Новини
Новини за 2011
 
С 9 млн. лева правят логистичен център край Дебелец Централен логистичен център за Северна България изгражда "ЦБА Асет мениджмънт" АД край град Дебелец (област Велико Търново), съобщи вчера в. "Янтра Днес". Логистичният център се изгражда върху 11 декара собствен терен и ще има 5900 кв. м складови площи и 1000 кв. м офисни помещения. Инвестицията е 9 млн. лева, каза Диан Петков, управител на "Интеграл България" ООД, дружеството, което управлява логистичния център. Модерната складова база е проектирана с 18 рампи, две от които са за охладени и замразени стоки. Хладилните площи са 700 кв. метра. Логистичният център ще заработи през април тази година. В него ще има единна интегрирана IT мрежа между доставчиците, складовете и магазините. Подобни централизирани логистични точки в България имат само дискаунт веригите "Лидъл" и "Пени".
Източник: Класа (07.01.2011)
 
Отвориха още два магазина на Лидл в България Лидл, най-бързо разрастващата се в Европа верига магазини тип дискаунтър за хранителни и нехранителни стоки, откри още два магазина от веригата си в България в градовете Пловдив и Плевен, информираха от компанията. През ноември миналата година Лидл стъпи в България с отварянето на 14 магазина едновременно на територията на 11 града, с което се превърна в сензация на българския пазар. Тази година Лидл продължават с разрастването си, като до края на годината се очаква да отворят около 50 магазина в цялата страна. В Плевен специален гост за откриването беше Найден Зеленогорски - кмет на град Плевен, който разряза лентата заедно със Стоил Беловски – регионален мениджър на Лидл. Германската търговска дискаунтърска верига Лидл оперира с над 9000 магазина в 25 европейски държави. От началото на ноември 2010 г. Лидл официално пое целия бизнес на Плюс в България. Предстои интеграция на двете организации, която ще изведе Лидл в следващата една година в топ 3 на големите вериги за хранителни стоки в страната (поне като брой на работещи магазини). Лидл се наложи в България като важен чуждестранен инвеститор и работодател-досега са създадени над 1000 работни места, построи се най-големият и наведнъж изграден Логистичен център в България, няколко милиона са инвестирани от Лидл в сектора на недвижимите имоти и строителството.
Източник: expert.bg (14.01.2011)
 
Lidl отвори врати в Плевен и Пловдив Lidl откри още двамагазина от веригата си в България - в Пловдив и Плевен. През ноември миналата година компанията стъпи у нас с отварянето на 14 магазина едновременно на територията на 11 града. Тази година Lidl продължават с разрастването си, като до края на годината се очаква да отворят около 50 нови обекта в цялата страна. Германската търговска верига оперира с над 9000 магазина в 25 държави.
Източник: 1kam1.com (14.01.2011)
 
3 нови магазина отваря само за седмица германската верига "Лидъл". Опашки вече се вият пред обектите й в Пловдив и Плевен, които бяха открити на 13 януари, а в четвъртък Русе ще стане 13-ият град у нас, в който дискаунтърът стъпва. На 27 януари отваряме и във Варна и Велико Търново, съобщиха още от "Лидъл България". Ударното откриване на нови магазини ще продължи през февруари и март. Датите за премиерите още не са насрочени, но вече се знае, че магазини с ниски цени ще има и в Бургас, Перник, Разлог, Гоце Делчев, Видин, Враца, Козлодуй. По още един обект ще бъде отворен и в София (стават 5), и в Пловдив (стават 3). От следващия месец започва и поетапното пускане на ребрандираните магазини, закупени от веригата "Плюс". В началото на 2010 г. "Лидъл" купи обектите в Румъния и България. У нас те бяха 23. Около 50 трябва да станат магазините на "Лидъл" у нас в края на годината. Веригата стартира през ноември 2010 г. едновременно с 14 обекта в 11 града. Навсякъде откриването се превърна в мегасъбитие с дълги опашки за банани по 69 ст. килото и шоколади по 44 ст. Стратегията на компанията е да има 2 периода седмично със супер ниски цени - от четвъртък до неделя и от понеделник до сряда.
Източник: 24 часа (17.01.2011)
 
Българските фирми обявиха война на търговските вериги. Браншовите организации на хлебари, млекари, месари, пивовари, производители на шоколад, олио и козметика създават Инициативен комитет за честна търговия. Основната му цел ще е борба с нелоялното отношение на търговските вериги кам доставчиците им, съобщиха от организацията. Вече е премината границата, след която могат да последват необратими промени за нашия бизнес с реални последици за заетостта и бюджета на страната, се казва в писмо на инициативния комитет до медиите. Затова фирмите ще настояват в страната да се приеме закон, който да регламентира честното, справедливо и лоялно бизнес поведение на супермаркетите и търговските вериги, както е в почти цяла Европа.
Източник: Стандарт (27.01.2011)
 
Рекетът в България си има ново лице - големите търговски вериги. Това стана ясно при създаването на Инициативен комитет за честна търговия, в който влизат 14 браншови организации. Те са представители на почти цялата лека промишленост - производители на месо, колбаси, млечни продукти, безалкохолни напитки, бира, вино, яйца, захарни изделия и козметика. Всички се обединиха срещу тежките условия, в които ги поставят търговските вериги. Договаряне на практика няма, магазините диктуват условията, заявиха представителите на българските производители. Това е причината цените на продуктите да растат, а качеството им да намалява. Заради тежките условия, които поставят веригите, голяма част от българските производители са на ръба на фалита, съобщиха от инициативния комитет. Според членовете му проблемът тепърва ще расте, защото и делът на веригите в търговията ще се увеличава. В момента той е около 25%, а в бъдеще може да достигне до 80 на сто. Големите магазини изместват малките и ако производителят не присъства в тях, няма къде да продаде стоката си. Магазините пък притискат доставчиците си да предлагат на все по-ниски цени. В същото време ги товарят с най-различни такси. Най-фрапиращата е такса "Рожден ден", която били принудени да платят всички доставчици за юбилея на една от големите вериги у нас. Освен извънредните плащания има и стандартни такси - за вход във веригата - около 5000 лв., за покриване на стандартите й за качество - около 6000 лв., 2000 лв. за всеки отделен продукт, който се предлага на щандовете. Има и такси за нов филиал, за ремонт на старите и задължителни промоции средно по два пъти в месеца. В някои случаи има над 50 различни такси и възможности за наказания на доставчиците и нито един за търговеца. Благодарение на налозите крайната цена на една стока може да скочи с до 45% още преди да влезе в магазина. Причината е, че производителите са принудени да калкулират разхода "верига" в крайната доставна цена, за да не работят на загуба. В същото време не могат да си позволят да влагат прекалено скъпи суровини, защото продуктът им ще стане непродаваем. Всяка от веригите пък има условия за съотношението между цените на доставчика в нейните магазини и при конкурентите. Плащането на стоките пък е 45 до 60 дни след доставката. А лихвите за този период се поемат от производителите, коментираха от инициативния комитет. Отделно от таксите, които взимат от производителите, търговците слагат и допълнителна надценка, която се движи между 20 и 30%. По този начин стоките поскъпват драстично, а качеството им пада. Това в крайна сметка удря по потребителите, коментират от Инициативния комитет за честна търговия. Според членовете на комитета чуждите доставчици са поставени в далеч по-изгодни условия и имат възможност да се договарят, което за родните производители е изключено. Те настояват държавата да се намеси и да осигури равнопоставеност между различните доставчици и възможност за реално договаряне между производители и търговци.
Източник: Стандарт (02.02.2011)
 
Четири нови магазина откри "Лидъл" за ден. Така общият брой на търговските обекти на дискаунтъра у нас стават 24. Новите обекти отвориха врати в Перник, Гоце Делчев, Разлог и София. За първите три града това е първи магазин на веригата, а за София пети, като той е разположен в кв. Люлин. Вратите на новите обекти за първите посетители отвориха едновременно в 8,00 ч след официалното прерязване на лентата. Така градовете, в които оперира веригата, вече са 17.
Източник: Стандарт (18.02.2011)
 
“Лидл” отваря още 40 магазина Още 40 магазина в 33 града на страната планира от открие немската верига "Лидл". Това съобщи управителят на "Лидл България" Милена Драгийска. Всеки от магазините ще открие между 35 и 50 нови работни места. Досега в компанията са назначени 2003 души. Една трета от доставчиците са български, като те осигуряват основно стоките от първа необходимост - хляб, млечни продукти, прясно пилешко месо, ориз. За да гарантират качеството, от магазина правят проверки на стоките поне веднъж годишно, а за по-бързо оборотните продукти тестовете са още по-чести.
Източник: Стандарт (31.03.2011)
 
"Лидл" отвори магазини в още 4 града Горна Оряховица, Търговище, Силистра и Провадия се присъединиха към веригата от градове, в които оперира "Лидл", най-бързо разрастващата се в Европа верига магазини тип дискаунтър за хранителни и нехранителни стоки. И четирите магазина са реновирани обекти на търговската верига Плюс, която беше купена от "Лидл". В следващите няколко месеца компанията планира да има отворени общо над 40 обекта. Към днешна дата градовете, в които Лидл има действащи обекти са 25, а магазините са 34.
Източник: Стандарт (08.04.2011)
 
Германската верига за бързооборотни стоки откри три нови магазинa в страната, съобщиха от компанията в четвъртък. Те се намират в градовете Раднево, Димитровград и Харманли и са на мястото на обекти от веригата "Плюс", които компанията придоби през миналата година. С новите обекти "Лидъл" вече има 37 магазина в 28 града. Плановете на компанията са да открие общо 40 обекта до края на 2011 г. Веригата "Лидъл", която е собственост на германската група "Шварц", отвори първите си магазини в България през ноември 2010 г. след няколко години подготовка. Компанията има над 9 хил. обекта в 25 европейски държави.
Източник: Дневник (29.04.2011)
 
Магазините на "Лидл" в страната станаха 40. дискаунтърът откри три свои обекта - в градовете Севлиево, Луковит и Павликени. Най-бързо развиващата се търговска верига вече има магазини в 31 български града. От началото на ноември 2010 г. "Лидл" официално пое целия бизнес на "Плюс" в България и предстои интеграция на двете компании. Тя трябва да изведе "Лидл" в следващата една година в топ 3 на големите вериги за хранителни стоки в страната - поне като брой на работещи магазини. Досега германската търговска верига е открила над 1000 нови работни места.
Източник: Пари (13.05.2011)
 
Елин Пелин се оформя като складовата база на България. След като на територията на общината такива изградиха "Лидъл", "Била", "Пени маркет" и "Кавен орбико", вчера белгийският дистрибутор на пресни и замразени хранителни продукти "Унивег" (Univeg) откри логистичния си и дистрибуционен център край града. По думите на кмета на Елин Пелин Галя Георгиева предстои да започне изграждането и на базата на "Пикадили" в индустриалния център "Парк София-rзток", а в момента своя строи дистрибуторът на санитария и фаянс "Джесика". Базата на "Унивег" е разположена до село Мусачево на подбалканския път. Тя има обща складова и логистична площ от 8000 кв.м, а инвестицията е 6.5 млн. евро, съобщи Тео де Коол, изпълнителен директор на "Унивег груп". Логистичният център има четири отделни секции с различни температури от минус 25 градуса до плюс 18 градуса. "Унивег" обслужва веригите за хранителни стоки "Била", "Метро" и "Т маркет", като вижда потенциал за разширяване на пазара си сред традиционните търговци. Дистрибуционният център дава възможност за насипно съхранение на стоките, временно или дългосрочно. Белгийската група е българския пазар от 2006 г., като интересите й са насочени към предоставянето на логистични услуги на търговците. "Унивег" присъства в 25 държави по света, а оборотът на компанията е над 3.3 млр. евро за 2010 г.
Източник: Дневник (17.05.2011)
 
Още два магазина в София от веригата Лидл отвориха врати днес. Новите обекти се намират на Ботевградско шосе 525 и в ж.к. „Изток“, ул. „Николай Хайтов“ 3 (срещу Интерпред и автогара Юг). Така общата им бройка за столицата става седем, след като през ноември миналата година отвориха четири магазина едновременно в кварталите ж.к. „Връбница“ 1, ж.к. „Хаджи Димитър“, ж.к. „Илинден“ и „Дружба“ 2, а през февруари тази година и в „Люлин“ 5. „Магазините на „Лидл” се разполагат на площ от минимум 6000 кв.м. и задължително трябва да разполагат с минималните за стандарта на веригата брой паркоместа. Така че нашият фокус е насочен към градове с демографски и икономически потенциал и не само в краткосрочен, но и в дългосрочен план. Разбира се, както личи и от експанзията ни през тази година, малките градове също са важни за нас, там постигаме доста добри резултати и хората ни възприемат много по-добре, отколкото очаквахме“, коментираха от компанията. Едновременно с магазините в София, днес отвори и врати и третият обект от веригата за град Варна. Той е разположен в ж.к. „Вл. Варненчик“ 257. Останалите два обекта се намират в ж.к. „Възраждане“, бул. „Република“ № 62 и ж.к. „Владислав Варненчик“, бул. „Св. Елена“ № 14.
Източник: expert.bg (20.05.2011)
 
Лидл", най-бързо разрастващата се в Европа верига магазини тип дискаунтър за хранителни и нехранителни стоки, откри още два магазина в България - в Пaзарджик и Панагюрище. За Пазарджик този обект е втори след като през ноември миналата година отвори врати магазин на ул. "Александър Стамболийски" 48 А. Новият адрес, на който гражданите на Пазарджик могат да намерят "Лидл", е ул. "Пловдивска" 99 А. В Панагюрище бе открит първия обект в града. Магазинът се намира на бул. "Пятигорск" № 58. С днешна дата градовете, в които "Лидл" има действащи обекти, са 33, а магазините 47. Германската търговска дискаунтърска верига "Лидл" оперира с над 9000 магазина в 25 европейски държави. В редица пазари веригата е номер 1 в бранша (Франция, Унгария и др.). От началото на ноември 2010 г. "Лидл" официално пое целия бизнес на "Плюс" в България - предстои интеграция на двете организации, която ще изведе веригата в следващата една година в топ 3 на големите вериги за хранителни стоки в страната (поне като брой работещи магазини). "Лидл" се наложи в България като важен чуждестранен инвеститор и работодател - досега са създадени над 2000 работни места, изграден е най-големият логистичен център в България (116 рампи за прием на стоки, обща площ около 38 000 кв. м), няколко милиона са инвестирани в сектора на недвижимите имоти и строителството.
Източник: Фирмена информация (01.07.2011)
 
Учениците в горните класове на техникумите да сключват трудови договори с фирми. Компаниите ще ги обучават по специална програма и ще им плащат заплата. Най-добре представилите се ще бъдат наети за постоянно, след като завършат образованието си. Тази идея е предложила Германско-българската индустриално-търговска камара на среща с министерствата на труда и на образованието. Целта е с помощта на бизнеса да се преодолее дефицитът на обучени кадри, а младите хора да завършват средното си образование с добри познания за практиката, за да могат бързо да намерят работа. За да се осъществи идеята, професионалните гимназии трябва да променят учебните си планове. Затова е необходима подкрепата на министерството на образованието. Иначе гимназиите няма да се съгласят да направят това, каза главният управител на германско-българската камара Митко Василев. Министерството на труда е поискало да знае кои фирми биха се ангажирали с тази система. Според Василев те не са малко. "Имаме подкрепата на много фирми. Сред тях са търговските вериги "Метро", "Лидл", "Кауфланд", "Практикер", обясни главният управител на бизнес организацията. Идеята е компаниите да плащат на учениците, които се обучават, за да ги стимулират. Договорите с младежите може да са за 1, 2 или 3 години. Засега не е ясно дали месечното възнаграждение ще е минималната заплата или по-малко. Отделно компаниите ще подписват договори и с техникумите, с които ще си сътрудничат. "Искаме целенасочено на учениците да им се дадат практически познания в определена област, където ще имат шанс да си намерят работа. В момента в България е масова практика всички да са висшисти, а след това да попълват армията на безработните, защото не са подготвени за това, което търси бизнесът, или са прекалено квалифицирани", коментира Василев.
Източник: Дневник (27.07.2011)
 
"Бизнес парк София" е получил двойно финансиране за изграждането на инфраструктурата си – улици, мостовото съоръжение над околовръстното шосе, ВиК системата. Дружеството получава първо пари от държавата, а след това и имот от общината за същата цел. Това стана ясно във вторник от изнесените данни и документи по едно и също време от Столичната община по време на заседанието на Столичния общински съвет (СОС) и от депутати от левицата в кулоарите на парламента. "Бизнес парк София" и германското дружество "Линднер" са получили 13.6 млн. лв. от държавата за изграждането на техническата инфраструктура като инвеститор първи клас, каквото право имат по закон. Съгласно подписания договор между тях и Министерството на икономиката от юли 2005 г. инвеститорите нямат право да претендират за друго обезщетение за изградената от тях инфраструктура, дори тя да струва повече. Въпреки това обаче през 2008 г. Столичната община довършва сделката за размяна на имоти с "Бизнес парк София", започната през 2002 г. Съгласно решението на СОС от ноември 2008 г. бизнеспаркът получава 15 дка общински имот, като срещу това дава 24 дка улици, мостово съоръжение и ВиК мрежа, тоест изградената от тях инфраструктура, обясни Орлин Иванов, зам.-председател на СОС. "Бизнес парк София" доплаща и още 2.5 млн. лв. на общината. Причината е, че изградената от него инфраструктура е оценена за 7.5 млн. лв., а общинският имот - за 10 млн. лв. Освен това "Бизнес парк София" и "Линдер" трябва да изградят и общински парк върху 5.2 дка, е посочено още в решението на СОС от 2008 г. Това обаче не се е случило и до днес по вина на общината. Причината е обжалване на подробния устройствен план, каза и.д. кмет на София Мария Бояджийска. Тя обеща следващата година паркът да бъде построен. Интересен факт е, че няколко месеца след решението за размяната на имотите между общината и "Бизнес парк София", инвеститорите продават получените 15 дка общински парцел заедно с още 3.5 дка (общо 18.5 дка) на търговската верига "Лидл" за 4.6 млн. евро (около 9 млн. лв.). "Лидл" имат намерение да строят хипермаркет, но липсата на подробен устройствен план възпрепятства това.
Източник: Медия Пул (07.10.2011)
 
След година на българския пазар Lidl се цели в Топ 3 по пазарен дял, съобщиха от компанията на среща с медиите вчера. От веригата дори се надяват да надминат един от конкурентите си – Billa. За целта до края на следващата година обектите им в страната трябва да са 60- 65. В момента магазините, опериращи с марката Lidl, са 52, разположени в 36 града на страната. „В бъдеще веригата ще залага на същите фактори, които са били успешни за нея до момента. Това са високото качество на продуктите, които се предлагат, разнообразието и иновативните промоционални предложения, и социалната ангажираност. За българските магазини не се вкарва друго качество продукти“, коментира Милена Драгийска – Денчева, управител на компанията. Друг фокус на Lidl е насочен към собствените марки. Над половината от предлаганите стоки във веригата са такива. Като сериозен проблем топ-мениджърът посочва непредсказуемото поведение на потребителите. Заради това се случва в някои обекти да има дефицит на някои от предлаганите продукти. В бъдеще това може да бъде поправено, но до голяма степен решението зависи и от доставчиците. По отношение на връзката между тях и веригата Lidl подкрепят позицията, че всичко трябва да се извършва на пазарен принцип, без специален протекционизъм от страна на държавата. Само така потребителите биха спечелили. Като очертан профил на клиентите се оказва, че най-голямата група са работещите по-млади хора или на средна възраст. Втората група са потребителите над 50 години.
Източник: Класа (09.11.2011)
 
"Т-маркет" откри логистична база край Елин Пелин "Т-маркет" стана четвъртата търговска верига с логистична база край град Елин Пелин. Складът е с площ от 7000 кв.м и е собственост на фирма "Джесика", а компанията "Максима България", която оперира с магазините "Т-маркет", е дългосрочен наемател на обекта. В района на Елин Пелин свои логистични бази откриха последователно Penny market, LIDL и BILLA. Единствено Piccadilly засега отлагат изграждането на свой централен склад, въпреки че имат купен терен в района. Сухият склад беше построен, преди да започнем преговорите за наем. Ние ще сме дългосрочен наемател. Компанията ни инвестира около 1.3-1.5 млн. евро в довършителни работи и оборудване по наш стандарт", каза генералният директор на "Максима България" Вигинтас Шапокас. Складът има 14 товаро-разтоварни рампи и 10 000 палетоместа. Базата не разполага с хладилна част, затова тук няма да се съхраняват плодове, зеленчуци и месни продукти. За тези продукти "Т-маркет" разчита на наети площи в базата на Univeg. "Логистичния център край Елин Пелин ще работи само като сух склад за пакетирани продукти, алкохол, козметика и битова химия", обясни Шапокас. Оттук ще се зареждат всички над 40 магазина "Т-маркет" в страната. "Предвиждаме логистичната база да заработи в пълния си капацитет след два месеца", обясни Илия Керезов, директор "Логистика" в "Максима България". Към момента има 40 наети работници, като техният брой трябва да се удвои. Компанията не планира да наеме или изгради своя складова база в източната част на страната. Сега "Т-маркет" има 41 магазина, а до края на годината ще бъде открит още един. "През 2012 г. ще открием още 14 магазина", съобщи Вигинтас Шапокас. Дружеството има над 1100 служители.
Източник: Капитал (05.12.2011)