Новини
Новини за 2021
 
70% от месото и колбасите в хипермаркетите са български Големите търговски вериги разпространиха днес нови данни от мащабно проучване, които за пореден път опровергават ширещия се мит, че вносните храни тотално са изместили родното производство. Фактите показват съвсем друга картина. Близо 65% от основните храни, предлагани в хипермаркетите, са български (става дума за стоките от категориите „Месо и месни продукти“, „Хляб и хлебни изделия“, „Плодове и зеленчуци“ и „Мляко и млечни продукти“), като при хлебните артикули родното производство надхвърля 70 на сто. Това показват анкетата, която обхваща шесте големи - Billa, Kaufland, Lidl, T Market, ПроМаркет и Фантастико. Тези вериги имат 500 магазина в страната, делът им на пазара на бързооборотни стоки у нас е около 40%, а само за последните 8 месеца са реализирали българска продукция за над 1.1 млрд. лева, съобщават от Сдружението за модерна търговия. Всяка от търговските вериги работи с голям брой наши производители - между 160 и 600. Проучването, проведено в периода януари-октомври 2020-а, показва, че 73% от стоките в категория “Хляб и хлебни продукти” са родно производители. А специално в ПроМаркет хлебните изделия са 100% български. В категорията “Месо и месни продукти” "квотата" на местните производители е средно 70%, като в T Market телешкото и свинското месо са изцяло български, а във "Фантастико" нашенско е всичкото пилешко, както и 99% от телешкото. В раздела "Мляко и млечни продукти“ родното производство е с 69% дял, което е с 5% повече в сравнение с година по-рано. При пловодете и зеленчуците превес имат вносните стоки. В България са отгледани 44% от плодовете и зеленчуците в Billa, Kaufland, Lidl, T Market, ПроМаркет и Фантастико, показва анкетата. Високият процент на "чуждоземците" в тази категория не е изненадващ, тъй като е известно, че у нас авокадо, банани, манго и папая и мн. други екзотични растения у нас не се отглеждат масово, а все повече българи ги консумират. Да не говорим за сезонността на плодовете и зеленчуците, сушите, пороите и други особености на родния климат, от които зависи какво излиза на пазара. Показателно е, че през лятото делът на растителни храни с бг произход расте, като в Т Market и ПроМаркет надхвърля 70%, а през зимата расте процентът на вносните.
Източник: Сега (05.01.2021)
 
Търговските вериги заявиха по-голяма подкрепа за българските производители Членовете на Сдружението за модерна търговия (СМТ) Billa, Lidl, Kaufland, Фантастико и ПроМаркет подписаха „Меморандум за приемане и изпълнение на общи мерки в подкрепа на българските производители и създаване на възможности за реализация на техни продукти чрез магазините на търговците на дребно на храни и хранителни продукти, опериращи на територията на Република България“. Приемането на документа, който е с едногодишен срок на действие, е поредна стъпка в обединените усилия на търговските вериги за подкрепа на български производители, която беше още по-активна в условията на пандемия през 2020 г., и продължение на дългогодишната политика на водещите ритейлъри у нас за партньорство с родния земеделски сектор, която датира още от навлизането на представителите на модерната търговия в България. Меморандумът предвижда осем мерки, които компаниите се ангажират да прилагат: Всяка от компаниите ще осигури в своите магазини място за продажба на стоки с български произход и/или произведени от български производители, включително средни и малки регионални производители. Продуктите ще бъдат разполагани в супермаркетите съобразно техния вид (млечни продукти, месни продукти, яйца и др.) и характер (сезонност при плодове и зеленчуци и др.).
Източник: econ.bg (05.01.2021)
 
65% от храните във веригите са български Почти 65% от храните в големите вериги у нас са български. Това показва анкета на Сдружението за модерна търговия, в което членуват “Билла”, “Кауфланд”, “Лидл”, “Т Маркет”, “ПроМаркет” и “Фантастико”. Шестте компании имат дял 40% от пазара в сектора на търговията с бързооборотни стоки и почти 500 магазина в цяла България. Според резултатите от проучването 73% от асортимента в категория “Хляб и хлебни продукти” са от родни производители. В една от веригите дори този дял е 100%. Като цяло на второ място са месото и месните продукти със 70 на сто български продукти. Следват млякото и млечните продукти, при които 69% от асортимента са на родните производители. В тази категория се наблюдава и ръст от 5% на дела на българските продукти в сравнение с година по-рано. Данните от анкетата показват още, че 44% от плодовете и зеленчуците в 6-те вериги са български. От Сдружението за модерна търговия напомнят, че за тази категория трябва да се отчете фактът, че заради географското положение у нас се произвеждат само част от харесваните от потребителите продукти. Освен това при плодовете и зеленчуците има ясно изразена сезонност. Затова и през лятотото делът им при някои от веригите надвишава 70%, но като цяло за годината е доста по-нисък. 368 нови договора с български доставчици на храни са сключени от веригите за периода от март до октомври 2020 г., показват данните от анкетата. За 8-те месеца шестте търговски вериги са реализирали родна продукция за над 1,1 млрд. лв. Всяка една от тях работела с между 160 и 600 български доставчика. Сред тях има както големи родни производители, така и малки регионални фирми. “В периода на коронакризата големите търговски вериги започнаха преговори със стотици български производители, част от които доскоро доставяха на хотели и ресторанти, и много от техните храни вече са по рафтовете им. Това е израз на отговорността на членовете на сдружението към българския бизнес и към обществото като цяло”, коментира изпълнителният директор на Сдружението за модерна търговия Йордан Матеев. Той се надява българските производители да се възползват от шанса и да спечелят потребителите с качествени храни на конкурентни цени. Продажбата на български храни във веригите им давала възможност скоро да пробият и на международните пазари.
Източник: 24 часа (07.01.2021)
 
"Лидл България" ще разшири склада и офиса в Равно поле "Лидл България" ще разшири логистичната си база в с. Равно поле и ще надстрои административната сграда на компанията в съседство. Проектът предвижда да се построят почти 18 хил. кв.м нови площи. Размерът на инвестицията не е обявен, като в момента търговската верига е поискала издаване на строително разрешение в община Елин Пелин. От базата PDS става ясно, че само офис сградата по идеен проект е 12 хил. кв.м. Сегашният логистичен център в Равно поле отговаря за доставките в западната част на страната. Той е разположен върху 138 хил. кв.м, от които 38 хил. РЗП. Има 116 рампи и 25 хил. палетоместа. Офис сградата ще бъде с 12 хил. кв. метра РЗП, а проектирането й е възложено на "Ателие Серафимов архитекти", показва справка в базата PDS. От справка в имотния регистър става ясно, че "Лидл България" е купила през няколко сделки с юридически и физически лица доста терени в Равно поле в периода 2018-19 г. През есента на 2020 г. стана ясно, че "Лидл България" ще строи трета логистична база в страната - този път в землищата на селата Чепинци и Локорско край София. Плановете са в новия обект да работят около 100 служители, а в складовата част - други около 150. Общата площ на имотите, в които ще се изгражда обектът, е 183 888 кв.м. Бъдещата складова база ще е с около 50 хил. кв.м застроена площ, с отделни помещения за пакетирани и палетизирани хранителни и промишлени стоки. Предвижда се също изграждане на паркинг за около 180 коли и 54 камиона. В България Lidl стартира своята дейност през 2010 г. Днес компанията има 105 магазина в 49 града и 3000 служители.
Източник: Капитал (14.01.2021)
 
Осми магазин от веригата Лидл отваря врати в Пловдив Осми магазин от веригата Лидл ще се строи в Пловдив. Той ще е разположен в северната индустриална зона, близо до Рогошко шосе. Инвестиционното предложение на компанията е внесено в Регионалната инспекция по околната среда и водите в Пловдив. От институцията са се произнесли да не се извършва ОВОС /оценка на въздействието върху околната среда/, тъй като хипермаркетът няма вероятност да окаже отрицателно въздействие върху природни местообитания. Бъдещият магазин ще е върху 2351,8 кв.м, а разгърнатата му застроена площ - 2431,7 кв. м. За посетителите са предвидени 139 броя паркоместа, от които 3 инвалидни и 3 за семейства с деца. Ще има и 6 паркоместа с изградена инсталация за зареждане на електрически автомобили. С нея зарядните за ековозилата под тепетата стават четири. Очаква се новият Лидл да отвори врати до няколко месеца.
Източник: Марица (27.01.2021)
 
Lidl отваря още пет магазина тази година Германската търговска верига Lidl отваря шест нови магазина в България до края на тази година. Първият вече беше открит в столичния ж.к. „Люлин“ 10. Магазинът разполага с широка търговска зала от 1400 кв.м., с достатъчно пространство за лесно и удобно пазаруване, както и със 108 паркоместа. През последната финансова година от дружеството казват, че са инвестирали близо 70 млн. лв. в разширяване на магазинната мрежа и в модернизация. „Новооткритите работни места само в новите обекти са над 100“, заяви Милена Драгийска-Денчева, главен изпълнителен директор на "Лидл България".
Източник: economic.bg (16.02.2021)
 
Силната година на индустриалния парк край Елин Пелин "Парк Индустрия София Изток", която изгражда и управлява логистичния парк на входа на гара Елин Пелин, отчита приходи за 2019 г. близо 23 млн. лв. - седемкратно увеличение в сравнение с предходната. Печалбата е близо 8.5 млн. лв. От дружеството коментираха, че значителното увеличение на приходите не е от основната дейност, а от продажба на активи. Фирмите за транспорт и логистика "Орбит" и "Квеенбергер лоджистикс" наеха 11 000 кв.м складове в логистичния парк до Елин Пелин през 2018 г., като през 2019 г. "Орбит" са придобили наетите помещения. "Индустриален парк София Изток" е частна индустриална зона в землището на гара Елин Пелин. В парка досега са изградени осем сгради с над 80 000 кв.м складове за отдаване под наем и продажба. Земя с инфраструктура са купили три производствени предприятия с международно участие (швейцарската "Триза", "Талар фуудс" - бивше "Кенар", гръцката "Юниконф") и централният архив на Банка ДСК. В началото на септември и Сграда 3 в парка, която е 22 хил. кв.м, получи акт 16 и сега е на пазара за отдаване под наем. Инвестицията в нея е била в размер на 9 млн. евро, коментира за "Капитал" Спас Шопов, съсобственик на индустриалния парк. За част от сградата (около 4000 кв.м) вече има подписан договор. Според източници на имотния пазар сделката е с търговската верига "Лидл". Плановете на акционерното дружество бяха да започне изграждането на три нови сгради с площ 33 000 кв.м. Говореше се за инвестиции в нов мултимодален терминал на площадката на бившия завод "Изида", като се използва наличната жп инфраструктура, както и за изграждане на бюджетни жилищни блокове за привличане на работна ръка. Най-вероятно всичко това е на пауза заради икономическа криза и пандемията от COVID-19. В логистичния парк в момента има 18 000 кв.м свободни складови площи, които очакват наематели.
Източник: Капитал (09.03.2021)
 
Български производители с износ за 48 млн. лв с подкрепата на Лидл България Стоки за 47.9 млн. лева са изнесли български производители, благодарение на( Лидл България, в европейската мрежа на веригата през 2020 г. Въпреки годината на кризата, Лидл( България успя не само да запази планираните обеми, но и да отбележи над 20% ръст на износа - или 8 млн. повече спрямо предходната 2019 г. Цифрите, които са още по-отчетливи в условията на икономически предизвикателства на глобално ниво, ясно показват устойчивата подкрепа и реалните възможности за износ, които веригата вече 9 години осигурява за своите български партньори. „Отговорното партньорство си проличава най-добре в условия на криза. През трудната 2020 година отбелязахме ръст от 20% в реализирания оборот на износа на продукти от български производители в европейската мрежа на Lidl. Това стана възможно, благодарение на устойчивата ни политика да подкрепяме и промотираме българските производители в нашата европейска търговска мрежа. Това дългосрочно партньорство позволява на нашите доставчици да модернизират и оптимизират производството си, така че да са конкурентни на европейските пазари. Цифрите са категорично доказателство за съвместния ни успех, който устоява на предизвикателствата на времето и създава нови възможности за развитие“, сподели Милена Драгийска-Денчева, главен изпълнителен директор на Лидл България.
Източник: profit.bg (10.03.2021)
 
Lidl отвори врати в Троян: 50-ия град в България, в който веригата стъпвa Най-новият магазин на Lidl - в град Троян отвори врати. Това е 107-ят магазин на компанията в страната, а Троян е 50-ият град, в който веригата стъпва. Магазинът на Lidl в града е с търговска площ от 1 100 кв.м, а паркингът предлага 120 паркоместа. Той се отличава с модерна визия, широко вътрешно пространство за повече удобство при пазаруване и висока енергийна ефективност. За първи път социално-икономическа оценка на своята дейност Лидл България направи миналата година, по повод своята 10-та годишнина в страната. Съвкупният ефект върху икономиката на България или Ефектът Lidl, който изчисли Института за пазарна икономика (ИПИ), възлиза на 1,12 млрд. лв. само за 2019 г. Според прогнозната оценка на експертите Ефектът Lidl в Троян се очаква да достига 890 хил. лв. на годишна база. В това число се включват т.нар. преки ефекти или директно извършените разходи на компанията към местния бизнес и за възнаграждения на служителите - около 550 хил. лв. годишно. Lidl е най-голямата верига магазини за хранителни стоки в Европа, част e от немската Schwarz Gruppe и присъства в 32 държави. В България Lidl стартира своята дейност през 2010 г. Днес компанията има 107 магазина в 50 града и над 3000 служители.
Източник: Money.bg (13.04.2021)
 
Schwarz IT инвестира 570 000 лева и наема 100 души Schwarz IT България ще инвестира 570 хил. лв. и ще наеме 100 души. Компанията, която обслужва Lidl и Kaufland, получи сертификат за вложението си от Министерство на икономиката. От началото на годината са сертифицирани 14 проекта с общ размер на планираните инвестиции от близо 800 млн. лв. В Schwarz IT България работят около 320 души, а планът е броят им да бъде увеличен със 100 през следващите три години. Разкриването на новите позиции идва успоредно с промяната в структурата на технологичния център на компанията у нас. Първоначално той заработи под името Kaufland Services през 2016 година. От края на миналата година обаче екипът на компанията ще оперира под името Schwarz IT България. Компанията работи заедно с останалите IT центровете на германската група за обезпечаване на дейностите на цялата ритейл организация на Schwarz. Екипът на групата в България работи в 6 отделни дивизии. Една от тях е заета с ключовите продукти за Schwarz. Става въпрос за платформата за облачни (cloud) услуги STACKIT. Към момента Европа изостава зад американските гиганти, като Amazon, Microsoft и Google в този сегмент, като няма свой лидер в облачните услуги. От германската компания работят по своята платформа STACKIT, която първоначално ще се ползва за вътрешни цели, но след това ще бъде отворена и за привличането на клиенти извън организацията ?.
Източник: Money.bg (10.05.2021)
 
Сдружението за модерна търговия има нов председател - Николай Вълканов Николай Вълканов е новият изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия (СМТ). Той поема позицията от Йордан Матеев, който представляваше организацията от 2013 до 2021 година, съобщиха преди малко от сдружението, което обединява почти всички големи търговски вериги в България. Николай Вълканов е завършил специалност "Европеистика" в СУ "Св. Климент Охридски" с профили "Икономика" и "Право". Преминал е обучения по „Производство на плодове и след-беритбена заготовка“ и „Зеленчукопроизводство и овощарство“ към Центъра по агробизнес на Калифорнийския държавен университет в рамките на програмата „Кохран“. Сдружението за модерна търговия, обединява 12 от водещите ритейлъри в България: "Билла България”, „Ван Холдинг“ ("Фантастико"), „Дайхман търговия с обувки", "дм България", “Доверие - Брико” ("Мосю Бриколаж"), „ИКЕА – България“, "Кауфланд България” , "Лидл България”, “Максима България” ("Т MARKET"), „ПЕПКО България“, "ПроМаркет" и "Хиполенд". Сред основните цели на СМТ са подобряване на условията за търговия и бизнес в страната, осигуряване на висока конкуренция на пазара и подкрепа за растежа, модернизацията и развитието на търговския отрасъл от българската икономика.
Източник: 24 часа (19.05.2021)
 
Износът на български продукти с "Лидл България" достигна 30 млн. лв. за полугодието През 2012 г. осем български производителя с 12 артикула правят първите си задгранични продажби чрез "Лидл България" в магазините на веригата в съседна Румъния. През първата половина на тази година фирмите са вече 39, а Lidl държавите, в които се продават 141 български артикула, са 25. За тези шест месеца износът на български продукти с "Лидл България" е за близо 30 млн. Това е почти 44% увеличение спрямо същия период на предходната година, съобщиха от компанията. В топ 5 на българските партньори на "Лидл", изнесли своя продукция в европейската мрежа на веригата за периода януари - юни 2021, са: "Тандем Попово" (премиум говеждо месо - бургери и стекове), "Хебър" ЕАД (хляб и печива), "Клас олио" АД (олио), "Нухелт" АД (оризовки и оризови продукти), "Белла България" АД (замразени банички, тесто за пици и други печива). Това уточниха за "Капитал" от "Лидл България" и посочиха, че критерий за подредбата е стойността на изнесените продукти. В топ 5 на държавите, за които през полугодието на 2021 са изнесени продукти чрез "Лидл България", са: Румъния (35% от общия износ в стойност), Гърция (23.3%), Унгария (9%), Сърбия (7%), Германия (4.7%), посочиха от веригата. Тази година български продукти вече се продават и в магазините на Lidl във Великобритания. Продуктите от български производители, които се продават най-много в европейската търговска мрежа на Lidl, са бургери и стекове от премиум говеждо месо, хляб и хлебни изделия, олио, оризовки и оризови чипсове, замразени банички и печива, уточниха от дружеството. Европейските потребители проявяват интерес и към иновативни артикули като органичен чипс от кафяв ориз, сурови биобарчета и биоснакове, сушени плодове в шоколадова глазура, отчитат от веригата. "Устойчивият ръст на износа, който бележим, е доказателство за това, че нашите български партньори стават все по-конкурентоспособни, предлагат все повече и по-добри продукти, които намират реализация на външните пазари. Освен традиционните стоки, които изнасяме, заедно създаваме иновативни и нишови продукти, за които още няма прекалена конкуренция на европейските пазари и поради това успяваме да постигнем много добри резултати", казва Боян Георгиев, директор "Стоково снабдяване" в "Лидл България", цитиран в прессъобщението..
Източник: Капитал (03.09.2021)
 
Експортните продажби на българските производители през мрежата на Lidl нарастват с 44% на годишна база през първото полугодие Българските производители регистрираха над 30 милиона лева приходи от продажби в чужбина чрез магазините на германския търговец на дребно Lidl през първата половина на 2021 г., отбелязвайки ръст от 44% на годишна база. Над 141 продукта на 39 български компании бяха продадени в магазините на Lidl в 25 чужди държави през първите шест месеца на тази година, съобщи Investor.bg. Румъния, Гърция и Германия бяха първите три вносители на продукти на български доставчици в Lidl през разглеждания период. Lidl Stiftung & Co влезе на българския пазар през 2010 г. В момента Lidl оперира в 50 града в България и осигурява работа на около 3000 души.
Източник: SeeNews (07.09.2021)
 
Търговските вериги ще търсят над 1500 нови служители през следващите месеци Търговските вериги в България са назначили нови 1100 души персонал през 2020 година, като към настоящия момент общият им брой е вече над 23 000 души, стана ясно от представени днес данни от Сдружението за модерна търговия. Същевременно компаниите планират наемането на още поне 1500 души. Основна причина за разрастването на персонала е продължаващата експанзия на модерната търговия. Наемат се хора най-вече в нови магазини, но също така и за съпътстващите ги логистични дейности, както и в администрацията на съответните дружества. Ако се погледнат и данните от 2019-а, се вижда, че ежегодно компаниите наемат общо над 1000 души. От резултатите от анкетата сред членовете на сдружението се вижда още, че голяма част от веригите са увеличили възнагражденията на служителите си през 2020 година, като ръстът варира между 4% и 10%. Освен увеличение на парите, компаниите залагат още на инвестиции в квалификацията на персонала, на увеличението на почивните дни и други материални и нематериални придобивки.Управителят на веригата дрогерии dm България Евелина Великова от своя страна обяви, че въпреки различния профил магазини, австрийската верига планира да увеличи досегашните 93 магазина на 100 и да наеме съответния персонал за тях. "Другото нещо, което се интензифицира при нас, са международните проекти. Това налага разширяване на екипите, защото малкият състав води само до по-ниско качество на изпълнение на международните инициатиниви, които са поети. Ето защо при нас със сигуносрт мога да кажа, че текат и ще има увеличение на хората в офис", заяви тя. От Lidl България посочиха, че наблюдават ясна тенденция на завръщане на българи от чужбина, които избират трайно да останат в страната. "Ние също продължаваме да растем, средно с 400-500 служители на година, главно заради експанзия и нови магазини", каза Катерина Шопова, HR мениджър на компанията.
Източник: Money.bg (14.10.2021)
 
22 наши фирми са сред най-големите 500 в Източна Европа 22 български фирми попадат в тазгодишната класация ТОП 500 на най-големите компании в Централна и Източна Еропа, която за 13-та година се изготвя от международната агенция за кредитно застраховане и управление на риска "Кофас". За сравнение през предходната година България бе представена в ТОП 500 в ЦИЕ с 18 компании. Сега общият оборот на 22-те най-големи български фирми е 20.748 млрд. евро (по финансови отчети за 2020 г.) и така страната ни се нарежда на 7-о място в класацията. Българските фирми, които попадат в ТОП 500, са предимно от химическата, петролната и фармацевтичната промишленост, наред с финансови, информационни и телекомуникационни услуги. За поредна година най-голяма българска компания е Български енергиен холдинг, който се нарежда на 34-то място с оборот през 2020 г. от 2.861 млрд. евро и печалба от 80 млн. евро. Въпреки че по двата показателя БЕХ отбелязва спад, все пак държавният енергиен холдинг се е изкачил с една позиция нагоре в тазгодишната класация. Втората най-голяма българска компания е металургичната "Аурубис България" - на 38-о място, с 12% ръст на продажбите до 2.7 млрд. евро и печалба от 135 млн. евро. "ЛУКойл Нефтохим" е паднала до 111-то място (38-о предата година). Петролната рафинерия е отчела 53% спад на оборота си през 2020 г. до 1.523 млрд. евро и загуба от 260 млн. евро. "ЛУКойл България" с продажби за 1.109 млрд. евро също е преминала на по-задни позиции - от 112-то място на 182-ро. Сред най-големите български компании са също така НЕК (150-о място), инвестиционният холдинг "Адванс Пропъртис" - 206-то, производителят на стъклен амбалаж "Би ей глас", който скача от 416-а позиция на 217-а, "Кауфланд България" - 221-во, заводът за биодизел "Астра био плант" - 233-то, "Софарма", "Сакса", "Лидл България", АЕЦ "Козлодуй", "Хювепроджект", "Експрес лоджистик", БТК. Тази година за първи път в ТОП 500 на ЦИЕ влизат шест български компании - "Софарма трейдинг", "А1", "Олива", "Видеолукс" (притежава веригите "Практикер" и "Технополис"), доставчикът на логистични услуги "Орбико България" и металургичният завод "София мед"
Източник: Сега (12.11.2021)
 
Магазините на Lidl в България вече са 109 Lidl България продължава да разширява присъствието си у нас. Днес германската верига отвори 109-ия си магазин. Обектът се намира в град София, бул. "Тодор Александров" 173, и е построен върху емблематично място за квартала - някогашната Къпалня "Чайка". Това е 32-ият Lidl в София и 4-тият магазин на две нива в страната, проектиран специално, за да отговори на нуждите на потребителите в гъсто населени градски райони. Новият магазин разполага с просторна търговска зала с размер 1571 кв. м и паркинг със 127 места. Lidl е най-голямата верига магазини за хранителни стоки в Европа, част e от немската Schwarz Gruppe и присъства в над 30 държави. В България Lidl стартира своята дейност през 2010 г. Днес компанията има 109 магазина в 50 града и над 3300 служители.
Източник: Money.bg (30.11.2021)