Новини
Новини за 2015
 
Приватизацията на "БДЖ-Товарни превози" била с цел оздравяване на сектора Предложената от транспортното министерство приватизация на "БДЖ-Товарни превози" има за цел цялостно да бъде оздравен железопътният транспорт, а държавата да концентрира усилията си върху развитието на пътническите превози. Това каза пред БНР заместник-министърът на транспорта Антон Гинев. Той припомни, че министерството е изпратило до Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол решението си за обявяване на процедурата за раздържавяване на предприятието. "Надявам се това да се случи в рамките на тази година. Друг е въпросът, че трябва да се яви качествен инвеститор за приватизацията на "БДЖ-Товарни превози", заяви Гинев. По отношение на 38-те влака, които спират от днес, зам.-министърът обясни, че причините са намалените с около 23% средства по договора за задължителна обществена услуга между държавата и "БДЖ-Пътнически превози". "Колегите от БДЖ трябва да намерят начин коя е формулата за свиване на разходите на БДЖ с 40 млн. лв.", разясни Гинев. Във вземането на това решение сме съобразили, че не допускаме нито едно населено място да остане без железопътен превоз. Спрените влакове са най-ниско ефективните в системата за момента, а именно приходите от тяхната работа са пренебрежимо малки. Това ще предизвика неудобство за част от населението и ние сме готови да изслушаме всички конструктивни мерки по тази тема било на синдикати, на неправителствен сектор, общини или на граждани, но такива до момента не сме получили освен протестни декларации от граждани или общини", коментира той.
Източник: Дума (12.01.2015)
 
Автобуси на релси ще заменят вече спрените стари мотриси от 60-те години. Това каза в интервю за “24 часа” зам.-министърът на транспорта Антон Гинев. Даден е срок до февруари БДЖ да преценят колко шинобуса (така казват на автобусите на релси) и от какъв вид им трябват. След това ще се обяви обществена поръчка за доставката им. Шинобусите най-често са дизелови и са с един вагон. Има и модели с два или три, които са съчленени. Съкращаването на 38 влака и свиването на маршрутите на други 10 изкара хората по гарите. Очаква се на 17 януари да има протести. Предстои спирането на още 90 влака. Заради напрежението днес премиерът Бойко Борисов е извикал министрите на финансите и на транспорта Владислав Горанов и Ивайло Московски, научи “24 часа”. Спешно заседание на парламентарната комисията по транспорт заради кризата в БДЖ ще има утре. На него ще бъдат изслушани министърът на транспорта Ивайло Московски и шефове на БДЖ. Заседанието е по искане на БСП. “Политиката на ГЕРБ винаги разглежда БДЖ като губещи, а това е най-икономичният и социален транспорт”, заяви соцлидерът Михаил Миков. Той призова всички социалисти да се включат в протестите за спасяването на железниците.
Източник: 24 часа (14.01.2015)
 
Министерството на финансите да отпусне на БДЖ орязаните 40 млн. лв. от годишната държавна субсидия, а националният железопътне превозвач да не спира повече влакове и да пусне отново в движение спрените 38 влака на 12 януари. Това решиха депутатите на извънредно заседание на парламентарната комисия по транспорт вчера. Транспортният министър Ивайло Московски обеща да не се спират повече влакове. Той уточни, че връщането на спрените влакове може да се случи само след оценка на състоянието на подвижния състав. С негова заповед са спрени от движение 32 локомотива, защото са опасни. В понеделник БДЖ спря 38 влака, а на други 10 композиции маршрутите бяха съкратени. Габрово и Карлово бяха най-засегнатите райони с орязването на десет влака. Там жителите организираха подписка, а на 17 януари железничарите в Горна Оряховица заплашиха с протест. Областните управители на Габрово и Велико Търново внесоха в парламента искане за възстановяване на четири от спрените влакове. Планът за финансовото оздравяване на БДЖ ще е готов през февруари. До четири месеца трябва да има одобрена национална стратегия за държавните железници. Транспортният министър посочи, че пътническите и транспортните жп превози са на оперативна загуба от общо 27 млн. лв. за 2014 г. и при орязаната с 40 млн. лв. субсидия не може да няма съкращения на влакове и персонал в дружеството. За 2014 г. загубата на "БДЖ-Товарни превози" се очертава да бъде 12 млн. лв., а на "БДЖ-Пътнически превози" – около 15 млн. лв. Московски предупреди, че ако не се направят реформи в БДЖ, в края на 2015 г. оперативната загуба на дружеството ще нарасне на 30 млн. лева, а неизвършените ремонти – за 50 млн. лева. Премиерът Бойко Борисов коментира, че е разпоредил срещи със синдикатите и железничарите и предстоят анализи "линия по линия" на спрените влакове. "Действително има влакове, които возят по пет-шест души, а сто тона ги разкарват напред-назад", каза Борисов по-рано по време на правителственото заседание.
Източник: Сега (15.01.2015)
 
Московски: Няма да закриваме линии, спираме само влакове Не се предвижда закриването на жп линии, ще се съкрати само броят на някои нерентабилни влакове. Това обясни министърът на транспорта Ивайло Московски пред депутатите от ресорната комисия към парламента. 140 млн. лв. ще получи "БДЖ-Пътнически превози" през 2015 г. съгласно сключения договор за обществени услуги с държавата, което е с 45 млн. по-малко от необходимите, припомни министър Московски. В държавния бюджет са заложени и още 30 млн. лв. капиталов трансфер, които обаче ще отидат целево за погасяване на дълговете на БДЖ към кредиторите, допълни Московски. Към тях ще бъдат преведени и още 40 млн. лв., но само при условие, че Европейската комисия разреши сумата да бъде предоставена от държавния бюджет целево за погасяване на дълговете. Въпреки тази намалена субсидия осигуряването на безопасен железопътен транспорт е основен приоритет за нас, категоричен бе министър Московски. Затова тази година ще бъдат спрени от движение 13 от 17-те мотриси, които обслужват кратките маршрути, допълни той.
Източник: Стандарт (15.01.2015)
 
На фона на протести за спиране на влакове и хроничен финансов недостиг правителството взе поредното компромисно решение, което ще закърпи временно състоянието в железниците. Кабинетът е намерил начин да предостави на "БДЖ-Пътнически превози" 40 млн. лв. допълнителна субсидия за пътнически превози, без да се налага хазната да отпуска извънредни средства. Срещу това обаче "Холдинг БДЖ" няма да получи предвидените в Закона за държавния бюджет 40 млн. лв. за извършване на капиталови разходи, като закупуване на нови вагони, ремонти и др. Това стана ясно от публикувана от кабинета стенограма от вчерашното заседание на Министерския съвет. На него транспортният министър Ивайло Московски е разяснил, че осигуряването на предвидения в бюджета трансфер за капиталови разходи от 40 млн. лв. е сложна процедура, защото е необходимо одобрение от ЕС на държавна помощ. За да не чака това одобрение и парите да се предоставят в спешен порядък, транспортното министерство е поискало и получило одобрение парите да се трансформират в допълнителна субсидия на "БДЖ-Пътнически превози". "За да не оставате с грешното впечатление, че нещо съм се объркал - това са едни и същи пари, не са нови за Министерството на транспорта, т.е. само ги прелокираме. Да не реши някой, че изведнъж съм намерил 40 милиона отнякъде, което не ми е по възможностите", е заявил пред колегите си и финансовият министър Владислав Горанов. Решението е явен компромис с поредните планове за преструктуриране на железниците. Само преди седмица правителството задължи транспортния министър в едномесечен срок да представи в МС план за действие за съобразяване на обема на осъществяваната от "БДЖ-Пътнически превози" дейност с размера на одобрените в държавния бюджет средства. Одобряването на държавна помощ за отпускане на капиталови трансфери, които сега се превръщат в субсидия, също е свързано с приемането на средносрочен план за оздравяване и развитие, е обяснил на заседанието на МС транспортният министър Ивайло Московски. Според финансисти самото прехвърляне на средства е спорно, защото по същество то води до промяна на предназначението на сумите. Субсидиите на "БДЖ-Пътнически превози" се предоставят съгласно сключен дългосрочен договор с транспортното министерство, като вчера не стана ясно какви промени се налагат след завишаването на сумата. Първоначално "БДЖ-Пътнически превози" трябваше да получи субсидия в размер на 140 млн. лв.
Източник: Сега (22.01.2015)
 
БДЖ изгуби товарите си Със 160 хил. тона са намалели превозените от БДЖ товари от 1 до 25 януари 2015 г. в сравнение със същия период на 2014 г. Това се оплакаха разтревожени служители на "БДЖ - Товарни превози", тъй като спадът е над 30%, като в същото време товарооборотът на частните жп превозвачи е скочил пропорционално. Наред с това има сигнали, според които служители на държавната компания източват тонове нафта от локомотивите. Това принуди министъра на транспорта Ивайло Московски да разпореди незабавна проверка на сигнал за кражба на нафта, свързан с репортаж, излъчен по Нова телевизия. В него пред скрита камера машинист разказва схемите, по които се източва дизелово гориво от години. Според вътрешен одит въпреки намалелите превози разходът на нафта в БДЖ е скочил с няколко десетки тона спрямо 2013 г. През 2014 г. парите за ремонти в "БДЖ - Пътнически превози" са били едва 10 млн. лв., които са крайно недостатъчни, отчита изпълнителният директор на "Холдинг БДЖ" Владимир Владимиров. Въпреки това по-голямата част от тях са отишли за погасяване на задължения на дружеството, обяснява той.
Източник: Стандарт (27.01.2015)
 
Билетите за влак няма да поскъпват през тази година, стана ясно вчера от думите на управителя на "БДЖ Пътнически превози" Димитър Костадинов. "За момента нямаме визия в бизнесплана за увеличаване цените на билетите през тази година, имайки предвид качеството на услугата", каза Костадинов, който участва в кръгла маса на тема "БДЖ Пътнически превози": отвъд злободневните проблеми", предаде "Фокус". Той каза, че от 1 февруари се връща същият обем влакове. Така постигаме обема, който е договорен с държавата - 20,045 милиона километра, обясни Костадинов. Той съобщи още, че във връзка с новия график ще има разговори с общините. По думите му, трябва да са интегрирани тарифните ставки и разписанията на влаковете с градския транспорт, така че да са удобни за хората. Костадинов каза още, че е въпрос на икономически разчети и сметки дали е по-изгодно да се купи модерен състав, който да е втора употреба, или да се рециклира състав, който е с технологично остаряла техника. За да се оправи конкурентоспособността на БДЖ, трябва политическо решение за инвестиране в него, каза икономистът Георги Ганев, който също участваше в дискусията. Реформата в БДЖ означава да имаме продукт, който е различен от този, който имаме в момента, допълни той.
Източник: Дума (29.01.2015)
 
Димитър Костадинов: 4,120 млн. лв са се отделяли за почистване на вагоните за 2014 година Заварихме лоша организация относно почистването и контрола и функционалните връзки между взаимните поделения. Това каза на пресконференция управителят на „БДЖ Пътнически превози“ Димитър Костадинов, предаде репортер на Агенция „Фокус“. „От юли месец миналата година беше създадено самостоятелно поделение за почистване, чиято численост е 441 човека, което явно не е свършило целта, за която е създадено и качеството на услугата не е подобрено. В края на януари предприехме мерки към закриването на тази дейност и връщането им в експлоатационната дейност, така че да има по-добри взаимовръзки и контрол върху дейността“, обясни Костадинов. По думите му старият подвижен състав и по-точно 32-ра серия създава усещането за лошо качество на услугата. Той посочи, че са предприети мерки по изваждането й от експлоатация. „Разходите на поделението за почистване от 2013 година, сравнени с 2014 година са се увеличили с около 800 000 лева, като в резултат на това не виждаме някакво подобрение - от 3,2 млн. лева на 4 120 000 лева. Трябва ежедневно да има почистване на всеки един вагон и всяка една мотриса“, посочи Костадинов. Той уточни, че не всеки ден се подава информация за почистване съответния вагон. „Къса се връзката. Критериите за качество са много, в зависимост от вида на почистването. Поетапно до средата на годината ще спрем 32-ра серия, от които ще оставим само четири, които са в добро състояние“, каза още Димитър Костадинов. Председателят на борда на директорите на „Холдинг БДЖ“ ЕАД Велик Занчев заяви, че на 26 януари са предприели действия за подобряване организацията на работата. „Процесите се управляват така, както трябва и сме смятали, че бихме могли да подобрим услугата. За нас основният акцент е пътникът и каква услуга му предлагаме“, подчерта Занчев.
Източник: Агенция Фокус (11.02.2015)
 
180 000 лeвa oбeзщeтeниe щe тpябвa дa плaти “БДЖ – Пътничecки пpeвoзи” нa близкитe нa зaгинaл пpи тpyдoвa злoпoлyкa cлyжитeл нa дpyжecтвoтo. Tpaгичният инцидeнт cтaнaл нa 11 aпpил 2012 г. нa индycтpиaлния жп пpeлeз нa пpeдпpиятиeтo “Химcнaб”. Слyжитeли нa БДЖ пpeдпpиeли cкaчвaнe нa вaгoни cъc cяpнa киceлинa и coдa кaycтик към тoвapнa кoмпoзиция. Ангeл Никoлoв бил нaчaлник-влaк нa кoмпoзициятa. Дoкaтo мaшиниcтът нacoчвaл cъcтaвa към вaгoнитe, Ангeл cлязъл и ce oпитaл дa ги cкaчи в движeниe. Рaзпopeдбитe изиcквaт в тaкивa cлyчaи дa ce пoлзвaт cпиpaчни oбyвки, кoитo дa ce пocтaвят нa кoлeлaтa нa вaгoнa. Taкивa oбaчe нямaлo и тoй пoтeглил пo инepция. Ангeл ce oзoвaл зaд нeгo, пpeпънaл ce в eднa oт peлcитe и пaднaл пo гpъб. Toвa ce oкaзaлo фaтaлнo, тъй кaтo нямaл никaкъв шaнc дa ce oтдpъпнe oт бaвнo движeщия ce вaгoн, пpeди кoлeлaтa дa пpeминaт пpeз тялoтo мy. Жeлeзничapят издъхнaл нa мяcтo. Пo cлyчaя зaпoчнaлo paзcлeдвaнe, кaтo пpeз cъщaтa гoдинa пpoкypaтypaтa пoвдигнa oбвинeния нa тpимa cлyжитeли нa БДЖ – мaшиниcтa Дaниeл и cтpeлoчницитe Хpиcтo Х. и Ивaн Д. Окpъжeн cъд – Вeликo Tъpнoвo, oпpaвдa Ивaн и Дaниeл и ocъди ycлoвнo Хpиcтo, нo впocлeдcтвиe и тoй бe пpизнaт зa нeвинeн нa втopa и тpeтa инcтaнция. Мeждyвpeмeннo били зaвeдeни гpaждaнcки иcкoвe oт имeтo нa cъпpyгaтa нa Ангeл и двeтe мy дъщepи. Вceки oт тpитe иcкa бил зa 90 000 лeвa. Нa пъpвa инcтaнция Рaйoнeн cъд – Вeликo Tъpнoвo, гo yвaжил чacтичнo и пpиcъдил paбoтoдaтeлят нa Ангeл дa плaти пo 60 000 лeвa нa вceки oт близкитe. От БДЖ oбжaлвaли peшeниeтo, кaтo пocoчили, чe в cлyчaя билo нaлицe гpyбo нapyшeниe нa тpyдoвитe пpaвилa oт cтpaнa нa caмия зaгинaл. Кaтo нaчaлник-влaк тoй e тpябвaлo дa cтoи нa кoмпoзициятa, a нe дa ce oпитвa дa извъpшвa cкaчвaнeтo, кoeтo вcъщнocт билo paбoтa нa cтpeлoчницитe. Taкa тoй нoceл винa зa инцидeнтa и нe cлeдвaлo дa ce пpиcъждa тoлкoвa гoлямo oбeзщeтeниe. Съдиитe oт Окpъжeн cъд oбaчe пoтвъpдили peшeниeтo нa пъpвaтa инcтaнция. Същo тaкa тe ca пocoчили, чe cлeдвa дa ce плaтят и пo 2800 лeвa въpхy вceки oт yвaжeнитe иcкoвe кaтo мopaтopнa лихвa. Рeшeниeтo пoдлeжи нa oбжaлвaнe пpeд ВКС.
Източник: Янтра - Велико Търново (26.03.2015)
 
1200 души излишни в БДЖ Общо 1200 души излишен персонал в БДЖ изчисли екипът на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията при представянето вчера на план за оптимизацията на железниците. 600 служители повече работели в "Товарни превози", толкова бил и излишният персонал в "Пътнически превози". Планът за оптимизация предвижда още железниците да се освободят от ненужни сгради, вагони и локомотиви, като тези активи се изчисляват на 69 млн. лв. Компанията обмисля и да потърси концесионери на жп линиите. Отново се обсъждат варианти за закриване на жп линии, които не са на печалба. Сред най-недоходоносните е Септември-Добринище, от която БДЖ, и НК "Железопътна инфраструктура" губели по 5 млн. лева годишно. Все още не е ясно с колко ще поскъпнат билетите за влак в резултат на готвените промени.
Източник: Дума (08.04.2015)
 
С 430 млн. лева спасяват "БДЖ-Пътнически превози" 430 млн. лв. инвестиции ще подобрят състоянието на "БДЖ-Пътнически превози". Това е записано в оптимистичния сценарий на Плана за оздравяване и развитие на "Холдинг БДЖ", стана ясно по време на представянето му в парламентарната комисия по транспорт. Средствата ще стигнат за значително подобряване качеството на пътническите превози по двата маршрута в направлението София - Варна - през Горна Оряховица и Карлово, както и по останалите главни линии - за Видин, Кулата, Бургас и пр. С 400 млн. лв. се планира да бъдат закупени нови влакове, а останалите 30 млн. лв. ще отидат за доставката на 16 шинобуса (б.р. - дизелови автобуси за движение по релси), които ще покрият второстепенните линии, по които пътниците са малко, като направленията Габрово - Царева ливада и Кърджали - Подкова. Освен инвестиции в плана за оздравяване на БДЖ е заложено и намаляване на служителите в холдинга с 1200 души - по 600 души от ""Пътнически" и "Товарни превози", обясни транспортният министър Ивайло Московски. Това обаче ще стане за целия 7-годишен период на оздравяване, като по-голямата част от персонала ще отпадне поради пенсиониране. Тази година няма да има съкращения в БДЖ, категорично заяви транспортният министър.
Източник: Стандарт (09.04.2015)
 
"Холдинг БДЖ" плаща 103 млн. лв. дългове 91 млн. лв. главници и 12 млн. лв. лихви ще изплати на кредиторите си тази година БДЖ, съобщиха от холдинга. В края на февруари и през март бяха изплатени близо 12 млн. лв. към всички кредитори, а преди дни са преведени неколкостотин хиляди лева лихви към Европейското дружество за финансиране закупуването на подвижен жп състав "Еврофима". През май и юни предстоят плащания на около 15 млн. лв. главници и лихви към германската KFW, кредиторите по Втория облигационен заем и "Еврофима", обясниха от "Холдинг БДЖ". В сумата от 103 млн. лв. влизат и 40-те млн. лв., които бяха заделени от субсидията за "БДЖ-Пътнически превози" за плащане към кредиторите. Най-високата бариера пред изпълнението на изготвения "План за оздравяване и развитие на Групата на "Холдинг БДЖ" ЕАД за периода 2015-2022 г." е решаването на проблема с кредиторите, анализира експерт. Затова най-важното е час по-скоро да се обяви процедурата за приватизация на "БДЖ-Товарни превози", която е единственият начин да се получат средства за изплащане на една част от дълговете и за подписване на споразумение за разсрочено изплащане на останалите. Към края на 2014 г. задълженията на БДЖ са 565,18 млн. лв. От тях 138,28 млн. са към KFW, от които 65,9 млн. са просрочени. 154,18 млн. лв. са дълговете по Втория облигационен заем - всичките просрочени. 91 млн. лв. дължи БДЖ и за инфраструктурни такси на НКЖИ, 83 млн. от които - просрочени. Очакваните максимални приходи от продажбата на "БДЖ - Товарни превози" са 108 млн. лв., колкото беше оценката от 2012 г., но сега ще се прави нова. Най-големият проблем е дали ще се яви купувач, тъй като през 2013 г. единствен кандидат беше румънският карго превозвач "Груп Феровиар Ромън", който отказа да подаде оферта, а интересът на руски частни жп компании се измести от България към железниците в Гърция.
Източник: Стандарт (20.04.2015)
 
Чистка на пловдивски жп началници Четирима началници на пловдивското поделение на пътническите превози са уволнени. Става въпрос за ръководството на пътническите превози в Пловдив и на локомотивното депо. Тяхното отстраняване е станало след само 6-минутен разговор с шефа на "БДЖ Пътнически превози" Димитър Костадинов, а заповедите им били предварително подготвени. Всичко е приключило за нула време с разписване на заповедите. На улицата излизат директорът на пътническите превози Георги Мавродиев, началникът на локомотивното депо Илко Илчев, ръководителят на пътническия център в Пловдив Антон Чердаков и Стоян Златев, ръководител на експлоатация в локомотивното депо. На всички ръководители е съобщено, че са аут от системата, без да се изтъкнат мотиви. Съобщено им е само, че решението е въз основа на два доклада. Единият е одитен доклад от тази година относно извънредния труд, но подробности от него не са цитирани. На 16 юли миналата седмица пък е имало и проверка на пътническите превози, но и от този доклад също няма подробности. Според източници от железниците в доклада за ремонтната дейност нямало никакви забележки освен констатации по отношение на положения извънреден труд, който е положен по обективни причини, защото от началото на годината депото работело с 30 човека по-малко. Засега синдикатите нямат официална информация какво съдържат докладите и също не са наясно за мотивите за уволнението на началниците. На отстранените не им е дадено право да се защитят. Според източници от жп средите уволнените са професионалисти и с дългогодишен стаж в системата. След уволненията сред работещите настроението било ужасно и напрежението в структурите на БДЖ в Пловдив се засилвало и от слухове, че се готви закриване на локомотивното депо. 400 железничари работят в Пловдив. Близо 150 от тях са се включили в протестна подписка в защита на уволнените си ръководители. В нея те настояват отстранените началници да бъдат върнати на работа. Подписката ще бъде дадена на транспортния министър Ивайло Московски. В момента е останал само един началник, който да се грижи за ремонта, експлоатацията и пропускливостта на влаковете. Това засилва риска от сътресения в работата на железниците, защото дори най-маловажното решение трябва да се одобри от само един човек. По-късно вчера управителят на "БДЖ - Пътнически превози" Димитър Костадинов заяви пред "Фокус": "Нямаме никакви намерения да закриваме локомотивното депо в Пловдив". Решението за освобождаването на четиримата служители е чисто управленско. То е свързано с неспазване на поставените задачи и недостатъчен контрол върху изпълнението на съответните нормативни документи, заяви той. Причината за тяхното освобождаване е несправяне с поставените задачи, неосъществен контрол и различни други нарушения при воденето на нормативни документи. Начинът, по който са освободени, е по екипност и в срок на изпитване. Двама от въпросните служители са назначени лично от мен при встъпването ми в длъжност като управител на "БДЖ - Пътнически превози", заяви Костадинов.
Източник: Дума (24.07.2015)
 
Първи частен синдикат поиска да бъде освободено ръководството на БДЖ Синдикалисти поискаха ръководството на БДЖ да бъде освободено. От съобщението на Първи частен синдикат става ясно, че са изпратили писмо до Министерството на транспорта, в което искат уволнението на председателя на Съвета на директорите на БДЖ, изпълнителния директор и директора на "БДЖ Пътнически превози" – Велик Занчев, Владимир Владимиров и Димитър Костадинов. Мотивите за поисканите уволнения са свързани с финансови злоупотреби, пропуснати ползи, както и умишлени действия, довели, според синдиката, до задълбочаване на кризата в БДЖ. В писмото се посочва още, че сключеният колективен трудов договор ощетява персонала на БДЖ, като продължава да увеличава пропастта между заплатите на обикновените служители и ръководството.
Източник: Стандарт (18.08.2015)
 
БДЖ пуска вагони "бистро" по линията София - Варна От днес "БДЖ-Пътнически превози" възстановява движението на вагоните от тип "бистро" в бързите влакове със задължителна резервация, които пътуват между София и Варна, съобщава националният превозвач. Вагоните от тип "бистро" разполагат със салон за консумация с бар за обслужване на пътниците. Барът е оборудван със съвременни уреди за съхранение, охлаждане и затопляне на предлаганите артикули от менюто. По този начин клиентите на БДЖ ще имат възможност по време на своето пътуване да си закупуват топли и студени закуски и напитки, които се предлагат в специализирания вагон. В салона за консумация са разположени няколко сепарета с маси и седящи места. Салонът предлага и барплот за правостоящи. Влаковете към композициите, на които ще бъдат включени вагони от тип "бистро", са бързият влак със задължителна резервация №2601 от София за Варна, който заминава от Централна гара София в 06:50 ч. и бързият влак със задължителна резервация №2602 от Варна за София, който тръгва от гара Варна в 07:30 ч.
Източник: Дума (07.09.2015)