Новини
Новини за 2016
 
Собственикът на HomeMax купува Ритейл парк Пловдив Собственикът на веригата магазини HomeMax - „Баумакс България“ ЕООД, купува Ритейл парк Пловдив, в който в момента е наемател. Предстои Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да провери сделката. Баумакс България възнамерява да придобие дружеството Лендмарк България Ритейл Парк ЕООД, което е собственик на Ритейл Парк Пловдив. Ритейл парк Пловдив беше открит през 2008 г. Инвеститорът Landmark вложи над 21 млн. евро в търговския парк. Ритейл парк Пловдив беше придобит през 2011 г. от Rockefeller Group чрез инвестиционната компания Europa Capital LLP. Landmark продължи да управлява парка и да отдава площи под наем. Europa Capital има още една инвестиция в България – Mall of Sofia на столичния бул. „Александър Стамболийски“. Освен HomeMax, наематели в Ритейл парк Пловдив са веригата ресторанти Happy, мебелната верига Martineli, веригата за обувки Deichmann, дрогерията dm, Sport Depot, веригата хипермаркети Carrefour и магазин Panda.
Източник: Инвестор.БГ (10.03.2016)
 
Най-големият магазин на Carrefour се продава за 32 млн. лв. Частeн съдия-изпълнител обяви за продажба най-големия хипермаркет на Carrefour ("Карфур") в България – в Тhe Mall на бул. "Цариградско шосе" в София, заедно с идеални части от мола, паркинга и парцела, върху който е изграден комплексът. Наддаването за обектите на длъжника "КМБ България", която е 100% на гръцката Marinopoulos, ще започне от 32.3 млн. лева с ДДС, като оферти се подават до 9 май, а депозитът е 3.2 млн. лв. Върху предлаганите имоти има редица тежести, се уточнява в обявлението - договорна ипотека към Уникредит Булбанк и 20 възбран). Инициаторът на продажбата вероятно е свързан с гръцката "Маринопулос". Carrefour в Тhe Mall е най-големият магазин на веригата в България. Той беше открит преди шест години.
Източник: Капитал (29.03.2016)
 
Касите за обслужване на клиенти в магазина „Карфур”, който се намира в The MALL на бул. „Цариградско шосе”, са обявени за продажба от частен съдебен изпълнител. Това показва проверка в регистъра с продажби на Камарата на частните съдебни изпълнители. Обявени са общо шест апарата за публична продан, които разполагат с подвижна лента за придвижване на стоки с мобилен баркод четец, скенер за банкноти, касово чекмедже, клавиатура и фискален принтер. Машините за таксуване на стоките са придобити през 2012 година, става ясно от обявата. Първоначалната цена на един касов апарат е 9 180 лева с ДДС, което прави общо 55 080 лева за всичките шест машини. Имуществото се продава заради натрупан дълг на „КМБ България”, което управлява търговската верига у нас, към доставчик на перилни препарати „Ти Ейч Би Дистрибюшън”. В обявлението не се съобщава дължимата сума, за която претендира взискателят. Желаещите да се сдобият с оборудване за магазин могат да разгледат документацията всеки работен ден от 9 до 17 часа в сградата на Районния съд в София на бул. „Цар Борис”. За участие в търга трябва да се внесе задатък от 10% от стойността на вещите по банкова сметка на името на съдебния изпълнител. Предложения ще се приемат до 17 часа на 25 април. На 26 април в присъствието на кандидатите за закупуване на оборудване ще бъдат отворени всичките предложения и ще бъде избрана офертата с най-висока цена. Още през 2013 година веригата спря да плаща и в момента има заведени десетки дела от доставчиците и производители за неплатени доставени стоки. Има фирми, които чакат повече от 3 години. Задълженията на веригата към доставчиците надхвърлят 20 млн. лева.
Източник: 24 часа (29.03.2016)
 
Най-големият магазин на френската верига за бързооборотни стоки „Карфур” се продава. Магазинът, който се намира в търговския център The Mall на столичния булвард „Цариградско шосе”, е обявен за продан от частния съдебен изпълнител Георги Дичев, показва справка в регистъра на публичните продажби. Обявената цена на имота е точно 32 308 661,25 лева, от която ще започне наддаването за него. Оферти се приемат до 9 май, както и депозит – от 3.2 милиона лева. Победителят в търга ще получи хипермаркет със застроена площ от над 15 хиляди кв.м., както и над хиляда кв. м. (9.54%) от идеалните части на търговския център, в който се намира. Към това се добавят и идеални части от паркинга на The Mall. „Карфур” ще се раздели с най-големия си магазин в страната заради дългове, които натрупа през последните години. Веригата изпитва редица финансови трудности и от 20 магазина в най-силния си период у нас, сега компанията управлява 7 – заедно с обявения за продан. Собственик на магазините е "КМБ България", която е 100% на гръцката Marinopoulos.
Източник: Money.bg (29.03.2016)
 
Продават на търг магазина на Carrefour в столичния The Mall за 32 млн. лв. Частен съдебен изпълнител е обявил за продажба магазина на веригата Carrefour в търговския център "The Mall" на бул. „Цариградско шосе” в София. Исканата начална цена за хипермаркета със застроена площ над 15 хил. кв.м, както и една втора идеална част от обособения подземен паркинг, складовите помещения и идеалните части от правотото за строеж, е над 32,3 млн. лева. Продажбата започва реално от 9 април, като огледите и внасянето на офертите ще продължи до 9 май. Търгът е насрочен за 10 май. Върху имотите са наложени възбрани, заради една от които е и продажбата. Магазинът в мола на „Цариградско шосе” е най-големият, който веригата притежава у нас. От няколко години Carrefour има проблем с плащанията към доставчици. През последните няколко месеца бяха стартирани няколко дела за несъстоятелност на веригата от доставчици заради натрупани дългове. Френската верига Carrefour навлезе в България в разгара на кризата. Първият й магазин беше открит в Бургас през 2009 г. Магазинът в The Mall е един от първите на веригата в страната и беше открит през 2010 г. с откриването на търговския център. През 2012 г. френската група се оттегли и българското дружество – КМБ България, стана собственост на гръцката Marinopoulos, която държи франчайз правата за България и останалите балкански държави.
Източник: Инвестор.БГ (30.03.2016)
 
Банката кредитор на търговската верига "Пикадили" е поискала обявяването й в несъстоятелност и е започнала принудително събиране на част от кредита, пише "Клуб Z". Тази седмица най-големият магазин на "Карфур" беше пуснат за продажба от съдия-изпълнител за покриване на задълженията на веригата. "Пикадили" и "Карфур" бяха в процедура по сливане, но сделката не се състоя докрай. Търговските вериги имаха затруднения при разплащането с доставчици. "Пикадили" взе кредит от над 11 млн. евро в средата на 2015 г.
Източник: 24 часа (05.04.2016)
 
Още един магазин на веригата „Карфур” у нас спира работа Считано от 27 април 2016 г. временно хипермаркет „Карфур” в Mall Rousse няма да работи с клиенти по независещи от мола причини. Това се посочва в съобщение на уебсайта на Mall Rousse. Макар да се посочва, че спирането на дейността е временно, мениджмънтът на търговския комплекс „прави всичко възможно, за да предложи на посетителите в Mall Rousse работещ магазин за хранителни стоки съвсем скоро”. Това бе единственият магазин на веригата на територията на град Русе. Справка в официалния сайт на веригата у нас показва, че хипермаркетът все още присъства в списъка с търговски обекти в страната. Припомняме, че в края на март тази година бе обявен за продан най-големият магазин на френската верига за бързооборотни стоки „Карфур” у нас, намиращ се в търговския център The Mall на столичния булевард „Цариградско шосе”. Обявената цена на имота е 32,3 милиона лева. Оферти се приемат до 9 май, както и депозит – от 3,2 милиона лева „Карфур” ще се раздели с най-големия си търговски обект в България заради дългове, които натрупа през последните години. Веригата изпитва редица финансови трудности и от 20 магазина в най-силния си период у нас днес компанията управлява 7. Собственик на магазините е „КМБ България”, която е 100% на гръцката Marinopoulos.
Източник: Money.bg (28.04.2016)
 
Банка кредитор най-вероятно ще поеме магазина на Carrefour в The Mall Най-вероятно Уникредит Булбанк ще поеме магазина на Carrefour в столичния търговски център The Mall. На днешния търг за обекта само финансовата институция е подала оферта. Процедурата продължава и предстои да се види дали тя ще поеме магазина, научи Investor.bg от източник, близък до процедурата. Припомняме, че частен съдебен изпълнител обяви за продажба магазина на Carrefour в търговския център The Mall на бул. „Цариградско шосе” в София. Обектът е най-големият за веригата, със застроена площ над 15 хил. кв. м, една втора идеална част от обособения подземен паркинг, складовите помещения и идеалните части от правото за строеж. Исканата цена за обекта е 32,3 млн. лева. От няколко години Carrefour има проблем с плащанията към доставчици. През последните няколко месеца бяха стартирани няколко дела за несъстоятелност на веригата от доставчици заради натрупани дългове. Френската верига навлезе в България в разгара на кризата. Първият й магазин беше открит в Бургас през 2009 г. Магазинът в The Mall е един от първите на веригата в страната и беше открит през 2010 г. с откриването на търговския център. През 2012 г. френската група се оттегли и българското дружество – КМБ България, стана собственост на гръцката Marinopoulos, която държи франчайз правата за България и останалите балкански държави. От обявлението за принудителната продан се вижда, че върху предлаганите имоти има редица тежести, включително и ипотека от Уникредит Булбанк и няколко възбрани.
Източник: Инвестор.БГ (11.05.2016)
 
Магазинът на Carrefour в The Mall беше придобит от банката кредитор Уникредит Булбанк купи най-големия хипермаркет на Carrefour в България. Обектът се намира в Тhe Mall на бул. "Цариградско шосе" в столицата и беше продаден на търг на частен съдебен изпълнител (ЧСИ). Очаква се процедурата да завърши до месец, ако няма обжалвания от кредиторите. Банката ще продължи да отдава под наем магазина на длъжника и бивш собственик на имота - "КМБ България", който е 100% на гръцката Marinopoulos. Когато банка купува, цена реално не се плаща, а се приспада от дължимия кредит. Освен магазина от 15 хил. кв.м с търговска част 9 хил. кв.м купувачът ще придобие и 9.54% от общите части на мола, половината от подземния паркинг, част от парцела на мола, както и две лаборатории, пет складови и технически помещения, офиси и др.
Източник: Капитал (15.05.2016)
 
И "Пикадили" в "Мол Сердика" е затворен Магазинът на "Пикадили" в "Мол Сердика" е затворен, съобщи "Регал". Табелите на входа известяват, че причината е в повреда на електрическата инсталация на мола и че проблемът е извън контрола на "Пикадили". От веригата се извиняват на клиентите за причиненото неудобство. Представител на компанията уточни пред "Капитал", че от мола не отговаряли кога ще успеят да отстранят аварията, която е от 11 юни. И допълни, че наистина имат търговски спорове за наема, но от мола посочват като причина за действието си авария при тях. През май Sofia Ring Mall затвори магазина на "Пикадили" заради неплатен наем. Още тогава в ритейл средите се говореше, че вероятно подобни действия по сходни причини ще предприемат и другите молове. Веригата, която от миналата година работи през ново дружество - "Селект трейд", има 20 магазина, включително затворения на Околовръстното. В пика си "Пикадили" имаше над 40 обекта. "Селект трейд" от края на 2015 г. е собственост на офшорка, но мениджър на акционера е Николай Лазаров, който за кратко беше и официален акционер в собственика на "Пикадили", но и сега е сочен като един от движещите фактори заедно с братята Валентин и Десислав Попови. Твърди се, че поне в един от овакантените молове до края на годината ще бъде открит магазин на "Билла", пише още "Регал". Първоначално се говореше, че веригата ще замести "Пикадили" в "Мол Сердика". Сега информацията е, че австрийската верига е в преговори и със Sofia Ring Mall. Други източници сочат "Лидл" като потенциален нов наемател там. "Билла" ще влезе и в два обекта във Варна на мястото на "Пикадили", твърдят източници. Според тях единият е магазин "Център", като за втория има догадки дали ще е в "Пикадили парк" или в "Младост". Обект на "Билла" ще отвори и на мястото на "Пикадили" - Бургас, който беше затворен преди четири-пет месеца. Другата верига с неясно бъдеще е Carrefour. Там гръцкият франчайзьор "КМБ България" е в още по-тежко състояние - в напреднала процедура по откриване на несъстоятелност и с почти празни магазини.
Източник: Капитал (16.06.2016)
 
Проект за бг хипермаркет Кризата с финансите и асортимента на Carrefour придвижи идеята за "Първи български хипермаркет на малките и средни производители в България, непредставени в търговските вериги". Такъв би трябвало за заработи до средата на октомври в софийския "България мол", става ясно от мейли, изпратени от Александър Викилев, управител на "Вердон инвест", до български производители. Викилев заяви, че в сряда е подписан десетгодишен наемен договор с "България мол" за помещението, което в кореспонденцията той нарича "на бивш магазин "Карфур". "Ръководството на мола се отнася много положително към инициативата, подкрепя я и са склонни на взаимоизгодни условия", пише в мейлите. От тях става ясно, че в партньорство с мола ще бъдат осъществявани рекламните кампании на българския хипермаркет и на събитията в него. Той ще помага за концепцията и за развитието. Лотого с името на проекта (засега търговска тайна) ще стои на фасадата и пр. "В България има много качествени продукти, които остават непознати за българските потребителите, защото производителите нямат достъп до веригите, и често директно ги изнасят", каза Викилев. Той съобщи, че до момента имат проектодоговори с около 350 малки и средни фирми от страната. "На три фирми, към които сме се обърнали, две и половина прегръщат идеята", каза той. Александър Викилев не съобщи подробности за договора на този етап, като каза, че той ще е публичен за производителите, с които ще работят. От мейлите става ясно, че магазинът е с търговска площ 4173 кв. м и с допълнително изградени камери, складови помещения и всичко необходимо. Споменава се и сума от общо 10.8 евро без ДДС, включваща наем на кв.м и такса обслужване. Освен това при завишаване на оборотите ще има и клауза за подоходен наем – максимум 4% от оборота. В мейла, изпратен на по-ранен етап, пише също, че при преговорите е възможно да бъдат постигнати по-добри условия. "Срещу 120 лева на кв.м. с ДДС всеки един производител да може да наеме необходимата му търговска площ. Цената включва наем, ток, заплати, реклама, режийни разходи и др.", казва Викилев и уточнява, че това е себестойността на площите. По негова информация вече има изготвен план от архитект, и съгласуван със специалист по HACCP за разположението на различните сектори в магазина. Стоките ще бъдат групирани по категории. Портфолиото на всеки производител ще бъде изложено блоково на регалите. Ще се допуска и поставянето на фирмени витрини и щандове при съответния наем. "Хипермаркетът може да бъде позициониран като голям хранителен аукцион с изключително голямо продуктово предлагане на качествени храни, директно от производителите", уточни Викилев, който освен това има и фирма за внос на електромобили. Но не е известен нито в ритейл средите, нито в автомобилните. Ние не предлагаме на клиента нещо на безценица, а нещо качествено, добави той. Но уточни, че понеже производителите ще доставят директно, цените би трябвало да са с между 15 и 20% по-ниски, отколкото ако минават през посредник. Акцент ще са млечните, месните продукти, вината, плодовете и зеленчуците, но се търси "асортиментно да превъзхождаме всеки един обект в границите на София". Производителите, непредставени във вериги, ще бъдат допускани приоритетно, но компромисно ще бъдат предлагани и някои вносни/индустриални стоки, без които не може, доразвива концепцията Викилиев. Такива например са продуктите на "Кока Кола", някои прахове за пране, цигари. При минералните води също няма проблем, защото качеството не подлежи на манипулация, за да се постигне цена като за търговска верига, за разлика от колбасите например, обясни той. В магазина ще има пекарна, топла витрина, предлагаща "ресторантска храна на магазинни цени". В него ще се тестват различни нови концепции – например в предлагането на безалкохолни напитки. Сред идеите е също така да има каса за майки с деца, на която да не бъдат излагани импулсни продукти, онлайн магазин и пр. Ще има перманентни дегустации, които ще са безплатни за производителите, но ще стават по предварителен план. Викилев оценява много високо локацията на мола, като разположен в район, в който живеят 200 000 млади и платежоспособни хора. Чрез тематични уикендови Фестивали на храните обаче ще бъдат привличани клиенти от цяла София за седмично пазаруване. Ще бъде на принципа, на който са възникнали пазарите. Всеки може да продава на тях срещу минимален наем. Производителят ще има грижата за доставка на стоката до обекта (на по-късен етап е възможно да се мисли и за обща логистика). Фактурирането ще се извършва към оператора на цена по себестойност. Операторът ще поема стоката от рампата и ще има грижа за нея до касата. Производителите ще могат да продават и на едро, и на дребно. Те сами ще определят продажните си цени и ще има правото да ги сменят, когато поискат. Грижата за промяната на етикетите по регалите ще поема персоналът. Чрез софтуер, до който производителят ще има достъп чрез акаунт, той ще може да следи в реално време пътя на стоката и пътя на парите си. По чувствителния финансов въпрос Александър Викилев каза: "Ние като оператор не искаме да имаме достъп до тези пари. А и идеята ни е рискът от злоупотреба с финансови средства да бъде сведен до минимум". Затова предстои да бъде сключен договор с инкасова фирма, на която всеки ден да бъде предаван оборотът. Инкасовата фирма ще превежда парите на доставчиците или при набирането на определена сума, или на предварително зададен период. Разходите по преводите не влизат в наема, става ясно от мейлите. И плащанията, и стоките в магазина ще бъдат застраховани. За дейността си компанията-оператор ще получава 1.5% от оборота, реализиран от производителя. Това ще става постфактум в допълнително уговорен срок, срещу разходна фактура за извършена услуга. Викилев твърди, че дружеството прави начална инвестиция в ремонт на помещението, в персонал и пр., без да уточни размера й. Дружеството ще има управител, зам.-управител, търговски, маркетинг директор и HR. Очаква се персоналът общо да е от около 100 души – продавач-консултанти, касиери, складови работници. Освен това се предвижда и да бъде избран управителен орган от представители на производителите за решаване на текущи въпроси. Така изглежда в розовия си период идеята за магазин, работещ на принципи, осигуряващи директен достъп до пазара на малки и средни производители. Времето ще покаже как ще сработи и дали малки играчи на българския пазар ще могат да направят успешно обединение. Звучи като идея, която може да се пробва, но един от рисковете е дали организаторът има финансите и капацитета да управлява това трудно начинание.
Източник: Капитал (20.06.2016)
 
Частен съдебен изпълнител продава магазина на Carrefour в Plaza West Частeн съдебен изпълнител обяви за продажба супермаркета на Carrefour в люлинския мол Plaza West, който е в процес на изграждане. Търговският център, също като дружеството "КМБ България", което управлява бизнеса на Carrefour в страната, е собственост на гръцката Marinopoulos. Наддаването за частта от сградата и земята на длъжника ще започне от 12.98 млн. лева с ДДС, или 75% от пазарната цена на имота. Оферти се подават до 29 юли, а депозитът е 1.3 млн. лв. Веригата изпитва финансови затруднения от над година, затваря обекти, регалите са полупразни, сметките - под постоянни запори от доставчици и наемодатели, заведени са и десетки дела за несъстоятелност. В апогея на растежа си към началото на 2014 г. гръцката компания имаше 21 обекта, сега са три пъти по-малко и са рекордно празни. В средата на май най-големият хипермаркет на веригата в The Mall на "Цариградско шосе" беше продаден на търг. По информация от няколко източника на "Капитал" магазинът е придобит от банката кредитор - Уникредит Булбанк, която ще продължи да работи с бившия гръцки собственик, ако си плаща наема. Сделката обаче все още не е вписана в имотния регистър. Справка в него пък сочи, че върху хипермаркета на Carrefour в Бургас са наложени възбрани по искане на фирмите "Сигма-П" и РБСФ. На купувачите се предлага търговски обект на три нива с площ от 9.5 хил. кв.м, състоящ се от зона продажби, лаборатории, склад, помещение каса и др. Новият собственик ще придобие и приспадащите се към магазина 35.79% идеални части на мола, както и 36.17% идеални части от правото на строеж върху имота. Инвеститор в мола беше дружеството "Стърлинг пропъртис България", чийто собственик е люксембургска компания. "Стърлинг" се свързваше с братя Попови, които стоят също зад проекти като офис центъра European Trade Center (ETC) на бул. "Цариградско шосе" в София, мол Burgas Plaza и др. Но през годините дружеството явно е сменило собственика си, защото в последната обсъждана в сектора сделка за мола негов продавач беше гръцката група Marinopoulos. Върху предлаганите имоти има редица тежести, се посочва в обявлението - договорна ипотека в полза на "Банка Пиреос България" от 14.10.2013 г. за сумата от 3 млн. евро, възбрана по настоящето изпълнително дело за сумата от 6.4 млн. лв., както и два договора за учредяване на особен залог от 27.02.2015 и 06.10.2015 г. в полза на НБГ Пангеа РЕИК в размери съответно 22 млн. евро и 6.6 млн. евро.
Източник: Капитал (22.06.2016)
 
Българският "АБО маркет" влиза на мястото на Carrefour в "България мол" Поредният магазин на Carrefour в страната затвори врати. На мястото на хипермаркета в "България мол" вече има плакати, които рекламират предстоящото откриване на "АБО маркет", съобщава "Регал". "Агро, био, органик маркет" е търговската марка на проекта за "първия български хипермаркет", за който "Капитал" разказа преди седмица. Александър Викилев, управител на "Вердон инвест", която ще управлява проекта, съобщи, че на 15 юни е подписан десетгодишен наемен договор с търговския център. Той добави, че вече имат предварителни договорки с около 350 български производители и че се очаква магазинът да заработи в първата половина на октомври. Концепцията е нещо като хали, които се управляват от едно дружество. Магазинът на Carrefour в "България мол" беше открит през декември 2012 г., а в силните му времена в него върху 4300 кв.м се предлагаха над 35 000 артикула. В последно време обаче обектът беше много слабо зареден. Сега от управлението на търговския център отказаха коментар. В контраст с представянето на пазара на нов проект залезът на гръцката верига Marinopoulos е факт повсеместно в страната и не само (виж карето). Дружеството "КМБ България", което управлява бизнеса на Carrefour тук, изпитва сериозни финансови затруднения от над година, затваря обекти, сметките са под постоянни запори от доставчици и наемодатели, заведени са и десетки дела за несъстоятелност. Съответно и броят на магазините продължава да се стопява. Към момента на сайта на веригата те са 6 (включително затвореният обект в "България мол"). За сравнение, в апогея на растежа си към началото на 2014 г. гръцката компания имаше 21 хипермаркета. Преди дни беше публикувано обявление, че частeн съдебен изпълнител продава супермаркета на Carrefour в люлинския мол Plaza West, който е в процес на изграждане. Наддаването за частта от сградата и земята на длъжника ще започне от 12.98 млн. лева с ДДС, а оферти се подават до 29 юли. В средата на май най-големият хипермаркет на веригата в The Mall на "Цариградско шосе" беше продаден на търг. По информация от няколко източника на "Капитал" магазинът е придобит от банката кредитор - Уникредит Булбанк, която ще продължи да работи с бившия гръцки собственик, ако си плаща наема. Сделката обаче все още не е вписана в имотния регистър. Справка в него пък сочи, че върху хипермаркета на Carrefour в Бургас са наложени възбрани по искане на фирмите "Сигма-П" и РБСФ. Пренареждане при моловете вероятно предстои и по втора линия. Финансови трудности изпитва и "Пикадили" и все по-често се спряга, че затвореният обект в Ring Mall на столичното околовръстно шосе ще бъде нает от Lidl, а за "Сердика център" се преговаря с Billa.
Източник: Капитал (27.06.2016)
 
Разместване на пластовете при веригите за бързооборотни стоки Залезът на Carrefour и Пикадили и оттеглянето на дискаунтъра Penny от България даде достатъчно възможности на играчите на пазара на бързооборотни стоки да се препозиционират и да разширят пазарния си дял. Billa и Т-Маркет предприеха доста агресивна експанзия, а Lidl – верига, ориентирана основно към собствени, самостоятелни обекти, вече стъпва във втори мол. Първият магазин на веригата в търговски център беше отворен през миналата година в мол „Галерия“ в Бургас. Магазин на Lidl скоро ще отвори врати и в Sofia Ring Mall на мястото на Пикадили, който затвори преди няколко месеца. Обектът е с площ 2 200 кв.м. Освободената ниша от Carrefour “роди“ и нов играч на пазара. Bulgaria Mall вече активно рекламира новия си наемател – АБО Маркет (абревиатура от агро, био органик), който ще предлага български стоки. През последните две години веригата започна и да затваря магазини, като от над 20 обекта те вече са само четири. Последният затворил магазин е този в Bulgaria Mall в София, а преди това най-големият обект на веригата – в The Mall на „Цариградско шосе“ в София, беше придобит от кредитора ? заради дългове.
Източник: Инвестор.БГ (28.06.2016)
 
Фалира собственикът на Карфур в България Гръцкият конгломерат Marinopoulos - собственикът на "КМБ България", която управлява франчайза на френската верига за България, е подал молба за фалит, пише изданието GRReporter. Гръцката компания изпадна в тежки финансови затруднения през последните години заради кризата. Тя обмисляше варианти за оздравяване, включително сливане с конкурентната верига в Гърция Sklavenitis. Конкурентът й обаче се отказа от идеята, а Marinopoulos се затруднява да продаде който и да е от активите си, дори и по-атрактивните в сферата на фармацията. Гръцкият в. Kathimerini пише, че се обсъждат всички възможни сценарии за преструктуриране на групата. Заради размера на дълговете й обаче шансовете са малки. Съдът ще разгледа молбата на компанията през септември. Само в Гърция за компанията работят 13 хил. души. Ако тя не премине успешно през процедурата по преструктуриране, всички те ще изгубят работните си места, отбелязва медията. Вероятно ще се търсят купувачи за всички активи на компанията, за да се задоволят поне частично исковете на доставчици и кредитори. В България финансовите проблеми на Carrefour започнаха с оттеглянето на френската верига от Гърция през 2012 г. Така Marinopoulos изгуби партньора си и остана да развива самостоятелно хипермаркетите под франчайз. Сега има само 4 магазина на веригата от повече от 20 през 2010-2011 г. Много доставчици спряха да работят с нея заради натрупани задължения, заведени са и десетки дела за несъстоятелност срещу веригата. За начална дата на несъстоятелност на Marinopoulos е посочена 1 юли, пише GRReporter. Компанията има дългове към над 3 хил. доставчици за стотици милиони евро. Според някои оценки заедно с банковите заеми дълговете й достигат 2 млрд. евро.
Източник: Стандарт (30.06.2016)
 
Пуснаха за продажба още един магазин на "Карфур" Още един магазин на веригата “Карфур” в България беше обявен за продажба. Става въпрос за търговски обект в Стара Загора, чиято обявена цена е 22,6 милиона лева. Обявата е пусната от частен съдебен изпълнител, като включва сградата на магазина, както и площта под нея, в която влиза и подземен паркинг, съобщава “Капитал”. Купувачите ще могат да подадат своите оферти до 8 август. Според информацията търговският обект е ипотекиран към “Алфа Банк”. Тъй като имотът се продава чрез частен съдебен изпълнител обаче, всички тежести за бъдещия собственик отпадат. Новината за поредния магазин на “Карфур” у нас дойде, след като преди две седмици собственикът на веригата в България, гръцката Маrіnороulоs, обяви фалит. В края на юни от компанията поискаха защита от близо 1000 кредитори за задължения, възлизащи на близо 3 милиарда евро. По-рано тази година пък стана ясно, че най-големият магазин на “Карфур” в страната – този в Тhе Маll в София, също се продава от частен съдебен изпълнител.
Източник: Money.bg (12.07.2016)
 
Затварянето на обекти на "Карфур" увеличи свободните търговски площи Общата площ на търговските центрове в България запазва нивата си от първото тримесечие на годината – 760 хил. кв. м., заради липсата на строежи на нови молове в страната. От тях 428 хил. кв. м. са в София, а останалите са извън столицата, показва анализ за второто тримесечие на консултантската компания MBL. За същия период не са обявени нови проекти и се наблюдава растеж на обема на свободни търговски площи в страната, който се дължи основно на затварянето на много обекти на "Карфур" в страната. Освобождаването на магазини на веригата във водещи търговски центрове извън София води до увеличение на общата свободна площ на близо 120 хил. кв. м., което е с 18% повече спрямо предното тримесечие. Леко нарастване на общите заети площи се наблюдава в София, където заетостта достига до 87%. Очакванията за второто полугодие са свързани с отварянето на "Марково тепе мол" в Пловдив, което ще добави 18 хил. кв. м. към общата търговска площ, както и преустройството на City Center Sofia. Най-активни през второто тримесечие на 2016 г. остават търговците на хранителни продукти, които са добавили над 8 хил. кв. м. търговска площ към сектора си, спрямо разширението от 10.5 хил. кв. м. през първата четвърт на годината. Тенденцията за размествания на пазара продължава, като най-силно се усетиха оттеглянията на "Пикадили" и "Карфур", последните от които останаха със само пет локации в страната. От "Билла" продължават да бъдат най-активни в сектора, като през второто тримесечие добавиха два магазина към вече съществуващата си бройка от 101 обекта и се очаква веригата да отвори още седем до края на годината. Другите вериги, които се разширяват, са "Лидл" - обяви нанасянето си в Sofia Ring Mall от есента и плановете за строеж на хипермаркет в Балчик, както и "Кауфланд", които започнаха строежа на единадесетия си магазин в София, който ще е в кв. "Красно село". Веригата скоро ще започне да строи и обект в Ловеч. През второто тримесечие в сектора се появи и проект за първи български хипермаркет под името "АБО маркет", в който се очаква да отвори през октомври в Bulgaria Mall. Идеята на хипермаркета е да предлага продукти от средни и малки български производители, които нямат представителство в големите вериги магазини. Според доклада, идеята за "АБО маркет" може да доведе до още подобни проекти, които да бъдат алтернатива на обичайните международни супермаркети. Нивата на наеми по търговските улици на София се увеличават в следствие на по-голямото търсене спрямо предлагането, се казва още в анализа. Въпреки тази тенденция, две големи модни марки – Sergio Rossi и Karen Millen, напуснаха търговските улици и вече имат обекти само в моловете. Активността на инвестициите в Централна и Източна Европа продължава да расте и през второто тримесечие на 2016 г. Те достигнаха 4.5 млрд. евро за периода, като от тях повече от 40% са в ритейл сектора.
Източник: Капитал (22.07.2016)
 
Обемът на свободните търговски площи извън София нараства Oбемът на търговските площи в търговските центрове запазва своето ниво от 760 хил. кв.м. към края на второто тримесечие на 2016 година. За периода няма новообявени проекти. Предстоящото откриване на мол "Марково тепе" в Пловдив през есента очаквано ще повиши обема на търговски площи извън София. Освобождаването на помещения от Carrefour в някои търговски центрове в големите градове увеличава дела на свободните площи извън София до 19.05%. В столицата не се наблюдава изменение и делът остава 13%, което формира осезаема разлика спрямо останалите градове. Пазарът на най-големите вериги магазини за хранителни стоки продължава да се размества. Carrefour вече оперира мрежа от само 5 обекта. Обявено е стартирането на проекта за създаване на първия по рода си български хипермаркет, "АБО маркет". Sofia Ring Mall обяви подписан договор за отваряне на магазин от веригата Lidl през есента на 2016 г. Billa запазва водещата позиция по общ брой на магазини в страната като планира откриване на още седем обекта до края на годината. Kaufland стартира изграждането на нов обект в София, който ще добави над 6000 кв.м. към общата площ на веригата.
Източник: Строителство Градът (25.07.2016)
 
Още един обект на Carrefour се продава от частен съдебен изпълнител Залезът на Carrefour в България продължава бавно и мъчително, докато гръцкият му собственик Marinopoulos се бори за оцеляване. След като най-големият магазин на веригата – този в The Mall на „Цариградско шосе“ в София, беше продаден от частен съдебен изпълнител на банката кредитор, друг обект на компанията също е обявен за принудителна публична продан – City Mall в Стара Загора. Крайният срок за подаване на оферти за обекта е 8 август, като отварянето им се предвижда за 9 август. Началната цена за продан е почти 22,7 млн. лева за площите от около 9 хил. кв. м и подземен паркинг. Върху имота има няколко тежести – ипотека в „Алфа Банк“, възбрана в полза на „Захарни заводи“ - един от доставчиците, който със запори и искания на несъстоятелност на веригата се опита да си събере поне част от просрочените вземания, възбрана в полза на „Инвестбанк“, както и на „Банка Пиреос“ и още няколко дружества. Проблемите на Carrefour започнаха след оттеглянето на френската верига от съдружието в гръцката компания Marinopoulos, която управлява магазините в България чрез франчайз. От няколко години веригата има проблем с плащанията към доставчици. Някои от тях решиха да стартират дела за несъстоятелност заради натрупани дългове. Обектът на веригата в Стара Загора беше открит преди около 3 години, когато българското дружество - КМБ България, вече беше само гръцка собственост и вече изпитваше известни затруднения заради кризата, свитото потребление и засилената конкуренция в сегмента на веригите хипермаркети. City Mall е разположен в близост до първия търговски център от модерен тип в Стара Загора – Park Mall, който също беше придобит от банката кредитор на собственика преди няколко години заради дългове, и общинската спортна зала. Районът е по-скоро индустриален и не толкова комуникативен и осигурен с транспорт, за да е предпочитан от купувачите.
Източник: Инвестор.БГ (26.07.2016)
 
Сделките за полугодието: Малко и малки След скромната активност на пазара на сливания и придобивания (M&A) в началото на годината второто тримесечие идва с още по-слаб резултат. Броят на сключените в страната сделки намалява – ако през периода януари - март те бяха около 30, през април - юни броят им е около 15. Запазва се и тенденцията договорените продажби да са предимно с малки размери, а купувачите да са главно местни. Все пак чуждестранните инвеститори в традиционно атрактивни сектори като производството и информационните технологии не са изчезнали. Знаковата за тримесечието сделка също е с външен купувач – турската верига лечебни заведения Acibadem, която през април приключи придобиването на болниците "Токуда" и "Сити клиник". Сделката оцени бизнеса на двете български вериги на общо 125 млн. евро и създаде най-големия играч в здравния сектор в страната. И точно когато консултанти, адвокати и фондове заговориха за раздвижване, дойде Brexit, който отново би спирачки на чуждестранните инвестиционни планове. За разлика от миналата година тази пролет успокояването на пазара не е присъщо само на българския пазар, а до голяма степен е валидно и за глобалната М&A активност. "На фона на забавен M&A пазар в Западна Европа и САЩ през първото полугодие на 2016 г., предизвикан главно от икономически и политически несигурности (напр. забавяне на икономическия растеж в Китай, предстоящите президентски избори в САЩ, посоките на лихвените нива в основни държави и т.н.), пазарът в България през този период също бележи слаба активност", отбелязва и директорът в българската консултантска компания Entrea Capital Димитър Узунов. Според наблюденията на консултантската компания Bureau van Dijk (част от групата на доскорошния собственик на "Близу" – шведския фонд за дялови инвестиции EQT), която публикува една от водещите бази данни за сливания и придобивания в света – Zephyr, първото полугодие на 2016 г. като цяло е по-слабо и от първата, и от втората половина на миналата година. За периода януари - юни 2016 г. по света са сключени 43 352 сделки по сливания и придобивания на обща стойност 1.9 трлн. долара, което е съизмеримо с резултатите, постигнати през все още белязаните от кризата 2012 и 2013 г. (виж графиката). "Икономическата и политическата несигурност, които потискаха M&A пазара през по-голямата част от годината, бяха драстично засилени от неочаквания резултат от референдума в Обединеното кралство през юни", посочват и анализаторите от консултантската компания Allen & Overy в обзора си за изминалите шест месеца. "Brexit вероятно ще намали значително активността през останалата част от годината, въпреки че към момента изглежда като че ли инвеститорите по-скоро правят пауза за равносметка, отколкото като цяло да напускат пазара", допълват от дружеството. Извън приключилата покупка на "Токуда" и "Сити клиник" другият най-голям бизнес, който смени собствеността си през тримесечието, е пловдивският военен завод "Авионамс". Предприятието за ремонт на авиационна техника, което се продаваше заради необслужвани задължения към фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ), беше национализирано почти изцяло, като Държавната консолидационна компания (ДКК) плати за покупката минималната търсена на търга цена от 28.9 млн. лв. Сделката приключи през август и беше финансирана със заем от държавната Българска банка за развитие. Най-значимата покупка на имот за тримесечието също става факт след продажба от частен съдебен изпълнител. Активът е най-големият хипермаркет на Carrefour в България – този в столичния The Mall на бул. "Цариградско шосе", заедно с 9.54% от общите части на мола, половината от подземния паркинг и други прилежащи помещения. Магазинът от 15 хил. кв.м с търговска част 9 хил. кв.м, за който се търсеше купувач в наддаване с първоначална цена 32.3 млн. лв. с ДДС, в крайна сметка беше придобит от банката кредитор Уникредит Булбанк. От финансовата институция съобщиха, че ще продължат да го отдават под наем на длъжника и бивш собственик на имота - "КМБ България", който е еднолична собственост на гръцката Marinopoulos. За поредно тримесечие сред активните играчи на пазара е и Делян Пеевски въпреки твърденията му, че повече няма да прави бизнес в страната. През април депутатът от ДПС продаде дела си от 18% в пловдивската фабрика за цигарени опаковки, филтри и гилзи "Юрий Гагарин" на свързаната с него "Дореко комерс". Месец по-късно Пеевски придоби дяловете на майка си Ирена Кръстева в "Био уотър", "Био уотър инвестмънт", "НСН инвестмънт" (през която контролира "Техномаркет") и "Балканска медийна компания" (в която е издателският бизнес на семейството), като броени дни след това продаде първите две компании на "НСН инвестмънт", която пък стана собственост на офшорката на депутата Intrust Limited. Пак през май Пеевски купи "Печатница София" от контролираната от Венелина Гочева "Медийна група България холдинг", която издава в. "24 часа". Същия месец бе договорена и продажбата на строителната "Водстрой 98", за която в сектора се приема, че е контролирана от Пеевски – компанията стана собственост на варненското "Хидрострой", което е на бившия шеф на Агенция "Пътища" (сега Агенция "Пътна инфраструктура") Велико Желев. Прогнозите за второто полугодие също остават свързани с активност предимно от страна на български инвеститори. "Очакванията ни за пазара за оставащата част на годината е той да продължи да се движи от местни играчи", отбелязва Димитър Узунов. По думите му атрактивните сектори в следващите месеци ще продължават да бъдат информационните технологии, телекомуникациите и недвижимите имоти. Сред потенциалните големи сделки, които могат да станат факт до края на годината, е концесията на летище София, към която по думите на Диана Димова от международната независима адвокатска кантора Kinstellar гледат "сериозни международни играчи". Извън това от българския офис на Kinstellar очакват активност в банковия сектор и в промишленото производство. "За съжаление BREXIT е фактор, който допълнително ще забави активността на купувачите поради изместването на фокуса им към оценка на ефектите от референдума върху собствените им организации. Няколко сделки в региона, които се готвеха или бяха започнали, са временно спрени по тази причина", посочва Димова.
Източник: Капитал (08.08.2016)
 
И магазинът на "Карфур" в Бургас е обявен за продажба И последният собствен магазин на "Карфур" е обявен за продажба от частен съдебен изпълнител заради необслужвани дългове на собственика "КМБ България", която е част от гръцката Marinopoulos. Сега купувач се търси за най-стария обект, с който френската търговска верига влезе в България – този в Бургас, при начална цена от малко над 14.5 млн. лв. От офиса на съдебния изпълнител Тотко Колев отказаха информация по искане на кой кредитор се организира сегашната процедура. Върху имота обаче има ипотека в Алфа банк. Българският й клон беше придобит от Пощенска банка, но по информация на "Капитал" заемите и обезпеченията на "КМБ България" са отишли към лондонския клон на Алфа банк. Върху бургаския обект има и няколко възбрани от Банка Пиреос и доставчици на магазина, показва справка в Имотния регистър. По-рано тази година през частен съдебен изпълнител кредиторът Уникредит Булбанк придоби най-големия хипермаркет на "Карфур" - в софийския The Mall. За продажба беше обявен и магазинът на веригата в Стара Загора, но при първия търг купувач не се яви. Пак през съдия-изпълнител се предложи и хипермаркет в недостроения мол в "Люлин", който е на гръцката Marinopoulos. Отделно има внесени много искове за несъстоятелност на "КМБ България". Дружеството е собственост на гръцката Marinopoulos, която държи правата за франчайз на френската Carrefour в България и още няколко държави и пред седмици влезе в процедура по защита от кредитори в Гърция.Продаваният сега хипермаркет се намира в търговския център "Бургас плаза" в морския град. За продажба се предлага целият магазин с площ 12.6 хил. кв.м, както и 37.26% идеални части от паркинга (над 1200 паркоместа), общите части на комплекса и терена, върху който е построен. Наддаването ще започне от 14.546 млн. лв. Кандидатите трябва да представят предложенията си и да платят депозита от 10% до края на работния ден на 8 септември, като самите оферти ще бъдат отворени на следващия ден сутринта. Това е първият търг, който се организира за магазина на "Карфур" в Бургас. По данни от Имотния регистър "КМБ България" е купила имота от "Бургас плаза" през август 2008 г. за сумата от 18.58 млн. лв. Самият магазин беше открит през март 2009 г. и практически оттам започна експанзията на веригата в страната. През последните две години компанията изпитва затруднения, сметките й са под постоянен запор, щандовете са полупразни, а броят на магазините се сви до шест от 21 през 2014 г. Последният затворен обект е този в столичния Bulgaria Mall. Според сайта на веригата останали магазини има само в София, Бургас и Русе. Само през миналата година приходите на компанията намаляха с близо 60% (виж таблицата) и тя отстъпи от 10-а на 21-ва позиция в ритейл сектора в класацията К100.От началото на тази година само върху имота на "КМБ България" в Бургас са вписани няколко забрани. Те са по искане на три компании - "Трансимпорт", която внася цигари и алкохол, РБСФ, която търгува с детски стоки и текстил, и "Сигма – П", която се занимава със строителство и ремонти. От януари има възбрана и по искане на Банка Пиреос. От 2012 г. "КМБ България" има ипотека в Алфа банк. Няма информация кой е взискателят по сегашното изпълнително дело, нито какви са общите дългове на компанията, тъй като тя традиционно не публикува отчетите си в Търговския регистър. По-рано тази година на търг беше обявен най-ценният актив на компанията – хипермаркетът й в The Mall на "Цариградско шосе" в столицата, при начална цена от 32 млн. лв. Купувач стана самият кредитор Уникредит Булбанк, като цената не беше реално платена, а приспадната от дължимия кредит. Магазинът продължава да работи и в момента, като "Карфур" на практика е наемател на банката. Преди малко повече от месец хипермаркетът на "КМБ България" в Стара Загора също беше предложен за продажба от частен съдебен изпълнител с начална цена 22.6 млн. лв., но кандидати не се появиха. Имотът се предлага отново и в момента, но от друг съдебен изпълнител. Търсената цена е 22.4 млн. лв., а оферти се приемат до 12 септември.
Източник: Капитал (18.08.2016)
 
ИКЕА отваря център за доставки и в Бургас Шведският гигант ИКЕА ще отвори през есента център за поръчки в Бургас. Това съобщи управителят на компанията за България Тео Муратидис. Пред "Дневник" той уточни, че центърът ще е сходен като продукти и услуги, но с по-голяма търговска площ от този във Варна, който заработи миналата година. За пръв такъв център се открива в мол - на мястото на преустановилия дейност "Карфур" в мол "Галерия" в морския град. Засега гръцката компания "Фурлис", която държи франчайз правата на ИКЕА в България не планира да отваря втори голям магазин у нас - поне до 2020 г., обясни Муратидис, но допълни, че вероятно компанията ще отвори и други такива центрове за поръчки. Причината за това са добрите резултати на този във Варна, който за изтеклата 2015/16 финансова година е имал 136 хил. клиенти. "Не знаехме какво да очакваме, но се оказа голям успех", каза мениджърът. Оборотът на центъра за една календарна година е 5.7 млн. лв. "Това показва, че концепцията работи добре", смята той. В центровете за доставки не са налични всички стоки, но те могат да бъдат поръчани за доставка. За изтеклата финансова година ИКЕА отчита 2.5 млн. посетители или ръст на годишна база от 12 на сто. При клиентите ръстът е 26% до 950 хил., а продажбите са се увеличили с 18 процента до 92 млн. лв. Прогнозата на компанията е пазарът на мебели в България да расте с по 4-5 на сто годишно до 2020 г. От там не се ангажират с това какъв дял има ИКЕА от него заради липсата на надеждни данни за обема на целия пазар. Компанията представи и новия си каталог за 2017 г., който включва и истории на хора с идеята да наподоби списание. Той вече се разпространява до потребителите.
Източник: Дневник (31.08.2016)
 
Два успоредни търга вървят за "Карфур" в Стара Загора Няколко дни преди да приключи продажбата на магазина на "Карфур" в Стара Загора по искане на Alpha Bank, втори съдебен изпълнител обяви същия имот на търг, но с друг взискател и на по-ниска цена. Новата процедура е всъщност второ предлагане на имота по искане на Столичната община, след като първата продан се провали. Търсената сега цена е малко над 18.1 млн. лв. спрямо 22.6 млн. лв. преди около два месеца. В същото време на 12 септември приключва търгът, организиран от частен съдебен изпълнител Иван Стръмски с взискател гръцката банка, където потенциалните купувачи трябва да предложат най-малко 22.4 млн. лв. Това е само един от обектите на "Карфур", обявени за продан заради дългове. Най-големият от тях – в столичния The Mall, вече беше взет от кредитора Уникредит Булбанк.Новият търг се организира от частен съдебен изпълнител Гергана Илчева и е втори опит да се осребри активът на длъжника "КМБ България", през който веригата оперира в България. Имотът е ипотекиран в Alpha Bank, но взискател е Столичната община, на която дружеството дължи данъци. При предишната процедура не се яви нито един кандидат, нямаше дори и огледи. Цената от 18.1 млн. лв. сега включва както хипермаркета с площ 9255 кв.м, така и парцела под него, където има подземен паркинг. За същия имот в понеделник приключва подаването на предложения от потенциални купувачи в процедурата, организирана от Иван Стръмски. Магазинът в Стара Загора е открит през 2012 г., когато "Карфур" все още имаше силни позиции на пазара. През последните две години обаче компанията изпитва затруднения, сметките й са под постоянен запор, щандовете са полупразни, а броят на магазините се сви до шест от 21 през 2014 г. Само през миналата година приходите на компанията намаляха с близо 60% до 59.6 млн. лв. Финансови проблеми има и гръцката Marinopoulos, която държи правата за франчайз на Carrefour за България, Албания, Босна, Хърватия, Македония, Черна гора, Сърбия и Словения. В края на юни компанията поиска защита от фалит, след като беше поискана несъстоятелността й от страна на кредиторите, а в края на август стана ясно, че Marinopoulos най-вероятно ще бъде изкупена от конкурента си Sklavenitis.В края на миналата седмица приключи и търгът за най-стария обект на "Карфур" в страната – този в Бургас. Магазинът е с площ 12.6 хил. кв.м, а търсената цена от 14.5 млн. лв. включва също и идеални части от паркинга, земята и общите части на комплекса "Бургас плаза", където се намира магазинът. Частният съдебен изпълнител Тотко Колев не беше открит за информация дали продажбата е била успешна. В случай че първото предлагане се провали, следващият търг ще започне при 20% по-ниска цена. Обектът в Бургас беше последният собствен магазин на веригата, обявен за продан заради необслужвани дългове на "КМБ България". Подобни процедури бяха организирани и за хипермаркета в недостроения мол Plaza West в "Люлин". Успешно засега приключи единствено продажбата на най-големия магазин – в софийския The Mall на "Цариградско шосе", който стана собственост на кредитора Уникредит Булбанк. Банката обаче реално не плати цената от 32 млн. лв., а я приспадна от дълга на компанията.
Източник: Капитал (12.09.2016)
 
Няколко дни преди да приключи продажбата на магазина на "Карфур" в Стара Загора по искане на Alpha Bank, втори съдебен изпълнител обяви същия имот на търг, но с друг взискател и на по-ниска цена. Новата процедура е всъщност второ предлагане на имота по искане на Столичната община, след като първата продан се провали. Търсената сега цена е малко над 18.1 млн. лв. спрямо 22.6 млн. лв. преди около два месеца. В същото време на 12 септември приключва търгът, организиран от частен съдебен изпълнител Иван Стръмски с взискател гръцката банка, където потенциалните купувачи трябва да предложат най-малко 22.4 млн. лв. Това е само един от обектите на "Карфур", обявени за продан заради дългове. Най-големият от тях – в столичния The Mall, вече беше взет от кредитора Уникредит Булбанк. Пореден опит Новият търг се организира от частен съдебен изпълнител Гергана Илчева и е втори опит да се осребри активът на длъжника "КМБ България", през който веригата оперира в България. Имотът е ипотекиран в Alpha Bank, но взискател е Столичната община, на която дружеството дължи данъци. При предишната процедура не се яви нито един кандидат, нямаше дори и огледи. Цената от 18.1 млн. лв. сега включва както хипермаркета с площ 9255 кв.м, така и парцела под него, където има подземен паркинг. За същия имот в понеделник приключва подаването на предложения от потенциални купувачи в процедурата, организирана от Иван Стръмски. Магазинът в Стара Загора е открит през 2012 г., когато "Карфур" все още имаше силни позиции на пазара. През последните две години обаче компанията изпитва затруднения, сметките й са под постоянен запор, щандовете са полупразни, а броят на магазините се сви до шест от 21 през 2014 г. Само през миналата година приходите на компанията намаляха с близо 60% до 59.6 млн. лв. Финансови проблеми има и гръцката Marinopoulos, която държи правата за франчайз на Carrefour за България, Албания, Босна, Хърватия, Македония, Черна гора, Сърбия и Словения. В края на юни компанията поиска защита от фалит, след като беше поискана несъстоятелността й от страна на кредиторите, а в края на август стана ясно, че Marinopoulos най-вероятно ще бъде изкупена от конкурента си Sklavenitis. И други търгове В края на миналата седмица приключи и търгът за най-стария обект на "Карфур" в страната – този в Бургас. Магазинът е с площ 12.6 хил. кв.м, а търсената цена от 14.5 млн. лв. включва също и идеални части от паркинга, земята и общите части на комплекса "Бургас плаза", където се намира магазинът. Частният съдебен изпълнител Тотко Колев не беше открит за информация дали продажбата е била успешна. В случай че първото предлагане се провали, следващият търг ще започне при 20% по-ниска цена. Обектът в Бургас беше последният собствен магазин на веригата, обявен за продан заради необслужвани дългове на "КМБ България". Подобни процедури бяха организирани и за хипермаркета в недостроения мол Plaza West в "Люлин". Успешно засега приключи единствено продажбата на най-големия магазин – в софийския The Mall на "Цариградско шосе", който стана собственост на кредитора Уникредит Булбанк. Банката обаче реално не плати цената от 32 млн. лв., а я приспадна от дълга на компанията.
Източник: Капитал (12.09.2016)
 
Цената на "Карфур" в Бургас падна на 11.6 млн. лв. Нов търг е обявен за магазина на "Карфур" в Бургас, след като предишната процедура се оказа неуспешна. Частен съдебен изпълнител продава хипермаркета за 11.6 млн. лв., като предложения се приемат до 9 ноември. Предният търг стартира на цена от 14.5 млн. лв., но купувачи не се появиха. Продажбата се организира заради дълг на собственика "КМБ България", която е част от гръцката Marinopoulos. Няма информация кой е взискателят по изпълнителното дело, но компанията има ипотека в Алфа банк. Върху магазина са вписани и няколко възбрани от Банка Пиреос и доставчици на магазина. Обектът се намира в "Бургас плаза", като предложението на съдебния изпълнител включва магазин с 12.6 хил. кв.м площ, както и 37.26% идеални части от паркинга (над 1200 паркоместа), общите части на комплекса и терена, върху който е построен. Хипермаркетът е първият обект с марката на френската верига Carrefour в България. Той беше открит през март 2009 г.
Източник: Капитал (28.09.2016)
 
Фалиралият хипермаркет "Карфур" в МОЛ „Плаза" излиза отново на търг срещу цена 12 957 000 лева- с 1 588 800 лева по-ниска от първоначално поисканата сума от 14 545 800 лева. Това установи проверка на „Дарик"-Бургас. Магазинът затвори врати по примера на всички останали обекти от френската верига в Бургас преди повече от година и е обявен за продан от частен съдия изпълнител. „Карфур" излезе "на тезгяха" още пред август тази година, но търгът се провали. Затова и сега цената му е драстично смъкната. Търговският обект е разположен на цели 12611 кв/м. площ. Продава се заедно с изградените в обекта съоръжения и машини. Върху имота, собственост на "КМБ България", има вписана договорна ипотека от 2012 г., както и няколко възбрани от 2015 г. и 2016 г. Офертите, ако все пак се появят желаещи, ще бъдат отворени на 4 ноември т.г. В обявлението, изрично е посочено, че направените предложения за цени под началната са недействителни.
Източник: Дарик радио (17.10.2016)
 
Старозагорският „Карфур” на тезгяха за трети път Трети публичен търг за продажба на търговски обект „Хипермакет „Карфур” обявява частен съдебен изпълнител в Стара Загора. След първите два цената пада съществено, но все още няма купувачи за обекта, съобщава topnovini.bg. Желаещите да участват в търга могат да подават оферти от 9.00 часа на 5-ти ноември т.г. до 17.00 часа на 5-ти декември в канцеларията на Районен съд Стара Загора. Началната тръжна цена вече е 17 944 594 лв. За публична продан се предлага недвижим имот собственост на „КМБ България” за удовлетворяването вземането на „Алфа банк” . Търговският обект е функционално обособена част от търговски и развлекателен комплекс с трафопост и подземен паркинг, включваща помещения с обща застроена площ от 9 255.48 кв. метра. В имота са изградени: климатична инсталация, осъществена на покрива на сградата, състояща се от три централи, работещи на газ и ток, за отопление и охлаждане; пожароизвестителна и пожарогасителна система; система за видеонаблюдение; в търговската зала са изградени алармени антени – на вход и изход от помещението . Първият търг тръгна с начална цена от 22 680 000 лева, но купувач нямаше. При втория търг цената падна до 18 144 000 лева, но отново не се явиха желащи да инвестират в недвижимия имот. Хипермаркет „Карфур” в Стара Загора бе открит на 20 декември 2012 г. и е шести поред от магазините на веригата в България.
Източник: Blitz (25.10.2016)
 
Гръцката "Алфа банк" за пореден път се опитва да продаде два търговски обекта на "КМБ България" - фирмата, която притежава търговските обекти с марката "Карфур" в страната ни. Става дума за сградите на хипермаркетите в Стара Загора и в Бургас. Първата е обявена на търг от съдия-изпълнител с първоначална цена от близо 17.95 млн. лева, а за втората - в Бургас, сумата, от която ще започне наддаването, е 12.96 млн. лева. Цените на двете сгради са паднали с по няколко милиона в сравнение с август месец, когато пак бяха обявени за публична продан - явно и тя е била неуспешна. Тогава първоначалната цена на сградата в Стара Загора бе 22.68 млн. лева, а на тази в Бургас - около 14.55 млн. лева. Явно липсата на интерес от инвеститорите сериозно натиска цените надолу. Важна подробност е, че "Алфа банк" не е единственият кредитор, който претендира за сградата в Стара Загора. В обявата на съдия-изпълнителя за този търговски обект е посочено, че върху него са наложени възбрани от "Банка Пиреос България" и от ИНВЕСТБАНК. Това са направили и ред фирми, които явно са доставчици на КМБ. Между тях са "Захарни заводи", "Диверсистем", "Мес-Ко" и други. Възбрана е наложена и в полза на Столичната община. Това говори, че "КМБ България" има неуредени взаимоотношения и с местните власти в София. Явно фирмата длъжник въобще не е преодоляла финансовите си проблеми, предизвикани от свиването на пазара и на потреблението, което нанесе сериозен удар върху търговската дейност на нейните супермаркети, носещи марката "Карфур". Основна причина за финансовите й проблеми е оттеглянето на френската компания майка. Първоначално 60% в "КМБ България" държеше гръцката Marinopoulos, а 40% бяха на Carrefour Marinopoulos - съвместна фирма между същите групи - гръцка и френска. В средата на 2012-а обаче французите се оттеглиха от съдружието и "КМБ България" стана изцяло собственост на Marinopoulos, която продължи - чрез франчайз, да използва правата върху марката "Карфур" за България, Албания, Босна и Херцеговина, Хърватска, Македония, Черна гора, Сърбия и Словения. През 2014-а "КМБ България" сключи споразумение с друга компания - "АП Март", собственик на търговската верига "Пикадили", за обединяване на бизнеса. От офиса на "КМБ България" тогава обявиха сливането като сделката на годината. Но както става понякога, след блестящия годеж не последва пищна сватба, а шумна раздяла. Споразумението между двете дружества бе прекратено година по-късно. Според "АП Март" "КМБ България" не е внесло в срок своята част от увеличението на капитала на общата компания - 46 млн. лева. Впоследствие гърците регистрираха дружество в Холандия с име "КМ Болканс". То стана 100% собственик на "КМБ България", но и това не помогна да се справят с проблемите в бизнеса си. Това се вижда и от положението им в другите балкански страни. Според някои финансисти гръцките собственици на хипермаркетите се нуждаят от финансова инжекция за поне 15 млн. евро, за да запазят веригата от магазини с марка "Карфур" в България. В противен случай кредиторите ще им вземат обектите и на първо време ще й ги дават под наем - докато си плаща. А когато вече не може и това да прави, кредиторите окончателно ще продадат сградите на други инвеститори, за да си възстановят дадените заеми. И това ще е краят на веригата хипермаркети.
Източник: Банкеръ (31.10.2016)
 
Гръцката Alpha Bank си прибра бургаския Carrefour Най-старият магазин на Carrefour в страната – този в Бургас, отива при кредитора си - поделение на гръцката Alpha Bank. При третия опит за продажба на обекта заради просрочени дългове на собственика "КМБ България" (част от гръцката Marinopoulos) оферта е подадена от взискателя по изпълнителното дело. Това научи "Капитал" от частния съдебен изпълнител Тотко Колев, който предлагаше обекта срещу 11.6 млн. лв. Той не уточни името на взискателя, но каза, че претенциите са свързани с отпуснатия ипотечен кредит от гръцката Alpha Bank. Най-вероятно става дума за лондонския клон на банката, към който по информация на "Капитал" са преминали заемите и обезпеченията на "КМБ България", след като българският клон беше придобит от Пощенска банка. Carrefour в България на практика вече няма - бургаският магазин затвори през есента и единствено в столичния мол Paradise се разпродават последни стоки на гръцката Marinopoulos. От четирите й актива в страната два вече са минали към банките-кредитори, а другите се предлагат от съдебни изпълнители. Така веригата, започнала през 2009 г. като френско-гръцка собственост, след оттеглянето на Carrefour, се разви до 22 обекта, но от 2014 г. започна да затъва до изчезването си през тази есен.Приключването на сделката ще отнеме известно време, тъй като има и други кредитори и трябва да се уточни как ще бъде разпределена и платена сумата, обясни Колев, но не посочи кои са те. По друго изпълнително дело, където същият имот се продаваше от частен съдебен изпълнител Ивелина Божилова, като взискатели към Alpha Bank се бяха присъединили българските дружества "Вардимис" и "Бест фудс". Последният търг на практика беше трети опит за продажба на хипермаркета, който беше обявен с цена 11.6 млн. лв. Първата процедура беше организирана през лятото при начална цена 14.5 млн. лв., но кандидати нямаше. Магазинът на Carrefour се намира в търговския център "Бургас плаза" в морския град. Общата му площ е 12.6 хил. кв. м, но в офертата на съдебния изпълнител влизат и 37.26% идеални части от паркинга (над 1200 паркоместа), общите части на комплекса и терена, върху който е построен. По данни от имотния регистър "КМБ България" е купила имота от "Бургас плаза" през август 2008 г. за сумата от 18.58 млн. лв. Самият магазин беше открит през март 2009 г. и практически оттам започна експанзията на веригата в страната. И в момента на част от територията на магазина има наематели. Мениджмънтът на мола, заедно с дружеството-купувач, планират до пролетта всички площи да са реновирани и запълнени до пролетта, т.е. преди началото на летния сезон. "Това е по-добро развитие за мола в сравнение с един голям търговски обект. За клиентите ще има повече разнообразие," коментира мениджърът на "Бургас плаза" Таня Косева-Бошова. В Бургас има два работещи мола, като и в "Галерия" наемател беше Carrefour, но собственикът скъса договорът преди повече от година и в част от обекта влезе Lidl.Междувременно за хипермаркета на Carrefour в Стара Загора беше открит четвърти търг, след като на предишните три не се появиха купувачи. Досега двама съдебни изпълнители се опитваха да продадат обекта, който се намира в City Mall. Две от процедурите бяха организирани от Гергана Илчева по искане на Столичната община, на която "КМБ България" дължи данъци. Другите два търга, включително и течащият в момента, са на ЧСИ Иван Стръмски и са с взискател Alpha Bank, където е ипотекиран имотът. Минималната цена, която се търси сега, е 17.9 млн. лв. спрямо 22.7 млн. лв. при първия търг през лятото. Оферти се приемат до 5 декември, а евентуален купувач ще бъде обявен на следващия ден. За продажба се предлагат магазинът с площ 9255 кв.м и парцелът под него, където има подземен паркинг. Консултант от сектора на недвижимите имоти коментира, че и сегашната цена е твърде висока и едва ли ще се стигне до сделка. През тази година Marinopoulos се раздели с най-големия си обект – в столичния The Mall, който стана собственост на кредитора й Уникредит Булбанк. Преди няколко месеца гръцката компания поиска защита от фалит.
Източник: Капитал (14.11.2016)
 
Има ръст на новообразуваните изпълнителни дела за първите 6 месеца на 2016 г. в сравнение с първите 6 месеца на миналата година. Това отчита Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ). Според данни новите дела са 110 000, което е с около 20 на сто увеличение в сравнение с 2015 г. Този ръст се дължи на делата, по които ЧСИ събират дълговете към съдилищата и общините. Според статистиката продължавала тенденцията например все повече общини да се обръщат към частните съдебни изпълнители за събиране на местните данъци и такси. За първото полугодие ЧСИ са събрали 630 млн. лв. За същия период на миналата година тази сума е 475 млн. лв. Това означава, че за първата половина на 2016 г. са събрани със 155 млн. повече. Нивата на продажбите, извършвани от частните съдебни изпълнители заради дългове, се запазват. През първите 6 месеца са осъществени 4650 продажби на имоти, докато през същия период на м.г. броят им е бил 4850. Едни от най-големите продажби са на хипермаркет "Карфур" в The Mall на бул. "Цариградско шосе" в София. Той бе продаден за 32 млн. лв. Авиоремонтният завод "Авионамс" в Пловдив пък бе продаден за 28.9 млн. лв., отчитат от КЧСИ. ОБУЧЕНИЕ Учредено е Европейско училище по принудително изпълнение. То ще има за цел обучение, поддържане и повишаване квалификацията на съдебните и публичните изпълнители, както и на синдиците. Чрез него ще се извършва подготовка на представители на юридическите професии за прилагане правото на Европейския съюз, запознаване с международното право и правото на други държави в областта на принудителното изпълнение.
Източник: Сега (19.12.2016)