Новини
Новини за 2022
 
Нова инвестиция в ТИЗ: Вдигат фабрика за биоплодови сокове в с. Радиново Фабрика за преработка на биоплодове ще се изгражда в село Радиново. Там ще се произвеждат биосокове изцяло от пресни плодове. Новото предприятие ще стане част от голямото индустриално семейство в икономическа зона "Марица", която е част от Тракия икономическа зона. В края на ноември 2021 г. там бе открит медицински център „Тракия Медикал – Марица“ - първият в страната, разположен в индустриална зона. Новото преработвателно предприятие в с. Радиново ще се простира на площ от 3432 кв. м., а производственото хале ще се разположи на 1410 кв. Оборудването ще е с модерни технологични линии и ще се прилагат съвременни технологии на производство. По рецептура соковете ще са натурални, в тях няма да се влагат захар, подсладители, ароматизатори, вода и консерванти, пише инвеститорът в уведомлението за инвестиционно предложение до РИОСВ Пловдив. Предвидена е зона за приемане на суровините, хладилна част за тяхното съхранение, производствен цех, както и зона за експедиция. Планирано е годишното производство да бъде 130 000 литра. След обработка и пастьоризация соковете ще се пакетират в бекинбокс с вместимост 3 литра, както и в еднолитрови стъклени бутилки с метални капачки. Физико-химичните и микробиологични анализи ще се извършват в акредитирана лаборатория извън предприятието. Получените пресовки при производството на плодовите сокове, не да отпадък, а съпътстващ продукт, който ще се продава за фураж и компост. Инвеститор на фабриката за биосокове е „Сибота“ ЕООД, с едноличен собственик Станимир Чолаков. Дружеството често печели обществени поръчки за столово хранене и кетъринг за училища и детски градини в Пловдив, диетично хранене в трапезарии, както и за доставки по схемите на Държавен фонд „Земеделие“ - „Училищен плод“ и „Училищно мляко“.
Източник: Марица (26.01.2022)
 
Milara International инвестира 20 милиона във фабрика за производство на 1000 е-камиончета годишно България ще е сред водещите производители на електрически камиончета в близко бъдеще. Електромобилът Sevic V500e е създаден в Пловдив и вече е сертифициран от европейската автомобилна организация UTAC за движение по пътищата на Европа. Това става ясно от съобщение на Министерството на иновациите и растежа. Българските електрически камиони ще се произвеждат изцяло с енергия от възобновяеми енергоизточници. Първите 500 бройки вече са факт и са предназначени за износ. Към тях има голям интерес от Западна Европа и САЩ. Батерията на електрическите камиони позволява пробег от 300 км. и товаримост до 600 кг., като имат голямо приложение най-вече в търговията. Намеренията на компанията производител Milara International са за построяване на нова фабрика за още 20 милиона, в която да се произвеждат близо 1000 броя електромобили годишно. Около тридесет общини в България използват електромобилите на компанията, като финансират покупките си с европейски грантове. Сред тях е община Раковски например. Sevic създава съвместно предприятие с Milara International през декември 2019 г. Milara е специалист в разработването на роботизирани технологии с локации в САЩ, Европа и Азия. Milara International е основана през 2006 г. в Пловдив и вече над година и половина разработва и произвежда електрическите камиончета. Превозните средства ще са изцяло българско производство.
Източник: Money.bg (23.02.2022)
 
Община "Марица", ТИЗ и държавата ще строят завод за рециклиране на пластмаса На територията на община "Марица" ще бъде изграден завод за рециклиране на пластмаса. Това ще бъде съвместен проект между община "Марица", държавата и Тракия икономическа зона (ТИЗ). Към момента се работи по съвместният проект между държавата, общината и ТИЗ и има готовност за проектиране на предприятието, което ще е в индустриалната зона. Марица ще е една от първите общини, която ще има подобно съоръжение на територията, а селищната система е сред пионерите, по изграждане и пускане в експлоатация на модерна компостираща инсталация за разделно събрани зелени и биоразградими отпадъци. ТИЗ пое ангажимента да е въглеродно неутрална до 2040 година и да предостави на компаниите зелена енергия, както и да реализира пилотен проект за производство на водород.
Източник: Money.bg (24.02.2022)
 
Бизнесът под тепетата отдавна е намерил алтернатива на газа Производствените предприятия в Тракия икономическа зона работят основно на ток и зелена енергия и не са зависими от доставки на газ. Същата е ситуацията и при фирмите, които произвеждат хляб в Пловдив. Единствено най-големият производител под тепетата - „Симид“, е на газ, но опасност да се намалят доставките на насъщния няма. Дружеството разполага с когенерация, която дава възможност производството да премине на ток. Едно от най-големите и успешно приватизирани предприятия в Пловдив - стъкларският завод „Дружба“, почти изцяло работи на газ. Въпреки това няма паника във фирмата, която се управлява от холандски концерн.
Източник: Марица (29.04.2022)
 
Министър Лорер връчи сертификат клас "А" на завод за електрически велосипеди Министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер връчи сертификат за инвестиция клас "А" на "Пиерер & Макском Мобилити" ООД за инвестиционния им проект "Производствена и складова база за двуколесни превозни средства" в село Бенковски, община Марица. Проектът на българо-австрийското дружество е за изграждане на завод за електрически велосипеди и други двуколесни електрически превозни средства в "Тракия икономическа зона". Размерът на инвестицията възлиза на 85 млн. лв., а в периода на осъществяването й ще бъдат разкрити 1000 нови работни места. Министър Лорер посочи, че с тази инвестиция България ще излезе сред челните места в Европа по производство на електрически велосипеди. Той допълни, че държавата подкрепя експортно ориентирани производства, а велосипедната индустрия е сред най-силните износители от страната.
Източник: 24 часа (16.05.2022)
 
Заводите край Пловдив ще карат на биометан и зелен водород Природният газ ще има алтернатива за производствата в Тракия икономическа зона (ТИЗ). Заводите край Пловдив в бъдеще ще могат да работят с биометан и зелен водород. Това е първият такъв проект в България. Програмата предвижда постепенно въвеждане на биометан, който се произвежда по специална технология от биогаз и се подава в съществуващата газопроводна мрежа на зоната. Тя е на „Ситигаз България“ ЕАД. Вторият етап включва разработването и въвеждането първоначално на 10% зелен водород от възобновяем източник (получен чрез електролиза) в мрежите на „Ситигаз“ с тенденция за увеличаване количеството след разширяване на газопроводните мрежи и съобразяването им с новите условия за производството на водород, обясни д-р инж. Александър Кожухаров, председател на Съвета на директорите на "Ситигаз България" ЕАД, по време на форума „Възможният преход на индустрията към нулеви емисии - нуждата от радикална промяна“.Компанията и ТИЗ си партнират повече от 15 години, като задоволяват нуждите от природен газ на фирмите там, припомни инж. Пламен Панчев, изпълнителен директор на зоната. Настоящото стратегическо партньорство е с цел намаляване на емисиите от CO2 и превръщането на индустриалния парк в напълно „зелен“. По определение биометанът е "зелен" газ, получен от отпадъци от хранително-вкусовата промишленост, ресторантите, селскостопански и битови отпадъци или от утайки от отпадъчни води. Този биогаз, когато се пречисти, притежава същите свойства като природния газ. При това е източник на възобновяема и чиста алтернативна енергия.
Източник: Марица (16.06.2022)
 
Liebherr откри завод за бетоновози в Пловдив Германският гигант Liebherr откри нов завод за бетоновози в Пловдив. Това е третата инвестиция в нова производствена база на фирмената група в Тракия икономическа зона, съобщават от компанията. Този път локацията е в рамките на града, върху терен от 37 000 кв. м, а застроената производствена и складова площ е 12 000 кв. м. В завода на „Либхер конкрийт технолоджи Марица“ са инвестирани 17 млн. евро. В сумата е включен и трансферът на налични съоръжения от Германия, които частично са допълнени с ново закупени машини и съоръжения. Liebherr има присъствие от над 20 години в България. Третият обект на германската компания тук е оборудван с най-новите производствени машини, за да отговори на нарастващото търсене в Европа на висококачествени бетонобъркачки. Тази локация ни позволява по-ефективно производство за клиенти в Източна Европа. В завода ни в Германия пък се сглобяват произведените тук елементи за клиенти в Западна Европа и други части от света. Сега заводите ни в България и Германия имат оптимална връзка. С новата фабрика отваряме нова глава и предоставяме на нашите клиенти технологии от бъдещето", посочи Филип Либхер. Германската компания е една от най-големите в машиностроенето в България, както и голям работодател – с над 2500 служители и масивни инвестиции на всеки няколко години. Liebherr бе от първите, които направиха инвестиция в региона преди 22 години. Инвеститор в новия завод е дивизията Бетонна техника към Liebherr International. „Либхер конкрийт технолоджи Марица“ ЕООД има ролята на вътрешен доставчик в рамките на дивизията.
Източник: economic.bg (04.07.2022)
 
Пловдив е отличник с инвестиции за 170 милиона лева Пловдив е най-привлекателното място за чуждестранните инвеститори у нас. Регионът е реализирал над три милиарда евро инвестиции през последните 20 години и е в първите три места за привличане на инвеститори в Европа, съобщи Богдан Богданов, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции. "От началото на годината досега в цяла България са сертифицирани 11 пpoeктa нa oбщa cтoйнocт 231 млн. лв. c пpeдвидeни зa oткpивaнe нaд 1500 нoви paбoтни мecтa. Двa oт тeзи пpoeкта ca нa идeнтичнa cтoйнocт oт oкoлo 85 млн. лв и са в Пловдивска област”. Това означава 2/3 от всички големи инвестиции в страната. ?ъpвата e за зaвoд зa пpoизвoдcтвoтo нa 3D eндocкoпи кpaй ?ъpвoмaй, a дpyгата e зa пpoизвoдcтвo нa eлeктpичecки вeлocипeди кpaй ?лoвдив. Инвестицията в Първомай е на "Интуитив”. Те правят основно 3D ендоскопи, използвани глобално в роботизираната хирургична система "Да Винчи”. До момента производството на високотехнологичната апаратура се развиваше в Германия. Инвеститорът клас А вече има подписан с правителството меморандум за разбирателство. На първо време той ще осигури 107 нови работни места в Първомай, които са пряко свързани с бъдещото производство. Другият голям проект в Пловдив е на българо-австрийското дружество „Пиерер & Макском Мобилити“ ООД за изграждане на завод за електрически велосипеди и други двуколесни електрически превозни средства. Заводът ще бъде разположен в „Тракия икономическа зона“. Размерът на инвестицията възлиза на 85 млн. лева, а в периода на осъществяването ще бъдат открити хиляда нови работни места. Производствената и складовата база за двуколесни превозни средства ще е ситуирана в с. Бенковски, община "Марица". Инвестиционният проект на "Макском" и PIERER E-Bikes Gmbh, Австрия, предвижда създаване на ново предприятие посредством закупуване на земя, строителство на производствени, складови и административни сгради на обща площ от около 131 хиляди кв. метра и закупуване на специализирано оборудване за производство на минимум 300 хиляди броя електрически велосипеди годишно.Те ще се реализират 100% чрез износ за Германия, Австрия, Нидерландия, Люксембург и Швейцария под търговските марки Raymond, GASGAS, Husqvarna.
Източник: Марица (30.08.2022)
 
Над 130 милиона евро е инвестирал през последните 22 години в Тракия икономическа зона /ТИЗ/ германската Liebherr. Първото предприятие на компанията е на „Либхер-Хаусгерете Марица” за производство на хладилници и фризери, което работи от 2000-та година. Вторият завод - за производство на климатични системи за релсов транспорт - влак, трамвай и метро, и на охладителни модули за хладилни ремаркета, е на дружеството „Либхер - Транспортейшън Системс Марица”. Третата инвестиция в рамките на Пловдив беше официално открита на 1 юли 2022 - производствена база за бетоновози на „Либхер Конкрийт Технолоджи Марица“. .„Либхер“ не само е един от най-големите работодатели и фирми с мащабни инвестиции на всеки няколко години. Дейността на групата тук привлече още няколко чуждестранни компании, нейни контрагенти, които откриха заводи в ТИЗ. В трите завода на фирмата работят над 2 500 служители. Над 7 000 души са в компаниите - подизпълнители на „Либхер“. Когато се прибавят и членовете на средното българско семейство, тогава този брой стига до 25 000 – 30 000. Сред най-големите контрагенти на „Либхер“ са компаниите „Готмар“, „Мекалит България“, „Мони МГ“, „Техмаш БГ“, „Ем енд Джи“, „Туристстрой Царацово“, „Таневпласт“, „Тела – Иван Ангелчев 1“ и др. За 2021 година 76 български доставчика са продали на трите завода детайли за производството за 85 милиона евро. За същата година „Либхер-Хаусгерете Марица” /производство на хладилници и фризери/ е закупил детайли за 215 милиона евро от общо 301 доставчика – от които 76 български.
Източник: economy.bg (01.09.2022)
 
Индустрията в Пловдив се съвзе бързо от ковид кризата и безработицата отново е под 2% Индустрията на Пловдив се възстанови бързо от ковид вълната и към момента безработицата в региона отново е под 2%, отчита НСИ. „Още в края на 2020 г. безработицата падна на 4%, а в момента е наполовина”, обяснява зам.-кметът по бизнес развитие Стефан Стоянов. Повечето компании в Пловдив и региона са експортно ориентирани - изнасят за Европа и Северна Америка, и успяха бързо да се реорганизират в ковид кризата. Дори разкриха нови работни места, защото разшириха своите производства. Област Пловдив е национален лидер по издаване на разрешителните за строеж на индустриални бази. Този ръст в изграждането на нови заводи води и до разрастване на жилищното строителство, защото работните места привличат нови хора в Пловдив. Сред знаковите инвестиции от последната година са оптичните производства на “Оптикс” и “Кимкооп”, които откриха нови бази, разширявайки досегашните си заводи, които бяха в Панагюрище. През февруари 2022 г. беше прерязана лентата на новия производствено-развоен център на “Оптикс” за изделия с военно и гражданско предназначение. Той се намира в Южната промишлена зона, а инвестицията е 10 млн. лв. Новата база на “Кимкооп” е в Тракия икономическа зона - край Царацово, и в нея са вложени над 7 млн. лева. Работата там е за висококвалифицирани специалисти. Изпълнителният директор на фабриката Калин Георгиев подчерта, че една от причините да бъде избран районът на Пловдив са многото висши училища и на първо място - Техническият университет. “И двете производства са много специализирани, не са големи и не осигуряват стотици работни места, но имат висока добавена стойност, а това е нещо, което винаги сме искали.
Източник: 24 часа (07.09.2022)
 
Заместник-министърът на иновациите и растежа Стефан Савов връчи сертификат клас "А“ по реда на Закона за насърчаване на инвестициите на Здравко Линкин, председател на Съвета на директорите на "Интерлинк Груп“ АД. Дружеството инвестира в разширяването на логистична база "Технолинк парк 2“ в зона Марица, част от "Тракия икономическа зона". Инвестицията в размер на 7.5 милиона лева вече е реализирана и логистичната база е готова. Одобрени са средства за финансирането на публична общинска инфраструктура по реда на Закона за насърчаване на инвестициите във връзка с изпълнението на сертифицирания инвестиционен проект на "Интерлинк Груп“. Ползватели на пътя ще бъдат живущите в с. Радиново и съседните предприятия. Дружеството изгражда високотехнологичен завод за алуминиеви профили за прозоречни решения и фасади и ще строи нови логистични паркове. През 2022-2023 г. ще бъдат инвестирани 70 милиона лева в тези обекти с обща застроена площ от 50 000 кв. м. Това е 3-ти сертификат за инвестиция клас "А“, който "Интерлинк Груп“ получава за различните си обекти.
Източник: Други (23.09.2022)
 
Инвестират 50 млн. лв. в завод за електрически велосипеди край Пловдив 50 млн. лв. ще инвестира компания за производство на електрически велосипеди в нов завод край Пловдив, обяви министърът на иновациите и растежа Александър Пулев, който връчи сертификат клас А на изпълнителния директор на „Е-Велокс“ ООД Димитър Златанов. Компанията, която произвежда велосипеди под търговската марка „Лидер“, ще открие завод на територията на зона Куклен, част от Тракия икономическа зона. По проекта се предвижда инвестиция за 28 277 000 лв., която ще разкрие нови 330 работни места. От компанията уточниха, че общо в завода ще бъдат инвестирани 50 млн. лв., като той ще е с капацитет от 300 хил. броя електрически велосипеди на година. В процес на сертифициране от Българската агенция за инвестиции в Пловдив и областта са още 4 инвестиционни проекта на обща стойност 42,5 млн. лв. с потенциал да разкрият 224 нови работни места. „Инвестициите са в производство, а компаниите са от Турция, Швеция, Нидерландия и Австрия.
Източник: 24 часа (26.10.2022)