Новини
Новини за 2017
 
Три консорциума искат летище Пловдив на концесия Трима са кандидатите, подали оферти за концесия на летище Пловдив, стана ясно при отварянето на тръжните книжа вчера. И трите кандидатстващи дружества са консорциуми - "Силк роуд Пловдив Еърпорт" (в което влизат "Принц фон Пройзен Кепитал Лимитид АД", "Пиктед Кепитал ЛТД" и VLJ Consulting), "Консорциум летище Пловдив" ("Тракия икономическа зона АД" и ПИМК "Холдинг Груп АД") и обединение между китайската компания "Хайнан" и "Пловдив еърпорт инвест". От министерството обясниха, че се търси финансово стабилен инвеститор с опит в управлението, експлоатацията и развитието на летища, за да се гарантира и развитието на аеропорта. "Издръжката на летището ни струва 1.5 млн. лв. годишно, но без удължаването на пистата и без карго терминал", обясни транспортният министър Ивайло Московски пред БНТ. В края на 2016 г. правителството реши отново да открие процедурата за търсене на инвеститор за летището в Пловдив, защото при предишния търг нямаше кандидати. Тогава беше предложено бъдещият оператор да строи карго терминал, което очевидно е било неатрактивно за инвеститорите. Новият стар министър на транспорта обяви наскоро, че отново ще бъде пусната и концесията на софийското летище. Процедурата беше спряна от служебния му предшественик, защото не била изгодна, но според Московски този вид управление е единственият ефективен начин за привличане на инвестиции. Плановете са част от концесионната такса да отиде за финансово укрепване на БДЖ, което има около 500 млн. лв. дългове.
Източник: Сега (19.05.2017)
 
Само една оферта е получена за концесията на Интермодалния терминал в Пловдив. Тя е подадена от "Терминали" ЕАД. Едноличен собственик на дружеството е ПИМК Холдинг Груп, част от който е компанията за международен транспорт и спедиция ПИМК ООД - един от най-големите превозвачи на европейския пазар, съобщи Инвестор. Бъдещият оператор ще има задължение да финансира поддържането, управлението и модернизирането на обекта за срок от 27 години. Концесионерът трябва да инвестира в терминала минимум 4,687 млн. лева без ДДС за целия срок на концесията. Отделно от това минималното фиксирано концесионно плащане към държавата е 50 хил. лева годишно, като сумата ще бъде индексирана на всеки три години с отчетената инфлация.
Източник: Сега (30.05.2017)
 
Получено е само едно предложение за концесия на Интермодалния терминал в Пловдив Подадена е само една оферта за участие в процедурата за концесия на Интермодален терминал – Пловдив, съобщават от Министерството на транспорта. В присъствието на министър Ивайло Московски са отворени получените оферти за участие в откритата процедура за предоставяне на концесия на „Интермодален терминал в Южен централен район на планиране в България – Пловдив“. Получено е едно предложение за участие от „Терминали“ ЕАД. Едноличен собственик на дружеството е ПИМК Холдинг Груп, част от който е компанията за международен транспорт и спедиция ПИМК ООД - един от най-големите превозвачи на европейския пазар. Бъдещият оператор ще има задължение да финансира поддържането, управлението и модернизирането на обекта за срок от 27 години, посочват от транспортното министерство.Участникът, определен за концесионер, трябва да инвестира в терминала минимум малко над 4,687 млн. лева без ДДС за целия срок на концесията. Отделно от това минималното фиксирано концесионно плащане към държавата е 50 хил. лева годишно, като сумата ще бъде индексирана на всеки три години с отчетената инфлация. Участникът ще има задължение да направи допълнително еднократно концесионно плащане в размер на 5 хил. лева без ДДС при влизане в сила на концесионния договор, както и да заплаща процент от годишните нетни приходи, който не трябва да бъде по-малко от 10%. Прогнозните приходи за държавата за целия срок на концесията са 1,255 млн. лева без ДДС. Сумата включва минималния размер на фиксираното годишно концесионното плащане (50 хил. лева без ДДС) и еднократното концесионно плащане. В нея не е включен размерът на променливата част на годишните концесионни плащания, тъй като те имат прогнозен характер и зависят от финансовите резултати на концесионера за съответната година. Интермодален терминал – Пловдив е изграден със средства от оперативната програма „Транспорт“ 2007 – 2013 г. и национално съфинансиране. Обектът има голямо стратегическо и икономическо значение в регионален, национален и общоевропейски аспект, допълват от ведомството.
Източник: Инвестор.БГ (30.05.2017)
 
ПИМК и "СКМ Порт Видин" взимат на концесия товарни терминали в Пловдив и Видин Интермодалният терминал в Пловдив и пристанищния терминал Видин-юг ще бъдат отдадени на концесии за съответно 27 и 35 години с решения на Министерския съвет, които бяха гласувани в сряда. Избраните концесионери - дъщерна фирма на превозвача ПИМК за Пловдив и "СКМ Порт Видин" за пристанищния терминал в дунавския град, ще трябва да направят определени инвестиции, както и да плащат годишна концесионна такса, става ясно от съобщение на правителствената пресслужба. Интермодалният терминал в Пловдив, който се намира в района на жп гара Тодор Каблешков, ще се стопанисва за 27 години от компанията "Терминали" ЕАД, която е дъщерно дружество на най-големия автомобилен превозвач в страната ПИМК. Според решението на правителството новият стопанин ще трябва да извърши инвестиции за 15.1 млн. лв., като 2.23 млн. лв от тях трябва да бъдат вложени през първите две години. Определено е и фиксирано годишно плащане в размер на 60 хил. лв., както и променливо, което ще е за 10% от нетните приходи за всички дейности, свързани с ползването на терминала. Интермодалният терминал в Пловдив бе построен със средства от програма "Транспорт", като първият опит да му се намери оператор бе в края на миналата година, но след това имаше жалба в Комисията за защита на конкуренцията. През май стана ясно, че превозвачът ПИМК е единствената компания, подала оферта за участие в процедурата. ПИМК има приходи от 347.5 млн. лв. за 2015 г., а съсобственици в дружеството са Пенко Несторов и Илиян Филипов.Концесионер за 35 години на пристанищния терминал Видин-юг, който досега се ползваше основно за превоз на въглища, ще е "СКМ Порт Видин". Тя се задължава да инвестира 3.73 млн. лв. за срока на концесията, които трябва да са свързани с ремонт и поддръжка на съществуващата инфраструктура, както и за изграждане на нови съоръжения. От съобщението на правителствената пресслужба става ясно, че фиксираната такса за концесията е малко над 8 хил. лв. без ДДС на година, а променливата - 1.76% от нетните приходи от всички дейности, които надвишават приетата сума за базови приходи от 252 хил. лв. Концесията на видинския терминал беше стартирана още по времето на предходния кабинет на ГЕРБ, но също бе обжалвана в Комисията за защита на конкуренцията, която в началото на настоящата година откри и нарушения при процедурата. Спечелилата компания "СКМ Порт Видин" се свързва със собственика на "Гранд казино Видин" и бивш служител на НСБОП Кирил Малчиковски, който според видинските медии през 2008 г. е бил осъден за незаконен износ на прекурсори. В края на същата година върху дяловете му в компанията "Глобал лоджистикс" е наложен запор от комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност. Представител на "СКМ Порт Видин" според ДАКСИ е бившият зам.-кмет на Видин Мариян Иванов, който е заемал различни ръководни позиции и в дружества на Маличковски.
Източник: Капитал (17.08.2017)
 
КЗК: Концесията на летище Пловдив може да продължи с два кандидата Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отхвърли искането на отстранения кандидат "Силк роуд Пловдив еърпорт" за спиране на процедурата за концесия за летище Пловдив. В определението си от средата на септември антимонополното ведомство посочва, че вредите от временната мярка биха били по-големи от ползите от нея. Самото решение по същество, с което комисията ще прецени дали има нарушение на процедурата и дали консорциумът е отстранен неправомерно, все още предстои да се вземе. При всички положения спорът забавя концесионирането на летището, чиито резултати се влошават през последните месеци. За обекта кандидатстват още китайската HNA Group и пловдивското обединение "Консорциум Летище Пловдив", което включва "Тракия икономическа зона" и автотранспортната ПИМК. Процедурата за предоставяне на 35-годишна концесия на съоръжението беше открита в последния работен ден на 2016 г. От трите кандидата два бяха допуснати до отваряне на офертите, но "Силк роуд Пловдив еърпорт" беше отстранен, тъй като според решението на транспортния министър от 25 юли консорциумът не е доказал задължителни минимални активи от 20 млн. евро. Причината е, че консорциумът е предоставил отчети на трето лице - кипърското Cobalt New Age Airlines Group, но не е посочил, че с неговите възможности ще изпълнява предмета на концесията. Водеща компания в "Силк роуд Пловдив еърпорт" със 75% е регистрираната в България "Принц фон Пройсен кепитъл лимитeд" на швейцареца Урс Майстерханс. С по 12.5% дялове са българската "Ви Ел Жи консултинг" и регистрираната в Кипър Pictet Capital, която от своя страна е собственост на председателя на борда на Cobalt Грегори Дякоу. Според "Силк роуд Пловдив еърпорт" КЗК е трябвало да изиска кипърското дружество да бъде посочено изрично като трето лице, както и да даде време за отстраняване на несъответствията. Това обаче не е направено. Освен това отпадналият кандидат твърди, че на условията за минимална стойност на активите отговаря и един от членовете на консорциума - Pictet Capital. Тези въпроси не са коментирани в определението на КЗК, тъй като те засягат казуса по същество. За момента е ясно, че процедурата няма да бъде спряна, докато комисията вземе решение по самата жалба. Каквото и да бъде това решение, то може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд от всяка от страните. Причината комисията да откаже налагането на временна мярка е, че жалбоподателят не е доказал, че интересите му ще бъдат увредени по необратим начин. В същото време концесионирането на летището е в интерес както на държавата, така и на обществото, посочват от КЗК. От преписката по жалбата става ясно, че приходите от концесията са заложени в 3-годишната бюджетна прогноза до 2019 г., като според транспортното министерство спирането на процедурата ще лиши държавния бюджет от минимум 3.25 млн. лв. от концесионни плащания и 35.267 млн. евро инвестиции. Отделно от това държавата ще продължи да издържа летището през бюджета на Гражданската въздохоплавателна администрация (ГВА). За 2017 г. за това са предвидени 1.316 млн. лв. до края на август, тъй като плановете са били съоръжението да се концесионира. За цялата година сумата ще достигне 1.491 млн. лв., което ще остави на ГВА едва около 400 хил. лв. за собствените й нужди, посочват от транспортното министерство. За 2016 г. приходите на летище Пловдив са малко над 3 млн. лв., като за първите шест месеца на тази година намаляват с 2% до 770 хил. лв. заради спад на обслужени пътници и самолети и обработени товари. В същото време разходите нарастват по-бързо и компанията увеличава загубата си близо два пъти и половина до 354 хил. лв.
Източник: Капитал (26.09.2017)
 
КЗК одобри концесията на интермодалния терминал в Пловдив Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е одобрила концесията на интермодалния терминал в Пловдив без пазарен анализ, показва справка в регистъра на антимонополния регулатор. Концесионерът е дружеството „Терминали“ ЕАД, което е 100% собственост на „ПИМК Холдинг Груп“ АД – компанията майка на превозвача „ПИМК“ ООД, който е сред лидерите в Европа в бранша. Предприятието беше единствен кандидат в процедурата за концесия. Офертата му беше одобрена от правителството в средата на август. Концесионният договор е сключен на 21 септември, вижда се от решението на КЗК. Страни по договора са Министерският съвет, представляван от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията (концедент), „Терминали” ЕАД (концесионер) и „ПИМК” ООД (в качеството на солидарен длъжник). КЗК се е отказала от пазарен анализ, защото дружеството „Терминали“ не е реализирало оборот през предходната приключила финансова година, т.е. 2016 г., каквито са изискванията на закона. Общият оборот на дружествата от икономическата група, към която принадлежи „Терминали“ ЕАД, изчислен в съответствие с изискванията на Закона за защита на конкуренцията, реализиран през 2016 г. на територията на страната, е в размер приблизително на 116,764 млн. лева, посочва се в решението. През 2016 г. не е реализиран оборот от страна на обекта на придобиване, т.е. интермодалният терминал в Пловдив. Съоръжението е новопостроено и не е планирано да извършва дейност до момента на фактическото определяне на изпълнител по експлоатацията му и влизане във владение на същия, допълва се в решението.
Източник: Инвестор.БГ (15.11.2017)