Новини
Новини за 2015
 
„Пикадили“ и „Карфур“ продължават да не плащат на доставчиците си и само на шест фирми вече дължат над 1,5 млн. лв. Това съобщи за „Преса“ изпълнителният директор на Съюз „Произведено в България“ Пламен Грозданов. Двете вериги имат просрочени задължения и към десетки по-малки производители, за които това може да бъде фатално. Ако тази порочна практика продължи, със сигурност ще загубят доставчиците си. Ще загубят и клиентите си, защото рафтовете в магазините им са все по-празни, коментира Грозданов. В момента „Карфур“ и „Пикадили“ са в процес на обединение. Сливането им бе обявено през ноември 2014 г., но все още собственикът на „Карфур“ - „КМБ България“, не е внесъл сумата от 46 млн. лв. за вдигане на капитала на въпросното обединение. Според Грозданов това е причина магазините да изпитват остър недостиг на оборотни средства. Вярно е, че има проблеми с плащанията, но не може да кажем кога нещата ще се нормализират, съобщи пресаташето на „Карфур“ Мария Панчева. Освен това всеки случай е конкретен. Тя обясни, че вече е избран общ маркетинг директор, правят се нови каталози, но засега всяка от веригите ще запази името си. Според Пламен Грозданов надеждата на членовете на Съюз „Произведено в България“ е, че промените в Закона за защита на конкуренцията, засягащи отношенията между производителите и хипермаркетите, ще нормализират пазара и ще въведат ясни правила.
Източник: Преса (04.05.2015)
 
Български производители алармираха за нова "КТБ" в търговията Четвъртата по големина търговска верига бави плащанията към българските доставчици и е натрупала към тях сериозни задължения. От това се оплакаха български производители, предаде БГНЕС. Лукан Луканов от "Произведено в България" назова фирмата "Карфур". Той подчерта, че от много време насам тя бави плащанията към български доставчици и така са натрупани много сериозни задължения, които по тяхна оценка са поне 20 млн. лв. Към доставчиците от Съюз "Произведено в България" това продължава повече от две години, плащанията се бавят с 2 дори до 6 месеца. Изпълнителният директор на "Произведено в България" Пламен Грозданов коментира пред БНР, че се задава нов случай "КТБ", но в търговията. "За нас тя Карфур практически изпаднала в несъстоятелност, след като не обслужва задълженията си към доставчиците", каза Луканов. Той отбеляза,че Карфур в България не е оригиналният Карфур във Франция, а франчайзът на Маринопулос. Той отбеляза, че този франчайзингов договор на Маринопулос с Карфур изтича по тяхна информация в средата на юни. С това се появява опасност те да фалират старата фирма и задълженията да останат неплатени на българските доставчици, ефектът от това – вероятно освободени хора, вероятно някои фалирали предприятия, заяви Лукан Луканов и посочи, че ситуацията е изключително опасна за техните компании. От съюза отново посочиха необходимостта от промени в Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК), отнасящи се за нелоялните търговски практики. Те вече казаха, че между първото и второ четене на закона се надяват да бъде съгласуван приемлив за всички страни вариант. А и днес посочиха, че на тях много им се иска той да се поеме консенсусно. Българските производители се оплакаха, че Карфур не третира еднакво българските доставчици и големите такива. Луканов каза, че в магазините започват да липсват много от българските стоки, но на големите компании стоят. Те имат информация, че се плаща на големите, а не на малките български доставчици. Заведени са вече може би десетки дела, според него. Те искат да се алармира, че нелоялните търговски практики е крайно време да бъдат преустановени. Кирил Вътев от Асоциацията на месопреработвателите подчерта, че искат правилата, които се прилагат в страните, от които са дошли търговските вериги в България, да се прилагат и тук.
Източник: Преса (20.05.2015)
 
"Пикадили" взе 11.8 млн. евро кредит Инвестбанк финансира с 11.8 млн. евро "Пикадили" и "Селект трейд- дружеството, което пое функцията на външен посредник на веригата. То от нейно име купува стоките от доставчиците и ги продава на "Пикадили" и "Карфур". Кредитът е обезпечен със залог на "Пикадили", включително стоката по магазините й (според договора за залог не по-малко от 15 млн. лв. във всеки един момент), имотът за логистичния й център от над 73 декара в Елин Пелин, вземанията на компанията и търговските й марки. Договорът е подписан на 14 май тази година. От цялата сума на кредита до 1.8 млн. евро ще отидат за издаване и преиздаване на банкови гаранции за плащане на наеми на помещенията, където са обектите на веригата. Останалите до 10 млн. евро са овърдрафт, с който ще се рефинансира старо задължение на "Пикадили" към Банка "Пиреос", ще се изплащат суми с настъпил падеж на "Пикадили" към доставчици и ще се финансира дейността на "Селект трейд". Обявеното още през ноември миналата година обединение на двете вериги не само че все още не е факт, но и се бави. Има забавяне в изпълнението на договора за сливане, което е извън контрола на "Пикадили". Поради това забавяне и очакваното увеличение на капитала от 46 млн. лв. все още не е налице. Междувременно до изпълнение на всички условия по договора и формализирането на обединението двете вериги продължават да са отделни и независими юридически лица, всяко носещо отговорност за своята търговска дейност.
Източник: Капитал (29.05.2015)
 
Първа раздяла на мол с Carrefour Бургаският мол Galleria е прекратил в петък договора с държателя на франчайз правата за веригата - "КМБ България", заради неизпълнението му от страна на наемателя. Carrefour е бавил плащания. Собственикът на мола - полската GTC, ще си търси дължимото по договора в съда. Бургаският обект е първият голям магазин, който Carrefour затваря. Веригата остава с 9 хипермаркета, основно в молове, и 12 по-малки обекта. "КМБ България е собственост на гръцката Marinopoulos. Всъщност обединението с "Пикадили", обявено през есента на миналата година, има шанс да не се случи. От ръководството на българската веригата заявиха и преди седмица, че ако Marinopoulos не извърши договореното за юни увеличение на капитала на "КМБ България" с 46 млн. лв., сделка няма да има. Междувременно доставчици обявиха, че и "Пикадили" бави плащания, след което веригата договори кредит от 11.8 млн. евро за разплащане с тях. На мястото на големия хипермаркет от Galleria Burgas планират да разделят магазина на три по-малки. Два ще са на модни марки, а третата ще е на местна верига супермаркети.
Източник: Капитал (08.06.2015)
 
Проблемите с плащанията към доставчици от страна на Carrefour вече са видими и при наемодателите. Бургаският мол Galleria е прекратил в петък договора с държателя на франчайз правата за веригата - "КМБ България", заради неизпълнението му от страна на наемателя. От мениджмънта на мола не посочиха изрично, че причината е неплатен наем. Но добавиха, че Carrefour е бавил плащания. Собственикът на мола - полската GTC, ще си търси дължимото по договора в съда, уточни Алекс Линчев, който е мениджър на обектите в Бургас и Стара Загора. Смаляването на Carrefour Бургаският обект е първият голям магазин, който Carrefour затваря. Веригата остава с 9 хипермаркета, основно в молове, и 12 по-малки обекта, сочи справка в сайта на компанията. От доста месеци производители и доставчици разказват, че "КМБ България" бави плащания и трупа дългове. По тази причина стоките в магазините рязко намаляха, оттам и клиентите. По информация на вестника приходите на веригата през миналата година са се свили с над 40%, а загубата се е увеличила. Според последните официални данни "КМБ България", която е собственост на гръцката Marinopoulos, през 2013 г. имаше продажби от около 250 млн. лв. и загуба от 30 млн. лв. От Carrefour не отговориха в понеделник на въпросите на "Капитал" ще отварят ли или ще затварят други магазини, как ще коментират бургаския случай и кога ще е ясно ще има ли партньорство с "Пикадили". Всъщност обединението с "Пикадили", обявено през есента на миналата година, има шанс да не се случи. От ръководството на българската веригата заявиха и преди седмица, че ако Marinopoulos не извърши договореното за юни увеличение на капитала на "КМБ България" с 46 млн. лв., сделка няма да има. Междувременно доставчици обявиха, че и "Пикадили" бави плащания, след което веригата договори кредит от 11.8 млн. евро за разплащане с тях. Новият план на бургаския мол На мястото на големия хипермаркет от Galleria Burgas планират да разделят магазина на три по-малки. Два ще са на световни модни марки, а третата ще е на местна верига супермаркети. "Преговаряме с няколко компании за хранителния обект, но има голям шанс наемателят да е българска верига", каза Линчев. В Стара Загора, където е другият работещ мол на GTC, наемател на супермаркета е местна компания. По неписано правило досега в моловете обекти наемаха точно Carrefour и "Пикадили". С влошаването на финансовото здраве на двете търговските центрове ще трябва да намерят алтернатива.
Източник: Капитал (09.06.2015)
 
Бургаският мол Galleria е прекратил в петък договора с държателя на франчайз правата за веригата - "КМБ България", заради неизпълнението му от страна на наемателя. От мениджмънта на мола не посочиха изрично, че причината е неплатен наем. Но добавиха, че Carrefour е бавил плащания. Собственикът на мола - полската GTC, ще си търси дължимото по договора в съда, уточни Алекс Линчев, който е мениджър на обектите в Бургас и Стара Загора. Смаляването на Carrefour Бургаският обект е първият голям магазин, който Carrefour затваря. Веригата остава с 9 хипермаркета, основно в молове, и 12 по-малки обекта, сочи справка в сайта на компанията. От доста месеци производители и доставчици разказват, че "КМБ България" бави плащания и трупа дългове. По тази причина стоките в магазините рязко намаляха, оттам и клиентите. По информация на вестника приходите на веригата през миналата година са се свили с над 40%, а загубата се е увеличила. Според последните официални данни "КМБ България", която е собственост на гръцката Marinopoulos, през 2013 г. имаше продажби от около 250 млн. лв. и загуба от 30 млн. лв. От Carrefour не отговориха в понеделник на въпросите на "Капитал" ще отварят ли или ще затварят други магазини, как ще коментират бургаския случай и кога ще е ясно ще има ли партньорство с "Пикадили". Всъщност обединението с "Пикадили", обявено през есента на миналата година, има шанс да не се случи. От ръководството на българската веригата заявиха и преди седмица, че ако Marinopoulos не извърши договореното за юни увеличение на капитала на "КМБ България" с 46 млн. лв., сделка няма да има. Междувременно доставчици обявиха, че и "Пикадили" бави плащания, след което веригата договори кредит от 11.8 млн. евро за разплащане с тях. Новият план на бургаския мол На мястото на големия хипермаркет от Galleria Burgas планират да разделят магазина на три по-малки. Два ще са на световни модни марки, а третата ще е на местна верига супермаркети. "Преговаряме с няколко компании за хранителния обект, но има голям шанс наемателят да е българска верига", каза Линчев. В Стара Загора, където е другият работещ мол на GTC, наемател на супермаркета е местна компания. По неписано правило досега в моловете обекти наемаха точно Carrefour и "Пикадили". С влошаването на финансовото здраве на двете търговските центрове ще трябва да намерят алтернатива.
Източник: Капитал (09.06.2015)
 
Все по-празни рафтове, все по-беден асортимент, все по-малко клиенти и обороти... и все повече искове за несъстоятелност от доставчици, чакали парите за стоката си с месеци. Това е положението в "КМБ България" - операторът на веригата Carrefour в страната. Ако се погледне партидата на дружеството в информационната система за производство по несъстоятелност към Министерството на правосъдието, опашката от компании, завели дела за фалит на КМБ е доста дълга. Разбира се, никой на тази опашка не иска истински банкрут на стопанина на Carrefour. Производителите и дистрибуторите просто се опитват да осребрят фактурите си и с основание смятат, че тези искови молби са начин да го направят. За момента процедурата сработва - производствата последователно се прекратяват, след като КМБ плаща, макар и частично. Въпросът е дали фалитът няма да дойде, преди опашката да се източи. А тя става все по-дълга. При тази ситуация нищо чудно, че и обявената през ноември миналата година сделка за обединение с "Пикадили" се разпада - в бизнеса браковете са по сметка. Разводите също. Плащането - по съдебен път От близо година зареждането на обектите на Carrefour в България постепенно става все по-постно именно защото собственикът "КМБ България" бави плащанията към доставчиците. Самото дружество, през офшорка в Холандия, е притежание на гръцката Mariopoulos. Табелите Carrefour пък са само обект на франчайзингов договор на френската верига с гръцката за целия регион. Който в случая с България изтича точно на 15 юни, идния понеделник, а за пореден път на пазара се говори, че е възможно да не бъде подновен, за да не се уронва повече и без това позацапания престиж на марката в страната. И ако последното засега е спекулация, задлъжнялостта на "КМБ България" е извън всяко съмнение. Повечето доставчици разказват, че обикновено при зареждане на Carrefour поне три-четири месеца веригата не плаща, натрупват се значими вземания, след няколко "напомняния" и предупреждения за спиране на стоката част от парите се погасяват и после всичко започва наново. "Сключвали сме споразумения, анекси, договори, имало е всякакви обещания. Договорките ни с тази верига излизат извън всички вариации на счетоводството и правото. Търговският закон и ЗЗД не могат да обхванат всички начини, по които те не плащат", коментира един от доставчиците, предпочел името му да не се цитира. Изнервящият кръговрат на зареждане, просрочие, чакане, разговори, заплахи и частично погасяване накара някои от производителите и търговците изобщо да спрат да работят с веригата. Други явно или не искат да го направят, защото държат на оборота си все с риска да "изгорят" или не могат да го направят, защото вече имат натрупани големи вземания и се страхуват да не останат без тях. Очевидно начин за тях да получат парите си е именно чрез иск за несъстоятелност. Преглед в регистъра на правосъдното министерство показва, че много от тези искове са оттеглени - явно след като КМБ се е издължило макар и невинаги напълно. На 2 юни например дело за несъстоятелност срещу собственика "КМБ България" е завела "Евромийт трейд". От края на май такова има и от "Орбико България". Два дни по-рано същата искова молба е подала и "Д и Д комерс енд деливъри". В същия ден (27 май) отделно производство е иницирала "Захарни заводи". Към иска на "Тед бед" от 30 април през май са присъединени и "Ядки Детелина" и "Алд импорт". В списъка са още "Натурални храни", "Нитро България", "Мес-ко", "Лодис инвест", "Аванс трейд", "М.О. Русе". Тоест - Carrefour дължи пари за всичко от месо, през вафли, ядки, млечни продукти и консерви, до домакински ръкавици и памучни тампони. Други искове са оттеглени (като например на "Победа" и "Милк фемили"). От "Натурални храни" - компания от групата на "Интерсервиз Узунови", която снабдява магазините от веригата с пресни плодове и зеленчуци, не коментираха размера на вземанията си. От "Захарни заводи" потвърдиха, че от година от "КМБ България" са спрели да им плащат за доставките. "Подписахме споразумения за издължаване с конкретни срокове, но те не ги спазиха. Пристъпихме към съдебна процедура, блокирахме банковите им сметки, получихме частични плащания и сега сме на етап поредно споразумение за преводи на стари задължения. Спряхме да им доставяме. Сега си търсим правата", казаха от компанията. "От около година имаме проблеми с плащанията от страна на Carrefour. Имаше период, в който спряхме да им доставяме, след което те платиха с уговорката, че в бъдеще ще са изрядни. Но после пак спряха да ни плащат. За два-три месеца се натрупаха задължения за 120 хил. лева", казаха от "Мес-ко". "От две годни работим с Carrefour, като забавянето на плащанията беше повече от осем месеца. Пробвахме с дела, накрая стигнахме до извънсъдебно споразумение и ни върнаха парите. Става въпрос за 50 хил. лв. Ние сме малка фирма и за нас това е огромна сума", казват от "Нитро България", която е доставяла на магазините на веригата 12 артикула, основно кафява захар, биозахар и алпийска каменна сол. От "Аквафор", която доставя 10 артикула за пречистване на вода, съобщиха, че са работили с веригата от 2011 г. Престанали са да доставят от началото на 2014 г., тъй като натрупаните просрочени задължения са достигнали 50 хил. лв. Получили си ги едва през 2015 г., след като завели дело. Другият вариант за производители и доставчици е запор на сметки на Carrefour. Но там опашката е още по-дълга. "В банката ни казаха, че сме n-ти поред, затова и ние обмисляме искане за несъстоятелност", каза управител на компания с голямо вземане. Като шанс за оздравяване на Carrefour пазарът разчете сделката за обединение с "Пикадили" в късната есен. Тогава беше обявено, че, образно казано, под шапката в собственика на "Пикадили" "АП Март" с 50% ще влезе "КМБ България". Знаеше се, че зад обединението всъщност стоят братята Валентин и Десислав Попови и енигматичният Николай Лазаров, за когото е известно само, че живее в Париж и е близък до мениджмънта на Marinopoulos в Гърция. Тримата всъщност са реалните притежатели на "Пикадили", което по-късно беше описано и в Търговския регистър. Към момента, според партидата на веригата там, тя е на European Retail Investment - Люксембург - дружество, създадено като част от поредицата действия, необходими за формализиране на джойнт-венчъра между "Пикадили" и Carrefour в България. Зимата обаче се оказа нелека за обединението - вместо едната верига да стане по-редовен платец, другата започна също да се бави с парите. Което се отрази веднага и върху нейните регали. За да се случи реалното сливане се очакваше Mariopoulos да внесе 46 млн. лв. за увеличение на капитала. Първоначално спряганият срок за това беше края на 2014 г., после - юни 2015 г. Парите обаче и досега ги няма. Междувременно като външен негов "байър" беше поставена фирмата "Селект трейд", контролирана от Николай Лазаров и Петко Захариев, а на някои от доставчиците беше предложено стоката им да минава през нея, за да получават парите си. Въпросното "прехвърляне", разбира се, е фиктивно - продуктите се доставят в случая с "Пикадили" магазин по магазин, а с Carrefour - до големите обекти, откъдето веригата сама ги разнася до по-малките. Тоест "Селект трейд" само документално е посредник, като в сектора е известно, че тя има и надценка. За да навакса с парите, в края на май "Пикадили" взе 11.8 млн. евро кредит от "Инвестбанк" и обяви, че средствата са за рефинансиране на заем към банка "Пиреос" и най-вече - за плащане на падежирали задължения към доставчици. Приблизително по същото време сигналите от страна на българската верига, че може да не довърши сливането си с Carrefour станаха доста отчетливи. От офиса на изпълнителния директор на "Пикадили" Таня Косева-Бошова още в края на април подчертаха, че към момента собствеността на двете дружества продължава да е отделна, отделни са плащанията, отделни са марките. "Обединяването на двете вериги в България под общо управление може да се осъществи само след увеличаването на капитала на "КМБ България" с 46 млн. лв., които да послужат за плащане към доставчици и развитие на веригата Carrefour в България". Според договора крайният срок за това увеличаване е юни 2015 г.", написаха тогава от екипа на Косева-Бошова. В края на май проскърцването в отношенията вътре в дуета стана още по-осезаемо. "Има забавяне в изпълнението на договора за сливане, което е извън контрола на "Пикадили". Поради това забавяне и очакваното увеличение на капитала от 46 млн. лв. все още не е налице. Междувременно до изпълнение на всички условия по договора и формализирането на обединението двете вериги продължават да са отделни и независими юридически лица, всяко носещо отговорност за своята търговска дейност. В момента страните водят разговори за уточняване на сроковете за изпълнение на условията по договора за финализиране на сливането", казаха от офиса на Таня Косева-Бошова на 28 май. Не можем повече заедно Към днешна дата явно промяна във финансовото положение няма. И като логичен резултат обединението се разпада. Според отлично информирани източници на "Капитал", близки до развитието на събитията между двамата партньори, те са накрая на пътя към раздялата си. До редакционното приключване на броя официално това не беше потвърдено, а от мениджмънта на "Пикадили" не дадоха никакви изявления. От ръководството на "КМБ България" също не отговориха на въпросите на вестника. Според източници от индустрията обаче, освен ако няма някаква изненадваща промяна (по възможност под формата на пари от Marinopoulos), "Пикадили" и Carrefour ще обявят, че поемат по различни пътища близките дни. Какъв ще е пътят на Carrefour не е ясно, но не изглежда лесен. Според запознати от сектора задълженията на обединението общо към момента наближават сумата от 90 млн. лв., като голямата част са на "КМБ България". Показателно е и друго. През изминалата седмица бургаският мол Galleria прекрати договора си с веригата заради неизпълнението му от страна на наемателя. От мениджмънта не посочиха изрично, че причината е неплатен наем, но добавиха, че Carrefour е бавил плащания. Собственикът на мола - полската GTC, ще си търси дължимото по договора в съда, уточни Алекс Линчев, който е мениджър на обектите в Бургас и Стара Загора. В Бургас всъщност е първият голям магазин, който Carrefour затваря. Така веригата остава с девет хипермаркета, основно в молове, и 12 по-малки обекта, сочи справка в сайта на компанията. В същото време в сектора не е тайна, че дружеството дължи наеми и на други молове. От "Мол България" в София отказаха какъвто и да било коментар по темата. "М.О. Русе", което всъщност е собственикът на "Мол Русе", е сред дружествата, завели иск за несъстоятелност на "КМБ България". Това е странно, доколкото още от началото на изграждането на мола и все още в управата му е Петър Дудоленски, който е и прокурист на "АП Март". По информация на вестника приходите на Carrefour през миналата година са се свили с над 40%, а загубата се е увеличила. Според последните официални данни "КМБ България" през 2013 г. имаше продажби от около 250 млн. лв. и загуба от 30 млн. лв.
Източник: Капитал (15.06.2015)
 
Carrefour: Опашка за фалит Ако се погледне партидата на КМБ България в информационната система за производство по несъстоятелност към Министерството на правосъдието, опашката от компании, завели дела за фалит на КМБ е доста дълга. Разбира се, никой на тази опашка не иска истински банкрут на стопанина на Carrefour. Производителите и дистрибуторите просто се опитват да осребрят фактурите си. За момента процедурата сработва - производствата последователно се прекратяват, след като КМБ плаща, макар и частично. Въпросът е дали фалитът няма да дойде, преди опашката да се източи. А тя става все по-дълга. От близо година зареждането на обектите на Carrefour в България постепенно става все по-постно именно защото собственикът "КМБ България" бави плащанията към доставчиците. Самото дружество, през офшорка в Холандия, е притежание на гръцката Mariopoulos. Табелите Carrefour пък са само обект на франчайзингов договор на френската верига с гръцката за целия регион. Който в случая с България изтича точно на 15 юни, идния понеделник, а за пореден път на пазара се говори, че е възможно да не бъде подновен, за да не се уронва повече и без това позацапания престиж на марката в страната. И ако последното засега е спекулация, задлъжнялостта на "КМБ България" е извън всяко съмнение. Другият вариант за производители и доставчици е запор на сметки на Carrefour. Но там опашката е още по-дълга. Задълженията на обединението с Пикадили общо към момента наближават сумата от 90 млн. лв., като голямата част са на "КМБ България".
Източник: Капитал (15.06.2015)
 
27 фирми чакат пари от „Карфур“ и „Пикадили“ 27 наши фирми очакват да получат милиони левове от търговските вериги „Карфур“ и „Пикадили“. Това съобщи за „Преса“ изпълнителният директор на Съюз „Произведено в България“ Пламен Грозданов. Става дума за над 3,7 млн. лв. задължения и над 2 млн. лв. просрочени вземания за доставени основни хранителни продукти и напитки. Повече от четири месеца обаче по тези плащания няма никакво движение. В момента дружествата, които обявиха в края на м.г., че се обединяват, работят като самостоятелни юридически лица. Собственик на „Карфур“ е „КМБ Маринопулос“ и той трябва да внесе капитала в новото акционерно дружество, за да започне разплащането с доставчиците. Грозданов каза, че Съюз „Произведено в България“ вече е имал среща с ръководствата на двете търговски вериги. Те поели ангажименти сметките да се изчистят, но засега промяна няма. За съжаление положението не е добро и много фирми очевидно ще изгорят, допълни Пламен Грозданов.
Източник: Преса (17.06.2015)
 
Ще оцелеят ли "Пикадили" и "Карфур"? Това е въпросът, който си задават много потребители през последните месеци, след като асортиментът на магазините е доста ограничен и понякога в тях не могат да се намерят стоки като цигари или бира. В края на миналата година собствениците на двете компании - съответно "АП Март" и "КМБ България", обявиха планове за създаване на съвместно дружество, което да оперира търговията на дребно на двете вериги. Но този сценарий става все по-малко вероятен. Доскоро двата бранда отпечатваха съвместна брошура за седмичните си промоции, като едни и същи неща могат да се намерят на една цена и на двете места. Но от две седмици брошурата на "Пикадили" е само с логото на нейната марка, което според запознати означава, че компаниите по-скоро вървят към разделяне, отколкото към обединение. Тази теза се поддържа и от актуални промени в Търговския регистър, която показва размествания в управлението на "КМБ България". Собственик на фирмата е регистрираното в Холандия дружество "КМ Болканс", което се контролира от представители на различни поколения на известната гръцка фамилия Маринопулос. На общо събрание на акционерите на "КМБ България", което се е провело на 30 юни, от съвета на директорите е освободен французинът Жером Лубер, който е изпълнителен директор на компанията, а на негово място е назначена гръцката гражданка Елени Дура - адвокат в гръцката фирма "Маринопулос Общотърговско Акционерно Дружество". Очакваше се Лубер да бъде управител на все още нерегистрираното съвместно дружество между "Пикадили" и "Карфур". Така "КМБ България" ще се представлява заедно от всички членове на съвета на директорите - Леонидас Маринопулос, Димитриос Влахос и Елени Дура. Промените още не са вписани в Търговския регистър. Проблемът и на двете фирми е един и същ - имат задължения към доставчици, които се опитват да погасяват. Понеже компаниите не публикуват редовно отчетите си (За "Карфур" последният отчет е за 2011 г., а за "Пикадили" - за 2013 г.), е трудно да се направи оценка на финансовото им състояние. По отношение на задълженията "Карфур" е в доста по-сложна ситуация, отколкото "Пикадили", която е по-активна по този въпрос. През май веригата беше заложена срещу кредит от 10,8 млн. евро за погасяване на задължения към доставчици. Според актуална справка в информационната система на Министерство на правосъдието, от началото на юли в Софийски градски съд са подадени 11 мобли за откриване на производство по несъстоятелност срещу "КМБ България" от нейни доставчици на стоки и услуги като "Хенкел България", "Меггле България", "Инкофуудс", "Етна Карго Транспорт", "Месокомбинат Ловеч", "Траки Фууд" и други. Сред молителите е и компанията "Пантеон Бургас Инвестмънтс", която оперира бургаския мол "Галерия", където преди малко повече от месец беше затворен магазинът на "Карфур" поради забавяне на плащания. В същото време срещу "Пикадили" в момента е активно само едно дело за производство по несъстоятелност, където молители са фирмите "Еврона" и "Пауър марк".
Източник: Други (17.07.2015)
 
“Карфур” и “Пикадили” няма да се сливат Търговските хранителни вериги “Пикадили” и “Карфур” няма да се сливат. Изпълнителният директор на “Пикадили” Таня Косева-Бошова коментира пред “24 часа”, че до реализиране на сделката не се е стигнало заради икономическата конюнктура в региона. “Обединението просто не се случи - то беше планирано, но сделката не се приключи и двете компании останаха самостоятелни, каквито винаги са били”, обясни вчера Бошова. Още миналата година се заговори за сделка между собствениците на “Пикадили” и гръцката Marinopoulos Group, притежател на франчайз правата на Carrefour. През ноември стана ясно, че собствениците на двете вериги супермаркети “Пикадили” и “Карфур” в България - компаниите “АП Март” АД и “КМБ България” АД, са внесли в Комисията за защита на конкуренцията искане да бъде одобрено тяхното сливане. Тогава те съобщиха, че са постигнали споразумение за обединение под една обща марка, но кое от двете имена ще се използва, трябваше да се реши от маркетингови проучвания. Съгласие имаше и за увеличаване на капитала с 46 млн. лв. Целта на това беше допълнителна подкрепа и стабилизиране на бизнеса и подобряване на условията и сроковете за плащане на доставчици. “Днес важната информация е, че “Пикадили” остава българска компания, финансово здрава и със страхотен асортимент от стоки. Предстои ремонт на основните ни магазини в София, а след лятото и във Варна”, коментира Бошова. Подготвял се и онлайн магазин с доставки за вкъщи.
Източник: 24 часа (20.07.2015)
 
Мариан Колев: Регионалната ни експанзия започва с Румъния и ще продължи в други страни Собственикът на "Хиполенд" пред "Капитал Daily" Мариан Колев е собственик и управител на веригата хипермаркети за детски и бебешки стоки "Хиполенд" и председател на управителния съвет на Българската ритейл асоциация. Собственик е и на компанията за търговия с обувки "Сандик България", която е официален вносител на марките Benetton, Barbie, Fisher Price, Spiderman, Disney shoes. Създадената от него през 2005 г. верига "Хиполенд" към момента има 24 магазина в страната, а в края на юли откри и първия си обект в чужбина. Магазинът в румънската столица Букурещ е разположен на площ от 1400 кв.м, а инвестицията в него е за над 700 хил. евро. Още по темата Jumbo се опасява от негативно отражение на капиталовия контрол в Гърция За миналата година гръцката верига за детски играчки има 7.5% повече продажби 4 авг 2015 Вълната от молове затихва на запад С предстоящото завършване на последния софийски мол Plaza West картата на търговските площи в столицата поне засега остава непроменена 2 май 2015 Най-големите вериги: Обороти нагоре, печалби надолу Магазините за храни растат скромно, при техниката има по-голямо възстановяване 20 авг 2014 Ударът на демографския срив Намаляването на броя на българите вече създава проблеми за икономиката и бизнеса. Държавата не прави нищо 26 мар 2013 Детска радост - веригите за малчуганите се разрастват По-голямата част от новите магазини за играчки и дрехи ще бъдат в големите градове 3 ное 2011 Защо избрахте Румъния за първия си магазин извън България? Поради географски и европейски съображения. Всъщност за нас много по-интересен е пазарът в Сърбия, където вакуумът на такива големи магазини за детски стоки е доста по-голям, но проблемите с митниците и логистиката ни накара да се замислим върху възможностите за друга съседска държава. Така останаха Румъния и Гърция, но знаем какво се случва в Гърция в момента. От друга страна, когато преди две години обявихме франчайз програмата, имахме доста интерес от външни партньори и се случи така, че румънският ни партньор е един от най-ентусиазираните, най-желаещите и можещи, поради което избрахме него. Много ни се иска да излезем на повече пазари, но решихме, че ще е по-правилно да стартираме някъде в една страна, където да опитаме да направим един, два, пет магазина и след това да вървим нататък. Пазарът в Румъния е доста по-голям от нашия и макар и те да имат собствените си проблеми, определено икономиката им е по-добре, а стандартът на населението е доста по-добър от нашия. От колко време работи магазинът в Букурещ? Вече две седмици. Реално отворихме на 25 юли, а на 1 август беше голямото откриване, въпреки че първоначалните планове бяха за септември миналата година, но бяха отложени заради проблем с локацията, която си бяхме избрали. Колко магазина имате в момента в България? Общо 24 и 25-ият е в Букурещ. Надяваме до края на годината в България да имаме още поне един, може би и два, като за единия е почти сигурно. Под въпрос е дали ще отворим още един в Румъния тази година – локацията е ясна, хората са ясни, условията са договорени, като отново работим със същия франчайз партньор. Румънският ни партньор има голямо желание това да се случи ноември-декември, ние също го желаем, но разумът подсказва, че е по-добре да се изчака до другата година, когато евентуално можем да отворим два или три магазина в Румъния. Къде ще бъдат новите магазини в България? В София и Добрич. Към кои други чуждестранни пазари освен Румъния гледате? Водим преговори, без нищо да е напреднало или финализирано, в Унгария, Гърция и Македония. Много сериозен интерес имаме от Албания, от едни хора, които са най-сериозно финансово подкрепеният партньор, с когото разговаряме. Но мислим и за по-западни страни. Наскоро имах среща с един от шефовете на Lego Европа, които са впечатлени от нашите магазини и ги намират за хубави както за нашите стандарти, така и за европейските. Той ми подхвърли нещо, което и на мен отдавна ми е тръпка – Австрия, където няма такъв формат с изключение на няколко подобни на Jumbo магазини, които обаче са извън градовете, в големи хамбари и продават всякакви неща, включително и в най-ниския клас. Това не е в нашата концепция, ние сме твърдо позиционирани в средния и високия клас. Тъкмо по тази причина смятаме, че ще ни погледнат добре и ще ни харесат и в доста по-богати от България страни. Но в малко по-краткосрочен и средносрочен план следващата крачка може би ще е през втората половина на 2016 г. в една от тези стани – Унгария, Гърция, може би Македония или Албания, и с много голяма вероятност и Австрия, където вече сме възложили на една голяма агенция за имоти да търси помещение и сме задали критериите и условията, които търсим. Купуват ли българите детски стоки и играчки? Доскоро българинът приемаше детските играчки като нещо луксозно, което се купува по някакъв повод – Коледа, рожден ден и т.н. Това е крайно неприятно, понеже отдавна мина времето да се купува кукла за момиче и пушка за момче. При детските стоки също има мода и тенденции, като понякога животът на една играчка е по-кратък от този на една модна тенденция. Вече има и играчки, които обучават, такива, които забавляват дори родителите и са предназначени за по-дългосрочна употреба. Какво се купува? Всичко, което е различно, в което хората виждат полза. Скъпите играчки над 50 лв. например преди се купуваха основно около Коледа. Сега сезонните разлики не са чак толкова големи, което говори за развитие на пазара. Ако преди през декември се продаваха десет пъти повече играчки, отколкото средно през останалите месеци, в момента съотношението е около 4.5 пъти, като много ни се иска да стигне до 2-2.5. Хората все повече виждат, че тези стоки не са лукс и каприз, а могат и да помагат на детето да развива някои умения. Колко е средната сума на една покупка? Средният ни касов бон е около 35 лв., а средната цена на една играчка е 16 лв. Колко е голям пазарът? Няма официални проведени изследвания, но някои от най-големите фирми правят собствени проучвания. По неофициални данни целият пазар на играчки в България е от порядъка на 100 млн. лв., като това не обхваща най-ниския клас играчки, които влизат като пластмасови стоки и се продават в малките градчета по базари и много често без никаква отчетност. Иначе казано, данните за черния пазар липсват, като в нашите среди се приема, че той е около 20%, но не мога да кажа дали е 20% или 40%. Такъв беше пазарът и преди три, и преди пет години – т.е. за съжаление потреблението не се е увеличило или се е вдигнало минимално. Една от причините е демографското развитие - децата стават все по-малко. Увеличава се и делът на децата от семейства, в които никога не се купуват играчки. Не знам дали има друга страна в Европа, където демографските тенденции да са толкова тревожни, в Румъния положението е съвсем различно. Тоест белият пазар е около 100 млн. лв. и вие държите около една трета от него – ако се гледат приходите ви за 2014 г., които са за около 39 млн. лв. Не точно – в този оборот влиза голяма част приходи от бебешки стоки, дрехи, обувки, велосипеди. Грубо, ние държим 27-28% от пазара на детски играчки. Кои са основните ви конкуренти? Има още една голяма верига – "Комсед", които са ни едновременно и партньори, и конкурент. Донякъде и гръцката верига Jumbо, но там фокусът е малко по-встрани – при тях търговията с играчки е по-скоро като магнит, а 60 до 70% от оборотите им се реализират от стоки за бита и много евтини стоки. В общи линии това са конкурентите ни. Донякъде и вериги като "Метро" или "Карфур", но техният дял в целия оборот на играчки е много малък. В Румъния е различно – там около 60-70% от играчките се купуват именно във веригите, докато у нас този дял е под 20%. Ако говорим по-общо за ритейла, как се развива потреблението от началото на годината и какви са очакванията ви за следващите месеци? По-голямата част от колегите от ритейл бизнеса продължават да не са щастливи. Стана ясно, че няма накъде да върви надолу потреблението, стигнахме до една стабилна, макар и много близка база и сега сме в очакване на промяната, но доста дълго вече чакаме. Опасявам се обаче, че това, което трябваше да се случи и през 2013 г., и през 2014 г., няма да се случи и тази година. След кризата с КТБ се очакваше голяма част от парите да излязат от банковата система, особено след като лихвите се сринаха, което е закономерно, и да влязат в потребление. Явно много ни се е искало, но не се случи. Мисля, че вече не говорим за това, че хората нямат пари – не, има хора, които имат пари и не харчат нищо. Въпросът е психологически, става въпрос за нежелание за потребление. Този страх от потребление, неизвестността, смяната на правителства през година-две – всичко това за съжаление се отразява на потребителските нагласи и като цяло в ритейл сектора нещата не са цветни. Естествено има изключения – има колеги, които имат по 5-10% ръстове, но за съжаление голяма част от ритейлърите нямат и толкова. Какви са очакванията ви за резултатите към края на годината? Специално за България в момента вървим с около 15-18% ръст и се надявам до края на годината да го направим 20%. Но нашият ръст не е заради увеличено потребление, а заради това, че взимамe от пазара на другите. Това е и още една причина да тръгнем навън – защото с едни и същи усилия се надявам, че ще постигаме далеч по-големи резултати. Тоест целта е повече приходи да идват от външните пазари? В дългосрочен план това ни е целта.
Източник: Капитал (12.08.2015)
 
Дискаунтърът PENNY напуска България Германският концерн за търговия на дребно REWE Group се отказва напълно от дискаунт бизнеса в България. До края на октомври 2015 г. ще бъдат затворени всички магазини на PENNY в страната, заяви концернът късно в сряда. Всички задължения към доставчици, бизнеспартньори и служители ще бъдат изпълнени. Там, където е възможно, на служителите на PENNY ще бъде предложено работно място в BILLA, а останалите служители ще получат обезщетения, които надхвърлят определените в закона суми. Схемата на компенсациите е обсъдена и одобрена и от европейския представител на служителите в REWE Group. В България REWE Group ще се концентрира вече само върху сегмента на супермаркетите, в който е представена с търговската верига BILLA. Част от филиалите на PENNY, както и логистичният ? център в Столник (до София в община Елин Пелин, б. Ред.), ще преминат към BILLA. В момента към търговската верига BILLA, част от REWE Group, принадлежат 92 супермаркета. Припомняме, че първият магазин на веригата в България беше открит през 2009 г. В момента към веригата има 49 магазина в страната. В международен план REWE Group ще продължи да развива веригата PENNY в останалите 5 страни, в които тя оперира – Австрия, Италия, Румъния, Чехия и Унгария. Припомняме, че през април Бойко Сачански, управител на BILLA България, разкри, че плановете на компанията за следващите години включват инвестиции в размер на около 200 млн. лева и откриване на 40 нови магазина. През 2014 г. BILLA България откри 6 нови магазина. През текущата година компанията планира да открие още 8 нови магазина и да направи реконструкция на 5 от настоящите. REWE International е пазарен лидер в Австрия в сектора на търговията на дребно с козметични и хранителни продукти и е един от най-големите работодатели в страната. В Австрия и в други страни броят на служителите на REWE International възлиза на 76 200, наети в около 3 600 магазина. През 2014 г. общите приходи на компанията нарастват до 13,02 млрд. евро. Компанията е част от германската REWE Gruppe, един от европейските лидери в търговията и туризма. В момента за нея работят 330 000 служители в около 15 000 магазина в 12 европейскистрани, осигурявайки приходи от около 51,1 млрд. евро. Сегашният ход на REWE е част от бързата трансформация на българския пазар за търговия на дребно през последните години. Редица анализатори смятат, че липсата на сериозен ръст в сектора на бързооборотните стоки в страната вероятно ще доведе до фалити на част от по-малките хипермаркети в България, както и изтегляне на някои от големите търговски вериги. Друга възможност би била консолидиране на пазара – малките независими търговци могат да се обединят. Припомняме, че през лятото собствениците на Carrefour и Пикадили се отказаха от сливането на двете търговски вериги. Това става ясно от съобщение на КМБ България - член на Маринопулос Груп, главен франчайзър на Carrefour в България, изпратено до медиите. КМБ ще продължи да управлява мрежата си автономно, с нов опитен мениджърски екип. Сделката между Carrefour и Пикадили беше обявена в края на миналата година. Обединението щеше да създаде верига от повече от 75 магазина в България с общ оборот от 452 млн. лева и над 3 хил. служители.
Източник: Инвестор.БГ (17.09.2015)
 
Веригата “Пикадили” се преструктурира, като затваря някои от малките си магазини и се фокусира към обновление и отваряне на още обекти в моловете и големите търговските центрове. “По този начин целим да привлечем клиенти от средния клас, по-платежоспособни, търсещи модерното и изисканото. Това са активни хора, пътували по света, които ценят разнообразието, съобщи за “24 часа” Таня Косева-Бошова, директор на “Пикадили”. Стратегията за развитие на веригата е направена след маркетингови проучвания. Те показвали, че именно представителите на средната класа са типът клиенти, които харесват бранда и чрез които компанията ще се открои от своите конкуренти. Ще се залага на качественото обслужване и предлагане на стоки от висок клас. “Пикадили” ще концентрира усилията си върху модернизиране и обновяване на магазините си предимно в София и във Варна, откъдето веригата стартира и е добре позната на клиентите. Не се отказваме напълно от малките магазини, тези, които са на добри локации ще останат, уточни Бошова. На служителите в закритите обекти компанията ще предложи алтернативна работа в останалите магазини. Там щели да имат нужда от повече персонал, защото ще се набляга на щандове с прясна риба и свежи плодове и зеленчуци. Целта ни е “Пикадили” да расте, но с ясно формулирана стратегия и без лутанията, които са допускани през годините от предишните собственици, каза още Таня Косева-Бошова. Идеята е да се акцентира, че веригата е българска, което я отличава от повечето конкуренти. Планираното обединение с “Карфур” окончателно е отпаднало и “Пикадили” ще се развива самостоятелно. Ще се отварят и нови магазини. Вече бил сключен договор за обект в търговски център “Европа” близо до летище София. Част от стратегията за модернизиране е вече започналият ремонт на супермаркета в “Сити център София”. Предстои обновяване и на търговските обекти в Сердика - Център и мол “София”.
Източник: 24 часа (25.09.2015)
 
От месеци зареждането на веригата Carrefour става все по-бедно като асортимент и количество, а с изчезването на клиентите идват и още беди: ниски обороти при постоянни разходи, залежаване и на наличните стоки и най-лошото - понижаващи се с всеки изминал ден шансове магазините да се върнат към живот. Сега според източници от сектора гръцките собственици на потъващата българска верига предприемат опит да я спасят. По-конкретно - като инжектират свежи пари в бизнеса си, приемайки в него нов съдружник. Кой е човекът с парите засега се пази в тайна. По думите на близки до операцията обаче тя се очаква да бъде направена до две или три седмици. Което нито означава, че е 100% сигурна, нито пък - че задължително ще измъкне от блатото българския Carrefour. Новият спасителен план Магазините Carrefour тук се стопанисват (повечето имоти са под наем, малко са собствени) от "КМБ България", което се води 100% собственост са регистрираното в Холандия "КМ Болканс". Реално притежател на компанията е гръцката Marinopoulos Group. Тя държи франчайз правата за обекти на Carrefour в България (както и в Гърция) и реално започна да отваря магазини тук от 2009 г. Към момента, според сайта й, тя има 9 хипермаркета и 11 супермаркета в София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Банско и Плевен. От лятото на 2014 г. обаче "КМБ България" започна да бави плащанията към доставчиците си - практика, която продължава и до днес и доведе до лавина от дела за несъстоятелност на дружеството от производители и дистрибутори заради просрочени с месеци фактури. Каква е сумата на задълженията не е ясно, но със сигурност става въпрос за десетки милиони левове, заради които доставчиците масово спряха изобщо да зареждат обектите на веригата, докато не получат парите си. В редиците на фирмите с вземания от "КМБ България" са и наемодателите на помещенията, където са магазините, включително молове. Опитът веригата да бъде спасена, като се слее с "Пикадили", обявен в късната есен на 2014 г., пък се провали и юридически неконсумираният "брак по сметка" беше разтрогнат това лято също заради неизпълнен ангажимент за финансово участие на Marinopoulos. Сумата, за която ставаше дума, беше 46 млн. лв. Сега няколко различни източника твърдят, че гръцката група преговаря с външен за нея партньор, който да участва в увеличение на капитала (за момента не е ясно на кое дружество). Така инвеститорът ще получи акции в компанията, а тя ще започне да плаща на доставчиците и наемодателите си. Изпълнителният директор на "КМБ България" Йоанис Лазаридис, който пое поста от август тази година, не даде пред "Капитал" подробности по сделката, но потвърди, че такава се подготвя, а резултати се очакват най-късно до три седмици. По думите на Лазаридис в момента се уточнява нова схема на работа на компанията, така че тя да разполага с увеличен капитал, като допълнителното финансиране ще е комбинация от няколко типа. "След две до три седмици ще сме готови със сделката и ще можем да обявим подробности, но става дума за пакет от различни типове финансиране", каза Лазаридис, който не отрече в пакета да се включва и участие на външен съакционер. По думите му, след като получи въпросното финансиране, тя ще се разплати с доставчиците си, ще зареди обектите си и ще остане на българския пазар. Според други източници от сектора с бързооборотни стоки новият партньор на Marinopoulos ще е също с гръцки произход. Още мъъъничко и... Сигнали, че затлачените плащания ще започнат да бъдат обслужвани до седмици, получават и доставчици, разказаха някои от тях пред "Капитал". Делата за несъстоятелност, които те заведоха, първо бяха обединени в едно общо, после то беше прекратено от съда, а указанията бяха всеки производител сам да пуска нови искове. Такива обаче не тръгват именно заради изчакването "КМБ България" да започне да плаща. Един от производителите например твърди, че е в усилена кореспонденция с "КМБ България", в която клиентът предлага договор за уреждане на дълга си разсрочено в рамките на няколко месеца, като гарант за изпълнението на ангажимента вече ще е и гръцкото дружество Marinopoulos. Други пък са получили обещание за банкова гаранция до две седмици. Заедно с договорите за разсрочено издължаване на старите сметки, разбира се, се очаква доставчиците да започнат отново да зареждат Carrefour. За изплащане на всички натрупани дългове изведнъж обаче явно не може да се говори - по-скоро това ще се прави на части, с хоризонт според размера им, вариращ до година и половина. Недоверието сред партньорите на веригата обаче остава. Макар и да са готови да подпишат споразумения за разсрочване, особено с гарант гръцката компания майка, много от тях остават скептични дали сделка изобщо ще има или обектите просто ще бъдат затворени. Любопитно е при какви условия ще бъдат уредени задълженията за наеми, особено в моловете, където има хипермаркети на веригата. Заради неплащане още през юни мол Galleria в Бургас прекрати договора си с КМБ. От ръководството на софийския Bulgaria Mall не коментират отношенията си с наематели, но според източници на вестника веригата му дължи близо 1 млн. евро, които се търсят през арбитраж. Там обаче гръцката компания е в силната позиция на ключов наемател с огромна площ, почти невъзможна за отдаване в този й вид на друг ритейлър. Най-късният влак Допускането на съдружник срещу свежо финансиране сега очевидно е последният шанс за спасение на Carrefour. След масираното излъчване на обещания за плащане в момента липсата на пари по сметките на партньорите по най-бързия начин ще означава нова лавина искове за несъстоятелност, тотална липса на зареждане и неизбежно затваряне на обектите. Неуспешният опит за продажба на BILLA, последвалото решение на компанията майка REWE да изтегли Penny с неговите 49 обекта, наполовина скъсената (с 21 магазина) верига на "Пикадили" - всичко това свидетелства за липса на интерес към българския пазар на хранителни стоки на дребно, какво остава пък за кандидати да встъпят във владение на обекти, държани полупразни повече от година. С една дума, ако сега бъде спасена, веригата на Carrefour със сигурност ще дръпне към дъното бързо, като не е ясно дали затворените обекти няма да означават и неизплатени дългове към партньори.
Източник: Капитал (05.10.2015)
 
Последният софийски мол продължава да се строи от нов собственик Гръцкият фонд за имоти NBG Pangаea е придобил 89.4% от втория люлински мол - Plaza West, за 23 млн. евро. Сделката е факт почти година след като антимонополната комисия я разреши. През януари гръцкият фонд беше заявил, че покупка ще има само при готов търговски център, но тъй като строежът остана недовършен, това явно е довело до по-ниската цена. Откриването на мола беше обявено за тази есен, но беше отложено. За Plaza West това е поредно забавяне - първоначално търговският център трябваше да отвори още през пролетта на 2014 г. Продавачът е гръцката Marinopoulos, която държи магазините на Carrefour в България. Дружеството купувач NBG Pangaea е регистрирано от собственика на ОББ - Националната банка на Гърция, през 2010 г. Към момента притежава и управлява портфолио от имоти, в което влизат почти всички основни административни сгради на банката, както и нейните клонове в различни градове в Гърция.
Източник: Дневник (22.12.2015)