Новини
Новини за 2001
 
Още 3 банки подписаха рамкови договори с МФ за обслужване на транзитните сметки и плащанията от Единната сметка на разпоредителите с бюджетни кредити. Новите банки са ОББ, Биохим и Общинска. Така общият им брой става 17. В края на миналата година МФ сключи договор с Булбанк, Банка ДСК, Хебросбанк, Експресбанк, Стопанска и инвестиционна банка, Насърчителна банка, Юнионбанк, Росексимбанк, ТБ България-инвест, ЦКБ, ПИМБ, Райфайзенбанк-България, ПИБ, Корпоративна банка. Според договорите бюджетът ще заплаща месечна такса по 3 лв. за сметка, а преводите от тези сметка към Единната сметка ще се таксуват от банките по тарифа тарифата на Банксервиз с надбавка от 170%. Обслужването на останалите сметки и бюджетни организации, невключени в Единната сметка, ще се извършва през 2001 г. от всички банки по досегашния ред и при спазване на изискването за обезпечение на бюджетните средства с ДЦК.
Източник: Сега (04.01.2001)
 
Надзорният съвет на Първа инвестиционна банка освободи Божидар Григоров от длъжността изпълнителен директор и член на управителния съвет. Григоров сам е решил да се оттегли от мениджмънта и ще се посвети изцяло на бизнеса на "Датамакс" АД, в която е съдружник. Фирмата се занимава с разработването и продажбата на софтуерни продукти. Освен това "Датамакс" АД е собственик на около 3% от капитала на ПИБ. Божидар Григоров работи в банката от самото й създаване през октомври 1993 година. Първоначално той бе неин главен счетоводител, а през 1998 г. бе назначен за изпълнителен директор. Овакантеното от Григоров място ще бъде заето от сегашния главен дилър на банката Йордан Скорчев. Документите му вече са подадени в БНБ с молба да му бъде предоставен лиценз за член на управителния съвет и изпълнителен директор. Скорчев е бил главен дилър в Първа частна банка, а от 1996 г. започва работа на същата длъжност в Първа инвестиционна банка.
Източник: Банкеръ (15.01.2001)
 
Арестуваният през уикенда ексшеф на Първа частна банка Венцислав Йосифов е бил съдружник в пловдивската финансово-брокерска къща “Ралица” ООД. Несъбираем кредит за 50 000 долара, отпуснат от банката на пловдивската финансова институция през 1994 г., е причината за задържането. Сред останалите съдружници на ФБК, чийто управител е Светлозар Каналев, са и двамата тогавашни заместници на Йосифов в ПЧБ Михаил Стефанов и Емилиян Димитров. Къщата е регистрирана във фирменото отделение на Пловдивския окръжен съд на 10 април 1992 г., като адрес на дружеството е ул. “Жан Жорес” № 49. Първоначалният є капитал е в размер на 100 000 лева. Като управител е вписан Светлозар Каналев, а сред съдружниците є са двамата заместници на Йосифов в ПЧБ Михаил Стефанов и Емилиян Димитров. В управителното тяло наред с останалите десет членове е и ексшефът на ПИМБ Ивайло Мутафчиев. Като предмет на дейност ФБК регистрира лизинг, управление на финансови активи, посредничество и агентство. Две години по-късно дружеството е преобразувано в Търговска къща “Ралица” ЕООД, като капиталът е преобразуван, а най-много акции след Каналев - 2264, държи Венци Йосифов. Междувременно в ръководството на финансовата институция с нежно име настъпват още промени. Според регистрите на Пловдивския окръжен съд Светлозар Каналев, който през 1997 г. става изпълнителен директор на търговската къща и притежава 95 дяла от общата стойност, два дни преди новата 1999 г. излиза от ръководството. Дружествените му дялове, както и тези на Атанас Голев са прехвърлени на никому неизвестния под тепетата Дурхан Хюсеин от с. Цар Калоян, Разградско, който става едноличен собственик на капитала и управител на Търговска къща “Ралица” ЕООД. През 1996 г. по случая с отпускането на обезпечените кредити е работила група от Икономическа полиция - Пловдив, под ръководството на тогавашния шеф Петър Колев и окръжния прокурор Росен Димов, който днес оглавява Апелативна прокуратура. Спомням си, че огромните папки с материали бяха предадени в София за образуване на следствено дело, каза вчера Росен Димов. Причината е, че кредитът е бил отпуснат от тамошния клон на ПЧБ “Надежда”.
Източник: Марица (23.01.2001)
 
Първа инвестиционна банка очаква 9 милиона лева печалба за 2000 г., съобщи Мая Георгиева, изпълнителен директор на банката. "Първа инвестиционна банка" АД приключи ноември м.г. с реализирана печалба в размер на 10,963 млн. лв. За сравнение резултатът, постигнат за същия период на 1999 г., е печалба от 7,959 млн. лв., което означава, че е реализирано нарастване на печалбата в размер на 3,004 млн. лв., допълни г-жа Георгиева. Към 31 декември 2000 г. общата стойност на отпуснатите кредити е в размер на 167 520 млн. лв.
Източник: Черно море (23.01.2001)
 
Изпълнителният директор на Кремиковци АД Валентин Захариев каза, че по около 10 000 тона метали месечно се внасят в страни от Европейския съюз с фалшиви български документи. По негови думи вносът е предимно от Украйна и Русия, а по-малки количества има и от Казахстан и Румъния. Ръководството на дружество запозна депутати от парламентарната икономическа комисия с финансовите резултати по повод една година самостоятелно управление на собственика Дару металс в металургичния комбинат. Валентин Захариев съобщи, че подобни случаи на фалшифициран внос е имало и в Канада, за която комбинатът не изнася метали. По тази причина дружеството е включено в антидъмпинговата програма на канадското правителство. Ръководството е започнало свое разследване по случаите, което ще бъде готово до месец - два. Годишно Кремиковци продава в ЕС около 1 млн. тона стомана, което според изпълнителния директор е не повече от 3,4 на сто от общия внос в ЕС. Комбинатът стриктно спазва условията по споразумението с Европейската комисия и Еврофер по антидъмпинговата процедура и на всеки три месеца се прави преглед на изпълнението на ангажиментите, каза Захариев. Ръководството на Кремиковци поиска от председателя на икономическата комисия държавата да съдейства за създаването на защитни мерки срещу вноса на метали у нас, който подбива българското производство. Печалбата на дружеството за тази година се очаква да е около 50 млн. лева. През първото тримесечие на годината ръководството прогнозира лека загуба, поради ниските цени на металите на международните пазари. Отчетът за миналата година все още не е готов. Инвестициите за миналата година са за близо 42,5 млн. долара. През тази година едно от големите инвестиционни пера е довършването на комплекса за непрекъсната разливка на стомана. В средата на февруари ще бъде подписан договор с австрийската Фьост Алпине, която става главен изпълнител до ключ на комплекса. Инвестициите в линията са 29 млн. долара. Първа инвестиционна банка е съгласна да кредитира проекта с 8 млн. долара, а за останалата сума се преговаря с Булбанк и швейцарската Ю Би Ес. Дружеството планира тази година да направи вложения в два прокатни стана от по 14 млн. евро и 20 млн. долара. Тръбопрокатният завод е даден за управление на българско-украинската фирма Ватвас. Има оферти за покупка на феросплавния завод, от който се интересуваше и турската Ердемир. Договорът за приватизация от юни 1999 година е сключен при 510 млн. лева дългове на комбината, одит на Делойт и Туш показа, че дълговете са 850 млн. лева. Захариев съобщи, че близо 30 млн. долара стари задължения към външни доставчици са погасени, изплатени са всички задължения към бюджета на стойност около 37 млн. лева.
Източник: БТА (31.01.2001)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ регистрира промяна по ф. д. № 18045/93 с решение от 27.ХII.2000 г. за "Първа инвестиционна банка" - АД: заличава члена на управителния съвет и изпълнителен директор Божидар Иванов Григоров.
Източник: Държавен вестник (20.02.2001)
 
Директорите на Химимпорт АД успя да разсрочи взетите от от дружеството кредити от търговски банки. Дружеството е разсрочило задълженията си към ТБ Биохим АД до края на ноември, което са в размер на 700 хил. щ. долара. Разсрочено е и задължението към ОББ АД до средата на годината, което е за над 900 хил. щ. долара. Договореност има и с ПИБ АД за погасяване на заем 1,25 млн. евро.
Източник: Монитор (26.02.2001)
 
Черноморската банка за търговия и развитие ще отпусне кредитна линия на стойност $ 5 млн. на българската Първа инвестиционна банка. Тя е избрана от Черноморската банка като посредник по програмите й за търговско финансиране в България. Това е първата операция за търговско финансиране на солунската банка в България, съобщи вицепрезидентът Даниела Бобева. Кредитната линия ще подпомага насърчаването на експорта в България. Първа инвестиционна банка ще дава кредити на експортно ориентирани български фирми. Това ще им позволи да предложат атрактивни условия за плащане на своите клиенти, което ще повиши конкурентоспособността на икономиката ни и ще стимулира търговията в региона. Черноморската банка бе създадена през 1998 г. от 11 страни от региона. Седалището й е в Солун. Досега тя е отпуснала пари за насърчаване на експорта на финансови посредници в Турция, Румъния и Грузия на стойност $ 22 млн.
Източник: Сега (08.03.2001)
 
От април ПИБ започва отпускане на ипотечни кредити. Това съобщи днес на пресконференция Матьо Матеев, изпълнителен директол и член на УС на Първа инвестиционна банка /ПИБ/. Кредитният портфейл на банката е 172 милиона лева по международните счетоводни стандарти, като 41 на сто от него е в областта на търговията, а 26 на сто за промишлеността. Към февруари активите на банката са 373 милиона лева. ПИБ има оценка "Б" от международната кредитна агенция "Стандарт и пуър'с. Освен ПИБ същата агенция е оценил с "Б+" Булбанк и ОББ и с рейтинг "Б" Общинска банка. През 2000 година активите на банката са нараснали с 57 на сто до 319 милиона лева. Към края на декември ПИБ отчита 88 на сто възвръщаемост на капитала, 74 на сто ръст на кредитния портфейл и чиста печалба от 8 996 603 лева. Кредитите за над една година са 47.5 на сто от общия размер.
Източник: Пари (23.03.2001)
 
Банка ДСК, Първа инвестиционна банка, Общинска банка и Райфайзенбанк сключиха специално споразумение за плащане през тях на комунални разходи. От средата на март клиентите им им могат да плащат с дебитните си карти разходите за парно отопление за текущия месец. Засега само 40 банкомата са пригодени за новата услуга, но до месец ще бъдат 160. Очаква се и други банки да се включат в системата.
Източник: ComputerWorld e-Daily (29.03.2001)
 
Първа инвестиционна банка вероятно ще бъде продадена на гръцката Банка на Пирея. Активите на банката са 373 млн. лв. към февруари 2001 г. по международните счетоводни стандарти към края на месец февруари. Кредитния и портфейл е в размер на 172 млн. лв. Рейтингът на банката според Standard & Poor's с рейтинг B+. Договорът на банката с ЕБВР, която държи 20% от акциите и, изтича през 2002 г. Останалите акционери в ПИБ АД са: Европейска инвестиционна и приватизационна компания (EPIC) - 39%, Първа финансова брокерска къща - 14%, Цеко Минев - 11%, Ивайло Мутафчиев - 11% и други акционери 5%.
Източник: Кеш (30.03.2001)
 
Общата стойност на кредитното задължение на "Елпром-Трафо СН" АД-гр. Кюстендил е в размер на 2 404 хил. лв. към 31.03.2001 г. Най-голямо е задължението по кредит от ТБ "Биохим" 1 770 хил. лв, ПИБ - 604 хил. лв.
Източник: ЦМП (31.03.2001)
 
Управителният съвет на "Първа инвестиционна банка" - АД, София, на основание чл. 223 ТЗ свиква редовно общо събрание на акционерите на 15.V.2001 г. в 10 ч. в заседателната зала на банката, ул. Стефан Караджа 10, при следния дневен ред: 1. доклад на управителния съвет за дейността на банката за 2000 г.; проект за решение - ОС приема доклада на управителния съвет за дейността на банката за 2000 г.; 2. доклад на специализираното одиторско предприятие за извършената проверка на годишния счетоводен отчет за 2000 г. и приемане на годишния счетоводен отчет на банката за 2000 г.; проект за решение - ОС приема доклада на специализираното одиторско предприятие и годишния счетоводен отчет на банката за 2000 г.; 3. приемане на решение за разпределение на печалбата за 2000 г.; проект за решение - ОС приема предложението на управителния съвет за разпределение на печалбата за 2000 г.; 4. приемане на решение за издаване на ипотечни облигации; проект за решение - ОС приема предложението на управителния съвет за издаване на ипотечни облигации; 5. освобождаване от отговорност на членовете на управителния и надзорния съвет за дейността им през 2000 г.; проект за решение - ОС освобождава от отговорност членовете на управителния и надзорния съвет за дейността им през 2000 г.; 6. избор на специализирано одиторско предприятие за 2001 г.; проект за решение - ОС приема предложението на управителния съвет за избор на специализирано одиторско предприятие за 2001 г. Поканват се всички акционери на банката да вземат участие лично или чрез упълномощен представител. Материалите, свързани с дневния ред, са на разположение на акционерите в седалището на банката в София, ул. Стефан Караджа 10. При липса на кворум на основание чл. 227 ТЗ събранието ще се проведе същия ден в 11 ч., на същото място и при същия дневен ред.
Източник: Държавен вестник (04.04.2001)
 
Четири държави закъсняват с превеждането на годишната си вноска за 2001 г. в Черноморската банка за търговия и развитие (ЧБТР). Една от тях е България, съобщи за “Капитал” Джордж Пахинис, риск-мениджър на ЧБТР. Срокът, в който акционерите бяха длъжни да преведат своите дялови вноски в капитала на банката, изтече на 26 януари. Ако се съди по установената вече традиция, по всяка вероятност България пак ще бъде последна. В края на миналата година финансовото министерство преведе накуп вноските за 1998, 1999 и 2000 г. в размер на 13.19 млн. долара, след като всички останали страни отдавна го бяха направили. Черноморската банка е създадена през 1998 г. от единадесет страни със записан капитал от 1.3 млрд. долара. Най-голям акционерен дял в нея имат Русия, Турция и Гърция с по 16.5%, следвани от България, Румъния и Украйна с по 13.5%. Останалите пет държави притежават по 2%. Според споразумението за създаването на банката всеки акционер трябваше да внесе в началото 10% от дела си. Други 20% трябва да се превеждат на осем равни годишни вноски, а останалите 70% са дължими при поискване от банката. “Черноморската банка не дискриминира страните, които не са си платили вноските, и това не влияе на решенията за одобряване на проекти”, коментира Джордж Пахинис. Според българския вицепрезидент на банката Даниела Бобева обаче редовното превеждане на вноските има голямо значение за скоростта, с която бордът на директорите на банката разглежда проектите за отделните страни. “Както обещах, след като България заплати вноските си за 1998, 1999 и 2000г., вече значително нарасна броят на проектите, одобрени от съвета на директорите”, твърди Даниела Бобева. В подкрепа на това твърдение говори фактът, че от началото на годината вече има три одобрени проекта за България на обща стойност над 15.7 млн. долара. Първият беше кредитна линия от 5 млн. долара за Първа инвестиционна банка, предназначена за експортно финансиране на български фирми. Вторият е шестгодишен заем в размер на 9.17 млн. долара за пловдивския Комбинат за цветни метали (КЦМ) за решаване на екологични проблеми в региона. Заедно с това банката отпусна седемгодишна кредитна линия на стойност 1.5 млн. долара на Юнионбанк
Източник: Капитал (13.04.2001)
 
679 хил. души в България разполагат с кредитни карти, съобщиха от БОРИКА. У нас кредитни карти предлагат БНП-Дрезднербанк, Булбанк, ОББ, Първа източна международна банка и Първа инвестиционна банка. Според БОРИКА рекорден брой операции били извършени през март с картите. Дебитните карти с лотото БОРИКА са 650 000, а "Виза" - 21 350.
Източник: ComputerWorld e-Daily (24.04.2001)
 
Съветът на директорите на "Гранд хотел Велико Търново" - АД, на основание чл. 4, ал. 3, т. 2 и чл. 112, ал. 5 ЗППЦК, чл. 194 ТЗ и чл. 22, т. 13 от устава на дружеството открива подписка за увеличаване капитала на дружеството от 275 426 лв. до 1 775 426 лв. чрез издаване на нови 1 500 000 бр. обикновени, поименни безналични акции, всяка с номинална стойност 1 лв. Определя емисионна стойност на новоемитираните акции в размер на 1 лв. Акциите се заплащат изцяло по емисионната им стойност само с парични вноски. Право да записват и придобиват акции от новата емисия имат само лицата, които са акционери на дружеството 14 дни преди началната дата на подписката, пропорционално на досегашното им участие в капитала на дружеството съгласно акционерната книга, водена от "Централен депозитар" - АД. Това право се погасява в едномесечен срок от началната дата на подписката. Акциите от новата емисия имат същите права, както и акциите от предходните емисии на дружеството. Всяка акция дава право на един глас в общото събрание на акционерите, право на дивидент и право на съразмерен ликвидационен дял. Търговията с новоемитираните акции се допуска след изплащане на пълната им стойност и вписване на увеличението в регистърния съд и Централния депозитар. Правото на глас в общото събрание възниква с изплащането на емисионната стойност на акциите и вписване на увеличението от регистърния съд. Началният срок на подписката е 7 дни след обнародването на поканата в "Държавен вестник". След изтичане на едномесечния срок, ако има незаписани и/или записани, но неплатени в срока акции, всеки акционер има право да запише неограничен брой акции до изчерпване на емисията. Правото по предходното изречение се погасява с изтичането на едномесечния срок. Записването на акциите се извършва в офиса на дружеството във Велико Търново, ул. Александър Пенчев 2. Записването на акции от новата емисия се извършва лично или чрез упълномощен представител (с нотариално заверено изрично пълномощно) чрез подаване на писмено заявление. Подаване на заявлението по пощата не се допуска. Заявленията се завеждат в деловодството на дружеството по реда на постъпването им и удостоверяват поредността на записванията. Заплащането на акциите се извършва най-късно до края на следващия работен ден чрез банков превод на дължимата сума по набирателна сметка № 1000003402, банков код 15071100, при ТБ "Първа инвестиционна банка" - АД, клон Велико Търново, на името на дружеството или в брой в мястото на подписката в деня на записване в случай, че дължимата вноска не превишава сумата от 5000 лв. При неплащане на акциите в срок записването им ще се счита за невалидно. Подписката се прекратява, както следва: при записване на всички новоемитирани акции от акционерите, които имат право да запишат акции; с изтичане на едномесечен срок от началната дата на подписката; при незаписване на всички новоемитирани акции; с изтичане на 2 месеца от началната дата на подписката, независимо дали е записана цялата емисия. В този случай капиталът на дружеството ще бъде увеличен до реално записания и изплатен размер; при записване на всички новоемитирани акции до изтичане на 2-месечния срок от началната дата на подписката. При надписване на емисията надписаният размер се разпределя съразмерно между надзаписалите акционери според записаните от тях акции. Надзаписването не може да превишава с повече от 5% първоначално обявения размер. Депозитарните разписки за новоемитираните акции могат да бъдат получени от акционерите на адреса на управление на дружеството. Получаването започва в едномесечен срок след получаване на документите за извършеното увеличение от Централния депозитар.
Източник: Държавен вестник (24.04.2001)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ регистрира с решение от 2.III.2001 г. по ф. д. № 18045/93 промени за "Първа инвестиционна банка" - АД: вписва за член на управителния съвет Йордан Величков Скорчев; вписва за изпълнителен директор Йордан Величков Скорчев; дружеството се представлява заедно от всеки двама от изпълнителните директори Матьо Александров Матеев, Мая Любенова Георгиева и Йордан Величков Скорчев.
Източник: Държавен вестник (24.04.2001)
 
Първа инвестиционна банка /ПИБ/ облекчава условията за издаване на кредитни карти EUROCARD MASTERCARD заради отпадането на визовите ограничения за пътуване на българи в страните от Шенген. Обекчените условия се прилагат от началото на април. Минималната сума за откриването на международна кредитна карта сега е 600 лева или 300 марки, докато преди месец тя е била не по-малко от 3000 долара. Картата се издава безплатно, а годишната такса за обслужване е 30 долара, уточняват от ПИБ. Заедно с кредитната карта ПИБ издава за своя сметка и медицинска застраховка на Ей Ай Джи, която покрива лечение в чужбина и разходите по него до 10 000 долара. Кредитната карта MASTERCARD позволява и други услуги освен теглене на суми в брой в местна валута. С нея може да се резервира и плати в хотел, както и да се наемат коли под наем на място, чрез Интернет или по телефона. От 10 април ПИБ е издавала средно по 25 нови карти на ден.
Източник: БТА (25.04.2001)
 
Десет души са се възползвали през април от възможността да платят парното си от банкомат, докато през последните 10 дни на март, отгокато започна предлагането на услугата, клиентите й са били девет. Това сочи статистиката на БОРИКА /Банкова организация за разплащане с използване на карти/ предоставена на БТА. Засега услугата е възможна на част от банкоматите на девет банки - "Банка ДСК", Първа инвестиционна банка, Общинска банка, "Райфайзенбанк" /България/, Росексимбанк, Централна кооперативна банка, "Биохим", Стопанска и инвестиционна банка и БНБ. Това съобщи Мила Симеонова, търговски директор на "Дата макс", потърсена от репортер БТА. Постепенното инсталиране на необходимия софтуер на всички банкомати на тези банки е в процес, уточниха от БОРИКА.
Източник: БТА (08.05.2001)
 
Германското дружество за инвестиции и развитие (DEG) ще отпуска на български предприятия и финансови институции кредити при лихва от 8 на сто на годишна база. За да се ползват добрите условия, българските компании трябва да разполагат и със собствен ресурс. "Ние финансираме до 35% от общия размер на инвестициите", заяви Берндт Хейманс от DEG. Дружеството инвестира в почти всички отрасли на икономиката. "Не приемаме много охотно финансирането на чисто търговски предприятия, въпреки че не им отказваме", поясни Хейманс. Кредитите се отпускат в германски марки, евро или щатски долари за срок между 4 и 10 години, който се определя строго индивидуално за всеки проект. Заемите се отпускат или като пряко финансиране, или като участие в собствеността. "Делът, който обичайно придобиваме, е между 10 и 35% от капитала, като няма да се месим в политиката на дружеството", поясни представителят на германското дружество. Според него след около 6-8 години след инвестицията DEG продава участието си. Лихвеният процент може да бъде плаващ или фиксиран. При положение че се избере плаващ, той се актуализира два пъти годишно по EURIBOR. За България според г-н Хейманс е подходящо ниво от 8% на година. Обикновено разглеждането на проектите отнема два до три месеца и при положителен отговор се подписва договор. Германското дружество обикновено отпуска кредити на стойност между 1 и 40 млн. марки. "За България няма определен лимит за инвестиции", каза Хейманс. До този момент DEG е финансирал шест дружества в България на обща стойност 14 милиона евро. Това са Първа инвестиционна банка, Общинска банка, Спарки, Интерлийз, Булгарреклама, Булдатекс. DEG съществува от 1962 г. като дружество, създадено от германското правителство. Досега то е направило инвестиции в 90 страни по целия свят в 458 компании. В кредитния портфейл на дружеството най-голям дял заемат средствата за финансови институции (44%), следвани от предприятия от преработващата индустрия с 33%. Съвсем скоро DEG ще стане собственост на друга държавна институция - KfW.
Източник: Дневник (10.05.2001)
 
Общото събрание на Първа инвестиционна банка взе решение за емитиране на ипотечни облигации, съобщиха от трезора вчера. Наскоро шефовете на банката обявиха, че пускат ипотечни кредити. Цялата печалба на ПИБ за миналата година ще се отнесе към резервите на трезора, решиха още акционерите. От банката обаче не уточниха какъв е размерът на печалбата. Общото събрание освободи от отговорност членовете на управителния и надзорния съвет и прие годишния счетоводен отчет за 2000 г.
Източник: Монитор (16.05.2001)
 
Главният секретар на МВР Славчо Босилков бе извикан на разпит в Софийската военно-окръжна прокуратура. Босилков е дал показания във връзка с образувана проверка за новите коли “Опел” на МВР, които дойдоха преди месец, обясни по-късно източник от магистратурата. В средата на април т. г. вътрешното министерство е купило без търг 300 коли марка “Опел Астра”. Те бяха пуснати в употреба на 19 април. Вътрешния министър Емануил Йорданов, че собственик на 300-те коли е Търговското дружество “Безконтактни мултиплексорни вериги” (БМВ). Доставката на колите обаче е била извършена без МВР да обяви обществена поръчка за това. Според закона за това е задължително за снабдяване на администрацията и държавните фирми. До момента няма официална информация каква е цената на закупените автомобили. Според източници от МВР обаче тя е по-висока от нормалната. В петък пак в. “168 часа” обяви сума от близо 10 млн. лв. общо за 300-те коли. Ако това е вярно, излиза, че всеки един от “Опел”-ите струва около 33 хил. марки. Нов “Опел-Астра”, единична бройка в магазин, струва около 16 хил. марки, без много екстри, какъвто е моделът, закупен за МВР. При закупуване на толкова голям брой наведнъж, всяка една фирма прави сериозна отстъпка в цената. В този случай реалната цена на 300 автомобила е около 4 млн. марки. Не е ясно къде е потънала разликата в цената в конкретния случай. Никой от МВР няма да говори нищо по този случай, защото в момента тече прокурорска проверка, каза пред “Монитор” шефката на пресцентъра на МВР Нина Селвелиева вчера. “Ще съдействаме максимално на тази проверка. Само че ще тежи на нечия съвест губенето на времето на прокуратурата и огорчението на полицаите”, допълни Селвелиева. Сделката за новите автомобили е била сключена в чужбина. Кредитът за колите е взет от Опелбанк и е обезпечен от Първа инвестиционна банка. “БМВ” е внесла първите 20% от цената. Според шефа на тази фирма по-нататък изплащането ще става със средства от нейната търговска дейност. Славчо Босилков ръководи оперативната работа в МВР. Най-вероятно вчера той е бил разпитван по повод на това, че сред критериите за избор на автомобили от МВР са посочили и оперативна необходимост. Според източници от магистратурата на разпит във връзка със сделката с автомобилите “Опел” ще бъдат викани и МВР-шефът Емануил Йорданов, както и заместникът му Явор Хайтов. Техните показания трябва да внесат яснота по въпроса какво е накарало МВР да предпочете тези коли на тази цена и защо не е имало търг. Показания по случая ще трябва да даде и шефът на доставчика “БМВ” Веселин Нинов.
Източник: Монитор (18.05.2001)
 
Три банки ще отпускат кредити на земеделските производители по програма САПАРД. Досега готовност да подпишат меморандум с ДФ "Земеделие" имат Първа инвестиционна банка, Юнионбанк и ТБ "Биохим". Това съобщи министърът на земеделието и горите Венцислав Върбанов след третата среща с търговските банки. В споразуменията ще бъдат определени специфичните условия за отпускане на кредити на земеделските стопани според изискванията на всяка банка. В меморандума ще бъдат заложени и ангажиментите, който поемат трите страни по него - Министерството на земеделието, ДФ "Земеделие" и самите банки. Те планират заседание на 11 юни, на което ще бъдат представени за одобрение първите проекти, заяви Върбанов. В скоро време се очаква и други банки да подпишат съответните меморандуми, коментира аграрният министър. С тяхното подписване ще се създадат преференциални условия и по-лесен достъп на производителите до кредитите. Ще се съкрати процедурата за приемане и одобрение от всяка банка, като максималният срок ще е три месеца.
Източник: Стандарт (05.06.2001)
 
Регистрираното в София “Пирин турист” ООД бе избранo за ексклузивен купувач в наддаването за 34% от капитала на държавната “Хемус еър” след поредното трето подобряване на офертите. От Агенцията за приватизация (АП) засега не обявиха каква е предложената цена. От ведомството уточниха, че офертите са класирани освен по финансовата част и по качеството на двегодишния бизнесплан, след изпълнението на който купувачът ще получи допълнителни 17% и мажоритарен дял в авиокомпанията. От наддаването отпада смятанят за фаворит “Лизингово дружество”, както и Албанските авиолинии, чиято оферта според АП не отговаря на условията. “Пирин турист” ООД е дружество с интереси най-вече в туризма. С неговите собственици и Първа инвестиционна банка се свързват приватизираните хотели “Рила” в Боровец и “Пирин” в Банско. Собственици на дружеството са Димитър Чобанов, “Либеро” АД и регистрираната в Кипър “Антуел овърсийз лимитед”, представлявана от Боян Мариянов.
Източник: Капитал (15.06.2001)
 
"Банксервиз" няма да изплаща дивиденти, тъй като цялата печалба е заделена за допълнителни резерви. Това стана ясно вчера след приключване на общото събрание на дружеството за междубанкови разплащания. Основната му дейност е свързана с опериране и поддържане на националната междубанкова платежна система БИСЕРА. Нетната печалба на "Банксервиз" е 337 хил. лв. Общите приходи преди облагане с данъци са били 526 хил. лв., а след издължаване към бюджета - 189 хил. лв. Стойностните изражения на активите се равняват на 7,85 млн. лв. Акционерите гласуваха приемането на нови членове в управителния съвет, тъй като мандатите на Кирил Стефанов от Булбанк и на Владимир Владимиров от Пощенска банка е изтекъл. На тяхно място бяха избрани Станислав Георгиев от Булбанк и Йордан Скорчев от Първа инвестиционна банка. Общото събрание определи Трифон Рахнев за нов експертен счетоводител.
Източник: Пари (20.06.2001)
 
"Банксервиз" обнови мениджърския си екип. Акционерите му освободиха от съвета на директорите Владимир Владимиров - председател на управителния съвет на Пощенска банка, и Кирил Стефанов - член на управителния съвет на БУЛБАНК. Тази година изтече тригодишният им мандат в мениджърския борд на "Банксервиз". На общото събрание на дружеството, което се проведе на 19 юни, акционерите му са предложили на двамата банкери да останат в съвета на директорите, но и двамата са отклонили предложението. За овакантените места са били разгледани три кандидатури - на члена на УС на БУЛБАНК Станислав Георгиев, на изпълнителния директор на Първа инвестиционна банка Йордан Скорчев и на колегата му от банка "България Инвест" Страхил Виденов. Изборът на акционерите обаче е бил в полза на Георгиев и Скорчев. В директорския борд на "Банксервиз" запазват местата си подуправителят на БНБ Божидар Кабакчиев, главният изпълнителен директор на Общинска банка Ваня Василева, колегата й от ОББ Стилиян Вътев, изпълнителният директор на "Банка ДСК" Виолина Маринова, колегата й от БИОХИМ Цветан Цеков, Александър Цинцарски, управляващ директор на "Банксервиз", и изпълнителният му директор Любомир Цеков. Основен акционер на дружеството, което осигурява междубанковите плащания в България, е БНБ. Тя е собственик на 36.72% от капитала му. Останалите 63.28% са разпределени между 22 търговски банки и 4 клона на чуждестранни кредитни институции. Цялата печалба на "Банксервиз" за 2000 г. - 337 хил. лв., ще бъде заделена във фонд "Резервен". В сравнение с 1999 г., тя се е увеличила с 41 процента. Според Александър Цинцарски по-добрият резултат през 2002 г. не се дължи на повишени цени за обслужване на банковите разплащания, а на по-големия им обем. През изминалата година средно на ден са извършвани 255 000 плащания, докато през 1999 г. броят им е бил 183 000. Средният размер на междубанковите трансфери е достигнал 220.2 млн. лв. през 2000 г., а година по-рано той е бил 178.8 млн. лева. Нарастващият брой и обем на плащанията обаче изисква "Банксервиз" да въведе нова информационна система. Сегашната - БИСЕРА 3, е достигнала максимума на своите възможности - до 275 000 броя операции на ден. Александър Цинцарски смята, че дружеството трябва да внедри новата БИСЕРА 4, която ще има възможност да обработва до 1 млн. операции дневно. "Банксервиз" вече обяви търг за закупуването на компютърно оборудване, което да осигури работата на системата. Документи са получили фирмите "Юнисис", "Хюлет Пакард", "Ай Би Ем", "Компак" и "Сън". Според Цинцарски победителят в търга ще стане ясен до края на септември 2001 г., а най-късно през януари 2002 г. БИСЕРА 4 ще бъде внедрена. Целта е да се изпревари БНБ, която ще въведе Системата за брутен сетълмент в реално време (СБСРВ), разработвана от компютърния гигант "Монтран". Това ще позволи в кратки срокове да се извършат необходимите корекции в БИСЕРА 4, за да се създаде подобреният й вариант БИСЕРА 5. Той ще отговаря на поставените от СБСРВ условия и ще работи паралелно с нея.
Източник: Банкеръ (23.06.2001)
 
Най-голямата българска банка - "Булбанк", е обявена за банка на 2000 година във възобновената класация на финансовия всекидневник "Пари". Булбанк, собственост на италианската "Уникредито" и наследник на някогашната българска външнотърговска банка, е отличена сред банките в цялата банкова система и банките от първа група, съгласно групирането на БНБ. Съгласно класификацията на БНБ банките в България се делят на пет групи в зависимост от размера на активите. В първа група са банките с активи над 800 милиона лева, във втора - от 300 до 800 милиона лева, в трета - от 100 до 300 милиона лева и в четвърта - с активи до 100 милиона лева. Пета група включва чуждите клонове на банки, работещи в България. Наградените банки в останалите три групи са - за втора група БНП-Париба /България/ АД, в трета - Първа инвестиционна банка и в четвърта група - "Юнионбанк". Банките са оценявани редица критекии, сред които относителен дял на на търговската банка в цялата банкова система, структура на активите и др. Банките са оценявани от експертна комисия, в кояво влизат известни български финансисти. Умишлено сред членовете на експертната комисия няма нито един банкер, който в момента да заема длъжност в банка, за да се избегне конфликт на интереси - в случай, че неговата банка бъде номинирана, поясни председателят й Иван Искров. Според финансиста Емил Хърсев тази оценка представлява своеобразен рейтинг на банковата система в България.
Източник: БТА (05.07.2001)
 
Общината и всички браншови организации в Банско подписаха декларация в подкрепа на отдаването на концесия на ски-зоната, съобщиха пред журналисти през уикенда местните власти. Те не споделят мнението на еколозите и твърдят, че с отдаването на концесия зона Банско ще се постигне най-добро природосъобразно и екологично експлоатиране и стопанисване. Днес се очаква положително решение на Върховния административен съд за реализиране на проекта за ски-зоната. Парите за него ще дойдат от ЕБВР през Първа инвестиционна банка, а концесионер ще е Юлен АД, в което акционери са ПИБ, Геотехмин, Академика, Общинска банка и ДЗИ. Концесията е за 30 години с възможност да се удължи за 20 г. Изграждането на лифта ще отпуши инфраструктурата, твърди шефът на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Благой Рагин. Общината е приела стратегия за развитие на града, като приоритет ще е туризмът във всичките му форми - ски, еко, селски и летен, съобщи зам.-кметът Краваров. Сега хотелите в Банско са за добър 4, но градът няма пазар и ако не се построи лифтът, няма да има зимен туризъм, категоричен е Цветан Тончев, председател на Българска туристическа камара. Проектът за ски-зоната включва удължаване и разширяване на двете досегашни писти, създаване на втора писта на платото и на писта със седалков лифт. Няма да се строят хотели на Шилигарника, ще има само заведения за бързо хранене и ски-училища. Идеята е Банско да печели от туристите, а не като в Боровец и Пампорово хотелите да са там, а не в Самоков и Смолян, коментира зам.-кметът Краваров. Ще има и съоръжение за изкуствен сняг.
Източник: Пари (16.07.2001)
 
И клиентите на "Биохим" ще плащат сметки по телефона Търговска банка "Биохим" е подписала договор с "Дейтамакс" за включване в системата еPay.Voice. Всички притежатели на дебитна карта на банката ще могат да се възползват от услугата плащане на електричество и парно по телефона. До края на август ще се инсталира софтуер за работа със системата, а реално тя ще заработи през септември. Досега "Дейтамакс" е сключила договори за разплащане чрез еPay.Voice с шест банки - Росексимбанк, "България инвест", Първа инвестиционна банка, Хебросбанк, Райфайзенбанк и Общинска банка.
Източник: Черно море (08.08.2001)
 
Първа инвестиционна банка (ПИБ) погаси две трети от заема от 15 млн.евро, който й даде преди две години консорциум от чуждестранни банки, в който участваха и българските банки Булбанк, БНП-Дрезднербанк. На 6 август 2001 г. ПИБ плати 10 млн. евро на "Райфайзен Централ Банк", която ги разпредели между другите членове на консорциума. Останалите 5 млн. евро ПИБ ще плати след една година на ЕБВР.
Източник: Банкеръ (13.08.2001)
 
Дружеството Св. Св. Константин и Елена АД уведомява акционерите си, че от 20.08.2001 г. могат да получат дивидентите си за 2000 г. в клоновата мрежа на ПИБ АД.
Източник: Сега (16.08.2001)
 
Банка ДСК ще пусне през септември емисия двугодишни ипотечни облигации за осем милиона лева. Това заяви на пресконференция по повод 5 годишнината на банката Антоанета Алексиева, ръководител дирекция "Паричен и капиталов пазар". Първоначално ипотечните облигации ще бъдат предложени само на институционални инвеститори. След нейното записване за нея ще бъде изготвен проспект и вторичната търговия ще се извършва на фондовата борса. Номиналът на облигациите ще бъде 100 лв., а доходността все още се уточнява, каза още Алексиева. Според нея вече поне пет финансови институции са заявили интерес към новата емисия. Освен банка ДСК решение за емитиране на евро-облигации взеха Българо-американската кредитна банка (БАКБ), СИБАНК и Първа инвестиционна банка (ПИБ). Единствената публична емисия ще бъде тази на СИБАНК, докато останалите ще бъдат предложени само на ограничен кръг инвеститори. Чистата печалба на банката за първите седем месеца на 2001 е 14.617 млн. лв., а качеството на отпуснатите потребителски кредити се е повишило значително, каза изпълнителният директор на банката Виолина Маринова. Възвращаемостта на активите на банката към 31 юли е 2.01%, а възвращаемостта на акционерния капитал е 2.18%. Банка ДСК е отпуснала 80.4% от потребителските кредити в страната, показват данните за първите седем месеца на годината. Според другия изпълнителен директор Спас Димитров банката възнамерява да предложи и нови услуги на своите клиенти, сред които възможността за интернет-банкиране и получаване на извлечение от банковата сметка по мобилния телефон.
Източник: Дневник (24.08.2001)
 
В София беше подписано споразумение създаване на Гаранционен фонд за насърчаване на частния бизнес в България между Американската агенция за международно развитие и Първа инвестиционна банка на стойност 20 млн. долара. Споразумението подписаха Андрю Нациос, директор на Агенцията за международно развитие на САЩ, и Мая Георгиева, изпълнителен директор на банката. Проектът ще гарантира частично заеми, предоставени от Първа инвестиционна банк на български малки и средни фирми,предимно в туризма, селското стопанство, информационните технологии, транспорта и леката промишленост, каза Андрю Нациос, директор на Агенцията за международно развитие на САЩ. Гаранцията,предоставена от американската агенция, ще покрива до 50 процента от главницата по отделни кредити, като общият размер на всички гарнции няма да надвишава 10 млн. долара, добавиха експрети от банката, Останалите пари ще осигури Пръва инвестиционна банка. Кредите ще бъдат за период от едно до седем години. Сумите ще се отпускат в лева, евро или долари по преценка на банката. Няма ограничение за размера на кредитите. Основен критерий за даване на заеми ще е добрият бизнесплан, предоставен от фирмите, добавиха експерти от банката.
Източник: БТА (11.09.2001)
 
Приемам поста като голяма отговорност, коментира назначението си Ангарски. Останалите членове на съвета са Виолина Маринова, досегашен изпълнителен директор на банката, Райко Карагьозов - зам.-председател на ДСК от началото на 90-те години, Стоян Пенков, досегашен началник на Управление "Кадри" на ДСК, и Огнян Йорданов, бивш служител на Първа инвестиционна банка, "Лемън брадърс" и "Булброкърс" АД. Четирима ще са изпълнителните директори. Потърсихме баланс между приемственост и нови свежи сили в ръководството на банката, заяви финансовият министър Милен Велчев. Според него ДСК може да се продаде до година, но всичко зависи от цената.
Източник: Стандарт (20.09.2001)
 
Тези дни на туристическия небосклон в България изгря нова звезда. Или по-точно казано - тя заблестя с по-ярка светлина, която заслепи останалите, доскоро известни играчи в този бранш - "Мултигруп" и "Олимп". Това е групировката около Първа инвестиционна банка (ПИБ). Тази най-нова звездна конфигурация съсредоточи вниманието около себе си при провелите се през седмицата търгове за продажба на хотели в "Слънчев бряг". Още преди старта на наддаването участниците в него, все хора от бранша, които си знаят и кътните зъби, пушеха нервно и задаваха един и същи въпрос: "Кой е човекът на Първа инвестиционна?". По-късно стана ясно, че е имало защо. Победители станаха все фирми, разчитащи на финансовото рамо на ПИБ - от там бяха банковите гаранции, представени в АП. В наддаването за хотел "Глобус" това бе "Българска корпорация Семена", която вдигна цената до 8,850 млн. лв. В търга за хотел "Сатурн" кандидатът, представляващ групата, беше "Приват турс 2000". Този хотел, обаче, благородно бе отстъпен. Затова пък хотел "Космос" достигна звездната цена от 2 933 000 лв. при първоначално поискана 713 000 лв. и отново бе купен от никому неизвестната "семенна" корпорация. "Балкан холидейс сървисиз" пък се оказа единственият кандидат за покупката на хотелски комплекс "Поморие". Обяснението, дадено от шефа на компанията Виктор Папазов, беше, че сигурно цената от 7,6 млн. лв. се е сторила висока на проявилите първоначален интерес още 5 компании. Всъщност интересът на ПИБ към туризма не е нов. Още през 1997 г. ПИБ участва в създаването на "Частен туристически холдинг". Акционери там освен нея са Първа частна банка, ТБ "Моллов", фирмата на Венцислав Йосифов "ВЕМ-94", фирмата на Младен Михалев-Маджо - "Интергруп енд Партнерс", фирмата на Валентин Моллов - МФИ, "Наваро", дългогодишният шеф на парк-хотел "Москва" Любомир Веселинов. Стартът на холдингът е летящ - първата му придобивка е "Балкан Холидейз интернешънъл", държавният туроператор N 2 след "Балкантурист". Тук се очертава и схемата, по която по-нататък ще се придобива собственост. Първоначалният собственик на "Балкан Холидейз" е "Лоджик инвест учес", която я купува от АП за 410 000 долара. Туроператорът има задължения към ПЧБ в размер на $1,6 млн. Хора от туризма твърдят, че ПИБ откупува от ПЧБ този дълг за $300 000. След това изпълнителните директори на ПИБ Ивайло Мутафчиев и Цеко Минев се срещат в Лондон с "Лоджик Инвест" и искат задължението да бъде веднага погасено. Малко по-късно "Лоджик Инвест" прехвърля акциите си на две офшорни компании. Предполага се, че те са посочени от двамата банкери. Не след дълго регистрацията на "Балкан холидейз" е прехвърлена в Кипър. Неотдавна пък фирмата бе оглавена от Радка Минева, съпруга на Цеко Минев. Фирмата става съдружник в други компании, в които на някакъв етап фигурират имената на Минев и Мутафчиев. Една от тях е "Пирин турист", който стана собственик на "Хемус Ер" по най-скандален начин. Продажбата на авиокомпанията стана в последния ден от съществуването на стария надзорен съвет на Агенцията за приватизация. Първоначално същите надзорници отхвърлиха "Пирин турист" като купувач, въпреки че беше одобрен от изпълнителния съвет начело с Левон Хампарцумян. Мотивът им беше, че не е гарантирано изпълнението на инвестиционната програма и че основният акционер "Антуел овърсийс" регистрира непрекъснато влошаване на финансовото си състояние през последните години. Не щеш ли, обаче, в последния ден надзорът смени на 180 градуса мнението си и даде ход на сделката. Договорът бе подписан светкавично. И групировката се сдоби с авиокомпания. Въпреки че изискването беше купувачът да има опит в авиационния бизнес. Попитан как ще се справи новият собственик с този проблем, тогавашният шеф-приватизатор Левон Хампарцумян сравни "Пирин Турист" с фирмата на ексцентричния англичанин Ричард Брансън - Virgin. И Брансън тръгнал с музикалната верига Virgin Megastores, а сега имал една от най-бързо развиващите се авикомпании. "Хемус" имат опит в авиобизнеса, "Пирин" - в туризма, надявам се комбинацията да е добра", заяви Хампарцумян. "Пирин турист" е регистрирана през 1996 г. от Валентин Якимов, Мариан Дадаков, Тодор Войнов и Димитър Чобанов. В последствие Тодор Войнов, Мариан Дадаков и Валентин Якимов излизат от компанията. Заместват ги споменатите вече Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев. През 1998 г. те също напускат фирмата. Тяхното място е заето от "Либеро", а шеф става Боян Марианов. "Либеро" е съдружник с ПИБ в Първа финансова брокерска къща. През 2000 г. за акционер е вписана и фирма "Антуел овърсийз", регистрирана в Кипър. С това обаче връзката с кръга на ПИБ не се прекъсва, защото Боян Марианов също е част от него. Именно той представлява "Приват турист 2000", когато фирмата кандидатства за хотел "Сатурн" в Слънчев бряг. Собственик на "Приват турс 2000" е "Балкан Холидейз Кипър" ЛТД. Марианов е управител на дружеството и преди, и след продажбата. През 2001 г. "Приват турс 2000", както първоначално се казва фирмата, се преименува в "Приват турист 2000". "Приват турс 2000" купи 70% от хотел "Банско" за 1,31 млн. лв. "Приват турс 2000" е съдружник в "Интер-спорт Банско" - фирма за изграждане на спортни и лифтови съоръжения. Марианов управлява още една сродна фирма - "Юлен", чийто предмет на дейност е изграждане и експлоатация на туристически и спортни обекти, хотелиерство. Точно тази компания има амбициите да изгради лифта от Банско до ски-пистите в курорта. Така за кратко време фирми, финансирани от ПИБ, успяха да напазаруват хотели, туроператори, авиокомпания. И да положат основата на една перспективна империя в туризма. От ПИБ зависи как ще се развие тя по-нататък. Защото повече от ясно е, че никому неизвестните фирми не разполагат с пари, за да платят сами на АП зашеметяващите суми, които обещаха за хотелите в Слънчев бряг, примерно. Което пък означава, че във всеки един момент ПИБ може да стане и юридически собственик на привлекателните обекти. Схемата вече е отработена.
Източник: Сега (24.09.2001)
 
Първа инвестиционна банка ще получи дългосрочен заем от Deutsche Investitions und Entwicklung Geselschaft. Това съобщи Мая Георгиева, изпълнителен директор на българската частна финансово-кредитна институция. Това е третият заем, който ползва ПИБ от немската банка. Немската държавна финансово-кредитна институция е взела решението на 19 септември, а договорът ще бъде разменен тази седмица по пощата. Заемът е за 6 млн. EUR и се отпуска за 6 години. През първата година българската банка ще погасява само лихвите по кредита. Предоставянето на кредита е след дълга проверка на финансовото състояние на ПИБ. Техни хора бяха в банката, за да проучат финансовите резултати и кредитния й портфейл, обясни г-жа Георгиева. Средствата, които ще предостави Deutsche Investitions und Entwicklung Geselschaft, ще се използват за отпускане на инвестиционни заеми за малки и средни предприятия, каза банкерката. Максималният размер по тях ще е 1 млн. EUR., а лихвите ще се договарят в зависимост от кредитния риск. Този заем е уникален, няма друг, отпуснат в България, за такъв дълъг срок. Кредитните линии от чуждите банки у нас се отпускат обикновено за 1 година, коментира Мая Георгиева. ПИБ е известна с това, че дългосрочно подпомага бизнеса. Тя е и най-активната кредитираща институция, напомни тя. Докато през миналата година кредитният портфейл на банката представлява 47% от общата сума на активите, то в края на шестмесечието е вече 52.65%.
Източник: Пари (25.09.2001)
 
Гаранции за 43млн. лева кредити е одобрило бившето ръководство на фонд "Земеделие",съобщи шефът му Асен Друмев пред комисията по земеделие на НС.Според споразуменията с банките фондът сега трябва да блокира 21,5млн.лева.Пари обаче няма,обясни Друмев.Въпреки че по споразуменията с една банка са разрешени само до 3 млн.лева гаранции,на 7 юни УС на фонда сключва с Първа инвестиционна банка договор за 10млн.лева.На 13 юли "Земеделие"превежда авансово на ПИБ 3.15 млн.лева.Гаранции за 4 млн.лева пък е издал фондът по споразумение с "Биохим",обяви Друмев.Те били необезпечени, защото договорът на фонда с банката бил за 630 000 лв. И фонд "Земеделие", и "Биохим" са в нарушение, нещата са за прокурор,смята Друмев.Анкетна комисия на парламента ще разследва работата на фонда,решиха депутатите.
Източник: 24 часа (28.09.2001)
 
Младежки отбор ще командва най-болезнено приватизираното българско дружество-пловдивският завод "Ален мак". Досегашният му търговски директор Георги Николаев става главен шеф на козметичното предприятие.Това решиха акционерите на състоялото се в понеделник(24 септември)извънредно общо събрание на компанията.Така приключи изпълненото със скандали управление на Антонина Хекимова на все още преобладаващо държавното дружество.В периода преди 1997г.,когато Николаев постъпва на работа в "Ален мак"той е бил директор на "Българска роза"-Карлово.Освен новия изпълнителен директор в съвета на директорите на "Ален мак" влязоха и двама представители на Министерството на икономиката- Соня Антонова и Кирил Киров,който бе избран за председател на управителния орган.От съвета освен Хекимова излязоха други двама държавни представители.Анна Попова се прочу като първия и засега единствен уволнен от министър Николай Василев служител на икономическото министерство.Поводът бе,че на августовското заседание на директорския борд на "Ален мак"тя гласува против отстраняването на Антонина Хекимова от поста изпълнителен директор,въпреки изричните указания на вицепремиера.От завода бе отстранена и Руска Василева,която бе негов изпълнителен директор по-малко от месец.Местата си запазиха само двама досегашни членове на съвета-Анна Камбурова и Кенет Лефковиц-представите на миноритарните акционери ИД "Надежда"и кипирската "Селект лимитед".Австрийската инвестиционна компания ЕПИК(контролираща ИД"Надежда"и"Селект лимитед",на чийто български клон Лефковиц е директор,е сред основните кандидати за покупката на 57%от капитала на "Ален мак".Той напражи предложение смени в съвета на директорите да се правят с мнозинство от две трети,то бе прието.В устава-пак по предложение на Лефковиц бе направена, и друга важна промяна.С мнозинството от две трети ще се приемат и решения за увеличаване и намаление на капитала на дружеството,както и решения за образуване на парични фондове.Епик са известни у нас и с това,че притежават 39% от капитала на Първа инвестиционна банка.Според Лефковиц в наддаването няма да участват други сериозни кандидати освен австрийскта компания.Шефът на българския клон на ЕПИК се надява,че след евентуален одит ще може да осъди доскорошното ръководство на "Ален мак" и да възстанови част от нанесените щети.Представителят на министерството на икономиката обаче заяви,че ведомството не може да отдели пари за такава ревизия. От финансовите резултати на дружеството се вижда,че само за първите шест месеца на тази година е натрупана загуба от3,647 милиона лева.Приходите от продажби са спаднали с повече от една трета спрямо същият период за 2000г.от 26.2милиона на по-малко от 18 милиона.Твърди се,че само за последният месец когато изпълнителен директор бе Руска Василев,състоянието на завода се е подобрило. Приватизацията на "Ален мак" се възпрепятства от поредицата от съдебни дела,заведени от варненската фирма "Канотранс"ЕООД,собственост на бизнесмена Тоню Икономов.Той протестира срещу решението на АП да развали сключения с него договор за продажба на 48% от капитала на "Ален мак" през пролетта на миналата година.Причината за прекратяването на тогавашната сделка бе,че"Канотранс"ЕООД се забави с плащанията.Приватизацията бе договорена на цена от 6.3млн.щ.долара в брой,като10%от тях бяха платени в деня на подписването на контракта-11 май 2000 година.Впоследствие Икономов поиска да плати 70% от сумата в компенсаторки,което не се хареса на надзорниците в АП и те анулираха сделката.Юристката на "Канотранс"Румяна Торгова твърди,че дори АП да избере нов купувач на държавния пакет от "Ален мак",той няма да бъде сигурен в собствеността си върху пакета поне докато не приключат съдебните дела.
Източник: Банкеръ (29.09.2001)
 
Европейската банка за възстановяване и развитие предостави кредитна линия в размер на 6 млн. евро на Хебросбанк. Ресурсът ще се използва за кредитиране на малки и средни предприятия у нас. Заедно с кредита Хебросбанк ще ползва и 18-месечна програма за техническа помощ при отпускане на кредитите. ЕБВР вече има отпуснати подобни кредитни линии в полза на Първа инвестиционна банка, Евробанк и Юнионбанк.
Източник: Капитал (01.10.2001)
 
Европейската инвестиционна банка /ЕИБ/ предостави първия си заем на частна българска банка. Международната институция и Първа инвестиционна банка /ПИБ/ подписаха в четвъртък споразумение за 10 млн. EUR. Средствата се отпускат под формата на кредитна линия за финансиране на проекти на малки и средни предприятия в области като опазването на околната среда, инфраструктурата, енергийните технологии, индустрията и туризма. Предвижда се ресурсът да бъде усвоен до края на 2002 г., каза изпълнителният директор на ПИБ Матьо Матеев. Кредитната линия е със срок от осем години при две години гратисен период. Размерът на заемите, които българската банка ще предоставя по отделните проекти, ще варира между 20 хил. EUR и 2 млн. EUR. За срока няма ограничения, но ще се съобразяваме с матуритета на кредитната линия, каза Матеев. Всеки проект, който е получил одобрение от българската страна, ще бъде одобряван и от представител на ЕИБ. Кредитите ще се отпускат по стандартните за ПИБ условия, без да има специални изисквания. На 10 септември ПИБ подписа и гаранционно споразумение с USAID. Това ще даде възможност банката да се обърне към по-широк кръг клиенти и да решим проблема със средносрочното и дългосрочното кредитиране, коментира Матьо Матеев.
Източник: Пари (12.10.2001)
 
Най-голямата емисия ипотечни облигации в размер на 5 млн. евро на Първа инвестиционна банка е записана, платена и регистрирана в Централния депозитар, съобщиха вчера от Първа ФБК, която осъществи частно пласирането на емисията. Облигациите са със срок 24 месеца, с плащания на 6 месеца, годишната доходност е 7.8%. Записали са 6 пенсионни фонда, 3 застрахователни дружества, 2 банки и един инвестиционен посредник.
Източник: Пари (26.10.2001)
 
Банковата консолидационна компания ще изпрати до дни писма до потенциалните инвеститори, които по-рано са заявявали интерес към ЦКБ. Те трябва да кажат кога искат да влязат в банката и да се запознаят с финансовото й състояние. БКК вече е определила метода, по който ще се продава ЦКБ - търг с тайно наддаване при еднократно подаване на оферти. Все още не е определен крайният срок за подаване на заявки за 32.77% от кооперативната банка. Сред най-сериозните кандидати е Евробанк, Първа инвестиционна банка и Росексимбанк.
Източник: Стандарт (26.10.2001)
 
Първият онлайн-клон на банка в България е юридически факт, регистриран от Първа инвестиционна банка (ПИБ) в централна банка преди около две седмици. Официално клонът ще отвори врати от началото на ноември след представянето му на БАИТ Експо през следващата седмица, съобщи изпълнителният директор на ПИБ Йордан Скорчев. Като всеки клон и този има адрес, на който може да бъде посетен. Виртуалната "банкова адресируема единица" (както се определят клоновете по закон) ще е достъпна от сайта на ПИБ www.fibank.bg. Техническото изпълнение на проекта е поверено на фирмата за софтуерни системи "Датамакс", която разработи и системата за разплащания в интернет ePay. Онлайн-клонът ще предлага всички стандартни банкови услуги
Източник: Капитал (28.10.2001)
 
Промените в съвета на директорите на “Банксервиз”, които акционерите приеха на общо събрание на дружеството, бяха вписани в съда. Станислав Георгиев от управителния съвет на Булбанк и Йордан Скорчев, изпълнителен директор на ПИБ, влязоха в съвета на директорите на местата на напусналите Владимир Владимиров от Росексимбанк и Кирил Стефанов от Булбанк.
Източник: Капитал (29.10.2001)
 
От понеделник “Първа инвестиционна банка” АД пуска първия виртуален банков клон в България. Това съобщи системният администратор на банката Веселин Пеев.Чрез Интернет банкирането клиентите на трезора ще могат да получават пълна информация за текущото състояние на всичките си сметки. Ще могат и да оперират с тях, поясни Пеев. Всяка операция, която се извършва, представлява електронен документ по смисъла на Закона за електронния документ и електронния подпис, допълни той.
Източник: Монитор (31.10.2001)
 
Активите на ПИБ към края на септември по международните счетоводни стандарти са в размер на 477 милиона лева при 338 милиона лева в началото на годината, или е регистриран ръст от 41%. Кредитният портфейл за деветмесечието е на стойност 234 милиона лева, а депозитите - 257 милиона лева. Оперативната печалба за същия период е в размер на 14 милиона лева. Издадените дебитни карти сега са 79 хиляди броя.
Източник: Дневник (02.11.2001)
 
Управителният съвет на "Първа инвестиционна банка" - АД, София, на основание чл. 223 ТЗ свиква извънредно общо събрание на акционерите на 20.ХII.2001 г. в 10 ч. в заседателната зала на банката, ул. Стефан Караджа 10, при следния дневен ред: 1. промени в състава на надзорния съвет на банката; проект за решение - ОС приема предложените промени в състава на надзорния съвет на банката; 2. разни. Поканват се всички акционери на банката да вземат участие лично или чрез упълномощен представител. Материалите, свързани с дневния ред, са на разположение на акционерите в седалището на банката, София, ул. Стефан Караджа 10. При липса на кворум на основание чл. 227 ТЗ събранието ще се проведе същия ден в 11 ч., на същото място и при същия дневен ред.
Източник: Държавен вестник (13.11.2001)
 
На редовно заседание Държавната комисия по ценните книжа взе решение за отписване като публично дружество от регистъра на: "АТП Бухово" АД - Бухово, "Спортпром" АД - София, "Монтана" АД - Монтана, и "Кочо Честименски" АД - Пловдив. Комисията реши също да впише като емитент в регистъра "Първа инвестиционна банка" АД и издадената от нея емисия ипотечни облигации.
Източник: БТА (29.11.2001)
 
Рейтингът на Булбанк и ОББ бе повишен от В плюс до ВВ минус, а на Общинска банка - от В до В плюс. Оценката за перспективата и на 3-те банки бе променена от положителна на стабилна. Потвърден бе и досегашният дългосрочен рейтинг на Първа инвестиционна банка (ПИБ) - В, като перспективата бе променена от стабилна на положителна.
Източник: Стандарт (29.11.2001)
 
Банковата консолидация у нас много прилича на пазарната икономика - всички я чакат, а тя все не идва. Години наред експерти и критици не намират адекватно обяснение как на един малък пазар като българския могат да оперират 28 банки и 7 клона на чуждестранни кредитни институции. При това над 47% от всички банкови активи са съсредоточени в БУЛБАНК, "Банка ДСК" и ОББ, а другите около 53% са разпределени между останалите 32 институции, някои от които в. "БАНКЕРЪ" представи в миналия си брой. Логично е да се предположи, че при сегашното състояние на пазара времето на обединението е дошло. За него говорят мениджъри и акционери на наши банки от средата на 2001 г., но до момента няма никакво пряко или косвено доказателство, че това ще се случи. Напротив, всяка от нашите банки се опитва да разширява пазарните си дялове самостоятелно. През деветте месеца на 2001 г. Пощенска банка не бе особено агресивна на пазара. От началото на годината до края на септември балансовото й число нарасна от 509 млн. лв. на 575 млн. лева. Изпълнителните директори на банката Панайотис Варелас, Оливър Уитъл, Дейвид Бартън и Теодорос Каракасис залагат на усъвършенстването на услугите за корпоративни клиенти и на разширяването на кредитните продукти за граждани. Пощенска банка е една от малкото български финансови институции, които предлагат жилищни и почти всички видове потребителски заеми - за текущи нужди, за бяла техника и за автомобили. От юни до септември общият размер на този тип кредити е увеличен с 12.7% - от 45.4 млн. лв. до 51.2 млн. лева. Ръстът на заемите за частни фирми пък е 28.2%, - от 148.4 млн. лв. на 190.3 млн. лева. На кредитирането като основен източник на доходите си залага и "Райфайзенбанк (България)" Но за разлика от лидерите в бранша тя се е съсредоточила предимно върху корпоративния сектор и почти не залага на потребителските заеми. Обяснението на председателя на управителния съвет и изпълнителен директор на "Райфайзенбанк (България)" Йохан Йонах е, че отпускането на кредити за гражданите и домакинствата е рентабилно само за банка с голяма клонова мрежа, която притежава специализирани информационни продукти за тази дейност. Австрийците предоставят потребителски заеми, но само за служителите на дружества, които са клиенти на банката. Силата на "Райфайзенбанк (България)" е във финансирането на големите фирми. Минималният размер на отпусканите от нея кредити е 150 хил. щ. долара или равностойността им в левове (в евро). От есента на тази година австрийците съвместно с "Фонд за икономическо развитие Сорос" предлагат и целеви заеми за малките и средните предприятия. За тях могат да кандидатстват фирми, които работят поне от две години и имат персонал между 10 и 100 души. Минималният размер на кредитите е 30 хил. евро, а максималният - 100 хил. евро. Обезпеченията по тези кредити са не по-малко от 130% от размера им. Годишната лихва се движи между 9 и 10%, като банката събира допълнително комисиона за управление, която е 2.5% от главниците на заемите. "Райфайзенбанк (България)" е една от малкото банки, чийто общ размер на отпуснатите кредити надхвърля половината от всичките й активи. В края на юни 2001 г. това съотношение е било 50.5%, а три месеца по-късно - 62.4 процента. При това само за тези три месеца общият размер на отпуснатите кредити е нараснал с 24.7% - от 171.2 млн. на 213.5 млн. лева. За този период приходите от лихви по отпуснатите от банката заеми се е увеличил с над 67% и е достигнал 10.4 млн. лв., а чистата й печалба е нараснала над 2 пъти - от 1.5 млн. на 3.1 млн. лева. "БНП-Париба (България)" също е свързала бизнеса си с големите корпоративни клиенти. Но за разлика от "Райфайзенбанк (България)" тя не залага толкова на кредитирането, колкото на управлението на активи. Мениджърите на банката разшириха тази дейност, след като през 2000 г. начело застана Улрих-Гюнтер Шуберт. Още с идването си той заяви, че иска да развие т. нар. "частно банкиране", което се занимава с управлението на средствата на заможни граждани и проспериращи фирми. И това начинание вече има успех у нас. Според служители на банката, до края на септември тя вече управлява над 30 млн. лв. свободни средства на граждани. Балансовото число на "БНП-Париба (България)" от юни до края на септември 2001 г. се е увеличило със 7% - от 340 млн. на 366.1 млн. лева. В средата на годината общият размер на отпуснатите от нея заеми е бил 22.2% от активите й, а три месеца по-късно този дял е намалял до 21.1 процента. По-голямата част от парите, привлечени от граждани и фирми в "БНП-Париба", са инвестирани в депозити в чуждестранни банки. Съвсем друга политика следва РОСЕКСИМБАНК В момента тя е една от най-бързо развиващите се кредитни институции в България. От началото на 2001 г. до края на септември общият размер на активите й е нараснал около 136.8% - от 96 млн. на 227.3 млн. лева. Председателят на банката Емил Кюлев направи удар на пазара за мениджъри, като през юли 2001 г. успя да привлече за изпълнителни директори шефовете на Пощенска банка Владимир Владимиров и Рени Петкова. Поемайки мениджмънта на РОСЕКСИМБАНК, Владимир Владимиров се зарече, че до края на годината ще удвои балансовото й число и е на път да изпълни обещанието си. През юни общият размер на активите на РОСЕКСИМБАНК бе 132.7 млн. лв., а три месеца по-късно той достигна 227.3 млн. лева. Банката предложи системата за бързи плащания в чужбина "Мъниграм" и възможност за електронни разплащания. Клиентите й могат да извършват преводите си към своите партньори в Русия в рубли. Мениджърите на банката вземат мерки и за разширяването на позициите й на пазара за дебитни карти. Подобряването на услугите и привличането на нови клиенти обаче е само едната линия в политиката на РОСЕКСИМБАНК. Другото направление за разширяване на пазарните позиции, на което председателят й Емил Кюлев отдава важно значение, е придобиването на банкови активи. РОСЕКСИМБАНК кандидатства за покупката на фалиралата БАЛКАНБАНК, но предизвикателство пред нея е приватизационното наддаване за БИОХИМ. Мечтата на Емил Кюлев е да превърне РОСЕКСИМБАНК в голяма кредитна институция, способна да конкурира банките, контролирани от западни капитали. Шефовете на банка "БЪЛГАРИЯ ИНВЕСТ" залагат развитието й на имиджа на основния й акционер "Алианц България Холдинг". Той има развита структура, в която влизат също три застрахователни фирми и едно пенсионно дружество. Негова собственост е и "Индустриален холдинг България", който контролира дузина ценни промишлени предприятия в страната. На този фон основната задача на банката е да управлява ефективно свободните средства (от около 50 млн. лева.) на "Алианц България Холдинг" и на дъщерните му фирми. Засега мениджърите на банката - Олег Недялков, Димитър Костов и Страхил Виденов, се справят успешно с нея. "България Инвест" е между най-големите местни купувачи на държавни еврооблигации. Тя придоби ценни книжа с общ номинал от 8 млн. евро за свои клиенти. От началото на 2001 г. досега "България Инвест" се опитва да развива и услугите за клиенти, които не са в структурата на холдинга. Банката предлага специални депозити, които автоматично дават възможност за получаване на кредит. Тази услуга засега са ползвали около 170 души, а натрупаните средства по тези депозити са 2.3 млн. лева. За една година броят на издадените карти от "България Инвест" се е увеличил от 371 на 15 015, а плащанията с тях са нараснали от 1 271 на 135 396 броя. В сферата на кредитирането банката "България Инвест" все още обръща внимание предимно на фирмите. Заемите за тях формират 96% от целия й кредитен портфейл, който в края на септември 2001 г. е 49.5 млн. лева. Общата сума на потребителските кредити е едва 1.9 млн. лева. НЕФТИНВЕСТБАНК също е съсредоточила усилията си предимно към обслужване на корпоративни клиенти, повечето от които са свързани с бизнеса на "Нафтекс Петролеум България" и на "Феста холдинг". Към края на септември балансовото й число е 96.8 млн. лв., а общият размер на отпуснатите заеми 26.3 млн. лв. от тях - около 98% са за частни фирми. Чрез системата "Контакт" НЕФТИНВЕСТБАНК дава възможност на българите и на чуждестранните граждани да извършват незабавни международни плащания до 2000 щ. долара с европейските и средноазиатските държави от бившия Съветски Съюз, както и с Ливан и със САЩ. Клиентите й могат да ползват и дебитните й карти, но засега операции с тях се извършват само на територията на страната. За граждани и фирми, които разполагат със свободни средства, надхвърлящи 10 хил. лв. или равностойността им в конвертируема валута, НЕФТИНВЕСТБАНК предлага специален инвестиционен депозит, който носи годишна доходност между 6 и 8 процента. Интересът към тази услуга, според изпълнителната директорка Мария Котева, е много голям. До момента са разкрити около 400 специални инвестиционни депозита, а общата сума по тях надхвърля 13 млн. лева. КОРПОРАТИВНА БАНКА активно си пробива път на финансовокредитния пазар у нас. През лятото на 2000 г., когато БУЛБАНК я продаде на десет фирми с чуждестранна регистрация, тя бе капсулирана - балансово й число бе около 13.3 млн. лева. В началото на 2001 г. активите на Корпоративна банка вече надхвърляха 22.1 млн. лв., а към края на юни те бяха над 35.5 млн. лева. През следващите три месеца мениджърите й Цветан Василев, Джеймс Хауи и Иван Константинов продължиха да разширяват пазарната ниша. В края на септември балансовото число на банката достигна 43.3 млн. лв., а отпуснатите от нея кредити за частни дружества бяха 15.1 млн. лв., срещу привлечени средства от граждани и фирми за 17.4 млн. лева. В края на май 2001 г. Корпоративна банка купи сградата на площад "Гарибалди" в София, в която някога е била банката на превърналия се в легенда български финансист Атанас Буров. Три месеца по-късно тя премести в нея централата си. През юли Цветан Василев успешно пласира 19.43-процентния акционерен пакет на кредитната институция в Централна кооперативна банка и успя да спечели от операцията около 315 хил. лв. - по 10 стотинки на акция. Четири месеца по-късно БКК продаде 32.8-процентния си пакет в ЦКБ с печалба от 13 стотинки на акция. Една от целите в политиката на Корпоративна банка е да се наложи на възникващия в момента у нас пазар на управление на свободните средства на състоятелни граждани и фирми. Но освен това мениджърите на Корпоративна банка смятат бързо да развият бизнеса й, като се опитат да придобият активите на фалиралата БАЛКАНБАНК. За да осъществят това свое намерение обаче, те ще трябва да се справят с конкуренцията на РОСЕКСИМБАНК. "Първа източна международна банка" успя да устои на конкурентния натиск и да запази пазарния си дял. От юни до края септември 2001 г. балансовото й число нарасна от 72 млн. на 78.4 млн. лв., а депозитите на граждани и фирми се увеличиха от 31.4 млн. до 34.8 млн. лева. Мениджмънтът на банката, оглавяван от Анна Събева, е съсредоточил усилията си върху обслужването на фирмите, контролирани от холдингите "Труд и Капитал" и от "Стара планина холд" (бившия "Централен приватизационен фонд"), който се управлява от Евгени Узунов - бивш изпълнителен директор на ПИМБ и подуправител на БНБ от юни 1996 до юни 1997 година. Банката е отпуснала 450 кредита за оборотни средства с общ размер от 39.8 млн. лева. Предоставени са и 11 инвестиционни заема, чиято обща сума е над 5.3 млн. лева. ПИМБ разширява присъствието си на пазара на дебитни и кредитни карти, като към края на септември е пласирала над 25 570 броя, с които са извършени 150 хил. броя плащания. Банката развива и чековите операции, като за деветте месеца на 2001 г. тя е издала чекове за повече от 3 млн. щ. долара. Въпреки че ПИМБ не заема голям пазарен дял във финансовокредитния ни сектор, главният изпълнителен директор на ПИМБ Анна Събева успя да създаде здрава основа, върху която банката може успешно да развива по-нататъшния си бизнес.
Източник: Банкеръ (03.12.2001)
 
Изпълнителният директор на Първа инвестиционна банка Мая Георгиева спечели традиционната награда Банкер на годината за 2001 г. Приза за чуждестранен мениджър 2001 пък отиде при Франк Бауер - председател на Директорския съвет на Балгора-американската кредитна банка. Първа инвестиционна банка е сред седемте най-големи кредитни институции в страната, чието балансово число в момента е 480 млн. лева. Българо-американската кредитна банка пък е известна с кредитите, които отпуска в подкрепа на българския бизнес, и които възлизат на около 90 % от балансовото й число. Междувременно на годишната конференция на Асоциацията на търговските банки управителят на БНБ Светослав Гаврийски съобщи, че 2001 г. е най-добрата за банковото дело на България за последните 5 години. В момента валутният резерв на страната е достигнал рекордната сума от 7,5 млрд. DM. В същото време заместник-министърът на финансите Красимир Катев обяви, че правителството ще пусне облигации по вътрешния дълг. Причината е, че в момента депозитите на населението в българския бизнес са над 4 млрд лева. Целта е с акумулираните по облигациите средства да бъде изкупена част от външния дълг на страната.
Източник: Монитор (05.12.2001)
 
Първа инвестиционна банка (ПИБ) е получила разрешение от “Банков надзор” на БНБ за разкриване на свой клон в Белград. Решението за стъпване на пазара в Югославия е част от стратегията на банката за разширяване на нейното присъствие в съседните на България страни. ПИБ, в която акционерно участие имат две чуждестранни институции - Европейската банка за възстановяване и развитие и базираната във Виена Европейска приватизационна и инвестиционна компания (EPIC) - вече има клонове в Кипър и Албания и на практика е единствената българска банка, която работи на чуждестранни финансови пазари. Агресивната стратегия е в основата и на впечатляващите финансови резултати, които банката постига през последните години. Според наши банкери през последните няколко месеца рязко е нараснал стокооборотът на български производители и търговци в Югославия, където има засилено търсене на строителни материали и оборудване за възстановяването от последната война. Засилените финансови потоци от и към Белград са привлекли интереса на ПИБ. Сред клиентите на банката поначало са някои от най-големите производители на метали и медни проводници у нас - все търсени стоки в западната ни съседка. От повишената търговска активност в Югославия вече се заинтересуваха и големите западни банки. Свой клон в Белград преди около два месеца откри и австрийската “Райфайзенбанк”. Според данни от банката това е била една много успешна инвестиция, което личи от факта, че за два месеца присъствие на местния пазар банката е заела второ място по сума на привлечените депозити от местното население. След стъпването на ПИБ в Белград може да се очаква, че и други български банки ще насочат погледа си към Югославия. Колкото и парадоксално да звучи, именно интересът на ПИБ за откриване на клон в Белград е станал причина да се разбере, че България има все още действащо постановление на правителството, което забранява всякакъв вид финансови операции в западната ни съседка. Става дума за прословутото ПМС № 231, с което кабинетът на Иван Костов присъе-дини страната ни към световния натиск за сваляне на режима на Слободан Милошевич през октомври 1998 г. Въпросният документ се позовава на общата позиция на Съвета на Европейския съюз за забрана на нови инвестиции в Сърбия. С него бяха забранени за неопределено време “прехвърлянето на средства и финансови активи с цел установяване на трайни икономически връзки в Република Сърбия, включително придобиването на недвижимо имущество на територията й”. Тази забрана важеше както за хора, така и за български юридически лица. Разбира се, под ударите на постановлението попадаше и всякакъв вид банкова дейност, тъй като в допълнителните разпоредби към него изрично беше посочено, че под забраната за прехвърляне на средства и финансови активи се разбира невъзможността за преводи на парични средства, ликвидни активи, дивиденти, лихви, други приходи, произтичащи от акции, дялове, облигации или други ценни книжа. Изпълнението на постановлението беше възложено на няколко български институции, включително и БНБ. Именно правният отдел на централната банка първи е забелязал преди около месец продължаващото действие на югоембаргото за България, въпреки че режимът на Милошевич отдавна не е на власт в Югославия и отношението на Запада към страната е коренно променено. Запитаните през миналата седмица от “Капитал” юристи изразяваха искрено удивление от факта, че България все още не е отменила санкциите срещу Белград, при положение че Съветът на Европейския съюз промени позицията си спрямо Югославия още през ноември 2000 г. На практика се оказва, че ние повече от година сме държали в сила ограничения, които останалият свят не прилага. Повечето от източниците бяха склонни да отдават този парадокс на инертната българска администрация, която пак трябваше да бъде принуждавана да си изпълнява задълженията от страна на бизнеса. В крайна сметка на проведеното миналия четвъртък заседание на правителството тихомълком беше гласувано за отмяната на забравеното постановление. Неговото прилагане ще отпадне от момента, в който решението за това бъде обнародвано в Държавен вестник, обясниха от правителството.
Източник: Капитал (10.12.2001)
 
Финансовият министър Милен Велчев ще грабне тазгодишния златен портфейл на Дарик радио. Призът се връчва на финансиста заради емисията еврооблигации. Журито на ежегодните награди на икономическото предаване е номинирало няколко компании за инвестиции на зелено - "Глобул", "Мегле", "Епик", "Рамстор" и "Петреко". За най-добра фирма ще спорят "Албена", "Юмикор", "Олинеза" и "Орбител". За най-добра банка конкуренцията е между Първа инвестиционна банка, Райфайзенбанк и Българо-американската кредитна банка. Слушателите ще имат право да гласуват на ефирни телефони или в Интернет, но крайната дума ще има 13-членно жури, което ще се произнесе на 21 декември. Столичният кмет Стефан Софиянски е носител на наградата "Златният портфейл" за 2000 г. За принос на чужденец в българската икономика миналата година бе отличен Филип Ромбо. Тази година този приз не се присъжда.
Източник: Сега (11.12.2001)
 
Управителният съвет на "Първа инвестиционна банка" - АД, София, на основание чл. 208 ТЗ свиква първо общо събрание на облигационерите от първата емисия ипотечни облигации (ISIN код BG 2100002018) на 24.I.2002 г. в 10 ч. в централния офис на банката в София, ул. Стефан Караджа 10, при следния дневен ред: 1. избор на представители на облигационерите, притежаващи ипотечни облигации от емисия ипотечни облигации ISIN код BG 2100002018; 2. разни. Поканват се всички облигационери да присъстват лично или чрез упълномощени техни представители. Всички облигационери са длъжни да представят документ за самоличност, писмено пълномощно, ако са упълномощени, и удостоверение за актуално състояние за облигационерите юридически лица. При липса на кворум на основание чл. 227 ТЗ общото събрание на облигационерите ще се проведе същия ден в 11 ч., на същото място и при същия дневен ред.
Източник: Държавен вестник (18.12.2001)
 
Около 9000 клиенти на ден се очаква да минават през третия супермаркет "Пикадили", смятат собствениците на веригата от "Боляри" ООД. Новият магазин бе открит официално от кмета на Варна Кирил Йорданов и зам.-областният управител Никола Николов. Магазинът е построен за 100 дни, като в изграждането му са вложени 5,5 млн. лв. Голяма част от парите са получени от ING Банк. Разгърнатата застроена площ на обекта е над 4500 кв.м, а търговската заема 2500 кв.м. Над 16 000 артикула ще се предлагат в новия супермаркет. Освен това в него има офис на Първа инвестиционна банка, бизнесофис на "М-тел", химическо чистене, фотоуслуги и кафене. Оформен е и информационен щанд. До няколко месеца се очаква да започне работа и аптека. По информация на "Боляри" ООД пазарният дял на веригата "Пикадили" е около 15 процента.
Източник: Черно море (21.12.2001)
 
Банкомати продължиха да крадат карти и в почивните дни, след като на 21 декември блокира системата за безналични разплащания БОРИКА и машините гълтаха карти при опит за теглене на пари. От Първа инвестиционна банка смятат, че виновници за срива са най-големите фирми в България. Те превели заплатите на работниците си по сметка на 21 декември, едновременно със започналото лудо теглене на пари и плащания по магазини. След срива от миналата година, когато много банкомати останаха без пари, сега те са били заредени добре (между 60 000 и 120 000 лева). В банковите клонове е имало дежурни, готови да заредят всяко празно устройство.
Източник: Новинар (27.12.2001)
 
Преди време Агенцията за приватизация (АП) се закани, че ще развали сделката с купувача на "Българска роза-Севтополис" - ирландския "Ерлтън фънд лимитид" (Erlton Fund Limited), като му начисли и 23 млн. щ. долара неустойка - четири пъти по-висока от цената, на която е продадено дружеството през 1997 година. Действията на ведомството на Апостол Апостолов може би са справедливи, но в никакъв случай не навременни, защото чуждестранният инвеститор отдавна не фигурира в търговските регистри на Ирландия. Офшорката мистериозно изчезва от страната, след като щедро обеща да погаси задълженията на държавното дружество на обща стойност 7 млн. лв. и да инвестира в предприятието 22 млн. щ. долара до 2002 година. Междувременно прибира и 2 млн. щ. долара от Първа инвестиционна банка, като залага придобитите акции. Четири години по-късно именно заради тези нереални обещания за инвестиции новите акционери на дружеството опират пешкира, защото АП сега търси въпросните 23 млн. щ. долара неустойка от тях. Провалът на сделката е заложен още в приватизационния договор, който е подписан на 16 октомври 1997 г. от тогавашния изпълнителен директор на Агенцията за приватизация Александър Съботинов и от Шломо Шатнер, представител на регистрирания в Дъблин година по-рано "Ерлтън фънд лимитид". За 68% от дружеството офшорката трябва да плати 7 054 000 щ. долара, половината от които в брой, а останалата част - с облигации по Закона за уреждане на необслужваните кредити (ЗУНК). По условията на договора на купувача не е позволено да прехвърля придобитите акции през следващите пет години, но може да ги залага за обезпечаване на инвестиционни кредити. "Ерлтън фънд лимитид" незабавно се възползва от този бонус и още същата година тегли кредит за 2 млн. щ. долара от Първа инвестиционна банка, като залага дела си в "Българска роза-Севтополис". Но според осведомени доларите въобще не влизат като инвестиция в дружеството, а с тях купувачът плаща цената на сделката. Другия бонус Агенцията за приватизация дава два месеца след сключването на сделката, като с допълнително споразумение опрощава на ирландците около 2 млн. щ. долара от цената. И това е заложено в приватизационния договор, който позволява първоначалната цена да бъде намалена, ако се окаже, че финансовото състояние на дружеството се е влошило, докато тече приватизионната процедура. Според договора с АП, "Ерлтън фънд лимитид" няма право да прехвърля придобитата собственост поне пет години. В същото време "Българска роза-Севтополис" е регистрирано като публично дружество в Държавната комисия по ценни книжа и акциите му се търгуват на фондовата борса. По тази причина продавачите и купувачите на акции не са длъжни да уведомяват АП, а единствено Българската фондова борса (БФБ) и комисията, ако извършат прехвърляния на над 10 на сто от капитала на дружеството. Първа инвестиционна банка напразно чака "Ерлтън фънд" да погаси кредита от 2 млн. щ. долара и е принудена да осребри залога. По тази причина на 18 май 1999 г. на БФБ са регистрирани три сделки със 72 109 акции на казанлъшкото дружество. Купуват ги "Мей Фарма" ООД, "Либеро" ООД и "Индустриалконсулт" АД. "Късно" понякога е равносилно на "никога" Почти две години след сключването на сделката АП решава да извърши следприватизационен контрол и се сеща, че ирландските купувачи не са й представили нито една справка за числеността на персонала например. Закъснялата намеса на АП обаче е фатална, защото междувременно офшорката е сменила няколко пъти адресната регистрация на представителството си в страната и на практика е неоткриваема. В същото време собствениците - "Мей Фарма" ООД, "Либеро" ООД и "Индустриалконсулт" АД, заварват фабриката в плачевно състояние - празни складове, неизплатени работни заплати и запорирани от съдия-изпълнител сметки заради огромни задължения към държавата. Балансите от последните години показват, че Предприятието умишлено е водено към фалит Например, въпреки че производството е сведено до минимум, а руските пазари са безвъзвратно изгубени, ирландската офшорка сключва договор за маркетинг и реклама за колосалната сума от 850 000 щ. долара с приближената до нея "Илфорд файненс лимитид", управлявана също от Шломо Шатнер. През август 2000 г. в предприятието влизат нови собственици, след като опитът на предишните трима да го вдигнат на крака е излязъл неуспешен. За близо една година сегашните му основни акционери "Роуз пат", "Тимур" и "Бейгроув", които притежават съответно по 49.99%, 20.05% и 24.99% от капитала на дружеството, успяват да погасят 800 хил. лв. от задължения на казанлъшкото предприятие към държавата и са поискали от финансовия министър Милен Велчев да платят разсрочено останалите 450 хил. лева. Според юристи, последните собственици не могат по никакъв начин да бъдат обвързани с нереалистичните задължения, които преди четири години е поел "Ерлтън фънд лимитид". Адвокатите на фирмата ще настояват съвместно с АП да бъде разработена нова следприватизационна програма, която е съобразена със стратегията за развитие на предприятието и с икономическото състояние в страната. В дружеството е разработена и се изпълнява програма за развитие до края на 2003 г., която включва внедряването и производството на 10 нови фармацевтични препарата, 5 хранителни добавки и 9 козметични продукта, за които са предвидени инвестиции за над 1 млн. лв.
Източник: Банкеръ (27.12.2001)
 
Служителката на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Илария Бенучи беше избрана за член на надзорния съвет на Първа инвестиционна банка. Тя ще замести Джонатан Улет, който досега представляваше европейската банка в надзора на ПИБ. Илария Бенучи е работила до момента в отдела за синдикирани заеми на ЕБВР. В българските банкови среди е известна от работата си като сътрудник на Сали Уорън в Обединена българска банка.
Източник: Капитал (27.12.2001)