Новини
Новини за 2014
| Държавата подготвя няколко компании за приватизация
Агенцията за приватизация (АПСК) подготвя за продажба няколко компании. Активите на всички предприятия, които ще се предложат на инвеститорите, ще бъдат прехвърлени в Държавна консолидационна компания (ДКК). Така ще се избегне изискването на закона парите от приватизация да отидат в Сребърния фонд за гарантиране на пенсионната система, а вместо това те ще бъдат внесени в бюджета като дивидент от ДКК. На първия етап се предвижда да бъдат продадени дял от "Пловдивски панаир", "Система за пазарна информация" (САПИ), "Овча купел", както и "Нити" - Казанлък. Първото дружество ще бъде приватизирано през борсата, а другите две на търг. През последните две години приватизационният процес напълно беше замрял, а приходите бяха символични и те идваха по линия на следприватизационния контрол.
За някои от тях е правен опит да се продадат, но са липсвали кандидати. За "Нити" например оценката сега е 1.8 млн. лв., доста под началната цена при предишните неуспешни опити. Преди няколко години АПСК пробва да го продаде с начална цена 6.1 млн. лв., после тя падна на 4.5 млн. лв., но макар няколко кандидата да купуваха документи за участие, до реална сделка не се стигна. По неофициална информация сега интерес към дружеството, което произвежда и военна техника, може да прояви собственикът на "Емко" Емилиян Гебрев и "Арсенал".
Особеното при продажбата на "Нити" е, че за 80% от цената ще може да се плати с компенсаторни инструменти. В момента те се търгуват на около 50% от номинала си, т.е. за дела, платим с компенсаторки, купувачът най-вероятно ще плати наполовина по-малко от обявената стойност. В доклада за предстоящата приватизация е посочено, че "Нити" е стабилизирано, приключени са споровете за собственост с "Арсенал" и може да се очаква успешна приватизация.
Активите на дружеството "Овча купел" са няколко имота в София – терени в едноименния квартал. В момента, макар цените на имотите да не са много високи, близостта им до Нов български университет и развиващи се нови квартали може да направят компанията атрактивна. Оценката на дружеството е около 7 млн. лв. Преди това тя е била 10 млн. лв., но по времето на правителството на Пламен Орешарски са извадени 13 имота, с което и цената е паднала.
Продажба се готви и за САПИ – реално купувачът ще придобие база данни с цени в сектора на селското стопанство. Началната цена в търга най-вероятно ще е 200 хил. лв., а източници от сектора сочат като кандидат собственикът на "Литекс комерс" Гриша Ганчев. Пред "Капитал Daily" Ганчев отрече да има намерение за покупка на държавното дружество.
За ВМЗ отново има план да бъде продадено, след като от Министерството на икономиката смятат, че то е с подобрено финансово състояние, погасени са част от дълговете му и компанията работи по сключени договори. Сделката обаче едва ли ще започне преди края на годината, защото е нужна нова оценка. Акционери във военния комплекс са държавата – директно чрез МИЕ, и ДКК, в която е била апортирана инфраструктурата на завода. По времето на предишния икономически министър Драгомир Стойнев държавата изля милиони в силно задлъжнялото предприятие чрез ДКК и така компанията стана акционер.
След няколко години битка за контрола върху "Международен панаир-Пловдив" държавата, изглежда, е приела, че ще излезе напълно от него. В момента делът й е 49.63%, като плановете са той да бъде продаден. Останалият капитал е собственост на члена на ръководството на БСП Георги Гергов, който го придоби, след като преди години правителството на БСП му подариха без търг миноритарен дял, а впоследствие той изкупи акциите на реститути и увеличи участието си.
Идеята е миноритарният дял да бъде предложен на борсата чрез централизиран публичен дълг. Това е бърза операция, но проблемът е, че държавата не разполага с финансови данни за пловдивското дружество.
Допреди няколко години "Пловдивският панаир" и ВМЗ бяха в забранителния списък за приватизация, но в началото на 2013 г. депутатите гласуваха изваждането им от него. По неофициална информация плановете са парите от продажбата на панаира да бъдат използвани за придобиване на инфраструктурата на Слънчев бряг, която след това да бъде прехвърлена на община Несебър, а дружеството да бъде приватизирано.
На следващ етап плановете на АПСК са да приключи с приватизацията на "Аудио-видео Орфей", в което подобно на "Овча купел" интерес могат да предизвикат предимно имотите, а не дейността на самата компания. Планира се и продажба на държавната строителна компания "Монтажи", досега оценявана на 7 млн. лв. След като заради неплатени дългове няколко нейни имота бяха продадени от частни съдебни изпълнители, ще се прави нова оценка. Заради непогасени навреме задължения, основно заплати и осигуровки, "Монтажи" изгуби доста атрактивни имоти, най-скъпите от които в Пловдив и в София. Приватизиран ще бъде и миноритарен дял от "Свободна зона-Бургас". Източник: Капитал (16.09.2014) |
| Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) обяви публичен търг с явно наддаване за продажбата на 100 дяла, представляващи 100% от капитала на „Система за агропазарна информация“ ЕООД (САПИ). Началната тръжна цена, на която ще стартира наддаването, е 200 000 лева, а стъпката на наддаване – 20 000 лева, съобщи Агенцията. Търгът ще се проведе на 13 октомври 2014 г. в сградата на АПСК. Цената на тръжната документация е 1000 лева и може да бъде закупена до 8 октомври 2014 г. До участие в търга не се допускат: офшорни дружества, лица с просрочени публични задължения към българската държава, компании в ликвидация, обявени в несъстоятелност или в производство за обявяване в несъстоятелност; както и лица, осъдени за банкрут. Държавната фирма е създадена като консултантска компания през 1994 година по проект към програма ФАР с цел да обслужва стопанството и преработващата промишленост. След 1995 година САПИ продължава своята дейност, като част от финансовата поддръжка се осъществява от агроминистерството, а фирмата обслужва информационно министерството и ДФ ”Земеделие”. Дружеството анализира данните за цени на едро и дребно на земеделски продукти и земеделски земи и изготвя маркетингови анализи. В структурно отношение САПИ ЕООД има централен офис в София и регионални офиси в осем града на България - Благоевград, Варна, Бургас, Русе, Ловеч, Пловдив, Хасково и Монтана. Междувременно компанията осигурява приходи от продажба на ценова информация, маркетингови проучвания, разработва бизнес планове и реализира международни проекти. Едноличен собственик на капитала е Министерството на земеделието и храните. Източник: Инвестор.БГ (25.09.2014) |
| Държавата продава агростатистиката
Държавата продава всичките си дялове в "Система за агропазарна информация" ЕООД. Търгът за дружеството ще стартира с начална цена от 200 000 лв., съобщиха от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. Стъпката на наддаване ще бъде 20 000 лв. Търгът за дружеството ще се проведе на 13 октомври от 11 ч в сградата на АПСК. Цената на тръжната документация е 1000 лв. и може да бъде купена до 8 октомври. Основната дейност на дружеството се състои в поддържане на информационна система в земеделието, събиране, обработка и анализ на информация за цени на едро и дребно на земеделски продукти, земеделски земи, както и изготвяне на маркетингови анализи. "САПИ" ЕООД има централен офис в София и регионални офиси в Благоевград, Варна, Бургас, Русе, Ловеч, Пловдив, Хасково и Монтана. Офшорки, лица с борчове към държавата, фирми в ликвидация, в процес на обявяване в несъстоятелност и осъдени за банкрут не могат да наддават за агростатистиката. Източник: Стандарт (25.09.2014) |
| Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол обяви публичен търг с явно наддаване за продажбата на 100 дяла, представляващи 100% от капитала на „Система за агропазарна информация“ ЕООД, София Началната тръжна цена, на която ще стартира наддаването, е 200 000 лева, а стъпката на наддаване – 20 000 лева. Търгът ще се проведе на 13 октомври 2014 г. от 11.00 часа в сградата на АПСК. Цената на тръжната документация е 1000 лева и може да бъде закупена в срок до 8 октомври 2014 г. в стая 515 на АПСК. Основната дейност на дружеството се състои в поддържане на информационна система в земеделието, събиране, обработка и анализ на информация за цени на едро и дребно на земеделски продукти, земеделски земи и други номенклатури, изготвяне на маркетингови анализи. В структурно отношение “САПИ” ЕООД има централен офис в София и регионални офиси в осем града на България: Благоевград, Варна, Бургас, Русе, Ловеч, Пловдив, Хасково и Монтана. До участие в търга не се допускат: офшорни дружества; лица, които имат просрочени публични задължения към българската държава; лица, които са в ликвидация; лица, обявени в несъстоятелност или са в производство за обявяване в несъстоятелност; както и лица, осъдени за банкрут. Източник: profit.bg (25.09.2014) |
| През тази година зърнопроизводителите са прибрали в хазната 4,870 млн. тона пшеница. Това става ясно от анализ на Министерството на земеделието и храните. Площите, засети с жито, са общо 11 545 хил. дка, а средният добив на пшеница за страната е 422 кг от декар. Цените на пшеницата в страната през следващите месеци ще останат сравнително ниски под натиска на очертаващото се рекордно високо предлагане в световен мащаб, става ясно още от анализа на аграрното министерство. По данни на САПИ пазарната 2014/15 година стартира при средна изкупна цена на хлебната пшеница от 296 лв./тон през юли, която е с около 12% по-ниска на месечна база. През август се отчита допълнително леко понижение на цените. Средната изкупна цена на хлебната пшеница за първите три месеца на настоящата маркетингова година е 290 лв./тон. Източник: Монитор (30.10.2014) | |