Новини
Новини за 2014
 
Към 31 декември 2013 г. активите на пенсионните дружества и на управляваните от тях пенсионни фондове нарастват до 6.8 млрд. лв. спрямо 5.7 млрд. лв. за година по-рано. Над 29% от активите са съсредоточени в ПОК Доверие, който запазва позицията си на най-голямо пенсионно осигурително дружества с активи за над 2 млрд. лв. Следва Алианц България, където са съсредоточени 1.57 млрд. лв. под управление, или 23% от средствата, както и 827 млн. лв. в ПОК Съгласие, което е част от икономическата група на Химимпорт. Следващите по големина пенсионни фондове са ДСК Родина, Ай Ен Джи и ЦКБ Сила, като в изброените шест пенсионно-осигурителни компании се намират 96% от активите под управление. Останалите три дружества – Бъдеще, Топлина и Пенсионно осигурителен институт, имат 270 млн. лв. под управление. Брой на осигурените лица Към края на 2013 г. във фондовете на ПОК Доверие се осигуряват 1.23 млн. души. Следват Алианц България с 929 хил. души, Съгласие (513 хил. души), ДСК Родина (490 хил. души), ЦКБ Сила (396 хил. души) и Ай Ен Джи (352 хил. души). Трябва да се има предвид, че едно лице може да се осигурява и в четирите вида пенсионни фондове – универсални, професионални, доброволни и доброволни по пенсионен план. Приходите през 2013 г. През изминалата година пенсионно-осугурителните дружества в страната са генерирали приходи от 107.7 млн. лв. Най-големи са те за ПОК Доверие (32.468 млн. лв.), ПОД Алианц България е с 23.8 млн. лв., а ПОК Съгласие и ПОК ДСК-Родиа са с 13.17 и 12.46 млн. лв. Над 10 млн. лв. са още приходите на Ай Ен Джи и ЦКБ Сила. Печалбата през 2013 г . За изминалата година дружествата отчитат ръст на печалбата си до 36.888 млн. лв. Общо 26 млн. лв. от нея се пада на ПОК Доверие (15.188 млн. лв.) и ПОД Алианц България (11.3 млн. лв.). ЦКБ Сила и ДСК Родина са реализирали положителен финансов резултат от 5.26 млн. лв. и 4.2 млн. лв., а ПОК Съгласие е с 1.5 млн. лв. печалба. Ай Ен Джи отчита 949 млн. лв. плюс за изминалата 2013 г., а останалите три дружества – Пенсионноосигурителен институт, Бъдеще и Топлина, са на загуба.
Източник: profit.bg (04.03.2014)
 
Комисията за защита на конкуренцията започна предварителна проверка на пенсионно осигурително дружество „Алианц България“. Съмненията са за нелоялна конкуренция. Антимонополният орган ще разнищи дали служители на компанията са привличали клиенти, като са разпространявали слухове за финансови проблеми на своя конкурент „Доверие“ - най-големия пенсионен фонд у нас. КЗК е сезирана от зам.-председателя на Комисията за финансов надзор Ангел Джалъзов, който наблюдава частните пенсионни фондове. Във финансовия регулатор е постъпило писмо от „Доверие“ с приложени 140 анкетни карти. В тях има информация за осигурените лица, които се местят в друг фонд. В повечето анкетни карти като причина за смяната клиентите са посочили „информация за фалит на ПОК „Доверие“. Въпросните лица били информирани за това от други пенсионни дружества, предимно от „Алианц“, пише в сигнала. Много от анкетираните описвали как са били подведени, че ПОК „Доверие“ има финансови проблеми (бел. ред. - твърдението е абсурдно, активите на компанията постоянно се увеличават и вече са над 2,1 млрд. лв.). Спекулациите около „Доверие“ възникнали миналото лято, когато се обсъждаше евентуалната продажба на пенсионната компания. За купувач се спрягаше неизвестната фирма „Юнайтед кепитъл“, свързана с руския бизнесмен Сергей Мастюгин. Същият беше основен акционер в руската Инвестбанк, чийто лиценз бе отнет от Централната банка в Москва в края на м.г. Веднага след това стана ясно, че „Юнайтед кепитъл“ се е отказала да купува „Доверие“. „Нашият сигнал до Комисията за финансов надзор не беше само срещу „Алианц“, а срещу 5-6 пенсионни фонда, които бяха решили да се възползват от атаката, на която бяхме подложени през 2013 г. Сигналът ни е придружен от подписани декларации от осигурени лица, които са описали своите преживявания при смяната на пенсионния си фонд“, коментира за „Преса“ Даниела Петкова, председател на Управителния съвет на ПОК „Доверие“. „Нормално е нашето име да се споменава най-често при прехвърляне на клиенти, защото сме втори по пазарен дял при универсалните пенсионни фондове и сме първи при доброволните пенсионните фондове. Ние провеждаме обучения и изпращаме писма до нашите мрежи, в които обръщаме внимание и категорично забраняваме подобни практики. Не ни притеснява проверката, на пазара сме от 20 години“, каза за „Преса“ София Христова, изпълнителен директор на ПОД „Алианц България“. Пенсионната система вече се възстанови от тежките години, когато лошото представяне на фондовите борси се отразяваше и на доходността на фондовете, твърдят експерти.
Източник: Преса (02.07.2014)
 
Две пенсионни дружества управляват над 50% от парите ни Две пенсионно-осигурителни компании управляват повече от 50% от средствата в пенсионните фондове в страната, сочи справка на Profit.bg. Това са ПОК Доверие и ПОД Алианц България, чиито активи към 30 септември 2014 г. възлизат на 2.16 млрд. лв. и 1.83 млрд. лв. Следващите две компании по размер на активите са ДСК Родина и ПОК Съгласие с по 977 млн. лв. и 963 млн. лв. В топ 5 попада и Ай Ен Джи с 823 млн. лв., следван от ЦКБ Сила с 786 млн. лв. Най-малко активи управляват от Пенсионноосигурителен институт и ПОД Топлина, съответно 63 и 114 млн. лв., а ПОД Бъдеще е с близо 150 млн. лв. Броят на осигурените лица в ПОК Доверие и Алианц България към края на третото тримесечие е съответно 1.19 млн. души и 957 хил. души, а ДСК Родина и Съгласие са с по 518 хил. и 512 хил. души. Финансовият резултат на пенсионноосигурителните дружества към 30 септември е печалба от 44 млн. лв. спрямо печалба от 32.38 млн. лв. за година по-рано.
Източник: profit.bg (13.11.2014)