Новини
 
Пловдивският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 174, ал. 2 ТЗ с решение № 7371 от 26.ХI.2004 г. по ф. д. № 3574/2004 вписа акционерно дружество "Промишлено-търговска зона Куклен" - АД, със седалище и адрес на управление с. Куклен, област Пловдив, ул. Плиска 4А, с предмет на дейност: промишлено строителство, изграждане, подобряване и експлоатация на промишлено-търговски зони, в т. ч. съществуващата инфраструктура, вкл. за изграждането и подобряване на сгради, пътища, транспортни терминали и комуникационни връзки, благоустройствени мероприятия, вкл. сметосъбиране, сметоизвозване, снегопочистване, рекламно-консултантска дейност, свързана с изграждане на индустриални зони, посредничество, представителство, комисионерство, както и всякаква друга дейност, незабранена със закон, и с капитал 50 000 лв., разпределен в 500 поименни акции с право на глас с номинална стойност 100 лв. Дружеството е със съвет на директорите в състав: Валентин Кънчев Кънчев, Никола Иванов Добрев, Розин Александров Ангелов и Пламен Цветков Панчев и се представлява и управлява от председателя на СД Пламен Цветков Панчев и от изп. директор Никола Иванов Добрев заедно и поотделно.
Източник: Държавен вестник (14.10.2005)
 
Обслужваща зона за бърз икономически растеж със складови бази и сгради за високотехнологични процеси на площ от 520 дка обмисля да създаде ръководството на община Родопи. Имотът е разположен в непосредствена близост с летище Пловдив, в землището на с. Крумово. За реализиране на инициативата се правят предпроектни проучвания. Общинското ръководство подготвя задание, което ще предложи за одобрение на предстояща сесия на общинския съвет. По Закона за обществените поръчки ще се обяви конкурс за проектиране на предварителната фаза за промяна предназначението на земята. В тазгодишния бюджет на община Родопи проектирането на подробен устройствен план - план за регулация и застрояване, не е заложено в списъка на капиталовите разходи. Очаква се разработката да се финансира от бюджета за 2006 г. Благоприятното транспортно-географско разположение на имота и инфраструктурната обезпеченост са факторите, които правят земята атрактивна за инвестиции. Близостта на гражданското и карго летище Пловдив - Крумово, както и на път ІІ-86 в посока Асеновград са другите предимства на имота. В бъдеще път ІІ-86 ще осъществява пряка връзка с Гърция посредством новоизграждащия се контролно-пропускателен пункт на границата с южната ни съседка. Автомагистрала „Тракия” отстои на около 20 км, а централната митница за Южна България е разположена в южната част на Пловдив. Земята е срещу функционираща промишлена зона, на чиято територия развиват дейност едни от най-значителните фирми в областната икономика - “Комбинат за цветни метали” АД - Пловдив, химическият завод “Агрия” - производител на препарати за растителна защита, и заводът за топло поцинковане. В близост с тази съществуваща индустриална зона фирмите „КЦМ 2000” АД и „Сиенит холдинг”, обединени в консорциум „Промишлено-търговска зона Куклен” АД, наскоро закупиха имот с площ от 470 дка. Целта е създаване на нова икономическа зона, която да осигури постоянна заетост на жители на общините Куклен, Асеновград и Пловдив. Дружеството е с намерение да привлече в зоната инвеститори от най-висок клас, като им предостави всички необходими услуги за съкращаване и преодоляване на административно-бюрократичните процедури при организиране на производствена, складова и търговска дейност.
Източник: Строителство Градът (07.11.2005)
 
Пловдивският окръжен съд на основание чл. 491а, ал. 2 ГПК във връзка с чл. 251, ал. 4 ТЗ с определение от 5.VII.2007 г. допуска прилагането по ф.д. № 3574/2004 на представения годишен финансов отчет за 2006 г. на “Промишлено-търговска зона Куклен” - АД.
Източник: Държавен вестник (07.11.2008)
 
Промишлено-търговска зона Куклен АД - Куклен свиква Годишно общо събрание на акционерите на 08.05.2009. Дневният ред съдържа: доклад за дейността на дружеството през 2008 година.
Източник: Агенция по вписвания (15.05.2009)
 
Промишлено-търговска зона Куклен АД - Куклен свиква Годишно общо събрание на акционерите на 26.06.2008. Дневният ред съдържа: доклад за дейността на дружеството през 2007 година.
Източник: Агенция по вписвания (15.05.2009)
 
"Тракия икономическа зона" създава учебен център за 1.75 милиона лева "Тракия икономическа зона" започва оборудването на учебен център с над 200 компютъра в Пловдив. Общата инвестиция е над 1.75 млн. лева, а основната задача на центъра е да развива знания и умения в областта на индустриалното производство. Центърът ще разполага с 10 зали за теоретично и 1 за тренировъчно обучение. Финансирането на центъра е с европейски средства по Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020. Безвъзмездната финансова помощ е 1.243 млн. лева (70% от общата стойност на проекта), а останалите над 510 хил. лева (30% от стойността) са осигурени от "Тракия икономическа зона" (ТИЗ). Създава се и електронна платформа за управление на учебния процес. С нейна помощ ще се провеждат иновативни електронни, уеб-базирани и дистанционни обучения за нуждите на индустрията. От технологичната инфраструктура, обученията и практическите занимания ще могат да се възползват както служителите на дружествата от ТИЗ, така и външни клиенти. Сдружението е амбицирано да насърчава по-активно индустриалната модернизация в региона. За целта ТИЗ ще си сътрудничи с други сектори и клъстери, включително и такива от чужбина. Крайната цел е модернизация и подобряване на конкурентоспособността на българската икономика и нейното утвърждаване на европейския и световен пазар - цели, които се припокриват с тези на Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020.
Източник: Money.bg (25.01.2018)
 
Заводът на Latecoere в Пловдив получи 6 млн. евро по плана "Юнкер" Заводът за самолетни части, който Latecoere започна да строи през есента край Пловдив, ще получи 6 млн. евро по плана "Юнкер". Финансирането е част от договор за общо 55 млн. евро, които Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) отпуска на френската група. Повечето от средствата са за научно-развойна дейност и иновации, но пари са предвидени и за новите производства в България и френския град Тулуза. Първоначалната инвестиция в Пловдив е 11 млн. евро и включва изграждане и оборудване на предприятието, което се очаква да заработи до края на март. Основният клиент на продукцията ще бъде самолетният гигант Airbus. Проектът на Latecoere е на обща стойност 110 млн. евро и срок на изпълнение до края на 2020 г., като ЕИБ осигурява половината от средствата. Той предвижда разработване и внедряване на иновации в производството на врати, оптични мрежи, бордови съоръжения и видеосистеми. Проектът включва също изграждането на високо дигитализиран "завод на бъдещето" от поколение 4.0 в Тулуза, както и предприятие за производство на компоненти в Пловдив. И двете фабрики са част от плана за трансформация на Latecoere до 2020 г., който предвижда автоматизация и оптимизация на разходите. Предприятието в "Тракия икономическа зона" ще е разположено на 5000 кв.м , от които 4000 кв.м производствена площ и 1000 кв. м административна. След откриването на завода през пролетта френската група предвижда и допълнителни инвестиции, като общата сума трябва да достигне 15 млн. евро в рамките на три години. В предприятието ще се произвеждат авиационни възли за вратите на самолети Airbus A320 и A330, както и шкафове за авионика, но без кабелите и електронното оборудване. Очаква се заетите да бъдат 200 души, повечето от тях работници. Проектът се изпълнява от местното дъщерно дружество "Латекоер България ". Latecoere е доставчик от първо ниво на най-големите авиационни производители. Основният й клиент е Airubus (над 50% от продажбите), следван от Embraer, Boeing, Dessault, Bombarier и др. Работи в две основни сфери - корпусни елементи и врати (65% от общите приходи) и електрически шкафове и кабелни системи (35%). Има производства във Франция, Германия, Чехия, Мароко, Тунис, Мексико и Бразилия, като стратегията й е заводите да са разположени близо до клиентите. Към края на 2016 г. за групата работят над 4300 души, а оборотът й е 655 млн. евро.
Източник: Капитал (26.01.2018)
 
Строим индустриални зони колкото Слънчев бряг Индустриални площи с големината колкото емблематичния курорт Слънчев бряг са застроени и се предлагат на потенциални инвеститори. Общата квадратура на държавните и частните зони е 17,5 млн. кв.м, от които повечето от половината се намират в Пловдив и са частна собственост, изчисли „Монитор“. След бурното развитие на „Тракия икономическа зона“ (ТИЗ) до Пловдив през последната година и държавната компания „Национална компания индустриални зони“ (НКИЗ) излезе под светлините на прожекторите. Дружеството управлява под шапката си зони с площ 6,8 млн. кв.м Най-бързо разрастващите се държавни проекти са в Божурище и в Бургас. Най-добре развитата, но частна, се намира до Пловдив с 3,25 млн. кв.м заета площ и потенциал за развитие още два пъти колкото е в момента площта й. Заетите в трите зони – София, Пловдив и Бургас, са общо 26 хиляди. Най-много са работниците в ТИЗ, които надвишават 25 хиляди, към момента до Божурище пътуват да работят около 800 човека. Очаква се до средата на 2018 г. броят на работниците в зоната да надхвърли 1000, а още четири компании до края на годината би трябвало да са изградили обектите си и активно да започнат наемане на служители. В „Индустриален и логистичен парк – Бургас“ реалният брой открити нови работни места до момента е сравнително скромен – около 30. Причината е, че зоната е в напреднал процес на изграждане при сериозен интерес от страна на инвеститорите. През последните години частните инвеститори започнаха да възраждат сектор, който години наред беше „под водата“. Cтaбилният pacтeж на бългapc?aтa и блaгoпpиятнaтa cитyaция в cвeтoвнaтa и?oнoми?a мoтивиpaт бългapc?и и чyжди инвecтитopи дa влaгaт милиoни лeвoвe в нoви и paзшиpeниe нa вeчe cъщecтвyвaщитe пpoизвoдcтвa y нac. Кой инвестира в индустрия у нас? В най-голямата зона до Пловдив направените инвестиции са за над 1 млрд. евро, от 120 привлечени инвеститори, като 80 от тях са чуждестранни. В близост до София са привлечени две чужди компании от Германия („Бер-Хелла Термоконтрол“ и „Райсволф“), един от Гърция (мелничарската компания с 250-годишна история „Лулис Мелс“) и от Дания – мебелната компания „Юск“. Датският гигант в момента изгражда логистичен център за цяла Югоизточна Европа на стойност 200 млн. лева, който трябва да бъде завършен до края на годината. От НКИЗ в момента са в начална фаза на разговори с инвеститори от Германия, САЩ, Кипър, Южна Корея, Китай и др. Според техните конкретни изисквания им се предлагат подходящи терени – както в държавните индустриални зони, който управляват, така и на общински имоти, в сътрудничество с местните власти. По-голямото предлагане води и до „специализация“ на зоните свързана със спецификата на работата, защото няма логика да се търси терен за мебелна компания в миньорски град. От НКИЗ предлагат локация, свързана със спецификата на населеното място и подходящи кадри. „Чуждестранна компания от хранително-вкусовата промишленост се обърна към нас с подобен въпрос и запитване за подходящи за целите й терени. Един от имотите, които сме й предложили, е в „Индустриален и технологичен парк – Бургас“, като в близост до него вече работят или изграждат обектите си шест различни фирми от същата индустрия“, дава пример изпълнителният директор на НКИЗ Антоанета Барес. Интерес има и към терени, които НКИЗ предлага съвместно с общини. От държавното дружество развиват ad hoc проекти с всяка една община, която проявява интерес да развива своя зона. Първоначално местната администрация прави проучване на терените си и дава информация на НКИЗ, която подпомага намирането на инвеститори. „Целта не е да съсредоточаваме инвестициите само в София, а в цялата страна“, коментира Барес. По тази концепция се работи с повечето по-малки зони в страната. Пример за такъв проект е предстоящото подписване на меморандум за сътрудничество с община Горна Оряховица, за да се насочи инвеститорският интерес към новата индустриална зона в района на летището до града. Интересът към Горна Оряховица е подсилен и от това, че общината е водещ жп център у нас. Други инвеститори виждат като подходящи терени, които община Кюстендил идентифицира като индустриална зона – заради близостта със Сърбия и Македония. За трети интересен е Сандански заради близостта си със Солунското пристанище. Предстои да се развива и държавна индустриална зона в Кърджали. За терените, които са в процес на апортиране, има заявени конкретни инвеститорски интереси от компании от Турция и Гърция. През годината се очаква дeceт?и нaши и чyжди ?oмпaнии oт paзлични ce?тopи да пoдгoтвят cepиoзни инвecтиции в ТИЗ освен в индycтpиaлнитe зoни в Coфия, Бypгac и Pyce. ?peдпpиятиятa ca c шиpo? cпe?тъp нa дeйнocт - oт xpaнитeлнo-в?ycoвaтa и тe?cтилнaтa пpoмишлeнocт, дo виco?oтexнoлoгични пpoизвoдcтвa ?aтo тoвa нa aвтoмoбилни ?oмпoнeнти и мoдepни мaшини c цифpoвo yпpaвлeниe. O?oлo 20 ?oмпaнии, пoвeчeтo oт ?oитo бългapc?и, щe инвecтиpaт дeceт?и милиoни лeвoвe в TИЗ. Гoлeми чyжди инвеститори cъщo ca дoгoвopили дa пocтpoят фaбpи?и около Пловдив, като вложенията там щe oтвopят нaд 1000 нoви paбoтни мecтa дo ?paя нa гoдинaтa, стана ясно през миналата седмица по време ?oнфepeнция за индустриално строителство и инвестиции. Tъpceнeтo нa индycтpиaлни плoщи в cтpaнaтa e вce пo-гoлямo, ?aтo имa гoлям интepec ?a?тo ?ъм лoгиcтични, тa?a и ?ъм пpoизвoдcтвeни пpocтpaнcтвa. B мoмeнтa нa пaзapa имa o?oлo или пoд 1% cвoбoдни c?лaдoви плoщи. Beчe ce cтpoи ycилeнo, a мнoгo oт плoщитe ce oтдaвaт пoд нaeм oщe пpeди дa бъдaт зaвъpшeни, твърди Bлaдимиp Гюpджиeв, pъ?oвoдитeл индycтpиaлни плoщи и paзвитиe във Fоrtоn. По думите му сега е моментът да се строи, защото пaзapът ни?oгa нe e бил пo-дoбъp. Bcич?и пpeдпocтaв?и зa eднa ycпeшнa гoдинa ca нaлицe, положително гледат на сектора и управляващите. ?peз пъpвитe 9 мeceцa нa 2017 г. Бългapия oтчитa 950 млн. лeвa pъcт нa инвecтициитe, a пpeз пocлeднoтo тpимeceчиe y нac ce нaбюдaвa 5.2% pacтeж нa бpyтнaтa дoбaвeнa cтoйнocт oт cтpoитeлcтвo. "Страната ни e нa ?apтaтa нa мeждyнapoдния бизнec ?aтo мнoгo дoбpa инвecтициoннa дecтинaция", смята зaм.-миниcтъpът нa и?oнoми?aтa Лъчeзap Бopиcoв. За да подпомогнат строителството, от министерството са подготвили 12 мерки, които да подпомогнат по-бързото строителство. Зapaди aдминиcтpaтивни пpeч?и oбaчe чecтo пpoцecът ce бaви. Caмoтo cтpoитeлcтвo чecтo oтнeмa мнoгo пo-мaл?o вpeмe, oт?oл?oтo пoлyчaвaнeтo нa paзpeшитeлнo зa cтpoeж, пpиcъeдинявaнeтo ?ъм дocтaвчи? нa ?oмyнaлни ycлyги или мaшиннoтo oбopyдвaнe нa oбe?тa. Зa дa правят бизнec y нac, чyждecтpaннитe инвecтитopи тъpcят ocнoвнo три нeщa - дoбpo мecтoпoлoжeниe, пoдгoтвeнa инфpacтpy?тypa и ?вaлифициpaни ?aдpи. Te мнoгo чecтo имaт c?лючeни дoгoвopи и гoнят cpo?oвe зa изгpaждaнeтo и пyc?aнeтo в e?cплoaтaция нa oбe?тa cи. "Инвecтитopитe иc?aт гoтoвa инфpacтpy?тypa - дa дoйдaт и дa paзвивaт бизнeca cи, a нe дa cи cтpoят вcич?o caми", oтбeлязa д-p Mит?o Bacилeв, пpeдceдaтeл нa Гepмaнскo-бългapc?aтa индycтpиaлнo-тъpгoвc?a ?aмapa. Дoбъp пpимep в тoвa oтнoшeниe e НКИЗ, ?oятo изгpaждa пpeдвapитeлнo цялaтa нeoбxoдимa инфpacтpy?тypa, a инвecтитopитe имaт гpижaтa eдинcтвeнo дa paзвият cвoя пpoe?т.
Източник: Монитор (07.02.2018)
 
"Тракия икономическа зона" очаква над 100 млн.евро инвестиции Инвестиции за над 100 млн. евро се очакват тази година в Тракия икономическа зона. Това съобщи управителят инж. Пламен Панчев пред Радио Пловдив. Според него положителната тенденция е, че български компании продължават да влагат средства и ресурси в производството на храни, метални изделия, мехатроника, логистика. "Инвеститорите основно търсят сигурност, а Пловдив ги привлича както с доброто си географско положение, така и със своите кадри, завършили 9-те университета и професионалните паралелки в гимназиите. Търсят се най-вече инженери, IT-специалисти, хора със средно образование. Очакваме тази година добрата практика да се привличат чуждестранни студенти с български корени да продължи, като се надяваме около 2000 млади хора да дойдат в Пловдив", каза управителят на ТИЗ. Панчев определи като много успешна платформата „16+1“ между страните от Централна и Източна Европа и Китай, благодарение на което в ТИЗ ще стъпи на-голямата китайска платформа за онлайн търговия. Очакват се китайски делегации да посетят Пловдив през май. Всеки български производител може при нас да се консултира как да стъпи на китайския пазар, каза още Пламен Панчев.
Източник: Банкеръ (14.02.2018)
 
Концесията за Летище Пловдив продължава. Върховният административен съд /ВАС/ даде ход на процедурата, отхвърляйки жалбата на единия от тримата кандидати - ДЗЗД „Силк роуд Пловдив еърпорт“. Това е видно от решение на ВАС № 2696/ 01.03.2018 г. В решението пише: „ОТХВЪРЛЯ като неоснователна жалбата на фирма ..., подадена чрез представляващ дружеството адв. К., срещу Решение №1210/ 26.10.2017 г. на Комисията за защита на конкуренцията по преписка № КЗК- 764/2017 г. Решението е окончателно“. През октомври 2017 г. Комисията за защита на конкуренцията отстрани от участие дружеството на швейцареца Урс Майстерханс заради неизрядни финансови отчети, които не отговарят на международните счетоводни стандарти. Фирмата не бе посочила и трето лице, което да поеме съответните финансови отговорности, бе другия мотив на регулаторния орган, след което последва обжалване. Другите две фирми, които са на финалната права за концесията на аеропорта край Крумово, са консорциум между "Тракия икономическа зона" и превозвачът PIMK, подкрепен от община Пловдив и китайския конгломерат HNA Group Co.
Източник: Марица (06.03.2018)
 
Китайците от Хайнан взимат летище Пловдив Консорциумът между китайската HNA Airport Group Co LTD и българската Пловдив Еърпорт инвест взима летище Пловдив на концесия за 35 г. Според изданието, комисията към Министерството на транспорта вече е направила своя избор, а до дни се очаква официалното решение на Министерски съвет. Китайците от Хайнан и местните им партньори се състезаваха на финалната права срещу пловдивския консорциум между транспортния гигант ПИМК и "Тракия икономическа зона", който получи и официална подкрепа от общината. При разглеждане на документите и инвестиционните намерения обаче експертите в министерството са преценили, че офертата на Хайнан е по-добра и гарантира развитието на аеропорта. Представител на консорциума е Асен Василев, който беше министър на икономиката, енергетиката и туризма в служебното правителство на Марин Райков. В Пловдив Еърпорт инвест пък участват няколко експерти с опит в летищната и авиационна дейност. Според офертата, китайците ще инвестират в Пловдивския аеропорт 79 млн. лева. Освен карго терминалите, концесионерите планират да развият и гражданските полети, като най-вероятно ще опитат да осигурят и директни връзки с някои летища в Поднебесната империя. Откриването на подобни линии ще повлияе сериозно върху развитието на туризма в целия регион. Туристите от Азия ще имат бърз достъп както до историческите забележителности, така и до СПА курортите и планинските центрове Пампорово и Чепеларе, коментира пред "Марица" Асен Василев. Той напомни, че HNA Group притежават шестия по големина туроператор, фокусиран върху промотиране на пътувания на китайски граждани в чужбина. HNA Group e една от най-големите корпорации в световен мащаб, като миналата година влезе в топ 100 на Fortune Global Companies. HNA Group притежават общо активи на стойност 61 милиарда евро. Приходите им за 2016 г. са 13 млрд. евро. Групата притежава Hainan Airlines (четвъртата по големина аерокомпания в Китай с флот от 700 самолета и обслужваща над 120 дестинации). Нейна собственост е и летищният оператор Swissport, който държи над 1/3% от наземното обслужване на летище София. Тя е и един от големите собственици на хотели в Китай и държи 30% от веригата Hilton Hotels, както и 10% от Deutsche Bank. Оперира 16 летища с приходи от летищни операции на стойност 800 млн. евро.
Източник: Стандарт (16.03.2018)
 
Още една френска компания с интерес за завод у нас Още една голяма френска компания от самолетната индустрия проявява сериозен интерес да построи завод у нас. Вчера министърът на икономиката Емил Караниколов съобщи новината при подписването на Меморандум за сътрудничество между Национална компания индустриални зони (НКИЗ) и Община Горна Оряховица. В момента се изгражда заводът за самолетни части на френската компания „Латекоер“ в „Тракия икономическа зона“. Компанията е водещ доставчик в самолетната индустрия, а край Пловдив ще произвеждат части основно за глобалния гигант Airbus. Цялото съоръжение е разположено на 5000 кв. м, от които 4000 кв. метра производствена площ и 1000 кв. м административна. Община Горна Оряховица вече е идентифицирала свой терен, подходящ за индустриални цели. Става дума за имот от около 300 дка, бивши казарми, който е с нов подробен устройствен план и вече одобрени за изграждане електро- и ВиК схема за захранване на всички новопроектирани имоти. Парцелът разполага с добра техническа инфраструктура, като е особено атрактивен с близостта си до международното летище в Горна Оряховица и с товарна гара. До момента НКИЗ ЕАД има подписани меморандуми за сътрудничество с общините в Бургас, Божурище, Враца, Сандански, Ловеч, Кюстендил, Варна, Видин, Дупница, Стара Загора, както с областна администрация Кърджали.
Източник: Монитор (30.03.2018)
 
Нов завод никне в индустриална зона „Куклен” Нов завод за производство на фарове за голяма германска автомобилна компания ще бъде построен в Индустриалната зона на Куклен. Теренът, върху който ще се строи, е с площ от 17 декара и ще има излаз на Асеновградско шосе. От общината в Куклен са осигурили „бърза писта” за изграждането на новата производствена мощност, като са одобрили документацията за по-малко от седмица. Очакванията са инвеститорът да вложи няколко милиона евро в строителството и оборудването на производството си край Пловдив. „Това е петият голям международен инвеститор, който стъпва в индустриалната зона край Куклен. След месец ще стане ясно дали там ще стъпи още един, който иска да строи завод за машини с цифрово-програмно управление”, обясниха от „Тракия икономическа зона”. Теренът е бил закупен от международния инвеститор след преговори, които продължили близо една година, разкриха от „Тракия икономическа зона”, откъдето компанията е купила терена. Същата международна фирма има аналогични заводи в Турция и в Германия.
Източник: Монитор (10.04.2018)
 
Чужда компания строи нов завод край Куклен, ще правят фарове за световно известна марка коли Нов модерен завод ще изгражда чужда компания в индустриалната зона на Куклен. Промишленото хале ще е върху терен от 17 дка. За по-малко от седмица общинската администрация е издала строителното разрешение за обекта. От "Тракия икономическа зона", откъдето компанията е закупила земята, разкриха, че преговорите с нея са се водили близо година. В нея ще се произвеждат фарове за най-известната в света марка немски автомобили. Същата фирма притежава и заводи в Турция и Германия. Това е петият сериозен инвеститор в индустриалната зона край Куклен. След месец ще стане ясно дали там ще стъпи още един, който иска да строи завод за машини с цифрово-програмно управление, заяви съуправителят на "Тракия икономическа зона".
Източник: 24 часа (10.04.2018)
 
В Пловдив откриха китайски офис за онлайн търговия със селскостопански продукти Министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов заедно с китайския си колега Хан Чанфу откриха Офис за контакти на асоциация Шънджън Крос-Бордър И-Комерс (Shenzhen Cross-Border E-Commerce Association). Офисът за контакти ще обслужва логистичня център и Павилион за електронна търговия със селскостопански и други продукти в страните от инициативата „16+1“. Центърът се намира в Тракия икономическа зона, Пловдив. Платформата дава възможност за електронна търговия между Китай и страните от Централна и Източна Европа, и Западните балкани. „Платформата гарантира свързаност между юридическите лица и правителствата. Това е бърз, сигурен и удобен начин за свързаност. Даваме възможност на производителите да качват своите продукти и посредством изградената свързаност за реална търговия b2b и b2c“, заяви Васил Гелев, директор на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ). На 24 ноември 2017 г., в Тракия Икономическа Зона - Пловдив, беше открит първият “16+1 Логистичен център за електронна търговия и Павилион за селскостопански и други продукти” – България. Той ще координира и насърчава успешната реализация на проекта между участниците. На територия от над 10 дка ще бъде изградена нова инфраструктура в това число търговски и складови площи, както и административни помещения за осъществяване на търговски операции.
Източник: Банкеръ (29.05.2018)
 
При рекордно ниски лихви жилищните кредити растат все по-бързо Отпуснатите от банките жилищни кредити растат все по-бързо и през май вече достигат 9.830 млрд. лв., показва данните на БНБ, оповестени вчера. Така годишният им ръст е почти 10%, докато през април той бе 9.1%, а в началото на годината - около 8%. Рекордно ниските лихви по ипотечните заеми, голямото търсене и покачващите се цени на жилищата в големите градове са причина за кредитния бум от началото на годината. Някои банки вече предлагат лихви под 3% в изострената конкуренция за нови клиенти. Това бе причина управителят на БНБ да предупреди преди време банкерите да повишат вниманието си върху кредитния риск. Силен ръст отбелязват и потребителските заеми, които през май бележат 15% увеличение на годишна база. В края на май те възлизат на 8.629 млрд. лв., като само два месеца преди това бяха все още под 8 млрд. лв. Една от причините за ускорения ръст отново е жилищното кредитиране, тъй като кандидатите за ново жилище избират да платят първоначалните вноски при сделките на зелено с потребителски кредити. Фирмените заеми обаче нарастват с доста по-скромни темпове - с около 3% през май на годишна база и достигат 31.9 млрд. лв. Слабата инвестиционна активност от страна на бизнеса у нас е трудно обяснима на фона на добрите данни за икономическия растеж от 3.6% за 2017 г. и също толкова за първото тримесечие на 2018 г.
Източник: Сега (26.06.2018)
 
Правят завод за фарове на „Мерцедес“ Завод за задни светлини на “Мерцедес” ще построят в Тракия икономическа зона (ТИЗ). Първа копка на завода ще направят на 28 юни министърът на икономиката Емил Караниколов и Ахмет Байрактар, президент на “одело Фарба Лайтинг Груп”. Турската компания строи в индустриална зона “Куклен”, част от ТИЗ. Чрез регистрираната у нас “одело Фарба България” тя ще инвестира до 2023 г. 40,6 млн. евро в 3 завода и парк за поддоставчици. Общата площ на парцела е 92 хил. кв.м, като първият завод ще бъде върху 23 хил. кв.м. По предварителни разчети серийното производство в него ще започне през декември 2020 г. През 2023-2024 г. трябва да бъде построен вторият завод, завод за електроника и парк за поддоставчици са предвидени за периода 2021-2023 г. “одело Фарба България” е част от Байрактарал Холдинг, в който влизат компании в областта на производство на осветление – автомобилно и общо, лизинг, застраховане, строителство и туризъм. През 2011 г. Байрактарал Холдинг придобива германската компания “одело”. “одело Фарба Лайтинг Груп” е производител на автомобилно осветление. Фирмата има 7 завода. За 7 години е инвестирала 214 млн. евро в заводи.
Източник: Труд (26.06.2018)
 
Строят завод за фарове на Mercedes край Пловдив Високотехнологичен завод за задни светлини на Mercedes ще бъде изграден в индустриална зона "Куклен", част от "Тракия икономическа зона" край Пловдив. Първата копка ще бъде направена на 28 юни. "одело Фарба България" планира до 2023 г. да инвестира поетапно 40,6 млн. евро в три завода и парк за поддоставчици. Първият завод ще бъде изграден върху 23 000 кв. м площ, като се очаква производството да започне през декември 2020 г. Вторият завод, който ще бъде за електроника, както и паркът за поддоставчици, се очаква да бъде построен през 2023-2024 г. Изпълнител на обекта е „Сиенит строителна група“ ЕАД, а проектът е изготвен от екип на "Архитектурно дизайнерско студио". Общата площ на парцела е 92000 кв.м Турската компания „одело Фарба България“ е част от Байрактарал Холдинг, в чиято структура влизат компании в областта на производство на осветление - автомобилно и общо, автомобилно представителство и лизинг, застраховане, строителство и туризъм. През 2011 г. Байрактарал Холдинг придобива немската компания „одело“. „одело Фарба Лайтинг Груп“ е производител на автомобилно осветление. Фирмата има 7 завода (3 в Турция, 1 в Китай, 1 в Германия, 2 в Словения). За 7 години е направила 214 милиона евро инвестиции в заводи. В компанията работят 3 581 служители, 200 са заети в Изследвания и Развитие (80 в Турция, 120 в Германия). 461 милиона евро е оборотът на „одело Фарба Лайтинг Груп“ за 2017. Основни нейни клиенти са Mercedes, Audi, Fiat, BMW, Toyota, Ford, Volkswagen, Renault.
Източник: Монитор (26.06.2018)
 
Заводът за части на Mercedes ще разкрие 400 работни места „Новият високотехнологичен завод за светлини на „Мерцедес-Бенц“ е не само едно обещаващо начало на Тракия икономическа зона, но и сериозен актив за страната ни, който ще събуди интереса на повече чуждестранни инвеститори.“ Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов па време на първата копка на завода на „Мерцедес-Бенц“ днес. Той изтъкна, че инвестицията ще бъде в размер на 40.6 милиона евро, което включва изграждането на 3 завода и парк за поддоставчици. Заводът ще бъде изграден върху площ от 23 000 кв. м. и се очаква да бъдат разкрити близо 400 работни места. Вторият завод, който ще бъде за електроника, както и паркът за поддоставчици, се очаква да бъде построен през 2023-2024 г. Турската компания „одело Фарба България“ е част от Байрактарал Холдинг, в чиято структура влизат компании в областта на производство на осветление - автомобилно и общо, автомобилно представителство и лизинг, застраховане, строителство и туризъм. През 2011 г. Байрактарал Холдинг придобива немската компания „одело“. „С днешното събитие доказваме, че вървим в правилна посока, а имено опростяване и улесняване на административното обслужване, насърчаване на инвестициите и иновациите, подобряване на достъпа до финансиране и подобряване на бизнес средата“, каза още министърът.https://www.economic.bg
Източник: Други (29.06.2018)
 
Китайска компания започва сглобяване на електрически камиончета край Пловдив Китайска компания с партньори от Люксембург и България започва да сглобява електрически миникамиони в "Тракия икономическа зона" край Пловдив. Изпълнителният директор на "Сентро аутомотив груп" прогнозира, че производството ще започне до половин година. В следващите 3 години фирмата планира да инвестира около 10 милиона евро в проекта, съобщи той, след среща с министъра на икономиката Емил Караниколов. Около 150 души ще бъдат наети в новия завод. Доброто образование на работниците е една от основните причини компанията да направи инвестицията си в България. Първоначално всички компоненти ще се внасят, като край Пловдив ще става само асемблирането. В дългосрочен план има и идея в България да се произвеждат отделни части. Освен купуване на камиончетата са предвидени и други варианти за плащане на ползването им, като идеята е да се предложи цялостно транспортно решение. Товарният електромобил може да пренася до 500 кг товар, като ще се предлага с разнообразни надстройки, включително и хладилни.
Източник: Дневник (13.07.2018)
 
Китайци ще сглобяват електро камиони край Пловдив Китайска компания със своите партньори от Люксембург и България започва да сглобява мини електрически камиони в „Тракия икономическа зона“ /ТИЗ/ край Пловдив. „До 6 месеца се надяваме първият камион да е готов“, съобщи Питър Уанг, изпълнителен директор на „Сентро аутомотив груп“, по време на среща с министъра на икономиката Емил Караниколов. В следващите 3 години фирмата планира да инвестира около 10 милиона евро в начинанието, съобщиха от ТИЗ. „Бихме искали този завод да се превърне в център за Централна Европа – не само за сглобяване, но и за производство на отделните части, както и за поддръжка. Това е целта ни“, подчерта Уанг. От своя страна министър Караниколов увери китайския предприемач, че държавата подкрепя и оказва пълно съдействие на инвеститори, които създават продукт с висока добавена стойност.Около 150 души ще бъдат наети в новия завод, стана ясно още по време на срещата. Доброто образование на работниците е една от основните причини компанията да направи инвестицията си в България. Цената за сглобяването и пласирането на пазара на самите електромобили също е доста привлекателна за инвеститорите, допълни Жилбер Жост председател на „Севик имобилити“ от Люксембург – партньор на китайската компания–производител. Вече е направено проучване сред няколко български спедиторски фирми, които са проявили интерес към придобиването на такъв тип транспорт. „Няма да е необходимо камиончетата да бъдат купувани“, подчерта Жост. Той обясни, че „самото превозно средство не е важно – важна е технологията, която се крие зад него – приложенията, мобилната комуникация, цялостната поддръжка на камиона. В Европа всъщност ние не продаваме камиони – продаваме решения, логистична концепция“. Именно технологията и поддръжката на камионите са основната част от услугите, които компанията предлага. Идеята е нова за нашия пазар, което кара българският партньор на Сентро – инж. Пламен Панчев, да е убеден, че тя ще е успешна. Според председателя на Съвета на директорите на „Сиенит холдинг“ и основател на ТИЗ това, че клиентът не трябва да прави тази инвестиция първоначално е огромно улеснение. Но и на никой няма да бъде отказано, ако иска да закупи мини електрическия камион. След срещата министърът на икономиката Емил Караниколов подкара на паркинга пред министерството „Метро“ – прототипа на камиончето. „Това всъщност е мултифункционална платформа, защото освен за превоз на стоки до 500 кг, той може да бъде оборудван и с хладилен отсек, за превоз на замразени храни. Камионът може да се зарежда директно от електрическата мрежа, не е необходима специална станция“, обясни докато се возеше до министъра Уанг.
Източник: Труд (13.07.2018)
 
Китайците не подписаха за концесия на летище Пловдив В последния ден, в който трябваше да се подпише договор за 35-годишната концесия на летище Пловдив, стана ясно, че китайците от “Хайнан” се отказват от нея. Процедурата за концесиониране на аеропорта бе спечелена от консорциум с водеща фирма HNA Group и регистрираната в Холандия Plovdiv Airport Invest. Сделката трябваше да се финализира на 15 юни, но срокът бе удължен с месец. Ако сделката с китайците се провали, процедурата предвижда да бъде поканен класираният на второ място. Това е консорциум между транспортната фирма ПИМК и “Тракия икономическа зона”.
Източник: 24 часа (19.07.2018)
 
ПИМК и "Тракия икономическа зона" още искат летище Пловдив ПИМК и "Тракия икономическа зона" препотвърдиха интереса си към концесията на летище Пловдив. Това стана ясно от думите на Илиян Филипов, един от собствениците на транспортната ПИМК, пред "Капитал". "Разбира се, че го желаем и искаме да бъдем извикани да подпишем договор", каза той. Обединението между "Тракия икономическа зона" и транспортната ПИМК - "Консорциум Летище Пловдив", беше класирано на второ място. Преди две седмици стана ясно, че първият класиран в процедурата за 35-годишната концесия на летище Пловдив - китайската HNA Airport Group, няма да подпише договора с българската държава. Китайската компания изпадна във финансови затруднения и започна да се освобождава от активи по света, като на 3 юли по време на ваканция в Прованс в Югоизточна Франция при трагичен инцидент загина и съпредседателят и основател на китайския конгломерат Уанг Джен. Така в крайна сметка въпреки удължаването с месец на срока за подписване на договора за летище Пловдив то така и не се състоя. Това обаче дава възможност за втория класирал се. Вместо да стане ясно как ще продължи процедурата оттук насетне, в четвъртък общинският съвет в Пловдив излезе с решение, с което ще поиска държавата да прехвърли летището на общината. "Ние се чувстваме победители след отказа на първия класиран. От две седмици имаме доста разговори с контрагенти и искаме да инвестираме", коментира още Филипов. Вторият класиран обаче до момента не е получил никакво писмо и информация от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, обясни той. "Не са ни повикали, а документите по тръжната процедура са свалени от сайта на министерството, при положение че процедурата не е приключила. Ние ще си търсим по закон правата", каза още Филипов, като от обединението ще изпратят писмо до транспортното министерството, в което ще декларират, че интересът им към аерогарата е все така актуален. В "Консорциум Летище Пловдив" ПИМК има 49% участие, а останалите 51% държи "Тракия икономическа зона" (ТИЗ). "Тракия икономическа зона" обединява шестте индустриални зони в района на Пловдив, като в тях до момента са инвестирани над 1.1 милиард евро. Инициатори на ТИЗ са строителният "Сиенит холдинг" и производителят на цветни метали КЦМ заедно с 9 общини. Акционери в дружеството с равни дялове са "Сиенит" и "КЦМ 2000". ПИМК е най-голямата автомобилна компания в България. Разполага с над 1200 влекача. За 2017 г. приходите на дружеството са 248 млн. лв. Превозвачът инвестира в собствена жп фирма - "ПИМК рейл", с цел да развива интермодални превози, с каквито се занимава от няколко години. Тя спечели концесията на интермодалния терминал край Пловдив, където ремаркетата ще се претоварват на влак. Офертата за инвестиции на пловдивското обединение беше за 65 млн. евро. По отношение на концесионното плащане се предвиждаше 120 хил. лв. фиксирано възнаграждение и плаващо от 6% от приходите. Малко след подаването на офертите от "Консорциум Летище Пловдив" обясниха, че планират 60% от инвестициите да бъдат вложени още през първите пет години на концесията. Пловдивският кандидат планира 500 метра удължаване на пистата, за да може тя да посреща и по-големи карго самолети. Идеята на местните компании беше да се изгради карго терминал, като след това да се намери специализирана фирма, която да го оперира, а след одобрение на нов генерален план на летището и на още един. По отношение на пътниците надеждите бяха в следващите 10 години те да достигнат 1 млн., а при достигане на максималния капацитет на настоящия пътнически терминал да се построи още един. Без да е ясно какво ще прави министерството по процедурата оттук насетне, на днешното заседание на общинския съвет в Пловдив обаче общината с 38 души "за" и само двама против реши да поиска от министерството на транспорта летището да бъде прехвърлено на общината. Общината стъпва на примера с летище Русе, което бе прехвърлено на общината, след като за него не беше намерен частен интерес. Общинарите в Пловдив смятат, че общината може да се справи с издръжката на летището, в което държавата инвестира 40 млн. лв. за новия му пътнически терминал. Той обаче остана почти празен и от няколко години дружеството има сериозни финансови затруднения. Дори спря работа нощно време, като това доведе до абсурдни ситуации, в които самолети кацат аварийно на аерогарата, но няма служители, които да закарат стълбата за извеждане на пътниците. Общината има опит с летището, но не много успешен. През 2010 г. общините от региона създадоха "Фонд за развитие на Летище Пловдив – Южната врата на България" и така беше доведен нискотарифният превозвач Ryanair. Общините събираха по 50 ст. на жител. Най-голямата от тях обаче, а именно Пловдив, в началото на 2013 г. излезе от него, тъй като по тогавашните думи на кмета Иван Тотев след тригодишно инвестиране в реклама по този начин се вижда, че тя не носела желаната добавена стойност за града. В началото на 2014 г. общината се върна обратно във фонда и от 2015 г. вноската беше увеличена на 1 лев на жител. Между Ryanair, фонда и летището обаче имаше редица проблеми по отношение на бавене на плащания един път от фонда към превозвачи и втори път от превозвача към летището.
Източник: Капитал (03.08.2018)
 
Проект на „Технолинк Парк“ получи сертификат за инвестиция клас А Проектът „Технолинк Парк“ на „Интерлинк Груп“ АД в Индустриална зона Марица, част от Тракия икономическа зона, получи сертификат за инвестиция клас А от министъра на икономиката Емил Караниколов. Стойността на инвестицията е 6,6 млн. лева и се предвижда назначаването на 10 нови служители. Инвестиционният проект обхваща дейности, свързани с довършителни работи по изграденото едноетажно складово хале и изграждане на още три еднотипни логистични сгради с общо осем складови помещения с 24 рампи, тир паркинг за 18 тежкотоварни автомобила и сграда за охрана с пропускателен пункт. Новите складови площи ще осигурят капацитет на дружеството да осъществява икономическата си дейност. От началото на 2018 г. по Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ) са издадени 15 сертификата (тринадесет за клас А, един за клас Б и един за приоритетен инвестиционен проект). Общо предвидените инвестиции възлизат на 690 млн. лв. и се очаква разкриване на 1316 нови работни места. Шест от проектите се осъществяват във високотехнологични производства и услуги.
Източник: Инвестор.БГ (08.08.2018)
 
Завод за фарове на Mercedes търси работници за Пловдив и София Турската компания "одело Фарба България", която строи завод за фарове на Mercedes край Пловдив, стартира кампания за привличане на персонал. Компанията набира служители за завода в зона Куклен, част от Тракия икономическа зона и за инженери за развойния си център в София. До края на 2019 г. се очаква броят на служителите в "одело Фарба България" да достигне 140 души, а през 2023 г. - наетите лица ще станат 400 души. Компанията има намерение да направи логистичен хъб в България. "Тук ще се внасят продуктите от завода ни в Китай и ще ги дистрибутираме до клиентите в Европа“, посочи мениджър "Човешки ресурси" на "одело Фарба България". Очаква се в началото на 2019 г. да бъдат внесени машините и производствената техника в завода и да започне нейното инсталиране. В момента на мястото се вдига самата конструкция от фирмата изпълнител на обекта "Сиенит строителна група". Турската компания създава развоен център в София. R&D звеното се нуждае до края на 2018 г. от 15 CAD дизайнери (конструктори) / машинни инженери. Това ще бъде третото развойно звено на фирмата след тези в Германия и Турция. /economic.bg
Източник: Други (12.09.2018)
 
Заводът на Latecoere край Пловдив вече работи за Airbus Заводът на френската група Latecoere край Пловдив, чието изграждане започна преди по-малко от година, вече произвежда компоненти, които се вграждат в самолетите на Airbus. В момента предприятието прави електрически шкафове за авиационния гигант, а до края на годината ще започне и асемблирането на врати. Трети продукт – самолетни носове, ще влезе в производство догодина, когато ще бъде удвоена и сегашната площ на фабриката. Общата инвестиция ще достигне 15 млн. евро. Френската група подготвя проекта си край Пловдив от около две години, когато регистрира местно дружество – "Латекоер България". Официално инвестицията беше обявена миналия септември, а тази пролет предприятието започна тестово производство. До началото на реалната работа обаче мина известно време, тъй като в самолетната индустрия има сложни сертификационни процедури. Предприятието е разположено на площ около 5 хил. кв.м, включително административните помещения. До края на следващата година ще бъде изградено още едно хале, с което общата площ на завода ще достигне 9 хил. кв.м. "Латекоер" на практика разполага с доста голям парцел в "Тракия икономическа зона" – близо 40 дка, но на този етап няма планове за допълнително строителство. Новият завод ще работи изцяло за Airbus. Там вече се произвеждат електрически шкафове за моделите A350 и A380, а в подготовка е изграждането на линия за такива шкафове и за военния транспортен самолет A400M. До края на годината ще започне асемблиране на врати за A320. Дотогава в компанията се очаква да работят около 150 души (в момента заети са 120). През 2019 г. в новото хале ще започне производство и на трети вид продукт – металната част на носовете на А350. Освен най-голям клиент Airbus на практика е и главната причина Latecoere да избере Българя за новия си завод. Обяснението е, че с инвестицията се признават офсетните ангажименти на самолетния гигант, заради които дълги години се водеха арбитражни спорове с българското правителство. През май тази година обаче двете страни постигнаха споразумение. Latecoere е създадена преди 100 години във Франция като производител на самолети, а по-късно се преориентира към компонентите за авиоиндустрията. Днес е най-големият производител в света на врати за самолети, както и водеща компания при авиационните шкафове. Групата е доставчик първи ранг за световни самолетостроителни компании като Airbus (на която се дължат около 50% от оборота й), Boeing, Embraer, Bombardier, Dassault и др. Годишният й оборот за 2017 г. е 652.5 млн. евро.
Източник: Капитал (13.09.2018)
 
Местни фирми продължават да искат летище "Пловдив" на концесия "Консорциум Летище Пловдив", в който влизат "Тракия икономическа зона" и автотранспортната компания ПИМК, може да вземе на концесия летище "Пловдив" за срок от 35 години. Зад тяхното предложение публично застана и община Пловдив. Така летището ще се развива чрез публично-частно партньорство, за което кметът Иван Тотев е изпратил писмо до транспортното министерство. До седмица ще имам яснота относно концесията на летище "Пловдив", каза новият транспортен министър Росен Желязков пред Mediapool. Той потвърди, че класираният на първо място китайско-холандски консорциум се е отказал от концесията. Междувременно в Пловдив кметът Иван Тотев заяви, че общината "категорично застава зад втория в класирането за концесията на летище "Пловдив" – консорциум от местни фирми. "Консорциум Летище Пловдив" е изпратил писмо с потвърждение на офертата си и готовност да стане концесионер на летището до Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията още на 7 август. До този момент обаче няма официален отговор. Писмо в негова подкрепа е изпратена в министерството и от страна на общината, потвърди Росен Желязков. Историята с отдаването на концесия на летище "Пловдив" е доста странна. В края на март правителството определи за победител в процедурата консорциум между китайската компания "Хайнан" и регистрирания в Холандия фонд "Пловдив Еърпорт Инвест", зад който стои Европейският инвестиционен фонд. През май бившият министър на транспорта Ивайло Московски имаше дори среща с представители на обединението, чийто консултант беше служебният министър на икономиката в правителството на Милен Райков – Асен Василев. Тогава от пресцентъра на ведомството пуснаха прессъобщение, че китайците ще вложат двойно повече средства от обещаните. След това всичко замлъкна, а в средата на юли стана ясно, че сделка най-вероятно няма да има. Тогава изчезна и цялата документация по концесионната процедура от интернет страницата на МТИТС. От ведомството на Московски тогава така и не пожелаха да отговорят на Mediapool за изчезналата документация, все едно такава процедура никога не се е провеждала, както и дали ще влязат в преговори с втория класиран кандидат. Настоящият министър Росен Желязков не знаеше, че цялата процедура е свалена от сайта в интернет и обеща документацията и хода по нея отново да бъдат качени и достъпни. Поради липса на официална информация както от страна на МТИТС, така и от страна на класирания на първо място победител има множество спекулации относно тяхното оттегляне. От ведомството на Московски се опитаха да прехвърлят отговорността за провала на БСП, заради внесени промени в закона за концесиите, с които се предлага забрана да се отдават на концесия всички държавни дружества от забранителния списък в закона за приватизацията. Сред тях са пристанища и летища. Този аргумент обаче е малко вероятен, защото законопроектът беше внесен от левицата на 11 юли в опит да спре концесията на летище "София", който се оказа неуспешен. Като друга причина беше изтъквана трагичната гибел на съпредседателя и основател на китайския конгломерат Уанг Джиен в началото на юли във Франция. Китайската компания "Хайнан" е в процес на продажба на някои от международните си активи, за да ограничи вътрешния си дълг, натрупан при бързата експанзия през последните години. Друга хипотеза, която беше развита от конкуренти в процедурата, беше, че фондът в консорциума е използвал името на китайската компания, за да спечели концесията. Неофициално се твърди, че "Хайнан" са участвали в обединението с апортна вноска без да обещават пари. Сега обаче партньорът им – регистрираният в Холандия фонд "Пловдив Еърпорт Инвест", не е успял да осигури около 2.3 млн. лв. - средствата необходими за учредяването на проектната компания и плащането на гаранциите. Най-правдоподобно обаче звучи обяснението, че българските власти са поискали прекалено много пари под масата, което е отказало китайско-холандският фонд. Неофициално се твърдеше, че той се ползва с подкрепата на едно от лобитата в ГЕРБ на депутата Делян Добрев. Докато зад конкурента му – консорциум от местни фирми стои друго около Менда Стоянова. Няма данни доколко има истина в тези спекулации. Междувременно кметът на Пловдив Иван Тотев призна, че общината има по-различна концепция за развитието на летището от тази на държавата. Въпреки многото опити на Министерството на транспорта, досега не е удовлетворено желанието на общината за развитието на летище "Пловдив", каза Тотев, цитиран от "Фокус". Финансовите показатели на летището сочат, че в момента то е на загуба от около 1 млн. лева годишно. Това не е притеснително на фона на печалбата на община Пловдив, която е в размер на 350 млн. лева, каза Тотев. "Първата задача е как да оптимизираме дейността на летището и как да привличаме капитали... Фокус ще е карго дейността на летището, както и развитие на пътническия поток", каза Иван Тотев. Той посочи, че желанието на община Пловдив е тя да има решаващ глас в управлението на аеропорта. "Общината вече е изпратила до Министерството на транспорта решението на Общинския съвет, с което си иска летището. Ще потърся и среща с новия министър на транспорта, на която да бъде поставен въпроса", каза още Тотев. Предложението на "Консорциум Летище Пловдив", в който влизат "Тракия икономическа зона" и автотранспортната компания ПИМК, за концесията на летището беше класирано на второ място. Офертата на пловдивското обединение предвиждаше 120 хил. лв. фиксирано концесионно възнаграждение и плаващо от 6% от приходите. Идеята на местните компании беше да се изгради карго терминал, а след това да се намери специализирана фирма, която да го оперира. По отношение на пътниците плановете са те да достигнат 1 млн. в следващите 10 години. При достигане на максималния капацитет на настоящия пътнически терминал плановете бяха да се построи още един. Планираните инвестиции в аеропарта бяха в размер на около 170 млн. лв. През последните години летище "Пловдив" работи на загуба. За миналата година тя е достигнала 919 хил. лв., след като през 2016 г. беше свита на 378 хил. лв. Така натрупаната загуба на държавната компания надхвърля вече 7 млн. лв. Приходите от оперативна дейност на летището се свиват малко и възлизат на над 3 млн. лв. Близо половината от тях идват от Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" в изпълнение на държавни функции. Най-много разходи отиват за издръжката на персонала - над 1.7 млн. лв. За 2017 г. значително са намалели карго превозите през летището със 77%. Обработените карго товари падат от 2755 тона през 2016 г. на 628 тона през миналата година. С 5.5 на сто е намалял и броят на обслужените самолети – от 1333 на 1260. Основната цел на дружеството за тази година е да запази и разшири пазарния си дял като брой обслужени самолетодвижения и брой обслужени пътници, както и ниво на приходи от продажба, сочи публикувания годишен доклад за дейността на "Летище Пловдив" ЕАД.
Източник: Медия Пул (27.09.2018)
 
Концесията на летище "Пловдив" е прекратена Министерският съвет прекрати концесията на летище "Пловдив". Причината е, че след отказа на китайско-холандския консорциум да подпише договор, офертата на втория класиран – местно обединение между "Тракия икономическа зона" и транспортният превозвач ПИМК е значително по-ниска от тази на победителя. Това става ясно от съобщение на правителствената информационна служба. Друг аргумент за прекратяване на концесионната процедура е, че тя е проведена по стария Закон за концесиите, който не е съобразен с евроизискванията. Предложението за прекратяване на концесията на летище "Пловдив" е внесено от новия министър на транспорта Росен Желязков. Концесионната процедура беше открита с решение на правителството от 30 декември 2016 г. Оферти подадоха три обединения, но на финала останаха две. В края на март правителството определи обединението между китайската компания "Хайнан" и регистрираното в Холандия дружество "Пловдив Еърпорт Инвест" за победител. Китайците обаче се отказаха от сключването на договор, като и до момента официално не са обявили причината за това. Класираният на второ място участник "Консорциум Летище Пловдив", в който влизат "Тракия икономическа зона" и транспортната компания ПИМК, потвърди през август намерението си да стане концесионер. Сега става ясно, че договор с тях няма как да бъде подписан, защото цената, която са дали е значително по-ниска от тази на победителя. Победителят китайско-холандския консорциум предложи инвестиции в размер на 79 083 000 евро без ДДС. В същото време консорциумът от български компании предложи инвестиции от 65 513 475 евро без ДДС. Значително по-високо е концесионното плащане, предложено от чужденците. "Хайнан" и "Пловдив Еърпорт Инвест" са дали фиксирана част на годишните концесионни плащания в размер на 600 000 лева без ДДС, коригирана с приложимия за съответния период инфлационен индекс. Променливата част е в размер на 6 на сто от общия размер на нетните приходи от всички дейности за текущата година, свързани с ползването на обекта на концесията и дължимия ДДС върху сумата. В същото време предложението на "Консорциум Летище Пловдив" е фиксирана част на годишните концесионни плащания от 120 000 лева без ДДС, коригирана с приложимия за съответния период инфлационен индекс. Променливата част е в размер на 6 на сто от общия размер на нетните приходи от всички дейности за текущата година, свързани с ползването на обекта на концесията и дължимия ДДС върху сумата. "Концесионният договор е дългосрочен, установява трайна връзка между страните, като очакванията са за сериозни инвестиции, развитие на летището и подобряване на качеството на летищните услуги. Това предполага устойчивост на договора. Сключването на концесионен договор, който ще се подчинява на правилата на отменен Закон и на отменено право на Европейския съюз в тази област, при приети и влезли в сила към датата на сключване на договора на нов Закон за концесиите, които въвеждат нови правила на Европейския съюз в тази област, не са предпоставка за трайното, устойчиво и безпроблемно развитие на концесията", посочва в мотивите си правителството. Сега предстои да бъде подготвена нова концесионна процедура за летище "Пловдив" по новия Закон за концесиите, съобщи неотдавна Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. За възлагането на нова концесия ще бъдат изготвени нови концесионни анализи.
Източник: Медия Пул (11.10.2018)
 
Вторият кандидат за концесията на Летище Пловдив няма да обжалва прекратяването ? "Консорциум Летище Пловдив", в което влизат компаниите ПИМК и Тракия икономическа зона, няма да обжалва прекратяването на процедурата за концесията на аеропорта. Мотивите на пловдивските дружества са, че ако обжалват процедурата, то може да блокират за поне две години новия конкурс, който беше анонсиран от Министерството на транспорта, съобщи в прессъобщение консорциумът. „Нашата концепция още от самото начало бе регионът да се развива чрез изграждането на модерно и работещо летище. Нещата по една или друга причина много се забавиха – с процедурата, след това с отказалия се кандидат и другите решения след това. Ние не искаме да сочим някого с пръст, или да показваме кой колко е голям. Ако влезем в дългата процедура по обжалване, то това ще блокира новия конкурс ,а и ще противоречи, на всичко това, което искахме – регионът да се развива с работещо летище”, обясни Васил Лясков от "Консорциум Летище Пловдив". Той се надява от Министерството да стартират час по-скоро нова процедура и да бъде избран концесионер, който да положи нужните грижи за стратегическия обект. Investor.bg припомня, че миналата седмица правителството реши да прекрати процедурата за концесия на летището в Пловдив по предложение на транспортния министър Росен Желязков. До решението на кабинета се стигна, след като консорциумът между "Хайнан" и "Пловдив Еърпорт Инвест" обяви, че няма да има възможност да сключи концесионния договор, въпреки че спечели процедурата. Процедурата беше открита с решение на Министерски съвет от 30 декември 2016 г. Новият министър на транспорта Росен Желязков предложи на Министерския съвет да прекрати процедурата за концесия на летище Пловдив, като се аргументира, че процедурата следва да бъде съобразена и проведена в съответствие с новия Закон за концесиите, с който се въвеждат разпоредби на европейска директива за възлагане на договори за концесии. Сегашната процедура за възлагане на концесия на летище Пловдив беше открита и проведена по правилата на отменения Закон за концесиите, обясниха от транспортното министерство. Министрите решиха, че процедурата е открита и следва да приключи при условията на отменения Закон за концесиите. Законът за концесиите (отмененият) поставя в оперативната самостоятелност на концедента (Министерския съвет) да реши дали да предложи на класирания на второ място участник в процедурата да сключи концесионния договор. Налице е съществена разлика в офертите на участниците, класирани съответно на първо и второ място, посочва се в решението на кабинета – по размер на инвестициите и на концесионното плащане. Новият Закон за концесиите е приет след приемане на решението на Министерския съвет за откриване на процедура за предоставяне на концесия на летище Пловдив. Икономически и правно оправдано е процедурата за предоставяне на концесия на летище Пловдив да бъде проведена при условията и по реда на новия Закон за концесиите. Концесионният договор е дългосрочен, установява трайна връзка между страните, като очакванията са за сериозни инвестиции, развитие на летището и подобряване на качеството на летищните услуги.
Източник: Инвестор.БГ (17.10.2018)
 
Вторият играч няма да обжалва за летище Пловдив Вторият кандидат за концесията на летище Пловдив - "Консорциум Летище Пловдив", който се закани да обжалва прекратяването на процедурата от властта, преди това да се случи, няма да го направи, стана ясно от съобщение на консорциума. Мотивите на пловдивските дружества, които влизат в консорциума - компаниите ПИМК и Тракия икономическа зона, са, че ако обжалват процедурата, това може да блокира за поне две години новия конкурс, който вече беше анонсиран от Министерството на транспорта. "Нашата концепция още от самото начало бе регионът да се развива чрез изграждането на модерно и работещо летище. Нещата по една или друга причина много се забавиха - с процедурата, след това с отказалия се кандидат и другите решения след това. Ние не искаме да сочим някого с пръст или да показваме кой колко е голям. Ако влезем в дългата процедура по обжалване, то това ще блокира новия конкурс, а и ще противоречи, на всичко това, което искахме - регионът да се развива с работещо летище", обясни Васил Лясков от "Консорциум Летище Пловдив". Той се надява от Министерството да стартират час по-скоро нова процедура и да бъде избран концесионер, който да положи нужните грижи за стратегическия обект. През миналата седмица по предложение на транспортния министър Росен Желязков властта прекрати процедурата за концесия на летището с мотива, че тя трябва да проведе по новия Закон за концесиите. През лятото обаче по същата процедура, която беше открита по стария закон, управляващите бяха готови да подпишат договор с избрания да стопанисва летището - консорциум между "Хайнан" и "Пловдив Еърпорт Инвест". Те обаче се отказаха от договора.
Източник: Дума (17.10.2018)
 
Френски оператор оглежда летище "Пловдив" Частен оператор от Франция проучва възможностите за участие в новия търг за летище "Пловдив". Според местно издание компанията вече е изпратила писмо до Министерството на транспорта и информационните технологии, с което заявява намерението си да се включи в процедурата за концесията. Става дума за филиал на търговската и индустриална камара на Западен Бретон (CCIMBO). Групата има консолидиран оборот от 100 млн. евро годишно и 1450 служители. Тя оперира 3 аеропорта - Brest,Quimper и Morlaix. Управлява и 20 пристанища - търговски, риболовни, фериботни и яхтени. По предложение на транспортния министър Росен Желязков правителството вече прекрати предишната процедура за концесията на летище "Пловдив". Идеята е да бъде подготвен нов търг, съответстващ на новия Закон за концесиите, чрез който се въвеждат правилата на Европейския съюз в тази област. В рамките на предишната процедура така и не стигна до сключване на договор с частен оператор. Китайският консорциум, начело с "Хайнан" се отказа в последния момент. Кабинетът реши да не започва преговори с втория участник - местно обединение, съставено от "Тракия икономическа зона" и от транспортната компания ПИМК. Българският консорциум бе заявил намеренията си да съди държавата, но впоследствие се отказа, давайки път на новата процедура, което означава, че най-вероятно отново ще се състезава за аеропорта. Община Пловдив също обяви желанието си да стопанисва летището. По последна информация предложението на местната власт е изпратено до транспортното ведомство. Засега не е оповестена дата за започването на нов търг.
Източник: Банкеръ (23.10.2018)
 
Фирмите предпочитат да наемат, вместо да строят Картата на индустриалните имоти в страната е доста пъстра - и откъм инвеститори, и откъм нивото на наемите. Очертава се поредна вълна от фирми и проекти, които търсят мястото си у нас, но и още една нова тенденция. Компаниите вече търсят изградени съоръжения и предпочитат да реализират своите производства в индустриалните зони, споделят експертите. В последните две години има раздвижване на пазара на индустриални имоти. Кметовете в по-големите градове и в областните центрове се активизираха и търсят, и предлагат терени за индустриални зони в своите райони. Идеята е общините да имат подходящи терени и възможност да ги развиват като индустриални, а икономическото министерство, ако има инвеститори, да ги насочва към тях и да помага за бързо развитие на имота, като съдейства за изграждане на необходимата инфраструктура. Това е още една ниша за индустриално развитие. Икономическият министър Емил Караниколов още когато пое поста, застъпи позицията, че трябва да се насърчава изграждането на икономически зони. Но преди да бъдат привлечени инвеститори, трябва да се свърши много работа: да е избрано точното място - в регион с достатъчно кадри, с транспортна мрежа, с изградена инфраструктура в самата зона. Наемните и продажните цени на индустриални и логистични имоти в основните градове в страната се запазват стабилни в сравнение с миналата година, а предлагането на големи и качествени площи си остава недостатъчно според анализ на "БГСклад". В Пловдив пазарът е достигнал пика си през 2017-а и в началото на тази година, и сега се наблюдава спад при сделките и за наеми, и за продажба. Отливът в последните месеци се дължи не на липсата на инвеститори, а на недостига на подходящи кадри, които да бъдат наети в сектора на производството. Съществуващата "Тракия икономическа зона" оказва силно влияние върху пазара в Града под тепетата. Във Варна търсенето и предлагането на индустриални и логистични площи се запазва. Расте интересът в последните месеци към компактни складови площи за покупка от сегашни наематели. Расте и строителството на нови складови бази. Цените се запазват около 3.5-4.5 евро за кв. м за новопостроени площи и между 2 и 3 евро на кв. м при останалите складове, като при първите от основно значение е локацията, а при вторите - състоянието им. Техническият университет в морския град привлича инвеститори, а градът се оформя като един от центровете на ИТ индустрията. Варна е градът, в който най-лесно може да се започне бизнес в Източна Европа - такава е оценката на Световната банка. Желанието на тукашните общинари е да се повиши конкурентоспособността на икономиката в морската столица и да се увеличат работните места в производства и услуги с висока добавена стойност. През последните две години общината работи активно по възможностите за оптимални условия за български и чуждестранни инвеститори - за изграждането на логистични паркове и индустриални зони. Включени са и съседните на Варна градове от областта - Аксаково, Девня, Белослав. "Гледаме да използваме максимално наличните ресурси - пристанищата, жп и пътна инфраструктура", отбелязва кметът Иван Портних. В Бургас наемите остават непроменени, предлаганите имоти са малко, а търсенето е голямо. Наемите в града са между 2.5 и 3.5 евро на кв. метър. В морския град има университет, специализирани училища, а свободната икономическа зона продължава да расте успоредно с инвеститорския интерес. Инвестиция от 124 млн. евро за завод в северната промишлена зона е подготвила фирмата "2 МЕКС" ЕАД. Новата мощност ще открие от 240 до 384 работни места. В Бургас ще се правят железопътни колела, оси и друго жп оборудване, което ще се изнася в чужбина. Общинската земя, върху която ще се разположи заводът, е част от апорта на общината, която участва заедно с държавата в индустриалния парк. Тя ще бъде изкупена от инвеститора по 30 лв. на кв. метър, колкото е данъчната й оценка. Заедно с частен имот парцелът ще се окрупни до 62 декара. Проектът е одобрен и от Българската агенция за инвестиции, която го е проучила детайлно, включително и за финансирането. В Русе тенденциите от миналата година се запазват и през деветте месеца на 2018-а. Инвеститорският интерес е към придобиване на имоти и парцели с цел оформянето им в складови площи от клас А и отдаването им под наем. В крайдунавския град също се усеща недостиг както на складови площи от клас А, така и на малки складове. Най-голямо е търсенето на урегулирани парцели в Източната и Западната промишлени зони, "Индустриален парк Русе" и по изходните магистрали на града. Наемите на складовите площи варират между 3 и 5 лв. на кв. метър. Продажните цени в Източната и Западната зона достигат между 15 и 25 евро на кв. м, а в зоните, граничещи с изходните магистрали на града - и до 50 евро за кв. метър. Тези имоти явно са надценени, тъй като се задържат по-дълго на пазара, преди да си намерят ползватели. Бъдещето на Русе като логистичен център изглежда добро, то ще се влияе от изграждането на скоростния път Русе - Велико Търново, от евентуалното изграждане на втори мост над река Дунав с Румъния и възстановяването на гражданското летище в града. Потенциални европейски инвеститори от авиационния сектор са оглеждали аеропорта и са проучвали възможността той да се превърне в пътнически и карго център за региона. Обсъждани са и нужните инвестиции за летището, които ще позволят то да обслужва вътрешни полети до София и международни товарни полети. Предварителните разчети показват, че ще са необходими малко над 28 млн. евро. Преимущество на летището е географското му положение и двата транспортни коридора, които минават през Русе. Чуждестранни инвеститори са готови да развиват производства в русенската свободна зона, но настояват да купят терените. В същото време част от територията на зоната в момента не се използва, съобщи по време на парламентарен контрол министърът на икономиката Емил Караниколов. В Шумен в последните три години се наблюдава раздвижване на пазара на индустриални имоти, като най-голяма е динамиката при складовете за наемане. В града се усеща голям дефицит на модерни складови площи между 300 и 600 кв. метра. В "Индустриален парк Шумен" са изградени два нови завода, а трети е пред завършване. Общо 80% от изградените обекти в първия етап на развитие на парка са разпродадени. Наемните цени на складовете от клас А в града се запазват на ниво от 5 лв. за кв. метър, а за клас Б - се намират между 2 и 3 лв. на кв. метър. Продажните цени на складовите и промишлените помещения варират в доста широки граници - между 50 и 350 евро на кв. метър. Но купувачите са склонни да платят и по-висока цена за обекти с високо качество. Сделките с индустриални имоти в града не са много, като преобладават тези за покупка на складове или на терени за строителство на производствени бази. "Индустриален парк Шумен" привлича все повече инвеститори, което налага изграждането на нова зона. Причината за това е, че над 85% от разработената територия вече е продадена, а има интерес за закупуване на нови парцели. Бъдещата подзона ще бъде с обща площ 590 дка и в нея ще бъдат инвестирани около 6 млн. лева. Идеята е поетапно изграждане на отделни зони с пълна инфраструктура, ток, газ, вода и поддръжка на терена. А общината пък обслужва инвеститорите при съкратени срокове. Във Велико Търново пазарът на бизнес имоти се развива динамично. Наемните цени се повишават с 10% и достигат между 3 и 7 лв. на кв. мер в зависимост от местоположението и състоянието на имотите. Продажните цени се колебаят между 400 и 700 евро за кв. метър, но предлагането е ограничено. Силното търсене на складови и търговски площи е дало увереност на инвеститорите да започнат нови проекти, които трябва да бъдат реализирани в следващите години. Доброто кръстопътно разположение на града, университетът в него, квалифицираната работна ръка привличат инвеститорите в старопрестолния град. Магистрала "Хемус", както и връзката с "Дунав мост" са също важни фактори. Неслучайно нови мощности тук вече изгражда производителят на дървесни плоскости "Кроношпан България". Фирмата получи заем от 100 млн. евро, като средствата ще се използват за проекта във Велико Търново, където освен разширяване на производството компанията планира да изгради и мебелен клъстер за свои клиенти. Западната индустриална зона на града е сред най-динамично развиващите се в Северна и Централна България. Сред благоприятните фактори за развитието й е близостта до главен път І-4 София-Велико Търново-Варна. Тридесет са производствените обекти и фирмите в зоната.
Източник: Банкеръ (03.12.2018)
 
Инвестициите в Тракия икономическа зона през 2018 са за над 150 милиона евро Инвестициите през настоящата година в Тракия икономическа зона са за над 150 милиона евро, а новите инвеститори и такива, които разширяват производството си са 15 само през 2018 г. Това каза пред журналисти Пламен Панчев, председател на "Клъстер Тракия икономическа зона" по време на представянето на доклад за работата на създадения Образователно-индустриален борд /ОИБ/ в Пловдив. Той каза още, че две от компаниите в региона са придобили клас "А" за инвеститор, което е позволило в зоните Куклен и Марица да се привлекат средства за изграждане на инфраструктура. За нуждите на бизнеса в Пловдив и региона се обмисля и изграждане на общежитие към Професионалната гимназия по машиностроене за привличане на повече млади хора в професиите, за които се изпитва сериозен недостиг, и които са необходими на бизнеса. По думите на икономиста Георги Стоев Пловдив е сред малкото градове в страната, в които има сериозен приток на работна ръка. Ръстът на заплатите в региона е 9,1 процента на годишна база, а за страната той е 7, 5 процента, като заплатите растат много по-бързо от очакваното. Към момента наетите на трудов договор са 72 000, като 38 000 от тях са новите работници, а произведената продукция е за 17 милиарда лева, като над 50 процента от производството е в индустриалните зони. Коефициентът на заетост в Пловдив е 55.4%, а нетния механичен прираст е нови 2400 души, преселили се да живеят и работят в тук, предимно млади хора между 20 и 45 години. По думите на Стоев няма друга област в страната с подобни индикатори. Създадения Образователно-индустриален борд /ОИБ/ в Пловдив е насочен към професионалното образование и ранното кариерно ориентиране на децата и техните родители и към дуалното образование. В него тази година участваха пет от големите пловдивски компании, които в рамките на проекта бяха посетени от 168 ученици, от 6 и 7 клас от пет пловдивски училища. Амбициите са през следващата година инициативата, с подкрепата на МОН, да се разшири и да обхване близо 1000 ученици и много компании от региона на Пловдив, посочи ресорният зам.-кмет Стефан Стоянов.
Източник: БТА (07.12.2018)
 
Инвecтиции зa нaд 300 000 000 лeвa: Hoвитe зaвoди в Бългapия, ?oитo щe зapaбoтят пpeз 2019-a През изминалите 12 месеца бяха обявени редица значителни инвестиции, а през 2019 година предстои да отворят врати няколко нови големи производства. Очаквано основна част от вложенията ще бъдат насочени към автомобилната индустрия. Инвестициите в нови бази само в този сектор надхвърлят 170 милиона лева. Освен тях няколко мащабни проекта има и в други индустрии като общата сума на новите бази надхвърля 300 милиона лева. От Money.bg подбрахме едни от най-значителните вложения и събрахме на едно място напълно новите заводи и базите, които предстои да бъдат разширени през 2019 година. Разширяване на производството Германският доставчик на авточасти за компании като Volkswagen и BMW Witte обяви, че ще разшири производствената си база в Русе. От местното дъщерно дружество на групата "ВИТТЕ Аутомотив" съобщиха през август, че в резултат на това очакват през следващите 5 години да отворят нови 500 работни места към сегашните 700. През октомври българският производител "Лавена" обяви, че ще вложи 5 милиона лева в разширяване на производствената и складовата си сграда в Шумен. Очаква се проектът да бъде готов до края на първата половина на 2019 година. Кои ще са новите заводи през 2019 година? Сред знаковите инвестиции, обявени през 2018 година, е тази на германският доставчик на авточасти VOSS Automotive. През май 2019 година бившата фабрика на "Литекс моторс" в Ловеч предстои да заживее втори живот. На нейно място тогава ще отвори завода си европейският концерн, като първоначално обявеното вложение е в размер на 15 милиона лева. Основната част от тази сума ще бъде използвана за закупуването на нови машини и оборудване. От компанията се готвят да наемат между 400 и 500 души там, а в дългосрочен план служителите им трябва да достигнат 1000. Другото голямо вложение в автомобилната индустрия е това на турския доставчик на компоненти за Mercedes Odelo. Дружеството ще вложи 40,6 милиона евро или близо 80 милиона лева в своя фабрика в "Тракия икономическа зона". Още през 2018 година започна наемането на първите 400 служители за базата. Отново там предстои да се появи и фабрика за производство на части за електромобили. Преди месеци от китайската Cenntro Automotive Corporation потвърдиха, че ще вложат 10 милиона евро или над 19,5 милиона лева в завод край Пловдив, който ще даде работа на между 250 и 300 души. Инвестицията предстои да бъде осъществена в следващите три години. Друго важно вложение в автомобилната индустрия, което предстои да бъде осъществено, е в Русе. Там база в средата на 2019 година трябва да отвори германската BADER, която прави автомобилни компоненти. От компанията планират да разкрият 700 работни места, а във фабриката ще се прави покритие за автомобилни седалки и щамповани елементи. Досега от дружеството не посочват колко ще бъде голяма инвестицията в базата в крайдунавския град. Във втората половина на годината врати трябва да отвори първата база на германската Leoni в Плевен, в която ще бъдат вложени 32 милиона евро или над 60 милиона лева. Заводът ще бъде разположен на площ от 30 хиляди квадратни метра, а в следващите 2 години там ще бъдат разкрити 2000 работни места. В него ще се правят части за германският концерт Daimler. Шведско-швейцарският лидер в производството на продукти за електроснабдяване и индустриална автоматизация АBB, който развива дейност в България от 1996 година, съобщи, че ще отвори пета база в страната. Тя ще се намира в Петрич, като дружеството вече има една такава в града. Инвестицията в нея ще бъде в размер на 7 милиона лева, а според плановете там ще бъдат отворени 420 работни места. ABB има още бази в Раковски, Севлиево, Варна и развоен център в София. През лятото на тази година белгийският производител на микрочипове Melexis даде старт на работата по новата им база в столичния квартал "Горубляне". Вложенията в разширението са в размер на около 17 милиона лева, а в дългосрочен план инвестициите трябва да достигнат 75 милиона евро. Компанията е на българския пазар от 2000 година, като за нея работят над 470 човека. През есента на тази година беше направена първата копка на завод за производство, ремонт и рециклиране на компоненти за двигатели на самолети в Бургас. Проектът е на фирмата "Сигматек", а вложението е от 30 милиона долара или повече от 51,7 милиона лева. Производството там трябва да стартира до края на 2019 година. Най-големият производител на индустриални минерали в страната - "Каолин", трябва да даде старт на изграждането на новото си предприятие в Дулово. Там ще се преработва каолин и кварцов пясък, а проектът е на стойност между 25 и 30 милиона евро или до около 58 милиона лева. Според плановете във фабриката ще бъдат отворени 120 работни места. Преди месеци стана ясно, че международната група Somfy, която прави автоматични системи за контрол на отваряне и затваряне на сгради и жилища, се готви да отвори свой първи завод у нас. Според информацията той трябва да се намира във Варненска област. Плановете са там да бъдат отворени 1200 работни места. Размер на готвената инвестиция все още не се посочва.
Източник: Money.bg (02.01.2019)
 
Инвеститор ще вложи 10 млн. лева в завод за машиностроене край Пловдив Министърът на икономиката Емил Караниколов връчи сертификат за инвестиция клас А по реда на Закона за насърчаване на инвестициите /ЗНИ/ на чуждестранна компанията, която ще инвестира 10 млн. лева в завод за машиностроене край Пловдив, съобщиха от ведомството. Средствата са за придобиване на нови дълготрайни материални и нематериални активи. Очаква се да бъдат назначени 100 нови служители, информира БТА. Инвестиционният проект предвижда строителството и оборудване на производствена сграда за производство на машини с цифрово-програмно управление - металообработващи машини, върху собствен терен, който се намира в "Тракия икономическа зона", гр. Куклен, Община Куклен. Компанията предвижда да завърши изцяло строителството през март 2019 г., а производствената дейност е планирано да стартира през април. Производството е предназначено както за българския пазар, така и за износ за Германия, Турция, Близкия Изток, Южна и Северна Америка. Компанията е избрала за местоположение на новите си производствени мощности България, поради икономическата стабилност на страната и удобната локация от логистична гледна точка, се посочва в прессъобщението. За осъществяването на проекта, инвеститорът е заявил ползването на насърчителни мерки по ЗНИ, като съкратени срокове за административно обслужване, както и индивидуално административно обслужване, необходимо за осъществяване на инвестиционния проект. Проектът на компанията е един от седемнадесетте във високотехнологични производства и услуги, които са сертифицирани по Закона за насърчаване на инвестициите през 2018 г. Планираните инвестиции по тези проекти възлизат на 482.27 млн. лв. и се предвижда да бъдат разкрити 1968 нови работни места. Министър Караниколов е подчертал, че инвестициите в производството означават заетост, работна ръка, приходи и инвестиции в бъдеще за България. "Това е поредната инвестиция в последния месец, която е доказателство за това че България е все по - атрактивна инвестиционна дестинация", е допълнил той.
Източник: 24 часа (25.01.2019)
 
"Шпинер България" инвестира 10 млн. лв. в завод край Пловдив Завод за производство на металообработващи машини ще започне да работи край Пловдив през пролетта. Проектът на германско-турската компания "Шпинер България" е на стойност 10 млн. лв. и ще създаде 100 работни места. Това стана ясно при връчването на инвеститорски сертификат, който дава право на дружеството на по-бързо и лесно административно обслужване. Проектът на компанията предвижда изграждане и оборудване на производствена сграда, в която ще се сглобяват металообработващи машини с цифрово програмно управление. Инвестиционното предложение беше подадено в средата на миналата година и според него заводът ще е разположен на парцел от 25.3 дка в община Куклен, като застроената площ ще бъде 9.3 дка. Сградата ще включва както производствен цех, така също и склад, и административна част. Предвижда се в предприятието да се сглобяват машини с елементи, пристигащи готови от чужбина. Капацитетът му ще бъде 8 готови машини на месец, или около 100 машини годишно. Строителството трябва да приключи до два месеца, а производствената дейност се планира да започне през април, казаха от Министерството на икономиката. Продукцията ще е предназначена както за българския пазар, така и за износ за Германия, Турция, Близкия изток, Южна и Северна Америка. "Шпинер България" е регистрирана в началото на 2018 г. с 4 млн. лв. капитал, а в края на годината капиталът е бил удвоен. Партньори с равни дялове са германската Spinner Werkzeugmaschinenfabrik и турската Avci CNC Makine Pazarlama. Миналата пролет дружеството купи 25.3 дка парцел от "Тракия икономическа зона". Справка в Имотния регистър показва, че платената цена е 1.1 млн. лв. Германската Spinner произвежда машини с цифрово програмно управление, като има три завода - два в Германия и един в Турция, а годишният й капацитет е 1000 машини. В компанията работят около 550 души. Според информация на сайта й над 60% от машините се изнасят в 60 държави по целия свят. Турската компания няма сайт.
Източник: Капитал (25.01.2019)
 
Пловдив отличник, по 8 чужди компании отварят производства Пловдив отново е в челната десетка на "Файненшъл таймс“ в класацията за най-прогресивно развиващите се места по света. Градът под тепетата е класиран сред победителите, като лично кметът Иван Тотев е поканен да участва в церемонията по награждаване на FDI Location Awards (Наградите за преки чуждестранни инвестиции). За трета година Пловдив и "Тракия икономическа зона" са отличени в най-престижната класация за инвестиции, като в това издание две са категориите, в които градът взима участие – "Възвръщаемост на инвестициите“ и "Образование, умения и обучение“. Класацията оценява добрия микроклимат за инвестиции, резултат от устойчивостта в производството. Вече над 100 международни компании имат фабрики в региона, а голяма част от тях отчитат разширяване на инвестициите си. Между 5 и 8 международни компании влизат средно на година в икономиката на Пловдив. Данните показват непрекъснато разкриване на нови работни места и достигане на 75 000 заети в производството, 2,5% безработица в града и 4% в региона, което превръща Пловдив във водещ индустриален и образователен център.
Източник: Марица (08.02.2019)
 
Пловдив и ТИЗ в топ класация на „Файненшъл Таймс“ за най-атрактивните места за чуждестранни инвестиции Пловдив отново е в челната десетка на „Файненшъл таймс“ в класацията за най-прогресивно развиващите се места по света. Градът под тепетата е класиран сред победителите, като лично кметът Иван Тотев е поканен да участва в церемонията по награждаване на FDI Location Awards (Наградите за преки чуждестранни инвестиции). За трета година Пловдив и Тракия икономическа зона са отличени в най-престижната класация за инвестиции, като в това издание две са категориите, в които градът взима участие – „Възвръщаемост на инвестициите“ и „Образование, умения и обучение“. Признанието е на FDI Magazine's Global Cities of the Future 2018/19, FDI Strategy Awards 2018 (Стратегически награди за преки чуждестранни инвестиции 2018); Polish Cities of the Future 2019/20 (Градовете на бъдещето 2019/20, Публикувани през 2019); FDI Reinvestment and ROI Rankings (Преки чуждестранни инвестиции: Рейтинги за реинвестиране и възвръщаемост на инвестициите). Класацията оценява добрия микроклимат за инвестиции, резултат от устойчивостта в производството. Вече над 100 международни компании имат фабрики в региона, а голяма част от тях отчитат разширяване на инвестициите си. Между 5 и 8 международни компании влизат средно на година в икономиката на Пловдив. Данните показват непрекъснато разкриване на нови работни места и достигане на 75 000 заети в производството, 2,5% безработица в града и 4% в региона, което превръща Пловдив във водещ индустриален и образователен център. Статистиката отчита и добър баланс между българските и чуждестранните компании, което означава, че българското производство се развива динамично в партньорство с международните компании. fDi Intelligence е раздел на Financial Times, специализирана по въпросите, свързани с инвестициите и с насърчаване на инвестиционния климат на световно ниво. Класацията „Европейски градове и региони на бъдещето 2018/19? обхваща цяла Европа, базирайки се на изключително задълбочен макроикономически анализ на данните от 490 локации (градове и региони) в общо 6 категории. Градовете подават своята кандидатура с детайлно разписани отговори по въпроси и теми, разработени от fDi Intelligence. Това направи и Община Пловдив, която подаде своята кандидатура през месец юли 2018 г. След това в продължение на няколко месеца икономистите от „Файненшъл Таймс“ обработват и анализират голям масив от макроикономически показатели. Победителите получава сертификат по време на церемония, която се организира във френския град Кан на 12 март. На форума са поканени кметове, официални лица и професионалисти от агенциите за насърчаване на инвестициите, където да отбележат победителите от класацията за „Най-успешните места по света“.
Източник: econ.bg (08.02.2019)
 
„Как забогатяха пловдивските управници“. Подобна поредица пуснаха от сайта „Марица“. В първа част на разследването им обясниха как вицето на пловдивския кмет Иван Тотев напазарува 3.1 дка по 19 евро на квадрат. Ето какво още пише в разследването: Фамилията на пловдивския кмет Иван Тотев започна от малко общежитие до казармите и Централни гробища. В момента обаче братът на градоначалника строи огромен частен квартал в терена на бившата пивоварна „Каменица“. Не е лошо, че кметът е от богато семейство, чийто бизнес се развива. Притеснителното е, че възходът на фамилията съвпада напълно с периода на неговото кметуване. Оказва се обаче, че не само роднините на градоначалника стават все по-богати в двата мандата на Тотев. Със светкавични темпове имущество и пари трупа цял кръг приближени на кмета. В поредица от разследвания „Марица“ разказва как забогатяха пловдивските управници и дали това не става на гърба на общината и държавата. Зам.-кметът на Пловдив Димитър Кацарски е реализирал изключително изгодна сделка, в която е придобил терен от 3,159 дка в индустриалната зона на „Тракия“ на нищожна цена от 19 евро за квадратен метър. Притеснителното е, че земята е част от общински имот, а предложението за продажбата му до ОбС е именно на Кацарски. За да няма конфликт на интереси, е използвана фирма прекъсвач, показва разследването. Тази схема за затриване на следите отдавна се използва от забогатяващите представители на местната власт в Пловдив. Уникалното в случая е, че работата на Кацарски като ресорен зам.-кмет е именно опазването и ефективното управление на общинската собственост. За седемте години в местната власт той е подготвил за продажба стотици терени. И явно е решил да вземе един и за себе си, макар и не като директен участник в сделката с общината. В крайна сметка обаче именно той се оказва собственик на 3159 кв. м на ул. „Нестор Абаджиев“ 59 А. Теренът се намира в близост до околовръстното шосе за Асеновград в район, който се развива бързо като индустриална зона и цените на имотите там непрекъснато поскъпват. Сделката е извършена чрез препродажба с търга, на който се явява само един кандидат. Броени месеци след това част от вече бившия общински терен се препродава, а Димитър Кацарски, вече в ролята си на бизнесмен, се явява като лоялен купувач. В закона за общинска собственост няма забрана за такъв род сделки. Имотът в „Тракия“ е изваден на търг именно по предложение на зам.-кмета Кацарски. То е одобрено с решение на Общинския съвет № 52 от 11 февруари 2016 г. Теренът е с площ 20 317 кв. метра. Началната тръжна цена е била 720 000 лева, но кандидатът е предложил 911 703 лева /23 евро на квадрат/. Така имотът е продаден на фирма „Енко пластикс“ ЕООД. Договорът е сключен на 20 юни 2016 г. Скоро търга собственикът разделя имота на три. И през март 2017 г. услужливо продава 3159 кв. метра на фирма „Калдис“ ЕООД, чийто собственик е Димитър Кацарски. Други 9159 кв. м придобива „Импулс пропърти груп“ ООД на строителния предприемач Иван Караилански. Другите 8 декара си остават собственост на „Енко пластикс“. Фирмата на зам.-кмета плаща на „Енко пластик“ за земята 120 000 лева, или по 19 евро на квадрат – цена, по-ниска от тази, която е постигната на търга. Съседният терен е продаден на „Импулс пропърт груп“ три месеца по-късно срещу 417 604 лева, или по 23 евро за квадрат. Бившият общински терен засега не е застроен. Върху него са струпани огромни купчини пръст, обрасли с бурени. Индустриалната зона в „Тракия“ обаче бързо се развива и цените на имотите вървят нагоре. Трите декара на зам.-кмета се намират на добро място, между представителните бизнес сгради на „Енко пластикс“ и „Сантинели“. Дели ги малка вътрешна улица. Отпред, на ул. „Нестор Абаджиев“ 59 наскоро е вдигната нова сграда на „Тарос трейд“. На същата ул. „Нестор Абаджиев“ са „Профилинк“ и бившият соцмастодонт за пишещи машини. По случайно стечение на обстоятелствата на №45 на същата улица е регистрирана и частната фирма на Кацарски „Калдис“ ЕООД, с която вицето на Иван Тотев от години върти шивашки бизнес. На адреса открихме голямо старо хале, на чиято външна порта наистина е окачена табела „Калдис“. Сградата обаче се оказа празна. „Цехът спря да работи още преди Нова година, търсим друг наемател“, обясни възрастен мъж, представил се като собственик на имота. Димитър Кацарски му е бил наемател, но преди време е изнесъл производството. В цеха са работили близо 80 шивачки. Зам.-кметът опроверга вчера като каза, че фирмата му продължава да работи, но шивачките са пуснати в отпуск. Инж. Димитър Кацарски: Извадих разрешение, ще строя фабрика „Вече имаме строително разрешение за шивашка фабрика“ – така зам.-кметът инж. Димитър Кацарски отговори вчера на въпрос какви са инвестиционните му намерения на придобития от него терен на ул. „Нестор Абаджиев“ в „Тракия“. Той се въздържа да посочи какви средства възнамерява да вложи, но подчерта, че неговата фирма „Калдис“ е създадена отдавна, производството винаги е било успешно, има пазар за трикотажни изделия, което гарантира сигурни доходи. По повод на обстоятелството, че имотът на ул. „Нестор Абаджиев“ беше общинска собственост, зам.-кметът репликира: „Всички имоти навремето са били общински“. Инж. Димитър Кацарски увери, че фабриката на ул. „Нестор Абаджиев“ не е закрита, и допълни, че в момента работниците са пуснати в отпуск. „Не е вярно, че са освободени“, опроверга зам.-кметът. За къщата на ул. „Куртевич“ инж. Димитър Кацарски обясни, че си е купил 55 кв. метра земя от общинската фирма „Единство“, като играл на търг. За парцела е платил 40 000 лева, които е взел като заем. „Беше празно място. През 2004 г. построих къщата с лице към улицата. От трите страни тя е залепена на калкан със съседните сгради. Височината на къщата ми е наравно с другите и не съм я надвишил“, подчерта градоначалникът. Инж. Димитър Кацарски допълни, че през 2016 г. е направил само ремонт. Не съм правил никакво надстрояване, тя е в същите обеми, както и преди“, увери вицето на Тотев.
Източник: Марица (22.02.2019)
 
Над 1.5 млрд. евро инвестиции в ТИЗ, заплатите варират от 900 до 2500 лв. Над 1.5 млрд. евро са инвестициите в Тракия икономическа зона (ТИЗ). Компаниите са открили над 30 хил. работни места. Заплатите варират между 900 лв. (за монтажници) и 2500 лв. (за електро и машинни инженери). Данните са обобщени от агенциите за подбор на персонал. Средната производителност на труда за Пловдив и областта в сферата на индустрията е 15 000 евро на човек. Показателят е за 2017 г., коментира в интервю за Дарик икономистът Георги Стоев. По думите му този резултат е с около 50% по-висок от който и да е друг отрасъл. Данните бяха оповестени по време на форума „За бизнеса в Пловдив“, организиран от ТИЗ. При някои компании средната производителност достига над 50 000 евро, но при доста други пада под средната, коментира още Стоев. Той обясни, че индикаторът се изчислява, като добавената стойност в сектора на производствата се раздели на броя работници и служители в дружествата. Добавената стойност е разликата между приходите от продажби и разходите за материали и външни услуги, ако например става дума за фирма, която произвежда пластмасови части за автомобилната индустрия. Производителността не е особено висока в сравнение с други градове от Европейския съюз, каза икономистът, но подчерта, че през последните 5 години за Пловдив тя расте с по 10% на година. Според него тенденцията, която се очаква да се запази и през следващите години, се дължи на бързия ръст на инвестиции в Тракия икономическа зона и силната конкуренция за относително ограничения човешки ресурс, който тласка работодателите да го използват по един оптимален начин - по-високата ефективност на хората води до по-висока производителност. Около 12 700 души са се заселили в Пловдив и областта през 2017 г. Над 10% от тях идват от чужбина, без да е ясно дали са българи, които се връщат по родните си места, или са чужденци, напускащи родината си, за да се установят тук. Около 1000 души пристигат от София, за които се предполага, че основно са завършили студенти, а около 2500 са онези, които идват от съседните области - Хасково, Кърджали, Пазарджик и Смолян, но остават на постоянен адрес в града под тепетата. Едно от нещата, които се направиха през последните години и оптимизираха работата в ТИЗ, е подобряването на инфраструктурата, каза в интервю за Дарик председателят на клъстера инж. Пламен Панчев. Той допълни, че в това отношение винаги може да се иска повече, като отново повдигна темата за Градската железница, която ще обслужва Пловдив и региона. Като основен проблем той отчете недостига на квалифицирана и обучена работна ръка. Докато усилията да си набавим образована администрация, служители и работници не станат постоянни и дългосрочни, няма как да вървим напред, обобщи Панчев. Инвеститорите в България трябва да бъдат привличани с ясното намерение, че работна ръка има, въпросът е как тя да бъде привлечена. Това заяви Десислава Николова, мениджър „Човешки ресурси“ в една от новите компании, които тепърва стъпват на родния пазар и е част от ТИЗ. Заплатите не трябва да бъдат ниски, а достатъчни, като следващата стъпка на работодателя е да надгради интересите на служителите си, коментира Николова. Тя допълни, че в компанията ще бъдат назначени общо 450 души, като потенциално кандидатствалите за различните позиции вече са 2000. Една от услугите за повишаване образоваността на персонала, е изграждането на библиотека в предприятието. Концентрацията на индустрия от различни видове е много положителна за икономическото развитие на пловдивския регион. Това заяви в интервю за Дарик председателят на Съвета на директорите на КЦМ Никола Добрев. По думите му, ако индустрията успее да излезе на пазара с конкурентни продукти и с висококвалифицирана работна ръка, бъдещето на региона, в частност, и на Южна България, като цяло, е много перспективно.
Източник: Дарик радио (25.02.2019)
 
Нов завод за 10 млн. лева строят край Пловдив Фабрика за текстил е поредната инвестиция край Пловдив, а вложението е за 10 милиона лева, научи "24 часа". Ще се строи високотехнологичен завод с малък, но квалифициран персонал. В момента се водят преговори между чуждата компания инвеститор и "Тракия икономическа зона", където ще се изгражда промишленият обект. Очаква се до края на т.г. сделката да бъде финализирана. От зоната уточниха, че текстилната фабрика е от последната вълна нови заводи, които никнат в съседните на Пловдив общини. В момента се изграждат десет фабрики. С най-модерна технология ще е оборудвано и предприятие за преработка на плодове и зеленчуци, което предстои да се строи с капитали на чужда фирма. Мениджърите й са се спрели на Пловдив, тъй като в района масово се отглежда зеленчук. "Земеделците ще имат сигурен пазар за продукцията си и вероятно ще разширят площите. Бъдещото предприятие ще изпълнява големи поръчки", заявиха от "Тракия икономическа зона". Очаква се най-мащабната инвестиция там да е на световен автомобилен гигант. Представители му са харесали терен в околностите на Пловдив и вече имаха две срещи с местни управници. Подробностите за преговорите не се оповестяват. По неофициална информация проектът е да се направи завод с 5000 работни места, в който ще се произвеждат моделите на две марки коли. Край Куклен в момента се строи турско предприятие за задни фарове на известни немски автомобили. Досега компанията е вложила 10 млн. евро. Плановете й са да инвестира общо 40 млн. евро за 3 г. През юни в новоизграждащия се завод ще започне тестовото производство, а серийното трябва да стартира до края на 2020 г. Продукцията ще се изнася за Германия, Унгария и Южна Африка. Турската фирма, която получи от министерството на икономиката сертификат за клас А инвеститор, възнамерява да изгради още два завода в района на Куклен.
Източник: 24 часа (06.03.2019)
 
Нов завод за 10 млн. лева строят край Пловдив Фабрика за текстил е поредната инвестиция край Пловдив, а вложението е за 10 милиона лева. Ще се строи високотехнологичен завод с малък, но квалифициран персонал. В момента се водят преговори между чуждата компания инвеститор и "Тракия икономическа зона", където ще се изгражда промишленият обект. Очаква се до края на т.г. сделката да бъде финализирана. От зоната уточниха, че текстилната фабрика е от последната вълна нови заводи, които никнат в съседните на Пловдив общини. В момента се изграждат десет фабрики.
Източник: 24 часа (06.03.2019)
 
Автомобилен гигант до Пловдив иска 5000 работници Чуждестранните инвеститори в Пловдивско нарастват, а съществуващите увеличават производствените си площи. Фабрика за текстил за 10 млн. лв. ще се строи в региона. В момента се водят преговори между чуждата компания инвеститор и "Тракия икономическа зона", където ще се изгражда промишленият обект. Очаква се до края на тази година сделката да бъде финализирана. Текстилната фабрика е от последната вълна нови заводи, които никнат в съседните на Пловдив общини. В момента се изграждат десет фабрики. С най-модерна технология ще е оборудвано и предприятие за преработка на плодове и зеленчуци, което предстои да се строи с капитали на чужда фирма. Мениджърите са се спрели на Пловдив, тъй като в района масово се отглеждат зеленчуци. В областта се очаква и мащабна инвестиция на световен автомобилен гигант. Представители му са харесали терен в околностите на Пловдив и вече са проведени две срещи. Проектът е да се направи завод с 5000 работни места, в който ще се произвеждат моделите на две марки коли.В момента край Куклен се строи турско предприятие за задни фарове на известни немски автомобили. Досега компанията е вложила 10 млн. евро. Плановете са да инвестира общо 40 млн. евро за 3 години. През юни в новоизграждащия се завод ще започне тестовото производство, а серийното трябва да стартира до края на 2020 г. Продукцията ще се изнася за Германия, Унгария и Южна Африка. Турската фирма, която получи от Министерството на икономиката сертификат за клас А инвеститор, възнамерява да изгради още два завода в района на Куклен. Френската компания Latecoere, която откри завод за авиационни компоненти през септември 2018 г., удвоява капацитета си за производство край Пловдив. Предвидено е през 2019 г. площта на завода да нарасне с нови 4000 кв. м. Инвестицията в сграда и машини е на стойност 5 млн. евро и е част от целия проект за 15 млн. евро, който ще бъде финансиран със собствени средства от компанията майка. Строителството на новото хале е възложено на "Сиенит", която изгради и първия етап на завода. По план строителните работи ще приключат през лятото на тази година, а от септември ще започне реално производство и в новата част на предприятието. В момента там се произвеждат шкафове за авиационно оборудване за няколко модела на Airbus. След приключване на втория етап от разширението на компанията в нея ще работят повече от 200 авиоспециалисти.
Източник: Марица (19.03.2019)
 
Строят високотехнологичен завод край Куклен Високотехнологичен завод с турско-немски капитали се изгражда край Куклен. Инвестицията е 12 милиона лева, а в предприятието ще бъдат наети 100 специалисти. Те ще правят цифрово-програмни машини, които ще се изнасят в цял свят. Очаква се през септември производството да стартира. "Промишленият район около Куклен непрекъснато се разширява. Вече има 9 фабрики. По тази причина кабинетът отпусна 800 000 лева за инфраструктура. С парите вече са построени два пътя с подземни комуникации. Поставено е и улично осветление", обясни зам.-кметът на общината Христо Божинов. В момента в кукленската зона продължава строителството на турски завод за фарове на мерцедеси. До края на т.г. ще започне пробното им производство, а серийното - през декември 2023 г. Компанията е закупила парцел от 92 декара, като в следващите четири години възнамерява да вдигне там още две предприятия и парк за поддоставчици. Общото капиталовложение в трите фабрики е 40 милиона евро, затова м.г. министърът на икономиката Емил Караниколов връчи на фирмата сертификат за инвеститор клас А. В първия завод за фарове ще бъдат назначени 140 души - инженери и средни техници. Част от персонала вече е подбран.
Източник: 24 часа (18.04.2019)
 
"Балкан Агрикалчарал" ще инвестира €14 милиона в складова и производствена база в "Тракия икономическа зона" 14 милиона евро ще инвестира "Балкан Агрикалчарал" в складова и производствена база в Тракия икономическа зона /ТИЗ/ в землището на село Калековец. Това съобщиха кметът на Община Марица Димитър Иванов и инж. Пламен Панчев, изпълнителен директор на ТИЗ. Инвестицията ще бъде осъществена на два етапа. Първият е изграждането на логистичен център и специализиран склад за пресни плодове и зеленчуци с обща площ 55 000 кв.м и застроена площ 1 000 кв. м. Прогнозната стойност е 4 милиона евро. Преработвателно предприятие за производство на плодови и зеленчукови концентрати на стойност 10 милиона евро е вторият инвестиционен етап. То ще е върху 45 000 кв. м, от които 7 000 кв. м разгъната застроена площ. Заводът ще е с високотехнологично италианско оборудване и в него ще се преработват зеленчуците до пюрета - като доматено пюре, например, а плодовете до мус - като ябълков мус, конкретизира кметът Димитър Иванов. "Балкан Агрикалчаръл" вече има една фабрика до Пазарджик. Изборът на мястото на втората фабрика в село Калековец е направен след проучване на условията, предлагани от Тракия икономическа зона и община "Марица". Но и заради фактът, че в Пловдивска област са регистрирани най-много производители на плодове и зеленчуци в страната. Срокът за строителство е следващата реколта, 2020 г., да се преработва в новата им фабрика, каза инж. Пламен Панчев. Той допълни, че инвеститорът Муханнед Ал-Нуаими, който е в България от 15 години, е споделил с него, че е готов дори да удвои производствената си база, стига да постигне стабилни взаимоотношения с производителите на плодове и зеленчуци от Пловдивска област. Димитър Иванов съобщи, че през 2018 година администрацията на Община "Марица" е издала общо 230 разрешителни за строеж предимно на нови и разширяване на вече съществуващи индустриални предприятия. Появата на инвеститор в областта на преработката на плодове и зеленчуци ще реши един от най-значимите проблеми на фермерите от региона - изкупуването на произведената продукция, подчерта кметът на общината. За да привлече и задържи инвеститорите, "Клъстер Тракия икономическа зона" предлага да обучава и квалифицира кадрите им в учебен център. Сдружението е бенефициент по проект "Таргетирано Развитие и Актуализация на Клъстерни Информационни Активи" /ТРАКИА/. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020, Приоритетна ос 2 "Предприемачество и капацитет за растеж на МСП", по процедура "Развитие на клъстери в България", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейски фонд за регионално развитие и от националния бюджет на Република България. Общата стойност на проекта е 1 754 167,51 лв., от които 1 057 221,95 лв. европейско и 186 568,61 лв. национално съфинансиране, конкретизира днес по време на заключителна пресконференция ръководителят на проекта Емил Димитров. В момента се финализират дейностите по реализацията на проект ТРАКИА. Закупува се обзавеждане и оборудване за 10 зали за теоретично обучение и за 1 тренировъчен център за учебна практика, в това число 211 компютъра, модерен софтуер и електронна платформа за управление на електронни масиви на "Клъстер Тракия икономическа зона" и дистанционно обучение. Този учебен център е допълнителна инфраструктура към инвеститорите, която предлага ТИЗ, каза Георги Стоев, управляващ съдружник в "Индъстри уоч". Според него резервът от човешки капитал в Пловдивска област е в рамките на около 200 000 човека. Тази цифра се получава ако се съберат само хората, които са в нискотехнологичните сектори и тези, които са в областта на "услугите". Има и много, които въобще не участват на пазара на труда. С професионална квалификация в учебния център на "Клъстер Тракия икономическа зона" те лесно могат да започнат работа в среднотехнологично предприятие в областта на автомобилната, машиностроителната или преработвателната индустрии, сектори с по-висока добавена стойност и по-добро заплащане, посочи Стоев.
Източник: Money.bg (23.05.2019)
 
14 милиoнa eвpo щe инвecтиpa "Бaл?aн Aгpи?aлчapaл" в c?лaдoвa и пpoизвoдcтвeнa бaзa в Tpa?ия и?oнoмичec?a зoнa /TИЗ/ в зeмлищeтo нa ceлo Kaлe?oвeц, cъoбщиxa ?мeтът нa Oбщинa Mapицa Димитъp Ивaнoв и инж. ?лaмeн ?aнчeв, изпълнитeлeн диpe?тop нa TИЗ. Инвecтициятa щe бъдe ocъщecтвeнa нa двa eтaпa. ?ъpвият e изгpaждaнeтo нa лoгиcтичeн цeнтъp и cпeциaлизиpaн c?лaд зa пpecни плoдoвe и зeлeнчyци c oбщa плoщ 55 000 ?в.м и зacтpoeнa плoщ 1 000 ?в. м. ?poгнoзнaтa cтoйнocт e 4 милиoнa eвpo. ?pepaбoтвaтeлнo пpeдпpиятиe зa пpoизвoдcтвo нa плoдoви и зeлeнчy?oви ?oнцeнтpaти нa cтoйнocт 10 милиoнa eвpo e втopият инвecтициoнeн eтaп. To щe e въpxy 45 000 ?в. м, oт ?oитo 7 000 ?в. м paзгънaтa зacтpoeнa плoщ. Зaвoдът щe e c виco?oтexнoлoгичнo итaлиaнc?o oбopyдвaнe и в нeгo щe ce пpepaбoтвaт зeлeнчyцитe дo пюpeтa - ?aтo дoмaтeнo пюpe, нaпpимep, a плoдoвeтe дo мyc - ?aтo ябъл?oв мyc. "Бaл?aн Aгpи?aлчapъл" вeчe имa eднa фaбpи?a дo ?aзapджи?. Избopът нa мяcтoтo нa втopaтa фaбpи?a в ceлo Kaлe?oвeц e нaпpaвeн cлeд пpoyчвaнe нa ycлoвиятa, пpeдлaгaни oт Tpa?ия и?oнoмичec?a зoнa и oбщинa "Mapицa". Ho и зapaди фa?тът, чe в ?лoвдивc?a oблacт ca peгиcтpиpaни нaй-мнoгo пpoизвoдитeли нa плoдoвe и зeлeнчyци в cтpaнaтa. Cpo?ът зa cтpoитeлcтвo e cлeдвaщaтa pe?oлтa, 2020 г., дa ce пpepaбoтвa в нoвaтa фaбpи?a.
Източник: Money.bg (23.05.2019)
 
Турските фирми за авточасти имат стабилен бизнес у нас Турция е сред най-големите производители на автомобили в света, тъй като голяма част от световните марки имат свои заводи в съседната ни страна. А производството на автомобилни части е сектор със сериозни традиции в Турция и сериозен дял в световния бизнес. Затова не изненадват данните, че пет от десетте най-продавани автомобили през 2018 г. са били произведени в Турция. Заедно с това пазарният дял на колите, произведени в страната, е нараснал до 33.6%, изчисляват от турската Асоциация на дистрибуторите на автомобили. А намалява броят на внесените коли. Инвестициите в технологии и оборудване в заводите за леки автомобили на марките, които се произвеждат в Турция, довеждат до увеличаване на продажбите, а също така на поточните линии в страната са "стъпили" и нови модели. Най-купуван през миналата година е Fiat Egea, следван от Renault Megane, Renault Clio, Honda Civic, Toyota Corolla, Hyundai i20 - все произвеждани в страната. А статистиката е още по-категорична. Делът на произведените в Турция модели в общите продажби на автомобили на компаниите с предприятия в Турция достигна вече 100 процента. Сред марките с най-голям дял на продадените на вътрешния пазар модели са Renault (72.5%), Honda (с 83%), Toyota (с 88.4%) и Tofas (с 96.6%). Може да се каже, че и България също има пръст в тази положителна тенденция в южната ни съседка. У нас вече има десетки по-малки и по-големи турски компании с предприятия за производство на автомобилни компоненти, а те са втората по големина група в бранша след тази на немските фирми. А те са в основата и на високия стокообмен между България и Труция. Трябва да отбележим и факта, че нараства интересът за аутсорсинг на тази дейност. От една страна, заради членството на България в ЕС, а от друга - заради благоприятните за чуждестранните инвеститори данъчни облекчения, създаваните нови индустриални зони, близостта на двете страни и ниските разходи за транспорт. Вече са осъществени дузина такива инвестиции. Например, на "Нурсанлар Холдинг" в "Нурсан Отомотив", в село Люляково, Бургаско за производство на електрически инсталации за леки автомобили Fiat, Renaut, Hyundai, Ford чрез комплектуване на кабели, внос от Турция) и на "Аркомат", Казанлък (собственост на "Фолксваген Електрик Системлери", част от "Фолксваген Груп"). Още една фирма с турски капитали произвежда електрооборудване за автомобили - "Атес" ЕООД в село Кермен, Сливенско. "Микроак" ООД - Ботевград с предмет на дейност производство и търговия на инструментална екипировка, конектори за битовата и автомобилната електроника и изчислителна техника, полуфабрикати и други е с инвестиция на фирмата "Аксан Калъп санаи ве тиджарет". Сред 100-те най-големи фирми с участие на чуждестранни инвеститори в България e "Тракия Глас България" ЕАД ("Шишеджам", Турция), специализирана в производство и търговия на стъкло и порцелан за бита, но през 2010 г. пусна в експлоатация своята фабрика за производство на автомобилно стъкло в България. Турската odelo Fabra Lighting Group инвестира 37 млн. в завод за автомобилни светлини в "Тракия индустриална зона", който ще заработи в края на 2020 г. и ще доставя компоненти на компании като Mercedes и други германски производители. Отделно от това "одело Фарба лайтинг груп" започва да изгражда научно-развоен център в София, където ще работят 40 инженери. Той ще е клон на развойния център на odelo Farba в Щутгарт. А това ще позволи разработването на технологии с висока добавена стойност, основана на електроника и софтуер за фирмените изделия. Подразделение на турския гигант Sarkuysan ще инвестира 17 млн. лв. в нов завод за производство на медни електрически кабели в България, основно за автомобилната промишленост, както и специални проводници, които имат широка употреба в авиационната и отбранителната индустрии. А в резултат на това "САРК България" ще открие 40 нови работни места. Заводът, който ще бъде изграден в индустриалната зона на Шумен, ще бъде оборудван с щадящи околната среда модерни машини. Предприятието се очаква да заработи до пет години. Около половината от леките и лекотоварните автомобили в Европа използват кабели на Sarkuysan. Компанията продава и на доставчици на NASA Съществува потенциал за навлизането на още производители на автомобилни части, особено след продължавощото разширение на индустриалната зона в Шумен, а в Кърджали вече има стъпки за разграждане на промишлена зона върху терена на съществуващото бивше летище край града.
Източник: Банкеръ (27.05.2019)
 
Произвеждат хладилници от ново поколение край Пловдив Хладилници от най-висок клас и по най-модерни технологии ще се произвеждат до две години в завода на Либхер край с. Радиново. Те ще заменят сегашните модели, които ще продължат да се правят, но в други държави, където компанията има свои представителства. Новината съобщи в аванс областният управител Здравко Димитров по време на честването на 10-ия юбилей на пловдивското представителство на Германо-българската индустриално-търговска камара /ГБИТК/. Той уточни, че бил приятно изненадан от намеренията на ръководство на компанията, с което провел среща преди дни. Либхер-Хаусгерете Марица е една от 70-те германски фирми в Южен Централен район и най-големият инвеститор в Тракия икономическа зона. Преди два месеца заводът бе посетен от президент?ите на България и Германия Румен Радев и Франк-Валтер Щайнмайер, които останаха впечатлени от мащабите на производството. Всички германски компании в обсега на Южен централен район са производствени и в различни сфери ?- машиностроене, металургия, хранително-вкусовата и химическата промишленост, строителството, медицинската сфера, текстилната индустрия и др. Големият производител на селскостопанска техника Claas е тясно свързан с Аграрния университет в Пловдив, коментира д-р Мариана Чолакова - изпълнителен директор на ГБИТК - Пловдив. Тя е с обхват областите Пловдив, Пазарджик, Хасково, Смолян и Кърджали. Успешно е дългогодишното присъствие на фирмата „Аурубис България“ - медодобивния завод на германската компания „Аурубис“ в Пирдоп, която е на 50 км от Карлово по Подбалканския път. Тя работи добре с много пловдивски подизпълнители, което прави региона важен партньор, заяви президентът на ГБИТК и изпълнителен директор на „Аурубис“ Тим Курт. Той подчерта, че не само София като столица е важна за развитието на българската икономика и за двустранните отношения между България и Германия. Регионите също са много важен фактор, имат голямо значение и дават своя принос за развитието на икономическите връзки между двете страни. България има добро географско положение, което я прави желан бизнес партньор. Пазарът в страната не е толкова голям, но ако се присъединят съседните държави Румъния, Турция, Гърция, пазарът ще стане много по-атрактивен, категоричен е г-н Тим Курт. Според него важно е също присъствието на международното летище в София, чрез което се трансферират стоки. Той коментира и последните статистически данни за месечното възнаграждение в България. Виждаме, че добри заплати се плащат не само в София и Пловдив, но и в по-малките общини, където са позиционирани големи инвестиции, а това е важно за имиджа на страната, категоричен е г-н Курт.
Източник: Марица (18.06.2019)
 
Бизнесът узря за участие в подготовката на кадри Все по-задълбочаващите се проблеми пред бизнеса, свързани с липсата на квалифицирани кадри, започва да връща „нормалността“ в поведението на повечето от компаниите у нас. Години наред професионалното обучение и подобряването на квалификацията на работещите беше „пропускано“ като излишен харчлък. Очевидно вече дойде моментът, в който дори при създаването на нови предприятия фирмите се изправят пред сериозна заплаха да не могат да реализират плановете си именно поради липсата на сериозен кадрови потенциал. Този факт явно е осъзнат в един от най-бързоразвиващите се индустриални центрове в страната - Тракия икономическа зона, която освен това от миналата година се нареди в топ три в Югоизточна Европа. Затова като основен фокус на политиката на община Пловдив и екипа на „Клъстер Тракия икономическа зона“ е да подпомогнат професионалното образование чрез дуалните обучения, където фирми и училища работят ръка за ръка в дадена специалност и ориентират прагматично професионалното образование, обяви заместник-кметът Стефан Стоянов по време на среща на представители на бизнеса и висшите учебни заведения, които вече са си подали ръка. През тази година (учебната 2019/2020-а) е предвидено дуалните паралелки да бъдат 17, а зад инициативата са застанали 40 компании. На срещата, на която са присъствали представители на водещите университети в града и някои от най-успешните компании в индустриалната зона, са били представени различни инициативи и проекти, съобщават от прес-центъра на „Тракия икономическа зона“. Спасена Генчева, управител на Хайкад Инфотех, фирмата - инициатор за срещата, посочи, че заедно с Технически университет – София, филиал Пловдив, и компании от икономическата зона до няколко месеца ще стартират лаборатория за обучение на инженер-конструктори с програмния продукт CATIA, които ще отговорят на нуждите на индустрията. Целта на подобни инициативи и съвместни проекти между университетите и бизнеса е дуално обучение и подготовка на квалифицирани кадри във висшето образование. На срещата са присъствали и четирима представители , все ръководни кадри на френската Дасо Системс /Dassault Systemes/, която е втората по големина софтуерна компания в Европа и чийто представител за България е екипа на Хайкад Инфотех. С продуктите на Dassault Systemes се обучават 1.5 милиона студенти годишно в 15 000 инженерни учебни заведения по света. Бизнесът и представителите на университетите са разисквали как да бъде изградена ефективна система за инженерно обучение и квалификация за определени дейности и превръщането на България от място, където са съсредоточени производствени компании във високотехнологични такива. Фирмите и образователните институции вече работят по осъвременяване на учебните планове и създаване на регионални центрове за инженерна квалификация. Представители от ВМЗ – Сопот са споделили своя добър опит и по отношение на подкрепа на ученици от дуални паралелки, като им осигуряват база за практическо обучение. Всяка година подкрепят и студенти въз основа на изградена стажантска програма. Проф. д-р Въльо Николов, директор на пловдивския филиал на Техническия университет - София е представил успешната практика за дуално обучение на студенти, обучаващи се по инженерни специалности, които са специализирали в завод „Арсенал“. Това няма да е единствената среща между всички участници в сегашната и сътрудничеството между университетите и компаниите ще продължи и занапред, обещават от „Тракия икономическа зона“. Все пак не трябва да забравяме, че близо 40% от производството в областта е съсредоточено точно тук. А то заема и 40% от Брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, като делът на услугите е 28 на сто. Статистиката сочи, че безработицата в града вече е нищожните 2%, а в целия регион е едва 4 на сто.
Източник: Банкеръ (07.08.2019)
 
Кипърец ще вдига училище в София Над 500 милиона евро ще бъдат инвестирани във „Велосити“ - нов квартал, с интелигентен дизайн, намиращ се в предградията на София, в близост до село Волуяк. За реализирането на проекта е предвиден период от около осем години, съобщи директорът на „Връзки с обществеността“ в "Тракия икономическа зона" Катя Стайкова. Общата площ на проекта е 140 хектара, комбиниращи имоти, собственост на българското дружество „Кадмос“. Към момента няколко компании са изявили интерес за участие в проекта, това е обяснил Теодорос Аристодему. Дружество-майка, Aristo Developers управлява група от дъщерни компании и е един от най-големите строителни предприемачи на територията на Кипър, както и най-големият частен собственик на имоти на острова на Афродита с повече от 30 години професионален опит в сферата на строителството и недвижимите имоти. Поддържа свои офиси в Кипър, Гърция, Великобритания, Русия, Китай, Дубай и Виетнам. Петдесет и пет милиона евро, една от най-големите инвестиции от Кипър в България, са вложени в проекта „Велосити“ до момента. Закупени са 1 388 896 кв. м. земя в границите на София, с излаз на Околовръстен път и Ломско шосе. Главният предприемач на проекта „Велосити“ е фирма „Кадмос“, която предоставя земята и инвестицията за проектирането и построяването на инфраструктурата. Основната цел е да се създаде подходяща жилищна среда, комбинираща работна среда и висок стандарт на живот, но и запазваща спокойното излъчване на района. В центъра на „Велосити“ е изграждането на модерно начално и средно училище, което ще обучава на български и английски и ще има съответните международни акредитации. В новия квартал жителите ще имат възможност да избират между няколко различни видове къщи и апартаменти. Къщите ще формират 2/3 от общата жилищна площ. Останалата 1/3 ще бъде заета от малки жилищни блокове. Една от главните цели на този проект е да се оптимизира използването на битови услуги. Новият квартал ще има достъп и до централа за термоелектрическа енергия. Промишлените отпадъци няма да бъдат изхвърляни, а ще бъдат рециклирани или оползотворени. Битовите отпадъци ще бъдат събирани отделно, за да могат да бъдат разпределени на рециклируеми и биоразградими (органични) отпадъци, които могат да се компостират или да се използват от централи за био газ за преработване в електричество. Вътрешни улици в квартала ще включват велосипедни алеи и достатъчно паркоместа, за да задоволят капацитета на работещите и живущите в района. Инфраструктурата ще бъде проектирана така, че да насърчи хората да използват алтернативни методи за пътуване. Електрически автомобили също ще имат достъп до обществени зареждащи станции в района. Паркове и зелени площи ще бъдат разположение в близост до всяко домакинство. В квартала ще има детски градини, частно училище, здравни заведения, търговски, културен и спортен център, и офис пространства за малки и средни предприятия. Частното училище е инициатива на Теодорос Аристодему, който също така е собственик и на едно от най-добрите частни училища в Кипър с повече от 30-годишна история. „През 2007 -а търсих добра инвестиционна възможност да разширя международното си портфолио с имоти и разрасна строителния си бизнес в Европа“, споделя Теодорос Аристодему. „България е член на НАТО от 2004-а а в 2007 стана и член на Европейския съюз. Страната беше на прага на голяма историческа промяна и имаше огромния потенциал за неимоверен икономически растеж. Към тази важна историко-политическа обстановка, като добавим предимствата като стратегическо географско положение - само на 3 часа път от всички основни дестинации в Европа, Русия и Средиземноморския регион и нейната политически стабилност, България се очерта като много атрактивна инвестиционна дестинация. Друг положителен аспект е и стабилната местна валута – българският лев има фиксиран курс към еврото, както образованото и интелигентно население. В периода от 2007 -а досега аз инвестирах 55 милиона евро в земя, визирайки развитието на модерен тип предградие, което да бъде от висок строителен и екологичен стандарт, привличайки международната и българска общност“, разказва още Аристодему. „Политическият климат в България е благоприятен за инвестиции, данъците са най-ниските в Европа, а настоящото правителство стимулира бизнес инициативата, осъзнавайки нуждата от нова индустриална инфраструктура и подобряване качеството на образованието на своите граждани. „Правителството“ на местно ниво, т.е. общинското управление е ефективно и успешно ръководи приоритетите на Столична община. Подкрепата на държавата чрез професионалното и отговорно отношение в лицето на министъра на икономиката Емил Караниколов, кмета на София г-жа Йорданка Фандъкова, изпълнителния директор на Българската агенция за инвестиции Стамен Янев са от съществено значение за мен и инвестиционния ми проект“, подчертава кипърският предприемач с дългогодишен опит. След интензивни проучвания и взимайки предвид нарастващата интернационална общност в страната и стремежа на средно статистичния българин към едно модерно образование, Аристодему стига до извода, че има недостиг на международни училища в България. Затова във „Велосити“ кипърският предприемач се надява с подкрепата на българското правителство да изгради начално и средно интернационално училище. През 1987 година, г-н Аристодему идентифицира нуждата от такъв тип училище в Кипър и построява The International School of Paphos. Повече от 30 години по-късно The International School of Paphos е еталон за добро образование. Училището е акредитирано с престижните Examination Boards: Edexcel and CIE ( Cambridge International Examinations). Посещавано е от ученици от 39 националности.
Източник: Банкеръ (30.08.2019)
 
Инвеститори влизат у нас с развойни центрове Инвеститорите вече откриват България и като място, в което може да се развива освен производство и да се извършва развойна дейност. Един от последните примери е Соurѕеrа, интepнeт плaтфopмaтa зa oбyчитeлни ?ypcoвe, ?oятo вeчe e oцeнeнa нa нaд 1 милиapд долара. Тя ще oтвори paзвoeн цeнтъp в Coфия, cъoбщиxa oт ?oмпaниятa. Това ще стане чрез по?yпкатa на бългapo-aмepи?aнc?ия cтapтъп Rhуmе Ѕоftwоrkѕ, ?oйтo e изгpaдил плaтфopмa зa cъздaвaнe нa пpoe?ти зa oнлaйн oбyчeниe, дocтъпни пpeз интepнeт бpayзъpa нa пoтpeбитeлитe. Е?ипът нa Rhуmе в София, който се ръководи от глaвния изпълнитeлeн диpe?тop и cъocнoвaтeл Haмит Ядaв, щe cтaнe основата нa нoвия цeнтъp зa пpoyчвaнe и paзpaбoт?a. От Соurѕеrа oбявиха, че подготвят милиoннa инвecтиция в нeгo и paзшиpявaнe нa бpoя на служителите. Соurѕеrа пpeдлaгa нaд 3600 ?ypcа и предлага услугите си нa нaд 43 млн. пoтpeбитeли. Дъщepната фирма нa гpyпaтa оdеlо y нac - "Oдeлo Фapбa", откри през юли развоен център в София. Той щe paзрабoтва пpoe?ти зa зaдни cвeтлини нa aвтoмoбили в oфиca в cтoлицaтa. Гoтoвитe пpoдy?ти от тях щe бъдaт в мacoвo пpoизвoдcтвo две гoдини cлeд пъpвoнaчaлнaтa пpoe?тнa фaзa. Cпopeд инфopмaциятa от ?oмпaниятa cпeциaлиcтитe в R&D цeнтъpa щe paбoтят пo визиятa ?oмпoнeнтитe. Дoceгa в paзвoйния цeнтъp ca нaeти десет инжeнepи, ?oитo вeчe paбoтят пo пъpвия пpoe?т нa ?лиeнт нa дpyжecтвoтo. Дo ?paя нa тaзи гoдинa ce oчa?вa e?ипът дa ce yвeличи дo 20 и дa дocтигнe oбщ бpoй oт 40 cлyжитeли в paм?итe нa три гoдини. Te щe paбoтят в ня?oл?o диcциплини, cpeд ?oитo мexaничeн дизaйн, oпти?a, xapдyep eлe?тpoни?a, coфтyep eлe?тpoни?a и тecтинг. Oтвapянeтo нa R&D цeнтъpa в Coфия e чacт oт oбявeнaтa пpeз минaлaтa гoдинa инвecтиция oт 40 млн. eвpo нa бългapc?ия пaзap. ?peз миналата гoдинa от оdеlо обявиха, че щe oт?pият пpoизвoдcтвeнa бaзa в ?лoвдив в "Tpa?ия и?oнoмичec?a зoнa", в ?oятo щe ce пpaвят cтoпoвe зa Меrсеdеѕ. Оdеlо e вoдeщ дocтaвчи? нa aвтoмoбилни cвeтлини, paбoтeщ зa нaй-гoлeмитe пpoизвoдитeли нa aвтoмoбили ?aтo Dаіmlеr, ВМW, Аudі, VW, Rеnаult, Тоуоtа и дpyги. Сертификат за инвестиция клас "А" получи и високотехнологичната компания "Акронис България" ЕООД. Общата стойност на проекта възлиза на 1.20 млн. лв. и ще се финансира изцяло със собствени средства. В периода на осъществяване на тази инвестиция и като резултат от нея ще бъдат наети 130 български инженери. Целта на проекта е разширение на дружеството чрез създаване на европейски център за изследователска и развойна дейност за кибернетична защита, AI и Blockchain проекти. А разширяването на научноизследователския център на "Акронис България" ЕООД в София е свързано и с разработването на нов продукт, наречен Acronis Total Protection (ATP). Той пък дава ново решение, което има за цел да направи бизнеса на доставчика на услуги по-мащабен и печеливш, да се справи с вирусните атаки и да намали оперативните му разходи. Компанията майка "Акронис" е основана в Сингапур през 2003 г. и до днес на фирмата се доверяват повече от 5 млн. потребители и 500 000 бизнеса по света, включително 79 от топ 100 най-ценни марки. "Koka-Кола Юрпиън Партнерс Сървисис България" ЕООД ще развива проект за разширяване на център за съвместни услуги, който ще се реализира в град Варна. Чрез него се предвижда разширение на дейността на компанията с намерението да увеличи мащаба на своя финансов център за споделени услуги. Размерът на инвестицията възлиза на обща стойност 4 200 753 лв. като се очаква да бъдат разкрити нови 178 работни места. Увеличаването на броя на новите проекти осъществявани в икономически дейности с висока добавена стойност и завършен цикъл на производство е положителен знак за развитието на икономиката ни. А заедно с това е пример за добрите възможности за инвестиции в България, оценени от местните и чуждестранни потенциални инвеститори. Някои от компаниите, които са се утвърдили в България, продължават да реинвестират, като групата "Кока-Кола", които имат нов проект в България за пореден път. Други пък сега търсят пътя към страната ни. Но не бива да се забраавя, че има много какво да се направи за подобряване на инвестиционния климат у нас, също така и по отношение на възможности за създаване на високо добавена стойност в секторите на услугите и производството. Чуждестранните инвеститори постоянно поставят въпросите за обучението на кадри, за по-бързо започване и завършване на проектите. От друга страна, ръстът на средните работни заплати ще направят по-скъпо наемането на служители, и държавата ще трябва да търси нови възможности за привличане на чуждестарнни компании, за да е и конкуретноспособна на съседните ни страни в Централна и Източна Европа.
Източник: Банкеръ (09.09.2019)
 
На 10 септември официално откриха Център за професионално обучение ТРАКИЯ в Индустриална зона "Раковски", част от Тракия икономическа зона (ТИЗ). Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност” 2014-2020. Бенефициент е „Клъстер Тракия икономическа зона“, който ръководи и подпомага развитието на Тракия икономическа зона. Партньори по проекта са сдружение „ДЕМО“, фирмите SMC, Шнайдер Електрик, АББ, Милара Интернешънъл. Центърът за професионално обучение ТРАКИЯ е първият по рода си в страната, ситуиран и обслужващ бизнеса в индустриална зона. По предварителни разчети над 600 ще са обучаваните на година, с тенденция за увеличаване. Те ще могат да повишат професионалните си способности, благодарение на супермодерно оборудване и висококвалифицирани преподаватели. За първи път в страната мултинационални компании като SMC, Шнайдер Електрик, Милара Интернешънъл и АББ се обединяват, за да решат по един много ефективен начин проблема с квалификацията на кадрите за индустрията, допълни Росен Костурков от японската SMC. Фирмата, която е световен лидер в сферата на пневматиката, хидравликата, електрическите задвижвания, индустриалната автоматизация, има дългогодишен опит в подготовката на технически кадри. Този център е уникален за България – тук е разположена последната дума на техниката в обученията, на практика занятията ще са с индустриална техника, която се ползва в реалното производство, посочи още г-н Костурков. Радослав Кошков, регионален мениджър на Schneider Electric за България, Албания, Македония и Косово, смята, че ще е голямо предизвикателство тези модерни технологии, които в момента се използват в Центъра, непрекъснато да се обновяват, да се осъвременяват, за да има ефективност на обученията. Първият обучителен център в България, обслужващ бизнеса в индустриална зона, е отворен проект – всяка фирма може да приложи собствените си програми, стана ясно по време на откриването. Лабораторията на Милара Интернешънъл, ситуирана в Центъра, в която вече се преквалифицират кадри на фирмата, е пример за това. Центърът за професионално обучение ТРАКИЯ ще подпомага изграждането на следните знания и умения: - фундаментални знания и компетентности в областите: пневматиката, електро-пневматиката, пневматични задвижвания и сензори в пневматичните системи; вакуум техника и технология, вакуум системи; електроника и електротехника; електрически двигатели, комплексни електрически задвижвания, индустриални контролери; - умения в работата, обслужването и проектирането на мехатронни системи със средна и висока степен на автоматизация – автоматизирани производствени системи; индустриални роботи; SCADA системи за автоматизация; локално и отдалечено управление на индустриални процеси и ОВиК; сградна автоматизация; енергийна ефективност в пневматичните системи; създаване на техническа и обслужваща документация, разчитане на документация и др.
Източник: gradat.bg (11.09.2019)
 
В „Тракия индустриална зона“ свързаха обучението с бизнеса „Тракия индустриална зона“ (ТИЗ) започва обучение в редица професионални направления в сферите на пневматиката, вакуумните технологии, хидравликата и автоматизацията в новия си „Център за професионално обучение“, като част от интегрирания план за развитие на зоната. Целта е да се повиши квалификацията на работници и служители и да се привлекат обратно българите, работещи в чужбина. За това информира в дистанционен разговор в ефира на Bloomberg TV Bulgaria мениджърът „Проекти“ в „ТИЗ“ Вяра Панчева.
Източник: Инвестор.БГ (11.09.2019)
 
Две индустриални компании ще открият нови производства в ТИЗ Една германска и една турска индустриални компании ще открият нови производства в Тракия икономическа зона (ТИЗ) през този месец, съобщиха от там. Става въпрос за Mecalit и Odelo, които вече имат заводи в индустриалната зона и предстои да ги разширят. Планове за инженерингов център в България има и групата Bosch, но той ще бъде открит София. Красен Кръстев, управител на българския клон на немската група Mecalit, съобщи по време на международна технологична конференция, че предстои откриването на завода, който е съвместен проект с китайския концерн VEM и ще произвежда матрици и щанци. От турския холдинг съобщиха по време на конференцията, че само след няколко дни на официална церемония ще бъде прерязана лентата на новия завод за фарове на Мерцедес. Компанията създаде и R&D център през лятото в София. За официалното откриване на инженерингов център на германката група Bosch в София съобщи арх. Любомир Станиславов, изпълнителен директор на Аутомотив Клъстер България. Цифрите, които той посочи в своята презентация, са показателни за изключително динамичното развитие на автомобилния сектор в страната. През 2012 г. 30 компании реализират 500 млн. евро оборот и са заети 9 000 души. Сега оборотът вече е 5.5 млрд. евро, заетите са над 65 000 души в над 250 компании. Като цяло, автомобилната индустрия допринася за над 10% от брутния вътрешен продукт на България, а за 7 години увеличението е близо 10 пъти. Най-много фирми от автомобилния сектор са съсредоточени в Тракия икономическа зона, следва София. Радостно е, че и в Северна България вече има компании от тази индустрия - в Шумен, Русе и Плевен. „Враца се очертава да повтори опита на ТИЗ“, смята арх. Станиславов. „Искаме добро заплащане, което да върне българите от чужбина. Тогава тук трябва да създаваме ноу-хауто, да създаваме „процедурно знание“ за производството – в него е високата добавена стойност“, коментира темата за българските иновации инж. Даниел Белколев, ръководител на международен екип в General Electric в Канада. Той посочи, че заедно с инж. Пламен Панчев, създателят на ТИЗ, разработват програма, която ще квалифицира от средни техници до инженери в различни области. Такъв курс ще бъде обособен в новооткрития Центъра за професионално обучение ТРАКИЯ.
Източник: economic.bg (08.10.2019)
 
„Одело България" откри новия си завод за 40 млн. евро край Пловдив Международната компания "Одело България" откри завода си за фарове на Mercedes край Пловдив. Инвестицията е на стойност 40 милиона евро, като се очаква до 2023 година в предприятието да бъдат наети на работа близо 400 души. За инвестицията си в страната, фирмата получава Сертификат за Инвеститор Клас А от Министерство на икономиката. Компанията наскоро откри и развоен център в София, в който ще бъдат наети около 40 инженери, работещи за дизайна на предни и задни светлини за автомобилната индустрия. Локациите в Пловдив и София обслужват две взаимно свързани дейности – дизайна и производството на автомобилни светлини. "Одело България" разполага с общо 6 завода по света, в които са инвестирани 253 млн. евро през последните 7 години. В тях работят 4000 служители, а оборотът за 2018 г. е 383 млн. евро. На церемонията по откриването на завода за автомобилни светлини, намиращ се в Индустриалната зона край Пловдив, присъства и премиерът Бойко Борисов. "Преди 4-5 години БВП беше 50 милиарда, а тази година ще минем 120 милиарда лева. Добре е, когато има такива инвестиции, които оставят добавена стойност в България", заяви министър-председателят. По думите на премиера висококвалифицирани български кадри започват да се завръщат от чужбина. Борисов отбеляза също изграждането на инфраструктурата у нас, като специално акцентира върху пътя Ботевград – Мездра и Пловдив – Асеновград, както и разширяването на околовръстното на град Пловдив. Според министър-председателя пловдивското летище не може да остане встрани при този растеж на града. "Мисля, че Балканите имат нужда от голям хранителен хъб, в който да идват и да се изнасят стоки. Може в един момент да се окаже, че със самолет по-евтино ще се доставят стоки, отколкото с тировете, ако се направят групажи. Работим по тази тема", каза още премиерът Бойко Борисов.
Източник: economic.bg (23.10.2019)
 
Разработва се техническият проект на Околовръстния път на Пловдив Агенция "Пътна инфраструктура" обяви тръжна процедура за изработването на технически проект и подробен устройствен план за Околовръстен път на Пловдив, съобщиха от пътната агенция. Дължината на обходното трасе ще бъде 18.7 километра. Индикативната стойност на поръчката е 3 750 000 лв. без ДДС, а финансирането е от националния бюджет. Околовръстният път на Пловдив е от съществено значение за района и е важен за развитието на индустриалната зона и връзката й с града. Проектът предвижда промяна в габарита на пътя, изграждане на локални платна за осигуряване на достъп до търговски, крайпътни и други обекти, разположени в близост до съществуващия път. Околовръстното трасе включва участък от път ІІ-86 Пловдив - Асеновград, като началото е при отделянето му от път І-8 Пазарджик - Пловдив, а краят е при новоизграждащото се кръгово кръстовище между път ІІ-56 Брезово - Пловдив и път ІІ-86. Отделно от това се проектира и път ІІІ-805 пътен възел Царацово - Съединение, който също се отделя от път І-8 Пазарджик - Пловдив в северна посока към АМ "Тракия". Двата пътя ІІІ-805 и път ІІ-86 оформят западен околовръстен път на Пловдив. Чрез него се осъществява една от връзките към Града под тепетата, а от друга - връзката на АМ "Тракия" с Област Смолян. Започналата тръжна процедура е разделена в три обособени позиции. В първата е път ІІІ-805 "/Път І-8 Пазарджик - Пловдив/ - ПВ Царацово - Съединение" от 0+000 до км 1+460 и участък за привързване към съществуващия път и път II-86 "/Път І-8 Пазарджик - Пловдив/ - Асеновград - Смолян" от км 0+000 до км 0+640 и участък за привързване към съществуващия път. Във втората обособена позиция е път ІІІ-805 "/Път І-8 Пазарджик - Пловдив/ - ПВ Царацово - Съединение" от км 1+460 до км 4+120. В третата е път ІІ-86 "/Път І-8 Пазарджик - Пловдив/ - Асеновград - Смолян" от км 0+640 до км 14+600. Кандидатите могат да подават офертите си до 17.30 часа на 9 декември тази година. Пло?вдив е вторият по големина град в България с население 346 893 души по настоящ адрес. Той е управленски център на област и община Пловдив, на община Марица и на община Родопи. Градът е най-динамично развиващият се център в Южна България. Икономиката му се крепи на добре развитата многопрофилна индустрия, на услугите, туризма и информационните технологии. Благоприятни фактори за това са централното географско разположение и сравнително добрата инфраструктура. Пловдив има международно летище, интермодален терминал, в близост до града минава автомагистрала "Тракия", има добре развита система от първокласни пътища и железопътна мрежа. През 1895 г. е основана Пловдивската търговско-промишлена камара. В града действат още Стопанска асоциация - Пловдив, Пловдивска стокова борса, Свободна безмитна зона. От гледна точка на инвестициите с най-голям дял е промишлеността, следвана от търговията. В близост до града е изградена "Тракия икономическа зона", една от най-големите индустриални зони в Източна Европа. Сред големите компании в региона са EVN България (енергетика), ПИМК (транспорт), Инса Ойл (горива), Liebher (машини и оборудване), Магна Пауъртрейн (машини и оборудване), Белла България (храни), Сокотаб (цигари), АББ България (машини и оборудване), Шнайдер Електрик (машини и оборудване), Филкаб, КЦМ (метали), ЕАЗ, Агрия (химическа промишленост), производителят на опаковки Дунапак Родина, производителят на мотокари Балканкар Рекорд, стъкларският завод Дружба. Пловдив е един от важните транспортни центрове на България. Днес през града минават основни автомобилни пътища с международно значение: автомагистрала "Тракия", част от Европейски път Е80, Паневропейски транспортни коридори №4 Паневропейски транспортен коридор №8, който преминава на 5 км северно от Пловдив. Пловдив е основен център на жп транспорт в Южна България. От 1874 г. през Пловдив преминава жп линията Любимец-Белово, разширена в началото на ХХ век до София и Истанбул. Пловдив е център на жп управление за Южна България, а оттук започват линиите за Стара Загора и Бургас, Карлово, панагюрище, Пещера, Хисария и Асеновград. В района на гара Тодор Каблешков, част от ж.п. възел Пловдив, е изграден терминал за интермодални превози. В границите на град Пловдив има три жп: "Централна гара" (17 коловоза), гара "Тракия" (8 коловоза), гара "Филипово" (8 коловоза).
Източник: Банкеръ (31.10.2019)
 
Ангелкова: До края на годината ще обявим концесията за Летище Пловдив До края на годината ще бъде обявена концесията на Летище Пловдив. Това каза министърът на туризма Николина Ангелкова по време на годишната среща с туроператори в града под тепетата, съобщиха от Министерството на туризма. По думите на Ангелкова концесията на летището ще даде допълнителна енергия на туризма в региона. „Пловдив има огромен потенциал. Ще продължим да увеличаваме ръста на туристически посещения“, подчерта кмета на Пловдив Здравко Димитров. Той увери, че ще бъде продължен проектът за Европейска столица на културата. Предишният опит за концесиониране на летището край града се провали. Миналата година за концесионер за срок от 35 години бе избран консорциум между китайската компания „Хайнан“ и българската „Пловдив еърпорт инвест“. Обещанието бе за инвестиции в размер на 79 млн. евро и фиксирано концесионното възнаграждение - 600 хил. лв. на година. Плюс 6% от приходите. Консорциумът обаче отказа да подпише договор с Министерството на транспорта и не подаде в срок нужните документи за това. В крайна сметка през октомври 2018 г. правителството взе решение за прекратяване на концесионната процедура. На срещата в Пловдив участват 76 туроператора от 14 държави, представители на медии и общини, които споделят своите идеи и нови проекти и презентират иновативни тенденции в сферата на туристическия сектор. Форумът ще продължи до 16 ноември с фокус върху Епископската базилика и мозаечното наследство на Филипопол, в чест на включването им в индикативния списък на ЮНЕСКО за значими културни и природни обекти. По време на срещата министърът на туризма Николина Ангелкова припомни, че за първите девет месеца на годината страната ни е посетена от 7.8 милиона туристи, което е много лек спад на фона на драматичната картина, която мнозина очертаха и на рекордния ръст от миналата година. По думите й приходите от нощувки са отбелязват ръст от 4.7%.
Източник: economic.bg (15.11.2019)
 
Вижте най-големите инвеститори за 2019-а в Пловдив Около 150 милиона лева пресмятат инвестициите в Тракия икономическа зона за 2019 г. Приблизително толкова бяха и миналата година. Новините в бизнес историята на Пловдивско обаче не са толкова в милионите, които компаниите наляха в производство. А че се появиха умни фабрики /smart factury/, които са в голяма част роботизирани и автоматизирани. Едната е на "Атаро клима", а другата - на "Шнайдер Електрик". И ако правите асоциация с липса на работна ръка, ще кажем само, че индустрията в ТИЗ вече се захранва с работници и служители от селата около Чирпан, че и по-далече. "Марица" представя петте топ инвеститори за 2019 г. в Пловдивска област.Кауфланд вече държи най-големия логистичен център в страната и той е в с. Стряма, индустриална зона Раковски. С втората си база общата складова площ на веригата стана 359 хил. кв. метра. Инвестицията в новото разширение е над 64 млн. лв., а заетите са близо 100, част от които са новоназначени, уточниха при рязането на лентата от компанията.Новият склад е за нехранителни продукти - кухненски уреди, домашен текстил, облекла, канцеларски материали, автоаксесоари и др. В него са построени 53 нови рампи за прием на стоки и материали. Създадени са още 30 хил. места за складиране и 5000 зони за обработка на 100 хил. палети годишно. Съхранението на хранителните продукти се запазва в съществуващата база, открита през 2005 г, отново в чертите на ТИЗ.Португалците наляха в Стъкларския 57 милиона лева След като години наред новините от бившия Стъкларски завод идваха предимно от РИОСВ за наложени глоби за замърсяване, през 2019 г. пopтyгaлcкaтa кoмпaния ВА Glаѕѕ обяви мегаинвестиция oт 57 милиoнa лева, при това налети само в производствената база в Пловдив. В завода има четири ванни пещи за производство на опаковъчно стъкло. В рамките на обновлението четвъртата пещ бе заменена с такава с повече от двоен капацитет - oт 180 тoнa нa дeн дo 390 тона на ден. Така общият капацитет нарасна на 1205 тона на ден. ВА Glаѕѕ стъпи в България през 2017 г., като придоби "Дружба Стъкларски заводи" АД с бази в София и Пловдив. Производствената листа включва буркани, бутилки за вино, бира, алкохолни и безалкохолни напитки, храни. Голяма част от продукцията върви за износ, сред основните клиенти са гиганти като ІnВеv, Неіnеkеn, Саrlѕbеrg, Соса-Соlа, Рерѕі Со. Фабриката в Пловдив е производител №1 на амбалаж в Югоизточна Европа. В завода тук и в София работят над 700 души. Фарове за Мерцедес в "Одело България" Hoв зaвoд с планирани инвестиции за следващите години зa €40 милиoнa oтвopи вpaти през октомври кpaй ?лoвдив, отново в чертите на Тракия икономическа зона. Инвестицията е на германския гигант оdеlо GmbН, която през 2011 г. стана собственост на турската Вауrаktаrlаr Ноldіng А.Ѕ. Разчетите сочат, че до 2023 година тук ще бъде инвестирана цялата запланувана сума и ще работят около 400 души. Общата площ на закупения парцел в ТИЗ е 92 000 кв. м, и през 2023-2024 г. трябва да бъде построен втори завод. Отделно от това, фабрика за електроника и парк за поддоставчици са предвидени за периода 2021-2023 г. Първоначалният план е тук да се произвеждат задните светлини за автомобили Мерцедес. След година-две заводът ще стартира производство и за Дачия. В пика на производство от завода край Пловдив ще излизат фаровете за 170 000 коли на Даймлер и 107 000 за Рено. С тези два проекта пространството в завода ще бъде запълнено на 40%, което остава достатъчно място за бъдещи нови проекти и клиенти, посочиха от мениджмънта на компанията. Заради инвестицията си компанията получи сертификат за инвеститор Клас А на Министерство на икономиката. Бившият завод „Пулпудева“ ще произвежда медицинска апаратура На 1 ноември заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов отново бе в Пловдив и отново за да връчи сертификат за инвеститор клас А. Водещият световен производител на високотехнологично медицинско оборудване BTL Industries България се настанява на ново място - на терен на бившата кожарска фабрика "Пулпудева". Компанията вече има една база в Пловдив, където работят около 300 души. Новото място ще даде хляб на още 200 нови служители. Общата разгъната площ на новия завод за медицинска апаратура е 20 000 кв. м, а общата инвестиция - 20 милиона лева. Очаква се заводът да тръгне през 2021 г. ВТL e е чешка компания, създадена в началото на 90-те години на миналия век. Фирмата е сред лидерите в глобален мащаб в разработването, производството и търговията на електронна медицинска апаратура, най-вече в областите на физиотерапията, кардиологията и естетичната медицина. Групата изнася в 120 държави на 6 континента.
Източник: Марица (10.12.2019)
 
Откриват високотехнологичен завод за 10 млн. лева край Куклен Високотехнологичен завод за производство на металорежещи машини ще бъде открит през май т.г. край Куклен, научи "24 часа". Собственик е дружество с немски и турски капитали, което е вложило 10 млн. лева в предприятието, разположено върху 25 дка. В него ще работят 100 души, а продукцията ще се реализира на българския пазар, в Германия, Турция, Близкия изток, Южна и Северна Америка. Инвеститорът има три фабрики в Мюнхен, Щутгарт и Турция и изнася в над 60 държави. Тъй като е от клас А, кабинетът е отпуснал на община Куклен 313 469 лева за инфраструктурата около промишления обект. "Там ще се направят канализация и две улици. Вече подписахме договор за строителство. Ако времето се задържи хубаво, започваме в края на януари", обясни главният инженер на Куклен Тодор Лозанов. Още две големи турски компании преговарят в момента за закупуване на парцели край Куклен. "Едната е водеща в областта на логистиката, а другата възнамерява да вдигне фабрика за металообработващи машини", уточни инж. Пламен Панчев от "Тракия икономическа зона". По думите му районът от около Куклен се превръща в атрактивна дестинация за инвеститори, тъй като разполага с удобни връзки - има излаз на разширеното Асеновградско шосе и е близо до летището. В зоната вече са построени няколко завода. Лентата на последния, който е на голяма турска фирма, бе прерязана през ноември м.г. от премиера Бойко Борисов. В него се произвеждат фарове за световно известни марки автомобили. За да решат проблема с недостига на кадри, в "Тракия икономическа зона" са създали професионален учебен център, където работници и служители от предприятията в Пловдивския регион повишават квалификацията си.
Източник: 24 часа (13.01.2020)
 
Тракия икономическа зона стана партньор с община Габрово Община Габрово и Тракия икономическа зона станаха партньори Меморандум за сътрудничество подписаха на 10 януари кметът на Габрово Таня Христова и председателят на „Клъстер Тракия икономическа зона“ инж. Пламен Панчев. По този начин регионът около Габрово се включва към териториалния обхват на „Тракия икономическа зона” /ТИЗ/. Според подписания документ страните ще работят за постигане на стратегически цели: привличането на мащабни инвеститори в Габрово; създаване на съвременна бизнес инфраструктура на територията на съществуващите индустриални зони, както и изграждане на нови индустриални зони; съдействие за развитието на високотехнологични компании; създаване на среда, благоприятстваща иновациите; подпомагане разработването на Общи устройствени планове, предвиждащи инфраструктурно развитие на промишлените и индустриални зони; осигуряване на кадри за нуждите на индустрията чрез осъществяване на съвместни проекти в сферата на висшето и средно професионално образование, и ранното кариерно ориентиране; промотиране на региона и интернационализация. Община Габрово и „Клъстер Тракия икономическа зона“ ще работят съвместно за подпомагане на български и чуждестранни инвеститори, привличане на средства за извършване на анализ, проучване и проектиране, активно участие в междуведомствени работни групи, вътрешни и международни икономически форуми. Партньорите ще насочат усилия и към създаване на механизъм за предотвратяване на нелоялна конкуренция между отделните региони при привличане на инвеститори и създаване на възможности за реален и информиран избор при локализиране на мястото за инвестиране. Меморандумът ще послужи за основа за изготвянето на последващо споразумение за осъществяване на публично-частно партньорство между Община Габрово и „Клъстер Тракия икономическа зона”. „Тракия икономическа зона“ доказа на практика не само, че бизнесът и общините могат да работят заедно, но тя е пионер и в обединяването на самите общини“, посочи при подписването на споразумението инж. Панчев, уточнявайки, че към зоната вече се включиха Бургас и Хасково. „Целта на това партньорство е заедно да постигнем реален положителен икономически ефект в развитието на община Габрово“, каза при подписването кметът на града Таня Христова. ТИЗ е успешен модел на публично-частно партньорство. С над 180 предприятия и над 2 млрд. евро инвестиции тя превърна Пловдив в индустриалната столица на страната, благодарение на сътрудничеството между 9 общини - Пловдив, Асеновград, Калояново, Куклен, Марица, Първомай, Раковски, Родопи и Стамболийски, две сдружения - "Клъстер Тракия икономическа зона" и "Клъстер информационни и комуникационни технологии Пловдив", и бизнеса. „Само за последните две години инвестициите в ТИЗ достигат 300 млн. евро“, конкретизира създателят на най-мащабната и устойчиво развиваща се индустриална зона в Източна Европа инж. Панчев.
Източник: Марица (14.01.2020)
 
Летище Пловдив пак ще се концесионира Започва поредният опит за концесиониране на летище Пловдив. На днешното заседание на Министерския съвет беше обявен стартът на новата процедура по намиране на стопанин. Последният опит беше прекратен през октомври 2018 г. Държавата беше на път да подпише договор през лятото на 2018 г. за 35 години с китайската HNA Airport Group. Победителят обаче се отказа поради бизнес проблеми в собствената си страна. Детайли и срокове по сегашния търг още няма и те ще бъдат обявени вероятно скоро от министерството на транспорта. Летище Пловдив от години е проблемно. Държавата инвестира 40 млн. лв. за новия му пътнически терминал, който обаче остана празен, като в даден момент дори спря работа нощно време. Това доведе до абсурдни ситуации, в които самолети кацаха аварийно на аерогарата, но нямаше служители, които да закарат стълбата за извеждане на пътниците. През 2010 г. общините от региона създадоха "Фонд за развитие на летище Пловдив - Южната врата на България" и така беше доведен нискотарифният превозвач Ryanair. Общините събираха по 50 ст. на жител. Най-голямата от тях обаче, а именно Пловдив, в началото на 2013 г. излезе от него, тъй като по тогавашните думи на кмета Иван Тотев след тригодишно инвестиране в реклама по този начин се вижда, че тя не носела желаната добавена стойност за града. В началото на 2014 г. общината се върна обратно във фонда и от 2015 г. вноската беше увеличена на 1 лев на жител. Между Ryanair, фонда и летището обаче имаше редица проблеми по отношение на бавене на плащания един път от фонда към превозвачи и втори път от превозвача към летището. При концесионната процедура от 2018 г. на втора позиция беше класиран местният кандидат - пловдивското обединение между "Тракия икономическа зона" и транспортната компания ПИМК. Китайската оферта предвиждаше инвестиции в размер на 79 млн. лв., а на пловдивското обединение - 65.5 млн. евро. В началото на август от пловдивския кандидат заявиха, че потвърждават интереса си към летището, но до подписване на договор така и не се стигна, като от министерството на транспорта се оправдаха, че процедурата се е провела преди приемането на новия Закон за концесиите, а впоследствие и че имало "съществена разлика в офертите на участниците, класирани съответно на първо и второ място".
Източник: Капитал (28.02.2020)
 
Завод край Пловдив с 48 000 лв. помощ от държавата Една от големите компании в Тракия икономическа зона е одобрена за подкрепа по мярката 60:40. „Ханон Системс Пловдив” получава 47 776 лева, за да субсидира заетостта на 383 свои служители за месец март, става ясно от публикувания в НОИ списък. Фирмата е специализирана в производството на автомобилни компоненти и от миналата година е собственост на южнокорейската Hanon System. Българското предприятие бе продадено заедно с още девет други, разположени на три контитента, от канадската Magna, Преди това пък заводът край Стряма бе в активите на германската Ixetic . В Тракия икономическа зона Ixetic стъпи през 2007 г., а производството стартира две години по-късно.
Източник: Марица (23.04.2020)
 
Тракия икономическа зона ще се превърне в еко-индустриален парк Съвсем скоро ще обявим превръщането на “Тракия икономическа зона” в еко-индустриален парк. Идеята не е нова, работим по нея вече една година - във взаимодействие с организацията на ООН за индустрия. Това обяви Пламен Панчев, изпълнителен директор на "Тракия икономическа зона". "Законът за индустриалните паркове, приет преди дни от правителството, ще насърчи създаването на еко-индустриални паркове", обясни още той. Панчев изрази очаквания промяната да привлече инвеститори, които залагат на екологичните принципи при бъдещото си индустриално развитие. Зелената сделка и зелените политики в Европа също са двигателят зад тази трансформация. По думите му, освен европейски инвеститори, мерките са насочени и за привличане на български инвеститори, особено от малкия и среден бизнес. Панчев посочи, че “Тракия икономическа зона” вече води преговори с шведска организация, в която участват няколко компании, имащи изключително високотехнологични производства с висока добавена стойност. Той отбеляза, че страната ни може да се възползва от желанието за съкращаване на веригите на доставка след пандемията, но процесът няма да бъде бърз, тъй като много от инвестиционните решения за следващите 2-3 години вече са взети. /bloombergtv.bg
Източник: Други (31.07.2020)
 
Напук на кризата: Над 150 млн. лева инвестиции в Пловдив Отминаващата година се оказа една от най-трудните заради глобалния локдаун и коронакризата, ефектите от които ще оставят следа върху икономиката през следващите 4 години. В условията на стагнация и масово намаляване на разходите Пловдив може да се похвали с нови инвестиции за над 150 милиона лева през 2020 година. Само новите проекти, свързани с „Тракия икономическа зона“ през 2020 година, генерираха в пловдивската икономика инвестиции на стойност над 100 млн. лева. Амбициите са ТИЗ да се превърне във водещ проект на България за Зелената сделка и представянето на страната като високотехнологична инвестиционна дестинация. Кризата с коронавируса не е затворила нито едно от 180-те предприятия, които вече работят в "Тракия икономическа зона", дори напротив - редица от тях инвестират и разширяват дейността си. Компанията за авточасти „Вили Елбе аутомотив България” през март завършиха нова производствена сграда, която осигурява още 60 работни места, а инвестицията е на стойност 5 млн. лв. VEM Europe (джойнтвенчър между китайския концерн VEM и немската група Mecalit) пък пусна още през януари в експлоатация завод за производство на матрици и щанци. Инвестицията в новия завод е 10 млн. лв. и там вече работят 25 души. Гepмaнcкo-тypcкият кoнcopциyм „Шпинер България“ инвecтиpa 10 млн. лв. в нoв зaвoд зa пpoизвoдcтвo нa мeтaлooбpaбoтвaщи мaшини, който открити 100 работни места. Компанията получи от Българската агенция за инвестиции сертификат „Инвеститор „Клас А” още в края на януари 2019-а. Редица инвеститори от най-високия клас избират Пловдив през 2020 година. Благодарение на инвестицията на „Шпинер България“ например прaвитeлcтвoтo oтпуcнa нa oбщинa Куклeн 313 469 лв. зa изгрaждaнe нa инфрacтруктурa. Инвестицията в размер на 20 млн. лв. на международната компания BTL за изграждане на високотехнологичен завод за медицинска апаратура също стартира през септември 2020 година. Очаква се проектът да даде нови 200 работни места в Пловдив. Компанията предлага предпазни маски, както и респиратори на най-високо ниво, сертифицирани от ЕС. Заедно с инвестицията Община Пловдив получи и субсидия, на стойност малко над 1 млн. лева, заради статута на инвеститор "клас А“ на компанията. Сертификат за инвестиция клас „А“ получи и компанията „Балкан агрикалчарал“ ООД през есента. Инвестиционният проект на дружеството предвижда разширяване на съществуващата дейност чрез изграждане на нова производствена и складова база за преработка и складиране на плодове и зеленчуци в Индустриална зона Марица, част от Тракия икономическа зона до с. Калековец. Вложението възлиза на 29,2 млн. лв. и ще осигури 31 нови работни места. В село Рогош пък велосипедната компания „Лидер“ ще инвестира близо 4 милиона лева в новия си завод. Вече има предложение държавата да предостави целево финансови средства в размер до 496 427 лв. на община Марица за инфраструктура в района. Заводът ще бъде за производство на електрически велосипеди и в него ще бъдат разкрити 25 нови работни места. Над 30 други по-малки инвестиции от предимно средни и малки бизнеси на обща стойност от над 25 млн. лева са реализирани в Пловдив въпреки трудната година. Гигантът КЦМ пък се похвали през тази година с мегаинвестицията си за 260 млн. лева и стана поредната голяма компания от региона, която получи сертификат за инвеститор клас „А“. Позитивите за местната икономика обаче през трудната 2020 година бяха не само под формата на преки инвестиции. Пловдив стана един от най-добрите средно големи градове на бъдещето според "Файненшъл Таймс“. Пловдив е единственият източноевропейски град, попаднал в две от класациите на престижното бизнес издание - за стратегическо привличане на инвестиции и за ефективност на разходите, наравно с градове като Монреал, Лион, Базел, Билбао и Йокохама.
Източник: Марица (08.12.2020)
 
Проекти за 100 милиона лева реализира пловдивската "Тракия икономическа зона" през 2021-а Пловдивската "Тракия икономическа зона" (ТИЗ) ще реализира проекти на стойност от 100 милиона лева през настоящата 2021 година. Отново през следващите месеци ще започне и серийното производство на товарни електромобили там. Това коментира изпълнителният директор на ТИЗ Пламен Панчев в интервю за BloombergTV България. Конкретно товарните електромобили ще се правят в базата на компанията Milara International, която е специализирана в производството на роботи. "Това са производства с висока добавена стойност, високотехнологични производства. Имаме автомобилна индустрия, имаме електрически компоненти и разширяване на логистиката, която продължава да ни води нови заинтересовани страни", обяснява той. По неговите думи засега Milara International имат сключени договори за доставката на такива електромобили с четири общини в България, а в момента текат и преговори с "Български пощи" в тази посока. "Ако изпитанията са успешни, през втората половина на годината ще станем свидетели как тези елетромобили ще извършват услуги в големите градове на България", допълва Панчев. Междувременно от ТИЗ планират изграждането нов хъб в рамките на зоната. Той допълва, че в момента се водят разговори с инвеститор в областта на мехатрониката, който може да инвестира 80 милиона евро в производството си.
Източник: Money.bg (25.01.2021)
 
"Одело България" открива втори завод за €10 милиона край Пловдив Един от европейските лидери в производството на фарове за гигантите в автомобилната индустрия, като Volkswagen, Mercedes, BMW и Audi - турската odelo, ще отвори втори завод в България, след като през лятото на 2019 година заработи първата ? база в зона "Куклен" на "Тракия икономическа зона" (ТИЗ). Компанията, която у нас оперира с дъщерното си дружество "Одело България", ще инвестира 10 милиона евро в новия завод, като 4 милиона евро от тях ще бъдат насочени за закупуването на машини. Той ще бъде разположен на площ от 12 000 квадратни метра и ще се намира до Асеновградско шосе. Целта на компанията е с изграждането на новата база да бъдат отделени серийното производство на автомобилни фарове за нови автомобили от това на резервни части. Това става ясно от интервю на управителя на "Одело България" Угур Озай. По неговите думи за компанията в момента работят 215 служители, като до края на 2021 година предстои да бъдат наети малко повече от 100 души, основно в производството. През 2019 година групата odelo отвори първия си завод в Пловдив. Успоредно с него заработи и развоен център в София. Инвестицията тогава беше в размер на 40 милиона евро. В България компанията стартира с производство на фарове за Daimler - компанията майка на Mercedes. През тази година предстои тя да започне да произвежда и за румънската Dacia. Освен у нас компанията има бази още в Турция, Китай, Словения и Германия.
Източник: Money.bg (16.02.2021)
 
Концесията на Летище Пловдив пак се отлага Cpo?ът зa пoдaвaнe нa oфepти зa избop нa ?oнцecиoнep нa Лeтищe ?лoвдив ce пpoмeня зa пopeдeн път. Toзи път ce дaвa дoпълнитeлeн мeceц и тa?a вмecтo дo 25 фeвpyapи, ?aндидaтитe щe имaт вpeмe дo 14:30 ч нa 24 мapт дa пoдaвaт oфepти, cтaвa яcнo oт cъoбщeниe нa миниcтъpa нa тpaнcпopтa, инфopмaциoннитe тexнoлoгии и cъoбщeниятa Poceн Жeляз?oв. Toвa e пeтoтo пopeднo yдължaвaнe нa пpoцeдypaтa, ?oятo cтapтиpa пpeди гoдинa, пpeз фeвpyapи 2020 г. ?ъpвият cpo? изтeчe пpeз aпpил 2020 г., втopият пpeз юли, тpeтият в ?paя нa нoeмвpи, a чeтвъpтият изтичa cлeд двa дни – нa 25 фeвpyapи. B cъoбщeниeтo нa тpaнcпopтнoтo миниcтepcтвo нe ce пocoчвa ?oн?peтнa пpичинa зa пopeднoтo yдължaвaнe, нo вepoятнo тoвa e липcaтa нa ?aндидaти. ?peз лятoтo нa 2018 г. Лeтищe ?лoвдив бeшe близo дo нaмиpaнeтo нa ?oнцecиoнep. Зa нeгo ce cъcтeзaвaxa ?итaйc?aтa НNА Аіrроrt Grоuр и плoвдивc?oтo oбeдинeниe мeждy „Tpa?ия и?oнoмичec?a зoнa“ и тpaнcпopтнaтa ?oмпaния ?ИMK. Kитaйc?aтa oфepтa бeшe зa 79 млн. eвpo, ?oeтo ги пocтaви пpeди бългapc?oтo инвecтициoннo пpeдлoжeниe зa 65.5 млн. eвpo. Kитaйцитe oбaчe ce oт?aзaxa oт пoдпиcвaнe нa дoгoвop, a дo тa?ъв c втopия ?aндидaт нe ce cтигнa, тъй ?aтo oт миниcтepcтвoтo нa тpaнcпopтa oбявиxa, чe имa пpe?aлeнo гoлямa paзли?a в oфepтaтa мy cпpямo пъpвия ?aндидaт и пpoцeдypaтa бeшe пpe?paтeнa пpeз o?тoмвpи 2018 г.
Източник: economic.bg (24.02.2021)
 
Нов високотехнологичен завод отваря край Пловдив Нов високотехнологичен завод за направата на алуминиеви профили за прозоречни решения и фасади ще бъде открит след около година и половина край Пловдив. Инвестицията в завода с обща площ от около 200 дка е близо 40 млн. лв. По проект до края на юни 2022 г. трябва да бъде изградено първото производствено-складово хале с разгъната застроена площ 22 500 кв. м. През следващите 5-10 години се предвижда построяването на още три такива. По предварителни разчети предприятието ще стартира дейност в периода юли – септември 2022 г., като тогава ще бъдат разкрити 150 нови работни места. Инвестицията в бъдещия завод е на „Интерлинк Груп“ АД, управлявана от Здравко Линкин. А дейност в него ще започне да извършва дъщерното дружество „Профилинк“ ООД, за което това ще бъде четвърта производствена база. Капацитетът на предприятието на първия етап се очаква да е от порядъка на 10 хил. тона алуминиеви профили годишно. Той ще бъде постигнат при напълно автоматизиран производствен процес. Първата копка на завода ще бъде направена на специална церемония в сряда в индycтpиaлнa зoнa „Mapицa“, чacт oт „Tpa?ия и?oнoмичec?a зoнa“.
Източник: economic.bg (31.03.2021)
 
Нова инвестиция за 40 млн.лв. в Тракия икономическа зона Сертификат за инвестиция клас „А“ по реда на Закона за насърчаване на инвестициите получи днес „Интерлинк Груп“ АД. Министърът на икономиката Лъчезар Борисов връчи сертификата на Здравко Линкин, председател на Съвета на директорите на компанията по време на първата копка на високотехнологичен завод за алуминиеви профили за прозоречни решения и фасади. Новият завод ще бъде изграден в с. Радиново - индустриална зона „Марица“, част от Тракия икономическа зона. Размерът на инвестицията възлиза на 39 705 000 лева. Теренът върху част от който до лятото на следващата година ще бъде изградено първото предприятие от 22 500 кв. м., е с общата площ от 200 000 кв.метра. Първоначално то ще е с годишен капацитет 10 000 тона алуминиеви профили с широки архитектурни решения, съобщи директорът на Връзки с обществеността на „Клъстер Тракия икономическа зона“ - Катя Стайкова Инвестиционният проект ще се реализира от фирмата-майка „Интерлинк Груп“ АД, а самото производство ще осъществява дъщерното дружество „Профилинк“ ООД. Изпълнител на обекта е „Сиенит строителна група“ ЕАД, а проектът е поверен на арх. Георги Стоянов, управител на "Архитектурно дизайнерско студио". По план до първия завод в рамките на следващите десетина години трябва да бъдат построени още три производствено-складови халета. По своите параметри базата на „Профилинк“ се очертава като най-голямата в този сектор на Балканския полуостров.
Източник: Банкеръ (01.04.2021)
 
Индустриалните зони са заявка за привличане на инвестиции Изборът на локация и подборът на квалифицирани кадри са от първостепенно значение за развитието на такива проекти. Във всеки случай е по-добре да се изграждат производствени мощности в райони, където има хора на работоспособна възраст, вместо те да се превозват на десетки километри в едната посока. Другият важен фактор е инициативността на местната власт в лицето на кмета и общинския съвет. Причината е очевидна: дори да си намерил терен на суперлокация в район, пълен до козирката с млади и искащи да работят хора, ако местната администрация е некомпетентна или корумпирана, начинанието е обречено на пълен провал. За последните години реализацията на индустриалните зони се оказа ефективен механизъм за привличане на инвестиции в някои региони. "Зелена светлина" за индустриален парк в Хасково Общинският съвет в Хасково вече е одобрил предложението за строителството на индустриален парк на терена на бившето военно летище "Узунджово" между Хасково и Димитровград. Общинарите са приели докладната на кмета Станислав Дечев за даване на предварително съгласие за покупко-продажба на терена с площ близо 3600 декара. Инвеститор ще бъде "Тракия икономическа зона - юг". За да се задвижи проектът обаче трябва първо да се вземе сертификат за инвеститор в приоритетен инвестиционен проект, който да бъде одобрен от Министерството на икономиката и от Българската агенция за инвестиции. Пазарната цена на земята, върху която ще бъде разположена индустриалната зона, е около 15 млн. лева, уточняват от кметската управа. Изпълнителният директор на "Тракия икономическа зона" Пламен Панчев съобщи, че вече са водени разговори с инвеститори, като двама потенциални предприемачи са от областта на логистиката. Предложението проектът да се реализира като публично-частно партньорство, в което теренът да е апортна вноска на общината, не е бил приет. Според Панчев приемането на Закон за индустриалните паркове, бъдещото прилагане на Плана за възстановяване и устойчивост, както и новият европейски програмен период ще улеснят реализирането на това начинание. Към тях може да се използва и концепцията за въглеродно неутрални паркове. Идеята за този индустриален парк е от няколко години. Прогнозните вложения в бъдещи предприемачества Панчев оценява на около 90 млн. лева. Бургас развива нови индустриални зони Общинския съвет е подкрепил инициативата на кмета Димитър Николов за сътрудничество между Община Бургас, Община Пловдив и СНЦ "Клъстер Тракия икономическа зона“ в процеса за привличане на инвеститори, съобщиха от общината. Изготвен е и текст на меморандума, който ще подпишат. През новия програмен период се насърчава регионалната децентрализация и кооперирането между повече региони. За Бургас това е възможност за привличане на инвестиции чрез изпълнение на съвместни проекти с други общини, уточняват от кметската управа. Част от акцентите в React EU, Интегрирани териториални инвестиции и Плана за възстановяване и устойчивост на България са развитие на индустриалните зони, осигуряване на техническа, социална, образователна и комунална инфраструктура, транспортни връзки, обществен екологичен транспорт, обезпечаване на производствени ресурси, създаване на центрове за преквалификация, маркетинг на регионите. И в момента Община Бургас развива индустриални зони самостоятелно и в партньорство с "Национална компания индустриални зони“ ЕАД чрез съвместното дружество "Индустриален и логистичен парк Бургас“ АД, в което е акционер. Партньор на Пловдив в развитието на индустриални зони и привличане на инвестиции е СНЦ "Клъстер Тракия икономическа зона“, което реализира един от най-мащабните икономически проекти в страната и обхваща шест индустриални зони около Града под тепетата. Община Пловдив не развива самостоятелно индустриални зони, а участва в междурегионални проекти, свързани с индустриалните зони, съвместно със СНЦ "Клъстер Тракия икономическа зона“. Местността "Мадика“ край Бургас се развива като нова индустриална зона, вече работеща, но и с потенциал да се разраства. За да се обезпечи нормалната дейност на инвеститорите, се влагат общински средства за изграждането на довеждаща инфраструктура в зоната, в която отварят врати все повече нови обекти. "Ще продължим да го правим и през следващите години“, категоричен е кметът Димитър Николов. Работи се на етапи, като крайната цел е "Мадика“ да се свърже с главния републикански път I-6 Бургас - "Ветрен“. Три големи компании са заявили намерение да инвестират в другата нова индустриална зона - край жк "Меден рудник“ - Фаза 2 на "Индустриален и логистичен парк - Бургас". Община Бургас от две години работи по нейната подготовка. Заедно с прокарването на комуникации до терените (електричество, вода и други), вече са заявени официално първите инвестиционни намерения. Три търговски дружества искат да изградят предприятия и да създадат работни места в тази зоната, която е с обща площ от 600 декара. Това са "ТисенКруп Материалс България“ ООД (част от немския концерн Thyssenkrupp AG), "Старт Инженеринг“ АД и "Сатурн-2“ ООД. В създадената от Община Бургас и обезпечена с довеждаща инфраструктура индустриална зона на град Българово започна изграждане на център за дигитализация и управление на документи с три отделни архивохранилища. Инвеститор е "С-Тръст Груп“ ЕООД, която предоставя цялостни решения за български и международни контрагенти, свързани с разработка на технологични проекти, трансформация и въвеждане на цифрови решения.
Източник: Банкеръ (07.06.2021)
 
Средно големите предприятия генерират близо 1/3 от приходите в областта Пловдив остава вторият най-добре разработен индустриален център в страната по отношение на комплексното си развитие. Това показва единната картата на българската индустрия, която обединява данни за редица сектори и области в страната. В Пловдив малко над 40 хиляди компании формират индустрия и бизнес с годишен оборот от близо 27 млрд. лева. Далеч на трето място остава Варна с 35 хил. компании на територията си, които обаче генерират едва 17,8 млрд. лева на годишна база. Лидерска позиция спрямо столицата, която е първенец по тоталните показатели, Пловдив регистрира единствено в козметичния сектор на индустрията. Под тепетата 49 компании генерират общо над 116 млн. лева годишен оборот, докато в София те са 67 на брой, но с общ приход от близо 97 млн. лева. В почти всички други сектори Пловдив е далече пред Варна и все по-близо до София. Впечатление прави аутомотив сегментът, в който вече се генерират близо 1,2 млрд. лева на година в областта. В този сегмент са и двете най-големи компании в местната индустрия - „Либхер“ в Радиново с 420 млн. годишен оборот и „Ханон Системс“ до Стряма с 263 млн. лева приходи. С обороти под 200 млн. годишно пък имаме четири местни компании – две в хранително-вкусовата промишлености („ВП Брандс Интернешънъл“ и „Каменица“), една в текстилния сегмент („Зюдволе Груп Италия“) и още една в аутомотив сегмента („Готмар“). Общо 10 компании в града пък имат над 500 служители, като 2 от тях са с над 1000 души - „Готмар“ (1165 души) и „Либхер“ (с 1921 работещи). В Пловдив обаче е ясно отличима една тенденция - редица фирми със сериозни обороти, постигащи това с малък човешки ресурс. Цели 22 компании в областта генерират приходи между 10 и 20 милиона лева на годишна база с щат от под 50 служители. Други 7 компании в региона пък влизат в същата категория на годишния оборот, но с под 10 служители - абсолютен рекорд за страната. По последни данни в област Пловдив работят 168 371 души, или близо 10% от всички заети в страната. Коефициентът на безработица в Пловдив остава нисък и говори за положително развитие на икономиката - 2,4 при среден за страната 4,2. Основен притегателен център за инвестиции, които са около 100 млн. лв. всяка година и надвишават 1 млрд. лв., е „Тракия икономическа зона". Заводите и цеховете обаче попадат основно в община “Марица”. Пловдив е на 253-о място по територия от общо 265 общини в България. С площ от едва 98,9 квадратни километра, самият град има около 13 пъти по-малко територия от първенците Сливен, София и Добрич. Анализът на най-големите компании в топ 100 на Пловдив показва, че 59% от фирмите са в съседните общини. По този показател Пловдив е на последно място, с едва 41 от най-големите фирми в региона, регистрирани в рамките само на града. Профилът на компаниите, за които може да кажем, че са гръбнакът на местната икономика, сочи още, че това са фирмите от средно голям калибър с между 100-300 души персонал и обороти до 20 млн. лева. Всички подобни компании в местната индустрия са били отговорни за формирането на близо 28% от общия оборот на местната индустрия.
Източник: Марица (08.06.2021)
 
Одело България мести производството си на резервни части от Германия в Пловдив Одело България, част от Германската група odelo Group за автомобилни осветителни системи, ще премести производството на резервни части за фарове от Германия в нов завод, който се строи в момента, близо до Пловдив, съобщават местни медии. Линиите за производство на резервни части, инсталирани в момента в другата фабрика на компанията в България, разположена в Икономическа зона Тракия (TEZ), близо до Пловдив, ще бъдат преместени в новите помещения, където производството ще бъде разширено с допълнително оборудване и служители, Capital.bg отчете по-рано този месец. В оперативния завод на компанията ще остане само серийното производство на светлини, тъй като Одело България ще поеме значителна част от тази дейност от завода на групата odelo в Преболд, Словения. По-рано тази година TEZ заяви пред SeeNews, че Одело България изгражда завод за 10 милиона евро (12,1 милиона долара), който ще се разпростира на 12 000 кв. м и ще произвежда резервни части за автомобилни осветителни системи. Работите по изграждането на новия завод се извършват от местната компания Miks Construction и се очаква да приключат през октомври, съобщи Capital.bg. Одело България планира да инвестира 4,5 милиона евро в изграждането на новата фабрика тази година и още 1,3 милиона евро в доставката на машини. Приходите на Одело България скочиха до 11,9 милиона евро през миналата година от 4,7 милиона евро през 2019 г., което беше първата година на работа на компанията. Планът за тази година е да достигнем продажби от 23,9 милиона евро и да продължим да нарастваме. За 2025 година очакваните приходи от продажби са в размер на 91,9 милиона евро. През 2026 г. компанията вероятно ще надхвърли 100 милиона евро приходи от продажби, според доклада на медиите. В момента в Одело България работят около 240 души. Очаква се броят на персонала да се увеличи на фона на проекта за разширяване на компанията. Докладът показва, че Одело България планира да наеме над 100 души през 2021 г. и да има над 600 служители до 2025 г. През октомври 2019 г. правителството заяви, че Одело България е открило завод за производство на задни светлини в TMZ на стойност 40 милиона евро и се очаква близо 400 души да бъдат наети в съоръжението до 2023 г. Одело България също има център за научни изследвания и развитие в столицата София, която беше открита по-рано през 2019 г. Одело България работи с 20 от най-големите автомобилни компании в света, като основният им клиент е Mercedes-Benz. Портфолиото на компанията включва още BMW, Volkswagen, Renault, Audi, Skoda, Ford, Porsche и Bentley, се казва в доклада на Capital.bg.
Източник: SeeNews (17.06.2021)
 
Нов завод ще направи страната ни номер 1 в Европа по производството на електрически велосипеди Служебният министър на икономиката Кирил Петков присъства в Пловдив на подписването на договора за съвместна инвестиция между пловдивския производител на велосипеди "Макском" и австрийския производител на мотоциклети Pierer Group, с която страната ни ще излезе на първо място в Европа по производство на електрически велосипеди. Това съобщиха от министерството. Новият завод за електрически велосипеди и други двуколесни електрически превозни средства ще е разположен на 131 дка в "Тракия икономическа зона" и ще осигури нови 1000 работни места за Пловдив и региона. Планирано е инвестицията да надхвърли 60 млн.лв. "Тази инвестиция е уникална за България. Това е сектор, с който имаме шанс да сме номер 1 в цяла Европа. Ако успеем да направим така, че 15 на сто от компаниите ни да достигнат техните успехи, икономиката на България ще се удвои", е заявил още Петков. Министър Петков е заявил, че българската икономика разчита точно на такива конкурентни и успешни компании.
Източник: БТА (21.07.2021)
 
Аржентина обмисля да изгради логистичен хъб в България Зона Марица, част от Тракия икономическа зона (ТИЗ), е подходящо място, на което Аржентина да изгради втори логистичен хъб в Европа. Това заяви извънредния и пълномощен посланик на Република Аржентина в България, в разговор със заместник-министъра на външните работи Зарица Динкова. На срещата присъства и екипът, развиващ най-големия индустриален парк в Югоизточна Европа. "Смятам, че Тракия икономическа зона е едно от подходящите места за изграждането на 5-ия хъб на държавата Аржентина. Досега такива имаме четири - в Китай, САЩ, Дубай и един в ЕС – в Амстердам“, обясни посланикът. Той сподели силното си впечатление от разработения от ТИЗ Консорциум „Въглеродно-неутрални индустриални паркове“ (ВНИП), стратегически проект за бъдещото „зелено“ развитие на индустриалните зони в България. "Представянето и популяризирането на такива амбициозни проекти пред европейските ни партньори би ни помогнало да привличаме и повече високотехнологични, природосъобразни инвестиции в България“, добави Динкова. Инж. Панчев, създател на ТИЗ, обясни, че постигането на нулеви емисии ще се осъществи първоначално в зоните в четири български области – Пловдив, Хасково, Бургас и Габрово, които са част от Консорциум „Въглеродно-неутрални индустриални паркове“.
Източник: economic.bg (11.08.2021)
 
Обсъдиха в „Тракия ИЗ“ създаването на логистичен хъб Създаването в България на втори логистичен хъб на Аржентина в Европейския съюз, както и „зелените“ енергийни политики, е била темата на срещата на заместник-министъра на външните работи Зарица Динкова и посланика на Аржентина Алфредо Нестор Атанасоф в зона „Марица“, част от „Тракия икономическа зона“, с участието на екипа на зоната край Пловдив. „Смятам, че „Тракия икономическа зона“ е едно от подходящите места за изграждането на 5-ия хъб на държавата Аржентина. Досега такива имаме четири - в Китай, САЩ, Дубай и един в ЕС – в Антверпен“, е подчертал посланик Атанасоф. „Тракия икономическа зона“ е най-големият индустриален парк в Югоизточна Европа. Мениджмънтът му е разработил и Консорциум „Въглеродно-неутрални индустриални паркове“, стратегически проект за бъдещото „зелено“ развитие на индустриалните зони в България. Заместник-министър Динкова е изтъкнала, че визионерската „зелена“ политика на „Тракия икономическа зона“ ще срещне силна подкрепа в Брюксел. „Представянето и популяризирането на такива амбициозни проекти пред европейските ни партньори би ни помогнало да привличаме и повече високотехнологични, природосъобразни инвестиции в България“, е подчертала тя. Стратегическият проект предвижда процентът на използване на „зелена“ енергия в Консорциум „Въглеродно-неутрални индустриални паркове“ да се увеличи на 45% през 2025 г., 60% през 2030 г. и 100% през 2040 година. За сравнение: ЕС прие в т.нар. пакет „Подготвени за цел 55“ (Fit for 55) увеличаване процента на ВЕИ от 32% на 40% до 2030 година. От екипа на „Тракия икономическа зона“ поясняват, че постигането на нулеви емисии ще се осъществи първоначално в зоните в четири български области – Пловдив, Хасково, Бургас и Габрово, които са част от Консорциум „Въглеродно-неутрални индустриални паркове“. „Тракия икономическа зона“ вече се оформя и като един от центровете на Европа за производство на електрически превозни средства. „Реално ние сме сред пионерите в ЕС в изграждането на въглеродно-неутрални индустриални паркове“, подчертава директорът на „Клъстер Тракия икономическа зона“ Катя Стайкова.
Източник: Банкеръ (11.08.2021)
 
Първата фабрика за биоразградими ядливи чаши в Европа отвори врати в Пловдив Фабрика на Cupffee, която ще произвежда ядливи, биоразградими вафлени чаши за топли и студени напитки, официално отвори врати с изцяло автоматизирано производство в индустриална зона "Тракия", Пловдив, съобщиха от компанията. Продуктите на компанията са 100% екологична алтернатива на традиционните пластмасови и хартиени чаши за еднократна употреба. Технологията е уникална по рода си в световен мащаб. Компанията се радва на голям интерес от международните пазари и предлага своя иновативен продукт в над 40 държави, на 6 континента. Cupffee работи във фабрика на 3600 м2 и ще има напълно автоматизирано производство с капацитет 2,5 милиона чаши месечно. Амбициите на компанията са през следващите пет години да пусне в експлоатация още 3 автоматични производствени линии, като това ще увеличи производствения капацитет до близо 10 милиона чаши месечно, смята Запрянов. Партньорство с Cupffee имат големи световни компании, сред които Lavazza, Etihad, Manchester City, Lidl, Economist, National Geographic, Wall Street Journal, H&M и други.
Източник: Money.bg (30.09.2021)
 
Пловдив с инвестиции за над 180 млн. насред пандемията Близо 40 млн. лева инвестира компанията „Интерлинк Груп“ АД чрез дъщерното си дружество „Профилинк“ ООД. Проектът за високотехнологичен завод за алуминиеви профили е до с. Радиново, в индустриална зона „Марица“, част от Тракия икономическа зона. След отварянето на завода ще бъдат разкрити 150 нови работни места, а фирмата вече обяви намерения до първия завод в рамките на 5-10 години трябва да бъдат построени още 3 производствено-складови халета. Световният лидер в производството на електронна медицинска апаратура BTL Industries също направи сериозна инвестиция в Пловдив за близо 20 млн. лева. Началото на строителните дейности беше дадено през юли, а фабриката се очаква да отвори врати през 2023 година. BTL са избрали Изтoчнaтa пpoмишлeнa зoнa, нa тepeна нa бившaтa кoжapcкa фaбpикa „?yлпyдeвa“ Друг нов инвеститор пък получи сертификат клас А и обяви бъдеща инвестиция под тепетата за над 15 млн. лева. Това е компанията PPS Manufacturing. Новата фабрика е уникален за България и за цяла Европа проект, който ще произвежда предпазни нитрилни ръкавици за медицината и хранително-вкусовата промишленост и ще създаде около 120 нови работни места. ?лoвдивcкият пpoизвoдитeл нa вeлocипeди "Maкcкoм" също анонсира, че щe cтpoи нoв зaвoд в пapтньopcтвo c aвcтpийcкия вoдeщ пpoизвoдитeл нa мoтoциклeти и мoтopи Ріеrеr Grоuр. Hoвото предприятие щe e paзпoлoжeно нa плoщ oт 131 дкa в Tpaкия икoнoмичecкa зoнa, a инвecтициятa ce oчaквa дa нaдxвъpли 60 млн. лева. Мащабният българо-австрийски проект в Пловдив ще открие и близо 1000 нови работни места Като положителна тенденция може да отличим това, че редица инвеститори, които вече оперират под тепетата и региона, очевидно са доволни от условията тук и разширяват сериозно дейността си. Сред тях е "Oдeлo Бългapия" - един oт eвpoпeйcкитe лидepи в пpoизвoдcтвoтo нa фapoвe зa водещите aвтoмoбилни компании, сред които Vоlkѕwаgеn, Меrсеdеѕ, ВМW и Аudі. Тypcкaтa компания щe oтвopи втopи зaвoд в региона, cлeд кaтo пpeз лятoтo нa 2019-а зapaбoти пъpвaтa бaзa в зoнa "Kyклeн" на TИЗ. Компанията ще инвестира 20 млн. лева в нови производствени мощности дo Aceнoвгpaдcкo шoce, които ще отворят поне 100 нови позиции. Сертификат клас А по реда на Закона за насърчаване на инвестициите получи през лятото и фирмата за пластмасови изделия и опаковки „Готмар“, която вече анонсира, че ще направи 2 инвестиции в района на Съединение на обща стойност от близо 18 млн. лева. Извън проектите на големите инвеститори в региона има още десетки малки и средни компании, които продължават да инвестират и реинвестират в Пловдив и областта и през тази година.
Източник: Марица (30.09.2021)
 
Пловдив инвестира в екотранспорт и зелени зони Приоритетен проект за Община Пловдив през този програмен период ще бъде градската железница. Повече от всякога Пловдив се нуждае от нея, защото чрез този екологичен транспорт ще свържем всички райони на града с близките населени места и индустриалните зони. Това заяви кметът Здравко Димитров по време на откриването на международната научна конференция „Икономически, регионални и социални предизвикателства в прехода към Зелена икономика". Той обясни, че проектът е съвместен с НКЖИ и ще се финансира по линия на ОП „Транспорт" и други програми на Европейски съюз. „Съвсем скоро ще имаме първия въглеродно неутрален парк в Тракия икономическа зона. Работим по проект за 13 млн. лв. за подмяна на печките с твърдо гориво с екологични. Съвместно със Световната банка разработваме проект за общинско предприятие за екологичен транспорт, като целта ни е до 2 години да имаме 2 линии, обслужвани от електроавтобуси“, посочи кметът. Здравко Димитров допълни, че активно се работи за затварянето на вътрешния ринг. „Имаме вече 60 км велоалеи и продължаваме да ги развиваме“, добави той. По думите му съвсем скоро коритото на река Марица ще се превърне в нова зона за отдих и спорт, а общината ще направи 2 нови парка в районите „Южен“ и „Източен“. „Имаме и 10 млн. лв. заем за нови машини, които да мият улиците. Новата техника ще се предостави на общинските предприятия „Градини и паркове“ и „Чистота“, допълни кметът. Сред темите, разисквани на днешната конференцията са Глобалният дневен ред за зелена икономика, Макроикономическа стабилност, конкурентоспособност и конвергенция в зеления преход, бизнес и секторни аспекти на зеления преход. Включвания по време на конференцията направиха водещи специалисти от Вашингтон, Лондон, Брюксел, Москва, за да се види световният опит по реализация на зеления преход, като се разбере същността, за да има позитивни резултати. Официални гости на събитието бяха Петър Стоянов, Президент на Република България (1997-2002), Розалинде Ван Дер Влис, директор на Дирекция „Чиста планета" към Европейската комисия, представител на Министерския съвет на Република България и членовете на Европейския парламент Радан Кънев и Цветелина Пенкова.
Източник: БНР (01.10.2021)
 
Кимкооп инвестира над 7 млн. лева в новата си фабрика в Тракия Икономическа Зона Пловдив Кимкооп Холдинг, българската компания за високоспециализирана оптична техника и един от лидерите в производството на инфрачервена оптика в България, откри в Тракия Икономическа Зона Пловдив новата си фабрика, в която инвестира над 7 млн. лева. На специална церемония и в присъствието на Заместник-министърът на икономиката, г-н Красимир Киряков и на г-н Стефан Стоянов, Заместник-кмет на Община Пловдив, изпълнителните директори на компанията, Георги Георгиев и Калин Георгиев, обявиха и план за разрастване на екипа в следващите 2 до 3 години - от 50 до 120 висококвалифицирани специалисти. С откриването на уникалната за Пловдив фабрика за прецизна оптика, Кимкооп става първата компания в България, която разширява присъствието на оптичната индустрия от традиционните за сектора градове Панагюрище и София към индустриалния център на Балканите - Тракия Икономическа Зона. В новата оптична фабрика Кимкооп ще произвежда висок клас специализирани оптични компоненти, които се използват в различни индустрии като кино, медицина, автомобилна, авиационна и космическа, отбрана и сигурност. В духа на Индустрия 4.0, новата производствена база е оборудвана с ултра-прецизни машини последно поколение с микропроцесорно управление, а голяма част от процесите са напълно автоматизирани и дигитализирани, с цел увеличена производителност, предвидимост и контрол. „Новата ни фабрика в Пловдив бележи следващ етап в развитието на Кимкооп. Навлизаме в индустриалното сърце на Балканите, което ще ни позволи да се разгърнем благодарение на концентрацията на квалифицирани специалисти, енергията и прогресивността на региона“, споделя Георги Георгиев, основател и изпълнителен директор на Кимкооп. Кимкооп e българска компания с 30-годишна история и изградена репутация на международния оптичен пазар. Компанията разработва уникални за България и региона технологии в партньорството с водещи чуждестранни експерти, а фокусът ? е изцяло експортно ориентиран към световните пазари като основни сред тях са Франция, Великобритания, САЩ, Израел, Германия и Италия. Сред клиентите на компанията са огромни концерни в сферата на индустриалното оборудване, авиационни, космически и отбранителни технологии. „Развитието на технологиите бележи безпрецедентен ръст, дори в условията на пандемия. Това разширява хоризонтите и пазарите за специализираните оптични елементи на Кимкооп, които имат приложение в множество сфери. Искахме да отговорим подобаващо на бурното развитие и Пловдив и локалната екосистема бяха естественият избор за нашата нова производствена база“, каза Калин Георгиев, управител на Кимкооп. Ключов инвеститор и съветник в Кимкооп e Светозар Георгиев, един от създателите на най-успешната българска ИТ компания - Telerik, която беше придобита от американската компания Progress Software за рекордната и до момента за България сделка за 262.5 милиона долара. Г-н Георгиев е второ поколение успешни български предприемачи заедно със своя баща Георги и брат Калин Георгиеви – основатели и управители на Кимкооп.
Източник: Фирмена информация (05.10.2021)
 
Дойдоха парите за разширението на Голямоконарско шосе 1 500 000 лв. за реконструкция и разширяване на Голямоконарско шосе одобри Министерският съвет в свое постановление от 5 ноември 2021 г. Парите са допълнителен трансфер за целеви разходи за 2021 г. и ще бъдат преведени по бюджета на община „Марица“, съобщи областния управител на Пловдив Ангел Стоев. „Благодаря на служебния кабинет и на президента Радев, че изпълниха поетия към пловдивския бизнес ангажимент, че дават ход на изключително важен за региона инфраструктурен проект“, каза и инж. Пламен Панчев - председател на „Клъстер Тракия икономическа зона“, основател и изпълнителен директор на „Тракия икономическа зона“. Според инж. Панчев средствата ще бъдат използвани за отчуждителните процедури, с което се създава възможност за провеждането на обществена поръчка за избор на изпълнител за реализацията на проекта. От „Клъстер Тракия икономическа зона“ припомнят, че през годините неведнъж са изготвяли и изпращали писма към правителствените органи от името на Община Марица, „Клъстер Тракия икономическа зона“ и мениджърите на над 50 фирми за съдействие за осъществяването на проекта за реконструкция и разширяване на Голямоконарско шосе. Пътят свързва с автомагистрала „Тракия“ не само град Пловдив, но Смолян и Родопите. Трасето е най-ползваната входно-изходна артерия на Пловдив. Над 500 000 жители на общините Пловдив и Марица минават по тази общинска и междуобщинска пътна мрежа. „Непрекъснатият натиск, който сдружението „Клъстер Тракия икономическа зона“ оказваше върху държавната и местна власт толкова години наред, се увенча с успех“, коментира Ангел Джумеров, изпълнителен директор на Биомашиностроене АД. Оттук оперират ПИМК - най-големият автомобилен превозвач в страната, FedEx и ДБ Шенкер - международни лидери в областта на транспорта, логистиката и куриерските услуги, както и още близо 50-те фирми, ситуирани в Индустриална зона Марица, които ползват Голямоконарско шосе като пътна артерия. „Тази година са в ход и нови инвестиции за над 100 милиона лева – в заводи за текстил, високотехнологични електро компоненти, електрически велосипеди и други двуколесни електрически превозни средства, алуминиеви профили за прозоречни решения и фасади, опаковки, строителни материали“, припомня инж. Пламен Панчев. „Невъзможността за нормално придвижване на хора и стоки пречи на работния процес. Финансирането на реконструкцията и разширяването на Голямоконарско шосе от страна на правителството ще доведе не само до нормализиране на трафика, но и до привличането на нови инвестиции в региона“, убеден е изпълнителният директор на Тракия икономическа зона. В проекта за Голямоконарско шосе се предвижда удвояването му, както и изграждането на кръгови кръстовища с бул. "Дунав" с "Васил Априлов", на отбивката за КАТ, хладилната база на индустриалната зона на с. Радино, Западната тангента, на жп прелеза със с. Царацово и на южния обход на община "Марица". Пътят ще е с две платна по три ленти до табелата на Пловдив и с две платна по две ленти до пътната връзка за с. Царацово.
Източник: Марица (09.11.2021)
 
Откриват медицински център за служителите в Тракия икономическа зона Фирмите в Тракия икономическа зона ще имат свой медицински център. „Тракия Медикал“ ще се ползва както от служители на компаниите, така и от жителите на близките населени места. Официалното откриване на медицинския център е утре. За първи път в страната ще се прави скрининг на персонала на фирмите за на личие на пост-ковид последствия. Нововъведение в тази насока е комбинирано изследване - съчетаване на термография и белодробна ехография за проследяване на състоянието на организма с акцент върху белия дроб. Тук ще се правят и експресни тестове за COVID-19 с проба от слюнка, обясниха от ТИЗ. Едно от основните предимства на МЦ „Тракия Медикал“ е мобилността – възможност за предоставяне на профилактика с различни специалисти в зависимост от спецификата на рисковете от професионални заболявания. „Ще поставим началото на дигитални медицински досиета и някои аспекти на телемедицината /медицински действия от разстояние/“, обясни д-р Васил Маргаритов, специалист по термография. Медицинският център е част от социалната програма на „Клъстер Тракия икономическа зона“, чрез която се предоставят допълнителни услуги на инвеститорите, променя се средата за бизнес и качеството на живот. Той е първият в страната, ситуиран в индустриална зона, посочват от ТИЗ. Първият обект ще е в зона „Марица“, но при интерес от компаниите, ще заработят още звена и в останалите подзони на ТИЗ.
Източник: Марица (12.11.2021)
 
Техническите влакна на "Тюркоаз текстайл" тръгват по света от "Тракия икономическа зона" "Тюркоаз текстайл" ООД е най-новото попълнение в "Тракия икономическа зона" (ТИЗ). Най-голямата и устойчиво развиваща се индустриална зона в Югоизточна Европа вече е дом на повече от 200 компании. Строежът на високотехнологичния завод на "Тюркоаз текстайл" в зона "Марица", част от ТИЗ, е в напреднала фаза и в скоро време фирмата ще бъде един от ключовите износители в българската икономика. Компанията планира в новата фабрика да произвежда полиестерни и полипропиленови влакна с многостранно приложение в текстила, транспорта и конфекцията. Основните им предимства са принадените качества на влакната като трудногоримост, продължително въздействие на механично търкане, удължен живот предвид атмосферни влияния като слънцеустойчивост и влагоустойчивост и не на последно място - използването на възстановими суровини, позволяващи до 10 пъти преработката на продукта. Тези качества на влакната им ги превърнаха в предпочитан партньор на световния пазар. Продуктитена"Тюркоаз текстайл" се използват на 4 континента от 48 компании. Фабриката в "Тракия икономическа зона" ще работи основно за европейския пазар. Дългоочакваният старт започва с доставката на първата машина през януари 2022 г., като дотогава трябва да бъдат финализирани строителните дейности.
Източник: Капитал (22.11.2021)
 
Въпреки ковид пандемията през 2021 г.: Инвестираха милиони в умни фабрики в Пловдив и региона Пловдив и регионът и тази година затвърдиха позицията си на високотехнологичен промишлен център. Въпреки ковид пандемията и породената от нея икономическа, финансова, социална и здравна криза, за последните 12 месеца в областта се вложиха милиони левове български и чуждестранни инвестиции в редица иновативни бизнес инициативи. Старт на поредната силна инвестиционна година бе даден през април с първата копка на най-големия на Балканите високотехнологичен завод за алуминиеви профили за прозоречни решения и фасади. Той се строи в сeло Радиново, в индустриална зона „Марица“, част от Тракия икономическа зона. Размерът на инвестицията възлиза на близо 40 млн. лв. Общата площ на терена е 200 000 кв. м, върху част от която до лятото на следващата година ще бъде изградено първото предприятие от 22 500 кв. м. Заводът ще бъде smart, с висока степен на автоматизация. За начало ще е с годишен капацитет 10 000 тона алуминиеви профили с широки архитектурни решения. Инвестиционният проект се реализира от фирмата майка „Интерлинк Груп“ АД, а самото производство ще осъществява дъщерното дружество „Профилинк“ ООД. Изпълнител на обекта е „Сиенит строителна група“ ЕАД. По план до първия завод в рамките на 5-10 години трябва да бъдат построени още 3 производствено-складови халета. По своите параметри базата на „Профилинк“ се очертава като най-голямата в този сектор на Балканския полуостров. Заявка за нова мащабна инвестиция в размер на 260 млн. лв. направи КЦМ, който тази година отбеляза 60-и юбилей. Инвестиционното предложение бе внесено тази пролет в РИОСВ Пловдив. Фокусът на дружеството е върху проект „Технологично интегриране на КЦМ“ АД /ТИК/, който включва разширение, реконструкция и модернизация, както и изменение на съществуващите производствени мощности. Инвестиционното предложение е депозирано този месец в РИОСВ Пловдив. Проектът предвижда изграждане и експлоатация на следните изцяло нови инсталации: „Инсталация за екстракция на метали“ и „Депо за опасни отпадъци“. Предвиждат се също и нови инсталации - „Нова Рафинерия“ и „Нова Електролиза“, които ще заменят действащи аналогични технологични мощности. През месец юли пловдивският производител на велосипеди „Макском“ и австрийската компания Pierer Group - собственик на световноизвестната марка мотоциклети КТМ и производител на електрически велосипеди, подписаха в Пловдив договор за съвместна дейност. На церемонията присъства и премиерът Кирил Петков, който тогава бе министър на икономиката. Джойнтвенчър компанията се регистрира в България под името „Pierer & Maxcom Mobility“. Партньорите ще изграждат нов завод за електрически велосипеди в индустриална зона „Марица“. Инвестицията в новия завод ще е над 60 милиона лева, разпределени поравно между съдружниците. Предприятието ще се простира на площ от 131 дка, с разгъната застроена площ около 50 хил. кв. метра. В него ще се осигурят нови 1000 работни места за Пловдив и региона. Там ще се произвеждат утвърдените брандове в портфолиото на Pierer Group - Husqvarna, GAS GAS и Raymon. Цялата продукция ще е за експорт. Световният лидер в разработването, производството и търговията на електронна медицинска апаратура BTL Industries, започна строеж на нов завод в Пловдив също през месец юли. Заводът, в който ще се инвестират над 20 млн. лв., щe бъдe нa мястото нa бившaтa кoжapcкa фaбpикa „?yлпyдeвa“ на ул. „Владая“. Очаква се строежът да бъде завършен през първото тримесечие на 2023 г. Новата фабрика, в която ще се произвежда пълното портфолио от модерна медицинска апаратура на BTL, ще се простира на над 25 000 кв. м застроена площ. Предвидено е да се изградят автоматизирани складове, роботизирани системи за разпределение на складовете между работниците и соларен парк. ?o-гoлямaтa чacт oт производствотo щe бъдe ориентирана за износ в нaд 110 държави на 6 континента. B кpaя нa 2019 г. cъc cъдeйcтвиeтo нa Oбщинa ?лoвдив ВТL Іnduѕtrіеѕ пoлyчи cepтификaт зa инвecтиция клac „A“ зa изгpaждaнeтo нa нoвaта пpoизвoдcтвeнa бaзa в ?лoвдив. ВТL стъпна под тепетата преди повече от 20 години, а първата му база е на ул. „Пещерско шосе“. В края на септември в Пловдив се откри фабрика за производство на ядливи бисквитени чаши, на основата на зърнени култури. Производствената сграда на бул. „Асеновградско шосе“ 1 е с площ 3600 кв. метра и разполага с първата в света автоматична производствена линия за биоразградими чаши. Целият процес е подчинен на автоматизация и дигитализация - от смесването на съставките, през приготвянето и дозирането на тестото, до печенето и опаковането. Заводът е собственост на младата пловдивска компания „Къпфи“ ООД. Продукцията се реализира в над 30 държави по света. През октомври бългapcкaтa кoмпaния зa пpoизвoдcтвo нa виcoкocпeциaлизиpaнa oптичнa тexникa "Kимкooп Xoлдинг" oткpи нoв зaвoд край Царацово в Tpaкия икoнoмичecкa зoнa, в който премести производствените си мощности от Панагюрище. Инвecтициятa e нa cтoйнocт 7 милиoнa лeвa. B нoвaтa фaбpикa, в която ще се наемат около 120 виcoкoквaлифициpaни cпeциaлиcти, щe се пpoизвeждa виcoк клac oптични кoмпoнeнти, кoитo ce изпoлзвaт в paзлични индycтpии кaтo кинo, мeдицинa, aвтoмoбилнa, aвиaциoннa и кocмичecкa, oтбpaнa и cигypнocт. Производствената бaзa e oбopyдвaнa c пpeцизни мaшини пocлeднo пoкoлeниe c микpoпpoцecopнo yпpaвлeниe, a гoлямa чacт oт пpoцecитe ca нaпълнo aвтoмaтизиpaни и дигитaлизиpaни, като цeлта е yвeличeнa пpoизвoдитeлнocт, пpeдвидимocт и кoнтpoл. Ключов инвеститор в „Кимкооп“ e Светозар Георгиев, един от създателите на най-успешната българска IT компания - Telerik. Тя беше придобита от американския концерн Progress Software за рекордната до момента за България сделка за 262.5 милиона долара.
Източник: Марица (21.12.2021)
 
"Пиерер&Макском мобилити" ще започне производство на е-велосипеди в Пловдив през 2024 г. Смесеното дружество между австрийската Pierer и българската "Макском" ще започне производство на електрически велосипеди в новия си завод край Пловдив през 2024 г. Това стана ясно при подписването на сделката за покупка на близо 200 дка терен, на който ще бъде изградено предприятието. Инвестицията в проекта на новосъздаденото "Пиерер&Макском мобилити" ще бъде близо 80 млн. лв., а строителството се очаква да започне в средата на следващата година. Двете компании си партнират от години, като Pierer е най-големият клиент на "Макском". За плановете им да започнат общо производство стана ясно през лятото. Дружеството им е регистрирано в началото на декември с капитал 10 млн. лв., поделен поравно между "Макском" и Pierer E-Bikes (собственост на Pierer Mobility). Сега компанията купува 198 дка земя в зона "Марица", близо до съществуващия завод на "Макском". Продавач са две дъщерни дружества на "Тракия икономическа зона", като цената засега не се обявява. Предстои да бъде обявен конкурс за строител на бъдещия завод. Плановете са изграждането да започне в средата на следващата година, а предприятието да заработи в началото на 2024 г. То ще бъде разположено на площ над 60 хил. кв.м, като първоначално ще осигури 600 - 700 работни места, но очакванията са броят им бързо да достигне 1000. Толкова работят и в сегашния завод на "Макском".
Източник: Капитал (22.12.2021)
 
Германската AE Solar ще изгради завод за соларни панели до Пловдив за 150 млн. евро България ще има нов завод за производство на соларни панели, развоен център към него и изцяло въглеродно неутрален индустриален парк. Инвеститор ще е германската AE Solar. Това обяви днес министърът на енергетиката Александър Николов, след като представи мерките за компенсиране на бизнеса заради високите цени на тока. Заводът ще бъде изграден в Индустриална зона "Тракия" в Пловдив. Инвестицията по този проект ще надхвърли 150 млн. евро, обяви министър Николов. По негова информация още през следващата година в България ще могат да се произвеждат соларни панели с годишен капацитет от минимум 1 гигават. За сравнение сега на Балканите все още няма голяма фабрика за фотоволтаици и ако това намерение на AE Solar се осъществи, ще постави страната на европейската карта с големите мощности в тази сфера. Освен това, по думите на енергийния министър, се проучват и възможности за изграждане на завод за индустриални батерии за съхранение на електрическа енергия. Слухове за такъв има от поне година, като една от най-възможните локации е комплексът "Марица изток". Тази година например стана ясно, че Сърбия е успяла да привлече компанията ЕlеvеnЕѕo да инвecтиpa 550 млн. евро в първата фаза на фабрика за батерии. Паралелно с тези инвестиции България ще търси и партньорство за бърза реализация на проекти за умни мрежи, както на ниво системен оператор, така и на ниво електроразпределителни предприятия. Според Николов това е от голяма важност, тъй като сега загубите при преноса на електроенергия са изключително високи (10-12%), а също така при включването на нови ВЕИ мощности в системата е нужни много по-добро управление. В тази връзка през следващите няколко месеца министерството на енергетиката ще започне инициативи за ускорено изграждане на мощности за собствени нужди - както за бизнеса, така и за битови абонати. "Ще направим всичко възможно да изградим мостове от инвеститор до ползвател", коментира енергийният министър. Това е ефективен начин да се реши енергийната криза, тъй като с мощности за собствени нужди (най-вече солари) от една страна се осигурява енергия на постоянна и същевременно ниска цена, вместо да се купува от борсата. А от друга - отпада необходимостта от централизираното производство на тази енергия и преноса й по мрежата, което пък отнема от натиска на пазара и води до успокоение на цените.
Източник: Капитал (22.12.2021)
 
Нова инвестиция в ТИЗ: Вдигат фабрика за биоплодови сокове в с. Радиново Фабрика за преработка на биоплодове ще се изгражда в село Радиново. Там ще се произвеждат биосокове изцяло от пресни плодове. Новото предприятие ще стане част от голямото индустриално семейство в икономическа зона "Марица", която е част от Тракия икономическа зона. В края на ноември 2021 г. там бе открит медицински център „Тракия Медикал – Марица“ - първият в страната, разположен в индустриална зона. Новото преработвателно предприятие в с. Радиново ще се простира на площ от 3432 кв. м., а производственото хале ще се разположи на 1410 кв. Оборудването ще е с модерни технологични линии и ще се прилагат съвременни технологии на производство. По рецептура соковете ще са натурални, в тях няма да се влагат захар, подсладители, ароматизатори, вода и консерванти, пише инвеститорът в уведомлението за инвестиционно предложение до РИОСВ Пловдив. Предвидена е зона за приемане на суровините, хладилна част за тяхното съхранение, производствен цех, както и зона за експедиция. Планирано е годишното производство да бъде 130 000 литра. След обработка и пастьоризация соковете ще се пакетират в бекинбокс с вместимост 3 литра, както и в еднолитрови стъклени бутилки с метални капачки. Физико-химичните и микробиологични анализи ще се извършват в акредитирана лаборатория извън предприятието. Получените пресовки при производството на плодовите сокове, не да отпадък, а съпътстващ продукт, който ще се продава за фураж и компост. Инвеститор на фабриката за биосокове е „Сибота“ ЕООД, с едноличен собственик Станимир Чолаков. Дружеството често печели обществени поръчки за столово хранене и кетъринг за училища и детски градини в Пловдив, диетично хранене в трапезарии, както и за доставки по схемите на Държавен фонд „Земеделие“ - „Училищен плод“ и „Училищно мляко“.
Източник: Марица (26.01.2022)
 
Milara International инвестира 20 милиона във фабрика за производство на 1000 е-камиончета годишно България ще е сред водещите производители на електрически камиончета в близко бъдеще. Електромобилът Sevic V500e е създаден в Пловдив и вече е сертифициран от европейската автомобилна организация UTAC за движение по пътищата на Европа. Това става ясно от съобщение на Министерството на иновациите и растежа. Българските електрически камиони ще се произвеждат изцяло с енергия от възобновяеми енергоизточници. Първите 500 бройки вече са факт и са предназначени за износ. Към тях има голям интерес от Западна Европа и САЩ. Батерията на електрическите камиони позволява пробег от 300 км. и товаримост до 600 кг., като имат голямо приложение най-вече в търговията. Намеренията на компанията производител Milara International са за построяване на нова фабрика за още 20 милиона, в която да се произвеждат близо 1000 броя електромобили годишно. Около тридесет общини в България използват електромобилите на компанията, като финансират покупките си с европейски грантове. Сред тях е община Раковски например. Sevic създава съвместно предприятие с Milara International през декември 2019 г. Milara е специалист в разработването на роботизирани технологии с локации в САЩ, Европа и Азия. Milara International е основана през 2006 г. в Пловдив и вече над година и половина разработва и произвежда електрическите камиончета. Превозните средства ще са изцяло българско производство.
Източник: Money.bg (23.02.2022)
 
Община "Марица", ТИЗ и държавата ще строят завод за рециклиране на пластмаса На територията на община "Марица" ще бъде изграден завод за рециклиране на пластмаса. Това ще бъде съвместен проект между община "Марица", държавата и Тракия икономическа зона (ТИЗ). Към момента се работи по съвместният проект между държавата, общината и ТИЗ и има готовност за проектиране на предприятието, което ще е в индустриалната зона. Марица ще е една от първите общини, която ще има подобно съоръжение на територията, а селищната система е сред пионерите, по изграждане и пускане в експлоатация на модерна компостираща инсталация за разделно събрани зелени и биоразградими отпадъци. ТИЗ пое ангажимента да е въглеродно неутрална до 2040 година и да предостави на компаниите зелена енергия, както и да реализира пилотен проект за производство на водород.
Източник: Money.bg (24.02.2022)
 
Бизнесът под тепетата отдавна е намерил алтернатива на газа Производствените предприятия в Тракия икономическа зона работят основно на ток и зелена енергия и не са зависими от доставки на газ. Същата е ситуацията и при фирмите, които произвеждат хляб в Пловдив. Единствено най-големият производител под тепетата - „Симид“, е на газ, но опасност да се намалят доставките на насъщния няма. Дружеството разполага с когенерация, която дава възможност производството да премине на ток. Едно от най-големите и успешно приватизирани предприятия в Пловдив - стъкларският завод „Дружба“, почти изцяло работи на газ. Въпреки това няма паника във фирмата, която се управлява от холандски концерн.
Източник: Марица (29.04.2022)
 
Министър Лорер връчи сертификат клас "А" на завод за електрически велосипеди Министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер връчи сертификат за инвестиция клас "А" на "Пиерер & Макском Мобилити" ООД за инвестиционния им проект "Производствена и складова база за двуколесни превозни средства" в село Бенковски, община Марица. Проектът на българо-австрийското дружество е за изграждане на завод за електрически велосипеди и други двуколесни електрически превозни средства в "Тракия икономическа зона". Размерът на инвестицията възлиза на 85 млн. лв., а в периода на осъществяването й ще бъдат разкрити 1000 нови работни места. Министър Лорер посочи, че с тази инвестиция България ще излезе сред челните места в Европа по производство на електрически велосипеди. Той допълни, че държавата подкрепя експортно ориентирани производства, а велосипедната индустрия е сред най-силните износители от страната.
Източник: 24 часа (16.05.2022)
 
Заводите край Пловдив ще карат на биометан и зелен водород Природният газ ще има алтернатива за производствата в Тракия икономическа зона (ТИЗ). Заводите край Пловдив в бъдеще ще могат да работят с биометан и зелен водород. Това е първият такъв проект в България. Програмата предвижда постепенно въвеждане на биометан, който се произвежда по специална технология от биогаз и се подава в съществуващата газопроводна мрежа на зоната. Тя е на „Ситигаз България“ ЕАД. Вторият етап включва разработването и въвеждането първоначално на 10% зелен водород от възобновяем източник (получен чрез електролиза) в мрежите на „Ситигаз“ с тенденция за увеличаване количеството след разширяване на газопроводните мрежи и съобразяването им с новите условия за производството на водород, обясни д-р инж. Александър Кожухаров, председател на Съвета на директорите на "Ситигаз България" ЕАД, по време на форума „Възможният преход на индустрията към нулеви емисии - нуждата от радикална промяна“.Компанията и ТИЗ си партнират повече от 15 години, като задоволяват нуждите от природен газ на фирмите там, припомни инж. Пламен Панчев, изпълнителен директор на зоната. Настоящото стратегическо партньорство е с цел намаляване на емисиите от CO2 и превръщането на индустриалния парк в напълно „зелен“. По определение биометанът е "зелен" газ, получен от отпадъци от хранително-вкусовата промишленост, ресторантите, селскостопански и битови отпадъци или от утайки от отпадъчни води. Този биогаз, когато се пречисти, притежава същите свойства като природния газ. При това е източник на възобновяема и чиста алтернативна енергия.
Източник: Марица (16.06.2022)
 
Liebherr откри завод за бетоновози в Пловдив Германският гигант Liebherr откри нов завод за бетоновози в Пловдив. Това е третата инвестиция в нова производствена база на фирмената група в Тракия икономическа зона, съобщават от компанията. Този път локацията е в рамките на града, върху терен от 37 000 кв. м, а застроената производствена и складова площ е 12 000 кв. м. В завода на „Либхер конкрийт технолоджи Марица“ са инвестирани 17 млн. евро. В сумата е включен и трансферът на налични съоръжения от Германия, които частично са допълнени с ново закупени машини и съоръжения. Liebherr има присъствие от над 20 години в България. Третият обект на германската компания тук е оборудван с най-новите производствени машини, за да отговори на нарастващото търсене в Европа на висококачествени бетонобъркачки. Тази локация ни позволява по-ефективно производство за клиенти в Източна Европа. В завода ни в Германия пък се сглобяват произведените тук елементи за клиенти в Западна Европа и други части от света. Сега заводите ни в България и Германия имат оптимална връзка. С новата фабрика отваряме нова глава и предоставяме на нашите клиенти технологии от бъдещето", посочи Филип Либхер. Германската компания е една от най-големите в машиностроенето в България, както и голям работодател – с над 2500 служители и масивни инвестиции на всеки няколко години. Liebherr бе от първите, които направиха инвестиция в региона преди 22 години. Инвеститор в новия завод е дивизията Бетонна техника към Liebherr International. „Либхер конкрийт технолоджи Марица“ ЕООД има ролята на вътрешен доставчик в рамките на дивизията.
Източник: economic.bg (04.07.2022)
 
Пловдив е отличник с инвестиции за 170 милиона лева Пловдив е най-привлекателното място за чуждестранните инвеститори у нас. Регионът е реализирал над три милиарда евро инвестиции през последните 20 години и е в първите три места за привличане на инвеститори в Европа, съобщи Богдан Богданов, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции. "От началото на годината досега в цяла България са сертифицирани 11 пpoeктa нa oбщa cтoйнocт 231 млн. лв. c пpeдвидeни зa oткpивaнe нaд 1500 нoви paбoтни мecтa. Двa oт тeзи пpoeкта ca нa идeнтичнa cтoйнocт oт oкoлo 85 млн. лв и са в Пловдивска област”. Това означава 2/3 от всички големи инвестиции в страната. ?ъpвата e за зaвoд зa пpoизвoдcтвoтo нa 3D eндocкoпи кpaй ?ъpвoмaй, a дpyгата e зa пpoизвoдcтвo нa eлeктpичecки вeлocипeди кpaй ?лoвдив. Инвестицията в Първомай е на "Интуитив”. Те правят основно 3D ендоскопи, използвани глобално в роботизираната хирургична система "Да Винчи”. До момента производството на високотехнологичната апаратура се развиваше в Германия. Инвеститорът клас А вече има подписан с правителството меморандум за разбирателство. На първо време той ще осигури 107 нови работни места в Първомай, които са пряко свързани с бъдещото производство. Другият голям проект в Пловдив е на българо-австрийското дружество „Пиерер & Макском Мобилити“ ООД за изграждане на завод за електрически велосипеди и други двуколесни електрически превозни средства. Заводът ще бъде разположен в „Тракия икономическа зона“. Размерът на инвестицията възлиза на 85 млн. лева, а в периода на осъществяването ще бъдат открити хиляда нови работни места. Производствената и складовата база за двуколесни превозни средства ще е ситуирана в с. Бенковски, община "Марица". Инвестиционният проект на "Макском" и PIERER E-Bikes Gmbh, Австрия, предвижда създаване на ново предприятие посредством закупуване на земя, строителство на производствени, складови и административни сгради на обща площ от около 131 хиляди кв. метра и закупуване на специализирано оборудване за производство на минимум 300 хиляди броя електрически велосипеди годишно.Те ще се реализират 100% чрез износ за Германия, Австрия, Нидерландия, Люксембург и Швейцария под търговските марки Raymond, GASGAS, Husqvarna.
Източник: Марица (30.08.2022)
 
Над 130 милиона евро е инвестирал през последните 22 години в Тракия икономическа зона /ТИЗ/ германската Liebherr. Първото предприятие на компанията е на „Либхер-Хаусгерете Марица” за производство на хладилници и фризери, което работи от 2000-та година. Вторият завод - за производство на климатични системи за релсов транспорт - влак, трамвай и метро, и на охладителни модули за хладилни ремаркета, е на дружеството „Либхер - Транспортейшън Системс Марица”. Третата инвестиция в рамките на Пловдив беше официално открита на 1 юли 2022 - производствена база за бетоновози на „Либхер Конкрийт Технолоджи Марица“. .„Либхер“ не само е един от най-големите работодатели и фирми с мащабни инвестиции на всеки няколко години. Дейността на групата тук привлече още няколко чуждестранни компании, нейни контрагенти, които откриха заводи в ТИЗ. В трите завода на фирмата работят над 2 500 служители. Над 7 000 души са в компаниите - подизпълнители на „Либхер“. Когато се прибавят и членовете на средното българско семейство, тогава този брой стига до 25 000 – 30 000. Сред най-големите контрагенти на „Либхер“ са компаниите „Готмар“, „Мекалит България“, „Мони МГ“, „Техмаш БГ“, „Ем енд Джи“, „Туристстрой Царацово“, „Таневпласт“, „Тела – Иван Ангелчев 1“ и др. За 2021 година 76 български доставчика са продали на трите завода детайли за производството за 85 милиона евро. За същата година „Либхер-Хаусгерете Марица” /производство на хладилници и фризери/ е закупил детайли за 215 милиона евро от общо 301 доставчика – от които 76 български.
Източник: economy.bg (01.09.2022)
 
Индустрията в Пловдив се съвзе бързо от ковид кризата и безработицата отново е под 2% Индустрията на Пловдив се възстанови бързо от ковид вълната и към момента безработицата в региона отново е под 2%, отчита НСИ. „Още в края на 2020 г. безработицата падна на 4%, а в момента е наполовина”, обяснява зам.-кметът по бизнес развитие Стефан Стоянов. Повечето компании в Пловдив и региона са експортно ориентирани - изнасят за Европа и Северна Америка, и успяха бързо да се реорганизират в ковид кризата. Дори разкриха нови работни места, защото разшириха своите производства. Област Пловдив е национален лидер по издаване на разрешителните за строеж на индустриални бази. Този ръст в изграждането на нови заводи води и до разрастване на жилищното строителство, защото работните места привличат нови хора в Пловдив. Сред знаковите инвестиции от последната година са оптичните производства на “Оптикс” и “Кимкооп”, които откриха нови бази, разширявайки досегашните си заводи, които бяха в Панагюрище. През февруари 2022 г. беше прерязана лентата на новия производствено-развоен център на “Оптикс” за изделия с военно и гражданско предназначение. Той се намира в Южната промишлена зона, а инвестицията е 10 млн. лв. Новата база на “Кимкооп” е в Тракия икономическа зона - край Царацово, и в нея са вложени над 7 млн. лева. Работата там е за висококвалифицирани специалисти. Изпълнителният директор на фабриката Калин Георгиев подчерта, че една от причините да бъде избран районът на Пловдив са многото висши училища и на първо място - Техническият университет. “И двете производства са много специализирани, не са големи и не осигуряват стотици работни места, но имат висока добавена стойност, а това е нещо, което винаги сме искали.
Източник: 24 часа (07.09.2022)
 
Заместник-министърът на иновациите и растежа Стефан Савов връчи сертификат клас "А“ по реда на Закона за насърчаване на инвестициите на Здравко Линкин, председател на Съвета на директорите на "Интерлинк Груп“ АД. Дружеството инвестира в разширяването на логистична база "Технолинк парк 2“ в зона Марица, част от "Тракия икономическа зона". Инвестицията в размер на 7.5 милиона лева вече е реализирана и логистичната база е готова. Одобрени са средства за финансирането на публична общинска инфраструктура по реда на Закона за насърчаване на инвестициите във връзка с изпълнението на сертифицирания инвестиционен проект на "Интерлинк Груп“. Ползватели на пътя ще бъдат живущите в с. Радиново и съседните предприятия. Дружеството изгражда високотехнологичен завод за алуминиеви профили за прозоречни решения и фасади и ще строи нови логистични паркове. През 2022-2023 г. ще бъдат инвестирани 70 милиона лева в тези обекти с обща застроена площ от 50 000 кв. м. Това е 3-ти сертификат за инвестиция клас "А“, който "Интерлинк Груп“ получава за различните си обекти.
Източник: Други (23.09.2022)
 
Инвестират 50 млн. лв. в завод за електрически велосипеди край Пловдив 50 млн. лв. ще инвестира компания за производство на електрически велосипеди в нов завод край Пловдив, обяви министърът на иновациите и растежа Александър Пулев, който връчи сертификат клас А на изпълнителния директор на „Е-Велокс“ ООД Димитър Златанов. Компанията, която произвежда велосипеди под търговската марка „Лидер“, ще открие завод на територията на зона Куклен, част от Тракия икономическа зона. По проекта се предвижда инвестиция за 28 277 000 лв., която ще разкрие нови 330 работни места. От компанията уточниха, че общо в завода ще бъдат инвестирани 50 млн. лв., като той ще е с капацитет от 300 хил. броя електрически велосипеди на година. В процес на сертифициране от Българската агенция за инвестиции в Пловдив и областта са още 4 инвестиционни проекта на обща стойност 42,5 млн. лв. с потенциал да разкрият 224 нови работни места. „Инвестициите са в производство, а компаниите са от Турция, Швеция, Нидерландия и Австрия.
Източник: 24 часа (26.10.2022)
 
Французи вдигат екологичен завод за изолационни панели в ТИЗ Френска компания е най-новият вложител, който ще започва активност в Тракия икономическа зона. Собствениците имат желание да създават новаторски двуслойни изолационни панели за здания, а суровината ще е 100% от рециклирани материали - растителни фибри и пластмаса. Компанията е осигурила имот с повърхност от 20 декара, на 5 декара от които ще се построи индустриалната база. Строителните действия ще започват първоначално на 2023 година За три години в завода ще се разкрият 40 работни места. Изолационните панели ще се създават по едно и също време в завода на компанията в Южна Франция, чието строителство стартира през септември 2022 г. /novini247.com/
Източник: Други (03.01.2023)
 
"Тракия икономическа зона" очаква инвестиция за един милиард Частната индустриална зона край Пловдив "Тракия" също е на път да привлече едномилиардна инвестиция, която ще даде тласък на нейното разрастване, съобщи инж. ?лaмeн ?aнчeв, изпълнитeлeн диpe?тop нa "Tpa?ия и?oнoмичec?a зoнa". По думите му вече се водят активни разговори с голям инвеститор, който да реализира производство на панели и батерии за съхраняване на енергия на територията на индустриалния парк. На този етап Панчев сподели само че, става дума за международна компания с бизнеси в Азия и Европа. "В сериозно преговори сме и с американска компания също", допълни Панчев. Преди дни министърът на иновациите Александър Пулев каза, че държавата е в преговори с три инвеститора, които искат да развият производства у нас от сектора автомобилостроенето. Проектите им са за 1.5 млрд. до 3 млрд. евро. Всички те е възможно да открият своите заводи в новата индустриална зона край Доброславци, която държавата предстои да изгради върху бивше военно летище. "Говорим за инвеститори от Западна Европа, Близкия Изток, Азия – микс от инвестиции, които са насочени към България, въпреки политическия риск. България е вратата към Европа за тях", посочи Пулев без повече подробности. За разлика от държавните индустриални паркове "Тракия икономическа зона" се развива без бюджетни инвестиции и е най-голямата в страната. Новият участник, който се очаква да изгради завод за производиство на батерии за съхранение на батерии бил привлечен от възможностите за рециклиране близкото металургичното предприятие - КЦМ Пловдив, което разполага с модерни технологии. "България и Пловдив станаха забележими в целия свят в производството на електромобилността и спокойно гледаме на инвеститор в областта на батериите, на съхраняването на енергия", заяви Панчев. Той припомни, че в зоната вече е привлечен инвеститор, който до три години ще осигури възобновяема енергия за останалите фирми в зоната. Частната икономическа зона край Пловдив бе създадена преди около двадесетина години и вече е дала терен и условия за развитие на инвеститори с проекти за над 3 млрд. евро.
Източник: Сега (18.04.2023)
 
Турски текстилен гигант отваря фабрика край Пловдив Турската „Тюркоаз текстайл” ООД ще открие фабрика в началото на лятото в Тракия икономическа зона, на територията на община "Марица", където ще произвежда иновативни полиестерни и полипропиленови влакна с приложение в текстила, транспорта и конфекцията. Основните предимства на тези влакна са трудногоримост, продължително въздействие на механично търкане, удължен живот предвид атмосферни влияния като слънцеустойчивост и влагоустойчивост, и не на последно място - използването на възстановими суровини, позволяващи до 10 пъти преработката на продукта. Влакната на турския производител са в основата на текстила за тапицираните мебели на IKEA, най-голямата мебелна верига в света. От преждите пък японска компания създава платове за облеклата на италианския моден бранд TURKUAZ TEKST?L SAN. VE T?C.A.?. е основана през 2002 г. с марката TURKTEX в текстилния център на Турция - Бурса, от двама предприемачи - Бурханеттин Ераслан и Дюндар Четин. В България те стъпват преди повече от три години със закупуването на терен в ТИЗ. Сега строителството на завода е приключило, доставени са и високотехнологичните машини.
Източник: Марица (12.05.2023)
 
Румънски инвеститор ще строи завод за профилирана ламарина в Тракия икономическа зона Румънски инвеститор ще строи завод за профилирана ламарина в индустриална зона "Раковски", част от Тракия икономическа зона (ТИЗ). Това каза Мартин Колев от фирмата инвеститор Joris ide (Йорис иде). През 2021 година Joris ide взима решение да инвестира в изграждането на завод в България и става част от ТИЗ. Имотът от 20 дка за бъдещия завод е вече собственост на компанията. Очаква се той да заработи до края на 2024 г.
Източник: БТА (16.06.2023)
 
Заводите около Пловдив планират да са въглеродно неутрални до 2040 г. Повече от 10 години "Тракия икономическа зона" в Пловдив (ТИЗ) работи последователно за да се превърне в първата въглеродно неутрална индустриална зона в Европа. Според плана на ТИЗ това включва 12 отделни компонента: подобряване на логистиката за доставките, иновации в е-мобилността, професионално образование и квалификации, дигитализация, социална отговорност, оптимизирането в ползване на локалните ресурси, трансфер на знания и технологии и др. Една от най-важните инициативи е спиране на използването на питейна вода за индустриални нужди и изграждането на енергийни системи, които да позволяват производство в региона без или с нисък въглероден отпечатък. Първите стъпки в това начинание от страна на ТИЗ вече са извършени чрез построения соларен парк. Една четвърт от фирмите, подписали хартата, ползват енергия за собствени нужди от покривните си соларни системи. Предстои изграждането на нови фотоволтаични централи с мощност 20 мВт в зона "Раковски" и 5 мВт в зона "Марица" - две от 5-те подзони на "Тракия икономическа зона", както и споделяне на най-добри практики между компаниите за оптимизация на енергопотреблението в производството. Една от компаниите в ТИЗ - "Шнайдер електрик", е и първата в страната, която ще има геотермална инсталация за своите отоплителни и енергийни нужди. Отопление и охлаждане от земята предлага българската "Ре Енерджи Инженеринг". От няколко години ТИЗ работи в партньорство и със "Ситигаз България" по проекти, чрез които се надяват да могат да изпълнят своите зелени цели - пълна въглеродна неутралност до 2040 г. Единият от тях е изграждането на водородна система, която да захранва енергийната мрежа на зоната. Друг пък е производството на биометан, което първоначално ще задоволява около 10% от нуждите на производствените бази в ТИЗ от природен газ. Инвестицията в двата проекта за момента се очертава да е над 20 млн. евро. Технологията е стандартната - от вода чрез електролиза и ВЕИ енергия се произвежда водород и се отделя кислород. Водородът ще се въвежда със специални съоръжения в мрежата на "Ситигаз България" и ще захранва региона, като проектът ще се извършва на модули. Първият от тях е с 200 кубически метра на час, а последният, който е заплануван за около 2040 г., ще достигне до 2000 куб.м на час. Вторият енергиен проект между ТИЗ и "Ситигаз" е за изграждане на централа за биометан, която да покрива около 10% от производствените нужди за природен газ на компаниите в региона. За целта се изгражда в момента площадка в близост до индустриалната зона. Производството на биометан ще залага на локални ресурси - отпадъчен материал от пречиствателни станции, от органични отпадъци като царевица, жито, храни и др.
Източник: Капитал (02.08.2023)
 
Строят нов завод за автомобилни части край Пловдив Нов модерен завод за производство на алуминиеви и автомобилни части и аксесоари, ще се вдига в с. Радиново. Изделията са с широко приложение в автомобилната индустрия. Това е поредната инвестиция в Индустриална зона "Марица", която е част от Тракия икономическа зона. Проектът ще се реализира върху застроена площ от близо 13 декара, е посочил в уведомлението си до РИОСВ - Пловдив възложителят на инвестицията "Сиенит Холдинг" АД. Производствено-складовото хале ще е от стоманобетонова конструкция с височина до 20 метра. По план в завода ще се работи на едносменен 8-часов режим, а за начало ще се осигурят до 50 работни места. В производствения процес ще се влагат заготовки от висококачествени алуминиеви сплави. Всяка партида ще пристига със свой сертификат за инспекция и декларация за съответствие, както и лабораторен анализ. Производственият процес ще е напълно автоматизиран, с модерно оборудване. което ще е последна дума на технологиите в бранша и ще осигурява гаранции и срещу отклонения от нормите. Имотът, в които ще се реализира инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии или защитени зони, както и в защитена зона за обекти на културното наследство.
Източник: Марица (10.01.2024)
 
Китайска автомобилна компания строи завод в Тракия икономическа зона Китайската Shanghai Unison Aluminium Products Co. ще инвестира 35 млн. евро в завод за производство на авточасти в Тракия икономическа зона (ТИЗ), съобщи Катя Стайкова, изпълнителен директор на “Клъстер Тракия икономическа зона”. Новото производство ще се намира на територията на община "Марица", с. Радиново. Строителството на базата ще започне до края на април тази година и ще разкрие до 200 нови работни места. Заводът ще бъде разположен върху 11 000 квадратни метра и може да бъде разширен на втори етап. Unison Shanghai е фокусирана върху върху производството на части и компоненти за каросерии за електрически превозни средства. От българския завод китайският производител ще снабдява Tesla, Volvo, Fiat. Компанията има завод в Китай и новостроящ се в Мексико. В България предстои тя да кандидатства и за инвеститор клас "А".
Източник: economic.bg (18.03.2024)
 
Около 250 милиона евро са инвестициите в Тракия икономическа зона през 2023 Тракия Икономическа зона (ТИЗ) обединява 5 индустриални подзони в района на Пловдив - "Марица", "Раковски", "Куклен", Индустриален парк "Пловдив" и Високотехнологичен парк "Пловдив". От старта на първата зона през 1996 г. до сега са привлечени над 200 компании, повечето от които са световни лидери в своята област, реализирани са над 3.5 милиарда евро инвестиции и са открити над 45 000 работни места. През 2023 г. Тракия Икономическа Зона е привлякла над 250 милиона евро инвестиции: Завършена беше фабриката на турската "Тюркоаз Текстайл" в подзона Марица за полиестерни и полипропиленови влакна с многостранно приложение в текстила, транспорта и конфекцията. "Е-Велокс", дъщерно дружество на "Лидер-96", изгради своя завод за eлe?тpичec?и вeлocипeди в подзона Куклен. Общата инвестиция на плoвдивc?ият пpoизвoдитeл нa вeлocипeди "Макском" с австрийската Pierer Mobility увеличи площта на съществуващата си фабрика. Продължава изграждането на високотехнологичен завод за алуминиеви профили за прозоречни решения и фасади на Интерлинк Груп АД в подзона Марица. Производителят на ски "Амер спортс" строи втория си завод в Асеновград. В него вече са наети 130 човека, до края на годината броят им вероятно ще се увеличи с още 10-15 души. КЦМ АД изпълнява проект за технологично интегриране на производствата. През 2023 г. производителят и дистрибутор на работно облекло и защитни средства "Бултекс 99" направи първа копка на собствен логистичен център в подзона Марица. Общият размер на инвестицията е 45 млн. лева, като изграждането ще се осъществи на два етапа. В подзона Марица започна изграждането на фабрика за полиекстракти от билки на "Интеграл Мед Технологии" с партньори в научно-развойната дейност ПУ и СУ. Френската компания за автоматични прекъсвачи "Шнайдер Електрик" завърши разширение на своята база в ТИЗ, подзона Марица. До момента от дружеството са инвестирали над 160 млн. лв. в България и в него работят над 900 души. През 2024 г. "Шнайдер Електрик" ще започне още едно разширение на производствената си база. ОРНО, дистрибуторска компания, изгражда логистична структура. Португалската БА Глас, чийто логистичен склад бе построен 2023 г. в подзона Марица, също започва негово разширение. "Милара Интернешънъл" е друга компания, която строи производствена база в подзона Марица. Инвестицията е за 22 млн. долара като от април 2024 г. в съоръжението ще се произвеждат електрически превозни средства - по-специално малки товарни автомобили с алтернативно задвижване. Фабриката има за цел да произведе до 10 000 автомобила до средата на годината, като общата инвестиция е 60 милиона долара в разработката на превозни средства. Нидерландско-чешката CTP не спира да изгражда производствени и логистични площи, и да привлича наематели от цял свят за тях. "BTL Индъстрийз" също строи нов завод, който ще бъде завършен в края на 2024 г. Очаква се към досегашния персонал от 750 души да бъдат наети нови 100. Фирма "Филикон-97" започва изграждане на ново предприятие - за преработка на плодове и зеленчуци за производство на консерви и сокове. През 2024 г. "Премиум Инвест Пропърти" ще изгражда предприятие за производство на електро оборудване. Китайската Shanghai Unison Aluminium Products Co. ще инвестира 35 млн. евро в завод за производство на авточасти в Тракия икономическа зона.
Източник: Money.bg (21.03.2024)
 
Нов завод до Пловдив на първия китайски инвеститор в областта на индустрията в България Фирма ЗИЕС ЮРЪП е поредният инвеститор в Тракия икономическа зона /ТИЗ/ - Пловдив. Фирмата е реално първият китайски инвеститор в областта на индустрията в България. Компанията изгражда високотехнологичен завод за алуминиеви части за автомобилостроенето в подзона Марица, част от ТИЗ. Строителството се изпълнява от "Сиенит строителна група“ и е на стадий вдигната конструкция. Очаква се заводът, който е със застроена площ 10 000 кв.м да бъде завършен до края на 2024 г. Министерството на иновациите и растежа ще връчи на събитието в понеделник сертификат клас "А“ по реда на Закона за насърчаване на инвестициите на ЗИЕС ЮРЪП ЕООД /ZS EUROPE LTD/.
Източник: Blitz (10.06.2024)
 
Вълна от компании в автомобилостроенето с интерес за инвестиции в ТИЗ Четири световни автомобилни гиганта проучват възможностите да инвестират в "Тракия икономическа зона" (ТИЗ). За миналата година привлечените инвестиции в ТИЗ са около 250 милиона евро. А откакто официално е създадена през 1996 година досега, вложенията са за над 3.5 милиарда евро. Открити са над 45 000 нови работни места в повече от 200 големи компании. Китайска фирма „ЗиЕс Юръп“ , която избра да инвестира в подзона „Марица“ е първият китайски инвеститор, който влиза в България, в областта на индустрията. Производствената база е със застроена площ 10 000 кв.м и се очаква до края на 2024 г. да е завършена. За догодина е планирано да стартира и втори етап на строителството, което се изразява във втори завод, по-голям от първия. В "Тракия икономическа зона" китайската компания ще произвежда алуминиеви части за автомобилната индустрия. Именно с такъв профил са и другите четири заинтересовани фирми.
Източник: Марица (08.08.2024)
 
Китайска инвестиция в завод за автомобилни части край Пловдив ще надхвърли 300 млн. лв. Китайската компания Shanghai Unison Aluminum Products е готов да започне производството на алуминиеви шасита и кутии за батерии на електромобили на територията на „Тракия икономическа зона“ край Пловдив до края на 2024-а година. Очаква се заводът да разкрие между 150 и 200 работни места. До края на календарната година ще бъда завършена първата фаза от плана за установяване на производствена база в България, а през 2025 г. предстои разширяване на производството с втора и трета фаза, като по този начин общата инвестиция в България ще надхвърли 300 млн. лева.
Източник: Дарик радио (10.10.2024)
 
Нови заводи се строят в "Тракия икономическа зона" "Тракия икономическа зона" се разсраства, като в момента се строят няколко нови предприятия, а други разширяват мощностите си. Инвеститорите са от Япония, Китай, Германия и България. Най-големият индустриален парк у нас обхваща зоните в общините Марица, Куклен, Раковски, Пловдив и в село Калояново. Един от най-новите инвеститори в зоната е японската компания "Три-Уол България" ЕООД. През септември те купиха парцел от 56 дка, върху който ще изградят производствена база за опаковки от хартия и картон. В момента заводът се проектира. Плановете са той да заработи през 2026 г. Инвестицията е в размер на около 60 млн. лв. "Три Уол България“ кандидатства за първокласен инвеститор клас "А". Българското подразделение на германската група "Шнайдер Електрик" пък разширява производствената си база, като инвестира нови 15 милиона евро в нов завод. В рамките на следващите 5 години има голяма възможност да достигнем над 70 млн. евро обща инвестиция, заяви управителят на българското дружество Мартин Йорданов. Първата стъпка е заводът да бъде построен върху 8 дка, а впоследствие планът е да се разшири на 20 дка. Като прибавим и актуалния ни завод, който е в рамките на 15 дка, наистина мощностите стават много големи и Пловдив се превръща в стратегическа единица в Европа, отбеляза Мартин Йорданов. Китайската компания "Зиес Юръп"ЕООД пък строи високотехнологичен завод за алуминиеви части с приложение в автомобилостроенето. Българската компания "Смарт Пауър Грид" ООД също строи завод в „Тракия икономическа зона“, като инвестицията възлиза на около 25 млн. лв. В новото предприятие ще се произвеждат трафопостове, електрически табла, комплектни разпределителни уредби за средно и ниско напрежение. Компанията ще разкрие около 150 нови работни места.
Източник: Медия Пул (21.10.2024)
 
Tri-Wall Group инвестира 70 млн. лв. в нов завод край Пловдив Азиатският производител на опаковки от велпапе Tri-Wall Group, който наскоро обяви, че ще инвестира 70 млн. лв. в изграждането на нов завод край Пловдив планира да започне строителството тази пролет и да приключи до средата на следващата година, което ще осигури между 250 и 300 нови работни места в региона. Групата е базирана в Хонконг, но най-голямото й поделение е в Япония. Управленският екип в България пък е от Tri-Wall Turkey. Местното дружество "Три-уол България" е регистрирано в средата на 2023 г., като през септември миналата година капиталът е увеличен на 22.5 млн. лв. и е закупен 56 дка парцел в "Тракия икономическа зона" за сумата 4.6 млн. лв. Продавач е "Бизнес център 2", в което към момента по 50% държат "Сиенит холдинг" и собственикът на "Инса ойл" Георги Самуилов. Последният е купил дела на Петър Къртев през ноември. Заводът сега е на етап проектиране, като се предвижда да заеме приблизително 30 дка площ, включително производствени и складови помещения. Около половината от цялата инвестиция, или 35 млн. лв., ще бъде за строителството. Другите средства са предвидени за машините и оборудването, които ще бъдат доставени от европейски и азиатски компании. Планът е максимален капацитет да бъде достигнат до 2032 г. Групата произвежда опаковки от трислойно велпапе, които се използват за защита на големи, тежки и деликатни продукти при транспортиране. Край Пловдив ще се произвеждат крайни продукти за клиентите в Европа, както и велпапе за нуждите на завода в Турция. Суровините ще се осигуряват главно от международни компании като американската International Paper и шведската Svenska Cellulosa Aktiebolaget.
Източник: Капитал (03.02.2025)
 
Тракия икономическа зона: Над 200 компании, €3.5 млрд. инвестиции, 45 000 работни места Тракия икономическа зона е привлякла към региона на Пловдив над 200 компании, реализирали над 3.5 млрд. евро инвестиции и открили над 45 000 работни места. Зоната, която е двигателят на икономическия напредък на областта през последните 15 години, обединява шест индустриални зони – „Марица“, „Раковски“, „Куклен“, Индустриален парк „Пловдив“, Парк „Иновации“, Агроцентър „Калояново“. Благодарение на успешното публично-частно партньорство от 1996 г. досега, ТИЗ е привлякла в региона над 200 компании в региона, реализирани са над 3.5 милиарда евро инвестиции и са открити над 45 000 работни места. Тази година са привлечени нови инвеститори от Япoния, Kитaй, Гepмaния и Бългapия. B мoмeнтa ce cтpoят няколко нoви зaвoда. Япoнc?и пpoизвoдитeл нa oпa?oв?и oт xapтия и ?apтoн щe инвecтиpa нaд 60 милиoнa лeвa в нoво предприятие, ?aтo, cпopeд плaнoвeтe, пpoe?тът щe бъдe зaвъpшeн и пycнaт в e?cплoaтaция дo cpeдaтa нa 2026 г. Бългapc?oтo пoдpaздeлeниe нa гepмaнc?aтa Ѕсhnеіdеr Еlесtrіс paзшиpявa зaвoдa cи cлeд нoвa инвecтиция в paзмep нa 15 милиoнa eвpo. Пapтньop нa Теѕlа и Vоlvо – ?итaйc?oтo дpyжecтвo ZЅ Еurоре, щe pacтe в Eвpoпa oтнoвo блaгoдapeниe нa зaвoд ?paй ?лoвдив. Cpeд инвecтитopитe в „Tpa?ия и?oнoмичec?a зoнa“ влизa и бългapc?aтa ?oмпaния „Cмapт ?ayъp Гpид“, ?oятo вeчe cтpoи нoв зaвoд зa o?oлo 25 милиoнa лeвa. Фaбpи?aтa щe пpoизвeждa тpaфoпocтoвe, eлe?тpичec?и тaблa, ?oмплe?тни paзпpeдeлитeлни ypeдби зa cpeднo и ниc?o нaпpeжeниe, а в нея ще работят 150 души.
Източник: Дарик радио (26.03.2025)
 
Българските заводи "Удуърд" и "Латекоер" доставят на световните производители на самолети В София и Пловдив през последните 10 години бяха изградени две предприятия, специализирани в авиочастите. С една пета нарастват продажбите на производителя на авиационни компоненти "Удуърд България" през 2023 г. Компанията е собственост на американската Woodward и е първата в този сектор в България, в която в момента работят над 300 души.. Предприятието работи в наети помещения в "София еърпорт център", където от 2016 г. произвежда електронни модули и компоненти за авиационния сегмент от бизнеса на Woodward. Разширяването на производството на "Удуърд" и към военната авиация е причината компанията да наеме още едно хале близо 3 хил. кв.м, което е преустроено от склад в производствено помещение през 2023 г. През 2023 г. приходите се увеличават с 20% и достигат 33.5 млн. лв., като ръстът се дължи на възстановяването на продажбите на самолетни части след пандемията и растеж на бизнес сегмента на световно ниво. Компанията разширява номенклатурата от предлагани продукти, които вече включват и изделия за военната авиация. През октомври 2021 г. местното дружество е получило лиценз за износ и внос на продукти, свързани с отбраната, който е валиден до 2026 г. В софийското предприятие вече са трансферирани военни компоненти от САЩ, като процесът се очаква да продължи поне до 2030 г. Latecoere отвори своята производствена база в Пловдив в "Тракия икономическа зона" през 2018 г., която първоначално беше 5 хил. кв.м, но само след година беше разширена до общо 9 хил. кв.м. Заетите също плавно растат до 447 през януари 2025 г. Пловдивският клон "Латекоер България" е един от малкото, които отбелязва ръст на заетите през 2023 г. в сравнение с останалите 14 локации по света, като в края на 2023 г. френската група разполага с около 5.5 хил. заети на глобално ниво, което е спад спрямо 2022 г. с почти 500 души. "Латекоер България" расте заради трансфер на производството на вратите за Airbus320 от Чехия в пловдивския завод. Инвестициите през 2023 г. в "Латекоер България" се равняват на 3.5 млн. лв. Последният годишен финансов отчет на френската група за 2023 г. показва ръст в приходите с 32.9% до 622.3 млн. евро, докато българският клон достига 111 млн. лв. при ръст 41%. Международната компания работи в две главни направления. Първото е авиоструктури, които включват врати, корпуси, крила и други конструктивни модули. Второто е бордова електроника, към което спадат окабеляване, бордова електроника, авионни стеклажи, електронни системи и пр. Latecoere оперира във всички възможни сегменти на авиационния конструктивен сектор - търговски, регионалeн, бизнес, отбранителен и космически, с някои от най-големите компании в лицето на Airbus (46.4%), Embraer (14.3%), Dassault (6.7%), Boeing (6.9%) и др. Българският завод е също така място на иновации за френската група, както и за сектора. През 2023 г. бяха внедрени два отделни робота в производствените дейности - нещо нестандартно за авиационния сектор. Първият от тях е за боядисването на елементи, а вторият е за нитоване на части и е разработен с участието на експерти от пловдивската фабрика.
Източник: Капитал (07.04.2025)
 
Китайци ще строят и втори завод за авточасти Китайската компания за производство на части за електромобили “ЗиЕс Юръп” ще започне строителството на втория си завод край Пловдив тази година. Инвестицията е в размер на 35 милиона лева. Първият завод на китайската компания, част от холдинга “Шанхай Юнисон Алуминиеви Продукти”, се намира в подзона “Марица” на Тракия икономическа зона. Той трябваше да е готов до края на миналата година, но ще стартира тази. Високотехнологичният завод за алуминиеви части за автомобили е на стойност 19 милиона лева. Това беше и първата китайска индустриална инвестиция в България. Очакванията са да се открият 100 нови работни места.
Източник: Стандарт (07.04.2025)
 
"Либхер" купи още един завод край Пловдив Новопостроеният завод на "Пиерер Макском Мобилити“ ООД “ за е-велосипеди в Тракия икономическа зона, в който така и не започна производство, е продаден на немската група „Либхер“. Съвсем наблизо е първият завод „Либхер Хаусгерете Марица“ за хладилници и фризери, но ще се ползва за нуждите на „Либхер Конкрийт Техонолоджи“, който произвежда бетоновози. Заводът бе открит официално през 2022 година след инвестиция от 17 милиона евро и се намира на „Кукленско шосе“. Компанията-майка на „Либхер Конкрийт Технолоджи“ преди няколко месеца обяви, че е взела решение да премести част от производството на бетонобъркачки и миксери за бетон от германския град Бад Шусенрид в България и то точно в Пловдив. С преместването на производството в Пловдив, подразделението в Бад Шусенрид ще се преориентира предимно към бетон-помпи. Предвижда се производството да бъде прехвърлено в Пловдив на етапи, най-късно до 2028 година. В рамките на този процес в пловдивския завод на световния концерн ще бъдат създадени 250 нови работни места. „Либхер“ ще инвестира в разширяване и увеличаване на производствените капацитети и офис помещенията. Предполага се, че покупката на 200-декаровия терен в зона Марица на Тракия икономическа зона е именно с тази цел. Освен хладилници и бетоновози, немският гигант има още един завод в Пловдивско "Либхер Транспортейшън Системс" за производство на климатични и вентилационни системи в жп-транспорта. А заводът на "Пиерер Макском Мобилити“ – съвместен проект между българския производител на велосипеди „Макском“ и австрийският гигант „Пиерер“, трябваше да стартира официално миналата година. Инвестицията се изчисляваше на 120 милиона лева и щеше да открие около 1000 работни места.
Източник: Марица (24.04.2025)