Новини
 
Домейн Бойар Интернешънъл АД - София свиква Извънредно общо събрание на акционерите на 29.01.2008. Дневният ред съдържа: промени в устава на дружеството.
Източник: Агенция по вписвания (24.04.2009)
 
Домейн Бойар Интернешънъл АД - София свиква Годишно общо събрание на акционерите на 04.08.2009. Дневният ред съдържа: доклад за дейността на дружеството през 2008 година.
Източник: Агенция по вписвания (14.08.2009)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 174, ал. 2 ТЗ с решение от 16.ХI.2007 г. по ф.д. № 16932/2007 вписа в търговския регистър акционерно дружество ”Домейн Бойар интернешънъл“ – АД, със седалище и адрес на управление София, район ”Лозенец“, ул. Златен рог 20 – 22, ет. 7, с предмет на дейност: придобиване, управление и продажба на недвижими имоти, машини и съоръжения, представляващи активи на предприятия от винарската промишленост, изкупуване на грозде и плодове, производство на вина, ракии, други алкохолни и безалкохолни напитки, селскостопанска продукция, бутилиране, транспортни услуги, търговска дейност в страната и в чужбина и всякакви други дейности, незабранени със закон. Дружеството е с неопределен срок, с капитал 50 000 лв., разпределен в 50 000 обикновени поименни налични акции с право на глас с номинална и емисионна стойност 1 лв., със съвет на директорите в състав: Евгени Видинов Харамлийски, Маргарит Славов Тодоров и Цанко Иванов Станчев, и се управлява и представлява от изпълнителните директори Евгени Видинов Харамлийски и Маргарит Славов Тодоров само заедно.
Източник: Държавен вестник (17.11.2009)
 
Вината на “Домейн Бойар” спечелиха 5 медала от Брюксел Известната българска изба “Домейн Бойар” се завърна с 5 медала от Mondial de Bruxelles 2011. От изложението България има общо 15 отличия. Водещата българска винарна тази година празнува своя 20-годишен юбилей. С два златни медала се завръщат от Брюксел вината от изключително успешната серия QUANTUM – “Quantum Traminer” 2010 и “Quantum Syrah & Cabernet Sauvignon” 2009, заедно с три сребърни за “Domaine Boyar Chardonnay” 2010, “Domaine Boyar Cabernet Reserve” 2009 и “Domaine Boyar Merlot&Cabernet Reserve” 2009. “Quantum Traminer” печели златен медал на това състезание за втора поредна година. С тези награди всички вина от серията QUANTUM имат медали от най-престижните наши и международни конкурси. Тези дни станаха ясни и резултатите от конкурса на престижното британско винено издание Decаnter, където избата печели бронзов медал с “Domaine Boyar Chardonnay Limited Selection” 2010. Виното е част от портфолиото на избата за британския пазар. От “Домейн Бойар” напомнят, че само преди две седмици и розетата от новата уникална серия “CHANSON” завоюваха топ отличията на най-престижния конкурс за розе в света “Mondial du Rose” в Кан, където очаровани от високите качества на розетата “CHANSON” световните експерти заслужено ги наредиха сред най-добрите розета в света. Виното от серията “CHANSON Modernes” е първото българско, розе спечелило златен медал на това престижно международно състезание. На Vinalies Internationales тази година “Домейн Бойар” също завоюва сериозно количество медали: Златен медал с “Ars Longa Syrah&Cabernet Franc&Merlot” 2009 и два сребърни медала с “Ars Longa Chenin Blanc&Chardonnay” 2010 и “Quantum Pinot Noir&Merlot” 2009. Вината медалисти са представители на най-новите серии на компанията и са прекрасен комплимент за нейните талантливи енолози и най-вече за всички ценители на хубавото вино в у нас. Вече 20 години компанията е водещ производител и износител на български вина и продава успешно продукцията си у нас и в Европа, Азия, САЩ и Канада. Поддържането на постоянно качество и използването на най-съвременни технологии са ключовите фактори за нейния успех.
Източник: Янтра - Велико Търново (27.05.2011)
 
Интернет търсачката Google е най-силната марка в България, а bTV е лидер сред българските брандове. Това сочат резултатите от независимото проучване на потребителския сегмент на българския пазар, което се провежда за трети пореден път у нас по инициатива на глобалната организация Superbrands. Търсачката измести досегашния двукратен лидер Coca-Cola, а bTV изпревари убедително мобилния оператор „М-Тел“. За пръв път в историята на класацията у нас в Топ 20 попада и още една българска марка – „Девин”. Някои от досегашните лидери по категории и сектори запазват водещите си позиции, но при други се наблюдава динамика: BMW измести Mercedes–Benz от първата позиция в категорията „Автомобили“; при вината марката „Тодорофф“ отстъпи на „Домейн Бойар“; Apple изпревари Nokia при технологиите; Уникредит Булбанк е лидер сред финансовите институции, „Маджаров“ измести „Тандем“ от първата позиция в сегмента на месните продукти, а българската верига за бързо хранене HAPPY отстрани от първата позиция досегашния лидер в категорията McDonald's. Според анализ на GFK на потребителския вот общо 2500 мъже и жени, ползващи интернет, са взели участие в гласуването за Superbrands за 2012–2013 г. Мненията на приятели, които ползват марките, и конкурентните цени се открояват като двата най-важни фактора, когато потребителите решават какви марки да купуват. Мнението на приятели, както и етиката на марката оказват по-голямо влияние върху решението за покупка при жените, докато мъжете повече се влияят от известността на бранда и обвързаността й с любимите им развлечения. Мнозинството от участниците са склонни да платят по-висока цена за любимата си марка, като най-често приемливата граница е до 10% по-скъпо.
Източник: Класа (22.03.2012)
 
Кои са водещите винарни в България Общите обороти в сектор Вино на България растат минимално в последните години - през 2008 г. те са били около 270 млн. лв. (за всички дружества в сектора, но без големите производители и на алкохол), а през 2022 г. са около 300 млн. лв. Над половината от тези приходи се осъществяват от 20-те най-големи дружества. Българската изба с най-големи приходи от продажба на вино е "Винекс-Славянци". През 2022 г. те надхвърлят 32 млн. лв., при това основно от износ. Бизнесът на винарната, която има мощности в Славянци, Сунгурларе, Лозарево и Карнобат, е основно на чужди пазари. Водещият е Швеция, като дружеството от много години има договор с държавния монопол в страната. Износ има също и за Дания, Белгия, Германия, Англия, Полша и други. Дружеството е собственост на бизнесмена Жеко Жеков, а винарната управлява синът му Георги Жеков. "Домейн Бойар" е на втора позиция с приходи 22 млн. лв. Около ? от производството на избата до Сливен е за износ, или около 1.8 млн. бутилки, по думите на изпълнителния й директор Евгени Харамлийски. Основните й пазари са Полша, Белгия, Швеция, Германия и Великобритания. До 2015-2016 г. над половината от приходите на винарната бяха от износ, докато сега вътрешният пазар доминира. През 2010 г. Маргарит Тодоров окончателно продаде избата на регистрираната на Британските Вирджински острови "Санта Ана венчърс" (която по твърдения на бранша се свързваше с основните акционери на Първа инвестиционна банка). Днес избата е собственост на Евгени Харамлийски. На трето място по приходи е "Катаржина" - 15 млн. лв., като избата продава основно на вътрешния пазар. Тя е една от малко успешни външни инвестиции в България, при това със сравнително голям капацитет от 1.2 млн. литра. Създадена е през 2006 г. до сакарското село Мезек от бившия мениджър на френския холдинг Marie Brizard (бивш Belvedere) Кшищоф Трилински. По-значителен износ осъществяват "Беса вали" , "Логодаж", "Миролио", както и "Винивел" (изба "Ямантиеви") в Сакар. Винарната "Домейн Менада"непрекъснато подобрява и експорта си, като има шанс за по-лесен достъп до чужд пазари благодарение на компанията майка - френския концерн Marie Brizard. През 2002 г. той купи избата в Стара Загора. Старият винзавод "Ловико Сухиндол", който днес е собственост на холдинг "Нов век", също продава вино на външни пазари.
Източник: Капитал (12.02.2024)
 
Дългогодишният управляващият директор на винарските изби “Катаржина Естейт”, “Белица Уайнъри”, “Кончерто Уайнъри” и на дистрибуторската компания за високоалкохолни напитки “Платиниум Брандс”, Цветелина Николова обяви раздялата си с екипа на “Катаржина”. Всъщност собственик е роденият през 1960 г. поляк Кшищов Трилински, който нарича своята компания в България на името на трагично загиналата си първа дъщеря. Трилински е бивш мениджър на френския холдинг “Мари Бризар”, който през 2006 г. създаде у нас винарната “Катаржина” близо до сакарското село Мезек. Впоследствие бе разширена до значителния за България капацитет от 1,2 млн. литра. Любопитното е, че “Катаржина естейт” е една от малкото успешни външни инвестиции във винопроизводството в България, което се случва, въпреки че продажбите и? са основно на българския пазар. Тя изнася вино, но много от останалите производители в топ 20 са със значително по-голям износ от нея. “Катаржина естейт” е третият по пазарен дял български производител на вино след “Винекс Славянци” и “Домейн Бойар Интернешънъл”, ако се смятат само приходите от продажби на вина. През 2022 г. “Катаржина” имаше малко над 15 млн. лв. приходи, а печалбата само на винарната бе 528 хиляди лева. През 2023 г., откогато е последният деклариран към момента финансов отчет на “Катаржина естейт” ЕООД, приходите падат съвсем леко и са 14,944 млн. лв. Фирмата има сравнително големи задължения, които са просрочени над една година – 13,138 млн. лв. По-голямата част от тях са към предприятия от същата група. Според публичния регистър на длъжниците на НАП през миналата и през тази година “Катаржина естейт”, както и други фирми, собственост на Кшищоф Трилински, са започнали да натрупват неплатени данъци и осигуровки, които са достигнали 1 814 650 лв. Фирмите са поставена под особен надзор в НАП. Освен грижите с данъците все още не е вдигнат запор, наложен още през 2014 г. на “Катаржина естейт” ЕООД по искане на фирма “Уайн Бокс” ООД. Искът е за 278 хиляди евро и запорът е върху дружествени дялове на Кшищоф Трилински в “Катаржина естейт” ЕООД. През 2021 г. Кшищоф Трилински в качеството му на собственик на групата фирми около “Катаржина естейт” ЕООД тегли инвестиционен кредит за 7 335 310 лв. от Пощенска банка, след като преди това има 5-милионен кредит към ДСК Банк. Новият кредит е за финансиране на изграждането на “Катаржина хотел” в Свиленград и едно от обезпеченията е грубият строеж на хотела, който в момента вече е готов, както и теренът. През април 2023 г. обаче размерът на кредита е увеличен с 600 хиляди лева, като Цветелина Николова е упълномощена да представлява пред банката Трилински в качеството му на собственик и на останалите фирми от групата на “Катаржина естейт”: “Платинум брандс” ЕООД, “Катаржина винеярдс” ЕООД, “Белица Винеярдс” ЕООД, “Полтурист” ЕООД и “Полинвест” ЕООД. Хотелът вече действа като специализирано място за винен туризъм. За 2023 г. според финансовия отчет на “Катаржина хотел” ЕООД има едва 1,470 млн. лв. приходи от дейността си. Което все пак е увеличение в сравнение с 2022 г., когато е отчела само 171 хиляди лева приходи. Самият хотел е част от залога пред Пощенска банка по инвестиционния кредит. Полският гражданин, притежаващ и френски паспорт, е роден през 1960 г. Първата му жена е полякинята Елжбета Кравшук Трилинска. Починала е през 2017 г. В момента е женен за българка, от която има две деца. Семейството от 2 години живее в Париж и рядко се прибира в България. Името Катаржина, което е разпространено женско име в Полша, е и името на негова дъщеря от първия брак, която е починала през 2004 г. при трагични обстоятелства. От първия си брак Трилински има и син, който също е бил спортист – хандбалист. Кшищоф Трилински през 1991 г. е сред основателите, а по-късно и изпълнителен директор на “Белведере груп” - голям френски производител на алкохол, който днес се нарича “Мари Бризар”.
Източник: 24 часа (26.11.2024)