Новини
Новини за 2011
 
Поделението за пътнически превози на холдинг "Български държавни железници" ще създаде смесена компания с частната фирма за куриерски услуги "Тип топ куриер". Това става ясно от изпратено уведомление до Комисията за защита на конкуренцията, която трябва да даде становище по концентрацията. Създаването на общото дружество се подготвя от няколко месеца, като решението е взето преди около месец и половина. Целта е в новата компания да бъдат прехвърлени служителите на "БДЖ - Пътнически превози", които губят работата си заради решението на компанията да закрие колетната дейност. БДЖ реши да прекрати тази си дейност, тъй като от нея се губели по 2 млн. лв. на година. "Създава се смесена компания, в която БДЖ ще има 51% от капитала, а "Тип топ куриер" - 49%", каза председателят на съвета на директорите на холдинга Владимир Владимиров. Той добави, че в новото дружество ще бъдат прехвърлени около 200-те служители от пътническите превози, които досега са били заети в колетната дейност. "Една година вече търсим решение какво да направим, за да запазим работата на тези хора. "Тип топ куриер" сами предложиха да направим съвместна компания и затова ги избрахме", обясни Владимиров.
Източник: Дневник (26.04.2011)
 
Комисията за защита на конкуренцията e разрешилa концентрация между предприятия, която ще се осъществи чрез придобиване на съвместен контрол върху новообразувано дружество - „Парселс Деливери" от страна на „Тип-Топ Куриер" и „БДЖ - Пътнически Превози". Oт Комисията заявиха, че в резултат на извършения анализ е установено, че планираната операция ще породи ефект на пазара на неуниверсални пощенски услуги, в сегмента на куриерски пратки над 30 кг. Същият се характеризира с добра конкурентна среда и средно ниво на концентрация. На този пазар "Парселс Деливери", дружество в процес на учредяване, ще оперира като независимо от своите предприятия-майки. Според конкурентно-икономическия анализ, съвкупният пазарен дял на двете дружества изключва възможността сделката да окаже значително въздействие на пазара на неуниверсални пощенски услуги.
Източник: econ.bg (16.06.2011)
 
Билетът за влак до Варна и Бургас ще поскъпне с около 2 лв. или с 10%. Това предвиждат разчети на БДЖ - Пътнически превози. Поскъпването трябваше да влезе в сила още от началото на месеца, но все още не е одобрено от транспортния министър Ивайло Московски. Решение за това обаче има на директорския борд в БДЖ. Билет за експресния влак от София до Бургас със запазено място поскъпва от 19.90 лв. на 21.70 лв. Билетът до Варна ще стане 27.40 лв. вместо сегашните 25.20 лв. С по-малко се повишава билетът за бързия влак - с 80 ст. по-скъпо ще е пътуването до Бургас (18 лв.) и с 90 ст. до Варна (22.80 лв.). С около 5 на сто по-скъпи ще са билетите и за цялата страна. Билет за бързия влак до Пловдив например ще струва 8.50 лв. вместо 8.10 лв. Експресът става 11.10 лв. вместо 10.20 лв. Запазените места в кушет и спалните вагони също поскъпват. 5 лв. ще е място в кушет вагона вместо 4 лв. Мястото в спален вагон ще е с 2 лв. до 3 лв. по-скъпо. 4 лв. пък ще е цената на еднодневната карта за маршрута София-Своге, както и за линията София-Перник. "Това са нищожни увеличения в сравнение с направените от автобусните превозвачи", изтъква председателят на съвета на директорите в БДЖ Владимир Владимиров. БДЖ ще предложи на държавата да се закрият 19 губещи жп линии. Ръководството обяви, че от тях се губят по 25 млн. лв. на година, но не пожелаха да уточнят за кои трасета става въпрос. Към една от по-нерентабилните линии - теснолинейката от Септември до Добринище, обаче наскоро беше заявен интерес от германски инвеститор, който иска да организира атракционни пътувания с нея. ИЗТОЧВАНЕ Голяма пробойна във финансите на БДЖ са злоупотребите на собствените й служители, обяви новият изпълнителен директор на БДЖ Йордан Недев. По изчисления на Недев загубите за дружеството от кражби на части, на гориво, неправомерно заплащане на извънреден труд и т.н. са 10 млн. лв. на година. Новият шеф обяви още, че поставените през април GPS-и на дизеловите локомотиви на БДЖ, които имаха за цел да спрат кражбите на гориво, са заработили едва наскоро. Само за няколко дни след включването им разходите за гориво са намалели с 10 до 20%, каза още Недев. Имало обаче вече опити да бъдат манипулирани.
Източник: Сега (08.07.2011)
 
Вероятност да призоват работещите в БДЖ на ефективна транспортна стачка, обявиха в съвместна декларация КНСБ и КТ „Подкрепа". От двата синдиката изразяват съжалението си, че след безпрецедентната подмяна на ръководствата на „Холдинг БДЖ" ЕАД са заявени намерения за грубо нарушаване, както на подписаните през март стачни споразумения, така и на усилията за развиване на добри и социални отношения. Всички действия на новото ръководство са насочени изцяло към заобикаляне на добрите договорености в колективния трудов договор и изземване на права на работещите в БДЖ, се казва още в декларацията. Синдикалистите заявяват, че новоназначените да управляват системата на жп транспорта са некомпетентни и непознаващи дейността. Синдикатите се опасяват, че те са привнесени отвън в системата с цел да я докарат до такива ниски нива, че тя да бъде приватизирана на изключително ниска стойност. Според тях с действията си тези лица не само, че няма да изведат дружеството от кризата, но ще го вкарат още по заплетени и тежки ситуации.
Източник: Money.bg (12.07.2011)
 
По най-груба сметка към момента в “Холдинг БДЖ” има излишни около 11 000 вагона и 200 локомотива и само от тях могат да се вземат до 50 милиона лева. Това съобщи в Пловдив Владимир Владимиров, председател на Съвета на директорите на холдинга. Той подчерта, че тези пари трябва да влязат в касите на БДЖ и да помогнат за решаването на многото проблеми, част от които са битови. Според него двете дружества - “Пътнически превози” и “Товарни превози”, ще продължат да съществуват с добро складово стопанство, като излишното бъде продадено. Той заяви още, че до три месеца локомотивните депа и ремонтните цехове на "Холдинг БДЖ" ЕАД трябва да се приведат в ред и да изглеждат по друг начин. Последните проверки показват, че "всички ние ходим по милиони, а в същото време се оплакваме, че няма резервни части и пари за тях".
Източник: Медия Пул (19.08.2011)
 
Закриване на жп-линии няма да има, ще се намаляват влакове и вагони, това каза финансовият министър Симеон Дянков преди съвещанието на кризисната група за българските железници при министър председателя. По-малко влакове може да се движат по определени губещи жп-линии, но това ще стане чак след Нова година, защото ще се гледа линия по линия и влак по влак. Линиите, на които няма алтернативен транспорт няма да се закриват, каза Дянков. С пълни папки с актуализирана план за подобряване на финансовото състояние на БДЖ дойдоха в Министерски съвет министър Ивайло Московски с екипа на министерството на транспорта и БДЖ. Възможно е теснолинейката Септември-Добринище, за която е имало интерес от германски инвеститор, да стане бързо, дори до края на годината, каза Дянков. БДЖ трябва да намери концесионерът. 281 милиона лева са дълговете на БДЖ, които сега компанията не разплаща. Част от тях са дори към работниците, обясни Дянков. Според него железничарите и синдикатите би трябвало да са много заинтересовани от това. Той заяви, че преди "да видим реално изпълнение на реформи, заем аз няма да подпиша като финансов министър". БДЖ-шефовете и синдакатите трябва най-малкото да опишат как ще платят тези 781 милиона лева, защото тези пари не са на държавата, обясни Дянков. При тях няма държавни гаранции и са натрупани от 1995-та до 2006 година. От бюджета в момента се плаща един от заемите на БДЖ към Световна банка, защото той е държавно гарантиран и от година и половина вноските се правят през финансово министерство, защото БДЖ е неплатежоспособно. Дълговете на железницата, които тя трябва да си плати са към външни облигационери, доставчици, към финансови институции. Задължението към "Лукойл" въобще не е от първите 20 задължения по размер. 18 милиона лева БДЖ дължи на своя персонал, отделно дължи 4 милиона лева осигуровки на работниците. Симеон Дянков заяви, че няма да бъде по-милостив към железничарите, защото в предишните години е било ясно, че БДЖ не може да плаща, а са взимани заеми, които са потопили компанията на дъното. Не се плаша от стачки, ако искат да заповядат пред министерството на финансите, категоричен е Дянков. Давам пълна свобода на ръководството на компанията и заставам 100% зад тях.
Източник: Стандарт (10.10.2011)
 
Китайци искат товарите на БДЖ Китайска компания, голям спедитор или европейска железница може да купи БДЖ "Товарни превози". Това каза изпълнителният директор на Холдинг БДЖ Йордан Недев за investor.bg. Той добави, че "стъпвайки в България, китайците идват на европейския пазар, което за тях би било голям плюс". Китайски интерес беше проявен наскоро и към концесия на Пристанище Варна. БДЖ "Товарни превози" в подходяща атрактивна опаковка и с точни данни за активите ще бъде предложена на потенциалните купувачи от бъдещия консултант, чийто избор предстои. Процедурата за приватизация на дружеството вече е обявена. Министър Московски ще се срещне днес с докерите в порт Варна, за да ги убеди в ползите от концесионирането му. Първите 12 нови спални вагона, които турска компания произвежда за БДЖ "Пътнически превози", трябва да пристигнат у нас през април 2012 г. Следващите 8 вагона ще дойдат до юни, а през август 2012 г. трябва да бъдат доставени последните 10 спални вагона. Догодина може да бъде възстановен влакът София - Солун, който беше спрян по искане на Гърция, защото не бил ефективен. В момента БДЖ и Гръцките железници проучват възможния трафик и как да оптимизират разписанието. Ще се направи и маркетингово проучване по кои направления и в кои часове могат да се пуснат бизнес влакове. Възможно е такива композиции с интернет и други удобства да привлекат бизнесмени по направленията до Пловдив, Варна и Бургас.
Източник: Стандарт (20.10.2011)
 
Един от кредиторите на държавните железници е наложил запор на БДЖ. Железниците дължат на компанията „Трансимпекс" АД над 7.4 млн. лв. към 17 декември като натрупаните лихви са за малко повече от 1.5 млн. лв. към 6 октомври. Това може да затрудни планираните от ръководството реформи в железниците. Според изпълнителния директор на холдинг БДЖ Владимир Владимиров, запорът на активите не е от днес, а отпреди няколко месеца. Обект на запора са дяловете на "Български държавни железници" ЕАД в капитала на "БДЖ Товарни превози" ЕООД и "БДЖ Пътнически превози" ЕООД. Ръководството на железниците има амбицията да продадат "Товарни превози" за близо 200 млн. лв. и с парите да извърши част от реформите. Според изпълнителния директор на Холдинг БДЖ Владимир Владимиров запорът не е от днес. „Това си е фирма на Васил Божков, това си е от няколко месеца, не е новина", каза Владимиров и допълни: „Сега започват да излизат много неща, може би една част от тях са споменавани от ръководството, но понеже фокусът не е бил насочен към БДЖ, са пропускани. И за Европейската комисия, това, което се казва там, в това комюнике от вчера, не е нищо ново".
Източник: Дарик радио (11.11.2011)
 
БДЖ ще настоява за разсрочване на дълговете към доставчици Необходимо е да договорим с доставчиците и кредиторите постепенно изплащане на задълженията на БДЖ към тях, каза вчера Владимир Владимиров, председател на СД на компанията, пред БНТ. И досега има подобна практика. Ако това не се направи, и пътническите, и товарните превози ще фалират. Това е и една от причините ръководството да иска ускоряване на реформите с новите пет мерки. Според управителите на холдинга така ще се освободят средства, с които ще погасят задължения към банките и доставчиците. „По този начин ще успеем да балансираме приходите известно време, докато извадим дружеството от кризата“, обясни още Владимиров. Ако реформите, които сме планирали, бъдат проведени, по-лесно ще бъде да вземем заем от Световната банка, посочи той. Има интерес към продажбата на „БДЖ-Товарни превози“, но потенциалните инвеститори, които биха проявили интерес, също имат финансови затруднения. „Тези компании, които имат интерес, или имат собствени проблеми, които трябва да решат, или не им достигат финансови средства, за да влязат на българския пазар“, обясни Владимиров. Очакванията са от приватизацията на дружеството в холдинга да влязат около 200 млн. лв., които да бъдат вложени в погасяване на дълговете. Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол все още не е обявила кой ще е консултантът за тази продажба. Цената на бъдеща сделка за "Товарни превози" ще зависи от това, колко компании ще наддават и до каква цена са готови да оферират. Владимиров коментира, че икономическата ситуация в ЕС сега не е никак добра, и изказа опасения, че може би няма да бъде постигната прогнозната цена, а това ще затрудни оздравяването на железницата. Същевременно синдикатите подготвят обща стачка на 24 ноември.
Източник: Класа (15.11.2011)
 
До 14-и ноември общо 200 служители са приели предложението на ръководството на БДЖ да бъдат освободени от длъжност по чл. 331 от Кодекса на труда. 110 от тези служители са от „БДЖ - Товарни превози" ЕООД, а останалите 90 - от „БДЖ - Пътнически превози" ЕООД. Трудовите възнаграждения в размер на шест брутни заплати на приелите предложението служители, ще бъдат изплатени веднага след тяхното освобождаване от длъжност. Освобождаването от длъжност по чл. 331 от Кодекса на труда е една от допълнителните мерки, които ръководството на „Холдинг БДЖ" ЕАД предприе за ускоряване на реформите в дружеството. Ефектът от прилагането на тази мярка ще бъде в размер на около 23 - 24 млн. лв. годишно.
Източник: Money.bg (15.11.2011)
 
600 хил. лева на ден ще е загубата на БДЖ при стачка Дневната загуба на холдинг „Български държавни железници“ ще е 600 хил. лева, ако железничарите обявят ефективна безсрочна стачка, съобщи Владимир Владимиров, председател на съвета на директорите на компанията. От тях 400 хил. лева ще са пропуснатите постъпления на „БДЖ- Товарни превози“ и 200 хил. лева - дневните загуби за „БДЖ- Пътнически превози“. В крайна сметка ефективният протест ще доведе до фалит компанията. Около 70 хил. пътници дневно използват железопътния транспорт. При планираната стачка на 24 ноември ще бъдат засегнати между 26 и 27 хил. човека. Според ръководството на компанията трябва да се осигурят около 540 автобуса, които да извозват хората в засегнатите от стачката места. „БДЖ няма възможност да изпълни подобен ангажимент“, обясни Методи Христов, съуправител на „БДЖ- Пътнически превози“. И допълни, че все още не се знае кои ще са конкретно засегнатите места, което прави също невъзможно предоставянето на алтернативен транспорт. Практиката, която има компанията, е в непредвидени ситуации да извозва засегнатите пътници на къси разстояния. Ако има предварителна продажба на билети за влаковете, които няма да пътуват, пътниците ще бъдат компенсирани. Списъкът с превозите, които няма да бъдат осъществени, ще бъде оповестен на сайта на БДЖ. Ръководството на държавната железница обяви, че няма да отстъпи от 5-те оздравителни мерки. Те предвиждат съкращаването на 2000 работници, спирането на 138 влака, продажба на неоперативни активи, повишаването на цената на билетите и продажбата на „БДЖ- Товарни превози“. Синдикатите обявиха, че на 24 ноември започва безсрочна ефективна стачка заради планираните съкращения. Владимиров коментира, че синдикатите нямат кауза и алтернативни предложения. „Обявената стачка е незаконна“, заяви Ваня Флорова, главен юрисконсулт на холдинга. Тя обясни, че не са спазени задължителните изисквания за сключване на споразумения за задоволително транспортно обслужване, което трябва да стане най-късно три дни преди началото на стачката и да задоволява поне 50 на сто от обема на превозите. Въведена е организация за стачкуващите работници и служители, които трябва да отбележат факта, че ще стачкуват. При започването на ефективни стачки всички участници ще бъдат наказани, като работодателят ще предявява искове към всяко отделно лице, каза още Флорова. Санкциите ще са дисциплинарни - забележка, предупреждение за уволнение и освобождаване от длъжност и имуществени. По законността на протеста, както и санкциите срещу участниците ще се произнесе Софийският градски съд. Планът за преструктуриране на БДЖ се преработва в момента в съответствие с промяната на макроикономическите показатели. Измененията се налагат и заради забележки на ЕК, че има мерки, които не могат да се реализират. Освен това като обществен превозвач холдингът получава около 170 млн. лева годишна субсидия, включително за влаковете, които предстои да бъдат спрени. В новите разчети се предвижда приходите да са с 15 на сто по-ниски, както и че ще са по-ниски постъпления от продажбата на активи. Тази година с 20 млн. лева са се увеличили разходите на железницата в резултат от покачване на цената на горивата, на електричеството, осигуровките на служителите. Има предложение на ЕК да се закриват линиите, а не да се намаляват влаковете заради тежкото състояние на компанията.
Източник: Класа (23.11.2011)
 
Над 440 хил. лв. губи БДЖ от първите 4 дни на стачката През първите четири дни на стачката в холдинг БДЖ загубите са над 440 хил. лева. Нереализираните приходи на “БДЖ- Пътнически превози“ са 375 хил. лева, съобщи Йордан Недев, изпълнителният директор на „Холдинг БДЖ“, цитиран от Investor.bg. Загубите за „БДЖ-Товарни превози“ пък са около 60-70 хил. лева, каза за "Класа" Пламен Джуров, управител на компанията. Той обясни, че те идват от допълнителни разходи за пренасочване на превозите нощно време. Заради това на работниците се плаща за извънреден труд, а на НКЖИ - по-високи такси. Промяната на разписанията засега се прави всеки ден. „Няма отлив на товародатели, даже в последните дни има преизпълнение на плановете на дружеството“, обясни Джуров. Въпреки очакванията за преговори и вчера среща между ръководството на БДЖ и стачкуващите нямаше. От пресцентъра на компанията обясниха, че сега приоритетите на холдинга са договарянето на отсрочки с кредиторите. За пети пореден ден над 80% от пътническите влакове в цялата страна спряха, сочи информацията на синдикатите. От началото на стачката в 8.00 ч нито един влак не тръгна от Централна гара София, Перник, Мездра, Горна Оряховица, Пловдив, Бургас и Стара Загора. Между 8 и 16 часа от 261 пътнически влака, които по разписание е трябвало да превозват пътници, не са потеглили 203. От тях 32 композиции, които са били в движение преди началото на стачката, в рамките на деня не стигнаха до крайната си точка. Те са по късите линии, като Кърджали - Подкова, Царева ливада - Габрово, Септември - Добринище, Берковица - Бойчиновци, Петрич - Генерал Тодоров. По данните на профсъюзите 16 товарни влака, които е трябвало да се движат в интервала 8-16.00 ч, също са спрени. В 8-часовия протест се включиха и служители на НКЖИ от 37 гари в цялата страна. И през вчерашния ден продължиха нарушенията на закона и провеждането на локаут от страна на ръководството на БДЖ, което всъщност доведе до обратен ефект - стачката се разраства все повече. Стачката продължава и днес от 8.00 до 16.00 ч влаковете няма да се движат на територията на цялата страна. Междувременно “БДЖ-Товарни превози“ внесе в Софийския градски съд искова молба срещу десет служители на дружеството, които според управителите му са започнали стачката. Искът е за установяване на нейната незаконност. 30 влака ще бъдат спрени от движение днес. С това започва и предвиденото поетапно намаляване на влакове, което е част от плана за реформи в БДЖ. Плановете са в следващите две седмици постепенно да бъдат спирани пътнически влакове, така че на 12 декември общият им брой да достигне 138 композиции.
Източник: Класа (29.11.2011)
 
Съдът прекрати делото срещу 10 служители от "БДЖ-Товарни превози" и в същото време образува друго дело срещу 63-ма стачници от "БДЖ-Пътнически превози". Това се разбра от официално съобщение на Софийския градски съд в седмия ден от стачката. Любопитен е мотивът, с който е прекратено делото на "БДЖ-Товарни превози". Според съда жалбоподателите не са работодатели на въпросните стачници и по тази причина не могат да участват като страна по делото. Според магистратите работодателите на десетимата са поделенията за товарни превози в София и Пловдив, а не управителите на "БДЖ-Товарни превози". Изпълнителният директор на БДЖ Йордан Недев коментира, че проблемът с върнатия иск е технически. По другия иск - срещу 63-ма в "Пътнически превози", вече е образувано дело. То трябва да установи дали стачката е обявена и е протекла по законния ред. По-рано вчера шефът на БДЖ изрази съжаление, че стачката не е наистина голяма и хубава, за да спестят от средства за заплати. "Почти няма стачкуващи. Тоест имаме неколкостотин стачкуващи и не можем да реализираме това спестяване от работна заплата, което предполагахме, че ще реализираме, ако стачката беше наистина голяма и хубава, каквато си я представиха нашите мили социални партньори", коментира Недев пред БНР. Според него средно на ден "Пътнически превози" губи от стачката по около 100 000 лв., а "Товарни превози" - около 20 000 лв. Поради естеството на работа в БДЖ и малкото стачници успяват да спрат повече от половината влакове в страната. Не е ясно още колко време ще издържи БДЖ на стачката, стана ясно от изказването на Недев. Според него "за съжаление само изглежда лесно" твърдението на финансовия министър Симеон Дянков, че ако стачката продължи, компанията ще бъде фалирана.
Източник: Сега (01.12.2011)
 
925 напускат сами БДЖ Преговорите за прекратяване на железничарската стачка се подновяват днес в 11 ч. Този път те ще се проведат с участието на шефовете на БДЖ "Пътнически превози" и БДЖ "Товарни превози" Георги Иванов и Методи Христов. Ще се разговаря по работни групи по новия колективен трудов договор, който е на базата на този от 2009 г., съобщиха от Министерството на транспорта. Тази седмица започва изплащането на авансите в БДЖ "Товарни превози" и Холдинг БДЖ. В "Пътнически превози", където загубите от стачката достигнаха над 2 млн. лв., ще има проблем с пълния размер на заплатите, каза Владимиров. Той призова работещите в БДЖ да прекратят стачката, защото, от една страна, тя е незаконна (от неделя влезе в сила новият график за движение на влаковете, а стачката е обявена при стар график), а от друга - е във вреда на хората, които пътуват с влак, и на самите железничари. От 320 миналата събота броят на стачкуващите в БДЖ е намалял на 166 тази събота. 925 души вече са приели предложението и напускат БДЖ срещу шест заплати.
Източник: Стандарт (12.12.2011)
 
От днес БДЖ пуска в движение влаковете, които пътуват в интервала между 8.00 ч. и 16.00 ч. Преди два дни ръководството на железницата реши да спре 166 влака, заради стачката, с аргумента, че генерират само загуби. Вчера в "Пътнически превози" са обявили, че стачкуват общо 9 служители на БДЖ и 6 на Национална компания "Железопътна инфраструктура". В сряда беше подписан колективен трудов договор в "БДЖ - Товарни превози". Преговорите в "Пътнически превози" ще продължат днес. Общо 1038 служители са приели предложението да напуснат доброволно железниците. На всички ще им бъдат изплатени възнаграждения в размер на шест брутни заплати. Плановете за оздравяване на компанията предвиждат да бъдат съкратени общо около 2000 железничари до края на годината.
Източник: Сега (16.12.2011)
 
Предварителната продажба на билети за празниците стартира официално от вчера по жп бюрата и гарите, след като ден по-рано синдикатите обявиха, че приключват продължилата 24 дни стачка в железниците. От вчера вървят по разписание всички влакове. Днес се очаква да бъде подписан колективен трудов договор и в БДЖ "Пътнически превози", след като миналата седмица това стана и в товарните. Клаузите по него бяха договорени в петък срещу събота през нощта. Постигнатите договорености са факт, след като и ръководството на БДЖ, и синдикатите направиха компромиси с първоначалните си искания. Според договора при пенсиониране, работещите в БДЖ ще получават вече по 8 заплати, а не по 9, както досега. На практика обаче отпада защитата при уволнения заради съкращения на щата. От БДЖ вече ще са длъжни да питат синдикатите кого да съкратят само при намаляване на обема на работа. До 1 юни се запазват всички бонуси за работещите в железниците, но след това те ще се разпределят по специална бонусна система. "Ако тя не е изградена дотогава, парите ще влизат в общ фонд, докато това стане. А работата по системата може да се проточи и две години. Дотогава тези хора за едната заплата ли ще работят", попита Розен Зарков, шеф на синдиката на транспортните работници към КТ "Подкрепа". Този синдикат заедно със съюза на локомотивните машинисти, също към "Подкрепа", са против договорените клаузи, тъй като според тях защита на правата на работещите няма. Те дори разпространиха специална декларация, в която благодариха на членовете си за участието в стачката, но ги призоваха да я спрат заради предателство на други синдикални структури, съгласили се на компромиси. "От КТ "Подкрепа" искат да не се правят никакви отстъпки, а това в сегашната ситуация е невъзможно. Важното е, че се договорихме оттук нататък и ние, и ръководството на железниците, да защитаваме с повече аргументи исканията си. Не само да казват махаме този и този, но и да ни доказват защо", обясни шефът на железничарския синдикат към КНСБ Петър Бунев. В Национална компания "Железопътна инфраструктура" стачката също приключи, но без да се стигне до подписване на контракт за защита на работещите. "Така поискаха структурите ни, но това не означава, че преговорите за колективен трудов договор не продължават", обяви Бунев.
Източник: Сега (19.12.2011)
 
Ръководството на „БДЖ-Пътнически превози“ и представители на синдикатите подписаха колективния трудов договор, с което бе сложен официалният край на 24-дневната стачка в железниците. Споразумението предвижда платената отпуска на железничарите да бъде намалена с 2 дни, а икономисаните средствата ще отидат във фонд, от който ще се изплащат бонусите от средата на 2012 г. Управителите на компанията се съгласиха да бъде запазено даването на допълнителни средства при излизане в отпуск, а синдикатите се отказаха от искането си всяко мениджърско решение да бъде съгласувано с тях. Договорено е съкращенията на железничарите при намаляване на работата да се съгласуват с профсъюзите. При пенсиониране железничарите ще получават вече осем вместо девет заплати. Шефовете на компанията смятат, че подписаният договор ще даде възможност реформите, започнати в холдинга, да бъдат продължени. Според синдикатите стачката е постигнала целта си и интересите на железничарите ще бъдат защитени. Очаква се делото за законността на стачката да се гледа през февруари следващата година. От вчера всички влакове в страната се движат нормално по редовния им график. Започна предварителната продажба на билети и резервации за всички бързи влакове, за предстоящите коледни и новогодишни празници. Ще бъдат увеличени с допълнителни вагони съставите на влаковете по основните направления в страната, информираха от компанията.
Източник: Класа (20.12.2011)