Новини
Новини за 2001
 
Срещу решенията от 30 януари на общото събрание на кредиторите на "Дунавска коприна"-Русе са подадени две възражения. Едното е до русенския окръжен съд от работническия колектив във фирмата като кредитор и второто - до Апелативния съд от "Булгарлизинг", съобщиха юристите на работниците. "Дунавска коприна" на германската фирма "Мюлер и синове" беше обявена в несъстоятелност в края на 2000 година по иск на "Булгарлизинг". Синдикатите в предприятието и лизинговото дружество обвиняват собствениците от Германия за източване на най-големия в България завод на копринен текстил. Сега цялото производство е спряно и немски представител няма от месеци. На събранието на кредиторите представителите на държавата от Министерството на икономиката и "Топлофикация" гласуваха единно и с гласовете от дяловете отстраниха от управлението на "Дунавска коприна" втория кредитор "Булгарлизинг". Съдебни те възражения са по този повод и срещу посочения от "Топлофикация" синдик. Решенията на 30 януари не се приемат, защото общото събрание се е състояло в деня на обнародване на обявата. Някои от кредиторите и част от собствениците чрез реституцията не са били уведомени. Адвокатите на работниците посочват освен това, че държавата на събранието е гласувала незаконно с целия необслужват дълг по ЗУНК, а в действителност той е разсрочен до 2011 година и държавният дял е много малък. Предстоящо е произнасянето на Апелативния съд по възражението на "Булгарлизинг". Заседанието на русенския окръжен съд ще бъде насрочено в двуседмичен срок.
Източник: Стандарт (13.02.2001)
 
ТЕЦ "Запад" в Русе се закрива от началото на 2002 г. заради неефективно производство, съобщи директорът на местната "Топлофикация" Димитър Куюмджиев. Цената на топлоенергията от природен газ в централата е 10 пъти по-висока от тази на ТЕЦ "Изток", който използва въглища от Украйна. С кредит от 3 млн. лв. "Топлофикация" ще свърже всички топлофицирани жилища и предприятия до края на 2002 г. Според Куюмджиев западната топлоцентрала може да бъде спасена от ликвидация само чрез приватизация. Вече има заявен интерес от западноевропейски фирми, които желаят да купят ТЕЦ "Запад", допълни той.
Източник: Стандарт (01.09.2001)
 
Интерпол търси собственика на "Дунавска коприна" Интерпол издирва собственика на русенската фирма "Дунавска коприна" Марк Либерман. Това стана ясно след общото събрание на дружеството. Контрольорът по качеството Снежана Сурчева, главният счетоводител Киро Ангелов и представителят на местната "Топлофикация" Петър Хинов заемат местата на пълномощниците на фирмата собственик "Мюлер и синове", реши събранието. Новият борд ще преговаря с финансовото министерство да бъде опростен дългът на "Дунавска коприна", който възлиза на 1 900 000 лв. "Дунавска коприна" бе купена от Марк Либерман през 1998 г. за $126 000.
Източник: Стандарт (19.09.2001)
 
Русенският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ вписа в търговския регистър с решение № 1484 от 11.VI.2001 г. по ф. д. № 4342/91 промяна за "Топлофикация - Русе" - ЕАД: увеличава капитала от 3 836 167 лв. на 4 813 367 лв., разпределен в 4 813 367 поименни акции с номинална стойност 1 лв.
Източник: Държавен вестник (13.11.2001)