирания от НЕК далекопровод „Галатея“, който аварира през юли 2010 г. и остави курорта „Слънчев бряг“ без ток. Според Трайков страната ни трябва да диверсифицира енергийните си доставки, но не е лесно да се внасят суровини от държави, които не създават проблеми. Точно заради разнообразяването на източниците в момента се подготвя строителството на газови връзки с Гърция, Турция, Румъния и Сърбия, както и се очаква да бъде подписано споразумение за възможни доставки на американско ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй“. Обсъждат се също възможностите за доставки на компресиран природен газ от Азербайджан през Грузия и Черно море, добави министърът. Според Трайков ядрената енергетика има място в енергийната стратегията на страната ни. За атомните централи е важно да има единни стандарти за безопасност както в ЕС, така и за граничните със съюза страни. В момента 55% от произвеждания у нас ток идва от термични централи, 35 на сто е от АЕЦ, а останалата част е зелена енергия, включително от големите ВЕЦ-ове у нас. Според министъра през 2020 г. от вятърни централи ще се добиват 7% от енергията у нас, от ВЕЦ-овете 9 на сто, други 3% ще са от биомаса и само един процент ще е слънчева енергия. Ден по-рано Трайков заяви, че по всяка вероятност ще трябва да се подготви нов договор за строежа на АЕЦ „Белене“. Анализите на финансовия консултант – банката HSBC, сочат, че това не е договор за централа, която трябва да работи на пазарен принцип. Това е контракт между две държави с осигурено финансиране и е ясно, че там ще текат едни пари, обясни Трайков. И добави, че е нереалистично да се очаква до началото на юни да се постигне окончателно споразумение с руската „Атомстройекспорт“ за АЕЦ „Белене“. По повод намерението на американската „Уестингхаус“ да доставя свежо ядрено гориво за атомната ни централа край Козлодуй Трайков обясни, че държавата ще помогне на компанията да лицензира горивото си пред Агенцията за ядрено регулиране. Така дружеството ще може да участва в бъдещи търгове за доставка на гориво за АЕЦ-а. В Украйна по думите му в условията на конкуренция с американското гориво руската суровина за реакторите е поевтиняла три пъти. В следващите дни се очаква да има сделка между ЕВН и турската компания, правоприемник на „Джейлан холдинг“, за акциите на хидроенергийната каскада „Горна Арда“. Така австрийското дружество ще може официално да влезе в управлението на компанията. Вече е договорен и уставът на фирмата, според който ЕВН ще получи 70% дял в каскадата, а за НЕК ще останат 30 на сто. Очаква се проектът да е с мощност, два пъти по-голяма от хидровъзел „Цанков камък“, и на два пъти по-ниска цена.
Източник: Класа (30.05.2011)
 
Енергетиката остава държавна Голяма част от енергийните предприятия у нас ще останат държавна собственост. За това се договориха синдикатите с премиера Бойко Борисов, вицето му и министър на финансите Симеон Дянков и министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. От КНСБ и "Подкрепа" са поискали големите енергийни предприятия като НЕК, ЕСО, ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй" и заместващата му мощност ПАВЕЦ "Чаира", за която е настоял лично Борисов, да останат собственост на държавата и тя да има доминираща роля в сектора. От правителството са подкрепили предложението. "Приватизация на голямо енергийно предприятие няма да има и подобни слухове са неверни", обяви след срещата Трайчо Трайков.
Източник: Стандарт (31.05.2011)
 
Стрес тест на АЕЦ "Козлодуй" ще струва 12 млн. лв. Стрес тест на АЕЦ "Козлодуй" за издръжливост при природни бедствия ще струва на централата между 10 млн. и 12 млн. лв., пресметна вчера шефът на централата Костадин Димитров. Изненадващо часове по-късно стана ясно, че "Козлодуй" е спестила точно 12 млн. лв. от приключил предсрочно с 8 дни ремонт на V блок на централата. "Тези осем дни повече работа на реактора означават 12 млн. лева повече за българската енергетика. Поздравявам колегите от "Козлодуй" за добре свършената работа и искам с гордост да отчетем качеството на специалистите, работещи в българската енергетика", заключи вчера министър Трайчо Трайков. По време на ремонта, започнал на 24 април т.г., реакторът на блока бе презареден със свежо ядрено гориво за следващата горивна кампания. Установени обаче бяха механични дефекти в 37 защитни тръби на централата и беше взето решение да се подменят всичките 61 броя. Междинен доклад за оценката на сигурността на АЕЦ "Козлодуй" ще е готов до 15 август , а окончателният - до 31 октомври, след което ЕК трябва да отсъди дали българската централа е издържала стрес теста, стана ясно още вчера.
Източник: Сега (01.06.2011)
 
Одиторски доклад показа източване на 117 млн. евро от АЕЦ "Белене" до 2009 г. Докладът на старши одитор Велко Пеев за проверката му в проекта за АЕЦ "Белене" към средата на 2009 г. установи липсата на 117 млн. евро, за които няма счетоводни документи. Докладът е публикуван на сайта на гражданския комитет "Не на "Белене" Сумата е разликата от стойността на оборудване, което не е можело да бъде използвано на площадката, и е оценено на 205 млн. евро. За него руската "Атомстройекспорт" обаче е превела по фактури едва 87.6 млн. евро. За останалата част от сумата няма счетоводни документи. Освен това първоначалната оценка на оборудването е била 295 млн. евро, но Националната електрическа компания се е съгласила да я намали. Според доклада на одитора договорът между българската и руската компании за продажбата е сключен две седмици преди министърът на икономиката и енергетиката - принципал на НЕК, да е подписал разрешението за продажбата. Това е станало в края на ноември - началото на декември 2007 г., когато министър беше Петър Димитров. В доклада си одиторът още през 2009 г. настоява за подробна финансово-счетоводна експертиза на плащанията по тази сделка, защото има съмнения, че някои дейности са били заплатени повторно. Такова е обследването на оборудването - извършено веднъж в България с участието на руската страна, и втори път - след пристигането в Русия. Анализът на експерта установява и завишени плащания от НЕК към консултанта "Парсънс ИЕНДСИ ЮРЪП ЛИМИТЕД", който получил вместо договорените предварително 16.9 млн. евро, общо 69.8 млн. евро. Това станало, въпреки че "той не е оценил истинската сложност и възможностите за изпълнение на проекта", заради което се наложило удължаване на сроковете. НЕК пък, вместо да настоява те да се спазват, се е съгласила с отсрочките и така е понесла загуби. Заради тези констатации в доклада, от СДС настояха прокуратурата да побърза с арестите, а проектът да отпадне от енергийната стратегия.
Източник: Дневник (02.06.2011)
 
АЕЦ "Козлодуй" ще поиска от правителството да внася по-малък дивидент и корпоративен данък в бюджета. Това заяви изпълнителният директор на централата Костадин Димитров. Парите, които ще се спестят, ще бъдат вложени в модернизацията на пети и шести блок и продължаването на живота им съответно след 2017 и 2019 г. Сумите, които ще могат да се спестят от по-ниските налози, са около 100 млн. лв., колкото са нужни и за ремонтите. Така няма да се наложи тегленето на заем за модернизацията.
Източник: Стандарт (03.06.2011)
 
Руско-френски консорциум най-вероятно ще удължава живота на "Козлодуй" Консорциум с водещи компании "Росенергоатом Русия" (собственик на "Росатом") и "Електрисите дьо Франс" най-вероятно ще спечели конкурса за удължаване на живота на пети и шести блок в АЕЦ "Козлодуй", прогнозира изпълнителният директор на централата Костадин Димитров по време на енергийния форум "Булатом" във Варна. "Над 100 млн. лв. ще са необходими за удължаването на живота на 5-и и 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй". Теоретичното обследване на въпроса ще трае 18 месеца, или най-много 2 години", обясни Димитров. Той допълни, че от обследването ще стане ясно как трябва да се извърши удължаването на живота на двата блока. Този консорциум обединява много фирми, който по наши предварителни оценки ще се справи, каза още Димитров. Документация за удължаване на живота на централата първоначално беше купена от около 15 компании, част от които след това са се обединили в един консорциум с водещи "Росенергоатом Русия" и "Електрисите дьо Франс". "Няма пречки според Закона за обществените поръчки и процедурата може да се проведе. Тепърва ще се гледа техническата документация на заявлението. Считам, че след около три месеца ще бъде избран изпълнител – август или септември", обясни Димитров. Работата по удължаване на живота на двата блока трябва по план да приключи най-късно през 2017 г., за да може Агенцията за ядрено регулиране да направи анализ дали процедурите ще са достатъчни или не.
Източник: Дневник (03.06.2011)
 
България е сред най-атрактивните страни за инвестиции в зелена енергия България се нареди сред най-атрактивните страни за инвестиции в зелена енергия сочи индекс на одиторската и консултантска компания Ърнст енд Янг (Ernst & Young), съобщи самата група, циято централа се намира в Лондон. Китай, САЩ и Индия оглавяват класацията, а България е една от 35-те страни с най-атрактивни условия за инвестиция в зелена енергия. Това показва индексът за атрактивност на страните, производителки на възобновяема енергия, в който България се включва за първи път заедно с Мароко, Тайван и Чили. Последните няколко месеца бяха объркващи за световните пазари на енергия от възобновяеми източници. Безредиците в Близкия Изток и Северна Африка отново насочиха вниманието върху значението на сигурността на енергийните доставки и колебанията на цените на петрола. В същото време ядрената катастрофа в Япония даде повод на някои правителства да завишат очакванията си относно енергията от възобновяеми източници, се отбелязва в съобщението на Ърнст енд Янг. Страните по света все повече диверсифицират енергийните си източници в променливите пазарни условия. Доказателство за това е Китай, който затвърждава позицията си на най-атрактивна дестинация за инвестиции във възобновяема енергия, изпреварвайки САЩ и Индия. Китай държи тази позиция от август 2010. Това се дължи основно на инвестиции в енергия от офшорни ветрове и слънчева енергия (CSP). САЩ остават на второ място. Въпреки че президентът Барак Обама потвърди подкрепата си за програмата за стимулиране на възобновяема енергия, сериозната опозиция на републиканците в Конгреса е причина за липсата на сериозен напредък. Проектите за слънчева енергия с полезен мащаб в момента изглеждат неуязвими от тази несигурност, но неяснотите около изкупуването на енергия от вятъра остават основна пречка пред развитието на нови вятърни проекти, особено в светлината на ниските нива на цените на газа в САЩ.
Източник: Дарик радио (03.06.2011)
 
Токът от АЕЦ "Белене" ще се продава по 5,5 евроцента/квтч АЕЦ „Белене” ще може да продава електроенергията си на цена от около 5,5 евроцента/квтч, каза вчера Александър Глухов, президент на руската „Атомстройекспорт”, по време на международното изложение „Атомекспо 2011”, което се провежда в Москва. Той обясни, че когато бъде построена централата, тази цена ще бъде конкурентна с останалите за региона на Балканите. Изчисленията на руската страна са, че първи блок на АЕЦ „Белене” може да заработи през 2018 г. Президентът на компанията поясни, че себестойността на тока от втора атомна ще бъде по-малко от 5,5 евроцента, но не даде конкретни параметри. В страните от региона се очаква в бъдеще увеличаване на цените на тока. Затова АЕЦ „Белене” с тези цени ще бъде особено привлекателна след 5 г. Според първоначално подписания договор за строежа на централата между НЕК и руската компания се очакваше електроенергията от АЕЦ-а да струва между 3,6 и 3,9 евроцента/квтч. Изграждането на двата блока пък се очакваше да струва до 4 млрд. евро, а сега Русия настоява цената да бъде 6,3 млрд. евро. Ние сме убедени напълно, че проектът „Белене” е ефективен, и затова планираме да закупим голям дял от акции в него, заяви Сергей Кириенко, генерален директор на „Росатом”. По думите му руският дял във втората ни атомна централа ще зависи от това, какво ще предложи българското правителство. Според Кириенко проектът със сигурност ще покрие всички разходи за инвестицията си. По думите му „Росатом” е готова да предложи и на останалите си партньори подобен модел на инвестиции, ако те желаят това. От руската корпорация са убедени, че при предстоящите стрес тестове на централи от ЕС ще се докаже надеждността на руските реактори. Междувременно стана ясно, че първата част от оборудването за АЕЦ „Белене” е готово и в следващите няколко дни ще бъде прието от комисия на „Атомстройекспорт”. Готова е системата за заливане на реактора с борна киселина в случай на авария, обясни вицепрезидентът на компанията Генадий Тепкян. От Русия планират да предоставят оборудването на българската страна и то да бъде транспортирано до площадката на АЕЦ „Белене”. За целта трябва да се проведат разговори с НЕК, която е възложител на проекта и собственик на площадка „Белене”, уточни президентът на „Атомстройекспорт” Александър Глухов. Ако българската страна не желае да приеме в момента това оборудване, Русия ще го съхранява на нейна територия, но срещу заплащане. До края на годината ще бъде готово и останалото оборудване за АЕЦ „Белене”. От „Атомстройекспорт” планират то да бъде доставено в България през декември.
Източник: Класа (07.06.2011)
 
БЕХ и "Арева" обсъждат нов блок в АЕЦ "Козлодуй" Българският енергиен холдинг (БЕХ) и френската компания „Арева” ще създадат съвместна работна група по строителството на нов ядрен блок в АЕЦ „Козлодуй”. Това стана ясно вчера в Париж след среща между българския енергиен министър Трайчо Трайков и президента на френската „Арева” Ан Ловержон. Трайков е в Париж на среща на енергийните министри в Европа по въпросите на ядрената безопасност. Според Трайков мерките за ядрена безопасност трябва да се прилагат както от страните - членки на ЕС, така и от съседни държави. Страната ни има повече от 40-годишен опит в експлоатацията на ядрени съоръжения, затвори реактори и предприе интензивна програма за модернизация на 15-годишните 5-и и 6-и блок, посочи още той. Според подписания преди месец меморандум между „Арева“ и БЕХ те могат да си сътрудничат и при модернизацията на V и VI блок на централата. Министър Трайков подчерта, че най-важният критерий за изграждане на новата мощност е тя да бъде безопасна. Още в края на миналата година от АЕЦ „Козлодуй” представиха в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма разработен план за строеж на VII блок. Преди седмица от централата обясниха, че на площадката има две зони, в които могат да се издигнат новите мощности. Очакванията на експертите са, че нов блок може да се построи там за около осем години. Според специалистите в ядрената област обаче е икономически неизгодно да има само един 1000-мегаватов блок, а трябва да се изградят два реактора, които ще бъдат с обща инфраструктура. „Арева” е и подизпълнител на руската „Атомстройекспорт” при изграждането на АЕЦ „Белене”. Френското дружество обаче не е виновно за оскъпяването на основния договор за строежа, обясни вчера Лавержон. Тя добави, че компанията й е извършила поръчаните й дейности, без да променя цените си от 2008 г. досега. Ако българската страна вземе решение да се направи търг за строеж на нови мощности в АЕЦ „Козлодуй”, „Атомстройекспорт” ще участва в процедурата, каза вчера вицепрезидентът на компанията Генадий Тепкян. Той дори бе убеден, че руската страна ще спечели търга. Преди да се стигне до строителство, има редица дейности, които трябва да се извършат, обясни Тепкян. На първо място Агенцията за ядрено регулиране трябва да лицензира площадка за изграждане на нови блокове. Трябва да стане ясна и технологията за съоръженията и те да бъдат лицензирани, а това ще отнеме поне 3-4 г., каза Тепкян. От „Атомстройекспорт” подписаха вчера в Москва споразумение с германската „Нукем” за изграждане на завод за преработка на радиоактивни отпадъци на площадката на АЕЦ „Белене”. Очаква се той да бъде построен за 4 г. и в него да се преработват всички отпадъци от работата на реакторите там. Те ще се преработват чрез система от плазмено изгаряне, обясни Тепкян. Очаква се „Нукем”, която е дъщерна компания на „Атомстройекспорт”, да възложи на български подизпълнители изграждането на завода.
Източник: Класа (08.06.2011)
 
Френски реактори за АЕЦ “Козлодуй” Новите блокове в АЕЦ "Козлодуй" може да бъдат френски, стана ясно след срещата на министъра на икономиката Трайчо Трайков с президента на френската компания "Арева" Ан Ловержон. Те са се договорили до месец наши и френски експерти да започнат работа по подписания преди няколко месеца меморандум за сътрудничество между "Арева" и БЕХ за възможностите за изграждане на нови мощности в АЕЦ "Козлодуй". Меморандумът предвижда и сътрудничество за удължаването на живота на 5 и 6 блок в Първа атомна, както и по изграждането на АЕЦ "Белене". Междувременно в Москва вицепрезидентът на "Атомстройекспорт" Генадий Тепкян съобщи, че в момента български експерти са в Русия, за да приемат част от готовото оборудване за Втора атомна. Той подчерта, че до месец трябва да е договорено всичко по окончателния договор за "Белене" и предстои създаването на българо-руската проектна компания.
Източник: Стандарт (08.06.2011)
 
Подписахме за „Набуко” България, Австрия, Унгария, Румъния и Турция подписаха политическото споразумение за подкрепа на проекта за изграждане на газопровода „Набуко”. Церемонията по подписването се състоя в турския град Кайсери. Подписи под документа сложиха управляващият директор на инвестиционната компания „Набуко газ пайплайн интернешънъл” Райнхард Мичек и представители на правителствата на всяка от транзитните държави. България беше представена от ресорния министър Трайчо Трайков. Споразуменията представляват двустранни договори между компаниите акционери в проекта и правителствата на всяка от транзитните държави. Със споразумението за подкрепа на проекта е финализирана правната рамка на „Набуко”. Документът установява благоприятен регулаторен транзитен режим по законодателството на ЕС и Турция, защита на газопровода от потенциално дискриминационно законодателство и законова и административна подкрепа за по-нататъшно осъществяване на проекта. Преди церемонията по подписването на политическото споразумение се състоя съвещание на Райнхрад Мичек с представители на националните компании, участващи в изпълнението на проекта. От българска страна участваха изпълнителните директори на БЕХ Мая Христова и Йордан Георгиев, предаде БТА. На въпрос, дали обявената проектна стойност на газопровода ще се увеличи от 7,9 млрд. евро до 12-15 млрд. евро, Райнхард Мичек каза, че "това са абсолютни спекулации". "Няма причина за промяна на цените. Някои показатели обаче може да се променят. Специализиран екип работи в тази насока. Конкретните цифри ще огласим, след като приключат процедурите", каза Мичек.
Източник: Монитор (09.06.2011)
 
Русия отново поставя ултиматум за "Белене" Русия отново поставя ултиматум за "Белене", става ясно от публикация в днешния брой на вестник "Комерсант". Изданието цитира вицепрезидента на "Атомстройекспорт" (руската компания строител на АЕЦ "Белене") Генадий Тепкян, според когото ако не бъде подписан договор за централата до 1 юли и не започне строителство до март 2012 г. - проектът няма да има смисъл. Подобно изказване в края на ноември миналата година направи и шефът на "Росатом" (компанията майка на "Атомстройекспорт") Сергей Кириенко, който коментира, че ако до пролетта на 2011 г. не бъде подписан договор за централата, а строителството не започне през октомври 2011 г., то тогава за Москва няма да е изгодно да инвестира в проекта и той губи смисъла си. Заложеният срок мина, но Русия все още проявява интерес към централата. В началото на тази седмица по време на международното атомно изложение "Атомекспо" в Москва, от "Атомстройекспорт" съобщиха, че продължават с изграждането на оборудването за централата. До края на годината трябва да бъде готов и първият реактор за "Белене".
Източник: Дневник (10.06.2011)
 
Взимаме газ и от Турция България скоро ще може да се снабдява с природен газ през Турция, стана ясно от думите на министъра на икономиката Трайчо Трайков след срещата с турския му колега Танер Йълдъз. Двамата са се уговорили за ускоряване работата по изграждането на междусистемната връзка. Чрез нея страната ни реално ще получи достъп и до синьо гориво от Азербайджан, за което има подписано междудържавно споразумение за 1 млрд. кубически метра годишно. Когато тръбата бъде изградена, страната ни ще може да си гарантира близо 30% от годишното потребление от това трасе.
Източник: Стандарт (10.06.2011)
 
HSBC ще е готова с оценката за АЕЦ "Белене" през август Британската банка HSBC, избрана за финансов консултант на АЕЦ „Белене“, ще е готова с оценката за проекта в края на август, съобщи вчера пред журналисти на форум за чистата енергия Владимир Каролев, собственик на Балканска консултантска компания и част от екипа на банката у нас. Трезорът е водещ при преговорите с „Атомстройекспорт“ за анекс 12, в който трябва да се определи начинът на оскъпяване на проекта. Евентуално забавяне на българската позиция може да предизвика ответен иск за неустойка от руския изпълнител. Оценката на HSBC ще визира срок от 25-30 години и ще прогнозира пазарните възможности и потенциал за използването на енергията в страната и за износ в региона. Освен това се прави финансова и техническа оценка на проекта. Каролев отказа да коментира по-конкретни параметри, свързани с цената на проекта или с цената на електроенергията. Руската страна може да коментира определени цифри, но България още не разполага с подобна оценка. Тези въпроси все още се обсъждат, обясни той. Според него гаранциите са по-строги, когато става дума за фиксирана цена, отколкото за базова цена плюс ескалация. България сключи договор само за оборудването, но не и за финансирането на централата, припомни Каролев. Според него АЕЦ „Белене“ не трябва да се прави с държавна гаранция. Може да търсим кредит от търговски банки, или да приемем финансиране от Русия, припомни той. Възобновяемите източници не могат да осигурят енергийната стабилност на страната, базата може да бъде атомната енергетика, смята Богомил Манчев, председател на Български атомен форум и изпълнителен директор на Джи Си Ар, подизпълнител на проекта АЕЦ „Белене“ - Parsons. Манчев припомни, че докато ядрената енергетика не се подпомага от правителствата и енергията от нея се продава на пазарен принцип, зелената енергия се подпомага на няколко нива с преференциални цени, договори за дългосрочно изкупуване на енергията, търговия с емисии. Според Манчев себестойността на тока от АЕЦ „Белене“ ще бъде 35-38 евро/ мвт. Ден преди това на международното изложение „Атомекспо“ в Москва президентът на компанията-изпълнител на централата „Атомстройекспорт“ Александър Глухов каза, че стойността на енергията ще е около 55 евро за мвт. Не очакваме ситуацията във „Фукушима“ да доведе до по-силно отдръпване от атомната енергетика, каза Събин Събинов, регионален директор на „УорлиПарсънс“ за България. Фирмата е архитект-инженер по проекта. В момента 50% от базовата енергия в Европа се осигурява от атомната енергетика и при положение, че 80% от блоковете в ЕС са стари и са в последен етап на експлоатация, няма друга алтернатива, освен изграждането на нови блокове, коментира Събинов.
Източник: Класа (10.06.2011)
 
"Булгаргаз" ще поиска нова цена на газа от юли Общественият доставчик "Булгаргаз" ще внесе в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) официалното си предложение за нова цена на газа от юли. Днес изтича срокът, в който компанията може да поиска увеличаване или намаляване на стойността на синьото гориво. Според междинните прогнози на дружеството от преди месец цената на газа трябва да се увеличи със 7 на сто до 570.05 лв. за 1000 куб. метра. От цената на газа зависи с колко ще поскъпнат парното и топлата вода, чиито цени се очаква също да бъдат ревизирани от юли. Според прогнозите на ДКЕВР отоплението в страната ще поскъпне с до 10 на сто. Енергийният регулатор обаче не е отчел в увеличението евентуалното нарастване на цените на газа. Окончателно решение за всички цени - на газа, парното и топлата вода, ДКЕВР ще вземе в края на юни на закрито заседание. Преди това стойностите ще бъдат предложени за обществено обсъждане. Причината "Булгаргаз" да поиска увеличение на цената през май беше поскъпването на петрола и петролните продукти на световните пазари. Те са считани за алтернатива на синьото гориво. От началото на април "Булгаргаз" продава природен газ срещу 532.14 лв. за 1000 куб. метра. Това стана, след като ДКЕВР вдигна цената на природния газ с 4.47 на сто. Първоначално от държавната компания искаха и по-голямо увеличение до 543.05 лв. за 1000 куб. метра, но това не беше разрешено.
Източник: Дневник (13.06.2011)
 
Нов блок в АЕЦ "Козлодуй" ще има след конкурс С конкурс ще бъде избран изпълнителят на строителството на нов блок в АЕЦ „Козлодуй“. Това каза вчера премиерът Бойко Борисов след подписването на меморандум за разбирателство между американската компания „Уестингхаус“ и Българския енергиен холдинг. В документа са залегнали всички варианти за сътрудничество в ядрената сфера – от изграждането на нови блокове, през модернизацията им, до затварянето на старите инсталации. Правителството прави всичко възможно V и VI блок на АЕЦ „Козлодуй” да работят поне още 10 години, каза Борисов. За АЕЦ „Белене“ бяха правени три първи копки заради това, че конкурсите така се правеха, че предварително да се знае кой е печелившият. Затова се налагаше на няколко пъти да се изграждат основите на блоковете, добави премиерът. Сега като имаме подписани договори с „Уестингхаус“, френската „Арева“ и руската „Росатом“, можем да избираме компании за доставки на гориво и за ремонт на блоковете. „Ние сме поставили на първо място сигурността и след това са цената, ефективността и диверсификацията“, добави премиерът. От „Уестингхаус“ отново са представили своя ядрен реактор AP 1000, за да се разгледа като вариант за бъдещия VII блок на АЕЦ „Козлодуй“.
Източник: Класа (14.06.2011)
 
Удължават живота на АЕЦ “Козлодуй” България ще удължава живота на 5-и и 6-и блок в АЕЦ "Козлодуй" с най-добрите компании в света, стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов. Българският енергиен холдинг и американската компания "Уестингхаус" подписаха меморандум за сътрудничество в ядрената енергетика. Премиерът подчерта, че правителството прави всичко възможно за удължаването живота на блоковете с поне 10 години. Той изтъкна, че сега страната ни има за партньори както американците, така и французите от "Арева", с които подобен документ беше подписан наскоро. Освен това имаме и наследен договор с руснаците, допълни Борисов. Така страната ни ще има реална диверсификация на доставчиците за ядрените ни блокове, ще получава най-сигурното и доброто на най-ниската цена. Според шефа на "Уестингхаус" за Европа, Близкият изток и Африка Андерс Джаксън компанията може да участва и в изграждането на нови мощности в Козлодуй с най-новия си реактор АР-1000.
Източник: Стандарт (14.06.2011)
 
БЕХ и Уестингхаус подписаха меморандум за разбирателство Българският енергиен холдинг (БЕХ) и Уестингхаус (Westinghouse) подписаха Меморандум за разбирателство (МР), с цел да бъдат проучени възможностите за сътрудничество в областта на ядрената енергетика, съобщиха от пресофиса на БЕХ. Те включват сътрудничество за удължаване живота на действащите блокове на АЕЦ Козлодуй и електронните системи за контрол и измервания, както и по отношение на извеждането от експлоатация и демонтиране на четирите изключени блока на централата. В обхвата на меморандума се включват също и въпроси, свързани с различните етапи от използването, съхранението и рециклирането на ядреното гориво, както и проекти за изграждане на нови ядрени мощности.
Източник: expert.bg (14.06.2011)
 
С 50 млн. евро "Шеврон" ще проучва Добруджа за шистов газ Американската компания „Шеврон“ ще проучва полета в Североизточна България за добив на шистов газ. Това обяви вчера след заседание на правителството министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той обясни, че Министерският съвет е взел решение компанията да проучва района около Нови пазар за 5 г. при спазване на екологичните норми. От „Шеврон“ са представили и работна програма за търсенето на газ за 50 млн. евро, а инвестициите в опазването на околната среда ще са за 4 млн. евро. 30 млн. евро ще бъдат платени от компанията само за да се започне процедурата, като всички рискове за това, дали ще се намери такъв газ, както и изготвянето на екооценка ще са за сметка на фирмата, каза министърът. Според него конкурсната процедура е проведена прозрачно. Освен "Шеврон" в конкурса участваше и друга американска компания - BNK Petroleum. Според прогнози на компанията в района на Добруджа може да има около 1 трлн. куб. м гориво. Това може да е достатъчно за потреблението на газ в следващите 300 г., каза преди месец Трайков. Шистов газ преди година бе открит и в Плевенско от друга американска компания - „Дайрект петролеум“. Дружеството има лиценз да добива газ в района на Девенци. Междувременно група хотелиери от Девин протестираха вчера заради паднали камъни по новия път Девин-Михалково. Той бе построен като обходен маршрут, защото част от стария път бе залят от язовир „Цанков камък“. Заради проблемите с новия път може да има отлив на туристи, обясниха вчера хотелиерите от Девин. Те настояват пред НЕК да разчисти и обезопаси пътя. От компанията в момента повдигат други 3 км от стария път на входа на града, защото и той ще бъде залят. Обходният път струваше 220 млн. евро и все още не е пуснат официално. От НЕК изградиха трасе и до с. Осиково, което бе дарено на община Девин.
Източник: Класа (16.06.2011)
 
В "Марица-изток" ще бъдат изградени два блока по 240 мегавата В комплекса "Марица-изток" ще бъдат изградени два нови блока с мощност по 230-240 мегавата. Това съобщи икономическият министър Трайчо Трайков. По думите му в момента ведомството разглежда две възможности за финансиране на проекта - чрез публично-частно партньорство или чрез продажбата на миноритарен дял. "Възложил съм да се сметне как е най-изгодно - да го направи държавата с публично-частно партньорство или да се инвестира от продажба на миноритарен дял", казва Трайков. Проектът за изграждане на нови въглищни централи в "Марица-изток" не е нов. Още в края на май от икономическото министерство съобщиха, че вече преговарят с потенциални инвеститори. Новите мощности може да са обособени в ново дружество - ТЕЦ "Марица-изток 4", или да станат част от вече съществуващия държавен ТЕЦ "Марица-изток 2". Икономическият министър представя и идеята да бъдат сменени генераторите в пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй", което би струвало 20 млн. евро. Очакванията от тази рехабилитация е 60 мегавата допълнителна мощност.
Източник: Дневник (22.06.2011)
 
Изпълнителният директор на „Булгартрансгаз” Иван Дреновички е освободен от длъжност, съобщиха от Българския енергиен холдинг. На негово място е избран Кирил Темелков, който от май 2010 година е управител на „Набуко Газ пайплайн България". От холдинга не посочват конкретни причини за промяната, но подчертават, че очакват ускоряване на работата по няколко проекта. Иван Дреновички наследи поста от настоящия шеф на енергийния регулатор Ангел Семерджиев, а освобождаването му е станало на заседание на Българския енергиен холдинг късно снощи. В съобщението от холдинга се посочва, че с промяната на ръководството и назначаването на Темелков се очаква ускоряване на работата по проектите за изграждане на междусистемните газови връзка Турция-България и България - Румъния, както и по проекта за осигуряване на доставки от компресиран природен газ (CNG) и проекта за модернизация и разширяване на подземното газохранилище в Чирен.
Източник: Дарик радио (24.06.2011)
 
Отново казваме не на Бургас-Александруполис Поне за още два месеца се отлага окончателното решение за изграждането на петролопровода "Бургас-Александруполис". Вчера Министерството на околната среда и водите върна доклада за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) на проектната компания "Транс Балкан Пайплайн", като му даде отрицателна оценка. Дружеството има два месеца, в които да допълни ОВОС, за да отговаря на изискванията. Това е и последната възможност на компанията да представи пред екоминистерството доказателства, че петролната тръба няма да влияе отрицателно на околната среда. В края на март доклада за съвместимост на "Бургас-Александруполис" със зоните от Натура 2000 получи положителна оценка.
Източник: Стандарт (24.06.2011)
 
Кирил Темелков смени Иван Дреновички като шеф на "Булгартрансгаз" Кирил Темелков е новият шеф на "Булгартрансгаз", съобщи самият той пред "Класа" вчера. Темелков смени освободения Иван Дреновички. Късно в сряда ръководството на Българския енергиен холдинг е гласувало освобождаването на Дреновички. Кирил Темелков досега бе директор на компанията "Набуко България", която отговаряше за изграждането на "Набуко" на наша територия. Азербайджан има готовност да осигури над 1 млрд. кубически метра природен газ годишно за България от 2014 г., веднага след изграждането на междусистемните връзки с Турция и Гърция. За това се договориха при вчерашната си среща българският енергиен министър Трайчо Трайков и азербайджанският му колега Натиг Алиев. Министър Трайков се срещна и с Рош Нури Шауис, вицепремиер на Република Ирак. Двамата обсъдиха търговското сътрудничество, продажбата на електроенергия за Ирак и възможността български строителни фирми да участват в изграждането на инфраструктурни проекти там.
Източник: Класа (24.06.2011)
 
Бойко иска арести за “Белене” Арести заради АЕЦ "Белене" поиска Бойко Борисов. Още преди години от ГЕРБ подали сигнали до прокуратурата за нарушения при строителството на втората атомна централа, но до днес нямало резултат, обясни премиерът в Добрич, където откри нов път. "В страната има безотговорни политици, които излизат, бърборят, без да отчитат първо абсолютно мърлявата си работа. После - нищо не са направили, освен да изхарчат половин милиард да разчистят площадката, сиреч да откраднат пари. Прокуратурата трябва да започне да арестува по тема "Белене", за да спрат да говорят", отсече Борисов. После отправи апел към прокуратурата: "Крайно време е да има обвинения. Молете се само по-бързо да бъдат посочени хората." В момента страната ни няма цена за "Белене", а да се коментира строеж на ядрена централа в Европа сега звучи като виц, заяви още премиерът. Той съобщи още, че ще поиска стрестестове за III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй". "Така ще докажем и в Брюксел, че със 100% сигурност и безопасност са могли да работят, но България именно заради европейската сигурност ги е спряла, за да спрат да говорят и на тема "Козлодуй", аргументира се Борисов.
Източник: Стандарт (27.06.2011)
 
НЕК официално е с нов шеф Новият главен изпълнителен директор на НЕК е Михаил Андонов, обяви вчера министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Досега той заемаше временно длъжността. В конкурса са участвали 13 души, а Андонов е предпочетен сред 4-има кандидати от къса листа. „От 14 г. работя в НЕК и щеше да бъде предателство към компанията, ако не участвах в конкурса“, коментира Андонов. Той обяви, че една от първите му задачи е да разработи дългосрочна програма за погасяване на дълговете на НЕК. Андонов заема мястото на освободения от Трайков през април Красимир Първанов.
Източник: Класа (29.06.2011)
 
НЕК ще строи далекопроводи за "Марица–изток 2" с пари от Брюксел До края на 2014 г. нови далекопроводи от Бургас и от Пловдив ще свържат държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" с електропреносната мрежа на страната. Двете 400-киловолтови линии ще бъдат изградени с 37.8 млн. евро от Международния фонд "Козлодуй" и със собствени средства на Националната електрическа компания (НЕК). Споразумението за финансиране на проектите беше подписано вчера от новия изпълнителен директор на НЕК Михаил Андонов и шефа на департамент "Ядрена безопасност" в Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Винс Новак. "Основният резултат ще бъде намаляване на загубите по мрежата и повишаване сигурността на доставките", обясни министърът на икономиката Трайчо Трайков. От ведомството му припомниха, че в момента електропреносната система е развита основно по направлението Козлодуй - София, а след затварянето на блокове от I до IV на АЕЦ "Козлодуй" натоварването на мрежата се е изместило на югоизток. По проект линията от подстанцията в Бургас до "Марица-изток 2" ще струва 32.4 млн. евро, а тази от Пловдив до държавната въглищна централа - 21.6 млн евро. 70% от стойността на двата електропровода ще бъдат покрити с европейско финансиране.
Източник: Дневник (29.06.2011)
 
Гоним ниска цена от “Газпром” Ще подпишем дългосрочен договор за доставка на синьо гориво с "Газпром експорт", ако бъде договорена ниска цена. Това стана ясно от думите на шефа на "Булгаргаз" Димитър Гогов. Ако цената на руското гориво е по-висока, ще трябва да подпишем по-краткосрочен контракт, допълни той. Гогов каза още, че нагнетяването на газ в хранилището в Чирен през лятото зависи от това дали топлофикациите ще си плащат навреме. В момента те имат малко над 117 млн. лв. борчове, като 70 млн. се падат на софийската. Ако те погасяват редовно задълженията си, "Булгаргаз" ще купи повече газ за вкарване в хранилището. Въпросът е това да стане преди септември, когато сезонът за нагнетяване приключва.
Източник: Стандарт (29.06.2011)
 
Две поредни ръководства на "Мини Марица-изток" за периода 2006 – 2009 г. са причинили вреди на държавата за 135 264.21 лв. само по една поръчка – превоз на работници и служители. Това показва проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), която приключи в края на май. Дължимата сума от начислени неустойки плюс причинените вреди към момента се изчислява на 177 765.74 лева. Отделно одиторите не са успели да съставят около 20 акта за административни нарушения заради изтеклия им давностен срок от три години. Агенцията за държавна финансова инспекция извършва последващ контрол на изхарчените публични средства и глобява персонално, а не дружеството като юридическо лице. Ведомството до момента работи само по сигнал, като няма право да излиза от обхвата на подадените жалби. Така проверката на държавните "Мини Марица-изток" се изчерпва единствено до транспортната поръчка. Със съставени актове за административни нарушения са двама бивши изпълнителни директори на компания - Иван Марков (управлявал дружеството до юли 2009 г.) и Тодор Тодоров (изп. директор между юли 2009 г. и февруари 2011 г.). Нарушения по обществената поръчка са допуснали и двамата заместници на Марков – Гочо Христов и Тенчо Кайряков, но на тях не са им съставени актове заради изтекли давностни срокове. С акт е заместникът на Тодоров – Христо Николов. Основните суми за причинени вреди са за служителите по дирекции в компанията. Проверяваната поръчка е "Рамково споразумение за извършване на автотранспортни услуги – превоз на работници и служители на "Мини Марица-изток". Финансовата инспекция е получила сигнал в три аспекта – възлагане на поръчката през 2006 г., проверка на изпълнението на сключените договори и на начина на формиране на цената на километър пробег в офертите на участниците. Проверката е продължила повече от шест месеца, като е започнала в края на септември 2010 г. и е приключила през май 2011 г. Очакваната стойност на конкурса е била 26.48 млн. лева за период от три години – от 2007 до 2009 г. Тя е била разделена на четири лота заради направленията на превоза на персонала – направление рудник "Трояново 1", рудник "Трояново-север", рудник "Трояново 3" и посока Управление на компанията. Сключени са рамкови споразумения с три фирми – "Превози Фаворит 2006", "Марица транс 2006" и с "Обединение Автотранс", което обслужва два от лотовете на поръчката. Инспекцията е установила, че са фактурирани превози, които не са извършвани, а също така са извършвани превози, които не влизат в поръчката. Самите фирми също са допускали нарушения и се е наложило да връщат пари заради неправилно счетоводно отчитане на поръчките. "Въз основа на представените пътни листи се установи, че без наличието на достатъчно относими и безспорни са включени неизвършени допълнителни превози, както и незаявени допълнителни пробези, пише в доклада на АДФИ. Освен това компаниите изпълнителки са използвали неправомерно данъчни кредити при допълнителни превози, които не са били свързани с "Мини Марица-изток". Открити са и много нарушения при спазването на сроковете по процедурата, както и сключването на договори без изискана задължителна гаранция, както е по закон. Държавната компания заедно с ТЕЦ "Марица-изток 2", НЕК, БЕХ , ТЕЦ "Марица-изток 3" и АЕЦ "Козлодуй" са едни от най-проверяваните дружества. Досега от 2009 г. АДФИ е направила общо 41 констатации, 39 от които са за открити нарушения. От 4 февруари "Мини Марица-изток" са с ново ръководство. Тогава изпълнителен директор стана бившият зам.-директор на ТЕЦ "Марица-изток 2" Евгени Стойков. И досега от Българския енергиен холдинг (БЕХ), в чиито предели е дружеството, не са обявили причини за уволнението на Тодор Тодоров като изпълнителен директор на мините.
Източник: Дневник (04.07.2011)
 
"Атомстройекспорт" ще помага в търсенето на акционери за АЕЦ "Белене" Русия се е задължила да помага в търсенето на потенциални акционери в проектната компания за изграждането на АЕЦ "Белене", съобщиха в понеделник от руската компания изпълнител на строежа "Атомстройекспорт" (АСЕ) по повод подписаното късно в петък поредно допълнително споразумение с НЕК. То удължава до 30 септември 2011 г. преговорите по договора за проектиране, доставка и строителство и неговата цена. От руската компания подчертават, че разговорите по тези въпроси ще продължат в следващите три месеца, независимо, че министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков беше обявил, че България ще иска замразяването им за този период. Това, по думите му, се налага, за да може консултантът по проекта - британската банка HSBC, изготви анализите си за регионалния пазар на електроенергията и цената на ядрената централа и произведения от нея ток. В 13-ото допълнение страните са изразили съгласието си, че успешното развитие на проекта АЕЦ "Белене" зависи от съответното привличане на финансиране, съобщиха от руската компания. "Атомстройекспорт" се задължи да окаже съдействие на НЕК при създаването на работна финансова група (както и при по-нататъшни обсъждания) с потенциални акционери в проектната компания за АЕЦ "Белене", пише в съобщението. В края на миналата година компанията майка на "Атомстройекспорт" - "Росатом", доведе и сегашните двама чужди инвеститора в проекта. Френската "Алтран" и финландската "Фортум" подписаха тогава с НЕК и "Росатом" споразумение, според което българската държавна компания ще държи 51 на сто от ядрения проект, по 1 процент – двамата западни инвеститори, с опция "Фортум" да увеличи дела си до 25 процента, а останалите между 23 и 47 на сто от акциите да са за "Ростам".
Източник: Дневник (05.07.2011)
 
Половината газ от родни находища Близо половината природен газ, който потребяват българските предприятия, в близко бъдеще ще бъде от местен добив, показват сметките. Това ще стане възможно, след като започнем да вадим синьо гориво от новооткритото находище край Ловеч, което ще се случи скоро, обеща министърът на икономиката Трайчо Трайков. По думите му залежите там са 10 млрд. кубически метра, а на година ще можем да добиваме по около 1 млрд. кубика. В последните години потреблението в страната възлиза на около 3 млрд. куб. м газ, което означава, че само от района на Ловеч ще си осигуряваме една трета от необходимите ни количества. Към тях трябва да се прибави и добивът от вече действащите находища в Черноморския шелф "Каварна" и "Калиакра". От тях концесионерът "Мелроуз Рисорсиз" добива и доставя на "Булгаргаз" по над 400 млн. кубика годишно, което представлява около 15% от потреблението. Така общото количество потребяван български газ ще доближи 50%. Това ще даде възможност и крайната цена за родните заводи и топлофикации да падне, тъй като нашето синьо гориво е по-евтино от внасяното от Русия, коментират в бранша. Новината за новото находище идва точно навреме, докато преговаряме с "Газпром" за нов договор за доставка, а един от основните въпроси е цената на руския газ. Наскоро пред "Стандарт" изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов каза, че договорът ще бъде дългосрочен само ако цената е добра за България.
Източник: Стандарт (06.07.2011)
 
Японци вдигат ТЕЦ Японци вдигат ТЕЦ в района на басейна "Марица-изток". Компанията "Тошиба" е избрана да направи проучване за възможностите за изграждане на високотехнологична централа на въглища, която да улавя и съхранява излъчвания въглероден диоксид. На базата на резултатите от анализа е възможно в района да се появи нова ТЕЦ, която ще отговаря на най-високите световни стандарти за ефективно и беземисионно производство на ток. За изграждането на нови модерни мощности в района спомена преди няколко месеца и енергийният министър Трайчо Трайков по време на откриването на модернизираните блокове в ТЕЦ "Марица-изток 2", което също беше реализирано от "Тошиба".
Източник: Стандарт (06.07.2011)
 
Първанов и Гюл искат среща за Набуко Изграждането на газопрода "Набуко" бе една от темите на разговорите между президентите на България и Турция Георги Първанов и Абдуллах Гюл. Турският държавен глава е на двудневна официални визита у нас. Сред енергийните въпроси, които те обсъдиха, беше и междусситемната газова връзка, по която може да се доставя синьо гориво от Азербайджан. Идея на Първанов е да се срещнат трите газови фирми на държавите, които ще участват във връзката - българската "Булгаргаз", турската "Боташ" и азербайджанската "Сокар". Според него чрез ключовите контакти на Турция в региона може да се осигурят над 31 млрд. куб. м природен газ, необходими за функционирането на "Набуко". Българският държавен глава подчерта, че трябва да се ускори работата на смесената българо-турска комисия, създадена по негова инициатива, която решава проблемите между двете държави. "Няма нерешими проблеми, когато е налице политическа воля", заяви Първанов. От своя страна Абдуллах Гюл коментира, че икономическите, социалните и културните отношения между двете държави се развиват изключително позитивно.
Източник: Стандарт (12.07.2011)
 
Кабинетът увеличи капитала на проектната компания за нефтопровода Бургас - Александропулис Правителството увеличи капитала на "Проектна компания нефтопровод Бургас - Александруполис БГ", съобщи правителствената информационна служба. Това ще стане чрез емитиране на 150 броя нови акции на стойност 150 000 лева. Новата емисия акции ще бъдат придобити от държавата чрез бюджета на Министерството на финансите. Ресурсът е минимално необходимият за изпълнението на оперативната дейност на дружеството и за неговата издръжка до окончателното приемане на решение относно възможността за изпълнение на проекта, се казва в съобщението. Средствата от увеличението на капитала са предвидени и за изпълнение на ангажиментите на дружеството като акционер в международната компания "Транс Балкан Пайплайн Б.В.", регистрирана в Амстердам. Международната компания беше създадена по силата на споразумението между правителствата Русия, България и Гърция за строителството и експлоатацията на петролопровода Бургас - Александруполис. Тя е изпълнител на всички дейности по проучване, проектиране и изграждане на нефтопровода.
Източник: Дневник (14.07.2011)
 
Подписваме с “Шеврон” да търсят газ Преговаря се по последните детайли в договора с американската фирма "Шеврон" за проучване на добив на шистов газ и подписването е въпрос на дни, заяви министърът на икономиката Трайчо Трайков. Той участва в дискусия за проблемите на търсенето, проучването и добива на шистов газ в България. Министърът обяви, че предстоят конкурси и за нови блокове за проучване в Северна България. Рискове при проучването за шистов газ няма, а преди да се пристъпи към добив, ще има оценка за въздействие върху околната среда, като междувременно трябва да се проучи всичко, което има потенциал за находища.
Източник: Стандарт (20.07.2011)
 
"Булгаргаз" е в трайна финансова загуба, дружеството ще намали с 65 млн. лева капитала си Общественият газов доставчик "Булгаргаз" се намира в трайна финансова загуба от няколко години. Това съобщава изпълнителният директор на дружеството Димитър Гогов. Той се позовава на информация от одиторската проверка на отчетите на компанията. Според Гогов две са основните причини за тежкото положение на дружеството - цените на природния газ определяни от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) и големите задължения на топлофикационните дружества към "Булгаргаз". "Според одиторите ни, "Булгаргаз" е в трайна финансова загуба през последните години и трябва да намали капитала си, защото той не отговаря на записаната стойност", обяснява Гогов. Дружеството ще намали капитала от 394 млн. лева с 65 млн. лева. "Нашите права и възможности пред ДКЕВР се ограничават в предоставянето на писмено становище и на всички необходими документи, както и на активността ни пред съдебните инстанции", казва още шефът на "Булгаргаз". "Булгаргаз" е завършила 2010 г. със загуба от 37 млн. лева, като шефът на дружеството очаква отрицателен финансов резултат и за първото шестмесечие на 2011 г. Гогов обяснява, че ситуацията в топлофикационните дружества продължава да се влошава, особено в "Топлофикация София", въпреки усилията на общината и ръководството на дружеството. "Положението там (в топлофикациите - бел.ав) е по-лошо, отколкото е било по същото време на 2010 г.", обяснява Гогов.
Източник: Дневник (25.07.2011)
 
Москва заподозря икономическа война България нанесе удар по Русия чрез "Лукойл", като лиши от лиценз най-големия на Балканите завод за преработка на нефт. Така започваха вчера коментарите на водещите руски издания. Официален ко-ментар от Кремъл обаче няма. Половината от продукцията на НЗП "Нефтохим", чиято обща мощност е 142 000 барела дневно, се реализира на местния пазар, а останалата част се изнася, главно в съседни страни, САЩ и Азия, напомня "Нови регион". По този начин намира продължение и курсът на изтласкване на Русия от Балканите, коментира още изданието. Затварянето на завода на "Лукойл" заплашва България с дефицит на бензин. Под това заглавие руският сайт marker.ru коментира спирането на производството на принадлежащата на руската компания "Лукойл" единствена в България рафинерия в Бургас. С това решение България всъщност се самообрича на горивен колапс, заявили за сайта представители на компанията. Освен това страната се лишава от най-големия данъкоплатец, осигуряващ една четвърт от всички данъчни постъпления в хазната. България диктува условия на "Лукойл", коментира пък изданието Neftegaz.RU. И посочва, че българските митничари са лишили корпорацията от шансовете да реализира продукцията си. "А тя обслужва не само България, но и Балканите, и САЩ, както и някои страни от Азия", изтъква Neftegaz.RU. "Може да се предположи, че строгостта на митничарите не е случайна. А конкретно - това не е станало без влиянието на зациклилата история с руските проекти - АЕЦ "Белене", Бургас - Александруполис и Южен поток. Именно под влиянието на тази история България вече обяви намерението си да диверсифицира доставките си на нефт и газ за сметка на намаляване на вноса на енергийни суровини от Русия", подчертава изданието.
Източник: Стандарт (28.07.2011)
 
БЕХ е събрал 214 млн. лв. дивидент от дъщерните си дружества Държавата продължава да печели сериозно от енергетика и през тази година заради повишения износ и по-високите цени за пренос. Това показват отчетите на държавните предприятия за първото полугодие, които затвърждават тенденцията от миналата година. "Български енергиен холдинг" е събрал 214 млн. лв. дивиденти от печалбите на дъщерните си дружества за 2010 г., което е с 127 млн. лв. повече от година по-рано. Рекордните постъпления са отразени в отчета на БЕХ към края на юни, което вдига крайния положителен финансов резултат на холдинга до 228 млн. лв. за полугодието. Той обаче ще може да се разпредели в полза на държавния бюджет едва през следващата година, когато мине общото събрание на дружеството, а и приключи финансовата 2011 г. Според постановление на правителството допреди години държавните дружества трябваше да разпределят поне 50% от печалбите си в полза на бюджета, но миналата година процентът беше вдигнат на 80%. От печалбата си за миналата година БЕХ вече разпредели 83 млн. лв. в полза на бюджета, става ясно от общото събрание на дружеството, проведено в началото на юли.
Източник: Дневник (12.08.2011)
 
България и Гърция избраха проектант за газовата си връзка Гръцко-българската проектна компания "Ай Си Джи Би" (ICGB AD), която трябва да проектира, изгради и експлоатира газовата междусистемна връзка Гърция - България избра проектант на тръбата, съобщиха от Българския енергиен холдинг (БЕХ). Британско-гръцкият консорциум Penspen - C&M Engineering SA ще трябва да подготви техническия проект на интерконектора и неговата оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС). Международният конкурс за проектант беше обявен в началото на годината. Изпълнението му ще започне в края на август и трябва да приключи през 2012 г., обясниха от БЕХ. С подписването на този договор проектът "Междусистемна връзка Гърция - България (IGB)" започва практическата реализация на проекта. София и Атина имаха срок до края на тази година да започнат проекта,за да е изгубят европейското финансиране за него. Брюксел отпусна на двете държави 45 млн. евро. Общата стойност на проекта е 160 милиона евро. Междусистеманата връзка между Стара Загора и Комотини се счита за част от газопровода Турция - Гърция - Италия (Брюксел разглежда идеята този газопровод да се обедини с трансевропейския "Набуко"). През него България ще може да получава каспийски газ, както и втечнено синьо гориво от терминалите в Гърция и Турция. Общата дължина на тръбата е 170 км, което е повече от предварително обявената отсечка. Според първоначалния вариант тръбопровода трябваше да свързва Комотини с Димитровград. Преносният капацитет е 3 млрд. куб.м годишно с възможност за увеличение до 5 млрд. куб.м. и реверсивен поток. Очаква се тръбата да бъде пусната в експлоатация с година закъснение през 2014 г.. Компания "Ай Си Джи Би" АД (ICGB AD) е основана на 5 Януари 2011 г. в София с цел изграждане и експлоатация на тръбопровода. Акционери в нея са "Български Енергиен Холдинг" ЕАД (50%) и IGI Poseidon SA (50%), в която равно участие имат "Обществена Газова Корпорация на Гърция" (DEPA) и италианската Edison. Консорциум Penspen Ltd - C&M Engineering S.A са работили заедно по различни газови проекти в региона, обясняват от БЕХ. Британската Penspen е координатор на инженерните работи по проекта "Набуко". Гръцката C&M Engineering S.A е предоставяла консултантски услуги преди всичко в Гърция в сферата на енергетиката и горивата.
Източник: Дневник (15.08.2011)
 
Българският енергиен холдинг (БЕХ) ще затегне контрола над дъщерните си дружества и вече ще дава разрешение за всяка обществена поръчка или договор на компаниите над 100 хил. лева, показва справка в търговския регистър. Досега прагът, над който БЕХ одобряваше конкурсите или придобиването на активи, беше 0.05% от приходите на дружеството за предходната финансова година. В енергийния холдинг са включени всички по-големи държавни компании от сектора - Националната електрическа компания (НЕК) (заедно с дъщерната ЕСО - Електроенергиен системен оператор), АЕЦ "Козлодуй", "Булгаргаз", "Булгартрансгаз", "Мини Марица-изток", "ТЕЦ Марица-изток 2" и "Булгартел". Промяната е въведена с решение на съвета на директорите на БЕХ от средата на юли. С нея се променя уставът на всяка компания в холдинга и влиза в сила от публикуването в търговския регистър. Проверка отчетите на енергийните дружества показва, че досега те са имали много по-голяма свобода. Така например приходите на НЕК за изминалата година са 3.08 млрд. лева и 0.05% от тях се равняват на над 154 хил. лева. При АЕЦ "Козлодуй" прагът би бил 374.5 хил. лв. (при приходи от 749 млн. лева).
Източник: Дневник (23.08.2011)
 
Депутат от ГЕРБ: НЕК да купува активи от енергийни компании в региона Националната електрическа компания(НЕК) да придобие активи от енергийни компании в Югоизточна Европа и да се превърне в играч в региона. Това предлага зам.председателят на парламентарната група на ГЕРБ и член на парламентарната комисия по икономика, енергетика и туризъм Валентин Николов. Пред 3Е той обясни, че електрическата компания може да купи дял от гръцката РРС. Заради кризата Гърция продава активи, които могат да бъдат придоби на по-ниска цена и българската държавна компания може да се възползва от ситуацията. Депутатът смята, че е възможно и създаването на дъщерни дружества в отделните страни от региона, които могат да кандидатства за лицензи за търговия с електроенергия.Депутатът изтъкна, че в момента НЕК изнася тока на по-ниска цена в сравнение с цената, по която го продава в България. Новите компании ще й позволят да получи по-голяма печалба от износа.В същото време Гърция купува ток от електрическата компания и го изнася в Италия. По думите му по този начин ще бъдат премахнати посредниците в търговията. За пореден път търговците на енергия се объркват с посредниците. Реализирането на идеята е по-скоро опит да се изтласкат търговците, които в ЕС са гръбнакът на търговията в либерализирания пазар на енергия. Повечето експерти разкритикуваха идеята на Николов като изтъкнаха, че НЕК може да купи незначителен дял заради ограничения паричен ресурс, с който разполага. Този дял няма да й позволи да участва при РРС. Те обаче признаха като евентуално предимство покупката на активи на по-ниска цена. „По- важното за НЕК е да предприеме действия за отделянето на Електроенергийния системен оператор(EСО), каквито са изискванията на третия енергиен пакет. Компанията трябва да инвестира в развитие и поддържане на инфраструктурата, за да гарантира сигурността на снадбяването, коментира Лъчезар Богданов от „Индъстри уоч“. Той допълни, че трябва да бъде решен въпроса дали компанията ще притежава водни централи и ще участва в строителството на АЕЦ“Белене“. „Държавата трябва да обяви стратегията си за развитието на компанията,изтъкна Богданов. По думите му до момента правителството не е обявило като стратегическа идеята за покупката на активи от енергийни компании в региона. Такива амбиции имаше преди време Българския енергиен холдинг, в чияо структура е НЕК. (3e-news.net)
Източник: Други (25.08.2011)
 
БЕХ,НЕК и ЕСО-трима са много Избраният национален модел за отделяне на преносните оператори от дейностите по производство и снабдяване изисква газовия (Булгартрансгаз) и електроенергийния оператор (ЕСО) да бъдат обособени като две самостоятелни и независими юридически лица, които да притежават и мрежовите активи. Наскоро приетата от Народното събрание Енергийна стратегия 2020 предвижда: контролът върху дейността на тези нови компании да се упражнява от техния принципал в лицето на министъра на икономиката, енергетиката и туризма преструктурирането да бъде завършено в най-кратки срокове, преди изтичането на крайния срок за това по директивите – 31 декември 2011 г. Когато тези намерения бъдат изпълнени, поне едната от двете големи държавни енергийни компании – БЕХ или НЕК – ще остане в историята. Каква е съществуващата корпоративна структура? Газовата преносна мрежа и нейния оператор са интегрирани в Булгартрансгаз – дъщерно дружество на енергийния холдинг. ЕСО пък е дъщерно дружество на НЕК, който, от своя страна, е дъщерно дружество също на БЕХ. Мрежовите електроенергийни активи са в преносното предприятие, което също е собственост на НЕК. С излизането на двата оператора заедно с мрежата БЕХ ще изгуби една дъщерна компания, голяма част от активите на втора дъщерна компания и единственото си “внуче”. Осиротелият холдинг ще остане с капитала на Мини Марица изток” и на две електропроизводствени дружества – ТЕЦ “Марица изток 2” и АЕЦ “Козлодуй”, а НЕК ще си запази само водните централи. Така, на практика, както БЕХ, така и НЕК ще притежават и управляват няколко централи. Как ще се избегне подобно дублиране - дали въглищната, ядрената централа и мината ще се влеят в НЕК или водните централи ще се влеят в БЕХ - е въпрос на технология. Ясно е обаче, че промените са неизбежни и че създаването на електропроизводствена компания (или електропроизводствени компании) от държавните централи ще върви паралелно с процесите на отделянето на независимите преносни оператори за природен газ и електроенергия. Дали това сериозно преструктуриране ще бъде съпроводено и с трансформиране на мрежовите компании в публични и емитиране на част от акциите им, каквито идеи имаше в първоначалните антикризисни програми на правителството не става ясно или поне не е упоменато в енергийната стратегия. Остава нерешен и въпросът с газовия и електроенергийния Обществен доставчик. Това са Булгаргаз и НЕК–Обществен доставчик. Тяхното съществуване е реминисценция на стария модел на Единствения купувач, когато един посредник централизираше търговията на едро на природен газ и електроенергия. Съществуването им засега е продиктувано най-вече от наличието на търговски договори, по които те са страна. Колкото по-бързи са процесите на либерализация, толкова по-бързо ще затихнат техните функции и те също ще преминат в историята на българската енергетика. (3e-news.net)
Източник: Други (02.09.2011)
 
Нови акционери влизат в "Южен поток" Споразумението между акционерите за строителството на газопровода "Южен поток", който ще свърже Русия и България по дъното на Черно море, ще бъде подписано на 16 септември. Споразумението ще бъде подписано в планинския курорт Сочи. Делът на италианската Eni (Ени) в проекта ще намалее до 20%, френската Electricite de France ("Електрисите дьо Франс") и германската Wintershall ("Винтерсхал") ще получат по 15%. Това съобщи президентът на "Газпром" Алексей Милер. Според информацията на Reuters руската компания ще запази половината си дял в проекта. Wintershall Holding (дъщерна на BASF SE) контролира 15.5% от газопровода "Северен поток", чието запълване с т.нар. технически газ започна днес на тържествена церемония на руския балтийски бряг.
Източник: econ.bg (07.09.2011)
 
Атомната електроцентрала "Козлодуй" вече си има нов шеф. Александър Николов, който досега беше член на Съвета на директорите на централата ще ръководи дружеството занапред. До момента той е заемал технически постове, като голяма част от стажът му е минал в работещите V и VI блок. Освобождаването на досегашния шеф Костадин Димитров е станало по негова молба, съобщиха от Българския енергиен холдинг. Той е подал молбата си за напускане още на 2 септември, като мотивите са здравословни причини. Мястото му като член на СД на "АЕЦ "Козлодуй" се заема от Митко Янков, досегашен директор "Безопасност и качество". Пътната агенция също си има нов шеф от снощи. Досегашният началник на ведомството Сергей Михалев беше освободен по взаимно съгласие. На негово място е назначен досегашният член на Управителния съвет Лазар Лазаров. Смяната гарантира приемственост и с нея се избягва изоставяне от строителните графици и срокове, обясни строителният министър Лиляна Павлова. Според нея АПИ навлиза в период, в който основният фокус в дейността й вече е техническото изпълнение на проектите. Затова начело на ведомството е назначен експерт с признати професионални качества и дългогодишен опит в пътното строителство. За нов член на УС е назначена Лазарина Стоичкова. Дамата ще отговаря за проектите по двете оперативни програми - Транспорт и Регионално развитие.
Източник: Стандарт (13.09.2011)
 
Повече от 11 на сто от произведената енергия у нас е от възобновяеми източници през 2010 г., съобщи Антон Иванов от Българския енергиен форум. Индикативната цел за България е до 2020 г. енергията, произведена от възобновяеми източници, да бъде 16%. Според Иванов целта е напълно постижима, но трябва да се намери разумен микс от енергия, произведена от различни източници. В момента 70 на сто от възобновяемата енергия е от биомаса. По думите му може да се заключи, че междинните цели, така както са записани в Закона за възобновяемите източници, вече са изпълнени и със заявените обекти за производство на енергия от слънце и вятър, вече е предпоставено изпълнението на индикативната цел за 2020 година. Според него въпросът е по-различен: кой е онзи разумен микс, който е удовлетворителен за страната ни към 2020 година. „Биомасата е определяща към момента за изпълнение на индикативните цели, но изпълнението се базира на печки. Тоест ако решим, че ограничаваме използването на биомасата, в никакъв случай не можем да изпълним индикативните цели. Но ако към 2020 година продължаваме да изпълняваме индикативните цели по този начин, едва ли това е нещо, с което можем да се похвалим", коментира Иванов.
Източник: econ.bg (16.09.2011)
 
АЕЦ "Козлодуй" с над 133 млн. печалба до края на юли Към 31 юли АЕЦ "Козлодуй" е на печалба в размер на 133 387 000 лв. Това съобщи по време на парламентарния контрол министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. За същия период на миналата година печалбата е била 87 402 000 лв, а за същия период през 2009 г. - 57 726 000 лв. Припомняме ви, че в началото на седмицата стана ясно, че Александър Николов - досегашен член на Съвета на директорите на АЕЦ "Козлодуй", е назначен за изпълнителен директор на централата. Той замества на поста Костадин Димитров. Като причина за смяната бяха посочени здравословни проблеми на досегашния шеф. Пред Дарик радио досегашният шеф обясни, че му предстои продължително лечение: Това е свързано с по-продължително отсъствие от работа във връзка с лечението. Сами разбирате, че не мога два дни да отида на работа, три да не отида. Според Трайков приоритет на работа на атомната централа е задоволяване на нуждите на регулирания пазар, за да бъдат задоволени нуждите на защитените потребители.
Източник: econ.bg (20.09.2011)
 
Иран иска да строи рафинерия във Варненско Иран предлага да построи петролна рафинерия в област Варна. Предложението за това е направено от посланика на азиатската държава Голамреза Багери Могадамих на среща с областния управител на Варна Данчо Симеонов. Дипломатът обясни, че страната му е готова да построи рафинерията изцяло, със съвместно участие или с договор. "Готови сме да изпълним този проект по начин, който България предпочита", посочи дипломатът. Посланикът обясни, че страната му има огромен опит в нефтопреработвателната промишленост, а в момента в Иран работят 10 рафинерии, като се строят още. Той припомни, че Иран е на второ място в света по залежи на петрол и на второ място по износ сред страните от ОПЕК. Областният управител Данчо Симеонов коментира, че ще информира правителството за разговорите с делегацията от Иран и за изразените намерения. По-рано днес Симеонов и колегата му от областта Западен Азербайджан в Иран Вахид Джелалзаде подписаха споразумение за сътрудничество между двете области. Иранската провинция е готова да работи в областта на транзита, туризма, икономиката, износа на плодови сокове и концентрати и други. Обсъждано е в бъдеще, ако съществува възможност, да бъде разкрита и автобусна линия от Варна до столицата на Западен Азербайджан.
Източник: Дневник (21.09.2011)
 
България може да получи още 1 млрд. куб. м. газ от Азербайджан България може да получава 1 млрд. куб. м. газ годишно извън количествата, които са предвидени за Набуко от Азербайджан, каза президентът на страната Илхам Алиев на среща с министъра на икономиката енергетиката и туризма Трайчо Трайков, съобщи пресдирекцията на икономическото министерство. Министърът е на посещение в Грузия и Азербайджан като част от обиколката му в Каспийския регион. Доставките могат да бъдат осъществени след изграждане на новите газови връзки с Гърция и Турция. При започване на реализацията на Набуко България заяви, че ще получи 2 млрд куб. м. азерски газ. Първоначално сделката бе договорена от президента Георги Първанов при посещението му в Тбилиси, а по-късно бе подписан меморандум между Булгаргаз и азербайджанската SOCAR. "Осъществяването на проекта за доставки на азерски газ е важно за България, защото диверсифицира маршрутите и доставките на природен газ за страната ни“, коментира Трайков. Той акцентира върху важността на проекта за енергийната сигурност на региона и на цяла Европа и ролята, която може да има формирането и провеждането единната европейска политика в енергетиката във взаимоотношенията с трети страни. Изграждането на двете нови връзки се забавя и през миналата седмица министърът заяви, че тази с Гърция ще бъде ускорена така, че да е готова през 2013 година вместо през 2014г. Според Илхам Алиев най-логичният път на азерския газ за България минава през Турция. В момента Азербайджан води преговори с югоизточната ни съседка за условията на транзитиране на количества природен газ през нейна територия. След сключването на транзитното споразумение газът за страната ни ще е налице, категоричен бе Алиев. Очаква се условията за пренос през турската територия да бъдат договорени до края на септември. След като бъде подписано споразумението азербайджанската компания ще може да доставя газ на Гърция и България.
Източник: 3e-news (26.09.2011)
 
Природният газ у нас ще поскъпне от събота – 1 октомври, с 6,67%, реши вчера Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Така 1000 куб. м синьо гориво вече ще струват 594,37 лв. без ДДС, обясни шефът на комисията Ангел Семерджиев. Предложението на „Булгаргаз“ бе природният газ да поскъпне с 13,86%, но от комисията са намалили искането им. Разчита се и на местния добив, за да се ограничи скокът на горивото. Добивът на газ в Черно море ще поскъпне с 22%, заяви изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Димитър Гогов. Компанията, която добива газ край Каварна - „Мелроуз ризорсис“, е поискала по-високи цени, а предложението вече е внесено за одобрение в Българския енергиен холдинг. Гогов добави, че въпреки поскъпването на местния добив той остава с над 30% по-евтин от вносния природен газ. За деветте месеца на годината потреблението на природен газ у нас пък се е увеличило с близо 17% в сравнение със същия период на м.г. След като мине зимният период, има и възможност дружеството да тегли кредит, за да може да продължи нормалната си работа като обществен доставчик, каза още Гогов. Средствата ще бъде използвани за запълване с гориво на газохранилище „Чирен“. Заради поскъпването на природния газ ще скочи и парното от следващия месец. Най-голямо ще бъде увеличението за „Топлофикация Плевен“ - с 4,77% до 71,58 лв./мвтч без ДДС, обясни председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. В София парното ще се увеличи с 3,35 на сто до 80,08 лв./мвтч, а в Пловдив поскъпването е с 3,75% до 91,95 лв./мвтч. Топлото във Враца ще скочи с близо 3 на сто и от новия сезон ще струва 83,98 лв./мвтч. В Бургас увеличението е с 2,12% до 68,85 лв./мвтч. Парното в Русе, Перник, Сливен и Варна ще се увеличи с по-малко от процент, а Габрово остава без промяна. Намаление на услугата има единствено във Велико Търново - с 1,38%, но там парното е и най-скъпо. Към тези цени трябва да се добави и увеличението на топлата вода и парното от юли и така сметките ще се увеличат с още 4-5%, обясни Семерджиев. Проблеми през новия отоплителен сезон се очаква да има шуменската топлофикация, която от години не плаща сметките си към „Булгаргаз“. Общественият доставчик ще поиска от съда дружеството да бъде обявено в несъстоятелност, защото дължи на „Булгаргаз“ близо 18 млн. лв. Доставките за там обаче няма да се спират засега. Топлофикациите в страната дължат на „Булгаргаз“ около 100 млн. лв. Най-голям борч има столичното парно, което дължи на обществения доставчик над 70 млн. лв. Близо 540 000 абонати у нас ползват централното отопление, като 75% от тях са битови потребители, каза енергийният министър Трайчо Трайков. Той добави, че 23% от топлинната енергия се губи по топлопреносната мрежа, преди да стигне до жилищата. Заради закупуването на квоти вредни емисии и по-големите мощности на зелена енергия от юли догодина електроенергията ще поскъпне с поне 7-8%, пък прогнозираха от ДКЕВР.
Източник: Класа (28.09.2011)
 
И “Набуко” 2 ще минава през България "Бритиш Петролиум" иска да строи алтернатива на газопровода "Набуко", който също да минава през България, предаде ИТАР-ТАСС. От година дружеството разработвало ново трасе за газ от Азербайджан за Европа. Един от вариантите бил част от тръбата да минава през Черно море, България, Румъния, Унгария и Хърватия. Вероятно става въпрос за по-мащабна разработка на спрягания от години идеен проект за газопровод от Азербайджан, през Грузия, Черно море и България, за който от "Булгартрансгаз", грузинската GOGC и азерската SOCAR споменаваха нееднократно.
Източник: Стандарт (28.09.2011)
 
Внезапна проверка на Брюксел на газовия пазар в България Европроверката на газовия пазар в България обхваща ревизии на четири дружествата, три от които държавни - Българския енергиен холдинг и двете дъщерни дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", както и частната компания "Овергаз" ("Газпром" е собственик на половината от компанията), съобщиха от фирмите. От БЕХ допълват в свое съобщение до медиите, че се проверяват десетки компании в 10 държави от Централна и Източна Европа. От българската Комисия за защита на конкуренцията (КЗК) обясниха, че участват в европроверката. От антимонополния орган не дадоха повече обяснения. Водещ орган при ревизиите е Главна дирекция "Конкуренция" в Европейската комисия. Комисията ще проверява прилагането на правилата за свободна конкуренция в търговията и разпределението на природен газ, както и спазването на ангажиментите за достъп на трети страни до газопреносната мрежа, които могат да бъдат нарушени едностранно или въз основа на двустранни споразумения. Жалба в комисията преди половин година беше подала и "Овергаз", на която досега мълчаливо се отказва достъп до газопреносната мрежа на страната. Достъп до транзитната мрежа имат предимно руските компании.
Източник: Дневник (29.09.2011)
 
Трайков прeговаря за гориво от Казахстан Възможно е България да получава природен газ от Казахстан и да го транзитира към Европа. Това ще бъде една от темите, които ще разисква министърът на икономиката Трайчо Трайков с вицепремиера на Казахстан Асет Исекешев. В българската делегация има представители на бизнеса от сферите на нефтопреработката, логистиката и машиностроенето, които ще обсъдят възможностите за сътрудничество с местни фирми. Подобни срещи на родната делегация ще има и в Узбекистан.
Източник: Стандарт (29.09.2011)
 
Нов анекс удължи срока на споразумението за проекта „Белене" Националната електрическа компания и „Атомстройекспорт" подписаха споразумение за поредно удължаване срока на действие на споразумението от 2006 година за проекта АЕЦ "Белене". Новият срок според допълнение номер 14 е до 31 март 2012 г. През следващите шест месеца работни групи от двете страни ще продължат работата по приключва нето на пазарното проучване. Ще бъде изяснен и мод елът за финансиране на проекта, според доклада на консултанта HSBC, съобщиха от Националната електрическа компания. Освен това предстоят да се видят и резултатите от стрес тестовете за функциониращи централи на територията на Европейския съюз, които се очаква да бъдат окончателно оповестени през декември. Българската страна желае да анализира тези резултатите, както и препоръките на Европейската комисия.
Източник: Дарик радио (03.10.2011)
 
Кирил Темелков: Усилията на "Булгартрансгаз" са насочени към създаването на конкуренция на пазара Не е вярно, че отказваме достъп до преносната мрежа на търговци газ. Газовият пазар в България е либерализиран формално, входът за влизането на синьото гориво в България е един, маршрутите за доставка също. Това заяви изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Кирил Темелков пред участниците в дискусията"Прозрачна енергетика. Свободен ли е електроенергийният пазар в България?", организиран от Българската стопанска камара и 3Е и под патронажа на Министерство на икономиката, енергетиката и туризма. Публикуваме изказването на Темелков за либерализацията на пазара. През последните години „Булгартрансгаз”активно работи за истинската либерализация на пазара. Говори се непрекъснато, че пазарът формално е отворен, но реално няма либерализация на българския пазар. На мен ми се иска, да не слагаме епикриза и диагноза, а да намерим и начина на лечение, и да посочим по какъв път трябва да вървим, за да говорим за истинската либерализация. Нашето виждане за истинската либерализация е да се създадат реални условия за конкуренция между търговците и да има реални условия за т.нар. gas to gas competition т.е. от различни източници и по различни маршрути, да достигне газът в България. Оценяваме важността дружеството ни да положи максимални усилия, за да създаде тези условия. От две години работим изключително активно за свързването на българската газопреносна система с тази на съседните държави. Нямаме пряко отношение към проектите Набуко и”Южен поток”и затова наблюдаваме развитието им. С него съобразяваме и нашата корпоративна политика, чиято цел по-скорошна либерализация и конкуренция на газовия пазар в България. Активно работим за изграждането на новата връзка с Румъния. В момента газопроводът със северната ни съседка се проектира. За връзката София-Ниш има открита процедура на обществена поръчка за изпълнител на предпроектното проучване. По проекта очакваме развитие през следващите две години. Знаете Български енергиен холдинг, нашият собственик, активно работи по интерконектора с Гърция. Плановете са той да бъде изграден до 2014 година. За новата връзка с Турция сме в активни разговори с турските колеги за предпроектни проучвания. Очакваме газопроводът да бъде завършен в края на 2013 година. От изброените проекти разбирате колко активна политика имаме в развитието на газовия пазар. В средносрочен план нашите усилията са насочени да създадем условия за реална конкуренция. Изброените маршрути ще допринесат за реална конкуренция на газовия пазар. Могя да ви убедя, че никой не е оставим тези проекти и активно се работи, за можем колкото е възможно по-рано да отворим пазара.Това, че той е формално либерализиран в момента не е, защото нашето дружество не желае. В момента ние имаме естествен монопол и държим преносната мрежа. Който и друг да я държеше, входът й в момента е един, както и източникът на газ. За каква истинска либерализация говорим, ако в електроенергетиката можем да кажем, че най-големият производител е АЕЦ”Козлодуй”и няма друга възможност за доставка на енергия. Ако имате 35 търговци на енергия, в тази ситуация смятате ли, че имате либерализиран пазар? В момента пазарът е формално либерализиран и ние предоставяме достъп до мрежата. Не е вярно, че ние не даваме тази възможност. На нашата интернет страница сме обявили реда и документите, по които това се извършва. Друг е въпросът, че поради поради географското местоположение на България и факта, че преносните системи не могат да се изграждат като с конструктор ЛЕГО, се изискват дългосрочни проекти и концепции. Ние наблюдаваме не само развитието на регионалния пазар. Знаете, че министър Трайчо Трайков посети Азербайджан и по време на визитата му активно се говореше за доставки на газ за България от там. Работим активно по приемането на изискванията на Третия енергиен пакет. Първата крачка е приемането на промените в Закона за енергетиката. Имаме анализи как въвеждането на изискванията на пакета ще се отразят на „Булгартрансгаз”. Процесът е дългосрочен, а не само да подкрепим няколко изисквания, и изисква усилия.
Източник: 3e-news (03.10.2011)
 
Строим пристанища на Каспийско море Български компании ще могат да се включат в изграждането на пристанища, кораборемонтни и корабостроителни заводи, включително за танкери за пренос на нефт и компресиран природен газ по бреговете на Каспийско море. Темата е била обсъдена сериозно от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и министъра на енергетиката и минералните ресурси на Казахстан Сауат Минбаев по време на срещата им в Астана. Азиатската държава гледа на България като на голям партньор във връзка с плановете на страната да увеличи износа на нефт и газ за Европа до 2020 г., е заявил пред Трайков президентът на Националната нафто-газова компания на Казахстан "КазМунайГаз" Каиргелди Кабилдин. Той е посочил, че това може да стане чрез пренос от Каспийско, през Черно море и България. "За България доставките на газ през Черно море са важна възможност за разнообразяване на източниците и маршрутите", заяви Трайков.
Източник: Стандарт (05.10.2011)
 
“Белене” безопасна по най-новите изисквания АЕЦ "Белене" отговаря на най-високите и съвременни изисквания за безопасност. Това сочи отчетът за проведените допълнително стрес тестове по новите стандарти на ЕС след аварията в японската АЕЦ "Фукушима". Той вече е готов и предаден на Агенцията за ядрено регулиране, съобщиха от "Атомстройекспорт". Документите са подготвени съвместно от руската компания, НЕК и архитект-инженера на проекта Worley Parsons. Отчетът съдържа анализ на въздействията на земетресения, наводнения, екстремни климатични условия, разглежда мерки за подобрение на действията при тежка авария, както и изследване на ситуацията при загуба на външно захранване на блоковете, каквото имаше при "Фукушима". Анализът доказва, че АЕЦ "Белене" отговаря на най-високите изисквания за безопасност, а реакторите съответстват на поколение III+, съобщават от "Атомстройекспорт". Очаква се стрес тестовете да бъдат оценени от мисията на Международната агенция за атомна енергия, която ще се състои в София на 12 декември.
Източник: Стандарт (05.10.2011)
 
Исторически рекорден добив отчита един от рудниците на най-голямото въгледобивно предприятие у нас "Мини марица-изток". Към края на септември миньорите от рудник "Трояново-1" са изкопали над 9 млн. тона въглища. Така само за девет месеца мината реализира с над 500 хил. тона повече добив от най-високия годишен резултат до момента. Общият добив на въглища на цялото дружество към 30 септември е 23,6 млн. тона при заложен в бизнес плана за цялата 2011 г. от 27 млн. тона.
Източник: Стандарт (07.10.2011)
 
НЕК заведе иск срещу "Атомстройекспорт" за 61 млн. евро в Арбитражния съд в Париж, съобщиха от дружеството. Делото обаче ще се води в Женева, където се гледа и искът от края на юли на руската компания срещу НЕК за 48 млн. евро. Повод за делото са дължимите суми от "Атомстройекспорт" за полученото от нея старо оборудване от площадка "Белене", но неизплатено изцяло. Интересите на НЕК в съда ще защитава една от водещите световни правни кантори - "Уайт енд Кейс", която вече e защитавала страната ни и е печелила дела в наша полза. От НЕК са се спрели на нея, тъй като е със сериозно реноме и има голям опит в спорове в областта на енергетиката и в частност ядрената.
Източник: Стандарт (07.10.2011)
 
"Газпром" иска да има електроцентрала в България Руският газов гигант "Газпром" се интересува от придобиване на електроенергийни активи в България, Великобритания, Германия и страните от Бенелюкс, съобщи Денис Фьодоров, изпълнителен директор на поделението "ГазпромЕнергоХолдинг", което управлява активите на компанията в електроснабдяването. "Ройтерс" уточнява, че той е направил изявлението си пред репортери в сряда в Москва, но оповестяването им е било под медийно ембарго до петък. "Планираме да представим три или четири проекта (в Европа) пред съвета на директорите (на Газпром) до края на годината. Имаме шортлиста с около 10 проекта", заяви Фьодоров. Той добави, че "Газпром" се интересува от купуване на съществуващи заводи или от изграждане на нови електроцентрали. Фьодоров изрично подчерта, че компанията иска да придобие изцяло контрол над бизнеса, където ще участва, като активите може да бъдат купени срещу пари в брой.
Източник: Дневник (10.10.2011)
 
Парното като ламя Парното се превръща в триглава ламя за българите. От Нова година топлото за пореден път ще поскъпне. Това ще бъде трето увеличение след скоковете през юли и октомври. До момента парното поскъпна средно със 7 на сто. Януарската сурвачка ще бъде около 6%. Причината е в предстоящото въвеждане на акциз върху природния газ, който се ползва като гориво от топлофикациите. Финансовото министерство предвижда ставка от 1,70 лв. на гигаджаул, което ще увеличи цената на синьото гориво с около 8%. Ако акцизът влезе в сила, това неминуемо ще доведе автоматично и до увеличение на крайната цена на газа, заяви председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев. Така януарската сметка ще бъде средно с около 30 лв. по-висока спрямо същия месец на отиващата си година.
Източник: Стандарт (12.10.2011)
 
Лондонски компании ще бъдат поканени за участие в приватизацията на държавни дялове от дружества през фондовата борса. Това ще стане по време на конференцията за капиталовите пазари The European Exchanges Summit 2011 на 17-18 октомври в Лондон, съобщиха от фондовата борса. Очаква се ръководството на БФБ в лицето на Иван Такев, Васил Големански и Георги Български да проведе срещи с потенциални инвеститори за електроразпределителните дружества. Има вероятност от борда на директорите да потърсят и стратегически инвеститор за самата борса. По време на дискусията изпълнителният директор на БФБ Иван Такев ще представи идеи за развиващите се пазари, консолидацията на пазарите и регулацията им. Борсата мина през много трудни моменти в последните няколко години. В резултат на финансовата криза регулациите се увеличават, борсите търсят консолидация, а технологиите позволяват търговия с иновативни инструменти, за влиянието на които участниците в сектора все още не са на едно мнение, коментира Такев.
Източник: Стандарт (13.10.2011)
 
Национална информационна система за потреблението на енергия от възобновяеми източници ще създаде Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, съобщиха оттам. Системата ще заработи, след като бъде одобрена наредбата за нея, за която водят консултации. Чрез новата структура ще се показват потенциалът, производството и потреблението на зелена енергия у нас. За инфосистемата ще отговаря бъдещата Агенция за устойчиво енергийно развитие. От ведомството на Трайчо Трайков са обявили и обществени поръчки за консултанти, които да предложат как да се развиват топлофикационният и газовият сектор у нас до 2020 г. ДКЕВР пък ще разгледа утре цените на зелената енергия, която се произвежда от централи, финансирани от европрограми. От регулатора предлагат токът от тези съоръжения да се продава по цени, които ще зависят от дела на субсидията в общата инвестиция. Междувременно стана ясно, че със 102,9% се е увеличила печалбата за шестмесечието на 2011 г. на държавните компании под шапката на Българския енергиен холдинг, съобщи investor.bg. Самият БЕХ отчита ръст от 148% в неконсолидирана си печалба и тя е за 228 млн. лв., като е формирана основно от приходи от дивиденти за 214 млн. лв. За същия период БЕХ е изплатил на държавата дивиденти за 57 млн. лв. Най-печелившите дружества в холдинга са АЕЦ „Козлодуй“ със 106 млн. лв. и „Електроенергийният системен оператор“ с 92 млн. лв. печалба. НЕК е спечелила 49,5 млн. лв. за шест месеца. Според отчета единствено „Булгаргаз“ е на загуба с 3,7 млн. лв. Газовият доставчик дължи над 160 млн. лв. на компании от структурата на БЕХ. Печалбата на оператора „Булгартрансгаз“ пък е 45,8 млн. лв.
Източник: Класа (17.10.2011)
 
Няма да има акциз на метана, отсече премиерът Бойко Борисов при откриване на реконструираната водопроводна мрежа на с. Габра, община Елин Пелин. Премиерът заяви, че облагането на газа ще се отрази "директно в топлофикациите, на производството на ток, което на практика означава вдигане на всички цени". "Това в условия на криза не можем да си го позволим", категоричен е Бойко Борисов. Вчера той обсъдил с министъра на икономиката Трайчо Трайков ситуацията в сектора. Въвеждането на акциз за метана беше предвидено в подготвените промени в Закона за акцизите и данъчните складове. Сега природният газ е с нулева ставка. Според проекта обаче от 2012 г. горивото трябваше да се облага с акциз от 1,70 лв. за гигаджаул, което значи, че цената на килограм метан щеше да скочи със 7 ст. Налогът за отопление пък се предвиждаше да бъде 20 ст. за гигаджаул. В европейските норми няма изискване за акциз за метана и затова ще продължи дискусията дали да се повишава цената му, каза още в понеделник вечерта вицепремиерът Симеон Дянков. Той заяви, че идеята за скока не е негова. Ако се преценяло, че сега не е подходящ момент за поскъпване, то можело да се отложи във времето. "Министър Дянков ще бъде в Румъния, но като се върне ще седнем и ще му кажа това, което считам за правилно", заяви Борисов. Той изтъкна, че идеята за акциза е добра, но по време на криза тя не може да се реализира. "На моите министри съм им казал, че дори когато мислят на глас, впоследствие от това се правят ужасни политически заключения", коментира премиерът. По думите му не всички варианти, които се обсъждат, след това се случват. "Ако сложим данъци на всичко, което по принцип може да се обложи ще напълним бюджета, но хората ще обеднеят, а това не можем да си го позволим", смята Борисов. "Ако искаме да е по-пълен бюджетът, както казва Дянков, да е по-блажна пицата, трябва да слагаме повече акцизи, но това излиза от джоба на българина и затова тази идея няма да се реализира", заяви премиерът.
Източник: Стандарт (18.10.2011)
 
Българският енергиен холдинг търси консултант за разработване и оценка на бизнес план за междусистемния газопровод от Гърция до България, става ясно от сайта на дружеството. Кандидатите трябва да представят предложенията си до 31 октомври в офиса на ICGB (интерконектор Гърция-България). Засега не е ясно в какъв срок трябва да се изготви планът и колко се очаква да струва той. Според министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков газовата връзка е възможно да бъде готова в края на 2013 г. Акционери в ICGB са БЕХ, който държи 50%, а гръцката ДЕПА и италианската „Едисон“ държат другата половина от акциите. По тръбата се очаква страната ни да получи 1 млрд. куб. м природен газ от Азербайджан. Строителството на газопровода между Стара Загора и Комотини ще струва около 130 млн. евро, за проекта ЕС отпусна 45 млн. евро по плана за възстановяване. Междувременно правителството реши вчера да преобразува Агенцията за енергийна ефективност в Агенция за устойчиво развитие. В новата структура ще работят 70 души и тя вече ще отговаря и за развитието на ВЕИ сектора у нас.
Източник: Класа (27.10.2011)
 
България не е получавала по официален канал нови искове от Русия за строителството на АЕЦ „Белене“, каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Изказването му бе направено, след като шефът на руската „Атомстройекспорт“ Александър Глухов заяви, че съдебният иск на дружеството може да бъде увеличен на 130 млн. евро заради неплащане на ново оборудване, произведено за централата. Според Трайков взаимоотношенията между НЕК и „Атомстройекспорт“ трябва да се основават на достатъчно сериозна работа и на ползване на каналите за извършване на дейностите по тази работа. Той допълни, че ако наистина се заведе нов иск срещу НЕК, то юристите ще обясняват дали той е основателен или не. Заради проблемите в японската АЕЦ „Фукушима“ строежът на АЕЦ „Белене“ ще поскъпне с 2,1 млрд. долара, изчисляват от Центъра за балкански и черноморски изследвания в София. Според експертите това оскъпяване прави почти невъзможно строителството на втора атомна. Междувременно от АЕЦ „Козлодуй“ обявиха, че е приключил ремонтът на VI блок на централата и съоръжението вече произвежда ток за енергийната система. През 2012 г. в България ще започне изграждането на умни енергийни мрежи у нас, каза Трайков при участието си във форум за развитието на този тип системи. С въвеждането на тези мрежи ще може по-лесно и ефективно да се управлява енергийната система, а достъпът на зелената енергия до нея ще бъде подобрен и разширен.
Източник: Класа (28.10.2011)
 
Общественият газов доставчик "Булгаргаз" търси банка, която да му отпусне заем от 60 млн. лева, показва справка в регистъра за обществените поръчки. Компанията ще използва средствата, за да плати на Русия синьото гориво. Дружеството обявява конкурса след като получи отказ от принципала си - Български енергиен холдинг (БЕХ) за заема. В конкурса могат да участват всички кредитни институции, които имат активи за над 300 млн. лева. Крайният срок за подаване на документи в поръчката е 19 декември, а гаранцията за участие е 50 хил. лева. "Булгаргаз" е планирала да усвоява заема за три години. Ежемесечно дружеството ще заплаща в рамките на договорения срок лихва върху усвоената сума по кредита. Начинът на плащане на тази лихва е заложен в конкурсната документация. Изрично условие на "Булгаргаз" е да не бъде ангажиран със заплащане на такси, комисионни и други видове допълнителни плащания. Най-голяма тежест при избора на кредитна институция ще има предлагания годишен лихвен процент по главницата, следван от размера на лихвата при забавено плащане на начислена лихва.
Източник: Дневник (28.10.2011)
 
Новият собственик на ТЕЦ "Марица изток 3" ще разширява бизнеса си в България Американската компания Контур Глобал, която наскоро купи 73% от ТЕЦ "Марица изток 3", има намерение да изгради предпредприятие за производство на въглероден диоксид в Костинброд заедно с Кока Кола Хеленик Ботлинг къмпани, както и да построи електроцентрала, съобщи главният изпълнителен директор на компанията Джоузеф Бранд. Тя приложи технология, която позволява газови двигатели да произвеждат електроенергия, а топлината от работа на двигателите да отива за пара и гореща вода, а топлата вода да се охлажда. Отработените газове, които отиват в атмосферата, да се улавят и пречистват и да се използват при бутилирането. Новият собственик официално бе представен днес. На церемонията присъстваха министрите на икономиката , енергетиката и туризма Трайчо Трайков, и на социалната политика Тотьо Младенов, както и американският посланик Джеймс Уорлик. "Предвиждаме да развиваме съвместни производства за производство на пара, електричество, топлинна енергия и въглероден диоксид. Имаме такива с Кока Кола в Полша, Румъния и Украйна", каза Бранд. Той не даде повече подробности за инвестиционните намерения. По думите му Контур Глобал и Кока Кола преговарят за съвместното предприятие Министърът на икономиката енергетиката и туризма Трайчо Трайков коментира, че преди правителството да подкрепи инвеститора, трябва да се запознае с проекта. Американската компания има интерес и към инвестиции във ВЕИ. В Италия тя притежава слънчеви централи с мощност 11 МВт. В среда на юни тази година Контур Глобал финализирана сделката по придобиване на 73% дял на италианската компания "Енел" в централата. За пакета акции тя плати 230 млн. евро. ТЕЦ "Марица изток 3" бе оценена 540 млн. евро. Засега държавата не възнамерява да продаде дела си в централата. "Доволен съм от това участие", каза Трайков. През следващата година новият собственик планира да инвестира 28 млн. лв. в екология и социални дейности. Инвестициите ще бъдат насочени към намаляване на нивото на изхвърляне на азотни окиси до 200 милиграма на куб. м. Това е евроизискване, което големите електроцентрали трябва да постигнат до 2016 г. Ще бъде въведено електромагнитно улавяне на праховите частици от електрофилтрите. С направените до момента инвестиции в изграждането на сероочистните инсталации изхвърлянето на емисиите на въглероден диоксид от централата бе намалено с над 94%.
Източник: 3e-news (04.11.2011)
 
Иван Костов: ГЕРБ готви финансиране на АЕЦ"Белене" с държавни пари ГЕРБ готви финансиране на АЕЦ "Белене" с държавни пари или държавно гарантиран дълг, заяви в понеделник пред ТВ7 лидерът на ДСБ Иван Костов. Според него няма друго обяснение на предвиденото чрез проектозакона за бюджета увеличаване на държавния дълг от 13.7% до 19% от брутния вътрешен продукт (БВП). Костов предупреди, че това "буквално" ще отдели България от "евроатлантическия свят и ще я направи енергиен сателит на Русия". "Аз с голямо притеснение анализирам бюджета и виждам, че се прави подготовка това нещо да бъде направено", коментира лидерът на ДСБ. Според него толкова рязко увеличаване на държавния дълг не може да бъде обяснено с предстоящата замяна на брейди облигациите, пуснати по времето на НДСВ. Сделката на бившия финансов министър Милен Велчев предвижда да се заменят брейди облагации за около 900 млн. евро с друг вид държавни ценни книжа.
Източник: 3e-news (09.11.2011)
 
Електроенергийният системен оператор (EСО) ще бъде отделен от Националната електрическа компания заедно с преносната, но ще остане част от структурата на Български енергиен холдинг (БЕХ). Това предвиждат промени в Закона за енергетиката, представени от зам.министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. В момента операторът е дъщерно дружество на електрическата компания, но не е собственик на мрежата. Енергийният холдинг трябва да реши как да стане това, за да не се застраши финансовата стабилност на НЕК. За прехвърлянето на активите към оператора трябва да бъдат запитани банките-кредиторки на електрическата компания, която е взела кредити за стотици милиони евро и е гарант по други. Поправките позволяват дялове от Булгартрансгаз и ЕСО да бъдат пуснати за продажба включително и на борсата. Контролът върху операторите не може да бъде осъществен от производители и доставчици на електроенергия и природен газ като ЕВН, ЧЕЗ, RWE, EdF и "Газпром". Такива компании ще могат да вземат само миноритарни дялове от ЕСО и Булгартрансгаз и то след анализ и разрешение от регулатора. Предвижда се още възможността при системни нарушения на двата оператора - даване на преимущество на други дружества на БЕХ при достъпа до мрежите спиране на доставчици или изнасяне на вътрешна информация за свързани с тях лица - ДКЕВР да им отнеме лицензите за работа. Тогава ЕСО и Булгартрансгаз ще бъдат принудени да дадат мрежите си да ги управляват други компании, които отговорят на изискванията за независими оператори. Уличените в злоупотреби оператори ще трябва да изберат кой да поеме мрежите им и да договори срока и цената, срещу която ще им предостави за ползване активите си, обясни Явор Стоянов от дирекция "Енергийни пазари" в икономическото ведомство.
Източник: 3e-news (11.11.2011)
 
АЕЦ отличник по безопасност Стрес тестовете в АЕЦ "Козлодуй", проведени след катастрофата в японската "Фукушима", показаха, че Първа атомна без проблем ще устои на природни катастрофи. Защитните й активни и пасивни системи са изградени така, че да могат да издържат на много по-силни земетресения, наводнения и други природни бедствия от максимално предвижданите за района на Козлодуй. Запасите по безопасност срещу земетресение на всички ядрени съоръжения на площадката - реактори, хранилища за отработено гориво и т.н., надвишават с 55 до 80% максимално допустимите сеизмични трусове за района, стана ясно от презентацията на директора на управление "Безопасност" в централата Пламен Василев. Дори и при най-песимистичния сценарий захранването на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде възстановено максимум за 4 часа обясни Пламен Василев. Това е време, несъизмеримо със ситуацията във "Фукушима", която стоя без захранване 8 дни.
Източник: Стандарт (14.11.2011)
 
Очаква се голям дефицит на електроенергия в региона Очаква се дефицитът на електроенергия на Балканите да достигне 5000 мегавата в следващите няколко години, каза Богомил Манчев, председател на Българския атомен форум БУЛАТОМ на международна конференция в АЕЦ „Козлодуй“. По думите му в региона не достига производство на пет 1000 MW ядрени реактора, каквито са 5-и и 6-и в АЕЦ „Козлодуй“. Планира се АЕЦ „Белене“ да разполага с два такива реактора. Според Манчев решението на проблема е в строителството на АЕЦ „Белене“ и в допълнителни мощности в централата в Козлодуй. Недостиг на електроенергия се очаква и в световен мащаб. За това много държави в момента развиват с ускорени темпове ядрената енергетика. Строителството на централи се подготвя в Турция, Финландия, Чехия, Франция, Румъния. Експертът обясни, че цената на тока в България ще се увеличи двукратно спрямо днешните стойности през следващите 5-6 години, за да може да се покриват разходите за покупката на квоти емисии. Само ядрена енергетика може да направи това увеличение по-плавно. С изграждането на централата в Белене и допълнителни мощности в АЕЦ „Козлодуй“ може да достигнем 50 на сто от произведената енергия да е атомна, останалата да бъде от различни въглеводороди, като въглища и газ, както и от възобновяеми източници. „За да достигнем средните икономически показатели на Европейската общност, трябва да увеличим брутния вътрешен продукт на страната, а това няма как да стане без ядрена енергия“, заключи той. В следващите 40 години вредните емисии трябва да бъдат намалени с 40 на сто, което е възможно само с произвеждането на достатъчна ядрена енергия, тъй като атомните централи не изхвърлят вредни вещества. Според експерти до 2050 г. трябва да се направят поне 1000- мегаватови реактори, за да се компенсират емисиите. За да обслужват тези мощности, трябва да има минимум 1 млн. квалифицирани специалисти.
Източник: Класа (14.11.2011)
 
„Булгаргаз“ иска със 17,65% по-скъп газ Природният газ да поскъпне със 17,61% от Нова година, предложиха вчера от държавната „Булгаргаз“. От компанията искат синьото гориво да поскъпне със 104,68 лв. за 1000 куб. м и цената му от януари да стане 699,05 лв. за 1000 кубика без ДДС. Повишението се налага заради увеличаващите се цени на мазута и газьола по световните пазари, както и заради по-високия курс на долара спрямо лева, аргументират се от газовата компания. Според данните й доларът е поскъпнал спрямо лева с 3,65% за последните три месеца. Увеличение се налага и заради регулациите на ДКЕВР, вследствие на които на четири пъти бяха утвърдени с общо 14,49% по-ниски цени на горивото, изчисляват от обществения доставчик. Оттам обаче не обясняват дали имат недовзет приход за тримесечието. Ако предложението на „Булгаргаз“ се приеме, неизбежно ще поскъпне и парното в страната с над 10%. До момента от енергийния регулатор винаги са намирали вътрешни резерви, за да смекчат поскъпването на природния газ. От ДКЕВР дори прогнозираха, че не очакват да има промяна в цената на отоплението през зимния период. Официалното предложение за новите цени газовата компания ще внесе на 9 декември. Междувременно стана ясно, че руската компания "Газпром" е готова да преразгледа цените на природния газ за европейските потребители, предаде руският в."Новыe известия". Според изданието европейските партньори на руската компания, недоволни от диктата на доставчика, започнали още през миналата година да искат преразглеждане на договорите си. За някои от държавите синьото гориво поевтиня в резултат на преговори или съдебно решение. За последната една година цените на руския газ за европейските потребители са се увеличили с 15%.
Източник: Класа (15.11.2011)
 
Промени в Съвета на директорите на Българския енергиен холдинг Министърът на икономиката, енергетиката и туризма направи промени в Съвета на директорите на Българския енергиен холдинг, съобщиха от БЕХ. Броят на членовете на борда е намален от петима на трима души, като от управителното тяло на дружеството са освободени досегашният изпълнителен директор Мая Христова и Евгени Ангелов, зам.-министър на икономиката, енергетиката и туризма. БЕХ ще се управлява от Съвет на директорите, в който влизат Йордан Георгиев (който остава единствен изпълнителен директор на холдинга), зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев (председател на Съвета на директорите) и Валентин Груев, директор на Дирекция „Индустриални отношения и управление на държавното участие” в Министерство на икономиката, енергетиката и туризма.
Източник: Дарик радио (16.11.2011)
 
Трима вместо петима щe управляват енергийния холдинг Трима ще са членовете на съвета на директорите на Български енергиен холдинг (БЕХ) вместо сегашните пет членове. Тази промяна направи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, съобщиха от холдинга след заседание на директорския борд. Освободени са досегашният изпълнителен директор и бивш зам. министър Мая Христова и зам.министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов. Така енергийният холдинг ще има само един изпълнителен директор Йордан Георгиев. В съвета на директорите остава зам. министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, както и директорът на дирекция "Индустриална политика и управление на държавното участие" в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма Валентин Груев.
Източник: 3e-news (16.11.2011)
 
В момента тече преструктурирането в Българския енергиен холдинг (БЕХ), предстои и отделяне на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) от Националната електрическа компания (НЕК). Това обясни министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Във връзка с вчерашните две оставки в Българския енергиен холдинг Трайков обясни, че е намален бордът на директорите от петима на трима. Енергийният министър разкри, че персоналът на БЕХ е сведен до 30 души. Предстоят още реформи в холдинга, но не и неговото закриване, разкри Трайков. Той уточни, че предстои преструктуриране в БЕХ и в дружествата, които са в БЕХ. Първото е отделянето на електроенергийния системен оператор от НЕК. Там предстои изключително сериозна работа в следващите месеци, особено защото трябва да се предоговорят финансовите споразумения с всички финансиращи институции на НЕК. Що се отнася до промяната, там намаляваме състава на Съвета на директорите от петима на трима и броя на изпълнителните директори от двама на един. Смятам, че това е по-оптималният начин да се работи, избрал съм този изпълнителен директор, от чиято работа съм по-доволен и съм сигурен, че резултатите ще са положителни, мотивира промените Трайчо Трайков. Само преди ден с постовете се разделиха бившият заместник на Трайков - Мая Христова и Евгени Ангелов, заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма. Христова беше един от двамата изпълнителни директори в холдинга и член на борда на директорите. Йордан Георгиев остава единственият изпълнителен директор на БЕХ със заплата от 2000 лева.
Източник: Стандарт (17.11.2011)
 
Брюксел реже парите за АЕЦ Европа може да не ни отпусне в пълен размер поисканите допълнителни средства за компенсация за предсрочното спиране на първите 4 блока на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщи зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, като се позова на предварителната информация от евродепутати. Засега в Европейския парламент се говорело, че България и другите две държави, поискали допълнителни компенсации, няма да ги получат в пълен размер. След като в началото на управлението на ГЕРБ получихме поисканите 300 млн. евро, решихме да кандидатстваме за още 450 млн. евро, припомни министърът на икономиката Трайчо Трайков. Оказва се обаче, че вероятно няма да ги получим всичките, затова евродепутатите ни ще трябва да се борят да ни бъде отпусната максимално възможната сума, каза още Делян Добрев.
Източник: Стандарт (17.11.2011)
 
Трайков прогнозира доставки на газ от Азербайджан до две години България може да получи газ от Азербайджан до две години от газопроводите през Турция и Гърция. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков на среща с азербайджанския си колега Нагит Алиев, съобщи пресдирекцията на икономическото министерство. Трайков е посочил, че изграждането на нова връзка между България и Гърция е в най-напреднал етап. Той прогнозира, че доставките по нея могат да започнат още в края на 2013 г. Строителството й до момента се забавяше. Неотдавна премиерът, а след това и министърът обещаха, че отчуждителните процедури и екооценките няма да доведат до закъснение на строителството й, след като ЕК приеме нов регламент, с който ще се ускорят процедурите. Облекчаването на отчужденията е предвидено с новия пакет на ЕС за развитие на инфраструктурата. Двамата министри са обсъдили доставките на компресиран и втечнен каспийски газ през Черно море. Те ще предложат срещи на експертно и правителствено равнище между България, Азербайджан, Турция и Гърция, за да се уточнят варианти за по-бързо изграждане на инфраструктурата. Азербайджан разполага със 750 млрд. куб. метра запаси от природен газ и страната има сериозни перспективи за износ на синьо гориво, казал Натиг Алиев.
Източник: 3e-news (17.11.2011)
 
България не е убедена в безопасността на петролопровода "Бургас-Александруполис" България не е получила данни за екологичната безопасност и икономическата ефективност на строителството на петролопровода Бургас-Александруполис. Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на парламентарния контрол. Той отговори на въпрос на независимия депутат Стоян Иванов. Той попита дали позицията на правителството, че страната ще откаже от проекта, ако е опасен, остава непроменена. Нееднократно Борисов заявява, че страната няма да продължи реализацията му, докато не се убеди, че той не уврежда екологията на региона. "Той (проектът - б. р.) трябва да гарантира безопасността за населението, региона и туризма. До момента няма такива данни", коментира министър-председателят. Борисов припомни, че Висшият експертен съвет към екоминистерството предстои да се произнесе по изграждането на петролопровода. В момента се прави икономически анализ и започват обществени обсъждания на екооценката.
Източник: 3e-news (21.11.2011)
 
България подписва политическо споразумение за газовата връзка с Турция България и Турция ще подпишат политическо споразумение за изграждането на българско-турската междусистемна газова връзка, с което ще декларират, че за двете държави проектът е от стратегическо значение. За това се споразумяха в Истанбул енергийните министри на двете страни Трайчо Трайков и Танер Йълдъз, информира в прессъобщение министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Двамата министри се срещнаха в Турция в рамките на Черноморския енергиен и икономически форум. Те обсъдиха резултатите от работата на експертната група, която проучва и прави оценка на техническите и търговски аспекти на преноса на природен газ през Турция за България.
Източник: 3e-news (21.11.2011)
 
“Южен поток” ще минава през България Окончателното решение за "Южен поток" ще бъде взето в края на 2012 г., каза ръководителя на "Газпром" Алексей Милер. Той отхвърли медийни спекулации, че газопродовът може да заобиколи България. Обсъждат се варианти "Южен поток" да минава през България или едновременно да минава и през България, и през Румъния, стана ясно от думите на Милер.
Източник: Стандарт (23.11.2011)
 
Отчетохме рекорден износ на ток - с 30% повече за година Износът на електроенергия от България достигна рекордни нива и само за година скочи с близо една трета. През тази година се очаква да бъдат доставени за регионалните пазари 10,5 млрд. квтч ток от страната ни, обясни вчера Митю Христозов, директор на дирекция „Централно диспечерско управление“ към Електроенергийния системен оператор. Той участва в дискусията за либерализацията на енергийните пазари в региона, която бе част от Българския икономически форум. Рекордният износ на ток се дължи основно на факта, че в региона няма достатъчно валежи в момента, за да може да работят ВЕЦ-овете, и така страната ни остава основен износител, заяви Христозов. В съседните страни водните запаси са значително по-малко и затова те имат недостиг на енергия. В момента в язовирите има около 65% запас за производство на електроенергия, а по същото време през миналата година те са били 90%. За 2010 г. са били експортирани 8,5 млрд. квтч, а само до 23 ноември тази година навън са заминали 9,6 млрд. квтч. Доставките са основно за Гърция, Сърбия и Румъния. Христозов добави, че има сериозен ръст и на вътрешното потребление на електроенергия. По данни на ЕСО тази година се очаква потребителите да използват 1,5 млрд. киловатчаса повече, което е ръст от 4%. За първи път от 2000 г. насам потреблението в страната нараства с повече от 1,5%, обясни експертът. Той добави, че е възможно това да се дължи на по-голямата консумация в бита и на по-студеното време в момента. От ЕСО твърдят, че ще търсят средства от ЕС за рехабилитацията на електропроводите у нас. В момента се търсят варианти за подобряване на елмрежата високо напрежение от Пловдив през комплекса „Марица-изток“ до Карнобат и оттам за Варна и Бургас. Христозов не очаква да има проблеми с тока по зимните ни курорти, а с пускането на новата подстанция край Слънчев бряг ще се решат и голяма част от проблемите със захранването на региона. Продължават и отчуждителните процедури за изграждането на нов далекопровод между Айтос и Слънчев бряг. Все още обаче няма яснота кога ЕСО ще бъде отделен от структурата на НЕК, обясниха участници в дискусията. Според плана до средата на следващата година системният оператор трябва да бъде отделен от НЕК, но не е ясно дали това ще се случи. Причината е, че все още се водят преговори с банките и НЕК, тъй като по кредити на компанията са заложени активи на ЕСО. Очакваме разделението да бъде факт до края на следващата година, каза Венета Цветкова – началник отдел „Енергийни пазари и преструктуриране” в МИЕТ. Оттам добавиха, че нямат яснота и кога точно ще заработи енергийната борса у нас. В момента министерството има два месеца да отговори на ЕС, че са започнали законовите промени за създаване на борсата. След това Брюксел може да започне наказателна процедура срещу страната ни. Очакванията на ЕСО са до средата на следващата година да започне интеграция с румънската енергийна борса.
Източник: Класа (25.11.2011)
 
Получаваме от ЕС още 185 млн. евро за спрените блокове в АЕЦ "Козлодуй" ЕК одобри отпускането на допълнителни 185 млн. евро до 2020 г. за България във връзка със затварянето на блокове в АЕЦ "Козлодуй”. Допълнителната помощ за подпомагане на извежданията от експлоатация в България, Литва и Словакия е общо от 500 млн. евро. Литва ще получи 210 млн. евро до 2017 г., а Словакия 105 млн. евро до 2017 г. Средствата са предназначени за безопасното извеждане от експлоатация на атомните електроцентрали „Козлодуй “, „Игналина“ и „Бохунице“. „В интерес на нашите граждани е тези реактори да бъдат изведени безопасно от експлоатация и никога да не бъдат пускани отново. Тази допълнителна финансова подкрепа ще помогне на трите държави членки да извършат по график изваждането на горивото и извеждането от експлоатация на въпросните реактори. Това е израз на солидарност на ЕС, за който ядрената безопасност е приоритет“, заяви еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер. Преди да бъдат предоставени средствата, България, Словакия и Литва ще трябва да въведат законодателството на ЕС за ядрената безопасност и управлението на ядрените отпадъци, както и да представят подробни планове за извеждането от експлоатация.
Източник: Класа (25.11.2011)
 
Променяме газови договори с “Газпром” Правителство ще търси промяна на някои условия по транзитните газови договори с "Газпром", за да бъдем адекватна на европейските изисквания за конкурентен газов пазар. Това казаха от Министерството на икономиката, след като ЕК обяви, че дава България и Румъния на Съда на ЕС заради неприлагане на правилата на газовия пазар. В ЕС се изисква всяка държава да осигури равен достъп на трети страни до мрежата си, за да гарантира конкуренцията. Страната ни в голяма степен е изпълнила изискванията на ЕС, с изключение на транзитните договори с "Газпром", сключени през 2006 г.
Източник: Стандарт (25.11.2011)
 
ТЕЦ "Марица изток-2" е в Топ 3 на замърсителите в Европа Държавната ТЕЦ "Марица-изток 2“ е била вторият най-голям замърсител на въздуха в ЕС за 2009 г. Това се твърди в доклад на Европейската агенция по околна среда. В оценката на щетите са включени последствията от замърсяването върху здравето на хората, както и цената на негативното въздействие върху околната среда. Докладът съдържа списък на индустриалните предприятия, отговорни за най-голяма част от замърсяването на въздуха на територията на ЕС през 2009 г. На второ място в този списък е най-големият български ТЕЦ. Щетите, нанесени от централата, възлизат на милиарди евро. В зависимост от използвана методология размерът им е между 1.4 и 3.3 млрд. евро. На първо място по замърсяване в Европа през 2009 г. е била полската ТЕЦ "Роговиец", а първите 22 места в класацията на най-мръсните предприятия се заемат от електроцентрали на въглища. ТЕЦ "Марица-изток 2“ обаче има сероочистващи инсталации от края на 2009 г. Тяхното монтиране се забави поради оспорвания на търга за избор на изпълнител от страна на друг участник - "Алстом Пауър Италия" ЕАД. Централата избра италианско-китайския консорциум "Идреко Инсигма" да изгради инсталацията. Антимонополната комисия пък глоби консорциума за използвана невярна информация със 150 000 лева. Българското присъствие в Топ 50 на замърсителите на въздуха се допълва още от "Брикел" и ТЕЦ "Бобов дол", съответно на позиции 40 и 41. Доста след тях е ТЕЦ-Варна, който е под номер 82 в листата на най-мръсните предприятия в Европа. Изчисленията на ЕЕА показват още, че индустриалното замърсяване на въздуха през 2009 г. е струвало на всеки гражданин на ЕС между 200 и 330 евро.
Източник: Класа (25.11.2011)
 
Брюксел съди България и Румъния заради газовия пазар Eвропейската комисия даде на съда в Люксембург България и Румъния заради нарушения на газовия пазар, свързани с липсата на достъп на оператори и търговци до преносната мрежа. Двете страни не са въвели напълно регламента за условията на достъп до нея. "Трансгранична търговия може да се извършва само ако всички участници на пазара имат равен достъп до газопреносните мрежи за снабдяване на потребителите, което изисква на пазара да се предлага максималният мрежов капацитет. От съществено значение е и на всички участници на пазара да се предоставя надеждна и прозрачна информация за капацитета на мрежата", посочват от Брюксел. Отсъствието на тези условия означава, че търговци и потребители няма да имат възможност за алтернативни доставки. "Потребителите в тези страни са лишени от възможността да получават оферти от други държави-членки, тъй като пазарите не са достатъчно интегрирани", твърди комисията. От няколко години индустрията настоява да има възможност да купува и от други търговци на газ освен от "Булгаргаз", но "Булгартрансгаз" отказва да им даде достъп до мрежата. Ако бъдат осъдени, България и Румъния могат да плащат глоби от няколко стотин милиона евро. Според енергийни експерти е възможно санкцията за оператора да достигне до 100 млн.евро. Заради мълчаливия отказ на "Булгартрансгаз" да допусне до преносната мрежа "Овергаз" като търговец на газ, компанията внесе жалба в комисията.България е получила няколко предупреждения за състоянието на пазара и е предоставила информация на Брюксел, която тя смята за недостатъчна. Друга забележка на комисията е, че не е осигурен реверсивен пренос по газопроводите със съседните страни. От оператора обясниха, че става дума за обявяване на "търговския сетълмент на капацитетите", което до момента не е изпълнено, за да бъде постигнато максималното им използване.
Източник: 3e-news (25.11.2011)
 
Брюксел съдел България заради договорите с "Газпром" от 2006 г. Клаузи в транзитните договори с "Газпром", сключвани през 2006 г., са причината за започнатата днес от Брюксел съдебна процедура срещу България, се казва в прессъобщение на Министерството на икономиката и енергетиката. По рано днес Европейската комисия съобщи, че съди България, защото до този момент не е осигурила достъп на потребителите до алтернативни доставчици на природен газ. От министерството уверяват, че правителството ще търси промяна на някои от условията в договорите с "Газпром", за да бъде страната ни напълно адекватна на европейските изисквания за свободен и конкурентен газов пазар. Ведомството припомня, че наказателната процедура срещу България по тази тема е в ход от 2009 г., и уверява ,че през това време правителството е работило активно за въвеждането на изискванията на Третия енергиен пакет и либерализиране на пазара. Според съобщението страната в голяма степен е изпълнила изискванията, с изключение единствено на принципите в транзитните договори с "Газпром", сключени през 2006 г. От ведомството припомнят, че България е инициатор на дискусия в рамките на ЕС за необходимостта от единна европейска енергийна политика и общи принципи в правилата за търговия и транзит на природен газ между държави от общността и трети страни.
Източник: Дневник (28.11.2011)
 
Търсят консултант за отделянето на системния оператор от НЕК Българският енергиен холдинг ще търси консултант, който да направи анализ на възможностите за отделянето на Електроенергийния системен оператор от структурата на НЕК. Това каза вчера заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев по време на форум "Въздействието на нисковъглеродните инвестиции върху икономиката". Отделянето на оператора трябва да започне до средата на следващата година. От ЕК бяха дали срок за това до края на март 2012 г., но това едва ли ще стане. Причината за забавянето е, че активите на ЕСО са заложени по кредити на НЕК. С подготвяните промени на Закона за енергетиката ще бъде регламентирано и отделянето на системния оператор, за да се отговори на европейските изисквания, обясни Добрев. Той очаква промените да бъдат разгледани в началото на декември в Министерския съвет, а до края на месеца законопроектът да бъде обсъждан и в Народното събрание. До средата на следващата година се очаква да бъдат предоговорени и клаузите по договора с „Газпром“ за транзит на природен газ през страната ни. Руската компания не желае да се обявява свободният капацитет на тръбите у нас, под предлог че това е търговска тайна. ЕС обаче започна дело срещу България заради липсата на свободен газов пазар. Според Добрев вече са изпълнени 90 на сто от изискванията на Европейската комисия, а още в началото на следващата година ще бъдат изпълнени и останалите. Догодина трябва да бъде подписан и нов договор за доставки на природен газ към страната ни, отново с „Газпром“. Преговорите за двата контракта обаче не са свързани, изрази увереност Добрев. Сегашният контракт за доставки на синьо гориво изтича в края на 2012 г., като преговорите по него се водят от „Булгаргаз“.
Източник: Класа (29.11.2011)
 
Трайков: Газовата връзка с Турция може да се изгради за година За около година може да бъде изградена газовата връзка с Турция, каза вчера министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на конференция на Енергийната харта в София. По думите му самата връзка е част от Южния газов коридор, а България ще има основен принос за реалното стартиране на доставките по този проект. Със започването на строежа на газовата връзка с Гърция реално започва и изграждането на първата инфраструктура за Южния коридор, добави Трайков. Връзките с Гърция и Турция ще ни помогнат да осигурим диверсификация при доставките на природен газ, а целта ни е до 2020 г. у нас да няма газов доставчик, който да държи повече от 50-процентен дял от пазара. Заради липсата на свободен газов пазар бе заведено дело срещу нас в съда на Европейския съюз. Според зам.-министър Делян Добрев, ако се стигне до санкции, може да бъдем глобени с до 700 хил. евро. България, Литва и Словакия ще подготвят обща позиция за компенсациите за спрените ядрени мощности, които са 500 млн. евро за трите страни, каза още министърът. Според него средствата трябва да са повече. Продължава и работата на финансовия консултант, лондонската банка HSBC, с анализите дали е рентабилно да се строи АЕЦ „Белене“.
Източник: Класа (30.11.2011)
 
"Газпром" продължава да купува бензиностанции у нас, стана ясно от ново искане до Комисията за защита на конкуренцията. Те са на 6 фирми, регистрирани в Смолян, Кърджали, Асеновград, София. Придобиването е чрез "НИС Петрол", която е част от групата "Нафтена индустрия Сърбия" - дъщерна компания на руския газов гигант. Първото производство за сделките бе образувано на 16 ноември и е за купуването на 7 бензиностанции, собственост на фирми и физически лица. По неофициална информация "Газпром" има намерение да купи между 70 и 90 бензиностанции в България, като се цели в пазарен дял от 6%. Преди да започне изкупуването, шефът на “Газпром нефт” Александър Дюков бе обявил, че се разглежда възможността за придобиване на бензиностанции в България и Украйна. За влизането на компанията на пазара на горива у нас се говори от няколко години. Първоначално се заговори за сделка с "Петрол" АД. Споменаваше се, че руснаците имат намерение да купят 200 бензиностанции на българската компания. Оказа се обаче, че са водени само предварителни разговори и до реална оферта не се стигна. Сега "Газпром" залага на изграждането на собствена верига. Горивата за нея вероятно ще идват от рафинерията до Белград, която компанията купи. Тя има капацитет да преработва до 4000 тона нефт годишно, а продукцията ще се продава и в останалата част на Балканите, не само в Сърбия.
Източник: 24 часа (06.12.2011)
 
Пари за газовите връзки ще има Категорично не е вярно твърдението, че Брюксел ще спре парите на България за изграждане на междусистемни газови връзки с Гърция и Румъния, заяви по време на форума "Прозрачна енергетика" шефът на "Булгартрансгаз" Кирил Темелков. Той допълни, че непрекъснато се води кореспонденция с Европейската комисия и към момента няма никакви проблеми в отношенията ни или по който и да е проект. По всички се работи активно и до няколко години всички междусистемни газови връзки ще бъдат готови, категоричен е Темелков.
Източник: Стандарт (09.12.2011)
 
Газът под Девенци по-добър от руския Колко синьо злато лежи под Девенци? Засега прогнозите са, че находището Девенци крие към 3 млрд. куб. м газ, но неговото количество може да се окаже и два пъти повече. Освен сондажа край Девенци "тексасците" са взели проби и във Врачанско, до градчето Койнаре и ловешкото с. Ъглен. "Доста оптимистични ми се струват плановете за стартирането на добива на природен газ още от догодина, но дай Боже. Нещата в голяма степен вече ще зависят от правителството", коментира шефът на компанията у нас - "Дайрект Петролеум България", Кольо Тонев прогнозата на икономическия министър Трайчо Трайков. Сондажът край Девенци е само участък от залежа. Ако екоекспертите приключат работата си до края на годината и докажат, че експлоатацията няма да застраши природата, "Дайрект" ще получи концесията за промишлена експлоатация. "Изграждането ще започне веднага след получаване на концесията Проектите са готови. Така че реалистично газ край Девенци може да започне да се тегли към средата на 2013 г.
Източник: Стандарт (12.12.2011)
 
Заседанието на Надзорния съвет на компанията "Транс-Болкан Пайплайн", отговаряща за строежа на петролопровода "Бургас-Александруполис", което трябваше да се проведе на 14 декември, е отложено за неопределен период, съобщиха руските агенции. Те се позоваха на изказване на говорителя на руската компания „Транснефт“ Игор Дьомин, според когото заседанието е отменено по искане на гръцката страна. От руския нефтен оператор, който е мажоритарен собственик в проекта, заедно с още две руски фирми, добавят, че очакват указания от правителството как да реагират, след като България реши да се откаже от проекта. В Москва и Атина вече са получили официални писма с намерението София да се оттегли от проекта. Дьомин е обяснил, че България е поискала да се разтрогне междуправителственото споразумение между трите страни. Вариантите могат да бъда най-различни - ликвидиране, замразяване, както и по-нататъшна работа на компанията, но без българско участие, обясни още Дьомин. Според него не е реално твърдението, че от България могат да бъдат поискани неустойки за излизане от петролопровода за 1 млрд. долара. В началото на декември вицепремиерът Симеон Дянков съобщи, че се оттегляме от проекта, защото той е икономически неизгоден за нас. Ще платим 12,8 млн. лева, дължими от 2009 г., каза още финансовият министър. Американската „Шеврон“ и казахстанската „КазМунайГаз“ обаче заявиха интерес да закупят българския дял в тръбата.
Източник: Класа (14.12.2011)
 
Сериозният напредък в проекта за изграждане на междусистемна газова връзка между Българи и Гърция (IGB) е бил отбелязан в писмо на генералния директор на генерална дирекция "Енергетика" на Европейската комисия Филип Лоу, цитирано от пресцентъра на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) в петък. То се оповестява дни, след като евродепутатът на БСП Ивайло Калфин съобщи в Брюксел, че страната ни ще загуби предвидените за тази година евросредства за газота връзка, заради забавянето на строежа й, което бе опровергано от министъра на икономиката Трайчо Трайков. Сега пресцентъра му цитира Лоу, който изтъкнал, че основните препоръки на комисията за изграждането на интерконектора са били постигнати. Една от важните стъпки за развитие на междусистемната връзка бе подписването на договорите за цялостен инженеринг, което стана факт през месец август тази година и изготвянето на оценка за въздействието върху околната среда. Това позволява да започнат процедурите по получаване на разрешителни за териториите на Гърция и България и развитие на проекта, припомнят от МИЕТ. Шефът на дирекция "Енергетика" "приветства твърдата решимост на тримата акционери "Ай Си Джи Би“ АД (в която участват БЕХ и IGI Poseidon), DEPA – Гърция и "Едисон инернешънъл холдинг“ да осъществят изграждането на междусистемната газова връзка. Проектът IGB е от изключително значение за осигуряване сигурността на доставките за Югоизточна Европа. За реализирането на интерконектора ще бъде създадено ново трасе и нови доставчици ще имат достъп до пазара, се казва още в писмото. Лоу информирал, че Европейската комисия ще продължи да наблюдава развитието на проекта, за който е отпуснато финансиране от 45 млн. евро по Плана за възстановяване на Европа. Предстои среща през март 2012 година за установяване на напредъка по техническите и търговските дейности и издаването на разрешителни, допълва ведомството.
Източник: Медия Пул (19.12.2011)
 
Консултант ще оценява електропроводите, подстанциите и отпуснатите заеми на Националната електрическа компания (НЕК) и влиянието на прехвърлянето на съоръженията в капитала на Електроенергийния системен оператор (EСО).Той ще предложи и варианти за промяна в условията на отпуснатите кредити и ще преговаря с кредиторите, предвиждат условията на търга, обявен от Български енергиен холдинг (БЕХ), в чиято структура са двете дружества. Офертите ще се подават до 2 февруари. До пролетта на 2012 г. ЕСО, която в момента е дъщерна на електрическата компания, трябва да стане самостоятелно дружество под шапката на БЕХ. Правилата на ЕС забраняват на производители и търговци на електроенергия, каквато е НЕК, да притежават мрежи. Отделянето на ЕСО, което е операторът на електропреносната мрежа, се забави заради съпротива в предишните ръководства на националната електрокомпания и опасения за влошаване на финансовото й състояние. НЕК дължи над 483 млн. евро по девет заема, сред които най-големите са за хидровъзел "Цанков камък" и АЕЦ "Белене". За разширяването и модернизацията на преносната мрежа са отпуснати 68.5 млн. евро, се посочва в документацията. Консултантът ще бъде избран според най-изгодната цена. Той ще бъде оценен според опита в поне три проекта, един от които на енергийна компания за преструктуриране за над 500 млн. евро.
Източник: Сега (20.12.2011)
 
Взимаме газ по “Южен поток” от 2015 г. Първият руски газ по газопровода "Южен поток" ще потече в края на 2015 г., каквито бяха първоначалните планове. Всички дейности вървят по график и миналата седмица акционерите в проектната компания "Южен поток-България" - БЕХ и "Газпром", одобриха и подписаха технико-икономическата обосновка на проекта. Във Видин вече се проведе и общественото обсъждане по заданието за обхвата и съдържанието на Оценката за въздействие върху околната среда на трасето на тръбата, което ще минава през областта. Така дейностите вървят в пълно съответствие с линейния график за реализацията на проекта "Южен поток".
Източник: Стандарт (21.12.2011)
 
“Козлодуй” печели 73 млн. допълнително АЕЦ "Козлодуй" ще реализира 73 млн. лв. по-голяма печалба от предвидената за 2011 г., заяви министърът на икономиката Трайчо Трайков. Той посети централата по повод изравняването на досегашния й рекорд в производството, поставен през 2008 г. Точно в 14,38 ч вчера мониторите в Първа атомна отчетоха 15,765 млрд. кВтч произведен ток от 1 януари досега. Трайков уточни, че допълнителната печалба идва след последния търг за свободния пазар, проведен на 10
Източник: Стандарт (21.12.2011)
 
Държавата може да продаде до 15% от "Български енергиен холдинг" Възможно е до 10-15% от акциите на Българския енергиен холдинг (БЕХ), който обединява големите държавни компании в енергетиката, да бъдат продадени чрез фондовата борса, съобщи днес икономическият министър Трайчо Трайков пред журналисти. Вчера вицепремиерът Симеон Дянков коментира пред Capital.bg продажбата на държавното участие в двете дружества на доставчика на ток EVN и други предстоящи сделки с държавни активи. Дянков увери, че се подготвя приватизацията на миноритарни дялове в Електроенергийния системен оператор (ЕСО) и газовия оператор "Булгартрансгаз", които са в структурата на енергийния холдинг. ЕСО обаче все още не е отделна компания, а е част от НЕК. "Единият вариант е от тези две дружества да се предложат пакети от по 20-25%, а другият е да се листне малък пакет от целия БЕХ", обясни Дянков и допълни, че продажбата им трябва да се случи до края на 2012 г.
Източник: Капитал (23.12.2011)