Новини
Новини за 2020
 
Откриват високотехнологичен завод за 10 млн. лева край Куклен Високотехнологичен завод за производство на металорежещи машини ще бъде открит през май т.г. край Куклен, научи "24 часа". Собственик е дружество с немски и турски капитали, което е вложило 10 млн. лева в предприятието, разположено върху 25 дка. В него ще работят 100 души, а продукцията ще се реализира на българския пазар, в Германия, Турция, Близкия изток, Южна и Северна Америка. Инвеститорът има три фабрики в Мюнхен, Щутгарт и Турция и изнася в над 60 държави. Тъй като е от клас А, кабинетът е отпуснал на община Куклен 313 469 лева за инфраструктурата около промишления обект. "Там ще се направят канализация и две улици. Вече подписахме договор за строителство. Ако времето се задържи хубаво, започваме в края на януари", обясни главният инженер на Куклен Тодор Лозанов. Още две големи турски компании преговарят в момента за закупуване на парцели край Куклен. "Едната е водеща в областта на логистиката, а другата възнамерява да вдигне фабрика за металообработващи машини", уточни инж. Пламен Панчев от "Тракия икономическа зона". По думите му районът от около Куклен се превръща в атрактивна дестинация за инвеститори, тъй като разполага с удобни връзки - има излаз на разширеното Асеновградско шосе и е близо до летището. В зоната вече са построени няколко завода. Лентата на последния, който е на голяма турска фирма, бе прерязана през ноември м.г. от премиера Бойко Борисов. В него се произвеждат фарове за световно известни марки автомобили. За да решат проблема с недостига на кадри, в "Тракия икономическа зона" са създали професионален учебен център, където работници и служители от предприятията в Пловдивския регион повишават квалификацията си.
Източник: 24 часа (13.01.2020)
 
Тракия икономическа зона стана партньор с община Габрово Община Габрово и Тракия икономическа зона станаха партньори Меморандум за сътрудничество подписаха на 10 януари кметът на Габрово Таня Христова и председателят на „Клъстер Тракия икономическа зона“ инж. Пламен Панчев. По този начин регионът около Габрово се включва към териториалния обхват на „Тракия икономическа зона” /ТИЗ/. Според подписания документ страните ще работят за постигане на стратегически цели: привличането на мащабни инвеститори в Габрово; създаване на съвременна бизнес инфраструктура на територията на съществуващите индустриални зони, както и изграждане на нови индустриални зони; съдействие за развитието на високотехнологични компании; създаване на среда, благоприятстваща иновациите; подпомагане разработването на Общи устройствени планове, предвиждащи инфраструктурно развитие на промишлените и индустриални зони; осигуряване на кадри за нуждите на индустрията чрез осъществяване на съвместни проекти в сферата на висшето и средно професионално образование, и ранното кариерно ориентиране; промотиране на региона и интернационализация. Община Габрово и „Клъстер Тракия икономическа зона“ ще работят съвместно за подпомагане на български и чуждестранни инвеститори, привличане на средства за извършване на анализ, проучване и проектиране, активно участие в междуведомствени работни групи, вътрешни и международни икономически форуми. Партньорите ще насочат усилия и към създаване на механизъм за предотвратяване на нелоялна конкуренция между отделните региони при привличане на инвеститори и създаване на възможности за реален и информиран избор при локализиране на мястото за инвестиране. Меморандумът ще послужи за основа за изготвянето на последващо споразумение за осъществяване на публично-частно партньорство между Община Габрово и „Клъстер Тракия икономическа зона”. „Тракия икономическа зона“ доказа на практика не само, че бизнесът и общините могат да работят заедно, но тя е пионер и в обединяването на самите общини“, посочи при подписването на споразумението инж. Панчев, уточнявайки, че към зоната вече се включиха Бургас и Хасково. „Целта на това партньорство е заедно да постигнем реален положителен икономически ефект в развитието на община Габрово“, каза при подписването кметът на града Таня Христова. ТИЗ е успешен модел на публично-частно партньорство. С над 180 предприятия и над 2 млрд. евро инвестиции тя превърна Пловдив в индустриалната столица на страната, благодарение на сътрудничеството между 9 общини - Пловдив, Асеновград, Калояново, Куклен, Марица, Първомай, Раковски, Родопи и Стамболийски, две сдружения - "Клъстер Тракия икономическа зона" и "Клъстер информационни и комуникационни технологии Пловдив", и бизнеса. „Само за последните две години инвестициите в ТИЗ достигат 300 млн. евро“, конкретизира създателят на най-мащабната и устойчиво развиваща се индустриална зона в Източна Европа инж. Панчев.
Източник: Марица (14.01.2020)
 
Летище Пловдив пак ще се концесионира Започва поредният опит за концесиониране на летище Пловдив. На днешното заседание на Министерския съвет беше обявен стартът на новата процедура по намиране на стопанин. Последният опит беше прекратен през октомври 2018 г. Държавата беше на път да подпише договор през лятото на 2018 г. за 35 години с китайската HNA Airport Group. Победителят обаче се отказа поради бизнес проблеми в собствената си страна. Детайли и срокове по сегашния търг още няма и те ще бъдат обявени вероятно скоро от министерството на транспорта. Летище Пловдив от години е проблемно. Държавата инвестира 40 млн. лв. за новия му пътнически терминал, който обаче остана празен, като в даден момент дори спря работа нощно време. Това доведе до абсурдни ситуации, в които самолети кацаха аварийно на аерогарата, но нямаше служители, които да закарат стълбата за извеждане на пътниците. През 2010 г. общините от региона създадоха "Фонд за развитие на летище Пловдив - Южната врата на България" и така беше доведен нискотарифният превозвач Ryanair. Общините събираха по 50 ст. на жител. Най-голямата от тях обаче, а именно Пловдив, в началото на 2013 г. излезе от него, тъй като по тогавашните думи на кмета Иван Тотев след тригодишно инвестиране в реклама по този начин се вижда, че тя не носела желаната добавена стойност за града. В началото на 2014 г. общината се върна обратно във фонда и от 2015 г. вноската беше увеличена на 1 лев на жител. Между Ryanair, фонда и летището обаче имаше редица проблеми по отношение на бавене на плащания един път от фонда към превозвачи и втори път от превозвача към летището. При концесионната процедура от 2018 г. на втора позиция беше класиран местният кандидат - пловдивското обединение между "Тракия икономическа зона" и транспортната компания ПИМК. Китайската оферта предвиждаше инвестиции в размер на 79 млн. лв., а на пловдивското обединение - 65.5 млн. евро. В началото на август от пловдивския кандидат заявиха, че потвърждават интереса си към летището, но до подписване на договор така и не се стигна, като от министерството на транспорта се оправдаха, че процедурата се е провела преди приемането на новия Закон за концесиите, а впоследствие и че имало "съществена разлика в офертите на участниците, класирани съответно на първо и второ място".
Източник: Капитал (28.02.2020)
 
Завод край Пловдив с 48 000 лв. помощ от държавата Една от големите компании в Тракия икономическа зона е одобрена за подкрепа по мярката 60:40. „Ханон Системс Пловдив” получава 47 776 лева, за да субсидира заетостта на 383 свои служители за месец март, става ясно от публикувания в НОИ списък. Фирмата е специализирана в производството на автомобилни компоненти и от миналата година е собственост на южнокорейската Hanon System. Българското предприятие бе продадено заедно с още девет други, разположени на три контитента, от канадската Magna, Преди това пък заводът край Стряма бе в активите на германската Ixetic . В Тракия икономическа зона Ixetic стъпи през 2007 г., а производството стартира две години по-късно.
Източник: Марица (23.04.2020)
 
Тракия икономическа зона ще се превърне в еко-индустриален парк Съвсем скоро ще обявим превръщането на “Тракия икономическа зона” в еко-индустриален парк. Идеята не е нова, работим по нея вече една година - във взаимодействие с организацията на ООН за индустрия. Това обяви Пламен Панчев, изпълнителен директор на "Тракия икономическа зона". "Законът за индустриалните паркове, приет преди дни от правителството, ще насърчи създаването на еко-индустриални паркове", обясни още той. Панчев изрази очаквания промяната да привлече инвеститори, които залагат на екологичните принципи при бъдещото си индустриално развитие. Зелената сделка и зелените политики в Европа също са двигателят зад тази трансформация. По думите му, освен европейски инвеститори, мерките са насочени и за привличане на български инвеститори, особено от малкия и среден бизнес. Панчев посочи, че “Тракия икономическа зона” вече води преговори с шведска организация, в която участват няколко компании, имащи изключително високотехнологични производства с висока добавена стойност. Той отбеляза, че страната ни може да се възползва от желанието за съкращаване на веригите на доставка след пандемията, но процесът няма да бъде бърз, тъй като много от инвестиционните решения за следващите 2-3 години вече са взети. /bloombergtv.bg
Източник: Други (31.07.2020)
 
Напук на кризата: Над 150 млн. лева инвестиции в Пловдив Отминаващата година се оказа една от най-трудните заради глобалния локдаун и коронакризата, ефектите от които ще оставят следа върху икономиката през следващите 4 години. В условията на стагнация и масово намаляване на разходите Пловдив може да се похвали с нови инвестиции за над 150 милиона лева през 2020 година. Само новите проекти, свързани с „Тракия икономическа зона“ през 2020 година, генерираха в пловдивската икономика инвестиции на стойност над 100 млн. лева. Амбициите са ТИЗ да се превърне във водещ проект на България за Зелената сделка и представянето на страната като високотехнологична инвестиционна дестинация. Кризата с коронавируса не е затворила нито едно от 180-те предприятия, които вече работят в "Тракия икономическа зона", дори напротив - редица от тях инвестират и разширяват дейността си. Компанията за авточасти „Вили Елбе аутомотив България” през март завършиха нова производствена сграда, която осигурява още 60 работни места, а инвестицията е на стойност 5 млн. лв. VEM Europe (джойнтвенчър между китайския концерн VEM и немската група Mecalit) пък пусна още през януари в експлоатация завод за производство на матрици и щанци. Инвестицията в новия завод е 10 млн. лв. и там вече работят 25 души. Гepмaнcкo-тypcкият кoнcopциyм „Шпинер България“ инвecтиpa 10 млн. лв. в нoв зaвoд зa пpoизвoдcтвo нa мeтaлooбpaбoтвaщи мaшини, който открити 100 работни места. Компанията получи от Българската агенция за инвестиции сертификат „Инвеститор „Клас А” още в края на януари 2019-а. Редица инвеститори от най-високия клас избират Пловдив през 2020 година. Благодарение на инвестицията на „Шпинер България“ например прaвитeлcтвoтo oтпуcнa нa oбщинa Куклeн 313 469 лв. зa изгрaждaнe нa инфрacтруктурa. Инвестицията в размер на 20 млн. лв. на международната компания BTL за изграждане на високотехнологичен завод за медицинска апаратура също стартира през септември 2020 година. Очаква се проектът да даде нови 200 работни места в Пловдив. Компанията предлага предпазни маски, както и респиратори на най-високо ниво, сертифицирани от ЕС. Заедно с инвестицията Община Пловдив получи и субсидия, на стойност малко над 1 млн. лева, заради статута на инвеститор "клас А“ на компанията. Сертификат за инвестиция клас „А“ получи и компанията „Балкан агрикалчарал“ ООД през есента. Инвестиционният проект на дружеството предвижда разширяване на съществуващата дейност чрез изграждане на нова производствена и складова база за преработка и складиране на плодове и зеленчуци в Индустриална зона Марица, част от Тракия икономическа зона до с. Калековец. Вложението възлиза на 29,2 млн. лв. и ще осигури 31 нови работни места. В село Рогош пък велосипедната компания „Лидер“ ще инвестира близо 4 милиона лева в новия си завод. Вече има предложение държавата да предостави целево финансови средства в размер до 496 427 лв. на община Марица за инфраструктура в района. Заводът ще бъде за производство на електрически велосипеди и в него ще бъдат разкрити 25 нови работни места. Над 30 други по-малки инвестиции от предимно средни и малки бизнеси на обща стойност от над 25 млн. лева са реализирани в Пловдив въпреки трудната година. Гигантът КЦМ пък се похвали през тази година с мегаинвестицията си за 260 млн. лева и стана поредната голяма компания от региона, която получи сертификат за инвеститор клас „А“. Позитивите за местната икономика обаче през трудната 2020 година бяха не само под формата на преки инвестиции. Пловдив стана един от най-добрите средно големи градове на бъдещето според "Файненшъл Таймс“. Пловдив е единственият източноевропейски град, попаднал в две от класациите на престижното бизнес издание - за стратегическо привличане на инвестиции и за ефективност на разходите, наравно с градове като Монреал, Лион, Базел, Билбао и Йокохама.
Източник: Марица (08.12.2020)