Новини
Новини за 2016
 
„Агрион” организира търгове за продажба на ниви в цялата страна Услугата е насочена основно към земеделци Компанията за управление на земеделски активи „Агрион” пусна нова услуга. В първото тримесечие на годината тя ще организира търгове за земеделска земя, поверена й за управление от нейни партньори. Търговете ще се проведат в офисите на „Агрион” в цялата страна. “Това е уникална възможност за българския пазар и най-вече за тези, които активно се занимават със земеделие и искат да разширят стопанствата си, и за онези, които имат желание да инвестират в подобен актив. Радваме се, че с развитието на компанията спечелихме доверието на голям брой партньори”, коментираха от мениджмънта на българското дружество. „Агрион” е сред най-бързо развиващите се и динамични компании в сектора за управление на земеделска земя. През 2014 г. откри официално верига от офиси в цялата страна, като към момента тя включва 25 търговски точки. През 2015 г. 98 % от земята, която управлява дружеството, е отдадена под аренда и се стопанисва. "За по-малко от две години успяхме да изградим офиси в 24 града в страната и станахме предпочитан партньор на фермерите“, посочиха от компанията. „Една от основните ни цели е да работим за окрупняването на земеделската земя. Големият брой малки парцели оскъпява обработката и стопанисването и е една от най-сериозните пречки за повишаване на добавената стойност и на производството в сектора. Сега с организирането на търгове целим да подкрепим фермерите, които ще могат да окрупнят стопанствата си с добра земя на наистина добра цена. Предложените земи са атрактивни и за тези, които искат да инвестират в земеделска земя”, коментираха от „Агрион”. Подобна мащабна инициатива, която включва купуването на ниви с търгове, се прави за първи път у нас. Парцелите са в цялата страна. На сайта на компанията е открита специална секция, в която могат да се разгледат и да се изтегли необходимата документация за участие в процедурата. По план търговете трябва да приключат в рамките на първото тримесечие. Проучванията сочат, че у нас средният размер на един парцел на база брой собственици е 5,5 дка. Разпокъсаността оскъпява ефективното управление на земята.
Източник: 24 часа (14.01.2016)
 
Търговете за земя на Агрион ще продължат до края на месеца Засилен интерес към покупките на земя с търгове отчетоха от водещата българска компания за Агрион. В началото на тази годината тя организира поредица от продажби за парцели на нейни партньори. Процедурите ще продължат до края на месеца, като все още има възможност да се участва с оферти за атрактивните имоти, посочиха от дружеството. „Досега резултатите показват засилено търсене към покупката на добра земя на наистина добра цена. Например за един пакет в област Бургас получихме 5 заявки за участие в търга. Най-много са запитванията за парцелите в Пловдив и Бургас. Сериозен интерес има и към имотите, които предлагаме в Русе, Велико Търново и Враца”, коментираха от мениджмънта на компанията. Експертите отчетоха интерес към парцелите основно от фермери, арендатори и земеделски производители, които имат сериозни намерения за увеличаване на стопанствата си. Запитвания обаче има и от хора, които искат да инвестират в земя с цел доходност в бъдеще или такива, които тепърва навлизат в сектора. „Сега е моментът да се възползват от наистина добри възможности. Искаме да подкрепим и интереса към развитие на земеделски проекти като съдействаме не само със сделките за земя, а и с експертни съвети, информация за пазара, търговски и юридически консултации ”, посочиха от Агрион. Подобна мащабна инициатива с аукциони за ниви се прави за първи път у нас. Парцелите са в цялата страна, като на сайта на компанията са публикувани подробности за тях в специална секция, в която могат да се разгледат и да се изтегли необходимата документация за участие в процедурата. Дейността на компанията е фокусирана върху купуването и наемането на земя. В тази връзка плановете за 2016 г. включват активното управление на портфолиото, което налага продажбата на част от поверената за управление земя. Т.е. корпоративната стратегия е фокусирана върху концентриране и окрупняване на земята на база собственост. В очакванията си за 2016 г. мениджърите на дружеството прогнозират тенденция към динамика в цените на земята, чиято посока ще се определя именно от интереса и възможностите за покупки от страна на земеделските производители. Агрион е сред най-бързоразвиващите се и динамични дружества в сектора за управление на земеделска земя. През 2014 г. компанията откри официално мрежата си от офиси в цялата страна като към момента тя включва 25 търговски точки.
Източник: Инвестор.БГ (05.02.2016)
 
Компанията за управление на земеделска земя „Агрион” разработи нова услуга – ще финансира земеделци, съобщиха от пресцентъра на компанията. Дружеството официално бе регистрирано от БНБ. „След направен задълбочен анализ стигнахме до извода, че има пазарна ниша за кредитиране на фермери с цел инвестиции, покриване на спешни разходи или лизинг. Наблюденията ни за пазара показват, че именно земеделският сектор ще бъде сред най-активните в търсенето на средства.Затова продуктите ни покриват трите основни типа финансиране – дългосрочно инвестиционно, краткосрочно оборотно и лизинг на земя.”, посочиха от „Агрион”. Така компанията стана първата, специализирана в управлението на земя, която предлага на пазара индивидуални кредитни продукти за физически и юридически лица от агросектора. Успешното развитие на офиси и добрите търговски резултати на дружеството осигуриха ресурсната обезпеченост за лансирането на новата услуга, посочиха от дружеството. Предимствата на новата услуга кредитиране на „Агрион” са свързани с бързината, лесното кандидатстване, както и по-малкото документация. За разлика от другите финансови институции с кредити за земеделие, компанията не изисква подробни бизнес отчети и анализи, нито допълнителни застраховки или откриване на сметки, не събира такси и комисионни за кандидатстване. „Освен това, „Агрион” няма такса за разглеждане, което намалява риска за кредитоискателя да направи разходи, а в крайна сметка да не е одобрен. На практика той не дължи нищо преди да е сигурен, че ще получи желаното финансиране”, разказаха още експертите по поземлени отношения. От компанията разчитат услугата да привлече земеделците от всички сектори, независимо от тяхната големина. Дружеството не залага специални изисквания за кредитополучателите, а ще проучва всеки кандидат доколко би могъл да си погасява вноските. Като основно обезпечение се приема земята, а реалният процент на отпуснатото финансиране е до 80% от пазарната й стойност. Разрешеният процент на финансиране е по-висок от този, който финансират банките. Не се изискват допълнителни обезпечения като апартаменти, къщи, машини; нито пък включването на съдлъжници, поръчители, гаранти. Кредитните продукти на „Агрион” са разработени съобразно специфичния характер на земеделския бизнес, започват от 10 000 лв. и нямат таван на размера на финансирането. Услугата вече се предлага във всички офиси на дружеството в цялата страна.
Източник: Агенция Фокус (22.03.2016)
 
Агрион започна да отпуска земеделски кредити Компанията за управление на земеделски активи „Агрион“ стана първата фирма от своя бранш, регистрирана като небанкова финансова институция. Така тя вече има право да отпуска кредити. От дружеството потвърдиха, че вече са готови с финансовите си продукти, насочени предимно към физически и юридически лица от агробизнеса. Кредитните продукти са за дългосрочни инвестиционни цели, за покриване на оборотни нужди, разработена е и лизингова схема. Като цяло апетитът за кредити в последните години започна да се възстановява. Земеделието се очертава като един от най-активните сектори, търсещи допълнително финансиране, като по мнение на експерти в бранша най-много се теглят кредити за селското стопанство. Това се потвърждава и от статистиката на БНБ - докато общата сума на отпуснатите заеми за бизнеса през изминалата година е намаляла от 31,10 млрд. лв. в края на 2014 г. до 30,61 млрд. към 31 декември 2015 г., то земеделските кредити растат за същия период от 1,55 млрд. на 1,74 млрд. лв. Родните банки не закъсняха и разработиха поне по един специализиран продукт за сектора. Това, по което кредитите на „Агрион“ се различават от тези на банките, е основно улеснената процедура по кандидатстване. За разлика от другите финансови институции, компанията не изисква подробни бизнес отчети и анализи, нито допълнителни застраховки или откриване на сметки, не събира такси и комисиони за разглеждане на документи. Улеснение за клиента е, че не се изисква и отлична кредитна история. Освен това „Агрион“ няма такса за разглеждане, което намалява риска за кредитополучателя да направи разходи, а в крайна сметка да не е одобрен. На практика той не дължи нищо, преди да е сигурен, че ще получи желаното финансиране. Експертите предлагат и опция да подготвят всички необходими документи от името на клиента. „Опитът ни показва, че земеделският бизнес определено се сблъсква с трудности и неразбиране за осигуряване на финансови средства. Често фирмите трябва да се борят с бавна и тромава процедура, затъват в документация и докато чакат поредното становище, пропускат възможности за милиони. Затова решихме, че е време, а и имаме административния, ресурсен и експертен капацитет да разширим услугите си с кредитиране. То е разработено точно според нуждите и особеностите на земеделския бизнес”, казват от „Агрион“. Основното обезпечение, което приема компанията, е земеделската земя. Неговата оценка може да достигне до 80% от пазарната й стойност, което е по-висок процент от този в банките. Не са необходими и допълнителни залози на друго движимо или недвижимо имущество или включването на съдлъжници, поръчители, гаранти „Земеделците имат нужда от прогнозируемост на разходите и по-малко бюрокрация. Ние стъпваме на утвърдения си бизнес модел и опит от създаването и управлението на портфолио от земя и услуги, насочени към активното й управление. Затова условията ни са много по-адекватни и съобразени с нуждите и реалността на бизнеса на земеделските производители”, коментираха от мениджмънта на компанията. Услугата вече се предлага във всички офиси на „Агрион“ в цялата страна.
Източник: Инвестор.БГ (22.03.2016)
 
"Агрион" въведе нов метод за отдаване на земя под наем и аренда - с търгове Кампанията по договаряне на рентите за стопанската 2016/2017 започна. Най-характерното за тазгодишното договаряне са новите механизми, по които се определят рентните нива за стопанисване на имотите. Крупните собственици на земя също са по-гъвкави. „За стопанската 2016/2017 година предприехме нов подход на договаряне. Вместо пряко да влизаме в преговори с арендаторите, решихме да организираме търгове. Така при една прозрачна процедура чрез чисто търговска практика гарантираме равни възможности на всеки, който иска да се занимава със земеделие или има интерес към наемане на определен парцел”, разказа търговският директор на „Агрион“ Ивайло Иванов. Компанията се наложи като лидер в управлението на земя в последните години. През миналата година 98% от земята й бе отдадена и се обработваше. За всеки парцел дружеството ще събира по няколко оферти, без да дава преимущество на един или друг кандидат – независимо от неговата големина или пазарни позиции. Определящи ще са само предложените условия. Така реално ще се тестват възможностите на пазара и ще се види каква е настоящата ситуация в бранша, коментират експертите. Документи за участие в търговете се приемат в офисите на „Агрион“ до 28 април. „С принципа на търговете при една прозрачна процедура, бихме искали да дадем шанс и на по-дребните арендатори, на младите фермери, на всички, които искат да разширят стопанствата си или да влязат в нови землища”, допълва още търговският директор на „Агрион“. Рентите варират в доста широк диапазон в различните райони на страната, защото зависят от няколко важни фактора - качеството на земята, мястото, големината, добивите и изкупните цени. Те пък се влияят от други допълнителни външни пазарни тенденции. Фермерите основно търсят да наемат окрупнени парцели, защото по-малките с много наследници са трудни и скъпи за управление. Отживяла практика е рентата да се изплаща в натура с произведената продукция.
Източник: Инвестор.БГ (15.04.2016)
 
Силна конкуренция за земя под наем в търговете на Агрион Фермери и арендатори влязоха в сериозна конкуренция за наемането на земя в цялата страна. Досегашната практика на крупните собственици беше да договарят условията пряко, но от тази година атрактивните парцели се предлагат на търгове с тайно наддаване. Инициативата дойде от лидера в бранша „Агрион“. „Дни преди крайния срок 28 април отчитаме сериозен интерес. Оферти поддават както големите арендатори, така и по-малките, които тепърва искат да влязат в нови землища или да окрупнят парцелите си”, коментираха експертите. За всеки от парцелите в Агрион търсят поне по три оферти, за да се гарантира конкурентният принцип. „Организирали сме така процедурата, че тя да е максимално улеснена и да гарантира равно начало, честни и прозрачни условия. Никой няма да се ползва с преимущество в рамките на търга, а ще зависи от условията, които предложи кандидатът. Така всеки, който има интерес да се занимава със земеделие, ще може да се включи”, допълват от дружеството. Освен това в търговете може да се наддава и за дългосрочно наемане на земята за 5 стопански години. Традиционно голям остава интересът към парцелите в Североизточния район. Потенциал за развитие обаче експертите отчитат и за Югозападния район. Една от основните ни цели е да работим за окрупняването на земеделската земя – големият брой малки парцели оскъпява тяхната обработка и стопанисване и е една от най-сериозните пречки за повишаване на добавената стойност и производството в сектора. Сега с организирането на търгове целим да подкрепим фермерите, които да окрупнят стопанствата си с добра земя на наистина добра цена. Освен това арендаторите могат да разчитат на нашите експертни съвети и след края на търговете”, коментираха от Агрион. „Търговете са най-добрият търговски инструмент, в който пазарът сам определя рентните нива. Арендаторите са основните ползватели на земята, а техният финансов ресурс и съответно възможностите, които могат да отделят за разход за рента пряко зависи от пазара на продукцията им. Но резултатите досега показват засилено търсене към добра земя, което доказва потенциала и желанието за развитие на сектор земеделие”, посочиха от мениджмънта на компанията. През миналата година 98% от земята ? се е обработвала и е генерирала добавена стойност, както за собствениците, така и за тези, които я обработват. Освен с търговски сделки, свързани с управлението на поземлени активи, дружеството започна и да кредитира агробизнеса. Вече предлага дългосрочни инвестиционни кредити, краткосрочно финансиране за оборотни разходи и лизинг на земя.
Източник: Инвестор.БГ (26.04.2016)
 
Засилен интерес към кредитите на "Агрион" През последните години аграрният сектор в България бележи значително развитие, като общият годишен обем и броят на отпуснатите земеделски кредити нараства. В същото време земеделският бизнес остава оптимист за ситуацията си в момента - над половината от арендаторите определят състоянието на бизнеса си като „по-скоро добро”. Всеки втори фермер обаче признава, че е имал нужда от средства за финансиране в последната година. Средната необходима сума е била около 600 хил. лв., сочи проучване, изготвено по поръчка на компанията за управление на земя „Агрион”. Тя получи регистрация в БНБ като небанково дружество и отпуска кредити и лизинг за земя във всичките си офиси в 25 града в цялата страна. От компанията потвърдиха, че интересът и запитванията за финансовите им продукти се увеличават. Основно фермерите се интересуват от условията за теглене на кредити за покупка на нова техника, за още земя и за покриване на спешни разходи за препарати и торове. Основното им изискване е процедурата по кандидатстване и усвояване да е бърза и лесна. Моделът, по който работи „Агрион”, е нов за България и използва ниша, близка до банково кредитиране, но с разликата, че банките трудно приемат като обезпечение само земеделските земи на кредитоискателя. Така, ако производител иска да изтегли финансов ресурс по традиционния начин, ще трябва да ипотекира друг имот или материални активи, да заложи субсидии и т.н. Затова от „Агрион” залагат като свое конкурентно предимство освен високия процент на отпуснатото финансиране спрямо оценката на земята и на улеснената процедура за кандидатстване. Не търсят допълнителни залози или включването на съдлъжници, както и създаване на допълнителни сметки, застраховки и т.н. Отпуснатата сума може да достигне до 80% от цената на земеделския парцел. Ние сме много гъвкави и познаваме проблемите на фермерите и арендаторите от първо лице. Освен това експертизата ни като един от основните собственици на земя на българския пазар ни дава възможност за адекватна оценка на обезпечението и съответно последващото му управление”, коментираха от мениджмънта на компанията. Услугата кредитиране и лизинг се предлага във всички офиси на дружеството в цялата страна. Според финансовия директор на „Агрион” Светла Боянова земеделците имат нужда от пари навреме, от разбиране на техните проблеми, от лесен достъп до кандидатстване и усвояване, без много поръчители, документи, но при коректни и точно прогнозируеми условия.
Източник: Инвестор.БГ (06.06.2016)
 
"Адванс терафонд" е продал над 5 хил. дка земя през юли Дружеството със специална инвестиционна цел "Адванс терафонд" е продало 5171 дка земеделски земи през юли, показва месечният му бюлетин. Това се оказва и най-силният месец за фонда от началото на годината по размера на продажбите - 82% от общо реализираните сделки през 2016 г., които са 6310 дка. Средната цена на декар за цялата 2016 г. е 1300 лв., посочват от дружеството, което е реализирало по това перо приходи за 8.2 млн. лв. В същото време са купени 430 дка при средна цена 840 лв. "Адванс терафонд" е едно от най-големите дружества за инвестиции в земеделски земи в България, създадено от финансовата група на "Карол". Освен това притежава и малко градски парцели - за 139 дка.През 2016 г. общо са договорени и 13 538 дка за продажба на разсрочено плащане при средна цена 1500 лв./дка. Освен продажба на имоти важен източник на доходи са и от рентите. Към края на полугодието "Адванс терафонд" има договори за рента и наем на 173 234 дка, което е 74.7% от всички притежавани терени. За същия период фондът за имоти отчита 231.9 дка земи с инвестиционна стойност 196.5 млн. лв., а заедно с градските терени тя нараства до 211 млн. лв. Според месечният бюлетин през тази година се очаква приходите от ренти да са 7.47 млн. лв., или с 12% повече от миналата година, като авансово вече са събрани почти 55%. През стопанската 2015/16 година е нараснала и средната рента до 42.69 лв. за дка при 41.03 за предходната.Адванс терафонд" е публично дружество, което редовно раздава дивидент. По закона за АДСИЦ то е длъжно да разпредели поне 90% от печалбата си от основна дейност. За миналата година дивидентът е 0.1 лв. на акция и изплащането му за почна в края на юни. Подлежащата на разпределение печалба за 2015 г. е 8.7 млн. лв. "Адванс терафонд" е една от малцинството компании, които нямат мажоритарен собственик, а акционерната структура е доста пъстра. Основен дял в капитала държат "Карол финанс" с 18.6% и International Finance Corporation със 17.7%, пенсионни, взаимни фондове и физически лица. Другите големи собственици на земеделски земи в България и лидери по площи са "Агрион инвест" на основателите на "Винпром Пещера" Антон Щерев и Атанас Петков с над 600 хил. дка, а лидер е "Ромфарм къмпани" с повече от 1.1 млн. дка.
Източник: Капитал (16.08.2016)
 
Земя се продава на разсрочено плащане Близо 6600 поземлени имота се продават при безлихвено разсрочено плащане за три години, става ясно от съобщение на компанията за управление на поземлени активи "Агрион". Въпросните недвижимости вече са на пазара, като офертите започват от 400 лв/дка. С продажбата на управляваната земя "Агрион" иска да съсредоточи дейността си към покупки с възможност за комасация и концентриране и окрупняване на собственото производство, обясниха от компанията. Предлаганите имоти са с големина между 1 и 700 дка като сред тях има и пасища, става ясно още от сайта на дружеството. "Очакваме най-сериозен интерес към парцелите от страна на съседни фермери, които искат да разширят стопанствата си и от хора извън земеделието, които търсят начини да инвестират натрупани спестявания", коментира търговският директор на компанията Ивайло Иванов. В последните две години към пазара на земеделска земя има интерес от страна именно на хора, която я приемат като инвестиционен актив. Според експерти в бранша 30% от сделките със земеделска земя са осъществени именно от физически лица, което ги поставя като третата най-голяма група купувачи в сектора след фондовете и арендаторите. Купува се земя като дългосрочна инвестиция. Друг мотив за продажбата на парцелите е засиленият интерес към развитието на трайни насаждения. "За тях се предвиждат допълнителни субсидии, но изискват собственост върху земята и гаранции, че ще може да се ползва в по-дълъг период. Затова решихме да предложим продажби на подходящи за това парцели", заявиха от "Агрион". "Наши партньори са и животновъдите. За да получат субсидии те също трябва да докажат правно основание за ползване на пасища. Животновъдството е тежък отрасъл и ако няма дългосрочно планиране и сигурност вероятността за фалити в сектора е голяма. С покупката на големи пасища активните животновъди могат да си осигурят необходимите им площи", коментираха още от компанията."Предлагаме и разсрочено плащане и много добри цени, защото досега фермерите купуваха земя най-вече с натрупани собствени средства. С оглед на ниските изкупни цени и високите разходи по продукцията тази година, това става все по-трудно. С предложените парцели се надяваме да отворим нова възможност за тях да разширят стопанствата си", посочиха експертите.
Източник: Медия Пул (08.09.2016)